ЗАСІДАННЯ ВІСІМДЕСЯТ ПЕРШЕ
С е с і й н и й з а л В е р х о в н о ї Р а д и
У к р а ї н и. 1 л и п н я 1999 р о к у.
10 г о д и н а.
Веде засідання Голова Верховної Ради України ТКАЧЕНКО О.М.
ГОЛОВА. Доброго ранку, шановні народні депутати, гості і запрошені! Прошу підготуватися до реєстрації. Реєструємося. Зелені, реєструйтеся, а тоді будете розмовляти.
Зареєструвалися 347 народних депутатів. Ранкове засідання оголошується відкритим.
Дозвольте оголосити депутатські запити.
Черненко Віталій Григорович звертається до Прем'єр-міністра України щодо кризового стану на підприємствах Микитівського району міста Горлівки. Прошу підтримати цей запит.
"За" - 174.
Група народних депутатів України (Марамзін, Сінченко, Бережний, Цибенко та інші - всього 8 депутатів) звертаються до голови Фонду державного майна стосовно формального розгляду звернення Спеціальної контрольної комісії з питань приватизації щодо незаконного продажу нежилого приміщення ТОВ "Транзистор", місто Луганськ. Прошу підтримати.
"За" - 184.
Рішення прийнято.
Я як народний депутат України, Ткаченко Олександр Миколайович, звертаюся до Генерального прокурора з приводу політичних та юридичних інсинуацій щодо діяльності асоціації "Земля і люди" та вчинення на мене як колишнього керівника на цій підставі шантажу.
Прошу підтримати моє звернення до Генеральної прокуратури.
"За" - 227.
Дякую. Ви бачили вчорашню публікацію в газеті "Україна молода", яку погоджували на рівні Президента, - друкувати чи не друкувати.
Група народних депутатів (Марамзін, Сінченко, Бережний, Цибенко - всього 8 депутатів) звертаються до голови Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про нереагування на звернення народних депутатів щодо незаконної реєстрації додаткового випуску акцій асоціації "Сталь", місто Луганськ. Будь ласка.
"За" - 192.
Прийнято.
Іванов Валерій Геннадійович звертається до міністра освіти про аварійний стан приміщення ПТУ-142 міста Волновахи Донецької області.
Прошу підтримати.
"За" - 189.
Рішення прийнято.
Народний депутат Король звертається до Прем'єр-міністра України щодо незаконно виділених бюджетних коштів на придбання квартири народному депутату Філіпчуку Георгію Георгійовичу.
Голосуємо.
"За" - 185.
Рішення прийнято.
Шановні колеги, у нас ще є небагато часу для заяв і звернень фракцій і груп.
Депутат Вінський, фракція "Лівий центр".
ВІНСЬКИЙ Й.В., член Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, виборчий блок СПУ та СелПУ). Шановний Олександре Миколайовичу! Шановні народні депутати! Дозвольте зачитати заяву фракції Соціалістичної та Селянської партій України (Лівий центр).
"Хід подій, які розгортаються навколо виборів Президента України, свідчить, що загроза демократичним основам управління суспільством, вільній участі населення у виборчому процесі виникла вже на початковому етапі виборчої кампанії. Структурами виконавчої влади чиниться шалений тиск на волевиявлення виборців, грубо та нахабно порушуються норми виборчого законодавства.
Намагаючись за будь-яку ціну зберегти за собою владу і таким чином уникнути відповідальності за розруху в державі, пограбування і знедолення народу, оточення нині діючого Президента та органи влади на місцях вдаються до насилля над громадянами. Зокрема, в Івано-Франківській області розроблено директиви по кожній виборчій дільниці: скільки підписів слід зібрати і хто конкретно повинен віддати свій голос на підтримку Леоніда Кучми. В цій же області поширюються чутки, що органи внутрішніх справ налагоджують систему комп'ютерного контролю за волевиявленням населення під час виборів, що дасть змогу виявити тих, хто голосуватиме проти нинішнього Президента..." (Шум у залі).
ГОЛОВА. Одну хвилинку, Йосипе Вікентійовичу.
Шановні колеги! Засідання розпочалось. Ми запросили голів обласних рад з питання, котре слухатиметься сьогодні першим. Прошу уваги! Депутате Єхануров, сідайте, будь ласка, до засідання потрібно розв'язувати питання.
Будь ласка, продовжуйте.
ВІНСЬКИЙ Й.В."...З боку президентського оточення робляться відчайдушні спроби вже на стадії збору підписів скомпрометувати і не допустити до виборів найвірогідніших претендентів від опозиції. Всеукраїнський благодійний фонд "Соціальний захист", структури якого, крім іншого, збирають дані про те, якого претендента підтримують керівники підприємств і організацій, на кого зорієнтовані районні ради. Крім того, цей фонд, як зазначається у відповідних рекомендаціях, має на меті влаштовувати різні політичні скандали.
Нами встановлені факти переслідувань, звільнення з роботи, залякування, що чинять органи державної влади стосовно керівників та відповідальних осіб підприємств і організацій, рядових виборців, котрі виявляють громадянську зрілість і підтримують претендентів на посаду Президента від опозиції. Так, 25 червня запропоновано звільнитися з роботи одному з керівників виборчої кампанії Олександра Мороза в Луганській області Геннадію Петровичу Фоменку, хоча ніяких претензій щодо роботи, крім, безумовно, політичних, до нього немає.
До безпрецедентних дій вдався Центрвиборчком. Його керівництво стало на шлях привласнення повноважень, які законом даній структурі не надані. Центрвиборчком став на шлях грубого ігнорування відповідного рішення Верховного Суду, ініціював разом із Генеральною прокуратурою прецедент вихолощення демократичних основ виборчого законодавства.
Це дало справедливу підставу провідним політологам України оцінювати ЦВК як "політичного актора у президентській боротьбі". Такі дії Центрвиборчкому заслуговують осуду, а його керівництво - на відставку.
Викликає обурення спланована кампанія дезінформації виборців. Щоб хоч якось виправдати масові порушення законодавства під час збору підписів на підтримку Леоніда Кучми, до Центрвиборчкому організовано надходження телеграм однакового змісту з одних і тих самих органів з однаковою періодичністю формального характеру про порушення правил збору підписів на підтримку претендентів, котрі представляють опозиційні сили. Нами встановлено факти, коли люди, підписи яких стоять під цими телеграмами, навіть не знають про них.
Це свідчить про те, що заради задоволення своїх владних амбіцій оточення Кучми готове йти на створення обстановки хаосу і беззаконня у країні, на грубі порушення невід'ємних прав і свобод громадян.
Фракція соціалістів і селян розуміє: на яких засадах буде обрано Президента, на таких і діятиме згодом влада в Україні.
Тому закликаємо Верховну Раду України вжити невідкладних заходів щодо захисту демократичних основ функціонування суспільства, недопущення масових порушень виборчого законодавства, наруги над правами громадян України брати участь в управлінні державними справами.
Пропонуємо внести відповідні зміни до виборчого законодавства України, посилити контроль за діяльністю Кабінету Міністрів України, парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини, звернутися до Парламентської Асамблеї Ради Європи з проханням якомога швидше направити своїх спостерігачів для контролю за ходом виборчої кампанії".
Дякую за увагу.
ГОЛОВА. Депутат Григорович, Рух. За нею - депутат Красняков.
ГРИГОРОВИЧ Л.С., заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я, материнства та дитинства (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Народний рух України. Шановні колеги народні депутати! Шановний Олександре Миколайовичу! Я звертаюся до вас і прошу вашої особистої уваги, оскільки заява нашої фракції носить більше характер дружньої колегіальної розмови, яка вже давно назріла.
Шановні колеги народні депутати! Ми з вами однодумці в тому сенсі, що парламентаризм є не тільки ознакою демократичного суспільства, а і його рушійною силою. Окрім того, шановні колеги, ми з вами є не тільки свідками, а й причетні до формування якісно нової категорії професійного публічного політика.
Які ж складові цього поняття?
Перше. Уміти бачити і визначати стратегію розвитку суспільства та світових процесів.
Друге. Уміти тактично реалізовувати цю стратегію.
Третє. Володіти політичною інтуїцією, політичним аналізом та історико-філософською методологією.
Четверте. Бути професіоналом у своїй справі і, нарешті, мати політичну культуру.
Шановні колеги народні депутати, ми з вами працюємо вже рік, і, я переконана, ви погодитеся зі мною, що Регламент Верховної Ради є не тільки нашою Біблією, а й водночас і моральним кодексом. Усі ми, шановні колеги, є свідками беспрецедентного порушення Регламенту Верховної Ради, нашого морального кодексу і нашої Біблії, Першим заступником Голови Верховної Ради Адамом Івановичем Мартинюком.
Я працюю в парламенті вже друге скликання і хочу сказати, що ані в попередньому складі парламенту, котрий очолював Олександр Олександрович Мороз, такого не було, ані нинішній Голова Верховної Ради Олександр Миколайович Ткаченко подібного собі не дозволяє. До речі, коли Олександр Миколайович Ткаченко був Першим заступником Голови Верховної Ради, його поведінка в цьому сенсі була бездоганною.
Більше того, Петро Миколайович Симоненко, політичний лідер, так само будучи, припустимо, моїм політичним опонентом, не дозволяє собі таких політичних коментарів, що свідчить про політичну культуру.
Шановні колеги, я думаю, ми з вами однодумці в тому, що не хотіли б, аби наш парламент, який намагається наслідувати зразки європейського парламентаризму, скотився до якихось тайванських варіантів.
З огляду на це як молодому депутату (бо ви працюєте тільки рік) я хочу сказати: шановний Адаме Івановичу, ваші коментарі далекі від професійності і від засад політичної культури.
Я хотіла б нагадати, що стаття 4.3.7 Регламенту дає право відкликати заступника Голови Верховної Ради, а стаття 4.3.9 дає право після того, як мине рік нашої роботи, вимагати звіту про роботу Першого заступника Голови Верховної Ради. Я прошу, шановний Олександре Миколайовичу, пильнувати засади українського парламентаризму і взяти під своє шефство діяльність Адама Івановича.
І водночас від усіх колег звертаюся: шановний Адаме Івановичу, ви нас дуже розчарували, а мене як заступника голови Комітету з питань охорони здоров'я, материнства та дитинства здивували. Сподіваємося, що більше такого не буде.
ГОЛОВА. Депутат Красняков від комфракції. За ним - депутат Гаркуша, "Відродження регіонів".
КРАСНЯКОВ Є.В., член Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти (багатомандатний загальнодержавний вибочий округ, КПУ). Уважаемые народные депутаты! Уважаемый Александр Николаевич! Фракция коммунистической партии Украины обращается к народным депутатам, к Председателю Верховного Совета с проблемой, которая в это жаркое июньское лето, уже на протяжении трех недель тревожит общество, в частности наш родной Донбасс и столицу - город Киев.
14 июня 1999 года для пикетирования Администрации Президента Украины прибыла группа шахтеров - инвалидов труда, жен погибших и умерших шахтеров шахты "Комсомолец" и шахты имени Гагарина производственного обединения "Артемуголь" города Горловки.
За время пикетирования ни одно из требований людей не выполнено, властные структуры не желают выполнять Основной Закон государства - Конституцию Украины. Люди доведены до отчаяния и пришли к общему мнению, что нужно принимать экстренные меры. "Если не будут выполнены в полной мере требования, - обращаются они к нам, - мы в количестве 146 человек с 1 июля 1999 года в 9.00 обявляем сухую голодовку. Если на протяжении трех дней после обявления голодовки на нас не обратят внимание и не решат проблемы, то мы вынуждены будем использовать крайний метод - суицид".
Мы, депутаты-коммунисты Бондарчук, Красняков, Цибенко, распространяем проект "про включення до порядку денного Верховної Ради питання про погашення заборгованості шахтарям і інвалідам шахт "Комсомолець" і імені Гагаріна". Просим вас, Александр Николаевич, завтра включить этот вопрос в повестку дня.
Мы говорим не только об этих двух шахтах. Пункт 1: "Включити до порядку денного засідання Верховної Ради питання про погашення заборгованості працівникам вугільної промисловості України, встановити час розгляду - 2 липня 1999 року, 12.30."
Вторая проблема, которую просили меня поднять члены нашей фракции. К нам постоянно обращаются верующие канонической православной церкви. Они говорят, что в связи с усилением давления государственных органов Украины на православных верующих, они вынуждены прийти к мнению, что не будут выполнять решение по внедрению насильственных идентификационных номеров, поскольку нарушаются их права.
Фракция коммунистов Украины вносит предложение проголосовать сегодня проект постановления за подписью депутата Александровской о том, чтобы на следующей неделе включить в повестку дня и обязательно рассмотреть вопрос об обеспечении прав и свобод верующих.
И третье. Фракция Коммунистической партии Украины вносит в Верховный Совет проект, в котором отображено наше отношение к проблеме, сложившейся вокруг курдского лидера Оджалана.
Верховная Рада Украины, как и фракция коммунистов, должна высказать мнение по поводу нарушения прав и свобод в странах, в которых только на словах так называемые демократия, права и свободы граждан.
Александр Николаевич, просим два предложения поставить на голосование. Проекты уже розданы в зале.
ГОЛОВА. Я так розумію, це на завтра, так?
Депутат Гаркуша від групи "Відродження регіонів". Будь ласка. За ним - депутат Косаківський.
ГАРКУША О.М., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин (виборчий округ 130, Миколаївська область). Шановний Олександре Миколайовичу! Шановні народні депутати! Ситуація, що склалася на сьогодні із забезпеченням села пально-мастильними матеріалами, загрожує продовольчій безпеці держави.
Південні і центральні області нині повинні б масово включитись у збирання врожаю. Але, на жаль, така робота ще й не розпочалася. Наприклад, Миколаївська область, яка повинна була отримати на червень 2 тисячі 100 тонн пально-мастильних матеріалів, отримала лише 500 тонн.
З огляду на це депутатська група "Відродження регіонів" змушена звернутися з такою заявою.
"Депутатська група "Відродження регіонів" стурбована ситуацією, що склалася в агропромисловому комплексі. Внаслідок травневих заморозків і посухи завдано шкоди сільськогосподарським культурам.
На сьогодні через спеку стан більшості зернових на всіх 11 мільйонах гектарів характеризується як дуже складний. На багатьох площах південних областей України (та й центральних) стан посівів незадовільний.
Крім того, цьогорічні жнива на грані провалу через складну ситуацію із забезпеченням пальним та сільськогосподарською технікою. У червні для проведення жнив надійшло близько 30 тисяч тонн дизельного пального і 20 тисяч тонн бензину за загальної потреби у півтора мільйона тонн.
Порушення еквівалентності обміну сільськогосподарської та промислової продукції зумовили уповільнення оновлення основних засобів, зростання ступеня їх зносу. Парк тракторів, зернозбиральних комбайнів і вантажних автомобілів практично не поновлюється. На 11 мільйонів гектарів ранніх зернових випадає лише 70 тисяч зернозбиральних комбайнів, що становить близько 60 відсотів потреби. З них до 60 відсотків відпрацювали амортизаційні строки.
Поля виснажуються через брак мінеральних та органічних добрив. Не вистачає засобів захисту рослин, знизився рівень організації праці. Аналіз ситуації, яка склалася на полях внаслідок спеки, що охопила майже всю Україну, дає підстави передбачити недобір зерна у межах 10-20 відсотків. Ці втрати були б мінімальними, якби держава своєчасно надавала дійову фінансову допомогу сільському господарству під час стихійних лих. Ситуація загрожує продовольчій безпеці держави.
Депутатська група "Відродження регіонів" звертається до Кабінету Міністрів з вимогою вжити термінових заходів щодо забезпечення села пально-мастильними матеріалами та фінансовими ресурсами для забезпечення своєчасного збирання цьогорічного врожаю".
ГОЛОВА. Дякую. Депутат Косаківський. За ним - депутат Марченко.
КОСАКІВСЬКИЙ Л.Г., член Комітету Верховної Ради України з питань бюджету (виборчий округ 223, м.Київ). Шановний Голово! Шановні колеги! 24 червня на сесії Парламентської Асамблеї Ради Європи слухався звіт України про виконання нею зобов'язань перед цією поважною організацією.
Результати вам відомі, про це вчора інформував керівник делегації Борис Ілліч Олійник. Але за браком часу він не зміг сказати все, і, на жаль, наша офіційна преса також не надає правдиву інформацію про справжній перебіг обговорення і голосувань.
Тому я у виступі хотів би висвітлити два питання, які залишилися поза увагою.
Перше. Наша виконавча влада часто каже, що вона не брала зобов'язань перед...
ГОЛОВА. Леоніде Григоровичу, вибачте.
Шановні колеги, ще раз прошу. Депутати Кіяшко, Цушко, сядьте, будь ласка. Хіба ви не наговорилися до 10 години? Вислухайте промовця. Йдеться про роботу нашої делегації в Раді Європи.
Будь ласка.
КОСАКІВСЬКИЙ Л.Г. Наша виконавча влада часто каже, що вона не брала зобов'язань перед Радою Європи, що брала зобов'язання Україна, і тому не несе ніякої відповідальності.
Це не так, адже під документами, котрі направлялись у Раду Європи для розгляду питання про наш вступ до цієї організації, є підписи і Президента, і Прем'єр-міністра, і Голови Верховної Ради України.
До того ж усі документи, які стосуються підписання хартії від імені держави, проходили через Міністерство юстиції, дістали його схвалення, і підписувалися відповідальними представниками виконавчої влади. Верховна Рада тільки ратифікувала дані документи.
Друге. Керівники виконавчої влади часто заявляють, що у Ради Європи є претензії тільки до Верховної Ради, а до виконавчої влади претензій немає.
Це теж не так, оскільки якраз на даній сесії Парламентської Асамблеї відбулося прозріння багатьох депутатів з інших країн, і вперше на засіданні Комітету з моніторингу лунали серйозні звинувачення на адресу нашого Президента й уряду за невиконання взятих зобов'язань.
Більше того, Комітет з моніторингу на засіданні одноголосно ухвалив поправку до резолюції, де йдеться про те, що Президент і Кабінет Міністрів України неадекватно реагують на виконання взятих нами зобов'язань. На жаль, тільки через процедурні обставини, оскільки поправка була усна і може бути прийнята лише за умови, коли всі одноголосно її підтримають (а проти виступив єдиний Мігель Мартінес, допомагаючи своєму другові Президенту України), вона не пройшла в остаточну резолюцію, але у протоколі ця позиція Ради Європи відображена.
Далі. До резолюції Ради Європи ввійшла поправка, внесена мною та іншими депутатами, де йдеться про те, що Україна повинна зробити багато не тільки для приведення законодавства у відповідність із європейськими стандартами, а й реалізації цих принципів на практиці, забезпечення верховенства права, про що свідчать непоодинокі випадки невиконання рішень судів.
І ще одне. З огляду на те, що нині в Україні є проблема щодо удосконалення законодавства і його реалізації на практиці, Рада Європи прийняла рішення направити до України Голову Ради Міністрів Ради Європи і нового Генерального секретаря для надання допомоги виконавчій владі у виконанні своїх зобов'язань.
І останнє, Олександре Миколайовичу. Оскільки, на жаль, офіційна преса не дає точної інформації про те, що відбувалось у цій організації, про справжнє ставлення до подій в Україні, я просив би дати офіційне доручення газеті "Голос України" надрукувати повний текст резолюції, схваленої 24 червня, направити цей документ у всі обласні ради, у виконавчі структури і дати змогу членам делегації на сторінках "Голосу України" виступити зі своєю позицією, щоб люди краще розуміли, що насправді відбувається.
ГОЛОВА. Депутат Марченко. За ним
- депутат Сафронов.
МАРЧЕНКО В.Р., член Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій (виборчий округ 161, Сумська область). Фракция Прогрессивной социалистической партии Украины, социалистическая оппозиция. Уважаемые депутаты! Уважаемый Александр Николаевич! Мы делаем заявление и требуем включить в повестку дня сегодня вопрос о принятии обращения, которое подготовила наша фракция.
"Звернення народних депутатів України до Генерального секретаря ООН Кофі Аннана, парламентаріїв Європи та членів Європарламенту щодо недопущення розправи над лідером курдського народу Абдуллою Оджаланом.
Шановний Генеральний секретарю ООН! Шановні колеги парламентарії! Шановні депутати Європарламенту! Світове та європейське співтовариство виробило й закріпило прийняттям на міжнародному рівні законодавство, обов'язкове для виконання всіма країнами, стосовно захисту прав людини. Найголовнішим у ньому є захист політичних прав і свобод людини, прав народів на самовизначення та право кожного на справедливе судочинство.
