Назва: Про непідприємницькі організації
Автор: Народні депутати України -А. Матвієнко, Г. Омельченко, А. Єрмак
Головний комітет: Прийнято за основу в першому читанні: 19.10.2000

Файл у форматі MS WORD7

N
Редакція, прийнята в попередньому читанні*
Зауваження та пропозиції
Висновки, обгр.
Редакція, запропонована головним комітетом
0.
Проект
(19.09.2000)



1.




2.
На заміну раніше виданого
вноситься народним
депутатом України
Матвієнком А. С.



6.
ЗАКОН УКРАЇНИ

-1- Н.д.Франчук А.Р. (Округ №10)


7.
ПРО НЕПІДПРИЄМНИЦЬКІ ОРГАНІЗАЦІЇ
Закон України доповнити словом "недержавний".


8.

Цей закон визначає правовий статус, порядок утворення, діяльності, реорганізації та ліквідації непідприємницьких організацій, права та обов'язки засновників та учасників таких організацій, порядок формування органів управління організаціями, набуття та використання коштів та майна, а також форми їх державної підтримки та контролю.
-2- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Преамбулу пропоную подати в такій редакції:
"Цей закон визначає правовий статус, порядок утворення, діяльності, реорганізації та ліквідації непідприємницьких організацій, права та обов'язки засновників, членів, учасників таких організацій, порядок формування органів управління цих організацій, набуття та використання ними коштів та іншого майна, а також засади їх відносин та форми підтримки органами державної влади та органами місцевого самоврядування".




Статті законопроекту пропонується об'єднати в такі 9 розділів:
I. "Загальні положення";
II. "Засади утворення і діяльності, статус непідприємницьких організацій";
III. "Порядок утворення і реєстрації непідприємницьких організацій";
IV. "Управління непідприємницькою організацією";
V. "Порядок припинення діяльності непідприємницьких організацій";
VI. "Майно непідприємницьких організацій та джерела його форму-вання";
VII. "Фінансово-господарська діяльність непідприємницьких організа-цій";
VIII. "Держава та непідприємницькі організації";
IX. "Прикінцеві та перехідні положення".


9.


Стаття 1. Поняття непідприємницької організації
-3- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
Назву статті 1 викласти в редакції:
"Поняття неурядової некомерційної організації (ННО)". Внести відповідні зміни до частини 1 статті 1 і по всьому тексту законопроекту.


10.
1. Непідприємницькою організацією є юридична особа утворена за ініціативою особи або групи осіб, заснована на членстві або виділенні майна з метою забезпечення особистих прав учасників чи третіх осіб і основною метою якої не с отримання прибутку.
-4- Н.д.Акопян В.Г. (Округ №131)
П.1 статті 1 після слова "за ініціативою" доповнити словом "фізичної" - далі за текстом.
-5- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
У ч.1с т.1 після слів "третіх осіб і" записати " не має на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками".
-6- Н.д.Франчук А.Р. (Округ №10)
Статтю 1 доповнити поняттям "недержавна непідприємницька організація - яка не фінансується з державного чи місцевого бюджету, фонду".
-7- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У частині 1 статті 1 вилучити текст "і основною".




-8- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
У статті 1:
абзац 1подати у такій редакції:
"Непідприємницькою організацією є добровільне громадське формування, створене фізичними або юридичними особами на основі єдності інтересів для спільної реалізації та захисту своїх прав і свобод, або третіх осіб, і основною метою якого не є отримання прибутку";


11.
2. Непідприємницькі організації можуть бути суспільснокорисними та приватнокорисними.
абзац 2, виключити, оскільки подібні організації завжди повинні бути корисними для суспільства, виходячи з їх покликання. Тому по всьому тексту Закону треба виключити слова "суспільнокорисні організації".
-9- Н.д.Баулін П.Б. (Округ №76)
Частину 2 статті 1 вилучити.




-10- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Статтю 1 розбити на дві статті (1-у і 2-у розділу І "Загальні положення") і викласти в такій редакції:
"Стаття 1. Непідприємницька організація
Непідприємницька організація - це юридична особа, що утворюється без мети отримання прибутку для забезпечення діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, сприяння виконанню функцій держави або місцевого самоврядування, розвитку громадянського суспільства та реалізації прав і свобод громадян.


12.
Стаття 2. Межі дії Закону
Стаття 2. Види непідприємницьких організацій
В Україні можуть утворюватися відповідно до цього Закону і діяти державні, комунальні, суспільнокорисні та приватнокорисні непідприємницькі органі-зації.
Непідприємницька організація може належати лише до одного з цих видів.
Особливості діяльності окремих видів непідприємницьких організацій визначаються законом".


13.
1. Дія цього закону поширюється на всі непідприємницькі організації за винятком політичних партій, релігійних та профспілкових організацій. Законами можуть встановлюватися також особливості правового регулювання діяльності окремих категорій непідприємницьких організацій (громадських, молодіжних організацій, кредитних спілок, споживчих кооперативів, торгово-промислових палат, пенсійних фондів, спортивних федерацій, продовольчих банків тощо).
-11- Н.д.Франчук А.Р. (Округ №10)
У пункті 1 статті 2 після слова "організації" доповнити словами "зареєстровані згідно діючого законодавства України" і далі за текстом.
-12- Н.д.Зварич Р.М. (Реєстр.картка №326)
В пункті 1 статті 2 слова ", продовольчих банків" виключити.
-13- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
Ч.1 статті 2 викласти у такій редакції:
"Дія цього закону поширюється на всі неурядові некомерційні організації, зареєстровані згідно чинного законодавства, за винятком політичних партій, релігійних та профспілкових організацій. Дія цього закону не поширюється на утворення і діяльність неурядових некомерційних організацій, створених без реєстрації юридичної особи".




-14- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
У статті 2:
друге речення абзацу 1 почати словами: "Іншими законами…", а в переліку, поданому у дужках, додати слова: "благодійних фондів";
у абзаці 2 треба зробити доповнення в кінці речення: "…які діють в Україні або діяльність яких поширюється на Україну".
-15- Н.д.Коліушко І.Б. (Реєстр.картка №402)
У статті 2:
з частини 1 виключити слова "громадських", "пенсійних фондів", "продовольчих банків";
частину 2 доповнити в кінці словами "в Україні".




-16- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 2 :
речення 1 частини 1 після тексту "непідприємницькі організації" доповнити текстом ", зареєстровані в Україні у тому числі міжнародні", виключити текст "та профспілкових";
у реченні 2 слово "категорій" замінити словом "видів", після тексту "громадських, молодіжних" додати текст "та дитячих";


14.
2. Цей закон поширюється на діяльність структурних підрозділів (філій, представництв, відділень та ін.) іноземних та міжнародних непідприємницьких організацій.
частину 2 викласти у редакції:
"Дія цього Закону також поширюється на діяльність відокремлених підрозділів (філій, представництв, відділень тощо) іноземних та міжнародних непідприємницьких організацій".
-17- Н.д.Губський Б.В. (Реєстр.картка №443)
Пункт 2 статті 2 проекту після слова "організацій" доповнити словами "на території України".




-18- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Статті 2 і 3 пропонується об'єднати і подати в такій редакції статті 6 "Сфера дії Закону" в розділі I "Загальні положення":
"Стаття 6. Сфера дії Закону
Дія цього Закону поширюється на всі непідприємницькі організації та їх відокремлені підрозділи (філії, представництва, місцеві осередки тощо), що провадять свою діяльність на території України, якщо інше не визначено міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.




Особливості правового регулювання, що пов'язані із створенням, діяльністю, реорганізацією та ліквідацією окремих видів та організаційно-правових форм непідприємницьких організацій, визначають-ся законами України".


15.
Стаття 3. Законодавство про непідприємницькі організації



16.
1. Законодавство про непідприємницькі організації складається з Конституції України, цього Закону, інших законів України, що регулюють діяльність непідприємницьких організацій у визначенні цього Закону.
-19- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
У абзаці 1 статті 3, після слів "інших законів України" додати слова "та відповідних підзаконних актів", далі за текстом до слів "у визначенні цього Закону", які треба виключити взагалі.
-20- Н.д.Коліушко І.Б. (Реєстр.картка №402)
У ч.1 статті 3 слово "законів" замінити словом "нормативних актів".
-21- Н.д.Губський Б.В. (Реєстр.картка №443)
У статті 3:
у пункті 1 слово "складається" замінити на "ґрунтується";


17.
2. Якщо міжнародним договором, що набув чинності відповідно до українського законодавства, встановлено інші правила, ніж ті, що містяться в законах України і що регулюють питання діяльності непідприємницьких організацій, то застосовуються норми міжнародного договору.
пункт 2 викласти в такій редакції:
"Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені законодавством України про непідприємницькі організації, застосовуються норми міжнародного договору".
-22- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
У абзаці 2 статті 3 замість слова "правила" вжити слово "норми", замість слів "що регулюють питання діяльності" записати "що регулюють діяльність".




-23- Н.д.Савенко М.М. (Реєстр.картка №425)
Статтю 3 доповнити пунктом 3 наступного змісту:
"Норми міжнародного договору не повинні суперечити Конституції, яка є Основним законом і має найвищу силу. У разі колізії норм міжнародного права і норм Конституції застосовуються норми конституції".




-24- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У частині 2 статті 3 текст "що набув чинності відповідно до українського законодавства" замінити текстом "згода на обов'язковість якого надана верховною Радою України".


18.
Стаття 4. Засади діяльності непідприємницьких організацій
-25- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Статтю 4 законопроекту подати в такій редакції статті 7 розділу II "Засади утворення і діяльності, статус непідприємницьких організацій":
"Стаття 7. Засади утворення та діяльності непідприємницьких організацій


19.
1. Непідприємницькі організації діють на засадах рівності перед законом, рівноправності, добровільності, самоврядування, законності, гласності, доступності установчих документів, сприяння їх діяльності з боку держави.
Непідприємницька організація утворюється та здійснює свою діяльність з метою досягнення цілей її створення.
Непідприємницькі організації незалежно від їх організаційно-правових форм рівні перед законом" Державні, комунальні організації діють на принципах законності та гласності. Вони можуть діяти на принципі самоврядності у встановлених законом випадках .
Суспільнокорисні та приватнокорисні організації діють на принципах законності, гласності, добровільності та самоврядування.




Утворення непідприємницької організації здійснюється шляхом реалізації власних повноважень засновника (засновників) на утворення відповідної юридичної особи.
Утворення непідприємницької організації декількома засновниками здійснюється на основі реалізації їх права на об'єднання чи на основі реалізації права на об'єднання їх майна (майнових прав) або одночасної реалізації цих прав.
Обмеження права на утворення непід-приємницької організації або на участь у її діяльності встановлюється законом. Статутом (положенням) непідприємницьких організацій окремих організаційно-правових форм участь в їх діяльності може обмежуватися певним колом осіб, якщо це не суперечить законодавству України.
На працівників непідприємницьких органі-зацій поширюється законодавство про працю, соціальне забезпечення і соціальне страхування".




-26- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
У статті 4 слова "сприяння їх діяльності з боку держави" вилучити, оскільки дане положення врегульоване у статті 5.
-27- Н.д.Коліушко І.Б. (Реєстр.картка №402)
Із статті 4 вилучити слово "рівноправності".


20.
Стаття 5. Держава та непідприємницькі організації



21.
1. Держава визнає значимість громадської ініціативи, виступає гарантом дотримання прав непідприємницьких організацій, забезпечує правову, інформаційну, організаційну підтримку їх діяльності.
-28- Н.д.Франчук А.Р. (Округ №10)
У пункті 1 статті 5 речення "Держава визнає значимість громадської ініціативи" замінити реченням "Держава підтримує громадські ініціативи" і далі за текстом. Після слова "дотримання" доповнити словом "рівних" і далі за текстом.




-29- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
У ч.1 статті 5 необхідно чітко визначити, на основі чого визначатиметься значимість громадської ініціативи (наприклад, схвалена програма соціально-економічного розвитку країни, тощо).


22.
2. Втручання органів державної влади органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб у діяльність непідприємницьких організацій, за винятком організацій, заснованих за участю органів державної влади та місцевого самоврядування, як і втручання непідприємницьких організацій в діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування крім випадків, передбачених цим Законом, забороняється.
-30- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
У абзаці 2 статті 5 слова "… передбачених цим Законом, забороняється" замінити словами "… передбачених цим Законом та іншими законами України, забороняється".
-31- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 5:
частину 2 викласти у редакції:
"Втручання органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування у статутну діяльність непідприємницьких організацій, за винятком організацій, заснованих за участю зазначених органів, забороняється";


23.
3. Держава надає непідприємницьким організаціям допомогу в реалізації їх статутних завдань, сприяє їх активній участі у виробленні і здійсненні державної політики, підготовці законопроектів та проектів інших нормативних актів, надає на конкурсній основі замовлення чи залучає до виконання загальнодержавних програм в окремих сферах суспільного життя.
з частини 3 виключити текст "сприяє їх активній участі у виробленні і здійсненні державної політики, підготовці законопроектів та проектів інших нормативних актів".

-32- Н.д.Акопян В.Г. (Округ №131)
У п.3 статті 5 початок речення викласти в такій редакції:
"Держава сприяє непідприємницьким організаціям у реалізації їх статутних завдань, у виробленні…" - далі за текстом.


24.
4. Держава надає непідприємницьким організаціям податкові та інші пільги.
-33- Н.д.Семенюк В.П. (Реєстр.картка №370)
Положення п.4 статті 5 частково дублюють положення пункту 6 цієї ж статті щодо надання податкових пільг непідприємницьким організаціям, тому в п.4 необхідно вилучити слово "податкові" та доповнити, які саме ще пільги надає держава цим організаціям.
-34- Н.д.Губський Б.В. (Реєстр.картка №443)
Пункт 4 статті 5 виключити, замінивши його пунктом наступного змісту:
"Держава не несе відповідальності про зобов'язанням непідприємницьких організацій, так само як непідприємницькі організації не несуть відповідальності по зобов'язанням держави".




-35- Н.д.Шаров І.Ф. (Реєстр.картка №399)
У п.4 статті 5 роз'яснити слова "та інші пільги", назвати їх.
-36- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Частину 4 статті 5 виключити.
-37- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
У статті 5:
у ч.4 навести вичерпний перелік видів суспільно-корисної діяльності, яка дає неурядовим некомерційним організаціям право на одержання в установленому законодавством порядку податкових пільг, за умови повного використання доходу на виконання статутної діяльності ННО;


25.
5. Держава, на конкурсній основі, може фінансувати окремі програми непідприємницьких організацій, укладати договори на виконання ними робіт і надання послуг.
ч.5 вилучити, оскільки вона дублює положення ч.3 даної статті.
-38- Н.д.Савенко М.М. (Реєстр.картка №425)
Виключити з пунктів 3 та 5 статті 5 "на конкурсній основі".




-39- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
Абзаци 4 та 6 статті 5 об'єднати та подати у такій редакції:
"Держава у порядку, визначеному податковим законодавством, надає пільги непідприємницьким організаціям, а також фізичним та юридичним особам, що їх підтримують ".


26.
6. Держава, у порядку визначеному податковим законодавством, надає податкові пільги фізичним та юридичним особам, що підтримують непідприємницькі організації.
-40- Н.д.Семенюк В.П. (Реєстр.картка №370)
У п.6 статті 5 слова "податкове законодавство" пропонуємо замінити словами "законодавством з питань оподаткування", оскільки чинним законодавством не використовується термін "податкове законодавство".
-41- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
У ч.6 статті 5 навести вичерпний перелік видів суспільно-корисної діяльності, підтримка яких з блоку комерційних організацій дає право на одержання ними податкових пільг.




-42- Н.д.Франчук А.Р. (Округ №10)
У пункті 6 статті 5 слово "організації" доповнити словами "грошовими коштами".
-43- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
Доповнити закон новою статтею 6 такого змісту:
"Стаття 6. Загальні умови проведення конкурсів серед неурядових некомерційних організацій на одержання державного замовлення (соціального замовлення).




Загальними умовами проведення конкурсів серед неурядових некомерційних організацій на одержання державного замовлення (соціального замовлення) є наступні:
А) гласність, прозорість проведення конкурсу;
Б) опублікування інформації про умови конкурсу завчасно і у такий спосіб, щоб до неї мали доступ всі зацікавлені особи та організації;




В) незалежний аудит неурядової некомерційної організації, яка одержує і виконує державне замовлення, опублікування результатів цього аудиту;
Г) обов'язкове опублікування річного звіту неурядової некомерційної організації, яка одержала державне замовлення".




-44- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У частині 6 статті 5 слово "надає" замінити словами "може надавати".




-45- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Вилучити статтю 5 і розділ 12 "Державний контроль та юридична відповідальність за порушення законодавства про непідприємницькі організації" прийнятого в першому читанні проекту Закону, передбачивши при цьому в законопроекті розділ VIIІ "Держава та непідприємницькі організації" із статтями 33 і 34:




"Стаття 33. Підтримка діяльності непідприємницьких організації органами державної влади та органами місцевого самоврядування
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування сприяють діяльності непідприємницьких організацій в межах своїх повноважень, визначених законами України.
Економічна підтримка непідприєм-ницьких організацій здійснюється у формах, передбачених цим та іншими законами.
Непідприємницьким організаціям відпо-відно до закону надаються пільги по сплаті мита, податків та зборів (обов'язкових платежів), встановлюються податкові та інші пільги фізичним та юридичним особам, що підтримують непідприємницькі організації.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування залучають непідприємницькі організації на конкурсній основі до виконання загальнодержавних та місцевих програм, що фінансуються з відповідних бюджетів, а також до виконання замовлень для державних та місцевих потреб.
Не допускається надання пільг по сплаті мита, податків та зборів (обов'язкових платежів) в індивідуальному порядку.




З метою забезпечення реалізації прав і свобод громадян, розвитку громадянського суспільства, сприяння виконанню функцій держави та органів місцевого самоврядування відповідно до закону непідприємницьким організаціям надаються окремі повноваження щодо посвідчення фактів, підтвердження рівня освіти, кваліфікації, стану здоров'я, наявності спеціальних прав, передбачених законом чи на підставі закону, підтвердження відповідності товарів, робіт послуг встановленим вимогам тощо.
Держава залучає непідприємницькі організації до участі у підготовці законопроектів та проектів інших нормативних актів органів влади, репрезентації України у різних сферах міжнародного суспільного життя, забезпечує надання інформації, необхідної для реалізації завдань, визначених їх статутами (положеннями) .




Стаття 34. Відповідальність непідприємницьких організацій за порушення законів України
За перевищення обсягу майна суб'єктів підприємницької діяльності та часток у їх майні, які належать непідприємницькій організації, від обсягу іншого майна, що належить непідприємницькій організації на кінець звітного періоду, якщо таке перевищення не було усунено протягом року, наступного за звітним, непідприємницька організація сплачує штраф у розмірі 30 відсотків такого перевищення.
До непідприємницьких організацій за порушення законодавства можуть застосовуватися інші стягнення, передбачені законами України.
Для окремих організаційно-правових форм непідприємницьких організацій законом можуть бути встановлені інші види відповідальності".


27.
Стаття 6. Особливості правоздатності непідприємницьких організації
-46- Н.д.Шаров І.Ф. (Реєстр.картка №399)
У п.1 статті 6 замість слів "у відповідності" записати "відповідно".


28.
1. Непідприємницька організація може створювати власні структурні підрозділи у вигляді представництв, філій та відділень у відповідності до статутних документів та законодавства.
-47- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
У абзаці 1 статті 6 в кінці речення додати "чинного законодавства".
-48- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
У ч.1 ст.6 слово "структурні" замінити на "відокремлені".
-49- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 6:
Частину 1 викласти у редакції:
"Непідприємницькі організації, що мають статус юридичної особи, можуть утворювати відокремлені підрозділи (філії, представництва, відділення тощо) і здійснювати статутну діяльність на всій території України незалежно від місця реєстрації";


29.
2. Непідприємницькі організації можуть виступати засновниками юридичних осіб у тому числі підприємницьких.
у частині 2 текст "у тому числі підприємницьких" замінити текстом ", які не є підприємницькими".
-50- Н.д.Савенко М.М. (Реєстр.картка №425)
Виключити з пункту 2 статті 6 "у тому числі підприємницьких".
-51- Н.д.Губський Б.В. (Реєстр.картка №443)
Пункти 2 та 6 статті 6 проекту знаходяться у суперечності між собою - що потребує розв'язання, оскільки, як ми знаємо, підприємницька юридична особа може мати й одного засновника.


30.
3. Суспільнокорисні організації можуть засновувати підприємницькі організації лише у випадку, коли с єдиним засновником, їм забороняється мати контрольний пакет акцій або частку в статутному фонді підприємницької організації, де серед засновників є підприємницькі організації чи фізичні особи та брати участь в виконавчих органах управління організацій.
-52- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Частину 3 статті 6 виключити.
-53- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
Абзац 3 статті 6 вилучити, оскільки діюче законодавство України про підприємництво на має жодних обмежень щодо порядку та умов заснування непідприємницькими (громадськими) організаціями підприєм-ницьких структур.
-54- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
Ч.3 ст.6 викласти в такій редакції:
"Суспільнокорисна організація може засновувати підприємницьку організацію у разі, якщо вона є єдиним засновником останньої. Суспільнокорисній організації забороняється мати контрольний пакет акцій або частку в статутному фонді підприємницької організації, в числі учасників якої є підприємницькі організації чи фізичні особи, а також забороняється брати участь у виконавчих органах управління таких організацій".




-55- Н.д.Коліушко І.Б. (Реєстр.картка №402)
Перше речення частини3 статті 6 після слова "коли" викласти в редакції: "…вони є єдиними засновниками, або коли іншими засновниками виступають також суспільнокорисні організації".
-56- Н.д.Баулін П.Б. (Округ №76)
Частину 3 статті 6 вилучити.


31.
4. Емблеми організації та інша символіка, у випадках передбачених цим Законом реєструється у порядку визначеному законодавством.
-57- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
У ч.4 статті 6 записати перелік випадків, коли емблеми організації та інша символіка має реєструватися.
-58- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 6:
у частині 4 після тексту "Емблеми" виключити слово "організації", а після тексту "інша символіка" додати текст "непідприємницьких організацій";


32.
5. Непідприємницька організація утворюється безстрокове, якщо інше не передбачено установчими документами організації.
у частині 5 текст "установчими документами організації" замінити текстом "її установчими документами";


33.
6. Непідприємницька організація не може бути трансформована у підприємницьку юридичну особу.
У частині 6 слово "трансформована" замінити словом "реорганізована".
-59- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
У абзаці 6 статті 6 замість слова "трансформована" вжити слово "реорганізована".
-60- Н.д.Савенко М.М. (Реєстр.картка №425)
П.6 статті 6 викласти в такій редакції:
"Непідприємницька організація не може бути реорганізована у підприємницьку юридичну особу".
-61- Н.д.Франчук А.Р. (Округ №10)
У пункті 6 статті 6 слова "трансформована" замінити на слово "перетворена".




-62- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Статтю 6 "Особливості правоздатності непідприємницьких організацій" подати статтею 9 під назвою "Правоздатність непідприємницьких організацій", виклавши її в розділі II "Засади утворення і діяльності, статус непідприємницьких організацій" в такій редакції:
"Стаття 9. Правоздатність непідприєм-ницьких організацій
Правоздатність непідприємницької організації виникає з моменту набрання чинності рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування або їх посадової особи про утворення організації та затвердження її статуту (положення); або державної реєстрації непідприємницької організації, якщо інше не визначено законом.
Непідприємницька організація має цивільну правоздатність, в тому числі право брати участь у цивільно-правових відносинах, набувати майнові і немайнові права в межах, визначених законами України, а також її статутом (положенням) відповідно до встановлених у ньому цілей діяльності непідприємницької організації.




Непідприємницька організація може виступати засновником інших юридичних осіб, утворювати свої структурні підрозділи (філії, представництва, місцеві осередки тощо), якщо інше не встановлено законом або її статутом (положенням), утворювати разом з іншими непідприємницькими організаціями об'єднання без створення юридичної особи або вступати до них.
Суспільнокорисна чи приватнокорисна організація може бути учасником господарського товариства, якщо іншими його учасниками є лише інші непідприємницькі організації, та набувати внаслідок фінансово-господарської діяльності привілейовані акції, якщо інше не встановлене законом.




Суспільнокорисна чи приватнокорисна організація не може надавати повноваження суб'єкту підприємницької діяльності, якщо його власником (власниками) є лише непідприємницька організація (організації), на утворення інших юридичних осіб чи участь у статутному фонді господарських товариств.
Непідприємницька організація не може надавати повноваження суб'єкту підприємницької діяльності, власником (власниками) якого є лише непідприємницька організація (організації), на спрямування прибутку за іншим призначенням, а ніж до такої непідприємницької організації (організацій)".


34.
Стаття 7. Суспільнокорисна організація
-63- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
У статті 7 - замість "суспільнокорисна організація" записати "непідприємницька організація". Визначення "суспільнокорисна" взагалі протирічить меті та суті непідприємницьких (громадських) організацій. Якщо може бути суспільнокорисна, то за логікою так саме може існувати і "несуспільнокорисна" або "суспільно некорисна" організація.


35.
1. Суспільнокорисними є організації, що створені і провадять свою діяльність виключно з метою охорони здоров'я, навколишнього середовища, прав людини, надання соціальних послуг та підтримки соціальне вразливих груп населення, допомоги у забезпеченні продовольчими продуктами, підтримки науки, не комерційних засобів масової інформації та комунікацій, аматорських видів спорту, мистецтва, культури, релігії, освіти, попередження та ліквідації наслідків стихійного лиха та інших катастроф, полегшення виконання державних функцій, а також в підтримку важливих державних та місцевих соціальних програм.
-64- Н.д.Губський Б.В. (Реєстр.картка №443)
У пункті 1 статті 7 слова "допомоги у забезпеченні продовольчими продуктами" виключити.
-65- Н.д.Шаров І.Ф. (Реєстр.картка №399)
У п.1 статті 7 після слів "навколишнього середовища доповнити словом "дотримання" і далі за текстом.
-66- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
У ч.1 ст.7 після слів "свою діяльність" записати "в інтересах необмеженої спільності осіб" і далі по тексту, а наприкінці записати "тощо".
-67- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
Пункт 1 у статті 7 сформульований некоректно, оскільки він фактично своїм недоконаним переліком обмежує можливі сфери, де можуть створюватися непідприємницькі організації. Тому пропонується статтю 7 викласти в такій редакції:
"Стаття 7. Обмеження щодо створення та діяльності непідприємницьких організа-цій




Забороняється створення та діяльність непідприємницьких організацій або ж їхнє об'єднання у асоціації, коаліції, форуми, рухи, що мають метою діяльності або способом дій скасування або заміну конституційного ладу, порушення цілісності території України, пропаганду війни, насильства та жорстокості, розпалювання расової, національної і релігійної ворожнечі, або зазіхають на здоров'я людей, їхні права, гарантовані чинним законодавством.
Забороняється створення будь-яких громадських озброєних формувань."

