ПАРЛАМЕНТСЬКІ СЛУХАННЯ

Формування та реалізація державної молодіжної політики в Україні

Сесійний зал Верховної Ради України

15 листопада  2017 року, 15 година

Веде засідання  заступник Голови Верховної Ради України

СИРОЇД О.І.

 

 

15:01:55

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, прошу займати місця для того, щоб ми могли розпочати роботу. У вас ще буде час для фото по завершенню парламентських слухань.

Доброго дня, ще раз. Шановні учасники парламентських слухань, я рада вітати вас в цьому залі. Рада вітати також пана міністра, який, я сподіваюся, буде з нами весь день сьогодні працювати.

Наші парламентські слухання ми проводимо відповідно до Постанови Верховної Ради  від 12 липня 2017 року. І тема наших парламентських слухань –  це "Формування та реалізація державної молодіжної політики в умовах децентралізації".

Перед початком роботи я поділюся своїми власними міркуваннями, які будуть досить критичними. Пан міністр і учасники парламентських слухань зможуть або спростувати, або розвинути, можливо, ці думки. Але мені здається, що треба починати від природи речей.

Що таке децентралізація? Децентралізація – це є повноваження, які підкріплені грошима і відповідальністю.

Що таке молодіжна політика? Молодіжна політика – це, знову ж таки це ідеї держави, які підкріплені грошима для того, щоб люди, молоді люди могли себе розвивати. Якщо ми кажемо про молодіжну політику у контексті децентралізації, то це означає, що це державна політика, яка полягає не в документах, а в грошах, яка дозволяє молодим людям  розвивати себе на місцях там, де вони народжені, там, де вони живуть, там, де вони хочуть жити.

Що відбулося з повноваженнями і грошима? Якщо ви пригадаєте той момент успіху в 2015 році, коли розпочалася фінансова децентралізація, ми тоді справді всі раділи тому, що міста українські, українські громади отримали справді гроші, вони отримали фінансові ресурси на місцях, які почали робити їх вільними. Люди почали думати, планувати, як краще тратити ті гроші, як вкладати їх в освіту, як вкладати їх в інфраструктуру. Це був початок фінансової децентралізації. Але, на жаль, з початком бюджетної або  фінансової децентралізації не був прийнятий новий Закон про місцеве самоврядування, тобто фактично так і не було розподілено повноважень між державними органами і органами місцевого самоврядування.

Як наслідок, що ми спостерігаємо, починаючи з 2016 року? Держава потроху забирає гроші в органів місцевого самоврядування, інколи просто брутально забираючи місцеві податки, а інколи просто навішуючи певні повноваження, перекидаючи їх з державних плечей на плечі органів місцевого самоврядування без додаткового фінансування.

Класичний приклад - це є профтехосвіта. Це коли… Що ми бачимо? Повноваження стосовно регулювання професійно-технічної освіти, в кого залишаються? У держави. Правильно? А фінансуватися звідки повинна професійно-технічна освіта сьогодні? З місцевих бюджетів. А відповідальність хто буде нести за неякісну професійно-технічну освіту? Органи місцевого самоврядування. А на якій підставі, якщо це регулює держава? Тобто це є таке своєрідне шахрайство.

У бюджеті державному на 2018 рік насправд, ситуація є ще більш драматична. Я не знаю чи ви вже мали можливість ознайомитися з тим документом, але держава має намір пограбувати місцеві бюджети на 34 мільярди. Щоб ви розуміли, яка це сума, наш загальний бюджет держави це 900 мільярдів, трошки менше 900 мільярдів на 2018 рік. 34 мільярди це те, що держава має намір забрати з органів місцевого самоврядування в прямий або опосередкований спосіб. З них 4,8 мільярдів майже 5 мільярдів це недофінансування освітньої субвенції, це те, що перекладеться з державних плечей на місцеві бюджети.

І от в контексті цього просто є риторичне питання, над яким треба думати. Чи, в принципі, далі, якщо ми далі отак рухаємося, якщо ми грабуємо державу, вірніше, якщо держава грабує органи місцевого самоврядування, чи це децентралізація, в принципі, чи це рецентралізація або, в принципі, згортання спроможності місцевих громад? І чи, в принципі, якщо ми забираємо в міст, в громад гроші, які мали би спрямовуватися на молодь в прямому сенсі цього слова, так, чи ми можемо говорити зараз про якісну молодіжну політику?

Це мої міркування. Я буду рада почути ваші думки. І ми розпочнемо зараз обговорення. Я пропоную такий регламент нашої роботи: розпочати з доповіді міністра молоді та спорту, а також потім співдоповідь голови Комітету з питань молодіжної політики, спорту та туризму - до 15 хвилин, а далі ми будемо мати виступи в обговорені. І завершимо ми відповідями чи підсумками знову ж таки з боку міністра і голови комітету.

Ми мали практику таку, я зараз звертаюся до голови комітету і до пана міністра, якщо - я думаю, що це було би доречно так зробити, - якщо би ви могли менше часу, можливо, присвятити доповіді спочатку, для того щоб мати трошки більше часу для того, щоб підсумувати і дати відповіді на ті питання, які будуть звучати впродовж обговорення. Але це залишається на ваш розсуд.

Під обговорення ви будете мати, учасники, так, обговорення, будуть мати до 4-х хвилин часу на виступ. Для тих, хто буде виступати вперше в цій залі, ви будете виступати з парламентської трибуни: за 30 секунд до завершення вашого виступу, ви почуєте сигнал, це означає, що ви маєте 30 секунд для того, щоб завершити свою думку.

 Я буду дуже вас просити дотримуватися регламенту для того, щоб всі ті, хто зголосився на виступ в цьому залі для того, щоб вони мали свій час. Тому що час розрахований впритул до 18 години. І якщо ви будете виступати довше, це означає, що ви затримуєте тих, хто буде виступати за вами.

Ось така наша процедура. Якщо немає заперечень, то ми тоді переходимо до нашої роботи.

 І я запрошую до солова міністра молоді та спорту пана Ігоря Жданова.

Прошу, пане міністре.

 

15:10:38

ЖДАНОВ І.О.

Доброго дня, шановні друзі, колеги, шановна пані головуюча. Дійсно,  слушна пропозиція. Напевно, я максимально скорочу свою доповідь, бо мені написали тут на 15-20 хвилин, для того щоб послухати вас, а потім дати якийсь фідбек - відповідь на ті питання і проблеми, які ми піднімемо разом.

Молодь є головним партнерам держави потенціалом економічного та інноваційного розвитку країни. Україна проживає близько, понад 11 з половиною мільйонів молодих людей віком від 14-ти до 35-ти років – це становить приблизно 27 відсотків населення країни. Реформування місцевого самоврядування і територіальна організація влади є невід'ємною складовою стратегічних перетворень в Україні. Сьогодні в Україні сформовано 665 об'єднаних територіальних громад, кожна з яких має статус і спроможна самостійно вирішувати всі питання місцевого значення, уряд надав громадам необхідні інструменти, які потребують для їх  розвитку. І ви знаєте, саме молодь становить той потенціал, який може розвивати громади, становити її фундамент розвитку, становити  той креативний  потенціал, становити той потенціал, який буде забезпечувати цілісний і творчий розвиток наших громад.

Якщо говорити про ті соціологічні дослідження, які проводить наше міністерство, а воно проводить їх щорічно, то можна сказати, що от за результатами  опитування молоді в 2017 році 62 відсотки молодих людей хочуть жити в Україні, 56 відсотків молоді позитивно ставляться до реформ децентралізації  влади, 52 відсотки молодих людей готові особисто долучитися до ініціатив у житті своєї громади. І це дуже показові приклади, що люди, молоді люди, хочуть змінювати  щось в своєму житті і змінювати щось у своєму житті, у свої громад. Найбільш затребувані, на думку молоді як на рівні країни, так і на рівні окремого населеного пункту, є такі напрями молодіжної політики як підтримка талановитої молоді, популяризація здорового способу життя та сприяння забезпеченню молоді житлом. 

Ми вже зрозуміли, що один із головних чинників формування  громади, спроможної громади – це є кадровий потенціал. Тобто, наявність висококваліфікованих професійних спеціалістів, що забезпечують  функціонування інфраструктури та економічний розвиток. У той же час, ми спостерігаємо проблеми на українському ринку жила, зокрема, проблеми пов'язані з низьким рівнем оплати праці молоді, поширенням неформальної зайнятості, повільними  темпами розвитку молодіжного підприємництва, неофіційним  працевлаштуванням.  

Говорячи простою мовою, дуже важко молоді знайти перше робоче місце. І як би там не говорили, які б ми законодавчі акти не приймали з цього приводу, поки не буде стрімкого розвитку економіки, все рівно будуть проблеми з працевлаштування молоді. Тому що роботодавець завжди говорить, мені потрібні висококваліфіковані професійні кадри, а приходить людина, молода людина, вона тільки закінчили виш, а їй кажуть, потрібен досвід, потрібно те, потрібно се. Але так не буває, що треба створювати більш серйозну систему працевлаштування молодих людей, для яких вже на четвертому, п'ятому курсі вони ходять стажуватися, мають стажування, а отже, мають можливість вже після закінчення вишу влаштуватися на роботу.

Міністерство спільно з Центром розвитку корпоративної і соціальної відповідальності підписали "Український пакт заради молоді 2020", це ми домовилися з найбільшими фірмами країни, компаніями країни, а також із зарубіжними, із закордонними компаніями про те, що вони створять можливості для працевлаштування молодих людей. Це такий відомий, починаючи від "1+1", "Кока-кола", "Нестле" і таке інше, відомих компаній закінчуючи нашими компаніями, вітчизняними. Ну і що говорити, що ми домоглися того, що було створено 11, майже 12 тисяч місць для стажування і першого робочого місця. Хоча, за нашими там планами, ми не більше 12 тисяч пропонували це зробити до  2020 року. Започаткували професійний портал "Моя кар'єра", це спільний проект Міністерства молоді та ПРООН. Ви можете зайти на цей портал, провести там опитування і зрозуміти, молоді люди, до яких професій ви більше схильні. На цьому порталі вже було 150 тисяч відвідувачів, а 18 тисяч молодих людей провели тестування, до яких професій вони більш схильні.

Зокрема, залишається важливим низка питань соціального забезпечення молоді. Це і забезпечення житлом - це найбільша проблема. У нас працювала програма забезпечення молоді через Фонд молодіжного житлового будівництва, коли або компенсувалися ставки, або надавалися інші пільги для того, щоб отримати кредити для придбання житла. На жаль, ця програма не працює, але я думаю, що разом з комітетом ми постійно говоримо про це, що ми поновимо цю програму. На жаль, цей Фонд молодіжного житлового будівництва забраний з управління Міністерства молоді, він переданий Міністерству регіонального розвитку. Але там теж, я говорив з віце-прем'єром паном Зубком, у нас єдина, скажімо, модель поведінки, ми будемо поновлювати цю програму.

Ви знаєте, зараз йде реформа освіти серйозна, реформування Вищої школи, нещодавно прийняте рішення про реформування середньої освіти – це серйозні зміни в поведінці взагалі в соціальній орієнтації молоді, соціальної поведінки молоді. Взагалі те, що надаються послуги молоді, освітні послуги, – це серйозні зміни. Особливо вони торкаються, в тому числі,  і районних центрів, сільських шкіл, не все так просто як здається на перший погляд. Особлива проблема – це проблема реінтеграції Донбасу, Донеччини і тих територій, які тимчасово не підконтрольні українській владі, зокрема можна говорити про те, що прийнято декілька рішень Верховної Ради і уряду, яка дозволяє молодим людям, які проживають на тимчасово не підконтрольних центральній владі територіях отримати… мати можливість поступити до українських вишів. Це дуже важливо, навіть без здання зовнішньо незалежного оцінювання.

Інший пріоритет, який виокремлює молодь, -  це здоровий спосіб життя. Була затверджена національна стратегія оздоровчої рухової активності. Мета її впровадження - вона позначена у нас в назві: "Рухова активність, здоровий спосіб життя і здорова нація". Реалізація стратегії на рівні об'єднаних територіальних громад є запорукою їхнього розвитку, оскільки вона спрямована на покращення фізичного потенціалу і здоров'я населення, в першу чергу дітей і молоді. Міністерством та Міжнародним благодійним  фондом "Альянс громадського здоров'я" розроблений план спільних дій, який спрямований на посилення  роботи щодо профілактики небезпечних хвороб у  молодіжному середовищі.

На розвиток молодіжної  політики в умовах децентралізації спрямована співпраця  між  міністерством та програмою USAID DOBRE. Це молодіжна формула,  DOBRE, яка згуртувала понад  700 молодих людей в межах програми… в межах якої програми фінансується найкращі молодіжні проекти.

За підтримки представництва ЮНІСЕФ в Україні проводяться семінари, наради для  представників об'єднаних громад з обговорення  молодіжних питань і напрацювання пріоритетних напрямів молодіжної роботи.  Ми започаткували з  1 листопада конкурс "Молодіжна столиця України". Ну, хто запропонує кращі умови для розвитку молодіжних ініціатив, для розвитку молоді, той  стане молодіжною столицею. Так що приймайте участь у голосуванні.

Реалізація молодіжної політики на рівні громади в умовах децентралізації передбачає узгодження  та координацію взаємодії усіх суб'єктів державного та громадського  сектору, що працюють з молоддю. Доцільно передбачити в структурі ОТГ не лише там спеціалістів, які  працюють з молоддю, а певні структурні підрозділи з  відповідною штатною чисельністю, які здатні організувати молодіжну  роботу на рівні  громади та забезпечити міжвідомчу та міжсекторальну взаємодію. Працює програма "Молодіжний працівник", яка  є складовою державної цільової соціальної програмою "Молодь України на 2016-2020 рік". Наш девіз ви  знаєте, міністерства, - це  жодного рішення для молоді без  участі молоді . Тобто ми залучаємо завжди молодь до прийняття певних державних рішень.

За підтримки Мінмолодьспорту впроваджено глобальний молодіжний  проект  ЮНІСЕФ U-Report, і, ви знаєте, це можливість слати  есемески з певних  питань державної молодіжної політики. Зараз туди  залучилося 52 тисячі осіб.

В умовах децентралізації ядром молодіжної інфраструктури територіальних громад стають молодіжні центри. Я нещодавно відвідав  Донецьку  область. Дуже потужно вони стартували  з молодіжними центрам. Я закликаю   вас створювати як неформальні молодіжні простори, де молоді люди можуть зустрічатися, обмінюватися ідеями, впроваджувати свої проекти в життя.

Ще один напрям – це національно-патріотичне виховання молоді як ключове питання національної безпеки, і воно є наскрізним пріоритетом молодіжної політики, на яку має бути орієнтована молодіжна робота в різних громадах. 

Міністерство другий рік поспіль реалізує  план заходів щодо національно-патріотичного виховання молоді, в якій передбачено більше 50 всеукраїнських міжнародних заходів відповідного спрямування по всій території України. І ми залучаємо кожного разу там приблизно  50 тисяч молоді щорік. Взагалі в наших проектах ми відкрили конкурси для всіх організацій, які мають всеукраїнські проекти, незалежно, мають вони всеукраїнський чи місцевий статус. У 2016 році ми підтримали 41 проект, а у 2017 році 42 проекти, в яких було залучено  приблизно  604 тисячі молодих людей.

Якщо говорити про сьогоднішню ситуацію в умовах децентралізації, що потрібно робити? Ми переконані, що реалізація ефективної  молодіжної політики на рівні  громади можливо за умов формування стратегічного бачення обґрунтування напрямів розвитку молодіжної сфери на рівні громад з урахуванням потреб і запитів молоді.

Друге: виділення молодіжної політики в окремий напрям роботи виконавчих органів ОТГ та відповідне фінансування такої діяльності.

Третє: формування молодіжної інфраструктури, що передбачає  підтримку та розвиток мережі молодіжних центрів та запровадження діяльності молодіжних працівників.

Четверте - це забезпечення умов молодіжної участі та молодіжного громадського контролю, зокрема шляхом створення молодіжних консультативно-дорадчих органів ОТГ.

Наступне - це налагодження міжгалузевої та міжсекторальної взаємодії в молодіжній роботі.

І наостанок - це здійснення оцінки ефективності молодіжної роботи на рівні громад та звітування перед громадою про стан роботи з молоддю.

 Таким чином, молодіжна політика в умовах децентралізації буде орієнтована на формування комфортного середовища для життя та розвитку молоді в громадах, а пріоритетними напрямами є реалізація, є фінансове та кадрове забезпечення, розвиток молодіжної інфраструктури із залученням молоді до процесу розроблення та ухвалення рішення, та саме головне – та контролю за  їх виконанням. Я вам вдячний. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, пане міністре.

Запрошую до співдоповіді голову Комітету з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму народного депутата Артура Палатного. (Оплески)

 

15:24:20

ПАЛАТНИЙ А.Л.

Шановна Оксана Іванівна, шановні друзі, іноземні гості, шановні колеги, які присутні сьогодні в залі, щиро вітаю вас та вдячний, хто долучився до наших на сьогоднішній день дуже важливих парламентських слухань.

Але перед тим, як розпочати виступ, хотів би сказати, що, в першу чергу, ми маємо щодня, щохвилини пам'ятати, що наша з вами безпека залежить від тих воїнів, які сьогодні боронять кордони нашої держави. Я хочу привітати їх оплесками. (Оплески)

І наша з вами робота тут, в головному законодавчому органі країни має бути конструктивною, має бути дискутивною і без зайвого популізму. Сьогодні, на жаль, у Верховній Раді, в суспільстві, на телебаченні дуже цього багато, дуже багато зайвого популізму, дуже багато політиків, псевдогромадських діячів, які себе піарять і, на жаль, нічого не пропонують крім того, щоб щось змінити, щоб щось зламати, щоб розірвати нашу країну на  шматки. Но я впевнений, що, в першу чергу, ми, молодь країни, ви, лідери молодіжних організацій, все зробите, тому що ви розумієте, що Україна повинна бути цілісною, монолітною, незалежною і тою державою, на яку буде рівнятися не тільки наші країни-сусіди, але й вся Європа і весь світ. Щоб та молодь, яка зараз на фронті, військовому фронті, фронті дипломатичному, вірила в дієвість наших дій.

Верховна Рада України, відповідно до вимог Декларації про загальні засади державної молодіжної політики в Україні, щорічно проводить слухання про становище молоді в Україні на різноманітні теми. Тема сьогоднішніх слухань – це формування та реалізація державної молодіжної політики в Україні в умовах децентралізації, має надважливе значення, адже від успішності децентралізації в країні залежить майбутнє української держави. Вважаю, що держава, молодіжна, державна наша молодіжна політика, у тому числі в регіональному рівні має бути орієнтована на формування комфортного середовища для життя та розвитку молоді.

