ЗАСІДАННЯ ДВАДЦЯТЬ ДРУГЕ
Сесійний зад Верховної Ради України. 3 червня 1994 року. 10 година.
Веде засідання перший заступник Голови Верховної Ради України ТКАЧЕНКО О.М.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Доброго ранку, шановні народні депутати! Прошу підготуватися до реєстрації.
Вмикайте, будь ласка, систему "Рада". Прошу реєструватися.
Зареєструвалася 272 народних депутати. Ранкове засідання оголошується відкритим.
Відповідно до затвердженого переліку питань сьогодні пропонується розглянути такі питання: про проект Закону про внесення змін і доповнень до Закону про формування місцевих органів влади і самоврядування; про проект Постанови про введення в дію Закону про внесення змін і доповнень до Закону про формування місцевих органів влади і самоврядування; про склад постійних комісій Верховної Ради /це питання ми почали розглядати вчора/.
Є пропозиція, шановні депутати, розглянути ці питання до обідньої перерви. Потім провести протягом 10-15 хвилин закрите засідання за участю всіх комісій, на якому визначити питання, над
3
якими потрібно буде попрацювати на наступному тижні в постійних комісіях. І піcля цього вже можна буде початі роботу в комісіях, насамперед над проектами тих законів, які вам роздано і які необхідно доопрацювати до 12 червня.
А зараз просить слова народний депутат Шейко.
Будь ласка... Я прошу вибачення. Нам потрібно затвердити порядок денний. Є зауваження до порядку денного?
Перший мікрофон.
МАРЧЕНКО В.Р., народний депутат України /Роменський виборчий округ, Сумська область/. Уважаемые депутаты! Уважаемый Александр Николаевич! Когда начинала работу наша сессия, группа депутатов подготовила трактовку Закона о выборах народных депутатов Украины. Мы передали ее в Президиум Василию Васильевичу Дурдинцу. Он обедал размножить и раздать ату трактовку народнім депутатам для того, чтобы принять по этому вопросу решение и выборы новых народных депутатов Украины проходили уже по закону с нашей трактовкой.
К сожалению, это решение еще не выполнено, а вопрос, по мнению депутатов Социалистической фракции, очень важен. Поэтому мы просим рассмотреть его после рассмотрения первого вопроса о внесении изменений в Закон о формировании местных органов власти. Тем самым вы дадите нам возможность доказать или, точнее, разъяснить свою позицию. Мы постараемся убедить всех, что необходимо нашу трактовку принять.
Спасибо.
4
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Внесено пропозицію про доповнення до порядку денного. Я хочу поставити її на голосування. Одну хвилину... Шановні депутати, щодо внесеної депутатом пропозиції є зауваження чи пропозиції? Депутате Чорновіл, будь ласка.
ЧОРНОВІЛ В.М., народний депутат України /Подільський виборчий округ, Тернопільська область/. Очевидно, справді треба тлумачити Закон про вибори народних депутатів. Наприклад, там є неоднозначний пункт, в якому сказано про те, що не можна брати участь у повторних виборах. Але не сказано, чи в тому самому окрузі, де раніше балотувався, чи взагалі. І можна було б його протлумачити і тим самим розширити можливості хороших людей, які позбавлені на чотири роки можливості стати депутатом.
Є й інші моменти, більш спірні, які, очевидно, має на увазі депутат Марченко. Але ж так це не робиться, не можна включати абсолютно не готове питання. Якщо підемо по такому шляху, то ми тут наприймаємо... та ще й пропонують сьогодні вже й голосувати. Є в нас депутатські комісії, тому можна прийняти пропозицію, щоб цим питанням спочатку зайнялася постійна комісія, а вже потім включати його до порядку денного. Якщо проголосуємо за це, то нехай відповідна комісія підготує це питання. І ми всі підготуємося і будемо розглядати, а не так відразу ставити на голосування.
5
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Другий мікрофон.
ЧЕРЕПКОВ В.Ф., директор Артемівської загальноосвітньої профільної школи N 5 /Артемівський виборчий округ, Донецька область/. Предложение депутата Марченко внесено уже 15 дней назад, оно аргументировано. Посмотрите стенограмму. Александр Александрович Мороз сказал, что после выборов руководящих органов мы вернемся к этому вопросу. Поэтому я поддерживаю предложение, а когда именно будем его рассматривать, давайте определимся.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Третій мікрофон,
БРИТ В.П., провідний інженер Запорізької дирекції меліоративних систем, що будуються /Приазовський виборчий округ. Запорізька область/. Уважаемый президиум, уважаемые коллеги народные депутаты Украины! Прежде чем внести предложение, хочу зачитать короткую телеграмму. Она из поселка Акимовка Запорожской области, "Разорение сельского хозяйства достигло апогея. Заготовители не оплачивают продукцию, останавливается техника, не ведутся в должном объеме полевые работы..."
ГОЛОВУЮЧИЙ. Одну хвилинку... Ми ж розглядаємо зовсім інше питання.
6
Шановні депутати, над пропозицією, внесеною депутатом Марченком, працює комісія, яку очолює депутат Снігач. Я думаю, що вона і дану пропозицію доопрацює і 12 червня на пленарному засіданні ми її розглянемо. Тому, гадаю, не варто гаяти часу, я зараз поставлю на голосування, і ми приймемо рішення. Якщо На порядку денному - будемо розглядати, якщо комісія Снігача доопрацює до 12 червня, - будемо розглядати 12 червня. Отже, ставлю на голосування пропозицію депутата Марченка. Прошу ввімкнути систему "Рада".
"За" - 109. Рішення не приймається.
Отже, набирає силу пропозиція доручити доопрацювати дане питання комісії, яку очолює депутат Снігач, та правовій комісії. І 12 червня| ми включимо його до порядку денного.
Спасибі.
Будь ласка, з трибуни.
КУЗЬМЕНКО С.Л., головний фахівець асоціації "Таврія"
виробничого об'єднання "Автозаз" /Комунарський виборчий округ, 3апорізька область/. Я пропоную і прошу підтримати мене депутатів насамперед лівих фракцій не розглядати сьогодні проекту Закону що внесення змін і доповнень до Закону про формування місцевих органів влади і самоврядування. Вважаю, що ми грубо порушуємо порядок розгляду питання, оскільки нам не видали порівняльну таблицю. Ми не знаємо, куди ці слова будуть включатися і звідки вилучатися. Тому, вважаю, дане питання ми сьогодні розглядати не можемо і пропоную зняти його з порядку денного. /Шум у залі/.
7
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Будь ласка, депутате Даниленко.
ДАНИЛЕНКО А.С., голова Комісії Верховної Ради України з питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів та соціального розвитку села /Миронівський виборчий округ, Київська область/. Шановний Олександре Николайовичу! Шановні депутати! Не так багато часу залишилося до 26 червня, тому ми повинні зробити все, щоб вибори відбулися. Але якщо користуватися чинними нині законами, якщо проаналізувати, як формуватиметься бюджет, якою буде структура, хто кому буде підпорядковуватися, то напрошується однозначний висновок: ми можемо спричинити розкол України на 25 держав. Я прошу пропозицію повернутися назад і прийняти однозначне рішення, що депутати сільських, районних, обласних Рад обирають голів своїх Рад на сесіях Рад. Лише так ми зможемо тримати ситуацію під контролем.
Спасибі за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Слово надається депутату Шейку.
ШЕЙКО П.В., голова Комісії Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності депутатів /Бобровицький виборчий округ, Чернігівська область/. Шановні колеги депутати! Хотів би зачитати невеличке оголошення, яке стосується нашої роботи. Ми з вами щодня реєструємося, але інколи депутати запізнюються, не реєструються, і потім Секретаріат фіксує, що цих депутатів весь день немає в залі, хоч вони присутні й беруть участь у голосуванні. За погодженням із Секретаріатом
8
Ми домовилися таким чином. Оскільки ми це лише входимо в парламентську роботу, то просив би вас, якщо хтось запізниться і не зареєструється, але знаходиться в залі й бере участь у роботі, звертатися безпосередньо до Секретаріату. Там фіксують вищу присутність і фіксують результати вашого голосування. Адже ми з вами працюємо тут на постійній основі, і за цю роботу держава нам платить гроші.
Друге - це до вашого відома, оскільки ми, мабуть, на тиждень перервемо свою роботу. Сьогодні ранком відбулося засідання депутатської групи "Центр" у зв'язку з проханням Василя Васильовича Дурдинця звільнити його від керівництва цією групою. Відбулося організаційне засідання, на якому головою нашої депутатської групи "Центр" обраний депутат Вутейко Антон Денисович і заступниками - депутати Яворський Володимир Олександрович та Коломойцев Валерій Едуардович.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Слово для оголошення надається з трибуни депутату , Драгомарецькому. Будь ласка.
ДРАГОМАРЕЦЬКИЙ С.Д., докторант Одеського державного економічного університету /Іллічівський виборчий округ, Одеська область/. Мы работаем в Верховном Совете - высшем законодательном органе страны. Все те, кто пришел сюда, знают, что в наших округах, куда не глянь -везде беда. Но есть вопросы, которые должны решаться немедленно, потому что оскорбленные, обиженные, униженные люди десятилетиями не могут решить свои правозащитные проблемы.
9
"Депутатський запит Генеральному прокурору України. Депутація Одеської області наполягає, на об'єктивному і всебічному розгляді питання про звільнення в 1988 році прокурора Одеської області Зімаріна. Перегляд рішення став можливим після прийняття рішень Сокольницьким районним нарсудом міста Москви в 1993 році та Московским міським судом від 26.11.І993 року, що задовольнили позов Зімаріна щодо захисту його честі та гідності. Формальний підхід до цього питання в Генеральній прокуратурі України виникає стурбованість щодо діяльності органів прокуратури, зобов'язаних згідно із 3аконом про прокуратуру України захищати права громадянина".
Этот депутатский запрос подписали 55 народных депутатов Украины - представители Коммунистической и Социалистической партий, представители групп - "центр", "Єдність", "державність", группа независимых депутатов.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Таким чином, шановні народні депутати, оголошення зроблено, і ми повертаємося до затвердження порядку денного.
З процедури надається слово від першого мікрофона.
ТАНОК Л.С., народний депутат України /Дрогобицький міській виборчий округ, Львівська область/. Всеукраїнський меморіал імені Стуса уповноважив мене, шановні депутати, нагадати вам, що в І962 році саме в пі трагічні дні було розстріляно 26 робітників. І саме тепер Новочеркаськ відзначав цю драматичну дату,
10
Я думаю, що ми зробимо по-християнськи, якщо вшануємо сьогодні пам'ять тих загиблих робітників хвилиною скорботного мовчання.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні депутати! депутат Танюк вніс пропозицію вшанувати пам'ять загиблих, хвилиною мовчання. Я прошу депутатів встати. /Хвилина мовчання/. Прошу сідати.
Відносно процедури? Другий мікрофон.
КОРНЕЛЮК В.М., представник Президента України в Ратнівському районі /Старовижівський виборчий округ, Волинська область/. Шановний Олександре Миколайовичу! Я насмілюся звернути увагу головуючого на постійне порушення Регламенту і процедури в нашому сесійному залі. Депутати постійно роблять депутатські запити, минає тиждень - два, і ніхто не дає на них ніякої відповіді. два тижні тому я зробив депутатський запит відносно того, що вчителі з березня не одержують заробітної плати. Однак і досі ніхто не дав ніякої відповіді, це перше.
Друге. Вражає й те, Олександре Миколайовичу, що вносяться різного роду поправки до багатьох законів, .Але ніхто не дає нам ні порівняльних таблиць, ні цих законів. І ми голосуємо весь, час за кота в мішку, заміняючи самих себе в глухий кут.
Я пропоную питання про формування місцевих органів влади з обговорення зняти, поки воно не буде обговорене в Комісії а питань державного будівництва, діяльності Рад і самврядування.
