Назва: Про внесення змін до Закону України ''Про кваліфікаційні комісії, кваліфікаційну атестацію і дисциплінарну відповідальність суддів України''
Автор: народні депутати України С.Гавриш, О.Задорожній, І,Білас, Ю.Кармазін
Головний комітет: Народні депутати України - члени Комітету з питань

N
Діюча редакція Закону*
Редакція, прийнята в попередньому читанні
Зауваження та пропозиції
Висновки, обгр.
Редакція, запропонована головним комітетом






0.

Проект


Проект
1.
ЗАКОН УКРАЇНИ
ЗАКОН УКРАЇНИ


ЗАКОН УКРАЇНИ
2.
Про кваліфікаційні комісії, кваліфікаційну атестацію і дисциплінарну відповідальність суддів судів України
"Про внесення змін до Закону України "Про кваліфікаційні комісії, кваліфікаційну атестацію і дисциплінарну відповідальність суддів судів України"


Про внесення змін до Закону України "Про кваліфікаційні комісії, кваліфікаційну атестацію і дисциплінарну відповідальність суддів судів України"
3.

Верховна Рада України
п о с т а н о в л я є:


Верховна Рада України
п о с т а н о в л я є:
4.
Р о з д і л I
КВАЛІФІКАЦІЙНІ КОМІСІЇ СУДДІВ
Стаття 1. Завдання кваліфікаційних комісій суддів
Завданням кваліфікаційних комісій суддів є забезпечення формування суддівського корпусу, здатного кваліфіковано, сумлінно та неупереджено здійснювати правосуддя на професійній основі, а також визначення рівня професійної підготовленості суддів та розгляд питань їх дисциплінарної відповідальності.

Стаття 2. Система кваліфікаційних комісій суддів та строк їх повноважень
1. В Україні утворюються:
- кваліфікаційні комісії суддів загальних судів Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя;
- кваліфікаційна комісія суддів арбітражних судів;
- кваліфікаційна комісія суддів військових судів;
- Вища кваліфікаційна комісія суддів України.
2. Строк повноважень кваліфікаційних комісій суддів становить п'ять років з дня їх обрання.
Внести до Закону України "Про кваліфікаційні комісії, кваліфікаційну атестацію і дисциплінарну відповідальність суддів судів України" такі зміни:



















1. Н.д.Коліушко І.Б. (Р/к №402):
доповнити Закон новим пунктом:

І. Внести до Закону України "Про кваліфікаційні комісії, кваліфікаційну атестацію і дисциплінарну відповідальність суддів судів України" (Відомості Верховної Ради України, 1994р., №22, ст.140) такі зміни:

Стаття 3. Склад кваліфікаційних комісій суддів
1. Кваліфікаційні комісії суддів загальних судів Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя утворюються у складі голови, його заступника і 9 членів. До їх складу входять 8 суддів, одна особа з вищою юридичною освітою, що обирається Верховною Радою Республіки Крим, обласною, Київською та Севастопольською міськими Радами народних депутатів, одна особа з вищою юридичною освітою, що призначається Радою Міністрів Республіки Крим, керівниками обласних органів державної виконавчої влади, та одна особа з науковим ступенем чи званням з правознавства із числа представників наукових установ або навчальних закладів.
2. Кваліфікаційна комісія суддів арбітражних судів України утворюється у складі голови, його заступника і 9 членів комісії. До її складу входять 8 суддів, одна особа з вищою юридичною освітою, що обирається Верховною Радою України, одна особа з вищою юридичною освітою, що призначається Президентом України, та одна особа з науковим ступенем чи званням з правознавства із числа представників наукових установ або навчальних закладів.
3. Кваліфікаційна комісія суддів військових судів України утворюється у складі голови, його заступника і 9 членів комісії. До її складу входять 8 суддів, одна особа з вищою юридичною освітою, що обирається Верховною Радою України, одна особа з вищою юридичною освітою, що призначається Президентом України, та одна особа з науковим ступенем чи званням з правознавства із числа представників наукових установ або навчальних закладів.
4. Вища кваліфікаційна комісія суддів України утворюється у складі голови, його заступника і 11 членів комісії. До її складу входять 6 суддів загальних судів, 3 судді арбітражних судів, один суддя військового суду, одна особа з вищою юридичною освітою, що обирається Верховною Радою України, одна особа з вищою юридичною освітою, що призначається Президентом України, та одна особа з науковим ступенем чи званням з правознавства із числа представників наукових установ або навчальних закладів.
5. Голови Верховного Суду України, Вищого арбітражного суду України, Верховного Суду Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських судів, їх заступники, голови судових колегій цих судів, а також голови військових судів регіонів, Військово-Морських Сил, арбітражних судів Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя і їх заступники не можуть обиратися до складу кваліфікаційних комісій суддів.
Члени кваліфікаційних комісій суддів здійснюють свої повноваження на громадських засадах із збереженням заробітної плати за місцем роботи.
6. До складу кваліфікаційних комісій не можуть бути обрані працівники прокуратури, органів Міністерства внутрішніх справ України і Служби безпеки України.


