Назва: Про довірче управління майном
Автор: Кабінет Міністрів України
Головний комітет: Комітет з питань фінансів і банківської діяльності

N
Редакція, прийнята в попередньому читанні*
Зауваження та пропозиції
Висновки, обгр.
Редакція, запропонована головним комітетом
0.
Про довірче управління майном Кабінет Міністрів УкраїниКомітет з питань фінансів і банківської діяльностіПроект
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про довірче управління майном



1.
Цей Закон визначає правові засади здійснення операцій з довірчого управління майном, статус довірчого товариства, вимоги до його створення та діяльності, а також відповідальність за порушення нормативів ліквідності довірчих товариств та умов договорів з довірчого управління.



2.
Цей Закон не регулює відносини оренди, найму (піднайму) або лізингу майна, схову, позики або кредиту, а також інші цивільно-правові відносини, за якими ризики можливих збитків від управління майном покриваються за рахунок власника такого майна.



3.
Довірчі операції можуть здійснюватися виключно довірчими товариствами, створеними відповідно до цього Закону.



4.
Стаття 1. Визначення термінів



5.
1. Майно:



6.
1.1. Цінні папери, що засвідчують право вимоги боргу (облігації, векселі та інші подібні цінні папери, визначені законодавством).
-1- Н.д.Гаманюк Л.Ю. (Округ N 84)
Н.д.Кириленко І.Г. (Округ N 96)
Стаття 1
Підпункт 1.1. і 1.2 пункту 1 викласти у такій редакції, об'єднавши їх: "Цінні папери згідно з Законом України "про цінні папери і фондову біржу".



7.
1.2.Цінні папери, що засвідчують право на управління та одержання відповідної частки прибутку юридичної особи (акції та інші подібні цінні папери, визначені законодавством).



8.
1.3. Документи, що не є цінними паперами та засвідчують право на управління та одержання відповідної частки прибутку юридичної особи (паї, внески до статутного фонду).



9.
1.4. Боргові зобов'язання та право вимоги боргу, не віднесені до категорії цінних паперів (стандартні біржові контракти, включаючи форварди, ф'ючерси, опціони, варанти, гарантії, акредитиви тощо).
-2- Н.д.Гаманюк Л.Ю. (Округ N 84)
Н.д.Кириленко І.Г. (Округ N 96)
Стаття 1
Підпункт 1.4 викласти у такій редакції: "Боргові зобов'язання та право вимоги боргу, не віднесені до категорії цінних паперів згідно діючого законодавства".



10.
1.5. Національна та іноземна валюта.



11.
Для цілей цього Закону майно, зазначене у підпункті 1.1, розуміється як цінні папери, у підпунктах 1.2 і 1.3 - як корпоративні права, у підпункті 1.4 - як боргові зобов"язання, у підпункті 1.5 - як кошти.



12.
2. Довірче управління - цивільно-правові відносини, що виникають між довірителем і довіреною особою стосовно здійснення довірчих операцій (представницької діяльності) з об"єктом довірчого управління від імені, за рахунок та в інтересах довірителя. Ризики випадкової загибелі майна, а також ризики можливих збитків від довірчого управління майном несе довірена особа. Майно, передане в довірче управління, підлягає поверненню довірителю після закінчення дії довірчого договору без зміни форми такого майна, якщо інше не передбачено цим Законом.



13.
3. Довірче товариство - фінансова установа, створена у формі господарського товариства, що веде представницьку діяльність з об"єктом довірчого управління.
-3- Н.д.Медведчук В.В. (Округ N 171)
У ст.1 п.3 - слова "господарського товариства" замінити на слова "товариства з додатковою відповідальністю".





-4- Н.д.Гаманюк Л.Ю. (Округ N 84)
Н.д.Кириленко І.Г. (Округ N 96)
Стаття 1
Пункт 3 викласти у такій редакції: "Довірче товариство - певне товариство, створене згідно з Законом України 2Паро господарські товариства", що веде виключну діяльність з об'єктом довірчого управління".



14.
4. Довіритель - фізична чи юридична особа, яка є власником (розпорядником) об"єкта довірчого управління, що передається довірчому товариству для представництва перед третіми особами.



15.
5. Довірена особа - довірче товариство, що створене та діє згідно з нормами цього Закону.
-5- Н.д.Гаманюк Л.Ю. (Округ N 84)
Н.д.Кириленко І.Г. (Округ N 96)
Стаття 1
Пункт 5 викласти у такій редакції: "Довірена особа - посадова особа довірчого товариства, уповноважена довірчим товариством здійснювати від його імені представницьку діяльність з майном довірителів відповідно до умов договору довірчого товариства з довірителем майна та згідно з нормами цього Закону.





-6- Заступник Голови Національного банку України О.І.Кірєєв
Пункт 5 статті 1 проекту пропонуємо викласти в такій редакції: "Довірена особа - довірче товариство, що створене та діє відповідно до цього Закону та комерційні банки",оскільки відповідно до норм статті 3 Закону України "Про банки і банківську діяльність" банки теж можуть виконувати довірчі операції (залучення та розміщення коштів, управління цінними паперами та інші) за дорученням клієнтів.



16.
6. Довірчий договір - договір, укладений між довірителем і довірчим товариством стосовно здійснення довірчого управління майном відповідно до вимог цього Закону та інших актів законодавства.
-7- Заступник Голови Національного банку України О.І.Кірєєв
У пункті 6 статті 1 проекту слова "довірчі товариства" пропонуємо замінити словами "довіреною особою".



17.
7. Отримувач - фізична чи юридична особа, що отримує від довіреної особи майно, передане такій довіреній особі довірителем, для використання такого майна у підприємницьких цілях з метою одержання прибутку. У разі коли згідно з умовами довірчого договору майно довірителя підлягає обміну на корпоративні права, отримувачем вважається продавець (емітент) таких корпоративних прав.



18.
8. Небанківська фінансова установа - юридична особа, що створена і діє у порядку, передбаченому спеціальним законодавством.
-8- Н.д.Гаманюк Л.Ю. (Округ N 84)
Н.д.Кириленко І.Г. (Округ N 96)
Стаття 1
Пункт 8 викласти у такій редакції: "Небанківська фінансова установа - юридична особа, яка здійснює виключно фінансові операції згідно з законодавством, по якому вона створена".



19.
9. Зв"язана особа - особа, що відповідає будь-якій з таких ознак:



20.
фізична особа або члени її сім'ї , які здійснюють контроль над засновником довірчого товариства. Членами сім"ї вважаються чоловік і дружина, прямі родичі (їх діти та батьки), а також чоловік або дружина дітей;



21.
юридична особа, яка здійснює контроль над засновником довірчого товариства, або контролюється таким засновником, або перебуває під спільним контролем з таким засновником.



22.
Під здійсненням контролю розуміється володіння безпосередньо або через більшу кількість фізичних чи юридичних осіб 50 та більше відсотками статутного фонду юридичної особи або 50 і більше відсотками голосів в керівному органі такої юридичної особи.



23.
Для фізичної особи загальна сума володіння часткою статутного фонду юридичної особи (голосів в керівному органі) визначається як загальна сума корпоративних прав такої юридичної особи, що належить членам сім'ї такої фізичної особи.