Переконаний, що децентралізація, яка докорінно змінює нашу державу, має бути орієнтована в першу чергу на молодь. Переконаний, що керівники місцевих рад, місцевих громад, у тому числі новостворених об'єднаних територіальних громад мають розуміти, що саме від того, яку увагу вони будуть приділяти соціальному становищу та розвитку молоді, буде залежати майбутнє цих громад, майбутнє нашої держави. Сучасна молодь стала більш прагматичною, орієнтованою на успіх і готовність для цього багато працювати, але, на жаль, молоді люди зараз перебувають у дуже нестабільній ситуації, у дуже складних умовах. Впевнений, що ми єдині в тому, що визначальними та пріоритетними напрямами ефективної реалізації державної молодіжної політики в умовах децентралізації є: перше - створення сприятливих умов, завдяки яким молодь зможе придбати власне житло; забезпечення молоді можливістю для отримання якісної освіти, зайнятість молоді, популяризація здорового способу життя, національно-патріотичне виховання, підтримка талановитої молоді, підтримка молоді, яка перебуває в складних життєвих обставинах, розвиток молодіжної інфраструктури, підтримка молодих сімей, у тому числі сімей з дітьми, участь молоді в формуванні та реалізації державної молодіжної політики і це саме основне. Хто як не ви, лідери молодіжних організацій, молоді люди, молоді авторитети, кожен в своєму напрямі повинні сьогодні показувати і в тому числі і Верховній Раді України, що повинні роботи, куди ми повинні рухатись. І наш комітет завжди працює в цьому напрямку.

Важливо, що одним із пріоритетних органів місцевого самоврядування, насамперед в новостворених об'єднаних територіальних громад, має бути економічна підтримка молоді, створення умов для самореалізації. Мають бути створені такі умови, щоб молодь мала бажання працювати в громаді, брати активну участь в її розбудові та розвитку, створювати сім'ю в територіальних громадах.

Дуже прикро, але мусимо визнати факт міграції в великій кількості молодих громадян України за межі України, це має місце. Комітет особливо непокоїть відтік молодих вчених, лікарів, інженерів та спортсменів. Насамперед така велика міграція зумовлена тим, що значна частина нашої молоді не бачить власної перспективи в своїй державі, зокрема, неможливість вирішити насамперед житлове питання. Для подолання цього явища держава має почути та підтримати молоду людину, створивши при цьому сприятливі умови кредитування житла, працевлаштування з гідною заробітною платнею.

На мій погляд, питання забезпечення молоді житлом має вирішуватися комплексно із залученням кращих європейських практик за кредитними ставками  десь 5 відсотків. На жаль, вартість оренди житла в країні суттєво перевищує середню заробітну платню для молоді.

Купівля житла на повну вартість стає для молодого українця надзвичайною мрією. А надання пільгового житла для дуже малої кількості молодих сімей в рік, на жаль, не вирішує ніякого питання.

Тому комітет вважає, що уряд має розробити нові житлові програми, що стануть доступними для всіх молодих громадян. Для цього маємо стимулювати і місцеві громади, виділяти більше коштів на молодіжні житлові програми. Вважаю, що на законодавчому рівні маємо передбачати виділення субвенцій на забезпечення молоді житлом з державного бюджету пропорційно обсягу коштів, виділених з місцевих бюджетів.

Але, на жаль, неможливо оминути інші гострі проблеми молоді. А саме: труднощі з отриманням якісної освіти, працевлаштуванням, відсутністю кваліфікованого медичного забезпечення. Адже ці фактори прямо впливають на подальші можливості розвитку молодої людини як особистості. Найбільш гостро ці проблеми проявляються у сільській місцевості. Ми всі розуміємо, що саме якісна освіта визначає подальші перспективи молодої людини.

Проте на сьогодні в найбільш критичному становищі знаходяться професійно-технічні заклади, фінансування яких передано на місцеві бюджети. У підсумку вони отримують фінансування обсягом 5 відсотків від необхідного. Це ускладнює доступ молоді з малозабезпечених сімей до професіональної освіти, позбавляє її можливості знайти своє місце у житті.

Хочу вам наголосити, що комітет вважає небезпечними пропозиції Міністерства фінансів України щодо поступового скорочення відсотку студентів, які отримують стипендії. З початку цього року вже маємо суттєве скорочення стипендіатів. І навіть деякі відмінники залишились без стипендій. Подальше скорочення стипендій може призвести до суттєвого відтоку талановитої молоді з країни на навчання за кордоном. Бо навчання в сусідній Польщі коштує набагато дешевше, ніж в деяких українських вузах.

Тому ми підтримуємо позицію Міністерства освіти і науки України, міністра Лілію Гриневич щодо неприпустимості таких псевдореформ.

Крім того, для того, щоб молодь була зацікавлена отримувати якісну освіту, в неї має бути реальна перспектива отримати робоче місце з гідною заробітною платою. Вважаю, що в цьому питанні мають бути об'єднані зусилля держави, місцевих громад, громадських організацій для подолання безробіття молоді. Насамперед молодь зіштовхнулася з проблемою отримання першого робочого місця. Згідно  наданої нам статистики майже кожен четвертий молодий громадянин України роком з 15 до 24 років є безробітним.

Хочу нагадати, що на законодавчому рівні у період 2005-2012 років діяла норма закону щодо забезпечення молоді, яка отримала вищу або професійну вищу освіту, першим робочим місцем з наданням дотації роботодавцям, для того, щоб роботодавці були зацікавлені на роботу в першу чергу приймали молодь. Тобто було створено механізм фінансування першого робочого місця для молоді через стимулювання роботодавців. Вважаю, що цю помилку необхідно виправити та відновити систему фінансування першого робочого місця для молоді.

Окрема тема – це медичне обслуговування. Відповідно до статистичних даних 84 відсотки молоді вважають себе практично здоровими. Але в реалії маємо вищий в Європі рівень захворюваності на туберкульоз. Друге місце в Європі за темпами розвитку захворюваності на ВІЛ. Велика частка молоді, яка хворіє на наркологічний розлад.

Скажемо відверто, всі ці хвороби безпосередньо пов'язані з відсутності профілактичних заходів, належного медичного обслуговування, з соціальними та культурними проблемами. Тому вирішення питання здоров'я молоді може бути досягнуто не лише медичними засобами, а насамперед розв'язанням важливих соціальних проблем.

Окреме важливе питання, що, на жаль, не знайшло відображення, - це робота з молоддю, що потребує, що перебуває у багатьох регіонах у складних життєвих обставинах. Тут головне профілактика та своєчасне реагування. Маємо вкрай високий рівень домашнього насильства у молодих сім'ях, що призводить інколи до випадків загибелі та каліцтва дітей. Якщо ми не будемо приділяти достатньо уваги питанням щодо неблагополучних сімей, то будемо мати катастрофічні наслідки, адже такі сім'ї будуть виховувати дітей, які будуть продовжувати, на жаль, їх неблагополучний шлях.

Як показує практика, у неблагополучних сім'ях зростає чимало талановитих дітей, які за мінімальною підтримкою місцевої громади зможуть реалізувати себе. Одним із надважливих чинників розвитку молодої людини є заняття спортом. Саме в дитячо-юнацьких спортивних школах займаються тисячі юнаків та дівчам з малозабезпечених сімей. І саме від мудрості місцевих рад залежить подальша доля таких дітей. Фінансуючи дитячо-юнацький спорт, місцеві школи, ми отримуємо нових олімпійських чемпіонів, чемпіонів світу, чемпіонів Європи.

Вважаю, що ефективність молодіжної політики на місцевому рівні залежить від двох чинників: по-перше, від ресурсів та важелів, які у рамках децентралізації держави передасть місцевим громадам, і по-друге, від координації зусиль на місцевому рівні між місцевими громадами, виконавчою владою, структурними підрозділами органів місцевого самоврядування, інститутами громадського суспільства.

Тому, шановні колеги, я щиро переконаний, що всіх, хто зібрався у парламентській залі, об'єднує щире бажання – бажання сьогодні розвити молодіжну політику в Україні. Я впевнений, що сьогодні з цієї трибуне буде звучати дуже багато цікавих пропозицій, ідей. І ці пропозиції, я впевнений, будуть іти від щирого серця.

Я дуже вам вдячний, що ви сьогодні зібралися. Хочу повторитися, що завдяки вам, завдяки вашим пропозиціям, завдяки вашому бажанню наша держава піде вперед. І молодь – це та сила, майбутнє. Я всіх вас вітаю. Щиро вам дякую. І слава Україні! (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, пане голово комітету.

І ми переходимо до обговорення. Ще раз нагадую, що у всіх тих, хто буде виступати буде 4 хвилини, я буду повідомляти, хто буде наступний, кому потрібно готуватися для виступу. Я бачу, що в нас буде досить велика кількість доповідачів, які будуть виступати неукраїнською мовою, англійською мовою, я так думаю, то ви зможете скористатися навушниками кому потрібно, навушнички є в кишеньках коло вас, на першому каналі буде переклад українською мовою, а звук ви можете регулювати також, ви бачите там можливість відрегулювати звук. 

Зараз я запрошую до участі в обговоренні заступника міністра соціальної політики України з питань європейської інтеграції пана Олександра Чуркіна. Підготуватися Роману Гребі. Олександрі Чуркіній, перепрошую.

 

15:39:48

ЧУРКІНА  О.І.

Доброго дня! Доброго дня, шановні колеги, шановні запрошені, шановні партнери міжнародних організацій! Щиро рада вас десь вітати, тому що в нас сьогодні обговорюється вкрай важлива тема це тема молоді України, а, я вважаю, що молодь це безперечно майбутнє нашої країни.

На сьогодні ми спостерігаємо дуже активне підвищення політичної свідомості молоді, що знаходить своє вираження у вирішенні загальносуспільних проблем.

Активне включення молоді і молодих людей є у процес розбудови громад, яке створює для нас нові можливості і відкриває нові підходи для їх розвитку.

В своєму виступі я також хочу поговорити, як і попередні доповідачі, про молодь, яка є студентами, яка навчається, про молодь, яка зараз шукає роботу, про молодь, яка хоче створити гідну країну для своїх нащадків.

Тому хочу зазначити, що в цьому році Законом України про Державний бюджет" для виконання бюджетної програми із виплати соціальних стипендій було Мінсоцполітики передбачено видатки в обсязі майже 993 мільйонів гривень. І тільки в жовтні цього року соціальні стипендії отримали більше ніж 43,5 тисячі студентів. Тому було прийнято підвищення з 1 листопада цього року соціальні стипендії студентам і курсантам на 18 відсотків.

Дійсно, молодь є однією з вразливих груп населення на ринку праці, оскільки як вже сьогодні казав пан міністр, роботодавці зазвичай мають упереджене уявлення щодо спроможності молоді бути ефективними працівниками та, на жаль, найчастіше, дійсно,  роблять  свій вибір на користь більш досвідчених кандидатів. Але, щоб покращити ситуацію, Законом України про зайнятість населення було встановлено додаткові гарантії у сприянні працевлаштування громадян, які неконкурентоспроможні на ринку праці, і в тому числі це є молоді люди певних категорій, а саме, які закінчили або припинили навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах або звільнилися із строкової військової, або альтернативної невійськової служби, які вперше приймаються на роботу.

Законом було передбачено встановлення роботодавцям квоти робочих місць для працевлаштування таких категорій громадян. Крім того, при працевлаштуванні саме цих категорій молоді на нове, перехід на нове робоче місце роботодавцю все ж таки компенсуються фактичні витрати в розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на відповідну особу. Ця компенсація є, вона виплачується щомісячно протягом одного року, але є і умови її виплати, і умовою виплати є працевлаштування особи, її збереження упродовж двох років.

Також для підтримки зазначеної категорії молоді була розроблена модель супроводу при працевлаштуванні за підходом кейс-менеджменту. Така модель передбачає індивідуальний підхід і тісну взаємодію між роботодавцями та соціальними службами для надання комплексної допомоги  у процесі працевлаштування молоді. Така модель була розроблена в рамках проекту та за підтримки програми розвитку ООН в Україні.

І наразі у нас в цьому році в семи пілотних  центрах зайнятості,  в семи регіонах країни відпрацьовані ці підходи, і в тому числі технологію профілювання безробітних. І з наступного року ці підходи будуть запроваджені по всій території України.

Також хочу сказати, що в цьому році  Міністерство соціальної політики разом з нашими колегами, з Міністерством молоді, проводило регіональні тренінги-семінари з приводу розбудови і створення інтегрованої системи соціального захисту в умовах децентралізації. І окремим блоком розглядалося питання формування молодіжної політики, під   головуванням представників Міністерства молоді.

Стосовно участі молоді в процесі і права голосу. Міністерство…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ 30 секунд. Я вас дуже прошу,  завершіть вашу думку.

 

ЧУРКІНА О.І.

Міністерство соціальної політики також використовує механізм через проект ЮНІСЕФ - Юрепорт, який кожного разу, коли в Міністерстві соціальної політики проводиться засідання міжвідомчої комісії з питань охорони  дитинства, готує для нас відповідні соціологічні аналізи і  опрошує молодь з приводу того, що буде розглядатися, питання, які будуть  розглядатися в засіданні комісії. Потім…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ Вже час ваш вийшов. (Оплески)

Запрошую до слова заступника міністра освіти і науки України пана Романа Гребу. Підготуватися Джованні Барберіс.

Тільки прошу і ще раз вам нагадую, що регламент, особливо до працівників органів державної влади, ви маєте  бути більш дисциплінованими.

Прошу.

 

15:45:04

ГРЕБА Р.В.

Шановна пані головуюча! Шановний пане міністр! Шановні народні депутати! І шановна наша, дорога молодь! Я дуже радий бачити в залі таку кількість основного багатства України, яким є наша українська молодь. Я впевнений, що сьогодні  Фейсбук поповниться чудовою новою колекцією селфі із зали Верховної Ради. І я сподіваюся також на те, що в Фейсбуці з'являться не тільки селфі, а з'являться нові лідери громадських думок, саме ви маєте стати лідерами громадських думок, якщо ви тут, це означає, що ви вже активні, ви вже зробили багато для власної самореалізації.

Децентралізація. Реформа децентралізації – це одна з ключових  реформ, яка була зроблена після 2014 року. Так, вона означає передачу і грошей, і повноважень на місця.   

Але вона означає не тільки гроші і не тільки повноваження, а вона передбачає також нові можливості, нові можливості саме для молоді, тому що влада стає ближче до вас. Вам не треба йти в міністерство, вам не треба йти в Київ і домагатися своїх прав тут. Якщо хто-небудь зазіхає на ваші права, ви завжди маєте можливість звернутися за місцем знаходження органів влади, які знаходяться поблизу вас, у ваших містах, у ваших областях і у ваших селах. От саме це і означає реформа децентралізації. 

Окремо слід зупинитися на повноваженнях, які були надані додаткові, їх треба реалізовувати. Якщо на місця передали, разом з грошима, а грошей передали багато, додаткових надходжень передали дуже багато на місця, то влада на місцях має бути також відповідальною. Вона має дбати і про розвиток спорту, і про розвиток освіти, так, це не так вигідно вкладати в освіту і в спорт, але це майбутнє, це те, що формує нашу українську націю.

Ми працюємо для вас, ви наші основні клієнти. Основна реформа Міністерства освіти, звісно, це реформа освіти. Є три ключові і основні напрямки в цій галузі - це реформа середньої освіти, професійно-технічної освіти і реформа вищої освіти. Реформа середньої освіти в межах децентралізації означала, що ми створюємо опорні заклади. Опорний заклад навчальний школа це там, де збираються найкращі викладачі з певної місцевості і створюється один великий заклад, який дає повноцінні і якісні знання для того, щоб діти, навіть у сільській місцевості, могли достойно скласти ЗНО, щоб вони мали ті ж рівні права, що і жителі міст, щоб вирівнювалися права і можливості. От саме на цей і спрямована реформа децентралізація в освіті. Наразі вже створено 348 опорних навчальних закладів, придбано 577 автобусів для ввезення дітей до цих закладів, відремонтовано близько 4 тисяч доріг для того, щоб дітей могли підвозити до цих навчальних закладів.

Нещодавно Верховною Радою України,  у вересні, було прийнято Закон "Про освіту". І ми докорінно змінюємо всю систему української освіти. Ми переходимо від школи знань до школи компетентностей, коли наші діти отримувати не тільки "сухі" знання, а знання того, як їх застосовувати у реальному житті.

Багато зроблено, і, на жаль, мало часу для того, щоб розповісти про всі реформи. Але ми постійно з вами на зв'язку, ми постійно вас підтримуємо, і ви наші основні клієнти, ви ті, для кого ми працюємо і змінюємо нашу країну. Слава Україні! (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Запрошую до слова пані Джованну Барберіс, прошу. І підготуватися пану Ярославу Храбському.

Пані Джованна Барберіс є головою Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Please, madam.

 

15:49:24

ДЖОВАННА БАРБЕРІС.

Дякую, дуже дякую. Я всім кажу доброго дня. Дякую вам за цю можливість. Це для мене велике задоволення – виступати сьогодні перед вами, для того щоб з вами обговорювати. Таким чином, ми можемо зміцнювати молодіжну політику на фоні децентралізації.

Які стоять завдання, а також які стоять можливості, пов'язані з цим. Ми говоримо про те, що реформа децентралізації – вона вже просунулася. Це одна із найбільш серйозних реформ, які Україна взагалі здійснювала. Тепер у нас ось є об'єднані громади, взяли на себе відповідальність порівняно з іншими програмами, для того щоб реалізовувати і робити моніторинг молодіжних програм і проектів, для того щоб дивитися, які у нас важкі проблеми. Це не лише проблеми і завдання, а також це і є можливості, через те, що молодіжне питання – це в пріоритеті завжди. І це все буде підтримуватися швидким аналізом, який ми зробили на основі наявних даних. Місцеві бюджети, наприклад місцеві бюджети, які спрямовані на заняття фізичною культурою та спортом у рамкам цієї програми, тобто за рахунок цих коштів молодіжних вони збільшилися за 4 роки останні, однак затрати просто держбюджету не збільшилися, вони з 2013 року лишилися тими ж самими, тобто не великі затрати розходні, тобто 0,5… 0,9 відсотків бюджету. Тобто це чітко нам вказує на те, що оці молодіжні ініціативи – вони не ставляться в пріоритеті на місцевому рівні. Тобто, що ми хочемо, щоб місцеві органи врядування давали? Тобто, щоб робили адаптацію державної молодіжної політики до місцевих потреб. Тобто необхідність, щоб були інвестиції у створення інфраструктури для молоді відповідно до місцевих пріоритетів молодіжної політики. І є потреба в тому, щоб була забезпечена реально та інклюзивно участь молоді у процесах планування та моніторингу.

