Назва: Про внесення змін до Закону України "Про рекламу"(нова редакція)"
Автор: Кабінет Міністрів України, народні депутати України
Головний комітет: Народні депутати України - члени Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації О.Зінченко, І.Гаврилов, В.Алексєєв, В.Шевченко, С.Потімков та інші

Файл у форматі MS WORD7

N
Редакція, прийнята в попередньому читанні*
Зауваження та пропозиції
Висновки, обгр.
Редакція, запропонована головним комітетом

ПРОЕКТ
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до Закону України
"ПРО РЕКЛАМУ" (нова редакція)


ПРОЕКТ
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до Закону України
"ПРО РЕКЛАМУ" (нова редакція)

Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
I. Внести такі зміни та доповнення до Закону України "Про рекламу" (Відомості Верховної Ради (ВВР) 1996, N39, ст.181) (Вводиться в дію Постановою ВР N271/96-ВР від 03.07.96 (ВВР) 1996, N39, ст.182)


Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
І. Внести зміни до Закону України "Про рекламу" (Відомості Верховної Ради 1996 р., N39, ст.181; №10, ст. 36; 1999 р., №34, ст. 274; 2001 р., №31, ст. 150), виклавши його в такій редакції:

Цей Закон визначає основні засади рекламної діяльності в Україні, регулює правові відносини, що виникають у процесі створення, розповсюдження, одержання реклами.


"ЗАКОН УКРАЇНИ "ПРО РЕКЛАМУ"
Цей Закон визначає основні засади рекламної діяльності в Україні, регулює правові відносини, що виникають у процесі створення, розповсюдження, одержання реклами.

РОЗДІЛ I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ


РОЗДІЛ I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 1. Визначення термінів


Стаття 1. Визначення термінів

У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:


У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

виробник реклами виробник реклами_повністю або частково здійснює виробництво реклами;


виробник реклами - виробник реклами_повністю або частково здійснює виробництво реклами;




внутрішня реклама - реклама, що розповсюджується у будь-якій формі всередині будинків, приміщень, споруд та у вітринах споруд за угодою з їх власниками або уповноваженими ними органами (особами);

елементи торгівельних місць __будь-які технічні засоби, устаткування, матеріали тощо, якими обладнуються торгівельні місця і які містять інформацію про продукцію та/або знаки для товарів та послуг;





-1- Н.д. Потімков С. (Виб. округ №170):
У ст. 1 визначення "елементи торговельних місць" виключити;
У ст. 1 визначення "зовнішня реклама" викласти у редакції: "зовнішня реклама - реклама, що розміщується на окремих тимчасових і стаціонарних спеціальних конструкціях, розташованих просто неба, а також на зовнішніх поверхнях будинків та споруд, на опорах вуличного освітлення, над проїжджою частиною вулиць і доріг, на елементах вуличного обладнання тощо;"
У визначенні "особа" виключити слова: "- суб'єкт підприємницької діяльності"
враховано













зовнішня реклама - реклама, що розміщується на окремих тимчасових і стаціонарних спеціальних конструкціях, розташованих просто неба, а також на зовнішніх поверхнях будинків та споруд, на опорах вуличного освітлення, над проїжджою частиною вулиць і доріг, на елементах вуличного обладнання тощо;

комерційна реклама комерційна реклама, _яка_розповсюджується у будь-якій формі та у будь-який спосіб з метою прямого або опосередкованого отримання прибутку;


комерційна реклама комерційна реклама, _яка_розповсюджується у будь-якій формі та у будь-який спосіб з метою прямого або опосередкованого отримання прибутку;




недобросовісна реклама - це реклама, яка вводить або може ввести в оману споживачів реклами, завдати шкоди особам, державі чи суспільству внаслідок неточності, недостовірності, двозначності, перебільшення, замовчування, порушення вимог щодо часу, місця і способу розповсюдження;








особа -_фізична особа, юридична особа будь-якої форми власності, постійне представництво нерезидента в Україні;





порівняльна реклама - реклама, що містить порівняння з конкретною продукцією чи діяльністю особи;

продукція - товари, роботи, послуги, цінні папери, об'єкти інтелектуальної власності, ідеї;


продукція - товари, роботи, послуги, цінні папери, об'єкти інтелектуальної власності, ідеї;

промоція - дії, що відрізняються від безпосередніх продаж та реклами і знайомлять споживачів з продукцією;
-2- Н. д. Андресюк Б. (Реєстр. картка №445):
Вилучити з законопроекту термін "промоція".
враховано


реклама - спеціальна інформація про особу чи продукцію, яка розповсюджується у будь-якій формі, з допомогою будь-яких засобів, призначена для невизначеного кола осіб, формує або підтримує зацікавленість та сприяє реалізації продукції. Реклама може бути комерційною, соціальною та політичною;
-3- Н. д. Шаров І. (Реєстр. картка №399):
У п. 7 і 12 ст. 1 слово "невизначеного" замінити словом: "певного"
-4- Н.д. Потімков С. (Виб. округ №170):
У ст. 1 у визначенні "продукція" слово "починання" - вилучити;
У ст. 1 у визначенні "реклама" вилучити останнє речення.
відхилено


враховано
реклама - спеціальна інформація про особу чи продукцію, яка розповсюджується у будь-якій формі, з допомогою будь-яких засобів, призначена для невизначеного кола осіб, формує або підтримує зацікавленість та сприяє реалізації продукції;




реклама на транспорті - реклама, що розміщується на території підприємств транспорту загального користування, метрополітену, зовнішній та внутрішній поверхнях транспортних засобів та споруд підприємств транспорту і метрополітені;








рекламодавець - особа, яка є замовником реклами для її виробництва та/або розповсюдження;


рекламні засоби - засоби, що використовуються для доведення реклами до споживача у будь-якій формі та у будь-який спосіб;


рекламні засоби - засоби, що використовуються для доведення реклами до споживача у будь-якій формі та у будь-який спосіб;

розповсюджувач реклами - особа, яка здійснює розповсюдження реклами будь-якими рекламними засобами;


розповсюджувач реклами - особа, яка здійснює розповсюдження реклами будь-якими рекламними засобами;

соціальна реклама - реклама _здорового способу життя, охорони здоров'я, охорони природи, збереження енергоресурсів, профілактики правопорушень, соціального захисту та безпеки населення тощо, яка не має комерційного характеру. У такій рекламі не повинні згадуватися конкретна продукція та/або її виробники;
-5- Н.д. Потімков С. (Виб. округ №170):
У визначенні "соціальна реклама" слово "природи" замінити на слово "довкілля", а слова "комерційного характеру" на слова: "на меті отримання прибутку"
враховано
соціальна реклама - реклама _здорового способу життя, охорони здоров'я, охорони довкілля, збереження енергоресурсів, профілактики правопорушень, соціального захисту та безпеки населення тощо, яка не має на меті отримання прибутку. У такій рекламі не повинні згадуватися конкретна продукція та/або її виробники;

споживачі реклами - невизначене коло осіб, на яких спрямована реклама;
-6- Н. д. Шаров І. (Реєстр. картка №399):
У п. 7 і 12 ст. 1 слово "невизначеного" замінити словом: "певного"
відхилено
споживачі реклами - невизначене коло осіб, на яких спрямована реклама;






-7- Н.д. Потімков С. (Виб. округ №170):
У визначенні "спонсор" після слів: "імені (назви)" виключити слово "та" далі - за текстом.
враховано
спонсор -_особа, яка матеріально підтримує будь-яку діяльність без одержання від неї прибутку з метою популяризації винятково свого імені (назви), об'єктів інтелектуальної власності, що їй належать;



-8- Н. д. Шаров І. (Реєстр. картка №399):
У ст. 1 дати визначення політичної реклами.
відхилено



-9- Н. д. Карпов О. (Реєстр.картка №400):
Додати до ст. 1 визначення термінів "зовнішня реклама", "внутрішня реклама", "реклама на транспорті", які вилучаються відповідно з ст. 15, 16, 17.
враховано



-10- Н. д. Бабич В. (Виборчий округ №218):
До ст.1 включити термін: "телеторгівля - пряма публічна пропозиція або представлення товарів чи послуг, у тому числі нерухомості, з метою їх безпосереднього продажу через телемагазин"
враховано
телеторгівля - пряма публічна пропозиція або представлення товарів чи послуг, у тому числі нерухомості, з метою їх безпосереднього продажу через телемагазин.

Стаття 2. Сфера застосування Закону


Стаття 2. Сфера застосування Закону

Дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані з політичною рекламою, лише в частині, яка стосується порядку розповсюдження реклами.
-11- Н. д. Андресюк Б. (Реєстр. картка №445):
Передбачити введення до законопроекту норм, які регулюють рекламу релігійних організацій.
-12- Н.д. Потімков С. (Виб. округ №170):
Ст. 2 викласти у редакції: "1. Цей Закон регулює відносини, пов'язані із розповсюдженням та споживанням реклами на території України
2. Дія цього Закону не поширюється на відносини, пов'язані з розповсюдженням інформації, обов'язковість оприлюднення якої визначено іншими законами України."
відхилено


враховано

1. Цей Закон регулює відносини, пов'язані із розповсюдженням та споживанням реклами на території України
2. Дія цього Закону не поширюється на відносини, пов'язані з розповсюдженням інформації, обов'язковість оприлюднення якої визначено іншими законами України.

Стаття 3. Законодавство про рекламу


Стаття 3. Законодавство про рекламу

1. Законодавство України про рекламу складається з цього Закону та інших нормативних актів, які регулюють відносини в сфері реклами.
2. Якщо міжнародним договором України, укладення якого відбулося у формі закону, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені законодавством України про рекламу, застосовуються правила міжнародного договору.


1. Законодавство України про рекламу складається з цього Закону та інших правових актів, які регулюють відносини в сфері реклами.
2. Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені законодавством України про рекламу, застосовуються правила міжнародного договору.

Стаття 4. Реклама як предмет авторського права


Стаття 4. Реклама як предмет авторського права

Використання реклами, яка повністю або частково є предметом авторського права та суміжних прав, здійснюється відповідно до вимог законодавства України.


Використання реклами, яка повністю або частково є предметом авторського права та суміжних прав, здійснюється відповідно до вимог законодавства України.

Стаття 5. Реклама імені (назви) та знаку для товарів і послуг спонсорів


Стаття 5. Реклама імені (назви) та знаку для товарів і послуг спонсорів

1. У створенні теле-, радіопередач, підготовці матеріалів для інших засобів масової інформації, організації театрально-концертних, спортивних та інших заходів можуть брати участь спонсори. У таких матеріалах та під час проведення таких заходів не дозволяється робити посилання рекламного характеру щодо властивостей продукції спонсорів.
2. Не можуть виступати спонсорами особи, що виробляють чи розповсюджують продукцію, виробництво або розповсюдження якої заборонені на території України.
3. Не дозволяється спонсорування імені, назви та знаку для товарів і послуг, а також продукції, виробництво та/або розповсюдження якої заборонено на території України.
4. Промоція імені, назви, знаку для товарів та послуг спонсора не вважається рекламою.
-13- Н. д. Потімков С. (Виб. округ №170):
У ст.5 ч. 4 - вилучити.
враховано
1. У створенні теле-, радіопередач, підготовці матеріалів для інших засобів масової інформації, організації театрально-концертних, спортивних та інших заходів можуть брати участь спонсори. У таких матеріалах та під час проведення таких заходів не дозволяється робити посилання рекламного характеру щодо властивостей продукції спонсорів.
2. Не можуть виступати спонсорами особи, що виробляють чи розповсюджують продукцію, виробництво або розповсюдження якої заборонені на території України.
3. Не дозволяється спонсорування імені (назви) та знаку для товарів і послуг, а також продукції, виробництво та/або розповсюдження якої заборонено на території України.

Стаття 6. Мова реклами


Стаття 6. Мова реклами

1.Мова реклами визначається Конституцією України, законами України "Про мови в Україні", "Про інформацію", "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", "Про телебачення і радіомовлення", "Про інформаційні агентства", іншими законодавчими актами України в цій сфері, міжнародними договорами та угодами.
2.Знаки для товарів і послуг, у тому числі ті, об'єктами яких є логотипи (словесні позначення), промислові знаки, зареєстровані у встановленому порядку, а також ті, на які Держпатентом України встановлено дату пріоритету, або ті, що охороняються на території України згідно з її міжнародними договорами, можуть розповсюджуватися та подаватися в рекламі мовою оригіналу.
-14- Н. д. Баулін П. (Виборчий округ №76):
Ч.1 ст.6 викласти у такій редакції:
"Мовами реклами у відповідності до статті 10 Конституції України є українська мова, російська та інші мови національних меншин України. Мову реклами рекламодавець визначає самостійно без обмежень."
-15- Н. д. Танюк Л. (Виборчий округ №166):
Ч.1 ст.6 привести у відповідність до ст.9 Конституції та Закону України "Про міжнародні договори України"
-16- Н. д. Потімков С. (Виб. округ №170):
У ч. 2 ст. 6 слова: "а також ті, на які Держпатентом України" замінити словами: "або на які", далі за текстом.
враховано






враховано
частково


враховано
1. Мовами реклами у відповідності до статті 10 Конституції України є українська мова, російська та інші мови національних меншин України. Мову реклами рекламодавець визначає самостійно.
2. Знаки для товарів і послуг, у тому числі ті, об'єктами яких є логотипи (словесні позначення), промислові знаки, зареєстровані у встановленому порядку, або на які встановлено дату пріоритету, або ті, що охороняються на території України згідно з її міжнародними договорами, можуть розповсюджуватися та подаватися в рекламі мовою оригіналу.

