ЗАСІДАННЯ ШІСТДЕСЯТ ШОСТЕ
Сесійний зал Верховної Ради України. 23 квітня 1997 року . 16 година.
Веде засідання Голова Верховної Раси України МОРОЗ 0.0.
ГОЛОВА. Сідайте, будь ласка. Проводиться поіменна реєстрація.
Зареєструвалися 365 народних депутатів. Вечірнє засідання оголошується відкритим.
Нагадую депутатам, що трансляції по радіо немає і що ми зараз повинні розглянути (як проголосували до перерви) питання про представлення головою Рахункової палати кандидатур до складу Рахункової палати. З цього приводу має слово голова Рахункової палати Симоненко Валентин Костянтинович.
Будь ласка.
СИМОНЕНКО В.К., голова Рахункової палати Верховної Ради України (Північний виборчий округ, Одеська область).
Уважаемые коллеги І Ровно две недели назад, стоя на этой трибуне, я не только пред-
3
ставлял вам на утверждение членов Счетной палаты, но и старался привлечь ваше внимание к проблемам становления одного из важнейших государственных институтов парламентского контроля - Счетной палаты.
Несмотря на то, что ни у одной депутатской фракции или группы не было принципиальных возражений против кандидатур, по итогам голосования кандидаты не набрали необходимого количества голосов, хотя было подано "за" от 71 до 87 процентов голосов (всего 234 бюлетеня было опущено в урну для голосования).
Но проблема даже не в том, что кандидаты не набрали нужного количества голосов, думаю, что это поправимо. На мой взгляд, проблема заключается в том, что в сложнейшее время, когда бюджетный процесс вот уже шесть месяцев загнан в глухой угол, когда экономика страны и система социальной зашиты людей находятся на грани развала, легитимное начало продуктивной работы вашего органа - Счетной палаты, уважаемые депутаты, отложено минимум на две недели.
Извините, но напомню, что основная задача Счетной палаты - стать как можно быстрее источником объективной фактической и аналитической информации для вас, уважаемые коллеги, о бюджетном процессе, о движении бюджетных средств, следить за достоверностью финансовой отчетности, за соблюдением законодательства, оценивать экономичность и результативность использования бюджетных средств, пресекать факты злоупотреблений и управленческих ошибок и в конечном счете помочь вам в принятии решения о государственном бюджете, о том, как рациональнее, мудрее потратить деньги налогоплательщиков для их же нужд.
4
Я уже говорил и повторяю, что небольшая группа специалистов, 8 человек, Счетной палаты проделала большую аналитическую работу, и мы готовы буквально уже через 3-4 дня дать Верховному Совету, вам, уважаемые коллеги, официальный, независимый и, убежден, достаточно интересный анализ использования бюджетных средств в первом квартале 1997 года, а также независимый и достаточно емкий анализ проекта бюджета на 1997 год. Но для этого Верховному Совету надо утвердить членов Счетной палаты, как предусматривается законом.
Уважаемые коллеги! Руководствуясь при подборе кадров прежде всего такими критериями, как профессионализм, личные .моральные качества, способность оценивать информацию, поступившую из различных источников, умение независимо мыслить и принимать оптимальное решение, я вношу на ваше рассмотрение и утверждение 11 кандидатур членов Счетной палаты: Маликова Валерия Васильевича - первым заместителем председателя Счетной палаты, Германчука Петра Кузьмича - заместителем председателя Счетной палаты, Даневича Александра Степановича -главным контролером, Димитриева Ивана Григорьевича - главным контролером, Иваненко Юрия Викторовича - главным контролером, Неведомого Василия Васильевича - главным контролером, Немировского Владимира Лукича - главным контролером, Регу-рецкого Василия Васильевича - главным контролером, Шулежко Марии Яковлевны - главным контролером, Футоранской Юлии Николаевны - главным контролером и Хропатого Бориса Федоровича - секретарем Счетной палаты.
Предложенные кандидаты обладают достаточным знанием теории, принципов и методов контроля, имеют необходимый уро-
5
вень образования, обладают способностями и практическим опытом работы. Все они прошли, хочу подчеркнуть, стажировку, правда короткую, на рабочих местах в Счетной палате. Все кандидатуры согласованы практически со всеми фракциями и группами Верховного Совета, одобрены комиссиями по вопросам финансов и банковской деятельности и по вопросам бюджета.
И последнее, уважаемые коллеги. Во всех независимых демократических странах мира действуют контрольные структуры, аналогичные нашей Счетной палате, которые являются конституционными органами, И вопрос сегодня стоит не столько о той или иной кандидатуре, а о том, быть или не быть Счетной палате Верховного Совета Украины, вашему же творению. На мой взгляд, ответственность за принимаемое решение, за конкретные действия - это основная черта поведения любого государственного деятеля, любого неравнодушного к судьбе страны человека, особенно сейчас. Так что, уважаемые коллеги, думайте и принимайте решение.
Спасибо за внимание.
ГОЛОВА. До Валентина Костянтиновича немає запитань, я так розумію. Сідайте, будь ласка.
Перед тим як представити кандидатури тих, з ким бажаєте зустрітися... Я чому так кажу? Тому, що ми з деякими кандидатами зустрічалися тут і ви щодо них визначалися шляхом голосування .
Тому, по-перше, я просив би вашої згоди на те, щоб ми вислухали і задали запитання тим, хто ще не був на трибуні.
6
По-друге, я хотів би, щоб ви, перш ніж будете визначатися, радитися у фракціях, групах, у комісіях один з одним, перш ніж завтра будете голосувати, зробили для себе висновок: підхід до добору кандидатур був один - професійні дані і дотримання вимог закону. Вносилося чимало пропозицій, і є справді достойні кандидатури, і з депутатів у тому числі, які могли б працювати в Рахунковій палаті. Але закон визначає вимоги: економічна або юридична освіта і так далі. Зрозуміло, що голова Рахункової палати мусив керуватися вимогами закону.
Далі. Нам потрібна Рахункова палата. Не нам конкретно, .персонально. Рахункова палата потрібна парламенту для того, щоб приймати рішення щодо використання бюджетних коштів. Рахункова палата повинна працювати сім років у цьому складі. Таким чином, вона працюватиме і на наступний склад парламенту', а потім, коли він зміниться, ще на один склад парламенту. Тому ми повинні виходити не а політичних переконань, міркувань чи симпатій, а того,чи там професіонали працюють, чи ні, чи вони дадуть об'єктивну інформацію, чи не дадуть.
Я хотів би, щоб ви на все це зважили перед тим як приймати рішення.
Я запрошую на трибуну Даневича Олександра Степановича, який рекомендується на посаду головного контролера Рахункової палати. Біографічні дані у вас є. Він має необхідну підготовку. Оскільки трансляції в ефірі немає, я не зачитую ці дані.
7
Олександре Степановичу, у вас є потреба щось сказати депутатам? Можливо, у депутатів є запитання до Данввича? є запитання? Депутат Яворівський хоче запитати. Ну, давайте запишемося. Ми тоді визначалися - 5 хвилин на запитання і відповіді. 1 цього буде досить. Запишіться, будь ласка.
Депутат Цушко.
ЦУШКО В.П., член Комісії Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності (Тарутин-сь кий виборчий округ, Одеська область ). Уважаемые коллеги, мы уже рассматривали кандидатуры членов Счетной палаты, и я считаю, что можно беа вопросов занести их фамилии з бюллетеня и проголосовать.
Спасибо.
ГОЛОВА. Депутат Тітенко.
ТІТЕНКО В.Г., член Комісії Верховної Ради України а питань фінансів 1 банківської діяльності /Комінтернівський виборчий округ. Одеська область). Мы очень внимательно на заседании комиссии рассмотрели этот вопрос. По двум кандидатурам были небольшие сомнения. Но после того как Валентин Константинович доложил и мы разобрались, сомнения отпали. Я поддерживаю предложение, чтобы Фамилии всех этих товарищей включить в бюллетени для тайного голосования и голосовать списком.
8
ГОЛОВА. Я прошу звернути увагу на один запис у його біографії. Ідеться про роботу головним бухгалтером Жулянського машинобудівного заводу виробничого об'єднання імені Артема. Це - величезне підприємство, і щоб працювати на ньому, то треба було мати відповідну підготовку, досвід 1 все інше.
Ще є потреба? Сідайте, будь ласка.
ДАНЕВИЧ О.С., заступник керівника департаменту контролю кредитної та фінансової системи - завідуючий відділом Рахункової палати, м. Київ. Дякую.
ГОЛОВА. Запрошується на трибуну Іваненко Юрій Вікторович. Будь ласка.
ІВАНЕНКО Ю.В., директор СП "Укрінтерцукор", м. Київ. Добрий день!
ГОЛОВА. Добрий день І У вас є якісь пропозиції, міркування, запитання до депутатів?
Депутат Яворівський записався і хоче поставити запитання. Він п'ятим був записаний, але ми не дали йому можливості висловитися.
Будь ласка.
ЯВОРІВСЬКИЙ В.0., голова підкомісії Комісії Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних- відносин (Світловодський виборчий округ, Кіровоградська
9
область ). Демократична партія. По-перше, немає нічого поганого в тому, що людина вийшла на трибуну. Хоч голос почуємо і будемо знати, хто рахуватиме і як рахуватиме.
У мене дуже просте запитання до вас, хоч я розумію, що ви за це не відповідаєте.
Ну, скажімо, ми сьогодні проголосуємо за вас. Я не маю нічого проти ні щодо вас, ні щодо Інших кандидатур. Але із сьогоднішнього дня ви вважаєтесь уже на службі. Три дні Пасхи, сім днів Великодня, а така біда в державі. Може, після 9-го було б краще це зробити, щоб зекономити хоч грошки грошей цих? Все одно ж працювати ви не будете. Як ви до цього ставитесь?
ГОЛОВА. Ну, Юрій Вікторович не звик відповідати на такі запитання. Ви розумієте, спеціалісти, які рахують фінанси, вони менше говорять. І тому йому незручно.
Добре, давайте проголосуємо зараз, а наказ видадуть і трудові книжки випишуть 9 числа.
ІВАНЕНКО Ю.В. Я відповім так. Я звик працювати тоді, коли треба працювати. Тобто і без вихідних... І часто бувало, що... До 9-го і після 9-го можна трошки безплатно.
ГОЛОВА. Домовилися.
Ще хочете задати запитання? Запишіться, хто хоче.
Будь ласка, ще три хвилини, тому що дві вже використали.
Депутат Ратушний.
10
РАТУШНИЙ М.Я., член Комісії Верховної Ради України а питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією (Збаразький виборчий округ. Тернопільська область). Власне, запитання не так до цього кандидата. Це орган потрібний. А запитання у мене з процедури. Ми вже голосували на виборах членів Рахункової палати. Справді, там були поважні кандидатури. Вибори відбулися. Зараз голова Рахункової палати Валентин Симоненко ще раз пропонує ці кандидатури. Може, не треба людей ображати, бо знову на всю Україну скажуть, що їх не обрали? Може, треба внести інші кандидатури?
Дякую за увагу.
ГОЛОВА. Закон не передбачає такої потреби, і голова Рахункової палати в даному випадку виходить із ситуації. Він вважає, що декому з депутатів не вдалося з'ясувати деякі обставини, і сподівається, що Михайло Ярославович підтримає його пропозицію.
Будь ласка, депутате Камінський.