Чому необхідна реальна та інклюзивна участь молоді у прийнятті рішень на місцевому рівні? По-перше, молодь краще знає і може, дійсно, озвучувати свої важливі пріоритети. І друге: коли вони отримають такі можливості, коли вони… да, вони зможуть впливати на процес прийняття рішень і вони можуть стати, дійсно, рушійною силою для позитивних змін, можуть в тому числі виконання функцій моніторингу в цьому процесі. І, врешті-решт, ми дивимося на можливості того, щоб можна було залучати тих людей, які найбільш маргіналізовані, які найбільш уразливі, які не можуть, наприклад, забезпечити, щоб їх голос був почутий. Отже, таким чином, нам треба все-таки подолати існуючі розриви і нерівності.

Яким чином ми можемо допомогти, для того щоб мобілізувати молодь до цього процесу і для того забезпечити краще участь молоді? Завдяки ЮНІСЕФ, через те, що ЮНІСЕФ здійснював підтримку ряду ініціатив, дійсно, у нас є стратегії, підходи, деякі з них дуже інноваційні. Я думаю, що U-Report, уже говорили декілька разів виступаючі, і більшість з вас ознайомлені і розуміють суть U-Report, що він може забезпечити. Тепер у нас є більш ніж 52 тисячі юрепортерів в Україні, до речі. Вони весь час долучаються до цього проекту, і вони розказують про свої думки, тобто свої міркування висловлюють.

Є ще у нас інший проект ЮНІСЕФу, який буде скоро реалізовуватися. Він дуже актуальний буде щодо того, яким чином подивитися, яким чином допомогти маргіналізованим підліткам.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вибачте, скільки вам ще треба часу? 30 секунд, будь ласка.

 

ДЖОВАННА БАРБЕРІС. Дякую.

Значить, це ще проект називається Up Shift. Він буде мобілізацію здійснювати найбільш таких, уразливих підлітків, маргіналізованих, для того щоб у них були можливості для росту. Дякую дуже.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, пані Джованна.

Я запрошую до слова директора комунальної установи Запорізький обласний центр молоді Запорізької обласної ради пана Ярослава Храпського. Підготуватися Беррі Ріду.

 

15:54:16

ХРАПСЬКИЙ Я.Д. Шановні колеги, радий вас усіх бачити. Сьогоденний розвиток, який відбувається в  нашій країні як культурний, як соціально-економічний, безумовно, покликаний децентралізацією. Це є одна з реформ, яку ми можемо бачити, відчувати, особливо ті люди, які працюють і розвиваються в громадах.

Основне завдання, яке стоїть під Міністерством молоді та спорту в умовах децентралізації, є розвиток молодіжної інфраструктури. Під молодіжною інфраструктурою ми можемо з вами бачити хаби, простори, молодіжні центри, які основним своїм завданням ставлять можливість розвитку молоді, її творчого розвитку і розвитку її емоційного та інтелектуального потенціалу. Крім того, сьогодні в Україні функціонують вже більше 200 таких установ, і вони відкриваються постійно.

Є, звісно, різні форми власності, і це є добре. Ми можемо констатувати, що станом  на сьогодні в Україні існують три типи форм власності молодіжних центрів - це є комунальна власність, і таких є максимальна більшість; це є центри, які засновані  громадськими організаціями та громадськими об'єднаннями, які також існують і приносять свої плоди, і частіше навіть результативність таких центрів є більшою, ніж центрів комунальних; і є приклади, коли приватний бізнес вкладає в розвиток молодіжної інфраструктури і фінансує утворення, заснування та подальшу діяльність молодіжних центрів в Україні.

То сьогодні можемо констатувати, що серед основних центрів, які є, також існують центри, які відкриваються  на базі університетів, і це є також  класною практикою, коли вузи мають можливість подавати і розвивати свою молодь в університетах. Тож під основною роллю місцевих громад, особливо голів громад, є розвиток їхньої молоді, молоді, яка проживає на територіях. І тут місцеве самоврядування може стати ключовим моментом в забезпеченні трьох головних  потреб: це поточне фінансування, фінансування на відкриття та забезпечення приміщення. Все інші молоді люди роблять самі. Такі приклади є, коли молоді люди роблять самостійно ремонти, коли молоді люди мають можливість завершення цього молодіжного центру. І такі практики  існують вже в об'єднаних територіальних громадах.

Далі  хотів би сказати, звісно, і, крім позитивних моментів, є і негативні. Негативними моментами є, звісно, відсутність спеціалізованої нормативної бази. На жаль, у нас станом на сьогодні не затверджено законодавчо поняття молодіжного центру. Вже більше 200 установ працюють в цій сфері, але не мають можливості називатися молодіжними центрами і не мати таку дефініцію. На жаль, ця можливість ускладнена, тому що в Бюджетному кодексі України не передбачена така установа, як молодіжний центр. Станом на сьогодні ми не можемо отримати міжбюджетні  трансферти та пряме фінансування з бюджетів. Ми іменуємося різними установами, різними назвами, ми маємо статут культури, освіти, спорту, але ніяк не молодіжної політики.

Але із позитивного можна відзначити, що Міністерством молоді та спорту було затверджено знак якості молодіжних центрів, який регулює наповнення  молодіжного центру, його подальше функціонування. Також ми можемо зазначити, що станом на сьогодні розроблено проект типового  положення, яке потребує затвердження на рівні  Кабінету Міністрів. Це є основний фундаментальний базовий документ, який зможе в подальшому бути засновницьким, засновницьким в громадах, засновницьким в обласних та інших радах, коли таких установ немає. Коли такі установи є, це дасть можливість уніфікувати систему молодіжних центрів в Україні і дати  новий виток та новий поштовх для розвитку.

Крім того, ми повинні розуміти, що зараз відбувається вже і пряме фінансування цих молодіжних центрів. Ми маємо можливість бачити, що місцеві бюджети закладають фінансування таких установ, і це є однією з найкращих практик.

 Також можна сказати, що є і позитивні моменти. Ми створили нещодавно асоціацію  молодіжних центрів. Більше 42 організацій та установ доєдналися і працюють вже спільно, і мають спільні завдання щодо розвитку. Це вже непоодинокі випадки, це є потужна велика асоціація, яка має в подальшому шанси розвиватися, 2018 рік стане флагманом для розвитку молодіжної політики. І ми з вами з цим повинні працювати і мати можливість подальшого розвитку. Тому я радий всіх вам…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 10 секунд, так.

 

ХРАПСЬКИЙ Я.Д. …та розвиток молодіжної політики в Україні. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Майже вклалися.

Я запрошую до слова директора програми міжнародної технічної допомоги "Децентралізація приносить кращі результати та ефективність" (DOBRE) пана Беррі Ріда.

Mister Reed, welcome.

 

15:58:51

БЕРРІ РІД.

Дякую дуже, головуючий.

DOBRE дій – це у нас програма за підтримки USAID, для того щоб децентралізацію підтримувати, а також і молодіжної політики. Це концентрація суті роботи нашої політики, нашого проекту. Вони, тобто громади, мусять надавати енергію, оптимізм, і вони представляють майбутнє, а також вони, для того щоб молоді люди залишалися в громадах, щоб вони могли допомагати формувати ці громади. Забезпечення можливостей залучення молоді – це означає, що громади будуть мати більш сталий, тяглий підхід для того, щоб молодь залучалася у створення проектів, а також створення ініціатив для працевлаштування, розкриття більше можливостей для молодих людей, а також підвищення якості життя, для того щоб вони залишалися і далі формували ці громади.

Отже, ми просто хочемо, щоб ці об'єднані громади далі краще планували, а також щоб вони фінансували завдяки бюджету ці молодіжні ініціативи. Треба, щоб були спеціальні люди, які будуть відповідальними за молодіжну політику і забезпечення залучення молоді. Також у нас зверху вниз йде підхід, ряд регіональних конференцій для молоді з нашого комітету, ми працюємо з ними по адвокації, по розробці проектів, а також по організації молоді в їхніх громадах. Ми просимо, щоб вони поверталися в свої громади, проводили заняття із своїми молодіжними… тобто юнаками, юнками, для того щоб вони розуміли, які у них потреби, і краще реагувати. Таке було, насправді вже у нас сотні молодих людей пройшли через те, більшість із них повернулися з деякими нагальними проектами, що стосується потреби цих молодих людей, а також оці об'єднані громади, для того щоб фінансувати ці проекти, і негайні результати, які характеризуються побудовою ще більшого ентузіазму.

У багатьох випадках це також обумовило неформальні структури, наприклад молодіжні ради, які допоможуть більше створити тяглий механізм, для того щоб залучення молоді створювати. І цей у нас підхід, зверху вниз, допомагає мобілізувати молодь для того, щоб вони залучалися до роботи з місцевими органами врядування. Тобто кожна громада – вона відрізняється.

Отже, ми розуміємо, що в рамках децентралізації можуть бути різні рішення спрямовані, тобто політика державна, звісно, вона мусить це теж відображати, цю місцеву специфіку, тобто не просто пропонуйте одне рішення проблеми, яке буде підходити всім. Вони мусять бути гнучкими, ці рішення, які мусять адаптуватися до потреб кожної громади. Наприклад, що стосується молодіжних центрів, не просто кажіть, що вам треба побудувати молодіжні центри, треба побудувати певним способом, для того щоб громада, наприклад, висловила свої потреба, наприклад, на основі якихось існуючих структур або інших структур, тобто національна підтримка – вона мусить підтримувати місцеве рішення, тобто також короткострокові проекти, довгострокові проекти, а також, щоб були механізми, які забезпечать тягле залучення.

Що стосується місцевих органів влади, то вони зараз приймають ці рішення на місцевому рівні, отже, треба надавати підтримку кожній громаді для відображення специфіки їхніх потреб. Отже, майбутнє цих громад – воно буде залежати від децентралізації, більшого залучення і…

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую за виступ.

Перед тим, як я надам слово пану Василю Паламару, я хочу запросити до короткого повідомлення заступника міністра пана Олександра Ярему, оскільки тут для вас заплановано опитування, я так розумію.

І зараз вам коротко повідомлять про те, що вам запропонують. Прошу включити мікрофон в ложі уряду.

 

16:03:30

ЯРЕМА О.Й.

Доброго дня, шановні учасники слухань. Сьогодні згадували про таку нову форму залучення молоді до участі в процесі прийняття рішень як "you report". І ви так само можете долучитися до цього процесу, надіславши слово "Рада" на номер 4224. Протягом слухань ви будете отримувати опитування і формувати ваше бачення, яким чином повинна розвиватись молодіжна політика, які ключові пріоритети в умовах децентралізації в різних регіонах України. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ще раз повторіть що і куди послати?

 

ЯРЕМА О.Й. Слово "Рада" есемескою відправити на номер 4224.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

 

ЯРЕМА О.Й. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І я запрошую до слова старосту села Іванків Скала-Подільської об'єднаної територіальної громади Тернопільської області пана Василя Паламара. Підготуватися Олександру Курінному.

 

16:04:21

ПАЛАМАР  В.Б.

Вітаю, шановні присутні! Як озвучили, я зараз, на даний момент, працюю старостою чотирьох сіл в Тернопільській області з населенням дві двісті осіб. І власне, цей виступ про молодіжну політику я буду подавати через призму отаких невеликих населених пунктів, яких десятки і сотні на Україні.

Найперший момент. Найперший момент полягає в тому, що молодіжна політика в сільській місцевості, в малих населених пунктах має мати стратегічне бачення. Ми не тільки говоримо про загальнодержавну стратегію, але і місцеву стратегію. Щоб ми чітко розуміли, куди ми йдемо, які наші цілі, яка мета і які нам необхідно виконати завдання для того, щоб досягнути цієї мети. Без стратегічного бачення молодіжна політика в ОТГ буде носити хаотичний характер.

Наступним моментом є дуже важливим те, щоб була особа відповідальна за молодіжну політику на рівні тієї ж самої ОТГ. Щоб ми як молоді, активні люди, які бажають змін, які бажають щось зробити, знали, до кого звернутися, знали чітко людину в обличчя, з якою ми співпрацюємо.

На даний момент ситуація з молодіжною політикою, ну, досить плачевна, оскільки у нас все на купу:  медицина, освіта, культура і молодь. І за таким же самим принципом і йде фінансування молодіжної політики.

Ще одним моментом є розвиток молодіжної інфраструктури. Матеріально-технічна база дозволяє нам розпочинати певну роботу. Ми маємо різні ситуації в різних громадах. Одні громади вже пройшли певний етап, вкладали гроші в розвиток молоді, вони стартують з одного рівня. Інші громади стартують з іншого рівня. Є випадок, коли функціонують молодіжні центри, люди вже працюють над проектним менеджментом, навчаннями, лідерськими навчаннями. Є інші приклади громади, коли  вони думають: дискотека, фільм, кіно. Є різні бази, і від цього ми маємо відштовхуватися.

Ще один момент – це законодавство. Але ми не говоримо про якесь вузьке поняття, широке поняття законодавства. Це і молодіжні центри. Справді, це важливий момент просторового планування, можливості залучення молоді до активної роботи. Немає поняття в нас молодіжного працівника в законодавстві. Немає поняття в нас молодіжного центру. І це виникає ряд юридичних колізій, коли ми маємо кошти, ми маємо бажання створення простору для молоді, але ми не маємо, на чому зупинитися, і не маємо можливості профінансувати таку роботу.

Дуже приємно, що Міністерство молоді і спорту організовує різноманітні формати спілкування, де можна поділитися своїми думками і почути інших. З власного досвіду скажу, що завдяки оцим форумам, оцим зустрічам багато чого ми можемо переосмислити.

І на завершення. Долунала фраза: "молодь – майбутнє". Я скажу не так, молодь – не тільки майбутнє, мододь – це наше сьогодення. Ми вже беремо владу в свої руки, ми вже проявляємо ініціативу і ми вже змінюємо нашу державу. Дякую за увагу. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, пане староста.

Я запрошую  до слова голову Асоціації органів місцевого самоврядування "Асоціації об'єднаних територіальних громад", Новоукраїнського міського голову Кіровоградської області пана Олександра Корінного. І підготуватися Максиму Малашкіну.

 

16:08:32

КОРІННИЙ О.О.

Дякую. Доброго дня всім присутнім. За неповний рік функціонування наша "Асоціація об'єднаних територіальних громад" вже включає у свої ряди більше 100 об'єднаних громад з усіх територій України. І сьогодні, якщо ми говоримо децентралізація і молодіжна політика, то ми говоримо про реформу. Реформуються якраз саме невеликі міста, сільські території, але зовсім не проходить і не зачіпає реформа на сьогоднішній день якраз великі міста. І тут є дисбаланс, тому що дуже багато гарних ініціатив, фондів, проектів реалізується саме на рівні великих міст Києва, Херсона, Харкова. І дуже часто трапляється так, що ці проекти-ініціативи не доходять саме у сільську глибинку, в районні центри. І дуже часто під поняттям "молодіжний центр" слугує ще той старий радянський клуб з отими старими червоними шторами. Тому я би хотів сьогодні говорити про те, що наша асоціація хотіла би вивчати успішні кейси стосовно молодіжної політики у наших колег, у партнерів, в інших проектах і реалізувати їх для наших членів ОТГ і не тільки для членів нашої асоціації, а для всіх об'єднаних територіальних громад.

У чому ж ми бачимо сьогодні перші кроки, які ми повинні зробити? Вже сьогодні звучало наразі, я повторюсь, але це ідея, з якою ми вже більше року виступаємо, ми сьогодні повинні зробити законодавчо так, щоб випускник технічного вузу або людина, яка взагалі ніколи не стикалася з молодіжною політикою, очоливши єдиний відділ у міській чи сільській об'єднаній територіальній громаді, не керував молодіжною політикою. Тому що дуже часто нефаховість працівників призводить не лише до відторгнення молоді від прийняття рішень і залучення їх до… взагалі навіть інколи до протистоянь. Ми за те, щоб у кожному відділі, у кожній ОТГ був окремо відділ освіти, окремо відділ спорту і окремо відділ молоді, де працювали… Ну, ми так зробили, тому маємо право, у своїй громаді маємо право це рекомендувати, тому що це дає значний результат, І більше того, це повинні бути підготовлені люди, які розуміються на цій темі, які можуть за своєю фаховою освітою залучити молодь до роботи.

Крім того, ми би хотіли, щоб ми звернули увагу на те, що багато ініціатив саме реалізовується в навчальних закладах, то якраз сільські об'єднані територіальні громади не мають вузів на своїх територіях і їм доводиться працювати, найстарша їхня молодь це учні старших класів шкіл. Тому на це також потрібно звернути увагу.

Що пропонуємо… що пропонує сьогодні наша асоціація. Ми би хотіли розповсюджувати разом з міністерством, з проектами, з молодіжними парламентами, з іншими структурами успішні кейси серед своїх ОТГ, тому що комунікація у нас в університеті налагоджена дуже добре.

Спільно з міністерством ми би хотіли вдосконалювати інструменти молодіжної політики і впроваджувати їх в ОТГ.

 Нас сьогодні дуже часто, скажімо так, до цієї роботи беруть і ми дуже дякуємо сьогодні і міністерству, і особисто заступнику міністра Олександру Йосиповичу і Марії Корчевич. Ми вітаємо створення сьогодні асоціації молодіжних центрів і готові сьогодні з вами співпрацювати, підписавши меморандум і проаналізувавши перші кроки.

Як безпосередньо створена система роботи з молоддю у нас в громаді. У нас в громаді є заступник, який так і називається заступник з місцевого розвитку та залучення інвестицій і в його посадових обов'язках безпосередньо прописано те, що він керує роботу з молоддю.

Ми сьогодні співпрацюємо з корпусом миру США в Україні і маємо два проекти: один – на молодіжний на розвиток, інший - пов'язаний із розвитком громад, відкриваємо клуб англійської мови в себе в селах, де живе по 300, по 500 людей і, повірте мені, є люди, які цим займаються.

Ми сьогодні створили Центр розвитку ініціатив молоді в себе в громаді. Він показав фантастичні як для нашого невеликого райцентру результати, і вже сьогодні спільно з проектом DOBRE (я дякую Беррі Ріду) ми вже працюємо разом з DOBRE над створенням Центру розвитку громади в цілому…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 30 секунд, завершуйте.

 

КОРІННИЙ О.О.