РОЗДІЛ II. ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО РЕКЛАМИ


РОЗДІЛ II. ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО РЕКЛАМИ

Стаття 7. Принципи рекламної діяльності


Стаття 7. Принципи рекламної діяльності

Основними принципами рекламної діяльності є: законність, точність, достовірність, використання форм та засобів, які не завдають споживачеві реклами моральної, фізичної або психічної шкоди.
-17- Н. д. Шаров І. (Реєстр. картка №399):
Ст. 7 після слова "достовірність" доповнити словами "добросовісність, пристойність, чесність, порядність", далі - за текстом.
-18- Н. д. Потімков С. (Виб. округ №170):
У ст. 7 вилучити слова: " моральної, фізичної або психічної," далі - за текстом.
відхилено



враховано
Основними принципами рекламної діяльності є: законність, точність, достовірність, використання форм та засобів, які не завдають споживачеві реклами шкоди.

Стаття 8. Загальні вимоги до реклами


Стаття 8. Загальні вимоги до реклами

1. У рекламі забороняється:
поширювати інформацію щодо продукції, виробництво або реалізацію якої заборонено законодавством України;
вміщувати твердження, які є дискримінаційними за ознаками походження людини, її соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, освіти, політичними поглядами, ставлення до релігії, за мовними ознаками, родом і характером занять, місцем проживання, за іншими обставинами або такі, що дискредитують продукцію інших осіб;
подавати відомості або закликати до дій, які можуть спричинити порушення законодавства, завдають чи можуть завдати шкоди здоров'ю або життю людей та/чи довкіллю, а також спонукають до нехтування засобами безпеки;
використовувати засоби і технології, які безпосередньо діють на підсвідомість споживача;
наводити твердження, дискримінаційні щодо осіб, які не користуються рекламованою продукцією;
використовувати або імітувати зображення Державного Герба України, Державного Прапора України та звучання Державного Гімну України, зображення державних символів інших держав та міжнародних організацій, а також офіційні назви державних органів України, крім випадків, передбачених законодавством;
рекламувати продукцію, яка підлягає обов'язковій сертифікації або виробництво чи реалізація якої вимагає наявності спеціального дозволу (ліцензії), у разі відсутності відповідного сертифіката, ліцензії;
вміщувати зображення фізичної особи або використовувати її ім'я без згоди останньої;
імітувати (копіювати або наслідувати) загальне вирішення, текст, зображення, музичні чи звукові ефекти, що застосовуються в рекламі іншої продукції, якщо інше не передбачено законодавством України про авторське право та суміжні права;
рекламувати надання розважальних послуг без вказування на афішах, в інших рекламних засобах на використання фонограми із власним виконанням та (або) фонограми музичного супроводу власного виконання.
2. Рекламодавець зобов'язаний надати виробнику реклами документальні підтвердження достовірності інформації, необхідної для виробництва реклами, а на вимогу розповсюджувача реклами - документи, необхідні для розповсюдження реклами.
3. Розповсюджувач реклами зобов'язаний на вимогу споживача реклами надати йому інформацію про рекламодавця.
4. Реклама про проведення конкурсів, лотерей, розиграшів, призів тощо повинна містити інформацію про умови, місце та строки проведення заходів.
-19- Н. д. Сахно Ю. (реєст.картка №406):
Ч.1 ст.8 викласти у такій редакції:
"1. У рекламі забороняється:
рекламувати тютюнові вироби та алкогольні напої;
поширювати інформацію щодо продукції" далі за текстом.
-20- Н. д. Табачник Д. (Виборч. округ №91):
абзац 6 п.1 ст.8 після слів "використовувати або імітувати" доповнити словами "в комерційних цілях або для отримання прибутку", далі - за текстом.
-21- Н. д.Танюк Л. (Виборчий округ №166):
останній абзац ч.1 ст.8 викласти в такій редакції: "рекламувати послуги, пов'язані з концертною, гастрольно-концертною, конкурсною, фестивальною діяльністю, без інформації про використання чи невикористання фонограм вионавцями музичних творів. Ця інформація повинна займати на афішах, інших рекламних засобах щодо конкретної послуги не менше 5 відсотків загальної площі (обсягу) всієї реклами."
-22- Н. д. Карпов О. (реєстр.картка №400):
в ч.3 ст.8 додати слово "загальну"
-23- Н. д. Табачник Д. (Виборчий оруг №91):
ч.3 ст.8 викласти в такій редакції: "Розповсюджувач реклами зобов'язаний на вимогу споживача реклами надати йому інформацію про реквізити та адресу рекламодавця. Позови про відшкодування збитків, завданих споживачу недобросовісною рекламою подаються рекламодавцю"
-24- Н. д. Карпов О. (реєстр.картка №400):
В ч.4 ст.8 після слів "місце та строки проведення заходів" додати "а в разі їх зміни подати відповідну інформацію у тих же засобах масової інормації, в обсязі не менше 1/3 реклами даного заходу."
-25- Н. д. Потімков С. (Виб. округ №170):
У ст. 8 додати нову частину такого змісту: "Інформація рекламного характеру про продукцію, у місцях де ця продукція реалізується чи надається споживачеві, не вважається рекламою."
відхилено






відхилено




враховано









відхилено

враховано частково






враховано у редакції




враховано

1. У рекламі забороняється:
- поширювати інформацію щодо продукції, виробництво або реалізацію якої заборонено законодавством України;
- вміщувати твердження, які є дискримінаційними за ознаками походження людини, її соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, освіти, політичними поглядами, ставлення до релігії, за мовними ознаками, родом і характером занять, місцем проживання, за іншими обставинами або такі, що дискредитують продукцію інших осіб;
- подавати відомості або закликати до дій, які можуть спричинити порушення законодавства України, завдають чи можуть завдати шкоди здоров'ю або життю людей та/чи довкіллю, а також спонукають до нехтування засобами безпеки;
- використовувати засоби і технології, які безпосередньо діють на підсвідомість споживача;
- наводити твердження, дискримінаційні щодо осіб, які не користуються рекламованою продукцією;
- використовувати або імітувати зображення Державного Герба України, Державного Прапора України та звучання Державного Гімну України, зображення державних символів інших держав та міжнародних організацій, а також офіційні назви органів державної влади України, крім випадків, передбачених законодавством;
- рекламувати продукцію, яка підлягає обов'язковій сертифікації або виробництво чи реалізація якої вимагає наявності ліцензії, у разі відсутності відповідних сертифікату, ліцензії;
- вміщувати зображення фізичної особи або використовувати її ім'я без згоди останньої;
- імітувати (копіювати або наслідувати) загальне вирішення, текст, зображення, музичні чи звукові ефекти, що застосовуються в рекламі іншої продукції, якщо інше не передбачено законодавством України про авторське право та суміжні права;
- рекламувати послуги, пов'язані з концертною, гастрольно-концертною, конкурсною, фестивальною діяльністю, без інформації про використання чи невикористання фонограм виконавцями музичних творів. Ця інформація повинна займати на афішах, інших рекламних засобах щодо конкретної послуги не менше 5 відсотків загальної площі (обсягу) всієї реклами.
2. Рекламодавець зобов'язаний надати виробнику реклами документальні підтвердження достовірності інформації, необхідної для виробництва реклами, а на вимогу розповсюджувача реклами - документи, необхідні для розповсюдження реклами.
3. Розповсюджувач реклами зобов'язаний на вимогу споживача реклами надати йому інформацію про повну назву та адресу рекламодавця.
4. Реклама про проведення конкурсів, лотерей, розиграшів призів тощо повинна містити інформацію про умови, місце та строки їх проведення. Інформація про будь-які зміни в умовах, місці та строках проведення конкурсів, лотерей, розиграшів призів тощо має подаватися у тому ж порядку, в якому вона була розповсюджена.
5. Інформація рекламного характеру про продукцію, у місцях де ця продукція реалізується чи надається споживачеві, не вважається рекламою.

Стаття 9. Ідентифікація реклами


Стаття 9. Ідентифікація реклами

1. Реклама має бути чітко відокремлена від іншої інформації, незалежно від форм чи засобів розповсюдження, таким чином, щоб її можна було ідентифікувати як рекламу.
Під час трансляції рекламних блоків телеорганізація зобов'язана використовувати постійний логотип.
2. Реклама на телебаченні і радіо повинна бути чітко відокремлена від інших програм на її початку і наприкінці за допомогою аудіо-, відео- комбінованих засобів, титрів, логотипу або коментарів ведучих.
3. Інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, який цілеспрямовано привертає увагу споживачів реклами до об'єкту інтелектуальної власності, конкретної марки (моделі, артикулу) продукції або до її виробника для формування інтересу і сприяння реалізації продукції, та/або містить вихідні дані (реквізити) особи, що виробляє та/або розповсюджує зазначену продукцію, вважається рекламою і має бути вміщений під рубрикою "Реклама" чи "На правах реклами".
-26- Н. д. Сергієнко О. (Виб. округ №101):
п.2 ст.9 викласти у настуній редакції: "Реклама на телебаченні і радіо повинна бути чітко відокремлена від інших програм перед їх початком і наприкінці…"
-27- Н. д. Понеділко В. (Виб. округ №77):
Ч.3 ст.9 викласти у редакції: "3. Інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, який цілеспрямовано привертає увагу споживачів реклами до об'єкту інтелектуальної власності, конкретної марки (моделі, артикулу) продукції або до її виробника для формування інтересу і сприяння реалізації продукції, або містить вихідні дані (реквізити) особи, що виробляє та/або розповсюджує зазначену продукцію, вважається рекламою і має бути вміщений під рубрикою "Реклама" чи "На правах реклами".
відхилено




враховано
1. Реклама має бути чітко відокремлена від іншої інформації, незалежно від форм чи засобів розповсюдження, таким чином, щоб її можна було ідентифікувати як рекламу.
Під час трансляції рекламних блоків телеорганізація зобов'язана використовувати постійний логотип.
2. Реклама на телебаченні і радіо повинна бути чітко відокремлена від інших програм на її початку і наприкінці за допомогою аудіо-, відео-, комбінованих засобів, титрів, логотипу або коментарів ведучих.
3. Інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, який цілеспрямовано привертає увагу споживачів реклами до об'єкту інтелектуальної власності, конкретної марки (моделі, артикулу) продукції або до її виробника для формування інтересу і сприяння реалізації продукції, або містить вихідні дані особи, що виробляє та/або розповсюджує зазначену продукцію, вважається рекламою і має бути вміщений під рубрикою "Реклама" чи "На правах реклами".

Стаття 10. Недобросовісна реклама


Стаття 10. Недобросовісна реклама

1. Недобросовісною рекламою вважається реклама, яка внаслідок неточності, недостовірності, двозначності, перебільшення, умовчання, порушення вимог щодо часу, місця і способу розповсюдження та інших вимог, передбачених законодавством України, вводить або може ввести в оману споживачів реклами, завдати шкоди особам, державі чи суспільству.
Недобросовісна реклама заборонена.
Прийоми та спеціальні ефекти, мета яких - привернути увагу або викликати сміх чи інші позитивні емоції і які при цьому не створюють неправильного розуміння споживачем реклами таких прийомів, не вважаються недобросовісною рекламою.
2. Рішення щодо визнання реклами недобросовісною приймають державні органи, визначені у статті 26 цього Закону.
-28- Н. д. Потімков С. (Виб. округ №170):
Абз. 1 ч.1 ст. 10 перенести до ст. 1 як визначення у редакції: "Недобросовісна реклама - це реклама, яка вводить або може ввести в оману споживачів реклами, завдати шкоди особам, державі чи суспільству внаслідок неточності, недостовірності, двозначності, перебільшення, замовчування, порушення вимог щодо часу, місця і способу розповсюдження;"
-29- Н. д. Табачник Д. (Виб. окргу №91):
ст.10 доповнити новим пунктом 3 наступного змісту: "3. Відповідальність за недобросовісну рекламу несе рекламодавець"

враховано








враховано

1.Недобросовісна реклама заборонена.
Прийоми та спеціальні ефекти, мета яких - привернути увагу або викликати сміх чи інші позитивні емоції і які при цьому не створюють неправильного розуміння споживачем реклами таких прийомів, не вважаються недобросовісною рекламою.
2. Рішення щодо визнання реклами недобросовісною приймають органи державної влади, визначені у статті 31 цього Закону.
3. Відповідальність за недобросовісну рекламу несе рекламодавець.

Стаття10-1. Порівняльна реклама
-30- Н. д. Потімков С. (Виб. округ №170):
Статті 10-1 присвоїти номер 11, відповідно змінивши нумерацію наступних статей.
Ч. 1 ст.10-1 як визначення перенести у ст. 1
враховано



Стаття 11. Порівняльна реклама

Порівняльною є реклама, що містить порівняння з продукцією чи діяльністю особи.
Порівняльна реклама заборонена.
Не визнається неправомірним порівняння в рекламі, якщо наведені відомості про продукцію підтверджені фактичними даними, є достовірними, об'єктивними, корисними для інформування споживачів.
31- Н. д. Потімков С. (Виб. округ №170):
Ст. 10-1 викласти у редакції: " Реклама, яка містить порівняння з конкретною продукцією, чи діяльністю особи, заборонена.
Порівняння в рекламі визнається правомірним, якщо наведені відомості про продукцію підтверджені фактичними даними, є достовірними, об'єктивними, корисними для інформування споживачів "
-32- Н. д. Карпов О. (Реєстр.картка №400):
ч.1 ст.10-1 викласти у редакції: "Порівняльною є реклама, що містить порівняння з конкретною продукцією чи діяльністю особи"
-33- Н. д. Сергієнко О. (Виб. округ №101):
останній абзац ст.10-1 вилучити
враховано








враховано
у ст.1


відхилено
1. Реклама, яка містить порівняння з конкретною продукцією, чи діяльністю особи, заборонена.
2. Порівняння в рекламі визнається правомірним, якщо наведені відомості про продукцію підтверджені фактичними даними, є достовірними, об'єктивними, корисними для інформування споживачів.

