Назва: Про доповнення статті 21 та нову редакцію статті 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення"
Автор: Кабінет Міністрів України
Головний комітет: Народні депутати України - члени Комітету у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів

N
Редакція, прийнята в попередньому читанні*
Зауваження та пропозиції
Висновки, обгр.
Редакція, запропонована головним комітетом

Проект
ЗАКОН УКРАЇНИ

Про доповнення статтi 21 та нову редакцiю статтi 65 Закону України "Про пенсiйне забезпечення"





Проект
ЗАКОН УКРАЇНИ

Про внесення змін до Закону України "Про пенсiйне забезпечення"


Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:



Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:


1. Внести до Закону України "Про пенсiйне забезпечення" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1992 р., N 3, ст. 10; 1998 р., N 26, ст. 156) такi змiни:


І. Внести до Закону України "Про пенсiйне забезпечення" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1992 р., N 3, ст. 10; 1998 р., N 26, ст. 156) такi змiни:


-1- Н.д.Борзих О.І.(Округ №103)
В пункті "в" статті 21 добавити абзац такого змісту: "Ця надбавка встановлюється незалежно від виду пенсії, яку в даний час одержує пенсіонер, якщо він набув таке право, будучи пенсіонером по віку, продовжує працювати після досягнення пенсійного віку, відмовляючись від одержання пенсії".
Враховано
1. У статтi 21:
1) частину першу доповнити пунктами "г" i "д" такого змiсту:

доповнити частину першу статтi 21 пунктами "г" i "д" такого змiсту:
"г) особам, якi набули право на пенсiю за вiком вiдповiдно до цього Закону i мають необхiдний трудовий стаж, але пiсля досягнення пенсiйного вiку виявили бажання працювати i одержувати пенсiю з бiльш пiзнього строку, - в розмiрi 10 процентiв основного розмiру пенсiї (без урахування надбавок, пiдвищень, додаткової пенсiї) за кожний повний рiк трудового стажу, пiсля досягнення пенсiйного вiку, але не бiльше 40 процентiв;
-2- Н.д.Кулик О.В. (Округ №145)
Пункт "г" статті 21 після слів "основного розміру пенсії" доповнити словами "незалежно від виду її призначення" і далі за текстом.


Не враховано, оскільки стаття 21 передбачає встановлення надбавок до пенсії за віком.

"г) особам, якi набули право на пенсiю за вiком вiдповiдно до цього Закону i мають необхiдний стаж роботи, але пiсля досягнення пенсiйного вiку виявили бажання працювати i одержувати пенсiю з бiльш пiзнього строку, - в розмiрi 10 процентiв основного розмiру пенсiї (без урахування надбавок, пiдвищень, додаткової пенсiї) за кожний повний рiк роботи, пiсля досягнення пенсiйного вiку, але не бiльше 40 процентiв;

д) пенсiонерам (крiм осiб, зазначених в пунктi "в" цiєї статтi), якi мають повний стаж роботи для призначення пенсiї за вiком, за їх бажанням замiсть виплати пенсiї в перiод роботи нараховується пiсля залишення роботи надбавка до пенсiї в розмiрi 10 процентiв основного розмiру пенсiї (без урахування надбавок, пiдвищень, додаткової пенсiї) за кожний повний рiк роботи пiсля призначення пенсiї за умови, що загальний розмiр надбавки не перевищує 40 процентiв";
-3- Н.д.Кулик О.В. (Округ №145)
Пункт "д" статті 21 після слів "основного розміру пенсії" доповнити словами "незалежно від виду її призначення", а після слів "за кожний повний рік роботи після призначення пенсії" поставити кому й кінцівку пункту викласти в такій редакції: "При цьому загальний розмір надбавок не може перевищувати 40 процентів".