Захист та контроль за дотриманням прав і свобод є головним у діяльності Ради Європи. Сьогодні у справі Адбулли Оджалана у процесі його арешту, утриманні під вартою, процедурі судочинства, адвокатського захисту та звинувачення, на підставі якого винесений вирок, - всюди очевидні найгрубіші порушення. Це - нахабний виклик світовому співтовариству щодо знищення норм і принципів міжнародного права, які утримували світ у мирному співіснуванні. Виконання вироку може породити непередбачувані наслідки в усьому світі.
Захищаючи права людини, права народів і національних меншин, демократичний розвиток світу, глибоко обурені несправедливим, антилюдським рішенням суду Туреччини стосовно Абдулли Оджалана.
Ми звертаємося до Генерального секретаря ООН та Ради Європи з вимогою не допустити виконання вироку щодо Абдулли Оджалана і передати до Міжнародного суду з прав людини як справу Абдулли Оджалана, так і справу щодо режиму Туреччини в цілому. Закликаємо приєднатися до наших вимог парламентаріїв усіх країн Європи, всіх країн світу".
Уважаемые депутаты, в соответствии с нормами Регламента, с процедурами, которые определены Регламентом, мы подготовили обращение к Генеральному секретарю, в Совет Европы и европейским коллегам депутатам. Я прошу включить его в повестку дня и принять Верховным Советом.
Глубоко убежден, и мы от имени фракции Прогрессивной социалистической партии Украины, от имени Прогрессивной социалистической партии заявляем, что если Верховный Совет сегодня не примет такое обращение, то он покажет, что режим в Украине является самым реакционным, что Украина не защищает права человека. Прошу включить в повестку дня и поддержать наше обращение.
Спасибо.
ГОЛОВА. Дякую. Депутат Сафронов. За ним - депутат Журавський.
САФРОНОВ С.О., член Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій (виборчий округ 30, Дніпропетровська область). Шановний Олександре Миколайовичу! Шановні колеги народні депутати! Дозвольте зробити заяву з приводу підтримки нашого вітчизняного товаровиробника, зокрема в галузі автомобілебудування.
У ситуації падіння вітчизняного товаровиробництва наша промисловість і український ринок та потреби виробничої сфери все більше залежать від імпорту, віддаючи незначні кошти за кордон. Це стосується і забезпечення автомобільним транспортом наших перевізників.
Водночас українська промисловість ще має змогу задовольняти потреби значної частки сучасної системи автомобільних пасажироперевезень у порівняно дешевих, надійних, адаптованих до наших умов автобусах малої місткості.
Одним із підприємств, що освоїло виготовлення таких сучасних недорогих автобусів із високими технікоексплуатаційними характеристиками, є Дніпродзержинський авторемонтний завод. З 1965 року це базове підприємство з капремонту автобусів "Ікарус" відремонтувало вже 10 тисяч даних машин, 62 тисячі двигунів, 77 тисяч агрегатів, 7 тисяч вантажівок "Татра" і "Шкода". З 1996 року завод спроможний навіть виготовляти нові автобуси "Ікарус". Підприємство, чиї виробничі фонди становлять 13,5 мільйона гривень, а персонал - 560 чоловік, через різке падіння платоспроможності державних і комунальних підприємств використовує їх тільки на 20 відсотків. Лише муніципальні автопідприємства міста Києва заборгували за ремонт "Ікарусів" 3,8 мільйона гривень.
Враховуючи зміни в організації перевезень та потреби комерційних перевізників, заводом у 1998 році освоєно виготовлення автобусів малої місткості "ЗАЗ-Дніпро", які розраховані на широке коло вітчизняних та зарубіжних користувальників.
Ці сучасні високоякісні машини можуть скласти відчутну конкуренцію тим, що самотужки завозяться з числа уже експлуатованих за кордоном та які не завжди пристосовані до регулярної роботи на маршрутах (а часто це вже просто мотлох). До того ж немає для них ремонтної бази. Мобільність потужностей заводу дає також змогу задовольняти специфічний попит села, закладів медицини, органів внутрішніх справ та інших споживачів.
Проект організації виробництва цих автобусів знайшов підтримку Прем'єрміністра Пустовойтенка під час відвідання ним Дніпродзержинська в жовтні минулого року. Це й зрозуміло, адже окрім розвитку власного підприємства вітчизняне автомобілебудування може дати працю й цілому ряду наших суміжних виробництв, навіть без іноземного інвестування. Але далі намірів підтримка з боку уряду ще не пішла. Тим часом для виходу на серійний рівень виробництва автобусів заводу необхідна не така вже й велика державна підтримка. Для втілення цієї програми в життя потрібна порівняно невелика сума кредитування (4-5 мільйонів гривень на 1-3 роки), реструктуризація податкової заборгованості заводу в розмірі 450 тисяч гривень. На період освоєння проектних потужностей потрібне також надання тимчасових пільг з оподаткування податком на додану вартість.
Я ще раз підкреслюю, що це все повернеться державі як фінансово, так і помітним піднесенням промислового виробництва, забезпеченості власним сучасним автопарком. І якщо вже проводити політику підтримки вітчизняного автомобілебудування, то не тільки того, що йде за рахунок іноземних інвесторів, а й наших власних підприємств. Тим більше що тут потрібні не такі вже й великі пільги.
Тому я прошу...
ГОЛОВА. Спасибі.
САФРОНОВ С.О. Хвилинку, Олександре Миколайовичу. Тому я прошу і фракція "Батьківщина" просить підтримати мою пропозицію - прийняти постанову про необхідність вивчення цієї проблеми профільними комітетами Верховної Ради (Комітетом з питань промислової політики та Комітетом з питань будівництва, транспорту і зв'язку) для законодавчої підтримки вітчизняного виробника автобусів.
Олександре Миколайовичу, прошу проект цієї постанови проголосувати й підтримати.
Дякую за увагу.
ГОЛОВА. Депутат Журавський. За ним - депутат Кожин.
ЖУРАВСЬКИЙ В.С., перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності (виборчий округ 68, Житомирська область). Фракція НДП, член ХДПУ. Шановний Голово! Шановні колеги! 13 січня минулого року Верховною Радою було прийнято Закон України про внесення змін до Закону України про статус депутатів місцевих рад народних депутатів.
Цим рішенням законодавчий орган позбавив депутатів місцевих рад імунітету недоторканності, фактично привівши чинне законодавство у відповідність із чинною Конституцією України.
Ініціатива щодо цього рішення виходила із самої Верховної Ради України, правові комітети якої багато років стикалися з численними фактами практичної неможливості застосування до депутатів місцевих представницьких органів заходів, передбачених законом, в разі скоєння ними серйозного правопорушення або ж навіть злочину.
На момент прийняття названого закону офіційні повідомлення свідчили про те, що до судової відповідальності за скоєння адміністративних правопорушень та злочини не було притягнуто півтори тисячі депутатів різного рівня.
Рішення Верховної Ради України минулого скликання було своєчасним, виваженим і відповідало настроям виборців. Але небезпека повернення до старого все ще є. 18 червня цього року Верховною Радою України розглядалися в першому читанні проекти законів України про внесення змін до Закону України про статус депутатів місцевих рад народних депутатів. Один із цих проектів, а саме проект, поданий колегою Горбачовим, був підтриманий у сесійному залі. Проте тривале обговорення цього проекту до того, як його було внесено сюди, в сесійний зал, показало, що більшість депутатів розуміє ситуацію і правильно її оцінює. До речі, цей законопроект було відхилено профільним Комітетом з питань державного будівництва, місцевого самоврядування та діяльності рад.
Одначе рішення на підтримку в першому читанні законопроекту про відновлення недоторканності депутатів місцевих рад усе ж таки було прийнято.
Ми думаємо, що була допущена помилка і її слід виправити. Депутати місцевих рад виконують свої обов'язки на громадських засадах, а не на професійній основі. Ніде в світі вони не користуються недоторканністю.
Світ ми не повинні дивувати. Хай депутати місцевих рад не хвилюються, їх 242 тисячі, а тюрми можуть вмістити всього 110 тисяч, та й то вони вдвоє перевантажені.
Дякую.
ГОЛОВА. Я прошу, депутате Журавський, не робіть, я вибачаюся, дурних заяв (іншого слова підібрати не можу), коли ви ведете мову про депутатів місцевих рад. Це ж наші громадяни, колеги наші. А чи він депутат сільської чи міської, чи Верховної Ради - в чому тут різниця? Вас тільки, можливо, обрали поодному, а їх обирають по-іншому. Хіба можна так до своїх людей ставитися? До такого може опуститися міністр внутрішніх справ, але не народний депутат. А ви робите такі заяви, що просто дивом дивуєшся.
Депутате Кожин, будь ласка.
КОЖИН Б.Б., член Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Народний рух України. Шановні депутати! Спілка офіцерів України як громадська організація військово-патріотичного спрямування уважно розглянула рекомендації учасників парламентських слухань "Реформування Збройних Сил України: політико-правові і соціальноекономічні аспекти".
Спілка офіцерів України робить висновок, що на восьмому році незалежності Української держави в політичній, економічній, соціальній, військовій, інформаційній тощо сферах є загроза національним інтересам України. Відповідно до Конституції України, Концепції національної безпеки України та законів України Спілка офіцерів України пропонує:
Пріоритетним напрямом будівництва Збройних Сил України визнати побудову професійної армії.
Терміново розробити нову Воєнну доктрину України на принципах створення професійної армії та інтегрування до європейських і євроатлантичних структур.
Верховній Раді України прийняти Закон України про порядок допуску та умови перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України.
Формування військовопромислового комплексу здійснювати за рахунок власного виробництва і в кооперації з підприємствами та науково-дослідними установами розвинутих країн Європи і світу, які мають сучасні технології, фінансові ресурси та можливості для стандартизації зброї.
Нарощувати експортні можливості країни при виробництві пріоритетних видів озброєння, тобто в літако- і танкобудуванні, виробництві стрілецької зброї тощо.
Мобілізаційну роботу, підготовку мобілізаційного резерву України покласти на Національну гвардію України як елітні війська держави з проходженням у них тримісячної перепідготовки резерву та підготовкою в них офіцерів з числа тих, хто закінчив вищі навчальні заклади. Ця система дасть можливість ліквідувати дідівщину в Збройних Силах України.
Розробити і подати на розгляд Верховної Ради України проекти законів, спрямованих на підвищення боєготовності Збройних Сил України, посилення цивільного контролю над Збройними Силами України, піднесення престижу військової служби, поліпшення матеріального і соціальнопобутового забезпечення, насамперед житлом, військовослужбовців і членів їх сімей, ветеранів військової служби.
Спілці офіцерів України консолідувати зусилля, спрямовані на сприяння створенню професійних Збройних Сил України, захист професійних, соціально-економічних та правових інтересів військовослужбовців, виховання молоді на героїчних традиціях України, популяризацію і розвиток української військової традиції.
Рекомендувати Раді національної безпеки і оборони України спільно з профільним комітетом Верховної Ради України розглянути всі загрози національній безпеці України і внести Президенту України пропозиції (одночасно з поданням відповідних законопроектів), спрямовані на виведення України з кризи і побудову демократичної Української держави.
Олександре Миколайовичу, ми вже щоденно переносимо розгляд законопроекту про участь України в миротворчих операціях Організації Об'єднаних Націй в Югославії. Тому я пропоную сьогодні на ранковому засіданні розглянути це питання.
Дякую.
ГОЛОВА. Депутати Мигович і Філіпчук - і на цьому завершуємо.
МИГОВИЧ І.І., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Фракция коммунистов, Комитет по вопросам прав человека. Уважаемые народные депутаты, граждане Украины, представители курдской общественности в Киеве! Тревожная, скорбная весть облетела весь мир: турецкий суд вынес смертный приговор лидеру курдского национального движения, председателю рабочей партии Курдистана Абдулле Оджалану.
На протяжении многих лет он возглавлял национальноосвободительную борьбу своего 40- миллионного народа за право называться народом, говорить и читать на родном языке, как это предусмотрено документами ООН и Совета Европы.
Средства массовой информации Турции настойчиво и лицемерно навязывают мировой общественности миф об Оджалане как преступникетеррористе, якобы виновном в гибели многих людей.
В то же время упорно замалчиваются многочисленные вопиющие факты подлинного геноцида свободолюбивого курдского народа, который мужественно отстаивает свои человеческие права, хочет жить в демократическом обществе, на принципах мира и равноправия решать многовековую курдскую проблему.
К сожалению, до сих пор не получили поддержки неоднократные односторонние прекращения военных действий по инициативе Оджалана, его призывы и обращения к правящим кругам Турции по приостановлению кровопролития и мирным переговорам.
Турецкая сторона продолжает подавлять и преследовать курдов. Вследствие этой жестокой и пагубной политики сожжено и опустошено около 4 тысяч курдских населенных пунктов, в тюрьмах томятся 16 тысяч 400 курдских политзаключенных, миллионы их соотечественников вынужденно стали беженцами.
Геноцид и этническая чистка курдского народа почему-то не волнуют так называемых радетелей прав человека из стран НАТО. Налицо политика двойных стандартов в отношении нейтральной Югославии и члена Северо-Атлантического альянса - Турции.
Заявляем решительный протест в связи со смертным приговором общенациональному лидеру курдского народа Оджалану, призываем к его пересмотру и отмене турецким парламентом.
Выражая пожелания народа Украины, выступаем за мирное, политическое решение курдской проблемы.
Обращаемся к международной общественности, ко всем людям доброй воли с призывом поддержать борьбу курдов за свои гражданские права, настойчивыми общими усилиями добиться сохранения жизни Оджалану, освобождения всех курдских политзаключенных.
Поможем курдскому народу обрести мир, свободу и достойную жизнь! (Оплески).
Сейчас готовится проект Обращения Верховной Рады Украины по данному вопросу к парламенту Турции. Просим включить этот вопрос в повестку дня.
ГОЛОВА. Філіпчук Георгій Георгійович.
ФІЛІПЧУК Г.Г., член Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти (виборчий округ 203, Чернівецька область). Шановні народні депутати! Останнього року представники від Чернівецької області, члени фракції Соціал-демократичної партії України (об'єднаної) постійно і методично на всіх рівнях від Прем'єрміністра, Верховної Ради і до обласної Ради брутально і упереджено викривлюють те, що, власне, тут заявив депутат Король.
Один із керівників фракції Соціалдемократичної партії України (об'єднаної) заявив нещодавно, що "мы тебя, Георгий, к осени уничтожим". Я, звісно, зразу зробив заяву прокуратурі, тодішньому виконуючому обов'язки Генерального прокурора Богдану Ференцу. І заявив це у фракції Народного руху.
Я зробив зараз цю заяву для того, щоб пояснити мотиви. Адже рік тому, виступаючи у Верховній Раді, коли я балотувався на посаду Голови Верховної Ради, я заявив, що, на превеликий жаль, в українську політику прийшли не політики, а олігархи і бандити від політики.
Я знаю, що, не перебільшуючи, маю сьогодні вплив у своєму регіоні. І не лише у своєму регіоні. Мене підтримують люди. І тому представники саме цієї олігархії не можуть простити мені того, що я називав і називаю дві речі, які хочу й зараз повторити, а саме: що в Україні є дві небезпеки - це "суркізація" економіки і "кобзонізація" української культури і духовності. Той, хто цього ще не осмислив, хай осмислить, бо я гадаю, що саме зараз приходить час і для цього осмислення.
Вони не можуть мені простити того, що я вказую на те, що відбувається сьогодні з Новодністровською гідроакумулюючою станцією на рівні приватизації цього об'єкта. Вони не можуть мені простити того, що я є категоричним противником схеми приватизації обленерго, в тому числі по Чернівецькій області. Вони не можуть простити, що зараз розробляється напівкримінальна схема приватизації найунікальнішого нафтогазового родовища в Лопушні у Карпатах. Вони не можуть простити того, що сьогодні раптом із-під їхнього впливу і фінансово-економічних інтересів випав унікальний у державі Чернівецький машинобудівний завод. Вони не можуть мені простити того, що я надто багато знаю про будівництво на березі річки Прут майже за півтора мільйона доларів особняків із вертолітними майданчиками саме для депутатів - представників від Чернівецької області, членів фракції Соціал-демократичної партії України (об'єднаної). І коли я попросив правоохоронні органи обов'язково підійти і стягнути податки хоча б з цієї будови, вони сказали: "Не велено. Там собаки-вівчарки і охорона, і нас туди не допускають". Ось такий рівень, до якого сьогодні ми, власне, дійшли у своїй політичній діяльності.
І тому я сьогодні заявляю тут, що я не маю жодної квартири, я не маю майна, я не маю жодної акції, я не маю жодного приватизованого об'єкта. І там, де пан Король сьогодні заявив, що було прийнято рішення щодо мого місцепроживання, там знаходиться сьогодні 14 сімей. Тому я на сесії обласної ради (тут є голова обласної ради) звернувся до Служби безпеки, щоб вони мене захистили і захистили мою родину саме від цієї небезпеки.
Я, Олександре Миколайовичу, хочу сказати так, що не вдасться збити нас з обраного шляху ні подібним політикам, ні бандитській олігархії в українській політиці, які розглядають Україну як хліб і кусень сала і вдаються до таких абсолютно неправильних і упереджених випадів проти чесних людей, які будуть стояти і кістьми ляжуть, щоб не здійснювалося те, що часом відбувається в українському парламенті і в українській політиці.
Дякую.
ГОЛОВА. Спасибі. Шановні колеги, я прошу належно виконувати свої повноваження як депутатів Верховної Ради і з повагою ставитися до депутатів усіх рівнів. Якщо вже нас доля звела працювати в законодавчому органі, то давайте, мабуть, і нести цей тягар, тому що ми його взяли добровільно на себе. Але я хотів би, щоб ми відчували, що цей тягар лежить і на наших колегах, які працюють в органах самоврядування, - чи в сільській раді, чи в міській, чи в районній, чи в обласній.
Заяви, які сьогодні робилися про недоторканність, стосуються першого питання, яке сьогодні буде розглядатися. І я думаю, що ми отримаємо вичерпні відповіді на всі запитання.
І те, що сьогодні на розгляд першого питання не прибув міністр внутрішніх справ, хоч він був повідомлений завчасно, а терміново вилетів з Президентом у невідкладних справах (я не думаю, що там без міністра не могли обійтися); те, що сьогодні не присутній голова Служби безпеки, - цьому, я думаю, ми дамо оцінку. Вони відчували, які претензії будуть пред'явлені депутатською комісією.
Але замість того щоб дійсно принципово підходити до справи, ми мусимо торкатися тих питань, які, безперечно, повинні захищати. І я думаю, що Закон про недоторканність депутатів місцевих рад ми приймемо в цьому залі. Ми повернемо його на період до утвердження в нашій державі того демократизму, за який ми так багато боремося.
Про пропозицію, яку вніс депутат Красняков, - щодо двох законопроектів, які слід включити до порядку денного. Я ставлю на голосування пропозицію включити до порядку денного проект постанови про включення до розгляду питання про заборгованість шахтарям, інвалідам шахт "Комсомольська", імені Гагаріна виробничого об'єднання "Артемвугілля" (місто Горлівка Донецької області) та інших.
Прошу підтримати.
"За" - 220.
Я прошу проголосувати. Не примушуйте поіменно це робити.
"За" - 224.
Депутат Косаківський не встиг і Валентина Петрівна Семенюк. Голосуємо.
"За" - 235.
Рішення прийнято.
Щодо пропозицій про внесення доповнень до Закону про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів я прошу: подайте цей документ. Одну хвилинку. Він розглядався в профільному комітеті (Шум у залі). Я ще раз кажу... Ви знаєте, як внести до порядку денного. Ви вносите, ми направляємо в комітет. Комітет розгляне. І на засіданні Погоджувальної ради чи в порядку ініціативи в залі ми його внесемо і проголосуємо.
Депутат Гаркуша вніс пропозицію щодо забезпечення агропромислового комплексу пальним. Я думаю, шановні колеги, що це особливе питання. Мабуть, ще в історії такого не було, щоб під час жнив розглядалося питання, достатньо чи не достатньо пального. Гадаю, до цього ми ще повернемось, тому що наступного тижня будемо слухати Кабінет Міністрів і, мабуть, буде слушним якраз його розглянути.
Щодо пропозиції депутата Косаківського про доручення "Голосу України" висвітлити роботу нашої парламентської делегації в Раді Європи. Це ми зробимо обов'язково.
Марченко Володимир Романович вніс пропозицію включити до порядку денного розгляд тексту заяви, яку підготувала фракція прогресивних соціалістів. Ставлю на голосування цю пропозицію.
"За" - 154.
Шановні колеги, цей текст перегукується із проектом заяви, який оголосив депутат Мигович. Можна з двох текстів заяв зробити один і приймемо його. Включімо це питання до порядку денного.
Я прошу ці дві пропозиції проголосувати. Будь ласка, підтримайте. Голосуємо... Це може бути заява від Верховної Ради.
