ЗАСІДАННЯ П'ЯТДЕСЯТ ШОСТЕ
С е с і й н и й з а л В е р х о в н о ї Р а д и
У к р а ї н и. 21 г р у д н я 2001 р о к у.
10 г о д и н а.
Веде засідання Голова Верховної Ради України ПЛЮЩ І.С.
ГОЛОВА. Доброго ранку, шановні народні депутати, журналісти, гості Верховної Ради! Прохання до депутатів готуватися до реєстрації. Прошу реєструватися.
У залі зареєструвалися 366 народних депутатів. Ранкове пленарне засідання оголошується відкритим.
Сьогодні п'ятниця, і ми, як правило, депутатські запити не голосуємо, тому я погоджуся з вашим рішенням. Але я хотів би, щоб ви дозволили мені зробити оголошення, бо ми будемо працювати в округах і в комітетах і треба, щоб депутати знали про ті зміни, які відбулися у складі фракцій. Немає заперечень?
Згідно зі статтею 13 Закону України про статус народного депутата України і статтею 4.2.2 Регламенту Верховної Ради інформую про входження народного депутата України Володимира Федоровича Черепкова до складу депутатської фракції Соціалістичної партії України "Лівий центр - соціалісти і селяни", а також про вихід народних депутатів України Олега Михайловича Литвака та Віктора Йосиповича Развадовського зі складу депутатської фракції Соціал-демократичної партії України (об'єднаної).
--------------
Так як ми вирішимо із запитами - оголошувати їх чи ні? Я прошу тільки дружно.
Надійшли депутатські запити.
Народного депутата Геннадія Удовенка - до Голови Верховної Ради України, Генерального прокурора України про кризову ситуацію та політичне напруження, викликане голодуванням депутатів Енергодарської міської ради Запорізької області у зв'язку з порушеннями при виборах міського голови.
"За" - 79.
Рішення не прийнято.
Народного депутата Валентини Семенюк - до Прем'єр-міністра України про незадоволення відповіддю Сумської обласної державної адміністрації стосовно порушень вимог законодавства при реорганізації колективного сільськогосподарського підприємства "Зоря" Путивльського району.
"За" - 78.
Рішення не прийнято.
Народних депутатів Пилипа Буждигана і Богдана Костинюка - до Прем'єр-міністра України про зрив виконання "Програми містобудівного кадастру Івано-Франківської області" і недотримання законодавства України в сфері містобудування ІваноФранківською обласною державною адміністрацією.
"За" - 143.
Рішення прийнято.
Народного депутата Володимира Алексєєва - до Прем'єр-міністра України щодо врегулювання питання паспортизації громадян України, які перебувають за кордоном.
"За" - 33.
Рішення не прийнято.
Народного депутата Павла Тищенка - до Прем'єр-міністра України у зв'язку з відсутністю відповіді на звернення щодо незаконних відключень від газопостачання помешкань соціально незахищених громадян у Харківському районі Харківської області.
"За" - 119.
Рішення прийнято.
Групи народних депутатів (Осташ, Крючков, Хунов) - до Прем'єр-міністра України з приводу усунення порушень Конституції та чинного законодавства України у сфері ліцензування медичної практики Міністерством охорони здоров'я України.
"За" - 128.
Рішення прийнято.
Народного депутата Сергія Подгорного - до Прем'єр-міністра України щодо порушень при передачі майна у власність територіальній громаді Оболонського району міста Києва.
"За" - 33.
Рішення не прийнято.
Народного депутата Наталії Жежук - до Прем'єр-міністра України, міністра праці та соціальної політики стосовно вирішення питання про надання статусу учасника війни.
"За" - 122.
Рішення прийнято.
Народних депутатів Григорія Омельченка і Анатолія Єрмака - до Генерального прокурора України, голови Служби безпеки України щодо перевірки інформації, яка надрукована в засобах масової інформації щодо причетності секретаря Ради національної безпеки і оборони України Євгена Марчука, колишнього голови Служби безпеки України Леоніда Деркача, народного депутата Андрія Деркача та інших службових осіб до незаконної торгівлі зброєю.
"За" - 160.
Рішення прийнято.
Народного депутата Олексія Лісогорського - до Генерального прокурора України, міністра внутрішніх справ України у зв'язку з незадоволенням відповідями на депутатські звернення прокуратури Миколаївської області та Управління внутрішніх справ у Миколаївській області.
"За" - 132.
Рішення прийнято.
Народного депутата Володимира Марченка - до Генерального прокурора України з приводу порушення Закону України про статус народного депутата України редактором радіостанції "Ромен".
"За" - 38.
Рішення не прийнято.
Народного депутата Олександра Черенкова - до голови Служби безпеки України, Генерального прокурора України з приводу незадовільного виконання законів України про Службу безпеки України і про боротьбу з корупцією Луганським управлінням СБУ і прокуратурою Луганської області.
