ЗАСІДАННЯ СОРОК ВОСЬМЕ
С е с і й н и й з а л В е р х о в н о ї Р а д и
У к р а ї н и. 26 ч е р в н я 1998 р о к у.
10 г о д и н а.
Веде засідання член Президії першої сесії Верховної Ради
України ЛАЗАРЕНКО П.І.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Доброго ранку, шановні народні депутати! Доброго ранку, шановні радіослухачі! Біля столів реєстрації зареєструвалися 306 народних депутатів. Ранкове засідання оголошується відкритим.
Я звертаюся до вельмиповажного Вячеслава Максимовича Чорновола і прошу завершити проведення окремої наради.
Шановні колеги! Прошу вас заспокоїтися і зайняти свої робочі місця.
Дякую за розуміння і підтримку, за можливість проводити засідання.
Відповідно до статті 4.2.2 Регламенту Верховної Ради України інформую про вихід зі складу депутатської фракції Партії зелених народного депутата України Квятковського Ігоря Васильовича (Оплески).
Я надам зараз слово з процедури депутату Бондарчуку, але перед цим така інформація. Щойно завершила роботу Погоджувальна рада, на засіданні якої були присутні представники від шести фракцій. Були відсутні представники Прогресивної соціалістичної партії і Партії зелених.
На засіданні було погоджено питання, які можна було б включити до порядку денного. Якщо ви вважатимете пропозиції Погоджувальної ради прийнятними, можна буде поставити їх на голосування.
Перше питання сьогодні в порядку денному - обрання Голови Верховної Ради. Можлива така процедура. Щоб не було чергових незрозумілих виступів, суперечок, щоб не влаштовувати спектаклів, можна було б представникам Руху та інших фракцій висунути дві-три кандидатури - не більше, щоб не гаяти часу. Дати їм можливість підготувати документи і після певної перерви заслухати сьогодні їхні доповіді, поставити запитання, провести обговорення, а голосування перенести на понеділок на 10 годину ранку.
Після детального обговорення Погоджувальна рада фракцій ухвалила саме таку схему.
Усі ми розуміємо, які можуть бути наслідки, якщо ми не погодимося з цією пропозицією. Спектакль, а я б назвав це драмою Верховної Ради, уже знайомий абсолютно всім.
Але в нас є ще надзвичайно важливі питання, і можна було б розглянути їх після того, як проведемо висунення, перед перервою для підготовки документів. Питання такі.
Перше. Про проект Постанови Верховної Ради про приватизаційно-майнові сертифікати. Доповідач - Коломойцев чи Моісеєнко, хто саме - визначіться.
Друге. Про проект Постанови Верховної Ради про утворення Слідчої комісії по вивченню законності використання бюджетних коштів у місті Києві. Доповідач - Мельников. Документи вам роздано.
Третє. Про включення до порядку денного питання щодо проекту Закону України про внесення змін до Конституції України. Ми погодилися, що треба замінити слово "заступника" на "заступників" у першій частині статті 88 Конституції. Ідеться про те, щоб включити питання до порядку денного, не більше.
Четверте. Про включення до порядку денного питання щодо внесення змін до Регламенту Верховної Ради України. Тільки включити до порядку денного це питання. Навколо нього було багато розмов, і Погоджувальною радою прийнято рішення внести це питання для обговорення. Ми сьогодні тільки включаємо його до порядку денного і доручаємо Підготовчій депутатській групі Бандурки опрацювати його.
Чому? Тому, що є вже більше 11 проектів. Вам їх роздано, і їх треба опрацювати, щоб ми мали можливість розглядати тут це питання, не витрачаючи марно часу.
І п'яте питання, яке нам також треба сьогодні погодити, - щоб засідання Верховної Ради продовжити в понеділок о 10 годині ранку.
Я бачу, пропозицій занадто багато, то дозвольте питання про засідання в понеділок не ставити на голосування.
Хто за те, щоб включити до сьогоднішнього порядку денного питання про проект Постанови Верховної Ради про приватизаційно-майнові сертифікати, про проект Постанови Верховної Ради про утворення Слідчої комісії по вивченню законності використання бюджетних коштів у місті Києві... (Шум у залі).
Окремо голосувати? Ми щойно розглядали це на засіданні Погоджувальної ради фракцій. Були присутні шість керівників фракцій або їх заступники. Ми всі проголосували за, одноголосно.
Третє питання - про включення до порядку денного питання щодо проекту Закону України про внесення змін до Конституції України і четверте - про включення до порядку денного питання щодо внесення змін до Регламенту Верховної Ради (тільки включити питання до порядку денного, а всі матеріали передати Підготовчій депутатській групі). Ви зрозуміли?
Можливо, ці чотири питання проголосувати за основу, щоб ми сьогодні... (Шум у залі). Ви категорично наполягаєте на обговоренні кожного окремо?
Шановні народні депутати! Я ставлю на голосування пропозицію включити сьогодні до порядку денного питання про приватизаційно-майнові сертифікати. Прошу включити систему і прошу депутатів підтримати. Цього рішення чекають наші виборці.
"За" - 252.
Рішення прийнято.
Друга пропозиція - про включення до порядку денного питання щодо проекту Постанови Верховної Ради про утворення Слідчої комісії по вивченню законності використання бюджетних коштів у місті Києві.
Матеріали вам роздано. Ідеться тільки про включення до порядку денного і не більше. А потім ми обговоримо, підтримуємо чи не підтримуємо.
Ставлю на голосування. Тільки про включення. Прошу підтримати.
"За" - 207.
Рішення не прийнято.
Шановні колеги! Дозвольте мені завершити, і я надам слово з процедури.
Ставлю на голосування пропозицію про включення до порядку денного питання щодо проекту Закону України про внесення змін до Конституції України.
Прошу підтримати. Ідеться тільки про заміну слова "заступника" на слово "заступників". Ми домовилися.
"За" - 225.
Я ще раз пояснюю: ідеться тільки про заміну слова "заступника" на "заступників". Треба включити це питання до порядку денного. Воно чітко сформульоване.
Можна ще раз поставити на голосування? Ставлю на голосування ще раз. Підтримайте, будь ласка.
"За" - 211.
Рішення не прийнято.
Деякі депутати наполягають на виступі з процедури.
Депутат Зварич. Будь ласка.
ЗВАРИЧ Р.М., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Шановний головуючий!.. (Шум у залі).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я надав слово депутату Зваричу, але перед тим, погоджуюся, депутатам треба було записатися. Прошу зняти виступ.
Запишіться на виступ із процедури. Прошу висвітлити список. Скільки часу відведемо? 5 хвилин достатньо? Ставлю на голосування пропозицію відвести 5 хвилин. Прошу визначитися.
"За" - 225.
Рішення прийнято.
Слово надається депутату Кіяшку.
КІЯШКО С.М., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, виборчий блок СПУ та СелПУ). Спасибо. Фракция Социалистической и Селянской партий "Левый центр". Уважаемые коллеги! Сейчас мы рассматриваем повестку дня. Несомненно, нам необходимо (об этом мы сегодня говорили) прерваться в рассмотрении вопроса об избрании Председателя Верховного Совета и включить в повестку дня проект Постановления о создании Следственной комиссии по изучению законности использования бюджетных средств в городе Киеве. Это очень важно сегодня. Идет разбазаривание денег, и мы, депутаты, когда ходим по Киеву, это видим. Поэтому предлагаю поставить этот вопрос на поименное голосование, чтобы все видели, какие фракции за что голосуют и кто у нас защищает разбазаривание бюджетных средств.
Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Пропозиція зрозуміла, я поставлю її на голосування.
Депутат Сидорчук.
СИДОРЧУК М.Ю., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, ПСПУ). Прошу передать слово Владимиру Марченко.
Вам, Павел Иванович, советую изучать Регламент.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую за рекомендації. Прошу, депутате Марченко.
МАРЧЕНКО В.Р., народний депутат України (виборчий округ 161, Сумська область). Фракция Прогрессивной социалистической партии Украины. Уважаемые депутаты! Обращаю ваше внимание на попытку изменить нашу роботу и ввести ее в русло непринятия никаких решений.
В статье 2.2.6 Регламента четко определен порядок рассмотрения вопросов на первой сессии: избрание Председателя Верховного Совета (подпункт 10), его первого заместителя и заместителя (подпункт 11), создание постоянных комиссий (подпункт 12) и только после этого - формирование повестки дня.
Поэтому, уважаемые депутаты, мы предлагаем...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу вимкнути мікрофон, питання зрозуміле.
Слово надається депутату Чичкову.
ЧИЧКОВ В.М., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Прошу передать слово депутату Бондарчуку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.
БОНДАРЧУК О.В., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Спасибо, Валерий Михайлович. Всеукраинский союз рабочих, Компартия Украины. Уважаемые депутаты! Наверное, вопросы, которыми мы занимаемся в стенах Верховного Совета, важны. Но жизнь идет и за стенами Верховного Совета. Сегодня шахтеры, не получив ответа на свои законные требования по погашению задолженности по заработной плате, перекрыли Крещатик в районе Майдана Незалежности. Более полутора месяца они пикетируют Администрацию Президента - и никакого ответа.
Сейчас, по нашим сведениям, правоохранительным органам отдан приказ о применении силовых мер в отношении шахтеров. Мы должны предложить правоохранительным органам воздержаться от силовых действий и принять постановление, проект которого сейчас готовится. Пускай к 12 часам в Верховный Совет придут министр внутренних дел, представитель Генпрокуратуры и об яснят ситуацию (и нужно дать шахтерам возможность выступить здесь). Это позволит разрядить ее нормальным образом.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається депутату Єльяшкевичу.
ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С., народний депутат України (виборчий округ 182, Херсонська область). Партия "Громада". Уважаемые коллеги! К сожалению, в результате нашей неэффективной и бесплодной работы парламент постепенно деградирует и забывает, что кроме избрания Председателя у него есть еще масса других необходимых функций, для чего мы и были избраны. Поэтому я предлагаю проголосовать за включение в повестку дня всех этих вопросов, чтобы начать их рассматривать.
Единственное замечание: для внесения изменений в Конституцию есть специальная процедура. К сожалению, председательствующий не сказал, есть ли под этим предложением 150 подписей, и это вызвало вопросы. Это первое.
И второе. Я предлагаю, чтобы мы работали и в субботу, и в понедельник. Прошу проголосовать это предложение в поименном режиме. Нам нечем хвастаться, у нас нет никаких достижений, мы дискредитируем сами себя больше, чем ктолибо. Нам надо работать и принимать решения.
Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається депутату Шеховцову.
ШЕХОВЦОВ О.Д., народний депутат України (виборчий округ 52, Донецька область). Передайте слово Косаківському, будь ласка.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу.
КОСАКІВСЬКИЙ Л.Г., народний депутат України (виборчий округ 223, м.Київ). Шановні колеги! Я пропоную надати слово ініціаторам тих проектів рішень, за включення яких до порядку денного не проголосовано. Нехай вони пояснять ситуацію. Може, тоді ці пропозиції будуть підтримані. Це перше.
Друге. У зв'язку з тим що ми не маємо ніяких здобутків у нашій парламентській діяльності, я вважаю, що ми не заслужили права відпочивати три дні. Тому пропоную в поіменному режимі проголосувати за те, щоб Верховна Рада працювала в суботу, неділю і в понеділок.
Підтримуючи пропозицію Погоджувальної ради щодо проведення голосування по виборах Голови в понеділок о 10 годині, пропоную завтра й післязавтра розглядати укази Президента, економічні питання, інші проблеми, які сьогодні турбують людей, щоб напрацювали проекти хоча б у першому читанні.
Прошу мою пропозицію про роботу у вихідні поставити на голосування. А головуючого прошу дати протокольне доручення газеті "Голос України" надрукувати результати голосування в найближчому номері.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Час, відведений для виступів з процедурних питань, вичерпано.
Які були пропозиції. Перше. Депутат Кіяшко запропонував поіменно проголосувати пропозицію про включення до порядку денного питання про проект Постанови Верховної Ради про утворення Слідчої комісії по вивченню законності використання бюджетних коштів у місті Києві. До мене щойно підійшов автор проекту представник Партії зелених депутат Мельников. Він наполягає на цьому ж.
Друге. Депутат Володимир Марченко вважає, що ми не повинні зараз розглядати пропозиції щодо порядку денного. Депутат Марченко добре знає Регламент, але потрібно погодитись із тим, що ці питання пропонується обговорити під час перерви. Якби ми не включили до розгляду питання про приватизаційно-майнові сертифікати, то як пояснили б це виборцям? Ми ж не дали б їм можливості використати ці сертифікати. Як це пояснити?
Третє. Депутат Бондарчук пропонує запросити до Верховної Ради представників Міністерства внутрішніх справ, Генпрокуратури, Мінфіну, які мають все пояснити. Мова йде і про неправомірні дії правоохоронних органів, які щойно заарештували двох шахтарів, і про ситуацію, яка склалася в центральній частині міста Києва.
Четверте. Депутат Єльяшкевич вніс пропозицію працювати в суботу, неділю і в понеділок. Поставити це на поіменне голосування з наступною публікацією його результатів у "Голосі України".
Депутат Косаківський підтримав першу й четверту пропозиції.
У порядку надходження пропозицій ставлю їх на голосування. Хто за те, щоб поіменно проголосувати пропозицію про включення до порядку денного питання щодо проекту постанови по місту Києву? (Шум у залі). Якщо з мотивів - це одне, якщо з процедури - зовсім інше...
Прошу записатися на виступи з мотивів голосування. З першого питання - про проект постанови щодо використання бюджетних коштів у Києві.
Скільки відведемо? Трьох хвилин достатньо?
Прошу проголосувати. Відвести для обговорення питання 3 хвилини.
"За" - 190.
Рішення прийнято.
Слово надається депутату Семенюк.
СЕМЕНЮК В.П., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, виборчий блок СПУ та СелПУ). Фракція Соціалістичної і Селянської партій "Лівий центр". Прошу передати слово Івану Сергійовичу Чижу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.
ЧИЖ І.С., народний депутат України (виборчий округ 190, Хмельницька область). Дякую, Валентино Петрівно. Фракція соціалістів і селян "Лівий центр". Шановні колеги! Шановний Павле Івановичу! В одному з виступів від фракції я нагадував, що нам ніщо не заважає працювати в режимі підготовки законопроектів у першому читанні, оскільки далі ще будуть друге й третє читання. Я сподіваюся, що до того часу Голова буде обраний, щоб підписувати документи.
Тому в принципі ми за те, щоб розглядати законопроекти, бо їх дуже багато є, і серед них, безумовно, й такі, що потребують невідкладного розгляду. Особливо ті, що стосуються процедурних моментів, адже через процедурну неузгодженість зупиняється робота Верховної Ради. Те ж стосується, скажімо, можливих змін до Конституції, оскільки остаточно це розглядатиметься на наступній сесії.
А от щодо міста Києва, то це ініціюється вже давно. Треба проголосувати. Ми підтримаємо поіменний режим. Комісія така має бути. Цим займається Рада Європи.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається народному депутату Ключковському.
КЛЮЧКОВСЬКИЙ Ю.Б., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Фракція Народного руху України. Шановний головуючий! Шановні колеги депутати! Черговий раз ми напоролися на те, що погано дотримується процедура. У принципі фракція Народного руху України підтримує проект постанови про створення слідчої комісії по Києву. Але ж не можна спочатку його провалити, не обговоривши, а потім наполягати на поіменному голосуванні.
Кожне питання треба обговорити хоча б за скороченою процедурою - по два виступи за і проти. Тоді в депутатів була б чіткіша позиція щодо голосування.
Що стосується змін до Конституції, то знаскоку ставити на голосування пропозицію про включення цього питання до розгляду взагалі несерйозно.
Тому ми вимагаємо, щоб було дотримано процедури. Питання, які провалено, хоча ми їх і підтримуємо, ви не маєте права без згоди Погоджувальної ради фракцій ще раз ставити на голосування. І давайте звикати до того, що ми працюємо строго у відповідності з Регламентом.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається депутатові Шепі.
ШЕПА В.В., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Народний рух України. Я просив би вас мати на увазі одне: головуючий - це не директор Верховної Ради. Він є тільки головуючим і має чітко дотримуватися Регламенту.
Що стосується Конституції. Так легко її "розпечатувати", бо комусь це хочеться, і без обговорення - я вважаю, цього не треба робити.
Є серйозні питання, я розумію, зокрема щодо використання бюджетних коштів у місті Києві та інші. Треба підходити до них виключно відповідно до норм Регламенту.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Усі, хто хотів висловитися, висловилися (Шум у залі).
Була письмова пропозиція депутата Марченка. Я надаю слово депутату Марченку від фракції.
МАРЧЕНКО В.Р. Фракция Прогрессивной социалистической партии Украины. Уважаемый Павел Иванович! Меня уже четыре года комментировал Александр Александрович - докомментировались. Вы берете эту эстафету. У меня к вам как к ведущему один вопрос. У нас сейчас на повестке дня вопрос об избрании Председателя Верховного Совета.
В соответствии со статьей 2.2.6 (подпункт 10) Регламента нам необходимо избрать Председателя и только после этого формировать повестку дня.
Вопросы, которые вы пытаетесь протащить, важны, и мы их внесем. Но сейчас это грубейшее нарушение Регламента. Нам необходимо (если вы хотите все это провести в Верховном Совете) изменить вопрос, заняться формированием повестки дня и тогда рассматривать не только эти вопросы.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Зрозуміла думка депутата Марченка. Сьогодні на засіданні Погоджувальної ради керівники фракцій прийняли це рішення, розуміючи важливість цих питань.
Пропонується включити до порядку денного питання щодо створення слідчої комісії. Ставлю на голосування пропозицію проголосувати в поіменному режимі. Прошу визначитися.
"За" - 173.
Рішення прийнято.
Голосування йде в поіменному режимі (Шум у залі). Щойно виступали і з процедури, і з мотивів голосування. Час для цього вичерпано.
Ставлю на голосування пропозицію про включення до порядку денного проекту постанови про створення слідчої комісії.
"За" - 226.
Рішення прийнято (Оплески).
Прошу висвітити по фракціях. Комуністи - 103 із 107; НДП - 2 із 63; Народний рух України - 26 із 33; "Громада" - 38 з 38; соціалісти і селяни - 28 з 29; Соціалдемократична партія (об'єднана) - 1 з 18; Партія зелених - 13 з 18; Прогресивна соцпартія - 11 з 12 і позафракційні - 4 з 15.
Пропозиція щодо включення до порядку денного питання про проект Закону про внесення змін до Конституції. Ідеться про те, щоб у частині першій статті 88 Конституції замінити слово "заступника" на "заступників". Інші норми не чіпаємо. Зрозуміла пропозиція? Ставлю її на голосування і прошу підтримати. Увімкніть систему.
"За" - 222.
Пропоную обговорити за скороченою процедурою: два виступи за, два - проти. Хто за? Депутати Чиж і Медведчук.
Хто виступатиме проти? Депутати Шевченко і Зварич.
Депутат Чиж. Будь ласка.
ЧИЖ І.С. Дякую. Об'єднана фракція соціалістів і селян. Шановні колеги! Я хочу нагадати конституційну норму щодо внесення змін до Конституції. Можливо, колеги не зрозуміли. Ідеться не про те, що зміна буде внесена вже тепер, якщо ми проголосуємо за включення питання до порядку денного.
Якщо питання буде включене до порядку денного, це означатиме, що ми обговоримо його свого часу і тільки на наступній сесії, якщо буде прийняте позитивне рішення, зможемо внести цю зміну. А сьогодні, обговорюючи норму щодо заступників Голови Верховної Ради, ми даємо змогу розблокувати ситуацію, оскільки в Конституції не враховано, що вибори відбуватимуться за пропорційною системою. Ця норма будувалася, так би мовити, виходячи із засад мажоритарних виборів.