Стаття 11. Соціальна реклама


Стаття 12. Соціальна реклама

1. Особи, які на безоплатній основі виробляють і розповсюджують соціальну рекламу, передають свої майно і кошти іншим особам для виробництва і розповсюдження соціальної реклами, користуються пільгами, передбаченими законодавством України про благодійну діяльність.
2. Розповсюджувачі реклами, діяльність яких повністю або частково фінансується з державного або місцевих бюджетів, повинні розміщувати соціальну рекламу державних органів, громадських організацій безкоштовно в обсязі не менше 5 відсотків ефірного часу (друкованої площі), відведеного для реклами.
3. Засоби масової інформації, що фінансуються з державного або місцевих бюджетів, зобов'язані надавати рекламні послуги на пільгових умовах навчальним закладам, медичним та культурним установам, які утримуються за рахунок державного або місцевих бюджетів, організаціям інвалідів, якщо реклама розповсюджується не з метою одержання прибутку.
-34- Н. д. Табачник Д. (Виб. округ №91):
Ст.11 доповнити новим пунктом 4 наступного змісту:
"4. Плата за розповсюдження соціальної реклами по замовленню підприємств та організацій державного та місцевого підпорядкування з розповсюджувача не стягується"
відхилено
1. Особи, які на безоплатній основі виробляють і розповсюджують соціальну рекламу, передають свої майно і кошти іншим особам для виробництва і розповсюдження соціальної реклами, користуються пільгами, передбаченими законодавством України про благодійну діяльність.
2. Розповсюджувачі реклами, діяльність яких повністю або частково фінансується з державного або місцевих бюджетів, повинні розміщувати соціальну рекламу органів державної влади, громадських організацій безкоштовно в обсязі не менше 5 відсотків ефірного часу (друкованої площі), відведеного для реклами.
3. Засоби масової інформації, що фінансуються з державного або місцевих бюджетів, зобов'язані надавати рекламні послуги на пільгових умовах навчальним закладам, медичним та культурним установам, які утримуються за рахунок державного або місцевих бюджетів, організаціям інвалідів, якщо реклама, що розповсюджується, не має на меті одержання прибутку.

Стаття 12. Реклама на телебаченні і радіо


Стаття 13. Реклама на телебаченні і радіо

1.Час мовлення, відведений на рекламу, не може перевищувати 15 відсотків на кожну годину мовлення для телерадіоорганізацій будь-якої форми власності. Ця вимога не поширюється на спеціалізовані рекламні канали мовлення.
2. Забороняється переривати з метою розміщення реклами трансляції сесій Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, офіційних державних заходів і церемоній, виступів Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністра України, Голови Конституційного Суду України, народних депутатів України, членів Уряду України.
Трансляції концертно-видовищних і спортивних програм тривалістю більше 45 хвилин можуть бути перервані для реклами лише один раз за повний 45-хвилинний проміжок часу. Не можуть перериватись рекламою кіно- та телефільми. Реклама може бути розміщена перед початком сюжету фільму, після заглавних титрів, перед кінцевими титрами та після закінчення сюжету фільму.
Забороняється реклама у передачах, розрахованих на дитячу (до 14 років) аудиторію.
3. Ведучі, диктори та інші учасники телерадіопередачі за межами часу, відведеного для реклами, не мають права спеціально демонструвати товари або продукцію чи характеризувати їх споживчі якості як прямо, так і опосередковано (за допомогою одягу, зовнішнього оформлення, зображення тощо).
Телерадіопрацівникам забороняється займатися рекламою під виглядом інформації: вказувати реквізити виробника продукції чи послуг, адресу, контактний телефон, рахунок, комерційні ознаки продукції.
4. Телерадіоорганізаціям забороняється трансляція рекламної продукції нерезидентів без її оплати в Україні.
5. Граничні розцінки на рекламу, що розповсюджується загальнонаціональними та Суспільним каналами мовлення, встановлюються відповідно до законодавства України.
6. Реклама продукту телерадіокомпаній як така, що задовольняє потреби громадян, є відкритою інформацією.
-35- Н. д. Шаров І. (Реєстр. картка №399):
У ч. 1 ст. 12 слова "15 відсотків" замінити словами "10 відсотків";
-36- Н. д. Сахно Ю. (Реєстр.картка №406):
У ч. 1 ст. 12 слова "15 відсотків" замінити словами "10 відсотків".
-37- Н. д. Акопян В. (Виборч. округ №131):
У ч. 1 ст. 12 слова "15 відсотків" замінити словами "10 відсотків".
-38- Н. д. Шаров І. (Реєстр. картка №399):
У абз. 2 ч. 2 ст.12 цифру "45" замінити цифрою "60", слова "не можуть перериватись" замінити словами "забороняється переривати" і далі за текстом, слова "після заглавних титрів, перед кінцевими титрами" - вилучити
-39- Н. д. Акопян В. (Виборчий округ №131):
У абз. 2 ч. 2 ст. 12 цифру "45" замінити цифрою "60", слова "не можуть перериватись" замінити словами "забороняється переривати" і далі за текстом, слова "після заглавних титрів, перед кінцевими титрами" - вилучити
-40- Н. д. Сергієнко О. (Виб. округ №101):
третє речення абзацу 2 ч.2 ст.12 викласти у наступній редакції: "Реклама може бути розміщена перед початком сюжету фільму або перед заглавними титрами та перед кінцевими титрами або після закінчення сюжету фільму."
-41- Н. д. Алексєєв В. (Виб. округ №172):
до ч.2 ст.12 в кінці додати: "Рекламні блоки мають бути відокремлені від передачі за допомогою аудіо- та(чи) візуальних засобів. Забороняється використовувати чи імітувати для цієї мети сигнали спеціальних служб та телефонні дзвінки."
-42- Н. д. Баулін П. (Виборчий округ №76):
ч.4 ст.12 викласти в такій редакції: "телерадіоорганізаціям України забороняється розміщувати у своїх програмах рекламну продукцію нерезидентів без її оплати в Україні"
43- Н. д. Потімков С. (Виб. округ №170):
Ч. 6 ст. 12 викласти у редакції: " Інформація телерадіокомпаній, яка не має комерційного характеру і спрямована на задоволення потреб глядачів (слухачів), є відкритою інформацією."
відхилено


відхилено


відхилено


враховано частково




враховано частково




враховано
в редакції




враховано






враховано




враховано

1.Час мовлення, відведений на рекламу, не може перевищувати 15 відсотків на кожну годину мовлення для телерадіоорганізацій будь-якої форми власності. Ця вимога не поширюється на спеціалізовані рекламні канали мовлення.
2. Забороняється переривати з метою розміщення реклами трансляції сесій Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, офіційних державних заходів і церемоній, виступів Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністра України, Голови Конституційного Суду України, народних депутатів України, членів Уряду України.
3. Трансляції концертно-видовищних і спортивних програм тривалістю понад 45 хвилин можуть бути перервані для реклами лише один раз за повний 45-хвилинний проміжок часу. Забороняється переривати рекламою кіно- та телефільми. Реклама може бути розміщена перед початком фільму або перед початковими титрами чи після них; після закінчення фільму, або перед кінцевими титрами чи після них.
4. Забороняється реклама у передачах, розрахованих на дитячу (до 14 років) аудиторію.
5. Рекламні блоки мають бути відокремлені від передачі за допомогою аудіо- та(чи) візуальних засобів. Забороняється використовувати чи імітувати для цієї мети сигнали спеціальних служб та (чи) телефонні дзвінки.
6. Ведучі, диктори та інші учасники телерадіопередачі за межами часу, відведеного для реклами, не мають права спеціально демонструвати товари або продукцію чи характеризувати їх споживчі якості як прямо, так і опосередковано (за допомогою одягу, зовнішнього оформлення, зображення тощо).
7. Телерадіопрацівникам забороняється займатися рекламою під виглядом інформації: вказувати вихідні дані виробника продукції чи послуг, адресу, контактний телефон, рахунок, комерційні ознаки продукції.
8. Телерадіоорганізаціям України забороняється розміщувати у своїх програмах рекламну продукцію нерезидентів без її оплати в Україні
9. Граничні розцінки на рекламу, що розповсюджується загальнонаціональними та Суспільним каналами мовлення, встановлюються відповідно до законодавства України.
10. Інформація телерадіокомпаній, яка не має комерційного характеру і спрямована на задоволення потреб глядачів (слухачів), є відкритою інформацією.




Стаття 14. Телеторгівля


-44- Н. д. Бабич В. (Виборчий округ №218):
Ввести нові статті 12-1 та 12-2:
"Стаття 12-1. Телеторгівля.
1. Для цілей телеторгівлі (створення телемагазинів) використовуються:
а) у ефірній і кабельній мережах - створення відокремленого спеціалізованого телеторгового каналу;
б) у каналі телетексту - відокремленої спеціалізованої телеторгової програми;
в) в Інтернеті - спеціалізованого сайту електронного магазину.
2. Тривалість телеторгових блоків на каналах, не призначених виключно для телеторгівлі, повинна становити не менше 15 хвилин, максимальна кількість яких протягом доби не може перевищувати восьми, а їхня загальна тривалість - не більше трьох годин щодобово. На ефірних каналах блоки передач і ролики телеторгівлі розміщуються у перервах між іншими передачами. Між двома окремими телеторгівельними врізками має бути проміжок не менше 30 хвилин.
3. Телеторгівля має легко розпізнаватися як така і повинна однозначно відокремлюватися від інших частин телевізійної програми візуальними чи/або акустичними засобами для сприйняття зором і/чи слухом.
4. При функціонуванні телеторгівлі (телемагазинів) не дозволяється користуватися технічними прийомами, які діють на підсвідомість. Приховані форми телеторгівлі забороняються.
5. Телеторгівля не повинна вводити споживачів в оману чи завдавати шкоди їх інтересам.
6. Адресована дітям чи така, що використовує образи дітей, телеторгівля має враховувати їхню особливу сприйнятливість. Вона не повинна закликати неповнолітніх вчиняти дії щодо купівлі чи оренди товарів або послуг.
7. У програмах телеторгівлі не можна подавати візуальний образ чи голос осіб, які регулярно ведуть програми новин і поточних подій на українських телеканалах.
8. Не допускається телеторгівля ліками та пропозиції щодо способів лікування. Заборона чи обмеження реклами тютюнових виробів та алкогольних напоїв, прийняті у цьому Законі, застосовуються і до телеторгівлі.
Стаття 12-2. Телеторгівля і споживач.
1. Телемагазин має забезпечити надання споживачеві інформації про:
а) основні характеристики товару (послуги)
б) ціну на товар (послугу), включаючи додаткові збори;
в) вартість доставки, якщо така передбачена;
г) умови оплати доставки чи виконання;
д) наявність права розторгнення контракту (за винятком обумовлених правилами продажу випадків);
е) відрізок часу, протягом якого діє пропозиція чи ціна;
є) термін і спосіб доставки товару чи строк надання послуги;
ж) відомості щодо післяпродажних послуг та існуючі гарантії;
з) дані, які дозволяють ідентифікувати постачальника товару (послуги) і, якщо купівля передбачає передплату, - його адресу, географічну адресу місцерозташування постачальника, до якого споживач може звернутися з претензією щодо якості товару (послуги).
2. Телемагазину:
а) забороняється постачання товару чи надання послуг споживачеві, які не були споживачем замовлені заздалегідь, якщо таке постачання товару чи надання послуг обумовлюється вимогою оплати;
б) належить звільнити споживача від сплати за незатребувану поставку і не вважати відсутність відповіді згодою;
в) не користуватися автоматичною системою телефонного додзвону без участі людини чи факсимільним пристроєм (факсом) без попередньо чітко висловленої згоди споживача."
враховано
частково
1. Телеторгівля має легко розпізнаватися як така і повинна однозначно відокремлюватися від інших частин телевізійної програми візуальними та/або акустичними засобами для сприйняття зором та/або слухом.
2. При функціонуванні телеторгівлі (телемагазинів) не дозволяється користуватися технічними прийомами, які діють на підсвідомість. Приховані форми телеторгівлі забороняються.
3. Телеторгівля не повинна вводити споживачів в оману чи завдавати шкоди їх інтересам.
4. Тривалість телеторгових блоків на каналах, не призначених виключно для телеторгівлі, не може перевищувати двох годин щодобово.
5. Не допускається телеторгівля ліками та пропозиції щодо способів лікування. Заборона чи обмеження реклами тютюнових виробів та алкогольних напоїв, прийняті у цьому Законі, застосовуються і до телеторгівлі.
6. Забороняється телеторгівля без надання споживачеві даних, які ідентифікують постачальника товару, виконавця робіт (послуг) і, якщо купівля передбачає передоплату, - його адресу.

Стаття 13. Реклама у друкованих засобах масової інформації


Стаття 15. Реклама у друкованих засобах масової інформації

Обсяг реклами, її тематика в друкованих засобах масової інформації визначаються ними самостійно. Друковані засоби, що розповсюджуються за передплатою, зобов'язані в умовах передплати зазначати кількість реклами в загальному обсязі видання.
-45- Н. д. Табачник Д. (Виборч. округ №91):
Ст.13 доповнити новим абзацем наступного змісту: "Відповідальність за порушення законодавства в галузі політичної реклами несуть реламодавці або замовники означеної інформації"
відхилено
Обсяг реклами, її тематика в друкованих засобах масової інформації визначаються ними самостійно. Друковані засоби, що розповсюджуються за передплатою, зобов'язані в умовах передплати зазначати кількість реклами в загальному обсязі видання.

