Назва: Про тимчасові слідчі та спеціальні комісії Верховної Ради України
Автор: народні депутати України - члени Комітету з питань правової реформи
Відповідальний комітет: народні депутати України - члени Комітету з питань правової реформи

N
Редакція, прийнята в попередньому читанні*
Зауваження та пропозиції
Висновки, обгр.
Редакція, запропонована головним комітетом
0.




1.
Закон України
1. Президент України
Скасувати Закон України "Про тимчасові слідчі та спеціальні комісії Верховної Ради України" та прийняти новий закон з цього питання
Відхилити
Закон України
2.
Про тимчасовi слiдчi та спецiальнi комiсiї


Про тимчасовi слiдчi та спецiальнi комiсiї
3.
Верховної Ради України


Верховної Ради України
4.
Розділ I. ЗАГАЛЬНI ПОЛОЖЕННЯ


Розділ I. ЗАГАЛЬНI ПОЛОЖЕННЯ
5.
Стаття 1. Статус тимчасових слiдчих та спецiальних комiсiй Верховної Ради України


Стаття 1. Статус тимчасових слiдчих та спецiальних комiсiй Верховної Ради України
6.
1. Тимчасовi слiдчi комiсiї Верховної Ради України (далi - слiдчi комiсiї) є колегiальними тимчасовими органами Верховної Ради України, завданням яких є здiйснення парламентського контролю шляхом проведення розслiдування з питань, що становлять суспiльний iнтерес.



1. Тимчасовi слiдчi комiсiї Верховної Ради України (далi - слiдчi комiсiї) є колегiальними тимчасовими органами Верховної Ради України, завданням яких є здiйснення парламентського контролю шляхом проведення розслiдування з питань, що становлять суспiльний iнтерес.
7.
2. Тимчасовi спецiальнi комiсiї Верховної Ради України (далi - спецiальнi комiсiї) є колегiальними тимчасовими органами Верховної Ради України, завданням яких є пiдготовка i попереднiй розгляд питань за дорученням Верховної Ради України, у тому числi доопрацювання проектiв законiв та iнших актiв Верховної Ради України.


2. Тимчасовi спецiальнi комiсiї Верховної Ради України (далi - спецiальнi комiсiї) є колегiальними тимчасовими органами Верховної Ради України, завданням яких є пiдготовка i попереднiй розгляд питань за дорученням Верховної Ради України, у тому числi доопрацювання проектiв законiв та iнших актiв Верховної Ради України.
8.
3. Питання про утворення слiдчої або спецiальної комiсiй включається окремим пунктом до порядку денного сесiї Верховної Ради України.


3. Питання про утворення слiдчої або спецiальної комiсiй включається окремим пунктом до порядку денного сесiї Верховної Ради України.
9.
4. Статус, органiзацiя i порядок дiяльностi слiдчих i спецiальних комiсiй визначаються Конституцiєю України, цим та iншими законами України.


4. Статус, органiзацiя i порядок дiяльностi слiдчих i спецiальних комiсiй визначаються Конституцiєю України, цим та iншими законами України.
10.
Стаття 2. Пiдзвiтнiсть слiдчих i спецiальних комiсiй Верховнiй Радi України


Стаття 2. Пiдзвiтнiсть слiдчих i спецiальних комiсiй Верховнiй Радi України
11.
Слiдчi i спецiальнi комiсiї пiдзвiтнi Верховнiй Радi України. Термiн попереднього звiту слiдчих комiсiй визначається Верховною Радою України при утвореннi цих комiсiй. Наступний звiт слiдчої комiсiї заслуховується пiсля завершення її роботи або не пiзнiш як через три мiсяцi пiсля попереднього звiту, якщо робота комiсiї потребує бiльш тривалого часу.


Слiдчi i спецiальнi комiсiї пiдзвiтнi Верховнiй Радi України. Термiн попереднього звiту слiдчих комiсiй визначається Верховною Радою України при утвореннi цих комiсiй. Наступний звiт слiдчої комiсiї заслуховується пiсля завершення її роботи або не пiзнiш як через три мiсяцi пiсля попереднього звiту, якщо робота комiсiї потребує бiльш тривалого часу.
12.
Стаття 3. Принципи дiяльностi слiдчих комiсiй


Стаття 3. Принципи дiяльностi слiдчих комiсiй
13.
1. Слiдчi комiсiї дiють на принципах верховенства права, законностi, об'єктивностi та колегiальностi.


1. Слiдчi комiсiї дiють на принципах верховенства права, законностi, об'єктивностi та колегiальностi.
14.
2. Засiдання слiдчих комiсiй проводяться у закритому режимi, якщо iнше не передбачено цим Законом. Матерiали розслiдування та висновки з них не можуть оприлюднюватися без вiдповiдного рiшення Верховної Ради України.


2. Засiдання слiдчих комiсiй проводяться у закритому режимi, якщо iнше не передбачено цим Законом. Матерiали розслiдування та висновки з них не можуть оприлюднюватися без вiдповiдного рiшення Верховної Ради України.
15.
3. За рiшенням комiсiї голова слiдчої комiсiї може надавати засобам масової iнформацiї повiдомлення про окремi органiзацiйнi питання роботи слiдчої комiсiї.


3. За рiшенням комiсiї голова слiдчої комiсiї може надавати засобам масової iнформацiї повiдомлення про окремi органiзацiйнi питання роботи слiдчої комiсiї.
16.
4. Iнформацiю про дiяльнiсть слiдчих комiсiй може отримати в будь-який час Голова Верховної Ради України.


4. Iнформацiю про дiяльнiсть слiдчих комiсiй може отримати в будь-який час Голова Верховної Ради України.
17.
Роздiл II. ПОВНОВАЖЕННЯ СЛIДЧИХ КОМIСIЙ


Роздiл II. ПОВНОВАЖЕННЯ СЛIДЧИХ КОМIСIЙ
18.
Стаття 4. Права слiдчих комiсiй


Стаття 4. Права слiдчих комiсiй
19.
Слiдчi комiсiї мають право:
2. Президент України
Закон надає слідчим комісіям вкрай широкі права, зокрема, без будь-яких обмежень знайомитися з інформацією, яка має навіть опосередковане відношення до предмету розслідування, виквикати будь-яку особу для дачі пояснень, вимагати свідчення, пояснення від всіх осіб, вилучати будь-які матеріали, здійснювати примусовий привод, безперешкодно входити на всі, навіть режимні та приватні підприємства, установи і організації, залучати для роботи спеціалістів, працівників органів прокуратури України, Служби безпеки України, міністерства внутрішніх справ, податкової міліції та інших правоохоронних органів.
В одному органі передбачається сконцентрувати функції, які тепер розподілені між різними правоохоронними органами, що призведе до неправомірного розширення повноважень слідчих комісій, створення умов для зловживань та порушень, насамперед порушень прав людини.
Відхилено
Слiдчi комiсiї мають право:
20.
1) вимагати необхiдну для розслiдування iнформацiю вiд органiв державної влади та органiв мiсцевого самоврядування, їх посадових осiб, пiдприємств, установ, органiзацiй усiх форм власностi та їх керiвникiв. Iнформацiя, що становить державну таємницю, надається у порядку, встановленому законом;


1) вимагати необхiдну для розслiдування iнформацiю вiд органiв державної влади та органiв мiсцевого самоврядування, їх посадових осiб, пiдприємств, установ, органiзацiй усiх форм власностi та їх керiвникiв. Iнформацiя, що становить державну таємницю, надається у порядку, встановленому законом;
21.
2) вiльно ознайомлюватися з iнформацiєю та документами, що мають пряме чи опосередковане вiдношення до предмету розслiдування, отримувати їх копiї;


2) вiльно ознайомлюватися з iнформацiєю та документами, що мають пряме чи опосередковане вiдношення до предмету розслiдування, отримувати їх копiї;
22.
3) отримувати або витребувати, а у разi потреби i вилучати будь-якi необхiднi для парламентського розслiдування документи чи їх копiї;


3) отримувати або витребувати, а у разi потреби i вилучати будь-якi необхiднi для парламентського розслiдування документи чи їх копiї;
23.
4) викликати будь-яку особу для дачi пояснень (крiм Президента України i суддiв), заслуховувати її на своєму засiданнi, ставити їй запитання;


4) викликати будь-яку особу для дачi пояснень (крiм Президента України i суддiв), заслуховувати її на своєму засiданнi, ставити їй запитання;
24.
5) отримувати свiдчення, у тому числi i письмовi пояснення вiд будь-яких осiб (крiм Президента України i суддiв), що мають причетнiсть до справ, якi розслiдуються слiдчими комiсiями;


5) отримувати свiдчення, у тому числi i письмовi пояснення вiд будь-яких осiб (крiм Президента України i суддiв), що мають причетнiсть до справ, якi розслiдуються слiдчими комiсiями;
25.
6) пiдготовляти i вносити пропозицiї до Верховної Ради України щодо включення до складу слiдчої комiсiї спецiального прокурора та спецiального слiдчого;
3. Президент України
Спеціальні прокурори та спеціальні слідчі передбачають Конституцією України лише для включення їх до складу спеціальної тимчасової слідчої комісії для проведення розслідування щодо усунення Президента України з поста в порядку імпічменту (ст. 111)
Враховано
6) пiдготовляти i вносити пропозицiї до Верховної Ради України щодо включення до складу слiдчої комiсiї, утвореної відповідно до статті 111 Конституції України, спецiального прокурора та спецiального слiдчого;
26.
7) приймати рiшення про залучення спецiалiстiв (фахiвцiв) для роботи в слiдчих комiсiях;


7) приймати рiшення про залучення спецiалiстiв (фахiвцiв) для роботи в слiдчих комiсiях;
27.
8) звертатися за допомогою i отримувати її вiд органiв державної влади, органiв мiсцевого самоврядування та їх посадових осiб, у тому числi органiв прокуратури, внутрiшнiх справ, контрольно-ревiзiйних органiв, при розслiдуваннi визначених Верховною Радою України питань;


8) звертатися за допомогою i отримувати її вiд органiв державної влади, органiв мiсцевого самоврядування та їх посадових осiб, у тому числi органiв прокуратури, внутрiшнiх справ, контрольно-ревiзiйних органiв, при розслiдуваннi визначених Верховною Радою України питань;
28.
9) безперешкодно входити на пiдприємства, в установи, органiзацiї всiх форм власностi для з'ясування питань, пов'язаних з предметом розслiдування;


9) безперешкодно входити на пiдприємства, в установи, органiзацiї всiх форм власностi для з'ясування питань, пов'язаних з предметом розслiдування;
29.
10) залучати до участi у розслiдуваннi працiвникiв органiв прокуратури України, спiвробiтникiв i працiвникiв Служби безпеки України, працiвникiв Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, податкової мiлiцiї та iнших правоохоронних органiв у необхiднiй для розслiдування кiлькостi, в тому числi персонально конкретних осiб;
4. Президент України
Закон передбачає залучення працівників правоохоронних органів у необмеженів кількості, без згоди їх керівників і навіть без їх особистої згоди.
Враховано
10) залучати до участi у розслiдуваннi працiвникiв органiв прокуратури України, спiвробiтникiв i працiвникiв Служби безпеки України, працiвникiв Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, податкової мiлiцiї та iнших правоохоронних органiв у необхiднiй для розслiдування кiлькостi, в тому числi персонально конкретних осiб за їх згодою;
30.
11) подавати до суду заяви про скасування незаконних нормативних актiв, рiшень або розпоряджень будьяких органiв державної влади чи органiв мiсцевого самоврядування, їх посадових осiб (крiм судiв) у порядку, встановленому законом;
5. Президент України
Неправомірним є надання слідчим комісіям право подавати до суду заяви про скасування нормативних актів, рішень або ророзпоряджень органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб.
Враховано

31.
12) iнiцiювати у Верховнiй Радi України питання про недовiру Кабiнету Мiнiстрiв України, Генеральному прокурору України.