КАМІНСЬКИЙ Л.О., член Комісії Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, транспорту і зв'язку (Сніжнянський виборчий округ, Донецька область). Дякую. Шановний претенденте! У мене таке запитання. Ви розумієте, що контролювати бюджет - це справа не тільки дуже важлива, а й, будемо кава-, ти так, небезпечна. Чи вистачить у вас сміливості принципово стояти на цій позиції? Бо я розумію, що тиск буде величее-
11
ний, що в нас дуже багато любителів щось хапнути з бюджету. Будь ласка, дайте відповідь на запитання.
ІВАНЕНКО Ю.В. Я згоден з вами, що в такій роботі, як і, скажімо, у роботі правоохоронних органів, є певний ризик, особливо для принципових людей, тих, хто стоїть на позиції законності і принциповості.
Що стосується особисто мене, то понад десять років я був на контрольно-ревізійній роботі, провів не один десяток різного рівня перевірок. Тут усе залежить від людини, від її принциповості. А що стосується захисту, то в структурі Рахункової палати є відповідні підрозділи, які повинні забезпечувати в тому числі й захист безпосередньо працівників, особливо під час перевірок.
ГОЛОВА. Депутат Ніколаєнко.
НІКОЛАЄНКО СМ., секретар Комісії Верховної Ради України з питань науки та народної освіти ( Іванівський виборчий округ, Херсонська область"). Шановний Юрію Вікторовичу І Ваша кандидатура нас влаштовує, і ми будемо підтримувати її.
У мене таке запитання. Скажіть, будь ласка, як ви оцінюєте нинішнє становище, коли в багатьох випадках порушується закон про бюджет, відбувається розкрадання державних грошей, а кримінальної відповідальності не настає. Якщо Рахункова палата почне діяти, то чи буде, кінець кінцем, покладено край цій практиці?
12
ІВАНЕНКО Ю.В. Я вважаю, що ніяка перевірка не принесе
користі, якщо не буде доведена до конкретної оцінки дій тих
чи інших посадових осіб або відповідних структур.
ГОЛОВА. Дякую, сідайте, будь ласка. Спасибі аа лаконічні відповіді (Шуи у залі). Час використано. Усе одно ви другий, а не перший. Якби ви були першим, то задали б запитання.
Наступному задасте.
Немировський Володимир Лукич запрошується на трибуну.
Депутат Моісеєнко задає запитання. Будь ласка.
Гадаю, представляти Володимира Лукича немає потреби. По-перше, це один а авторів Закону про Рахункову палату. По-друге, як підказує Олександр Миколайович, його треба ще просити, щоб він пішов у Рахункову палату. По-третє, він тільки що доповідав один із найскладніших законопроектів -про оподаткування прибутку підприємств. Ви бачите, що людина весь час у матеріалі, що це професіонал.
Будь ласка, депутате Моісеєнко.
МОІСЕЄНКО В.М., член Комісії Верховної Ради України а питань державного будівництва, діяльності рад і самоврядування (Макіївськии-Гірницький виборчий округ, Донецька область). Уважаемый товарищ НемировскийІ Вопрос (мне не удалось гадать его вашему предшественнику) не столько к вам, сколько, может быть, к Александру Александровичу и к вашему предшественнику.
ГОЛОВА. То, будь ласка, задавайте мені.
13
МОІСЕЄНКО В.М. Почему к Александру Александровичу? Глубоко ли изучались декларации о доходах при подборе кандидатур этих товарищей? Вот я смотрю: Иваненко Юрий Викторович -заработок за прошлый год 21 тысяча 126 гривень.
ГОЛОВА. Працює добре.
МОІСЕЄНКО В.М. У Президента - в два раза меньше, у контролера будет еще в два раза меньше. Почему? Мы же прекрасно понимаем, что если у нас, у народных депутатов, по 600, то, наверное, у контролера будет немножко меньше. Возникает вопрос: чем руководствуется директор совместного предприятия "Укрінтерцукор", идя контролером в Счетную палату на зарплату в 4 раза меньше той, которую он сегодня получает, командуя в совместном предприятии?
ГОЛОВА. Будь ласка, Володимире Лукичу. МОІСЕЄНКО В.М. Чем он может руководствоваться? ГОЛОВА. Володимире Лукичу, відповідайте, будь ласка.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л., секретар Комісії Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності (Болградський виборчий округ, Одеська область). По-моему, этот вопрос не ко мне, и, простите, я не могу давать...
14
ГОЛОВА. Це запитання ставилося претенденту Юрію Вікторовичу Іваненку. Він сказав, що все життя працював у державних органах і розуміє своє покликання так, щоб була користь державі від його праці, і хоче працювати в такій державній структурі.
Будь ласка, зверніть увагу на його автобіографію, це підтвердиться.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. А что касается меня, то у меня выверено копейка в копейку все, что я получаю в кассе Верховного Совета и что получают члены моей семьи.
ГОЛОВА. Ще є запитання? Депутат Яворівський. Будь ласка.
ЯВОРІВСЬКИЙ В.О. Демократична партія. У мене таке запитання до вас. Справді, сьогодні ви вистояли практично весь день на цьому "ешафоті", на якому стоїте і зараз. Ви справді глибокий професіонал, знаєте закони,немав жодних претензій. Прекрасний депутат, працюєте в прекрасній фракції, яка виступає за соціальну справедливість і так далі. У вас є виборці, і я не знаю, як вони обійдуться без вас. І я. просто не розумію, як ми без вас будемо жити тут, у Верховній Раді, як ви взагалі одважилися покинути депутатське крісло і йти в цю прекрасну Рахункову палату. Що ви робите, на кого ви нас залишаєте? (Шум у залі).
15
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Я могу очень коротко ответить. Дело в том, что я не собираюсь покидать Верховную Раду. Будем рабо-тать. У меня одна-единственная цель - давать хорошую,чвткую інформант, которая действительно даст возможность принимать пра-
вильные решения и не блудить среди трех сосен. По-моему, надо в одном русле работать.
ГОЛОВА. Тобто він буде працювати на Верховну Раду 1 тим самим на виборців.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Конечно, если вы поможете.
ГОЛОВА. Допоможуть обов'язково. Сідайте, будь ласка. Спасибі.
16
Регурецький Василь Васильович запрошується на трибуну. Я гадаю, агітацію тут провадити не потрібно. Це один а найкращих в Україні фахівців і в бюджетній сфері, і в податковому законодавств і, якщо не найкращий.
6 запитання до Василя Васильовича? Те саме запитання? Будь ласка, відповідайте на запитання депутата Яворівоского.
Запитання таке. Ви тепер працюєте заступником міністра. Зарплата скромна, але посада достойна. Чому ви даете згоду працювати в Рахунковій палаті? Я так розумію, щоб допомогти цьому органу налагодити контроль витрачання бюджетних коштів... /Шум у валі/.
Будь лавка, запишіться, хто хоче задати запитання, бо я бачу, що не допомагає загальна агітація /Шум у залі/. Після Рахункової палати стане міністром, давайте не будемо поспішати.
Депутат Болдирєв ставить запитання. Будь ласка.
БОЛДИРЄВ Ю.О., голова підкомісії Комісії Верховної Ради України з питань бюджету Діровоький-Шахтарськії виборчий округ, Донецька область/. Уважаемый Председатель, уважаемые коллеги, уважаемый претенденті Скажите, о вашей точки зрения, вы в своей новой должности дринеоете больше пользы нашему обществу, чем в нынешней? Я задаю такой вопрос потому, что знаю, что вы и в своей нынешней должности . являетесь одной из ключевых фигур в службе.
17
РЕГУРЩЬКИЙ В.В., заступник міністра фінансів України. Я на це запитання відповім так. Посади і в Рахункові Я палаті, і в Міністерстві фінансів - це ті посади, на яких працюють заради інтересів держави. Я вважаю, що в Рахунковій палаті віддаватиму свої знання для того, щоб цей контролюючий орган виконував свої функції належним чином.
ГОЛОВА. Депутат Сінченко.
СІНЧЕНКО С.Г., заступник голови Коміоії Верховної Ради України з питань боротьби з організованої) злочинністю і корупцією /Брянківський виборчий округ, Луганська область/. Прошу передать олово депутату Черенкову.
ГОЛОВА. Олександре Павловичу, ви пізніше гадаете. Депутат Псковський. Будь ласка.
ЮРКОВСЬКИЙ А.В., член Коміоії Верховної Ради України 8 питань правової політики і судово-правової реформи /Ленінський виборчий округ, м. Севастополь/. Уважаемый претендент, у меня к вам такой вопрос Скажите, пожалуйста, как вы полагаете, есть ли другие источники пополнения бюджета, кроме налогов, которые мы здесь бесконечно тянем, тянем и никак не вытянем?
РЕГУРЕЦЬКИЙ В.В. Шановні народні депутати, безумовно, державний бюджет повинен базуватися тільки на податках.
18
Є й інші джерела, вони передбачаються в державному бюджеті. Але податкову оистему створено саме для формування доходів держави.
ГОЛОВА. Депутат Головко.
ГОЛОВКО В.І., голова підкомісії Комісії Верховної Ради України з питань оборони і державної безпеки /Ленінський виборчий округ. Полтавська область/. Спасибо, Александр Александрович. Уважаемый Василий Васильевич! Проблем очень лного и у нас, и в Министерстве финаноов. Особенно ато касается военнослужащих, офицеров запаса, кадровых офицеров, потому что очень много денег, которые должны выделяться на жилье, исчезает.
Так вот, скажите, пожалуйста, поможете ли вы, работая в Счетной палате, военнослужащим, чтобы их деньги отслеживались и не использовались не по назначению?
Спасибо.
РЕГУРЕЦЬКИЙ В.В. Я бачу завдання Рахункової палати ширшим, ніж контролювати якісь конкретні видатки. Але воя Рахункова палата, я так розумів, контролюватиме тільки використання бюджетних коштів. Кошти бюджету, які використовуються для будівництва житла, також контролюватимуться Рахункового палатою. Я вважаю, що якусь користь і шодо цього. Рахункова палата принесе.
19
ГОЛОВА. Депутат Марковська.
МАРКОВСЬКА Н.С., галова підкомісії Комісії Верховної Ради України з питань охорона 8Доров"я, материнства і дитинства /Замоотянський виборчий округ, Вінницька область/. Шановний Василю Ваоильовичу! По-перше, я хочу сказати, шо ви дійсно такий фахівець, який дуже потрібен як у міністерстві, так і в Рахунковій палаті. Я підтримую те, про що говорив тільки що депутат Головко. У мене таке враження, що ті кошти, які видаються на охорону здоров"я, до тієї охорони здоров'я зовсім не потрапляють.
Якщо ми вас оберемо, то я вас прощу, особисто прощу, щоб ви проконтролювали, чому вони не потрапляють і куди вони йдуть.
РЕГУРЕЦЬКИЙ В.В. Добре, дякую. Якщо мене оберуть, я врахую ваші пропозиції.
ГОЛОВА, Депутат Семенюк.
СЕМЕНЮК В.П., секретар Комісії Верховної Ради України в питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів та соціального розвитку села /Андрушівський виборчий округ, Житомирська область/. Шановний Василю Васильовичу, я хочу задати запитання, яке, як кажуть, трішки не по темі. 29 грудня 1994 року-в цьому залі було прийнято Закон про податок на
20
прибуток підприємств. У 1995 році ми прийняла пакет підзаконних актів щодо правил оподаткування. Сьогодні в сесійному залі знову змінюється ідеологія оподаткування, розглядається проект нового закону про оподаткування прибутку підприємств.
На вашу думку як заступника міністра фінансів, чому скасовується той закон і приймається новий? Що дав той закон для бюджету і що дасть цей, новий закон? І як ви вважаєте, чи постійна зміна податкового законодавства - за 5 років чотири рази - не позначиться на Інвестиціях Із-за кордону? І чи зможе Рахункова палата, ви особисто як член Рахункової палати впливати безпосередньо на такі зміни щодо оподаткування?
