Назва: Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим
Автор: народний депутат України А.Дроботов
Головний комітет: народні депутати України - члени Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування

Файл у форматі MS WORD7

N
Редакція, прийнята в попередньому читанні*
Зауваження та пропозиції
Висновки, обгр.
Редакція, запропонована головним комітетом
0.
Проект ЗАКОН УКРАЇНИ Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим


Проект ЗАКОН УКРАЇНИ Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим
1.
Цей Закон визначає основні принципи, особливості та порядок організації підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.


Цей Закон визначає основні принципи, особливості та порядок організації підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
2.
РОЗДІЛ I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ


РОЗДІЛ I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
3.
Стаття 1. Законодавство про вибори депутатів


Стаття 1. Законодавство про вибори депутатів
4.
Основні принципи, особливості та порядок організації підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим (далі - депутати) регулюються Конституцією України, Конституцією Автономної Республіки Крим, цим та іншими законами України.


Основні принципи, особливості та порядок організації підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим (далі - депутати) регулюються Конституцією України, Конституцією Автономної Республіки Крим, цим та іншими законами України.
5.
Стаття 2. Основні засади і принципи виборів депутатів


Стаття 2. Основні засади і принципи виборів депутатів
6.
Депутати обираються громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.


Депутати обираються громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
7.
Участь громадян України у виборах депутатів є добровільною. Ніхто не може бути примушений до участі чи неучасті у виборах.


Участь громадян України у виборах депутатів є добровільною. Ніхто не може бути примушений до участі чи неучасті у виборах.
8.
3. Кількісний склад Верховної Ради Автономної Республіки Крим визначається Конституцією Автономної Республіки Крим.


3. Кількісний склад Верховної Ради Автономної Республіки Крим визначається Конституцією Автономної Республіки Крим.
9.
4. Вибори депутатів здійснюються за змішаною (пропорційно-мажоритарною) системою:
-1- Н.д.Ключковський Ю.Б. (Реєстр.картка №339)
Част.4 ст.2 виключити.

Відхилено


4. Вибори депутатів здійснюються за змішаною (пропорційно-мажоритарною) системою:
10.
1) 50 депутатів обираються за пропорційною системою у багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі (далі - багатомандатний округ) за виборчими списками кандидатів у депутати (далі - виборчі списки) від організацій політичних партій, об"єднань громадян, у статутні завдання яких входить реалізація прав та інтересів громадян у сфері національної культури зареєстрованих територіальним органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим в установленому законом порядку, виборчих блоків цих організацій (далі - організації партій, об"єднання громадян (блоки);
-2- Н.д.Ключковський Ю.Б. (Реєстр.картка №339)
У пункті 1част.4 ст.2 та по всьому тексту законопроекту виключити слова "об'єднання громадян".
Відхилено

1) 50 депутатів обираються за пропорційною системою у багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі (далі - багатомандатний округ) за виборчими списками кандидатів у депутати (далі - виборчі списки) від організацій політичних партій, об"єднань громадян, у статутні завдання яких входить реалізація прав та інтересів громадян у сфері національної культури зареєстрованих територіальним органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим в установленому законом порядку, виборчих блоків цих організацій (далі - організації партій, об"єднання громадян (блоки);
11.
2) 50 депутатів обираються за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах (далі - одномандатні округи).


2) 50 депутатів обираються за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах (далі - одномандатні округи).
12.
Стаття 3. Загальне виборче право


Стаття 3. Загальне виборче право
13.
1. Право голосу на виборах депутатів (право обирати депутатів) мають громадяни України, які постійно проживають в Автономній Республіці Крим, і яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років (далі - виборці).


1. Право голосу на виборах депутатів (право обирати депутатів) мають громадяни України, які постійно проживають в Автономній Республіці Крим, і яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років (далі - виборці).
14.
2. Документом, який підтверджує громадянство України виборця, є:


2. Документом, який підтверджує громадянство України виборця, є:
15.
1) паспорт громадянина України;


1) паспорт громадянина України;
16.
2) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;


2) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
17.
3) тимчасове посвідчення громадянина України;


3) тимчасове посвідчення громадянина України;
18.
4) дипломатичний паспорт;


4) дипломатичний паспорт;
19.
5) службовий паспорт;


5) службовий паспорт;
20.
6) посвідчення особи моряка;


6) посвідчення особи моряка;
21.
7) посвідчення члена екіпажу;


7) посвідчення члена екіпажу;
22.
8) військовий квиток для військовослужбовців строкової служби.


8) військовий квиток для військовослужбовців строкової служби.
23.
3. Виборці можуть брати участь у роботі виборчих комісій як їх члени, а також у проведенні передвиборної агітації, здійсненні спостереження за проведенням виборів депутатів та інших заходах у порядку, визначеному цим та іншими законами України.


3. Виборці можуть брати участь у роботі виборчих комісій як їх члени, а також у проведенні передвиборної агітації, здійсненні спостереження за проведенням виборів депутатів та інших заходах у порядку, визначеному цим та іншими законами України.
24.
4. Будь-які прямі або непрямі привілеї або обмеження виборчих прав громадян України за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками забороняються. Не допускаються обмеження щодо участі громадян у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України.


4. Будь-які прямі або непрямі привілеї або обмеження виборчих прав громадян України за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками забороняються. Не допускаються обмеження щодо участі громадян у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України.
25.
5. Не має права голосу громадянин, визнаний судом недієздатним.


5. Не має права голосу громадянин, визнаний судом недієздатним.
26.
Стаття 4. Рівне виборче право


Стаття 4. Рівне виборче право
27.
1. Вибори депутатів є рівними: громадяни беруть участь у виборах на рівних засадах.


1. Вибори депутатів є рівними: громадяни беруть участь у виборах на рівних засадах.
28.
2. Кожний виборець на виборах депутатів має один голос у багатомандатному окрузі та один голос - в одномандатному окрузі. Виборець може використати свій голос тільки на одній виборчій дільниці.


2. Кожний виборець на виборах депутатів має один голос у багатомандатному окрузі та один голос - в одномандатному окрузі. Виборець може використати свій голос тільки на одній виборчій дільниці.
29.
Стаття 5. Пряме виборче право


Стаття 5. Пряме виборче право
30.
Вибори депутатів є прямими. Громадяни безпосередньо обирають депутатів шляхом голосування за кандидатів у депутати, включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян, у статутні завдання яких входить реалізація прав та інтересів громадян у сфері національної культури (блоку) та за кандидатів у депутати в одномандатних округах.


Вибори депутатів є прямими. Громадяни безпосередньо обирають депутатів шляхом голосування за кандидатів у депутати, включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян, у статутні завдання яких входить реалізація прав та інтересів громадян у сфері національної культури (блоку) та за кандидатів у депутати в одномандатних округах.
31.
Стаття 6. Вільні вибори


Стаття 6. Вільні вибори
32.
1. Вибори депутатів є вільними. Виборцям забезпечуються умови для вільного формування своєї волі та її вільного виявлення при голосуванні.


1. Вибори депутатів є вільними. Виборцям забезпечуються умови для вільного формування своєї волі та її вільного виявлення при голосуванні.
33.
2. Застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та вільному виявленню волі виборця, забороняється.


2. Застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та вільному виявленню волі виборця, забороняється.
34.
Стаття 7. Таємне голосування


Стаття 7. Таємне голосування
35.
Голосування на виборах депутатів є таємним: контроль за волевиявленням виборців забороняється.


Голосування на виборах депутатів є таємним: контроль за волевиявленням виборців забороняється.
36.
Стаття 8. Особисте голосування


Стаття 8. Особисте голосування
37.
Кожний виборець голосує на виборах особисто. Голосування за інших осіб чи передача виборцем права голосу будь-якій іншій особі забороняється.


Кожний виборець голосує на виборах особисто. Голосування за інших осіб чи передача виборцем права голосу будь-якій іншій особі забороняється.
38.
Стаття 9. Право бути обраним


Стаття 9. Право бути обраним
39.
1. Депутатом може бути обраний громадянин України, який на день виборів досяг вісімнадцяти років, має право голосу на виборах, постійно проживає в Автономній Республіці Крим і не менше п'яти років проживає в Україні.


1. Депутатом може бути обраний громадянин України, який на день виборів досяг вісімнадцяти років, має право голосу на виборах, постійно проживає в Автономній Республіці Крим і не менше п'яти років проживає в Україні.
40.
2. Не може бути включеним у виборчий список, висунутим в одномандатному окрузі і обраним депутатом громадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку.


2. Не може бути включеним у виборчий список, висунутим в одномандатному окрузі і обраним депутатом громадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку.
41.
Стаття 10. Право висування кандидатів у депутати


Стаття 10. Право висування кандидатів у депутати
42.
Право висування кандидатів у депутати належить громадянам України, які досягли вісімнадцяти років, постійно проживають в Автономній Республіці Крим і мають право голосу. Це право реалізується ними через організації партій (блоки), об"єднання громадян або шляхом самовисування у порядку, встановленому цим Законом.


Право висування кандидатів у депутати належить громадянам України, які досягли вісімнадцяти років, постійно проживають в Автономній Республіці Крим і мають право голосу. Це право реалізується ними через організації партій (блоки), об"єднання громадян або шляхом самовисування у порядку, встановленому цим Законом.
43.
Стаття 11. Виборчий процес


Стаття 11. Виборчий процес
44.
1. Виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.


1. Виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
45.
2. Виборчий процес здійснюється на засадах:


2. Виборчий процес здійснюється на засадах:
46.
1) законності та заборони незаконного втручання будь-кого у цей процес;


1) законності та заборони незаконного втручання будь-кого у цей процес;
47.
2) політичного плюралізму (багатопартійності);


2) політичного плюралізму (багатопартійності);
48.
3) гласності і відкритості виборчого процесу;


3) гласності і відкритості виборчого процесу;
49.
4) рівності прав організацій партій (блоків) - суб'єктів виборчого процесу;


4) рівності прав організацій партій (блоків) - суб'єктів виборчого процесу;
50.
5) рівності всіх кандидатів у депутати;


5) рівності всіх кандидатів у депутати;
51.
6) свободи передвиборної агітації, рівних можливостей доступу до засобів масової інформації;


6) свободи передвиборної агітації, рівних можливостей доступу до засобів масової інформації;
52.
7) неупередженості до організацій партій (блоків), кандидатів у депутати з боку органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб та керівників підприємств, установ і організацій.


7) неупередженості до організацій партій (блоків), кандидатів у депутати з боку органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб та керівників підприємств, установ і організацій.
53.
3. Початок виборчого процесу оголошує виборча комісія Автономної Республіки Крим відповідно до строків, визначених Конституцією України, Конституцією Автономної Республіки Крим та цим Законом.


3. Початок виборчого процесу оголошує виборча комісія Автономної Республіки Крим відповідно до строків, визначених Конституцією України, Конституцією Автономної Республіки Крим та цим Законом.
54.
4. Виборчий процес включає такі етапи:


4. Виборчий процес включає такі етапи:
55.
1) складання списків виборців;


1) складання списків виборців;
56.
2) утворення одномандатних округів;


2) утворення одномандатних округів;
57.
3) утворення виборчих комісій;


3) утворення виборчих комісій;
58.
4) висування та реєстрація кандидатів у депутати, включених до виборчих списків організацій партій (блоків), об"єднань громадян, у статутні завдання яких входить реалізація прав та інтересів громадян у сфері національної культури у багатомандатному окрузі, та кандидатів у депутати в одномандатних округах;


4) висування та реєстрація кандидатів у депутати, включених до виборчих списків організацій партій (блоків), об"єднань громадян, у статутні завдання яких входить реалізація прав та інтересів громадян у сфері національної культури у багатомандатному окрузі, та кандидатів у депутати в одномандатних округах;
59.
5) проведення передвиборної агітації;


5) проведення передвиборної агітації;
60.
6) голосування;


6) голосування;
61.
7) підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування і результатів виборів депутатів;


7) підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування і результатів виборів депутатів;
62.
8) реєстрація обраних депутатів.


8) реєстрація обраних депутатів.
63.
5. Виборчий процес завершується офіційним оприлюдненням виборчою комісією Автономної Республіки Крим результатів виборів депутатів.


5. Виборчий процес завершується офіційним оприлюдненням виборчою комісією Автономної Республіки Крим результатів виборів депутатів.
64.
Стаття 12. Суб'єкти виборчого процесу


Стаття 12. Суб'єкти виборчого процесу
65.
Суб'єктами виборчого процесу є:


Суб'єктами виборчого процесу є:
66.
1) виборці;


1) виборці;
67.
2) виборчі комісії, утворені відповідно до Конституції України, Конституції Автономної Республіки Крим, цього та інших законів України;
-3- Кабінет Міністрів України
У статті 12 слова "до Конституції України" виключити, оскільки Конституція України не визначає порядку утворення виборчих комісій.


Враховано

2) виборчі комісії, утворені відповідно до Конституції Автономної Республіки Крим, цього та інших законів України;
68.
3) кандидати у депутати, зареєстровані у порядку, встановленому цим Законом;


3) кандидати у депутати, зареєстровані у порядку, встановленому цим Законом;
69.
4) організації партій, об"єднання громадян (блоки), які висунули кандидатів у депутати;


4) організації партій, об"єднання громадян (блоки), які висунули кандидатів у депутати;
70.
5) органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування у випадках, передбачених цим Законом;


5) органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування у випадках, передбачених цим Законом;
71.
6) офіційні спостерігачі від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) - суб'єктів виборчого процесу, від кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах, від іноземних держав і міжнародних організацій.
-4- Н.д.Ключковський Ю.Б. (Реєстр.картка №339)
У пункті 6 ст.12 виключити слова "від іноземних держав і міжнародних організацій".
Враховано

6) офіційні спостерігачі від організацій партій, об'єднаннь громадян (блоків) - суб'єктів виборчого процесу, від кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах.
72.
Стаття 13. Гласність і відкритість виборчого процесу


Стаття 13. Гласність і відкритість виборчого процесу
73.
1. Підготовка і проведення виборів депутатів здійснюються відкрито і гласно.


1. Підготовка і проведення виборів депутатів здійснюються відкрито і гласно.
74.
2. Виборчі комісії інформують громадян про свій склад, місцезнаходження та режим роботи, про утворення одномандатних округів і виборчих дільниць, про основні права виборців, у тому числі про право оскарження неправомірних рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій, органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування чи посадових осіб, які обмежують їх виборчі права, забезпечують можливість для ознайомлення їх зі списками виборців, із виборчими списками організацій партій, об"єднань громадян (блоків), з передвиборними програмами організацій партій, об"єднань громадян (блоків), відомостями про кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах, та їх передвиборними програмами, з порядком заповнення підписних листів та виборчих бюлетенів, сповіщають населення про підсумки голосування і результати виборів депутатів, надають іншу інформацію у випадках, передбачених цим Законом.


2. Виборчі комісії інформують громадян про свій склад, місцезнаходження та режим роботи, про утворення одномандатних округів і виборчих дільниць, про основні права виборців, у тому числі про право оскарження неправомірних рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій, органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування чи посадових осіб, які обмежують їх виборчі права, забезпечують можливість для ознайомлення їх зі списками виборців, із виборчими списками організацій партій, об"єднань громадян (блоків), з передвиборними програмами організацій партій, об"єднань громадян (блоків), відомостями про кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах, та їх передвиборними програмами, з порядком заповнення підписних листів та виборчих бюлетенів, сповіщають населення про підсумки голосування і результати виборів депутатів, надають іншу інформацію у випадках, передбачених цим Законом.
75.
3. Рішення органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, що стосуються виборів депутатів, а також рішення виборчих комісій доводяться до відома громадян через засоби масової інформації або оприлюднюються в інший спосіб.


3. Рішення органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, що стосуються виборів депутатів, а також рішення виборчих комісій доводяться до відома громадян через засоби масової інформації або оприлюднюються в інший спосіб.
76.
4. Засоби масової інформації зобов'язані об'єктивно висвітлювати хід підготовки і проведення виборів. Їх представникам гарантується безперешкодний доступ на всі публічні заходи, пов'язані з виборами, а на засідання виборчих комісій та на виборчу дільницю у день виборів - на умовах, визначених у частині дев'ятій статті 28 цього Закону, крім випадків, передбачених законами України. Виборчі комісії, органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, посадові і службові особи цих органів зобов'язані в межах своїх повноважень і компетенції надавати їм інформацію щодо підготовки і проведення виборів.


4. Засоби масової інформації зобов'язані об'єктивно висвітлювати хід підготовки і проведення виборів. Їх представникам гарантується безперешкодний доступ на всі публічні заходи, пов'язані з виборами, а на засідання виборчих комісій та на виборчу дільницю у день виборів - на умовах, визначених у частині дев'ятій статті 28 цього Закону, крім випадків, передбачених законами України. Виборчі комісії, органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, посадові і службові особи цих органів зобов'язані в межах своїх повноважень і компетенції надавати їм інформацію щодо підготовки і проведення виборів.
77.
Розділ ІІ. ВИДИ ВИБОРІВ ДЕПУТАТІВ, ПОРЯДОК І СТРОКИ ЇХ ПРИЗНАЧЕННЯ


Розділ ІІ. ВИДИ ВИБОРІВ ДЕПУТАТІВ, ПОРЯДОК І СТРОКИ ЇХ ПРИЗНАЧЕННЯ
78.
Стаття 14. Види виборів депутатів та порядок їх призначення


Стаття 14. Види виборів депутатів та порядок їх призначення
79.
1. Вибори депутатів можуть бути черговими, позачерговими, повторними та проміжними.


1. Вибори депутатів можуть бути черговими, позачерговими, повторними та проміжними.
80.
2. Чергові вибори депутатів проводяться у зв'язку з закінченням конституційного строку повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим і призначаються Верховною Радою Автономної Республіки Крим.


2. Чергові вибори депутатів проводяться у зв'язку з закінченням конституційного строку повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим і призначаються Верховною Радою Автономної Республіки Крим.
81.
3. Позачергові вибори депутатів призначаються Верховною Радою України в порядку, встановленому цим Законом.


3. Позачергові вибори депутатів призначаються Верховною Радою України в порядку, встановленому цим Законом.
82.
4. Повторні вибори депутата призначаються в одномандатному окрузі виборчою комісією Автономної Республіки Крим в порядку, встановленому цим Законом, у разі визнання виборів депутата в цьому окрузі недійсними або такими, що не відбулися, або у разі визнання особи такою, яка відмовилася від депутатського мандата.


4. Повторні вибори депутата призначаються в одномандатному окрузі виборчою комісією Автономної Республіки Крим в порядку, встановленому цим Законом, у разі визнання виборів депутата в цьому окрузі недійсними або такими, що не відбулися, або у разі визнання особи такою, яка відмовилася від депутатського мандата.
83.
5. Проміжні вибори депутата призначаються в одномандатному окрузі виборчою комісією Автономної Республіки Крим в порядку, встановленому цим Законом, у разі вибуття депутата, обраного в цьому окрузі.


5. Проміжні вибори депутата призначаються в одномандатному окрузі виборчою комісією Автономної Республіки Крим в порядку, встановленому цим Законом, у разі вибуття депутата, обраного в цьому окрузі.
84.
Стаття 15. Строки проведення виборів


Стаття 15. Строки проведення виборів
85.
1. Чергові вибори депутатів відбуваються в останню неділю березня четвертого року повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим.


1. Чергові вибори депутатів відбуваються в останню неділю березня четвертого року повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
86.
2. Початок виборчого процесу чергових виборів депутатів виборча комісія Автономної Республіки Крим оголошує за 90 днів до дня виборів.


2. Початок виборчого процесу чергових виборів депутатів виборча комісія Автономної Республіки Крим оголошує за 90 днів до дня виборів.
87.
3. Позачергові вибори депутатів призначаються на останню неділю шістдесятиденного строку з дня опублікування рішення Верховної Ради України про дострокове припинення повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим.


3. Позачергові вибори депутатів призначаються на останню неділю шістдесятиденного строку з дня опублікування рішення Верховної Ради України про дострокове припинення повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
88.
4. Початок виборчого процесу позачергових виборів депутатів виборча комісія Автономної Республіки Крим оголошує не пізніше наступного дня після опублікування рішення Верховної Ради України, зазначеного у частині третій цієї статті.


4. Початок виборчого процесу позачергових виборів депутатів виборча комісія Автономної Республіки Крим оголошує не пізніше наступного дня після опублікування рішення Верховної Ради України, зазначеного у частині третій цієї статті.
89.
5. Повторні вибори депутата відбуваються в одномандатному окрузі в останню неділю шістдесятиденного строку з дня опублікування виборчою комісією Автономної Республіки Крим рішення про їх призначення. Рішення про призначення повторних виборів депутатів приймається виборчою комісією Автономної Республіки Крим не пізніш як у тридцятиденний строк з дня прийняття рішення про визнання виборів в цьому окрузі недійсними або такими, що не відбулися, або у разі визнання обраної особи такою, яка відмовилася від депутатського мандата.


5. Повторні вибори депутата відбуваються в одномандатному окрузі в останню неділю шістдесятиденного строку з дня опублікування виборчою комісією Автономної Республіки Крим рішення про їх призначення. Рішення про призначення повторних виборів депутатів приймається виборчою комісією Автономної Республіки Крим не пізніш як у тридцятиденний строк з дня прийняття рішення про визнання виборів в цьому окрузі недійсними або такими, що не відбулися, або у разі визнання обраної особи такою, яка відмовилася від депутатського мандата.
90.
6. Проміжні вибори депутата в одномандатному окрузі відбуваються в останню неділю шістдесятиденного строку з дня опублікування рішення про їх призначення. Рішення про призначення проміжних виборів депутата приймається виборчою комісією Автономної Республіки Крим не пізніш як у тридцятиденний строк з дня дострокового припинення повноважень депутата, обраного в цьому окрузі.


6. Проміжні вибори депутата в одномандатному окрузі відбуваються в останню неділю шістдесятиденного строку з дня опублікування рішення про їх призначення. Рішення про призначення проміжних виборів депутата приймається виборчою комісією Автономної Республіки Крим не пізніш як у тридцятиденний строк з дня дострокового припинення повноважень депутата, обраного в цьому окрузі.
91.
7. Початок виборчого процесу повторних та проміжних виборів депутата в одномандатному окрузі оголошується виборчою комісією Автономної Республіки Крим не пізніше наступного дня після опублікування рішення про їх призначення.


7. Початок виборчого процесу повторних та проміжних виборів депутата в одномандатному окрузі оголошується виборчою комісією Автономної Республіки Крим не пізніше наступного дня після опублікування рішення про їх призначення.
92.
8. Повторні та проміжні вибори депутата в одномандатному окрузі протягом одного року до дня проведення чергових виборів не проводяться.


8. Повторні та проміжні вибори депутата в одномандатному окрузі протягом одного року до дня проведення чергових виборів не проводяться.
93.
Розділ ІІІ. ВИБОРЧІ ОКРУГИ І ВИБОРЧІ ДІЛЬНИЦІ


Розділ ІІІ. ВИБОРЧІ ОКРУГИ І ВИБОРЧІ ДІЛЬНИЦІ
94.
Стаття 16. Виборчі округи


Стаття 16. Виборчі округи
95.
1. Вибори депутатів проводяться в багатомандатному окрузі та у 50 одномандатних округах.


1. Вибори депутатів проводяться в багатомандатному окрузі та у 50 одномандатних округах.
96.
2. Багатомандатний округ включає всю територію Автономної Республіки Крим, а також судна, які приписані до портів, розташованих в Автономній Республіці Крим, і в день виборів перебувають у плаванні під Державним Прапором України.


2. Багатомандатний округ включає всю територію Автономної Республіки Крим, а також судна, які приписані до портів, розташованих в Автономній Республіці Крим, і в день виборів перебувають у плаванні під Державним Прапором України.
97.
3. Одномандатні округи утворюються виборчою комісією Автономної Республіки Крим не пізніш як за 88 днів до дня чергових виборів з приблизно рівною кількістю виборців у кожному окрузі. Орієнтовна середня кількість виборців в одномандатних округах визначається виборчою комісією Автономної Республіки Крим на підставі даних відповідного органу виконавчої влади з питань статистики Автономної Республіки Крим. Відхилення кількості виборців в одномандатному окрузі не може перевищувати, як правило, десяти відсотків орієнтовної середньої кількості виборців в одномандатних округах.


3. Одномандатні округи утворюються виборчою комісією Автономної Республіки Крим не пізніш як за 88 днів до дня чергових виборів з приблизно рівною кількістю виборців у кожному окрузі. Орієнтовна середня кількість виборців в одномандатних округах визначається виборчою комісією Автономної Республіки Крим на підставі даних відповідного органу виконавчої влади з питань статистики Автономної Республіки Крим. Відхилення кількості виборців в одномандатному окрузі не може перевищувати, як правило, десяти відсотків орієнтовної середньої кількості виборців в одномандатних округах.
98.
4. До складу одномандатного округу можуть бути включені відповідні адміністративно-територіальні одиниці, що входять до складу Автономної Республіки Крим або їх частини. Не допускається утворення виборчих округів з територій, що не межують між собою.
-5- Н.д.Ключковський Ю.Б. (Реєстр.картка №339)
У част.4 ст.16 поставити знак коми після слова "Крим".
Враховано

4. До складу одномандатного округу можуть бути включені відповідні адміністративно-територіальні одиниці, що входять до складу Автономної Республіки Крим, або їх частини. Не допускається утворення виборчих округів з територій, що не межують між собою.
99.
5. Повідомлення про утворення одномандатних округів із зазначенням їх номерів, меж, центрів, орієнтовної кількості виборців у кожному окрузі публікується виборчою комісією Автономної Республіки Крим у засобах масової інформації органів влади Автономної Республіки Крим у триденний строк з дня прийняття нею відповідного рішення.


5. Повідомлення про утворення одномандатних округів із зазначенням їх номерів, меж, центрів, орієнтовної кількості виборців у кожному окрузі публікується виборчою комісією Автономної Республіки Крим у засобах масової інформації органів влади Автономної Республіки Крим у триденний строк з дня прийняття нею відповідного рішення.
100.
Стаття 17. Виборчі дільниці


Стаття 17. Виборчі дільниці
101.
1. Для підготовки і проведення голосування та підрахунку голосів виборців територія кожного одномандатного округу поділяється на виборчі дільниці.


1. Для підготовки і проведення голосування та підрахунку голосів виборців територія кожного одномандатного округу поділяється на виборчі дільниці.
102.
2. Виборчі дільниці утворюються окружними виборчими комісіями за поданням виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст, де немає районних рад), районних у містах рад, а у разі відсутності таких органів - за пропозицією відповідно сільських, селищних, міських голів, голів районних у містах рад або посадових осіб, які відповідно до закону здійснюють їх повноваження. Окружна виборча комісія своїм рішенням визначає межі кожної виборчої дільниці та місцезнаходження дільничної виборчої комісії, встановлює єдину нумерацію виборчих дільниць у межах одномандатного округу.


2. Виборчі дільниці утворюються окружними виборчими комісіями за поданням виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст, де немає районних рад), районних у містах рад, а у разі відсутності таких органів - за пропозицією відповідно сільських, селищних, міських голів, голів районних у містах рад або посадових осіб, які відповідно до закону здійснюють їх повноваження. Окружна виборча комісія своїм рішенням визначає межі кожної виборчої дільниці та місцезнаходження дільничної виборчої комісії, встановлює єдину нумерацію виборчих дільниць у межах одномандатного округу.
103.
3. У стаціонарних лікувальних закладах, на суднах, які приписані до портів Автономної Республіки Крим і в день голосування перебувають у плаванні під Державним Прапором України, та в інших місцях тимчасового перебування виборців з обмеженими можливостями пересування виборчі дільниці утворюються окружними виборчими комісіями за місцем розташування відповідних закладів чи установ або за місцем приписки судна за умови наявності в цих закладах, установах, на суднах громадян, зазначених у частині першій статті 3 цього Закону.


3. У стаціонарних лікувальних закладах, на суднах, які приписані до портів Автономної Республіки Крим і в день голосування перебувають у плаванні під Державним Прапором України, та в інших місцях тимчасового перебування виборців з обмеженими можливостями пересування виборчі дільниці утворюються окружними виборчими комісіями за місцем розташування відповідних закладів чи установ або за місцем приписки судна за умови наявності в цих закладах, установах, на суднах громадян, зазначених у частині першій статті 3 цього Закону.
104.
4. Військовослужбовці, які постійно проживають в Автономній Республіці Крим, голосують на виборчих дільницях, розташованих за межами військових частин (формувань). Виборчі дільниці на територіях військових частин (формувань) можуть утворюватися як виняток виборчою комісією Автономної Республіки Крим за поданням відповідної окружної виборчої комісії у разі розташування військової частини (формування) у віддаленій від населеного пункту місцевості.


4. Військовослужбовці, які постійно проживають в Автономній Республіці Крим, голосують на виборчих дільницях, розташованих за межами військових частин (формувань). Виборчі дільниці на територіях військових частин (формувань) можуть утворюватися як виняток виборчою комісією Автономної Республіки Крим за поданням відповідної окружної виборчої комісії у разі розташування військової частини (формування) у віддаленій від населеного пункту місцевості.
105.
5. Виборчі дільниці утворюються з кількістю виборців від двадцяти осіб до трьох тисяч осіб. Якщо на відповідній території налічується менше або більше від зазначених меж чисельності виборців і їх (або їх надлишок) неможливо віднести до іншої виборчої дільниці або неможливо утворити додаткову виборчу дільницю на цій території, виборча дільниця може бути утворена з меншою або більшою від відповідних граничних значень чисельністю виборців.


5. Виборчі дільниці утворюються з кількістю виборців від двадцяти осіб до трьох тисяч осіб. Якщо на відповідній території налічується менше або більше від зазначених меж чисельності виборців і їх (або їх надлишок) неможливо віднести до іншої виборчої дільниці або неможливо утворити додаткову виборчу дільницю на цій території, виборча дільниця може бути утворена з меншою або більшою від відповідних граничних значень чисельністю виборців.
106.
6. Виборчі дільниці утворюються не пізніш як за 45 днів до дня виборів. У винятковому випадку виборча дільниця може утворюватися виборчою комісією Автономної Республіки Крим не пізніш як за п'ять днів до дня виборів за поданням відповідної окружної виборчої комісії.
-6- Н.д.Ключковський Ю.Б. (Реєстр.картка №339)
Друге речення част.6 ст.17 виключити.
Враховано

6. Виборчі дільниці утворюються не пізніш як за 45 днів до дня виборів.
107.
7. Рішення виборчої комісії про утворення виборчих дільниць із зазначенням їх номерів, меж, місцезнаходження відповідних дільничних виборчих комісій оприлюднюється у засобах масової інформації або в інший спосіб не пізніш як на п'ятий день після дня прийняття цього рішення, а у разі утворення виборчої дільниці у винятковому випадку відповідно до частини шостої цієї статті, - не пізніш як за два дні до дня виборів.


7. Рішення виборчої комісії про утворення виборчих дільниць із зазначенням їх номерів, меж, місцезнаходження відповідних дільничних виборчих комісій оприлюднюється у засобах масової інформації або в інший спосіб не пізніш як на п'ятий день після дня прийняття цього рішення, а у разі утворення виборчої дільниці у винятковому випадку відповідно до частини шостої цієї статті, - не пізніш як за два дні до дня виборів.
108.
Розділ ІV. ВИБОРЧІ КОМІСІЇ


Розділ ІV. ВИБОРЧІ КОМІСІЇ
109.
Стаття 18. Система виборчих комісій


Стаття 18. Система виборчих комісій
110.
1. Систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів, становлять:


1. Систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів, становлять:
111.
1) Центральна виборча комісія;


1) Центральна виборча комісія;
112.
2) виборча комісія Автономної Республіки Крим;


2) виборча комісія Автономної Республіки Крим;
113.
3) окружні виборчі комісії;


3) окружні виборчі комісії;
114.
4) дільничні виборчі комісії.


4) дільничні виборчі комісії.
115.
2. Повноваження виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів депутатів поширюються:


2. Повноваження виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів депутатів поширюються:
116.
1) Центральної виборчої комісії - на всю територію Автономної Республіки Крим у випадках, передбачених цим Законом;


1) Центральної виборчої комісії - на всю територію Автономної Республіки Крим у випадках, передбачених цим Законом;
117.
2) виборчої комісії Автономної Республіки Крим - на всю територію Автономної Республіки Крим;


2) виборчої комісії Автономної Республіки Крим - на всю територію Автономної Республіки Крим;
118.
3) окружної виборчої комісії - на територію відповідного одномандатного округу;


3) окружної виборчої комісії - на територію відповідного одномандатного округу;
119.
4) дільничної виборчої комісії - на територію відповідної виборчої дільниці.


4) дільничної виборчої комісії - на територію відповідної виборчої дільниці.
120.
Стаття 19. Cтатус виборчих комісій


Стаття 19. Cтатус виборчих комісій
121.
1. Статус Центральної виборчої комісії визначається Законом України "Про Центральну виборчу комісію", цим та іншими законами.


1. Статус Центральної виборчої комісії визначається Законом України "Про Центральну виборчу комісію", цим та іншими законами.
122.
2. Статус виборчої комісії Автономної Республіки Крим, окружних та дільничних виборчих комісій визначається цим Законом.


2. Статус виборчої комісії Автономної Республіки Крим, окружних та дільничних виборчих комісій визначається цим Законом.
123.
3. Виборча комісія Автономної Республіки Крим та окружна виборча комісія є юридичними особами.


3. Виборча комісія Автономної Республіки Крим та окружна виборча комісія є юридичними особами.
124.
4. Дільнична виборча комісія не є юридичною особою. Дільнична виборча комісія має власну печатку зразка, встановленого Центральною виборчою комісією.


4. Дільнична виборча комісія не є юридичною особою. Дільнична виборча комісія має власну печатку зразка, встановленого Центральною виборчою комісією.
125.
Стаття 20. Порядок утворення виборчої комісії Автономної Республіки Крим


Стаття 20. Порядок утворення виборчої комісії Автономної Республіки Крим
126.
1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим є постійно діючим органом. Їі склад затверджується Верховною Радою Автономної Республіки Крим не пізніш як за 100 днів до дня виборів строком на чотири роки за поданням Голови Верховної Ради Автономної Республіки Крим у кількості п'ятнадцяти осіб за зверненням організацій партій, об"єднань громадян (блоків), що отримали в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі п'ять і більше відсотків голосів виборців, які взяли участь у голосуванні на останніх виборах депутатів.
-7- Н.д.Пономаренко Г.Г. (Реєстр.картка №245)
У част.1 статті 20 і далі по всьому тексту законопроекту слово "звернення" (де це стосується партій або їх організацій) замінити словом "подання" у відповідних відмінках.
Враховано

1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим є постійно діючим органом. Їі склад затверджується Верховною Радою Автономної Республіки Крим не пізніш як за 100 днів до дня виборів строком на чотири роки за поданням Голови Верховної Ради Автономної Республіки Крим у кількості п'ятнадцяти осіб за поданням організацій партій, об"єднань громадян (блоків), що отримали в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі п'ять і більше відсотків голосів виборців, які взяли участь у голосуванні на останніх виборах депутатів.


-8- Кабінет Міністрів України
У першому реченні частини першої статті 20 слова "є постійно діючим органом" та у другому реченні цієї ж частини слова "строком на чотири роки" виключити.
Відхилено


127.
2. До складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим можуть входити громадяни України, які мають право голосу і постійно проживають в Автономній Республіці Крим.


2. До складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим можуть входити громадяни України, які мають право голосу і постійно проживають в Автономній Республіці Крим.
128.
3. До складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим не можуть входити кандидати у депутати, уповноважені особи організацій партій, об"єднань громадян (блоків) - суб'єктів виборчого процесу, довірені особи кандидатів у депутати, посадові та службові особи органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, а також громадяни, які утримуються в установах кримінально-виконавчої системи або мають судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята у встановленому законом порядку.


3. До складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим не можуть входити кандидати у депутати, уповноважені особи організацій партій, об"єднань громадян (блоків) - суб'єктів виборчого процесу, довірені особи кандидатів у депутати, посадові та службові особи органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, а також громадяни, які утримуються в установах кримінально-виконавчої системи або мають судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята у встановленому законом порядку.
129.
4. Члени виборчої комісії Автономної Республіки Крим на першому засіданні комісії зі свого складу обирають голову, заступника голови та секретаря комісії, які працюють в комісії протягом строку своїх повноважень постійно.
-9- Кабінет Міністрів України
У частині четвертій ст.20 слова "які працюють в комісії протягом строку своїх повноважень постійно" замінити словами "Голова, заступник голови та секретар комісії на період виборчої кампанії звільняються від виконання виробничих або службових обов'язків за основним місцем роботи".
Відхилено

4. Члени виборчої комісії Автономної Республіки Крим на першому засіданні комісії зі свого складу обирають голову, заступника голови та секретаря комісії, які працюють в комісії протягом строку своїх повноважень постійно.
130.
5. Голова, заступник голови, секретар виборчої комісії Автономної Республіки Крим, а також не менш як три інші члени комісії повинні мати вищу юридичну освіту.


5. Голова, заступник голови, секретар виборчої комісії Автономної Республіки Крим, а також не менш як три інші члени комісії повинні мати вищу юридичну освіту.
131.
6. Голова, заступник голови та секретар виборчої комісії Автономної Республіки Крим не можуть бути представниками однієї партії, членами одного об"єднання громадян.


6. Голова, заступник голови та секретар виборчої комісії Автономної Республіки Крим не можуть бути представниками однієї партії, членами одного об'єднання громадян.
132.
Стаття 21. Апарат виборчої комісії Автономної Республіки Крим


Стаття 21. Апарат виборчої комісії Автономної Республіки Крим
133.
1. Апарат виборчої комісії Автономної Республіки Крим виконує роботу, спрямовану на забезпечення здійснення комісією повноважень, передбачених цим Законом.


1. Апарат виборчої комісії Автономної Республіки Крим виконує роботу, спрямовану на забезпечення здійснення комісією повноважень, передбачених цим Законом.
134.
2. Положення про апарат виборчої комісії Автономної Республіки Крим, його структура, а також штат (в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на забезпечення діяльності виборчої комісії Автономної Республіки Крим) затверджуються виборчою комісією Автономної Республіки Крим.


2. Положення про апарат виборчої комісії Автономної Республіки Крим, його структура, а також штат (в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на забезпечення діяльності виборчої комісії Автономної Республіки Крим) затверджуються виборчою комісією Автономної Республіки Крим.
135.
Стаття 22. Порядок утворення окружної виборчої комісії


Стаття 22. Порядок утворення окружної виборчої комісії
136.
1. Окружна виборча комісія утворюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим у кількості не менше восьми осіб не пізніш як за 80 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданнями (не більш як на одну особу) керівних органів організацій партій, об"єднань громадян (блоків), які отримали в багатомандатному окрузі п'ять і більше відсотків голосів виборців, що взяли участь у голосуванні на останніх виборах депутатів. Подання від керівних органів цих організацій партій, об"єднань громадян (блоків) вносяться не пізніш як за 85 днів до дня виборів. До цього подання додаються заяви осіб, запропонованих до складу відповідної окружної виборчої комісії, про згоду на участь у її роботі. Підставою для відмови у включенні зазначених осіб до складу окружних виборчих комісій можуть бути лише порушення положень частин четвертої-сьомої цієї статті.


1. Окружна виборча комісія утворюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим у кількості не менше восьми осіб не пізніш як за 80 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданнями (не більш як на одну особу) керівних органів організацій партій, об'єднань громадян (блоків), які отримали в багатомандатному окрузі п'ять і більше відсотків голосів виборців, що взяли участь у голосуванні на останніх виборах депутатів. Подання від керівних органів цих організацій партій, об"єднань громадян (блоків) вносяться не пізніш як за 85 днів до дня виборів. До цього подання додаються заяви осіб, запропонованих до складу відповідної окружної виборчої комісії, про згоду на участь у її роботі. Підставою для відмови у включенні зазначених осіб до складу окружних виборчих комісій можуть бути лише порушення положень частин четвертої-сьомої цієї статті.
137.
2. У разі, якщо у встановлений частиною першою цієї статті строк не надійшли подання щодо складу окружної виборчої комісії або якщо кількість запропонованих до складу виборчої комісії осіб становить менше восьми, окружна виборча комісія утворюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим за поданням її Голови у кількості восьми осіб, з обов'язковим урахуванням поданих кандидатур від організацій партій, об"єднань громадян (блоків), зазначених у частині першій цієї статті.


2. У разі, якщо у встановлений частиною першою цієї статті строк не надійшли подання щодо складу окружної виборчої комісії або якщо кількість запропонованих до складу виборчої комісії осіб становить менше восьми, окружна виборча комісія утворюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим за поданням її Голови у кількості восьми осіб, з обов'язковим урахуванням поданих кандидатур від організацій партій, об"єднань громадян (блоків), зазначених у частині першій цієї статті.
138.
3. Організації партій, об"єднань громадян (блоки), кандидатів у депутати від яких зареєстровано в багатомандатному окрузі, за винятком організацій партій, об"єднань громадян (блоків), зазначених у частині першій цієї статті, мають право подати до виборчої комісії Автономної Республіки Крим список осіб від організацій партії, об"єднань громадян (блоку) - членів цієї партії (партій, організації яких входять до блоку), об"єднань громадян або безпартійних - для включення їх до складу конкретних окружних виборчих комісій (по одній особі в кожну комісію) за підписом керівника організації партії, об"єднань громадян (керівників організацій партій, об"єднань громадян що входять до блоку). До цього списку додаються заяви осіб, запропонованих до складу відповідної окружної виборчої комісії, про згоду на участь у її роботі. Виборча комісія Автономної Республіки Крим приймає рішення про включення цих осіб до складу окружних виборчих комісій не пізніше ніж за 40 днів до дня виборів.


3. Організації партій, об"єднань громадян (блоки), кандидатів у депутати від яких зареєстровано в багатомандатному окрузі, за винятком організацій партій, об'єднань громадян (блоків), зазначених у частині першій цієї статті, мають право подати до виборчої комісії Автономної Республіки Крим список осіб від організацій партії, об"єднань громадян (блоку) - членів цієї партії (партій, організації яких входять до блоку), об"єднань громадян або безпартійних - для включення їх до складу конкретних окружних виборчих комісій (по одній особі в кожну комісію) за підписом керівника організації партії, об'єднань громадян (керівників організацій партій, об'єднань громадян що входять до блоку). До цього списку додаються заяви осіб, запропонованих до складу відповідної окружної виборчої комісії, про згоду на участь у її роботі. Виборча комісія Автономної Республіки Крим приймає рішення про включення цих осіб до складу окружних виборчих комісій не пізніше ніж за 40 днів до дня виборів.
139.
4. До складу окружної виборчої комісії можуть входити громадяни України, які мають право голосу і постійно проживають у межах відповідного одномандатного округу або міста, на території якого розташований цей округ.


4. До складу окружної виборчої комісії можуть входити громадяни України, які мають право голосу і постійно проживають у межах відповідного одномандатного округу або міста, на території якого розташований цей округ.
140.
5. До складу окружної виборчої комісії не можуть входити особи, зазначені у частинах третій та четвертій статті 20 цього Закону, а також представники організацій партій, об"єднань громадян (блоків) у виборчій комісії Автономної Республіки Крим.


5. До складу окружної виборчої комісії не можуть входити особи, зазначені у частинах третій та четвертій статті 20 цього Закону, а також представники організацій партій, об"єднань громадян (блоків) у виборчій комісії Автономної Республіки Крим.
141.
6. Голова, заступник голови та секретар окружної виборчої комісії не можуть бути представниками однієї партії, членами одного об"єднання громадян (блоку).


6. Голова, заступник голови та секретар окружної виборчої комісії не можуть бути представниками однієї партії, членами одного об"єднання громадян (блоку).
142.
7. Рішення про утворення окружної виборчої комісії та про включення до її складу осіб, зазначених у частині третій цієї статті, підлягають оприлюдненню у засобах масової інформації у відповідному одномандатному окрузі не пізніш як на сьомий день з дня їх прийняття.


7. Рішення про утворення окружної виборчої комісії та про включення до її складу осіб, зазначених у частині третій цієї статті, підлягають оприлюдненню у засобах масової інформації у відповідному одномандатному окрузі не пізніш як на сьомий день з дня їх прийняття.
143.
Стаття 23. Порядок утворення дільничної виборчої комісії


Стаття 23. Порядок утворення дільничної виборчої комісії
144.
1. Дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за 35 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданням організації партії, об"єднання громадян (блоку) - суб'єктів виборчого процесу, кандидатів у депутати, зареєстрованих у відповідному одномандатному окрузі, крім випадків, передбачених частинами дев'ятою - одинадцятою цієї статті.


1. Дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за 35 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданням організації партії, об"єднання громадян (блоку) - суб'єктів виборчого процесу, кандидатів у депутати, зареєстрованих у відповідному одномандатному окрузі, крім випадків, передбачених частинами дев'ятою - одинадцятою цієї статті.
145.
2. До складу дільничної виборчої комісії можуть входити громадяни України, які мають право голосу і постійно проживають у межах відповідного одномандатного округу або міста, на території якого розташований цей округ.


2. До складу дільничної виборчої комісії можуть входити громадяни України, які мають право голосу і постійно проживають у межах відповідного одномандатного округу або міста, на території якого розташований цей округ.
146.
3. Дільнична виборча комісія утворюється у кількості не менше восьми осіб. На виборчих дільницях, де кількість виборців не перевищує п'ятдесяти осіб, дільнична виборча комісія може утворюватися у складі голови, секретаря та двох - чотирьох членів комісії.


3. Дільнична виборча комісія утворюється у кількості не менше восьми осіб. На виборчих дільницях, де кількість виборців не перевищує п'ятдесяти осіб, дільнична виборча комісія може утворюватися у складі голови, секретаря та двох - чотирьох членів комісії.
147.
4. До складу дільничної виборчої комісії не можуть входити особи, зазначені у частинах третій і четвертій статті 20 цього Закону, а також представники організацій партій, об"єднань громадян (блоків) у виборчій комісії Автономної Республіки Крим.


4. До складу дільничної виборчої комісії не можуть входити особи, зазначені у частинах третій і четвертій статті 20 цього Закону, а також представники організацій партій, об"єднань громадян (блоків) у виборчій комісії Автономної Республіки Крим.
148.
5. Організації партій, об"єднання громадян (блоки) - суб'єкти виборчого процесу не пізніш як за 40 днів до дня виборів подають до відповідної окружної виборчої комісії список осіб від організації партії, об"єднання громадян (блоку) - членів цієї партії, об"єднання громадян (організації партій, об"єднаннь громадян які входять до блоку) або безпартійних для включення їх до складу конкретних дільничних виборчих комісій із зазначенням запропонованих осіб на посаду голови, заступника голови та секретаря комісії за підписом керівника відповідної організації партії, об"єднаннь громадян (керівників організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку), який скріплюється печаткою організації партії, об"єднаннь громадян (печатками організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку). До списку додаються заяви осіб, запропонованих до складу відповідної дільничної виборчої комісії, про згоду на участь у її роботі.


5. Організації партій, об"єднання громадян (блоки) - суб'єкти виборчого процесу не пізніш як за 40 днів до дня виборів подають до відповідної окружної виборчої комісії список осіб від організації партії, об'єднання громадян (блоку) - членів цієї партії, об'єднання громадян (організації партій, об"єднаннь громадян які входять до блоку) або безпартійних для включення їх до складу конкретних дільничних виборчих комісій із зазначенням запропонованих осіб на посаду голови, заступника голови та секретаря комісії за підписом керівника відповідної організації партії, об'єднань громадян (керівників організацій партій, об'єднань громадян що входять до блоку), який скріплюється печаткою організації партії, об'єднань громадян (печатками організацій партій, об'єднань громадян що входять до блоку). До списку додаються заяви осіб, запропонованих до складу відповідної дільничної виборчої комісії, про згоду на участь у її роботі.
149.
6. Кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, у строк, зазначений у частині п'ятій цієї статті, подає до відповідної окружної виборчої комісії список осіб для включення їх до складу конкретних дільничних виборчих комісій із зазначенням запропонованих осіб на посаду голови, заступника голови та секретаря комісії за особистим підписом, який засвідчується головою окружної виборчої комісії або в установленому законом порядку. До цього списку додаються заяви осіб, запропонованих до складу відповідної дільничної виборчої комісії, про згоду на участь у її роботі.


6. Кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, у строк, зазначений у частині п'ятій цієї статті, подає до відповідної окружної виборчої комісії список осіб для включення їх до складу конкретних дільничних виборчих комісій із зазначенням запропонованих осіб на посаду голови, заступника голови та секретаря комісії за особистим підписом, який засвідчується головою окружної виборчої комісії або в установленому законом порядку. До цього списку додаються заяви осіб, запропонованих до складу відповідної дільничної виборчої комісії, про згоду на участь у її роботі.
150.
7. До складу дільничної виборчої комісії обов'язково включається (за наявності відповідних подань) не більше однієї особи від організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, зареєстрованого у відповідному одномандатному окрузі.


7. До складу дільничної виборчої комісії обов'язково включається (за наявності відповідних подань) не більше однієї особи від організації партії, об'єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, зареєстрованого у відповідному одномандатному окрузі.
151.
8. У разі, якщо у встановлений частиною п'ятою цієї статті строк не надійшли подання щодо осіб для включення їх до складу дільничних виборчих комісій або якщо кількість запропонованих до складу дільничної виборчої комісії осіб становить менше восьми, дільнична виборча комісія утворюється окружною виборчою комісією за поданням її голови у кількості восьми осіб з урахуванням кандидатур від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих у відповідному одномандатному окрузі.


8. У разі, якщо у встановлений частиною п'ятою цієї статті строк не надійшли подання щодо осіб для включення їх до складу дільничних виборчих комісій або якщо кількість запропонованих до складу дільничної виборчої комісії осіб становить менше восьми, дільнична виборча комісія утворюється окружною виборчою комісією за поданням її голови у кількості восьми осіб з урахуванням кандидатур від організацій партій, об'єднань громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих у відповідному одномандатному окрузі.
152.
9. Дільнична виборча комісія на судні, яке приписане до порту, що розташований в Автономній Республіці Крим, і в день виборів перебуває у плаванні під Державним Прапором України, утворюється окружною виборчою комісією за місцем приписки судна за поданням капітана судна у строк, передбачений частиною першою цієї статті.


9. Дільнична виборча комісія на судні, яке приписане до порту, що розташований в Автономній Республіці Крим, і в день виборів перебуває у плаванні під Державним Прапором України, утворюється окружною виборчою комісією за місцем приписки судна за поданням капітана судна у строк, передбачений частиною першою цієї статті.
153.
10. У разі утворення виборчої дільниці у винятковому випадку відповідно до частини шостої статті 17 цього Закону дільнична виборча комісія утворюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим одночасно з утворенням виборчої дільниці.


10. У разі утворення виборчої дільниці у винятковому випадку відповідно до частини шостої статті 17 цього Закону дільнична виборча комісія утворюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим одночасно з утворенням виборчої дільниці.
154.
11. Рішення про утворення дільничної виборчої комісії підлягає оприлюдненню в засобах масової інформації або в інший спосіб не пізніш як на третій день з дня її утворення.
-10- Н.д.Ключковський Ю.Б. (Реєстр.картка №339)
Перенести пункт 3 ст.92 останньою частиною у статтю 23.
Враховано

11. Рішення про утворення дільничної виборчої комісії підлягає оприлюдненню в засобах масової інформації або в інший спосіб не пізніш як на третій день з дня її утворення.
12. Дільнична виборча комісія утворюється відповідно до Закону України "Про вибори народних депутатів України".
155.
Стаття 24. Повноваження Центральної виборчої комісії


Стаття 24. Повноваження Центральної виборчої комісії
156.
Центральна виборча комісія:


Центральна виборча комісія:
157.
1) утворює в п'ятиденний строк одномандатні виборчі округи для проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крім у разі не утворення їх виборчою комісією Автономної Республіки Крим у встановлений цим Законом строк;


1) утворює в п'ятиденний строк одномандатні виборчі округи для проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крім у разі не утворення їх виборчою комісією Автономної Республіки Крим у встановлений цим Законом строк;
158.
2) утворює в п'ятиденний строк за поданням Голови Центральної виборчої комісії окружні виборчі комісії для проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим у разі не утворення їх виборчою комісією Автономної Республіки Крим у встановлений цим Законом строк;


2) утворює в п'ятиденний строк за поданням Голови Центральної виборчої комісії окружні виборчі комісії для проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим у разі не утворення їх виборчою комісією Автономної Республіки Крим у встановлений цим Законом строк;
159.
3) встановлює форми списку виборців, протоколів засідань виборчих комісій, посвідчень та інших виборчих документів, передбачених цим Законом;


3) встановлює форми списку виборців, протоколів засідань виборчих комісій, посвідчень та інших виборчих документів, передбачених цим Законом;
160.
4) затверджує зразки виборчих скриньок для голосування, печаток і штампів виборчих комісій;


4) затверджує зразки виборчих скриньок для голосування, печаток і штампів виборчих комісій;
161.
5) реєструє офіційних спостерігачів від іноземних держав і міжнародних організацій та видає їм посвідчення;


5) реєструє офіційних спостерігачів від іноземних держав і міжнародних організацій та видає їм посвідчення;
162.
6) приймає обов'язкові для виборчих комісій роз'яснення з питань застосування цього Закону;


6) приймає обов'язкові для виборчих комісій роз'яснення з питань застосування цього Закону;
163.
7) здійснює інші повноваження відповідно до законів України.


7) здійснює інші повноваження відповідно до законів України.
164.
Стаття 25. Повноваження виборчої комісії Автономної Республіки Крим


Стаття 25. Повноваження виборчої комісії Автономної Республіки Крим
165.
Виборча комісія Автономної Республіки Крим:


Виборча комісія Автономної Республіки Крим:
166.
1) організовує підготовку і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;


1) організовує підготовку і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
167.
2) здійснює в Автономній Республіці Крим контроль за виконанням цього Закону і забезпечує його однакове застосування;


2) здійснює в Автономній Республіці Крим контроль за виконанням цього Закону і забезпечує його однакове застосування;
168.
3) утворює одномандатні виборчі округи для проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим в порядку, встановленому цим Законом;


3) утворює одномандатні виборчі округи для проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим в порядку, встановленому цим Законом;
169.
4) приймає обов'язкові для окружних та дільничних виборчих комісій роз'яснення з питань застосування цього Закону та здійснює методичне забезпечення їх діяльності з питань виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;


4) приймає обов'язкові для окружних та дільничних виборчих комісій роз'яснення з питань застосування цього Закону та здійснює методичне забезпечення їх діяльності з питань виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
170.
5) реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі, затверджує текст виборчого бюлетеню для голосування в багатомандатному виборчому окрузі;


5) реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі, затверджує текст виборчого бюлетеню для голосування в багатомандатному виборчому окрузі;
171.
6) скликає у разі необхідності за власною ініціативою засідання окружної, дільничної виборчої комісії з питань проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
-11- Кабінет Міністрів України
Статтю 25 доповнити новим пунктом 7 такого змісту:
"7) організовує навчання членів окружних, дільничних виборчих комісій з питань організації виборчого процесу".
Відповідно змінити нумерацію наступних пунктів.
Враховано

6) скликає у разі необхідності за власною ініціативою засідання окружної, дільничної виборчої комісії з питань проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
7) організовує навчання членів окружних, дільничних виборчих комісій з питань організації виборчого процесу;
172.
7) заслуховує інформацію керівників органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування з питань, пов'язаних з підготовкою та проведенням виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;


8) заслуховує інформацію керівників органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування з питань, пов'язаних з підготовкою та проведенням виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
173.
8) розробляє і затверджує кошторис витрат на підготовку і проведення виборів, встановлює порядок використання коштів, виділених з бюджету Автономної Республіки Крим на підготовку і проведення виборів, вирішує питання матеріально-технічного забезпечення підготовки та проведення виборів;


9) розробляє і затверджує кошторис витрат на підготовку і проведення виборів, встановлює порядок використання коштів, виділених з бюджету Автономної Республіки Крим на підготовку і проведення виборів, вирішує питання матеріально-технічного забезпечення підготовки та проведення виборів;
174.
9) контролює використання виборчими комісіями коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділені на підготовку та проведення виборів, із залученням до проведення перевірок працівників органів Міністерства фінансів Автономної Республіки Крим;


10) контролює використання виборчими комісіями коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділені на підготовку та проведення виборів, із залученням до проведення перевірок працівників органів Міністерства фінансів Автономної Республіки Крим;
175.
10) забезпечує виготовлення в централізованому порядку виборчих скриньок, печаток і штампів виборчих комісій;


11) забезпечує виготовлення в централізованому порядку виборчих скриньок, печаток і штампів виборчих комісій;
176.
11) реєструє уповноважених осіб організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) та видає їм посвідчення встановленого зразка;


12) реєструє уповноважених осіб організацій партій, об'єднань громадян (блоків) та видає їм посвідчення встановленого зразка;
177.
12) здійснює контроль за надходженням та використанням коштів виборчих фондів організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), залучає до проведення вибіркових перевірок установу банку, в якій відкрито рахунки відповідних виборчих фондів;


13) здійснює контроль за надходженням та використанням коштів виборчих фондів організацій партій, об'єднань громадян (блоків), залучає до проведення вибіркових перевірок установу банку, в якій відкрито рахунки відповідних виборчих фондів;
178.
13) забезпечує централізоване виготовлення бланків відкріплювального посвідчення на право участі у виборах депутатів (далі - відкріплювальне посвідчення) у випадку, передбаченому цим Законом;


14) забезпечує централізоване виготовлення бланків відкріплювального посвідчення на право участі у виборах депутатів (далі - відкріплювальне посвідчення) у випадку, передбаченому цим Законом;
179.
14) забезпечує централізоване виготовлення у необхідній кількості виборчих бюлетенів для проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та передає їх окружним виборчим комісіям;


15) забезпечує централізоване виготовлення у необхідній кількості виборчих бюлетенів для проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та передає їх окружним виборчим комісіям;
180.
15) встановлює та оприлюднює результати виборів депутатів у багатомандатному окрузі, а також оприлюднює результати виборів в одномандатних округах;


16) встановлює та оприлюднює результати виборів депутатів у багатомандатному окрузі, а також оприлюднює результати виборів в одномандатних округах;
181.
16) розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення виборів депутатів та приймає щодо них рішення;


17) розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення виборів депутатів та приймає щодо них рішення;
182.
17) визнає у випадках, передбачених цим Законом, вибори депутатів недійсними;


18) визнає у випадках, передбачених цим Законом, вибори депутатів недійсними;
183.
18) призначає повторні та проміжні вибори у випадках, передбачених цим Законом;


19) призначає повторні та проміжні вибори у випадках, передбачених цим Законом;
184.
19) встановлює норми і перелік обладнання, інвентарю для приміщень виборчої комісії та приміщень для голосування, а також види послуг, робіт, що можуть надаватися виборчим комісіям;


20) встановлює норми і перелік обладнання, інвентарю для приміщень виборчої комісії та приміщень для голосування, а також види послуг, робіт, що можуть надаватися виборчим комісіям;
185.
20) визначає відповідно до цього та інших законів України порядок використання засобів масової інформації для проведення передвиборної агітації;


21) визначає відповідно до цього та інших законів України порядок використання засобів масової інформації для проведення передвиборної агітації;
186.
21) забезпечує виготовлення інформаційних плакатів організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному окрузі;


22) забезпечує виготовлення інформаційних плакатів організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному окрузі;
187.
22) припиняє рух коштів на рахунках окружних виборчих комісій в установах банків після закінчення строку повноважень комісій або в разі порушення ними кошторисно-фінансової дисципліни; приймає рішення про перерахування залишків коштів на рахунок виборчої комісії Автономної Республіки Крим;


23) припиняє рух коштів на рахунках окружних виборчих комісій в установах банків після закінчення строку повноважень комісій або в разі порушення ними кошторисно-фінансової дисципліни; приймає рішення про перерахування залишків коштів на рахунок виборчої комісії Автономної Республіки Крим;
188.
23) реєструє обраних депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та видає їм посвідчення;


24) реєструє обраних депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та видає їм посвідчення;
189.
24) надсилає до Рахункової палати Верховної Ради Автономної Республіки Крим звіт про витрату коштів бюджету Автономної Республіки Крим, виділених на підготовку та проведення виборів, у місячний строк з дня офіційного опублікування результатів виборів;


25) надсилає до Рахункової палати Верховної Ради Автономної Республіки Крим звіт про витрату коштів бюджету Автономної Республіки Крим, виділених на підготовку та проведення виборів, у місячний строк з дня офіційного опублікування результатів виборів;
190.
25) встановлює порядок зберігання та передачі виборчих документів до державних архівних установ;


26) встановлює порядок зберігання та передачі виборчих документів до державних архівних установ;
191.
26) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.


27) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.
192.
Стаття 26. Повноваження окружної виборчої комісії


Стаття 26. Повноваження окружної виборчої комісії
193.
1. Повноваження окружної виборчої комісії починаються з дня прийняття рішення про її утворення і закінчуються через 10 днів після дня офіційного оприлюднення виборчою комісією Автономної Республіки Крим результатів виборів.


1. Повноваження окружної виборчої комісії починаються з дня прийняття рішення про її утворення і закінчуються через 10 днів після дня офіційного оприлюднення виборчою комісією Автономної Республіки Крим результатів виборів.
194.
2. Окружна виборча комісія:


2. Окружна виборча комісія:
195.
1) забезпечує підготовку та проведення виборів депутатів в одномандатному окрузі та в багатомандатному окрузі в межах одномандатного округу;


1) забезпечує підготовку та проведення виборів депутатів в одномандатному окрузі та в багатомандатному окрузі в межах одномандатного округу;
196.
2) здійснює в межах території відповідного одномандатного округу контроль за додержанням і однаковим застосуванням законодавства про вибори депутатів виборцями, дільничними виборчими комісіями, органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, посадовими і службовими особами цих органів, підприємствами, установами, організаціями та їх посадовими особами, організаціями партій, об"єднанням громадян (блоками), кандидатами у депутати;


2) здійснює в межах території відповідного одномандатного округу контроль за додержанням і однаковим застосуванням законодавства про вибори депутатів виборцями, дільничними виборчими комісіями, органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, посадовими і службовими особами цих органів, підприємствами, установами, організаціями та їх посадовими особами, організаціями партій, об'єднанням громадян (блоками), кандидатами у депутати;
197.
3) надає правову, організаційно-методичну, технічну допомогу дільничним виборчим комісіям, організовує навчання членів цих комісій з питань організації виборчого процесу;


3) надає правову, організаційно-методичну, технічну допомогу дільничним виборчим комісіям, організовує навчання членів цих комісій з питань організації виборчого процесу;
198.
4) реєструє кандидатів у депутати в одномандатному окрузі та видає їм посвідчення;


4) реєструє кандидатів у депутати в одномандатному окрузі та видає їм посвідчення;
199.
5) реєструє довірених осіб кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, та видає їм посвідчення;


5) реєструє довірених осіб кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, та видає їм посвідчення;
200.
6) утворює виборчі дільниці, крім виняткового випадку утворення виборчої дільниці, передбаченого частиною шостою статті 17 цього Закону, встановлює їх межі та єдину нумерацію в одномандатному окрузі;


6) утворює виборчі дільниці, крім виняткового випадку утворення виборчої дільниці, передбаченого частиною шостою статті 17 цього Закону, встановлює їх межі та єдину нумерацію в одномандатному окрузі;
201.
7) утворює дільничні виборчі комісії відповідно до цього Закону;


7) утворює дільничні виборчі комісії відповідно до цього Закону;
202.
8) скликає у разі необхідності за власною ініціативою засідання дільничної виборчої комісії;


8) скликає у разі необхідності за власною ініціативою засідання дільничної виборчої комісії;
203.
9) вирішує питання використання коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів, у порядку, встановленому виборчою комісією Автономної Республіки Крим;


9) вирішує питання використання коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів, у порядку, встановленому виборчою комісією Автономної Республіки Крим;
204.
10) контролює діяльність органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань забезпечення приміщеннями для голосування, транспортом, засобами зв'язку, обладнанням, у межах своєї компетенції розглядає і вирішує інші питання матеріально-технічного забезпечення виборів на території виборчого округу;


10) контролює діяльність органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань забезпечення приміщеннями для голосування, транспортом, засобами зв'язку, обладнанням, у межах своєї компетенції розглядає і вирішує інші питання матеріально-технічного забезпечення виборів на території виборчого округу;
205.
11) забезпечує виготовлення інформаційних плакатів про кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, передає їх дільничним виборчим комісіям та кандидатам у депутати, зареєстрованим в одномандатному окрузі в порядку, встановленому цим Законом;


11) забезпечує виготовлення інформаційних плакатів про кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, передає їх дільничним виборчим комісіям та кандидатам у депутати, зареєстрованим в одномандатному окрузі в порядку, встановленому цим Законом;
206.
12) разом з відповідними органами виконавчої влади і органами місцевого самоврядування сприяє організації зустрічей кандидатів у депутати, їх довірених осіб, уповноважених осіб організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) з виборцями на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності, а у випадках, передбачених цим Законом, - організовує ці зустрічі;


12) разом з відповідними органами виконавчої влади і органами місцевого самоврядування сприяє організації зустрічей кандидатів у депутати, їх довірених осіб, уповноважених осіб організацій партій, об'єднань громадян (блоків) з виборцями на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності, а у випадках, передбачених цим Законом, - організовує ці зустрічі;
207.
13) затверджує текст виборчого бюлетеня для голосування в одномандатному окрузі;


13) затверджує текст виборчого бюлетеня для голосування в одномандатному окрузі;
208.
14) передає дільничним виборчим комісіям виборчі бюлетені, а також бланки відкріплювальних посвідчень у випадку, передбаченому цим Законом ;


14) передає дільничним виборчим комісіям виборчі бюлетені, а також бланки відкріплювальних посвідчень у випадку, передбаченому цим Законом ;
209.
15) передає дільничним виборчим комісіям виборчі скриньки, печатки, штампи;


15) передає дільничним виборчим комісіям виборчі скриньки, печатки, штампи;
210.
16) встановлює підсумки голосування в багатомандатному окрузі в межах одномандатного округу;


16) встановлює підсумки голосування в багатомандатному окрузі в межах одномандатного округу;
211.
17) встановлює результати виборів депутата в одномандатному окрузі, приймає рішення про обрання депутата в цьому окрузі;


17) встановлює результати виборів депутата в одномандатному окрузі, приймає рішення про обрання депутата в цьому окрузі;
212.
18) визнає голосування на виборчій дільниці недійсним за наявності обставин, передбачених статтею 77 цього Закону;


18) визнає голосування на виборчій дільниці недійсним за наявності обставин, передбачених статтею 77 цього Закону;
213.
19) призначає повторне голосування у випадках, передбачених цим Законом;


19) призначає повторне голосування у випадках, передбачених цим Законом;
214.
20) вносить подання до виборчої комісії Автономної Республіки Крим щодо визнання недійсними виборів депутата в одномандатному окрузі у випадках та в порядку, передбачених цим Законом;


20) вносить подання до виборчої комісії Автономної Республіки Крим щодо визнання недійсними виборів депутата в одномандатному окрузі у випадках та в порядку, передбачених цим Законом;
215.
21) заслуховує інформацію дільничних виборчих комісій, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань підготовки і проведення виборів;


21) заслуховує інформацію дільничних виборчих комісій, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань підготовки і проведення виборів;
216.
22) реєструє офіційних спостерігачів в одномандатному окрузі;


22) реєструє офіційних спостерігачів в одномандатному окрузі;
217.
23) розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення виборів на території одномандатного округу та приймає щодо них рішення;


23) розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення виборів на території одномандатного округу та приймає щодо них рішення;
218.
24) забезпечує передачу на зберігання до відповідної державної архівної установи виборчої та іншої документації в порядку, встановленому виборчою комісією Автономної Республіки Крим;


24) забезпечує передачу на зберігання до відповідної державної архівної установи виборчої та іншої документації в порядку, встановленому виборчою комісією Автономної Республіки Крим;
219.
25) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.


25) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.
220.
Стаття 27. Повноваження дільничної виборчої комісії


Стаття 27. Повноваження дільничної виборчої комісії
221.
1. Повноваження дільничної виборчої комісії починаються з дня прийняття рішення про її утворення і закінчуються через 10 днів після дня офіційного оприлюднення виборчою комісією Автономної Республіки Крим результатів виборів.


1. Повноваження дільничної виборчої комісії починаються з дня прийняття рішення про її утворення і закінчуються через 10 днів після дня офіційного оприлюднення виборчою комісією Автономної Республіки Крим результатів виборів.
222.
2. Дільнична виборча комісія:


2. Дільнична виборча комісія:
223.
1) здійснює в межах території відповідної виборчої дільниці контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про вибори депутатів;


1) здійснює в межах території відповідної виборчої дільниці контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про вибори депутатів;
224.
2) уточнює список виборців Автономної Республіки Крим, подає його для загального ознайомлення та у випадках, передбачених цим Законом, вносить до нього зміни;


2) уточнює список виборців Автономної Республіки Крим, подає його для загального ознайомлення та у випадках, передбачених цим Законом, вносить до нього зміни;
225.
3) забезпечує можливість ознайомлення виборців із виборчими списками кандидатів у депутати від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), з передвиборними програмами цих організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), відомостями про всіх кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, їх передвиборними програмами, а також з рішеннями, опублікованими виборчою комісією Автономної Республіки Крим, відповідною окружною виборчою комісією, власними рішеннями та повідомленнями;


3) забезпечує можливість ознайомлення виборців із виборчими списками кандидатів у депутати від організацій партій, об'єднань громадян (блоків), з передвиборними програмами цих організацій партій, об'єднань громадян (блоків), відомостями про всіх кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, їх передвиборними програмами, а також з рішеннями, опублікованими виборчою комісією Автономної Республіки Крим, відповідною окружною виборчою комісією, власними рішеннями та повідомленнями;
226.
4) завчасно вручає або надсилає кожному виборцю іменні запрошення із зазначенням дати проведення виборів, адреси приміщення для голосування, часу початку і закінчення голосування;


4) завчасно вручає або надсилає кожному виборцю іменні запрошення із зазначенням дати проведення виборів, адреси приміщення для голосування, часу початку і закінчення голосування;
227.
5) забезпечує підготовку приміщення для голосування та виборчих скриньок;


5) забезпечує підготовку приміщення для голосування та виборчих скриньок;
228.
6) вносить зміни до виборчих бюлетенів у випадках, передбачених цим Законом, за рішенням виборчої комісії Автономної Республіки Крим чи відповідної окружної виборчої комісії;


6) вносить зміни до виборчих бюлетенів у випадках, передбачених цим Законом, за рішенням виборчої комісії Автономної Республіки Крим чи відповідної окружної виборчої комісії;
229.
7) організовує на виборчій дільниці голосування;


7) організовує на виборчій дільниці голосування;
230.
8) здійснює підрахунок голосів виборців, поданих на виборчій дільниці;


8) здійснює підрахунок голосів виборців, поданих на виборчій дільниці;
231.
9) визнає недійсним голосування на виборчій дільниці за наявності обставин, передбачених статтею 77 цього Закону;


9) визнає недійсним голосування на виборчій дільниці за наявності обставин, передбачених статтею 77 цього Закону;
232.
10) розглядає звернення, заяви і скарги з питань підготовки виборів та організації голосування на виборчій дільниці та в межах своїх повноважень приймає щодо них рішення;


10) розглядає звернення, заяви і скарги з питань підготовки виборів та організації голосування на виборчій дільниці та в межах своїх повноважень приймає щодо них рішення;
233.
11) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.


11) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.
234.
Стаття 28. Організація роботи виборчих комісій


Стаття 28. Організація роботи виборчих комісій
235.
1. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, в разі його відсутності - заступником голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії.


1. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, в разі його відсутності - заступником голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії.
236.
2. У разі необхідності засідання виборчої комісії може бути скликане за рішенням виборчої комісії вищого рівня.


2. У разі необхідності засідання виборчої комісії може бути скликане за рішенням виборчої комісії вищого рівня.
237.
3. Перше засідання виборчої комісії скликається не пізніш як на третій робочий день після дня її утворення, а наступні - за необхідністю; у разі утворення виборчої комісії одночасно з утворенням виборчої дільниці у винятковому випадку відповідно до частини шостої статті 17 цього Закону перше засідання комісії скликається не пізніше наступного робочого дня після дня її утворення.


3. Перше засідання виборчої комісії скликається не пізніш як на третій робочий день після дня її утворення, а наступні - за необхідністю; у разі утворення виборчої комісії одночасно з утворенням виборчої дільниці у винятковому випадку відповідно до частини шостої статті 17 цього Закону перше засідання комісії скликається не пізніше наступного робочого дня після дня її утворення.
238.
4. Засідання виборчої комісії є чинним, якщо в ньому бере участь не менш як дві третини складу комісії.


4. Засідання виборчої комісії є чинним, якщо в ньому бере участь не менш як дві третини складу комісії.
239.
5. Засідання виборчої комісії скликається з обов'язковим повідомленням усіх членів комісії про час, місце проведення засідання та його порядок денний.


5. Засідання виборчої комісії скликається з обов'язковим повідомленням усіх членів комісії про час, місце проведення засідання та його порядок денний.
240.
6. Членам виборчої комісії надаються проекти рішень комісії та необхідні матеріали, як правило, не пізніш як за день до дня проведення засідання комісії.


6. Членам виборчої комісії надаються проекти рішень комісії та необхідні матеріали, як правило, не пізніш як за день до дня проведення засідання комісії.
241.
7. Засідання виборчої комісії веде голова комісії або його заступник; у разі невиконання ними цієї функції комісія визначає зі свого складу головуючого на засіданні.


7. Засідання виборчої комісії веде голова комісії або його заступник; у разі невиконання ними цієї функції комісія визначає зі свого складу головуючого на засіданні.
242.
8. Виборча комісія на вимогу однієї третини комісії від її складу, а також за рішенням виборчої комісії вищого рівня зобов'язана розглянути на своєму засіданні питання, що відносяться до її повноважень, не пізніш як у триденний строк, але не пізніше дня виборів, а у день виборів, крім дільничної виборчої комісії - невідкладно. Дільнична виборча комісія зобов'язана розглянути на своєму засіданні питання, що відносяться до її повноважень, на вимогу зазначених членів комісії в день виборів або за рішенням виборчої комісії вищого рівня, прийнятого в день виборів, невідкладно після закінчення голосування.


8. Виборча комісія на вимогу однієї третини комісії від її складу, а також за рішенням виборчої комісії вищого рівня зобов'язана розглянути на своєму засіданні питання, що відносяться до її повноважень, не пізніш як у триденний строк, але не пізніше дня виборів, а у день виборів, крім дільничної виборчої комісії - невідкладно. Дільнична виборча комісія зобов'язана розглянути на своєму засіданні питання, що відносяться до її повноважень, на вимогу зазначених членів комісії в день виборів або за рішенням виборчої комісії вищого рівня, прийнятого в день виборів, невідкладно після закінчення голосування.
243.
9. На засіданнях виборчої комісії, на виборчій дільниці в день виборів, в приміщенні, де проводиться голосування, мають право бути присутніми без запрошення комісії лише кандидати у депутати, їх довірені особи, уповноважені особи, офіційні спостерігачі від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) - суб'єктів виборчого процесу, кандидата у депутати, зареєстрованого у відповідному одномандатному окрузі (разом не більше двох осіб - від однієї організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати), а також офіційні спостерігачі від іноземних держав і міжнародних організацій, представники засобів масової інформації (не більше двох осіб від одного засобу масової інформації).
-12- Кабінет Міністрів України
Частину дев'яту статті 28 після слова "лише" доповнити словами "члени виборчої комісії вищого рівня".
Враховано

9. На засіданнях виборчої комісії, на виборчій дільниці в день виборів, в приміщенні, де проводиться голосування, мають право бути присутніми без запрошення комісії лише члени виборчої комісії вищого рівня, кандидати у депутати, їх довірені особи, уповноважені особи, офіційні спостерігачі від організацій партій, об'єднань громадян (блоків) - суб'єктів виборчого процесу, кандидата у депутати, зареєстрованого у відповідному одномандатному окрузі (разом не більше двох осіб - від однієї організації партії, об'єднання громадян (блоку), кандидата у депутати), а також офіційні спостерігачі від іноземних держав і міжнародних організацій, представники засобів масової інформації (не більше двох осіб від одного засобу масової інформації).
244.
10. Виборча комісія може прийняти мотивоване рішення про позбавлення права участі в засіданні осіб, зазначених у частині дев'ятій цієї статті, якщо вони перешкоджають його проведенню. Таке рішення приймається двома третинами від її складу. Комісія не може позбавити цього права зазначених осіб за вчинення дій, спрямованих на здійснення ними своїх прав, передбачених цим Законом.


10. Виборча комісія може прийняти мотивоване рішення про позбавлення права участі в засіданні осіб, зазначених у частині дев'ятій цієї статті, якщо вони перешкоджають його проведенню. Таке рішення приймається двома третинами від її складу. Комісія не може позбавити цього права зазначених осіб за вчинення дій, спрямованих на здійснення ними своїх прав, передбачених цим Законом.
245.
11. На засіданні виборчої комісії ведеться протокол, що підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи виконуючим обов'язки секретаря, який визначається на засіданні).


11. На засіданні виборчої комісії ведеться протокол, що підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи виконуючим обов'язки секретаря, який визначається на засіданні).
246.
12. Рішення виборчої комісії приймається на її засіданні відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії, крім випадків, передбачених цим Законом. При однаковій кількості голосів членів виборчої комісії, поданих під час голосування, прийнятим вважається те рішення, за яке голосував головуючий на засіданні комісії.


12. Рішення виборчої комісії приймається на її засіданні відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії, крім випадків, передбачених цим Законом. При однаковій кількості голосів членів виборчої комісії, поданих під час голосування, прийнятим вважається те рішення, за яке голосував головуючий на засіданні комісії.
247.
13. Рішення виборчої комісії з розглянутого питання оформляється у формі постанови, яка повинна містити: найменування комісії; найменування рішення; дату та місце його прийняття і порядковий номер; мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії; посилання на конкретні положення нормативно-правових актів або рішення виборчої комісії вищого рівня чи судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення; резолютивну частину. Рішення підписується головуючим на засіданні.


13. Рішення виборчої комісії з розглянутого питання оформляється у формі постанови, яка повинна містити: найменування комісії; найменування рішення; дату та місце його прийняття і порядковий номер; мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії; посилання на конкретні положення нормативно-правових актів або рішення виборчої комісії вищого рівня чи судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення; резолютивну частину. Рішення підписується головуючим на засіданні.
248.
14. Член виборчої комісії, який бере участь у її засіданні і не згоден з рішенням, прийнятим комісією, має право у письмовій формі висловити окрему думку, яка додається до відповідного протоколу засідання виборчої комісії.


14. Член виборчої комісії, який бере участь у її засіданні і не згоден з рішенням, прийнятим комісією, має право у письмовій формі висловити окрему думку, яка додається до відповідного протоколу засідання виборчої комісії.
249.
15. Рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для всіх суб'єктів та інших учасників виборчого процесу. Ніхто не має права втручатися у діяльність виборчих комісій, крім випадків, передбачених законом.


15. Рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для всіх суб'єктів та інших учасників виборчого процесу. Ніхто не має права втручатися у діяльність виборчих комісій, крім випадків, передбачених законом.
250.
16. Рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване виборчою комісією вищого рівня або судом. У такому випадку виборча комісія вищого рівня має право прийняти рішення по суті питання.


16. Рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване виборчою комісією вищого рівня або судом. У такому випадку виборча комісія вищого рівня має право прийняти рішення по суті питання.
251.
17. Звернення, заяви і скарги, що надійшли до виборчої комісії, реєструються в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.


17. Звернення, заяви і скарги, що надійшли до виборчої комісії, реєструються в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.
252.
18. Для організаційного, правового, технічного забезпечення здійснення повноважень, передбачених цим Законом, виборча комісія може залучати відповідних спеціалістів, технічних працівників.


18. Для організаційного, правового, технічного забезпечення здійснення повноважень, передбачених цим Законом, виборча комісія може залучати відповідних спеціалістів, технічних працівників.
253.
Стаття 29. Статус члена виборчої комісії


Стаття 29. Статус члена виборчої комісії
254.
1. Громадянин може одночасно входити до складу лише однієї виборчої комісії, що здійснює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.


1. Громадянин може одночасно входити до складу лише однієї виборчої комісії, що здійснює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.
255.
2. За рішенням виборчої комісії, яке затверджується виборчою комісією вищого рівня, голова, заступник голови, секретар або інші члени окружної виборчої комісії (загальною кількістю не більше трьох осіб), дільничної виборчої комісії (загальною кількістю не більше двох осіб) протягом усього періоду повноважень виборчої комісії або частини цього періоду можуть виконувати свої повноваження у виборчій комісії з оплатою їх праці в комісії відповідно до статті 32 цього Закону. Зазначені особи на цей період звільняються від виконання виробничих або службових обов'язків за основним місцем роботи.


2. За рішенням виборчої комісії, яке затверджується виборчою комісією вищого рівня, голова, заступник голови, секретар або інші члени окружної виборчої комісії (загальною кількістю не більше трьох осіб), дільничної виборчої комісії (загальною кількістю не більше двох осіб) протягом усього періоду повноважень виборчої комісії або частини цього періоду можуть виконувати свої повноваження у виборчій комісії з оплатою їх праці в комісії відповідно до статті 32 цього Закону. Зазначені особи на цей період звільняються від виконання виробничих або службових обов'язків за основним місцем роботи.
256.
3. Член виборчої комісії має право:


3. Член виборчої комісії має право:
257.
1) брати участь у підготовці питань, що вносяться на розгляд виборчої комісії;


1) брати участь у підготовці питань, що вносяться на розгляд виборчої комісії;
258.
2) виступати на засіданнях виборчої комісії, ставити іншим учасникам засідання запитання щодо порядку денного, вносити пропозиції з питань, віднесених до повноважень комісії;


2) виступати на засіданнях виборчої комісії, ставити іншим учасникам засідання запитання щодо порядку денного, вносити пропозиції з питань, віднесених до повноважень комісії;
259.
3) за дорученням відповідної виборчої комісії перевіряти діяльність виборчих комісій нижчого рівня;


3) за дорученням відповідної виборчої комісії перевіряти діяльність виборчих комісій нижчого рівня;
260.
4) знайомитися з документами виборчої комісії, членом якої він є, та виборчих комісій нижчого рівня на відповідній території;


4) знайомитися з документами виборчої комісії, членом якої він є, та виборчих комісій нижчого рівня на відповідній території;
261.
5) на відшкодування шкоди, заподіяної його життю, здоров'ю чи майну у зв'язку з виконанням обов'язків члена виборчої комісії, у порядку і розмірі, встановлених Кабінетом Міністрів України;


5) на відшкодування шкоди, заподіяної його життю, здоров'ю чи майну у зв'язку з виконанням обов'язків члена виборчої комісії, у порядку і розмірі, встановлених Кабінетом Міністрів України;
262.
6) на звільнення за рішенням відповідної виборчої комісії від виконання виробничих або службових обов'язків за основним місцем роботи на час виконання повноважень члена виборчої комісії на платній основі;


6) на звільнення за рішенням відповідної виборчої комісії від виконання виробничих або службових обов'язків за основним місцем роботи на час виконання повноважень члена виборчої комісії на платній основі.
263.
7) на звільнення від виконання виробничих або службових обов'язків за основним місцем роботи на час участі у засіданнях виборчої комісії та виконання її окремих доручень.
-13- Кабінет Міністрів України
Пункт 7 частини третьої статті 29 виключити, як такий, що дублює положення пункту 6 частини третьої цієї статті.
Враховано


264.
4. Член виборчої комісії зобов'язаний:


4. Член виборчої комісії зобов'язаний:
265.
1) додержуватися Конституції України, Конституції Автономної Республіки Крим, цього та інших законів України з питань підготовки і проведення виборів;


1) додержуватися Конституції України, Конституції Автономної Республіки Крим, цього та інших законів України з питань підготовки і проведення виборів;
266.
2) брати участь у засіданнях виборчої комісії;


2) брати участь у засіданнях виборчої комісії;
267.
3) виконувати рішення виборчої комісії та обов'язки, покладені на нього згідно з їх розподілом у комісії.


3) виконувати рішення виборчої комісії та обов'язки, покладені на нього згідно з їх розподілом у комісії.
268.
5. Член виборчої комісії має інші права та обов'язки відповідно до цього та інших законів України.


5. Член виборчої комісії має інші права та обов'язки відповідно до цього та інших законів України.
269.
6. Члену виборчої комісії під час виконання своїх обов'язків забороняється агітувати за чи проти організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати та публічно оцінювати діяльність організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) - суб'єктів виборчого процесу та кандидатів у депутати.


6. Члену виборчої комісії під час виконання своїх обов'язків забороняється агітувати за чи проти організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати та публічно оцінювати діяльність організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) - суб'єктів виборчого процесу та кандидатів у депутати.
270.
Стаття 30. Припинення повноважень окружної, дільничної виборчої комісії


Стаття 30. Припинення повноважень окружної, дільничної виборчої комісії
271.
Повноваження окружної, дільничної виборчої комісії припиняються через 10 днів після офіційного опублікування результатів виборів депутатів у відповідному одномандатному окрузі. Повноваження окружної, дільничної виборчої комісії можуть бути достроково припинені виборчою комісією, яка її утворила, за власною ініціативою, за поданням органів прокуратури або за рішенням суду у разі порушення комісією Конституції України, Конституції Автономної Республіки Крим, цього та інших законів України.
-14- Кабінет Міністрів України
У статті 30 слова "за власною ініціативою" виключити.
Враховано

Повноваження окружної, дільничної виборчої комісії припиняються через 10 днів після офіційного опублікування результатів виборів депутатів у відповідному одномандатному окрузі. Повноваження окружної, дільничної виборчої комісії можуть бути достроково припинені виборчою комісією, яка її утворила, за поданням органів прокуратури або за рішенням суду у разі порушення комісією Конституції України, Конституції Автономної Республіки Крим, цього та інших законів України.
272.
Стаття 31. Припинення повноважень члена виборчої комісії


Стаття 31. Припинення повноважень члена виборчої комісії
273.
1. Повноваження члена виборчої комісії Автономної Республіки Крим припиняються достроково Верховною Радою Автономної Республіки Крим у зв'язку з:


1. Повноваження члена виборчої комісії Автономної Республіки Крим припиняються достроково Верховною Радою Автономної Республіки Крим у зв'язку з:
274.
1) особистою заявою про складення повноважень члена комісії;


1) особистою заявою про складення повноважень члена комісії;
275.
2) припиненням його громадянства України;


2) припиненням його громадянства України;
276.
3) відкликанням його партією, об"єднанням громадян (блоком), за зверненням якої його було включено до складу виборчої комісії;


3) відкликанням його партією, об"єднанням громадян (блоком), за поданням якої його було включено до складу виборчої комісії;
277.
4) втратою партією, об"єднанням громадян (блоком), за зверненням якої його було включено до складу виборчої комісії, статусу суб'єкта виборчого процесу;


4) втратою партією, об"єднанням громадян (блоком), за зверненням якої його було включено до складу виборчої комісії, статусу суб'єкта виборчого процесу;
278.
5) вибуттям на період до дня виборів за межі Автономної Республіки Крим, що тягне за собою неможливість виконувати обов'язки члена комісії;


5) вибуттям на період до дня виборів за межі Автономної Республіки Крим, що тягне за собою неможливість виконувати обов'язки члена комісії;
279.
6) систематичним невиконанням покладеним на нього обов'язків;


6) систематичним невиконанням покладеним на нього обов'язків;
280.
7) реєстрацією його кандидатом у народні депутати України, кандидатом у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, а також кандидатом у депутати місцевої ради або кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови у разі проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим одночасно з виборами народних депутатів України, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів;


7) реєстрацією його кандидатом у народні депутати України, кандидатом у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, а також кандидатом у депутати місцевої ради або кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови у разі проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим одночасно з виборами народних депутатів України, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів;
281.
8) реєстрацією його представником чи уповноваженою особою організації партії, об"єднанням громадян (блоку), довіреною особою кандидата у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим та офіційним спостерігачем, а також представником чи уповноваженою особою ї парті, об"єднанням громадян (блоку), довіреною особою кандидата у народні депутати України, кандидата у депутати місцевої ради або кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим одночасно з виборами народних депутатів України, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів;


8) реєстрацією його представником чи уповноваженою особою організації партії, об"єднанням громадян (блоку), довіреною особою кандидата у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим та офіційним спостерігачем, а також представником чи уповноваженою особою ї парті, об"єднанням громадян (блоку), довіреною особою кандидата у народні депутати України, кандидата у депутати місцевої ради або кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим одночасно з виборами народних депутатів України, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів;
282.
9) порушенням ним відповідно до рішення суду законодавства України про вибори;



9) порушенням ним відповідно до рішення суду законодавства України про вибори;
283.
10) набранням щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;
-15- Кабінет Міністрів України
У пункті 10 частини першої статті 31 проекту виключити слова "за вчинення умисного злочину".
Відхилено

10) набранням щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;
284.
11) входженням його до іншої виборчої комісії будь-якого рівня, що здійснює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів;


11) входженням його до іншої виборчої комісії будь-якого рівня, що здійснює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів;
285.
12) визнанням його недієздатним;


12) визнанням його недієздатним;
286.
13) його смертю.


13) його смертю.
287.
2. Повноваження члена окружної, дільничної виборчої комісії припиняються одночасно з припиненням повноважень виборчої комісії.


2. Повноваження члена окружної, дільничної виборчої комісії припиняються одночасно з припиненням повноважень виборчої комісії.
288.
3. Повноваження члена окружної, дільничної виборчої комісії припиняються достроково виборчою комісією, яка її утворила, з підстав, зазначених у пунктах 1, 2, 4-13 частини першої цієї статті, та у зв'язку з:


3. Повноваження члена окружної, дільничної виборчої комісії припиняються достроково виборчою комісією, яка її утворила, з підстав, зазначених у пунктах 1, 2, 4-13 частини першої цієї статті, та у зв'язку з:
289.
1) відкликанням його організацією партії, об"єднанням громадян (блоком), кандидатом у депутати, зареєстрованим у відповідному одномандатному окрузі, за поданням якої (якого) особу було включено до складу виборчої комісії;


1) відкликанням його організацією партії, об"єднанням громадян (блоком), кандидатом у депутати, зареєстрованим у відповідному одномандатному окрузі, за поданням якої (якого) особу було включено до складу виборчої комісії;
290.
2) втратою організацією партії, об"єднанням громадян (блоком), за поданням якої (якого) особу було включено до складу виборчої комісії, статусу суб'єкта виборчого процесу, скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному окрузі, за поданням якого особу було включено до складу виборчої комісії;


2) втратою організацією партії, об"єднанням громадян (блоком), за поданням якої (якого) особу було включено до складу виборчої комісії, статусу суб'єкта виборчого процесу, скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному окрузі, за поданням якого особу було включено до складу виборчої комісії;
291.
3) вибуттям на період до дня виборів за межі одномандатного виборчого округу або населеного пункту, що тягне за собою неможливість виконувати обов'язки члена комісії.


3) вибуттям на період до дня виборів за межі одномандатного виборчого округу або населеного пункту, що тягне за собою неможливість виконувати обов'язки члена комісії.
292.
4. У разі дострокового припинення повноважень члена виборчої комісії Автономної Республіки Крим Верховна Рада Автономної Республіки Крим не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дня припинення повноважень члена комісії, але не пізніш як напередодні дня виборів, затверджує членом цієї комісії іншу особу замість тієї, повноваження якої припинено, у порядку, встановленому цим Законом.


4. У разі дострокового припинення повноважень члена виборчої комісії Автономної Республіки Крим Верховна Рада Автономної Республіки Крим не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дня припинення повноважень члена комісії, але не пізніш як напередодні дня виборів, затверджує членом цієї комісії іншу особу замість тієї, повноваження якої припинено, у порядку, встановленому цим Законом.
293.
5. У разі дострокового припинення повноважень окружної, дільничної виборчої комісії або зменшення її кількісного складу нижче від межі, встановленої у статтях 22 та 23 цього Закону, відповідна виборча комісія вищого рівня не пізніше ніж на сьомий день з дня припинення повноважень виборчої комісії або її члена, але не пізніш як напередодні дня виборів, відповідно затверджує новий склад комісії або включає до її складу інших осіб замість тих, повноваження яких припинено, у порядку, встановленому цим Законом. До затвердження нового складу комісії або включення до її складу інших осіб замість тих, повноваження яких припинено (у разі, коли це тягне за собою неправомочність комісії), її повноваження виконує комісія вищого рівня або за її рішенням ці повноваження можуть бути покладені на комісію, повноваження якої припинено.


5. У разі дострокового припинення повноважень окружної, дільничної виборчої комісії або зменшення її кількісного складу нижче від межі, встановленої у статтях 22 та 23 цього Закону, відповідна виборча комісія вищого рівня не пізніше ніж на сьомий день з дня припинення повноважень виборчої комісії або її члена, але не пізніш як напередодні дня виборів, відповідно затверджує новий склад комісії або включає до її складу інших осіб замість тих, повноваження яких припинено, у порядку, встановленому цим Законом. До затвердження нового складу комісії або включення до її складу інших осіб замість тих, повноваження яких припинено (у разі, коли це тягне за собою неправомочність комісії), її повноваження виконує комісія вищого рівня або за її рішенням ці повноваження можуть бути покладені на комісію, повноваження якої припинено.
294.
6. У разі систематичного невиконання головою, заступником голови, секретарем або іншим членом виборчої комісії Автономної Республіки Крим покладених на нього обов'язків виборча комісія може звернутися до Верховної Ради Автономної Республіки Крим з мотивованим рішенням про його (їх) заміну, якщо за це проголосувало не менше двох третин членів комісії від її складу. Це рішення підлягає обов'язковому розгляду у строки, зазначені у частині четвертій цієї статті.


6. У разі систематичного невиконання головою, заступником голови, секретарем або іншим членом виборчої комісії Автономної Республіки Крим покладених на нього обов'язків виборча комісія може звернутися до Верховної Ради Автономної Республіки Крим з мотивованим рішенням про його (їх) заміну, якщо за це проголосувало не менше двох третин членів комісії від її складу. Це рішення підлягає обов'язковому розгляду у строки, зазначені у частині четвертій цієї статті.
295.
7. У разі систематичного невиконання головою, заступником голови, секретарем або іншим членом окружної, дільничної виборчої комісії покладених на нього обов'язків окружна, дільнична виборча комісія може звернутися до виборчої комісії, яка її утворила, з мотивованим рішенням про його (їх) заміну, якщо за це проголосувало не менше двох третин членів комісії від її складу. Це рішення підлягає обов'язковому розгляду у строки, зазначені у частинах четвертій та п'ятій цієї статті.


7. У разі систематичного невиконання головою, заступником голови, секретарем або іншим членом окружної, дільничної виборчої комісії покладених на нього обов'язків окружна, дільнична виборча комісія може звернутися до виборчої комісії, яка її утворила, з мотивованим рішенням про його (їх) заміну, якщо за це проголосувало не менше двох третин членів комісії від її складу. Це рішення підлягає обов'язковому розгляду у строки, зазначені у частинах четвертій та п'ятій цієї статті.
296.
8. При виникненні підстав, передбачених у пунктах 1, 2, 5, 6, 8, 11-13 частини першої, пункті 2 частини третьої цієї статті, повноваження члена (членів) комісії припиняються з моменту їх виникнення або виявлення, а передбачених у пунктах 3, 4, 7, 9, 10 частини першої та пунктах 1, 3 частини третьої цієї статті - з моменту прийняття рішення про припинення його (їх) повноважень.
-16- Н.д.Пономаренко Г.Г. (Реєстр.картка №245)
У част.8 ст.31 виключити на початку цифру "6", і далі після цифр "3, 4" додати цифру "6".
Враховано

8. При виникненні підстав, передбачених у пунктах 1, 2, 3, 4, 5, 8, 11-13 частини першої, пункті 2 частини третьої цієї статті, повноваження члена (членів) комісії припиняються з моменту їх виникнення або виявлення, а передбачених у пунктах 6, 7, 9, 10 частини першої та пунктах 1, 3 частини третьої цієї статті - з моменту прийняття рішення про припинення його (їх) повноважень.


-17- Н.д.Ключковський Ю.Б. (Реєстр.картка №339)
У част.8 ст.31 після цифр "1, 2" додати цифри "3, 4", а перед цифрами "7, 9, 10" ці ж цифри зняти.
Враховано


297.
Стаття 32. Оплата праці членів виборчої комісії та осіб, які залучаються до роботи у комісії


Стаття 32. Оплата праці членів виборчої комісії та осіб, які залучаються до роботи у комісії
298.
1. Робота голови, заступника голови та секретаря виборчої комісії Автономної Республіки Крим оплачується у розмірі та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим.


1. Робота голови, заступника голови та секретаря виборчої комісії Автономної Республіки Крим оплачується у розмірі та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим.
299.
2. Робота члена окружної, дільничної виборчої комісії, який виконує свої повноваження у виборчій комісії на платній основі, протягом усього періоду повноважень виборчої комісії або частини цього періоду оплачується в розмірі та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів.


2. Робота члена окружної, дільничної виборчої комісії, який виконує свої повноваження у виборчій комісії на платній основі, протягом усього періоду повноважень виборчої комісії або частини цього періоду оплачується в розмірі та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів.
300.
3. Розмір заробітної плати члена окружної, дільничної виборчої комісії, звільненого від виконання виробничих або службових обов'язків за основним місцем роботи, не може бути нижчим від його середньої заробітної плати за основним місцем роботи і вищим від розміру заробітної плати депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим - голови постійної комісії Верховної Ради Автономної Республіки Крим.


3. Розмір заробітної плати члена окружної, дільничної виборчої комісії, звільненого від виконання виробничих або службових обов'язків за основним місцем роботи, не може бути нижчим від його середньої заробітної плати за основним місцем роботи і вищим від розміру заробітної плати депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим - голови постійної комісії Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
301.
4. Робота членів виборчих комісій (у тому числі пенсіонерів та осіб, які тимчасово не працюють), крім членів комісії, зазначених у частинах першій та другій цієї статті, в день виборів і в дні встановлення підсумків голосування оплачується у розмірі та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів.


4. Робота членів виборчих комісій (у тому числі пенсіонерів та осіб, які тимчасово не працюють), крім членів комісії, зазначених у частинах першій та другій цієї статті, в день виборів і в дні встановлення підсумків голосування оплачується у розмірі та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів.
302.
5. Членам виборчих комісій у межах загальної економії фонду оплати праці, передбаченого кошторисом видатків відповідної виборчої комісії на підготовку та проведення виборів депутатів, може бути нарахована і виплачена одноразова грошова винагорода в порядку, встановленому виборчою комісією Автономної Республіки Крим.


5. Членам виборчих комісій у межах загальної економії фонду оплати праці, передбаченого кошторисом видатків відповідної виборчої комісії на підготовку та проведення виборів депутатів, може бути нарахована і виплачена одноразова грошова винагорода в порядку, встановленому виборчою комісією Автономної Республіки Крим.
303.
6. Робота осіб, зазначених у частині вісімнадцятій статті 27 цього закону, оплачується в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяється на підготовку і проведення виборів, та затвердженого кошторису.


6. Робота осіб, зазначених у частині вісімнадцятій статті 27 цього закону, оплачується в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяється на підготовку і проведення виборів, та затвердженого кошторису.
304.
Стаття 33. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборів депутатів


Стаття 33. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборів депутатів
305.
1. Виборці, організації партій, об"єднаннь громадян (блоки), кандидати у депутати мають право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів, зазначених у частинах другій та третій цієї статті, а виборчі комісії - суб'єктів, зазначених у частині другій цієї статті.


1. Виборці, організації партій, об"єднаннь громадян (блоки), кандидати у депутати мають право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів, зазначених у частинах другій та третій цієї статті, а виборчі комісії - суб'єктів, зазначених у частині другій цієї статті.
306.
2. Рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, їх посадових і службових осіб, а також акти та дії об'єднань громадян, крім тих, які відповідно до закону, статуту (положення) належать до їх внутріорганізаційної діяльності або до їх виключної компетенції, можуть бути оскаржені до суду.


2. Рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, їх посадових і службових осіб, а також акти та дії об'єднань громадян, крім тих, які відповідно до закону, статуту (положення) належать до їх внутріорганізаційної діяльності або до їх виключної компетенції, можуть бути оскаржені до суду.
307.
3. Рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів виборчих комісій можуть бути оскаржені до виборчої комісії вищого рівня або до суду.


3. Рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів виборчих комісій можуть бути оскаржені до виборчої комісії вищого рівня або до суду.
308.
4. Рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії та її членів оскаржуються до місцевого суду за місцезнаходженням відповідної виборчої дільниці..


4. Рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії та її членів оскаржуються до місцевого суду за місцезнаходженням відповідної виборчої дільниці.
309.
5. Рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії Автономної Республіки Крим, окружної виборчої комісії та членів цих комісій оскаржуються до апеляційного суду міста Сімферополя.
-18- Кабінет Міністрів України
У частині п'ятій статті 33 проекту слова "апеляційного суду міста Сімферополя" замінити словами "апеляційного суду Автономної Республіки Крим".
Враховано

5. Рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії Автономної Республіки Крим, окружної виборчої комісії та членів цих комісій оскаржуються до апеляційного суду Автономної Республіки Крим.
310.
6. Скаргу може бути подано до відповідної виборчої комісії або суду у семиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності. Щодо порушень, які мали місце до дня виборів, скарга може бути подана не пізніше двадцять четвертої години дня, що передує дню виборів. Щодо порушень, які мали місце під час голосування, скарга може бути подана до відповідної виборчої комісії не пізніше двадцять четвертої години дня виборів, а до виборчої комісії вищого рівня або до суду - не пізніше двадцять четвертої години дня, наступного за днем виборів.


6. Скаргу може бути подано до відповідної виборчої комісії або суду у семиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності. Щодо порушень, які мали місце до дня виборів, скарга може бути подана не пізніше двадцять четвертої години дня, що передує дню виборів. Щодо порушень, які мали місце під час голосування, скарга може бути подана до відповідної виборчої комісії не пізніше двадцять четвертої години дня виборів, а до виборчої комісії вищого рівня або до суду - не пізніше двадцять четвертої години дня, наступного за днем виборів.
311.
7. Скарга, подана до виборчої комісії, повинна містити:


7. Скарга, подана до виборчої комісії, повинна містити:
312.
1) назву виборчої комісії, до якої подається скарга;


1) назву виборчої комісії, до якої подається скарга;
313.
2) прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина України або точну назву та місцезнаходження юридичної особи - заявника скарги;


2) прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина України або точну назву та місцезнаходження юридичної особи - заявника скарги;
314.
3) суть порушеного питання;


3) суть порушеного питання;
315.
4) зазначення вимог;


4) зазначення вимог;
316.
5) виклад обставин і зазначення доказів, якими заявник скарги обгрунтовує свої вимоги;


5) виклад обставин і зазначення доказів, якими заявник скарги обгрунтовує свої вимоги;
317.
6) підпис заявника скарги (представника юридичної особи - заявника) із зазначенням дати.


6) підпис заявника скарги (представника юридичної особи - заявника) із зазначенням дати.
318.
8. Скарга, що надійшла до відповідної виборчої комісії або суду, розглядається протягом п'яти днів з дня її надходження, але не пізніше дня, що передує дню виборів, а подана в день виборів чи у наступний за ним день, - невідкладно.


8. Скарга, що надійшла до відповідної виборчої комісії або суду, розглядається протягом п'яти днів з дня її надходження, але не пізніше дня, що передує дню виборів, а подана в день виборів чи у наступний за ним день, - невідкладно.
319.
9. Скарга, оформлена без дотримання вимог частини сьомої цієї статті, повертається заявнику скарги (представнику юридичної особи - заявника) з відповідними роз'ясненнями не пізніш як на наступний день після дня надходження скарги.


9. Скарга, оформлена без дотримання вимог частини сьомої цієї статті, повертається заявнику скарги (представнику юридичної особи - заявника) з відповідними роз'ясненнями не пізніш як на наступний день після дня надходження скарги.
320.
10. Якщо виборча комісія при розгляді скарги визнає необхідним проведення перевірки зазначених у скарзі обставин правоохоронними органами, відповідні органи за зверненням виборчої комісії перевіряють обставини та вживають відповідних заходів щодо припинення порушення законодавства у п'ятиденний строк з дня отримання звернення, а якщо звернення отримано менше ніж за п'ять днів до дня виборів, у день виборів чи в наступний за ним день, - невідкладно.


10. Якщо виборча комісія при розгляді скарги визнає необхідним проведення перевірки зазначених у скарзі обставин правоохоронними органами, відповідні органи за зверненням виборчої комісії перевіряють обставини та вживають відповідних заходів щодо припинення порушення законодавства у п'ятиденний строк з дня отримання звернення, а якщо звернення отримано менше ніж за п'ять днів до дня виборів, у день виборів чи в наступний за ним день, - невідкладно.
321.
11. Строк подання скарги, встановлений цим Законом, продовженню або поновленню не підлягає. Скарги, подані після закінчення строку оскарження, залишаються без розгляду.
-19- Кабінет Міністрів України
Частину одинадцяту статті 33 виключити, як таку, що порушує статті 8 і 22 Конституції України і обмежує право громадянина на звернення до суду для захисту прав, оскільки чинний механізм звернення до суду передбачає можливість продовження строку подання скарги.

Відхилено


11. Строк подання скарги, встановлений цим Законом, продовженню або поновленню не підлягає. Скарги, подані після закінчення строку оскарження, залишаються без розгляду.
322.
12. Якщо скаргу прийнято судом до розгляду і з того ж питання і з тих же підстав її подано до виборчої комісії, виборча комісія зупиняє розгляд скарги до набрання рішенням суду законної сили. Суд зобов'язаний повідомити цю виборчу комісію та комісію вищого рівня про надходження скарги чи про набрання законної сили рішенням суду не пізніш як на другий день відповідно з дня надходження скарги чи набрання законної сили рішенням суду.


12. Якщо скаргу прийнято судом до розгляду і з того ж питання і з тих же підстав її подано до виборчої комісії, виборча комісія зупиняє розгляд скарги до набрання рішенням суду законної сили. Суд зобов'язаний повідомити цю виборчу комісію та комісію вищого рівня про надходження скарги чи про набрання законної сили рішенням суду не пізніш як на другий день відповідно з дня надходження скарги чи набрання законної сили рішенням суду.
323.
13. Якщо рішення виборчої комісії скасовано судом, рішення з цього питання приймає виборча комісія, рішення якої було скасовано, або виборча комісія вищого рівня на підставі рішення суду.


13. Якщо рішення виборчої комісії скасовано судом, рішення з цього питання приймає виборча комісія, рішення якої було скасовано, або виборча комісія вищого рівня на підставі рішення суду.
324.
14. Виборча комісія вищого рівня на підставі скарги, рішення суду або з власної ініціативи може скасувати рішення виборчої комісії нижчого рівня та прийняти рішення по суті питання або зобов'язати виборчу комісію нижчого рівня повторно розглянути порушене питання.


14. Виборча комісія вищого рівня на підставі скарги, рішення суду або з власної ініціативи може скасувати рішення виборчої комісії нижчого рівня та прийняти рішення по суті питання або зобов'язати виборчу комісію нижчого рівня повторно розглянути порушене питання.
325.
15. Суди, органи прокуратури та виборчі комісії організують свою роботу під час виборчого процесу, в тому числі у вихідні дні в день виборів і в наступний за днем виборів день, таким чином, щоб забезпечити розгляд скарг у строки, встановлені цим Законом.


15. Суди, органи прокуратури та виборчі комісії організують свою роботу під час виборчого процесу, в тому числі у вихідні дні в день виборів і в наступний за днем виборів день, таким чином, щоб забезпечити розгляд скарг у строки, встановлені цим Законом.
326.
Розділ V. СПИСКИ ВИБОРЦІВ


Розділ V. СПИСКИ ВИБОРЦІВ
327.
Стаття 34. Порядок складання списків виборців Автономної Республіки Крим


Стаття 34. Порядок складання списків виборців Автономної Республіки Крим
328.
1. Для підготовки та проведення голосування виконавчі органи сільських, селищних, міських (у містах, де немає районних у місті рад), районних у містах рад або органи (посадові особи), які відповідно до закону здійснюють їх повноваження, до 1 вересня року, що передує рокові проведення чергових виборів, складають загальні списки виборців, які постійно проживають на території відповідного села, селища, міста, району в місті, на підставі відомостей про місце їх постійного проживання, за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. Для складання загальних списків виборців може використовуватися інформація про місце постійного проживання громадян, яку мають місцеві органи Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України, Державної податкової адміністрації України. Керівники цих органів зобов'язані подати необхідну для складання загальних списків виборців інформацію на запит відповідно сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради.


1. Для підготовки та проведення голосування виконавчі органи сільських, селищних, міських (у містах, де немає районних у місті рад), районних у містах рад або органи (посадові особи), які відповідно до закону здійснюють їх повноваження, до 1 вересня року, що передує рокові проведення чергових виборів, складають загальні списки виборців, які постійно проживають на території відповідного села, селища, міста, району в місті, на підставі відомостей про місце їх постійного проживання, за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. Для складання загальних списків виборців може використовуватися інформація про місце постійного проживання громадян, яку мають місцеві органи Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України, Державної податкової адміністрації України. Керівники цих органів зобов'язані подати необхідну для складання загальних списків виборців інформацію на запит відповідно сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради.
329.
2. Після утворення виборчих дільниць виконавчі органи сільських, селищних, міських (у містах, де немає районних у місті рад), районних у містах рад або органи (посадові особи), які відповідно до закону здійснюють їх повноваження, на основі відповідних загальних списків виборців, зазначених у частині першій цієї статті, складають списки виборців Автономної Республіки Крим (далі - списки виборців) по кожній виборчій дільниці (крім дільниць, зазначених у частинах третій та четвертій статті 17 цього Закону) за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, уточнюють ці списки та не пізніш як за 25 днів до дня виборів передають їх дільничним виборчим комісіям за підписом сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради або особи, яка відповідно до закону здійснює його повноваження.


2. Після утворення виборчих дільниць виконавчі органи сільських, селищних, міських (у містах, де немає районних у місті рад), районних у містах рад або органи (посадові особи), які відповідно до закону здійснюють їх повноваження, на основі відповідних загальних списків виборців, зазначених у частині першій цієї статті, складають списки виборців Автономної Республіки Крим (далі - списки виборців) по кожній виборчій дільниці (крім дільниць, зазначених у частинах третій та четвертій статті 17 цього Закону) за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, уточнюють ці списки та не пізніш як за 25 днів до дня виборів передають їх дільничним виборчим комісіям за підписом сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради або особи, яка відповідно до закону здійснює його повноваження.
330.
Відповідальність за достовірність, повноту і своєчасність передачі списків виборців дільничним виборчим комісіям несуть особи, які їх підписали.


Відповідальність за достовірність, повноту і своєчасність передачі списків виборців дільничним виборчим комісіям несуть особи, які їх підписали.
331.
3. Військовослужбовці, члени їх сімей та інші виборці, які постійно проживають у межах розташування військових частин (формувань) і голосуватимуть на виборчих дільницях, розташованих за межами військових частин (формувань), включаються до списків виборців відповідної виборчої дільниці на підставі відомостей, поданих командирами військових частин (формувань) до органів, що складають списки виборців, не пізніш як за 25 днів до дня виборів.


3. Військовослужбовці, члени їх сімей та інші виборці, які постійно проживають у межах розташування військових частин (формувань) і голосуватимуть на виборчих дільницях, розташованих за межами військових частин (формувань), включаються до списків виборців відповідної виборчої дільниці на підставі відомостей, поданих командирами військових частин (формувань) до органів, що складають списки виборців, не пізніш як за 25 днів до дня виборів.
332.
4. Військовослужбовець строкової служби за умови його постійного проживання до призову на військову службу в Автономній Республіці Крим включається до списку виборців відповідної виборчої дільниці для участі у виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим на підставі відомостей, поданих командиром військової частини (формування) в порядку і строки, передбачені частиною третьою цієї статті. Для забезпечення вільного волевиявлення військовослужбовцем строкової служби в день виборів йому надається відпустка не менш як на чотири години.


4. Військовослужбовець строкової служби за умови його постійного проживання до призову на військову службу в Автономній Республіці Крим включається до списку виборців відповідної виборчої дільниці для участі у виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим на підставі відомостей, поданих командиром військової частини (формування) в порядку і строки, передбачені частиною третьою цієї статті. Для забезпечення вільного волевиявлення військовослужбовцем строкової служби в день виборів йому надається відпустка не менш як на чотири години.
333.
5. На виборчих дільницях, утворених у стаціонарних лікувальних закладах, на суднах, які приписані до портів, розташованих в Автономній Республіці Крим, і в день виборів перебувають у плаванні під Державним Прапором України, установах кримінально-виконавчої системи та в інших місцях тимчасового перебування виборців з обмеженими можливостями пересування, списки виборців складаються за формою, передбаченою у частині другій цієї статті, відповідними дільничними виборчими комісіями на підставі відомостей, поданих керівниками зазначених у цій частині закладів, установ, капітанами суден не пізніш як за 20 днів до дня виборів.


5. На виборчих дільницях, утворених у стаціонарних лікувальних закладах, на суднах, які приписані до портів, розташованих в Автономній Республіці Крим, і в день виборів перебувають у плаванні під Державним Прапором України, установах кримінально-виконавчої системи та в інших місцях тимчасового перебування виборців з обмеженими можливостями пересування, списки виборців складаються за формою, передбаченою у частині другій цієї статті, відповідними дільничними виборчими комісіями на підставі відомостей, поданих керівниками зазначених у цій частині закладів, установ, капітанами суден не пізніш як за 20 днів до дня виборів.
334.
6. У разі утворення виборчої дільниці у винятковому випадку відповідно до частини шостої статті 17 цього Закону списки виборців складаються дільничною виборчою комісією не пізніш як за чотири дні до дня виборів на підставі відомостей, поданих керівниками зазначених у частині п'ятій цієї статті закладів, установ, капітанами суден, командирами військових частин (формувань).
-20- Н.д.Ключковський Ю.Б. (Реєстр.картка №339)
Част.6 ст.34 виключити.
Враховано


335.
7. До списку виборців включаються громадяни України, які досягли або на день виборів досягнуть вісімнадцяти років і мають право голосу та які на день складання списків постійно проживають на території відповідної виборчої дільниці (для дільниць, утворених відповідно до частини другої статті 17 цього Закону) або в день виборів перебуватимуть на території відповідної виборчої дільниці за умови, що вони постійно проживають в Автономній Республіці Крим (для дільниць, утворених відповідно до частин третьої та четвертої статті 17 цього Закону).


6. До списку виборців включаються громадяни України, які досягли або на день виборів досягнуть вісімнадцяти років і мають право голосу та які на день складання списків постійно проживають на території відповідної виборчої дільниці (для дільниць, утворених відповідно до частини другої статті 17 цього Закону) або в день виборів перебуватимуть на території відповідної виборчої дільниці за умови, що вони постійно проживають в Автономній Республіці Крим (для дільниць, утворених відповідно до частин третьої та четвертої статті 17 цього Закону).
336.
8. У списку виборців зазначаються прізвище, ім'я, по батькові, рік народження (для осіб, яким на день виборів виповнилося або виповнюється вісімнадцять років, - також число та місяць народження), адреса місця постійного проживання виборця. За відсутності відомостей про місяць і день народження громадянина вважається, що він народився 1 січня відповідного року. Виборці включаються до списку в порядку, зручному для проведення голосування.


7. У списку виборців зазначаються прізвище, ім'я, по батькові, рік народження (для осіб, яким на день виборів виповнилося або виповнюється вісімнадцять років, - також число та місяць народження), адреса місця постійного проживання виборця. За відсутності відомостей про місяць і день народження громадянина вважається, що він народився 1 січня відповідного року. Виборці включаються до списку в порядку, зручному для проведення голосування.
337.
Стаття 35. Порядок внесення змін до списку виборців та ознайомлення виборців з ним


Стаття 35. Порядок внесення змін до списку виборців та ознайомлення виборців з ним
338.
1. Дільнична виборча комісія уточнює список виборців та доповнює його на підставі особистих звернень громадян, подань органів та посадових осіб, зазначених у частинах першій, третій - п'ятій статті 34 цього Закону, після чого він підписується головою та секретарем комісії, скріплюється печаткою комісії і не пізніш як за 10 днів, а у винятковому випадку утворення виборчої дільниці відповідно до частини шостої статті 17 цього Закону - не пізніш як за три дні до дня виборів подається для загального ознайомлення. Кожному виборцю надається можливість ознайомитися зі списком виборців у приміщенні дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до списку відомостей.
-21- Н.д.Ключковський Ю.Б. (Реєстр.картка №339)
У першому реченні част.1 ст.35 виключити текст "а у винятковому випадку утворення виборчої дільниці відповідно до частини шостої статті 17 цього Закону - не пізніш як за три дні до дня виборів подається для загального ознайомлення".
Враховано

1. Дільнична виборча комісія уточнює список виборців та доповнює його на підставі особистих звернень громадян, подань органів та посадових осіб, зазначених у частинах першій, третій - п'ятій статті 34 цього Закону, після чого він підписується головою та секретарем комісії, скріплюється печаткою комісії і не пізніш як за 10 днів. Кожному виборцю надається можливість ознайомитися зі списком виборців у приміщенні дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до списку відомостей.
339.
2. Дільнична виборча комісія на вимогу члена комісії, кандидата у депутати, уповноваженої особи організації партії, об"єднання громадян (блоку) має право запросити у відповідних органах державної влади та органах місцевого самоврядування для ознайомлення будь-які документи, що містять інформацію про місце постійного проживання громадян, на підставі яких складалися списки виборців.


2. Дільнична виборча комісія на вимогу члена комісії, кандидата у депутати, уповноваженої особи організації партії, об"єднання громадян (блоку) має право запросити у відповідних органах державної влади та органах місцевого самоврядування для ознайомлення будь-які документи, що містять інформацію про місце постійного проживання громадян, на підставі яких складалися списки виборців.
340.
3. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.


3. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.
341.
4. Виборець, який пізніше ніж за 15 днів до дня виборів включно вибуває з населеного пункту, де він включений до списків виборців, може звернутися до дільничної виборчої комісії із заявою про виключення його із списку виборців. На підставі цієї заяви та одного із документів, передбачених частиною другою статті 3 цього Закону, дільнична виборча комісія видає виборцю відкріплювальне посвідчення за формою, що затверджується Центральною виборчою комісією. У списку виборців при цьому зазначаються дата видачі та номер відкріплювального посвідчення, ставляться підписи виборця, який отримав посвідчення, та члена дільничної виборчої комісії, який його видав. У день виборів відкріплювальне посвідчення не видається. У разі втрати виборцем відкріплювального посвідчення воно повторно не видається.


4. Виборець, який пізніше ніж за 15 днів до дня виборів включно вибуває з населеного пункту, де він включений до списків виборців, може звернутися до дільничної виборчої комісії із заявою про виключення його із списку виборців. На підставі цієї заяви та одного із документів, передбачених частиною другою статті 3 цього Закону, дільнична виборча комісія видає виборцю відкріплювальне посвідчення за формою, що затверджується Центральною виборчою комісією. У списку виборців при цьому зазначаються дата видачі та номер відкріплювального посвідчення, ставляться підписи виборця, який отримав посвідчення, та члена дільничної виборчої комісії, який його видав. У день виборів відкріплювальне посвідчення не видається. У разі втрати виборцем відкріплювального посвідчення воно повторно не видається.
342.
5. Відкріплювальні посвідчення мають єдину на всій території Автономної Республіки Крим нумерацію і є документами суворої звітності.


5. Відкріплювальні посвідчення мають єдину на всій території Автономної Республіки Крим нумерацію і є документами суворої звітності.
343.
6. У разі проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим одночасно з виборами народних депутатів України застосовується відкріплювальне посвідчення, передбачене Законом України "Про вибори народних депутатів України".


6. У разі проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим одночасно з виборами народних депутатів України застосовується відкріплювальне посвідчення, передбачене Законом України "Про вибори народних депутатів України".
344.
7. Порядок виготовлення, передачі окружним та дільничним виборчим комісіям, вилучення та погашення невикористаних відкріплювальних посвідчень встановлюється Центральною виборчою комісією.


7. Порядок виготовлення, передачі окружним та дільничним виборчим комісіям, вилучення та погашення невикористаних відкріплювальних посвідчень встановлюється Центральною виборчою комісією.
345.
8. Бланки відкріплювальних посвідчень передаються дільничним виборчим комісіям не пізніш як за 15 днів до дня виборів, а у разі утворення виборчої дільниці у винятковому випадку відповідно до частини шостої статті 17 цього Закону - у день першого засідання комісії.


