ПАРЛАМЕНТСЬКІ СЛУХАННЯ

"Шляхи розвитку фізичної культури і спорту в Україні в умовах децентралізації влади"

Сесійний зал Верховної Ради України

23 березня 2016 року, 15 година 10 хвилин

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України

ПАРУБІЙ А.В.

 

15:10:51

ГОЛОВУЮЧИЙ. Доброго дня, шановні колеги! Прошу заходити в зал, займати місця, щоб ми могли почати наші парламентські слухання. Будь ласка.

Шановні учасники слухань! Розпочинаємо нашу роботу. Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 2 лютого 2016 року Верховна Рада України проводить парламентські слухання на тему: "Шляхи розвитку фізичної культури і спорту  в Україні в умовах децентралізації влади". За результатами обговорення будуть прийняті рекомендації парламентських слухань за дорученням керівництва Верховної Ради України.

Дякую всім учасникам слухань, представникам органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, спортивних громадських організацій, дитячо-юнацьких спортивних шкіл.

Хочу привернути увагу присутніх, що попередні парламентські слухання на подібну тематику відбувалися у 1998 році, тобто майже 20 років тому. За цей період ми побачили негативні тенденції в розвитку спорту в нашій країні. Тому політика держави в цій галузі потребує особливої уваги на сьогоднішньому етапі,  особливо це стосується спортивного виховання молодих людей. Це впливає також і на обороноздатність нашої держави. В час війни, в час викликів, які стоять перед нами, Україні важливо  мати сильну підготовлену  молодь, яка буде здатна  захищати українську державу. На мою думку, найбільш важливим для України  є забезпечення належного функціонування дитячо-юнацького спорту, який, з одного боку,  загартовує  фізично мільйони підлітків, а з іншого боку, виховує нових зірок українського спорту.

Я сам свого часу пройшов  всю свою  юність, все своє  виховання  у дитячій юнацькій школі. І я пригадую, як цілі покоління молодих людей, займаючись у секціях,  займаючись спортом, відповідно це впливало і на зменшення злочинності у суспільстві,  і давало необхідне  загартування для цілого покоління української молоді. На жаль, на сьогодні з цим у нас відбуваються великі проблеми. Під гаслом оптимізації відбувається значне скорочення чисельності дитячо-юнацьких спортивних шкіл і тренерсько-викладацького персоналу. За даними обласних державних адміністрацій, що  надійшли до Комітету з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму, за минулій рік кількість учнів спортивних  шкіл скоротилась  майже на  30 тисяч осіб. Виникає сумне питання: скільки учнів спортивних  шкіл ми можемо втратити у наступному році, в цьому році і як це відобразиться  на рівні дитячої  захворюваності  та підліткової злочинності?

Не менш важливим питанням є забезпечення належного викладання  фізичного виховання у навчальних закладах, надання необхідної підтримки спорту і вищих досягнень. Безумовно, перелік тих проблем, які накопичились у цій ділянці,  ділянці спорту і фізичної культури, є велика кількість. І наше завдання сьогодні детально проаналізувати ці проблеми, а також запропонувати шляхи виходу з тих труднощів і проблем, які ми маємо.

І тому під час наших парламентських слухань я хотів би закликати кожного виступаючого в своїх промовах не тільки наголошувати на тих труднощах, які існують сьогодні і існують об'єктивно, а також пропонувати міністерству, тут присутній весь керівний склад комітету профільного Верховної Ради, пропонувати конкретні пропозиції і шляхи виходу з тих проблем, які ми маємо, щоб ми могли сформувати загальну спільну концепцію, яку ми потім затвердимо на Верховній Раді України окремим положенням і окремим рішенням, а потім зможемо реалізовувати через органи виконавчої влади.

Я пропоную наступний регламент для нашої роботи. Ми маємо, перш за все, заслухати міністра молоді та спорту України та співдоповідь голови Комітету Верховної Ради України з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту і туризму і заступника міністра освіти і науки України.

Пропоную, щоб доповідь головних доповідачів була до 20 хвилин, дві співдоповіді до 15 хвилин і після того ми перейдемо до обговорення. На кожний виступ пропонується відвести до 5 хвилин, хоча, коли ми будемо бачити, що виходимо за межі регламенту, ми можемо скоротити до 3 хвилин виступ, але наперед ми передбачаємо 5 хвилин і прошу всіх дотримуватися регламенту.

Хочу також вам повідомити, що за 30 секунд до завершення вашої доповіді прозвучить сигнал, який буде сигналізувати, що залишилось 30 секунд, а після того як мине 5 хвилин, мікрофон автоматично вимкнеться.

Звичайно, хто не зможе завершити свою думку я буду додавати 10, там, 30 секунд для того, щоб ви змогли завершити свою доповідь, але вам повідомляється, щоб ви розуміли систему роботи Верховної Ради України.

Пропоную починати виступ з семестру позицій щодо подолання проблем у спортивній сфері, щоб вони були враховані під час доопрацювання проекту  рекомендації парламентських слухань і підготовки відповідного проекту постанови Верховної Ради України. І після завершення обговорення ми заслухаємо заключне слово міністра молоді та спорту  України та голови Комітету Верховної Ради України з питань сім'ї, молодіжної  політики, спорту та туризму.

Якщо немає застережень, я пропоную розпочати наші парламентські слухання.

Хочу тільки ще повідомити, що для тих, хто має підготовлений виступ, але не є в переліку тих, хто має виступати, усі виступи будуть опубліковані  і засвідчені на сайті Верховної Ради України, а вам необхідно буде здати свій виступ в секретаріат Верховної Ради України.

І я запрошую до слова міністра молоді та спорту України Жданова Ігоря Олександровича,  будь ласка.

 

15:18:56

ЖДАНОВ І.О.

Доброго дня, шановний пане головуючий, шановні учасники парламентських слухань. Дійсно, у нас дуже важлива подія, яка не відбувалася більше, як 20 років. Ми тут зібралися, щоби обговорити стан розвитку фізичної культури і спорту і шляхи подолання проблем.

Насамперед хотів би зупинитися, що світовий досвід свідчить, що оптимальна рухова активність упродовж життя кожної людини – це ефективні та найбільш економічно вигідні для держави засоби профілактики захворювань і зміцнення здоров'я населення. Переконаний, що в Україні в масовій свідомості громадян затребуваність на здоровий спосіб життя, регулярні заняття фізкультурою та спортом – це стратегічне та європейське завдання для нашого суспільства на найближчі роки.

На жаль, сьогодні лише 3 відсотки наших громадян віком від 16 до 74 років мають достатній рівень оздоровчої рухової активності, тобто займаються фізкультурою не менше 4-5 разів на тиждень по 30 хвилин. На загальний рівень фізичної культури громадян негативно впливає тривала демографічна криза в Україні. Через несприятливі соціально-економічні умови в нашій державі скорочується кількість населення, знижується середня тривалість життя.  Україна залишається одним із лідерів за кількістю різноманітних захворювань, споживання алкоголю та паління.

Загрозливих масштабів набула гіподинамія серед дітей та підлітків. Минулого року Міністерство молоді та спорту, спільно із системою ПРООН в Україні провело унікальне дослідження "Молодь-2015", яке показало наступні тенденції. Достатньо велика кількість української молоді у віці від 14 до 35 років регулярно займається спортом, 59 відсотків молодих людей принаймні раз на тиждень займається фізичними вправами, 44 відсотки не мають шкідливих звичок, ще 19 відсотків кинуло палити. Але в той же час 27 відсотків молодих українців протягом тижня вживали алкоголь, 28 відсотків палять, а 26 відсотків жодного разу не займалися спортом за весь рік. Все окреслене вище наслідок накопичення багаторічних проблем, які не можна вирішити за один день лише адміністративним шляхом і в рамках одного Міністерства молоді і спорту.

Враховуючи, що середній показник залучення населення до занять фізкультурою і спортом в Україні становить 12 відсотків, задовільний стан справ у цій діяльності спостерігається: в Одеській – майже 24 відсотки, Дніпропетровській – 20 відсотків, Львівській – 17 відсотків, Вінницькій – 15 відсотків та Івано-Франківській – 15 відсотків в областях. Незадовільна ситуація в Луганській області – близько 2 відсотків, але там іде війна, в місті Києві – 6 відсотків, в Донецькій області – 7 відсотків, в Тернопільській – майже 8 та Кіровоградській – 8 відсотків, в областях.

Що стосується державної політики у цій сфері, то варто наголосити, що 9 лютого 2016 року було введено Указ Президента України "Про національну стратегію з оздоровчої рухової активності в Україні на період до 2025 року. "Рухова активність – здоровий спосіб життя – здорова нація". Цей указ був розроблений за ініціативою міністерства, прийнятий на уряді і потім доопрацьований в Адміністрації Президента.

Основні завдання стратегії. Розробка та впровадження з 2017 року комплексу показників для щорічної оцінки рівня фізичного здоров'я та підготовленості різних груп населення і відповідно постанова Кабінету Міністрів щодо підготовки таких текстів вже прийнята.

Створення всеукраїнського фонду "Активна Україна – здорова нація" з метою залучення позабюджетних коштів для розвитку матеріально-технічної бази масового спорту, заохочення осіб, які ведуть здоровий спосіб життя. Залучення спортивних федерацій в навчальний процес та позакласна робота з фізичного виховання у школах та вищих навчальних закладах. Формування інфраструктури доступних сучасних споруд за місцем проживання на базі загальноосвітніх навчальних закладів та центру "Спорт для всіх".

Очікується, що реалізація стратегії дозволить забезпечити збільшення щороку на один відсоток кількості громадян, які регулярно займаються руховою активністю та ведуть здоровий спосіб життя.

Ще одним важливим напрямком діяльності Мінмолодьспорту є формування фізично загартованого молодого покоління, готового до захисту батьківщини в умовах зовнішньої агресії. Ми тут тісно співпрацюємо і з силовими відомствами, Міністерством оборони України. З цією метою нами спільно з Міністерством освіти і Міністерством оборони було відновлено проведення щорічної спартакіади допризовної молоді, яку цього року буде приймати місто Львів.

Спільними зусиллями Мінмолодьспорту та, насамперед, Міносвіти забезпечується проведення військово-патріотичної гри "Сокіл" ("Джура"), метою гри є виховання юних патріотів України, в тому числі на засадах здорового способу життя та рухової активності.

Невід'ємною складовою масового спорту в Україні є дитячий юнацький спорт – це унікальна мережа дитячих юнацьких спортивних шкіл на місцях, яка виконує одразу дві важливі функції: по-перше, забезпечує потребу спорту у вищих досягненнях, виховує кадровий резерв для збірних України з видів спорту; по-друге, створює умови для гармонійного виховання масового фізичного розвитку та оздоровлення, змістовного дозвілля дітей та молоді, самореалізації, набуття навичок здорового способу життя.

Саме тому для уряду, Міністерству молоді і спорту, профільного комітету Верховної Ради, збереження та вдосконалення системи ДЮСШ в Україні є пріоритетом.

Станом на сьогодні в Україні функціонує 1 тисячу 369 ДЮСШ різної форми власності, в цих школах займаються майже півмільйона юних вихованців, що складає 12 відсотків від загальної кількості учнівської молоді у віці від 6 до 18 років.

Останнім часом певного резонансу набули дискусії щодо зменшення кількості спортивних шкіл та дітей, які в них займаються. Називаються різні цифри, які, на жаль, політизуються. Закликаю відповідально та фахово підходити до цього  питання, не шукати легких відповідей на поверхні, а більш глибоко аналізувати та розбиратися, що саме  стоїть за кожною цифрою.

По-перше, слід наголосити, що значної шкоди мережі ДСЮШ в Україні завдала російська агресія. Через окупацію Криму, частини Донецької та Луганської областей за два останні роки Україною було втрачено 186 спортивних шкіл, в яких займалося більше як 70 тисяч учнів.

По-друге, відбувається загальне зменшення кількості дітей в Україні, які займаються у спортивних школах через демографічні причини. Так, у 2012 році в Україні нараховувалося 4,6 мільйонів учнів, з яких 12,9 відсотків, тобто 601 тисяча займалася в ДСЮШ. А у 2015 році за даними Держкомстату нараховувалось вже 4,1 мільйонів  учнів, з  яких 12 відсотків займаються  в спортивних школах. Тобто  за останні чотири роки в Україні фізично стало на 551 тисячу учнівської молоді менше. Це потягнуло за собою пропорційне зменшення кількості дітей, які займаються ДЮСШ. При цьому рівень залучення дітей до зайняття в спортшколах весь час коливався в межах 12-13 відсотків.

На стан мережі ДЮСШ в нашій державі також впливає процес бюджетної децентралізації. Хочу наголосити, що у шкіл комунальної власності, як правило, проблем з фінансуванням не виникає. Окрема проблема виникала саме зі школами ФСТ, які в рамках бюджетної децентралізації передавалася на місцеві бюджети. При цьому в  2015 році була збережена подавляюча більшість таких шкіл.

На перехідний період Верховна Рада України за поданням уряду і профільного комітету Верховної Ради України проголосувала надання 100 мільйонів гривень субвенції місцевим бюджетам, що дало змогу їм забезпечити фінансування на перехідний період.

За даними Держкомстату у порівнянні з 2014 роком через цілий комплекс  причин була зменшена  кількість шкіл на 73 спортивні школи.

За даними обласних державних управлінь було зменшено на 83 спортивних школи. У зв'язку з цим лунають цифри про нібито зменшення на 30 тисяч кількості дітей, які займалися в ДЮСШ.

Андрій Володимирович, так рахувати не можна, тому що завдання було поставлено чітке: якщо школа була оптимізована чи скорочена, чи приєднана, то діти і викладацький склад  зберігалися, вони переходили до занять в інших школах. Тут присутні начальники управлінь, вони можуть  розказати по кожній школі, яка була скорочена, і де ці діти знаходяться. Якщо було би 30 тисяч дітей на вулиці безхатченків, як нам говорять, то вони б уже стояли і під міністерством, і під обласними державними адміністраціями.

Ще одна деталь, про яку треба знати. Наприклад, на Дніпропетровщині у минулому році було закрито 11 спортивних шкіл, які належали до мережі ФСТ. Але натомість було створено і відкрито з 1 січня 2016 року 10 нових комунальних закладів, куди були переведені тренери та викладачі-вихованці. Тобто окрім скорочення шкіл відбувається процес їх новоутворення. Просто йде досить складний процес, пов'язаний із власністю, які були у школах… ФСТ, які передаються на комунальну власність. Тільки за три місяці цього року Україною утворено ще 14  нових ДЮСШ комунальної форми власності, куди зараховано майже 2400 вихованців та працевлаштовано 120 тренерів.

Дійсно, є проблеми серйозні у нас в окремих областях. І в січні-місяці, коли ми збиралися, ми виявили, що ці проблеми існують у Херсонській області, Волинській області, Хмельницькій області. Але там міністерство кожний день мониторить ситуацію, щоби, не дай Бог, ані діти залишилися на вулиці, ані були вигнані викладачі.

Ще одна проблема, яка виявилася під час децентралізації, це так звані "групи-пустишки", коли дітей записували в школи, а вони там були фізично відсутні. Ну, наприклад, я наведу два приклади: в одній з областей Західної України виявлено в начальних групах 1 тисяча 200 "мертвих груп", а в одному з центральних регіонів – 3 тисячі.

Приписок. Це теж в статистиці відображається як зменшення кількості дітей, які займаються в ДЮСШ, але ми ж розуміємо, що ті діти були тільки на папері.

На місцях також відбувається оптимізація наявної мережі ДЮСШ. Рішення про оптимізацію ініціюються та приймаються керівництвом органів місцевого самоврядування, ФСТ засновниками з числа приватних осіб, а не Міністерством молоді і спорту. Але ми робимо все для того, щоб, іще раз підкреслюю, саме головне – збереження дітей і тренерсько-викладацького складу. Але в порушення законодавства, наприклад, було оптимізовано, ми надаємо згоду, але в порушення законодавства було оптимізовано, без згоди Міністерства молоді і спорту, 9 шкіл у Вінницькій, Волинській, Житомирській, Миколаївській, Одеській, Рівненській, Хмельницькій, Чернігівській областях та в місті Києві. Таке рішення приймалося всупереч діючому законодавству і міністерство не може нести за нього відповідальність.

Які були проблеми виявлені в процесі децентралізації мережі ДЮСШ? Місцева влада при розподілі коштів місцевих бюджетів перевага надається спортивним школам комунальної форми власності. По-друге, у деяких випадках поза увагою залишаються спортивні школи ФСТ, які отримували у 2015 році субвенцію з державного бюджету. Керівництво цих закладів відмовляється змінювати форму власності, що негативно впливає на вирішення подальших... їх подальшого фінансування з місцевих бюджетів. Тобто часто-густо на місцях говорять представникам ФСТ: "Ви або переходите в комунальну форму власності, або ми вас не будемо  фінансувати". Я думаю, такий підхід теж не є однозначним, оскільки в кінцевому випадку страждають діти.

За попередніми даними в минулому році на утримання спортивних шкіл з урахуванням бюджетів усіх рівнів державної субвенції, інших джерел фінансування витрачено 1,5 мільярда гривень. Вкотре наголошую, що  відповідно до Бюджетного кодексу України, починаючи з 2016 року прямим обов'язком органів місцевого самоврядування є фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл з міських та обласних бюджетів незалежно від форми їх власності.

Як і думали, в рамках децентралізації місцевий бюджет отримали на 40 відсотків більше доходів. Кошти для спортивних шкіл на місцях, я впевнений, є. І ті, хто хоче з керівників обласних управлінь, адміністрацій з питань спорту шукати і знаходити ці кошти, він знаходить і шукає. А хто не хоче працювати, у того з'являються проблеми.

Які наші подальші плани? Після того, як місцевими органами самоврядування буде визначена оптимальна структура мережі ДЮСШ на порядку денному стоятиме питання удосконалення діяльності ДЮСШ за європейським зразком.

У Міністерстві молоді та спорту ведеться робота на відповідну концепцію та стратегію реформування. Зокрема передбачається зняття зайвих бюрократичних обмежень у діяльності  спортивних закладів  на місцях, розширення їх повноважень; адаптація законодавств до норм і стандартів  ЄС; створення умов для налагодження  ефективної взаємодії  спортивних закладів на місцях з  спортивними  федерації з видів спорту; відмова від невластивих функцій міністерства, регіональних та муніципальних органів влади у галузі спорту.

Тепер би я хотів зупинитися  на спорті вищих досягнень. Незважаючи на війну та складну соціально-економічну ситуацію, Україна впродовж  2014-2015 року зберегла свої позиції у топ-20 провідних… спортивних держав світу. Це, в першу чергу, велика заслуга наших спортсменів і тренерів.

Українці успішно виступили на перших європейських іграх, завойовано 46 нагород. Протягом всього 2015 року члени збірних команд України з олімпійських, не олімпійських та паралімпійських видів спорту здобули на міжнародній арені понад 2 тисячі 800 нагород різного ґатунку, з них майже  1 тисячу – золотих.