"За" - 146.
Рішення прийнято.
Народних депутатів Григорія Омельченка і Анатолія Єрмака - до Генерального прокурора України, голови Служби безпеки України, голови Державної податкової адміністрації України щодо розслідування обставин відкриття народними депутатами Олександром Волковим, Ігорем Бакаєм, Павлом Рябікіним, Олексієм Кучеренком, Костянтином Жеваго, Володимиром Сацюком валютних рахунків за межами України, дачі правової оцінки їхнім діям та вжиття заходів для повернення коштів в Україну.
"За" - 176.
Рішення прийнято.
Народного депутата Євгена Кирильчука - до голови Національного банку України про зволікання з поверненням коштів вкладникам збанкрутілого банку "Україна".
"За" - 163.
Рішення прийнято.
Народного депутата України Віталія Черненка - до міністра палива та енергетики України Гайдука про невиплату заборгованості із заробітної плати.
"За" - 155.
Рішення прийнято.
--------------
Оголошується до розгляду інформація Тимчасової спеціальної слідчої комісії Верховної Ради України щодо стану розслідування кримінальних справ відносно зникнення журналіста Георгія Гонгадзе, громадського діяча М.Бойчишина, вбивств народних депутатів України Є.Щербаня і В.Гетьмана та спроби вбивства народного депутата України В.Бортника, нападів на народних депутатів України О.Єльяшкевича, В.Хару, викрадення сина народного депутата України В.Альохіна та загибелі народних депутатів України В.Бойка, М.Мясковського, С.Драгомарецького. Доповідає голова тимчасової слідчої комісії Олександр Олександрович Жир. Я вас дуже прошу дотримуватися норм Регламенту...
Я зараз поставлю на голосування. Хто за те, щоб відступити і надати слово народному депутату Сафронову, прошу проголосувати. Ну, я звідки знаю. Він вийшов і вимагає два слова.
"За" - 73.
Рішення не прийнято.
Дякую.
По фракціях покажіть.
Я вас прошу: звільніть трибуну. Я поставив на голосування. Ви бачите, я не можу, немає волі Верховної Ради. Ви виступите після, ми вам надамо слово або в "Різному", або сьогодні в обговоренні цього питання. В обговоренні цього питання ви поставите запитання, так же не можна. Є багато інших форм. Ми вам надамо хвилину для запитання, і ви поставите запитання чи візьмете три хвилини і виступите. Не можна ж так. Я вас прошу: звільніть трибуну (Шум у залі). Я ще раз кажу: є різні форми. Послухаємо інформацію комісії, запишетеся на виступ, буде воля депутатів - я вам першому надам слово, я зараз обіцяю. Сафронов, я вас прошу, звільніть трибуну.
Я ще раз кажу, що не в п'ять і не в десять разів. Є різні форми. Я надам йому слово після інформації комісії. Є різні форми заявити про себе. Одна із форм - ми бачимо. Але, я думаю, ми знаємо вас уже, все, достатньо. Я обіцяю вам першому надати слово після інформації.
ЖИР О.О., голова Тимчасової спеціальної слідчої комісії Верховної Ради України (виборчий округ 35, Дніпропетровська область). Шановний Іване Степановичу! Шановні колеги народні депутати! Тимчасова слідча комісія щодо стану розслідування кримінальних справ відносно зникнення журналіста Гонгадзе та ряду інших справ була утворена Верховною Радою 21 вересня 2000 року.
Розуміючи, що за кожною з кримінальних справ, які стали предметом досліджень, стоїть смерть конкретної людини, конкретного політичного діяча або факт знущання над ним, члени тимчасової комісії не робили пріоритетів у будь-якій справі, прагнучи не тільки знайти істину в кожному з них, а й встановити причини, що надали можливість скоїти ці злочини, а також причини їх нерозкриття правоохоронними органами держави.
Враховуючи широкий міжнародний резонанс на факт зникнення Гонгадзе, на першому етапі роботи увага членів комісії була зосереджена на цій справі. Це було зумовлено ще й отриманням записів розмов у кабінеті Президента, в яких ідеться про зникнення журналіста.
Хотів би також зазначити, що справа зникнення Гонгадзе викликала зацікавленість не тільки з боку правоохоронних органів, депутатів, а й певних політичних сил в Україні, які наймали іноземців для розслідування цих справ. Комісії відомі два факти.
Перший. Партія "Трудова Україна" в березні 2001 року наймає недержавну американську фірму "Кролл".
Другий. Лідер партії НДП Валерій Павлович Пустовойтенко запрошує взимку 2001 року російську фірму "АЖУР" (Агентство Журналістських Розслідувань).
Оцінка результатів розслідувань названих структур буде надана комісією в цій інформації пізніше. Перед тим як перейти до інформації щодо конкретних справ, необхідно зазначити таке.