-68- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 7:



2. Майно, в тому числі доход суспільнокорисних організацій не може розподілятись прямо чи опосередковано між членами, засновниками, посадовими і пов"язаними з ними особами, за винятком обгрунтованих заробітної плати і компенсацій у відповідності до статутних документів та законодавства.
у частині 1 після тексту "вразливих груп населення" додати текст ", національних меншин", текст "аматорських видів спорту" замінити текстом "спортивного аматорства", текст "релігії" виключити, текст "полегшення виконання громадських функцій" виключити;
у частині 2 текст "обгрунтованих заробітної плати і компенсацій у відповідності до статутних документів та законодавства" замінити текстом "оплати праці і компенсаційних виплат відповідно до статуту і закону".
-69- Н.д.Акопян В.Г. (Округ №131)
У пп. 2 та 3 статті 7 замість слів "у відповідності" записати "відповідно".
-70- Н.д.Семенюк В.П. (Реєстр.картка №370)
У п.2 статті 7 речення має неузгоджені слова "за винятком обгрунтованих заробітної плати і компенсацій у відповідності до статутних документів та законодавства".


36.
3. Майно, в тому числі доход суспільнокорисної організації може використовуватись тільки у відповідності до суспільнокорисних цілей, визначених статутом організації.
-71- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
З частини 3 статті 7 виключити текст "суспільнокорисних".
-72- Н.д.Баулін П.Б. (Округ №76)
Статті 7 та 8 пропоную вилучити .




-73- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Пропонується вилучити із прийнятого в першому читанні законопроекту статті 7 і 8, натомість включити статті 3, 4 і 5, якими даються визначення окремих видів непідприємницьких організацій:
"Стаття 3. Державні та комунальні організації
Державні та комунальні організації - непідприємницькі організації, що засновані на відповідно на державній чи комунальній власності (власності Автономної Республіки Крим), утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів і діяльність яких спрямована на забезпечення виконання функцій держави чи органів місцевого самоврядування, забезпечення прав і свобод громадян.




Майно, в тому числі кошти, державних та комунальних організацій можуть використовуватися лише за напрямками видатків, передбачених затвердженим у встановленому порядку, кошторисом організації .
Кошти, одержані державними та комунальними організаціями за здійснення в установленому порядку функцій держави чи місцевого самоврядування, зараховуються відповідно до Державного бюджету України чи до відповідних місцевих бюджетів.
Стаття 4. Суспільнокорисні організації
Суспільнокорисні організації - непідприємницькі організації, що засновані на приватній власності чи іншій формі власності і діяльність яких спрямована на забезпечення реалізації прав і свобод громадян, розвитку громадянського суспільства, сприяння виконанню функцій держави та органів місцевого самоврядування.




До суспільнокорисних організацій належать політичні партії, громадські організації, релігійні та благодійні організації, асоціації органів місцевого самоврядування тощо. До таких організацій можуть належати приватні заклади у сфері культури, мистецтва, науки, освіти, охорони здоров'я, навколишнього середовища, надання соціальних послуг та підтримки соціально вразливих груп населення, торгово-промислові палати, фондові та товарні біржі, інші об'єднання юридичних та фізичних осіб, діяльність яких носить суспільнокорисний характер і які відповідають вимогам цього Закону.
Майно, в тому числі кошти, суспільнокорисних організацій не може розподілятись прямо чи опосередковано між її засновниками, членами, учасниками, посадовими і пов'язаними з ними особами за винятком оплати праці, що не може перевищувати середню заробітну плату по народному господарству.




Стаття 5. Приватнокорисні організації
Приватнокорисні організації - непідприємницькі організації, що засновані на приватній власності і діяльність яких спрямована на забезпечення законних економічних інтересів членів (учасників) організації.
До приватнокорисних організацій належать пенсійні фонди, кредитні спілки, споживчі кооперативи, житлово-будівельні кооперативи, товариства співвласників квартир та інші організації, діяльність яких спрямована забезпечення законних економічних інтересів членів (учасників) організації..
Майно приватнокорисних організацій, в тому числі передане їм засновниками, не може розподілятись прямо чи опосередковано між її засновниками, членами (учасниками), посадовими і пов'язаними з ними особами, за винятком оплати праці, що не може перевищувати середню заробітну плату по народному господарству.
Повернення майна (частки, паю) засновникам, членам (учасникам) приватнокорисних організацій може здійснюватися в межах та на умовах, встановлених законом".


37.
Стаття 8. Приватнокорисна організація
-74- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
Статтю 8 пропоную виключити.


38.
Приватнокорисними є організації створені з метою досягнення цілей визначених статутом організації в інтересах членів, працівників організації або особливих осіб.
-75- Н.д.Губський Б.В. (Реєстр.картка №443)
Статтю 8 викласти в такій редакції:
"Приватнокорисними є організації, що створені і провадять свою діяльність з метою досягнення цілей, передбачених статутом організації, в інтересах її засновників, членів та прихильників".
-76- Н.д.Зварич Р.М. (Реєстр.картка №326)
В статті 8 слово "особливих" замінити словом "певних".
-77- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 8 наприкінці текст "особливих осіб" замінити текстом "окремих осіб".


39.
Стаття 9. Назви та місце знаходження непідприємницької організації
-78- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
У ч.1 статті 9 вилучити слова "та назви організаційно-правової форми непідприємницької організації".


40.

1. Непідприємницька організація має назву, яка складається з власної назви організації та назви організаційно-правової форми непідприємницької організації і частково пояснює характер діяльності.
-79- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
Ч.1 ст.9 доповнити другим реченням такого змісту:
"Найменування непідприємницької установи має містити інформацію, що пояснює характер її діяльності".
-80- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Частину 1 статті 9 наприкінці доповнити реченням: "Непідприємницька організація може мати також скорочену назву".
-81- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
У статті 9:
у пункті 1 слова "і частково пояснює характер діяльності " вилучити. Назва зовсім не повинна пояснювати характер діяльності будь-якої діяльності, оскільки це фактично неможливо і буде сприяти зловживанню реєструючих органів;


41.
2. Назва непідприємницької організації має відрізнятися від раніше утворених непідприємницьких організацій та не може вводити в оману стосовно мети, видів діяльності та організаційно-правової форми організації.
в пункті 2 слова "та не може вводити в оману стосовно мети, видів діяльності та організаційно-правової форми організації" вилучити. Це не є обґрунтована вимога.


42.

3. Непідприємницька організація, назва якої внесена до реєстру має виключне право на її використання.
-82- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 9:
частину 3 викласти у редакції:
"Непідприємницька організація, повну та скорочену назву якої внесено до Державного реєстру непідприємницьких організацій, має виключне право на їх використання";


43.
4. Непідприємницька організація, інтересам якої нанесено шкоди несанкціонованим використанням її назви чи символіки, вправі через судові процедури вимагати припинення незаконного використання її назви чи символіки, а також відшкодування збитків, завданих таким використанням.
з частини 4 виключити текст "через судові процедури", після тексту "процедури вимагати" додати текст ", у тому числі через суд", текст ", а також" замінити словом "та".
-83- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
У пункті 4 статті 9 замінити слова "судові процедури" на слово "суд".
-84- Н.д.Губський Б.В. (Реєстр.картка №443)
Пункт 4 статті 9 виключити, оскільки право звернення до "судових процедур" є незаперечним і не є предметом цього Закону.


44.
5. Місцем знаходження непідприємницької організації вважається місце її державної реєстрації, якщо інше не передбачено законодавством України.
-85- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
З ч.5 ст.9 вилучити слова "якщо інше не передбачено законодавством України".
-86- Н.д.Семенюк В.П. (Реєстр.картка №370)
Оскільки відповідно пункту 2 статті 35 проекту непідприємницькі організації реєструються за місцем знаходження постійно діючого керівного органу організації, пропонуємо ч.5 статті 9 законопроекту викласти в редакції:
"5. Місцем знаходження непідпри-ємницької організації вважається місце знаходження її постійно діючого керівного органу".




-87- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
З частини 5 статті 9 текст "законодавством України" замінити текстом "законом";


45.
6. Зареєстровані непідприємницькі організації мають право утворювати структурні підрозділи (філії, представництва і відділення) та здійснювати заходи по реалізації статутних завдань на всій території України незалежно від місця реєстрації.
частину 6 статті 9 виключити як таку, що дублює ч.1 статті 6.
-88- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
У пункті 6 статті 9 замінити слова "здійснювати заходи по реалізації статутних завдань" на: "діяти у відповідності до статутних завдань".
-89- Н.д.Франчук А.Р. (Округ №10)
У пункті 6 статті 9 слова "її державної реєстрації" замінити словами "знаходження її постійно діючого органу".


46.
РОЗДІЛ 2.



47.


ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПРАВОВІ ФОРМИ НЕПІДПРИЄМНИЦЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ
-90- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
У статті 10 та всьому подальшому тексту Закону замінити слово "товариство" на слово "організація", оскільки поняття "товариство" більше стосується господарських форм юридичних осіб.


48.



Стаття 10. Організаційно-правові форми непідприємницьких організацій
Статтю 10 подати в такій редакції:
"Стаття 10. Організаційно-правові форми непідприємницьких організацій
Непідприємницькі організації незалежно від назви можуть утворюватись в таких організаційно-правових формах:
непідприємницька організація;
непідприємницька установа;
непідприємницька асоціація (коаліція, форум, рух);
непідприємницький фонд".


49.
1. Непідприємницькі організації, не залежно від назви, можуть утворюватись в таких основних формах:
-91- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 10:
у ч.1 текст "не залежно" замінити текстом "незалежно";


50.
1) - товариство;
пункт 1) на початку доповнити словом "непідприємницьке";


51.
2) - установа;
а пункт 2) - словом "непідприємницька".


52.
2. Особливою формою установи є фонд.
-92- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)




Передбачити в розділі ІІ "Засади утворення і діяльності, статус непідприємницьких організацій" статтю 8 "Гласність в діяльності непідприємницьких організацій" і подати в редакції:
"Стаття 8. Гласність в діяльності непідприємницьких організацій
Непідприємницькі організації здійснюють свою діяльність відкрито і гласно.
Розміри та структура доходів непідприємницької організації, а також відомості про розміри і склад майна непідприємницької організації, про її витрати, чисельність, склад працівників та про використання праці на безоплатній основі не можуть бути предметом комерційної таємниці непідприємницької організації.




Виконавчі органи чи посадові особи, які здійснюють повноваженням щодо володіння, користування та розпорядження майном непідприємницької організації, про результати своєї діяльності звітують перед вищим керівним органом організації або іншим, уповноваженим на це колегіальним органом, а за їх відсутності - перед засновником організації в порядку, що визначений законом або статутом (положенням) організації.
Відомості, які пов'язані із діяльністю непідприємницької організації і становлять державну або іншу передбачену законодавством таємницю, не підлягають розголошенню".




-93- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Особливості цивільної правоздатності органів державної влади та органів місцевого самоврядування викласти в новій статті 10 "Цивільна правоздатність органів державної влади та органів місцевого самоврядування " розділу II "Засади утворення і діяльності, статус непідприємницьких організацій" в такій редакції:
"Стаття 10. Цивільна правоздатність органів державної влади та органів
місцевого самоврядування
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування не можуть бути суб'єктами господарської діяльності. Участь органів державної влади та органів місцевого самоврядування у цивільних відносинах здійснюється в межах, визначених Конституцією України. Порядок участі органів державної влади та органів місцевого самоврядування у цивільних відносинах визначається законом.
Діяльність органу державної влади чи органу місцевого самоврядування забезпечується непідприємницькою організацією, найменування якої співпадає з найменуванням відповідного органу влади або утвореною за окремим рішенням.




Якщо у законі чи положенні про орган державної влади, орган місцевого самоврядування визначаються одночасно владні повноваження відповідного органу державної влади, органу місцевого самоврядування і обсяг цивільної правоздатності непідприємницької організації, яка забезпечує його діяльність, владні повноваження органу влади та обсяг цивільної правоздатності непідприємницької організації, що забезпечує його діяльність, визначаються окремо. Обсяг владних повноважень органу державної влади, органу місцевого самоврядування визначається відповідно до Конституції України, а обсяг цивільної правоздатності непідприємницької організації визначається в межах, необхідних для забезпечення діяльності відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, якщо інше не встановлено законом.




Рішення про використання бюджетних коштів, розпорядником яких є орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, крім коштів на утримання органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, приймаються від імені цього органу і в межах його владних повноважень. Рішення про використання бюджетних коштів на утримання органу державної влади чи органу місцевого самоврядування приймаються в межах цивільної правоздатності непідприємницької організації, яка забезпечує його діяльність .
В угодах, стороною якої є непідприємницька організація, що забезпечує діяльність органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, має міститися посилання, що угода укладається від імені такої організації в межах встановленого для неї обсягу цивільної правоздатності. Такі організації не можуть уповноважуватися на здійснення представництва чи бути повіреним інших осіб".




Пропонується статтю 9 вилучити і натомість включити статтю 11 "Найменування, символіка та місцезнаходження непідприємницької організації" розділу II "Засади утворення і діяльності, статус непідприємницьких організацій", виклавши її в такій редакції:
Стаття 11. Найменування, символіка та місцезнаходження непідприємницької організації




Непідприємницька організація має своє найменування, яке складається з власної назви організації та зазначення організаційно-правової форми непідприєм-ницької організації.
Найменування непідприємницької організації не може відтворювати найменування раніше утворених непідприємницьких організацій, а також не може вводити в оману стосовно мети, видів її діяльності.
Непідприємницька організація може використовувати власну символіку. Символіка непідприємницької організації затверджується в порядку, визначеному її статутом (положенням).
Законами України можуть встановлюватися обмеження стосовно використання у найменуваннях або відтворення у символіках непідприємницьких організацій певних зазначень чи символів.
Права і обов'язки непідприємницьких організацій, пов'язані з користуванням фірмовим найменуванням, виробничими марками і товарними знаками, визначаються законами України.
Місцезнаходженням непідприємницької організації визнається її юридична адреса, якщо інше не визначено міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України".




Статті 10-13 прийнятого в першому читанні законопроекту вилучити, оскільки вони не відображають існуюче різноманіття організаційно-правових форм непідприємницьких організацій і повторюють положення статей, які пропонується включити або подати в іншій редакції.


53.


Стаття 11. Непідприємницьке товариство
-94- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
Назву статті 11 поміняти на таку: "Непідприємницька організація" і, відповідно, в тексті статті слово "товариство" замінити


54.

1. Непідприємницьке товариство (далі - товариство) засновується не менше ніж двома фізичними та/або юридичними особами та об'єднує на добровільних засадах і на основі індивідуального членства осіб, що об'єдналися для досягнення спільної статутної мети, мас корпоративний устрій та управляється його членами.
словом "організація". Так само по тексту самого Закону зробити таку редакцію.
-95- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
Ч.1 ст.11 викласти в такій редакції:
"Непідприємницьке товариство є організацією, що створюється щляхом добровільного об'єднання осіб та діє для досягнення статутної мети і не має на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками (членами). Непідприємницьке товариство мас корпоративний устрій і управляється його членами.
Товариство може бути створене однією особою, якщо інше не встановлено законом".


55.
2. Члени товариств не зберігають прав на передане таким організаціям майно, у тому числі членські внески, та не несуть матеріальної відповідальності по зобов'язанням товариств так само як товариства не несуть матеріальної відповідальності по зобов'язанням їх учасників.
-96- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.2 статті 11 двічі виключити слово "матеріально", а текст "по зобов'язанням" двічі замінити текстом "за зобов'язаннями". Аналогічно - у статтях 12, 13 і по всьому тексту Закону.


56.
Стаття 12. Непідприємницька установа



57.
1. Непідприємницька установа(далі - установа) засновується за ініціативою однієї фізичної чи юридичної особи або групи таких осіб, які не беруть участі в її управлінні, на основі майна, переданого установі засновниками і не має членства,.
-97- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Ч.1 статті 12 викласти у редакції:
"Непідприємницька установа (далі - установа) засновується однією фізичною чи юридичною особою або кількома такими особами, і не має членства. Засновники не беруть участі в управлінні установою. Засновники зберігають право на майно, передане ними установі, якщо договором передачі майна не передбачено інше".




-98- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
Ч.1 ст.12 викласти в такій редакції:
"Непідприємницька установа (далі - установа) створюється однією або кількома особами (засновниками) шляхом об'єднання (виділення) майна для досягнення мети, визначеної засновниками, за рахунок цього майна, і не має членства. Засновники установи не беруть участі в управлінні нею. Вони зберігають право власності на майно, передане установі, якщо договором передачі майна не передбачено інше".


58.
2. У випадках, коли майно передано установі на праві оперативного управління, засновник/власник майна несе субсидіарну відповідальність по зобов'язанням установи при його недостатності для виконання цих зобов'язань.



59.

3. Порядок утворення та діяльності установ де засновниками виступають органи державної влади чи місцевого самоврядування можуть регулюватись окремим законодавством.
-99- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.3 статті 12 текст "де засновниками" замінити текстом "засновниками яких", після тексту "органи державної влади" доповнити текстом ", органи влади Автономної Республіки Крим", а наприкінці слово "законодавством" замінити словом "законом".




-100- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
Додати нову статтю 13:
"Стаття 13. Непідприємницька асоціація (коаліція, форум, рух)
Непідприємницька асоціація (коаліція, форум, рух) є такою непідприємницькою організацією, що засновується не менше ніж трьома юридичними особами та об'єднує на добровільних засадах фіксованого чи нефіксованого членства юридичних осіб на визначений чи невизначений період для досягнення спільної статутної мети і захисту спільних інтересів";


60.
Стаття 13. Фонд
змінити нумерацію статті 13 на 14 і подати її в такій редакції:
"Стаття 14. Фонд.


61.
1. Особливою формою непідприємницької установи є фонд.
Особливою формою непідприємницької організації є фонд.
Діяльність фонду регулюється Законом України "Про благодійництво та благодійну діяльність".
-101- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 13:
ч.1 викласти у редакції:
"Непідприємницький фонд (далі - фонд) є установою, частка майна та/або доходи від майна якої бути використані на статутні цілі у визначені статутом чи законом строки";


62.
2. Майно, передане фонду його засновниками, є власністю фонду. Мінімальна вартість переданого майна або коштів при заснуванні фонду до статутного капіталу фонду, не може бути меншою 100 (ста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
у ч.2 з речення 2 виключити текст "або коштів" і текст "до статутного капіталу".
-102- Н.д.Губський Б.В. (Реєстр.картка №443)
У статті 13 проекту необхідно передбачити значно більший розмір статутного капіталу фонду (наприклад 1000 неопод. мінімумів).
-103- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
До статті 13: термін "фонд" зараз часто вживають для визначення певної суми фінансових ресурсів. Тому доречно розглянути можливість застосування терміну більш вузького - "фундація", хоча поняття "благодійні фонди" також є досить вживаним.


63.
3. Засновники фонду не несуть відповідальності по зобов'язанням фонду так само як фонд не несе відповідальності по зобов'язанням засновників.
-104- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
У ч.4 ст.13 слова "не несуть відповідальності" замінити на слово "відповідають" (в обох випадках).


64.
Стаття 14. Учасники непідприємницьких організацій

-105- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)


65.
1. Учасниками непідприємницьких організацій є засновники, члени та прихильники організації.
У ч.1 статті 14 після тексту "організацій є" додати слово "їх", а наприкінці виключити слово "організації".


66.
2. Громадяни іноземних держав, особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, філії та відділення іноземних та міжнародних непідприємницьких організацій, а також суб'єктів підприємницької діяльності, що набули статусу юридичної особи в Україні, можуть бути учасниками непідприємницьких організацій.
-106- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Пропонується вилучити статті 14, 16-19 прийнятого в першому читанні законопроекту, натомість передбачити в проекті Закону розділом III "Порядок утворення і реєстрації непідприємницьких організацій" статтю 14 "Члени і учасники непідприємницької організації", виклавши її в такій редакції:
"Стаття 14. Члени і учасники непідприємницької організації
Членом, учасником непідприємницької організації є особа, яка набула членство або стала учасником у відповідності до статуту непідприємницької організації.




Члени (учасники) непідприємницької організації, що утворена на основі реалізації права засновників на об'єднання або з одночасною реалізацією права засновників на об'єднання майна (майнових прав), є рівними у правах, членство (участь) є індивідуальним і не може бути передано іншій особі, якщо інше не передбачено законом або статутом організації.
Члени (учасники) непідприємницької організації, що утворена на основі об'єднання майна (майнових прав), мають право на участь в управлінні непідприємницької організації відповідно до їх долі (паю) в майні організації, якщо інше не передбачено статутом. Участь у такій непідприємницькій організації може бути передана правонаступнику (правонаступникам) відповідно до статуту, якщо інше не визначено законом".




Статтю 15 "Засновники непідприємницьких організацій" подати статтею 13 розділу III "Порядок утворення і реєстрації непідприємницьких організацій" в такій редакції, вилучивши при цьому статтю 22 "Створення фонду за заповітом":


67.
Стаття 15. Засновники непідприємницьких організацій
"Стаття 13. Засновники непідприємницьких організацій
Засновником непідприємницької організації, що забезпечує діяльність органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, є відповідний орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, який наділив непідприємницьку організацію цивільною правоздатністю. Засновником іншої державної чи комунальної організації може бути відповідний орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, державні підприємства, установи чи організації відповідно до закону.


68.
1. Засновниками непідприємницьких організацій визнаються юридичні або фізичні особи, які можуть нести повну відповідальність по своїм зобов'язанням, що ухвалили установчі документи відповідно до порядку та вимог цього Закону.
Засновниками (засновником) суспільнокорисної організації можуть бути органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які прийняли рішення про утворення такої організації та/або взяли на себе майнові зобов'язання щодо утворення непідприємницької організації. Орган державної влади чи орган місцевого самоврядування не може бути единим засновником суспільнокорисної організації.
Засновниками приватнокорисної організації можуть бути фізичні та юридичні особи, що взяли на себе майнові зобов'язання щодо утворення непідприємницької організації. Приватнокорисна організація не може бути заснована однією особою.
Органи державної влади та місцевого самоврядування, державні та комунальні організації не можуть бути засновниками приватнокорисних непідприємницьких організацій, а також окремих видів суспільнокорисних організацій у випадках, визначених законом




Засновниками непідприємницьких організацій не можуть бути органи державної влади, органи місцевого самоврядування, інші суб'єкти цивільних правовідносин, до владних повноважень яких або до обсягу цивільної правоздатності яких не належить право на заснування непідприємницьких організацій.
Непідприємницька організація може бути утворена на підставі заповіту, укладеного у встановленому порядку, в якому викладена воля (рішення) власника майна про заснування на основі його майна такої організації.
Функції засновника, у визначених заповітом межах, здійснює виконавець за заповітом. Якщо виконавець за заповітом не може або не виконав у встановлений заповітом строк всі необхідні дії стосовно утворення непідприємницької організації, рішення про порядок виконання заповіту, а у разі неможливості його виконання - рішення про спрямування майна, що мало бути використано для утворення непідприємницької організації, в доход держави, приймає суд за поданням виконавця за заповітом або реєструючого непідприємницьку організацію органу"




-107- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
Ч.1 ст.15 викласти в такій редакції:
"Засновником непідприємницької організації є особа (особи), які відповідно до вимог та порядку цього Закону склали та ухвалили установчі документи такої організації".
-108- Н.д.Акопян В.Г. (Округ №131)
У п.1 статті 15 замість слів "по своїм зобов'язанням" записати "щодо своїх зобов'язань".
-109- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Ч.1 статті 15 після тексту "організацій визнаються" доповнити словом "дієздатні", а текст "можуть нести повну відповідальність по своїм зобов'язанням, що" і текст "порядку та" - виключити.


69.
2. Органи державної влади та місцевого самоврядування можуть виступати засновниками виключно суспільнокорисних установ.
-110- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
У статті 15:
пункт 2 подати в наступній редакції:
"Органи державної влади та місцевого самоврядування можуть виступати засновником непідприємницької організації";


70.
3. Обсяг взаємних прав і зобов'язань засновників щодо створення непідприємницької організації визначається засновницькою угодою (у разі її складення) а щодо участі у її діяльності - статутом/положенням організації.
пункт 3 подати в такій редакції:
"Обсяг взаємних прав і зобов'язань засновників щодо створення непідприємницької установи визначається угодою (у разі її складення) а що до участі у її діяльності - статутом / положенням установи".
-111- Н.д.Губський Б.В. (Реєстр.картка №443)
У пункті 3 статті 15 і далі по тексту слова "засновницькою угодою" з метою узгодженості з прийнятою термінологією замінити на "установчим договором".
-112- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
У ч.3 статті 15 визначити, чим конкретно визначається обсяг взаємних прав і зобов'язань засновників щодо створення неурядових некомерційних організацій у випадку, якщо засновницьку угоду не було скасовано.


71.
4. У разі створення непідприємницької організації у формі товариства засновники автоматично набувають статусу членів організації.
-113- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Ч.4 статті 15 викласти у редакції:
"Засновники товариства набувають статусу його членів з часу утворення товариства".
-114- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
У пункті 4 статті 15 вилучити слова: "у формі товариства".


72.
Стаття 16. Члени товариства



73.
1. Членами товариства можуть бути громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, які досягли 18-річного віку, а також юридичні особи, зареєстровані в Україні.
-115- Н.д.Волков О.М.(Округ №208)
Із частини 1 статті 16 виключити слова "які досягли 18-річного віку".
-116- Н.д.Франчук А.Р. (Округ №10)
У пункті 1 статті 16 слова "18-річного віку" замінити словами "16-річного віку" і далі за текстом.
-117- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.1 статті 16 текст ", які досягли 18-річного віку" замінити текстом ", юридичні особи, які не є суб'єктом підприємницької діяльності, а також відокремлені підрозділи іноземних та міжнародних непідприємницьких організацій, зареєс-тровані в Україні.
Членами товариств можуть бути фізичні особи, яким виповнилося 18 років, членами молодіжних організацій - особи, яким виповнилось 14, а дитячих - 7 років".




