ПАРЛАМЕНТСЬКІ СЛУХАННЯ

"Про реформу охорони здоров’я в Україні"

Сесійний зал Верховної Ради України

16 грудня 2015 року, 15 годин 05 хвилин

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України

ПАРУБІЙ А.В.

 

15:05:53

ГОЛОВУЮЧИЙ.

Шановні учасники парламентських слухань, я прошу займати свої місця і приготуватись до початку роботи. Будь ласка,  сідайте на свої  робочі місця.

Шановні учасники парламентських слухань, на початку нашого засідання ми виконаємо Національний Гімн. І прошу всіх піднятись для виконання Національного  Гімну України. Будь ласка.

 

(Лунає  Державний Гімн України)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Доброго дня, шановні колеги, народні депутати України – я бачу, є багато народних депутатів, – шановні учасники парламентських слухань і шановні запрошені! Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 24 листопада цього року сьогодні проводяться парламентські слухання на тему: "Про реформу охорони здоров'я в Україні".

Від імені Верховної Ради України хочу подякувати усім за те, що знайшли можливість відгукнутись на наше запрошення, повний зал експертів, людей зацікавлених, людей, які бажають взяти активну участь в обговоренні. І хочу зазначити, що для нас ключовою проблемою є публічне обговорення проведення в Україні однієї з найбільш масштабних і однієї з найбільш довгоочікуваних реформ – це реформи вітчизняної системи охорони здоров'я, спрямованої на поліпшення медичного обслуговування населення, підвищення її якості та доступності.

Нам доводиться проводити реформи майже у всіх сферах суспільного життя. Така доля нашої держави, що нам доводиться одночасно і вести війну на сході, і реформувати всі сфери: від судової до силових структур, реформи, до антикорупційної реформи. Але ще раз хочу зазначити, однією з найбільш важливих для простої людини, для громадянина України є реформа охорони здоров'я. Я не буду займати багато часу виступом, я тільки скажу на те, що розраховую на концептуальну розмову, що ми тут в публічному обговорені змогли дати рекомендації щодо самої концепції реформування, щодо спільного і загального бачення, яким чином має рухатись наше реформування. Без загального плану, без загальної цілі дуже важко робити етапні спеціалізовані реформи в нашій галузі. Тому я хотів би, щоб ми сьогодні максимально у своїх виступах не просто озвучували проблеми, які  існують. Вони існують. Їх безліч, їх багато, і вони дуже гострі. І я знаю, що інколи криком хочеться кричати, щоб розповісти про ці проблеми. Але я наголошував і прошу, щоб у виступах ми давали пропозиції з приводу концепції, з приводу стратегії, з приводу загального бачення нашої реформи.

Хотів би теж кілька слів сказати про наш регламент. Перш за все, хочу наголосити щодо участі в слуханнях, окрім народних депутатів, запрошені, звичайно, представники уряду, Адміністрації Президента України, Міністерства охорони здоров'я, інших центральних та місцевих органів влади, науковці, медики, представники міжнародних громадських, медичних і волонтерських організацій. І нами є сформований порядок денний, комітетом сформований порядок денний щодо виступу. Але навіть ті, хто не зможуть виступити у відведений регламентом час, їхні виступи будуть обов'язково опубліковані і будуть включені до загального документу, який ми будемо готувати на основі парламентських слухань.

Спочатку пропонується заслухати доповідь представника уряду міністра - до 15 хвилин. Потім пропонується заслухати співдоповідь голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я. Надалі провести загальне обговорення з регламентом до 3 хвилин  на виступ, оскільки  надзвичайно багато виступаючих і надзвичайно багато бажаючих виступити в сьогоднішніх парламентських слуханнях. Запитання ви зможете подавати до секретаріату в письмовій формі. У нас не передбачені питання до доповідачів, але кожен доповідач зможе сформувати в ході свого виступу те  чи  інше питання. Загальне прохання до всіх – дотримуватись регламенту.

Я вам розповім про нашу систему  "Рада": включається на 3 хвилини мікрофон і за 30 секунд до звершення відведеного регламентом часу буде йти сигнал, який вам буде нагадувати, що за 30 секунд,  буде вичерпаний час відведений до виступу. Чи зрозумілий регламент загальний?

Отже, я буду надавати слово з приводу, в порядку, який наданий комітетом. Ще раз наголошую: всі виступи, всі ті, які бажають виступити і мають доповідь, зможуть передати в секретаріат її і вона буде включена   в загальний документ підсумковий наших парламентських слухань. 

І з вашого дозволу, першому я надам слово для доповіді міністру охорони здоров'я України Олександру Квіташвілі. Будь ласка, до доповіді, до трибуни.

 

15:15:06

КВІТАШВІЛІ  О.

Уважаемый Андрей Владимирович, уважаемые депутаты Верховной Рады Украины, гости, которые присутствуют на наших слушаниях о состоянии реформы здравоохранения в Украине.

Год и 10 дней назад, я стоял в этом зале, когда меня назначали министром, когда  депутаты голосовали за новый Кабмин и тогда, понимая всю ценность ситуации и всю ответственность, которую я на себя беру, я ставил себе ряд вопросов. Вопрос был такой фундаментальный для меня, будет ли этот год, будущий, который начинаем вместе, фундаментальных изменений или будет год упущенных возможностей? Сможем ли мы, все вместе использовать момент и начать трансформацию украинской медицины, сделав ее европейской, современной и, самое главное, ориентированной на потребности пациентов? Сделать ее доступной для всех слоев населения, открыть ворота для инвестиций в систему, модернизировать, завезти новые технологии, изменить, как мы обучаем медицину. Потому что быть частью Европы – это не значит только принимать законы европейские, это надо часть интегрированной, чтобы быть, мы тоже можем сказать свое слово Европе. И нам надо было это все сделать.

Думал, что все мы, работая вместе, мы сможем улучшить качество жизни миллионов наших сограждан, и доступность к медицинским услугам будет так же, как и в других странах Европы. И тогдашняя атмосфера в этом зале добавила мне, дала мне такую сильную уверенность, что в Украине не будет места и времени для упущенных возможностей. И мы все будем вместе работать, чтобы начать внедрять фундаментальные изменения.

Сегодня, год и 10 дней спустя, я стою перед вами, в этом зале, опять же, и думаю, как прошел наш год? Был ли этот год упущенных возможностей или фундаментальных изменений? Цели, которые мы ставили тогда, все вместе – это эффективное… создать механизмы, чтобы выстроить эффективную и лучшего качества медицинских услуг, которые будут ориентироваться на пациента; качественные лекарства, чтобы они были более доступными для населения; справедливое финансирование системы здравоохранения, которое дает возможность ориентироваться на качественную медицину.

И, естественно,  новая система общественного здоровья, которая очень нужна стране и которая была бы ориентирована на профилактику заболеваний и введение принципов здоровья во всех государственных стратегиях.

Что нам удалось? Мы начали процессы реформирования на рынке лекарственных средств. Основными элементами этой реформы является реформирование системы государственных закупок, и эти закупки уже в этом году прошли в соответствии с нормами европейскими и принципами международными; обеспечение физической и экономической доступности основных лекарственных средств для населения и дерегуляция фармацевтического рынка, уменьшение количества лицензий и разрешений, чтобы рынок мог нормально работать и чтобы, еще раз подчеркиваю, доступность на лекарства повысилась для населения.

Какие у нас результаты? Результаты  следующие. В этом году мы смогли передать 60 процентов бюджетных средств, а это в деньгах 2 миллиарда 197 миллионов гривен, на международные организации, чтобы они сделали закупку в этом году уже по разным программам, которые финансируются государством. Эти организации, которые вместе с вами, народными депутатами, голосовали… которые голосовали за изменения в законе, были выбраны – это Организация развития ООН, Программа развития ООН, это ЮНИСЕФ – детский фонд ООН и "Crown Agents" – великобританская компания, которая работает во всем мире. Все договоры были подписаны, деньги перечислены, некоторые из них уже объявили торги, и мы надеемся, что очень быстро все эти закупки, которые осуществлялись через международные организации, они поступят в страну. В следующем году мы  хотим, чтобы закупка была  уже на 100 процентов сделана этими организациями.

Одновременно с изменением системы государственных закупок мы запустили процесс дерегуляции фармарынка, для этого было разработано и утверждено 22 нормативных документа по улучшению законодательства в сфере оборота лекарственных средств. Мы хотим максимально подойти близко к Европе, и регуляция, которая работает в стране, то есть дерегулирование регуляции они были более европейскими, чем советскими. И очень много было для  этого сделано – это и упрощение регистрации, это урегулирование вопроса ввоза и так далее, и так далее. Мы работаем очень активно с фармацевтическим рынком и стараемся учесть все их пожелания.

Мы стараемся внести… внедрить, уже начали эту систему, внедрить систему реимбурсации для пациентов по разным направлениям. Первый этап – это будет реимбурсация стоимости инсулина для больных сахарным диабетом. С 1 января начинается программа, и следующий год будет таким интересным годом, посмотрим, как хорошо она будет работать по всей стране и надеемся максимально перевести другие типы таких программ тоже на принципы реимбурсации.

Новые условия лицензирования медицинской практики были разработаны и представлены на Кабмин. Естественно, мы хотим уменьшить максимально нагрузку регуляторную на этот процесс, конечно, не упуская возможность, то есть, не упуская возможность смотреть за качеством и  следить, как это все происходит и максимально расширять те частные и государственное партнерство. У нас есть закон, но, к сожалению, я могу сказать, что закон работает очень плохо, то есть не работает вообще в медицине. Потому что единственный принцип, когда есть частный партнер у государственной компании и государственные деньги не могут идти в частное предприятие – это уже не партнерство, это что-то другое. Поэтому все те частно-государственного партнерства проекты, которые существуют, при правильном финансировании они будут работать на много лучше и правильнее, и  это окажется на качестве медицины в стране.

Формирование государственной политики в сфере здравоохранения., МОЗ было первым министерством, который разработал стратегию реформ. Этот процесс начался в сентябре прошлого года с участием большой группы экспертов, плюс, с участием Всемирной организации здравоохранения, Всемирного банка, это стратегия, на базисе этой стратегии был  разработан план действий и разработаны… разработан пакет законопроектов, которые предусматривает три основных принципа. Это изменение в финансировании,  переход с финансирования койко-места, то есть модели Семашко на финансирование услуг населению. Это означает также изменение формы хозяйственной деятельности, не формы собственности – формы хозяйственной деятельности медицинских учреждений, которое дает возможность им формализовать, формально получить те доходы, которые, мы все знаем, что они получают: через благотворительные фонды, через ликарняные кассы, через прямые неформальные платежи из кармана в карман, - чтобы больницы смогли нормально работать, чтобы у них появился источник финансирования легальный, и чтобы они смогли эти деньги обратно вкладывать в развитие медицины и в развитие инфраструктуры, которая уже очень устарела и никак не отвечает тем требованиям, которые у нас у всех есть, и тем более с амбициями быть частью Европы.

К сожалению, эти законопроекты, которые были разработаны урядом и внесены в Верховную Раду, не были поддержаны комитетом. Это было в июле. До сентября мы не смогли рассмотреть вместе, не было времени у комитета рассматривать. И, к сожалению, вот до сих пор эти изменения не пошли. Но это очень важно, чтобы они начались, потому что, я много раз об этом говорили, и еще раз хочу отметить, что реформа – это не процесс, который начинается и заканчивается в какой-то день определенный. Это процесс, который начинается и идет постоянно, тем более в медицине. Потому что медицина идет вперед, развиваются технологии, управление, и все, и все. Поэтому мы должны начать, и параллельно делать очень многое, начиная от адаптации европейских протоколов в Украине, кончая до расчетов, сколько эти услуги будут стоить по этим протоколам.

У нас в министерстве разработан план. Вот я могу показать, потому что очень много было критики. Это концепция реформы финансирования системы охраны здоровья. Это писалось группой экспертов местных и международных, которые имеют практический опыт изменений системы финансирования в разных странах, постсоветских странах, включая Казахстан. Потому что я уже Грузию не употребляю как пример, маленькая  страна, я понимаю, это уже вам не нравится, потому перешли на большие страны.

Казахстан – это большая страна и там тоже реформируется система, и люди, которые работали над реформой финансирования, они находятся в Украине и ждут момента, когда они могут начать работать по реальным изменениям.

Я хочу также подчеркнуть, что для нас очень  важно было  подписание договора  с банком, со Всемирным банком. К сожалению, в прошлом году мы потеряли 100 миллионов долларов из-за опоздания сдля этого подписания. В 2014 году мы упустили хороший шанс, чтобы страна получила там 300 с чем-то, 330 миллионов, если я не ошибаюсь. Но с декабря прошлого года мы очень форсировано работали со Всемирным банком и смогли достичь  договоренности, проект был утвержден, он начался с июня-месяца. Это очень важный проект для областей, в целом это 214 миллионов долларов в поддержку реформированной системы. Это деньги на электронную систему, на новые протоколы, на ремонт и так далее, и так далее. Так что это для нас  важный-важный проект, и мы рады, что мы смогли… мы смогли это довести до конца.

Я бы хотел еще отметить, что создание Центра общественного здоровья, который в принципе консолидирует все службы, которые должны заниматься эпиднадзором, биобезопасности, профилактики и так далее, они выстраиваются уже по принципу СDС, который работает и в Европе, европейский принцип  Центра здоровья и американского СDС.

И важные проекты, которые я думаю, что большая заслуга… большая заслуга в этих удачах наших народных депутатов Украины, которые смогли… я не знаю, какое правильно слово, но достигли договоренности с Минфином на финансирование… денег на стройку  "ОХМАТДИТа". Первые этапы прошли в этом году и на следующий год у нас тоже есть, уже выделены деньги в бюджете, которые нам дадут возможность достроить эту стройку и хотя бы показать, какая должна быть современная клиника Украины.

И вот стоя перед вами сегодня, я думаю,  достигли мы всех тех целей, которые для себя ставили? У нас было очень много интересных проектов, очень многие люди к нам приходили и говорили: "Мы вам поможем, мы с вами будем работать, мы сделаем все, скажите нам что делать".

Достигли мы этих целей? Я бы не сказал, что мы достигли на 100 процентов, даже не на 90, даже не на 80, ну где-то, я бы сказал честно перед вами, 60-70 процентов.

Но! Я хочу подчеркнуть. То, что было сделано за этот год, я это не, я не бью себе цену, не завышаю себе цену, и это не в кредит мне, это в кредит той команды, которая работала в министерстве, которая работала в парламенте, вообще все, которые работают в областях, в местных областных отделах здравоохранения. Много сделали и сделали больше, чем за последние 24 года независимости Украины.

Мы в принципе уже заложили фундамент для хороших правильных реформ в стране и наши цели на 2016 год: гарантированный доступ каждой семьи к первичной помощи в Украине, это очень важно, чтобы села в Украине получили первичных докторов. Надо модернизовать первичную медицинскую помощь не только новыми протоколами, но еще правильно финансировать, и мы хотим 35 процентов бюджета, чтобы шли в первичку. Мы хотим создать, завершить создание современных оперативно-диспетчерских пунктов, служб в разных областях и завести этот процесс. Госзакупки абсолютно перевести, вывести из-под МОЗа принцип закупок, эту процедуру и имея независимое агентство, которое уже створено, которое будет техническое задание, над заданием работать и международные организации сами закупать. Введение гарантированного пакета медицинских услуг, переход на систему реимбурсации, начало автономизации медучреждений, изменение принципа финансирования, это все очень важно…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Скажіть скільки вам ще треба?

30 секунд для завершення, будь ласка, 30 секунд.

 

КВІТАШВІЛІ О. Правильное финансирование, которое будет правильно нацелено на благо наших сограждан, наших людей. И от этого выиграют все.

Я абсолютно уверен, что следующий год будет намного лучше, чем этот год, потому что мы как-то сработались, мы уже знаем друг друга. Вы видите, что я не приехал сюда зарабатывать какие-то политические очки. И я надеюсь на вашу помощь, на вашу поддержку во благо изменений системы здравоохранения, во благо будущего Украины. Спасибо большое за ваше внимание. Надеюсь с вами еще поработать. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам. До слова, до співдоповіді запрошується голова Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я Богомолець Ольга Вадимівна, будь ласка. Регламент 15 хвилин.

 

15:31:18

БОГОМОЛЕЦЬ О.В.

Вітаю вас, шановні колеги. Надзвичайно приємно бачити в цій залі сьогодні ваші обличчя і вас, власне, тих людей, яким не байдуже майбутнє охорони здоров'я в Україні. Мати небайдужих людей такого високого професійного рівня – це і велике щастя, і велика радість, і, власне, та надія, яку ви сьогодні даєте нашій країні.

Перед тим, як почати свою доповідь щодо стратегії реформи охорони здоров'я, я би хотіла сказати, що протягом 4 місяців ми пробивали через Верховну Раду можливість провести парламентські слухання з охорони здоров'я, тому що вважаємо, що вся громада України, в першу чергу пацієнти України, заради яких ми маємо зробити ці зміни. Тому що кожен лікар, по-перше, він служить пацієнтам, а по-друге, в кожну хвилину може опинитись сам пацієнтом. Тому затвердження стратегії реформи і моделі системи охорони здоров'я, яку ми хочемо побудувати… Я не буду сьогодні використовувати слово "реформа". Я буду використовувати слово побудова системи охорони здоров'я європейської якості.

Прошу, на презентації перший слайд щодо кроків. Поки ви дивитесь на екран, а там нічого не видно… Кожен з цих кроків зараз буде окремим слайдом розміщений. Хочу сказати, що парламентські слухання ми готували дуже структуровано. Перші доповіді, які ви почуєте в обговоренні, – це доповіді, які присвячені самоврядуванню  лікарському і медичному, воно є надзвичайно важливе. Тому що має відбутись перерозподіл функцій Міністерства охорони здоров'я, він має бути…багато функцій передано професіоналам, які мають відповідати за якість медичної послуги, за ліцензування і, власне, відповідати перед пацієнтами за те, що робить лікарська спільнота.

Наступний розділ, це буде, власне, ті системи охорони здоров'я, які сьогодні не знаходяться під контролем Міністерства охорони здоров'я. Сьогодні міністерство опікується лише 60-ю відсотками того, що відбувається в охороні здоров'я. У нас ще є військова медицина, у нас ще є медицина пенітенціарної служби, Академія медичних наук і, власне, сьогодні заклади охорони здоров'я знаходяться в 20-и вертикалях фінансового підпорядкування, що створює додаткові механізми для корупції, безперечно.

Я не буду вдаватися в оцінку роботи Міністерства охорони здоров'я. На жаль, Міністерством охорони здоров'я, там само, як і Кабміном на парламенті не було представлено ні звіту Міністерства охорони здоров'я, відповідно як і всіх міністерств перед народом України, перед парламентом щодо виконаної роботи.

Єдине, що можу сказати, що депутати і члени Комітету охорони здоров'я визнали роботу Міністерства охорони здоров'я за цей рік незадовільною, і не тільки тому, що на міжнародні закупівлі було передано лише на 2 мільярди, а ще 2 мільярди будуть знову таки пущені через звичайні традиційні тендерні процедури в Міністерстві охорони здоров'я. Це знаєте, як оптиміст і песиміст. Оптиміст каже, склянка напівповна, а песиміст –     напівпуста. Так от, я – оптиміст, я хочу, щоби, власне, я могла, дивлячись в очі громаді України сказати, що ні копійки в охороні здоров'я на тендерах не було вкрадено.

Тому ми вважаємо, що Міністерство охорони здоров'я має працювати значно краще і готові максимально міністерству допомагати. Саме тому, Комітет охорони здоров'я ініціював проведення парламентських слухань для затвердження стратегії реформи охорони здоров'я. Для того, щоб кожен з вас міг точно знати, яку модель ми будуємо.

Один єдиний закон, який був вирваний з контексту Плану реформ,  Закон про автономізацію, був абсолютно… ми, Комітет охорони здоров'я, за автономізацію, але той закон передбачав в собі відсутність державного бюджету для закладів охорони здоров'я з 2016 року, переведення їх на місцеві бюджети, не зрозуміло, які вони будуть; зміна статусу з державних закладів для всіх закладів на комерційні акціонерні товариства, а це  означає потенційний механізм банкрутства і приватизації; звільнення  від аудиту  на термін зміни статусу і  відкриття  рахунків в комерційних банках. Комітет охорони здоров'я абсолютно свідомо не дав можливості цьому закону відбутися в парламенті. Ще раз наголошую, ми за автономізацію, за максимальні права і самоврядування, але без права банкрутства всієї державної системи охорони здоров'я.

То ж, нашими першими кроками, безперечно… Прошу вас, наступні слайди, тепер по  30 секунд на слайд.   Прошу вас, привернути вашу увагу до екранів.