Стаття 14. Реклама з використанням електронного, телефонного та/чи документального електрозв'язку


Стаття 16. Реклама з використанням електронного, телефонного та/чи документального електрозв'язку

1. Забороняється використовувати для реклами безплатні номери телефонів міліції, швидкої медичної допомоги, пожежної охорони та інших аналогічних служб.
2. Реклама за допомогою електронного, телексного та факсимільного зв'язку за відсутності спеціального запиту одержувача забороняється, крім одноразового розсилання реклами обсягом не більше однієї сторінки на одну адресу в часовому інтервалі з 21 години до 7 години за місцевим часом.
3. Реклама послуги, що надається з використанням місцевого, міжміського або міжнародного електронного, телефонного зв'язку, при розповсюдженні її в рекламних засобах має містити точну інформацію про:
платний чи безплатний характер послуги та її вартість;
зміст запропонованої послуги;
вікові та інші обмеження, встановлені чинним законодавством і виробником послуги щодо кола споживачів послуги;
платне використання каналу телефонного зв'язку і вартість однієї хвилини його використання для отримання послуги у відповідному регіоні.
Ця інформація повинна друкуватись шрифтом розміром не менше половини розміру шрифту, яким набрано номер телефону, що використовується для надання рекламованої послуги.
4. Реклама з використанням електронного, телефонного та/чи документального електрозв'язку повинна мати реквізити відправника.
-46- Н. д. Потімков С. (Виборч. округ №170):
У ч. 1 ст. 14 замість слів "для реклами" записати: "в комерційній рекламі", далі - за текстом.

враховано
1. Забороняється використовувати в комерційній рекламі безоплатні номери телефонів міліції, швидкої медичної допомоги, пожежної охорони та інших аналогічних служб.
2. Реклама за допомогою електронного, телексного та факсимільного зв'язку за відсутності спеціального запиту одержувача забороняється, крім одноразового розсилання реклами обсягом не більше однієї сторінки на одну адресу в часовому інтервалі з 21 години до 7 години за місцевим часом.
3. Реклама послуги, що надається з використанням місцевого, міжміського або міжнародного електронного, телефонного зв'язку, при розповсюдженні її в рекламних засобах має містити точну інформацію про:
- платний чи безплатний характер послуги та її вартість;
- зміст запропонованої послуги;
- вікові та інші обмеження, встановлені чинним законодавством і виробником послуги щодо кола споживачів послуги;
- платне використання каналу телефонного зв'язку і вартість однієї хвилини його використання для отримання послуги у відповідному регіоні.
Ця інформація повинна друкуватись шрифтом розміром не менше половини розміру шрифту, яким набрано номер телефону, що використовується для надання рекламованої послуги.
4. Реклама з використанням електронного, телефонного та/чи документального електрозв'язку повинна мати вихідні дані відправника.

Стаття 15. Зовнішня реклама


Стаття 17. Зовнішня реклама

1.Зовнішня реклама - реклама, що розміщується на окремих тимчасових і стаціонарних спеціальних конструкціях - установках, щитах, екранах тощо, розташованих просто неба, на фасадах будинків, будівель та споруд, опорах вуличного освітлення та над проїжджою частиною вулиць і доріг, елементах вуличного обладнання тощо.
2. Спеціальні конструкції розміщуються на підставі дозволів, що надаються Київською та Севастопольською міською державною адміністрацією, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та в порядку, встановленому цими органами відповідно до типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Втручання у форму та зміст реклами забороняється.
Плата за видачу дозволів не справляється.
Розміщення спеціальних конструкцій в місцях, що не перебувають у комунальній власності, узгоджується лише з їх власниками або уповноваженими ними органами (особами).
3. Реклама власників (орендарів) на спорудах та будівлях чи у вітринах споруд, що знаходяться у їх власності (оренді), не потребує отримання дозволу Київської та Севастопольської міської державної адміністрації, виконавчого органу відповідної ради.
4. Вимоги щодо розміщення зовнішньої реклами:
розміщення зовнішньої реклами в межах охоронних зон пам'яток історії та культури, об'єктів природно-заповідного фонду дозволяється за погодженням з відповідними центральними або місцевими органами виконавчої влади;
зовнішня реклама повинна розміщуватись з дотриманням вимог техніки безпеки та забезпечення видимості дорожніх знаків, світлофорів, перехресть, пішохідних переходів, зупинок транспорту загального користування, а також за умови, що така реклама не повторює зображення дорожніх знаків;
освітлення реклами на спеціальних конструкціях не повинно викликати засліплення учасників дорожнього руху;
фундаменти наземних спеціальних конструкцій, що виступають над поверхнею землі, можуть бути декоративно оформлені;
опори наземних спеціальних конструкцій, що розташовані вздовж проїжджої частини вулиць і доріг, повинні мати вертикальну дорожню розмітку, нанесену світлоповертаючими матеріалами заввишки до 2 метрів від поверхні землі;
спеціальні конструкції, що розміщуються над проїжджою частиною, у тому числі на мостах, естакадах тощо, повинні розташовуватись на висоті не менше ніж 5 метрів від поверхні дорожнього покриття та мати висновок відповідної проектної чи експертної установи щодо її безпечності;
там, де дорога, вулиця межують з цоколями будівель або огорожами, зовнішня реклама може розміщуватися в одну з фасадами будівель або огорожами лінію без обмежень.
5. Забороняється розташовувати наземні спеціальні конструкції:
на пішохідних доріжках і алеях;
на квітниках і газонах без погодження з власниками або уповноваженими ними органами (особами);
у населених пунктах на висоті менш ніж 5 метрів від поверхні дорожнього покриття, якщо їх рекламна поверхня виступає за межі краю проїжджої частини;
поза населеними пунктами на відстані менш ніж 8 метрів від краю проїжджої частини.
6. Забороняється без погодження з власниками або уповноваженими ними органами (особами) розміщувати рекламу методом фарбування, наклеювання на поверхнях елементів вуличного обладнання, будинків, будівель і споруд.
7. Цей перелік обмежень та заборон щодо розміщення зовнішньої реклами є вичерпним.
-47- Н. д. Карпов О. (Реєстр.картка №400):
Ч.1 ст.15 виключити, перенести її зміст у ст.1
Ч.2 ст.15 викласти в такій редакції: "Спеціальні конструкції, на яких розташовується зовнішня реклама, розміщуються на підставі дозволів, що надаються Київською та Севастопольською міською державною адміністрацією, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та в порядку, встановленому цими органами відповідно до типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України."
-48- Н. д. Шаров І. (Реєстр. картка №399):
Абз. 3 ч. 4 ст. 15 доповнити словами: "а також квартир у житлових будинках вздовж проїжджої частини вулиць і доріг."
-49- Н. д.Табачник Д. (Виборч. округ №91):
Абз. 6 п. 4 ст. 15 - вилучити.
-50- Н. д. Потімков С. (Виборч. округ №170):
До ст. 16 додати нову частину такого змісту: " Інші обмеження та заборони щодо розміщення зовнішньої реклами встановлюються виключно законами України."
враховано










враховано



відхилено

враховано

1. Спеціальні конструкції, на яких розміщується реклама, встановлюються на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та в порядку, встановленому цими органами відповідно до типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, без втручання у форму та зміст реклами.
Плата за видачу дозволів не справляється.
Розміщення спеціальних конструкцій на територіях та об'єктах, що не перебувають у комунальній власності, узгоджується лише з їх власниками або уповноваженими ними органами (особами).
2. Реклама власників (орендарів) на спорудах та будівлях чи у вітринах споруд, що знаходяться у їх власності (оренді), не потребує отримання дозволу виконавчого органу відповідної ради.
3. Вимоги щодо розміщення зовнішньої реклами:
- розміщення зовнішньої реклами в межах охоронних зон пам'яток історії та культури, об'єктів природно-заповідного фонду дозволяється за погодженням з відповідними центральними або місцевими органами виконавчої влади;
- зовнішня реклама повинна розміщуватись з дотриманням вимог техніки безпеки та з забезпеченням видимості дорожніх знаків, світлофорів, перехресть, пішохідних переходів, зупинок транспорту загального користування, а також за умови, що така реклама не повторює чи не імітує зображення дорожніх знаків;
- освітлення реклами на спеціальних конструкціях не повинно викликати засліплення учасників дорожнього руху а також квартир у житлових будинках;
- фундаменти наземних спеціальних конструкцій, що виступають над поверхнею землі, можуть бути декоративно оформлені;
- опори наземних спеціальних конструкцій, що розташовані вздовж проїжджої частини вулиць і доріг, повинні мати вертикальну дорожню розмітку, нанесену світлоповертаючими матеріалами заввишки до 2 метрів від поверхні землі;
- спеціальні конструкції, що розміщуються над проїжджою частиною, у тому числі на мостах, естакадах тощо, повинні розташовуватись на висоті не менше ніж 5 метрів від поверхні дорожнього покриття;
- у місцях, де дорога, вулиця межують з цоколями будівель або огорожами, зовнішня реклама може розміщуватися в одну з фасадами будівель або огорожами лінію.
4. Забороняється розташовувати наземні спеціальні конструкції:
- на пішохідних доріжках і алеях;
- на квітниках і газонах без погодження з власниками або уповноваженими ними органами (особами);
- у населених пунктах на висоті менш ніж 5 метрів від поверхні дорожнього покриття, якщо їх рекламна поверхня виступає за межі краю проїжджої частини;
- поза населеними пунктами на відстані менш ніж 8 метрів від краю проїжджої частини.
5. Забороняється без погодження з власниками або уповноваженими ними органами (особами) розміщувати рекламу методом фарбування, наклеювання на поверхнях елементів вуличного обладнання, будинків, будівель і споруд.
6. Інші обмеження та заборони щодо розміщення зовнішньої реклами встановлюються виключно законами України.

Стаття 16. Внутрішня реклама


Стаття 18. Внутрішня реклама

1. Внутрішня реклама - реклама, що розповсюджується у будь-якій формі всередині будинків, приміщень, споруд та у вітринах споруд за угодою з їх власниками або уповноваженими ними органами (особами). Розміщення внутрішньої реклами погоджується з власником місця її розташування (без втручання у форму та зміст реклами).
2. Забороняється розміщення внутрішньої реклами у приміщеннях центральних та місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування, дошкільних закладах освіти, середніх загальноосвітніх школах та спеціальних загальноосвітніх закладах освіти.
Ці обмеження не поширюються на соціальну рекламу.
-51- Н. д. Карпов О. (Реєстр.картка №400):
Ч.1 ст.16 виключити, - перенести її зміст у ст.1

враховано


1. Розміщення внутрішньої реклами погоджується з власником місця її розташування (без втручання у форму та зміст реклами).
2. Забороняється розміщення внутрішньої реклами у приміщеннях центральних та місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування, дошкільних закладах освіти, середніх загальноосвітніх школах та спеціальних загальноосвітніх закладах освіти.
Ці обмеження не поширюються на соціальну рекламу.


Стаття 17. Реклама на транспорті


Стаття 19. Реклама на транспорті

1. Реклама на транспорті - реклама, що розміщується на території підприємств транспорту загального користування, метрополітену, зовнішній та внутрішній поверхнях транспортних засобів та споруд підприємств транспорту і метрополітені. Розміщення реклами на транспорті погоджується лише з власниками (користувачами) місць її розташування або уповноваженими ними органами (особами) відповідно до Закону України "Про транспорт" без втручання у форму та зміст реклами.
2. Розміщення реклами на транспорті повинно відповідати вимогам безпеки і правил дорожнього руху.
Не дозволяється розміщення на транспортних засобах реклами, яка повторює (чи імітує) кольорографічні схеми спеціальних та оперативних транспортних засобів.
3. Забороняється розповсюдження реклами через радіотрансляційні або інші звукові мережі сповіщання пасажирів у транспортних засобах громадського користування, на станціях метрополітену, вокзалах, в портах та аеропортах, за винятком соціальної реклами.
-52- Н. д. Карпов О. (Реєстр.картка №400):
У ч.1 ст.17 визначення терміну "реклама на транспорті" перенести у ст.1. Ч.1 ст.17 викласти в такій редакції: "Розміщення реклами на транспорті погоджується лише з власниками (користувачами) місць її розташування або уповноваженими ними органами (особами) відповідно до Закону України "Про транспорт" без втручння у форму та зміст реклами"
-53- Н. д.Шаров І. (Реєстр. картка №399):
Ч.2 ст. 17 після слова "вимогам" доповнити словом "естетики"
-54- Н. д. Потімков С. (Виб. округ №170):
У ч. 1 ст. 17 слова " місць її розташування" замінити словами " об'єктів транспорту";
У ч. 2 ст. 17 після слів: " транспортних засобів" додати слова: " реклами із нанесенням світлоповертаючих матеріалів чи реклами, яка супроводжується звуковими чи світловими сигналами."
У ч. 3 після слова " розповсюдження" додати слово "комерційної", а слова " за винятком соціальної реклами" - вилучити.
враховано
у редакції







відхилено


враховано
1. Розміщення реклами на транспорті погоджується лише з власниками об'єктів транспорту або уповноваженими ними органами (особами) без втручання у форму та зміст реклами;
2. Розміщення реклами на транспорті повинно відповідати вимогам безпеки та правил дорожнього руху.
3. Не дозволяється розміщення на транспортних засобах реклами, яка повторює (чи імітує) кольорографічні схеми спеціальних та оперативних транспортних засобів, реклами із нанесенням світлоповертаючих матеріалів чи реклами, яка супроводжується звуковими чи світловими сигналами.
4. Забороняється розповсюдження комерційної реклами через радіотрансляційні або інші звукові мережі сповіщання пасажирів у транспортних засобах громадського користування, на станціях метрополітену, вокзалах, в портах та аеропортах.

