Назва: Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про бібліотеки і бібліотечну справу"
Автор: Кабінет Міністрів України
Головний комітет: Народні депутати України, члени Комітету з питань культури і духовності

N
Діюча редакція Закону*
Редакція, прийнята в попередньому читанні
Зауваження та пропозиції
Висновки, обгр.
Редакція, запропонована головним комітетом











 
0.

З А К О Н У К Р А Ї Н И



1.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін і доповнень до Закону України
"Про бібліотеки і бібліотечну справу"
Про бібліотеки і бібліотечну справу


ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до Закону України "Про бібліотеки і бібліотечну справу"
2.
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
Внести до Закону України "Про бібліотеки і бібліотечну справу" (Відомості Верховної Ради України, 1995 р., N7, стор. 45) такі зміни і доповнення:
(Вводиться в дію Постановою ВР N 33/95-ВР від 27.01.95)


Верховна Рада України
п о с т а н о в л я є:
Внести зміни до Закону України "Про бібліотеки і бібліотечну справу" (Відомості Верховної Ради України, 1995 р., N 7, ст. 45), виклавши його в такій редакції:
"ЗАКОН УКРАЇНИ
Про бібліотеки і бібліотечну справу
3.
1. У преамбулі Закону слова "збагачення духовного потенціалу українського народу" замінити словами "збагачення духовного потенціалу української нації, виховання її історичної свідомості, збереження традицій і культури, а також етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України".
2. У тексті Закону слова "Міністерство культури України" у відповідних відмінках замінити словами "спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері культури" у відповідних відмінках.
Цей Закон визначає загальні засади бібліотечної справи і бібліотечну систему України, встановлює вимоги до формування і збереження бібліотечних фондів, бібліотечного обслуговування з метою задоволення інформаційних, наукових і культурних потреб суспільства, збагачення духовного потенціалу народу.
-1- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Преамбулу викласти в такій редакції:
"Цей Закон визначає статус бібліотек правові та організаційні засади діяльності бібліотек і бібліотечної справи в Україні. Цей Закон гарантує право на вільний доступ до інформації, знань, залучення до цінностей національної та світової культури, науки і освіти, що зберігаються в бібліотеках."

Враховано


Цей Закон визначає статус бібліотек, правові та організаційні засади діяльності бібліотек і бібліотечної справи в Україні. Цей Закон гарантує право на вільний доступ до інформації, знань, залучення до цінностей національної та світової культури, науки та освіти, що зберігаються в бібліотеках.
4.

Розділ I


Розділ I
5.

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ


ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
6.

Стаття 1. Бібліотечна справа
-2- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Статтю 1 викласти в такій редакції:
"Стаття 1. Визначення термінів


Стаття 1. Визначення термінів
7.

Бібліотечна справа - складова частина інформаційної, виховної, культурно-освітньої діяльності, що включає комплекс державних, громадських, наукових та практичних заходів, які забезпечують організацію діяльності бібліотек, їх науково-дослідну і методичну роботу, а також підготовку бібліотечних фахівців.
У цьому Законі терміни вживаються у такому значенні:
бібліотека - інформаційний, культурний, освітній заклад, що має упорядкований фонд документів і надає їх у тимчасове користування фізичним та юридичним особам;
бібліотечні ресурси - упорядковані фонди документів на різних носіях інформації, довідково-пошуковий апарат, матеріально-технічні засоби опрацювання, зберігання і передачі інформації;
бібліотечна система України - розгалужена мережа бібліотек різних видів, пов'язаних взаємодією і взаємовикористанням бібліотечних ресурсів;
бібліотечна справа - галузь інформаційної, культурної, освітньої діяльності суспільства, що включає створення і розвиток мережі бібліотек, формування і обробку бібліотечних фондів, організацію бібліотечного, інформаційного та довідково-бібліографічного обслуговування користувачів бібліотек, підготовку бібліотечних кадрів, наукове та методичне забезпечення розвитку бібліотек;

Враховано

У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:
бібліотека - інформаційний, культурний, освітній заклад, що має упорядкований фонд документів і надає їх у тимчасове користування фізичним та юридичним особам;
бібліотечні ресурси - упорядковані фонди документів на різних носіях інформації, довідково-пошуковий апарат, матеріально-технічні засоби опрацювання, зберігання і передачі інформації;
бібліотечна система України - розгалужена мережа бібліотек різних видів, пов'язаних взаємодією і взаємовикористанням бібліотечних ресурсів;
бібліотечна справа - галузь інформаційної, культурної, освітньої діяльності суспільства, що включає створення і розвиток мережі бібліотек, формування та обробку бібліотечних фондів, організацію бібліотечного, інформаційного та довідково-бібліографічного обслуговування користувачів бібліотек, підготовку бібліотечних кадрів, наукове та методичне забезпечення розвитку бібліотек;
8.


бібліотечний фонд - упорядковане зібрання документів, що зберігається в бібліотеці;
документ - матеріальна форма одержання, зберігання, використання і поширення інформації, зафіксованої на папері, магнітній, кіно-, фотоплівці, оптичному диску або іншому носієві;
депонування - форма збирання і розповсюдження рукописних робіт, переважно наукових;
інформаційні ресурси - супупність документів в інформаційних системах (бібліотеках, архівах. базах даних тощо);
користувач бібліотеки - фізична чи юридична особа, яка звертається до послуг бібліотек;


бібліотечний фонд - упорядковане зібрання документів, що зберігається в бібліотеці;
документ - матеріальна форма одержання, зберігання, використання і поширення інформації, зафіксованої на папері, магнітній, кіно-, фотоплівці, оптичному диску або іншому носієві;
депонування - форма збирання і розповсюдження рукописних робіт, переважно наукових;
інформаційні ресурси - сукупність документів у інформаційних системах (бібліотеках, архівах, базах даних тощо);
користувач бібліотеки - фізична чи юридична особа, яка звертається до послуг бібліотеки;

9.


міжбібліотечний абонемент - форма бібліотечного обслуговування, заснована на взаємному використанні бібліотечних фондів і довідково-пошукового апарату бібліотек;

міжбібліотечний абонемент - форма бібліотечного обслуговування, заснована на взаємному використанні бібліотечних фондів і довідково-пошукового апарату бібліотек;
10.


централізована бібліотечна система - об'єднання бібліотек у єдине структурно-цілісне утворення, куди входить центральна бібліотека".


централізована бібліотечна система - об'єднання бібліотек у єдине структурно-цілісне утворення, куди входить центральна бібліотека.



Стаття 2. Бібліотека
Бібліотека - це бібліотечно-бібліографічний, культурно-просвітницький і науково-допоміжний соціальний інститут, що забезпечує акумуляцію і загальнодоступність документально-інформаційних ресурсів (книг, документів та інших носіїв інформації) , які містять і зберігають знання, набуті в процесі розвитку людства, сприяють піднесенню інтелектуального та культурного потенціалу суспільства.
-3- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Визначення "бібліотека" подати в новій редакції статті 1, а другою статтею подати статтю 6 діючого Закону виклавши в редакції:
"Стаття 2. Законодавство України про бібліотеки і бібліотечну справу
Законодавство України про бібліотеки і бібліотечну справу базується на Конституції України і складається з Основ законодавства України про культуру, цього Закону, міжнародних договорів, згода на обов'язковість якмх надана Верховною Радою України, та інших нормативно-правових актів.
Якщо міднародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті , що містяться в законодавстві України про бібліотеки і бібліотечну справу, то застосовуються правила міжнародного договору".

Враховано

Стаття 2. Законодавство України про бібліотеки і бібліотечну справу

Законодавство України про бібліотеки і бібліотечну справу базується на Конституції України і складається з Основ законодавства України про культуру, цього Закону, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та інших нормативно-правових актів.
Якщо міднародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що містяться в законодавстві України про бібліотеки і бібліотечну справу, то застосовуються правила міжнародного договору.



Бібліотеки можуть мати статус юридичної особи або входити до складу юридичної особи.



11.

Стаття 3. Основні напрями бібліотечної діяльності
-4- Н.д.Пхиденко С.С. (Реєстр.картка №264)
Статтю 3 викласти в такій редакції:
"Стаття 3. Сфера дії закону.
Враховано

Стаття 3. Сфера дії Закону
12.

Основними напрямами бібліотечної діяльності є формування, зберігання документально-інформаційних ресурсів та бібліотечне обслуговування.
Дія цього Закону поширюється на мережу діючих бібліотек усіх форм власності та підпорядкування та організацію бібліотечної справи".




Дія цього Закону поширюється на мережу діючих бібліотек усіх форм власності та підпорядкування та організацію бібліотечної справи.

13.


Стаття 4. Державна політика в галузі бібліотечної справи
-5- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Статтю 4 виокремити , подавши розділом і викласти в такій редакціїї:
"Розділ II. Державна політика в галузі бібліотечної справи
Стаття 4. Державна політика в галузі бібліотечної справи.

Враховано

Розділ II
ДЕРЖАВНА ПОЛІТИКА В ГАЛУЗІ БІБЛІОТЕЧНОЇ СПРАВИ

Стаття 4. Державна політика в галузі бібліотечної справи

14.

Державна політика в галузі бібліотечної діяльності визначається принципами науковості, а також загальнодоступності, безплатності основних послуг бібліотек, поєднання державного управління і громадського самоврядування.
Основою державної політики в галузі бібліотечної справи є реалізація прав громадян на бібліотечне обслуговування, забезпечення загальної доступності до інформації та культурних цінностей, що збираються та надаються в тимчасове користування бібліотеками.


Основою державної політики в галузі бібліотечної справи є реалізація прав громадян на бібліотечне обслуговування, забезпечення загальної доступності до інформації та культурних цінностей, що збираються та надаються в тимчасове користування бібліотеками.
15.

Основними напрямами державної політики в галузі бібліотечної діяльності є:
Держава:
підтримує бібліотечну справу та її розвиток шляхом гарантованого фінансування бібліотек, пільгової податкової, кредитної та цінової політики;

Держава:
підтримує бібліотечну справу та її розвиток шляхом гарантованого фінансування бібліотек, пільгової податкової, кредитної та цінової політики;
16.

- стимулювання розвитку бібліотечної справи шляхом розширення матеріально-технічної бази, надання пільг щодо оподаткування та кредитування та морального і матеріального заохочення осіб, які зробили значний внесок в бібліотечну справу;
фінансує створення інформаційних мереж і телекомунікаційних систем для інформаційного обміну, входження у світові глобальні комп'ютерні мережі, об'єднання та забезпечення доступності розподілених бібліотечних ресурсів.
стимулює взаємовикористання бібліотечних ресурсів через систему міжбібліотечного абонементу, зведених каталогів, депозитаріїв, обмінних бібліотечних фондів, інтеграцію біліотек України у світовий інформаційний простір;
координує діяльність бібліотек усіх форм власності, регулює діяльність бібліотек, що є у державній і комунальній власності, на основі кооперації;


фінансує створення інформаційних мереж і телекомунікаційних систем для інформаційного обміну, входження у світові глобальні комп'ютерні мережі, об'єднання та забезпечення доступності розподілених бібліотечних ресурсів;
стимулює взаємовикористання бібліотечних ресурсів через систему міжбібліотечного абонементу, зведених каталогів, депозитаріїв, обмінних бібліотечних фондів, інтеграцію бібліотек України у світовий інформаційний простір;
координує діяльність бібліотек усіх форм власності, регулює діяльність бібліотек, що є в державній і комунальній власності, на основі кооперації;
17.