Уявіть собі, що Верховна Рада має сім фракцій. Наступна Верховна Рада матиме п'ять чи шість фракцій, тоді Верховна Рада приймає рішення конкретно: Голова і чотири заступники чи Голова і п'ять заступників. І в нас не буде тупикових ситуацій, які певною мірою виникають із об'єктивних причин.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Слово надається депутату Шевченку.
ШЕВЧЕНКО В.Ф., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Шановні колеги! У переддень другої річниці прийняття Конституції багато з вас давали інтерв'ю для засобів масової інформації: гарна Конституція чи не гарна, добре, що ми її маємо, чи не добре. Мені дуже прикро, що проблеми, до яких ми самі себе підвели в цьому залі, і наша ганебна неспроможність вийти з цієї ситуації переносяться на Конституцію. Кількість портфелів не відповідає апетитам деяких лідерів у цьому залі, що спонукає їх пропонувати зміни до Конституції.
Можна зрозуміти, що наші лідери не можуть десь там у буфеті домовитися, як підійти до вирішення цих питань. Але це їхні особисті проблеми. Людину на вулиці це не цікавить, вона сплюне й забуде, що робиться в нашому залі. Та якщо ми зробимо заручницею Конституцію, то завтра виявиться, що комусь не така держава...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Прошу вимкнути мікрофон. Слово надається депутату Медведчуку.
МЕДВЕДЧУК В.В., народний депутат України (виборчий округ 73, Закарпатська область). Фракція Соціал-демократичної партії (об'єднаної). Шановні народні депутати! Я повністю підтримую Івана Сергійовича Чижа в тому, що ми зараз ставимо питання тільки про включення до порядку денного питання про внесення змін до частини першої статті 88 Конституції.
Ми не визначаємося зараз, яким шляхом підемо. Чи ми підемо спрощеним, урегульованим на сьогодні шляхом, тобто на цій сесії внесемо питання про заміну слова "заступник" на слово "заступників", а на наступній сесії цю зміну приймемо, якщо вона набере 300 голосів, що відповідає вимогам до внесення змін до Конституції, і у вересні оберемо цих заступників. Чи підемо за другим варіантом, який розглядався Погоджувальною радою, - введемо інститут виконуючих обов'язки і оберемо заступників зараз, а потім на черговій сесії внесемо ці зміни.
Це все з'ясується під час обговорення, якщо ми це питання включимо до порядку денного. 155 підписів, які треба зібрати, уже зібрано. Тому це питання може бути включене до порядку денного!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається депутату Зваричу.
ЗВАРИЧ Р.М. Шановний головуючий! Що стосується зміни до частини першої статті 88 Конституції, то ми не проти її обговорення. Та ось у мене проект постанови, який нам пропонується. У пункті 4 мова йде про зміни взагалі до Конституції України.
Пробачте мені, шановні колеги, але Народний рух України вже має дуже гіркий досвід, коли в контексті одного питання ставиться на обговорення Верховної Ради і на голосування зовсім інше. Ми переконані, що коли це питання стоятиме, то раптом з'явиться пропозиція про зміни до статті 1 Конституції, де мова йде про те, що Україна є незалежною державою.
Якби ви мені надали слово, щоб я міг запропонувати уточнення
- частина перша статті 88 Конституції України - ця пропозиція пройшла б. Але, на жаль, поїзд уже пішов, і повертатися до цього питання ви вже не зможете.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Зрозуміло.
Два народних депутати висловилися за, два - проти. Усім зрозуміло, що ми не обговорюємо проект постанови, а ведемо мову тільки про включення до порядку денного питання про внесення конкретної зміни до статті 88 Конституції України. Зрозуміло всім?
Була пропозиція проголосувати в поіменному режимі. Прошу визначитися щодо голосування в поіменному режимі.
"За" - 223.
Рішення прийнято.
Голосуємо поіменно пропозицію про включення до порядку денного питання про проект Закону України про внесення змін до частини першої статті 88 Конституції України. Голосування в поіменному режимі.
"За" - 248.
Рішення прийнято.
Наступне - про включення до порядку денного питання щодо внесення змін до Регламенту Верховної Ради. Ми домовилися з керівниками фракцій на засіданні Погоджувальної ради, що включаємо це питання до порядку денного, не обговорюємо, доручаємо Підготовчій депутатській групі доопрацювати всі проекти, які на сьогодні є, і коли депутат Бандурка зі своєю Підготовчою групою буде готовий, він поінформує нас.
Можна ставити на голосування? Я прошу підтримати. Голосуємо питання до порядку денного.
"За" - 251.
Рішення прийнято.
Залишилося з'ясувати ще одне, перед тим як перейти до питання про обрання Голови Верховної Ради. Погоджувальна рада прийняла рішення щодо роботи в понеділок. Засідання почати о 10 годині ранку саме з голосування по кандидатурах, які сьогодні будуть висунені й обговорені. Зрозуміла пропозиція?
Але депутат Єльяшкевич наполягає на тому, щоб поставити на голосування в поіменному режимі пропозицію працювати в суботу, неділю і понеділок.
Шановні народні депутати! Пропозицію Погоджувальної ради я поставлю на голосування першою, це зрозуміло. Та я сказав, які були наступні пропозиції.
Ставиться на голосування питання про продовження роботи в понеділок о 10 годині ранку з голосуванням безпосередньо за кандидатури на посаду Голови Верховної Ради, які сьогодні будуть висунені.
Прошу проголосувати. Включіть систему.
"За" - 277.
Рішення прийнято.
Пропозиція депутатів Єльяшкевича і Косаківського стосувалася того, щоб працювати і в суботу, і в неділю і розглядати економічні питання - проекти постанов, укази Президента і так далі (Шум у залі). Ми домовилися, що в понеділок почнемо роботу безпосередньо з голосування о 10 годині ранку.
Пропозиція депутата Косаківського зводилася до того, щоб працювати в суботу і неділю й розглядати питання, пов'язані з указами Президента. Це зовсім інше питання.
Косаківський наполягав на голосуванні в поіменному режимі. Я прошу визначатися щодо поіменного голосування. Включіть систему.
"За" - 92.
Рішення прийнято. Голосування в поіменному режимі.
Ми скоріше визначимося, якщо голосуватимемо.
Я прошу проголосувати пропозицію Єльяшкевича і Косаківського. Голосування в поіменному режимі.
"За" - 189.
Я прошу висвітлити по фракціях.
Фракція комуністів - 97 із 105; Народнодемократичної партії - 2 із 62; Народного руху України - 3 із 28; "Громада" - 39 із 40; Соціалісти і селяни - 23 із 24; фракція Соціал-демократичної партії (об'єднаної) - 1 із 18; Партія зелених - 12 із 16; ПСПУ - 3 із 6; позафракційні - 9 із 14.
Шановні колеги, переходимо до розгляду питання порядку денного.
Слово має голова тимчасової Лічильної комісії, а потім надам слово з мотивів голосування.
МІШУРА В.Д., голова тимчасової Лічильної комісії Верховної Ради України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Шановні народні депутати! Оскільки щойно прийнято рішення про те, щоб почати голосування о 10 годині в понеділок, я прошу членів Лічильної комісії зібратися в понеділок о 8.30 у кінозалі для підготовки бюлетенів.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. До мене звернулися з приводу того, що я не поставив на голосування пропозицію депутата Бондарчука - запросити сьогодні на 12 годину 30 хвилин представників Міністерства фінансів, Міністерства внутрішніх справ, прокуратури, щоб нам дали пояснення стосовно інциденту з шахтарями, який стався сьогодні в Києві.
Я прошу обговорити за скороченою процедурою: два - за і два - проти. Хто виступатиме за? Депутати Моісеєнко і Кіяшко. Проти? Депутати Ємець і Шевченко.
Так буде зручніше, щоб ви мене потім не звинувачували. Погоджуєтесь? А то на табло весь час тільки прізвища депутатів Партії зелених, а інших немає.
Надаю слово депутату Моісеєнку.
МОІСЕЄНКО В.М., народний депутат України (виборчий округ 53, Донецька область). Фракция Коммунистической партии Украины. Уважаемые коллеги! Я живу в гостинице "Москва" и сегодня утром наблюдал за событиями, которые происходят на Крещатике, на перекрестке рядом с резиденцией Украинского совета профсоюзов. Я видел, как милиция пыталась применять различные формы воздействия к шахтерам, блокирующим движение по Крещатику.
Я полностью поддерживаю предложение Александра Васильевича Бондарчука, председателя Всеукраинского союза рабочих. Мы должны пригласить сюда названных должностных лиц, пресечь беззаконие и поставить вопрос о том, почему люди находятся там. А находятся они там потому, что им не выплачивают заработную плату. И этот вопрос сегодня является принципиальнейшим.
Я предлагаю, кроме названных должностных лиц, пригласить сюда еще министра угольной промышленности и Премьер-министра Украины, самое меньшее - первого вице-премьера, так как события могут иметь очень серьезные последствия.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається Олександру Ємцю.
ЄМЕЦЬ О.І., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НДП). Фракція Народнодемократичної партії. Ті, хто винен у тому, що люди не отримують заробітної плати, мають відповідати за це. Але повністю розуміючи їх вину, я закликаю колег не створювати прецедентів, коли після перекриття вулиці чи якихось інших дій, які суперечать чинному законодавству, парламент відразу реагує. Ми створимо прецедент і після того будемо робити це безперервно і щодня, адже проблем у державі дуже багато.
Я за те, щоб заслухати уряд з цих питань, але не у зв'язку з перекриттям вулиці. Неприпустимо підтримувати такі дії в парламенті. Повірте, це буде зліва і справа і з часом ця зброя буде використана проти парламенту. Повірте тим, хто тут з 1990 року не раз стикався з такими подіями і знає, як це може бути використано, зокрема й проти парламенту.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається депутату Цибенку.
ЦИБЕНКО П.С., народний депутат України (виборчий округ 110, Луганська область). Спасибо. Уважаемые коллеги! Сегодня, я думаю, для всех очевидно, что угольная отрасль является тем полигоном, на котором отрабатывается и совершенствуется этот дьявольский механизм уничтожения отечественного товаропроизводителя. Поэтому, то что происходит сегодня на площади Октябрьской революции, я назвал бы правовым, экономическим - каким угодно беспределом.
Более того, уважаемые коллеги, давайте вспомним, что не далее как 4 июня мы приняли Постановление Верховного Совета "про невідкладні заходи щодо фінансового забезпечення вугільної галузі в 1998 році". Поэтому речь идет не только о нарушении прав человека, не только о применении силы к людям, которые требуют свое кровное, но и о невыполнении постановления Верховного Совета.
И последнее. Предыдущий выступающий сказал, что подобные вещи недопустимы. Наверное, недопустимы. Но прежде всего недопустимы подобные действия в отношении горняков. Специфика представительной власти в том и состоит, что она по своей природе обязана откликаться на подобные вещи. Я поддерживаю принятие этого постановления.
Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається депутату Шевченку.
ШЕВЧЕНКО В.Ф. Народний рух. Шановні колеги! Мої симпатії - на боці шахтарів. Мене дуже тішить, що шахтарі є уособленням народу, який сьогодні може протестувати проти непорядків у нашій державі. Я навіть за те, щоб шахтарі переміщувалися від Президента ближче до Верховної Ради і стукали над нашими головами. Але я проти того, щоб хтось із нашого залу використовував шахтарів у своїх спекулятивних політичних інтересах, виводив їх на вулиці.
Як і депутат Моісеєнко (я теж живу в готелі "Москва"), я спостерігав, як шахтарів вивели на перехрестя і тисячі киян не могли потрапити, куди їм треба, - на роботу, в лікарні тощо. Оце є наслідком того, що ми відкриваємо трансляцію, і замість того щоб вирішити свої питання, створюємо слідчі комісії й сунемо носа, вибачте на слові, куди треба й куди не треба.
У такому разі наступні акції шахтарів будуть проти парламенту, який займається не своїми справами. Давайте займемося тим, чого люди від нас вимагають.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Два виступи були на підтримку, два - проти. Я думаю, набагато простіше визначатися голосуванням і все стане зрозуміло. Ми гаємо час. Пропозицію внесено, я мушу поставити її на голосування. І не треба звинувачувати один одного.
Прошу визначитися щодо проведення голосування в поіменному режимі. Увімкніть систему.
"За" - 180.
Рішення прийнято.
Не готова ще пропозиція в письмовому вигляді? Не роздана? Я пропоную для чіткого формулювання пропозиції слово надати автору - депутату Цибенку. Уважно послухайте, а потім визначимося.
Прошу.
ЦИБЕНКО П.С. Шановні колеги! Зараз проект постанови тиражується. Але сама постанова зводиться, по суті, до двох позицій: по-перше, включити це питання до порядку денного і, по-друге, запросити для розгляду цього питання на 12 годину 30 хвилин представників Кабінету Міністрів - перш за все людину, яка веде переговори зі страйкуючими, - першого віце-прем'єра Голубченка, а також представника Міністерства внутрішніх справ, який одержав команду на застосування сили до гірників, і представників Генеральної прокуратури, щоб дати правову оцінку того, що відбувається. І зараз лунала пропозиція запросити ще й міністра вугільної промисловості.
Спасибі.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Пропозиція зрозуміла. Дозвольте я її сформулюю.
Перше включити питання до порядку денного. Друге. Запросити представників, які відповідають за цю галузь, - пана Голубченка, міністра вугільної промисловості, а також представників правоохоронних органів і Генеральної прокуратури на 12 годину 30 хвилин, щоб вони дали пояснення і було знято напругу, яка склалася в місті Києві.
Я можу поставити на голосування? Голосування в поіменному режимі. Прошу підтримати.
"За" - 205.
Рішення не прийнято.
Прошу висвітити по фракціях.
Фракція комуністів - 105 із 109; НДП - 4 із 62; НРУ - 12 із 29; "Громада" - 38 із 40; СПУ і СелПУ - 23 із 27; СДПУ (о) - 3 із 15; зелені - 4 із 12; ПСПУ - 11 із 12; позафракційні - 5 із 14.
Шановні народні депутати, переходимо до розгляду... (Шум у залі). З мотивів голосування відвести... скільки? П'ять хвилин?
Прошу визначитися. На виступи з мотивів голосування відвести 5 хвилин.
"За" - 176.
Рішення прийнято.
Прошу записатися, щоб потім не звинувачували мене.
Слово надається депутату Цибенку.
ЦИБЕНКО П.С. Шановні колеги! Те, що зараз відбулося в залі під час голосування, - для мене взагалі незрозуміло. Представники всіх регіонів, перш за все представники вугільної промисловості, з'їхалися до Києва й вимагають виплати заробітної плати.
Я не хотів би вдаватися до якихось надзвичайних пропозицій, а звертаюся до всіх колег у залі з пропозицією ще раз повернутися до голосування цього питання. У разі, якщо цю постанову не буде прийнято, я закликаю депутатів, яким близькі інтереси їх виборців, покинути зал і піти до тих людей, щоб захистити їх від свавілля правоохоронних органів.
Спасибі.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Кравченко.
КРАВЧЕНКО М.В., народний депутат України виборчий округ 57, Донецька область). Фракция коммунистов. Я поддерживаю предложение Цыбенко, только у меня есть такое дополнение, Павел Иванович.
Если мы вернемся к этому вопросу и зал опять не поддержит нас, то предлагаю поручить временному Президиуму встретиться с этой категорией руководителей и спросить, что же все-таки происходит?
По имеющейся у меня информации, шахтеров вчера просто обманул министр угольной промышленности, который, пообещав направить сегодня определенную сумму денег, улетел в Донецк. А первый заместитель министра притворился, что ничего не знает. Так вести себя с этими людьми нельзя, они два месяца уже сидят на асфальте.
Более того, вчера при встрече с шахтерами один из представителей шахтерских коллективов города Горловки сказал мне о том, что со вторника начинает сухую голодовку. Поэтому, уважаемые коллеги, давайте поддержим этот проект постановления и в 12.30 заслушаем, что все же происходит.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Тіщенко.
ТІЩЕНКО О.В., народний депутат України (виборчий округ 174, Харківська область). Коммунистическая партия Украины. Сегодня во всей полноте показала свое истинное лицо Народно-демократическая партия, которая представляет интересы Президента, новой буржуазии, национально-буржуазные силы в Украине. Люди вынуждены требовать свое, заработанное, уже выходя на улицы. И от имени тех трудящихся, которые избирали меня в городе Харькове - а это пролетариат - я выражаю протест такому положению и говорю еще раз о том, что это связано с продолжением процесса блокирования избрания Председателя Верховного Совета.
Я обращаюсь к избирателям, которые нас слушают, и говорю, что Рух, НДП, зеленые, социал-демократы блокируют не только жизненные процессы, которые идут в Украине, но они блокируют и выборы Председателя Верховного Совета.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Донченко.
ДОНЧЕНКО Ю.Г., народний депутат України (виборчий округ 113, Луганська область). Фракция коммунистов. Уважаемые коллеги! Вспомните свои клятвенные предвыборные обещания поддерживать трудовые коллективы, обнищавших людей, которым не выплачивают заработную плату. Обещали полное взаимопонимание.
Сегодня представители трудовых коллективов, фактически обманутых правительством, так как не выполняются договоры, пришли к нам в Киев. Им пообещали деньги, но денег никто не дает.
И вы не хотите заслушать здесь людей, которые санкционировали применение физической силы против шахтеров, добивающихся своего законного права на заработную плату. Вы не хотите заслушать тех, кто сорвал переговорный процесс и не идет на то, чтобы кровно заработанные деньги были выплачены.
Если мы сейчас не проголосуем за это постановление, я предлагаю, Павел Иванович, опубликовать в "Голосе Украины" результаты поименного голосования, чтобы знать, кто выступает против своего народа, кто его не поддерживает. А в своих регионах мы все это подтвердим.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово від фракції має депутат Чорновіл.
ЧОРНОВІЛ В.М., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Шановні колеги! Краще б уже комуністи не зачіпали Рух. Більшість присутніх у залі проголосували, і я в тому числі, за те, щоб заслухати міністра. Але ми проти силових прийомів, тому що завтра ж, справді, влада - коаліційний уряд НДП і комуністів (бо туди комуніст включений учорашнім наказом) виведе сюди людей для того, щоб розігнати парламент. Давайте не будемо без усяких підстав кидати звинувачення.
До речі, я хотів би, щоб усі знали: ми говоримо про коаліційний уряд, а він уже створюється. Комуніст призначений міністром. От, будь ласка, і беріть на себе відповідальність.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово від фракції надається депутату Кармазіну.
КАРМАЗІН Ю.А., народний депутат України (виборчий округ 134, Одеська область). Фракція "Громада", окуповане місто-герой Одеса. Шановні народні депутати! Ми сьогодні поспіхом відкинули, хоч і в поіменному режимі, розгляд дуже серйозних питань: про проведення засідань у суботу й неділю і про розгляд шахтарського та економічних питань.
Нам роздано проект, внесений народним депутатом Коломойцевим. Замисліться тільки: 6 мільйонів громадян України не отримали компенсаційні сертифікати. Відповідно до указу Президента від 27 березня їх здано під контроль виконавчій владі (а це по 500 гривень кожний). Помножте. Це 30 мільярдів гривень!
Президент України вже вам визнав, виступаючи по телебаченню, що втрутився в законодавче поле (гадаю, це буде зараховане як каяття). У статті 92 Конституції України зазначено, що виключно законами України встановлюються система оподаткування і бюджетна система. А ми з вами не розглядаємо цих указів і не припиняємо свавілля.