1. У статті 3:


у частині 1 слова "Радами народних депутатів", "керівниками обласних органів державної виконавчої влади" замінити відповідно словами "радами", "головами обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій";










у частинах 2, 3 і 4 слово "Президентом" замінити словами "Міністром юстиції";








































абзац перший частини п'ятої викласти у такій редакції:
"Голови судів загальної юрисдикції та заступники цих голів, крім голів місцевих судів та їх заступників, не можуть обиратися до складу кваліфікаційних комісій."
враховано
1. У статті 3:



у частині першій слова "Радами народних депутатів", "керівниками обласних органів державної виконавчої влади" замінити відповідно словами "радами", "головами обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій";









у частинах другій, третій і четвертій слово "Президентом" замінити словами "Міністром юстиції";







































абзац перший частини п'ятої викласти у такій редакції:
"Голови судів загальної юрисдикції та заступники цих голів, крім голів місцевих судів та їх заступників, не можуть обиратися до складу кваліфікаційних комісій."


5.
Стаття 4. Обрання і призначення членів кваліфікаційних комісій суддів
1. Члени кваліфікаційних комісій суддів загальних судів Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, арбітражних і військових судів з числа суддів обираються таємним або відкритим голосуванням конференціями суддів цих судів.
2. Члени кваліфікаційних комісій суддів загальних судів Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя від Верховної Ради Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських Рад народних депутатів обираються на сесіях цих Рад. Члени кваліфікаційних комісій від відповідних місцевих державних адміністрацій призначаються відповідно постановою Ради Міністрів Республіки Крим, розпорядженнями керівників органів державної виконавчої влади областей, міст Києва та Севастополя.
3. Члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з числа суддів загальних судів обираються з'їздом суддів України відкритим або таємним голосуванням. Члени Вищої кваліфікаційної комісії з числа суддів арбітражних і військових судів обираються конференціями суддів цих судів відкритим або таємним голосуванням.
4. Члени кваліфікаційних комісій від Верховної Ради України, Президента України відповідно обираються Верховною Радою України та призначаються Президентом України.
5. Члени кваліфікаційних комісій суддів загальних судів Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя від наукових установ або навчальних закладів обираються відповідними Радами народних депутатів за поданням вчених рад цих установ або закладів.
6. Члени кваліфікаційних комісій суддів арбітражних судів України, суддів військових судів України та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від наукових установ або навчальних закладів обираються Верховною Радою України.










1. У частинах 2 і 5 статті 4 слова "народних депутатів" виключити.




2. Н.д.Коліушко І.Б. (Р/к №402):
пункт 1 Закону викласти у такій редакції:

__. У статті 4:

у частині другій слова "Рад народних депутатів", "керівників органів державної виконавчої влади областей, міст Києва та Севастополя" замінити відповідно словами "рад", "голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій";



у частині 3 слова "загальних судів" замінити словами "судів загальної юрисдикції (крім господарських та військових судів);





у частині 4 слова "Президента" і "Президентом" замінити словами відповідно "Міністерства юстиції" і "Міністром юстиції";


у частині п'ятій слова "Радами народних депутатів" замінити словом "радами".







враховано







2. У статті 4:

у частині другій слова "Рад народних депутатів", "керівників органів державної виконавчої влади областей, міст Києва та Севастополя" замінити відповідно словами "рад", "голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій";



у частині третій слова "загальних судів" замінити словами "судів загальної юрисдикції (крім господарських та військових судів);





у частині четвертій слова "Президента" і "Президентом" замінити словами відповідно "Міністерства юстиції" і "Міністром юстиції".


