| Назва: | Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб |
| Автор: | народний депутат України Л.Косаківський |
| Головний комітет: | Народні депутати України - члени Комітету з питань правової політики |
| 0. | ЗАКОН УКРАЇНИ | ЗАКОН УКРАЇНИ | ||
| 1. | Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб | Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб | ||
| 2. | Верховна Рада України п о с т а н о в л я є: | Верховна Рада України п о с т а н о в л я є: | ||
| 3. | І. Внести зміни до таких законодавчих актів України: | І. Внести зміни до таких законодавчих актів України: | ||
| 4. | 1. У Цивільному процесуальному кодексі України: | 1. У Цивільному процесуальному кодексі України: | ||
| 5. | 1) частину першу статті 236 доповнити пунктом 34 такого змісту: | 1) частину першу статті 236 доповнити пунктом 34, такого змісту: | ||
| 6. | "34) по скаргах громадян або об'єднань громадян про визнання незаконними нормативно-правових актів органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб; | -1- Президент України П.34) виключити. | Відхилено | "34) по скаргах громадян або об'єднань громадян про визнання незаконними нормативно-правових актів органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб; |
| 7. | 2) доповнити Кодекс главою 31-Д такого змісту: | 2) доповнити Кодекс главою 31-Д такого змісту: | ||
| 8. | "Глава 31-Д | "Глава 31-Д | ||
| 9. | Скарги громадян або об'єднань громадян про визнання незаконним нормативно-правового акту органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування або їх посадових осіб | -2- Президент України Доповнення ЦПК новою главою 31-Д не узгоджується з відповідними нормами Конституції України, чинного ЦПК та інших законів. | Відхилено | Скарги громадян або об'єднань громадян про визнання незаконним нормативно-правового акту органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування або їх посадових осіб |
| 10. | Стаття 248-27. Право на звернення із скаргою до суду | Стаття 248-27. Право на звернення із скаргою до суду | ||
| 11. | Громадянин, об'єднання громадян, в тому числі політична партія, їх місцеві осередки, що є юридичними особами, мають право звернутися до суду зі скаргою про визнання незаконним нормативно-правового акту органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування або їх посадових осіб у випадках, передбачених статтею 248-28 цього Кодексу. | -3- Президент України У ст.248-27 слова "об'єднання громадян, в тому числі політична партія, їх місцеві осередки, що є юридичними особами" виключити. | Відхилено | Громадянин, об'єднання громадян, в тому числі політична партія, їх місцеві осередки, що є юридичними особами, мають право звернутися до суду зі скаргою про визнання незаконним нормативно-правового акту органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування або їх посадових осіб у випадках, передбачених статтею 248-28 цього Кодексу. |
| 12. | Стаття 248-28. Предмет судового оскарження | Стаття 248-28. Предмет судового оскарження | ||
| 13. | Предметом судового оскарження можуть бути нормативно-правові акти суб'єктів, зазначених у статті 248-27, що спрямовані на регулювання певного виду громадських відносин і неодноразове застосування, у зв'язку з якими особа вважає, що порушено або порушуються її права, свободи чи законні інтереси. | -4- Президент України Таке визначення виду нормативно-правового акта є нечітким і неповним, що може призвести до неоднозначного розуміння цієї норми. | Відхилено | Предметом судового оскарження можуть бути нормативно-правові акти суб'єктів, зазначених у статті 248-27, що спрямовані на регулювання певного виду громадських відносин і неодноразове застосування, у зв'язку з якими особа вважає, що порушено або порушуються її права, свободи чи законні інтереси. |
| 14. | Стаття 248-29. Подання скарги | Стаття 248-29. Подання скарги | ||
| 15. | Скарга подається до суду за місцем знаходження суб'єкта оскарження. | Скарга подається до суду за місцем знаходження суб'єкта оскарження. | ||
| 16. | Подання скарги до суду не зупиняє виконання нормативно-правового акта. | Подання скарги до суду не зупиняє виконання нормативно-правового акта. | ||
| 17. | Про подання скарги суд повідомляє орган чи посадову особу не пізніше наступного робочого дня після її прийняття. | Про подання скарги суд повідомляє орган чи посадову особу не пізніше наступного робочого дня після її прийняття. | ||
| 18. | Скаргу може бути подано в суд у двомісячний строк, обчислюваний з дня, коли громадянин або об'єднання громадян дізналися або повинні були дізнатися про порушення їх прав, свобод чи законних інтересів. | Скаргу може бути подано в суд у двомісячний строк, обчислюваний з дня, коли громадянин або об'єднання громадян дізналися або повинні були дізнатися про порушення їх прав, свобод чи законних інтересів. | ||
| 19. | Пропущений строк для подання скарги може бути поновлено судом, якщо буде встановлено, що його пропущено з поважних причин. | Пропущений строк для подання скарги може бути поновлено судом, якщо буде встановлено, що його пропущено з поважних причин. | ||
| 20. | Стаття 248-30. Розгляд скарги | Стаття 248-30. Розгляд скарги | ||
| 21. | Скарга розглядається у десятиденний строк з дня її надходження, у відкритому судовому засіданні з участю заявника або його представника і представника органу чи посадової особи, нормативно-правові акти яких оскаржуються. | Скарга розглядається у десятиденний строк з дня її надходження, у відкритому судовому засіданні з участю заявника або його представника і представника органу чи посадової особи, нормативно-правові акти яких оскаржуються. | ||