Я хочу, звернувши увагу на ці всі аспекти, сказати, що створення вільних просторів, створення таких хабів для молоді однозначно призведе до того, що молодь буде повертатися в свої території сільські, буде їх розвивати і тільки ті ОТГ, які звернуть увагу на роботу з молоддю мають майбутнє і можуть писати стратегії, всі інші ОТГ, на жаль, цього мати не будуть. Дякую. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Я запрошую до слова державного секретаря Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України пана Максима Малашкіна. Підготуватися Яні  Літвіновій.

 

16:13:21

МАЛАШКІН М.А.

Доброго дня, шановна Оксана Іванівна, шановні присутні. Мені сьогодні дуже приємно виступати і спілкуватися з вами сьогодні, тому що та реформа за яку опікується моє міністерство рідне, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, сьогодні є одне з основ для проведення цих парламентських слухань.

Дійсно, досить складно найти в Україні реформу, яка б торкалася би настільки глибоко всіх сфер, як реформа місцевого самоврядування. Нагадаю, буквально два слова стосовно її початку, яка почалася з прийняття  концепції урядом про реформу місцевого самоврядування в 14-му році і далі вже основою її стали, в першу чергу це об'єднані територіальні громади. В чому  полягає і чому саме вона зачіпає інтереси молоді, її права, її обов'язки відповідно? Це питання доступності, питання того, що влада має бути доступної для всіх, в першу  чергу молодь як та ініціатива, та рушійна сила, яка в першу чергу проявляє і дає  поштовхи. Тому що зазвичай, звичайно, всі ідеї які вносяться, це ідеї які вносяться молодими людьми, молодими винахідниками чи реформаторами, які намагаються сьогодні покращити життя  для себе і для своїх майбутніх дітей.

Звичайно, дуже вдячний вам за те, що ви сьогодні приймаєте участь і активно берете участь саме в суспільному житті і впливаючи на владу  в тому числі. Тому що без  вашого руху і без впливу на владу, звичайно, якихось, ну, таких серйозних зрушень, звичайно, не буде відбуватися.

Буквально не можу не підтримати і виступ головуючого сьогодні, що реформа децентралізації, це в першу чергу і частина, що стосується фінансування. Дійсно, передача повноважень вона не може відбуватися без фінансової підтримки, але це не тільки передача прав звичайно, а і передача обов'язків. Якщо в цифрах буквально, ми можемо сьогодні сказати, що на кінець року ми будемо мати близько 700 об'єднаних територіальних громад. Тобто три раундів виборів, які в цьому році  відбулися, ну, два відбулися вже і ще одні відбудуться 24 грудня, фактично створять на сьогоднішній день 700 об'єднаних територіальних громад, які вже будуть спроможними і здатними вирішувати питання молодіжної політики в тому числі.

В першу чергу це питання  фінансового ресурсу.

І якщо в цифрах говорити, я наведу буквально декілька цифр. За 2016 рік у нас надходження загальних фондів місцевих бюджетів становили 146 мільярдів гривень, це фактично приріст відносно 2015 року, близько 48 мільярдів. Сьогодні ми  можемо сказати, що і за цей поточний період з січня по жовтень 2017 року, надходження і доходи місцевих бюджетів, вони значно зросли і сьогодні вони складають 154,7 мільярда, фактично, це в порівнянні з іншими роками, це приріст становить  близько 40 відсотків. Ці бюджети збільшувались, доходи  фактично ОТГ, які можуть бути використані і в тому числі на розвиток і підтримку молоді, вони збільшились майже в 7 разів в порівняні з 2015 роком і власні доходи ОТГ на сьогодні збільшились фактично більш, ніж у три рази, тобто, з 1 мільярду до 3,3 мільярда.

На сьогодні державою створено можливості наповнення цих бюджетів, зокрема, це в першу чергу зарахування податку на доходи, відповідно від фізичних осіб, та решта механізмів. Я думаю, що сьогодні саме завдяки залученню молоді в  роботу місцевих громад і наявність ресурсу відповідного, надасть найкращі можливості для її розвитку і для того, щоб вона, дійсно, впливала на те, що  відбувається на  території, де вона проживає. Дякую. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Я запрошую до слова міського голову міста Старобільська Луганської області Яну Літвінову. Підготуватися Каспару Піку.

 

16:17:35

ЛІТВІНОВА  Я.М.

Доброго дня, шановні присутні! Ви знаєте, я представник місцевого самоврядування на сході нашої країни і мене  дуже турбує стан здоров'я молоді та молодого покоління. Ситуація, яка відбувається на сході, яскраво демонструє той стан речей, який ми надбали за багато років. Що зараз ми маємо? Статистичні показники багатьох організацій, з якими я співпрацюю, надають можливість реально оцінити масштаби тієї проблеми, яку ми маємо. Медицина нам вказує, що кожного року молоді породіллі народжують слабких дітей. Освіта нам засвідчує про те, що, починаючи з низької якості рухової активності наших дітей, ми низьку якість рухової активності знижуємо кількістю часами у середній школі, а потім ліквідуємо кафедри фізичного виховання у вищих навчальних закладах і то є дуже велика проблема, бо потенціал молоді – це наша обороноздатність. Кожного дня ми втрачаємо чоловіків, кожного дня ми бачимо стан здоров'я наших дітей, я вибачаюся. В освіті відбувається зменшення фінансування дошкільних навчальних закладів, у вищих навчальних закладів кафедри переводяться з обов'язкового фізичного виховання студентів до факультативів. Що ми бачимо? Ми бачимо, що наші студенти наразі не мають бажання, не мають мотиваційної складової. Що ми бачимо на містах? Так, я згодна з тим, що ми знаходимося в умовах децентралізації. Але поки таке місто як Старобільськ ще не об'єдналося в територіальну громаду, ми теж маємо багато проблем і такі проблеми пов'язані безпосередньо з організацією матеріально-технічної бази на містах.

Як міський голова, мною було розроблено програми ініціатив підтримки громадськості. І я можу вам з впевненістю сказати, що активна молодь існує і дуже багато активної молоді, яка залучається до вирішення проблем спорту на містах, молодь хоче і активно співпрацює з владою. І що ми маємо? Ми маємо те, що нам потрібно організовувати молодіжні комітети при міських головах, ми маємо консолідувати наші зусилля між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування для вирішення проблем молоді, для вирішення проблем з подальшої перспективи в об'єднання територіальних громад, бо зараз ми дуже багато бачимо підтримки саме об'єднаних територіальних громад. Але на містах залишається, в таких маленьких містах, як Старобільськ, ті ж самі проблеми, відсутність матеріально-технічної бази, відсутність підтримки молоді, погана організація форм та методів залучення молоді для вирішення проблем, які пов'язані зі спортом. Я вважаю, що нам вкрай необхідно організуватись та безпосередньо з органами виконавчої влади консолідувати наші зусилля на вирішення проблем молоді, на вирішення молодіжної політики на містах таких як місто Старобільськ. Маю дуже багато позитивних прикладів співпраці з молоддю, коли молодь сама приходить та співпрацює, коли молодь сама наполягає на вирішенні своїх проблем. І ми з усією відповідальністю хочемо допомагати молоді, ми хочемо робити все для того, щоб молодь залучалася, активно залучалася до процесу організації самоврядування на містах. Дуже дякую. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дуже дякую за ваш виступ.

Я запрошую до слова представника Фонду Народонаселення ООН в Україні, голову робочої групи ООН з питань молоді пана Каспара Піка. І підготуватися Анні Романовій. Mister Pik, please.

 

16:21:43

КАСПАР ПІК.

Доброго дня. Дякую, пані головуюча.

Я хочу розпочати з того, що поставлю запитання: чи знаємо, скільки молоді залишило Україну за останні декілька років? Можливо, ви не знаєте відповіді, я не знаю відповіді також. Але те, що я знаю, що те, що я почув з TNS Ukraine, 80 відсотків молодих людей сказали, що вони хочуть поїхати з України. Тобто це не означає, що вони поїдуть, що вони не хочуть тут жити, але отака цифра прозвучала. І той факт, що в Україні тільки 1,4-1,5 дитини народжується від однієї жінки, це означає, що населення України скорочується. І тому в інтересах України утримувати тут молодь, щоб вони були щасливі, щоб вони були в безпеці. І, звичайно, особливо це важливо для сільської місцевості, де місцевий уряд бачить щоденно, як молодь хоче їхати кудись. І якщо ми хочемо, щоб Україна стала багатим і демократичним суспільством, ми повинні зробити це країною такою, де молодь захоче і жити, і працювати, і створювати сім'ї. І ми чули про це раніше.

Багато економічних є причин, але є також і неекономічні причини, чому молодь хоче їхати. По-перше люди молоді не залучені на громадянському рівні так, як вони мали би. До них немає такої довіри, як до якогось серйозного органу. Тепер цифри: на президентських виборах 2005 року 70 відсотків молоді голосувало, а в 2014 році – тільки 44 відсотки молоді голосувало. Величезна різниця. І навіть більша різниця, якщо говорити про парламентські вибори: 35 відсотків тільки голосувало. Ми також знаємо, що тільки 13 відсотків молоді бере участь на місцевому рівні в волонтерській діяльності. Це дуже мало. А, в той же час, 94 відсотки хотіли, щоб їх залучали, щоб їх голос чули, щоб до них серйозно ставились. І, ви бачите, є таких розрив між тим, що пропонується молоді і чого вони хочуть. І це говорить про те, що, якщо ви хотіли би залучати, як то, звичайно, потрібно, якщо ви не будете їх політично залучати, то вони все більше і більше будуть їхати із країни.

І також ми дивимось на певні вибори, нездорові, небезпечні. Наприклад, 19 відсотків молоді цього року палять, 3 відсотки вживають алкоголь щоденно – це дуже, це забагато. 11 відсотків молоді молодше 17-ти вживають наркотики. Це серйозні цифри. Це говорить про те, що ми повинні залучати молодь. І, знову-таки, за останні роки кількість державних ініціатив розпочато було, які залучають молодь.

Я хотів би сказати і поздоровити уряд України, особливо Міністерство молоді та спорту, за ці реформи, за їх програму до 2020 року. Це велика можливість збільшити участь молоді таким чином, щоб молодь обирала здоровий стиль життя.

І бажаю на цьому вам всього найкращого. І дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Thank you.

Я запрошую до слова народного депутата України пані Анну Романову.

І підготуватися Павлу … Перепрошую, підготуватися Олександру Коваленку.

 

16:26:01

РОМАНОВА А.А.

Доброго  дня, шановні  друзі! Я так кажу "друзі", тому що наш комітет активно займається вже понад третій рік проблемами молодого покоління нашої держави. І я дуже дякую всім, хто присутній зараз у цій залі. Це означає, що вам дійсно цікаво проводити молодіжну політику, змінювати цю країну на краще.

Майбутнє кожної держави – це її підростаюче покоління. В Україні молодь становить третину населення. Це – інноваційна сила держави, енергійний та креативний учасник суспільного розвитку. І одним з найважливіших  стратегічних завдань нашої держави є реалізація прав молоді на самореалізацію, працевлаштування, а також оздоровлення та гідний відпочинок.

Крім того, занепокоєння викликає той факт, що молоді люди не мають змоги подорожувати рідною країною, розкриваючи для себе її розмаїття від сходу до заходу, від півночі до півдня. Я глибоко впевнена, якби за всі ці роки незалежності України мешканці Луганщини, Донеччини бували на Галичині, на Закарпатті, то зараз ми б не мали конфлікту на сході. Тому що коли підростаюче покоління не подорожує рідною країною, жителі Західної  України не бувають на Сході і навпаки, це все дає дуже добрий ґрунт для створення міфів та розбрату. Виходячи з цього, постає гостра потреба у створенні системного підходу до провадження такої молодіжної політики одним з ефективних інструментів якої є підтримка та стимулювання на різних рівнях молодіжного туризму.

Молодіжний туризм – це новий швидко зростаючий у світі сектор туристичної індустрії, орієнтований виключно на юнацтво та підлітків. Сюди можна внести молодіжні подорожі, пов'язані з пізнавальною, оздоровчою, спортивною, волонтерською, культурно-розважальною діяльністю поза межами постійного місця проживання та навчання.

Молодіжний туризм характеризується переважно активним, насиченим та недорогим відпочинком, онлайн плануванням подорожей, більш гнучким графіком, частими, але короткотривалими поїздками. До його функцій  входять ознайомлення з історичною а культурною спадщиною своєї країни та інших держав, пробудження в молодих людях почуття національної самосвідомості та патріотизму,  але водночас виховання поваги і терпимості до побуту, звичаїв інших національностей і народів, забезпечення різнобічного розвитку особистості.

Але, знаєте, згідно із дослідженням Київського міжнародного інституту соціології, що проводилося наприкінці травня 2017 року, 44 відсотки – це майже половина молодих українців у віці з 18 до 29 років не мали змогу взагалі кудись виїжджати з метою подорожей та відпочинку цього року. Я впевнена, що присутній в цій залі подорожують рідною країною, навіть подорожують за кордон, проте ми маємо дбати також про тих молодих людей, які зараз живуть в різних куточках нашої країни і не мають змогу цього робити. Дуже великий відсоток молодих людей взагалі ніколи не виїжджали за межі України. А серед тих, хто виїжджає, більшість, на жаль, не з метою подорожей, а в пошуках працевлаштування.

Основні причини такої ситуації – низький рівень соціально-економічного забезпечення молоді, нестача сформованого для української  молоді туристичного продукти та інформації про нього, а також відсутність культури подорожування. Тому в зв'язку із цим виникає гостра необхідність у державних та місцевих бюджетних програмах для співфінансування внутрішніх подорожей Україною для дітей та молоді, а також виокремлення на держаному рівні молодіжного та дитячого внутрішнього туризму у пріоритетні види розвитку туристичної індустрії.

Я ще раз дякую за увагу, а також бажаю всім присутнім в залі подорожувати... (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Я запрошую до слова керівника громадської організації "Молодіжний рух Гостомельської об'єднаної територіальної громади" пана Олександра Коваленка. Підготуватися Отто Стойку.

 

16:30:29

КОВАЛЕНКО  О.М.

Дякую. Доброго дня шановні... шановна пані головуюча! Доброго дня, шановні колеги, пане міністре, депутати! Щиро вдячний за можливість сьогодні тут  виступити перед поважними колегами. З дуже багатьма ми з вами співпрацюємо і розвиваємо, і формуємо, і реалізовуємо молодіжну державну політику, але саме на регіональному рівні. І я і є представник тієї частини, як і переді мною виступали, частина тієї регіональної молодіжної політики як представник об'єднаної, в майбутньому об'єднаної Гостомельської територіальної громади.

Технічний прогрес, процес третього тисячоліття змінює спосіб життя та формат діяльності людства. Технічний прогрес дозволяє відкривати нові перспективи та створює нові можливості для різних соціальних груп. І надзвичайно важливо мобільність цих груп, здатність до креативного прогресивного мислення і дії. І як виявилося, молодь є найбільшою групою в цих перетвореннях і процесах, і наймобільнішою. І цілком справедливо зауважено багатьма авторитетними людьми, що… та й свідчить історія, що саме молоде покоління є рушійною силою багатьох процесів від невеличких молодіжних проектів до подій революцій, Майданів.

Тему, яку би я хотів сьогодні підняти, це проблематика формування молодіжної політики на регіональному рівні і шляхи вирішення. Зазвичай тема шляхи, проблематика, шляхи вирішення дуже така серйозна, потужна тема. І вже її досліджували Микола Головатий і Анатолій Матвієнко. Це ті спеціалісти, які започатковували молодіжний рух, молодіжне формування молодіжної політики саме на території України. Але я хотів би закцентувати увагу на деяких моментах, і це практичні моменти із нашої з вами, повсякденного нашого життя.

Одним із основних факторів реалізації та успішного співробітництва є побудова ефективної комунікації, і це те, що сьогодні ви, пане міністре, зауважували і, пане Артур, ви говорили ще про ефективну координацію і комунікацію зусиль. І я хотів би на прикладі… ви сьогодні казали також про рік рухової активності. І я вам хотів би маленький, ну, зважити на деяких недолугах, недолугостях цього виконання, реалізації цього указу. І показати, що, ну, у нас в цьому є проблема, відсутність спільної комунікації, спільної дії. Ми також, коли почули на одному із засідань, Матвій Бєдний, ви його знаєте, він озвучив, що є зараз у вас можливість долучитися до координаційної ради, яка створена саме на виконання Указу Президента "Про рік рухової активності". І на наше перше звернення ми перше почули: "Навіщо воно вам?" Ну, ми здивовані. Зрозуміло, якщо це питання по суті, що ви, яку ви ціль, але трошки риторика відносин звучала, що начебто навіщо воно вам. Ми зауважили, що ми спортсмени, ми ті люди, які знаємо як робити і ми можемо вам допомогти безкоштовно. Це одне.

Побудова комунікацій з інститутами громадянського суспільства. Є яскраві приклади і Ірпінь, громадські ради, інші територіальні громади, де ефективно діють молодіжні…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  30 секунд, будь ласка, завершуйте.

 

КОВАЛЕНКО  О.М. Однією з основних проблем реалізації молодіжної регіональної політики - це психологічне сприйняття. Молодіжну підтримку сприймають як витратну, споживчу і залишкову. Молодіжна політика невідмінна від соціальної, не зводиться до механізмів забезпечення і компенсації, а має містити інноваційний та виробничий аспекти для реалізації творчого і трудового потенціалу. Молодь має стати не об'єктом, а суб'єктом формування та реалізації молодіжної політики.

Дякую за увагу. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую вам.

Запрошую до слова головного лікаря Київського міського центру здоров'я пана Отто Стойка. І підготуватися Сергію Замідрі.

 

16:35:25

СТОЙКА  О.О.

Дякую, шановна Оксана Іванівна! Дякую Міністерству сім'ї, молоді і спорту за те, що запропонували саме підтримати ініціативу по зміцненню здоров'я молоді.

Ми виступаємо конкретно як експерти з контролю над тютюном і алкоголем. І хотіли б показати вам просто як приклад саме успішної політики в цьому. І на прикладі тютюну ми можемо далі продовжувати цю політику.

У нас, в нашій країні зараз скоротилось на 20 відсотків куріння серед населення, в тому числі і серед молоді. І це в першу чергу завдяки тому, що були прийняті декілька ефективних законів, які приймались під, скажемо так, активним тиском громадськості. І це молодіжні організації були в першу чергу.

Наша наступна мета – це два законопроекти, які зараз включені вже Комітетом з охорони здоров'я в перелік рекомендованих до саме голосування. І на жаль, ще ми не дочекалися саме включення їх в регламент. Але, хотіли б сказати, що оці два законопроекти, ви бачите їх на екрані, це 2820 і 4030-а, це ті, які не потребують вкладення грошей, але вони дуже ефективні в скороченні куріння особливо серед молоді.