у частині п'ятій слова "Радами народних депутатів" замінити словом "радами".


Стаття 5. Організація проведення виборів членів кваліфікаційних комісій з числа суддів загальних, військових та арбітражних судів
1. Для організації проведення виборів членів кваліфікаційних комісій з числа суддів загальних, військових та арбітражних судів конференції та з'їзд суддів України відкритим голосуванням обирають лічильну комісію, яка із свого складу обирає голову і секретаря комісії. До складу лічильної комісії не можуть входити особи, висунуті кандидатами в члени відповідної кваліфікаційної комісії.
2. Обраним до кваліфікаційної комісії вважається кандидат, який набрав більше половини голосів із числа делегатів, присутніх на конференціях та з'їзді суддів.
У разі, коли число кандидатів, які балотувалися до складу відповідної кваліфікаційної комісії і одержали більше половини голосів, перевищило кількість суддів, яких необхідно обрати, обраними вважаються ті кандидати, які одержали відносну більшість голосів із числа обраних.
3. Якщо число кандидатів, які балотувалися до складу кваліфікаційної комісії і одержали більше половини голосів, виявилось меншим, ніж це необхідно, то в цьому разі проводяться додаткові вибори.
При проведенні додаткових виборів не можуть знову балотуватися судді, які не набрали необхідної кількості голосів у першому турі голосування.
4. Протокол лічильної комісії підписується головою і секретарем лічильної комісії, затверджується конференцією, з'їздом суддів України. Результати голосування заносяться до протоколу конференції та з'їзду суддів.


3. Н.д.Шишкін В. І.(в/о.№ 133):
доповнити Закон новим пунктом:
__. У назві та частині першій статті 5 слова "загальних, військових та арбітражних судів" замінити словами "судів загальної юрисдикції".




























4. Н.д.Сіренко В.Ф. (Реєстр.картка №233)
У ч.1 ст.6 абзац другий доповнити словами " і статті 127 Конституції України, а також переглядає висновки щодо кандидатів на посаду судді, по яких Вищою радою юстиції прийнято рішення про відмову в рекомендації до призначення".
5. Н.д.Сіренко В.Ф. (Реєстр.картка №233)
Абзац п'ятий ч.1 ст.6 доповнити словами: "та приймає рішення про пониження кваліфікаційного класу при притягненні до дисциплінарної відповідальності суддів Верховного Суду України";
абзац шостий доповнити словами: "та приймає рішення про пониження кваліфікаційного класу при притягненні до дисциплінарної відповідальності суддів Вищого арбітражного суду України".
6. Н.д.Коліушко І.Б. (Р/к №402):
пункт 2 Закону викласти у такій редакції:

враховано































відхилено






відхилено


3. У назві та частині першій статті 5 слова "загальних, військових та арбітражних судів" замінити словами "судів загальної юрисдикції".

6.
Стаття 6. Повноваження кваліфікаційних комісій суддів
2. У статті 6:
__. У статті 6:
враховано
4. У статті 6:
7.
1. Вища кваліфікаційна комісія суддів України:
- перевіряє дотримання щодо кандидатів на посади суддів вимог, зазначених у статтях 7 і 8 Закону України "Про статус суддів";
- за поданням Голови Верховної Ради України дає висновки (рекомендації) про можливість обрання кандидата на посаду Голови Верховного Суду України, Голови Вищого арбітражного суду України;





у абзаці третьому частини 1 слова: "Голови Верховної Ради " замінити словами "Пленуму Вищого арбітражного суду", а слова "Голови Верховного Суду" виключити;
у частині 1:




абзац третій виключити.
У зв'язку з цим абзаци четвертий, п'ятий, шостий, сьомий, восьмий, дев'ятий вважати відповідно третім, четвертим, п'ятим, шостим, сьомим, восьмим;


у частині першій:




абзац третій виключити.
У зв'язку з цим абзаци четвертий, п'ятий, шостий, сьомий, восьмий, дев'ятий вважати відповідно третім, четвертим, п'ятим, шостим, сьомим, восьмим;