24.
10. Безнадійна заборгованість - заборгованість, яка відповідає будь-якій з таких ознак:



25.
прострочена заборгованість, що виникла за договором довірчого товариства з отримувачем, стосовно якої минув строк позовної діяльності;



26.
заборгованість, яка виявилася непогашеною внаслідок недостатності майна отримувача, визнаненого банкрутом у встановленому законодавством порядку;



27.
заборгованість, яка виявилася непогашеною внаслідок недостатності коштів, одержаних довірчим товариством від реалізації на відкритих аукціонах (публічних торгах) майна отримувача, переданого у заставу для забезпечення зазначеної заборгованості;



28.
заборгованість, стягнення якої стало неможливим у зв"язку з дією обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством;



29.
прострочена заборгованість померлих фізичних осіб, безвісти відсутніх, визнаних у судовому порядку недієздатними, обмежено дієздатними, а також прострочена заборгованість фізичних осіб, засуджених до позбавлення волі на строк, що перевищує п'ять років.
-9- Н.д.Медведчук В.В. (Округ N 171)
У ст.1 п.10 абз.5 - після слів "п'ять років", доповнити словами "якщо майна цих осіб недостатньо для покриття зазначеної заборгованості".



30.
11. Державний комітет - Державний комітет з питань нагляду за діяльністю небанківських фінансових установ, утворений відповідно до законодавства.
-10- Н.д.Шеховцов О.Д. (Округ N 128)
Ст.1 п.11 Державний комітет - нічого не потрібно створювати, а повноваження по контролю передати ДКЦПФР, тим більше, що при прийнятті цього закону контролювати буде нічого. Щодо управління грошовими коштами, то на це треба передбачити додаткову ліцензію НБУ.



31.
Стаття 2. Пасивні операції довірчого товариства (об"єкт довірчого управління)
-11- Заступник Голови Національного банку України О.І.Кірєєв
У статті 2 проекту слова "довірчі товариства" пропонуємо замінити словами "довіреною особою".



32.
1. Довірче товариство може залучати на підставі договору в довірче управління майно з урахуванням обмежень, установлених цією статтею та антимонопольним законодавством.
-12- Н.д.Медведчук В.В. (Округ N 171)
У ст.2 п.1 - слова "антимонопольним законодавством" замінити словами "законодавством України".



33.
2. Заставлене третім особам майно може бути об"єктом довірчого управління лише за наявності нотаріально засвідченої згоди заставодержателя.



34.
3. Майно, що належить довірителю на підставі іншого речового права (не права власності) може бути об"єктом довірчого управління лише за наявності згоди власника такого майна.



35.
4. Об"єктом довірчого управління не можуть бути:



36.
готівкові кошти фізичних і юридичних осіб;
-13- Н.д.Медведчук В.В. (Округ N 171)
У ст.2 п.4 вилучити текст абз.2 та вставити замість нього слідуючий текст: "Довірче управління коштами фізичних та юридичних осіб можливо тільки у вигляді операцій по закупівлі цінних паперів або розміщення коштів на депозитних рахунках у банківських установах".



37.
приватизаційні папери та компенсаційні сертифікати;
-14- Н.д.Медведчук В.В. (Округ N 171)
У ст.2 п.4 слова "приватизаційні папери та компенсаційні сертифікати" - вилучити;





-15- Н.д.Шеховцов О.Д. (Округ N 128)
Ст.2 п.4 Треба зберегти як об'єкт управління приватизаційні папери та компенсаційні сертифікати.
Легальні довірчі товариства для цього ж створювались - як же можна це так безжалісно ламати! І зараз акції довірителів персоніфікуються, тому обгрунтування пояснювальної записки в цій частині нічого не варті.





-16- Н.д.Гаманюк Л.Ю. (Округ N 84)
Н.д.Кириленко І.Г. (Округ N 96)
Стаття 2
Вилучити третє речення: "приватизаційні папери та компенсаційні сертифікати".



38.
майно, на яке накладено арешт;



39.
майно, що належить на правах власності юридичній особі, стосовно якої порушено справу про банкрутство до моменту укладення договору з довірчого управління;



40.
майно, що перебуває в державній власності, включаючи бюджетні кошти.



41.
Довірче управління валютними цінностями (іноземною валютою, цінними паперами, корпоративними правами та борговими зобов"язаннями, вираженими в іноземній валюті) та майном, визначеним у підпунктах 1.1 та 1.2 статті 1 цього Закону, здійснюється відповідно до законодавства.



42.
Здійснення довірчого управління безготівковими коштами фізичних осіб дозволяється виключно у порядку, встановленому спеціальним законодавством щодо захисту вкладів громадян, з урахуванням вимог цього Закону.






-17- Н.д.Медведчук В.В. (Округ N 171)
У ст.2 п.4 доповнити таким реченням: "Управління державним майном, через передачу в управління пакетів акцій, що належать державі в господарських товариствах, здійснюється за спеціальним законодавством України";





-18- Н.д.Гаманюк Л.Ю. (Округ N 84)
Н.д.Кириленко І.Г. (Округ N 96)
Стаття 2
Пропонується доповнити статтю 2 абзацом такого змісту: "Здійснення операцій з приватизаційними паперами та компенсаційними сертифікатами в передбачений законодавством термін дії приватизаційних паперів та компенсаційних сертифікатів.
Довірче товариство може надавати представницькі послуги щодо розміщення паперів в об'єкти приватизації та здійснювати представницьку діяльність з інвестиційними сертифікатами інвестиційних фондів та інвестиційних компаній та іншими цінними паперами після одержання у встановленому законодавством порядку спеціального дозволу (ліцензії) уповноваженого органу".



43.
Стаття 3. Активні операції довірчого товариства (операції з розміщення майна)
-19- Заступник Голови Національного банку України О.І.Кірєєв
У статті 3 проекту слова "довірчі товариства" пропонуємо замінити словами "довіреною особою".



44.
1. Довірче товариство має право за своїм розсудом розміщати майно, залучене в межах угод про довірче управління, з урахуванням обмежень, установлених цією статтею та антимонопольним законодавством.
-20- Н.д.Медведчук В.В. (Округ N 171)
У ст.3 п.1 - слова "антимонопольного законодавства" замінити словами "законодавства України".



45.
2. Майно, залучене довірчим товариством у межах угод про довірче управління, не може бути:



46.
розміщено таким довірчим товариством у довірче управління третіх осіб без попередньої згоди власника такого майна;



47.
використано для покриття будь-яких витрат, видатків (збитків) такого довірчого товариства, покриття зобов"язань довірчого товариства перед третіми особами, а також як застава для забезпечення зобов"язань такого довірчого товариства перед третіми особами;



48.
поміняно на інше майно, без попередньої згоди власника майна, переданого в довірче управління. Обмін залученого в довірче управління майна на нерухоме майно здійснюється тільки за наявності попередньої згоди довірителя на оцінку вартості такого майна. Обмін залученого в довірче управління майна на корпоративні права, емітовані не зв'язаною з довірчим товариством особою, здійснюється тільки за наявності попередньої згоди довірителя на оцінку ліквідності такого емітента. При цьому довірена особа повинна до здійснення обміну такого майна надати довірителю документи, що засвідчують фінансово-господарський стан емітента, у порядку, визначеному Державним комітетом;
-21- Н.д.Гаманюк Л.Ю. (Округ N 84)
Н.д.Кириленко І.Г. (Округ N 96)
Стаття 3
Друге речення абзацу 4 пункту 2 викласти у такій редакції: "Обмін залученого у довірче управління майна на нерухоме майно здійснюється тільки за наявності попередньої згоди довірителя на оцінку вартості такого майна, згоди з сумою оцінки та якісними характеристиками майна".