"За" - 182.
Пропозиція від Верховної Ради, так? Але текст внесли дві фракції. Голосуємо, будь ласка.
"За" - 183.
Ну, будь ласка, Володимиру Романовичу надайте слово.
МАРЧЕНКО В.Р. Фракция Прогрессивной социалистической партии Украины.
Для тех депутатов, которые, может, еще не разобрались, обясняю: мы предложили проект от имени Верховного Совета, проект обращения к Генеральному секретарю ООН, в Совет Европы и к коллегам из европейских парламентов.
Для тех депутатов, которые, может, не знают, я напомню, что практически все парламенты европейских стран обратились с заявлениями о том, чтобы отложить выполнение решения турецкого суда. Более того, они требуют справедливого судопроизводства. Поэтому мы работаем в русле европейских парламентариев. Проект обращения мы подготовили и просим, чтобы в поименном режиме проголосовали за включение в порядок дня. А все дополнения можно учесть. Мы не претендуем на монополию партии. Главное, чтобы было принято это заявление.
ГОЛОВА. Я прошу підтримати. Хто за те, щоб проголосувати в поіменному режимі?
"За" - 170.
Прийнято. Голосуємо в поіменному режимі.
"За" - 201.
По фракціях, будь ласка.
Комуністи - із 122 - 120; народні демократи - 3 з 17; Рух - 1 з 26; "Відродження" - 2 з 17; "Батьківщина" - 9 із 16; соціал-демократи - 0 із 20; соціалісти - 23 з 24; "Реформи-центр"
- 1 із 18; зелені - 0 із 16 (незрозуміло, що тоді зелені захищають); "Незалежні" - 4 з 13; "Громада" - 8 із 12; "Трудова Україна" - 2 з 12; селяни - 10 із 11; Рух - 1 із 11; прогресивні соціалісти - 12 із 13; позафракційні - 5.
Депутат Сафронов вніс пропозицію, щоб прийняти постанову. Я прошу, давайте текст постанови. Ми його направимо в профільний комітет для розгляду, а потім включимо до порядку денного.
Пропозицію депутата Журавського не буду коментувати. Але при розгляді першого питання, я думаю, вона знайде своє відбиття.
Зроблено заяви і внесено пропозицію про те, щоб ми сьогодні включили до порядку денного питання про направлення миротворчих сил України до Югославії. Але це питання в нас у порядку денному є. Воно є. Тут проблем немає. Воно переноситься не з вини сесійного залу, а тому що комітет не до кінця опрацював це питання. В міру готовності ми відразу його включаємо. Тут питань не буде. Питань не буде.
А зараз переходимо до розгляду планових питань. Я вибачаюся, ще є одна пропозиція депутата Сокерчака, який просить включити до порядку денного питання про ставки акцизного збору і ввізного мита на спирт етиловий та алкогольні напої. Це законопроект 3297/1, яким передбачено продовжити дію ставки акцизного збору. Я прошу підтримати цю пропозицію і включити до порядку денного. Голосуємо.
"За" - 205.
Голосуємо. Я прошу підтримати. Ми його включимо на завтра. Сьогодні розглядати не будемо, бо у нас порядок денний і так перевантажений.
"За" - 226.
Спасибі.
----------
Розглядається інформація Тимчасової спеціальної комісії з питань дотримання органами державної влади і місцевого самоврядування та їх посадовими особами, Центральною виборчою комісією норм виборчого законодавства під час підготовки і проведення виборів Президента України.
Доповідає голова тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України Єльяшкевич Олександр Сергійович. Скільки вам хвилин?
ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С., голова Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань дотримання органами державної влади і місцевого самоврядування та їх посадовими особами, Центральною виборчою комісією норм виборчого законодавства під час підготовки і проведення виборів Президента України (виборчий округ 182, Херсонська область). 30 хвилин.
ГОЛОВА. До 30 хвилин, будь ласка. На розгляд даного питання відводиться година.
ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С. Шановні колеги! Постановою Верховної Ради України від 20 травня 1999 року відповідно до статті 89 Конституції України утворено Тимчасову спеціальну комісію Верховної Ради України з питань дотримання органами державної влади і місцевого самоврядування та їх посадовими особами, Центральною виборчою комісією норм виборчого законодавства під час підготовки і проведення виборів Президента України.
Робота комісії з самого початку викликала великий суспільний інтерес, і буквально з першого дня до комісії почали надходити численні заяви, звернення, скарги, відео- та аудіоматеріали, акти, які підтверджують небезпечні тенденції нехтування вимогами виборчого законодавства в період проведення кампанії по виборах Президента України.
Тому я прошу колег дуже ретельно поставитися до короткого огляду деяких питань роботи комісії. Я хочу підкреслити...
ГОЛОВА. Одну хвилинку.
Депутате Яценко, ну, сядьте, будь ласка! Ми розглядаємо одне з найважливіших питань. Ми запросили людей з областей, із міністерств і відомств, а ви вирішуєте свої питання під час роботи сесії!
Будь ласка.
ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С. Я хочу підкреслити, що комісію утворено тільки для розгляду тих питань, які відбиті в назві комісії, тобто для розгляду питань дотримання органами державної влади і місцевого самоврядування та їх посадовими особами, Центральною виборчою комісією норм виборчого законодавства.
І тому ми, члени комісії, розглядаємо лише ті документи, ті скарги, які мають відношення до дій або бездіяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, і Центральної виборчої комісії, і порушення, якщо вони є.
Ми не розглядаємо питань, пов'язаних з поведінкою окремих структур, окремих претендентів у кандидати на посаду Президента України. І тому я зразу вибачаюся, що сьогодні дуже часто буде лунати прізвище діючого Президента Леоніда Даниловича Кучми.
Справа в тому, що порушення, які допускають органи державної влади, здебільшого пов'язані з його прізвищем. І це зрозуміло. Було б, напевне, незрозуміло, коли б органи державної влади, порушуючи закони, працювали на якогось іншого претендента на посаду Президента України.
Я зразу хочу поздоровити і Леоніда Даниловича Кучму, і Петра Миколайовича Симоненка з тим, що вчора вони були зареєстровані кандидатами в Президенти України, і фактично уже почався новий етап виборчої кампанії. Сьогоднішній розгляд цього питання збігся з тим, що в нас уже офіційно є кандидати на посаду Президента України. І багато питань раніше не вирішувалися, тому що деякі посадові особи вважали, що, наприклад, передвиборна агітація претендентів у кандидати не заборонена чинним законодавством, а встановлені законом обмеження стосуються діяльності кандидатів у Президенти. То я вважаю, що з цього дня порушень буде набагато менше. І після сьогоднішнього засідання все ж таки певні посадові особи зрозуміють, що треба виконувати не вказівки згори, не незаконні доручення, а вимоги законодавства.
Робота комісії проводилася в складних умовах, пов'язаних із незабезпеченням належних умов праці, і (це головне) спроб ігнорування окремими посадовими особами державної влади рішення Верховної Ради про утворення такої комісії.
Розглянувши звернення виборців, які надійшли на адресу комісії, та аналізуючи інформацію, яка з'являється у засобах масової інформації та надійшла від претендентів у кандидати в Президенти України, політичних партій, виборчих блоків, комісія відмічає, що з самого початку виборчого процесу спостерігаються масові порушення вимог виборчого законодавства з боку органів державної влади і місцевого самоврядування та їх посадових осіб.
Здебільшого це виявилось у використанні службового становища, приміщень органів державної влади та місцевого самоврядування, службового зв'язку, обладнання і транспорту для організації зборів виборців по висуненню певного кандидата у Президенти України та збору підписів для нього, у здійсненні тиску органів державної влади на керівників підприємств, установ та організацій при влаштуванні зборів для висування, зборі підписів на підтримку цього ж кандидата - діючого Президента України Леоніда Даниловича Кучми.
Керівники підприємств, закладів, у свою чергу піддаючись тиску влади, часто під загрозою звільнення, примушували своїх підлеглих збирати підписи чи підписуватися на підтримку цього претендента в кандидати у Президенти України, чим порушували відповідні статті Закону про вибори Президента України. Листи про випадки тиску з боку керівників підприємств, установ, організацій, використання службового приміщення під час збору підписів на підтримку Леоніда Кучми надійшли, зокрема, з Галицького району Івано-Франківської області, міст Синельникове, П'ятихатки, Жовті Води Дніпропетровської області, Дружківки Донецької області, Старобільського, Артемівського районів Луганської області, міста Ананьї Одеської області, Кобеляцького району Полтавської області, з Кіровоградської області, Дніпропетровська, Кривого Рогу, Тернопільської області, Хмельницької області, Ужгорода, Херсонської області та багатьох інших міст і регіонів.
Закон України про вибори Президента України забороняє кандидатам у Президенти України, які займають посади в органах державної влади, залучати або використовувати для будь-якої роботи, пов'язаної з проведенням своєї виборчої кампанії, підлеглих їм осіб у робочий час, службовий транспорт, зв'язок, устаткування, приміщення, інші об'єкти та ресурси за місцем роботи. На жаль, у законі прямо не говорилося про заборону використовувати можливості, пов'язані зі службовим становищем претендентів у кандидати в Президенти України. Але норми ці були, тому що в законі записано, що виборчий процес здійснюється на засадах вільного і рівноправного висування кандидатів, і я сподіваюсь, як і ви, колеги народні депутати, що після того, як уже зареєструвався певний кандидат у Президенти України, вже будуть виконуватися конкретні вимоги законодавства.
Наведемо характерні приклади вивчених комісією документів щодо порушень виборчого законодавства з боку влади. Наприклад, у Галицькому районі Івано-Франківської області заступник завідуючого відділом освіти Галицької райдержадміністрації в примусовому порядку роздавав підписні листи директорам загальноосвітніх шкіл і зобов'язав їх збирати підписи на підтримку Кучми.
У приміщенні відділу політикоправової роботи Ужгородського міськвиконкому, Дружківського міськвиконкому Донецької області в робочий час проводився збір підписів на підтримку Кучми.
На нараді вчителів Хмельницького району керівники апарату райдержадміністрації давали вказівки по збору підписів за нині діючого Президента. Крім того працівники адміністрації збирали підписи в приміщенні райдержадміністрації.
Голова Кіровоградської облдержадміністрації Кальченко вдався до погроз і шантажу до обласної профспілки, її лідерів, які підтримали не Кучму, а іншого претендента в кандидати. При цьому Кальченко посилався на прямі вказівки центральної влади.
Заступник голови Черкаської облдержадміністрації провів нараду з керівниками підприємств і установ, на якій було доведено контрольне завдання - зібрати підписи на підтримку Кучми 15-20 відсотків від кількості працюючих.
У місті Свердловську Луганської області заступник завідуючого міським відділом освіти в робочий час у державній установі зібрала представників шкіл і вручила їм підписні листи на підтримку діючого Президента України. При цьому директорам шкіл ставилась умова: або він приносить відповідну кількість підписів, або пише заяву на звільнення з роботи.
Голова Хотинської райдержадміністрації Чернівецької області в категоричній формі наказав головам сільських рад особисто збирати підписи за певного претендента. Один сільський голова, виконуючи цю вказівку, збирав підписи, здійснюючи тиск на жителів села.
У райцентрі Широкому Дніпропетровської області у КСП Тихий Став у райдержадміністрації відмовили прийняти господарські документи, мотивуючи це тим, що керівники господарства не привезли жодного листа на підтримку Кучми.
У місті Жовті Води Дніпропетровської області збирали підписи на підтримку претендента в кандидати у Президенти України Кучми студентів при складанні іспитів. Таких прикладів дуже багато, і я, щоб не гайнувати час, припиняю їх зачитувати. Але хочу сказати, що звернення учасників виборчого процесу продовжують надходити і комісія займається вивченням цих порушень.
Особливо я хочу привернути вашу увагу до фактів масового безпосереднього втручання органів державної влади та місцевого самоврядування у виборчий процес, які мають керований та спланований напрям. Ідеться про систему планів відповідних заходів та утворення штабів безпосередньо державними адміністраціями.
Ось вам один з прикладів - "План заходів щодо підготовки та проведення виборів Президента України в Тернопільській області в 1999 році". Погоджено головою обласної державної адміністрації Вовком, підписано заступником голови, керівником секретаріату обласної державної адміністрації Слюзаром. Окремі пункти не можуть не викликати здивування. Я їх зачитаю: "сприяти у проведенні районних установчих конференцій Всеукраїнського громадського об'єднання демократичних сил "Злагода"; надати практичну допомогу в проведенні обласної установчої конференції Всеукраїнського громадського об'єднання демократичних сил "Злагода"; організувати обласний семінар з цією ж організацією" і так далі. Що характерно? Що документ - план заходів - був погоджений ще в лютому 1999 року, тобто готувався вже давно.
Більше того, практично скрізь уже утворені так звані штаби, присвячені питанням підготовки та проведення виборів Президента. І хоч у більшості міст якось роблять це таємно, то от, наприклад, у моєму виборчому окрузі - в Цюрупинському районі - газета "Вісник Олеща" в офіційній рубриці (а це газета місцевої адміністрації, місцевої ради) написала: "До виборів Президента. Голова райдержадміністрації Гарькавий видав розпорядження про утворення районного штабу по підготовці та проведенню виборів Президента України. Це розпорядження видано з метою виконання вимог Закону про вибори Президента України (не зрозуміло, правда, яких) та забезпечення проведення 30 жовтня цього року виборів Президента України.
До складу штабу увійшли заступники голови райдержадміністрації, районної ради, керівники районних служб і відділів. Очолив штаб перший заступник голови райдержадміністрації Марченко".
Таким чином фактично відбудована піраміда, зверху якої знаходяться Кабінет Міністрів на чолі з Пустовойтенком, який очолює славнозвісну "Злагоду", та позаштатний радник Президента Олександр Волков, який представляє Адміністрацію Президента і який знаходиться в приміщенні Адміністрації Президента, хоч тут є питання, він ще є народним депутатом і не може суміщати ці посади.
Але, на жаль, використовується державний зв'язок, використовуються всі засоби, і фактично ця піраміда побудована. Тема окремої розмови - функціонування так званого Фонду соціального захисту та його співпраця, а може і безпосереднє керівництво місцевими адміністраціями з виборчих питань.
Дані, які отримують народні депутати, в тому числі і члени нашої комісії, щодо фінансування, методів роботи та іншого дають серйозні підстави для винесення окремого рішення Верховної Ради України з цього питання та негайного конкретного втручання, відповідно до законодавства, Генеральної прокуратури та Служби безпеки.
Я вже казав, що до кола питань, які вивчає комісія, відносяться тільки органи державної влади та місцевого самоврядування. Але Фонд соціального захисту в полі нашого зору виник тоді, коли ми отримали документи за лютий цього року з затвердженим планом роботи цього фонду з однією з областей України, де фактично цей фонд просто здійснює роботу по призначенню керівників дільничних та територіальних комісій у виборчих округах та багато іншого.
Дуже цікаві документи, які надходять. Зараз, ви знаєте, працівники цього фонду їздять по регіонах, збирають інформацію. Є спеціальна форма - "Результат співпраці з громадянами України". "На словах підтримував Кучму", "не підписався на підтримку Кучми", "сторонній спостерігач", "активно підтримував", "роздумує", ну і найцікавіше - це рекомендовані методи впливу. Хочеться побажати, щоб усе ж таки методи впливу були в рамках чинного законодавства, але, як ми знаємо, це буває не завжди.
З інформації Генерального прокурора відомо, що окремі місцеві прокуратури (Тернопільська тощо) вже займаються відповідними питаннями щодо регіональних відділень Фонду соціального захисту.
На жаль, діяльність Центральної виборчої комісії, яка повинна відігравати дуже важливу роль у виборчому процесі для реалізації конституційних прав громадян України, на сьогоднішній день викликає серйозне занепокоєння. З одного боку, Центральна виборча комісія сама іноді допускає порушення чинного законодавства у власній роботі. З іншого боку, не реагує на відверте порушення законів України під час виборчої кампанії.
Ви всі знаєте про те звернення, яке прийняла Верховна Рада України до Центральної виборчої комісії. Я зачитаю окремі місця з цього звернення.
"День і ніч з екранів телевізорів, гучномовців, шпальт газет подається, що народ одностайно бачить лише Кучму повторно обраним Президентом України. Про інших претендентів або зовсім замовчується, або говориться у принизливому тоні. Особлива запопадливість демонструється впродовж останніх тижнів у випусках УТН, а також у недільній програмі "7 днів" першого каналу НТКУ, які повністю присвячуються нині діючому Президентові".
Цілком очевидно, що Центральна виборча комісія не може не помічати цього явного порушення чинного законодавства і, зокрема, статті 1 Закону України про вибори Президента України.
Верховна Рада України звернулася до Центральної виборчої комісії як державного органу, покликаного стояти на варті здійснення передбачених Конституцією України засад виборчого процесу, реалізації законних прав громадян з вимогою забезпечити реально рівні умови і можливості у передвиборній кампанії всім претендентам у кандидати в Президенти України, незважаючи на займані ними посади, звання, ранги.
Але, як це видно з документів Центральної виборчої комісії, і вона поки що, на жаль, не прореагувала на це звернення. Але я сподіваюся, що все ж таки прореагує. Тим більше що уже зараз зареєстровані перші кандидати у Президенти України.
Від Центральної виборчої комісії йдуть листи. От, наприклад, такий лист за підписом Співака. Я цитую: "виступи посадових осіб держави про підтримку того чи іншого претендента на кандидата у Президенти України до їх реєстрації Центральною виборчою комісією кандидатами у Президенти не можуть бути розцінені як передвиборна агітація".
Я задаю запитання: а що ж це тоді? Це дуже дивна позиція Центральної виборчої комісії.
Генеральний прокурор України Михайло Потебенько у зверненні до Верховної Ради пише, я цитую:
"Відповідно до статті 12 Закону України про Центральну виборчу комісію керівники, інші посадові чи службові особи державних органів, органів місцевого самоврядування, політичних партій, інших об'єднань громадян, підприємств, установ і організацій, виборчих комісій зобов'язані на вимогу комісії прибути на її засідання, надавати необхідні матеріали, відповідати на запитання. У разі виявлення в процесі перевірок чи розгляду на засіданнях комісії питань, що належать до її повноважень, порушень закону, ознак корупції чи інших правопорушень відповідні матеріали передаються до правоохоронних органів. При надходженні в органи Прокуратури таких матеріалів по них будуть прийматися рішення згідно з законом. Проте Центральна виборча комісія не використовує надані їй повноваження і всупереч закону надсилає до Генеральної прокуратури України матеріали без проведення відповідних власних перевірок.
Таким чином, ЦВК намагається перекласти власні контролюючі функції на органи прокуратури". Далі наводяться приклади, зокрема подання секретаря Центральної виборчої комісії до Генеральної прокуратури про порушення Закону України про вибори Президента України при збиранні підписів на підтримку претендентів на кандидата у Президенти України Вітренко та Мороза. При цьому підкреслюється, що ЦВК не проводила перевірку наведених фактів, а обмежилася лише переадресуванням до прокуратури цих звернень.
І згідно з відповідними статтями Закону про Центральну виборчу комісію Генеральна прокуратура була змушена повернути ці документи до Центральної виборчої комісії.
Широкого розголосу набуло питання про декларації претендентів на кандидата в Президенти України. Я не хочу сьогодні повторюватися, але дії і Центральної виборчої комісії, і насамперед Міністерства фінансів України, коли за тим самим номером, за тим самим числом було видано наказ із різними формами декларацій, спричинили дуже багато недоречностей і для претендентів на кандидата і, на жаль, не дали їм можливості надати повні відомості про власні доходи та майно, зокрема фінансові зобов'язання за кордоном, у тому числі членів їхніх сімей.
І ви цю історію знаєте. Незважаючи на те, що комісія зробила все для того, щоб Верховна Рада прийняла відповідний закон, і вона прийняла його, Президент України Кучма, наклавши вето, на жаль, фактично позбавив можливості надати інформацію виборцям України стосовно реальних доходів та майна конкретних претендентів на кандидата в Президенти України.
Я вже не буду повертатися до цього. Але це питання і до Центральної виборчої комісії, і, безумовно, до Міністерства фінансів. На жаль, ті, хто є підлеглими Президента України, досі не понесли відповідальності за те, що скоїли.
Питання стосовно бланків підписних листів також набуло дуже широкого розголосу в суспільстві. Ви добре знаєте, що в цю справу втрутився Верховний Суд України, оскільки один із претендентів на кандидата в Президенти, конкретно Олександр Олександрович Мороз, подав скаргу.