Станом на березень  2016 року  Україна отримала 123 ліцензії на участь у літніх Олімпійських іграх у Ріо-де-Жанейро та 85 ліцензій на участь у паралімпіаді. Це ще не остаточні цифри, оскільки ліцензійні турніри триватимуть аж до початку олімпіади. Підготовка до олімпіади здійснюється на вищому рівні в рамках організаційного комітету на чолі з Прем’єр-міністром України, зокрема за виконання рішень комітету було вжито наступні заходи:

Перше. Для забезпечення підготовки і участі у літніх Олімпійських іграх в Держбюджеті 2016 року передбачено окремі видатки майже 250 мільйонів гривень, зокрема, 144 мільйони на виплати призовим переможцям і призерам ігор. Це 125 тисяч доларі за золото, 85 тисяч доларів за срібло, 55 тисяч доларів за бронзу.

Для порівняння, встановлено урядом Російської Федерації винагорода за золото складає 4 мільйони рублів, приблизно 58 тисяч доларів.

По-друге, у 2015 році в перше за декілька років для національних збірних команд України придбано сучасне спортивне обладнання на суму 14 мільйонів гривень і форму на загальну суму майже 5 мільйонів гривень.

Третє. Постановою уряду від 4 лютого 2016 року вдвічі була збільшена винагорода для спортсменів за перемоги на чемпіонаті світу та Європи.

Четверте. Постановою уряду від 16 грудня 2015 року утворено Державний центр олімпійської підготовки з художньої гімнастики. Для оперативного вирішення організаційних питань Мінмолодьспорту було утворено Штаб олімпійської підготовки, який очолював Сергій Назарович Бубка і я, як Міністр молоді і спорту.

У Міністерства молоді та спорту чітко усвідомлюють, що подальший ефективний розвиток спорту вищих досягнень можливе лише шляхом реформування децентралізації та дерегуляції у цій сфері, приведення її у відповідність з європейською моделлю відносин держави і спорту, а також олімпійських хартій.

Міністерство спільно із спортивною спільнотою активно впроваджує в життя положення дорожньої карти реформ у сфері фізичної культури та спорту.

З метою підвищення автономії національних спортивних федерацій  урядом у 2015 році був розпочатий державний експеримент, до якого долучилася Федерація баскетболу, важкої атлетики, легкої атлетики, стрибків у воду, а зараз і Федерація хокею на льоду, хокею з шайбою. Ці громадські організації отримали від держави більше повноважень щодо розвитку своїх видів спорту, однак і більшу відповідальність за витрачання державних коштів і за ту кількість медалей, які вони можуть завоювати на міжнародній арені. В рамках децентралізації (тире) дерегуляції міністерством впроваджено автоматичну прозору формулу фінансування олімпійських видів спорту. Не міністр зараз вирішує, кому що дати, а досягнення тих чи інших федерацій, а відповідно вони можуть розраховувати або на больше фінансування, або на менше фінансування.

Гроші з державного бюджету йдуть відповідно до рейтингу за тими видами спорту та федераціями, які показують найкращі результати на міжнародній арені. Також враховується масовість видів спорту.

Що стосується проблеми антидопінгу, на якій зараз намагаються водночас і спекулювати, і яка є великою проблемою зараз у спорті вищих досягнень. 21 грудня 2015 у Страсбурзі мною від імені України було підписано Конвенцію Ради Європи проти маніпулювання…

Дайте ще три хвилини мені закінчити, можна? Да, я постараюсь, можна дві.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 2 хвилини прошу дати до виступу.

 

ЖДАНОВ І.О. Да. Підписана Конвенцію проти маніпулювання результатами спортивних змагань.

Як ви знаєте, до нас були претензії від Всесвітньої антидопінгової агенції. Але я вас інформую, це ще новина, ще нікому не відома, що 18 березня 2016 року ми отримали лист від Всесвітньої антидопінгової агенції. І в результаті тих дій, що були зроблені міністерством, Національним олімпійським комітетом, це розробка антидопінгових правил і акредитація наших проб у Кельні рішенням ВАДИ Україна була вилучена зі списку невідповідних кодексу сторін-підписантів. Тобто ми повернулися у лоно сім'ї ВАДИ і будемо дальше працювати над посиленням антидопінгової позиції. І нами розроблено відповідний проект закону, який незабаром буде переданий до Верховної Ради України.

Скажу, що ще одна дуже велика проблема, це розбудова спортивної інфраструктури. У нас за нашими даними в Україні в 2016 році нараховувалось 94 тисячі і 42 спортивних споруди. Зрозуміло, що багато з них в незадовільному стані, але є і певні зрушення, наприклад, збудовано 365 нових спортивних споруд, реконструйовано 260 існуючих, відремонтовано 7 тисяч 362 спортивні споруди. Зрозуміло, що це тільки начало, бо куди не приїжджаєш, одна і теж проблема, навіть в обласному центрі – відсутність нормального стадіону, який є і легкоатлетичне ядро, і можливість, де грати в футбол. Де можемо, там і допомагаємо і через фонд регіонального розвитку. Я просив, до речі, звертався з пропозицією до Прем'єр-міністра, щоб в фонді регіонального розвитку була окрема позиція, яка так і називалась "Відновлення спортивної інфраструктури країни".

Ми працюємо над прозорістю діяльності підприємств, державних підприємств, Міністерство молоді і спорту. Всі можливі дані, звітність підприємств, причому поквартально, вона публікується на сайті міністерства…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, 30 секунд, завершуйте. Будь ласка.

 

ЖДАНОВ І.О.  …завершую.

Подані відповідні інвестиційні проекти.

Завершуючи, шановні колеги, я дякую за увагу та закликаю підтримати рекомендації парламентських слухань, які Комітет Верховної Ради готував разом з профільним міністерством і які є надзвичайно важливими для всієї сфери фізичної культури і спорту. Я думаю, що в процесі обговорення буде багато слушних рекомендацій і ми внесемо додатково зміни ваші пропозиції… (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Ігор Олександрович.

До співдоповіді запрошую голову Комітету Верховної Ради України з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму Палатного Артура Леонідовича. Будь ласка.

 

15:42:03

ПАЛАТНИЙ А.Л.

Дякую, Андрій Володимирович.

Шановні колеги! Шановні учасники парламентських слухань! Сьогодні у Верховній Раді України зібралися найкращі фахівці сфери фізичної культури і спорту, щоб разом обговорити актуальні питання фінансування важливої сфери для життя людини, особливо для здоров'я наших дітей. Ми розраховуємо, що фахівці, які безпосередньо працюють з дітьми, виховують талановитих спортсменів, зможуть донести до керівників держави  та місцевої влади проблеми, з якими вони стикаються на низовому рівні. І саме їх думки мають бути почуті і враховані про вдосконалення цієї роботи.

На сьогоднішній день сфера фізичної культури і спорту отримала декілька серйозних викликів. Скасовано фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок Фонду соціального страхування. Запроваджено оподаткування спортивних закладів, установ та організацій податками на землю та нерухомість.

Відтепер майже всі питання, що стосуються розвитку спорту та активізації рухової активності серед населення мають вирішуватися на місцевому рівні. Проте, за відсутності єдиної державної політики, затверджених державних соціальних стандартів у сфері фізичної культури і спорту питання фінансування спортивних закладів залежить від доброї волі місцевого керівника та місцевих рад, і місцевих депутатів.

Дивує той факт, що в деяких містах скорочується фінансування спортивних шкіл. У той же час фінансуються інші комерційні установи та проекти. Комітет вимушений констатувати, що за минулий рік скорочено дуже багато спортивних шкіл. Майже десятки тисяч дітей, учнів припинили займатися спортом. І це за умови існування субвенції з Державного бюджету на 2015 рік більш 100 мільйонів гривень, яка була виділена завдяки наполегливості членів комітету і міністра молоді і спорту України.

У 2016 році зазначена субвенція, на жаль, відсутня. І є велике побоювання, що за підсумками цього року ми отримаємо ще більш негативні наслідки. Хочу зазначити, що не заважаючи на збільшення рівня доходів більшості місцевих бюджетів, фінансування фізичної культури і спорту здійснюється, на жаль, у нас в державі за залишковим принципом.

Крім того, у деяких регіонах спостерігається ще одна негативна тенденція. Умовою фінансування спортивних шкіл, фізично-спортивних товариств проголошується їх передача разом з інфраструктурою до комунальної власності.

Хочу нагадати всім представникам місцевої влади, що, по-перше,  Конституція України захищає право приватної власності.

По-друге,  діти, якій займаються у комунальній школі, як і діти, які займаються у школі  фізкультурно-спортивних товариств, мають рівні права. Їх батьки сплачують податки до місцевих бюджетів, тому будь-яка дискримінація є неприпустимою.

По-третє, більшість призерів Олімпійських ігор є вихованцями  саме  фізкультурно-спортивних товариств. І взагалі спроба  зробити всі спортивні  школи комунальними нагадує  радянський  підхід і веде до послаблення  конкуренції між школами та спортсменами.

У цій ситуації ми маємо зрозуміти головне, що усі ці заклади працюють  для дітей у тій чи іншій області. Ні для кого не секрет, що в дитячо-юнацьких спортивних школах займаються насамперед діти з багатодітних  та малозабезпечених сімей.  На жаль, кількість таких дітей через великі втрати, які понесла наша країна у протистоянні з російським агресором та її найманцями, суттєво збільшилась. І куди, шановні колеги, підуть ці діти? Зрозуміло, на вулицю. Це зростання дитячої злочинності, це наркоманія, це дитячий алкоголізм, це негативні явища у нашому суспільстві.

Наш комітет вважає, що децентралізація вимагає  від  місцевих органів  влади відповідальності за ефективне управління ресурсами місцевих бюджетів, включаючи і фінансування, фінансоване забезпечення прав громадян на зайняття фізичною культурою і спортом та отримання  відповідних якісних послуг.  Виникає питання: чому до цього  часу  не визначено механізм розвитку спортивної сфери на місцевому рівні?  Відповідь проста: проте потребує серйозних зусиль від Міністерства молоді і спорту. Законодавством передбачена розробка низки державних соціальних  нормативів у сфері обслуговування населення  закладами  фізичної культури та спорту. Однак на сьогоднішній день переважна частина з них також відсутня. Це стосується у першу чергу нормативів безоплатних та платних послуг, які надаються населенню, безоплатних  послуг дітям, нормативів витрат на одного вихованця  дитячо-юнацької спортивної школи тощо. Тобто у місцевих органів дотепер відсутнє зобов'язання виділяти потрібні для дитячого спорту обсяги коштів на можливість їх контролю внаслідок чого з місцевих бюджетів виділяються мізерні кошти.

Тому сьогодні основна увага має бути зосереджена на опрацюванні та прийнятті зазначених нормативно-правових актів для ефективного фінансування сфери фізичної культури і спорту, в першу чергу, для спортивних шкіл.

Виконання таких стандартів має бути обов'язковим на всіх регіональних рівнях та забезпечувати за рахунок коштів місцевих бюджетів у позачерговому порядку. При цьому за умови дотримання місцевими органами зазначених стандартів та нестачі власних коштів буде набагато простіше вирішити питання виділення відповідної субвенції з державного бюджету.

Впевнений, що Міністерство молоді і спорту України здатне у найкоротші терміни розробити та затвердити зазначені стандарти, що забезпечить сталий розвиток сфери фізичної культури і спорту. Проте, для цього, як мінімум, необхідно зберегти це міністерство.

Ні для кого не секрет, що вже другий рік в урядових колах виникає бажання позбутися Міністерства молоді і спорту заради формального скорочення кількості міністерств. І тільки активна позиція членів нашого комітету, інших народних депутатів України, міжнародного та національного олімпійських комітетів, Національного комітету спорту інвалідів зупиняє спроби такої так званої реформи.

Хочу нагадати, що за всіма спортивними рейтингами Україна займає провідні місця в Європі та в світі чого не можна сказати про інші сфери. Складається враження, що хтось хоче повторити досягнення Віктора Януковича, який, приєднавши Мінмолодьспорт до Міністерства освіти і науки, майже зірвав підготовку до Олімпійських ігор 2012. (Оплески) Дякую.

Але, якщо на сьогоднішньому етапі ми втримаємо міністерство, можемо… не втримаємо міністерство, можемо не втримати і всю сферу фізичної культури і спорту.

Що це означає? Що українська нація втратить своє здорове покоління. В багатьох регіонах маємо непоодинокі спроби приватизувати спортивні об'єкти.

І саме Мінмолодьспорт має протистояти цим руйнівним процесам.

Водночас хочемо побажати міністерству більше уваги приділяти  реалізації загальнодержавної  політики у сфері фізичної культури і спорту. Насамперед через затвердження державних соціальних стандартів та виконання контрольних функцій. Крім того, радимо міністерству не відмовлятися від власних повноважень, а такі спроби були неодноразові, бо це найкоротший шлях до ліквідації даного  міністерства.

Щодо розвитку спорту і вищих досягнень. Нібито все у нас добре: українські спортсмени перемагають на чемпіонатах світу та Європи,  на цей час завойовано вже 123 ліцензії по Олімпійських іграх, на участь в Олімпійських іграх, держава передбачила грошову винагороду спортсменам за перемоги, здобуті на чемпіонатах світу та Європи. Треба відверто зазначити, що наші успіхи  засновані на старому фундаменті та  досвідчених тренерах. І тенденція відсутності належної підтримки спорту вищих досягнень є наслідком того, що більш 20, на жаль, 20 олімпійців виїхали, наших олімпійців, українців, виїхали на сьогоднішній  день за кордон. 

Крім того, маємо застарілу спортивну інфраструктуру, застарілі  спортивні бази. У результаті, наші спортсмени вимушені тренуватися за кордоном, на що витрачаються значні кошти.

Тому першочерговим кроком для підтримки спорту вищих досягнень є затвердження Державної програми розвитку фізичної культури і спорту, в якій, раз, і мають бути відображені питання всебічного розвитку спорту, вищих досягнень дитячо-юнацького та масового спорту, фізичного виховання населення.

Також потребує уваги  питання належного функціонування спортивних об'єктів, що були реконструйовані та побудовані під час підготовки та проведення чемпіонату Європи 2012 з футболу. Євро-2012 успішно проведено, однак борги, на жаль, залишилися. Комітет приділяє велику увагу для вирішення зазначеного питання і 9 грудні 2015 року були проведені комітетські слухання щодо використання коштів державного бюджету та кредитних коштів  під державні гарантії,  що передбачалися для  підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Євро-2012. Учасниками таких слухань було висловлено низку зауважень та пропозицій до Кабінету Міністрів України, місцевим органам виконавчої влади, що знайшли своє відображення в рекомендації комітетських слухань.

Шановні учасники слухань, беручи до уваги всі виклики та проблеми, що зараз існують у сфері фізичної культури і спорту, ми сьогодні на парламентських слуханнях  повинні вийти на такі рішення, які забезпечать ефективний розвиток сфери фізичної культури і спорту. Всі ваші пропозиції, які будуть лунати з цієї трибуни, будуть записані в стенограму. Ви їх побачите всі в розробці наших парламентських слухань.

Дякую вам за увагу. І думаю, що дуже буде влучно у сьогоднішній олімпійський год, ми повинні розуміти, що год в нас сьогодні олімпійський, незважаючи на складну ситуацію, яка склалася в країні і економічну, і політичну кризу, і військову агресію, ми повинні провести ці олімпійські ігри на високому рівні. Як і завжди, наші команди показували великі результати, це дуже потрібно для позиціювання нашої держави в світі, це дуже потрібно для розвитку патріотизму в нашій державі, наші спортсмени прикладають дуже багато зусиль для цього. І я дуже сподіваюсь, що сьогодні з цієї трибуни пролунають дуже слушні пропозиції.

Дякую вам за увагу. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

До співдоповіді запрошую заступника міністра освіти і науки України Гевка Андрія Євгеновича, будь ласка.

 

15:54:45

ГЕВКО А.Є.

Доброго дня, шановні колеги, приємно вас тут всіх бачити. Перш за все, хотів би зазначити, що Україна має славетну історію розвитку фізичної культури та спорту, що знаходить підтвердження, як у видатних досягненнях українських атлетів всіх часів, так і в традиціях масового спорту, фізичної культури, військово-прикладної підготовки.

За останнє десятиліття відбулося істотне зміщення пріоритетів масового фізичного виховання від важкої фізичної праці до  розумової. Навіть готовність до захисту батьківщини тепер передбачає складне поєднання інтелектуальних та фізичних компетентностей.

Водночас спорт високих досягнень потребує дедалі більшого  рівня технологічності, наукової підтримки, професіоналізму та самовіддачі. Кожне наступне покоління піднімає планку граничних можливостей людини до рівня неймовірного ще 20-30 років тому. Гідний наслідок українських спортсменів став одним із визначних чинників презентації нашої країни на міжнародній арені в часи становлення незалежної України.

Українське суспільство завжди дбало про розвиток фізичної культури та спорту, фізичне виховання молоді як через державні інституції з часів гетьманщини так і через  добровільні об'єднання, громадські рухи, участь меценатів, в тому числі за часів чужоземного панування на українських землях.

Для прикладу можна згадати фізкультурно-спортивні товариства "Січ", "Сокіл", "Глух", які діяли на початку 20-х років, на початку ХХ століття і об'єднували молодих  людей на Галичині. Незалежна Україна успадкувала від Радянського Союзу потужну державну громадську систему підтримки та розвитку фізичної підготовки, масового та олімпійського спорту, яка була сформована у 30-х-60-х роках ХХ століття. Ця система довела свою ефективність на олімпійських аренах, але, золотий вік її досягнень у масовому спорті прийшовся ще на середину минулого сторіччя. В основі цієї системи була покладена як амбітність країни-лідера соціалістичного табору, яка мала щодня доводити свої переваги на шляху до світової революції так і постійна мобілізаційна готовність до чергової війни.

Слід визнати, що видатні спортивні досягнення часто діставались ціною не тільки великих зусиль, але і здоров'я спортсменів. При цьому в побуті процвітало відсутність культури здорового способу життя: пияцтво, тютюнопаління і це коштувало нашій країні суттєвого відставання від світових лідерів в якості та тривалістю людського життя, а тепер ще і вивело у світові лідери з пенсійних видатків.

За 25 років незалежності пройдено шлях від жорсткої, централізованої, планової, адміністративної радянської держави, частиною системи якої були фізкультура та спорт, до підготовки рішучої децентралізації української держави, в якій ми сформуємо стратегічне розуміння важливості сфери фізичної культури та спорту.

На цьому етапі особливої ваги набуває підтримка фізичної культури та спорту  в освітній сфері. Важливі  завдання повинні бути вирішені на рівнях загальної, середньої, позашкільної та вищої освіти. Недооціненим залишається потенціал освіти впродовж життя.

Ключовими завданнями держави та суспільства є формування  сучасної  культури фізичної досконалості та рухової активності, особливо в молодіжному середовищі.

Для успішної реалізації завдань, визначених і указами  Президента  України та актами уряду міністерством заплановано, перше, розроблення програми "Шкільний спортивний зал". Її метою є забезпечення навчальних закладів необхідним обладнанням  для виконання навчального процесу. Всі ми прекрасно розуміємо,  те обладнання, яке  у нас залишилось в  школах, воно потребує осучаснення і потребує відповідних вкладень з боку держави.   

Програма "Спортивний майданчик", метою якої є покращення матеріально-технічної бази дитячо-юнацьких спортивних шкіл, створення  якісних умов для систематичних занять фізичної культури і спортом учнівської молоді, поліпшення спортивної майстерності учнів та ведення ними  здорово способу життя.