11) iнiцiювати у Верховнiй Радi України питання про недовiру Кабiнету Мiнiстрiв України, Генеральному прокурору України.
32.
Стаття 5. Обов'язки слiдчих комiсiй


Стаття 5. Обов'язки слiдчих комiсiй
33.
Слiдчi комiсiї зобов'язанi:


Слiдчi комiсiї зобов'язанi:
34.
1) вести протоколи та стенограми своїх засiдань;


1) вести протоколи та стенограми своїх засiдань;
35.
2) вести облiк всiєї iнформацiї та документiв, що надходять у слiдчi комiсiї при проведеннi розслiдування, а також вихiдних документiв;


2) вести облiк всiєї iнформацiї та документiв, що надходять у слiдчi комiсiї при проведеннi розслiдування, а також вихiдних документiв;
36.
3) проводити збiр iнформацiї, свiдчень, пояснень, матерiалiв i документiв, здiйснювати їх дослiдження;


3) проводити збiр iнформацiї, свiдчень, пояснень, матерiалiв i документiв, здiйснювати їх дослiдження;
37.
4) на основi всебiчного аналiзу дослiджених фактiв робити висновки та пропозицiї для внесення на розгляд на пленарному засiданнi Верховної Ради України;


4) на основi всебiчного аналiзу дослiджених фактiв робити висновки та пропозицiї для внесення на розгляд на пленарному засiданнi Верховної Ради України;
38.
5) доповiдати Верховнiй Радi України про проведення та результати розслiдування у вiдповiдностi з визначеними завданнями;


5) доповiдати Верховнiй Радi України про проведення та результати розслiдування у вiдповiдностi з визначеними завданнями;
39.
6) здавати в архiв Верховної Ради України всi протоколи, стенограми своїх засiдань, а також матерiали розслiдувань разом з висновками та пропозицiями. У разi направлення матерiалiв комiсiї до Генеральної прокуратури України в архiв здаються їх копiї.


6) здавати в архiв Верховної Ради України всi протоколи, стенограми своїх засiдань, а також матерiали розслiдувань разом з висновками та пропозицiями. У разi направлення матерiалiв комiсiї до Генеральної прокуратури України в архiв здаються їх копiї.
40.
Стаття 6. Забезпечення слiдчих комiсiй документами та iнформацiєю


Стаття 6. Забезпечення слiдчих комiсiй документами та iнформацiєю
41.
1. На запити та звернення слiдчих комiсiй в процесi здiйснення ними своїх повноважень органи державної влади i органи мiсцевого самоврядування, пiдприємства, установи та органiзацiї незалежно вiд форм власностi, а також їх посадовi особи зобов'язанi надавати документи та iнформацiю, що стосуються предмета розслiдування.


1. На запити та звернення слiдчих комiсiй в процесi здiйснення ними своїх повноважень органи державної влади i органи мiсцевого самоврядування, пiдприємства, установи та органiзацiї незалежно вiд форм власностi, а також їх посадовi особи зобов'язанi надавати документи та iнформацiю, що стосуються предмета розслiдування.
42.
2. Слiдча комiсiя має право прийняти рiшення про вилучення необхiдних документiв у разi вiдмови або ухилення посадових осiб вiд надання цих документiв. Уповноважений член слiдчої комiсiї вилучає документи в присутностi представникiв пiдприємства, установи, органiзацiї за участю представника органу внутрiшнiх справ в порядку, установленому законом. Про вилучення вiн складає протокол у двох примiрниках, в якому зазначаються вилученi документи i який пiдписують член комiсiї та присутнi представники.


2. Слiдча комiсiя має право прийняти рiшення про вилучення необхiдних документiв у разi вiдмови або ухилення посадових осiб вiд надання цих документiв. Уповноважений член слiдчої комiсiї вилучає документи в присутностi представникiв пiдприємства, установи, органiзацiї за участю представника органу внутрiшнiх справ в порядку, установленому законом. Про вилучення вiн складає протокол у двох примiрниках, в якому зазначаються вилученi документи i який пiдписують член комiсiї та присутнi представники.
43.
3. Посадовi особи органiв державної влади, органiв мiсцевого самоврядування, пiдприємств, установ, органiзацiй, що перевiряються, у разi вiдмови або ухилення вiд своєчасного надання необхiдних документiв та iнформацiї на вимогу слiдчих комiсiй, а також за надання недостовiрних документiв та iнформацiї притягаються до вiдповiдальностi у порядку, встановленому законом.


3. Посадовi особи органiв державної влади, органiв мiсцевого самоврядування, пiдприємств, установ, органiзацiй, що перевiряються, у разi вiдмови або ухилення вiд своєчасного надання необхiдних документiв та iнформацiї на вимогу слiдчих комiсiй, а також за надання недостовiрних документiв та iнформацiї притягаються до вiдповiдальностi у порядку, встановленому законом.
44.
Стаття 7. Обов'язковiсть свiдчень слiдчiй комiсiї


Стаття 7. Обов'язковiсть свiдчень слiдчiй комiсiї
45.
1. Громадяни i посадовi особи органiв державної влади, органiв мiсцевого самоврядування, пiдприємств, установ i органiзацiй (крiм Президента України i суддiв) зобов'язанi з'явитися на виклик слiдчої комiсiї i дати правдивi свiдчення про вiдомi їм обставини в справi парламентського розслiдування.
6. Президент України
Всупереч статті 63 Конституції України, яка передбачає, що особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, у статті 7 Закону встановлюється обов'язок громадян і посадових осіб, підприємств, установ і організацій дати правдиві свідчення про всі відомі їм обставини у справі парламентського розслідування і відповісти на всі запитання, що стосуються справи.
Враховано

1. Громадяни i посадовi особи органiв державної влади, органiв мiсцевого самоврядування, пiдприємств, установ i органiзацiй (крiм Президента України i суддiв) зобов'язанi з'явитися на виклик слiдчої комiсiї i дати правдивi свiдчення про вiдомi їм обставини в справi парламентського розслiдування. Згі дно статті 63 Конституції України особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом.
46.
2. Особа, яка дає свiдчення слiдчiй комiсiї, повинна вiдповiсти на всi запитання, що стосуються справи, яка розслiдується комiсiєю, а у разi необхiдностi - викласти свої свiдчення у письмовiй формi або ж пiдписати протокол, в якому вони зафiксованi.


2. Особа, яка дає свiдчення слiдчiй комiсiї, повинна вiдповiсти на всi запитання, що стосуються справи, яка розслiдується комiсiєю, а у разi необхiдностi - викласти свої свiдчення у письмовiй формi або ж пiдписати протокол, в якому вони зафiксованi.
47.
3. Якщо громадянин або посадова особа не з'явиться без поважних причин, слiдча комiсiя має право прийняти рiшення про застосування до нього приводу, виконання якого забезпечується органами внутрiшнiх справ в установленому законом порядку.


3. Якщо громадянин або посадова особа не з'явиться без поважних причин, слiдча комiсiя має право прийняти рiшення про застосування до нього приводу, виконання якого забезпечується органами внутрiшнiх справ в установленому законом порядку.
48.
Роздiл III. ОРГАНIЗАЦIЯ I ПОРЯДОК ДIЯЛЬНОСТI СЛIДЧИХ КОМIСIЙ


Роздiл III. ОРГАНIЗАЦIЯ I ПОРЯДОК ДIЯЛЬНОСТI СЛIДЧИХ КОМIСIЙ
49.
Стаття 8. Утворення слiдчих комiсiй


Стаття 8. Утворення слiдчих комiсiй
50.
1. Слiдчi комiсiї утворюються Верховною Радою України, якщо за це проголосувала не менш як одна третина вiд конституцiйного складу Верховної Ради України.


1. Слiдчi комiсiї утворюються Верховною Радою України, якщо за це проголосувала не менш як одна третина вiд конституцiйного складу Верховної Ради України.
51.
2. Пiдставами для призначення та проведення депутатського розслiдування можуть бути повiдомлення про порушення Конституцiї України, законiв або iнших нормативно-правових актiв органами державної влади, органами мiсцевого самоврядування, їх посадовими особами, керiвниками пiдприємств, установ, органiзацiй будь-якої форми власностi стосовно питань, що становлять суспiльний iнтерес, у тому числi:
7. Президент України
Закон не визначив критерії, за якими питання можуть бути визнані такими, що становлять суспільний інтерес, і тому можуть бути предметом розслідування тимчасової слідчої комісії.

Відхилено
Право вирішення питання, чи становить конкретний факт, подія тощо суспільний інтерес, належить Верховній Раді України
2. Пiдставами для призначення та проведення депутатського розслiдування можуть бути повiдомлення про порушення Конституцiї України, законiв або iнших нормативно-правових актiв органами державної влади, органами мiсцевого самоврядування, їх посадовими особами, керiвниками пiдприємств, установ, органiзацiй будь-якої форми власностi стосовно питань, що становлять суспiльний iнтерес, у тому числi:
52.
повiдомлення про обставини, якi загрожують суверенiтету, територiальнiй цiлiсностi України або її екологiчним, полiтичним, економiчним i культурним iнтересам;


повiдомлення про обставини, якi загрожують суверенiтету, територiальнiй цiлiсностi України або її екологiчним, полiтичним, економiчним i культурним iнтересам;
53.
повiдомлення про масове порушення прав, свобод i законних iнтересiв громадян, їх об'єднань або зловживання владою посадовими особами, що завдало iстотної шкоди суспiльним iнтересам.


