ЗАСІДАННЯ П'ЯТДЕСЯТ ПЕРШЕ
Сесійний зал Верховної Ради України. 27 липня 1994 року. 16 година.
Веде засідання перший заступник Голови Верховної Ради України ТКАЧЕНКО О.М.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу народних депутатів пілотуватися до реєстрації. Сідайте, будь ласка.
Увімкніть, будь ласка, систему, прошу реєструватися.
У залі зареєструвалися 264 народні депутати, вечірнє засідання оголошується відкритим, продовжуємо розгляд питань порядку денного.
Про обрання членів кваліфікаційних Комісій суддів. Доповідач
- Шишкін Віктор Іванович, голова підкомісії Комісії з питань правової політики і судово-правової реформи. Вікторе Івановичу, будь ласка.
3
ШИШКІН В.І., член Комісії Верховної Ради України з питань правової політики і судово-правової реформи /Київський виборчий округ, Одеська область/. Уважаемые коллеги! Согласно действующему законодательству профессиональная состоятельность судей должна определяться квалификационными комиссиями. В связи с этим мы должны избрать несколько членов квалификационных комиссий. В соответствии со статьями 3 и 4 Закона Украины о квалификационных комиссиях, квалификационной аттестации и дисциплинарной ответственности судей Украины нам предстоит решить вопрос о тех представителях в этих комиссиях, которые избираются Верховным Советом.
Довожу до вашего сведения содержание упомянутых статьи 3 и статьи 4. Высшая квалификационная комиссия судей Украины создается в составе председателя, его заместителей и 11 членов. Среди них должны быть 6 судей общих судов, 3 судьи арбитражных судов, один судья военного суда, одно лицо с высшим юридическим образованием, которое избирается Верховным Советом, одно лицо с высшим юридическим образованием, которое назначается Президентом, и одно лицо с ученой степенью от преподавательского состава высших юридических учебных заведений .
Сегодня мы должны избрать в состав квалификационной комиссии судей военных судов Украины и высшей квалификационной комиссии судей по одному человеку и, кроме того, одного человека /от высших юридических учебных заведений/ - в высшую квалификационную комиссию, поскольку согласно части шестой статьи 4 представитель высших учебных заведений в этой комиссии избирается Верховным Советом.
4
Наша комиссии подготовила проект постановления, из содержания которого видно, что от педагогического состава высших юридических учебных заведений для избрания в Высшую квалификационную комиссий рекомендуется Прокудин Виктор Петрович. он заместитель декана юридического факультета Киевского университета, доцент, кандидат юридических наук.
В состав Высшей квалификационной комиссии рекомендовано избрать также Шапоренко Ивана Сидоровича - главного консультанта секретариата Комиссии Верховного Совета по вопросам правовой политики и судебно-правовой реформы, то есть нашей комиссии.
А в квалификационную комиссию судей военных судов рекомендуется избрать Шинкаря Александра Ивановича - заведующего сектором кодификации и учета законодательства юридического отдела Секретариата Верховного Совета.
Что касается Шапоренко Ивана Сидоровича, то он ранее работал судьей, членом Луганского областного суда, а в последующем - старшим консультантом министерства юстиции и в Секретариате Верховного Совета.
Справки с биографическими данными всех трех кандидатов у вас имеются. Если есть вопросы, пожалуйста.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Запитання до Віктора Івановича є? Другий мікрофон, будь ласка.
КОЧЕРГА В.Г., член Комісії Верховної Ради України з питань законності і правопорядку /Добропільський виборчий округ, Донецька область/. Виктор Иванович! Я считаю, что эти вопросы
5
относятся прежде всего к компетенции нагой комиссии. Но не будем, как говорят, делить власть, хотя было бы правильным, чтобы вы передали этот вопрос нам: для изучения.
Я предлагаю его сегодня не рассматривать, а сначала согласовать с нашей комиссией.
ШИШКІН В.І. То, что можно согласовывать с комиссиями, это, конечно, правильно, по вы не правы, утверждал, что это компетенция вашей комиссии. "Судебно-правовая реформа" - это слова из названия нашей комиссии, вопрос и квалификационным комиссиях судебного корпуса - извините, это наш вопрос.
КОЧЕРГА В.Г. Александр Николаевич! Я настаиваю на том, чтобы этот вопрос был изучен в нашей комиссии.
ГОЛОВУЮЧИЙ. В какой?
ШИШКІН В.І. В Комиссии по вопросам законности и правопорядка.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Другий мікрофон.
БІЛОУС В.О., член Комісії Верховної Ради України з питань оборони і державної безпеки /Київський виборчий округ, Полтавська область/. На мою думку, потрібно, щоб до складу цих комісій входили передусім представники Верховної Ради, а не її апарату, л пропоную, щоб до складу цих комісій входили виключно народні депутати України, які мають повноваження, оскільки вони вибрані виборцями, і пропоную кандидатуру депутата Кармазіна Юрія Анатолійовича. Я прошу поставити це питання на голосування.
Дякую.
6
ГОЛОВУЮЧИЙ. Третій мікрофон, будь ласка.
КРУЦИК Р.М., член Комісії Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією / Рогатинський виборчий округ, Івано-Франківська область /. Я підтримую цю пропозицію, говорив про неї ще до обіду. Очевидно, цю постанову Президія Верховної Ради готувала, виходячи із старого закону про кваліфікаційні комісії. Новий закон дозволяє, щоб у складі кваліфікаційних комісій були депутати. Що стосується першої кандидатури, то заперечень немає. А замість двох кандидатур, які пропонуються від апарату Верховної Ради, ми можемо ввести депутатів Верховної Ради,
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, називайте конкретно.
КРУЦИК Р.М. Пропонуються дві кандидатури. Наприклад, депутата Кармазіна /до складу кваліфікаційної комісії військових судів/, депутата Костицького або інших, у нас ще є фахівці. Прошу проголосувати цю пропозицію і все-таки ввести до кваліфікаційних комісій депутатів.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Якщо вже вносити пропозицію, то давайте конкретно вирішимо кого саме. Так не можна. Або давайте відкладемо розгляд цього питання.
ШИШКІН В.І. У меня есть предложение. Если от депутатов поступили определенные предложения... Я еще раз настаиваю на том, что это сфера деятельности нашей комиссии... Мы изучим
7
этот вопрос, если он так стоит, если предложение пройдет по поводу тех кандидатур, которые вы предложите здесь.
Действительно, наше законодательство не содержит каких-либо ограничений /я имею в виду по депутатскому корпусу/, единственное требование - высшее юридическое образование и определенный стаж юридической практики - и все. Поэтому вполне могут быть эти вопросы рассмотрены. Если действительно такое предложение будет поставлено на голосование и оно пройдет, тогда наша комиссия рассмотрит и эти предложения. Будем считать, что это первый вариант, или, как говорят, первое чтение.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Перший мікрофон, будь ласка.
СКІПАЛЬСЬКИЙ О.О., член Комісії Верховної Ради України з питань оборони і державної безпеки /Володимир-Волинський виборчий округ, Волинська область/. Шановний пане головуючий! Шановний Вікторе Івановичу! Я повністю поділяю точку зору колеги стосовно того, щоб до складу комісій включити депутатаюриста, бо навіть за цей короткий час мого депутатства довелось зустрітися з тим, ар не завжди наші судді доводять справу до кінця. І тому щодо цього робота передбачається важлива. І я пропоную колегам підтримати думку відносно включення до складу цієї комісії депутата-юриста.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Третій мікрофон, будь ласка.
8
КОВТУНЕЦЬ В.В., член Комісії Верховної Ради України з питань науки та народної освіти /Вересневий виборчий округ, Рівненська область/. Я підтримую пропозицію колег депутатів, що в складі цих комісій мають бути народні депутати, і вношу пропозицію включити до складу комісії Олега Матковського від рівненської депутації /він досвідчений адвокат з достатньою практикою, народний депутат України/ і добродія Кармазіна.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Віктор Іванович має рацію. Нехай ті пропозиції, які внесено зараз персонально по депутатах-юристах, опрацюють у комісії, а завтра ми до цього питання повернемося на ранковому засіданні, щоб зараз з голосу не приймати рішення. Внесено пропозицію, нехай над нею попрацюють у комісіях. Не заперечуєте?
Ставлю на голосування пропозицію внесені кандидатури спочатку розглянути на засіданні комісії і завтра до цього питання повернутися" Прошу голосувати. Прошу увімкнути систему .
"За" - 202. Рішення прийнято.
Шановні народні депутати! Депутат Карпачова Ніна Іванівна хоче внести пропозицію з приводу поправки до постанови з питання про шлюб та сім'ю, проголосовано: нами вчора.
Будь ласка, Ніно Іванівно.
КАРПАЧОВА Н.І., заступник голови Комісії Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин /Алуштинський виборчий
9
округ, Республіка Крим/. Шановні колеги! Учора ми проголосували Постанову Верховної Ради про проект Закону України про внесення змін і доповнень до Кодексу про шлюб та сім'ю України. Як ви пам'ятаєте, на вечірньому засіданні ми домовилися, що сьогодні збереться ще раз Комісія з питань прав людини і сформулює остаточну, редакцію, тобто зробить редакційні поправки до пункту 4.
На ваш розсуд вноситься остаточна редакція: "Призупинити з 26 липня 1994 року усиновлення дітей, які перебувають у громадянстві України, іноземними громадянами /частину четверту статті 199 Кодексу про шлюб та сім'ю України/ до прийняття закону про внесення змін і доповнень до глави 14 і статті 199 Кодексу про шлюб та сім'ю України". Це остаточна редакція.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ніно Іванівно, з 26-го чи з 27 числа? Сьогодні 27 число.
КАРПАЧОВА Н.І. Дату ми вже проголосували вчора. Ідеться лише про редакційні поправки.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Немає заперечень? Учора ми цю постанову прийняли, але щодо пункту 4 ми тоді попросили зробити уточнення. Ніна Іванівна це уточнення вносить. Будь ласка.
КАРПАЧОВА Н.І. Це уточнення вноситься Комісією з питань охорони здоров'я, материнства і дитинства, але вони наполягали навіть на першій редакції. І сьогодні ми знову збиралися на засідання нашої комісії й обговорювали цю редакцію.
10
ГОЛОВУЮЧИЙ. Буф ласка, перший мікрофон.
САМОЙЛИК К.С., член Комісії Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин /Чаплинський виборчий округ, Херсонська область/. Перше запитання
- Ніні Іванівні. У чому суттєва відмінність між першим і другим тлумаченням, яке ви пропонуєте?
Друге запитання до вас, Олександре Миколайовичу, і до вас, Олегу Олексійовичу. Нагадаю вам, що минулого разу я говорила про те, що комісія двічі збиралася і одностайно прийняла рішення, що проект Закону про внесення змін до Кодексу про шлюб і сім'ю не підготовлений як слід для внесення на розгляд Верховної Ради. І ми відхилили його. Але з незрозумілих причин це питання чомусь були все-таки внесено. І вноситься щодня. То я хочу знати: яка ж усе-таки технологія внесення питання? Комісія голосує проти, але з чиєїсь ініціативи питання вноситься знову і знову.
На минулому засіданні ми з вами говорили про запропоновану вчора зміну щодо призупинення усиновлення дітей, які перебувають у громадянстві України, іноземними громадянами на період до внесення Верховного Радою України змін і доповнень до глави 14, зокрема статті 199, Кодексу про шлюб та сім'ю. Глава 14 передбачає повністю механізм усиновлення. Ви згадайте, будь ласка, як міністр юстиції показував нам талмуд і говорив, як це гарно робиться в Сполучених Штатах Америки, То ми хочемо, щоб це точнісінько так робилося і в нашій кратні. Бо в дітей, про яких ми зараз ведемо мову, немає
11
батьків - це сироти, це хворі діти. І крім держави піклуватися про них нікому.