Тому що забороняють викладку сигарет, те, що вже є в європейських країнах і в передових країнах світу. І це дає можливість врегулювати продаж електронних сигарет, який зараз не регулюється, який можуть купувати діти, тому що це електронний пристрій. І штрафи накладати чітко регламентованим алгоритмом, який може поліція застосовувати. І контроль цей буде більш ефективний. І інші види заборон, які тільки регламентують більший контроль. Тому що зараз діти, ви можете бачити, що видимо все для них на рівні дитячих очей, на рівні продажу в кіосках цукерок, шоколадок і тютюнових виробів. Тому ми говоримо про те, що це дуже важливо, і на це треба звертати увагу, я думаю, і в місцевих громадах. Тому що ініціативи, які мають іти знизу, і знову ж таки їх впроваджувати в життя. І той же контроль, який вже є, робити більш дієвим. Я навіть можу навести приклад Черкас. В законодавстві нашому є штрафи до 10 тисяч гривень за порушення заборони куріння в місцях громадського харчування. І цю норму застосували там вперше, на 10 тисяч гривень оштрафували нічний клуб, за куріння в нічному клубі. Так що це дуже важливо для того, щоб вироблялася ця політика.

Ну, і ми хотіли б сказати, що також є підтримка в законодавчих ініціативах з приводу алкоголю. Тут теж на місцеві органи буде, я думаю, дуже велика ініціатива в тому, щоби забороняти хоча б продаж у нічний час, обмежувати час продажу. І наразі зараз ці ініціативи теж готуються.

Дякую за увагу. Бажаю усім здоров'я. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

В мене є така думка, я не знаю, це залежить від вас, від вашої підтримки і від підтримки також і голови комітету. Річ в тім, що зараз вже так видається, що високо десяти, напевно, може трошки менше, доповідачів, які записані в кінці, вони можуть не встигнути виступити. Мені здається, це буде несправедливо. І в мене є пропозиція, можливо, ми скоротимо до 3 хвилин час для виступів, але тоді це доведеться всім дисципліновано це робити, для того, щоб всі ті, хто зголосилися, мали все-таки можливість виступити. Підтримується така ідея? Тоді я дуже прошу, я знаю, що особливо ті, хто читають, але зорієнтуйтеся, будь ласка, щоби ви хотіли, вважаєте, що це можна опублікувати пізніше в Рекомендаціях парламентських слухань, а не обов'язкової виголошувати з трибуни. Дякую щиро. Тоді 3 хвилини – надалі на виступи. І ми продовжуємо нашу роботу. Дякую.

Прошу, голова Комісії з питань фізичної культури та спорту Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування "Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад", Немішаєвський селищний голова  Київської області пан Сергій Замідра.

 

16:40:31

ЗАМІДРА  С.В.

Щиро дякую. Доброго дня, громадо. Доброго дня, пане міністр. Шановні народні депутати, я хотів би говорити сьогодні не про досягнення, ми це вже багато говорили. Маленьким містам і селищам є, про що говорити. А хотів у контексті децентралізації говорити про проблеми. Те, що ми говоримо розвиток інфраструктури молодіжної політики, формування кадрів – це все добре, але більшість із молодіжних працівників – це представники населених пунктів понад 10 тисяч населення. Коли ми зараз проаналізували стратегії областей, стратегії об'єднаних територіальних громад, то було виявлено, що з 35 стратегій, які є у відкритому доступі уже сьогодні, 8 стратегій взагалі не звертає увагу на молодь. Вісім об'єднаних територіальних громад на молодь не звертають увагу. Більшість стратегій, якщо ми подивимось пріоритети даних стратегій, то те, що ми визначаємо пріоритетами на рівні держави, об'єднаними територіальними громадами пріоритетами молодіжної політики не визначається. Так, відзначається робота над кадрами, неформальна освіта, але якщо звертати увагу на створення молодіжних центрів, то лише 2 громади з 35, в яких є стратегія на сьогодні, говорять про створення молодіжних центрів, лише 5 з 35 говорять про молодіжні ради та молодіжні парламенти. Тобто на рівні об'єднаних територіальних громад фактично сьогодні молодіжна політика розглядається дещо в іншому форматі, ніж це розглядається сьогодні у нас міністерством і тими, хто формує дану політику.

Звідки це виникло? Звідки це виникло? У першу чергу тому, що стратегії будуються з посиланням на стратегії областей. Якщо ми з вами відкриємо стратегії областей, то також ми побачимо, що молодіжні ради, окремі програми розвитку молоді є самими останніми, отам у кінці це те, що є найменш популярне у стратегії всіх наших областей України. Проаналізували абсолютно всі області. Неформально освіта – так, здоров'я – так, підтримка обдарованих, стимулювання молодих лідерів, підтримка громадських організацій є. Але те, що ми ставимо у пріоритеті молодіжної політики на сьогодні, у стратегіях областей немає. І далі так само не закладається уже у стратегії об'єднаних територіальних громад. Є… Можна сказати, на жаль, тому що у нас за підтримки USAID були розроблені приклади програм, стратегії регіонів. І в даних стратегіях об'єднаних територіальних громад молодь згадується. Проте, як ми бачимо, це далі не переходить.

Тепер, що ми хотіли б змінити. Перше, ключове: з точки зору сільської місцевості. Повірте, для того, щоб молодь на селі розвивалась, молодіжна політика, потрібно в програмі розвитку молоді окремо виділяти сільську молодь. У нас 35 відсотків сільської молоді…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу, 30 секунд, завершуйте, будь ласка.

 

ЗАМІДРА  С.В. …підходи до розвитку її дещо інші, ніж розвиток молоді в містах. Тому це необхідно суттєво врахувати тим, хто формує молодіжну політику на загальнодержавному рівні. Щиро дякую вам. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дуже дякую вам.

Запрошую до слова заступника голови Управління державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" пана Сергія Кошеленка. Підготуватися Миколі Величковичу.

 

16:44:12

КОШЕЛЕНКО  С.Г.

Дякую. Шановна пані головуюча! Добрий день, шановні колеги! Добрий день, шановна молодь, народні депутати, пане міністре! Що таке державна молодіжна політика? Це діяльність держави, яка має здійснюватись в інтересах молоді та на користь молоді. Це є надання державою кожній молодій людині соціальних послуг по навчанню, вихованню духовному, фізичному розвитку, професійній підготовці, а також і допомога в отриманні власного житла.

Саме молодь має приймати активну участь в розробці молодіжної політики, повинен тривати діалог молоді з державою і він повинен бути двосторонній, відкритий та відвертий.

Що нас сьогодні непокоїть? По-перше, майже соціологічні дослідження свідчать про те, що більше половини українців віком від 14 до 35 років бажають виїхати за кордон. Від 3 до 5 мільйонів українців вже працюють за кордоном.

По-друге, соціологічне дослідження ЮНІСЕФ серед молоді саме тієї категорії населення, яка є втілення майбутнього нашої України, свідчить про необхідність реалізації житлових програм. Майже всі опитувані називають основною причиною відмови від народження бажаної кількості дітей відсутність належних умов проживання.

Що ми сьогодні маємо?  В цьому році закінчується термін дій державної програми з забезпечення молоді житлом на  2013–2017 роки. Мінрегіоном спільно з Держмолодьжитлом підготовлений проект постанови яким передбачено продовження дії державної програми, яка є дуже гострою в Україні. Проект акту вже розглянуто на засіданні урядового комітету 14 вересня 2017 року та прийнято рішення схвалити з доопрацюванням, з урахуванням зауважень Мінфіну. На сьогодні проект постанови про продовження програми готується до розгляду на засіданні  уряду.

Що стосується питання фінансування, то на сьогодні ми маємо лише, на жаль, місцеві бюджети, які кожного року збільшують обсяги фінансування цієї програми. На 2017 рік ми маємо заплановані 113 мільйонів гривень. З загального фонду державного бюджету фінансування на програму не передбачається вже три роки підряд. На жаль, не заплановано також і в бюджеті на 2018 рік, на жаль.

 На сьогодні без підтримки державиі… Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. У вас ще було 30 секунд до завершення.  (Оплески)

 Дякую вам.

Запрошую до слова народного депутата України пана Миколу Величковича. Підготуватися Ростиславу Томанчуку.

 

16:47:01

ВЕЛИЧКОВИЧ М.Р.

Шановна пан Оксана, шановний пане міністр, шановні колеги, шановні учасники парламентських слухань, а також глядачі, оскільки наші слухання будуть в прямому ефірі і вся Україна має можливість побачити.

Я маю також доповідь, але хотів би, оскільки від того, що я почув, і в зв'язку зі скороченням часу, я би хотів сказати про деякі моменти, яких я, на жаль, сьогодні не почув, хіба що почув, коли говорив староста з Іванкова, коли наші міжнародні партнери говорили, згадували про певні питання, а саме те питання, чому зараз молодіжна  політика актуально звучить  в загальній політиці  України? А тому  що дуже проста причина цьому. Тому що дуже багато молодих людей прийшло в політику, стали депутатами, стали селищними головами, зайшли в місцеве самоврядування.  Мені важливо, що саме в цьому є, напевно, одна з тих причин, чому сьогодні молодіжна політика стоїть актуальна не лише номінально, але вона є зараз актуально і розвивається. 

Зараз виступали мої колеги, і ще будуть виступати мої колеги,  які є авторами законопроектів про молодіжні центри, про молодіжну політику, про Закон про молодь. До речі, є тут наш колега, який буде  доповідати, Іван Крулько, який буде говорити також про, можливо…  Іване, можливо, я помиляюся, згадувати про нову редакцію проекту Закону про молодь. І я вважаю, що сьогодні  одним із шляхів вирішення молодіжної проблеми є те, щоби молоді люди ішли в політику, люди йшли в депутати, займали відповідальні посади і тоді буде набагато легше вирішувати молодіжні проблеми. Ми сьогодні дуже багато чули експертних заключень, експертних програм, але, на жаль, якщо ми не будемо мати, яким чином, кому це вирішувати, це будуть тільки програми номінальні на папері.

Дуже була такою для мене цікава риторика: "ось ми і молодь", - знаєте, такий менторський тон. Тут сидять люди, от більшість  в залі сидять – це люди, які до 35 років, більшість, люди, які успішні, люди, які вже в цьому житті реалізувалися і пробують щось доказати. Я  думаю, вам не потрібно цих менторських тонів, а думаю, ви швидше, певно би, я також би хотів почути те, яким чином залучити молодь, щоби включити в процес розвитку місцевих територіальних громад, щоби вони стали тими моторами, мобільними, креативними, освіченими, які будуть  витягувати свої громади, які будуть залучати молодь на місцях, які будуть намагатися зробити так, щоби люди не втікали ні з міст, ні з сіл.  Я думаю, в тому є майбутнє і в тому є соціальний ліфт.

Дякую за увагу. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Я запрошую до слова голову правління Українського інституту міжнародної політики пана Ростислава Томенчука. Підготуватися Анні Остріковій.

 

16:50:14

ТОМЕНЧУК  Р.Б.

Доброго дня!

Дякую за можливість виступити, радий, що зібралися. Ми не домовлялися, що я буду наступний  після колеги з "Народного фронту", але, дійсно, я хотів би сказати кілька тез з приводу того, що ж робити  і як  зупинити ці  процеси. Насправді, рішення не прості і вони складні, тобто, те що ми сьогодні маємо, власне, в питанні регіонального розвитку, в  питанні взагалі реформ, це, скажем, те, як ми працювали з молоддю років 15 назад. І тому те, що ми будемо мати через 15 років розвитку наших регіонів, міст і економічного розвитку, роботи, соціальної підтримки. Це те, як ми будемо працювати і як буде молодь, наскільки вона буде активна на сьогоднішній день. Тому важливо нам ці процеси не втрачати. Оскільки три хвилини, я тоді думаю, що я зекономлю ще трішки часу наступному виступаючому.

Ви, напевно, знаєте, якщо не знаєте, в Європейському Союзі є такий проект, як "Молодіжна столиця". Ми давно цей проект пробували розвивати його в Україні, подаватися, щоб українські міста подавалися на проект "Молодіжна столиця" в рамках Європейського Союзу. І, власне, з цього року, разом з Міністерством молоді, Комітет Верховної Ради і Асоціаціях міст-партнерів, з молодіжних організацій долучилися до цього процесу і тому започатковуємо в цьому році, як пілотний проект, такий внутрішній національний конкурс, який називається "Молодіжна столиця України". Він зараз на початковому етапі, тобто на "Фейсбуці" є сторінка, яка називається "Yours capital", зараз ми в процесі розробки сайту "Yours capital". Там є критерії по тому, як міста і молодіжні об'єднання можуть спільно подаватися на такий статус, як "молодіжна столиця України". Це буде такий щорічний конкурс, зараз він на етапі пілоту і тому ми думаємо, що десь до кінця грудня будемо збирати пропозиції від міст, і буде оголошено переможця, скажемо, в січні, в лютому місяці. Наступного року ми плануємо, що цей процес передбачатиме не скільки результати роботи, скільки те, що місто з молоддю планує роботи для того, щоб молоді було комфортно жити в цьому місті. Ми розбили кілька блоків по кілька критеріїв, це є політичний блок, це є культурний блок, це є соціальний блок. Тобто ми спробували залучити європейських експертів, залучити той досвід, який є в інших містах і в інших країнах до визначення, і до випису цих критеріїв, яким чином, скажемо, така пам'ятка для міста, для тих міст, які хотіли б щось робити для молоді, але не знають що робити, хто відкриває центр, хтось там організовує малюнки на асфальті, хтось займається програмою "перше робоче місце". Ми спробували об'єднати ці всі критерії для того, щоб запропонувати містам, якою може бути політика міста і як можна це все організувати? Ми великий робимо акцент на те, що цей процес підтримує молодь, які знаходяться в містах, оскільки вони можуть бути рушієм цього всього руху. Розуміючи те, що не завжди органи місцевої влади можуть швидко приймати рішення і швидко бути відкриті до діалогу, тому розраховуємо, власне, на молодь.

Участь в цьому конкурсі беруть як великі міста, міста обласного значення, обласні центри так і, власне, центри об'єднані територіальні громади, які мають статус міст обласного значення. Дякую. Адреса… (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Запрошую до слова тренера програми "Молодіжний працівник" пані Анну Острікову. Підготуватися Павлу Лоснянському.

 

16:53:41

ОСТРІКОВА  А.С.

Доброго дня, шановні колеги,  шановні депутати, пане міністре! Отже, кілька слів про програму "Молодіжний працівник". Це, власне, навчальна програма про тих людей, які реалізовують молодіжну політику і молодіжну роботу на місцях.

Як вже багато разів прозвучало в цьому залі сьогодні, визначення, що таке "молодіжна робота", в Україні немає. Немає і визначення, хто такий "молодіжний працівник". І це не дивно, немає закону - відповідно немає визначення.

Отже, власне, за три роки існування програми "Молодіжний працівник" через неї вже пройшло майже тисяча людей. І варто сказати, що це люди, які представляють дуже різні організації, державні, не державні, громадські, приватні, це представники державних органів управління, бібліотекарі, вчителі, керівники гуртків і так далі. І важливо сказати, що часто ці люди роблять одне і те сама, часто в одному і тому самому місці, але не перетинаються між собою і не мають між собою ніякого зв'язку і тому, власне, дві головні мети цієї програми – це перезнайомити між собою людей і надати через навчальні тренінги, через не формальну освіту їм необхідні знання і інструменти для роботи.

І, власне, нас часто запитують, а що ж молодіжні працівники, які проходять тренінги, що вони роблять у себе на місцях? І цього року ми разом з Міністерством молоді і спорту програму розвитку ООН і Державним інститутом сімейної, молодіжної політики започаткували конкурс кращої практики молодіжної  роботи в Україні.

І от, власне, на цей конкурс до нас прийшло багато заявок з усієї України, кращі практики, це малось на увазі, ми попросили людей описати їх досвід, що вони роблять у себе на місцях за різними, різними тематиками? 

І, знаєте, зараз до друку готується каталог цих кращих практик і нам би з партнерами програми і з колегами дуже хотілось, щоб цей каталог прочитали не тільки  люди, які працюють з молоддю,  які є в цій залі, а ті, які приходять в цей  зал на роботу. І тоді, може, ви зрозумієте, оці люди "молодіжні працівники", які отримують маленьку зарплату, в яких часто не вистачає  ресурсів, роблять надзвичайні речі в дуже складних умовах. І ці проекти, програми, ініціативи - вони часто не гірші, ніж ті, які роблять  наші європейські… колеги за кордоном, а інколи, в деяких випадках, і краще. І от ці люди з таким невеликим ресурсом розуміють, що їм  потрібно розвиватися, навчатися, реєструються на навчальні тренінги і проходять навчання, і роблять дуже круті речі для молодих людей на місцевому рівні. Дякую за увагу. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі вам.

Я запрошу до  слова голову громадської організації "Східна правозахисна група"  пана  Павла Лисянського. Підготуватися Івану Крульку.

 

16:56:34

ЛИСЯНСЬКИЙ  П.Л.

Доброго дня, шановні присутні,  пані головуюча, народні депутати, члени уряду! Хочу акцентувати вашу увагу на проблемах молоді  східних регіонів України. Ми часто чуємо: діти і молодь  - це  наше майбутнє. Так, але що ми маємо? За останні три місяці близько  113 молодих людей з міста Лисичанськ поїхали працювати на польські шахти, тому що у себе в місті  вони роботу не змогли знайти. Єдине підприємство, яке  працює у Лисичанську, не виплачує  більше двох років заробітні плати. Місцеві вузи, які  надають освіту, технічну освіту  загалом, випускають  працівників в галузі, в яких вони…  працювати…, їм просто ніде буде працювати. Гірнича галузь,  хімічна галузь - вона  зараз  ліквідується. У мене питання, де  будуть працювати  ці молоді фахівці? Їм просто ніде буде працювати.

В умовах деіндустріалізації знищуються промислові підприємства, тобто молоді ніде работать в східних регіонах, і вони їдуть. Я  недавно  спілкувався з молоддю у вишах Донбасу. І вони не скривають і мені кажуть:  "Ми збираємося вивчити там одну-дві іноземні  мови,  збираємося поїхати з країни, тому що ми хочемо розвитку, а в Україні  ми не бачимо розвитку на  ближайші 5-10 років.