Дякую.
11
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі.
Третій мікрофон, будь ласка.
БРИТ В.П. Я могу закончить чтение телеграммы? Это буквально несколько минут. "Разорение сельского хозяйства достигло апогея. Заготовителям не оплачивают продукцию, останавливается техника, не ведутся в должном объеме полевые работы, не заготавливаются корма. Банки продолжают грабительскую политику. Избиратели района требуют немедленного избрания дееспособного правительства, принятия Верховным Советом конструктивных законов.
Председатель совета коллективных хозяйств Анненков".
Уважаемый президиум! В ориентировочном перечне вопросов для рассмотрения на первой сессии Верховного Совета Украины среди первоочередных стоят такие: доклад Президента Украины о политическом и социально-экономическом положении в государстве и отчет правительства Украины о работе за период с сентября 1993 года по апрель 1994 года. Почему этот доклад и этот отчет до сих пор не заслушаны? Я предлагаю третью неделю июня посвятить работе в комиссиях, а на следующей неделе заслушать доклад Президента и отчет правительства, а также заняться выдвижением кандидатур на должность Премьер-министра и формированием правительства. Прошу поставить мое предложение на голосование.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Шановні депутати! Я думаю, що після обговорення порядку денного на закритому засіданні ми ці питання будемо розглядати. Два дні тому про них ішла мова на засіданні Президії Верховної Ради. Отже, ми до них повернемося, а коли саме
- я вас поінформую.
12
Шановні депутати! Давайте ми все-таки, мабуть, затвердимо порядок денний. Будь ласка, перший мікрофон, відносно процедури.
МЕЛЬНИК В.С., директор радгоспу імені Т.Г.Шевченка Криворізького району /Інгулецький виборчий округ, Дніпропетровська область/. Александр Николаевич! Я в начале работы сессии сделал предложение Вячеславу Максимовичу Чорновилу, чтобы брать слово по очереди. А вы "запустили" трибуну, и мы здесь стоим и все время ждем своей очереди.
У меня один вопрос, чисто житейский. Второй день нет Председателя Верховного Совета, и хотя бы кто-то сказал, где он, что с ним случилось.
ГОЛОВУЮЧИЙ. На закритому засіданні я збирався поінформувати вас, що Голова Верховної Ради захворів. Думаю, що Голова Верховної Ради, як і будь-хто з нас, може хворіти. Отже, давайте побажаємо Олександру Олександровичу, щоб він швидше видужував.
Народний депутат Марченко вніс пропозицію відносно порядку денного, ми проголосували її і прийняли рішення доопрацювати це питання і розглянути його після 12 червня.
Я ні самому початку оголосив три питання, які ми повинні сьогодні розглянути. Відносно них є зауваження?
13
Надійшла пропозиція зняти з порядку денного питання перше - розгляд проекту Закону про внесення змін і доповнень до Закону України про формування місцевих органів влади і самоврядування. І перенести його... /Шум у залі/.
Одну хвилинку, шановні народні депутати! Вчора, коли ми розглядали послання Президента України верховній Раді, в другому пункті постанови, ви пам'ятаєте, було дано доручення відповідним комісіям доопрацьовувати документи і після 12 червня внести це питання на розгляд Верховної Ради. Прийняли таке? Так. І ми за це проголосували.
Друга пропозиція надійшла вчора від депутата Соболєва, який виступів з ціеї трибуни, і ви задавали йому запитання.
Комісія працювала над цими питаннями, вони сьогодні внесені до порядку денного.
Є дві пропозиції: або їх розглядати, або зняти.
Шановні депутати! Давайте надамо слово депутату Носову, нехай він внесе ясність. Будь ласка.
14
НОСОВ В.В., народний депутат України /0ктябрський виборчий округ, Полтавська область/. Шановні депутати! Якщо питання включили до порядку денного, то треба приймати щодо нього якесь рішення. Або відхилити...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я прошу уваги!
НОСОВ В.В. Або зняти, або направити на доопрацювання. Тобто рішення якесь прийняти треба. Можна відхилити. Відхилення - це і буде зняття з розгляду. Тобто треба ставити на голосування цю пропозицію. Якщо її не приймають, то вона вважається відхиленою.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Я ставлю на голосування. Хто за те, щоб розглянути сьогодні питання про проект Закону про внесення змін і доповнень... /Шум у залі/. Ми порядок денний не затвердили.
ЧОРНОВІЛ В.М. Шановні депутати! Учора на пропозицію депу тата Соболєва, наскільки я пам'ятаю, було проголосовано вне сення до порядку денного питання про введення в дію закону України про внесення змін. Отже, ми повинні розглядати це питання, а на середині його переривати і з порядку денного знімати не можна. Ми можемо прийняти те чи інше рішення - позитивне, негативне, яке завгодно, але не можна ж так працювати почали обговорювати, а потім комусь щось не сподобалось - і припинили обговорення... Ніде, у жодному парламенті світу такого не роблять.
15
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я думаю, шановні депутати, то було вчора, а це сьогодні. /Оплески/. І давайте будемо виходити із сьогоднішнього дня.
Будь ласка.
КУЗЬМЕНКО С.Л. Шановні депутати! Раніше було завжди так, що порядок денний затверджується сьогодні на сьогодні, а не вчора на післязавтра. Тому ми повинні сьогодні затвердити порядок денний. і якщо є якісь сумніви... Наприклад, є сумнів, щоб не вносити це питання на розгляд. Давайте ми демократично... Не перебивайте, будь ласка, пане Кендзьор. Тому давайте проголосуємо, чи розглядати його сьогодні, та розглянути у вівторок чи середу.
КОСІВ М.В., голова Комісії Верховної Ради України з питань культури і духовності /Пустомитівський виборчий округ, Львівська область/. Шановні колеги! Я хочу, щоб ви взяли до уваги те, що ми вчора за це питання проголосували, і не просто проголосували, а дали завдання розглянути його в комісіях. Ми в комісіях розглядали. Я, наприклад, розглядав це з членами комісії. Хочу доповісти думку комісії. Ну, навіщо ж ми витратили так багато часу, розглядаючи його ще й у фракціях? Отже, просто отак взяти його і відкинути немає ніякого сенсу. Нехай комісії, принаймні, скажуть свою думку, а тоді вже вирішимо, що робити.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Є дві пропозиції. Ставлю їх на голосування.
Хто за те, щоб внести до порядку денного питання про проект Закону про внесення змін і доповнень до Закону про формування
16
місцевих органів влади і самоврядування? Я прошу ввімкнути систему "Рада".
"За" - 121. Рішення прийнято.
Шановні депутати! Ставлю на голосування всі три питання, запропоновані до порядку денного. Прошу голосувати, щоб затвердити порядок денний у цілому.
"За" - 202. Рішення прийнято.
Приступаємо до розгляду питань порядку денного.
Слово від комісії надається депутату Соболєву. Будь ласка. Я прошу всіх заспокоїтися. Давайте вже працювати.
СОБОЛЄВ С.В., народний депутат України /Хортицький виборчий округ, Запорізька область/. Учора, як було доручено Верховною Радою, Комісія з питань правової політики і судовоправової реформи провела засідання, на яке були запрошені кваліфіковані спеціалісти. Було внесено конкретні пропозиції щодо змін і доповнень до цього законодавчого акта, який ми прийняли за основу вчора. Я хотів би поінформувати вас відносно деяких принципових речей, які обговорювалися на засіданні, а також довести до вашого відома думку комісії, конкретних депутатських груп і окремих депутатів стосовно цих пропозицій.
Учора надійшло чотири пропозиції. Пропозиція перша - це доповнення до проекту постанови, який ми обговорювали. Депутати, крім скасування прямих виборів на рівні областей, пропонували ще й скасувати прямі вибори у Києві і в Севастополі. Комісія проголосувала проти цієї пропозиції /один депутат утримався/. Таким чином, було прийнято за основу рішення про те, що прямі вибори проводяться і в Севастополі, і в Києві. Оскільки це є міста, то незалежно від статусу цих міст порядок формування органів влади визначається саме тим, що це є населені пункти.
17
Друга пропозиція стосувалася розширення переліку Рад, на сесіях яких мають проводитися вибори голів цих Рад, районними /сільських районів/ районних Рад. Після тривалого обговорення комісія підтримала цю пропозицію, мотивуючи своє рішення тим, що рівень областей, і сільських районів в рівнем регіонального самоврядування. Він суттєво відрізняється від рівня базового, тобто рівня селищ} населених пунктів і міст. Отже, ще раз кажу: ця пропозиція комісією була підтримана. Зверніть увагу, у розданому вам сьогодні проекті закону це доповнення в, як і в проекті постанови. Я звертаю вашу увагу також на суттєву різницю розданих сьогодні проектів із попередніми.
Третя пропозиція була така: вилучити пункт 2 даного законопроекту. Це пропонували зробити цілий ряд народних депутатів, як! прийшли на засідання комісії. Голосуванням комісії дана пропозиція була відхилена.
Четверта пропозиція надійшла особисто від Степана Ільковича Хмари. Він пропонував надати можливість кандидатам на посади голів обласних Рад зареєструватися не тільки по обласних округах, а й дати їм змогу зареєструватися як кандидатам на посади голів міських Рад.
Я ще раз повторю, тому що пропозиція відрізняється дуже суттєво. Отже: дати змогу кандидатам, які зараз зареєстровані кандидатами на посади голів обласних Рад, зареєструватися і кандидатами на посади голів міських Рад. Ця пропозиція також була відхилена комісією.
Таким чином, із чотирьох пропозицій, які надійшли в робочу групу і були розглянуті на засіданні комісії, пройшла одна - це
18
пропозиція стосовно скасування прямих виборів голів районних /сільських районів/ Рад. Інші пропозиції було відхилено. Саме такий проект документа вам і роздано. /Шум у залі/. Під час реєстрації всім роздавали, ідіть і візьміть.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Давайте послухаємо Сергія Владиславовича. Будь ласка.
СОБОЛЄВ С.В. Усе, я закінчив. Я доповів думку комісії і про рішення, які були прийняті. Можливо, хай зараз виступлять члени інших комісій, депутатських груп, фракцій? Я не знаю, яким чином ми працюватимемо далі.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Запитання є? Немає. Спасибі. Шановні депутати, давайте порадимося. Якщо запитань немає... Є запитання? Будь ласка, перший мікрофон.
МАРЧЕНКО В.Р. Уважаемый Сергей Владиславович! Вы как опытный депутат и опытный политик использовали свою комиссию как инструмент диктата. Вы не подготовили сравнительную таблицу, в которой были бы напечатаны вое предложения депутатов. С предложенным вами вариантом я лично не согласен.
Нужно было бы /и вы были обязаны это сделать/ поставить на голосование Верховного Совета все предложения депутатов в порядке и в редакции, в которых они их внесли, а не говорить о них на слух с трибуны. Это первое.
19
И второе. Уважаемый Александр Николаевич! Я благодарен вам за то, что было включено предложение депутатов относительно 12 июня, но хочу сказать, что депутат Чорновил ввел зал в заблуждение, сказав, что вопрос не подготовлен. Василий Васильевич Дурдинец дал поручения, комиссия и Центризбирком подготовили вопрос о трактовке статей. Поэтому прошу вас давать возможность человеку, который вносил предложение, опровергнуть от микрофона ложные высказывания таких депутатов, как Чорновил.
СОБОЛЄВ С.В. Що стосується другого зауваження, то воно не до мене, хоча я, до речі, проголосував за те, щоб включити. Я знаю цю пропозицію, її теж обговорювали. Єдине, що я пропонував би, так те, щоб ці пропозиції були обговорені в комісіях, які очолюють депутаты Стретович і Стешенко, оскільки це їх безпосередньо стосується. Функції між нашими комісіями остаточно не розподілені, але висновки все-таки повинні бути.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Другий мікрофон, будь ласка.