Я не розумію, чому ми сьогодні вп'яте повертаємося до цього питання. У нас що, інших питань немає? У чому тут суттєва відмінність?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я також не розумію, чому ми обговорюємо. Ми говоримо про внесення невеликої редакційної поправки. Ми не обговорюємо постанову, ми її вже прийняли. А сьогодні вноситься невеличка редакційна поправка.
САМОЙЛИК К.С. А хто ж її вносить, скажіть? Тут сидять члени комісії. Хто її вносить?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну не потрібно, усі голосували... Ніно Іванівно, дайте, будь ласка, відповідь.
КАРПАЧОВА Н.І. Шановна Катерино Семенівно, я так і не зрозуміла, яка у вас пропозиція чи яке у вас запитання до нас? А може, у вас якась інша інформація?
САМОЙЛИК К.С. У мене інформації немає...
КАРПАЧОВА Н.І. На жаль, сьогодні вранці вас не було на засіданні нашої Комісії з питань прав людини, коли ми знову обговорювали це питання. З 12 годині на прохання депутата Вітовича знову збиралася наша комісія, приїхав заступник
12
голови комісії Кішко, і остаточно було сформульовано редакційну поправку до пункту 4 постанови, яку вже було прийнято.
І останнє. Ви, як і інші депутати, наполягали, що ми маємо турбуватися про догляд дітей. Дійсно ми турбуємося, але вже три дні не можемо прийняти цю постанову. І досі діє старий механізм усиновлення дітей України. Їх щодня вивозять за межі України.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Не треба пояснювати. Ми вчора про це говорили.
КАРПАЧОВА Н.І. Шановні колеги, я благаю вас, давайте приймемо цю поправку.
САМОЙЛИК К.С. Олександре Миколайовичу, дозвольте внести пропозицію.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Вимкніть перший мікрофоні Другий мікрофон.
ШВИДКИЙ П.Є., секретар Комісії Верховної Ради України з питань ядерної політики та ядерної безпеки /Жовківський виборчий округ, Львівська область/. Я не розумію, як можна ставити з постанові вчорашнє число - 26 липня, - а поправку вносити сьогодні?
ГОЛОВУЮЧИЙ Ні, так не годиться.
13
ШВИДКИЙ П.Є. Я вважаю, що цього не можна робити. Якщо постанова прийнята, то вже або її не змінювати, а якщо вносимо поправку, то тоді постанова повинна вступати в дію із завтрашнього дня. І давайте не будемо створювати тут якихось проблем.
КАРПАЧОВА Н.І. Шановний колего! Учора, як ви пам'ятаєте, Голова Верховної Ради Мороз доручив мені як доповідачу із цього питання зробити остаточну редакцію, яка б враховувала всі висловлені пропозиції. На жаль, учора не була проголосована постанова в цілому і пункт 4 у першій редакції. Це була вже наша помилка. І коли депутат Бітовій запропонував іншу редакцію пункту 4, то була проголосована тільки редакція депутата Вітовича. Але вже сьогодні вранці двічі збиралася наша комісія і вирішила внести не суттєві, а редакційні поправки. Звертаю, шановний колего, на це вашу увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, ще раз увімкніть другій мікрофон.
ШВИДКИЙ П. Є. Якщо вноситься редакційна поправка в уже прийнятий текст, то тоді треба змінити і число. Запиліть, що ця постанова набуває чинності із завтрашнього дня, і все буде нормально. КАРПАЧОВА Н.І. Вас хвилює дата?
ШВИДКИЙ П.Є. Логіка хвилює.
14
КАРПАЧОВА Н.І. Логіка залишається та, яка й була.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ніно Іванівно, не треба, а то ми переводимо розмову в якусь непотрібну суперечку.
Третій мікрофон - і на цьому завершуємо.
КОВТУНЕЦЬ В.В. У мене зауваження із цього ж приводу. Шановні колеги! Якщо ми вчора постанову в цілому не прийняли, а голосуємо за неї сьогодні /безумовно, її треба підтримати/, то ця постанова не може діяти з 26 липня. Вводити в дію документ треба після прийняття.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну ми ж уже домовилися. Ставлю на голосування цю поправку, а також те, щоб ввести документ у дію з 27 числа. Прошу ввімкнути систему, голосуємо.
"За" - 129. Рішення не прийнято. /Шум у залі/.
Шановні народні депутати! Рішення не прийнято. Якщо ми не внесли змін, то діє стара редакція. Усе. Не треба сперечатися.
Шановні народні депутати. На прохання Президента, Кабінету Міністрів і за погодженням із Головою Верховної Ради та Президією, за погодженням із комісіями до сьогоднішнього порядку денного пропонується внести питання про міністра внутрішніх справ. На посаду міністра внутрішніх справ пропонується, кандидатура Радченка Володимира Івановича. Є пропозиція включити це питання до порядку денного. Немає заперечень? Ставлю на голосування пропозицію включити до порядку денного це питання. Прошу голосувати.
"За" - 231. Рішення прийнято.
Слово з цього питання надається голові комісії депутату Омельченку.
15
ОМЕЛЬЧЕНКО Г.О., голова Комісії Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією /Кременчуцький - Крюківський виборчий округ, Полтавська область/, шановні співвітчизники! шановні колеги депутати!
На спільному засіданні Комісії з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією і Комісії з питань законності і правопорядку розглянуто подання президента України Леоніда Даниловича Кучми про затвердження кандидатури Радченка Володимира Івановича для призначення його на посаду міністра внутрішніх справ України.
Наїла комісія і Комісія з питань законності і правопорядку...
ГОЛОВУЮЧИЙ. У залі шум, шановні депутати, давайте послухаємо.
ОМЕЛЬЧЕНКО Г.О. ...розглянули це подання президента, всебічно обговорили запропоновані програмні тези виконуючого обов'язки міністра внутрішніх справ Володимира Івановича Радченка і прийняли рішення рекомендувати Верховній Раді України затвердити міністром внутрішніх справ Радченка Володимира Івановича.
Доповідаю вам, шановні колеги, що Комісія з питань правової політики і судово-правової реформи та Комісія з питань оборони і державної безпеки також розглядали подання Президента України Леоніда Даниловича Кучми про затвердження
16
міністром внутрішніх справ Радченка Володимира Івановича і також одноголосно прийняли рішення просити Верховну Раду України затвердити його на посаді міністра внутрішніх справ. його кандидатура обговорювалася і на засіданнях різних депутатських фракцій і депутатських груп, де також знайшла підтримку .
На закінчення хочу сказати, що я особисто знаю Володимира Івановича Радченка по спільній роботі в органах Служби безпеки України. Він був начальником управління по боротьбі з корупцією Служби безпеки України, я - начальником аналогічного відділу військової контррозвідки Служби безпеки України.
Характеризуючи цю людину, я можу сказати, що їй притаманні такі якості, як офіцерська чесність і порядність, принциповість і мужня позиція, що для неї закон і справедливість -понад усе. висновок такий я зробив, коли нам разом доводилося займатися кримінальними справами.
Скажу ще одно. Україна давно чекав міністра внутрішніх справ з такими якостями, як Радченко Володимир Іванович. І призначивши його на посаду міністра внутрішніх справ, об'єднавши зусилля Верховної Ради як законодавчої влади і його як одного з керівників у виконавчій гілці влади, ми, думаю, зуміємо навести в Україні правопорядок, встановити законність і справедливість.
Характеризуючи позитивно Радченка Володимира Івановича, я прошу всіх народних депутатів України підтримати рекомендації і рішення чотирьох комісій Верховної Ради України і затвердити міністром внутрішніх справ України Радченка Володимира Івановича.
Дякую за увагу.
17
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Є пропозиція надати слово кандидату, о запитання до депутата Омельченка? Будь ласка, перший мікрофон.
ДОНЧЕНКО Ю.Г., секретар Комісії Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці /Старобільський виборчий округ, луганська область/. Александр Николаевич! Я не могу понять, почему кандидатуру нового министра представляет эта комиссия? У нас есть Комиссия по вопросам законности и правопорядка, которую возглавляет депутат Бородин. Это вопервых.
Во-вторых, должны быть представители Кабинета Министров, президентских структур. Ведь иначе это просто неэтично.
И второй вопрос возникает. а что случилось с Василишиным? Почему Василишин снят с этой должности? Кто мне на это ответит? Омельченко? Я думаю, он не сможет ответить. Если может, пусть ответит. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Комісія, яку очолює депутат Бородіч, зросила свій висновок, л думав зачитати його у кінці засідання. Є подання президента, є висновки комісій, у тому числі і комісії, яку очолює депутат Бородіч. Бородіча зараз немає, тому ми попросили виступити депутата Омельченка, адже ці дві комісії спільно розглядали подання президента. Ніяких інших підходів тут немає.
Є пропозиція надати слово кандидату на посаду міністра. Будь ласка, Володимире Івановичу.
18
РАДЧЕНКО В.І., виконуючий обов'язки міністра внутрішніх справ України, шановний головуючий! Шановні народні депутати! Не з таємницею, що на сьогоднішній день одним з найбільш загрозливих для державності України внутрішніх чинників стає злочинність. За останні чотири роки її рівень уріс майже вдвоє. Вона суттєво дестабілізує економічні та соціальні основи. І, що дуже тривожно, в окремих місцях стає майже неконтрольованою.
У цьому році вже зареєстровано 286 тисяч злочинів, або на 12 відсотків більше, ніж торік. Половина вчинених злочинів належить до категорії тяжких і особливо небезпечних. Майже кожний третій злочин - на рахунку злочинних груп. Понад 62 відсотки зареєстрованих злочинів становлять крадіжки, пограбування та розбійні напади, о них кожний четвертий - посягання на житло громадян. Особливо тривожить те, що постійно зростає число замахів на особу.
Проблемою загальнодержавного значення стало протиправне розповсюдження зброї. Основні джерела її надходження - зони конфлікту, військові частини та ввіз із-за кордону. У цьому році вже зареєстровано 539 злочинів із застосуванням вогнепальної зброї, в тому числі гранат і вибухових пристроїв. 46 таких злочинів вчинено на вулицях, 27 - на автошляхах.
Відбувається процес вростання кримінальних елементів у сферу розподілу національного доходу, в нові економічні структури. У країні поширеними явищами стали розкрадання державної власності, хабарництво, зловживання посадових осіб, махінації в кредитно-фінансовій та банківській системах, шахрайство.
19
Якщо проаналізувати причини такого становища, то можна говорити про певну тенденцію до зростання злочинності під час корінних змін у соціально-економічних відносинах /що підтверджується досвідом усіх країн, які стали на шлях суспільних перетворень/, про ускладнення цієї проблеми внаслідок загального падіння виробництва, зростання інфляції, незайнятості населення, особливо молоді. Можна говорити про те, що, на жаль, демократизація багатьма сприйнята як уседозволеність, можливість нехтувати елементарними нормами суспільного життя.
Але сьогодні необхідно зупинитися насамперед на становищі у системі Міністерства внутрішніх справ України.
Більшість працівників органів та підрозділів внутрішніх справ віддана роботі, створює реальний авторитет цій правоохоронній структурі у населення. Є багато прикладів відваги та мужності при виконанні службових обов'язків. На жаль, багато працівників гине під час служби /за 4 роки загинули 301 та дістали поранення 2051 працівник/.