8.
- за поданням Голови Верховного Суду України, Голови Вищого арбітражного суду України дає висновки (рекомендації) про можливість обрання кандидатів на посади заступників Голови і суддів Верховного Суду України, голови і заступників голови Верховного Суду Республіки Крим, обласного, Київського та Севастопольського міських судів, військових судів регіонів і Військово-Морських Сил, заступників Голови та суддів Вищого арбітражного суду України, а також голів і заступників голів арбітражних судів Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; про звільнення суддів з зазначених посад, а також припиняє перебування у відставці суддів;
у абзаці четвертому частини 1 слова "заступників Голови і" виключити;
абзаци третій і четвертий викласти у такій редакції:
"- за поданням Голови Верховного Суду України чи голови вищого спеціалізованого суду дає висновки (рекомендації) про можливість обрання кандидатів на посади суддів відповідно Верховного Суду України чи вищого спеціалізованого суду; про звільнення суддів із зазначених посад, а також припиняє перебування у відставці суддів цих судів;


абзаци третій і четвертий викласти у такій редакції:
"- за поданням Голови Верховного Суду України чи голови вищого спеціалізованого суду дає висновки (рекомендації) про можливість обрання кандидатів на посади суддів відповідно Верховного Суду України чи вищого спеціалізованого суду; про звільнення суддів із зазначених посад, а також припиняє перебування у відставці суддів цих судів;

9.
- за поданням Голови Верховного Суду України проводить атестацію заступників Голови Верховного Суду України, суддів Верховного Суду України, голів і заступників голів Верховного Суду Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських судів, військових судів регіонів і Військово-Морських Сил та присвоює їм кваліфікаційні класи;
- за поданням Голови Вищого арбітражного суду України проводить атестацію заступників Голови Вищого арбітражного суду України, суддів Вищого арбітражного суду України, голів і заступників голів арбітражних судів Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя і присвоює їм кваліфікаційні класи;
- порушує дисциплінарні провадження, проводить пов'язані з цим службові перевірки та розглядає питання про дисциплінарну відповідальність Голови Верховного Суду України, Голови Вищого арбітражного суду України та їх заступників, суддів Верховного Суду України та Вищого арбітражного суду України, голів і заступників голів Верховного Суду Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських судів, військових судів регіонів і Військово-Морських Сил, арбітражних судів Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя;















із абзацу сьомого частини 1 виключити слова "Голови Верховного Суду України, Голови Вищого арбітражного суду України та їх заступників, суддів Верховного Суду України, та Вищого арбітражного суду України";
- за поданням Голови верховного Суду україни проводить атестацію суддів Верховного Суду україни, суддів вищих спеціалізованих судів, голів та заступників голів апеляційних судів";



абзац п'ятий виключити. У зв'язку з цим абзаци шостий, сьомий, восьмий вважати відповідно абзацами п'ятим, шостим, сьомим;





абзац п'ятий викласти у такій редакції:
порушує дисциплінарне провадження, проводить пов'язані з цим службові перевірки та розглядає питання про дисциплінарну відповідальність голів та заступників голів апеляційних судів";


- за поданням Голови верховного Суду україни проводить атестацію суддів Верховного Суду україни, суддів вищих спеціалізованих судів, голів та заступників голів апеляційних судів";



абзац п'ятий виключити. У зв'язку з цим абзаци шостий, сьомий, восьмий вважати відповідно абзацами п'ятим, шостим, сьомим;





абзац п'ятий викласти у такій редакції:
порушує дисциплінарне провадження, проводить пов'язані з цим службові перевірки та розглядає питання про дисциплінарну відповідальність голів та заступників голів апеляційних судів";

10.
- розглядає скарги на висновки і рішення кваліфікаційних комісій суддів загальних судів Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, кваліфікаційних комісій військових та арбітражних судів;
- переглядає справи, розглянуті кваліфікаційними комісіями суддів загальних судів Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, арбітражних і військових судів, в яких є окрема думка членів цих комісій.
доповнити абзац восьмий частини 1 словами: "за винятком скарг на рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів апеляційних та місцевих судів, які розглядає Вища рада юстиції";
абзац шостий доповнити словами: "за винятком скарг на рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів апеляційних та місцевих судів, які розглядає Вища рада юстиції";