Стаття 18. Реклама під час демонстрації кіно- та відеопродукції


Стаття 20. Реклама під час демонстрації кіно- та відеопродукції

Забороняється переривати для реклами демонстрацію художніх і документальних фільмів у кінотеатрах, відеосалонах та інших закладах, де здійснюється публічний показ кіно-, відео-, слайдфільмів.


Забороняється переривати для реклами демонстрацію художніх і документальних фільмів у кінотеатрах, відеосалонах та інших закладах, де здійснюється публічний показ кіно-, відео-, слайдфільмів.

Стаття 19. Обмеження щодо реклами, розрахованої на неповнолітніх


Стаття 21. Обмеження щодо реклами, розрахованої на неповнолітніх

1. Забороняється реклама:
з використанням зображень неповнолітніх, які споживають або використовують продукцію, призначену безпосередньо для дорослих чи заборонену для придбання або споживання неповнолітніми;
з інформацією, яка може підірвати авторитет дорослих та довіру до них неповнолітніх;
з вміщенням прямих закликів до дітей придбати продукцію або звернутись до третіх осіб з проханням зробити покупку, яка використовує легковірність чи брак досвіду у неповнолітніх;
з використанням справжньої або іграшкової зброї, вибухових пристроїв.
2. Реклама не повинна містити тверджень або зображень неповнолітніх у небезпечних ситуаціях чи за обставин, що у разі їх імітації можуть завдати шкоди неповнолітнім або іншим особам, а також інформації, здатної викликати зневажливе ставлення неповнолітніх до небезпечних для здоров'я і життя ситуацій.


1. Забороняється реклама:
- з використанням зображень неповнолітніх, які споживають або використовують продукцію, призначену безпосередньо для дорослих чи заборонену для придбання або споживання неповнолітніми;
- з інформацією, яка може підірвати авторитет дорослих та довіру до них неповнолітніх;
- з вміщенням прямих закликів до дітей придбати продукцію або звернутись до третіх осіб з проханням зробити покупку, яка використовує легковірність чи брак досвіду у неповнолітніх;
- з використанням справжньої або іграшкової зброї, вибухових пристроїв.
2. Реклама не повинна містити тверджень або зображень неповнолітніх у небезпечних ситуаціях чи за обставин, що у разі їх імітації можуть завдати шкоди неповнолітнім або іншим особам, а також інформації, здатної викликати зневажливе ставлення неповнолітніх до небезпечних для здоров'я і життя ситуацій.

РОЗДІЛ III. ОСОБЛИВОСТІ РЕКЛАМУВАННЯ
ДЕЯКИХ ВИДІВ ПРОДУКЦІЇ


РОЗДІЛ III. ОСОБЛИВОСТІ РЕКЛАМУВАННЯ
ДЕЯКИХ ВИДІВ ПРОДУКЦІЇ

Стаття 20. Реклама лікарських засобів, виробів медичного призначення та медичних послуг
-55- Н. д. Понеділко В. (Виборчий окрг №77):
Викласти назву ст.20 у редакції: "Стаття 20. Реклама лікарських засобів, медичної техніки та медичних послуг"
враховано
Стаття 22. Реклама лікарських засобів, медичної техніки та медичних послуг

1. Допускається реклама лікарських засобів, виробів медичного призначення та медичних послуг, що в установленому порядку дозволені Міністерством охорони здоров'я України до застосування в Україні.
2. Забороняється реклама лікарських засобів, які:
вживаються та розповсюджуються тільки за приписом (рецептом) лікаря;
містять наркотичні або психотропні речовини.
3. Реклама повинна містити:
повну (зокрема і міжнародну) фармакологічну назву лікарського засобу та назву виробника;
інформацію щодо використання або застосування лікарського засобу;
протипоказання для застосування лікарського засобу та можливі побічні ефекти;
загальні застереження щодо використання або застосування лікарських засобів, виробів медичного призначення, медичних послуг;
чітку рекомендацію обов'язкового уважного ознайомлення з інструкцією до застосування, що додається до медичних товарів.
4 Реклама не може містити посилань на терапевтичні ефекти стосовно захворювань, які не піддаються або важко піддаються лікуванню.
5. У рекламі лікарських засобів, виробів медичного призначення, медичної техніки, медичних послуг забороняється розміщення:
відомостей, які можуть справляти враження, що за умови їх вживання, використання чи застосування медична консультація з фахівцем не є необхідною;
відомостей про те, що лікувальний ефект від їх вживання, використання чи застосування є абсолютно гарантованим;
зображень зміни людського тіла або його частин внаслідок хвороби, поранень;
тверджень, що сприяють виникненню або розвитку страху захворіти або погіршити стан свого здоров'я через невикористання лікарських засобів, виробів медичного призначення, медичних послуг;
тверджень, що сприяють можливості самостійної постановки діагнозу для деяких хвороб, патологічних станів людини та їх самостійного лікування з використанням медичної продукції, що рекламується;
посилань на лікарські засоби, вироби медичного призначення, медичної техніки, медичні послуги як на найбільш ефективні найбільш безпечні, виняткові по відсутності побічних ефектів;
порівнянь з іншими лікарськими засобами, виробами медичного призначення, медичними послугами з метою посилення рекламного ефекту;
посилань на конкретні випадки вдалого застосування лікарських засобів, виробів медичного призначення, методів профілактики та лікування;
рекомендацій або посилань на рекомендації медичних працівників, вчених, медичних закладів та організацій;
спеціальних виявлень подяки, вдячності, листів, уривків з них із рекомендаціями, розповідями про застосування та результати дії від окремих осіб;
зображень і згадок імен популярних людей та авторитетних організацій.
6. У рекламі лікарських засобів, виробів медичного призначення та методів лікування забороняється участь лікарів, наукових медичних працівників, інших медичних професійних працівників.
7. Забороняється вміщувати в рекламі про лікарські засоби, інформацію про те, що цей лікарський засіб є продуктом харчування, косметичним або іншим продуктом для вживання.
8. У рекламі косметичних засобів, харчових продуктів, вітамінних та інших харчових добавок забороняється посилання на те, що ці товари мають лікувальні властивості, якщо наявність таких властивостей не доведено у встановленому порядку.
9. Забороняється реклама лікувальних сеансів, інших аналогічних заходів з використанням гіпнозу та інших методів психічного або біоенергетичного впливу;
10. Забороняється реклама діагностики або лікування, які не грунтуються на безпосередньому контакті лікаря з пацієнтом.
11. Положення цієї статті не поширюються на рекламу, яка призначена для медичних установ та лікарів і розміщується виключно у спеціалізованих медичних виданнях.
-56- Н. д. Шаров І. (Реєстр. картка №399):
Ст. 20 після ч. 1 доповнити новою частиною такого змісту: "У рекламі лікарських засобів, виробів медичного призначення, медичної техніки, медичних послуг, методів профілактики та лікування допускається розміщення рекомендацій і повідомлень провідних вчених, медичних закладів та організацій лише за дозволом Міністерства хорони здоров'я України."
-57- Н. д. Сергієнко О. (Виб. округ №101):
У ч.3 ст.20 додати пункт наступного змісту:
чітку рекомендацію щодо обов'язкового консультування з лікарем про можливість особистого застосування лікарського засобу"
-58- Н. д. Акопян В. (Виборч. округ №131):
Абз. 9 ч. 5 ст. 20 доповнити словами: "різного роду екстрасенсів, зцілитилів, ясноновидців, ворожок"
-59- Н. д. Шаров І. (Реєстр. картка №399):
Абз. 9 ч. 5 ст. 20 доповнити словами: "різного роду екстрасенсів, зцілитилів, ясноновидців, ворожок"
-60- Н. д.Сергієнко О. (Виб. округ №101):
До ст.20 додати пункт наступного змісту: "Забороняється вміщувати в рекламі дитячих лікарських засобів інформацію про дуже приємний смак ліків"
-61- Н. д. Борзов В. (Реєстр.картка №335):
Ст.20 доповнити пунктом наступного змісту: "Забороняється реклама допінгових препаратів, речовин або засобів для використання в спорті"
-62- Н. д.Черненко В. (Виборч. округ №48):
Ст.20 викласти у такій редакції:
"Стаття 20. Вимоги до реклами лікарських засобів, виробів медичного призначення та медичної техніки, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації.
В Україні допускається реклама лише таких лікарських засобів, виробів медичного призначення та медичної техніки, що в установленому порядку дозволені до застосування на території держави центральним органом виконавчої влади з охорони здоров'я.
Реклама лікарських засобів, що відпускаються за рецептами лікарів, а також виробів медичного призначення та медичної техніки, застосування яких вимагає спеціальних знань та підготовки, допускається лише у друкованих виданнях, монографіях, довідниках, наукових статтях, інструкціях, інших публікаціях, у доповідях на конференціях, симпозіумах, семінарах тощо, а також у будь-яких інших джерелах інформації про лікарські засоби медичного призначення та медичну техніку, призначених для медичних, фармацевтичних працівників та фахівціх у галузі медичної техніки.
У засобах масової інформації допускається реклама лише тих лікарських засобів, що відпускаються населенню без рецептів лікарів.
Незалежно від форми, реклама лікарських засобів, виробів медичного призначення та медичної техніки має відповідати їх характеристикам, що містяться у матеріалах, які є підставою для надання дозволу на застосування зазначених товарів на території України. Інформація, яка планується для розміщення в рекламі лікарських засобів, має бути погоджена з центральним органом виконавчої влади з охорони здоров'я.
У рекламі лікарських засобів не допускається розміщення інформації, що може вводити споживача в оману відносно складу, походження, ефективності, патентної захищеності лікарського засобу, відсутності у нього побічної дії, та містити твердження про те, що лікувальний ефект від застосування лікарського засобу є абсолютно гарантованим.
У рекламі лікарських засобів забороняється розміщувати відомості, що можуть справляти у споживача враження про непотрібність медичної консультації, або допускають порівняння з іншими лікарськими засобами з метою посилення рекламного ефекту.
У рекламі косметичних засобів, харчових продуктів та харчових добавок забороняється посилання на лікувальні властивості цих товарів, якщо такі властивості не були доведені виробником та не підтверджені у встановленому порядку центральним органом виконавчої влади з охорони здоров'я.
Забороняється реклама методів профілактики, діагностики, лікування та реабілітації, якщо на медичне застосування таких методів на території України відсутній оформлений у встановленому порядку дозвіл центрального органу виконавчої влади з охорони здоров'я."
-63- Н. д. Потімков С. (Виб. округ №170):
У п. 2 і п. 4 ч. 3 ст. 20 виключити слова "використання або" далі - за текстом.
У п. 1 і п. 2 ч. 5 ст. 20 виключити слово "використання"
Ч..11, ст.20 викласти у редакції: "11. Положення цієї статті не поширюються на рекламу, яка розміщується виключно у спеціалізованих виданнях, призначених. для медичних установ та лікарів
-64- Н. д. Понеділко В. (Виб. округ №77):
У ч. 5 ст.20 додати новий пункт такого змісту: " інформації, що може вводити споживача в оману відносно складу, походження, ефективності, патентної захищеності лікарського засобу."
Абз 1 ч. 5 ст. 20 викласти у редакції:
"5. У рекламі лікарських засобів, медичної техніки, медичних послуг забороняється розміщення:
Ч.6 ст. 20 викласти у редакції:
"6. У рекламі лікарських засобів, медичної техніки та методів лікування забороняється участь лікарів, наукових медичних працівників, інших медичних професійних працівників."
відхилено








