Назва: | Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за порушення законодавства про державну таємницю |
Автор: | Народні депутати України - члени Комітету з питань національної безпеки і оборони |
Головний комітет: | Комітет з питань національної безпеки і оборони |
Проект | Проект | |||
Закон України | Закон України | |||
Про внесення змiн до Кодексу України про | Про внесення змiн до Кодексу України про | |||
адмiнiстративнi правопорушення щодо | адмiнiстративнi правопорушення щодо | |||
встановлення вiдповiдальностi за порушення | встановлення вiдповiдальностi за порушення | |||
законодавства про державну таємницю | законодавства про державну таємницю | |||
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є: | Верховна Рада України п о с т а н о в л я є: | |||
I. Внести до Кодексу України про адмiнiстративнi правопорушення (Вiдомостi Верховної Ради Української РСР, 1984 р., додаток до N 51, ст. 1122) такi змiни: | I. Внести до Кодексу України про адмiнiстративнi правопорушення (Вiдомостi Верховної Ради Української РСР, 1984 р., додаток до N 51, ст. 1122) такi змiни: | |||
1. Доповнити Кодекс статтею 212-2 такого змiсту: | 1. Доповнити Кодекс статтею 212-2 такого змiсту: | |||
"Стаття 212-2. Порушення законодавства про державну таємницю | "Стаття 212-2. Порушення законодавства про державну таємницю | |||
Порушення законодавства про державну таємницю, а саме - | -1- Н.д.Кармазін Ю.А. (Округ №134) Абзац 1 частини першої статті 212-2 викласти в такій редакції: "Порушення законодавства про державну таємницю, що не призвело до її розголошення, а саме -". | Відхилено, поняття ад- міністратив- ної відпові- дальності зазначено у ст.9 Кодексу | Порушення законодавства про державну таємницю, а саме - | |
-2- Н.д.Марченко О.А.(Округ №201) Абзац 1 частини першої статті 212-2 викласти в такій редакції: "Порушення законодавства про державну таємницю, якщо вони не призвели до тяжких наслідків для державної безпеки". Внести доповнення про право органів СБУ у зв'язку з реалізацією функції контролю за дотриманням вимог режиму секретності видавати обов'язкові для виконання посадовими особами підприємств, установ чи організацій незалежно від їх форми власності приписи аж до тимчасового припинення робіт, пов'язаних з державною таємницею. | Відхилено, це ознака кваліфікова- ного виду складу зло- чину Це врахова- но у проекті Закону Ук- раїни "Про державну таємницю" (нова редак- ція). | |||
1) недотримання встановленого законодавством порядку передачi державної таємницi iншiй державi чи мiжнароднiй органiзацiї; | 1) недотримання встановленого законодавством порядку передачi державної таємницi iншiй державi чи мiжнароднiй органiзацiї; | |||
2) засекречування iнформацiї, зазначеної у частинах третiй i четвертiй статтi 6 Закону України "Про державну таємницю"; | -3- Н.д.Кармазін Ю.А. (Округ №134) У пункті 2 частини першої статті 212-2 слід дати конкретний перелік інформації, засекречування якої не допускається, виключивши з неї посилання на положення частин третьої і четвертої статті 6 Закону України "Про державну таємницю". | Враховано | 2) засекречування iнформацiї: про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту; про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, які сталися або можуть статися і загрожують безпеці громадян; про стан здоров`я населення, його життєвий рівень, включаючи харчування, одяг, житло, медичне обслуговування і соціальне забезпечення, а також про соціально-демографічні показники, стан правопорядку, освіти і культури населення; про факти порушень прав і свобод людини і громадянина; про неправомірні дії державних органів, органів місцевого самоврядування і посадових осіб; іншої інформації, яка відповідно до законів та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, не може бути засекречена; | |
3) навмисне невiднесення до державної таємницi iнформацiї, розголошення якої може завдати шкоди iнтересам нацiональної безпеки України, а також необгрунтоване зниження ступеня секретностi або необгрунтоване розсекречування iнформацiї, що становить державну таємницю; | -4- Н.д.Крючков Г.К. (Реєстр.картка №241) Пункти 3) та 7) частини першої статті 212-2 вилучити як такі, що містять ознаки злочину. | Враховано | ||
4) безпiдставне засекречування iнформацiї; | 3) безпiдставне засекречування iнформацiї; | |||
5) надання грифа секретностi матерiальним носiям конфiденцiйної або таємної iнформацiї, яка не становить державної таємницi, або ненадання грифа секретностi матерiальним носiям iнформацiї, що становить державну таємницю, а також безпiдставне скасування чи зниження грифа секретностi матерiальних носiїв iнформацiї, що становить державну таємницю; | 4) надання грифа секретностi матерiальним носiям конфiденцiйної або таємної iнформацiї, яка не становить державної таємницi, або ненадання грифа секретностi матерiальним носiям iнформацiї, що становить державну таємницю, а також безпiдставне скасування чи зниження грифа секретностi матерiальних носiїв iнформацiї, що становить державну таємницю; | |||
6) порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємницi або вiдмови у їх наданнi; | -5- Н.д.Крючков Г.К. (Реєстр.картка №241) У пункті 5) частини першої статті 212-2 вилучити слова "або відмові у їх наданні". | Враховано | 5) порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємницi; | |
7) порушення встановленого законодавством режиму секретностi та невиконання обов'язкiв щодо збереження державної таємницi; | ||||
8) невжиття заходiв щодо забезпечення охорони державної таємницi та незабезпечення контролю за охороною державної таємницi; | 6) невжиття заходiв щодо забезпечення охорони державної таємницi та незабезпечення контролю за охороною державної таємницi; | |||
9) провадження дiяльностi, пов'язаної з державною таємницею, без отримання в установленому порядку спецiального дозволу на провадження такої дiяльностi, а також розмiщення державних замовлень на виконання робiт, доведення мобiлiзацiйних завдань, пов'язаних з державною таємницею, в державних органах, органах мiсцевого самоврядування, на пiдприємствах, в установах, органiзацiях, яким не надано спецiального дозволу на провадження дiяльностi, пов'язаної з державною таємницею; | 7) провадження дiяльностi, пов'язаної з державною таємницею, без отримання в установленому порядку спецiального дозволу на провадження такої дiяльностi, а також розмiщення державних замовлень на виконання робiт, доведення мобiлiзацiйних завдань, пов'язаних з державною таємницею, в державних органах, органах мiсцевого самоврядування, на пiдприємствах, в установах, органiзацiях, яким не надано спецiального дозволу на провадження дiяльностi, пов'язаної з державною таємницею; | |||
10) недотримання вимог законодавства щодо забезпечення охорони державної таємницi пiд час здiйснення мiжнародного спiвробiтництва, прийому iноземних делегацiй, груп, окремих iноземцiв та осiб без громадянства i проведення роботи з ними; | 8) недотримання вимог законодавства щодо забезпечення охорони державної таємницi пiд час здiйснення мiжнародного спiвробiтництва, прийому iноземних делегацiй, груп, окремих iноземцiв та осiб без громадянства i проведення роботи з ними; | |||
11) невиконання норм i вимог технiчного захисту iнформацiї, що становить державну таємницю, внаслiдок чого виникає реальна загроза порушення цiлiсностi цiєї iнформацiї або просочення її технiчними каналами - | 9) невиконання норм i вимог технiчного захисту iнформацiї, що становить державну таємницю, внаслiдок чого виникає реальна загроза порушення цiлiсностi цiєї iнформацiї або просочення її технiчними каналами - | |||
тягне за собою накладення штрафу на громадян вiд одного до трьох неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян, на посадових осiб - вiд трьох до десяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян. | тягне за собою накладення штрафу на громадян вiд одного до трьох неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян, на посадових осiб - вiд трьох до десяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян. | |||
Повторне протягом року вчинення порушення з числа передбачених частиною першою цiєї статтi, за яке особу вже було пiддано адмiнiстративному стягненню, - | Повторне протягом року вчинення порушення з числа передбачених частиною першою цiєї статтi, за яке особу вже було пiддано адмiнiстративному стягненню, - | |||
тягне за собою накладення штрафу на громадян вiд трьох до восьми неоподатковуваних мiнiмумiв доходів громадян, на посадових осiб - вiд п'яти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян". | тягне за собою накладення штрафу на громадян вiд трьох до восьми неоподатковуваних мiнiмумiв доходів громадян, на посадових осiб - вiд п'яти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян". | |||
2. Частину першу статтi 15 пiсля слiв "законних вимог прокурора" доповнити словами "порушення законодавства про державну таємницю". | 2. Частину першу статтi 15 пiсля слiв "законних вимог прокурора" доповнити словами "порушення законодавства про державну таємницю". | |||
3. У статтi 221 та частинi першiй статтi 294 слово i цифри "i 208-1" замiнити словом i цифрами "208-1 i 212-2". | 3. У статтi 221 та частинi першiй статтi 294 слово i цифри "i 208-1" замiнити словом i цифрами "208-1 i 212-2". | |||
4. Пункт 1 частини першої статтi 255 доповнити абзацом такого змiсту: | 4. Пункт 1 частини першої статтi 255 доповнити абзацом такого змiсту: | |||
"органiв Служби безпеки України (стаття 212-2)". | "органiв Служби безпеки України (стаття 212-2)". | |||
II. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. | II. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. |