8. Бланки відкріплювальних посвідчень передаються дільничним виборчим комісіям не пізніш як за 15 днів до дня виборів, а у разі утворення виборчої дільниці у винятковому випадку відповідно до частини шостої статті 17 цього Закону - у день першого засідання комісії.
346.
9. Виборець, який прибув до дня виборів включно до населеного пункту не за місцем свого проживання і відповідно до частини четвертої цієї статті був виключений із списку виборців, включається головою, заступником голови або секретарем дільничної виборчої комісії до списку виборців на підставі його заяви, одного із документів, зазначеного у частині другій статті 3 цього Закону, та відкріплювального посвідчення, яке долучається до списку виборців.


9. Виборець, який прибув до дня виборів включно до населеного пункту не за місцем свого проживання і відповідно до частини четвертої цієї статті був виключений із списку виборців, включається головою, заступником голови або секретарем дільничної виборчої комісії до списку виборців на підставі його заяви, одного із документів, зазначеного у частині другій статті 3 цього Закону, та відкріплювального посвідчення, яке долучається до списку виборців.
347.
10. Дільнична виборча комісія при включенні до списку виборців осіб відповідно до частин п'ятої, шостої статті 34 цього Закону, на підставі відомостей, наданих керівниками відповідних закладів, установ, капітанами суден, повідомляє протягом двох днів окружну виборчу комісію одномандатного округу, до якого належить виборча дільниця, про включення до списку виборців цих осіб, та про місце їх постійного проживання.


10. Дільнична виборча комісія при включенні до списку виборців осіб відповідно до частин п'ятої, шостої статті 34 цього Закону, на підставі відомостей, наданих керівниками відповідних закладів, установ, капітанами суден, повідомляє протягом двох днів окружну виборчу комісію одномандатного округу, до якого належить виборча дільниця, про включення до списку виборців цих осіб, та про місце їх постійного проживання.
348.
11. Окружна виборча комісія, яка отримала повідомлення, зазначене у частині десятій цієї статті, забезпечує невідкладну передачу цього повідомлення до дільничної виборчої комісії за місцем постійного проживання виборця, включеного відповідно до частин п'ятої, шостої статті 34 цього Закону, до списку виборців в іншому місці. Дільнична виборча комісія на підставі цього повідомлення приймає рішення про виключення виборця із списку виборців на цій виборчій дільниці. У списку виборців при цьому замість підпису виборця зазначається "вибув", а також вказуються номери одномандатного округу та виборчої дільниці, де згідно з повідомленням виборець включений до списку виборців, зазначається дата прийняття рішення про виключення виборця із списку виборців на виборчій дільниці та ставиться підпис члена дільничної виборчої комісії, який вніс у список виборців ці відомості.


11. Окружна виборча комісія, яка отримала повідомлення, зазначене у частині десятій цієї статті, забезпечує невідкладну передачу цього повідомлення до дільничної виборчої комісії за місцем постійного проживання виборця, включеного відповідно до частин п'ятої, шостої статті 34 цього Закону, до списку виборців в іншому місці. Дільнична виборча комісія на підставі цього повідомлення приймає рішення про виключення виборця із списку виборців на цій виборчій дільниці. У списку виборців при цьому замість підпису виборця зазначається "вибув", а також вказуються номери одномандатного округу та виборчої дільниці, де згідно з повідомленням виборець включений до списку виборців, зазначається дата прийняття рішення про виключення виборця із списку виборців на виборчій дільниці та ставиться підпис члена дільничної виборчої комісії, який вніс у список виборців ці відомості.
349.
12. Громадянин має право оскаржити до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до місцевого суду за місцезнаходженням виборчої дільниці допущені при складанні списку виборців неправильності, в тому числі невключення, неправильне включення або виключення зі списку виборців його або інших осіб. Скарга, подана до дільничної виборчої комісії не пізніш як за день до дня виборів, розглядається у триденний строк, але не пізніше дня, що передує дню виборів, а подана напередодні дня виборів, - невідкладно. Дільнична виборча комісія зобов'язана внести необхідні зміни до списку виборців або видати заявнику копію мотивованого рішення про відхилення його скарги. Скарга, подана до суду до дня виборів, розглядається у п'ятиденний строк, але не пізніше дня, що передує дню виборів, а подана в день виборів, - невідкладно, але не пізніше часу закінчення голосування.
-22- Кабінет Міністрів України
Четверте речення частини дванадцятої статті 35 виключити, оскільки питання строків розгляду справи судом не є предметом регулювання даного законопроекту.
Відхилено


12. Громадянин має право оскаржити до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до місцевого суду за місцезнаходженням виборчої дільниці допущені при складанні списку виборців неправильності, в тому числі невключення, неправильне включення або виключення зі списку виборців його або інших осіб. Скарга, подана до дільничної виборчої комісії не пізніш як за день до дня виборів, розглядається у триденний строк, але не пізніше дня, що передує дню виборів, а подана напередодні дня виборів, - невідкладно. Дільнична виборча комісія зобов'язана внести необхідні зміни до списку виборців або видати заявнику копію мотивованого рішення про відхилення його скарги. Скарга, подана до суду до дня виборів, розглядається у п'ятиденний строк, але не пізніше дня, що передує дню виборів, а подана в день виборів, - невідкладно, але не пізніше часу закінчення голосування.
350.
13. Вносити будь-які зміни до списку виборців після закінчення голосування забороняється.


13. Вносити будь-які зміни до списку виборців після закінчення голосування забороняється.
351.
Розділ VІ. ФІНАНСОВЕ ТА МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПІДГОТОВКИ І ПРОВЕДЕННЯ ВИБОРІВ ДЕПУТАТІВ


Розділ VІ. ФІНАНСОВЕ ТА МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПІДГОТОВКИ І ПРОВЕДЕННЯ ВИБОРІВ ДЕПУТАТІВ
352.
Стаття 36. Фінансування виборів депутатів


Стаття 36. Фінансування виборів депутатів
353.
1. Витрати на підготовку і проведення виборів депутатів здійснюються за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим та коштів виборчих фондів організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати від яких зареєстровано в багатомандатному окрузі, кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах.


1. Витрати на підготовку і проведення виборів депутатів здійснюються за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим та коштів виборчих фондів організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати від яких зареєстровано в багатомандатному окрузі, кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах.
354.
2. Організація партії, об"єднання громадян (блок), кандидатів у депутати від якої (якого) зареєстровано в багатомандатному окрузі, кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, для фінансування своєї передвиборної агітації зобов'язані утворити свої виборчі фонди, що формуються в порядку, встановленому цим Законом.


2. Організація партії, об"єднання громадян (блок), кандидатів у депутати від якої (якого) зареєстровано в багатомандатному окрузі, кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, для фінансування своєї передвиборної агітації зобов'язані утворити свої виборчі фонди, що формуються в порядку, встановленому цим Законом.
355.
Стаття 37. Фінансове забезпечення підготовки і проведення виборів депутатів за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим


Стаття 37. Фінансове забезпечення підготовки і проведення виборів депутатів за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим
356.
1. Фінансове забезпечення підготовки і проведення виборів депутатів за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим здійснюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим, яка є головним розпорядником цих коштів.
-23- Кабінет Міністрів України
У частині першій ст.37 проекту слова "яка є головним розпорядником цих коштів" виключити, оскільки відповідно до частини третьої статті 22 Бюджетного кодексу України головні розпорядники коштів місцевих бюджетів визначаються рішенням про місцевий бюджет із дотриманням умов, визначених пунктами 2 та 3 частини першої цієї статті.

Враховано

1. Фінансове забезпечення підготовки і проведення виборів депутатів за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим здійснюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим.
357.
2. Обсяг коштів для підготовки і проведення виборів депутатів за поданням виборчої комісії Автономної Республіки Крим щорічно передбачається окремим рядком у постанові Верховної Ради Автономної Республіки Крим про бюджет Автономної Республіки Крим.
-24- Кабінет Міністрів України
У частині другій ст.37 слова "у постанові" замінити словами "у рішенні", що відповідатиме частині другій статті 77 Бюджетного кодексу України, відповідно до якої бюджет Автономної Республіки Крим затверджується рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
Слово "щорічно передбачається" виключити.
Враховано

2. Обсяг коштів для підготовки і проведення виборів депутатів за поданням виборчої комісії Автономної Республіки Крим визначається окремим рядком у рішенні Верховної Ради Автономної Республіки Крим про бюджет Автономної Республіки Крим.
358.
3. Витрати на підготовку і проведення виборів депутатів, у тому числі на друкування інформаційних плакатів організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати від яких зареєстровано в багатомандатному окрузі, кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах, публікацію в засобах масової інформації передвиборних програм організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах, час мовлення на радіо і телебаченні, виготовлення підписних листів у порядку, встановленому цим Законом, здійснюються виборчою комісією Автономної Республіки Крим та окружними виборчими комісіями відповідно до затверджених виборчою комісією Автономної Республіки Крим кошторисів видатків у межах коштів, передбачених на підготовку і проведення виборів у бюджеті Автономної Республіки Крим.


3. Витрати на підготовку і проведення виборів депутатів, у тому числі на друкування інформаційних плакатів організацій партій, об'єднань громадян (блоків), кандидатів у депутати від яких зареєстровано в багатомандатному окрузі, кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах, публікацію в засобах масової інформації передвиборних програм організацій партій, об'єднань громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах, час мовлення на радіо і телебаченні, виготовлення підписних листів у порядку, встановленому цим Законом, здійснюються виборчою комісією Автономної Республіки Крим та окружними виборчими комісіями відповідно до затверджених виборчою комісією Автономної Республіки Крим кошторисів видатків у межах коштів, передбачених на підготовку і проведення виборів у бюджеті Автономної Республіки Крим.
359.
4. Кошти на підготовку і проведення виборів депутатів, передбачені бюджетом Автономної Республіки Крим, перераховуються виборчій комісії Автономної Республіки Крим у триденний строк з дня оголошення про початок виборчого процесу.


4. Кошти на підготовку і проведення виборів депутатів, передбачені бюджетом Автономної Республіки Крим, перераховуються виборчій комісії Автономної Республіки Крим у триденний строк з дня оголошення про початок виборчого процесу.
360.
5. Виборча комісія Автономної Республіки Крим затверджує середні норми видатків окружної виборчої комісії, а також середні норми видатків для потреб дільничних виборчих комісій.


5. Виборча комісія Автономної Республіки Крим затверджує середні норми видатків окружної виборчої комісії, а також середні норми видатків для потреб дільничних виборчих комісій.
361.
6. Окружна виборча комісія у десятиденний строк з дня її утворення на основі середніх норм видатків складає єдиний кошторис видатків для підготовки і проведення виборів із включенням до нього видатків окружної виборчої комісії та видатків для потреб дільничних виборчих комісій одномандатного округу, що затверджується виборчою комісією Автономної Республіки Крим.


6. Окружна виборча комісія у десятиденний строк з дня її утворення на основі середніх норм видатків складає єдиний кошторис видатків для підготовки і проведення виборів із включенням до нього видатків окружної виборчої комісії та видатків для потреб дільничних виборчих комісій одномандатного округу, що затверджується виборчою комісією Автономної Республіки Крим.
362.
7. Фінансування виборчих комісій здійснюється в порядку, встановленому виборчою комісією Автономної Республіки Крим разом з Міністерством фінансів Автономної Республіки Крим.


7. Фінансування виборчих комісій здійснюється в порядку, встановленому виборчою комісією Автономної Республіки Крим разом з Міністерством фінансів Автономної Республіки Крим.
363.
8. Окружна виборча комісія зобов'язана не пізніш як у тижневий строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів повернути не використані нею на підготовку і проведення виборів кошти бюджету Автономної Республіки Крим на рахунок виборчої комісії Автономної Республіки Крим. Орган Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим у триденний строк інформує виборчу комісію Автономної Республіки Крим про повернення цих коштів на її рахунок.


8. Окружна виборча комісія зобов'язана не пізніш як у тижневий строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів повернути не використані нею на підготовку і проведення виборів кошти бюджету Автономної Республіки Крим на рахунок виборчої комісії Автономної Республіки Крим. Орган Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим у триденний строк інформує виборчу комісію Автономної Республіки Крим про повернення цих коштів на її рахунок.
364.
9. Окружна виборча комісія в десятиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів складає та подає до виборчої комісії Автономної Республіки Крим фінансовий звіт про надходження та використання коштів бюджету Автономної Республіки Крим на підготовку і проведення виборів депутатів за формою, встановленою Центральною виборчою комісією разом з Міністерством фінансів України.


9. Окружна виборча комісія в десятиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів складає та подає до виборчої комісії Автономної Республіки Крим фінансовий звіт про надходження та використання коштів бюджету Автономної Республіки Крим на підготовку і проведення виборів депутатів за формою, встановленою Центральною виборчою комісією разом з Міністерством фінансів України.
365.
10. Контроль за правильним та цільовим використанням коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів депутатів, здійснюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим та відповідними органами Міністерства фінансів Автономної Республіки Крим.
-25- Кабінет Міністрів України
У частині десятій ст.37 слова "відповідними органами Міністерства фінансів" замінити словами "Міністерством фінансів".
Враховано

10. Контроль за правильним та цільовим використанням коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів депутатів, здійснюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим та Міністерством фінансів Автономної Республіки Крим.
366.
11. Відшкодування кредиторської заборгованості окружних виборчих комісій після закінчення строку їх повноважень за умов незавершеного фінансування виборів депутатів у межах коштів, передбачених бюджетом Автономної Республіки Крим на підготовку і проведення виборів, здійснюється Радою міністрів Автономної Республіки Крим до закінчення фінансового року.
-26- Кабінет Міністрів України
У частині одинадцятій слово "Відшкодування" пропонуємо замінити "Погашення".
Враховано

11. Погашення кредиторської заборгованості окружних виборчих комісій після закінчення строку їх повноважень за умов незавершеного фінансування виборів депутатів у межах коштів, передбачених бюджетом Автономної Республіки Крим на підготовку і проведення виборів, здійснюється Радою міністрів Автономної Республіки Крим до закінчення фінансового року.
367.
Стаття 38. Виборчий фонд організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі


Стаття 38. Виборчий фонд організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі
368.
1. Організація партії, об"єднання громадян (блок), кандидатів у депутати від якої (якого) зареєстровано в багатомандатному окрузі, кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, зобов'язані відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніше ніж за 30 днів до дня виборів. Підставою для відкриття рахунку виборчого фонду організації партії, об"єднання громадян (блоку) є копія рішення виборчої комісії Автономної Республіки Крим про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі, включених до виборчого списку організації партії, об"єднаннь громадян (блоку), а виборчого фонду кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, - копія рішення окружної виборчої комісії про його реєстрацію.


1. Організація партії, об"єднання громадян (блок), кандидатів у депутати від якої (якого) зареєстровано в багатомандатному окрузі, кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, зобов'язані відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніше ніж за 30 днів до дня виборів. Підставою для відкриття рахунку виборчого фонду організації партії, об"єднання громадян (блоку) є копія рішення виборчої комісії Автономної Республіки Крим про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі, включених до виборчого списку організації партії, об"єднаннь громадян (блоку), а виборчого фонду кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, - копія рішення окружної виборчої комісії про його реєстрацію.
369.
2. Порядок відкриття і закриття рахунку виборчого фонду організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, зазначених у частині першій цієї статті (далі - рахунок виборчого фонду), встановлюється Національним банком України за погодженням із Центральною виборчою комісією.


2. Порядок відкриття і закриття рахунку виборчого фонду організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, зазначених у частині першій цієї статті (далі - рахунок виборчого фонду), встановлюється Національним банком України за погодженням із Центральною виборчою комісією.
370.
3. Організація партії, об"єднання громадян (блок), кандидатів у депутати від якої (якого) зареєстровано в багатомандатному окрузі, відкриває рахунок виборчого фонду в установі банку України у місті Сімферополі. Кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, відкриває рахунок виборчого фонду в установі банку України за місцезнаходженням окружної виборчої комісії. Перелік установ банку, в яких повинні відкриватися рахунки виборчих фондів, встановлюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим. Зазначені організації партії, об"єднання громадян (блок), кандидат у депутати мають право відкрити лише один рахунок виборчого фонду і тільки в національній валюті.


3. Організація партії, об"єднання громадян (блок), кандидатів у депутати від якої (якого) зареєстровано в багатомандатному окрузі, відкриває рахунок виборчого фонду в установі банку України у місті Сімферополі. Кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, відкриває рахунок виборчого фонду в установі банку України за місцезнаходженням окружної виборчої комісії. Перелік установ банку, в яких повинні відкриватися рахунки виборчих фондів, встановлюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим. Зазначені організації партії, об"єднання громадян (блок), кандидат у депутати мають право відкрити лише один рахунок виборчого фонду і тільки в національній валюті.
371.
4. Витрачання коштів з рахунку виборчого фонду здійснюється у безготівковій формі.


4. Витрачання коштів з рахунку виборчого фонду здійснюється у безготівковій формі.
372.
5. Послуги установи банку, пов'язані з відкриттям і закриттям рахунку виборчого фонду та іншими банківськими операціями, надаються безоплатно. Установа банку за користування коштами, що знаходяться на рахунку виборчого фонду, відсотки не нараховує і не сплачує.


5. Послуги установи банку, пов'язані з відкриттям і закриттям рахунку виборчого фонду та іншими банківськими операціями, надаються безоплатно. Установа банку за користування коштами, що знаходяться на рахунку виборчого фонду, відсотки не нараховує і не сплачує.
373.
6. Установа банку не пізніше наступного робочого дня після дня відкриття рахунку виборчого фонду організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, зазначених у частині першій цієї статті, повідомляє про відкриття рахунку та його реквізити відповідно виборчу комісію Автономної Республіки Крим, відповідну окружну виборчу комісію.


6. Установа банку не пізніше наступного робочого дня після дня відкриття рахунку виборчого фонду організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, зазначених у частині першій цієї статті, повідомляє про відкриття рахунку та його реквізити відповідно виборчу комісію Автономної Республіки Крим, відповідну окружну виборчу комісію.
374.
7. Інформація про відкриття рахунку відповідного виборчого фонду та його реквізити одноразово публікується виборчою комісією Автономної Республіки Крим в засобах масової інформації органів влади Автономної Республіки Крим, окружною виборчою комісією - в одному з республіканських або комунальних місцевих друкованих засобах масової інформації за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів. Подальша інформація про реквізити рахунку виборчого фонду публікується у друкованих засобах масової інформації за рахунок відповідного виборчого фонду.


7. Інформація про відкриття рахунку відповідного виборчого фонду та його реквізити одноразово публікується виборчою комісією Автономної Республіки Крим в засобах масової інформації органів влади Автономної Республіки Крим, окружною виборчою комісією - в одному з республіканських або комунальних місцевих друкованих засобах масової інформації за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів. Подальша інформація про реквізити рахунку виборчого фонду публікується у друкованих засобах масової інформації за рахунок відповідного виборчого фонду.
375.
8. Витрачання коштів з рахунку виборчого фонду припиняється за день до дня виборів.


8. Витрачання коштів з рахунку виборчого фонду припиняється за день до дня виборів.
376.
9. У разі призначення повторного голосування в одномандатному окрузі використання коштів виборчих фондів кандидатів у депутати, включених до виборчих бюлетенів для повторного голосування, поновлюється з дня прийняття рішення про повторне голосування.


9. У разі призначення повторного голосування в одномандатному окрузі використання коштів виборчих фондів кандидатів у депутати, включених до виборчих бюлетенів для повторного голосування, поновлюється з дня прийняття рішення про повторне голосування.
377.
10. Рахунок виборчого фонду закривається установою банку на п'ятнадцятий день після дня офіційного оприлюднення результатів виборів у відповідному окрузі.


10. Рахунок виборчого фонду закривається установою банку на п'ятнадцятий день після дня офіційного оприлюднення результатів виборів у відповідному окрузі.
378.
Стаття 39. Розпорядники виборчого фонду


Стаття 39. Розпорядники виборчого фонду
379.
1. Організація партії, об"єднання громадян (блок) із числа своїх уповноважених осіб, зазначених у статті 64 цього Закону, призначає не більше двох розпорядників виборчого фонду. Кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, із числа своїх довірених осіб, зазначених у статті 65 цього Закону, призначає одного розпорядника виборчого фонду або сам розпоряджається своїм виборчим фондом. Розпорядники виборчого фонду мають виключне право на використання коштів виборчого фонду згідно із законами України.


1. Організація партії, об"єднання громадян (блок) із числа своїх уповноважених осіб, зазначених у статті 64 цього Закону, призначає не більше двох розпорядників виборчого фонду. Кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, із числа своїх довірених осіб, зазначених у статті 65 цього Закону, призначає одного розпорядника виборчого фонду або сам розпоряджається своїм виборчим фондом. Розпорядники виборчого фонду мають виключне право на використання коштів виборчого фонду згідно із законами України.
380.
2. Розпорядники коштів виборчого фонду зобов'язані вести облік надходження та використання коштів виборчого фонду.


2. Розпорядники коштів виборчого фонду зобов'язані вести облік надходження та використання коштів виборчого фонду.
381.
3. Установа банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду, надає розпоряднику виборчого фонду потижнево або за його зверненням відомості про розміри та джерела внесків, що надійшли на рахунок виборчого фонду.


3. Установа банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду, надає розпоряднику виборчого фонду потижнево або за його зверненням відомості про розміри та джерела внесків, що надійшли на рахунок виборчого фонду.
382.
4. Розпорядники виборчого фонду організації партії, об"єднання громадян (блоку) зобов'язані не пізніш як на п'ятий день після дня виборів подати до виборчої комісії Автономної Республіки Крим фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду. Розпорядник виборчого фонду кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, зобов'язаний не пізніш як на п'ятий день після дня виборів (у разі включення кандидата у депутати до виборчого бюлетеня для повторного голосування - не пізніш як на п'ятий день після дня повторного голосування) подати фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду до окружної виборчої комісії. Форма фінансового звіту встановлюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим не пізніше ніж за 85 днів до дня виборів.


4. Розпорядники виборчого фонду організації партії, об"єднання громадян (блоку) зобов'язані не пізніш як на п'ятий день після дня виборів подати до виборчої комісії Автономної Республіки Крим фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду. Розпорядник виборчого фонду кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, зобов'язаний не пізніш як на п'ятий день після дня виборів (у разі включення кандидата у депутати до виборчого бюлетеня для повторного голосування - не пізніш як на п'ятий день після дня повторного голосування) подати фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду до окружної виборчої комісії. Форма фінансового звіту встановлюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим не пізніше ніж за 85 днів до дня виборів.
383.
Стаття 40. Формування виборчого фонду та використання його коштів


Стаття 40. Формування виборчого фонду та використання його коштів
384.
1. Виборчий фонд організації партії, об"єднання громадян (блоку) формується за рахунок коштів організації партії, об"єднаннЯ громадян (організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до виборчого блоку), а також добровільних внесків фізичних осіб, які постійно проживають в Автономній Республіці Крим.


1. Виборчий фонд організації партії, об"єднання громадян (блоку) формується за рахунок коштів організації партії, об"єднаннЯ громадян (організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до виборчого блоку), а також добровільних внесків фізичних осіб, які постійно проживають в Автономній Республіці Крим.
385.
2. Виборчий фонд кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, формується за рахунок його коштів та добровільних внесків фізичних осіб, які постійно проживають в Автономній Республіці Крим.


2. Виборчий фонд кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, формується за рахунок його коштів та добровільних внесків фізичних осіб, які постійно проживають в Автономній Республіці Крим.
386.
3. Гранична сума витрат виборчого фонду організації партії (блоку) не може перевищувати п'тидесяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, - двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.


3. Гранична сума витрат виборчого фонду організації партії (блоку) не може перевищувати п'тидесяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, - двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
387.
4. Добровільний внесок (внески) фізичної особи до виборчого фонду однієї партії, об"єднання громадян (блоку), одного кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, не може перевищувати однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.


4. Добровільний внесок (внески) фізичної особи до виборчого фонду однієї партії, об"єднання громадян (блоку), одного кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, не може перевищувати однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
388.
5. Забороняється робити добровільні внески до виборчого фонду:


5. Забороняється робити добровільні внески до виборчого фонду:
389.
1) іноземним громадянам та особам без громадянства;


1) іноземним громадянам та особам без громадянства;
390.
2) фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності, які мають заборгованість перед бюджетом будь-якого рівня на день перерахування внеску до виборчого фонду;


2) фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності, які мають заборгованість перед бюджетом будь-якого рівня на день перерахування внеску до виборчого фонду;
391.
3) анонімним жертводавцям (без зазначення в платіжному документі відомостей, передбачених у частині шостій цієї статті).


3) анонімним жертводавцям (без зазначення в платіжному документі відомостей, передбачених у частині шостій цієї статті).
392.
6. Добровільний внесок громадянина України до виборчого фонду приймається установою банку або відділенням зв'язку за умови подання громадянином одного із документів, передбачених у частині другій статті 3 цього Закону. У платіжному документі при цьому обов'язково зазначаються прізвище, ім'я, по батькові, дата народження та адреса постійного місця проживання громадянина.


6. Добровільний внесок громадянина України до виборчого фонду приймається установою банку або відділенням зв'язку за умови подання громадянином одного із документів, передбачених у частині другій статті 3 цього Закону. У платіжному документі при цьому обов'язково зазначаються прізвище, ім'я, по батькові, дата народження та адреса постійного місця проживання громадянина.
393.
7. Добровільний внесок перераховується установою банку або переказується відділенням зв'язку на рахунок виборчого фонду не пізніше наступного робочого дня з дня отримання відповідного платіжного документа. Загальний строк безготівкового перерахування внеску на рахунок виборчого фонду не повинен перевищувати двох банківських днів.


7. Добровільний внесок перераховується установою банку або переказується відділенням зв'язку на рахунок виборчого фонду не пізніше наступного робочого дня з дня отримання відповідного платіжного документа. Загальний строк безготівкового перерахування внеску на рахунок виборчого фонду не повинен перевищувати двох банківських днів.
394.
8. Розпорядник виборчого фонду має право відмовитися від внеску фізичної особи, про що він подає відповідну заяву та платіжний документ до установи банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду. Цей внесок повертається фізичній особі за рахунок добровільного внеску, а у разі неможливості такого повернення зараховується до бюджету Автономної Республіки Крим.


8. Розпорядник виборчого фонду має право відмовитися від внеску фізичної особи, про що він подає відповідну заяву та платіжний документ до установи банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду. Цей внесок повертається фізичній особі за рахунок добровільного внеску, а у разі неможливості такого повернення зараховується до бюджету Автономної Республіки Крим.
395.
9. У разі надходження добровільного внеску (внесків) від фізичної особи, який перевищує розмір, встановлений частиною четвертою цієї статті, сума, що перевищує встановлений розмір внеску (внесків), на підставі відповідної заяви та платіжного документа, поданих розпорядником виборчого фонду, повертається фізичній особі установою банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду, за рахунок цих коштів, а у разі неможливості такого повернення - до бюджету Автономної Республіки Крим.


9. У разі надходження добровільного внеску (внесків) від фізичної особи, який перевищує розмір, встановлений частиною четвертою цієї статті, сума, що перевищує встановлений розмір внеску (внесків), на підставі відповідної заяви та платіжного документа, поданих розпорядником виборчого фонду, повертається фізичній особі установою банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду, за рахунок цих коштів, а у разі неможливості такого повернення - до бюджету Автономної Республіки Крим.
396.
10. Розпорядник виборчого фонду зобов'язаний відмовитися від внеску фізичної особи, яка відповідно до цього Закону не має права робити такого внеску. На підставі заяви розпорядника про відмову від внеску з цієї причини установа банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду, перераховує такий внесок до бюджету Автономної Республіки Крим.


10. Розпорядник виборчого фонду зобов'язаний відмовитися від внеску фізичної особи, яка відповідно до цього Закону не має права робити такого внеску. На підставі заяви розпорядника про відмову від внеску з цієї причини установа банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду, перераховує такий внесок до бюджету Автономної Республіки Крим.
397.
11. Контроль за надходженням, обліком і використанням коштів виборчих фондів здійснюється вибірково виборчою комісією Автономної Республіки Крим, окружними виборчими комісіями та установою банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду відповідно до порядку, встановленого Центральною виборчою комісією разом з Національним банком України та центральним органом виконавчої влади з питань зв'язку.


11. Контроль за надходженням, обліком і використанням коштів виборчих фондів здійснюється вибірково виборчою комісією Автономної Республіки Крим, окружними виборчими комісіями та установою банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду відповідно до порядку, встановленого Центральною виборчою комісією разом з Національним банком України та центральним органом виконавчої влади з питань зв'язку.
398.
12. Кошти виборчого фонду, не використані організаціями партій, об"єднаннями громадян (блоками), за рішенням керівного органу організації партії, об"єднанням громадян (блоку), прийнятим у семиденний строк після офіційного оприлюднення результатів виборів, перераховуються на поточний банківський рахунок організації партії, об"єднання громадян (організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку) у п'ятиденний строк з дня надходження відповідного рішення організації партії, об"єднання громадян (блоку). У разі неприйняття у цей строк організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) такого рішення невикористані кошти виборчого фонду перераховуються установою банку у безспірному порядку до бюджету Автономної Республіки Крим на п'ятнадцятий день з дня офіційного оприлюднення виборчою комісією Автономної Республіки Крим результатів виборів.


12. Кошти виборчого фонду, не використані організаціями партій, об"єднаннями громадян (блоками), за рішенням керівного органу організації партії, об"єднанням громадян (блоку), прийнятим у семиденний строк після офіційного оприлюднення результатів виборів, перераховуються на поточний банківський рахунок організації партії, об"єднання громадян (організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку) у п'ятиденний строк з дня надходження відповідного рішення організації партії, об"єднання громадян (блоку). У разі неприйняття у цей строк організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) такого рішення невикористані кошти виборчого фонду перераховуються установою банку у безспірному порядку до бюджету Автономної Республіки Крим на п'ятнадцятий день з дня офіційного оприлюднення виборчою комісією Автономної Республіки Крим результатів виборів.
399.
13. Кошти виборчого фонду, не використані кандидатом у депутати, зареєстрованим в одномандатному окрузі, перераховуються установою банку у безспірному порядку до бюджету Автономної Республіки Крим в триденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутата в одномандатному окрузі або рішення про визнання виборів у цьому окрузі недійсними.


13. Кошти виборчого фонду, не використані кандидатом у депутати, зареєстрованим в одномандатному окрузі, перераховуються установою банку у безспірному порядку до бюджету Автономної Республіки Крим в триденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутата в одномандатному окрузі або рішення про визнання виборів у цьому окрузі недійсними.
400.
14. У разі скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати залишки коштів його виборчого фонду на восьмий день з дня оприлюднення відповідного рішення у безспірному порядку перераховуються до бюджету Автономної Республіки Крим.


14. У разі скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати залишки коштів його виборчого фонду на восьмий день з дня оприлюднення відповідного рішення у безспірному порядку перераховуються до бюджету Автономної Республіки Крим.
401.
15. Внески, що надійшли до виборчого фонду після дня виборів (у разі включення кандидата у депутати до виборчого бюлетеня для повторного голосування - після дня повторного голосування), повертаються установою банку відповідній фізичній особі за її рахунок, а у разі неможливості такого повернення - до бюджету Автономної Республіки Крим.


15. Внески, що надійшли до виборчого фонду після дня виборів (у разі включення кандидата у депутати до виборчого бюлетеня для повторного голосування - після дня повторного голосування), повертаються установою банку відповідній фізичній особі за її рахунок, а у разі неможливості такого повернення - до бюджету Автономної Республіки Крим.
402.
Стаття 41. Матеріально-технічне забезпечення підготовки і проведення виборів депутатів


Стаття 41. Матеріально-технічне забезпечення підготовки і проведення виборів депутатів
403.
1. Органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані сприяти виборчим комісіям у реалізації їх повноважень: надавати їм необхідні приміщення; забезпечувати їх охорону, а також охорону виборчих бюлетенів та іншої виборчої документації; надавати згідно із встановленими виборчою комісією Автономної Республіки Крим нормами та переліком транспортні засоби і засоби зв'язку, обладнання, інвентар, оргтехніку, що підлягають поверненню після припинення повноважень виборчих комісій. Порядок оплати або відшкодування зазначених послуг встановлюється Кабінетом Міністрів України.


1. Органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані сприяти виборчим комісіям у реалізації їх повноважень: надавати їм необхідні приміщення; забезпечувати їх охорону, а також охорону виборчих бюлетенів та іншої виборчої документації; надавати згідно із встановленими виборчою комісією Автономної Республіки Крим нормами та переліком транспортні засоби і засоби зв'язку, обладнання, інвентар, оргтехніку, що підлягають поверненню після припинення повноважень виборчих комісій. Порядок оплати або відшкодування зазначених послуг встановлюється Кабінетом Міністрів України.
404.
2. Закупівля товарів, оплата робіт, послуг для підготовки і проведення виборів депутатів під час виборчого процесу здійснюються виборчими комісіями за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.


2. Закупівля товарів, оплата робіт, послуг для підготовки і проведення виборів депутатів під час виборчого процесу здійснюються виборчими комісіями за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
405.
Розділ VІІ. ВИСУВАННЯ І РЕЄСТРАЦІЯ КАНДИДАТІВ У ДЕПУТАТИ


Розділ VІІ. ВИСУВАННЯ І РЕЄСТРАЦІЯ КАНДИДАТІВ У ДЕПУТАТИ
406.
Стаття 42. Загальний порядок висування кандидатів у депутати


Стаття 42. Загальний порядок висування кандидатів у депутати
407.
1. Кандидатів у депутати може висувати зареєстрована територіальним органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим (Головним Управлінням Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим) організація партії, об"єднання громадян за умови, що організація партія, об"єднання громадян, яка їх висуває (партії, об"єднаннь громадян, організації яких входять до блоку), легалізована в установленому законом порядку не пізніш як за рік до дня виборів.


1. Кандидатів у депутати може висувати зареєстрована територіальним органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим (Головним Управлінням Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим) організація партії, об"єднання громадян за умови, що організація партія, об"єднання громадян, яка їх висуває (партії, об"єднаннь громадян, організації яких входять до блоку), легалізована в установленому законом порядку не пізніш як за рік до дня виборів.
408.
2. Громадянин України, який відповідно до статті 9 цього Закону має право бути обраним депутатом, може самовисунутися кандидатом у депутати у відповідному одномандатному окрузі шляхом подання заяви до окружної виборчої комісії про бажання балотуватися у цьому окрузі (далі - заяви про самовисунення).


2. Громадянин України, який відповідно до статті 9 цього Закону має право бути обраним депутатом, може самовисунутися кандидатом у депутати у відповідному одномандатному окрузі шляхом подання заяви до окружної виборчої комісії про бажання балотуватися у цьому окрузі (далі - заяви про самовисунення).
409.
3. Громадянин України, який відповідно до статті 9 цього Закону має право бути обраним депутатом, може дати згоду балотуватися кандидатом у депутати в багатомандатному чи одномандатному окрузі.


3. Громадянин України, який відповідно до статті 9 цього Закону має право бути обраним депутатом, може дати згоду балотуватися кандидатом у депутати в багатомандатному чи одномандатному окрузі.
410.
Стаття 43. Порядок утворення виборчого блоку


Стаття 43. Порядок утворення виборчого блоку
411.
1. Виборчий блок може бути утворено двома і більше організаціями партій, об"єднанням громадян зазначеними у частині першій статті 42 цього Закону, на підставі рішень зборів (конференції) кожної з цих організацій партій, об"єднаннь громадян. Таке рішення підписується керівником організації партії, об"єднаннь громадян та скріплюється печаткою.


1. Виборчий блок може бути утворено двома і більше організаціями партій, об'єднанням громадян зазначеними у частині першій статті 42 цього Закону, на підставі рішень зборів (конференції) кожної з цих організацій партій, об'єднань громадян. Таке рішення підписується керівником організації партії, об'єднань громадян та скріплюється печаткою.
412.
2. Керівники або представники організацій партій, об"єднаннь громадян які наділені зборами (конференцією) повноваженнями щодо утворення виборчого блоку, укладають угоду про його утворення, яка підписується ними і скріплюється печатками організацій партій, об"єднаннь громадян що утворили блок.
-27- Н.д.Ключковський Ю.Б. (Реєстр.картка №339)
Част.2 ст.43 після слова "представники" доповнити словом "місцевих".
Враховано

2. Керівники або представники місцевих організацій партій, об'єднань громадян які наділені зборами (конференцією) повноваженнями щодо утворення виборчого блоку, укладають угоду про його утворення, яка підписується ними і скріплюється печатками організацій партій, об'єднань громадян що утворили блок.
413.
3. Угода про утворення виборчого блоку повинна визначати:


3. Угода про утворення виборчого блоку повинна визначати:
414.
1) керівні органи виборчого блоку та умови їх функціонування;


1) керівні органи виборчого блоку та умови їх функціонування;
415.
2) норми представництва на спільних зборах (конференції) від організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку, та спосіб делегування членів партії, об"єднаннь громадян на ці збори (конференцію);


2) норми представництва на спільних зборах (конференції) від організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку, та спосіб делегування членів партії, об"єднаннь громадян на ці збори (конференцію);
416.
3) порядок проведення спільних зборів (конференції) організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до виборчого блоку, щодо висування кандидатів у депутати;


3) порядок проведення спільних зборів (конференції) організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до виборчого блоку, щодо висування кандидатів у депутати;
417.
4) порядок прийняття рішень спільними зборами (конференцією);


4) порядок прийняття рішень спільними зборами (конференцією);
418.
5) умови висування та норми представництва кандидатів у депутати до виборчого списку від організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до виборчого блоку.


5) умови висування та норми представництва кандидатів у депутати до виборчого списку від організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до виборчого блоку.
419.
4. Про утворення виборчого блоку повідомляється виборча комісія Автономної Республіки Крим не пізніш як за п'ять днів до дня проведення спільних зборів (конференції). До повідомлення додаються угода про утворення виборчого блоку, витяги з протоколів зборів (конференцій) організацій партій, об"єднаннь громадян з рішеннями про утворення виборчого блоку, засвідчені керівниками організацій партій, об"єднаннь громадян що утворили виборчий блок, та скріплені печатками цих організацій партій, об"єднаннь громадян, а також копії свідоцтв про реєстрацію партій, об"єднаннь громадян що утворили виборчий блок, та їх статутів, засвідчених після оголошення про початок виборчого процесу Міністерством юстиції України або за його дорученням територіальним органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим.
-28- Н.д.Ключковський Ю.Б. (Реєстр.картка №339)
У другому реченні част4 ст.43 виключити тест "а також копії свідоцтв про реєстрацію партій, об'єднань громадян що утворили виборчий блок, та їх статутів, засвідчених після оголошення про початок виборчого процесу Міністерством юстиції України або за його дорученням територіальним органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим".
Враховано

4. Про утворення виборчого блоку повідомляється виборча комісія Автономної Республіки Крим не пізніш як за п'ять днів до дня проведення спільних зборів (конференції). До повідомлення додаються угода про утворення виборчого блоку, витяги з протоколів зборів (конференцій) організацій партій, об"єднаннь громадян з рішеннями про утворення виборчого блоку, засвідчені керівниками організацій партій, об"єднаннь громадян що утворили виборчий блок, та скріплені печатками цих організацій партій, об'єднань громадян, .
420.
Стаття 44. Порядок висування кандидатів у депутати організацією партії (блоком)


Стаття 44. Порядок висування кандидатів у депутати організацією партії (блоком)
421.
1. Висування кандидатів у депутати організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) розпочинається за 80 днів і закінчується за 60 днів до дня виборів.


1. Висування кандидатів у депутати організацією партії, об'єднанням громадян (блоком) розпочинається за 80 днів і закінчується за 60 днів до дня виборів.
422.
2. Організація партії, об"єднання громадян (блок) може висувати кандидатів у депутати в багатомандатному та в одномандатних округах.
-29- Н.д.Ключковський Ю.Б. (Реєстр.картка №339)
Част.2 ст.44 після тексту "об'єднання громадян (блок)" доповнити словами "передбачені частиною четвертою статті 2 цього Закону".
Враховано

2. Організація партії, об'єднання громадян (блок), передбачені частиною четвертою статті 2 цього Закону, можуть висувати кандидатів у депутати в багатомандатному та в одномандатних округах.
423.
3. Кількість кандидатів у депутати, що висуваються організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) у багатомандатному окрузі, не може перевищувати кількості депутатів, встановленої у пункті 1 частини четвертої статті 2 цього Закону. Усі кандидати у депутати, висунуті організацією партії, об"єднанням громадян (блоком), включаються до єдиного виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку).


3. Кількість кандидатів у депутати, що висуваються організацією партії, об'єднанням громадян (блоком) у багатомандатному окрузі, не може перевищувати кількості депутатів, встановленої у пункті 1 частини четвертої статті 2 цього Закону. Усі кандидати у депутати, висунуті організацією партії, об'єднанням громадян (блоком), включаються до єдиного виборчого списку організації партії, об'єднання громадян (блоку).
424.
4. Організація партії, об"єднання громадян (блок) може висунути в кожному одномандатному окрузі не більше ніж одного кандидата у депутати.


4. Організація партії, об'єднання громадян (блок) може висунути в кожному одномандатному окрузі не більше ніж одного кандидата у депутати.
425.
5. Організація партії, об"єднання громадян (блок) може висунути кандидатом у депутати особу, яка є членом партії, об"єднання громадян організація якої висуває кандидата у депутати (членом партії, об"єднання громадян організація якої входить до блоку), або позапартійного громадянина, який відповідно до статті 9 цього Закону має право бути обраним депутатом.


5. Організація партії, об'єднання громадян (блок) може висунути кандидатом у депутати особу, яка є членом партії, об'єднання громадян організація якої висуває кандидата у депутати (членом партії, об'єднання громадян організація якої входить до блоку), або позапартійного громадянина, який відповідно до статті 9 цього Закону має право бути обраним депутатом.
426.
6. Організація партії, об"єднання громадян, які входять до виборчого блоку, не може самостійно висувати кандидатів у депутати та входити до складу іншого виборчого блоку.


6. Організація партії, об"єднання громадян, які входять до виборчого блоку, не може самостійно висувати кандидатів у депутати та входити до складу іншого виборчого блоку.
427.
7. Висування кандидатів у депутати організацією партії, об"єднанням громадян, здійснюється на зборах (конференції) організації партії, об"єднаннь громадян, а блоком - на спільних зборах (конференції) організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку. Збори (конференції) організації партії, об"єднаннь громадян (спільні збори (конференція) організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку), на яких здійснюється висування кандидатів у депутати, проводяться відповідно до статуту партії, об"єднаннь громадян (статутів партій, об"єднаннь громадян організації яких входять до блоку), а також відповідно до угоди про утворення блоку - у разі висування кандидатів у депутати спільними зборами (конференцією) організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку.


7. Висування кандидатів у депутати організацією партії, об"єднанням громадян, здійснюється на зборах (конференції) організації партії, об"єднаннь громадян, а блоком - на спільних зборах (конференції) організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку. Збори (конференції) організації партії, об"єднаннь громадян (спільні збори (конференція) організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку), на яких здійснюється висування кандидатів у депутати, проводяться відповідно до статуту партії, об"єднаннь громадян (статутів партій, об"єднаннь громадян організації яких входять до блоку), а також відповідно до угоди про утворення блоку - у разі висування кандидатів у депутати спільними зборами (конференцією) організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку.
428.
8. Висування кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі здійснюється у вигляді виборчого списку кандидатів у депутати від організації партії, об"єднання громадян (блоку) з визначенням їх черговості в цьому списку за формою, встановленою виборчою комісією Автономної Республіки Крим. Особа може бути включена до виборчого списку лише однієї організації партії, об"єднання громадян (одного блоку).


8. Висування кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі здійснюється у вигляді виборчого списку кандидатів у депутати від організації партії, об"єднання громадян (блоку) з визначенням їх черговості в цьому списку за формою, встановленою виборчою комісією Автономної Республіки Крим. Особа може бути включена до виборчого списку лише однієї організації партії, об"єднання громадян (одного блоку).
429.
9. У протоколі зборів (конференції) організації партії, об"єднання громадян (спільних зборах (конференції) організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку) зазначаються: дата його проведення, порядок денний, відомості про осіб, висунутих кандидатами у депутати (прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць і рік народження, громадянство, партійність, посада (заняття), місце роботи і адреса постійного місця проживання, номер одномандатного виборчого округу у разі висування осіб кандидатами у депутати в одномандатних округах, підсумки голосування щодо виборчого списку кандидатів у депутати, які висуваються в багатомандатному окрузі, кандидатів у депутати, які висуваються в одномандатних округах. Протокол підписується головуючим на зборах (конференції), а виборчий список кандидатів у депутати - керівником організації партії, об"єднання громадян (керівниками організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку) та скріплюється печаткою організації партії, об"єднання громадян (організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку).


9. У протоколі зборів (конференції) організації партії, об"єднання громадян (спільних зборах (конференції) організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку) зазначаються: дата його проведення, порядок денний, відомості про осіб, висунутих кандидатами у депутати (прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць і рік народження, громадянство, партійність, посада (заняття), місце роботи і адреса постійного місця проживання, номер одномандатного виборчого округу у разі висування осіб кандидатами у депутати в одномандатних округах, підсумки голосування щодо виборчого списку кандидатів у депутати, які висуваються в багатомандатному окрузі, кандидатів у депутати, які висуваються в одномандатних округах. Протокол підписується головуючим на зборах (конференції), а виборчий список кандидатів у депутати - керівником організації партії, об"єднання громадян (керівниками організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку) та скріплюється печаткою організації партії, об"єднання громадян (організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку).
430.
10. Про час і місце проведення зборів (конференції) організації партії, об"єднання громадян або спільних зборів (конференції) організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку, з метою висунення кандидатів у депутати керівник організації партії, об"єднання громадян (керівники організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку) повідомляє у письмовій формі виборчу комісію Автономної Республіки Крим не пізніш як за п'ять днів до дня проведення зборів (конференції). На таких зборах (конференції) за дорученням голови виборчої комісії Автономної Республіки Крим має право бути присутнім член виборчої комісії Автономної Республіки Крим.


10. Про час і місце проведення зборів (конференції) організації партії, об"єднання громадян або спільних зборів (конференції) організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку, з метою висунення кандидатів у депутати керівник організації партії, об"єднання громадян (керівники організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку) повідомляє у письмовій формі виборчу комісію Автономної Республіки Крим не пізніш як за п'ять днів до дня проведення зборів (конференції). На таких зборах (конференції) за дорученням голови виборчої комісії Автономної Республіки Крим має право бути присутнім член виборчої комісії Автономної Республіки Крим.
431.
11. Про час і місце проведення зборів (конференції) з метою висунення кандидатів у депутати заздалегідь повідомляються засоби масової інформації. Порядок акредитації представників засобів масової інформації на таких зборах (конференції) визначається організаторами заходу.


11. Про час і місце проведення зборів (конференції) з метою висунення кандидатів у депутати заздалегідь повідомляються засоби масової інформації. Порядок акредитації представників засобів масової інформації на таких зборах (конференції) визначається організаторами заходу.
432.
Стаття 45. Умови реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі, включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку)


Стаття 45. Умови реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі, включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку)
433.
1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі, включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), за умови отримання таких документів:


1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі, включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), за умови отримання таких документів:
434.
1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником організації партії, об"єднання громадян (керівниками організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку) та скріпленої печаткою організації партії, об"єднання громадян (печатками організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку);


1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником організації партії, об"єднання громадян (керівниками організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку) та скріпленої печаткою організації партії, об"єднання громадян (печатками організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку);
435.
2) копії свідоцтва про реєстрацію партії, об"єднання громадян та її статуту, організація якої висунула кандидатів у депутати (копії свідоцтв про реєстрацію партій, об"єднаннь громадян та їх статутів, організації яких входять до блоку, який висунув кандидатів у депутати), засвідчені після оголошення про початок виборчого процесу безоплатно Міністерством юстиції України або за його дорученням територіальним органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим;


2) копії свідоцтва про реєстрацію партії, об"єднання громадян та її статуту, організація якої висунула кандидатів у депутати (копії свідоцтв про реєстрацію партій, об"єднаннь громадян та їх статутів, організації яких входять до блоку, який висунув кандидатів у депутати), засвідчені після оголошення про початок виборчого процесу безоплатно Міністерством юстиції України або за його дорученням територіальним органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим;
436.
3) копії свідоцтва про реєстрацію організації партії, об"єднання громадян (копії свідоцтв про реєстрацію організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку), засвідченої після оголошення про початок виборчого процесу безоплатно територіальним органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим;


3) копії свідоцтва про реєстрацію організації партії, об"єднання громадян (копії свідоцтв про реєстрацію організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку), засвідченої після оголошення про початок виборчого процесу безоплатно територіальним органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим;
437.
4) витягу з протоколу зборів (конференції) організацій партій, об"єднаннь громадян про утворення виборчого блоку, засвідченого підписами керівників організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку, та скріпленого печатками цих організацій партій, об"єднаннь громадян і угоди про утворення виборчого блоку - у разі висунення кандидатів у депутати блоком;


4) витягу з протоколу зборів (конференції) організацій партій, об"єднаннь громадян про утворення виборчого блоку, засвідченого підписами керівників організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку, та скріпленого печатками цих організацій партій, об"єднаннь громадян і угоди про утворення виборчого блоку - у разі висунення кандидатів у депутати блоком;
438.
5) витягу з протоколу зборів (конференції) організації партії, об"єднання громадян (спільних зборів (конференції) організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку) про висунення кандидатів у депутати від організації партії, об"єднання громадян (блоку), який повинен містити відомості, передбачені частиною дев'ятою статті 44 цього Закону. Витяг з протоколу повинен бути засвідчений керівником організації партії, об"єднання громадян (керівниками організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку) та скріплений печаткою організації партії, об"єднання громадян (печатками організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку);


5) витягу з протоколу зборів (конференції) організації партії, об"єднання громадян (спільних зборів (конференції) організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку) про висунення кандидатів у депутати від організації партії, об"єднання громадян (блоку), який повинен містити відомості, передбачені частиною дев'ятою статті 44 цього Закону. Витяг з протоколу повинен бути засвідчений керівником організації партії, об"єднання громадян (керівниками організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку) та скріплений печаткою організації партії, об"єднання громадян (печатками організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку);
439.
6) виборчого списку кандидатів у депутати від організації партії, об"єднання громадян (блоку) за формою, встановленою виборчою комісією Автономної Республіки Крим;


6) виборчого списку кандидатів у депутати від організації партії, об"єднання громадян (блоку) за формою, встановленою виборчою комісією Автономної Республіки Крим;
440.
7) заяв осіб, включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї організації партії, об"єднання громадян (блоку) із зобов'язанням у разі обрання депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим скласти представницький мандат, який відповідно до законів України несумісний з мандатом депутата, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах;


7) заяв осіб, включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї організації партії, об"єднання громадян (блоку) із зобов'язанням у разі обрання депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим скласти представницький мандат, який відповідно до законів України несумісний з мандатом депутата, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах;
441.
8) автобіографій осіб, включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), обсягом до двох тисяч друкованих знаків, що обов'язково повинні містити: прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття, місце роботи, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу постійного місця проживання із зазначенням часу проживання в Автономній Республіці Крим, відомості про наявність чи відсутність судимості;


8) автобіографій осіб, включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), обсягом до двох тисяч друкованих знаків, що обов'язково повинні містити: прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття, місце роботи, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу постійного місця проживання із зазначенням часу проживання в Автономній Республіці Крим, відомості про наявність чи відсутність судимості;
442.
9) передвиборної програми організації партії, об"єднання громадян (блоку), викладеної державною мовою, а за бажанням організації партії, об"єднання громадян (блоку) - і російською, кримськотатарською чи іншими мовами, обсягом до чотирьох тисяч восьмисот друкованих знаків;


9) передвиборної програми організації партії, об"єднання громадян (блоку), викладеної державною мовою, а за бажанням організації партії, об"єднання громадян (блоку) - і російською, кримськотатарською чи іншими мовами, обсягом до чотирьох тисяч восьмисот друкованих знаків;
443.
10) декларації про майно та доходи за рік, попередній року подання документів, кожного кандидата у депутати та членів його сім'ї за формою, встановленою Міністерством фінансів України;


10) декларації про майно та доходи за рік, попередній року подання документів, кожного кандидата у депутати та членів його сім'ї за формою, встановленою Міністерством фінансів України;
444.
11) підписних листів за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, з не менш як двадцятьма п'ятьма тисячами підписів виборців на підтримку виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), у тому числі не менше ніж по сімсот підписів виборців у кожному із двох третин районів та міст республіканського значення Автономної Республіки Крім;


11) підписних листів за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, з не менш як двадцятьма п'ятьма тисячами підписів виборців на підтримку виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), у тому числі не менше ніж по сімсот підписів виборців у кожному із двох третин районів та міст республіканського значення Автономної Республіки Крім;
445.
12) фотографій осіб, включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), за розмірами та у кількості, встановленими виборчою комісією Автономної Республіки Крим.


12) фотографій осіб, включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), за розмірами та у кількості, встановленими виборчою комісією Автономної Республіки Крим.
446.
2. Документи, подані до виборчої комісії Автономної Республіки Крім після оголошення про початок виборчого процесу, в порядку, передбаченому частиною четвертою статті 43 цього Закону, повторно не подаються.


2. Документи, подані до виборчої комісії Автономної Республіки Крім після оголошення про початок виборчого процесу, в порядку, передбаченому частиною четвертою статті 43 цього Закону, повторно не подаються.
447.
Стаття 46. Умови реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному окрузі


Стаття 46. Умови реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному окрузі
448.
1. Окружна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, висунутого організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) у відповідному одномандатному окрузі, за умови пред'явлення ним одного із документів, передбачених частиною другою статті 3 цього Закону, та за умови отримання таких документів:


1. Окружна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, висунутого організацією партії, об'єднанням громадян (блоком) у відповідному одномандатному окрузі, за умови пред'явлення ним одного із документів, передбачених частиною другою статті 3 цього Закону, та за умови отримання таких документів:
449.
1) заяви особи, висунутої кандидатом у депутати, про реєстрацію кандидатом у депутати із зобов'язанням у разі обрання депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим скласти представницький мандат, який відповідно до законів України несумісний з мандатом депутата, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах;


1) заяви особи, висунутої кандидатом у депутати, про реєстрацію кандидатом у депутати із зобов'язанням у разі обрання депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим скласти представницький мандат, який відповідно до законів України несумісний з мандатом депутата, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах;
450.
2) копії свідоцтва про реєстрацію партії, об"єднання громадян та її статуту, організація якої висунула кандидата у депутати в одномандатному окрузі (копії свідоцтв про реєстрацію партій, об"єднаннь громадян організації яких входять до блоку, який висунув кандидата у депутати в одномандатному окрузі), засвідченої після оголошення про початок виборчого процесу безоплатно Міністерством юстиції України або за його дорученням територіальним органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим;


2) копії свідоцтва про реєстрацію партії, об'єднання громадян та її статуту, організація якої висунула кандидата у депутати в одномандатному окрузі (копії свідоцтв про реєстрацію партій, об'єднань громадян організації яких входять до блоку, який висунув кандидата у депутати в одномандатному окрузі), засвідченої після оголошення про початок виборчого процесу безоплатно Міністерством юстиції України або за його дорученням територіальним органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим;
451.
3) копії свідоцтва про реєстрацію організації партії, об"єднання громадян (копії свідоцтв про реєстрацію організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку), засвідченої після оголошення про початок виборчого процесу безоплатно територіальним органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим;


3) копії свідоцтва про реєстрацію організації партії, об'єднання громадян (копії свідоцтв про реєстрацію організацій партій, об'єднань громадян що входять до блоку), засвідченої після оголошення про початок виборчого процесу безоплатно територіальним органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим;
452.
4) витягу з протоколу зборів (конференції) організацій партій, об"єднаннь громадян про утворення виборчого блоку, засвідченого підписами керівників організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку, та скріпленого печатками цих організацій партій, і угоди про утворення виборчого блоку - у разі висунення кандидатів у депутати виборчим блоком;


4) витягу з протоколу зборів (конференції) організацій партій, об'єднань громадян про утворення виборчого блоку, засвідченого підписами керівників організацій партій, об'єднань громадян, що входять до блоку, та скріпленого печатками цих організацій партій, і угоди про утворення виборчого блоку - у разі висунення кандидатів у депутати виборчим блоком;
453.
5) витягу з протоколу зборів (конференції) організації партії, об"єднання громадян (спільних зборів організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку) про висунення у відповідному одномандатному окрузі кандидата у депутати, який повинен містити відомості, передбачені частиною дев'ятою статті 44 цього Закону. Витяг з протоколу зборів (конференції) організації партії, об"єднання громадян (спільних зборів організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку) повинен бути засвідчений керівником організації партії, об"єднання громадян (керівниками організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку) та скріплений печаткою організації партії, об"єднання громадян (печатками організацій партій, об"єднаннь громадянщо входять до блоку);


5) витягу з протоколу зборів (конференції) організації партії, об'єднання громадян (спільних зборів організацій партій, об'єднань громадян що входять до блоку) про висунення у відповідному одномандатному окрузі кандидата у депутати, який повинен містити відомості, передбачені частиною дев'ятою статті 44 цього Закону. Витяг з протоколу зборів (конференції) організації партії, об"єднання громадян (спільних зборів організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку) повинен бути засвідчений керівником організації партії, об"єднання громадян (керівниками організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку) та скріплений печаткою організації партії, об"єднання громадян (печатками організацій партій, об"єднаннь громадянщо входять до блоку);
454.
6) автобіографії кандидата у депутати обсягом до двох тисяч друкованих знаків, що обов'язково повинна містити: прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу постійного місця проживання із зазначенням часу проживання в Автономній Республіці Крим, відомості про наявність чи відсутність судимості;


6) автобіографії кандидата у депутати обсягом до двох тисяч друкованих знаків, що обов'язково повинна містити: прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу постійного місця проживання із зазначенням часу проживання в Автономній Республіці Крим, відомості про наявність чи відсутність судимості;
455.
7) передвиборної програми кандидата у депутати, викладеної державною мовою, а за бажанням кандидата у депутати і російською, кримськотатарською чи іншими мовами, обсягом до двох тисяч друкованих знаків;


7) передвиборної програми кандидата у депутати, викладеної державною мовою, а за бажанням кандидата у депутати і російською, кримськотатарською чи іншими мовами, обсягом до двох тисяч друкованих знаків;
456.
8) декларації про майно та доходи за рік, що передує року подання документів, кандидата у депутати та членів його сім'ї за формою, встановленою Міністерством фінансів України;


8) декларації про майно та доходи за рік, що передує року подання документів, кандидата у депутати та членів його сім'ї за формою, встановленою Міністерством фінансів України;
457.
9) підписних листів за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, з не менш як п'ятистами підписів виборців відповідного одномандатного округу на підтримку кандидата у депутати;


9) підписних листів за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, з не менш як п'ятистами підписів виборців відповідного одномандатного округу на підтримку кандидата у депутати;
458.
10) фотографії кандидата у депутати за розмірами та у кількості, встановленими виборчою комісією Автономної Республіки Крим.


10) фотографії кандидата у депутати за розмірами та у кількості, встановленими виборчою комісією Автономної Республіки Крим.
459.
2. Окружна виборча комісія реєструє кандидата у депутати у відповідному одномандатному окрузі, який самовисунувся у цьому окрузі у строки, зазначені у частині першій статті 44 цього Закону, за умови пред'явлення ним одного із документів, передбачених частиною другою статті 3 цього Закону, отримання заяви про самовисунення та документів, передбачених пунктами 1, 6-10 частини першої цієї статті.


2. Окружна виборча комісія реєструє кандидата у депутати у відповідному одномандатному окрузі, який самовисунувся у цьому окрузі у строки, зазначені у частині першій статті 44 цього Закону, за умови пред'явлення ним одного із документів, передбачених частиною другою статті 3 цього Закону, отримання заяви про самовисунення та документів, передбачених пунктами 1, 6-10 частини першої цієї статті.
460.
3. Документи, подані до відповідної окружної виборчої комісії після оголошення про початок виборчого процесу в порядку, передбаченому частиною другою статті 47 цього Закону, повторно не подаються.


3. Документи, подані до відповідної окружної виборчої комісії після оголошення про початок виборчого процесу в порядку, передбаченому частиною другою статті 47 цього Закону, повторно не подаються.
461.
Стаття 47. Збір підписів виборців на підтримку виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі


Стаття 47. Збір підписів виборців на підтримку виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі
462.
1. Організація партії, об"єднання громадян (блок), яки висунули кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі, включених до виборчого списку, звертаються до виборчої комісії Автономної Республіки Крім із заявою про намір збирати підписи виборців на підтримку виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку) та про видачу підписних листів. До заяви, підписаної керівником організації партії, об"єднання громадян (керівниками організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку) та скріпленої печаткою організації партії, об"єднання громадян (печатками організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку), додаються документи, передбачені пунктами 2 - 5 частини першої статті 45 цього Закону, якщо вони не були подані раніше відповідно до частини четвертої статті 43 цього Закону.