- ведення єдиної державної системи реєстрації носіїв інформації;
забезпечує розвиток бібліотечного обслуговування соціально незахищених верств населення;

забезпечує розвиток бібліотечного обслуговування соціально незахищених верств населення;
18.

- створення умов для зберігання бібліотечних фондів, їх комплектування та матеріально-технічного забезпечення;
розробляє програми розвитку бібліотечної справи та забезпечує їх цільове фінансування;


розробляє програми розвитку бібліотечної справи та забезпечує їх цільове фінансування;

19.

- сприяння науковим дослідженням, розробці та здійсненню цільових програм розвитку бібліотечної діяльності;
створює умови для міжнародного співробітництва бібліотек."

створює умови для міжнародного співробітництва бібліотек.

20.

- забезпечення єдиної системи підготовки та підвищення кваліфікації бібліотечних кадрів.




3. Частину другу статті 4 доповнити абзацами сьомим і восьмим такого змісту:
"сприяння збереженню культурної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України;
створення умов для охорони культурної спадщини, збереження культурних цінностей українського народу".




21.

Стаття 5. Право громадян, підприємств, установ і організацій на бібліотечне обслуговування
-6- Н.д.Пхиденко С.С. (Реєстр.картка №264)
Статтю 5 перенести до нового розділу про права і обов"язки користувачів і викласти в редакції:

Враховано


23.

Громадяни незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової і національної належності, статі, освіти, мови, віку, ставлення до релігії, роду і характеру занять, місця проживання, а також підприємства, установи і організації мають право на доступ до бібліотечних фондів та одержання бібліотечних послуг. Це право забезпечується створенням мережі загальнодоступних бібліотек, заснованих на державній формі власності, та шляхом державної підтримки загальнодоступних бібліотек, які засновані на інших формах власності і забезпечують безплатне надання основних видів бібліотечних послуг.
"Стаття 21. Права громадян, організацій, підприємств, установ на бібліотечне обслуговування
Громадяни, незалежно від статі, віку, національності, освіти, соціального походження, політичних переконань і ставлення до релігії мають право на бібліотечне обслуговування у таких формах:
абонемент (у тому числі міжбібліотечний);
система читальних залів;
дистанційне обслуговування засобами телекомунікації;
бібліотечні пункти;
пересувні бібліотеки тощо.
Громадяни України, підприємства, установи і організації мають право вільного вибору бібліотек відповідно до своїх потреб.
Права громадян України, підприємств, установ і організацій на бібліотечне обслуговування забезпечується створенням мережі бібліотек та різноманітністю їх видів, безкоштовністю основних бібліотечних послуг.
Іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами на бібліотечне обслуговування, що і громадяни України.





24.
4. У частині другій статті 5 слова "Кабінетом Міністрів України" замінити словами "спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури".
Основні види безплатних бібліотечних послуг, а так само розмір оплати та перелік окремих видів платних послуг, що надаються бібліотеками, заснованими на державній формі власності, визначаються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
-7- Н.д.Білоус А.О. (Реєстр.картка №405)
Частину другу статті 5 залишити у редакції чинного Закону.
Обгрунтування: Редакція, прийнята у першому читанні, пропонує у частині другій статті 5 слова "Кабінетом Міністрів України" замінити словами "спеціально уповнаженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури".
Така заміна може призвести до спрощення процедури введення нових платних послуг у бібліотеках, тобто до помітного розширення їх переліку. Це в свою чергу призведе до унеможливлення для широких кіл інтелігенції (насамперед студентства) користуватися послугами бібліотек і до зниження їх життєвого рівня. Вважаю, що існуючий порядок є оптимальним з цієї точки зору.
Крім того, існуючий порядок дає можливість Кабінету Міністрів оперативно реагувати на зміни ситуації в галузі і усувати негативні моменти.
Враховано частково


25.

Забороняється використовувати дані про користувачів бібліотеки та їх читацькі інтереси з будь-якою метою, крім наукової.



26.

Стаття 6. Законодавство про бібліотеки та бібліотечну справу
-8- Н.д.Туш М.Н. (Реєстр.картка №289)
Статтю 6 подати другою в такій редакції
"Стаття 2. Законодавство про бібліотечну справу
Враховано


27.

Відносини у сфері бібліотечної діяльності регулюються Конституцією України, Основами законодавства України про культуру, цим Законом,іншими актами законодавства, прийнятими відповідно до нього.
Законодавство України про бібліотеки і бібліотечну справу складається з Конституції України, Основ законодавства України про культуру, цього Закону, міжнародних договорів України та інших нормативно-правових актів.
Якщо міднародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті , що містяться в законодавстві України про бібліотеки і бібліотечну справу, то застосовуються правила міжнародного договору".




28.

Розділ II


Розділ III
29.

БІБЛІОТЕЧНА СИСТЕМА УКРАЇНИ


БІБЛІОТЕЧНА СИСТЕМА УКРАЇНИ
30.

Стаття 7. Основи організації і функціонування системи бібліотек
-9- Н.д.Косів М.В. (Округ №116)
Статтю 7 викласти в такій редакції:
"Стаття 5. Основи організації та функціонування бібліотечної системи України
Враховано

Стаття 5. Основи організації та функціонування бібліотечної системи України
32.
5. У частині першій статті 7 слова "заснованих на державній (загальнодержавній та комунальній), колективній чи приватній формах власності" замінити словами "заснованих на державній власності, комунальній власності, майні, що належить Автономній Республіці Крим, а також на приватній власності".
Бібліотечна система України - це розгалужена мережа бібліотек різних видів, заснованих на державній (загальнодержавній та комунальній), колективній чи приватній формах власності.



33.

Бібліотечна система організовується і функціонує на основі:
Бібліотечна система функціонує на основі скооперованого комплектування фондів та обробки документів, довідково-пошукового апарату, взаємовикористання бібліотечних ресурсів, а також організації науково-дослідної, науково-бібліографічної та науково-методичної роботи".

Бібліотечна система України функціонує на основі скооперованого комплектування фондів та обробки документів, довідково-пошукового апарату, взаємовикористання бібліотечних ресурсів, а також організації науково-дослідної, науково-бібліографічної та науково-методичної роботи.
34.

- створення територіальних, відомчих (галузевих), міжвідомчих (міжгалузевих та інших) бібліотечних систем і об'єднань, підпорядкованих відповідним центральним (або головним) бібліотекам та існування окремих бібліотек різних типів і видів (поза межами цієї системи);



35.

- здійснення на загальнодержавному, регіональному та галузевому рівнях централізованого, скооперованого або скоординованого комплектування фондів бібліотек, обробки документально-інформаційних ресурсів, створення спільно з підприємствами, установами і організаціями, діяльність яких пов'язана із збиранням, обробкою або накопиченням інформації, єдиних довідково-інформаційних фондів та банків даних;



36.

- узгодження профілю комплектування фондів бібліотек, спільної організації науково-дослідної, науково-бібліографічної та науково-методичної роботи, спільного використання технічних засобів, здійснення інших форм координації і кооперації роботи бібліотек, незалежно від підпорядкованості в масштабах міста, району, області, Автономної Республіки Крим, держави в цілому, а також окремих галузей народного господарства.



38.

Стаття 8. Види бібліотек
На території України утворюються і діють бібліотеки та системи бібліотек, що відрізняються за своїм цільовим призначенням, складом користувачів, спеціалізацією бібліотечних фондів та іншими ознаками: публічні бібліотеки для дорослих, юнацтва, дітей; наукові і спеціальні, спеціалізовані бібліотеки загального користування, а також для осіб з фізичними вадами, бібліотеки навчальних закладів та наукових установ; універсальні, багатогалузеві і галузеві бібліотеки тощо.
-10- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Статтю 8 викласти в такій редакції:
"Стаття 6. Види бібліотек

За значенням бібліотеки є всеукраїнські загальнодержавного значення (національні, державні), республіканські (Автономної Республіки Крим), обласні, міські, районні, селищні, сільські.




Враховано

Стаття 6. Види бібліотек

За значенням бібліотеки поділяються на:
всеукраїнські загальнодержавного значення (національні, державні);
республіканські (Автономної Республіки Крим);
обласні;
міські;
районні;
селищні;
сільські.



39.

Відповідно до значення і функцій утворюються бібліотеки: всеукраїнські, бібліотека Автономної Республіки Крим, обласні, центральні районні і міські Централізованих бібліотечних систем, також окремі районні, міські та сільські. Віднесення бібліотек до зазначених категорій здійснюється відповідними органами Міністерства культури України, Автономної Республіки Крим, місцевими органами влади, крім випадків, передбачених цим Законом. Міністерство культури України визначає бібліотеки, що виконують функції науково-методичних центрів.
За змістом бібліотечних фондів бібліотеки є універсальні, галузеві, міжгалузеві.

За призначенням бібліотеки є публічні (загальнодоступні), спеціальні (академій наук, науково-дослідних інститутів, навчальних закладів, підприємств, установ, організацій), спеціалізовані (для дітей, юнацтва, осіб з фізичними вадами).
Публічні, спеціальні та спеціалізовані бібліотеки можуть об'єднуватися у централізовані бібліотечні системи."


За змістом бібліотечних фондів бібліотеки є:
універсальні;
галузеві;
міжгалузеві.

За призначенням бібліотеки поділяються на:
публічні (загальнодоступні);
спеціальні (академій наук, науково-дослідних інститутів, навчальних закладів, підприємств, установ, організацій);
спеціалізовані (для дітей, юнацтва, осіб з фізичними вадами).
Публічні, спеціальні та спеціалізовані бібліотеки можуть об'єднуватися у централізовані бібліотечні системи.

40.
6. Статтю 9 викласти в такій редакції:

Стаття 9. Національна бібліотека України
-11- Н.д.Косів М.В. (Округ №116)
Статтю 9 викласти в редакції :
"Стаття 7. Національна бібліотека України
Враховано

Стаття 7. Національна бібліотека України
41.
"Національна бібліотека України - головна всеукраїнська бібліотека, культурний, інформаційно-просвітницький, науководослідний та науково-організаційний центр, що у взаємодії із спеціалізованими та іншими бібліотеками галузевої приналежності забезпечує максимально повне формування, зберігання і загальнодоступність документально-інформаційних ресурсів, організацію бібліотечного обслуговування, науково-методичний супровід функціонування бібліотечної системи держави.
Національна бібліотека України - головна всеукраїнська бібліотека - є культурним, документально-комунікативним та науково-дослідним центром, що забезпечує у взаємодії з національними спеціалізованими та іншими бібліотеками максимально повне формування, зберігання та загальнодоступність документально-інформаційних ресурсів.
Національна бібліотека України - провідний державний культурний, освітній, науково-інформаційний заклад, що виконує функцію методичного та координаційного центру з питань бібліотекознавства, бібліографознавства, документознавства, бере участь у розробленні державної політики у галузі бібліотечної справи та реалізує її.
Національна бібліотека України володіє потужним фондом вітчизняних і найважливіших науково значущих зарубіжних документів і задовольняє найрізноманітніші потреби суспільства, сприяє розвитку науки, освіти, культури, здійснює міжнародне співробітництво у формуванні та використанні світових бібліотечних ресурсів..
.


Національна бібліотека України - провідний державний культурний, освітній, науково-інформаційний заклад, що виконує функцію методичного та координаційного центру з питань бібліотекознавства, бібліографознавства, документознавства, бере участь у розробленні державної політики в галузі бібліотечної справи та реалізує її.
Національна бібліотека України володіє потужним фондом вітчизняних і найважливіших науково значущих зарубіжних документів і задовольняє найрізноманітніші потреби суспільства, сприяє розвитку науки, освіти, культури, здійснює міжнародне співробітництво у формуванні та використанні світових бібліотечних ресурсів.