-118- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
Пункт 1 статті 16 доповнити:
"Членами молодіжних організацій можуть бути особи, які досягли 14 років, членами дитячих організацій можуть бути особи віком від 6 до 18 років." - це відповідає вимогам Закону України "Про молодіжні та дитячі громадські організації".


74.
2. Члени товариства є рівними у правах, якщо інше не передбачено статутом організації. Кількість членів непідприємницької організації з фіксованим членством не може бути меншою двох, якщо закон чи статут не передбачають більшої кількості членів.



75.
3. Порядок набуття та припинення членства в товаристві визначається статутом, який має гарантувати право на оскарження позбавлення членства до вищого статутного органу організації.
-119- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.3 статті 16 текст "вищого статутного органу" замінити текстом "вищого керівного органу".


76.
Стаття 17. Особливості членства у непідприємницькому товаристві



77.
1. Членство у товаристві е індивідуальним і не може бути передано іншій особі.
-120- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
У ч.1 ст.17 слово "індивідуальним" замінити на "особистим немайновим правом".
-121- Н.д.Савенко М.М. (Реєстр.картка №425)
Статтю 17 викласти в такій редакції:
"Юридичні та фізичні особи зберігають


78.
2. Юридична особа зберігає своє членство у товаристві в разі його реорганізації.
своє членство у товаристві у разі його реорганізації".


79.
3. Членство припиняється по факту, в добровільному або примусовому порядку
-122- Н.д.Коліушко І.Б. (Реєстр.картка №402)
Частини 3 та 4 статті 17 об'єднати і викласти у редакції:


80.
4. По факту членство припиняється в зв'язку із смертю фізичної особи, яка була членом організації або ліквідацією чи реорганізацією юридичної особи - члена товариства, за винятком випадків, передбачених законом.
"3. Членство припиняється в добровільному або примусовому порядку, в зв'язку зі смертю фізичної особи, яка є членом організації, або ліквідацією чи реорганізацією юридичної особи - члена товариства, за винятком випадків, передбачених цим Законом, в зв'язку з ліквідацією товариства".


81.
5. При відокремленні від юридичної особи, що є членом товариства іншої юридичної особи, членство в товаристві юридичної особи від якої відбулось відокремлення зберігається. При об'єднанні юридичної особи-члена товариства з іншою юридичною особою, її членство в товаристві припиняється, якщо інше не передбачено статутом товариства.
-123- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
Ч.5 ст.17 вилучити, помінявши наступну нумерацію частин..


82.
6. Член товариства має право вийти з його членів шляхом подання письмової заяви про вихід. Статут товариства може передбачати право на вихід з товариства лише після виконання зобов'язань перед товариством, прийнятих на себе в порядку, встановленому статутом, або через певний час з моменту подачі заяви, але не більше ніж через рік. Це положення не застосовується, якщо права та обов'язки членів організації були суттєво змінені.



83.
7. Член товариства може бути виключеним з числа членів у випадках і в порядку передбаченому статутом. Незалежно від норм статуту, вищий орган товариства може делегувати право іншому постійно діючому керівному органу товариства виключати з числа членів осіб за грубе порушення норм статуту або за заподіяння значної шкоди організації. У цьому випадку, виключений з товариства член, має право звернутись до вищого керівного органу товариства з апеляцією.




-124- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 17:
у ч.7 друге речення після тексту "статуту, вищий" доповнити словом "керівний";


84.
8. Повідомлення про виключення з членів організації надсилається виключеній особі в письмовому вигляді за підписом керівника організації.
ч.8 після тексту "за підписом" доповнити текстом "виконавчого";
ч.9 виключити;


85.
9. Особа, членство якої припинено, не має права на повернення членських внесків та виділення частки майна з непідприємницької організації на свою користь.
у ч.10 після тексту "при виключенні" додати слово "особи", текст "останні мають" замінити текстом "зазначена особа має".


86.
10. У випадку порушення норм статуту при виключенні з членів організації, останні мають право на звернення до суду з позовом про незаконне позбавлення членства.
-125- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
Ч.10 ст.17 вилучити.


87.
Стаття 18. Особливості членства юридичних осіб і непідприємницьких товариствах



88.
1. Юридичні особи - якщо інше не встановлено законом, можуть бути засновниками та членами товариств.
-126- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
У статті 18:
у ч.1 перед словом "законом" записати "статутом чи";
ч.2 викласти в такій редакції:
"Юридична особа приймає рішення про створення товариства або вступ до товариства відповідно до власного статуту".


89.
2. Юридична особа приймає рішення про створення/членство в непідприємницькій організації відповідно до власного статуту та статуту непідприємницької організації.
-127- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 18:
Ч.2 викласти у редакції:
"Рішення про утворення товариства юридична особа приймає відповідно до власного статуту (положення), а рішення про вступ до товариства - також відповідно до статуту товариства";


90.
3. Якщо інше не встановлено статутом непідприємницької організації, юридична особа- член організації має один голос у її вищому колегіальному органі. Реалізація прав члена організації юридичною особою-членом здійснюється через представника юридичної особи.
у ч.3 в реченні 1 текст "непідприємницькі організації" замінити текстом "товариства";
у ч.4 на початку слово "Перший" замінити словом "Виконавчий", текст "непідприємницькі організації" замінити текстом "товаристві", текст "але не може бути більшим одного року" - виключити;


91.
4. Перший керівник юридичної особи-члена непідприємницької організації має право представляти її інтереси в такій організації без доручення, якщо інше не передбачено статутом юридичної особи-члена. Повноваження інших представників посвідчується відповідним дорученням. Термін дії такого доручення встановлюється юридичною особою-членом, але не може бути більшим одного року.
ч.5 виключити.


92.
5. У випадку, коли одна непідприємницька організація у складі якої є юридичні особи-члени є членом іншої непідприємницької організації, договором між цими організаціями може передбачатися, що рішення організації, обов'язкові для її членів, набирають сили для членів- юридичних осіб і відповідно їхніх членів тільки після затвердження цих рішень керівними органами юридичних осіб-членів, визначеними їх статутами.
-128- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
Ч.5 ст.18 викласти в такій редакції:
"У випадку, коли товариство стає членом об'єднання товариств, договором між товариством і об'єднанням товариств може передбачатися спеціальний порядок набрання чинності рішень останнього щодо осіб--членів товариства, що увійшло до об'єднання".


93.

Стаття 19. Прихильники непідприємницьких організацій
-129- Н.д.Баулін П.Б. (Округ №76)
Статтю 19 вилучити.
-130- Н.д.Губський Б.В. (Реєстр.картка №443)


94.
1. Прихильниками непідприємницьких організацій можуть бути фізичні і юридичні особи (крім органів державної влади і органів місцевого самоврядування), які відповідно до вимог статуту підтримують організацію шляхом участі в її діяльності, надання різноманітної допомоги чи послуг без обов'язкового організаційного оформлення своїх взаємовідносин з організацією.
З метою побудови стрункої структури документу статтю 19 проекту необхідно розмістити після статті 15, а також доповнити проект нормами про особливості функціонування не тільки непідприємницького товариства, а й установи.
-131- Н.д.Коліушко І.Б. (Реєстр.картка №402)
З ч.1 статті 19 виключити слова "(крім органів державної влади і органів місцевого самоврядування)".
-132- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Ч.1 статті 19 після тексту "органів державної влади" доповнити текстом ", органів влади Автономної Республіки Крим".


95.
2. Правовий статус прихильників визначається установчими документами непідприємницької організації.
-133- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
У ст.19 доцільно передбачити механізм, який , з одного боку, забезпечував би достатню прозорість фінансових, матеріальних потоків чи послуг, а з іншого - не відлякував потенційних прихильників додатковими вимогами обов'язкового організаційного оформлення своїх взаємовідносин з організацією. Вважаю, що це питання може вирішитися при створенні мотивації для прихильників декларувати свою допомогу, надану неурядовим некомерційним організаціям (в разі запровадження механізму надання податкових пільг на частину прибутку, пожертвуваного на користь неурядових некомерційних організацій).




-134- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Після статті 19 доповнити Закон такою статтею:
"Спілки непідприємницьких організацій
1. Непідприємницькі організації однієї організаційно-правової форми і одного виду можуть об'єднуватися у спілки непідприємницьких організацій.
2. Кожна непідприємницька організація може входити до складу не більше ніж однієї спілки непідприємницьких організацій.
3. Спілка непідприємницьких організацій є непідприємницькою організацією тих самих організаційно-правової форми і виду, як і організації, які її утворили.
4. На спілки непідприємницьких організацій поширюються всі норми цього Закону за виключенням права входити до складу інших непідприємницьких спілок, крім випадку, передбаченого статтею 88 цього Закону".


96.
РОЗДІЛ 3



97.
УТВОРЕННЯ НЕПІДПРИЄМНИЦЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ

-135- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
У назві розділу 3 та по всьому тексту розділу слово "утворення" замінити на "створення", а "установчий протокол" - на "установчий акт".


98.
Стаття 20. Утворення організацій



99.
1. Непідприємницька організація утворюється за ініціативою її засновників/засновника.
-136- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.1 статті 20 текст "засновників/засновника" замінити текстом "засновника або засновників".


100.
2. Засновники за бажанням укладають засновницьку угоду або установчий протокол про утворення організації.



101.
3. В засновницькій угоді/протоколі визначається:
-137- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Ч.3 статті 20: нумерацію пунктів змінити так: "4" замінити на "1)", "5" - на "2". Відповідно змінити нумерацію частин 7-9.
У ч.3 статті 20 перше речення після тексту "В засновницькій угоді" доповнити текстом "або установчому".


102.
4. прізвища, ім'я, по батькові засновників для фізичних та назви для юридичних осіб, а також їх адреси;
-138- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
У п.1) ч.3 ст.20 в кінці дописати слово "місцезнаходження";
у ч.4 замість слова "вигляді" записати "формі".
-139- Н.д.Семенюк В.П. (Реєстр.картка №370)
П.4 статті 20 з метою однозначної ідентифікації засновників потрібно викласти у наступній редакції:


103.
5. назву, організаційно-правову форму, місцезнаходження та мету утворення непідприємницької організації;
"4. прізвища, ім'я, по батькові та ідентифікаційного номера з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів (далі - ДРФО), підтвердженого відповідною довідкою для фізичних та назви і ідентифікаційного коду з Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України (далі - ЄДРПОУ), підтвердженою довідкою органів статистики для юридичних осіб, а також їх адреси".


104.
6. порядок спільної діяльності щодо утворення організації, засади передачі їй майна засновниками та їх участі в діяльності організації, а також інші значимі для створення організації питання.

-140- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
у статті 20:
ч3, пункт позначений як 6. Виключити текст ", а також інші значимі для створення організації питання";


105.
7. Засновницька угода або протокол оформляються в письмовому вигляді і підписуються всіма засновниками. Допускається підписання документів представником засновника, якщо він має на це оформлене відповідним чином доручення.
у 4.7 у реченні 1 після тексту "угода або" доповнити текстом "установчий";
у реченні 2 цієї ж частини текст "оформлене відповідним чином" замінити текстом "належно оформлене";


106.
8. Засновники також затверджують статут організації та призначають її керівні органи, якщо інше не передбачено цим законом чи засновницькою угодою.
ч.8 наприкінці доповнити текстом "(установчим протоколом)";
у ч.9 слово "обрання" замінити словом "призначення".


107.
9. Рішення про утворення товариства, прийняття його установчих документів і обрання керівних органів приймається установчими зборами (з'їздом чи конференцією), скликаними засновниками про що складається протокол установчих зборів.
-141- Н.д.Коліушко І.Б. (Реєстр.картка №402)
Ч.9 статті 20 зробити частиною 2-ою даної статті.
-142- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Вилучити статті 20 і 21, мету їх регулювання викласти в статті 12 "Утворення непідприємницьких організацій" розділу ІІІ "Порядок утворення і реєстрації непідприємницьких організацій" в редакції:




"Стаття 12. Утворення непідприємницьких організацій
Непідприємницькі організації утворюються відповідно до цього Закону, якщо законами України не встановлено інший порядок чи інші вимоги для створення окремих організаційно-правових форм непідприємницьких організацій.




Державні та комунальні організації утворюються за рішенням засновника, що приймається в порядку, визначеному законом.
Рішення про утворення непідприємницької організації на основі реалізації права засновників на об'єднання або з одночасною реалізацією права на об'єднання їх майна (майнових прав) приймається її засновниками на установчих зборах (з'їзді, конференції) шляхом голосування.
Рішення про утворення непідприємницької організації на основі наділення її майном (майновими правами) приймається засновником або засновниками шляхом укладення засновницької угоди".


108.
Стаття 21 Формування статутного капіталу фонду



109.
1. Вкладами засновників фонду можуть бути будинки, споруди, обладнання та інші матеріальні цінності, цінні папери, права користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будинками, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, в тому числі в іноземній валюті.
-143- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
Статтю 21 треба виключити з тексту Закону, оскільки вона суперечить Закону України "Про благодійництво та благодійні організації" і, крім того, можливість створення та діяльності фондів не повинна обмежуватися наявністю чи відсутністю майна, та прав, що з цього випливають.


110.
2. Порядок оцінки вкладів визначається в установчих документах фонду, якщо інше не передбачено законодавством України.



111.
3. Забороняється використовувати для формування статутного капіталу фонду бюджетні кошти, кошти, одержані в кредит та під заставу.
-144- Н.д.Коліушко І.Б. (Реєстр.картка №402)
З ч.3 статті 21 виключити слова "та під заставу".


112.


Стаття 22. Створення фонду за заповітом
-145- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.1 статті 22 текст "нотаріально завіреного заповіту, що повинен містити" замінити текстом "заповіту, що містить доручення".
-146- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
Статтю 22 виключити, а її зміст внести як зміни і доповнення до Закону України "Про благодійництво та благодійні організації".


113.
1. Фонд може бути заснований на підставі нотаріально завіреного заповіту, що повинний містити рішення про заснування відповідно до положень статті 20 цього закону.
-147- Н.д.Шаров І.Ф. (Реєстр.картка №399)
У п.1 статті 22 замість слова "повинний" записати "повинен". У пп.2 і 5 замість слів "по утворенню" записати "щодо утворення".
-148- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
Ч.1 ст.22 викласти в такій редакції:
"Установа (фонд) може бути заснований на підставі нотаріально завіреного заповіту, що містить у своєму складі установчий акт".




-149- Н.д.Савенко М.М. (Реєстр.картка №425)
У статті 22:
п.1 викласти в такій редакції:
"Фонд може бути заснований на підставі нотаріально завіреного заповіту, що повинний містити рішення про заснування відповідно до положень статті 20 цього Закону.
В заповіті обов'язково вказується виконавець, який повинен бути громадянином України, що має повну дієздатність. Якщо виконавець не вказаний, заповіт визнається недійсним";


114.
2. Якщо виконавець за заповітом не може вчинити дії по утворенню фонду, суд може визначити спеціального виконавця, що має забезпечити вчинення дій необхідних для реєстрації фонду за заповітом.
п.2 викласти в такій редакції:
"Якщо виконавець за заповітом не може вчинити дії по утворенню фонду, суд при наявності письмового звернення виконавця за заповітом може визначити спеціального виконавця, що має забезпечити вчинення дій, необхідних для реєстрації фонду за заповітом.




Письмове звернення має бути нотаріально посвідчено. У випадку призначення виконавця судом, останній протягом 10-ти днів з дня призначення повідомляє податкову інспекцію про своє рішення.
Після внесення запису про реєстрацію фонду до реєстру виконавець, призначений судом, протягом 10-ти днів має подати звіт у податкову інспекцію з зазначенням всіх витрат, пов'язаних з утворенням фонду за заповітом. У разі нецільового використання наданих коштів виконавець несе майнову відповідальність у п'ятикратному розмірі коштів, що були витрачені не до їх призначення".


115.
3. Якщо рішення про заснування фонду, що є в заповіті, містить недостатньо відомостей для утворення вищого керівного органу фонду, виконавець за заповітом може, призначити членів вищого керівного органу фонду та визначити інші умови рішення по заснуванню фонду, що не були визначені в заповіті.
-150- Н.д.Шаров І.Ф. (Реєстр.картка №399)
У п.3 статті 22 замість слів "по заснуванню" записати "щодо заснування".
-151- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
Ч.3 ст.22 викласти в такій редакції:
"Якщо в установчому акті, який міститься в заповіті, відсутні деякі з положень, що необхідні для створення та діяльності установи (фонду), орган державної реєстрації юридичних осіб разом з виконавцем заповіту, якщо останнього було призначено, зобов'язаний їх встановити".




-152- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 22:
ч.2 після тексту "необхідних для" доповнити текстом "утворене і";
у ч.3 після тексту "Якщо" слово "рішення" замінити словом "доручення", після тексту "для утворення" доповнити текстом "фонду, зокрема", а після тексту "заснуванню фонду, що" - текстом "передбачені статтею 20 цього Закону, але";


116.
4. До призначення членів вищого керівного органу фонду, виконавець заповіту має права, що випливають із рішення про заснування фонду в тому числі і право управління майном, переданим фонду за заповітом.
у ч.4 слово "рішення" замінити словом "доручення";
у ч.5 текст "необхідні витрати" замінити текстом "відшкодування необхідних витрат";


117.
5. Виконавець заповіту має право отримати компенсацію необхідних витрат із суми заповіту, що виникли в зв'язку із створенням фонду. Якщо заповітом ці витрати не передбачені, або є недостатніми, суд приймає рішення про необхідні витрати із заповіту. Заповіт може передбачати виплату винагороди за дії по утворенню фонду.
у ч.6 наприкінці текст "не можливим" замінити текстом "неможливим".
-153- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
Чч. 4 і 5 ст.22 викласти в такій редакції:
"4. До призначення членів вищого керівного органу установи (фонду) виконавець заповіту має право управляти майном, переданим такій організації
5. Заповіт може передбачати виплати винагороди виконавцю заповіту за діяльність, пов'язану зі створенням установи (фонду)";
ч. 6 вилучити.


118.
6. Повноваження виконавця заповіту припиняються після внесення запису про реєстрацію фонду до реєстру, або якщо судом встановлено, що заснування фонду є не можливим.
-154- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
Статтю 23 викласти в такій редакції:
"Стаття 22. Установчі документи
Установчими документами відповідно до організаційно-правових форм непідприємницьких організацій є:


119.


Стаття 23. Установчі документи
для організації - статут, протокол установчих зборів;
для установи - статут, установчий протокол або засновницька угода;
для асоціації (коаліції, форуму, руху) - угода про співпрацю/статут, установчий протокол;


120.
1. Установчими документами, відповідно до організаційно-правових форм непідприємницьких організацій є:
для фонд - статут, а разі необхідності (коли фонд утворюється двома і більше засновниками) - протокол установчих зборів, угода."
-155- Н.д.Зварич Р.М. (Реєстр.картка №326)
Пункти 1 та 2 статті 23 викласти в такій редакції:


121.
1) для товариства - статут, рішення про утворення, протокол установчих зборів;
"1) для товариства - статут, установчий протокол або засновницька угода;


122.
2) для установи - статут, установчий протокол або засновницька угода;
2) для установи - статут, рішення про утворення, протокол установчих зборів;".


123.
3) для фонду - статут, засновницька угода або установчий протокол чи заповіт, що містить доручення на створення фонду.
-156- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
З п.1) частини 1 статті 23 виключити текст "рішення про утворення".




-157- Н.д.Донець Н.Г. (Реєстр.картка №420)
Пп.4 пункту 4 статті 23 викласти в такій редакції:
"4) документ, що підтверджує надання юридичної адреси (договір оренди, гарантійний лист тощо). У разі надання під юридичну адресу житлового будинку або приватизованої квартири до адреси додається довідка про власників будинку (квартири) та підписаний ними гарантійний лист, який посвідчується нотаріально. У разі надання під юридичну адресу неприватизованої квартири до заяви додається довідка про склад сім'ї та гарантійний лист, підписаний всіма дорослими членами сім'ї, що проживають у цій квартирі, який посвідчується нотаріально".




-158- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Пропонується вилучити статті 23 і 24 поданого законопроекту, замінивши їх на статтю 15 "Установчі документи" розділу III "Порядок утворення і реєстрації непідприємницьких організацій", подавши в редакції:
"Стаття 15. Установчі документи
Установчими документами державної та комунальної організації є рішення засновника про її заснування, а також статут (положення, в тому числі типове положення), якщо обсяг цивільної правоздатності не визначено законом.
Установчими документами суспільнокорисної та приватнокорисної організації є рішення засновника (засновників) про її заснування та статут.




Для непідприємницької організації, що створюється на основі реалізації права засновників на об'єднання або з одночасною реалізацією права на об'єднання їх майна (майнових прав), рішенням засновників є рішення установчих зборів (з'їзду, конференції) про утворення організації.
Для непідприємницької організації, що створюється на основі реалізації права на об'єднання майна (майнових прав), рішенням засновників є засновницька угода або рішення про затвердження статуту (положення). Засновницькою угодою має визначатися обсяг взаємних прав і зобов'язань засновників щодо створення непідприємницької організації та порядок затвердження ними статуту (положення) організації. Строк дії засновницької угоди визначається засновницькою угодою та припиняється після реєстрації відповідної непідприємницької організації.
Рішення засновника (засновників) про заснування непідприємницької організації має бути у простій письмовій формі, якщо інше не встановлено законом.
Інші вимоги до рішень засновника (засновників) окремих організаційно-правових форм непідприємницьких організацій можуть встановлюватися законом.




Статут (положення) непідприємницької організації оформлюється у письмовій формі і повинен містити:
- найменування непідприємницької організації (організаційно-правову форму);
- місцезнаходження організації;
- мету та завдання організації;
- обсяг цивільної правоздатності;
- порядок утворення, діяльності та повноваження органів управління організації;
- джерела надходження та порядок використання коштів та іншого майна організації;
- порядок звітності, контролю за здійсненням фінансово-господарської діяльності;
- визначення умов оплати праці її штатних працівників;
- порядок внесення змін до статуту організації;
- порядок реорганізації та ліквідації.




Статут непідприємницької організації, що утворена декількома засновниками, має містити умови і порядок набуття членства чи права на участь в організації, порядок припинення членства чи участі, права і обов'язки членів чи учасників організації.
У статуті мають міститися положення, що обов'язкові для непідприємницької організації певної організаційно-правової форми, визначені законом, а також можуть бути передбачені інші положення, що стосуються особливостей діяльності організації"


124.


Стаття 24. Статут
-159- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
У статті 24. "Статут" в пункті 9 замінити слова "підприємницької діяльності" на "господарською та комерційною діяльності".


125.
Статут непідприємницької організації оформляється у письмовому вигляді і повинен містити:
-160- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
У п.3) ч.1 ст.24 після слова "мету" записати слово "створення";
у п.6) після "їх" записати "склад і"..


126.
1)- назву непідприємницької організації та й організаційно правову форму;

-161- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У частині 1 статті 24:


127.
2) - місце знаходження організації (назву населеного пункту де знаходиться постійно діючий керівний орган організації);
п.2) після тексту "де знаходиться" доповнити текстом "вищий";
у п.3) текст "та завдання" замінити текстом "утворення";


128.
3)- мету та завдання організації;
нумерацію пунктів, починаючи з 5) зменшити на 1 - арифметична помилка;


129.
5)- структуру організації, вимоги до формування й керівних органів;
з п.5 виключити текст ", вимоги до формування її керівних органів";


130.
6) - умови і порядок прийому в члени організації, порядок припинення членства, права і обов'язки членів організацій (для товариств );
П.6 викласти у редакції:
"умови і порядок набуття і припинення членства, права і обов'язки членів (для товариств);";


131.
7) - порядок формування керівних органів організації, їх компетенцію, строки повноважень;
П.7 після тексту "формування керівних" доповнити текстом "та ревізійно-контрольних";


132.
8) - умови та процедуру скликання вищого керівного органу та порядку прийняття рішень;
з п.8 вилучити текст "умови та", після тексту "порядку прийняття" додати слово "ним";


133.
9) - джерела та порядок надходження коштів та іншого майна організації, права керівних органів та структурних підрозділів по його використанню, порядок здійснення підприємницької діяльності відповідно до статутних завдань, форми внутрішнього контролю та звітності;
у п.9 текст "відповідно до статутних завдань, форми внутрішнього контролю та звітності" замінити текстом "передбаченої законом для непідприємницьких організацій даної організаційно-правової форми і даного виду";
з п.11 вилучити текст "/положення".




-162- Н.д.Коліушко І.Б. (Реєстр.картка №402)
У п.9) ч.1 статті 24 слово "підприємницької" замінити на "господарської".


134.
10) - порядок припинення діяльності організації і вирішення майнових питань, пов'язаних з її ліквідацією,



135.
11)- порядок внесення змін до статуту/положення організації;
-163- Н.д.Зварич Р.М. (Реєстр.картка №326)
В пункті 11 статті 24 слово "/положення" виключити.


136.
12) - порядок призначення виконавчого апарату організації та визначення умов оплати праці його штатних працівників.
-164- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
У статті 24:
у п.12) ч.1 замість слова "апарату" записати "органу";
ч.3 викласти в такій редакції:
"Статутом можуть бути врегульовані і інші питання діяльності організації".


137.
3. В статуті можуть бути передбачені і інші норми, необхідні для діяльності організації, що не суперечать цьому Закону. Якщо якась норма статуту суперечить обов'язковим вимогам цього закону, застосовується норма закону.
-165- Н.д.Губський Б.В. (Реєстр.картка №443)
У пункті 3 статті 24 замість слів "що не суперечать цьому Закону" записати "не суперечать законодавству України".


138.
4. Статут може містити також опис символіки організації.
-166- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Нумерацію частин 3 і 4 статті 24 зменшити на 1 - арифметична помилка;
з ч.3 виключити слово "обов'язковим";
ч.4 виключити.




-167- Н.д.Донець Н.Г. (Реєстр.картка №420)
П.7 статті 24 викласти в такій редакції:
"7) документ, що підтверджує надання юридичної адреси (договір оренди, гарантійний лист тощо). У разі надання під юридичну адресу житлового будинку або приватизованої квартири до адреси додається довідка про власників будинку (квартири) та підписаний ними гарантійний лист, який посвідчується нотаріально. У разі надання під юридичну адресу неприватизованої квартири до заяви додається довідка про склад сім'ї та гарантійний лист, підписаний всіма дорослими членами сім'ї, що проживають у цій квартирі, який посвідчується нотаріально".