За перше півріччя цього року міліцією розкрито 141,8 тисячі злочинів, у тому числі понад 25 тисяч у сфері економіки. На 15 тисяч злочинів більше, ніж торік, розкрито по лінії карного розпуку і на 2 тисячі - у сфері економіки. Виявлено понад 1 тисячу фактів хабарництва, майже 2 тисячі порушень правил валютних операцій, б тисяч крадіжок державного майна шляхом привласнення. Можна говорити і далі про ці нібито позитивні показники.
Разом з тим, об'єктивно оцінюючи все, що зроблено органами внутрішніх справ, треба відверто сказати, що результати роботи не адекватні обстановці. У багатьох місцях допускаються
20
серйозні прорахунки, ряд проблем не розв'язується через низький рівень виконавської дисципліни.
Який бачиться вихід?
По-перше. Криміногенна ситуація і відповідні завдання, які постали перед Міністерством внутрішніх справ, потребують негайного підвищення відповідальності керівних кадрів за доручену справу на всіх рівнях - від начальника РВВС до міністра.
По-друге. Потрібно негайно навести порядок у населених пунктах, де поширений бандитизм, вчиняються тяжкі небезпечні злочини проти особи. Зараз розпочалася копітка оперативна робота щодо локалізації багатьох злочинних угруповань. Найближчим часом люди повинні відчути, що є сили, які готові захистити та реально захищають їх права.
По-третє. Потрібні надзвичайні скоординовані заходи з боку всіх правоохоронних органів по боротьбі з організованою злочинністю. В авангарді такої діяльності повніші виступити органи внутрішніх справ, у яких для цього є чималий потенціал. Це буде одним із пріоритетних напрямів роботи.
По-четверте. Слід привести у відповідність з обстановкою управління системою МВС. Насамперед, треба переглянути структуру органів внутрішніх справ, зміцнити в межах загальної чисельності ті підрозділи міліції, які безпосередньо ведуть боротьбу зі злочинністю.
Далі. Слід негайно зосередити зусилля міліції на припиненні правопорушень у сфері податкового законодавства і приватизації. Усі служби, які безпосередньо ведуть боротьбу з економічною злочинністю, необхідно об'єднати в один керований блок.
21
Сучасних професійних підходів потребує проблема боротьби з корупцією і хабарництвом. Основа для цього є. Органи внутрішніх справ і СВУ мають відповідну оперативну техніку, напрацьовані тактичні прийоми. Але потрібна єдина оперативно-розшукова стратегія, яку я чітко уявляю на практиці.
Відчутною для населення повинна стати боротьба органів внутрішніх справ із рекетом та тероризмом. Для цього створені спеціальні підрозділи "Беркут" та інші, але останнім часом вони відлучалися від виконання своїх прямих обов'язків. Ця практика повинна бути негайно припинена.
Завданням особливої ваги є наведення порядку на вулицях та дорогах, де останнім часом нерідко лунають постріли, гримлять вибухи і гинуть люди. Воєнізованих формувань для протистояння цьому б державі достатньо. Це і патрульно-постова служба міліції, і державтоінспекція, і дорожня міліція, і Національна гвардія тощо.
У той же час єдиного підходу у використанні цих сил у багатьох місцях ще не напрацьовано. Тут будемо діяти рішуче, часу для розкачки у нас немає.
Потребує негайної серйозної реконструкції профілактична діяльність органів внутрішніх справ відносно раніше судимих неповнолітніх. Нові ініціативи повинні надійти від міліції щодо створення комплексної системи профілактики в державі, яка охоплювала б усі верстви населення, і окремо - щодо лікування осіб, хворих на алкоголізм, наркоманію тощо,
Необхідно прискорити реформу системи виконання покарань. Нині у 183 закладах утримується понад 200 тисяч осіб. Кількість
22
місць обмежена, а кількість засуджених до позбавлення волі зростає. Виникли серйозні складності з працезабезпеченням контингенту, його утриманням.
Тому є нагальна потреба декриміналізувати принаймні 30 статей Кримінального кодексу, замінити ув'язнення окремих категорій правопорушників на короткостроковий арешт, грошову заставу, сплату штрафів тощо.
За браком часу я не можу назвати ще ряд важливих шляхів вдосконалення діяльності органів внутрішніх справ. Вони потребують більш детального опрацювання, і над цим ми працюємо.
Окремо хочу зупинитися на проблемі кадрів у системі органів внутрішніх справ. Тут є багато завдань, розв'язати які протягом одного дня неможливо.
Є чимало нарікань з боку населення на поведінку окремих працівників міліції, особливо керівників, які допускають факти зловживань, перевищення службових повноважень, зраджують інтереси служби.
Усе це потребує наведення порядку в своїх лавах. Діючою в МВС службою внутрішньої безпеки до суду передано 131 працівника, у тому числі 16 хабарників. Я вважає, що цю роботу слід активізувати, проводити упереджувально і рішучіше. Разом з тим хотів би застерегти, що ніякого безпідставного розгону і заміни кадрів не буде. Ті, хто віддано працює, знайдуть всемірну підтримку.
23
Час вимагає також по-новому подивитися на віддачу апарату міністерства, і насамперед керівників галузевих служб і заступників міністра. Авторитет міліції повинен іти від них. Особливого значення маю надати питанням добору і розстановки керівного складу головних управлінь, управлінь в областях та на транспорті, а також докласти зусиль до того, щоб негайно піднести в системі престиж оперативного працівника та слідчого. Усім зрозуміло, що для активних і рішучих дій потрібні не тільки добрі наміри, а й відповідне забезпечення міліції -пальним, транспортом тощо. Покладаю надії на підтримку в цьому питанні з боку Верховної Ради, Президента та керівництва уряду.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі, Володимире Івановичу. Шановні народні депутати! Скільки ми відведемо часу на запитання та відповіді? Півгодини? Прошу проголосувати цю пропозицію. Прошу увімкнути систему.
"За" - 181. Рішення прийнято.
Другий мікрофон, будь ласка.
24
КОРНЕЛЮК В.М., член Комісії Верховної Ради України з питань державного будівництва, діяльності Рад і самоврядування /Старовижівський виборчий округ, Волинська область/. Шановний Володимире Івановичу! Виходячи з українського прислів'я: риба гниє з голови, - з нашої реальності хочу поставити вам таке перше запитання. Чи готові ви і чи зможете ви почати активну боротьбу з корупцією і мафіозними проявами у верхніх ешелонах влади в нашій державі?
Друге запитання. Чи готові ви навести належний порядок на митницях і прикордонних переходах, особливо новоутворених, які існують не задля збагачення нашої держави, а задля збагачення тих людей, які стоять на цих митницях і переходах?
І третє запитання. Чи готові ви навести порядок у структурі Міністерства внутрішніх справ?
Дякую.
РАДЧЕНКО Б.І. Дякую за запитання. Стосовно останнього запитання я в своїй доповіді сказав, що не тільки готовий, а й суду цим безпосередньо займатися з перших днів, якщо мені буде виявлено довіру вами, депутатами.
Стосовно митниці і тих подій, які там відбуваються. Було багато, як кажуть, дебатів щодо ролі міліції на митниці. Ви знаєте, що боротьба з контрабандою належить до компетенції Служби безпеки, але все-таки Кабінет міністрів затвердив інструкцію, яка дозволяє взаємодіяти нашим трьом службам, у тому числі митному комітету. І все, що стосується наведення порядку, буде зроблено.
25
Веде засідання заступник Голови Верховної Ради України ДЬОМІН О.О.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, будь ласка, третій мікрофон.
ВИНИЧЕНКО М.О., член Комісії Верховної Ради України у закордонних справах і зв'язках з СНД / Лохвицький виборчий округ, Полтавська область/. Шановний Володимире Івановичу!. У своєму виступі ви сказали, що будете намагатися зміцнити ті служби, які ведуть конкретну боротьбу із злочинністю і корупцією. Мене цікавить, які ви бачите конкретні шляхи зміцнення органів внутрішніх справ і чи вважаєте, що треба збільшувати чисельність працівників цих органів? Може, слід зменшити чисельність, водночас поліпшуючи якість і ефективність роботи відповідних служб?
РАДЧЕНКО В.І. Дякую за запитання. Я в доповіді сказав, що ми повинні розібратися, хто чим займається. Думаю, що за рахунок внутрішніх резервів ми зможемо посилити /і зробимо це насамперед/ ті оперативні підрозділи, які безпосередньо займаються боротьбою із злочинністю, їх чисельність становить, до речі, тільки десяту частку від загальної чисельності працівників органів внутрішніх справ. Це питання буде вирішуватися.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Перший мікрофон, будь ласка.
26
МАРЧЕНКО В.Р., член Комісії Верховної Ради України у закордонних справах і зв'язках з СНД /Роменський виборчий округ, Сумська область/. Уважаемый Олег Алексеевич! Вам как одному из руководит елей Верховного Совета, депутатам я зачитаю статью 97 Конституции Украины, пункт 10(1), о том, что "до виключного відання Верховної Ради України належить", зокрема, і "затвердження запропонованих президентом України кандидатур на посади міністрів закордонних справ, оборони, фінансів, юстиції, внутрішніх справ..." То есть по Конституции министр внутренних дел - это одна из ключевых фигур в государстве и представляет ее Президент или по его поручению кто-то из Кабинета министров.
Владимир Иванович, мы за вас проголосуем, у нас хорошев о вас мнение. Но понимаете, вы - фигура ключевая, и я хотел бы задать вопрос лично прежнему министру внутренних дел для того, чтобы самому уяснить причины его отставки, пусть это Судет на закрытом заседании, потому что вопросов много, например, о коррумпированности, Л хотел бы спросить у того, кто представляет вас, или у того, кто отправил в отставку прежнего министра. Было ли задание органам внутренних дел и готовилось ли блокирование работы Верховного Совета под введение президентского правления? подобных вопросов достаточно много. Поэтому я думаю, что конституционное право депутатов задавать вопросы таким ключевым фигурам нужно уважать и соблюдать. и к вам два вопроса.
Первый. Чем вы будете руководствоваться, если вас поставят в деликатное /этого я не хотел бы/ положение: скажем, исполнительная структура даст вам команду выполнять какоелибо
27
задание, которое будет противоречить Конституции? Будете ли вы при его выполнении руководствоваться Конституцией?
И второй. Это скорее положение или просьба многих избирателей. Вы говорили о том, что будете пересматривать структуры органов внутренних дел. Пожелание такое, чтобы подразделения патрульно-дорожной милиции работали эффективно, чтобы функции не распылялись и за счет этого чтобы искусственно не росли штаты.
Спасибо.
РАДЧЕНКО В.І. Я понял. Я могу, отвечая на ваш вопрос, сказать за себя, что буду твердо соблюдать положения Конституции, отступать ни влево, ни вправо не буду.
Относительно подразделений дорожно-патрульной милиции. Я думаю, что мы должны сделать ее одним из подразделений уголовного розыска, для того чтобы действительно бороться с теми преступлениями. Вы знаете, сколько совершается нападений на автотуристов, особенно иностранцев. Не только проверять документы, а действительно вести оперативную работу и бороться с преступностью на дорогах - задача этой службы.
Веде засідання перший заступник голови Верховної Ради України ТКАЧЕНКО О.М.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Другий мікрофон, будь ласка.