Враховано частково.
д) пенсiонерам (крім осіб, зазначених у пункті "в" цієї статті), якi мають достатній для призначення пенсiї за вiком стаж роботи і виявили бажання замiсть пенсiї в перiод роботи одержувати надбавку до пенсiї, - в розмiрi 10 процентiв основного розмiру пенсiї (без урахування надбавок, пiдвищень, додаткової пенсiї) за кожний повний рiк роботи пiсля призначення пенсiї, але не більше 40 процентiв";
2) доповнити статтю після частини першої новою частиною такого змісту:
"Надбавки, встановлені відповідно до пунктів "в", "г" і "д" частини першої цієї статті, зберігаються при переведенні на інший вид пенсії".


-4- Н.д.Шаров І.Ф. (Реєстр.картка №399)
Частину 2 статті 21 доповнити таким положенням: "Відповідно до ст. 77 цього Закону підвищення пенсій не позначається на виплаті зазначених надбавок"
Враховано.
Врегульовано чинним законодавством
У зв'язку з цим частину другу вважати відповідно частиною третьою.

викласти статтю 65 Закону в такiй редакцiї:
"Стаття 65. Загальний порядок визначення середньомiсячного заробiтку для обчислення пенсiй

Середньомiсячний фактичний заробiток для обчислення пенсiй за вибором того, хто звернувся за пенсiєю, береться за перiоди:

1) з 1 сiчня 2001 року до З1 грудня 2004 року - за останнi 5 рокiв роботи, або за будь-якi 10 рокiв роботи пiдряд протягом усiєї трудової дiяльностi незалежно вiд перерв у роботi;

2) з 1 сiчня 2005 року - за останнi 10 рокiв роботи, або за будь-якi 15 рокiв роботи пiдряд протягом усiєї трудової дiяльностi незалежно вiд перерв у роботi.
У разi коли той, хто звернувся за пенсiєю пропрацював менший перiод, нiж передбачено частиною першою цiєї статтi, середньомiсячний заробiток визначається за фактичний перiод роботи шляхом дiлення загальної суми заробiтку за цей перiод на число мiсяцiв у ньому.
Якщо працiвник пропрацював менше одного календарного мiсяця, то заробiток за весь вiдпрацьований час дiлиться на число вiдпрацьованих днiв, а одержана сума множиться на число робочих днiв за мiсяць, обчислене в середньому за рiк (25,4 - при шестиденному робочому тижнi та 21,2 - при п'ятиденному робочому тижнi). У цьому разi для обчислення пенсiї враховується заробiток у розмiрi не бiльше двох тарифних ставок (окладiв).
У разi призначення пенсiй працiвникам, зайнятим на сезонних роботах, середньомiсячний фактичний заробiток визначається шляхом дiлення загальної суми заробiтку за 5, 10, 15 повних сезонiв вiдповiдно на 60, 120, 180.
Заробiток для обчислення пенсiї враховується за даними персонiфiкованого облiку вiдомостей у системi загальнообов'язкового державного пенсiйного страхування".

-5- Н.д.Баулін П.Б. (Округ №76)

Викласти статтю 65 Закону в такiй редакцiї:

