Назва: Про внесення змін до деяких законодавчих актів України
Автор: Народнi депутати України Альошин В.Б., Сокерчак В.М., Цушко В.П.№ 4251 – Кабінет Міністрів України
Головний комітет: Народнi депутати України - члени Комітету з питань фінансів і банківської діяльності

N
Редакція, прийнята в попередньому читанні*
Зауваження та пропозиції
Висновки, обгр.
Редакція, запропонована головним комітетом
0.

ЗАКОН УКРАЇНИ
"Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо посилення боротьби з незаконним виробництвом та обiгом спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробiв"
З метою посилення боротьби з незаконним обiгом алкогольних напоїв i тютюнових виробiв та порушеннями вимог чинного законодавства з цього питання, створення ефективної системи контролю за виробництвом та обiгом на територiї України спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробiв Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
I. Внести змiни до таких законодавчих актiв України:
1. У Законi України "Про державне регулювання виробництва i торгiвлi спиртом етиловим, коньячним i плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами".





-1- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
Абзац перший Закону після слів "з незаконним" доповнити словами "виробництвом та".






Враховано


ЗАКОН УКРАЇНИ
"Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо посилення боротьби з незаконним виробництвом та обiгом спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробiв"
З метою посилення боротьби з незаконним виробництвом та обiгом алкогольних напоїв i тютюнових виробiв та порушеннями вимог чинного законодавства з цього питання, створення ефективної системи контролю за виробництвом та обiгом на територiї України спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробiв Верховна Рада України
п о с т а н о в л я є:
I. Внести змiни до таких законодавчих актiв України:
1. У Законi України "Про державне регулювання виробництва i торгiвлi спиртом етиловим, коньячним i плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами".
1.
1.1. Преамбулу Закону викласти у такiй редакцiї:


1.1. Преамбулу Закону викласти у такiй редакцiї:
2.
"Цей Закон визначає основнi засади державної полiтики щодо регулювання виробництва, експорту, iмпорту, оптової i роздрiбної торгiвлi спиртом етиловим, коньячним i плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якостi та захисту здоров'я громадян та посилення боротьби з незаконним обiгом алкогольних напоїв i тютюнових виробiв на територiї України.
-2- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
Преамбулу цього Закону після слів "з незаконним" доповнити словами "виробництвом та".
Враховано

"Цей Закон визначає основнi засади державної полiтики щодо регулювання виробництва, експорту, iмпорту, оптової i роздрiбної торгiвлi спиртом етиловим, коньячним i плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якостi та захисту здоров'я громадян та посилення боротьби з незаконним виробництвом та обiгом алкогольних напоїв i тютюнових виробiв на територiї України.
3.
Дiя цього Закону не поширюється на виробництво i торгiвлю спиртом технiчним для виробничих цiлей, виробництво i торгiвлю пивом, а також на виробництво вин виноградних i плодово-ягiдних, наливок i настоянок, виготовлених громадянами в домашнiх умовах для власного споживання."


Дiя цього Закону не поширюється на виробництво i торгiвлю спиртом технiчним для виробничих цiлей, виробництво i торгiвлю пивом, а також на виробництво вин виноградних i плодово-ягiдних, наливок i настоянок, виготовлених громадянами в домашнiх умовах для власного споживання."
4.
1.2. У статтi 1 "Визначення основних понять i термiнiв" додати такi термiни:
"Незаконний обiг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв i тютюнових виробiв - iмпорт, експорт, транспортування, зберiгання, торгiвля алкогольними напоями та тютюновими виробами з порушенням вимог чинного законодавства.
-3- Н.д.Цушко В.П. (Округ №140)
Асоціація сприяння обігу та виробництву алкоголю та тютюнової продукції
У визначенні терміну "незаконний обіг алкогольних напоїв і тютюнових виробів" слова "... з порушенням вимог чинного законодавства" замінити на слова "без одержання відповідної ліцензії та/або дозволу".
Враховано редакційно

1.2. У статтi 1 "Визначення основних понять i термiнiв" додати такi термiни:
"Незаконний обiг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв i тютюнових виробiв - iмпорт, експорт, транспортування, зберiгання, торгiвля алкогольними напоями та тютюновими виробами з порушенням вимог чинного законодавства, що регулює ці питання.


-4- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
Після слів "чинного законодавства" додати слова "що регулює ці питання".
Враховано

5.
Фальсифiкацiя алкогольних напоїв та тютюнових виробiв - виготовлення алкогольних напоїв та тютюнових виробiв iз сировини, допомiжних матерiалiв, що не вiдповiдають вимогам технологiї та нормативної документацiї або виготовлення з неправомiрним використанням знаку для товарiв i послуг, копiюванням форми, упаковки, зовнiшнього оформлення, а так само iмiтацiя, копiювання, пряме вiдтворення товару iншого пiдприємця, самовiльне використання його iменi.
-5- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
Фальсифікація алкогольних напоїв та тютюнових виробiв - умисне, з корисливою метою виготовлення алкогольних напоїв та тютюнових виробів з порушенням технології, з неправомірним використанням знаку для товарів і послуг, копіюванням форми, упаковки, зовнішнього оформлення, а так само прямим відтворенням товару іншого підприємця, з самовільним використанням його імені.
Не вважається фальсифікацією добросовісне тривале використання двома і більше підприємствами резидентами, або підприємствами, що є їх правонаступниками, знаків для позначення однорідних товарів, права, на які засвідчуються свідоцтвами на знаки для товарів і послуг, одержаними до введення в дію п.4 ст.6 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг" (№751-ХІV від 16.06.99р.), якщо таке використання розпочалось до державної реєстрації таких знаків"
Враховано
Фальсифікація алкогольних напоїв та тютюнових виробiв - умисне, з корисливою метою виготовлення алкогольних напоїв та тютюнових виробів з порушенням технології, з неправомірним використанням знаку для товарів і послуг, копіюванням форми, упаковки, зовнішнього оформлення, а так само прямим відтворенням товару іншого підприємця, з самовільним використанням його імені.
Не вважається фальсифікацією добросовісне тривале використання двома і більше підприємствами резидентами, або підприємствами, що є їх правонаступниками, знаків для позначення однорідних товарів, права, на які засвідчуються свідоцтвами на знаки для товарів і послуг, одержаними до введення в дію п. 4 ст.6 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг" (№751-ХІV від 16.06.99р.), якщо таке використання розпочалось до державної реєстрації таких знаків.


-6- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
У п.1.2. У частині третій замість слів "двома і більше вітчизняними підприємствами" записати слова "двома і більше підприємствами, резидентами або підприємствами, що є їх правонаступниками".
Враховано



6.
Незаконне виробництво алкогольних напоїв та тютюнових виробiв - виробництво алкогольних напоїв та тютюнових виробiв без наявностi лiцензiї на цей вид пiдприємницької дiяльностi.



Незаконне виробництво алкогольних напоїв та тютюнових виробiв - виробництво алкогольних напоїв та тютюнових виробiв без наявностi лiцензiї на цей вид пiдприємницької дiяльностi.

7.
Контрабанда алкогольних напоїв та тютюнових виробiв - перемiщення алкогольних напоїв та тютюнових виробiв через митний кордон України поза митним контролем, або з приховуванням вiд митного контролю, або з обманним використанням засобiв митного забезпечення, або незаконне перемiщення алкогольних напоїв та тютюнових виробiв."
-7- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
Державна митна служба України
Цей абзац викласти у редакції:
"Контрабанда алкогольних напоїв та тютюнових виробiв - перемiщення алкогольних напоїв та тютюнових виробiв через митний кордон України поза митним контролем, або з приховуванням вiд митного контролю, або незаконне переміщення алкогольних напоїв та тютюнових виробiв по митній території України."
Враховано
Контрабанда алкогольних напоїв та тютюнових виробiв - перемiщення алкогольних напоїв та тютюнових виробiв через митний кордон України поза митним контролем, або з приховуванням вiд митного контролю, або незаконне перемiщення алкогольних напоїв та тютюнових виробiв по митній території України."


-8- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
Додати слова "по митній території України"
Враховано

8.
Абзац другий статтi 1 викласти в такiй редакцiї:


Абзац другий статтi 1 викласти в такій редакції:

"спирт етиловий - спирт-сирець, спирт етиловий денатурований (спирт технiчний) спирт ректифiкований, виготовлений з крохмале- i цукровмiсної сировини шляхом її зброджування, вiдокремлення та очищення до визначеного стандартом вмiсту iнших продуктiв i речовин".


"спирт етиловий - спирт-сирець, спирт етиловий денатурований (спирт технiчний) спирт ректифiкований, виготовлений з крохмале- i цукровмiсної сировини шляхом її зброджування, вiдокремлення та очищення до визначеного стандартом вмiсту iнших продуктiв i речовин".
9.
1.3. У статтi 3 першу частину викласти у такiй редакцiї:
"Спецiальнi дозволи (лiцензiї) на виробництво спирту етилового, коньячного i плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробiв видаються органом, уповноваженим Кабiнетом Мiнiстрiв України".