Дякую.
РЕГУРЕЦЬКИЙ В.В. Дякую. 8а роки творення правового поля України це вже четвертий законодавчий, акт про оподаткування прибутку, який приймається Верховною Радою. Я вважав, що і цей закон згодом ми будемо доопрацьовувати, шліфувати. Кожний з прийнятих законів якраз 1 мав на меті поліпшити механізм оподаткування, щоб створити сприятливі мохли-вооті як для платника податків-виробника, для його підтримки, так і для збільшення доходів бюджету.
Цей законопроект, хоч ми його внесла через два роки після прийняття чинного закону, суттєво відрізняється
від нього, і не тільки тин, що ми значно поліпшуємо механізм оподаткування з метою підтримки товаровиробника. Ми змінили базу оподаткування, визначили реальне джерело сплати податку.
21
пропонуємо змінити амортизаційну політику. Для держави в 1997 році це означатиме зменшення доходів бюджету, причому сутеве зменшення. Але ми вважаємо, що економіка запрацює і ці втрати бюджету ми в наступні роки повернемо, якраз на основі розширення бази оподаткування отримуватимемо більше доходів до бюджету.
ГОЛОВА. Щулежко Марія Яківна. Теж не потребує особливих рекомендацій. Правда, мало хто знає, що вона досвідчений економіст, кандидат наук і має солідний досвід господарської роботи. Запитання?..
Сідайте, будь ласка.
Футоранська Юлія Миколаївна. Спеціаліст із проблем аудиту /це теж один із напрямів роботи Рахункової палати/. Будь ласка, запитання Юлії Миколаївні. Є? Немає. Є? У Ростислава Степановича. Будь ласка. І у вас є? І Анатолій Федорович.
Депутат Чапюк. Будь ласка.
ЧАПЮК Р.С., голова підкомісії Комісії Верховної Ради України з питань економічної політики та управління народним господарством /Ківерцівський виборчий округ, Волинська область/. Дякую. У чому полягають, на вапу думку, основні завдання Рахункової палати? Для чого вона створюється? /Шум у залі/.
ГОЛОВА. Спокійно! Юліє Миколаївно, відповідайте.
22
Так, як ви це розумієте, тому що так, як записано в законі, Ростислав Степанович знає. Він думає, що, може, ще є якісь функції.
ФУТОРАНСЬКА Ю.М., заступник керівника департаменту контролю державних цільових програш - завідуюча відділом Рахункової палати Верховної Ради України. Конечно, основные задачи, цели и функции оговорены в законе. Это - контроль за бюджетными средствами. Я хотела бы только уточнить, что я поникаю под этим. Прежде всего Счетная палата должна быть аналитическо-организационным органом. Она должна анализировать информацию /кроме того, что контролировать/, делать свои выводы, обобщать данные, искать источники каких-то проблем и пути их решения, предоставлять информации Верховной Раде, для того чтобы облегчить депутатам задачу принятия решений.
ГОЛОВА. Задоволені, Ростислеве Степановичу? Депутат Моцпан. Будь ласка.
МОЦПАН А.Ф., член Комісії Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією /Амвросіївський виборчий округ, Донецька облает ь/. Уважаемая Шия Николаевна! В конце января этого года я лично попросил вас как консультанта известной комиссии выяснить некоторые детали незаконного вывоза крупной суммы валюты за границу. Удалось ли вам что-либо узнать по данному вопросу? Нужно только лишь
23
факты называть. Спасибо.
ФУТОРАНСЬКА Ю.М. Лично мне - нет, потому что я оама втим сейчас не занимаюсь, я государственный служащий. Но я ваши материалы передала в аудиторскую фирму, которая находится в Донецкой области.
ГОЛОВА. Депутат Бобриньов. Останнє запитання. Будь ласка.
БОБРИНЬОВ О.В., член Комісії Верховної Ради України з питань оборони і державної безпеки /Балаклавський виборчий округ, м. Севастополь /. Уважаемая Шия Николаевна! Скажите, пожалуйста, вот вы были президентом аудиторской корпорации "Аудиторская группа Украины", город Киев. Это структура республиканская?
ФУТОРАНСЬКА Ю.М. Целью этой корпорации было сохранение /вы знаете, что у нас в аудиторском движения был упадок/ действительно квалифицированных кадров, которые занимались методологическими аспектами и, я считаю, очень профессионально выполняли свое работу. Там были объединены лучшие кадры из областных центров, для того чтобы сохранить высокопрофессиональную аудиторскую структуру. Сейчас эта корпорация занимается в основном чисто методологическими аспектами.
24
ГОЛОВА. Депутат Бобриньов. Будь ласка.
БОБРИНЬОВ О.В. И у меня второй вопрос. Я посмотрел вашу декларацию. Вызнаете, или вы ниже себестоимости работали /а я знаю доходы аудиторских фирм по Украине и сколько они за один час подучают/, что у вас такая скромная зарплата... Вы, чувствую, ниже себестоимости работали. Но это не вопрос, не отвечайте, просто я комментирую.
ФУТОРАНСЬКА Ю.М. Я работала в Счетной палате, работала в комиссия Верховного Совета. А там я исполняла обязанности . председателя на общественных началах и практически денег не получала.
ГОЛОВА. I не треба зміщувати юридичну 'особу - фірму і фізичну особу. Фірма одержує багато...
ФУТОРАБСЬКА Ю.М. У меня корпоративных прав там нет. ГОЛОВА. Запитань більше немає. Сідайте, будь ласка.
25
Таким явном, завтра в бюлетенях ви побачите прізвища кандидатів - Малікова, Германчука, Даневича, Дімітрієва, Іваненка, Невідомого, Немировського, Регурецького, Щулежко, футоранської, Хропатого. Визначайтеся шляхом голосування.
Я ще раз звертаюся до вао із проханням. Ми голосування проведемо о 9 годині 45 хвилин. Я проситиму Михайла Дмитровича, щоб він з комісією опрацював цю процедуру як слід. Дуже прощу взяти участь у голосуванні і дати змогу Рахунковій палаті почати повнокровну роботу.
У кого ще, може, запитання якісь є до голови, до членів Рахункової палати, з"яоовуйте сьогодні. А завтра я просив би вас визначитися, тому що /я не приховую, бо зараз немає трансляції, а присутні тут журналісти нічого не напишуть я цього приводу у своїх часописах/, в Україні багато хто не хоче, щоб працювала Рахункова палата. На жаль, це так. Але вона потрібна державі, потрібна для наведення порядку в державі, для вибору правильних рішень парламентом -
цим чи наступним, то вже не має значення. Але, по суті, питання стоїть саме так.
26
На трибуну запрошується Володимир Лукич Немировський, але вже з іншого питання, як ви розумієте. Продовжується розгляд проекту Закону про внесення амін і доповнень до Закону про оподаткування прибутку підприємств. І я просив би вашої агоди прийняти рішення а цього питання сьогодні, оскільки, як ви внаете, завтра в нас на черзі ще кілька дуже важливих проектів законів - і про депозитарій цінних паперів, і про оподатку«-вання доходів фізичних осіб тощо.
Я ставлю на голосування пропозицію про те, щоб це питання розглянути сьогодні остаточно. Будь ласка. Прошу підтримати. Відступати нікуди - вое одно, крім нас, ніхто не проголосує.
"За" - 117. Рішення прийнято.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Мы проголосовали пункт 5.9.
ГОЛОВА. Пункт 5.9. Давайте енергійніше працовати, і ми закінчимо до 18 години. Будь ласка.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Пункт 5.9 мы проголосовали. Теперь подпункт 5.9.1.
ГОЛОВА. Підпункт 5.9.1. "Установлення додаткових обмежень щодо віднесення витрат до складу валових витрат платника податку, крім тих, що зазначені у цьому законі, не дозволяється". Немає заперечень? Ставлю на голосування підпункт 5.9.1.
"За" - 218.
27
Ще раз ставлю на голосування. Мабуть, не всі зрозуміли.
Голосування йде, будьте уважні. ,
"За" - 262. Прийнято.
Стаття 6 "Порядок перенесення балансових збитків на наступні податкові періоди". Це, власне, фінансова процедура. Тут не було заперечень у депутатів, статтю виписано грамотно.
Володимире Лукичу, будь ласка.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Коллеги, относительно пункта 6.1. Во второй отроке после слов "мае. від"вмне оподаткування" необходимо добавить слово "значення". Пропущено при редактировании.
ГОЛОВА. Додати слово "значення". Це редакційна правка. Будь ласка, це можна вписати потім.
Голосуеться стаття 6 ів редакційним уточненням депутата
Немировського.
"За" - 240. Прийнято.
Стаття 7 "Оподаткування операція особливого виду".
Пункт 7.1. Тут враховано більшість зауважень 1 немає претензій у їх авторів.
Пункт 7.2 "Оподаткування страхової діяльності". Є?
Назву пункту 7.1, підпункти 7.І.І і 7.1.2 прошу проголосувати.
"За" - 247. Прийнято.
Пункт 7.2. Депутат Михайленко.
28
МИХАЙЛЕЩО С.М., член Комісії Верховної Ради України з І питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією /Жовтневий виборчий округ, Дніпропетровська область/. Шановний Голово! Шановні колеги депутати! Верховною Радою України 7 березня 1996 року було прийнято Закон України про страхування, в якому нарешті було визначено порядок формування та регулювання відносин в галузі страхування та принципи державного нагляду за страховою діяльністю. У лютому 1997 року було прийнято Закон України про систему оподаткування, який заклав концептуальні основи системи оподаткування в Україні.
У пункті 7.2 норми щодо оподаткування страхової діяльності, по-перше, суперечать нормам згаданих мною законодавчих актів, а по-друге, значно погіршують стан справ на національному страховому ринку. Тут порушено викладені в статті З Закону України про систему оподаткування принципи рівності та недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації шляхом забезпечення однакового підходу до оуб"вктів господарювання при визначенні обов'язків щодо сплати податків і зборів, єдиного підходу при розробці податкових законів щодо об"екта оподаткування, джерела сплати податку, ставок податків, отроків та порядку сплати податків.
З незрозумілих обставин нормою пункту 7.2 як базу оподаткування виключно для страховиків встановлено дохід від страхової діяльності, а не прибуток, як це встановлено для воіх інших суб'єктів господарювання.
29
Крім того, введення для страховиків оподаткування доходу, отриманого у вигляді страхових премій та внесків, в фактично прихованим оподаткуванням через страховика страхових внесків страхувальників. Застосування для страховиків податку на дохід призведе до зниження рівня їх платоспроможності, а отже, і до зниження рівня страхового захисту страхувальника.
Я предлагаю эту статью перенести на третье чтение.
ГОЛОВА. Володимире Лукичу, будь ласка.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. То, что сказал коллега Михайланко, имело место в том варианте, которые мы приняли в первом чтении. Во время доработки этого законопроекта мы встречались со специалистами, страховщиками и отработали новую методику и новые подходы. Как видите, в первом чтении нами был установлен налог в размере 10 процентов и нет дохода. По согласованию с этими службами мы перешли на брутто-доход, который изложен здесь и равняется 3 процентам. Это значительно упрощает сам механизм налогообложения и отчетность страховых компаний» По крайней мере, при доработке законопроекта вое мнения учитывались. Я вам говорю то, что есть.
ГОЛОВА. Будь ласка, дискусії потім. Була пропозиція депутата Михайленка перенести по статтю на трете читання. Я ставлю до пропозицію на голосування. "За" – І67.