42.
Національна бібліотека України має право на обов'язковий безплатний примірник всіх друкованих видань та окремих інших документально-інформаційних носіїв, що випускаються в Україні.

Національна бібліотека України створюється Верховною Радою України і виконує функції парламентської. Загальнодержавний характер її діяльності забезпечує Міністерство культури України.
Бібліотечний фонд Національної бібліотеки є національним культурним надбанням Українського народу, невід'ємною складовою частиною культурної спадщини та перебуває під охороною держави.


Бібліотечний фонд Національної бібліотеки України є національним культурним надбанням Українського народу, невід'ємною складовою частиною культурної спадщини та перебуває під охороною держави.

43.
Бібліотечні фонди Національної бібліотеки України є національним багатством України і перебувають під охороною держави.

Бібліотечні фонди Національної бібліотеки України становлять національне багатство народу України і перебувають під охороною держави.
Загальнодержавне спрямування діяльності Національної бібліотеки України забезпечується спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади усфері культури.


Загальнодержавне спрямування діяльності Національної бібліотеки України забезпечується спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури.

44.
Загальнодержавне спрямування діяльності Національної бібліотеки України забезпечує спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері культури, який її засновує та реорганізовує.

Національна бібліотека України має право на обов'язковий безплатний примірник всіх друкованих видань та окремих інших документально-інформаційних носіїв, що випускаються в Україні.
Національна бібліотека України має право на одержання обов'язкового безоплатного примірника документів згідно із законом.


Національна бібліотека України має право на одержання обов'язкового безоплатного примірника документів згідно із законом.

45.
Національна бібліотека України виконує також функції парламентської бібліотеки України і має назву "Національна парламентська бібліотека України".
Статут Національної бібліотеки України, перелік та порядок передачі документально-інформаційних носіїв, що випускаються в Україні, а також перелік документально-інформаційних носіїв, що підлягають обов'язковому зберіганню в фондах Національної бібліотеки України, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Статус національної надається державній бібліотеці згідно із законодавством".




Статус національної надається державній бібліотеці згідно із законодавством.

46.

Стаття 10. Національні спеціалізовані бібліотеки


Стаття 8. Державна бібліотека

47.

Національні спеціалізовані бібліотеки є головними всеукраїнськими галузевими бібліотечними установами з питань бібліотечного та інформаційного забезпечення, національними книгосховищами, сховищами інших носіїв інформації, галузевими організаційно-методичними центрами відповідної мережі бібліотек.
-12- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Статтю 10 викласти в такій редакції:
"Стаття 8. Державна бібліотека України
Державна бібліотека України- бібліотека загальнодержавного значення, що здійснює бібліотечне, бібліографічне, інформаційне обслуговування користувачів, і виконує функцію всеукраїнського науково-дослідного, методичного і організаційного центру бібліотек відповідної галузі або категорій користувачів.
Державна бібліотека може бути універсальною, спеціальною, спеціалізованою.
Державна бібліотека має право на одержання обов'язкового безоплатного примірника документів згідно із законом ".


Враховано


Державна бібліотека - бібліотека загальнодержавного значення, що здійснює бібліотечне, бібліографічне, інформаційне обслуговування користувачів і виконує функцію всеукраїнського науково-дослідного, методичного та організаційного центру бібліотек відповідної галузі або категорій користувачів.
Державна бібліотека може бути універсальною, спеціальною, спеціалізованою.
Державна бібліотека має право на одержання обов'язкового безоплатного примірника документів згідно із законом.


48.
7. У статті 10:
частини другу та третю викласти в такій редакції:
"Створення, фінансування та забезпечення діяльності національних спеціалізованих бібліотек здійснюється відповідним центральним органом виконавчої влади.

Засновником національної спеціалізованої бібліотеки виступає відповідний центральний орган державної виконавчої влади.
-13- Н.д.Миримський Л.Ю. (Округ №2)
У пункті 7 пропозицій щодо змін статті 10 чинного Закону виключити положення стосовно нової редакції частини третьої та скасування частини п'ятої. Законом ці питання врегульовані досить вичерпно.

Враховано редакційно


49.
Статус національної надається спеціалізованій бібліотеці згідно з чинним законодавством";

Статус національної надається спеціалізованій бібліотеці Кабінетом Міністрів України за пропозицією засновника та Міністерства культури України.




50.

Національна спеціалізована бібліотека має право на обов'язковий безплатний примірник відповідних спеціалізованих друкованих видань чи інших носіїв інформації, що випускаються в Україні.



51.
частину п'яту виключити.
Положення про Національну спеціалізовану бібліотеку, перелік та порядок передачі спеціалізованих документально-інформаційних носіїв, що випускаються в Україні, а також перелік спеціалізованих документально-інформаційних носіїв, що підлягають обов'язковому зберіганню в фондах Національної спеціалізованої бібліотеки, затверджується Кабінетом Міністрів України.







-14- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Ввести статті в редакції:
Враховано

Стаття 9. Центральні бібліотеки



" Стаття 9. Центральні бібліотеки
Центральні бібліотеки - головні бібліотеки регіонів, які зобов'язані формувати, зберігати та надавати в користування найбільш повне зібрання документів у межах своєї території, організовувати взаємовикористання бібліотечних ресурсів і надавати методичну допомогу бібліотекам усіх видів відповідних територій.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування повинні забезпечувати пріоритетне бюджетне фінансування центральних бібліотек відповідно до обсягів їх діяльності та забезпечувати додаткове.
Центральні бібліотеки беруть участь у розробленні та реалізації державних і регіональних програм у межах своєї компетенції та програм розвитку бібліотечної справи, створенні інформаційних мереж на основі єдиних стандартів обробки документів і обміну даних".

Стаття 9. Організація взаємодії бібліотек

Для більш повного задоволення потреб користувачів бібліотек в інформації, раціонального використання бібліотечних ресурсів органи державної влади та органи місцевого самоврядування стимулюють взаємодію бібліотек і створюють умови для розвитку міжбібліотечного абонементу, зведених каталогів автоматизованих баз даних, депозитаріїв.
Забезпечення взаємодії бібліотек різних видів покладається на центральні бібліотеки відповідних територій, якими є:
на загальнодержавному рівні - національні та державні бібліотеки;

Центральні бібліотеки - головні бібліотеки регіонів, які зобов'язані формувати, зберігати та надавати в користування найбільш повне зібрання документів у межах своєї території, організовувати взаємовикористання бібліотечних ресурсів і надавати методичну допомогу бібліотекам різних видів відповідних територій.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування повинні забезпечувати пріоритетне додаткове бюджетне фінансування центральних бібліотек відповідно до обсягів їх діяльності.
Центральні бібліотеки беруть участь у розробленні та реалізації державних і регіональних програм у межах своєї компетенції та програм розвитку бібліотечної справи, створенні інформаційних мереж на основі єдиних стандартів обробки документів і обміну даних.

Стаття 10. Організація взаємодії бібліотек

Для більш повного задоволення потреб користувачів бібліотек в інформації, раціонального використання бібліотечних ресурсів органи державної влади та органи місцевого самоврядування стимулюють взаємодію бібліотек і створюють умови для розвитку міжбібліотечного абонементу, зведених каталогів автоматизованих баз даних, депозитаріїв.
Забезпечення взаємодії бібліотек різних видів покладається на центральні бібліотеки відповідних територій, якими є:

на загальнодержавному рівні - національні та державні бібліотеки;




в Автономній Республіці Крим - Республіканська універсальна ім. І.Франка;

в Автономній Республіці Крим - Республіканська універсальна наукова бібліотека ім. І.Франка;



на обласному рівні - обласні універсальні наукові бібліотеки;
на міському рівні - міські публічні бібліотеки або ЦБ міської ЦБС;
на районному рівні - районні бібліотеки або ЦБ районної ЦБС.


на обласному рівні - обласні універсальні наукові бібліотеки;
на міському рівні - міські публічні бібліотеки або центральні бібліотеки міської централізованої бібліотечної системи;
на районному рівні- районні бібліотеки або центральні бібліотеки районної централізованої бібліотечної системи.

52.

Стаття 11. Взаємодія бібліотек з підприємствами, установами та організаціями
-15- Н.д.Косів М.В. (Округ №116)
Статтю 11 викласти в такій редакції:
Враховано

Стаття 11. Взаємодія бібліотек України з підприємствами, установами та організаціями

54.

Функціонування бібліотек здійснюється на основі взаємодії бібліотек з іншими культурно-освітніми і науковими закладами, підприємствами, установами та організаціями, діяльність яких пов'язана із збиранням, обробкою або накопиченням інформації (преса, книговидання, кіно, телебачення, радіомовлення тощо), об'єднаннями громадян.
"Стаття 11. Взаємодія бібліотек України з підприємствами, установами та організаціями
Бібліотеки України є складовою частиною інформаційної системи держави.



Бібліотеки України є складовою частиною інформаційної системи держави.

55.

Наукові та науково-технічні бібліотеки, співпрацюючі з підприємствами, установами та організаціями, діяльність яких пов'язана із збиранням, обробкою або накопиченням інформації, сприяють взаємному комплектуванню фондів патентною, нормативно-технічною і конструкторською документацією, неопублікованими матеріалами та іншою спеціалізованою літературою.
З метою забезпечення раціонального використання бібліотечних ресурсів як складової частини інформаційних ресурсів держави бібліотеки взаємодіють з підприємствами, установами та організаціями, які мають бази даних та діяльність яких пов'язана із створенням, збиранням, обробкою, накопиченням та збереженням інформації.

З метою забезпечення раціонального використання бібліотечних ресурсів як складової частини інформаційних ресурсів держави бібліотеки взаємодіють з підприємствами, установами та організаціями, які мають бази даних та діяльність яких пов'язана із створенням, збиранням, обробкою, накопиченням та збереженням інформації.
56.

На підприємствах, в установах і організаціях, які не мають бібліотек, але мають у своєму складі підрозділи науково-технічної інформації, відповідні документально-інформаційні ресурси зосереджують у фондах цих підрозділів.
Взаємодія бібліотек з підприємствами, установами та організаціями може здійснюватися в рамках державних та регіональних програм у межах своєї компетенції та програм розвитку бібліотечної справи, а також на основі укладених угод.


Взаємодія бібліотек з підприємствами, установами, та організаціями може здійснюватися в рамках державних і регіональних програм у межах своєї компетенції та програм розвитку бібліотечної справи, а також на основі укладених угод.







57.

Розділ III ПОРЯДОК СТВОРЕННЯ І ЛІКВІДАЦІЇ БІБЛІОТЕК


Розділ IV
ПОРЯДОК СТВОРЕННЯ, РЕОРГАНІЗАЦІЇ
ТА ЛІКВІДАЦІЇ БІБЛІОТЕК
59.

Стаття 12. Створення бібліотек


Стаття 12. Створення бібліотек

60.
8. У статті 12:
частину першу викласти в такій редакції:
"Бібліотеки створюються з урахуванням соціально-економічних, національних, культурно-освітніх, виробничих потреб суспільства згідно з нормативами, встановленими відповідними органами державної влади та органами місцевого самоврядування";
Бібліотеки створюються відповідно до соціально-економічних, національних, культурно-освітніх, виробничих потреб суспільства за наявності встановленого мінімуму бібліотечного фонду, матеріально-технічного та кадрового забезпечення. Бібліотеки, засновані на державній формі власності, створюються згідно з нормативами, встановленими відповідними відомствами.
-16- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Частину першу викласти в такій редакції:
"Бібліотеки створюються з урахуванням соціально-економічних, національних, культурно-освітніх і виробничих потреб суспільства згідно з соціальними нормативами, встановленими відповідними органами державної чи виконавчої влади".