1.3. У статтi 3 першу частину викласти у такiй редакцiї:
"Спеціальні дозволи (лiцензiї) на виробництво спирту етилового, коньячного i плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробiв видаються органом, уповноваженим Кабiнетом Мiнiстрiв України".
10.
Доповнити статтю 3 новою частиною такого змiсту:
"Спецiальнi дозволи (лiцензiї) на. виробництво тютюнових виробiв видаються лише суб'єктам пiдприємницької дiяльностi, якi мають повний технологічний цикл виробництва тютюнових виробiв, включаючи переробку тютюнового листа i пiдготовку тютюнової сумiшi, сигаретнi цехи. Для суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, якi вже мають лiцензiю на виробництво тютюнових виробiв але не мають повного циклу виробництва тютюнових виробiв лiцензiя дiйсна до кiнця її строку."
-9- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
Цю частину викласти в редакції:
"Спецiальнi дозволи (лiцензiї) на. виробництво тютюнових виробiв видаються лише суб'єктам пiдприємницької дiяльностi, якi мають повний технологічний цикл виробництва тютюнових виробiв, включаючи виготовлення тютюнової сумiшi, сигаретнi цехи. Для суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, якi вже мають лiцензiю на виробництво тютюнових виробiв але не мають повного циклу виробництва тютюнових виробiв лiцензiя дiйсна до кiнця її строку."

Враховано











Доповнити статтю 3 новою частиною такого змiсту:
"Спецiальнi дозволи (лiцензiї) на. виробництво тютюнових виробiв видаються лише суб'єктам пiдприємницької дiяльностi, якi мають повний технологічний цикл виробництва тютюнових виробiв, включаючи виготовлення тютюнової сумiшi, сигаретнi цехи. Для суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, якi вже мають лiцензiю на виробництво тютюнових виробiв але не мають повного циклу виробництва тютюнових виробiв лiцензiя дiйсна до кiнця її строку."
11.

-10- Н.д.Цушко В.П. (Округ №140)
Асоціація сприяння обігу та виробництву алкоголю та тютюнової продукції
Доповнити словами: "Повний цикл виробництва тютюнових виробів - це цикл, який включає технологічні процеси: зволожування, змішування та різки тютюнової сировини, сушки та змішування різаної тютюнової суміші, виробництва цигарок, сигарет, сигаріл або сигар, упаковки їх у пачки та наклеювання марок акцизного збору".
Враховано редакційно




-11- Н.д.Джоджик Я.І. (Округ №163)
Пропоную статтю 3 зазначеного вище Закону залишити в діючій редакції.
Відхилено



-12- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
У пункті 1.3. вилучити слова від слів "Доповнити статтю 3 новою частиною" до слів "до кінця її строку" включно.
Відхилено




-13- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
Н.д.Цушко В.П. (Округ №140)
Ч.І ст. 3 Доповнити текстом наступного змісту: "ліцензії на випуск коньяку видаються лише тим суб'єктам підприємницької діяльності, які мають повний цикл виробництва, включаючи, викурку та витримку".
Вилучити слова "переробку тютюнового листа"
Враховано
Частину першу статті 3 доповнити текстом наступного змісту:
"Ліцензії на випуск коньяку видаються лише тим суб'єктам підприємницької діяльності, які мають повний цикл виробництва, включаючи, викурку та витримку".


-14- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
Статтю 3 доповнити абзацом:
"Перелiк лiцензiй, визначений у цьому Законi є вичерпним. Запровадження iнших видiв лiцензiй, крiм зазначених у цьому Законi, забороняється."
Враховано
Статтю 3 доповнити абзацом:
"Перелiк лiцензiй, визначений у цьому Законi є вичерпним. Запровадження iнших видiв лiцензiй, крiм зазначених у цьому Законi, забороняється."


-15- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
Доповнити статтю 7 Закону України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами" частиною 5 в такій редакції:
"Виробництво спирту з давальницької сировини дозволяється лише нерезидентам за умови повного вивезення готової продукції за межі митної території України".
Враховано

Доповнити статтю 7 Закону України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами" частиною 5 в такій редакції:
"Виробництво спирту з давальницької сировини дозволяється лише нерезидентам за умови повного вивезення готової продукції за межі митної території України".
11.
Діюча редакція
Стаття 11. Маркування виробленої продукції
1. Маркування горілки та лікеро-горілчаних виробів здійснюється таким чином:
на лицьовій стороні етикетки кожної пляшки горілки та лікеро-горілчаних виробів, які реалізуються через торговельну мережу, в доступній для споживача формі згідно з чинним законодавством про мови вказується:
загальна та власна назви виробу;
найменування виробника;
знак для товарів і послуг;
географічна назва місця виготовлення виробу, якщо найменування виробника не відображає місця розташування підприємства;
вміст спирту (% об.);
місткість посуду;
штриховий код;
вміст цукру (якщо це реґламентується нормативними документами);
позначення нормативного документа (для продукції вітчизняного виробництва).
-16- Н.д.Цушко В.П. (Округ №140)
Кабінет Міністрів України
(Законопроект №3100 від 09.03.99)
Внести до статті 11 такі зміни:
Абзац дев'ятий частини першої та абзац дванадцятий частини другої виключити.
Частину першу після абзацу одинадцятого та частину другу після абзацу чотирнадцятого доповнити новим абзацом такого змісту:
"На лицьову сторону етикетки чи контретикетки повинен бути нанесений штриховий код"
У зв'язку з цим абзаци дванадцятий і тринадцятий частини першої вважати відповідно абзацами тринадцятим і чотирнадцятим, а абзаци 15 - 19 частини другої - відповідно абзацами 16 - 20.
Враховано

1.4. Внести до статті 11 такі зміни:
Абзац дев'ятий частини першої та абзац дванадцятий частини другої виключити.
Частину першу після абзацу одинадцятого та частину другу після абзацу чотирнадцятого доповнити новим абзацом такого змісту:
"На лицьову сторону етикетки чи контретикетки повинен бути нанесений штриховий код"
У зв'язку з цим абзаци дванадцятий і тринадцятий частини першої вважати відповідно абзацами тринадцятим і чотирнадцятим, а абзаци 15 - 19 частини другої - відповідно абзацами 16 - 20.

2. Маркування виноробної продукції здійснюється таким чином:
на лицьовій стороні етикетки кожної пляшки виноробної продукції, яка реалізується через торговельну мережу, в доступній для споживача формі згідно з чинним законодавством про мови вказується:
назва держави;
найменування підприємства та його місцезнаходження;
знак для товарів і послуг;
назва продукції;
місткість посуду;
вміст спирту (% об.);
вміст цукру (крім сухих вин, шампанського, ігристого вина та коньяку) (% мас.);
дата розливу;
позначення нормативного документа (для продукції вітчизняного виробництва);
штриховий код.
Термін витримки для марочних вин та позначень "Марочне", вік коньячних спиртів для марочних коньяків і коньяків спеціальних назв наводяться на кольєретці.
На пляшках з колекційними винами та коньяками наклеюються додаткові ярлики із зазначенням "Колекційне (колекційний), додатково витримане (витриманий) в колекції ____ років".
На шийку пляшки з колекційним вином наклеюється кольєретка із зазначенням року врожаю винограду, з якого виготовлено вино.




1.4. Доповнити абзац 1 пункту 2 статтi 11:
"наявнiсть ароматизаторiв, барвникiв(при їх використаннi)."


1.5. Доповнити абзац 1 пункту 2 статтi 11:
"наявнiсть ароматизаторiв, барвникiв (при їх використаннi)."
12.
1.5. З абзацу 3 статтi 11 вилучити слова "код пiдприємства та номер лiцензiї", далi за текстом.


1.6. З абзацу 3 статтi 11 вилучити слова "код пiдприємства та номер лiцензiї", далi за текстом.
13.
1.6. Статтю 1З викласти у наступнiй редакцiї:
"Норми втрат i виходу спирту етилового, коньячного i плодового та алкогольних напоїв затверджуються в порядку, що визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.
За понад нормативні втрати, не виправданi згiдно з чинним законодавством, та незабезпечення виходу продукцiї суб'єкти пiдприємницької дiяльностi сплачують акцизний збiр у розмiрi, визначеному законом."


1.7. Статтю 1З викласти у наступнiй редакцiї:
"Норми втрат i виходу спирту етилового, коньячного i плодового та алкогольних напоїв затверджуються в порядку, що визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.
За понад нормативні втрати, не виправданi згiдно з чинним законодавством, та незабезпечення виходу продукцiї суб'єкти пiдприємницької дiяльностi сплачують акцизний збiр у розмiрi, визначеному законом."


-17- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
У статтях 14 і 15 діючого Закону слова "зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України" замінити "фінансів України"
Враховано

У статтях 14 і 15 діючого Закону слова "зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України" замінити "фінансів України"
14.
1.7. Доповнити статтi 14 та 15 новими частинами такого змiсту:
"Забороняються товарообмiннi та iншi подiбнi операцiї при купівлі - продажу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробiв, якi не передбачають розрахункiв у грошовiй формi".