Я хочу ще закцентувати увагу про захист трудових  прав молоді. Ви знаєте, їм дуже важко у законодавчому руслі захистити свої трудові права. Ось зараз десь присутня молода мати в якості учасника парламентських слухань з Лисичанська. Вона мати трьох  дітей, вона два роки на підприємстві "Лисичанськвугілля" не отримує заробітну платню. І в законодавчому руслі вона не може добитися ніде справедливості. Суди сказали "так", але підприємства  не виконують рішення судів. Зато на цьому підприємстві є "смотрящий", є керівництво, яке з барського  плеча вирішує, кому виплачувати зарплату та коли.

І я хочу сказати, шановні пани депутати, урядовці, політики, це наша з вами відповідальність. Я хочу зауважити – наша з вами,  я теж не знімаю з себе відповідальності, тому що я як правозахисник не зміг у повному обсязі захистити права молоді.

Ми повинні боротися за серця та уми нашої молоді, за кожну молоду людини тому що сталий розвиток молоді – це майбутнє нашої країни.

Я звертаюсь до парламенту та уряду з пропозицією прийняти всі необхідні заходи для стабілізації соціально-економічної ситуації на сході країни, розробити та впровадити комплекс заходів, направлених на створення робочих місць для молоді в цілому, погасити усі борги держави по невиплаті заробітної плати, створити  робочу групу по підготовці законопроекту України про молодіжні ради у містах з метою залучення молоді до громадської та політичної діяльності у населених пунктах, як, наприклад, студентське самоврядування у …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, 30 секунд, завершуйте.

 

ЛИСЯНСЬКИЙ  П.Л. Так само створити молодіжне самоврядування у містах, запровадити демократичні вибори цих рад. Та нехай молодь вже тренується, підготовляє себе до повноцінних виборів. Ми ж усі кажемо, що молодь не ходить на вибори, так от і давайте створимо такі умови, що будуть мотивувати молодь на участь у громадському та політичному житті країни. Дякую. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Я запрошую до слова народного депутата Івана Крулька.

Підготуватися Подобєд-Франківській Олені.

 

17:00:23

КРУЛЬКО І.І.

Іван Крулько, представляю фракцію "Батьківщина" у парламенті. Я, по-перше, хотів би подякувати профільному комітету за підготовку цих парламентських слухань, які стосуються питання молодіжної політики і яким чином молодіжна політика сьогодні виглядає на етапі децентралізації, а також вдячний профільному міністерству, яке весь час  бере активну участь в тому, щоби пропагувати ідеї молодіжної політики і робити законодавче підґрунтя для того, щоби в нас  виправлялася  ситуація.

Ну, по-перше, знаєте,  от, я мрію кожного дня в парламенті бачити саме таку парламентську залу, це було би чудово. І тому давайте, я вірю, що ми це зможемо спільно. Нам потрібно дійсно, щоби молоді люди отримували реальні можливості для того,  щоби реалізувати себе і змінювати країну. І це наша справа, це буде справжній вклад в те, щоби молодіжна політика в Україні розвивалася. Але, в той же час, якщо подивитися на всі роки незалежності України, то ключове питання: чи є для держави молодіжна політика пріоритетом? Чи є гасло, яке ми чуємо і чули ще там з шкільної парти про те, що молодь – надія нації, молодь – це наше все, чи є це реалізується на практиці? Давайте подивимося скільки на молодіжну політику виділяється коштів в державному бюджеті, вона фінансується за залишковим принципом. І так відбувається з року в рік, так відбувається впродовж усіх років незалежності. Саме за тим, скільки коштів виділяється на ту чи іншу політику можна вважати, вона є пріоритетом чи ні.

Чи проходять в цьому законі  законопроекти, які стосуються молоді? По-перше, їх дуже часто ставлять на середу – тоді, коли погана явка депутатів, і вони провалюються. Законопроект про молодіжні центри, який є справжньою децентралізацією молодіжної роботи, який дійсно дасть можливість молодим людям знайти себе, який створить механізми для того, щоби молоді люди не виїжджали за кордон на роботу, щоби вони могли розвиватися тут в українській державі. Цей законопроект двічі за це скликання в парламенті провалювався.

На сьогоднішній день діюча законодавча база, якщо взяти всю мережу різних центрів, які стосуються молоді, спрямована виключно на 20 відсотків в основному тої молоді, яка є соціально незахищеною, вразливою і так далі, і так далі. Давайте спрямовувати свою увагу на 80 відсотків молоді, в першу чергу тих, які повинні давати додатковий продукт для української держави, які будуть створювати ВВП, які будуть платити податки в цій державі і народжувати дітей. Ось на кого має бути спрямована молодіжна політика.

Тому я хотів би закликати усіх нас, щоб ми стали головними агітаторами прийняття нового Закону про молодь. Ми подали новий законопроект, він зареєстрований у парламенті. Це законопроект, який реально дає нові механізми для фінансування молодіжної політики, для розвитку молодіжних центрів, для зміни уявлення про те, що…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 30 секунд, завершуйте, будь ласка.

 

КРУЛЬКО І.І. …для уявлення того, що є молодіжна політика для української держави, і яким чином молодь може впливати на прийняття рішень. Всі рішення, які приймаються молоддю, мають бути прийняті за її участю і безпосередньо з її реалізацією.

Тому я хочу попросити, щоби в рекомендаціях парламентських слухань цей закон, цей законопроект був підтриманий як один із ключових. І найголовніше, щоби молоді люди бачили можливості і механізми реалізації себе в українській державі. Дякую. (Оплески) 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Запрошую до слова експерта Реанімаційного пакету реформ пані Олену Подобєд-Франківську. Підготуватися Юрію Шадию. Прошу.

 

17:04:19

ПОДОБЄД-ФРАНКІВСЬКА О.Б.

Доброго дня, колеги. Отже, я сьогодні представляю експертну частину, ми працюємо з молодіжною політикою. Також я представляю Асоціацію молодіжних центрів України, це нещодавно створена спілка. І, власне, це є команди молодих людей, які вже працюють для молоді.

Коли ми починали після Революції Гідності говорити про те, що ми можемо змінити в цій країні, і який реальний вплив кожної молодої людини на те, де вона живе, ми подумали, що насправді, якщо спуститися на рівень маленького містечка, молода людина не має місця, де може виявити свій потенціал, свої амбіції і висловити ту точку зору, на яку вона, власне, має право.

Які є можливості в молодої людини в маленькому містечку, та навіть часто у великому місті десь зреалізувати себе? Де є те місце, куди може молода людина прийти і сказати: "Слухайте, а я потребую ось цього, ось цього і моя точка зору щодо молодіжної політики, вона є такою"? В нас немає зараз місць, де молода людина може себе зреалізувати. Саме тому я вболіваю за розбудову молодіжних центрів в Україні. Ми  зараз маєм величезну структуру різних будинків, які, в принципі, мали би виконувати цю функцію. Понад 5 тисяч різного класу приміщень так чи інакше в різних міністерствах декларують те, що вони мають працювати з молоддю. Але по факту, що ми маємо? Молода людина може прийти на гурток з в'язання, даруйте, з 6-ї до 7-ї, побути там, після того все зачиняється і вона може іти додому. Дуже важливо, щоб ми зараз переглянули зміст того, що вже існує і дали можливість тим структурам набути нового змісту і нової якості надання послуг для молодих людей.

Сьогодні тут виступали мої колеги, вони говорили про програму "Молодіжний працівник", говорили про новий Закон про молодь і також новий Закон про молодіжні центри в Україні. Я вірю, що ці три компоненти зможуть дуже суттєво повпливати на всі ті проблеми про які ми сьогодні говорили. Тому що молодіжний центр, де є молодіжний працівник, - це місце куди може прийти молода людина, де вона може отримати підтримку менторську і де вона може навчитися так званих м'яких навичок. Це місце, яке дозволить молодій людині бачити себе після того, як вона поїде, повчиться, і побачити себе після того, як вона подумає, де я хочу будувати своє майбутнє. Можливо, це шанс для молодих людей повертатися і супроводжувати тих, хто є молодший за них.

Отже, прошу включити в рекомендації прийняття рішень щодо законів про молодіжні центри і про молодь, як ключових для того, щоб молодь мала можливість висловити свою точку зору. Дякую. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я запрошую до слова голову Окружної Пластової Ради Рівненської округи пласту Національної скаутської організації України пана Юрія Шадия. Підготуватися Євгену Кузику.

 

17:07:33

ШАДИЙ  Ю.В.

Всім доброго дня! Часу дуже мало, але сказати треба дуже багато. Почну зі слів Черчіля, що кожна нація завдячує своїм успіхам не так силі зброї, як силі характеру своїх громадян. Тому 100 років тому той же англійський великий полковник, який вів війни, імперські на той час, Байден-Пауел розробив найбільш дієву в світі методику виховання доброго громадянина. І в той же час, на той час в окупованій Україні, окупованій з одного боку Австрійцями, з другого боку російською імперією, українські найкращі педагоги зробили аналог тій методиці, яку назвали "Пластовою методикою" і створили пластову організацію, про яку Іван Боберський сказав, що "Пласт" створено для того, щоб сталити характер української молоді. Бо саме характер, це є той чинник, який дозволяє українській молоді їхати за кордон на заробітки чи залишатись в Україні, вживати алкоголь чи не вживати, брати участь в політиці чи не брати. І на це має бути спрямована, в першу чергу, наша політика.

"Пласт" – це є єдина організація в Україні, яка за 100 років жодного разу не була розколота, розділена, яка має безперервну традицію. І це єдина організація, яка заслуговує окремого навіть закону для захисту методики і самої організації, самої традиції.

За 100 років в діаспорі і в Україні було напрацьовано величезну гору документів, методик. Але за 26 років незалежності ми не спромоглися це все переосмислити, перевидати, навчити, впровадити в педагогічну систему, впровадити в систему освіти, післядипломної освіти в університети педагогічні. Через те ми втратили величезний пласт методики, яка збереглась завдяки тому, що в окремих областях – Франківськ, Тернопіль – були створені молодіжні пластові центри ще в дев'яностих роках як комунальні заклади і в тому, що силами діаспори було підтримано в тому числі і розвиток в Києві та в місті Львові.

Якщо брати село, то і в світі, де скаутська методика є найбільш поширеною і найбільш особливо в успішних країнах, і методика, в яку найбільш інвестують, в тому числі наші сусіди-поляки інвестують активно в такі організації, як гарцерів, які діють в тому числі у нас в Рівненській області і возять дітей наших, українських, до себе в Польщу. Але, вони там вчать їх співати не Гімн України, а Славній Польщі, і носити не прапор України, а прапор Польщі. Тобто і це їхній інтерес, і вони інвестують, щоб ці структури працювали у нас.

Разом з тим, ми не спромоглися донести цієї методики до села. Тепер з села виїжджають діти і тому ми не могли забезпечити доступ української молоді до такої доброї методики пластової, скаутської саме в селі. Тому наш якраз пілотний і важливий дуже проект полягає в тому, що в Рівненському районі Рівненської області ми змогли забезпечити доступ якраз пластовій методиці до української школи. Тому що саме школа є те місце, яке і пластовим центром, і молодіжним центром, і фактично єдиним місцем дозвілля, єдиним місцем, яке…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 30 секунд, будь ласка, дайте.

 

ШАДИЙ  Ю.В. …люди, які можуть забезпечити методичну, системну роботу з дітьми. І школа є те місце, до якого є довіра батьків.

Тому в Рівненському районі ми забезпечили таку програму, де в нас зараз діють пластові гуртки в системі позашкілів, в системі середньої освіти, діють при школах, ми займаємося якісною підготовкою кадрів, працюють з ними педагоги. І дуже велике значення має те, що наша методика поширилися на шість районі Рівненської області, в тому числі включилися ОТГ. І найголовніше, в січні…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте ще 10 секунд.

 

ШАДИЙ  Ю.В.…які готові переносити цей досвід на Східну Україну. І ми бачимо такий шлях просування скаутської методики на село як безальтернативний для виховання доброго громадянина України. Дякую. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дуже дякуємо.

Я запрошую до слова члена правління громадської організації "Солідарна молодь" пана Євгена Кузика. Підготуватися Івану Споришу.

 

17:11:46

КУЗИК  Є.С.

Вельмишановна пані головуюча, шановні народні депутати, друзі! Я представляю громадську організацію "Солідарна молодь", і сьогодні ми хочемо заявити про свою рішучу підтримку усіх законодавчих ініціатив, які спрямовані на забезпечення здорового способу життя  та боротьбу зі шкідливими, небезпечними явищами. Такими, як тютюнопаління або вживання алкоголю серед дітей та молоді.

Чому це важливо? Українська молодь – це близько 12 мільйонів активних громадян. Від молоді залежить майбутнє країни. Здоровий спосіб життя, достойний рівень життя та самореалізація – це ті три показники, які демонструють соціальний розвиток держави. При цьому ми ставимо здоровий спосіб життя саме на перше місце, адже без нього досягти інших показників практично неможливо.

Статистика в Україні  невтішна. Вдумайтеся, кожен десятий підліток 15-17 років курить щодня. Більшість половини учнів старших класів та студентів мають досвід куріння. При цьому підлітки мають легкий доступ до тютюну.

Ми підтримуємо, активно підтримуємо законопроект 4030а щодо захисту громадського здоров'я від шкідливого впливу тютюнового диму, тому що ми переконані, що цей закон зможе частково вирішити проблему доступу дітей до сигарет. Ми сподіваємось на депутатську відповідальність і надіємось, що цей законопроект буде включено та проголосовано. І принагідно дякуємо Артуру Леонідовичу за активну підтримку цього законопроекту.

Ще про цифри, які нас турбують. Україна посідає ганебне 10 місце у світі за кількістю спожитого алкоголю на душу населення. За останні 10 років надмірне вживання пива в Україні зросло у 10 разів. Уявіть собі, є діти, які в 12-13 років щодня вживають алкогольні напої. Кожен шостий підліток вживає алкогольні напої щотижня або частіше. Це означає, що нам необхідно жорстко контролювати продаж алкоголю неповнолітнім і повністю заборонити продаж алкоголю у нічний час. Активісти громадської організації "Солідарна молодь", зокрема у місті Києві, активно проводять рейди щодо продажу у МАФах алкоголю. Проте тільки активісти проблемі не зарадять, потрібна підтримка на державному рівні.

Разом з тим, ми маємо активно розвивати спортивну інфраструктуру, адже спорт – це запорука здорового способу життя. Як вже сьогодні казав пан міністр, ще 9 лютого минулого року Указом Президента України була схвалена Національна стратегія з оздоровчої рухової активності в Україні на період до 2025 року. 8 вересня уряд затвердив минулого року План заходів на 2017 рік, проте досі немає комплексного рішення проблеми. А Координаційна рада з питань популяризації серед населення оздоровчої рухової активності вона є теоретично створена, але повноцінної роботи, на жаль, не ведеться. Дуже важливо наповнити роботу цієї ради практичним змістом, зокрема у підготовці реальних пропозицій реального плану дій. Користуючись нагодою, прошу комітет звернути на це увагу.

У короткому виступі, на жаль, неможливо охопити всі проблеми, які стосуються молоді. Це і питання реорганізації освіти, і протидії корупції у вишах…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 30 секунд. Завершуйте.

 

КУЗИК  Є.С. … робочого місця. Ми усі маємо об'єднувати зусилля заради вирішення усіх цих проблем української молоді, бо це наше європейське завтра. Наша громадська організація "Солідарна молодь" запрошує до співпраці усіх, кому небайдужі ці проблеми, хто хоче шукати ефективні рішення і готовий активно працювати.

Дякую за увагу. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я запрошую до слова народного депутата України пана Івана Спориша. Підготуватися Назарію Миколюку.

 

17:15:31

СПОРИШ І.Д.

Шановна молодь нашої України! Шановні колеги! Я хотів би свій виступ розпочати не "шановна молодь нашої України", а хотів би отак закрити очі і з перспективою, через 2-3 роки, сказати "шановні народні депутати України". І це дуже було б нам приємно. (Оплески) І я сподіваюся, і було б правильно, тому що ви би були б на своїх робочих місцях, ви би голосували, ви би не бігали по кулуарах, ви би не піарились перед журналістами, а робили все для розвитку нашої країни. І така надія в нас, народних депутатів, є, тому що ви повинні змінити нас.

Я хотів би подякувати нашому комітету, тому що вони дали можливість нам виступити пізніше десь 20-25-и, щоб ми почули ваші проблеми, а ми знаємо ваші проблеми. І сьогодні після ваших виступів їх стало ще значно більше і наш комітет, і Міністерство молоді і спорту, і, я думаю, ми прийняли зараз бюджет в першому читанні на 2018 рік і ми будемо зараз все робити можливе, щоб в другому читанні ми все зробили можливе, щоб добавили кошти для розвитку нашої молоді. У нас сьогодні питання молоді, розвитку молоді в умовах децентралізації. І саме об'єднані територіальні громади будуть робити все, особливо голови об'єднаних територіальних громад, щоб виділяти вам і приміщення для молодіжних центрів, і закладати в свій бюджет місцевий кошти, і це так воно і буде, ми це бачимо з європейського досвіду.

Тому я побажаю вам, щоб дійсно ви були ініціативним, я побажаю, щоб ви чим бистріше стали народними депутатами, я побажаю, щоб ви і далі нашу країну вели вперед, а, я думаю, що у вас є така сила натхнення і ми ще будемо зараз в залі слухати інші виступити, робити свій висновок, щоб в нашому комітеті ви працювали і з законопроектами, і з законами, і виділенням більших коштів, щоб наша молодь дійсно розвивалася і являлася молоддю такою, як є молодь Європи. Дякую вам. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я запрошую до слова експерта Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування "Асоціація міст України" пана Назарія Миколюка. Підготуватися Олені Сотник.

 

17:18:00

МИКОЛЮК  Н.М.

Шановна пані головуюча, шановний пане голово комітету, шановний пане міністр, шановні присутні. Асоціація цього річ відсвяткувала за участі Президента України 25-річчя. Нашими членами є 650 місцевих рад, що становить близько 80 відсотків всього населення України.

Перш за все я хочу подякувати профільному комітету та міністерству за надану можливість виступу та за те, що  ви є стратегічним партнером асоціації. Також я хочу подякувати народним депутатам України за прийняття вчора в першому читанні в проекті Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України та про Державний бюджет України на 2018 рік, які були узгоджені з Асоціацією міст України, про що Прем'єр-міністр України заявив з трибуни Верховної Ради.

Що стосується розвитку молодіжної політики, я б хотів зупинитися на трьох її вимірах, до нормативно-правовому, організаційно кадровому та ресурсному.