-22- Н.д.Гаманюк Л.Ю. (Округ N 84)
Н.д.Кириленко І.Г. (Округ N 96)
Стаття 3
Для захисту інтересів довірителя доповнити абзац 4 речення такого змісту: "Обмін залученого в довірче управління майна на корпоративні права здійснюється лише за умови згоди довірителя з оцінкою ліквідності емітента".



49.
придбано таким довірчим товариством у власність до закінчення строку дії довірчого договору та виплати доходу довірителю;



50.
поміняно на корпоративні права засновників такого довірчого товариства або зв"язаних з ними осіб, а також юридичних осіб, створених за участю такого довірчого товариства.
-23- Н.д.Шеховцов О.Д. (Округ N 128)
Ст.3 п.2 В останній абзац п.2 внести доповнення: "...якщо це прямо не передбачено довірчим договором".
Справа в тому, що більшість схем роботи довірчих товариств створювалась саме під обмін на цінні папери (інвестиційні сертифікати) засновників, і це обумовлено довірчими договорами. Саме під це засновники вкладали кошти. Неможна змінювати правила гри по ходу гри.



51.
3. У разі коли майном, переданим у довірче управління, є корпоративні права, довірче товариство має право здійснювати представницькі функції з такими корпоративними правами без права їх відчуження. Положення цього пункту не поширюються на довірче управління корпоративними правами, випущеними в обіг (емітованими) довірителем.



52.
4. Якщо майном, переданим у довірче управління є кошти фізичних чи юридичних осіб, довірче товариство має право розміщати такі кошти лише під нотаріально засвідчену майнову заставу отримувача або вексель, виданий отримувачем на користь довіреної особи та гарантований (авальований) комерційним банком. Ці обмеження не поширюються на випадки, коли отримувачем є безпосередньо комерційний банк або коли довірче товариство розміщує кошти довірителя в казначейських зобов"язаннях, облігаціях державної внутрішньої позики України чи місцевих позик чи в обмін на майно, визначене у підпункті 1.2 статті 1 цього Закону, з урахуванням обмежень, встановлених цією статтею.



53.
5. У разі коли майном, переданим у довірче управління, є боргові зобов"язання третіх осіб перед довірителем, довірче товариство має право здійснювати активні операції тільки з тими борговими зобов"язаннями, які містять нічим не обумовлену згоду боржника на зміну кредитора.



54.
6. У разі коли договір про довірче управління містить обмежувальні норми щодо напрямів розміщення майна, переданого в довірче управління, довірче товариство не може без письмового погодження з довірителем порушити такі обмеження.



55.
7. За поданням Державного комітету Кабінет Міністрів України має право тимчасово запроваджувати додаткові обмеження щодо активних операцій довірчого товариства. При цьому Кабінет Міністрів України повинен протягом двотижневого строку після прийняття рішення про запровадження таких обмежень подати до Верховної Ради України пропозиції про внесення відповідних змін і доповнень до даного Закону. Зазначені у цьому пункті обмеження діють до прийняття рішення Верховною Радою України стосовно доцільності (недоцільності) їх законодавчого затвердження.
-24- Н.д.Медведчук В.В. (Округ N 171)
У ст.3, п.7 - вилучити з тексту, як такий, що суперечить ст.75 Конституції України.





-25- Н.д.Шеховцов О.Д. (Округ N 128)
Ст.3 п.7 Треба виключити, тому що не можливо вести бізнес в умовах державного проізволу.



56.
Стаття 4. Порядок виплати доходу (винагороди), одержаної від здійснення операцій з довірчого управління



57.
1. Довірена особа може виплачувати довірителю доход у вигляді:
-26- Н.д.Медведчук В.В. (Округ N 171)
У ст.4 ч.1 п.1 - слово "може" замінити словом "повинна".





-27- Н.д.Гаманюк Л.Ю. (Округ N 84)
Н.д.Кириленко І.Г. (Округ N 96)
Стаття 4
Перше речення пункту 1 викласти у такій редакції: "Довірена особа виплачує довірителю доход грошовими коштами у місячний термін після отримання довіреною особою доходів від довірчого управління у вигляді:"



58.
процентів або фіксованої грошової суми - у разі здійснення довірчого управління коштами, цінними паперами або борговими зобов"язаннями; дивідендів - у разі здійснення довірчого управління корпоративними правами.



59.
2. Довіритель повинен виплачувати довіреній особі винагороду за здійснення операцій з довірчого управління майном у такому порядку:



60.
у разі здійснення довірчого управління коштами та цінними паперами - виключно за рахунок доходів довірителя, одержаних ним від довіреної особи від довірчого управління такими коштами або цінними паперами;



61.
у разі здійснення довірчого управління корпоративними правами та борговими зобов"язаннями - за рахунок джерел, визначених договором про довірче управління.



62.
3. Винагорода довіреної особи за здійснення довірчих операцій з коштами та цінними паперами повинна встановлюватися у процентах до фактично одержаного довірителем доходу.



63.
Винагорода за здійснення довірчих операцій з корпоративними правами та борговими зобов"язаннями встановлюється за домовленістю сторін.



64.
4. У разі коли довіритель, що має статус юридичної особи, ліквідується (реорганізується) або довіритель - фізична особа помирає, оголошується недієздатною, обмежено дієздатною або безвісти відсутньою, довірена особа не звільняється від зобов'язань належного виконання довірчого договору перед правонаступниками (спадкоємцями, опікунами) такого довірителя.
-28- Н.д.Медведчук В.В. (Округ N 171)
У ст.4 п.4 - перед словами "(спадкоємцями, опікунами)" доповнити словом "майна".



65.
Стаття 5. Порядок створення довірчого товариства



66.
1. Довірче товариство створюється і ліквідується у порядку, визначеному Законом України "Про господарські товариства", з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.



67.
2. Довірче товариство має право на ведення представницької діяльності з майном довірителів після одержання ліцензії Державного комітету. Ліцензія на право ведення представницької діяльності надається після фактичного внесення засновниками такого довірчого товариства до його статутного фонду коштів на суму, визначену пунктом 1 статті 6 цього Закону.
-29- Н.д.Гаманюк Л.Ю. (Округ N 84)
Н.д.Кириленко І.Г. (Округ N 96)
Стаття 5
Друге речення пункту 2 доповнити словами: "...що має бути підтверджено документами, виданими комерційним банком".



68.
3. Довірче товариство має розрахунковий рахунок, який відкривається у комерційному банку, що здійснює обслуговування операцій довірчого товариства. Довірче товариство укладає з таким комерційним банком договір на розрахунково-касове обслуговування, що повинне відповідати типовим умовам, визначеним Національним банком України та Державним комітетом.
-30- Н.д.Медведчук В.В. (Округ N 171)
У ст.5 п.3 - вилучити слова "та Державним комітетом".





-31- Н.д.Гаманюк Л.Ю. (Округ N 84)
Н.д.Кириленко І.Г. (Округ N 96)
Стаття 5
Перше речення пункту 3 доповнити словами: "...і забезпечує зберігання власних коштів довірчого товариства та відповідальне зберігання майна довірителів".