1. Організація партії, об"єднання громадян (блок), яки висунули кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі, включених до виборчого списку, звертаються до виборчої комісії Автономної Республіки Крім із заявою про намір збирати підписи виборців на підтримку виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку) та про видачу підписних листів. До заяви, підписаної керівником організації партії, об"єднання громадян (керівниками організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку) та скріпленої печаткою організації партії, об"єднання громадян (печатками організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку), додаються документи, передбачені пунктами 2 - 5 частини першої статті 45 цього Закону, якщо вони не були подані раніше відповідно до частини четвертої статті 43 цього Закону.
463.
2. Особа, висунута кандидатом у депутати у відповідному одномандатному окрузі, звертається до окружної виборчої комісії із заявою про намір збирати підписи виборців на його підтримку та про видачу підписних листів. Така заява подається до відповідної окружної виборчої комісії особисто з пред'явленням одного із документів, передбачених частиною другою статті 3 цього Закону. До заяви додається автобіографія кандидата у депутати обсягом до двох тисяч друкованих знаків, що обов'язково повинна містити прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття, місце роботи), партійність, склад сім'ї, адресу місця постійного проживання із зазначенням часу проживання в Автономній Республіці Крим, відомості про наявність чи відсутність судимості, а у разі висунення її організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) до заяви додається і копія свідоцтва про реєстрацію партії, об"єднання громадян, організація якої висунула кандидата у депутати (копії свідоцтв про реєстрацію партій, об"єднаннь громадян, організації яких входять до блоку, який висунув кандидата у депутати, та копія угоди про утворення виборчого блоку), а також копія свідоцтва про реєстрацію організації партії, об"єднання громадян (копії свідоцтв організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку). Копія свідоцтва про реєстрацію партії, об"єднання громадян повинна бути засвідчена після оголошення про початок виборчого процесу безоплатно Міністерством юстиції України або за його дорученням територіальним органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, копія свідоцтва про реєстрацію організації партії, об"єднання громадян (копії свідоцтв про реєстрацію організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку) - територіальним органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, а копія угоди про утворення виборчого блоку - керівниками організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку.


2. Особа, висунута кандидатом у депутати у відповідному одномандатному окрузі, звертається до окружної виборчої комісії із заявою про намір збирати підписи виборців на його підтримку та про видачу підписних листів. Така заява подається до відповідної окружної виборчої комісії особисто з пред'явленням одного із документів, передбачених частиною другою статті 3 цього Закону. До заяви додається автобіографія кандидата у депутати обсягом до двох тисяч друкованих знаків, що обов'язково повинна містити прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття, місце роботи), партійність, склад сім'ї, адресу місця постійного проживання із зазначенням часу проживання в Автономній Республіці Крим, відомості про наявність чи відсутність судимості, а у разі висунення її організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) до заяви додається і копія свідоцтва про реєстрацію партії, об"єднання громадян, організація якої висунула кандидата у депутати (копії свідоцтв про реєстрацію партій, об"єднаннь громадян, організації яких входять до блоку, який висунув кандидата у депутати, та копія угоди про утворення виборчого блоку), а також копія свідоцтва про реєстрацію організації партії, об"єднання громадян (копії свідоцтв організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку). Копія свідоцтва про реєстрацію партії, об"єднання громадян повинна бути засвідчена після оголошення про початок виборчого процесу безоплатно Міністерством юстиції України або за його дорученням територіальним органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, копія свідоцтва про реєстрацію організації партії, об"єднання громадян (копії свідоцтв про реєстрацію організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку) - територіальним органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, а копія угоди про утворення виборчого блоку - керівниками організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку.
464.
3. Виборча комісія Автономної Республіки Крим, окружна виборча комісія у п'ятиденний строк з дня надходження до виборчої комісії заяви про видачу підписних листів і доданих до неї документів, зазначених відповідно у частині першій, другій цієї статті, приймають відповідне рішення. Підписні листи видаються виборчою комісією Автономної Республіки Крим, окружними виборчими комісіями не пізніш як у триденний строк з дня прийняття рішення про їх видачу відповідно уповноваженим особам організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), від яких висунуто кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі, кандидату у депутати, висунутому в одномандатному окрузі, або, за його письмовим дорученням, оформленим відповідно до цивільного законодавства України, іншій особі у кількості, необхідній для збору визначеної цим Законом кількості підписів виборців на їх підтримку, з урахуванням десятивідсоткового резерву.


3. Виборча комісія Автономної Республіки Крим, окружна виборча комісія у п'ятиденний строк з дня надходження до виборчої комісії заяви про видачу підписних листів і доданих до неї документів, зазначених відповідно у частині першій, другій цієї статті, приймають відповідне рішення. Підписні листи видаються виборчою комісією Автономної Республіки Крим, окружними виборчими комісіями не пізніш як у триденний строк з дня прийняття рішення про їх видачу відповідно уповноваженим особам організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), від яких висунуто кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі, кандидату у депутати, висунутому в одномандатному окрузі, або, за його письмовим дорученням, оформленим відповідно до цивільного законодавства України, іншій особі у кількості, необхідній для збору визначеної цим Законом кількості підписів виборців на їх підтримку, з урахуванням десятивідсоткового резерву.
465.
4. Організація партії, об"єднання громадян (блок), кандидат у депутати, висунутий в одномандатному окрузі, має право виготовляти будь-яку кількість підписних листів друкарським способом з неухильним дотриманням встановленої форми підписного листа.


4. Організація партії, об"єднання громадян (блок), кандидат у депутати, висунутий в одномандатному окрузі, має право виготовляти будь-яку кількість підписних листів друкарським способом з неухильним дотриманням встановленої форми підписного листа.
466.
Стаття 48. Підписний лист


Стаття 48. Підписний лист
467.
1. Форми підписних листів на підтримку виборчих списків організації партії, об"єднання громадян (блоку), від якої (якого) висунуто кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі, та на підтримку кандидата в депутати, висунутого в одномандатному окрузі, встановлюються Центральною виборчою комісією.


1. Форми підписних листів на підтримку виборчих списків організації партії, об"єднання громадян (блоку), від якої (якого) висунуто кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі, та на підтримку кандидата в депутати, висунутого в одномандатному окрузі, встановлюються Центральною виборчою комісією.
468.
2. Підписний лист повинен містити:


2. Підписний лист повинен містити:
469.
1) повну назву організації партії, об"єднання громадян (блоку), повні назви організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку, від яких висунуто кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі, чи прізвище, ім'я, по батькові, рік народження, професію, посаду (заняття), місце роботи і адресу постійного місця проживання, партійність кандидата в депутати, висунутого в одномандатному окрузі;


1) повну назву організації партії, об"єднання громадян (блоку), повні назви організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку, від яких висунуто кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі, чи прізвище, ім'я, по батькові, рік народження, професію, посаду (заняття), місце роботи і адресу постійного місця проживання, партійність кандидата в депутати, висунутого в одномандатному окрузі;
470.
2) відомості про особу, яка збирає підписи виборців (прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, громадянство, адреса постійного місця проживання, один із документів, передбачених частиною другою статті 3 цього Закону, за наявності - номер телефону);


2) відомості про особу, яка збирає підписи виборців (прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, громадянство, адреса постійного місця проживання, один із документів, передбачених частиною другою статті 3 цього Закону, за наявності - номер телефону);
471.
3) повну назву населеного пункту, в якому проводиться збір підписів (села, селища, міста, району у місті, а також району Автономної Республіки Крим, до складу якого входить населений пункт).


3) повну назву населеного пункту, в якому проводиться збір підписів (села, селища, міста, району у місті, а також району Автономної Республіки Крим, до складу якого входить населений пункт).
472.
3. Підписний лист повинен мати графи:


3. Підписний лист повинен мати графи:
473.
1) порядковий номер виборця у підписному листі;


1) порядковий номер виборця у підписному листі;
474.
2) прізвище, ім'я та по батькові виборця;


2) прізвище, ім'я та по батькові виборця;
475.
3) рік народження виборця (для виборців, яким у рік виборів виповнюється вісімнадцять років, - число, місяць та рік народження);


3) рік народження виборця (для виборців, яким у рік виборів виповнюється вісімнадцять років, - число, місяць та рік народження);
476.
4) громадянство;


4) громадянство;
477.
5) адреса постійного місця проживання виборця в Автономній Республіці Крим;


5) адреса постійного місця проживання виборця в Автономній Республіці Крим;
478.
6) назва, номер і серія одного із документів, зазначених у частині другій статті 3 цього Закону, що посвідчує особу виборця;


6) назва, номер і серія одного із документів, зазначених у частині другій статті 3 цього Закону, що посвідчує особу виборця;
479.
7) дата проставлення підпису виборцем;


7) дата проставлення підпису виборцем;
480.
8) особистий підпис виборця.


8) особистий підпис виборця.
481.
Стаття 49. Порядок збирання та передачі підписів виборців до виборчих комісій


Стаття 49. Порядок збирання та передачі підписів виборців до виборчих комісій
482.
1. Підписи виборців на підтримку виборчого списку кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) в багатомандатному окрузі, кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, за письмовим дорученням відповідно уповноваженої особи організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, можуть збирати громадяни України, які проживають в Автономній Республіці Крим і на час збору підписів виборців мають право голосу.


1. Підписи виборців на підтримку виборчого списку кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) в багатомандатному окрузі, кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, за письмовим дорученням відповідно уповноваженої особи організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, можуть збирати громадяни України, які проживають в Автономній Республіці Крим і на час збору підписів виборців мають право голосу.
483.
2. Особа, яка збирає підписи виборців, до початку їх збирання повинна власноручно внести до підписних листів відомості, передбачені пунктами 2 і 3 частини другої статті 48 цього Закону.


2. Особа, яка збирає підписи виборців, до початку їх збирання повинна власноручно внести до підписних листів відомості, передбачені пунктами 2 і 3 частини другої статті 48 цього Закону.
484.
3. Графи підписного листа, що стосуються виборця, заповнюються ним власноручно, а в разі неможливості за станом здоров'я власноручно заповнити підписний лист на його прохання - особою, яка збирає підписи. Правильність відомостей, внесених до підписного листа про себе власноручно виборцем або особою, яка збирає підписи, засвідчується особистим підписом виборця.


3. Графи підписного листа, що стосуються виборця, заповнюються ним власноручно, а в разі неможливості за станом здоров'я власноручно заповнити підписний лист на його прохання - особою, яка збирає підписи. Правильність відомостей, внесених до підписного листа про себе власноручно виборцем або особою, яка збирає підписи, засвідчується особистим підписом виборця.
485.
4. Усі записи у підписному листі виконуються ручкою (не олівцем), без скорочень.


4. Усі записи у підписному листі виконуються ручкою (не олівцем), без скорочень.
486.
5. Допущена помилка у підписному листі виправляється особою, яка її зробила, у спосіб, який дозволяє прочитати попередній запис. Виправлення засвідчується окремим підписом особи, яка зробила виправлення.


5. Допущена помилка у підписному листі виправляється особою, яка її зробила, у спосіб, який дозволяє прочитати попередній запис. Виправлення засвідчується окремим підписом особи, яка зробила виправлення.
487.
6. Ніхто не має права примушувати виборця підтримати своїм підписом виборчий список кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) у багатомандатному окрузі, а також кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі. Забороняється платити коштами, товарами або послугами за підписи на підтримку виборчого списку кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) у багатомандатному окрузі, а також кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, перешкоджати виборцю у підтримці цих кандидатів у депутати.


6. Ніхто не має права примушувати виборця підтримати своїм підписом виборчий список кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) у багатомандатному окрузі, а також кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі. Забороняється платити коштами, товарами або послугами за підписи на підтримку виборчого списку кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) у багатомандатному окрузі, а також кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, перешкоджати виборцю у підтримці цих кандидатів у депутати.
488.
7. Забороняється збирати підписи на підприємствах, в установах та організаціях.


7. Забороняється збирати підписи на підприємствах, в установах та організаціях.
489.
8. В одному підписному листі враховуються лише підписи виборців, які постійно проживають в одному населеному пункті.


8. В одному підписному листі враховуються лише підписи виборців, які постійно проживають в одному населеному пункті.
490.
9. Особа, яка збирала підписи виборців, підписує заповнений підписний лист та проставляє цифрами і прописом кількість зібраних у цьому підписному листі підписів виборців.


9. Особа, яка збирала підписи виборців, підписує заповнений підписний лист та проставляє цифрами і прописом кількість зібраних у цьому підписному листі підписів виборців.
491.
10. Участь органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування у збиранні підписів виборців на підтримку виборчих списків кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) у багатомандатному окрузі, а також кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, забороняється.


10. Участь органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування у збиранні підписів виборців на підтримку виборчих списків кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) у багатомандатному окрузі, а також кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, забороняється.
492.
11. Встановлення додаткових обмежень щодо порядку збирання підписів забороняється.


11. Встановлення додаткових обмежень щодо порядку збирання підписів забороняється.
493.
12. Після закінчення збирання підписів виборців на підтримку виборчого списку кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) у багатомандатному окрузі, уповноважені особи організації партії, об"єднання громадян (блоку) підраховують кількість зібраних підписів у кожному районі та місті республіканського значення в Автономній Республіці Крим, де здійснювалося їх збирання, а також загальну кількість підписів виборців. Про підсумки збору підписів виборців складається протокол за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, який підписується керівником організації партії (керівниками організацій партій, що входять до блоку).


12. Після закінчення збирання підписів виборців на підтримку виборчого списку кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) у багатомандатному окрузі, уповноважені особи організації партії, об"єднання громадян (блоку) підраховують кількість зібраних підписів у кожному районі та місті республіканського значення в Автономній Республіці Крим, де здійснювалося їх збирання, а також загальну кількість підписів виборців. Про підсумки збору підписів виборців складається протокол за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, який підписується керівником організації партії (керівниками організацій партій, що входять до блоку).
494.
13. Кандидат у депутати, висунутий в одномандатному окрузі, підраховує кількість підписів виборців, зібраних на свою підтримку, складає і підписує протокол про підсумки збору підписів виборців за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.


13. Кандидат у депутати, висунутий в одномандатному окрузі, підраховує кількість підписів виборців, зібраних на свою підтримку, складає і підписує протокол про підсумки збору підписів виборців за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
495.
14. Підписні листи, що подаються до відповідної виборчої комісії, повинні бути зброшуровані та пронумеровані. При цьому підписні листи на підтримку виборчого списку кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) у багатомандатному окрузі, повинні бути зброшуровані у вигляді папок по районах, містах республіканського значення в Автономній Республіці Крим, в яких здійснювався збір підписів виборців.


14. Підписні листи, що подаються до відповідної виборчої комісії, повинні бути зброшуровані та пронумеровані. При цьому підписні листи на підтримку виборчого списку кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) у багатомандатному окрузі, повинні бути зброшуровані у вигляді папок по районах, містах республіканського значення в Автономній Республіці Крим, в яких здійснювався збір підписів виборців.
496.
15. При прийманні підписних листів відповідна виборча комісія перевіряє відповідність кількості поданих підписних листів кількості цих листів, зазначеній у протоколі про підсумки збору підписів виборців, та складає акт про передачу-приймання підписних листів, в якому повинно бути зазначено кількість прийнятих підписних листів та заявлена кількість підписів виборців, а також зазначено дату і час їх приймання. Акт складається у двох примірниках і підписується уповноваженим на це членом виборчої комісії та особою, яка передала підписні листи. Перший примірник акта видається особі, яка передала підписні листи, а другий його примірник зберігається у відповідній виборчій комісії.


15. При прийманні підписних листів відповідна виборча комісія перевіряє відповідність кількості поданих підписних листів кількості цих листів, зазначеній у протоколі про підсумки збору підписів виборців, та складає акт про передачу-приймання підписних листів, в якому повинно бути зазначено кількість прийнятих підписних листів та заявлена кількість підписів виборців, а також зазначено дату і час їх приймання. Акт складається у двох примірниках і підписується уповноваженим на це членом виборчої комісії та особою, яка передала підписні листи. Перший примірник акта видається особі, яка передала підписні листи, а другий його примірник зберігається у відповідній виборчій комісії.
497.
Стаття 50. Порядок врахування підписів виборців


Стаття 50. Порядок врахування підписів виборців
498.
1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим, окружні виборчі комісії забезпечують здійснення контролю за додержанням вимог цього Закону до підписних листів шляхом їх вибіркової перевірки членами виборчої комісії. Відповідна виборча комісія для проведення перевірки достовірності підписів і відомостей, що містяться у підписних листах, може своїм рішенням створювати робочі групи з числа членів виборчої комісії та спеціалістів, зазначених у частині вісімнадцятій статті 28 цього Закону, а виборча комісія Автономної Республіки Крим - і з працівників апарату виборчої комісії Автономної Республіки Крим.


1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим, окружні виборчі комісії забезпечують здійснення контролю за додержанням вимог цього Закону до підписних листів шляхом їх вибіркової перевірки членами виборчої комісії. Відповідна виборча комісія для проведення перевірки достовірності підписів і відомостей, що містяться у підписних листах, може своїм рішенням створювати робочі групи з числа членів виборчої комісії та спеціалістів, зазначених у частині вісімнадцятій статті 28 цього Закону, а виборча комісія Автономної Республіки Крим - і з працівників апарату виборчої комісії Автономної Республіки Крим.
499.
2. При встановленні на підставі підписних листів кількості виборців, які підтримали виборчий список кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) в багатомандатному окрузі, кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, не враховуються підписи окремих виборців:


2. При встановленні на підставі підписних листів кількості виборців, які підтримали виборчий список кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) в багатомандатному окрузі, кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, не враховуються підписи окремих виборців:
500.
1) у разі відсутності у підписному листі всіх або окремих відомостей про виборця, який підтримує своїм підписом виборчий список кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) в багатомандатному окрузі, кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, передбачених формою підписного листа;


1) у разі відсутності у підписному листі всіх або окремих відомостей про виборця, який підтримує своїм підписом виборчий список кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) в багатомандатному окрузі, кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, передбачених формою підписного листа;
501.
2) якщо при внесенні відомостей про виборця, який підтримує своїм підписом виборчий список кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) в багатомандатному окрузі, кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, порушено вимоги частин четвертої та (або) п'ятої статті 49 цього Закону;


2) якщо при внесенні відомостей про виборця, який підтримує своїм підписом виборчий список кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) в багатомандатному окрузі, кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, порушено вимоги частин четвертої та (або) п'ятої статті 49 цього Закону;
502.
3) вчинені замість виборця іншою особою;


3) вчинені замість виборця іншою особою;
503.
4) вчинені особою, яка на день вчинення підпису не мала права голосу;


4) вчинені особою, яка на день вчинення підпису не мала права голосу;
504.
5) які не є мешканцями населених пунктів, де проводився збір підписів;


5) які не є мешканцями населених пунктів, де проводився збір підписів;
505.
6) якщо підписи вчинені виборцем декілька разів на підтримку одного і того ж виборчого списку кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) в багатомандатному окрузі, кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі;


6) якщо підписи вчинені виборцем декілька разів на підтримку одного і того ж виборчого списку кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) в багатомандатному окрузі, кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі;
506.
7) якщо підписи вчинені виборцем до моменту видачі виборчою комісією підписних листів для збирання підписів на підтримку відповідного виборчого списку кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) в багатомандатному окрузі, кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі.


7) якщо підписи вчинені виборцем до моменту видачі виборчою комісією підписних листів для збирання підписів на підтримку відповідного виборчого списку кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) в багатомандатному окрузі, кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі.
507.
3. При встановленні кількості виборців, які підтримали своїми підписами кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) в багатомандатному окрузі, кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, не враховуються підписні листи:


3. При встановленні кількості виборців, які підтримали своїми підписами кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) в багатомандатному окрузі, кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, не враховуються підписні листи:
508.
1) підписи виборців в яких зібрані особою, яка на день збору підписів не мала права голосу;


1) підписи виборців в яких зібрані особою, яка на день збору підписів не мала права голосу;
509.
2) які містять недостовірні відомості про особу, яка збирала підписи виборців;


2) які містять недостовірні відомості про особу, яка збирала підписи виборців;
510.
3) у яких відсутні відомості про особу, яка збирала підписи виборців;


3) у яких відсутні відомості про особу, яка збирала підписи виборців;
511.
4) у яких відсутній підпис особи, яка збирала підписи виборців;


4) у яких відсутній підпис особи, яка збирала підписи виборців;
512.
5) у яких замість підпису особи, яка збирала підписи виборців, міститься підпис іншої особи;


5) у яких замість підпису особи, яка збирала підписи виборців, міститься підпис іншої особи;
513.
6) у яких підписи виборців зібрані на підприємствах, в установах, організаціях;


6) у яких підписи виборців зібрані на підприємствах, в установах, організаціях;
514.
7) невстановленої форми;


7) невстановленої форми;
515.
8) підроблені;


8) підроблені;
516.
9) підписи в яких зібрано насильно, шляхом підкупу або обману;


9) підписи в яких зібрано насильно, шляхом підкупу або обману;
517.
10) що мають підчистки, виправлення без застережень;


10) що мають підчистки, виправлення без застережень;
518.
11) підписи в яких зібрані з участю органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування.


11) підписи в яких зібрані з участю органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування.
519.
4. Про результати збирання підписів на підтримку виборчого списку кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) в багатомандатному окрузі, кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, відповідно виборча комісія Автономної Республіки Крим, окружна виборча комісія складає протокол, в якому зазначається кількість підписів виборців, що підлягають врахуванню, кількість неврахованих підписів виборців з обов'язковим зазначенням підстав їх неврахування. У протоколі виборчої комісії Автономної Республіки Крим про результати збирання підписів на підтримку виборчого списку кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) в багатомандатному окрузі, також зазначається кількість районів та міст республіканського значення в Автономній Республіці Крим, в кожному з яких зібрано не менше 700 підписів виборців. Копію протоколу відповідна виборча комісія у триденний строк з дня його затвердження видає представнику організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидату в депутати, висунутому в одномандатному окрузі.


4. Про результати збирання підписів на підтримку виборчого списку кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) в багатомандатному окрузі, кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, відповідно виборча комісія Автономної Республіки Крим, окружна виборча комісія складає протокол, в якому зазначається кількість підписів виборців, що підлягають врахуванню, кількість неврахованих підписів виборців з обов'язковим зазначенням підстав їх неврахування. У протоколі виборчої комісії Автономної Республіки Крим про результати збирання підписів на підтримку виборчого списку кандидатів у депутати, висунутих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) в багатомандатному окрузі, також зазначається кількість районів та міст республіканського значення в Автономній Республіці Крим, в кожному з яких зібрано не менше 700 підписів виборців. Копію протоколу відповідна виборча комісія у триденний строк з дня його затвердження видає представнику організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидату в депутати, висунутому в одномандатному окрузі.
520.
5. Право на ознайомлення з підписними листами, поданими до виборчої комісії, мають особи, зазначені у частині першій цієї статті.


5. Право на ознайомлення з підписними листами, поданими до виборчої комісії, мають особи, зазначені у частині першій цієї статті.
521.
Стаття 51. Декларація про майно та доходи кандидата у депутати та членів його сім'ї


Стаття 51. Декларація про майно та доходи кандидата у депутати та членів його сім'ї
522.
1. Декларація про майно та доходи кандидата у депутати та членів його сім'ї за попередній рік заповнюється ним власноручно за формою, встановленою Міністерством фінансів України.


1. Декларація про майно та доходи кандидата у депутати та членів його сім'ї за попередній рік заповнюється ним власноручно за формою, встановленою Міністерством фінансів України.
523.
2. Достовірність відомостей, внесених до декларації, зазначеної у частині першій цієї статті, перевіряється за зверненням виборчої комісії Автономної Республіки Крим, окружних виборчих комісій місцевими органами Державної податкової адміністрації України в Автономній Республіці Крим не пізніш як за 20 днів до дня виборів. Про виявлені порушення невідкладно повідомляється відповідна виборча комісія.


2. Достовірність відомостей, внесених до декларації, зазначеної у частині першій цієї статті, перевіряється за зверненням виборчої комісії Автономної Республіки Крим, окружних виборчих комісій місцевими органами Державної податкової адміністрації України в Автономній Республіці Крим не пізніш як за 20 днів до дня виборів. Про виявлені порушення невідкладно повідомляється відповідна виборча комісія.
524.
Стаття 52. Порядок реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі


Стаття 52. Порядок реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі
525.
1. Кандидати у депутати в багатомандатному окрузі, включені до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), реєструються виборчою комісією Автономної Республіки Крим за наявності документів, передбачених статтею 45 цього Закону.


1. Кандидати у депутати в багатомандатному окрузі, включені до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), реєструються виборчою комісією Автономної Республіки Крим за наявності документів, передбачених статтею 45 цього Закону.
526.
2. Подання документів до виборчої комісії Автономної Республіки Крим для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі закінчується за 50 днів до дня виборів.


2. Подання документів до виборчої комісії Автономної Республіки Крим для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі закінчується за 50 днів до дня виборів.
527.
3. Представнику організації партії, об"єднання громадян (блоку), який подав зазначені у статті 45 цього Закону документи, видається довідка про дату і час прийняття документів із зазначенням переліку прийнятих документів, а також кількості підписних листів.


3. Представнику організації партії, об"єднання громадян (блоку), який подав зазначені у статті 45 цього Закону документи, видається довідка про дату і час прийняття документів із зазначенням переліку прийнятих документів, а також кількості підписних листів.
528.
4. Особа, включена організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) до виборчого списку кандидатів у депутати, яка на день подання заяви організації партії, об"єднання громадян (блоку) про реєстрацію кандидатів у депутати до виборчої комісії Автономної Республіки Крим не дала згоди балотуватися кандидатом у депутати від цієї організації партії, об"єднання громадян (блоку) в багатомандатному окрузі, вважається вилученою з виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку) з дня подання зазначеної заяви організації партії, об"єднання громадян (блоку). Заява такої особи про згоду балотуватися, подана після цього строку, не приймається.


4. Особа, включена організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) до виборчого списку кандидатів у депутати, яка на день подання заяви організації партії, об"єднання громадян (блоку) про реєстрацію кандидатів у депутати до виборчої комісії Автономної Республіки Крим не дала згоди балотуватися кандидатом у депутати від цієї організації партії, об"єднання громадян (блоку) в багатомандатному окрузі, вважається вилученою з виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку) з дня подання зазначеної заяви організації партії, об"єднання громадян (блоку). Заява такої особи про згоду балотуватися, подана після цього строку, не приймається.
529.
5. Особа, включена організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) до виборчого списку кандидатів у депутати, має право до дня реєстрації відкликати свою заяву про згоду балотуватися кандидатом у депутати в багатомандатному окрузі. З моменту отримання виборчою комісією Автономної Республіки Крим звернення про відкликання заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати така особа вважається вилученою із виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку). Про отримання такого звернення виборча комісія Автономної Республіки Крим письмово повідомляє представника організації партії, об"єднання громадян (блоку) не пізніш як у триденний строк з дня його отримання. Повторна заява особи про її згоду балотуватися від організації партії, об"єднання громадян (блоку) в багатомандатному окрузі не приймається.


5. Особа, включена організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) до виборчого списку кандидатів у депутати, має право до дня реєстрації відкликати свою заяву про згоду балотуватися кандидатом у депутати в багатомандатному окрузі. З моменту отримання виборчою комісією Автономної Республіки Крим звернення про відкликання заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати така особа вважається вилученою із виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку). Про отримання такого звернення виборча комісія Автономної Республіки Крим письмово повідомляє представника організації партії, об"єднання громадян (блоку) не пізніш як у триденний строк з дня його отримання. Повторна заява особи про її згоду балотуватися від організації партії, об"єднання громадян (блоку) в багатомандатному окрузі не приймається.
530.
6. Особа, включена до кількох виборчих списків організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) за її письмовою заявою про згоду балотуватися в багатомандатному окрузі, рішенням виборчої комісії Автономної Республіки Крим виключається з усіх виборчих списків, до яких вона була включена.


6. Особа, включена до кількох виборчих списків організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) за її письмовою заявою про згоду балотуватися в багатомандатному окрузі, рішенням виборчої комісії Автономної Республіки Крим виключається з усіх виборчих списків, до яких вона була включена.
531.
7. Виборча комісія Автономної Республіки Крим не пізніш як на сьомий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в цьому окрузі або про відмову в їх реєстрації.


7. Виборча комісія Автономної Республіки Крим не пізніш як на сьомий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в цьому окрузі або про відмову в їх реєстрації.
532.
8. Черговість кандидатів у депутати у виборчому списку, визначена організацією партії, об"єднанням громадян (блоком), не може бути змінена після їх реєстрації виборчою комісією Автономної Республіки Крим, за винятком випадків, передбачених цим Законом.


8. Черговість кандидатів у депутати у виборчому списку, визначена організацією партії, об"єднанням громадян (блоком), не може бути змінена після їх реєстрації виборчою комісією Автономної Республіки Крим, за винятком випадків, передбачених цим Законом.
533.
9. У разі реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі представнику організації партії, об"єднання громадян (блоку) разом з копією рішення про реєстрацію у п'ятиденний строк з дня його прийняття видаються посвідчення кандидатів у депутати за формою, встановленою Центральною виборчою комісією . Виборчий список кандидатів у депутати організації партії, об"єднання громадян (блоку) разом з рішенням у цей же строк оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації органів влади Автономної Республіки Крим.


9. У разі реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі представнику організації партії, об"єднання громадян (блоку) разом з копією рішення про реєстрацію у п'ятиденний строк з дня його прийняття видаються посвідчення кандидатів у депутати за формою, встановленою Центральною виборчою комісією . Виборчий список кандидатів у депутати організації партії, об"єднання громадян (блоку) разом з рішенням у цей же строк оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації органів влади Автономної Республіки Крим.
534.
10. У разі, якщо виборча комісія Автономної Республіки Крим виявить у документах, поданих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком), ознаки порушення частини першої статті 37 Конституції України, вона зобов'язана звернутися до суду з поданням щодо заборони діяльності партії, об"єднання громадян (партій, об"єднаннь громадян, організації яких входять до блоку), в документах організації якої виявлено ознаки цього порушення. Розгляд питання про реєстрацію кандидатів у депутати від цієї організації партії, об"єднання громадян (блоку) в багатомандатному окрузі відкладається до рішення суду.
-30- Кабінет Міністрів України
Частину десяту статті 52 виключити, оскільки запропонований порядок звернення до суду з поданням про заборону політичної партії суперечить статтям 5 та 21 Закону України "Про політичні партії в Україні".
Враховано


535.
11. Рішення про відмову в реєстрації кандидатів у депутати повинно містити підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається представнику організації партії, об"єднання громадян (блоку).


10. Рішення про відмову в реєстрації кандидатів у депутати повинно містити підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається представнику організації партії, об"єднання громадян (блоку).
536.
12. Відмова у реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі, включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), з підстав невідповідного оформлення поданих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) документів, передбачених частиною першою статті 45 цього Закону, або з підстав недостатньої кількості підписів виборців на підтримку виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку) через неврахування підписних листів та підписів виборців на підставі статті 50 цього Закону не виключає повторного подання організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від організації партії, об"єднання громадян (блоку). Така заява з виправленими відповідно до вимог цього Закону документами або з додатковими підписними листами з підписами виборців на підтримку виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку) повинна бути подана до виборчої комісії Автономної Республіки Крим не пізніше ніж за 45 днів до дня виборів. Остаточне рішення про реєстрацію кандидатів у депутати, включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), виборча комісія Автономної Республіки Крим приймає не пізніше ніж за 40 днів до дня виборів.


11. Відмова у реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі, включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), з підстав невідповідного оформлення поданих організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) документів, передбачених частиною першою статті 45 цього Закону, або з підстав недостатньої кількості підписів виборців на підтримку виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку) через неврахування підписних листів та підписів виборців на підставі статті 50 цього Закону не виключає повторного подання організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від організації партії, об"єднання громадян (блоку). Така заява з виправленими відповідно до вимог цього Закону документами або з додатковими підписними листами з підписами виборців на підтримку виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку) повинна бути подана до виборчої комісії Автономної Республіки Крим не пізніше ніж за 45 днів до дня виборів. Остаточне рішення про реєстрацію кандидатів у депутати, включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), виборча комісія Автономної Республіки Крим приймає не пізніше ніж за 40 днів до дня виборів.
537.
Стаття 53. Порядок реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному окрузі


Стаття 53. Порядок реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному окрузі
538.
1. Кандидат у депутати, висунутий в одномандатному окрузі, реєструється відповідною окружною виборчою комісією за дотримання умов, передбачених статтею 46 цього Закону.


1. Кандидат у депутати, висунутий в одномандатному окрузі, реєструється відповідною окружною виборчою комісією за дотримання умов, передбачених статтею 46 цього Закону.
539.
2. Подання документів до окружної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному окрузі закінчується за 50 днів до дня виборів.


2. Подання документів до окружної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному окрузі закінчується за 50 днів до дня виборів.
540.
3. Особі, яка подала зазначені у статті 46 цього Закону документи, видається довідка про дату і час прийняття документів із зазначенням переліку прийнятих документів, а також кількості підписних листів.


3. Особі, яка подала зазначені у статті 46 цього Закону документи, видається довідка про дату і час прийняття документів із зазначенням переліку прийнятих документів, а також кількості підписних листів.
541.
4. Особа, висунута кандидатом у депутати в одномандатному окрузі, має право до дня реєстрації її кандидатом у депутати відкликати свою заяву про самовисування чи про реєстрацію кандидатом у депутати. Повторна заява особи про її самовисування чи про реєстрацію кандидатом у депутати в одномандатному окрузі не приймається.


4. Особа, висунута кандидатом у депутати в одномандатному окрузі, має право до дня реєстрації її кандидатом у депутати відкликати свою заяву про самовисування чи про реєстрацію кандидатом у депутати. Повторна заява особи про її самовисування чи про реєстрацію кандидатом у депутати в одномандатному окрузі не приймається.
542.
5. Окружна виборча комісія не пізніш як на сьомий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному окрузі та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидата у депутати або про відмову в його реєстрації.


5. Окружна виборча комісія не пізніш як на сьомий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному окрузі та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидата у депутати або про відмову в його реєстрації.
543.
6. Відмова у реєстрації кандидату у депутати, висунутому в одномандатному окрузі, з підстав невідповідного оформлення документів, передбачених статтею 46 цього Закону, або з підстав недостатньої кількості підписів виборців на його підтримку через неврахування підписних листів та підписів виборців на підставі статті 50 цього Закону не виключає повторного подання кандидатом у депутати заяви про реєстрацію його у відповідному одномандатному окрузі. Така заява з виправленими відповідно до вимог цього Закону документами або з додатковими підписними листами з підписами виборців на підтримку кандидата у депутати повинна бути подана до окружної виборчої комісії не пізніше ніж за 45 днів до дня виборів. Рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному окрузі окружна виборча комісія приймає не пізніше ніж за 40 днів до дня виборів.


6. Відмова у реєстрації кандидату у депутати, висунутому в одномандатному окрузі, з підстав невідповідного оформлення документів, передбачених статтею 46 цього Закону, або з підстав недостатньої кількості підписів виборців на його підтримку через неврахування підписних листів та підписів виборців на підставі статті 50 цього Закону не виключає повторного подання кандидатом у депутати заяви про реєстрацію його у відповідному одномандатному окрузі. Така заява з виправленими відповідно до вимог цього Закону документами або з додатковими підписними листами з підписами виборців на підтримку кандидата у депутати повинна бути подана до окружної виборчої комісії не пізніше ніж за 45 днів до дня виборів. Рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному окрузі окружна виборча комісія приймає не пізніше ніж за 40 днів до дня виборів.
544.
7. У разі реєстрації кандидата у депутати в одномандатному окрузі йому разом з копією рішення про реєстрацію у трьохденний строк з дня його прийняття видається посвідчення кандидата у депутати за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.


7. У разі реєстрації кандидата у депутати в одномандатному окрузі йому разом з копією рішення про реєстрацію у трьохденний строк з дня його прийняття видається посвідчення кандидата у депутати за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
545.
8. Перелік кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, із зазначенням прізвища, імені, по батькові, року народження, освіти, постійного місця проживання, основного місця роботи (заняття), партійності, суб'єкта висування у десятиденний строк після закінчення реєстрації кандидатів у депутати в цьому окрузі оприлюднюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим за поданням окружних виборчих комісій в друкованих засобах масової інформації органів влади Автономної Республіки Крим.


8. Перелік кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, із зазначенням прізвища, імені, по батькові, року народження, освіти, постійного місця проживання, основного місця роботи (заняття), партійності, суб'єкта висування у десятиденний строк після закінчення реєстрації кандидатів у депутати в цьому окрузі оприлюднюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим за поданням окружних виборчих комісій в друкованих засобах масової інформації органів влади Автономної Республіки Крим.
546.
Стаття 54. Відмова в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати


Стаття 54. Відмова в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати
547.
1. Виборча комісія відмовляє у реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати у разі:


1. Виборча комісія відмовляє у реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати у разі:
548.
1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата (кандидатів) у депутати;


1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата (кандидатів) у депутати;
549.
2) встановлення при перевірці підписних листів меншої кількості підписів виборців на підтримку виборчого списку кандидатів у депутати, висунутих в багатомандатному окрузі організацією партії, об"єднанням громадян (блоком), кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, ніж передбачено відповідно пунктом 11 частини першої статті 45, пунктом 9 частини першої статті 46 цього Закону;


2) встановлення при перевірці підписних листів меншої кількості підписів виборців на підтримку виборчого списку кандидатів у депутати, висунутих в багатомандатному окрузі організацією партії, об"єднанням громадян (блоком), кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, ніж передбачено відповідно пунктом 11 частини першої статті 45, пунктом 9 частини першої статті 46 цього Закону;
550.
3) відсутності або неналежного оформлення документів, зазначених у статтях 45 або 46 цього Закону;


3) відсутності або неналежного оформлення документів, зазначених у статтях 45 або 46 цього Закону;
551.
4) припинення громадянства України особою, висунутою кандидатом у депутати;


4) припинення громадянства України особою, висунутою кандидатом у депутати;
552.
5) вибуття особи, висунутої кандидатом у депутати, за межі Автономної Республіки Крим для постійного проживання;


5) вибуття особи, висунутої кандидатом у депутати, за межі Автономної Республіки Крим для постійного проживання;
553.
6) визнання особи, висунутої кандидатом у депутати, недієздатною чи набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;


6) визнання особи, висунутої кандидатом у депутати, недієздатною чи набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;
554.
7) виявлення відповідною виборчою комісією суттєвої недостовірності відомостей про кандидата, поданих відповідно до цього Закону;


7) виявлення відповідною виборчою комісією суттєвої недостовірності відомостей про кандидата, поданих відповідно до цього Закону;
555.
8) встановлення судом факту порушень вимог частини шостої статті 49 цього Закону при збиранні підписів на підтримку виборчого списку кандидатів у депутати, висунутих в багатомандатному окрузі організацією партії, об"єднанням громадян (блоком), кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі.


8) встановлення судом факту порушень вимог частини шостої статті 49 цього Закону при збиранні підписів на підтримку виборчого списку кандидатів у депутати, висунутих в багатомандатному окрузі організацією партії, об"єднанням громадян (блоком), кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі.
556.
2. Рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати повинно містити підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається (надсилається) представнику відповідної організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидату в депутати, висунутому в одномандатному окрузі.


2. Рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати повинно містити підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається (надсилається) представнику відповідної організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидату в депутати, висунутому в одномандатному окрузі.
557.
3. Якщо жоден із кандидатів у депутати, висунутих в багатомандатному окрузі і включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), не зареєстрований виборчою комісією Автономної Республіки Крим у встановлений цим Законом строк, організація партії, об"єднання громадян (блок) втрачає статус суб'єкта виборчого процесу.


3. Якщо жоден із кандидатів у депутати, висунутих в багатомандатному окрузі і включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), не зареєстрований виборчою комісією Автономної Республіки Крим у встановлений цим Законом строк, організація партії, об"єднання громадян (блок) втрачає статус суб'єкта виборчого процесу.
558.
Стаття 55. Зміни у складі виборчого блоку організацій партій, об"єднаннь громадян


Стаття 55. Зміни у складі виборчого блоку організацій партій, об"єднаннь громадян
559.
1. Організація партії, об"єднання громадян що входить до блоку, може не пізніше ніж за 17 днів до дня виборів прийняти рішення про її вихід із складу блоку. Таке рішення приймається зборами (конференцією) організації партії, об"єднання громадян які (яка) проводяться відповідно до статуту партії, об"єднання громадян. Рішення про вихід організації партії, об"єднання громадян зі складу блоку та витяг з протоколу зборів (конференції) про розгляд цього питання, підписані керівником організації партії, об"єднання громадян головуючим на зборах (конференції) та скріплені печаткою організації партії, об"єднання громадян протягом трьох днів подаються до виборчої комісії Автономної Республіки Крим та керівного органу блоку.


1. Організація партії, об"єднання громадян що входить до блоку, може не пізніше ніж за 17 днів до дня виборів прийняти рішення про її вихід із складу блоку. Таке рішення приймається зборами (конференцією) організації партії, об"єднання громадян які (яка) проводяться відповідно до статуту партії, об"єднання громадян. Рішення про вихід організації партії, об"єднання громадян зі складу блоку та витяг з протоколу зборів (конференції) про розгляд цього питання, підписані керівником організації партії, об"єднання громадян головуючим на зборах (конференції) та скріплені печаткою організації партії, об"єднання громадян протягом трьох днів подаються до виборчої комісії Автономної Республіки Крим та керівного органу блоку.
560.
2. Вихід організації партії, об"єднання громадян зі складу блоку, до якого входить більше ніж дві організації партії, об"єднання громадян не впливає на статус блоку як суб'єкта виборчого процесу незалежно від кількості організацій партій, об"єднаннь громадян які в ньому залишилися. Назва організації партії, об"єднання громадян яка вийшла зі складу блоку, вилучається у виборчих бюлетенях та в іншій виборчій документації з переліку назв організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку.


2. Вихід організації партії, об"єднання громадян зі складу блоку, до якого входить більше ніж дві організації партії, об"єднання громадян не впливає на статус блоку як суб'єкта виборчого процесу незалежно від кількості організацій партій, об"єднаннь громадян які в ньому залишилися. Назва організації партії, об"єднання громадян яка вийшла зі складу блоку, вилучається у виборчих бюлетенях та в іншій виборчій документації з переліку назв організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку.
561.
3. У разі виходу організації партії, об"єднання громадян зі складу блоку, до якого входить дві організації партії, об"єднання громадян правонаступником блоку - суб'єктом виборчого процесу залишається організація партії, об"єднання громадян яка не прийняла рішення про вихід з блоку. При цьому у виборчих бюлетенях та в іншій виборчій документації замість назви блоку зазначається назва організації партії, об"єднання громадян - правонаступника блоку.


3. У разі виходу організації партії, об"єднання громадян зі складу блоку, до якого входить дві організації партії, об"єднання громадян правонаступником блоку - суб'єктом виборчого процесу залишається організація партії, об"єднання громадян яка не прийняла рішення про вихід з блоку. При цьому у виборчих бюлетенях та в іншій виборчій документації замість назви блоку зазначається назва організації партії, об"єднання громадян - правонаступника блоку.
562.
4. Якщо рішення, передбачене у частині першій цієї статті, прийняте не пізніше ніж за 60 днів до дня виборів, організація партії, об"єднання громадян, що вийшла із складу блоку, має право висунути кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі та в одномандатних округах у порядку, передбаченому цим Законом.


4. Якщо рішення, передбачене у частині першій цієї статті, прийняте не пізніше ніж за 60 днів до дня виборів, організація партії, об"єднання громадян, що вийшла із складу блоку, має право висунути кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі та в одномандатних округах у порядку, передбаченому цим Законом.
563.
5. Якщо рішення, передбачене у частині першій цієї статті, прийнято пізніше ніж за 60 днів до дня виборів, організація партії, об"єднання громадян, що вийшла зі складу блоку, втрачає статус суб'єкта виборчого процесу.


5. Якщо рішення, передбачене у частині першій цієї статті, прийнято пізніше ніж за 60 днів до дня виборів, організація партії, об"єднання громадян, що вийшла зі складу блоку, втрачає статус суб'єкта виборчого процесу.
564.
6. На підставі рішення, передбаченого у частині першій цієї статті, виборча комісія Автономної Республіки Крим приймає рішення про виключення з виборчого списку блоку (організації партії, об"єднання громадян - правонаступника блоку) осіб - членів партії, об"єднання громадян організація якої прийняла рішення про вихід зі складу блоку, або про скасування реєстрації кандидатів у депутати - членів партії, об"єднання громадян в багатомандатному окрузі, включених блоком до виборчого списку від організації партії, які прийняли рішення про вихід зі складу блоку


6. На підставі рішення, передбаченого у частині першій цієї статті, виборча комісія Автономної Республіки Крим приймає рішення про виключення з виборчого списку блоку (організації партії, об"єднання громадян - правонаступника блоку) осіб - членів партії, об"єднання громадян організація якої прийняла рішення про вихід зі складу блоку, або про скасування реєстрації кандидатів у депутати - членів партії, об"єднання громадян в багатомандатному окрузі, включених блоком до виборчого списку від організації партії, які прийняли рішення про вихід зі складу блоку
565.
7. Організації партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку, можуть не пізніше ніж за 17 днів до дня виборів прийняти рішення про розпуск виборчого блоку. Такі рішення приймаються зборами (конференціями) усіх організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку. Рішення про розпуск блоку та витяг із протоколу зборів (конференції) кожної організації партії, об"єднання громадян про розгляд цього питання, підписані керівником організації партії, об"єднання громадян головуючим на зборах (конференції) та завірені печаткою організації партії, об"єднання громадян протягом трьох днів подаються до виборчої комісії Автономної Республіки Крим.


7. Організації партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку, можуть не пізніше ніж за 17 днів до дня виборів прийняти рішення про розпуск виборчого блоку. Такі рішення приймаються зборами (конференціями) усіх організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку. Рішення про розпуск блоку та витяг із протоколу зборів (конференції) кожної організації партії, об"єднання громадян про розгляд цього питання, підписані керівником організації партії, об"єднання громадян головуючим на зборах (конференції) та завірені печаткою організації партії, об"єднання громадян протягом трьох днів подаються до виборчої комісії Автономної Республіки Крим.
566.
8. Якщо рішення, передбачені у частині сьомій цієї статті, прийняті не пізніше ніж за 50 днів до дня виборів, кожна організація партії, об"єднання громадян, що входила до складу блоку, має право висунути кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі та в одномандатних округах у порядку, передбаченому цим Законом.


8. Якщо рішення, передбачені у частині сьомій цієї статті, прийняті не пізніше ніж за 50 днів до дня виборів, кожна організація партії, об"єднання громадян, що входила до складу блоку, має право висунути кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі та в одномандатних округах у порядку, передбаченому цим Законом.
567.
9. Якщо рішення, передбачені у частині сьомій цієї статті, прийняті пізніше ніж за 50 днів до дня виборів, організації партій, об"єднаннь громадян що входили до складу блоку, втрачають статус суб'єкта виборчого процесу.


9. Якщо рішення, передбачені у частині сьомій цієї статті, прийняті пізніше ніж за 50 днів до дня виборів, організації партій, об"єднаннь громадян що входили до складу блоку, втрачають статус суб'єкта виборчого процесу.
568.
10. Якщо рішення, передбачені у частині сьомій цієї статті, прийняті до реєстрації кандидатів у депутати, включених до виборчого списку блоку, виборча комісія Автономної Республіки Крим не розглядає питання про їх реєстрацію. Якщо зазначені рішення прийняті після реєстрації кандидатів у депутати, включених до виборчого списку блоку, виборча комісія Автономної Республіки Крим на підставі цих рішень скасовує реєстрацію цих кандидатів у депутати.


10. Якщо рішення, передбачені у частині сьомій цієї статті, прийняті до реєстрації кандидатів у депутати, включених до виборчого списку блоку, виборча комісія Автономної Республіки Крим не розглядає питання про їх реєстрацію. Якщо зазначені рішення прийняті після реєстрації кандидатів у депутати, включених до виборчого списку блоку, виборча комісія Автономної Республіки Крим на підставі цих рішень скасовує реєстрацію цих кандидатів у депутати.
569.
11. Якщо рішення, передбачені частинами першою та сьомою цієї статті, прийняті до реєстрації кандидатом у депутати в одномандатному окрузі особи, висунутої блоком від організації партії, об"єднанням громадян, які прийняли рішення про вихід зі складу блоку, або висунутої блоком, який прийняв рішення про розпуск блоку, ця особа може подати до відповідної окружної виборчої комісії заяву про самовисунення. У разі неподання такої заяви окружна виборча комісія не розглядає питання про реєстрацію цієї особи кандидатом у депутати.


11. Якщо рішення, передбачені частинами першою та сьомою цієї статті, прийняті до реєстрації кандидатом у депутати в одномандатному окрузі особи, висунутої блоком від організації партії, об"єднанням громадян, які прийняли рішення про вихід зі складу блоку, або висунутої блоком, який прийняв рішення про розпуск блоку, ця особа може подати до відповідної окружної виборчої комісії заяву про самовисунення. У разі неподання такої заяви окружна виборча комісія не розглядає питання про реєстрацію цієї особи кандидатом у депутати.
570.
12. Якщо рішення, передбачені частинами першою та сьомою цієї статті, прийняті після реєстрації в одномандатному окрузі кандидата у депутати, висунутого блоком від організації партії, об"єднання громадян яка прийняла рішення про вихід зі складу блоку, або після реєстрації кандидата у депутати, висунутого блоком, який прийняв рішення про розпуск блоку, окружна виборча комісія у п'ятиденний строк після надходження зазначених рішень до комісії скасовує реєстрацію цього кандидата у депутати.


12. Якщо рішення, передбачені частинами першою та сьомою цієї статті, прийняті після реєстрації в одномандатному окрузі кандидата у депутати, висунутого блоком від організації партії, об"єднання громадян яка прийняла рішення про вихід зі складу блоку, або після реєстрації кандидата у депутати, висунутого блоком, який прийняв рішення про розпуск блоку, окружна виборча комісія у п'ятиденний строк після надходження зазначених рішень до комісії скасовує реєстрацію цього кандидата у депутати.

571.
Стаття 56. Скасування рішення про реєстрацію кандидата (кандидатів) у депутати


Стаття 56. Скасування рішення про реєстрацію кандидата (кандидатів) у депутати
572.
1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим скасовує рішення в частині реєстрації в багатомандатному окрузі окремого кандидата у депутати, включеного до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), з виключенням його з виборчого списку у разі:
-31- Кабінет Міністрів України
Частини 1 та 2 ст.56 після слів "скасовує рішення" доповнити словами "на підставі відповідного рішення суду".
Відхилено


1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим скасовує рішення в частині реєстрації в багатомандатному окрузі окремого кандидата у депутати, включеного до виборчого списку організації партії, об'єднання громадян (блоку), з виключенням його з виборчого списку у разі:
573.
1) звернення кандидата у депутати у будь-який час після його реєстрації із письмовою заявою про відмову від балотування;


1) звернення кандидата у депутати у будь-який час після його реєстрації із письмовою заявою про відмову від балотування;
574.
2) звернення організації партії, об"єднання громадян (блоку) не пізніш як за 15 днів до дня виборів про скасування рішення щодо реєстрації кандидата у депутати, прийнятого відповідно до статуту партії, об"єднання громадян (угоди про утворення блоку);


2) звернення організації партії, об'єднання громадян (блоку) не пізніш як за 15 днів до дня виборів про скасування рішення щодо реєстрації кандидата у депутати, прийнятого відповідно до статуту партії, об'єднання громадян (угоди про утворення блоку);
575.
3) виникнення підстав, передбачених у частині шостій статті 55 цього Закону;


3) виникнення підстав, передбачених у частині шостій статті 55 цього Закону;
576.
4) припинення громадянства України кандидата у депутати;


4) припинення громадянства України кандидата у депутати;
577.
5) вибуття кандидата у депутати за межі Автономної Республіки Крим для постійного проживання;


5) вибуття кандидата у депутати за межі Автономної Республіки Крим для постійного проживання;
578.
6) визнання кандидата у депутати недієздатним чи набрання щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;


6) визнання кандидата у депутати недієздатним чи набрання щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;
579.
7) включення кандидата у депутати більше ніж до одного виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку) за наявності заяви про згоду балотуватися в багатомандатному окрузі або реєстрації його кандидатом у депутати в одномандатному окрузі;


7) включення кандидата у депутати більше ніж до одного виборчого списку організації партії, об'єднання громадян (блоку) за наявності заяви про згоду балотуватися в багатомандатному окрузі або реєстрації його кандидатом у депутати в одномандатному окрузі;
580.
8) виявлення виборчою комісією Автономної Республіки Крим суттєвої недостовірності відомостей про кандидата у депутати, поданих ним відповідно до цього Закону;


8) виявлення виборчою комісією Автономної Республіки Крим суттєвої недостовірності відомостей про кандидата у депутати, поданих ним відповідно до цього Закону;
581.
9) встановлення судом факту підкупу виборців кандидатом у депутати, а також на його прохання або за його дорученням - іншою особою;


9) встановлення судом факту підкупу виборців кандидатом у депутати, а також на його прохання або за його дорученням - іншою особою;
582.
10) встановлення судом, що організація, засновником, власником або членом керівного органу якої є кандидат у депутати, під час виборчого процесу надавала виборцям гроші чи безоплатно або на пільгових умовах товари, роботи, послуги, цінні папери, кредити, лотереї, інші матеріальні цінності;


10) встановлення судом, що організація, засновником, власником або членом керівного органу якої є кандидат у депутати, під час виборчого процесу надавала виборцям гроші чи безоплатно або на пільгових умовах товари, роботи, послуги, цінні папери, кредити, лотереї, інші матеріальні цінності;
583.
11) якщо кандидат у депутати, який займає посаду, у тому числі за сумісництвом, в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим чи в органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах, організаціях, у військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, залучав або використовував для проведення передвиборної агітації підлеглих йому осіб, службовий транспорт, зв'язок, устаткування, приміщення, інші об'єкти та ресурси за місцем роботи;


11) якщо кандидат у депутати, який займає посаду, у тому числі за сумісництвом, в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим чи в органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах, організаціях, у військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, залучав або використовував для проведення передвиборної агітації підлеглих йому осіб, службовий транспорт, зв'язок, устаткування, приміщення, інші об'єкти та ресурси за місцем роботи;
584.
12) якщо кандидат у депутати після оголошення йому виборчою комісією Автономної Республіки Крим попередження, зазначеного у частині четвертій цієї статті, порушив ті ж вимоги цього Закону.


12) якщо кандидат у депутати після оголошення йому виборчою комісією Автономної Республіки Крим попередження, зазначеного у частині четвертій цієї статті, порушив ті ж вимоги цього Закону.
585.
2. Виборча комісія Автономної Республіки Крим скасовує рішення про реєстрацію в багатомандатному окрузі всіх кандидатів у депутати, включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), у разі:


2. Виборча комісія Автономної Республіки Крим скасовує рішення про реєстрацію в багатомандатному окрузі всіх кандидатів у депутати, включених до виборчого списку організації партії, об'єднання громадян (блоку), у разі:
586.
1) виникнення підстав, передбачених у частині сьомій статті 55 цього Закону;


1) виникнення підстав, передбачених у частині сьомій статті 55 цього Закону;
587.
2) встановлення судом факту підкупу виборців партією, організація якої самостійно висунула кандидатів у депутати або у складі блоку організацією партії, об"єднанням громадян (блоком), уповноваженою особою організації партії, об"єднання громадян (блоку), а також на їх прохання або за їх дорученням - іншою особою;


2) встановлення судом факту підкупу виборців партією, організація якої самостійно висунула кандидатів у депутати або у складі блоку організацією партії, об'єднанням громадян (блоком), уповноваженою особою організації партії, об'єднання громадян (блоку), а також на їх прохання або за їх дорученням - іншою особою;
588.
3) встановлення судом, що організація, засновником, власником або членом керівного органу якої є організація партії, об"єднання громадян (блок) чи уповноважена особа організації партії, об"єднання громадян (блоку), під час виборчого процесу надавала виборцям гроші чи безоплатно або на пільгових умовах товари, роботи, послуги, цінні папери, кредити, лотереї, інші матеріальні цінності;


3) встановлення судом, що організація, засновником, власником або членом керівного органу якої є організація партії, об'єднання громадян (блок) чи уповноважена особа організації партії, об'єднання громадян (блоку), під час виборчого процесу надавала виборцям гроші чи безоплатно або на пільгових умовах товари, роботи, послуги, цінні папери, кредити, лотереї, інші матеріальні цінності;
589.
4) встановлення судом, що організація партії, об"єднання громадян (блок) крім коштів свого виборчого фонду використовувала при фінансуванні передвиборної агітації інші кошти;


4) встановлення судом, що організація партії, об"єднання громадян (блок) крім коштів свого виборчого фонду використовувала при фінансуванні передвиборної агітації інші кошти;
590.
5) витрати організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) коштів у розмірі, більшому від установленої цим Законом граничної суми витрат виборчого фонду організації партії (блоку).


5) витрати організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) коштів у розмірі, більшому від установленої цим Законом граничної суми витрат виборчого фонду організації партії (блоку).
591.
3. Окружна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата у депутати у разі:


3. Окружна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата у депутати у разі:
592.
1) звернення кандидата у депутати у будь-який час після його реєстрації з письмовою заявою про відмову від балотування в одномандатному окрузі;


1) звернення кандидата у депутати у будь-який час після його реєстрації з письмовою заявою про відмову від балотування в одномандатному окрузі;
593.
2) звернення організації партії, об"єднання громадян (блоку), яки висунули кандидата у депутати, не пізніш як за 15 днів до дня виборів про скасування рішення щодо реєстрації кандидата у депутати відповідно до рішення, прийнятого на підставі статуту партії, об"єднання громадян (угоди про утворення блоку);


2) звернення організації партії, об"єднання громадян (блоку), яки висунули кандидата у депутати, не пізніш як за 15 днів до дня виборів про скасування рішення щодо реєстрації кандидата у депутати відповідно до рішення, прийнятого на підставі статуту партії, об"єднання громадян (угоди про утворення блоку);
594.
3) припинення громадянства України кандидата у депутати;


3) припинення громадянства України кандидата у депутати;
595.
4) вибуття кандидата у депутати за межі Автономної Республіки Крим для постійного проживання;


4) вибуття кандидата у депутати за межі Автономної Республіки Крим для постійного проживання;
596.
5) визнання кандидата у депутати недієздатним чи набрання щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;


5) визнання кандидата у депутати недієздатним чи набрання щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;
597.
6) реєстрації його кандидатом у депутати у багатомандатному окрузі або в іншому одномандатному окрузі;


6) реєстрації його кандидатом у депутати у багатомандатному окрузі або в іншому одномандатному окрузі;
598.
7) виникнення підстав, передбачених у частинах першій та сьомій статті 55 цього Закону;


7) виникнення підстав, передбачених у частинах першій та сьомій статті 55 цього Закону;
599.
8) виявлення виборчою комісією суттєвої недостовірності відомостей про кандидата у депутати, поданих ним відповідно до цього Закону;


8) виявлення виборчою комісією суттєвої недостовірності відомостей про кандидата у депутати, поданих ним відповідно до цього Закону;
600.
9) встановлення судом факту підкупу виборців кандидатом у депутати, а також на його прохання або за його дорученням - іншою особою;


9) встановлення судом факту підкупу виборців кандидатом у депутати, а також на його прохання або за його дорученням - іншою особою;
601.
10) встановлення судом, що підприємство, установа, організація, засновником, власником або членом керівного органу якої є кандидат у депутати, під час виборчого процесу надавала виборцям гроші чи безоплатно або на пільгових умовах товари, роботи, послуги, цінні папери, кредити, лотереї, інші матеріальні цінності;


10) встановлення судом, що підприємство, установа, організація, засновником, власником або членом керівного органу якої є кандидат у депутати, під час виборчого процесу надавала виборцям гроші чи безоплатно або на пільгових умовах товари, роботи, послуги, цінні папери, кредити, лотереї, інші матеріальні цінності;
602.
11) якщо кандидат у депутати, який займає посаду, у тому числі за сумісництвом, в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим чи в органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах, організаціях, у військових частинах (формуваннях), утворених відповідно до законів України, залучав або використовував для проведення передвиборної агітації підлеглих йому осіб, службовий транспорт, зв'язок, устаткування, приміщення, інші об'єкти та ресурси за місцем роботи;


11) якщо кандидат у депутати, який займає посаду, у тому числі за сумісництвом, в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим чи в органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах, організаціях, у військових частинах (формуваннях), утворених відповідно до законів України, залучав або використовував для проведення передвиборної агітації підлеглих йому осіб, службовий транспорт, зв'язок, устаткування, приміщення, інші об'єкти та ресурси за місцем роботи;
603.
12) встановлення судом, що кандидат у депутати крім коштів свого виборчого фонду використовував при фінансуванні передвиборної агітації інші кошти;


12) встановлення судом, що кандидат у депутати крім коштів свого виборчого фонду використовував при фінансуванні передвиборної агітації інші кошти;
604.
13) витрати кандидатом у депутати коштів у розмірі, більшому від установленої цим Законом граничної суми витрат виборчого фонду;


13) витрати кандидатом у депутати коштів у розмірі, більшому від установленої цим Законом граничної суми витрат виборчого фонду;
605.
14) якщо кандидат у депутати після оголошення йому окружною чи виборчою комісією Автономної Республіки Крим попередження, зазначеного у частині четвертій цієї статті, повторно порушив вимоги цього Закону.