-18- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
У пункті 1.7 замість запропонованих доповнень записати:
"Забороняється сплата акцизного збору з використанням алкогольних напоїв та тютюнової продукції, спирту, спирту питного, коньячного, виноградного і плодового, шляхом взаємних заліків зустрічних зобов'язань, векселями та в інших формах, які не передбачають оплату такого акцизного збору коштами.
"При продажі (інших видах відчуження) алкогольних напоїв та тютюнової продукції, спирту етилового, коньячного, виноградного і плодового в межах бартерних (товарообмінних) операцій або інших операцій, що не передбачають їх оплати в грошовій формі, у тому числі векселями чи іншими видами боргових зобов'язань, покупець (отримувач) підакцизної продукції зобов'язаний здійснити оплату суми акцизного збору, включеного до його ціни, а також податку на додану вартість, нарахованого на таку ціну, виключно у грошовій формі. У такому ж порядку здійснюється оплата вартості виготовлення (переробки обробки) підакцизної продукції на давальницьких умовах. Порушення зазначеного правила тягне за собою обов'язкове відкликання спеціальних дозволів (ліцензій) на виробництво, право імпорту, експорту або оптової торгівлі з обох сторін договору без відшкодування плати за їх придбання."
Враховано
1.8. Доповнити статтi 14 та 15 новими частинами такого змiсту:
"Забороняється сплата акцизного збору з використанням алкогольних напоїв та тютюнової продукції, спирту, спирту питного, коньячного, виноградного і плодового, шляхом взаємних заліків зустрічних зобов'язань, векселями та в інших формах, які не передбачають оплату такого акцизного збору коштами.
"При продажі (інших видах відчуження) алкогольних напоїв та тютюнової продукції, спирту етилового, коньячного, виноградного і плодового в межах бартерних (товарообмінних) операцій або інших операцій, що не передбачають їх оплати в грошовій формі, у тому числі векселями чи іншими видами боргових зобов'язань, покупець (отримувач) підакцизної продукції зобов'язаний здійснити оплату суми акцизного збору, включеного до його ціни, а також податку на додану вартість, нарахованого на таку ціну, виключно у грошовій формі. У такому ж порядку здійснюється оплата вартості виготовлення (переробки обробки) підакцизної продукції на давальницьких умовах. Порушення зазначеного правила тягне за собою обов'язкове відкликання спеціальних дозволів (ліцензій) на виробництво, право імпорту, експорту або оптової торгівлі з обох сторін договору без відшкодування плати за їх придбання."
15.
1.8. Викласти частину другу статтi 15 у наступнiй редакцiї:
"Рiчна плата за спецiальнi дозволи (лiцензiї) на право iмпорту, експорту i оптової торгiвлi цiєю продукцiєю встановлюється в таких розмiрах:
iмпорт алкогольних напоїв та тютюнових виробiв - 10000 неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян;
експорт алкогольних напоїв та тютюнових виробiв - 10 неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян;
оптова торгiвля алкогольними напоями та тютюновими виробами - 100 неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян."
-19- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
Пункт 1.8 вилучити
Враховано

16.
Доповнити статтю 15 новими частинами такого змiсту:
"Оптову торгiвлю спиртом етиловим на медичнi та ветеринарнi цiлi можуть здiйснювати заклади охорони здоров'я та пiдприємства зооветеринарного постачання незалежно вiд форм власностi. Перелiк зазначених пiдприємств визначається i затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України".
-20- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
Речення "Перелік зазначених підприємств визначається i затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України" замінити реченням "Кабінет Міністрів України веде реєстр зазначених підприємств"
Враховано

Доповнити статтю 15 новими частинами такого змiсту:
"Оптову торгiвлю спиртом етиловим на медичнi та ветеринарнi цiлi можуть здiйснювати заклади охорони здоров'я та пiдприємства зооветеринарного постачання незалежно вiд форм власностi. Кабінет Міністрів України веде реєстр зазначених підприємств.
18.
"Забороняється використання спирту етилового, коньячного i плодового для розрахункiв за товарообмiнними операцiями та переробка цих спиртiв на давальницьких умовах, їх взаємний обмiн мiж суб'єктами господарської дiяльностi. Розрахунки за готову продукцiю здiйснюються через розрахунковi рахунки суб'єктiв господарської дiяльностi лише у грошовiй формi."
-21- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
Абзац 4 вилучити, оскільки питання вже врегульовано у п.1.7.проекту
Враховано

19.
1.9. Назву статтi 16 викласти у наступнiй редакцiї:
"Стаття 16. Органи контролю за виробництвом i торгiвлею спиртом етиловим, коньячним i плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами та органи уповноваженi здiйснювати заходи по боротьбi з незаконним обiгом алкогольних напоїв та тютюнових виробiв".
-22- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
Асоціація сприяння обігу та виробництву алкоголю та тютюнової продукції
Назву і частину першу статті 16 залишити в редакції діючого Закону. Першу частину доповнень до статті 16 виключити.
Враховано

20.
Частину першу статтi 16 викласти у наступнiй редакцiї:
"Контроль за дотриманням норм цього Закону здiйснюють Мiнiстерство зовнiшнiх економiчних зв'язкiв i торгiвлi України, його органи в Автономнiй Республiцi Крим, областях, районах, мiстах Києвi та Севастополi та районах у мiстах Києвi та Севастополi, Державна податкова адмiнiстрацiя України, Державний комiтет у справах захисту прав споживачiв, Комiтет України з стандартизацiї, метрологiї та сертифiкацiї. Державна митна служба України, а також iншi органи в межах компетенцiї, визначеної чинним законодавством."



21.
Доповнити статтю 16 новими частинами наступного змiсту:
"До органiв, уповноважених здiйснювати заходи по боротьбi з незаконним обiгом алкогольних напоїв та тютюнових виробiв належать Мiнiстерство внутрiшнiх справ України, Державна податкова адмiнiстрацiя України, Мiнiстерство зовнiшнiх економiчних зв'язкiв i торгiвлi України, Державна митна служба України, Державний комiтет у справах охорони Державного кордону України, iншi органи виконавчої влади в межах своєї компетенцiї, визначеної чинним законодавством України, мiсцевi органи виконавчої влади.
-23- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
Асоціація сприяння обігу та виробництву алкоголю та тютюнової продукції
Цю додаткову частину статті 16 виключити.
Враховано

22.
У своїй дiяльностi щодо здiйснення заходiв по боротьбi з незаконним обiгом алкогольних напоїв та тютюнових виробiв державнi органи виконавчої влади керуються принципом неможливостi подвiйного притягнення до юридичної вiдповiдальностi одного виду за одне й те саме правопорушення.
-24- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
Абзац вилучити, оскільки він дублює відповідне положення Конституції.
Враховано

23.
Державнi органи виконавчої влади виконують свої функцiї щодо здiйснення заходiв по боротьбi з незаконним обiгом алкогольних напоїв та тютюнових виробiв у вiдповiдностi до вимог цього Закону, чинного законодавства України, на засадах взаємодiї, координуючи та погоджуючи свої дiї з метою уникнення дублювання своїх дiй та заходiв, пiдвищення їх ефективностi та дiєвого забезпечення захисту економiки України вiд незаконного обiгу алкогольних напоїв та тютюнових виробiв.
-25- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
Ці дві додаткові частини статті 16 виключити як такі, що носять декларативний характер.
Враховано

24.
Державнi органи виконавчої влади, якi у вiдповiдностi до цiєї статтi уповноваженi здiйснювати заходи по боротьбi з незаконним обiгом алкогольних напоїв та тютюнових виробiв, в межах своєї компетенцiї здiйснюють повноваження щодо контролю за додержанням вимог чинного законодавства України у сферi обiгу алкогольних напоїв i тютюнових виробiв, запобiгання правопорушенням та їх припинення в цiй сферi, виявлення, припинення та розкриття злочинiв та вживання з цiєю метою необхiдних оперативно-розшукових та профiлактичних заходiв, передбачених чинним законодавством, виявлення причин й умов, що сприяють вчиненню правопорушень у цiй сферi, вживання в межах своєї компетенцiї заходiв до їх усунення.



25.
Перелiк лiцензiй, визначений у цьому Законi є вичерпним. Запровадження iнших видiв лiцензiй, крiм зазначених у цьому Законi, забороняється."
-26- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
Цей абзац перенести до статті 3 цього законопроекту.
Враховано



-27- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
Статтю 16 доповнити таким визначенням:
"Ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, за яку не внесена чергова щоквартальна плата, вважається недійсною."
Враховано
Статтю 16 доповнити таким визначенням:
"Ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, за яку не внесена чергова щоквартальна плата, вважається недійсною."


-28- Н.д.Цушко В.П. (Округ №140)
У статті 17 частину першу доповнити новим абзацом такого змісту:
"використання спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів для розрахунків за товарообмінними (бартерними) та іншими угодами, які не передбачають розрахунки у грошовій формі, включаючи розрахунки із застосуванням векселів, в тому числі казначейських, - у розмірі вартості відвантаженої продукції".
Враховано
У статті 17 частину першу доповнити новим абзацом такого змісту:
"використання спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів для розрахунків за товарообмінними (бартерними) та іншими угодами, які не передбачають розрахунки у грошовій формі, включаючи розрахунки із застосуванням векселів, в тому числі казначейських, - у розмірі вартості відвантаженої продукції".


-29- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
Асоціація сприяння обігу та виробництву алкоголю та тютюнової продукції
У статті 17 абзаці 8 слова "сертифіката якості" замінити на слова "сертифіката відповідності або сертифіката про визнання".
Частину четверту статті 17 викласти у наступній редакції:
"Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції".
Враховано


У статті 17 абзаці 8 слова "сертифіката якості" замінити на слова "сертифіката відповідності або сертифіката про визнання".
Частину четверту статті 17 викласти у наступній редакції:
"Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції".
26.
1.10. Викласти частину першу статтi 18 у такiй редакцiї: "Тимчасово до 1 сiчня 2005 року звiльнити вiтчизнянi пiдприємства - виробникiв шампанського i коньяку вiд плати за спецiальнi дозволи (лiцензiї) на право iмпорту шампанських i коньячних виноматерiалiв, спирту коньячного, якi ввозяться для виробництва шампанського i коньяку на власних виробничих потужностях."
-30- Н.д.Цушко В.П. (Округ №140)
Пункт 1.10 вилучити.