-32- Заступник Голови Національного банку України О.І.Кірєєв
Пункт 3 статті 5 проекту пропонуємо виключити з урахуванням норм статей 8,25, 31 Закону України "Про банки і банківську діяльність", пункту 3 статті 24 Закону України "Про підприємства в Україні".



69.
4. Внески засновників (учасників) довірчого товариства до статутного фонду такого довірчого товариства здійснюються виключно у грошовій формі.
-33- Н.д.Гаманюк Л.Ю. (Округ N 84)
Н.д.Кириленко І.Г. (Округ N 96)
Стаття 5
Пункт 4 доповнити реченням такого змісту: "Спроможність фізичних осіб здійснювати відповідні внески до статутного фонду підтверджується копією декларації про доходи, поданою в установленому порядку до органів державної податкової служби. Достовірність відомостей, що містяться у декларації, перевіряється у встановленому порядку органами державної податкової служби".



70.
5. Засновником довірчого товариства не може бути інше довірче товариство.
-34- Н.д.Гаманюк Л.Ю. (Округ N 84)
Н.д.Кириленко І.Г. (Округ N 96)
Статтю 5 доповнити пунктом 6 такого змісту: "Порядок та напрями використання грошових коштів, за рахунок яких сформовано статутний фонд довірчого товариства, визначається у положенні, що затверджується Кабінетом Міністрів України та Національним банком України".



71.
Стаття 6. Вимоги до ліквідності довірчого товариства



72.
1. Розмір статутного фонду довірчого товариства не може бути меншим за суму, що дорівнює 5 процентам встановленого чинним законодаством мінімального розміру статутних фондів діючих комерційних банків.



73.
2. Загальна сума зобов"язань довірчого товариства перед довірителями щодо повернення довірителям переданого ними в довірче управління майна та доходу, що буде одержаний від такого управління, а також іншими кредиторами, не повинна перевищувати суми сплаченого статутного фонду такого довірчого товариства, збільшеного у двадцять разів.
-35- Н.д.Медведчук В.В. (Округ N 171)
У ст.6 п.2 - слова "двадцять разів" замінити словами "шість разів".



74.
3. Сума зобов"язань одного отримувача перед довірчим товариством щодо повернення прийнятого ним майна та плати за його використання не повинна перевищувати 50 процентів загальної суми зобов"язань усіх отримувачів майна перед довірчим товариством. Це обмеження не поширюється на випадки розміщення довірчим товариством коштів довірителів в депозитах (строкових вкладах) у комерційних банках, цінних паперах, а також в обмін на корпоративні права.



75.
4. Загальна сума зобов'язань отримувачів, які є засновниками довірчого товариства або особами, зв'язаними з такими засновниками, а також з посадовими особами таких засновників, перед таким довірчим товариством щодо повернення прийнятого ними майна та плати за його використання, не повинна перевищувати 10 процентів загальної суми зобов"язань довірчого товариства перед усіма довірителями.



76.
5. Контроль за додержанням показників ліквідності довірчих товариств здійснює Державний комітет.



77.
Стаття 7. Резервний фонд довірчого товариства



78.
1. Довірче товариство формує резервний фонд.



79.
2. Кошти резервного фонду використовуються виключно для покриття зобов"язань довірчого товариства перед довірителями.



80.
3. Кошти резервного фонду обліковуються на окремому рахунку і можуть бути розміщені виключно в казначейських зобов"язаннях, облігаціях державної внутрішньої позики України або в депозитах (строкових вкладах) в комерційних банках, що мають ліцензію Національного банку України на здійснення повного переліку банківських операцій.



81.
4. Резервний фонд формується за рахунок відповідних фінансових джерел довірчого товариства.
-36- Н.д.Гаманюк Л.Ю. (Округ N 84)
Н.д.Кириленко І.Г. (Округ N 96)
Стаття 7
Пункт 4 вилучити.



82.
5. Сума резервного фонду обчислюється в розмірі 10 процентів суми поточних зобов"язань довірчого товариства перед довірителями щодо повернення майна, переданого ними в довірче управління довірчому товариству.



83.
6. Порядок формування резервного фонду встановлює Державний комітет.
-37- Н.д.Гаманюк Л.Ю. (Округ N 84)
Н.д.Кириленко І.Г. (Округ N 96)
Стаття 7
Пункт 6 викласти у такій редакції:
"Положення про порядок та джерела формування, використання резервного фонду встановлює Державний комітет".



84.
7. Стягнення або арешт на кошти резервного фонду може бути накладено тільки після повного задоволення претензій довірителів.



85.
Стаття 8. Страховий фонд довірчого товариства



86.
1. Довірче товариство формує страховий фонд для покриття безнадійної заборгованості, що може виникнути у ході здійснення активних операцій довірчого товариства.



87.
2. Кошти страхового фонду використовуються виключно для покриття безнадійної заборгованості.



88.
3. Страховий фонд формується довірчим товариством за рахунок щомісячного відрахування 10 процентів балансового прибутку, одержаного довірчим товариством за результатами звітного місяця, до оподаткування. Кошти страхового фонду, не використані довірчим товариством для покриття безнадійної заборгованості протягом двох наступних за звітним періодом календарних місяців, спрямовуються на збільшення балансового прибутку такого довірчого товариства і підлягають оподаткуванню за результатами третього за звітним періодом календарного місяця.



89.
4. Кошти страхового фонду підлягають розміщенню виключно в облігаціях державної внутрішньої позики України або в депозитах (строкових вкладах) в комерційних банках, що мають ліцензію Національного банку України на здійснення повного переліку банківських операцій.



90.
5. У разі коли отримувач повністю або частково погасить безнадійну заборгованість, яка до такого моменту була покрита довірчим товариством за рахунок страхового фонду, таке довірче товариство збільшує балансовий прибуток на суму коштів, що надійшли від отримувача, у податковий період, протягом якого кошти були повернуті.



91.
6. Порядок формування і використання страхового фонду встановлюється Державним комітетом за погодженням з Міністерством фінансів України.



92.
7. Стягнення або арешт на кошти страхового фонду може бути накладено тільки після повного покриття безнадійної заборгованості, що існувала на момент прийняття рішення про таке стягнення (арешт).



93.
Стаття 9. Ліцензування операцій з довірчого управління
-38- Н.д.Шеховцов О.Д. (Округ N 128)
Ст.9 п.6 100 неоподатковуваних мінімумів - дуже дорого й невигідно.
Пропоную записати: "Один неоподатковуваний мінімум".



94.
1. Ліцензія на право ведення представницької діяльності з майном довірителів видається протягом 30 календарних днів з моменту подання до Державного комітету:



95.
копій установчих документів та свідоцтва про реєстрацію як суб"єкта підприємницької діяльності;



96.
довідки комерційного банку про фактичне виконання вимог, визначених пунктом 1 статті 6 цього Закону;



97.
довідки про фінансовий стан засновників та учасників, підтвердженої висновками аудитора (аудиторської компанії), якщо довірче товариство створюється у формі командитного або повного товариства, а також товариства з додатковою відповідальністю;
-39- Н.д.Медведчук В.В. (Округ N 171)
У ст.9 п.1 абз.3 - вилучити слова до кінця речення, після слів "(аудиторської компанії)".