І мені шкода, що Центральна виборча комісія не захотіла виконувати рішення колегії Верховного Суду України. Мені шкода, що Центральна виборча комісія змусила Генеральну прокуратуру грати дуже некрасиву роль у цьому процесі і очікувала рішення пленуму Верховного Суду України. Рішення пленуму Верховного Суду України, як ви знаєте, було таким: визнати неправомірними дії Центральної виборчої комісії. Постановою пленуму Верховного Суду України скасовано протокольне рішення ЦВК. І в остаточному підсумку всі претенденти на кандидата в Президенти мають можливість отримати потрібну кількість бланків підписних листів.
Проте, я хочу ще додати, що окрім цієї постанови пленум Верховного Суду України змушений був видати ще окрему постанову, якою постановив (я цитую): "Звернути увагу Генерального прокурора України та Центральної виборчої комісії на допущене ними порушення законодавства для відповідного реагування".
Я сподіваюся, що більше ані Центральна виборча комісія, ані Генеральна прокуратура не порушуватимуть законодавства, щоб у нас нормально проходив виборчий процес.
Оскільки я хочу зекономити час, не говоритиму довго про фінансування Центральної виборчої комісії. Ви знаєте, що позавчора за ініціюванням нашої комісії Верховна Рада України ухвалила зміни до Закону про Державний бюджет України на 1999 рік для того, щоб збільшити фінансування Центральної виборчої комісії на 25 мільйонів гривень.
Я сподіваюся, що Центральна виборча комісія все-таки отримає ці кошти, що Президент підпише цей закон. І не буде загрози зриву проведення президентських виборів. Але стосовно фінансування Центральної виборчої комісії дуже багато запитань, багато запитань до самої Центральної виборчої комісії. Є матеріали Рахункової палати, які будуть надані народним депутатам України. Я цитую висновок Рахункової палати: "Попередній аналіз затвердженого кошторису видатків на здійснення заходів комісією на проведення виборів Президента України та проектів розрахунків кошторисів на здійснення зазначених заходів територіальними та дільничними виборчими комісіями свідчить про завищення видатків за окремими напрямами витрат". У цьому звіті Рахункової палати наводиться багато прикладів нецільового використання коштів Центральною виборчою комісією.
З цієї трибуни хочу наголосити, що відповідно до інформації, наданої Рахунковою палатою, не було проблеми з фінансуванням друкування бланків підписних листів. Як зазначається у звіті Рахункової палати, на час перевірки фактичні видатки по статті "Виготовлення виборчої документації" становили всього один відсоток планових призначень. Але була проблема й дуже серйозна стосовно ціни бланків підписних листів, які були надруковані, оскільки планувалося їх надрукувати за ціною 23 гривні 87 копійок за тисячу примірників, а вони були надруковані за дуже високою ціною - 38 гривень 18 копійок за тисячу примірників.
Я ще раз повторюю, є багато прикладів нецільового використання коштів. Але після того, як комісія вивчила питання фінансування, з'ясувала ці питання з Центральною виборчою комісією, вона вважає достатніми ті суми, які вже виділені ЦВК на вибори Президента, - це 100 мільйонів гривень для нормального проведення виборчої кампанії.
Із початком виборчого процесу і органи Міністерства внутрішніх справ почали серйозно займатися виборчим процесом. Ідеться не тільки про відомий усім виступ міністра внутрішніх справ України Кравченка на засіданні колегії МВС про те, що він не бачить альтернативи діючому Президенту України, що є, безумовно, порушенням норм чинного законодавства України і відповідної етики, а також про інші невідомі подібні заяви, а головне - конкретні дії правоохоронців.
Так, комісія вивчає дуже серйозні заяви виборців стосовно того, що в містах Харкові, Чернігові, Севастополі правоохоронці перешкоджали проведенню зборів виборців по висуненню претендентів на кандидата в Президенти України. Ми вивчаємо документи щодо подій у Кіровограді, коли співробітники УМВД та спецпідрозділу "Беркут" 18 червня 1999 року спробували вилучити документи фінансово- господарської діяльності Кіровоградського міськвиконкому.
Виборці Кіровограда вважають, що це не просто подія, це спроба політичної розправи з окремим претендентом на кандидата в Президенти України, тому що міський голова Кіровограда є його активним прихильником і допомагав йому у виборчому процесі. Комісія вивчає ці матеріали. Комісія дуже занепокоєна не тільки поведінкою Міністерства внутрішніх справ, яке фактично не хоче виконувати свої функції, а й позицією Служби безпеки України.
На одному із засідань заступник голови Служби безпеки України Пристайко заявив (я цитую): "Аналіз матеріалів, що надходять до СБУ, свідчить, що підготовка до виборчої кампанії Президента України проходить у складній політико-оперативній обстановці. У період підготовки і проведення виборчої кампанії основні зусилля органів СБУ в першу чергу спрямовані на викриття й попередження акцій терору, масових безпорядків, фактів силового втручання в хід виборчої кампанії, інших протиправних дій, розрахованих на дестабілізацію соціальної і політичної обстановки. Проводиться комплекс оперативно-розшукових та попереджувальних профілактичних заходів щодо запобігання можливого іноземного впливу на хід виборчої кампанії в Україні".
Але на запитання одного із членів комісії, чи є силовими діями погроза вигнати людину з роботи, що за умов економічної кризи майже приречує на голодну смерть, Пристайко відповів (я цитую мовою оригіналу): "Силовые действия - это приложить силу. Если человек говорит, что ты уйдешь с работы, я не вижу тут силовых действий".
На прохання Голови Верховної Ради України спростувати чи підтвердити інформацію про нараду, на якій голова СБУ заступникам начальників управлінь чітко поставив завдання і довів до їх відома, що всі спеціалісти служб, які сумлінно працюватимуть на обрання нинішнього Президента України на другий строк, будуть підвищені на посадах і їм буде збережено всі пільги, Пристайко відповів (я цитую): "Я не чув, я не був, я не бачив. Документи не читав".
Якщо такі відповіді надаватимуться Службою безпеки України, то яка ж буде в нас виборча кампанія?
Окреме питання - це позиція Генеральної прокуратури, позиція Генерального прокурора. Комісія наголошує на тому, що в порядку денному засідань Верховної Ради є питання про звіт Генеральної прокуратури. І ми підтримуємо вимогу про те, що цей звіт повинен бути на цій сесії.
Від себе хочу додати, що я, як і окремі члени комісії, ну наприклад, колишній міністр юстиції Головатий, ставимо питання про довіру Генеральному прокурору України. Це пов'язано з деякими моментами.
По-перше, від початку роботи комісії Михайло Олексійович у телефонній розмові категорично відмовився співпрацювати з комісією, надавати будь-яку інформацію як письмову, так і усну, і присилати когось із працівників для інформування комісії. Але потім усе зрушилося з місця і, так би мовити, з'ясувалося.
На засіданні комісії з відповідною інформацією був присутній заступник Генерального прокурора України. Але спочатку цей заступник Генерального прокурора ознайомив нас із письмовим зверненням Михайла Олексійовича Потебенька про те, що Генеральна прокуратура не буде оскаржувати рішення Верховного Суду України, тому що відповідно до законодавства України рішення Верховного Суду є остаточними і оскарженню не підлягають. Але потім мені було дуже соромно за дії Генеральної прокуратури, коли колегія Верховного Суду задовольнила скаргу конкретного претендента на кандидата в Президенти стосовно бланків підписних листів. Проте Генеральна прокуратура зайняла відому позицію, і пленум Верховного Суду України був змушений, як я вже казав, приймати окрему постанову.
Більше того, Генеральний прокурор України очолює Координаційний комітет боротьби з корупцією та організованою злочинністю при Президентові України, що є несумісним із посадою незалежного Генерального прокурора України.
Крім того, на жаль, Генеральний прокурор України по телебаченню, в засобах масової інформації фактично давав прямі вказівки, стосовно того, кого не треба реєструвати претендентом на кандидата в Президенти України.
Я вважаю, що це не функція Генеральної прокуратури, і це є втручання в діяльність Центральної виборчої комісії.
Уже немає часу, а матеріалів дуже багато. Але сьогодні поточна доповідь, поточна інформація нашої комісії. Значення роботи нашої комісії дуже велике. І наприкінці дозвольте сказати дещо від себе.
Существует серьезная тенденция: действия исполнительной власти создают социально-политическую напряженность вокруг президентских выборов.
Многочисленные факты, приведенные в моем докладе, свидетельствуют: органы центральной и местной власти грубо вмешиваются в избирательный процесс.
Из сказанного видно, что работа комиссии крайне важна для того, чтобы не дать превратить президентские выборы в политический фарс, а сделать их демократическими и справедливыми.
Мы вместе обязаны создать равные условия для всех кандидатов в Президенты. В противном случае 31 октября может стать началом конца украинской демократии.
Нуждается в постоянном внимании Верховной Рады, нашей комиссии деятельность Центральной избирательной комиссии. Поэтому члены нашей комиссии ставят вопрос о том, чтобы обратиться к международным организациям с просьбой направить международных наблюдателей уже сейчас, чтобы они осуществляли наблюдение за деятельностью той же Центральной избирательной комиссии.
В то же время мы должны всячески пресекать попытки исполнительной власти влиять в пользу одного из кандидатов. Самое слабое место - это организация честных, демократических выборов на местах. И тот проект, который был принят как закон Верховной Радой Украины касательно формирования территориальных и участковых комиссий, к сожалению, будет, видимо, "заветирован" Президентом. Ему осталось очень немного времени, чтобы решить вопрос о подписании этого закона.
Я обращаюсь ко всем коллегам с убедительной просьбой. Уважаемые коллеги, если будет президентское вето, мы просто обязаны его преодолеть и принять этот закон для того, чтобы быть уверенными в обективности деятельности территориальных и участковых комиссий.
Учитывая специфическую роль действующего Президента, который оказался тоже кандидатом, наша задача - помочь ему войти в правовое поле. Президент Кучма должен остаться в нашей памяти не как человек, который пытался любыми способами сохранить власть, а как человек, который в последние месяцы своего пребывания на должности Президента Украины нашел в себе мужество стать законопослушным гражданином, настоящим гарантом Конституции.
Спасибо (Оплески).
ГОЛОВА. Спасибі. Сідайте, будь ласка. Запитання є? Будь ласка, запишіться, відведемо п'ять хвилин на запитання. Висвітіть, будь ласка, список.
Депутат Костинюк. За ним - депутат Марковська. Будь ласка.
КОСТИНЮК Б. І., секретар Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, транспорту і зв'язку (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Прошу передати слово депутату Ключковському.
ГОЛОВА. Будь ласка.
КЛЮЧКОВСЬКИЙ Ю.Б., заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, місцевого самоврядування та діяльності рад (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Народний рух України. Шановний доповідачу, ви виклали дуже багато фактів, які містяться в документах, що надійшли в комісію. Але скажіть, будь ласка, скільки разів на засіданні комісії ці документи обговорювалися? Які кроки було зроблено для перевірки достовірності цих документів на місцях? Скільки разів виїжджали представники комісії на місце для того, щоби вивчити ситуацію там, а не користуватися лише одним-однісіньким примірником документа?
І, нарешті, наскільки взагалі достовірним є все те, про що ви нам розказали?
ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С. Вы являетесь членом нашей комиссии и проводите работу в этой комиссии. Я думаю, что вы имеете свое собственное мнение.
И 29 июня, и сегодня утром мы рассматривали вопросы, связанные с сегодняшней информацией. И 14 человек, которые были на заседании этой комиссии (есть их подписи), единогласно согласились с тезисами этого доклада. В конце я высказал свое мнение, я об этом сказал.
Но что касается происходящего, то давайте не будем закрывать глаза. Давайте просто посмотрим выпуски УТН, выпуски программы "7 днів" и скажем, что происходит в стране. Мне очень жаль, что представитель Народного руха - демократической организации - не хочет, к сожалению, чтобы мы все сделали выборы честными. По-другому я не могу расценивать такую позицию, когда многочисленные факты нарушений, запугиваний, известные всей стране, почему-то не видны конкретной политической структуре, конкретным людям. Очень жаль.
ГОЛОВА. Депутат Марковська. За нею - депутат Журавський.
МАРКОВСЬКА Н.С., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я, материнства та дитинства (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, виборчий блок СПУ та СелПУ). Дякую. Я, звичайно, захоплююсь вашою громадянською позицією і передаю слово своєму колезі Чижу Івану Сергійовичу.
ГОЛОВА. Будь ласка.
ЧИЖ І.С., голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації (виборчий округ 190, Хмельницька область). Ніно Степанівно, я вам дякую. Фракція соціалістів і селян.
Шановний Олександре Сергійовичу, я думаю, можливо, ще й відбудеться обговорення вашого повідомлення. Я готовий виступити. Оскільки центральною проблемою сьогодні, на мій погляд, є проблема рівної, справедливої можливості агітації за претендентів. А те, що діється в інформаційній сфері, просто не витримує жодної критики.
Верховну Раду виключили, але при цьому забувають або свідомо замовчують, що Верховна Рада, яка справді має 14 претендентів, не є партією під назвою Верховна Рада. Це є сукупність політичних сил, які представляють суспільство. І ці 14 претендентів є конкурентами один одному.
А натомість підкидається ідейка, що у Верховній Раді така "шайка-лейка", її треба виключити, і створюються умови тільки для одного претендента.
Як ви як голова слідчої комісії вважаєте, які правові кроки можна вжити і яку правову реакцію відчути на те, щоб ми поставили в рівні умови претендентів у кандидати саме щодо висвітлення виборчої кампанії: змоги агітувати як за, так і проти? Будь ласка.
Дякую.
ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С. Уважаемый Иван Сергеевич, наша комиссия не есть следственная, она временная специальная комиссия. Поэтому мы руководствуемся в своей деятельности соответствующей статьей Конституции и положением Регламента.
И когда коллега Ключковский задавал вопрос о том, каким образом проверять факты и так далее, то я советую коллеге Ключковскому поставить вопрос о создании следственной комиссии.
Иван Сергеевич, я прекрасно понимаю мужество тех людей, которые присылают документы в комиссию, ставят свои фамилии, подписи, все реквизиты, поскольку все очень непросто, и многие коллеги об этом бы рассказали.
Задача нашей комиссии - готовить те проекты законодательных актов, которые бы обеспечили неукоснительное соблюдение избирательного права, законности в стране.
И такие проекты законодательных актов комиссия подготовила и вносила, вы о них прекрасно знаете.
Поэтому я говорил: одним из важнейших актов является формирование территориальных избирательных комиссий, имеется в виду соответствующее изменение Закона о выборах Президента. Если комиссии будут сформированы на паритетных началах, то тогда можно говорить о проведении честных и обективных выборов.
Что касается государственных средств массовой информации. Я думаю, что Центральная избирательная комиссия выполнит свои обязанности и уже после того, как зарегистрировала кандидата в Президенты Украины, будет реагировать на незаконную деятельность государственных СМИ.
Спасибо.
ГОЛОВА. Шановні колеги, стосовно того, що відповів Олександр Сергійович на запитання, яке йому поставив Чиж Іван Сергійович, хотів би сказати і присутнім депутатам, і гостям ось що. Верховна Рада в 1998 році обрана від 37,5 мільйона виборців. За депутатів Верховної Ради проголосували 22,6 мільйона громадян України. А за першого й нинішнього Президента проголосували в другому турі лише 14,6 мільйона громадян. Тому коли говориться всенародно обраний, то це парламент всенародно обраний. За нього проголосували 22,6 мільйона громадян. За Президента - лише 14 мільйонів з гаком. Тому я хотів би, щоб ми уточняли, що це волевиявлення українського народу, а не просто окремих регіонів.
Шановні колеги, ми відвели годину, це питання ми вперше розглядаємо. У нас присутні Генеральний прокурор, заступник міністра внутрішніх справ і заступник голови Служби безпеки.
Слово має Генеральний прокурор Михайло Олексійович. Будь ласка.
ПОТЕБЕНЬКО М.О., Генеральний прокурор України.
Вибачте, у мене трохи сів голос.
Тут голова комісії Олександр Сергійович поінформував про вимоги щодо дотримання законодавства стосовно претендентів у кандидати на Президента, якими законодавчими актами повинні вони керуватися під час передвиборної кампанії, та про ту роботу, яка провадиться, хоча й неповністю, працівниками прокуратури тощо. Я не хочу зловживати вашим часом, а хочу лише відповісти на запитання, які тут виникали, і висловити щодо окремих тверджень, що тут прозвучали, свою думку відповідно до закону.
Хочу сказати з усією відповідальністю (і наскільки про це свідчать ті матеріали, які є сьогодні в інших правоохоронних органах - СБ і МВС): я не бачу порушень законодавства з нашого боку або де б ми недопрацьовували в цій справі (Шум у залi). Дайте, будь ласка, сказати, я слухав і хотів би, щоб ви також послухали. Я кажу, з нашого боку, а не десь, щось.
Справді, до прокуратури надходили окремі факти щодо порушення законодавства. Нами порушено три кримінальні справи, де ми вбачали склад злочину. В якому стані ці кримінальні справи, тут було викладено. Якщо комісія з цього питання має матеріали, які свідчать про скоєння злочину, я згоден і зобов'язаний прийняти відповідне рішення про порушення справи, і воно буде прийнято.
Стосовно того, що я не маю права безпосередньо брати участь в агітаційній роботі тощо, цілком правильно сказано. I ніхто із працівників прокуратури не втручається в передвиборну кампанію, і будь-які політичні акції з боку працівників прокуратури я присікаю. Це питання і сьогодні буде розглядатись, воно розглядатиметься на розширеному засіданні колегії Генеральної прокуратури 9 липня.
I якщо мене сьогодні попрікатимуть за те, що я давав вказівки по телебаченню, хто може, а хто не може балотуватись у народні депутати, то треба все-таки договорювати до кінця, прямо. А відбувалося так. Коли я перебував у Дніпропетровську, у мене кореспондент із телебачення взяв інтерв'ю, під час якого запитав, чи може балотуватись Лазаренко в Президенти. Я повністю усвідомлюю відповідальність за об'єктивність розслідування цієї справи і за те, що там є склад злочину. I коли мене запитали, чи може Лазаренко балотуватись, я розтлумачив закон і не більше. Тож у чому ви мене звинувачуєте, тим паче перекручуючи мою відповідь?
Так що, ви мені скажете не відповідати на запитання? Ви скажете, що я повинен спекулювати законом і не відповідати згідно із законом? Я відповів правильно, згідно з вимогами закону. Просто треба казати, що це стосувалося Лазаренка, а не якихось інших осіб. Тут доповідач припустився інтерпретації. Тому я повністю відмітаю цю критику на свою адресу і ще раз запевняю, що я діяв і надалі діятиму відповідно до вимог Конституції і законів України, як обіцяв із цієї трибуни.
Стосовно недовіри прокурору. Товариші депутати, прошу мене цим не шантажувати. Це ваше право - висловлювати недовіру, але я вправі вимагати, щоб ваше рішення грунтувалося у відповідності з тим, в яких випадках повинна висловлюватися ця недовіра.
Стосовно звіту, вибачте. Я ніколи не уникав цієї трибуни, ніколи не уникав зустрічі з вами. Ви це знаєте. Про це свідчать такі дані. Якщо минулого року до Генеральної прокуратури надійшло дві тисячі звернень, то в цьому році за п'ять місяців - уже 2800. Це, мабуть, свідчить і про наші стосунки, і про нашу взаємодію, і про наші контакти. Але ж вимагати від мене сьогодні звіт!.. Подивіться Конституцію України, і буде все зрозуміло. Якщо ви вимагаєте від мене дотримання законів, я просив би і вас керуватися законом. I якщо питання стоїть так, що Потебенько комусь тут не угодний, будь ласка, скажіть відкрито. Я вже випробовування проходив і, думаю, мене не треба випробовувати на міцність. I я ще раз кажу: я керувався і буду керуватися законом, і ніхто не примусить мене діяти інакше.
Я не знаю, які ще будуть конкретні претензії. На те, що мене Президент своїм указом призначив головою Координаційного комітету боротьби з корупцією та організованою злочинністю, я дивлюся по-іншому, а саме: чи повинна координація діяльності правоохоронних і радянських органів у боротьбі із злочинністю бути покладена на прокуратуру, чи ні?
Ви знаєте, що раніше вона була покладена на прокуратуру. Але ви знаєте, як приймалась Конституція і що останнім часом прокуратуру позбавили цього обов'язку. Я вважаю це великим недоліком. I це позиція не тільки моя, це позиція всіх правоохоронних органів, це позиція юристів-депутатів, які тут присутні, це позиція органів виконавчої і законодавчої влади, я думаю, в цілому.
А стосовно самої назви, то я думаю, що її сьогодні буде скоректовано. I я сьогодні сам порушую питання, що треба змінити формулювання і покласти координацію цієї роботи на органи прокуратури. I крапка. I питань не буде поставати. I я якраз це впроваджую у свою практичну роботу. То що тут поганого? I це робота якраз ніякою мірою не стосується питання, яке сьогодні розглядається.