У вересні цього року Парламентська Асамблея Ради Європи прийняла резолюцію, в якій, зокрема, закликає органи влади в Україні:
1) прискорити і завершити розслідування справи відносно зникнення та вбивства Георгія Гонгадзе або розпочати - в разі потреби - нове незалежне розслідування цієї справи за допомогою міжнародних експертів;
2) розпочати спеціальне розслідування справи народного депутата України Єльяшкевича - заступника голови Комітету з питань фінансів і банківської діяльності.
Саме тому тимчасова слідча комісія вважає за необхідне поінформувати Верховну Раду щодо ситуації, в якій працює комісія, а також щодо напрацьованих матеріалів по трьох справах - Гонгадзе, Єльяшкевича, Подольського.
Справа Гонгадзе. Коротка хроніка подій.
16 вересня 2000 року - зникає журналіст Гонгадзе.
2 листопада - в Таращанському лісі знайдено невідомий труп.
28 листопада - Олександр Мороз оприлюднює перші аудіозаписи.
18 грудня - дружина Гонгадзе пізнає прикраси і свого чоловіка в трупі, знайденому біля Таращі.
27 січня 2001 року - заява Генпрокуратури про неможливість встановити причини смерті "таращанського тіла".
7 лютого цього року - Генпрокуратура визнає факт прослуховування кабінету Президента України.
17 лютого - російські експерти встановлюють вірогідність (99,9 відсотка) того, що "таращанське тіло" належить Георгію Гонгадзе.
У березні 2001 року фірма "Кролл" (підкреслюю і нагадую), найнята партією "Трудова Україна", приїздить до України на замовлення.
19 квітня - заява Генпрокурора щодо наявності свідка, який бачив Гонгадзе в Чехії.
8 травня - ФБР США підтверджує, що знайдене тіло належить Гонгадзе.
15 травня цього року слідство по справі Гонгадзе встановило вбивць - заявив міністр внутрішніх справ Юрій Смирнов. За його словами, двоє виконавців загинули, організаторів немає, тому що ситуація була спонтанною, раптовою. До цієї справи, за заявою міністра, має відношення кримінальний авторитет Циклоп.
Червень 2001 року - фірма "Кролл" оприлюднює результати розслідування, в яких стверджує, що ні обставини зникнення Гонгадзе, ні записи не дають можливості стверджувати про причетність Президента до цієї справи. Ані прокуратура, ані інші органи держави офіційно не отримали зазначений звіт, але так звані висновки "Кролл" широко поширюються і поширювалися в Україні лідерами партії "Трудова Україна", а також представниками України в Раді Європи.
У вересні цього року на каналі "ОРТ" продемонстровано документальний фільм, в якому заступник Генпрокурора України Баганець робить заяву про те, що слідству відомі вбивці Гонгадзе. Це кримінальні авторитети Циклоп та Матрос, які зникли після вбивства Гонгадзе. Баганець демонструє фотографії названих осіб.
13 грудня представники фірми "АЖУР" передають нашій тимчасовій слідчій комісії матеріали розслідування, а також надають докази того, що Матрос, про якого розповідав та фотографії якого показував тележурналісту "ОРТ" Баганець, живий, знаходиться в Дніпропетровську, і ніхто його не заарештовував.
Тимчасова слідча комісія вважає за необхідне констатувати таке.
Перше. Генеральна прокуратура України, інші правоохоронні структури, а також тимчасова слідча комісія не отримували офіційних документів щодо звіту фірми "Кролл".
Друге. Аналіз зазначеного звіту, розміщеного в Інтернеті, показує, що висновки "Кролл" є сумнівними і багато в чому безпідставними.
По-перше, комісія зазначає, що замовлення "Кролл" було зроблено партією "Трудова Україна", до якої безпосереднє відношення має член родини Президента України народний депутат Пінчук.
По-друге, Генеральний прокурор України, за твердженням "Кролл", після переїзду Мельниченка до США, попередив їх, що будь-яке розслідування на території України буде порушенням законодавства України. Але цитую зі звіту "Кролл": "завдячуючи тривалим зусиллям, в тому числі з боку Президента Кучми, Генпрокурор Потебенько дозволив нам отримати доступ до ключових свідків і представників влади для продовження нашого розслідування". Комісія розцінює такі дії Президента, як втручання в діяльність слідства, Генеральної прокуратури, особливу зацікавленість у фірмі "Кролл".
По-третє, фірма "Кролл" дає можливість робити висновки про недостовірність записів, зроблених у кабінеті Президента, лише на підставі того, що від зустрічі з нею відмовилися колишній міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко, Леонід Деркач та інші.