Депутат /не представився/. Шановний доповідачу! Ви як ніхто інший знаєте, що питання місцевого самоврядування в парламенті попереднього скликання напрацьовувалося тривалий час. Були внесені абсолютно конкретні пропозиції. Я запитую вас: навіщо ви, вибачте мене, збаламутили всю Верховну Раду, вносячи оцей проект рішення, який не відповідає ні уму, ні серцю, ні практиці нашої діяльності?
20
СОБОЛЄВ С.В. Дякую за високу оцінку документа, я не буду вдаватися до образ у відповідь. Що стосується того, як приймалися конкретні законодавчі акти про місцеві Ради і місцеве самоврядування, то мені це добре відомо як депутату Верховної Ради попереднього скликання. Тоді протягом двох - трьох місяців три чи чотири рази змінювалася концепція цього закону, чим ми постійно баламутили місцеві Ради.
А що стосується поданої пропозиції, то я ще раз звертаюся до вчорашнього обговорення питання щодо перенесення виборів. Тоді представники ряду депутатських груп і фракцій внесли саме цю пропозицію. На основі узагальнення цих пропозицій Комісія з питань правової політики і судово-правової реформи внесла проект, який учора був прийнятий за основу в першому читанні.
Представники усіх депутатських груп і фракцій мали змогу прийти на засідання комісії, яке відбулося вчора. Ми уважно вислухали всі пропозиції тих, хто бажав їх висловити, і таким чином підготували загальний проект нашої комісії. Це не забороняє іншим комісіям, яким також було доручено виступити з цього питання, висловити свої побажання щодо даного законопроекту.
21
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, третій мікрофон.
СОБОЛЄВ С.В. Письмових пропозицій не було...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Третій мікрофон.
АЗАРОВ М.Я., директор Українського державного науководослідного і проектно-конструкторського інституту гірничої геології, геомеханіки і маркшейдерської справи /Петровський виборчий округ. Донецька область/. Но уважаемый товарищ, который на трибуне, - он же не слушает меня...
ГОЛОВУЮЧИЙ, Третій мікрофон, будь ласка.
АЗАРОВ М.Я. Александр Николаевич, кому мне задавать вопросы? Он же не слушает, а дискутирует с сидящим в первом ряду депутатом.
Просьба ответить на такие два вопроса. Первый. Имеет ли в мировой практике прецедент, когда за 20 дней до проведения выборов изменялись бы избирательный закон и порядок выборов?
22
Второй вопрос. В какой мере наше постановление вторгается в сам закон о местном самоуправлении? Спасибо за внимание.
СОБОЛЄВ С.В. Я почну з відповіді на друге запитання. Справді, згідно з нашим проектом закону досить суттєво змінюється сама концепція обрання голів Рад двох рівнів. Якщо брати останню пропозицію, то це рівень області й рівень сільського району.
Я хотів би зауважити, що це проект закону, а сам закон є законом прямої дії, У зв'язку з цим нам треба буде внести цілий ряд змін. Перше. У Закон про вибори депутатів і голів місцевих Рад. Друге. Нам треба буде внести суттєві зміни й доповнення, які стосуються підпорядкування виконавчих органів місцевих Рад виконавчим органам центральних органів влади. І третє. Ряду поправок, внесення дуже суттєвих змін і доповнень буде потребувати Конституція, звертаю на це вашу увагу.
Ще раз акцентую вашу увагу на вчорашньому виступі депутата Бутейка. Його пропозиція, дуже суттєва і конкретна, базується на тому, що на сьогодні в нас ряд законодавчих актів, у тому числі й тих, за якими ми зараз працюємо і проводимо вибори, суттєво суперечить Конституції. Це законодавчий акт, який стосується структури виконавчої влади - представників Президента, Ця структура, ви знаєте, не закріплена в Конституції. Проти цього я постійно виступав, наголошуючи, що не можна вводити ці посади до тих пір, поки це не буде закріплено в Конституції.
Саме тому комісія пішла на такий крок, оскільки нам треба визначитися принципово щодо норми закону прямої дії - проводимо вибори чи не проводимо. Якщо Верховна Рада приймає принципове
23
рішення, відразу набирають сили пункти, які стосуються змін і доповнень. Перший - Закон про вибори. Другий /я вважаю це ще більш суттєвим/- зміни й доповнення, які будуть стосуватися підпорядкування, контролю і відповідальності органів місцевого самоврядування /саме виконавчих структур/ за виконання рішень, які прийняті безпосередньо центральними органами влади й передані їм для виконання.
Отже, це тільки перший крок.
Стосовно першого запитання. Справді, ситуація, що склалася протягом останнього року в Україні, унікальна. Фактично протягом одного року ми встигли змінити при чинній Конституції, на мій погляд, як мінімум чотири законодавчі акти. Перший - стосовно виборів Президента. Другий - стосовно виборів Верховної Ради. Третій - стосовно виборів місцевих Рад. Тепер - це четвертий прецедент, який ми закладаємо, - стосовно ще й виборів голів відповідних Рад. Тобто за рік ми встигли внести в правове поле України законодавчі акти, які, фактично, не узгоджуються між собою і не узгоджуються з Конституцією.
Усі прекрасно розуміють /і на засіданні комісії про це вчора доповідалося/, що це політичне рішення, як і рішення про дострокові вибори Президента, дострокові вибори Верховної Ради і дострокові вибори місцевих Рад. Це без сумніву, тут я з вами погодуюся.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні депутати! Давайте порадимося, ще одне коло, а потім ми надамо слово голові комісії окремо. Перший мікрофон, будь ласка.
24
СТЕШЕНКО О.М., голова Комісії з питань державного будівництва, діяльності Рад і самоврядування /Сватівський виборчий округ, Луганська область/. Уважаемый Александр Николаевич! Уважаемые народные депутаты! Я вообще не пойму, что происходит сегодня в этом зале? Почему имеет место попытка принять такие важнейшие поправки в обход нашей комиссии, вместо того чтобы формировать эту комиссию и дать возможность ответить на те вопросы, которые сегодня возникают?
Я присутствовал на заседании этой комиссии. Комиссия по вопросам правовой политики и судебно-правовой реформы поднимает вопрос о том, чтобы выборы в районные Советы в городах вообще не проводить, якобы нет основания для их проведения.
Я хочу напомнить депутату Соболеву / он опытный в этих вопросах/ прежде всего статью 78 Конституции, которая гласит: "Ради народных депутатів - Верховна Рада України, Верховна Рада Кримської АРСР і місцеві Ради народних депутатів - обласні, районні, міські, районні в містах, селищні та сільські Рада народних депутатів - становлять єдину систему представницьких органів державної влади України".
Далее. Третьего февраля мы принимали Закон о формировании местных органов власти и самоуправления. Этот закон мыслился как конституционный закон. Тогда мы были бы вынуждены возвратиться к статье Конституции, которую я зачитал. Депутат Соболев, кстати, голосовал за принятие этого закона. Мы набрали 230 голосов, а нам надо было набрать минимум 300 голосов, чтобы он имел конституционную основу. Мы не смогли этого сделать.
25
Действительно, постановлением о порядке введения в действие Закона о формировании местных органов власти и самоуправления, районные Советы в городах исключены. Их здесь нет. Поэтому и возникают разногласия. Ну, давайте обратимся к третьему документу, который был принят 24 февраля. Вот он. Здесь все расписано, предусмотрено все то, о чем сегодня идет речь.
Поэтому я прошу депутатов, чтобы они все-таки дали возможность поработать комиссии, которую я имею честь сегодня представлять в этом зале, подготовить свои выводы, и только тогда /может быть как альтернативный/ обсуждать проект и ставить его на голосование. Тем более что были серьезные разногласия в Комиссии по вопросам правовой политики и судебно-правовой реформы. Я присутствовал на ее заседании. Вне раз обращаюсь к вашему разуму и прошу сейчас возвратиться к вопросу о персональном составе комиссий, а этот вопрос снять с обсуждения.
Спасибо.
СОБОЛЄВ С.В. Дякую за запитання. Я хотів би тут пояснити декілька принципових речей. Дійсно, учора, на мій погляд, Верховна Рада зробила дуже серйозну помилку, не затвердивши ряд комісій, у тому числі й комісію, головою якої є поважаний депутат Стешенко. Але я вважаю, що було рішення Верховної Ради, його треба негайно виконувати, причому незалежно від кількісного складу комісії повинні почати працювати. Інакше ми будемо з будь-якого питання заходити в глухий кут.
26
Друге. Що стосується виборів голів і взагалі формування районних Рад у містах. Якщо ви звернули увагу, наша комісія не вносить пропозицій щодо принципових питань, про які ви сказали. На сьогодні Конституція передбачає існування районних Рад у містах. Більше того, на сьогодні вони є й діють, їх термін повноважень - п'ять років. На якій підставі, якщо Верховна Рада навіть 230 голосами не прийняла рішення про дострокові вибори там, ці вибори проводяться? Строк повноважень цих депутатів - п'ять років. Тому районні Ради у містах, я вважаю, зараз взагалі не треба було б чіпати. Ці Ради будуть діяти ще рік. У них є термін повноважень. А за цей час Верховна Рада повинна була б визначитися, чи доцільне існування представницьких органів влади, я підкреслюю, не виконавчих, а саме представницьких органів влади на рівні районів у містах. Але це потребує внесення поправки в Конституцію. Саме тому наша комісія не чіпає цього питання.
Тому я повертаю вас все-таки до конкретного питання, з якого зараз роздано документ, і він лежить перед вами.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Довідка? Перший мікрофон.
СТЕШЕНКО О.М. Я очень благодарен, что дали такую возможность. Одна небольшая справка. В чем суть проблемы о районными Советами в городах? Дело в том, что из ста двадцати восемь самораспустились, а в ста двенадцати на сегодняшний день выдвинуто 4228 кандидатов в депутаты. Вы представьте, какая обстановка, Только вчера, я не знаю откуда, всплыл этот вопрос, и сегодня
27
уже поступают звонки в комиссию, телеграммы и так далее. Нельзя же так поступать! Уже остановить невозможно. Территориальные комиссии взяли функция окружных комиссий, всю работу, и нельзя отходить от этого.
СОБОЛЄВ С.В. Так, я згоден, це одне підтвердження хаосу, який є в державі. Коли на останньому засіданні Президії Верховної Ради попереднього окликання я особисто порушив це питання, заявивши, що Верховна Рада не призначила дострокових виборів до районних Рад у містах, Президія тоді проігнорувала це питання. Ці вибори проводилися і далі проводяться.
Саме тому я і вважаю, що принципово повинна визначитися Верховна Рада, і тільки вона. Це не може бути волюнтаристським рішенням комісій на місцях. Але це питання я не вношу, ще раз це підкреслюю. Комісія внесла конкретне питання.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Другий мікрофон.
КОРНЕЛЮК В.М. Шановний доповідачу! Чому, вносячи від вашої комісії пропозиції на розгляд Верховної Ради, ви ігноруєте пункт 2 постанови, яку ми недавно прийняли, де записано про те, щоб доручити комісіям Верховної Ради України з питань правової політики і судово-правової реформи та з питань державного будівництва, діяльності Рад і самоврядування внести до 12 червня на розгляд Верховної Ради пропозиції щодо законопроектів, які регламентують: перше - повноваження Президента України, друге - Кабінету Міністрів України, трете - місцевих органів влади і
28
самоврядування? Тобто ці документи ми маємо приймати в пакеті, а не відривати один від другого.
Далі. Чому ви присвоїли собі монопольне право, коли не сформована друга визначальна комісія - а питань діяльності місцевих органів влади - вносити самочинно це питання?