14) якщо кандидат у депутати після оголошення йому окружною чи виборчою комісією Автономної Республіки Крим попередження, зазначеного у частині четвертій цієї статті, повторно порушив вимоги цього Закону.
606.
4. У разі порушення інших вимог цього Закону кандидатом у депутати, організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) відповідна виборча комісія може оголосити їм попередження, що оприлюднюється в засобах масової інформації або в інший спосіб.


4. У разі порушення інших вимог цього Закону кандидатом у депутати, організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) відповідна виборча комісія може оголосити їм попередження, що оприлюднюється в засобах масової інформації або в інший спосіб.
607.
5. Виборча комісія Автономної Республіки Крим доводить до відома кандидата у депутати, організації партії, об"єднання громадян (блоку) рішення про скасування реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати не пізніш як на третій день з дня його прийняття та надає представнику організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидату у депутати копію цього рішення у той же строк.


5. Виборча комісія Автономної Республіки Крим доводить до відома кандидата у депутати, організації партії, об"єднання громадян (блоку) рішення про скасування реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати не пізніш як на третій день з дня його прийняття та надає представнику організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидату у депутати копію цього рішення у той же строк.
608.
6. У разі смерті кандидата у депутати або визнання його безвісно відсутнім виборча комісія Автономної Республіки Крим оголошує його таким, що вибув з балотування, та виключає його з виборчого списку.


6. У разі смерті кандидата у депутати або визнання його безвісно відсутнім виборча комісія Автономної Республіки Крим оголошує його таким, що вибув з балотування, та виключає його з виборчого списку.
609.
Розділ VІІІ. ПЕРЕДВИБОРНА АГІТАЦІЯ


Розділ VІІІ. ПЕРЕДВИБОРНА АГІТАЦІЯ
610.
Стаття 57. Строки проведення передвиборної агітації


Стаття 57. Строки проведення передвиборної агітації
611.
1. Передвиборна агітація розпочинається за 30 днів до дня виборів. Виборча комісія Автономної Республіки Крим повідомляє в засобах масової інформації про початок передвиборної агітації за 35 днів до дня виборів.


1. Передвиборна агітація розпочинається за 30 днів до дня виборів. Виборча комісія Автономної Республіки Крим повідомляє в засобах масової інформації про початок передвиборної агітації за 35 днів до дня виборів.
612.
2. Передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п'ятниці перед днем виборів.


2. Передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п'ятниці перед днем виборів.
613.
Стаття 58. Форми і засоби передвиборної агітації


Стаття 58. Форми і засоби передвиборної агітації
614.
1. Передвиборна агітація може здійснюватися у будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України, Конституції Автономної Республіки Крим та законам України. Громадяни України, які постійно проживають в Автономній Республіці Крим, мають право вільно і всебічно обговорювати передвиборні програми організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати від яких зареєстровано в багатомандатному окрузі, кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах, політичні, ділові та особисті якості кандидатів у депутати, вести агітацію за або проти.


1. Передвиборна агітація може здійснюватися у будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України, Конституції Автономної Республіки Крим та законам України. Громадяни України, які постійно проживають в Автономній Республіці Крим, мають право вільно і всебічно обговорювати передвиборні програми організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати від яких зареєстровано в багатомандатному окрузі, кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах, політичні, ділові та особисті якості кандидатів у депутати, вести агітацію за або проти.
615.
2. Передвиборна агітація у період виборчого процесу поза строками, встановленими у статті 57 цього Закону, забороняється. До передвиборної агітації не відносяться офіційні повідомлення в період виборчого процесу (без коментарів, які можуть мати агітаційний характер, а також відео-, аудіозаписи, кінозйомки, фотоілюстрації) про дії кандидатів у депутати, пов'язані з виконанням ними посадових (службових) повноважень, передбачених Конституцією України, Конституцією Автономної Республіки Крим або законами України.


2. Передвиборна агітація у період виборчого процесу поза строками, встановленими у статті 57 цього Закону, забороняється. До передвиборної агітації не відносяться офіційні повідомлення в період виборчого процесу (без коментарів, які можуть мати агітаційний характер, а також відео-, аудіозаписи, кінозйомки, фотоілюстрації) про дії кандидатів у депутати, пов'язані з виконанням ними посадових (службових) повноважень, передбачених Конституцією України, Конституцією Автономної Республіки Крим або законами України.
616.
3. Передвиборна агітація здійснюється за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів для цілей, визначених цим Законом, та коштів виборчих фондів організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати від яких зареєстровано в багатомандатному окрузі, кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах.


3. Передвиборна агітація здійснюється за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів для цілей, визначених цим Законом, та коштів виборчих фондів організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати від яких зареєстровано в багатомандатному окрузі, кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах.
617.
4. Передвиборна агітація за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, здійснюється з додержанням принципу відповідно рівних умов: надання організаціям партій, об"єднаннь громадян (блокам), кандидатів у депутати від яких зареєстровано в багатомандатному окрузі, а також кандидатам у депутати, зареєстрованим в одномандатному окрузі, однакових друкованих площ у друкованих засобах масової інформації та ефірного часу на радіо і телебаченні.


4. Передвиборна агітація за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, здійснюється з додержанням принципу відповідно рівних умов: надання організаціям партій, об"єднаннь громадян (блокам), кандидатів у депутати від яких зареєстровано в багатомандатному окрузі, а також кандидатам у депутати, зареєстрованим в одномандатному окрузі, однакових друкованих площ у друкованих засобах масової інформації та ефірного часу на радіо і телебаченні.
618.
5. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування надають приміщення, придатні для проведення публічних заходів передвиборної агітації, які організовує окружна виборча комісія. При цьому окружна виборча комісія зобов'язана забезпечити рівні можливості для всіх організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати від яких зареєстровано виборчою комісією Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі. Оплата за використання наданих приміщень здійснюється у порядку, встановленому у частині першій статті 41 цього Закону.


5. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування надають приміщення, придатні для проведення публічних заходів передвиборної агітації, які організовує окружна виборча комісія. При цьому окружна виборча комісія зобов'язана забезпечити рівні можливості для всіх організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати від яких зареєстровано виборчою комісією Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі. Оплата за використання наданих приміщень здійснюється у порядку, встановленому у частині першій статті 41 цього Закону.
619.
6. Організація партії, об"єднання громадян (блок), кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, мають право на договірній основі за рахунок коштів виборчого фонду орендувати будинки і приміщення усіх форм власності для проведення зборів, мітингів, дебатів, дискусій та інших публічних заходів передвиборної агітації.


6. Організація партії, об"єднання громадян (блок), кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, мають право на договірній основі за рахунок коштів виборчого фонду орендувати будинки і приміщення усіх форм власності для проведення зборів, мітингів, дебатів, дискусій та інших публічних заходів передвиборної агітації.
620.
7. Організація партії, об"єднання громадян (блок), кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, повідомляють про час і місце проведення публічних заходів передвиборної агітації відповідну окружну виборчу комісію.


7. Організація партії, об"єднання громадян (блок), кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, повідомляють про час і місце проведення публічних заходів передвиборної агітації відповідну окружну виборчу комісію.
621.
Стаття 59. Інформаційні плакати та матеріали передвиборної агітації


Стаття 59. Інформаційні плакати та матеріали передвиборної агітації
622.
1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим за рахунок коштів, що виділяються з бюджету Автономної Республіки Крим на підготовку і проведення виборів депутатів, забезпечує виготовлення не пізніш як за 25 днів до дня виборів інформаційних плакатів організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати від яких зареєстровано в багатомандатному окрузі, із розрахунку по три примірники на кожну виборчу комісію. Ці плакати повинні містити передвиборні програми організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), подані ними при реєстрації кандидатів у депутати, фотографії перших трьох кандидатів у депутати, включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові, року народження, посади (заняття), місця роботи та проживання, партійності. Форма, розмір та поліграфічне виконання інформаційних плакатів встановлюються виборчою комісією Автономної Республіки Крим.


1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим за рахунок коштів, що виділяються з бюджету Автономної Республіки Крим на підготовку і проведення виборів депутатів, забезпечує виготовлення не пізніш як за 25 днів до дня виборів інформаційних плакатів організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати від яких зареєстровано в багатомандатному окрузі, із розрахунку по три примірники на кожну виборчу комісію. Ці плакати повинні містити передвиборні програми організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), подані ними при реєстрації кандидатів у депутати, фотографії перших трьох кандидатів у депутати, включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові, року народження, посади (заняття), місця роботи та проживання, партійності. Форма, розмір та поліграфічне виконання інформаційних плакатів встановлюються виборчою комісією Автономної Республіки Крим.
623.
2. Виборча комісія Автономної Республіки Крим погоджує з представником організації партії, об"єднання громадян(блоку) текст інформаційного плаката.


2. Виборча комісія Автономної Республіки Крим погоджує з представником організації партії, об"єднання громадян(блоку) текст інформаційного плаката.
624.
3. Окружна виборча комісія за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів депутатів, забезпечує виготовлення не пізніш як за 25 днів до дня виборів погоджених із кандидатами у депутати, зареєстрованими в одномандатних округах, інформаційних плакатів із розрахунку по одній тисячі примірників на кожного кандидата у депутати. Плакати повинні містити біографію кандидата у депутати, його передвиборну програму, подані ним при реєстрації, та фотокартку.


3. Окружна виборча комісія за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів депутатів, забезпечує виготовлення не пізніш як за 25 днів до дня виборів погоджених із кандидатами у депутати, зареєстрованими в одномандатних округах, інформаційних плакатів із розрахунку по одній тисячі примірників на кожного кандидата у депутати. Плакати повинні містити біографію кандидата у депутати, його передвиборну програму, подані ним при реєстрації, та фотокартку.
625.
4. Виготовлені інформаційні плакати організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах, з розрахунку по три примірники кожного плаката на кожну виборчу комісію у встановленому виборчою комісією Автономної Республіки Крим порядку передаються відповідним виборчим комісіям, решта - кандидату у депутати, зареєстрованому в одномандатному окрузі, або його довіреній особі.


4. Виготовлені інформаційні плакати організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах, з розрахунку по три примірники кожного плаката на кожну виборчу комісію у встановленому виборчою комісією Автономної Республіки Крим порядку передаються відповідним виборчим комісіям, решта - кандидату у депутати, зареєстрованому в одномандатному окрузі, або його довіреній особі.
626.
5. Організація партії, об"єднання громадян (блок), кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, на власний розсуд можуть виготовляти матеріали передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів виборчого фонду. Відомості, що містяться у цих матеріалах, повинні відповідати вимогам закону.


5. Організація партії, об"єднання громадян (блок), кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, на власний розсуд можуть виготовляти матеріали передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів виборчого фонду. Відомості, що містяться у цих матеріалах, повинні відповідати вимогам закону.
627.
6. Організація партії, об"єднання громадян (блок), кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, зобов'язані подати по одному примірнику кожного друкованого матеріалу передвиборної агітації, виготовленого за рахунок коштів виборчого фонду, не пізніш як за сім днів з дня його виготовлення відповідно до виборчої комісії Автономної Республіки Крим, окружної виборчої комісії.


6. Організація партії, об"єднання громадян (блок), кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, зобов'язані подати по одному примірнику кожного друкованого матеріалу передвиборної агітації, виготовленого за рахунок коштів виборчого фонду, не пізніш як за сім днів з дня його виготовлення відповідно до виборчої комісії Автономної Республіки Крим, окружної виборчої комісії.
628.
7. Друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.


7. Друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.
629.
8. Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування не пізніш як за 35 днів до дня виборів відводять місця та обладнують стенди, дошки оголошення у людних місцях для розміщення матеріалів передвиборної агітації.


8. Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування не пізніш як за 35 днів до дня виборів відводять місця та обладнують стенди, дошки оголошення у людних місцях для розміщення матеріалів передвиборної агітації.
630.
9. Інформаційні плакати організації партії, об"єднання громадян (блоку), що виготовляються за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, повинні бути однаковими за формою, розміром, поліграфічним виконанням, встановленими виборчою комісією Автономної Республіки Крим, а інформаційні плакати кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, виготовлені за ці ж кошти, повинні бути однаковими за формою, розміром, поліграфічним виконанням, встановленими окружною виборчою комісією.


9. Інформаційні плакати організації партії, об"єднання громадян (блоку), що виготовляються за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, повинні бути однаковими за формою, розміром, поліграфічним виконанням, встановленими виборчою комісією Автономної Республіки Крим, а інформаційні плакати кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, виготовлені за ці ж кошти, повинні бути однаковими за формою, розміром, поліграфічним виконанням, встановленими окружною виборчою комісією.
631.
10. Інформаційні плакати передаються на виборчі дільниці не пізніш як за 20 днів до дня виборів.


10. Інформаційні плакати передаються на виборчі дільниці не пізніш як за 20 днів до дня виборів.
632.
Стаття 60. Загальний порядок використання засобів масової інформації


Стаття 60. Загальний порядок використання засобів масової інформації
633.
1. Передвиборна агітація з використанням засобів масової інформації усіх форм власності проводиться з дотриманням принципу рівних умов та в порядку, передбаченому цим Законом.


1. Передвиборна агітація з використанням засобів масової інформації усіх форм власності проводиться з дотриманням принципу рівних умов та в порядку, передбаченому цим Законом.
634.
2. Передвиборна агітація у засобах масової інформації проводиться у формі публічних дебатів, дискусій, "круглих столів", прес-конференцій, інтерв'ю, виступів, політичної реклами, теленарисів, відеофільмів, інших публікацій та повідомлень про організацію партії, об"єднання громадян (блок), кандидатів у депутати та в інших формах, що не суперечать Конституції України, Конституції Автономної Республіки Крим та законам України.


2. Передвиборна агітація у засобах масової інформації проводиться у формі публічних дебатів, дискусій, "круглих столів", прес-конференцій, інтерв'ю, виступів, політичної реклами, теленарисів, відеофільмів, інших публікацій та повідомлень про організацію партії, об"єднання громадян (блок), кандидатів у депутати та в інших формах, що не суперечать Конституції України, Конституції Автономної Республіки Крим та законам України.
635.
3. Організація партії, об"єднання громадян (блок) має право за рахунок та в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, користуватися регіональними державними каналами радіо і телебачення, друкованими засобами масової інформації органів влади Автономної Республіки Крим для проведення передвиборної агітації на умовах, передбачених цим Законом.


3. Організація партії, об"єднання громадян (блок) має право за рахунок та в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, користуватися регіональними державними каналами радіо і телебачення, друкованими засобами масової інформації органів влади Автономної Республіки Крим для проведення передвиборної агітації на умовах, передбачених цим Законом.
636.
4. Кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, має право користуватися державними чи комунальними засобами масової інформації за рахунок та в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, на умовах, передбачених цим Законом.


4. Кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, має право користуватися державними чи комунальними засобами масової інформації за рахунок та в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, на умовах, передбачених цим Законом.
637.
5. Передвиборна агітація у засобах масової інформації усіх форм власності за рахунок коштів виборчого фонду організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, здійснюється на умовах рівної оплати за одиницю ефірного часу чи друкованої площі та обмежується лише граничним розміром витрат виборчого фонду.


5. Передвиборна агітація у засобах масової інформації усіх форм власності за рахунок коштів виборчого фонду організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, здійснюється на умовах рівної оплати за одиницю ефірного часу чи друкованої площі та обмежується лише граничним розміром витрат виборчого фонду.
638.
6. Розцінки вартості за одиницю друкованої площі та за одиницю ефірного часу встановлюються відповідними засобами масової інформації не пізніш як за 80 днів до дня виборів у розмірі, який не може перевищувати розмір плати за комерційну рекламу і не повинен змінюватися протягом виборчого процесу.


6. Розцінки вартості за одиницю друкованої площі та за одиницю ефірного часу встановлюються відповідними засобами масової інформації не пізніш як за 80 днів до дня виборів у розмірі, який не може перевищувати розмір плати за комерційну рекламу і не повинен змінюватися протягом виборчого процесу.
639.
7. Засоби масової інформації у разі оприлюднення результатів опитування громадської думки, пов'язаного з виборами депутатів, зобов'язані зазначити організацію, що проводила опитування, час його проведення, кількість опитаних, метод збору інформації, точне формулювання питання, статистичну оцінку можливої помилки.


7. Засоби масової інформації у разі оприлюднення результатів опитування громадської думки, пов'язаного з виборами депутатів, зобов'язані зазначити організацію, що проводила опитування, час його проведення, кількість опитаних, метод збору інформації, точне формулювання питання, статистичну оцінку можливої помилки.
640.
Стаття 61. Порядок використання електронних (аудіовізуальних) засобів масової інформації


Стаття 61. Порядок використання електронних (аудіовізуальних) засобів масової інформації
641.
1. Усі телерадіоорганізації зобов'язані не пізніше ніж за 80 днів до дня виборів депутатів опублікувати в друкованих засобах масової інформації розцінки вартості однієї хвилини (секунди) ефірного часу і надіслати ці розцінки виборчій комісії Автономної Республіки Крим.


1. Усі телерадіоорганізації зобов'язані не пізніше ніж за 80 днів до дня виборів депутатів опублікувати в друкованих засобах масової інформації розцінки вартості однієї хвилини (секунди) ефірного часу і надіслати ці розцінки виборчій комісії Автономної Республіки Крим.
642.
2. Ефірний час для проведення передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, надається державними регіональними телерадіоорганізаціями між дев'ятнадцятою і двадцять другою годинами.
-32- Кабінет Міністрів України
У частинах другій та третій статті 61 слова "державні регіональні" вилучити, оскільки відповідно до статті 11 Закону України "Про телебачення і радіомовлення України" структура національного мовлення складається з громадських, недержавних та державних телерадіоорганізацій. У свою чергу до числа державних телерадіокомпаній входять всього дві регіональних телерадіокомпанії: Севастопольська та Київська.
Враховано

2. Ефірний час для проведення передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, надається телерадіоорганізаціями між дев'ятнадцятою і двадцять другою годинами.
643.
3. Час мовлення (розклад мовлення) телерадіоорганізацій, які мають ліцензії Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення на право користування регіональними каналами мовлення, змінюється (без зміни обсягу мовлення) на період виборів депутатів з метою забезпечення регіональним державним телерадіоорганізаціям можливостей поширення їхніх програм та передвиборних передач у відповідних районах і містах республіканського підпорядкування в Автономній Республіці Крим.


3. Час мовлення (розклад мовлення) телерадіоорганізацій, які мають ліцензії Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення на право користування регіональними каналами мовлення, змінюється (без зміни обсягу мовлення) на період виборів депутатів з метою забезпечення телерадіоорганізаціям можливостей поширення їхніх програм та передвиборних передач у відповідних районах і містах республіканського підпорядкування в Автономній Республіці Крим.
644.
4. Порядок надання ефірного часу за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів, встановлюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим.


4. Порядок надання ефірного часу за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів, встановлюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим.
645.
5. Загальний час, що надається телерадіоорганізаціями організації партії, об"єднання громадян (блоку) для проведення передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів, не може становити менше 10 хвилин на регіональному телеканалі та 10 хвилин на регіональному радіоканалі.


5. Загальний час, що надається телерадіоорганізаціями організації партії, об"єднання громадян (блоку) для проведення передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку та проведення виборів, не може становити менше 10 хвилин на регіональному телеканалі та 10 хвилин на регіональному радіоканалі.
646.
6. Загальний час, що надається телерадіоорганізаціями кандидату у депутати, зареєстрованому в одномандатному окрузі, для проведення передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, не може становити менше 5 хвилин на регіональному телеканалі, що охоплює територію відповідного одномандатного округу, та 5 хвилин на регіональному радіоканалі, що охоплює територію відповідного одномандатного округу.


6. Загальний час, що надається телерадіоорганізаціями кандидату у депутати, зареєстрованому в одномандатному окрузі, для проведення передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, не може становити менше 5 хвилин на регіональному телеканалі, що охоплює територію відповідного одномандатного округу, та 5 хвилин на регіональному радіоканалі, що охоплює територію відповідного одномандатного округу.
647.
7. Впродовж 20 хвилин до і після теле-, радіотрансляції передвиборної агітаційної теле-, радіопрограми відповідної організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати забороняється у будь-якій формі коментувати чи оцінювати зміст передвиборної агітаційної програми, давати будь-яку інформацію щодо цієї організації партії (блоку) та висунутих нею (ним) кандидатів у депутати у багатомандатному окрузі, кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі.


7. Впродовж 20 хвилин до і після теле-, радіотрансляції передвиборної агітаційної теле-, радіопрограми відповідної організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати забороняється у будь-якій формі коментувати чи оцінювати зміст передвиборної агітаційної програми, давати будь-яку інформацію щодо цієї організації партії (блоку) та висунутих нею (ним) кандидатів у депутати у багатомандатному окрузі, кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі.
648.
8. Розклад ефірного часу із зазначенням передвиборних агітаційних теле-, радіопрограм, конкретної дати і часу виходу їх в ефір складається відповідними регіональними телерадіоорганізаціями за результатами жеребкувань, що проводяться виборчою комісією Автономної Республіки Крим, окружною виборчою комісією за участю відповідно представників або уповноважених осіб організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, або їх довірених осіб.


8. Розклад ефірного часу із зазначенням передвиборних агітаційних теле-, радіопрограм, конкретної дати і часу виходу їх в ефір складається відповідними регіональними телерадіоорганізаціями за результатами жеребкувань, що проводяться виборчою комісією Автономної Республіки Крим, окружною виборчою комісією за участю відповідно представників або уповноважених осіб організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, або їх довірених осіб.
649.
9. Результати жеребкування щодо надання ефірного часу для проведення передвиборної агітації за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, оприлюднюються відповідно в друкованих засобах масової інформації органів влади Автономної Республіки Крим, комунальних засобах масової інформації у п'ятиденний строк з дня затвердження їх виборчою комісією Автономної Республіки Крим та окружними виборчими комісіями.


9. Результати жеребкування щодо надання ефірного часу для проведення передвиборної агітації за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, оприлюднюються відповідно в друкованих засобах масової інформації органів влади Автономної Республіки Крим, комунальних засобах масової інформації у п'ятиденний строк з дня затвердження їх виборчою комісією Автономної Республіки Крим та окружними виборчими комісіями.
650.
10. Оплата за наданий ефірний час здійснюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим та окружними виборчими комісіями згідно із затвердженими ними кошторисами в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, та за відповідними угодами, що укладаються між виборчою комісією Автономної Республіки Крим і відповідними державними регіональними телерадіоорганізаціями, між відповідними окружними виборчими комісіями і регіональними державними чи комунальними телерадіоорганізаціями.


10. Оплата за наданий ефірний час здійснюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим та окружними виборчими комісіями згідно із затвердженими ними кошторисами в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, та за відповідними угодами, що укладаються між виборчою комісією Автономної Республіки Крим і відповідними державними регіональними телерадіоорганізаціями, між відповідними окружними виборчими комісіями і регіональними державними чи комунальними телерадіоорганізаціями.
651.
11. Ефірний час за рахунок коштів виборчого фонду організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, надається на підставі угоди, що укладається між уповноваженою особою організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидатом у депутати і телерадіоорганізацією будь-якої форми власності. Без укладення такої угоди та надходження коштів на рахунок телерадіоорганізації надання ефірного часу забороняється.


11. Ефірний час за рахунок коштів виборчого фонду організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, надається на підставі угоди, що укладається між уповноваженою особою організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидатом у депутати і телерадіоорганізацією будь-якої форми власності. Без укладення такої угоди та надходження коштів на рахунок телерадіоорганізації надання ефірного часу забороняється.
652.
12. Телерадіоорганізації зобов'язані здійснювати аудіо-, відеозаписи усіх передач, що містять передвиборну агітацію, і зберігати їх до закінчення тридцятиденного строку з дня офіційного оприлюднення результатів виборів.


12. Телерадіоорганізації зобов'язані здійснювати аудіо-, відеозаписи усіх передач, що містять передвиборну агітацію, і зберігати їх до закінчення тридцятиденного строку з дня офіційного оприлюднення результатів виборів.
653.
13. Телерадіоорганізації усіх форм власності за письмовими запитами виборчої комісії Автономної Республіки Крим, окружних виборчих комісій, органу виконавчої влади з інформації Автономної Республіки Крим зобов'язані надавати інформацію про виділення ефірного часу для проведення передвиборної агітації, а в разі необхідності - копії відповідних угод, платіжних документів і передач у запису на плівці та інших носіях інформації.


13. Телерадіоорганізації усіх форм власності за письмовими запитами виборчої комісії Автономної Республіки Крим, окружних виборчих комісій, органу виконавчої влади з інформації Автономної Республіки Крим зобов'язані надавати інформацію про виділення ефірного часу для проведення передвиборної агітації, а в разі необхідності - копії відповідних угод, платіжних документів і передач у запису на плівці та інших носіях інформації.
654.
Стаття 62. Порядок використання друкованих засобів масової інформації


Стаття 62. Порядок використання друкованих засобів масової інформації
655.
1. Організації партій, об"єднання громадян (блоки) мають право за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, опублікувати в однаковому поліграфічному виконанні в друкованих засобах масової інформації органів влади Автономної Республіки Крим передвиборні програми, подані ними при реєстрації кандидатів у депутати, обсягом не більше чотирьох тисяч друкованих знаків. Угода про публікацію вказаних матеріалів з редакціями зазначених засобів масової інформації укладається виборчою комісією Автономної Республіки Крим.


1. Організації партій, об"єднання громадян (блоки) мають право за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, опублікувати в однаковому поліграфічному виконанні в друкованих засобах масової інформації органів влади Автономної Республіки Крим передвиборні програми, подані ними при реєстрації кандидатів у депутати, обсягом не більше чотирьох тисяч друкованих знаків. Угода про публікацію вказаних матеріалів з редакціями зазначених засобів масової інформації укладається виборчою комісією Автономної Республіки Крим.
656.
2. Кандидати у депутати, зареєстровані в одномандатному окрузі, мають право за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, опублікувати в однаковому поліграфічному виконанні в місцевих державних чи комунальних друкованих засобах масової інформації свої передвиборні програми, подані ними при реєстрації. Угода про публікацію вказаних матеріалів з редакцією відповідного засобу масової інформації укладається окружною виборчою комісією.


2. Кандидати у депутати, зареєстровані в одномандатному окрузі, мають право за рахунок і в межах коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, опублікувати в однаковому поліграфічному виконанні в місцевих державних чи комунальних друкованих засобах масової інформації свої передвиборні програми, подані ними при реєстрації. Угода про публікацію вказаних матеріалів з редакцією відповідного засобу масової інформації укладається окружною виборчою комісією.
657.
3. Черговість друкування передвиборних програм за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, встановлюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим та окружними виборчими комісіями шляхом жеребкування за участю відповідно уповноважених осіб організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, чи їх довірених осіб.


3. Черговість друкування передвиборних програм за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, що виділяються на підготовку і проведення виборів, встановлюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим та окружними виборчими комісіями шляхом жеребкування за участю відповідно уповноважених осіб організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, чи їх довірених осіб.
658.
4. Результати жеребкування щодо черговості друкування передвиборних програм організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) оприлюднюються у друкованих засобах масової інформації органів влади Автономної Республіки Крим, а кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах відповідними окружними виборчими комісіями, - у місцевих державних чи комунальних друкованих засобах масової інформації у п'ятиденний строк після дня їх затвердження.


4. Результати жеребкування щодо черговості друкування передвиборних програм організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) оприлюднюються у друкованих засобах масової інформації органів влади Автономної Республіки Крим, а кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах відповідними окружними виборчими комісіями, - у місцевих державних чи комунальних друкованих засобах масової інформації у п'ятиденний строк після дня їх затвердження.
659.
5. Організація партії, об"єднання громадян (блок), кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, мають право за рахунок коштів свого виборчого фонду публікувати агітаційні матеріали в друкованих засобах масової інформації усіх форм власності.


5. Організація партії, об"єднання громадян (блок), кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, мають право за рахунок коштів свого виборчого фонду публікувати агітаційні матеріали в друкованих засобах масової інформації усіх форм власності.
660.
6. Агітаційні матеріали, зазначені у частині п'ятій цієї статті, публікуються на підставі угоди, що укладається між уповноваженою особою організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидатом у депутати, зареєстрованим в одномандатному окрузі, та редакцією друкованого засобу масової інформації. Без укладення угоди та надходження коштів на рахунок редакції друкованого засобу масової інформації публікація цих матеріалів забороняється.


6. Агітаційні матеріали, зазначені у частині п'ятій цієї статті, публікуються на підставі угоди, що укладається між уповноваженою особою організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидатом у депутати, зареєстрованим в одномандатному окрузі, та редакцією друкованого засобу масової інформації. Без укладення угоди та надходження коштів на рахунок редакції друкованого засобу масової інформації публікація цих матеріалів забороняється.
661.
7. Редакції друкованих засобів масової інформації усіх форм власності за письмовими запитами виборчої комісії Автономної Республіки Крим, окружних виборчих комісій зобов'язані надавати їм інформацію про використання друкованої площі для розміщення агітаційних матеріалів організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), а в разі необхідності - надсилати їм копії відповідних угод, платіжних документів, а також відповідні публікації.


7. Редакції друкованих засобів масової інформації усіх форм власності за письмовими запитами виборчої комісії Автономної Республіки Крим, окружних виборчих комісій зобов'язані надавати їм інформацію про використання друкованої площі для розміщення агітаційних матеріалів організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), а в разі необхідності - надсилати їм копії відповідних угод, платіжних документів, а також відповідні публікації.
662.
Стаття 63. Обмеження щодо ведення передвиборної агітації


Стаття 63. Обмеження щодо ведення передвиборної агітації
663.
1. Участь у передвиборній агітації забороняється:


1. Участь у передвиборній агітації забороняється:
664.
1) особам, які не є громадянами України;


1) особам, які не є громадянами України;
665.
2) органам державної влади, органам влади Автономної Республіки Крим та органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам;


2) органам державної влади, органам влади Автономної Республіки Крим та органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам;
666.
3) членам виборчих комісій під час виконання обов'язків членів виборчих комісій.


3) членам виборчих комісій під час виконання обов'язків членів виборчих комісій.
667.
2. У військових частинах (формуваннях) та в установах кримінально-виконавчої системи передвиборна агітація обмежується. Відвідання військових частин (формувань) та установ кримінально-виконавчої системи окремо уповноваженими особами організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидатами у депутати забороняється. Зустрічі цих осіб з виборцями організовуються відповідними окружними виборчими комісіями разом з командирами військових частин (формувань) або керівниками установ кримінально-виконавчої системи з обов'язковим повідомленням не пізніш як за три дні до дня зустрічі усіх уповноважених осіб організацій партій, об"єднаннь громадян(блоків) у відповідному одномандатному окрузі, кандидатів у депутати, зареєстрованих у цьому окрузі.


2. У військових частинах (формуваннях) та в установах кримінально-виконавчої системи передвиборна агітація обмежується. Відвідання військових частин (формувань) та установ кримінально-виконавчої системи окремо уповноваженими особами організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидатами у депутати забороняється. Зустрічі цих осіб з виборцями організовуються відповідними окружними виборчими комісіями разом з командирами військових частин (формувань) або керівниками установ кримінально-виконавчої системи з обов'язковим повідомленням не пізніш як за три дні до дня зустрічі усіх уповноважених осіб організацій партій, об"єднаннь громадян(блоків) у відповідному одномандатному окрузі, кандидатів у депутати, зареєстрованих у цьому окрузі.
668.
3. Поширення у будь-якій формі матеріалів, що містять заклики до ліквідації незалежності України, зміни конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підриву її безпеки, незаконного захоплення державної влади, пропаганди війни, насильства та розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, забороняється.


3. Поширення у будь-якій формі матеріалів, що містять заклики до ліквідації незалежності України, зміни конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підриву її безпеки, незаконного захоплення державної влади, пропаганди війни, насильства та розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, забороняється.
669.
4. Державним та комунальним засобам масової інформації, їх посадовим та службовим особам і творчим працівникам під час виборчого процесу у своїх матеріалах і передачах, не обумовлених угодами, укладеними відповідно до вимог частини одинадцятої статті 61 і частини шостої статті 62 цього Закону, забороняється агітувати за або проти кандидатів у депутати, організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), оцінювати їхні передвиборні програми або віддавати їм перевагу в будь-якій формі. У разі порушення ними цієї вимоги за поданням виборчої комісії Автономної Республіки Крим або відповідної окружної виборчої комісії діяльність цих засобів масової інформації за рішенням суду може бути тимчасово припинена.


4. Державним та комунальним засобам масової інформації, їх посадовим та службовим особам і творчим працівникам під час виборчого процесу у своїх матеріалах і передачах, не обумовлених угодами, укладеними відповідно до вимог частини одинадцятої статті 61 і частини шостої статті 62 цього Закону, забороняється агітувати за або проти кандидатів у депутати, організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), оцінювати їхні передвиборні програми або віддавати їм перевагу в будь-якій формі. У разі порушення ними цієї вимоги за поданням виборчої комісії Автономної Республіки Крим або відповідної окружної виборчої комісії діяльність цих засобів масової інформації за рішенням суду може бути тимчасово припинена.
670.
5. Засіб масової інформації, що оприлюднив інформацію, яку організація партії, об"єднання громадян (блок) або кандидат у депутати вважають явно недостовірною, не пізніш як через три дні після дня оприлюднення таких матеріалів, але не пізніш як за два дні до дня виборів, зобов'язаний надати уповноваженій особі організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидату в депутати, щодо яких поширено недостовірні відомості, на їх вимогу можливість спростувати такі матеріали: надати такий же ефірний час відповідно на телебаченні чи радіо або опублікувати в друкованому засобі масової інформації наданий організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) чи кандидатом у депутати матеріал, який повинен бути набраний таким самим шрифтом і розміщений під рубрикою "спростування" на тому ж місці шпальти в обсязі не меншому, ніж обсяг повідомлення, що спростовується. Спростування повинно містити посилання на відповідну публікацію в друкованому засобі масової інформації, передачу на телебаченні, радіо та на факти, що спростовуються. Спростування має бути оприлюднене без додатків, коментарів та скорочень і здійснюватися за рахунок засобу масової інформації.


5. Засіб масової інформації, що оприлюднив інформацію, яку організація партії, об"єднання громадян (блок) або кандидат у депутати вважають явно недостовірною, не пізніш як через три дні після дня оприлюднення таких матеріалів, але не пізніш як за два дні до дня виборів, зобов'язаний надати уповноваженій особі організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидату в депутати, щодо яких поширено недостовірні відомості, на їх вимогу можливість спростувати такі матеріали: надати такий же ефірний час відповідно на телебаченні чи радіо або опублікувати в друкованому засобі масової інформації наданий організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) чи кандидатом у депутати матеріал, який повинен бути набраний таким самим шрифтом і розміщений під рубрикою "спростування" на тому ж місці шпальти в обсязі не меншому, ніж обсяг повідомлення, що спростовується. Спростування повинно містити посилання на відповідну публікацію в друкованому засобі масової інформації, передачу на телебаченні, радіо та на факти, що спростовуються. Спростування має бути оприлюднене без додатків, коментарів та скорочень і здійснюватися за рахунок засобу масової інформації.
671.
6. Забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерей, інших матеріальних цінностей.


6. Забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерей, інших матеріальних цінностей.
672.
7. Виборча комісія Автономної Республіки Крим забезпечує в засобах масової інформації роз'яснення щодо заборони надання грошей чи безоплатно або на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерей, інших матеріальних цінностей. Текст роз'яснення затверджується виборчою комісією Автономної Республіки Крим і один раз на тиждень друкується в друкованих засобах масової інформації органів влади Автономної Республіки Крим на першій сторінці та транслюється телерадіоорганізаціями починаючи за 25 днів до дня виборів.


7. Виборча комісія Автономної Республіки Крим забезпечує в засобах масової інформації роз'яснення щодо заборони надання грошей чи безоплатно або на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерей, інших матеріальних цінностей. Текст роз'яснення затверджується виборчою комісією Автономної Республіки Крим і один раз на тиждень друкується в друкованих засобах масової інформації органів влади Автономної Республіки Крим на першій сторінці та транслюється телерадіоорганізаціями починаючи за 25 днів до дня виборів.
673.
8. Включення до інформаційних теле-, радіопрограм передвиборних агітаційних матеріалів організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати або політичної реклами забороняється. Політична реклама повинна бути відокремлена від інших матеріалів і означена як така.


8. Включення до інформаційних теле-, радіопрограм передвиборних агітаційних матеріалів організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати або політичної реклами забороняється. Політична реклама повинна бути відокремлена від інших матеріалів і означена як така.
674.
9. Забороняється переривати передачі передвиборних програм організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах рекламою товарів, робіт, послуг та іншими повідомленнями.


9. Забороняється переривати передачі передвиборних програм організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах рекламою товарів, робіт, послуг та іншими повідомленнями.
675.
10. Забороняється проведення передвиборної агітації в зарубіжних засобах масової інформації, що діють на території України.


10. Забороняється проведення передвиборної агітації в зарубіжних засобах масової інформації, що діють на території України.
676.
11. Засобам масової інформації усіх форм власності, що діють на території України, забороняється протягом останніх 15 днів перед днем виборів поширювати інформацію про результати опитувань громадської думки щодо організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) та кандидатів у депутати.


11. Засобам масової інформації усіх форм власності, що діють на території України, забороняється протягом останніх 15 днів перед днем виборів поширювати інформацію про результати опитувань громадської думки щодо організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) та кандидатів у депутати.
677.
12. Забороняється розміщення друкованих передвиборних агітаційних матеріалів та повідомлень про перебіг виборчого процесу на пам'ятках архітектури, а також у місцях, де вони перешкоджають безпеці дорожнього руху.


12. Забороняється розміщення друкованих передвиборних агітаційних матеріалів та повідомлень про перебіг виборчого процесу на пам'ятках архітектури, а також у місцях, де вони перешкоджають безпеці дорожнього руху.
678.
13. Кандидатам у депутати, які займають посади, у тому числі за сумісництвом, в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим та органах місцевого самоврядування, на державних, комунальних підприємствах, в установах, організаціях, військових частинах (формуваннях), забороняється залучати для передвиборної агітації або використовувати для будь-якої роботи, пов'язаної з проведенням передвиборної агітації, підлеглих їм осіб, службовий транспорт, зв'язок, устаткування, приміщення, інші об'єкти та ресурси за місцем роботи, а також використовувати службові чи виробничі наради, збори колективу для проведення передвиборної агітації.


13. Кандидатам у депутати, які займають посади, у тому числі за сумісництвом, в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим та органах місцевого самоврядування, на державних, комунальних підприємствах, в установах, організаціях, військових частинах (формуваннях), забороняється залучати для передвиборної агітації або використовувати для будь-якої роботи, пов'язаної з проведенням передвиборної агітації, підлеглих їм осіб, службовий транспорт, зв'язок, устаткування, приміщення, інші об'єкти та ресурси за місцем роботи, а також використовувати службові чи виробничі наради, збори колективу для проведення передвиборної агітації.
679.
14. Забороняється виготовлення та розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про установу, яка здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.


14. Забороняється виготовлення та розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про установу, яка здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.
680.
15. Передвиборна агітація припиняється з 24 години останньої п'ятниці, що передує дню виборів. Проведення активної агітації (публікація агітаційних матеріалів у засобах масової інформації, розповсюдження виборчих листівок, розклеювання виборчих плакатів, публічні заклики голосувати за чи проти організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) чи кандидатів у депутати) з цього часу забороняється.


15. Передвиборна агітація припиняється з 24 години останньої п'ятниці, що передує дню виборів. Проведення активної агітації (публікація агітаційних матеріалів у засобах масової інформації, розповсюдження виборчих листівок, розклеювання виборчих плакатів, публічні заклики голосувати за чи проти організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) чи кандидатів у депутати) з цього часу забороняється.
681.
16. Забороняється оприлюднення в день виборів результатів опитування виборців щодо їх волевиявлення під час голосування до його закінчення.


16. Забороняється оприлюднення в день виборів результатів опитування виборців щодо їх волевиявлення під час голосування до його закінчення.
682.
17. Перешкоджання здійсненню права на проведення передвиборної агітації, а також порушення встановленого законом порядку на ведення такої агітації тягнуть за собою відповідальність, встановлену законами України.


17. Перешкоджання здійсненню права на проведення передвиборної агітації, а також порушення встановленого законом порядку на ведення такої агітації тягнуть за собою відповідальність, встановлену законами України.
683.
18. У разі надходження до виборчих комісій заяв, скарг щодо порушень вимог частин третьої, шостої, дванадцятої - сімнадцятої цієї статті виборчі комісії негайно надсилають ці заяви і скарги до відповідних правоохоронних органів для перевірки і реагування відповідно до законів України.


18. У разі надходження до виборчих комісій заяв, скарг щодо порушень вимог частин третьої, шостої, дванадцятої - сімнадцятої цієї статті виборчі комісії негайно надсилають ці заяви і скарги до відповідних правоохоронних органів для перевірки і реагування відповідно до законів України.
684.
Розділ ІX. ГАРАНТІЇ ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІЗАЦІЙ ПАРТІЙ, об"єднаннь громадян (БЛОКІВ), КАНДИДАТІВ У ДЕПУТАТИ, ОФІЦІЙНИХ СПОСТЕРІГАЧІВ


Розділ ІX. ГАРАНТІЇ ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІЗАЦІЙ ПАРТІЙ, об"єднаннь громадян (БЛОКІВ), КАНДИДАТІВ У ДЕПУТАТИ, ОФІЦІЙНИХ СПОСТЕРІГАЧІВ
685.
Стаття 64. Гарантії діяльності організацій партій, об"єднанн громадян(блоків) у виборчому процесі


Стаття 64. Гарантії діяльності організацій партій, об"єднанн громадян(блоків) у виборчому процесі
686.
1. Організація партії, об"єднання громадян (блок), кандидатів у депутати від яких висунуто у багатомандатному окрузі, має право делегувати одного представника до виборчої комісії Автономної Республіки Крим з правом дорадчого голосу, який уповноважений представляти інтереси організації партії, об"єднання громадян (блоку) у виборчій комісії Автономної Республіки Крим під час виборчого процесу. Кандидатура представника затверджується керівним органом організації партії, об"єднання громадян (керівним органом блоку).
-33- Кабінет Міністрів України
Частину 1 ст.64 доповнити після слів "багатомандатному окрузі" словами "кандидати у депутати, зареєстровані у одномандатному виборчому окрузі".
Враховано

1. Організація партії, об"єднання громадян (блок), кандидатів у депутати від яких висунуто у багатомандатному окрузі, кандидати у депутати, зареєстровані у одномандатному виборчому окрузі, мають право делегувати одного представника до виборчої комісії Автономної Республіки Крим з правом дорадчого голосу, який уповноважений представляти інтереси організації партії, об"єднання громадян (блоку) у виборчій комісії Автономної Республіки Крим під час виборчого процесу. Кандидатура представника затверджується керівним органом організації партії, об"єднання громадян (керівним органом блоку).
687.
2. Представником організації партії, об"єднання громадян (блоку) у виборчій комісії Автономної Республіки Крим може бути громадянин України, який постійно проживає в Автономній Республіці Крим і має право голосу. Не може бути представником організації партії, об"єднання громадян (блоку) кандидат у депутати, член виборчої комісії, посадова особа органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, військовослужбовець, службовець рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України, Служби безпеки України, особа, яка проходить альтернативну (невійськову) службу.


2. Представником організації партії, об"єднання громадян (блоку) у виборчій комісії Автономної Республіки Крим може бути громадянин України, який постійно проживає в Автономній Республіці Крим і має право голосу. Не може бути представником організації партії, об"єднання громадян (блоку) кандидат у депутати, член виборчої комісії, посадова особа органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, військовослужбовець, службовець рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України, Служби безпеки України, особа, яка проходить альтернативну (невійськову) службу.
688.
3. Заява про реєстрацію представника організації партії, об"єднання громадян (блоку), підписана керівником організації партії, об"єднання громадян (керівниками організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку) та скріплена печаткою організації партії, об"єднання громадян ( організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку), та копія рішення керівного органу організації партії, об"єднання громадян (керівного органу блоку) про затвердження кандидатури представника подаються до виборчої комісії Автономної Республіки Крим одночасно з заявою про реєстрацію кандидатів у депутати від організації партії, об"єднання громадян (блоку). У заяві про реєстрацію представника організації партії, об"єднання громадян (блоку) зазначаються прізвище, ім'я, по батькові представника, його громадянство, день, місяць і рік народження, місце роботи, займана посада (заняття), адреса місця проживання, номер телефону. До заяви додається письмова згода цієї особи представляти інтереси організації партії, об"єднання громадян (блоку) у виборчій комісії Автономної Республіки Крим.


3. Заява про реєстрацію представника організації партії, об"єднання громадян (блоку), підписана керівником організації партії, об"єднання громадян (керівниками організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку) та скріплена печаткою організації партії, об"єднання громадян ( організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку), та копія рішення керівного органу організації партії, об"єднання громадян (керівного органу блоку) про затвердження кандидатури представника подаються до виборчої комісії Автономної Республіки Крим одночасно з заявою про реєстрацію кандидатів у депутати від організації партії, об"єднання громадян (блоку). У заяві про реєстрацію представника організації партії, об"єднання громадян (блоку) зазначаються прізвище, ім'я, по батькові представника, його громадянство, день, місяць і рік народження, місце роботи, займана посада (заняття), адреса місця проживання, номер телефону. До заяви додається письмова згода цієї особи представляти інтереси організації партії, об"єднання громадян (блоку) у виборчій комісії Автономної Республіки Крим.
689.
4. Виборча комісія Автономної Республіки Крим не пізніше третього робочого дня після надходження документів, зазначених у частині третій цієї статті, реєструє представника організації партії, об"єднання громадян (блоку) у виборчій комісії Автономної Республіки Крим з правом дорадчого голосу та видає йому посвідчення за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. У разі відмови у реєстрації (скасування реєстрації) кандидатів у депутати, включених до виборчого списку організацій партії, об"єднаннь громадян (блоку), чи втрати організацією партії, об"єднання громадян (блоком) статусу суб'єкта виборчого процесу з інших підстав повноваження представника організації партії, об"єднання громадян (блоку) у виборчій комісії Автономної Республіки Крим вважаються припиненими з моменту настання зазначених обставин.


4. Виборча комісія Автономної Республіки Крим не пізніше третього робочого дня після надходження документів, зазначених у частині третій цієї статті, реєструє представника організації партії, об"єднання громадян (блоку) у виборчій комісії Автономної Республіки Крим з правом дорадчого голосу та видає йому посвідчення за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. У разі відмови у реєстрації (скасування реєстрації) кандидатів у депутати, включених до виборчого списку організацій партії, об"єднаннь громадян (блоку), чи втрати організацією партії, об"єднання громадян (блоком) статусу суб'єкта виборчого процесу з інших підстав повноваження представника організації партії, об"єднання громадян (блоку) у виборчій комісії Автономної Республіки Крим вважаються припиненими з моменту настання зазначених обставин.
690.
5. Організація партії, об"єднання громадян (блок) може мати не більше п'яти уповноважених осіб на рівні багатомандатного округу та по одній уповноваженій особі у кожному одномандатному окрузі. Уповноважена особа організації партії, об"єднання громадян (блоку) не може бути кандидатом у депутати і повинна відповідати вимогам, зазначеним у частині другій цієї статті. Список уповноважених осіб з обов'язковим зазначенням відповідного виборчого округу затверджується керівним органом організації партії , об"єднання громадян(керівним органом блоку).


5. Організація партії, об"єднання громадян (блок) може мати не більше п'яти уповноважених осіб на рівні багатомандатного округу та по одній уповноваженій особі у кожному одномандатному окрузі. Уповноважена особа організації партії, об"єднання громадян (блоку) не може бути кандидатом у депутати і повинна відповідати вимогам, зазначеним у частині другій цієї статті. Список уповноважених осіб з обов'язковим зазначенням відповідного виборчого округу затверджується керівним органом організації партії , об"єднання громадян(керівним органом блоку).
691.
6. Заява про реєстрацію уповноважених осіб організації партії, об"єднання громадян (блоку), підписана керівником організації партії, об"єднання громадян (керівниками організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку) та скріплена печаткою організації партії, об"єднання громадян (організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку), та копія рішення керівного органу організації партії, об"єднання громадян (керівного органу блоку) про затвердження списку уповноважених осіб організацій партії, об"єднаннь громадян (блоку) подаються до виборчої комісії Автономної Республіки Крим у будь-який час після реєстрації кандидатів у депутати, включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку). У заяві про реєстрацію уповноважених осіб зазначаються прізвище, ім'я, по батькові кожної уповноваженої особи, відповідний виборчий округ, громадянство уповноваженої особи, день, місяць і рік народження, місце роботи, займана посада (заняття), адреса місця проживання, номер телефону. До заяви додаються письмові згоди цих осіб представляти інтереси організації партії, об"єднання громадян (блоку) у відповідному виборчому окрузі.


6. Заява про реєстрацію уповноважених осіб організації партії, об"єднання громадян (блоку), підписана керівником організації партії, об"єднання громадян (керівниками організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку) та скріплена печаткою організації партії, об"єднання громадян (організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку), та копія рішення керівного органу організації партії, об"єднання громадян (керівного органу блоку) про затвердження списку уповноважених осіб організацій партії, об"єднаннь громадян (блоку) подаються до виборчої комісії Автономної Республіки Крим у будь-який час після реєстрації кандидатів у депутати, включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку). У заяві про реєстрацію уповноважених осіб зазначаються прізвище, ім'я, по батькові кожної уповноваженої особи, відповідний виборчий округ, громадянство уповноваженої особи, день, місяць і рік народження, місце роботи, займана посада (заняття), адреса місця проживання, номер телефону. До заяви додаються письмові згоди цих осіб представляти інтереси організації партії, об"єднання громадян (блоку) у відповідному виборчому окрузі.
692.
7. Виборча комісія Автономної Республіки Крим не пізніше третього робочого дня після надходження документів, зазначених у частині шостій цієї статті, реєструє уповноважених осіб організації партії, об"єднання громадян (блоку) та видає представникові організації партії, об"єднання громадян (блоку) їх посвідчення за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. У разі втрати організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) статусу суб'єкта виборчого процесу повноваження уповноважених осіб організації партії, об"єднання громадян (блоку) вважаються припиненими з моменту настання зазначених обставин.


7. Виборча комісія Автономної Республіки Крим не пізніше третього робочого дня після надходження документів, зазначених у частині шостій цієї статті, реєструє уповноважених осіб організації партії, об"єднання громадян (блоку) та видає представникові організації партії, об"єднання громадян (блоку) їх посвідчення за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. У разі втрати організацією партії, об"єднанням громадян (блоком) статусу суб'єкта виборчого процесу повноваження уповноважених осіб організації партії, об"єднання громадян (блоку) вважаються припиненими з моменту настання зазначених обставин.
693.
8. Представник, уповноважена особа організації партії, об"єднання громадян (блоку) з дня їх реєстрації виборчою комісією Автономної Республіки Крим до припинення їх повноважень або закінчення виборчого процесу мають право на звільнення від виробничих або службових обов'язків без збереження заробітної плати за погодженням із власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом.


8. Представник, уповноважена особа організації партії, об"єднання громадян (блоку) з дня їх реєстрації виборчою комісією Автономної Республіки Крим до припинення їх повноважень або закінчення виборчого процесу мають право на звільнення від виробничих або службових обов'язків без збереження заробітної плати за погодженням із власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом.
694.
9. Представник, уповноважена особа організації партії, об"єднання громадян (блоку) мають право у будь-який час до дня виборів звернутися до виборчої комісії Автономної Республіки Крим із заявою про складення своїх повноважень.


9. Представник, уповноважена особа організації партії, об"єднання громадян (блоку) мають право у будь-який час до дня виборів звернутися до виборчої комісії Автономної Республіки Крим із заявою про складення своїх повноважень.
695.
10. Керівний орган організації партії, об"єднання громадян (блоку), який приймав рішення про затвердження представника чи уповноваженої особи, у будь-який час до дня виборів може прийняти рішення про відкликання представника чи уповноваженої особи та про затвердження іншої кандидатури замість вибулої. Відповідна заява разом з копією рішення та іншими документами подається до виборчої комісії Автономної Республіки Крим у порядку, встановленому у частинах третій та шостій цієї статті.


10. Керівний орган організації партії, об"єднання громадян (блоку), який приймав рішення про затвердження представника чи уповноваженої особи, у будь-який час до дня виборів може прийняти рішення про відкликання представника чи уповноваженої особи та про затвердження іншої кандидатури замість вибулої. Відповідна заява разом з копією рішення та іншими документами подається до виборчої комісії Автономної Республіки Крим у порядку, встановленому у частинах третій та шостій цієї статті.
696.
11. На підставі заяви, поданої відповідно до частини дев'ятої або десятої цієї статті, не пізніше третього робочого дня після її надходження, а поданої напередодні і в день виборів, негайно виборча комісія Автономної Республіки Крим приймає рішення про скасування реєстрації представника чи уповноваженої особи організації партії, об"єднання громадян (блоку). Копія рішення видається представнику організації партії, об"єднання громадян (блоку) або надсилається на адресу керівного органу організації партії, об"єднання громадян (блоку).


11. На підставі заяви, поданої відповідно до частини дев'ятої або десятої цієї статті, не пізніше третього робочого дня після її надходження, а поданої напередодні і в день виборів, негайно виборча комісія Автономної Республіки Крим приймає рішення про скасування реєстрації представника чи уповноваженої особи організації партії, об"єднання громадян (блоку). Копія рішення видається представнику організації партії, об"єднання громадян (блоку) або надсилається на адресу керівного органу організації партії, об"єднання громадян (блоку).
697.
12. Посвідчення представника чи уповноваженої особи організації партії, об"єднання громадян (блоку), повноваження яких припинено до закінчення виборчого процесу, негайно повертаються до виборчої комісії Автономної Республіки Крим.


12. Посвідчення представника чи уповноваженої особи організації партії, об"єднання громадян (блоку), повноваження яких припинено до закінчення виборчого процесу, негайно повертаються до виборчої комісії Автономної Республіки Крим.
698.
13. Представник організації партії, об"єднання громадян (блоку) у виборчій комісії Автономної Республіки Крим з правом дорадчого голосу має право:


13. Представник організації партії, об"єднання громадян (блоку) у виборчій комісії Автономної Республіки Крим з правом дорадчого голосу має право:
699.
1) бути присутнім на всіх засіданнях виборчої комісії Автономної Республіки Крим під час обговорення питань, пов'язаних з виборами депутатів, та брати участь в їх обговоренні;


1) бути присутнім на всіх засіданнях виборчої комісії Автономної Республіки Крим під час обговорення питань, пов'язаних з виборами депутатів, та брати участь в їх обговоренні;
700.
2) знайомитися із змістом протоколів засідань виборчої комісії Автономної Республіки Крим та її рішеннями, отримувати копії цих рішень;


2) знайомитися із змістом протоколів засідань виборчої комісії Автономної Республіки Крим та її рішеннями, отримувати копії цих рішень;
701.
3) знайомитися невідкладно з протоколами, телефонограмами та іншими офіційними повідомленнями, що надходять до виборчої комісії Автономної Республіки Крим від окружних виборчих комісій про підсумки голосування у відповідному одномандатному виборчому окрузі, а також протоколами відповідних дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів на виборчій дільниці;


3) знайомитися невідкладно з протоколами, телефонограмами та іншими офіційними повідомленнями, що надходять до виборчої комісії Автономної Республіки Крим від окружних виборчих комісій про підсумки голосування у відповідному одномандатному виборчому окрузі, а також протоколами відповідних дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів на виборчій дільниці;
702.
4) на інші права, передбачені цим Законом.


4) на інші права, передбачені цим Законом.
703.
14. Уповноважена особа організації партії (блоку):


14. Уповноважена особа організації партії (блоку):
704.
1) сприяє організації партії, об"єднання громадян (блоку) в її участі у виборчому процесі, у тому числі у проведенні передвиборної агітації;


1) сприяє організації партії, об"єднання громадян (блоку) в її участі у виборчому процесі, у тому числі у проведенні передвиборної агітації;
705.
2) представляє інтереси організації партії, об"єднання громадян (блоку) у відносинах з виборчими комісіями (крім виборчої комісії Автономної Республіки Крим), органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, виборцями, іншими суб'єктами виборчого процесу на території відповідного округу;


2) представляє інтереси організації партії, об"єднання громадян (блоку) у відносинах з виборчими комісіями (крім виборчої комісії Автономної Республіки Крим), органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, виборцями, іншими суб'єктами виборчого процесу на території відповідного округу;
706.
3) може брати участь з правом дорадчого голосу у засіданнях виборчих комісій (крім виборчої комісії Автономної Республіки Крим) на території відповідного округу;


3) може брати участь з правом дорадчого голосу у засіданнях виборчих комісій (крім виборчої комісії Автономної Республіки Крим) на території відповідного округу;
707.
4) має право бути присутньою на виборчій дільниці під час голосування та на засіданні дільничної виборчої комісії при підрахунку голосів виборців з урахуванням обмежень, встановлених частиною дев'ятою статті 25 цього Закону;


4) має право бути присутньою на виборчій дільниці під час голосування та на засіданні дільничної виборчої комісії при підрахунку голосів виборців з урахуванням обмежень, встановлених частиною дев'ятою статті 25 цього Закону;
708.
5) має право у разі виявлення порушень цього Закону скласти відповідний акт, який підписується нею та не менш як двома виборцями, які засвідчують факт цього порушення, та подається до відповідної виборчої комісії;


5) має право у разі виявлення порушень цього Закону скласти відповідний акт, який підписується нею та не менш як двома виборцями, які засвідчують факт цього порушення, та подається до відповідної виборчої комісії;
709.
6) мати інші права, передбачені цим Законом.


6) мати інші права, передбачені цим Законом.
710.
Стаття 65. Гарантії діяльності кандидатів у депутати


Стаття 65. Гарантії діяльності кандидатів у депутати
711.
1. Кандидату у депутати, крім кандидата у депутати, який є народним депутатом України, депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, який працює у Верховній Раді Автономної Республіки Крим на постійній основі, не може бути відмовлено у звільненні на період передвиборної агітації від виконання виробничих або службових обов'язків за місцем роботи з наданням неоплачуваної відпустки.


1. Кандидату у депутати, крім кандидата у депутати, який є народним депутатом України, депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, який працює у Верховній Раді Автономної Республіки Крим на постійній основі, не може бути відмовлено у звільненні на період передвиборної агітації від виконання виробничих або службових обов'язків за місцем роботи з наданням неоплачуваної відпустки.
712.
2. Кандидат у депутати під час передвиборної агітації не може бути звільнений з роботи з ініціативи власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу, командира військового формування (частини). Кандидат у депутати без його згоди не може бути переведений на іншу роботу, направлений у відрядження, а також призваний на військову або альтернативну (невійськову) службу, навчальні (перевірні) та спеціальні збори військовозобов'язаних.


2. Кандидат у депутати під час передвиборної агітації не може бути звільнений з роботи з ініціативи власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу, командира військового формування (частини). Кандидат у депутати без його згоди не може бути переведений на іншу роботу, направлений у відрядження, а також призваний на військову або альтернативну (невійськову) службу, навчальні (перевірні) та спеціальні збори військовозобов'язаних.
713.
3. Кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, має право визначити довірених осіб із числа громадян (не більше п'яти осіб), які мають право голосу.


3. Кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, має право визначити довірених осіб із числа громадян (не більше п'яти осіб), які мають право голосу.
714.
4. Довірені особи кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, реєструються відповідною окружною виборчою комісією за поданням кандидата в депутати за наявності письмової згоди цих осіб. У поданні зазначаються: прізвище, ім'я, по батькові довіреної особи, її громадянство, день, місяць і рік народження, місце роботи, займана посада (заняття), адреса місця проживання, номер телефону. До заяви додається письмова згода цієї особи представляти інтереси кандидата у депутати. Окружна виборча комісія протягом трьох днів після дня надходження цього подання реєструє довірених осіб кандидата в депутати і видає їм посвідчення за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.


4. Довірені особи кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, реєструються відповідною окружною виборчою комісією за поданням кандидата в депутати за наявності письмової згоди цих осіб. У поданні зазначаються: прізвище, ім'я, по батькові довіреної особи, її громадянство, день, місяць і рік народження, місце роботи, займана посада (заняття), адреса місця проживання, номер телефону. До заяви додається письмова згода цієї особи представляти інтереси кандидата у депутати. Окружна виборча комісія протягом трьох днів після дня надходження цього подання реєструє довірених осіб кандидата в депутати і видає їм посвідчення за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
715.
5. Не можуть бути довіреними особами кандидатів у депутати посадові особи органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, військовослужбовці, службовці рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України, Служби безпеки України, особи, які проходять альтернативну (невійськову) службу.


5. Не можуть бути довіреними особами кандидатів у депутати посадові особи органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, військовослужбовці, службовці рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України, Служби безпеки України, особи, які проходять альтернативну (невійськову) службу.
716.
6. Довірені особи кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, сприяють кандидату в депутати у проведенні виборчого процесу; представляють інтереси кандидата в депутати у відносинах з виборчими комісіями, органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, засобами масової інформації, об'єднаннями громадян, виборцями.


6. Довірені особи кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, сприяють кандидату в депутати у проведенні виборчого процесу; представляють інтереси кандидата в депутати у відносинах з виборчими комісіями, органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, засобами масової інформації, об'єднаннями громадян, виборцями.
717.
7. Довірені особи кандидата в депутати набувають повноважень з дня їх реєстрації окружною виборчою комісією. Повноваження цих осіб припиняються в день скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати в одномандатному окрузі або з дня реєстрації обраного депутата.


7. Довірені особи кандидата в депутати набувають повноважень з дня їх реєстрації окружною виборчою комісією. Повноваження цих осіб припиняються в день скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати в одномандатному окрузі або з дня реєстрації обраного депутата.
718.
8. Довірені особи кандидата в депутати мають право на звільнення від виконання виробничих або службових обов'язків з дня їх реєстрації на період виборчого процесу без збереження заробітної плати за погодженням із власником підприємства, установи, організації чи уповноваженим ним органом.


8. Довірені особи кандидата в депутати мають право на звільнення від виконання виробничих або службових обов'язків з дня їх реєстрації на період виборчого процесу без збереження заробітної плати за погодженням із власником підприємства, установи, організації чи уповноваженим ним органом.
719.
9. Кандидат у депутати має право в будь-який час до дня виборів звернутися із заявою до окружної виборчої комісії про припинення повноважень його довіреної особи і подати документи для реєстрації іншої особи в порядку, встановленому цим Законом.


9. Кандидат у депутати має право в будь-який час до дня виборів звернутися із заявою до окружної виборчої комісії про припинення повноважень його довіреної особи і подати документи для реєстрації іншої особи в порядку, встановленому цим Законом.
720.
10. Довірена особа кандидата в депутати має право в будь-який час звернутися до окружної виборчої комісії із заявою про складення своїх повноважень.


10. Довірена особа кандидата в депутати має право в будь-який час звернутися до окружної виборчої комісії із заявою про складення своїх повноважень.
721.
11. На підставі заяви, поданої відповідно до частини десятої цієї статті, не пізніше третього робочого дня після її надходження, а поданої напередодні і в день виборів, - негайно, відповідна окружна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації довіреної особи кандидата в депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, копія якого надсилається кандидату в депутати.


11. На підставі заяви, поданої відповідно до частини десятої цієї статті, не пізніше третього робочого дня після її надходження, а поданої напередодні і в день виборів, - негайно, відповідна окружна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації довіреної особи кандидата в депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, копія якого надсилається кандидату в депутати.
722.
12. Посвідчення довіреної особи кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, негайно повертається до окружної виборчої комісії, яка його видала.


12. Посвідчення довіреної особи кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, негайно повертається до окружної виборчої комісії, яка його видала.
723.
Стаття 66. Офіційні спостерігачі


Стаття 66. Офіційні спостерігачі
724.
1. У виборчому процесі можуть брати участь офіційні спостерігачі від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному окрузі, від кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах, а також від іноземних держав і міжнародних організацій.


1. У виборчому процесі можуть брати участь офіційні спостерігачі від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному окрузі, від кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах, а також від іноземних держав і міжнародних організацій.
725.
2. Повноваження офіційних спостерігачів починаються з дня їх реєстрації відповідною виборчою комісією у порядку, передбаченому цим Законом, і припиняються після встановлення виборчою комісією Автономної Республіки Крим результатів виборів депутатів.


2. Повноваження офіційних спостерігачів починаються з дня їх реєстрації відповідною виборчою комісією у порядку, передбаченому цим Законом, і припиняються після встановлення виборчою комісією Автономної Республіки Крим результатів виборів депутатів.
726.
3. Виборча комісія, яка зареєструвала офіційного спостерігача, може достроково припинити його повноваження у разі порушення ним законів України про вибори депутатів. Про припинення повноважень офіційного спостерігача приймається мотивоване рішення.


3. Виборча комісія, яка зареєструвала офіційного спостерігача, може достроково припинити його повноваження у разі порушення ним законів України про вибори депутатів. Про припинення повноважень офіційного спостерігача приймається мотивоване рішення.
727.
Стаття 67. Офіційні спостерігачі від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати


Стаття 67. Офіційні спостерігачі від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати
728.
1. Офіційним спостерігачем від організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидати у депутати від якої зареєстровані в багатомандатному окрузі, кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, може бути громадянин України, який має право голосу.


1. Офіційним спостерігачем від організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидати у депутати від якої зареєстровані в багатомандатному окрузі, кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, може бути громадянин України, який має право голосу.
729.
2. Офіційний спостерігач від організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, зазначених у частині першій цієї статті, реєструється окружною виборчою комісією за поданням відповідно керівних органів організацій партій, об"єднаннь громадян (організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку), кандидата у депутати.


2. Офіційний спостерігач від організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, зазначених у частині першій цієї статті, реєструється окружною виборчою комісією за поданням відповідно керівних органів організацій партій, об"єднаннь громадян (організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку), кандидата у депутати.
730.
3. У поданні про реєстрацію офіційних спостерігачів зазначаються їх прізвища, імена та по батькові, громадянство, адреса місця проживання, номери телефонів. До подання додаються заяви про згоду цих осіб бути офіційними спостерігачами від відповідної організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати.


3. У поданні про реєстрацію офіційних спостерігачів зазначаються їх прізвища, імена та по батькові, громадянство, адреса місця проживання, номери телефонів. До подання додаються заяви про згоду цих осіб бути офіційними спостерігачами від відповідної організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати.
731.
4. Подання про реєстрацію спостерігача від організації партії, об"єднання громадян (блоку) за підписом керівника організації партії, об"єднання громадян (керівників організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку), кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, вноситься до відповідної окружної виборчої комісії не пізніш як за п'ять днів до дня виборів.


4. Подання про реєстрацію спостерігача від організації партії, об"єднання громадян (блоку) за підписом керівника організації партії, об"єднання громадян (керівників організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку), кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, вноситься до відповідної окружної виборчої комісії не пізніш як за п'ять днів до дня виборів.
732.
5. Відповідна окружна виборча комісія видає офіційним спостерігачам посвідчення за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.


5. Відповідна окружна виборча комісія видає офіційним спостерігачам посвідчення за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
733.
6. Офіційний спостерігач має право:


6. Офіційний спостерігач має право:
734.
1) перебувати на виборчих дільницях під час голосування, спостерігати з будь-якої відстані за діями членів комісії, у тому числі під час видачі бюлетенів виборцям і підрахунку голосів, не заважаючи членам комісії;


1) перебувати на виборчих дільницях під час голосування, спостерігати з будь-якої відстані за діями членів комісії, у тому числі під час видачі бюлетенів виборцям і підрахунку голосів, не заважаючи членам комісії;
735.
2) робити фото-, кінозйомки, аудіо- та відеозаписи;


2) робити фото-, кінозйомки, аудіо- та відеозаписи;
736.
3) бути присутнім при видачі виборчих бюлетенів членам дільничної виборчої комісії для організації голосування виборців за межами приміщення для голосування та при проведенні такого голосування;


3) бути присутнім при видачі виборчих бюлетенів членам дільничної виборчої комісії для організації голосування виборців за межами приміщення для голосування та при проведенні такого голосування;
737.
4) бути присутнім з дотриманням вимог цього Закону на засіданнях дільничних та окружних виборчих комісій, з урахуванням положень, встановлених частиною дев'ятою статті 28 цього Закону, у тому числі під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, встановлення підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі;


4) бути присутнім з дотриманням вимог цього Закону на засіданнях дільничних та окружних виборчих комісій, з урахуванням положень, встановлених частиною дев'ятою статті 28 цього Закону, у тому числі під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, встановлення підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі;
738.
5) звертатися до відповідної виборчої комісії із заявою про усунення порушень цього Закону в разі їх виявлення;


5) звертатися до відповідної виборчої комісії із заявою про усунення порушень цього Закону в разі їх виявлення;
739.
6) скласти акт про виявлення порушення цього Закону, що підписується ним та не менш як двома виборцями, які засвідчують факт цього порушення, із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові, адреси постійного місця проживання, та подати його до відповідної виборчої комісії у строки, передбачені статтею 33 цього Закону;


6) скласти акт про виявлення порушення цього Закону, що підписується ним та не менш як двома виборцями, які засвідчують факт цього порушення, із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові, адреси постійного місця проживання, та подати його до відповідної виборчої комісії у строки, передбачені статтею 33 цього Закону;
740.
7) мати інші права, передбачені цим Законом.


7) мати інші права, передбачені цим Законом.
741.
7. Офіційний спостерігач не має права:


7. Офіційний спостерігач не має права:
742.
1) втручатися в роботу виборчої комісії, чинити дії, що порушують хід виборчого процесу або заважають членам виборчої комісії здійснювати свої повноваження;


1) втручатися в роботу виборчої комісії, чинити дії, що порушують хід виборчого процесу або заважають членам виборчої комісії здійснювати свої повноваження;
743.
2) заповнювати замість виборця (у тому числі і на його прохання) виборчий бюлетень;


2) заповнювати замість виборця (у тому числі і на його прохання) виборчий бюлетень;
744.
3) бути присутнім при заповненні виборцем виборчого бюлетеня у кабіні (кімнаті) для таємного голосування.


3) бути присутнім при заповненні виборцем виборчого бюлетеня у кабіні (кімнаті) для таємного голосування.
745.
8. У разі порушення офіційним спостерігачем вимог частини сьомої цієї статті дільнична виборча комісія може позбавити його права бути присутнім у приміщенні виборчої дільниці під час голосування та на засіданнях дільничної виборчої комісії.


8. У разі порушення офіційним спостерігачем вимог частини сьомої цієї статті дільнична виборча комісія може позбавити його права бути присутнім у приміщенні виборчої дільниці під час голосування та на засіданнях дільничної виборчої комісії.
746.
9. Керівний орган організації партії, об"єднання громадян (організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку), кандидата у депутати має право відкликати свого офіційного спостерігача, звернувшись з письмовою заявою до відповідної окружної виборчої комісії про припинення його повноважень, і подати документи для реєстрації іншої особи в порядку, встановленому цим Законом.


9. Керівний орган організації партії, об"єднання громадян (організацій партій, об"єднаннь громадян що входять до блоку), кандидата у депутати має право відкликати свого офіційного спостерігача, звернувшись з письмовою заявою до відповідної окружної виборчої комісії про припинення його повноважень, і подати документи для реєстрації іншої особи в порядку, встановленому цим Законом.
747.
10. Офіційний спостерігач має право у будь-який час звернутися до окружної виборчої комісії із заявою про складення своїх повноважень. На підставі заяви окружною виборчою комісією приймається рішення, копія якого надається уповноваженій особі організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидату у депутати.


10. Офіційний спостерігач має право у будь-який час звернутися до окружної виборчої комісії із заявою про складення своїх повноважень. На підставі заяви окружною виборчою комісією приймається рішення, копія якого надається уповноваженій особі організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидату у депутати.
748.
Стаття 68. Офіційні спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій


Стаття 68. Офіційні спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій
749.
1. Офіційні спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій реєструються Центральною виборчою комісією. Пропозиції щодо їх реєстрації подаються до Центральної виборчої комісії не пізніш як за 20 днів до дня виборів безпосередньо або через Міністерство закордонних справ України.


1. Офіційні спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій реєструються Центральною виборчою комісією. Пропозиції щодо їх реєстрації подаються до Центральної виборчої комісії не пізніш як за 20 днів до дня виборів безпосередньо або через Міністерство закордонних справ України.
750.
2. Рішення про реєстрацію офіційних спостерігачів від іноземних держав, міжнародних організацій приймається не пізніш як за 15 днів до дня виборів Центральною виборчою комісією.


2. Рішення про реєстрацію офіційних спостерігачів від іноземних держав, міжнародних організацій приймається не пізніш як за 15 днів до дня виборів Центральною виборчою комісією.
751.
3. Центральна виборча комісія видає офіційним спостерігачам від іноземних держав, міжнародних організацій посвідчення за встановленою нею формою.


3. Центральна виборча комісія видає офіційним спостерігачам від іноземних держав, міжнародних організацій посвідчення за встановленою нею формою.
752.
4. Офіційні спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій здійснюють свої повноваження на території багатомандатного виборчого округу.


4. Офіційні спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій здійснюють свої повноваження на території багатомандатного виборчого округу.
753.
5. Офіційний спостерігач від іноземної держави, міжнародної організації має право:


5. Офіційний спостерігач від іноземної держави, міжнародної організації має право:
754.
1) бути присутнім на зустрічах кандидатів у депутати, уповноважених осіб організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) з виборцями, на передвиборних зборах, мітингах, засіданнях окружних виборчих комісій;


1) бути присутнім на зустрічах кандидатів у депутати, уповноважених осіб організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) з виборцями, на передвиборних зборах, мітингах, засіданнях окружних виборчих комісій;
755.
2) знайомитися з матеріалами передвиборної агітації;


2) знайомитися з матеріалами передвиборної агітації;
756.
3) перебувати на виборчих дільницях під час голосування і підрахунку голосів виборців та при встановленні підсумків голосування окружними виборчими комісіями;


3) перебувати на виборчих дільницях під час голосування і підрахунку голосів виборців та при встановленні підсумків голосування окружними виборчими комісіями;
757.
4) робити фото-, кінозйомки, аудіо- та відеозаписи;


4) робити фото-, кінозйомки, аудіо- та відеозаписи;
758.
5) висловлювати свої пропозиції щодо організації проведення виборів депутатів та вдосконалення чинного законодавства України з урахуванням міжнародного досвіду, проводити прес-конференції з додержанням вимог законодавства України;


5) висловлювати свої пропозиції щодо організації проведення виборів депутатів та вдосконалення чинного законодавства України з урахуванням міжнародного досвіду, проводити прес-конференції з додержанням вимог законодавства України;
759.
6) утворювати разом з іншими спостерігачами від іноземних держав, міжнародних організацій за погодженням з Центральною виборчою комісією тимчасові групи спостерігачів для координації їх діяльності в межах повноважень, передбачених цим Законом.


6) утворювати разом з іншими спостерігачами від іноземних держав, міжнародних організацій за погодженням з Центральною виборчою комісією тимчасові групи спостерігачів для координації їх діяльності в межах повноважень, передбачених цим Законом.
760.
6. Офіційні спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій здійснюють спостереження самостійно і незалежно.


6. Офіційні спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій здійснюють спостереження самостійно і незалежно.
761.
7. Міністерство закордонних справ України, інші органи виконавчої влади, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування та виборчі комісії повинні сприяти офіційним спостерігачам від іноземних держав, міжнародних організацій у здійсненні ними повноважень.


7. Міністерство закордонних справ України, інші органи виконавчої влади, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування та виборчі комісії повинні сприяти офіційним спостерігачам від іноземних держав, міжнародних організацій у здійсненні ними повноважень.
762.
8. Фінансове і матеріальне забезпечення діяльності офіційних спостерігачів від іноземних держав, міжнародних організацій здійснюється за рахунок коштів держав чи організацій, які направили їх в Україну, або за власні кошти цих спостерігачів.


8. Фінансове і матеріальне забезпечення діяльності офіційних спостерігачів від іноземних держав, міжнародних організацій здійснюється за рахунок коштів держав чи організацій, які направили їх в Україну, або за власні кошти цих спостерігачів.
763.
9. Офіційні спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій не мають права використовувати свій статус у діяльності, не пов'язаній із спостереженням за ходом виборчого процесу, а також втручатися у роботу виборчих комісій.


9. Офіційні спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій не мають права використовувати свій статус у діяльності, не пов'язаній із спостереженням за ходом виборчого процесу, а також втручатися у роботу виборчих комісій.
764.
Розділ X. ГОЛОСУВАННЯ ТА ВСТАНОВЛЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ВИБОРІВ ДЕПУТАТІВ


Розділ X. ГОЛОСУВАННЯ ТА ВСТАНОВЛЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ВИБОРІВ ДЕПУТАТІВ
765.
Стаття 69. Виборчий бюлетень


Стаття 69. Виборчий бюлетень
766.
1. Форма виборчого бюлетеня для голосування в багатомандатному та одномандатному округах затверджується Центральною виборчою комісією.


1. Форма виборчого бюлетеня для голосування в багатомандатному та одномандатному округах затверджується Центральною виборчою комісією.
767.
2. Текст виборчого бюлетеня для голосування в багатомандатному окрузі затверджуються виборчою комісією Автономної Республіки Крим не пізніш як за 15 днів до дня виборів. Текст виборчого бюлетеня для голосування в одномандатному окрузі затверджується відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за 12 днів до дня виборів.


2. Текст виборчого бюлетеня для голосування в багатомандатному окрузі затверджуються виборчою комісією Автономної Республіки Крим не пізніш як за 15 днів до дня виборів. Текст виборчого бюлетеня для голосування в одномандатному окрузі затверджується відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за 12 днів до дня виборів.
768.
3. Виборчі бюлетені є документами суворої звітності.


3. Виборчі бюлетені є документами суворої звітності.
769.
4. Виборчий бюлетень повинен містити назву та дату виборів, означення виборчого округу (багатомандатний загальнокримський виборчий округ чи одномандатний виборчий округ), номер одномандатного округу, а також позначені місця для номера виборчої дільниці, печатки дільничної виборчої комісії, прізвища, ініціалів та підпису члена дільничної виборчої комісії, який видаватиме виборчий бюлетень.


4. Виборчий бюлетень повинен містити назву та дату виборів, означення виборчого округу (багатомандатний загальнокримський виборчий округ чи одномандатний виборчий округ), номер одномандатного округу, а також позначені місця для номера виборчої дільниці, печатки дільничної виборчої комісії, прізвища, ініціалів та підпису члена дільничної виборчої комісії, який видаватиме виборчий бюлетень.
770.
5. У виборчому бюлетені для голосування у багатомандатному окрузі повинні зазначатися повна назва кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку з обов'язковим зазначенням назв організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку), а також із зазначенням прізвищ, імен, по батькові перших трьох кандидатів у депутати, включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку). Праворуч проти назви кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку) розташовується порожній квадрат. Назви організацій партій, об"єднанн громадян (блоків) у виборчому бюлетені розміщуються у порядку їх номерів, визначених жеребкуванням, яке проводить виборча комісія Автономної Республіки Крим за участю представників організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) після закінчення реєстрації кандидатів від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) не пізніш як за 30 дні до дня виборів. Після переліку організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) зазначається: "Не підтримую кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку)" і праворуч від цих слів розташовується порожній квадрат.


5. У виборчому бюлетені для голосування у багатомандатному окрузі повинні зазначатися повна назва кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку з обов'язковим зазначенням назв організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку), а також із зазначенням прізвищ, імен, по батькові перших трьох кандидатів у депутати, включених до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку). Праворуч проти назви кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку) розташовується порожній квадрат. Назви організацій партій, об"єднанн громадян (блоків) у виборчому бюлетені розміщуються у порядку їх номерів, визначених жеребкуванням, яке проводить виборча комісія Автономної Республіки Крим за участю представників організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) після закінчення реєстрації кандидатів від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) не пізніш як за 30 дні до дня виборів. Після переліку організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) зазначається: "Не підтримую кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку)" і праворуч від цих слів розташовується порожній квадрат.
771.
6. До виборчого бюлетеня для голосування в одномандатному окрузі вносяться відомості в алфавітному порядку за прізвищами зареєстрованих у цьому окрузі кандидатів у депутати із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові, року народження, місця проживання, місця роботи (занять), партійності суб'єкта висунення кандидата у депутати. Праворуч проти відомостей про кожного кандидата у депутати розташовується порожній квадрат. Після прізвищ усіх кандидатів у депутати у виборчому бюлетені зазначається: "Не підтримую жодного з кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим " і праворуч від цих слів розташовується порожній квадрат.


6. До виборчого бюлетеня для голосування в одномандатному окрузі вносяться відомості в алфавітному порядку за прізвищами зареєстрованих у цьому окрузі кандидатів у депутати із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові, року народження, місця проживання, місця роботи (занять), партійності суб'єкта висунення кандидата у депутати. Праворуч проти відомостей про кожного кандидата у депутати розташовується порожній квадрат. Після прізвищ усіх кандидатів у депутати у виборчому бюлетені зазначається: "Не підтримую жодного з кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим " і праворуч від цих слів розташовується порожній квадрат.
772.
7. Виборчий бюлетень повинен містити роз'яснення щодо порядку його заповнення виборцем під час голосування.


7. Виборчий бюлетень повинен містити роз'яснення щодо порядку його заповнення виборцем під час голосування.
773.
8. Виборчий бюлетень має контрольний талон, відокремлений лінією відриву. Контрольний талон повинен містити назву та дату виборів, означення виборчого округу (багатомандатний загальнокримський виборчий округ чи одномандатний виборчий округ Автономної Республіки Крим), номер одномандатного округу, а також позначені місця для номера виборчої дільниці та номера, за яким виборця внесено до списку виборців на дільниці, підпису виборця, який отримує виборчий бюлетень, прізвища, ініціалів та підпису члена дільничної виборчої комісії, який видаватиме виборчий бюлетень.


8. Виборчий бюлетень має контрольний талон, відокремлений лінією відриву. Контрольний талон повинен містити назву та дату виборів, означення виборчого округу (багатомандатний загальнокримський виборчий округ чи одномандатний виборчий округ Автономної Республіки Крим), номер одномандатного округу, а також позначені місця для номера виборчої дільниці та номера, за яким виборця внесено до списку виборців на дільниці, підпису виборця, який отримує виборчий бюлетень, прізвища, ініціалів та підпису члена дільничної виборчої комісії, який видаватиме виборчий бюлетень.
774.
Стаття 70. Порядок виготовлення виборчих бюлетенів


Стаття 70. Порядок виготовлення виборчих бюлетенів
775.
1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим забезпечує виготовлення в централізованому порядку виборчих бюлетенів державними чи комунальними поліграфічними підприємствами не пізніш як за 10 днів до дня виборів на підставі угод, укладених нею з цими підприємствами.


1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим забезпечує виготовлення в централізованому порядку виборчих бюлетенів державними чи комунальними поліграфічними підприємствами не пізніш як за 10 днів до дня виборів на підставі угод, укладених нею з цими підприємствами.
776.
2. Технічні відходи, поліграфічний брак, а також друкарські форми знищуються в порядку та строки, визначені угодою на виготовлення виборчих бюлетенів.


2. Технічні відходи, поліграфічний брак, а також друкарські форми знищуються в порядку та строки, визначені угодою на виготовлення виборчих бюлетенів.
777.
3. Виборчі бюлетені отримуються виборчою комісією Автономної Республіки Крим в упаковці підприємства-виготовлювача.


3. Виборчі бюлетені отримуються виборчою комісією Автономної Республіки Крим в упаковці підприємства-виготовлювача.
778.
4. Виборчі бюлетені для голосування у відповідному виборчому окрузі друкуються на однаковому папері за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, та текстом, затвердженим відповідною виборчою комісією, і повинні бути однаковими за розміром, кольором та змістом. Виборчі бюлетені для голосування в багатомандатному окрузі та одномандатному окрузі виготовляються на папері різного кольору.


4. Виборчі бюлетені для голосування у відповідному виборчому окрузі друкуються на однаковому папері за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, та текстом, затвердженим відповідною виборчою комісією, і повинні бути однаковими за розміром, кольором та змістом. Виборчі бюлетені для голосування в багатомандатному окрузі та одномандатному окрузі виготовляються на папері різного кольору.
779.
5. Виборчий бюлетень друкується державною мовою на одному аркуші з текстовою частиною лише з одного боку.


5. Виборчий бюлетень друкується державною мовою на одному аркуші з текстовою частиною лише з одного боку.
780.
6. На виборчій дільниці, утвореній на судні, яке приписане до порту, розташованого в Автономній Республіці Крим, і в день виборів депутатів перебуває у плаванні під Державним Прапором України, виборчі бюлетені можуть бути виготовлені як виняток з дозволу виборчої комісії Автономної Республіки Крим безпосередньо дільничною виборчою комісією.


6. На виборчій дільниці, утвореній на судні, яке приписане до порту, розташованого в Автономній Республіці Крим, і в день виборів депутатів перебуває у плаванні під Державним Прапором України, виборчі бюлетені можуть бути виготовлені як виняток з дозволу виборчої комісії Автономної Республіки Крим безпосередньо дільничною виборчою комісією.
781.
7. У разі скасування рішення про реєстрацію кандидатів у депутати від організації партії, об"єднання громадян (блоку) у багатомандатному окрузі, кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, після виготовлення виборчих бюлетенів відповідно виборча комісія Автономної Республіки Крим, окружна виборча комісія приймає рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня чи передрук виборчих бюлетенів. Такі зміни за рішенням виборчої комісії Автономної Республіки Крим, окружної виборчої комісії вносяться до виборчих бюлетенів членами дільничних виборчих комісій з використанням відповідного штампа. Про зміни, внесені до виборчого бюлетеня, повідомляється кожному виборцю під час видачі виборчого бюлетеня.


7. У разі скасування рішення про реєстрацію кандидатів у депутати від організації партії, об"єднання громадян (блоку) у багатомандатному окрузі, кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, після виготовлення виборчих бюлетенів відповідно виборча комісія Автономної Республіки Крим, окружна виборча комісія приймає рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня чи передрук виборчих бюлетенів. Такі зміни за рішенням виборчої комісії Автономної Республіки Крим, окружної виборчої комісії вносяться до виборчих бюлетенів членами дільничних виборчих комісій з використанням відповідного штампа. Про зміни, внесені до виборчого бюлетеня, повідомляється кожному виборцю під час видачі виборчого бюлетеня.
782.
Стаття 71. Порядок передачі виборчих бюлетенів виборчим комісіям


Стаття 71. Порядок передачі виборчих бюлетенів виборчим комісіям
783.
1. Окружна виборча комісія приймає виборчі бюлетені від виборчої комісії Автономної Республіки Крим на своєму засіданні. Про прийняття виборчих бюлетенів окружна виборча комісія складає протокол за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. Протокол складається в трьох примірниках і підписується всіма членами окружної виборчої комісії та представниками виборчої комісії Автономної Республіки Крим, присутніми при передачі виборчих бюлетенів. Перший примірник протоколу передається до виборчої комісії Автономної Республіки Крим, другий - зберігається в окружній виборчій комісії, третій - невідкладно вивішується в приміщенні окружної виборчої комісії для загального ознайомлення.


1. Окружна виборча комісія приймає виборчі бюлетені від виборчої комісії Автономної Республіки Крим на своєму засіданні. Про прийняття виборчих бюлетенів окружна виборча комісія складає протокол за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. Протокол складається в трьох примірниках і підписується всіма членами окружної виборчої комісії та представниками виборчої комісії Автономної Республіки Крим, присутніми при передачі виборчих бюлетенів. Перший примірник протоколу передається до виборчої комісії Автономної Республіки Крим, другий - зберігається в окружній виборчій комісії, третій - невідкладно вивішується в приміщенні окружної виборчої комісії для загального ознайомлення.
784.
2. Окружна виборча комісія не раніш як за два дні до дня виборів на своєму засіданні передає виборчі бюлетені дільничним виборчим комісіям. Від імені кожної дільничної виборчої комісії бюлетені приймають не менш як три члени цієї комісії, які повинні бути представниками різних організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків).


2. Окружна виборча комісія не раніш як за два дні до дня виборів на своєму засіданні передає виборчі бюлетені дільничним виборчим комісіям. Від імені кожної дільничної виборчої комісії бюлетені приймають не менш як три члени цієї комісії, які повинні бути представниками різних організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків).
785.
3. Про передачу дільничним виборчим комісіям виборчих бюлетенів окружною виборчою комісією складається протокол за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, в якому зазначаються:


3. Про передачу дільничним виборчим комісіям виборчих бюлетенів окружною виборчою комісією складається протокол за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, в якому зазначаються:
786.
1) номер одномандатного виборчого округу;


1) номер одномандатного виборчого округу;
787.
2) номер виборчої дільниці;


2) номер виборчої дільниці;
788.
3) кількість виборців на виборчій дільниці згідно із списком виборців на день складання протоколу;


3) кількість виборців на виборчій дільниці згідно із списком виборців на день складання протоколу;
789.
4) кількість переданих на виборчу дільницю виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному та в одномандатному окрузі;


4) кількість переданих на виборчу дільницю виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному та в одномандатному окрузі;
790.
5) прізвища та підписи членів дільничної виборчої комісії, які прийняли виборчі бюлетені.


5) прізвища та підписи членів дільничної виборчої комісії, які прийняли виборчі бюлетені.
791.
4. Протокол про передачу дільничним виборчим комісіям виборчих бюлетенів складається у трьох примірниках і підписується всіма присутніми на засіданні членами окружної виборчої комісії. Перший примірник протоколу надсилається до виборчої комісії Автономної Республіки Крим, другий - зберігається в окружній виборчій комісії, третій - невідкладно вивішується в приміщенні окружної виборчої комісії для загального ознайомлення. Витяг із протоколу передається кожній дільничній виборчій комісії, яка отримала виборчі бюлетені.


4. Протокол про передачу дільничним виборчим комісіям виборчих бюлетенів складається у трьох примірниках і підписується всіма присутніми на засіданні членами окружної виборчої комісії. Перший примірник протоколу надсилається до виборчої комісії Автономної Республіки Крим, другий - зберігається в окружній виборчій комісії, третій - невідкладно вивішується в приміщенні окружної виборчої комісії для загального ознайомлення. Витяг із протоколу передається кожній дільничній виборчій комісії, яка отримала виборчі бюлетені.
792.
5. Передача виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному та одномандатному окрузі дільничній виборчій комісії здійснюється в кількості, яка дорівнює кількості громадян, включених до списку виборців на виборчій дільниці, з резервом, обсяг якого встановлюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим.


5. Передача виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному та одномандатному окрузі дільничній виборчій комісії здійснюється в кількості, яка дорівнює кількості громадян, включених до списку виборців на виборчій дільниці, з резервом, обсяг якого встановлюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим.
793.
6. Кожен член окружної виборчої комісії, уповноважена особа організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидат у депутати або його довірена особа мають право отримати копії протоколів про прийняття виборчих бюлетенів від виборчої комісії Автономної Республіки Крим та про передачу виборчих бюлетенів дільничним виборчим комісіям, засвідчені підписами голови та секретаря комісії і скріплені печаткою цієї комісії, але не більше однієї копії кожного протоколу для організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, яких вони представляють.


6. Кожен член окружної виборчої комісії, уповноважена особа організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидат у депутати або його довірена особа мають право отримати копії протоколів про прийняття виборчих бюлетенів від виборчої комісії Автономної Республіки Крим та про передачу виборчих бюлетенів дільничним виборчим комісіям, засвідчені підписами голови та секретаря комісії і скріплені печаткою цієї комісії, але не більше однієї копії кожного протоколу для організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі, яких вони представляють.
794.
7. Члени дільничної виборчої комісії транспортують виборчі бюлетені в приміщення дільничної виборчої комісії у супроводі працівника органів внутрішніх справ.


7. Члени дільничної виборчої комісії транспортують виборчі бюлетені в приміщення дільничної виборчої комісії у супроводі працівника органів внутрішніх справ.
795.
8. Члени дільничної виборчої комісії у день приймання комісією виборчих бюлетенів від окружної виборчої комісії на засіданні комісії проставляють у визначених місцях кожного виборчого бюлетеня номер виборчої дільниці та печатку дільничної виборчої комісії, а у визначених місцях кожного контрольного талона - номер виборчої дільниці.


8. Члени дільничної виборчої комісії у день приймання комісією виборчих бюлетенів від окружної виборчої комісії на засіданні комісії проставляють у визначених місцях кожного виборчого бюлетеня номер виборчої дільниці та печатку дільничної виборчої комісії, а у визначених місцях кожного контрольного талона - номер виборчої дільниці.
796.
9. Виборчі бюлетені повинні зберігатися в приміщенні дільничної виборчої комісії в сейфі (металевій шафі), який опечатується стрічкою з проставленням на ній підписів усіх присутніх на засіданні членів комісії та печатки комісії.


9. Виборчі бюлетені повинні зберігатися в приміщенні дільничної виборчої комісії в сейфі (металевій шафі), який опечатується стрічкою з проставленням на ній підписів усіх присутніх на засіданні членів комісії та печатки комісії.
797.
Стаття 72. Приміщення для голосування


Стаття 72. Приміщення для голосування
798.
1. Голосування проводиться в спеціально відведених приміщеннях, в яких у достатній кількості обладнуються кабіни (кімнати) для таємного голосування та визначаються місця видачі виборчих бюлетенів.


1. Голосування проводиться в спеціально відведених приміщеннях, в яких у достатній кількості обладнуються кабіни (кімнати) для таємного голосування та визначаються місця видачі виборчих бюлетенів.
799.
2. Виборчі скриньки встановлюються так, щоб виборці при підході до них мали можливість проходити через кабіни (кімнати) для таємного голосування.


2. Виборчі скриньки встановлюються так, щоб виборці при підході до них мали можливість проходити через кабіни (кімнати) для таємного голосування.
800.
3. Приміщення для голосування повинно бути обладнане таким чином, щоб місця видачі виборчих бюлетенів, вхід і вихід з кабін (кімнат) для таємного голосування, виборчі скриньки знаходилися у полі зору членів дільничної виборчої комісії та осіб, які відповідно до цього Закону мають право бути присутніми в приміщенні для голосування.


3. Приміщення для голосування повинно бути обладнане таким чином, щоб місця видачі виборчих бюлетенів, вхід і вихід з кабін (кімнат) для таємного голосування, виборчі скриньки знаходилися у полі зору членів дільничної виборчої комісії та осіб, які відповідно до цього Закону мають право бути присутніми в приміщенні для голосування.
801.
4. У приміщенні для голосування або безпосередньо перед ним дільнична виборча комісія розміщує плакати, що роз'яснюють порядок голосування та відповідальність за порушення законодавства про вибори депутатів, виборчі списки кандидатів у депутати від кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку) в багатомандатному окрузі та інформаційні плакати організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), які розміщуються в порядку розташування організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) у виборчому бюлетені, інформаційні плакати кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, які розміщуються в алфавітному порядку.


4. У приміщенні для голосування або безпосередньо перед ним дільнична виборча комісія розміщує плакати, що роз'яснюють порядок голосування та відповідальність за порушення законодавства про вибори депутатів, виборчі списки кандидатів у депутати від кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку) в багатомандатному окрузі та інформаційні плакати організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), які розміщуються в порядку розташування організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) у виборчому бюлетені, інформаційні плакати кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, які розміщуються в алфавітному порядку.
802.
Стаття 73. Організація і порядок голосування


Стаття 73. Організація і порядок голосування
803.
1. Голосування проводиться в день виборів з восьмої до двадцятої години.


1. Голосування проводиться в день виборів з восьмої до двадцятої години.
804.
2. Про час і місце голосування дільнична виборча комісія сповіщає виборців не пізніш як за 10 днів до дня його проведення, а у винятковому випадку утворення виборчої дільниці відповідно до частини шостої статті 17 цього Закону - напередодні дня виборів.


2. Про час і місце голосування дільнична виборча комісія сповіщає виборців не пізніш як за 10 днів до дня його проведення, а у винятковому випадку утворення виборчої дільниці відповідно до частини шостої статті 17 цього Закону - напередодні дня виборів.
805.
3. Організація проведення голосування, обладнання приміщення для голосування та підтримання в ньому належного порядку, забезпечення таємності волевиявлення виборців під час голосування покладаються на дільничну виборчу комісію.


3. Організація проведення голосування, обладнання приміщення для голосування та підтримання в ньому належного порядку, забезпечення таємності волевиявлення виборців під час голосування покладаються на дільничну виборчу комісію.
806.
4. Дільнична виборча комісія не раніш як за тридцять хвилин до початку голосування проводить засідання, на якому відкривається сейф (металева шафа) з виборчими бюлетенями. Голова дільничної виборчої комісії на підставі витягу із протоколу окружної виборчої комісії про передачу виборчих бюлетенів дільничній виборчій комісії оголошує кількість виборчих бюлетенів, отриманих дільничною виборчою комісією. Ці відомості заносяться відповідно до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відповідно у багатомандатному та одномандатному округах.


4. Дільнична виборча комісія не раніш як за тридцять хвилин до початку голосування проводить засідання, на якому відкривається сейф (металева шафа) з виборчими бюлетенями. Голова дільничної виборчої комісії на підставі витягу із протоколу окружної виборчої комісії про передачу виборчих бюлетенів дільничній виборчій комісії оголошує кількість виборчих бюлетенів, отриманих дільничною виборчою комісією. Ці відомості заносяться відповідно до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відповідно у багатомандатному та одномандатному округах.
807.
5. У разі виявлення пошкодження стрічки, якою було опечатано сейф (металеву шафу) з виборчими бюлетенями, дільнична виборча комісія негайно повідомляє про це органи внутрішніх справ і окружну виборчу комісію та перераховує виборчі бюлетені, про що складається акт, який підписується всіма присутніми при цьому членами дільничної виборчої комісії та скріплюється печаткою комісії.


5. У разі виявлення пошкодження стрічки, якою було опечатано сейф (металеву шафу) з виборчими бюлетенями, дільнична виборча комісія негайно повідомляє про це органи внутрішніх справ і окружну виборчу комісію та перераховує виборчі бюлетені, про що складається акт, який підписується всіма присутніми при цьому членами дільничної виборчої комісії та скріплюється печаткою комісії.
808.
6. Голова дільничної виборчої комісії перед початком голосування надає для огляду членам дільничної виборчої комісії, присутнім уповноваженим особам організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатам у депутати, їх довіреним особам, офіційним спостерігачам, представникам засобів масової інформації всі наявні виборчі скриньки. Виборчі скриньки після огляду пломбуються або опечатуються печаткою дільничної виборчої комісії. У кожну виборчу скриньку, що використовується для голосування на виборчій дільниці, опускається контрольний лист, у якому зазначаються номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, час його вкидання у виборчу скриньку, прізвища голови, заступника голови, секретаря та інших членів дільничної виборчої комісії, уповноважених осіб організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, їх довірених осіб, офіційних спостерігачів від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах, які присутні при цьому. Контрольний лист підписується цими особами, їхні підписи скріплюються печаткою комісії.


6. Голова дільничної виборчої комісії перед початком голосування надає для огляду членам дільничної виборчої комісії, присутнім уповноваженим особам організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатам у депутати, їх довіреним особам, офіційним спостерігачам, представникам засобів масової інформації всі наявні виборчі скриньки. Виборчі скриньки після огляду пломбуються або опечатуються печаткою дільничної виборчої комісії. У кожну виборчу скриньку, що використовується для голосування на виборчій дільниці, опускається контрольний лист, у якому зазначаються номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, час його вкидання у виборчу скриньку, прізвища голови, заступника голови, секретаря та інших членів дільничної виборчої комісії, уповноважених осіб організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, їх довірених осіб, офіційних спостерігачів від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах, які присутні при цьому. Контрольний лист підписується цими особами, їхні підписи скріплюються печаткою комісії.
809.
7. Член дільничної виборчої комісії на підставі списку виборців по відповідній виборчій дільниці за умови пред'явлення виборцем одного із документів, передбачених частиною другою статті 3 цього Закону, що посвідчує його особу, видає виборцю один виборчий бюлетень для голосування в багатомандатному окрузі та один виборчий бюлетень для голосування в одномандатному окрузі. Виборець розписується за отримання вказаних виборчих бюлетенів у визначених місцях на контрольних талонах кожного виборчого бюлетеня та у списку виборців. Член дільничної виборчої комісії, який видає виборчі бюлетені, вписує своє прізвище та ініціали і розписується у визначених місцях на виборчих бюлетенях та контрольних талонах. Робити на виборчих бюлетенях будь-які позначки забороняється.


7. Член дільничної виборчої комісії на підставі списку виборців по відповідній виборчій дільниці за умови пред'явлення виборцем одного із документів, передбачених частиною другою статті 3 цього Закону, що посвідчує його особу, видає виборцю один виборчий бюлетень для голосування в багатомандатному окрузі та один виборчий бюлетень для голосування в одномандатному окрузі. Виборець розписується за отримання вказаних виборчих бюлетенів у визначених місцях на контрольних талонах кожного виборчого бюлетеня та у списку виборців. Член дільничної виборчої комісії, який видає виборчі бюлетені, вписує своє прізвище та ініціали і розписується у визначених місцях на виборчих бюлетенях та контрольних талонах. Робити на виборчих бюлетенях будь-які позначки забороняється.
810.
8. Виборець, який прибув для голосування на виборчу дільницю з відкріплювальним посвідченням у день виборів, включається до списку виборців у порядку, встановленому частиною дев'ятою статті 35 цього Закону. Виборчі бюлетені виборцю видаються у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті.


8. Виборець, який прибув для голосування на виборчу дільницю з відкріплювальним посвідченням у день виборів, включається до списку виборців у порядку, встановленому частиною дев'ятою статті 35 цього Закону. Виборчі бюлетені виборцю видаються у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті.
811.
9. Виборець може перебувати у приміщенні для голосування протягом часу, необхідного для голосування.


9. Виборець може перебувати у приміщенні для голосування протягом часу, необхідного для голосування.
812.
10. Виборчі бюлетені заповнюються виборцем особисто в кабіні (кімнаті) для таємного голосування. Під час заповнення виборчих бюлетенів забороняється присутність інших осіб. Виборець, який внаслідок фізичних вад не може самостійно заповнити виборчий бюлетень, має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії скористатися допомогою іншої особи, крім членів виборчої комісії, кандидатів у депутати, їх довірених осіб, уповноважених осіб організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), офіційних спостерігачів.


10. Виборчі бюлетені заповнюються виборцем особисто в кабіні (кімнаті) для таємного голосування. Під час заповнення виборчих бюлетенів забороняється присутність інших осіб. Виборець, який внаслідок фізичних вад не може самостійно заповнити виборчий бюлетень, має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії скористатися допомогою іншої особи, крім членів виборчої комісії, кандидатів у депутати, їх довірених осіб, уповноважених осіб організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), офіційних спостерігачів.
813.
11. Виборець не має права передавати свій виборчий бюлетень іншим особам. Отримання незаповненого виборчого бюлетеня від інших осіб, заохочення або змушування виборців до передачі бюлетеня іншим особам шляхом підкупу, погроз або іншим способом забороняється.


11. Виборець не має права передавати свій виборчий бюлетень іншим особам. Отримання незаповненого виборчого бюлетеня від інших осіб, заохочення або змушування виборців до передачі бюлетеня іншим особам шляхом підкупу, погроз або іншим способом забороняється.
814.
12. У виборчому бюлетені для голосування у багатомандатному окрузі виборець робить позначку "плюс" ("+") або іншу, що засвідчує його волевиявлення, у квадраті проти назви організації партії, об"єднання громадян (блоку), за кандидатів у депутати від якого він голосує. Виборець може голосувати за кандидатів у депутати лише від однієї організації партії, об"єднання громадян (блоку) або не підтримати кандидатів у депутати від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку). У разі непідтримання кандидатів у депутати від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку) виборець робить позначку "плюс" ("+") або іншу, що засвідчує його волевиявлення, у квадраті проти слів: "Не підтримую кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку)".


12. У виборчому бюлетені для голосування у багатомандатному окрузі виборець робить позначку "плюс" ("+") або іншу, що засвідчує його волевиявлення, у квадраті проти назви організації партії, об"єднання громадян (блоку), за кандидатів у депутати від якого він голосує. Виборець може голосувати за кандидатів у депутати лише від однієї організації партії, об"єднання громадян (блоку) або не підтримати кандидатів у депутати від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку). У разі непідтримання кандидатів у депутати від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку) виборець робить позначку "плюс" ("+") або іншу, що засвідчує його волевиявлення, у квадраті проти слів: "Не підтримую кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку)".
815.
13. У виборчому бюлетені для голосування в одномандатному окрузі виборець робить позначку "плюс" ("+") або іншу, що засвідчує волевиявлення виборця, у квадраті проти прізвища кандидата у депутати, за якого він голосує. Виборець може голосувати лише за одного кандидата у депутати або не підтримати жодного кандидата у депутати. У разі непідтримання жодного кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі виборець робить позначку "плюс" ("+") або іншу, що засвідчує волевиявлення виборця, у квадраті проти слів: "Не підтримую жодного кандидата у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим ".


13. У виборчому бюлетені для голосування в одномандатному окрузі виборець робить позначку "плюс" ("+") або іншу, що засвідчує волевиявлення виборця, у квадраті проти прізвища кандидата у депутати, за якого він голосує. Виборець може голосувати лише за одного кандидата у депутати або не підтримати жодного кандидата у депутати. У разі непідтримання жодного кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі виборець робить позначку "плюс" ("+") або іншу, що засвідчує волевиявлення виборця, у квадраті проти слів: "Не підтримую жодного кандидата у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим ".
816.
14. Виборець опускає заповнені виборчі бюлетені у виборчу скриньку. Виборець, який не може внаслідок фізичних вад самостійно опустити їх до виборчої скриньки, має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії доручити зробити це іншій особі, крім членів виборчої комісії, кандидатів у депутати, їх довірених осіб, уповноважених осіб організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), офіційних спостерігачів.


14. Виборець опускає заповнені виборчі бюлетені у виборчу скриньку. Виборець, який не може внаслідок фізичних вад самостійно опустити їх до виборчої скриньки, має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії доручити зробити це іншій особі, крім членів виборчої комісії, кандидатів у депутати, їх довірених осіб, уповноважених осіб організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), офіційних спостерігачів.
817.
15. У разі пошкодження виборчої скриньки під час голосування виборча скринька опечатується головою і не менш як трьома членами виборчої комісії, які є представниками різних організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), у спосіб, що унеможливлює вкидання виборчих бюлетенів. Ця виборча скринька не використовується до закінчення голосування.


15. У разі пошкодження виборчої скриньки під час голосування виборча скринька опечатується головою і не менш як трьома членами виборчої комісії, які є представниками різних організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), у спосіб, що унеможливлює вкидання виборчих бюлетенів. Ця виборча скринька не використовується до закінчення голосування.
818.
16. У разі якщо виборець, заповнюючи бюлетень, припустився помилки, він має право невідкладно звернутися з письмовою заявою до члена виборчої комісії, який видав йому виборчий бюлетень, з проханням видати йому інший виборчий бюлетень. Член виборчої комісії видає інший виборчий бюлетень у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті, тільки в обмін на зіпсований, про що робить відповідну позначку в списку виборців проти прізвища виборця і розписується. Зіпсований виборчий бюлетень негайно погашається як невикористаний, про що складається акт. Зіпсований і погашений виборчий бюлетень при підрахунку голосів враховується як невикористаний і запаковується разом із контрольним талоном у пакет з невикористаними виборчими бюлетенями.


16. У разі якщо виборець, заповнюючи бюлетень, припустився помилки, він має право невідкладно звернутися з письмовою заявою до члена виборчої комісії, який видав йому виборчий бюлетень, з проханням видати йому інший виборчий бюлетень. Член виборчої комісії видає інший виборчий бюлетень у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті, тільки в обмін на зіпсований, про що робить відповідну позначку в списку виборців проти прізвища виборця і розписується. Зіпсований виборчий бюлетень негайно погашається як невикористаний, про що складається акт. Зіпсований і погашений виборчий бюлетень при підрахунку голосів враховується як невикористаний і запаковується разом із контрольним талоном у пакет з невикористаними виборчими бюлетенями.
819.
17. О двадцятій годині голова дільничної виборчої комісії оголошує про закінчення голосування, після чого мають право проголосувати лише виборці, які знаходяться в приміщенні для голосування. Після виходу з приміщення для голосування останнього виборця приміщення зачиняється і в ньому залишаються тільки члени комісії та особи, яким цим Законом надано право бути присутніми на засіданні виборчої комісії.


17. О двадцятій годині голова дільничної виборчої комісії оголошує про закінчення голосування, після чого мають право проголосувати лише виборці, які знаходяться в приміщенні для голосування. Після виходу з приміщення для голосування останнього виборця приміщення зачиняється і в ньому залишаються тільки члени комісії та особи, яким цим Законом надано право бути присутніми на засіданні виборчої комісії.
820.
18. На виборчій дільниці, утвореній на судні, яке приписане до порту, розташованого в Автономній Республіці Крим, і в день виборів перебуває у плаванні під Державним Прапором України, дільнична виборча комісія може оголосити голосування закінченим раніше часу, визначеного частиною першою цієї статті, якщо в голосуванні взяли участь усі виборці, включені до списку виборців.


18. На виборчій дільниці, утвореній на судні, яке приписане до порту, розташованого в Автономній Республіці Крим, і в день виборів перебуває у плаванні під Державним Прапором України, дільнична виборча комісія може оголосити голосування закінченим раніше часу, визначеного частиною першою цієї статті, якщо в голосуванні взяли участь усі виборці, включені до списку виборців.
821.
Стаття 74. Порядок організації голосування за межами приміщення для голосування


Стаття 74. Порядок організації голосування за межами приміщення для голосування
822.
Виборець, який за станом здоров'я не може прибути до приміщення для голосування, має право звернутися з письмовою заявою до дільничної виборчої комісії з проханням забезпечити йому голосування за межами приміщення для голосування. Така заява може бути подана не пізніш як за дванадцять годин до початку голосування.


Виборець, який за станом здоров'я не може прибути до приміщення для голосування, має право звернутися з письмовою заявою до дільничної виборчої комісії з проханням забезпечити йому голосування за межами приміщення для голосування. Така заява може бути подана не пізніш як за дванадцять годин до початку голосування.
823.
2. Заява виборця про бажання голосувати за межами приміщення для голосування реєструється дільничною виборчою комісією в окремому журналі, де зазначаються день і час її надходження, прізвище, ім'я, по батькові та адреса місця проживання виборця.


2. Заява виборця про бажання голосувати за межами приміщення для голосування реєструється дільничною виборчою комісією в окремому журналі, де зазначаються день і час її надходження, прізвище, ім'я, по батькові та адреса місця проживання виборця.
824.
3. На підставі заяв, зазначених у частині першій цієї статті, дільнична виборча комісія напередодні дня виборів після закінчення строку подання таких заяв робить витяг із списку виборців за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. При цьому у списку виборців у графі "підпис виборця" секретар дільничної виборчої комісії робить запис "голосує вдома".


3. На підставі заяв, зазначених у частині першій цієї статті, дільнична виборча комісія напередодні дня виборів після закінчення строку подання таких заяв робить витяг із списку виборців за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. При цьому у списку виборців у графі "підпис виборця" секретар дільничної виборчої комісії робить запис "голосує вдома".
825.
4. Голосування виборців за межами приміщення для голосування організовують не менш як три члени дільничної виборчої комісії, визначені виборчою комісією. Ці члени комісії повинні бути представниками різних організацій партій, об"єднань громадян (організацій партій, об"єднань громадян, що входять до блоку).


4. Голосування виборців за межами приміщення для голосування організовують не менш як три члени дільничної виборчої комісії, визначені виборчою комісією. Ці члени комісії повинні бути представниками різних організацій партій, об"єднань громадян (організацій партій, об"єднань громадян, що входять до блоку).
826.
5. Голосування виборців за межами приміщення для голосування організовується з таким розрахунком, щоб виборці змогли проголосувати не пізніш як за годину до закінчення голосування.


5. Голосування виборців за межами приміщення для голосування організовується з таким розрахунком, щоб виборці змогли проголосувати не пізніш як за годину до закінчення голосування.
827.
6. Голова дільничної виборчої комісії зобов'язаний оголосити про те, що члени дільничної виборчої комісії відбувають для організації голосування виборців за межами приміщення для голосування. Членам виборчої комісії видаються у необхідній кількості виборчі бюлетені, витяг із списку виборців та опломбована або опечатана виборча скринька, в яку опускається контрольний лист. У цьому листі зазначаються час виходу (година та хвилини) членів виборчої комісії для проведення голосування за межами приміщення для голосування, кількість отриманих виборчих бюлетенів, прізвища та ініціали членів дільничної виборчої комісії, яким видані виборчі бюлетені. Контрольний лист підписується присутніми членами виборчої комісії, уповноваженими особами організацій партій, об"єднань громадян (блоків), офіційними спостерігачами від організацій партій, об"єднань громадян (блоків) та кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах, їхні підписи скріплюються печаткою комісії.


6. Голова дільничної виборчої комісії зобов'язаний оголосити про те, що члени дільничної виборчої комісії відбувають для організації голосування виборців за межами приміщення для голосування. Членам виборчої комісії видаються у необхідній кількості виборчі бюлетені, витяг із списку виборців та опломбована або опечатана виборча скринька, в яку опускається контрольний лист. У цьому листі зазначаються час виходу (година та хвилини) членів виборчої комісії для проведення голосування за межами приміщення для голосування, кількість отриманих виборчих бюлетенів, прізвища та ініціали членів дільничної виборчої комісії, яким видані виборчі бюлетені. Контрольний лист підписується присутніми членами виборчої комісії, уповноваженими особами організацій партій, об"єднань громадян (блоків), офіційними спостерігачами від організацій партій, об"єднань громадян (блоків) та кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах, їхні підписи скріплюються печаткою комісії.
828.
7. При проведенні голосування за межами приміщення для голосування мають право бути присутні офіційні спостерігачі.


7. При проведенні голосування за межами приміщення для голосування мають право бути присутні офіційні спостерігачі.
829.
8. При організації голосування виборця за межами приміщення для голосування член дільничної виборчої комісії на підставі витягу зі списку виборців за умови пред'явлення виборцем одного із документів, передбачених у частині другій статті 3 цього Закону, що посвідчує його особу, видає виборцю один виборчий бюлетень для голосування в багатомандатному окрузі та один виборчий бюлетень для голосування в одномандатному окрузі. Виборець розписується у контрольному талоні кожного виборчого бюлетеня та у витязі із списку виборців. Член дільничної виборчої комісії вписує своє прізвище та ініціали і розписується у визначених місцях на виборчих бюлетенях та контрольних талонах. Виборець заповнює виборчі бюлетені в порядку, передбаченому частинами дванадцятою та тринадцятою статті 73 цього Закону, та опускає їх у виборчу скриньку.


8. При організації голосування виборця за межами приміщення для голосування член дільничної виборчої комісії на підставі витягу зі списку виборців за умови пред'явлення виборцем одного із документів, передбачених у частині другій статті 3 цього Закону, що посвідчує його особу, видає виборцю один виборчий бюлетень для голосування в багатомандатному окрузі та один виборчий бюлетень для голосування в одномандатному окрузі. Виборець розписується у контрольному талоні кожного виборчого бюлетеня та у витязі із списку виборців. Член дільничної виборчої комісії вписує своє прізвище та ініціали і розписується у визначених місцях на виборчих бюлетенях та контрольних талонах. Виборець заповнює виборчі бюлетені в порядку, передбаченому частинами дванадцятою та тринадцятою статті 73 цього Закону, та опускає їх у виборчу скриньку.
830.
9. Після проведення голосування за межами приміщення для голосування член дільничної виборчої комісії, який видав виборцю виборчі бюлетені, у списку виборців напроти прізвища виборця робить позначку "голосував вдома", зазначає своє прізвище та ініціали і розписується.


9. Після проведення голосування за межами приміщення для голосування член дільничної виборчої комісії, який видав виборцю виборчі бюлетені, у списку виборців напроти прізвища виборця робить позначку "голосував вдома", зазначає своє прізвище та ініціали і розписується.
831.
10. Витяг із списку виборців, за яким організовувалося голосування виборців за межами приміщення для голосування, додається до списку виборців і є його невід'ємною складовою частиною. До списку виборців додаються письмові заяви виборців, на підставі яких проводилося це голосування.


10. Витяг із списку виборців, за яким організовувалося голосування виборців за межами приміщення для голосування, додається до списку виборців і є його невід'ємною складовою частиною. До списку виборців додаються письмові заяви виборців, на підставі яких проводилося це голосування.
832.
Стаття 75. Порядок підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці


Стаття 75. Порядок підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці
833.
1. Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється відкрито і гласно членами дільничної виборчої комісії на її засіданні, яке проводиться у тому ж приміщенні, де відбувалося голосування.


1. Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється відкрито і гласно членами дільничної виборчої комісії на її засіданні, яке проводиться у тому ж приміщенні, де відбувалося голосування.
834.
2. Засідання дільничної виборчої комісії починається відразу після закінчення голосування, проводиться без перерви і закінчується після складення та підписання протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці по всіх виборах, що проводяться одночасно.


2. Засідання дільничної виборчої комісії починається відразу після закінчення голосування, проводиться без перерви і закінчується після складення та підписання протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці по всіх виборах, що проводяться одночасно.
835.
3. Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці проводиться дільничною виборчою комісією у послідовності викладених положень цієї статті.


3. Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці проводиться дільничною виборчою комісією у послідовності викладених положень цієї статті.
836.
4. Список виборців по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим на виборчій дільниці у разі внесення до нього під час голосування доповнень після закінчення голосування підписується головою та секретарем дільничної виборчої комісії і скріплюється печаткою комісії одночасно з підписанням списків виборців по інших виборах, які проводилися разом.


4. Список виборців по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим на виборчій дільниці у разі внесення до нього під час голосування доповнень після закінчення голосування підписується головою та секретарем дільничної виборчої комісії і скріплюється печаткою комісії одночасно з підписанням списків виборців по інших виборах, які проводилися разом.
837.
5. Дільнична виборча комісія на підставі списку виборців по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим встановлює кількість виборців на виборчій дільниці. Ця кількість оголошується і заноситься до протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в багатомандатному та в одномандатному округах.


5. Дільнична виборча комісія на підставі списку виборців по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим встановлює кількість виборців на виборчій дільниці. Ця кількість оголошується і заноситься до протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в багатомандатному та в одномандатному округах.
838.
6. У разі проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим разом з іншими виборами дії, зазначені у частинах сьомій - тринадцятій цієї статті, проводяться після аналогічних дій щодо виборів народних депутатів України та перед аналогічними діями щодо місцевих виборів.
-34- Кабінет Міністрів України
Частину шосту статті 75 перенести до статті 92, яка визначає особливості проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим у разі проведення їх разом з іншими виборами.
Відхилено

6. У разі проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим разом з іншими виборами дії, зазначені у частинах сьомій - тринадцятій цієї статті, проводяться після аналогічних дій щодо виборів народних депутатів України та перед аналогічними діями щодо місцевих виборів.
839.
7. Дільнична виборча комісія підраховує невикористані виборчі бюлетені окремо в багатомандатному та в одномандатному округах. Кількість таких бюлетенів у кожному з цих округів оголошується і заноситься до протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відповідно в багатомандатному та в одномандатному округах. Невикористані виборчі бюлетені погашаються шляхом відокремлення правого нижнього кута бюлетеня. Погашені невикористані виборчі бюлетені разом з бюлетенями, зазначеними у частині шістнадцятій статті 73 цього Закону, запаковуються окремо по багатомандатному та одномандатному округах. На пакетах робляться відповідні написи "Невикористані виборчі бюлетені в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим", "Невикористані виборчі бюлетені в одномандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим", зазначаються номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів у відповідному окрузі, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.