-31- Кабінет Міністрів України
Законопроект № 4251 (29.12.99)
"Тимчасово, до 1 січня 2001 року, звільнити вітчизняні підприємства -виробників вина, шампанського та коньяку від плати за спеціальні дозволи (ліцензії) на право імпорту оброблених виноградних виноматеріалів, шампанських та коньячних виноматеріалів, коньячних спиртів і купажів коньяку, які є сировиною і ввозяться для виробництва та розливу вина, шампанського та коньяку на власних виробничих потужностях".
Враховано




Відхилено


27.
2. Внести такi змiни до Закону України "Про акцизний збiр на алкогольнi напої та тютюновi вироби"


2. Внести такi змiни до Закону України "Про акцизний збiр на алкогольнi напої та тютюновi вироби"
28.
2.1. Частину 6 статтi 9 викласти у такiй редакцiї:
"Конфiскованi алкогольнi напої та тютюновi вироби пiдлягають знищенню. Порядок знищення конфiскованих алкогольних напоїв та тютюнових виробiв встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України."
-32- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
Частину 6 статтi 9 викласти у такiй редакцiї:
"Конфiскованi алкогольнi напої пiдлягають знищенню або промисловій переробці. Порядок знищення або промислової переробки конфiскованих алкогольних напоїв встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України. Конфiскованi тютюновi вироби пiдлягають знищенню. Порядок знищення конфiскованих тютюнових виробiв встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України."
Враховано
2.1. Частину 6 статтi 9 викласти у такiй редакцiї:
"Конфiскованi алкогольнi напої пiдлягають знищенню або промисловій переробці. Порядок знищення або промислової переробки конфiскованих алкогольних напоїв встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України. Конфiскованi тютюновi вироби пiдлягають знищенню. Порядок знищення конфiскованих тютюнових виробiв встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України."
29.
3. Внести до Закону України "Про Державну податкову службу в Українi" такi змiни та доповнення:


3. Внести до Закону України "Про Державну податкову службу в Українi" такi змiни та доповнення:
30.
3.1. Пiсля частини 2 статтi 1 доповнити статтю 1 новою частиною наступного змiсту:
"У складi органiв Державної податкової служби дiє спецiальний структурний пiдроздiл, який проводить роботу по боротьбi з незаконним обiгом алкогольних напоїв та тютюнових виробiв."
-33- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
У п.3.1. слова "органiв Державної податкової адміністрації" замінити словами "податкової міліції"

Враховано

3.1. Пiсля частини 2 статтi 1 доповнити статтю 1 новою частиною наступного змiсту:
"У складi податкової міліції дiє спецiальний структурний пiдроздiл, який проводить роботу по боротьбi з незаконним обiгом алкогольних напоїв та тютюнових виробiв."


-34- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
За текстом слова "державної податкової адміністрації" замінити словами "центральним органом державної податкової служби України"
Враховано


31.
3.2. Доповнити абзац другий частини першої статтi 8 в частинi перелiку функцiй Державної податкової адмiнiстрацiї України перелiком наступного змiсту:
"координацiя дiяльностi всiх органiв по боротьбi з незаконним обiгом алкогольних напоїв та тютюнових виробiв, ведення реєстрiв iмпортерiв, експортерiв, оптових та роздрiбних торговцiв, мiсць зберiгання алкогольних напоїв та тютюнових виробiв, участь у розробленнi пропозицiй щодо основних напрямiв державної полiтики i проектiв державних програм у сферi боротьби з незаконним обiгом алкогольних напоїв та тютюнових виробiв, проведення державної полiтики у цiй сферi, органiзацiя виконання актiв законодавства у межах своїх повноважень, здiйснення систематичного контролю за їх реалiзацiєю, узагальнення практики застосування законодавства, пiдготовка проектiв законiв України та iнших нормативно-правових актiв з питань боротьби з незаконним обiгом алкогольних напоїв та тютюнових виробiв, пiдготовка пропозицiй щодо вдосконалення механiзму справляння акцизного збору на такi товари, застосування у випадках, передбачених законодавством, фiнансових санкцiй до суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi за порушення законодавства щодо виробництва i торгiвлi спиртом етиловим, коньячним, виноградним i плодовим, виноматерiалами, алкогольними напоями i тютюновими виробами", здiйснення заходiв по вилученню та знищенню алкогольнi напої та тютюновi вироби, що були незаконно виробленi та знаходилися у незаконному обiгу."
-35- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
Пункт 3.2 викласти у редакції:
"3.2. Доповнити абзац другий частини першої статтi 8 в частинi перелiку функцiй Державної податкової адмiнiстрацiї України перелiком наступного змiсту:
"проведення роботи по боротьбi з незаконним обiгом алкогольних напоїв та тютюнових виробiв, ведення реєстрiв iмпортерiв, експортерiв, оптових та роздрiбних торговцiв, мiсць зберiгання алкогольних напоїв та тютюнових виробiв, участь у розробленнi пропозицiй щодо основних напрямiв державної полiтики i проектiв державних програм у сферi боротьби з незаконним обiгом алкогольних напоїв та тютюнових виробiв, органiзацiя виконання актiв законодавства у межах своїх повноважень, здiйснення систематичного контролю за їх реалiзацiєю, узагальнення практики застосування законодавства, застосування у випадках, передбачених законодавством, фiнансових санкцiй до суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi за порушення законодавства щодо виробництва i торгiвлi спиртом етиловим, коньячним, виноградним i плодовим, виноматерiалами, алкогольними напоями i тютюновими виробами, здiйснення заходiв по вилученню та знищенню або передача на промислову переробку алкогольних напоїв, знищенню тютюнових виробів, що були незаконно виробленi та знаходилися у незаконному обiгу."
Враховано
3.2. Доповнити абзац другий частини першої статтi 8 в частинi перелiку функцiй Державної податкової адмiнiстрацiї України перелiком наступного змiсту:
"проведення роботи по боротьбi з незаконним обiгом алкогольних напоїв та тютюнових виробiв, ведення реєстрiв iмпортерiв, експортерiв, оптових та роздрiбних торговцiв, мiсць зберiгання алкогольних напоїв та тютюнових виробiв, участь у розробленнi пропозицiй щодо основних напрямiв державної полiтики i проектiв державних програм у сферi боротьби з незаконним обiгом алкогольних напоїв та тютюнових виробiв, органiзацiя виконання актiв законодавства у межах своїх повноважень, здiйснення систематичного контролю за їх реалiзацiєю, узагальнення практики застосування законодавства, застосування у випадках, передбачених законодавством, фiнансових санкцiй до суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi за порушення законодавства щодо виробництва i торгiвлi спиртом етиловим, коньячним, виноградним i плодовим, виноматерiалами, алкогольними напоями i тютюновими виробами, здiйснення заходiв по вилученню та знищенню або передача на промислову переробку алкогольних напоїв, знищенню тютюнових виробів, що були незаконно виробленi та знаходилися у незаконному обiгу."


-36- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
Пропонується вилучити із проекту пп. 51 - 90 з метою узгодження їх з редакціями Кримінального, Кримінально-процесуального Кодексів, Кодексу України про адміністративні правопорушення та Митного кодексу України, які пройшли перше читання у Верховній Раді України".
Відхилено


33.
4. Внести до Кримiнального кодексу України такi змiни та доповнення:


4. Внести до Кримiнального кодексу України такi змiни та доповнення:
34.
4.1. Статтю 70 викласти у такiй редакцiї:
"Стаття 70. Контрабанда
Контрабанда, тобто перемiщення через митний кордон України поза митним контролем, або з приховуванням вiд митного контролю, або з обманним використанням засобiв митного забезпечення, або незаконне перемiщення валютних цiнностей або iнших предметiв у великих розмiрах -
карається позбавленням волi на строк вiд двох до п'яти рокiв з конфiскацiєю майна або без такої та з конфiскацiєю предметiв контрабанди або штрафом вiд п'ятисот до тисячi мінімальних розмiрiв заробiтної плати з конфiскацiєю майна або без такої та з конфiскацiєю предметiв контрабанди.
Контрабанда предметів, вказаних у частинi першiй цiєї статтi, в особливо великих розмiрах, а так само культурних цiнностей, отруйних, сильнодіючих, радіоактивних, вибухових речовин, будь-яких видiв зброї та боєприпасiв, алкогольних та тютюнових виробiв -
карається позбавленням волi на строк вiд трьох до семи рокiв з конфiскацiєю майна i предметiв контрабанди.
Дiяння, передбаченi частинами першою або другою цiєї статтi, вчиненi повторно, або за попереднiм зговором групою осiб, або посадовою особою з використанням посадового становища, -
караються позбавленням волi на строк вiд п'яти до десяти рокiв з конфiскацiєю майна i предметiв контрабанди.
Дiяння, передбаченi частинами першою, другою або третьою цiєї статтi, вчиненi органiзованою групою, -
караються позбавленням волi на строк вiд семи до дванадцяти рокiв з конфiскацiєю майна i предметiв контрабанди.
Примiтка. У статтях 70 i 702 пiд великим розмiром слiд розумiти контрабанду (порушення митних правил), якщо загальна вартiсть їх предметiв становить триста i бiльше мiнiмальних розмiрiв заробiтної плати, а пiд особливо великим - тисячу i бiльше мiнiмальних розмiрiв заробiтної плати."
-37- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
Пропонується не визначати у цьому Законі статтю 70 Кримінального кодексу України, а залишити це питання для прийняття у другому читанні зазначеного Кодексу.