Наступне. Проведення багатоступеневих змагань серед учнівської та студентської молоді, сприяння діяльності учнівських і студентських спілок фізкультурно-спортивної спрямованості, створення осередків у навчальних закладах, фінансова підтримка їх діяльності з боку держави та органів місцевого самоврядування. Популяризація фізичного  виховання і  спорту серед школярів та  студентів всіма доступними способами.   

Також запровадження досвіду скандинавських країн буде дуже корисним. Наприклад, один із них – це надання спортивних споруд незалежно від форм власності у безкоштовне користування в ранкові  години для учнів та  студентів. Було б бажання, механізми завжди можна знайти.

Наступне. Виконання програми навчання плаванню дітей молодших класів, використовуючи наявні плавальні басейни та передбачивши у місцевих бюджетах відповідні кошти. Зрозуміло, що  тут важливим є питання  відновлення діяльності тих басейнів, які  зараз є в занедбаному  стані,  і це потребує безперечно додаткових коштів. Але ми повинні про це думати і дбати.

З метою підвищення  якості фізичного  виховання у вищих навчальних закладах міністерство вважає за доцільне при розробленні стандартів вищої освіти передбачити серед загальних компетентностей формування здобувачів вищої освіти необхідних навичок рухової активності, у тому числі,  з урахуванням професійної спрямованості освіти. Це не тільки не суперечить ключовому принципу автономії університетів, але створює  передумови для конкурентної боротьби навчальних закладів у побудові сучасної системи фізичного виховання.

Для посилення відповідальності керівників вищих навчальних закладів щодо розвитку  та модернізації змісту і форм фізичного виховання студентів, студентського спорту та відповідної матеріально-технічної бази міністерством вносяться зміни до типової форми контракту з керівником державного вищого навчального закладу. Відповідне рішення уряду вже прийнято 21 березня цього року. Міністерством освіти і науки ініційовано доповнення до норм часу для планування і обліку навчальної роботи та переліків основних видів методичної, наукової і організаційної роботи, педагогічних і науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів, якими передбачено врахування проведення занять з фізичного виховання у формі секційних, професійно орієнтованих індивідуально-консультативних занять до навчального навантаження. Відповідний проект наказу знаходиться на погодженні у заінтересованих центральних органів виконавчої влади.

Вдосконалення існуючої системи фізичного виховання і спорту неможливе без консолідованих і скоординованих зусиль парламенту та уряду, центральних органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, громадських організацій, науковців та фахівців  галузі. В цій діяльності очікуємо не тільки об'єктивної критики, а слушних порад  і розуміння необхідності змін в модернізації галузі фізичної культури і спорту.

Дякую за увагу. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую вам.

І переходимо до виступів. Запрошую до виступу Костенка Павла Івановича, члена виконавчого комітету Національного олімпійського комітету України, голову Київського міського відділення Національного олімпійського комітету України. Будь ласка.

 

16:02:25

КОСТЕНКО  П.І.

Шановний головуючий, шановний пане голово, шановні учасники парламентських слухань! За традицією до питань, які об'єднані спільною назвою як гуманітарна проблема, ми звертаємося, на жаль, у другу чи третю чергу після дискусій, розмов на економічні та політичні теми. І тим приємно відзначити, що Верховна Рада України ухвалила рішення щодо проведення парламентських слухань стосовно фізичної культури та спорту як одного з пріоритетів гуманітарного розвитку суспільства.

Нам добре відомий взаємозв'язок між рівнем здоров'я нації, рівнем здоров'я народу і рівнем розвитку фізичної культури і спору. Факторів тут  дуже багато, це економічні труднощі і екологія, і спосіб життя, і на сьогодні, безперечно, сучасні виклики України – окупації Криму, ведення антитерористичних дій на сході України. Все це суттєвим чином позначається на рівні життя і здоров'я пересічного громадянина нашої країни. Хочу зазначити, що без усвідомлення того, що кожна людина насамперед сама має піклуватися про своє здоров'я, вести активний спосіб життя, нічого  і говорити про його поліпшення та прогрес у питаннях розвитку культурно-оздоровчої і спортивної діяльності в країні, але це лише одна сторона справи.

Друга залежить від спільної та скоординованої роботи державних органів влади усіх рівнів з інститутами громадського суспільства у цій галузі. Сучасний розвиток країни спрямований на адаптацію усіх сфер життя до європейських стандартів і тому система фізичної культури і спорту має ґрунтуватися на забезпечені переходу до нової гуманістичної моделі, в центрі уваги якої повинні бути інтереси, потреби та мотиви конкретної людини, громади, району та міста. Досягнути позитивних зрушень у цьому напрямку можливо за умов пошуку і запровадження нових форм розвитку усіх складових національної моделі фізичної культури і спорту.

У цьому аспекті хотів би зупинитися  на наступних питаннях. Питання перше, децентралізація системи управління спортом через автономію спорту, іншими словами, надання широких повноважень щодо розвитку видів спорту федераціями. Існує ініціатива Міністерства молоді та спорту щодо проведення експерименту у зазначеному сегменті. Водночас згоду на участь  у зазначеному пілотному проекті дали лише декілька федерацій з олімпійських видів спорту: легкої атлетики, стрибків у воду, баскетболу, важкої атлетики, футболу, хокею, хокею на траві.  Чому так? Тому  що, на жаль, відсутній належний рівень інституційного розвитку спортивних організацій як на всеукраїнському, так і на регіональному рівнях. У зазначеному контексті постає ще одне  не менш важливе питання, якщо державні кошти, тобто кошти платників податків будуть використані, а спортивні результати відсутні, яку відповідальність будуть нести спортивні федерації? Тобто є коло проблемних питань, до вирішення яких необхідно залучати представників спортивного менеджменту, науковців, Національний олімпійський комітет України, Спортивний комітет України тощо.

Питання друге. В умовах децентралізації влади  значно підвищується роль місцевого самоврядування, жваво відбуваються процеси створення територіальних громад, які вирішують комплекс питань соціального розвитку відповідних територій, у тому числі щодо доцільності будівництва спортивних споруд, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл.

Задаю питання вам і собі. А де наша місія у цих процесах? А вона на сьогодні є у своїй більшості спостережною, тобто є ще одна платформа для спільного обговорення і прийняття оптимальних рішень із залученням фахівців сфери фізичної культури і спорту та представників територіальних громад.

І питання третє. Фінансове питання, а саме: чи буде держава брати на себе всі витрати на сферу фізичної культури і спорту? Чи зможе запропонувати більш дієвий механізм, ніж той, що зараз дії, який би сприяв пожвавленню спонсорської та меценатської діяльності. Зазначене питання насамперед полягає в полі правового визначення.

Хочу нагадати всім присутнім, всім колегам-депутатам, які працювали тут декілька  позивів, скільки ми працювали і розробляли законодавчі акти щодо  спортивної лотереї, про меценатства, до яких долучались народні депутати і всі, хто був залучений в цій галузі. І до сьогоднішнього дня механізм фінансування залишився за старою схемою: Міністерство спорту вибиває гроші у Держбюджеті, федерації пропонують друзям  скинутись на  розвиток  виду спорту завдяки лише дружнім стосункам.

Шановні колеги, у своєму виступі я  окрасив лише деякі проблеми розвитку фізичної культури і спорту в умовах децентралізації. Я намагався надати рецепти з їх розв'язання, тому що необхідна дискусія для вироблення оптимальних рішень з обов'язковим  залученням експертного  середовища та відповідних громадських інституцій. Переконаний, що вирішити проблеми можливо тільки за умов спільних дій, а як щодо їх вирішення задіяна команда однодумців, то успіх гарантовано.

Дякую за увагу. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

До слова запрошується Силантьєв Денис Олегович народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму. (Оплески) Я думав, це мені.

 

16:08:00

СИЛАНТЬЄВ Д.О.

Так красиво.

Шановні колеги, Денис Силантьєв, фракція Радикальної партії Олега Ляшка. Ці кубки для того, щоб всі виступаючі, котрі будуть тут говорити, відчували ще додаткову гордість за досягнення наших українських спортсменів. До речі, всі ці кубки належать чемпіонці з юніорську чемпіонату світу та Європи з великого тенісу Костюк Марті, вона теж буде тут виступати. (Оплески)

 Шановні друзі, шановні колеги, парламентські слухання щодо розвитку фізичної культури і спорту подія не лише для нас з вами, це питання здоров'я нації, це основа обороноздатності країни. На жаль, на сьогодні показники здоров'я населення просто шокуючі, Україна посідає перше місце за рівнем смертності в Європі. ЮНЕСКО оголосило Україну, увага, країною вимираючого етносу, тобто ми вимираюча нація. Останні 40-60 років у Франції, Японії, Канаді, Австралії та інших високорозвинутих країнах, завдяки державній політиці, спрямовані на створення умов для широкого впровадження у повсякденне життя розвинутих форм рухової активності, смертність людей зменшилася на 15, увеличилася тривалість життя на 15-20 років. Натомість в Україні станом на 1 січня 2016 року скорочено 83 дитячі спортивні школи, близько 30 тисяч учнів не мають можливості займатися улюбленими видами спорту, близько тисячі тренерів втратили свою роботу.

З огляду на такі невтішні статистичні дані, що свідчать про критичний стан здоров'я нації, низькі показники рухової активності населення, розвитку фізичної культури, масового спорту, незадовільну діяльність влади, спрямовану на реалізацію молодіжної політики та з метою збереження української нації, її здоров'я та обороноздатності вимагаю негайної зміни курсу державної політики, спрямованої на подолання кризи в цій сфері. Представниками Радикальної партії розроблено чіткі вимоги до влади.

Що ми пропонуємо? Перше, забезпечення пріоритетності розвитку сфери масової і фізичної культури і спорту та оздоровлення. Для цього на виконання пункту 5.1 Коаліційної угоди потрібно ініціювати на засіданні Національної ради реформ розгляд питання віднесення до переліку першочергових реформ та програм в рамках виконання стратегій сталого розвитку України на період до 2020 року, реалізації програми щодо,.. що віднесено до вектору відповідальності. А саме: програми популяризації фізичної культури та спорту та програми здорового способу життя та довголіття.

Друге. Відновлення системи функціонування дитячого та юнацького спорту.

Третє. Запровадження збалансованої системи фінансування закладів фізкультурно-спортивного спрямування. При плануванні видатків державного бюджету на наступний рік розглянути можливість перерозподілити кошти фонду на користь заходів із розвитку масового спорту, заходів з підвищення рухової активності, заходів популізації  здорового способу життя, враховуючи рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я та інших інституцій ООН.

Четверте. Забезпечення достатньої кількості спортивної інфраструктури, що має бути доступною для всіх верств населення. А саме: проведення комплексної та повномасштабної інвентаризації об'єктів спортивної інфраструктури; здійснення заходів, спрямованих на залучення інвестицій, в тому числі іноземних, використовуючи механізми державного приватного партнерства; активне використання та стимулювання збільшення обсягів міжнародної технічної та фінансової допомоги для відновлення спортивної інфраструктури на території України.

П'яте. Створення економічних стимулів та мотиваторів для представників бізнесу з метою їх заохочення інвестовувати кошти в масовий спорт.

Механізми виконання – це розробка та ухвалення проектів нормативно-правових актів з метою встановлення стимулюючих норм для представників бізнесу, які мають бажання інвестувати кошти в розвиток спорту та об'єктів фізкультурно спортивного спрямування. Постійний діалог з бізнесом з метою розробки взаємодії моделі співпраці. Поширення та запровадження кращого світового досвіду.

Шосте. Здійснення заходів з популізації здорового способу життя та фізичної культури, в тому числі використовуючи інструменти соціальної реклами. З метою реалізації пропозицій Радикальної партії ми звернулися до Президента України, Кабінету Міністрів України, зацікавлених центральних органів виконавчої влади.

Я щиро сподіваюсь, що слова присяги високопосадовців, які вони проголошують перед громадянами України, а саме "дотримуватися Конституції та законів України, служити народові України, дбати про благо Вітчизни"…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, 10 секунд, завершуйте.

 

СИЛАНТЬЄВ Д.О. … "дбати про благо вітчизни і добробут українського народу", будуть не тільки порожнім звуком.

Дякую. (Оплески)   

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую вам.

До слова запрошується Величкович Микола Романович, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму. Будь ласка, Микола Романович.

 

16:13:44

ВЕЛИЧКОВИЧ М.Р.

Шановний Андрію Володимировичу! Шановні учасники слухань! Я не хотів би зупинятися на тих питаннях, які вже підняли і будуть ще підняті, я хотів привернути увагу лише до трьох питань.

На жаль, не всі керівники місцевих органів місцевої влади розуміють важливе значення соціальної і виховної та оздоровчої функції дитячо-юнацького спорту. І коли у січні минулого року ми проводили комітетські слухання щодо встановлення дитячо-юнацьких спортивних шкіл, рекомендаціями слухань було доручено відповідним міністерствам щодо надання інформації про динаміку підліткової злочинності і дитячої захворюваності в Україні за перше та друге півріччя 15-го року в порівнянні з другим півріччям 14-го року. На жаль, досі відповідної інформації не надійшло, де йшлося про Міністерство внутрішніх справ, а також Міністерство охорони здоров'я. Але за наявною у комітеті статистикою спостерігається суттєве погіршення дитячої захворюваності та зростання підліткової злочинності. Я впевнений, що одним із важливих чинників такого погіршення є скорочення кількості дітей, які займаються у спортивних школах, інших позашкільних закладах. Тому у цьому питанні необхідно наводити лад насамперед через затвердження державних соціальних стандартів у сфері фізичної культури і спорту, виконання яких має стати обов'язковим для всіх органів місцевого самоврядування навіть в умовах децентралізації. Однак і не забувати про ті регіони нашої країни, які не мають можливості фінансувати дитячо-юнацький спорт.

Насамперед потребують державної підтримки спортивні школи, що розташовані в гірських районах України. Які не здатні їх отримувати за рахунок власних доходів з об'єктивних причин. На мою думку, вирішення цього питання можливе за рахунок запровадження окремої державної субвенції з бюджету на підтримку дитячо-юнацьких спортивних шкіл саме гірських районів. Це при тому, що сума коштів відносно невелика. Така ситуація є у шести чи семи районах Львівської, Івано-Франківської, Чернівецької та Закарпатської областей. І ці райони, як правило, мають лише одну спортивну школу.

Окрім того, в умовах економічної кризи необхідно ефективно використовувати наявні кошти, що і мають забезпечити державні стандарти. З іншого боку, під час підготовки до Євро-2012 у розбудову спортивної інфраструктури України було вкладено великі кошти. Проте, на цей час жодний спортивний об'єкт повністю не введений в експлуатацію у повному обсязі, а деякі об'єкти, зокрема багаторівнева споруда зони гостинності НСК "Олімпійський" взагалі знаходиться в аварійному стані.

Водночас в державі відсутня ефективна система управління цими об'єктами. Як вже було зазначено, на цю тему в грудні минулого року були проведені комітетські слухання, 9 грудня 2015 року. І направлені відповідні пропозиції до відповідних міністерств. Проте, на цей час не відбулося будь-яких зрушень.

Хочу ще раз повторити вже з парламентської трибуни, що в цьому питанні необхідно наводити лад. У тому числі з використанням правоохоронних органів. Інакше втратимо і вже побудовані об'єкти.

Окремої уваги потребують питання фізичного виховання у навчальних закладах. В багатьох школах уроки фізкультури є непопулярними для більшості учнів, які вважають їх формальними та нецікавими. Тут потрібно оновити навчальну програму та знайти більш сучасні та ефективні засоби вдосконалення цієї роботи. А з іншого боку, надати викладачу можливість найти індивідуальний підхід до кожного учня. Те ж  саме стосується і вищих навчальних закладів. Саме тому на думку  членів комітету  стратегічною помилкою є  намагання зробити  заняття з фізичного виховання у вищій школі факультативними.

І тут  виникає питання, яку позицію у цій ситуації займає  Комітет з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти  і науки? Відповіді немає. Як реагує  комітет  на  зниження уваги учнів та студентів до уроків  фізичного виховання, чи займається модернізацією навчальних програм?  Теж не зрозуміло. Хотів би сподіватися, що маємо потрібну  небюрократичну структуру, яка займається своїми прямими обов'язками і організацією фізичного виховання дітей та молоді.

Безумовно, частина студентів підтримує факультативну систему навчання.  Час самостійних занять  можна "ефективно використати" в лапках: випити пляшку пива. сходити в кіно, поганяти в комп'ютері монстрів і  тому подібне. Однак, через  деякий час молоді люди почнуть шкодувати, що  недостатньо уваги приділяли заняттям  спорту. І головне –  така реформа вдарить по обороноздатності нашої країни, оскільки вже зараз значна частина призовників не придатна до військової служби і має низький показник фізичної підготовленості. Взагалі ми зобов'язані забезпечити тісний зв'язок  фізичної культури і спорту з патріотичного виховання дітей і молоді, зокрема посилити державну  підтримку…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка,   30 секунд, завершуйте.

 

ВЕЛИЧКОВИЧ М.Р. (10 секунд.)  …посилити державну підтримку спорту, зокрема  і по українським національним видам спорту. Впевнений, що спільними зусиллями  ми  здатні забезпечити сталий розвиток в сфері  фізичної культури і спорту та формування здорового способу життя нашої молоді. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Микола Романович.

До слова запрошується Дехтярьов Юрій Петрович, директор Державної установи "Український медичний центр спортивної медицини". Будь ласка.

 

16:19:28

ДЕХТЯРЬОВ  Ю.П.

Уважаемый председатель, уважаемые участники парламентских слушаний! Исходя  из статистических данных, а также то, что мы выслушали сегодня из доклада Дениса Силантьева, в настоящее время состояние здоровья наших детей в очень ужасающем положении. Только 23 процента детей практически здоровы, более 90 выпускников школ имеют различные отклонения в состоянии здоровья, от функциональных расстройств: ожирение, нарушения осанки, серьезных хронических заболеваний, треть которых не позволяет… ограничивает выбор профессии.

От 50 до 75 процентов учащихся и студентов имеют неудовлетворительную физическую подготовленность, ускоренные темпы биологического старения. 70 процентов юношей по состоянию здоровья не могут быть призванными к службе в армии. Последние годы все чаще наблюдается случай внезапной смерти на обычных уроках по физической культуре. 2008 год был самым таким "черным" годом – это 8 смертей, 8 случаев.

Сложившаяся ситуация представляет серьезную угрозу как для генофонда нации, так и для экономической безопасности и обороноспособности нашей державы и поэтому должна стать приоритетной проблемой общегосударственного значения и требующей немедленного и адекватного решения.

Одним из путей решения данной проблемы является организация и оптимизация занятий физической культуры и спорта, начиная с самого раннего детства, с дошкольных заведений, школ, вузов. При этом снижение физических нагрузок, ликвидация зачетных нормативов по физической культуре не решит проблему, а лишь усугубит ее. Только оптимальная двигательная активность позволит сохранить и укрепить здоровье подрастающих поколений.

Однако, невозможно организовать рациональные занятия физическими упражнениями без должного медицинского и педагогического контроля.

На сегодняшний день в Украине утвержден и действует приказ 518/674 про забезпечення медико-педагогічного контролю за фізичним вихованням учнів у загальноосвітніх навчальних закладах, которые регламентирую основные вопросы организации и порядка медико-педагогического контроля.