Я наполягаю на повторному поіменному голосуванні після короткого обговорення. Ви, шановний пане головуючий, не допустили такого обговорення, і тому депутати так проголосували. Я думаю, якби коротке обговорення відбулося, народні депутати, навіть із фракції Народно-демократичної партії - такої антидержавної, усвідомлюючи відповідальність перед суспільством, проголосували б за.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу відключити мікрофон.
Від фракції комуністів слово надається депутату Кириченку.
КИРИЧЕНКО М.О., народний депутат України (виборчий округ 151, Полтавська область). Дякую. Фракція комуністів. Шановний Павле Івановичу! Шановні колеги! Давайте не політизувати це питання. Воно досить серйозне. Ряд депутатів виступають за те, щоб ви все-таки поставили на голосування, оскільки відбулося обговорення.
Я думаю, не всі депутати зрозуміли серйозність поставленого питання. Та якщо ми проголосуємо поіменно і не приймемо цю постанову, то ви, Павле Івановичу, ви як головуючий маєте право поставити на голосування протокольне доручення. Щоб прийняти це рішення і заслухати інформацію відповідних посадових осіб, потрібна третина голосів. І ми заслухаємо о 12 годині 30 хвилин їхню інформацію. Це буде не розгляд питання, а виконання протокольного доручення.
Тож якщо після поіменного голосування це питання не пройде, поставте на голосування протокольне доручення запросити цих посадових осіб.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Зрозуміли пропозицію?
Депутат Білоус від фракції НДП. Прошу.
БІЛОУС А.О., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НДП). НДП. Шановний Павле Івановичу! Шановні колеги! Я дуже прошу колег бути обережними і коректними, коли ви вживаєте у виступах слова "продержавні", "антидержавні" й так далі. Ніхто не має права звинувачувати політичну партію, яка отримала підтримку виборців, подолала бар'єр, у будь-яких діях. Тому що можна звинувачувати й навпаки. І прошу головуючого звертати на це увагу й присікати такі виступи, навіть якщо це колеги по фракції.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Від фракції соціалістів і селян слово має депутат Степанов.
СТЕПАНОВ М.В., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, виборчий блок СПУ та СелПУ). Фракция Социалистической и Селянской партий "Левый центр". Уважаемый председательствующий! Уважаемые депутаты! Я хочу вернуться к вопросу о приглашении сюда руководителей правоохранительных органов, прокуратуры и представителей Кабинета Министров в связи с событиями, происходящими сейчас на Крещатике.
Хочу напомнить некоторым нашим демократам, как они вели себя, когда на том же Крещатике лежали студенты, которые еще ничего не сделали для Украины. Тогда было свалено правительство Масола и никто не понес за это наказание, вернее, была наказана вся Украина.
Сейчас на Крещатик вышли рабочие, и уже начинается антирабочий террор. Я обращаюсь ко всем фракциям, прежде всего к фракции Народно-демократической партии, к зеленым, Руху. Давайте еще раз проголосуем. Ведь сейчас Верховный Совет фактически выступает против народа, против рабочего класса.
Я настаиваю на том, чтобы еще раз было проведено голосование по этому вопросу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Манчуленко від Руху. Прошу.
МАНЧУЛЕНКО Г.М., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Фракція Народного руху України. Шановний Павле Івановичу! Шановні колеги депутати! Питання, пов'язані з виплатою зарплати, пенсій, інших соціальних виплат нашим виборцям, нашим громадянам, у тому числі й працівникам вугільної промисловості, є надзвичайно важливими і вони перегукуються із проблематикою соціальної політики і праці.
Я ознайомився з проектом постанови Верховної Ради, внесеним Бондарчуком, Терещуком, Цибенком, який нарешті нам роздали. Загалом він прийнятний, але дещо мені не зовсім зрозуміло, оскільки не виплачуються зарплата, пенсії, регресні виплати (а це питання соціальної політики і праці), чому не внесено тут у пункт 2 ще й таку норму: заслухати міністра праці і соціальної політики комуніста Саханя? Пропоную додати у пункті 2, що ми маємо заслухати інформацію з цього питання не тільки керівництва Мінфіну, Міністерства внутрішніх справ та Генпрокуратури, а й міністра праці і соціальної політики Саханя, який є членом Компартії.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я думаю, що це надасть документові зовсім нового змісту. Я маю право поставити це на голосування. Зрозуміло? Проект постанови вам роздано. Пропонується доповнення Народного руху України - після слів "прокуратури України" додати: "міністра праці і соціальної політики Саханя та міністра вугільної промисловості".
У поіменному режимі? Прошу визначитися щодо режиму голосування. Хто за те, щоб проект постанови з доповненням голосувати в поіменному режимі?
"За" - 215.
Рішення прийнято.
Питання зрозуміле? Голосується доповнення: "міністра праці і соціальної політики та міністра вугільної промисловості".
Прошу голосувати за проект постанови з доповненням, яке я щойно зачитав. Голосування - в поіменному режимі. Прошу.
"За" - 234.
Рішення прийнято.
Щоб було всім зрозуміло: прийнято рішення заслухати інформацію з цього питання сьогодні о 12 годині 30 хвилин, розпочавши засідання саме з розгляду цього питання. Я прошу Секретаріат зв'язатися з Кабінетом Міністрів і запросити сюди посадових осіб, які мають сьогодні робити інформацію.
Останньою була пропозиція депутата Кармазіна: проголосувати ще раз у поіменному режимі за те, щоб ми працювали в суботу й неділю і розглянули тільки питання, пов'язані з указами Президента з економічних питань. Зрозуміла пропозиція? Наполягає на слові депутат Правденко. Прошу.
ПРАВДЕНКО С.М., народний депутат України (багато-мандатний загальнодержавний виборчий округ, Всеукраїнське об'єднання "Громада"). Фракція "Громада". Шановні народні депутати! Оскільки за те, щоб працювати в суботу і неділю ми не проголосували завдяки членам фракції НДП, які титанічно трудяться над розвалом парламентаризму, то я пропоную трошки полегшити їм завдання і проголосувати за те, щоб працювати тільки в суботу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я прошу визначитися. Два
- за, два - проти. Правденко за. Хто ще хотів би висловитися за? Зрозуміло. Проти хто? Депутати Кравчук, Медведчук і Марченко.
Слово має депутат Володимир Марченко.
МАРЧЕНКО В.Р. Уважаемые депутаты! Павел Иванович, мне представляется, вы заводите работу Верховного Совета в тупик тем, что вынудили зал проголосовать за то, что в понедельник будет только голосование за кандидата на пост Председателя Верховного Совета.
Наша фракция готова работать и в субботу, и в воскресенье, и в понедельник, не выходить из здания, пока не будет избран Председатель Верховного Совета. И ограничивать во времени процесс голосования было бы ошибочно.
А теперь, уважаемые инициаторы рассмотрения указов Президента, Павел Иванович, я думаю, что не надо никого обманывать и прежде всего самих себя. Это рассмотрение будет безрезультатным. Потому что если мы в субботу и воскресенье принимаем решение отклонить эти указы или наложить на них вето, (а мы тоже имеем претензии к этим указам), то это решение должно быть оформлено законным порядком и подписано Председателем Верховного Совета. Иначе рассмотрение этого вопроса будет бесплодным и кроме политической шумихи и обострения противостояния ничего не даст.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Медведчук.
МЕДВЕДЧУК В.В. Фракція Соціалдемократичної партії. Шановний головуючий! Шановні колеги! Ми не можемо ставити на голосування (і я вам це рекомендую, пане головуючий) питання про роботу в суботу і неділю тому, що вже проголосоване, що ми сьогодні висуваємо кандидатури на посаду Голови Верховної Ради, тобто починаємо розгляд питання, пов'язаного з обранням Голови Верховної Ради. І голосування з цього питання відбудеться, як ми проголосували, в понеділок о 10 годині. Отже, у суботу й неділю ми не можемо припиняти розгляд цього питання і слухати якісь інші.
Більше того, ми не можемо цього робити й тому, що укази Президента, а також законопроекти, подані Президентом, ми маємо право відхилити або схвалити в залі засідань. Але спочатку необхідно їх розглянути на засіданні депутатської підготовчої групи, бо це єдиний орган Верховної Ради, який сьогодні має право підготувати це питання і внести в зал для розгляду!
Тому ці питання не підлягають розгляду, і в суботу та неділю працювати не можна!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування пропозицію: хто за те, щоб у суботу продовжити роботу Верховної Ради розглядом питань, що не стосується виборів Голови Верховної Ради, тобто обговорити тільки питання, пов'язані з указами... Пропозиція зрозуміла. Ставлю її на голосування (Шум у залі).
Хто за те, щоб пропозицію працювати в суботу проголосувати в поіменному режимі?
"За" - 93.
Рішення прийнято. Голосування проводиться в поіменному режимі.
Пропозиція зрозуміла. Ставиться на голосування пропозиція працювати в суботу. Прошу визначитися. Голосування йде в поіменному режимі.
"За" - 165. Не прийнято.
Прошу висвітлити результати:
комуністи - 94 із 109; НДП - 0 із 61; НРУ - 1 з 19; "Громада" - 37 з 40; СПУ і СелПУ - 22 із 26; СДПУ (о) - 0 із 19; зелені - 4 з 12; ПСПУ - 0 з 5; позафракційні - 7 з 18.
Шановні колеги, переходимо до розгляду питання щодо обрання Голови Верховної Ради (Шум у залі). Прошу записатися для висунення кандидатур.
Скільки потрібно часу? Десяти хвилин достатньо? П'ятнадцять? Ставиться на голосування пропозиція відвести на висунення кандидатур десять хвилин.
"За" - 181. Прийнято.
З процедури просить слова Олексій Марченко, але я знаю його пропозицію і хочу її оголосити. Олексій Марченко просив, коли головуючий чи депутати називають прізвище Марченко, обов'язково уточнювати, Володимир чи Олексій, так? Слово з процедури - Олексію Марченку.
МАРЧЕНКО О.А., народний депутат України (виборчий округ 201, Черкаська область). Шановний Павле Івановичу! Мені здається, що члени тимчасової Президії (на жаль, і ви) виявляють неповагу до тих депутатів, які також мають пропозиції, але не можуть внести їх, бо ви їх не помічаєте навіть після письмових звернень.
Тепер по суті. Шановні колеги! Вчора поважні наші колеги Юхновський і Ващук пропонували зупинити той глум над Верховною Радою, одним із головних факторів якого є пряма трансляція сесійних засідань. Якщо ця пропозиція не буде проголосована сьогодні, причому результативно, я заявляю, що в ході процедури висунення чергових кандидатур по виборах Голови Верховної Ради я буду щоразу самовисуватися і використовувати трибуну. Закликаю наслідувати мій приклад не тільки моїх колег черкащан, а й усіх депутатів, які обрані у мажоритарних округах. Тому прошу ще раз внести це питання до порядку денного і проголосувати результативно пропозицію щодо трансляції.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я прошу депутата Олексія Марченка підготувати проект постанови про внесення до порядку денного і розгляд цього питання, поширити його серед депутатів, і коли буде повністю дотримана процедура, я обов'язково поставлю ваші пропозиції на голосування, обіцяю. Зробіть, будь ласка, те, що треба.
Слово надається депутату Кононенку.
КОНОНЕНКО Ю.С., народний депутат України (виборчий округ 181, Харківська область). Я выдвигаю кандидатуру Литвака Олега Михайловича. Олег Михайлович - опытнейший юрист, который на самом деле не допустит антиправных действий в зале, и он действительно "освічена людина".
Повторяю, предлагаю кандидатуру Литвака Олега Михайловича.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Бондаренко.
БОНДАРЕНКО В.Д., народний депутат України (виборчий округ 212, м.Київ). Шановні колеги! Від групи позапартійних, з якими ми щойно порадилися, я пропоную внести до бюлетеня для таємного голосування чотири кандидатури депутатів, які набрали найбільше голосів, я маю на увазі кандидатури Петра Симоненка, Івана Плюща, Олександра Мороза та Володимира Семиноженка.
Ці чотири кандидатури могли б бути проголосовані без обговорення, і на наступному етапі ми могли б обрати Голову Верховної Ради.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається депутату Довганю.
ДОВГАНЬ С.В., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, виборчий блок СПУ та СелПУ). Фракція Селянської і Соціалістичної партій. Шановні колеги, зважаючи на те, що вчора в нас не відбулося результативного голосування, наша фракція сьогодні відмовляється від висунення кандидатури, бо у нас є кандидат, який не пройшов процедури голосування.
Проте зважаючи на заяву попереднього промовця, я підтримую ідею висунути кандидатури депутатів, які набрали найбільшу кількість голосів, і провести у понеділок результативне голосування.
ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. А чому не сьогодні?
ДОВГАНЬ С.В. Ви можете й сьогодні голосувати. Ідіть на Хрещатик, там саме на вас чекають!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я прошу, ми це вже проголосували. Ніхто не поставить питання на голосування сьогодні. У понеділок о 10 годині. Все. Не гайте часу і не зловживайте довірою сусіда.
Депутат Білас.
БІЛАС І.Г., народний депутат України (виборчий округ 120, Львівська область). Дякую. Спілка офіцерів України. Шановні колеги! Ми маємо на цьому тижні висунути ті кандидатури, які можуть бути підтримані у цьому сесійному залі, що, на превеликий жаль, перетворюється на фондову біржу. Це справді так, тому що торги продовжуються і продовжуються насамперед з вини партійних фракцій, які виторговують посаду Голови Верховної Ради, наче за цим щось стоїть.
Шановні колеги! На цій посаді треба працювати, а не торгувати. І тому якщо вибори не відбудуться, я як позафракційний закликаю передовсім тих народних депутатів, які обрані по мажоритарних округах і, напевно, мають совість та мусять звітувати перед своїми виборцями, бо партійні депутати продовжують торги, прийти на голосування і обрати Головою Верховної Ради Михайла Дмитровича Сироту - кандидата від позафракційних, людину, яка себе зарекомендувала як винятково об'єктивна.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається депутату Чукмасову.
ЧУКМАСОВ С.О., народний депутат України (виборчий округ 24, Дніпропетровська область). Уважаемые коллеги! У нас в парламенте есть только один человек, который в пятый раз избран народным депутатом Украины. Это Череп Валерий Иванович. Я с ним работал в Верховном Совете прошлого созыва в Комитете по вопросам базовых отраслей и социально-экономического развития регионов, знаю его как прекрасного организатора, поэтому предлагаю кандидатуру Черепа Валерия Ивановича.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Пересунько. Прошу.
ПЕРЕСУНЬКО С.І., народний депутат України (багато-мандатний загальнодержавний виборчий округ, СДПУ(о)). Фракція Соціал-демократичної партії (об'єднаної). Соціал-демократи, як завжди, послідовні. Ми не висуваємо на цей раз нікого, тому що вже вкотре зрозуміли, що це даремна гра. Ми хочемо того, про що домовилися лідери наших фракцій, - щоб продовжувалося почергове висунення кандидатів від фракцій. Бо всі інші прізвища - це практично нульовий результат. Тому ми наполягаємо на тому, що пропонували раніше, - тільки почерговість, як і вирішили керівники фракцій.
І я просив би всіх не продовжувати робити цирк із нашої Верховної Ради, припинити всі непотрібні висунення.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Єльяшкевич.
ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С. Партия "Громада". Уважаемые коллеги! Я хотел бы сказать несколько слов по процедуре. Я хочу обратиться к фракциям, которые заблокировали вчера голосование, чтобы они заявили: будут они блокировать выборы или нет. Если и далее будет продолжаться блокирование голосования теми или иными фракциями, то всякое выдвижение кандидатур теряет смысл.
Поэтому я прошу председательствующего обратиться к руководителям фракций для того, чтобы они дали слово нормально участвовать в избирательном процессе.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Лимар.
ЛИМАР Н.О., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, ПСПУ). Прогресивна соціалістична партія України. Шановні депутати! Вчора ми всі були свідками неконструктивної роботи нашої Президії і голів фракцій. Я ще раз повторюю пропозицію Володимира Марченка, яка була найконструктивнішою: давайте домовлятися щодо Голови, його заступників і голів комітетів. Тільки вирішивши питання в комплексі, ми зможемо за добу чи дві повністю обрати керівництво Верховної Ради. Ми готові сісти за стіл переговорів, ми готові заповнити бюлетені привселюдно, показати свою чесність і закликаємо до цього всіх депутатів Верховної Ради. Досить підкупів, досить усього, про що тут говорили: підкуп народних депутатів, фальшиві бюлетені тощо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається депутату Сидорчуку.
СИДОРЧУК М.Ю. Уважаемые народные депутаты! Сегодня вопрос по сути стоит так: либо работать конструктивно, либо до отупения голосовать за Мороза. Наша фракция - за конструктивную работу, и она это подтверждает постоянно. Прошу остальные фракции присоединиться к нам и работать конструктивно, а не затягивать время, как сегодня. Уже полтора часа потеряно по вине представителя фракции "Громада" Павла Ивановича Лазаренко.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народні депутати, я закликаю вас до коректності, до виваженості в оцінці тих або інших дій. Думаю, що більше часу, ніж мала можливість сьогодні висловлюватися ваша фракція, щоб безпосередньо затягувати час, ніхто не використав.
Депутат Беспалий.
БЕСПАЛИЙ Б.Я., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НДП). Фракція Народно-демократичної партії. Шановні депутати! За півтора місяця роботи всі ми переконалися, як важливо, щоб головуючий вів засідання чітко відповідно до Регламенту, до вимог чинного законодавства. Тому я підтримую кандидатуру кваліфікованого і принципового юриста Олега Михайловича Литвака, який здатен саме так організувати роботу Верховної Ради.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Романчук.
РОМАНЧУК П.М., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, ПСПУ). Прогресивна соціалістична партія. Передаю слово Марченку.
МАРЧЕНКО В.Р. Павел Иванович, фракция Прогрессивной социалистической партии Украины никогда не использовала время незаконно.
А теперь предложение. Избрание еще только Председателя Верховного Совета показало, что в ход пущены такие инструменты, как подкуп голосов, перекупка депутатов, использование фальшивых бюллетеней.
Наша фракция еще раз настаивает, чтобы в зале было принято комплексное решение об избрании Председателя Верховного Совета при соблюдении политического баланса при избрании его заместителей и председателей комитетов.
Я еще раз напоминаю: мы готовы публично (и призываю все фракции нас поддержать) заполнить бюллетени и в течение суток избрать руководство Верховного Совета, чтобы ликвидировать этот кризис.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Журавський.
ЖУРАВСЬКИЙ В.С., народний депутат України (виборчий округ 68, Житомирська область). Християнсько-демократична партія України. Шановні колеги! У мене є підозра, що бюлетенів виготовляється значно більше, ніж передбачено. Для чистоти проведення голосування пропоную прийняти рішення: виготовляти бюлетені не в стінах Верховної Ради, а у видавництві, яке ми визначимо. І довірити це проконтролювати чесним людям: члену КПУ Мішурі, члену Руху Манчуленку і члену НДП Семиноженку. Бюлетені треба зробити номерними. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Чорновіл.
ЧОРНОВІЛ В.М. Шановна Президіє! Шановні колеги! Ми зараз займаємося не тим, чим треба. Наша фракція підготувала заяву, яку, на жаль, не встигли ще оприлюднити. У ній ми закликаємо більше не висувати тих кандидатів, щодо яких відбулося результативне голосування через кабіни. Щойно висунуто шість кандидатів. Щодо п'ятьох з них відбулося результативне голосування через кабіни, і всі знають, який був результат. Відтак це даремна трата часу. Один Литвак, із висунутих, на нашу думку, міг би залишитися в бюлетені, а решті варто зняти б свої кандидатури.
