Назва: Про внесення змiн i доповнень до Закону України ''Про статус гiрських населених пунктiв в Українi''
Автор: Народний депутат України О.Фурдичко, в/о N125
Головний комітет: Народні депутати України - члени Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин

N
Діюча редакція Закону*
Редакція, прийнята в попередньому читанні
Зауваження та пропозиції
Висновки, обгр.
Редакція, запропонована головним комітетом
0.

ЗАКОН УКРАЇНИ
Про статус гірських населених пунктів в Україні

Проект
ЗАКОН УКРАЇНИ
про внесення змiн i доповнень до Закону України "Про статус гiрських населених пунктiв в Українi"


-1- Н.д.Медведчук В.В. (Округ №73)
Н.д.Шепа В.В. (Реєстр.картка №325)
У назві Закону слова "і доповнень" виключити.



Враховано

Проект
ЗАКОН УКРАЇНИ
про внесення змiн до Закону України "Про статус гiрських населених пунктiв в Українi"
1.
(Відомості Верховної Ради (ВВР), 1995, N 9, ст.58) (Вводиться в дію Постановою ВР N 57/95-ВР від 15.02.95, ВВР, 1995, N 9, ст. 59 )
Верховна Рада України постановляє:


Верховна Рада України постановляє:
2.

I. Внести до Закону України "Про статус гiрських населених пунктiв в Українi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1995 р., N9, ст.58) такi змiни:


I. Внести до Закону України "Про статус гiрських населених пунктiв в Українi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1995 р., N9, ст.58) такi змiни:
3.

1. Преамбулу викласти у такiй редакцiї:
-2- Н.д.Медведчук В.В. (Округ №73)
Преамбулу викласти в такій редакції:
Враховано
1. Преамбулу викласти у такiй редакцiї:
4.
Цей Закон спрямований на соціальний захист жителів гірських населених пунктів України, які проживають і працюють у складних природно-кліматичних умовах.
Цей Закон встановлює правовий режим гiрських населених пунктiв, визначає основи та правовi, органiзацiйнi, фiнансовi засади розвитку цих пунктiв, гарантує соцiальний захист їх жителiв.
"Цей Закон встановлює критерії, за якими населені пункти набувають статусу гірських, визначає основні засади державної політики щодо розвитку гірських населених пунктів та гарантії соціального захисту громадян, що у них проживають, працюють або навчаються".


Цей Закон встановлює критерії, за якими населені пункти набувають статусу гірських, визначає основні засади державної політики щодо розвитку гірських населених пунктів та гарантії соціального захисту громадян, що у них проживають, працюють або навчаються.
5.
Стаття 1. Визначення та критерії віднесення населених пунктів до категорії гірських
2. У статтi 1:
-3- Кабінет Міністрів України
Н.д.Шепа В.В. (Реєстр.картка №325)
У статті 1 законопроекту слова "абзац перший", "абзац другий" та "абзац третій" замінити відповідно словами "абзац другий", "абзац третій" та "абзац четвертий", що відповідатиме структурній побудові статті 1.
Враховано

2. У статтi 1:

До гірських населених пунктів належать міста, селища міського типу, селища, сільські населені пункти, які розташовані у гірській місцевості, мають недостатньо розвинуті сферу застосування праці та систему соціально-побутового обслуговування, обмежену транспортну доступність.




6.
Критеріями віднесення населених пунктів до категорії гірських є:
абзац перший частини другої викласти у такiй редакцiї:


1) у частині другій:
абзац другий викласти у такiй редакцiї:
7.
розташування населеного пункту або частини його, на якій проживає більш як половина мешканців цього пункту, на висоті 500 метрів і вище над рівнем моря на території, рельєф якої дуже розчленований, та розміщення 60 і більше відсотків сільськогосподарських угідь у межах цього пункту на схилах 15 градусів і більше;
розташування населеного пункту або частини його, на якiй проживає бiльш як половина мешканцiв цього населеного пункту, на висотi 400 метрiв i вище над рiвнем моря на територiї, рельєф якої дуже розчленований байраками, водотоками тощо, та розмiщення 50 i бiльше вiдсоткiв сiльськогосподарських угiдь у межах цього пункту на схилах крутизною 12 градусiв i бiльше;
-4- Кабінет Міністрів України
У статті 1 слова "на висоті 400 метрів" виучити і залишити критерій діючого Закону "на висоті 500 м", оскільки зміна основного параметру призведе до збільшення бюджетного фінансування.
-5- Н.д.Франчук А.Р. (Округ №10)
У статті 1 частина третя слова "на висоті 400 метрів і вище замінити словами "на висоті 500 метрів і вище"; далі за текстом.
Відхилено