ЗО
Пункт 7,2, підпункти 7.2.1, 7.2.2 ставляться на голосування в редакції, яку... Ну зачекайте, комісія пропонує про>-голосувати так.
Ще раз слово має депутат Михайленко.
МИХАЙЛЕНКО С.М. Уважаемые коллеги, я обращаю ваше внимание на то, что закон называется- о налогообложении прибыли. Я повторяю, что страховые компании являются единственным субъектом, согласно пункту 7.2 у которого облагается доход. Это было и в первом варианте, и во втором, Владимир Лукич, осталось. Только там шла речь о нетто-доходе, а здесь речь идет о брутто-доходе, но облагается все равно доход. Это принципиальный вопрос. Пункт в вашей редакции противоречит принятым нами законам, в том числе Закону о системе налогообложения. Это является основанием для обращения в Конституционный Суд, потому что страховщики должны облагаться так же, как и все другие предприятия. Должна облагаться их прибыль, вот о чем идет речь.
Вы говорите, что это согласовано со страховыми компаниями. Я утверждаю, что это неправда, что не согласовано. Я могу как президент Лиги страховых организаций предоставить вам документы, подтверждающие, что это не есть позиция страховых компаний.
ГОЛОВА. Ви, будь ласка, в даному випадку аргументуйте свою позицію як депутат.
Володимире Лукичу, вам слово.
31
НЕМИРОВСЬКИЙ З.Л. Вы прекрасно понимаете, что я не мог встречаться с каждым человеком и согласовывать позиции. Я не хочу кривить душой, поэтому скажу, что этим занимался и выяснял отношения депутат Терехин. Если что-то не согласовано, если есть какие-то неясности, давайте отнесем пункт на третье чтение и выясним позицию до конца, чтобы не было у нас абсолютно никаких недоразумений.
ГОЛОВА. Ще раз ставлю на голосування пропозицію про перенесення пункту 7.2 на трете читання. "За" - 178. Василь Васильович Регурецький. Будь ласка.
РЕГУРЕЦЬКИЙ В.В. Шановні народні депутати! Якщо ви уважно подивитесь, то пункт 7.2 у нас викладено в двох варіантах: един - тут, а другий - через дві сторінки. Ідеться, дійсно, про те, що страхові організації будуть оподатковуватися за валовим доходом, а не за прибутком. І це дуже принципове положення законопроекту, бо зазначені установи сьогодні прибутку взагалі не показують. За три минулих роки всі вони вийшли зі збитками. Але добре відомо, що ці збитки заплановані.
Якщо такі організації не сплачуватимуть податку, це, дійсно, буде не зовсім зрозуміло. У зв"язку з цим запропоновано оподатковувати дохід. У робочої групи було два варіанти, проте за браком часу ми не мали змоги в комісії визначитися конкретно: чи 10 відсотків від нетто-доходу, чи 3 відсотки від брутто-доходу. Просто не вистачило часу. Ми хотіли, щоб
32
спочатку а цією нормою комісія визначилася, а потім ви проголосуєте її у третьому читанні.
ГОЛОВА. Ще раз, уже після аргументів Регурецького, ставлю на голосування пропозицію про перенесення на трете читання пункту 7.2. Оскільки в два варіанти, комісія повинна запропонувати нам остаточне рішення.
Прошу, підтримайте.
"За" - 251. Прийнято.
Зверніть увагу на те, що тут трошки неправильно зроблено. Треба з тією ж нумерацією залишити сторінки, а ви дали два варіанти на різних за номерами сторінках.
Пункт 7.3 "Оподаткування операцій з розрахунками в іноземній валюті". Тут зауважень практично не було, повторено редакцію першого читання. На пропозицію комісії пункт 7.3 голосуеться повністю. Будь ласка.
"За" - 246. Прийнято.
Пункт 7.4 "Оподаткування операцій з пов"язаними особами", Немає зауважень. У вас є зауваження?
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Д. Нет. Если нужны объяснения, я дан.
ГОЛОВА. Не треба, всі добре розуміють. Пункт 7.5 "Оподаткування операцій з продажу..." Теж зрозуміло.
Пункт 7.6 "Оподаткування операцій з торгівлі цінними паперами та деривативами". Теж в основному повторено редак»-цію першого читання.
33
Пункт 7.7 "Оподаткування спільної діяльності без створення юридичної особи".
Пункт 7.8 "Оподаткування дивідендів". Немає зауважень.
Пункт 7.9 "Оподаткування операцій з борговими вимогами та зобов"язаннямч". Теж немає.
Пункт 7.10 "Особливий порядок оподаткування доходів від виконання довгострокових договірних зобов"язань". Тут зауваження враховано.
Пункт 7.II "Оподаткування неприбуткових установ і організацій".
Пункт 7.12. У вас зауваження до пункту 7.12? До пункту 7.II? Тоді давайте зробимо так: пункти 7.5 - 7.10 включно ставляться на голосування.
"За" - 251. Прийнято.
Депутат Марковська. Будь ласка.
МАРКОВСЬКА Н.С. Дякую. Шановні колеги, я прошу відгорнути сторінку 93 і подивитися праву і ліву колонки. Ми прийняли в першому читанні редакцію, що в лівій колонці, згідно з якою доходи закладів охорони здоров"я повністю спрямовуються до їхніх бюджетів. Тепер усе це втрачено. То який сенс заробляти додаткові кошти лікарським установам, якщо всі вони підуть до бюджету?
Ви самі розумієте, що зараз іде фінансування лише на заробітну плату медикам, і то не повністю. А тут ми втрачаємо все.
Дайте пояснення.
34
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Я понимаю беспокойство коллеги Марковской. Чтобы у нас не было сомнений, может быть, мы, коллеги, сделаем таким образом: из левой колонки последнее предложение "При отриманні доходів кошти зараховуються на відповідний рахунок і використовуються виключно на фінансування витрат, передбачених кошторисом цих закладів" перенесем в правую. І все стає на свої місця.
ГОЛОВА. Згодні, Ніно Степанівно?
Пункт 7.II з поправкою депутата Марковської, підтриманою депутатом Немировським, ставиться на голосування. Підтримайте, будь ласка.
"За" - 252. Прийнято.
Йдемо далі. Пункт 7.12.
Депутат Степанов. Будь ласка.
СТЕПАНОВ П.С., голова підкомісії Комісії Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці /Ватутінський виборчий округ, Луганська область/. Спасибо, Александр Александрович. Уважаемые народные депутаты, что касается особенностей налогообложения предприятий общественных организаций инвалидов, то мы специально по этому вопросу в Министерстве социальной защиты населения...
ГОЛОВА. Петре Степановичу, я прошу, ви одразу скажіть: "На такій то сторінці пункт такий", щоб депутатам було зрозуміло.
35
СТЕПАНОВ П.С. Хорошо. Это страница 96, здесь сама статья. А предложение на странице 133 - поправка 448 депутата Буздугана /это предложение комиссии/. После всестороннего обсуждения этого вопроса с участием руководителей общественных организаций инвалидов мы внесли четкое предложение: "Звільняються від сплати податку на прибуток підприємства, об'єднання, організації і установи всеукраїнських організацій інвалідів, зареєстровані згідно з чинним законодавством, де інваліди становлять більше 50 відсотків загальної чисельності працюючих і за умови, що вони не займаються експортно-імпортними операціями /крім випадків, коли такі операції здійснюються для забезпечення виробництва власної продукції та її реалізації".
Здесь, в решении комиссии, это несколько усложнено, но можно было бы согласиться, кроме регламентации нижнего уровня заработной платы - 40 процентов от фонда заработной платы. По данным Министерства социальной защиты населения, в общем среди инвалидских предприятий фонд заработной платы инвалидов, в том случае если они составляют свыше 50 процентов от работающих, составляет 28,9 процента от госзарплаты, среди слепых -38 и среди глухих - 41 процент. То есть если взять 40 процентов, то многие предприятия в эти рамки не попадают и не будут пользоваться этими льготами.
Я прошу депутатов согласиться и снять эти ограничения с фонда заработной платы.
36
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Уважаемые коллеги, вы помните, мы недавно принимали Закон о налоге на добавленную стоимость. Там были предложения комиссии, если вы помните, чтобы пятьдесят на пятьдесят. И даже не так... Ставилось условие: должно быть 75 процентов работающих инвалидов и не менее 50 процентов заработной платы, которую они должны получать из фонда. Потом мы согласились на вариант, который мы дополнительно голосовали: 50 процентов работающих и 40 процентов фонда заработной платы.
Я этот вопрос вижу несколько по-иному. В конце концов, если мы устанавливаем льготы для каких-то организаций, то давайте подумаем: ради кого и ради чего мы это делаем? Если мы делаем для того, чтобы под этой крышей работали другие люди - это одно дело. Другое дело, если устанавливаем для того, чтобы инвалиды, которые нуждаются в помощи, получали очень высокую заработную плату и обеспечивали свои семьи. Но это мое мление.
Поэтому норма и Закона о налоге на добавленную стоимость, и данного законопроекта одна и та же: 50 и 40. Если вы считаете, что нужно снизить планку, вносите предложения, будем рассматривать. Но это, я считаю, оптимально /Шум у залі/.
ГОЛОВА. Спокійно, будь ласка. Петре Степановичу, почекайте. Тут у нас присутні представники інвалідських організацій...
Пропонується такий варіант. Підпункт 7.12.І.: "Звільняється від оподаткування прибуток підприємств, що засновані всеукраїнськими громадськими організаціями інвалідів та є їх
37
повною власністю, отриманий від реалізації товарів /робіт, послуг/ власного виробництва /за винятком підакцизних товарів, посередницької діяльності, грального бізнесу/.
Зазначена пільга поширюється тільки на підприємства, де кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом звітного пероду не менше 50 відсотків загальної чисельності працюючих та фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менше 40 відсотків суми..." тобто вимогу приведено у відповідність із Законом про ВДВ...
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Да.
ГОЛОВА. "...Загальних виплат на оплату праці, що включається до складу валових витрат. Підприємство, яке підпадає під дію цього пункту, реєструється у податковому органі.
Податкова звітність таких підприємств здійснюється у порядку, встановленому центральним податковим органом.
Порядок віднесення товарів /робіт, послуг/ до власного виробництва встановлюється Кабінетом Міністрів України".
Усе тут "виписано так, Петре Степановичу, як ви й хотіли.
Слово надається депутату Степанову.
Що не так, то треба проголосувати. Давайте будемо голосувати.
38.
СТЕПАНОВ П.С. Александр Александрович, уважаемые народные депутаты! Я прошу снять низшие ограничения фонда зарабат-ной платы. Я же вам сказал, что есть расчеты по всем предприятиям и общества глухих, и общества слепых. Там фонд заработной платы составляет менее 40 процентов при численности работающих инвалидов на этих предприятиях свыше 50 процентов. Нельзя почти одинаково платить - что 50, что 40, нельзя одинаково платить слепому и здоровому - там и производительность, и качество выше, а за слепыми нужен надзор и так далее.
Владимир Лукич, я вас очень уважаю, но когда идет базарный разговор о том, что кто-то прикрывается вот этими предприятиями инвалидов, которые подчиняются всеукраинским организациям инвалидов, то это действительно несерьезно. Надо побывать на них. Я там был сотни раз, на сотнях предприятий во воех областях. Там "Мерседесов" и миллионеров нет, там нищета, там . они еле-еле дышат... /Шум у залі/.
ГОЛОВА. Спокійно, спокійно! Увага! Слово має Буздуган Грій Олексійович.