І останнє. Я пропоную поставити на голосування проект Міжрегіональної депутатської групи: "Враховуючи, що виборча кампанія до місцевих органів влади наближається до завершення і внесення будь-яких змін до законодавства, що порушують виборчий процес, може призвести до зриву виборів взагалі, скасувати рішення Верховної Ради України про прийняття в першому читанні проекту Закону про внесення змін і доповнень до Закону України про формування місцевих органів влади і самоврядування".
Нехай вибори відбуваються так, як вони були намічені.
Дякую. /Оплески/.
СОБОЛЄВ С.В. Дякую.
Три конкретних питання. Спробую дати три конкретні відповіді.
По-перше, дійсно, рішення про те, щоб наша комісія і Комісія з питань державного будівництва, діяльності Рад і місцевого самоврядування розглянули це питання, було прийнято вчора на вечірньому засіданні. Це доручення було дано нашій комісії. Те, що досі не затверджена Комісія з питань державного будівництва, діяльності Рад і місцевого самоврядування, не провина нашої комісії. Ми доручення Верховної Ради виконали, ми свій проект подалі.
По-друге, те, що це питання повинно розглядатися в комплексі, не викликає сумніву. І на мій погляд наступним кроком після
29
цього буде внесення комплексу питань /якщо їх встигнуть підготувати відповідні комісії/, про які ми тут втрете доповідаємо.
І по-третє, те, що стосується проекту Міжрегіональної депутатської групи. Він має право на існування, він може бути внесений і розглядатися сьогодні, його ніхто не заперечує.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Третій мікрофон.
СИМОНЕНКО І.П., старший викладач Чернігівського інституту регіональної економіки і управління /Новозаводський виборчий округ, Чернігівська область/. Партія праці. Уважаемый коллега Соболєв! Как вы расцените мой такой вопрос? Я чего-то не пойму, суля по результатам голосования за включение в повестку дня: голосовали националы, радикалы, демократы. государственники... Так как вы относитесь к такому вопросу, который я им задам: может ли существовать государство, которое не уважает свой народ? Если мы народу не доверяем прямые выборы глав исполнительной власти, может ли существовать такое государство? Не может. Поэтому если мы хотим сохранить государство, исполнительная власть должна быть цельной, вертикальной и ответственной.
И скажите, уважаемый депутат Соболев, как вы относитесь к левому крылу коммунистов и социалистов, которые также отстаивают право на социальную справедливость, но при этом не хотят прямо и непосредственно делегировать полномочия ответственной исполнительной власти?
30
СОБОЛЄВ С.В. Це ваше запитання?
По-перше, хотів би дати, якщо це можна, доручення Секретаріату, щоб з'ясували, на якій підставі перевіряються дані про те, хто як проголосував. Наскільки мені відомо, голосування було не поіменне, тому важко визначити, хто входить до складу 132. Я не брав би на себе таку відповідальність, тим більше, що задаючи друге запитання, ви самі собі суперечите, кажучи, що комуністи нібито теж підтримали це рішення.
Що стосується загальних оцінок і політичних оцінок, їх тут учора лунало багато, всі фракції висловились конкретно. Якщо в якихось із них точка зору раптом змінилася за ніч, нехай вони про це сьогодні скажуть. Мені цікаво було б почуті.
Так, у проведення виборів голів обласних Рад вже вкладені великі кошти, і дехто розуміє, що процес пішов дуже далеко. Але є рішення, яке прийняла вчора Верховна Рада України, цей проект затверджено в першому читанні. Саме тому давайте рухатися далі. Є пропозиція, і вона вже, наскільки я зрозумів, прийнята: дати змогу висловитися від фракцій, від комісій, нехай навіть і несформованих, і приймати рішення,
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні депутати! Ми з вами домовилися, що це буде останнє коло. Зараз пропонується зробити перерву на півгодини. /Шум у залі/. Одну хвилиночку, я скажу навіщо. Є два проекти постанови. Один проект внесла комісія, другий проект вніс депутат Корнелюк від Міжрегіональної депутатської групи. /Шум у залі/. Вам усе роздано.
31
Гадаю, що є необхідність зробити на півгодини перерву, щоб порадитися в комісіях, фракціях. Після перерви вислухати пропозиції комісій, фракцій, а потім ці два проекти поставити на голосування.
Оголошується перерва до 11 години 30 хвилин.
32
/Після перерви/
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні депутати! Прошу сідати. Продовжуємо розгляд питань порядку денного.
Слово від групи "Єдність" надається депутату Бабичу, Будь ласка.
БАБИЧ В.Г., президент акціонерного товариства "Українська фінансова група" /Західно-Донбаський виборчий округ, Дніпропітроіська область/. Уважаемый председательствующий! Уважаемые коллеги! Думаю, сегодня у нас главнейший вопрос - это вопрос региональной экономики и вопрос о том, как она должна выживать.
Нам с вами надо наконец-то признать, что центральные органы не в состоянии эффективно управлять народным хозяйством. И только региональная экономика, то есть предоставление особых полномочий областям, районам даст возможность решить главную проблему: как провести экономические реформы эффективно, используя тот потенциал, который имеется в низовых звеньях.
Поэтому, на мой взгляд, сегодня надо вернуться к вопросу о предоставлении особых /насколько это возможно/ прав регионам и окончательно решить его. Это одна из возможностей предоставления особых полномочий губернаторам районов и областей. И мы должны принять решение о том, что губернатор избирается народом и должен защищать интересы народа, который ему предоставил эти полномочия.
33
Во многих государствах есть практика, которая подтверждает, что районный и областной губернаторы в первую очередь отстаивают интересы человека. Им предоставлены особые полномочия, связанные с выдачей разрешения на использование земли, воды и воздуха, А мы с вами стали заложниками суперцентрализованной власти, где многие министерства и ведомства не в интересах человека, а в интересах своей отрасли, своего будущего создают экологически вредные производства, которые нам с вами в регионах не дают возможности жить.
Поэтому я еще раз от имени нашей депутатской группы предлагаю вопрос этот снять и оставить то, что записано в законе, то есть что губернатор должен избираться народом. А те, кто не может руководить таким губернатором, не может достичь партнерских взаимоотношений на уровне центральных властей, не должны занимать эти посты и пусть предоставят другим людям возможность руководить губернаторами в интересах государства.
Еще раз предлагаю вопрос об изменениях в законодательстве снять с повестки дня.
Спасибо. /Оплески/.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Від фракцій соціалістів, комуністів, аграрників слово надається депутату Марченку.
МАРЧЕНКО В.Р. Уважаемые депутаты! Социалисты, коммунисты и аграрии, исходя из принципа народовластия, из того, что
34
источником государственной власти есть народ, поддерживает избрание прямым голосованием председателей Советов всех уровней и предлагают этот вопрос больше не рассматривать и оставить положения закона без изменения, учитывая, что избирательный процесс вошел в силу, что он не противоречит принципам народовластия. Предлагаем проголосовать и оставить сейчас вое, как есть, /Оплески/.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Від фракції Руху слово надається депутату Чорноволу.
ЧОРНОВІЛ В.М. Шановні народні депутати! Народний рух не належить до таких політичних організацій, які увечері говорять одне, а вранці протилежне. /Оплески/.
Я відкидаю начисто вигадки про те, що голосували вчора праві чи правоцентристи. Учора більшість фракцій голосували за те, щоб відмінити прямі вибори голів обласних Рад, у тому числі й фракція комуністів України, про що вони заявили з цієї трибуни. Що сталося за ніч - це їм знати. Надійшла, очевидно, вказівка від іншого центрального комітету, крім того, що в тут, у залі.
35
Тепер по суті. Ви знаєте, я не належу до прихильників надмірної унітарності. Мені навіть часом закидають, що я от свого часу говорив про федералізм. Свій час є свій час. Сьогодні інший час, і про федералізм в Україні говорити не можна, бо в умовах нашої нестабільності економічне самоврядування неминуче буде супроводжуватися політичним самоврядуванням. А до чого це призводить, ми бачимо на прикладі Криму. і будемо досі сміятися, коли такий самий Крим будемо мати в Закарпатті, в Донеччині, в Галичині, наприклад, чи на Буковині.
Отже, очевидно, нам і далі треба буде робити кроки для розширення економічного самоврядування регіонів.
Але те, що закладено в цей закон, передбачає щось зовсім інше. Якщо ви хочете прискорити розпад Української держави і ліквідацію її в такий спосіб, то голосуйте за цю постанову. Ми голосувати за неї не будемо. Я маю на увазі постанову, проект якої запропонувала Міжрегіональна депутатська група. До речі, якщо підходити суто з точки зору Регламенту, то такий проект не можна вносити на обговорення. Учора відбулося голосування проекту в першому читанні. Коли і як скасовується голосування в першому читанні? Голосування в першому читанні автоматично скасовується остаточним голосуванням, та й тільки. Отже, проект цієї постанови просто нелогічний.
Зараз давайте проголосуємо поправки - ви їх провалите; давайте проголосуємо остаточно - ви провалите, і цим самим анулюється проект, який учора прийнятий у першому читанні. А не щось там вносити...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Від групи "Державність" слово надається депутату Юхновському.
36
ЮХНОВСЬКИЙ І.Р., член президії НАН України /Личаківський виборчий округ, Львівська область/. Шановна Президіє! Шановні депутати! Коли Верховна Рада минулого скликання приймала рішення про прямі вибори, то вона мала на меті незвичайну корупцію, яка розвинулась у правлячій системі республіки. Верховна Рада минулого скликання вважала, що коли народ стане обирати своїх керівників, то вони будуть перед ним звітуватися, і він таким чином зможе обрати некорумпованих керівників.
Але Верховна Рада не закінчила цю справу, і виявилося, що невідомо кому будуть підкорятися керівники, обрані всенародно. Фактично ніхто не може зняти з посади губернатора. Тому не можна залишати так, як було досі, не можна не визначити точно, як і хто може знімати з посади керівника району і керівника області. Це питання є невияснене, а коли ми почнемо його виясняти, то це займе багато часу.
Я вважаю, і члени групи "Державність" вважають, не дивлячись на те, що голоси поділилися, що зараз ми знаходимось у перехідному періоді, якщо обласна Рада обирає голову обласної Ради, то вона його контролює. Депутати обласної Ради теж обрані народом. Якщо голова обласної Ради робить щось не так, обласна Рада може з ним погодитися. Тоді Верховна Рада може анулювати рішення обласної Ради. Верховна Рада може розпустити обласну Раду, і таким чином є певний контроль усередині держави.
Від імені групи "Державність" я прошу вас примиритися з тим, що зараз ми маємо перехідний період, і в цьому перехідному періоді потрібно зберігати певний державний контроль. Тому група "Державність" пропонує прийняти пропозицію, яку висловив депутат Соболєв, на перехідний період вона необхідна.
37
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Від Міжрегіональної депутатської групи слово надається депутату Азарову.
АЗАРОВ М.Я. Уважаемые депутаты! Я чувствую настроение в зале очень хорошо. Благоразумие, здравый смысл наконец нас консолидируют. Мы приходим к общей точке зрения, что принятое вчера впопыхах постановление непродуманное и требует своей отмены.
Хотел бы скапать несколько доводов в пользу такого решения.
Первое. Я не случайно задавал вчера вопрос на заседании комиссии, которая предлагала нам проект постановления, и сегодня от микрофона спрашивал, каких изменений потребует то небольшое постановление из одного пункта в действующем законодательстве, в Конституции, которое мы вчера впопыхах приняли?
Оказывается, что это небольшое добавление потребует очень существенной переработки шести законов и нескольких статей Конституции. Сумеем ли мы это сделать до выборов или нет? Давайте трезво смотреть. Ответ однозначный -нет. Прибавит ли авторитета Верховному Совету вот такое
38
непродуманное решение? Ответ однозначный - нет. И хотелось бы, чтобы в будущем такие серьезные решения руководство Верховного Совета не вносило на рассмотрение в конце дня, в спешке, малопродуманно. Нужно, чтобы мы. имели возможность поработать над такими документами во фракциях и комиссиях.