139.


РОЗДІЛ 4
РЕЄСТРАЦІЯ НЕПІДПРИЄМНИЦЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ
-168- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
Змінити назву Розділу 4 на таку: "Легалізація непідприємницьких організацій", тому що діюче законодавство надає широкі демократичні можливості громадськості створювати організації шляхом створення юридичної особи або без створення останньої через повідомлення про заснування.


140.
Стаття 25. Органи, що здійснюють реєстрацію
-169- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
Ч.1 ст.25 викласти в такій редакції:
"Реєстрація непідприємницької організації здійснюється у відповідності до загального порядку реєстрації юридичних осіб, встановленого законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру юридичних осіб та до Державного реєстру непідприємницьких організацій";
ч.2 вилучити.


141.
1. Реєстрація непідприємницьких організацій здійснюється шляхом внесення до державного реєстру відповідним міським, районним органом юстиції за місцем знаходження постійно діючого статутного органу організації.
-170- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.1 ст.25 текст "державного реєстру" замінити текстом "Державного реєстру непідприємницьких організацій (далі також державний реєстр)", слово "юстиції" замінити текстом "Міністерства юстиції України", після тексту "місцем знаходження" додати текст "вищого", а слово "статутного" замінити словом "керівного".
-171- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
У статті 25 пункт 1 викласти у такій редакції:
"Легалізація непідприємницьких органі-зацій здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. У випадку реєстрації некомерційна організація набуває статусу юридичної особи. Реєстрація непідприємницької організацій здійснюється шляхом внесення до державного реєстру відповідним міським, районним органом юстиції за місцем знаходження постійно діючого статутного органу організації."


142.
2. Реєстрація відділень, філій чи представництв іноземних непідприємницьких організацій здійснюється Міністерством юстиції України.
-172- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Ч.2 ст.25 викласти у редакції:
"Реєстрація відокремлених підрозділів іноземних, а також міжнародних, що не зареєстровані в Україні, непідприємницьких організацій здійснюється міністерством юстиції України".


143.
3. З дня внесення непідприємницької організації до державного реєстру організація набуває статусу юридичної особи.
-173- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Статтю 25 вилучити, її зміст викласти в редакції статті 17 "Органи, що здійснюють державну реєстрацію непідприємницьких організацій" розділу III "Порядок утворення і реєстрації непідприємницьких організацій":
"Стаття 17. Органи, що здійснюють державну реєстрацію непідприємницьких організацій




Державна реєстрація непідприєм-ницької організації здійснюється шляхом внесення відомостей про неї до Державного реєстру непідприємницьких організацій відповідним органом системи органів юстиції, визначеним Кабінетом Міністрів, якщо інше не встановлено законом.
За наявності підстав орган, що здійснив державну реєстрацію в порядку, визначеному законом, звертається до суду із заявою про встановлення факту припинення діяльності непідприємницької організації. На підставі рішення суду про встановлення факту припинення діяльності непідприємницької організації у Державному реєстрі непідприємницьких організацій робиться відповідний запис".


144.

Стаття 26. Заява про внесення де реєстру
-174- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
Ч.1 ст.26 викласти в такій редакції:
"Для реєстрації організації її засновники подають до реєструючого органу заяву довільної форми, яка має містити таку інформацію".
-175- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
Змінити назву статті 26 на таку:
"Заява про реєстрацію".


145.
1. Для реєстрації організації її засновники, протягом 30-ти днів з дня прийняття рішення про утворення організації подають до реєструючого органу заяву довільної форми, яка має містити таку інформацію:
У пункті 1 статті 26 замінити слова "протягом 30 днів" на "протягом 10 днів".
-176- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
У ч.1 статті 26 слова "протягом 30-ти днів з дня прийняття рішення про утворення організації" замінити словами "протягом 30-ти днів з дня укладення засновницької угоди або підписання установчого протоколу про утворення організації".
-177- Н.д.Коліушко І.Б. (Реєстр.картка №402)
Ч.1 статті 26 перед пунктом 1 доповнити новим пунктом наступної редакції:
"1) дані про засновників (прізвище, ім'я та по-батькові для фізичних осіб, назву та юридичну адресу для юридичних осіб)".
-178- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 26:
у ч.1 наприкінці текст "таку інформацію" замінити текстом ".";


146.
1) Назву, місце знаходження та поштову адресу непідприємницької організації;
у п.1) частини 1 слово "поштову" замінити словом "юридичну";


147.
2) мету утворення організації;
у п.3) частини 1 після тексту "назву" доповнити текстом "вищого", а слово "статутного" замінити словом "керівного".


148.
3) назву постійно діючого статутного органу організації;



149.
4) прізвища, ім'я, по-батькові осіб, уповноважених представляти організацію в реєструючих органах.
-179- Н.д.Семенюк В.П. (Реєстр.картка №370)
Ч.1 пункту 4 статті 26 вважаємо за доцільне доповнити інформацією про осіб, які уповноважені представляти в реєструючих органах організацію, місцем проживання, ідентифікаційним номером з ДРФО, підтвердженим відповідною довідкою для фізичних осіб або назвою, адресою та ідентифікаційним кодом з ЄДРПОУ для юридичних осіб.




-180- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
Пункт 4) частини 1 статті 26 пропонується вилучити, оскільки дана вимога сприяє створенню корупційних можливостей - збирання "тіньової" плати за надання юридичної адреси. На практиці виявляється, що юридична адреса не має нічого спільного з реальним місцезнаходженням організації.


150.
2. Заява підписується засновниками/засновником, або уповноваженою ними особою і посвідчується нотаріально.



151.
1. Коли засновників більше двох, заява підписується не менш як двома засновниками.



152.
2. До заяви додаються:

-181- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)


153.
1 ) статут організації;
Переплутана нумерація частин і пунктів: є дві другі частини, одразу після частини 2 йде частина 6 тощо;


154.
2) засновницька угода/ установчий протокол про утворення організації, або протокол установчих зборів якщо це передбачено законом;
пункт 3) частини 2 викласти в редакції:
"склад вищого керівного органу з вказівкою прізвища, ім'я, по батькові, адреси кожного члена зазначеного органа".
-182- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
У п.3) ч.2 ст.26 слова "та особистими ідентифікаційними кодами" вилучити.


155.
3) відомості про склад її постійно діючого статутного органу з адресами та особистими ідентифікаційними кодами осіб, що входять до його складу;
-183- Н.д.Семенюк В.П. (Реєстр.картка №370)
У ч.3 пункту 2 статті 26 слова "ідентифікаційними кодами" потрібно замінити словами "ідентифікаційними номерами з ДРФО, підтвердженими відповідними довідками, для фізичних осіб або назвами, адресами та ідентифікаційними кодами за ЄДРПОУ для юридичних осіб".


156.
4) документ, що підтверджує надання юридичної адреси (договір оренди, гарантійний лист, тощо. У разі надання під юридичну адресу житлового приміщення (квартири, будинку) до заяви додається довідка про склад сім'ї та гарантійний лист від власника приміщення чи особи, що постійно мешкає у цьому приміщенні, підписаний всіма дорослими членами сім'ї, що проживають в цьому приміщенні, який посвідчується нотаріально.
-184- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
У п.4) ч.2 ст.26 після слів "юридичної адреси" поставити крапку з комою, вилучивши весь інший текст.
-185- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У п. 4) частини 2 статті 26 в другому реченні текст "дорослими членами сім'ї, що" замінити текстом "повнолітніми особами, які постійно", а після тексту "цьому приміщенні" додати текст "на законних підставах";


157.
5) гарантійний документ, що засвідчує зобов'язання засновників щодо формування статутного капіталу фонду в розмірі, передбаченому законом;
п.5) частини 2 статті 26 виключити.


158.
6) документи про сплату реєстраційного збору.



159.
6. Датою подання документів на державну реєстрацію вважається дата їх фактичного надходження в реєструючий орган.



160.
7. Забороняється вимагати для реєстрації додаткові документи, не передбачені цією статтею.
-186- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Ч.7 статті 26 після тексту "додаткові документи" доповнити текстом "чи відомості".




-187- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Статті 26 -34 вилучити, замінивши їх положеннями статті 16 "Державна реєстрація суспільнокорисних та приватнокорисних організацій" розділу III "Порядок утворення і реєстрації непідприємницьких організацій" в такій редакції:
"Стаття 16. Державна реєстрація суспільнокорисних та приватнокорисних організацій
Державна реєстрація суспільнокорисних та приватнокорисних непідприємницьких організацій проводиться відповідним органом юстиції, про що робиться запис у Державному реєстрі непідприємницьких організацій.




Для державної реєстрації непідприємницької організації подаються такі документи:
- реєстраційна картка за зразком, встановленим Кабінетом Міністрів України;
- статут організації у двох примірниках;
- рішення засновника (засновників) чи нотаріально завірена копія заповіту, а у випадках, передбачених законом, рішення суду;
- документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору.
Державна реєстрація непідприємницької організації проводиться за наявності документів, передбачених цим Законом, протягом не більше п'яти робочих днів, якщо інше не визначено законом, що регулює діяльність окремих організаційно-правових форм непідприємницьких організацій.
Орган державної реєстрації протягом цього терміну вносить дані з реєстраційної картки до Державного реєстру непідприємницьких організацій та видає свідоцтво про державну реєстрацію, встановленого Кабінетом Міністрів України зразку, з проставленим ідентифікаційним кодом, який надається органу реєстрації органом державної статистики, або дає в письмовій формі обгрунтовану відмову у державній реєстрації.




У п'ятиденний термін з дати реєстрації орган державної реєстрації направляє примірник реєстраційної картки з відміткою про державну реєстрацію відповідному державному податковому органу і органу державної статистики та подає відомості про державну реєстрацію непідприємницької організації до органів Фонду соціального страхування і Пенсійного фонду України.
Свідоцтво про державну реєстрацію непідприємницької організації та копія документу, що підтверджує взяття його на облік у державному податковому органі, є підставою для відкриття рахунків у будь-яких банках України та інших держав за вибором непідприємницької організації і за згодою цих банків у порядку, що встановлюється Національним банком України.
Повідомлення про відкриття або закриття рахунків у банках непідприємницька організація зобов'язана направити державному податковому органу, в якому вона обліковується як платник податків і зборів (обов'язкових платежів). Таке повідомлення протягом трьох робочих днів з дня відкриття або закриття рахунку (включаючи день відкриття або закриття) подається особисто або направляється на адресу відповідного державного податкового органу з повідомленням про вручення. Форма і зміст повідомлення про відкриття або закриття рахунків у банках встановлюється центральним податковим органом України.




У разі зміни найменування, реорганізації непідприємницької організації проводиться її перереєстрація в порядку, встановленому цим Законом для її реєстрації.
Непідприємницька організація повідомляє про відкриття філії (відділення), представництва орган державної реєстрації шляхом внесення додаткової інформації в свою реєстраційну картку.
Відповідальність за відповідність чинному законодавству документів, що подаються для державної реєстрації, несе засновник (засновники) або уповноважені ним особи, які подають документи для такої реєстрації.




У разі внесення змін у статут, відкриття відокремлених структурних підрозділів (філій, відділень тощо) непідприємницька організація в семиденний термін повинна повідомити про це орган державної реєстрації. Невиконання цієї вимоги дає право органові державної реєстрації звернутися до суду із заявою про ліквідацію непідприємницької організації.
За державну реєстрацію непідприємниць-кої організації справляється реєстраційний збір в розмірі двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, якщо інший розмір не встановлено законом.
Відмову в державній реєстрації може бути оскаржена до суду".


161.




Стаття 27. Реєстрація структурних підрозділів непідприємницьких організацій
-188- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
Назву та ч.1 ст.27 викласти в такій редакції:
"Стаття 27. Повідомлення про відкриття відокремлених підрозділів непідприємницьких організацій
1. Непідприємницька організація повідомляє про створення чи ліквідацію її відокремленого підрозділу за місцем своєї державної реєстрації шляхом внесення відповідних відомостей до реєстраційної картки юридичної особи".


162.
1. Структурні підрозділи неприбуткових організацій реєструються міськими, районними органами Міністерства юстиції за місцем їх знаходження протягом не більше ЗО днів з моменту надходження документів на реєстрацію.
-189- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Назву статті 27 після слова "Реєстрація" доповнити словом "відокремлених";
ч.1 на початку доповнити словом "відокремлені", після тексту "міністерства юстиції" - словом "України", текст "не більше" виключити, слово "моменту" замінити словом "дня".
-190- Н.д.Семенюк В.П. (Реєстр.картка №370)
У п.1 статті 27 слово "неприбуткових" потрібно замінити словом "непідприємницьких".


163.
2. Після реєстрації, відділення непідприємницької організації набуває статусу юридичної особи.
-191- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Ч.2 і 3 статті 27 замінити такою частиною:
"Відокремлений підрозділ непідприємницької організації не може набувати статусу юридичної особи";


164.
3. Філія та представництво реєструються без статуту юридичної особи.
п.1) частини 4 статті 27: слово "структурного" тричі замінити словом "відокремленого", а текст "державними органами" замінити текстом "органами державної влади";


165.
4. Для реєстрації подаються:
п.2) частини 4 виключити.
-192- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
У ч.3 ст.27 слово "реєстрації" замінити на слово "повідомлення".


166.
1) заява довільної форми за підписом керівника організації-засновника структурного підрозділу в якій вказується назву та місцезнаходження організації-засновника та її структурного підрозділу, назву керівного органу підрозділу, прізвища, ім"я, по-батькові осіб, що мають право представляти структурний підрозділ у стосунках з державними органами;
-193- Н.д.Семенюк В.П. (Реєстр.картка №370)
Ч.1 пункту 4 статті 26 вважаємо за доцільне доповнити інформацією про осіб, які уповноважені представляти в реєструючих органах структурний підрозділ, місцем проживання, ідентифікаційним номером з ДРФО, підтвердженим відповідною довідкою для фізичних осіб або назвою, адресою та ідентифікаційним кодом з ЄДРПОУ для юридичних осіб.


167.
2) нотаріально посвідчена копія статуту організації-засновника;



168.
3) Положення структурного підрозділу, що реєструється, затверджене повноважним на те статутним органом;
-194- Н.д.Коліушко І.Б. (Реєстр.картка №402)
П.3 ч.4 статті 27 виключити.
-195- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У частині 4 статті 27:
п.3) викласти в редакції:
"Положення про відокремлений підрозділ, затверджене відповідно до статусу організації-засновника";


169.
4) Рішення про заснування підрозділу;
у п.4) слово "Рішення" замінити текстом "рішення організації-засновника", а після слова "заснування" додати слово "відокремленого";


170.
5) Документ, що підтверджує надання юридичної адреси відповідно до норм статті 26 закону.
п.5) виключити;
частину 5 замінити двома такими частинами:


171.
5. Всі інші питання реєстрації структурних підрозділів непідприємницьких організацій вирішуються відповідно до норм цього закону для реєстрації непідприємницьких організацій.
"Датою подання документів на державну реєстрацію вважається дата їх фактичного надходження в реєструючий орган.
Для реєстрації структурного підрозділу непідприємницької організації забороняється вимагати додаткові документи чи відомості не передбачені цією статтею".


172.
Стаття 28. Реєстрація структурних підрозділів іноземних непідприємницьких організацій


1. Для реєстрації структурних підрозділів (відділень, філій, представництв) іноземних непідприємницьких організацій подаються:
-196- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
Назву та ч.1 ст.28 викласти в редакції:
"Стаття 28. Повідомлення про створення відокремленого підрозділу іноземних та міжнародних непідприємницьких організацій
1.Повідомлення про створення відокремленого підрозділу (філій, представництв) іноземної та міжнародної непідприємницької організації подається до органу, на який покладено функції державної реєстрації юридичних осіб.
Разом з повідомленням подаються:" - далі по тексту.
-197- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У назві статті 28 слово "структурних" замінити словом "відокремлених", а після слова "іноземних" додати текст ", міжнародних";


173.

у ч.1 статті 28 перше речення викласти в редакції:
"Для реєстрації відокремлених підрозділів іноземних, а також не зареєстрованих в Україні міжнародних непідприємницьких організацій подаються:";


174.
1) документи, що підтверджують легалізацію іноземної непідприємницької організації в країні походження;
у п.1) ч.1 статті 28 текст "країні надходження" замінити текстом "іншій державі";


175.
2) статут іноземної організації, або інший документ, що визначає статус організації та повноваження її керівних органів відповідно до законодавства держави походження організації, рішення іноземної організації про створення структурного підрозділу і його власний статут/положення;
п.2) ч.1 викласти в редакції:
"статут іноземної, міжнародної організації або інший документ, що визначає її статус та повноваження її керівних органів відповідно до законодавства держави, у якій легалізована зазначена організація, рішення організації про створення відокремленого підрозділу і його статут (положення)";


176.
3) відомості про склад керівних органів структурного підрозділу ;
у п.3) ч.1 слово "структурного" замінити словом "відокремленого";


177.
4) інформація про місце знаходження центрального органу іноземної організації;
п.5) ч.1 виключити;
у п. 7) після тексту "підтверджує надання" доповнити текстом "відокремленому підрозділу".


178.
5) поштова адреса структурного підрозілу;



179.

6) прізвища, ім'я, по-батькові осіб, уповноважених представляти організацію в реєструючих органах;
-198- Н.д.Семенюк В.П. (Реєстр.картка №370)
Ч.6 пункту 1 статті 28 вважаємо за доцільне доповнити інформацією про осіб, які уповноважені представляти в реєструючих органах структурний підрозділ іноземної непідприємницької організації, місцем проживання, ідентифікаційним номером з ДРФО, підтвердженим відповідною довідкою для фізичних осіб або назвою, адресою та ідентифікаційним кодом з ЄДРПОУ для юридичних осіб.


180.
7) документ, що підтверджує надання юридичної адреси відповідно до норм статті 26 Закону,
-199- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
Пункт 7) частини 1 статті 28 пропонуємо вилучити, оскільки дана вимога сприяє створенню корупційних можливостей - збирання "тіньової" плати за надання юридичної адреси. На практиці виявляється, що юридична адреса не має нічого спільного з реальним місцезнаходженням організації.


181.
8) документ про сплату реєстраційного збору.



182.
2. Статут іноземної організації, власний статут структурного осередку, документ, що підтверджує легалізацію іноземної організації та місце перебування центрального керівного органу, рішення про утворення структурного підрозділу в Україні, подаються до реєструючого органу в легалізованому перекладі українською мовою.
-200- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Ч.2 статті 28 викласти в редакції:
"Документи, зазначені в частині першій цієї статті, подаються до реєструючого органу в легалізованому перекладі українською мовою".



183.
Стаття 29. Розгляд заяв про внесення до реєстру



184.
1. Заява про внесення до реєстру непідприємницької організації, структурного підрозділу іноземної непідприємницької організації розглядається в 30-денний строк з дня надходження документів.
-201- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.1 статті 29 текст "структурного підрозділу іноземної" замінити текстом "відокремленого підрозділу іноземної, міжнародної";
після ч.1 доповнити статтю такою частиною:
"реєструючий орган може прийняти рішення про відкоадення включення непідприємницької організації, відокремленого підрозділу іноземної, міжнародної організації до реєстру на строк, потрібний для перевірки або виправлення поданих документів, але не більше як на 30 днів";


185.
2. Про внесення до реєстру організації, структурного підрозділу іноземної непідприємницької організації, про відкладення або про відмову щодо внесення до реєстру заявникові повідомляється письмово в 10-денний строк з дня прийняття відповідного рішення.
ч.2 статті 29 викласти в редакції:
"Рішення про включення до реєстру непідприємницької організації, відокремленого підрозділу іноземної, міжнародної непідприємницької організації, надсилається або видається уповноваженій особі організації, відокремленого підрозділу в 10-денний строк з дня прийняття рішення".
-202- Н.д.Акопян В.Г. (Округ №131)
П.2 статті 29 після слів "непідприєм-ницької діяльності" доповнити словом "рішення" і далі за текстом.


186.
3. Реєстраційний орган не вносить непідприємницької організації до реєстру коли подані документи не відповідають обов'язковим вимогам до цих документів, передбачених Законом. Реєстраційний орган зобов'язаний обгрунтувати відкладення внесення до реєстру або відмову у письмовій формі з посиланням на конкретні статті Закону, яким не відповідають подані документи.
-203- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.3 статті 29 речення після тексту "організації до реєстру" доповнити текстом "виключно у випадку", а після тексту "документів, передбачених" - словом "цим".


187.
4. Протягом 20 днів з дати одержання вмотивованого пояснення відкладення внесення до реєстру непідприємницької організації, уповноважений на те орган чи особи непідприємницької організації можуть внести відповідні зміни до поданих документів. У такому випадку рішення про внесення чи відмову від внесення до реєстру непідприємницької організації приймається протягом 10 днів з дати одержання уточнених документів.



188.
5. Порушення встановлених законом строків на реєстрацію, а також відмова про внесення організації до державного реєстру може бути оскаржена в судовому порядку протягом 60-ти днів з дня одержання заявником відмови чи завершення встановленого законом строку реєстрації.



189.
6. Відмова про внесення до реєстру по причинам недоцільності утворення організації, а так само як вимога додаткових документів не передбачених цим Законом не допускається.
-204- Н.д.Шаров І.Ф. (Реєстр.картка №399)
У п.6 статті 29 замість слів "по причинам" записати "з причин".
-205- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 29:
у ч.6 після тексту "а так само" виключити слово "як", після тексту "додаткових документів" додати текст "чи відомостей";


190.
7. Відмова у внесення до реєстру не перешкоджає повторному поданню документів після усунення виявлених порушень, при чому збір за повторне подання документів не вноситься.
у ч.7 після тексту "порушень, при" слово "чому" замінити словом "цьому".


191.
Стаття 30. Повідомлення про зміни статуту та місця знаходження непідприємницької організації



192.
1. Про внесені у статут змін, зміну місця знаходження, зміну у складі постійно діючого статутного органу організації, постійно діючий статутний орган організації повідомляє реєструючий орган протягом 10-ти днів з моменту таких змін. Структурні підрозділи іноземних непідприємницьких організацій зобов'язані повідомити реєструючий орган про зміни статуту іноземної організації, зміну місця знаходження підрозділу протягом 15-ти днів.
-206- Н.д.Франчук А.Р. (Округ №10)
У пункті 1 статті 30 перед словом "повідомляє" доповнити словом "письмово" і далі за текстом.
-207- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
Ч.1 статті 30 викласти в такій редакції:
"1. Про внесені у статут зміни, зміну місця знаходження, зміну керівництва організації постійно діючий статутний орган організації письмово повідомляє реєструючий орган протягом 10-ти днів з моменту внесення таких змін. Структурні підрозділи іноземних непідприємницьких організацій зобов'язані письмово повідомити реєструючий орган про зміни статуту організації, зміну місця знаходження її структурного підрозділу протягом 15-ти днів з моменту внесення таких змін. Датою подання письмового повідомлення в обох випадках вважається дата на поштовому штемпелі повідомлення".




-208- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 30:
у ч.1 перше речення після тексту "зміну у складі" доповнити словом "вищого", слово "статутного" замінити словом "керівного", текст "постійно діючий статутний орган організації" замінити текстом "організація", текст "моменту" замінити текстом "для внесення";
у другому реченні "структурні підрозділи іноземних" замінити текстом "Відокремлені підрозділи іноземних, міжнародних;


193.
2. Про внесені зміни непідприємницька організація повідомляє реєструючий орган листом за підписом керівної особи організації, а у разі внесення змін у статут, до листа додається протокол зборів або іншого органу до компетенції якого належить внесення змін до статуту, на яких були внесені зміни, оригінал та нова редакція статуту, з урахуванням внесених змін.
у ч..3 слово "Поправки" замінити словом "Зміни", "поправок" - словом "змін" - двічі;
у ч.4 виключити текст "і доповненнями".


194.
3. Поправки до статуту набувають юридичної сили з моменту їх реєстрації в реєструючому органі, про що цей орган повідомляє організацію протягом 10 днів з дня подання поправок на реєстрацію. Плата за реєстрацію поправок до статуту не справляється.
-209- Н.д.Коліушко І.Б. (Реєстр.картка №402)
У ч.3 статті 30 слова "не справляється" замінити на "не може перевищувати суму, фактично затрачену на таку реєстрацію".


195.
4. Реєструючий орган, розшиває оригінал статуту і прикріплює титульну сторінку оригіналу до поданої нової редакції статуту. На цій сторінці ставиться штамп: "Із змінами і доповненнями внесеними ___________ (назва органу, що вніс зміни), протокол N від "__" ____ року".



196.
Стаття 31. Реєстрація символіки непідприємницьких організацій



197.
1. Символіка непідприємницьких організацій реєструється органами, які здійснюють реєстрацію непідприємницьких організацій за заявою підписаною керівною особою організації, до якої додається рішення органу, що затвердив символіку, а також опис символіки.
-210- Н.д.Савенко М.М. (Реєстр.картка №425)
Пункт 1 статті 31 викласти в такій редакції:
"Символіка непідприємницьких організацій реєструється органами, які здійснюють реєстрацію непідприємницьких організацій за заявою, підписаною керівною особою організації, до якої додається рішення органу, що затвердив символіку, опис символіки, а також копію свідоцтва про реєстрацію непідприємницької організації".


198.
2. Символіка непідприємницької організації не може бути тотожньою державним чи релігійним символам, порушувати право на інтелектуальну власність, ображати національні чи релігійні почуття громадян.



199.
3. За реєстрацію символіки справляється плата у розмірі одного неоподатковуваного мінімума доходів громадян.
-211- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Ч.3 статті 31 наприкінці доповнити текстом ", якщо інше не передбачено законом";
у ч.4 текст "передбачено статутом" замінити текстом "міститься у статуті".


200.
4. У разі, коли опис символіки передбачено статутом організації, вона вважається зареєстрованою з моменту реєстрації самої організації і плата за її реєстрацію не стягується.



201.
Стаття 32. Перереєстрація непідприємницьких організацій



202.
1.Перереєстрація непідприємницьких організацій, структурних підрозділів іноземних організацій здійснюється у випадку зміни назви, організаційно-правової форми організації, реорганізації (злиття з іншою організацією чи поділу) у порядку, встановленому цим Законом для реєстрації.
-212- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.1 статті 32 текст "структурних підрозділів іноземних" замінити текстом "відокремлених підрозділів іноземних, міжнародних". Після тексту "організаційно-правової форми" слово "організації" замінити словом "або", а текст "з іншою організацією" виключити.