Враховано

Бібліотеки створюються з урахуванням соціально-економічних, національних, культурно-освітніх і виробничих потреб суспільства згідно з соціальними нормативами, встановленими відповідними органами державної влади чи органами виконавчої влади.
61.
частину другу виключити.
Мінімум бібліотечного фонду для окремих видів бібліотек визначається Кабінетом Міністрів України.
-17- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Частину другу викласти в такій редакції:
"Бібліотеки можуть створюватися на основі усіх форм власності, передбачених законами України. Засновниками бібліотек можуть бути органи державної влади, органи місцевого самоврядування, самоврядні організації, фізичні та юридичні особи, у тому числі іноземні."

Враховано

Бібліотеки можуть створюватися на основі усіх форм власності, передбачених законами України. Засновниками бібліотек можуть бути органи державної влади, органи місцевого самоврядування, самоврядні організації, фізичні та юридичні особи, у тому числі іноземні, в порядку передбаченому законом.

62.

Бібліотеки можуть створюватись і діяти в усіх організаційно-правових формах.
-18- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Частину третю викласти в такій редакції:
"Бібліотека може не мати статусу юридичної особи та перебувати у складі підприємства, установи або організації".


Враховано

Бібліотека може не мати статусу юридичної особи та перебувати у складі підприємства, установи або організації.

63.

Іноземні юридичні та фізичні особи мають право створювати бібліотеки на території України на загальних підставах, якщо інше не передбачено законодавством України.
-19- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Частину четверту викласти в такій редакції:
"Бібліотека, що входить до складу централізованої бібліотечної системи (ЦБС), може мати статус юридичної особи. ".

Враховано

Бібліотека, що входить до складу централізованої бібліотечної системи, може мати статус юридичної особи.
64.

Бібліотека діє на основі статуту (положення), що затверджується її засновником (засновниками). Статут (положення) не повинен суперечити чинному законодавству.
-20- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Частину п'яту статті доповнити реченням в такій редакції:
"У статуті бібліотеки визначаються її статус, форма власності, джерела фінансування, вид і профіль діяльності."







Враховано

Бібліотека діє на основі статуту (положення), що затверджується її засновником (засновниками). У статуті (положенні) бібліотеки визначаються її статус, форма власності, джерела фінансування, вид і профіль діяльності.

65.

Стаття 13. Реєстрація бібліотек


Стаття 13. Реєстрація бібліотек
66.
9. У статті 13:
у частині першій слова "районної Ради народних депутатів" замінити словами "районної, районної у місті ради, у районній в містах Києві та Севастополі державній адміністрації";

Реєстрація бібліотек незалежно від їх форми власності проводиться за місцем знаходження у виконавчому комітеті міської (крім міст з районним поділом), районної Ради народних депутатів.
-21- Н.д.Миримський Л.Ю. (Округ №2)
Пункт 9 законопроекту щодо змін статті 13 чинного Закону виключити як такий, що не відповідає статті 118 Конституції України в частині утворення районних державних адміністрацій у містах Києві та Севастополі.

Враховано





-22- Н.д.Косів М.В. (Округ №116)
Першу і другу частини законопроекту викласти в такій редакції:
"Реєстрація бібліотек незалежно від форм власності проводиться за місцем їх знаходження місцевими органами виконавчої влади у порядку, встановленому законодавством .

Враховано

Реєстрація бібліотек незалежно від форм власності проводиться за місцем їх знаходження органами місцевого самоврядування у порядку, встановленому законодавством.
67.

В цьому разі бібліотека набуває статусу юридичної особи.
Бібліотека набуває статусу юридичної особи з дня її реєстрації."

Бібліотека набуває статусу юридичної особи з дня її реєстрації.
68.

Свідоцтво про реєстрацію бібліотеки є підставою для відкриття рахунків в установах банків.


Свідоцтво про реєстрацію бібліотеки є підставою для відкриття рахунків в установах банків.
69.
у частині четвертій слова "розмір якої встановлюється Кабінетом Міністрів України" замінити словами "у розмірі, який встановлюється виконавчим комітетом міської (крім міст з районним поділом), районної, районної у місті ради, районною в містах Києві та Севастополі державною адміністрацією".
За реєстрацію бібліотеки вноситься плата, розмір якої встановлюється Кабінетом Міністрів України.
-23- Н.д.Косів М.В. (Округ №116)
Частину четверту вилучити.
Враховано


70.

Створення бібліотеки в складі юридичної особи такої реєстрації не потребує.
-24- Н.д.Косів М.В. (Округ №116)
Частину п'яту викласти в редакції:
"Бібліотеки, що не є юридичними особами, реєстрації не підлягають."
Враховано

Бібліотеки, що не є юридичними особами, реєстрації не підлягають.
У разі зміни форми власності або назви бібліотеки її перереєстрація здійснюється у порядку, встановленому законодавством.
71.

Відмова в реєстрації оскаржується в судовому порядку.
-25- Н.д.Косів М.В. (Округ №116)
Частину викласти в редакції:
"Відмова в реєстрації бібліотеки може бути оскаржена до суду в порядку, встановленому законом."
Враховано

Відмова в реєстрації бібліотеки може бути оскаржена до суду в порядку, встановленому законом.
72.

Для реєстрації подаються такі документи:



73.

- рішення засновника (засновників) або уповноваженого ним (ними) органу про створення бібліотеки;



74.

- статут (положення) відповідної бібліотеки;



75.

- документ, що засвідчує сплату коштів за державну реєстрацію;



76.

- документи, що засвідчують мінімум бібліотечного фонду, джерела фінансування для належного функціонування бібліотеки.



77.

Реєстрація здійснюється (за наявності всіх документів) за заявницьким принципом протягом не більше п'яти робочих днів. Орган, який здійснює реєстрацію, зобов'язаний протягом цього терміну видати посвідчення про реєстрацію і в десятиденний термін подати відомості до органів державної статистики.



78.

Стаття 14. Реорганізація бібліотек
-26- Н.д.Пхиденко С.С. (Реєстр.картка №264)
Назву статті подати в редакції:
"Стаття 14. Реорганізація та приватизація бібліотек"
Враховано

Стаття 14. Реорганізація та приватизація бібліотек
79.

Реорганізація (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) бібліотек може відбуватися відповідно до чинного законодавства.
-27- Н.д.Пхиденко С.С. (Реєстр.картка №264)
Частину першу статті 14 викласти втакій редакції:
"Реорганізація бібліотек здійснюється відповідно до законодавства України."

Враховано

Реорганізація бібліотек здійснюється відповідно до законодавства України.
80.

Перереєстрація бібліотеки проводиться в разі зміни форми власності або назви бібліотеки і здійснюється в порядку, встановленому для її реєстрації.
-28- Н.д.Пхиденко С.С. (Реєстр.картка №264)
Частину другу статті 14 перенести до статті про реєстрацію бібліотек, виклавши в редакції:
"У разі зміни форми власності або назви бібліотеки здійснюється її перереєстрація в порядку, встановленому для реєстрації."

Враховано


81.

Забороняється приватизація і перетворення (перепрофілювання) бібліотек, які є юридичними особами і засновані на державній формі власності.
-29- Н.д.Пхиденко С.С. (Реєстр.картка №264)
Частину третю статті 14 викласти двома частинами в такій редакції:
"Бібліотеки, що є юридичними особами, не підлягають приватизації.
У разі приватизації будівель, споруд, приміщень, в яких розміщені бібліотеки, що є у державній і комунальній власності, та відмови нового власника надавати займані бібліотеками будівлі, споруди, приміщення у користування, органи, що приймають рішення про приватизацію цих будівель, споруд, приміщень, забезпечують бібліотеки будівлями, спорудами, приміщеннями, збудованими за спеціальними проектами, або іншими упорядкованими приміщеннями, що відповідають умовам обслуговування користувачів і збереження бібліотечних фондів."

Враховано

Бібліотеки, що є юридичними особами, не підлягають приватизації.
У разі приватизації будівель, споруд, приміщень, в яких розміщені бібліотеки, що є у державній або комунальній власності, та відмови нового власника надавати в користування, займані бібліотеками будівлі, споруди, приміщення, органи, що приймають рішення про приватизацію цих будівель, споруд, приміщень, забезпечують бібліотеки будівлями, спорудами, приміщеннями, збудованими за спеціальними проектами, або іншими упорядкованими приміщеннями, що відповідають умовам обслуговування користувачів бібліотек і зберігання бібліотечних фондів.
82.

У разі приватизації майна юридичної особи, в складі якої є бібліотека, одночасно можуть бути приватизовані бібліотечні фонди та інше майно, необхідне для її діяльності, за наявності зобов'язання нового власника продовжити подальше функціонування бібліотеки протягом десяти років. В разі відсутності такого зобов'язання зазначене майно не підлягає приватизації, а рішення щодо подальшого управління ним або передачі його у господарське відання приймає орган приватизації.
-30- Н.д.Пхиденко С.С. (Реєстр.картка №264)
Частину четверту викласти в такій редакції:
" У разі приватизації майна юридичної особи, в складі якої перебуває бібліотека, одночасно з зазначеним майном можуть бути приватизовані бібліотечні фонди та майно, необхідне для її діяльності, за наявності зобов'язання нового власника продовжити подальше функціонування бібліотеки протягом десяти років. У разі відсутності такого зобов'язання зазначене майно не підлягає приватизації, а рішення щодо подальшого його використання приймається відповідно до законодавства."
Враховано

У разі приватизації майна юридичної особи, в складі якої перебуває бібліотека, одночасно з зазначеним майном можуть бути приватизовані бібліотечні фонди та майно, необхідне для її діяльності, за наявності зобов'язання нового власника продовжити подальше функціонування бібліотеки протягом десяти років. У разі відсутності такого зобов'язання зазначене майно не підлягає приватизації, а рішення щодо подальшого його використання приймається відповідно до законодавства.
83.

Стаття 15. Ліквідація бібліотек


Стаття 15. Ліквідація бібліотек
84.
10. У частині першій статті 15 слова "арбітражного суду" виключити.
Бібліотеки ліквідуються за рішенням власника, суду, арбітражного суду у випадках, передбачених чинним законодавством.
-31- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Частину викласти в редакції:
Бібліотеки ліквідуються за рішенням:
власника;
засновника - за згодою власника;
в інших випадках, передбачених законодавством.
Враховано

Бібліотеки ліквідуються за рішенням:
власника;
засновника - за згодою власника;
в інших випадках, передбачених законодавством.
85.

У разі ліквідації (не пов'язаної із зміною форми власності) державних підприємств, установ, організацій, у складі яких є бібліотеки, бібліотечні фонди та інше майно, необхідне для її діяльності, переходять до правонаступника.
-32- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Частину другу викласти в такій редакції:
"У разі ліквідації державних та комунальних підприємств, установ, організацій, у складі яких перебувають бібліотеки, бібліотечні фонди та майно, необхідне для діяльності бібліотеки, передаються до бібліотек, що є у державній та комунальній власності, згідно з рішенням відповідних органів виконавчої влади та місцевого самоврядування."

Враховано

У разі ліквідації державних та комунальних підприємств, установ, організацій, у складі яких перебувають бібліотеки, бібліотечні фонди та майно, необхідне для діяльності бібліотеки, передаються до бібліотек, що є у державній та комунальній власності, згідно з рішенням відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.