БУЗДУГАН С.О., голова Комісії Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці /Новоселицьний виборчий округ, Чернівецька область/. Дякую. Олександре Олександровичу, звісно, не можна не погодитися з позицією Комісії з питань фінансів і банківської діяльності, що має бути певне обмеження знизу.' Але водночас не можна погодитися з планкою в 40 відсотків.
39
Петро Степанович вже наводив цифри. Давайте підемо на компроміс, встановимо 25 відсотків.
ГОЛОВА. Тобто мова йде про 50 і 25 для цього закону, а ПДВ залишається такий як був, так? Ну, тоді пізніше повернемося до ПДВ. Зрозуміло.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Давайте определимся голосованием.
ГОЛОВА. Леоніде Яковичу, .ви наполягаєте на іншому варіанті? Давайте спочатку проголосуємо варіант - 50 і 25. Ставлю на голосування цю пропозицію.
Будь ласка, голосуйте.
"За" - 199.
Василь Васильович Регурецький говорить. Спокійно, зачекайте! Може, 30 було б логічніше. Здається, по тих розрахунках, що наводив Петро Степанович, потрібно ЗО.
РЕГУРЕЦЬКИЙ В.В. Шановні народні депутати, це справді дуже важлива норма цього законопроекту. Ідеться про пільги для підприємств всеукраїнських громадських організацій інвалідів.
Дебати з нього питання в цьому залі вже проходили, коли ми визначали критерії для податку на додану вартість. У тому законі виписано якраз цю норму, а тут її повторено. І ми наполягаємо, щоб ви прийняли все-таки цю норму. Практика контролю цих організацій свідчить, ідо, не визначивши законодавчо пільг, ми будемо змушені діяти щодо таких організацій просто незаконно, не на підставі закону надавати пільги.
40
Ми розрахунки зробили, які підтверджують, що для підприємств організацій інвалідів це досить нормально. Але ж
гляньте сюди: ми не визначаємо, якої групи інваліди працюють
у цих організаціях. Сюди ж потрапляють інваліди третьої групи. Тому якщо інші, організації матимуть у своєму розпорядженні підприємства, де працюють інваліди, вони зможуть просто планувати свої податкові зобов"язання.
І ми хотіли б, Олександре Олександровичу, щоб ця норма залишилась точно такою, як і для податку на додану вартість.
ГОЛОВА. Я зараз думаю про тих бухгалтерських працівників, які працюватимуть на цих підприємствах. Якщо один податок зніматиметься за одними пропорціями, другий - за іншими пропорціями, то їм можна поспівчувати.
У даному разі потрібно встановити загальні пропорції для ПДВ і для податку на прибуток, тому що інакше ми просто заплутаємо бухгалтерію настільки, що це буде не робота, а одна тяганина.
Ще раз слово надається депутату Буздугану.
БУЗДУГАН Ю.О. Дякую. Олександр» Олександровичу, Петро Степанович уже наводив середні цифри по підприємствах інвалідів.
Ні для опорників, ні для сліпих, ні для глухих - ніде ця планка не сягає 40 відсотків. 38, 32 і 28 відсотків - ось такі середні цифри, а є і нижчі. Я думаю, 25 була б оптимальною планкою.
Шановні колеги, давайте підтримаємо.
41
ГОЛОВА. Депутат Носов.
НОСОВ В.В., член Комісії Верховної Ради України з питань бюджету /Октябрський виборчий округ, Полтавська область/. Я хочу звернути увагу депутатів на те, що це не просто підприємства, а реабілітаційно-трудові центри. Технологічний процес доводиться спеціально розбивати так, щоб посадити інваліда. І тому всі інші операції мають виконувати здорові люди. Не треба думати, що там хтось під дахом ховається і таке інше.
Крім того, там якусь автоматизацію зробити неможливо, бо ви ж техніку безпеки не забезпечите. Тобто це треба розглядати фактично не як підприємства, а як реабілітаційно-трудові центри. І
тому дійсно треба застосувати ті норми, що пропонує депутат Буздуган.
ГОЛОВА. Ніно Степанівно, будь ласка. Вона також займається цим питанням.
МАРКОВСЬКА Н.С. Шановні колеги, це питання дуже важливе. Я підтримую депутата Степанова і депутата Носова і хочу їм подякувати за те, що вони, не знаючи медицини, так глибоко вникнули в дане питання.
ГОЛОВА. І депутата Буздугана.
МАРКОВСЬКА Н.С. І депутата Буздугана також. Я прошу підтримати цю поправку. А також урахувати психічно хворих. Є реабілітаційні центри, де працюють такі хворі.
42
ГОЛОВА.,Так, так. Я вам хочу сказати таке. Ни на цьому
бюджет не нагріємо. Ще раз ставлю на голосування пропозицію.
і про 50 і 25. Будь ласка.
“За" - 232. Прийнято.
Пункт 7.12 ставиться на голосування в цілому з цією поправкою.
"За" - 257. Прийнято.
Стаття 8 "Амортизація" .../Шум у залі/. Що? До пункту 7.12? Де? Немає.
НЕМИРОВСЬЩЙ В.Л. Є, є.
ГОЛОВА. Зачекайте хвилинку. У мене цієї сторінки немає.
НЕМИРОВСШЙ В.Л. Сторінка 99.
ГОЛОВА. Але тут лише середня колонка, в якій пропозиції депутатів... Володимире Лукичу, прокоментуйте.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Да, было предложение дополнить статью пунктом 7.13. Но комиссия считает, что его учесть невозможно. Пожалуйста, пусть даст обоснование депутат Чеботарев, а зал определится.
43
ГОЛОВА. Я хочу уточнити. Ми голосували пункт 7.12 з урахуванням поправки депутата Марковської щодо реабілітацій-ижх центрів для психічно хворих?
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Да.
ГОЛОВА. Будь ласка, депутате Чеботарьов.
ЧЕБОТАРЬОВ В.П., голова підкомісії Комісії Верховної Ради /країни з питань економічної політики та управління народним господарством /Олександрійський міський виборчий округ, Кіровоградська область/. Я пропоную додати пункт 7.13 "Особливості оподаткування інноваційної діяльності..." Це те, що стосується технологічних центрів, які тільки-тільки народжуються в Україні.
Пропозиція зводиться до того, щоб оподаткування прибутку підприємств, тобто технологічних центрів, здійснювалося за половинною ставкою від чинної за законом ставки податку на прибуток підприємств. Якщо ми хочемо підтримувати інноваційну діяльність і підтримувати технологічні центри, технологічні парки, впроваджувати нові технології в Україні, а не використовувати лише закордонні, то треба такі пільги надати на три роки. І про це в пункті 7.13 сказано: в перших три роки -оподаткування прибутку за половинною ставкою. Така практика мав місце у багатьох країнах світу, і цим самим підтримується інноваційна діяльність у країні.
44
ГОЛОВА. Я хочу підтримати пропозицію депутата Чеботарьова. Ми вивчали це питання у Фінляндії, здається, у Тампере. Вони саме так ставляться до організації роботи інноваційних центрів. Ось Валентина Петрівна окремо їздила, вивчала, вона може це підтвердити. Хоча б на певний період, поки технопарк не буде сформовано, поки технологічний центр не буде організовано на регіональному рівні. Для ринкової системи це надзвичайно важлива справа.
Василю Васильовичу, ви підтримуєте? Будь ласка.
РЕГУРЕЦЬКИЙ В.В. Дякую. Я не підтримую.
Шановні народні депутати, я хотів би висловити нащу думку щодо такого стимулювання.
Перше. Ми маємо постанову Верховної Ради про основні напрями реформування податків, де чітко і ясно записано, що не допускається надання пільг окремим підприємствам або галузям. В оподаткуванні повинна чітко дотримуватися справедливість.
Друге. Ми переконалися, що підтримувати за рахунок податків - це зовсім або досить неефективна підтримка. Тут треба давати якісь точкові дотації.
І третє. Давайте все-таки дочекаємося Закону про вільні економічні зони, в якому і визначимося стосовно технопарків, за яких умов і де їх створювати. І тоді цільові дотації або цільові пільги будемо встановлювати на законодавчій основі.
45
ГОЛОВА. Василю Васильовичу, зверніть увагу ось на що. Тут ідеться не про окремі підприємства і не про галузі, а про створення міжгалузевих підприємств, які на певнії терп, торії визначають найефективнішу технологію, найефективніше виробництво тощо. Але в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів, який контролює і тепер створення таких структур,
Я думаю, що це треба було б підтримати. Ще раз привертаю увагу до досвіду Фінляндії. "Нокіа" - хто бачив ці сиотеми комунікація, телевізори в тому числі? А все почина, лося з таких ооь винаходів. А тепер вони вийшли на перші місця в Європі з випуску цієї продукції і платять великі податки.
Депутат Семенюк мав слово.
СЕМЕНЮК В.П. Шановні колеги народні депутати! Такий досвід, справді, ми вивчали у Фінляндії, і я прошу підтримати цю пропозицію.
Шановний Василю Васильовичу, ви прочитайте другу частину цієї пропозиції: "в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України". Якщо ми хочемо роэвивати нові технології, дати можливість розвиватися підприємствам, розташованим не тільки у великих містах, то, мені вдається, цей крок має бути вроблено. Це досвід багатьох країн світу.
46
Шановні колеги, я прошу підтримати. Дякую.
ГОЛОВА. Є пропозиція пункт 7.13 у редакції, яка подана в середній колонці, проголосувати. Комісія просить підтримати.
"За" - 236. Прийнято.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Д. Я по этому вопросу. Вели зал позволит, чтобы мы к третьему чтению отредактировали его в контексте закона, сохранив принципы...
ГОЛОВА. Звичайно, це само собою зрозуміло, це вимога Регламенту. Навіть не треба голосувати. Надається слово депутату Азарову.
47
АЗАРОВ М.Я., голова Комісії Верховної Ради України 8 питань бюджету /Петровський виборчий округ, Донецька область/. Александр Александрович, мы хорошо доем на Регламент ссылаться. Не кто-нибудь просчитал, о чем речь идет? Примеры по Финляндии, конечно, хорошо приводить, но ведь никаких елементарних технико-экономических расчетов не было сделано. И мы, таким образом, проголосовали вопреки норме Регламента.
Уж если, так сказать, серьезно рассуждать, то когда мы в свое время несколько раз голосовали по СП, то тоже исходили иг самых лучших побуждений, что мы вот освободим СП от уплаты налога на прибыль и к нам инвестиции потекут рекой. А кроме ущерба дія бюджета мы, по большому счету, ничего не получили.
Аналогичная ситуация может сложиться и сейчас. Абсолютно не продуманы и не просчитаны предложения, а мы его ваяли и проголосували...
ГОЛОВА. Миколо Яновичу, я не повинен аргументувати, це не моя функція. Мова Яде про те, що ніхто не міг вробити розрахунків, .бо тут є слова: "у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України". Коли Кабінет Міністрів встановлюватиме порядок, він дасть цей розрахунок по конкретній ситуації і сам же прийматиме рішення. Тобто ви братимете участь у прийнятті рішення а цього приводу.
Депутат Сергіенко.
СЕРГІЄНКО В.І., голова підкомісії Комісії Верховної Ради України я питань науки та народної освіти /Іллічівський виборчий округ, Одеська область/. Я хочу пояснить. Во -перві х, Комиссия не вопросам науки рассматривала этот вопрос. И для вправки я хотел бы сообщить, что сегодня имеется не белее девятка подобных центров и технопарков.
Во-вторых, сегодня ссылались на Финляндии /это правильно/, но еще более разительный пример -Китай, который показывает действительно достаточно хорошие реаультаты.