абзац шостий доповнити словами: "за винятком скарг на рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів апеляційних та місцевих судів, які розглядає Вища рада юстиції";

11.
2. Кваліфікаційні комісії суддів загальних судів Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, арбітражних і військових судів:
- перевіряють дотримання щодо кандидатів на посади суддів вимог, зазначених у статтях 7 і 8 Закону України "Про статус суддів";
- за заявами кандидатів у судді загальних і військових судів або за поданням голів Верховного Суду Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських судів, голів військових судів регіонів і Військово-Морських Сил проводять кваліфікаційні екзамени та дають висновки про підготовленість до судової роботи кожного кандидата, який вперше висувається на судову посаду в районному (міському) суді, у Верховному Суді Республіки Крим, в обласному, Київському та Севастопольському міських судах, у військових судах гарнізонів, регіонів і Військово-Морських Сил;
- за поданням голів Верховного Суду Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських судів, голів арбітражного суду Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських арбітражних судів, голів військових судів регіонів і Військово-Морських Сил дають висновки про можливість обрання кандидатів на посади суддів районних (міських) судів, військових судів гарнізонів, Верховного Суду Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських судів, арбітражних судів Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, військових судів регіонів і Військово-Морських Сил;


















у абзаці четвертому частини 2 слова "за поданням" замінити словами "за заявами кандидатів у судді, суддів, або за поданням", а слова "обрання кандидатів" замінити словами "обрання (призначення) кандидатів, переведення суддів";
у частині другій:






абзаци третій, четвертий, сьомий, восьмий у такій редакції:
"- за заявами кандидатів у судді або за поданням голів апеляційних судів проводять кваліфікаційні екзамени та дають висновки про підготовленість до судової роботи кожного кандидата, який вперше висувається на посаду судді у місцевому чи апеляційному суді;






- за заявами кандидатів у судді, суддів або за поданням голів вищих або апеляційних судів дають висновки про можливість обрання обрання чи переведення суддів до місцевих, апеляційних судів;"


у частині другій:






абзаци третій, четвертий, сьомий, восьмий у такій редакції:
"- за заявами кандидатів у судді або за поданням голів апеляційних судів проводять кваліфікаційні екзамени та дають висновки про підготовленість до судової роботи кожного кандидата, який вперше висувається на посаду судді у місцевому чи апеляційному суді;






- за заявами кандидатів у судді, суддів або за поданням голів вищих або апеляційних судів дають висновки про можливість обрання обрання чи переведення суддів до місцевих, апеляційних судів;"

12.
- дають висновки про звільнення з посад суддів, зазначених в абзаці четвертому частини другої цієї статті;
- дають висновки про можливість обрання зазначених в абзаці четвертому частини другої цієї статті суддів на новий строк повноважень;
- за поданням зазначених в абзацах третьому та четвертому частини другої цієї статті голів судів проводять кваліфікаційну атестацію суддів районних (міських) судів, суддів Верховного Суду Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських судів, суддів арбітражних і військових судів та присвоюють їм кваліфікаційні класи;
- порушують дисциплінарні провадження, проводять пов'язані з цим службові перевірки та розглядають питання про дисциплінарну відповідальність зазначених в абзаці четвертому частини другої цієї статті суддів районних (міських) судів, Верховного Суду Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських судів, військових судів гарнізонів, арбітражних судів Республіки Крим, обласних, міст Києва та Севастополя;
- припиняють перебування у відставці суддів.


у абзаці шостому частини 2 слова "на новий строк повноважень" замінити словом "безстроково".






"- за поданням зазначених в абзацах третьому та четвертому частини другої цієї статті голів судів проводять кваліфікаційну атестацію суддів місцевих та апеляційних судів та присвоюють їм кваліфікаційні класи;




- порушують дисциплінарне провадження, проводять пов'язані з цим службові перевірки та розглядають питання про дисциплінарну відповідальність суддів місцевих та апеляційних судів, крім голів та заступників голів апеляційних судів";








"- за поданням зазначених в абзацах третьому та четвертому частини другої цієї статті голів судів проводять кваліфікаційну атестацію суддів місцевих та апеляційних судів та присвоюють їм кваліфікаційні класи;




- порушують дисциплінарне провадження, проводять пов'язані з цим службові перевірки та розглядають питання про дисциплінарну відповідальність суддів місцевих та апеляційних судів, крім голів та заступників голів апеляційних судів";




у абзаці шостому слова "на новий строк повноважень" замінити словом "безстроково".