Доцільність реорганізації та ліквідації бібліотек, заснованих на державній формі власності, визначається відповідними органами влади.
-33- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Частину третю викласти в такій редакції:
"Доцільність реорганізації та ліквідації бібліотек, що є у державній та комунальній власності, визначається відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури."
Враховано

Доцільність реорганізації та ліквідації бібліотек, що є у державній та комунальній власності, визначається відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури.
87.

Розділ IV. БІБЛІОТЕЧНІ ФОНДИ


Розділ V
БІБЛІОТЕЧНІ ФОНДИ
89.

Стаття 16. Склад бібліотечних фондів
-34- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Статтю 16 і 17 об'єднати і викласти в такій редакції:
"Стаття 16. Бібліотечний фонд
Враховано

Стаття 16. Бібліотечні фонди
90.

Бібліотечний фонд - це сукупність документально-інформаційних ресурсів (книг, документів, рукописів, аудіовізуальних матеріалів,інших носіїв інформації).







Бібліотечні фонди формуються як універсальні, галузеві, спеціалізовані, залежно від виду носія інформації тощо.
Бібліотечні фонди формуються відповідно до значення, складу користувачів бібліотеки та виду бібліотеки як упорядковане зібрання документів.

Бібліотечні фонди формуються відповідно до значення, складу користувачів бібліотеки та виду бібліотеки як упорядковане зібрання документів.
92.

Стаття 17. Державний бібліотечний фонд України



93.

Державний бібліотечний фонд України становлять фонди бібліотек, взаємопов'язаних координованим комплектуванням, єдиним довідковим апаратом, системою депозитарного зберігання, перерозподілу і взаємовикористання фондів.
Державний бібліотечний фонд України складається з фондів бібліотек, що є у державній і комунальній власності, фондів бібліотек самоврядних організацій, взаємопов'язаних скооперованим комплектуванням, єдиним довідково-пошуковим апаратом, системою депозитарного зберігання, перерозподілу і взаємовикористання фондів і відображає науковий, культурний, інформаційний потенціал суспільства..

Державний бібліотечний фонд України складається з фондів бібліотек, що є у державній і комунальній власності, фондів бібліотек самоврядних організацій, взаємопов'язаних скооперованим комплектуванням, єдиним довідково-пошуковим апаратом, системою депозитарного зберігання, перерозподілу та взаємовикористання фондів і відображає науковий, культурний, інформаційний потенціал суспільства.
94.

Особливо цінні, рідкісні видання та колекції включаються до Державного реєстру національного культурного надбання України згідно з положенням, яке затверджується Кабінетом Міністрів України.
Особливо цінні, рідкісні документи та колекції включаються до Державного реєстру національного культурного надбання України згідно з Положенням, яке затверджується Кабінетом Міністрів України.

Особливо цінні, рідкісні документи та колекції включаються до Державного реєстру національного культурного надбання України згідно з Положенням, яке затверджується Кабінетом Міністрів України.
95.

Архівні, рукописні та окремі документи, зібрані в бібліотеці, входять до складу Національного архівного фонду України згідно з Законом України "Про Національний архівний фонд і архівні установи" ( 3814-12 ).
Архівні документи, зібрані в бібліотеці, входять до складу Національного архівного фонду України згідно з Законом України "Про Національний архівний фонд і архівні установи" .

Архівні документи, зібрані в бібліотеці, входять до складу Національного архівного фонду України згідно з Законом України "Про Національний архівний фонд і архівні установи".



Для документів, що внесені або підлягають внесенню до Державного реєстру національного культурного надбання, та документів, що є унікальними пам'ятками Національного архівного фонду і зберігаються в бібліотеках, встановлюється особливий режим охорони, зберігання та використання.

Для документів, що внесені або підлягають внесенню до Державного реєстру національного культурного надбання України, та документів, що є унікальними пам'ятками Національного архівного фонду України і зберігаються в бібліотеках, встановлюється особливий режим охорони, зберігання та використання.



У разі, якщо бібліотека не забезпечує необхідні умови для зберігання та використання документів, внесених до Державного реєстру національного культурного надбання України, вони можуть бути передані іншим бібліотекам згідно з рішенням відповідних органів виконавчої влади за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури."

У разі, якщо бібліотека не забезпечує необхідні умови для зберігання та використання документів, внесених до Державного реєстру національного культурного надбання України, вони можуть бути передані іншим бібліотекам згідно з рішенням відповідних органів виконавчої влади за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури.
96.

Стаття 18. Комплектування бібліотечних фондів
-35- Н.д.Косів М.В. (Округ №116)
Статтю 18 викласти в такій редакції:
"Стаття 16. Комплектування бібліотечних фондів
Враховано

Стаття 17. Комплектування бібліотечних фондів

97.

Бібліотеки мають пріоритетне право на придбання книг, документів, інших носіїв інформації відповідно до профілю комплектування їх фондів.
Комплектування бібліотечних фондів здійснюється шляхом отримання обов"язкового примірника документів у порядку, встановленому законом, документів, що випускаються за цільовими програмами книговидання, придбання документів за готівковий і безготівковий рахунки, документообміну, отримання в дарунок, депонування та іншого безкоштовного одержання документів.

Комплектування бібліотечних фондів здійснюється шляхом отримання обов'язкового примірника документів у порядку, встановленому законом, документів, що випускаються за цільовими програмами книговидання, придбання документів за готівковий і безготівковий рахунки, документообміну, отримання в дарунок, депонування та іншого безкоштовного одержання документів.
98.

Це право забезпечується одержанням обов'язкових примірників книг, документів, інших носіїв інформації у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, випуском літератури за державним контрактом, наявністю спеціалізованих торговельних організацій і підприємств (бібліотечних колекторів, магазинів тощо), пільговим оподаткуванням видавництв, поліграфічних та інших підприємств, які забезпечують бібліотеки документально-інформаційними ресурсами.
Маловживані, але цінні в науковому та художньому відношенні документи передаються в бібліотеки-депозитарії.
Порядок передачі зазначених документів у бібліотеки-депозитарії визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури."

Маловживані, але цінні в науковому та художньому відношенні документи передаються в бібліотеки-депозитарії.
Порядок передачі зазначених документів у бібліотеки-депозитарії визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури.
99.

Комплектування бібліотечних фондів здійснюється будь-яким шляхом, не забороненим законодавством.



100.

Видання та інші матеріали, що не входять до Національного архівного фонду України, можуть бути передані безкоштовно з фондів одних бібліотек до фондів інших бібліотек.



101.

Маловикористовувані, але цінні у науковому і художньому відношенні книги, документи та інші носії інформації можуть передаватися в бібліотеки-депозитарії.



102.

Порядок передачі зазначених видань в бібліотеки-депозитарії визначається Міністерством культури України.



103.

Стаття 19. Облік, зберігання і використання документально- інформаційних одиниць, що знаходяться у бібліотечних фондах
-36- Н.д.Косів М.В. (Округ №116)
У назві статті слова "документально- інформаційних одиниць" замінити словом "документів".
Враховано

Стаття 18. Облік, зберігання та використання документів

106.

Збереження документально-інформаційних одиниць, що знаходяться у бібліотечних фондах, здійснюється відповідно до чинного законодавства та встановлених стандартів, технічних умов та інших нормативних документів.
-37- Н.д.Косів М.В. (Округ №116)
Частину першу викласти в такій редакції:
" Облік, зберігання та використання документів, що знаходяться в бібліотечних фондах, здійснюються відповідно до правил, затверджених спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури, та встановлених стандартів, технічних умов, інших нормативних документів.

Враховано

Облік, зберігання та використання документів, що знаходяться в бібліотечних фондах, здійснюються відповідно до правил, затверджених спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури, та встановлених стандартів, технічних умов, інших нормативних документів.
107.

Власник бібліотеки забезпечує належні матеріально-технічні умови для збереження і використання фондів.
-38- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Частину викласти в редакції:
"Власник (засновник) бібліотеки зобов'язаний забезпечувати належні матеріально-технічні умови для зберігання та використання бібліотечних фондів."
Враховано

Власник (засновник) бібліотеки зобов'язаний забезпечувати належні матеріально-технічні умови для зберігання та використання бібліотечних фондів.
108.

Облік, зберігання та використання документально-інформаційних одиниць, що знаходяться в бібліотечних фондах, здійснюється відповідно до правил, затверджених Міністерством культури України.
-39- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Частину третю вилучити.

Враховано


109.

Вилучення з бібліотечних фондів книг, документів та інших носіїв інформації, в тому числі ветхих, застарілих у науково-технічному, виробничому відношеннях, втрачених друкованих видань чи інших носіїв інформації здійснюється у порядку, визначеному Міністерством культури України. Забороняється вилучення документів з бібліотечних фондів за ідеологічними чи політичними ознаками.
-40- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Частину четверту викласти в такій редакції:
"Вилучення з бібліотечних фондів документів, у тому числі ветхих, тих, що втратили політичну актуальність, наукову та виробничу цінність, втрачених, або які мають дефект, дублетних здійснюється у порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури. Вилучення документів з бібліотечних фондів за ідеологічними чи політичними ознаками забороняється".

Враховано

Вилучення з бібліотечних фондів документів, у тому числі ветхих, тих, що втратили актуальність, наукову та виробничу цінність, втрачених, або які мають дефект, дублетних здійснюється у порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури. Вилучення документів з бібліотечних фондів за ідеологічними чи політичними ознаками забороняється.

110.

Облік, зберігання та використання книг, документів та інших носіїв інформації, що знаходяться у бібліотечних фондах і є пам'ятками історії та культури, здійснюються відповідно до чинного законодавства.
-41- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
У частині п'яту викласти в редакції:
"Документи, що не входять до Державного реєстру національного культурного надбання України, можуть бути передані безкоштовно із фондів одних бібліотек іншим або реалізовані".
.

Враховано

Документи, що не входять до Державного реєстру національного культурного надбання України, можуть бути передані безкоштовно із фондів одних бібліотек іншим або реалізовані.
111.

Облік, зберігання та використання документів Національного архівного фонду України, що знаходяться у бібліотеках, здійснюються за правилами, що затверджуються Головним архівним управлінням при Кабінеті Міністрів України.
-42- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Частину шосту вилучити.
Враховано


112.

Стаття 20. Відповідальність за шкоду, заподіяну бібліотечному фонду
-43- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Статтю 20 вилучити, зміст викласти в статті про обов"язки користувачів.
Враховано


114.

Особи, які заподіяли шкоду бібліотечному фонду, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.



115.

Правилами користування бібліотечним фондом може передбачатися кратне відшкодування шкоди у зв'язку із втратою, знищенням, пошкодженням або розкраданням книг, документів, інших носіїв інформації, в тому числі окремих одиниць бібліотечного фонду.



16.


Розділ V. БІБЛІОТЕЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ
-44- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Розділ V розділити на два в такій редакції: "Розділ VI. Обов'язки та права бібліотек;
Розділ VII. Права та обов'язки користувачів".
Враховано


Розділ VI
ОБОВ'ЯЗКИ ТА ПРАВА БІБЛІОТЕК
118.

Стаття 21. Бібліотечне обслуговування
-45- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Статтю 21 викласти в редакції:
Враховано

Стаття 19. Обов'язки бібліотек
119.

Формами бібліотечного обслуговування є: абонемент, читальний зал, обслуговування поза бібліотекою (бібліотечні пункти, пересувні бібліотеки), а також інші форми.
"Стаття 19. Обов'язки бібліотек
Бібліотеки своєю діяльнстю забезпечують реалізацію прав громадян на бібліотечне обслуговування, встановлених цим Законом.
Бібліотеки обслуговують користувачів бібліотеки згідно із правилами користування бібліотекою, затвердженими спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури, та .які розроблені на основі типових правил.