Перше. Що отримають наші пацієнти в результаті тих 25 кроків, які будуть представлені вам? І право вибору лікаря,  і універсальне охоплення якісним медичним обслуговуванням, і гарантований рівень медичної допомоги, в тому числі забезпечення безоплатності первинної екстреної медичної допомоги, медичної допомоги породіллям, дітям та соціально  незахищеним  верствам населення, пацієнтам з орфанними хворобами, пацієнтам з обмеженими можливостями.

Ефективні правові  організаційні  інструменти. Я не буду  зараз читати  вам весь текст. Прошу, наступний слайд, будь ласка. Мою доповідь  ви отримаєте. Крім пацієнтів, які отримують  право і можливість обирати лікаря і обирати  медичний заклад, серед всієї системи медичних закладів, які є в Україні, серед відомчих у тому числі, лікарі отримують право прозорої і здорової конкуренції і можливості заробляти гроші в зв'язку з тим, що  оплачуватись має не  ліжко-день, а сама процедура, тобто медична послуга і медична допомога. І ми вважали, що Міністерство   охорони здоров'я  за цей рік мало сформувати  пакет  тих медичних послуг, клінічних протоколів, маршрутизації пацієнтів, які будуть входити в базовий, гарантований державою пакет медичних послуг, який, власне,  буде гарантуватися державою кожному нашому пацієнту.

У наступному  слайді ви бачите переваги, які отримають заклади  охорони здоров'я, які повністю самостійно зможуть формувати свою кадрову політику і формувати, власне, і мати інші джерела фінансування.

І наступним слайдом ви бачите, що отримує держава і громадяни, тому що на сьогоднішній день наше завдання забезпечити довіру людей і повернути і статус, і довіру, і престиж лікарської спеціальності, тому що ми втрачаємо тих професіоналів, які сьогодні не мають можливості заробляти прозоро, а змушені міняти, перепрофілюватися або ставати елементарними хабарниками і займатись побутовою корупцією. Так от це переваги, які держава і громадяни отримують внаслідок наступних кроків.

 Сьогодні реформа охорони здоров'я визнана 40 відсотками громадян України пріоритетною. Саме тому протягом наступного року Комітет охорони здоров'я бере на себе зобов'язання щодо формування пакету законів і щодо чіткого контролю виконання Міністерства охорони здоров'я покладених на міністерство відповідальностей адже все те гарне і добре, що було взяте на себе коаліцією і підписано в Коаліційній угоді, на жаль, Міністерством охорони здоров'я за цей рік не було виконано.

Прошу вас подивитись від чого залежить реформа охорони здоров'я. І від адміністративно-територіальної реформи, і від децентралізації, від податкової реформи, і від судової реформи.

Нами було проведено декілька місяців тому парламентські слухання щодо військово-медичної доктрини. І ви можете подивитись знизу, в яких законах, власне, військово-медична доктрина і військовий обов'язок медиків і психологів це те до чого ми з вами повертаємось. І ці закони в парламенті вже опрацьовуються.

Прошу вас звернути увагу на наступний слайд щодо систем фінансового підпорядкування закладів охорони здоров'я. Крім Міністерства охорони здоров'я, у нас існує ще 19 тендерних комітетів, які купують те саме для тих самих, у тих самих, тільки осідають гроші в різних кишенях.

Саме тому створення механізму державних закупівель, прозорого, відкритого є абсолютно важливою складовою зміни і побудови європейської системи охорони здоров'я.

Наступний крок, який має бути створений – це центр, який буде контролювати виконання кроків і парламентом, і Міністерством охорони здоров'я.

І, безперечно, прийняття Закону України про засади державної політики охорони здоров'я. Тому що без того, щоби на рівні закону ми чітко визначили, яку модель охорони здоров'я ми з вами будуємо, в чий власності будуть знаходитись заклади охорони здоров'я, які права будуть мати пацієнти, і що, власне, за що буде сплачувати держава без цього виривати з контексту якісь маленькі, зручні комусь речі і закони є неможливим.

Створення відкритих баз даних і медичного персоналу всіх закладів охорони здоров'я. І надважливо, лікарських засобів з референтними цінами і цінами в референтних країнах. Прем'єр-міністром в квітні місця було скасовано постанову про референтні ціни. А це означає, що під час тендерних закупівель сьогодні ми не зможемо порівняти ту ціну, за яку купуються препарати Міністерством охорони здоров'я, з тією самою ціною на ті самі препарати, які купуються Міністерством охорони здоров'я Естонії, Латвії, Литви та тих країн, які визнані референтними. Ця постанова є скасована, що не сприяє прозорості. Так само як і скасована постанова про надбавку на ліки Прем'єр-міністром, яка раніше була 10 відсотків на дороговартісні ліки, а зараз вона піднята до 25 відсотків. Тому те, що говориться на сьогоднішній день, на жаль, не відповідає, тому що діється. І парламент створений як механізм контролю. І парламент бере на себе зобов'язання чітко контролювати, що говориться Кабінетом Міністрів, а що виконується. І чому  на сьогоднішній день люди і пацієнти України не відчувають абсолютно ніяких позитивних змін.

Прошу подивитись четвертий крок. Затвердження моделі розрахунку та розрахунок собівартості медичної послуги. Будь-яка притягнута цифра зі стелі, що процедура гемодіалізу коштує у нас тисячу гривень чи десять тисяч гривень, це є механізм для абсолютно корупції. Тому що ніхто, якщо немає доведеного механізму розрахунку собівартості тієї чи іншої послуги, будь-хто може бути притягнутий до кримінальної відповідальності відповідно за порушення прав громадян на цю послугу.

Наступне. Створення механізму захисту прав пацієнтів на якісне, доступне отримання медичної допомоги та соціальний захист. Ми маємо пам'ятати, що пацієнт є головним учасником процесу оптимізації і побудови нової системи реформи охорони здоров'я. Запровадження професійного самоврядування в системі  охорони здоров'я.

Хочу зараз запросити всіх вас, всі професійні організації, всіх головних фахівців, які присутні в цій залі до активної співпраці. Не парламент, ні голова комітету, чи народні депутати  мають  диктувати лікарям, яким має бути ваше лікарське самоврядування. Ваша ініціатива, ваше бачення щодо створення і палати лікарської, палати стоматологічної, палати фармацевтичної, палати медсестринської. І перерозподіл функцій, який сьогодні абсолютно неправильно, неправомочно передані  Міністерству охорони здоров'я.

Комітет охорони здоров'я готовий підтримувати ваші ініціативи  і готовий  сприяти роботі ваших ініціативних груп.

Створення системи диспетчеризації та маршрутизації, забезпечення роботою регіональних диспетчерських центрів - є надважливо. Тому,  що сьогодні ми втрачаємо  тільки до півмільйона людей внаслідок того, що у нас неадекватно працює система екстреної медичної допомоги і люди з серцево-судинними захворюваннями, у нас сьогодні помирають від інфарктів і інсультів.

Стандартизація і маршрутизація системи екстреної медичної допомоги. Прошу вас звернути увагу на те, що середній час доїзду швидкої до місця дорожньо-транспортної аварії складає 40 хвилин в середньому по Україні.  За цей час, переважно, пацієнт встигає вже померти тому, 75 відсотків пацієнтів у нас гинуть на догоспітальному етапі. Поліція доїжджає до місця аварії, або того місця де люди потребують допомоги, за 10 хвилин.

І наступний слайд: "Парамедицина як обов'язкова складова громадського здоров'я". Надання повноважень освіти і табельного оснащення нашим поліцейським, пожежникам, і тим, хто мають доступність до таких місць подій, і відповідальність їх надати долікарську, кваліфіковано-фахова відповідальність, захищена, надати домедичну допомогу вона дозволить зберегти життя на сьогоднішній день десяткам тисяч людей.

Стандартизація і створення системи сімейних лікарів та клінік сімейної медицини крокової доступності.

Прошу вас звернути увагу, що  під кожним слайдом написано перелік законів або ті закони, які мають бути  винесені на  Верховну Раду  Комітетом з охорони здоров'я. Так от, без створення системи клінік крокової доступності, ми не зменшимо навантаження на систему екстреної медицини. А ви знаєте, що 70 відсотків викликів швидкої – це гіпертонічні кризи, які не мають звертатися за допомогою на "Швидку", їх має контролювати сімейний лікар.

Стандартизація лабораторної діагностики відповідно до європейських стандартів. Наступний крок – стандартизація згідно європейських протоколів системи донорства.

Прошу прогорнути наступні слайди дуже швидко, протягом 10 секунд. 15 крок – створення і розробка стандартів системи медичного страхування. Реформа системи медичної освіти та науки, переатестація та перепідготовка фахівців, підготовка нових управлінських кадрів. Громадська платформа "Україна 80+" здійснення раціональної фармацевтичної політики на макро- та мікрорівні, дерегуляція, стандартизація протоколів військової медицини, адаптація системи…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Пані Оля, скажіть, будь ласка,  скільки ще часу треба? Прошу. Будь ласка,  30 секунд для завершення включіть.

 

БОГОМОЛЕЦЬ О.В. Будь ласка, останній слайд, зовсім останній слайд, де у нас план роботи на 2016 рік. Я би хотіла подякувати всім вам, ви отримуєте всі ті кроки, які знаходяться, які я не встигла озвучити. І хочу подякувати тим активним фахівцям, які долучились до розробки унікальних їх законів, вчасності, екстреної медицини пана Рощина, закон зараз в розробці. Пані Ірині Пінчук закон про психіатричну службу буде винесений в найближчий час на парламент.

І, сказати вам, що я сподіваюсь і весь український народ сподівається виключно сьогодні на вас: українських професіоналів, українських гідних лікарів. Тому що у нас з вами є шанс служити українському народу і збудувати систему охорони здоров'я європейської якості. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую вам.

До слова запрошується Лутковська Валерія Володимирівна Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. Будь ласка.

 

15:47:48

ЛУТКОВСЬКА В.В.

Дякую дуже. Шановний головуючий, шановні учасники сьогоднішніх парламентських слухань, я, з вашого дозволу, буду говорити лише про свій власний  досвід. Я не є лікарем, я виключно юрист, але, тим не менше, звернення громадян я отримую, і так чи інакше, маю займатися, в тому числі, питаннями охорони здоров'я в межах своєї діяльності.

Так от, хочу сказати, що сьогоднішній стан медицини мені дуже нагадує ситуацію, яку можна назвати одним реченням: "Пацієнте, допоможи собі сам", тому що на сьогоднішній день, практично, отримати медичну допомогу неможливо. І маю зазначити, що певними кроками в частині реформування ми скоріше зруйнували певні речі, ніж виростили щось нове.

Один із прикладів – система педіатрії. Сьогодні практично зруйнована системою створення сімейної медицини. При тому, щоб лікарю-гінекологу для того, щоб перекваліфікуватися в сімейного лікаря необхідно всього-на-всього шість місяців, не неонатологію відводиться три дні. Відповідно, коли я приїжджаю в одну з реформованих лабораторій і дивлюсь на те, як сімейний лікар приймає жінку з немовлям, я запитую у керівника охорони здоров'я… управління охорони здоров'я: а як взагалі може сімейний лікар з немовлям спілкуватися, мені відповідають: "Та ви що? Через рік роботи вона вже навіть не буде боятися підходити до дитини". Я щаслива! А коли вона зможе ставити нормальний діагноз?

Скажіть мені, будь ласка,  чи… Я думаю, що ви знаєте і інші сфери, які зруйновані саме в такий спосіб. І я не думаю, що це правильно, я думаю, що це мають розвиватися паралельні шляхи.

Друге питання, на яке я б хотіла звернути увагу у зв'язку з тим, що скорочений час, це питання вакцинації. Питання вакцинації є на сьогоднішній день досить складним. Складним у зв'язку з тим, що немає ані державної політики, ані державної інформаційної політики, яка б допомагала роз'яснювати і батькам, і лікарям, що таке вакцинація і чому вона потрібна. Але я перепрошую, пане міністре, в мене таке враження, що Міністерство охорони здоров'я зацікавлене в тому чорному піарі, який роздається з  каналів "Інтер", СТБ, "1+1" і інші, тому що в такому випадку не буде видно той недостаток вакцин, який сьогодні мається в лікувальних закладах. І маю зазначити, що проблема із вакцинацією – це одна з найбільших проблем, яка відгукнеться нам не сьогодні, яка відгукнеться в найближчому майбутньому.

У зв'язку із цим я ще раз звертаюсь вже з цієї трибуни до пана міністра з пропозицією розробити державну програму інформування суспільства про вакцинацію і необхідність вакцинації, але для цього необхідно здійснити заходи для того, щоб вакцина була в доступі. Дякую. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам. Дякую, що не перейшли регламентом відведений  час.

Зараз я запрошую до слова Князевича Михайла... Василя Михайловича завідувача кафедрою управління охороною суспільного здоров'я Національної академії державного управління при Президентові України.

І прошу підготуватися до виступу Мусія Олега Степановича. Будь ласка.

 

15:51:02

КНЯЗЕВИЧ В.М.

Дякую. Шановний головуючий, пане  міністр, голова комітету, колеги, система... Ну, в непростий час, по-перше, іде розмова в нас – парламентські слухання. Як на мене, це сфера найважливіша в житті кожної людини. Тому на долю людей, які опинилися на вершині – це міністр охорони здоров'я, голова комітету, Прем'єр, Президент лежить страшна відповідальність по прийняттю рішення. Тому що це надто важливе рішення, яке відгукнеться в майбутньому і ми це з вами всі відчуємо. Для цього треба розуміти хоча б яку  модель суспільства в майбутньому ми бачимо: соціально орієнтовану європейську чи ліберальну, чи ще іншу, а потім відповідно рухатися дальше.

 Оцінимо критерії сьогоднішнього стану охорони здоров'я. Стан здоров'я населення – відставання на 10 років і решта, можемо говорити, що це є по тривалості, смертність чоловіків 3-5 разів більша, не зупиняюся на цьому. Другий критерій – ступінь задоволення споживачів послуг. Розуміємо, про що кажемо, кожен після нашого обслуговування як він виходить. Третє, ступінь захищеності населення від фінансових ризиків, які виникають через погіршення здоров'я. По соціологічних дослідженнях Академії наук, Інститут Лібанової, 30 відсотків населення не йдуть в лікарні, тому що… коли дізнаються про свій діагноз.

На превеликий жаль, маємо стан війни, маємо 1 мільйон – офіційно почули цифру, - 620 тисяч переселенців. Європа стогне – мільйон! Багата Західна Європа. Переселенці не можуть справитися, у нас мільйон офіційно, а скільки неофіційно.

Маємо колосальну проблему, яка буде на наше покоління і дітей - післятравматичний синдром. Він чисто український, до якого треба прийти, і цю державну програму треба започаткувати. Не кажу про пенсіонерів, в якому стані вони знаходяться.

Тому реформу в Україні, реформу охорони здоров'я потрібно розглядати і з морально-етичних міркувань, і треба бачити кінцеву мету. Це дорога не одного дня, не одного року, і треба шукати рішення, які нас приведуть до відповідної мети.

Я хочу сказати, що ми створили всеукраїнську організацію і вже 5 років займаємося паліативною допомогою. І досягнули певних речей. І тільки в об'єднанні громадянського суспільства, держави в їхній співпраці ми можемо пройти певний етап – і комплексно, те, що пропонувала голова комітету, але це не покрокові речі, а йде мова про комплексну політику. Медицина…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я перепрошую, пане Василь, скільки ще часу? 30 секунд, будь ласка, завершуйте.

 

КНЯЗЕВИЧ В.М. Медицина – надто складна система, яка повинна реформуватися.

Наступне. Без створення комплексу: університетська клініка і лікарня, - не буде майбутнього ні освіти, ні науки, і перспективи в якості лікування.

Можна говорити ще багато, я готовий свої пропозиції надавати дальше. Дякую за можливість тут сказати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, пане Василь.

До слова запрошується Мусій Олег Степанович, народний депутат України, заступник голови комітету. І підготуватись – Огородній Володимир Васильович. Будь ласка.

 

15:54:56

МУСІЙ О.С.

Шановний пане головуючий, шановні народні депутати, колеги! За браком часу доведеться зачитувати, хоча це не мій стиль виступу.

За сучасними дослідженнями майже 50 відсотків українців вважають реформу охорони здоров'я найважливішою з усіх реформ. І це є найвищим показником. Переконаний, що настав час для дій і конкретних кроків.

Враховуючи повну нездатність керівництва Міністерства охорони здоров'я запропонувати українцям реальну довгоочікувану реформу чи навіть назвати модель нової системи охорони здоров’я, ми, народні обранці, зобов'язані та думаю, що більшість із нас готові взяти на себе відповідальність і запропонувати зрозумілі системні та комплексні зміни, спрямовані на збереження здоров'я українців як запоруки зростання і процвітання нашої держави.

Часто мене запитують про модель. Сьогодні в світі не залишилося жодної класичної моделі. Кожна модель національна і особлива. Найчастіше над моделлю розуміють вибір між бюджетною і страховою медициною. Моя відповідь. В Україні повинна бути запроваджена бюджетно-страхова модель фінансування системи охорони здоров’я. Чому так? виключно для того, щоб позбутися семашківських  кліше та запустити цивілізовані сучасні механізми стосунків в охороні здоров'я замість існуючого дикого базару. Запровадження загальнообов'язкового державного  соціального медичного страхування слід розглядати лише як засіб,  а не як мету. При цьому слід орієнтуватися  на позитивний міжнародний досвід, рекомендації науковців і правдивих експертів. Саме так, правдивих експертів,  а не само призначенців, які наповнюють сьогодні медійний простір замовними оцінками і рекомендаціями сумнівної якості.

Наступне.  Україна має перейти до дворівневої системи фінансування медичного обслуговування з формуванням єдиного  державного замовника медичної послуги і фінансування  обов'язково за різними видами медичної допомоги: первинка, вторинка и третинна допомога.

По-друге, потребує докорінного і зміни система управління галуззю. Моя відповідь: в Україні повинна бути запроваджена суспільно- чи громадсько-адміністративна модель управління галуззю; позбавлення невластивих функцій державних органів у сфері охорони здоров'я через передачу частини повноважень професійному самоврядуванню, всебічний розвиток опікунських, наглядових, громадських рад, які дадуть можливість залучити пацієнтів до прийняття рішень.

По-третє, пріоритет розвитку первинної допомоги і профілактична спрямованість. Сімейний лікар і медсестра мають стати основним порадником людини щодо медичного обслуговування і збереження їхнього здоров'я.

По-четверте, ми маємо сформувати в Україні мережу загальнодоступних сучасних високотехнологічних  багатопрофільних лікарень. Держава має чітко визначити заклади, які здатні і повинні перебрати на себе функцію інтенсивного лікування. Тут можна було б застосувати механізм державно-приватного партнерства і приватна медицина повинна бути повністю урівняна в правах з державною, в тому числі і щодо отримання…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 30 секунд для завершення.

 

МУСІЙ О.С. Необхідно деполітизувати нарешті реформу охорони здоров'я, ця тема має стати територією професійності, відповідальності і партнерства. Запорукою припинення суперечок має стати закріплення засад державної політики на рівні закону, який передбачатиме обов'язковість концепції, стратегії і покрокового плану дій з відповідальними особами. І думаю, що парламентсько-президентська республіка, якою є Україна, повинна мати адекватний і правовий інструментарій не тільки для управління державою, а і охороною здоров'я.

Слава Україні! (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Будь ласка, Загородній Володимир Васильович голова Української Федерації роботодавців охорони здоров'я. Підготуватися, Коваль Вікторія Миколаївна.

Будь ласка.

 

15:58:54

ЗАГОРОДНІЙ В.В.

Шановні учасники парламентських слухань, ми часто посилаємося на європейські стандарти, хоть разом з тим знаємо про те, що кожна країна, в тому числі і європейські, мають свої національні моделі. Єдиними базовими принципами для кожної держави і європейської, надіюсь, що і ми скоро будемо там, є доступність, рівність, справедливість ….. до гарантії для країн, де є верховенство права.

Особливості в кожній державі є: відношення до власності, механізми фінансування, механізми стимулювання медичних працівників, форми і методи контролю за об'ємами та якістю надання медичної допомоги.

На жаль, більше, ніж за 20 років, у нас ніхто не взяв на себе сміливості і відповідальності заявити якою має бути в Україні національна система охорони здоров'я. І якщо говорити оцінку сьогоднішнього дня, приведу слова Президента на засіданні Ради з економічних реформ. Сьогодні стан справ в національній системі можна оцінити як національну катастрофу і це стало непомірним тягарем для суспільства і для медичної спільноти, я розумію,  що і для влади тоже, але, разом з тим, зв'язку, зворотної реакції на це немає. І в даному випадку класичним є для країн з перехідною економікою – це децентралізація, автономізація і роздержавлення взаємовідносин в любому секторі економіки, що дасть можливість закласти підвалини структурної перебудови національної системи охорони здоров'я. Тим більше, що всі можливості для цього є. І перше, на чому хочу зробити акцент, Міністерству охорони здоров'я сьогодні треба відмінити левову долю регуляторних актів. А деякі з них діють з 40-х років ХХ століття. Уже пора давно було, можна було це зробити.