відхилено




відхилено



відхилено



відхилено




враховано в редакції


враховано у редакції






























































враховано









враховано

1. Допускається реклама лише таких лікарських засобів, медичної техніки та медичних послуг, що в установленому порядку дозволені центральним органом виконавчої влади з охорони здоров'я до застосування на території України.
2. Забороняється реклама лікарських засобів, які:
- вживаються та розповсюджуються тільки за приписом (рецептом) лікаря;
- містять наркотичні або психотропні речовини.
3. Забороняється реклама допінгових препаратів для їх застосування у спорті.
4. Реклама лікарських засобів, медичної техніки та медичних послуг повинна містити:
- повну (зокрема і міжнародну) фармакологічну назву лікарського засобу та назву виробника;
- інформацію щодо застосування лікарського засобу;
- протипоказання для застосування лікарського засобу та можливі побічні ефекти;
- загальні застереження щодо застосування лікарських засобів, медичної техніки та медичних послуг;
- чітку рекомендацію обов'язкового уважного ознайомлення з інструкцією до застосування, що додається до медичних товарів.
5. Реклама не може містити посилань на терапевтичні ефекти стосовно захворювань, які не піддаються або важко піддаються лікуванню.
6. У рекламі лікарських засобів, медичної техніки, медичних послуг забороняється розміщення:
- відомостей, які можуть справляти враження, що за умови їх вживання чи застосування медична консультація з фахівцем не є необхідною;
- відомостей про те, що лікувальний ефект від їх вживання чи застосування є абсолютно гарантованим;
- зображень зміни людського тіла або його частин внаслідок хвороби, поранень;
- тверджень, що сприяють виникненню або розвитку страху захворіти або погіршити стан свого здоров'я через невикористання лікарських засобів, медичної техніки та медичних послуг;
- тверджень, що сприяють можливості самостійної постановки діагнозу для деяких хвороб, патологічних станів людини та їх самостійного лікування з використанням медичної продукції, що рекламується;
- посилань на лікарські засоби, вироби медичної техніки, медичні послуги як на найбільш ефективні, найбільш безпечні, виняткові по відсутності побічних ефектів;
- порівнянь з конкретними лікарськими засобами, медичною технікою та медичними послугами з метою посилення рекламного ефекту;
- посилань на конкретні випадки вдалого застосування лікарських засобів, медичної техніки, методів профілактики та лікування;
- рекомендацій або посилань на рекомендації медичних працівників, вчених, медичних закладів та організацій;
- спеціальних виявлень подяки, вдячності, листів, уривків з них із рекомендаціями, розповідями про застосування та результати дії від окремих осіб;
- зображень і згадок імен популярних людей та авторитетних організацій;
- інформації, що може вводити споживача в оману відносно складу, походження, ефективності, патентної захищеності лікарського засобу.
7. У рекламі лікарських засобів, медичної техніки та методів лікування забороняється участь професійних медичних працівників.
8. Забороняється вміщувати в рекламі про лікарські засоби інформацію про те, що цей лікарський засіб є продуктом харчування, косметичним або іншим продуктом для вживання.
9. У рекламі косметичних засобів, харчових продуктів, вітамінних та інших харчових добавок забороняється посилання на те, що ці товари мають лікувальні властивості, якщо такі властивості не були доведені виробником та не підтверджені у встановленому порядку центральним органом виконавчої влади з охорони здоров'я.
10. Забороняється реклама лікувальних сеансів, інших аналогічних заходів з використанням гіпнозу та інших методів психічного або біоенергетичного впливу;
11. Забороняється реклама діагностики або лікування, які не грунтуються на безпосередньому контакті лікаря з пацієнтом.
12 Положення цієї статті не поширюються на рекламу, яка розміщується виключно у спеціалізованих виданнях, призначених. для медичних установ та лікарів.

Стаття 21. Реклама тютюнових виробів та алкогольних напоїв


Стаття 23. Реклама тютюнових виробів та алкогольних напоїв

1. Реклама тютюнових виробів та алкогольних напоїв:
- забороняється на продукції та у друкованих виданнях, призначених переважно для осіб, яким не виповнилося 18 років, або у розрахованих на зазначених осіб частинах інших друкованих видань;
- забороняється на перших і останніх сторінках газет, обкладинках журналів та інших періодичних видань;
- не повинна включати зображення осіб, популярних серед молоді до 18 років;
- забороняється із залученням фотомоделей, яким не виповнилося 25 років;
- не повинна містити зображення процесу паління або іншого споживання тютюнових виробів чи алкогольних напоїв;
- не може розташовуватися ближче ніж за 200 метрів від території дитячих дошкільних закладів, середніх загальноосвітніх шкіл та інших закладів освіти, в яких навчаються діти віком до 18 років;
- не може містити тверджень, що паління або вживання алкоголю є важливим фактором досягнення успіху в спортивному, соціальному, сексуальному або інших аспектах, та які створюють враження, що вживання алкогольних напоїв чи тютюнопаління справляють стимулюючий, заспокійливий вплив або можуть сприяти розв'язанню особистих проблем;
- не повинна заохочувати до непомірного вживання алкогольних напоїв чи тютюнопаління або негативно розцінювати факт утримування від вживання тютюнових виробів та алкогольних напоїв;
- не повинна зображати медичних працівників або людей, які мають вигляд медичних працівників.
2. Реклама алкогольних напоїв та тютюнових виробів на телебаченні і радіо забороняється.
3. На рекламі тютюнових виробів повинна подаватись інформація про вміст у них шкідливих для здоров'я людини речовин та їх кількість.
4. Забороняється реклама тютюнових виробів та алкогольних напоїв у закладах соціально-культурного призначення, де відбуваються масові видовищні заходи (крім спеціальних виставочно-презентаційних рекламних заходів та заходів, спрямованих на промоцію товарів та знаків для товарів і послуг).
5. Видача подарунків чи грошей, нагородження переможців лотерей, вручення призів в обмін на купони чи використані пачки під час промоції тютюнових виробів та алкогольних напоїв здійснюються лише за умови, що особа, яка отримує такий подарунок, засвідчує, що досягла 18-річного віку.
6. Забороняються такі види діяльності з рекламування тютюнових виробів та алкогольних напоїв:
будь-яке безкоштовне розповсюдження зразків тютюнових виробів та алкогольних напоїв (крім спеціальних виставочно-презентаційних заходів, під час яких розповсюдження здійснюється виключно згідно п. 4 статті 21 цього Закону);
спонсорування заходів, призначених переважно для осіб до 18 років, якщо при цьому використовуються назва або зображення тютюнових виробів чи алкогольних напоїв;
розповсюдження та продаж товарів (футболок, головних уборів, ігор тощо) з використанням назви та товарного знаку тютюнових виробів та алкогольних напоїв особам, які не досягли 18-річного віку;
спонсорування або промоція на радіо і телебаченні знаків для товарів та послуг, що належать виключно тютюновим виробам.
7. В усіх випадках реклама тютюнових виробів та алкогольних напоїв повинна супроводжуватись текстами попередження такого змісту: "Міністерство охорони здоров'я попереджує: паління шкідливе для вашого здоров'я", "Міністерство охорони здоров'я попереджує: зловживання алкоголем шкідливе для вашого здоров'я". Кожному попередженню має бути відведено не менше 5 відсотків площі (обсягу) всієї реклами."
Елементи торгівельних місць не повинні супроводжуватися текстами попереджень.
8. Рекламодавці реклами тютюнових виробів та алкогольної продукції зобов'язані сплачувати збір на виробництво та розповсюдження соціальної реклам щодо шкоди тютюнопаління та зловживання алкоголем у розмірі 5 відсотків від суми витрат на розповсюдження на території України реклами тютюнових виробів та/або алкогольних напоїв (без урахування сум сплаченого ПДВ та місцевого податку на рекламу) у передбаченому законодавством порядку.
Розпорядники цих коштів щоквартально оприлюднюють звіт по використанню коштів, які надійшли від збору на виробництво та розповсюдження соціальної реклами щодо шкоди тютюнопаління та зловживання алкоголем.
Будь яке додаткове оподаткування реклами тютюнових виробів та/або алкогольних напоїв забороняється.
-65- Н. д. Сахно Ю. (Реєстр.картка №406):
Ст.21 викласти у редакції: "Стаття 21. Особливості реклами тютюнових виробів та алкогольних напоїв.
Реклама тютюнових виробів і алкогольних напоїв може здійснюватись тільки у відповідних спеціалізованих виданнях, або безпосредньо всередині приміщень торговельних закладів (підприємтв), які виробляють і реалізують тютюнові вироби і алкогольні напої, або на відповідних виставках (заходах)".
Решту положень ст.21 вилучити.
-66-Н. д. Потімков С. (Виб. округ №170):
П.3 і п. 4 ч. 1 ст. 21 викласти у редакції:
"- не повинна включати зображення популярних осіб;
- забороняється з використанням як фотомоделей осіб, яким не виповнилося 25 років;"
У п. 5 ч. 5 ст. 21 після слів: " на радіо і телебаченні" додати слова: " з використанням ", далі - за текстом.
абз. 2 ч. 7 ст. 21 викласти у редакції: " Інформація рекламного характеру про продукцію у місцях її продажу може не супроводжуватися текстами попереджень."
-67- Н. д. Сергієнко О. (Виборч. округ №101):
В абз.6 п.1 ст.21 слова "200 метрів" замінити на "500 метрів"
-68- Н. д. Черненко В. (Виборчб округ №48):
У абз.9 ч.1 ст.21 вилучити слово "непомірного"
-69- Н. д.Черненко В. (Виборч. округ №48):
Після абз.9 ч.1 ст.21 доповнити ч.1 новим абзацом такого змісту: "не повинна заохочувати до вживання тютюнових виробів та алкогольних напоїв шляхом проведення розіграшів, видачі подарунків чи грошей, нагородження переможців лотереї, вручення призів в обмін на купони чи використані пачки тощо."
-70- Н. д. Табачник Д. (Виборч. округ №91):
Абзац 2 ч.2 ст.21 викласти у такій редакції: "Реклама алкогольних напоїв вітчизняних виробників на телебаченні і радіо дозволяється у нічний час з 00 години до 6 години."
-71- Н. д.Черненко В. (Виборчий округ №48):
Ч.2 ст.21 викласти у такій редакції: "2. Реклама алкогольних напоїв та тютюнових виробів на телебаченні, радіо, у друковних виданнях (за винятком спеціальних видань, призначених для фахівців, які працюють на ринку цих товарів), рекламних щитах та плакатах, та в електронній мережі "Інтернет" забороняється."
-72- Н. д. Черненко В. (Виборч. округ №48):
У ч.4 ст.21 вилучти текст в дужках.
-73- Н. д. Черненко В. (Виборч. округ №48):
ч.5 ст.21 вилучити
-74- Н. д.Черненко В. (Виборч. округ №48):
Абз.2 ч.6 ст.21 викласти у такій редакції: "будь-яке безкоштовне розповсюдження зразків тютюнових виробів"
-75- Н. д. Черненко В. (Виборчий округ №48):
Після абз.2 ч.6. ст.21 доповнити ч.6 новим абзацом у такій редакції: "будь-яке безкоштовне розповсюдження зразків алкогольних напоїв (крім спеціальних виставочно-презентаційних зходів"
-76- Н. д. Черненко В. (Виборч. округ №48):
В абз.3 ч.6 ст.21слова "призначених переважно для осіб до 18 років", а у четвертому абзаці слова "особам, які не досягли 18-річного віку" - вилучити.
-77- Н. д. Черненко В. (Виборч. округ №48):
в абз.5 ч.6 ст.21 слово "виключно" вилучити.
-78- Н. д. Черненко В. (Виборч. округ №48):
В абз.1 ч.7 ст.21 слова "паління шкідливе для вашого здоров'я" замінити словами "тютюн вбиває", а слова "зловживання" - на "вживання", "5 відсотків" - на "25 відсотків". Другий абзац цієї частини вилучити.
-79- Н. д. Сергієнко О. (Виб. округ №101):
У п. 7 ст. 21 останне речення вилучити.
-80- Н. д. Черненко В. (Виборч. округ №48):
В абз.1 та 2 ч.8 ст.21 слова "зловживання" замінити словами "вживання"
-81- Н. д. Альошин В. (Реєстр.картка №336):
ч.8 ст.21 - виключити

відхилено











враховано












відхилено


враховано

відхилено







відхилено




відхилено







враховано частково
враховано

враховано



враховано





відхилено




відхилено

відхилено





відхилено

відхилено


враховано


1. Реклама тютюнових виробів та алкогольних напоїв:
- забороняється на продукції та у друкованих виданнях, призначених переважно для осіб, яким не виповнилося 18 років, або у розрахованих на зазначених осіб частинах інших друкованих видань;
- забороняється на перших і останніх сторінках газет, обкладинках журналів та інших періодичних видань;
- не повинна включати зображення популярних осіб;
- забороняється з використанням як фотомоделей осіб, яким не виповнилося 25 років;
- не повинна містити зображення процесу паління або іншого споживання тютюнових виробів чи алкогольних напоїв;
- не може розташовуватися ближче ніж за 200 метрів від території дитячих дошкільних закладів, середніх загальноосвітніх шкіл та інших закладів освіти, в яких навчаються діти віком до 18 років;
- не може містити тверджень, що паління або вживання алкоголю є важливим фактором досягнення успіху в спортивному, соціальному, сексуальному або інших аспектах, та які створюють враження, що вживання алкогольних напоїв чи тютюнопаління справляють стимулюючий, заспокійливий вплив або можуть сприяти розв'язанню особистих проблем;
- не повинна заохочувати до вживання алкогольних напоїв чи тютюнопаління або негативно розцінювати факт утримування від вживання тютюнових виробів та алкогольних напоїв;
- не повинна зображати медичних працівників або людей, які мають вигляд медичних працівників.
2. Реклама алкогольних напоїв та тютюнових виробів на телебаченні і радіо забороняється.
3. На рекламі тютюнових виробів повинна подаватись інформація про вміст у них шкідливих для здоров'я людини речовин та їх кількість.
4. Забороняється реклама тютюнових виробів та алкогольних напоїв у закладах соціально-культурного призначення, де відбуваються масові видовищні заходи (крім спеціальних виставочно-презентаційних рекламних заходів).
5. Забороняються такі види діяльності з рекламування тютюнових виробів та алкогольних напоїв:
- будь-яке безкоштовне розповсюдження зразків тютюнових виробів;
- будь-яке безкоштовне розповсюдження зразків алкогольних напоїв (крім спеціальних виставочно-презентаційних заходів);
- спонсорування заходів, призначених переважно для осіб до 18 років, якщо при цьому використовуються назва або зображення тютюнових виробів чи алкогольних напоїв;
- розповсюдження та продаж товарів (футболок, головних уборів, ігор тощо) з використанням назви та товарного знаку тютюнових виробів та алкогольних напоїв -особам, які не досягли 18-річного віку;
- спонсорування на радіо і телебаченні з використанням знаків для товарів та послуг, що належать виключно тютюновим виробам.
6. В усіх випадках реклама тютюнових виробів та алкогольних напоїв повинна супроводжуватись текстами попередження такого змісту: "Міністерство охорони здоров'я попереджує: паління шкідливе для вашого здоров'я", "Міністерство охорони здоров'я попереджує: зловживання алкоголем шкідливе для вашого здоров'я". Кожному попередженню має бути відведено не менше 5 відсотків площі (обсягу) всієї реклами.
Інформація рекламного характеру про продукцію у місцях її продажу може не супроводжуватися текстами попереджень.