Бібліотеки своєю діяльністю забезпечують реалізацію прав громадян на бібліотечне обслуговування, встановлених цим Законом.
Бібліотеки обслуговують користувачів бібліотеки згідно із правилами користування бібліотекою, затвердженими спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури, які розроблені на основі типових правил.

120.

Користувачами бібліотечних послуг є: юридичні і фізичні особи України, зарубіжних країн та особи без громадянства.
Використання бібліотеками відомостей про користувачів бібліотек та їх інтереси з будь-якою метою, крім наукової, без їх згоди не допускається.
Бібліотеки незалежно від форм власності, що мають у своїх фондах особливо цінні та рідкісні видання, колекції, віднесені до національного культурного надбання, забезпечують їх належне зберігання і несуть відповідальність за їх облік, включення до автоматизованих баз даних, а також державну реєстрацію.
Бібліотеки, незалежно від форм власності, не мають права вилучати та реалізовувати документи, віднесені до цінних і рідкісних видань, унікальних документальних пам'яток, крім випадків, передбачених законодавством.


Використання бібліотеками відомостей про користувачів бібліотеки та їх інтереси з будь-якою метою, крім наукової, без їх згоди не допускається.
Бібліотеки, незалежно від форм власності, що мають у своїх фондах особливо цінні та рідкісні видання, колекції, віднесені до національного культурного надбання, забезпечують їх належне зберігання і несуть відповідальність за їх облік, включення до автоматизованих баз даних, а також державну реєстрацію.
Бібліотеки, незалежно від форм власності, не мають права вилучати та реалізовувати документи, віднесені до цінних і рідкісних видань, унікальних документальних пам'яток, крім випадків, передбачених законодавством.
121.

Користування бібліотечними послугами є добровільним і здійснюється на умовах і у порядку, передбачених правилами, що встановлюються власником бібліотеки.
Бібліотеки зобов'язані звітувати про свою діяльність перед своїми засновниками та громадськістю.
Бібліотеки, незалежно від форм власності та підпорядкування, зобов'язані виконувати відповідні норми та правила, встановлені в галузі бібліотечної справи.


Бібліотеки зобов'язані звітувати про свою діяльність перед своїми засновниками та громадськістю.
Бібліотеки, незалежно від форм власності та підпорядкування, зобов'язані виконувати відповідні норми та правила, встановлені в галузі бібліотечної справи.

122.

Типові правила користування бібліотеками затверджуються Міністерством культури України.



123.

Правилами користування бібліотекою може передбачатися грошова застава за особливо цінні книги та об'єкти користування.



124.

Стаття 22. Права та обов'язки бібліотек
Бібліотеки в порядку, передбаченому їх статутами (положеннями), мають право: визначати зміст, напрями і конкретні форми своєї діяльності; визначати структуру бібліотеки, штати, форму оплати праці бібліотечних працівників; здійснювати співробітництво з бібліотеками та іншими установами зарубіжних країн, розпоряджатися коштами, отриманими від надання платних послуг, благодійних внесків тощо; залучати додаткові кошти для розвитку статутної діяльності та стимулювання працівників бібліотек.
-46- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Статтю 22 викласти в такій редакції:
"Стаття 20. Права бібліотек
Бібліотеки в порядку, передбаченому їх статутами (положеннями), мають право самостійно:

визначати зміст, напрями і форми своєї діяльності;

здійснювати господарську діяльність, відкривати в порядку, визначеному законодавством, рахунки в установах банків, у тому числі валютні, встановлювати перелік платних послуг;
визначати джерела комплектування своїх фондів;
встановлювати пільги для окремих категорій користувачів бібліотеки;
визначати при наданні користувачам бібліотеки документів розмір коштів, що передаються бібліотеці як забезпечення виконання зобов'язань щодо повернення одержаних у бібліотеці документів, у випадках, передбачених правилами користування бібліотеками;

Враховано



Стаття 20. Права бібліотек
Бібліотеки в порядку, передбаченому їх статутами (положеннями), мають право самостійно:

визначати зміст, напрями та форми своєї діяльності;

здійснювати господарську діяльність, відкривати в порядку, визначеному законодавством, рахунки в установах банків, у тому числі валютні, встановлювати перелік платних послуг;

визначати джерела комплектування своїх фондів;
встановлювати пільги для окремих категорій користувачів бібліотеки;
визначати при наданні користувачам бібліотеки документів розмір коштів, що передаються бібліотеці як забезпечення виконання зобов'язань щодо повернення одержаних у бібліотеці документів, у випадках, передбачених правилами користування бібліотеками;

125.

Бібліотеки зобов'язані: надавати користувачам доступ до бібліотечного фонду та довідково-інформаційних матеріалів і можливість користування ними згідно із встановленими правилами; виконувати інші вимоги щодо обслуговування користувачів, встановлені правилами користування бібліотеками.
визначати види та розміри компенсації шкоди, заподіяної користувачами бібліотек у тому числі пені за порушення термінів користування документами;

визначати умови використання бібліотечних фондів на основі договорів з юридичними і фізичними особами;
вилучати та реалізовувати документи із своїх фондів відповідно до нормативно-правових актів;
здійснювати у встановленому порядку співробітництво з бібліотеками та іншими установами і організаціями іноземних держав, вести міжнародний документообмін, бути членом міжнародних організацій, брати участь у реалізації державних і регіональних програм у межах своєї компетенції та програм розвитку бібліотечної справи;
здійснювати іншу діяльність, спрямовану на виконання статутних завдань, яка не суперечить законам.
Бібліотека має право на захист створених нею баз даних, інших об'єктів інтелектуальної власності бібліотеки згідно із законодавством.".




визначати види та розміри компенсації шкоди, заподіяної користувачами бібліотек, у тому числі пені за порушення термінів користування документами;

визначати умови використання бібліотечних фондів на основі договорів з юридичними та фізичними особами;
вилучати та реалізовувати документи із своїх фондів відповідно до нормативно-правових актів;
здійснювати у встановленому порядку співробітництво з бібліотеками та іншими установами і організаціями іноземних держав, вести міжнародний документообмін, бути членом міжнародних організацій, брати участь у реалізації державних і регіональних програм у межах своєї компетенції та програм розвитку бібліотечної справи;
здійснювати іншу діяльність, спрямовану на виконання статутних завдань, яка не суперечить законам.
Бібліотека має право на захист створених нею баз даних, інших об'єктів інтелектуальної власності бібліотеки згідно із законодавством.





Розділ VII
ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ГРОМАДЯН, ПІДПРИЄМСТВ, УСТАНОВ І ОРГАНІЗАЦІЙ НА БІБЛІОТЕЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ
Стаття 21. Права громадян, підприємств, установ і організацій на бібліотечне обслуговування





Громадяни України незалежно від статі, віку, національності, освіти, соціального походження, політичних переконань і ставлення до релігії мають право на бібліотечне обслуговування, яке може бути у формі:
абонементу (у тому числі міжбібліотечного);
системи читальних залів;
дистанційного обслуговування засобами телекомунікації;
бібліотечних пунктів;
пересувних бібліотек.
Громадяни України, підприємства, установи та організації мають право вільного вибору бібліотек відповідно до своїх потреб.
Права громадян України, підприємств, установ і організацій на бібліотечне обслуговування забезпечується створенням мережі бібліотек та різноманітністю їх видів, безкоштовністю основних бібліотечних послуг.
Іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами на бібліотечне обслуговування, що і громадяни України.

127.

Стаття 23. Права та обов'язки користувачів
Користувачі мають право одержувати у користування книги, документи та інші носії інформації з бібліотечних фондів відповідно до правил користування бібліотекою; користуватися послугами довідково-інформаційного, бібліографічного характеру та отримувати інші послуги (в тому числі платні).
-47- Н.д.Косів М.В. (Округ №116)
Статтю 23 викласти в такій редакції:
"Стаття 22. Права користувачів бібліотеки
Доступ до документів та надання бібліотечних послуг користувачам бібліотеки здійснюється з додержанням вимог щодо забезпечення охорони державної таємниці, забезпеченням збереження фондів бібліотек, а також відповідно до статутів (положень) бібліотек, правил користування бібліотеками.
Користувачі бібліотек мають право:
безоплатно користуватися інформацією про склад бібліотечних фондів;
безоплатно отримувати консультаційну допомогу у пошуку і виборі джерел інформації;
безоплатно отримувати у тимчасове користування документи із фондів бібліотеки, крім документів, придбаних за кошти, одержані від господарської діяльності бібліотеки;
одержувати документи або їх копії по міжбібліотечному абонементу;
одержувати інформацію з інших бібліотек, користуючись каналами зв'язку;
користуватися іншими видами послуг, у тому числі на платній основі, перелік яких встановлюється правилами користування бібліотекою.
Користувачі бібліотек мають право брати участь у роботі бібліотечних рад.
Користувачі бібліотек з вадами зору мають право на одержання документів на спеціалізованих носіях інформації через мережу спеціальних та інших загальнодоступних бібліотек.
Користувачі бібліотек дитячого та юнацького віку мають право на бібліотечне обслуговування у загальнодоступних та спеціалізованих бібліотеках."

Враховано


Стаття 22. Права користувачів бібліотеки


Доступ до документів та надання бібліотечних послуг користувачам бібліотек здійснюється з додержанням вимог щодо забезпечення охорони державної таємниці, забезпеченням зберігання фондів бібліотек, а також відповідно до статутів (положень) бібліотек, правил користування бібліотеками.
Користувачі бібліотек мають право:
безоплатно користуватися інформацією про склад бібліотечних фондів через довідково-пошуковий апарат (крім комерційних баз даних);
безоплатно отримувати консультаційну допомогу в пошуку та виборі джерел інформації;
безоплатно отримувати у тимчасове користування документи із фондів бібліотеки, крім документів, придбаних за кошти, одержані від господарської діяльності бібліотеки;
одержувати документи або їх копії по міжбібліотечному абонементу;
одержувати інформацію з інших бібліотек, користуючись каналами зв'язку;
користуватися іншими видами послуг, у тому числі на платній основі, перелік яких встановлюється правилами користування бібліотекою;
брати участь у роботі бібліотечних рад.

Користувачі бібліотек з вадами зору мають право на одержання документів на спеціальних носіях інформації через мережу спеціалізованих та інших загальнодоступних бібліотек.
Користувачі бібліотек дитячого та юнацького віку мають право на бібліотечне обслуговування у загальнодоступних та спеціалізованих бібліотеках.

129.
11. Частину другу статті 23 доповнити словами "які розробляються на підставі типових правил користування бібліотеками України, затвердженими спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури".
Користувачі бібліотек зобов'язані дотримувати правил користування бібліотекою.
-48- Н.д.Миримський Л.Ю. (Округ №2)
Виключити пункт 11 (зміни до частини другої статті 23), оскільки власник бібліотеки має право самостійно визначати правила користування своїм майном, як це і передбачено чинним законом про бібліотеки та статтею 41 Конституції України.


Враховано


130.

Стаття 24. Обмеження у наданні бібліотечних послуг
-49- Н.д.Косів М.В. (Округ №116)
Статтю 24 викласти в такій редакції:
Враховано


131.

Обмеження у наданні бібліотечних послуг, що стосуються доступу до бібліотечних фондів, допускаються у випадках, передбачених законодавством України.
"Стаття 22. Обов'язки користувачів бібліотек
Користувачі бібліотек зобов'язані:
дотримуватися правил користування бібліотеками.
зобов'язані замінювати втрачені (пошкоджені) документи, одержані з фондів бібліотек, рівноцінними або відшкодовувати їх ринкову вартість у розмірах, встановлених правилами користування бібліотекою".