Однако, шестилетний опыт работы по данному приказу показал его неполную состоятельность о чем свидетельствуют многочисленные обращения от представителей со всех регионов страны.

К недостаткам данного приказа следует отнести, в первую очередь, рекомендованный им тест Руфье, по которому определяется функциональное состояние и распределения на медицинские группы детей и подростков.  Данный тест является малоинформативным, недостоверным, поскольку он предназначен преимущественно для оценки физической подготовленности   взрослых и тренированных спортсменов.

На сегодняшний день, благодаря, ну, из-за этого теста, 70-80 процентов учащихся сидят на скамейке, не занимаются  уроками физической культуры.  А до ввода этого теста, было совсем наоборот: 80 процентов занимались, а 20 сидели на скамейке.

В этом приказе есть также ряд других недостатков, а именно нет рекомендаций для определения медгруппы при наличии хронических заболеваний, не определены строки временного освобождения и возобновления занятий  и тренировок после острых заболеваний и травм, отсутствуют особенности оценки функционального состояния с учетом возраста и противопоказаний для занятий физической культурой и спортом.

Нашими учеными ведущими в области спортивной  медицины, для оценки функционального состояния лиц занимающихся физической культурой и спортом, предложено использовать функциональную пробу Мартине-Кушелевского – это 20 приседаний за 30 секунд, то есть не  30 за 45, а 20 за 30. Так как она предусматривает оценку   не только пульса, но и артериального давления и соответственно, позволяет определить тип реакции сердечнососудистой системы и определить, нормальный, или патологический  это тип реакции, а также, механизм адаптации к физическим     нагрузкам. Разработан проект совместного приказа, который разработан кафедрой   спортивной медицины   Днепропетровского мед университета. 

Исходя из вышеизложенного, с целью  более правильного  распределения детей и подростков на медицинские группы, предотвращение  смертельных случаев на уроках физкультуры, обеспечение более четкой организации медицинского, педагогического и медико-педагогического контроля, за занятиями физкультурой, повышениеэффективности    физического воспитания у всех, без исключения, учебных заведениях дошкольных, общеобразовательных школах, средних специальных учебных…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вибачте, скільки вам  ще треба секунд?  10 секунд,  будь ласка.

 

ДЕХТЯРЬОВ Ю.П. Вношу предложение Министерству образования и науки Украины совместно с  Министерством молодежи и спорта Украины, Министерством здравоохранения внести соответствующие изменения в приказ 518674. Это позволит привлечь к занятиям физкультуры и дополнительно 50-60 процентов учащихся всех учебных заведений, что существенно улучшит их состояние здоровья.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

До слова запрошується Томенко Микола Володимирович, народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, будь ласка.

 

16:25:33

ТОМЕНКО М.В.

Доброго дня, шановні колеги! Я хочу нагадати, що ідея наша, я маю на увазі спортивної громадськості парламенту Артура Палатного, Дениса Силантьєва, була сьогодні залучити місцеву владу, щоб реально поговорити про ситуацію, на мою думку, не просто критичну, а надзвичайно критичну у сфері фізичної культури і спорту.

І от я звернувся до столів реєстрації, і інформую вас, що в нас жодного голови обласної адміністрації, жодного заступника голови обласної адміністрації. Може хтось прийшов, що я  не знаю? Є заступник голови КМДА і аж чотири заступники голови обласних рад. В мене питання, з ким ми ведемо дискусію про те, як виживати фізичній культурі і спорту в Україні? (Оплески) Хто буде на місцях те, що зараз наговорено, виконувати? Я взагалі вважаю, що поки Президент і уряд чітко не сформулює серед ключових критеріїв оцінки діяльності голів обласних адміністрацій, районних адміністрацій, всієї системи влади, базових параметрів фізичної культури, спорту, масового спорту, вони нічого не будуть робити. Вони ж не вважають, що це їм треба робити і в них немає таких задач, ніхто їм не поставив.

Я сьогодні підняв всі стратегічні документи. В стратегії Президента 2020 є один параметр спортивний це 35 медалей на 32 літніх Олімпійських іграх. Не знаю, хто це писав, так не проти ночі буде сказано, напевно великий фахівець по олімпійському руху писав.

Нагадаю вам, що перед попередньою літньою олімпіадою на цей період у нас порядку 180 було ліцензій, зараз 124 – ви розумієте, скільки ми медалей завоюємо, а скільки медалей ми завоюємо ще через одну олімпіаду? Але не медалями треба займатися Президенту і уряду, треба критерії брати, охопленості фізичної культури і спорту, треба захворюваності дітей брати критерії, кількість споруд на кількість людей… (Оплески) Треба брати показники смертності фантастичної. Денис абсолютно правий, що це трагедія та смертність, яку ми маємо. Брати критерії тривалості життя, ми від європейських країн на покоління менше живемо.

Тобто, якщо ми ці критерії поставимо у стратегічний тренд, тоді буде зрозуміло, що владі робити? Я зараз подивився, чим вони звітують: кредитні показники, фінансові показники, там ще якісь інші показники і так далі. Чим ви звітуєте, що ви робите? Якість життя людини – це ключовий показник, яким ми повинні звітувати перед світом і перед людьми. Тому закладайте цю якість життя людини і тоді зрозуміло буде як ми будемо фінансувати.

Я подивився, якщо на попередніх слуханнях я завжди нищив, зрозуміло кого – Міністерство фінансів – це були найлютіші вороги спорту. Але я зараз дивлюся за цей рік, у нас одні вороги. А що Міністерство освіти, яке хотіло зліквідувати кафедри фізичної культури і спорту? І ми на НОКу аби не підняли питання, що вони наші друзі, Міністерство освіти? Ні, не друзі… (оплески) вони наші. А що уряд подав скоротити уроки з фізичної культури, аби не Артур, не Денис, не я, то у нас би уже менше  було уроків з фізичної культури. А я вважаю взагалі, що нам треба щоденно зробити урок здоров'я, щоденно (оплески), тому що маючи 90 відсотків хворих дітей, ми мусимо щоденно дати можливість дитині вийти на вулицю, хоч подихати там свіжим повітрям і пройтися. Тому нам треба наради проводити не про нормативи як гранату кидати, а про зміст уроку як дитині навчитися дихати, знати, як організм в неї… а в секціях – будемо гранату кидати. Розумієте?

Тому сьогодні, мені здається, тренд на фізичну культуру, оздоровлення, масовий спорт – це є ключова позиція. І сьогодні ми повинні сказати, да, ворогів я забув ще, мій колеги віце-президент, який і я, НОКу Віталій Кличко. Друзі! 6 відсотків охоплення в Києві. Та Київ – це  взагалі, це катастрофа! Тут, взагалі, забули, що фізкультура і спорт, він герой нашого спорту ми гордимося, він за  два роки, взагалі, нічого  не зробив для спорту. Друзі, ну, давайте ходить він (оплески) приходить, що скажемо йому, що "Віталій, друже, якщо ти, я перепрошую, не розбираєшся в економіці. Ну, Бог з ним, ну, хоч покажи, на рівні спорту, фізичної культури як Київ можна підняти. Ну, скільки можна ганьбитися нам? 

Тому я абсолютно переконаний, що, Бог з ним уже з цим урядом, давайте ми тоді, значить, під новий уряд, якщо новий уряд Верховна Рада буде формувати, наша позиція чітка: параметри якості життя людини, розвиток фізичної культури і спорту, масовий спорт і держава не повинна передавати  ці функції на місця. Місця допомагатимуть державі це робити, тому що це найважливіше.

Слава українському спорту! Ганьба владі! (Оплески)  

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Миколо Володимировичу.

Шановне товариство, я хотів би з вами порадитись, я щойно перерахував кількість виступаючих, які  запропонували у комітеті, і якщо йти за нашим регламентом, це ще буде виступів буде на три години двадцять хвилин. Тому давайте ми, по-перше, я  прошу вас підтримати  цю пропозицію і до трьох хвилин скоротити виступи. Мені здається, так буде правильніше, аніж людей зменшувати, кількість виступаючих. Тому що… (Шум у залі)   Дві хвилини кажуть, так. (Шум у залі)

Давайте почнемо з  трьох, товариство, тому що  моя логіка полягає в тому, що краще менше, але щоб всі, хто має бажання виступили.

Давайте ми почнемо з трьох хвилин і я буду на тому ще раз наполягати і просити вас, щоб ми сконцентрувались на пропозиціях, які мають бути. Є велика правда в тому, що  у нас зараз йдуть і обговорення з приводу формату і структури уряду, щоб ми змогли виробити  спільні позиції щодо роботи нашого уряду. І тому, можливо, скорочувати цю частину виступів, де описується важкий стан нашої галузі, але концентруватись на тому,  що треба зробити. Тому я бачу згоду всього залу, що ми переходимо на  регламент, три хвилини.

Я дуже прошу після наступної виступаючої –  зараз буде Романова по старій ще  системі – а потім ми вже скоротимо. Я прошу систему "Рада" наступні виступи після Романової скорочувати регламент до трьох хвилин, і ми будемо дивитися, як воно у нас буде відбуватися, бо ми зможемо перебувати у даному залі і вести парламентські слухання найдовше. Найдовше – до шостої години. І тому треба, щоб ми організували роботу системно і структурно.

Дякую вам за підтримку. І запрошую до слова Романову Анну Анатоліївну, народного депутата України, секретаря Комітету Верховної Ради  України з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму. Будь ласка. (Оплески)

 

16:32:57

РОМАНОВА А.А.

Доброго дня, шановні гості! Ті, хто доїхав, ті, хто вбачають у розвитку спорту  та фізкультури майбутнє, щасливе майбутнє нашої України. І, звичайно, ганьба тим, які проігнорували ці важливі парламентські слухання.

Що я хочу сказати? Що всі виступаючі, безперечно, ми з ними погоджуємося. І основна проблема – це відсутність уваги до фінансування, основна проблема – в грошах. Але, на жаль, на сьогодні на парламентських слуханнях не присутні нікого з Міністерства фінансів України, не зважаючи на те, що їх запрошували. Зараз, що б ми не казали, багато буде  виступів, і буде основна проблема браку фінансування для того, щоб відновити існуючу спортивну базу, а також створити нову, але все це безсенсовно тоді, коли головний, фактично, виконавчий орган, який розподіляє кошти, не присутній.

До того тут присутні зараз депутати – члени бюджетного комітету. Я дуже вдячна тим, хто звернув увагу, і не в парламентський  тиждень тут зараз. Проте, я хочу, щоб це було у стенограмі, незадоволення Міністерством фінансів, які проігнорували такі важливі парламентські слухання. (Оплески)

І мій виступ стосується якраз впровадження системи масового спорту і фізкультури у нашій країні. Я хочу поділитися європейським досвідом. Досвідом, який запровадила країна-сусідка Польща. Справа у тому, коли ми буваємо у Європі, якщо з нас хтось бував, то знаєте, що найперше кидається у вічі, в очі? Те, що там люди бігають пересічні. Ідеш на роботу – люди займаються спортом активним, після роботи, на вихідних, сім'ями. У нас навіть візуально ми не можемо побачити такої тенденції. Тобто гроші мізерні хоч і виділяються, але часто неефективне управління сприяє тому, що, на жаль, зараз малий відсоток населення і дитячого, і дорослого охоплені активним спортом, активними заняттями фізкультурою.

Що робити? Польща у 2008 році: також застаріла радянська база, не знали, що з нею роботи, брак фінансування, проте цю проблему потім змінили через те, що актуалізували проблеми розвитку масового спорту, а також лише 30... навпаки 36 відсотків дитячого населення... дітей, учнів, вони не відвідували занять фізкультурою, 36 відсотків. Ми маємо також великий відсоток дітей, які беруть довідки про звільнення від занять фізкультурою у школах і це негативна тенденція. Тому в 2008 році запровадили таку програму, яка називалася: "Мій спортивний майданчик "Орлик 2012". Що таке спортивний майданчик "Орлик"? Це такий комплекс, який складається з футбольного поля зі штучним покриттям, а також многофункціонального майданчику, де можна грати у волейбол, гандбол, баскетбол, інші види рухомої активності. В "Орлику" також представлені аніматори, душові кабіни. І що зробили? Запровадивши цю програму, виділили на неї спочатку один мільярд злотих на той час і побудували  дві тисячі 600 "Орликів" по всій країні.

Будь ласка, далі слайди. Ось це наглядна така фотографія, що було  до спортивних майданчиків, вона нагадує те, що зараз в нас в Україні.

Далі.

В результаті впровадження цієї програми було побудовано 2 тисячі 600 об'єктів, 696 стадіонів побудованих в рамках програми "Багатофункціональне поле", 149 стадіонів побудовано в рамках програми "Закрите поле", а також 119 сучасних ковзанок масового катання, розташованих на поліуретановому тангажу.

Очікувані результати. Що дало. Збільшення населення, яке  охопили заняття масовим та активним спортом було неймовірне, тобто 5 мільйонів дітей і 9 мільйонів дорослих стали займатися активною фізкультурою на цих "Орликах".

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Скільки, будь ласка? Скільки  часу? Одну хвилину, будь ласка. Ви забираєте час в інших. Будь ласка.

 

РОМАНОВА А.А. Як же відбувалося фінансування цих майданчиків? Вся сума на будівництво цього спортивного майданчика поділялася на три частини: одну частину брав на себе Державний бюджет, одну частину –  фінансувалося з місцевих бюджетів і одна частина – фінансували бенефіціар (тобто або це школа, або ОСББ, або ще якісь спонсори). І таким чином "Орлики" вони були побудовані  навіть в таких селах, де ніколи не було сучасних спортивних майданчиків.

Що хочеться сказати? Що завдяки "Орликам" зменшились такі хвороби, як надмірна вага, а  також захворювання хребта (у Польщі).

Якщо ми хочемо іти у Європу, то я  думаю, що питання спорту і фізкультури мають бути у пріоритеті. Зараз, коли ми дивимося на ці нагороди, то звичайно гордість за нашу країну, але, знаєте, спорт в нашій країні розвивається "не благодаря, а вопреки". И поэтому  дуже хочеться, щоб коли ми обговорюємо закони, які несуть зміни. Щоб вони ставилися не у середу і у п'ятницю, коли немає голосів, а, дійсно, ставилися в ті дні, коли можна приймати закони…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 30 секунд, будь ласка. 30 секунд, будь ласка, говоріть

 

РОМАНОВА А.А. Дійсно ставились в ці дні, коли є голоси у залі. Тому що у нас, знаєте, в Україні, ми лише голосуємо за ці закони, які передбачають черговий борг, взяття боргу в МВФ або голосуємо за безвізове законодавство. Але, знаєте, з таким підходом скоро всі талановиті спортсмени, вони просто і їдуть закордон і нікому не буде здобувати ось такі кубки, які є гордістю для нашої країни. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

До слова запрошується Костюк Марта Олегівна, чемпіонка Європи, переможниця неофіційного чемпіонату світу з великого тенісу.

І надалі я буду повідомляти хто наступний. Наступна буде Королевська Наталія, прошу підготуватися. Будь ласка. (Оплески)

 

16:40:46

КОСТЮК  М.О.

Добрий день, усім присутнім. Мене звати Марта Костюк, мені 13 років і я все своє життя займаюся спортом, а саме тенісом. Я поки мало що можу сказати на тему сьогоднішніх парламентських слухань, а саме про шляхи розвитку фізичної культури і спорту в умовах децентралізації влади. Але, незважаючи на мій вік, мені є що сказати про розвиток спорту в Україні загалом.

На даний момент я є переможницею неофіційних чемпіонатів світу минулого і нинішнього року, а також переможницею командного чемпіонату Європи 2016 року у віковій категорії до 14-ти років. (Оплески)

 У мене не було б таких досягнень, якби не зусилля моєї родини, бо тільки вона робить все можливе і неможливе для того, щоб у мене був нормальний тренувальний процес, щоб я могла їздити на змагання і щоб на це все були кошти. Але з цими проблемами зіштовхуюсь не тільки я, але інші спортсмени, які хочуть досягти професійних висот.

На жаль, держава робить недостатньо для підтримки не тільки тенісу, але і інших видів спорту. Я прекрасно розумію, що сьогодні в бюджеті немає грошей, на Донбасі іде війна і в країні економічна криза, але, користуючись нагодою, я хотіла б звернутися до всіх депутатів і політиків: ви дорослі розумні люди, невже ви не можете прийняти якийсь закон, який зробить так, щоб бізнесмену було вигідно допомагати спорту? Я не політик, але впевнена: якщо держава гарантує бізнесмену зниження податків чи ще якусь іншу допомогу в обмін на те, щоб він давав кошти якомусь конкретному спортсмену чи федерації, то він на це погодиться. (Оплески)

Я знаю, що керівники України часто зустрічаються з переможцями різних чемпіонатів та змагань, вони їм потискають руки, з ними фотографуються. Але після всіх цих урочистостей вони знову змушені ходити і шукати гроші на те, щоб виступати. Давайте якось змінювати систему, щоб наші українські спортсмени не їхали за кордон, не виступали за інші країни і не змінювали громадянство, а щоб вони своїми перемогами приносили славу і повагу Україні в світі.

Знаєте, я плакала від щастя та гордості, коли після моєї перемоги у Франції три тисячі вболівальників на тенісному корті стоячи слухали гімн України. (Оплески) Але мені також, але мені також було дуже боляче, коли на деяких закордонних змаганнях у організаторів просто не було українського прапора, який повинен був бути піднятий на честь переможця.

Я люблю Україну і хочу виступати на відомих світових кортах від її імені і під її прапором. Я хочу, щоб наших спортсменів і нашу країну знали у світі. Я хочу, щоб нас поважали, і щоб організатори бачили в нас переможців. (Оплески)

Я хочу подякувати Денису Силаньєву, депутату від Радикальної партії…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 30 секунд, завершуйте.

 

КОСТЮК М.О. …за запрошення виступити на цих слуханнях. Шановні депутати, хотіла б вам подарувати цей тенісний м'яч від збірної України, щоб ви завжди пам'ятали про український спорт і про українських спортсменів. (Оплески)

Шановні депутати, тепер м'яч на вашій стороні. Дякую всім. Слава Україні! (Оплески)

 

ГОЛОСИ ІЗ ЗАЛУ. Героям слава! (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дуже вам дякую, Марта. Вам успіху і перемог. Ми зробимо все можливе, щоб максимально такі як ви талановиті сильні відважні мали успіх у нашій країні. Успіху вам!

Дякуємо дуже. (Оплески)

Королевська Наталія Юріївна, народний депутат України. Приготуватись – Сушкевич Валерій Михайлович. Будь ласка.

 

16:44:51

КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю.

Добрый день всем! И спасибо большое, что есть возможность сегодня перед вами выступить.

Я хотела для начала прокомментировать чуть-чуть выступление своих коллег народных депутатов и поддержать инициативу Николая Томенка о том, что урок здоровья нужно проводить каждый день и начинать его нужно с парламентского зала. Вот здесь вот утречком собрались, провели урок здоровья, вспомнили о спорте, о здоровье, там, где-то форму, поднабрали ума и дальше, я думаю, работа парламента будет более эффективная и результативная.