203.
Стаття 33. Свідоцтво про реєстрацію, облік



204.
1. У разі внесення непідприємницької організації, структурного підрозділу іноземної непідприємницької організації до державного реєстру, вона вважається зареєстрованою і їй видається відповідне свідоцтво.
-213- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 33:
у ч.1 текст "структурного підрозділу іноземної" замінити текстом "відокремленого підрозділу іноземної, міжнародної";


205.
2. Зареєстрована непідприємницька організація чи структурний підрозділ іноземної непідприємницької організації зобов'язані у 30-денний строк стати на облік у податкових, статистичних та інших державних органах визначених законодавством для юридичних осіб за своєю юридичною адресою.
у ч.2 текст "структурний підрозділ іноземної" замінити текстом "відокремлений підрозділ іноземної, міжнародної", текст "державних органах" замінити текстом "органах державної влади".


206.

Стаття 34. Реєстраційний збір
-214- Н.д.Коліушко І.Б. (Реєстр.картка №402)
Статтю 34 виключити, оскільки це, фактично, визначення розміру держмита в неподатковому законодавстві.


207.
1. За реєстрацію непідприємницьких організацій справляється реєстраційний збір.
-215- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 34:


208.
2. Розмір реєстраційного збору складає:
у чч.2 і 3 виключити текст "офіційно встановлених", а текст "заробітної плати" замінити текстом "доходів громадян";


209.
2(два) офіційно встановлених неоподатковуваних мінімумів заробітної плати для українських непідприємницьких організацій;
наприкінці доповнити частиною:
"Законами, що визначають особливості створення та діяльності окремих видів непідприємницьких організацій, може встановлюватись інший розмір реєстраційного збору".


210.
5(п"ять) офіційно встановлених неоподатковуваних мінімумів заробітної плати для структурного підрозділу іноземної непідприємницької організації.








211.
РОЗДІЛ 5
ДЕРЖАВНИЙ РЕЄСТР НЕПІДПРИЄМНИЦЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ
-216- Н.д.Зварич Р.М. (Реєстр.картка №326)
З розділу 5 виключити статті 35-41 та замінити статтею 35 такого змісту:
"Порядок ведення Державного реєстру непідприємницьких організацій передбачається відповідною постановою Кабінету Міністрів України розробленою за участю Міністерства юстиції України".


212.
Стаття 35. Реєстр непідприємницьких організацій
-217- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Назву статті 35 на початку доповнити словом "Державний";


213.
1. Відповідно до умов цього Закону ведеться Державний реєстр непідприємницьких організацій (далі - реєстр).
у ч.1 слово "умов" замінити словом "вимог".
-218- Н.д.Семенюк В.П. (Реєстр.картка №370)
П.1 статті 35 доповнити після слів "(далі - реєстр)" словами "на паперових та електронних носіях. Порядок ведення електронного реєстру встановлюється Міністерством юстиції України".


214.
2. Включення до реєстру ведеться органами юстиції за місцем знаходження постійно діючого керівного органу організації.
-219- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.2 статті 35текст "Включення до реєстру ведеться органами юстиції" замінити текстом "Реєстр ведеться органами Міністерства юстиції України", а після тексту "постійно діючого" додати текст "вищого".




-220- Н.д.Донець Н.Г. (Реєстр.картка №420)
П.3 статті 35 викласти в такій редакції:
"В реєстраційній справі зберігаються оригінали документів або їх нотаріально завірені копії".


215.
Стаття 36. Порядок внесення до реєстру
-221- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У назві статті 36 слово "внесення" замінити словом "включення".


216.
1. До державного реєстру заноситься інформація визначена цим Законом.



217.
2. Підставою для внесення до реєстру є заява непідприємницької організації, оформлена та розглянута органом реєстрації у визначеному цим Законом порядку, рішення суду про внесення до реєстру.
-222- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.2 статті 36 слово "внесення" двічі замінити словом "включення", а текст "органом реєстрації" замінити текстом "реєструючим органом".


218.
3. Документи, що подаються на реєстрацію повинні містити лише достовірну інформацію в обсязі передбаченому законом.



219.
4. Суди, інші органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані повідомити реєстраційний орган про зміни чи невідповідності в документах про непідприємницьку організацію внесену до реєстру, що стали відомими в наслідок їх законної діяльності.
-223- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Ч.4 статті 36 виключити.


220.
5. Запис до реєстру набуває юридичної сили з дня його внесення.



221.
6. Кожній організації внесеній до реєстру присвоюється реєстраційний код в залежності від організаційно-правової форми та виду організації, що визначається відповідно до спеціального законодавства, яке застосовується разом з цим Законом і регулює окремі особливості створення та діяльності окремих видів непідприємницьких організацій (громадських, благодійних, молодіжних, пенсійних фондів, продовольчих банків...).
-224- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.6 статті 36 текст "застосовується разом з цим Законом" виключити, а наприкінці текст "…" замінити словом "тощо"; після тексту "благодійних, молодіжних" доповнити текстом ", дитячих".


222.
Стаття 37. Склад реєстру



223.
1. Реєстр складається з:



224.
1) картотеки;



225.
2) реєстраційних справ організацій;



226.
3) реєстраційного журналу.
-225- Н.д.Донець Н.Г. (Реєстр.картка №420)
П.2 статті 37 викласти в такій редакції:




"Будь-який орган або особа вправі отримати копію будь-якого документу з реєстраційної справи будь-якої організації, шляхом подачі письмової заяви до реєстраційного органу. Дозволяючого підпису на заяві не вимагається, заява з відміткою про дату видачі копії документу підшивається в реєстраційну справу організації".


227.
Стаття 38. Картотека
-226- Н.д.Губський Б.В. (Реєстр.картка №443)


228.
1. Картотека складається з реєстраційних карт, що заводяться на кожну непідприємницьку організацію внесену до реєстру.
Статті 38-40 проекту виключити, оскільки ці технічні питання регулювати на рівні Закону недоцільно.
-227- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 38:
у .1 слово "внеску" замінити текстом ", відокремлений підрозділ іноземної, міжнародної організації, що включені";


229.
2. Реєстраційні карти зберігаються у відповідності до реєстраційних номерів організацій, організацій внесених до реєстру.
у ч.2 текст "організаційни, внесених" замінити текстом ", відокремлених підрозділів організацій, включених";


230.
3. Реєстраційні картки організацій, вилучених з реєстру, зберігаються окремо.
у ч.3 текст "вилучених" замінити текстом ", відокремлених підрозділів організацій, включених"


231.
4. В реєстраційній картці фіксується:
у п.1) частини 4 текст "та її" замінити


232.
1) назва непідприємницької організації та й реєстраційний код;
текстом ", відокремленого підрозділу організації та її (його)";


233.
2) місцезнаходження організації та адреса постійно діючого статутного органу;
у п.2) після тексту "організації" доповнити текстом " текстом ", відокремленого підрозділу організації", а слово "статутного" замінити словом "вищого керівного";
у п.3) текст "законом, про склад" замінити текстом "цим законом про склад вищого постійно діючого";


234.
3) інформація, визначена законом, про склад керівного органу;
у п.6) текст "вилучення організації" замінити текстом "виключення організації, відокремленого підрозділу організації".


235.
4) дата затвердження статуту та внесення до нього змін;
-228- Н.д.Коліушко І.Б. (Реєстр.картка №402)
Ч.4 статті 38 після п.2 доповнити пунктом наступної редакції:
"3) дані про засновників (прізвище, ім'я та по-батькові для фізичних осіб, назву та юридичну адресу для юридичних осіб);


236.
5) дата початку та закінчення ліквідації;



237.
6) підстава вилучення організації з реєстру.



238.
5. Форма картки встановлюється Міністерством юстиції України і має передбачати можливість ведення електронної картотеки з інформацією тотожною інформації, викладеній у реєстраційних картках виконаних на твердій копії.
-229- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
У пункті 5 статті 38 замість слів "на твердій копії" записати "на твердих носіях".


239.
6. Кожен запис до реєстраційної картки супроводжується порядковим номером, підписом особи, що внесла запис з розбірливо записаним прізвищем та датою внесення запису.



240.
Стаття 39. Реєстраційні справи організацій

-230- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)


241.
1. На кожну непідприємницьку організацію, що вноситься до реєстру заводиться реєстраційна справа у якій зберігаються всі документи, що подавались на реєстрацію.
У статті 39:
у ч.1 текст "що вноситься" замінити текстом "відокремлений підрозділ організації, що включена (включений)";


242.
2. Всі документи, що подаються організацією в реєстраційний орган, протягом її діяльності, а так само, як документи судових органів, органів державної влади та місцевого самоврядування, що надходять в реєстраційний орган зберігаються в реєстраційній справі.
ч.2 викласти у редакції:
"Всі документи, що надаються організацією, відокремленим підрозділом організації до реєструючого органу, а так само документи судових органів, органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, що надходять до реєструючого органу, зберігаються у реєстраційній справі";


243.
3. Документи в реєстраційній справі мають бути оригінальними або завіреними нотаріально копіями.
у ч.3 слово "оригінальними" замінити слово "оригіналами".


244.
Стаття 40. Реєстраційний журнал



245.
1. В реєстраційному журналі фіксується перелік та дата подання організацією документів, а також записується прийняте рішення про внесення чи відмову від внесення до реєстру непідприємницької організації.
-231- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 40:
ч.1 після тексту "організацією" доповнити текстом ", відокремленим підрозділом організації", слово "внесення" двічі замінити словом "включення", а наприкінці додати текст ", відокремленого підрозділу непідприємницької";


246.
2. Сторінки журналу мають бути пронумеровані, прошнуровані та опечатані.
у ч.2 наприкінці слово "опечатані" замінити словом "проштамповані".




-232- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Положення статей 35-41 розділу 5 "Державний реєстр непідприємницьких організацій" викласти в редакції статті 18 розділу III "Порядок утворення і реєстрації непідприємницьких організацій".
"Стаття 18. Державний реєстр непідприємницьких організацій
Державний реєстр непідприємницьких організацій ведеться органами, що здійснюють державну реєстрацію непідприємницьких організацій.
Відомості про непідприємницькі організації вносяться до Державного реєстру непідприємницьких організацій на підставі рішення реєструючого органу про їх державну реєстрацію.




Відомості про непідприємницькі організації, що забезпечують діяльність органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, а також про суспільнокорисні організації, діяльність яких обумовлена законом без обов'язкового прийняття (ухвалення) рішення про державну реєстрацію, вносяться до Державного реєстру непідприємницьких організацій на підставі рішення засновника про утворення такої організації чи її реорганізацію".


247.
Стаття 41. Доступ до реєстру



248.
1. Реєстр непідприємницьких організацій є доступним для огляду.

-233- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)


249.
2. Будь-яка особа вправі отримати копію будь-якого документу з реєстраційної справи будь-якої організації шляхом подачі письмової заяви до реєстраційного органу. Дозволяючого підпису на заяві не вимагається, заява з відміткою про дату видачі копії документу підшивається в реєстраційну справу організації.
У статті 41:
ч.1 наприкінці доповнити текстом "будь-якою особою";
у ч.2 текст "будь-якої організації" замінити текстом "непідприємницької організації, відокремленого підрозділу непідприєм-ницької організації", а наприкінці додати текст "відокремленого підрозділу організації";


250.
3. Відповідальна особа реєстраційного органу, що видає копію, посвідчує її своїм підписом і печаткою.
у ч.3 слово "реєстраційного" замінити словом "реєструючого";


251.
4. Плата за видачу копії не може перевищувати затрат на її виготовлення.
у ч.5 текст "внесення" замінити текстом "включення", а після тексту "щодо


252.
5. Реєструючий орган видає довідки про внесення до реєстру чи відсутність запису у реєстрі щодо організації стосовно якої здійснюється запит.
організації" додати текст "відокремленого підрозділу організації".

-234- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)


253.



РОЗДІЛ 6
В запропонованому законопроекті розділ 6 "Права та обов'язки непідприємницьких організацій" вилучити, виклавши його положення розділом VIII "Держава та непідприємницькі організації", який пропонується включити.


254.
ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ НЕПІДПРИЄМНИЦЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ




255.
Стаття 42. Права непідприємницьких організацій



256.
1. Непідприємницькі організації мають право:
-235- Н.д.Губський Б.В. (Реєстр.картка №443)


257.
1) здійснювати свою діяльність у повному обсязі, передбаченому законодавством України та власними установчими документами;
Пункт 2) абзацу 1 статті 42 викласти в такій редакції:
"2) вільно поширювати інформацію про свою діяльність через засоби масової інформації (в тому числі державні), а також засновувати власні засоби масової інформації, як передбачено відповідними законами".
-236- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У п.1) частини 1 статті 42 текст "законодавством України" замінити текстом "законом".


258.
2) вільно поширювати інформацію про свою діяльність;



259.
3) брати участь у виробленні державних рішень, підготовці законопроектів та нормативно-правових актів органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування як за власною ініціативою так і на замовлення відповідних органів;



-237- Н.д.Семенюк В.П. (Реєстр.картка №370)


260.
4) отримувати від органів державної влади і органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для реалізації статутних завдань;
П.4 статті 42 на початку доповнити словами "у порядку, встановленому законодавством;".
-238- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У частині 1 статті 42:
п.4) після тексту "органів державної влади" доповнити текстом "органів влади Автономної Республіки Крим", наприкінці текст "статутних завдань" замінити текстом "статутної діяльності;


261.
5) представляти інтереси й захищати права непідприємницьких організацій, їх учасників в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, а також в інших непідприємницьких організаціях;
п.5) після тексту "органах державної влади" доповнити текстом ", органах влади Автономної Республіки Крим";

п.6) виключити (див. п.11);


262.
6) брати участь у підготовці і виконанні державних програм розвитку окремих сфер суспільного життя;
п.8) після тексту "підтримувати інші" доповнити текстом "непідприємницькі";


263.
7) проводити масові заходи (збори, пікетування, мітинги, демонстрації тощо) згідно з законами України;
у п.9) виключити текст "засновувати підприємства і", текст "необхідні виключно для виконання статутних цілей" замінити текстом "передбачену законом".


264.
8) ідейно, організаційно, інформаційно та матеріально підтримувати інші організації, надавати допомогу в їх утворенні;

-239- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
Пункт 9 статті 42 почати зі слів:


265.
9) після реєстрації виступати, в обсязі передбаченому цивільним законодавством, учасниками цивільно-правових відносин, укладати трудові договори і контракти, мати самостійний баланс або кошторис, печатки, штампи і бланки, відкривати рахунки в національній та іноземній валюті в установах банків, набувати майнові і немайнові права, засновувати засоби масової інформації, засновувати підприємства і здійснювати підприємницьку діяльність, необхідні виключно для виконання статутних цілей;
"виступати учасниками цивільно-правових відносин …", далі за текстом.
-240- Н.д.Коліушко І.Б. (Реєстр.картка №402)
У п.9) ч.1 статті 42 слово "підприємницької" замінити на "господарської".
-241- Н.д.Семенюк В.П. (Реєстр.картка №370)
У п.9 статті 42 містяться слова "здійснювати підприємницьку діяльність", що суперечать положенням пункту 1 статті 1 відносно того, що метою непідприємницької організації не є отримання прибутку, оскільки поняття "підприємництво" згідно з Законом України "Про підприємництво" - це безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг з метою отримання прибутку, яка здійснюється фізичними та юридичними особами, зареєстрованими як суб'єкти підприємницької діяльності у порядку, встановленому законодавством.


266.
10) одержувати матеріальну допомогу, кошти, майно від фізичних та юридичних осіб, у тому числі цільову(гранти) для реалізації своїх статутних цілей, а також надавати свої ресурси іншим непідприємницьким організаціям, фізичним особам, відповідно до власної мети та завдань, визначених статутом;
Це ж стосується і пунктів 3 та 6 статті 78.
-242- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У частині 1 статті42:
у п.10) виключити текст "матеріальну допомогу", текст "та завдань, зазначених" замінити текстом ", визначеної";


267.
11) брати участь у конкурсах на участь у реалізації соціальних програм чи наданні соціальних послуг, що виконуються органами державної влади та місцевого самоврядування;
у п.11) після тексту "органами державної влади" слово "та" замінити текстом ", органами влади Автономної Республіки Крим, органами";
у п.12) текст "законодавства України" замінити текстом "закону".


268.
12) здійснювати інші права, відповідно до законодавства України.



269.
2. Права непідприємницьких організацій захищаються судом.



270.
Стаття 43. Обов'язки непідприємницької організації



271.
1. Непідприємницька організація зобов'язана:
-243- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)


272.
1) - дотримуватись Конституції, законів України, вимог статуту та інших установчих документів;
У п.1) частини 1 статті 43 текст "вимог" замінити текстом "свого".


273.
2) - щорічно, до 15 лютого, надсилати до реєструючого органу письмове повідомлення на підтвердження продовження своєї діяльності на наступний рік;
-244- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
Пункт 2 статті 43 вилучити, тому що організація, яка існує, надає кожний рік статистичний звіт, який може бути підтвердженням існування організації.
-245- Н.д.Волков О.М.(Округ №208)
Пункт 2 статті 43 пропонується виключити.
-246- Н.д.Зварич Р.М. (Реєстр.картка №326)
Пункт 2 статті 43 виключити.
-247- Н.д.Коліушко І.Б. (Реєстр.картка №402)
П.2 ч.1 статті 43 виключити.
-248- Н.д.Баулін П.Б. (Округ №76)
Пункт 2) статті 43 вилучити.


274.
3) - надавати на вимогу контролюючих органів, відповідно до їх компетенції, необхідні документи та відомості про діяльність організації, допускати на свої заходи представників контролюючих органів;
-249- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У п.3) частини 1 статті 43 після тексту "до їх компетенції" додати текст "визначеної законом".


275.
4) - надавати для ознайомлення громадськості щорічні звіти про фінансові надходження та видатки, для непідприємницьких фондів та установ;
-250- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
Пункт 4 статті 43 вилучити - незрозуміло кому, коли, де організація надає цю інформацію, можливо зловживання влади проти організацій.
-251- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
П.4) ст.43 викласти в редакції:
"- фонди зобов'язані щорічно опубліковувати звіт про використання свого майна;"


276.
- виконувати інші обов'язки відповідно до цього Закону.
-252- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
У п.5 статті 43 доцільно конкретизувати перелік всіх можливих обов'язків організації.




-253- Н.д.Савенко М.М. (Реєстр.картка №425)
Пункт 1 статті 43 доповнити підпунктом 5 наступного змісту:
"5) щоквартально подавати в податкову інспекцію звіт про надходження коштів до непідприємницької організації та про їх витрати".


277.
РОЗДІЛ 7



278.
УПРАВЛІННЯ НЕПІДПРИЄМНИЦЬКИМИ ОРГАНІЗАЦІЯМИ
-254- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Назву розділу 7 на початку доповнити словом "Органи".


279.
Стаття 44. Статус органів управління непідприємницькими організаціями
-255- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Статті 44-51 та статті 54 і 55 розділу 7 "Управління непідприємницькими організаціями" прийнятого в першому читанні законопроекту викласти в редакції статей 19-22 розділу IV "Управління непідприємницькою організацією":


280.
Статус (порядок формування та повноваження) органів управління непідприємницьких організацій визначається цим Законом та установчими документами організацій.
"Стаття 19. Управління державною та комунальною організацією
Непідприємницька організація, що забезпечує діяльність органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, очолюється вищою посадовою особою або головою колегіального органу відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, якщо інше не встановлено законом. Інші державні чи комунальні організації очолюються керівниками, які призначаються засновником або уповноваженим ним органом влади чи особою.
Управління державною чи комунальною організацією, що діє за принципом самоврядності, може здійснюватися колегіальним органом. Повноваження колегіального органу управління державної чи комунальної організації визначаються законом або статутом (положенням) цієї організації.




Стаття 20. Управління непідприємницькою організацією, що утворена на основі реалізації права на об'єднання або з одночасною реалізацією права на об'єднання майна (майнових прав)

Вищим керівним органом управління непідприємницької організації, що утворена на основі реалізації права на об'єднання або з одночасною реалізацією права на об'єднання майна (майнових прав), є загальні збори (з'їзд, конференція) членів чи відповідно учасників організації (уповноважених ними осіб). Її статутом може бути передбачено створення постійно діючого представницького органу членів (учасників), який наділяється окремими повноваженнями вищого керівного органу в період між загальними зборами (з'їздами, конференціями).
До виключної компетенції вищого керівного органу належить:
1) затвердження статуту організації та внесення до нього змін;
2) визначення терміну повноважень та порядку діяльності вищого керівного органу;
3) визначення порядку створення постійно діючого представницького органу членів (учасників), керівника організації, її контрольно-ревізійного органу (у випадку його створення), визначення їх повноважень, а також визначення порядку створення інших статутних органів та їх повноважень;




4) прийняття рішення про реорганізацію організації чи про її ліквідацію (саморозпуск);
5) визначення порядку та умов набуття та припинення членства або відповідно участі в організації;
6) затвердження звітів про фінансову-господарську діяльність організації;
7) визначення порядку реалізації права власності на майно організації.
Статутом до виключної компетенції вищого керівного органу можуть бути віднесені й інші повноваження.
Непідприємницьку організацію, що утворена на основі реалізації права на об'єднання, очолює її керівник, який обирається (призначається) в порядку, визначеному статутом.
Відповідно до статуту можуть створюватися інші органи непідприємницької організації (виконавчі, контрольно-ревізійні тощо).
Для окремих організаційно-правових форм таких непідприємницьких організацій законом можуть встановлюватися вимоги про обов'язковість утворення їх спеціальних органів управління.




Стаття 21. Управління непідпри-ємницькою організацією, що утворена на основі об'єднання майна (майнових прав)
Вищим керівним органом управління непідприємницької організації, що утворена на основі об'єднання майна (майнових прав), є колегіальний орган, який від імені власників здійснює його повноваження в межах, визначених статутом. Статутом організації визначається коло питань, що належать до виключної компетенції вищого керівного органу.
Вищий керівний орган управління непідприємницької організації, що утворена на основі об'єднання майна (майнових прав), призначає (обирає) керівника, якого наділяє окремими повноваженнями по управлінню організацією. Відповідно до статуту можуть створюватися інші органи непідприємницької організації (виконавчі, контрольно-ревізійні тощо).
Для окремих організаційно-правових форм таких непідприємницьких організацій законом можуть встановлюватися вимоги про обов'язковість утворення їх спеціальних органів управління.




Стаття 22. Управління суспільно-корисною організацією, яка утворена одним засновником (в якій один учасник)
Вищим керівним органом управління, яка утворена одним засновником (в якій один учасник), є колегіальний орган, який від імені власника здійснює його повноваження в межах, визначених статутом.
Непідприємницьку організацію, яка утворена одним засновником (в якій лише один учасник), очолює її керівник, який призначається її учасником чи обирається колегіальним органом в порядку, визначеному статутом, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до статуту можуть створюватися інші органи непідприємницької організації (виконавчі, контрольно-ревізійні тощо).
Для окремих організаційно-правових форм таких непідприємницьких організацій законом можуть встановлюватися вимоги про обов'язковість утворення їх спеціальних органів управління".


281.
Стаття 45. Структура органів управління



282.
1. Структуру органів управління непідприємницьких організацій, якщо інше не передбачено статутом/положенням організації, складають:
-256- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
Пункт 2 статті 45 подати в такій редакції:
"Вищим керівним органом для організації, спілки, союзу, коаліції є загальні збори (з'їзд, конференція)."


283.
1) вищий керівний орган непідприємницької організації
-257- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)


284.
2) постійно діючий статутний орган
У п.2) частини 1 статті 45 на початку додати текст "вищий", а текст "статутний" замінити текстом "керівний". Відповідні зміни здійснити у всьому тексті Закону.
-258- Н.д.Баулін П.Б. (Округ №76)
Пункт 2 частини 1 статті 45 викласти в такій редакції:
"2) колегіальний виконавчий орган;".


285.
3) виконавчий керівник організації



286.
4) контрольно-ревізійний орган



287.
2. Вищим керівним органом для товариства є загальні збори (з'їзд, конференція).



288.
3. Вищим керівним органом установи є Наглядова рада.



289.
Стаття 45. 3агальні з6ори (з'їзд, конференція)
-259- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Номер статті 45 "Загальні збори" замінити на номер 46;


290.
1. Періодичність скликання Загальних зборів (з'їзду, конференції) визначається статутом товариства, але не може бути рідше одного разу на 2 роки.
у ч.1 слово "товариства" замінити словом "організації".
-260- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
У пункті 1 статті 46 замінити періодичність скликання зборів з 2 років на 1 рік, бо діяльність неприбуткових організацій є доволі динамічною.
-261- Н.д.Франчук А.Р. (Округ №10)
У статті 45:
у пункті 1 слова "одного разу на два роки" вилучити, а слово "рідше" доповнити словами "одного разу на рік";


291.
2. Загальні збори, з'їзд (конференція) є правочинними, якщо на них присутні більше половини членів (делегатів) організації, якщо статут організації не передбачає іншого представництва.
у пункті 2 слова "якщо статут організації не передбачає іншого представництва" вилучити.


292.
3. Порядок обрання делегатів з'їзду (конференції) визначається статутами організації, а квота представництва встановлюється постійно діючим статутним органом, якщо інше не передбачено статутом організації.


-262- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч. 3 статті 45 текст "статутами організації" замінити текстом "статутом організації";


293.
4. Якщо скликані збори, з'їзд чи конференція не може приймати рішення відповідно до вимог частини 2 цієї статті, постійно діючий статутний орган зобов'язаний скликати нові збори не пізніше місяця з тим же самим порядком денним, повідомивши членів (делегатів) про це письмово. Нові збори мають право приймати рішення з питань визначених порядком денним за наявності будь-якої кількості членів.
у ч.4 статті 45 перше та друге речення після тексту "нові збори" доповнити текстом "(з'їзд, конференція)".


294.
5. Рішення на загальних зборах, з'їзді (конференції) приймаються простою чи кваліфікованою більшістю голосів делегатів (членів) відповідно до вимог статуту.



295.
6. Будь-який член організації має право письмовим дорученням доручити іншому члену організації представляти його на зборах і брати участь у голосуванні, якщо інше не передбачено статутом. Один член організації не може мати більше одного доручення.
-263- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У першому реченні ч.6 статті 45 слово "організації" двічі замінити словом "товариства", Друге речення виключити.