А те, що намагаються на прокурора покласти, в якусь комісію включити, - ну, вибачте, товариші, за законом це не дозволяється. Хто потім буде це з'ясовувати? Кожна комісія просить: дайте чоловіка, дайте довідку, приходьте зі звітом. Є ж коректність. I треба дотримуватись етики по відношенню до прокурора. Прокурор - це не ганчірка, якою можна підлогу витирати. Якщо ви дали свою згоду на призначення його Президентом на цю посаду, то прошу все-таки дати можливість працювати прокурору. Я завжди за взаємозлагодженість із вами не на словах, за вирішення питань у правильному руслі згідно із законом. Але ніколи я собі не дозволю ходити "в пастушках".
Якщо є запитання, будь ласка, я готовий відповісти.
ГОЛОВА. Будь ласка, запишіться. Відведемо п'ять хвилин на запитання. Висвітіть список. Депутат Костинюк. За ним - депутат Буждиган.
КОСТИНЮК Б.I. Прошу передати слово депутату Манчуленку.
ГОЛОВА. Депутат Манчуленко.
МАНЧУЛЕНКО Г.М., член Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Фракція Народного руху України. Пане Генеральний прокурор, можна погодитися з вашою позицією, яку ми щойно оголосили, що ви будете стояти на сторожі Конституції і законів України, зокрема під час виборів Президента України. Але в доповіді тимчасової спеціальної комісії прозвучали конкретні факти про порушення Закону про вибори Президента України і наводилися факти з різних регіонів України.
Як ви як Генеральний прокурор поставитеся до наведених фактів? Чи справді вони мали місце? Якщо мали місце, то яких заходів буде вживати Генеральна прокуратура України щодо унеможливлення в подальшому таких порушень Конституції і законів України?
Дякую.
ПОТЕБЕНЬКО М.О. Дякую за запитання. Я радий відповісти.
Кажу ще раз, що від комісії я не отримував жодного питання. Я з повагою ставлюся до Олександра Сергійовича як людини, з якою прожив чималий час в одній області. Але коли Олександр Сергійович не раз звертався до мене стосовно справи Лазаренка, бував у кабінеті, то з обговорюваного питання зустрічі не було, і не було направлено жодного матеріалу.
Якщо будуть матеріали, які свідчать про злочин, я буду діяти, як це передбачено законом, тобто порушувати кримінальну справу і доручати розслідування.
Але ж просто на підставі однієї заяви без матеріалів я цього не робитиму. Думаю, треба говорити так, як це передбачає закон: є Виборчком, нехай перевіряє, встановлює склад злочину, ми будемо вирішувати, давати оцінку цим справам так, як ми з вами розуміємо.
ГОЛОВА. Депутат Буждиган. За ним
- депутат Журавський.
БУЖДИГАН П.П., член Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Прошу передати слово Яценку Володимиру Михайловичу.
ЯЦЕНКО В.М., член Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (виборчий округ 66, Житомирська область). Дякую. Шановний Мийхале Олексійовичу, чесно кажучи, ваша інформація не зовсім задовольняє, і от чому. Я неодноразово звертався до органів прокуратури на місцях, і виявляється така ситуація: органи прокуратури бачать порушення, спостерігають за цими порушеннями, і їхня відповідь, врешті-решт, закінчується однією останньою фразою: ви маєте право звернутись до суду.
Ну, ви ж маєте прокурорську вертикаль, і очевидно, що згідно з Конституцією, згідно із Законом України про прокуратуру не можуть бути органи прокуратури спокійними спостерігачами грубого, нахабного, цинічного порушення закону. І врешті-решт відповідати: "Якщо хочете, звертайтесь до суду".
Очевидно, що органи прокуратури - за не притаманну їм роль спостерігача за порушенням законів. Як ви думаєте змінити цю ситуацію?
ПОТЕБЕНЬКО М.О. Відповідаю ще раз: фактам, коли працівники прокуратури ведуть себе неправильно, намагаються ухилитися від вирішення питань, які вони зобов'язані вирішувати згідно із законами, ми даємо найгострішу оцінку. Вважаю, що ті зміни, які в нас відбуваються, ті питання, які ми сьогодні слухаємо і які 9 числа будуть заслухані на засіданні колегії прокуратури, вони ще раз переконають вас у цьому. Але ви, мабуть, самі розумієте ту складність, з якою ми сьогодні стикаємося у підготовці кадрів, доборі кадрів на керівні посади, у вихованні розуміння справжньої ролі прокурора. Це непрості питання, і спонтанно вони не вирішуються.
Тому я визнаю, що є певні недоліки, але реагую так, як належить керівнику.
Дякую.
ГОЛОВА. Депутат Журавський.
ЖУРАВСЬКИЙ В.С. Християнськодемократична партія України.
Шановний доповідачу, у мене до вас два запитання.
Перше. На якій правовій підставі викликали вас і Голову Верховного Суду сюди і спадкоємець Павла Івановича Лазаренка вимагає від вас звіту? Чи не вважаєте ви, що це є засобом тиску на інститут, який, можливо, буде вирішувати долю президентських виборів?
І друге запитання. Згідно з Регламентом тимчасова спеціальна комісія тільки готує матеріали для Верховної Ради, вона не має ніяких слідчих функцій, а вона ці функції фактично виконує. На якій правовій підставі?
Дякую.
ПОТЕБЕНЬКО М.О. Це запитання до мене, мабуть, і як до юриста, а не тільки як до прокурора. На якій підставі сюди викликали? Я так розумію, що мене не просто викликали. Є така термінологія у вас у Верховній Раді - "затребувати", "вимагати прокурора", "доручити". Але я просив би всіх депутатів керуватися законом. Є Конституція і є закон, що регулюють вашу діяльність. Почитайте їх. І давайте все-таки коректніше ставитися один до одного.
Вимагати викликати сюди прокурора
- про це я не читав у жодному законі. Тож ви самі дайте цьому оцінку.
Що стосується інформування, то я вважаю нормальним, якщо прокурор приходить у Верховну Раду й інформує про стан справ. Це свідчить про наші зв'язки і взаємну роботу, яка лише сприяє поліпшенню нашого взаєморозуміння. Але все це не повинно носити форму шельмування і диктату.
А от стосовно звіту, я вже сказав: звіту ніде не передбачено, ніхто не має права від прокурора цього вимагати. Я керуватимуся тільки Конституцією. І не треба мене, ще раз кажу, лякати недовірою. Недовіра буде тоді, коли ви вимагатимете від мене незаконних дій. Але гадаю, що цього не станеться.
А якщо я когось не влаштовую, ще раз повторюю, то я не та людина, що ви думаєте. І на шантаж я теж не піду.
ГОЛОВА. Спасибі.
ПОТЕБЕНЬКО М.О. Щодо слідчої комісії. Ви визначаєте її роль, але згідно з Конституцією. І прокурор перед слідчою комісією не повинен звітувати.
Дякую.
ГОЛОВА. Спасибі. Я думаю, Михайле Олексійовичу, ніхто під сумнів не ставить вашу роль і місце в цій державі. Ви - Генеральний прокурор, і Верховна Рада з великою повагою ставиться до вас як до Генерального прокурора. Якщо той чи той депутат щось вніс, це право депутата, але ми це питання не розглядаємо. Це перше.
Друге. Ми вас запрошуємо, не викликаємо, а запрошуємо. І я таке запрошення підписав. Тому не потрібно тут ставити такі питання. Сідайте, будь ласка. Михайле Олексійовичу, сідайте.
І третє - щодо звіту... Я прошу не вигукувати!
У нас чітко визначено, коли і чий звіт заслуховувати у Верховній Раді. І цим ми користуємося не більше і не менше. І не треба тут захисників, мовляв, хтось перед Генеральним прокурором такий хороший, а хтось, бачите, не такий.
Ми з вами не лише приймаємо закони, ми повинні контролювати їх виконання, дотримання цих законів. І будь-який керівник держави запрошується до залу Верховної Ради для того, щоб звітувати і нести відповідальність за дотримання законів.
Слово від Міністерства внутрішніх справ надається Джизі Миколі Васильовичу, першому заступникові міністра внутрішніх справ.
Будь ласка.
ДЖИГА М.В., перший заступник міністра внутрішніх справ України. Шановний Олександре Миколайовичу, шановні народні депутати, присутні! Відповідно до вимог Закону про вибори Президента України від 5 березня 1999 року на органи внутрішніх справ покладена перевірка за дорученням виборчих комісій заяв і скарг щодо таких порушень. Вони чітко визначені в законі, і я зараз їх оголошу. Це проведення передвиборної агітації, що супроводжується наданням виборцям безплатно або на пільгових умовах товарів, послуг, цінних паперів, грошей, кредитів, лотерей та інших матеріальних цінностей; проведення передвиборної агітації в зарубіжних засобах масової інформації, що діють на території України; поширення анонімних агітаційних матеріалів, що дискредитують кандидата в Президенти України; поширення в будь-якій формі матеріалів із закликами до насильницького повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності держави і національної, мовної, расової, релігійної непримиримості та інші.
Крім того, згідно з вимогами статті 186 з позначкою 2 та частини першої статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення органи внутрішніх справ зобов'язані забезпечити документування таких можливих правопорушень під час передвиборної кампанії та виборів Президента, як: публічні заклики або агітація за бойкотування виборів Президента України, опублікування, поширення іншим способом неправдивих відомостей про кандидата в Президенти України, а так само агітація "за" або "проти" кандидата в день виборів; видача членами дільничних виборчих комісій виборчого бюлетеня для голосування за іншу особу; втручання в роботу виборчих комісій, що перешкоджає виконанню ними обов'язків, пов'язаних з реєстрацією кандидатів у Президенти України.
Перелічені вище вимоги чинного законодавства потребували від Міністерства внутрішніх справ України та його органів на місцях значних зусиль та вжиття додаткових дійових заходів щодо опрацювання та запровадження методики розкриття і документування можливих правопорушень та злочинів, про які йдеться в статті 33 Закону про вибори Президента України. При цьому взято до уваги, що частина цих правопорушень відноситься до компетенції Служби безпеки України та прокуратури.
Для вирішення зазначених термінових завдань на сьогодні міністерством опрацьовано методичні рекомендації щодо кваліфікованої реалізації законодавчих норм, застосування яких можливе під час проведення передвиборної кампанії та виборів Президента. Найближчим часом їх буде направлено на місця.
Крім того, для забезпечення вимог Закону про вибори Президента України міністерство здійснило ряд інших заходів. Так, протягом квітня і червня поточного року в усі регіони держави були відряджені члени колегії та керівники служб міністерства для вивчення стану управлінської і практичної роботи в головних управліннях і управліннях Міністерства внутрішніх справ на місцях щодо виконання вимог зазначеного вище закону, кримінального та адміністративного законодавства в частині, що безпосередньо стосується органів внутрішніх справ.
Перевіркою охоплені майже всі міськрайоргани, керівникам яких надана необхідна методична та практична допомога в організації виконання чинного законодавства. 20 квітня поточного року в головні управління і в управління на місця надіслано розпорядження міністерства за номером 122 про заходи щодо забезпечення дотримання законодавства працівниками органів внутрішніх справ під час передвиборної кампанії та виборів Президента України. Зокрема від усіх працівників міліції зажадано при виконанні службових обов'язків під час проведення передвиборних заходів та виборів керуватися принципом незалежності від впливу будь-яких політичних громадських об'єднань, не допускати участі керівників органів внутрішніх справ у передвиборній агітації та зосередити їх діяльність на виконанні функціональних обов'язків по охороні громадського порядку та забезпеченню безпеки громадян.
8 травня поточного року на виконання зауважень, висловлених 7 травня 1999 року на пленарному засіданні Верховної Ради України щодо фактів вимагання деякими працівниками міліції від місцевих рад списків виборців, відповідно до яких проводилося голосування на виборах у березні минулого року, міністерство надіслало на місця вказівку, якою ще раз звернуло увагу начальників міських і районних управлінь на неухильне виконання вимог чинного законодавства і заборонило передавати під час передвиборної кампанії будь-яким політичним та громадським об'єднанням, посадовим чи приватним особам відомості про громадян, які є в підрозділах паспортної, реєстраційної та міграційної роботи.
Для поліпшення взаємодії правоохоронних органів та забезпечення законності під час підготовки до виборів Президента України 15 травня 1999 року в підрозділи Генеральної прокуратури, СБУ та МВС України надіслано спільну вказівку перших осіб цих трьох відомств. Згідно з нею в усіх обласних центрах, у Криму, містах Києві та Севастополі із числа керівного складу правоохоронних органів створені координаційні штаби, на які покладено завдання:
відстежування та аналіз оперативної обстановки в регіонах;
організація міжвідомчої взаємодії, вироблення і реалізація в межах чинного законодавства скоординованих заходів, спрямованих на сприяння органам державної влади на місцях в роботі по усуненню чинників, що деструктивно впливають на розвиток обстановки та можуть призвести до виникнення протиправних процесів;
організація надійного оперативного контролю за обстановкою серед учасників організованих злочинних угруповань для попередження їх можливої участі в терористичних і екстремістських акціях, фактів силового втручання в хід передвиборної кампанії тощо.
Колегія міністерства розуміє, що вибори Президента України мають велике загальнодержавне значення й потребують чіткого законодавчого забезпечення. З огляду на це дуже важливою, на нашу думку, є організація роботи органів внутрішніх справ щодо знешкодження злочинних угруповань, особливо організованих їх форм, які, за наявними даними, різними способами намагатимуться впливати на хід і результати виборів, а також формування громадської думки на шкоду демократичним засадам їх проведення.
Тому від часу прийняття Закону про вибори Президента України з метою його безперечного виконання МВС та його органи на місцях провели ряд широкомасштабних комплексних оперативно-профілактичних операцій у регіонах з найбільшою концентрацією злочинних угруповань. Так, протягом трьох тижнів у березні та другій декаді травня в Києві за безпосередньої участі керівництва та працівників міністерства із залученням додаткових сил з інших регіонів здійснено ряд скоординованих комплексних заходів по знешкодженню лідерів, кримінальних авторитетів та активних членів організованих злочинних угруповань, ліквідації їх економічного підгрунтя та розкриттю тяжких резонансних злочинів. Подібні акції проводилися в Харківській, Львівській, Сумській, Донецькій областях, в Автономній Республіці Крим.
Я не перелічуватиму, скількох заарештовано, скільки вилучено зброї тощо. Про це повідомлено на пресконференціях. 16 червня проведено оперативну нараду з участю начальників головних управлінь і управлінь Внутрішніх справ, ректорів навчальних закладів, командирів військових частин Внутрішніх військ, на яких доведено додаткові вимоги щодо неухильного виконання Закону про вибори Президента України, норм кримінальноадміністративного законодавства та інших законодавчих актів держави з цього питання.
Таким чином, колегія міністерства та підпорядковані йому підрозділи здійснюють усі можливі організаційні та практичні заходи, спрямовані на поліпшення криміногенної обстановки в країні, дотримання законності в діяльності органів внутрішніх справ у період проведення виборів Президента України.
Ви знаєте, що міністерство приділяє велику увагу організації взаємодії з Верховною Радою України і, зокрема, з її фракціями та комітетами. При цьому особливе місце відводиться зустрічам керівництва міністерства з лідерами фракцій та головами комітетів.
Так, були ініційовані зустрічі керівників депутатських фракцій з керівництвом Міністерства внутрішніх справ з метою надання необхідної інформації, яка сприяла б прийняттю Верховною Радою законопроектів, що стосуються діяльності правоохоронних органів, а також для удосконалення роботи міністерства з розгляду питань, запитів та звернень народних депутатів України для вжиття заходів, спрямованих на посилення їх особистої безпеки.
Керівництвом міністерства налагоджена тісна співпраця з профільним Комітетом з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності та боротьби з організованою злочинністю і корупцією, постійно проводяться зустрічі з народними депутатами, привернуто їх увагу до невідкладності прийняття законопроектів, що регламентують правоохоронну діяльність та в розробці яких бере участь МВС, а саме - Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів та інших законів, про які ви знаєте.
ГОЛОВА. Спасибі. До Миколи Васильовича є запитання? Будь ласка. На запитання відводиться п'ять хвилин. Запишіться, будь ласка. Депутат Александровська. Після неї - депутат Дайнеко. Висвітіть, будь ласка.
АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О., член Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Фракция коммунистов. Вы правильно изложили функции МВФ во время выборной кампании. Но когда вы стали раскрывать задачи, у меня к вам возник такой вопрос. Вы сказали, что сейчас вы проводите большую работу по предотвращению деятельности преступных группировок, которые, как вы выразились, могут влиять на ход выборов, и у вас есть информация, я так понимаю, что они намерены это делать.
Список претендентов в кандидаты на Президента уже опубликован. Как вы считаете, в пользу кого из претендентов может идти эта работа преступных группировок, чтобы повлиять на ход выборной кампании? Ведь они же какого-то кандидата будут поддерживать. Что вы имели в виду, когда это говорили?
ДЖИГА М.В. Спасибо. Я не могу вам ответить, в пользу какого конкретно кандидата могут проводиться определенные акции. Но вы знаете, что основой организованной преступности и ее причинами является теневой капитал. Поэтому уничтожение экономической основы организованной преступности и есть нашей основной задачей, чем мы и занимаемся.
ГОЛОВА. Депутат Дайнеко. За ним - депутат Бережний.
ДАЙНЕКО Л.І., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, місцевого самоврядування та діяльності рад (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Прошу передать слово депутату Мишуре.
МІШУРА В.Д., перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Фракція комуністів. Шановний доповідачу, ми з вами знайомі, ви працювали у нас у Кіровограді. Будь ласка, поясніть, депутат Єльяшкевич у своїй доповіді розповідав про події в Кіровоградському міськвиконкомі. Що ви можете з цього приводу сказати? Це перше запитання.
Друге. Було два доручення через Генеральну прокуратуру Міністерству внутрішніх справ з приводу фальшивих листівок, де використовувались реквізити газети "Комуніст" і особисто моє ім'я. Минуло вже 2,5 місяця, але ніяких результатів поки що немає, а мільйони цих листівок ходять по Україні.
Прошу це уточнити.
ДЖИГА М.В. Спасибі.
Про події в Кіровограді. Я туди виїздив, і щодо цього випадку розбирався особисто.
Були допущені порушення з боку міліції, але вони не є приводом для того, щоб зупинити перевірку. Тобто якщо треба було витребувати один єдиний документ - фінансовий звіт про відрядження громадянина з Кіровограда до Ташкента, громадянина, який не працює у раді і не має до неї ніякого відношення, але за її кошти виїздив, то треба було б попросити - вони б дали. А так вимагали документи в бухгалтерії за 1998-1999 роки. Звичайно, це було з нашого боку, працівників міліції, порушення, і ми це осудили і відповідно зреагували.
Але щодо роботи конкретної посадової особи, яка очолює міську раду, є дуже багато питань. Я не буду тут розказувати про це, але прокуратурою порушено дві кримінальні справи і міліцією порушено дві кримінальні справи, по яких ведеться слідство.
ГОЛОВА. Депутат Бережний.
БЕРЕЖНИЙ В.Г., член Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки (виборчий округ 114, Луганська область). Прошу передать слово депутату Гмыре (Шум у залі).
ДЖИГА М.В. Про листівки? Я це питання беру з собою, я його вивчу, тому що я зараз не готовий відповісти. І потім я вам особисто відповім.
ГОЛОВА. Шановні колеги, давайте ми не будемо ставити першого заступника в таке становище. Адже є міністр! Якщо є час прийти, щоб зустрітися з депутатами у Генерального прокурора, у Голови Верховного Суду, у Голови Конституційного Суду, є час приїхати у голів обласних рад, у голови Центрвиборчкому, то я думаю, ми окремо розглянемо роль і місце міністра внутрішніх справ, роль і місце голови СБУ в державі. І гадаю, Верховна Рада ще окремо це питання розгляне.
Я оголосив депутата Бережного.
БЕРЕЖНИЙ В.Г. Прошу передать слово депутату Гмыре.
ГОЛОВА. Будь ласка.
ГМИРЯ С.П., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації (виборчий округ 105, Луганська область). Вы еще чашу до конца не испили, еще я вопрос задам.
Я просил бы вас дать правовую оценку заявлению господина Кравченко о том, что он не видит иной альтернативы нынешнему Президенту, кроме него самого. С моей точки зрения, это нарушение по двум позициям.
Во-первых, силовики не должны вмешиваться в ход предвыборной кампании, а то собирают участковых, агитируют за кого-то из кандидатов - это непорядок.