-38- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
Викласти статтю 70 у такій редакції:
"Стаття 70. Контрабанда
Контрабанда, тобто переміщення товарів та інших предметів через митний кордон України поза митним контролем, або з приховуванням від митного контролю або з обманним використанням засобів митного забезпечення, вчинене у великих розмірах, а також незаконне переміщення історичних і культурних цінностей, отруйних, сильнодіючих, радіоактивних або вибухових речовин, зброї та боєприпасів (крім гладкоствольної мисливської зброї та бойових припасів до неї), вибухових пристроїв, військового озброєння та майна, матеріалів та обладнання до зброї масового ураження, а також контрабанда стратегічно важливих товарів, щодо яких встановлено відповідні правила ввезення або вивезення за межі України,
- карається позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з конфіскацією предметів контрабанди та з конфіскацією майна або без такої, або штрафом від однієї тисячі до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів контрабанди.
Контрабанда товарів та інших предметів, зазначених у частині першій цієї статті, вчинена в особливо великих розмірах, або організованою групою, або особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, або посадовою особою, що займає відповідальне або особливо відповідальне становище, з використанням такого становища, - карається позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з конфіскацією майна та предметів контрабанди із позбавленням права займати певні посади або займатися певною діяльністю до п'яти років.
Примітка. Контрабанда товарів або інших предметів вважається вчиненою у великих розмірах, якщо їхня вартість у одну тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Контрабанда товарів або інших предметів вважається вчиненою в особливо великих розмірах, якщо їхня вартість у десять тисяч і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян".
Враховано





Відхилено


35.
4.2. Доповнити Кримiнальний Кодекс України новими статтями 702, 1474, 1491 такого змiсту:
"Стаття 702. Порушення митних правил щодо ввезення (вивезення) алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв
Умисне порушення зобов'язання про зворотне вивезення чи зворотне ввезення або про транзит алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв з метою уникнення вiдповiдного митного контролю у встановлених формах та порядку, яке призводить до незаконного використання у вiльному обiгу алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв, що знаходяться в митному режимi тимчасового ввезення (вивезення), а так само умисне використання алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв, щодо перемiщення яких через митний кордон України, законодавством України надано пiльги по обкладенню митом з метою, що прямо суперечить цiлям, зазначеним при митному оформленнi, в iнших цiлях без вiдповiдного дозволу i з метою ухилення вiд сплати мита, а так само перемiщення алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв, якi проходять митний контроль, як такi, що не пiдлягають реалiзацiї з завiдомою метою їх подальшої пiдприємницької реалiзацiї та умисного ухилення вiд сплати вiдповiдних митних та iнших обов'язкових платежiв -






-39- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
Викласти статтю 702 у такій редакції:
"Стаття 702. Порушення митних правил щодо ввезення (вивезення) підакцизних товарів
Умисне порушення зобов'язання про зворотне вивезення чи зворотне ввезення або транзит підакцизних товарів з метою уникнення відповідного митного контролю, яке призводить до незаконного використання і вільного обігу підакцизних товарів, що знаходяться в митному режимі тимчасового ввезення (вивезення) або транзиту, а також умисне використання підакцизних товарів щодо переміщення яких через митний кордон України законодавством України надано пільги із обкладення митом або іншими податками чи зборами, у цілях, що не відповідають заявленим цілям при митному оформленні, без відповідного дозволу і з метою ухилення від сплати мита, інших податків чи зборів, а так само переміщення підакцизних товарів, які проходять митний контроль, як такі, що не підлягають продажу (відчуженню) із завідомою метою такого продажу (відчуження), вчинені у великих розмірах, за відсутності ознак скоєння злочину, передбаченого статтею 1482 цього Кодексу, -









Враховано

4.2. Викласти статті 80, 801 та 1482 Кримінального Кодексу у новій редакції та доповнити Кримiнальний Кодекс України новими статтями 702, 1474, 1491 такого змiсту:
"Стаття 702. Порушення митних правил щодо ввезення (вивезення) підакцизних товарів
Умисне порушення зобов'язання про зворотне вивезення чи зворотне ввезення або транзит підакцизних товарів з метою уникнення відповідного митного контролю, яке призводить до незаконного використання і вільного обігу підакцизних товарів, що знаходяться в митному режимі тимчасового ввезення (вивезення) або транзиту, а також умисне використання підакцизних товарів щодо переміщення яких через митний кордон України законодавством України надано пільги із обкладення митом або іншими податками чи зборами, у цілях, що не відповідають заявленим цілям при митному оформленні, без відповідного дозволу і з метою ухилення від сплати мита, інших податків чи зборів, а так само переміщення підакцизних товарів, які проходять митний контроль, як такі, що не підлягають продажу (відчуженню) з метою такого продажу (відчуження), вчинені у великих розмірах, -

караються позбавленням волi на строк до п'яти рокiв з конфiскацiєю майна чи без такої та конфiскацiєю предметiв порушення митних правил або без такої, або штрафом вiд трьохсот до тисячi мiнiмальних розмiрiв заробiтної плати з конфiскацiєю майна або без такої та з конфiскацiєю предметiв порушення митних правил або без такої.
Тi ж дiяння, вчиненi повторно, або за попереднiм зговором групою осiб, а так само в особливо великих розмiрах, -
караються позбавленням волi на строк вiд двох до п'яти рокiв з конфiскацiєю майна та з конфiскацiєю предметiв порушення митних правил або без такої, або штрафом вiд семисот до тисячi мiнiмальних розмiрiв заробiтної плати з конфiскацiєю майна та предметiв порушення митних правил."
караються позбавленням волі на строк від одного до трьох років з конфіскацією предметів порушення митних правил та з конфіскацією майна або без такої, або штрафом від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією предметів порушення митних правил.
Ті ж діяння, вчинені в особливо великих розмірах, або організованою групою, або особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, або посадовою особою, що займає відповідальне або особливо відповідальне становище, з використанням такого становища, -
карається позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років з конфіскацією майна та предметів порушення митних правил, або штрафом від трьох тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів порушення митних правил, або тим і іншим, із позбавленням права займати певні посади або займатися певною діяльністю до п'яти років.
Примітка. Порушення митних правил щодо ввезення (вивезення) підакцизних товарів вважається вчиненим у великих розмірах, якщо їхня вартість у одну тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Порушення митних правил щодо ввезення (вивезення) підакцизних товарів вважається вчиненим в особливо великих розмірах, якщо їхня вартість у десять тисяч і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян."

караються позбавленням волі на строк від одного до трьох років з конфіскацією предметів порушення митних правил та з конфіскацією майна або без такої, або штрафом від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією предметів порушення митних правил.
Ті ж діяння, вчинені в особливо великих розмірах, або організованою групою, -
карається позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років з конфіскацією майна та предметів порушення митних правил, або штрафом від трьох тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів порушення митних правил, або тим і іншим, із позбавленням права займати певні посади або займатися певною діяльністю до п'яти років.
Примітка. Порушення митних правил щодо ввезення (вивезення) підакцизних товарів вважається вчиненим у великих розмірах, якщо їхня вартість у одну тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Порушення митних правил щодо ввезення (вивезення) підакцизних товарів вважається вчиненим в особливо великих розмірах, якщо їхня вартість у десять тисяч і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян."


-40- Науково - експертне управління Секретаріату Верховної Ради України
У проекті ст. 702 КК, як це явно випливає із змісту примітки до проекту ст. 70 КК та із змісту диспозиції ч. 2 ст. 702, після слів "та інших обов'язкових платежів" пропущені слова "вчинені у великих розмірах".
Враховано


36.

-41- Науково - експертне управління Секретаріату Верховної Ради України
У цій же статті зайвою і такою, що суттєво змінює зміст диспозиції, є кома після слів "щодо переміщення яких через митний кордон України", а слова "як такі" граматично правильно було б замінити словами "як таких".


37.
"Стаття 1474. Виготовлення або реалiзацiя фальсифiкованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв
-42- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
Присвоїти номер 1471 і записати:
"Поновити дію статті 1471, виклавши її у такій редакції:
Додати в частину статті 1474, що визначає міру покарання слова "з конфіскацією таких алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також такого обладнання"
Враховано
"Стаття 1471. Виготовлення або реалiзацiя фальсифiкованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв
38.
Фальсифiкацiя при виробництвi алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв або реалiзацiя завiдомо фальсифiкованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв, а так само завiдоме умисне виготовлення i реалiзацiя обладнання для фальсифiкацiї чи завiдомого виготовлення фальсифiкованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв, вчиненi протягом року пiсля накладення адмiнiстративного стягнення за такi ж порушення, -
-43- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
Виготовлення або реалізація фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, а так само завiдоме умисне виготовлення i реалiзацiя обладнання для фальсифiкацiї чи завiдомого виготовлення фальсифiкованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв вчинені протягом року після накладення адміністративного стягнення за такі ж порушення, -
Враховано

Виготовлення або реалізація фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, а так само завiдоме умисне виготовлення i реалiзацiя обладнання для фальсифiкацiї чи завiдомого виготовлення фальсифiкованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв вчинені протягом року після накладення адміністративного стягнення за такі ж порушення, -
39.
караються штрафом вiд ста до трьохсот мiнiмальних розмiрiв заробiтної плати.
Тi ж дiї, якщо вони вчиненi у великих розмiрах, або завдали шкоди здоров'ю чи призвели до смертi споживача, -
караються позбавленням волi на строк до двох рокiв, або штрафом вiд трьохсот до п'ятисот мiнiмальних розмiрiв заробiтної плати."