МОЦПАН А.Ф., член Комісії Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією /Амвросіївський виборчий округ, донецька область/. Уважаемый Владимир Иванович! В газете "Всеукраинские ведомости" за 27 июля, то есть
28
сегодня, опубликована статья /я так понял, редакционная/ со следующим названием: "Народный депутат Бортник подорвался на мине, с его участием подложенной под экономику Украины". Судя по публикации, имеются вопиющие факты злоупотреблений по линии руководства концерна "Украгротехсервис". В том числе, я так понял, руку приложил и рывший исполняющий обязанности Премьер-министра Украины Ефим Звягильский. Насколько достоверна эта информация и известны ли вам факты, изложенные в этой статье?
И последний вопрос, извините, Владимир Иванович, некорректный, я заранее приношу извенения. Мы, я так думаю, будем вас утверждать министром внутренних дел. И вот представьте себе, вы попадаете в такую ситуацию. Вы лично, ваши подчиненные вышли на факты злоупотреблений высших структур власти. Вы докладываете об этом Президенту Украина уважаемому Леониду Даниловичу Кучме, а он говорит: нет, притормозите этот процесс. Извините, какими будут ваши действия?
Спасибо за внимание.
29
РАДЧЕНКО В.І. Отвечаю на ваш первый вопрос - относительно публикации, Я, к сожалению, сегодня не успел ее прочитать. Вы знаете, что идет расследование по уголовному делу о покушении на народного депутата Бортника. Параллельно, для того чтобы выяснить некоторые возможные мотивы покушения, ведется проверка деятельности этого концерна. Конечно, я бы мог много чего рассказать, информация у меня есть по этим вопросам. Но есть тайна следствия, и я не имею права этого делать.
Единственное - гарантирую, что если кто-то в дальнейшем .будет меня прижимать по этому делу /хотя, возможно, я уже буду в другом ведомстве/, тогда я обращусь к народным депутатам. Вот мой ответ на второй вопрос.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Третій мікрофон.
БІЛАС І.Г., заступник голови Комісії Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією /Мостиський виборчий округ, Львівська область/. Шановний головуючий! Шановні колеги! Я вдячний колезі Харченку, який влучно сказав, що фігура міністра внутрішніх справ є ключового фігурою в боротьбі зі злочинністю. А криміногенна ситуація в нашій державі нині дуже загрозлива. І я впевнений, що кожен із нас чудово розуміє, чому Президент вживає таких рішучих і адекватних ситуації заходів.
Я особисто і члени нашої комісії спільно з Комісією з питань законності і правопорядку досить ретельно обговорили запропоновану Президентом кандидатуру на посаду міністра
30
внутрішніх справ. Ми віддаємо належне громадянській мужності Володимира Івановича. Як ви знаєте, він працював перед цим заступником голови Служби безпеки України. Зрозуміло, що в нинішній ситуації очолювати Міністерство внутрішніх справ може людина, яка не лише володіє відповідними професійними якостями, а й кришталево чесна. І мені .дуже приємно, що Володимир Іванович прийшов саме із структури Служби безпеки України.
Прошу вас, шановні колеги, звернути увагу на те, що працівники цієї структури найменш уражені...
ГОЛОВУЮЧИЙ. У вас запитання чи виступ?
БІЛАС І.Г. Я закликаю вас свідомо поставитися до цього серйозного питання і проголосувати за Володимира Івановича.
Водночас, Володимире Івановичу, у мене до вас одне запитання. Скажіть, будь ласка, як майбутній міністр внутрішніх справ, яким ви бачите у процесі структурної реорганізації в МВС місце таких служб, як паспортна служба та ВВІР, на яких не покладені обов'язки щодо викорчовування цього зла?
Дякую.
РАДЧЕНКО В.І. Дякую за запитання. Відверто скажу, що ця проблема потребує вивчення. Я згоден із тим, що в структурі міністерства є багато таких відомств, які ніби можна було б і відокремити, зробити самостійними. Але та ж паспортна система в наших умовах усе-таки поки що дає змогу вирішувати деякі оперативні питання. Однак у майбутньому, мабуть, дійсно
31
постане питання про відокремлення ВВІРів та паспортної служби.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Перший мікрофон.
ЧЕРНЯВСЬКИЙ О.П. член Комісії Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності /Сумський виборчий округ, Сумська область/. Шановний Володимире Івановичу! Я також приєднуйся до попередніх депутатів, які вважають, що, поза сумнівом, ми затвердимо вас на цій високій посаді. Але хотілося б знати вашу думку з такого приводу.
У ході передвиборної кампанії виборці часто закидали нам, що в нинішній криміногенній ситуації винна Верховна Рада, яка прийняла недосконале законодавство. Чи і ви поділяєте таку думку, що саме браг. необхідних законів призвела до такого розгулу злочинності? Чи причина в пасивності правоохоронних органів? Якщо це не так, то що необхідно зробити Верховній Раді, щоб ми разом навели в країні порядок?
РАДЧЕНКО В.І. Я можу від імені своїх колег сказати, що ми вдячні депутатам за те, що ви приймаєте і весь час удосконалюєте діючі закони. А наша справа - подавати пропозиції, якщо ви нас будете запрошувати як консультантів, допомагати їх швидше удосконалювати, щоб вони краще працювали. Дещо, може, не спрацьовують закони, але кивати на них зараз не можна. Крім об'єктивних на ситуацію щодо боротьби із злочинністю впливають і суб'єктивні фактори.
32
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Другий мікрофон.
ГОЛОВКО В.І., член Комісії Верховної Ради України з питань оборони і державної безпеки /Ленінський виборчий округ, Полтавська область/. Мы вчера рассматривали кандидатуру Владимира Ивановича на заседании Комиссии по вопросам обороны и государственной безопасности и единогласно поддержали ее. У меня нет вопросов к Владимиру Ивановичу. У меня просьба к Верховному Совету и одновременно к Президенту.
Мы с вами знаем, что Владимир Иванович идет в очень сложную структуру, структуру, которая, по сути, пропитана негативными моментами. И если Владимира Ивановича не поддержать кадрами из его системы, то эта структура проглотит его. И мы с вами очень быстро получим или министра, делающего хода, которых мы не ожидали, или человека, который не сможет реализовать свои потенциальные возможности. Поэтому я призываю Верховный Совет и одновременно Президента помочь Владимиру Ивановичу сформировать команду, с которой он пришел бы в Министерство внутренних цел и которая помогла бы ему реализовать его планы.
Спасибо за внимание.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Третій мікрофон.
МАНЧУЛЕНКО Г.М., член Комісії Верховної Ради України у закордонних справах і зв'язках з СНД /Заставнівський виборчий округ,
33
Чернівецька область/, Володимире Івановичу! в мене декілька запитань до вас.
Перше. Що змусило, що спонукало вас змінити мундир технолога легко: промисловості на мундир офіцера спецслужби?
Друге. Що ви робили в Іспанії та Югославії в 1976 році і за що отримал орден "Знак пошани" в 1977 році?
І третє запитання. Як ви ставитеся до того, щоб як змога частіше міняти керівників обласних управлінь Міністерства внутрішніх справ, щоб частіше проходила ротація? Думаю, що ви розумієте, чому потрібна ця ротація. І як ви взагалі ставитеся до проблеми кадрів у Міністерстві внутрішніх справ України?
РАДЧЕНКО В. І. Відносно того, що спонукало... Мій батько із 1941 року і до кінця війни був на фронті. Потім працював в органах міліції. І коли я навчався в інституті, вже готувався до захисту диплома, він був поранений, Може, це і є одна з причин, яка спонукала мене, незважаючи на деякі перспективні запрошення /я досить нормально вчився/, піти на військову службу.
34
У моїх біографічних даних зафіксовано поїздку в Іспанію. Це, як бачите, 1976 рік, у той час коли там правив Франко. У мене було невеличке завдання, тому я там і був, здається, два дні.
Відносно дотації кадрів. Я вважаю, що це обов'язково треба робити. Більше п'яти років, на мою думку, начальником обласного управління не можна працювати. Якщо я не правий, нехай мене поправлять. Але ротація повинна бути, тому що як би ми не хотіли, якою б людина не була, вона обростає зв'язками, і це вже тягне, як кажуть, донизу. Я вже змінив стільки місць, і нічого не вбачаю в цьому поганого, сім разів, здається, переїздив уже.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Перший мікрофон.
ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. А нагороди які маєте?
РАДЧЕНКО В.І. Нагорода? У мене й орден "Знак пошани". Я був начальником підрозділу по боротьбі з тероризмом, відзнаку одержав за конкретну роботу в цьому напрямі, тобто за взяття озброєної групи. До речі, коли я зараховувався на службу в органи Служби безпеки України, то проходив, ну, скажемо так, невеличке чистилище /його повинні були пройти всі керівники/, і це питання виникало, розглядалося, так що тут ніяких підводних каменів немає,
ГОЛОВУЮЧИЙ. Перший мікрофон.
35
ЛАВРИНЕНКО М.Ф., член Комісії Верховної Ради України з питань правової політики і судово-правової реформи /Глухівський виборчий округ, Сумська область/. Я хочу подчеркнуть, что выступление от этого микрофона депутата Марченко в таком духе было не случайно, потому что Социалистическая партия считает, что в нашей стране должен торжествовать закон и правоохранительные органы должны ешь авторитетными. А этот авторитет должен обеспечиваться соблюдением и обеспечением законности.
У меня к вам два вопроса, первый. Как вы считаете, каким должен быть подход к формирование органов МВД? Может быть нужно сохранить ту традицию, которая была раньше - представление через трудовые коллективы? И второй вопрос. Как вы считаете, можно ли сегодня правоохранительным органам обойтись в борьбе с преступностью, в обеспечении порядка только своими собственными силами или слезет сохранит те традиции, которые раньше были, то есть опираться еще и на общественные объединения, например, добровольные народные дружины.
Спасибо.
РАДЧЕНКО В.І. Спасибо га вопросы. Я начну с ответа на второй. Конечно же, без поддержки общественности будет сложно решить те задачи, которые стоят перед наїли. И в отдельных регионах так к этим вопросам и подходят, что, в принципе, дает положительные результаты.
И относительно вашего первого вопроса. Поймите
36
правильно, нам сейчас очень нужны не только юристы /к сожалении, их удельный вес в системе МВД ежегодно снижается/. Нам нужны еще и экономисты, финансисты, другие специалисты, без которых вот эти сложнейшие махинации, особенно с появлением организованной преступности в сфере экономики, в финансово-кредитной и банковской системе мы просто не раскрутим.
И еще одна кадровая проблема. Люди не хотят к нам сейчас идти, потому чти тот же юрист в условиях развития экономики идет в бизнес, я не говорю, в какие структуры, и получает в 10-20 раз больше, чем у нас. Одна надежда - на наши высшие учебные заведения. И вторая надежда - на сознательность трудящихся, которые должны понять, что без работы на данном участке сдвинуть положение нельзя будет и все общество будет катиться вниз.
ГОЛОВУЮЧИЙ. другий мікрофон.
ПОПЕСКУ І.В., член Комісії Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин /Глибоцький виборчий округ, Чернівецька область/. Уважаемый Владимир Иванович! Готовы ли вы бороться с такими явлениями, как кумовство и взяточничество, которые процветают на уровне районных отделов милиции? И пользуясь моментом, пока вы будете отвечать, я вам передам один депутатский запрос.
Спасибо.