Що стосується децентралізації. Необхідно прийняти державні соціальні стандарти, які мають бути для регіонів. Але регіони мають право підняти, не нижче опустити, в межах державної субвенції з державного бюджету, і використовувати свої власні ресурси для того, щоб можна було або розширити, або… Ніхто зверху не має права з Києва розказувати, скільки чого має бути в регіоні.

Автономізація. Місцеві органи влади мають повне право ліквідовувати, створювати лікувальні заклади. Реєструючи їх як суб'єкти господарювання, перетворити з закладів бюджетних, що утримуються за… в заклади отримувачів бюджетних коштів. І в даному випадку буде повний механізм на договірній основі. І що стосується…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 30 секунд, завершуйте.

 

ЗАГОРОДНІЙ В.В. …правових взаємовідносин. Це такі взаємовідносини створять умови для договірних взаємовідносин між суб'єктами в інтересах третіх осіб, якими є громадяни. І дотримувати, вирішувати всі спори в межах чинного законодавства. Воно сьогодні дає.

І останнє. Отаких звітів за допомогою технічної допомоги різних міжнародних організацій більше півтора десятка в Україні. Архітектори і прораби реформ мають хоч би з ними ознайомитися, і у нас буде толк. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Шановні колеги! Я хочу нагадати, що дотримання регламенту – це повага до інших доповідачів, яких сьогодні є надзвичайно багато, і я запрошую до слова Коваль Вікторію Миколаївну, голову профспілки медичних працівників України. Прошу підготуватись Власенка Олега Миколайовича.

Будь ласка.

 

16:03:07

КОВАЛЬ  В.М.

Шановний головуючий! Шановні учасники парламентських слухань! За 25 років ні Міністерство охорони здоров'я, ні парламентарі не запропонували суспільству і медичній спільноті чітких, довгострокових, системних змін, які б не залежали як не від зміни влади, так і не від зміни керівництва Міністерства охорони здоров'я.

Профспілку хвилює, щоб реформування галузі відбувалося в правовому полі і не закінчилось лише приведенням мережі лікувальних закладів, і штату працівників у відповідність до можливості дефіцитного бюджету.

З огляду на останні рішення є питання: з ким ці реформи планується проводити? Вчора на сайті Кабміну з'явилася Постанова (1024) від 25 листопада "Про затвердження нормативу забезпечення стаціонарними лікарняними ліжками". Запропонований граничний норматив: встановлюється не більше, як 60 ліжок на 10 тисяч, це при тому, що сьогодні діє норматив 80. Постанова ні з ким не узгоджена і наслідками її запровадження буде масове вивільнення працівників галузі та скорочення ліжкового фонду. Так, тільки в Чернігівській області за попередніми даними має бути скорочено 40 відсотків ліжкового фонду. На Полтавщині – біля 3 тисяч ліжок, в Київській області – понад тисячу, на Волині – 1 тисяча 700 і відповідно, мають бути скорочені медичні працівники, бо штатні посади практично вже скрізь скорочені за попередні роки. А програми соціального захисту медичних працівників в умовах реформування галузі не існує. Якщо і надали проводити таку політику, то впроваджувати реформу в охороні здоров'я практично не буде кому.

Друге рішення уряду – це Постанова 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати". З 1 грудня посадові оклади працівників підвищуються на 10 відсотків відповідно до збільшення розміру посадового окладу працівника першого тарифного розряду. Але ж у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах установ, закладів та організацій, в тому числі за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавками, доплатами і преміями. Грошей в деяких регіонах через обмеженість коштів медичної субвенції на це  підвищення немає. Сьогодні існує поточна заборгованість із виплати заробітної плати понад 2 мільйона у двох регіонах. Перспективи на наступний рік теж не такі втішні, як доповідали раніше. В проекті Державного бюджету на 16-й рік загальнодержавні витрати на охорону здоров'я планується зменшити на 3 мільярда гривень, у тому числі на медичну субвенцію 2 мільярда гривень.

Я прошу… А ще  у мене  є, вибачаюсь.

У ході проведення реформ стан забезпечення права на праці та додержання трудових прав спілчан ми оцінюємо як критичний. Яскравий  приклад тому реформа санепідслужби. 24 тисячі було звільнено зразу, доля ще  25 виявилась  нікому нецікавою. Наші звернення до уряду  проігноровані. І ми  мали вдатися до судового розгляду.

Чергова новація – майбутня автономізація  закладів охорони здоров'я. Може  це і добре…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка,  30 секунд.

 

КОВАЛЬ В.М. Але без врахування специфіки  галузі та попередньої зміни існуючої нормативно-правової бази це небезпечно, бо медичні працівники втратять право на підвищену оплату праці, пенсійне забезпечення тощо.

Це тільки декілька проблем, які потребують вирішення. Бо без медичного  працівника реформи не буде. На нашу думку, ми маємо будувати свою українську модель охорони здоров'я  з врахуванням   світового та європейського досвіду, виходячи не з фінансової ситуації, яка є сьогодні, а виходячи з тих завданнях, які реформована галузь має вирішувати в майбутньому.   (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую  вам.

Будь ласка, Власенко Олег Миколайович, заступник начальника  Військово-медичної академії Міністерства  оборони. Підготуватись Пінчук Ірина Яківна.  Будь ласка.

 

16:07:11

ВЛАСЕНКО О.М.

Вельмишановний головуючий, шановні учасники парламентських слухань! В рамках  проекту Державної цільової програми реформування  та розвитку Збройних Сил України на період до 2020 року визначені перспективи, напрями та шляхи їх медичного забезпечення.

Метою розвитку медичного забезпечення Збройних Сил  України  є формування  системи  медичного  забезпечення військ, яка буде спроможною до медичного забезпечення Збройних Сил України  як в умовах повсякденної діяльності, так і під час застосування, та відповідатиме вимогам щодо медичного забезпечення військ країн-членів  НАТО.

Розвиток системи медичного забезпечення Збройних Сил України буде здійснюватись у два етапи. На першому етапі до кінця 2017 року планується розв'язати першочергові проблеми та завдання спрямовані на створення передумов для досягнення якісного, нового рівня медичного забезпечення військсил.

Пріоритетним вважається внесення змін та доповнень в існуючі законодавчі акти, розробка необхідних нормативно-правових актів та керівних документів з питань медичного забезпечення військ, зокрема, страхової медицини, імплементація стандартів медичного забезпечення військ країн-членів НАТО.

Створення ефективної системи управління медичним забезпеченням, зокрема, шляхом формування єдиного органу управління на стратегічному рівні. Розроблення сучасної організаційно-штатної структури медичних підрозділів військових частин і з'єднань, військово-медичних закладів. Збереження наявних військово-медичних клінічних центрів Української військово-медичної академії, інших закладів охорони здоров'я відповідно до потреб Збройних Сил України та інтеграція їх діяльності з системою охорони здоров'я цивільного населення в рамках єдиного медичного простору.

На кінець першого етапу планується створити ефективну систему управління медичним забезпеченням військ на сучасному… та сучасну організаційно-штатну структуру медичної служби.

На другому етапі в період з 2018 по 2020 роки планується створити систему медичного забезпечення військ, яка відповідатиме вимогам щодо медичного забезпечення військ країн-членів НАТО та буде спроможною до медичного забезпечення Збройних Сил України як в умовах повсякденної діяльності, так і під час їх застосування.

Пріоритетним напрямком вважається забезпечення медичних підрозділів військових частин (з'єднань) та військово-медичних закладів сучасним комплектом, табельним майном і санітарно-технічним оснащенням, засобами медичної та аеромедичної евакуації, в тому числі броньованими.

Водночас, хотів би зазначити, що сама досконала система охорони здоров'я військовослужбовців та медичного забезпечення Збройних Сил України не може бути спроможною самостійно вирішувати всі питання надання високоспеціалізованої медичної допомоги та проведення тривалого лікування і реабілітації хворих. Тому на наше переконання шлях на інтеграцію військової і цивільної охорони здоров'я…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Будь ласка, Пінчук Ірина Яківна, головний позаштатний спеціаліст Міністерства охорони здоров'я України зі спеціальності "Психіатрія і наркологія", директор Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України. Підготуватись – Поліщук  Микола Єфремович. Будь ласка.

 

ПІНЧУК І.Я. Шановний Андрій Володимировичу, шановні народні депутати, шановні присутні, актуальність питання охорони психічного здоров'я сьогодні є очевидною. Потрібні конкретні кроки, конкретні політичні рішення для створення нового іміджу України, забезпечення національної безпеки та стабільності в суспільстві. З екранів телевізорів ми сьог7одні чуємо слова: божевілля, психічна криза, депресія, ПТСР, шизофренія та інше. Фахівцям прикро спостерігати таку гіпердіагностику, тим більше від нефахівців. З одного боку, вживання психіатричної термінології суспільством ще більше стигматизує нашу галузь, але, з другого боку, зрозумілим стає те, що держава починає визнавати важливість питання охорони психічного здоров'я. Ми звертаємо увагу на необхідність вирішення двох найголовніших питань: розгляд в першому читанні змін до Закону України "Про психіатричну допомогу" та затвердження державної програми охорони психічного здоров'я населення України. Сьогодні проблеми  це: відсутність державної стратегії в галузі охорони психічного здоров'я, повільне проведення реформи, яка спрямована на соціально орієнтовану психіатричну допомогу, і відсутність мультидисциплінарного підходу. Україна програє в Європейському суді з прав людини через невідповідність діючого законодавства конвенції. Нами були підготовлені зміни до закону, і ми наголошуємо на необхідності їх термінового розгляду. Проблеми української судової психіатрії в цьому році обговорювались в комітеті Організації Об'єднаних Націй по захисту прав в серпні. Основною проблемою є централізація надання психіатричної допомоги у вигляді госпіталізації з суворим наглядом та умови її надання, що прирівнюються до катування. Просимо підтримати впровадження в пілотних регіонах європейської моделі надання психіатричної допомоги пацієнтам, які скоїли злочин. В України до сьогодні не було офіційної статистики відносно ПТСР.

В 2016 році, ми вперше отримаємо достовірні дані за 2015 рік. Нами вже розроблено стандарт надання допомоги цим особам.  І ми просимо МОЗ затвердити даний документ до кінця року.

В  Україні відсутнє, на жаль, розуміння системи  реабілітації в сфері  охорони психічного здоров'я. Існує плутанина понять: медична, психологічна, соціальна, професійна реабілітація, хто і де має її проводити. Досвід країн, що пройшли через військові події показав, що  для створення системи реабілітації, починаючи з визначення поняття "реабілітація" до створення  методології – проходило  декілька років. І для прискорення  цього процесу необхідно прийняти державну програму охорони   психічного здоров'я підкріплену фінансово, де чітко будуть прописані покрокові завдання  для кожного з урахуванням компетенції.

Не зробивши цього, ми будемо нераціонально використовувати в державні кошти, а саме найголовніше, ми ніколи не створимо систему реабілітації. Не допоможуть і окремі накази по міністерствам, ніякі плани заходів, безперервні засідання робочих груп.  Розуміючи, що сьогодні не приймаються державні програми…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, 30 секунд, завершуйте.

 

ПІНЧУК І.Я. …подякувати Міністерству охорони здоров'я і Комітету з питань охорони   здоров'я за ту роботу, яка була проведена  в 15-мму році. Ми дуже багато зробили, ми провели круглий стіл, було багато он-лайн нарад. І я думаю, що в 2016 році, ми продовжимо так же працювати. І хочу сказати, що психічне здоров'я – це загальна справа. І якщо ми досягнемо успіху, то виграють всі, а при невдачі – заплатить кожен із нас.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую вам.

Будь ласка, Поліщук Микола Єфремович – завідувач кафедри  нейрохірургії   Національної медичної академії.

Підготуватись – Етніс Олександр Львович.

Будь ласка.

       

16:14:36

ПОЛІЩУК  М.Є.

Шановний пане голово, шановні народні депутати, шановний пане міністр! Серед усіх цінностей найвище оцінюється здоров'я:  здоров'я нації – основа соціального-економічного розвитку суспільства, а відповідно,  оборонного потенціалу, культури, науки, тощо.

Визначені основні фактори, котрі впливають на  здоров'я людей: спосіб та умови життя – 50 відсотків, наступний, довкілля – 20 відсотків, спадковість – 20 і медична галузь – 10 відсотків. Отже,   захворюваність, а відповідно і здоров'я залежать, в основному, від того як ми дбаємо за своє здоров'я. Медична галузь повинна фінансуватись і функціонувати не для галузі і медиків, а для пацієнтів, а медикам створювати необхідно умови і мотивацію ефективно працювати.

Медики складають менше одного відсотка в популяції, проте, відіграють важливу роль в зменшенні смертності та покращенні якості життя окремих груп населення.

Реформування медичної галузі повинно бути спрямоване на профілактику захворюваності, де ключова роль належить лікарям первинної ланки, сімейним, котрі працюють як приватні підприємці. Та на якісне надання медичної допомоги в закладах охорони здоров'я, котрим слід надати статус автономних, неприбуткових підприємств комунальної або державної власності. Вперше такий законопроект в цих стінах обговорювався в 2005  році і до цих пір він мусується, знаходяться різні причини його не приймати. Його треба приймати негайно, медики вже хочуть, якщо не хочуть політики. Але це лише невелика частка збереження здоров'я. Основу громадського здоров'я, все ж таки, складають умови і спосіб життя людей. Негативний вплив тютюнокуріння – 25, незбалансоване харчування, бачте, – 25, гіпотермія – 27, непомірне вживання алкоголю – більше 10 відсотків.

Тютюн є основним фактором розвитку на рак легень. 80-90 відсотків рак легень і носоглотки – курці. 30 – яєчників … залози – курці. 30 відсотків серцево-судинних, судинно-мозкові захворювання – курці. Від раку легень помирає більше людей ніж від раку товстого кишника, молочної залози та простати разом взяті. Інфаркти та інсульти одна з основних причин смертності,  прошу слайди, слайди прогорніть і все. 100 тисяч інсультів, 50 тисяч інфарктів.

Наступний слайд. Смерть від алкоголізму: подивіться, будь ласка,  2008-2009 рік в два рази зменшилась від прямих причин алкоголю, чому? На 100 відсотків були підняті акцизи і економічна рецесія України: менше стали купляти, менше стали...

Наступне, я по слайдам…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, 30 секунд завершити.

 

ПОЛІЩУК  М.Є. Завершую, 30 секунд.

Дальше, три основні стратегії (дальше) зменшити вживання... Обмеження економічної доступності алкоголю й тютюну підвищенням цін, обмеження фізичної доступності алкоголю шляхом скорочення часу і місць  продажу, обмеження привабливості алкоголю та тютюнокуріння шляхом заборони реклами шкідливих ……

В Україні прийнято Закон  "Про децентралізацію". Місцевим громадам надані великі повноваження. Одним з основних завдань місцевих громад та керівників має бути збереження здоров'я здорових, обмеження можливості придбання, споживання тютюну, алкоголю, наркотиків, зменшення травматизму, розширення спортивних заходів, створення робочих місць та зайнятість населення.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Пане Миколо, дуже вам дякую за цікаву доповідь. (Оплески) 

До слова запрошується Етніс Олександр Львович, начальник Управління охорони здоров'я та медико-санітарного забезпечення державної пенітенціарної служби України. І прошу приготуватися Кондратенко Віталію Львовичу.

Будь ласка, доповідайте.

 

16:19:06

ЕТНІС  О.Л.

Шановний пане головуючий, шановні учасники парламентських слухань! Для мене  велика честь презентувати тут концепцію реформування пенітенціарної медицини.

З вашого дозволу я хотів би  зупинитися на деякій інформації стосовно, що ж собою являє станом на даний час пенітенціарна медицина. Будь ласка, перший слайд.

Всього ми маємо більше 130 закладів охорони здоров'я. З них 18 лікарень, в тому числі, вісім протитуберкульозних, дев'ять багатопрофільних та один лікувальний заклад профілактичного профілю. Медичний персонал, який працює в умовах, які ми маємо на даний час, можна сказати, майже героїчний. Ви розумієте, що кожна людина, за якою зачиняються двері або слідчого ізолятору, або закладу виконання покарань, вона  моментально стає хворою. Тому для пенітенціарних медиків, перш за все, важливо зберегти право людини на честь, на здоров'я та на життя. Тому, з одного боку, ми працюємо у вкрай важливих, важких умовах, але, з іншого боку, ми просили би, щоб ви зрозуміли, наскільки для нас важлива допомога всього суспільства для того, щоб наші підопічні мали змогу на кваліфіковану медичну  допомогу.

Як ми взаємодіємо з органами виконавчої влади, з міжнародними організаціями? Багато з вас бувають у нас досить часто, ви бачите, що ми абсолютно відкриті, ми готові до співпраці з усіма міжнародними організаціями, з громадським... (Шум у залі) Можете жартувати скільки завгодно, я відповідаю за те, що відбувається останнім роком, тому що в посаді я тільки один рік.

І так, станом на сьогодні, станом на сьогодні, шановні колеги, станом на сьогодні... Будь ласка, другий слайд, наступний слайд, будь ласка. Ми вперше за всю історію існування пенітенціарної медицини організували міжнародну конференцію, на яку запросили наших міжнародних партнерів, а також провідних фахівців із серцево-судинної хірургії, фахівців з лікування туберкульозу та інших соціально-небезпечних захворювань. На жаль, сьогодні наші хворі помирають, але помирають вони не від туберкульозу та СНІДу, вони помирають від ускладнень та супутніх захворювань, лікуванню і своєчасній діагностиці яких, на жаль, не приділяється на сьогодні достатньої уваги.

Тому ми пропонуємо, по-перше, в концепції: виведення медичного персоналу від управління установами виконання покарань для того, щоб ми могли надавати суто медичну допомогу, а всі інші питання будуть вирішуватися...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 30 секунд – для завершення.

 

ЕТНІС  О.Л. ...поза межами компетенції медичного персоналу.

По-друге, ми залучаємо до співпраці всіх наших міжнародних партнерів для того, щоб спільно ми могли впровадити в умовах пенітенціарної медицини всі найкращі надбання світової медицини. Для цього на засадах державно-приватного партнерства та співпраці з міжнародними організаціями ми розуміємо, що за рахунок держбюджету ми не зможемо впровадити те, що потрібно для того, щоб надавати медичну допомогу в повному обсязі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую дуже вам.

Будь ласка, Кондратенко Віталій Львович, головний позаштатний спеціаліст МОЗ України. І підготуватись Сушкевичу Валерію Михайловичу. Будь ласка.

 

16:23:11

КОНДРАТЕНКО  В.Л.

Шановні народні депутати, шановні колеги, пане міністре, шановна Ольга Вадимівна! Одним з основних завдань на шляху України до Європейського Союзу є реформування правоохоронної та судової системи. Судово-медична експертиза України, яка виконує завдання судово-слідчих органів, також потребує відповідних реформ, тим більше що єдиної, цілісної системи судово-медичної служби до цього часу немає.

Такий стан речей обумовлений тим, що існуючі в кожній області бюро судово-медичної експертизи фактично підпорядковані місцевим органам влади, від яких вони і залежать. У зв'язку з цим фінансування всіх установ судово-медичної експертизи відбувається за залишковим принципом, що обумовлює низький рівень матеріально-технічного забезпечення. Морги, лабораторії, де проводяться судово-медичні експертизи і які є основним робочим місцем експертів, не обладнані холодильними установками, кондиціонерами, навіть примусовою вентиляцією, незважаючи на те що в окремих випадках експертам доводиться досліджувати тіла в стані розкладання та гниття.

Значна кількість бюро працює на морально застарілому обладнанні, що, безумовно, заважає якісному та своєчасному виконанню експертиз. Поруч з цим, укомплектованість штатів бюро судово-медичної експертизи складає всього 60 відсотків, що пов'язано з важкими шкідливими умовами праці, поширюваністю захворювань на туберкульоз та інші інфекційні хвороби; недостатністю кількості приміщень для забезпечення належних умов праці, низькою заробітною платою тощо.

Сама можливість застосування управліннями охорони здоров'я економічного важеля при розподіленні коштів місцевого бюджету чи їх визначальна роль у призначенні і звільненні начальників експертних установ вже можуть мати неабиякий вплив на об'єктивність експертних висновків, зокрема у разі  проведення судово-медичних експертиз з приводу  неналежного виконання лікарями своїх професійних обов'язків. Отже, єдиною можливістю забезпечення справжніх, а не декларованих принципів незалежності і об'єктивності при проведенні судово-медичних експертиз належного матеріально-технічного розвитку   галузі, підвищення ефективності діяльності судово-медичної експертизи в Україні є створення цілісної державної служби, що не буде знаходитися в системі охорони здоров'я.