 И конечно я благодарна также своим коллегам – презентации польской инициативой "Орлики". Но вот здесь вот на входе есть фотовыставка, где такие "орлики", украинские, сфотографированы и показаны. Каждый из вас прекрасно знает реальное положение сегодня нашей инфраструктуры. И я против того, чтобы мы были, знаете, инопланетянами, за то, что мы были реалистами и понимали, что каждое принятое решение, оно несет за собой последствия.

Вот приняли решение, отменили через Фонд страхования по временной потери трудоспособности возможность финансирования детско-юношеских школ. Все горды таким решением. Какой результат? Результат, что почти все финансирование детско-юношеских школ передали на местные бюджеты. Какой результат от этого "гениального", так сказать (в кавычках) решения, всем понятен, я думаю, здесь присутствующим. Закрыто 73 детско-юношеских школы только за 2015 год. И детско-юношеских образовательных спортивных школ, в том числе 71 ДЮСШ закрыли. Вот результат, да. А что дальше? А те, которые остались школы сегодня держаться исключительно на патриотизме к своей профессии людей, которые работают в этом направлении. Потому что мы знаем прекрасно, всегда было сложно, вот у нас всегда с этим вопросом была проблема, и всегда не хватало денег. Спорт часто ходит с протянутой рукой, но потом мы все действительно гордимся теми наградами, кубками. И уверена, что сегодня можно на каждое место каждого народного депутата поставить гордость нашей страны ребят, которые вопреки всем созданным условиям   привозят награды и доносят до всего мира, что Украина есть и в Украине живут победители. И сегодня это крайне важно.

Крайне важно сегодня сделать все, чтобы сохранить уникальные составы тренеров, чтобы сегодня сделать все и сохранить тех людей, которые подготовили десятки тысяч чемпионов. Подготовить те коллективы и ту инфраструктуру, которая была сделана.

Поэтому я считаю, что наша задача в парламенте объединить усилия независимо от политических партий, а в зависимости людей, которые думают, что нашим детям нужно сделать все и дать все возможности, чтобы они занимались спортом, росли и сохранили свое здоровье. Это в первую очередь увеличить расходы государственного бюджета…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Десять секунд, будь ласка.

 

КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю. …на финансирование детских юношеских школ. Также вернуться к практике частичного финансирования школ за счет Фонда социального страхования.

Второе. Это вернуть детским санаторно-курортным и оздоровительным учреждениям…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ще десять секунд, будь ласка.

 

КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю. …отмену, когда отменили налог, льготу по налогу. И самое важное, это сегодня погасить все накопленные долги по выплате заработной платы. Потому что нельзя сегодня делать так, что людям месяцами не платят зарплату, а мы…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Сушкевич Валерій Михайлович – президент Національного комітету спорту інвалідів України. Приготуватись Замідра Сергій Володимирович. Будь ласка.

 

16:48:58

СУШКЕВИЧ  В.М.

Андрій Володимирович, я прошу 5 хвилин як президент Національного паралімпійського комітету України. Я просто не дочекався і дуже прошу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 5 хвилин, будь ласка, прошу регламент, щоб включили 5 хвилин для виступу.

 

16:49:13

СУШКЕВИЧ  В.М.

Дякую. Шановні колеги, шановні друзі, я хочу нагадати, що тут звучало у залі, що цей рік олімпійський, хочу нагадати, що цей рік  і паралімпійський. Відразу після олімпіади в Ріо відбудуться Паралімпійськи ігри. У зв'язку  з цим хочу нагадати вам про результати наших  спортсменів-інвалідів, спортсменів з інвалідністю, дефлімпійців і паралімпійців. За минулий рік, шановні колеги, 625 медалей  завоювали спортсмени  з інвалідністю  України, з них  208 золотих, з початку року завойовано 72 медалі, з них  34 золотих. Результати наших  паралімпійців, дефлімпійців, спортсменів-інвалідів в системі розвитку  фізичної культури  і спорту   в Україні. 

І хочу повернутись  до шляхів розвитку фізичної культури і спорту  в умовах децентралізації – так звучить наша  тема.  Звертаю  вашу увагу, перша моя пропозиція, і мені  здається, найбільш фундаментальна  щодо шляхів розвитку умов  децентралізації, зупинити знищення галузі фізичної культури  і спорту в Україні. Це головна моя пропозиція по суті питання. Дивіться  ми забрали сьогодні  у нашої галузі інфраструктуру, от ми казали про інфраструктуру. Ми сьогодні  не можемо будувати те, що будували, стадіони, спортивні майданчики, все те, що торкається інфраструктури  спорту  і фізичної культури. Забрали, хтось, якесь міністерство, можливо, буде будувати. Не буде цього, забрали. Освіту, друзі, забрали  освіту  у фізичної культури і спорту, немає освіти. І ми вважаємо, що Міністерство   освіти  має мотивацію до підготовки кадрів, до виховання наших фізичної культури  і спорту? Немає там  мотивації.

Один невеличкий  приклад.

У грудні місяці цього року під час прийняття Закону про державний бюджет у чемпіонів світу з паралімпійських видів спорту, чемпіонів паралімпійських ігор, зірок паралімпійського і дефлімпійського спорту забрали преференцію вступу до фізкультурно-спортивних вузів без конкурсу. Людина на візку, її знає весь світ спортивний, забрали преференцію вступу. А чи знає міністр освіти як людина на візку здобувала цю освіту, щоб потім здобути вищу освіту? Чи конкурентоспроможна вона? Отака реформа.

А тепер по реформам. Головна реформа, яка сьогодні є і яка може призвести до краху – це поєднання децентралізації і знищення Міністерства молоді і спорту. Ну, послухайте, за останні 2 роки постійний варіант домінуючої теми – знищити Міністерство фізичної культури і спорту, я називаю його саме так. Знищити це міністерство і знову ж в кінці грудня минулого року ми чули це і знову зараз мова йде про те, що сьогодні знищити.

Я хочу сказати, що на сьогоднішній день немає усвідомлення у тих, хто це робить, що це не ресурс для скорочення чиновників в наше міністерство, кажу, наше міністерство. Це міністерство, яке опікується молоддю, це міністерство, яке опікується ресурсом держави в світовому співтоваристві, позитивним ресурсом, який сьогодні здобувають наші спортсмени. Це міністерство працює на здоров'я української нації. Хочу сказати, що в системі паралімпійского спорту, дефлімпійського спорту ми вже давно почали так звану децентралізацію. Кажу "так звану", тому що можна робити децентралізацію, а можна робити кроки по знищенню галузі, як сьогодні часто робиться. І я б хотів би, щоб просто сьогодні уряд України дав можливість міністерству сформувати державну політику – державну політику фізичної культури і спорту в  Україні. І це головний чинник буде в тому, що торкається  і децентралізації, і централізації. Тому що сьогодні поєднання ресурсу контролю міністерства і адміністрування його з тим, що робиться і не робиться на місцях місцевими органами влади, це суттєвий чинник.

На сьогоднішні й день є проблема між комунальними установами, які підпорядковані  радам. Є проблема сьогодні між органами державного управління на місцях. Ця проблема у галузі фізичної культури і спорту не вирішена, вона є проблемною, і вона сьогодні діє, і вона  є деструктивом в тому, що торкається цієї ситуації, в тому числі, те що торкається ДЮСШ, те, що торкається спортивних товариств і так далі.  Кошти передаються на місця. Чи дійдуть вони в пріоритетах області конкретної до фізичної культури  і спорту? Я хочу сказати, що децентралізація  в моєму розумінні – це адекватні грошам, коштам повноваження місцевим органам на місцях. Адекватні. І потім вже професійні адміністрування під контролем центрального органу виконавчої влади…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.   Будь ласка, 10 секунд,  завершуйте.

 

СУШКЕВИЧ В.М. Шановні колеги, я хочу сказати, що на сьогоднішній  день, я бачу, що ми всі тут присутні і неприсутні, про що сказав Микола Томенко, ми повинні об'єднати зусилля, щоб спасти галузь, спасти державну політику в цій сфері, яка потрібна українському народу, особливо сьогодні.

Дякую. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Замідра Сергій Володимирович – голова Немішаївської селищної ради Бородянського району Київської області. Приготуватись – Колісніченко Віталій Іванович.  Будь ласка.

          

16:55:00

ЗАМІДРА  С.В.

Шановний головуючий, шановні учасники парламентських слухань!

Я роками розвивав спорт вищих досягнень, але на сьогоднішній день я є селищним головою і стикнувся з тими проблемами, які є в селищах. І, можливо, те, що я зараз буду говорить, дещо не відповідає баченню окремих, а можливо і багатьох із вас. Як сказав пан Томенко, основним із ключових пріоритетів у нас в Україні є спорт вищих досягнень і це вже роками, це вже роками. 35 медалей в Олімпійських іграх це основний показник сталого розвитку України. Чи відповідає це потребам в моєму селищі та в малих селах і селищах таких, як моє, по Україні? Не відповідає. Тому що ключова проблема у нас, нас менше цікавлять переваги і перемоги наших провідних спортсменів ніж спортивна площадка поряд з домом. Коли в більшості сіл і селищ немає нормальної спортивної площадки, люди слабко розуміють чому держава вкладає і розвиває лише програми розвитку великих інфраструктурних спортивних об'єктів. Нас цікавлять саме не великі спортивні об'єкти, про які тут наголошувалося і показувалося. Чи маємо ми фінанси для того, щоб збудувати їх самостійно? Не маємо. Не маємо, тому що спортивний бюджет селища він менший ніж бюджет на відправку одного з наших спортсменів за кордон або тут навіть мало з чим порівнювати. Бюджет спортивний району трішки більший ніж спортивний бюджет селища, ні на рівні районів, ні на рівні селищ, сіл, в більшості регіонів України коштів на будівництво спортивних інфраструктурних об'єктів, не великих, знайти, ці кошти знайти складно.

Де ми можемо їх знайти? Залучити міжнародних якихось донорів або запустити в  рамках міжнародних проектів і програм. І тут ми стикаємось з ключовою проблемою.

Ця проблема пов'язана з тим, що роками в Україні відсутня програма по розвитку фізичної культури і розвитку, програма розвитку фізичної активності і розвитку. Саме програма, а не концепція, а програма.

Тому що, для того, щоб залучити донорські кошти ми маємо обов'язковою умовою наявна в країні програма розвитку з чіткими критеріями, чіткими критеріями, не на далі… Дякую.

Саме тому, я закликаю присутніх, закликаю депутатів звернути увагу на розвиток масового спорту і на його пріоритетності в нашій державі. Тому що саме він, зміна пріоритетів  до розвитку масового спорту забезпечить у нас розвиток спорту в сільській місцевості. Дякую. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую вам.

Колісніченко Віталій Іванович, міський голова міста Гребінка Полтавської області. Приготуватись – Гуцай Вадим Маркович. Будь ласка,  прошу до слова, Колісніченка.

 

16:58:11

КОЛІСНІЧЕНКО  В.І.

Доброго дня, шановний головуючий, шановна президія, шановні присутні! У місті Гребінка Полтавської області функціонує комунальний заклад спортивний комплекс міста Гребінки. Який побудовано ще у 1983-1995 роках, аналог йому серед таких районних центрів по всій Україні практично немає. Щоденно на його майданчиках оздоровлюється близько 500 осіб, серед них 245 учнів Дитячої юнацької спортивної школи, працівники трудових колективів підприємств, організацій та установ, загальноосвітніх шкіл міста та району. На футбольному полі проходили ігри чемпіонату області серед команд першої ліги за участю нашої команди "Локомотив", фінальні кубки району з футболу. Щорічно на базі спортивного комплексу міста Гребінки проводяться чемпіонати України та обласні чемпіонати з міні-футболу, футзалу, обласні чемпіонати та спартакіади багатоборства, обласні та районні турніри спартакіади, чемпіонати, відкриті змагання з легкої атлетики і так далі. У них приймають участь команди з різних областей міст України. Так, протягом  2015 року на базі спорткомплексу проведено 123 змагання, це 224 дні з різних видів спорту, з них: 55 – обласні, 20 – сфер… українських та 12  – чемпіонатів України, що складає близько 70 відсотків від всіх заходів.

Гребінківська  дитячо-юнацька спортивна школа, що функціонує на базі спорткомплексу виростила не одного майстра спорту України міжнародного класу членів збірної України  з різних видів спорту. Так, як говорила пані про досвід Польщі за "Орлик", так я хочу сказати, що у нас цей "Орлик" уже є, але залишилось його тільки фінансувати.

Спорткомплекс займає земельну ділянку 4 гектари, загальна    балансова вартість становить 5 мільйонів 22 тисячі, до складу спорткомплексу входить легкоатлантичний манеж площею 2 тисячі 376 квадратних метрів без врахування адміністративних приміщень. Займає земельну ділянку 0,60 сотих, балансова вартість становить 889 тисяч гривень.

Будинок фізкультури площею 936 квадратних метрів, балансова вартість  2 мільйони 503 тисячі, до його складу входять: ігровий зал з  підсобними приміщеннями, роздягальні, душові, сауна, кафе "Оболонь" для  харчування спортсменів на 80 осіб. Футбольне поле  з дренажною системою площа 8 тисяч 176 квадратних метрів, трибуни на 3 тисячі місць, легкоатлетичне ядро,  п'ять бігових  доріжок довжиною 400 метрів, тенісний корт, волейбольна, баскетбольна, хокейна площадки, три гандбольні площадки, гімнастичне містечко, гарове футбольне поле, готель на 103 місця. (Оплески)  На території   спорткомплексу працює 10 роздягалень, у кожній з них працюють душові.

З метою  поліпшення фінансування спорткомплексу щорічно при формуванні міського та районного бюджету затверджується міська програма підтримки та розвитку фізичної культури і спорту. Фінансовий ресурс комунального закладу  Спортивний комплекс …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, 30 секунд для завершення.

 

КОЛІСНІЧЕНКО  В.І. …ресурс комунального закладу "Спортивний комплекс" міста Гребінки за 2015 рік складав 1 мільйон 774 тисячі гривень. Але цих коштів недостатньо для існування такого  закладу.

В даний … я як уповноважений представник гребінківської громади з цієї високої трибуни звертаюся з проханням допомогти, не загубити таку прекрасну спортивну споруду як районного, обласного, так і державного значення. Просимо сприяння у забезпеченні фінансування спорткомплексу міста Гребінки Полтавської області шляхом передачі на фінансування з Державного бюджету.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  10 секунд.

 

КОЛІСНІЧЕНКО  В.І. … чітко визначеної субвенції на утримання комплексу.

Дякую за увагу. Дякую, шановна президія, головуючий. Наперед дякую за розуміння. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні колеги, ви не ображайтесь, коли я зупиняю. Просто забираючи час, тим самим забираєте в наступних просто виступаючих. І тому  прошу дотримуватися регламенту, щоб ви мали повагу один до одного, щоб всі бажаючі мали змогу виступити.

Отже, Гутцайт Вадим Маркович, директор Державного олімпійського навчально-спортивного комплексу "Конча-Заспа". Приготуватися Волков Олег  Ігоревич.

Будь ласка.

 

17:02:41

ГУТЦАЙТ  В.М. Добрый день всем!  Я не могу понять, почему все время мы должны доказывать в Украине, что отрасль спорта нужна? Почему мы все время доказываем, что Министерство спорта нужно для развития нашего украинского спорта?

У нас за последние 25 лет не построено ни одного олимпийского  центра. Я честно говоря, даже не знаю, что сказать, потому что до меня человек выступал, у которого есть все, но, но… Мы же говорим о здоровье, мы же говорим о здоровье нации, мы ж говорим о том, что наши дети должны куда-то приходить и начинать заниматься спортом. После этого наши дети должны переходить в детско-юношеские школы, где должны быть школы – не просто школы из директора и трех тренеров, которым просто платят зарплату, а где должна быть материально-техническая база. После этого наши спортсмены, правильно тут говорили, стоят с ними фотографируются. И почему-то о них вспоминают только после Олимпийских игр. Стать, сфотографироваться нашим политикам, почему… Очень много слов можно говорить. Почему на сегодняшний день не присутствуют тут губернаторы? Я поддерживаю Николая Владимировича, потому что это основа сегодняшнего нашего сбора здесь. На сегодняшний день децентрализация происходит, где губернаторы обязаны сегодня отнестись к спорту профессионально, построить материально-техническую базу, построить социальные детские площадки, где наши дети должны приходить и заниматься. (Оплески)

Потому что все мы видим красивую картинку в телевизоре. Олимпийские игры, Яна Клочкова проплыла, Денис Силантьев проплыл, привезли медали. А вы все знаете, что 5 бассейнов закрыто за последние годы 50-метровых, и ни одного бассейна не построено? Единственная база в Украине была построена за 25 лет олимпийская, это параолимпийская. Валерий Михайлович, снимаю шляпу перед вами. (Оплески) Единственная великолепная, по мировым стандартам была построена база в Евпатории, – к сожалению, осталась там. Но больше за эти 25 лет не построилось ни одного. Я директор олимпийской базы, это единственная база. Кроме этой базы, нету нигде того места, где могут нормально готовиться те виды спорта, которые медалоемкие, которые прославляют Украину на сегодняшний день. Так я вам могу сказать, что олимпийские чемпионки по фехтованию готовятся в актовом зале к Олимпийским играм, потому что нету зала. Мы за 25 лет не достроили на этой базе ничего, мы не построили ни гостиниц дополнительных, ни спорткомплексов. Мы не построили в другом регионе ничего, чтобы наши спортсмены готовились там.

Поэтому я бы хотел бы попросить и Президента нашей страны, чтобы он обратил внимание на отрасль спорту, чтобы он дал все-таки вказівку губернаторам, чтобы они обратили и чтобы мы понимали, что спорт – это здоровье нации. И прошу, чтобы все-таки рассмотрели законопроект о меценатстве, потому что это очень важно для спорта, меценатство в нашей отрасли. Спасибо. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. дякую вам.

Будь ласка, Волков Олег Ігоревич – президент Федерації стрільби України. Приготуватися Дудник Ірина Михайлівна. Будь ласка.

 

17:05:59

ВОЛКОВ  О.І.

Шановні учасники парламентських слухань! Вчені навчилися практично безпомилково визначати прогноз погоди на день, два і з великою вірогідністю – на 10 днів. Коли після Чорнобильської катастрофи необхідно було зробити бездощову погоду над Києвом і Прип'яттю, вчені розрахували, в яких точках середовища треба робити ті чи інші дії, щоби дощі не погіршували цю обстановку.

До чого це я? Ми не можемо робити реформи заради реформ, впровадити децентралізацію заради децентралізації. Ми повинні визначити параметри, до яких ми йдемо, і далі рахувати, скільки коштів, скільки візьмемо і на скільки років розраховуємо Програму розвитку фізичної культури та спорту. Обов'язково необхідно повернутися до затвердження нормативів наявності і утримання спортивних споруд, яких обов'язково необхідно дотримуватися. Інакше складеться така ж ситуація, як була із централізованою владою: всі найбільші, найпривабливіші спортивні споруди приватизовані і перестали слугувати для мас. Те ж саме буде і на місцях.

Тепер до мого виду спорту – стрілецького. Стрілецькі види спорту в Україні мають давні традиції. Ці види були дуже популярними та масовими в Україні. Пневматичні тири були всюди: у всіх загальноосвітніх школах, в вузах, в громадських парках розваг. Тири із використання малокаліберної зброї були також майже у всіх великих школах, у вузах, у всіх товариствах, у відомствах. Початкова військова підготовка молоді країни дала, в свою чергу, можливість дітям та допризовній молоді уміння правильно поводитися зі зброєю. З самого початку навчання стрілецькій справі дитину навчали робити постріл виключно по мішенях.