РАДЧЕНКО В.І. Все начинается снизу. Но рыба гниет с головы. Так
37
говорят? Конечно, мы будем бороться с этими явлениями на уровне районных отделов. В ближайшее время в Министерстве внутренних дел будут как раз рассмотрены результаты работы районного и городского звеньев. И в тех регионах, где никаких положительных результатов нет, принято действительно привлекать к этой работе общественность.
Уважаемые депутаты! Я хотел бы к вам обратиться с такой просьбой. действительно, мы много говорим о злоупотреблениях, но когда касается конкретных фактов, то иногда, так сказать, возникают некоторые неловкие моменты. Если такие факты есть, Я прошу направлять их лично мне, если, конечно, мне будет оказано доверие и мы будем реагировать соответствующим образом, то есть учет в этой работе будет вестись.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Третій мікрофон.
ОЛЕКСЄЄНКО В.К., заступник завідуючого відділом агропромислового Комплексу та продовольства Кабінету Міністрів України / Мар'їнський виборчий округ, донецька область /. На заседании Комиссии по вопросам агропромышленного комплекса мы вчера рассмотрели вашу кандидатуру и единогласно ее поддержали. И я призываю всех коллег депутатов проголосовать за эту кандидатуру. Но есть один вопрос. Что нужно сделать, чтобы покончить с рэкетом и мафией?
РАДЧЕНКО В.І. надо начать решительно бороться с ними
38
всем вместе. Но в первую очередь, конечно, правоохранительным органами
ГОЛОВУЮЧИЙ. Перший мікрофон.
ЄРМАК А.В., член Комісії Верховної Рада України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією /Пологівський виборчий округ, запорізька область/. Володимире Івановичу! Я знаю, що, працюючи керівником серйозних підрозділів, ви безпосередньо контролювали найбільш важливі, суттєві кримінальні справи, тобто справи оперативної розробки.
Останнім часом працівники підрозділів МВС, звітуючи, нерідко наводять цифрові дані, і за великою кількістю цифр не зрозуміло, наскільки ж ефективно проводиться боротьба із злочинністю. У мене є таке побажання, щоб у своїй роботі/ я вважаю, що всі підтримають вашу кандидатуру і ви будете призначені міністром внутрішніх справ/ ви запровадили дещо інший стиль, тобто змістили акценти на розкриття найбільш течких злочинів, і насамперед зробили акцент на боротьбу з організованою злочинністю. Тоді людям буде зрозуміліше, що ж відбувається в нас у державі, хто стоїть за конкретними злочинами, і не притягуватимуться до відповідальності лише стрілочники. Я хотів би почути вашу думку з цього приводу.
39
РАДЧЕНКО В.І. Скільки б ми цих цифр не називали й не обговорювали - маю на увазі процент розкриття, - але якщо у всіх населених пунктах /де люди знають, хто справді корумпований і зав'язаний на ці рекетирські угруповання, а зараз уже десь ніби займається і благодійницькою діяльністю/ не буде локалізовано діяльність тих угруповань, то народ ніколи, не повірить, що проводиться якась боротьба з організованою злочинністю.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Другий мікрофон.
БЕЗУГЛИЙ А.Г., член Комісії Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин /Новокаховський виборчий округ, Херсонська область/. Уважаемый Александр Николаевич" Уважаемый Владимир Иванович! Первый вопрос такой. Как вы думаете решать проблему качества личного состава? Это сегодня очень болезненный вопрос, он касается всех структур внутренних дел.
И второе. Есть Служба безопасности Украины. Она загнана в угол. Если сравнить ее штаты /даже по моему округу/, то соотношение составляет примерно 1 к 20, а функций ей навешано очень много. Служба безопасности Украины поставлена в зависимость: ни транспорта ей не выделяется, ни штатов. Если милиция имеет 200 человек, то у них - 11, причем на весь регион. По поводу ротации я уже слипал ваш ответ.
Мой вопрос касается Службы безопасности Украины, Что нужно сделать для того, чтобы укрепить и поставить ее на должный уровень? Может быть, нужно сузить ее функции?
40
РАДЧЕНКО В.І. Это скорее относится к моей уже бывшей работе, но я вам скажу. Возьмем подразделение Службы безопасности Украины по борьбе с организованной преступностью -ни структура его не была утверждена, ни денег никаких не выделено. Оно было поставлено ч интересные условия, скажем так, но, тем не менее, существовало и функционировало.
Действительно, я не могу смириться с тем, что некоторых квалифицированных сотрудников этой службы привлекали к выполнению заданий, не свойственных: ей. Сна должна заниматься прежде всего борьбой с коррупцией в высших эшелонах власти, в сфере экономики, приватизации, зарубежных инвестиций и так далее.
На сегодняшний день .назрела /и я об этом в своем докладе сказал/ необходимость выработки единой программы скоординированных действий, чтобы не было ненужного параллелизма. Я, наверное, службе не надо заниматься уличной преступностью. Этим должно заниматься Министерство внутренних дел. В ближайшее время, я думаю, мы найдем точки соприкосновения на основе учета реальной обстановки и реальных сил, тля того чтобы скоординировать свои усилия и был конечный результат.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Третій мікрофон.
МАТКОВСЬКИЙ О.Е., член Комісії Верховної Ради України з питань законності і правопорядку /Здолбунівський виборчий округ, Рівненська область/. Шановний претенденте! У мене до вас таке запитання. Мабуть, ви знайомилися з першим указом Президента?
41
Як ви оцінюєте цей указ? І що треба доповнити, змінити, на вашу думку, в цьому указі, щоб засоби вашої майбутньої роботи були, як то кажуть, якнайкращими?
РАДЧЕНКО В.І. Дякую за запитання. По-перше, я сам брав участь у підготовці цього указу. Хочу сказати про четверту статтю цього указу. Сподіваюся, якщо депутати розглянуть і приймуть відповідний закон, то зникне, як кажуть, прецедент, який виник сьогодні.
Але без надання правоохоронним орган шли права, передбаченого четвертою статтею... Нею потрібно з розумом користуватися. Ви зрозумійте, це не так просто, що, мовляв, захотілося перевірити якесь кафе і там комусь руки крутити. Треба відштовхуватися від конкретних оперативних розробок, і діяти там, де дійсно достовірні, перевірені дані про злочинну діяльність конкретних угруповань. Якщо ви, народні депутати, приймемо закон і надасте право на превентивне затримання до 30 діб, то сього .дні це піде на користь.
ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. Гарантія де?
РАДЧЕНКО В.І. Гарантія, це, вибачайте, прокуратура, яка притягне нас до кримінальної відповідальності за зловживання і перевищення повноважень. Помилки можуть бути, звісно, але вони не повинні бути системою, зрозумійте.
А що стосується боротьби із злочинністю, то я вас можу запевнити, що Президент узявся за це дуже рішуче, навіть має
42
план, щоб щодня контролювати, чим займається і Міністерство внутрішніх справ, і Служба безпеки, щоб, дійсно, це був не одноденний указ, про який через тиждень забудуть. Я хочу, щоб усі зрозуміли, що його виконання - то серйозна справа, що указ буде виконуватися.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Залишилось дві хвилини. Перший мікрофон.
ДОРОШЕВСЬКИЙ М.В., член Комісії Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності депутатів /Феодосійський виборчий округ, Республіка Крим/. Фракция "Коммунисты Украины". Коммунисты однозначно поддержат вашу кандидатуру. Судя по ответам, которые вы даете, они достойны, скажем, лучших традиций Дзержинского и Андропова, которые, кстати, поддержал и Президент Беларуси Лукашенко.
Хотелось бы получить ответ на два вопроса, которые касаются межнациональных и межгосударственных аспектов. Естественно, что мафиозные структуры, которые сейчас творят беспредел в нашем государстве, прежде всего действуют на уровне межгосударственном, на уровне стран СНГ, а также за рубежом. Так вот, имеется ли у вас взаимодействие на таком же уровне борьбы, скажем, со странами СНГ и другими странами?
Второй вопрос касается взаимодействия трех структур - вашей, прокуратуры, а также судов. Сейчас идет явный "раз-драй". Вы ловите преступников, но до суда доходят единицы, то есть КПД этих усилий составляет один процент. Как вы предполагаете сотрудничать дальше?
43
РАДЧЕНКО В.І. Первое. Товарищи депутаты. Пользуясь случаем, я хотел бы обратить ваше внимание на то, что Украина превращается в отстойник равных криминогенных элементов не только с Востока, но и с Запада. Вы знаете, что сначала в литье, затем в России были приняты соответствуйте меры. Отток начался после октябрьских событий прошлого года. Сейчас Польша и Германия готовятся тоже ужесточить меры относительно пребывания и выдворить всех людей, Которые вбегут соответствующий образ жизни. Все это окажется на территории Украины. каких только этнических и других преступных группировок у нас нет! Я даже затрудняюсь сказать. Я также хотел бы обратиться к вам за помощью, отвечая на вопросы ас поводу принятия альтернативной статьи 112. И тот правоохранительный орган - то ли милиция, то ли Служба безопасности, - который столкнется с конкретными преступными действиями, должен иметь возможности довести это дело, начиная от первичного сигнала, до конца, то есть положить уголовное дело судье на стол. Без этого мы ничего реально не сдвинем.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі, Володимире Івановичу. Сідайте, будь ласка.
Слово надається голові Комісії з питань законності і правопорядку Бородічу Леоніду Васильовичу. Сідайте, будь ласка, Володимире Івановичу, зараз закінчимо.
44
БОГОДІЧ Л.В., голова Комісії Верховної Ради України з питань законності і правопорядку /Тернівський виборчий округ, Дніпропетровська область/. Уважаемые депутаты, уважаемый Александр Николаевич! Во-первых, я хочу объяснить причину. Мы сегодня во время малого перерыва обсуждали порядок рассмотрения кандидатуры Владимира Ивановича на должность министра внутренних дел и договорились перенести вопрос на завтра. Поэтому я во время большого перерыва как раз поехал в министерство, нужно было ряд вопросов согласовать. И там уже по радио услышал, что идет обсуждение. Поэтому прошу меня извинить за опоздание.
Что касается сегодняшнего рассмотрения кандидатуры Радченко Владимира Ивановича на должность министра внутренних дел. Я считаю /это мнение напей комиссии, которая проводила заседание по обсуждении данной кандидатуры/, то это тот работник, который сегодня действительно способен возглавить этот важный участок, способен организовать работу системы Министерства внутренних дел Украины. Это тот новый человек, в выступлениях которого есть видение будущего. Он правильно понимает проблему подбора и расстановки кадров, остроту тех вопросов, которыми должно заняться в первую очередь Министерство внутренних дел.
Поэтому все члены комиссии поддержали эту кандидатуру. Я к тому же имел возможность общаться по телефону с начальниками управлений внутренних дел некоторых областей. Меня радует еще и то, что профессионалы сегодняшние, которые работают в системе МВД, восприняли с воодушевлением приход на должность министра Радченко Владимира Ивановича. И я считаю, что выражу мнение профессионалов, которые сегодня работают в этой системе и прекрасно отозвались об этой кандидатуре, мнение депутатов, предложить утвердить Владимира Ивановича Радченко в должности министра внутренних дел Украины.
45
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Сідайте, будь ласка.
Шановні народні депутати! Президент України направив Верховній Раді таке подання. "Відповідно до пункту 7 статті 114(5) Конституції України пропоную на затвердження Верховній Раді України кандидатуру Радченка Володимира Івановича для призначення його на посаду міністра внутрішніх справ України".
Ми з вами вислухали виступи з трибуни і від мікрофонів, вислухали запитання й відповіді. Думаю, мабуть, немає потреби продовжувати обговорювати це питання. Немає інших думок?