Провідними судово-медичними експертами з залученням юристів підготовлено наше бачення проекту закону України про судово-медичну експертну діяльність, які дозволять вирішити всі згадані питання.

Шановні депутати  Верховної Ради! Звертаюся до вас з проханням про допомогу в  розробці й доопрацювання наших напрацювань в цьому… на цьому шляху і внести вказаний законопроект на розгляд Верховної Ради та сприяти його прийняттю.  Дякую за увагу.  (Оплески)

 

 ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Будь ласка, Сушкевич Валерій Михайлович, Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю. І прошу…

 

16:26:32

СУШКЕВИЧ В.М.

Я звідси.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка,  так, з місця. І прошу підготуватися Шипку Андрію Федоровичу. Будь ласка.

 

СУШКЕВИЧ В.М. Дякую.

Шановні колеги Андрій Володимирович! Шановні учасники парламентських слухань! Буду говорити про права людей з інвалідністю на охорону здоров'я.

Одне із медичних дефініцій визначень інвалідності – це стійке ураження, розлад значимих функцій. Шановні колеги, дозволю собі свій діагноз. Охорона здоров'я як галузь має всі ознаки глибокої важкої інвалідності. Це абсолютно  обґрунтований аналіз. Потребує галузь лікування і  реабілітації: термінової, суттєвої, ефективної.  

Взагалі охорона здоров'я є ключовою в житті кожної людини. Для  людини з інвалідністю, людини, яка втратила значимі функції і здоров'я цей напрямок особливо важливий. Але парадоксально якраз для цих людей, для цих громадян   України найбільш недоступною є те, що торкається охорони здоров'я. В основі незабезпеченості прав людей з інвалідністю на охорону здоров'я є глобальна відсутність розуміння змісту права людей з інвалідністю на охорону здоров'я.

Колеги, сьогодні ця проблема актуалізована сотнями, тисячами наших бійців, які повертаються з фронту, і надання медичної допомоги для них часто перетворюється просто, ну я не знаю, в знущання над ними, це теж реалії сьогодення.

Коротко зазначу ключові проблеми в сфері охорони здоров'я.

Перше. Відсутня достовірна статистика щодо інвалідності по нозологічним критеріям і диференційована статистика. А, власне, якщо немає статистики, відомо, немає і проблеми, і це один з головних чинників проблемності в цьому напрямку.

Друге питання. Заклади охорони здоров'я просто фізично не доступні для людини з інвалідністю, яка має ампутації, яка має протезування, яка має візок і інші вади пов'язані з інвалідністю, просто фізично недоступні, це глобальна і суттєва проблема.

Третє. Заклади охорони здоров'я не оснащені необхідним обладнанням і устаткуванням для обслуговування осіб з інвалідністю.

Колеги, знайдіть сьогодні гінекологію, де є крісло, щоб обслужити жінку у гінекології, яка пересувається на інвалідному візку, довго будете шукати.

Четверте. Медичні працівники в основному необізнані щодо специфіки обслуговування людей з інвалідністю в різних нозологій. Незрячі, глухі, важкі лежачі, які потребують звичайного лікування, вони реально не знають як їх обслуговувати і як забезпечити їх охороною здоров'я.

Відсутнє ефективне використання коштів, які виділяються на медицину і раціональне використання коштів для того, щоб надати послуги для людей з інвалідністю.

Шосте. Сьогодні практично відсутня…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 30 секунд для завершення.

 

СУШКЕВИЧ В.М. Андрій Володимирович, я прошу, у зв'язку з тим, що дуже багато звернень до мене людей з інвалідністю, 1 хвилинку прошу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 1 хвилину, завершуйте.

 

СУШКЕВИЧ В.М. Дякую.

Шановні колеги, практично відсутня в Україні реальна профілактика інвалідності на рівні галузі. Яскравим прикладом цієї проблемності є те, що пов'язано з поліомієлітом. Злочинна недбалість галузі в цій сфері і відсутність боротьби з тим, що торкається боротьби з інфекційними важкими хворобами, які приводять до інвалідності. Це елементарні речі. І сьогодні за висновками того, що торкається епідемії поліомієліту, висновків, на мою думку, не зроблено.

Колеги, в мене далі йде розділ: "Ймовірні шляхи вирішення проблем". Часу в мене немає, я передам свої пропозиції. Але один із головних моментів, який я пропоную, і про них не можна не сказати. Це відсутність у галузі комунікації системної роботи з громадянським суспільством, – тих людей, тих громадських інституцій, які займаються проблемами людей з інвалідністю і їх правами. Ця комунікація практично відсутня. Читаю реформу уряду, і стратегічних…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вибачте. Ну, ще давайте 10 секунд. Завершуйте, будь ласка.

 

СУШКЕВИЧ В.М. …в реформі уряду практично відсутні і в стратегічних цілях, і в операційних цілях все те, що торкається прав людей з інвалідністю.

Шановні колеги, я хочу подякувати всім вам, всім тим, хто багатьом лікарям, багатьом організаціям… (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Валерій Михайлович, дуже вам дякую.

До слова запрошується Шипко Андрій Федорович, народний депутат України. І підготуватися Лехан Валерія Микитівна. Будь ласка.

 

16:31:33

ШИПКО А.Ф.

Шановний Андрій Володимирович, шановні учасники парламентських слухань! Якщо проти якоїсь хвороби пропонується занадто багато ліків, то вона невиліковна. Це слова Антона Павловича Чехова. Це про нашу медицину, і нам з вами надо знайти рецепт для її одужання.

Сьогодні я хочу зупинитися на трьох проблемах. Перше, це автономізація закладів, яку нам підготував уряд. На жаль, це не реформа. Це пігулка для хворого, який потребує негайно хірургічного втручання і комплексної терапії. Діюче законодавство вже і так дозволяє переходити лікарням із статусу бюджетної установи до статусу підприємства. Навіть у МОЗ у 2010 році типовий статут такого підприємства затвердило. Але справжнє набуття закладами більшої самостійності можливе, якщо на рівні закону будуть виписані норми, які регулюють всі сторони роботи медичних закладів: процес укладання договорів на медичне обслуговування, розрахунок потреби на надання медичної допомоги, плановий об'єм бюджетних коштів. Інакше поверхностне реформування призведе тільки до дискредитації цієї ідеї.

Друга проблема – це платність та безоплатність медичної допомоги та медичних послуг та обов'язкове державне медичне страхування. Треба чесно сказати, держава не може забезпечити за рахунок бюджету всі потреби медицини, але це не повинно лягти непід'ємним тягарем на плечі пацієнта, треба залучати інші джерела. Потрібно провести чіткі розмежування платних і безоплатних послуг.

Звертаючись за допомогою кожен пацієнт повинен знати, є гарантований державою обсяг медичної допомоги, яку пацієнт отримає безкоштовно, а якщо він хоче додаткові послуги за це треба платити.

Ще складнішою виявилась проблема запровадження в країні обов'язкового медичного страхування. Через високий рівень податкового навантаження на підприємства держава не може дозволити собі встановити великий розмір внесків на медичне страхування. Також відсутня повноцінна система стандартів протоколів та тарифів на медичні послуги. І взагалі, немає бачення комплексної стратегії страхової медицини.

Третя проблема – це вивчення досвіду пілотних регіонів, де протягом чотирьох років проводився експеримент з реформування. Рівно рік тому цей експеримент закінчився, його не продовжили, МОЗ навіть не вивчив як слід плюси та мінуси.

З власного досвіду Дніпропетровської області можна сказати, що концентрація на рівні обласних, області, фінансових, кадрових та матеріальних ресурсів дозволили юридично забезпечити маршрутизацію пацієнта, створити єдину політику фінансування закладів за рівнем надання медичної допомоги.

Звичайно, були мінуси. Невтішна ситуація з педіатричною службою, яку фактично ліквідували, а також сімейний лікар не завжди в змозі надати повноцінну допомогу в умовах амбулаторії. Все це потрібно враховувати.

І на завершення. Ми мусимо пам'ятати при всіх реформах безсмертну заповідь Гіппократа "Перш за все не нашкодь".

Дякую за увагу. (Оплески)

 

Веде засідання заступник Голови Верховної Ради України

СИРОЇД О.І.

 

16:34:36

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам. Запрошую до слова Лехан Валерію Микитівну, головного позаштатного спеціаліста Міністерства охорони здоров'я України з організації та управління охорони здоров'я, завідувача кафедри соціальної медицини, організації та управління охороною здоров'я Дніпропетровської медичної академії Міністерства охорони здоров'я України.

Підготуватися Андрію Реві.

 

16:34:55

ЛЕХАН  В.М.

Шановні учасники парламентських слухань!

Мені дуже повезло, що я виступаю після Андрія Федоровича Шипко, оскільки він сказав, що Міністерство охорони здоров'я не провело аналізу роботи в пілотних регіонах. А я хочу сказати, що провело аналіз роботи в пілотних  регіонах. Про що я вам хочу і доповісти дуже коротко.

Пілотна апробація реформ, незважаючи на нетривалість проекту, продемонструвала ефективність низки використаних інструментів. По-перше, юридичне, структурне, фінансове розмежування первинної та вторинної медичної допомоги у всіх пілотних регіонах дозволило  вперше в нашій історії  забезпечити реальну пріоритетність розвитку первинки, про що зокрема свідчить: зміна структури витратної користі  майже в 4 рази, збільшення доступності первинної допомоги через  зростання забезпеченості амбулаторіями в 2 рази  та комплектування більшості  з них медичним обладнанням та персоналом. Крім того, концентрація  управлінських функцій в центрах первинної допомоги сприяла поліпшенню  якості управління та скороченню управлінських витрат.

Без перебільшення,  знаковим компонентом реформи  в пілотах стало об'єднання фінансових потоків для надання вторинної, третинної та екстреної допомоги на обласному рівні.  Це дозволило ліквідувати фінансові бар'єри та почати формувати оптимальні маршрути пацієнтів, а також збільшити сталість системи охорони здоров'я, що особливо чітко  проявилося в умовах АТО. В результаті  за даними однієї з  областей Дніпропетровської за один рік знизилася післяопераційна летальність хірургічних хворих, наприклад при кровотечах, в  3,5 рази. Дієвим  мотиватором стало запровадження на первинному рівні оплати праці, що враховує обсяг та якість виконаної роботи.

Всі названі компоненти і деякі  інші, наприклад регіональна  концентрація управління екстреною допомогою, підвищення доступності окремих  лікарських засобів за рахунок застосування референтних  цін  і  реімбурсації,  стандартизація медичної допомоги, отримали позитивну міжнародну оцінку, зокрема в огляді   Європейської обсерваторії з політики та систем охорони здоров'я. Однак, не всі апробовані механізми проявили свою ефективність. Недостатньо спрацювали  вільний вибір пацієнтами лікаря первинної ланки та "система воротаря". Застосування договірних відносин обмежились деклараціями, передусім через непідготовленість   менеджменту органів та закладів охорони здоров'я  до роботи в нових умовах. До речі, такі ж проблеми можуть постати при майбутній автономізації закладів  охорони здоров'я. 

Цей короткий аналіз свідчить, що реформу треба продовжувати по апробовано ефективних напрямках, поступово збагачуючи її іншими перевірними складовими та механізмами.

Крім того, досвід пілотів показав, що успішні реформи можливі лише за наявності чіткої політики їх реалізації, дієвої підтримки органами влади всіх рівнів та за умови формування прибічників змін серед лідерів громадської думки як в медичному середовищі, так і в суспільстві в цілому. Дякую за увагу. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Запрошую до слова Реву Андрія Олексійовича заступника міського голови міста Вінниці. Підготуватися Уляні Супрун.

 

16:38:13

РЕВА А.О.

Шановна головуюча, шановні учасники парламентських слухань, це неправда, що в Україні ніхто не писав концепції реформування охорони здоров'я. І, якщо говорити відверто, з 2011 року їх написано стільки, що вистачило б не на одну країну, а на 10. І сьогодні ми з вами є свідками презентації ще однієї програми, яку можна поставити в один ряд з попередніми, тому що вони мало чим відрізняються одна від одної, тому що там написано, що ми за все хороше проти всього поганого. Але проблема полягає не в тому, яка концепція краще, тому що критикувати все хороше, оскільки вони всі проти поганого дуже важко. Критикувати можна тільки практичні кроки по втіленню хоча б однієї програми. А такий досвід є, а саме той негативний досвід, який ми маємо в результаті так званого реформування 2011-2014 років.

Я пам'ятаю як пан міністр приїжджав до нас в місто Вінницю, буквально рік назад, це був його візит, де він презентував програму своїх реформ. І от виступаючи тоді, він сказав, що під час реалізації тієї концепції, яку готує міністерство необхідно врахувати позитивний досвід експерименту, який відбувся в 4 регіонах України. Я тоді не стримався і спитав: "Скажіть, будь ласка, а хто вам сказав, що цей досвід має виключно позитивне значення?". Відповідь була приблизно наступна: "Мені так доповіли". І, коли я сьогодні слухаю деякі виступи, особливо тих, хто розробляв цю реформу 2011 року, які сьогодні самі себе хвалять, розповідаючи про видатні успіхи Дніпропетровської області. То я вас, пане міністр, розумію, чому вам сьогодні так важко працюється, і буде ще важче працюватися. (Оплески) Подивіться, як грамотно сьогодні нам представили цю концепцію. Там про все було сказано. Тільки там не було сказано про головне: як буде управлятися ця система. А сьогодні те, що сказали виступаючі про її параліч, про те, що вона лежить абсолютно присмерті, так це називається одним простим словом "параліч управління". І, якщо подивитися на самі паралізовані ланки цього управління, то я вам назву їх – це обласний рівень. Хто призначає сьогодні головного лікаря обласного закладу? Обласна рада. Хто, вибачайте, який владу дисциплінарну по відношенню до цих головних лікарів має обласний департамент? Ніякої. І сьогодні пропонується цю гіперцентралізацію, яка у нас є в України, посилити.

Ми критикували цю реформу, ще коли міським головою Вінниці був Володимир Борисович Гройсман, саме за те, що усуваються органи місцевого самоврядування від процесу медичного реформування. За гіперцентралізацію, за централізацію бюджетних ресурсів, які деякі реформатори називали створити…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 30 секунд, будь ласка, завершуйте.

 

РЕВА А.О. …потужним фінансовим полем, в результаті якого немає чим людям зарплату сьогодні платити!

Ми говоримо про корупцію, а звідки вона взялася? Вона взялася знову ж таки від гіперцентралізації. Від тоді, коли державний розподіл кадрів молодих спеціалістів здійснює хто у нас? Міністерство охорони здоров'я. Як це вирішується, треба вам пояснювати? Хто проводить тендера і закупки? Централізовано! Хто… Я не тільки про ліки кажу. Я про медичне обладнання, яке гниє на складах. Тому що закупили не те, що людям потрібно… (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я вас дуже прошу, 10 секунд. Тому що це є час і також інших учасників.

 

РЕВА А.О. Я вибачаюсь, тому що я не хотів говорити так, як я говорю. У мене написаний виступ, але я його відклав в сторону.

Останнє, що я хочу сказати. Зараз запропоновані зміни до Бюджетного кодексу… (Мікрофон вимкнено)

І ці зміни до Бюджетного кодексу передбачають, зокрема законопроектом …29, що фінансування закладів вторинного…… У Вінницькій області це означає, до тих …… закладів, яким не може управляти департамент охорони області, туди ……. І при цьому будуть розповідати про те, що ми зекономим 2 мільярди. Де ви їх зекономили? Це обман абсолютний, ніякого скорочення ліжкового фонду не буде, а буде тільки соціальна напруга в регіонах як ……. в Полтавській області.

Тому, я прошу…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я вас дуже попрошу… (Шум у залі) Включіть мікрофон.

Але, шановні учасники парламентських слухань, у нас така ситуація вже була не один раз: тоді, коли завершується час і залишається в списку багато людей, які не змогли виступити, вони  тоді висловлюють претензії до учасників.

 Прошу включіть мікрофон. На вимогу залу, я дозволяю вам виступати стільки, скільки ви…

 

16:43:32

РЕВА А.О. У нас 25 років медициною керують тільки спеціалісти, фахівці – результат бачать всі. Тому, не треба говорити, хто спеціаліст, а хто ні. Давайте, проаналізуйте  те, що зроблено конкретно в пілотних регіонах і ви побачите, що ті бравурні рапорти, які дає Дніпропетровська область, далекі від дійсності.

Приїдьте  до нас у Вінницьку область і ми вам покажемо, що насправді відбувається і як. (Оплески)

І тому, ми вимагаємо, щоб ці зміни до Бюджетного кодексу, де передбачено фінансування з обласного бюджету вторинного рівня, були  зняті Верховною Радою. Це наша категорична вимога! (Оплески)

 І останнє: припиняйте "междусобойчики".  Реформування медицини – це не тільки справа медиків. Тому, що величезна маса людей, які мають відношення до медицини, це пацієнти. І давайте їх запитаємо, яке їх відношення до цих реформ. От, якщо ви приїдете і спитаєте пацієнтів, вони   вас, пані Лехан, внесуть  на вилах! (Оплески)  Це я вам обіцяю!

І тому, шановні колеги, будьте здорові, будьте щасливі! І я вас прошу до єдності. Тому, що ці всі концепції, які написані паном Надутим і компанією,   які сьогодні фігурують як спеціалісти, вони вже показали себе в усій красі.

Вас, пане міністр, критикують саме ті, хто будучи  на цих посадах, показали свою неспроможність управляти – оце головний висновок. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Запрошую до слова Уляну Супрун, позаштатного консультанта Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я. Підготуватися Мирону Угрину.

 

16:45:09

СУПРУН УЛЯНА.

Шановні народні депутати, представники міністерств, шановні колеги! Дякую за нагоду поділитися з вами своїми пропозиціями щодо зміни системи екстреної медичної допомоги. Кожного року в Україні в ДТП помирає понад 4 тисячі 500 осіб. В Європі від травм щорічно вмирає 41 особа на 100 тисяч населення, в Києві на 100 тисяч населення 74 особи вмирає від травми – це в два рази більше ніж в Європі. А в Кіровограді 182 особи – це в чотири рази більше. Діти – наше майбутнє. Від загальної смертності дітей травми становлять 34 відсотки, а у підлітків 70 – ситуація критична.

Будьмо чесними: у звітах Центру медицини катастроф час приїзду "Швидкої" в містах – 10 хвилин, а в селах – 20, щоб повірити у такі цифри необхідно приглушити свою недовіру.

Два тижні тому я була свідком того, як швидка приїхала через 24 хвилин після виклику до станції метро "Театральна". Ми живимо у цивілізованому світі, досвід західних держав показує, що кожна хвилини затримки на догоспітальному етапі зменшує шанси виживання на 5 відсотків.

Монреаль у 90-ті роки дуже нагадував сучасний Київ з його проблемами. Канадці, забравши лікарів зі "Швидких" та замінивши їх більшою кількістю парамедиків, зменшили час прибуття "Швидкої" на місце інциденту та скоротили час доставки пацієнта в лікарню. Коли лікар надавав допомогу на місці інциденту, це займало 25 хвилин, парамедики робили це за 22 хвилини, різниця – 3 хвилини. Це збільшує шанси виживання на 15 відсотків.

Ми є  частиною світової спільноти, і світовий  досвід кидає нам виклик. Щоб вижити, ми мусимо його прийняти.

Як ми це  зробимо? Завдяки світовому досвіду і разом із західними партнерами ми створили нашу нову поліцію. Пропонуємо так само створити нашу нову парамедичну службу. Екстрена медична система в Україні повинна працювати як чіткий механізм. Без одного складового він вийде з ладу, і тоді люди платять ціною власного життя. За час і кошти навчання одного лікаря можна навчити шість парамедиків. Сьогодні "Швидка допомога" має лікаря, який вчиться шість років, медсестра, яка вчиться три роки, і водій…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Прошу дозволити завершити.

 

СУПРУН УЛЯНА. Це все вимагає багато часу і великі кошти. В новій парамедичній службі у "Швидкій" будуть лише парамедики і екстрений медичний технік. Це дозволить мати фінансування, щоб збільшити кількість підстанцій "Швидкої допомоги" по цілій Україні, збільшення кількості парамедиків та підстанцій. Це якісна і швидка  перша медична допомога і зменшення часу доставки пацієнтів у лікарню. За кожну виграну парамедиками хвилину ризик смертності падає на 5 відсотків.

І на  завершення. Культура допомоги – це не лише бути добрим, це – бути готовим взяти на себе відповідальність. Для цього треба підготовка. Успіх у будь-якій сфері на 90 відсотків залежить від постійного і якісного навчання.