Второе. Я не случайно спрашивал от микрофона: имелись ли в мировой практике прецеденты изменения избирательного закона, когда избирательная кампания началась? И более того - за несколько дней до выборов? Я задавал этот вопрос уважаемому юристу Михаилу Васильевичу /к сожалению, я не вижу его в зале/. Он ответил однозначно: нет, таких прецедентов не было. И я их не знаю. Это была бы нелепость.
Третье. Если такое решение будет принято, оно, безусловно, дестабилизирует управление ситуацией, народным хозяйством в областях и в регионах. И оно, безусловно, противоречит, если говорить о юго-восточных областях, указу Президента о дополнительных мерах и полномочиях по региональному самоуправлению четырех областей юго-востока.
39
Есть ли у нас гарантия, что вновь избранный областной Совет быстро изберет квалифицированного и компетентного человека? Я могу привести немало примеров, когда на сессии в течение одного
-двух месяцев, а в Донецком городском Совете народных депутатов более года не могли избрать председателя, давайте учтем, что число депутатов у нас значительно сократилось. Например, в нашем областном Совете состав депутатов сократился до 70 человек. Это устойчивая команда для работы председателя при такой вот группе депутатов? Я бы сказал, не устойчивая, всегда найдется ядро - 10-15 депутатов, которые внесут дезорганизацию в работу сессии, сделают председателя заложником этой группы депутатов.
Хотел бы сказать, что во множестве стран мира руководители областей и провинций избираются прямым голосованием. При четком распределении полномочий между центральной властью и региональной властью не возникает никаких противоречий. У нас есть достаточно времени, чтобы внести необходимые поправки в законы, которые четко разграничат полномочия местных и центральных органов власти.
Уважаемые депутаты! Если мы действительно серьезно думаем о будущем Украины, уважаем наши законы и не думаем о политической конъюнктуре, то давайте с таким же уважением относиться к закону о выборах.
Спасибо за внимание.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Від групи "Реформи" слово надається депутату Головатому.
40
ГОЛОВАТИЙ С.П., народний депутат України /Сирецький виборчий округ, м. Київ/. Шановний пане головуючий! Шановні панове народні депутати! Передусім хочу нагадам тим народним депутатам, які вдруге обрані, як приймався Закон про формування місцевих органів влади і самоврядування в тій гарячці, яка була десь у січні-лютому цього року. І згадайте, будь ласка, шановні народні депутати, ту ситуацію, коли в проекті закону, схваленому в першому читанні, у проекті закону, який був внесений на друге читання, не містилося пропозиції про обрання голів обласних Рад прямими виборами. Такої пропозиції у проектах законів не було.
На жаль, при відсутності тоді кворуму, відповідно при порушенні Конституції, Регламенту, усього іншого із слів головуючого було кинуто в зад пропозицію: "Давайте обирати їх всенародно. Чого ми боїмося демократії? Обираемо ж Президента всенародно. Давайте і голів Рад будемо обирати всенародно". І от у такій ситуації спрацював автомат: думали, не думали, обговорювали, не обговорювали - схвалили і проголосували.
Але, як кажуть, "танцевали, веселились, протрезвились - прослезились". Раптом згадали: що ж ми наробили? Наробили те, що у 25 регіонах України виникне інститут глави представницької влади. і шановні народні депутати Азаров і Корнелюк, зрозумійте, що це буде глава не тільки виконавчої влади. Якщо посилатися на зарубіжний досвід, то в багатьох країнах обирається глава виконавчої влада населенням. То якби ж у нас було записано, що голова області є главою виконавчої влади, як глава Української держави Президент чи глава Республіки Крим президент Мєшков є
41
главою виконавчої влади. Тут логіка, як кажуть, залізна
Але вся проблема в тому, що це глава не тільки виконавчої влади, а й представницької. Отже, незалежно від того як він буде називатися - голова облради чи президент Криму, ми в Україні матимемо 25 президентів, 25 непідзвітних нікому "президентиків", які будуть панувати у своїх регіонах.
Тому хотів би зараз звернутися до комуністів, до представників комуністичної фракції і представників Соціалістичної партії, які завжди боролися за збереження системи Рад. Давайте нічого не міняти, давайте сьогодні збережемо радянську систему, коли голова Ради обирається Радою, а не будемо творити 25 "князів" України, непідзвітних ні Верховній Раді України, ні главі держави. /Оплески/.
Хочу сказати, що процедура виборів не порушується. Мова йде про те, щоб змінити статус глави області. Збереження радянської влади сьогодні - є менше зло для України, аніж 25 "князів" в Україні, 25 мєшкових. Тому я за збереження радянської влади - з двох бід вибирають меншу. Якщо ми не внесемо поправку і не змінимо порядок обрання глави області, якщо ми на це не підемо, то сьогоднішнє наше рішення буде справді початком розвалу України як держави. Це буде остаточний гвіздок, забитий в голову Української держави, або кинджал, який їй устромлять у саме серце.
Тому я від імені фракції пропоную. Перше. Підтримати проект закону, який вноситься комісією.
Друге. У цьому проекті закону зняти питання про районні Ради. Районні Ради сьогодні не є проблемою. Є проблема, ще раз кажу, 25 "князів" України. Тому обмежитися тільки зміною стосовно обрання голови області.
І останнє. У зв'язку з важливістю цього питання це голосування провести обов'язково поіменно.
Така позиція депутатської групи "Реформи".
Дякую за увагу.
42
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Слово від групи "Центр" надається депутату Бутейку.
БУТЕЙКО А.Д, керівник служби Президента України з міжнародних питань /Камінь-Каширський виборчий округ, Волинська область/. Шановний головуючий!, Шановні колеги! Ми виходимо з того, що дії Верховної Ради у сфері законотворчості мають відповідати основному стандарту, яким є Конституція України.
Оскільки Закон про формування місцевих органів влада і самоврядування не відповідає Конституції України, то він мав би бути все-таки приведений у відповідність із нею.
Учора Верховна Рада схвалила постанову, пунктом 2 якої дано доручення комісіям Верховної Ради України з питань правової політики і судово-правової реформи та з питань державного будівництва, діяльності Рад і самоврядування внести до 12 червня 1994 року на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо внесення змін і доповнень до діючого законодавства, які забезпечать діяльність центральної виконавчої влади, визначать коло повноважень, делегованих місцевим органам самоврядування, регламентуватимуть підпорядкованість місцевих органів центральним, будуть спрямовані на збереження територіальної цілісності держави.
Депутат від "Центру" Шейко пропонував доповнити цей пункт словами: "Верховна Рада України бере на себе відповідальність підготувати і прийняти до 26 червня цього року всі закони, що є необхідними для нормальної діяльності Президента та місцевих Рад після виборів". На жаль, ця поправка не була поставлена на голосування. Ми вважаємо, що це має бути зроблено.
43
Що стосується проекту закону, який розглядається, то він не суперечить Конституції України. Але я вважаю, що ми маємо діяти комплексно і повинні доручити саме цим комісіям розглянути цей проект і внести пропозиції до 12 червня. Справа в тому, що внесенням змін лише до Закону про формування місцевих органів влади і самоврядування ми не вирішимо проблему, тому що потрібно змінювати ще Закон про вибори депутатів і голів сільських, селищних, районних, міських, районних у містах, обласних Рад.
І від себе особисто я хотів би сказати таке. Учора я пропонував поправку про перенесення виборів. Сьогодні ви переконалися, що в нас нині немає нормальної законодавчої основи для того, щоб наші органи влади нормально працювали. І тому особисто я вважав би за необхідне, щоб ми повернулися до цього питання і перенесли вибори на той час, коли в нас буде нормальна правова основа для діяльності наших органів влади.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Слово надається голові Комісії з питань правової політики і судово-правової реформи депутату Стретовичу.
СТРЕТОВИЧ В.М., голова Комісії Верховної Ради України з питань правової політики і судово-правової реформи /Немирівський виборчий округ, Вінницька область/. Шановні колеги! Я попросив цього слова для того, щоб знову повторити, звідки виникло це питання вчора і чому воно сьогодні продовжується.
Учора при розгляді проекту постанови, що було доручено нашій комісії, члени комісії розділилися на дві рівноцінні групи. Одна пропонувала це питання відкласти до 12 червня з метою все з'ясувати
44
і подати узгоджені пропозиції в пакеті, щоб було видно, чи варто нам переносити вибори і змінювати порядок обрання голів Рад. Друга група наполягала на тому, щоб змінити порядок обрання голів обласних Рад. І у зв'язку з тим, що я з цією пропозицією не погодився, то від комісії її доповідав член комісії депутат Соболєв.
Учора за сімейними обставинами я не був присутній на засіданні комісії, яка винесла своє рішення більшістю голосів. Рішення абсолютно правомірне, я ніяк не можу заперечити його. Воно прийняте колегіально, з дотриманням процедури. Але хочу звернутися до вас із тим, щоб ми подумали про наслідки прийняття в другому читанні цього законо-проекту.
Я усвідомлюю, що маю право говорити про закони, Тому що знаходжуся у вищому законодавчому органі - у парламенті /країни, а не в іншому місці, наприклад, на ринковій площі.
Перед тим як змінити Закон про формування місцевих органів влади і самоврядування, важливо глибоко замислитися, куди штовхають пропозиції, що не відповідають цивілізованому уявленню про законотворення і державне будівництво.
Перше. Ми приймаємо постанову Верховної Ради, яка визначає правовий статус нинішніх кандидатів на пост голови обласної Ради. За юридичною силою постанова нижча за будь-який закон України, не може змінювати або скасовувати його.
Від нашого рішення 120 громадянам України буде нанесено моральної шкоди. Вони претендують на посаду голови обласної Ради, а за цієї ситуації повинні будуть шукати собі нове місце. Себто ми посягаємо певним чином на їхні права і свободи.
45
Друге. Наш парламент не може взяти на себе історичну місію встановити принцип нецивілізованих країн, визнавши, що закони, постанови мають зворотну силу. Сьогодні, згідно з прийнятим законом, суспільні відносини почали діяти. Уже є наслідки певних юридичних фактів. Ми хочемо одним розчерком, одним рішенням нашого парламенту це скасувати.
Хіба ми не розуміємо, що закладаємо тим самим правову вакханалію, як це вже було з декретами уряду, коли йому дали право зупиняти дію законів України? Ми маємо крах економіки. Наш парламент в такій ситуації спричинить крах правової свідомості, крах законодавчої основи.
Трете. За короткий період після минулого засідання я мав консультації з провідними вченими - фахівцями з державознавства і місцевого самоврядування. Нам не можна обійти принципи Європейської хартії місцевого самоврядування, які вже надбані людством. А надалі Україні треба і приєднатися до неї, якщо ми прагнемо вступити до європейського співтовариства як цивілізована країна.
По-перше, у статті 4 "Сфера компетенції місцевого самоврядування" цієї хартії записано, що надані органам місцевого самоврядування повноваження мають бути, як правило, повними і винятковими. Вони можуть бути заперечені або обмежені іншим органом влади - центральним чи регіональним - тільки в межах, установлених законом.
46
По-друге, стаття 7, де йдеться про умови здійснення повноважень на місцевому рівні.
Статус місцевих виборних осіб мас забезпечувати вільне здійснення їх повноважень. І це право реалізовувати вільне здійснення цих повноважень буде надано самим народом безпосередніми виборами.
По-третє, адміністративний контроль за діяльністю органів місцевого самоврядування. Будь-який адміністративний контроль над органами місцевого самоврядування може здійснюватися у формах і випадках, передбачених Конституцією або законом, щоб забезпечити дотримання законності та конституційних принципів.
Отже, дозвольте зробити два висновки.
Перший. Обрання голів обласних Рад /та інших органів місцевого самоврядування/ всім населенням не зробить їх "наполеончиками", як заявляє дехто з моїх колег, керуючись скоріше політичними міркуваннями, а навпаки, дасть право всьому населенню вперше виявити розум і волю по відношенню до авторитету і довіри керівника представницького виконавчого органу.