Прошу проголосувати пропозицію затвердити кандидатуру Радченка Володимира Івановича на посаді міністра внутрішніх справ. Прошу голосувати.
"За" - 248. Рішення прийнято. /Оплески/.
Володимире Івановичу, ми вас поздоровляємо!
Будь ласка, другий мікрофон увімкніть.
МУСІЯКА В.Л., член Комісії Верховної Ради України з питань економічної політики та управління народним господарством / Фрунзенський виборчий округ, Харківська область/. Шановні народні депутати! Ми ж тільки що Регламент прийняли, Олександре Миколайовичу, ми повинні привести цю постанову у відповідність з Конституцією. Я хотів би ось що запропонувати. Постанова не відповідає, статті 97 Конституції /пункт 10(1)/. Ми повинні сформулювати її так: "Постанова Верховної. Ради України про затвердження Радченка Володимира Івановича на посаді міністра внутрішніх справ України". Текст такий: "Верховна Рада
46
постановляв: затвердити Радченка Володимира Івановича на посаді міністра внутрішніх справ України".
Зміст тексту пункту 10 статті 97 Конституції полягає в тому, що до виключного відання Верховної Ради наложить затвердження запропонованих Президентом України кандидатур на позиції міністрів, у тому числі міністра внутрішніх справ. Повинно просто бути грамотно все, розумієте?
ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури? Будь ласка, другий мікрофон.
ХМЕЛЬОВИЙ А.П., секретар Комісії Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, транспорту і зв'язку / Слов'янський міський виборчий округ, Донецька область/. Мы тоже процедуру одну нарушили. Президенту сегодня некогда, я так понимаю, его команда тоже новая. Мы не приняли постановление об освобождении Василишина Андрея Владимировича с поста министра внутренних дел.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ми не приймаємо постанов.
Переходимо до наступного питання. Про вилучення і надання земельних ділянок для несільськогосподарських потреб. Доповідач - Олексєєнко Володимир Кирилович, заступник голови Комісії з питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів та соціального розвитку села. Будь ласка.
47
ОЛЕКСЄЄНКО В.К. Шановні колеги! До цього питання ми повертаємося вдруге. Як ви пам'ятаєте, на попередньому засіданні декілька депутатів задали конкретні запитання щодо ряду об'єктів. Хотів би вас сьогодні поінформувати, що за час, який минув після розгляду даного проекту на тому засіданні, ми досить детально пропрацювали питання щодо цих об'єктів.
Перша. Було запитання щодо доцільності будівництва експлуатаційних свердловин в одному випадку на площі 2,1 гектара, в другому - була інша площа. Як вам відомо, площа під свердловини розраховується відповідно до будівельних норм. Для функціонування свердловини передбачаються під'їзні шляхи, місце для прокладання трубопроводів тощо. Тому площа відведених земель різна.
Друге запитання стосувалося Мостиської митниці. Ми з депутатами детально розібралися, чому відводиться саме вісім гектарів. Запланована потужність пропускання - 800 автомобілів на добу /це згідно з указом Президента України від 16 грудня 1993 року/. Потрібні чотири смуги на виїзд з організацією митного догляду, автостоянки, смуга провезений негабаритних вантажів і дипломатичного проїзду, адмінприміщення митниці, об'єкти обслуговування пасажирів та водіїв, водозабір, очисні споруди. Тому 6 гектарів - це не розкіш, а необхідність.
Третє запитання стосувалося того, чи взагалі потрібна автозаправна станція малого підприємства "мрія"? Ми ще раз повернулися до цього питання і детально в ньому розібралися. Розміщення цієї автозаправної станції згідно з генеральним
48
планом передбачене в зоні північного промислового вузла міста Бровари. Це питання як і передбачено земельним законодавством, погоджене з відповідними службами. Тут немає ніяких порушень.
Що стосується доцільності розміщення складських баз малого підприємства "Атлас", то тут також усе перевірено, заперечень немає.
Окремо від комісії вносимо одне питання, яке не було погоджено. Комісія погодилася з пропозицією депутата Попова з Одеської області тимчасово, до погодження окремих документів по радгоспу "Батьківщина" Біляївського району Одеської області, відкласти питання про виділення 3,5 гектара землі під будівництво консервного заводу підприємства "Астарта".
А все і ниє залишається без змін, і я пропоную прийняти цю постанову.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, другий мікрофон.
БРИТ В.П., член Комісії Верховної Ради України з питань екологічної політики /Приазовський виборчий округ, Запорізька область/. Кроме перечисленных замечаний, сделанных во время предыдущего рассмотрения, было еще одно. И было поручение проверить, имеются Ли случаи, когда объекты, под которые вот сейчас просят отвести землю, строятся или уже построены, а отвод делается задним числом
49
ОЛЕКСЄЄНКО В.К. Об'єкти починають будувати після того, як підприємству або організації видається попереднє погодження. Вони замовляють проектну документацію, розпочинають будівництво. А це ми після попереднього... Якщо ви уважно читали, у проекті постанови говориться про вилучення землі.
І є другий розділ - щодо попереднього погодження. Тому якщо хтось після попереднього погодження починає проектування і будівництво, то тут немає нічого страшного.
Ми тоді домовилися, щоб усі, в кого є якісь запитання, підійшли у комісію і ми розберемося. Усі документи у нас є. У депутатів, які підійшли до нас, запитань немає. Порушив питання Попов - ми погодилися з ним, що треба під цей об'єкт тимчасово не надавати право користування землею, не вилучати цю землю. Ми погодилися з ним.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Третій мікрофон.
СИРОТА М.Д., член Комісії Верховної Рада України з питань науки та народної освіти /Придніпровський виборчий округ, Черкаська область/. Шановний доповідачу! У нас зараз автозаправні станції не перевантажені роботою, бензином вони забезпечені наполовину від того рівня, що був раніше. З другого боку, якщо є державна програма розвитку цього регіону, то чому там планується будівництво саме комерційної заправної станції? У чому тут справа?
50
ОЛЕКСЄЄНКО В.К. Усі ці матеріали подала Броварська районна Рада.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ще є запитання? Даний проект постанови ми розглядаємо в другому читанні. Володимир Кирилович відповів на запитання, які тоді ставилися, інших запитань не надійшло. Отже, я ставлю на голосування пропозицію прийняти дану постанову. Прошу голосувати. Прошу включити систему.
"За" - 184. Постанова приймається. Спасибі.
Наступне питання - про ратифікацію Консульського договору між Україною та Республікою Казахстан. Слово надається Макаревичу Миколі Петровичу, першому заступнику міністра закордонних справ. Будь ласка.
МАКАРЕВИЧ М.П., Перший заступник міністра закордонних справ України. Сановний Олександре Миколайовичу! Шановні народні депутати! Не ваш розгляд вноситься питання про ратифікацію Консульського договору між Україною та Республікою Казахстан. Цей договір був підписаний 20 січня у місті Києві під час візиту Президента Казахстану Назарбаева. Даний документ є двосторонньою угодою, яка має врегулювати консульські відносини між обома країнами. Консульський договір, в основному базуючись аз положеннях багатосторонньої Віденської конвенції про консульські зносини від 24.04 1933 року, сторонами якої є Україна і Республіка Казахстан, розвиває і доповнює положення цього міжнародно-правового акта.
51
Договір визначає порядок заснування консульських установ, призначення консульських посадових осіб, консульські функції, пільги, привілеї та імунітети. Слід підкреслити, що згідно з положенням договору недоторканними є консульські приміщення, консульські посадові особи і консульські архіви та документи. Відповідно до договору консульські посадові особи користуються дипломатичними привілеями та імунітетами. Це є відмінність від Консульської конвенції 1963 року.
Згідно зі статтею 49 цього договору він підлягає ратифікації і набуде чинності на тридцятий день після обміну ратифікаційними грамотами. Постійна Комісія Верховної Ради у закордонних справах і зв'язках з СНД розглянула цей Консульський договір і рекомендує його до ратифікації. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Є запитання до Миколи Петровича? Немає.
Якщо немає запитань, тоді я ставлю на голосування проект Закону України про ратифікацію Консульського договору між Україною та Республікою Казахстан. "Верховна Рада України постановляє: Консульський Договір між Україною та Республікою Казахстан, підписаний в місті Києві 20 січня 1994 року, ратифікувати". Прошу увімкнути систему. "За" - 236. Рішення прийнято. Спасибі. Будь ласка, ще один документ.
52
МАКАРЕВИЧ М.П. Вносяться на ратифікацію Договір про основи міждержавних відносин, дружбу і співробітництво між Україною та Республікою Узбекистан. Цей поговір підписаний 25 серпня 1992 року під час офіційного візиту в Україну Президента Республіки Узбекистан Іслама Карімова. Цей документ закладає правову базу для розвитку взаємовигідного двостороннього співробітництва між Україною та Республікою Узбекистан. У договорі обумовлено чітке дотримання загальновизнаних норм міжнародного права. Згідно з договорам сторони гарантують своїм громадянам, незалежно від їх національних та інших відмінностей, віросповідання, економічні, культурні і соціальні права відповідно до загальновизнаних норм у галузі прав людини, а також з урахуванням законодавства сторін. Україна і Узбекистан зобов'язуються вживати законодавчих та інших заходів для запобігання будь-яким діям, спрямованим проти окремих осіб та груп на грунті расової, релігійної та національної нетерпимості.
Згідно з договором обидві сторони сприятимуть подальшому зміцненню дружби між народами і з цією метою розширюють контакти на різних рівнях. Виконання положень договору закладає надійну основу для підписання нових українсько-узбецьких документів, зокрема в галузі торговельно-економічних відносин. Це насамперед стосується поставок в Україну нафти та газу, дорогоцінних і рідкісних металів, а також такої важливої сировини, як бавовна. Узбецька сторона, ? свою чергу, зможе придбати продукцію підприємств України.
53
Узбекистан ратифікував цей договір, і черга тепер за нами. Тому Комісія Верховної Ради у закордонних справах і зв'язках з СНД рекомендує цей договір на ратифікацію. Уряд підтримує це прохання. Прошу розглянути.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, другий мікрофон.
ШВИДКИЙ П.Є. Скажіть, будь ласка, як цим договором враховується такий факт. Ми ж знаємо, що в Узбекистані є багато українських громадян, які хочуть переїхати на територію України. Чи при переїзді на територію України їм буде відкомпенсовано їхнє майно, що вони там залишать? Чи цей договір враховує такі нюанси?
Дякую.
МАКАРЕВИЧ М.П. Дякую за запитання. Дійсно, в Узбекистані проживає близько 200 тисяч українців. Цей договір є рамковий і політичний. Він дає основу для проведення переговорів щодо повернення представників національних меншин, зокрема українців, на батьківщину. Це питання довгий час розглядається в рамках СНД. І досі домовленості щодо компенсацій не досягнуто. Казахстан, Узбекистан та інші республіки Сходу вважають, що люди, які виїхали сюди з інших республік, мають ті ж права і ті ж можливості, що й корінне населення цих республік, що їх ніхто не виганяє звідти. Тому, зважаючи на тяжкий економічний стан у цих республіках, як і у нас, поки що домовленості щодо компенсацій цим громадянам, українцям зокрема, ще на
54
цей час не досягнуто. Робота проводиться і в рамках СНД, і в рамках двосторонніх відносин.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Перший мікрофон, будь ласка.