Фракція НРУ висуває кандидатуру, яку ми вважаємо для цієї посади реальною. Ви самі розумієте, що інші висувають деякі кандидатури заради пропаганди. Наша ж кандидатура зовсім реальна. Я маю на увазі Юрія Костенка. Це людина, яка працює в третьому складі парламенту. Кілька років він чесно працював міністром. Йому ніхто нічого не може закинути, бо виявив неабиякий організаторський хист. Ця людина знана в цілому світі, людина, яка і тут уже довела свою повагу до парламенту і об'єктивність ставлення як до лівих та до правих, так і до центристів.
Я прошу внести у списки для голосування і підтримати при голосуванні кандидатуру Костенка.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Альохін.
АЛЬОХІН В.І., народний депутат України (виборчий округ 39, Дніпропетровська область). Фракція "Громада". Шановні колеги! Дуже приємно, що сьогодні висунуто вже тих депутатів, у кого найбільший рейтинг. І дуже приємно те, що фракції НДП і НРУ висувають кандидатуру Литвака, досвідченого юриста. Мабуть, буде доцільно висунути ще кандидатуру досвідченого юриста Кармазіна Юрія Анатолійовича.
Знаючи цю людину, можу сказати, що він не забиратиме в нас багато часу. Він нормально виконуватиме роботу Голови Верховної Ради. Тому від фракції і від себе особисто висуваю кандидатуру Кармазіна Юрія Анатолійовича.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Інших кандидатур немає? Прошу підвести риску і проголосувати. Увімкніть систему. Прошу підтримати.
"За" - 229.
Рішення прийнято.
Таким чином, кандидатами на посаду Голови Верховної Ради висунуті: депутати Литвак, Симоненко, Плющ, Мороз, Семиноженко, Сирота, Череп, Костенко, Кармазін.
Перед тим, як оголосити перерву для підготовки документів і зустрічей з фракціями, прошу надати можливість висловитись кожному з претендентів.
Депутат Литвак. Прошу ввімкнути його мікрофон.
ЛИТВАК О.М., народний депутат України (виборчий округ 87, Івано-Франківська область). Шановний головуючий, шановні народні депутати! Я вдячний своїм колегам, які висунули мою кандидатуру, але в наших чотирьох фракціях є конкретна домовленість про те, що ми будемо підтримувати кандидатуру шановного Костенка.
Тому я сьогодні знімаю свою кандидатуру.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Зрозуміло. Депутат Симоненко.
СИМОНЕНКО П.М., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Шановні народні депутати! У зв'язку з нашою домовленістю, яка вчора була досягнута на засіданні Погоджувальної ради за участю народних депутатів про те, що буде почергове висунення кандидатур і вже обговорюється кандидатура від чотирьох фракцій, я знімаю свою кандидатуру.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Плющ Іван Степанович.
ПЛЮЩ І.С., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НДП). Дякую. Шановні колеги, як ви знаєте, я належу до Народнодемократичної фракції, яка входить у блок чотирьох фракцій і тому не можу скласти альтернативи Юрію Костенку. Я знімаю свою кандидатуру.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Мороз.
МОРОЗ О.О., народний депутат України (виборчий округ 92, Київська область). Шановні депутати! Я теж член однієї з фракцій, яка входить до блоку. Це все створено блоком чотирьох, бо якби з одного боку не було блоку чотирьох, то і не було б і протилежного, а була б просто нормальна робота парламенту. Тому ми повинні порадитися на засіданні фракції з цього приводу. І я вважаю, що пропозицію ми самі здатні внести, а тому цього разу я знімаю свою кандидатуру, бо так робити не можна.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Семиноженко Володимир Петрович. Відсутній? А в списку залишається? Депутат Сирота Михайло Дмитрович.
СИРОТА М.Д., народний депутат України (виборчий округ 200, Черкаська область). Шановні народні депутати! Коли першого разу висунули мою кандидатуру, то в результаті обговорення ми побачили, що практично п'ять депутатських фракцій і позафракційні підтримали мою кандидатуру. Сумарно це дає близько 270 голосів, а, як ви знаєте, подано за мене було 118 голосів. Тобто з трибуни Верховної Ради виголошується одне, робиться друге, а думається третє. Одні роблять вигляд, що вони підтримують, інші роблять вигляд, що вірять, що їх підтримають, і так граємося вже сім відсотків пленарного часу, відведеного цій Верховній Раді України.
Хочу сказати, що я не порушував би Регламенту, коли б став Головою Верховної Ради. Проте керувати Верховною Радою можна лише за доброї підтримки депутатів та всіх фракцій. А для того, щоб нею заручитися в мене немає, як ви знаєте, ні грошей, ні можливості користуватися фальшивими бюлетенями, я можу тільки чесно працювати.
Тому за моє висунення я щиро вдячний народному депутату Івану Біласу, але на даному етапі без реального погодження цього з керівниками більшості фракцій я не бачу можливості керувати цим парламентом. Тим паче, що майже ніхто із нас не думає, а що він у такому залі буде робити після обрання його на цю посаду.
Я знімаю зараз свою кандидатуру.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Череп.
ЧЕРЕП В.І., народний депутат України (виборчий округ 158, Сумська область). Дякую. Ну, по-перше, я хотів би подякувати своєму колезі Сергію Чукмасову, якого я дуже поважаю і з яким ми працюємо багато років у парламенті, а також іншим депутатам, хто висловив мені довіру й висуває кандидатом на високу посаду Голови Верховної Ради.
Ви пам'ятаєте, коли я минулого разу стояв на трибуні й виголошував свою програму, я тоді сказав: на цьому етапі я знімаю свою кандидатуру, але це не говорить про те, що я не продовжую боротьбу за цю посаду.
Учора на засіданні Погоджувальної ради, як ви знаєте, було прийнято рішення, що кандидатури на посаду Голови Верховної Ради висувають фракції.
Я людина дисциплінована, і оскільки наші чотири фракції і моя фракція СДПУ(о) сьогодні поки що мою кандидатуру не висувають, я її знімаю.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Костенко.
КОСТЕНКО Ю.І., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ).
Я тільки можу сказати, що залишаю свою кандидатуру в списку висунутих кандидатур (Оплески).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Кармазін.
КАРМАЗІН Ю.А. Шановні народні депутати! Я щиро дякую фракції "Громада", яка конструктивно працювала й виявила до мене таку довіру, що висунула кандидатом на цю високу посаду, але я не вважаю за можливе балотуватися, оскільки це висунення не погоджене з усіма блоками.
Мені дуже прикро, що ми розбилися (як колись у Китаї на банду чотирьох) на банду, перепрошую, фракцію чотирьох, п'ятьох чи трьох.
Мені дуже прикро, бо я хотів і хочу злагоди в цій залі. Я хочу злагоди між усіма гілками влади, про що говорив у своїй передвиборній програмі. І я хочу, щоб ми чесно дотримувалися домовленостей, які досягаються в цьому залі.
Мені дуже прикро виступати з програмою в цій залі за ситуації, коли окремі депутати, зокрема Володимир Марченко й поважаний мною Михайло Сирота, сьогодні говорять як про доведений факт про існування в нас підробних бюлетенів і таке інше, які ще ніхто, ніде й ніколи в Україні не бачив.
Оскільки цих фактів ще ніяк і ніде не доведено, це ганьбить Верховну Раду. Зважте на те, що фракція "Громада" увесь цей час працювала в блоці, не блокуючи жодних виборів, а конструктивно приймала участь у голосуванні. Я міг би дати згоду балотуватися тільки в тому разі, якби висунення моєї кандидатури було підтримане кількома фракціями. Оскільки це пропонує тільки одна наша фракція, я не вважаю за можливе відбирати у вас час. Дякую за увагу і заявляю про зняття своєї кандидатури.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Таким чином, у списку залишається дві кандидатури на посаду Голови Верховної Ради - депутат Семиноженко і депутат Костенко.
Згідно з Регламентом нам треба оголосити перерву для розгляду питань, пов'язаних з підготовкою документів та зустрічей у фракціях.
Перед тим як оголосити перерву (а ми домовилися, що під час перерви будемо розглядати питання, пов'язані з затвердженим порядком денним), хочу надати слово депутату Мішурі, голові тимчасової Лічильної комісії.
Прошу, депутате Мішура.
МІШУРА В.Д. Шановні колеги, я хочу подякувати колезі Журавському за високу оцінку моїх моральних якостей і моїх товаришів, колег з Лічильної комісії. Я хотів би сказати, що в мене немає підстав вважати, що хтось із членів Лічильної комісії менш чесний, ніж я та інші. А ще хотів би розвіяти оці вигадки, які стосуються так званих фальшивих бюлетенів.
Я вважаю, що нам не потрібно друкувати бюлетені десь за межами Верховної Ради. Хочу вас запевнити (думаю, що й члени Лічильної комісії можуть це підтвердити у своїх фракціях), що оригінали бюлетенів виходять з Лічильної комісії. Вони виготовляються тут. Якщо йдеться про фальшування, воно може бути лише за межами Лічильної комісії, лише за межами Верховної Ради. Але в Лічильній комісії зроблено все, щоб таких бюлетенів не було. Я дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури має слово Володимир Марченко.
МАРЧЕНКО В.Р. Павел Иванович, я вам как председательствующему хочу задать один маленький вопрос. Семиноженко согласен, чтобы его имя было включено в бюллетень или нет?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу ввімкніть мікрофон Шевчука.
ШЕВЧУК С.В., народний депутат України (виборчий округ 23, Волинська область). Спасибі. Я хочу нагадати, що в нас є два Марченки, два Шевчуки і ще декілька депутатів, які мають однакові прізвища. Я Шевчук Сергій з фракції НДП. Усі кандидати на посаду Голови, окрім депутата Семиноженка, висунуті сьогодні, мали змогу висловитися. І було б доцільно вислухати і його думку: чи згоден він за цієї ситуації балотуватися. Тільки тоді можемо приймати рішення про внесення його прізвища до списку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, цього вимагає Регламент. Справді, депутат відсутній, і без погодження з ним була внесена його кандидатура. Ми такої згоди не маємо, а без його згоди ми не маємо права, у Регламенті не передбачено. Кандидатуру вніс депутат Бондаренко.
БОНДАРЕНКО В.Д. Шановні колеги! Коли я називав чотири прізвища, я мав на увазі принципово інший підхід до проведення виборів. Тобто ми маємо рейтинги і працюємо з цими людьми. І щоб розв'язати цю проблему та враховуючи відсутність Володимира Семиноженка, я знімаю свою пропозицію.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Усе зрозуміло. Питання вичерпано. Дякую вам за розуміння. Таким чином, у списку залишається кандидатура депутата Костенка Юрія Івановича.
У нас залишилося десять хвилин. До того, як депутати матимуть можливість під час перерви зустрітися з Юрієм Івановичем, у нас є час, щоб розглянути питання, внесене до порядку денного. Розглядається проект Постанови Верховної Ради України про приватизаційні майнові сертифікати. Слово надається депутату Коломойцеву.
КОЛОМОЙЦЕВ В.Е., народний депутат України (виборчий округ 106, Луганська область). Добрий день, шановні народні депутати, шановна Президіє, шановні виборці! Вам роздано проект постанови такого змісту (зачитаю для радіослухачів):
"З метою забезпечення виконання конституційних прав громадян України продовжити термін обігу, отримання майнових приватизаційних сертифікатів, компенсаційних сертифікатів до 1 листопада 1998 року".
Що мається на увазі. Ви не гірше, ніж я із спілкування з виборцями знаєте, як у нас відбувається процес приватизації. Люди отримали ваучери і компенсаційні сертифікати. Хтось їх вклав, але не отримав дивідендів, хтось не вклав, а хтось навіть і не отримував.
Після завершення терміну отримання та обігу сертифікатів майже 6 мільйонів громадян України, які не отримали свої цінні папери, втрачають на них право. Доля цих цінних паперів вирішуватиметься вже без нас.
Хочу зауважити, що нині приватизація відбувається з порушенням законодавства України. У 1995 році тут, у Верховній Раді, ми проголосували поправки до Закону України про приватизацію, у тому числі і 70 моїх. Наведу лише один приклад. Стаття 1 до прийняття поправок звучала так: "Приватизація - це роздержавлення майна на користь фізичних та недержавних юридичних осіб". Для чого, з якою метою - нічого записано не було. Після корекції закону в 1995 році стаття 1 була доповнена текстом такого змісту: приватизація відбувається "з метою підвищення соціально-економічної ефективності виробництва та отримання коштів на структурну перебудову економіки України".
Потім були поправки, у тому числі й Вітренко Наталії Михайлівни, депутата Мороза, інших депутатів. Усе зводилося до того, що терміново треба запроваджувати державне регулювання цим процесом, бо внаслідок неефективної приватизації держава втрачає основні виробничі фонди.
Проблема, навіть трагедія економіки України полягає в тому, що продовжувати приватизацію, внаслідок якої руйнується виробництво, ми не можемо. Але приватизація - це інструмент для залучення інвестицій. А коли в державі немає внутрішніх інвестицій, треба розраховувати на зовнішні, боротися за них, але не за кредити валютних фондів, а за прямі інвестиції. Інвестор ніколи не буде вкладати кошти в підприємство, якщо він не зможе керувати вкладеними грошима. І цей інструмент - акція підприємства.
Наведу такий приклад. Від приватизації Бразилія отримала 24 мільярди доларів, Мексика - 16, Аргентина - 9 мільярдів доларів. Це країни, в яких немає такої важкої промисловості, такої наукової технологічної бази, як у нас. Україна, яка все це має, отрамала в 1997 році 167 мільйонів гривень, тобто 85 мільйонів доларів при відносно розвиненому процесі приватизації. Розумієте, що відбувається? Немає ваучерів, немає дивідендів, і процес некерований.
Тому оскільки Верховна Рада затверджує загальнонаціональні програми, я виступав і виступатиму за те, щоб навести порядок у приватизації. Я пропоную провести парламентські слухання і розібратися, що приватизація дала народу і державі, і тільки після цього можна завершувати ці процеси. Ви знаєте краще за мене, що там були і порушення, і недоліки, що треба керувати цим процесом.
Наступне. Яка на сьогодні діє схема? Люди отримали ваучери, заробітної плати не одержують місяцями, не виплачуються пенсії. Але на базарі стоїть будка, в якій сидить чоловік і приймає ці ваучери по 15-20 гривень, а компенсаційні сертифікати ще дешевше. І люди вимушені їх продавати. Але номінал сертифіката (на ньому написано) - 500 гривень, шановні! Люди продають його за 20 гривень, а не за 500! Потім ці цінні папери десь акумулюються, потрапляють на вторинний фондовий ринок і збираються тими, хто має доступ до ліквідних акцій, з чого потім робляться гроші. Але ці гроші не спрямовуються на виробництво, вони спрямовуються на спекулятивні операції з цінними паперами.
У цьому залі багато фахівців, і я не буду про це розповідати далі, але хочу щиро і відверто сказати: Верховна Рада і тільки Верховна Рада може забезпечити контроль за проведенням приватизації! Кажу це свідомо, бо у Верховній Раді попереднього скликання я працював у Контрольній комісії з питань приватизації. І тільки нам, після того, як оберемо керівні органи Верховної Ради, належить право провести парламентські слухання, розібратися в цьому процесі, відповідно скоригувати його для того, щоб приватизація працювала не на кишені окремих осіб, а на державу і на народ!
Щиро вам вдячний. Якщо будуть запитання - готовий відповісти.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Питання зрозуміле? (Шум у залі). Прошу записатися на запитання до доповідача.
Депутат Зварич. Будь ласка.
ЗВАРИЧ Р.М. Прошу передати слово депутату Григорович.
ГРИГОРОВИЧ Л.С., народний депутат України (багато-мандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Народний рух України. Шановний Валерію Едуардовичу! По-перше, ми дякуємо вам за вчасно внесену пропозицію. По-друге, ми її цілком підтримуємо. Але! Бюджетний і фінансовий рік, як відомо, завершується всетаки 1 січня.
Пропозиція Народного руху така: підтримуючи внесений вами проект постанови, змінити термін в інтересах громадян і для нормалізації процесу приватизації, який на сьогодні в Україні має ненормальний вигляд. Тому ми пропонуємо змінити дату - до 1 січня 1999 року.
КОЛОМОЙЦЕВ В.Е. Дякую. Шановні колеги, я навмисне вклався у п'ять хвилин замість десяти. Аргументи щодо дати. Розумієте, разом з іншими депутатами ми наполегливо працюємо над підготовкою Бюджетної резолюції і нам при підготовці та прийнятті Державного бюджету на 1999 рік треба розібратися з цим процесом для того, щоб визначити, чи зможе бюджет отримати взагалі хоч якісь кошти на розвиток виробництва, на державне регулювання виробництва, на виплату компенсації вкладів населення в Ощадбанку, на виплату заборгованості із заробітної плати за попередні роки. Отож дата 1 листопада пропонується тому, що нам після обрання Голови Верховної Ради і голів комітетів треба терміново (підкреслюю це, я вийду з такою ініціативою і буду вдячний вам за підтримку) провести парламентські слухання з питань приватизації. Всі ми різні, але якщо ми зможемо згадати про те головне, що нас єднає, - про народ, який нас обрав, - то ми оберемо Голову, оберемо керівників комітетів, проведемо парламентські слухання й наведемо порядок. I не можна це затягувати, щоб не втратити шанс сформувати бюджет. Тому тут записано: 1 листопада.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, давайте погодимо час для запитань. Скільки потрібно хвилин? П'ять, десять? Ставиться на голосування пропозиція відвести п'ять хвилин. Прошу голосувати.
"За" - 158. Прийнято.
Депутат Черняк.
ЧЕРНЯК В.К., народний депутат України (виборчий округ 153, Рівненська область). Шановний доповідачу! Я підтримую вашу пропозицію щодо продовження терміну обігу майнових приватизаційних сертифікатів. Мабуть, це доцільно. I фракція НРУ підтримає і голосуватиме за цей проект постанови. Проте, гадаю, нам треба визначити якісь певні межі, можливо, давайте все-таки запишемо, що це робиться востаннє. Тому що до безкінечності продовжувати цей процес ми не можемо, треба щоб була якась точка відліку, після якої цей процес припиниться, щоб можна було переходити до наступного етапу. Це по-перше.
I по-друге. Я повністю з вами згоден стосовно того, що Верховна Рада повинна виконувати свої контрольні функції. I вона, мабуть, робить це не найкращим чином. Я сподіваюся, що ми все-таки оберемо Голову, інші органи, і Верховна Рада контрольні функції виконуватиме. Напевно, треба тільки продумати, яким чином вона зможе це краще зробити. Які ваші думки з цього приводу?
КОЛОМОЙЦЕВ В.Е. Щодо першого запитання. Якщо б у нас був обраний Голова і сформовані комітети, то, справді, ми, провівши парламентські слухання, визначили б, що це востаннє. Я знаю і поважаю вас як вченого і знаю ваші наукові праці, але хочу сказати, що визначитися ми можемо тільки після комплексного вивчення питання, після проведення парламентських слухань. Тоді ми дамо оцінку цьому процесу і будемо визначатися. Давайте все-таки підтримаємо цей проект постанови.
I друге. Верховна Рада мусить виконувати не тільки контрольні функції, вона передовсім мусить виконувати свої основні - законодавчі функції, тобто законодавчо регулювати процеси приватизації. I тому я виходив з пропозицією створити постійний Комітет законодавчого регулювання приватизації, бо основне, що є в державі, - це державне майно. Отож коли будемо розглядати проект постанови про створення такого постійного комітету, я прошу вас його підтримати.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутате Дайнеко, прошу.
ДАЙНЕКО Л.I., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Прошу передать слово депутату Синченко.
СIНЧЕНКО С.Г., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Уважаемый Валерий Эдуардович! Думаю, что вам, как и многим здесь, известно, что приватизация через ваучеры - это грандиозный обман населения, который в принципе еще ни одного человека в Украине не сделал богатым. Тем не менее, поддерживая ваше предложение, я хотел бы уточнить, почему именно на три месяца, а не до конца 1996 года предлагается продолжить, так сказать, иллюзии населения относительно результатов получения приватизационных и других сертификатов.