Наше завдання далі - ввести цю обрану посаду в рамки законних повноважень самоврядування. Інакше можна аргументувати, що народу не треба довірити обрання Президента, бо він зловживатиме владою.
Усе має залежати від законів і людей, котрі повинні їх дотримувати. Тоді є надія побудувати правову державу Україну. А ні -то одразу давайте від цього відмовимося, як і від принципів Європейської хартії місцевого самоврядування, які я вам зачитав.
Другий висновок. Ми прийняли законопроект у першому читанні. Давайте не піддаватися емоціям, пристрастям, які вирують у цьому залі. Краще виявити виваженість таку ж, як ми проявили у позиції щодо Криму. Учора ви почули, що наслідки вже починаємо пожинати. Варто запросити фахівців національного права України. І повернемося до
47
цього розгляду, як це передбачено вчорашньою постановою, через десять днів, можливо, з їх висновками. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Слово надається депутату Павловському
-голові Комісії з питань ядерної політики та ядерної безпеки.
ПАВЛОВСЬКИЙ М.А., голова Комісії Верховної Ради України з питань ядерної політики та ядерної безпеки /Центральний виборчий округ, Хмельницька область/. Шановні народні депутати! Шановна президіє! Хочу звернути увагу на те, що питання, яке ми розглядаємо, зрештою, зводиться до того, як вийти з економічного стану, що склався в Україні.
У зв'язку з тим, що Верховна Рада попереднього скликання не взяла на себе відповідальності розробити стратегію економічного розвитку, а уряди не розробляли відповідної структури економічного розвитку України, ми й маємо сьогодні такий стан.
Переконаний у тому, що питання структури економіки є сьогодні стратегічним. І його вирішувати можна /важко, але можна/ в рамках єдиної унітарної держави. А якби ми мали оптимальну структуру виробництва, то можна було б піти навіть на федеральний устрій. Але тоді кожен на місцях повинен був би виявляти ініціативу, щоб більш ефективно працювати. А якщо ми сьогодні збільшимо повноваження регіонів, то нічого особливого досягнути не зможемо, бо структура економіки не дозволяв цього зробити.
Отже, щоб досягти мети, про яку говорили депутати від Донецької області, треба створити оптимальну структуру виробництва.
48
Вважаю, сьогодні є шлях для того, щоб Україна дійсно могла відродитися. Для цього треба, щоб Верховна Рада взяла на себе відповідальність за розробку стратегії економічного розвитку держави, за формування відповідного уряду, який думав би про економіку, про розвиток України. А для цього ми повинні не допустити обрання голів обласних Рад прямим голосуванням.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Шановні народні депутати! Перед тим як оголошувати перерву, прошу, щоб ви порадилися у фракціях, а потім голови фракцій чи їх представники висловлять свої думки.
Від усіх фракцій без винятку виступили. Просить слова депутат Пилипчук. Як ви вважаєте, надамо слою депутату Пилипчуку? Ні? Значить, на цьому припинемо?
Ставлю на голосування...
Надати заключне слово депутату Соболеву від комісії? Будь ласка./Шум у залі/.
СОБОЛЄВ С.В. Я виступаю не як депутат Соболєв, а із заключним словом від комісії. Мені треба зробити підсумок. Подавалися нові пропозиції, тож надайте таку змогу.
Комісія не уповноважувала депутата Стретовича виступати від комісії, я ще раз про це заявляю. Отож дайте змогу мені виступити із заключним словом від комісії. Розумію, що вам це не подобається, але ж вислухайте.
49
ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергію Владиславовичу! Виступайте, будь ласка.
СОБОЛЄВ С.В. Дякую.
Ми зробили підсумок виступів від усік Фракцій, від депутатських груп, голів комісій" які побажали висловитися. У цих виступах фактично не було нових пропозицій стосовно тих, що надійшли ще вчора ввечері.
Саме тому хотів би запропонувати вашій увазі той проект, що лежить перед вами з маленькою поправкою, яку висловили представники кількох депутатських груп і окремі депутати. Щоб не вносити розкол у цей зал, слід зняти питання стосовно районних Рад і залишити попередній варіант, що стосується виборів на сесії обласної Ради лише голів обласних Рад.
Саме з цією пропозицією я й хотів би виступити і запропонувати, оскільки цей проект уже прийнятий у першому читанні, проголосувати за нього і в другому читанні.
Стосовно обговорення, яке відбулося у фракціях, хотів би зробити лише маленьке уточнення. Так, Міжнародна хартія місцевого самоврядування передбачає саме прямі вибори голів місцевого самоврядування. Але, мабуть, у нас в Україні єдина унікальна ситуація, коли ми в місцеве включили Я регіональне самоврядування, тобто рівень не населених пунктів, а рівень територій, регіонів, рівень обласний. Саме тому я хотів би зауважити своєму колезі Стретовичу: так, ми ні в якому разі не повинні відступати ні на крок від запропонованого й нині діючого закону, де місцеве самоврядування передбачає обрання голови виключно всім населенням, а саме - на рівні міста, селища, взагалі населеного пункту. Ось така буде пропозиція.
Дякую за увагу.
50
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі.
СОБОЛЄВ С.В. Оскільки тут лунало дуже багато пропозицій стосовно поіменного голосування, я хотів би, щоб це було поставлено на поіменне голосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. У вас щодо процедури? Будь ласка.
КИЯК Т.Р., завідуючий кафедрою Чернівецького державного університету /Ленінський виборчий округ, Чернівецька область/.. Шановні колеги, я щодо процедури. По-перше фракція "Державність" теж просить, враховуючи важливість і принциповість цього питання, поставити його на поіменне голосування.
По-друге, я прошу шановного пана головуючого не дозволяти в майбутньому підходити до столу президії будь-кому з депутатів і спілкуватися під час обговорення питання. Якщо є оперативні документи, то нехай їх передає хтось із чергових Секретаріату, якого слід посадити в перший ряд.
Далі. Прохання ряду депутатів, у тому числі й членів Соціалістичної фракції /пан Чиж це теж підтримав/ наступного тижня дати нам можливість зустрітися з виборцями, пояснити їм ситуацію. Нагромадилося чимало проблем, слід усе зробити, але нас не сприйняли як поганий хор ненаситних балакунів.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Прошу.
51
БОЙКО Б.Ф., голова Тернопільської обласної Ради народних депутатів /Гусятинський виборчий округ, Тернопільська область/. Процедурне питання. Я пропоную: перш ніж приступити до голосування щодо проекту закону, який учора вже в першому читанні проголосований, проголосувати за скасування статті Конституції, оскільки в Конституції вказано, що голови відповідних Рад обираються на сесіях Рад. Скасуйте це положення Конституції, а тоді приймайте закон. Інакше це незаконно і неконституційно.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Щодо процедури? Перший мікрофон, будь ласка.
КОЧЕРГА В.С., заступник голови Ровеньківського територіального комітету профспілки працівників вугільної промисловості /Ровеньківський виборчий округ, Луганська область/. Уважаемые товарищи, уважаемые депутаты, уважаемый президиум! Считаю, что данный вопрос надо ставить на поименное голосование и опубликовать результаты, чтобы наши избиратели видели, кто хочет сорвать выборы. Потому что до вчерашнего дня данный вопрос не поднимался. Как только Верховный Совет принял однозначное, постановление о том, чтобы выборы проводить, сразу возник второй вопрос - сорвать выборы, Вот почему я предлагаю проголосовать и опубликовать результаты. Председателей следует избирать прямым выборами. Не надо вносить смуту в предвыборную кампанию.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Увімкніть систему "Рада", будь ласка. Поіменне голосування.
52
"3а" - 247. Рішення прийнято.
А тепер ставлю на голосування... /Шум у залі/.
Шановні депутати! Після виступів голів фракцій з пропозиціями ми повинні розглянути і поставити на голосування проект закону, який подано в ;другому читанні.
Він вам усім розданий. Тому я ставлю на голосування. Я зрозумів. Ось того текст. "Закон України про внесення змін і доповнень до 3акону України про формування місцевих органів влади і самоврядування. Верховна Рада України постановляє: внести до Закону України про формування місцевих органів влади і самоврядування такі зміни і доповнення:
1. У статті 3, у частині першій. Виключити слова "районних, обласних". Але слово "районних" зняв депутат Соболєв,
2. У статті 3, у частині першій, після слів "обираються безпосередньо населенням" додати речення; "Голови обласних Рад обираються відповідними Радами з числа депутатів цих Рад".
Голосуємо? Ставлю на голосування.
Прошу Ввімкнути систему "Рада". Прошу проголосувати проект закину в такій редакції в другому читанні.
"За" - 95. Закон не приймається. /Оплески/.
Переходимо до другого питання порядку денного. Про продовження розгляду питання стосовно складу постійних комісій Верховної Ради України.
53
Шановні народні депутати! Учора на вечірньому засіданні ми з вами визначилися по дванадцяти комісіях, які вкомплектовані відповідно до домовленості на Президії Верховної Ради. Ряд комісій - в питань соціальної політики та праці, з питань державного будівництва, діяльності Рад і самоврядування, з питань охорони здоров'я, материнства і дитинства, з питань молоді, спорту і туризму, з питань Чорнобильської катастрофи, з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності депутатів, з питань законодавчого забезпечення свободи слова та засобів масової інформації були щодо персонального складу недокомплектовані. І три комісії - з питань фінансів і банківської діяльності, з питань аграрно-промислового комплексу, земельних ресурсів та соціального розвитку села і з питань оборони і державної безпеки мають персональний склад більший проти тієї квоти, про яку ми домовлялися на засіданні Президії.
Нам необхідно зараз послухати голів цих одинадцяти комісій, їх пропозиції, дізнатись, що зроблено ними за вчорашній і сьогоднішній дні, прийняти рішення про обрання комісій.
Підходить такий порядок? Підходить. Тоді розпочинаємо. Слово надається голові Комісії з питань державного будівництва, діяльності Рад і самоврядування Стешенку Олександру Миколайовичу. Будь ласка.
СТЕШЕНКО О.М. Уважаемый Александр Николаевич, уважаемые народные депутаты! Я скажу, что руководители фракций с пониманием отнеслись к той ситуации, которая сложилась в комиссии, которую я имею честь представлять на этой высокой трибуне. И она увеличилась на три человека. Сегодня в ее составе десять членов. Добавились к нам от группы "Аграрники Украины" - Корнелюк Василий Миронович,
54
избирательный округ 72, Волынская область; Бессмертный Роман Петрович, и.о. 220, Киевская область, группа "Державність" и Чумак Николай Васильевич, и.о. 443, Черниговская область, группа "Аграрники Украины".
Поэтому я просил бы, чтобы мы утвердили количественный состав нашей комиссии. Я расчитываю на то, что тот депутатский корпус, который после доизбрания вольется в наши ряды, еще пополнит и укрепит двумя-тремя членами наш состав - и мы будем полнокровной комиссией. Но поручения есть и сейчас, и работать надо уже сегодня. Я прошу учесть эти обстоятельства.
ГОЛОВУЮЧИЙ, Дякую. Слово надається представникові Комісії з питань соціальної політики та праці Буздугану Юрію Олексійовичу.
БУЗДУГАН Ю.С., голова Комісії Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці /Новоселицький виборчий округ, Чернівецька область/. Шановні колеги! У нашій комісії дев'ять чоловік. Учора я список зачитував. Фракції поставилися з "розумінням" до наших проблем -не подали жодної кандидатури додатково. Але комісія все ж повинна працювати. І тому я прошу затвердити її в складі, який я вчора запропонував.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. У такому складі? Спасибі.
Тепер від Комісії з питань охорони здоров'я, материнства і дитинства слово має Спіженко Юрій Прокопович.