ШЕЙКО Н.В., голова Комісії Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності депутатів /Бобровицьький виборчий округ, Чернігівська область/. Шановний доповідачу! Свого часу мені доводилося займатися проблемою переселення кримських татар у Крим. Ви знаєте, що ця проблема - досить серйозна і актуальна, тим більше у відносинах між Україною і Узбекистаном. Ми маємо певні претензії до Узбекистану відносно компенсаційних виплат. Якою мірою договір регулює ці питання?
Дякую.
МАКАРЕВИЧ М.П. Цей договір не деталізує цю проблему, але дає змогу укласти окрему угоду з цих питань.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Є ще запитання? Немає.
Проект Закону України про ратифікацію Договору про основи міжнародних відносин, дружбу і співробітництво між Україною та Республікою Узбекистан.
"Верховна Рада України постановляє:
Договір про основи міждержавних відносин, дружбу і співробітництво між Україною та Республікою Узбекистан, підписаний у місті Києві 25 серпня 1982 року, ратифікувати". Прошу проголосувати цей проект. Прошу увімкнути систему.
"За" - 236. Рішення прийнято.
Спасибі! Сідайте, будь ласка.
55
Шановні народні депутати! Вам розданий проект Постанови Верховної Ради про увільнення Погорілка Віктора Федоровича від обов'язків заступника голова Центральної виборчої комісії по виборах народних депутатів України. Які є запитання, зауваження?
Є пропозиція прийняти постанову.
Ставлю на голосування проект постанови. Прошу голосувати. Прошу увімкнути систему.
"За" - 205. Прийнято.
Шановні народні депутати! Відповідно до регламенту у нас залишилось останнє питання - "Різне". Але я хотів би одержати вашу згоду проголосувати проект Закону про внесення змін і доповнень де деяких законодавчих актів України. Суть питання - про внесення змін і доповнень до Цивільного процесуального кодексу України.
"Верховна Рада України постановляє: у зв'язку з прийняттям Закону України про внесення змін і доповнень до Закону Української РСР про захист прав споживачів внести такі зміни до Цивільного процесуального кодексу України: доповнити статтю 126 після частини четвертої новою частиною такого змісту: "Позови громадян, що пов'язані із захистом їх прав як споживачів товарів /робіт, послуг/, можуть бути пред'явлені за їх вибором за місцем свого проживання або за місцезнаходженням відповідача, за місцем заподіяння шкоди або за місцем виконання договору.
У зв'язку з цим частини 5 - 11 вважати відповідно частинами 6 - 12.
У комісіях це розглянуто, внесено пропозицію, щоб ми прийняли. Прошу проголосувати. Увімкніть, будь ласка, систему. "За" - 209. Рішення прийнято.
56
Спасибі. І останнє. У нас ще є 30 хвилин, які ми відводимо на "Різне". Є заява. Будь ласка, з трибуни.
ШВИДКИЙ П.Є. Заява депутатської групи "Державність".
"Останнім часом у практиці роботи нашого парламенту стали з'являтися тенденції окремих представників лівого спрямування - комуністів і соціалістів, спрямовані на розгортання міжпартійного протистояння, штучне вишуковування проблем, які до роботи парламенту ніякого відношення не мають.
Замість того, щоб працювати над законопроектами, спрямованими на поліпшення економічного становища в державі, піднесення її престижу в світовому співтоваристві, на трибуну вносяться різного роду львівські, мовні та інші проблеми, політичні інтриги, спрямовані на деконструктивну роботу, відвернення уваги депутатів і народу від важливих сьогочасних проблем. Ми, представники депутатської групи "Державність", засуджуємо тих парламентаріїв, які своїми діями свідомо провокують чвари та антагонізм, фактично зривають роботу парламенту, використовують трибуну Верховної Ради для задоволення своїх вузькополітичних амбіцій.
Закликаємо всіх до плідної співпраці для свого народу, який нас сюди делегував, і держави, служити якій ми зобов'язані".
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дві заяви, а потім від мікрофонів. Будь ласка, з трибуни.
57
БРИТ В.П. Уважаемый Александр Николаевич! В газете "Голос України" за 26 июля опубликовано Постановление Верховного Совета Украины о некоторых вопросах налогообложения. При обсуждении проекта этого постановления мною была внесена поправка. С этой поправкой согласились докладчик и народные депутаты. Когда председательствовавший в тот день /это было 15 июля/ Александр Александрович Мороз ставил на голосование проект постановления, он подчеркнул, что голосуем с поправкой депутата Брита.
В опубликованном постановлении этой поправки нет. Я прошу, Александр Николаевич, дать поручение протокольной части рассмотреть стенограмму и внести поправку, чтобы газета могла дать это изменение.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Перший мікрофон, будь ласка.
МАРЧЕНКО В.Р. Социалистическая партия Украины. Уважаемый Александр Николаевич! Вы знаете, что произошло вчера в зале. Те, кто смотрел вчера телерепортаж с нашего заседания, точно и четко видели, как депутат Кендзер нарушил все нормы человеческой этики и неприкосновенности депутата и ударил депутата - социалиста Чупахина. Наша группа сделала заявление и просила Комиссию по вопросам Регламента, депутатской этики и обеспечения деятельности депутатов, чтобы она разобралась и приняла в этой связи решение.
58
К сожалению, в выступлению: Чорновила и от группы "державність" искажаются факты. Они пытаются затушевать факт применения физической силы по отношению к другому человеку разного рода враньем, выдумками и всем на свете. Я думаю, что это нужно осудить, и еще раз прошу Комиссию по вопросам Регламента, депутатской этики и обеспечения деятельности депутатов рассмотреть этот инцидент, доложить на заседании Верховного Совета и все сделать для того, чтобы таких отношений не было.
И второе, Александр Николаевич. Б заявлении трех руководителей государства - Президента, Председателя Верховного Совета и Премьер-министра - говорилось о подготовке к празднованию пятидесятилетия освобождения Украины от фашистско-немецких захватчиков и пятидесятилетия Победы. Участники Великой Отечественной войны Роменщины обратились ко мне с предложением о создании специальной комиссии для обработки предложений ветеранов. Люди желают, чтобы празднование было таковым, как этого желают те, кто отстоял нашу независимость и добился победы. Поэтому если мы уедем на каникулы или даже если и не уедем, я прошу, чтобы был кто-то, к кому можно было бы обращаться и направлять эти предложения. Празднование додано быть достойным, как того и заслуживают уважаемые наши ветераны.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Другий мікрофон, будь ласка.
КЕНДЗЬОР Я.М., член Комісії Верховної Ради України з питань культури і духовності /Сокальський
59
виборчий округ, Львівська область/. Шановний головуючий! Шановні народні депутати! Я один із тих персонажів, котрі вчора нібито брали участь у цьому конфлікті. Справді, конфлікт таки мав місце, але бійки в її, так би мовити, класичному розумінні, не відбулося. Тому що коли б така бійка справді відбулася, опонент сьогодні, можливо, був би, даруйте мені, у реанімації. /Шум у залі/.
Але, я мушу, Олександре Миколайовичу, пояснити ситуацію...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Вимкніть другий мікрофон! Я думаю, що комісія займається цим питанням і доповість. Будь ласка, третій мікрофон.
КІРІМОВ І.З., член Комісії Верховної Ради України з питань Чорнобильської катастрофи /Іванківський виборчий округ, Київська область/. Шановний Олександре Миколайовичу! Шановні народні депутати! В орієнтовному порядку розгляду питань на цей тиждень немає одного із вузлових питань - питання щодо ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Звичайно, навіть якщо це питання включити до порядку денного, ми вже не встигнемо його розглянути. Але я вважаю за необхідне дещо сказати про ліквідацію наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
Справа в тому, що мій виборчий округ знаходиться на тій території, яка впритул прилягає до колючого дроту тридцяти
60
кілометрової зони Чорнобильської атомної електростанції. І тому я вважаю за необхідне сьогодні сказати ось що. Програма відселення людей з територій, які зазнали радіоактивного за бруднення внаслідок аварії, заморожена. Потрібно було відселити жителів з 80 населених пунктів, а відселено лише з 25. Зокрема із Поліського району ще не відселено людей з 18 населених пунктів, 505 сім'ї проживають у тридцятикілометровій зоні. Можна прямо сказати, що по відношенню до цих людей відбувається...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Це зрозуміло. Давайте конкретніше.
КІРІМОВ І.З. Якщо конкретно, то не виконується програма відселення жителів із населених пунктів, які зазнали радіоактивного забруднення.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ви питання внесли, мені зрозуміло. Ми його зафіксували.
КІРІМОВ І.З. Друге. Не виконується програма газифікації і водопостачання населених пунктів, в яких не можна пити воду т з колодязів і не можна топити в печах та грубах дровами, які люди там заготовляють.
Третє. 11 населених пунктів Іванківського району, які півтора року тому були віднесені до третьої категорії, з невідомих причин знову переведено в четверту, і людям не надаються пільги.
61
Пробуксовує фінансування санаторно-курортних путівок, а тоді не можуть оздоровитися хворі діти. Якщо взяти Поліський район, ти там зараз ще промивають трохи більше тисячі дітей. Практично кожне друге дитя хворе - у нього або анемія, або ж лейкемія.
Я хотів би сьогодні про це сказати ще раз, тому що це відкрита рана не тільки нашої Київської області, а це відкрита рана всієї України. Вважаю, що це вузлове питання серед усіх питань, які ми розглядаємо на сесії. Тому хотів би, щоб ми дали протокольне доручення відповідним структурам якось прискорити вирішення цього важливого питання.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. З трибуни, будь ласка.
ЧЕЙНЕШ С.І., член Комісії Верховної Ради України з питань оборони і державної безпеки /Виноградівський виборчім округ, Закарпатська область/. Я хочу зачитати заяву головної ради Християнсько-демократичної партії України.
"Відбулася інавгурація нового Президента України Леоніда Кучми. На цю посаду його обрано завдяки голосам виборців переважно Східної України. Більшість електорату нового Президента проголосувала проти економічної стагнації, тупцювання на місці, безвладдя і хаосу в Україні, сподіваючись на
62
здійснення ринкових обіцянок Леоніда Кучми. Однак серед представників цього електорату є і такі, що пов'язують з ім'ям новообраного Президента надії на демонтаж української державності, на перетворення /країни на безправного васала східної країни.
Здійснення подібних надій може призвести до конфронтації в Україні на міжетнічному, регіональному, мовному, релігійному грунті і загрожувати громадянською війною, розпадом України, трагічними наслідками для стабільності в Європі і світі. Таким чином, на рамена Леоніда Кучми т його оточення лягає величезна політична, моральна та юридична відповідальність за долю нашої держави, за мир і злагоду в Україні. Під час виборчої кампанії Леонід Кучма говорив: через сильну економіку - до сильної держави. якщо це не лиш слова, якщо це глибоке і щире переконання нашого Президента, то християни-демократи України готові до чесної співпраці з главою Української держави".
Дякую за увагу!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Від комісії для відповіді на ті запитання, які щойно задали, слово надається голові комісії Шейку Петру Володимировичу.
63
ШЕЙКО П.В. Шановні колеги-депутати! Хотів би вам доповісти щодо вчорашнього інциденту і щодо інших випадків неетичної поведінки депутатів у нашому залі. Комісія працює. Завтра, до речі, ми збираємося щодо вчорашнього інциденту і на цьому тижні обов'язково доповімо вам про результати розгляду всіх цих питань. Це перше.