296.
Стаття 47. Наглядова рада



297.
1. Порядок призначення членів нагладової ради визначається статутом організації. Перше призначення членів наглядової ради здійснюється засновником.
-264- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.1 статті 47 наприкінці слово "засновником" замінити словом "засновниками".


298.
2. Наглядова рада складається не менше як із трьох членів, які є дієздатними та принаймі половина з них має на законних підставах проживати на території України.



299.
3. Голова наглядової ради обирається із числа членів ради відкритим голосуванням більшістю голосів від визначеного статутом чисельного складу ради.



300.
4. Члени правління організації, члени ревізійних органів та виконавчої дирекції організації не можуть бути членами наглядової ради.
-265- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.4 статті 47 текст "ревізійних" замінити текстом "контрольно-ревізійних", текст "та виконавчої дирекції" замінити текстом ", виконавчого колегіального органу та виконавчий керівник";


301.
5. Члени наглядової ради не можуть передавати своїх повноважень третім особам, якщо цього прямо не передбачено статутом організації.
у ч.5 статті 47 текст "третім особам" замінити текстом "іншим особам", а слово "цього" - словом "це";
у ч.6 статті 47 виключити текст "як правило".


302.
6. Члени наглядової ради як правило працюють на громадських засадах.



303.
7. Може бути встановлено порядок виплати грошових компенсацій членам наглядової ради за їх витрати пов'язані з діяльністю у цьому органі.



304.
8. Члени наглядової ради несуть колективну відповідальність за збитки завдані організації своїми діями чи бездіяльністю, якщо вони стали наслідком порушення статуту організації чи законодавства.
-266- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.8 статті 47 слово "колективну" замінити словом "солідарну", текст "якщо вони стали наслідком" замінити текстом "здійсненими в порушення";


305.
9. Від такої відповідальності звільняється той член ради, що при прийнятті рішення, що привело до нанесення збитків організації виклав свою незгоду з цим рішенням у письмовій формі, яка доручається до протоколу засідання.
у ч.9 статті 47 текст "долучається" замінити текстом "увійшла або була долучена як додаток";

у ч.10 статті 47 після тексту "Член" додати слово "наглядової", а після тексту "інших членів" слово "органу" замінити словом "ради".


306.
10. Член ради утримується від голосування з питань, що розглядаються на її засіданні, якщо його інтереси у цьому питанні вступають у конфлікт з інтересами організації (конфлікт інтересів) і повідомляє інших членів органу про наявність конфлікту інтересів.



307.
Стаття 48. Виключна компетенція вищих керівних органів



308.
1. До виключної компетенції вищих керівних органів непідприємницької організації належить:


-267- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)


309.
1) затвердження статуту організації та внесення до нього змін і доповнень;
У частині 1 статті 48:
у п.1) виключити текст "і доповнень";


310.
2) обрання постійно діючих статутних органів, керівника організації, а також ревізійної комісії, формування інших, передбачених статутом органів та затвердження положення про них;
п.2) після тексту "статутних органів" доповнити текстом "виконавчого", а текст "ревізійної комісії" замінити текстом "контрольно-ревізійного органу". Аналогічно у всьому тексті Закону.;


311.
3) затвердження символіки організації;
у п.4) виключити текст ", внутрішніх правил та процедур";


312.
4) визначення основних напрямів діяльності організації, внутрішніх правил та процедур;
п.6) викласти в редакції:
"прийняття остаточних рішень за скаргами членів організації щодо їх примусового виключення зі складу організації";


313.
5) прийняття рішення про реорганізацію (злиття, поділ) організації чи про її ліквідацію (саморозпуск);
п.9) наприкінці доповнити текстом ", делегування окремих повноважень щодо цього іншим статутним органам управління".


314.
6) прийом та виключення з членів товариства, розгляд скарг членів про примусове припинення членства організації і прийняття по них остаточних рішень;
-268- Н.д.Волков О.М.(Округ №208)
Пункт 6 частини 1 статті 48 пропонуємо в кінці доповнити словами "якщо інше не передбачено статутом організації".
-269- Н.д.Зварич Р.М. (Реєстр.картка №326)
Пункт 6) статті 48 виключити.


315.
7) затвердження звітів про фінансову діяльність та заслуховування і затвердження висновків ревізійної комісії по результатам перевірки фінансової діяльності організації;



316.
8) Заснування чи прийняття рішень про участь в інших юридичних особах;
-270- Н.д.Коліушко І.Б. (Реєстр.картка №402)
Пп. 6,8,9 статті 48 виключити.


317.
9) Реалізація права власності на майно організації;



318.
2. Статутом, до виключної компетенції вищого керівного органу можуть бути віднесені й інші повноваження.



319.
Стаття 49. Постійно діючі статутні органи непідприємницької організації
-271- Н.д.Баулін П.Б. (Округ №76)
Статтю 49 вилучити.


320.
1. Керівництво поточною діяльністю непідприємницької організації здійснюють обрані або призначені вищими керівними органами постійно діючі статутні органи які, не залежно від назви, є колегіальними виконавчими органами організації ( рада директорів, правління, тощо).



321.
2. Колегіальний виконавчий орган організації діє на основі та в межах статуту організації.
-272- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.2 статті 49 текст "статуту організації" замінити текстом "її статуту".


322.
Стаття 50. Особливості діяльності колегіального виконавчого органу



323.
1. Колегіальний виконавчий орган складається не менше з двох дієздатних осіб, причому не менше половина з них має проживати в Україні.
-273- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Ч.1 статті 50 після тексту "не менше" доповнити словом "як", а після тексту "з них має" - словом "постійно".


324.
2. Члени колегіального виконавчого органу не можуть передавати своїх повноважень третім особам, якщо цього прямо не передбачено статутом організації.



325.
3. Члени колегіального виконавчого органу як правило працюють на громадських засадах.
-274- Н.д.Франчук А.Р. (Округ №10)
У пункті 3 статті 50 слова "як правило" вилучити.
-275- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
До частини 3 статті 50: норма "як правило" є недоречною, оскільки відкриває можливості конфлікту інтересів.
-276- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.3 статті 50 текст "як правило працюють" замінити текстом "на постійній основі або".


326.
4. Вищий керівний орган організації може своїм рішенням встановити порядок виплати грошових компенсацій членам колегіального виконавчого органу за їх витрати пов'язані з діяльністю у цьому органі.



327.
5. Члени колегіального виконавчого органу несуть колективну відповідальність за збитки завдані організації своїми діями чи бездіяльністю, що привела до порушення статуту організації чи законодавства.
-277- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.5 статті 50 слово "колективну" замінити словом "солідарну", текст "що призвела до" замінити текстом "здійсненими в";


328.
6. Від такої відповідальності звільняється той член колегіального виконавчого органу, що при прийнятті рішення, що привело до нанесення збитків організації виклав свою незгоду з цим рішенням у письмовій формі, яка долучається до протоколу засідання.
уч.6 текст "долучається" замінити текстом "увійшла або була долучена як додаток".


329.
7. Член колегіального виконавчого органу утримується від голосування з питань, що розглядаються на засіданні органу, якщо його інтереси у цьому питанні вступають у конфлікт з інтересами організації(конфлікт інтересів) і повідомляє інших членів органу про наявність конфлікту інтересів.
-278- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
У ч.7 статті 50 потрібно дати чітке визначення конфлікту інтересів у розумінні цього Закону.


330.
Стаття 51. Виконавчий керівник організації



331.
Виконавчим керівником організації, не залежно від назви визнається особа, обрана чи призначена визначеним статутом органом організації, що наділена правом без доручення представляти інтереси організації, укладати угоди, підписувати документи та здійснювати керівництво організацією у межах визначених статутом в період між засіданнями колегіального виконавчого органу.




-279- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 51:
у ч.1 текст "інтереси організації" замінити текстом "організацією";


332.
2. Виконавчий керівник організації може здійснювати повноваження керівника виконавчого апарату (штатних працівників) організації до призначення виконавчого директора, або у випадку, коли це передбачено статутом організації.
частину 2 виключити.


333.
Стаття 52. Конфлікт інтересів
-280- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)


334.
1. Угоди між організацією і зацікавленими особами, пов'язані з розпорядженням майна організації, припускають наявність конфлікту інтересів.
У статті 52:
у ч.1 слово "зацікавленими" замінити словом "заінтересованими", текст "майна" замінити текстом "майном";


335.
2. Зацікавленими особами тут розуміються: члени керівних органів організації, а також особи, що у силу своїх стосунків з організацією можуть впливати на рішення організації щодо власного майна і які укладають угоди з цією організацією особисто або через представника.
ч.2 викласти в редакції:
"Заінтересованими особами визнаються усі члени органів управління організації, її відокремлених підрозділів";
у ч..3 після тесту "родичами" слово "зацікавлених" замінити текстом "(свояками) заінтересованих", а наприкінці додати текст "чи боржниками";


336.
3. Конфлікт інтересів також має місце коли організація укладає угоди з родичами зацікавлених осіб, а також їхніми кредиторами.
у ч.4 текст "підприємницької й іншої" замінити текстом "будь-якої законної", а текст "неотриманий дохід" - виключити.


337.
4. Термін "майно організації" в цій статті означає будь-яке майно організації, її майнові і немайнові права, її прибуток від підприємницької й іншої діяльності, а також неотриманий дохід, комерційну інформацію про її діяльність і плани.



-281- Н.д.Баулін П.Б. (Округ №76)


338.
Стаття 53. Розв'язання конфлікту інтересів
Статті 52 і 53 пропоную вилучити.


339.
1. Угода, у якій передбачається реальний або можливий конфлікт інтересів, повинна бути затверджена уповноваженим органом організації. Зацікавлена особа повинна проінформувати уповноважений орган організації про наявність конфлікту інтересів до укладення угоди.

-282- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 53:
У ч.1 текст "реальний або можливий" виключити, перше речення наприкінці доповнити текстом "відповідно до статуту", слово "Зацікавлена" замінити


340.
2. Зацікавлена особа відповідає за відшкодування всіх збитків, понесених організацією в результаті угоди, укладеної при наявності конфлікту інтересів, якщо угода не була затверджена уповноваженим органом, або якщо керівний орган не був повідомлений про конфлікт інтересів.
словом "Заінтересована", а текст "керівний орган" замінити текстом "цей орган";
у ч.3 слово "зацікавлена" замінити словом "заінтересована", а в частині 4 слово "зацікавлених" - словом "заінтересованих".


341.
3. Додатково до відшкодування збитків, така зацікавлена особа має повернути організації весь прибуток, отриманий нею в результаті укладення такої угоди.



-283- Н.д.Донець Н.Г. (Реєстр.картка №420)
Пп.3 пункту 2 статті 53 викласти в такій редакції:


342.
4. Якщо збитки виникли в результаті дій декількох зацікавлених осіб, вони несуть солідарну відповідальність перед організацією.
"3) фактичне перетворення непідприємницької організації в організацію, що займається економічною або господарською діяльністю (відповідно до пунктів 2 та 2 статті 1 даного проекту)".


343.
Стаття 54. Контрольно-ревізійний орган



344.
1. Для контролю над результатами фінансової діяльності організації, правильністю та законність здійснення фінансових надбань та витрат організації вищим керівним органом непідприємницької організації формується контрольно-ревізійний орган - ревізійна комісія, призначається ревізор або контролер чи встановлюється порядок залучення незалежного аудитора.


-284- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 54:
у ч.1 слово "законність" замінити словом "законністю", слово "надбань" замінити словом "надходжень";


345.
2. Порядок проведення перевірок, повноваження ревізійного органу, обов'язки органів та штатних працівників організації щодо забезпечення діяльності цього органу визначаються статутом організації.
у ч.2 текст "ревізійного органу" замінити текстом "контрольно-ревізійного".



346.
3. У разі необхідності вищий керівний орган непідприємницької організації може прийняти положення про контрольно-ревізійний орган.



347.
Стаття 55. Виконавчий апарат



348.
1. Виконавчий апарат (виконавча дирекція, штатний персонал) утворюються для забезпечення поточної діяльності організації.



349.
2. Порядок формування виконавчого апарату та його підпорядкованість визначається статутом організації або окремим рішенням відповідного органу управління організацією.


-285- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 55:
у ч.2 слово "відповідного" виключити, а наприкінці додати текст ", уповноваженого на те її статутом";


350.
3. Правовий статус працівників виконавчого апарату регулюється трудовим законодавством України.
ч.3 наприкінці доповнити текстом "На них поширюється дія законодавства про обов'язкове державне пенсійне страхування, соціальне страхування і страхування від безробіття".


351.
РОЗДІЛ 8
-286- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Розділ 8 "Ліквідація непідприємницьких організацій" (за виключенням статті 63), розділ 9 "Злиття непідприємницьких організацій" і розділ 10 "Поділ непід-


352.
ЛІКВІДАЦІЯ НЕПІДПРИЄМНИЦЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ
приємницьких організацій" прийнятого в першому читанні законопроекту вилучити і подати в редакції статей 23-25 розділу V "Порядок припинення діяльності непідприємницьких організацій":




Стаття 23. Припинення діяльності непідприємницької організації

Припинення діяльності непідприємницької організації здійснюється шляхом її реорганізації або ліквідації.
Припинення діяльності непідприємницької організації може здійснюватися на підставах, визначених законом та її статутом (положенням).
Припинення непідприємницької орга-ізації, що забезпечує діяльність органу державної влади чи місцевого самоврядування здійснюється на підставі рішення органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, який наділив непідприємницьку організацію цивільною




правоздатністю. У разі припинення владних повноважень органу державної влади чи органу місцевого самоврядування припинення відповідної непідприємницької організації, що забезпечує діяльність такого органу державної влади чи місцевого самоврядування здійснюється на підставі рішення органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, уповноваженим відповідно до Конституції чи закону України особою або органом.
Вирішення майнових питань, пов'язаних із припиненням непідприємницьких орга-нізацій, визначається законом та статутом (положенням).
Про припинення непідприємницької орга-нізації в Державному реєстрі непідприємницьких організацій робиться відповідний запис.




Стаття 24. Реорганізація непідприємницької організації

Реорганізація непідприємницької органі-ації здійснюється відповідно до закону та її статуту (положення).
Державні та комунальні організації можуть бути реорганізовані у юридичну особу державної чи комунальної форми власності.
Суспільнокорисна організація може бути реорганізована у іншу юридичну особу, за виключенням реорганізації у приватно-корисну організацію чи суб'єкт підприємницької діяльності приватної форми власності.
Приватнокорисна організація не може бути реорганізована у суб'єкт підприємницької діяльності.




Стаття 25. Ліквідація непідприємницької організації
Ліквідація непідприємницької організації здійснюється відповідно до закону та її статуту (положення).
Ліквідація непідприємницької організації, крім непідприємницької організації, що забезпечує діяльність органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, здійснюється на підставі рішення суду (арбітражного суду) у разі:
визнання недійсними або такими, що суперечать законодавству, установчих документів;
здійснення діяльності, що суперечить установчим документам та законам України;
грубого або неоднократного порушення організацією законів України;
внаслідок банкрутства;
встановлення у судовому порядку факту припинення діяльності непідприємницької організації".


353.
Стаття 56. Підстави ліквідації
-287- Н.д.Шаров І.Ф. (Реєстр.картка №399)
У пп.1) статті 56 замість слова "відноситься" записати "належить".


354.
1. Підставами для ліквідації непідприємницької організації можуть бути:
-288- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У частині 1 статті 56:


355.
1) рішення вищого статутного органу до компетенції якого відноситься вирішення питань про ліквідацію організації.
у п.1) текст "статутного органу" замінити текстом "керівного органу непідприємницької організації";
п.2) викласти в редакції:


356.
2) оголошення процедури банкрутства організації;
"визнання організації банкрутом рішенням суду";
у п.3) текст "норми, встановленої законодавством для такої організації" замінити текстом "мінімальної кількості, встановленої законом або статутом";
п.5) після тексту "суду про" доповнити текстом "примусовий".
-289- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
Пункт 2 статті 56 виключити, оскільки процедура банкрутства визначається Законом України "Про банкрутство", який спрямований на підприємницькі структури.


357.
3) зменшення кількості членів організації нижче норми встановленої законодавством для такої організації;
-290- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
П.3 статті 56 вилучити. Встановлення норми членства не є доцільним, оскільки суперечить конституційно закріпленому праву на створення громадських організацій (свободі асоціації). Крім того, ця норма не може поширюватися на нечленські неурядові некомерційні організації.
-291- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
П.3) ч.1 ст.56 викласти в такій редакції:
"3) досягнення мети, для якої було створено організацію;".


358.
4) закінчення терміну на який була утворена організація;



359.
5) рішення суду про розпуск організації.
-292- Н.д.Савенко М.М. (Реєстр.картка №425)
Пункт 1 статті 56 доповнити підпунктом 6 наступного змісту:
"6) досягнення мети, для якої утворювалася організація".


360.
Стаття 57. Ліквідація організації за рішенням керівного органу



361.
1. Вищий керівний орган непідприємницької організації приймає рішення про ліквідацію на підставі і за процедурами визначеними статутом організації.


-293- Н.д.Баулін П.Б. (Округ №76)


362.
2. Постійно діючий статутний орган непідприємницької організації, зобов'язаний подати заяву про розпуск організації в реєструючий орган протягом 60 днів з моменту, коли кількість членів організації зменшилась нижче рівня передбаченого законом чи статутом. У разі, коли така заява не поступила, реєструючий орган за власною ініціативою починає примусовий розпуск організації.
Частину 2 статті 57 вилучити.
-294- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
Ч.2 статті 57 вилучити (див. роз'яснення до п.3 ст.56).
-295- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 57:
у реченні 1частини 2 слово "моменту" замінити словом "дня", текст "зменшилась нижче рівня передбаченого" замінити текстом "стала меншою передбаченої",
у реченні 2 слово "поступила" замінити словом "надійшла", текст "примусовий розпуск" замінити текстом "процедуру примусового розпуску";


363.
3. Для ліквідації організації і виключення її із реєстру, вищий керівний орган, що прийняв рішення про ліквідацію, в особі керівника організації, чи іншої призначеної цим органом особи, подає до реєструючого органу заяву про початок процедури ліквідації, протокол засідання органу, що прийняв це рішення, інформацію про склад ліквідаційної комісії.
ч.3 після тексту "ліквідацію, в особі" доповнити словом "виконавчого"


364.
Стаття 58. Ліквідація організації за рішенням суду



365.
1. Непідприємницька організація може бути ліквідована за рішенням суду за вимогою реєструючого органу або іншого державного органу відповідно до законодавства України.
-296- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
До ч.1 статті 58: надання права ініціювати ліквідацію неурядових некомерційних організацій невизначеним "іншим державним органом" може призвести до обмеження прав цих організацій. Це також суперечить принципу невтручання держави у справи неурядових некомерційних організацій, викладеному в частині 2 статті 5.


366.
2. Суд може прийняти рішення про ліквідацію (розпуск) організації у разі, якщо:
-297- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Статтю 58 викласти в редакції:
"Стаття 58. Ліквідація (примусовий розпуск) організації за рішенням суду


367.
1) мета або діяльність організації суперечить Конституції України;
Непідприємницька організація може бути ліквідована (примусово розпущена) за рішенням суду виключно на підставах та у порядку, визначених статтею 87 цього Закону".


368.
2) діяльність непідприємницької організації не відповідає меті її утворення та вимогам зареєстрованого статуту;



369.
3) відбулось фактичне перетворення непідприємницької організації в організацію, що займається в основному економічною, господарською діяльністю;
-298- Н.д.Коліушко І.Б. (Реєстр.картка №402)
У п.3) ч.2 статті 58 слова "економічною, господарською" замінити на слово "підприємницькою".


370.
4) коли вищий статутний орган не може ухвалити рішення про ліквідацію організації у відповідності до закону;
-299- Н.д.Савенко М.М. (Реєстр.картка №425)
Пункт 2 статті 58 доповнити підпунктом 5 наступного змісту:
"5) за заявою податкової інспекції у випадку, коли кошти, що надходять до непідприємницької організації не використовуються відповідно до їх призначення".




-300- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
Ч.2 ст.58 доповнити новим пунктом 5:
"5) коли організація займається діяльністю без належного дозволу (ліцензії) або забороненою законом".


371.
3. Суд може ухвалити рішення про примусову ліквідацію організації і у інших випадках передбачених законами України.



372.
4. В окремих випадках суд може визначити крайній термін для усунення недоліків у діяльності організації, що стали підставою звернення до суду.



373.
Стаття 59. Заява про виключення і реєстру



374.
1. В заяві про виключення організації із реєстру у зв'язку з її ліквідацією має бути вказано, ким, коли і на якій підставі було прийняте рішення про ліквідацію організації.



375.
2. Заява підписується керівником організації, або іншою особою, уповноваженою на це вищим керівним органом та скріплюється печаткою організації.
-301- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 59:
ч.2 після тексту "Заява підписується" доповнити словом "виконавчим";


376.
3. До заяви додаються:
у частині 3:


377.
1) список членів ліквідаційної комісії у якому вказується прізвище, ім'я, по-батькові, рік народження, місце роботи, адреса проживання, ідентифікаційний код, контактний телефон;
п.1) виключити текст "місце роботи", "ідентифікаційний код";
у п.2) текст "статутним" замінити текстом "керівним";


378.
2) положення про ліквідаційну комісію, або інші документи прийняті вищим статутним органом, що визначають повноваження ліквідаційної комісії;
у п.3) текст "ухвалу" замінити текстом "рішенням";
у п.4) текст "ухвалення" замінити текстом "прийняття".


379.
3) протокол засідання та рішення органу що прийняв ухвалу про ліквідацію організації;



380.
4) баланс коштів та майна організації, станом на день ухвалення рішення про ліквідацію;



381.
5) інші рішення вищого керівного органу про використання майна та коштів організації.



382.
4. У разі ліквідації організації за рішенням суду заява від керівного органу організації не подається.
-302- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Ч.4 статті 59 після тексту "ліквідації" доповнити текстом "(примусового розпуску)".


383.
Стаття 60. Ліквідаційна комісія



384.
1. Ліквідаційна комісія, як правило утворюється в Складі колегіального виконавчого органу.



385.
2. Вищий керівний орган може утворити ліквідаційну комісію і у іншому складі за умови, що принаймні половина членів комісії на законних підставах проживає в Україні.



-303- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 60:


386.
3. У випадку примусової ліквідації організації рішенням суду, склад ліквідаційної комісії визначається судом.
у ч.3 текст "примусової ліквідації" замінити текстом "ліквідації (примусового розпуску)";
ч.4 після тексту "прохання колегіального" доповнити текстом "виконавчого".


387.
4. Суд має право внести зміни у склад ліквідаційної комісії на прохання колегіального органу, або за власною ініціативою з метою недопущення конфлікту інтересів.



388.
5. Члени ліквідаційної комісії набувають офіційного статусу ліквідаторів з моменту їх реєстрації реєстраційним органом, про що вони повідомляються письмово протягом не пізніше 10 днів і дати отримання реєстраційним органом документів про початок ліквідації організації.



389.

Стаття 61. Права та обов'язки ліквідаційної комісії
-304- Н.д.Шаров І.Ф. (Реєстр.картка №399)
У п.1 статті 61 замість слів "по погашенню та стягненню" записати "щодо погашення та стягнення".
-305- Н.д.Семенюк В.П. (Реєстр.картка №370)


390.
1. Ліквідаційна комісія припиняє діяльність організації, вирішує всі питання по погашенню та стягненню боргів, продає майно для погашення боргів перед кредиторами чи розподіляє його серед осіб, що мають на це право відповідно до норм цього закону.
З метою захисту інтересів бюджету у разі ліквідації непідприємницькиї організацій, що мають податкову заборгованість пропонуємо пункт 1 статті 61 законопроекту викласти в наступній редакції:
"1. Ліквідаційна комісія припиняє діяльність непідприємницької організації, вирішує всі питання по погашенню та стягненню боргів з дебіторів, а також продає майно організації для погашення боргів перед кредиторами у встановленому законодавством порядку";




статтю 61 доповнити частиною 2 такого змісту:
"2. Кошти та майно, що залишаються після погашення всіх боргових зобов'язань непідприємницької організації, передаються іншій непідприємницькій організації відповідного виду або зараховуються до доходу бюджету".


391.
2. Ліквідаційна комісія має право проводити лише ті фінансові операції, що необхідні для ліквідації організації.



392.
3. Всі рішення ліквідаційної комісії протоколюються і підписуються її членами.
-306- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.3 статті 61 після тексту "і підписуються" доповнити текстом "усіма".


393.
Стаття 62. Повідомлення про ліквідацію організації



394.
1. Ліквідаційна комісія публікує в засобах масової інформації за місцем і знаходження організації та в загальнодержавній газеті "Урядовий кур'єр" повідомлення про початок процедури ліквідації організації. Такі ж повідомлення надсилаються всім відомим кредиторам організації.
-307- Н.д.Баулін П.Б. (Округ №76)
Частину 2 статті 62 викласти в такій редакції:
"1. Ліквідаційна комісія публікує в засобах масової інформації за місцем знаходження організації повідомлення про початок процедури ліквідації організації. Такі ж повідомлення надсилаються всім відомим кредиторам організації".


395.
2. Повідомлення про ліквідацію має містити інформацію про початок процедури ліквідації та термін подачі претензій кредиторів, який не може бути меншим одного місяця з дня публікації повідомлення.
-308- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.2 статті 62 виключити текст "початок процедури ліквідації та" як такий, що дублює попередню частину.


396.
Стаття 63. Режим майна організації, що ліквідовується



397.
1. Майно ліквідованої організації, після задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цивільним законодавством, та повернення майна, яке використовувалось організацією на правах оренди чи користування, а також розподілу і серед осіб, що мають на це право, передається:
-309- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.1 статті 63 текст "ліквідованої організації" замінити текстом "організації, що ліквідовується", після тексту "мають на це право" додати текст "відповідно до закону", а після тексту "передається" додати текст "за рішенням ліквідаційної комісії".


398.
1) правонаступнику непідприємницької організації;



399.
2) непідприємницьким організаціям зі спорідненими статутними цілями;
-310- Н.д.Франчук А.Р. (Округ №10)
Підпункт 2 пункту 1 статті 63 після слова "цілями" доповнити словами "на конкурсній основі".
-311- Н.д.Баулін П.Б. (Округ №76)
У частині 1 статті 63 вилучити пункт 2).
-312- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
До п.2 частини 1 статті 63: в такому випадку доцільно передбачити передачу такого майна за конкурсом серед відповідних організацій, або встановити чіткі критерії, за якими здійснюється вибір організацій - "спадкоємців".