98.
інфомації про персональний склад керівних органів довірчого товариства.



99.
2. Форма звернення для одержання ліцензії встановлюється Державним комітетом.



100.
3. Ліцензія діє до моменту її відкликання у випадках, передбачених цим Законом.



101.
4. Державний комітет може відмовити у видачі ліцензії, якщо:



102.
відомості документів, зазначених у пункті 1 цієї статті, не відповідають фактичному стану справ;



103.
встановлено законодавчі обмеження щодо участі засновника або учасника довірчого товариства в такому довірчому товаристві;



104.
встановлено законодавчі обмеження щодо зайняття фізичними особами, що входять до складу керівних органів довірчого товариства, таким видом діяльності;



105.
подані документи не відповідають іншим нормам чинного законодавства.



106.
5. Для перевірки відомостей поданих заявником документів Державний комітет має право звертатися із запитом до відповідних державних органів або інших організацій і установ та одержувати вичерпну інформацію.



107.
Мотивована відмова Державного комітету у видачі ліцензії може бути оскаржена до суду (арбітражного суду).



108.
6. За одержання ліцензії довірче товариство сплачує 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.



109.
7. Здійснення довірчих операцій з цінними паперами підлягає ліцензуванню у порядку, встановленому чинним законодавством.
-40- Н.д.Шеховцов О.Д. (Округ N 128)
Ст.9 п.7 Якісь ліцензії на цінні папери - зайве, якщо вже є ліцензія на представницьку діяльність з майном довірителя - одне й те ж. Все стане на місце, якщо державний комітет - це ДКЦПФР.



110.
Стаття 10. Зміст довірчого договору



111.
1. У довірчому договорі зазначаються назва довірчого товариства, назва (прізвище) довірителя, фіксований строк договору, права та обов"язки сторін, склад і/або вартість майна та умови його передачі довіреній особі, мінімальний (гарантований) розмір доходу довірителя, розмір винагороди довіреної особи.
-41- Н.д.Гаманюк Л.Ю. (Округ N 84)
Н.д.Кириленко І.Г. (Округ N 96)
Стаття 10
Пункт 1 викласти у такій редакції: "У довірчому договорі зазначаються назва довірчого товариства, прізвище довіреної особи, назва (прізвище) довірителя, фіксований строк договору, права та обов'язки сторін, склад і/або вартість майна та умови його передачі довіреній особі, мінімальний (гарантований) розмір доходу довірителя, розмір винагороди довіреної особи".



112.
2. Довірчий договір повинен передбачати нічим не обумовлене зобов"язання довіреної особи на власний ризик, від імені, за рахунок і в інтересах довірителя вести представницьку діяльність з майном довірителя, що належним чином передано такій довіреній особі, виплатити доход такому довірителю та одержати відповідну винагороду.
-42- Заступник Голови Національного банку України О.І.Кірєєв
З урахуванням норм статей 151, 153 Цивільного кодексу України у пункті 2 статті 10 проекту слова "нічим не обумовлене" пропонуємо виключити.



113.
3. Довірчий договір не може передбачати:



114.
право довіреної особи на перекладення власних зобов"язань щодо покриття ризиків раптового псування, загибелі або втрати майна, набутого в довірче управління, а також можливих збитків від управління таким майном, на довірителя чи третю особу;



115.
право довіреної особи на перекладення зобов"язань щодо виплати доходу довірителю на третю особу;



116.
право довіреної особи на переведення одержаних від отримувача гарантійних зобов"язань (застави) щодо належного виконання отримувачем умов договору на довірителя;



117.
право довіреної особи на обумовлення факту виплати доходу або його розміру та строків виплати, здійснення інших цивільно-правових дій довірителем чи третьою особою, не обумовлених законодавством.



118.
4. Договори, що стосуються цивільно-правових відносин, які випливають з довірчого управління майна, укладені з порушенням норм цього Закону та іншого чинного законодавства, вважаються недійсними з моменту їх укладення.
-43- Н.д.Медведчук В.В. (Округ N 171)
У ст.10 п.4 - доповнити реченням: "Це положення не стосується договорів укладених до набуття чинності даним законом".



119.
5. Довірчий договір повинен обумовлювати порядок повернення майна довірителю, а також відповідальність довіреної особи, якщо таке повернення обумовлено неспроможністю довіреної особи виконати умови щодо гарантування ризиків розміщення такого майна, передбачені пунктом 4 статті 3 цього Закону.



120.
6. Законодавчими актами можуть встановлюватися додаткові вимоги щодо змісту довірчих договорів з управління цінними паперами та іншими видами матеріальних цінностей.



121.
Стаття 11. Права та обов"язки довірителя



122.
1. Передача майна в довірче управління не позбавляє довірителя права власності на це майно.



123.
2. Довіритель має право:



124.
2.1. Одержувати особисто доходи від довірчого управління його майном.



125.
2.2. Одержувати інформацію від довіреної особи про стан виконання умов довірчого договору та про поточне фінансове становище довіреної особи, включаючи відомості про додержання довіреною особою нормативів ліквідності.



126.
2.3. Виконувати будь-які дії з переданим у довірче управління майном з обов'язковим додержанням умов довірчого договору протягом строку його дії, а також вимог підпункту 3.3 пункту 3 цієї статті.



127.
2.4. Односторонньо (без погодження з довіреною особою) достроково припиняти дію довірчого договору. У разі такого припинення довірена особа звільняється від зобов"язань щодо виплати доходу довірителю, якщо інше не передбачено довірчим договором.
-44- Н.д.Медведчук В.В. (Округ N 171)
У ст.11 п.2.4, - перше речення після слів "довірчого договору" доповнити словами "якщо це було передбачено у цьому договорі".
Пункт доповнити реченням: "Довіритель в такому разі зобов'язаний відшкодувати збитки, довіреної особи, якщо такі збитки мали місце".



128.
2.5. Виконувати інші дії, передбачені законодавством, з урахуванням особливостей, встановленим цим Законом.



129.
3. Довіритель зобов"язаний:



130.
3.1. Передати довіреній особі документи, що підтверджують право власності довірителя на майно - об"єкт довірчого управління, а якщо таке майно належить довірителю на підставі іншого речового права - додатково належним чином оформлену згоду власника такого майна.



131.
3.2. Сплатити довіреній особі винагороду у порядку, передбаченому цим Законом, та в сумах і в строки, визначені довірчим договором.



132.
3.3. Не чинити дій, які можуть знизити вартість або погіршити інші якісні чи кількісні характеристики майна, переданого у довірче управління.



133.
Стаття 12. Права та обов"язки довіреної особи



134.
1. Довірена особа має право:



135.
1.1. З урахуванням обмежень, встановлених статтею 3 цього Закону, розміщати майно в обмін на:



136.
облігації внутрішньої державної позики України та інші цінні папери, випущені в обіг (емітовані) Кабінетом Міністрів України;



137.
цінні папери, випущені в обіг (емітовані) органами місцевого самоврядування;



138.
цінні папери, випущені в обіг комерційними банками України;



139.
акції, випущені господарськими товариствами, створеними згідно із законодавством України;



140.
цінні папери, випущені (емітовані) нерезидентами у порядку, встановленому Національним банком України.
-45- Заступник Голови Національного банку України О.І.Кірєєв
Останній абзац підпункту 1.1 пункту 1 статті 12 проекту пропонуємо викласти у такій редакції:
"- випущені (емітовані) нерезидентами цінні папери, які допущені до обігу на території України у порядку, визначеному чинним законодавством України".