І друге. Учора в засобах масової інформації журналістами, які коментували прийняту нами постанову про матеріальне забезпечення депутатів, було сказано, що заробітна плата депутатів встановлена в межах 4 мільйонів карбованців без додаткових виплат. Я вважаю, що це не зовсім точний вислів журналістів і просив би все-таки комісію, яку очолює депутат Понеділко, якось відреагувати на цей жест журналістів.
Ось такі мої повідомлення.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Перший мікрофон.
ЧЕРНЯВСЬКИЙ О.П. Шановний Олександре Миколайовичу! Користуючись наданою можливістю виступити в "Різному", я просив би, щоб ви дали письмове доручення щодо вирішення надзвичайно важливого питання для цілого регіону - як вижити за цих умов Поліссю? Я не належу до депутатів, виборчі округи яких знаходяться на Поліссі. Але знаючи ситуацію, в якій опинилися сьогодні господарства, я вважаю, що вони мають право на державну підтримку. Якщо ми її їм не надамо, то ці господарства /в тому числі й фермерські/ за нинішніх умов загинуть.
64
Друге питання. Ми упустили проблему надання підтримки звірогосподарствам, які також мають сезонний характер роботи. Якщо ми не надамо пільгові кредити цим господарствам нарівні із сільськогосподарськими виробниками /незалежно від того, до якої системи ці звірогосподарства належать - кооперації, сільського господарства чи взагалі підпорядковані іншим галузям/, то сьогодні загине хутрова промисловість України. А це наша валюта. Я думаю, що це надзвичайно важливе питання.
І третє. Я вже не один раз порушував питання про те, що насінництво, племінне господарство повинні мати авансування. Адже результати роботи цих галузей буде видно в майбутньому. Думаю, що з часом кошти, витрачені на авансування, відшкодуються з надлишком. Треба дати протокольне доручення відповідним органам, щоб це питання було вирішено.
Дякую за увагу, а особливо - за вирішення порушених мною проблем, на яке дуже сподіваюся.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Другий мікрофон, будь ласка.
РАТУШНИЙ М.Я., член Комісії Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією /Збаразький виборчий округ, Тернопільська область/. Конгрес українських націоналістів. Сьогодні ранком я говорив тут про те, що Верховна Рада Криму прийняла Закон про подвійне громадянство, який фактично перекреслює існування української влади в Криму. Головуючий заявив,
65
що після обіду по можливості буде заслухано інформацію тимчасової комісії /яку ми створювали давно/ з проблем Криму. Я так і не знаю, для чого ми її створювали, чим юна займається.
Незабаром почнуться канікули, відпустки. Я знаю, що більшість народних депутатів України зібралася відпочивати саме в Криму. Я ставлю питання про те, щоб ми заслухали звіт тимчасової комісії про те, як ми повинні реагувати на дії Верховної Ради Криму. Може, вже нарешті час поставити питання про те, що юна порушує Конституцію України, законодавство України, і підготувати проект постанови про розпуск Верховної Ради Криму?
Прошу головуючого поінформувати, що сталося з комісією?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Комісія працює, ми передали їй прохання, яке було висловлене ранком. Думаю, все робиться для того, щоб десь у п'ятницю поінформувати депутатів, на якій стадії перебувають наші переговори щодо всіх тих питань, які сьогодні нас найбільше хвилюють, - питань порушення Конституції України Верховною Радою та іншими органами, які працюють у Криму.
Третій мікрофон, будь ласка,
КЕНДЗЬОР Я.М. Шановний Олександре Миколайовичу! Я дуже вас прошу, чесно відрахуйте моїх 3 хвилини і не вимикайте мікрофон. Я все-таки хочу...
66
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я вибачаюся, якщо ви задаєте запитання, то задавайте, а якщо хочете розказати про свої здібності боксера, то, думаю, це не місце для таких розповідей.
КЕНДЗЬОР Я.М. Олександре Миколайовичу, свої здібності боксера я справді буду в залі показувати або за межами сесійного залу...
ГОЛОВУЮЧИЙ. То ми з вами окремо...
КЕНДЗЬОР Я.М. Олександре Миколайовичу! Шановні народні депутати! Я маю право і я зобов'язаний дати своїм колегам, своїм виборцям пояснення з приводу вчорашнього інциденту і прошу забезпечити мені таке право.
Учора після виступу депутата Чупахіна від другого мікрофона, де він відстоював інтереси російської мови у сесійному залі Верховної Ради України, депутат Чупахін у найбрутальнішій формі, найвишуканішими матюками, яких немає в українській мові, а є лишень у російській мові, обматюкав мене як депутата і українську мову...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я прошу, вимкніть третій мікрофон. Перший мікрофон, будь ласка.
М'ЯСКОВСЬКИЙ М.М., член Комісії Верховної Ради України у закордонних справах і зв'язках з СНД /Великомихайлівський виборчий округ, Одеська
67
область/. Уважаемые товарищи! Я хочу поддержать депутата Чернявского, который поднял чрезвычайно важный вопрос о ситуации на Полесье. Это же относится и к Одесской области. Сегодня в южных районах Одесской области хозяйства вынуждены перемещать молодняк крупного рогатого скота на север для того, чтобы уберечь от падежа. И сегодня нужно сказать, что, к сожалению, кредиты, на которые мы надеемся, в области не поступают. А если и поступают, то чрезвычайно медленно.
Поэтому мне думается, Александр Николаевич, нужно поставить более широко этот вопрос, когда мы будем слушать информацию о ходе выполнения постановления Верховного Совета о преодолении кризисного положения в агропромышленном комплексе. Это очень важно,
И второе. Александр Николаевич, я благодарен вам, что вы лишили слова депутата Кендзера. Хочу сказать вам, что такие выступления, как позволяет себе депутат Кендзер, не дают ему основания называть себя культурным человеком.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Другий мікрофон.
КОРНЕЛЮК В.М. Шановний Олександре Миколайовичу! Свого часу ви давали протокольне доручення Кабінету Міністрів провести обстеження наслідків засухи у Волинській області. Була інформація, що Криму, Херсонській області, ряду інших регіонів уже виділено солідні державні компенсації. Нас, народних депутатів Волині, до сьогоднішнього дня поки що не поінформовано про наслідки обстежень засухи, яка має місце в цьому році і в Волині.
68
Друге питання. Я просив би, шановний Олександре Миколайовичу, щоб ви так само дали доручення Комісії з питань соціальної політики та праці, а також Міністерству соціального захисту населення України у зв'язку з тим, що вже п'ять-шість місяців не виплачується компенсація на підприємствах на дітей, і багато людей просто позбавлені можливості нормально жити і виховувати своїх дітей. Я просив би, щоб теж це було детально обстежено і про наслідки поінформовано народних депутатів.
І останнє. Ви обіцяли, Олександре Миколайовичу, що поінформуєте народних депутатів про вчорашню нараду в Президента.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Третій мікрофон, будь ласка.
МАСЕНКО О.М., член Комісії Верховної Ради України з питань державного будівництва, діяльності Рад і самоврядування /Оржицький виборчий округ, Полтавська область/. Шановним Олександре Миколайовичу! Шановні депутати! Моє запитання стосується організації роботи депутатів. Я вважаю, що до цього часу /а ми, напевно, підемо у відпустку/ ми працювали якось хаотично. Який у нас хаос у державі, такий хаос був і в роботі парламенту.
Я все-таки вважаю, що Президія Верховної Ради повинна надалі розробити такий план роботи, щоб ми чітко знали, в які дні ми будемо працювати в сесійному залі, в які дні - у комісіях, а в які дні - у виборчих округах. Це потрібно для
69
того, щоб ми своїм виборцям /а деякі округи - це і три, і чотири райони/ могли оголосити, наприклад, що там буде організовано зустрічі, проведено прийоми. А так ми не можемо навіть поїхати в інший район, тому що не знаємо, чого чекати, Плануєш зустрітися з виборцями, а раптом викликають на засідання або оголошується про те, що на наступному тижні - робота в комісіях.
Я вважаю, що було б дуже добре, якби Президія зайнялася вирішенням цього питання. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Шановні народні депутати, ми з вами затвердили Регламент. У тому Регламенті передбачено чітко, коли - робота сесійна, коли - робота в комісіях, коли - робота у виборчих округах. І я думаю, що з другої сесії, яка почнеться восени, після наших відпусток, ми цього будемо дотримуватися.
Будь ласка, з трибуни.
СОБОЛЕВ С.В., член Комісії Верховної Ради України з питань правової політики і судово-правової реформи /Xортицький виборчий округ, Запорізька область/. Шановний головуючий! Шановні колеги депутати! Я хотів би продовжити розгляд питання, яке порушив у попередньому виступі колега, і зробити заяву від депутатської групи ''Реформи" стосовно організації роботи нашого парламенту під час першої сесії.
70
Проаналізувавши діяльність новообраної Верховної Ради України впродовж її першої сесії /травень - липень 1994 року/, депутатська група "Реформи" висловлює свою занепокоєність через наявність цілої низки негативних тенденцій, деструктивних дій, що виявилися на цьому етапі законодавчого забезпечення становлення в Україні демократичної держави та вирішення нагальних суспільних потреб.
Перше. Верховна Рада ще не в повноцінним парламентом як з точки зору представництва всього народу України, так і з точки зору внутрішньої побудови законодавчого організму. З порушенням принципів громадянської відповідальності, депутатської етики, професіоналізму і позитивного державотворення відбувалося у стінах законодавчого органу затвердження мандатів обраних депутатів, формування комісій та обрання їх голів.
Друге. Підсумки першої сесії наводять на висновок, що в Україні немає чіткої концепції законотворчих робіт, немає стрижня, який визначав би напрями роботи і забезпечив би єдність дій депутатів. Таким стрижнем могла б бути нова Конституція. Але робота над підготовкою її проекту фактично заблокована. Не підтримується ініціатива опрацювання єдиної для всіх гілок влади програми державного, будівництва і реформування суспільних відносин. Крім того, у Верховній Раді спостерігається намагання цілеспрямовано відвести депутатів від розгляду нагальних проблем.
Трете. Особливу стурбованість викликає ігнорування необхідності подолання економічної кризи, розв'язання грошовофінансових проблем, проблем підвищення життєвого рівня людей.
71
Не усвідомлено, що вийти із сьогоднішнього стану можливо лише шляхом ринкового реформування економіки, подолання її самоізольованості, трансформації державних підприємств, надання їм широких господарських прав і свобод. Робляться спроби зупинити і без того слабо здійснювані приватизаційні процеси. Є намагання відлучити від цього процесу широкі верстви населення України, Керівництво парламенту створює перешкоди на шляху стабілізації грошової системи, ліквідації монопольноспекулятивних механізмів отримання доходів через кредит у банківській і валютно-торговельній сферах. Підтримуються політичні сили, які розривають фінансову систему України і фактично створюють загрозу втрати Україною зовнішньої незалежності.
Четверте. Негативні тенденції, які виявилися в роботі вищого законодавчого органу країни, мають вкрай тяжкі наслідки як для діяльності самої Верховної Ради, так і для всієї системи державної влади в Україні. Малопродуктивна і хаотична робота парламенту, суперечлива законодавча політика спроможні викликати лише загострення ситуації в країні. Саме тому депутатська група "Реформи" звертається і до керівництва Верховної Ради, і до депутатів з пропозицією, щоб на другій сесії Верховної Ради були прийняті суттєві зміни щодо вдосконалення її роботи. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі.
Шановні народні депутати! Згідно з регламентом час вичерпано. Питання, які ми вносили на розгляд, спасибі вам, обговорили.
На цьому засідання оголошується закритим. Завтра ми розпочнемо роботу о 10 годині.
72