КОЛОМОЙЦЕВ В.Е. Уважаемый коллега! Мы в сами из одной области, и я с вами согласен, что в том виде, в котором идет приватизация даже с точки зрения науки, не говоря уже о практике, она ведет к утрате основных производственных фондов.
Именно поэтому поправками к закону, которые предлагались мной в 1995 году, предусматривалось проведение в первую очередь не приватизации, а корпоратизации предприятий, когда сто процентов акций принадлежат государству, и эти акции отдаются целевым инвесторам.
Уже ясно, что по этому пути пошли в Беларуси, и они обеспечили контроль приватизации, разогнав в 1994 году инвестиционные фонды. Потом они получили конкретные инвестиции: "Форд" построил завод, "Дизель-Детройт" построил завод. Возрождены гиганты союзного значения "Витязь" и "Горизонт" с помощью компании "Филипс" и так далее. То есть это очень крупный процесс. И речь не о том, чтобы продлить иллюзии, а речь идет о том, чтобы в сентябре мы провели парламентские слушания, разобрались с этим вопросом и определились со стратегическими направлениями приватизации. Откладывать решение этого вопроса дальше нельзя. Мы должны определиться, установить, сможет ли приватизация дать в бюджет государства какие-то средства для погашения долгов по вкладам в Сбербанке, пенсиям, стипендиям. Масса вопросов.
Поэтому я и предложил срок до 1 ноября. Считаю, что потом мы уже примем окончательное решение. Но сейчас нельзя так просто отдать кому-то на откуп имущество 6 миллионов человек. Я против этого.
Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається депутату Володимиру Марченку.
МАРЧЕНКО В.Р. Прошу передать слово члену нашей фракции Савенко Михаилу Михайловичу.
САВЕНКО М.М., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, ПСПУ). Прогрессивная соцпартия Украины. Спасибо. Уважаемый докладчик! Я и наша фракция всецело поддерживаем ваш проект постановления. Но у меня к вам вопрос. Будет ли законным принятое нами постановление? Ведь согласно статье 6.10.1 Регламента Верховного Совета оно должно быть подписано Председателем Верховного Совета, а затем в пятидневный срок подписано и Президентом Украины.
И зачем (я задаю вопрос Павлу Ивановичу Лазаренко) в нарушение статьи 6.10.1 Регламента разыгрывается в Верховном Совете этот спектакль?
Спасибо.
КОЛОМОЙЦЕВ В.Е. Михаил Михайлович! Давайте мы отделим зерна от плевел. Первое. Нам нужно решать экономические вопросы. Никто не будет ждать, пока здесь изберут руководство Верховного Совета. И принять надо именно постановление. Я еще раз говорю, именно постановлениями Верховного Совета предыдущего созыва продлевались сроки получения сертификатов. Проект постановления согласован с Юруправлением, это не противоречит прошлой практике.
Второе. Депутат Черняк задавал вопрос, действительно нам надо сначала избрать Председателя. Но есть прецеденты (и юридическая практика это допускает), когда постановление подписывается президиумом сессии Верховного Совета.
Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Останнє запитання. Депутат Валентина Семенюк.
СЕМЕНЮК В.П. Фракція Соціалістичної і Селянської партії "Лівий центр". Шановний доповідачу ! На нараді, яку в Пущі Озерній 19-20 червня проводив Світовий банк, ішлося про негативний досвід приватизації Чехії, Польщі, Росії, де вже стоїть питання про проведення реприватизації, бо проведена ваучерна приватизація не дала очікуваного ефекту. Чи не здається вам, що все-таки в першу чергу Верховна Рада мала прийняти рішення про створення комітету з питань контролю за приватизацією і розібратися в цій проблемі? Це перше запитання.
І друге. Скажіть, будь ласка, чи є законним внесення зміни до закону постановою Верховної Ради?
Дякую.
КОЛОМОЙЦЕВ В.Е. Уважаемая Валентина Петровна! Первое. Я целиком поддерживаю (я выходил уже с этим предложением) идею создания не контрольного, а государственного комитета законодательного регулирования приватизации. Его задача - разрабатывать правовое поле для того, чтобы приватизация осуществлялась в интересах государства и народа.
Контрольные функции должна выполнять Контрольная комиссия по приватизации, которая у нас есть. Но дело в том, что масса злоупотреблений происходит потому, что это позволяет законодательство.
Второе. В проекте бюджетной резолюции, которую я внес, четко написано: доходную часть бюджета формировать с учетом законодательного регулирования вопросов приватизации и реприватизации имущества. Ведь статья 1 Закона о приватизации говорит о том, что приватизация должна обеспечивать повышение социальноэкономической эффективности производства. Поэтому я и поддерживаю идею создания такого комитета.
Второе. Сроки получения сертификатов - приватизационных, компенсационных - устанавливаются постановлением Верховного Совета. И изменяются соответственно тоже постановлением Верховного Совета.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Валерію Едуардовичу. Можете сідати.
Нам з вами потрібно визначитися. Ми маємо можливість проголосувати проект постанови за основу, якщо до нього будуть запропоновані зміни. А якщо ніхто не наполягає на обговоренні... Якщо потрібне обговорення, тоді треба оголошувати перерву. Голосуємо проект чи оголосити перерву? (Шум у залі).
Наполягаєте на обговоренні? (Шум у залі).
Шановні народні депутати, кілька депутатів наполягають на проведенні обговорення, тому оголошується перерва до 12 години 30 хвилин.
(П і с л я п е р е р в и)
Веде засідання член Президії першої сесії Верховної Ради
України СИМОНЕНКО П.М.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, продовжуємо ранкове засідання. Ми до перерви заслухали доповідь одного з авторів проекту Постанови Верховної Ради України про приватизаційно-майнові сертифікати народного депутата Коломойцева.
Три хвилини для співдоповіді надається також автору цього проекту народному депутату Моісеєнку. Пропоную після того, як виступить Володимир Миколайович, визначити процедуру обговорення цього питання.
Будь ласка, Володимире Миколайовичу.
МОІСЕЄНКО В.М. Спасибо. Фракция Коммунистической партии Украины. Уважаемые коллеги! Мы рассматриваем принципиальный вопрос, связанный с имущественными отношениями на территории Украины.
Полностью поддерживаю высказанную коллегой Коломойцевым мысль о том, что мы не можем дальше откладывать рассмотрение данного вопроса, так как 1 июля истекает срок постановления, продлившего срок использования сертификатов.
Обращаю внимание присутствующих в зале депутатов на то, что эти отношения взялся регулировать Президент своими указами. Вы знаете, что указом Президента уже сделана попытка передать имущественные и компенсационные сертификаты наших граждан в руки исполнительных структур государственной власти, чтобы потом, создав государственную компанию, дать возможность перепродать, как я считаю, эти сертификаты в частные руки - людям, которые, по-видимому, будут активно поддерживать Президента на ожидающихся президентских выборах.
Коммунисты, и я в первую очередь, в своей предвыборной программе неоднократно заявляли о том, что являемся последовательными противниками приватизации государственной формы собственности. Если предприниматель способен что-либо создавать, то он должен создавать, а не спекулировать на имуществе наших граждан. Когда речь идет о суммах в пределах трех миллиардов гривень за номиналы (если умножить шесть миллионов на пятьсот гривень, о которых уже говорилось, то получается около трех миллиардов, - это только номинальная стоимость, а будет продажа, перепродажа наиболее ценных предприятий, представляющих общегосударственные интересы), то возникает вопрос о нашей с вами ответственности перед избирателями за такие действия.
Вы знаете, что Верховный Совет многократно переносил рассмотрение названного вопроса, точнее переносил возможность спекулировать сертификатами, которые не взяли наши граждане. Я являюсь одним из шести миллионов, и здесь сидит много депутатов, моих товарищей коммунистов, членов этой шестимиллионной группы лиц, которые протестуя против приватизации, не берут сертификаты.
Разрешите зачитать статью Конституции, которую точно нарушает господин Президент, введя такие нормы присвоения нашей собственности. Часть четвертая статьи 41 Конституции гласит: "Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності". Никто! И дальше: "Право приватної власності є непорушним". Я хочу, чтобы наш Президент и все те, кто попытаются присвоить право мое и моих 6 миллионов товарищей на владение (я заканчиваю, Петр Николаевич) моим сертификатом, не смели протягивать руки к моей собственности, которую они же отстаивали и защищали при рассмотрении проекта Конституции. Я думаю, что вы поддержите шесть миллионов населения Украины.
Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Володимире Миколайовичу. Шановні народні депутати, пропоную провести обговорення цього питання за скороченою процедурою: два - за, два - проти. Якщо немає заперечень, проголосуймо цю пропозицію. Будь ласка.
"За" - 127.
Питання процедурне, рішення прийнято. Прошу тих, хто хоче висловитися за чи проти, підняти руку. Чи вже є запис. Тоді подивимося, хто записаний. Записалися три народні депутати.
Я звертаюся до народних депутатів, які записалися в Секретаріаті: депутате Шевченко, ви за чи проти? Проти. Депутате Вітренко? За. Депутате Ржавський? За.
Хто ще проти? Депутате Бондаренко, ви проти? Проти.
Серед тих, хто підтримує проект Постанови, виступлять народні депутати Вітренко та Ржавський. Проти бажають виступити депутати Шевченко і Бондаренко.
Будь ласка, ввімкніть мікрофон народного депутата Вітренко.
ВІТРЕНКО Н.М., народний депутат України (виборчий округ 160, Сумська область). Фракція Прогресивної соціалістичної партії України. Шановні депутати! Я розумію, що більшість у залі - новообрані депутати, і їм здається, що цією постановою розв'язується питання. Прогресивна соціалістична партія виступає, безумовно, за те, щоб припинити ігрища з приватизацією, припинити дурити людей, припинити збагачення кланів. Одні клани збагачуються на тому, що скуповують ці акції, ці ваучери, а інші клани збагачуються на тому, що розгортають по всій країні грошову приватизацію, незважаючи на те, що було обіцяно здійснювати приватизацію тільки за цінними паперами - ваучерами.
Щоб знати, за що виступає партія, треба зрозуміти, яким чином це слід вирішувати. Що це таке? Це, вибачте, просто дурниця. Пан Коломойцев (багата людина, яка зробила собі багатство на приватизації) дуже добре розуміє, що це тільки хвилі, які нічого не вирішать.
Ви що, пане Коломойцев, не знаєте, що рішення про припинення видачі приватизаційних паперів прийнято законом України, Законом про Державну програму приватизації? Ви не знаєте, що дія закону припиняється законом, а не постановою? Що нинішнє обговорення нікому нічого не дає? Пан Коломойцев дуже добре знає, що і підпис зараз нічого не важить. Що таке Президія? Немає парламенту, парламент не працює. Потрібно спочатку обрати Голову, якщо ми хочемо працювати як парламент. Треба переходити до розв'язання цих питань і розв'язувати їх у комплексі. Потрібно скасувати укази Президента, бо Президент уже прийняв указ, щоб компенсаційні сертифікати йшли до певних інвестиційних фондів. Тобто поки тут відбуваються ігрища, там усе вирішують, відбувається розподіл і перерозподіл. Ось чому я особисто не брала і не братиму приватизаційних сертифікатів: не можна з кримінальною державою гратися в азартні ігрища. Не можна!
Тому закликаю депутатів припинити цей цирк, не розглядати постанову, відкласти дане питання і внести його до порядку денного відразу після обрання Голови парламенту, заступників і голів комітетів. Це надто серйозне питання. Треба приймати Державну програму націоналізації, Закон про націоналізацію, змінювати все докорінно і нікого не обманювати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Коли я з'ясовував, хто виступатиме за, то будьте чесними і скажіть, як виступатимете. А якщо виступаєте проти, то так і скажіть.
Слово надається народному депутату Шевченку.
Підготуватися депутату Ржавському.
ШЕВЧЕНКО В.Ф. Фракція НРУ. Шановні колеги! Я вважаю, що розгляд цього питання сьогодні у сесійній залі - це також наслідок нашої непереборної тяги до популістських рішень.
Справді, є проблема накопичених сертифікатів, які десь уже готові вигулькнути. Є проблема не пущених у хід пакетів, якими може розпорядитися виконавча влада, а ми знаємо, чим це обертається на ділі.
Як і більшість у цьому залі, я не згоден із тією ситуацією, яка склалася нині з приватизацією, зокрема з її сертифікатною формою. Але в такий спосіб ми це питання не розв'яжемо, воно за формою нездійсненне і ні до чого не приведе за суттю.
Чогось ми не говоримо про дуже просту річ. Тут уже прозвучало навіть таке, що в нас з'явилися люди, які виступають від імені 6 мільйонів тих, хто не отримав сертифікати.
Я хотів би почути відповідь на дуже просте запитання: чи залишилася в державі Україна хоча б одна людина, яка хотіла взяти сертифікат, але не мала змоги? Немає таких! І це неправда, що ми захищаємо інтереси тих 6 мільйонів. Ми нехтуємо інтересами набагато більшої кількості людей, які повірили у сертифікатний спосіб приватизації, пішли й отримали ці сертифікати. Ми своїми недолугими рішеннями, безкінечним продовженням терміну видачі перетворили цей процес на абсурд. Ну, хіба що після наших рішень хтось на енному році прочуняє й піде незрозуміло чого отримувати той сертифікат... Ми своїми діями знецінили цей цінний папір за своєю суттю з самого початку на приватизаційному ринку і взагалі на ринку цінних паперів у нашій державі. І шляхи розв'язання проблеми, яка склалася в результаті наших дій (насамперед депутатів попереднього скликання Верховної Ради), зовсім не в тому, що пропонується в проекті постанови.
Є інші чудові схеми, як розпорядитися невикористаними сертифікатами, які спробував розглянути попередній парламент, але не подужав прийняти правильне рішення. Адже можна, прийнявши закон (саме закон, а не постанову, я згоден із попереднім промовцем), використати їх на різні соціальні програми, на які нині в державі не вистачає коштів, наприклад для створення того ж соціального пенсійного фонду. Можна і в якийсь інший спосіб, але не в такий, який ні до чого не приведе.
Давайте не займатися популізмом, а я вважаю, що саме цим спричинена поява даного питання в нашому залі, коли ми ще не розібралися, чи спроможні взагалі працювати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершуйте, ви вже вичерпали Регламент.
Слово надається народному депутату Ржавському. Прошу підготуватися депутата Бондаренка.
РЖАВСЬКИЙ О.М., народний депутат України (виборчий округ 46, Донецька область). Уважаемые депутаты! Я считаю, что нужно принять дополнение к закону и всетаки продолжить срок выдачи сертификатов. Эти 6 миллионов людей не получили сертификаты только потому, что просто не понимают, что получают. Они много слышат о том, что сколько ни сдают ваучеры, сколько ни сдают компенсационные сертификаты, от них нет никакого толка, лишь взаимные обвинения. Люди просто не понимают, что можно хоть что-то получить, и это лучше, чем не получить ничего. А так выходит, что кто-то что-то получит, а кто-то недополучит.
Некоторые вообще против приватизации, раздаются предложения о национализации приватизированного. Товариши, подумайте, а если ничего не получится с национализацией, то вы, получившие сертификат, будете хоть что-то иметь, а тот, кто его не получит, послушав ваши размышления, останется ни с чем.
Я считаю, что продлить срок выдачи нужно. Чем будем компенсировать? У нас вполне достаточно чем. Есть земля, есть предприятия, которые можно приватизировать не за деньги, а именно за эти сертификаты.
Другое дело, если кто-то скажет, что нужно улучшить механизм приватизации, чтобы люди поняли, что они получают. Ведь акции можно передать по наследству, хоть что-то оставить детям. А сегодня у людей нет денег даже на похороны. Если помочь им хоть что-то получить, то это, думаю, было бы правильно.
Безусловно, некоторые наживаются на приватизации, получая свои дивиденды, такие уродливые явления существуют. И это будет происходить, потому что в государстве есть честные люди и есть не очень честные. И поэтому закон не может быть для всех одинаков, ведь кто-то выполняет его так, а кто-то - по-другому.
Поэтому я предлагаю все-таки продолжить срок выдачи сертификатов. А что касается контроля, то контроль нужно усилить, чтобы четко знать, каким образом были использованы сертификаты и что получили взамен люди.
Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається народному депутату Бондаренку.
БОНДАРЕНКО В.Д. Шановні колеги! Я пропоную зняти будь-які обмеження термінів отримання цих сертифікатів. Аргументую свою позицію. Ви знаєте, що всі три види приватизації якимось чином стимулюються державою або тими, хто хоче на ній нажитися.
Ви пам'ятеєте, як були встановлені обмеження на приватизацію земельних ділянок. У Держкомітеті по земельних ресурсах створилися величезні черги, почалися хабарі, побори і таке інше. Минулого року Верховна Рада продовжила термін дії пункту 2 Земельного кодексу, і таким чином проблема була розв'язана.
Ви знаєте, що стимулюється приватизація житла. Хоча в умовах, коли не визначено рівень податку на нерухомість, коли не визначено рівень тарифів для державного і недержавного житла, робити цього також не треба.
Вважаю, що нинішнє стимулювання отримання приватизаційних сертифікатів штучно запрограмоване для того, щоб людина, яка не знає куди його вкласти, взяла цей сертифікат і віддала в будку, про яку казав доповідач, за безцінь. А ділки, котрі збирають величезними партіями сертифікати, знають куди їх укладати. Таким чином відбувається маніпулювання державною власністю на користь невеликої групи.
Я не згоден з депутатом Сінченком, який сказав, що на приватизації в Україні ніхто не нажився. Якраз нажилися, але дуже невелика група вельми спритних ділків. Тому пропоную прийняти дану постанову, але в дещо іншій редакції. Редакція повинна бути, на мій погляд, така: "З метою забезпечення (не виконання, а просто з метою забезпечення) конституційних прав громадян України зняти обмеження термінів отримання майнових приватизаційних сертифікатів, компенсаційних сертифікатів та їх обігу".
Тобто ми таким чином дамо людям змогу перечекати цей важкий період. Почнеться піднесення, сертифікати зростуть у ціні і люди зможуть отримати частку державного майна, яка й програмувалася для них.
В іншому ж випадку це буде стимулювання на користь того, хто хоче нажитися на приватизації. Тому вношу пропозицію - приймати постанову, але в редакції, яку я запропонував (вона є в Президії, гадаю, автор також може з нею ознайомитися).
Аргументи на користь того, що треба встановити терміни, не витримують критики. Я наводив приклади в інших формах приватизації, як це стимулювання веде до порушення прав громадян. Були навіть кримінальні справи з приватизації земельних ділянок. Адже законом заборонено брати будь-які кошти за це. Але оскільки створився затор (дуже багато хочуть приватизувати, а дуже мало співробітників управлінь земельних ресурсів), почали створювати госпрозрахункові підрозділи при цих управліннях і брати відверто величезні гроші з людей.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Від фракції наполягає на виступі депутат Кармазін. Надаю йому слово. Будь ласка.
КАРМАЗIН Ю.А. Фракція "Громада". Шановні народні депутати! Постанова, проект якої вносить народний депутат Коломойцев, на мій погляд і на думку фракції "Громада", дуже важлива, оскільки стосується життя 6 мільйонів чоловік, їхніх конституційних прав.