Дякую. Слава Україні! (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Запрошую до слова Угрина Мирона Мироновича, голову президії Української національної лікарської ради президента Асоціації стоматологів України. І підготуватися Ларисі Матюсі.

І ще раз дуже прошу вас структурувати вашу доповідь так, аби ви вкладалися у три хвилини.

 

16:49:33

УГРИН М.М.

Шановні депутати, шановні колеги! Реформа і війна – два найважливіших питання сьогодення. І не лише факт підписання Угоди про асоціацію з Європою змушує проводити реформи, а саме війна загострила проблеми медицини в Україні та показала необхідність негайних змін для підвищення якості надання медичної допомоги. На сьогодні в Україні відсутня узгоджена державницька політика в галузі охорони здоров'я, відсутнє лікарське самоврядування, яке в цілому світі є основою діяльності галузі охорони здоров'я. Самоврядування в галузі медицини ставить за мету: започаткувати чесний діалог між державою, пацієнтом та лікарем; створення єдиного лікарського простору з метою координації дій всіх вертикалей в межах медичної спеціальності; створити нову для України, проте широко застосовану в усіх країнах Є, модель функціонування галузі.

Повна безпорадність існуючого державного адміністрування в галузі за 2 роки проявилося, наприклад, в повній відсутності організації надання  стоматологічної допомоги в умовах проведення війни на всіх її етапах, де все лягло в основному на плечі волонтерів-стоматологів та військових лікарів і що є яскравим прикладом самоврядування і самоорганізації лікарів, як і зазначала недавно народний депутат Оксана Корчинська.

Ініціативна група Асоціації стоматологів почали активну роботу над створенням самоврядного органу – Палата стоматологів України. З ініціативи Всеукраїнського лікарського товариства було розпочато роботу над запровадженням лікарського самоврядування і 23 листопада відбулися установчі збори Національної лікарської ради по створенню самоврядної лікарської організації українського лікарського товариства.

Стоматологи як найбільш готова до самоврядування галузь та лікарі загально-медичної спеціальності зініціювали написання згідно з... спільно з народними депутатами законопроектів по запровадженню самоврядування. Звертаюсь до народних депутатів з проханням підтримати ці два законопроекти, що будуть внесені в короткому часі та задовольнять приймати динамічні та високопрофесійні рішення для запровадження справжньої реформи в галузі медицини і цю реформу можуть зміцнювати... зініціювати лише самі лікарі, бо і надалі всі негаразди пов'язані з медициною як в мирний час, так і під час військових дій, і надалі несуть на своїх плечах лікарі. Але вони і надалі залишаються прохачами, які ланцюжками ідуть в міністерство, департамент охорони здоров'я за ліцензіями, за категоріями. сидячи під дверима міністерських кабінетів та чекаючи, коли їм з великої ласки дадуть черговий дозвіл, на що вони і так мають право. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Запрошую до слова Матюху Ларису Федорівну, завідуюча кафедри сімейної медицини та амбулаторної поліклінічної допомоги Національної медичної академії післядипломної освіти імені Шупика, головного позаштатного спеціаліста Міністерства охорони здоров'я України зі спеціальності "Загальна практика, сімейна медицина". Підготуватися Олександру Торбасу.

 

16:52:48

МАТЮХА  Л.Ф.

Дякую. Шановна головуюча, шановні учасники парламентських слухань, відомий лікар Микола Пирогов сказав: "Спочатку організація, а тоді медицина". Організація нової системи охорони здоров'я повинна орієнтуватись на такі цінності, як життя і здоров'я людини. В центрі цієї системи нарешті має бути пацієнт, а не інтерес медичного закладу і його керівника. А державна політика, її розбудова має бути чітко сформульованою, закріпленою законодавчо, з визначенням принципів і пріоритетів.

Нам рекомендують світовий менеджмент, доказовий менеджмент, Всесвітня організація охорони здоров'я в процесі реформування як шляху до якості зміцнити передусім первинну медичну допомогу як фундамент системи. У нас же досі цей основний вид медичної допомоги не є в пріоритетах, як і престижність сімейного лікаря професії.

Так, сімейний лікар, і взагалі лікар повинен служити пацієнту, і це надважливо. Але при цьому він не повинен думати, як викормити десяток кабанів, щоб дати освіту своїм дітям, як доїхати на третє село, чим доїхати, щоб надати допомогу невідкладну своєму пацієнту.

Отже, компетенції, отже, вмотивованість передусім, економічна зокрема, оснащення. Проблемою залишається демотивація студентів на додипломному рівні і практично відсутність системи безперервного професійного розвитку. Медичні сестри – вони досі виконують функцію писаря при лікареві. Шановні, ми витрачаємо бюджетні кошти на підготовку медсестер, які не здатні працювати самостійно, на відміну від наших колег в зарубіжжі. Не визначені функції медсестри-бакалавра. Отже, підходи до сестринства із підготовки кадрів, із організації, із підняття престижу медсестри в суспільстві потрібно вирішувати.

Амбулаторії. Останні кілька років завдяки відокремленню первинної допомоги від вторинної первинна вперше посіла окреме місце у свідомості керівників галузі та очільників  громад.

Значно покращилась доступність територіальна. Але відсутність наступності, послідовності державної політики вже спровокували деструктивні руйнівні процеси і на центральному, і на регіональному рівні. Закривають амбулаторії і центри, відбуваються спроби знову злити первинну ланку з вторинною. Асоціація була змушена ініціювати разом з представниками громад судові процеси, щоб відстояти право  первинної ланки на  самостійну структуру і фінансування. Отже посадовці усіх суб'єктів державної політики охорони здоров'я від центральних аж до  місцевого самоврядування  повинні нести персональну відповідальність за порушення законодавства.

Наступне. Щоб наповнити професійну спільноту повноваженнями щодо захисту прав пацієнта, необхідне професійне самоврядування і закон щодо цього.

І третє. Запорукою успіху державної політики є продуктивна взаємодія…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 10 секунд. Завершуйте, будь ласка.

 

МАТЮХА Л.Ф. …між професійною асоціацією і центральним органом влади. За останні півроку ми задоволені співпрацею з профільним заступником міністра.

Хотілось би відповісти пані… (Не чути)

 

 ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Ще раз прошу вас дотримуватися регламенту.

Запрошую до слова Торбаса Олександра Михайловича, начальника Управління охорони здоров'я Житомирської обласної державної адміністрації. підготуватися  Андрієві Сердюку. 

 

16:56:47

ТОРБАС   О.М.

Шановна головуюча! Шановні учасники парламентських слухань! До  вашої уваги представлена модель дорожньої карти медичної реабілітації учасників антитерористичної операції в системі охорони… Житомирської області.

Прошу наступний слайд.

Як ми бачимо, основним суб'єктом данної програми реабілітації є учасник антитерористичної операції. Він може бути як з числа мобілізованих, так і з демобілізованих військовослужбовців. Система охорони здоров'я… Учасник АТО попадає або за направленням військового шпиталю, або за направленням лікаря за місцем проживання також може бути і самозвернення.

Прошу наступний слайд.

Ключовим об'єктом початку маршруту для медичного забезпечення є обласна клінічна лікарня, яка проводить первинний огляд пацієнта, визначення маршруту учасника антитерористичної операції, повне клініко-діагностичне обстеження, в тому числі з договорами в приватно-діагностичних закладів і обов'язково консультація психолога. Хочу звернути вашу увагу, що для даної категорії окреме вікно в реєстратурі поліклініки, окремі кабінети поліклініки і окрема лікарсько-консультативна комісія.

Прошу наступний слайд.

Наступний крок, це скерування на лікування та реабілітацію учасників АТО. Для… на третинному рівні 6 лікувально-профілактичних закладів, ви бачите кількість ліжок, яких вистачає повністю, щоб забезпечити потреби для виконання даної програми.

Наступним кроком реабілітації, це вторинний рівень, це вторинний рівень, районні, міські лікарні та територіально-медичні об'єднання.

Прошу наступний слайд.

Окремо в даній схемі хочу зупинитися на стоматологічній допомозі. Якраз ця частина була доповнена до програми, тому що дійсно під час проведення програми ми побачили дуже багато якраз проблем по стоматології.

Розпочинається даний розділ з обласного стоматологічного об'єднання, де проводиться також первинний огляд, визначення об'єму стоматологічної допомоги і зубопротезування, після чого пацієнт скеровується на вторинний рівень, на основні поліклінічні утворення нашої області.

Прошу наступний слайд.

Невідкладною складовою на всіх етапах реабілітації є психологічна реабілітація. Її проводять лікарі-психологи та психотерапевти, які пройшли відповідну спеціальну підготовку. І не можу, як кажуть, не наголосити на тому, що дуже активно тут співпрацюють в системі реабілітації релігійні конфесії, які активно співпрацюють і з системою охорони здоров'я області в даному напрямку.

На наступному слайді, прошу наступний слайд, ви бачите схему відшкодування фактично понесених витрат. Звичайно, це рішення сесії, це розпорядження голови обласної державної адміністрації, після чого кожен місяць збирається профільна комісія при адміністрації, яка затверджує кошти і відшкодовують в лікувально-профілактичні заклади.

І останній слайд.

Результати програми. Хочу сказати, що за період роботи цієї програми пройшло реабілітацію 2 з половиною тисячі учасників АТО на загальну суму 2 з половиною мільйони. Також тут ще є цифри, і хочу…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 10 секунд.

 

ТОРБАС  О.М. Так. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую і вам. (Оплески)

Запрошую до слова Сердюка Андрія Михайловича, президента Національної академії медичних наук України. Підготуватись Василеві Чехуну.

 

17:00:12

СЕРДЮК А.М.

Шановна голово, шановні учасники слухань! Я хочу підтримати яскравий виступ Андрія Олексійовича Реви і почати критикувати моїх колег: міністрів охорони здоров'я різних часів, за винятком нинішнього. Він працює, а ми вже своє відпрацювали, як кажуть.

Шановні колеги, ще у 98 році колегія міністерства розглянула у себе шляхи реформування охорони здоров'я на обласному рівні, зробивши досвід Львівської області прикладом для всієї країни. І це було вірно. Не треба починати зразу з усієї України. Відпрацюйте, він вірно говорив, заступник голови міськради чи облради, вибачте. Давайте зробимо! Що ми зробили з чотирма областями? Нічого не маємо.

Тому, шановні колеги, реформи охорони здоров'я не можуть бути відділені від медичної науки. І ми спрямували наші науки, наукові колективи разом з Міністерством охорони здоров'я, підкреслюю, разом з Міністерством охорони здоров'я на вирішення ряду нагальних проблем охорони здоров'я. І це, в першу чергу, організаційні засади, які є всі ось тут і розписані по роках.

Напрацювання нормативно-правової бази. Це децентралізація управління, створення єдиного медичного простору, реструктуризація мережі лікувально-профілактичних закладів, визначення базового гарантованого рівня ліцензування, акредитації і так далі, і тому подібне, про що вже говорилося з цієї трибуни.

Над чим ми зараз працюємо? Ми маємо прискорити інноваційний розвиток медичної науки на основі державно-приватного партнерства, запровадити грантову форму фінансування установ, персоналізацію фінансування проривних груп науки, а не давати загалом, а там дивіться, – чи попаде йому, чи ні. Опрацювати медико-економічні стандарти надання високоспеціалізованої допомоги. І це далеко не повний перелік наших проблем. Ще з перших днів Революції гідності установи академії долучилися до надання медичної допомоги і значно розширили її в зв'язку з військовими діями.

В клініках академії створений свій шпиталь на 550 ліжок. Працює оперативний штаб під головуванням віце-президента Цимбалюка Віталій Івановича, він тут присутній, який контролює цю важливу роботу. Що ми… Станом на сьогодні проліковано 986 учасників АТО, проконсультовано ще більше.

Що ми втратили за роки незалежності? Медична наука перестала бути престижною галуззю. Молодь не йде в науку, тому, щоб так би мовити… Може 10 секунд надасте?

Тому я вважаю, що нам треба визначити разом з міністерством, я підкреслюю разом з міністерством…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Прошу 10 секунд. Завершуйте.

 

СЕРДЮК А.М. …і посилити ту існуючу співпрацю, і почати працювати разом з асоціаціями. Потрібен професійний контроль на кожному кроці і тоді все в нас буде… (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам. Запрошую до слова Чехуна Василя Федоровича, академіка Національної академії наук України, директора інституту експериментальної патології, онкології, радіобіології імені Кавецького Національної академії наук України.

Підготуватися Оксані Корчинській.

 

17:03:55

ЧЕХУН  В.Ф.

Шановний голово, шановні учасники парламентських слухань! Морально-психологічна атмосфера досить часто визначається не лише  економічними та політичними факторами, а і станом медичної галузі. Тому сьогодні, коли ми обговорюємо причини та підстави реформування медичної галузі варто було б зупинитися перш за все на тих складових, які дійсно турбують суспільство.

Сьогодні ми, коли говоримо про реформування медичної галузі, то і дійсно багато вже говорили, що багато було спроб реформувати медичну галузь, але, на жаль, на сьогодні ми маємо не багато результатів.

Тому перш за все хотілося б зупинитися сьогодні на тих проблемах, які, скажемо, стримують той позитивний рух вперед, який ми задекларували, коли сказали про те, що  ми рухаємося  у європейському  напрямку.

Перш за все і головне, шановні колеги, давайте  згадаємо про те, що гласить  49 стаття  Конституції. Всі свідомі тому, що там записано, а наша дійсність стверджує інше. Виникає питання: чи  не це є першопричиною негараздів у медичній галузі і в  суспільстві в цілому.

По-друге, занепала економіка країни, майже повністю зруйнована система диспансеризації та профілактики патологічних процесів.

По-третє, швидке формування ринкових  відносин привело до того, що… привело до елементів дикого капіталізму, що проявилися  у формуванні касти вибраних лікарів, у яких з'явилися спільні інтереси з фармацевтичними компаніями, що не відповідає сьогодні принципам фармекономіки.  І таких прикладів можна наводити досить багато. Однак, ми чітко задекларували європейський вибір розвитку нашої  економіки.

І тому виникає  чергове питання, чи вистачить  терпіння у суспільства, а у нас з вами – мудрості  і знань і послідовності рухатися у цьому напрямку. Тому, коли йдеться про оздоровлення  медичної галузі, варто до уваги брати думку не лише політиків, громадських діячів, а все-таки фахівців також. Прямо сьогодні… Правда, у нас перевага  надається  менеджерам,  варто дослухуватись до їх думки, але мені здається, що колективний підхід і ті засади, які є, і можливості, які є в державі, і зокрема в   Національній академії наук, яку представляю, варто обов'язково враховувати. Це великий  кладець технологій, які сьогодні не впроваджуються у медичну практику і які, по великому рахунку,  могли б   не лише забезпечити ринок медичної галузі, а  і  стати стартом економічного розвитку нашої держави.

Шановні колеги, я хотів би, щоб в цій  залі ми згадали…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 10 секунд, прошу.

 

ЧЕХУН  В.Ф. Я хотів би, щоб в цій залі ми  згадали  чудовий  вислів,  який  звучить латинню  так: "Salus populi lex suprema esto". "Здоров'я народу –  найвищий закон, тому, шановні депутати… (Оплески) 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Запрошую до слова Корчинську Оксану Анатоліївну першого… народного депутата україни, першого заступника голови Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я.

 

17:07:35

КОРЧИНСЬКА О.А.

Вітаю всіх.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Підготуватися – Володимиру Руденко.

 

КОРЧИНСЬКА О.А. Вітаю всіх. Моя доповідь повинна була присвячена результатам міжнародних закупівель. Позаяк ці результати, на жаль, на сьогоднішній день ми не отримали. Тому хочу побажати або все ж таки надзвичайно просити керівництво Міністерства охорони здоров'я, щоб в наступному році наші міжнародні закупівлі почали відбуватися спочатку року і пацієнти України змогли на зекономлені кошти докупити ліки, які ми розраховували докупити вже в цьому році, а із-за того, що вони відбуваються вже в листопаді, в грудні, на жаль, шансів у пацієнтів України отримати додаткові на зекономлені кошти ліків, на жаль, не буде. Тому хочу присвятити свій виступ тим реформам, котрим не потрібно прийняти окремі закони.

Вчора я працювала цілий день в дитячих лікарнях міста Львова. Була в дивовижному західноукраїнському центрі Львівської області дитячому, котрий є флагманом педіатрії України і є, можливо, зразком для більшості дитячих лікарень. Там 25 років відкрита реанімація і батьки мають абсолютно вільний доступ до своїх діток. Це є показово і нам треба взяти цю модель.

Але, натомість, під час моєї розмови з керівництвом лікарні і волонтерами, котрі прийшли зі мною, коли я попросила в дійсно, на жаль, в жорсткій формі все ж таки дати мені залишки по державним програмам, котрі поступають до лікарні, мені запропонували зробити депутатський запит. На що в онлайні я його зробила. І от тоді я зрозуміла, що, пане міністр, я вас дуже прошу одну маленьку реформу, котра нам з вами буде достатньо одного вашого наказу, кожен місяць з 1 січня 1 і 15 числа, щоб кожна лікарня країни вивішувала на своїх дошках ті залишки державних закупівель, котрі в них в лікарнях є. Це реформа, котра є мізерна, але вона є відкрита і прозора для всіх пацієнтів України.

Більше того, у нас є дві області, де паціентські організації вже провели і зробили онлайн сервіс. Це стосується міста Києва і Одеської області, де пацієнт може набравши, зайшовши на певні сайти, набравши певний телефон, отримати інформацію, які і де є ліки закуплені за державний кошт. Це надзвичайно важлива для нас мізерна реформа, котра в даному разі подарує прозорість і відкритість по відношенню пацієнта. А, по-моєму, нічого важливішого для пацієнта не може бути.

 Іще хотіла на завершення вам сказати. Ви саме чемна аудиторія в цьому залі, котру я бачила за рік. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, пані Оксано.

Мушу вам сказати, що парламентські слухання це завжди найчемніша аудиторія, Це я можу вже з досвіду сказати. Це правда, аудиторія парламентських слухань.

Запрошую до слова Руденка Володимира Васильовича, директора Всеукраїнської громадської організації "Аптечна професійна асоціація України". І підготуватися Костянтину Яринич.

 

17:11:05

РУДЕНКО  В.В.

Шановні учасники засідань, одна з головних проблем, яка на сьогодні негативно впливає на діяльність фармацевтичної галузі та обігу лікарських засобів – це відсутність державного регулятора. Держлікслужба знаходиться в процесі реорганізації та немає керівництва, що фактично призупинило її роботу. Як наслідок, ми отримали аптеки, що відкривались без ліцензії, які працюють без спеціалістів з фармацевтичною освітою А, отже, мають всі умови для реалізації неякісної продукції. Це реальна небезпека, в якій сьогодні опинились пацієнти. Крім того, через недієздатність державного регулятора неможливо прийняти нові ліцензійні умови. Вирішувати ці проблеми потрібно негайно. Аптечна професійна асоціація України просить Верховну Раду звернутись до Кабміну та МОЗу з вимогою завершити реорганізацію Держлікслужби. Метою прийняття та затвердження нової редакції ліцензійних умов є не тільки встановлення правил ведення фармацевтичної діяльності, але підняття її стандартів до європейського рівня. Наприклад, можливість відповідального зберігання лікарських засобів. Ми підтримуємо цю діючу норму та вважаємо за потрібне, крім збереження в ліцензійних умовах, внести її до Закону про лікарські засоби, що забезпечить реалізацію альтернативних шляхів постачання  лікарських засобів напряму від виробника до аптечних закладів, минаючи посередника, а отже і знизить ціни.

Фармацевтична галузь – це соціальна галузь. Ми, представники професійних та аптечних асоціацій, вбачаємо потребу та можливість об'єднання з метою саморегуляції нашої діяльності. Такий досвід є у багатьох європейських країнах. Відповідно, від підвищення стандартів діяльності виграє  в першу чергу пацієнт, ради якого ми працюємо. Саме тому, впровадження самоврядування у фармацевтичній діяльності є  необхідним та важливим кроком. Однак, підходити до його введення потрібно зважено.

Акцентую увагу, що проект Закону про фармацевтичне самоврядування, який внесений на розгляд до Верховної Ради, написаний під діяльністю однієї нещодавно створеної громадської організації.  Важливо, аби самоврядування сьогодні не стало частиною  корупційної складової і  не працювало на чиїсь бізнес інтереси. В законі   має бути прописана процедура створення та здійснення  її діяльності: обрання керівництва, порядок ведення  реєстру фахівців, делегування державою  повноважень, контролю  за їх   реалізацією. Самоврядування  в першу чергу має  нести в собі бажання захищати професійні інтереси, впроваджувати  належну аптечну практику, вболівати  за доступність  лікарських засобів та надавати пацієнтам кваліфіковані фармацевтичні послуги.      