у абзаці шостому слова "на новий строк повноважень" замінити словом "безстроково".







13.
Стаття 12. Оскарження рішення чи висновку кваліфікаційної комісії суддів
3. У статті 12:


5. У статті 12:
14.
1. Суддя, щодо якого постановлено рішення чи дано висновок кваліфікаційної комісії, або особа, за поданням якої вирішувалося питання, а також голова вищестоящого суду в разі незгоди з рішенням чи висновком кваліфікаційної комісії суддів загальних судів Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя, арбітражних, військових судів можуть протягом 10 днів з дня одержання копії рішення чи висновку оскаржити його до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Скарга подається через кваліфікаційну комісію, яка постановила рішення чи дала висновок.
2. Кваліфікаційна комісія, яка постановила рішення чи дала висновок, одержавши скаргу, протягом трьох днів направляє її разом з матеріалами розглянутої справи до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
3. Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України чи його заступник доручають одному з членів комісії попередньо вивчити матеріали справи, рішення чи висновок по якій оскаржено, і в разі необхідності - витребувати додаткові матеріали, судові справи чи іншу інформацію, необхідну для розгляду справи.
4. Про час розгляду скарги повідомляється особа, яка оскаржила рішення чи висновок або особа, за поданням якої вирішувалося питання. Нез'явлення їх на засідання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України не перешкоджає розгляду скарги.
перше речення частини 1 доповнити словами: ", а рішення стосовно притягнення до дисциплінарної відповідальності в цей же термін - до Вищої ради юстиції";


перше речення частини першої доповнити словами: "а рішення щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності - у цей же термін - до Вищої ради юстиції";
15.
5. Вища кваліфікаційна комісія суддів України за наявності підстав має право:
- залишити рішення чи висновок без змін;
- змінити рішення чи висновок;
- скасувати рішення і закрити провадження в дисциплінарній справі;
- скасувати рішення в дисциплінарній справі і взяти справу до свого провадження.
6. Рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України є остаточним.





із частини 5 виключити абзаци четвертий і п'ятий.






абзаци четвертий і п'ятий частини п'ятої виключити.







Р о з д і л II
КВАЛІФІКАЦІЙНА АТЕСТАЦІЯ СУДДІВ. СКЛАДАННЯ КВАЛІФІКАЦІЙНОГО ЕКЗАМЕНУ
Стаття 15. Мета проведення кваліфікаційної атестації суддів
Кваліфікаційна атестація суддів проводиться кваліфікаційними комісіями суддів з метою оцінки та стимулювання росту професійної кваліфікації суддів, підвищення їх відповідальності за додержання законодавства під час розгляду справ.

Стаття 16. Кваліфікаційні класи суддів
1. Залежно від посади, стажу та досвіду роботи, рівня професійних знань для суддів довічно встановлюється шість кваліфікаційних класів: вищий, перший, другий, третій, четвертий та п'ятий.
2. За заявою судді чи за поданням посадових осіб, зазначених в абзацах п'ятому і шостому частини першої та абзаці сьомому частини другої статті 6 цього Закону, кваліфікаційні класи присвоюються:
вищий кваліфікаційний клас - заступникам Голови, суддям Верховного Суду України та Вищого арбітражного суду України;
перший - другий кваліфікаційні класи - суддям Верховного Суду України і Вищого арбітражного суду України;
перший - третій кваліфікаційні класи - голові, заступникам голови та суддям Верховного Суду Республіки Крим, арбітражного суду Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських судів, суддям військових судів регіонів, Військово-Морських Сил, голові, заступникам голови арбітражного суду області, міст Києва та Севастополя;
другий - п'ятий кваліфікаційні класи - головам, заступникам голів, суддям районних (міських) судів, військових судів гарнізонів, суддям арбітражних судів областей, міст Києва та Севастополя.
3. Голова Верховного Суду України, Голова Вищого арбітражного суду України є суддями вищого кваліфікаційного класу за посадою.