7. Дільнична виборча комісія підраховує невикористані виборчі бюлетені окремо в багатомандатному та в одномандатному округах. Кількість таких бюлетенів у кожному з цих округів оголошується і заноситься до протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відповідно в багатомандатному та в одномандатному округах. Невикористані виборчі бюлетені погашаються шляхом відокремлення правого нижнього кута бюлетеня. Погашені невикористані виборчі бюлетені разом з бюлетенями, зазначеними у частині шістнадцятій статті 73 цього Закону, запаковуються окремо по багатомандатному та одномандатному округах. На пакетах робляться відповідні написи "Невикористані виборчі бюлетені в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим", "Невикористані виборчі бюлетені в одномандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим", зазначаються номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів у відповідному окрузі, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.
840.
8. Дільнична виборча комісія підраховує кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені, за підписами у списку виборців.


8. Дільнична виборча комісія підраховує кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені, за підписами у списку виборців.
841.
9. Дільнична виборча комісія підраховує кількість контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів виборчої комісії, які їх видавали, окремо в багатомандатному та одномандатному округах. Кількість таких талонів у кожному з цих округів оголошується.


9. Дільнична виборча комісія підраховує кількість контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів виборчої комісії, які їх видавали, окремо в багатомандатному та одномандатному округах. Кількість таких талонів у кожному з цих округів оголошується.
842.
10. У разі відповідності кількості контрольних талонів, зазначених у частині восьмій цієї статті, кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені, визначеній у частині сьомій цієї статті, ця кількість оголошується і заноситься до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у графу "Кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені".


10. У разі відповідності кількості контрольних талонів, зазначених у частині восьмій цієї статті, кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені, визначеній у частині сьомій цієї статті, ця кількість оголошується і заноситься до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у графу "Кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені".
843.
11. У разі невідповідності кількості контрольних талонів, зазначених у частині восьмій цієї статті, кількості підписів виборців у списку виборців, які отримали виборчі бюлетені, складається акт із зазначенням встановленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої невідповідності, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Цей акт мають право підписати присутні уповноважені особи організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидати у депутати, їх довірені особи, офіційні спостерігачі від організацій партій, об"єднань громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі. Підписи скріплюються печаткою комісії. Після цього комісія приймає рішення щодо встановлення кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування у відповідному окрузі. Ця кількість оголошується і заноситься до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.


11. У разі невідповідності кількості контрольних талонів, зазначених у частині восьмій цієї статті, кількості підписів виборців у списку виборців, які отримали виборчі бюлетені, складається акт із зазначенням встановленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої невідповідності, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Цей акт мають право підписати присутні уповноважені особи організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидати у депутати, їх довірені особи, офіційні спостерігачі від організацій партій, об"єднань громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі. Підписи скріплюються печаткою комісії. Після цього комісія приймає рішення щодо встановлення кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування у відповідному окрузі. Ця кількість оголошується і заноситься до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.
844.
12. Список виборців, доданий до нього витяг зі списку виборців, передбачений частиною третьою статті 74 цього Закону, відкріплювальні посвідчення, заяви виборців про надання їм можливості проголосувати за межами приміщення для голосування запаковуються в окремий пакет. На пакеті робиться напис "Список виборців по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим", зазначаються номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.


12. Список виборців, доданий до нього витяг зі списку виборців, передбачений частиною третьою статті 74 цього Закону, відкріплювальні посвідчення, заяви виборців про надання їм можливості проголосувати за межами приміщення для голосування запаковуються в окремий пакет. На пакеті робиться напис "Список виборців по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим", зазначаються номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.
845.
13. Контрольні талони виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному окрузі та контрольні талони виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі запаковуються в окремі пакети. На пакетах робляться відповідні написи "Контрольні талони багатомандатного округу по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим", "Контрольні талони одномандатного округу по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим", зазначаються номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих контрольних талонів у відповідному окрузі, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.


13. Контрольні талони виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному окрузі та контрольні талони виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі запаковуються в окремі пакети. На пакетах робляться відповідні написи "Контрольні талони багатомандатного округу по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим", "Контрольні талони одномандатного округу по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим", зазначаються номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих контрольних талонів у відповідному окрузі, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.
846.
14. Перед відкриттям виборчих скриньок дільнична виборча комісія повинна перевірити, чи дорівнює окремо в багатомандатному та одномандатному округах сума кількості невикористаних виборчих бюлетенів у цьому окрузі і кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені, кількості виборчих бюлетенів у цьому окрузі, отриманих дільничною виборчою комісією. При невідповідності цих даних дільнична виборча комісія складає акт із зазначенням встановленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такого розходження, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Цей акт мають право підписати присутні уповноважені особи організацій партій, об"єднань громадян (блоків), кандидати у депутати, їх довірені особи, офіційні спостерігачі від організацій партій, об"єднань громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі. Підписи скріплюються печаткою комісії.


14. Перед відкриттям виборчих скриньок дільнична виборча комісія повинна перевірити, чи дорівнює окремо в багатомандатному та одномандатному округах сума кількості невикористаних виборчих бюлетенів у цьому окрузі і кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені, кількості виборчих бюлетенів у цьому окрузі, отриманих дільничною виборчою комісією. При невідповідності цих даних дільнична виборча комісія складає акт із зазначенням встановленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такого розходження, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Цей акт мають право підписати присутні уповноважені особи організацій партій, об"єднань громадян (блоків), кандидати у депутати, їх довірені особи, офіційні спостерігачі від організацій партій, об"єднань громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі. Підписи скріплюються печаткою комісії.
847.
15. Дільнична виборча комісія перевіряє цілісність пломб або печаток на виборчих скриньках.


15. Дільнична виборча комісія перевіряє цілісність пломб або печаток на виборчих скриньках.
848.
16. У разі виявлення на виборчих скриньках пошкоджень пломб або печаток складається акт із зазначенням характеру виявлених пошкоджень, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Цей акт мають право підписати присутні уповноважені особи організацій партій, об"єднань громадян (блоків), кандидати у депутати, їх довірені особи, офіційні спостерігачі від організацій партій, об"єднань громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі. Підписи скріплюються печаткою комісії.


16. У разі виявлення на виборчих скриньках пошкоджень пломб або печаток складається акт із зазначенням характеру виявлених пошкоджень, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Цей акт мають право підписати присутні уповноважені особи організацій партій, об"єднань громадян (блоків), кандидати у депутати, їх довірені особи, офіційні спостерігачі від організацій партій, об"єднань громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі. Підписи скріплюються печаткою комісії.
849.
17. Виборчі скриньки відкриваються дільничною виборчою комісією почергово. Першими відкриваються виборчі скриньки, що використовувалися при голосуванні виборців за межами приміщення для голосування, а останніми відкриваються, у разі їх наявності, виборчі скриньки з пошкодженими печатками або пломбами, а також іншими пошкодженнями, виявленими під час голосування.


17. Виборчі скриньки відкриваються дільничною виборчою комісією почергово. Першими відкриваються виборчі скриньки, що використовувалися при голосуванні виборців за межами приміщення для голосування, а останніми відкриваються, у разі їх наявності, виборчі скриньки з пошкодженими печатками або пломбами, а також іншими пошкодженнями, виявленими під час голосування.
850.
18. При відкритті непошкодженої виборчої скриньки її вміст висипається на стіл, за яким розміщуються члени дільничної виборчої комісії, при цьому перевіряється наявність у скриньці контрольного листа. Виборчі бюлетені з пошкодженої виборчої скриньки виймаються по одному без їх перемішування. Дільнична виборча комісія підраховує кількість виборчих бюлетенів, що знаходяться у цій скриньці, окремо по виборах народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та місцевих виборах.


18. При відкритті непошкодженої виборчої скриньки її вміст висипається на стіл, за яким розміщуються члени дільничної виборчої комісії, при цьому перевіряється наявність у скриньці контрольного листа. Виборчі бюлетені з пошкодженої виборчої скриньки виймаються по одному без їх перемішування. Дільнична виборча комісія підраховує кількість виборчих бюлетенів, що знаходяться у цій скриньці, окремо по виборах народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та місцевих виборах.
851.
19. У разі відсутності у виборчій скриньці контрольного листа дільнична виборча комісія складає у порядку, встановленому цією статтею, акт про відсутність у скриньці контрольного листа, в якому зазначає кількість виборчих бюлетенів, що знаходяться у цій скриньці, зазначених у частині вісімнадцятій цієї статті. Ці виборчі бюлетені не враховуються при встановленні загальної кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, та при підрахунку голосів виборців.


19. У разі відсутності у виборчій скриньці контрольного листа дільнична виборча комісія складає у порядку, встановленому цією статтею, акт про відсутність у скриньці контрольного листа, в якому зазначає кількість виборчих бюлетенів, що знаходяться у цій скриньці, зазначених у частині вісімнадцятій цієї статті. Ці виборчі бюлетені не враховуються при встановленні загальної кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, та при підрахунку голосів виборців.
852.
20. У разі виникнення сумнівів щодо достовірності контрольного листа рішення щодо визнання виборчих бюлетенів, що знаходяться у виборчій скриньці, такими, що не підлягають урахуванню при встановленні загальної кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, та при підрахунку голосів виборців, приймається дільничною виборчою комісією шляхом голосування.


20. У разі виникнення сумнівів щодо достовірності контрольного листа рішення щодо визнання виборчих бюлетенів, що знаходяться у виборчій скриньці, такими, що не підлягають урахуванню при встановленні загальної кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, та при підрахунку голосів виборців, приймається дільничною виборчою комісією шляхом голосування.
853.
21. Виборчі бюлетені, що не підлягають врахуванню при встановленні загальної кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, та при підрахунку голосів виборців, запаковуються окремо в багатомандатному та одномандатному округах. На пакетах робляться відповідні написи "Виборчі бюлетені, що не підлягають врахуванню в багатомандатному окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим", "Виборчі бюлетені, що не підлягають врахуванню в одномандатному окрузі Автономної Республіки Крим", зазначаються номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів у відповідному окрузі, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.


21. Виборчі бюлетені, що не підлягають врахуванню при встановленні загальної кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, та при підрахунку голосів виборців, запаковуються окремо в багатомандатному та одномандатному округах. На пакетах робляться відповідні написи "Виборчі бюлетені, що не підлягають врахуванню в багатомандатному окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим", "Виборчі бюлетені, що не підлягають врахуванню в одномандатному окрузі Автономної Республіки Крим", зазначаються номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів у відповідному окрузі, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.
854.
22. У разі проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим разом з іншими виборами перед підрахунком виборчих бюлетенів виборчі бюлетені по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим відокремлюються від виборчих бюлетенів по інших виборах. Підрахунок бюлетенів по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим проводиться після завершення підрахунку бюлетенів по виборах народних депутатів України та підписання відповідного протоколу і перед підрахунком бюлетенів по місцевих виборах.


22. У разі проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим разом з іншими виборами перед підрахунком виборчих бюлетенів виборчі бюлетені по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим відокремлюються від виборчих бюлетенів по інших виборах. Підрахунок бюлетенів по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим проводиться після завершення підрахунку бюлетенів по виборах народних депутатів України та підписання відповідного протоколу і перед підрахунком бюлетенів по місцевих виборах.
855.
23. Виборчі бюлетені для голосування в багатомандатному окрузі відокремлюються від виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі. Виборча комісія підраховує загальну кількість виборчих бюлетенів окремо в багатомандатному та одномандатному округах.


23. Виборчі бюлетені для голосування в багатомандатному окрузі відокремлюються від виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі. Виборча комісія підраховує загальну кількість виборчих бюлетенів окремо в багатомандатному та одномандатному округах.
856.
24. При підрахунку виборчих бюлетенів визначений виборчою комісією член комісії рахує виборчі бюлетені вголос. Усі предмети, що не є виборчими бюлетенями встановленої форми, складаються окремо і не підраховуються. У разі виникнення сумнівів, чи є предмет виборчим бюлетенем, дільнична виборча комісія вирішує це питання шляхом голосування. При цьому кожен член виборчої комісії має право особисто оглянути предмет. На час його огляду підрахунок виборчих бюлетенів припиняється. Предмети, що не є виборчими бюлетенями, запаковуються в окремий пакет. На пакеті робиться напис "Предмети", зазначаються номер одномандатного округу Автономної Республіки Крим, номер виборчої дільниці, дата, час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.


24. При підрахунку виборчих бюлетенів визначений виборчою комісією член комісії рахує виборчі бюлетені вголос. Усі предмети, що не є виборчими бюлетенями встановленої форми, складаються окремо і не підраховуються. У разі виникнення сумнівів, чи є предмет виборчим бюлетенем, дільнична виборча комісія вирішує це питання шляхом голосування. При цьому кожен член виборчої комісії має право особисто оглянути предмет. На час його огляду підрахунок виборчих бюлетенів припиняється. Предмети, що не є виборчими бюлетенями, запаковуються в окремий пакет. На пакеті робиться напис "Предмети", зазначаються номер одномандатного округу Автономної Республіки Крим, номер виборчої дільниці, дата, час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.
857.
25. Після підрахунку виборчих бюлетенів у всіх виборчих скриньках відповідно до вимог частини двадцять четвертої цієї статті дільнична виборча комісія підраховує загальну кількість виборчих бюлетенів у виборчих скриньках окремо в багатомандатному та одномандатному округах, за винятком виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню відповідно до положень частин дев'ятнадцятої і двадцятої цієї статті, і таким чином встановлює кількість виборців, які взяли участь у голосуванні відповідно в багатомандатному та одномандатному округах. Кожна з цих кількостей оголошується і заноситься до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.


25. Після підрахунку виборчих бюлетенів у всіх виборчих скриньках відповідно до вимог частини двадцять четвертої цієї статті дільнична виборча комісія підраховує загальну кількість виборчих бюлетенів у виборчих скриньках окремо в багатомандатному та одномандатному округах, за винятком виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню відповідно до положень частин дев'ятнадцятої і двадцятої цієї статті, і таким чином встановлює кількість виборців, які взяли участь у голосуванні відповідно в багатомандатному та одномандатному округах. Кожна з цих кількостей оголошується і заноситься до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.
858.
26. Виборчі бюлетені в багатомандатному окрузі розкладаються на місця, позначені окремими табличками, що містять з обох боків назви організацій партій, об"єднань громадян (блоків), написи: "недійсні", "проти всіх". Після цього виборчі бюлетені в одномандатному окрузі розкладаються на місця, позначені окремими табличками, що містять з обох боків прізвища кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі Автономної Республіки Крим, написи "недійсні", "проти всіх".


26. Виборчі бюлетені в багатомандатному окрузі розкладаються на місця, позначені окремими табличками, що містять з обох боків назви організацій партій, об"єднань громадян (блоків), написи: "недійсні", "проти всіх". Після цього виборчі бюлетені в одномандатному окрузі розкладаються на місця, позначені окремими табличками, що містять з обох боків прізвища кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі Автономної Республіки Крим, написи "недійсні", "проти всіх".
859.
27. При розкладанні виборчих бюлетенів визначений виборчою комісією член комісії показує кожний виборчий бюлетень усім членам комісії, виголошуючи результат волевиявлення виборця. У разі виникнення сумнівів щодо змісту виборчого бюлетеня виборча комісія вирішує питання шляхом голосування. При цьому кожен член комісії має право оглянути особисто виборчий бюлетень. На час огляду виборчого бюлетеня робота з іншими виборчими бюлетенями припиняється.


27. При розкладанні виборчих бюлетенів визначений виборчою комісією член комісії показує кожний виборчий бюлетень усім членам комісії, виголошуючи результат волевиявлення виборця. У разі виникнення сумнівів щодо змісту виборчого бюлетеня виборча комісія вирішує питання шляхом голосування. При цьому кожен член комісії має право оглянути особисто виборчий бюлетень. На час огляду виборчого бюлетеня робота з іншими виборчими бюлетенями припиняється.
860.
28. Недійсними вважаються виборчі бюлетені, на яких:


28. Недійсними вважаються виборчі бюлетені, на яких:
861.
1) відсутня печатка цієї дільничної виборчої комісії;


1) відсутня печатка цієї дільничної виборчої комісії;
862.
2) не зазначено прізвище та (або) відсутній підпис члена дільничної виборчої комісії, який його видав;


2) не зазначено прізвище та (або) відсутній підпис члена дільничної виборчої комісії, який його видав;
863.
3) у виборчому бюлетені для голосування в багатомандатному окрузі зроблено більш як одну позначку проти назв організацій партій, об"єднань громадян (блоків) чи проти назви організації партії, об"єднання громадян (блоку) і тексту "Не підтримую кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку)";


3) у виборчому бюлетені для голосування в багатомандатному окрузі зроблено більш як одну позначку проти назв організацій партій, об"єднань громадян (блоків) чи проти назви організації партії, об"єднання громадян (блоку) і тексту "Не підтримую кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку)";
864.
4) у виборчому бюлетені для голосування в одномандатному окрузі зроблено більш як одну позначку проти прізвищ кандидатів у депутати чи проти прізвища кандидата у депутати і тексту "Не підтримую жодного з кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим ";


4) у виборчому бюлетені для голосування в одномандатному окрузі зроблено більш як одну позначку проти прізвищ кандидатів у депутати чи проти прізвища кандидата у депутати і тексту "Не підтримую жодного з кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим ";
865.
5) не поставлено жодної позначки;


5) не поставлено жодної позначки;
866.
6) не відірвано контрольні талони;


6) не відірвано контрольні талони;
867.
7) неможливо з інших причин встановити зміст волевиявлення виборця.


7) неможливо з інших причин встановити зміст волевиявлення виборця.
868.
29. При виникненні сумнівів щодо дійсності виборчого бюлетеня питання вирішується дільничною виборчою комісією шляхом голосування. При цьому кожен член комісії має право особисто оглянути виборчий бюлетень. На час огляду виборчого бюлетеня підрахунок інших виборчих бюлетенів припиняється.


29. При виникненні сумнівів щодо дійсності виборчого бюлетеня питання вирішується дільничною виборчою комісією шляхом голосування. При цьому кожен член комісії має право особисто оглянути виборчий бюлетень. На час огляду виборчого бюлетеня підрахунок інших виборчих бюлетенів припиняється.
869.
30. Недійсні виборчі бюлетені підраховуються окремо в багатомандатному та одномандатному округах. Кожна з цих кількостей оголошується і заноситься до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Недійсні виборчі бюлетені запаковуються окремо в багатомандатному та одномандатному округах. На пакетах робляться написи "Недійсні виборчі бюлетені багатомандатного округу по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим", "Недійсні виборчі бюлетені одномандатного округу по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим", зазначаються номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих недійсних виборчих бюлетенів у відповідному окрузі, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.


30. Недійсні виборчі бюлетені підраховуються окремо в багатомандатному та одномандатному округах. Кожна з цих кількостей оголошується і заноситься до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Недійсні виборчі бюлетені запаковуються окремо в багатомандатному та одномандатному округах. На пакетах робляться написи "Недійсні виборчі бюлетені багатомандатного округу по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим", "Недійсні виборчі бюлетені одномандатного округу по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим", зазначаються номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих недійсних виборчих бюлетенів у відповідному окрузі, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.
870.
31. Дільнична виборча комісія підраховує кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати у багатомандатному окрузі, включених до виборчого списку кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку), а також кількість голосів виборців, які не підтримали кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі, включених до виборчого списку, від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку). Під час підрахунку голосів кожен член комісії має право перевірити або перерахувати відповідні виборчі бюлетені. Результати підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у багатомандатному окрузі оголошуються і заносяться до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі.


31. Дільнична виборча комісія підраховує кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати у багатомандатному окрузі, включених до виборчого списку кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку), а також кількість голосів виборців, які не підтримали кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі, включених до виборчого списку, від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку). Під час підрахунку голосів кожен член комісії має право перевірити або перерахувати відповідні виборчі бюлетені. Результати підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у багатомандатному окрузі оголошуються і заносяться до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі.
871.
32. Дільнична виборча комісія зобов'язана при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у багатомандатному окрузі перевірити, чи дорівнює кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці в цьому окрузі, сумі кількостей недійсних виборчих бюлетенів на виборчій дільниці в цьому окрузі, виборчих бюлетенів, голоси в яких подані за кандидатів у депутати від кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку), кількості виборчих бюлетенів, у яких виборці не підтримали кандидатів у депутати від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку). При невідповідності цих даних дільнична виборча комісія складає акт із зазначенням встановленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такого розходження, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Цей акт мають право підписати присутні уповноважені особи організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидати у депутати, їх довірені особи, офіційні спостерігачі від організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі. Підписи скріплюються печаткою комісії.


32. Дільнична виборча комісія зобов'язана при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у багатомандатному окрузі перевірити, чи дорівнює кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці в цьому окрузі, сумі кількостей недійсних виборчих бюлетенів на виборчій дільниці в цьому окрузі, виборчих бюлетенів, голоси в яких подані за кандидатів у депутати від кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку), кількості виборчих бюлетенів, у яких виборці не підтримали кандидатів у депутати від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку). При невідповідності цих даних дільнична виборча комісія складає акт із зазначенням встановленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такого розходження, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Цей акт мають право підписати присутні уповноважені особи організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидати у депутати, їх довірені особи, офіційні спостерігачі від організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі. Підписи скріплюються печаткою комісії.
872.
33. Виборчі бюлетені з голосами виборців в багатомандатному окрузі, поданими за кандидатів у депутати від кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку), та виборчі бюлетені, в яких виборці не підтримали кандидатів у депутати від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку), запаковуються окремо. На пакетах зазначаються "Вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим", назва організації партії, об"єднання громадян (блоку), "Не підтримали кандидатів у депутати по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку)", номер одномандатного округу Автономної Республіки Крим, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.


33. Виборчі бюлетені з голосами виборців в багатомандатному окрузі, поданими за кандидатів у депутати від кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку), та виборчі бюлетені, в яких виборці не підтримали кандидатів у депутати від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку), запаковуються окремо. На пакетах зазначаються "Вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим", назва організації партії, об"єднання громадян (блоку), "Не підтримали кандидатів у депутати по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку)", номер одномандатного округу Автономної Республіки Крим, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.
873.
34. Після завершення підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у багатомандатному окрузі дільнична виборча комісія підраховує кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата в депутати в одномандатному окрузі, а також кількість голосів виборців, які не підтримали жодного кандидата у депутати в цьому окрузі. Під час підрахунку голосів виборців кожен член дільничної виборчої комісії має право перевірити або перерахувати відповідні виборчі бюлетені. Результати підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі оголошуються і заносяться до протоколу про підрахунки голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі.


34. Після завершення підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у багатомандатному окрузі дільнична виборча комісія підраховує кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата в депутати в одномандатному окрузі, а також кількість голосів виборців, які не підтримали жодного кандидата у депутати в цьому окрузі. Під час підрахунку голосів виборців кожен член дільничної виборчої комісії має право перевірити або перерахувати відповідні виборчі бюлетені. Результати підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі оголошуються і заносяться до протоколу про підрахунки голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі.
874.
35. Дільнична виборча комісія при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі зобов'язана перевірити, чи дорівнює кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці в цьому окрузі, сумі кількостей недійсних виборчих бюлетенів на виборчій дільниці в цьому окрузі, виборчих бюлетенів, голоси у яких подані за кандидатів у депутати в одномандатному окрузі, виборчих бюлетенів, в яких виборці не підтримали жодного кандидата у депутати. При невідповідності цих даних дільнична виборча комісія складає акт із зазначенням встановленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такого розходження, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Цей акт мають право підписати присутні уповноважені особи організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидати у депутати, їх довірені особи, офіційні спостерігачі від організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі. Підписи скріплюються печаткою комісії.


35. Дільнична виборча комісія при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі зобов'язана перевірити, чи дорівнює кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці в цьому окрузі, сумі кількостей недійсних виборчих бюлетенів на виборчій дільниці в цьому окрузі, виборчих бюлетенів, голоси у яких подані за кандидатів у депутати в одномандатному окрузі, виборчих бюлетенів, в яких виборці не підтримали жодного кандидата у депутати. При невідповідності цих даних дільнична виборча комісія складає акт із зазначенням встановленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такого розходження, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Цей акт мають право підписати присутні уповноважені особи організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидати у депутати, їх довірені особи, офіційні спостерігачі від організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі. Підписи скріплюються печаткою комісії.
875.
36. Виборчі бюлетені з голосами виборців в одномандатному окрузі, поданими за кожного кандидата у депутати в одномандатному окрузі, та виборчі бюлетені, в яких виборці не підтримали жодного кандидата у депутати, запаковуються окремо. На пакетах відповідно зазначаються "Вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим", прізвище та ініціали кандидата у депутати, "Не підтримали жодного кандидата у депутати по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим", номер одномандатного округу Автономної Республіки Крим, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.


36. Виборчі бюлетені з голосами виборців в одномандатному окрузі, поданими за кожного кандидата у депутати в одномандатному окрузі, та виборчі бюлетені, в яких виборці не підтримали жодного кандидата у депутати, запаковуються окремо. На пакетах відповідно зазначаються "Вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим", прізвище та ініціали кандидата у депутати, "Не підтримали жодного кандидата у депутати по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим", номер одномандатного округу Автономної Республіки Крим, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.
876.
Стаття 76. Протоколи дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців


Стаття 76. Протоколи дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців
877.
1. Дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі та протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим за формами, встановленими Центральною виборчою комісією .


1. Дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі та протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим за формами, встановленими Центральною виборчою комісією .
878.
2. До протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі прописом та цифрами заносяться:


2. До протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі прописом та цифрами заносяться:
879.
1) кількість виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією;


1) кількість виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією;
880.
2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці;


2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці;
881.
3) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному окрузі;


3) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному окрузі;
882.
4) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в багатомандатному окрузі;


4) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в багатомандатному окрузі;
883.
5) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці в багатомандатному окрузі;


5) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці в багатомандатному окрузі;
884.
6) кількість виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному окрузі, визнаних недійсними;


6) кількість виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному окрузі, визнаних недійсними;
885.
7) кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі від кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку);


7) кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі від кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку);
886.
8) кількість виборців, які не підтримали кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку).


8) кількість виборців, які не підтримали кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку).
887.
3. До протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі прописом та цифрами заносяться:


3. До протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі прописом та цифрами заносяться:
888.
1) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією;


1) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією;
889.
2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці;


2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці;
890.
3) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі;


3) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі;
891.
4) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі;


4) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі;
892.
5) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці в одномандатному окрузі;


5) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці в одномандатному окрузі;
893.
6) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, визнаних недійсними;


6) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, визнаних недійсними;
894.
7) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата у депутати в одномандатному окрузі;


7) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата у депутати в одномандатному окрузі;
895.
8) кількість виборців, які не підтримали жодного кандидата у депутати в одномандатному окрузі.


8) кількість виборців, які не підтримали жодного кандидата у депутати в одномандатному окрузі.
896.
4. Протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі складається дільничною виборчою комісією у кількості примірників, яка на чотири більша, ніж кількість осіб, які входять до складу дільничної виборчої комісії, а протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим - у кількості примірників, яка на три більша, ніж кількість осіб, які входять до складу дільничної виборчої комісії. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу.


4. Протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі складається дільничною виборчою комісією у кількості примірників, яка на чотири більша, ніж кількість осіб, які входять до складу дільничної виборчої комісії, а протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим - у кількості примірників, яка на три більша, ніж кількість осіб, які входять до складу дільничної виборчої комісії. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу.
897.
5. У кожному з протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами дільничної виборчої комісії. Кожен протокол підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами дільничної виборчої комісії, які присутні на засіданні комісії. У разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколі проти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Протоколи засвідчуються печаткою дільничної виборчої комісії. Перші примірники протоколів мають право підписати уповноважені особи організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидати у депутати та їх довірені особи, офіційні спостерігачі від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, які були присутні при підрахунку голосів виборців.


5. У кожному з протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами дільничної виборчої комісії. Кожен протокол підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами дільничної виборчої комісії, які присутні на засіданні комісії. У разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколі проти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Протоколи засвідчуються печаткою дільничної виборчої комісії. Перші примірники протоколів мають право підписати уповноважені особи організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидати у депутати та їх довірені особи, офіційні спостерігачі від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, які були присутні при підрахунку голосів виборців.
898.
6. Забороняється заповнення протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці олівцем, а також внесення до них без відповідного рішення комісії будь-яких виправлень.


6. Забороняється заповнення протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці олівцем, а також внесення до них без відповідного рішення комісії будь-яких виправлень.
899.
7. Якщо після підписання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному окрузі дільнична виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на своєму засіданні розглядає питання про внесення змін до нього шляхом складення нового протоколу, на якому робиться помітка "Уточнений".


7. Якщо після підписання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному окрузі дільнична виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на своєму засіданні розглядає питання про внесення змін до нього шляхом складення нового протоколу, на якому робиться помітка "Уточнений".
900.
8. Перший і другий примірники протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі та перший примірник протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим, а за наявності і відповідні примірники кожного протоколу з поміткою "Уточнений" запаковуються в окремі пакети. На пакетах робляться відповідно написи "Протокол багатомандатного загальнокримського округу", "Протокол одномандатного округу Автономної Республіки Крим", зазначаються номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії. Третій примірник протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в багатомандатному загальнокримського виборчому окрузі та другий примірник протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим зберігаються у секретаря дільничної виборчої комісії, відповідно четвертий та третій примірники зазначених протоколів - невідкладно вивішуються для загального ознайомлення в приміщенні дільничної виборчої комісії, а решта по одному примірнику кожного протоколу видаються членам дільничної виборчої комісії.


8. Перший і другий примірники протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі та перший примірник протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим, а за наявності і відповідні примірники кожного протоколу з поміткою "Уточнений" запаковуються в окремі пакети. На пакетах робляться відповідно написи "Протокол багатомандатного загальнокримського округу", "Протокол одномандатного округу Автономної Республіки Крим", зазначаються номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії. Третій примірник протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в багатомандатному загальнокримського виборчому окрузі та другий примірник протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим зберігаються у секретаря дільничної виборчої комісії, відповідно четвертий та третій примірники зазначених протоколів - невідкладно вивішуються для загального ознайомлення в приміщенні дільничної виборчої комісії, а решта по одному примірнику кожного протоколу видаються членам дільничної виборчої комісії.
901.
9. Уповноваженим особам організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатам у депутати, їх довіреним особам, офіційним спостерігачам від організацій партій (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, які були присутні при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, на їх прохання невідкладно видаються копії зазначених у цій статті протоколів, засвідчені головою і секретарем дільничної виборчої комісії та скріплені печаткою комісії, з розрахунку не більш як по одній копії кожного протоколу для кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку) та кожного кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі.


9. Уповноваженим особам організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатам у депутати, їх довіреним особам, офіційним спостерігачам від організацій партій (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, які були присутні при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, на їх прохання невідкладно видаються копії зазначених у цій статті протоколів, засвідчені головою і секретарем дільничної виборчої комісії та скріплені печаткою комісії, з розрахунку не більш як по одній копії кожного протоколу для кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку) та кожного кандидата у депутати, зареєстрованого в одномандатному окрузі.
902.
10. Пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, виборчими бюлетенями, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також, за наявності, окремими думками членів виборчої комісії, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими комісією, після закінчення засідання комісії невідкладно доставляються до окружної виборчої комісії.


10. Пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, виборчими бюлетенями, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також, за наявності, окремими думками членів виборчої комісії, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими комісією, після закінчення засідання комісії невідкладно доставляються до окружної виборчої комісії.
903.
Стаття 77. Визнання дільничною виборчою комісією голосування на виборчій дільниці недійсним


Стаття 77. Визнання дільничною виборчою комісією голосування на виборчій дільниці недійсним
904.
1. Дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці в багатомандатному та (або) одномандатному округах недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців. Дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним за наявності лише таких обставин:


1. Дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці в багатомандатному та (або) одномандатному округах недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців. Дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним за наявності лише таких обставин:
905.
1) незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених частиною чотирнадцятою статті 73 цього Закону; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців по виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування особою більше ніж один раз) у кількості, що перевищує 10 відсотків кількості виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці у відповідному окрузі;


1) незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених частиною чотирнадцятою статті 73 цього Закону; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців по виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування особою більше ніж один раз) у кількості, що перевищує 10 відсотків кількості виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці у відповідному окрузі;
906.
2) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більше ніж на 10 відсотків кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці у відповідному окрузі;


2) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більше ніж на 10 відсотків кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці у відповідному окрузі;
907.
3) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує 10 відсотків кількості виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці у відповідному окрузі.


3) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує 10 відсотків кількості виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці у відповідному окрузі.
908.
2. У разі виявлення обставин, зазначених у частині першій цієї статті, у кожному випадку дільнична виборча комісія складає відповідний акт, який підписується всіма присутніми членами дільничної виборчої комісії та скріплюється печаткою виборчої комісії. Такий акт (акти) є підставою для розгляду дільничною виборчою комісією питання про визнання голосування на виборчій дільниці у відповідному окрузі недійсним.


2. У разі виявлення обставин, зазначених у частині першій цієї статті, у кожному випадку дільнична виборча комісія складає відповідний акт, який підписується всіма присутніми членами дільничної виборчої комісії та скріплюється печаткою виборчої комісії. Такий акт (акти) є підставою для розгляду дільничною виборчою комісією питання про визнання голосування на виборчій дільниці у відповідному окрузі недійсним.
909.
3. У разі прийняття рішення про визнання голосування на виборчій дільниці в багатомандатному та (або) одномандатному округах недійсним протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у багатомандатному загальнокримському окрузі повинен містити лише відомості, зазначені у пунктах 1 - 6 частини другої статті 76 цього Закону, а протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим - лише відомості, зазначені у пунктах 1 - 6 частини третьої статті 76 цього Закону. На місці інших відомостей ставиться прочерк. Протоколи складаються дільничною виборчою комісією у порядку, встановленому статтею 76 цього Закону.


3. У разі прийняття рішення про визнання голосування на виборчій дільниці в багатомандатному та (або) одномандатному округах недійсним протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у багатомандатному загальнокримському окрузі повинен містити лише відомості, зазначені у пунктах 1 - 6 частини другої статті 76 цього Закону, а протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим - лише відомості, зазначені у пунктах 1 - 6 частини третьої статті 76 цього Закону. На місці інших відомостей ставиться прочерк. Протоколи складаються дільничною виборчою комісією у порядку, встановленому статтею 76 цього Закону.
910.
4. Виборчі бюлетені запаковуються окремо в багатомандатному та одномандатному округах. На пакетах робляться написи "Виборчі бюлетені багатомандатного загальнокримського округу", "Виборчі бюлетені одномандатного округу Автономної Республіки Крим", зазначаються номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.


4. Виборчі бюлетені запаковуються окремо в багатомандатному та одномандатному округах. На пакетах робляться написи "Виборчі бюлетені багатомандатного загальнокримського округу", "Виборчі бюлетені одномандатного округу Автономної Республіки Крим", зазначаються номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.
911.
5. Рішення дільничної виборчої комісії про визнання голосування на виборчій дільниці в багатомандатному та (або) одномандатному округах недійсним та акт (акти), на підставі якого прийнято це рішення, додаються до протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідних виборчих округах.


5. Рішення дільничної виборчої комісії про визнання голосування на виборчій дільниці в багатомандатному та (або) одномандатному округах недійсним та акт (акти), на підставі якого прийнято це рішення, додаються до протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідних виборчих округах.
912.
Стаття 78. Порядок транспортування і передачі документів до окружної виборчої комісії Автономної Республіки Крим


Стаття 78. Порядок транспортування і передачі документів до окружної виборчої комісії Автономної Республіки Крим
913.
1. Транспортування документів, зазначених у частині десятій статті 76 цього Закону, здійснюється головою дільничної виборчої комісії (заступником голови) та іншими двома членами цієї комісії, які повинні бути представниками різних організацій партій, об"єднаннь громадян (організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку), у супроводі працівника органів внутрішніх справ. Під час транспортування документів забороняється розпечатувати пакети з виборчими бюлетенями та іншою документацією.


1. Транспортування документів, зазначених у частині десятій статті 76 цього Закону, здійснюється головою дільничної виборчої комісії (заступником голови) та іншими двома членами цієї комісії, які повинні бути представниками різних організацій партій, об"єднаннь громадян (організацій партій, об"єднаннь громадян, що входять до блоку), у супроводі працівника органів внутрішніх справ. Під час транспортування документів забороняється розпечатувати пакети з виборчими бюлетенями та іншою документацією.
914.
2. Протоколи про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідних виборчих округах та інші документи дільничної виборчої комісії передаються відповідній окружній виборчій комісії на її засіданні.


2. Протоколи про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідних виборчих округах та інші документи дільничної виборчої комісії передаються відповідній окружній виборчій комісії на її засіданні.
915.
3. Зміст протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідних виборчих округах, утвореній на судні, яке приписане до порту, розташованого в Автономній Республіці Крим, і перебуває в день виборів у плаванні під Державним Прапором України, після їх підписання членами дільничної виборчої комісії невідкладно передається дільничною виборчою комісією за допомогою технічних засобів зв'язку до відповідної окружної виборчої комісії з обов'язковою наступною передачею до неї першого і другого примірників протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі та першого примірника протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим, інших документів, зазначених у частині десятій статті 76 цього Закону.


3. Зміст протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідних виборчих округах, утвореній на судні, яке приписане до порту, розташованого в Автономній Республіці Крим, і перебуває в день виборів у плаванні під Державним Прапором України, після їх підписання членами дільничної виборчої комісії невідкладно передається дільничною виборчою комісією за допомогою технічних засобів зв'язку до відповідної окружної виборчої комісії з обов'язковою наступною передачею до неї першого і другого примірників протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі та першого примірника протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим, інших документів, зазначених у частині десятій статті 76 цього Закону.
916.
Стаття 79. Порядок прийняття та розгляд документів дільничних виборчих комісій окружною виборчою комісією


Стаття 79. Порядок прийняття та розгляд документів дільничних виборчих комісій окружною виборчою комісією
917.
1. Протоколи про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі та про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим, інші документи дільничних виборчих комісій, зазначені у частині десятій статті 76 цього Закону, приймаються і розглядаються на засіданні окружної виборчої комісії.


1. Протоколи про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі та про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим, інші документи дільничних виборчих комісій, зазначені у частині десятій статті 76 цього Закону, приймаються і розглядаються на засіданні окружної виборчої комісії.
918.
2. Засідання окружної виборчої комісії починається з моменту першого надходження протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів дільничної виборчої комісії і продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування в одномандатному окрузі. У цей час члени окружної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій.


2. Засідання окружної виборчої комісії починається з моменту першого надходження протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів дільничної виборчої комісії і продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування в одномандатному окрузі. У цей час члени окружної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій.
919.
3. У разі відповідності протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному окрузі вимогам цього Закону занесені до нього відомості оголошуються.


3. У разі відповідності протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному окрузі вимогам цього Закону занесені до нього відомості оголошуються.
920.
4. У разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному окрузі виправлень, помилок, неточностей окружна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати дільничну виборчу комісію внести зміни до цього протоколу відповідно до вимог частини сьомої статті 76 цього Закону. Під час розгляду цього питання дільничною виборчою комісією подані до окружної виборчої комісії примірники протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному окрузі та додані до нього документи зберігаються в окружній виборчій комісії.


4. У разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному окрузі виправлень, помилок, неточностей окружна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати дільничну виборчу комісію внести зміни до цього протоколу відповідно до вимог частини сьомої статті 76 цього Закону. Під час розгляду цього питання дільничною виборчою комісією подані до окружної виборчої комісії примірники протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному окрузі та додані до нього документи зберігаються в окружній виборчій комісії.
921.
5. Дільнична виборча комісія зобов'язана у строк, визначений окружною виборчою комісією, розглянути питання про внесення змін до протоколу. Протокол з поміткою "Уточнений" транспортується і передається окружній виборчій комісії в порядку, встановленому статтею 78 цього Закону.


5. Дільнична виборча комісія зобов'язана у строк, визначений окружною виборчою комісією, розглянути питання про внесення змін до протоколу. Протокол з поміткою "Уточнений" транспортується і передається окружній виборчій комісії в порядку, встановленому статтею 78 цього Закону.
922.
6. За наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидатами у депутати, їх довіреними особами та офіційними спостерігачами від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці в багатомандатному та (або) одномандатному округах.


6. За наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидатами у депутати, їх довіреними особами та офіційними спостерігачами від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці в багатомандатному та (або) одномандатному округах.
923.
7. У разі наявності акта або письмової заяви осіб, зазначених у частині першій статті 78 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів до окружної виборчої комісії окружна виборча комісія може, а у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці в багатомандатному та (або) одномандатному округах. Про прийняте рішення дільнична виборча комісія повідомляється негайно.


7. У разі наявності акта або письмової заяви осіб, зазначених у частині першій статті 78 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів до окружної виборчої комісії окружна виборча комісія може, а у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці в багатомандатному та (або) одномандатному округах. Про прийняте рішення дільнична виборча комісія повідомляється негайно.
924.
8. Протоколи про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідних округах та інші документи дільничної виборчої комісії до проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці окружною виборчою комісією зберігаються у приміщенні засідання окружної виборчої комісії.


8. Протоколи про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідних округах та інші документи дільничної виборчої комісії до проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці окружною виборчою комісією зберігаються у приміщенні засідання окружної виборчої комісії.
925.
9. Повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в багатомандатному та (або) одномандатному округах здійснюється окружною виборчою комісією з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку окружною виборчою комісією голосів виборців на виборчій дільниці мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії, і можуть бути присутніми уповноважені особи організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидати у депутати, їх довірені особи, офіційні спостерігачі від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі.


9. Повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в багатомандатному та (або) одномандатному округах здійснюється окружною виборчою комісією з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку окружною виборчою комісією голосів виборців на виборчій дільниці мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії, і можуть бути присутніми уповноважені особи організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидати у депутати, їх довірені особи, офіційні спостерігачі від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі.
926.
10. Окружна виборча комісія у разі повторного підрахунку нею голосів виборців на цій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.


10. Окружна виборча комісія у разі повторного підрахунку нею голосів виборців на цій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
927.
11. Протоколи про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в багатомандатному окрузі та (або) в одномандатному окрузі складаються окружною виборчою комісією у кількості примірників на чотири більшій, ніж кількість осіб, що входять до складу окружної виборчої комісії. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу. Ці протоколи підписуються присутніми членами окружної виборчої комісії та членами дільничної виборчої комісії, які брали участь у повторному підрахунку голосів, та засвідчуються печаткою окружної виборчої комісії. Відомості протоколів оголошуються. Перший примірник кожного протоколу мають право підписати кандидати у депутати, їх довірені особи, офіційні спостерігачі від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, які були присутні при підрахунку голосів виборців.


11. Протоколи про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в багатомандатному окрузі та (або) в одномандатному окрузі складаються окружною виборчою комісією у кількості примірників на чотири більшій, ніж кількість осіб, що входять до складу окружної виборчої комісії. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу. Ці протоколи підписуються присутніми членами окружної виборчої комісії та членами дільничної виборчої комісії, які брали участь у повторному підрахунку голосів, та засвідчуються печаткою окружної виборчої комісії. Відомості протоколів оголошуються. Перший примірник кожного протоколу мають право підписати кандидати у депутати, їх довірені особи, офіційні спостерігачі від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, які були присутні при підрахунку голосів виборців.
928.
12. У разі виявлення окружною виборчою комісією на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 77 цього Закону, чи інших обставин, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців на виборчій дільниці, окружна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування на виборчій дільниці в багатомандатному та (або) одномандатному округах недійсним. У цьому випадку протокол про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці в багатомандатному та (або) в одномандатному округах складається у порядку, зазначеному у частині одинадцятій цієї статті, та повинен містити лише відомості, зазначені відповідно у пунктах 1 - 6 частини другої та пунктах 1 - 6 частини третьої статті 76 цього Закону.


12. У разі виявлення окружною виборчою комісією на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 77 цього Закону, чи інших обставин, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців на виборчій дільниці, окружна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування на виборчій дільниці в багатомандатному та (або) одномандатному округах недійсним. У цьому випадку протокол про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці в багатомандатному та (або) в одномандатному округах складається у порядку, зазначеному у частині одинадцятій цієї статті, та повинен містити лише відомості, зазначені відповідно у пунктах 1 - 6 частини другої та пунктах 1 - 6 частини третьої статті 76 цього Закону.
929.
13. Перший примірник протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці у відповідному окрузі разом з відповідним протоколом дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, голосування на якій визнано недійсним, рішенням окружної виборчої комісії про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним в багатомандатному та (або) одномандатному окрузі додається відповідно до протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та (або) до протоколу окружної виборчої комісії про результати виборів депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим у відповідному одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим. Другий примірник протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі зберігається у секретаря окружної виборчої комісії, третій - передається дільничній виборчій комісії, четвертий - відразу вивішується для загального ознайомлення у приміщенні окружної виборчої комісії, а решта по одному примірнику видається членам окружної виборчої комісії. Відомості протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці у відповідному окрузі оголошуються.


13. Перший примірник протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці у відповідному окрузі разом з відповідним протоколом дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, голосування на якій визнано недійсним, рішенням окружної виборчої комісії про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним в багатомандатному та (або) одномандатному окрузі додається відповідно до протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та (або) до протоколу окружної виборчої комісії про результати виборів депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим у відповідному одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим. Другий примірник протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі зберігається у секретаря окружної виборчої комісії, третій - передається дільничній виборчій комісії, четвертий - відразу вивішується для загального ознайомлення у приміщенні окружної виборчої комісії, а решта по одному примірнику видається членам окружної виборчої комісії. Відомості протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці у відповідному окрузі оголошуються.
930.
Стаття 80. Встановлення підсумків голосування у багатомандатному окрузі в межах одномандатного округу


Стаття 80. Встановлення підсумків голосування у багатомандатному окрузі в межах одномандатного округу
931.
1. Окружна виборча комісія після прийняття і розгляду протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідних округах, у тому числі з поміткою "Уточнений", на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі та повідомлень про зміст таких протоколів дільничних виборчих комісій, переданих за допомогою технічних засобів зв'язку з виборчих дільниць, утворених на суднах, які приписані до портів, розташованих в Автономній Республіці Крим, і в день виборів перебувають у плаванні під Державним Прапором України, а у разі повторного підрахунку голосів виборців - протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі встановлює:


1. Окружна виборча комісія після прийняття і розгляду протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідних округах, у тому числі з поміткою "Уточнений", на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі та повідомлень про зміст таких протоколів дільничних виборчих комісій, переданих за допомогою технічних засобів зв'язку з виборчих дільниць, утворених на суднах, які приписані до портів, розташованих в Автономній Республіці Крим, і в день виборів перебувають у плаванні під Державним Прапором України, а у разі повторного підрахунку голосів виборців - протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі встановлює:
932.
1) кількість виборчих бюлетенів для голосування у багатомандатному окрузі, одержаних дільничними виборчими комісіями одномандатного округу;


1) кількість виборчих бюлетенів для голосування у багатомандатному окрузі, одержаних дільничними виборчими комісіями одномандатного округу;
933.
2) кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях одномандатного округу;


2) кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях одномандатного округу;
934.
3) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному окрузі;


3) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному окрузі;
935.
4) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в багатомандатному окрузі;


4) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в багатомандатному окрузі;
936.
5) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в багатомандатному окрузі в межах одномандатного округу;


5) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в багатомандатному окрузі в межах одномандатного округу;
937.
6) кількість виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному окрузі, визнаних недійсними;


6) кількість виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному окрузі, визнаних недійсними;
938.
7) кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати від кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку) в багатомандатному окрузі;


7) кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати від кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку) в багатомандатному окрузі;
939.
8) кількість виборців, які не підтримали кандидатів у депутати від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку) в багатомандатному окрузі.


8) кількість виборців, які не підтримали кандидатів у депутати від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку) в багатомандатному окрузі.
940.
2. Відомості про підсумки голосування в багатомандатному окрузі в межах одномандатного округу цифрами і прописом заносяться до протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу.


2. Відомості про підсумки голосування в багатомандатному окрузі в межах одномандатного округу цифрами і прописом заносяться до протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу.
941.
3. Протокол про підсумки голосування в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу складається окружною виборчою комісією у кількості примірників на три більшій, ніж кількість осіб, які входять до складу окружної виборчої комісії. Примірники протоколу нумеруються і мають однакову юридичну силу.


3. Протокол про підсумки голосування в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу складається окружною виборчою комісією у кількості примірників на три більшій, ніж кількість осіб, які входять до складу окружної виборчої комісії. Примірники протоколу нумеруються і мають однакову юридичну силу.
942.
4. Забороняється заповнення протоколу про підсумки голосування в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу олівцем, а також внесення до нього без відповідного рішення комісії будь-яких виправлень.


4. Забороняється заповнення протоколу про підсумки голосування в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу олівцем, а також внесення до нього без відповідного рішення комісії будь-яких виправлень.
943.
5. Протокол про підсумки голосування в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами окружної виборчої комісії, які присутні на засіданні комісії, та засвідчується печаткою окружної виборчої комісії. У протоколі зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами окружної виборчої комісії. У разі відсутності підпису члена окружної виборчої комісії у протоколі проти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Перший примірник протоколу мають право підписати уповноважені особи організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидати у депутати, їх довірені особи та офіційні спостерігачі від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, які були присутні при встановленні підсумків голосування в багатомандатному окрузі в межах одномандатного округу. Якщо після підписання зазначеного протоколу окружна виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на своєму засіданні розглядає питання про внесення змін до протоколу шляхом складення нового протоколу, на якому робиться позначка "Уточнений".


5. Протокол про підсумки голосування в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами окружної виборчої комісії, які присутні на засіданні комісії, та засвідчується печаткою окружної виборчої комісії. У протоколі зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами окружної виборчої комісії. У разі відсутності підпису члена окружної виборчої комісії у протоколі проти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Перший примірник протоколу мають право підписати уповноважені особи організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидати у депутати, їх довірені особи та офіційні спостерігачі від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, які були присутні при встановленні підсумків голосування в багатомандатному окрузі в межах одномандатного округу. Якщо після підписання зазначеного протоколу окружна виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на своєму засіданні розглядає питання про внесення змін до протоколу шляхом складення нового протоколу, на якому робиться позначка "Уточнений".
944.
6. Перший примірник протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу, а у разі внесення змін до цього протоколу - і протокол, в якому були допущені неточності (описки чи помилки у цифрах), разом з відповідними протоколами та актами дільничних виборчих комісій, рішеннями, прийнятими на підставі цих актів, та, за наявності, протоколами окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу, окремими думками членів окружної виборчої комісії, заявами і скаргами про порушення окружною виборчою комісією порядку встановлення підсумків голосування в багатомандатному загальнокримському окрузі в межах одномандатного округу та рішеннями, прийнятими окружною виборчою комісією за результатами їх розгляду, окружна виборча комісія невідкладно надсилає до виборчої комісії Автономної Республіки Крим, другий примірник протоколу зберігається в окружній виборчій комісії, третій - невідкладно вивішується для загального ознайомлення у приміщенні окружної виборчої комісії, а решта по одному примірнику видається членам окружної виборчої комісії.


6. Перший примірник протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу, а у разі внесення змін до цього протоколу - і протокол, в якому були допущені неточності (описки чи помилки у цифрах), разом з відповідними протоколами та актами дільничних виборчих комісій, рішеннями, прийнятими на підставі цих актів, та, за наявності, протоколами окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу, окремими думками членів окружної виборчої комісії, заявами і скаргами про порушення окружною виборчою комісією порядку встановлення підсумків голосування в багатомандатному загальнокримському окрузі в межах одномандатного округу та рішеннями, прийнятими окружною виборчою комісією за результатами їх розгляду, окружна виборча комісія невідкладно надсилає до виборчої комісії Автономної Республіки Крим, другий примірник протоколу зберігається в окружній виборчій комісії, третій - невідкладно вивішується для загального ознайомлення у приміщенні окружної виборчої комісії, а решта по одному примірнику видається членам окружної виборчої комісії.
945.
7. Уповноваженим особам організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) на їх прохання невідкладно видається копія протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та, за наявності, протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу з розрахунку по одній копії кожного протоколу для кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку).


7. Уповноваженим особам організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) на їх прохання невідкладно видається копія протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та, за наявності, протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу з розрахунку по одній копії кожного протоколу для кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку).
946.
Стаття 81. Встановлення результатів виборів в одномандатному окрузі


Стаття 81. Встановлення результатів виборів в одномандатному окрузі
947.
1. Окружна виборча комісія після встановлення підсумків голосування в багатомандатному окрузі в межах одномандатного округу на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим, у тому числі з поміткою "Уточнений", та повідомлень про зміст таких протоколів дільничної виборчої комісії, переданих за допомогою технічних засобів зв'язку з виборчих дільниць, утворених на суднах, які приписані до портів, розташованих в Автономній Республіці Крим, і у день виборів перебувають у плаванні під Державним Прапором України, а у разі повторного підрахунку голосів виборців - протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим встановлює:


1. Окружна виборча комісія після встановлення підсумків голосування в багатомандатному окрузі в межах одномандатного округу на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим, у тому числі з поміткою "Уточнений", та повідомлень про зміст таких протоколів дільничної виборчої комісії, переданих за допомогою технічних засобів зв'язку з виборчих дільниць, утворених на суднах, які приписані до портів, розташованих в Автономній Республіці Крим, і у день виборів перебувають у плаванні під Державним Прапором України, а у разі повторного підрахунку голосів виборців - протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим встановлює:
948.
1) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, одержаних дільничними виборчими комісіями;


1) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, одержаних дільничними виборчими комісіями;
949.
2) кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях одномандатного округу;


2) кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях одномандатного округу;
950.
3) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі;


3) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі;
951.
4) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі;


4) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі;
952.
5) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному окрузі;


5) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному окрузі;
953.
6) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, визнаних недійсними;


6) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, визнаних недійсними;
954.
7) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата у депутати;


7) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата у депутати;
955.
8) кількість виборців, які не підтримали жодного кандидата у депутати.


8) кількість виборців, які не підтримали жодного кандидата у депутати.
956.
2. Відомості про підсумки голосування в одномандатному окрузі цифрами і прописом заносяться до протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим.


2. Відомості про підсумки голосування в одномандатному окрузі цифрами і прописом заносяться до протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим.
957.
3 Протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим складається окружною виборчою комісією у кількості примірників на три більшій, ніж кількість осіб, які входять до складу окружної виборчої комісії. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу.


3 Протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим складається окружною виборчою комісією у кількості примірників на три більшій, ніж кількість осіб, які входять до складу окружної виборчої комісії. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу.
958.
4. Забороняється заповнення протоколу про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим олівцем, а також внесення до нього без відповідного рішення комісії будь-яких виправлень.


4. Забороняється заповнення протоколу про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим олівцем, а також внесення до нього без відповідного рішення комісії будь-яких виправлень.
959.
5. Протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами окружної виборчої комісії, які присутні на засіданні комісії, та засвідчується печаткою окружної виборчої комісії. У протоколі зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами окружної виборчої комісії. У разі відсутності підпису члена окружної виборчої комісії у протоколі проти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Перший примірник протоколу мають право підписати уповноважені особи організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидати у депутати, їх довірені особи та офіційні спостерігачі від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, які були присутні при встановленні підсумків голосування в одномандатному окрузі. Якщо після підписання зазначеного протоколу окружна виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на своєму засіданні розглядає питання про внесення змін до протоколу шляхом складення нового протоколу, на якому робиться позначка "Уточнений".


5. Протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами окружної виборчої комісії, які присутні на засіданні комісії, та засвідчується печаткою окружної виборчої комісії. У протоколі зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами окружної виборчої комісії. У разі відсутності підпису члена окружної виборчої комісії у протоколі проти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Перший примірник протоколу мають право підписати уповноважені особи організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидати у депутати, їх довірені особи та офіційні спостерігачі від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, які були присутні при встановленні підсумків голосування в одномандатному окрузі. Якщо після підписання зазначеного протоколу окружна виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на своєму засіданні розглядає питання про внесення змін до протоколу шляхом складення нового протоколу, на якому робиться позначка "Уточнений".
960.
6. Перший примірник протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі Автономної Республіки Крим, а у разі внесення змін до цього протоколу - і протокол, в якому були допущені неточності (описки чи помилки у цифрах), разом з відповідними протоколами та актами дільничних виборчих комісій, рішеннями, прийнятими на підставі цих актів, та, за наявності, протоколами окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в одномандатному окрузі Автономної Республіки Крим, окремими думками членів окружної виборчої комісії, заявами і скаргами про порушення окружною виборчою комісією порядку встановлення підсумків голосування в одномандатному окрузі та рішеннями, прийнятими окружною виборчою комісією за результатами їх розгляду, окружна виборча комісія невідкладно надсилає до виборчої комісії Автономної Республіки Крим, другий примірник протоколу зберігається в окружній виборчій комісії, третій - невідкладно вивішується для загального ознайомлення у приміщенні окружної виборчої комісії, а решта по одному примірнику видається членам окружної виборчої комісії.


6. Перший примірник протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі Автономної Республіки Крим, а у разі внесення змін до цього протоколу - і протокол, в якому були допущені неточності (описки чи помилки у цифрах), разом з відповідними протоколами та актами дільничних виборчих комісій, рішеннями, прийнятими на підставі цих актів, та, за наявності, протоколами окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в одномандатному окрузі Автономної Республіки Крим, окремими думками членів окружної виборчої комісії, заявами і скаргами про порушення окружною виборчою комісією порядку встановлення підсумків голосування в одномандатному окрузі та рішеннями, прийнятими окружною виборчою комісією за результатами їх розгляду, окружна виборча комісія невідкладно надсилає до виборчої комісії Автономної Республіки Крим, другий примірник протоколу зберігається в окружній виборчій комісії, третій - невідкладно вивішується для загального ознайомлення у приміщенні окружної виборчої комісії, а решта по одному примірнику видається членам окружної виборчої комісії.
961.
7. Уповноваженим особам організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатам у депутати, їх довіреним особам, офіційним спостерігачам від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, на їх прохання невідкладно видається копія протоколу.


7. Уповноваженим особам організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатам у депутати, їх довіреним особам, офіційним спостерігачам від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, на їх прохання невідкладно видається копія протоколу.
962.
8. Окружна виборча комісія на підставі протоколу про підсумки голосування виборців в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим приймає одне із рішень про результати виборів депутата в одномандатному окрузі: про визнання депутата Автономної Республіки Крим обраним, про повторне голосування в одномандатному окрузі, про подання до виборчої комісії Автономної Республіки Крим щодо визнання виборів в одномандатному окрузі недійсними.


8. Окружна виборча комісія на підставі протоколу про підсумки голосування виборців в одномандатному виборчому окрузі Автономної Республіки Крим приймає одне із рішень про результати виборів депутата в одномандатному окрузі: про визнання депутата Автономної Республіки Крим обраним, про повторне голосування в одномандатному окрузі, про подання до виборчої комісії Автономної Республіки Крим щодо визнання виборів в одномандатному окрузі недійсними.
963.
9. Обраним депутатом Автономної Республіки Крим у відповідному одномандатному окрузі вважається кандидат у депутати, який одержав більшість голосів виборців, які взяли участь у голосуванні, відносно інших кандидатів у депутати, які балотувалися в цьому окрузі. У разі, коли до виборчого бюлетеня було включено лише одного кандидата у депутати, він вважається обраним, якщо кількість голосів виборців, поданих за нього, перевищує кількість виборців, які не підтримали жодного з кандидатів у депутати в одномандатному окрузі.


9. Обраним депутатом Автономної Республіки Крим у відповідному одномандатному окрузі вважається кандидат у депутати, який одержав більшість голосів виборців, які взяли участь у голосуванні, відносно інших кандидатів у депутати, які балотувалися в цьому окрузі. У разі, коли до виборчого бюлетеня було включено лише одного кандидата у депутати, він вважається обраним, якщо кількість голосів виборців, поданих за нього, перевищує кількість виборців, які не підтримали жодного з кандидатів у депутати в одномандатному окрузі.
964.
10. Рішення про результати виборів в одномандатному окрузі Автономної Республіки Крим окружна виборча комісія разом з документами, зазначеними у частині шостій цієї статті, невідкладно надсилає до виборчої Автономної Республіки Крим.