Інший акцент фармацевтичної галузі  - це потреба  в прийнятті  нової редакції Закону України про лікарські засоби. Однак, детально  проаналізувавши всі основні розділи   наявних  проектів зазначеного закону,  ми пропонуємо розширити  перелік регламентованих законопроектом питань, або прийняти закон більш широкого профілю, про фармацевтичну   діяльність. Прийняття такого закону унормує правила ведення фармацевтичної діяльності, зменшить кількість  аптек,  які працюють без дотримання стандартів, підвищить рівень фармацевтичної галузі країни в цілому та стане запорукою європейського рівня  впровадження  аптечної діяльності, виробництва та дистриб'юції.

Виходячи   з наведеного…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  10 секунд,  будь ласка, завершуйте.

 

РУДЕНКО В.В. Виходячи з наведеного ми готові і хочемо впроваджувати нові стандарти, регулювати себе та  реформувати галузь. Прохання допомогти в цих прагненнях та співпрацювати. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую вам. (Оплески)

Запрошую до слова Яриніча Костянтина Володимировича народного  депутата України члена депутатської  фракції  "Блок Петра Порошенка". Підготуватися  Ігорю Шурмі. 

 

17:14:47

ЯРИНІЧ К.В.

Доброго дня, шановні колеги, друзі, шановна головуюча! Мені дуже приємно, що я від імені свого колективу, від імені лікарів тут присутній сьогодні з вами і маю можливість як лікар, практикуючий лікар, сьогодні заслуховувати ці питання, найважливі для нашої реформи.

У мене дійсно три хвилини, я не знаю наскільки я встигну все-таки розкрити питання, яке для мене досить важливе, але все-таки буду намагатися.

Відповідно до затвердженого Указом Президента стратегії сталого розвитку Україна-2020, одним з першочергових завдань порядку денного розвитку країни є системне реформування охорони здоров'я, здатною забезпечити якісне та доступне медичне обслуговування для всіх громадян. У світовій практиці це завдання вирішують через налагоджені механізми державного приватного партнерства. Для того, щоб такий механізм повноцінно запрацював інвестор повинен розуміти, яку частку вартості послуги наданої пацієнту йому компенсує держава. Необхідно надати медичному закладу статус, який би забезпечив його автономність та самоврядування, а також перейти на фінансування за принципом: "гроші йдуть за пацієнтом". В кінцевому результаті виграють всі: пацієнт отримає якісні і доступні медичні послуги, держава – відновлену інфраструктуру та новітнє обладнання, інвестор – дохід, а лікарі і медичних персонал гідну заробітну платню.

З вашого дозволу я перейду до досвіду Кіровограду, округу якого я обраний народним депутатом. Я пишаюсь тим, що сьогодні Кіровоград з впевненістю можна  назвати одним з перших міст, яке почало залучати іноземні інвестиції через механізм державного приватного партнерства.

17 червня цього року на базі Кіровоградського обласного онкологічного диспансеру, головним лікарем якого я мав честь бути, було відкрито унікальний, для всієї країни, український центр томотерапії. Це технологічний, організаційний прорив для всієї онкологічної служби.

Інвестором центру томотерапії стало словацьке підприємства в закладі встановлено новітнє американське, шведське та японське обладнання. Працюють три десятки фахівців, всі пройшли навчання за кордоном.

Зі своєї сторони держава в особі обласної ради надала згоду на передачу однієї тисячі квадратних метрів онкологічному диспансеру в довготермінову оренду на пільгових умовах для реалізації проекту. При цьому однією з вимог такого партнерства, на чому я особисто наполягав і наполягаю, я безкоштовне лікування діток з усієї Кіровоградської області. Це соціальний внесок центру у справу по боротьбі з раком на Кіровоградщині, яка має один із найвищих рівнів захворюваності в державі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я вас прошу, 30 секунд, я, на жаль, більше не можу вам дати часу.

 

ЯРИНІЧ К.В. …даний проект, щоб показати суспільству, як галузь повинна розвиватися. Це наочна модель, за якою держава оплачує послуги, а інвестор забезпечує можливість  для реалізації лікування.

Як наслідок, вже сьогодні в засобах масової інформації згадка про Кіровоград лунає набагато частіше. Саме тому, користуючись нагодою, я офіційно звертаюсь до Олександра Квіташвілі з пропозицією об'єднати зусилля міністерства, Кіровоградської обласної державної адміністрації, обласної та міської рад та разом реалізовувати  бачення міністерства з реформування галузі на Кіровоградщині як пілотного проекту. Ми прагнемо довести всій країні ефективність та правильність даного вектору розвитку.

Дякую за увагу і особливо дякую нашому колезі, який сьогодні виступав, Реві Андрію Олексійовичу, заступнику міського  голови Вінниці, який сказав досить важливі речі, які, я так думаю, ми ще довго і довго будемо цитувати… (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Запрошую до слова Шурму Ігоря Михайловича, народного депутата України, члена депутатської фракції Опозиційний блок. Підготуватися Ірині Синюті.

 

17:19:20

ШУРМА І.М.

Шановні учасники парламентських слухань, передусім я хочу звернутися до всіх медичних працівників України, лікарів, медичних сестер, молодшого медперсоналу, які сьогодні працюють в умовах хронічного недофінансування, в дуже складних умовах, але, тим не менше, виконують свою місію, лікують людей і зберігають їм життя.  Дякуємо їм.

Люди хочуть жити, люди хочуть довго  жити. Люди хочуть, щоб діти не вмирали, новонароджені, щоби не вмирали матері. Люди хочуть змін в охороні здоров'я. Люди, які надають медичні послуги, вже набридло їм бути злидарями, вони хочуть отримувати гідну заробітну плату, а це означає, що всі хочуть реформи. Хочуть реформи всі? Хочуть. А реформи йдуть? Не йдуть. А чому реформи не йдуть? А тому що кожна реформа буде підтримана тоді, якщо її будуть підтримувати ті люди, які будуть її впроваджувати. А для цього міністерство, яке є ініціатором і генератором реформ, повинно почути практичних професіоналів охорони здоров'я. Але воно живе своїм життя, а регіональна медицина живе своїми проблемами. Як можна почути проблеми регіону, якщо за весь період часу не проведено жодної колегії Міністерства охорони здоров'я? І те, що ви провели, пане міністр, це не була колегія, бо хто знає, що таке колегія, то це була лекція Прем'єр-міністру. Почуйте людей і тоді ваші ініціативи будуть підтримані знизу і тоді те все легше пройде у сесійному залі.

А сьогодні комунікація взагалі відсутня. Ви прекрасно починали свою роботу, ви зустрічалися з людьми, там було ваше бачення розвитку охорони здоров'я, ви навіть розказували всякі смішинки про розетки про 220 вольт, що не потрібні трудові книжки, про декларації, які не потрібні. Але це все можна було простити, коли люди чули про те, що буде реформа. Ні ваші сотенні брифінги, поодиночні, ні прес-конференції, ні ваші заступники не замінять вам живого контакту з трудовими людьми. Вони вам скажуть, де є проблема, бо сьогодні є 27 регіонів і там є 27 проблем.

Щоб приступити до реформи, людям потрібно говорити правду. Реформа – це не сьогодні і не завтра, це все брехня. У нас було 28 міністрів, у нас було 28 реформ, а сьогодні ми стоїмо там, де ми стояли. Сьогодні людям треба сказати, що системна робота, яка потребує трьох, п'яти, десяти років, щоб люди знали куди їм іти.

Для того, щоб робити реформу, необхідно виконувати сьогоднішнє законодавство. Що ми маємо на сьогоднішній день? Це хоч щось підтримує, ми маємо революційний Закон про екстрену медичну допомогу. Його впроваджують? Ні. Цього року було 30 мільйонів на диспетчерські. Вони   впроваджені? Ні. А далі я відповім про Монреаль. А ви знаєте, чому у нас не доїжджає екстрена допомога за 10 хвилин? А тому що закон не впроваджений. Впроваджуйте закон – і буде вона у вас доїжджати до 10 хвилин. І наша модель, українська, буде однією з найкращих.

Ми говоримо про…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 10 секунд.

 

ШУРМА І.М. Я не встигну за 10 секунд. Якщо зал мені дозволить, я скажу, що потрібно ще робити.

Нам потрібно на сьогоднішній день боротися з материнською і малюковою смертністю. Ми мали…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Пане Ігорю… Ви розумієте, зал може дозволити, але в нас більшість учасників не зможуть виступити, ті, які йдуть після вас. Я вас дуже прошу: ще 10 секунд – і, будь ласка, завершіть. Всі знають регламент, він є 3 хвилини.

 

17:23:07

ШУРМА І.М. Я вам скажу, що мені не вистачає розповісти про своє бачення першочергових кроків, я їх опублікую в "Голосі України". Але якщо не буде соціального захисту медичних працівників, якщо вони не будуть знати, куди ми йдемо, нічого у нас не вийде… (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Запрошую до слова Ірину Сенюту, завідуюча кафедри медичного права Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, президент Всеукраїнської громадської організації "Фундація медичного права та біоетики України". Підготуватися Ірині Сисоєнко.

 

17:23:45

СЕНЮТА  І.Я.

Дякую. Вельмишановні учасники парламентських слухань, якщо говорити про реформу системи охорони здоров'я, варто відзначити, що на сьогодні відбувається фрагментарно реформа і немає єдиної, цілісної нормативної мапи.

Якщо ми говоримо про… говорити словами Нікколо Макіавеллі: "Немає справи більш важкої, небезпечної, сумнівної, аніж заміна старих порядків на нові". І Україна вибрала для себе цю реформу, новий порядок, і базуватись він, напевно, повинен на системі координат міжнародних стандартів. Це охорона здоров'я у всіх політиках держави, як визначено в Угоді про асоціацію, а також те, що система охорони здоров'я повинна бути орієнтована на людину та її права, як визначено в програмі ВООЗ "Здоров'я – 2020".

Наступне. Якщо говорити про пропозиції конкретні, це необхідно пришвидшити ратифікацію міжнародних зобов'язань, які взяла на себе Україна. Є підписані численні міжнародні документи, які Україна сьогодні не ратифікувала. Як для прикладу, Конвенція про права людини та біомедицину, а також факультативний протокол до міжнародних економічних та соціальних, культурних прав. Це є дуже важливі документи, які забезпечують реалізацію прав людини, а також дадуть нові механізми для громадян України.

Наступне, якщо говорити, це основи законодавства України про охорону здоров'я і зміна не тільки інституту закладу охорони  здоров'я чи  зміну ландшафту фінансування, а також дуже важливо поміняти і  внести зміни до правового статусу людини і громадянина, оскільки там є чимало контраверсій і суперечностей.

Обов'язково потрібно гармонізувати ті нормативні новели, які сьогодні є, з Конституцією України і внести зміни до статті 49 Конституції України.

Важливо привернути увагу і до Рекомендацій Комітету ООН з питань економічних, соціально-культурних прав, коли було вказано про те,  щоб пришвидшити прийняття закону про страхування медичне з обов'язковим гарантуванням безоплатного рівня медичної допомоги.

Наступне це є Закон "Про лікарське самоврядування", про який сьогодні не раз говорили. 

Враховувати потрібно і правову позицію Європейського суду з прав людини, який чітко вказав про те, що цей…   самоврядна організація – це є інститут  публічного права, створений законодавцем. І дуже важливо, тому що мета такої самоврядної організації цей захист охорони здоров'я. і також це є публічний контроль за  професійною громадськістю медиків.

І медичний нейтралітет. В умовах сьогодення, який є захист медичних працівників  в умовах збройних конфліктів, а також надзвичайних ситуацій для того, щоб забезпечити захист прав людини є дуже важливо. І тому  це має бути відображено в  основах законодавства, Кримінальному кодексі, оскільки це є дуже важливою на сьогодні  проблематикою для України. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую дуже, пані Ірино.

Запрошую до слова Сисоєнко Ірину Володимирівну, народного депутата України,  заступника голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я, члена депутатської фракції політичної партії "Об'єднання "Самопоміч".

Підготуватися Радмилі Гревцовій.

 

17:26:57

СИСОЄНКО І.В.

Шановні колеги! За рік роботи Верховної Ради, на  жаль, ми не прийняли жодного законопроекту, який би, дійсно, був направлений на реформу охорони здоров'я.

Під час звіту уряду  Прем'єр-міністр вперше наголосив на необхідності термінових змін в медичній сфері.

Видатки на охорону здоров'я в Україні в середньому складають 3,8 відсотків від ВВП, тоді як в інших країнах не менше 7-и. Якщо держава не може збільшити фінансування, то ми зобов'язані ефективно використовувати ті кошти, які в нас є.

Фінансування медичних установ повинно відбуватися по принципу оплати за кількістю та якістю наданих послуг. Це безпосередньо вплине і на збільшення заробітної плати в медичних працівників, яка має пропорційно залежати від кількості пролікованих пацієнтів.

У форматі децентралізації країни потрібно фінансування віддати до місцевих бюджетів, закупівля лікарських засобів, медичного обладнання повинно відбуватися безпосередньо з місцевих бюджетів, з урахуванням потреб конкретної громади, як результат знищення бюрократії та корупції МОЗ під час тендерних закупівель лікарських засобів.

І про атестацію лікарів. Цю функцію необхідно передати від держави до професійних самоврядних організацій, щоб саме вони були зацікавлені і самостійно організовували підвищення кваліфікації медичних працівників, захищали їх інтереси та активно працювали над мінімізацією лікарських помилок.

За даними ВООЗ кожного дня в Україні саме через лікарські помилки помирає 6 – 7 людей, 20 стають інвалідами. З огляду на це ми повинні побудувати баланс між створенням належних умов для медичних працівників належної достойної заробітної плати, з іншої сторони захистити права пацієнта.

Згідно діючого законодавства, відповідальність перед пацієнтом несе медичний заклад, який є бюджетною установою, і це майже не дає можливості пацієнту ані притягнути лікаря до відповідальності, ані одержати відшкодування коштів заданих збитків.

Не можна ігнорувати факт, що в Україні 2 мільйони 800 тисяч людей з обмеженими можливостями, 124 тисячі учасників АТО, і це всі ті люди, які потребують постійної та комплексної реабілітації.

І саме головне. В нашій країні 8 мільйонів дітей, здорових серед них кожного року все менше, подвоїлась кількість вроджених патологій. Лише половина школярів здорові, а серед випускників шкіл 90 відсотків мають проблеми зі здоров'ям. За моєї ініціативи пройшов круглий стіл про охорони материнства і дитинства, де чітко визначили необхідність збереження спеціальності педіатр в рамках розвитку сімейної медицини. І обов'язковим є прийняття державної цільової програми по охороні здоров'я дітей…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу, завершуйте, будь ласка.

 

СИСОЄНКО І.В. І обов'язковим є прийняття державної програми по охороні здоров'я дітей та підлітків, і репродуктивного здоров'я нації на 2017–2027 роки. Всі ми, народні депутати, маємо усвідомлювати, що ніякі законопроекти не мають такого значення, як саме медична реформа, бо саме від неї залежить життя та здоров'я кожного з нас.

Дякую за увагу. (Оплески)

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України

А.В.ПАРУБІЙ

 

17:30:40

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дуже вам дякую.

До слова запрошується Гревцова Радмила Юріївна, директор Навчально-наукового центру медичного права Київського національного університету. Приготуватись: Вахненко Лариса Михайлівна. Будь ласка.

 

17:30:50

ГРЕВЦОВА Р.Ю.

Шановний пане головуючий, шановне товариство! Здоров'я і родина – саме ці цінності за результатами соціологічних досліджень є найважливішими для українців. Що маємо зробити, аби система охорони здоров'я дійсно стала на службі здоров'я людини і громадського здоров'я? Насамперед слід чітко визначитися з тим, як виглядатиме реформована система охорони здоров'я. І логіка законотворення має випливати з архітектури реформ.

По-друге, маємо закласти наріжний камінь у фундамент системи охорони здоров'я, а це цілі цінності, принципи та пріоритети. Ті положення, які наразі містяться в Законі "Про засади внутрішньої і зовнішньої політики" та в основах законодавства України про охорону здоров'я, вже не виконують функцію орієнтирів реформування. Тож особливого значення набуває належне законодавче закріплення засад державної політики охорони здоров'я.

По-третє, маємо знайти вихід із замкненого кола, яке утворилося навколо 49 статті Конституції України. І відповідь на цей виклик знаходиться не тільки у площині реформи охорони здоров'я, а й у площині конституційної реформи.

По-четверте, слід звернути увагу на таку важливу складову системи охорони здоров'я  як громадське здоров'я, законодавчо визначивши основи побудови системи громадського здоров'я в Україні.

Далі. Особливого значення набуває інтеграція послуг, що надаються в системи охорони здоров'я і послуг в системі соціального забезпечення. На виконання вимог Угоди про асоціацію між Україною і ЄС вітчизняне законодавство, що регулює відносини в усіх секторах економіки має врахувати принцип – охорона здоров'я в усіх політиках держави.

По-шосте, мають бути чітко ідентифіковані точки напруженості, які зменшують інвестиційну привабливість галузі охорони здоров'я, які ускладнюють діяльність закладів охорони здоров'я усіх форм власності.

І зняття цих точок напруженості знаходиться не тільки у площині реформи системи охорони здоров'я і законодавства про охорону здоров'я, а й інших галузей законодавства. Це вимагає комплексного підходу. І маємо надію, що проект рекомендацій парламентських слухань, які ми з вами маємо, враховує ці моменти.

По-сьоме, визначаючи широкий перелік прав пацієнтів законодавство, на превеликий жаль, не містить ефективних механізмів реалізації цих прав.

Крім того, захищеність прав пацієнтів залежить від захищеності прав лікарів, і ключовим інструментом у цьому має бути самоврядування в охорони здоров'я.

До речі, як адвокат скажу, що приклад професійного самоврядування в Україні вже є, він запроваджений Законом України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".

По-восьме, знаходячись на порозі біоінформаційної доби слід ратифікувати Конвенцію про права людини і біом

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Перепрошую. Скільки вам ще? 10 секунд, будь ласка, для завершення.

 

ГРЕВЦОВА Р.Ю. Нарешті зверну увагу на важливість врахування євроінтеграційного порядку денного та глобалізаційного контексту.

Нещодавно аналітики Economist Intellingence Unit представили дослідження в якому… (Мікрофон вимкнено)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Радмила Юріївна, вас вже не чути.

 

ГРЕВЦОВА Р.Ю. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую  дуже вам.

Шановні колеги, у нас лишилося виступаючих більше, ніж у нас час передбачений для слухань. І тому, коли ми закликаємо до  регламенту, це виключно із-за поваги до тих людей, які мають виступити і які чекають свого виступу. Я дуже вас прошу намагатись базові думки  сконцентрувати в  3 хвилини, які відведені для виступу. І дуже вас прошу не перевищувати регламент, тим більше ваші доповіді будуть усіх опубліковані. Я ще раз закликаю усіх поваги до  інших учасників наших слухань.

І зараз я запрошую до слова Вахненко  Лариса Михайлівна, президента  Міжнародної громадської організації "Асоціації безкорисливого  донорства крові "ПоКроВа". І приготуватись Корнацький Василь. Будь ласка.

 

17:35:38

ВАХНЕНКО  Л.М.

Уважаемые участники парламентского слушанья,  проблемы службы крови во время АТО  приобретает особый смысл и особую важность. У нас нет единого  руководства  и не было пока в службе крови, поэтому  во время самых даже тяжелых военных действий можно было заметить как мирные жители сдают как в обычном порядке 1-2 донора, а в госпиталях доходили доноры  до  100  человек в сутки.

Но зато  Минздрав, при участии Минздрава закрывались  в это время станции,  производственные отделы станций переливания крови. Мы перестали делать кровеостанавливающие препараты. И волонтеры  вынуждены были доставать "Селокс", импортный препарат,  и перевозить его солдатам. А наши холодильники в наших станциях переливания переполнены плазмой до сих пор. В результате  Национальный     координационный комитет содействия противодействию коррупции  направил  письмо в  Минздрав помочь сохранить  киевское производство. На что Минздрав отвечал упорно: они не нашего подчинения, они нами не финансируются, то есть  такая пассивная ре акция Минздрава.  В результате оказалось, что тонны плазмы, которые  гниют в этих холодильниках, часть  из них   закупает "Биофарма", частное предприятие "Биофарма", а остальная часть утилизируется.

Мало того, "Биофарме" Минздрав разрешил, дал разрешение Кабинету Министров экспортировать кровоостанавливающие препараты и препараты из крови и, что не разрешается нашими документами. У нас есть 2 закона, которые запрещают экспортировать препараты крови, если населению их не хватает. И, тем менее, экспорт, увеличился экспорт препаратов крови "Биофармы" и 760 упаковок, 1000 упаковок 8 фактора, который нужен нашим гемофиликам пошел на экспорт, альбумин пошел на экспорт огромными количествами. А у нас недавно гемофилики были на митинге и просили: "Нам не хватает кровоостанавливающих препаратов". Почему такие привилегии к "Биофарме"? Та, потому что у них спонсоры, у них их инвесторы это миллиардеры Хмельницкий и Ефименко, это американский инвестор, Horizon CapitalЯресько, основанный Натальей Яресько и Голландский банк развития их финансирует. И благодаря этим инвесторам они захватывают службу крови, Сумская, Житомирская почти пошли под их контроль.