Нагадаю вам, шановні народні депутати, що ми планували, затверджуючи програми приватизації, до яких весь час вносилися зміни, по-різному. Але завжди виходили з одного: права народу України, всіх громадян мусять бути рівними. Нині склалася ситуація, що ті, хто скористався приватизаційними сертифікатами, вклали їх (і дуже вигідно, дуже спритно дехто вклав і нажив на цьому великий капітал), забезпечили свої права і нарощують далі власне майнове становище. А багато громадян України не використали це право з різних причин: хтось хворів, хтось не міг за віком, не міг розібратися - що і як. А ви знаєте, що люди не отримують газет, бо немає за що купити, що підприємства закриті, чекають, може, ось-ось почнуть працювати, може, ми візьмемося за розум і приймемо нормальні економічні закони, чого не робимо. Тому я вважаю: те, що з цієї трибуни лунали заклики до націоналізації, - просто провокація проти народу України. Не може націоналізуватися майно, копійки, виділені людям.
Хочеться, щоб ви замислилися, перемножили 6 мільйонів на 500 гривень - три мільярди гривень! I під це планується пустити найкращі підприємства, а людей обдерти.
Процитую статтю 41 Конституції України: "Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Примусове відчуження... Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом". А право власності набувалося громадянами на сертифікати в порядку, визначеному законом.
Тому втручання в це поле указами є незаконне. Єдине варто додати до проекту постанови. Заслуговує уваги пропозиція народного депутата Бондаренка про зняття термінів узагалі. Але я пропоную продовжити термін до 1 січня 1999 року. В даній ситуації це відповідатиме закону та інтересам громадян. А напередодні 1 січня, коли працюватимуть наші економічні комітети, коли працюватиме нормально Верховна Рада України, ми зможемо вирішити, що робити далі.
Дякую за увагу і прошу підтримати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, обговорення завершено. Заключне слово має автор проекту народний депутат Коломойцев.
КОЛОМОЙЦЕВ В.Е. Спасибо за обсуждение. Первое. Прошу поддержать поименное голосование постановления. Второе. Прошу Секретариат пригласить депутатов в зал, ибо он полупустой.
Теперь по выступлениям. Я благодарен коллеге Шевчуку за конструктивное выступление. Но если мы не проголосуем это постановление, то нам уже нечего будет менять. Никаких механизмов мы не сможем предложить, поскольку закончится срок действия этих ценных бумаг! И после того менять уже будет нечего.
Что касается выступления Наталии Михайловны. Прошу ее извиниться за свои слова: "Коломойцев - багата людина, котра нажилася на приватизації". Действительно, я богатый человек - тем, что у меня есть семья, у меня есть сын, я защитил диссертации... А вот что нажился на приватизации - если вы не извинитесь, я подам в суд после того, как получу стенограмму.
Ведь вы лучше многих, сидящих здесь, знаете, поскольку работали и в прошлом созыве, что, к сожалению, три из четырех лет я ездил на коляске и никак не мог нажиться на сертификации. Я очень удивлен вашим некорректным выступлением. Очень удивлен! Если извинитесь, в суд подавать не буду.
И по сути, коллеги. Еще раз говорю: мы постановлениями в предыдущем составе парламента продляли срок действия получения сертификатов (я подчеркиваю - постановлениями!). Точно так же, с юридической точки зрения, можем продлить и срок действия этим постановлением.
И еще раз хочу вам сказать: приватизация - это экономический инструмент, применяемый во многих странах мира для того, чтобы обеспечить инвестиции в производство и на село. Поэтому и поддерживает этот процесс правая часть. Но так, как ныне осуществляется приватизация в Украине - во многих случаях с нарушением закона, в том числе и статьи 1 Закона о приватизации, мы проводить ее не можем. Против этого как раз и выступает левая часть.
Данный проект постановления дает нам, избранным народом депутатам, возможность после избрания Председателя и руководителей комитетов Верховного Совета провести парламентские слушания, разобраться с этим процессом и тогда уже принимать конкретные меры
- то ли изменять механизм, то ли решать более глубокие вопросы. Но я еще раз повторяю: если проект постановления не будет принят до 1 июля, разбираться будет уже не в чем!
Спасибо от всей души за внимание и прошу вас поддержать проект постановления. И за вами, и за мной стоят избиратели, которые получив ваучеры, не могут их вложить, или вложили, но не получают дивиденды, или вовсе не получали сертификаты, разуверившись в нас, депутатах.
Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Обговорення питання про використання приватизаційних майнових сертифікатів завершено. У вас на руках є проект постанови. Автор проекту вважає, що його треба голосувати в поіменному режимі. Хто за те, щоб голосувати цей проект постанови в поіменному режимі, прошу визначитися.
"За" - 184.
Рішення прийнято.
Проект постанови голосуватиметься в поіменному режимі.
Я ще раз звертаюся до Секретаріату: зробіть оголошення і запросіть народних депутатів до зали.
Шановні народні депутати! Як зазначали під час обговорення деякі народні депутати, цей проект постанови є певною мірою політичним рішенням, оскільки треба буде внести зміни до закону про Державну програму приватизації.
Ще раз нагадую, що ми прийняли рішення голосувати в поіменному режимі. Ставлю на голосування за основу проект постанови, внесений народними депутатами Коломойцевим і Моісеєнком. Прошу проголосувати.
"За" - 238.
Рішення прийнято.
Постанову прийнято за основу. Шановні народні депутати! Зрозуміло, що ця постанова не розв'язує проблем, пов'язаних з використанням майнових сертифікатів. Є Закон про Державну програму приватизації, у статті 119 якого визначено, що видача приватизаційних майнових сертифікатів та компенсаційних сертифікатів здійснюється до 1 липня 1998 року. Кінцевий термін використання приватизаційних майнових сертифікатів та компенсаційних сертифікатів у процесі приватизації - 31 грудня 1998 року.
Тому я прошу не наполягати зараз на тому, щоб вносити зміни до проекту постанови, а прийняти її в цілому і доручити підготувати зміни до чинного закону, оскільки постановою не можна скасувати норми закону.
Будь ласка, депутате Бондаренко.
БОНДАРЕНКО В.Д. Шановні колеги! У першому рядку проекту постанови: "З метою забезпечення виконання конституційних прав" слово "виконання" зайве, його треба вилучити - "з метою забезпечення конституційних прав громадян України..." Далі. Написано: "продовжити термін обігу, отримання". Спочатку "обіг", а потім "отримання" - такого не буває. Тобто треба спочатку записати "отримання", а потім - "обігу". Тоді постанова матиме акуратний і грамотний вигляд.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Гадаю, що з такими редакційними змінами до проекту постанови можна погодитися. Ставлю на голосування проект постанови в цілому зі змінами, внесеними народним депутатом Бондаренком.
Прошу проголосувати. Голосування відбувається в поіменному режимі.
"За" - 257.
Рішення прийнято.
Ще раз звертаюся до авторів проекту постанови, яка вже прийнята, з проханням підготувати необхідні проекти щодо внесення змін до чинного закону. Будь ласка, готуйте і в установленому порядку вносьте на розгляд Верховної Ради. Дякую.
Шановні народні депутати! Зранку ми прийняли рішення у зв'язку з подіями в Києві запросити на 12 годину 30 хвилин до Верховної Ради представників уряду.
Дозвольте вас поінформувати, що зараз у залі присутні: Анатолій Костянтинович Голубченко - перший віце-прем'єр-міністр України, Михайло Васильович Корнієнко - заступник міністра внутрішніх справ України, начальник Головного управління внутрішніх справ по місту Києву, Іван Якович Сахань - міністр праці та соціальної політики України, Ярослав Михайлович Підгайний
- заступник міністра вугільної промисловості, Віталій Іванович Щоткін - заступник Генерального прокурора України.
Скільки ми відведемо часу для того, щоб заслухати інформацію з приводу подій у місті Києві? 30 хвилин вистачить?
Шановні народні депутати! Пропоную протягом півгодини заслухати інформацію, задати запитання і визначитися, якщо треба буде приймати рішення.
Ставлю цю пропозицію на голосування. Прошу проголосувати.
"За" - 205.
Рішення прийнято.
У вас із процедури? Увімкніть, будь ласка, мікрофон народного депутата Терещука. Чи бажає ще хтось висловитися з процедури? Немає бажаючих.
Будь ласка, Василю Васильовичу.
ТЕРЕЩУК В.В., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Спасибо, Петр Николаевич. Фракция коммунистов. Всеукраинский союз рабочих. В зале присутствуют представители профсоюза работников угольной промышленности, непосредственно втянутые в этот конфликт. Прошу депутатов Верховного Совета принять решение, чтобы представитель профсоюза работников угольной промышленности получил возможность в течение пяти минут выступить и изложить суть конфликта.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Василю Васильовичу, до мене щойно надійшла записка: "Поручаем председателю Федерации профсоюзов Украины Стояну выступить по вопросам шахтеров. Держак." Підпис голови цієї профспілки Держака.
З огляду на внесену народним депутатом Терещуком пропозицію надати 5 хвилин для виступу представнику профспілки вугільної галузі прошу проголосувати.
"За" - 162.
Не прийнято.
У такому разі я згодом надам слово народному депутату Стояну.
Анатолію Костянтиновичу, ви виступатимете від уряду? Скільки вам потрібно часу? 7-8 хвилин просить перший віце-прем'єр-міністр України Анатолій Костянтинович Голубченко.
Будь ласка, Анатолію Костянтиновичу.
ГОЛУБЧЕНКО А.К., перший віце-прем'єрміністр України. Шановна Президіє! Шановні народні депутати! Усі наші зустрічі, які тут відбувалися і спрямовувалися на розв'язання питань вугільної галузі, практично знаходять свої вирішення в постановах Верховної Ради, у рішеннях уряду. Ми діємо чітко в межах, установлених Верховною Радою, і згідно з цифрами, які тут проголосовані.
Ми домовилися з "Павлоградвугіллям", виконали свої обіцянки та поставлені умови. Дещо скорегували, але вони виконані, і шахтарі приступили до роботи.
Стосовно вимог інших регіонів, іншої профспілки. Ви знаєте, що практично страйкували дві профспілки. Вчора підписано угоду з Держаком з вимог, пред'явлених уряду додатково до тих, які розглядалися з "Павлоградвугіллям". 24-го ми підписали протокол, який тоді підписав і Держак.
Вирішено усі питання (їх було 5). Учора підписано протокол і домовлено, що шахтарі вчора повинні були виїхати додому.
Але що сталося? З одного пункту, де було записано, що уряд виділяє додатково 200 мільйонів гривень із держрезерву за рахунок закупівлі додаткового вугілля в держрезерв (як і було передбачено рішенням Верховної Ради), ми розробили графік відвантаження вугілля і графік проплати щомісячно. Тобто приблизно 40 мільйонів додатково без "Павлоградвугілля". Ще раз підкреслюю, додатково віддавати кошти на закупівлю в держрезерв вугілля під відвантаження.
Графік підписаний учора, і був підписаний протокол, яким ми закрили практично всі питання. Але учора пізно ввечері шахтарі прийняли інше рішення-вимогу до уряду: спочатку проплатити 200 мільйонів, а потім відвантажувати вугілля. Тобто уряд повинен був додатково вишукати за одну добу 200 мільйонів гривень, щоб перерахувати, а потім ще проплачувати щомісяця заробітну плату.
На 1 червня заборгованість у заробітній платі у вугільній галузі становила 2 мільярди 116 мільйонів 292 тисячі. На 1 липня вона очікується 2 мільярди 107 мільйонів. Тобто ми виконали те, що обіцяли, що приймали разом у Верховній Раді. Чітко забезпечили виплату місячної заробітної плати з фонду оплати праці. Потрібно було без "Павлоградвугілля", який уже отримав місячну заробітну плату за червень, 182 мільйони 531 тисячу з нарахуваннями. У нас набралося 191 мільйон 416 тисяч. 182 мільйони і 191 мільйон. Тобто ми виконуємо зобов'язання. Нам залишилося проплатити у понеділок із держрезерву тільки сорок мільйонів. І це буде зроблено. Але додаткова вимога відразу проплатити двісті мільйонів - просто неможлива. Це поставило уряд і державу перед вимогами, які виконати не можна.
Зараз відбувається нарада у Прем'єрміністра за участю шахтарів. Ми вишукуємо змогу домовитися, що коли і наблизити виплату цих двохсот мільйонів, то бодай на липень, серпень і вересень. А відвантаження вугілля - до кінця року. Проте виплатити відразу 200 мільйонів додатково 191 мільйон уже практично проплачено на сьогодні) за добу... Звертаюся до вас, шановні народні депутати, щоб ми зрозуміли: потрібно негайно виплатити вчителям, які йдуть у відпустку, 300 мільйонів. Треба виплатити поточну заробітну плату бюджетним організаціям.
Те, що пропонується, це практично треба віддати півмісячний бюджет. Гадаю, якщо ми разом звернемося до шахтарів з того приводу, щоб усе ж таки діяти в рамках постанови Верховної Ради, якою передбачені ці виплати до кінця року, а не відразу за одну добу, то на це звернення вони відреагували б нормально.
Більше того, ми прийняли цю постанову без голосування щодо Закону про державний бюджет. Тобто ми не мали права проплачувати те, що визначено тією постановою. Але ми розуміємо, що треба проплачувати щомісячну заробітну плату, тому збільшили фінансування. У цьому місяці профінансували додатково 26 мільйонів гривень. Обсяг збільшення ще не проголосовано однозначно у Верховній Раді, його потрібно прийняти в законі як корегування бюджету на 1998 рік.
З 1 мільярда 672 мільйонів, передбачених у бюджеті 1998 року (це не тільки заробітна плата), на сьогодні профінансовано 893 мільйони (якщо взяти навіть половину - це 700 плюс 193 мільйони). Більше того, вже на 160 мільйонів проплачено із держрезерву.
Чи маємо ми право надалі так віддавати кошти і не забезпечувати проплату з інших статей? Бо в бюджеті записано, що все повинно виплачуватись пропорційно надходженню до бюджету! Є лише шість захищених статей, але тих, що стосуються вугільної галузі, серед них немає! Тому необхідно спочатку проголосувати захищеність статті щодо вугільної галузі - щоб фінансувати її на 100 відсотків; потім потрібно профінансувати збільшення до бюджету, і тільки після цього уряд мав би право фінансувати.
Але шановна Президіє, шановні народні депутати, неможливо вишукати 200 мільйонів за одну добу!
Я прошу все-таки підтримати наші пропозиції на червень, липень і серпень. А відвантаження - до кінця року. Іншого шляху ми просто не бачимо (Шум у залі). При цьому місячна заробітна плата буде проплачуватися!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Анатолію Костянтиновичу, ви завершили?
Шановні народні депутати, скільки часу відведемо на запитання? 10 хвилин вистачить? Вистачить.
Ставлю на голосування пропозицію відвести на запитання 10 хвилин. Прошу проголосувати.
"За" - 185.
Рішення прийнято.
Хто хотів би задати запитання, прошу записатися.
Слово для запитання надається народному депутату Юхимець.
ЮХИМЕЦЬ О.Ф., народний депутат України (виборчий округ 196, Черкаська область). Фракція комуністів. Прошу передати слово депутату Моісеєнку.
МОІСЕЄНКО В.М. Фракция "Коммунистическая партия Украины". Анатолий Константинович, я вот выслушал ваш "плач Ярославны", извините за такое сравнение, и у меня сложилось впечатление, что вы не читали заявление депутата Моисеенко о невыполнении правительством постановлений Верховного Совета по угольной промышленности.
Я могу сказать вам точно, что совершенно неудовлетворительно осуществляется проверка использования средств, которую обязано было провести правительство до 12 июня. Абсолютно нет информации, вы же ни слова об этом не сказали. Ни слова не сказано о том, подготовлен ли график выплаты задолженности по заработной плате. Я имею в виду не сегодняшнюю информацию, которую просто стыдно слушать. Вы же посмотрите, какую позицию заняло правительство в отношении еженедельной информации о погашении задолженности по заработной плате на предприятиях всех форм собственности и пенсиям. Вы совсем устранились от этой проблемы!
Я хочу обратить ваше внимание на то, что все постановления, принятые Верховным Советом уже этого созыва, байкотируются вашими структурами. Поэтому, пожалуйста, ответьте на вопрос: как вы все-таки собираетесь выполнять наши постановления?
ГОЛУБЧЕНКО А.К. Дякую. Я розумію, що народні депутати, задаючи запитання, ніколи не ображають того, хто стоїть на трибуні. Це право народного депутата поставити так запитання, як він його бачить. Тому я відразу скажу, що все нормально сприймаю і відповідатиму відповідно до моїх знань з того чи іншого питання.
Щодо постанов Верховної Ради з проблем вугільної галузі. Зазначу, що уряд прийняв до виконання всі три постанови з цього питання (я по кожній окремо зараз скажу). Дві з них перебувають у безпосередньому виконанні уряду як такі, що містять конкретні цифри. Ще одна не має конкретних цифр, але визначає напрям нашої роботи (Шум у залі). Прочитаю обов'язково.
Стосовно конкретних цифр. Уряд повинен був подати до Верховної Ради проект Закону про реструктуризацію відстрочки по бюджетних боргах - 1,5 мільярда гривень. Це зроблено.
Уряд повинен був передбачити збільшення фінансування шахтарів у 1998 році на 600 мільйонів гривень. І вже новий графік проплат складено з урахуванням цього збільшення.
Але для того щоб мати право на виплати, треба прийняти закон (Шум у залі).
Хвилинку, я до перевірок ще не дійшов.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я прошу не заважати давати відповідь.
ГОЛУБЧЕНКО А.К. Я до перевірок ще не дійшов. Розумію, наскільки ви обурені моєю відповіддю, але все-таки хочу сказати, що перевірки проводяться. У середу ми підбиватимемо перші підсумки таких перевірок. Передбачено створення ще трьох або чотирьох груп, які займатимуться додатковими перевірками за зверненнями, у тому числі й народних депутатів (Шум у залі).
Перевірка здійснюється, але коли я виступав з цієї трибуни минулого разу, то, пам'ятаєте, казав, що належним чином усе перевірити за той час, який відводиться, неможливо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово для запитання надається народному депутату Стрижку.
СТРИЖКО Л.П., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Фракция коммунистов. Мне кажется, только слепой не может видеть, что в рамках антинародного политического курса проблему зарплаты не решить.
А слово для вопроса прошу передать депутату Цибенко.
ЦИБЕНКО П.С. Спасибо, Леонид Петрович. Петр Николаевич, прежде всего обращаюсь к вам. Учитывая особую важность вопроса, который сегодня обсуждается, прошу после информации и ответов на вопросы провести хотя бы короткое обсуждение.
А теперь вопрос. Анатолий Константинович, что не устраивает людей? Во-первых, пока что только пообещали пообещать, и не более того.
Во-вторых. О какой сумме идет речь? 200 миллионов гривень - это даже меньше месячного фонда заработной платы, который, насколько я помню, составляет 217 миллионов.
И в-третьих, и это самое главное, ведь пообещали деньги под будущий уголь, под завтрашний уголь. А где средства, где деньги за уголь вчерашний, уже добытый и сожженный?
Вот что возмущает людей, вот что их не устраивает.
Спасибо.
ГОЛУБЧЕНКО А.К. Я хотів би ще раз нагадати, що дебіторська заборгованість за вугілля становить на сьогодні 2,5 мільярда гривень. А кредиторська заборгованість вугільної галузі становить 6,5 мільярда гривень.
Тому навіть якби ми уявили собі, що розрахунки за вугілля пройшли на сто відсотків і шахтарі розплатилися за те, що вони заборгували, то сьогодні збитки вугільної галузі становили б 4 мільярди гривень. Тобто я ще раз підкреслюю, що це збиткова галузь на сьогодні - 24 гривні на тонні.
Сьогодні дотація від держави - 9,6 гривні на тонну, а з урахуванням постанови, яку прийняла Верховна Рада, становитиме 13 гривень 26 копійок. Отже, знову повністю не буде профінансовано.