400.
3) спрямовується на статутні цілі, або цілі, визначені вищими керівними органами, які прийняли рішення про ліквідацію організації.



401.
2. У разі примусової ліквідації суспільнокорисної організації за рішенням суду, майно організації після задоволення претензій кредиторів переходить у власність держави.
-313- Н.д.Баулін П.Б. (Округ №76)
Частину 2 статті 63 вилучити.


402.
3. Для суспільнокорисних організацій майно, що залишилось не використаним, не може бути розподілено між засновниками, членами, посадовими та пов"язаними з ними особами.



403.
Стаття 64. Вилучення непідприємницької організації із реєстру



404.
1. Після завершення процедури ліквідації непідприємницької організації, ліквідаційна комісія подає до реєстраційного органу заяву на вилучення організації з реєстру.

-314- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У назві та в тексті статті 64 слово "вилучення" замінити словом "виключення";


405.
2. Якщо після завершення процесу ліквідації організації ліквідаційна комісія не подала заяву на вилучення організації з реєстру, реєструючий орган може вилучити організацію із реєстру самостійно.
ч.2 після тексту "Якщо" доповнити текстом "протягом 15 днів";
у ч.3 в реченні 1 текст "реєстраційного органу" замінити текстом "реєструючого органу";


406.
3. Вилучення непідприємницької організації з реєстру відбувається за умови письмової згоди на це місцевого податкового органу, яка видається за заявою ліквідаційної комісії або реєстраційного органу. У разі, якщо від дати подачі такої заяви до місцевого податкового органу, протягом 15 робочих днів не поступило ніякої письмової відповіді, вважається що така згода одержана і непідприємницька організація вилучається із реєстру.
у реченні 2 частини 3 текст "поступило ніякої" замінити текстом "надійшло".


407.
РОЗДІЛ 9
-315- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)


408.
ЗЛИТТЯ НЕПІДПРИЄМНИЦЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ
Розділи 9 та 10 об'єднати в розділ 8 такого змісту:
"Розділ 8. Злиття, приєднання та поділ непідприємницьких організацій


409.
Стаття 65. Злиття організацій
Стаття 59. Злиття, приєднання та поділ організацій


410.
1. Непідприємницькі організації однієї організаційно-правової форми можуть зливатись у одну організацію такої ж організаційно-правової форми.
1. Злиття, приєднання та поділ непідприємницьких організацій здійснюється у відповідності до загального порядку злиття, приєднання та поділу юридичних осіб, встановленого законом.
2. Непідприємницькі організації однієї організаційно-правової форми можуть об'єднуватися в одну непідприємницьку організацію тієї ж організаційно-правової форми.


411.
2. Злиття непідприємницьких організацій в одну відбувається у двох формах: приєднання та об'єднання.
3. Непідприємницькі організації однієї організаційно-правової форми поділяються лише на непідприємницькі організації такої ж організаційно-правової форми, як і організація, що поділяється.


412.
3. Під злиттям організації у формі приєднання розуміється, що до однієї організації приєднуються одна або декілька інших організацій, які втрачають свою самостійність і вважаються такими, що припинили свою діяльність. Організація, до якої приєднались інші організації зберігає свою назву і статус.
Стаття 60. Виділення
1. Від непідприємницької організації може виділятися одна або більше непідприємницьких організацій, яким передається відповідна частина майна і коштів організації.
2. Непідприємницькі організації, що виділяються, повинні мати ту ж саму організаціно-правову форму, що й організація, від якої проводиться виділення".
-316- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 65:
у реченні 1 ч.3 текст "втрачають свою самостійність і" замінити текстом "з моменту приєднання";


413.
4. Під злиттям організацій у формі об'єднання розуміється об'єднання двох або більше організацій в одну нову організацію, що реєструється відповідно до вимог закону. Організації, які об'єднались вважаються такими, що припинили свою діяльність.
друге речення ч.4 наприкінці доповнити текстом "з моменту об'єднання";
у ч.6 текст "Для членських організацій" замінити текстом "У товариствах", далі слово "організації" п'ять разів замінити словом "товариства".


414.
5. Злиття організацій через приєднання чи об'єднання відбувається без виконання процедури ліквідації.



415.
6. Для членських організацій, члени організації що приєдналася стають членами організації, до якої здійснюється приєднання. При утворенні організації шляхом об'єднання, члени організацій, що об'єднуються стають членами нової організації.
-317- Н.д.Акопян В.Г. (Округ №131)
П.6 статті 65 викласти в такій редакції:
"Стосовно членських організацій члени організації , що приєдналися до іншої, стають її членами. Члени організацій, що об'єднуються, стають членами новоутвореної організації".


416.
Стаття 66. Порядок здійснення злиття організації
-318- Н.д.Баулін П.Б. (Округ №76)
Статтю 66 вилучити.



417.
1. Злиття організацій відбувається на основі письмової угоди, що підписується керівними особами організацій за дорученням колегіальних виконавчих органів.
-319- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 66:
у ч.1 текст "керівними особами" замінити текстом "виконавчими керівниками";


418.
2. В угоді про порядок злиття організацій вказується:
у ч.2 тексти всіх пунктів починати не з великої, а з малої літери;


419.
1) Назва, організаційно-правова форма організацій, місцезнаходження колегіальних виконавчих органів;
п.4) частини 2 після тексту "штатних працівників" доповнити текстом "виконавчого апарату кожної з";


420.
2) Мета та умови злиття організацій;
п.6) частини 2 на початку доповнити текстом "в угоді можуть бути вказані".


421.
3) Назва нової організації у разі її утворення;



422.
4) Наслідки злиття для штатних працівників організацій;



423.
5) Майнові та фінансові умови злиття;



424.
6) Інші умови, важливі для організацій, що здійснюють процедуру злиття



425.
3. Якщо угода про злиття передбачає виконання взаємних зобов'язань організаціями, що зливаються а протягом трьох років, або іншого терміну визначеного угодою, після злиття ці умови не виконуються, організація, що є однією із сторін угоди може в односторонньому порядку вийти із угоди, повідомивши іншу сторону не пізніше як за 6 місяців до виходу, якщо угодою не передбачено інших правил.
-320- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404
У ч.3 статті 66 текст "вийти із угоди" замінити текстом "розірвати угоду", текст "до виходу" - виключити.



426.
4. Угода про злиття вважається такою, що набрала законної сили, якщо її затверджено вищими керівними органами непідприємницьких організацій, що зливаються.



427.
5. Угода посвідчується нотаріально.



428.
Стаття 67. Захист інтересів кредиторів
-321- Н.д.Баулін П.Б. (Округ №76)
Статтю 67 вилучити.


429.
1. Не пізніше ніж після 15 днів з дня прийняття рішення про злиття організацій, колегіальні виконавчі органи непідприємницьких організацій надсилаються всім своїм відомим кредиторам повідомлення про початок процедури злиття організацій для виставлення претензій.

-322- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 67:
у ч.1 після тексту "не пізніше ніж" слово "після" замінити словом "через";


430.
2. Такі ж повідомлення друкуються в пресі за місцем розміщення колегіальних виконавчих органів. В повідомленнях вказується термін на прийняття претензій, не менше 2 місяців, та адреси для звернень.
у ч.2 перше речення після тексту "такі ж повідомлення" доповнити текстом "у той же термін". Друге речення після тексту "не менше 2 місяців" доповнити текстом "з дня першої публікації повідомлення".


431.
3. Непідприємницькі організації, що здійснюють процедуру злиття, зобов'язані забезпечити претензії кредиторів, які поступили у визначений термін.
-323- Н.д.Савенко М.М. (Реєстр.картка №425)
Пункт 3 статті 67 викласти в такій редакції:
"3. Організація, що утворилася при злитті непідприємницьких організацій, є правонаступником організацій, які її утворили".


432.
4. У випадку приєднання організації, організація, до якої здійснюється приєднання може вирішити питання з кредитором організації, що приєднується про порядок погашення його претензій.



433.
Стаття 68. Реєстрація злиття організацій
-324- Н.д.Баулін П.Б. (Округ №76)
Статтю 68 вилучити.


434.
1. Колегіальний виконавчий орган організації до якої приєдналась інша організація подає до реєструючого органу за підписом керівника організації заяву про злиття організацій. В заяві вказується про вимоги кредиторів та їх задоволення, якщо такі поступили. Заява скріплюється печаткою організації і до заяви додаються:
-325- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.1 статті 68 перше речення після тексту "органом за підписом" доповнити словом "виконавчого".


435.
1) нотаріально посвідчена копія угоди про злиття організацій;



436.
2) рішення керівних органів організацій, що здійснюють процедуру злиття, прийняте відповідно до статутів цих організацій;



437.
3) копія повідомлень для кредиторів про початок процесу злиття організацій.



438.
2. Заява подається в реєструючий орган не раніше трьох місяців з дня публікації повідомлення про початок процесу злиття організацій.



439.
3. У разі злиття організацій шляхом об'єднання з утворенням нової організації, заява про реєстрацію подається від імені колегіальних органів організацій, що об'єднуються, яка скріплюється підписами керівників організацій та печатками. До заяви додаються інші документи, передбачені для реєстрації новоутвореної організації цим законом.



440.
Стаття 69. Юридичні наслідки реєстрації злиття організацій

-326- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)


441.
1. З моменту здійснення запису до реєстру, організація що приєднується, а у разі злиття організацій шляхом об'єднання організації, що об'єднуються вважаються ліквідованими і вилучаються із реєстру.
У ч.1 статті 69 слово "вилучаються" замінити словом "виключаються".


442.
2. Після реєстрації злиття організацій все майно та кошти організації що приєднується вважається майном та коштами організації до якої вона приєднується, або нової організації, якщо злиття відбувається шляхом об'єднання.
-327- Н.д.Акопян В.Г. (Округ №131)
П.2 статті 69 після слів "що приєднується" викласти в такій редакції: "а також організації у разі їх злиття шляхом об'єднання вважаються ліквідованими і вилучаються із реєстру".


443.
РОЗДІЛ 10
ПОДІЛ НЕПІДПРИЄМНИЦЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ



444.
Стаття 70. Види поділу організацій



445.
1. Поділ непідприємницьких організацій здійснюється без процедури ліквідації, і може реалізовуватись у видах:



446.
1) Відокремлення;



447.
2) Розділення.



448.
2. Відокремленням є такий вид поділу при якому від однієї організації відокремлюється одна чи більше організацій яким передається відповідна частина майна і коштів організації. Організація, від якої здійснюється відокремлення зберігає свою назву і з реєстру не вилучається.



449.
3. Розділенням називається такий вид поділу, при якому одна організація поділяється на декілька інших організацій між якими розподіляються всі кошти і майно цієї організації. Організація яка розділяється вважається ліквідованою і вилучається із реєстру.



450.
4. Непідприємницькі організації поділяються лише на непідприємницькі організації такої ж організаційно-правової форми, як організація яка поділяється.



451.
5. Організації, що відокремлюються можуть реєструватись у самостійні організації чи зливатись з іншими існуючими організаціями, якщо про це укладена і угода між організацією яка поділяється та організаціями з якими відбувається злиття відокремлених організацій.



452.
Стаття 71. Порядок поділу організацій
-328- Н.д.Баулін П.Б. (Округ №76)
Статтю 71 вилучити.


453.
1. Поділ організацій здійснюється за рішенням колегіального виконавчого органу, що затверджується вищим статутним органом організації відповідно до статуту організації.
-329- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.1 статті 71текст "вищим статутним органом" замінити текстом "вищим керівним органом".


454.
2. У разі, коли у поділі організації бере участь більше однієї організації між ними укладається угода про поділ в якій обов'язково вказується:



455.
1) назва, організаційно-правова форма організацій, місцезнаходження колегіальних виконавчих органів,



456.
2) мета та умови поділу організацій;



457.
3) назви нових організацій у разі їх утворення внаслідок поділу;

-330- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)


458.
4) наслідки поділу для штатних працівників організацій,
У частині 2 статті 71:
у п.4) після тексту "штатних працівників" доповнити текст "виконавчого апарату кожної з";


459.
5) майнові та фінансові умови поділу;
п.6) на початку доповнити текстом "в угоді можуть бути вказані".


460.
6) інші умови, важливі для організацій, що здійснюють процедуру поділу.



461.
3. Якщо угода про поділ передбачає виконання взаємних зобов'язань організаціями, що беруть участь у поділі і протягом трьох років, або іншого терміну визначеного угодою, після поділу ці умови не виконуються, організація, що с однією із сторін угоди може в односторонньому порядку вийти із угоди, повідомивши іншу сторону не пізніше як за 6 місяців до виходу, якщо угодою не передбачено інших правил.



462.
4. Угода про поділ вважається такою, що набрала законної сили, якщо її затверджено вищими керівними органами непідприємницьких організацій, що беруть участь у процедурі поділу.



463.
5. Угода посвідчується нотаріально.



464.
Стаття 72. Захист інтересів кредиторів при поділі організацій
-331- Н.д.Баулін П.Б. (Округ №76)
Статтю 72 вилучити.


465.
1. Не пізніше ніж після 15 днів з дня прийняття рішення про поділ організації, колегіальний виконавчий орган непідприємницької організації надсилає всім своїм відомим кредиторам повідомлення про початок процедури поділу організації для виставлення претензій.
-332- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.1 статті 72 після тексту "Не пізніше ніж" слово "після" замінити словом "через".


466.
2. Таке ж повідомлення друкується в пресі за місцем розміщення колегіального виконавчого органу. В повідомленні вказується термін на прийняття претензій, не менше 2 місяців, та адреси для звернень.



467.
Непідприємницькі організації, що беруть участь у процедурі поділу, зобов'язані забезпечити претензії кредиторів, які поступили у визначений термін.



468.



Стаття 73. Реєстрація поділу організації
-333- Н.д.Донець Н.Г. (Реєстр.картка №420)
Назву статті 73 викласти в редакції:
"Економічна та господарська діяльність непідприємницьких організацій".
У відповідності з цим у пп.1, 3, 4 та 9 статті 73 "…підприємницького…" замінити на слова "…економічного та господарського…" у відповідних відмінках.
Крім того, п.7 статті 73 викласти в такій редакції:
"Непідприємницькі організації, отримують пільги по оподаткуванню у відповідності до чинного законодавства України (відповідно до пунктів 2 та 3 статті 1 цього проекту).


469.
1. Колегіальний виконавчий орган організації яка здійснює процедуру поділу подає до реєструючого органу за підписом керівника організації заяву про поділ організації. В заяві вказується про вимоги кредиторів та їх задоволення, якщо такі поступили. Заява скріплюється печаткою організації і до заяви додаються:


-334- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У частині 1 статті 73:
перше речення після тексту "органу за підписом" доповнити словом "виконавчого";


470.
1) Нотаріально посвідчена копія угоди про поділ організації, якщо у поділі беруть участь інші організації;
текст пунктів 1), 2), 3) починати з малої літери;


471.
2) Рішення керівних органів організацій, що беруть участь у здійсненні процедури поділу, прийняті відповідно до статутів цих організацій;
п.2) після слова "Рішення" доповнити словом "вищих".


472.
3) Копія повідомлень для кредиторів про початок процесу поділу організацій.
-335- Н.д.Баулін П.Б. (Округ №76)
Статтю 73 вилучити.


473.
2. Заява подається в реєструючий орган за місцем знаходження організації, поділ якої здійснюється, не раніше трьох місяців з дня публікації повідомлення про початок процесу поділу організацій.



474.
3. У разі, коли поділ організації здійснюється через відокремлення чи розділення з наступним злиттям відокремлених організацій шляхом об"єднання з існуючими організаціями або утворенням нових організацій, до реєстраційних органів за місцем розміщення існуючих організацій подаються відповідні заяви про реєстрацію у порядку визначеному цим законом. До заяви про реєстрацію злиття чи утворення нової організації в наслідок відокремлення чи розділення непідприємницької організації додаються документи передбачені частиною 1 цієї статті.
-336- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У реченні 1 ч.3 статті 73 після тексту "реєструючих органів за місцем" слово "розміщення" замінити словом "знаходження".



475.
4. Поділ організації реєструється в реєструючому органі за місцем знаходження організації що здійснює процедуру поділу після реєстрації організацій, що відокремились.



476.
Реєстраційний орган, за місцем знаходження організації що здійснює процедуру поділу, повідомляє реєстраційні органи за місцем знаходження організацій, що відокремились, про завершення процедури поділу, про що робиться відповідний запис в реєстраційних документах цих організацій.



477.
Стаття 74. Юридичні наслідки реєстрації поділу організації



478.
1. З моменту здійснення запису до реєстру, організація що розділяється вважається ліквідованою і вилучається із реєстру.



479.
2. Після реєстрації поділу організації все майно та кошти організації що здійснює процедуру поділу передається відповідно до угоди про поділ організаціям, що відокремились.
-337- Н.д.Донець Н.Г. (Реєстр.картка №420)
П.2 статті 74 викласти в такій редакції:
"Державний контроль за діяльністю непідприємницьких організацій здійснюється у відповідності до чинного законодавства України".


480.
РОЗДІЛ II
МАЙНО НЕПІДПРИЄМНИЦЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ



481.
Стаття 75. Власність непідприємницьких організацій
-338- Н.д.Донець Н.Г. (Реєстр.картка №420)
Статтю 75 вилучити.


482.
1. Власність непідприємницьких організацій є недоторканою і охороняється законом.



483.
2. Непідприємницькі організації для виконання статутних завдань можуть мати на праві власності кошти, цінні папери, у тому числі акції, та інше майно (будинки, споруди, земельні ділянки, обладнання, транспорт тощо), за винятком майна, набуття якого забороняється законами України.
-339- Н.д.Губський Б.В. (Реєстр.картка №443)
У пункті 2 статті 75 після слів "…транспорт тощо)" записати "за винятком окремих видів майна, право власності на яке обмежене спеціальним Законом".
-340- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 75:
з ч.2 виключити текст "цінні папери, у тому числі акції", текст "тощо), за винятком майна, набуття якого забороняється" замінити текстом ")набуття якого передбачено";


484.
3. Непідприємницькі організації можуть також отримувати від учасників організації, держави, окремих громадян та інших суб'єктів, якщо це не заборонено законом, майно на праві користування чи оренди. Умови користування цим майном визначаються установчими документами, цивільно-правовими договорами, укладеними відповідно до чинного законодавства.
у ч.3 текст "окремих громадян та інших суб'єктів" замінити текстом "територіальних громад, юридичних та фізичних осіб", Наприкінці доповнити цю частину реченням: "Зазначене майно не може використовуватися для підприємницької діяльності".
-341- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Статтю 75 "Власність непідприємницьких організацій" викласти в редакції статті 26 "Майно непідприємницької організації" розділу VI "Майно непідприємницьких організацій та джерела його формування":




-"Стаття 26. Майно непідприємницької організації
Непідприємницька організація може мати майно (майнові права) на праві власності чи на праві оперативного управління, якщо інше не встановлено законом.




Майно державної чи комунальної організацій є відповідно державною чи комунальною власністю і належить їй на праві оперативного управління.
Майно суспільнокорисної організації належить їй на праві власності, крім переданого їй державного чи комунального майна, якщо інше не встановлено законом.
Відчуження частки державного чи комунального майна у майні суспільнокорисної організації може бути здійснено в порядку, встановленому виключно законом.
Майно приватнокорисної організації належить їй на праві власності, якщо інше не встановлено законом.
Правовий режим управління майном на праві власності чи на праві оперативного управління визначаються законом".




Статтю 76 проекту Закону викласти в редакції статті 27 "Джерела формування майна непідприємницьких організацій" розділу VI "Майно непідприємницьких організацій та джерела його формування":
"Стаття 27. Джерела формування майна непідприємницьких організацій
Джерелами формування майна непідприємницької організації є:
майно, надане засновником (засновниками) організації;


485.








Стаття 76. Джерела формування майна непідприємницьких організацій
бюджетні кошти;
обов'язкові членські внески та обов'язкові внески учасників;
безповоротна фінансова допомога та безоплатно надані товари, роботи, послуги;
майно, набуте внаслідок фінансово-господарської діяльності, в тому числі пасивні доходи, діяльності, пов'язаної із наданням послуг, внаслідок виконання повноважень щодо посвідчення фактів, підтвердження рівня освіти, кваліфікації, стану здоров'я, наявності спеціальних прав, передбачених законом чи на підставі закону, підтвердження відповідності товарів, робіт послуг встановленим вимогам тощо.
Обмеження щодо джерел формування майна окремих організаційно-правових форм непідприємницьких організацій, визначення видів майна, що не може перебувати у власності (віданні) непідприємницьких організацій, порядку набуття окремих видів майна встановлюються законами України"


486.
1. Джерелами формування майна непідприємницьких організацій є:
-342- Н.д.Чукмасов С.О. (Округ №24)
Доповнити ст.76 новою ч.1 такого зміту:
"1. Непідприємницька організація може мати у власності або на підставі обмеженого речового права будинки, споруди, обладнання, грошові кошти, в тому числі в іноземній валюті, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку".




-343- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У частині 1 статті 76:


487.
1) Майно, передане у власність, користування чи оренду організації засновниками;
у першому реченні після тексту "непідприємницьких організацій" слово "є" замінити текстом "може бути";


488.
2) Членські внески (якщо вони передбачені статутом);
п.2) викласти у редакції:
"внески членів організації";


489.
3) Добровільні внески (пожертвування) у вигляді коштів чи майна від фізичних і юридичних осіб, у тому числі й іноземних, плата за послуги, що надаються організаціями;
з п.3) виключити текст ", плата за послуги, що надаються організаціями";
з п.4) виключити текст "а також отримане в результаті підприємницької діяльності організації";
у п.5) текст "державні видатки" замінити текстом "бюджетні асигнування", а текст ", державні дотації на розвиток громадської ініціативи" виключити;
у другому реченні текст "не заборонені" замінити текстом "передбачені".


490.
4) Майно, придбане за рахунок власних коштів, а також отримане в результаті підприємницької діяльності організації;
-344- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
У п.4 статті 76 слова "а також отримане в результаті підприємницької діяльності організації" замінити словами "в тому числі за рахунок коштів, одержаних від продажу випущеної організацією суспільно-корисної літератури, виробів з символікою організації та послуг організації".
-345- Н.д.Коліушко І.Б. (Реєстр.картка №402)
У п.4) ч.1 статті 76 слово "підприємницької" замінити на "господарської".
-346- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
У пункті 4 статті 76 виключити слова "а також отримане в результаті підприємницької діяльності організації".


491.
5) Гранти (кошти цільового використання), державні виплати на виконання окремих державних програм чи соціальне значимих заходів, державні дотації на розвиток громадської ініціативи; інші надходження не заборонені законом.



492.
Стаття 77. Управління майном непідприємницької організації
-347- Н.д.Коліушко І.Б. (Реєстр.картка №402)
У ч.1 статті 77 виключити слово "вищі", виключити ч.2 цієї статті.


493.
1. Від імені непідприємницької організації право власності реалізують їх вищі керівні органи в порядку, передбаченому законами України та установчими документами.
-348- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 77:
у ч.1 після тексту "власності реалізують" слово "їх" замінити словом "її";


494.
2. Окремі повноваження по використанню майна та розпорядженню коштами можуть бути передані вищими керівними органами непідприємницької організації їх колегіальним виконавчим органам.
ч.2 викласти у редакції:
"Окремі повноваження щодо використання майна та розпорядження коштами можуть бути передані вищим керівним органом непідприємницької організації її колегіальному виконавчому органу".




-349- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Статтю 77 запропонованого законопроекту викласти в редакції статті 28 "Управління майном непідприємницької організації" розділу VI "Майно непідприємницьких організацій та джерела його формування", вилучивши при цьому статті 52 і 53 і включивши їх положення у вказану статтю 28:
"Стаття 28. Управління майном непідприємницької організації
Від імені непідприємницької організації право управління її майном реалізує вищий керівний орган або керівник непідприємницької організації в порядку, передбаченому законами України та установчими документами. Окремими повноваженнями щодо володіння, користування та розпорядження майном непідприємницької організації можуть бути наділені інші виконавчі органи чи окремі посадові особи непідприємницької організації, які здійснюють їх в межах та порядку, визначеному законом та її статутом (положенням).




Цивільно-правові угоди між непідприєм-ницькою організацією та її членами, учасниками, посадовими особами, їх родичами, а також кредиторами та підприємствами і організаціями, заснованими цими організаціями, іншими пов'язаними особами, повинні затверджуватися вищим керівним органом організації або іншим, уповноваженим на це колегіальним органом, а за його відсутністю - засновником (засновниками) організації".




В проекті Закону передбачити статтю 29 "Особливості використання та відчуження майна непідприємницьких організацій" розділу VI "Майно непідприємницьких організацій та джерела його формування":
"Стаття 29. Особливості використання та відчуження майна непідприємницьких організацій
Непідприємницька організація має право використовувати належне їй майно для участі у цивільних відносинах, в тому числі для ведення фінансово-господарської діяльності відповідно до цілей її утворення та в межах її цивільної правоздатності.




На основні засоби непідприємницьких організацій, що забезпечують діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування, на об'єкти непідприємницьких організацій, що є об'єктами культурної спадщини, а також на предмети культового призначення, що належать релігійним організаціям, не може бути звернено стягнення за претензіями кредиторів.
Умови і порядок відчуження основних засобів непідприємницьких організацій, що забезпечують діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування, відповідних об'єктів культурної спадщини, а також видів майна непідприємницьких організацій, що вилучені із цивільного обігу, або з обмеженим обігом встановлюються законами України".




Вилучивши статтю 63, передбачити статтю 30 " Вирішення майнових питань у разі ліквідації непідприємницької організації " розділу VI "Майно непідприємницьких організацій та джерела його формування", подавши її у такій редакції:
"Стаття 30. Вирішення майнових питань у разі ліквідації непідприємницької організації
У разі ліквідації державної чи комунальної непідприємницької організації порядок вирішення майнових питань здійснюється відповідно до порядку, визначеного законом.