повiдомлення про масове порушення прав, свобод i законних iнтересiв громадян, їх об'єднань або зловживання владою посадовими особами, що завдало iстотної шкоди суспiльним iнтересам.
54.
3. Про утворення слiдчої комiсiї Верховна Рада України приймає постанову, в якiй визначає:


3. Про утворення слiдчої комiсiї Верховна Рада України приймає постанову, в якiй визначає:
55.
1) назву слiдчої комiсiї;


1) назву слiдчої комiсiї;
56.
2) завдання слiдчої комiсiї i питання, що пiдлягають розслiдуванню;


2) завдання слiдчої комiсiї i питання, що пiдлягають розслiдуванню;
57.
3) кiлькiсний i персональний склад слiдчої комiсiї;
8. Президент України
Враховуючи особливий статус та повноваження тимчасової слідчої комісії, не можна погодитися із тим, щоб її голова обирався членами комісії, а не безпосередньо Верховною Радою України
Враховано
(див. також ст.ст 10, 11)
3) кiлькiсний i персональний склад слiдчої комiсiї, голову комісії;
58.
4) термiн попереднього звiту слiдчої комiсiї про виконання завдань;


4) термiн попереднього звiту слiдчої комiсiї про виконання завдань;
59.
5) заходи кадрового, матерiально-технiчного, iнформацiйного, органiзацiйного забезпечення дiяльностi слiдчої комiсiї;


5) заходи кадрового, матерiально-технiчного, iнформацiйного, органiзацiйного забезпечення дiяльностi слiдчої комiсiї;
60.
6) органи державної влади, органи мiсцевого самоврядування, їх посадових осiб, якi зобов'язанi спiвпрацювати з слiдчою комiсiєю чи сприяти їй у справi розслiдування;
9. Президент України
Законом передбачено, що Верховна Рада України своєю постановою може визначити органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб, які зобов'язані співпрацювати з слідчою комісією чи сприяти їй у справі розслідування. Ця норма не відповідає Конституції України, оскільки прийняття таких рішень не належить до повноважень Верховної Ради України, не відповідає завданням зазначених органів, а також правам та обов'язкам їх посадових осіб.
Відхилено
6) органи державної влади, органи мiсцевого самоврядування, їх посадових осiб, якi зобов'язанi спiвпрацювати з слiдчою комiсiєю чи сприяти їй у справi розслiдування;
61.
7) iншi питання, пов'язанi з дiяльнiстю слiдчої комiсiї.


7) iншi питання, пов'язанi з дiяльнiстю слiдчої комiсiї.
62.
4. За постановою Верховної Ради України слiдча комiсiя може утворюватися у складi народних депутатiв України - членiв вiдповiдного комiтету або спецiальної комiсiї Верховної Ради України.


4. За постановою Верховної Ради України слiдча комiсiя може утворюватися у складi народних депутатiв України - членiв вiдповiдного комiтету або спецiальної комiсiї Верховної Ради України.
63.
Стаття 9. Порядок проведення засiдань слiдчих комiсiй


Стаття 9. Порядок проведення засiдань слiдчих комiсiй
64.
1. Формою роботи слiдчої комiсiї є її засiдання, якi проводяться в мiру необхiдностi.


1. Формою роботи слiдчої комiсiї є її засiдання, якi проводяться в мiру необхiдностi.
65.
2. Засiдання слiдчої комiсiї є правомочним, якщо на ньому присутнi бiльше половини складу членiв слiдчої комiсiї, затвердженого Верховною Радою України. Всi рiшення на цих засiданнях приймаються бiльшiстю голосiв присутнiх членiв слiдчої комiсiї шляхом вiдкритого або таємного голосування.


2. Засiдання слiдчої комiсiї є правомочним, якщо на ньому присутнi бiльше половини складу членiв слiдчої комiсiї, затвердженого Верховною Радою України. Всi рiшення на цих засiданнях приймаються бiльшiстю голосiв присутнiх членiв слiдчої комiсiї шляхом вiдкритого або таємного голосування.
66.
3. Засiдання слiдчої комiсiї скликаються головою слiдчої комiсiї або на вимогу не менш як чвертi її членiв i є закритими. За рiшенням слiдчої комiсiї засiдання може проводитися у вiдкритому режимi.


3. Засiдання слiдчої комiсiї скликаються головою слiдчої комiсiї або на вимогу не менш як чвертi її членiв i є закритими. За рiшенням слiдчої комiсiї засiдання може проводитися у вiдкритому режимi.
67.
4. У процесi засiдання слiдчої комiсiї ведеться протокол, який пiдписується головою та секретарем слiдчої комiсiї. Проведення засiдання за рiшенням слiдчої комiсiї може фiксуватися засобами аудiо- та вiдеозапису.


4. У процесi засiдання слiдчої комiсiї ведеться протокол, який пiдписується головою та секретарем слiдчої комiсiї. Проведення засiдання за рiшенням слiдчої комiсiї може фiксуватися засобами аудiо- та вiдеозапису.
68.
Стаття 10. Проведення органiзацiйного засiдання слiдчої комiсiї


Стаття 10. Проведення органiзацiйного засiдання слiдчої комiсiї
69.
Перше, органiзацiйне, засiдання слiдчої комiсiї проводиться у термiн, що не перевищує 72 годин з моменту її утворення. На цьому засiданнi обираються голова, заступник голови, секретар слiдчої комiсiї, а також приймається рiшення про внесення пропозицiй Головi Верховної Ради України щодо чисельностi та персонального складу секретарiату слiдчої комiсiї. На органiзацiйному засiданнi слiдчої комiсiї можуть вирiшуватися також iншi питання.


Перше, органiзацiйне, засiдання слiдчої комiсiї проводиться у термiн, що не перевищує 72 годин з моменту її утворення. На цьому засiданнi обираються заступник голови та секретар слiдчої комiсiї, а також приймається рiшення про внесення пропозицiй Головi Верховної Ради України щодо чисельностi та персонального складу секретарiату слiдчої комiсiї. На органiзацiйному засiданнi слiдчої комiсiї можуть вирiшуватися також iншi питання.
70.
Стаття 11. Порядок обрання голови, заступникiв голови та секретаря слiдчої комiсiї


Стаття 11. Порядок обрання заступникiв голови та секретаря слiдчої комiсiї
71.
1. Голова, заступник голови i секретар слiдчої комiсiї обираються на її органiзацiйному засiданнi з числа її членiв шляхом таємного або вiдкритого голосування бiльшiстю вiд складу комiсiї. Кандидатури на посади голови, заступника голови, секретаря слiдчої комiсiї може запропонувати будь-який член слiдчої комiсiї. Голосування проводиться по кожнiй кандидатурi окремо.


1. Заступник голови i секретар слiдчої комiсiї обираються на її органiзацiйному засiданнi з числа її членiв шляхом таємного або вiдкритого голосування бiльшiстю вiд складу комiсiї. Кандидатури на посади заступника голови, секретаря слiдчої комiсiї може запропонувати будь-який член слiдчої комiсiї. Голосування проводиться по кожнiй кандидатурi окремо.
72.
2. Бiльшiстю голосiв членiв слiдчої комiсiї голова слiдчої комiсiї, його заступник, секретар можуть бути переобранi на будь-якому засiданнi слiдчої комiсiї.


2. Бiльшiстю голосiв членiв слiдчої комiсiї голова слiдчої комiсiї, його заступник, секретар можуть бути переобранi на будь-якому засiданнi слiдчої комiсiї.
73.
Стаття 12. Секретарiат слiдчої комiсiї


Стаття 12. Секретарiат слiдчої комiсiї
74.
1. Для забезпечення належних умов роботи слiдчої комiсiї утворюється секретарiат, до якого входить не менше двох осiб з числа постiйних працiвникiв апарату Верховної Ради України. За постiйними працiвниками апарату Верховної Ради України, якi залученi до роботи у слiдчих комiсiях, зберiгається мiсце роботи та їх заробiтна плата. Слiдча комiсiя може подати до керiвництва Верховної Ради України пропозицiї щодо пiдвищення оплати працi працiвникам апарату Верховної Ради України, якi залученi до роботи у слiдчiй комiсiї, на перiод роботи комiсiї.


1. Для забезпечення належних умов роботи слiдчої комiсiї утворюється секретарiат, до якого входить не менше двох осiб з числа постiйних працiвникiв апарату Верховної Ради України. За постiйними працiвниками апарату Верховної Ради України, якi залученi до роботи у слiдчих комiсiях, зберiгається мiсце роботи та їх заробiтна плата. Слiдча комiсiя може подати до керiвництва Верховної Ради України пропозицiї щодо пiдвищення оплати працi працiвникам апарату Верховної Ради України, якi залученi до роботи у слiдчiй комiсiї, на перiод роботи комiсiї.
75.
2. Пропозицiї щодо чисельностi та персонального складу секретарiату слiдчої комiсiї формуються на органiзацiйному засiданнi комiсiї, i його склад може змiнюватися залежно вiд необхiдностi у фахiвцях вiдповiдного профiлю.


2. Пропозицiї щодо чисельностi та персонального складу секретарiату слiдчої комiсiї формуються на органiзацiйному засiданнi комiсiї, i його склад може змiнюватися залежно вiд необхiдностi у фахiвцях вiдповiдного профiлю.
76.
3. Прийом на роботу до секретарiату слiдчої комiсiї фахiвцiв, якi не є працiвниками апарату Верховної Ради України, здiйснюється за строковим трудовим договором з ними, який укладається керiвництвом апарату Верховної Ради України за пропозицiєю голови слiдчої комiсiї. Оплата працi, у тому числi премiювання цих фахiвцiв, здiйснюється в порядку та розмiрах, встановлених для головних консультантiв комiтетiв Верховної Ради України.


3. Прийом на роботу до секретарiату слiдчої комiсiї фахiвцiв, якi не є працiвниками апарату Верховної Ради України, здiйснюється за строковим трудовим договором з ними, який укладається керiвництвом апарату Верховної Ради України за пропозицiєю голови слiдчої комiсiї. Оплата працi, у тому числi премiювання цих фахiвцiв, здiйснюється в порядку та розмiрах, встановлених для головних консультантiв комiтетiв Верховної Ради України.
77.
4. Дiловодство слiдчої комiсiї здiйснює її секретарiат.