В-третьих, то, что сейчас сказал Василий Васильевич относительно свободных экономических вон. Но технопарк - те далеко не одно и то же, попону не стоило бы сравнивать одно о другим. И сегодня в основном это базируется на вузах -другой базы нет* Я считаю, что вое его было правильно, к тому вопросу воавращатьоя не стоит.
ГОЛОВА. Тим більше. Спасибі.
Сергію Анатолійовичу, вже вое проголосовано, ви візьмете олово стосовно іншої статті /Шум у залі/.
Надається слово депутату Терьохіну. А потім - депутату Найді.
ТЕРЬОХІН С А., член Комісії Верховної Ради України в витань фінансів 1 банківської діяльності /Комсомольський виборчий округ, Пелтавеь-ка область/. Шановні народні депутати! Ви дивітьоя, що ми зараз проголосували» Від цього пункту залежить, чи взагалі буде вбиратися податок на прибуток підприємств.
49
як вона подана в проекті икону, завдасть, як це випливав а матеріалів експертизи, великої шкоди процесам відтворення основних фондів та залучення нових виробничих інвестицій в Україні...
Я чудово розумію Комісію з питань фінансів 1 банківської спотами, де розумні фахівці /виступав, наприклад, депутат Гетьман/, і я нічого до них не мав, ні в якому разі. Але вое ж таки було подано документи, і я вам їх, Олександре Олександровичу, передам. І був витяг з протоколу засідання ради промисловців , де наводяться зауваження до статті, були рекомендації донецької обласної організації УСПП до змісту тощо.
Але нікому нічого не потрібно, все відхилено.
І я хочу сказати... Зрозумійте мене правильно. Буде в травні з'їзд промисловців, і я обов'язково вийду на трибуну і обов'язково розповім, як ми це приймали, як ми підтримуємо виробника. Я знову кажу, що ні в якому разі ні до кого нічого не маю, але мені просто прикро, що ми тут сидимо і начебто хочемо щось зробити для держави... Ці хлопці, вибачте, вже стільки вносили, але ми чомусь падаємо і падаємо, і падаємо. І 1996 рік, і 1997 рік - січень, лютий, березень, квітень. І все розповідають, як треба працювати.
Вибачте, я хочу вам оце віддати, щоб ви подивились...
ГОЛОВА. Справа в тому, що ми ж не можемо голосувати ті зауваження по конкретній статті.
ЛАНДИК В.І. Я прошу навіть і мої пропозиції більше не ставити на голосування (Шум у залі).
ГОЛОВА. Спокійно, будь ласка! Ще раз прошу, заспокойтесь !
Валентин Іванович просить його пропозиції не ставити на голосування. Оце, власне, все, що він сказав. А тут треба боротися за кожну букву, я розумію так. Послідовно треба відстоювати. Якщо неправильно розділ написаний, давайте переробляти, перенесемо на третє читання. Як завгодно, але так не годиться (Шум у залі). Ви три хвилини проговорили, а цього не скааали (Шум у залі).
Василь Васильович Регурецький. Будь ласка.
53
РЕГУРЕЦЬКИЙ В.В. Шановні народні депутати! Це справді дуже важлива частина цього законопроекту. І я говорив, що розділ про амортизацію - один із головних, він спрямований якраз на підтримку товаровиробника.
Для інформації також скажу, що ця стаття в основному відпрацьована з допомогою УСПП. Пропозиції УСПП тут враховано на 100 процентів. Ми працювали із Шевченком Олександром Петровичем - представником УСПП, який сьогодні присутній на нашій розмові.
І я хотів би, Олександре Олександровичу, наголосити, що ця стаття спрямована на те, щоб впорядкувати амортизаційні відрахування, значно скоротити термін, протягом якого інвестору повертаються ці інвестиційні кошти. Згідно із статтею значно скорочується термін повернення коштів підприємству.
Будь ласка, давайте детально розглядати статті, і ви зрозумієте, що тут дуже хороші норми закладено.
ГОЛОВА. Я прошу І.. До сказаного Василем Васильовичем хочу додати, що з Олександром Петровичем я в обідню перерву розмовляв з цього приводу. А він працює над податковим законодавством у, нас постійно вже протягом кількох років. І сам є Керівником великого концерну. Я просив би зважити на цю обставину.
Є пропозиція депутата Ландика статтю 8 перенести на третє читання. Ставлю на голосування цю пропозицію. Спокійніше!
"За" - 139. Не підтримується.
Підпункт 8.1.1. Є зауваження.
Олександро Володимирывно, будь ласка.
54
КУЖЕЛЬ О.В., заступник голови Комісії Верховної Ради України з питань економічної політики та управління народним господарством (Ленінський виборчий округ, Запорізька область). Уважаемые народные депутаты! По вашему поручению Комиссия по вопросам экономической политики внесла проект Закона об амортизации. Он принят в первом чтении, и над ним идет дальнейшая работа. Поэтому мы предложили исключить всю статью для того, чтобы этот вопрос изложить отдельно в . Законе об амортизации. Это первый момент.
И к выступлению Валентина Ивановича Ландыка я хотела бы добавить, что вчера встречалась с директорами предприятий Киевской области. На встрече присутствовали и представители УСПП. Они сказали, что, просчитав свои расходы по этому закону, никакой поддержки собственного товаропроизводителя они здесь не нашли.
Я считаю, что к статье 5, которую мы приняли, надо вернуться, рассмотреть ее в третьем чтении. Есть масса моментов, которые мы упустили, есть места, которые будет истолковывать налоговая инспекция, и так далее.
Поэтому я думаю, что к этому законопроекту надо еще раз вернуться и каждую статью к третьему чтению согласовать с Украинским союзом промышленников и предпринимателей.
Спасибо.
ГОЛОВА. А що ви (пропонуєте до підпункту 8.1.1? Будь ласка, Володимире Лукичу.
55
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Александра Владимировна, я говорил вам во время перерыва и всем коллегам говорю, что практически нормы об амортизации, содержащиеся в проекте Комиссии по вопросам экономической политики, идентичны нормам, заложенным в этот законопроект. Так что ваше утверждение немножко некорректно. Абсолютно все позиции выверены.
Я хотел бы предложить один вариант. Если Валентин Иванович говорит, что здесь не согласованы позиции с УСПП, а вы говорите, что внесете тот вопрос, то давайте отнесем весь раздел об амортизации на третье чтение. А за это время специалисты всех заинтересованных сторон (не только УСПП) дадут свои экспертные заключения по применению, допустим, существующей системы амортизации и отнесении капитального ремонта за счет чистой прибыли /сегодня мы так и не имеем источников/. Чтобы больше не было спекуляции по атому вопросу, вернемся к нему му в третьем чтении со всеми выкладками /Шум у залі/.
ГОЛОВА. Спокійно, будь ласка.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Все поправки есть в сравнительной таблице, вы знаете.
ГОЛОВА. Тоді я ще раз пропоную проголосувати про віднесення на третє читання цієї статті з урахуванням всіх зауважень, які будуть подані спеціалістами до комісії. Але віднести це треба днів на три, но більше. Ми кажемо про необхідність прискорення прийняття цього закону, а потім виявляється, що має рацію Олександра Володимирівна, говорячи, що є пропуски в тексті. Хоча по телебаченню інколи чуєш, що закон ідеальний і його треба негайно приймати. То я не розумію, хто ж тоді прйвду каже?
56
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Я повторяв: должны быть не просто разговоры, а четкие расчеты с полными обоснованиями, чтобы мы принимали решения без эмоций.
ГОЛОВА. Правильно, а то "разговоры смолкнут скоро, а закон останется". Так же?
Будь ласка, голосуємо про перенесення на трете читання статті 8. І тоді депутат Процев"ят внесе свої зауваження туди так само, як і депутат Ландик. Уряд теж підтримує цю
пропозиції.
"За" - 203. Не прийнято.
Для закону так буде краще, проект буде грунтовніше підготовлений. Три дні на врахування цих поправок та уточнень. Ще раз прошу, проголосуйте. Розумні ж пропозиції прозвучали депутатів і Немировського, і Кужель, і Ландика,
і Процев"ята.
"За" - 223. Не прийнято.
Проти ніхто ж не голосує, утримуються. Ще раз голосуемо.
Будь ласка.
"За" - 216.
Депутат Терьохін. Будь ласка.
ТЕРЬОХІН С.А. Шановні народні депутати! Справа в тому, що стаття 8 є однією з найголовніших у цьому законі. У ній ідеться про те, на суми яких витрат має зменшуватися податок на прибуток при придбанні основних фондів. Саме тому, Олександре Олександровичу і Володимире Лукичу, я просив би, щоб ми проголосували цю статтю сьогодні. Якщо Олекодндрою
57
Кужель або Анісімовим будуть запропоновані якісь зміни, ми можемо врахувати їх у третьому читанні. Але для того щоб вробити конструкцію цього закону, нам обов"язково треба проголосувати цю статтю.
Я закликаю всіх проголосувати за статтю 8 у редакції, запропонованій комісією.
ГОЛОВА. Пропозиція зрозуміла. Я її теж зобов"язаний ставити на голосування.
Статтю 8 у цілому ставлю на голосування, як пропонує комісія.
"За" - 255. Прийнято.
Спасибі.
Сторінка 128, стаття 9 "Амортизація витрат, пов'язаних в видобутком корисних копалин". 6 зауваження? Немає. Навіть формула, бачите, приводиться в законі...
Стаття 9 ставиться на голосування.
"За" - 267. Прийнято.
Стаття 10 "Ставка податку". З цього приводу ми тривалі час сперечалися. Одні думають, що вменшимо податковий прес, а інші - сумніваються. Одначе записано тут таж, і я ставлю на голосування статтю 10.
"За" - 255. Прийнято.
Стаття II "Правила ведення податкового обліку". Це вже процедура. Я гадаю, що тут не буде заперечень.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Д. Это чисто техническая статья.
58
ГОЛОВА. Скажемо так, бухгалтерська стаття.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Да.
ГОЛОВА. Стаття II голосуеться.
"За" - 268. Прийнято.
Стаття 12 "Безнадійна заборгованість". Як ви бачите, пропозицій чимало було, вони всі враховані, і, власне, виписано нову редакцію статті 12.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Олександре Олександровичу, дозвольте.
ГОЛОВА. Будь ласка, говоріть.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Есть одно предложение. Посмотрите страницу 153. Я считаю, что в подпункте 12.3.10 в четвертой строке слова "або страти" надо исключить.
ГОЛОВА. "Прострочена заборгованість фізичних осіб, визнаних винними у скоєнні кримінального злочину та
стосовно яких було визначено міру покарання у вигляді довічного ув"язнення або страти, включається до валових витрат кредитора в податковий період оголошення вироку незалежно від того, чи був кредитор або третя особа повивачем у суді".
59
Ми справді тут торкаємося Кримінального кодексу та ще Я позицій, які зараз розглядаються. Мабуть, треба прислухатися до пропозиції депутата Немировського. Так? Немає заперечень. Тому є така пропозиція: 8 урахуванням зауваження депутата Немировського статтю 12 проголосувати в цілому.
Голосується в цілому стаття 12 із зауваженням депутата Немировського.
"За" - 267. Прийнято.
Слухаємо зауваження заступника міністра фінансів Регурецького. Будь ласка.
РЕГУРЕЦЬКИЙ В.В. Олександре Олександровичу! Я хотів би повідомити, що тут допущено технічну помилку. Підпункт 12.4.7 відноситься до перехідних положень, і ми хотіли його туди перенести із статті 12.