Тому я хотів би, щоб ми не гралися цими цифрами, а зрозуміли, що стовідсоткова проплата шахтарям не дає можливості проплатити стовідсотково заробітну плату, і ніколи не запитували, де гроші за вугілля, бо в перерахунку за електроенергію сьогодні вугільна галузь винна 230 мільйонів гривень. Я не кажу про 1,5 мільярда до бюджету. Тобто простили все. Але коштів на заробітну плату не вистачає. Чому? Тому що галузь збиткова. І цим треба займатися. А лозунг про те, що хто не платить... Якби проплатили, не вистачило б коштів на заробітну плату. Оце треба зрозуміти. 100 відсотків не вистачить, порахуйте.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово для запитання надається народному депутату Синенко.
СИНЕНКО С.І., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Фракція комуністів. Сьогодні вранці я була на Майдані Незалежності, мала розмову з шахтарями і розумію їхні проблеми. Мене дивує те, що ваш уряд чомусь у такій паніці тоді, коли постає питання про оплату праці робітників. Невже пан (чи товариш) Голубченко тільки сьогодні дізнався про те, що вчителям, лікарям та іншим робітникам, службовцям треба платити відпускні, заробітну плату і так далі?
І ще одне запитання. Чи повинні, на вашу думку, громадяни нашої держави захищати свої конституційні права? Чому до цих людей, які просиділи там, на площі, майже півтора місяця, не привернувши до себе уваги з боку уряду, сьогодні застосовуються силові дії?
Дякую за відповідь.
ГОЛУБЧЕНКО А.К. По-перше, я хотів би нагадати, що у нас з вами був діалог з цього питання ще тоді, коли ви попередніх разів заслуховували мої інформації. І я тоді наголошував: якщо буде проголосовано 600 мільйонів, а не 400, то в нас не буде можливості проплачувати заробітну плату вчителям, лікарям та іншим верствам населення, які фінансуються з бюджету. Тобто це не новина для уряду і він не розгубився, а навпаки, приймає рішення і знаходить додаткові джерела для того, щоб виконати постанову Верховної Ради щодо шахтарів, і для того, щоб проплатити заробітну плату вчителям, лікарям, а також пенсії. І ми працюємо щодня над цим питанням.
По-друге, я цілком згоден з тим, що можна захищати свої конституційні права. Якщо це відбувається в рамках Конституції, то до них ніхто не вживає ніяких заходів. А якщо порушується Конституція, то тоді, мабуть, треба вживати. Треба розуміти, що обидві сторони повинні дотримуватися Конституції однаково, з точки зору цих прав.
І стосовно проплати. Ще раз хотів би пояснити, що ми сьогодні перефінансували проти того, що є в законі, майже на 200 мільйонів гривень. Тобто ми взяли до виконання постанову, прийняту Верховною Радою.
Я розумію, що сьогодні ставляться такі болючі запитання для того, щоб ще раз підкреслити, що вирішити питання тільки по вугільній галузі неможливо, ми повинні вирішувати питання в комплексі і по всій державі. І тому я ще раз звертаюсь до вас, шановний народний депутате! І звертаюсь до всіх, особливо до комуністів. Комуністи є не тільки в Донецькому регіоні, а в усій державі. Будь ласка, зрозумійте, що треба виплатити всім хоча б якісь кошти.
І ми вносимо нормальну пропозицію, не обіцяємо, а по-перше, забезпечуємо в червні проплату місячного фонду, по-друге, маємо намір у липні, серпні і вересні проплатити вже 200 мільйонів додатково. І ви бачите, за червень немає збільшення по заробітній платі шахтарям ні на копійку. Є невеличке зменшення, але я про нього говорити не буду, це практично "баш на баш". Мені хотілося б, щоб ви прийшли до уряду і ми разом розглянули те становище, яке склалося, і прийняли взаємопогоджене рішення. Іншого бути не може. Інакше з одного боку будуть критикувати, а з другого - захищатися. Ну, ви ж розумієте, що інакше неможливо працювати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Анатолію Костянтиновичу. Час, відведений на запитання, вичерпано.
ГОЛУБЧЕНКО А.К. Я прошу вибачення, у мене є одна записка.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Письмове запитання? Будь ласка. І завершуємо.
ГОЛУБЧЕНКО А.К. Запитання народного депутата Костицького. "Анатолію Костянтиновичу, скажіть, будь ласка, яких заходів вживає уряд для допомоги населенню в затоплених районах Івано-Франківської і Львівської областей?"
Зараз підготовлені розпорядження Кабінету Міністрів про те, що це фінансуватиметься з резервного фонду уряду. Але ці кошти, на превеликий жаль, дуже обмежені. І тому кошти будуть виділені туди, де безпосередньо постраждало населення, і вони вже виділяються. Стосується це і Чернівецької, і Львівської, і Полтавської, і Івано-Франківської областей.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Анатолію Костянтиновичу.
Шановні народні депутати! У нас також присутні представники правоохоронних органів, і я хотів би, виконуючи ту постанову, яка була прийнята вранці, звернутися до заступника міністра внутрішніх справ, начальника Головного управління внутрішніх справ по місту Києву Корнієнка Михайла Васильовича, щоб він дав інформацію з приводу тих заходів, яких вживали правоохоронні органи, та правових наслідків цих заходів.
Будь ласка, Михайле Васильовичу. Скільки вам часу треба? 5 хвилин. До 5 хвилин, будь ласка.
КОРНІЄНКО М.В., заступник міністра внутрішніх справ України, начальник головного управління Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву. Шановні народні депутати! Сьогодні близько 9 години на Майдані Незалежності зібралися близько 150 представників шахтарських колективів (це ЦК профспілки працівників вугільної промисловості). О 9.15 вони швидко вийшли на проїжджу частину на разі вулиць Хрещатик та Інститутської, сіли на проїжджу частину і заблокували її. Ви розумієте, що в цей час рухалися тисячі машин: пасажирський і вантажний транспорт, легковий транспорт. Люди їхали на роботу і так далі. Це є грубим порушенням громадського порядку і блокуванням транспортних комунікацій, тобто діями, які передбачені статтями 1873 і 2173 Кримінального кодексу України.
З метою припинення цих правопорушень працівники міліції не раз зверталися через гучномовець до учасників акції з проханням припинити їх протиправні дії. Однак вони не реагували, стукали касками по асфальту. Коли ми звернулися до голови ЦК профспілки працівників вугільної промисловості України Держака Віктора Васильовича, він відповів, що вже не може керувати тими людьми, які з ним страйкують.
У зв'язку з цим працівники міліції почали звертатися до окремих активних учасників цієї акції. Вони не реагували і відмовлялися назвати своє прізвище, ім'я та по батькові. У зв'язку з цим два найбільш активних учасники акції - Січень з Донецької області і Котов з Луганської області були о 9.15 запрошені до Старокиївського районного управління внутрішніх справ. Там були встановлені їх особи, оскільки вони відмовилися назвати себе. Вони були допитані слідчим міліції, і о 10.10 перший був відпущений, тобто Січень, а о 10.40 - другий.
Народні депутати, які після 10 години прибули до учасників цієї акції (Наливайко, Савенко, Матвєєв, Кухарчук, Стоян, Зубов, Тарасюк), також були попереджені працівниками міліції про неприпустимість проведення цієї акції і про її протиправність. Інших дій, крім блокування самих учасників цієї акції, працівники міліції не застосовували. До речі, ця протиправна акція продовжується. І я наполягав би на тому, щоб Верховна Рада вжила заходів до того, щоб виконати закон і припинити цю протиправну акцію.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Ви заслухали інформацію Михайла Васильовича. Я хотів би порадитися з вами. Бачу, що вже підняли руки для запитань. Давайте відведемо 5 хвилин на запитання. Хто за цю пропозицію, прошу проголосувати.
"За" - 189.
Це питання процедурне. Рішення прийнято.
Будь ласка, запишіться, хто хотів би поставити запитання.
Слово для запитання надається народному депутату Білорусу.
БІЛОРУС О.Г., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, Всеукраїнське об'єднання "Громада"). Фракція "Громада". Прошу пояснити, яким чином представники органів міліції "запрошували" шахтарів і яке "запрошення" було?
КОРНІЄНКО М.В. Таким чином, як це застосовується завжди, тобто просили їх піти до органів внутрішніх справ.
До речі, у нас є відеозапис усіх цих дій, який ми можемо продемонструвати, і матеріали про це будуть направлені до прокуратури для прийняття процесуального рішення щодо цих подій.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово для запитання надається народному депутату Яковенку.
ЯКОВЕНКО О.М., народний депутат України (виборчий округ 50, Донецька область). Прошу передать слово депутату Наливайко.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.
НАЛИВАЙКО А.М., народний депутат України (багато-мандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Уважаемый докладчик! Я непосредственно и не в 10 часов, а с самого начала находился на Площади Независимости. В 9 часов 15 минут (вы правильно сказали) Держак заявил: "Я уже не могу контролировать шахтеров". И вот они вышли и перекрыли Крещатик. В то же время подполковник подошел ко мне и заявил: "Если ты, - говорит, - сейчас не уберешь людей, я вызываю "Беркут" и буду применять непосредственно силу к этим людям!"
Я говорю: "Позвольте! Как вы можете?!" Подходит к двум ребятам, требует... Он потребовал не фамилии, он потребовал паспорта. Как могут шахтеры находиться с паспортами?! У них не оказалось паспортов, он их посадил в машину. Я говорю: "Прекратите этот беспредел!" Они на это не отреагировали и отправили этих ребят. Понимаете?!
ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. Как фамилия подполковника?
НАЛИВАЙКО А.М. Подполковник не представился.
КОРНІЄНКО М.В. Працівники міліції діяли в цій ситуації правомірно, тобто дії шахтарів були протиправними і адекватними були дії працівників міліції. Я не розумію, чому ви запитуєте, чому ви наші дії вважаєте неправомірними. Підполковник припиняв протиправні дії і закликав... Спровокувати ситуацію могли й інші, не підполковник, а ті, хто чинив протиправні дії (Шум у залі).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово для запитання надається народному депутату Насалику.
НАСАЛИК І.С., народний депутат України (виборчий округ 85, Івано-Франківська область). Прошу передати слово депутату Журавському.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Я прошу заспокоїтися і по черзі ставити запитання.
Ми порушуємо порядок, який визначили голосуванням.
Будь ласка, увімкніть мікрофон депутата Журавського. Депутат Насалик передав йому слово.
ЖУРАВСЬКИЙ В.С. Шановний доповідачу... (Шум у залі). Депутат Насалик передав мені слово.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Його немає в залі. Коли депутат Насалик буде в залі, він передасть вам слово.
Слово для запитання надається народному депутату Друзюк. Будь ласка, увімкніть мікрофон депутата Друзюк.
ДРУЗЮК С.О., народний депутат України (виборчий округ 137, Одеська область). Уважаемый Михаил Васильевич! Я присутствовала на месте проишествия. Было ли предупреждение шахтеров о перекрытии дороги?
КОРНІЄНКО М.В. Так, було. Через гучномовець було попереджено про неприпустимість перекриття дороги.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово для запитання надається народному депутату Арабаджи.
АРАБАДЖИ В.В., народний депутат України (виборчий округ 79, Запорізька область). Прошу передати слово депутату Пухкалу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.
ПУХКАЛ О.Г., народний депутат України (виборчий округ 209, Чернігівська область). Шановний Михайле Васильовичу, у мене до вас два коротеньких запитання.
Перше. З якою метою на перехрестя, я туди прибув о 9.30, був запрошений підрозділ "Беркут"?
Друге. Працівники міліції перекрили рух по магістралях, які йдуть до центра міста, абсолютно не надаючи ніякої інформації людям про причини перекриття і не допомагаючи людям доїхати до місця роботи якимись іншими маршрутами. Чому працівники міліції не отримали відповідних вказівок?
Дякую.
КОРНІЄНКО М.В. "Беркут" не застосовувався. Це перше.
Друге. Рух перекривали не працівники міліції, а ті, хто сів на проїжджу частину, тобто шахтарі.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Час, відведений на запитання, вичерпано.
Михайле Васильовичу, дякуємо.
Я хотів би звернутися до вас, шановні народні депутати. Ми відвели півгодини... Час повністю вичерпано. І зрозуміло, що ці проблеми... (Шум у залі).
Я чую, Миколо Васильовичу... Я тільки хотів би зараз запропонувати народним депутатам у зв'язку з тим, що ми тут у залі не вирішимо проблему, вона настільки загострилася в цілому по Україні, люди доведені до відчаю... Сьогодні і ті ж лікарі, і вчителі, які збираються у відпустку, ті ж працівники сільського господарства, промисловості, інших секторів економіки, усі страждають від наслідків цієї політики. І те, що ми розглядали це питання, коли шахтарі тільки прийшли до Києва і почали страйкувати, і прийняли рішення, якраз і свідчить, що за цей час не здатні були вирішити в цілому в межах нашої держави хоча б одну проблему, пов'язану конкретно з шахтарями.
Шановні народні депутати! Я хотів би запропонувати прийняти таку постанову:
Перше. Інформацію взяти до відома... Давайте допишемо: інформації першого віцепрем'єра і заступника міністра.
Далі. Рекомендувати правоохоронним органам виключити вживання силових методів до учасників акції протесту.
І третє. Запропонувати Кабінету Міністрів терміново розглянути питання про хід виконання постанови Верховної Ради (повністю назва постанови) з проблем вугільної промисловості і заборгованості по заробітній платі, а також використання бюджету.
Шановні народні депутати! Можна ставити на голосування? Поіменно? Хто за те, щоб проголосувати в поіменному режимі, прошу визначитися, будь ласка.
"За" - 162.
Рішення прийнято.
Шановні народні депутати! Я пропоную прийняти цей проект постанови за основу. Голосування відбувається в поіменному режимі. Якщо хтось бажатиме внести доповнення чи зміни, ми з вами потім розглянемо.
Прошу проголосувати цей проект постанови в поіменному режимі.
"За" - 185.
Рішення не прийнято.
По фракціях наполягаєте? Будь ласка, висвітліть по фракціях.
Комуністи - "за" 101 із 108; НДП - 3 із 37; Рух - 1 з 20; "Громада" - 31 з 35; Об'єднана фракція Соціалістичної і Селянської партій - 24 з 28; СДПУ(о) - 5 із 17; зелені - 8 із 13; ПСПУ - 8 із 11; позафракційні - 4 із 13.
Шановні народні депутати! Чи є інші пропозиції щодо проекту постанови?
Депутат Стоян. Будь ласка, я вам обіцяв надати слово.
СТОЯН О.М., народний депутат України (виборчий округ 18, Вінницька область). Шановні колеги народні депутати! Я уповноважений від імені шахтарів... (Шум у залі). Я уповноважений від імені шахтарів на площі зробити таку інформацію. Прошу послухати уважно.
Насамперед хочу зазначити, що дійсно, сьогодні шахтарі, які були на площі, перегородили рух. І я вважаю, що вони мали на це підстави, тому що до їхньої думки не прислухалися.
Після того як я зустрівся з шахтарями, ми домовилися, що рух справа і зліва буде дозволено для того, щоб проходили машини швидкої допомоги та інші необхідні машини. Шахтарі поводилися нормально. Але до мене підійшов начальник міліції і сказав, що вони викликали людей, які зараз наведуть порядок.
Тоді я сказав таке: "Я вас прошу, поки я не зв'яжуся з Міністерством внутрішніх справ, ніяких заходів не вживати". Я зв'язався з першим заступником міністра внутрішніх справ і попередив, що якщо шахтарів будуть брати, хапати, ми піднімемо інших людей за шахтарів. Це перше.
Друге. Я домовився також з Прем'єрміністром, і делегація, 9 чоловік, у тому числі я, три години вела переговори. Я хочу поінформувати про ті переговори та про ті вимоги, які висловили шахтарі. І я просив би вас підтримати.
Перше. Дійсно, є графік поставки вугільної продукції з липня по грудень та погашення заборгованості по заробітній платі. Чого зараз вимагає делегація шахтарських профспілок, яка на переговорах з Прем'єром? Відповідно до графіка шахтарі поставлять у держрезерв необхідне вугілля по грудень. Але для того, щоб приступити до роботи, їм сьогодні потрібно 200 мільйонів. Це фонд оплати праці вугільних підприємств. Шахтарі не просять дати задарма, не просять взяти це з державного бюджету за рахунок учителя чи лікаря, а віднайти ці кошти в рахунок того, що зараз вони зможуть виплатити нормальну заробітну плату шахтарям і починати відвантажувати вугілля. У принципі таке розуміння з боку уряду є, про що сказав Голубченко. Розходження тільки в тому, що шахтарі просять дати зараз (не сьогодні, а протягом місяця) і потім працювати.
Друге. Шахтарі наполягають на тому, щоб їм платили не 5-6 разів на місяць копійки, а щоб кошти накопичувалися в казначействі і щоб виплачували як належить: двічі на місяць - аванс і получка. Такого порозуміння під час переговорів досягнуто. Зараз готується таке доручення: будуть накопичувати кошти і поточно стовідсотково проплачувати.
Третє. Шахтарі наполягають на тому, щоб вугілля відвантажувалося без посередників, напряму постачальникам.
І останнє. Анатолію Костянтиновичу, ви кажете, що шахтарі повинні дотримуватися конституційних вимог. Безумовно. Але я хочу нагадати... Я закінчую, півхвилини. У Конституції є право на захист аж до страйку, а також Конституція гарантує людям право вчасно отримувати заробітну плату.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Чи є інші пропозиції до проекту постанови, який не проголосовано? Будь ласка, запишіться, у кого є інші пропозиції.
Я пропоную 5 хвилин відвести для пропозицій з цього питання. Будь ласка, прошу проголосувати пропозицію відвести 5 хвилин.
"За" - 155.
Рішення прийнято.
Слово для пропозиції надається народному депутату Танюку.
ТАНЮК Л.С., народний депутат України (виборчий округ 166, Тернопільська область). Прошу передати слово депутату Развадовському.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.
РАЗВАДОВСЬКИЙ В.Й., народний депутат України (виборчий округ 69, Житомирська область). Шановні народні депутати! Перш ніж голосувати за цю постанову, Петре Миколайовичу, я хотів би, щоб сьогодні всі депутати мали її на руках і читали те, за що вони голосують. У жодного депутата проекту цієї постанови немає. Це по-перше.
По-друге. Депутати-комуністи, я до всіх вас звертаюся. У кожного є діти, у кожного є батьки, які їдуть на роботу. І хотів би підтримати Петра Миколайовича: сьогодні будемо виводити на вулиці всіх, і всі будуть перекривати рух. Все місто стоїть. І нам сьогодні соромно, що нікуди не можна доїхати. Давайте будемо поважати столицю, поважати наших людей, жителів міста, в якому ми живемо. А дії працівників міліції правомірні. І є слідство, є прокуратура, яка здійснює нагляд і розбереться з цим.
Тому я пропоную ту постанову поставити...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Вимкніть мікрофон, будь ласка.
Я, шановні народні депутати, звертаюся до вас. Усі ви закликаєте до економії часу і конструктивної праці. Будь ласка, використовуйте час для внесення пропозицій.
Слово надається народному депутату Молчанову.
МОЛЧАНОВ Б.Я., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Прошу передать слово товарищу Моисеенко.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Увімкніть, будь ласка, мікрофон депутата Моісеєнка.
МОІСЕЄНКО В.М. Фракция Коммунистической партии Украины. Уважаемые коллеги! Я, во-первых, хотел бы обратить внимание наших органов внутренних дел на то, что мы постановлением Верховного Совета Украины поддержали действия шахтеров. Михаил Васильевич, я обращаю ваше внимание. Мы поддержали действия шахтеров, участвующих в акции протеста, в том числе перекрытии дорог, которое проводилось тогда в Днепропетровске.