55
СПІЖЕНКО Ю.П., голова Комісії Верховної Ради України з питань охорони здоров'я, материнства і дитинства /Олевський виборчий округ, Житомирська область/. Шановні колеги! Шановний Олександре Миколайовичу! Комісія з питань охорони здоров'я, материнства і дитинства на сьогоднішній день складається з восьми чоловік. Думаю, на перших порах нам того досить, а коли будуть дообрані останні ІТ2 депутатів, ми ще дватри чоловіки попросимо - і буде достатньо, щоб починати роботу.
Ми вже зараз готові шести кілька проектів законів для розгляду у Верховній Раді.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Персональний склад зачитаете?
СПІЖЕНКО Ю.П. Бондаренко Віктор Степанович, поза фракцією; Борзих Олександр Іванович, "Центр"; Григорович Лілія Степанівна, Народний Рух України; Коршинський Іван Юрійович, "Центр"; Костицький Василь Васильович, "Реформи"; Пасько Сергій Олексійович, "Центр"; Спіценко Юрій Прокопович, "Центр"; Дмитренко Олексій Іванович, Міжрегіональна депутатська група,
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі! Від Комісії з питань молоці, спорту і туризму слою надається Яковенку Олександру Миколайовичу. Будь ласка.
56
ЯКОВЕНКО О.М., голова Комісії Верховної Ради України з питань молоді, спорту і туризму /Єнакіївський виборчий округ, Донецька область/. Уважаемые товарищи! Уважаемые коллеги! Наша комиссия за вчерашний вечер і сегодняшние полдня не увеличилась. Но, я вчера разговаривал с представителем Министерства по делам молодежи. Говорили мы с каждым членом комиссии и пришли к выводу, что без этой комиссии, если она завтра же не начнет работать, нам будет очень трудно. Объем работы большой, необходимо принимать массу законов, которых у нас в стране практически нет. Поэтому убедительно прошу вас проголосовать за тот состав, который я вам назвал. Думаю, увеличить количество членов комиссии - это не проблема, тем более что придет новый отряд депутатов, которые пополнят комиссии. Думаю, когда они придут, у них просто не будет другого выхода, как записаться в нашу комиссию.
57
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ви погоджуєтеся працювати в такому складі? Спасибі.
Комісія з питань фінансів і банківської діяльності, Суслов Віктор Іванович. Будь ласка.
СУСЛОВ В.І., голова Комісії Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності / Люботинський виборчий округ, Харківська область/. У нас подготовлен проект постановления Верховного Совета об избрании Комиссии Верховного Совета Украины по вопросам финансов и банковской деятельности в составе 25 народных депутатов Украины, то есть по сравнению с тем, что мы имели вчера, предлагается сократить по согласованию с депутатами на два человека. Депутат Михаленко переходит в Комиссию по вопросам молодежи, спорта и туризма, а депутат Карасик будет работать в Комиссии по вопросам агропромышленного комплекса.
С точки зрения членов комиссии реформирование финансовокредитной системы имеет исключительно важное значение, и я думаю, что Верховный Совет согласится с тем, что эта комиссия может быть утверждена в таком составе. Если есть необходимость сделать более подробное обоснование по тем направлениям работы, которой мы собираемся заниматься, я готов это сделать.
Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Отже, ви наполягаєте на тому, щоб у складі комісії залишити 25 депутатів?
СУСЛОВ В.І. Да, 25 депутатов.
58
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Прошу сідати.
Комісія з питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів та соціального розвитку села, голова Даниленко Анатолій Степанович. Будь ласка.
ДАНИЛЕНКО А.С. Шановний Олександре Миколайовичу, шановні народні депутати! Я вчора доповідав, то у складі нашої комісії - 31 депутат. Зустрічалися ми вчора і сьогодні з представниками фракцій, мали розмови, але склад комісії залишився без змін. А тому я хотів би внести таку пропозиція. Щоб комісії розпочали активно працювати, сьогодні не потрібно робити з подібних фактів трагедії. Варто проголосувати за той кількісний і якісний склад, який є сьогодні у комісіях, а головам комісій продовжувати працювати. До цього питання можна повернутися через певний проміжок часу, і воно потім відшліфується в процесі роботи.
Спасибі за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Анатолію Степановичу, ви що, вважаєте, що комісія може бути у складі ЗІ депутата?
ДАНИЛЕНКО А.С. Але ж у нас дуже великий обсяг роботи. Раніше ж були дві комісії. Я прошу вашої підтримки.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі, сідайте. Комісія з питань Чорнобильської катастрофи, голова Яценко Володимир Михайлович. Будь ласка.
ЯЦЕНКО В.М., голова Комісії Верховної Ради України з питань Чорнобильської катастрофи /Коростенський
59
виборчий округ, Житомирська область /. За ніч і за райок склад нашої комісії не змінився. Ті ж самі сім депутатів. Працював знову-таки з керівниками фракцій, з керівниками комісій, які мають у своєму складі більшу кількість депутатів. Ніхто поки що не виявив бажання працювати у нашій комісії. Але я думаю, що в інтересах справи ми повинні сьогодні затвердити той склад комісії, який є, і все-таки почати працювати. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Комісія з питань ядерної політики та ядерної безпеки, голова Павловський Михайло Антонович. Будь ласка.
ПАВЛОВСЬКИЙ М.А. Наша комісія залишилася в кількісному складі без змін - дев'ять членів. Робота у нас є, і я вважаю, Ер треба починати працювати. Тому прошу затвердити комісію у складі дев'яти депутатів: залишається чотири вакансії.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Комісія з питань оборони і державної безпеки, голова Мухін Володимир Васильович. Будь ласка.
МУХІН В.В., голова Комісії Верховної Ради України з питань оборони і державної безпеки /Київський виборчий округ, Харківська область/. Уважаемые депутаты, я вчера обращался с просьбой утвердить комиссию в составе 26 депутатов. Мы фактически уже приступили к работе и готовы ее продолжать, если вы утвердите состав комиссии.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Комісія законодавчого забезпечення
60
свободи слова та засобів масової інформації, голова Понеділко Віктор Іванович. Будь ласка.
ПОНЕДІЛКО В.І., голова Комісії Верховної Ради України законодавчого забезпечення свободи слова та засобів масової інформації /Орджонікідзевський виборчий округ, Запорізька область/. Комісія законодавчого забезпечення свободи слова та засобів масової інформації залишилася в тому ж складі - дев'ять депутатів. Вважаємо, що ця кількість дозволить нам нормально працювати. Але вакансії, про які я вчора говорив, залишаються. Я прошу фракції все-таки делегувати до нашої комісії своїх представників. Це створить політичний баланс і дасть нам змогу налагодити роботу. Прошу Верховну Раду затвердити цей склад комісії. Повідомляє, що ми теж уже почали працювати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Комісія з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності депутатів, голова Шейко Петро Володимирович. Будь ласка.
ШЕЙКО П.В. Шановні колеги депутати! Я хотів би наголосити на тому, що робота нашої комісії протягом чотирьох років буде безпосередньо пов'язана з вашою особистою діяльністю. Я вчора вів переговори з керівниками груп і фракцій. А сьогодні просив би керівництво Верховної Ради і вас, шановні колеги, піти назустріч нашій пропозиції. Вважаю, в нашій комісії повинно бути абсолютно рівне представництво всіх груп і фракцій, тому що робота її буде пов'язана, ще раз підкреслюю, з нашою з вами діяльністю - і тут, у цьому залі, і в цьому будинку Верховної Ради, і в окрузі.
61
Не буду говорити, що й за межами цих повноважень вона продовжуватиметься. Я глибоко шаную імперативність вашого мандата, але все ж таки просив би надалі зважити на важливість нашої роботи і представити інтереси всіх груп і фракцій у нашій комісії. Я не хотів би, щоб ми створили в нашій комісії якусь партійну комісію - чи з лівого боку, чи з правого. Хотів би, щоб це була виважена, абсолютно нормальна правова робота.
І ще одне. Думав /це моя особиста думка/, що все-таки вам не варто було б сьогодні затверджувати персональний склад комісій. Адже /і я це ще раз підкреслюю/ в нас у цьому залі немає третини депутатів. І якщо ми підведемо риску під складом якоїсь комісії, то порушимо право народних депутатів, які будуть обрані 24 липня.
Тому ще раз прошу керівників фракцій зорієнтуватися й дати нам у понеділок пропозиції щодо кількісного й персонального складу нашої комісії.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Хочу запитати: що, у вас у комісії так і залишилося п'ять депутатів?
ШЕЙКО П.В. Так, п'ять депутатів.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ви наполягаєте на тому, щоб Ідо комісію не обирати?
ШЕЙКО П.В. Так, прошу зараз її не затверджувати. Треба спершу її укомплектувати.
62
ГОЛОВУЮЧИЙ. Зрозуміло. Шановні депутати! Хотів би вас поінформувати. Аналіз розкладу 335 депутатів щодо персонального складу по комісіях свідчить про те, що не повністю охоплені всі депутати. Наприклад, депутати Бабич, Боделан., Бортник /хворий/, Динейкін, Костицький, Кучма, Лановий, Масол, Нідзіев, Ольховський, Пилипчук, Плющ, Процев'ят, Устич, Щербань не входять до складу жодної з постійних комісій. Це перше.
Друге. Окремі депутати входять до двох, а то й трьох комісій. Я теж хочу оголосити список цих депутатів: Безсмертний /наука і молодь/; Бєльський /АПК і екологія/; Биченко /правова політика і АПК/; Бобриньов /Ради і права людини/; Гаманюк /бюджет і транспорт/; Горбатюк /корупція і Чорнобиль/; Дідик /екологія і фінанси/; Іванов /оборона і свобода слова/; Капустян /наука і ядерна безпека/; Карасик Ю.М, /фінанси і АПК/; Корнелюк /охорона здоров'я і корупція/; Коропенко /базові галузі і Чорнобиль/; Михайленко /молодь і фінанси/; Писаренко /екологія і молодь/; Піменова /соціальна політика і права людини/; Пронюк /соціальна політика і права людини/; Садько /екологія і законність/; Степанюк /екологія й оборона/; Тодоров /наука, екологія і ядерна політика/; Угаров /Ради і фінанси/; Цибенко /наука і ядерна політика/; Чулаков /АПК і екологія/.
Крім того, шановні народні депутати, якщо подивитися склади комісій і фракцій, то фракція "Центр" налічує у своему складі ЗІ депутата, вони входять до 16 комісій. Наприклад, до Комісії з питань економічної політики входять відразу 6 депутатів /мабуть, в потреба переглянути/.
63
Фракція Народного руху України має 28 депутатів, вони входять до 14 комісій /майже половина/.
Група "Єдність" налічує у своєму складі 27 депутатів, які входять до 15 комісій.
"Комуністи України" - 94 депутати, входять до 21 комісії.
"Аграрники України" - 33 депутати, входять до 16 комісій.
Група "Реформи" - 25 депутатів, входять до 9 комісій.
Як бачите, обмежена кількість комісій, хоча одна від другої відрізняється на 2-3 депутати за кількісним складом. А всього 9 комісій.
Соціалістична фракція - 25 депутатів, входять до 14 комісій.
Група "Державність", у ній 25 депутатів і вони входять до 11 комісій.
Міжрегіональна депутатська група - 25 депутатів, входять до 11 комісій.
І незалежні. Тут налічується 17 депутатів, входять до 12 комісій.
Для чого я зробив цей коротенький аналіз? Думаю, кожному з вас це зрозуміло. Треба, мабуть, подивитися, адже по 6-8 представників таких груп, як "Державність", "Реформи", Народний рух, АПК, "Комуністи України" входять до однієї комісії. Якщо ця комісія профілююча, тоді, безперечно, це чимось обумовлюється. А якою ні?.. Просив би з урахуванням пропозицій голів комісій це врахувати, щоб комісії мали можливість розпочати роботу. Протягом цього тижня, який у нас буде відведено для роботи в комісіях і у виборчих округах, потрібно комісії доукомплектувати. Ми вважаємо, що 112 нових депутатів, які прийдуть згодом, також доповнять комісії, що сьогодні не повністю укомплектовані.