караються штрафом вiд ста до трьохсот мiнiмальних розмiрiв заробiтної плати з конфіскацією таких алкогольних напоїв, тютюнових виробів і обладнання.
Тi ж дiї, якщо вони вчиненi у великих розмiрах, або завдали шкоди здоров'ю чи призвели до смертi споживача, -
караються позбавленням волi на строк до п'яти рокiв, або штрафом вiд трьохсот до п'ятисот мiнiмальних розмiрiв заробiтної плати з конфіскацією таких алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також такого обладнання."
40.
"Стаття 1491. Незаконна торгiвля алкогольними напоями чи тютюновими виробами
Роздрiбна торгiвля спиртом етиловим, коньячним або плодовим без вiдповiдного дозволу, а так само оптова (включаючи iмпорт та експорт) або роздрiбна торгiвля алкогольними напоями або тютюновими виробами без наявностi лiцензiї (патенту), вчиненi протягом року пiсля накладення адмiнiстративного стягнення за такi ж порушення, -
-44- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
У статті 1491:
Назву викласти у такій редакції: "Незаконна торгівля спиртом етиловим, коньячним або плодовим, алкогольними напоями чи тютюновими виробами";
після слів "ліцензії (дозволу)" додати слова: "або без марок акцизного збору чи з підробленими або сфальсифікованими марками акцизного збору";
при визначенні мір покарання додати слова: "з конфіскацією предметів незаконної торгівлі".
Враховано
"Стаття 1491. Незаконна торгівля спиртом етиловим, коньячним або плодовим, алкогольними напоями чи тютюновими виробами
Роздрiбна торгiвля спиртом етиловим, коньячним або плодовим, а так само оптова (включаючи iмпорт та експорт) або роздрiбна торгiвля алкогольними напоями або тютюновими виробами без наявностi лiцензiї (дозволу) або без марок акцизного збору чи з підробленими або сфальсифікованими марками акцизного збору, вчиненi протягом року пiсля накладення адміністративного стягнення за такi ж порушення, -
41.
караються штрафом вiд двохсот до чотирьохсот мiнiмальних розмiрiв заробiтної плати.
Дiї, передбаченi частиною першою цiєї статтi, вчиненi за попереднiм зговором групою осiб або у великих розмiрах, -


караються штрафом вiд двохсот до чотирьохсот мiнiмальних розмiрiв заробiтної плати з конфіскацією предметів незаконної торгівлі.
Дiї, передбаченi частиною першою цiєї статтi, вчиненi за попереднiм зговором групою осiб або у великих розмiрах,
42.
караються позбавленням волi на строк до одного року або штрафом вiд п'ятисот до восьмисот мiнiмальних розмiрiв заробiтної плати.
Дiї, передбаченi частиною першою або другою цiєї статтi, вчиненi органiзованою групою або в особливо великих розмiрах, -
караються позбавленням волi до трьох рокiв або штрафом вiд семисот до тисячi мiнiмальних розмiрiв заробiтної плати.
Примiтка. Великим розмiром торгiвлi, передбаченим цiєю статтею, слiд вважати торгiвлю спиртом етиловим, коньячним або плодовим, алкогольними напоями або тютюновими виробами, вартiсть яких становить не менше двохсот мiнiмальних розмiрiв заробiтної плати, а особливо великим розмiром - не менше п'ятисот мiнiмальних розмiрiв заробiтної плати".


караються позбавленням волi на строк до одного року або штрафом вiд п'ятисот до восьмисот мiнiмальних розмiрiв заробiтної плати з конфіскацією предметів незаконної торгівлі.
Дiї, передбаченi частиною першою або другою цiєї статтi, вчиненi органiзованою групою або в особливо великих розмiрах, -
караються позбавленням волi до трьох рокiв або штрафом вiд семисот до тисячi мiнiмальних розмiрiв заробiтної плати з конфіскацією предметів незаконної торгівлі.
Примiтка. Великим розмiром торгiвлi, передбаченим цiєю статтею, слiд вважати торгiвлю спиртом етиловим, коньячним або плодовим, алкогольними напоями або тютюновими виробами, вартiсть яких становить не менше двохсот мiнiмальних розмiрiв заробiтної плати, а особливо великим розмiром - не менше п'ятисот мiнiмальних розмiрiв заробiтної плати".
43.
4.3. Поновити дію ст. 1561, виклавши її у такій редакції:
"Стаття 1561. Порушення правил торгiвлi алкогольними напоями або тютюновими виробами
Порушення правил торгiвлi алкогольними напоями або тютюновими виробами, а саме роздрiбна торгiвля алкогольними напоями або тютюновими виробами з рук та не в пристосованих для цього примiщеннях i в iнших мiсцях, визначених сiльськими, селищними, мiськими радами, як такi де роздрiбна торгiвля алкогольними напоями або тютюновими виробами заборонена -
карається штрафом вiд ста до чотирьохсот мiнiмальних розмiрiв заробiтної плати."
-45- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
Поновити дію статті 156 (замість 1561):
при визначенні міри покарання додати слова: "з конфіскацією предметів незаконної торгівлі".
Враховано




-46- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
Цю статтю викласти в редакції:
"Стаття 156. Порушення правил торгiвлi алкогольними напоями або тютюновими виробами
Порушення правил торгiвлi алкогольними напоями або тютюновими виробами, а саме роздрiбна торгiвля алкогольними напоями або тютюновими виробами з рук та не в пристосованих для цього примiщеннях i в iнших мiсцях, визначених сiльськими, селищними, мiськими радами, як такi де роздрiбна торгiвля алкогольними напоями або тютюновими виробами заборонена -
карається штрафом вiд ста до чотирьохсот мiнiмальних розмiрiв заробiтної плати з конфіскацією предметів незаконної торгівлі."
Враховано
4.3. "Стаття 156. Порушення правил торгiвлi алкогольними напоями або тютюновими виробами
Порушення правил торгiвлi алкогольними напоями або тютюновими виробами, а саме роздрiбна торгiвля алкогольними напоями або тютюновими виробами з рук та не в пристосованих для цього примiщеннях i в iнших мiсцях, визначених сiльськими, селищними, мiськими радами, як такi де роздрiбна торгiвля алкогольними напоями або тютюновими виробами заборонена -
карається штрафом вiд ста до чотирьохсот мiнiмальних розмiрiв заробiтної плати з конфіскацією предметів незаконної торгівлі."


-47- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
4.4. Поновити дію ст. 1561, виклавши її у такій редакції:
"Стаття 1561 Порушення встановленого порядку промислової переробки або знищення конфіскованих спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів
Умисне порушення встановленого порядку промислової переробки або знищення конфіскованого спирту етилового, коньячного чи плодового або знищення конфіскованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, вчинене протягом року після накладення адміністративного стягнення за таке ж порушення,
караються штрафом у розмірі від ста до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із позбавленням права займати певні посади або займатися певною діяльністю до трьох років або без такого.
Ті ж діяння, вчинені особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, або організованою групою, або у великих розмірах, -
караються позбавленням волі від одного до трьох років або штрафом від однієї тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, із позбавленням права займати певні посади або займатися певною діяльністю до п'яти років та із конфіскацією майна або без такої."
Враховано

4.4. Поновити дію ст. 1561, виклавши її у такій редакції:
"Стаття 1561 Порушення встановленого порядку промислової переробки або знищення конфіскованих спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів
Умисне порушення встановленого порядку промислової переробки або знищення конфіскованого спирту етилового, коньячного чи плодового або знищення конфіскованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, вчинене протягом року після накладення адміністративного стягнення за таке ж порушення,
караються штрафом у розмірі від ста до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із позбавленням права займати певні посади або займатися певною діяльністю до трьох років або без такого.
Ті ж діяння, вчинені особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, або організованою групою, або у великих розмірах, -



-48- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
Поновити дію ст. 1561, виклавши її у такій редакції:
"Стаття 1561 Порушення встановленого порядку реалізації або знищення конфіскованих спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів
Умисне порушення встановленого порядку реалізації конфіскованого спирту етилового, коньячного чи плодового або знищення конфіскованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, вчинене протягом року після накладення адміністративного стягнення за таке ж порушення,
караються штрафом у розмірі від ста до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із позбавленням права займати певні посади або займатися певною діяльністю до трьох років або без такого.
Ті ж діяння, вчинені особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, або організованою групою, або у великих розмірах, -
караються позбавленням волі від одного до трьох років або штрафом від однієї тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, із позбавленням права займати певні посади або займатися певною діяльністю до п'яти років та із конфіскацією майна або без такої."
Враховано частково

караються позбавленням волі від одного до трьох років або штрафом від однієї тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, із позбавленням права займати певні посади або займатися певною діяльністю до п'яти років та із конфіскацією майна або без такої."
44.
5. Внести до Кримiнально-процесуального кодексу України такi змiни i доповнення:


5. Внести до Кримiнально-процесуального кодексу України такi змiни i доповнення:
45.
5.1. Пункт четвертий статтi 101 доповнити словами "та порушення митних правил".
5.2. Частину першу статтi 112 пiсля цифр "701" доповнити цифрами "702".
5.3. Частину другу статтi 112 пiсля слiв i цифр "частиною 2 статтi 145" доповнити словами i цифрами "частиною 2 статтi 1474", а пiсля цифр "1488" доповнити словами i цифрами "частинами 2 i 3 статтi 1491".
-49- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
У статті 112 Кримінально-процесуального кодексу України:
Вилучити з частини третьої статті 112 слова і цифри: "частиною другою статті 80, статтею 801" та доповнити частину четверту цифрами і словами: ''80, 801";
Відхилено

5.1. Пункт четвертий статтi 101 доповнити словами "та порушення митних правил".
5.2. Частину першу статтi 112 пiсля цифр "701" доповнити цифрами "702".
5.3. Частину другу статтi 112 пiсля слiв i цифр "частиною 2 статтi 145" доповнити словами i цифрами "частиною 2 статтi 1474", а пiсля цифр "1488" доповнити словами i цифрами "частинами 2 i 3 статтi 1491", а після цифр "1557" доповнити цифрами "1561".