Во-вторых, в данном случае имеет место распространение заведомо неправдивой информации об одном из кандидатов, а именно - о Кучме Леониде Даниловиче. Кравченко ведь сказал, что за период правления Кучмы у нас ни одного достойного человека не осталось. Я понимаю, что удар Леонид Данилович Кучма нанес серьезный по интеллектуальному потенциалу, но я все же думаю, что этот удар не настолько велик, как сказал господин Кравченко.
ДЖИГА М.В. Спасибо. По первому вопросу я не имею права давать правовые оценки своему руководителю, министру.
ГМИРЯ С.П. Это нарушение или нет?
ДЖИГА М.В. Я не знаю.
ГОЛОВА. Миколо Васильовичу, сідайте, будь ласка. Я ще раз прошу, шановні колеги, ми ставимо в незручне становище першого заступника. Не можна так. Знаєте наперед, що ставите некоректне запитання.
Слово надається заступникові голови Служби безпеки України Пристайку Володимиру Іллічу.
Я просив би, можливо, 5 хвилин відведемо на запитання? Не потрібно інформації, одразу запитання і відповіді й на цьому завершимо розгляд цього питання. Прошу записатися на запитання. Але заключне слово я надам голові комісії. Запишіться на запитання. Висвітіть, будь ласка, прізвища.
Депутат Дайнеко. За ним - депутат Єрмак.
ДАЙНЕКО Л.І. Прошу передать слово депутату Александровской.
АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О. Фракция коммунистов. Известно, что субектами выборов являются партии, которые выдвинули своих кандидатов. Представители партий, естественно, будут проводить определенную агитационную работу на местах за своих кандидатов. В частности, я как член фракции коммунистов, как член Коммунистической партии Украины у себя в Харьковской области буду проводить агитационную работу за нашего кандидата в Президенты Симоненко Петра Николаевича.
У меня к вам такой вопрос. Служба безопасности обеспечивает безопасность депутатов. Со мной был инцидент, на меня наехала машина. Притом это было, на мой взгляд, синициировано, специальный наезд, в результате которого я могла пострадать.
И это уже не впервые, это уже третий случай. Предыдущие два раза я не обращалась в СБУ, считала, что не нужно, так сказать, поднимать шум. Но в этот раз это было очень серьезно, и мне это уже надоело.
Я обратилась в управление СБУ по Харьковской области с просьбой, чтобы мне разяснили, какие меры безопасности СБУ предпринимает по охране депутатов. И оказывается, что практически
- никаких мер. Поэтому когда работники безопасности говорят, что они обеспечат мою безопасность, то реально они ничего не будут предпринимать.
Ответьте, пожалуйста: Служба безопасности Украины будет обеспечивать безопасность народных депутатов, участвующих в выборной кампании?
Спасибо.
ПРИСТАЙКО В.І., заступник голови Служби безпеки України. У вашому запитанні є два аспекти. Народний депутат є суб'єктом, на який поширюється дія статті 58, і якщо на народного депутата як на державного діяча чинитиметься замах, ми, Служба безпеки України (це віднесено до її компетенції), безумовно, будемо діяти.
Щодо виборів. Служба безпеки України ще 14 травня 1998 року надіслала на місця нормативноправовий акт, нашою мовою він називається "вказівка", щодо здійснення додаткових заходів для забезпечення безпеки народних депутатів.
Я переконаний, що 90 відсотків з вас бачили цю вказівку стосовно народних депутатів, тому що ми направляли її на місця, і всі, хто хотів ознайомитись з цією вказівкою, мали бути з нею ознайомлені. Якщо ви її не бачили, ми дамо вказівку начальнику управління, щоб він вас ознайомив з цим нормативним актом.
Я собі зробив помітку і обов'язково ми це виправимо.
ЄРМАК А.В., член Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності та боротьби з організованою злочинністю і корупцією (виборчий округ 83, Запорізька область). Шановний Володимире Іллічу, у мене два запитання. Скажіть, будь ласка, як дотримуються Закону про Службу безпеки України та Закону про вибори Президента України співробітники Служби безпеки України? І чи не вважаєте ви порушенням, що група співробітників Служби безпеки України, яка зараз працює в штабі під керівництвом Волкова, займається збором компромату на інших конкурентів. Я називаю прізвище поки що одного з працівників - Сергія Нестулі - з підрозділу "Т", який, зокрема, виїжджаючи в Черкаси, шикував там генерала і вимагав від нього компромат на претендентів у кандидати в Президенти, і говорив, що це за дорученням Волкова робилося.
Я звертався з цього питання до керівника Служби безпеки. Що ви з цього приводу відповісте?
Друге запитання. Наприкінці минулого року в Німеччині був затриманий генерал митної служби Чернишов, який засуджений мюнхенським судом за причетність до здійснення контрабанди та отримання хабарів, а також відкриття валютних рахунків за кордоном, у Німеччині. Він повернувся в Україну. Скажіть, будь ласка, чи Служба безпеки згідно зі своєю компетенцією порушила кримінальну справу стосовно Чернишова? І яких вживає заходів?
Дякую за відповідь.
ПРИСТАЙКО В.І. Шановний Анатолію Васильовичу, що стосується Сергія Нестулі, я записав собі це прізвище. Зараз щодо цього нічого не можу сказати. Наші співробітники працюють в багатьох комісіях, я теж входжу в десяток з них. До нас надходять розпорядження з Кабінету Міністрів, з Адміністрації Президента. Ми включаємо своїх співробітників у різні робочі групи і комісії. Якщо цей Сергій Нестуля входить до такої робочої групи, і його керівник використовує не так, як це має бути, ми його звідти відкличемо і буде вжито відповідних заходів.
Що стосується генерала митної служби Чернишова, то я не знаю такого звання в митній службі. Там немає генеральських звань, натомість є державний радник митної служби. Але стосовно Чернишова дійсно була порушена кримінальна справа, він був засуджений, здається, у Німеччині. Що ж до порушення кримінальної справи на території України, то такого факту не було.
ГОЛОВА. Депутат Стрижко.
СТРИЖКО Л.П., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Фракция коммунистов. Печальный опыт парламентских выборов показывает, что технология нарушения правил голосования становится все более и более изощренной. И я хотел бы задать вам вопрос в надежде на то, что вы не только тушите пожар, когда он разгорелся, но еще проводите серьезную работу, предусматриваете меры по предупреждению использования технологий искажения результатов голосования, самой процедуры голосования.
В частности, известно, насколько серьезное влияние оказывала такая технология, как "карусель", связанная с выносом определенного количества бюллетеней и затем заполнением их за определенную плату.
Скажите, пожалуйста, приходилось ли вам расследовать подобные случаи и знакомы ли вы с другими технологиями нарушения голосования? Предпринимаются ли меры для того, чтобы такие технологии впредь не использовались?
Спасибо.
ПРИСТАЙКО В.І. У Кримінальному кодексі, починаючи зі статті 127, передбачено відповідальність за чотири склади злочинів за порушення законодавства під час виборів. Усі ці чотири склади злочину віднесено до компетенції, до підслідності прокуратури. Якщо ми отримуємо такі матеріали, то їх опрацьовуємо, наскільки це можливо нашими методами, і передаємо за підслідністю до прокуратури. Тобто до компетенції органів слідства Служби безпеки України не віднесено розслідування цих чотирьох складів злочинів, про які я сказав. Це саме блок цих питань про порушення законодавства під час голосування.
ГОЛОВА. Депутат Дроботов.
ДРОБОТОВ А.І., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, виборчий блок СПУ та СелПУ). Уважаемый Владимир Ильич! Предыдущий выступающий - Николай Васильевич, хотелось бы ему задать этот вопрос, ибо таких профессионалов как он в органах МВД, к сожалению, осталось очень мало. Потому что из-за сложившейся ситуации в правоохранительных органах многие работники увольняются из них.
Вопрос первый. Вы знаете, что в течение семи лет в Автономной Республике Крым на боевом вертолете летали "авторитеты", а в это время руководители наших силовых структур встречались в течение семи лет за бутербродами с этими "авторитетами". Как могло произойти, что семь лет "авторитет" летал на боевом вертолете? Это к тому, как вы боретесь.
Второй. Супрунюк - небезызвестный работник управления внутренних дел, который занимал определенную должность, увольняется, переписывает все свое имущество, какое вам за сто лет не заработать, и буквально через три недели по нему обявляется розыск. Как это становится возможным?
Далее. Министр внутренних дел Кравченко, обращаясь к Председателю Верховной Рады по вопросу неприкосновенности и и иммунитета депутатов местных советов, ответил в своем обращении, что, дескать, отрабатывается вопрос по десяти народным депутатам. Хотелось бы услышать от вас как работника Службы безопасности, а господин Волков, народный депутат Украины, который представляет интересы Президента на этих выборах, не попал ли в эту десятку?
Еще. В последнее время, вот передо мной газета "Сегодня" за 17 июня - проводилось совещание в органах МВД, после которого Президент вручал награды. Ну, вручать награды - это нормально. Но после вручения наград Президенту от имени работников вручается икона. Что это за икона, какова ее ценность, как она приобреталась и каково ваше отношение к тому, как можно вручать главному должностному лицу на таких совещаниях такие подарки?
ПРИСТАЙКО В.І. Щодо перших двох запитань про те, що "авторитет" літав на гелікоптері і як це могло статися. Я думаю, що коли в Головному управлінні Служби безпеки була щодо цього інформація, то вона була свого часу передана Головному управлінню міліції.
Що ж до подій на засіданні колегії Міністерства внутрішніх справ, то, вибачте, я їх не можу коментувати, тому що не етично мені коментувати дії міністра внутрішніх справ.
Стосовно Супруна.
ГОЛОВА. Супрунюка.
ПРИСТАЙКО В.І. Супрунюк - це колишній голова Верховної Ради Криму?
ГОЛОВА. Це колишній полковник внутрішніх справ, а потім Голова Верховної Ради Криму.
ПРИСТАЙКО В.І. Я знаю, що його розшукують. Але розшукують його органи внутрішніх справ (Шум у залі).
Згідно з компетенцією його розшукують органи внутрішніх справ, тому що там розслідується кримінальна справа на нього.
Олександре Миколайовичу, я не зрозумів, що саме по Волкову. Вибачте, було п'ять запитань...
ГОЛОВА. Ні, ні. Було сказано так, що відпрацьовується модель притягнення до кримінальної відповідальності ряду депутатів, і чи не потрапило з-поміж них прізвище депутата Волкова?
ПРИСТАЙКО В.І. Не можу вам сказати кого мав на увазі міністр внутрішніх справ, я не був на засіданні колегії Міністерства внутрішніх справ.
ГОЛОВА. Депутат Вітренко.
ВІТРЕНКО Н.М., член Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій (виборчий округ 160, Сумська область). Прогрессивная социалистическая партия Украины, "Социалистическая оппозиция". У меня несколько вопросов. Я прошу вас, чтобы вы их записали и на каждый конкретно ответили.
Первый вопрос. Известно ли вам, что криминальные авторитеты из России приехали в Украину помогать проведению президентских выборов? Если известно, то кто их пригласил и каковы их функции?
Второй вопрос. Дано ли задание Службе безопасности Украины вести прослушивание телефонных переговоров претендентов на кандидаты в Президенты Украины и народных депутатов Украины?
Третий вопрос. Установлена ли слежка за претендентами на кандидаты в Президенты Украины?
Четвертый вопрос. Дано ли указание записывать все встречи, которые проводят претенденты на кандидаты в Президенты Украины?
И пятый вопрос. Давала ли Служба безопасности Украины поручение сопровождать нас своими машинами? Я провожу встречи с населением, а две машины нас постоянно сопровождают. Мы уже сфотографировали машины, людей, которые находятся в них. Только не знаем, кто это - Служба безопасности, МВД или бандиты? Мы хотели бы знать, кто за нами следит. Пожалуйста, ответьте.
ПРИСТАЙКО В.І. Шановна Наталіє Михайлівно. Що стосується приїзду кримінальних авторитетів в Україну, то про це не знаю. Це компетенція Міністерства внутрішніх справ, кримінального розшуку.
ГОЛОВА. Вибачте, Наталія Михайлівна мала на увазі, що працює 250 чоловік, в Кончі Заспі вони займають санаторій. Я думаю, що це велика група і пора було б, мабуть, вашій службі знати про це (Оплески).
ПРИСТАЙКО В.І. Олександре Миколайовичу, я собі записав те, що ви уточнили, і уточню. Я не знаю цього (Шум у залі).
ГОЛОВА. Я прошу до уваги. Не шуміть!
ПРИСТАЙКО В.І. Шановні народні депутати! Я представляю керівництво Служби безпеки України. Закон про Службу безпеки України прийнято в цій залі, і якби ми порушили його, то... Я хочу вам просто нагадати, що рік тому були вибори до Верховної Ради і жодного закиду щодо порушення закону на адресу Служби безпеки України не було. Ми виконуємо функції, які визначені нам законодавством. Кримінально-процесуальний кодекс визначає 18 складів злочинів, які ми розслідуємо. Якщо ми завтра станемо розслідувати 19-й, ви поставите мене або мого керівника тут і будете запитувати, на якій підставі це робиться.
Наталіє Михайлівно, Служба безпеки України прослуховує телефони, встановлює "слєжку", як ви кажете, проводить інші заходи тільки виключно до вимог закону про оперативнорозшукову діяльність тоді, коли заведена оперативно-розшукова справа.
ГОЛОВА. Вибачте, одну хвилинку.
Шановні колеги, ви ж майте совість, не перебивайте, перед вами заступник голови державного комітету. Послухайте його, майте витримку.
Інакше я його посаджу, а вас будемо слухати. Так же не можна. Ми запросили заступника - давайте вислухаємо.
Будь ласка.
ПРИСТАЙКО В.І. Так само, як не можна розслідувати кримінальну справу, не порушивши її, так само не можна проводити будь-які оперативнорозшукові заходи. Ви знаєте, що після прийняття Конституції ми це робимо виключно з дозволу суду, а не з санкції прокурора. Це Віталій Федорович може підтвердити, він тут був тільки що.
Стосовно супроводження автомашин. Якщо ви не писали до Служби безпеки заяви і не просили нас, щоб ми вас супроводжували, оберігали, то це машини не наші.
ГОЛОВА. Спасибі, сідайте, будь ласка.
ПРИСТАЙКО В.І. Якщо дозволите, я скажу два слова.
Я хотів би відповісти Олександру Сергійовичу Єльяшкевичу, голові тимчасової слідчої комісії.
Дійсно, це було місяць тому на засіданні комісії - 1 червня. Я вам дуже дякую, що ви мене так цитували, але цитата, відірвана від контексту, завжди хибує на неточність.
Я дійсно говорив про те, коли Олександр Миколайович мене запитав, чи була нарада, на якій голова ставив завдання про підтримку діючого Президента, то я відповів, що я як член колегії буваю на всіх нарадах. Якщо я був у відрядженні, то після я читаю протоколи робочих засідань або протоколи колегії. Я на такій нараді не був і точно знаю, що такої вказівки голова не давав. Більше того, на будьякій нараді голова завжди вимагає від усіх виконувати закони.
Стосовно другого запитання. Олександре Сергійовичу, я знаю, що ви недавно захистили диплом юриста. На тому засіданні ви мені як юристу задали запитання, чи можна розцінити як фізичний вплив або фізичний терор, коли людину змушують підтримувати Президента, погрожуючи йому звільненням з роботи?
Я як юрист відповів, що це може бути моральний тиск, але не фізичний. Якби я сказав, що буде фізичний, мої колеги-юристи мене підняли б на сміх. Так що це дійсно так було.
Дякую за увагу.
ГОЛОВА. Спасибі. Сідайте, будь ласка.
Шановні колеги, одну хвилинку! Слова просить голова Комітету з питань національної безпеки і оборони депутат Крючков. Буквально декілька хвилин, потім голові комісії надамо заключне слово, і на цьому завершимо. Будь ласка.
КРЮЧКОВ Г.К., голова Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Шановні колеги! Я скористався правом народного депутата, який не задоволений відповіддю на свій депутатський запит, зробити заяву з цієї трибуни, оскільки вона, мені здається, буде слушною саме в контексті тієї розмови, яку ми ведемо.
Я вважаю, що одним із найбільших гріхів нинішньої влади є те, що вона створила в країні таку обстановку, коли органи, які повинні захищати Конституцію, утверджувати законність, захищати права та інтереси громадян, змушені підлаштовуватися під певних посадових осіб.
Згадайте, шановні колеги, яке чинилося беззаконня, як топталася Конституція, коли утворювалися структури партії влади у міністерствах, відомствах, у виконавчих структурах на місцях. Це все було відомо, про це писала преса. Хіба ми можемо навести хоч один приклад, щоб ті органи, яким належить здійснювати контроль, нагляд за Конституцією, реагували на це?
Ви дивіться, як грубо зневажається Конституція, скажімо, в таких питаннях, як дозвіл на допуск на територію України збройних формувань інших держав. Це брутальне порушення Конституції. Сьогодні вводяться сили для того, щоб проводити якісь навчання, а завтра вони ввійдуть для того, щоб або скинути режим, або підтримати. Хіба на це хтось реагував? Не було такого.
Я вам скажу, що в нас, по суті, залишається поза будь-яким парламентським контролем Служба безпеки України. І не тільки ця структура. Ті відповіді, які ми одержуємо, скажімо, на звернення від цієї служби, часто зовсім незадовільні. Іноді їх читаєш і думаєш, на кого вони розраховані, невже нас вважають за дурнів. Це дуже прикро і дуже небезпечно.
Я вже казав і хочу повторити, що ми зараз перебуваємо в такому становищі, якого, мабуть, не переживала жодна країна, коли грубо, брутально порушується все святе й законне, що може бути в нормальному суспільстві. Я боюсь, що це тільки квіточки. Може бути набагато гірше, особливо після наступної, 4 липня, зустрічі з одним із відомих діячів, якого ми щодня бачимо на телеекрані. Ця людина в такому стані, що може піти на будь-які кроки, а до неї їдуть вчитися. Це дуже небезпечно.
І по суті того питання. Я звернувся, як вам відомо, шановні колеги, із запитом до Генерального прокурора з приводу фактів, які повідомляються з цієї трибуни, у пресі, щодо двох діячів нашої держави - колишнього Президента України Кравчука і людини, яку ви тут уже називали, Волкова - уповноваженого нинішнього Президента по його виборчій кампанії.
Я одержав відповідь, яка мене здивувала: "Повідомляємо, що в жовтні та грудні 1998 року Генеральною прокуратурою розглядалися депутатські запити народних депутатів Омельченка та Єрмака щодо законності придбання нерухомості, відкриття за межами України комерційних структур, валютних рахунків, їх використання, приховування на них валютної виручки та фінансовокомерційної діяльності Волкова.
Про наслідки розгляду запитів Верховна Рада України і народні депутати своєчасно поінформовані. З метою з'ясування офіційного підтвердження питань, про які йдеться в запитах стосовно Волкова, а також які містяться в матеріалах, що раніше витребувані із Служби Безпеки України, Генеральна прокуратура України в грудні 1998 року звернулася до правоохоронних органів Бельгії з проханням про надання правової допомоги. До цього часу з Бельгії відповідь не надійшла. А без неї прийняти рішення відповідно до закону прокуратура не має можливості".
Та про це ж говориться не з 1998 року! Скільки ж можна спостерігати все це?! І за кого нас вважають, коли дають таку відповідь?!
"Що стосується причетності Кравчука до перерахувань президентом акціонерної судноплавної кампанії "Бласко" Кудюкіним та іншими особами валютних коштів на закордонні банківські рахунки, то Генеральною прокуратурою України продовжується розслідування кримінальної справи за обвинуваченням Кудюкіна, якого вже засуджено по частині епізодів за розкрадання державного майна в особливо великих розмірах.
У ході розслідування перевіряються обставини відкриття в швейцарському банку рахунку на ім'я Кравчука Олександра (це син Кравчука) і перерахування на нього Кудюкіним та іншими посадовими особами валютних коштів. Загальна сума - приблизно 1,5 мільйона доларів.
Верховна Рада неодноразово поінформована з цього приводу. Правова оцінка діям причетних осіб буде дана після з'ясування всіх обставин у рамках справи за обвинуваченням Кудюкіна. Для цього необхідно отримати ряд матеріалів слідства за межами України, що вимагає певного часу".
П'ять років про це говориться! Отаку відповідь я одержав від виконуючого обов'язки Генерального прокурора на свій запит. А виявляється, що за два дні до цієї відповіді Генеральний прокурор шановному Леоніду Макаровичу написав: "На ваше звернення щодо порушення відносно вас кримінального переслідування повідомляю, що стосовно вас у провадженні Генеральної прокуратури України не було і не має кримінальної справи, і така не порушувалась". І мені оце як подарунок вручили. Товариші, що діється в країні?