"Стаття 65. Загальний порядок визначення середньомiсячного заробiтку для обчислення пенсiй
Середньомiсячний фактичний заробiток для обчислення пенсiй береться (за вибором того, хто звернувся за пенсiєю): за 24 останніх календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом всiєї трудової дiяльностi перед зверненням за пенсією, незалежно вiд наявних перерв у роботi.
Середньомiсячний заробiток за 24 календарних місяці і за 60 календарних місяців визначається шляхом дiлення загальної суми заробiтку за 24 календарних місяці роботи підряд (перед зверненням за пенсією) чи за 60 календарних місяців роботи підряд (протягом всiєї трудової дiяльностi) відповідно на 24 чи 60. При цьому за бажанням того, хто звернувся за пенсiєю, місяці з неповним числом робочих днів у зв'язку з їх влаштуванням на роботу або звільненням враховуються як повні календарні місяці роботи.
У тих випадках, коли той, хто звернувся за пенсiєю, пропрацював менше 24 календарних місяців, середньомiсячний заробiток визначається шляхом дiлення загальної суми заробiтку за календарні місяці роботи на число цих місяців.
Якщо працівник пропрацював менше одного календарного місяця, то заробіток за весь відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на число робочих днiв за мiсяць, обчислене в середньому за рiк (25,4 - при шестиденному робочому тижнi та 21,2 - при п'ятиденному робочому тижнi). У цьому разi для обчислення пенсiї враховується заробiток у розмiрi не бiльше двох тарифних ставок (окладiв).
При призначенні пенсiй працiвникам, зайнятим на сезонних роботах, середньомiсячний фактичний заробiток визначається шляхом дiлення за 2 або 5 повних сезонiв на 24 чи 60.
Заробiток для обчислення пенсiї враховується за даними персонiфiкованого облiку вiдомостей у системi загальнообов'язкового державного пенсiйного страхування".

-6- Н.д.Корнійчук І.В. (Реєстр.картка №254)
Статтю 65 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 65. Загальний порядок визначення середньомiсячного заробiтку для обчислення пенсiй
Для обчислення пенсiй за вибором того, хто звернувся за пенсiєю, береться заробіток за перiоди:
1) з 1 сiчня 2001 року до З1 грудня 2004 року - за останнi 5 рокiв роботи або за будь-якi 10 рокiв роботи пiдряд протягом усiєї трудової дiяльностi, незалежно вiд перерв у роботi;
2) з 1 сiчня 2005 року - за останнi 10 рокiв роботи або за будь-якi 15 рокiв роботи пiдряд протягом усiєї трудової дiяльностi, незалежно вiд перерв у роботi.
Обчислення пенсії провадиться із заробітку, скоригованого шляхом застосування індивідуального коефіцієнта.
Заробіток за періоди, зазначені в частині першій цієї статті, враховується для визначення у розрізі кожного року індивідуального коефіцієнта.
Індивідуальний коефіцієнт одержується шляхом співвідношення середньомiсячного заробiтку для обчислення пенсiї у розрізі кожного року і величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за цей же період.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсiї визначається шляхом помноження середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року, в якому призначається пенсія, на середньоарифметичний індивідуальний коефіцієнт.
У разi коли той, хто звернувся за пенсiєю, пропрацював менший перiод, нiж передбачено частиною першою цiєї статтi, середньомiсячний заробiток визначається шляхом дiлення загальної суми заробiтку за фактично відпрацьовані місяці на число цих мiсяцiв.
Якщо працiвник пропрацював менше одного календарного мiсяця, то заробiток за весь вiдпрацьований час дiлиться на число вiдпрацьованих днiв, а одержана сума множиться на число робочих днiв за мiсяць, обчислене в середньому за рiк (25,4 - при шестиденному робочому тижнi та 21,2 - при п'ятиденному робочому тижнi). У цьому разi для обчислення пенсiї враховується заробiток у розмiрi не бiльше двох тарифних ставок (окладiв).
У разi призначення пенсiй працiвникам, зайнятим на сезонних роботах, середньомiсячний фактичний заробiток у розрізі кожного року визначається шляхом дiлення заробiтку за повний сезон на дванадцять.
Заробiток, з якого обчислюється пенсiя, за період після запровадження персонiфiкованого облiку вiдомостей у системi загальнообов'язкового державного пенсiйного страхування враховується за даними цього обліку".