Відхилено

розташування населеного пункту або частини його, на якiй проживає бiльш як половина мешканцiв цього населеного пункту, на висотi 400 метрiв i вище над рiвнем моря на територiї, рельєф якої дуже розчленований байраками, водотоками тощо, та розмiщення 50 i бiльше вiдсоткiв сiльськогосподарських угiдь у межах цього пункту на схилах крутизною 12 градусiв i бiльше;
8.

абзац другий частини другої доповнити словами:



абзац третій доповнити словами
9.
якщо на одного жителя припадає менш як 0,15 гектара ріллі;
"або при її вiдсутностi - менш як 0, 60 гектара сiльськогосподарських угiдь";


"або при її вiдсутностi - менш як 0, 60 гектара сiльськогосподарських угiдь";
10.
суворі кліматичні умови: холодна і довга зима (середня тривалість - не менше 115 днів, середньодобова температура повітря у січні не перевищує мінус 4 градуси за Цельсієм), прохолодне коротке літо (середня тривалість - не більше двох місяців, середньодобова температура у липні не перевищує 20 градусів за Цельсієм), велика кількість опадів (середньорічна сума опадів у рідкому і твердому стані - не менше 600 міліметрів), мають місце селеві явища, повені.
абзац третiй частини другої доповнити словами "вiтровали, снiговi намети";
-6- Н.д.Франчук А.Р. (Округ №10)
У статті 1 частину другу абзац тертій після слів "снігові намети" доповнити словами "сейсмічність землі", а також реченням: "Статус гірських пунктів визначається на основі загальнодержавних топографічних карт".
Враховано частково



абзац четвертий доповнити словами "вiтровали, снiговi намети, сейсмічність землі";
11.
Населені пункти, які розташовані на висоті 500 метрів і вище над рівнем моря і відповідають трьом критеріям цієї статті, набувають статусу гірських.
у частинi третiй цифру "500" замiнити цифрою "400";


2) у частинi третiй цифру "500" замiнити цифрою "400";



-7- Кабінет Міністрів України
Статтю 1 доповнити частиною четвертою такого змісту:
"Критерії віднесення населених пунктів до категорії гірських, встановлені в абзаці другому частини другої цієї статті, визначаються на основі загальнодержавних топографічних карт".
Відхилено


12.

статтю доповнити частиною четвертою:
-8- Н.д.Шепа В.В. (Реєстр.картка №325)
Враховано


13.

"Норми цього Закону поширюються також на лiсогосподарськi пiдприємства, гiдрометеорологiчнi станцiї, застави, iншi об'єкти прикладання працi, розташованi поза межами конкретних гiрських населених пунктiв, а також на окремо розташованi садиби у разi вiдповiдностi природно-клiматичних умов їх мiсцезнаходження критерiям, визначеним статтею 1 цього Закону".
Доповнення статті 1 частиною четвертою виключити, а суть цієї пропозиції викласти у частині другій статті 5, змінивши відповідно її редакцію.
-9- Кабінет Міністрів України
Частину четверту статті 1 законопроекту вилучити, оскільки це не є темою даної статті.
-10- Н.д.Франчук А.Р. (Округ №10)
У статті 1 частину четверту після слова "застави" доповнити словами "обсерваторії" і далі за текстом.





Враховано



Враховано
в ч.2. ст.5



Стаття 2. Порядок надання населеним пунктам статусу гірських





Пропозиції щодо надання населеним пунктам статусу гірських подаються Урядом Автономної Республіки Крим та виконавчими комітетами обласних Рад народних депутатів Кабінету Міністрів України.





Перелік населених пунктів, яким надається статус гірських, затверджується Кабінетом Міністрів України.

-11- Н.д.Медведчук В.В.(Округ №73)
Після слів "статус гірських" поставити кому і доповнити словами "а також об'єкти, вказані в частині 4 статті 1 даного закону".
Відхилено,
як таку, що на порушення статті 6.2.14 Регламенту подана до редакції, що в І читанні не розглядалася


У разі ліквідації, перейменування, об'єднання, поділу населених пунктів, яким надано статус гірських, або створення нових зазначений перелік уточнюється в такому ж порядку.