4. Дiловодство слiдчої комiсiї здiйснює її секретарiат.
78.
Стаття 13. Голова слiдчої комiсiї


Стаття 13. Голова слiдчої комiсiї
79.
Органiзацiю роботи слiдчої комiсiї забезпечує її голова, який:


Органiзацiю роботи слiдчої комiсiї забезпечує її голова, який:
80.
1) головує на засiданнях слiдчої комiсiї;


1) головує на засiданнях слiдчої комiсiї;
81.
2) пiдписує разом iз секретарем слiдчої комiсiї протоколи засiдань та рiшення слiдчої комiсiї;


2) пiдписує разом iз секретарем слiдчої комiсiї протоколи засiдань та рiшення слiдчої комiсiї;
82.
3) представляє слiдчу комiсiю у зносинах з органами державної влади, органами мiсцевого самоврядування, їх посадовими особами, пiдприємствами, установами, органiзацiями, а також громадянами; за рiшенням комiсiї видає довiреностi на здiйснення представництва членам слiдчої комiсiї;


3) представляє слiдчу комiсiю у зносинах з органами державної влади, органами мiсцевого самоврядування, їх посадовими особами, пiдприємствами, установами, органiзацiями, а також громадянами; за рiшенням комiсiї видає довiреностi на здiйснення представництва членам слiдчої комiсiї;
83.
4) забезпечує розробку плану роботи слiдчої комiсiї;


4) забезпечує розробку плану роботи слiдчої комiсiї;
84.
5) органiзовує роботу членiв слiдчої комiсiї, її секретарiату, консультантiв та залучених до неї фахiвцiв на виконання визначених завдань, координує їх дiяльнiсть;


5) органiзовує роботу членiв слiдчої комiсiї, її секретарiату, консультантiв та залучених до неї фахiвцiв на виконання визначених завдань, координує їх дiяльнiсть;
85.
6) iнформує членiв слiдчої комiсiї про офiцiйнi документи, листи та матерiали, що надiйшли до комiсiї;


6) iнформує членiв слiдчої комiсiї про офiцiйнi документи, листи та матерiали, що надiйшли до комiсiї;
86.
7) вносить пропозицiї про виклик вiдповiдних осiб для отримання свiдчень або пояснень;


7) вносить пропозицiї про виклик вiдповiдних осiб для отримання свiдчень або пояснень;
87.
8) у разi систематичного ухилення народних депутатiв України вiд виконання ними обов'язкiв члена слiдчої комiсiї iнформує про це голiв вiдповiдних депутатських фракцiй (груп) та Голову Верховної Ради України;


8) у разi систематичного ухилення народних депутатiв України вiд виконання ними обов'язкiв члена слiдчої комiсiї iнформує про це голiв вiдповiдних депутатських фракцiй (груп) та Голову Верховної Ради України;
88.
9) вживає необхiдних заходiв до виконання затвердженого слiдчою комiсiєю плану роботи, утворення належних умов її дiяльностi;


9) вживає необхiдних заходiв до виконання затвердженого слiдчою комiсiєю плану роботи, утворення належних умов її дiяльностi;
89.
10) вносить на розгляд Верховної Ради України пропозицiї слiдчої комiсiї, пов'язанi з її роботою;


10) вносить на розгляд Верховної Ради України пропозицiї слiдчої комiсiї, пов'язанi з її роботою;
90.
11) готує пропозицiї про залучення фахiвцiв (спецiалiстiв) до роботи в комiсiї.


11) готує пропозицiї про залучення фахiвцiв (спецiалiстiв) до роботи в комiсiї.
91.
Стаття 14. Заступник голови слiдчої комiсiї


Стаття 14. Заступник голови слiдчої комiсiї
92.
Заступник голови слiдчої комiсiї:


Заступник голови слiдчої комiсiї:
93.
1) виконує обов'язки голови слiдчої комiсiї у разi його вiдсутностi;


1) виконує обов'язки голови слiдчої комiсiї у разi його вiдсутностi;
94.
2) виконує за дорученням голови слiдчої комiсiї окремi його функцiї, а також завдання по органiзацiї роботи цiєї слiдчої комiсiї.


2) виконує за дорученням голови слiдчої комiсiї окремi його функцiї, а також завдання по органiзацiї роботи цiєї слiдчої комiсiї.
95.
Стаття 15. Секретар слiдчої комiсiї


Стаття 15. Секретар слiдчої комiсiї
96.
Секретар слiдчої комiсiї:


Секретар слiдчої комiсiї:
97.
1) бере участь у складаннi плану роботи слiдчої комiсiї та розробцi звернень до органiв державної влади, органiв мiсцевого самоврядування, пiдприємств, установ, органiзацiй та їх посадових осiб, а також iнших вихiдних документiв;


1) бере участь у складаннi плану роботи слiдчої комiсiї та розробцi звернень до органiв державної влади, органiв мiсцевого самоврядування, пiдприємств, установ, органiзацiй та їх посадових осiб, а також iнших вихiдних документiв;
98.
2) контролює ведення дiловодства слiдчої комiсiї та її секретарiату, пiдписує разом з головою комiсiї протоколи засiдання i рiшення слiдчої комiсiї;


2) контролює ведення дiловодства слiдчої комiсiї та її секретарiату, пiдписує разом з головою комiсiї протоколи засiдання i рiшення слiдчої комiсiї;
99.
3) веде облiк засiдань слiдчої комiсiї та присутнiх на засiданнях;


3) веде облiк засiдань слiдчої комiсiї та присутнiх на засiданнях;
100.
4) контролює виконання рiшень слiдчої комiсiї та забезпечення її членiв необхiдними документами та матерiалами;


4) контролює виконання рiшень слiдчої комiсiї та забезпечення її членiв необхiдними документами та матерiалами;
101.
5) контролює виконання плану роботи слiдчої комiсiї та графiка її дiй;


5) контролює виконання плану роботи слiдчої комiсiї та графiка її дiй;
102.
6) готує матерiали слiдчої комiсiї до передачi їх в архiв Верховної Ради України, а у разi необхiдностi - до направлення їх у Генеральну прокуратуру України.


6) готує матерiали слiдчої комiсiї до передачi їх в архiв Верховної Ради України, а у разi необхiдностi - до направлення їх у Генеральну прокуратуру України.
103.
Стаття 16. Член слiдчої комiсiї


Стаття 16. Член слiдчої комiсiї
104.
1. Член слiдчої комiсiї:


1. Член слiдчої комiсiї:
105.
1) бере участь у засiданнях слiдчої комiсiї;


1) бере участь у засiданнях слiдчої комiсiї;
106.
2) висловлює або письмово складає свою окрему думку у разi незгоди з рiшеннями, що ухвалюються слiдчою комiсiєю;


2) висловлює або письмово складає свою окрему думку у разi незгоди з рiшеннями, що ухвалюються слiдчою комiсiєю;
107.
3) за дорученням слiдчої комiсiї одержує письмовi або уснi пояснення вiд посадових осiб органiв державної влади та органiв мiсцевого самоврядування, керiвникiв пiдприємств, установ, органiзацiй, незалежно вiд форми власностi, а також громадян;


3) за дорученням слiдчої комiсiї одержує письмовi або уснi пояснення вiд посадових осiб органiв державної влади та органiв мiсцевого самоврядування, керiвникiв пiдприємств, установ, органiзацiй, незалежно вiд форми власностi, а також громадян;
108.
4) одержує вiд зазначених у пунктi 3 цiєї статтi осiб оригiнали або належним чином завiренi копiї будь-яких документiв, у тому числi тих, якi мiстять вiдомостi, що становлять державну та iншу передбачену законом таємницю;
10. Президент України
Закон надає слідчим комісіям вкрай широкі повноваження, зокрема, вимагати свідчення, пояснення від осіб, які відповідно до закону мають зобов'язання щодо нерозголошення певної інформації.
Законом не визначені обов'язки членів тимчасових слідчих комісій та залучених до їх роботи осіб, а також їх відповідльність за розголошення державної таємниці чи іншої спеціальної інформації, яка стала їм відома в результаті розслідування.
Враховано
(див. також ст. 19 ч. 2)






4) одержує вiд зазначених у пунктi 3 цiєї статтi осiб оригiнали або належним чином завiренi копiї будь-яких документiв, у тому числi тих, якi мiстять вiдомостi, що становлять державну та iншу передбачену законом таємницю, у зв'язку з чим на члена комісії відповідно до закону покладається обов'язок охороняти таку таємницю;
109.
5) вносить пропозицiї щодо залучення до участi у роботi слiдчої комiсiї працiвникiв правоохоронних органiв щодо їх кiлькiсного та персонального складу, а також щодо залучення до роботи у слiдчiй комiсiї спецiалiстiв;


5) вносить пропозицiї щодо залучення до участi у роботi слiдчої комiсiї працiвникiв правоохоронних органiв щодо їх кiлькiсного та персонального складу, а також щодо залучення до роботи у слiдчiй комiсiї спецiалiстiв;
110.
6) вносить пропозицiї щодо органiзацiї роботи слiдчої комiсiї та опрацювання матерiалiв депутатського розслiдування i висновкiв з них.


6) вносить пропозицiї щодо органiзацiї роботи слiдчої комiсiї та опрацювання матерiалiв депутатського розслiдування i висновкiв з них.
111.
2. На час дiяльностi слiдчих комiсiй їх протоколи та оригiнали документiв зберiгаються в сейфi, що опечатується. У процесi дослiдження матерiалiв розслiдування кожен член слiдчої комiсiї працює з ксерокопiями витребуваних документiв, що не виключає його звернення до їх оригiналiв, при необхiдностi консультується з фахiвцями, радиться з консультантами слiдчої комiсiї. Всi зауваження, висновки та пропозицiї щодо дослiджуваних матерiалiв i фактiв члени слiдчої комiсiї викладають письмово та подають їх на iм'я голови слiдчої комiсiї через її секретарiат або безпосередньо.