Враховано частково.




























































Враховано.
2. Статтю 65 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 65. Загальний порядок визначення середньомiсячного заробiтку для обчислення пенсiй
Для обчислення пенсiй (за вибором того, хто звернувся за пенсiєю) береться заробіток за перiоди:
1) з 1 сiчня 2001 року до З1 грудня 2004 року - за останнi 5 рокiв роботи або за будь-якi 10 рокiв роботи пiдряд протягом усiєї трудової дiяльностi, незалежно вiд перерв у роботi;
2) з 1 сiчня 2005 року - за останнi 10 рокiв роботи або за будь-якi 15 рокiв роботи пiдряд протягом усiєї трудової дiяльностi, незалежно вiд перерв у роботi.
Обчислення пенсії провадиться із заробітку, скоригованого шляхом застосування індивідуального коефіцієнта.
Заробіток за періоди, зазначені в частині першій цієї статті, враховується для визначення у розрізі кожного року індивідуального коефіцієнта. При цьому за бажанням того, хто звернувся за пенсією, місяці з неповним числом робочих днів у зв'язку з їх влаштуванням на роботу або звільненням враховуються як повні календарні місяці роботи.
Індивідуальний коефіцієнт одержується шляхом співвідношення середньомiсячного заробiтку для обчислення пенсiї у розрізі кожного року і величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за цей же період.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсiї визначається шляхом помноження середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року, в якому призначається пенсія, на середньоарифметичний індивідуальний коефіцієнт.
У разi коли той, хто звернувся за пенсiєю, пропрацював менший перiод, нiж передбачено частиною першою цiєї статтi, то для обчислення індивідуального коефіцієнта враховується заробіток за фактично відпрацьований час.
Якщо працiвник пропрацював менше одного календарного мiсяця, то для обчислення індивідуального коефіцієнта враховується заробіток у такому порядку:
заробiток за весь вiдпрацьований час дiлиться на число вiдпрацьованих днiв, а одержана сума множиться на число робочих днiв за мiсяць, обчислене в середньому за рiк (25,4 - при шестиденному робочому тижнi та 21,2 - при п'ятиденному робочому тижнi). У цьому разi для обчислення пенсiї враховується заробiток у розмiрi не бiльше двох тарифних ставок (окладiв).
У разi призначення пенсiй працiвникам, зайнятим на сезонних роботах, для обчислення індивідуального коефіцієнта враховується заробіток у розрізі кожного сезону.
Заробiток, з якого обчислюється пенсiя, за період після запровадження персонiфiкованого облiку вiдомостей у системi загальнообов'язкового державного пенсiйного страхування враховується за даними цього обліку".

II. Прикiнцевi положення


II. Прикiнцевi положення

1. Доповнення, що вносяться до статтi 21, набирають чинностi з дня опублiкування цього Закону, а нова редакцiя статтi 65 - з 1 сiчня 2001 року.

2. Установити, що пiдвищення пенсiй вiдповiдно до статтi 21 Закону України "Про пенсiйне забезпечення" провадиться згiдно з порядком, що затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
-7- Н.д.Корнійчук І.В. (Реєстр.картка №254)
Прикiнцевi положення викласти у такій редакції:
1. Цей Закон набирає чинностi з дня його опублiкування, за винятком пункту 2 розділу І, який набирає чинності з 1 сiчня 2001 року.
2. Кабiнету Мiнiстрiв України розробити та затвердити порядок нарахування надбавки до пенсії за роботу після досягнення пенсійного віку і коригування середньомісячного заробітку для обчислення пенсії.


Враховано

1. Цей Закон набирає чинностi з дня його опублiкування; стаття 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (в редакції цього Закону) набирає чинності з 1 січня 2001 року.
2. Установити, що за бажанням пенсіонерів у 2001 році пенсії можуть обчислюватися із середньомісячного заробітку за 24 останніх календарних місяці роботи, у 2002 році - за 36, у 2003 - за 48 останніх календарних місяців роботи.

3. Кабiнету Мiнiстрiв України розробити та затвердити порядок нарахування надбавки до пенсії за роботу після досягнення пенсійного віку і коригування середньомісячного заробітку для обчислення пенсії.

* - Назви колонок таблиці подані в загальному значенні