14.
Стаття 3. Державні гарантії соціально-економічного розвитку населених пунктів, яким надано статус гірських
3. У статтi 3:




Для забезпечення соціально-економічного розвитку населених пунктів, яким надано статус гірських, держава гарантує:





1) виділення бюджетних коштів на розвиток і зміцнення матеріально-технічної бази пасажирського транспорту, дорожнього господарства, зв'язку, електричних мереж, систем теле- і радіотрансляції, газифікації та розробки місцевих газових і нафтових родовищ, освіти, охорони здоров'я, культурно-побутового та торговельного обслуговування, а також фінансування заходів для поліпшення родючості земель, розвитку та використання туристичних, рекреаційних і лікувальних можливостей гірського регіону;





2) здійснення заходів щодо будівництва об'єктів виробничої і соціальної інфраструктури;





3) встановлення доплат до ціни сільськогосподарської продукції, яка вироблена в місцевостях, що віднесені до гірських, та реалізується державі виробниками таких населених пунктів;

-12- Кабінет Міністрів України
У статті 3 п.3 вилучити.
-13- Н.д.Медведчук В.В. (Округ №73)
У статті 3 п.3 в кінці пункту поставити кому і доповнити словами "в обсягах, згідно з квотою, яка щорічно визначається Кабінетом Міністрів України".
Відхилено


Відхилено

15.
4) забезпечення в централізованому порядку поставок населенню життєво необхідної продукції в обсягах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України;
пункт 4 вилучити;
-14- Н.д.Медведчук В.В. (Округ №73)
У статті 3 пункту 4 залишити у діючій редакції, оскільки у даній ситуації державна підтримка є необхідною.
Враховано


16.
5) плату за електроенергію громадянами у розмірі, що дорівнює платі за електроенергію у сільській місцевості.
пункт 5 вважати пунктом 4.






-15- Н.д.Медведчук В.В. (Округ №73)
Доповнити статтю пунктом 6 наступного змісту: "Створює пільгові умови для інвестування в народне господарство та інфраструктуру гірських населених пунктів та об'єктів, вказаних у частині 4 статті 1 даного закону".
Відхилено




-16- Н.д.Медведчук В.В. (Округ №73)
Статтю доповнити частиною другою наступного змісту: "Іноземні і вітчизняні інвестори, які реалізують інвестиційні проекти, що забезпечують створення нових підприємств з переробки сільськогосподарської, лісогосподарської продукції, переробки інших місцевих видів сировини і які забезпечують додаткове створення не менше, як 50 нових робочих місць, звільняються на 3 роки від обкладення ввізним митом і податком на додану вартість під час ввезення в Україну устаткування та обладнання (крім підакцизних товарів) для реалізації інвестиційного проекту. До ставок оподаткування прибутку передбачених законодавством для таких підприємств протягом перших трьох років реалізації проекту застосовується коефіцієнт 0,5".
Відхилено
Пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватись або змінюватись іншими законами крім законів про оподаткування

17.
Стаття 4. Пільгове кредитування
4. В статтi 4:
-17- Кабінет Міністрів України
Статтю 4 вилучити
Враховано

3. Статтю 4 виключити.



-18- Н.д.Медведчук В.В. (Округ №73)
Статтю 4 виключити, оскільки її положення є практично недіючими через відсутність нормальної застави і її низьку ліквідність у суб'єктів підприємницької діяльності гірських населених пунктів.
Враховано


18.
Для розвитку промисловості, сільськогосподарського виробництва, будівництва, зв'язку, інших галузей економіки у населених пунктах, яким надано статус гірських, банківські кредити надаються на пільгових умовах.
пiсля слова "сiльськогосподарського" доповнити словами "та лiсогосподарського".




Стаття 5. Порядок визначення та надання громадянам статусу особи, яка проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського





Статус особи, яка проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, надається громадянам, що постійно проживають, постійно працюють або навчаються на денних відділеннях навчальних закладів в цьому населеному пункті, про що громадянам виконавчим комітетом відповідної місцевої Ради народних депутатів видається посвідчення встановленого зразка.





Посвідчення видається також окремим громадянам інших населених пунктів, умови проживання яких відповідають критеріям, передбаченим у статті 1 цього Закону.