2. На час дiяльностi слiдчих комiсiй їх протоколи та оригiнали документiв зберiгаються в сейфi, що опечатується. У процесi дослiдження матерiалiв розслiдування кожен член слiдчої комiсiї працює з ксерокопiями витребуваних документiв, що не виключає його звернення до їх оригiналiв, при необхiдностi консультується з фахiвцями, радиться з консультантами слiдчої комiсiї. Всi зауваження, висновки та пропозицiї щодо дослiджуваних матерiалiв i фактiв члени слiдчої комiсiї викладають письмово та подають їх на iм'я голови слiдчої комiсiї через її секретарiат або безпосередньо.
112.
Стаття 17. Розгляд питань на засiданнях слiдчої комiсiї


Стаття 17. Розгляд питань на засiданнях слiдчої комiсiї
113.
1. На засiданнi слiдчої комiсiї вирiшуються питання:


1. На засiданнi слiдчої комiсiї вирiшуються питання:
114.
1) обрання голови, його заступника та секретаря слiдчої комiсiї;


1) обрання голови, його заступника та секретаря слiдчої комiсiї;
115.
2) затвердження плану та процедури роботи слiдчої комiсiї;


2) затвердження плану та процедури роботи слiдчої комiсiї;
116.
3) утворення робочих груп слiдчої комiсiї за напрямками визначених завдань;


3) утворення робочих груп слiдчої комiсiї за напрямками визначених завдань;
117.
4) залучення для отримання матерiалiв та їх дослiдження працiвникiв органiв прокуратури України, iнших правоохоронних органiв, наукових консультантiв i фахiвцiв;


4) залучення для отримання матерiалiв та їх дослiдження працiвникiв органiв прокуратури України, iнших правоохоронних органiв, наукових консультантiв i фахiвцiв;
118.
5) пiдготовки пропозицiй до Верховної Ради України щодо включення до складу слiдчої комiсiї спецiального прокурора i спецiальних слiдчих та пропозицiй щодо органiзацiї роботи комiсiї;
11. Президент України
Спеціальні прокурори та спеціальні слідчі передбачають Конституцією України лише для включення їх до складу спеціальної тимчасової слідчої комісії для проведення розслідування щодо усунення Президента України з поста в порядку імпічменту (ст. 111)
Враховано
(див. п. 6 ст. 4)
5) пiдготовки пропозицiй до Верховної Ради України щодо включення до складу слiдчої комiсiї, утвореної відповідно до статті 111 Конституції України, спецiального прокурора i спецiальних слiдчих, а також щодо органiзацiї роботи комiсiї;
119.
6) розробки схем по отриманню та дослiдженню документiв, узгодження структури i форм вiдповiдних документiв, звернень;


6) розробки схем по отриманню та дослiдженню документiв, узгодження структури i форм вiдповiдних документiв, звернень;
120.
7) розподiлу доручень;


7) розподiлу доручень;
121.
8) виклику посадових осiб та iнших громадян для одержання вiдповiдних свiдчень або пояснень;


8) виклику посадових осiб та iнших громадян для одержання вiдповiдних свiдчень або пояснень;
122.
9) заслуховування пояснень викликаних осiб i вiдповiдей їх на запитання;


9) заслуховування пояснень викликаних осiб i вiдповiдей їх на запитання;
123.
10) повiдомлення в засобах масової iнформацiї стосовно органiзацiї роботи слiдчої комiсiї;


10) повiдомлення в засобах масової iнформацiї стосовно органiзацiї роботи слiдчої комiсiї;
124.
11) вiдрядження членiв слiдчої комiсiї у зв'язку з її дiяльнiстю;


11) вiдрядження членiв слiдчої комiсiї у зв'язку з її дiяльнiстю;
125.
12) прийняття висновкiв i пропозицiй слiдчої комiсiї;


12) прийняття висновкiв i пропозицiй слiдчої комiсiї;
126.
13) затвердження тексту звiту про роботу слiдчої комiсiї та визначення доповiдача перед Верховною Радою України.


13) затвердження тексту звiту про роботу слiдчої комiсiї та визначення доповiдача перед Верховною Радою України.
127.
2. Слiдча комiсiя може розглядати й iншi питання, якi виникають пiд час проведення парламентського розслiдування.


2. Слiдча комiсiя може розглядати й iншi питання, якi виникають пiд час проведення парламентського розслiдування.
128.
3. Для розгляду попередньо визначених питань на засiдання слiдчих комiсiй або їх робочих груп можуть бути запрошенi будь-якi особи, присутнiсть яких визнана необхiдною. Слiдчi комiсiї завчасно, але не пiзнiш як за три днi, в письмовiй формi повiдомляють про це керiвникiв органiв державної влади, органiв мiсцевого самоврядування, пiдприємств, установ i органiзацiй, представники яких викликаються на засiдання. У повiдомленнi запрошеним зазначаються час i мiсце засiдання, з якого питання необхiдна їх присутнiсть, якi матерiали та документи необхiдно мати з собою. Запрошена особа зобов'язана своєчасно прибути на засiдання слiдчої комiсiї чи її робочої групи.


3. Для розгляду попередньо визначених питань на засiдання слiдчих комiсiй або їх робочих груп можуть бути запрошенi будь-якi особи, присутнiсть яких визнана необхiдною. Слiдчi комiсiї завчасно, але не пiзнiш як за три днi, в письмовiй формi повiдомляють про це керiвникiв органiв державної влади, органiв мiсцевого самоврядування, пiдприємств, установ i органiзацiй, представники яких викликаються на засiдання. У повiдомленнi запрошеним зазначаються час i мiсце засiдання, з якого питання необхiдна їх присутнiсть, якi матерiали та документи необхiдно мати з собою. Запрошена особа зобов'язана своєчасно прибути на засiдання слiдчої комiсiї чи її робочої групи.
129.
4. Обговорення рiшень i дiй посадових осiб та iнших громадян, якi розслiдуються слiдчою комiсiєю, проводиться без їх присутностi.


4. Обговорення рiшень i дiй посадових осiб та iнших громадян, якi розслiдуються слiдчою комiсiєю, проводиться без їх присутностi.
130.
Стаття 18. Здiйснення перевiрок


Стаття 18. Здiйснення перевiрок
131.
Члени слiдчої комiсiї i створенi нею робочi групи здiйснюють перевiрки фактiв, подiй як безпосередньо на мiсцях їх виникнення, так i шляхом витребування вiдповiдних документiв i матерiалiв, отримання пояснень. Доступ їх на вiдповiднi об'єкти гарантується пiсля пред'явлення посвiдчення народного депутата України або посвiдчення особи, уповноваженої слiдчою комiсiєю.
12. Президент України
Стаття 18 Закону гарантує право будь-якому народному депутату України за пред'явленням посвідчення перебувати в місцях проведення розслідувань.
Відхилено
Не відповідає тексту Закону
Члени слiдчої комiсiї i створенi нею робочi групи здiйснюють перевiрки фактiв, подiй як безпосередньо на мiсцях їх виникнення, так i шляхом витребування вiдповiдних документiв i матерiалiв, отримання пояснень. Доступ їх на вiдповiднi об'єкти гарантується пiсля пред'явлення посвiдчення народного депутата України або посвiдчення особи, уповноваженої слiдчою комiсiєю.
132.
Стаття 19. Порядок залучення спецiалiстiв для роботи в слiдчiй комiсiї


Стаття 19. Порядок залучення спецiалiстiв для роботи в слiдчiй комiсiї
133.
1. Пропозицiї щодо залучення спецiалiстiв для роботи в слiдчiй комiсiї вносяться на її розгляд членами слiдчої комiсiї на черговому засiданнi. Рiшення про залучення спецiалiста для роботи в комiсiї приймається на її засiданнi.


1. Пропозицiї щодо залучення спецiалiстiв для роботи в слiдчiй комiсiї вносяться на її розгляд членами слiдчої комiсiї на черговому засiданнi. Рiшення про залучення спецiалiста для роботи в комiсiї приймається на її засiданнi.
134.
2. Залученi спецiалiсти повиннi подавати допомогу слiдчiй комiсiї у дослiдженнi та вивченнi питань при проведеннi розслiдування, використовуючи свої спецiальнi знання. Вони мають право знайомитися з матерiалами комiсiї в межах даних їм доручень. За виконання своїх обов'язкiв спецiалiсти мають право на винагороду, яка виплачується з коштiв, видiлених у розпорядження комiсiї.
13. Президент України
Законом не визначені обов'язки членів тимчасових слідчих комісій та залучених до їх роботи осіб, а також їх відповідльність за розголошення державної таємниці чи іншої спеціальної інформації, яка стала їм відома в результаті розслідування
Враховано
2. Залученi спецiалiсти повиннi подавати допомогу слiдчiй комiсiї у дослiдженнi та вивченнi питань при проведеннi розслiдування, використовуючи свої спецiальнi знання. Вони мають право знайомитися з матерiалами комiсiї в межах даних їм доручень і зобов'язані не розголошувати охоронювану законом таємницю, яка стала їм відома. За виконання своїх обов'язкiв спецiалiсти мають право на винагороду, яка виплачується з коштiв, видiлених у розпорядження комiсiї.
135.
3. Залученi до виконання завдань слiдчої комiсiї працiвники органiв прокуратури України, спiвробiтники i працiвники Служби безпеки України, працiвники Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, податкової мiлiцiї та iнших правоохоронних органiв дiють у межах своєї компетенцiї, визначеної вiдповiдними законами України з особливостями, передбаченими цим Законом.
14. Президент України
Ч. 3 ст. 19 передбачає, що залучені до виконання завдань слідчої комісії, працівники правоохоронних органів діють у межах своєї компетенції, визначеної відповідними законами України.
Враховано
3. Залученi до виконання завдань слiдчої комiсiї працiвники органiв прокуратури України, спiвробiтники i працiвники Служби безпеки України, працiвники Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, податкової мiлiцiї та iнших правоохоронних органiв відряджаються у разі необхідності та дiють у межах своєї компетенцiї, визначеної вiдповiдними законами України з особливостями, передбаченими цим Законом.
136.
Стаття 20. Вимоги щодо висновкiв та пропозицiй слiдчої комiсiї


Стаття 20. Вимоги щодо висновкiв та пропозицiй слiдчої комiсiї
137.
1. Результати розслiдування слiдча комiсiя викладає у письмовому висновку, який повинен мiстити вiдомостi про:


1. Результати розслiдування слiдча комiсiя викладає у письмовому висновку, який повинен мiстити вiдомостi про:
138.
1) факти й обставини, якi стали пiдставами для розслiдування;


1) факти й обставини, якi стали пiдставами для розслiдування;
139.
2) факти, встановленi слiдчою комiсiєю, i докази, якими це пiдтверджується;


2) факти, встановленi слiдчою комiсiєю, i докази, якими це пiдтверджується;
140.
3) факти, що не пiдтвердилися;


3) факти, що не пiдтвердилися;
141.
4) факти, якi не були перевiренi, i причини цього.


4) факти, якi не були перевiренi, i причини цього.
142.
2. Слiдча комiсiя при пiдготовцi висновку щодо кожного встановленого нею факту проводить голосування. Результати голосування з зазначенням кiлькостi голосiв, поданих "за" i "проти", наводяться у висновку. Рiшення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало бiльше нiж половина членiв слiдчої комiсiї вiд її складу, затвердженого Верховною Радою України. Всi рiшення слiдчої комiсiї оформляються письмово i пiдписуються головою та секретарем слiдчої комiсiї.
15. Президент України
Суперечить Конституції Украни норми Закону, які надають право тимчасовим слідчим комісіям приймати рішення (ч. 2 ст. 20, п.2 ст. 13, пп.2, 4 ст.15, п.2 ч. 1. ст. 16), адже відповідно до статті 89 Конституції України такі комісії можуть ухвалювати лише висновки та пропозиції.