7. Н.д.Шишкін В. І.(в/о.№ 133):
доповнити Закон новим пунктом:

__. У статті 16:






в абзацах другому, третьому частини другої і частині третій слова "Вищого арбітражного суду України" замінити словами "вищого спеціалізованого суду";






абзаци четвертий і п'ятий частини другої викласти у такій редакції:
"перший - третій кваліфікаційні класи-- суддям апеляційних судів, голові, заступникам голови місцевого господарського суду;








другий - п'ятий кваліфікаційні класи -- суддям місцевих судів (крім голів і заступників голів місцевого господарського суду".


частині 3 слово "арбітражного" замінити словом "спеціалізованого".







враховано









6. У статті 16:






в абзацах другому, третьому частини другої і частині третій слова "Вищого арбітражного суду України" замінити словами "вищого спеціалізованого суду";






абзаци четвертий і п'ятий частини другої викласти у такій редакції:
"перший - третій кваліфікаційні класи-- суддям апеляційних судів, голові, заступникам голови місцевого господарського суду;








другий - п'ятий кваліфікаційні класи -- суддям місцевих судів (крім голів і заступників голів місцевого господарського суду".


частині 3 слово "арбітражного" замінити словом "спеціалізованого".


Стаття 23. Врахування попереднього стажу роботи судді при проведенні кваліфікаційної атестації
При проведенні кваліфікаційної атестації судді та вирішенні питання про присвоєння йому кваліфікаційного класу враховується стаж його попередньої роботи на посадах судді, арбітра, в тому числі державного або відомчого арбітражу чи інших органів, до компетенції яких віднесено вирішення господарських спорів, прокурора, помічника прокурора, слідчого, адвоката, а також робота за фахом в міністерствах, відомствах, на підприємствах, в організаціях на посадах, які підлягають заміщенню особами з вищою юридичною освітою.


8.Н.д.ЗадорожнійО.В.(в/о №217):
Доповнити проект новим пунктом:
7. У статті 23 слово "відомствах" замінити словами "інших центральних органах виконавчої влади"


7. У статті 23 слово "відомствах" замінити словами "інших центральних органах виконавчої влади"





9. Н.д.Коліушко І.Б. (Р/к №402):
доповнити проект новим пунктом:



Стаття 28. Оцінка підготовленості кандидата до судової роботи в арбітражному суді
1. Особи, які вперше висуваються для обрання на посаду судді будь-якого арбітражного суду, крім особистої заяви про рекомендацію на посаду судді арбітражного суду, подають до кваліфікаційної комісії висновок президії Вищого арбітражного суду України або подання голови відповідного арбітражного суду.
2. Оцінка підготовленості кандидата до судової роботи в арбітражному суді проводиться кваліфікаційною комісією за результатами заздалегідь підготовленого і поданого письмового реферату і співбесіди з теми реферату та усних відповідей на питання з цивільного та інших галузей права. Перелік тем рефератів з господарського права чи арбітражного процесу визначається відповідною кваліфікаційною комісією за погодженням з президією Вищого арбітражного суду України.
3. Якщо особу визнано кваліфікаційною комісією непідготовленою до судової роботи в арбітражному суді, повторне звернення до кваліфікаційної комісії допускається не раніш як через рік.
4. Вирішуючи питання про рекомендацію кандидата для обрання на посаду судді арбітражного суду, кваліфікаційній комісії, крім результатів підготовленого письмового реферату, співбесіди з теми реферату, висновку президії Вищого арбітражного суду України чи подання голови відповідного арбітражного суду, належить враховувати його особисті та моральні якості.
5. Особи, які працюють в загальному суді і бажають перейти на роботу до арбітражного суду, звільняються від підготовки реферату і співбесіди з його теми.


__. У статті 28:



у частині 1 текст "висновок президії Вищого арбітражного суду України або" виключити;






у частині 2 текст "за погодженням з президією Вищого арбітражного суду України" виключити;















у частині 4 текст "висновку президії Вищого арбітражного суду України чи" виключити.
враховано
8. У статті 28:



у частині першій слова "висновок президії Вищого арбітражного суду України або" виключити;






у частині другій слова "за погодженням з президією Вищого арбітражного суду України" виключити;














у частині четвертій текст "висновку президії Вищого арбітражного суду України чи" виключити.