5.4. Статтю 425 пiсля слiв i цифр "частиною 1 статтi 145" доповнити словами i цифрами "частиною 1 статтi 1474", пiсля слова i цифр "статтею 149" доповнити славами i цифрами "частиною 1 статтi 1491", а пiсля цифр "1557" доповнити цифрами "1561".


5.4. Статтю 425 пiсля слiв i цифр "частиною 1 статтi 145" доповнити словами i цифрами "частиною 1 статтi 1474", пiсля слова i цифр "статтею 149" доповнити славами i цифрами "частиною 1 статтi 1491", а пiсля цифр "1557" доповнити цифрами "1561".
46.
6. Внести до Кодексу України про адмiнiстративнi правопорушення такi змiни i доповнення:


6. Внести до Кодексу України про адмiнiстративнi правопорушення такi змiни i доповнення:
47.
6.1. Доповнити Кодекс статтями 1562, 1563, 1564, 1772 такого змiсту:
"Стаття 1562. Вироблення фальсифiкованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв
Вироблення алкогольних напоїв з використанням iнших видiв спирту, крiм етилового, коньячного i плодового в разi якщо це не передбачене затвердженою у встановленому порядку рецептурою, а так само iнше вироблення фальсифiкованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв, -
тягнуть за собою накладення штрафу вiд п'яти до п'ятдесяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян з конфiскацiєю цих товарiв".
-50- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
Узгодити зміст ст.1562 із статтею 1772 (нечітко виписана відмінність фальсифікату від алкогольного напою, виготовленого з неякісного спирту).

6.1. Доповнити Кодекс статтями 1562, 1563, 1564, 1772 такого змiсту:
"Стаття 1562. Вироблення фальсифiкованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв
Вироблення алкогольних напоїв з використанням iнших видiв спирту, крiм етилового, коньячного i плодового в разi якщо це не передбачене затвердженою у встановленому порядку рецептурою, а так само iнше вироблення фальсифiкованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв, -
тягнуть за собою накладення штрафу вiд п'яти до п'ятдесяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян з конфiскацiєю цих товарiв".
48.
"Стаття 1563. Незаконна торгiвля алкогольними напоями або тютюновими виробами
Роздрiбна торгiвля спиртом етиловим, коньячним або плодовим без вiдповiдного дозволу, а так само оптова (включаючи iмпорт та експорт) торгiвля алкогольними напоями або тютюновими виробами без вiдповiдного дозволу (лiцензiї) або марки акцизного збору, -
тягнуть за собою накладення штрафу вiд двадцяти до ста неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян з конфiскацiєю цих предметiв i виручених за них грошей."
-51- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
Статтю 1563 викласти у такій редакції:
"Стаття 1563. Незаконна торгівля спиртом етиловим, коньячним або плодовим, алкогольними напоями чи тютюновими виробами
Роздрібна торгівля спиртом етиловим, коньячним або плодовим, а так само оптова (включаючи імпорт або експорт) або роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами без наявності дозволу (ліцензії), або без марок акцизного збору чи з підробленими або сфальсифікованими марками акцизного збору,
тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів незаконної торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів незаконної торгівлі".
Враховано
"Стаття 1563. Незаконна торгівля спиртом етиловим, коньячним або плодовим, алкогольними напоями чи тютюновими виробами
Роздрібна торгівля спиртом етиловим, коньячним або плодовим, а так само оптова (включаючи імпорт або експорт) або роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами без наявності дозволу (ліцензії), або без марок акцизного збору чи з підробленими або сфальсифікованими марками акцизного збору,
тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до ста неоподатковуваних "мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів незаконної торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів незаконної торгівлі".
49.
"Стаття 1564. Порушення встановленого порядку реалiзацiї, зберiгання, транспортування або знищення конфiскованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв
Умисне порушення встановленого порядку реалiзацiї, зберiгання, транспортування або знищення конфiскованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв, -
тягне за собою накладення штрафу на посадових осiб у розмiрi вiд двадцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян".
-52- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
У статті 1564 після слова "конфіскованих" додати слова: "спирту етилового, коньячного та плодового"

Враховано
"Стаття 1564. Порушення встановленого порядку промислової переробки, зберiгання, транспортування або знищення конфiскованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв
Умисне порушення встановленого порядку реалiзацiї, промислової переробки, зберiгання, транспортування або знищення конфiскованих спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв, -
тягне за собою накладення штрафу на посадових осiб у розмiрi вiд двадцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян".


-53- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
Ввести статтю 1565 такого змісту:
Стаття 1565. Порушення правил придбання спирту, алкогольних напоїв чи тютюнових виробів
Придбання спирту етилового, коньячного чи плодового в оптовій торгівлі (включаючи імпорт) у особи, що не має відповідної ліцензії (дозволу), рівно як придбання алкогольних напоїв або тютюнових виробів без марок акцизного збору або з рук, чи придбання спирту етилового, коньячного чи плодового у роздрібній торгівлі, -
тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від десяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією придбаних товарів."
Враховано

Доповнити статтею 1565 такого змісту:
Стаття 1565. Порушення правил придбання спирту, алкогольних напоїв чи тютюнових виробів
Придбання спирту етилового, коньячного чи плодового в оптовій торгівлі (включаючи імпорт) у особи, що не має відповідної ліцензії (дозволу), рівно як придбання алкогольних напоїв або тютюнових виробів без марок акцизного збору або з рук, чи придбання спирту етилового, коньячного чи плодового у роздрібній торгівлі, -
тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від десяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією придбаних товарів."


-54- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
Диспозицію статті 156 узгодити із статтею 1491 ККУ.


50.
"Стаття 1772. Виготовлення, придбання, зберiгання або реалiзацiя фальсифiкованих алкогольних напоїв або тютюнових виробiв
Виготовлення, придбання або зберiгання з метою реалiзацiї завiдомо сфальсифiкованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв, а так само виготовлення, придбання або зберiгання з метою реалiзацiї або використання за призначенням обладнання для вироблення завiдомо фальсифiкованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв, -
тягнуть за собою накладення штрафу вiд десяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян з конфiскацiєю фальсифiкованих алкогольних напоїв, тютюнових виробiв та обладнання для їх вироблення.


"Стаття 1772. Виготовлення, придбання, зберiгання або реалiзацiя фальсифiкованих алкогольних напоїв або тютюнових виробiв
Виготовлення, придбання або зберігання з метою реалiзацiї сфальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв, а так само виготовлення, придбання або зберiгання з метою реалiзацiї або використання за призначенням обладнання для вироблення фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв, -
тягнуть за собою накладення штрафу вiд десяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян з конфiскацiєю фальсифiкованих алкогольних напоїв, тютюнових виробiв та обладнання для їх вироблення.
51.
Реалiзацiя завiдомо фальсифiкованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв, а так само обладнання для їх вироблення за умови, що продавець передбачав, використання такого обладнання для вироблення фальсифiкованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв -


Реалiзацiя фальсифiкованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв, а так само обладнання для їх вироблення -
52.
тягнуть за собою накладення штрафу вiд двадцяти до ста неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян з конфiскацiєю фальсифiкованих алкогольних напоїв, тютюнових виробiв та обладнання для їх вироблення."


тягнуть за собою накладення штрафу вiд двадцяти до ста неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян з конфiскацiєю фальсифiкованих алкогольних напоїв, тютюнових виробiв та обладнання для їх вироблення."
53.
6.2. Статтi 156, 1645 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 156. Порушення правил торгiвлi алкогольними напоями i тютюновими виробами
Порушення працiвником пiдприємства (органiзацiї) торгiвлi або громадського харчування правил торгiвлi алкогольними напоями i тютюновими виробами, а саме: торгiвля алкогольними напоями або тютюновими виробами в не пристосованих для цього примiщеннях, або в iнших мiсцях, визначених сiльськими, селищними, мiськими радами,
тягне за собою накладення штрафу вiд п'яти до двадцяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян.


6.2. Статтi 156, 1645 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 156. Порушення правил торгiвлi алкогольними напоями i тютюновими виробами
Порушення працiвником пiдприємства (органiзацiї) торгiвлi або громадського харчування правил торгiвлi алкогольними напоями i тютюновими виробами, а саме: торгiвля алкогольними напоями або тютюновими виробами в не пристосованих для цього примiщеннях, або в iнших мiсцях, визначених сiльськими, селищними, мiськими радами,
тягне за собою накладення штрафу вiд п'яти до двадцяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян.
54.
Роздрiбна торгiвля алкогольними напоями або тютюновими виробами з рук, або в не пристосованих для цього примiщеннях, або в iнших мiсцях, визначених сiльськими, селищними, мiськими радами, -


Роздрiбна торгiвля алкогольними напоями або тютюновими виробами з рук, або в не пристосованих для цього примiщеннях, або в iнших мiсцях, визначених сiльськими, селищними, мiськими радами, -
55.
тягне за собою накладення штрафу вiд одного до семи неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян з конфiскацiєю предметiв торгiвлi."