Значит, я считаю, что нужно, что нам необходимо сейчас для службы крови, крайне необходимо.

Первое. Сделать крове безопасной. Для этого необходимо немедленно ввести генотестирование (ПЦР).

Второе. Реорганизовать одну из лабораторий, мне буквально совсем чуть-чуть, создать референс-лабораторию, которая

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 30 секунд.

 

ВАХНЕНКО  Л.М.проверяет тест-система. У нас невозможно, нельзя дальше монополизировать тестирование крови некачественными отечественными тест-системами.

Провести аудит потребности препарата крови. Дать депутатский запрос и Минздрав с требованием разъяснит откуда взяты вот эти цифры обеспеченности населения.

И создать Национальный центр службы крови независимый, который будет подчиняться Кабинету Министров, который будет регулировать, координировать всю службу крови вместе с ведомственными структурами.

Ну, и создать, подготовить договор для контрактного фракционирования  крови. Спасибо. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Будь ласка, Корнацький Василь Михайлович, головний лікар Національного наукового центру "Інститут кардіології". 

Підготуватись Іонову  Максиму Миколайовичу. Будь ласка.

 

17:39:37

КОРНАЦЬКИЙ В.М.

Високоповажні народні депутати, вельмишановні колеги, мій практичний досвід більше 40 років керівника закладу охорони здоров'я, на жаль, дає підстави з великою пересторогою відноситись взагалі до поняття реформи. Бо за останні 25 років так зване реформування охорони здоров'я фактично було прилаштуванням ще існуючої системи охорони здоров'я до того реального можливого фінансування, яке було на той чи інший період. 25 років і 20 міністрів здійснили уже 20 реформ. Як показує досвід кожна послідуюча була не краща, м'яко кажучи, від попередньої. І тому я думаю, що, напевно, нам виходячи із того… Прошу слайд. Виходячи із того, що формування здоров'я і його збереження фактично складається, сьогодні вже про це говорилося, із чотирьох складових це: природні фактори, генетичні, екологічні, кліматичні. Це соціально-економічні фактори, бо здоров'я, це є товар, який має свою ціну. Це кінець кінцем умов праці, де проходить більша частина нашого життя. І на кінець наших здавалось би медичних закладів основ. Але, прошу слайд. Значить, при цьому важливо враховувати те ресурсне забезпечення системи охорони здоров'я, бо просто так нічого немає. І, якщо щось зробити, треба мати за що. Так ось, виходячи із цього, на мою думку, більш, напевно, було б доцільно розглядати як адаптацію системи охорони здоров'я, слідуючий слайд, до цих умов.  Оскільки система охорони здоров'я не появилась ні сьогодні вранці, ні позавчора. З середини 19 століття вона формувалася як, спочатку, земська медицина, потім  цехова, дільнича. І ми багато там працювали з вами. На кінець зі зміною суспільно-політичних відносин рішили, що буде сімейна. Як би ми її не називали – це первинна медико-санітарна допомога. І вона повинна просто бути реальна в тих умовах надання де, значить, ми в даний час живемо.

Друге питання стоїть відносно послуг: доки будуть послуги, до тих пір  і буде  такий рівень здоров'я.

І останнє. Я хотів просто звернути, прошу далі слайд,  30 секунд лишилося, прошу слайд далі. Значить, на тій законодавчі основі, яка виходячи із цього, повинна  бути зроблена – оце, напевно і буде  основою реформ. Тобто, перш за все, економічна зацікавленість людей бути здоровими в даний час, відповідальність за збереження  і втрату здоров'я.

І якщо ми говоримо, скажемо про страхову медицину, по-перше, таку…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.   Будь ласка, 30 секунд, звершуйте.

 

КОРНАЦЬКИЙ В.М. Спасибі.

Вона повинна  бути хоча би з  персоніфікованими рахунками. А взагалі, медицина  повинна  бути багатоукладна, різноджерельна і якщо говорити про якість, то вона повинна, перш за все, відповідати тим ресурсами, які даються. А з другої сторони,  безумовно  і етичною  поведінкою лікарів.

Спасибі за увагу. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую дуже вам.

До слова запрошується Іонов Максим Миколайович голова Громадської ради при МОЗ  України.  І підготуватись Затолокіну Олександру Петровичу.

 Будь ласка.

 

17:43:31

ІОНОВ  М.М.

Доброго дня, шановний головуючий. Доброго дня, шановний міністр. Доброго дня, шановні присутні.  

Я на сьогодні готував доповідь, але м'яко кажучи, я її згорнув тому, що більшість присутніх тут з вас зазначають про одну головну суцільну проблему: впровадження реформи системи охорони здоров'я. На превеликий жаль, ми цього процесу зараз не спостерігаємо.

Ми мали можливість прослухати доповідь міністра. Це, скоріше, виглядало як сповідь людини з бажанням щось зробити і яка потрапила в українські крамольні реалії, в западню, і не має виходу як з цього.. немає шляхів вирішення цього… виходу з цієї ситуації.

На сьогоднішній день ми реально маємо чіткі визначення, цілі реформи, їх всі знають – це зміна системи фінансування, це медичні послуги і контроль якості, це державні закупівлі лікарських засобів і вакцинація. До речі, вакцинації вже слід відносити на рівень національної безпеки держави. І це впровадження нової системи громадського здоров'я.

Які ще потрібно пропозиції вносити і скільки ще можна концепції, стратегій і вислуховувати всього цього, на протязі стільки років, щоб відповісти на одне питання, я закликаю вас всіх на нього відповісти: коли, на решті, буде впровадження реформи системи охорони здоров'я? Я вам дуже дякую. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую вам.

До слова запрошується Затолокін Олександр Петрович, науковий керівник програми і стратегічного планування в Україні. Підготуватись Москаленко Ярослав.

 

17:45:54

ЗАТОЛОКІН  О.П.

Шановний пане голово! Шановні учасники парламентських слухань! Дякую за запрошення і за можливість висловити свою позицію і дозвольте акцентувати вашу увагу на декількох аспектах проблеми, яка сьогодні розглядається.

По-перше, діяльність місцевих органів влади з розроблення та впровадження місцевих програм охорони довкілля. І, по-друге, співпраця місцевих органів влади з міжнародними організаціями донорами щодо залучення міжнародної технічної допомоги для їх фінансування в умовах хронічного недофінансування галузі, про що сьогодні ми проговорювали.

Особливо нагальною проблемою постала для внутрішньо переміщених осіб і я хотів би саме на цьому акцентувати вашу увагу. Які вже протягом року не можуть знайти себе у місцевих програмах охорони здоров'я, у містах і районах, де вони зареєструвалися. Хоча  саме держава взяла на себе зобов'язання надавати їм необхідну медичну допомогу. Так, наприклад, місту Сєверодонецьку чисельністю населення 123 тисячі на 2016 рік доведена медична субвенція в розмірі 87 мільйонів  гривень, а на 50 тисяч ВПО, які зареєстровані сьогодні в місті, не доведено зовсім. Зерро. І не зрозуміло, де ці гроші ВПО, десь, принаймні, 40 мільйонів гривень сьогодні бігають по Україні. Виникає цілком слушне запитання, чи центральна влада  хоче дискредитувати таким чином місцеве самоврядування, або створюється нова корупційна модель "зароби на ВПО".

Аналіз діючої практики фінансування місцевих програм охорони здоров'я засвідчує, що органи місцевого самоврядування, практично, не знайомі і не використовують механізми  для процедури співфінансування цих програм за участі міжнародних організацій-донорів, організацій системи ООН та Європейського Союзу.

Вся сукупність  цих та багатьох інших чинників не сприяє проведенню  прозорої та зрозумілої реформи охорони здоров'я, насамперед, для внутрішньо переміщених осіб, яких, за офіційними даними, сьогодні налічується понад півтора мільйони. Вони на своєму прикладі бачать, що гроші на їх медичне обслуговування, на жаль, у Державному бюджеті на  2016 рік не передбачаються. Їм не варто очікувати у наступному році, що запрацює модель "гроші ходять за ВПО".

На пошук можливих шляхів вирішення цих проблем був спрямований проект у Луганській області. Тому я сьогодні хочу надати пропозиції, насамперед, Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я: при прийнятті Державного бюджету на 2016 рік передбачити у медичній субвенції медичним бюджетам на 2016 рік окремий рядок "Фінансування медичної допомоги ВПО (внутрішньо переміщеним особам)"; Комітету Верховної Ради  також підтримати ініціативу районів і міст Луганської області та надати їм практичну допомогу у реалізації пілотного проекту "Організація пільгового забезпечення ВПО лікарськими…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  10 секунд, будь ласка.

 

ЗАТОЛОКІН  О.П. … передбачає пряму поставку лікарських засобів комунальним закладам охорони здоров'я за участю міжнародних організацій-донорів. ПРООН, ЮНІСЕФ, ВОЗ за участю

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую вам. (Оплески)

До слова запрошується Сошинський Сергій Олегович, голова профспілки медичних сестер України.

І підготуватися Котуза Андрій Степанович.

Будь ласка.

 

17:49:39

СОШИНСЬКИЙ  С.О.

Доброго дня, шановна громада! Чим цінна медсестра? Про це може сказати будь-який лікар і будь-який пацієнт. В Україні існує ціла армія медсестер – більше 400 тисяч людей. Я чув, що пробують створити міністерство для учасників АТО, а чи не варто поговорити про міністерство медсестер? Сьогодні в виступі.. сьогодні з виступів тільки три людини згадали про медсестринство взагалі. Унікальне завдання медичної сестри – надавати допомогу людям і  робити так, щоб пацієнт якнайскоріше отримав свободу. Це сказала Вірджинія Хандерсон – одна з провідних фахівців медсестринства минулого сторіччя і її почули в більшості країн світу, но тільки в Україні. Але я впевнений, що  із сьогоднішнього дня ви будете згадувати про медсестер і ми із медсестрами вам обов'язково про це допоможемо.

За гроші. До двох тисяч гривень отримує медсестра на сьогоднішній день заробітної платні. Чи ви довірите свою дитину або свого онука медичній фахівцю, який отримує менше двох тисяч гривень? Чи ви бачили останні, наприклад, два роки очі медсестри, яка вставила, поставила катетер двомісячній або дворічній дитині? Невже в тих очах написано: а де гроші? В тих очах написано: як прожити дальше? Медсестри стали рабами лікарів і рабами суспільства і вони втікають з професії. За різними даними, уходить достатньо велика кількість медсестер, які в Україні навчаються, але... І в Україні треба зараз максимально говорити зараз про це, щоби збільшити зарплату медичних сестер. Я говорив з багатьма мерами міст, вони на це погоджуються, тобто на місцевому рівні розуміють, що медсестри на сьогоднішній день виживають, вони живуть на межі бідності. Ці гроші, які медсестрам дадуть підняти заробітну платню, вони лишаться в економіці України, звичайно, від того не виграє жоден олігарх, але ці гроші знову вернуться в регіон.

Освіта та самоврядування. ВОЗ наголошує на тому, що медсестри – реальний потенціал, який може задовольнити потреби населення в медичній допомозі, яка економічно обґрунтована. У більшості країн світу існує законодавство, яке врегульовує самоврядування, яке дає співпрацю із асоціаціями і профспілками. Попередній аналіз можливостей Євросоюзу, допомоги Євросоюзу показав, що Євросоюз готовий допомогти Україні, допомогти медсестринству в розвитку. Ми говоримо про 200-300 мільйонів гривень, які Євросоюз протягом найближчих років готовий надати Україні для того, щоб довчати медсестер. У нас на сьогоднішній день медсестри не мають бакалаврського рівня, ви це знаєте прекрасно.

Україна щороку витрачає близько мільярда гривень на освіту медсестер, які фактично не потрібні системі, і це треба міняти.

Відбулася розмова з представником міністерства, заступником міністра паном Шафранським, з яким ми знайшли порозуміння. І, я впевнений, в найближчий час Міністерство охорони здоров'я зробить все для того, щоб медсестринство отримало сильну підтримку і мало нарешті свою програму розвитку, яка востаннє була підписана ще міністром Поляченком.

"Коли я більше не буду спогадом, а тільки іменем, маю надію, мій голос зможе продовжити роботу всього мого життя", - так сказав…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 10 секунд, будь ласка.

 

СОШИНСЬКИЙ  С.О. …сказала Флоренс Найтінгейл. Я думаю, що якщо всі можновладці, всі депутати, всі працівники системи охорони здоров'я будуть так вважати, ми відбудуємо цю країну. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Котуза Андрій Степанович, виконавчий директор Української асоціації якості медичної допомоги. Підготуватись – Чижмарь Юрій.

І я нагадую: у виступах дуже рекомендую, власне, давати пропозиції щодо стратегії і давати свої рекомендації, і на тому концентрувати свою увагу під час виступів. Будь ласка.

 

17:53:24

КОТУЗА  А.С.

Високоповажний головуючий, вельмишановні учасники парламентських слухань! Перш ніж перейти до змісту доповіді, дозвольте виказати вам шану за надану можливість виступити перед вашою шанованою та авторитетною аудиторією.

Сьогодні практично у всіх доповідях рефреном звучало, простежувались завдання щодо необхідності вирішення актуальних проблем реформування системи охорони здоров'я. Безумовно, це є прагненням практично кожного громадянина України і практично всіх співробітників системи охорони здоров'я. Медицина не може бути безпечна та якісна для одних і третього сорту – для інших. Медична допомога повинна бути тільки якісна і тільки безпечна, а іншої нам не потрібно.

І ось тут виникає питання: чи готові ми прийняти засадні елементи управління якістю, які визначила передова світова спільнота та реалізували більшість країн світу, у тому числі наші найближчі сусіди, які вийшли із системи Семашко та мали практично однакові з нами вихідні можливості?

Слайд, будь ласка, другий.

На жаль, складові управління такі як ліцензування, акредитація. контроль, сертифікація та інші є надто ласими з точки зору побудови  тіньових схем збагачення та неврегульованими із принциповими положеннями принципами  положеннями  системи охорони здоров'я країн Європейського Союзу.

Існуюча недосконалість вітчизняного нормативно-правового врегулювання охорони здоров'я та невизначеність її засадних аспектів сприяє фрагментованості та непрозорості.

Слайд третій. Відтак ми пропонуємо як перший крок законодавчо закріпити засадні елементи управління якістю, а саме її принципи і функції, а у подальшому саме  на цих елементах будувати цілісну  систему із усіма її  взаємоузгодженими елементами.

Сьогодні ми доволі часто  чуємо гасла про те. що  пацієнт має право  про притягнення лікаря до відповідальності за здійснену лікарську помилку. Безумовно, відповідальність повинна бути, але повинна бути. Як це прийнято в світ, персональний та і відповідно через ліцензування професійної діяльності. При цьому регулювання управління якістю медичної допомоги потрібно здійснювати, базуючись з виключенням каральних принципів і залученням професійної спільноти до обговорення  та розв'язання актуальних проблем системи управління  якістю.

Інституційне забезпечення повинно виключати як надмірну концентрацію владних повноважень, так і  інструментів  управління якістю у органів виконавчої влади так і потенційні конфлікти інтересів. Ці констатації повинні бути законодавчо закріплені, а потім нормативно втілені як засадні елементи державної політики у сфері  охорони здоров'я. та знайти свою реалізацію у  комплексному  законодавстві з цих питань. Виключно за таких умов ми можемо сподіватися, що систему управління якістю  не розтягнуть на окремі князівства, і ми отримаємо, дійсно, об'єктивний інструмент для системи охорони здоров'я, яка буде відповідати європейським вимогам. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Будь ласка, Чижмарь Юрій Васильович, народний депутат України. Я прошу підготуватись Кисельова Андрія Олександровича.  Будь ласка.

 

17:56:48

ЧИЖМАРЬ Ю.В.

Шановний головуючий! шановні присутні! Зрозуміло, що здоров'я нації – це одна із основних завдань, яка стоїть перед країною і зрозуміло, що в першу чергу ми повинні звертати увагу на первісну медицину, тому що саме і сформується здорова нація. На жаль, в спадок радянського часу нам перейшла система неефективна, неефективна як за своєю структурою управлінням, так і системою фінансування.

Я хотів би сьогодні зупинитися в плані первинної медицини саме на селі, тому що сьогодні це ніхто майже не зачіпав. А там, ми знаємо, ми завжди жартували, як колишній голова обласної державної адміністрації, завжди жартували, що якщо в селі був колгосп, то мала бути лікарня і обов'язково хірургія. Зрозуміло, що ця система не може існувати сьогодні і ми повинні перейти до оптимізації. Але та оптимізація, яка сьогодні 25 років проводиться на салі, призвела до того, що в малих населених пунктах вже не збереглося не те що ФАПів, немає навіть простої медсестри, яка змогла оглянути літніх людей. І, на жаль, сьогодні цинічно звучить і з чиновників міністерства про те, що там, де 300 – 400 людей на селі, не потрібно утримувати фельдшерсько-акушерський пункт чи інші подібні заклади. А ми ж прекрасно знаємо, ті, хто був на таких селах, там, де залишилися малі села, там немає здорових людей, там, як правило, літні люди, які в першу чергу потребують медичної допомоги, і це є елемент гуманізму українського суспільства.

Тому ми не можемо сьогодні розраховувати на те, що та реформа, яку нам пропонують, вона дійде до найменшого села. Адже комерціалізація і страхова медицина потрібна, але її дуже легко впроваджувати в містах, де є великі бюджети, де є багате населення, але дуже важко її впроваджувати на селі. І я думаю, ми свідомі з того, що комерціалізація медичних закладів і страхова медицина, де в нас на селі, де у нас немає щорічних належно налагоджених оглядів населення на стан здоров'я, не запрацює.

Тому нам необхідно сьогодні впереддень тої децентралізації, яку ми запроваджуємо, а ми знаємо, що вона за собою тягне: укрупнення населених пунктів, і зрозуміло, що є правильна ідея міністерства створювати саме амбулаторії, як більш вищий рівень надання медицини.

 Але стан автодоріг. Згадайте, села знаходяться на 20 – 30 кілометрів від центральних міст, які будуть центром цих об'єднаних громад. Їхній стан дуже низький, стан автотранспорту у тих закладах медичних теж вкрай незадовільний, тому дійти до споживача медичних послуг, особливо літніх людей, особливо в зимній період, коли дороги засніжені і немає розчищувати їх чим, це буде вкрай складно.

Тому я би звернув увагу сьогодні саме міністра охорони здоров'я Олександра Квіташвілі і голову комітету Ольгу Богомолець. Провадячи реформу, ми не повинні забувати, що на цьому перехідному етапі на селі повинна бути своя система більш сильного бюджетування. Тому що та бюджетна реформа, яку ми сьогодні запроваджуємо в межах децентралізації, вона не поспіватиме для наповнення місцевих бюджетів за потребами населених пунктів в медицині. На жаль, інвестиційна привабливість українського села ще вкрай низька для того, щоб ми мали власну базу фінансування, в тому числі медичних закладів. Дякую за уваги. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам. Кисельов Андрій Олександрович, голова славутівської міської громадської організації "Небайдужі". І підготуватись:   Андрій Михайлович, Піскун Андрій Михайлович. Будь ласка.

 

18:00:03

КИСЕЛЬОВ А.О.

Я – украинец, и сердце мое болит от того, что вижу сегодня в Украине. И сердце мое болит от того, что вижу сегодня в здравоохранении. Но я здесь не для того, чтобы жаловаться, ругать кого-то и, тем более, о чем-то просить. Я – волонтер, и занимаюсь этой деятельностью как общественной вместе с группой неравнодушных людей, среди которых есть и медики, и пациенты. И я так, как все вы, хочу, чтобы Украина совершила мощный рывок от вчерашнего темного прошлого к завтрашнему светлому европейскому будущему. И поэтому пришел с предложением.

Поскольку мы привыкли руководствоваться конкретными вещами и определенными сроками, мы предлагаем свою помощь, первое, в создании Закона Украины о врачебном самоуправлении, по которому часть и ответственности, и полномочий будет передано профессиональному сообществу врачей. И готов оказать свою помощь в построении нормально работающей медицины первого уровня – семейной медицины. Потому что у нас она работает и работает хорошо.

Прошу воспринимать это выступление как предложение. Мы предлагаем партнерство. Спасибо. Слава Украине! (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам. Будь ласка, Піскун Андрій Михайлович, представник "Української асоціації "Комп'ютерна медицина". Підготуватись Головні Роману Григоровичу.