Стаття 22. Реклама зброї


Стаття 24. Реклама зброї

1. Реклама зброї здійснюється тільки у відповідних спеціалізованих виданнях щодо зброї, або безпосередньо у приміщеннях торговельних закладів (підприємств), які реалізують зброю, або на відповідних виставках (заходах).
2. Порядок рекламування бойової зброї, озброєнь і військової техніки, а також зброї, яка відповідно до законодавства України може перебувати у власності осіб, встановлюється Кабінетом Міністрів України.


1. Реклама зброї здійснюється тільки у відповідних спеціалізованих виданнях щодо зброї, або безпосередньо у приміщеннях торговельних закладів (підприємств), які реалізують зброю, або на відповідних виставках (заходах).
2. Порядок рекламування бойової зброї, озброєнь і військової техніки, а також зброї, яка відповідно до законодавства України може перебувати у власності осіб, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Стаття 23. Реклама послуг, пов'язаних із залученням коштів населення


Стаття 25. Реклама послуг, пов'язаних із залученням коштів населення

1. Реклама послуг (банківських, страхових, інвестиційних тощо), пов'язаних із залученням коштів населення, або осіб, які їх здійснюють, можлива лише за наявності спеціального дозволу (ліцензії), що підтверджує право на здійснення такого виду діяльності. Така реклама повинна містити номер дозволу, дату його видачі та найменування органу, який видав цей дозвіл.
Це положення не застосовується у випадках, коли подається тільки реклама знаку товарів і послуг, назви особи (без реклами послуг).
2. У рекламі таких послуг або осіб, які їх здійснюють, забороняється повідомляти розміри очікуваних дивідендів, а також інформацію про майбутні прибутки, крім фактично виплачених за підсумками не менш як одного року.


1. Реклама послуг (банківських, страхових, інвестиційних тощо), пов'язаних із залученням коштів населення, або осіб, які їх здійснюють, можлива лише за наявності ліцензії, що підтверджує право на здійснення такого виду діяльності. Така реклама повинна містити номер, дату видачі ліцензії та найменування органу, який її видав.
Це положення не застосовується у випадках, коли подається тільки реклама знаку товарів і послуг, назви особи (без реклами послуг).
2. У рекламі таких послуг або осіб, які їх здійснюють, забороняється повідомляти розміри очікуваних дивідендів, а також інформацію про майбутні прибутки, крім фактично виплачених за підсумками не менш як одного року.

Стаття 23-1. Реклама цінних паперів


Стаття 26. Реклама цінних паперів

1. Рекламою цінних паперів визнається реклама про:
цінні папери, які емітуються та/або перебувають в обігу;
учасника ринку цінних паперів та його діяльність;
угоди з цінними паперами та/або умови цих угод.
Інформація, яка відповідно до чинного законодавства про цінні папери та нормативно-правових актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку підлягає обов'язковому оприлюдненню, не вважається рекламою цінних паперів.
2. Рекламодавцями реклами цінних паперів можуть бути лише учасники ринку цінних паперів.
3. Реклама рекламодавців - професійних учасників ринку цінних паперів обов'язково повинна містити відомості про наявність спеціального дозволу (ліцензії), що підтверджує право на здійснення відповідного виду діяльності на ринку цінних паперів, із зазначенням номеру дозволу, дати його видачі та найменування органу, який видав цей дозвіл.
Це положення не застосовується у випадках, коли здійснюється рекламування знаків для товарів та послуг учасника ринку цінних паперів без надання послуг щодо рекламування цінних паперів.
4. Рекламодавцям при виробництві та розповсюдженні реклами цінних паперів забороняється:
вказувати розмір доходу, який передбачається одержати за цінними паперами, окрім випадків, коли таке повинне вказуватися відповідно до вимог чинного законодавства про цінні папери, та надавати прогнози щодо зростання курсової вартості цінних паперів;
рекламувати цінні папери до публікації інформації про випуск цінних паперів та їх реєстрацію відповідно до чинного законодавства про цінні папери та нормативно-правових актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
використовувати відомості, які відсутні в інформації про емісію цінних паперів, що зареєстрована в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку.
5. У разі, коли випуск цінних паперів визнано таким, що не відбувся, емітент таких цінних паперів зобов'язаний припинити розповсюдження реклами цих паперів у 3-денний термін з моменту реєстрації в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку звіту про наслідки підписки на цінні папери.


1. Рекламою цінних паперів визнається реклама про:
- цінні папери, які емітуються та/або перебувають в обігу;
- учасника ринку цінних паперів та його діяльність;
- угоди з цінними паперами та/або умови цих угод.
Інформація, яка відповідно до чинного законодавства про цінні папери та нормативно-правових актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку підлягає обов'язковому оприлюдненню, не вважається рекламою цінних паперів.
2. Рекламодавцями реклами цінних паперів можуть бути лише учасники ринку цінних паперів.
3. Реклама рекламодавців - професійних учасників ринку цінних паперів обов'язково повинна містити відомості про наявність ліцензії, що підтверджує право на здійснення відповідного виду діяльності на ринку цінних паперів, із зазначенням номеру ліцензії, дати її видачі та найменування органу, який видав ліцензію.
Це положення не застосовується у випадках, коли здійснюється рекламування знаків для товарів та послуг учасника ринку цінних паперів без надання послуг щодо рекламування цінних паперів.
4. Рекламодавцям при виробництві та розповсюдженні реклами цінних паперів забороняється:
- вказувати розмір доходу, який передбачається одержати за цінними паперами, окрім випадків, коли таке повинне вказуватися відповідно до вимог чинного законодавства про цінні папери, та надавати прогнози щодо зростання курсової вартості цінних паперів;
- рекламувати цінні папери до публікації інформації про випуск цінних паперів та їх реєстрацію відповідно до чинного законодавства про цінні папери та нормативно-правових актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
- використовувати відомості, які відсутні в інформації про емісію цінних паперів, що зареєстрована в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку.
5. У разі, коли випуск цінних паперів визнано таким, що не відбувся, емітент таких цінних паперів зобов'язаний припинити розповсюдження реклами цих паперів у 3-денний термін з моменту реєстрації в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку звіту про наслідки підписки на цінні папери.

Стаття 24. Реклама видів підприємницької діяльності, які потребують спеціального дозволу (ліцензії)


Стаття 27. Реклама видів господарської діяльності, які потребують ліцензії

Реклама видів підприємницької діяльності, які відповідно до законодавства України потребують спеціального дозволу (ліцензії), повинна містити посилання на номер чинної ліцензії, дату видачі та найменування органу, що її видав.


Реклама видів господарської діяльності, які відповідно до законодавства України потребують ліцензії, повинна містити посилання на номер чинної ліцензії, дату її видачі та найменування органу, що видав ліцензію.

Стаття 25. Реклама про зниження цін на продукцію (розпродаж)


Стаття 28. Реклама про зниження цін на продукцію (розпродаж)

Реклама про зниження цін на продукцію (розпродаж) повинна містити відомості про місце, дату початку та закінчення розпродажу, а також процентне співвідношення розміру зниження до попередньої ціни реалізації товару.
-82- Н. д. Шаров І. (Реєстр. картка №399), Н. д. Акопян В. (Виборчий округ №131):
Після статті 25 законопроект доповнити новою статтею такого змісту: "Стаття. Реклама кіно- та телефільмів
Реклама кіно- та телефільмів у будь-якій формі (афіші, повідомлення, анонси тощо) на вулицях, біля кінотеатрів, відеосалонів, по радіо, телебаченню, у пресі, в якій пропагується і показується насильство, вбивства, жорстокість, цинізм, антигуманізм, людиноненависництво, забороняється."
відхилено
Реклама про зниження цін на продукцію (розпродаж) повинна містити відомості про місце, дату початку та закінчення розпродажу, а також процентне співвідношення розміру зниження до попередньої ціни реалізації товару.

Стаття 25-1. Реклама еротичної продукції


Стаття 29. Реклама еротичної продукції

Реклама еротичної продукції здійснюється у відповідних спеціалізованих виданнях щодо такої продукції, а також безпосередньо у приміщеннях торгівельних закладів (підприємств), які реалізують еротичну продукцію, або на відповідних виставках (заходах).
Еротична реклама або фрагменти еротичної реклами в інших рекламах забороняється.
-83- Н. д. Карпов О. (Реєстр.картка №400):
Ст.25-1 доповнити ч.2: "Еротична реклама на телебаченні та радіо дозволяється у нічний час з 23 години до 6 години"
відхилено
Реклама еротичної продукції здійснюється у відповідних спеціалізованих виданнях щодо такої продукції, а також безпосередньо у приміщеннях торгівельних закладів (підприємств), які реалізують еротичну продукцію, або на відповідних виставках (заходах).
Еротична реклама або фрагменти еротичної реклами в інших рекламах забороняється.

РОЗДІЛ IV. КОНТРОЛЬ ЗА ДОТРИМАННЯМ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО РЕКЛАМУ


РОЗДІЛ IV. КОНТРОЛЬ ЗА ДОТРИМАННЯМ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО РЕКЛАМУ

Стаття 26. Контроль за дотриманням законодавства про рекламу


Стаття 30. Контроль за дотриманням законодавства про рекламу

1. Контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своєї компетенції:
Державний комітет по стандартизації, метрології і сертифікації України - щодо рекламодавців та розповсюджувачів реклами у сфері захисту споживачів реклами від порушень законодавства про рекламу;
Антимонопольний комітет України - щодо порушень антимонопольного законодавства.
2. На вимогу державних органів виконавчої влади (їх територіальних органів), на які покладено контроль за дотриманням законодавства про рекламу, рекламодавці та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні чи письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень, передбачених цим Законом.
3. Для координації діяльності в галузі реклами Кабінет Міністрів України створює раду, до складу якої входять представники всеукраїнських об'єднань громадян та об'єднань підприємств у галузі реклами.
-84- Н. д. Потімков С. (Виб. округ №170):
П. 1 ст. 26 доповнити абзацами: "Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення - щодо телерадіоорганізацій усіх форм власності.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку - щодо реклами цінних паперів,"
-85- Н. д. Москвін С. (Реєстр.картка №383):
Ч.1 ст.26 доповнити абзацом такого змісту: "Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку - щодо реклами цінних паперів, крім державних цінних паперів"
-86- Н. д. Табачник Д. (Виборч. округ №91):
ч.2 ст.26 викласти в такій редакції: "На вимогу державних органів виконавчої влади (їх територіальних органів), на які покладено контроль за дотриманням законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати усні та письмові пояснення, відео- та звукозаписи, інформацію, яка не містить комерційної таємниці, необхідну для здійснення повноважень, передбачених цим Законом. Надання іншої інформації здійснюється у відповідності та згідно чинного законодавства України.
-87- Н. д. Табачник Д. (Виборч. округ №91):
ч.3 ст.26 викласти в такій редакції: "Для координації діяльності в галузі реклами Кабінет Міністрів України створює Раду з питань реклами, до складу якої можуть входити представники об'єднань громадян та об'єднань підприємств у галузі реклами.
враховано






враховано




відхилено












враховано у редакції
1. Контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своєї компетенції, визначеної законами України:
- Державний комітет по стандартизації, метрології і сертифікації України - щодо рекламодавців та розповсюджувачів реклами у сфері захисту споживачів реклами від порушень законодавства про рекламу;
- Антимонопольний комітет України - щодо порушень антимонопольного законодавства.
- Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення - щодо телерадіоорганізацій усіх форм власності.
- Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку - щодо реклами цінних паперів
2. На вимогу органів виконавчої влади, на які покладено контроль за дотриманням законодавства про рекламу, рекламодавці та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні чи письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень, передбачених цим Законом.
3. З метою координації діяльності суб'єктів рекламного ринку Кабінет Міністрів України створює Раду з питань реклами, до складу якої входять представники об'єднань громадян, підприємств у галузі реклами.