141.
1.2. З урахуванням обмежень, установлених статтею 3 цього Закону, розміщати майно у формі:



142.
депозитів (строкових вкладів) в комерційних банках України;



143.
участі в спільній підприємницькій діяльності з третіми особами.



144.
1.3. Одержувати від довірителя винагороду. Довірена особа не має права одержувати додаткових доходів від здійснення довірчого управління майном, крім тих, що сплачуються довірителем такого майна як винагорода.



145.
Додаткові доходи довіреної особи, одержані понад розмір зазначеної у довірчому договорі винагороди у зв"язку з довірчим управлінням майна, вважаються власністю довірителя і можуть бути стягнені на його користь за рішенням суду.



146.
1.4. Виконувати інші цивільно-правові дії, пов"язані з виконанням обов"язків та реалізацією прав, що випливають з норм довірчого договору.



147.
2. Довірена особа зобов"язана:



148.
2.1. Вести представницьку діяльність з майном довірителя відповідно до умов, викладених у довірчому договорі, та нести відповідальність за будь-які збитки, спричинені невиконанням або неналежним виконанням таких умов. Довірена особа не має права перекладати (делегувати) таку відповідальність на інших осіб.
-46- Н.д.Медведчук В.В. (Округ N 171)
У ст.12 п.2 п.п.2.1. - доповнити таким реченням: "Довірена особа не несе відповідальності за невиконання положень договору довірчого управління у випадку форс-мажорних обставин, справжність яких підтверджена відповідними установами чи державними органами, або визнана у судових органах".



149.
2.2. Належним чином зберігати документи, визначені підпунктом 3.1 статті 11 цього Закону, а також майно, набуте у довірче управління, та нести відповідальність за їх псування, втрату або загибель. Якщо об"єктом довірчого управління є придбане, але не одержане довірителем майно, або інша заборгованість третіх осіб перед довірителем, довірена особа зобов"язана одержати таке майно або заборгованість.



150.
2.3. Представляти інтереси довірителя стосовно його майна у відносинах з третіми особами, включаючи представництво у суді;
-47- Заступник Голови Національного банку України О.І.Кірєєв
Підпункт 2.3 пункту 2 статті 12 проекту потребує, з нашої точки зору, виключення з проекту з врахуванням норм Глав 4, 34 Цивільного кодексу України та Глави 12 Цивільного процесуального кодексу України.



151.
2.4. Вести належний облік довірчих операцій за формою, що встановлюється Кабінетом Міністрів України, та подавати довірителю звіт про поточні результати довірчого управління за запитом такого довірителя.
-48- Заступник Голови Національного банку України О.І.Кірєєв
У підпункті 2.4 пункту 2 статті 12 проекту після слів "Кабінетом Міністрів України" пропонуємо доповнити словами "для довірчих товариств та Націнальним банком України для комерційних банків".



152.
2.5. Виплачувати довірителю винагороду у порядку, передбаченому цим Законом, в сумах і в строки, визначені довірчим договором.



153.
2.6. Надсилати Державному комітету у встановлені ним строки, але не рідше ніж один раз на календарний місяць, звітність щодо додержання нормативів ліквідності та порядку формування і використання страхового та резервного фондів такої довіреної особи, визначених статтями 6, 7 і 8 цього Закону.
-49- Н.д.Шеховцов О.Д. (Округ N 128)
Ст.12 п.2.6 Щомісячна звітність - дуже часто. Достатньо - один раз на квартал, як це загальноприйнято в Україні.



154.
2.7. Подавати за першою вимогою довірителя звіт про використання майна, залученого у довірче управління.



155.
2.8. Самостійно повідомляти довірителя про будь-які події, що незалежать від довіреної особи, які можуть негативно вплинути на результати довірчого управління або вартість майна, а також пропонувати методи поліпшення ситуації. Якщо довіритель протягом строку, визначеного довірчим договором, не надіслав довіреній особі письмові інструкції щодо подальшого управління таким майном або не погодився з пропозиціями довіреної особи, довірена особа має право на одностороннє (без узгодження з довірителем) припинення договору до закінчення строку його дії. При цьому довірена особа не звільняється від зобов"язань щодо повної сплати винагороди довірителю за фактичний строк довірчого управління майном (до припинення договору).



156.
Стаття 13. Державний нагляд за діяльністю довірчих товариств



157.
1. Державний нагляд за діяльністю довірчих товариств здійснює Державний комітет.
-50- Н.д.Шеховцов О.Д. (Округ N 128)
Ст.13 Державний комітет - ДКЦПФР. Нічого нового створювати не варто.





-51- Н.д.Гаманюк Л.Ю. (Округ N 84)
Н.д.Кириленко І.Г. (Округ N 96)
Стаття 13
Пункт 1 викласти у такій редакції:
"Державний нагляд за діяльністю довірчих товариств здійснюють Державний комітет та Комісія по цінним паперам та фондовому ринку".



158.
2. Основними функціями Державного комітету стосовно довірчих товариств є:



159.
ведення єдиного Державного реєстру довірчих товариств;



160.
надання ліцензій на право здійснення операцій з довірчого управління майна (представницьких операцій) та скасування таких ліцензій у випадках, передбачених цим Законом;



161.
здійснення контролю за додержанням нормативів ліквідності та інших вимог, встановлених цим Законом щодо довірених осіб;



162.
встановлення правил формування та використання резервних і страхових фондів довірчих товариств;



163.
видання нормативних документів у випадках, передбачених цим Законом.



164.
3. Державний комітет має право:



165.
3.1. Одержувати в установленому ним порядку від довірчих товариств звітність щодо поточного стану їх ліквідності, страхових і резервних фондів, а також виконання загальних фінансових (балансових) показників їх діяльності.



166.
3.2. Проводити не рідше ніж один раз на 12 місяців комплексну перевірку довірчого товариства стосовно додержання положень цього Закону та нормативних актів, виданих Державним комітетом.



167.
3.3. У разі виявлення порушень з боку довірчих товариств вимог законодавства про довірче управління пропонувати їм усунути такі порушення, а у разі невиконання у встановлені строки - призупиняти або обмежувати дію ліцензій, наданих таким довірчим товариствам, до усунення виявлених порушень чи приймати рішення про відкликання ліцензій та виключення з Державного реєстру довірчих товариств. Поновлення дії ліцензії здійснюється у порядку, передбаченому статтею 9 цього Закону для одержання ліцензії.



168.
3.4. Звертатися до органу державної реєстрації з поданням про скасування державної реєстрації довірчого товариства як суб"єкта підприємницької діяльності у випадках, передбачених статтею 8 Закону України "Про підприємництво".
-52- Н.д.Гаманюк Л.Ю. (Округ N 84)
Н.д.Кириленко І.Г. (Округ N 96)
Стаття 13
Підпункт 3.4 викласти у такій редакції: "Звертатися до органу державної реєстрації, до арбітражного суду, з поданням про скасування державної реєстрації довірчого товариства як суб'єкта підприємницької діяльності у випадках, передбачених статтею 8 Закону України "Про підприємництво".