За вимог  Президента України в нашій державі, перш за все, необхідно відновити і серйозно розвинути військово-патріотичне виховання дітей та молоді з достатнім  вмінням володіння зброєю.

На жаль, сьогодні в країні практично зникли тири для масової підготовки дітей та молоді. В Україні стрілецький спорт культивується  у 20 регіонах, але в кожному регіоні є тільки від одного до трьох відділень, що не дозволяє масово займатися стрільбою. За роки незалежності України було  збудовано декілька тирів та стрільбищ за приватні кошти, але вони не доступні для широкої молоді і за своїми параметрами не відповідають спортивним міжнародним вимогам.

У всіх товариствах та відомствах тири та стрільбища приватизовані, використовуються не за призначенням. До речі, ЦОУ в своєму уставі культивує стрілецький спорт, а реально не має жодної стрілецької бази. Сьогодні всі стрілецькі види – кульова стрільба, стендова стрільба, біатлон – існують в Україні напівлегально, тому що в Законі  про спорт стрілецькі вимоги не прописані, незважаючи на те, що ці доповнення до закону  кілька разів подавалися міністерством до Верховної Ради України і до сих пір не прийняті.

Враховуючи викладене, для виконання завдань Президента України необхідно: по-перше,  внести доповнення в закон про спорт, всі пропозиції враховані Мінмолодьспортом подані до Верховної Ради.

По-друге, в кожній загальноосвітній школі повинен бути хоча б пневматичний тир…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 30 секунд, будь ласка.

 

ВОЛКОВ  О.І. Що? Я розумію що ще, ми забрали час, розпочали пізніше…

По-третє, в обласних районних центрах необхідно щоб працювали тири. 

По-четверте, на всю країну повинно бути збудовано кілька баз олімпійської підготовки. Підрахунки показують, що для цього необхідно неабиякі кошти, не думаю, що в інших видах спорту інша ситуація. Якщо це порахувати, очевидно на місцях все це буде зруйновано. До речі, в Києві має достатньо повноважень, достатньо коштів, мер-спортсмен. Ви задоволені з цим результатом? Думаю, що ні.

Ну і нарешті, я хотів казати, що справа не в децентралізації… (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я ще раз нагадую, я максимально з повагою до кожного виступаючого, як головуючий, як спортсмен, до кожного відношуся з великою повагою. Прошу просто поваги один до одного. Просто останніх 7-8 виступаючих не зможуть виступити, якщо ми не будемо входити в регламент. Тому звертаюся до вашої не тільки дисципліни, а до поваги один до одного.

Я запрошую до слова Дудник Ірину Михайлівну директора комплексної дитячо-юнацької спортивної школи №2 Черкаської міської ради. Підготуватись – Моклиці Юрію Володимировичу.

Будь ласка.

 

17:11:06

ДУДНИК  І.М.

Добрий день, шановні депутати! Шановні колеги! У мене обмаль часу і тому як директор спортивної школи, нас, перше, що нас цікавить – це збереження тренерсько-викладацького складу і збереження учнів. У нас в місті завдяки міської… рішення міської ради, діє єдина в Україні програма підтримки штатних тренерів викладачів, які працюють з групами початкової підготовки. Це 50 відсотків доплати молодим випускникам акредитованих факультетів фізичної культури і спорту, які приходять до праці тренером-викладачем, на перші три роки. Доплата до 50 відсотків тренерам-викладачам, які приходять вперше на роботу тренера-викладача. І до 20 відсотків всім тренерам, які працюють з групами початкової підготовки. Це дало змогу нам збільшити залучення дітей до занять фізичної культури і спорту.

Також у прийнята програма зараз міською радою це встановлення 15 стипендій для провідних спортсменів для того, щоб їх підтримати. Ну, в мене школа одна із кращих шкіл в області і входить в п'ятірку шкіл кращих України, тому я знаю всі проблеми і масового спорту і спорту вищих спортивних досягнень.

І оскільки обмаль часу, я хочу зачитати, які є вимоги у нас, щоб вирішувати їх на державному рівні.

Це, перше, це виплата матеріальної допомоги для оздоровлення працівникам спортивних шкіл, щоб вона була узаконена, а не залежала від фонду заробітної плати установи. Встановити тренерам-викладачам, директорам, заступникам 20 відсотків надбавки за престижність у праці, яка діє у всіх позашкільних  закладах Міністерства освіти, а у нас воно не діє. А ми працюємо всі з одними і тими ж дітьми.

Третє. Внести зміни до Закону України "Про державні лотереї в Україні" щодо надання повноважень органам місцевого самоврядування організувати власні спортивні лотереї, кошти від яких будуть підтримувати фізичну культуру і спорт на місцях.

Четверте. Враховуючи відсутність власних коштів фізкультурно-спортивних товариств на утримання спортивних споруд розробити механізм передачі спортивних об'єктів до міської комунальної власності.

П'яте. Привести у відповідність програми з видів спорту до чинного законодавства.

Шосте. Внести зміни в Бюджетний кодекс про можливість повного фінансування змагань державного рівня. Це проїзд, проживання, харчування і добові. Тому що виїхати на змагання тренеру, це проблема. Це треба шукати кошти, які вертаються в кращому випадку через місяць. Це десятки тисяч гривень.

І оскільки тут є заступник міністра освіти, така пропозиція і прохання від всіх тренерів-викладачів. Це кількість уроків в загальноосвітніх школах привести до рекомендацій Міністерства охорони здоров'я України. Тому що, якщо дитина просидить… (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Ірина Михайлівна.

До слова запрошується Моклиця Юрій Володимирович, заступник Луцького міського голови. Приготуватись Кириченко Олексій Миколайович. Будь ласка.

 

17:14:30

МОКЛИЦЯ  Ю.В.

Доброго дня, шановні колеги! Тут я хочу зачепити цю тему, ту тему, яка вже сьогодні озвучена була, проблема точніше, яка стосується фінансування місцевими органами влади дитячо-юнацьких спортивних шкіл, фізкультурно-спортивних товариств.

Для того, щоб пояснити позицію Луцької міської ради, ну, напрацьовану позицію станом на зараз, хочу зачепити два аспекти. Перший.

Тільки лінивий не розуміє, я не знаю, це вже можна як аксіому  зафіксувати,  що комунальна  власність так само як і державна – це  одна з найбільш неефективних  форм власності. Тому тішитись тим, що  у нас там комунальні   ДЮСШ збільшуються і так далі, я думаю, це не вихід.

Друге. Так сталося, що я був одним  з розробників, з авторів законопроекту, який мав повернути фінансування Фонду соціального страхування, яке було припинене у   2015 році. Наш  законопроект  пройшов  в стінах  цього парламенту, пройшов друге  читання,  був  затверджений, але на нього був накладений вето Президента, який чітко написав, що не фінансуються структури, а фінансуються люди, застраховані особи. Чому вони  це  зробили? Абсолютно правильно, тому що фінансувати структуру не ефективно і не прозоро, це  шлях неправильний.  І що  виходить? Придумали  хорошу штуку: віддати ДЮСШ на фінансування місцевим органам  самоврядування і влади. А механізм який? Тобто ви пропонуєте, да, у нас є, виходить, два шляхи: один – це  створити ДЮСШ, другий – дати дотацію  на   дитячо-юнацьку  спортивну школу. Два шляхи, обидва з них неефективні.  Є варіанти, ми працюємо над цим зараз, але   майте повагу до органів місцевого самоврядування, які не пішли хибними шляхами, які шукають варіанти, які шукають  альтернативу і пробують щось знайти. Йдеться, концептуально йдеться про підтримку громадських організацій. Чому ми маємо підтримувати громадські організації? Тому що, якщо ви даєте громадську організацію 1 гривню, вона 2 гривню принесе, тому що вони працюють ефективно зі спонсорами, з інвесторами, вони залучають фінансування, іще 1 гривню вони принесуть у вигляді волонтерської діяльності, тому що біля громадської організації завжди знаходиться актив і їх треба підтримувати. Є механізм підтримки, який дуже чітко прописаний в реформі, яка в 2014 році була розроблена, представлена реформа, яка якоюсь мірою дублює те, що запропонував Фонд соціального страхування – фінансувати людей, людей, а не структури. І, власне, нам зараз нічого як органу самоврядування нічого не заважає це зробити і ми це зробимо, як пілотний проект, ми порозумілись і з фінансистами, і з міським головою, в нас є підтримка. І я вас дуже прошу, закликаю, відмовтесь від принципу виконувати законодавство, живіть за принципом: "Зробити все, аби його не порушити". Дякую. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Кириченко Олексій Миколайович, народний депутат України. Підготуватись Власенку Володимиру Володимировичу. Будь ласка.

 

17:17:38

КИРИЧЕНКО О.М.

Доброго дня, шановні присутні! Доброго дня, головуючий! Я представник Комітету з питань охорони здоров'я і я абсолютно відверто вам кажу, що я голосую за великий спорт, це дуже важливо для України, але ми не повинні забувати про  те,  що  здоров'я нації, воно кується на рівні сіл, селищ і великих і малих міст. І дуже  правильно казали попередні виступаючі про те, що ми маємо розробити систему – систему, яка б надавала можливість кожному із наших громадян мати доступ  до фізичної культури і спорту.

Я трохи акцентую вашу увагу на те, що не тільки ті проблеми ожиріння і все інше, а й навіть 27 процентів випадків цукрового діабету, або 30 відсотків випадків ішемічної хвороби серця, або навіть 25 відсотків раку молочної залози – це наслідок того, що люди не мають достатньої фізичної активності. І якщо тут піднімалося питання системи, то ми маємо звернутися, як і казали виступаючі до мене, до європейського досвіду. Якщо ми нагадаємо собі Оттавську хартію ВОЗ, яку, до речі, підписала в тому числі і  Україна, вона визначає 5 основних стратегій зміцнення здоров'я – це продуктивні… здоров'я…  соціальної політики, це створення сприятливих умов для розвитку спорту, це заохочення громад. Так, ми маємо їх заохотити до того, щоб вони вкладали кошти. Ми маємо і в тому числі у вигляді реклами зробити можливість сформувати особисті навички, ми маємо сформувати потребу у цих навичках. І обов'язково ми маємо пам'ятати про те, що в нас є структура охорони здоров'я і ми маємо переорієнтувати служби охорони здоров'я на те, щоб вони приділяли увагу профілактичній медицині. Ми знаємо про те, що в нас постійно скаржаться структури охорони здоров'я про те, що в них не хватає бюджету. Але більшість, 80 відсотків бюджету охорони здоров'я, ми тратимо на комунальні послуги, а на профілактику ми тратимо нуль. І тому ми закликаємо зробити так, щоб поєднати зусилля всіх трьох міністерств, Міністерства охорони здоров'я, Міністерства молоді та спорту, та Міністерства освіти на те, щоб розробити один єдиний алгоритм залучення коштів і популяризація… (Оплески) 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую вам.

Власенко Володимир Володимирович – президент Федерації  академічного веслування України. Підготуватись, Ярош Олексій Іванович. Будь ласка.

 

17:21:01

ВЛАСЕНКО  В.В.

Шановні колеги! Децентралізація сьогодні досить популярний і новий, не зовсім зрозумілий для нас термін. Без сумніву, це є важливий крок в демократичному суспільстві, про який мріє вся досвідчена країна, розширення прав низових ланок, дійсно, має дати поштовх для розвитку України.

Проте сьогодні ми вже маємо досить сумніві випадки окремі, я приведу, на жаль, короткий регламент, один із випадків. База веслувальна у місті Вишгород, рік назад силою громади завдяки Революції Гідності вдалося зберегти спортивну базу, що штучно велась до банкрутства, базу на якій виховалась майже третина спортивної молоді міста.

Під тиском батьків, тренерів та спортивної громади вдалося змінити керівника комунального підприємства, який був поставлений місцевою владою з метою її знищення, що підтверджує аудиторський висновок, який ми провели за свої кошти.

Я дякую керівництву Міністерству спорту, що у тій боротьбі вони долучилися до цього процесу і базу ми змогли зберегти. За рік база вийшла з фіктивних боргів, почала працювати за цільовим призначенням. Вихованці навіть виборали призові місця на чемпіонаті України. Минулого літа  вже безкоштовно займались  більше двох сотень дітей. Започатковано клуб ветеранів, у тренерів повернулась жага до своєї роботи.

Вибори, нове керівництво, децентралізація і повнота влади на місцях, жага депутатів швидко відбити  затрачені на передвиборчу кампанію кошти – перший крок новообраної влади, місцевої влади.

Комісія з питань  комунального господарства  першим питанням  своєї роботи вирішує змінити керівника і призначити людину, що не має жодного відношення ні до цієї бази, ні до спорту в цілому. Причина звільнення попереднього керівника – ви вдумайтесь! – відбудова літніх душових  кабін,  тих кабін, в яких повинні займатись діти і митися після тренування.

Уявіть ситуацію, я її змоделюю, так, федерація звертається до, наприклад, міністерства та передає проблематику, просить втрутитись і допомогти зберегти зазначену базу. Яку ми відповідь отримаємо? Шановні, сьогодні – децентралізація і вирішуйте  питання на місцях. З ким? З людьми, які на сьогодні не залишили жодного місця до виходу до водоймища і зазначена база залишалась, взагалі, сьогодні  єдиним місцем для  можливості тренування. Таких прикладів, на жаль, дуже  багато.  І я не буду на кожному зациклюватися. Я просто скажу, що якщо ми хочемо розвитку нашої галузі і підтримуємо цю децентралізацію, то, на моє переконання, ми будемо просто потім жалітися. Отже, пропоную, щоб ми потім не жалілися і не думали, що ми зробили не так…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 10 секунд, будь ласка, завершуйте.

 

ВЛАСЕНКО В.В. …зробити цю децентралізацію досить виважено і покроково.

Дякую. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Ярош Олексій Іванович – заступник Северодонецького міського голови, Луганська область. Приготуватися – Ажиппо Олександр Юрійович.

 

17:24:35

ЯРОШ О.І.

Уважаемый Андрей Владимирович, уважаемые коллеги! Я с гордостью могу представить город Северодонецк Луганской области, который находится на рубеже, так сказать, форпост между нашей Украиной и захватчиком. Мы находимся на особом положении, и, понимая важность этого, городской совет, депутаты сделали все для того, чтобы физкультура и спорт у нас, так сказать, взяла новые рубежи. Никогда до этого не было, никогда бюджет не рассматривался так, с прицелом на молодь, с прицелом на массовый спорт, потому что мы прекрасно понимаем, что если сегодня не будет молодое поколение развиваться, развиваться в Украине, развиваться за нашу державу – ничего не будет.

Вы все помните про съезды в Ледовом дворце, это, так сказать, жемчужина, да, где Янукович собирал там, это жемчужина области даже. Так вот если бы там был лед, может быть, Янукович поскользнулся и страна  пошла б немножко в другом русле. (Оплески)

Мы делаем все для того, чтобы  сейчас отреставрировать, сделать майданчики, все. У нас есть несколько... У нас есть несколько не проблем, а, так сказать, несколько предложений, чтобы центральная власть протянула нам руку, приезжали ведущие спортсмены, проводили мастер-классы. Спасибо Денису Силантьеву, он недавно был, да, его видели люди, видели Олимпийских Чемпионов.

Есть несколько проблем уже сегодня, да. Нам отключают электроэнергию, говорят, закрыли пять залов, пять бассейнов пятидесятиметровых. У нас сегодня есть… нет, к сожалению, пятидесятиметрового, есть двадцатипятиметровый бассейн, где тренируются Чемпионы мира по плаванью в ластах. Сегодня отключают там свет, так как не решен вопрос с оплатой электроэнергии. Наша электроэнергия, оказывается, мы платим куда-то на какие-то стороны и казначейство не пропускает. Хотелось бы, чтобы тоже вмешалась центральная власть и навела здесь порядок, в этой сфере.

Сегодня ми говорим про майданчики "Орлик", мы заложили в бюджет, тоже, беспрецедентно, заложили в бюджет на строительство ядра такого спортивного.

Город Северодонецк в бытности еще, это был, ну если не номер 1 в Советском Союзе, то очень рядом по массовому спорту и физкультуре, я надеюсь, что мы возродим это, с помощью областных структур мы возродим, но также просим, чтобы и центральная власть в этом поучаствовала, потому что мы сейчас на особом счету, на нас смотрят наши люди, которые остались на той оккупированной территории, и они смотрят как сегодня нам помогает власть. И если сегодня детки, которых мы воспитываем, будут, проникнут идеей, что центральная власть, это и есть мы все, путем даже децентрализации, то, я думаю, очень быстро, очень быстро …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 30 секунд завершити.

 

ЯРОШ О.І. Вот, поэтому хотелось бы еще раз подчеркнуть, что боремся из-за всех сил. Сегодня наша громада, сегодня люди наши настроены на том, чтобы наши дети, наше будущее воспитывалось исключительно, проукраинское, это все не совсем верно, когда говорят, нет, все проукраинские, мы идем сюда, и спорт – это есть объединение. Когда начинается олимпиада, прекращаются войны. Поэтому мне хочется еще раз…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям Слава! (Оплески)

Дякую вам.

До слова запрошується Ажиппо Олександр Юрійович – доктор педагогічних наук, професор, ректор Харківської державної академії фізичної культури. Приготуватись – Фіногенов Юрій Семенович. Будь ласка.

 

17:28:38

АЖИППО О.Ю. Уважаемый председатель! Уважаемые участники парламентских слушаний! Сегодня действительно много поднималось разных и важных вопросов, и будут еще обговариваться. Но меня, как руководителя высшего учебного заведения, волнует тоже несколько вопросов.

Прежде всего, я бы хотел сказать о качестве подготовки специалистов в области физической культуры и спорта. У нас в нашем государстве четыре профильных высших учебных заведения: это Киев, это Львов, Харьков и Днепропетровск. Есть несколько десятков педагогических высших учебных заведений, которые имеют факультеты физическое воспитание. Ну, подумайте, около 120 высших учебных заведений имеют сегодня лицензию на подготовку и выпуск специалистов в области физической культуры и спорта. Я с большим уважением отношусь к Харьковскому политехническому вузу, но когда он готовит специалистов в области физической культуры и спорта, то мне становиться непонятно, каких специалистов мы выпускаем. В связи с этим, мне кажется, и, общаясь со своими коллегами-ректорами,  необходимо поднять планку, уровень подготовки специалистов и, в частности в высших учебных заведениях на тот уровень, когда останутся действительно те, которые будут готовить специалистов действительно высокого класса.

Кроме этого, в дополнение к выступлению Валерия Михайловича Сушкевича я бы хотел сказать, что в нашей академии сегодня учатся около сорока студентов-инвалидов. Сегодня проблема, которая есть у нас в нашей стране, это люди, которые вернулись из зоны АТО. Которым нужна дальнейшая жизнь. И мы, имея опыт, имея желание, имея практически все для того, чтобы дать второе дыхание, дать вторую жизнь этим людям, не имеем поддержки некоей финансовой.