60
ГОЛОВА. Підпункт 12.4.7 перенести до перехідних положень. Ставлю на голосування цю пропозицію. Підтримайте, будь ласка.
"За" - 264.
Депутат Азаров. Прошу.
АЗАРОВ М.Я. Уважаемый Александр Александрович! Уважаемые коллеги! Я напомню: мы с вами проголосовали за то, что замечания бюджетной комиссии к этим пунктам относятся сразу на третье чтение.
ГОЛОВА. Безперечно.
АЗАРОВ М.Я. Тогда, Александр Александрович, почему мы статью 12 проголосовали? Зачем мы даем разрешение списывать безнадежную задолженность небанковских финансовых учреждений и так далее?
ГОЛОВА. Ви не зрозуміли, очевидно.
АЗАРОВ Ц.Я. Як не зрозумів?
ГОЛОВА. Ми проголосували так: у другому читанні приймаємо, але враховуючи, що ми проголосували пропозицію комісії віднести ці пункти на третє читання, це автоматично означає, що з"являється потреба, узгодити те, що ви запропонували, із тим, що тут є, і дати на розсуд депутатів.
61
АЗАРОВ М.Я. Если так, то я согласен.
ГОЛОВА. Тільки так.
Розглядається стаття ІЗ "Оподаткування нерезидентів".
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Вивірена стаття стосовно всіх позицій.
ГОЛОВА. Немає зауважень.
Стаття 14 "Оподаткування виробників сільськогосподарської продукції".
Давайте за статтю ІЗ проголосуємо, бо я боюсь, що ми тут зачепимось...
Ставлю на голосування статтю ІЗ.
"За" - 259. Прийнято.
Стаття 14 "Оподаткування виробників сільськогосподарської продукції"
НЕМИРОВСЬКЙЙ В.Л. Уважаемые коллеги, что здесь существенно изменилось против первого чтения? Мы исключили третий абзац пункта 14.1, где было указано, при каком уровне инфляции применяется индексация валовых доходов и расходов сельскохозяйственных предприятий.
Практически индексация будет применяться независимо от уровня инфляции.
Кроме того, обратите внимание, сумма налога на прибыль сельскохозяйственных предприятий уменьшается на сумму уплаченного налога, на землю. То есть сельхозпредприятие будет
62
платить в бюджет сумму, на котору налог на прибыль превышает налог на землю.
ГОЛОВА. Зрозуміло. Ставлю на голосування статтю 14. Довіримося депутату Немировському, який оподаткування сільськогосподарського виробництва знає, мабуть, краще від багатьох тут присутніх.
"За" - 262. Прийнято.
Стаття 15 "Порядок внесення змін і доповнень до закону". Це регулююча стаття.
Стаття 16 "Порядок нарахування та строки сплати податку". Теж зрозуміло.
Статті 15, 16 голосуються.
"За" - 255. Прийнято.
Будь ласка, чергова пропозиція депутата Терьохіна.
ТЕРЬОХІН С.А. Шановні колеги! Зверніть увагу, будь ласка, на поправку 554 Пустовойтовського, якою пропонується в абзаці другому пункту 1С.7 вилучити слова: "та, за запитом нерезидента, англійською або російською мовою, яка використовується таким нерезидентом".
Справа в тому, що це проблема платника податку, яким чином перекласти текст декларації на якусь іншу мову.
Я закликаю вас підтримати цю поправку. Уявіть собі, що наші податкові інспекції почнуть набирати перекладачів у овій штат.
Цього не потрібно робити /Шум у залі/.
63
Ні, її не враховано, тому що цей текст є в правій колонці, можете прочитати: "та, за запитом нерезидента, англійською або російською мово»". Я просив би вилучити ці слова. Тільки офіційною мовою - російською або українською, яка використовується в цій державі. Хай перекладачі роблять переклад за рахунок коштів того, хто хоче мати декларацію, написану іншою мовою.
Дякую.
ГОЛОВА. Малося на увазі: у цій державі - в Україні, так? Василю Васильовичу, будь ласка.
РЕГУРЕЦЬКИЙ В.В. Шановні народні депутати, я підтримую цю думку. І на засіданні робочої групи ми запропонували вилучити цю фразу. Сюди її, записано помилково. Де...
ГОЛОВА. Ставиться на голосування пропозиція Кабінету Міністрів про вилучення цієї фрази, оскільки вона випадково туди потрапила...
По суті- скаже зараз Володимир Лукич.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Уважаемые коллеги, дело вот в чем. Если вы заметили, когда мы решали вопрос командировочных и так далее, то эти функции возлагали на того, кто этим занимается. В данной ситуации это дополнительная обязанность, ее можно свободно исключать и лишние расходы не нести.
64
ГОЛОВА. Всі задоволені роз'ясненням? Всі. Голосуеться пропозиція. Будь ласка, підтримайте її.
"За" - 271.
Депутат Азаров. Будь ласка.
АЗАРОВ М.Я. Владимир Лукич, пунктом 16.4, который мы так быстро проголосовали, устанавливается ежеквартальная уплата налогов для всех абсолютно организаций, так я вас понял?
НЕМИРОВСКИЙ В.Л. Кроме АПК. Аграрный комплекс отчитывается по годовому результату.
АЗАРОВ М.Я. Ну а что тогда будет с местными бюджетами? Я имею в виду области, районы, города, поселки и так далее.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Николай Янович, я очень уважаю ващу заботу в этом вопросе. Но когда надо сеять на поле и люди думают, где семена покупать, горючее, то мы не слишком много возьмем там доходов. Необходимо регулировать такие отношения, никуда мы не денемся.
ГОЛОВА. Миколо Яновичу, візьмете зараз слово. Прибутку ніякого все одно немає, дев"ять місяців до жнив, Зараз же виробництво,молока, м"яса збиткове. Немає чого там.. Будь ласка, вам слово.
65
АЗАРОВ М.Я. Александр Александрович, я хочу вот что сказать. Как депутаты проголосуют, так и будет формироваться бюджет, безусловно. Но я просто напомню народным депутатам, что у нас весь налог на добавленную стоимость мобилизуется в государственный бюджет. Остается для сельских местностей, я имею в виду для сельских бюджетов, подоходный налог, налог на прибыль - и все практически.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Налог на землю тоже.
АЗАРОВ М.Я. Плата за землю. Теперь посмотрите, от каких налогов освобождены у нас сельскохозяйственные предприятия. Тем самым мы подрываем базу местных бюджетов даже в плане систематичности поступления средств.
Я не против, квартал - так квартал, год - так год, но мы просто над этим должны задуматься.
ГОЛОВА. Все правильно говорить Микола Янович, але проголосована ця норма.
Увімкніть мікрофон депутата Пинзеника, будь ласка.
ПИНЗЕНИК В.М., член Комісії Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності /Південний виборчий округ, Львівська область/. Шановні народні депутати! В цьому проекті була норма про щомісячне оподаткування. Я пропонував би підтримати Миколу Яновича. Податок на прибуток - одна з основних
66
статей доходів бюджетами залишаємо місцеві бюджети без джерел виплати заробітної плати, соціальних допомог.
Оскільки за цим законом передбачається сплата податку на фактичний прибуток, а не авансова сплата, то ми залишаємо на три місяці в обороті бюджетні кошти. Треба передбачити мі,-сячну сплату податку або перенести їда норму на третє читання.
ГОЛОВА. Давайте на трете читання перенесемо /Шум у залі/.
Та почекайте, хіба він неправильно сказав? Переконайте його, будь ласка.
Є пропозиція цю норму перенести на третє читання, хай ще раз повернуться до неї, з"ясують. Я переконаний, що вони повернуться до тієї позиції, яка була раніше, але нехай ще попрацюють. Будь ласка.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Александр Александрович, не надо упрощать эту проблему. В проекте есть разные подходы, потому что разные плательщики налога. Есть и месячная уплата налога, есть и поквартальная. Надо просто пройтись по всем нормам и определиться. А с голоса так или иначе решать... Если есть необходимость в третьем чтении, давайте перенесем на третье чтение. Не надо переголосовывать, в третьем чтении на эту
проблему обратим внимание.
ГОЛОВА. Була пропозиція, ставлю її на голосування. Будь ласка.
67
"За" - 214.
Ще раз, будь ласка.
"За" - 243.
Тобто статтю прийнято, аде вона на трете читання буде ще редагуватися.
Стаття 17 "Зарахування податку до бюджету". Стаття 18
"Спеціальні правила".
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л, Я хочу обратить внимание на статью 17, где предусматривается: "Суми податку на прибуток зараховуються до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням платника податку". Подчеркиваю: по месту нахождения получения доходов.
ГОЛОВА. Тобто не там, де його...
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Не там, где его контора, а там, где он работает.
ГОЛОВА, Депутат Азаров.
АЗАРОВ М.Я. Владимир Лукич! Ответьте, что такое "бюджети територіальних громад", чтобы всем стало ясно.
ГОЛОВА. Закон про місцеве самоврядування ми проголосуємо...
68
АЗАРОВ М.Я. Да, мы проголосуєм "Закон про місцеве самоврядування но у нас уже есть бюджеты "місцеві, районні, обласні, міські". И статья 17 будет определять, в какие бюджеты будет зачисляться налог на прибыль. А налог на прибыль - основополагающий налог для местных бюджетов. Скажите, Владимир Лукич, в какие бюджеты пойдет этот налог?
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Здесь четко написано: "до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням платника податку". Если нужно будет для уточненая провести консультации, то мы их проведем. Когда будем принимать "Закон про місцеве самоврядування"...
АЗАРОВ М.Я. Последняя реплика - и я замолкаю. ГОЛОВА. Говоріть.
АЗАРОВ М.Я. Уважаемые народные депутаты! Петр Кузьмич об этом знает и Игорь Александрович скоро узнает. Постоянно ведутся споры о территориальной принадлежности предприятий. Предприятие относится то к области, то к городу, то к поселку, то к району.
Делят эти предприятия, и соответственно меняется контингент, налогообложения, меняется доходная база
бюджета.
Если мы четко не определимся с этим понятием, то у нас просто путаница будет. Поэтому я и прошу: Владимир Лукич, объясните, куда будет зачисляться налог?
69
ГОЛОВА. Говоріть.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Еще раз акцентирую внимание на следующем. Мы уже проголосовали норму, в соответствии с которой все филиалы обязаны по своему местонахождению открывать счета, вести учет и платить налог. Это четко определено в законе.
ГОЛОВА. Ставлю на голосування статтю 17.
"За" - 266. Прийнято.
Стаття 18 "Спеціальні правила". Є потреба коментувати?
Будь ласка, увімкніть мікрофон депутата Семенюк.
СЕМЕНЮК В.П. Шановний Олександре Олександровичу І Шановні колеги! Я прошу звернути увагу ось на що. Закон про міжнародні договори і дана стаття не узгоджуються. Є чинний Закон про міжнародні договори,- а дана норма тут не повинна бути записана, оскільки вона суперечить Віденській конвенції про міжнародні договори, зокрема статті 6. Давайте ми спочатку врахуємо цю норму в Законі про міжнародні договори, а потім запишемо тут. А то вийде так: поїде будь-який міністр чи його заступник у бананову державу, і там напишуть: вирощувати в Україні банани. То що, ми будемо вирощувати банани в Україні?!
Мені здається доцільним спочатку включити це в Закон про міжнародні договори. Тим паче що це збігатиметься з вимогами Віденської конвенції.
Дякую.
70
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Я прошу мені вибачити, але я прочитаю для всього залу. Пункт 18.1. "Якщо міжнародним договором, ратифікованим Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим законом, застосовуються норми міжнародного договору". Подчеркиваю: здесь написано "ратифікованим Верховною Радою", чтобы нас не ставили перед фактом.