Поэтому вы не имеете права применять какие-либо силы по отношению к шахтерам. Вы сначала примените эти силы по отношению к Верховному Совету, а потом будете давать там команды.
Второй вопрос. Я прошу в проект постановления, который мы сегодня обсуждаем (я его поддерживаю), включить пункт: поручить Министерству внутренних дел возбудить уголовные дела против лиц, виновных в невыплате заработной платы горнякам. Ведь шахтеры сидят не потому, что им хочется сидеть два месяца в Киеве, а потому, что им есть нечего. И есть конкретные теневые структуры, которые эти деньги украли.
Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово для пропозиції надається народному депутату Цибенку.
ЦИБЕНКО П.С. Фракция коммунистов. Спасибо. Уважаемые коллеги! На что я хотел бы обратить ваше внимание? Во-первых, документ я поддерживаю, в том числе и те дополнения, которые предложил внести Владимир Моисеенко.
Далее. Сейчас здесь перед нами выступил председатель Федерации профсоюзов Украины. Удивительное дело: представитель профсоюзов, который в данной ситуации должен был действительно защищать интересы горняков, по сути излагал ситуацию с позиций правительства. Это совершенно недопустимая вещь.
И последнее, о чем я хотел бы сказать. Я абсолютно убежден, что те минимальные требования, законные требования, которые выдвигают горняки, должны быть удовлетворены правительством. Это не вина, это беда людей, что они оказались в таком государстве.
Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово для пропозиції надається народному депутату Яковенку.
ЯКОВЕНКО О.М. Фракция коммунистов. Уважаемые коллеги! Я, к сожалению, не верю в данной ситуации заявлениям Анатолия Константиновича, потому что мы с Наливайко обивали пороги Кабинета Министров и Министерства угольной промышленности по тем вопросам, по которым мы с вами нашли общий язык, но там эти вопросы до сих пор не решаются. Это первое.
Второе. Я не верю ни Держаку, ни Стояну, которые очень умело пристраиваются к шахтерскому движению и очень умело его используют. Мне было бы интересно узнать, где этот Стоян был, когда шахтеры в течение всего этого месяца бастовали, стучали на Банковой.
И третий принципиальный момент. Петр Николаевич, я не понимаю: выступает кто угодно, говорит о чем угодно, а наверху сидят шахтеры, которые бастуют. Они хотят сказать на всю страну свое слово с этой трибуны, но мы не даем им права высказаться. Поэтому я настаиваю, и это соответствует процедуре обсуждения проекта постановления, чтобы предоставили сейчас слово представителю шахтеров Адаменко, находящемуся здесь, на балконе. Чтобы пустили его в зал, дали возможность выступить, а потом собрали весь материал (здесь говорили по делу и без дела) и в конце концов приняли это постановление.
Спасибо.
ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. Правильно!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово для пропозиції надається народному депутату Анненкову.
АННЕНКОВ Є.І., народний депутат України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Фракция коммунистов. Я глубоко возмущен поведением Стояна, который перед шахтерами, перед всем рабочим классом хочет показать себя их защитником. Но где же вы были, Александр, когда шахтеры в Павлограде бастовали? Здесь целый месяц сидят шахтеры, а вы сегодня рассказываете...
Здесь шахтерам пред являют обвинение в том, что они нарушили порядок. И пред являют юристы, заместитель министра внутренних дел. Но скажите, а почему правительство нарушает закон, и прежде всего Конституцию, Основной Закон,-не выплачивает заработную плату?! Они сидят без денег. Увидели, что шахтеры нарушили, но шахтерам не выплачивают зарплату.
И я поддерживаю предложение Александра Николаевича предоставить сегодня слово шахтерам, тем более что они просили (я только что пришел с площади) чтобы их представитель выступил здесь с трибуны. И он расскажет...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Час, відведений для пропозицій, вичерпано. Але до Президії надійшло кілька письмових звернень від фракцій. Зокрема, фракція НДП просить надати слово для виступу депутату Развадовському. Мається на увазі, що він внесе пропозицію. Але ж Развадовському вже передавали слово, і він скористався цим правом. Тому я маю надію, що фракція НДП не буде заперечувати, оскільки даний народний депутат, член фракції, уже виступив і його пропозиції є.
Від фракції комуністів також надійшла записка з проханням надати слово для пропозиції Кравченку Миколі Васильовичу.
Будь ласка, увімкніть мікрофон.
КРАВЧЕНКО М.В. Уважаемые коллеги! Сегодня мы стали свидетелями действительно вопиющего факта. Но никто не спросил, что послужило толчком к тому, что шахтеры, блокирующие вполне нормально здание Администрации Президента, вдруг вышли сегодня на улицу. Причиной этого, о чем пан Стоян не сказал, явилась марионеточная, карманная политика председателя ЦК профсоюза Держака, в первую очередь, и пана Стояна. И он специально выступил первым, чтобы не дать слово тем шахтерам, которые сегодня здесь присутствуют и могут раз яснить, что решение вызрело вчера без двадцати восемь, когда их нагло обманули, сказав, что деньги ушли на расчетные счета. Но денег сегодня утром не оказалось.
Поэтому я с возмущением отношусь к марионеточной деятельности профсоюза и от имени фракции коммунистов заявляю, что сегодня нужно предоставить слово для выступления присутствующим здесь шахтерам и принять все же постановление.
И у меня вопрос к Министерству угольной промышленности. У нас очень интересно получается: мы избиваем здесь, в полном смысле этого слова, первого вицепремьера... 3 минуты у меня регламент. Но никогда здесь не отчитывается полностью министерство. И товарищ Стоян, и пан Держак, и министерство должны знать, что они сознательно заводят ситуацию с шахтерами в тупик. Примером этому является тарифное соглашение. Сегодня толпы людей ездят по Киеву. Сознательно тарифное соглашение не выдано ни регрессникам, ни другим людям, которые в нем заинтересованы.
Обратившись к министру угольной промышленности с просьбой дать мне копию тарифного соглашения, я получил документ: "Уважаемый Николай Васильевич! В связи с тем, что запрашиваемый вами пакет документов весьма об емен и несет информацию по большому кругу вопросов, Минуглепром в любое удобное для вас время предоставит необходимые документы..." То есть копию и мне не дали.
Я обращаюсь к присутствующему здесь заместителю министра. Если вы таким образом думаете налаживать работу с Верховным Советом, начинать с того, чтобы даже нас не допускать к этому, то я сам в состоянии разобраться в этом тарифном соглашении. У меня есть специалисты, которые меня проконсультируют. Выдайте мне тарифное соглашение. Я не могу в округе появиться до тех пор, пока у меня не будет этого тарифного соглашения.
Сегодня вот здесь на углу стоят толпы регрессников, которые просят дать им это тарифное соглашение. Поэтому еще раз вношу предложение: поддержите, пожалуйста, тот проект постановления, который внесен Петром Николаевичем. Не приняв этого постановления, мы можем ухудшить ситуацию.
Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Від фракції НДП наполягають на слові для пропозиції. Слово надається народному депутату Ємцю.
ЄМЕЦЬ О.І. Шановні колеги! Перш за все я звертаюсь до головуючого. Є прохання (це в нас робиться досить швидко, я знаю, яка розмножувальна апаратура є у Верховній Раді) швиденько надрукувати і роздати проект постанови. У залі стоїть шум і не чути, що зачитується, та й приймати постанови з голосу ми не можемо.
Поки ми будемо розглядати наступне питання, можна роздати в залі проект постанови. І тоді нам буде зрозуміло, що в ньому можна приймати, а що не можна.
Тепер стосовно самого факту перекриття. Тут мені нагадували, що робилося в 1990- 1991 роках і так далі. Я можу навести конкретний приклад, коли в 1991 році студенти, які нібито підтримували нас, антикомуністичну опозицію, вийшли отут біля Верховної Ради, перекрили вулицю і ще й кинули помідори, наскільки я пам'ятаю, в працівників міліції. Я того ж вечора виступав по телебаченню і виклав свою позицію. І ця позиція була такою ж, яку я займаю сьогодні стосовно шахтарів, що перекрили вулицю: це неприпустимі речі.
І якщо міліція тоді розігнала студентів з дороги, зробила абсолютно законно... (Шум у залі). Ми маємо право відправити уряд... (Шум у залі). Я прошу не кричати, пане Володимире, не провокуйте мене на образливу репліку. Прошу не кричати.
Тому давайте розведемо різні речі. У нас є претензії до уряду? Ми пропонували проголосувати питання довіри уряду. Комуністи не підтримали нас два-три тижні тому, коли це голосувалося в цьому залі. Якщо уряд не виплачує заробітну плату і не здатен з цим справитися, давайте розглядати питання уряду.
Міліція буде дотримуватися Конституції і відповідних законів. І ніякі наші постанови: "застосувати - не застосувати..." Може, ми приймемо постанову, що якщо на мене нападуть хулігани, то міліція не має права їх зупинити, чи ще що-небудь?
Давайте не доводити нічого до абсурду, бо завтра це вдарить по нас. Завтра нам перекриють вхід у Верховну Раду і ми будемо мати ті самі проблеми.
Є механізми в державі, які повинні діяти незалежно від того, комуністи, антикомуністи при владі чи хтось третій.
Таким чином, в постанові можуть бути лише пункти, які стосуються проблеми розв'язання питань шахтарів.
Що стосується дій міліції, їх законності чи незаконності, то треба звернутися до прокуратури, нехай розслідують. Якщо порушено відповідні процедури під час застосування сили, то мають відповідати ті люди, які це зробили. Якщо не порушення, тоді все зроблено нормально.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Будь ласка, вносьте конкретні пропозиції, що і як, на вашу думку, треба було б записати до постанови.
Слово для пропозиції від фракції "Громада" надається народному депутату Правденку.
ПРАВДЕНКО С.М. Шановні народні депутати! Я думаю, що виступ попередника на цій трибуні довів тільки те, що Народнодемократичну партію цілком можна назвати антинародною і антидемократичною, не більше і не менше. Порівнювати зі студентами 1990-1991 років неможливо. То були ситі молоді люди, а сьогодні маємо справу з голодними шахтарями. Це не можна зіставляти (Оплески).
Позицію пана Стояна я теж не можу зрозуміти, бо це типове угодовство, не більше і не менше, історія не раз давала оцінку цьому. І я закликав би шахтарів нарешті дати оцінку і Федерації профспілок. Пан Стоян учора на засіданні президії своєї федерації говорив, що не знає, які укази готує Президент, от коли він прочитає в газеті, то ми дамо їм оцінку. Вибачте, якби ви були справжнім лідером федерації, то Президент запросив би вас і показав проект указу, щоб знати, чи в інтересах трудящих цей указ, чи ні. На цій стадії з вами працювали б. А з вами працюють, як із хлопчиком (Оплески). Бо знають вам ціну.
Влада не забезпечує виплат, влада не їде до них туди, в Донбас, зокрема Президент і Прем'єр. Хоча б це вона зробила врештірешт. Влада, по суті, провокує, змушує, щоб вони їхали сюди, а потім застосовує до них... і каже: "От бачите, вони діють неконституційним шляхом". А яким же ще, коли влада систематично діє неконституційним шляхом?
Шановний пане генерале! Я вам пропоную перед тим, як викликати "Беркут" на Хрещатик... До того ж там проблеми немає: пан Омельченко давно його перерив і перекрив. І 62 мільйони гривень на це витрачає, які могли б піти на виплати. Ми могли б з Хрещатиком розібратися через 5- 10 років, коли станемо краще жити. А туди десятки мільйонів кидаються. Пробки сьогодні по Києву через цей Хрещатик. Скільки грошей витрачається на цих об'їздах, скільки пального і так далі! Ви про це подбали? А ви кажете, що перекрили, бачте, пару ліній там, чи три, чи чотири, і треба швиденько викликати "Беркут".
Так от, будь ласка, разом з "Беркутом" попитайте в Омельченка, куди він гроші викидає. Заарештуйте уряд за антиконституційні дії чи приведіть до райвідділу міліції хоча б (Оплески). До Печерського, де ми розташовані, чи до Старокиївського. Хоча б на одну добу. А тоді вже затримуйте шахтарів і зводьте їх докупи.
Вибачте, це не популізм, якщо хтось, може, так думає. Це сьогоднішні, на жаль, дуже сумні реалії. І задумайтеся над тим, пане генерале, що Конституція передбачає відповідальність за виконання незаконних наказів. А в цьому контексті цей наказ про дії проти шахтарів, безперечно, незаконний.
Я пропоную в постанові зазначити, що дії шахтарів викликані неконституційними діями уряду, засудити дії уряду в цілому і Міністерства внутрішніх справ зокрема.
Дякую (Оплески).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. І останнє звернення від фракції для пропозицій. До Президії надійшло прохання надати слово фракції Партії зелених України. Слово надається народному депутату Дашутіну.
ДАШУТІН Г.П., народний депутат України (виборчий округ 162, Сумська область). Вибачте, дійсно сьогодні є проблема, і хтось підтримує шахтарів, хтось - ні.
Пригадаймо, 1992 рік, коли вперше відбувся шахтарський страйк. А чому - про це ніхто не сказав.
Чому ніхто в залі не сказав, скільки коштує тонна вугілля? Дуже дорого. І чому це так - міг би пролити світло уряд, ті, хто стояв біля витоків цієї проблеми - Масол, Фокін, Звягільський, Лазаренко, п'ять міністрів вугільної промисловості, які змінилися на цьому посту за цей час. Чому наша фракція порушує це питання? Зовсім не тому, щоб комусь сподобатися. Ми вважаємо, що має бути державна програма розвитку вугільної промисловості. Давайте поміркуємо, скільки можна утворити підприємств з уставним фондом 2 мільйони, де б працювало 15-30 тисяч працівників. А ми з року в рік даємо дотації цій галузі і не хочемо лікувати саму хворобу. Я готовий видаляти цю пухлину (Шум у залі).
Яке пустослів'я? Альтернатива. На сьогодні кількість працюючих у вугільній промисловості становить 103 відсотки порівняно з радянською добою. А обсяг видобутку вугілля... (Шум у залі).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Вибачте. Я дуже прошу зараз не сперечатися в залі. І повторюю для всіх: будь ласка, висловлюйте конкретні пропозиції.
ДАШУТІН Г.П. Моя пропозиція така. Не шукати крайнього, а потрібно сісти фахівцям і розробити програму про виведення вугільної галузі з кризи. Давайте запросимо до участі в цьому Полякова, який був міністром...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу вимкнути мікрофон.
Дякую вам. Я попереджав і до всіх звертаюся: відведений регламентом час, будь ласка, використовуйте для внесення пропозицій. Після того коли я оголосив останнього виступаючого, знову звертаються від фракції...
Шановні народні депутати! Я дуже вас прошу: такі звернення від фракцій без відповідного рішення я не буду враховувати. Приймайте рішення. Уже 12 хвилин як у нас має бути оголошена перерва.
Була пропозиція, яка вже голосувалася: надати слово представнику від гірників - Адаменку. Тому я не можу ще раз ставити її на голосування. Я хотів би вам запропонувати таке. Давайте ми звернемося до Держтелерадіокомітету, до міністра інформації з проханням надати слово для прямого ефіру сьогодні на телебаченні в зв'язку з загостренням подій на Хрещатику.
Прошу проголосувати цю пропозицію.
"За" - 153.
Шановні народні депутати, на жаль, ця пропозиція не прийнята. Проголосували "за" - 153 депутати.
І я хотів би, щоб ви взяли до уваги таке. У Регламенті чітко записано, кому надається слово для виступу з цієї трибуни і кого запрошують. На прохання народних депутатів, які наполягали, я цілком підтримую пропозицію про те, щоб замість Стояна надати слово представнику гірників. Я поставив це на голосування. Не прийняли.
Шановні народні депутати, звертаюся зараз до вас. Є один момент, який потрібно врахувати. Це тільки з голосу пропонувалося прийняти цей проект. За змістом він не потребує особливого вивчення і обговорення. У проекті йдеться про те, щоб, по-перше, інформацію виступаючих узяти до відома, оскільки раніше було прийнято постанови Верховної Ради і підтримано дії гірників. Подруге, рекомендувати правоохоронним органам виключити вжиття силових заходів до учасників акції протесту. І по-третє, запропонувати Кабінету Міністрів терміново розглянути питання про хід виконання раніше прийнятої постанови.
З урахуванням внесених пропозицій народних депутатів, у тому числі Правденка і Моісеєнка, прошу авторів цього проекту постанови
- Бондарчука, Терещука, Цибенка підготувати до 16 години проект постанови. І після перерви одразу ж проголосуємо цей проект.
Будь ласка, для репліки слово. Вибачте, Олександре Миколайовичу, я всім по черзі надаю. Шановні народні депутати, хто себе поважає, не заважайте. Будь ласка, згідно з Регламентом я кожному надам слово.
Слово для репліки надається народному депутату Кармазіну. Будь ласка.
КАРМАЗІН Ю.А. Місто-герой Одеса, поки що окупована. Шановні народні депутати! Сьогодні з цієї високої трибуни з вуст одного з представників фракції Партії зелених, яких у залі, як ви бачите, немає і ніколи не буває, прозвучали звинувачення... Так, вони сюди прийшли за "зеленими" під гаслами зелених!.. (Оплески). Ні, перепрошую, зараз три, ні, чотири з них є! Я відповідаю за свої слова!.. Так от, прозвучали персональні звинувачення на адресу членів нашої фракції і її керівника - Павла Лазаренка, Полякова... Я хочу нагадати всім - і зеленим, і тим, хто нас слухає. Павло Лазаренко у бутність свого прем'єрства побував більш як на 20 шахтах Донецького басейну, сам, особисто. Це перше.
Друге. Один мільярд 900 - це ще без інфляції! - було знайдено і витрачено урядом. І конфліктів не було, і маршів шахтарів, і перекривання не було!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановний народний депутате Кармазін, прошу вас завершувати виступ.
КАРМАЗІН Ю.А. А сьогодні - 1 мільйон 500 гривень! І то - тільки заплановано!
Так от, шановні друзі, я прошу вас, не називайте... (Шум у залі).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, вимкніть мікрофон. Шановні народні депутати, закликаю дотримуватися коректності. Якщо ви просите слова для репліки у зв'язку з тим, що вас образили, поводьтеся ж так, щоб з іншої сторони не викликати бажання знову вдатися до якихось перепалок!
Слово для репліки надається народному депутату Стояну.
Будь ласка, народний депутате Стоян, правильно вставте картку!.. (Шум у залі).
СТОЯН О.М., голова Федерації профспілок України. Шановні народні депутати! Ще раз підкреслюю, що я уповноважений штабом, який привів сюди шахтарів, висловити їх пропозиції. Їх я виклав. Це перше.
Друге. Мене дивує те, що наполягають надати слово невідомому шахтареві. Хто його уповноважував виступати, адже є колегіальний орган.
Третє. Мене шахтарі просили сказати таке: "Передайте, що ми не приймали і не приймемо пропозицій комуністів, які вимагають від нас висувати політичні вимоги. Ми ж вимагаємо заробітної плати і соціального захисту". Тому не треба примазуватися до шахтарів, не втягуйте їх у політику. Вас, комуністів, у парламенті минулого скликання було 80, то ж мали змогу прийняти закони щодо соціального захисту шахтарів. А ви жодного такого закону не прийняли, а тепер нема чого примазуватись! (Шум у залі).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, прошу заспокоїтись! Олександре Миколайовичу, хочу звернутися до вас як голови наших об'єднаних профспілок. Маю надію, що ви теж розумієте, що нагодувати людину - це політика; своєчасно виплатити заробітну плату - це теж політика; дати квартиру - це теж політика, дитячий садок і решта всього. Тому прошу, підготуймо зараз проект постанови і о 16 годині його проголосуємо.
Зараз оголошується перерва до 16 години.
Прошу зібратися у кінозалі.