16. Президент України
Закон не передбачає шляхів запобігання паралельному розслідуванню та пов'язаними з ним збору матеріалів, вилученню документів тощо, які можуть бути потрібні як парламентскій слідчій комісії, так і спеціально уповноваженим державним слідчим органам.

Відхилено
Будь-який орган має право приймати рішення, в тому числі і тимчасові слідчі комісії. Інше питання, чи є ці рішення обов'язковими. В цій частині Закон не протирічить Конституції.

Враховано
2. Слiдча комiсiя при пiдготовцi висновку щодо кожного встановленого нею факту проводить голосування. Результати голосування з зазначенням кiлькостi голосiв, поданих "за" i "проти", наводяться у висновку. Рiшення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало бiльше нiж половина членiв слiдчої комiсiї вiд її складу, затвердженого Верховною Радою України. Всi рiшення слiдчої комiсiї оформляються письмово i пiдписуються головою та секретарем слiдчої комiсiї.

3. У випадках, коли спеціально уповноваженим слідчим органам при розслідуванні кримінальних справ необхідні документи, що знаходяться у розпорядженні тимчасової слідчої комісії, комісія передає ці документи слідчим органам у порядку, встановленому законом.

143.
3. Пропозицiї слiдчої комiсiї повиннi зазначати, яким чином мають бути використанi висновки у разi затвердження їх парламентом. Вони оформляються у виглядi проекту постанови Верховної Ради України.



4. Пропозицiї слiдчої комiсiї повиннi зазначати, яким чином мають бути використанi висновки у разi затвердження їх парламентом. Вони оформляються у виглядi проекту постанови Верховної Ради України.
144.
4. Слiдча комiсiя може подавати Головi Верховної Ради України окремi пропозицiї щодо встановлення ступеня секретностi її документiв, якщо вони мiстять вiдомостi, якi становлять державну таємницю або впливають на таємницю слiдства.


5. Слiдча комiсiя може подавати Головi Верховної Ради України окремi пропозицiї щодо встановлення ступеня секретностi її документiв, якщо вони мiстять вiдомостi, якi становлять державну таємницю або впливають на таємницю слiдства.
145.
5. Висновки i пропозицiї слiдчих комiсiй не є вирiшальними для слiдства i суду, а пiсля затвердження їх Верховною Радою України стають предметом правового реагування вiдповiдних органiв.


6. Висновки i пропозицiї слiдчих комiсiй не є вирiшальними для слiдства i суду, а пiсля затвердження їх Верховною Радою України стають предметом правового реагування вiдповiдних органiв.
146.
Стаття 21. Завершення роботи слiдчих комiсiй


Стаття 21. Завершення роботи слiдчих комiсiй
147.
1. Пiсля закiнчення розслiдування i складання мотивованого висновку та пропозицiй слiдча комiсiя надсилає їх Головi Верховної Ради України, а пiсля включення в порядок денний сесiї вiдповiдного питання доповiдає про них на пленарному засiданнi. Верховна Рада України проводить обговорення доповiдi слiдчої комiсiї та приймає вiдповiдне рiшення.


1. Пiсля закiнчення розслiдування i складання мотивованого висновку та пропозицiй слiдча комiсiя надсилає їх Головi Верховної Ради України, а пiсля включення в порядок денний сесiї вiдповiдного питання доповiдає про них на пленарному засiданнi. Верховна Рада України проводить обговорення доповiдi слiдчої комiсiї та приймає вiдповiдне рiшення.
148.
2. Повноваження слiдчої комiсiї припиняються одночасно з прийняттям Верховною Радою України остаточного рiшення щодо результатiв її роботи, а також у разi припинення повноважень Верховної Ради України, яка утворила цю слiдчу комiсiю.


2. Повноваження слiдчої комiсiї припиняються одночасно з прийняттям Верховною Радою України остаточного рiшення щодо результатiв її роботи, а також у разi припинення повноважень Верховної Ради України, яка утворила цю слiдчу комiсiю.
149.
Стаття 22. Розгляд Верховною Радою України висновкiв слiдчих комiсiй


Стаття 22. Розгляд Верховною Радою України висновкiв слiдчих комiсiй
150.
Пiсля розгляду звiтiв слiдчих комiсiй Верховна Рада України своїми постановами може:


Пiсля розгляду звiтiв слiдчих комiсiй Верховна Рада України своїми постановами може:
151.
1) затвердити висновки i пропозицiї слiдчих комiсiй, вiдхилити їх або направити для доопрацювання слiдчою комiсiєю;


1) затвердити висновки i пропозицiї слiдчих комiсiй, вiдхилити їх або направити для доопрацювання слiдчою комiсiєю;
152.
2) направити матерiали слiдчих комiсiй до Генеральної прокуратури України для їх вивчення та вiдповiдного реагування;


2) направити матерiали слiдчих комiсiй до Генеральної прокуратури України для їх вивчення та вiдповiдного реагування;
153.
3) направити висновки слiдчих комiсiй Президенту України, Прем'єрмiнiстру України;


3) направити висновки слiдчих комiсiй Президенту України, Прем'єрмiнiстру України;
154.
4) прийняти рiшення про публiкацiю цих висновкiв у газетi "Голос України" та iнших засобах масової iнформацiї або про вiдповiдну заяву.


4) прийняти рiшення про публiкацiю цих висновкiв у газетi "Голос України" та iнших засобах масової iнформацiї або про вiдповiдну заяву.
155.
Роздiл IV. ОСОБЛИВОСТI СТАТУСУ СПЕЦIАЛЬНОЇ ТИМЧАСОВОЇ СЛIДЧОЇ КОМIСIЇ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ РОЗСЛIДУВАННЯ У СПРАВI ПРО УСУНЕННЯ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ З ПОСТА У ПОРЯДКУ IМПIЧМЕНТУ


Роздiл IV. ОСОБЛИВОСТI СТАТУСУ СПЕЦIАЛЬНОЇ ТИМЧАСОВОЇ СЛIДЧОЇ КОМIСIЇ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ РОЗСЛIДУВАННЯ У СПРАВI ПРО УСУНЕННЯ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ З ПОСТА У ПОРЯДКУ IМПIЧМЕНТУ
156.
Стаття 23. Мета утворення i статус спецiальної тимчасової слiдчої комiсiї


Стаття 23. Мета утворення i статус спецiальної тимчасової слiдчої комiсiї
157.
1. Вiдповiдно до Конституцiї України для проведення розслiдування у справi про усунення Президента України з поста у порядку iмпiчменту Верховна Рада України утворює спецiальну тимчасову слiдчу комiсiю (далi - слiдча комiсiя з iмпiчменту), до складу якої включаються спецiальний прокурор i спецiальнi слiдчi. Пiдставою для утворення цiєї комiсiї є заява, пiдписана бiльшiстю вiд конституцiйного складу Верховної Ради України про вчинення Президентом України державної зради або iншого злочину та порушення питання про усунення його з поста в порядку iмпiчменту.


1. Вiдповiдно до Конституцiї України для проведення розслiдування у справi про усунення Президента України з поста у порядку iмпiчменту Верховна Рада України утворює спецiальну тимчасову слiдчу комiсiю (далi - слiдча комiсiя з iмпiчменту), до складу якої включаються спецiальний прокурор i спецiальнi слiдчi. Пiдставою для утворення цiєї комiсiї є заява, пiдписана бiльшiстю вiд конституцiйного складу Верховної Ради України про вчинення Президентом України державної зради або iншого злочину та порушення питання про усунення його з поста в порядку iмпiчменту.
158.
2. Слiдча комiсiя з iмпiчменту дiє на пiдставi, в межах повноважень та у спосiб, що передбаченi Конституцiєю України, цим Законом.


2. Слiдча комiсiя з iмпiчменту дiє на пiдставi, в межах повноважень та у спосiб, що передбаченi Конституцiєю України, цим Законом.
159.
Стаття 24. Спецiальний прокурор


Стаття 24. Спецiальний прокурор
160.
1. Спецiальний прокурор включається до складу слiдчої комiсiї з iмпiчменту за постановою Верховної Ради України за пропозицiєю цiєї комiсiї. Пiсля прийняття такої постанови вiн набуває права вирiшального голосу на засiданнях слiдчої комiсiї з iмпiчменту.


1. Спецiальний прокурор включається до складу слiдчої комiсiї з iмпiчменту за постановою Верховної Ради України за пропозицiєю цiєї комiсiї. Пiсля прийняття такої постанови вiн набуває права вирiшального голосу на засiданнях слiдчої комiсiї з iмпiчменту.
161.
2. Спецiальний прокурор може бути як з числа атестованих прокурорiв органiв прокуратури України, так i з iнших осiб, якi вiдповiдають вимогам, встановленим цим Законом.


2. Спецiальний прокурор може бути як з числа атестованих прокурорiв органiв прокуратури України, так i з iнших осiб, якi вiдповiдають вимогам, встановленим цим Законом.
162.
Стаття 25. Спецiальнi слiдчi


Стаття 25. Спецiальнi слiдчi
163.
Спецiальнi слiдчi включаються до складу слiдчої комiсiї з iмпiчменту за постановою Верховної Ради України за пропозицiєю цiєї комiсiї. Вони можуть бути з числа слiдчих органiв прокуратури України, а також з iнших осiб, якi вiдповiдають вимогам, встановленим цим Законом.


Спецiальнi слiдчi включаються до складу слiдчої комiсiї з iмпiчменту за постановою Верховної Ради України за пропозицiєю цiєї комiсiї. Вони можуть бути з числа слiдчих органiв прокуратури України, а також з iнших осiб, якi вiдповiдають вимогам, встановленим цим Законом.
164.
Стаття 26. Вимоги до особи, яка рекомендується до складу слiдчої комiсiї з iмпiчменту як спецiальний прокурор


Стаття 26. Вимоги до особи, яка рекомендується до складу слiдчої комiсiї з iмпiчменту як спецiальний прокурор
165.
До складу слiдчої комiсiї з iмпiчменту у якостi спецiального прокурора може бути рекомендована особа, яка є громадянином України, проживає на її територiї не менш як десять рокiв, вiльно володiє державною мовою, має вищу юридичну освiту i стаж роботи в галузi права не менш як п'ятнадцять рокiв i не має судимостi. Вона повинна подати декларацiю про майно та доходи за попереднiй рiк за формою, встановленою для державних службовцiв.