10. Рішення про результати виборів в одномандатному окрузі Автономної Республіки Крим окружна виборча комісія разом з документами, зазначеними у частині шостій цієї статті, невідкладно надсилає до виборчої Автономної Республіки Крим.
965.
11. Якщо на день виборів в одномандатному окрузі не залишилося зареєстрованим жодного кандидата у депутати, окружна виборча комісія приймає рішення про визнання виборів депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим у відповідному одномандатному виборчому окрузі такими, що не відбулися. Це рішення разом з виборчими документами, зазначеними у частині п'ятій статті 80 цього Закону, надсилається до виборчої комісії Автономної Республіці Крим.


11. Якщо на день виборів в одномандатному окрузі не залишилося зареєстрованим жодного кандидата у депутати, окружна виборча комісія приймає рішення про визнання виборів депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим у відповідному одномандатному виборчому окрузі такими, що не відбулися. Це рішення разом з виборчими документами, зазначеними у частині п'ятій статті 80 цього Закону, надсилається до виборчої комісії Автономної Республіці Крим.
966.
Стаття 82. Повторне голосування в одномандатному окрузі


Стаття 82. Повторне голосування в одномандатному окрузі
967.
1. У разі, якщо найбільшу і водночас однакову кількість голосів виборців в одномандатному окрузі набрали два або більше кандидатів у депутати, окружна виборча комісія приймає рішення про призначення повторного голосування щодо цих кандидатів у депутати.


1. У разі, якщо найбільшу і водночас однакову кількість голосів виборців в одномандатному окрузі набрали два або більше кандидатів у депутати, окружна виборча комісія приймає рішення про призначення повторного голосування щодо цих кандидатів у депутати.
968.
2. Повторне голосування призначається не пізніш як на чотирнадцятий день після дня виборів і проводиться в неділю з додержанням вимог цього Закону.


2. Повторне голосування призначається не пізніш як на чотирнадцятий день після дня виборів і проводиться в неділю з додержанням вимог цього Закону.
969.
3. Форма бюлетеня для повторного голосування в одномандатному окрузі з додержанням вимог статті 69 цього Закону затверджується Центральною виборчою комісією.


3. Форма бюлетеня для повторного голосування в одномандатному окрузі з додержанням вимог статті 69 цього Закону затверджується Центральною виборчою комісією.
970.
4. Текст виборчого бюлетеня для повторного голосування в одномандатному окрузі затверджується окружною виборчою комісією не пізніш як на другий день після дня виборів з додержанням вимог частини п'ятої статті 69 цього Закону. Текст цього бюлетеня невідкладно надсилається до виборчої комісії Автономної Республіки Крим.


4. Текст виборчого бюлетеня для повторного голосування в одномандатному окрузі затверджується окружною виборчою комісією не пізніш як на другий день після дня виборів з додержанням вимог частини п'ятої статті 69 цього Закону. Текст цього бюлетеня невідкладно надсилається до виборчої комісії Автономної Республіки Крим.
971.
5. Бюлетені для повторного голосування повинні бути виготовлені не пізніш як за п'ять днів до дня виборів і передані окружній виборчій комісії не пізніш як за три дні до дня виборів.


5. Бюлетені для повторного голосування повинні бути виготовлені не пізніш як за п'ять днів до дня виборів і передані окружній виборчій комісії не пізніш як за три дні до дня виборів.
972.
6. У разі, якщо з числа кандидатів у депутати, які набрали найбільшу і водночас однакову кількість голосів виборців в одномандатному окрузі, залишився один кандидат у депутати у зв'язку з вибуттям з балотування інших зазначених кандидатів у депутати, окружна виборча комісія скасовує рішення про проведення повторного голосування і приймає рішення про визнання цього кандидата у депутати обраним депутатом Автономної Республіки Крим в цьому окрузі.


6. У разі, якщо з числа кандидатів у депутати, які набрали найбільшу і водночас однакову кількість голосів виборців в одномандатному окрузі, залишився один кандидат у депутати у зв'язку з вибуттям з балотування інших зазначених кандидатів у депутати, окружна виборча комісія скасовує рішення про проведення повторного голосування і приймає рішення про визнання цього кандидата у депутати обраним депутатом Автономної Республіки Крим в цьому окрузі.
973.
7. У разі, якщо всі кандидати у депутати, які набрали найбільшу і водночас однакову кількість голосів виборців в одномандатному окрузі, зняли свої кандидатури з балотування, окружна виборча комісія скасовує рішення про проведення повторного голосування і приймає рішення про визнання виборів в цьому окрузі такими, що не відбулися.


7. У разі, якщо всі кандидати у депутати, які набрали найбільшу і водночас однакову кількість голосів виборців в одномандатному окрузі, зняли свої кандидатури з балотування, окружна виборча комісія скасовує рішення про проведення повторного голосування і приймає рішення про визнання виборів в цьому окрузі такими, що не відбулися.
974.
8. Рішення окружної виборчої комісії, зазначені у частинах шостій і сьомій цієї статті, невідкладно надсилаються окружною виборчою комісією до виборчої комісії Автономної Республіки Крим та оприлюднюються у місцевих засобах масової інформації не пізніш як на другий день після дня їх прийняття.


8. Рішення окружної виборчої комісії, зазначені у частинах шостій і сьомій цієї статті, невідкладно надсилаються окружною виборчою комісією до виборчої комісії Автономної Республіки Крим та оприлюднюються у місцевих засобах масової інформації не пізніш як на другий день після дня їх прийняття.
975.
Стаття 83. Встановлення результатів виборів депутатів в багатомандатному окрузі


Стаття 83. Встановлення результатів виборів депутатів в багатомандатному окрузі
976.
1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим на своєму засіданні на підставі протоколів окружних виборчих комісій про підсумки голосування в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі в межах відповідних одномандатних виборчих округів Автономної Республіки Крим не пізніш як на 15-ий день з дня виборів встановлює результати виборів депутатів в багатомандатному окрузі, про що складає протокол. До протоколу про результати виборів депутатів в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі заносяться прописом та цифрами такі відомості:


1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим на своєму засіданні на підставі протоколів окружних виборчих комісій про підсумки голосування в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі в межах відповідних одномандатних виборчих округів Автономної Республіки Крим не пізніш як на 15-ий день з дня виборів встановлює результати виборів депутатів в багатомандатному окрузі, про що складає протокол. До протоколу про результати виборів депутатів в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі заносяться прописом та цифрами такі відомості:
977.
1) кількість виготовлених виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному окрузі;


1) кількість виготовлених виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному окрузі;
978.
2) кількість виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному окрузі, одержаних дільничними виборчими комісіями;


2) кількість виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному окрузі, одержаних дільничними виборчими комісіями;
979.
3) кількість виборців, внесених до списків виборців на виборчих дільницях;


3) кількість виборців, внесених до списків виборців на виборчих дільницях;
980.
4) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному окрузі;


4) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному окрузі;
981.
5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в багатомандатному окрузі;


5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в багатомандатному окрузі;
982.
6) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у багатомандатному окрузі;


6) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у багатомандатному окрузі;
983.
7) кількість виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному окрузі, визнаних недійсними;


7) кількість виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному окрузі, визнаних недійсними;
984.
8) кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати, включених до виборчого списку кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку);


8) кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати, включених до виборчого списку кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку);
985.
9) відсоток голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку), у відношенні до кількості виборців, які взяли участь у голосуванні;


9) відсоток голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку), у відношенні до кількості виборців, які взяли участь у голосуванні;
986.
10) кількість виборців, які не підтримали кандидатів у депутати, включених до виборчих списків організацій партій, об"єднаннь громадян(блоків), від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку).


10) кількість виборців, які не підтримали кандидатів у депутати, включених до виборчих списків організацій партій, об"єднаннь громадян(блоків), від жодної організації партії, об"єднання громадян (блоку).
987.
2. Право на участь у розподілі депутатських мандатів набувають кандидати у депутати, включені до виборчих списків організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), що отримали п'ять і більше відсотків голосів виборців, які взяли участь у голосуванні.


2. Право на участь у розподілі депутатських мандатів набувають кандидати у депутати, включені до виборчих списків організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), що отримали п'ять і більше відсотків голосів виборців, які взяли участь у голосуванні.
988.
3. Кандидати у депутати, включені до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), який отримав менше п'яти відсотків голосів виборців, які взяли участь у голосуванні, права на участь у розподілі депутатських мандатів не мають.


3. Кандидати у депутати, включені до виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), який отримав менше п'яти відсотків голосів виборців, які взяли участь у голосуванні, права на участь у розподілі депутатських мандатів не мають.
989.
4. Депутатські мандати розподіляються між виборчими списками організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) пропорційно до кількості отриманих голосів виборців кандидатами у депутати, включеними до виборчих списків, які зазначені у частині другій цієї статті, у послідовності, визначеній частинами п'ятою - сьомою цієї статті.


4. Депутатські мандати розподіляються між виборчими списками організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) пропорційно до кількості отриманих голосів виборців кандидатами у депутати, включеними до виборчих списків, які зазначені у частині другій цієї статті, у послідовності, визначеній частинами п'ятою - сьомою цієї статті.
990.
5. Кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата (далі - виборча квота), обчислюється шляхом ділення сумарної кількості голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати, включених до виборчих списків організацій партій, об"єднаннь громадян(блоків), що отримали п'ять і більше відсотків голосів виборців, на число депутатських мандатів.


5. Кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата (далі - виборча квота), обчислюється шляхом ділення сумарної кількості голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати, включених до виборчих списків організацій партій, об"єднаннь громадян(блоків), що отримали п'ять і більше відсотків голосів виборців, на число депутатських мандатів.
991.
6. Кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати, включених до виборчих списків кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку), що набули право на участь у розподілі депутатських мандатів, ділиться на виборчу квоту. Ціла частина отриманого числа становить кількість депутатських мандатів, що отримали кандидати у депутати цієї організації партії, об"єднання громадян (блоку). Дробові залишки враховуються при розподілі решти депутатських мандатів, що залишаються після цього нерозподіленими.


6. Кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати, включених до виборчих списків кожної організації партії, об"єднання громадян (блоку), що набули право на участь у розподілі депутатських мандатів, ділиться на виборчу квоту. Ціла частина отриманого числа становить кількість депутатських мандатів, що отримали кандидати у депутати цієї організації партії, об"єднання громадян (блоку). Дробові залишки враховуються при розподілі решти депутатських мандатів, що залишаються після цього нерозподіленими.
992.
7. Організації партій, об"єднаннь громадян(блоки), кандидати у депутати від яких мають більші порівняно з іншими дробові залишки після ділення, отримують по одному додатковому депутатському мандату, починаючи з виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), що має найбільший дробовий залишок. Якщо дробові залишки у двох чи більше виборчих списках організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) однакові, першим додатковий депутатський мандат отримує той виборчий список організації партії, об"єднання громадян (блоку), за кандидатів у депутати від якої віддано більшу кількість голосів виборців.


7. Організації партій, об"єднаннь громадян(блоки), кандидати у депутати від яких мають більші порівняно з іншими дробові залишки після ділення, отримують по одному додатковому депутатському мандату, починаючи з виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), що має найбільший дробовий залишок. Якщо дробові залишки у двох чи більше виборчих списках організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) однакові, першим додатковий депутатський мандат отримує той виборчий список організації партії, об"єднання громадян (блоку), за кандидатів у депутати від якої віддано більшу кількість голосів виборців.
993.
8. Результатом виборів депутатів є визначення в порядку черговості у виборчих списках організацій партій, об"єднання громадян (блоків) осіб, обраних депутатами від партій, об"єднаннь громадян (блоків), відповідно до кількості депутатських мандатів, отриманих виборчими списками організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків).


8. Результатом виборів депутатів є визначення в порядку черговості у виборчих списках організацій партій, об"єднання громадян (блоків) осіб, обраних депутатами від партій, об"єднаннь громадян (блоків), відповідно до кількості депутатських мандатів, отриманих виборчими списками організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків).
994.
9. Після встановлення кількості депутатських мандатів, отриманих виборчими списками організацій партій, об"єднань громадян (блоків), та визначення відповідно до вимог частин сьомої і восьмої цієї статті осіб, обраних депутатами, виборча комісія Автономної Республіки Крим у протоколі про результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі зазначає:


9. Після встановлення кількості депутатських мандатів, отриманих виборчими списками організацій партій, об"єднань громадян (блоків), та визначення відповідно до вимог частин сьомої і восьмої цієї статті осіб, обраних депутатами, виборча комісія Автономної Республіки Крим у протоколі про результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим в багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі зазначає:
995.
1) кількість депутатських мандатів, отриманих виборчими списками організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків);


1) кількість депутатських мандатів, отриманих виборчими списками організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків);
996.
2) прізвища, імена, по батькові, рік народження, професію, посаду (заняття), місце роботи, адресу постійного місця проживання, партійність обраних депутатів.


2) прізвища, імена, по батькові, рік народження, професію, посаду (заняття), місце роботи, адресу постійного місця проживання, партійність обраних депутатів.
997.
10. Протокол виборчої комісії Автономної Республіки Крим про результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим у багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі складається у двох примірниках, підписується головою, заступником голови, секретарем комісії та іншими членами комісії, присутніми на засіданні, і скріплюється печаткою виборчої комісії Автономної Республіки Крим. До протоколу додаються, за наявності, окремі думки членів виборчої комісії Автономної Республіки Крим, заяви і скарги щодо порушень порядку встановлення результатів виборів в багатомандатному окрузі виборчою комісією Автономної Республіки Крим та рішення, які комісія прийняла в результаті їх розгляду. Перший примірник протоколу зберігається у виборчій комісії Автономної Республіки Крим, другий - невідкладно вивішується для загального ознайомлення у приміщенні виборчої комісії Автономної Республіки Крим. На прохання представників організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) їм видаються копії протоколу.


10. Протокол виборчої комісії Автономної Республіки Крим про результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим у багатомандатному загальнокримському виборчому окрузі складається у двох примірниках, підписується головою, заступником голови, секретарем комісії та іншими членами комісії, присутніми на засіданні, і скріплюється печаткою виборчої комісії Автономної Республіки Крим. До протоколу додаються, за наявності, окремі думки членів виборчої комісії Автономної Республіки Крим, заяви і скарги щодо порушень порядку встановлення результатів виборів в багатомандатному окрузі виборчою комісією Автономної Республіки Крим та рішення, які комісія прийняла в результаті їх розгляду. Перший примірник протоколу зберігається у виборчій комісії Автономної Республіки Крим, другий - невідкладно вивішується для загального ознайомлення у приміщенні виборчої комісії Автономної Республіки Крим. На прохання представників організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) їм видаються копії протоколу.
998.
Стаття 84. Визнання виборів недійсними в одномандатному окрузі


Стаття 84. Визнання виборів недійсними в одномандатному окрузі
999.
1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим може визнати вибори депутата в одномандатному окрузі недійсними за поданням відповідної окружної виборчої комісії у разі, якщо:


1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим може визнати вибори депутата в одномандатному окрузі недійсними за поданням відповідної окружної виборчої комісії у разі, якщо:
1000.
1) в ході проведення виборів депутата в одномандатному окрузі або при підрахунку голосів виборців у цьому окрузі мали місце порушення вимог цього Закону, які не дозволяють з достовірністю визначити результати волевиявлення виборців;


1) в ході проведення виборів депутата в одномандатному окрузі або при підрахунку голосів виборців у цьому окрузі мали місце порушення вимог цього Закону, які не дозволяють з достовірністю визначити результати волевиявлення виборців;
1001.
2) кількість виборчих дільниць, на яких голосування в одномандатному окрузі було визнано недійсним, становить не менше 25 відсотків від загальної кількості виборчих дільниць, утворених на території цього одномандатного округу.


2) кількість виборчих дільниць, на яких голосування в одномандатному окрузі було визнано недійсним, становить не менше 25 відсотків від загальної кількості виборчих дільниць, утворених на території цього одномандатного округу.
1002.
2. Не можуть бути підставою для визнання недійсними виборів депутата в одномандатному окрузі порушення вимог цього Закону, які мали на меті спонукати чи спонукали виборців голосувати за кандидатів у депутати, не обраних депутатами за результатами голосування в цьому окрузі, а також порушення, що мали місце на виборах депутатів в багатомандатному окрузі в межах території одномандатного округу.


2. Не можуть бути підставою для визнання недійсними виборів депутата в одномандатному окрузі порушення вимог цього Закону, які мали на меті спонукати чи спонукали виборців голосувати за кандидатів у депутати, не обраних депутатами за результатами голосування в цьому окрузі, а також порушення, що мали місце на виборах депутатів в багатомандатному окрузі в межах території одномандатного округу.
1003.
3. Рішення про внесення подання до виборчої комісії Автономної Республіки Крим про визнання виборів депутата в одномандатному окрузі недійсними приймається на засіданні окружної виборчої комісії двома третинами членів комісії від її складу.


3. Рішення про внесення подання до виборчої комісії Автономної Республіки Крим про визнання виборів депутата в одномандатному окрузі недійсними приймається на засіданні окружної виборчої комісії двома третинами членів комісії від її складу.
1004.
4. Подання про визнання виборів депутата в одномандатному окрузі недійсними, яке повинно містити мотивовані підстави визнання виборів недійсними, вноситься окружною виборчою комісією до виборчої комісії Автономної Республіки Крим разом з документами, зазначеними у частині шостій статті 80 і частинах першій, сьомій статті 81 цього Закону.


4. Подання про визнання виборів депутата в одномандатному окрузі недійсними, яке повинно містити мотивовані підстави визнання виборів недійсними, вноситься окружною виборчою комісією до виборчої комісії Автономної Республіки Крим разом з документами, зазначеними у частині шостій статті 80 і частинах першій, сьомій статті 81 цього Закону.
1005.
5. Виборча комісія Автономної Республіки Крим може визнати вибори депутата в одномандатному окрузі недійсними за власною ініціативою за наявності підстав, передбачених у частині першій цієї статті, або на підставі рішення суду.


5. Виборча комісія Автономної Республіки Крим може визнати вибори депутата в одномандатному окрузі недійсними за власною ініціативою за наявності підстав, передбачених у частині першій цієї статті, або на підставі рішення суду.
1006.
Стаття 85. Офіційне оприлюднення результатів виборів


Стаття 85. Офіційне оприлюднення результатів виборів
1007.
1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим не пізніш як на п'ятий день з дня встановлення результатів виборів в багатомандатному та одномандатних округах офіційно оприлюднює результати виборів депутатів у друкованих засобах масової інформації органів влади Автономної Республіки Крим. Список обраних депутатів публікується із зазначенням в алфавітному порядку їх прізвища, імені, по батькові і року народження, професії, посади (заняття), місця роботи, місця проживання, партійності, виборчого округу, суб'єкта висування.


1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим не пізніш як на п'ятий день з дня встановлення результатів виборів в багатомандатному та одномандатних округах офіційно оприлюднює результати виборів депутатів у друкованих засобах масової інформації органів влади Автономної Республіки Крим. Список обраних депутатів публікується із зазначенням в алфавітному порядку їх прізвища, імені, по батькові і року народження, професії, посади (заняття), місця роботи, місця проживання, партійності, виборчого округу, суб'єкта висування.
1008.
2. Офіційне оприлюднення виборчою комісією Автономної Республіки Крим результатів виборів депутатів є підставою для прийняття рішення про припинення дії іншого представницького мандата особи, обраної депутатом.


2. Офіційне оприлюднення виборчою комісією Автономної Республіки Крим результатів виборів депутатів є підставою для прийняття рішення про припинення дії іншого представницького мандата особи, обраної депутатом.
1009.
Стаття 86. Реєстрація обраних депутатів


Стаття 86. Реєстрація обраних депутатів
1010.
1. Обрана депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим особа, яка має інший представницький мандат, для її реєстрації депутатом зобов'язана подати до виборчої комісії Автономної Республіки Крим не пізніш як на 20-ий день з дня офіційного оприлюднення результатів виборів копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої до відповідної ради.


1. Обрана депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим особа, яка має інший представницький мандат, для її реєстрації депутатом зобов'язана подати до виборчої комісії Автономної Республіки Крим не пізніш як на 20-ий день з дня офіційного оприлюднення результатів виборів копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої до відповідної ради.
1011.
2. У разі звернення особи, обраної депутатом, до виборчої комісії Автономної Республіки Крим про наявність поважних причин, які перешкоджають виконати вимоги частини першої цієї статті, виборча комісія Автономної Республіки Крим може прийняти рішення про визнання цих причин поважними і встановити інший строк виконання зазначених вимог або про відмову у визнанні цих причин поважними.


2. У разі звернення особи, обраної депутатом, до виборчої комісії Автономної Республіки Крим про наявність поважних причин, які перешкоджають виконати вимоги частини першої цієї статті, виборча комісія Автономної Республіки Крим може прийняти рішення про визнання цих причин поважними і встановити інший строк виконання зазначених вимог або про відмову у визнанні цих причин поважними.
1012.
3. При отриманні документа, зазначеного у частині першій цієї статті, виборча комісія Автономної Республіки Крим приймає рішення про реєстрацію обраного депутата.


3. При отриманні документа, зазначеного у частині першій цієї статті, виборча комісія Автономної Республіки Крим приймає рішення про реєстрацію обраного депутата.
1013.
4. У разі невиконання без поважних причин у строки, зазначені у частинах першій і другій цієї статті, особою, обраною депутатом у багатомандатному окрузі, вимог частини першої цієї статті виборча комісія Автономної Республіки Крим приймає рішення про визнання її такою, яка відмовилася від депутатського мандата, та визнає обраним депутатом в багатомандатному окрузі наступного за черговістю кандидата у депутати у виборчому списку відповідної організації партії, об"єднання громадян (блоку).


4. У разі невиконання без поважних причин у строки, зазначені у частинах першій і другій цієї статті, особою, обраною депутатом у багатомандатному окрузі, вимог частини першої цієї статті виборча комісія Автономної Республіки Крим приймає рішення про визнання її такою, яка відмовилася від депутатського мандата, та визнає обраним депутатом в багатомандатному окрузі наступного за черговістю кандидата у депутати у виборчому списку відповідної організації партії, об"єднання громадян (блоку).
1014.
5. У разі невиконання без поважних причин у строки, зазначені у частинах першій і другій цієї статті, особою, обраною депутатом в одномандатному окрузі, вимог частин першої та другої цієї статті виборча комісія Автономної Республіки Крим приймає рішення про визнання її такою, яка відмовилася від депутатського мандата, та призначає повторні вибори у відповідному одномандатному окрузі.


5. У разі невиконання без поважних причин у строки, зазначені у частинах першій і другій цієї статті, особою, обраною депутатом в одномандатному окрузі, вимог частин першої та другої цієї статті виборча комісія Автономної Республіки Крим приймає рішення про визнання її такою, яка відмовилася від депутатського мандата, та призначає повторні вибори у відповідному одномандатному окрузі.
1015.
Стаття 87. Посвідчення депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим


Стаття 87. Посвідчення депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим
1016.
Особі, зареєстрованій депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, виборча комісія Автономної Республіки Крим не пізніш як на сьомий день видає посвідчення депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим встановленого Центральною виборчою комісією зразка.


Особі, зареєстрованій депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, виборча комісія Автономної Республіки Крим не пізніш як на сьомий день видає посвідчення депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим встановленого Центральною виборчою комісією зразка.
1017.
Стаття 88. Заміщення депутатів, обраних у багатомандатному окрузі, які вибули


Стаття 88. Заміщення депутатів, обраних у багатомандатному окрузі, які вибули
1018.
1. У разі, коли депутат Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обраний в багатомандатному окрузі, достроково припинив повноваження або його повноваження достроково припинені на підставах і в порядку, передбачених Конституцією України, Конституцією Автономної Республіки Крим і законами України, за рішенням виборчої комісії Автономної Республіки Крим обраним депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати у виборчому списку відповідної організації партії, об"єднання громадян (блоку). Якщо черговість для отримання депутатського мандата вичерпана, депутатський мандат залишається вакантним до проведення чергових або позачергових виборів.


1. У разі, коли депутат Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обраний в багатомандатному окрузі, достроково припинив повноваження або його повноваження достроково припинені на підставах і в порядку, передбачених Конституцією України, Конституцією Автономної Республіки Крим і законами України, за рішенням виборчої комісії Автономної Республіки Крим обраним депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати у виборчому списку відповідної організації партії, об"єднання громадян (блоку). Якщо черговість для отримання депутатського мандата вичерпана, депутатський мандат залишається вакантним до проведення чергових або позачергових виборів.
1019.
2. Організація партії, об"єднання громадян (блок), яка (який) висунула кандидатів у депутати, включених до її виборчого списку, що взяла участь у розподілі депутатських мандатів, може прийняти рішення про виключення кандидата у депутати, не обраного депутатом згідно з частиною восьмою статті 83 цього Закону, зі свого виборчого списку у будь-який час після дня виборів до реєстрації цієї особи як депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим відповідно до частини першої цієї статті. Таке рішення приймається зборами (конференцією) організацій партій, об"єднаннь громадян що входили до блоку на день виборів, які проводяться відповідно до статуту партії, об"єднання громадян (угоди про утворення блоку) Витяг з протоколу зборів (конференції), підписаний головуючим на зборах (конференції), та рішення, підписане керівником організації партії, об"єднання громадян (керівниками організацій партій, об"єднаннь громадян, що входили до блоку на день виборів), скріплене печаткою організації партії, об"єднання громадян (печатками організацій партій, об"єднаннь громадян, що входили на день виборів до блоку), протягом п'яти днів з дня прийняття рішення передаються до виборчої комісії Автономної Республіки Крим. На підставі цих документів виборча комісія Автономної Республіки Крим протягом семи днів приймає рішення про виключення зазначеного у рішенні кандидата у депутати з виборчого списку організації партії (блоку).


2. Організація партії, об"єднання громадян (блок), яка (який) висунула кандидатів у депутати, включених до її виборчого списку, що взяла участь у розподілі депутатських мандатів, може прийняти рішення про виключення кандидата у депутати, не обраного депутатом згідно з частиною восьмою статті 83 цього Закону, зі свого виборчого списку у будь-який час після дня виборів до реєстрації цієї особи як депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим відповідно до частини першої цієї статті. Таке рішення приймається зборами (конференцією) організацій партій, об"єднаннь громадян що входили до блоку на день виборів, які проводяться відповідно до статуту партії, об"єднання громадян (угоди про утворення блоку) Витяг з протоколу зборів (конференції), підписаний головуючим на зборах (конференції), та рішення, підписане керівником організації партії, об"єднання громадян (керівниками організацій партій, об"єднаннь громадян, що входили до блоку на день виборів), скріплене печаткою організації партії, об"єднання громадян (печатками організацій партій, об"єднаннь громадян, що входили на день виборів до блоку), протягом п'яти днів з дня прийняття рішення передаються до виборчої комісії Автономної Республіки Крим. На підставі цих документів виборча комісія Автономної Республіки Крим протягом семи днів приймає рішення про виключення зазначеного у рішенні кандидата у депутати з виборчого списку організації партії (блоку).
1020.
Розділ XІ. ПОВТОРНІ, ПРОМІЖНІ ТА ПОЗАЧЕРГОВІ ВИБОРИ


Розділ XІ. ПОВТОРНІ, ПРОМІЖНІ ТА ПОЗАЧЕРГОВІ ВИБОРИ
1021.
Стаття 89. Особливості підготовки і проведення повторних виборів в одномандатному окрузі


Стаття 89. Особливості підготовки і проведення повторних виборів в одномандатному окрузі
1022.
1. Повторні вибори депутата в одномандатному окрузі проводяться у разі, якщо вибори депутата у цьому окрузі визнані недійсними або такими, що не відбулися, або у разі визнання особи такою, яка відмовилася від депутатського мандата, відповідно до частини п'ятої статті 86 цього Закону.


1. Повторні вибори депутата в одномандатному окрузі проводяться у разі, якщо вибори депутата у цьому окрузі визнані недійсними або такими, що не відбулися, або у разі визнання особи такою, яка відмовилася від депутатського мандата, відповідно до частини п'ятої статті 86 цього Закону.
1023.
2. Рішення про призначення повторних виборів депутата в одномандатному окрузі приймається виборчою комісією Автономної Республіки Крим у строк, встановлений частиною п'ятою статті 15 цього Закону.


2. Рішення про призначення повторних виборів депутата в одномандатному окрузі приймається виборчою комісією Автономної Республіки Крим у строк, встановлений частиною п'ятою статті 15 цього Закону.
1024.
3. Повторні вибори депутата в одномандатному окрузі проводяться в останню неділю шістдесятиденного строку з дня опублікування рішення про їх призначення тими ж окружною та дільничними виборчими комісіями на тих же виборчих дільницях і за тими ж списками виборців, що використовувалися для проведення чергових (проміжних) виборів до Верховною Ради Автономної Республіки Крим. Висування і реєстрація кандидатів у депутати та інші виборчі процедури проводяться в порядку, встановленому статтею 91 цього Закону.


3. Повторні вибори депутата в одномандатному окрузі проводяться в останню неділю шістдесятиденного строку з дня опублікування рішення про їх призначення тими ж окружною та дільничними виборчими комісіями на тих же виборчих дільницях і за тими ж списками виборців, що використовувалися для проведення чергових (проміжних) виборів до Верховною Ради Автономної Республіки Крим. Висування і реєстрація кандидатів у депутати та інші виборчі процедури проводяться в порядку, встановленому статтею 91 цього Закону.
1025.
4. Форма виборчого бюлетеня для голосування в одномандатному окрузі для проведення повторних виборів затверджується Центральною виборчою комісією не пізніш як за 24 дні до дня виборів. Текст виборчого бюлетеня для голосування в одномандатному окрузі для проведення повторних виборів затверджується відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за 20 днів до дня виборів.


4. Форма виборчого бюлетеня для голосування в одномандатному окрузі для проведення повторних виборів затверджується Центральною виборчою комісією не пізніш як за 24 дні до дня виборів. Текст виборчого бюлетеня для голосування в одномандатному окрузі для проведення повторних виборів затверджується відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за 20 днів до дня виборів.
1026.
5. На повторних виборах депутата в одномандатному окрузі не можуть балотуватися особи, з вини яких за рішенням суду вибори депутата або повторне голосування в одномандатному окрузі були визнані недійсними, а також щодо яких було скасовано рішення про реєстрацію їх як кандидатів у депутати з підстав порушення вимог цього Закону.


5. На повторних виборах депутата в одномандатному окрузі не можуть балотуватися особи, з вини яких за рішенням суду вибори депутата або повторне голосування в одномандатному окрузі були визнані недійсними, а також щодо яких було скасовано рішення про реєстрацію їх як кандидатів у депутати з підстав порушення вимог цього Закону.
1027.
Стаття 90. Особливості підготовки і проведення проміжних виборів в одномандатному окрузі


Стаття 90. Особливості підготовки і проведення проміжних виборів в одномандатному окрузі
1028.
1. Проміжні вибори депутата в одномандатному окрузі проводяться у разі, якщо депутат Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обраний у цьому окрузі, достроково припинив повноваження або його повноваження були достроково припинені на підставах і в порядку, передбачених Конституцією України, Конституцією Автономної Республіки Крим і законами України.


1. Проміжні вибори депутата в одномандатному окрузі проводяться у разі, якщо депутат Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обраний у цьому окрузі, достроково припинив повноваження або його повноваження були достроково припинені на підставах і в порядку, передбачених Конституцією України, Конституцією Автономної Республіки Крим і законами України.
1029.
2. Рішення про призначення проміжних виборів депутата в одномандатному окрузі приймається виборчою комісією Автономної Республіки Крим у строк, встановлений частиною шостою статті 15 цього Закону.


2. Рішення про призначення проміжних виборів депутата в одномандатному окрузі приймається виборчою комісією Автономної Республіки Крим у строк, встановлений частиною шостою статті 15 цього Закону.
1030.
3. Проміжні вибори депутата в одномандатному окрузі проводяться в останню неділю шістдесятиденного строку з дня опублікування рішення про їх призначення. Утворення виборчих комісій, виборчих дільниць, висування і реєстрація кандидатів у депутати та інші виборчі процедури проводяться в порядку, встановленому статтею 91 цього Закону.


3. Проміжні вибори депутата в одномандатному окрузі проводяться в останню неділю шістдесятиденного строку з дня опублікування рішення про їх призначення. Утворення виборчих комісій, виборчих дільниць, висування і реєстрація кандидатів у депутати та інші виборчі процедури проводяться в порядку, встановленому статтею 91 цього Закону.
1031.
4. Списки виборців складаються в порядку, встановленому частинами десятою та одинадцятою статті 91 цього Закону.


4. Списки виборців складаються в порядку, встановленому частинами десятою та одинадцятою статті 91 цього Закону.
1032.
5. Форма виборчого бюлетеня для проведення проміжних виборів в одномандатному окрузі затверджується Центральною виборчою комісією не пізніш як за 24 дні до дня виборів. Текст виборчого бюлетеня для голосування в одномандатному окрузі затверджується відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за 20 днів до дня виборів.


5. Форма виборчого бюлетеня для проведення проміжних виборів в одномандатному окрузі затверджується Центральною виборчою комісією не пізніш як за 24 дні до дня виборів. Текст виборчого бюлетеня для голосування в одномандатному окрузі затверджується відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за 20 днів до дня виборів.
1033.
Стаття 91. Особливості підготовки і проведення позачергових виборів депутатів


Стаття 91. Особливості підготовки і проведення позачергових виборів депутатів
1034.
1. Для проведення позачергових виборів депутатів використовуються одномандатні округи, утворені для проведення останніх виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.


1. Для проведення позачергових виборів депутатів використовуються одномандатні округи, утворені для проведення останніх виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
1035.
2. Виборчі дільниці для проведення позачергових виборів утворюються не пізніш як за 19 днів до дня виборів, а у винятковому випадку утворення виборчої дільниці відповідно до частини шостої статті 17 цього Закону - не пізніш як за п'ять днів до дня виборів у порядку, встановленому цим Законом.


2. Виборчі дільниці для проведення позачергових виборів утворюються не пізніш як за 19 днів до дня виборів, а у винятковому випадку утворення виборчої дільниці відповідно до частини шостої статті 17 цього Закону - не пізніш як за п'ять днів до дня виборів у порядку, встановленому цим Законом.
1036.
3. Окружні виборчі комісії утворюються не пізніш як за 50 днів до дня виборів за поданнями організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) - суб'єктів виборчого процесу останніх виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, що вносяться до виборчої комісії Автономної Республіки Крим не пізніш як за 52 дні до дня виборів.


3. Окружні виборчі комісії утворюються не пізніш як за 50 днів до дня виборів за поданнями організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) - суб'єктів виборчого процесу останніх виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, що вносяться до виборчої комісії Автономної Республіки Крим не пізніш як за 52 дні до дня виборів.
1037.
4. Дільничні виборчі комісії утворюються не пізніш як за 12 днів до дня виборів, а у винятковому випадку утворення виборчої дільниці відповідно до частини шостої статті 17 цього Закону - одночасно з утворенням виборчих дільниць за поданнями організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) - суб'єктів виборчого процесу, кандидатів у депутати, зареєстрованих у відповідних одномандатних округах, що вносяться до окружної виборчої комісії не пізніш як за 15 днів до дня виборів у порядку, встановленому статтею 23 цього Закону.


4. Дільничні виборчі комісії утворюються не пізніш як за 12 днів до дня виборів, а у винятковому випадку утворення виборчої дільниці відповідно до частини шостої статті 17 цього Закону - одночасно з утворенням виборчих дільниць за поданнями організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків) - суб'єктів виборчого процесу, кандидатів у депутати, зареєстрованих у відповідних одномандатних округах, що вносяться до окружної виборчої комісії не пізніш як за 15 днів до дня виборів у порядку, встановленому статтею 23 цього Закону.
1038.
5. Висування, самовисування кандидатів у депутати починається на наступний день після оголошення про початок виборчого процесу і закінчується за 40 днів до дня виборів.


5. Висування, самовисування кандидатів у депутати починається на наступний день після оголошення про початок виборчого процесу і закінчується за 40 днів до дня виборів.
1039.
6. Збирання підписів виборців на підтримку виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, проводиться у порядку, встановленому статтями 47 - 49 цього Закону. Кількість підписів виборців на підтримку виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, необхідних для реєстрації кандидатів у депутати, зменшується удвічі порівняно з кількістю підписів, зазначеною відповідно у пункті 11 частини першої статті 45 та пункті 6 частини першої статті 46 цього Закону.


6. Збирання підписів виборців на підтримку виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, проводиться у порядку, встановленому статтями 47 - 49 цього Закону. Кількість підписів виборців на підтримку виборчого списку організації партії, об"єднання громадян (блоку), кандидата у депутати, висунутого в одномандатному окрузі, необхідних для реєстрації кандидатів у депутати, зменшується удвічі порівняно з кількістю підписів, зазначеною відповідно у пункті 11 частини першої статті 45 та пункті 6 частини першої статті 46 цього Закону.
1040.
7. Подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати закінчується за 30 днів до дня виборів. Реєстрація кандидатів у депутати закінчується за 25 днів до дня виборів.


7. Подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати закінчується за 30 днів до дня виборів. Реєстрація кандидатів у депутати закінчується за 25 днів до дня виборів.
1041.
8. Передвиборна агітація розпочинається за 24 дні до дня виборів.


8. Передвиборна агітація розпочинається за 24 дні до дня виборів.
1042.
9. Інформаційні плакати організацій партій, об"єднання громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах, зазначені у статті 59 цього Закону, виготовляються не пізніш як за 15 днів до дня виборів.


9. Інформаційні плакати організацій партій, об"єднання громадян (блоків), кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах, зазначені у статті 59 цього Закону, виготовляються не пізніш як за 15 днів до дня виборів.
1043.
10. Списки виборців складаються виконавчими органами сільських, селищних, міських (у містах, де немає районних у місті рад), районних у містах рад або органами (посадовими особами), які відповідно до закону здійснюють їх повноваження, на основі списків виборців для останнього голосування на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. Зазначені органи уточнюють ці списки та передають їх дільничним виборчим комісіям не пізніш як за 10 днів до дня виборів.


10. Списки виборців складаються виконавчими органами сільських, селищних, міських (у містах, де немає районних у місті рад), районних у містах рад або органами (посадовими особами), які відповідно до закону здійснюють їх повноваження, на основі списків виборців для останнього голосування на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. Зазначені органи уточнюють ці списки та передають їх дільничним виборчим комісіям не пізніш як за 10 днів до дня виборів.
1044.
11. На виборчих дільницях, утворених у стаціонарних лікувальних закладах, на суднах, які приписані до портів, розташованих в Автономній Республіці Крим, і в день виборів перебувають у плаванні під Державним Прапором України, установах кримінально-виконавчої системи та в інших місцях тимчасового перебування виборців з обмеженими можливостями пересування, списки виборців складаються у порядку, передбаченому частиною четвертою статті 34 цього Закону.


11. На виборчих дільницях, утворених у стаціонарних лікувальних закладах, на суднах, які приписані до портів, розташованих в Автономній Республіці Крим, і в день виборів перебувають у плаванні під Державним Прапором України, установах кримінально-виконавчої системи та в інших місцях тимчасового перебування виборців з обмеженими можливостями пересування, списки виборців складаються у порядку, передбаченому частиною четвертою статті 34 цього Закону.
1045.
12. Форма виборчого бюлетеня для проведення позачергових виборів затверджується Центральною виборчою комісією не пізніш як за 24 дні до дня виборів. Текст виборчого бюлетеня для голосування в багатомандатному окрузі затверджується виборчою комісією Автономної Республіки Крим не пізніш як за 20 днів до дня виборів. Текст виборчого бюлетеня для голосування в одномандатному окрузі затверджується відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за 20 днів до дня виборів.


12. Форма виборчого бюлетеня для проведення позачергових виборів затверджується Центральною виборчою комісією не пізніш як за 24 дні до дня виборів. Текст виборчого бюлетеня для голосування в багатомандатному окрузі затверджується виборчою комісією Автономної Республіки Крим не пізніш як за 20 днів до дня виборів. Текст виборчого бюлетеня для голосування в одномандатному окрузі затверджується відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за 20 днів до дня виборів.
1046.
Розділ XІІ. ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ


Розділ XІІ. ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ
1047.
Стаття 92. Особливості проведення виборів депутатів Автономної Республіки Крим у разі проведення їх одночасно з іншими виборами


Стаття 92. Особливості проведення виборів депутатів Автономної Республіки Крим у разі проведення їх одночасно з іншими виборами
1048.
У разі проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим одночасно з виборами народних депутатів України:


У разі проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим одночасно з виборами народних депутатів України:
1049.
1) виборчі дільниці (стаття 17 цього Закону) утворюються відповідно до Закону України "Про вибори народних депутатів України";


1) виборчі дільниці (стаття 17 цього Закону) утворюються відповідно до Закону України "Про вибори народних депутатів України";
1050.
2) до складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим крім осіб, зазначених у частині третій статті 20 цього Закону, не можуть входити кандидати у народні депутати України, їх довірені особи, уповноважені особи політичних партій, виборчих блоків політичних партій;


2) до складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим крім осіб, зазначених у частині третій статті 20 цього Закону, не можуть входити кандидати у народні депутати України, їх довірені особи, уповноважені особи політичних партій, виборчих блоків політичних партій;
1051.
3) дільнична виборча комісія (стаття 23 цього Закону) утворюється відповідно до Закону України "Про вибори народних депутатів України";



1052.
4) централізоване виготовлення виборчих скриньок, печаток і штампів дільничних виборчих комісій (пункт 10 статті 25 цього Закону), бланків відкріплювального посвідчення (пункт 13 статті 25 цього Закону), встановлення норм і переліку обладнання, інвентарю для приміщення дільничної виборчої комісії та приміщень для голосування, а також видів послуг, робіт, що можуть надаватися дільничним виборчим комісіям (пункт 19 статті 25цього Закону) провадиться в порядку, встановленому Законом України "Про вибори народних депутатів України";


3) централізоване виготовлення виборчих скриньок, печаток і штампів дільничних виборчих комісій (пункт 10 статті 25 цього Закону), бланків відкріплювального посвідчення (пункт 13 статті 25 цього Закону), встановлення норм і переліку обладнання, інвентарю для приміщення дільничної виборчої комісії та приміщень для голосування, а також видів послуг, робіт, що можуть надаватися дільничним виборчим комісіям (пункт 19 статті 25цього Закону) провадиться в порядку, встановленому Законом України "Про вибори народних депутатів України";
1053.
5) оплата праці членів дільничних виборчих комісій (стаття 32 цього Закону) та осіб, які залучаються до роботи у цих комісіях (частина вісімнадцята статті 28 цього Закону), провадиться за рахунок коштів Державного бюджету України;


4) оплата праці членів дільничних виборчих комісій (стаття 32 цього Закону) та осіб, які залучаються до роботи у цих комісіях (частина вісімнадцята статті 28 цього Закону), провадиться за рахунок коштів Державного бюджету України;
1054.
6) відкріплювальні посвідчення (частина п'ята статті 35цього Закону) мають єдину на всій території України нумерацію і при включенні особи до відповідного списку виборців на підставі цього відкріплювального посвідчення воно долучається до списку виборців, відповідно до якого видавались виборчі бюлетені для голосування при проведенні виборів народних депутатів України;


5) відкріплювальні посвідчення (частина п'ята статті 35цього Закону) мають єдину на всій території України нумерацію і при включенні особи до відповідного списку виборців на підставі цього відкріплювального посвідчення воно долучається до списку виборців, відповідно до якого видавались виборчі бюлетені для голосування при проведенні виборів народних депутатів України;
1055.
7) норми та перелік транспортних засобів, засобів зв'язку, обладнання, інвентарю, оргтехніки, що повинні надаватися дільничним виборчим комісіям (частина перша статті 41 цього Закону), встановлюються Центральною виборчою комісією;


6) норми та перелік транспортних засобів, засобів зв'язку, обладнання, інвентарю, оргтехніки, що повинні надаватися дільничним виборчим комісіям (частина перша статті 41 цього Закону), встановлюються Центральною виборчою комісією;
1056.
8) закупівля товарів, оплата робіт і послуг для підготовки і проведення виборів депутатів дільничною виборчою комісією (частина друга статті 41 цього Закону) здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України;


7) закупівля товарів, оплата робіт і послуг для підготовки і проведення виборів депутатів дільничною виборчою комісією (частина друга статті 41 цього Закону) здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України;
1057.
9) у разі виявлення пошкодження стрічки, якою було опечатано сейф (металеву шафу) з виборчими бюлетенями (частина п'ята статті 73цього Закону) дільнична виборча комісія негайно повідомляє про це і окружну виборчу комісію, утворену відповідно до Закону України "Про вибори народних депутатів України";


8) у разі виявлення пошкодження стрічки, якою було опечатано сейф (металеву шафу) з виборчими бюлетенями (частина п'ята статті 73цього Закону) дільнична виборча комісія негайно повідомляє про це і окружну виборчу комісію, утворену відповідно до Закону України "Про вибори народних депутатів України";
1058.
10) голова дільничної виборчої комісії перед початком голосування всі наявні виборчі скриньки, що використовуються для голосування на виборчій дільниці, надає для огляду зазначеним у частині шостій статті 73 цього Закону особам та присутнім уповноваженим особам політичних партій, об"єднаннь громадян виборчих блоків політичних партій, об"єднаннь громадян кандидатам у народні депутати України, їх довіреним особам. У контрольному листі, що опускається у кожну виборчу скриньку, зазначаються і прізвища присутніх уповноважених осіб політичних партій, об"єднаннь громадян, виборчих блоків політичних партій, об"єднаннь громадян, кандидатів у народні депутати України, їх довірених осіб, офіційних спостерігачів від політичних партій, об"єднаннь громадян, виборчих блоків політичних партій, кандидатів у народні депутати України, зареєстрованих в одномандатних округах;


9) голова дільничної виборчої комісії перед початком голосування всі наявні виборчі скриньки, що використовуються для голосування на виборчій дільниці, надає для огляду зазначеним у частині шостій статті 73 цього Закону особам та присутнім уповноваженим особам політичних партій, об"єднаннь громадян виборчих блоків політичних партій, об"єднаннь громадян кандидатам у народні депутати України, їх довіреним особам. У контрольному листі, що опускається у кожну виборчу скриньку, зазначаються і прізвища присутніх уповноважених осіб політичних партій, об"єднаннь громадян, виборчих блоків політичних партій, об"єднаннь громадян, кандидатів у народні депутати України, їх довірених осіб, офіційних спостерігачів від політичних партій, об"єднаннь громадян, виборчих блоків політичних партій, кандидатів у народні депутати України, зареєстрованих в одномандатних округах;
1059.
11) член дільничної виборчої комісії, крім виборчих бюлетенів, зазначених у частині сьомій статті 73 цього Закону, видає виборцю виборчі бюлетені, передбачені Законом України "Про вибори народних депутатів України";


10) член дільничної виборчої комісії, крім виборчих бюлетенів, зазначених у частині сьомій статті 73 цього Закону, видає виборцю виборчі бюлетені, передбачені Законом України "Про вибори народних депутатів України";
1060.
12) при організації голосування за межами приміщення для голосування членам дільничної виборчої комісії видаються у необхідній кількості, крім виборчих бюлетенів, зазначених у частині шостій статті 74 цього Закону, виборчі бюлетені для голосування в багатомандатному загальнодержавному та одномандатних виборчих округах і витяг із списку виборців, передбачених Законом України "Про вибори народних депутатів України";


11) при організації голосування за межами приміщення для голосування членам дільничної виборчої комісії видаються у необхідній кількості, крім виборчих бюлетенів, зазначених у частині шостій статті 74 цього Закону, виборчі бюлетені для голосування в багатомандатному загальнодержавному та одномандатних виборчих округах і витяг із списку виборців, передбачених Законом України "Про вибори народних депутатів України";
1061.
13) при організації голосування за межами приміщення для голосування член дільничної виборчої комісії разом із виборчими бюлетенями, зазначеними у частині восьмій статті 74 цього Закону, видає виборцю в установленому порядку виборчі бюлетені, передбачені Законом України "Про вибори народних депутатів України".


12) при організації голосування за межами приміщення для голосування член дільничної виборчої комісії разом із виборчими бюлетенями, зазначеними у частині восьмій статті 74 цього Закону, видає виборцю в установленому порядку виборчі бюлетені, передбачені Законом України "Про вибори народних депутатів України".
1062.
2. У разі проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим одночасно з виборами депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів:


2. У разі проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим одночасно з виборами депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів:
1063.
1) до складу виборчих комісій, крім осіб, зазначених у частині третій статті 20 цього Закону, не можуть входити кандидати у депутати місцевих рад та кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірені особи;


1) до складу виборчих комісій, крім осіб, зазначених у частині третій статті 20 цього Закону, не можуть входити кандидати у депутати місцевих рад та кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірені особи;
1064.
2) член дільничної виборчої комісії, крім виборчих бюлетенів, зазначених у частині сьомій статті 73 цього Закону, видає виборчі бюлетені, передбачені Законом України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів";


2) член дільничної виборчої комісії, крім виборчих бюлетенів, зазначених у частині сьомій статті 73 цього Закону, видає виборчі бюлетені, передбачені Законом України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів";
1065.
3) при організації голосування за межами приміщення для голосування членам дільничної виборчої комісії видаються у необхідній кількості, крім виборчих бюлетенів, зазначених у частині шостій статті 74 цього Закону, виборчі бюлетені для голосування, передбачені Законом України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів";


3) при організації голосування за межами приміщення для голосування членам дільничної виборчої комісії видаються у необхідній кількості, крім виборчих бюлетенів, зазначених у частині шостій статті 74 цього Закону, виборчі бюлетені для голосування, передбачені Законом України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів";
1066.
4) при організації голосування за межами приміщення для голосування член дільничної виборчої комісії разом із виборчими бюлетенями, зазначеними у частині восьмій статті 74 цього Закону, видає виборцю в установленому порядку виборчі бюлетені, передбачені Законом України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".


4) при організації голосування за межами приміщення для голосування член дільничної виборчої комісії разом із виборчими бюлетенями, зазначеними у частині восьмій статті 74 цього Закону, видає виборцю в установленому порядку виборчі бюлетені, передбачені Законом України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
1067.
Стаття 93. Відповідальність за порушення законодавства України про вибори депутатів


Стаття 93. Відповідальність за порушення законодавства України про вибори депутатів
1068.
1. Особа притягується до кримінальної, адміністративної або іншої відповідальності в порядку, встановленому законом, якщо:


1. Особа притягується до кримінальної, адміністративної або іншої відповідальності в порядку, встановленому законом, якщо:
1069.
1) перешкоджає шляхом насильства, обману, погроз, підкупу чи іншим способом вільному здійсненню громадянином України, який постійно проживає в Автономній Республіці Крим, права обирати і бути обраним;


1) перешкоджає шляхом насильства, обману, погроз, підкупу чи іншим способом вільному здійсненню громадянином України, який постійно проживає в Автономній Республіці Крим, права обирати і бути обраним;
1070.
2) використовує своє посадове або службове становище з метою бути обраним депутатом;


2) використовує своє посадове або службове становище з метою бути обраним депутатом;
1071.
3) вчасно не склала списки виборців Автономної Республіки Крим чи не уточнила відомості, що повинні містити ці списки;


3) вчасно не склала списки виборців Автономної Республіки Крим чи не уточнила відомості, що повинні містити ці списки;
1072.
4) порушує право громадянина на ознайомлення зі списком виборців;


4) порушує право громадянина на ознайомлення зі списком виборців;
1073.
5) поширює явно неправдиві відомості про кандидатів у депутати або здійснює інші дії, що принижують честь і гідність кандидатів у депутати;


5) поширює явно неправдиві відомості про кандидатів у депутати або здійснює інші дії, що принижують честь і гідність кандидатів у депутати;
1074.
6) перешкоджає вести передвиборну агітацію чи порушує встановлені правила ведення передвиборної агітації;


6) перешкоджає вести передвиборну агітацію чи порушує встановлені правила ведення передвиборної агітації;
1075.
7) порушує встановлений цим Законом порядок фінансування виборчого процесу;


7) порушує встановлений цим Законом порядок фінансування виборчого процесу;
1076.
8) перешкоджає або втручається в роботу виборчих комісій або в діяльність членів виборчих комісій, пов'язану з виконанням ними своїх повноважень;


8) перешкоджає або втручається в роботу виборчих комісій або в діяльність членів виборчих комісій, пов'язану з виконанням ними своїх повноважень;
1077.
9) перешкоджає голосуванню на виборчих дільницях;


9) перешкоджає голосуванню на виборчих дільницях;
1078.
10) порушує таємницю голосування;


10) порушує таємницю голосування;
1079.
11) примушує виборців голосувати всупереч їх волевиявленню;


11) примушує виборців голосувати всупереч їх волевиявленню;
1080.
12) порушує вимоги цього Закону під час видачі виборчих бюлетенів: видає громадянам виборчі бюлетені з метою надання їм можливості проголосувати за інших осіб чи проголосувати більше ніж один раз в ході голосування, видає виборчі бюлетені громадянам, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці, або видає громадянам заповнені виборчі бюлетені;


12) порушує вимоги цього Закону під час видачі виборчих бюлетенів: видає громадянам виборчі бюлетені з метою надання їм можливості проголосувати за інших осіб чи проголосувати більше ніж один раз в ході голосування, видає виборчі бюлетені громадянам, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці, або видає громадянам заповнені виборчі бюлетені;
1081.
13) передає іншим особам незаповнені виборчі бюлетені, крім випадків, передбачених цим Законом;


13) передає іншим особам незаповнені виборчі бюлетені, крім випадків, передбачених цим Законом;
1082.
14) вчинила підлог виборчих документів, приписку, склала і видала явно неправдиві документи, здійснила явно неправильний підрахунок голосів виборців або неправильно встановила результати виборів.


14) вчинила підлог виборчих документів, приписку, склала і видала явно неправдиві документи, здійснила явно неправильний підрахунок голосів виборців або неправильно встановила результати виборів.
1083.
2. Законами України може бути встановлено відповідальність і за інші порушення законодавства України про вибори депутатів.


2. Законами України може бути встановлено відповідальність і за інші порушення законодавства України про вибори депутатів.
1084.
Стаття 94. Зберігання виборчої та іншої документації і матеріальних цінностей


Стаття 94. Зберігання виборчої та іншої документації і матеріальних цінностей
1085.
1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим після офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів передає виборчу та іншу документацію до Державного архіву при Раді міністрів Автономної Республіки Крим, а окружні виборчі комісії передають таку документацію до відповідних місцевих державних архівних установ.


1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим після офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів передає виборчу та іншу документацію до Державного архіву при Раді міністрів Автономної Республіки Крим, а окружні виборчі комісії передають таку документацію до відповідних місцевих державних архівних установ.
1086.
2. Перелік виборчої та іншої документації, що підлягає зберіганню в державних архівних установах, та порядок її передачі до цих установ визначаються Центральною виборчою комісією за погодженням зі спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, який здійснює управління архівною справою.


2. Перелік виборчої та іншої документації, що підлягає зберіганню в державних архівних установах, та порядок її передачі до цих установ визначаються Центральною виборчою комісією за погодженням зі спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, який здійснює управління архівною справою.
1087.
3. Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування після припинення повноважень дільничних та окружних виборчих комісій зобов'язані забезпечити збереження виборчих скриньок, кабін для голосування, печаток, штампів цих комісій, методичної літератури, що їм надавалися на період виборчого процесу.


3. Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування після припинення повноважень дільничних та окружних виборчих комісій зобов'язані забезпечити збереження виборчих скриньок, кабін для голосування, печаток, штампів цих комісій, методичної літератури, що їм надавалися на період виборчого процесу.
1088.
4. Протоколи виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в багатомандатному загальнокримському окрузі в межах одномандатного округу Автономної Республіки Крим, про підсумки голосування в одномандатних округах Автономної Республіки Крим та про результати виборів депутатів, виборчі бюлетені, контрольні талони виборчих бюлетенів, списки виборців Автономної Республіки Крим, акти, заяви, скарги про порушення вимог цього Закону при проведенні голосування і підрахунку голосів виборців, інші протоколи та рішення виборчих комісій зберігаються у місцевих державних архівних установах протягом трьох років з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів, після чого знищуються в установленому порядку.


4. Протоколи виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в багатомандатному загальнокримському окрузі в межах одномандатного округу Автономної Республіки Крим, про підсумки голосування в одномандатних округах Автономної Республіки Крим та про результати виборів депутатів, виборчі бюлетені, контрольні талони виборчих бюлетенів, списки виборців Автономної Республіки Крим, акти, заяви, скарги про порушення вимог цього Закону при проведенні голосування і підрахунку голосів виборців, інші протоколи та рішення виборчих комісій зберігаються у місцевих державних архівних установах протягом трьох років з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів, після чого знищуються в установленому порядку.
1089.
5. Державні архівні установи забезпечують доступ до виборчої документації по виборах депутатів у порядку, встановленому законодавством України.


5. Державні архівні установи забезпечують доступ до виборчої документації по виборах депутатів у порядку, встановленому законодавством України.
1090.
Розділ XІІІ. ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ


Розділ XІІІ. ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ
1091.
1. Цей Закон набирає чинності з дня його офіційного опублікування.


1. Цей Закон набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
1092.
2. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.


2. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
1093.
3. Для підготовки і проведення голосування в день виборів депутатів у березні 2002 року:


3. Для підготовки і проведення голосування в день виборів депутатів у березні 2002 року:
1094.
1) загальні списки виборців, зазначені у частині першій статті 30 цього Закону, складаються до 15 січня 2002 року;


1) загальні списки виборців, зазначені у частині першій статті 30 цього Закону, складаються до 15 січня 2002 року;
1095.
2) склад виборчої комісії Автономної Республіки Крим затверджується Верховною Радою Автономної Республіки Крим в установленому цим Законом порядку за поданням Голови Верховної Ради Автономної Республіки Крим у кількості п'ятнадцяти осіб за зверненням політичних партій, виборчих блоків політичних партій, які отримали в багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі чотири і більше відсотків голосів виборців, що взяли участь у голосуванні на останніх виборах народних депутатів України.


2) склад виборчої комісії Автономної Республіки Крим затверджується Верховною Радою Автономної Республіки Крим в установленому цим Законом порядку за поданням Голови Верховної Ради Автономної Республіки Крим у кількості п'ятнадцяти осіб за зверненням політичних партій, виборчих блоків політичних партій, які отримали в багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі чотири і більше відсотків голосів виборців, що взяли участь у голосуванні на останніх виборах народних депутатів України.
1096.
3) окружні виборчі комісії у кількості не менше восьми осіб утворюються в установленому цим Законом порядку за поданням керівних органів організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), які отримали в багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі чотири і більше відсотків голосів виборців, що взяли участь у голосуванні на останніх виборах народних депутатів України. Крім осіб, зазначених у цих поданнях, до складу окружних виборчих комісій включаються члени партій або безпартійні і від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати від яких зареєстровано у багатомандатному окрузі, та за винятком тих організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), осіб від яких уже включено до складу окружних виборчих комісій.


3) окружні виборчі комісії у кількості не менше восьми осіб утворюються в установленому цим Законом порядку за поданням керівних органів організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), які отримали в багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі чотири і більше відсотків голосів виборців, що взяли участь у голосуванні на останніх виборах народних депутатів України. Крім осіб, зазначених у цих поданнях, до складу окружних виборчих комісій включаються члени партій або безпартійні і від організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), кандидатів у депутати від яких зареєстровано у багатомандатному окрузі, та за винятком тих організацій партій, об"єднаннь громадян (блоків), осіб від яких уже включено до складу окружних виборчих комісій.
1097.
4. Кабінету Міністрів України у тримісячний строк після опублікування цього Закону:


4. Кабінету Міністрів України у тримісячний строк після опублікування цього Закону:
1098.
підготувати та подати до Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законів України у відповідність із цим Законом;


підготувати та подати до Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законів України у відповідність із цим Законом;
1099.
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;


привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
1100.
забезпечити прийняття нормативно-правових актів, передбачених цим Законом;


забезпечити прийняття нормативно-правових актів, передбачених цим Законом;
1101.
забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону.


забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону.
1102.
4. Визнати таким, що втратив чинність Закон України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим " (Відомості Верховної Ради України, 1998 р., № 6-7, ст.24; № 8 ст.29; 2001 р., № 9, ст.38).


4. Визнати таким, що втратив чинність Закон України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим " (Відомості Верховної Ради України, 1998 р., № 6-7, ст.24; № 8 ст.29; 2001 р., № 9, ст.38).

* - Назви колонок таблиці подані в загальному значенні