І на завершення хотів би сказати таке. Тут представники силових структур нас, як кажуть, заколисали тим, що видали розпорядження. Справді, у розпорядженні все правильно написано, його писали фахівці досить високої кваліфікації. Але ж те, що діється, не має нічого спільного з тими вказівками. І мені здається, що Центральна виборча комісія не виконує одну з головних своїх функцій: здійснювати контроль за дотриманням законодавства про вибори Президента. І якщо в цьому плані не будуть зроблені висновки, майте на увазі, ми дійдемо до диктатури. Ідемо саме до цього (Оплески).
Дякую за увагу.
ГОЛОВА. Депутат Єльяшкевич.
ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С. Уважаемые коллеги! К сожалению, то, что мы услышали от представителей силовых структур, практически ничем не отличалось от того, что слышали члены комиссии. Вы сами увидели, что силовые структуры -своеобразное кривое зеркало в нашем государстве, они многих вещей не видят. Они не видят, например, что газета "Сільські вісті" 22 июня опубликовала интересный документ об интересной организации, о которой мы сегодня говорили,
-фонде "Социальная защита". В газете написано: "До 21.06.1999 року підготувати пропозиції по нейтралізації відповідальних осіб, які дотримуються позиції, яка протилежна нашій. По схемі: заходи, які потрібно застосувати через республіканські структури; заходи, які потрібно застосувати через обласні структури". Вы что, газет не читали? Вы что, с материалами не знакомитесь? Я вам хочу сказать: то, чем занимаются члены комиссии, небезопасно. Но не запугают весь народ, не запугают всех народных депутатов. Ну, отдельные христианские демократы могут говорить разное (Шум у залі). Я помню, как христианский демократ выступал за Павла Ивановича Лазаренко в средствах массовой информации, когда тот был Премьерминистром.
А я хочу сказать, что я первый в этом сессионном зале поднял вопрос о декларации Премьер-министра Лазаренко, когда он здесь утверждался. И точно так же я первый в этом зале поднимаю вопрос о декларации нынешнего Президента Украины. Мы вернемся к этому вопросу, не сомневайтесь.
Но, уважаемые представители силовых структур, мы не в игрушки играемся. Давайте осознавать, что вы находитесь на ключевых должностях. Мне стыдно за Генерального прокурора, когда он в одном письме пишет одно, в другом - прямо противоположное. Михаил Алексеевич, я думаю, что если вы будете стоять на страже законности, проблем не будет. А вопрос о доверии, то - это вопрос не о доверии к вам как к личности, а о доверии к вашим действиям. К сожалению, в последнее время у меня все больше оснований считать, что очень большое количество должностных лиц в нашем государстве поверило в то, что выборы у нас будут сфальсифицированы. Это не так, мы не допустим этого.
Здесь сидят руководители областных советов. Я обращаюсь к вам, уважаемые коллеги: давайте строить правовое государство. От нашего с вами гражданского мужества зависит, как пройдут выборы 1999 года. Президенты приходят и уходят, приходят и уходят премьер-министры, народные депутаты, председатели областных советов, руководители силовых структур, но остается Украина. И гражданин в нашей стране не должен бояться, что будет преследоваться, если он скажет то, что не понравится власти.
Уважаемые коллеги, это очень серьезные вещи. Я прекрасно понимаю, что будут говорить после этого средства массовой информации, я прекрасно понимаю, какой удар будет и по мне, и по членам нашей комиссии, но я знаю одно: если мы не будем проявлять гражданского мужества вместе с вами, то тогда не на кого надеяться. Спасибо (Оплески).
ГОЛОВА. Спасибі. Шановні колеги, я думаю, ми сьогодні одержали виважену і важливу інформацію Тимчасової спеціальної комісії. Думаю, що ми зробили дуже правильно, коли обрали цю комісію, у якій представлений весь політичний спектр нашого парламенту. Я думаю, що всім чудово зрозуміло, що економічна ситуація, яка склалася сьогодні в державі, внутрішня і зовнішня політика, яка сьогодні проводиться (вона називається багатовекторною), мабуть, призвела до того, що ми сьогодні справді відчуваємо, що після прийняття Закону про вибори Президента, він з перших днів не дотримується. І ті, хто повинен дотримуватися букви не лише цього закону, а всієї законодавчої бази, включаючи і Конституцію як Овновний Закон нашої держави, далеко не виконують ті функції, які на них покладаються.
Думаю, що ні в одному законі немає, тим паче в Конституції, рекомендацій чи тверджень про те, що органи внутрішніх справ чи органи Служби безпеки повинні втручатися чи підтримувати ту чи іншу кандидатуру. Ми з вами, роз'їжджаючи по виборчих округах, бачимо, що відбувається, відчуваємо, який тиск робиться на керівників, на депутатів усіх рівнів. А депутати всіх рівнів - це вчителі, це лікарі, це колгоспники, це фермери, це інженери, це економісти, це юристи. Хто дав право порушувати, а не дотримуватися букви Закону про вибори Президента? І правильно сказав Георгій Корнійович, що це лише початок. Тому я хотів би, щоб ми застерегли керівників органів, яких сюди запросили, що цей початок - це пересторога. Ми запросили сюди і Голову Конституційного Суду, і Голову Верховного Суду, і голову Центрвиборчкому. Ми запросили голів обласних рад, щоб вони, послухавши, також зробили відповідні висновки і, мабуть, у своїй практичній роботі керувалися лише буквою закону.
Ми повинні ще раз усвідомити, що Верховну Раду обрано 22,5 мільйона населення України, а Президента (ми розуміємо, що всенародно) - 14 мільйонами. І ставити під сумнів легітимність Верховної Ради, шельмувати її в пресі, по радіо, по телебаченню нікому не дано права.
Ми бачили спектакль 28 червня, коли півтори години займався ефір. Його ж хтось готував, він же продумувався. Я думаю, вдалий він чи невдалий - розсудять люди. Проте коли вже Адміністрація Президента втручається в роботу Верховної Ради... Тут, на жаль, немає Білоблоцького, але є його заступник, то я вас застерігаю, що координаційна рада при Голові Верховної Ради створена не Головою Верховної Ради. Координаційна рада створена за пропозицією голів обласних рад при Голові Верховної Ради і працює системно. І втручатися Адміністрації з командою, дзвонити головам обласних рад, що бажано не брати участь у засіданні, не виїжджати до Житомира, де зібралися всі голови сільських рад, голови районних, міських, обласних рад, я думаю, це вже занадто.
Тому я думаю, шановні колеги, що і не дивують ті зауваження і пропозиції, які тут вносилися, і той крик душі (інакше назвати не можна), який висловив Георгій Корнійович з ряду фактів. Коли потрібно розібратися нам і органам внутрішніх справ, і Генеральній прокуратурі, і СБ, що таке фонд соціального захисту, за рахунок чого акумулюються колосальні гроші, куди ці кошти використовуються, то тут, як бачите, руки не доходять. Чи, можливо, хтось не хоче зайнятися цим питанням і, мабуть, поставити все на свої місця.
Шахтарі тижнями голодують, лежать отут, тому що вже ходити не можуть, і вимагають, щоб їм платили зароблене, а ми не можемо для цього знайти кошти. А цим трудівникам треба платити, треба вклонятися за те, що вони шахтарі.
Сьогодні жнива настали, а господарства на 8-10 процентів забезпечені пальним, і вноситься в сесійний зал, щоб це питання розглядати, то що, немає чим займатися Адміністрації чи Кабінету Міністрів? А вони все переключили на передвиборну кампанію.
Я думаю, що законом має бути чітко визначено, як повинна ця система проходити, як повинен визначатися кожний громадянин України. Тому я просив би комісію, яку ми створили (вона справді виконує сьогодні важливу роль), просив би профільний комітет: давайте ми попрацюємо і внесемо в сесійний зал поправки про статус спеціальної комісії і терміново, наступного тижня, розглянемо їх і приймемо, щоб ця комісія справді мала відповідні права, маючи відповідні обов'язки.
Шановні колеги, я вважаю, що ми сьогодні запросили керівників силових структур не для того, щоб читати їм нотації чи дати відповідні вказівки.
Ми заслухали інформацію комісії і робимо застереження, що Закон про вибори Президента - для всіх закон. Ми розуміємо, що сьогодні складно людям визначитися, кого обрати. Але це справа українського народу, 38 мільйонів виборців, це справа кожного виборця, кожного депутата. І якщо сьогодні ставиться під сумнів з телеекранів, у пресі, по радіо те, що Верховна Рада повернулася до такого простого і зрозумілого питання, щоб повернути недоторканність депутатам місцевих рад, то нас до цього змушує сама ситуація, життя змушує. Я б як Голова Верховної Ради, як і більшість у цьому залі, ніколи до цього питання не повертався.
Розумію, що Верховна Рада попереднього скликання зробила правильний крок. Ми підійшли до наступного кроку, щоб і депутатам Верховної Ради поетапно зменшити ту недоторканність, яка передбачена законодавством. Але ситуація, яка сьогодні склалася в державі, змушує нас захистити 230 тисяч депутатів всіх рівнів. І це не чиєсь побажання, це вимога самого життя. Тому, мабуть, органи і відчули, що коли Верховна Рада в другому читанні прийме ці поправки, то вони вже такого впливу на керівників обласних, районних, міських і селищних чи сільських рад не матимуть, тому що ці керівники теж матимуть законодавчий захист.
Я думаю, що ми буквально цими днями повернемося до даного питання і приймемо ці поправки. Але ще раз хочу наголосити, що, можливо, це рішення буде тимчасове. Я не знаю, на який термін ми його приймемо, але на передвиборний час ми ці поправки повинні прийняти не 226 голосами, а 300-350 голосами. Думаю, що ми зробимо добру справу не для Верховної Ради, а для України.
У цілому, я вважаю, що і інформація, яку ми заслухали, і виступи, і відповіді на запитання, безперечно, принесуть користь. Сподіваюсь, що і преса, і радіо, і телебачення об'єктивно підійдуть до цього і припинять шельмувати депутатів, і особливо Голову Верховної Ради.
Я маю такі самі права, як і кожний депутат, я маю такі самі права, як кожний громадянин, тому я звернуся у відповідний час до суду. І думаю, що до тих публікацій в газетах, до коментарів (а ми і телепередачі записуємо, касети складаємо) ми повернемося в листопаді (Оплески).
І гадаю, що справедливість не тимчасова, вона завжди була і буде - чи сьогодні, чи завтра, але переможе.
І на завершення я хотів би надати слово Шишкіну Віктору Івановичу для пропозиції. Будь ласка, Вікторе Івановичу, з місця.
ШИШКІН В.І., заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правової реформи (виборчий округ 133, Одеська область). Дякую, Олександре Миколайовичу. Ми вражені тим, що почули сьогодні. Але звертаю вашу увагу, що, як кажуть, "а Васька слушает да ест", тобто від того, що ми сьогодні обговорили це питання, нічого в країні не зміниться.
Тому в мене, Олександре Миколайовичу, є пропозиція, щоб ми дали протокольне доручення від імені Верховної Ради нашій комісії
- тимчасовій комісії Єльяшкевича - підготувати проект постанови, щоб рекомендувати Президенту України усунути з посад міністра внутрішніх справ Кравченка і керівника Служби безпеки України Деркача. Тому що все те, що відбувається в країні, і надалі відбуватиметься, якщо ми не вживемо радикальних заходів.
У мене така пропозиція, і я прошу поставити її на голосування.
ГОЛОВА. Спасибі. Я просив би оформити її письмово. І ми сьогодні о 16 годині внесемо це питання і проголосуємо.
Є пропозиція депутата Моісеєнка. Будь ласка, з місця.
МОІСЕЄНКО В.М., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, місцевого самоврядування та діяльності рад (виборчий округ 53, Донецька область). Фракция Коммунистической партии Украины. Александр Николаевич, я передал вам письменное предложение о том, чтобы внести проект постановления следующего содержания. Он должен гласить, что в связи с многочисленными нарушениями государственными органами власти, "відповідальними перед Президентом України Кучмою (стаття 113 Конституції) та призначеними ним (стаття 106 Конституції), законодавства України в період підготовки та проведення передвиборної кампанії по виборах Президента України та невжиттям Кучмою належних заходів щодо їх припинення і зловживання своїм високим посадовим становищем при проведенні передвиборної кампанії звернутися до Центральної виборчої комісії про зняття з реєстрації кандидата в Президенти України Кучми Леоніда Даниловича".
Я считаю, что все то, что мы сегодня услышали, является достаточным основанием для того, чтобы не только снять его кандидатуру с регистрации, но уже и возбуждать уголовное дело, то есть начинать процедуру импичмента по отношению к этой фигуре, о чем я уже однажды докладывал с трибуны Верховного Совета.
Непринятие им надлежащих мер является преступлением как должностного лица. Прошу поставить на голосование мое предложение.
ГОЛОВА. Депутат Шевченко.
ШЕВЧЕНКО В.Ф., секретар Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Шановний Голово, в мене пропозиція щодо протокольного доручення, зважаючи на інформаційну блокаду і кон'юнктуризацію засобів інформації, в який спосіб порекомендувати "Голосу України" опублікувати основні тези виступу голови комісії.
І, може, ще важливіше - помістити наявну в цій комісії інформацію про те, які факти в розрізі регіонів є на перевірці в комісії, оскільки люди звертаються і не знають, куди вони звертаються: чи воно десь у прірву летить, чи воно, справді, вивчатиметься і матиме якийсь відгук чи якесь реагування.
Я прошу це врахувати.
ГОЛОВА. Обов'язково. Спасибі.
Будь ласка. Депутат Ніколаєнко. І будемо завершувати.
НІКОЛАЄНКО С.М., секретар комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти (виборчий округ
185, Херсонська область). Фракція соціалістів та селян. Шановний Олександре Миколайовичу! Шановні депутати, запрошені! Олександре Миколайовичу, тут було посилання на статтю в газеті "Сільські вісті", у якій фонд соціальної злагоди дав доручення сьогодні визначитися по кожному керівнику в селі чи в місті і дати команду, як кажуть у блатному світі, кого "мочить" на місцевому, районному, обласному і республіканському рівнях. Я з свого досвіду знаю, що такі вже, вибачте, "примочування" відбуваються.
Я прошу дати протокольне доручення Службі безпеки України розслідувати цю справу: хто дав розпорядження, хто збирає ці списки - і поінформувати нас буквально на тому тижні. Тому що з голів міських рад, голів районних рад, керівників підприємств і організацій просто знущаються. СБУ, перевірки... По шість, по сім перевіряючих за день сидять в одної людини. Прохання дати таке доручення.
ГОЛОВА. Спасибі. Пропозиція депутата Черненка. Будь ласка.
ЧЕРНЕНКО В.Г., перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я, материнства та дитинства (виборчий округ 48, Донецька область). Группа "Незалежні". Уважаемые товарищи депутаты! Уважаемый Александр Николаевич. Я бы хотел, чтобы мы, в конце концов, определились в ситуации с председателями областных советов. В частности, в Донецкой области внезапно ушел с работы по болезни в принципе здоровый человек Иван Дмитриевич Повалев, который прекрасно работал бы и дальше. Главу администрации Януковича одновременно избрали председателем областного совета. Мы направляли депутатский запрос Генеральному прокурору: как это корреспондируется с ныне действующим законодательством, Конституцией?
Аналогичная ситуация во Львовской области. Как я погляжу, к выборам этот процесс пойдет. Я прошу направить протокольное поручение Генеральному прокурору, пусть выяснит, как такое может быть.
И еще одна ситуация. Здесь уже неоднократно упоминалась фамилия Волков. Относительно Лазаренко мы уже четко определились. Я прошу дать протокольное поручение по Волкову. То ли он не виновен, то ли давайте принимать решение. Потому что и в прессе упоминалось, и в этом зале неоднократно поднимался вопрос о 135 миллионах франков в Бельгии, о собственности. Нам нужна ясность в этом вопросе.
Спасибо.
ГОЛОВА. Спасибі.
Шановні колеги! Я не буду ставити на голосування те, що пропонується з голосу. Є порядок. Підготуємо документи, ці пропозиції будуть враховані. Є відповідна комісія. Пропозиції, що вносили депутати Шишкін, Моісеєнко та інші, ми узагальнимо, відповідно оформимо, щоб у вас на руках був документ, і тоді поставимо на голосування.
Далі. Ми сьогодні зробили перший крок у питанні контролю за виконанням одного з найважливіших законів і побачили, наскільки цього закону не дотримується той, хто повинен це робити в першу чергу. Тому я просив би, щоб комісія продовжила свою роботу. Думаю, у середині вересня ми повернемося до цього питання і до того, як виконуються доручення і рекомендації, які були висловлені сьогодні в цьому залі.
На цьому розгляд питання завершено. Оголошується перерва на 30 хвилин.
(П і с л я п е р е р в и)
Засідання веде Перший заступник Голови Верховної Ради
України МАРТИНЮК А.І.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Залишилось обмаль часу, тому я пропоную попрацювати ефективно, щоб розглянути наступне питання. Де Юлія Володимирівна?
А може, давайте зробимо оригінальний крок: якщо немає доповідача і немає зауважень до проекту Бюджетної резолюції, то проголосуємо за Бюджетну резолюцію і покінчимо з цим питанням? У всіх фракціях питання розглянуте, практично всі пропозиції, як тут написано, враховані. І порівняльна таблиця є.
Так хто може сказати, де доповідач?.. Тоді будемо слухати наступне питання.
Шановні колеги! Тільки що члени бюджетного комітету поінформували, що нібито була домовленість голови комітету з Головою Верховної Ради про те, що питання слухатиметься о 16 годині.
Зараз розглядаємо наступне питання: Закон України про внесення змін до Закону України про пенсійне забезпечення з пропозиціями Президента від 20 травня. Доповідає секретар Комітету у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів Віктор Валентинович Борщевський. Будь ласка.
БОРЩЕВСЬКИЙ В.В., секретар Комітету Верховної Ради України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Уважаемый председательствующий! Уважаемые коллеги! Дорогие наши пенсионеры! Сегодня мы вынуждены возвращаться к рассмотрению неординарного закона. Об этом свидетельствует то, что его проект дважды рассматривался во втором чтении, на сам закон Президент дважды накладывал вето. Более того, вы знаете, что, издав один из последних указов, Президент, по сути дела, проводит свой закон, параллельный принятому Верховным Советом. Наш закон ждут 14 миллионов пенсионеров. Об этом свидетельствуют сотни тысяч писем, которые пришли в адрес нашего комитета и которые приходили в адрес Президента.
Над этим законом работали двое наших коллег, которых сегодня, к сожалению, уже нет: Иван Михайлович Варбанец и Виталий Иванович Луценко.
Я кратко напомню, о чем идет речь в этом законе. Согласно закону минимальная пенсия устанавливается на уровне черты малообеспеченности, причем предусмотрен поэтапный подход к черте малообеспеченности.
Далее. Когда устанавливались пенсии, была допущена несправедливость по отношению к людям, которые вышли на пенсию до 1992 года. При одинаковом стаже, одинаковой зарплате размер их пенсии другой. Поэтому в нашем законе предусматривалась корректировка, осовременивание пенсии.
Следующий момент. До сегодняшнего времени процедура начисления пенсий определяется Кабинетом Министров. Нами же предусмотрено, что этот закон должен быть прямого действия. Немаловажно (как следует из встреч с избирателями) то, что пенсия согласно этому закону должна выплачиваться сразу, а не по частям.
Закон был принят Верховным Советом 18 марта этого года и подтвержден 5 мая. Он направлен на поэтапное обеспечение выполнения Закона о внесении изменений в Закон о пенсионном обеспечениии от 4 июня 1997 года, в котором уже было установлено, что минимальный размер пенсии по возрасту составляет не менее величины стоимости черты малообеспеченности.
Но трудовые пенсии исчисляются исходя из минимального размера пенсий по возрасту 16 гривень 62 копейки, установленного с 1 августа 1996 года, то есть на протяжении двух лет исполнительная власть не приняла никаких мер даже к поэтапному повышению этого размера.
В порядке информации сообщаю, что величина стоимости черты малообеспеченности, по расчетам Минтруда, за май этого года составляет 98 гривень 82 копейки. Законом же, принятым Верховным Советом, на первом этапе предусматривается повысить размер минимальной пенсии по возрасту с 16 гривень 62 копеек всего лишь до 55 гривень.
Говоря о настоящем законе, нельзя не сказать о проекте закона, который предусматривается в связи с последним указом Президента. Нарушая нормы пункта 4 раздела ХV "Переходные положения" Конституции Украины относительно права Президента Украины издавать указы по экономическим вопросам, не урегулированным законами, Президент Украины 28 июня сего года подписывает Указ о повышении минимального размера пенсий, согласно которому с 1 сентября 1999 года устанавливается минимальный размер пенсий по возрасту аж 24,9 гривни (8 гривень добавлено с барского плеча), и в порядке законодательной инициативы направляет проект Закона о повышении минимального размера пенсий.