Стаття 27. Відповідальність за порушення законодавства про рекламу


Стаття 31. Відповідальність за порушення законодавства про рекламу

1. Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть:
рекламодавці, винні у розповсюдженні реклами щодо продукції, виробництво та/або реалізацію якої заборонено чинним законодавством, в розповсюдженні реклами, забороненої чинним законодавством, в недотриманні вимог законодавства про рекламу щодо змісту реклами, в неперерахуванні збору на виробництво та розповсюдження соціальної реклами щодо шкоди тютюнопаління, зловживання алкоголем та іншої соціальної реклами на території України; в порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно;
розповсюджувачі реклами, винні в порушенні порядку розповсюдження реклами;
рекламодавці та розповсюджувачі реклами - за неподання або подання недостовірної інформації органам контролю, що зазначені у статті 26 цього Закону, для здійснення ними повноважень, передбачених цим Законом.
2. З метою захисту інтересів суспільства, держави, споживачів і учасників рекламного процесу державні органи, визначені в статті 26 цього Закону, можуть забороняти рекламу, що порушує вимоги законодавства про рекламу, та вимагати її публічного спростування
3. Рішення про порушення законодавства про рекламу надсилається рекламодавцеві або розповсюджувачеві реклами і є обов'язковим для виконання.
4. Державний комітет по стандартизації, метрології і сертифікації України та його територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі за поданням державних органів і громадських організацій або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, мають право накладати штрафи на :
рекламодавців за розповсюдження реклами щодо продукції, виробництво та/або реалізацію якої заборонено чинним законодавством, розповсюдження реклами, забороненої чинним законодавством, недотримання вимог законодавства про рекламу щодо змісту реклами - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами;
розповсюджувачів реклами за порушення порядку розповсюдження реклами - у розмірі чотирикратної вартості розповсюдженої реклами.
Вартість розповсюдженої реклами визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними або регульованими цінами (тарифами) без урахування суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов'язкових платежів), які встановлені Законом України "Про систему оподаткування".
За неподання або подання недостовірної інформації Державному комітету по стандартизації, метрології і сертифікації України та його територіальним органам необхідної для здійснення ними повноважень, передбачених цим Законом, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами накладається штраф цими органами у розмірі _100_ неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням Державного комітету по стандартизації, метрології і сертифікації України накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі 300 і більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, приймається виключно Державним комітетом по стандартизації, метрології і сертифікації України.
У разі невиконання рішень Державного комітету по стандартизації, метрології і сертифікації України та його територіальних органів, стягнення штрафів за порушення законодавства про рекламу здійснюється у судовому порядку.
5. Державний комітет по стандартизації, метрології і сертифікації України та його територіальні органи можуть вимагати від рекламодавців публікації відомостей, що коригують (уточнюють, доповнюють) рекламу, та звертатися з позовом до суду, в тому числі від невизначеного кола споживачів з приводу протиправних дій рекламодавців та розповсюджувачів реклами.
6. Антимонопольний комітет України накладає стягнення за порушення антимонопольного законодавства у галузі реклами.
7. Рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду або арбітражного суду у встановленому порядку.
8. Положення цієї статті не обмежують прав споживачів реклами, яким було завдано шкоди недобросовісною рекламою, на відшкодування цієї шкоди відповідно до законодавства України.
-88- Н. д. Табачник Д. (Виборч. округ №91):
абзац 1 ч.1 ст.27 слова "винні у розповсюдженні" замінити на "винні у виробництві", залі - за текстом.
-89- Н. д. Альошин В. (Реєстр.картка №336):
У п. 1 ч.1 ст.27 виключити слова: " в неперерахуванні збору на виробництво та розповсюдження соціальної реклами щодо шкоди тютюнопаління, зловживання алкоголем та іншої соціальної реклами на території України;"
-90- Н. д. Табачник Д. (Виборч. округ №91):
У п.2 ст.27 після слів "можуть забороняти рекламу" додати "тільки в судовому порядку".
-91- Н. д. Табачник Д. (Виборч. округ №91):
ч.3 ст.27 викласти в такій редакції: "Рішення суду про порушення законодавства про рекламу надсилається рекламодавцеві, виробнику або розповсюджувачеві реклами і є обов'язковим для виконання."
-92- Н. д. Потімков С. (Виб. округ №170):
ч.1 ст. 27 викласти у редакції:
"1. Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть:
а) рекламодавці, винні:
у замовленні реклами продукції, виробництво та/або реалізацію якої заборонено чинним законодавством,
у розповсюдженні реклами, забороненої чинним законодавством,
у недотриманні вимог законодавства про рекламу щодо змісту реклами,
у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно;
б) розповсюджувачі реклами, винні в порушенні порядку розповсюдження реклами;
в) рекламодавці та розповсюджувачі реклами - за неподання або подання недостовірної інформації органам контролю, що зазначені у статті 30 цього Закону, для здійснення ними повноважень, передбачених цим Законом."
ч. 3 ст. 27 - виключити.
-93- Н. д. Табачник Д. (Виборч. округ №91):
У ч.4 ст.27 після слів " мають право накладати штрафи на" доповнити "відповідних суб'єктів підприємницької діяльності".
-94- Н. д. Москвін С. (Реєстр.картка №383):
ч.4 ст.27 доповнити словами: "Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку щодо реклами цінних паперів, крім державних цінних паперів, Державний комітет по стандартизації, метрології і сертифікації України та його територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі..." і далі за текстом.
-95- Н. д. Шаров І. (Реєстр. картка №399):
У абз. 2 ч. 4 ст. 27 слово "п'ятикратної" замінити на слово: "десятикратної";
У абз.3 ч. 4 ст.27 слово "чотирикратної" замінити на слово: "семикратної";
У абз.5 ч.4 ст.27 цифру "100" замінити на цифру: "150".
-96- Н. д. Акопян В. (Виборч. округ №131):
У абз. 2 ч. 4 ст. 27 слово "п'ятикратної" замінити на слово: "десятикратної";
У абз.3 ч. 4 ст.27 слово "чотирикратної" замінити на слово: "семикратної";
У абз.5 ч.4 ст.27 цифру "100" замінити на цифру: "150".
-97- Н. д. Сергієнко О. (Виб. округ №101):
У п.4 ст.27 слова "100 неоподатковуваних мінімумів" замінити на "300 неоподатковуваних мінімумів". Слова "300 неоподатковуваних мінімумів" замінити на "500 неоподатковуваних мінімумів"

відхилено



враховано





враховано
у редакції

враховано по суті




враховано
























відхилено



відхилено








враховано частково





враховано частково





відхилено


1. Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть:
а) рекламодавці, винні:
- у замовленні реклами продукції, виробництво та/або реалізацію якої заборонено чинним законодавством,
- у розповсюдженні реклами, забороненої чинним законодавством,
- у недотриманні вимог законодавства щодо змісту реклами,
- у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно;
б) розповсюджувачі реклами, винні в порушенні порядку розповсюдження реклами;
в) рекламодавці та розповсюджувачі реклами - за неподання або подання недостовірної інформації органам контролю, що зазначені у статті 30 цього Закону, для здійснення ними повноважень, передбачених цим Законом.
2. З метою захисту інтересів суспільства, держави, споживачів і учасників рекламного процесу органи державної влади, визначені в статті 30 цього Закону, можуть порушити питання про заборону реклами в судовому порядку, та вимагати її публічного спростування
3. Державний комітет по стандартизації, метрології і сертифікації України та його територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі за поданням органів державної влади і громадських організацій або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, мають право накладати штрафи на:
- рекламодавців за розповсюдження реклами щодо продукції, виробництво та/або реалізацію якої заборонено чинним законодавством, розповсюдження реклами, забороненої чинним законодавством, недотримання вимог законодавства про рекламу щодо змісту реклами - у розмірі десятикратної вартості розповсюдженої реклами;
- розповсюджувачів реклами за порушення порядку розповсюдження реклами - у розмірі семикратної вартості розповсюдженої реклами.
4. Вартість розповсюдженої реклами визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними або регульованими цінами (тарифами) без урахування суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов'язкових платежів), які встановлені Законом України "Про систему оподаткування".
5. За неподання або подання недостовірної інформації Державному комітету по стандартизації, метрології і сертифікації України та його територіальним органам необхідної для здійснення ними повноважень, передбачених цим Законом, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами накладається штраф цими органами у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
6. У разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням Державного комітету по стандартизації, метрології і сертифікації України накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
7. Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі 300 і більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян приймається виключно Державним комітетом по стандартизації, метрології і сертифікації України.
8. У разі невиконання рішень Державного комітету по стандартизації, метрології і сертифікації України та його територіальних органів стягнення штрафів за порушення законодавства про рекламу здійснюється у судовому порядку.
9. Державний комітет по стандартизації, метрології і сертифікації України та його територіальні органи можуть вимагати від рекламодавців публікації відомостей, що коригують (уточнюють, доповнюють) рекламу, та звертатися з позовом до суду, в тому числі від невизначеного кола споживачів з приводу протиправних дій рекламодавців та розповсюджувачів реклами.
10. Антимонопольний комітет України накладає стягнення за порушення антимонопольного законодавства у галузі реклами.
11. Рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду або господарського суду у встановленому порядку.
12. Положення цієї статті не обмежують прав споживачів реклами, яким було завдано шкоди недобросовісною рекламою, на відшкодування цієї шкоди відповідно до законодавства України.

Стаття 28. Публічне спростування недобросовісної реклами


Стаття 32. Публічне спростування недобросовісної реклами

1. Публічне спростування недобросовісної реклами здійснюється добровільно або за рішенням суду (арбітражного суду).
2. Публічне спростування недобросовісної реклами здійснюється за рахунок винної особи.
3. Публічне спростування недобросовісної реклами здійснюється через той же рекламний засіб з використанням того ж простору, часу, місця і в тому ж порядку, в якому здійснювалась реклама.


1. Публічне спростування недобросовісної реклами здійснюється добровільно або за рішенням суду (господарського суду).
2. Публічне спростування недобросовісної реклами здійснюється за рахунок винної особи.
3. Публічне спростування недобросовісної реклами здійснюється у тому ж порядку, в якому вона була розміщена.

Стаття 29. Права об'єднань громадян та об'єднань підприємств у галузі реклами


Стаття 33. Права об'єднань громадян, підприємств у галузі реклами

Особи, що працюють у галузі реклами, можуть об'єднуватися на добровільній основі в громадські організації, спілки, асоціації, інші об'єднання.
Об'єднання можуть створювати органи саморегулювання, які здійснюють свою діяльність відповідно до чинного законодавства.
Об'єднання громадян та об'єднань підприємств у галузі реклами мають право:
здійснювати незалежну експертизу реклами щодо її відповідності вимогам законодавства України про рекламу та давати відповідні рекомендації рекламодавцям, виробникам і розповсюджувачам реклами;
подавати до органів прокуратури матеріали і звертатися до органів виконавчої влади з питань порушення законодавства про рекламу;
звертатися у встановленому порядку з позовом до суду, арбітражного суду в інтересах рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами у випадку порушення їх прав, передбачених законодавством України про рекламу;
представляти своїх членів в органах, створених відповідно до чинного законодавства України.
-98- Н. д. Потімков С. (Виб. округ №170):
Абз. 5 ст. 29 викласти у редакції: " звертатися до органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань порушення законодавства про рекламу;"

враховано
1. Особи, що працюють у галузі реклами, можуть об'єднуватися на добровільній основі в громадські організації, спілки, асоціації, інші об'єднання.
2. Об'єднання можуть створювати органи саморегулювання, які здійснюють свою діяльність відповідно до чинного законодавства.
3. Об'єднання громадян, підприємств у галузі реклами мають право:
- здійснювати незалежну експертизу реклами щодо її відповідності вимогам законодавства України про рекламу та давати відповідні рекомендації рекламодавцям, виробникам і розповсюджувачам реклами;
- звертатися до органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань порушення законодавства про рекламу;
- звертатися у встановленому порядку з позовом до суду, господарського суду в інтересах рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами у випадку порушення їх прав, передбачених законодавством України про рекламу;
- представляти своїх членів в органах, створених відповідно до чинного законодавства України.

Стаття 30. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ


РОЗДІЛ V. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

1. У зв'язку з прийняттям нової редакції Закону України "Про рекламу", внести наступні зміни:
1) додати у статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" новий пункт наступного змісту:
"- на виробництво соціальної реклами щодо шкоди тютюнопаління та зловживання алкоголем".
2) доповнити статтю 14 Закону України "Про систему оподаткування" новим пунктом наступного змісту:
"-_збір на виробництво соціальної реклами щодо шкоди тютюнопаління та зловживання алкоголем";
3) доповнити пункт 5.1 статті 5 Закону України "Про податок на додану вартість" новим підпунктом наступного змісту:
" -_збір на виробництво соціальної реклами щодо шкоди тютюнопаління та зловживання алкоголем";
4) доповнити статтю 4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" новим пунктом наступного змісту:
"41) органи Державного комітету по стандартизації, метрології і сертифікації України - за позовами, з якими вони звертаються до суду або до арбітражного суду у зв'язку з порушенням Закону України "Про рекламу".
5) доповнити пункт 1 статті 18 Закону України "Про захист прав споживачів" новим абзацом 10 такого змісту:
"вказівку на використання під час надання розважальних послуг музичного характеру виконавцями музичних творів фонограми із власним виконанням та(або) фонограми музичного супроводу власного виконання."
Наступні абзаци пункту вважати відповідно абзацами 11, 12.
2. Ввести в дію нову редакцію Закону України "Про рекламу" з дня його опублікування.
-99- Н. д. Андресюк Б. (Реєстр. картка №445):
Вилучити з законопроекту норми статті 30, що регулюють питання внесення змін до інших нормативно-правових актів.
-100- Н. д.Альошин В. (Реєстр.картка №336):
У ч.1 ст.30 виключити пункти 1), 2) і 3).
-101- Н. д. Танюк Л. (Виборчий округ №166):
п.5 ст.30 вилучити.
відхилено



враховано

враховано
1 Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
2. Статтю 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року №7-93 "Про державне мито" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №13, ст. 113, №26, ст. 281, №49, ст. 459; 1994 р., №28, ст. 241, №29, ст. 257, №33, ст. 300; 1995 р., №13, ст. 85, №14, ст. 90; 1996 р., №9, ст. 43, №41, ст. 192, №52, ст. 306; 1997 р., №6, ст. 46, №9, ст. 70, №18, ст. 131; 2000 р., №19, ст. 143, №29, ст. 232, №46, ст. 398, №50, ст. 436; 2001 р., №24, ст.124) доповнити пунктом 45 такого змісту:
"45) органи Державного комітету по стандартизації, метрології і сертифікації України - за позовами, з якими вони звертаються до суду або до господарського суду у зв'язку з порушенням Закону України "Про рекламу".


ГОЛОВА
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ




* - Назви колонок таблиці подані в загальному значенні