64
Якщо ви з пропозицією голів комісій та з моїми аргументами погодитесь, то вважаю, що 22 комісії з 23, які укомплектовані /і голови комісій це запропонували/, можна затвердити і за це проголосувати. А одну - Комісію з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності депутатів / як запропонував голова цієї комісії/ - поки що залишимо, укомплектуємо її, а потім, мабуть, 13 червня, коли зійдемося на наступне засідання, затвердимо. Немає інших міркувань? Ставимо на голосування.
Слово надається депутату від Комісії з питань екологічної політики.
Будь ласка.
КОЧЕРГА В.П., заступник генерального директора комбінату "Криворіжсталь" /Довгинцівський виборчий округ, дніпропетровська область/. Шановні депутати! Мабуть, тут серед вас немає жодного, у кого б у виборчій програм і не було слова "екологія". Депутати Верховної Ради попереднього скликання прийшли сюди також на хвилі екології.
Але що ми сьогодні бачимо? А те, що у Комісію з питань екології записалися спершу 11 депутатів. Сьогодні ж на цю годину у ній залишилися ... 5 чоловік. Тому я прошу всіх депутатів, зважаючи на ваші обіцянки виборцям, усе-таки прийняти рішення й укомплектувати цю комісію. Я звертаюся до всіх фракцій і всіх партій. Адже комісія у такому складі працювати не зможе. Пропоную сьогодні не затверджувати склад Комісії з питань екології, оскільки в ній так мало людей.
Дякую за увагу.
65
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі.
Від першого мікрофона, будь ласка.
СИМОНЕНКО Н.М., народний депутат України / Красноармійський виборчий округ, Донецька область/. Олександре Миколайовичу, я хотів виступити з мотивів голосування. Що мається на увазі? Думаю, можна погодитися з проханням багатьох голів комісій - затвердити їх склад, щоб вони працювали чи напрацьовували матеріали. А коли ще оберуть народних депутатів, то вони увійдуть до складу тих чи інших комісій.
Але є принципові речі. Що я хотів з мотивів голосування запропонувати? Сьогодні склад двох комісій не затверджувати принципово. Маються на увазі комісії з питань культури і у закордонних справах. Бо з досвіду роботи парламенту Попереднього скликання ми знаємо, що Верховна Рада була заложницею малих груп, які диктували ту чи іншу політику. Зараз відбувається те ж саме. Група народних депутатів, що увійшла но комісії, як за регіональним складом, так і за принципами, якими вона користувалася, зараз буде знову втягувати в політичні дискусії не тільки на засіданнях комісії, але й тут, у сесійному залі.
Тому я просив би все ж таки дотримуватися принципу пропорційності у цих двох комісіях - Комісії з питань культури і Комісії у закордонних справах.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Другий мікрофон.
66
ГОРОХІВСЬКИИ Л.Т., народний депутат України /Бережанський виборчий округ, Тернопільська область/. Я заперечую і протесту проти нав'язаної нам пропорційності, бо вважаю, що це є ущемлення рівних прав депутатів. Відповідно до Конституції /стаття 95/ і Закону про статус народного депутата України /стаття 10/ кожний депутат має, право обирати собі ту комісію, яку він вважає за потрібне. Крім цього, я вважаю, що у Положенні про Депутатські групи /фракції/ говориться саме про керівні органи, обранням яких було порушено цей принцип якраз більшістю. Тому я вважаю, що такий підхід до питання, коли нам нав'язують склад комісії, є диктатом і дискримінацією рівних прав депутатів.
Хотів сказати, що коли було зібрання претендентів на членство в Комісії з питань оборони і державної безпеки, я написав заяву. Тепер мене просто, як кажуть, "відфутболюють" з тієї комісії. Вважаю, що це є порушенням прав. І не може бути ніякої мови про якусь пропорційність, тому що до нас ще прийде 112 депутатів.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Третій мікрофон.
ПОРОВСЬКИЙ М.І., народний депутат України /Рівненський виборчий округ, Рівненська область/. Шановний пане Ткаченко! Хочу сказати з приводу процедури роботи Верховної Ради. Просив би вас виконати обов'язки головуючого й оголосити результати попереднього голосування щодо Постанови Верховної Ради про прийняття в першому
67
читанні проекту Закону про внесення змін і доповнень до 3акону України про формування місцевих органів влади і самоврядування. Оскільки згідно з Регламентом у силі залишається основа /а ми вчора голосували за основу/, то я просив би вас пояснити депутатам результати голосування. Я, наприклад, щиро радий, що голосуванням комуністів під проводом депутата Симоненка зруйновано ненависну радянську владу в Україні й голови Рад будуть обиратися прямим голосуванням. Прошу оголосити, що радянську владу ліквідовано. Це порадує наших виборців.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, з трибуни.
ЗАЄЦЬ І.С., народний депутат України /Святошинський виборчий округ, м. Київ/.
Шановний головуючий, шановні депутати! Думаю, тут, у залі, ведеться робота вже другий день на дестабілізацію, буду прямотак казати, роботи Верховної Ради. Є комісії, які погодили свої списки. Це, зокрема, і Комісія у закордонних справах, і Комісія з питань культури, і ряд інших.. Немає жодної причини, щоб сьогодні затримувати формування комісій. Адже треба брати заступників, треба обрати голів комітетів, треба комісії розділити по комітетах, а нам сьогодні Симоненко знову пропонує відкласти ці справи, бо, бачите, Симоненко ще чогось не продумав. На засіданні Комісії у закордонних справах був заступник Голови Верховної Ради, ми зняли всі розбіжності, і сьогодні виставляти цю комісію як перешкоду для затвердження складу комісій немає ніякої причини.
68
Друге. Треба зважати й на те, що ми - професійний парламент. А якщо наш парламент є професійним, то хай пан Симоненко повідомить сьогодні, скільки з фракції комуністів уже перейшло на роботу до Верховної Ради. Ми не хотіли 6, щоб це буди фіктивні комісії, щоб записалися 28 депутатів, а працювали на постійній основі п'ять чи шість, а решта буде роз'їжджати і керуватися вказівками з Москви. Тому не треба зважати на цей аргумент Симоненка і сьогодні проголосувати за склад комісій.
І останнє - щодо пропорційності. Адже відомо, що принцип пропорційності не дотримувався ні при обранні заступників Голови, ні при обранні голів комісій, ні при формуванні комісій. Якби пан Симоненко не полінувався взяти олівця і порахувати, то він би переконався, що і фракція комуністів так само порушила принцип пропорційності при формуванні складу комісій. Чому це зроблено? Та тому, що не можна обійти принцип професійності. Сьогодні виходив кожний голова і казав: у нас стільки-то людей, прошу затвердити комісію в такому складі. Це говорить про те, що ми пішли раціональним шляхом - враховувати не пропорційність, а професійність.
Тому, шановний головуючий, я прошу припинити всі ці розмови і згідно з учорашньою домовленістю проголосувати за склад усіх комісій, крім комісії, про яку просив пан Шейко.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні депутати! Ми з вами обрали голів комісій, виявили як своїм колегам високе довір'я, вислухали з цієї трибуни їх пропозиції, давайте, мабуть, прислухаємося, До їх голосу. Ми довірили їм опрацювання законів, які впливатимуть на
69
долю нашої держави, тому давайте погодимося з їх пропозиціями.
У нас виникли питання по двох із 2З комісій. Є пропозиція обрати 21 комісію в тому складі, який пропонували голови комісій, а питання про обрання двох комісій - а питань Регламенту, депутатської етики і з питань екологічної політики відкласти на наступні засідання Верховної Ради. Виходячи з цього, я ставлю на голосування пропозицію, щоб обрати 21 комісію в тому складі, який запропонували голови комісій. Прошу голосувати. Голосуємо за списком.
"За" - 206. Рішення прийнято. Спасибі.
Таким чином, у нас залишилися необраними комісії з питань екологічної політики і з питань Регламенту, депутатської етики.
Будь ласка. З процедури?
АЗАРОВ М.Я. Александр Николаевич, я хотел бы вот что сказать. Во-первых, от имени межрегиональной депутатской группы я обращаюсь к глубокоуважаемому Евгению Васильевичу Шармазову. Передавалось предложение по кандидатуре Щербаня. И оно не прозвучало, а напротив - прозвучало то, что он никуда не записался. Я же просил еще до утвердження комиссии внести эту кандидатуру.
Второе. Хотя уже поезд и ушел, но я поддерживаю предложение Петра Николаевича Симоненко, что зря мы утвердили Комиссию по зарубежным делам в таком составе.
Теперь третье. Я поддерживаю предложение Петра Владимировича Шейко не утверждать полный состав многих комиссий, где 5, 6, 7, 8, 9 человек. Что это за комиссии? Можно утвердить председателей, заместителей, даже утвердить эти комиссии, но не подводить черту, чтобы дать возможность их сформировать.
70
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні депутати! Я думаю, що ми затвердили обрання комісій і комісії приступають до роботи. У вас щодо процедури? Будь ласка.
РАТУШНИЙ М.Я., радник Української інформаційної служби /Збаразький виборчий округ, Тернопільська область/. Я, власне, радий, що нарешті мені дали можливість сьогодні щось сказати.
Перше. Я хотів би прояснити таке процедурне питання. Наскільки мені відомо, один депутат від Конгресу українських націоналістів, який зараз хворий і з температурою 40 градусів лежить у себе вдома - Тарас Процев'ят - викинутий із тієї комісії, куди він записався. Отож я не знаю, як стоїть питання з іншими людьми, з іншими депутатами. Чи їх отак "пропорційно" не повикидали з комісій, а вони про це і не здогадуються.
Тепер другий момент. Я хочу, хоч ми уже і проголосували по процедурі, виявити своє захоплення виступом депутата Симоненка. Адже він підтвердив зараз, що дроблення правого блоку по фракціях дійшло до свого логічного завершення: тепер будуть, коли вирішить "більшість", депутатів фракцій "пропорційно" заганяти по комісіях з волі тієї ж "більшості". Я радий, звичайно, що лідер комуністів розкрив нам і ще й підкреслив, задля чого були вигадані фракції.
І третє. Хоча й проголосовано, але мені Здається, що ми не розглянули ще одного. Більше двадцяти депутатів говорили про необхідність створення комісії, яка мала б слідкувати за додержанням і впровадженням законів органами виконавчої влади та органами самоврядування.
71
У зв'язку з тим, що в багатьох комісіях усього по 5-8 депутатів /для прикладу можна взяти комісію з питань молоді, спорту і туризму/, все-таки варто повернутися до того, щоб Верховна Рада створила окрему комісію, яка б стежила за додержанням законів органами виконавчої влади й органами місцевого самоврядування. Вважаю, така комісія була б набагато важливіша, ніж ті комісії, які ми затвердили. І це саме після того, як ми прийняли зараз постанову про відміну постанови про вибори до місцевих органів влади.
Дякую за увагу.
А якщо мені не дали з цього питання виступити в дискусії, то я добився виступу хоч стосовно процедури.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні депутати! Порядок денний у нас вичерпаний. З процедури? Зараз.
Якщо є питання з процедури, то давайте надамо слово. Я попрошу, послухайте мене, почекайте, бо ви весь час метаєтесь по залу. /Шум у залі/. Вибачте, але якийсь же порядок повинен бути! У цьому залі зараз ми залишимося в такому депутатському складі, як є. Прошу залишитися всіх членів постійних комісій та їх голів, Генерального прокурора України,
Присутнім запрошеним дякуємо.
Було оголошено, що наступне засідання відбудеться 14 червня 1994 року.
72