| 22. | Неявка у судове засідання без поважних причин заявника чи його представника або представника органу, посадової особи, нормативно-правові акти яких оскаржуються, не перешкоджає розгляду скарги, проте суд може визнати їх явку обов'язковою. | Неявка у судове засідання без поважних причин заявника чи його представника або представника органу, посадової особи, нормативно-правові акти яких оскаржуються, не перешкоджає розгляду скарги, проте суд може визнати їх явку обов'язковою. | ||
| 23. | Якщо суд встановить, що посадова особа, нормативно-правовий акт якої оскаржується, не працює на попередній посаді, він залучає до участі у справі посадову особу або орган, до повноважень яких належить вирішення питання про скасування оскаржуваного нормативно-правового акту. | Якщо суд встановить, що посадова особа, нормативно-правовий акт якої оскаржується, не працює на попередній посаді, він залучає до участі у справі посадову особу або орган, до повноважень яких належить вирішення питання про скасування оскаржуваного нормативно-правового акту. | ||
| 24. | Якщо при розгляді скарги буде встановлено, що орган, нормативно-правовий акт якого оскаржується, припинив свою діяльність, суд залучає до участі у справі його правонаступників, а за їх відсутності - орган, до повноважень якого належить вирішення питання про скасування оскаржуваного нормативно-правового акта. | Якщо при розгляді скарги буде встановлено, що орган, нормативно-правовий акт якого оскаржується, припинив свою діяльність, суд залучає до участі у справі його правонаступників, а за їх відсутності - орган, до повноважень якого належить вирішення питання про скасування оскаржуваного нормативно-правового акта. | ||
| 25. | Суд, встановивши при розгляді скарги наявність спору про право, який розглядається в порядку позовного провадження, залишає скаргу без розгляду і роз'яснює заявнику його право на пред'явлення позову на загальних підставах. | Суд, встановивши при розгляді скарги наявність спору про право, який розглядається в порядку позовного провадження, залишає скаргу без розгляду і роз'яснює заявнику його право на пред'явлення позову на загальних підставах. | ||
| 26. | Стаття 248-31. Рішення суду по скарзі | Стаття 248-31. Рішення суду по скарзі | ||
| 27. | За результатами розгляду скарги суд постановляє рішення. | За результатами розгляду скарги суд постановляє рішення. | ||
| 28. | Суд, встановивши, що оскаржуваний нормативно-правовий акт органу чи посадової особи не відповідає вимогам закону, постановляє рішення про задоволення скарги, визнання нормативно-правового акту органу або посадової особи незаконним повністю або окремої його частини та відповідно про скасування нормативно-правового акту в цілому чи в окремій його частині. | Суд, встановивши, що оскаржуваний нормативно-правовий акт органу чи посадової особи не відповідає вимогам закону, постановляє рішення про задоволення скарги, визнання нормативно-правового акту органу або посадової особи незаконним повністю або окремої його частини та відповідно про скасування нормативно-правового акту в цілому чи в окремій його частині. | ||
| 29. | Якщо буде встановлено необгрунтованість скарги, суд приймає рішення про відмову у задоволенні скарги. | Якщо буде встановлено необгрунтованість скарги, суд приймає рішення про відмову у задоволенні скарги. | ||
| 30. | Рішення суду по справі може бути оскаржено. | Рішення суду по справі може бути оскаржено. | ||
| 31. | Стаття 248-32. Виконання рішення суду | Стаття 248-32. Виконання рішення суду | ||
| 32. | Рішення суду по скарзі надсилається не пізніше десяти днів після набрання ним законної сили відповідному органу чи посадовій особі, нормативно-правові акти яких оскаржені, для виконання, а також заявнику. | Рішення суду по скарзі надсилається не пізніше десяти днів після набрання ним законної сили відповідному органу чи посадовій особі, нормативно-правові акти яких оскаржені, для виконання, а також заявнику. | ||
| 33. | Про виконання рішення орган або посадова особа повідомляє суд і заявника не пізніше ніж у місячний строк з дня одержання рішення суду". | Про виконання рішення орган або посадова особа повідомляє суд і заявника не пізніше ніж у місячний строк з дня одержання рішення суду". | ||
| 34. | 2. Пункт 1 частини першої статті 12 Господарського процесуального кодексу України (Відомості Верховної Ради України 1992р., №6, ст.56; 1995р., №14, ст.90; 1997р., №25, ст.171) доповнити абзацом п'ятим такого змісту: | 2. Пункт 1 частини першої статті 12 Господарського процесуального кодексу України (Відомості Верховної Ради України 1992р., №6, ст.56; 1995р., №14, ст.90; 1997р., №25, ст.171) доповнити абзацом п'ятим такого змісту: | ||
| 35. | "скарги про визнання незаконними нормативно-правових актів органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, що розглядаються у порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України". | -5- Президент України Абзац виключити. | Відхилено | "скарги про визнання незаконними нормативно-правових актів органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, що розглядаються у порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України". |
| 36. | Голова Верховної Ради України | -6- Президент України Закон відхилити як такий, що суперечить Конституції України та законам України, дублює норми інших законів. | Відхилено | Голова Верховної Ради України |