 

18:01:33

ПІСКУН А.М.

Доброго дня. Шановні пані і панове, я хочу звернути сьогодні увагу вашу на інформатизацію в сфері охорони здоров'я. Дуже великий запит є в суспільстві на послуги інформатизації, на збільшення швидкості роботи, на статистику, – багато переваг, які може дати інформатизація сфери охорони здоров'я. На даний час політики інформатизації, вектор її змінюється постійно від міністра до міністра, від навіть, від замів залежить напрямок розвитку інформатизації, якщо він, взагалі, є.

На теперішній час навіть стандарти медичної інформатики, вони відсутні в Україні, і вже майже рік намагаються щось запустити кимось, але результатів немає.

Тому не хочу витрачати час, вже мало його. Я просто зверну увагу на інформатизацію. Інформатизація може дати дуже багато, скорочення часу, скорочення витрат, обмеження корупційних схем, ну ще багато можна продовжувати. Але найголовніше, це дати зараз вектор напрямку розвитку медичним інформаційним системам, електронній охороні здоров'я. Задати його, як сталий, постійний, щоб він не змінювався від персоналій керівництва міністерства, відомств чи може там якихось нижчих ланок.

Наприклад, в проекті Закону "Про засади державної політики і охорони здоров'я" спеціалістами медичної інформатики такими, як професор Майоров, Мінцер, Коваленко, внесені зміни і сформульовано чітко саме поняття електронної охорони здоров'я так, як воно має бути.

І я бачу, це першим кроком для сталого розвитку електронної охорони здоров'я.

Дякую. (Оплески) 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую дуже вам. До слова запрошується Головня Роман Григорович, заступник міського голови міста Глухів Сумської області, підготуватись, Вітковська Оксана Петрівна.

Будь ласка.

 

18:04:04

ГОЛОВНЯ  Р.Г.

Доброго вечора! Шановні учасники парламентських слухань! Хотів би до вас довести думку місцевої громади в контексті саме реформи системи охорони здоров'я.

Перше, з чого хотів би почати і питання, яке підняти, це питання визначеності. Сьогодні органи місцевого самоврядування, медичний персонал і, звичайно, громада, вони  потребують визначеності. Ми сьогодні  хочемо розуміти, чи буде реформа охорони здоров'я? Якщо буде, то яка ця реформа охорони здоров'я? І саме головне – коли вона буде?  Ми фактично  сьогодні не можемо  діяти.  В цьому контексті, звичайно, потрібно підняти питання  всеохоплюючого процесу, тому що крім питання важливості є питання суті. І сьогодні  кожен лікар, і кожна медична сестра. кожен пацієнт  повинен розуміти про суть цієї реформи, вже не кажучи про те, чи буде вона, чи не буде.

Друге, про я  хотів би сьогодні сказати,  це те, чого ми чекаємо сьогодні  від центру. Ми від центру сьогодні чекаємо: перше – це  стандартів, друге – це правил взаємодії  в системі охорони здоров'я  і третє – це  принципів.

Сьогодні  минулий доповідач підняв важливе питання, яке я теж хотів би торкнутись у своїй доповіді, – це питання інформатизації, питання впровадження програмного забезпечення, закупівлі софтів, створення баз даних. Як ми з часом будемо  це все об'єднувати в єдину систему, потрібно дати  сьогодні відповідь. Потрібні, звичайно, стандарти і не тільки в цьому процесі. 

Ще раз хочу звернутись і до законодавців, і до  виконавців:  нам  потрібні сьогодні чіткі правила і розуміння цих правил  взаємодії   в середині  системи охорони здоров'я і поза нею; друге – це чітке розуміння фінансування і навантаження фінансування між тими, хто дотичний до системи охорони здоров'я; третє – це  стандарти в системі охорони здоров'я; четверте – це захист прав пацієнтів і захист прав лікарів. Нам потрібне  це розуміння для того, щоб діяти.

По-третє, хотів би сказати, що багато сьогодні говориться про  те, що  є певний супротив нерозуміння і небажання впроваджувати реформу. Хочу вам сказати, що місто Глухів, глухівська громада, вона  не тільки готова, вона вимагає від нас реформ. У нас є бажання. Прохання до вас –  дати нам можливість. Дякую.  (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дуже  вам дякую.

Я  на правах ведучого продовжую на  15 хвилин, до 18.15 наші слухання. Але у нас є ще  4 виступаючих, дуже прошу ще раз, дотримуватися регламенту.

Отже, Вітовська Оксана Петрівна. І Онищенко Владислав, прошу підготуватись. Будь ласка.

 

18:06:52

ВІТОВСЬКА  О.П.

Шановний пане головуючий, шановні добродії, щоб зрозуміти, що відчуває людина, яка втратила зір спробуйте зав'язати хустиною очі і виконати звичні для нас дії – пройти знайомими дорогами, прожити один день.

За даними ВОЗ сліпі та слабкозорі в тричі частіше потрапляють в ДТП та страждають на депресії, в двічі частіше вони травмуються під час прогулянок. Якість життя слабкозорих людей та сліпих за результатами досліджень наближена до стану фізичної смерті.

2013 року ВОЗ схвалила Глобальний план дій для забезпечення загального доступу до здоров'я очей на 2014-2019 роки, мета якого зменшення масштабів порушення зору, яким можна запобігти на третину.

За офіційними даними в Україні щорічно реєструється понад 4,5 тисячі первинних інвалідів внаслідок захворення органу зору, з них половина сліпі. Загалом кількість сліпих та слабкозорих в Україні перевищує зазначений показник в десятеро. Втім, світова практика каже, що у 80 відсотків випадків можна уникнути сліпоти.

В нашій країні серед первинних інвалідів найвищі показники сліпоти припадають на глаукому. Факторами, які це спричиняють є пізня стадія захворювання на момент його виявлення і малоефективне лікування через високовартісні медичні препарати.

В той же час, збільшення поширеності глаукоми на третину серед працездатного населення свідчить про не лише медико-соціальну, але економічну значимість патологій пов'язано з витратами держави.

Враховуючи вище зазначене, за підтримки керівництва Міністерства охорони здоров'я України, зокрема, профільного заступника міністра із залученням фахівців Національної академії медичних наук розроблено проект плану заходів щодо профілактики сліпоти внаслідок глаукоми, головна мета якого зниження рівня інвалідності внаслідок цієї патології. І визначені завдання, серед яких основними є: відновлення системи профілактики, скринінгу цієї патології; розроблення науково обґрунтованого переліку лікарських засобів, виробів медичного призначення та медичного обладнання, які мають забезпечуватись державним або місцевим бюджетом; створення Національного реєстру хворих на глаукому та осіб із високими ризиками її виникнення.

Тому буду дуже вдячна за фахову та цільову підтримку в розробленні саме державної програми із профілактики сліпоти внаслідок глаукоми, що дасть змогу досягнути мети зазначеної в глобальному плані дій та  вийти Україні у питанні оздоровлення нації на рівень розвинених європейських країн.

Шановні друзі, варто зазначити, що, на жаль, в Україні з'явився досвід надання допомоги при воєнних травмах. Зазначені питання неодноразово обговорювались на спільних нарадах провідних фахівців в галузі офтальмології МОЗ,Міністерства оборони та Академії медичних наук.  Воєнні ураження органу зору як правило призводять до незворотних анатомічних змін – втрати ока, інвалідності. Оскільки понад 90 відсотків випадків ураження при воєнній     травмі є комбіновані, необхідно забезпечити комплексну реабілітацію, а при втраті ока очне протезування, яке потребує так само прямої допомоги з боку держави.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 10 секунд, будь ласка.

 

ВІТОВСЬКА  О.П. Враховуючи вище зазначене, хочу звернути увагу на нагальність вирішення найгостріших проблем інвалідності населення внаслідок хвороб ока. І хочу нагадати, що наш зір – це світ навколо нас. Просто не забувайте…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Будь ласка, Онищенко Владислав Валентинович. Підготуватись Черешнюк Галина Семенівна.

 

18:10:32

ОНИЩЕНКО  В.В.

Шановний головуючий, шановні учасники слухань, доброго дня. Ну, майже в кожній  доповіді звучало, що це все робиться для інтересів пацієнтів. Шкода, що замало саме пацієнтських організацій мали можливість виступити тут. Але ж по тексту, да.

Ну, жодна система охорони здоров'я не може функціонувати без належної фармакотерапії. Державна політика щодо лікарських засобів має спрямовуватись на гарантоване забезпечення лише трьох складових: якості, безпечності та ефективності лікарських засобів; рівного доступу населення до основних препаратів при їх помірній вартості, і третє, раціональне застосування лікарських засобів. В Україні жоден з цих принципів не забезпечується. Існуюча в країні контрольно-дозвільна система лікарських засобів не відповідає сучасним вимогам функціонування фармацевтичного ринку. Та не спроможна в повному обсязі ефективно та неупереджено забезпечити невиконання її основних задач. Сьогодні зупинюсь лише на одній проблемі, а їх дуже багато, але обмежений час. Законодавством України закритий доступ до інформації про до клінічні дослідження та клінічні випробування лікарських засобів. Це призводить до корупції при реєстрації ліків України. Які ж наслідки цього? У вітчизняних спеціалізованих виданнях та наукових журналах містяться хибні рекомендації щодо ефективності та безпечності лікарських засобів. В інструкціях до медичного застосування ліків та в довідковій літературі містяться показання, які не підтверджені науковими даними з точки зору  доказової медицини.  Є підґрунтя  для засилля недобросовісної реклами та створення системи обману пацієнтів. Лікарі не мають доступу  до незалежної  медичної інформації, а знаходяться під потужним пресом комерційної інформації.

Фармацевтичний   ринок  України насичений препаратами з недоведеною ефективністю та безпечністю. Призначаються, відпускаються та застосовуються громадянами велика кількість препаратів не  за медичними показаннями та  з недоведеною ефективністю, та безпечністю, тощо.

Корупція в системі реєстрації лікарських засобів в  Україні набагато небезпечніше явище, ніж у системі тендерних закупівель.  Завищуючи ціну лікарського засобу під час торгів, учасники корупційної схеми крадуть народні гроші. А у разі  реєстрації неефективних   ліків, безпека яких не доведена у ході відповідних досліджень,  учасники    цього процесу крадуть здоров'я, а іноді й життя наших співгромадян. А також, сприяють викачуванню значних коштів із сімейних  бюджетів на придбання   непотрібних для лікувального процесу та невивчених    препаратів. Зверніть увагу: в топ-20 препаратів там тільки одиниці, які внесені в Державний   формуляр лише.

Загально відомо, що вільний  доступ громадян та фахівців  до інформації – це важлива складова боротьби  з корупцією.

Тому, користуючись нагодою,  з цієї високої трибуни я звертаюсь до представників,  до членів Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я  внести, або в проект, який зараз  розробляється, спільний проект про лікарські засоби, де передбачити доступ до інформації  про доклінічні  дослідження       та клінічні випробування лікарських засобів, щоб вона  не була закритою.

І як пропозиція до цих парламентських…, в проект рішення прошу  включити, щоби розробити та впровадити в  Україні…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, 10 секунд, звершуйте.

 

ОНИЩЕНКО  В.В. Розробити та впровадити національну  політику лікарських засобів, яка впроваджена більше, чим   у 100 країнах  членах  Всесвітньої організації охорони здоров'я.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую вам.

Будь ласка, Черешнюк  Галина Семенівна. І наступний  буде останній виступ – Гущук  Ігор Віталійович.

Будь ласка, Галина Семенівна – старший викладач кафедри соціальної медицини  та організації охорони  здоров'я Вінницького національного медичного університету.  Будь ласка.

 

18:14:09

ЧЕРЕШНЮК  Г.С.

Шановні колеги, шановний головуючий. На хвилі недавно проведеної виїзної колегії Міністерства  охорони здоров'я  України в нашому  місті, на базі нашого медичного університету, яку проводив заступник міністра охорони здоров'я Віктор Шафранський, дозвольте висловити вдячність йому від імені медичної еліти нашого міста, науковців, за підтримку, за розуміння в питаннях реформ медичної галузі. За принциповий підхід до проблем і питань їх вирішення. Я викладаю сімейну медицину в медичному університеті вже багато років, багато років маю практичної роботи і хочу сказати, що питання кадрів це ми всі знаємо, що кадри вирішують все – це питання дуже серйозне. Так ось, стосовно кадрів я хотіла б зупинитись в своєму короткому виступі. Діло в тому, що у нас сьогодні вимоги великі до сімейного лікаря і це правильно, але ті настанови, які є по підготовці сімейного лікаря в навчальному процесі, ті програми підготовки і інтернатурі, з моєї точки зору треба корінним чином міняти. Тому що змінились підходи, пройшло реформування, сотні нормативної бази пакетів документів, які сьогодні треба донести до наших сімейних лікарів і особливо керівників центрів сімейної медицини. Я хочу наголосити на цьому питанні, тому що сьогодні немає програми підготовки керівників центрів сімейної медицини – це зовсім нове направлення і ми з цим зіштовхнулись, коли проводили в себе реформи. Ми вийшли з цього положення, ми підготували програму і пройшли підготовку самі у себе у вузі, але така програма, ми думаємо повинна бути на державному рівні.

Друге питання. Ніде в світі не перевчають досвідчених терапевтів і педіатрів на сімейних лікарів – це не тільки не економічно. це і аморально з нашої точки зору. Швидкими темпами проводити реформи в охороні здоров'я з низькою економікою в країні, де є  наша країна це просто неможливо. Кращий шлях це проходження інтернатури, тобто підготовка через інтернатуру, яка дає можливість підготовити фахових фахівців значно краще ніж перевчати їх з терапевтів і педіатрів. Сімейним лікарям сьогодні треба дати "зелену вулицю", треба їм дати достойну зарплату. Сьогодні говорила академік Лехан про те, що сьогодні наші сімейні лікарі мають все, і достойну зарплату також. Да, їм підняли за якість роботи, але, шановні друзі, цю якість роботи не тільки важко виконати по цим документам, десятки …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, 30 секунд  завершити.

 

ЧЕРЕШНЮК  Г.С.  Десятки різних бланків, різних документів. Вони пишуть, а не лікують і не профілактують пацієнтів. Це треба корінним образом… чином міняти на сьогоднішній день.

А ще важче нам перевірити достовірність цієї інформації.

Шановні друзі, я дуже сьогодні вдячна пані Лутковській за виступ, принциповий виступ. Я її підтримую абсолютно чітко. Дякую вам за це.

А вважаючи, що дуже мало часу, а на…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую дуже вам. (Оплески)

Будь ласка, Гущук Ігор Віталійович, експерт реанімаційного пакету реформ у групі "Реформа охорони здоров'я" за напрямом "Громадське здоров'я". Будь ласка.

 

18:18:14

ГУЩУК І.В.

Шановний головуючий, шановні учасники парламентських слухань! Дозвольте передати вам вітання від колег з реанімаційного пакету реформ, в тому числі, щодо консенсусного рішення Комітету Верховної Ради  по автономізації закладів охорони здоров'я. При цьому експерти і громадські активісти наголошують про необхідність включити між першим і другим читанням до законопроекту положення щодо термінів його виконання, яке на даний час відсутнє. Інакше складеться враження, що реформа є необов'язковою.

Тепер щодо розбудови системи громадського здоров'я. Мене як фахівця з громадського здоров'я, який все своє професійне життя віддав профілактичній медицині, надзвичайно хвилює питання здійснення реформ в цьому контексті. Всі ми бачимо, що на сьогодні профілактична складова в діяльності галузі, практично, нівельована. Відсутня чітка державна політика у сфері громадського здоров'я. А функції з десяти основних, які визначені ВОЗ, що здійснювала Держсанепідслужба, яка на даний час, практично, знищена, виконуються в Україні фрагментарно різними міністерствами, центральними та місцевими органами виконавчої влади науково-дослідними установами та іншими інституціями. Як наслідок, заходи дублюються, кошти використовуються неефективно і основна мета – продовження життя і зміцнення здоров'я населення не досягається. Через це при організація нової національної системи охорони здоров'я питання щодо розбудови системи захисту громадського здоров'я повинні бути ключовими, а принцип: охорона здоров'я в усіх політиках держави, має бути віднесений до фундаментальних принципів діяльності міністерства.

Хочу зазначити, що наразі проблеми, які існують у сфері захисту громадського здоров'я, створюють загрозу національній безпеці держави і потребують оперативного вирішення. Акцентую вашу увагу на те, що держава, здійснюючи заходи щодо зменшення  тиску контролюючих органів на бізнес, повинна забезпечити захист життя і здоров'я своїх громадян від ризиків негативного впливу шкідливих чинників середовища життєдіяльності людини.

Для вирішення вказаних проблем та розбудови системи захисту громадського здоров'я в Україні необхідно підготувати та прийняти відповідні нормативно-правові акти  - це концепцію, стратегію, закон щодо... по громадському здоров'ю і через впровадження базового цього принципу: охорона здоров'я у всіх політиках держави. Що, власне, і передбачається проектом Закону про засади державної політики охорони здоров'я, який майже місяць назад обговорювався на круглому столі, який був організований комітетом Верховної Ради. В цьому випадку утворення національної інституції в складі МОЗ, яка буде мати функціональну дотичність до всіх сфер середовища життєдіяльності людини, є логічним кроком у дотриманні вимог Конституції, де людина, її життя і здоров'я вважаться, визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Дякую за увагу. Слава Україні! (Оплески)

 

18:21:31

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Шановні колеги, в нас ще є бажаючі виступити, ще дуже просило міністерство слово,  але, на жаль, наш час вичерпаний. І я не зможу, на жаль, більше надати нікому слово. Ми не можемо виходити за Регламент. І я тільки  з вашого дозволу організатору парламентських слухань надам слово, голові комітету – пані Богомолець, але, будь ласка, одну хвилину, одну хвилину для репліки і буду завершувати наші парламентські слухання. Будь ласка.

 

18:21:47

БОГОМОЛЕЦЬ О.В.

Шановний головуючий, шановний пане міністре, шановні представники Міністерства охорони здоров'я, шановна громадо і шановні колеги! Дякую вам за те, що ви сьогодні доєдналися. Робота наша насправді тільки починається. Коли ви вийдете за ці двері, ми до кінця тижня чекаємо від вас, по-перше, ваших тез, які будуть надруковані і опубліковані; наступне – окремим документом ваші рекомендації щодо резолюції парламентських слухань, які мають стати дорожньою картою для Комітету охорони здоров'я і міністерства. Власне, сьогодні від вашої позиції, кожного професіонала, буде залежати, чи все залишиться так, як воно було, чи ми зробимо зміни. Я запрошую вас до Комітету охорони здоров'я. Всі наші засідання відкриті, ми чекаємо на ваші пропозиції щодо реформування педіатрії, акушерства і гінекології, реанімаційної служби – всього, що ви вважаєте за потрібне. Ви є фахівцями, ми є тільки вашими представниками, які будуть у владі просувати ті закони, які сьогодні потрібні громаді.

Дякую вам. І сподіваюсь на плідну співпрацю. До побачення. (Оплески)

 

18:23:00

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Шановні колеги, прошу лишатися на місцях, товариство, я ще не закрив парламентські слухання. Я прошу всіх лишатись на місцях, я хочу зробити коротке повідомлення на завершення.

Ми провели дуже жваву дискусію, прозвучало дуже багато гострих думок, дуже багато пропозицій. І це закономірно. Система охорони здоров'я, яка десятиліттями була незмінною, вона сьогодні має виробити загальну стратегію тих змін. І я дуже попросив би усіх виступаючих, а також усіх тих, які мають пропозиції, але не мали можливість виступити, щоб ці пропозиції, які є, протягом найближчих днів змогли передати в комітет.

Я хочу подякувати також і комітетові за організацію тих слухань. Але попросив би і надати для апарату комітету свої електронні адреси і також подати всі пропозиції до проекту рекомендацій парламентських слухань, які вам роздані, які знаходяться у ваших документах. Ми би хотіли, щоб усі ваші думки і усі ваші пропозиції були враховані під час остаточного вироблення цього документу і під час голосування тут, в сесійному залі Верховної Ради України.

Також хотів би подякувати, звичайно, і Комітету з питань охорони здоров'я, а також органам державної влади, громадським організаціям, науковцям та фахівцям за участь у парламентських слухань міністру, що  стільки часу він провів з нами і мав можливість  прослухати усі думки і пропозиції, які звучали в залі і хотів би запевнити усіх, що у нас є і політична воля для змін і для реформ і також усі ваші рекомендації і пропозиції знайдуть  своє відображення у рекомендаціях, підготовлених за результатами  цих парламентських слухань.  Ще раз вам дякую

На цьому парламентські слухання оголошую закритими. Для виконання Національного Гімну   України прошу всіх піднятися.

 

(Лунає Державний Гімн України)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. До побачення