Стаття 23. Обов'язки користувачів бібліотек

Користувачі бібліотек зобов'язані:

дотримуватися правил користування бібліотеками;
замінювати втрачені (пошкоджені) документи, одержані з фондів бібліотек, рівноцінними або відшкодовувати їх ринкову вартість у розмірах, встановлених правилами користування бібліотекою.

132.

Розділ VI. УПРАВЛІННЯ БІБЛІОТЕЧНОЮ СПРАВОЮ


Розділ VIII
УПРАВЛІННЯ БІБЛІОТЕЧНОЮ СПРАВОЮ
134.

Стаття 25. Державне управління бібліотечною справою


Стаття 24. Державне управління бібліотечною справою

135.

Центральним органом державної виконавчої влади, що здійснює загальне методичне керівництво бібліотеками і координує їх роботу, є Міністерство культури України.
-50- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Частину першу статті викласти в такій редакції:
" Загальне методичне керівництво бібліотеками та координацію їх роботи здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері культури. "
Враховано

Загальне методичне керівництво бібліотеками та координацію їх роботи здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері культури.
136.

Міністерства, державні комітети, відомства, інші державні органи і організації здійснюють керівництво підвідомчими їм бібліотеками.
-51- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Частину другу подати третьою виклавши в редакції:
"Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади здійснюють керівництво підвідомчими їм бібліотеками".

Враховано


137.

Міністерство культури України як центральний орган державної виконавчої влади реалізує єдину державну політику щодо бібліотечної справи в Україні; формує вимоги щодо державного статистичного обліку бібліотек, заснованих на території України; визначає державні потреби щодо бібліотечного обслуговування та нормативи, що гарантують його належний рівень; створює спеціалізовані організаційні структури для матеріально-технічного та науково-методичного забезпечення бібліотечної діяльності; здійснює координацію робіт по об'єднанню бібліотек в єдину інформаційну систему; організує підготовку бібліотечних кадрів; здійснює контроль за діяльністю державних бібліотек, збереженням ними єдиного бібліотечного фонду України; організує наукові дослідження в галузі бібліотекознавства, бібліографії, документознавства та науково-інформаційної діяльності; встановлює державні бібліотечні стандарти.
-52- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Частину третю викласти в такій редакції:
"Центральний орган виконавчої влади у галузі бібліотечної справи формує єдину державну політику щодо бібліотечної справи в Україні, розробляє і реалізує державні програми в межах своєї компетенції та програми розвитку бібліотечної справи, сприяє централізованому комплектуванню і використанню бібліотечних фондів, здійснює координацію робіт по об"єднанню бібліотек в єдину бібліотечно - інформаційну систему; організує підготовку і перепідготовку бібліотечних кадрів, підвищення їх кваліфікації; здійснює контроль за діяльністю бібліотек, що є у державній і комунальній власності, збереженням ними бібліотечного фонду; сприяє науковим дослідження, методичному забезпеченню бібліотечної справи; організує розробку державних бібліотечних стандартів, інструкцій, положень, інших нормативних документів; може заохочувати працівників бібліотечних закладів згідно з законом.
Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, які мають у своєму підпорядкуванні бібліотеки, здійснюють керівництво підвідомчими їм бібліотеками."

Враховано

Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері культури:
формує єдину державну політику щодо бібліотечної справи в Україні;
розробляє та реалізує державні програми в межах своєї компетенції та програми розвитку бібліотечної справи;
сприяє централізованому комплектуванню і використанню бібліотечних фондів;
здійснює координацію робіт щодо об'єднання бібліотек в єдину бібліотечно-інформаційну систему;
організує підготовку та перепідготовку бібліотечних кадрів, підвищення їх кваліфікації;
здійснює контроль за діяльністю бібліотек, що є у державній і комунальній власності, збереженням ними бібліотечного фонду України;
сприяє науковим дослідженням, методичному забезпеченню бібліотечної справи;
організує розробку державних бібліотечних стандартів, інструкцій, положень, інших нормативних документів;
може заохочувати працівників бібліотечних закладів згідно з законом.
Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, які мають у своєму підпорядкуванні бібліотеки, здійснюють керівництво підвідомчими їм бібліотеками.
138.

Міністерства та інші органи державної виконавчої влади реалізують державну політику в галузі бібліотечної справи, визначають систему управління мережею підпорядкованих їм бібліотек, забезпечують координацію їх діяльності з бібліотечною системою Міністерства культури України.
-53- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Частину четверту викласти в редакції:
"Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, які мають у своєму підпорядкуванні бібліотеки, реалізують державну політику в галузі бібліотечної справи, визначають систему управління мережею підпорядкованих їм бібліотек, забезпечують координацію їх діяльності з бібліотечною системою спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері культури."

Враховано

Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, які мають у своєму підпорядкуванні бібліотеки, реалізують державну політику в галузі бібліотечної справи, визначають систему управління мережею підпорядкованих їм бібліотек, забезпечують координацію їх діяльності з бібліотечною системою спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері культури.
139.

Стаття 27. Участь громадськості у бібліотечній справі


Стаття 25. Участь громадськості у бібліотечній справі
140.

Держава сприяє розвитку суспільної активності громадян і залучає громадські організації до управління бібліотечною справою.
-54- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Частину першу вилучити.
Враховано


141.

Громадяни та їх об'єднання мають право брати участь в фінансуванні бібліотечних програм, підтримці творчих починань у діяльності бібліотек, вирішенні соціальних і побутових проблем бібліотечних працівників.
-55- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Статтю викласти в редакції:
"Громадяни та їх об'єднання мають право брати участь у фінансуванні програм розвитку бібліотечної справи, підтримці творчих починань у діяльності бібліотек, вирішенні соціальних і побутових проблем бібліотечних працівників. Це право реалізується шляхом створення читацьких та наглядових рад бібліотек, благодійних організацій, розвитку спонсорства, меценатства, інших форм благодійництва."
Враховано

Громадяни та їх об'єднання мають право брати участь у фінансуванні програм розвитку бібліотечної справи, підтримці творчих починань у діяльності бібліотек, вирішенні соціальних і побутових проблем бібліотечних працівників. Це право реалізується шляхом створення читацьких та наглядових рад бібліотек, благодійних організацій, розвитку спонсорства, меценатства, інших форм благодійництва.
142.

Це право реалізується шляхом створення читацьких та наглядових рад бібліотек, благодійних фондів, розвитку інших форм спонсорства, меценацтва.





143.

Органи виконавчої влади у межах своєї компетенції можуть делегувати громадським організаціям культурологічної спрямованості окремі повноваження щодо розвитку бібліотечної справи, здійснюють контроль за реалізацією цих повноважень.
-56- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Чатсину четверту вилучити.
Враховано


144.

У своїй діяльності громадські організації культурологічної спрямованості керуються цим Законом, Законом України "Про об'єднання громадян" ( 2460-12 ), іншими законодавчими актами.
-57- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Частину п'яту вилучити.
Враховано


145.

Стаття 27. Фінансування бібліотек
-58- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Статті 27 і 28 виділити окремим розділом в такій редакції:
" Розділ IX. Фінансування, матеріально-технічне забезпечення та майнові права бібліотек"

Враховано

Розділ IX
ФІНАНСУВАННЯ, МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА МАЙНОВІ ПРАВА БІБЛІОТЕК

146.

Фінансування державних бібліотек здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, передбачених державою на нормативній основі на розвиток бібліотечної справи.
-59- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Статтю 27 викласти в такій редакції:
"Стаття 26. Фінансування бібліотек
Основними джерелами фінансування бібліотек державної і комунальної форм власності є державний та місцевих бюджети; бібліотек, заснованих на інших формах власності, - кошти засновників.

Враховано

Стаття 26. Фінансування бібліотек

Основними джерелами фінансування бібліотек державної і комунальної форм власності є кошти відповідно державного та місцевих бюджетів; бібліотек, заснованих на інших формах власності, - кошти засновників.
147.
12. У статті 27:
частину другу викласти у такій редакції:
"Основними джерелами фінансування бібліотек, заснованих на державній власності, є державний бюджет; бібліотек, заснованих на комунальній власності, - місцеві бюджети; бібліотек Автономної Республіки Крим - бюджет Автономної Республіки Крим; бібліотек, заснованих на інших формах власності, - кошти засновників";
Основними джерелами фінансування бібліотек, заснованих державними органами, є державний і місцеві бюджети; бібліотек, заснованих на колективній та приватній власності, - кошти засновників.
За рахунок коштів державного та місцевих бюджетів здійснюється фінансування розробки та реалізації програм розвитку бібліотечної справи, будівництво та реконструкція бібліотечних будівель, споруд, приміщень, розвитку дистанційного обслуговування засобами телекомунікацій, інших форм обслуговування жителів віддалених районів, осіб з фізичними вадами.
Суми витрат на поповнення бібліотечних фондів у Державному бюджеті України та місцевих бюджетах виділяється окремим рядком.


За рахунок коштів державного та місцевих бюджетів здійснюється фінансування розробки і реалізації програм розвитку бібліотечної справи, будівництво та реконструкція бібліотечних будівель, споруд, приміщень, розвитку дистанційного обслуговування засобами телекомунікацій, інших форм обслуговування жителів віддалених районів, осіб з фізичними вадами.
Суми витрат на поповнення бібліотечних фондів у Державному бюджеті України та місцевих бюджетах виділяється окремим рядком.

148.

Держава фінансує будівництво і реконструкцію державних бібліотечних будівель (споруд) і приміщень, стимулює розвиток позастаціонарних форм обслуговування жителів віддалених районів, осіб з фізичними вадами, розробку та реалізацію цільових програм.
Додаткове фінансування бібліотек може здійснюватися за рахунок коштів фізичних та юридичних осіб, в тому числі іноземних, за рахунок коштів, одержаних бібліотеками від господарської діяльності, надання бібліотеками платних послуг, пожертвувань та інших джерел, не заборонених законодавством. Розмір коштів, що надходять з додаткових джерел фінансування, не підлягає обмеженню, ці кошти не можуть бути вилучені на кінець бюджетного року, не враховуються при визначенні обсягів бюджетного фінансування на наступний рік і повинні використовуватися виключно на здійснення статутної діяльності бібліотеки (придбання літератури, технічних засобів тощо).


Додаткове фінансування бібліотек може здійснюватися за рахунок коштів фізичних та юридичних осіб, у тому числі іноземних, за рахунок коштів, одержаних бібліотеками від господарської діяльності, надання бібліотеками платних послуг, пожертвувань та інших джерел, не заборонених законодавством. Розмір коштів, що надходять з додаткових джерел фінансування, не підлягає обмеженню, ці кошти не можуть бути вилучені на кінець бюджетного року, не враховуються при визначенні обсягів бюджетного фінансування на наступний рік і повинні використовуватися виключно на здійснення статутної діяльності бібліотеки (придбання літератури, технічних засобів тощо).


149.

Додаткове фінансування державних бібліотек може здійснюватися з позабюджетних коштів, коштів підприємств, установ, організацій, в тому числі об'єднань громадян, за рахунок власної господарської діяльності, пожертвувань та з інших джерел, не заборонених законодавством.
Фінансування приватних бібліотек здійснюється за рахунок коштів власника та інших джерел, не заборонених законодавством."

Фінансування приватних бібліотек здійснюється за рахунок коштів власника та інших джерел, не заборонених законодавством.
150.
частину п'яту після слів "потреби" доповнити словами "загальнодоступних масових (публічних)";
Валютні кошти на потреби бібліотек виділяються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.