ГОЛОВА. Зрозуміло, так? Валентина Петрівна вже згодна. Сергію Анатолійовичу, говоріть, тільки скоріше. Ви чогось так важко говорите. Будь ласка. Депутат Терьохін.
ТЕРЬОХІН С А. Шановні народні депутати! Нашою Конституцією встановлено інше правило. Конституцією передбачено, що міжнародні договори, ратифіковані Верховною Радою, є частиною національного законодавства. Саме тому ніякого пріоритету міжнародних договорів над національним законодавством не може бути. Якщо ми ратифікуємо договір з якоюсь країною, то маємо включити його в національне законодавство. Зверніться до Конституції України. Пункт 18.1 у цьому законопроекті в недоречним. Комісія запропонувала вилучити цей пункт, подивіться позицію 660. 7 разі потреби ми внесемо доповнення до чинного законодавства, як було зроблено, скажімо, з пакистанським контрактом стосовно ПДВ.
Дякую.
ГОЛОВА. Що скаже Володимир Лукич?
71
НЕМИРОВСЬКИЙ В. Л. По этому вопросу велась полемика, он обсуждался. Коллега Терехин предлагает, если ратифицирован договор, то надо вносить соответствующие поправки в существующее законодательство. Но я считаю, что нам сегодня необходимо работать. Поэтому давайте выйдем из этой коллизии. Эта запись, может быть, не выписана как следует стилистически,
но после принятия закона юридический и научно-экспертный отдели поправят эти позиции, Я считав, что данную статье надо принять.
ГОЛОВА. Шановні друзі I Давайте проголосуємо так, як записано. Я гадав, що до третього читання науково-експертний відділ усе одно зробить аналіз і подасть зауваження. Ставлю на голосування статтю 18 "Спеціальні правила".
"За" - 264. Прийнято.
Стаття 19 "Усунення подвійного оподаткування". Може, зникнення треба було записати?
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Ні.
ГОЛОВА. Це щось занадто... Що скажуть філологи? Петре Іллічу?.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. "Уникнення" - это совсем другой аспект, менять нельзя.
72
ГОЛОВА. Це "устранение" російською мовою...
Ну добре, ставлю на голосування статтю 19 у такій редакції. Будь ласка.
"За" - 248. Прийнято.
Стаття 20 "Відповідальність платників податку". Тут усе зрозуміло. Але є кілька зауважень у депутатів Немиров-ського і Кухель. Будь ласка.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.І. Мы договаривались на заседании комиссии, что в пункте 20.3 "платіжне доручення на перерахування податку до бюджету" вилучити і голосувати пункт без цих слів.
ГОЛОВА. Немає заперечень?
Ставлю пропозицію депутата Немировського про таке вилучення на голосування. "За" - 177. Не підтримується. Депутат Кужель говорить, вона оголошена.
КУЖЕЛЬ О.В. Уважаемые коллеги! Пункт 20.7: "Посадові особи, винні в порушенні податкового законодавства, притягаються до відповідальності згідно із законодавством". По принятому нами законодательству, за укрытие налогов могут дать срок от 5 до 10, лет. Вчера директора Киевской области обратились к нам и просили, чтобы на переходный период /Хотя бы на полгода/ наложить мораторий на введение в действие этой
73
статьи, потому что очень сложно сейчас разобраться в этом законодательстве /Шум у залі/.
ГОЛОВА. Хвилинку. Ми ж не той закон розглядаємо. А в цьому законопроекті ми пишемо: згідно з чинним законодавством. У тому законі ми зробимо виправлення за вашою пропозицією. Поки що розглядається цей законопроект.
Будь ласка.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Уважаемые коллеги! Я дам пояснения по пункту 20.3. Этот пункт предусматривает такой порядок. Вы приносите налоговой инспекции отчет, расчеты, декларации и долены принести платежное поручение о том, что вы перечислили деньги.
Если вы не приносите платежного поручения, вас штрафуют в размере 10 процентов начисленной суммы налога.
Теперь представьте ситуацию: вы все сделали, но у предприятия нет денег, и платежное поручение вы не можете принести в налоговую инспекцию.' Однако моментально вступает в силу норма штрафа в размере 10 процентов, и, будьте здоровы, платите.
Если остаются здесь олова "платіжне доручення на перерахування податку до бюджету", то тогда я прошу добавить: "при наявності коштів на рахунку". Это было в первом чтении. И тогда все стает на свое место.
ГОЛОВА. Стаття 20 ставиться на голосування з поправкою депутата Немировського. Будь ласка. "За" - І75,
Теж не приймається.
74
Депутат Терьохін. Будь ласка.
ТЕРЬОХІН С.А. Шановні народні депутати! Володимире Лукичу! Ви зараз запропонували ситуацію на порятунок тих підприємств, які розраховуються або готівкою, або в них стовідсотковий бартер.
Ми написали загальне правило, що в разі виникнення податкового зобов"язання підприємство повинне сплатити до бюджету гроші, які мають використовуватися на ро8в"язання соціальних проблем держави.
Уявіть собі ситуацію, коли підприємство не має грошових розрахунків. Подивіться, будь ласка, в першу чергу на наших газових трейдерів. У них грошових розрахунків немає.' У них в поставка газу за поставки якоїсь натуральної продукції .з-за кордону.
Скажіть мені, будь ласка, чи буде наш бюджет наповнений грошима для того, щоб ми авансували і фінансували пенсіонерів або якісь соціально орієнтовані галузі? Ніколи.
Тому я просив би проголосувати цей пункт у тому вигляді, в якому комісія подала на друге читання. Дякую.
ГОЛОВА. Ясно. Спасибі.
Ставлю на голосування варіант, запропонований комісією. Будь ласка.
"За" - 230. Прийнято.
75
Таким чином, усі статті проголосовано, крім якої статті? Ішлося про те, щоб послухати голову Національного банку. Є його заступник.
Володимире Лукичу, дайте диспозицію.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Страница 23, пункт 2.3. Вопрос заключается в следующем. Суммы превышения доходов над расходами Национальный банк перечисляет в бюджет, а если есть убытки Национального банка, то они возмещаются из государственного бюджета. По итогам года, подчеркиваю.
ГОЛОВА. Будь ласка, ви згодні з тим? Згоден.
Пункт 2.3 ставиться на голосування редакції комісії. Будь ласка.
"За" - 265.
Прийнято. Депутат Цушко.
ЦУШКО В.П. Уважаемые коллеги! Александр Александрович, я предлагаю в статье "Прикінцеві положення" предусмотреть введение этого закона в действие с 1 января 1998 года. Технически очень тяжелый закон. Если мы введем его с 1 июля (и коллега Кужель была права), то будем иметь множество обращений в Верховный Совет, это опыт уже показал. Нужно, чтобы закон был введен все-таки с 1 января 1998 года.
ГОЛОВА. Я гадаю, ми цю норму розглянемо в третьому чи
проекту закону.
Буде ласка, ще які зауваження? Немає, 78
Подякуємо Володимиру Лукичу за безсонні ночі. А я кажу / серйозно про це, бо вони останню добу, наприклад, працювали взагалі без сну, готуючий цей документ. Але якщо ми приймемо закон і він працюватиме, то всі скажуть, що уряд вніс хорошу законодавчу пропозицію. А якщо закон не працюватиме, то скажуть, що Верховна Рада знову прийняла дурний закон. Ми це розуміємо, бо вже прикладів з цього приводу було надто багато, і останнім часом теж. Коли тут Прем'єр агітує, що треба приймати закон, який скасовує пільги для спільних підприємств, 1 па погоджено з Національною радою з питань оборони 1 безпеки, 1 Президент теж таку позицію займає, а потім виявляється, що Верховна Рада такий недолугий закон прийняла, і вже забули, хто вніс на розгляд проект цього закону.
До третього читання треба дуже серйозно доопрацювати ці статті, але розкачуватися немає часу. Тому я просив би до 4 травня внести на розгляд Верховної Ради цей законопроект ( Шум у залі ).
До 5 травня.
НЕМИРОВСЬКИЙ В.Л. Уважаемые коллеги, давайте подумаєм. Практически до 4 мая мы не можем его внести, потому что завтра будет рассмотрение законопроекта о налоге на доходы физических лиц. Он готовится нашей же комиссией, приходится параллельно работать, никуда не денешься. После праздников приступаем к работе 5 числа. Значит, можно будет где-то числа 7, 8 - не раньше... (Шум у залі).
79
ГОЛОВА. Сьогодні 23 число, ще два тижні до 5 травня. Завтра, дасть Бог, розглянемо законопроект про оподаткування фізичних осіб. І у вас вивільняється море часу, незрозуміло, як ви його використовуватимете. Тому я думаю, що... Зрозуміло.
Чого хоче депутат Терьохін? Увімкніть, будь ласка, мікрофон депутата Терьохіна.
ТЕРЬОХІН С.А. Шановні народні депутати, я вас вітаю 1а завершенням другого читання цього проекту.
ГОЛОВА. Від чийого імені, Сергію Анатолійовичу?..
ТЕРЬОХІН С.А. Дійсно, це є один з важливих законів, але зараз ми запитували Національний банк про відносини Нацбанку і бюджету. Випав один маленький абзац. Він звучав так: "консолідований баланс Національного банку є складовою частиною
бюджету держави". Пропонується консолідований баланс Національного банку затверджувати разом із державним бюджетом України. Це дуже потрібно, тому що ми взяли на себе зобов'язання виплачувати дебетове сальдо кошторису Національного банку з державного бюджету України.
80
Я просів би, щоб ми зараз це проголосували. На третьому читанні, я уявляю, який лобістський тиск буде, щоб це не ввести в закон.
Дякую.
ГОЛОВА. Логіка в, і в лівій колонці ця пропозиція записана. Я ставлю її на голосування ще раз; Проголосуйте, під» тримайте. Помилки не буде. Оскільки ми беремо відповідальність взаємну - банку і бюджету, то треба про це записати.
"За" - 248. Прийнято.
Шановні депутати, я прощу порадитися щодо завтрашнього дня /Шум у залі/.
Спокійної Сядьте на хвилину, скоріше ж не буде. Будь ласка, я прошу звернути увагу на таке. Завтра, як ви пам"ятавте, ми розглядатимемо дуже окладний законопроект про оподаткування фізичних осіб. Він буде розданий сьогодні. Буде, Володимире Лукичу? Буде, він каже. Але ми мали сьогодні розглянути проект Закону про місцеве самоврядування. Я хочу звернути увагу, що, на мій погляд, мало які проекти законів були доведені до кондиції так, як цей до третього читання. Я сьогодні ще раз мав розмову 8 одужуючим, у добрий час сказати, Віктором Лаврентійовичем, який постійно працює над ним законопроектом, і він дуже просив, передаючи привіт усім вам, підтримати редакцію, яку буде вносити Валерій Миколайович Терець. Я вважав, що це треба зродити, оскільки ще дуже багато буде процедурної роботи по введенню в дію цього
81
закону. Не так багато статей треба доголосуватн в третьому читанні, всього 10 статей. Я просив би завтра зранку сконцентруватись і без дискусії там, де вона зайва, проголосувати всі 10 статей, прийняти в третьому читанні проект Закону про місцеве самоврядування, і потім розглянути ті законопроекти, що будуть визначені порядком денним.
Немає заперечень? Ставлю на голосування цю процедуру. Будь ласка.
"За" - 238. Прийнято.
До ранку. 0 9.45 завтра таємне голосування.
82