-19- Кабінет Міністрів України
Частину другу статті 5 викласти в такій редакції:
"Посвідчення видається також окремим громадянам інших населених пунктів та тим, що проживають за межами населених пунктів, умови проживання яких відповідають критеріям, передбаченим у статті 1 цього Закону, а також громадянам, які постійно працюють або несуть службу на лісогосподарських підприємствах, гідрометереологічних станціях, заставах, інших об'єктах прикладання праці, які розташовані поза межами населених пунктів в місцевостях, що відповідають критеріям, передбаченим у статі 1 цього Закону."
-20- Н.д.Ткачук В.М. (Округ №86)
У статті 5 частину другу викласти у такій редакції: "Посвідчення видається також окремим громадянам інших населених пунктів та тим, що проживають за межами населених пунктів, а також громадянам, які постійно працюють або несуть службу на лісогосподарських підприємствах, гідрометеорологічних станціях, заставах, інших об'єктах прикладання праці, які розташовані поза межами населених пунктів в місцевостях, що відповідають критеріям, передбаченим у статті 1 цього Закону".
Враховано














Враховано




4. Частину другу статті 5 викласти в такій редакції:
"Посвідчення видається також окремим громадянам інших населених пунктів та тим, що проживають за межами населених пунктів, умови проживання яких відповідають критеріям, передбаченим у статті 1 цього Закону, а також громадянам, які постійно працюють або несуть службу на лісогосподарських підприємствах, гідрометеорологічних станціях, заставах, обсерваторіях, інших об'єктах, які розташовані поза межами населених пунктів в місцевостях, що відповідають критеріям, передбаченим у статі 1 цього Закону."

Рішення виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів про відмову у наданні (припиненні) громадянинові статусу особи, яка проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, може бути оскаржено до суду в порядку, передбаченому чинним законодавством.





Стаття 6. Пільги громадянам, яким надано статус особи, що проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського





1. Умови оплати праці осіб, які працюють у гірських районах, встановлюються Кабінетом Міністрів України.





2. Розмір державних пенсій, стипендій, всіх передбачених чинним законодавством видів державної матеріальної допомоги громадянам, які одержали статус особи, що працює, проживає або навчається на території населеного пункту, якому надано статус гірського, збільшується на 20 відсотків.





19.

5. У Законi слова: "Урядом Автономної Республiки Крим", "виконавчими комiтетами обласних Рад народних депутатiв", "виконавчим комiтетом вiдповiдної мiсцевої Ради народних депутатiв" та "виконавчого комiтету мiсцевої Ради народних депутатiв" замiнити вiдповiдно словами: "Радою мiнiстрiв Автономної Республiки Крим", "обласними державними адмiнiстрацiями", "виконавчим органом вiдповiдної мiсцевої ради" та "виконавчого органу мiсцевої ради".


5. У тексті Закону слова: "Урядом Автономної Республiки Крим", "виконавчими комiтетами обласних Рад народних депутатiв", "виконавчим комiтетом вiдповiдної мiсцевої Ради народних депутатiв" та "виконавчого комiтету мiсцевої Ради народних депутатiв" замiнити вiдповiдно словами: "Радою мiнiстрiв Автономної Республiки Крим", "обласними державними адмiнiстрацiями", "виконавчим органом вiдповiдної мiсцевої ради" та "виконавчого органу мiсцевої ради".
20.

II. Цей Закон набирає чинностi з дня його опублiкування.
-21- Н.д.Ткачук В.М. (Округ №86)
У ІІ розділі слова "з дня його опублікування замінити словами "з 1 січня 2001 року".
Враховано

II. Цей Закон набирає чинностi з 1 січня 2001 року.
21.

Кабiнету Мiнiстрiв України з дня набрання чинностi цим Законом:


Кабiнету Мiнiстрiв України з дня набрання чинностi цим Законом:
22.

у мiсячний термiн внести доповнення до перелiку населених пунктiв, яким надається статус гiрських;


у мiсячний термiн внести доповнення до перелiку населених пунктiв, яким надається статус гiрських;
23.

у тримiсячний термiн подати на розгляд Верховної Ради України пропозицiї щодо внесення до законiв України змiн, якi випливають з цього Закону;


у тримiсячний термiн подати на розгляд Верховної Ради України пропозицiї щодо внесення до законiв України змiн, якi випливають з цього Закону;
24.

привести у вiдповiднiсть з цим Законом свої нормативно-правовi акти.


привести у вiдповiднiсть з цим Законом свої нормативно-правовi акти.

* - Назви колонок таблиці подані в загальному значенні