тягне за собою накладення штрафу вiд одного до семи неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян з конфiскацiєю предметiв торгiвлi."
56.
"Стаття 1645. Реалiзацiя, зберiгання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка, а так само незаконне зберiгання марок акцизного збору
Реалiзацiя, зберiгання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка, крiм випадкiв коли такi дiї не є порушенням чинного законодавства -
тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осiб у розмiрi вiд двадцяти до ста неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян з конфiскацiєю цих алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв.
-55- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
У статті 1645 у назві та за текстом вилучити слово "реалізація" у зв'язку з тим, що така відповідальність вже встановлена статтею 1563, а також вилучити слова "а так само незаконне зберігання марок акцизного збору".
Викласти статтю 1645 у такій редакції:
"Зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, на яких немає належним чином розміщених марок акцизного збору, або з підробними чи сфальсифікованими марками акцизного збору, крім випадків коли ці дії не є порушенням чинного законодавства, -
тягнуть за собою накладення штрафу на посадових або підзвітних осіб у розмірі від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією таких алкогольних напоїв або тютюнових виробів.
Враховано

"Стаття 1645. Зберiгання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробiв, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка
"Зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, на яких немає належним чином розміщених марок акцизного збору, або з підробними чи сфальсифікованими марками акцизного збору, крім випадків коли ці дії не є порушенням чинного законодавства, -
тягнуть за собою накладення штрафу на посадових або підзвітних осіб у розмірі від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією таких алкогольних напоїв або тютюнових виробів.
57.
Тi самi дiї, вчиненi особою, яку протягом року було пiддано адмiнiстративному стягненню за одне з правопорушень, зазначених у частинi першiй цiєї статтi, -
Ті ж самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано стягненню за будь-яке з правопорушень, зазначених у частині першій цієї статті, або вчинені у великих розмірах, -

Ті ж самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано стягненню за будь-яке з правопорушень, зазначених у частині першій цієї статті, або вчинені у великих розмірах, -
58.
тягнуть за собою накладення штрафу вiд ста до трьохсот неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян з конфiскацiєю цих алкогольних напоїв та тютюнових виробiв.
тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією таких алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, а також приміщень чи транспортних засобів, що використовувалися для такого зберігання чи транспортування.
Примітка Під великим розміром розуміється вартість алкогольних напоїв або тютюнових виробів, які у сто чи більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян."

тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією таких алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, а також приміщень чи транспортних засобів, що використовувалися для такого зберігання чи транспортування.
Примітка Під великим розміром розуміється вартість алкогольних напоїв або тютюнових виробів, які у сто чи більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян."
59.
Незаконне зберiгання марок акцизного збору, -


Незаконне зберiгання марок акцизного збору, -
60.
тягне за собою накладення штрафу вiд трьох до п'ятнадцяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян з конфiскацiєю марок акцизного збору".


тягне за собою накладення штрафу вiд трьох до п'ятнадцяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян з конфiскацiєю марок акцизного збору".
61.
6.3. Поновити дiю статтi 1771, виклавши її у такiй редакцiї:
"Стаття 1771. Продаж громадянами вина домашнього вироблення
-56- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
Науково - експертне управління Секретаріату Верховної Ради України
У проекті ст. 1771 КУпАП після слів "спиртних напоїв" пропущена кома, відсутність якої суттєво змінює зміст норми.
Враховано
6.3. Поновити дiю статтi 1771, виклавши її у такiй редакцiї:
"Стаття 1771. Незаконний продаж громадянами вина домашнього вироблення
62.
Продаж громадянами вина домашнього вироблення, що не вiдноситься до мiцних спиртних напоїв без вiдповiдного дозволу (лiцензiї), -


Продаж громадянами вина домашнього вироблення, що не вiдноситься до мiцних спиртних напоїв, без вiдповiдного дозволу (лiцензiї), -
63.
тягне за собою накладення штрафу вiд одного до трьох неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян."
-57- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
У назві статті 1771 вставити перше слово "Незаконний".
При визначенні міри покарання додати слова "із конфіскацією предмету незаконного продажу"
Враховано
тягне за собою накладення штрафу вiд одного до трьох неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян із конфіскацією предмету незаконного продажу".
64.
6.4. Статтi 208, 2081, 209, 234 виключити.
-58- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
У пункті 6.4:
Не виключати статті 208, 2081, 234. Виключити статті 1644 та 2341
Частину першу статті 2342 доповнити цифрами і словами: "та з порушенням законодавства з податкових та валютних питань (статті 1642, 1643)."
Відхилено

6.4. Статті 208, 2081, 209 та 234 виключити.

65.
6.5. У статтi 221 слово i цифри "статтями 146" замiнити словами i цифрами "статтею 146, частиною 2 статтi 156, статтями 1562, 1563, 1565", пiсля цифр "1643" доповнити цифрами "1645", пiсля цифр "1731" доповнити цифрами "1772", а цифри "2081" виключити.
-59- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
У пункті 6.5:
Не виключати цифри "2081".
Відхилено
6.5. У статтi 221 слово i цифри "статтями 146" замiнити словами i цифрами "статтею 146, частиною 2 статтi 156, статтями 1562, 1563, 1565", пiсля цифр "1643" доповнити цифрами "1645", пiсля цифр "1731" доповнити цифрами "1772", а цифри "2081" виключити.

66.
6.6. У частинi 1 статтi 2444 цифри "156" замiнити словами i цифрами "частиною 1 статтi 156, статтею 1564", а слова i цифри "стаття 1882" замiнити словами i цифрами "статтi 1771, 1882".
-60- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
Пункт 6.6. викласти у такій редакції:
"У частині 1 статті 2444 виключити цифру 156, слова і цифри "стаття 1882".
Відхилено

6.6. У частинi 1 статтi 2444 цифру "156", замінити словами і цифрами "частиною 1 статті 156, статтею 1564", а солова і цифри "стаття 1882" замінити словами і цифрами "статті 1771, 1882".
67.
6.7. У частинi першiй статтi 2342 слова i цифри "з реалiзацiєю, прийняттям на комiсiю або зберiганням з метою продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробiв, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка (стаття 1645), а також" виключити.
-61- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
Пункт 6.7 вилучити із законопроекту.
Відхилено
6.7. У частинi першiй статтi 2342 слова i цифри "з реалiзацiєю, прийняттям на комiсiю або зберiганням з метою продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробiв, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка (стаття 1645), а також" виключити.
68.
6.8. У частинi першiй статтi 255 пункт перший доповнити словами i цифрами "органiв податкової служби (статтi 1562, 1654)", а цифри "156, 1561" замiнити словами i цифрами "частина 2 статтi 156, статтi 1561, 1563, 1564, 1772".
-62- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
Пункти 6.8 - 6.9 привести у відповідність до запропонованих змін до КпАПУ.

Враховано
6.8. У частині першій статті 255 пункт перший доповнити словами i цифрами "органів податкової служби (статті 1562, 1645)" та додати цифру 1772".
69.
6.9. Частину 1 статтi 265 доповнити пiсля цифр "2342" цифрами "2444".


6.9. Частину 1 статтi 265 доповнити пiсля цифр "2342" цифрами "2444".
70.
7. Внести до Митного кодексу України такi змiни i доповнення:
-63- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
Визначення статті 100 Митного кодексу залишити для прийняття в другому читанні Кодексу, вилучивши її з цього законопроекту.
Враховано

71.
7.1. Статтю 100 викласти у такiй редакцiї:



72.
"Стаття 100. Контрабанда



73.
Перемiщення через митний кордон України поза митним контролем, або з приховуванням вiд митного контролю, або з обманним використанням засобiв митного забезпечення, або незаконне перемiщення товарiв, валюти, цiнностей або iнших предметiв у великих розмiрах, а так само культурних цiнностей, отруйних, сильнодiючих, радiоактивних, вибухових речовин, наркотичних засобiв, психотропних речовин i прекурсорiв, будь-яких видiв зброї та боєприпасiв, алкогольних та тютюнових виробiв є контрабандою i карається вiдповiдно до кримiнального законодавства."






-64- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
Пункт 11 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу України" викласти у такій редакції:
"11) накласти адміністративні штрафи у порядку та розмірах, визначених Кодексом України про адміністративні правопорушення."
Відхилено




-65- Комітет з питань фінансів і банківської діяльності
Внести до законопроекту пункт такого змісту:
"Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності через 45 днів з моменту його опублікування.
2. У зв'язку з законодавчим врегулюванням питань, що визначені у цьому законі, запропонувати Президенту України і Кабінету Міністрів України привести свої акти у відповідність з цим Законом до набрання ним чинності.
3. Інші нормативні акти діють у частинах, що не суперечать нормам цього Закону".
4. Кабінету Міністрів України забезпечити виконання норм чинного законодавства щодо виробництва спирту етилового виключно державними підприємствами.
Враховано
8. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності через 45 днів з моменту його опублікування.
2. У зв'язку з законодавчим врегулюванням питань, що визначені у цьому законі, запропонувати Президенту України і Кабінету Міністрів України привести свої акти у відповідність з цим Законом до набрання ним чинності.
3. Інші нормативні акти діють у частинах, що не суперечать нормам цього Закону.
4. Кабінету Міністрів України забезпечити виконання норм чинного законодавства щодо виробництва спирту етилового виключно державними підприємствами.


-66- Н.д.Терьохін С.А. (Округ №214)
Прикінцеві положення:
У зв'язку з тим, що цей закон зачіпає відносини зовнішньоторговельного обороту (норми ГАТТ/СОТ), треба записати:
"Цей Закон набирає чинності через 45 днів з моменту його опублікування.
"Інші нормативні акти діють у частинах, що не суперечать юрмам цього Закону".
Враховано


* - Назви колонок таблиці подані в загальному значенні