Щодо нормативно-правового виміру. На сьогодні у вирі децентралізаційної реформи активно змінюється законодавство. Доки не закінчилася децентралізація, ми  фактично маємо три ланки первинного рівня місцевого самоврядування - це села, селища, міста районного значення, об'єднані територіальні громади і міста обласного значення. Оскільки кожна з цих ланок має різні фінансові інфраструктури та кадрові ресурси, ми вважаємо, що повноваження потрібно поділяти враховуючи такі її особливості.

Так, на сьогодні Асоціація міст України та Міністерство соціальної політики України розробили нову редакцію статті 34 Закону України про місцеве самоврядування в Україні, де ми по-новому розподіляємо власні та делеговані повноваження органів місцевого самоврядування. Вважаю, що спільно ми можемо так само розробити та внести в законодавчі акти необхідні зміни для сприяння розвитку молодіжної політики на місцях.

Щодо організаційно кадрового виміру. Звичайно, ми всі розуміємо, що робота з молоддю здійснюється саме в селах, селищах та містах. Відповідно до чинного законодавства, державі заборонено встановлювати типові штати працівників органів місцевого самоврядування. А деякі об'єднані територіальні громади зверталися до нас із проханням допомогти з  організацією роботи своїх виконавчих органів. Тому Асоціація міст України в рамках проекту "Пульс" розробила практичний посібник з питань організації роботи органів місцевого самоврядування саме в об'єднаних територіальних громадах. Так, в цьому посібнику є примірне положення про відділ освіти, молоді та спорту.  До речі, ми вдячні Міністерству молоді та спорту України за надані пропозиції до проміжного положення.

Найближчим часом ми плануємо перевидати цей  посібник, у якому будуть максимально враховані пропозиції міністерства.

І щодо ресурсного виміру.  Під ресурсним виміром я маю на увазі саме молодь як рушій всіх змін і значною проблемою на сьогодні для  молоді є забезпечення власним житлом. Щоб сприяти розвитку молодіжного житлового будівництва, Асоціації міст України підписали з Держмолодьжитлом  меморандум про співпрацю. Така співпраця уже на сьогодні сприяє консолідації зусиль  органів місцевого самоврядування та регіональних управлінь Держмолодьжитла у напрямку житлового забезпечення молоді. Так, цього року в Україні вже діє понад 130 житлових програм, запроваджених на місцях.

 І на закінчення, я хочу додати наступне. Девізом Асоціації міст України  є слова "спільними зусиллями". І я вважаю, що лише спільними зусиллями, поєднавши потужності парламенту, уряду та органів  місцевого самоврядування…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  30 секунд, будь ласка, завершуйте.     

 

МИКОЛЮК  Н.М. Я вважаю, що лише спільними зусиллями, поєднавши потужності парламенту, уряду та органів місцевого самоврядування, ми зможемо  забезпечити сталий розвиток та ефективний розвиток молоді в Україні.

Дякую за увагу. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я запрошую до слова народного депутата України Олену Сотник. Підготуватися Олександру Щербі.

 

 17:21:35

СОТНИК О.С.

Доброго вже вечора. Насправді, ви знаєте, я так сиділа збоку, незвично трошки  для себе, в залі,  спостерігала за вами і  за тими хто виступав, маю парадоксальні трошки відчуття. З одного боку, без нас, молодих людей, ця країна не була б такою,  якою вона є,  Революція на граніті в 90-ті роки, її зробила молодь, Революція Гідності, вона розпочалася зі студентських протестів. Антитерористична операція, а точніше війна проти агресора Російської Федерації велася в більшості своїй, якраз молодими людьми, які просто кинули все і пішли захищати свою державу, не дивлячись ні на що.  А молодіжна політика і  просто назва "Міністерство  молоді та спорту" залишається просто назвою.

У нас є з вами дуже велика преференція насправді, молодь, вона тим відрізняється від інших людей, що вона може говорити те, що вона думає і робити те, в що вона вірить. Тому маючи дуже коротку промову, я хочу сказати те, що я думаю. Цій країні, на превеликий жаль, ну, так вона демонструє, молодь не потрібна. У нас немає системної молодіжної політики і у нас немає Міністерства молоді, у нас є Міністерство спорту, а молоді немає. Тому що бюджети, які пропонуються державою, вони фактично смішні, 11 мільйонів на всю Україну на наступний рік, обміни 2 мільйони гривень і це лише Литва, і Польща, в той час, як Канада, Сполучені штати, інші країни фінансують за власний рахунок приїзд українських молодих людей для того, щоб вони вчилися, для того, щоб вони розвивалися. Цій країні не потрібна молодь. Але вже наступних виборів ви підете обирати, у вас буде майже 20 відсотків голосів, ви зможете реально вплинути на ситуацію, ви просто маєте піти, ви маєте вірити в себе і маєте вірити в своє майбутнє в цій державі. Я вас дуже прошу це зробити, можливо, в мене такої широкої можливості вже не буде, просто повірити в себе, висувайте свої кандидатури. В Україні має стати реальним принцип, коли жодного рішення про молодь без молоді. Це все розмови про те, що хочуть бачити велику кількість тут молодих народних депутатів, нас не дуже хочуть сюди допускати, тому що ми трішки вже інші, і демократію в цій країні саме робимо ми, тому що в нас інші цінності. Так от якщо нас дійсно, молодих людей, хочуть бачити в цьому залі, це має бути забезпечено.

Чому жінкам дають квоти, а молодим людям не дають квоти на обрання в парламент? Я думаю, ми маємо на це право. Чому в інших країнах платять за неформальну освіту, розвивають хаби, розвивають інновацію, а в цій країні це не потрібно, молодь…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершуйте, 30 секунд.

 

СОТНИК О.С. Молодь розвиває сама себе. Я дуже вас прошу, не втрачайте в себе надію, вірте і в якийсь момент, коли ви дійсно почнете впливати на ситуацію в цій країні, ця країна простягне і до вас руку. Але дуже прошу, не їдьте, нехай ця надія залишається з вами, тому що Україна молода держава і творити її будуть молоді люди. Дякую. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я запрошую до слова голову "Всеукраїнської спілки молодіжної та дитячих громадських організацій "Український молодіжний форум" пана Олександра Щербу. Підготуватись, Олені Лауді.

 

17:25:25

ЩЕРБА  О.С.

Вітаю! Перш за все, дякую комітету за можливість виступити за таку правильну роботу, яку він проводить. І головний тезис, котрий я хочу сказати сьогодні – це ми маємо повернути віру в Україну.

Друзі, ми всі знаємо статистику скільки людей хочуть виїхати з України, а скільки людей перебуває у внутрішній міграції у нашій державі, ми маємо переосмислити роль та завдання молодіжної політики в Україні.

Перший пріоритет – це працевлаштування, щоб ми отримали нормальну роботу нам треба нормальна освіта: формальна і не формальна, ми маємо отримати житло. Перспектив для молодої людини отримати житло немає, де лізингові програми, де програми кредитування і так далі? Вони фактично не діють, сьогодні зміщені акценти молодіжної політики, фактично вся молодіжна політика на сьогодні зосереджена у сфері національно-патріотичного виховання, яке зовсім не відповідає тим нормальним європейським стандартам, які мають бути.

Більше того, сьогодні у нас діяльність міністерства профільного політизована, посадові особи дозволяють собі заявити, що, увага, у нас є в Україні державна ідеологія. Що окремі громадські організації не відповідають цій ідеології і мають бути заборонені - це пряме порушення Конституції. Прошу звернути увагу.

Більше того, у нас молодіжна політика відірвана від громадянина. Скажіть мені, будь ласка,  які інструменти комунікації з молоддю є? Може, у нас є молодіжне телебачення? Може, у нас є молодіжні програми спеціальні? Радіо? Навіть сучасні інструменти, доступні, такі як там веб-сайт, Telegram Messenger, соціальні мережі, вони не використовують для інструментів реалізації молодіжної політики. Подивіться, наприклад, в міністерстві  каналів  Telegram - 170 чоловік. Це охоплення? Пробачте мене!

Де у нас типовий сайт для молодіжного центру? Де у нас типовий сайт для управління молоді? Де у нас нормальна робота з інформаційного охоплення молоді? Я спеціально провів невелике опитування серед людей, які не стосуються молодіжної політики.

Мені всі  одноголосно сказали: "У нас  немає молодіжної політики, я нічого про це знаю і про це нічого не чув". Тому що немає нормальних інструментів, навіть ті позитивні речі, які є, ми не можемо  донести. Тому  ми маємо включати  молодь у  вирішення реальних завдань, і з вірою у майбутнє. Дякую. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

І я запрошую до слова  начальника відділу  у справах сім'ї, молоді, фізичної культури та спорту виконавчого  комітету Жовтоводської міської ради Дніпропетровської області пані Олену Лауду. Підготуватися Олегу Барні.

 

17:28:26

ЛАУДА  О.В.

Доброго дня всім присутнім! В умовах капітального  реформування країни, її активного та  прогресивного розвитку, децентралізації  та формування об'єднаних територіальних громад однією з основних задач є формування особистості: нового, молодого, здорового, перспективного  та європейського українця. 

Шановні, яким чином будемо формувати молоду, активну, здорову, патріотично налаштовану  людину, якщо  не цілий район  або місто у нас працює з цих напрямків, одна або три максимум людини, а подекуди жодної?

Хочу довести про вкрай неприпустиму ситуацію, яка  склалася на територіях зі структурними підрозділами з питань молодіжної політики, національно-патріотичного виховання, фізичної культури та спорту. Постановою Кабінету Міністрів   України  від 10 квітня 2012 року номер 606 визначено, що  до рекомендаційного  переліку структурних підрозділів входить  структурний підрозділ молоді і спорту.

Отже, Дніпропетровська область.  10 райдержадміністрацій таких структурних підрозділів не мають. Виконання відповідних  обов'язків покладені здебільшого  на структурні підрозділи освіти, що  позбавляє осіб, які не обліковуються цими підрозділами в силу законодавчої бази, але  проживають на місцях на отримання зазначених послуг. За штатним розписом у  22 райдержадміністраціях визначено 20 штатних одиниць, а працюють по  факту 17, з них же 4 взагалі відсутні, закріплені відповідальні  фахівці. Тільки в 10 містах обласного значення  з 13-ти призначені, працюють відповідальні  фахівці за молодіжну політику.

Така ситуація спостерігається і в інших регіонах України. Так, за даними офіційних сайтів, у районах та містах з населенням від 30 до 100 осіб за штатним розписом у середньому  передбачено дві одиниці  за напрямками діяльності з питань  молодіжної політики, національно-патріотичного  виховання, фізичної культури та спорту.   Хочу акцентувати, що, як правило, на  підрозділи, підпорядковані  Міністерству молоді та спорту ще покладені на місцях додаткові функції: це оздоровлення дітей, культура, освіта, позашкільна освіта, соціальний захист населення, робота з  сім'ями учасників АТО та внутрішньо переміщеними особами.

Наостанок хочу зазначити, що на місцях владі не байдуже майбутнє молоді та спорту, проте в Україні на сьогодні жодний документ не регламентує штатний розпис підрозділів, на які покладені зазначені обов'язки. Ми хочемо і будемо  працювати над формуванням особистості молодого і здорового перспективного українця, ми будемо залучати позабюджетні кошти, але для цього нам вкрай необхідно запровадити  законодавчу норму встановлення штатної чисельності відповідних працівників наступного розрахунку… Дозвольте, будь ласка. За напрямком фізичної культури і спорту один  працівник структурного підрозділу не більш ніж на 5 тисяч осіб, що регулярно займаються фізичною культурою  та спортом, які проживають у районі, місті, районі міста; за напрямком молодіжної політики один працівник структурного підрозділу не більше ніж на чотири  тисячі осіб віком від 14 до 35 років, які проживають у районі, місті, районі міста; за напрямком національно-патріотичного виховання один працівник структурного підрозділу не більше ніж на 10 тисяч, які проживають у районі,  у місті, у районі міста.

І наостанок хочу відмітити, що при …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, 30 секунд, завершуйте.

 

ЛАУДА  О.В. Дякую.

Прошу відмітити, що при виконанні структурним підрозділом роботи за іншими галузевими напрямками – оздоровлення дітей, культура, освіта та інше – враховувати, що за працівникам з питань фізичної культури і спорту, молодіжної політики та національно-патріотичного виховання інші функції не закріплюються, для таких цілей виводиться окрема штатна одиниця.

Дякую.

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую вам.

Я запрошую до слова народного депутата України Олега Барну.

Підготуватися Андрію Колобову.

 

17:32:12

БАРНА О.С.

Слава Ісусу Христу! У країні, де йде війна, де 25 відсотків віджато економіки, коли  економічна ситуація гірша, і мій регіон втратив ринки збуту з Росією, коли в 15 раз більше коштів витрачається на оборону, бо це є необхідність, ніж це було 4 роки назад, таки щось робиться, і на моєму окрузі ви можете побачити, як вкладено за останні 3 роки 30 мільйонів гривень саме в розвиток позашкільної освіти: у спортивні школи, будинки наукової і технічної творчості школярів, а також інші  заходи і самі школи. Чому? Тому що нам потрібно забрати учня від тютюну, від алкоголю, від наркотиків і навіть від комп'ютерів. І саме позашкільна освіта дає можливість загрузити і почати розвиток. Але оцей конгломерат навчання, підвищення освіти як і середньої, дошкільної, так само і вищої треба змінювати, зробити її на якісний рівень, де компетенція навчальних закладів буде давати додаткову освіту, яка буде витребувана суспільством, а не... наприклад, не навчати в профтехучилищах чи коледжах юних механізаторів на старих комбайнах "Нива" чи "Т-150", вже  є John Deere. Долучати бізнес, який буде зацікавлений в спеціалістах і буде співфінансувати їх.

Ми повинні виховувати здорову націю і саме звернути увагу на позашкільну освіту, на спорт. Хочете, я вам даю і приклад, як викорінити тютюнопаління за 2 роки в середній школі? Бо я – вчитель в миру, а депутатство – це є тимчасово, вчитель математики, фізики, захисту Вітчизни в старших класах білобожнинської школи Тернопільської області. Зробили це, але при цьому має бути великий авторитет самого вчителя і національно-патріотичне виховання. Який смисл вкладати гроші в людину, творити з нього мудру людину, коли він в душі буде сепаратистом і не знати на кого буде працювати?

Тому, очевидно, децентралізація – це та основа, яка дає можливість відродження, відродження самої освіти і молоді. Передаються кошти, передаються повноваження і передається відповідальність. Спитайте на місцях, хто що робить. Об'єднання громадськості, батьків, школи, суспільства і правоохоронних органів дає можливість контролювати належний розвиток молоді.

Тому зараз мені дивно, я прийшов з Комітету протидії корупції, коли за політичне шоу на підставі заяв і нібито про корупційні злочини було 35 камер телевізійних, тут - ні одної. Коли внизу проходить засідання Комітету інвалідів, де розглядається питання захисту інвалідів АТО – теж ні одної камери. Навчіться відрізняти істину від брехні, навчиться відділити…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Пане Олеже, будь ласка, 30 секунд, завершуйте.

 

БАРНА О.С. 30 секунд і завершую.

Бо інакше ми не збудуємо Україну. А якщо ви хочете бути найкращими то ставайте ними. Якщо ви хочете гарну Україну, не чекайте, що хтось зробить інший, творіть її. І якщо хочете щось змінити, змінюйтеся самі, змінюйте інших. І, головне, ідіть до влади, контролюйте її і вимагайте. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Я запрошую до слова голову громадської спілки Національної молодіжної ради України пана Андрія Колобова. Підготуватися Дмитру Лубінцю.

 

17:36:23

КОЛОБОВ А.А.

Доброго дня! Дякую за надану можливість і надане слово.

Перше. Хотів би почати з підведення підсумку і аналізу роботи. Минулого року під час громадських слухань у нас була можливість говорити про ОТГ.  Ми говорили про те, що нам треба мати стандарт молодіжної політики в умовах об'єднаних територіальних громад. На жаль, поки його нема, але є практичні проекти: "Молодіжна столиця", "Дружні до молоді місто", "Ми рухаємось вперед". Хотілося б зазначити, що молодіжна політика в умовах децентралізації може буди ефективна, але коли вирішені базові питання, питання економічного характеру, питання мобільності.

Тут зазначалось про якісь молодіжний туризм. Який молодіжний туризм, якщо, наприклад, з Ужгорода до Дніпра залізничним транспортом 28 годин. Молодіжна мобільність витрачає половину життя молодої людини. Я не зовсім собі уявляю яким чином це буде працювати на практиці зараз.

Окрім того, ми говоримо про те, що парламент пропонує відповідь на проблему молодіжної політики, а саме Закон про молодь. На сьогоднішній день Закон про молодь зменшився в три рази по тексту і по своєму наповненню. Ми більше не маємо ідеї по працевлаштуванню чи молодіжному підприємництву. Ми скасовуємо Закон про соціальне становлення молоді, який був, да, давно розроблений, але як ми можемо розвивати капіталістичну країну без жодного шляху підтримки молодіжного підприємництва та працевлаштування?

З іншого боку, хотів би сказати про міграцію, яка відбувається. Україна до цього часу є учасником програми "Erasmus+". Хочу спитати в молодих людей, яких ще залишилось не так багато, хто був коли-небудь на "Erasmus+" чи чув про цю програму? Супер. Хто з вас хотів би коли-небудь реалізувати цей проект тут, в Україні, і привести європейських друзів сюди, до себе додому і показати, як ми тут живемо? Доволі багато.

Дуже шкода, що Україна на сьогоднішній день не може сплатити квиток і приєднатись до програми "Erasmus+". Дуже проста річ. Треба сплатити мільйон євро і приєднатись до програми, отримати в півтора-два рази більше. Дивно, дивно. Три бюджети, так. Але це все одно такий бюджет, як бюджет мікрогромади. На жаль.

Хотів би сказати, що молодіжні центри, це є позитивно. Нам треба мати інфраструктуру. Прошу 20 секунд. Нам треба дати місце, де можуть працювати і молодіжні працівники, але й молодіжні організації. Молодіжний центр має бути місцем для того, де молодь сама себе організує. Дякую. І вбачаю, що на наступний рік ми зможемо спільно проаналізувати нашу роботу, всього громадського сектору, депутатського корпусу та Кабміну. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я запрошую до слова народного депутата Дмитра Лубінця. Далі у нас підготуватись прошу Вероніку Горовську. І далі у нас буде ще буквально два виступи і ми будемо переходити до підведення підсумків нашої роботи. Бо рівно о шостій ми маємо закінчити нашу роботу з вами тут. Прошу, пане Дмитро.

 

17:39:45

ЛУБІНЕЦЬ Д.В.

Доброго дня! Дмитро Лубінець, народний депутат України, мажоритарник, виборчий округ № 60, це південь Донецької області.