Я скажу, что первый, единственный существующий сегодня в Харькове, в Академии физической культуры Межрегиональный центр массажных технологий, который дает возможность и воинам АТО, и их семьям получать диплом министерского образца, быть специалистами, получать вторую профессию, мы своими силами, а иногда это не предусмотрено в статье расходов, сегодня мы "выезжаем" за какие-то там деньги, которые пытаемся найти. Несколько раз пытались обратиться и в Министерство финансов, в Министерство образования в плане того, чтобы выбить эту финансовую линию. Для того, чтобы и тем ребятам, и тем людям, которые вернулись  из зоны АТО, дать возможность  реализовать  себя в паралимписком  и дефлимпийском спорте. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую вам.

Фіногенов Юрій Семенович, начальник Управління спорту Міноборони України. Приготуватись  Мицик Володимир  Петрович.

 

17:31:34

ФІНОГЕНОВ  Ю.С.

Доброго дня, шановні колеги. Доброго дня, шановні учасники парламентських слухань. Болючим питанням постає на сьогодні  удосконалення законодавчих актів стосовно реалізації державної політики  у сфері  фізичної культури  і спорту серед військовослужбовців Збройних Сил України. 

На наше  переконання,  потребують удосконалення нормативно-правові акти, які регламентують: по-перше, проходження військової служби  спортсменами, членами збірних команд України в особливий період, в якому на сьогодення знаходиться держава; по-друге, порядок визнання та забезпечення розвитку військово-прикладних  та службово-прикладних видів спорту у Збройних Силах України  та правоохоронних органів, які   зникли  в законі  України, починаючи  з 2011 року; порядок утримання  та спільне використання спортивних  об'єктів, які мають статус  баз  олімпійської підготовки і знаходяться на балансі Міністерства оборони та інших  фізкультурно-спортивних товариств.  Вимагає оновлення  законодавче поле щодо врегулювання порядку організації, проведення та забезпечення підготовки до призовної молоді в системі військово-патріотичного виховання та підготовки резерву для Збройних Сил України в частині їх фізичного виховання. На сьогодення 50-60 відсотків новобранців не можуть виконати мінімальні нормативи фізичної підготовленості.

Актуальним питанням в забезпеченні гарантій підвищення спортивної майстерності не тільки військовослужбовцям, спортсменам, членам збірних команд України, що передбачено 37 статтею Закону України "Про фізичну культуру і спорт", а і спортсменам вищої категорії: майстрам спорту, майстрам спорту міжнародного класу, які проходять службу в Збройних Силах України.

У зв'язку з цим, Міністерство оборони пропонує доповнити статтю 43 Закону України "Про фізичну культуру і спорту" таким змістом.

"Спортсмени вищої категорії, які проходять службу у Збройних Силах України, інших військових формувань утворених відповідно до законів України, правоохоронних органах, рятувальних та інших спеціальних служб зараховуються до закладів фізичної культури, спеціальних підрозділів, де їм створюються необхідні умови для підвищення спортивної майстерності, а також забезпечуються можливості брати участь у всеукраїнських, міжнародних та інших спортивних змагань". Доповідь закінчена. Україна – спортивна держава! (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Мицик Володимир Петрович – начальник Управління з питань фізичної культури та спорту  Донецької облдержадміністрації. Підготуватись  - Присяжнюк Станіслав Іванович.  Будь ласка.

 

17:34:26

МИЦИК  В.П.

Доброго дня, шановний Андрію Володимировичу, шановні учасники парламентських слухань, шановні колеги! У зв'язку зі створенням  об'єднаних територіальних громад постає актуальне питання формування відповідної структури управління  сферою фізичної культури. І нам треба це передбачити заздалегідь, щоб  при цій структурі громади їх передбачили. 

Враховуючи із   існуючих проблемних питань в рамках здійснення повноважень об'єднаних  територіальних громад у сфері фізичної культури та спорту, ми пропонуємо і  деякі питання тут декілька раз уже піднімались, і я їх можу повторити. Формуючи бюджет громади, вона отримує додатковий фінансовий ресурс і постає питання його ефективного використання. У цьому напрямку для популяризації здорового способу життя, зважаючи на  джерело надходження, пропонуємо врегулювати на законодавчому рівні питання спрямування коштів, що отримає місцевий бюджет від акцизного збору на алкогольні напої та тютюнові вироби у розмірі 30 відсотків -  на розвиток фізичної  культури і спорту, саме на розвиток фізичної культури та спорту. (Оплески)

Ще одним, на наш погляд, важливим є опрацювання пропозицій щодо внесення змін до законодавства щодо врегулювання правового статусу діяльності меценатів, про це вже декілька раз казалось, не буду проговорювати, це нам всім зрозуміло. Також в умовах децентралізації дуже важливе збереження дитячо-юнацьких спортивних шкіл, про це всі ми теж розуміємо, важливий напрямок. Фізичне виховання у навчальних закладах теж потребує модернізації і, зокрема, створення спортивних клубів, опорних загальноосвітніх школах, у громадах.

Наступним перспективним напрямком ми бачимо розвиток мережі центрів фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх". Як показала практика, ці спортивні структури є ефективними для залучення всіх верств населення до активного здорового дозвілля і стануть у добрій нагоді громаді. У зв'язку із створенням складної ситуації, в якій опинилася країна, все більше актуально набуває розширення позитивного інформаційного простору, залучення засобів масової інформації до інформаційної компанії щодо переваг здорового способу життя, активного висвітлення спортивних заходів як на державному так і на місцевому рівнях. Зважаючи… користуючись нагодою хочу подякувати всім за підтримку, підтримку Донбасу і тут присутній ректор університету, переді мною виступав, ректор Харківської академії, Національний київський університет, які провели…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Десять секунд, будь ласка,  десять.

 

МИЦИК  В.П. … для тренерів Донбасу в Донецькій області курси підвищення кваліфікації – це дуже корисно.

І я звертаюсь до міністерства надати як…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ще 10 секунд.

 

МИЦИК  В.П. … виключне право приймати на роботу працівників сфери фізкультури, кстати, на ДЮСШ… освіти як… (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую вже вам,  Володимир Петрович.

До слова запрошується Присяжнюк Станіслав Іванович – доктор педагогічних наук, професор кафедри фізичного виховання Державного університету телекомунікацій. Підготуватись – Мельник Олександр Петрович.

 

17:38:26

ПРИСЯЖНЮК  С.І.

Шановні колеги! Проблема фізичного виховання у вищих навчальних закладах України актуальна як ніколи. В національній стратегії оздоровчо-рухової активності України на період до 2025 року "Рухова активність – здоровий спосіб життя – здорова нація" зазначається, модернізація в навчальних закладах системи фізичного виховання має бути органічно поділена з іншими компонентами здорового способу життя. Посилення відповідальності керівників навчальних закладів за забезпечення, розвиток і модернізацію – а не ліквідацію – фізичного виховання у вищих навчальних закладах та належний рівень рухової активності забезпечення медико-педагогічного контролю з фізичного виховання.

Відсутність аналогічної за змістом дисципліни у структурі навчальних планів Західних університетів  не є підставою для вилучення фізичного виховання  з навчальних  планів вищих навчальних закладів  України.

Механічне копіювання навчальних планів європейських  університетів, ігнорування рівня сучасного матеріально-технічного забезпечення вищих навчальних закладів, може не тільки зашкодити розвитку фізичного виховання у вищій школі,  що за нинішнього  керівництва МОН відбувається, а й дискредитувати в Україні ідеї загальноєвропейського освітнього простору.

Зменшення обсягу педагогічного  навантаження кількості викладачів та кафедр фізичного виховання,  призводить до зменшення  видів спортивних спеціалізацій у вищих навчальних закладах, значно обмежує вибір з студентами засобів фізичного  виховання для навчання та  участі в спортивних заходах, які  відповідали тим запитам, інтересам стану здоров'я фізичної і технічної підготовленості.

Отже, зменшується і так обмежений обсяг рухової активності студентів. У процесі навчання у вищих навчальних закладах, за свідченням вчених-медиків, в результаті недостатніх фізичних навантажень значна частина студентів втрачає своє здоров'я, зводячи до мінімуму розрахунки держави на освіту професійно підготовлених, здорових спеціалістів, знижуючи мотиви його подальшої діяльності. Тільки у київських вищих навчальних закладах на початок 2015-2016 навчального року від 30-ти до 70-ти відсотків студентів-першокурсників було віднесено за станом здоров'я до спеціальної медичної групи. Отже, виключення дисципліни "фізичне виховання" із навчальних планів ВНЗ і галузевих стандартів є геноцидом відносно майбутнього нашої країни – студентської молоді. А такі дії МОН України несуть загрозу національній безпеці.

Що для цього потрібно  зробити, на наш погляд? Перше, розробити державні стандарти фізичної підготовленості студентської молоді та забезпечити їх реалізацію в умовах навчального процесу у вищих навчальних закладах.

Друге, включити в навчальні плани вищих навчальних закладів на 2016-1027 рік з усіх спеціальностей обов'язкові заняття з фізичного виховання протягом усього періоду навчання, за винятком останнього випускного семестру, обсягом 4 години на тиждень, які носять реакційно-відновлю…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 30 секунд.

 

ПРИСЯЖНЮК  С.І. ... і не впливають на тижневе аудиторне навантаження студентів.

Міністерству освіти і науки разом з Міністерством охорони здоров'я України підготувати спільний наказ про забезпечення медико-педагогічного контролю за фізичним вихованням студентів вищих навчальних закладів, зараз такого немає.

І останнє, з метою пропаганди здорового способу життя серед усіх верств населення України та формування мотивації до фізичного вдосконалення започаткувати щотижневу рубрику "За здоровий спосіб життя" у газетах.... (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Мендусь Олександр Петрович голова фізкультурно-спортивного товариства "Колос". Підготуватися – Марченко Оксана Юріївна. Будь ласка.

 

17:42:26

МЕНДУСЬ  О.П.

Шановні учасники парламентських слухань, сьогодні завдяки ініціативи Комітету Верховної Ради України, міністерству нашому профільному у нас є можливість поділитися думками з приводу стану розвитку фізичної культури та спорту і запропонувати шляхи розвитку галузі в умовах децентралізації.

Наша держава рухається до європейських цінностей. В зв'язку із цим в державі напрацьовано багато стратегічних напрямків, основних документів  така як "Стратегія сталого розвитку України 2020", затверджена Указом Президента відповідно і напрацьовано багато наших галузевих документів: Державна програма, Концепція розвитку і багато інших, які… в яких намагаються виписуватись дорога до європейських цінностей.

Нагадаємо, що європейські цінності – це не тільки  якість  європейського життя, це здоров'я і це формування громадянського суспільства. Громадянське суспільство в Європі формують громадські організації. Я сьогодні маю честь    від громадської організації спортивного спрямування спортивного товариства "Колос" заявити,  що  наша організація так як інші фізкультурно-спортивні товариства готові залишатися гідним  чинником розвитку фізичної культури в нашій державі. І  за свою 65-річну історію в організації є традиції з розвитку масової фізичної культури, резервного спорту,  спорту вищих досягнень. Але сьогодні я хотів би звернути увагу на  фізичну культуру, масовий спорт.

Масовий спорт  саме в сільській місцевості, тому що в сільській місцевості проживає 14 мільйонів населення і, як свідчить статистика, якщо середній показник держави, це 12 відсотків залучених до занять фізичної культури, то в сільській місцевості він складає від 2 до 5 відсотків. Згадаємо, що саме в селі виховується надзвичайно талановиті зірки нашого спорту і вони потребують, ці діти, особливого підходу.

Тепер до конкретних пропозицій. Нам потрібно зберегти не тільки наше міністерство, а у нас потрібно на місцевому рівні привести у відповідність до структури Кабінету Міністрів наших представників у галузі фізичної культури, щоб було і в районі, і в області повноцінні і відділи спорту, і…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 10 секунд, будь ласка, завершити.

 

МЕНДУСЬ  О.П. Наші пропозиції в принципі сформовані і подані в комітет належним чином. Я просив би їх підтримати, тому що вони сформовані на круглому столі, які ми провели з асоціацією сільських рад.

Дякую за увагу. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Будь ласка, Марченко Оксана Юріївна – проректор з науково-педагогічної роботи Полтавського університету економіки і торгівлі. Приготуватись Воронова Вілена.

Будь ласка.

 

17:46:07

МАРЧЕНКО  О.Ю.

Доброго дня, шановний пане головуючий! Шановні депутати! Шановні учасники парламентських слухань! Маю за честь на поважному зібранні представляти Полтавщину, яка відома своїми спортивними досягненнями далеко за межами нашої країни. Але, у своїй доповіді я хотіла привернути увагу на проблеми та неврегульовані питання щодо організації фізичного виховання у вищих навчальних закладах, які постали в результаті реформування вищої освіти України.

Справа в тому, що новим Законом України "Про вищу освіту" усім вищим навчальним закладам надані рівні права, що становлять зміст їх автономії, в тому числі і право самостійно обирати форми організації освітнього простору. Проте шкода, що серед недооцінених, так би мовити, другорядних дисциплін опинилося фізичне виховання. І, як наслідок, необґрунтоване скорочення науково-педагогічних працівників фізичного виховання у вищих навчальних закладах, а в окремих випадках і ліквідація кафедр фізичного виховання або спроба замінити їх діяльність спортивними клубами. Але вже сьогодні ми можемо констатувати той факт, що ні діяльність спортивних клубів, ні створення рекомендованих МОН центрів студентського спорту, ні запропоновані МОН чотири моделі організації фізичного виховання у вищих навчальних закладах, не зможуть повноцінно замінити професійну діяльність кафедр фізичного виховання. Бо на сьогоднішній день, шановні присутні, ми маємо вкрай низький реальний рівень фізичної підготовленості студентської молоді, яка є найпотужнішим за чисельністю мобілізаційним людським ресурсом держави, яка в свою чергу знаходиться в умовах війни. Бо на сьогоднішній день ми маємо вкрай незадовільний стан забезпечення в більшості вищих навчальних закладах сучасною спортивною матеріально-технічною базою.

І нарешті, керівні документи з організації навчально-виховного процесу у вищих навчальних закладах втратили свою актуальність та відповідність до реалій існуючого законодавства.

І враховуючи вище зазначене, можна зробити висновок. Що на сьогоднішній день в державі відсутня власна лінія тактичного та стратегічного підходу до розв'язання проблем фізичного виховання в системі освіти.

Якими можуть бути наслідки, шановні присутні, при виведенні дисципліни "Фізичне виховання" з навчального процесу? Низький рівень фізичного здоров'я студентів унеможливить підготовку конкурентоспроможних фахівців на ринку праці. Низький рівень фізичного здоров'я студентів, це неспроможність протистояти і військовій агресії з боку агресора.

Крім того, нові нормативні документи, які підготовлені в Адміністрації Президента та Кабінетом Міністрів, це Указ Президента про національно-патріотичне виховання, це Указ Президента про Національну стратегію оздоровчої рухової активності і Постанова  Кабінету Міністрів про затвердження порядку щорічного оцінювання  фізичної підготовленості. Означені документи – це  прямий шлях до підтримання національної безпеки  України…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  10 секунд, будь ласка.

 

МАРЧЕНКО О.Ю. … виконати вимоги вище зазначених  документів  можна тільки за умови збереження навчальної дисципліни "фізичне виховання" та віднесення  її до переліку  обов'язкових.  

Я вам дякую  за  увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Перед тим, як надати слово наступному виступаючому, хочу, колеги, вас просто проінформувати, що у нас  залишилось 10 хвилин, і таким  чином не зможуть  усі, хто подавали   заявки на виступ,  виступити. Я просто  хочу повідомити  згідно того порядку, який мені надав комітет для виступів, я оголошу, кого я ще буду оголошувати  до виступу. Це є  Воронова Вілена, я вас оголошу зараз, це є Цибко Олексій, Крикун Юрій  Юрійович,  Майборода Юрій Анатолійович і потім заключне слово, дуже коротко, і міністру,  і голові комітету. І, на жаль, це все, що ми зможемо публічно оголосити.  Всі інші доповіді будуть опубліковані в нашому  довіднику   на сайті, про це скаже голова комітету.  Ви зможете просто їх подати   в наш секретаріат.

Я запрошую до слова Воронову Вілену  Володимирівну, генерального директора  компанії "Брендінг і консалтинг". І прошу  підготуватись Олексія Цибка. Будь ласка.

 

17:50:31

ВОРОНОВА  В.В.

Уважаемый Андрей Владимирович! Уважаемые участники парламентских слушаний! Для меня большая честь выступать с этой трибуны, тем более, что у нас сегодня такая тема, а я автор бренд-стратегии и "Брендирование городов. Имидж и репутация Украины". И сегодня не может не радовать тот факт, что инициатор проведения данного… данных парламентских слушаний, один из инициаторов, депутат Денис Силантьев, который известен в Украине и в мире не только как известный спортсмен. Сегодня это общественный деятель, политический деятель, а я хочу сказать, что уже сегодня и государственный деятель, потому что тот факт, что я сегодня стою на этой трибуне и могу сказать о том, что есть такое понимание как "территориальный брэндинг" и о том, что в условиях децентрализации мы должны сегодня, ну, для нас просто задача и будет кощунством и преступлением перед нашим государством, если мы не задействуем этот инновационный метод для того, чтобы продвигать и продавать свои территории.

Я очень часто бываю в регионах, в маленьких городах, не в миллионниках, в больших, средних городах, где местные вот эти громады, им сказали: "Да, централизация". И, знаете, напоминает это картину водоема, в котором много рыбы и всем голодным сказали: "Берите, потребляйте, только забыли дать удочку, наживку". Так вот как раз территориальный брэндинг это тот механизм, который поможет местным органам самоуправления и местным громадам продавать свою территорию, научит продавать их воздух, а не землю. Нас учат… нас приводят к тому, чтобы мы продавали землю, а мы должны научиться продавать воздух, так как это делают во всем мире.

Брэнд города - это  ценнейший нематериальный актив. Вы привыкли к брендам, когда приходите в магазины, когда идете покупать какой-то продукт, вы доверяете бренду. Сегодня многие из вас приехали на  автомобилях, заправляли автомобили и вы не  тестировали  бензин  и  марку бензина, а вы ехали  на OKKO, на WOG и доверяли   бренду.

Сегодня ни одна территория у нас не  может похвастаться  тем, что  она может себя презентовать миру как бренд. У нас были попытки брендирования городов, всем известное Евро-2012, но это квази брендирование – это процесс логотипизации. Когда  бешеные деньги государственные были потрачены  на создание  логотипов, атрибутики, но при этом, забыли о бренд-стратегии,  о том, с чем эта данная территория выходит в мир и что она может презентовать. Каждая территория, как и каждый человек, обладает уникальным массивом – аксиологическим массивом. У каждого есть своя уникальность и ее нужно найти и продать. И сегодня мы говорим о спортивном брейденге, ни один город в Украине не презентован, как город спортивной славы. У нас есть славный город Бердянск, введите в поисковик "Google" сегодня слово "Бердянск", что вы увидите? Вы увидите негативную информацию о том, что этот курорт в близости зоны АТО. И сегодня высокий сезон в этом регионе превращается в "мертвый" сезон, не говоря уже о низких. Приедьте в Италию и зимой, и летом там заняты отели не только отдыхающими, а в первую очередь спортсменами. Ты в каждом отеле зимой услышишь: "… (говорить італійською мовою), сеньора", нет мест, потому что у нас велоспортсмены, у нас спортсмены-атлеты и так далее, и тому…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 10 секунд, будь ласка.