-53- Заступник Голови Національного банку України О.І.Кірєєв
Статтю 13 проекту пропонуємо доповнити пунктом 4 наступного змісту:
"4. Державний нагляд за здійсненням довірчих операцій банківськими установами здійснює Національний банк України".



169.
Стаття 14. Ліквідація, оздоровлення фінансового становища довірчого товариства, а також відповідальність за порушення вимог цього Закону



170.
1. Ліквідація довірчого товариства проводиться у порядку, встановленому законодавством. У разі ліквідації довірчого товариства майно довірителів, передане в довірче управління, не включається до складу майна, за рахунок якого задовольняються претензії кредиторів.



171.
У разі ліквідації довірчого товариства, а також його банкрутства у першу чергу задовольняються вимоги довірителів щодо повернення майна в натуральному виразі, переданого в довірче управління, а при неможливості такого повернення - у грошовому еквіваленті, розрахованому за ринковими цінами, що діють стосовно цього майна на день такого повернення.



172.
У другу чергу задовольняються вимоги довірителів щодо повернення доходу, який мав бути виплачений довірчим товариством довірителю у зв"язку з довірчим управлінням майном.



173.
У третю чергу задовольняються вимоги бюджетів та Пенсійного фонду України.



174.
Решта майна довірчого товариства розподіляється у порядку, передбаченому законодавством України.



175.
2. Державний комітет може вживати заходів для досудового примусового оздоровлення фінансового становища відповідного довірчого товариства у разі:



176.
невиконання або неналежного виконання довірчим товариством зобов"язань перед довірителями, якщо такі прострочені зобов"язання становлять суму, що перевищує 5 відсотків загальних зобов"язань такого довірчого товариства перед кредиторами або сукупний розмір сформованих страхового і резервного фондів;



177.
порушення нормативів ліквідності і/або порядку формування та використання статутного, страхового і резервного фондів довірчого товариства.



178.
Примусове оздоровлення передбачає такі основні заходи:



179.
проведення позачергової комплексної перевірки фінансово-господарської діяльності довірчого товариства, в тому числі аудиторської перевірки, за рахунок довірчого товариства;



180.
обмеження або заборона здійснення пасивних операцій на строк проведення примусового оздоровлення;



181.
встановлення контролю за здійсненням активних операцій та обмежень щодо напрямів розміщення набутих у довірче управління коштів;



182.
накладення заборони на пролонгацію договорів, укладених між довірчим товариством і отримувачами;



183.
затвердження графіка погашення простроченої заборгованості та встановлення заборони на відчуження (продаж, надання у довірче управління, оренду (лізинг), зберігання, в межах договорів про спільну діяльність) майна та інших активів, що перебувають у власності довірчого товариства;



184.
звернення до довірчого товариства з пропозицією про його реорганізацію, включаючи пропозицію стосовно продажу частини статутного фонду такого довірчого товариства третім особам під їх зобов"язання щодо погашення простроченої заборгованості та/або збільшення розміру внесків засновників до статутного фонду такого довірчого товариства.



185.
Примусове оздоровлення не є процедурою санації, передбаченою Законом України "Про банкрутство".



186.
Заходи Державного комітету з примусового оздоровлення є платними. Розмір плати встановлюється Кабінетом Міністрів України. Плата вноситься за рахунок власних коштів довірчого товариства.



187.
3. У разі коли заходи примусового оздоровлення не дали змоги поліпшити фінансове становище довірчого товариства або коли довірче товариство не виконало вимоги Державного комітету у повному обсязі, Державний комітет приймає рішення про відкликання ліцензії та виключення цього товариства з Державного реєстру довірчих товариств.



188.
Ліцензія може бути відкликана також у разі порушення довірчим товариством іншого законодавства України.



189.
4. Стягнення на майно довірчого товариства здійснюється у випадках, передбачених законодавством, після проведення процедури примусового оздоровлення довірчого товариства або за рішенням суду.



190.
5. Порушення нормативів ліквідості тягне за собою таку відповідальність:



191.
5.1. У разі порушення вимог пункту 1 статті 6 цього Закону протягом 30 днів з моменту збільшення мінімальних вимог до статутних фондів комерційних банків Державний комітет приймає рішення про проведення примусового фінансового оздоровлення такого довірчого товариства;



192.
5.2. У разі порушення вимог пункту 2 статті 6 цього Закону довірче товариство сплачує за рахунок власних коштів штраф у розмірі, що дорівнює сумі перевищення вартості прийнятого у довірче управління майна над сумою збільшеного у 20 разів статутного фонду такого довірчого товариства, але не менш як 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний випадок такого порушення.



193.
5.3. У разі одноразового порушення вимог пункту 3 статті 6 цього Закону довірче товариство сплачує за рахунок власних коштів штраф у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.



194.
Кожний повторний випадок такого порушення тягне за собою штраф у сумі, що зазначена у абзаці першому цього підпункту, збільшеній в стільки раз, скільки таких порушень було скоєно протягом 360 календарних днів з моменту першого порушення.



195.
5.4. У разі порушення нормативів, установлених пунктом 4 статті 6 цього Закону, довірче товариство сплачує за рахунок власних коштів штраф у розмірі, що дорівнює сумі перевищення вартості майна, розміщеного у зв"язаних з таким довірчим товариством осіб, над 10 процентами майна, залученого в довірче товариство, але не менш як 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний випадок такого порушення.



196.
5.5. У разі нецільового використання коштів резервного або страхового фонду довірче товариство сплачує за рахунок власних коштів штраф у подвійному розмірі сум, використаних не за цільовим призначенням, але не менш як 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний випадок такого порушення. При цьому Державний комітет приймає рішення про проведення примусового фінансового оздоровлення такого довірчого товариства.
-54- Н.д.Гаманюк Л.Ю. (Округ N 84)
Н.д.Кириленко І.Г. (Округ N 96)
Стаття 14
Підпункт 5.5 доповнити реченням такого змісту:
"У разі відсутності власних коштів, штраф сплачують засновники довірчого товариства пропорційно їх часткам в уставному фонді".



197.
5.6. У разі недонарахування довірчим товариством коштів до страхового і резервного фондів Державний комітет приймає рішення про призупинення діяльності такого довірчого товариства до приведення його нормативів ліквідності у відповідність з вимогами цього Закону.



198.
6. Стягнення сум, передбачених підпунктами 5.1-5.5 статті 14, здійснюється органами державної податкової інспекції за поданням Державного комітету.



199.
7. Суми плати за ліцензії, проведення примусового оздоровлення та штрафів зараховуються до Фонду часткової компенсації втрат громадян, що постраждали у 1993-1995 роках внаслідок діяльності довірчих товариств, організацій та інших суб'єктів підприємницької діяльності (крім банків), які приймали кошти від населення (внески, платежі) із зобов'язанням повернення цих коштів. Після компенсації зазначених збитків суми штрафів зараховуються до основного рахунку Державного бюджету України. Порядок компенсації збитків громадян встановлює Кабінет Міністрів України.
-55- Н.д.Медведчук В.В. (Округ N 171)
У ст.14 п.7 - вилучити з тексту слова "що постраждали у 1993-1995 роках".



200.
Стаття 15. Облік та звітність довірчого товариства



201.
1. Облік результатів діяльності довірчого товариства ведеться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на спеціальних довірчих рахунках товариства.