Я хотів би сказати, ви, молодь, ви – майбутнє цієї держави. Я почув попередніх виступаючих і хотів вам сказати. Ви чекаєте від когось якихось можливостей? Ні. Ви молоді, ви активні і все у ваших руках.

Як працюють програми, якщо ви хочете ними займатись. Наприклад, я хочу, щоб ми всі привітали молодих людей, 30 молодих людей з 22 європейських країн, наша українська молода діаспора. Давайте їм поаплодуємо, вони в нашому залі. (Оплески)

 Як виникла ця програма? Дуже просто. Ми захотіли, щоб активна молодь цієї держави познайомилася з активною молоддю нашої діаспори. Почали самі шукати, приєдналося до нас Міністерство молоді і спорту. І ось вони тут, вони проходять практику в Верховній Раді України. Ми не шукали якогось фінансування, ми шукали можливість приїхати сюди, в Україну, і показати, як ми живемо.

Я представляю Донецьку область. Знаєте, чому там почалася війна? Тому що 25 років, на жаль, там ніхто не займався молоддю. Там не створювалися громадські організації, там не підтримувалися молоді ініціативи. Чи помінялася ситуація зараз? Так, подивіться, у нас присутній міністр і заступник. Ярема Олександр. Він до мене на округ приїжджав уже більше 10 разів. А це округ воюючий, центр міста Волноваха. Я думаю, що кожен з вас знає це, на жаль, трагічне знане місто – Волноваха.

Тому кожен рік зараз ми організовуємо Всеукраїнський молодіжний форум. Він проходить на узбережжі Азовського моря, населений пункт Урзуф. Ми другий рік поспіль запрошуємо молодих людей з усієї України. Вони приїжджають в Донецьку область. Ми в цьому році зібрали 300 молодих людей, три дні ми знайомилися і напрацювали купу багатьох, купу програм, які запустили в першу чергу в Донецькій і Луганській областях.

Тому, якщо вам кажуть, що для вас щось не створюють,  а хто повинен для вас створювати, окрім вас самих? Ми молоді, ми активні, ми хочемо розвивати цю державу, так починаємо з себе. Ми шукаємо можливості і у нас вони є. Тому разом з до перемоги! Слава Україні!

І користуючись нагодою, запрошую всіх на схід нашої держави, щоб не просто виходити на цю трибуну і казати, що у нас йде війна і у нас все погано. Приїдьте і подивіться, як хлопці на передовій не чекають допомоги,а беруть і роблять кожен свою справу. Хто захищає державу, хтось розвиває і все у наших руках. Слава українській молоді! (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я запрошую до слова, оскільки немає пані Вероніки, я запрошую до слова голову Всеукраїнської молодіжної громадської організації "Студентська республіка" Павла Вікнянського.

 

17:43:12

ВІКНЯНСЬКИЙ П.М.

Шановні колеги, колежанки, парламентарі, урядовці! Маю честь виступати з головної в Україні трибуни і хочу зараз наголосити просту річ, якщо ми говоримо про децентралізацію, процитувати пункт перший Статуту Євросоюзу, Угоду про Євросоюз, що творення усе більш згуртованого союзу народів Європи, мета, в якому прийняття рішень здійснюється при максимально можливому ступені наближення до громадян. Не до місця, не до територій, не до там якихось народів. До громадян. Це значить, що там вирішуються питання освіти, культури, економіки, визначаються правила співжиття, враховуючи різноманітні культурні, націоетнічні та інші обставини. Чому це принципово важливо? Тому що ця формула дозволила об'єднаній Європі не тільки жити в мирі, а навіть бути однією з найпрекрасніших і найбагатших частин світу. Саме туди прагне не просто переселитися українська молодь в своїй, на жаль, переважній більшості, саме туди вона хоче працювати. Чому саме так? А тому що, бачте, як все в Україні відбувається, зовсім не так, хоча ми минулого року говорили про європейські цінності - зовсім не те, що воно є, насправді, зараз ми говоримо про децентралізацію - зовсім не про реальну передачу грошей, повноважень до громадян ось там внизу, до всіх нас, до наших можливостей і так далі. А що ми бачимо? Про те, що тут мовчимо не тільки евакуація вже молоді з України відбувається, ми бачимо, що вчора в Україні, чи сьогодні, арештовано і затримано в сталінському стилі дівчинку Алісу Виноградову, яка зробила, як в Росії Павленський, тільки його засудили, в тому числі і ми, а там його путінська феесбешна мафія хотіла арештувати, він був вимушений бігти з Росії, арештовано за перформанс, де вона критикує за допомогою якої культурної події нашого Президента. Це є демократія, це є децентралізація? Коли соціальний ліфт імені Найди вже в Україні придуманий. Це та людина, яка виграла кадрові конкурси в ті поновленій поліції і збила нещодавно людину, і подивимося, як вона буде покарана. Ось такі кадрові ліфти і децентралізація, коли в жодному цьому опитуванні, про який говорив пан Ярема, немає питання про розвиток інноваційного потенціалу молоді. Як ми хочемо будувати тут майбутнє прогресивне, коли взагалі про це мова не йде?

Я хочу завершувати простими речами. Міністерство молоді має приділяти увагу наболілим питанням, тим питанням, які стосуються переважно молоді. Нещодавнє ДТП в Харкові, бандитизм, вуличний тероризм, політичні переслідування, це обмеження свободи слова. Я хочу завершити словами великого Богдана Гаврилишина, що "всі мої думки завжди з Україною. І я вірю, що молодь її змінить. Міністерство, повернися до  своїх справ. Урядовці, задумайтеся, для чого ви потрібні, навіщо ми платимо наші податки. Досить …

  

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я запрошую до слова голову Громадської організації "1991. Покоління Незалежних" пана Олександра Боришкевича. Підготуватися Ніцполю Світозару.

 

17:46:44

БОРИШКЕВИЧ  О.В.

Шановні політики, шановна молодь. Тема наших парламентських слухань – це молодіжна політика в умовах децентралізації. Але важко говорити про те, чого, на жаль, в нашій державі країні немає. Молодіжної політики не було при Януковичі і немає її зараз при  Порошенка.

Давайте подивимося на Державний бюджет України. Ми виділяємо  на МВС 64 мільярда гривень, на молодіжну політику та спорт 2,2 мільярда гривень. Пріоритети, ну в принципі явно зрозумілі. У 2017 році Польща видала 600 тисяч посвідок на проживання та на роботу в їхній державі. На 18-й рік вона планує видати 900 тисяч. Мільйони українців будуть  працевлаштовані в Польщі.  В цьому році там навчається 40 тисяч студентів, це всі студенти Рівненської та Волинської області. Це і є ефективність нашої молодіжної політики. Але, на жаль, у нашій владі є інші пріоритети, не пріоритет молодь та її реалізація в нашій державі. Пріоритетом є інші речі. Про що говорять зараз у владі. Про корупцію, яку вони самі очолюють, про псевдореформи після яких стає неможливо жити, про грузинів, які бігають по всій державі, про якийсь Закон про вибори, новий, по якому ці депутати знову оберуться до цього залу. Вони говорять про вибори, але молодь в принципі вибір свій зробила вже, молодь робить вибір ногами, і робить вибір ногами не на  користь цієї держави. Про що потрібно говорити? Ще не все втрачено.

Перше - про українську освіту. Потрібно її змінити, її пріоритетність, ми повинні вирощувати айтішників, медиків, інженерів. Наші можновладні повинні доводити якість української освіти на своїх дітях, діти Порошенка і Гройсмана не повинні навчатися в Англії, а діти керівників фракцій "Народного фронту"    і БПП, не повинні навчатися в Канаді та Швейцарії. Якщо б вони були справді державниками, їхні  діти навчалися б тут.

Друге - молодіжне працевлаштування. Звільніть молодіжне  підприємництво від оподаткування, придумайте як це, звільніть айтішників від обмежень НБУ, придумайте.

Третє - молодіжне житло. Ніколи в Україні не буде молодіжного житла, доки не буде народжуваності в Україні, доки молоді сім'ї зніматимуть квартири і на ці квартири зйомні тратитимуть всю свою заробітну плату. Зробіть програми для молодіжного житла, приберіть корупцію у сфері будівництва  і тоді  квадратний метр буде коштувати на 2 тисячі гривень дешевше.

І наостанок. Я впевнений, що ахіллесова п'ята нашої політичної системи – це її   застарілість та жадібність. Політики повинні виводити прибуток свій не на панамські офшори, а платити податки на медицину, освіту і спорт. У молоді до сьогоднішньої влади лише одне прохання: не балотуйтеся вже більше, за 26 років ви вже в принципі все зробили. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тільки ви мусите тоді підвести риску під тими, хто вже там зробив, хто ще молодий, хто вже не дуже.

Я запрошую до слова консультанта ЮНІСЕФ з питань залучення молоді і партнерства для проекту U-Report для підведення підсумків смс-опитування пана Світозара Ніцполя.

 

17:50:17

СВІТОЗАР НІЦПОЛЬ .

Всім доброго дня! Отже, ми сьогодні задавали декілька питань вам, згідно смс-опитувань. Це дослідження, я хочу зауважити, що ми проводили по всій Україні і окремо для парламентських слухань, учасників парламентських слухань і результати всієї України, і конкретно учасників парламентських слухань відрізняються. Отже, перше питання ми задали, напрями державної молодіжної політики, які є найбільш актуальні? І зайнятість молоді виявилася найбільш актуальним напрямом, 55 відсотків учасників слухань відповіло, що цей напрям є головний, потім національно-патріотичне виховання 54 відсотки парламентських слухань сказали, що цей напрям є актуальний і молодіжна інфраструктура 37 відсотків респондентів відповіло.

Який найбільший виклик у реалізації молодіжної політики? Близько 41 відсотка відповіли, що пасивність молоді є одним з найбільших викликів державної молодіжної політики. І, звичайно, що інші варіанти відповідей також набрали суттєвий відсоток, це обмежене фінансування 34 відсотки, брак кваліфікованих кадрів 34 відсотки і 32 відсотка відсутність молодіжної інфраструктури. І ще одне питання, яке ми задавали, це перші кроки, які мають проводити державні органи для діяльності молодіжних центрів? І прийняття нормативної правової бази набрало 54 відсотки, це такі головні питання, які ми задавали. Також на питання побажання владі на майбутнє, що вона має робити для молоді? Багато хто відповів, близько 40 відсотків, що проводити подібні заходи, подібні слухання і, звичайно, також суттєвий відсоток був, близько 30 відсотків, щоб дати фінансування 100 мільйонів гривень на державну молодіжну політику. Дякую.  (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

І ми переходимо до підведення підсумків   нашої з вами роботи. Я запрошую до слова міністра, пана міністра Жданова. І ми можете з лоджії уряду, будь ласка,  включіть мікрофон, регламент - до 3 хвилин. Дякую.

 

17:52:34

ЖДАНОВ І.О.

Дякую за надане слово. Я, по-перше, хотів би подякувати за організацію цих слухань, тому що це дієвий механізм спілкування влади з молоддю і можливість почути ті проблеми більш акцентовано, більш укрупнено, які хвилюють нашу молодь. Тому що опитування, є опитуваннями, а безпосереднє спілкування є безпосереднім спілкуванням.

Тому дякую наш комітет профільний, секретаріат комітету, працівників Апарату - всіх хто був причетний до організації цих слухань.

Вдячний нашим партнерам – це при ООН, Фонд Народонаселення ООН, ЮНІСЕФ, програму USAID, DOBRE? інші партнери, які нам допомагають в реалізації молодіжної політики.

Я хотів би сказати, що кожне слово, яке прозвучало в залі, воно було почуте, зафіксовано. Я думаю, що коли ми будемо готувати остаточні рекомендації цих парламентських слухань, ми найбільш вдалі пропозиції реалізуємо у рекомендаціях.

Ми обовязково розглянемо рекомендацію, яка тут прозвучала від одного з наших колег, про те, щоб Міністерство молоді і спорту відповідало за все гарне і все погане в країні. Я думаю, що це абсолютно слушна пропозиція, ми будемо відповідати за боротьбу з наркотиками, боротьбу з алкоголізмом, за здоровий спосіб життя, За боротьбу і проведення антитерористичної операції, що ви там нам ще скажете, ми все будемо це робити. Але я би хотів сказати  нашим колегам, що  все-таки в своїй діяльності  треба керуватися все-таки  фактами і, принаймні, свідомо або  несвідомо, не вводити людей в оману. 

По-перше,  на наступний рік заплановано аж ніяк не 11мільйонів гривень, а 36 мільйонів гривень, в тому числі на національно-патріотичне виховання. Це не так багато, як би хотілось. Тільки я звертаюся до народних депутатів України. ви нам розповідаєте, що це мало, але  бюджет… Державний бюджет країни  затверджується у цій залі. І не треба нас, міністерство,  і  виконавчу  владу залишати один на один, проголосуйте за бюджет, проголосуйте  за збільшення видатків на державну молодіжну політику, ми вас цілком підтримаємо.

Також щодо політики децентралізації. З 2015 року бюджети всіх місцевих рівнів збільшились на декілька сотень мільйонів і сотень мільярдів гривень у декілька разів. Тому   не можна говорити, що туди не  пішли гроші, що нам немає повноважень, там все є, треба брати і  робити. Дякую за увагу. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Прошу, пане голово комітету. Три хвилини.

 

17:55:28

ПАЛАТНИЙ А.Л.

Дякую, Оксано Іванівно.

Друзі, колеги, ви знаєте, я хочу сказати, по-перше, що ми тут багато різних думок почули, і це дуже добре. Добре тому, що Україна дуже  різна, вона дуже многогранна. І тому, що вона різна і многогранна, у нас є багато висловлювань тих, які ми би хотіли бачити нашу державу в різних красках. І я з вами згоден.

Я дуже вам вдячний, що ви сьогодні… Можливо, хтось емоційно висказувався, можливо, хтось не керувався остаточними цифрами, але ж ми це робимо заради майбутнього, ми всі зібралися для однієї цілі. Ми сьогодні  зібралися для того, щоб обсудить, яка молодіжна політика буде у нас найближчим часом. Я впевнений, ми всі керуємося одними постулатами.

Но хочу вам сказати, що… Знаєте, мені тільки було соромно за деяких наших … моїх колег народних депутатів, які сьогодні казали, що не потрібно це робити, що молодь все одно тут не буде. І ви знаєте, я вам скажу так, що я хотів би до них звернутися, вони, певно, розуміють, про кого я кажу, щоб голосували про ті закони нашого  комітету, а наш комітет за дві каденції, які  я  очолюю, не жодного разу не було, щоб не зібрався кворум, не жодного разу не було, щоби була там політика чи була там корупція. Але ж деякі популісти знаходять все одно в наших законопроектах якісь псевдо якісь  речі і за них не голосують у цьому залі.

Не  треба много говорити, треба працювати. Якщо ми не закатаємо рукава і не будемо працювати – ніякі виступити з цієї трибуни не вирішить наші проблеми і не тільки в молодіжній політиці, а взагалі в державі. Тому я запрошую не тільки на наш комітет, но і на інші комітети. Тому що наш комітет завжди запрошує і співпрацює з громадськими організаціями, з молодіжними організаціями і завжди враховує ті пропозиції, які лунають на нашому комітеті.

Колеги, я дуже вам вдячний за ваші виступи. Всі пропозиції, які тут пролунали під стенограму, вони будуть враховані в рекомендаціях і підготовці рекомендацій парламентських слухань. Ті, хто не зміг виступити – будь ласка, надавайте до нашого комітету пропозиції у письмовому виді. Ми обов'язково їх врахуємо. Дякую за увагу. І  Слава Україні!  (Оплески)

 

17:58:32

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Перед тим, як ви всі підете з цього залу до наступного разу, я сподіваюсь, що ви сюди ще прийдете, я кілька своїх таких спостережень висловлю.

По-перше, я справді всім дякую. Тут було дуже багато якісних думок і я переконана, що їх би було набагато більше якби те, що я завжди прагну отримати від комітетів усіх, якби трошки менше виступали депутати, а трошки більше виступали, власне, ті, хто прийшли сюди на парламентські слухання. Але переконана, що ми поступово і до того дійдем.

Я хочу кілька зробити вам зауважень як людина, яка… Тут говорили про те, щоб не їхати, щоб залишатися, про умови. Я з тих, я з возвращенцев, да, тобто я поїхала і повернулася, я отримала освіту за кордоном і мала там хорошу роботу і повернулася сюди, тому що я зрозуміла, що напевно воно моє і ніколи про це не пошкодувала. Я можу вам сказати як людина, яка спілкується з молоддю постійно, тому що я для себе прийняла рішення, коли прийшла сюди до парламенту, що я буду залишатися викладачем, я викладала в університеті до цього і залишаюся викладати по сьогоднішній день в кількох університетах. І як людина, яка для того, щоби прийняти це рішення, я обнулила свою репутацію, я думаю ви це розумієте, да. Тому що кожен раз, коли ти приходиш, особливо до молодих людей і кажеш: "ідіть, ідіть, робіть, вибирайтеся на голову громади, вибирайтеся, йдіть до політичної сили", люди кажуть: "Та нащо вона нам? Воно таке брудне, а ми такі чисті, ми такі гарні, і ми не хочемо бути такими брудними, як ви".

Я хочу вам сказати, що немає "ми" і "ви", бо ми є всі однакові. Хтось з тих, що ми сидимо, ми також колись були молодші, і ви також станете колись старші. Це є природній процес. Але відповідальність треба ділити. Ця влада 26 років була така, її ж хтось обирав, це ж не марсіани прилітали, це ж ваші батьки обирали, тепер ви обираєте. І якщо ви не будете ходити на вибори, якщо далі молодь буде ходити на вибори 30 відсотків чи 20 відсотків, тоді на кого ви будете нарікати, що ми такі? Ну, ми такі, які ви нас обираєте. Погану владу вибирають добрі люди, які не ходять на вибори. Якщо ви цього не знали, то я вам про це скажу. Тому треба вміти ділити відповідальність, а найважливіше – просто брати її на себе.

Ви справді бачите світ по-іншому. Це ті, хто молодші, так? Це покоління 91-их, так? Це природньо, ви народилися уже не в рабстві. І ви маєте цю можливість, ви можете це зробити по-іншому, але ви цього не зробити з позиції критики: мусите прийти і зробити.

Я просто хочу, щоб ви не боялися робити вчинків, щоб ми всі не боялися робити вчинки. Тому що один вчинок робить набагато більше, ніж дуже багато сказаних слів. А ці вчинки можна робити з будь-якого рівня.

Дякую вам всім за увагу. Наснаги! І до зустрічі.