151.
частину шосту виключити.

Валютні надходження до бібліотек (інформаційне обслуговування іноземних організацій та громадян, інші види послуг) залишаються у розпорядженні бібліотек і використовуються на забезпечення їх статутної діяльності (придбання літератури, технічних засобів тощо).



152.

Стаття 28. Матеріально-технічне забезпечення
Засновники бібліотек зобов'язані забезпечувати їх будівлями (спорудами), збудованими за спеціальними проектами, або іншими упорядкованими приміщеннями, що відповідають умовам обслуговування читачів і збереження фондів, відповідними засобами механізації і автоматизації бібліотечних процесів, розмножувальною технікою, іншим обладнанням та транспортом.
-60- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Частину подати в редакції:
"Забезпечення бібліотек будівлями, спорудами, приміщеннями, збудованими за спеціальними проектами, або іншими упорядкованими приміщеннями, що відповідають умовам обслуговування користувачів бібліотек, зберігання бібліотечних фондів, відповідними засобами механізації та автоматизації бібліотечних процесів, розмножувальною технікою, іншим обладнанням та транспортом здійснюється їх власником (засновником)."
Враховано

Стаття 27. Матеріально-технічне забезпечення бібліотек
Забезпечення бібліотек будівлями, спорудами, приміщеннями, збудованими за спеціальними проектами, або іншими упорядкованими приміщеннями, що відповідають умовам обслуговування користувачів бібліотек, зберігання бібліотечних фондів, відповідними засобами механізації та автоматизації бібліотечних процесів, розмножувальною технікою, іншим обладнанням та транспортом здійснюється їх власником (засновником).

153.

Забороняється переміщення бібліотек без надання рівноцінного приміщення для обслуговування читачів, роботи працівників, збереження фондів.
-61- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Слово "читачів" звмінити словом "користувачів бібілотеки"; додати слово "бібліотечних"
Враховано

Забороняється переміщення бібліотек без надання рівноцінного упорядкованого приміщення для обслуговування користувачів бібліотеки, роботи працівників, зберігання бібліотечних фондів.
154.





155.

Стаття 29. Науково-методичне і кадрове забезпечення бібліотечної справи
-62- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Статтю 29 викласти в такій редакції:
"Стаття 28. Майнові права бібліотек
Держава гарантує захист майнових прав бібліотек усіх форм власності.
Враховано



Стаття 28. Майнові права бібліотек
Держава гарантує захист майнових прав бібліотек усіх форм власності.
157.

Надання бібліотекам методичної допомоги покладається на бібліотеки - науково-методичні центри.
Земельні ділянки, на яких розташовані бібліотеки, що є у державній і комунальній власності, передаються їм у безстрокове користування відповідно до земельного законодавства.

Земельні ділянки, на яких розташовані бібліотеки, що є у державній і комунальній власності, передаються їм у безстрокове користування відповідно до земельного законодавства.
158.

Бібліотеки - науково-методичні центри видають у встановленому порядку бібліографічні, методичні посібники та інші матеріали.
Бібліотечний фонд, будівлі, споруди, приміщення, обладнання та інше майно, що є державною або комунальною власністю, і передане засновником бібліотекам державної і комунальної форм власності належить їм на праві оперативного управління.


Бібліотечний фонд, будівлі, споруди, приміщення, обладнання та інше майно, що є державною або комунальною власністю та передане засновником бібліотекам державної і комунальної форм власності, належить їм на праві оперативного управління.

159.

Органи державної виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації здійснюють заходи щодо забезпечення бібліотек працівниками із спеціальною бібліотечною освітою, підвищення їх кваліфікації, поліпшення житлово-побутових умов бібліотечних працівників, а також здійснюють їх матеріальне і моральне заохочення.
Будівлі, споруди, приміщення майно, бібліотечні фонди, закріплені за державними бібліотеками на праві оперативного управління, є державною власністю, незалежно від місця їх знаходження."



Будівлі, споруди, приміщення, майно, бібліотечні фонди, закріплені за державними бібліотеками на праві оперативного управління, є державною власністю, незалежно від місця їх знаходження.

160.

Пріоритетне право на вакантні посади мають особи з вищою і середньою бібліотечною освітою.



161.

Стаття 30. Господарська діяльність бібліотек


Стаття 29. Господарська діяльність бібліотек
162.

Бібліотеки здійснюють господарську діяльність відповідно до чинного законодавства та їх статутів (положень).


Бібліотеки здійснюють господарську діяльність відповідно до законодавства та їх статутів (положень).

163.

Майно, придбане за рахунок прибутків, одержаних від платних послуг, належить бібліотеці.
-63- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Частину другувикласти в редакції:
"Бібліотеки мають право самостійно розпоряджатися доходами від господарської діяльності, у тому числі від надання платних послуг, і майном, придбаним за рахунок цих доходів."

Враховано

Бібліотеки мають право самостійно розпоряджатися відповідно до законодавства доходами від господарської діяльності, у тому числі від надання платних послуг, і майном, придбаним за рахунок цих доходів.

164.

В порядку, передбаченому законодавством, бібліотеки, що безкоштовно надають основні види бібліотечних послуг, звільняються від оподаткування прибутків, отриманих від надання платних бібліотечних послуг.
-64- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Частину третю викласти в редакції:
"Бібліотеки, що безкоштовно надають основні бібліотечні послуги, в порядку, передбаченому законом, звільняються від оподаткування доходів, отриманих від надання 3 платних послуг."

Враховано

Бібліотеки, що безкоштовно надають основні бібліотечні послуги, в порядку, передбаченому законом, звільняються від оподаткування доходів, отриманих від надання платних послуг.
165.

Стаття 31. Соціальні гарантії працівників бібліотек
-65- Н.д.Пхиденко С.С. (Реєстр.картка №264)
Статтю 31 виокремити розділом:
"Розділ X. Соціальні гарантії працівників бібліотек"
Враховано

Розділ X
СОЦІАЛЬНІ ГАРАНТІЇ ПРАЦІВНИКІВ БІБЛІОТЕК

166.

Держава гарантує та забезпечує працівникам бібліотек встановлення середньої заробітної плати у розмірі не нижче середнього рівня заробітної плати працівників народного господарства.
-66- Н.д.Пхиденко С.С. (Реєстр.картка №264)
Частину першу статті 31 вилучити.

Враховано

Стаття 30. Соціальні гарантії працівників бібліотек
167.

На працівників бібліотек незалежно від форм власності і статусу поширюється законодавство про працю, соціальне забезпечення і соціальне страхування.
-67- Н.д.Пхиденко С.С. (Реєстр.картка №264)
Частину викласти в редакції:
"На працівників бібліотек, незалежно від форм власності, та статусу бібліотеки поширюються гарантії, встановлені законодавством про працю, соціальне страхування, пенсійне забезпечення."


Враховано

На працівників бібліотек, незалежно від форм власності, та статусу бібліотеки поширюються гарантії, встановлені законодавством про працю, соціальне страхування, пенсійне забезпечення.
168.

Працівники бібліотек, які працюють у сільській місцевості та селищах міського типу, мають пільги щодо оплати житла, опалення, освітлення тощо відповідно до чинного законодавства.
-68- Н.д.Пхиденко С.С. (Реєстр.картка №264)
Частину викласти в редакції:
"Працівникам бібліотек, які працюють у селах і селищах, а також пенсіонерам, які раніше працювали у бібліотеках у цих населених пунктах і проживають у них, держава відповідно до законодавства забезпечує безоплатне користування житлом з опаленням і освітленням у межах встановлених норм.


Враховано

Працівникам бібліотек, які працюють у селах і селищах, а також пенсіонерам, які раніше працювали у бібліотеках у цих населених пунктах і проживають у них, держава відповідно до законодавства забезпечує безоплатне користування житлом з опаленням і освітленням у межах встановлених норм.

169.

Підприємства, установи і організації за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові пільги працівникам бібліотек.
-69- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Статтю 31 доповнити частинами такого змісту:
"Працівникам бібліотек можуть встановлюватися надбавки та доплати в межах затвердженого фонду оплати праці працівників бібліотек.
Працівники бібліотек мають право на доплату за вислугу років у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України."
Враховано

Працівникам бібліотек можуть встановлюватися надбавки та доплати в межах затвердженого фонду оплати праці працівників бібліотек.
Підприємства, установи та організації за рахунок власних коштів можуть в колективних договорах встановлювати працівникам бібліотек додаткові пільги.
Працівники бібліотек мають право на доплату за вислугу років у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

170.

Розділ VII. МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО В ГАЛУЗІ БІБЛІОТЕЧНОЇ СПРАВИ


Розділ XI
МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО В ГАЛУЗІ БІБЛІОТЕЧНОЇ СПРАВИ
172.

Стаття 32. Міжнародне співробітництво в галузі бібліотечної справи


Стаття 31. Міжнародне співробітництво в галузі бібліотечної справи
174.

Міжнародне співробітництво в галузі бібліотечної справи здійснюється на основі міжнародних договорів, укладених Україною, Основ законодавства України про культуру, цього Закону та інших актів законодавства України.
-70- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Міжнародне співробітництво в галузі бібліотечної справи здійснюється на основі міжнародних договорів України, Основ законодавства України про культуру, цього Закону та інших нормативно-правових актів.

Враховано

Міжнародне співробітництво в галузі бібліотечної справи здійснюється на основі міжнародних договорів України, Основ законодавства України про культуру, цього Закону та інших нормативно-правових актів.
175.

Розділ VII. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО БІБЛІОТЕЧНУ СПРАВУ



Розділ XII ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО БІБЛІОТЕЧНУ СПРАВУ
178.

Стаття 33. Відповідальність за порушення законодавства про бібліотечну справу


Стаття 32. Відповідальність за порушення законодавства про бібліотечну справу
179.

Особи, винні в порушенні законодавства про бібліотечну справу, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.


Особи, винні в порушенні законодавства про бібліотечну справу, несуть відповідальність згідно з законом.
180.
ІІ. Цей Закон набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

-71- Н.д.Покотило Н.О. (Реєстр.картка №352)
Доповнити законопроект положенням в такій редакції:
"Розділ XII
ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
2. До приведення законів України, інших нормативно-правових актів у відповідність із нормами цього Закону вони діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
2. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом:
підготувати та подати до Верховної Ради України пропозиції про внесення змін до законів України, що випливають із цього Закону;
розробити та привести у відповідність із цим Законом свої нормативно-правові акти;

Враховано

Розділ XIII
ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
2. До приведення законів України, інших нормативно-правових актів у відповідність із нормами цього Закону вони діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
3. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом:
підготувати та подати до Верховної Ради України пропозиції про внесення змін до законів України, що випливають із цього Закону;
розробити та привести у відповідність із цим Законом свої нормативно-правові акти;



забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечить цьому Закону.

забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону.



4. Пунк 5.1. статті 5 Закону України "Про податок на додану вартість" (Відомості Верховної Ради України, 1997 р., № 21, ст. 156, Відомості Верховної Ради України, 1999 р., № 39, ст. 357) доповнити підпунктом 5.1.23. такого змісту:
"5.1.23. надання бібліотеками, що є у державній і комунальній власності, платних послуг фізичним і юридичним особам."

4. Пунк 5.1. статті 5 Закону України "Про податок на додану вартість" (Відомості Верховної Ради України, 1997 р., № 21, ст. 156; 1999 р., № 39, ст. 357) доповнити підпунктом 5.1.23. такого змісту:
"5.1.23. надання бібліотеками, що є у державній і комунальній власності, платних послуг фізичним і юридичним особам".

* - Назви колонок таблиці подані в загальному значенні