202.
2. Достовірність і повнота річного балансу і звітності довірчих товариств повинна бути підтверджена аудитором (аудиторською компанією).



203.
3. Довірчі товариства щорічно публікують річний баланс та звіт про фінансові результати у засобах масової інформації після аудиторського підтвердження їх достовірності. Зазначена публікація повинна містити повний перелік порушень нормативів ліквідності товариства у тому разі, коли такі порушення мали місце протягом звітного року.



204.
4. Річний баланс, аудиторський висновок, складений за наслідками перевірки результатів фінансово-господарської діяльності, та звіт про операції з майном довірителів доводяться до відома довірителів у спосіб та строки, визначені у довірчому договорі.



205.
Стаття 16. Iнші положення



206.
1. Публічні зобов"язання довіреної особи щодо мінімального розміру доходу довірителя від здійснення довірчих операцій з майном вважаються обов'язковим зобов"язанням такого довірителя. Якщо фактичні виплати доходу менші від розміру доходу, оголошеного публічно, довіритель має право на одержання відповідної компенсації від довіреної особи.
-56- Н.д.Медведчук В.В. (Округ N 171)
У ст.16, п.1 - вилучити з тексту статті з наступною зміною нумерації.



207.
Під публічними зобов"язаннями розуміються зобов"язання, поширені через будь-які види рекламних носіїв.



208.
Забороняється поширення публічних зобов"язань щодо встановлення максимальної межі доходів без зазначення мінімальної межі доходів від довірчого управління.



209.
2. Визнати таким, що втратив чинність, Декрет Кабінету Міністрів України від 17 березня 1993 року N 23 "Про довірчі товариства" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N19, ст.207).
-57- Н.д.Гаманюк Л.Ю. (Округ N 84)
Н.д.Кириленко І.Г. (Округ N 96)
Стаття 16
Статтю 16 доповнити пунктом 3 такого змісту:
"Посадові особи довірчих товариств, комерційних банків, депозитаріїв та аудиторських фірм, які обслуговують ці товариства, за порушення чинного законодавства щодо діяльності довірчих товариств, несуть відповідальність у порядку, встановленому чинним законодавством".



210.
Проект
ПОСТАНОВА
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
Про порядок введення в дію Закону України "Про довірче управління майном"



211.
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:



212.
1. Ввести в дію Закон України "Про довірче управління майном" з дня його опублікування.



213.
2. Установити, що довірчі товариства, утворені до прийняття цього Закону, у тримісячний термін після набуття ним чинності зобов'язані привести:
-58- Н.д.Шеховцов О.Д. (Округ N 128)
Постанова про введення в дію пп.2, 3 Як можна в п.2 говорити про строк 3 місяці, а в п.3 вказувати конкретну дату?



214.
установчі документи у відповідність з вимогами цього Закону;



215.
нормативи ліквідності у відповідність з вимогами статті 6 цього Закону.



216.
3. Провести до 1 лютого 1997 року реєстрацію змін і доповнень, внесених в установчі документи довірчих товариств, без стягнення плати.



217.
4. Установити, що:



218.
приватизаційні папери, залучені довірчими товариствами, до набуття чинності цим Законом, підлягають розміщенню в об'єкти приватизації в передбачений законодавством термін дії приватизаційних паперів. У разі нерозміщення таких приватизаційних паперів у зазначений термін довірчі товариства відшкодовують грошима власникам приватизаційних паперів їх вартість, обумовлену довірчим договором, але не нижче за номінальну вартість;



219.
довірчі товариства, які залучили приватизаційні папери, мають право здійснювати з ними виключно операції обміну на акції підприємств, що приватизуються, з обов'язковою передачею в місячний термін цих акцій довірителям.
-59- Н.д.Шеховцов О.Д. (Округ N 128)
Постанова про введення в дію п.4 Абзац 2. Чому треба обов'язково віддавати акції? А якщо довіритель не хоче вилучати їх з управління? Чому взяти акції в управління можна, а продовжувати управління вже набутими - неможна? І хто за все це переоформлення буде платити?



220.
5. Кабінету Міністрів України:



221.
у двомісячний термін після прийняття цього Закону внести пропозиції щодо вирішення питання, пов'язаного з діяльністю довірчих товариств, які залучали у 1993-1995 роках приватизаційні папери громадян;
-60- Н.д.Шеховцов О.Д. (Округ N 128)
Постанова про введення в дію п.5 Абзац І. Існують добре підготовлені рекомендації Української асоціації інвестиційного бізнесу по перетворенню довірчих товариств. Треба їх затвердити.



222.
створити Фонд часткової компенсації втрат громадян, що постраждали у 1993-1995 роках внаслідок діяльності довірчих товариств, організацій та інших суб'єктів підприємницької діяльності (крім банків), які приймали кошти від населення (внески, платежі) із зобов'язанням повернення цих коштів (далі - Фонд).



223.
вжити заходів для фінансового оздоровлення довірчих товариств відповідно до статті 14 цього Закону;



224.
забезпечити починаючи з 1 лютого 1997 року проведення комплексу заходів, пов'язаних з ліквідацією довірчих товариств, які не зареєстрували зміни і доповнення, внесені в установчі документи, а в окремих випадках, але не пізніше ніж 1 липня 1997 року, з фінансовим оздоровленням окремих довірчих товариств до виконання ними вимог щодо нормативів ліквідності;



225.
подати на розгляд Верховної Ради України пропозиціі про приведення законодавчих актів України у відповідність з цим Законом.



226.
6. Установити, що:



227.
у 1996 році до Фонду зараховуються:



228.
кошти, передбачені у пункті 7 статті 14 даного Закону;



229.
кошти від реалізації майна за рішенням судів у справах довірчих товариств, організацій та інших суб'єктів підприємницької діяльності (крім банків), які приймали кошти від населення, в частині сум, які спрямовуються до бюджету;



230.
кошти від фінансових санкцій, що стягуються податковими інспекціями за порушення довірчими товариствами податкового законодавства;



231.
один процент надходжень від приватизації майна державних підприємств;



232.
десять процентів коштів, одержаних від реалізації майна, конфіскованого митною службою;



233.
добровільні внески підприємств, установ, організацій і громадян.



234.
Порядок та умови часткової компенсації втрат громадян визначається Кабінетом Міністрів України;



235.
за рахунок коштів Фонду часткова компенсація втрат громадян виплачується їм відповідно до судових рішень за незадоволеними претензіями до довірчих товариств, страхових організацій та інших суб'єктів підприємницької діяльності (крім банків), що приймали у 1993-1995 роках кошти від населення і визнані в установленому законодавством порядку банкрутами.
-61- Н.д.Шеховцов О.Д. (Округ N 128)
Постанова про введення в дію п.6 Останній абзац. До чого тут страхові організації? Вилучити.



236.
7. До утворення Державного Комітету з питань нагляду за діяльністю небанківських фінансових установ покласти виконання функції державного нагляду за діяльністю довірчих товариств на органи державної податкової інспекції.



237.
8. Міністерствам, відомствам та іншим органам державної виконавчої влади забезпечити перегляд і скасування нормативних актів, що суперечать цьому Закону.



238.
Голова Верховної Ради України О. МОРОЗ




* - Назви колонок таблиці подані в загальному значенні