До складу слiдчої комiсiї з iмпiчменту у якостi спецiального прокурора може бути рекомендована особа, яка є громадянином України, проживає на її територiї не менш як десять рокiв, вiльно володiє державною мовою, має вищу юридичну освiту i стаж роботи в галузi права не менш як п'ятнадцять рокiв i не має судимостi. Вона повинна подати декларацiю про майно та доходи за попереднiй рiк за формою, встановленою для державних службовцiв.
166.
Стаття 27. Вимоги до особи, яка рекомендується до складу слiдчої комiсiї з iмпiчменту як спецiальний слiдчий


Стаття 27. Вимоги до особи, яка рекомендується до складу слiдчої комiсiї з iмпiчменту як спецiальний слiдчий
167.
До складу слiдчої комiсiї з iмпiчменту у якостi спецiального слiдчого може бути рекомендована особа, яка є громадянином України, проживає на її територiї не менш як десять рокiв, вiльно володiє державною мовою, має вищу юридичну освiту i стаж роботи в галузi права не менш як десять рокiв i не має судимостi. Вона повинна подати декларацiю про майно та доходи за попереднiй рiк за формою, встановленою для державних службовцiв.


До складу слiдчої комiсiї з iмпiчменту у якостi спецiального слiдчого може бути рекомендована особа, яка є громадянином України, проживає на її територiї не менш як десять рокiв, вiльно володiє державною мовою, має вищу юридичну освiту i стаж роботи в галузi права не менш як десять рокiв i не має судимостi. Вона повинна подати декларацiю про майно та доходи за попереднiй рiк за формою, встановленою для державних службовцiв.
168.
Стаття 28. Повноваження спецiального прокурора


Стаття 28. Повноваження спецiального прокурора
169.
Обсяг i межi повноважень спецiального прокурора визначаються вiдповiдно до закону.


Обсяг i межi повноважень спецiального прокурора визначаються вiдповiдно до закону.
170.
Стаття 29. Повноваження спецiального слiдчого


Стаття 29. Повноваження спецiального слiдчого
171.
1. Спецiальний слiдчий вживає необхiдних заходiв до перевiрки i встановлення обставин i фактiв, що є предметом розслiдування слiдчої комiсiї з iмпiчменту. При цьому вiн має повноваження слiдчого, встановленi Кримiнально-процесуальним кодексом України, за винятком положень щодо порушення кримiнальної справи, затримання пiдозрюваного, застосування запобiжного заходу, пред'явлення обвинувачення, складання обвинувального висновку. Обсяг повноважень спецiального слiдчого визначається законом.


1. Спецiальний слiдчий вживає необхiдних заходiв до перевiрки i встановлення обставин i фактiв, що є предметом розслiдування слiдчої комiсiї з iмпiчменту. При цьому вiн має повноваження слiдчого, встановленi Кримiнально-процесуальним кодексом України, за винятком положень щодо порушення кримiнальної справи, затримання пiдозрюваного, застосування запобiжного заходу, пред'явлення обвинувачення, складання обвинувального висновку. Обсяг повноважень спецiального слiдчого визначається законом.
172.
2. Спецiальний слiдчий (слiдчi) завершує розслiдування складанням проекту висновку слiдчої комiсiї з iмпiчменту, який пiсля схвалення його спецiальним прокурором вноситься на розгляд комiсiї.


2. Спецiальний слiдчий (слiдчi) завершує розслiдування складанням проекту висновку слiдчої комiсiї з iмпiчменту, який пiсля схвалення його спецiальним прокурором вноситься на розгляд комiсiї.
173.
Стаття 30. Особливостi взаємодiї спецiального прокурора i спецiального слiдчого з слiдчою комiсiєю з iмпiчменту


Стаття 30. Особливостi взаємодiї спецiального прокурора i спецiального слiдчого з слiдчою комiсiєю з iмпiчменту
174.
1. Слiдча комiсiя з iмпiчменту може визначати напрями роботи спецiального прокурора та спецiального слiдчого (слiдчих). Члени слiдчої комiсiї не можуть втручатися у дiяльнiсть спецiального прокурора та спецiального слiдчого.


1. Слiдча комiсiя з iмпiчменту може визначати напрями роботи спецiального прокурора та спецiального слiдчого (слiдчих). Члени слiдчої комiсiї не можуть втручатися у дiяльнiсть спецiального прокурора та спецiального слiдчого.
175.
2. Про свою дiяльнiсть спецiальний прокурор i спецiальний слiдчий (слiдчi) звiтують перед слiдчою комiсiєю з iмпiчменту не рiдше одного разу на мiсяць.


2. Про свою дiяльнiсть спецiальний прокурор i спецiальний слiдчий (слiдчi) звiтують перед слiдчою комiсiєю з iмпiчменту не рiдше одного разу на мiсяць.
176.
Стаття 31. Пiдготовка висновкiв i пропозицiй


Стаття 31. Пiдготовка висновкiв i пропозицiй
177.
1. Слiдча комiсiя з iмпiчменту готує вiдповiдно до статтi 20 цього Закону висновки та пропозицiї за дослiдженими фактами щодо вчинення Президентом України державної зради або iншого злочину.


1. Слiдча комiсiя з iмпiчменту готує вiдповiдно до статтi 20 цього Закону висновки та пропозицiї за дослiдженими фактами щодо вчинення Президентом України державної зради або iншого злочину.
178.
2. Слiдча комiсiя з iмпiчменту за наявностi вiдповiдних пiдстав складає висновок про звинувачення Президента України з урахуванням вимог Кримiнально-процесуального кодексу України, що ставляться до обвинувального висновку. Висновок пiдписують спецiальний прокурор, спецiальний слiдчий (слiдчi), голова, а також секретар цiєї комiсiї.


2. Слiдча комiсiя з iмпiчменту за наявностi вiдповiдних пiдстав складає висновок про звинувачення Президента України з урахуванням вимог Кримiнально-процесуального кодексу України, що ставляться до обвинувального висновку. Висновок пiдписують спецiальний прокурор, спецiальний слiдчий (слiдчi), голова, а також секретар цiєї комiсiї.
179.
3. Разом з пропозицiями слiдча комiсiя з iмпiчменту вносить на розгляд парламенту проект вiдповiдної постанови Верховної Ради України.


3. Разом з пропозицiями слiдча комiсiя з iмпiчменту вносить на розгляд парламенту проект вiдповiдної постанови Верховної Ради України.
180.
Стаття 32. Заходи соцiального захисту спецiального прокурора i спецiального слiдчого (слiдчих)


Стаття 32. Заходи соцiального захисту спецiального прокурора i спецiального слiдчого (слiдчих)
181.
1. За спецiальним прокурором i спецiальним слiдчим, якi призначенi з числа працiвникiв органiв прокуратури України або iнших органiв державної влади, на перiод роботи слiдчої комiсiї з iмпiчменту зберiгається попередня робота (посада), а також заробiтна плата.


1. За спецiальним прокурором i спецiальним слiдчим, якi призначенi з числа працiвникiв органiв прокуратури України або iнших органiв державної влади, на перiод роботи слiдчої комiсiї з iмпiчменту зберiгається попередня робота (посада), а також заробiтна плата.
182.
2. Iз спецiальним прокурором i спецiальним слiдчим, якi не є працiвниками органу державної влади, укладається строковий трудовий договiр.


2. Iз спецiальним прокурором i спецiальним слiдчим, якi не є працiвниками органу державної влади, укладається строковий трудовий договiр.
183.
Роздiл V. СПЕЦIАЛЬНI КОМIСIЇ


Роздiл V. СПЕЦIАЛЬНI КОМIСIЇ
184.
Стаття 33. Особливостi утворення спецiальної комiсiї


Стаття 33. Особливостi утворення спецiальної комiсiї
185.
1. Постанова Верховної Ради України про утворення спецiальної комiсiї повинна визначати:


1. Постанова Верховної Ради України про утворення спецiальної комiсiї повинна визначати:
186.
1) назву комiсiї;


1) назву комiсiї;
187.
2) завдання комiсiї;


2) завдання комiсiї;
188.
3) кiлькiсний склад комiсiї;


3) кiлькiсний склад комiсiї;
189.
4) обраного Верховною Радою України голову (спiвголiв) комiсiї;


4) обраного Верховною Радою України голову (спiвголiв) комiсiї;
190.
5) персональний склад членiв комiсiї;


5) персональний склад членiв комiсiї;
191.
6) термiн дiяльностi комiсiї (на заздалегiдь визначений час або на час виконання певної роботи);


6) термiн дiяльностi комiсiї (на заздалегiдь визначений час або на час виконання певної роботи);
192.
7) обсяг коштiв (та їх джерел), попередньо видiлених у розпорядження комiсiї для оплати робiт або послуг, виконаних або наданих юридичними i фiзичними особами, залученими комiсiєю для виконання завдання;


7) обсяг коштiв (та їх джерел), попередньо видiлених у розпорядження комiсiї для оплати робiт або послуг, виконаних або наданих юридичними i фiзичними особами, залученими комiсiєю для виконання завдання;
193.
8) заходи щодо кадрового, матерiально-технiчного, iнформацiйного, органiзацiйного забезпечення роботи комiсiї.


8) заходи щодо кадрового, матерiально-технiчного, iнформацiйного, органiзацiйного забезпечення роботи комiсiї.
194.
2. Рiшення про утворення спецiальної комiсiї Верховною Радою України приймається бiльшiстю голосiв вiд її конституцiйного складу.


2. Рiшення про утворення спецiальної комiсiї Верховною Радою України приймається бiльшiстю голосiв вiд її конституцiйного складу.
195.
3. Спецiальна комiсiя утворюється з числа народних депутатiв України, якi дали на це згоду. Кiлькiсний склад комiсiї повинен забезпечувати пропорцiйне представництво вiд кожної зареєстрованої депутатської фракцiї (групи). Голова комiтету Верховної Ради України не може бути обраний головою спецiальної комiсiї.


3. Спецiальна комiсiя утворюється з числа народних депутатiв України, якi дали на це згоду. Кiлькiсний склад комiсiї повинен забезпечувати пропорцiйне представництво вiд кожної зареєстрованої депутатської фракцiї (групи). Голова комiтету Верховної Ради України не може бути обраний головою спецiальної комiсiї.
196.
4. Пропозицiї щодо персонального складу спецiальної комiсiї подаються депутатськими фракцiями (групами).


4. Пропозицiї щодо персонального складу спецiальної комiсiї подаються депутатськими фракцiями (групами).
197.
5. На пiдставi заяви народного депутата України, який входить до складу спецiальної комiсiї, вiн звiльняється Головою Верховної Ради України вiд обов'язку бути присутнiм на засiданнях комiтету Верховної Ради України, членом якого вiн є, i його вiдсутнiсть з цiєї причини не впливає на кворум в комiтетi.