 

ВОРОНОВА  В.В. Сотни городов в Украине могут быть презентованы миру через спортивный брейдинг. Мне очень жаль, что нет представителей местных властей... (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую вам, Вілена Володимирівна.

Запрошую до слова Олексій Олександровича Цибка, міського голову міста Сміла, Черкаської області. Підготуватись – Крикун Юрію Юрійовичу.

 

17:54:12

ЦИБКО  О.О.

Доброго дня, шановні колеги, головуючий! Я хотів би вам сказати, що окрім міського голови я ще був капітаном  національної збірної, президентом федерації регбі України. І якраз цей досвід і ці знання дають можливість зараз створювати дитячі школи, які по Україні зараз будуються, а саме,  в Маріуполі. В 1917 році до нас прийшли і сказали Бога немає, є ідеологія, в 1991 році сказали, що ідеологія ця не правильна і залишилась пустота. Що ми виховали? Ми виховали війну, на сьогоднішній день, і колег з Сєверодонецька я дуже чітко почув будучи учасником на сході  підрозділ батальйону "Дніпро" цих подій Маріуполь, Новоазовськ, і я почув від цих слів, що вони все хочуть вкласти в дітей всі кошти, щоби виховати їх завтрашнім днем з наповненням любові до своєї держави, до  своїх батьків. Тому що, якщо ми не будемо вкладувати гроші сьогодні в наших дітей, то завтра ми прийдемо знову ж таки до цього  колапсу.

Тому  в мене конкретна  пропозиція, щоб була можливість у цьому  сесійному залі розглянути Закон про спонсорство і меценатство. А також, як міський голова, вам заявляю, що  ніяка децентралізація  не витягне з місцевого  бюджету реконструкцію стадіонів. Якщо ми дітям не дамо  умови, ми, дорослі, то все, що ми тільки що казали, немає ніякого сенсу. Перш за все держава  повинна дати умови, умови для того, щоб туди діти зайшли, щоб їм це було цікаво. А  потім вже наступне.

Тому з повагою. І я думаю, що з проектом до міністра молоді і спорту звернуся саме з підтримки того, що ми підтримали в Маріуполі –  Академію регбі для дітей 8-9 років. І ця програма, вона дасть свої позитивні шляхи  розвитку для розвитку дитячого спорту всієї України.

Тому з повагою. І слава Україні! (Оплески)

 

 ГОЛОВУЮЧИЙ.  Героям слава!

Крикун Юрій Юрійович – президент Національної всеукраїнської федерації черліденгу. І підготуватися  – Майборода Юрій Анатолійович.

 

17:56:40

КРИКУН  Ю.Ю.

Шановний пане головуючий, шановні народні депутати, шановні колеги! Є відомий вислів: "Доки говорять гармати – музи мовчать". Те саме можна сказати і про спорт. Україна знаходиться у стані не проголошеної війни з Російською Федерацією і про спорт вищих досягнень згадують лише тоді, коли треба якось відволікти увагу громадськості від зубожіння на всіх економічних фронтах.

Павло Тимощенко – сучасне п'ятиборство, Жан Білонюк – греко-римська боротьба, четвірка чоловіків з фехтування на шпазі. Ви гадаєте цей  список Чемпіонів світу з олімпійських видів спорту минулого року можна читати годину? Ні. Є ще перемога біатлоністки Валентини Семеренко, але це вже з програми зимових ігор.

Так, друзі, за кілька місяців до початку ігор в Бразилії ми маємо лише три золота в олімпійських видах програми. Інші 107 золотих нагород світових чемпіонатів, які вибороли спортсмени з олімпійських видів спорту, в програму ігор не входять. А тому їх вага така сама, як і  у тих медалей, які завоювали їх брати і сестри з неолімпійських видів спорту.

Правда, цих золотих медалей в шість разів більше – 678.

Але, як і раніше, залишаються майже непоміченими державою наші досягнення  в сумо і пауерліфтингу, панкратіоні і кікбоксингу, ушу, тайському боксі, боулінгу і шахах.

Хто з фахівців в цьому залі заперечить проти того, що шахові фінали об'єднують весь світ? А такі прізвища як Ботвинник, Таль, Каспаров, Ананд,  Фішер знає більшість людей на  планеті. І це при тому, що шахи – не олімпійський вид спорту.     

Чи знаєте ви про те, що провідні європейські фінансові установи створили спеціальний фонд, щоб забезпечити фінансову підготовку норвежця Магнуса Карлсона до проти бою з Анандом. Європа майже за 100 років скучила за своїм шаховим  королем, адже до цього останнє десятиліття все золото в шахах належало радянським та російським спортсменам, американцю Фішеру і індусу Ананду. 

А ми згадуємо про своїх зірок в рік олімпіад і очікуємо гучних перемог.

Гадаю, що невдовзі на 125 тисяч доларів, ні мільйон доларів перемог нам не принесуть. Можна запропонувати будь-кому в цьому залі мільйон доларів за те, щоб пробіжати 100-метрівку за 9,8, але цього, як ви розумієте, не станеться.

Статистика підтверджує, що зі 100 майстрів спорту лише 1 стає заслуженим і має шанси своїми перемогами підносити прапор України в різних куточках планети, але цього заслуженого треба виховувати 20 років, йому потрібні кваліфіковані тренери і лікарі, масажисти і адміністратори, йому потрібні спортивні бази, сучасний інвентар і фармакологія.

І ми повинні прийти до того, що спорт не можна поділяти на олімпійський і не олімпійський, є тільки лише один спорт, спорт вищих досягнень. Ми маємо робити все для того, щоб наша країна на міжнародній арені мала імідж переможця, а діти займалися тими видами…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 10 секунд, будь ласка.

 

КРИКУН  Ю.Ю. …до душі, щоб діти перестали поділятися на перший і другий сорт в залежності від того займаються вони олімпійською спортивною гімнастикою чи неолімпійською акробатикою. І щоб кожен з наших дітей міг в майбутньому гордо сказати… (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую вам.

До слова запрошую Майбороду Юрія Анатолійовича, начальника управління фізичної культури та спорту Львівської обласної державної адміністрації. Будь ласка.

 

18:00:21

МАЙБОРОДА  Ю.А.

Шановний Андрій Володимирович! Шановні учасники слухань! Ну, сьогодні багато говорилося про те, що фізична культура і спорт є одним з основних засобів збереження і покращення здоров'я, ну, відповідно це питання, як також вже звучало сьогодні, необхідно розглядати як питання національної безпеки. Нікому, напевно, не прийде в голову дати будівельнику в руки скальпель, щоб він робив операцію на серці хворій людині. Правда? А здорових дітей із здоровим поки що серцем, на жаль, можна довірити людям нефаховим, нефахівцям, які не мають необхідної освіти, які можуть із здорової людини зробити хвору і потім відповідно тратити велику суму грошей на лікування хворих людей. А про статистику, коли вже говорилося, скільки вкласти в умови для занять спортом, а потім скільки на лікування хворих людей, ну, це велика різниця. Тому не треба тут шкодувати ні зусиль, ні коштів.

І це можна виміряти ефект економічний після того, коли буде значно менше грошей витрачатися на лікування хворих людей. Тому необхідно вводити ліцензії на право здійснювати фізкультурно-спортивну діяльність, особливо це стосується спортивних клубів. Тому що в спортивних школах працюють люди, які мають необхідну підготовку.

Наступне. Питання за легального надання платних послуг населенню засобів  фізичної культури і спорту, це теж може стати важливим важелем перебудови і   реформування  сфери діяльності галузі. Повторюю ще раз, що це повинні  робити люди зі спеціальною освітою. 

Особливу увагу звернути, теж вже звучало про ДЮСШ. Я скажу про систему. Спочатку ДЮСШ виділю ті, що в гірській місцевості, в сільській особливу увагу, а  система ДЮСШ  училища фізичної культури і ШВСМ,  яка у найскладніші часи для розвитку України дозволяла розвиватися вітчизняному фізкультурно-спортивному рухові і ефективно   конкурувати на європейській  світовій  арені, і сьогодні  треба напрацьовувати нові програми навчальні для таких  закладів. 

Доцільно зберегти субвенцію для ДЮСШ. Я вважаю, що  доцільно, тому що це  цей перехідний період, на жаль, він  затягнувся. І цього року  це би було насправді доцільно, тим більше, що це запитання, я знаю, і хвилює керівництво і міністерства, і парламентський комітет також.

В умовах децентралізації і створення нових територіальних громад складно буде утворити нові центрі "Спорт для всіх" і "…… спорт в усіх". Тому ми запропонували такий новий, ну, назву таку фізкультурно-спортивно-оздоровчий центр, який би опікувався і особами з інвалідністю, і через такі центри можна здійснювати фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл.

До норматив кількості спортивних споруд в територіальних громадах, про які зараз…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 30 секунд.

 

МАЙБОРОДА  Ю.А. важлива річ, для прикладу, скажемо, там треба ввести показники фізичної культури і спорту: охорона здоров'я – 16 показників, освіта – 25, культура – 19, фізична культура і спорт взагалі відсутня.

Комітет фізичного виховання і спорту, рекомендуємо передати в підпорядкування Міністерства молоді і спорту, і відповідно з усіма наслідками, які витікають. Тому що спорт, вся відповідальність, а важелів в руках бракує,  а це суттєво.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Юрій Анатолійович був керівником дитячої юнацької школи, в якій я багато років займався греблею на каное, тому я додав йому 30 секунд до виступу.

Шановні колеги! За проханням всієї закарпатської делегації, ще раз до слова Левицький Роберт Йосипович, потім репліка, одну хвилину, Конюшок Сергій Олександрович і заключне слово міністра, і голови комітету.

Я дуже прошу стисло, дуже прошу входити в регламент 2 хвилини і одна хвилин. Отже, Левицький Роберт Йосипович, підготуватись – Конюшок Сергію Олександровичу і потім заключні виступи керівництва. Будь ласка.

 

18:04:49

ЛЕВИЦЬКИЙ  Р.Й.

Дуже  вдячний.

Доброго дня, шановний головуючий! Доброго дня, шановні присутні! Тема доповіді: "Перспектива розбудови водної спортивної інфраструктури України на  геотермальних джерелах Закарпаття".

І так, сьогодні в Україні гостро постало питання відсутності професійної спортивної бази для  водних видів спорту. Вважаю, що саме  Закарпаття потенційно має найкращі можливості для  розбудови потужного  спортивного комплексу, який стане базою для українських спортсменів та  залучить до країни професійних спортсменів найвищого рівня. Наявність геотермальних джерел у Закарпатті дає можливість не тільки звести тут  потужний комплекс, а й значно  здешевити його  експлуатацію.

Води Закарпаття, завдяки їх геотермальним властивостям можна  використовувати як у лікувальних  цілях, так у теплопостачанні  та  обігріву плавальних басейнів.

Близькі  чотирьох кордонів з країнами Євросоюзу робить майбутній водний комплекс привабливим для розвитку  міжнародних контактів, а найголовніше – дає можливість проводити як тренувальні, так і спортивні турніри між цими країнами протягом цілого року. Для спортсменів із країн ЄС приїзд на Закарпаття є набагато реалістичнішим, аніж до Центральної чи Східної України. Для більшої візуалізації, від Закарпаття ближче  до дев'яти столиць світу, аніж до Києва. Закарпаття має 19 діючих міжнародних переходів, а також міжнародний аеропорт. Поблизу діють чотири міжнародні аеропорти  Євросоюзу, активно працюють міжнародні дипломатичні представництва.

На Закарпатті нараховується  260 родовищ мінеральних та геотермальних вод, більшість з яких є унікальними. Артезіанський басейн має високі експлуатаційні запаси термальних вод, які могли б забезпечити розбудову цілої  інфраструктури, у тому числі, лікувальна, реабілітаційна, оздоровча, розважальна, і насамперед, спортивна. Головними складовими необхідності водного комплексу Закарпаття є геополітична локація, наявність потужних запасів геотермальних вод, необхідність надання ефективного економічного імпульсу регіону потреба держави та водних видів спорту у створенні потужної професійної бази для підготовки збірних команд всіх рівнів. Не менш важливим є м'який, помірно континентальний клімат Закарпаття, тут значно тепліше, ніж в інших...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Десять секунд.

 

ЛЕВИЦЬКИЙ  Р.Й. ... наявна освітня наукова платформа на базі Ужгородського національного університету. Таким чином, Закарпаття готове стати центром.... (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

І одна хвилина, Конюшок Сергій Олександрович, будь ласка, для репліки-повідомлення.

 

18:07:30

КОНЮШОК  С.О.

Дякую, головуючий, колеги. Я коротко, ми не підняли одну важливу стратегічну проблему, яка потрібна для розвитку спорту і нашої галузі, це інформування здобутків наших спортсменів. Вийдіть на вулицю, запитайте   будь-кого з пересічних громадян, вони не назвуть трьох олімпійських чемпіонів, ніхто не знає. Нам вкрай необхідно зробити загальнонаціональний державний канал, який інформує про спорт і це буде дуже серйозним стимулом як до спортсменів для того, щоб показувати найкращі показники і щоб вони, їх могли бачити їхні друзі і рідні,  і так це буде також стимулом для спонсорів підтримувати спорт, тому що всі ми розуміємо, що спорт складає гроші тільки в певне відбиття свого бренду. Тому нам вкрай необхідний цей інформаційний спортивний державний канал.

Дякую. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Шановні учасники парламентських слухань, час для обговорення завершений.

 І я запрошую до заключного слова Жданова Ігоря Олександровича. Прошу максимально лаконічно.

Включіть мікрофон, будь ласка.

 

18:08:37

ЖДАНОВ І.О.

Дякую, Андрій Володимирович.

Дуже коротко. Є декілька блоків проблем, які підняли.

Перше – це спортивна інфраструктура і норми. Ми прийняли до виконання і будемо над цим працювати. Я просто в телеграфному стилі.

Щодо Закону про меценацтво. Працювала робоча група, напрацювала проект закону, відправила до Верховної Ради, зараз він там обговорюється, приєднуйтесь, покращуйте його.

І там же і лотерея. Неодноразово ми намагалися цю лотерею пробити, але, на жаль, де кого тут в залі цікавить, хто буде керувати лотереями, а не куди підуть ці гроші, на розвиток культури, спорту, науки і так далі.

Дуже хотів би, користуючись нагодою, звернутися до голів обласних державних адміністрацій, Київської міської адміністрації, мера Віталія Кличка, до всіх інших мерів. Колеги! Ми перед олімпіадою, ми до вас зверталися покращити житлово-побутові умови спортсменам, надати їм квартири. Не я був би вдячний, вся галузь спортивна була би вдячна, якщо би вирішилось декілька питань по наданню квартир. Ну, я наприклад назву, не всіх, нехай не ображаються. Жан Беленюк, Солодуха, Верняєв, Радівілов – це люди, які без квартир зараз готуються до Олімпійських ігор і які є гордістю і славою України. Давайте, їм разом будемо допомагати. Давайте, будемо разом допомагати нашій славній спортивній галузі.

Слава українським спортсменам! Слава Україні! (Оплески)

 

ГОЛОСИ ІЗ ЗАЛУ. Героям слава!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава! Дякую, Ігор Олександрович.

І – голова Комітету Верховної Ради України Палатний Артур Леонідович, будь ласка.

 

18:10:19

ПАЛАТНИЙ А.Л.

Шановні учасники слухань! Хочу висловити всім подяку за дуже слушні пропозиції. Дуже багато вірних речей пролунало з цієї трибуни. На жаль, не всі змогли сьогодні виступити. Але це дуже великий індикатор тому, що така кількість виступаючих є, що у нас немає регламенту і немає часу сьогодні всіх заслухати.

Але я хочу вас запевнити, що всі пропозиції в електронному вигляді ви можете подати до нашого комітету, вони всі будуть зараховані і всі будуть відображені в рекомендаціях парламентських слухань.

Хочу вам пообіцяти, що наш комітет, як і завжди, буде співпрацювати з Міністерством молоді і спорту. І саме головне, наше основне завдання, нашого комітету підтримати реформування сфери фізичної культури і спорту. І тільки разом з вами, з громадськими організаціями, з спортивною спільною, з федераціями, з активістами, з тренерським складом, з тим фундаментом, який є в нас ми зможемо створити ту законодавчу базу для того, щоб дійсно не… для популізму, його багато, на жаль, сьогодні лунає з трибуни Верховної Ради, яку ви сьогодні бачите перед собою. Але ми повинні в таких складних умовах для держави закатати рукава і не словом, а ділом доказати, що ми любимо нашу країну, що ми будемо… нам не байдуже здоров'я наших послідуючих поколінь. Сьогодні життя не закінчується у стінах Верховної Ради, в Кабінеті Міністрів. І те, що Міністерство фінансів України сьогодні фактично блокує, на жаль, блокує, і в минулому році, надання субвенцій і тільки завдяки нашій спільній роботі, спільним засіданням нашого комітету, народним депутатам, які нас підтримують... Я хочу їм сказати велике спасибі за те, що…  я не тільки маю на увазі  членів нашого комітету, а і других народних депутатів і, слава Богу, що їх  у стінах нашого парламенту не бракує. Я маю на увазі тих, кому не байдужий розвиток фізичної культури і спорту.

Що стосовно ДЮСШ. Я впевнений, що в цьому році наш комітет, і вже звернувся до Кабінету Міністрів України, ми проведемо засідання і все ж таки виб'ємо, я не помилився, виб'ємо ці кошти для підтримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл. Тому що це є фундамент олімпійських нагород, олімпійських видів спорту, олімпійських наших спортсменів і чемпіонів. Завдяки цьому фундаменту в нас з'являються чемпіони світу і Європи, і наша страна пишається нашими спортсменами, завдяки їм у всіх куточках світу піднімається український флаг, і лунає український гімн. Це дуже важливо на сьогодні для нашої держави, це розвиток патріотизму в Україні.

Дякую всім вам і Слава Україні!

 

18:13:30

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, дякую всім учасникам парламентських слухань за змістовну ґрунтовну дискусію. У нас було мало популізму, було багато пропозицій змістовних, дієвих і я сподіваюся, що і міністерство, і міністр – дякуємо їм за  участь у наших парламентських слуханнях – і наш комітет максимально ці пропозиції візьмуть до виконання і до уваги.

Я переконаний, що український парламент має  високий потенціал і  увага до молоді і спорту була і залишається одним  з наших пріоритетів. Нам буде дуже важливо, щоб ці пропозиції, які лунали, були систематизовані, щоб ми змогли їх як законопроекти, як наші пропозиції до бюджету  на наступний рік, як бюджету до роботи Верховної Ради, як до програми Верховної Ради скласти план і спільно виконувати. Повірте, завдань багато, але у нас є  достатньо доброї волі, достатньо політичної волі, щоб ситуацію в спорті змінювати, щоб підтримати наші дитячо-юнацькі школи. І, я переконаний, спільно крок за кроком ми будемо виходити на нові перемоги і на нові рубежі. І я переконаний, ми будемо зустрічатися частіше, частіше ми  будемо між собою обмінюватися думками.

А зараз  дякую всім за плідну роботу і до зустрічі!

Дякую! Всього найкращого! (Оплески)