Р о з д і л III
ДИСЦИПЛІНАРНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СУДДІВ






16.
Стаття 32. Підстави порушення дисциплінарного провадження
1. Підставами порушення дисциплінарного провадження щодо судді можуть бути:
- подання Міністерства юстиції України та його органів на місцях за результатами перевірок заяв чи повідомлень громадян;
- подання голови відповідного або вищестоящого суду, народних депутатів України, керівників або заступників керівників державних органів, установ або органів місцевого і регіонального самоврядування;
- повідомлення в засобах масової інформації.






4. Із абзацу 3 частини 1 статті 32 слова "і регіональному" - виключити;







9. У частині першій статті 32:





у абзаці третьому слова "і регіональному" виключити;


17.

доповнити частину 1 абзацем п'ятим такого змісту:


доповнити абзацом п'ятим такого змісту:
18.
2. Не можуть бути підставами порушення дисциплінарного провадження заяви та повідомлення, що не містять відомостей про наявність підстав, зазначених у статті 31 Закону України "Про статус суддів", а також анонімні заяви та повідомлення.
"- за заявами і скаргами громадян".


10. Н.д.Шишкін В. І.(в/о.№ 133):
пункт 5 замінити пунктом такого змісту:



"- за заявами і скаргами громадян".
19.
Стаття 33. Порядок порушення дисциплінарного провадження
1. За наявності підстав дисциплінарне провадження щодо судді порушується постановою голови відповідної кваліфікаційної комісії суддів, Головою Верховного Суду України, Головою Вищого арбітражного суду України та їх заступниками, Головою Верховного Суду Республіки Крим, головами обласних, Київського та Севастопольського міських судів, головами арбітражних судів Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, головами військових судів регіонів і Військово-Морських Сил або рішенням кваліфікаційної комісії.
2. Дисциплінарне провадження щодо судді, який є головою або членом кваліфікаційної комісії суддів, порушується рішенням відповідної комісії.
3. Дисциплінарне провадження порушується у десятиденний строк з дня одержання даних про дисциплінарний проступок судді, а в разі, коли ці дані потребують перевірки, - в строк не більше 10 днів з дня закінчення перевірки.
4. Відмову в порушенні дисциплінарного провадження може бути оскаржено до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
5. У статтях 2, 3, 4, 6, 11, 12, 16, 24, 33 слова "Республіки Крим" замінити словами "Автономної Республіки Крим".









Цей Закон України набирає чинності з дня опублікування.
У тексті Закону слова "кваліфікаційні комісії суддів загальних судів Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя" у відповідних відмінках замінити словами "кваліфікаційні комісії суддів місцевих та апеляційних судів в Автономній Республіці Крим, областях, місті Києва та Севастополя" у відповідних відмінках, а слова "Республіки Крим", "арбітражних", "арбітражного" замінити словами "Автономної Республіки Крим", "господарських", "господарського".
11. Н.д.Коліушко І.Б.(р/к.№ 402:
останнє речення проекту викласти у Прикінцевих та перехідних положеннях, доповнивши їх положеннями про правонаступність кваліфікаційних комісій.
враховано
10. У тексті Закону слова "кваліфікаційні комісії суддів загальних судів Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя" у відповідних відмінках замінити словами "кваліфікаційні комісії суддів місцевих та апеляційних судів в Автономній Республіці Крим, областях, місті Києва та Севастополя" у відповідних відмінках, а слова "Республіки Крим", "арбітражних", "арбітражного" замінити словами "Автономної Республіки Крим", "господарських", "господарського".



ІІ. Прикінцеві та перехідні положення
1. Цей Закон України набирає чинності з дня опублікування.
2. До приведення законів України та інших нормативно-правових актів у відповідність до цього Закону вони діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
3. З набранням чинності цим Законом кваліфікаційні комісії суддів загальних судів Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, кваліфікаційна комісія суддів арбітражних судів, кваліфікаційна комісія суддів військових судів та Вища кваліфікаційна комісія суддів України до закінчення строку їх повноважень здійснюють повноваження відповідно кваліфікаційних комісій суддів місцевих та апеляційних судів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, кваліфікаційної комісії суддів господарських судів, кваліфікаційної комісії суддів військових судів та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

20.














* - Назви колонок таблиці подані в загальному значенні