Это при том, что данный социальный вопрос уже урегулирован статьей 19 Закона о пенсионном обеспечении (двумя указанными законами в него внесены изменения относительно минимального размера пенсий по возрасту) и не может быть нормой отдельного закона. По сути дела, Закон о пенсионном обеспечении существует, а Президент издает отдельно новый указ.
Но это юридический аспект проблемы. Что касается экономического аспекта, то на выполнение закона в редакции от 18 марта дополнительные расходы на выплату пенсии на 1999 год должны были составить чуть более 2 миллиардов гривень.
Виталий Иванович Луценко неоднократно докладывал с этой трибуны и писал Президенту о предполагаемых и реальных источниках пополнения Пенсионного фонда для выполнения этого закона, а именно: возвратить долги Пенсионному фонду, общая сумма которых составляет свыше 1 миллиарда гривень, в том числе за счет выплаты работникам заработной платы; повысить уровень оплаты труда; повысить ответственность теневого сектора экономики за уклонение от уплаты сбора на обязательное государственное пенсионное страхование и усилить государственный надзор за уплатой обязательных платежей; использовать этот сбор исключительно на выплату трудовых пенсий; привлечь дополнительные нетрадиционные источники за счет перераспределения богатства.
Такая практика принятия законов у Верховного Совета имеется. А инициатива Кабинета Министров в этом отношении всегда находила поддержку в комитете и найдет ее в будущем.
Кстати, хотя Президент, накладывая вето, ссылался на то, что наш закон принят без экономического обоснования и определения источников финансирования, но и в его указе (посмотрите на документы, которые розданы вам) практически также отсутствуют источники покрытия затрат на повышение пенсий.
Но это, я бы сказал, юридический и экономический аспекты. А у данного закона, по моему глубокому убеждению, есть еще аспект моральный. Когда Президент говорит о реальности выполнения закона, то, наверное, нужно подходить с другой стороны: а реально ли сегодняшнему пенсионеру выжить, получая 37 или даже 60 гривень? Откуда взять деньги на оплату коммунальных услуг, на медикаменты, на другие жизненные потребности?
В этом вопросе надо было бы исходить не из того, есть у государства деньги или нет, а из того, может ли человек выжить на такую минимальную сумму.
Поэтому, по глубокому убеждению нашего комитета, в первую очередь государство должно обеспечить пенсионерам минимальный уровень проживания, а уже потом думать о различных презентациях, шоу и "мерседесах".
Минимальная пенсия в 24,9 гривни проблему не решит. Мы даже считаем, что предусмотренные нашим законом 55 гривень (минимальная пенсия) в какой-то мере решили бы проблему вчера, сегодня этого уже недостаточно, но надо хоть эту сумму утверждать.
Большинство из нас стали депутатами в первую очередь благодаря пенсионерам. Ведь если просмотреть сейчас наши предвыборные программы, то у всех нас были обещания, касающиеся прежде всего пенсий. Так давайте, дорогие коллеги, вспомним об этом и хоть раз примем реальный закон, который изменит положение 14 миллионов наших сограждан - наших отцов и матерей.
Есть законы, которые можно принять завтра, есть законы, которые нужно принимать сегодня. А это - закон, который мы обязаны были принять еще вчера.
И вторая проблема. Этот закон нужно принять прежде чем будут приняты бюджет и Бюджетная резолюция, чтобы уже в этом бюджете были учтены нормы данного закона.
Уважаемые народные депутаты! Прошу вас поддержать проект постановления Верховного Совета, внесенный нашим комитетом, и преодолеть вето Президента Украины, иначе старшее поколение вымрет, его не будет. А государство, в котором люди боятся не смерти, а пенсии (а у нас сегодня именно так реально складывается), не имеет будущего.
Поэтому я еще раз призываю вас проголосовать за закон в редакции от 18 марта и преодолеть вето Президента.
Спасибо за внимание.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Вікторе Валентиновичу.
Запишіться. Будь ласка, висвітіть. П'ять хвилин.
Депутат Долженко. За ним - депутат Корнійчук.
ДОЛЖЕНКО Г.П., член Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Уважаемый Виктор Валентинович! Я понимаю, что этот закон необходим, преодолевать вето Президента нужно. Но посмотрите, в зале с правой стороны (или с левой стороны от вас) практически нет людей, и мы сегодня в который раз не сможем этого сделать.
Поэтому я, не задавая вам вопросов, просто внес бы предложение проголосовать завтра утром после регистрации, чтобы в голосовании приняли участие все народные депутаты.
БОРЩЕВСЬКИЙ В.В. Для этого должно быть решение Верховной Рады.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Корнійчук. Будь ласка. За ним - депутат Черенков.
КОРНІЙЧУК І.В., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Фракція Комуністичної партії України. Вікторе Валентиновичу! Цілком підтримую вас як колега по нашому спільному Комітету у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів у тому, що подолати вето необхідно. Люди, які сьогодні стоять під стінами будинку Верховної Ради, також підтримують вас. Але це ще не всі люди, які за те, щоб було подолане вето, за те, щоб люди, які будували нашу державу, які нас народжували, навчали, давали дорогу в життя, більш-менш нормально прожили свої останні роки. Тому повністю підтримую вас і думаю, що цю пропозицію підтримає фракція Комуністичної партії України.
Підтримуючи попереднього промовця, вважаю, що голосування з цього питання слід було б провести тоді, коли зал Верховної Ради буде більш заповнений депутатами і фракції зелених, і фракцій Народно-демократичної партії, і інших, яких зараз немає в залі.
Дякую.
БОРЩЕВСЬКИЙ В.В. Это опять вопрос к Верховному Совету: он будет принимать решение о процедуре принятия закона.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Черенков. За ним
- депутат Яценко.
ЧЕРЕНКОВ О.П., член Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності (виборчий округ 112, Луганська область). Я поддерживаю предложение о голосовании. А вопрос задаст Донченко Юрий Григорьевич.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.
ДОНЧЕНКО Ю.Г., перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці (виборчий округ 113, Луганська область). Фракция коммунистов. Уважаемый Виктор Валентинович! Я бы хотел уточнить для себя один вопрос. Вы знаете, что недавно по телевидению Президент показывал, как он заботится о наших пенсионерах и собирается поднять им пенсию аж до 24,9 гривни. На это он деньги нашел, не обясняя, каков их источник. Вето Президента обошлось нам очень дорогой ценой. Вы знаете, мы потеряли своего товарища, коллегу, который здесь действительно боролся за то, чтобы наши пенсионеры получили минимум, необходимый для существования - не жизни, а существования.
Вопрос мой такой: вы анализировали, откуда все-таки нашлись деньги у Президента на повышение пенсии до 24,9 гривни и почему представители Кабинета Министров, министерства и президентских структур так упорно не хотят увеличить эту пенсию до 55 гривень, из-за чего нам сегодня необходимо преодолеть это вето?
Будьте добры, ответьте.
БОРЩЕВСЬКИЙ В.В. Я могу говорить только о своих предположениях. Сейчас увеличение пенсии на 8 гривень, по сути дела, даже не компенсирует повышение цен на продукты первой необходимости. Например, у нас по области на муку, сахар цены увеличились в два раза. И эти 8 гривень с 1 сентября пенсионерам практически ничего не дадут.
Но я глубоко уверен (и сегодня, кстати, мы говорили об этих источниках), что фонды социальной защиты с заложенными туда миллиардными суммами и другие могут позволить уже сегодня реально повысить пенсию не только до 55 гривень, а даже до черты малообеспеченности. Но не изменив социально-экономический строй в стране, на это рассчитывать трудно.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Яценко. За ним - депутат Роєнко.
ЯЦЕНКО В.М. Дякую. Вікторе Валентиновичу! Я абсолютно погоджуюся з більшістю мотивів, викладених у вашій доповіді. Те, що треба підтримати закон і подолати вето, у мене не викликає сумнівів. А от стосовно того, що не можна змінити ситуацію, не змінивши лад, я погоджуюся лише частково.
Щодо фонду соціального захисту. Адаме Івановичу, я нагадую вам про те, що були відповідні депутатські запити і Верховна Рада дала доручення Генеральній прокуратурі. Відтоді минуло вже три тижні, і сьогодні ми вправі вимагати від Генерального прокурора офіційної відповіді: звідки взялося майже півтора мільярда гривень на фінансування президентської кампанії? Це перше повідомлення.
І друге. Ми повинні в цілому змінити ситуацію з перерозподілом того, що зветься національним багатством. З одного боку, за повідомленням наших же депутатів, у Волкова є мільйонні доларові рахунки за кордоном, а з другого - більшість населення ледве животіє. Тому твердження державної виконавчої влади про те, що в Україні немає коштів, - це абсолютна брехня. Кошти в Україні є. І нам треба прийняти це рішення, щоб спрямувати частину національного багатства на підтримку тих мільйонів громадян України, представники яких стоять сьогодні під стінами цього будинку, частково перекачавши від тих, хто сьогодні надмірно споживає. От і все. Треба, безумовно, підтримати це рішення.
БОРЩЕВСЬКИЙ В.В. Я вас поддерживаю и сказал бы больше. Последнее время я все больше убеждаюсь, что народных депутатов исполнительная власть совершенно не информирует или дает заведомо ложные данные о положении, особенно финансовом, в стране.
Посмотрим несколько документов. По одним документам задолженность по пенсиям - более 2 миллиардов гривень, а потом говорят, что в мае она составляла 1 миллиард, но увеличилась.
Дальше. Посмотрите внимательно "Программу-2010". Там написано, что к 2010 году Пенсионный фонд будет иметь эмиссионный резерв 63 миллиарда гривень. 63 миллиарда! Поэтому проблема, как мне кажется, в том, что исполнительная власть полностью скрывает финансовое положение страны и распоряжается этими средствами, как хочет.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Роєнко.
РОЄНКО В.Г., член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин (виборчий округ 199, Черкаська область). Фракція комуністів України. Вікторе Валентиновичу! У мене до вас таке запитання: чи немає прямого зв'язку між підписанням Указу Президента про підвищення мінімальної пенсії з проведенням всеукраїнської акції протесту - походу на Київ, яка розпочалася 20 червня і ще триватиме, тому що 6 липня, коли будемо говорити про відповідальність уряду, представники всіх областей України знову приїдуть до Києва?
Це свідчить про те, що влада злякалася цього масового виступу робітників, селян, службовців, які йшли пішим походом. Я теж брав участь у цьому поході і знаю думку людей. Вони, вибачте, могли б оцю владу розірвати на шматки, коли в населених пунктах проводилися мітинги.
То чи є тут зв'язок? І чи не треба нам провести ще більшу акцію, щоб примусити Президента все-таки підписати закон і щоб закон працював?
Дякую.
БОРЩЕВСЬКИЙ В.В. По первой части вашего вопроса я могу предположить, что наш уважаемый Президент решил воспользоваться прошлогодним днепропетровским опытом, когда за два месяца до избирательной кампании на 10 гривень была повышена пенсия в Днепропетровской области. Именно за два месяца до избирательной кампании. Поэтому и сейчас у меня создается впечатление (я думаю, и у многих из вас), что это обычный предвыборный ход, который пенсионерам реально ничего не даст, что это попытка заигрывания с самым массовым нашим избирателем.
Для того чтобы добиться реальных изменений, мне кажется, что не только пенсионерам, но всем трудящимся нужно активно включиться в политическую борьбу, потому что власти ничего не отдадут сами.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Вікторе Валентиновичу. Сідайте, будь ласка.
Шановні колеги! На обговорення цього питання записалося чотири народних депутати. Будемо обговорювати чи приймаємо рішення?
Я звертаюся до тих, хто записався: Сергієнко, Кірімов, Черненко, Чаговець - хто наполягає на виступі? Прошу Марченка не записуватися.
Шановні колеги, прошу проголосувати і відвести п'ять хвилин на обговорення питання. Прошу підтримати. П'ять хвилин на обговорення цього питання.
"За" - 148.
Рішення прийнято. На обговорення відводиться п'ять хвилин.
Депутат Сергієнко. Будь ласка. Дві хвилини. За ним - депутат Кірімов.
СЕРГІЄНКО О.І., член Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності та боротьби з організованою злочинністю і корупцією (виборчий округ 101, Кіровоградська область). "Трудовая Украина". Уважаемые коллеги! Группа "Трудовая Украина" до этого момента рассматривала принятие закона с точки зрения возможности его финансирования. Но и действия Президента, и положение наших трудящихся, наших пенсионеров, и изменение курса нашей национальной гривни по отношению к доллару привели сегодня к тому, что даже если мы установим минимальную пенсию в 55 гривень, то ничего не добавим, а просто оставим ее на том уровне, на котором она была.
Поэтому мы призываем вас всех поддержать принятие этого закона и считать это первым этапом возвращения нашего долга нашим пенсионерам.
И второе. Мы неправильно ищем источник финансирования. Мы ищем деньги, которых нет в бюджете. Давайте все-таки примем сегодня этот закон, преодолеем вето Президента, установим минимальный размер пенсии - 55 гривень и обязательно до каникул рассмотрим проект Налогового кодекса и проект Концепции о пенсионном законодательстве, который мы на следующей неделе представим Верховному Совету. Только в этом случае мы получим реальные источники финансирования.
Давайте эти вопросы рассмотрим в комплексе, но сегодня после обеда проголосуем за принятие этого закона.
Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Кірімов. Будь ласка. За ним - депутат Черненко.
КІРІМОВ І.З., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я, материнства та дитинства (виборчий округ 95, Київська область). Дякую, Адаме Івановичу. Шановні колеги! Безперечно, закон цей треба приймати. Справа в тому, що старше покоління опинилося нині в надзвичайно скрутному становищі. Я хотів би лише зазначити, що для виплати на рік потрібно 12 мільярдів гривень. Щоб діяв закон, який ми приймемо сьогодні чи завтра, треба ще 10 мільярдів. Борг пенсіонерам - 2 мільярди.
І тому я хотів би, щоб, приймаючи цей закон і дбаючи про пенсіонерів, ми подумали також про те, що в Україні 14 мільйонів пенсіонерів. Зокрема, у моєму виборчому окрузі - майже 70 тисяч. У Макарівському, Бородянському, Вишгородському районах люди по 6 місяців не одержують пенсію. І тому я хотів би, щоб перш ніж почне діяти цей закон, була погашена заборгованість. Це - одна з найважливіших умов.
Якщо ми будемо до безконечності збільшувати стелю пенсії і якщо будуть рости борги, то кому це буде вигідно? Нікому. Ні парламенту, ні нашим пенсіонерам.
Тому моя пропозиція така: закон прийняти, але в першу чергу необхідно, щоб держава погасила заборгованість із виплати пенсій усім пенсіонерам.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Депутат Черненко. Будь ласка.
ЧЕРНЕНКО В.Г. Уважаемый Адам Иванович! Уважаемые товарищи депутаты! Я думаю, что в этом зале уже нет смысла кого-то убеждать, ибо все присутствующие занимаются публичной политикой и их имидж зависит от того, как живут избиратели. Я не буду говорить о тех страстях, которые бушуют в регионах. Мои коллеги - предыдущие выступающие - говорили, что вряд ли найдется сегодня город, район, село, поселок, где вовремя, за небольшим исключением, выплачивается пенсия.
На протяжении года нас постоянно уводят от решения основной проблемы одним тезисом: "У держави немає коштів". Я задаю вопрос: а что сделала держава в лице органов исполнительной власти для того, чтобы эти "кошти" были?
На протяжении года в этом зале внезапно, а может, и преднамеренно, возникают фамилии людей, которые открывают счета в зарубежных банках. По этому поводу уже неоднократно направлялись депутатские запросы.
Я не знаю, как будет в телепрограмме "Семь дней" пояснять эту ситуацию Сторожук. Освещая ситуацию с выборами, он ни слова не сказал, где же господин Волков взял столько денег. А ведь надо было предложить поделиться с пенсионерами. И о других господах. Когда-то Платон сказал: "Одного можно обманывать всю жизнь, двух - беспредельно долго, но всех обмануть еще не удалось никому".
Поэтому я предлагаю проголосовать и преодолеть вето. У нас четкое распределение полномочий и властей: законодательная, исполнительная и судебная, и пускай каждая несет свою ответственность в полной мере.
Спасибо за внимание.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Зараз будемо визначатися. Надаю слово заступнику міністра праці та соціальної політики Гарячій (Шум у залі).
Володимире Романовичу, я вам нагадую: ми проголосували й прийняли рішення. Ви записані, та що з того, що ви записані?
Виганяти має право той, хто голосував. Ви за мене не голосували, так що я не переживаю за ваш голос, він мене абсолютно не хвилює. Це перше.
А друге - я ще раз нагадаю тому, хто хоче виганяти, те, що сказав тоді: Руху час уже покаятися за те, що він наробив. Ніякого порушення Регламенту я не бачу в тому, що закликав Лілю Григорович покаятися.
Володимире Романовичу, я вам нагадую: перед вами записаний іще один депутат, який також не одержав слова. Час вийшов, п'ять хвилин минуло.
Будь ласка, Олено Василівно.
ГАРЯЧА О.В., заступник міністра праці та соціальної політики України. Шановний Адаме Івановичу! Шановні народні депутати! Питання, яке ми сьогодні обговорюємо у Верховній Раді, справді надзвичайно складне, і я думаю, що ви теж поділяєте мою позицію: ми повинні переглянути пенсійне забезпечення. Про це ми говоримо щоразу, коли зустрічаємося, і говоримо про те, що одними лише побажаннями вирішити сьогодні проблеми пенсіонерів неможливо. В Україні повинна бути здійснена пенсійна реформа, і тільки реформа дасть змогу вирішити їх.
І інше питання. Президент звертається до народних депутатів з двома пропозиціями. Наголошує перш за все на тому, що видатки Пенсійного фонду збільшаться на 10 мільярдів гривень, тобто вдвоє. Сьогодні відрахування до Пенсійного фонду - 32 відсотки. Якщо ми збільшимо видатки вдвоє, нам треба буде збільшити збір на пенсійне страхування до 65 відсотків, чи підвищити пенсійний вік, чи запровадити інші додаткові збори до Пенсійного фонду. Це можуть бути надходження від податку на нерухомість, надходження від приватизації, від тих зборів, які ми вже розглядали у Верховній Раді і які пропонується запровадити. Але якщо ми не вирішимо питання по фінансуванню цього закону, ситуація тільки погіршиться.
Президент пропонує Верховній Раді й уряду розглянути питання про збільшення пенсії, але знайти реальні джерела покриття видатків, знайти реальний вихід із ситуації.
Прошу народних депутатів зважити на ці пропозиції Президента, адже вони не суто політичні, а стосуються економічного боку питання. І Регламент Верховної Ради теж передбачає визначення джерел фінансування будь-яких законів.
Я вам дякую за увагу і думаю, що вас такою ж мірою хвилює це питання, як і виконавчу владу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, прошу підготуватися до голосування. Нам потрібно прийняти ряд рішень, тому що ми маємо розглянути пропозиції Президента і визначитися, чи підтримати пропозиції Президента, чи подолати вето, відхиливши пропозиції Президента.
І друге. Якраз у ці дні надійшов указ Президента і проект закону під цей указ про підвищення пенсійного забезпечення до рівня 24,9 гривні, тобто щодо цього указу нам теж треба визначитися. Є відповідний проект постанови, внесений комітетом.
Ставиться на голосування пропозиція Президента України відхилити прийнятий нами закон. Голосується пропозиція Президента. Прошу визначитися.
"За" - 42.
Ставиться на голосування пропозиція подолати вето Президента. Голосування йде в поіменному режимі.
"За" - 218.
Будь ласка, по фракціях покажіть. Комуністи
- 121 із 122; НДП - 3 із 13; Народний рух - 5 із 27; "Відродження регіонів" - 2 з 5; "Батьківщина" - 10 із 15; соціал-демократи - 3 з 18; соціалісти - 23 з 24; "Реформи-конгрес"
- 1 із 9; фракція зелених - 9 із 16; "Незалежні" - 3 з 9; "Громада" - 7 із 10; "Трудова Україна" - 3 із 5; селяни - 11 із 12; Рух - 0 із 14; прогресивні соціалісти - 12 із 13; позафракційні - 5 із 11.
З процедури депутат Черненко. Будь ласка.
ЧЕРНЕНКО В.Г. Адам Иванович! Я просил проголосовать после перерыва. Понимаете, уже 14 часов 19 минут. Ряд коллег, наверное, уже проголодались и убежали кушать. Причем с одной стороны убегают
- с правой. Или они уже совсем доходят?
Прошу проголосовать после 16 часов. Я такое предложение вносил.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! Оголошується перерва до 16 години. О 16 годині завершимо голосування з цього питання.