У разі ліквідації суспільнокорисної непідприємницької організації майно, що залишилося після проведення розрахунків з кредиторами, за рішенням вищого керівного органу такої організації передається іншій юридичній особі (особам), за виключенням суб'єктів підприємницької діяльності приватної форми власності та приватнокорисних організацій, а у разі ліквідації за рішенням суду - спрямовується в доход держави. При ліквідації суспільнокорисної організації із часткою державного чи комунального майна таке майно повертається відповідному учаснику або за рішенням такого учасника передається іншій суспільнокорисній організації.
У разі ліквідації приватнокорисної непідприємницької організації майно, що залишилося після розрахунків з кредиторами, може бути розподілено між членами і учасниками такої організації в межах і порядку, передбаченому законом та статутом.
Невикористані на момент ліквідації суспільнокорисної чи приватнокорисної організації кошти та інше майно, що надані організації під умовою його прямого цільового використання, повертається особі, що надала таке майно".


495.
Стаття 78. Господарська діяльність непідприємницьких організацій



496.
1. Непідприємницькі організації мають право займатися господарською діяльністю.



497.
2. Суспільнокорисні непідприємницькі організації мають право займатись господарською діяльністю коли вона є основною діяльністю, виключно з метою виконання статутних завдань відповідно до цього Закону та інших актів чинного законодавства України.
-350- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 78:
з ч.2 виключити текст ", коли вона є основною діяльністю", а текст "актів чинного законодавства" замінити текстом "законів";


498.
3. Суспільнокорисні непідприємницькі організації можуть займатись господарською діяльністю коли вона не є основною виключно через утворення підприємницьких юридичних осіб.
ч.3 виключити;
у ч.4 наприкінці слово "законодавства" замінити словом "закону";
з ч.5 виключити текст "займатись продажем суспільно-політичної літератури, інших друкованих матеріалів, виробів із власною символікою" а наприкінці додати текст "в обсязі, що не перевищує витрат на проведення зазначених заходів";
ч.6 виключити.


499.
4. Непідприємницькі організації можуть займатись окремими видами діяльності на підставі спеціальних дозволів(ліцензій) відповідно до законодавства.
-351- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
У статті 78:
ч.4 слово "діяльності" замінити на слова "суспільно-корисної діяльності, в тому числі в галузі охорони здоров та освіти";


500.
5. Непідприємницькі організації можуть займатись продажем суспільно-політичної літератури, інших друкованих матеріалів, виробів із власною символікою, проводити фестивалі, виставки, влаштовувати лекції, проводити інші суспільно-значимі заходи, надавати послуга відповідно до власних статутів і отримувати від них кошти.
викласти ч.5 у такій редакції:
"Неурядові некомерційні організації можуть займатись суспільно-корисних друкованих матеріалів, виробів із власною символікою, проводити фестивалі, виставки, влаштовувати лекції, конференції, семінари, проводити інші суспільно-значимі заходи, займатися дослідницькою роботою, надавати послуги відповідно до власних статутів і отримувати кошти від цієї діяльності. Одержані кошти мають спрямовуватися виключно на реалізацію статутних цілей організації".


501.
6. Непідприємницькі організації можуть засновувати господарські товариства, підприємства, інші підприємницькі організації у порядку, встановленому для окремих суб'єктів підприємницької діяльності з урахуванням норм цього закону.
-352- Н.д.Савенко М.М. (Реєстр.картка №425)
Пункт 6 статті 78 викласти в такій редакції:
"Непідприємницькі організації можуть засновувати господарські товариства, підприємства, інші підприємницькі організації у порядку, встановленому для окремих суб'єктів підприємницької діяльності з урахуванням норм цього Закону.
Прибутки з заснованих організацій мають використовуватися виключно для забезпечення діяльності, передбаченої статутом непідприємницької організації, і підлягають контролю згідно статті 43 цього Закону та інших нормативних актів України".


502.
7. Непідприємницькі організації, отримують пільги по оподаткуванню, якщо їх доходи використовуються виключно на досягнення статутних цілей і не перерозподіляються між учасниками організації, пов'язаними особами, чи кредиторами у відповідності із законодавством про оподаткування.


-353- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Ч.7 статті 78 викласти в редакції:
"Особливості оподаткування діяльності, у тому числі господарської, непідприємницьких організацій визначаються податковим законодавством України".




-354- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Пропонується вилучити статтю 78 і одночасно передбачити в законопроекті розділ VII "Фінансово-господарська діяльність непідприємницьких організацій", включивши в нього статті 31 і 32 в наступній редакції:
"Стаття 31. Особливості фінансово-господарської діяльності непідприємниць-ких організацій
Непідприємницька організація здійснює фінансово-господарську діяльність відповідно до цілей її утворення та в межах її цивільної правоздатності.




Кошти та інше майно (майнові права) непідприємницької організації, набуті внаслідок її фінансово-господарської діяльності, за результатами звітного періоду не можуть перевищувати її надходжень за той же період у вигляді коштів та іншого майна (майнових прав), наданого організації засновником (засновниками) організації, в тому числі у вигляді членських внесків, внесків учасників, а також бюджетних коштів чи безповоротної фінансової допомоги та допомоги товарами, роботами, послугами (за їх ринковою вартістю), що надані безоплатно.
Обсяг майна суб'єктів підприємницької діяльності та часток у їх майні, які належать непідприємницькій організації не може перевищувати обсягу іншого майна, що належить непідприємницькій організації на кінець звітного періоду. Таке перевищення має бути усунено протягом року, наступного за звітним.




Законом для окремих форм непідприємницьких організацій можуть встановлюватися інші співвідношення.
У випадку перевищення за результатами звітного періоду обсягу коштів та іншого майна (майнових прав), набутих внаслідок фінансово-господарської діяльності непідприємницької організації, від обсягу її надходжень за той же період у вигляді коштів та іншого майна (майнових прав), наданого організації засновником (засновниками) організації, в тому числі у вигляді членських внесків, внесків учасників, а також бюджетних коштів, чи безповоротної фінансової допомоги та допомоги товарами, роботами, послугами (за їх ринковою вартістю), що надані безоплатно, обсяг перевищення оподатковується на загальних підставах. Для окремих форм непідприємницьких організацій законом можуть встановлюватися інші особливості оподаткування.




Майно непідприємницької організації може бути передано суб'єктам підприємницької діяльності лише в тимчасове користування на компенсаційній основі, за виключенням внесення майна до статутного фонду господарського товариства чи наділення майном іншого суб'єкта підприємницької діяльності.
Компенсація за користування майном непідприємницької організації не може бути нижчою за звичайну ціну, крім випадків, коли майно надається в користування іншим непідприємницьким організаціям.
Непідприємницькі організації можуть займатись окремими видами діяльності лише на підставі спеціальних дозволів (ліцензій) відповідно до законодавства.
Законом або статутом (положенням) непідприємницької організації можуть бути встановлені інші обмеження щодо здійснення нею фінансово-господарської діяльності або її окремих видів.




Стаття 32. Звітність непідприєм-ицьких організацій
Непідприємницькі організації зобов'язані вести оперативний та бухгалтерський облік, статистичну звітність, зареєструватися в органах державної податкової інспекції та вносити до бюджету податки, збори (обов'язкові платежі) у порядку і розмірах, передбачених законодавством.
Звітним періодом для непідприємницьких організацій є один календарний рік. Звітність непідприємницьких організацій подається до податкового органу до 25 січня року, наступного за звітним".


503.


РОЗДІЛ 12
Вилучити розділ 12 "Державний контроль та юридична відповідальність за порушення законодавства про непідприємницькі організації" і включити його положення в розділ VIII "Держава та непідприємницькі організації" (статті 33 і 34).


504.
ДЕРЖАВНИЙ КОНТРОЛЬ ТА ЮРИДИЧНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО НЕПІДПРИЄМНИЦЬКІ ОРГАНІЗАЦІЇ



505.
Стаття 79. Правовий захист непідприємницьких організацій



506.
1. Правовий захист непідприємницьких організацій гарантується державою.



507.
2. Державний контроль за діяльністю непідприємницьких організацій - здійснюється у межах, визначених цим законом.



508.
3. Державні органи, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, громадяни несуть відповідальність за порушення законодавства про непідприємницькі організації у відповідності до закону.
-355- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
До частини 3 статті 79: відповідно до політики спрощення регуляторних процедур, що впроваджується в Україні, доцільно поширити норми дерегуляції підприємницької діяльності на неурядові некомерційні організації, а саме - передбачити, що органи державного управління та контролю несуть відповідальність за навмисне перешкоджання неурядовим некомерційним організаціям у провадженні їхньої законної діяльності. Така норма зменшила б можливості для тиску на неурядові некомерційні організації з боку державних органів. Вважаю за доцільне запровадити цю норму (зокрема, внести зміни до відповідних кодексів) у цьому ж законопроекті.




-356- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.3 статті 79 текст "Державні органи" замінити текстом "Органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим", а текст "громадяни" замінити текстом "юридичні і фізичні особи".


509.
Стаття 80. Документи організації



510.
1. Звіти по фінансам і діяльності непідприємницької організації повинні надаватись за вимогою будь-якого члена в товаристві або члена Правління і Наглядової Ради установи, а також законно призначеному внутрішньому або зовнішньому аудитору (ревізору), що також мають право перевіряти документацію і записи організації протягом робочого часу.
-357- Н.д.Зварич Р.М. (Реєстр.картка №326)
В пункті 1 статті 80 слово "Правління" замінити на "вищого керівного органу".
-358- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 80:
з ч.1 виключити текст "Правління і", текст "і записи", а також текст "протягом робочого дня";


511.
2. Кожна організація затверджує порядок та терміни збереження документів як мінімум, протягом таких періодів часу:
ч.2 виключити.



512.
3. Невизначений період часу повинні зберігатися такі документи:



513.
1) Оригінал статуту, свідоцтво про реєстрацію, книги реєстрації документів, що надійшли, і всі оригінали документів, що надійшли;



514.
2) Протоколи засідань керівних органів, включаючи рішення, прийняті на цих засіданнях, і додатки;



515.
3) Внутрішні правила, положення, порядок, прийняті керівними та іншими внутрішніми органами;
-359- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У п.3) частини 3 статті 80 текст "керівними та іншими внутрішніми органами" замінити текстом "відповідно до статуту".


516.
4) Документи по ліквідації організації;



517.
4. Всі документи і записи, пов'язані з будь-якими правовими суперечками, розслідуванням, або суперечкою по податках зберігаються організацією протягом не менше 6 років.
-360- Н.д.Москвін С.О. (Реєстр.картка №383)
У пункті 4 статті 80 зменшити період, впродовж якого повинні зберігатися документи організації, з 6-ти до 3-х років.


518.
5. Всі інші документи, включаючи документи про підтвердження ліквідації організації, зберігаються як мінімум три роки.
-361- Н.д.Коліушко І.Б. (Реєстр.картка №402)
Ч.5 статті 80 виключити.


519.
Стаття 81. Звітність непідприємницьких організацій
-362- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)


520.
Непідприємницькі організації, утворені ними суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані вести оперативний та бухгалтерський облік, статистичну звітність, своєчасно вносити до бюджету у необхідному розмірі платежі та дотримуватись інших вимог, встановлених законодавством України.
Зі статті 81 виключити текст ", утворені ними суб'єкти підприємницької діяльності", а також текст ", своєчасно вносити до бюджету у необхідному розмірі платежі", а після тексту "інших вимог" додати текст "щодо звітності".


521.
Стаття 82. Нагляд за діяльністю непідприємницької організації

-363- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)


522.
1. Право проведення перевірок неприбуткових організацій належить державним органам у відповідності до власної компетенції в межах визначених законом.
У статті 82:
у ч.1 слово "неприбуткових" замінити словом "непідприємницьких", текст "державним органом" замінити текстом "органом державної влади", слово "власної" замінити словом "їх";


523.
2. Уповноважений державний орган має право проведення розслідувань, можливих порушень шляхом перевірки внутрішніх документів організації протягом робочого дня.
у ч.2 текст "державний орган" замінити текстом "законом орган державної влади", текст "розслідування можливих порушень" виключити;


524.
3. Якщо організація вважає, що розслідування е необгрунтованим чи таким, що порушує права організації, вона може відмовити уповноваженій особі, що здійснює перевірку в доступі до внутрішніх документів організації. В цьому випадку, контролюючий орган, має право вимагати отримання таких документів та здійснення своїх повноважень на перевірку через суд.
у першому реченні ч.3 текст "організація вважає, що розслідування є необґрунтованим чи таким" замінити текстом "виконавчий керівник організації вважає, що перевірка є необґрунтованою чи такою", а слово "вона" замінити словом "він";
ч.4 після тексту "та уповноваженою" доповнити текстом "відповідно до статуту".


525.
4. Кожна перевірка має бути оформлена протоколом, який підписується особою, що проводила перевірку та уповноваженою особою організації.



526.
5. Протокол має містити інформацію:



527.
1) дату та місце перевірки;



528.
2) причини перевірки;



529.
3) дії, що були виконані при перервіці;



530.
4) участь організації в перевірці;
-364- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
П.4) частини 5 статті 82 після тексту "участь" доповнити словом "представників".


531.
5) результати перевірки.



532.
6. Перевіряюча особа не має права втручатись в діяльність організації.
-365- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.6 статті 82 текст "перевіряюча особа" замінити текстом "Особа, яка проводить перевірку".


533.
7. Посадові особи організації зобов"язані надавати допомогу у здійсненні перевірки.



534.
Стаття 8З. Органи державного контролю за діяльністю непідприємницьких організацій
-366- Н.д.Баулін П.Б. (Округ №76)
Статтю 83 вилучити.


535.
1. Державний контроль за дотриманням вимог статуту та інших установчих документів здійснюють реєструючі органи.



536.
2. Дотримання законності непідприємницькими організаціями контролюють відповідні державні органи, визначені законодавством.
-367- Н.д.Губський Б.В. (Реєстр.картка №443)
Пункт 2 статті 83 проекту викласти в такій редакції:
"Головним органом державного контролю за непідприємницькими організаціями в Україні є Міністерство юстиції України".




-368- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У статті 83:
У ч.2 текст "державні органи, визначені законодавством" замінити текстом "органи державної влади, визначені законом";
у ч.4 наприкінці текст "державні органи" замінити текстом "органи державної влади в межах, передбачених законом".


537.
3. Фінансовий контроль щодо джерел доходів непідприємницьких організацій, розмірів надходжень, своєчасності та розміру сплати податків здійснюють державні податкові органи.
-369- Н.д.Семенюк В.П. (Реєстр.картка №370)
У пункті 3 статті 83 доцільно зазначити, що з метою оподаткування центральний податковий орган веде податковий реєстр всіх непідприємницьких організацій та встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів непідприємницьких організацій.


538.
4. Екологічний, пожежний, епідеміологічний, санітарний та інші види обов'язкового державного контролю здійснюють відповідні державні органи.
Крім того, в проекті Закону України відсутні поняття "суспільнокорисні" та "приватнокорисні".
Відсутнє визначення "основна діяльність", яке б відповідало підпункту 7.11.13. Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".
Також слід зазначити, що запропонованим проектом Закону України не передбачено чіткого механізму, який би визначав момент переходу господарської діяльності за межі основної діяльності та способи визначення перетворення непідприємницької організації в організацію, що займається в основному економічною, господарською діяльністю.


539.
Стаття 84. Відповідальність непідприємницьких організацій за порушення Конституції та законів України
Враховуючи вищевикладене, вважаємо, що запропонований проект Закону України потрібно повернути на доопрацювання.


540.
1. До непідприємницьких організацій за порушення Конституції, та законів України можуть застосовуватись такі стягнення:



541.
1) попередження;



542.
2) тимчасове зупинення діяльності;



543.
3) примусовий розпуск.



544.
Стаття 85. Попередження
-370- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)


545.
1. В разі виявлення порушень законодавства непідприємницькою організацією чи невідповідності її діяльності статутним завданням, реєструючий орган може винести письмове попередження керівному органу організації.
У статті 85:
у ч.1 текст "статутним завданням" замінити текстом "статутній меті", а після тексту "письмове попередження" додати текст "вищому постійно діючому";


546.
2. Попередження застосовується у разі, коли вчинене порушення не тягне за собою обов'язкового застосування більш суворого стягнення.
з ч.2 виключити текст "або прокурора".


547.
Винесення попередження може бути оскаржене непідприємницькою організацією в судовому порядку.



548.
Стаття 86. Тимчасове зупинення діяльності непідприємницької організації



549.
1. У разі порушення Конституції України, цього Закону, інших законів може бути тимчасово зупинена діяльність непідприємницької організації в цілому або окремі її види, у тому числі проведення фінансових і банківських операцій (за виключенням розрахунків по трудових договорах, цивільно-правових угодах та відшкодування шкоди і сплати штрафів), масових заходів, видавничої діяльності тощо.



550.
2. Діяльність організації може бути тимчасово зупинена за рішенням суду за поданням реєструючого органу або прокурора на строк не більше 3-х місяців.



551.
3. Після виповнення встановленого судом терміну тимчасового припинення діяльності непідприємницької організації суд зобов'язаний відновити її діяльність або прийняти рішення про її ліквідацію.
-371- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У ч.3 статті 86 після тексту "терміну тимчасового" слово "припинення" замінити словом "зупинення", а текст "зобов'язаний відновити її діяльність або приймає рішення" замінити текстом "приймає рішення про відновлення її діяльності або".


552.
Стаття 87. Примусовий розпуск непідприємницької організації
-372- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Статтю 87 викласти у редакції:
"Стаття 87. Ліквідація (примусовий розпуск) непідприємницької організації


553.
1. Непідприємницька організація за поданням реєструючого органу або за власною ініціативою суду у випадку, передбаченому ст. 86 цього Закону, може бути ліквідована (примусово розпущена) судом у випадках:
1. Непідприємницька організація може бути ліквідована(примусово розпущена) судом за поданням реєструючого органу або за власною ініціативою суду у випадку, передбаченому статтею 86 цього Закону, виключно у випадках:


554.
1) Вчинення дій, передбачених статтею 37 Конституції України;
1) вчинення дій, передбачених статтею 37 Конституції України;


555.
2) Продовження протизаконної діяльності піл час дії рішення про тимчасове зупинення діяльності громадської організації;
2) продовження діяльності організації під час дії судового рішення про тимчасове зупинення її діяльності;


556.
3) у інших випадках передбачених статтею 57 Закону.
3) якщо відбулось фактичне перетворення непідприємницької організації у підприємницьку;
4) якщо вищий керівний орган організації не ухвалив рішення про її ліквідацію на підставах і в терміни, передбачені частиною другою статті 57 цього Закону.
2. Рішення про ліквідацію (примусовий розпуск) непідприємницької організації протягом п'яти днів направляється судом до реєструючого органу, органів державної влади з питань статистики інших органів державної влади, які відповідно до законодавства ведуть облік непідприємницьких організацій".




-373- Н.д.Коліушко І.Б. (Реєстр.картка №402)
П.3) ч.1 статті 87 після слова "статтю" викласти в редакції:
"…56 цього Закону".




-374- Н.д.Савенко М.М. (Реєстр.картка №425)
Пункт 3 статті 87 викласти в такій редакції:
"Нецільового використання коштів, що надходять до непідприємницької організації за заявою податкової інспекції, а також за заявою осіб, які надавали ці кошти".


557.
2. Рішення про примусовий розпуск непідприємницької організації оприлюднюється, направляється до реєструючого органу, податкових органів і органів державної статистики для зняття з усіх видів обліку.
-375- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
Доповнити статтю 87 частиною такого змісту:
"Рішення суду про призупинення діяльності неурядової некомерційної організації або про примусовий розпуск неурядової некомерційної організації може бути оскаржене нею в установленому порядку в суд вищого рівня".


558.
РОЗДІЛ 1З
МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ НЕПІДПРИЄМНИЦЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ
-376- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Розділ 13 "Міжнародна діяльність непідприємницьких організацій" пропонується вилучити, оскільки його положення враховані в редакції інших змін.


559.
Стаття 88. Міжнародна діяльність непідприємницьких організацій
-377- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
Статтю 88 викласти в такій редакції:
"Стаття 88. Міжнародна діяльність неурядових некомерційних організацій


560.
1. Непідприємницькі організації, їх спілки відповідно до своїх статутів і можуть засновувати або вступати в міжнародні непідприємницькі організації, і утворювати міжнародні спілки таких організацій, взаємодіяти з іноземними, непідприємницькими організаціями, проводити з ними спільні заходи, виконувати спільні програми, якщо це не суперечить чинному законодавству та міжнародним зобов'язанням України.
Неурядові некомерційні організації, їх спілки відповідно до своїх статутів можуть засновувати або вступати в міжнародні неурядові некомерційні організації, утворювати міжнародні спілки таких організацій, взаємодіяти з іноземними неурядовими некомерційними організаціями, проводити з ними спільні заходи, виконувати спільні програми, взаємодіяти з іноземними урядовими та міжурядовими агенціями, підприємницькими організаціями, якщо це не суперечить чинному законодавству та міжнародним зобов'язанням України".




-378- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
Наприкінці статті 88 текст "зобов'язанням України" замінити текстом "договорам України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України".


561.
РОЗДІЛ 14
ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ
-379- Н.д.Коліушко І.Б. (Реєстр.картка №402)
У розділі 14 пропонується визначити співвідношення норм даного проекту з нормами Закону України "Про об'єднання громадян".


562.
1. Громадські організації, благодійні організації, творчі спілки, інші організації, що є непідприємницькими у визначенні цього Закону, зареєстровані до, набрання чинності цим Законом, мають бути внесені до реєстру відповідним реєструючим органом протягом шести місяців, якщо їхні установчі документи не суперечать цьому Законові.
-380- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
З метою максимального спрощення процедури перереєстрації пропоную таку редакцію п.1 Перехідних положень:
"Неурядові некомерційні організації, у визначенні цього Закону, зареєстровані до набрання чинності цим Законом, мають бути автоматично внесені до реєстру відповідним реєструючим органом протягом шести місяців, якщо їхні установчі документи не суперечать цьому Законові. До моменту внесення до реєстру такі неурядові некомерційні організації користуються всіма правами і виконують всі обов'язки, визначені цим Законом";


563.
2. У разі, якщо установчі документи організації суперечать цьому Закону, реєструючий орган повідомляє організацію про необхідність внести до них зміни і перереєструвати її відповідно до цього Закону.
до пункту 2: потрібно встановити термін, протягом якого "реєструючий орган повідомляє організацію про необхідність внести до них зміни і перереєструвати її" і протягом якого має відбутися внесення змін до установчих документі і перереєстрація неурядових некомерційних організацій.
-381- Н.д.Франчук А.Р. (Округ №10)
Пункт 2 розділу 14 після слів "реєструючим органом" доповнити словами "в 10-тиденний термін".


564.
3. Якщо внесення змін до установчих документів виявиться неможливим, по незалежним від організації причинам, суд за поданням реєструючого органу приймає рішення про внесення таких змін або про ліквідацію організації.
-382- Н.д.Кожин Б.Б. (Реєстр.картка №317)
До пункту 2 (?) Перехідних положень: незрозуміло, хто саме за рішенням суду має вносити зміни в установчі документи неурядових некомерційних організацій, якщо "внесення змін до установчих документів виявиться неможливим, по незалежним від організації причинам". Логічно, щоб суд прийняв рішення зобов'язати організацію внести відповідні зміни до своїх статутних документів, або рішення про ліквідацію організації в разі її відмови внести такі зміни.


565.
4. Реєстраційний збір за перереєстрацію організацій у зв'язку з прийняттям цього Закону не справляється.
-383- Н.д.Беспалий Б.Я. (Реєстр.картка №404)
У Перехідних положеннях:
у п.1 після тексту "протягом шести місяців" доповнити текстом "з дня набуття чинності цим Законом", а наприкінці слово "Законові" замінити словом "Закону";
п.2 викласти в редакції:
"У разі якщо статут легалізованої непідприємницької організації не відповідає вимогам цього Закону, реєструючий орган протягом трьох місяців з дня набуття чинності цим Законом, письмово повідомляє вищий постійно діючий керівний орган організації про всі невідповідності. Зазначена непідприємницька організація протягом трьох місяців з дня одержання повідомлення має внести відповідні зміни до статуту і подати їх до реєструючого органу. Реєструючий орган розглядає ці зміни і приймає щодо них рішення у строки та у порядку визначені цим Законом";




у п.3 після тексту "Якщо внесення" текст "змін до установчих документів" замінити текстом "необхідних змін до статуту", а текст "по незалежним" замінити текстом "з незалежних";
наприкінці доповнити Закон таким текстом:




"Прикінцеві положення
1. Цей Закон набуває чинності через один місяць з дня його опублікування.
2. Кабінету Міністрів України протягом двох місяців з дня набуття чинності цим Законом:
1) подати до Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законів України у відповідність до цього Закону;
2) привести свої нормативно-правові акти у відповідність до цього Закону;
3) забезпечити приведення міністерствами іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність до цього Закону".




-384- Н.д.Губський Б.В. (Реєстр.картка №443)
Розділ 14 треба доповнити пунктами 5 та 6 такого змісту:
"5. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
6. Кабінету Міністрів України забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади прийнятих ними нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону".




-385- Н.д.Танюк Л.С. (Округ №166)
Розділ 14 "Перехідні положення" замінити розділом IX "Прикінцеві та перехідні положення " в такій редакції:

1. Цей Закон набирає чинності через три місяця з дня його опублікування, крім частин другої та п'ятої статті 31, які набирають чинності з 1 січня 2002 року.
2. Встановити, що:
непідприємницькі організації, які не зареєстровані в органах державної реєстрації, визначених статтею 17 цього Закону, протягом року після набрання чинності цим Законом можуть бути зареєстровані у відповідних органах системи органів юстиції без справляння реєстраційного збору;




непідприємницькі організації, які не зареєструвалися в органах державної реєстрації, визначених статтею 17 цього Закону, протягом року після набрання чинності цим Законом можуть бути ліквідовані на підставі рішення суду за поданням відповідних органів системи органів юстиції;
органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також особи, які провели реєстрацію непідприємницьких організацій не у спосіб, визначений законом, у тримісячний строк після набрання чинності цим Законом діловодство, пов'язане з такою реєстрацією, мають передати до відповідних органів системи органів юстиції;
до державних та комунальних непідприємницьких організацій вимоги щодо співвідношення, встановлені статтею 31 цього Закону, не застосовуються до встановлення таких співвідношень законом, але не довше, ніж два роки.




3. Кабінету Міністрів України в місячний строк після опублікування цього Закону:
внести до Верховної Ради України пропозиції про внесення відповідних змін до законів України;
привести свої рішення у відповідність із цим Законом;
забезпечити прийняття міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади України рішень, що випливають з цього Закону, а також скасування їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону".



* - Назви колонок таблиці подані в загальному значенні