5. На пiдставi заяви народного депутата України, який входить до складу спецiальної комiсiї, вiн звiльняється Головою Верховної Ради України вiд обов'язку бути присутнiм на засiданнях комiтету Верховної Ради України, членом якого вiн є, i його вiдсутнiсть з цiєї причини не впливає на кворум в комiтетi.
198.
Стаття 34. Порядок дiяльностi спецiальних комiсiй


Стаття 34. Порядок дiяльностi спецiальних комiсiй
199.
1. Спецiальна комiсiя є головною з питання, для пiдготовки якого її утворено.


1. Спецiальна комiсiя є головною з питання, для пiдготовки якого її утворено.
200.
2. Спецiальна комiсiя здiйснює свою дiяльнiсть вiдповiдно до закону, що регламентує дiяльнiсть комiтетiв Верховної Ради України, з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.


2. Спецiальна комiсiя здiйснює свою дiяльнiсть вiдповiдно до закону, що регламентує дiяльнiсть комiтетiв Верховної Ради України, з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
201.
Стаття 35. Особливостi в органiзацiї дiяльностi спецiальних комiсiй


Стаття 35. Особливостi в органiзацiї дiяльностi спецiальних комiсiй
202.
1. Спецiальнi комiсiї працюють у вiдкритому режимi, однак за їх рiшенням можуть проводитися i закритi засiдання.


1. Спецiальнi комiсiї працюють у вiдкритому режимi, однак за їх рiшенням можуть проводитися i закритi засiдання.
203.
2. На засiдання спецiальних комiсiй можуть бути запрошенi члени Кабiнету Мiнiстрiв України, керiвники центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади, органiв мiсцевого самоврядування, iншi посадовi особи для надання необхiдної iнформацiї.


2. На засiдання спецiальних комiсiй можуть бути запрошенi члени Кабiнету Мiнiстрiв України, керiвники центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади, органiв мiсцевого самоврядування, iншi посадовi особи для надання необхiдної iнформацiї.
204.
3. Спецiальна комiсiя має право вимагати вiд запрошених мотивованих пояснень у разi їх неявки на вiдповiдне засiдання.


3. Спецiальна комiсiя має право вимагати вiд запрошених мотивованих пояснень у разi їх неявки на вiдповiдне засiдання.
205.
4. Спецiальна комiсiя у визначений Верховною Радою України термiн, але не пiзнiш як через шiсть мiсяцiв пiсля її утворення, подає Верховнiй Радi Українi письмовий звiт про виконану роботу, а також пiдготовленi нею вiдповiднi проекти актiв Верховної Ради України та iншi матерiали, якi поширюються серед народних депутатiв України. Пiсля обговорення результатiв роботи спецiальної комiсiї на пленарному засiданнi Верховна Рада України приймає остаточне рiшення щодо них або доручає комiсiї продовжити роботу i визначає для цього новий термiн.


4. Спецiальна комiсiя у визначений Верховною Радою України термiн, але не пiзнiш як через шiсть мiсяцiв пiсля її утворення, подає Верховнiй Радi Українi письмовий звiт про виконану роботу, а також пiдготовленi нею вiдповiднi проекти актiв Верховної Ради України та iншi матерiали, якi поширюються серед народних депутатiв України. Пiсля обговорення результатiв роботи спецiальної комiсiї на пленарному засiданнi Верховна Рада України приймає остаточне рiшення щодо них або доручає комiсiї продовжити роботу i визначає для цього новий термiн.
206.
Роздiл VI. ФIНАНСОВЕ I МАТЕРIАЛЬНО-ТЕХНIЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДIЯЛЬНОСТI СЛIДЧИХ I СПЕЦIАЛЬНИХ КОМIСIЙ


Роздiл VI. ФIНАНСОВЕ I МАТЕРIАЛЬНО-ТЕХНIЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДIЯЛЬНОСТI СЛIДЧИХ I СПЕЦIАЛЬНИХ КОМIСIЙ
207.
Стаття 36. Фiнансове забезпечення комiсiй


Стаття 36. Фiнансове забезпечення комiсiй
208.
Фiнансове забезпечення дiяльностi слiдчих i спецiальних комiсiй здiйснюється апаратом Верховної Ради України на пiдставi кошторису, затвердженого Верховною Радою України, i в межах коштiв, що передбачаються щорiчно на цi цiлi.


Фiнансове забезпечення дiяльностi слiдчих i спецiальних комiсiй здiйснюється апаратом Верховної Ради України на пiдставi кошторису, затвердженого Верховною Радою України, i в межах коштiв, що передбачаються щорiчно на цi цiлi.
209.
Стаття 37. Матерiально-технiчне забезпечення дiяльностi слiдчих i спецiальних комiсiй


Стаття 37. Матерiально-технiчне забезпечення дiяльностi слiдчих i спецiальних комiсiй
210.
Слiдчi i спецiальнi комiсiї забезпечуються службовими примiщеннями, засобами дiловодства, зв'язку i транспортом апаратом Верховної Ради України.


Слiдчi i спецiальнi комiсiї забезпечуються службовими примiщеннями, засобами дiловодства, зв'язку i транспортом апаратом Верховної Ради України.
211.
Стаття 38. Заходи безпеки членiв слiдчих комiсiй


Стаття 38. Заходи безпеки членiв слiдчих комiсiй
212.
1. У разi наявностi загрози життю чи здоров'ю членiв слiдчої комiсiї голова комiсiї вносить мотивованi пропозицiї Головi Верховної Ради України про здiйснення щодо них державної охорони вiдповiдно до закону.


1. У разi наявностi загрози життю чи здоров'ю членiв слiдчої комiсiї голова комiсiї вносить мотивованi пропозицiї Головi Верховної Ради України про здiйснення щодо них державної охорони вiдповiдно до закону.
213.
2. Подання про здiйснення державної охорони щодо членiв слiдчої комiсiї вноситься Головою Верховної Ради у порядку, передбаченому законом.


2. Подання про здiйснення державної охорони щодо членiв слiдчої комiсiї вноситься Головою Верховної Ради у порядку, передбаченому законом.
214.
Стаття 39. Гарантiї соцiального захисту осiб, залучених до роботи в комiсiях


Стаття 39. Гарантiї соцiального захисту осiб, залучених до роботи в комiсiях
215.
1. Штатнi працiвники апарату Верховної Ради України, якi залучаються до роботи в секретарiатi комiсiї, звiльняються на перiод роботи в нiй вiд виконання iнших службових обов'язкiв.


1. Штатнi працiвники апарату Верховної Ради України, якi залучаються до роботи в секретарiатi комiсiї, звiльняються на перiод роботи в нiй вiд виконання iнших службових обов'язкiв.
216.
2. З особами, залученими до роботи в комiсiях вiдповiдно до частини третьої статтi 12 цього Закону, на перiод їх роботи укладаються строковi трудовi договори.


2. З особами, залученими до роботи в комiсiях вiдповiдно до частини третьої статтi 12 цього Закону, на перiод їх роботи укладаються строковi трудовi договори.
217.
3. За особами, зазначеними в пунктi 10 статтi 4 цього Закону, на час роботи їх у слiдчiй комiсiї зберiгаються їх статус i повноваження, а також заробiтна плата за основним мiсцем працi.


3. За особами, зазначеними в пунктi 10 статтi 4 цього Закону, на час роботи їх у слiдчiй комiсiї зберiгаються їх статус i повноваження, а також заробiтна плата за основним мiсцем працi.
218.
Роздiл VII. ВIДПОВIДАЛЬНIСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ВИМОГ ЦЬОГО ЗАКОНУ


Роздiл VII. ВIДПОВIДАЛЬНIСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ВИМОГ ЦЬОГО ЗАКОНУ
219.
Стаття 40. Вiдповiдальнiсть за порушення вимог цього Закону


Стаття 40. Вiдповiдальнiсть за порушення вимог цього Закону
220.
1. За порушення вимог цього Закону виннi особи несуть вiдповiдальнiсть згiдно з законом.


1. За порушення вимог цього Закону виннi особи несуть вiдповiдальнiсть згiдно з законом.
221.
2. Громадяни i посадовi особи, якi перешкоджають у будь-якiй формi здiйсненню повноважень слiдчих, спецiальних тимчасових слiдчих, спецiальних комiсiй чи роботi уповноважених представникiв цих комiсiй, притягаються до дисциплiнарної, адмiнiстративної або кримiнальної вiдповiдальностi у порядку, встановленому законом.


2. Громадяни i посадовi особи, якi перешкоджають у будь-якiй формi здiйсненню повноважень слiдчих, спецiальних тимчасових слiдчих, спецiальних комiсiй чи роботi уповноважених представникiв цих комiсiй, притягаються до дисциплiнарної, адмiнiстративної або кримiнальної вiдповiдальностi у порядку, встановленому законом.
222.
Роздiл VIII. ПРИКIНЦЕВI ПОЛОЖЕННЯ


Роздiл VIII. ПРИКIНЦЕВI ПОЛОЖЕННЯ
223.
1. Цей Закон набирає чинностi з дня його офiцiйного опублiкування.


1. Цей Закон набирає чинностi з дня його офiцiйного опублiкування.
224.
2. До приведення законодавства України у вiдповiднiсть з цим Законом положення законiв України "Про статус народного депутата України", "Про комiтети Верховної Ради України", Регламенту Верховної Ради України та iнших нормативно-правових актiв, прийнятих до набуття чинностi цим Законом, застосовуються у частинi, що не суперечить цьому Закону.


2. До приведення законодавства України у вiдповiднiсть з цим Законом положення законiв України "Про статус народного депутата України", "Про комiтети Верховної Ради України", Регламенту Верховної Ради України та iнших нормативно-правових актiв, прийнятих до набуття чинностi цим Законом, застосовуються у частинi, що не суперечить цьому Закону.
225.
3. Тимчасовi слiдчi та спецiальнi комiсiї Верховної Ради України, утворенi до набуття чинностi цим Законом, дiють на пiдставi цього Закону.


3. Тимчасовi слiдчi та спецiальнi комiсiї Верховної Ради України, утворенi до набуття чинностi цим Законом, дiють на пiдставi цього Закону.
226.
4. Кабiнету Мiнiстрiв України подати до Верховної Ради України пропозицiї щодо приведення законодавчих актiв України у вiдповiднiсть з цим Законом.


4. Кабiнету Мiнiстрiв України подати до Верховної Ради України пропозицiї щодо приведення законодавчих актiв України у вiдповiднiсть з цим Законом.
227.
Голова Верховної Ради України О.ТКАЧЕНКО


Голова Верховної Ради України О.ТКАЧЕНКО
228.
м. К и ї в


м. К и ї
229.
15 липня 1999 року


15 липня 1999 року

* - Назви колонок таблиці подані в загальному значенні