Ось деякі цитати з висновків "Кролл": "За винятком Президента України та глави Адміністрації Президента Литвина, решта учасників розмов, як і сам Мельниченко, виявилися недосяжними, тому ми не володіємо поясненнями щодо обставин, в яких були зроблені ті чи інші репліки, до чого все це призвело. Таким чином, відсутні будьякі свідчення на користь достовірності записів, які можна було б прийняти без інших доказів, а цих у свою чергу немає". І далі. "Президент Кучма заперечує, що робив приписані йому критичні висловлювання, а з іншими учасниками бесіди зустрітися не вдалося. Більше того, Президент стверджує, що його слова були змонтовані та вирвані з контексту. Знову-таки, немає свідків цих розмов, які могли б йому заперечити". І таке інше.
По-четверте, комісія вивчала питання щодо достовірності поданої "Кролл" інформації (це дуже принципово взагалі для держави) про проведений допит Президента (так і зазначено), а також про технічні дослідження в кабінеті Президента. Служба безпеки України не володіє інформацією про зазначене вище. Не володіє, тому що законом не передбачені такі функції сьогодні в неї.
Президент та Управління державної охорони не можуть надати підтверджуючу інформацію або назвати прізвища експертівіноземців, які нібито заходили в кабінет Президента, а також чи проводилося взагалі якесь дослідження.
Більше того, комісія тричі зверталася до Президента і підлеглих йому осіб з проханням провести зустріч та обговорити питання, які є предметом її діяльності, у тому числі й по інших справах, і отримати відповідь на деякі питання. Наприклад, прокуратурою міста Києва звинувачуються конкретні особи у вбивстві Вадима Гетьмана. Ця інформація була нею оприлюднена. У той же час у засобах масової інформації з'являються фотографії, публікації, які свідчать про те, що Президент зустрічається з цими особами.
На жаль, Президент не тільки сам побоявся зустрічі з комісією, а й заборонив зустрічатися з комісією начальнику Управління державної охорони України пану Строгому.
Оцінюючи невеликий перелік прикладів, комісія вважає, що висновки "Кролл" не можуть братися до уваги офіційними структурами України, тим більше використовуватися представниками України в міжнародних організаціях.
Третє. Тимчасова слідча комісія вважає за необхідне поінформувати Верховну Раду про ігнорування норм Конституції та діючого законодавства з боку Генеральної прокуратури України. Відмовившись від зустрічі з членами комісії та від надання інформації (не тієї, що є таємницею слідства) і привласнивши право тлумачення законів (відповіді Генеральної прокуратури ми поширимо разом з інформацією), Генеральна прокуратура фактично заблокувала роботу парламентської комісії.
Члени комісії вважають, що причиною таких дій з боку Генпрокуратури є те, що в записах розмов у кабінеті Президента лунає голос Генерального прокурора Потебенька, що засвідчує про його діяльність, далеку від захисту законності в державі. Саме тому робота Генпрокуратури спрямована не на встановлення істини по справах, а на те, щоб загальмувати розслідування та виправдати певних посадових осіб, чиї голоси лунають у записах Мельниченка. Тому, на нашу думку, робота Генпрокуратури має бути визнана незадовільною, і ми це пропонуємо зробити в постанові Верховної Ради.
Саме тому більшість членів комісії переконана, що повне і об'єктивне розслідування справи вбивства Гонгадзе може бути проведене тільки під контролем Ради Європи та за участю міжнародних фахівців. Комісія просить Верховну Раду підтримати вересневі резолюції ПАРЄ та реалізувати в першому кварталі наступного року ту їх частину, яка стосується справи Гонгадзе та справи Єльяшкевича.
Справа Єльяшкевича. 9 лютого 2000 року близько 21 години на території готелю "Москва" (тепер - готель "Україна"), де мешкають народні депутати України, на народного депутата Єльяшкевича був здійснений напад, коли депутат повертався з Верховної Ради.
У результаті нападу Єльяшкевич отримав закриту черепно-мозкову травму, струс мозку (з набряком), перелом кісток носа тощо. Тілесні ушкодження були заподіяні в результаті нанесення відповідного удару кулаком в обличчя.
Наслідки нападу могли б бути й іншими, у тому числі загрозливими для життя, якби не нанесення Єльяшкевичем удару...
ГОЛОВА. Олександре Олександровичу, скільки вам часу треба?
ЖИР О.О. Іване Степановичу, я мушу, точніше, маю доручення...
ГОЛОВА. Ви мусите, ви маєте, але я повинен узгодити. Ви скажіть, скільки вам часу треба.
ЖИР О.О. Іване Степановичу, десять хвилин, і я закінчу.
ГОЛОВА. Ви погоджуєтесь? Будь ласка.
ЖИР О.О. Слідчим управлінням ГУ МВС України в Києві 10 лютого 2000 року порушено кримінальну справу не за статтею Кримінального кодексу України стосовно посягання на життя та здоров'я державного діяча, а за ознаками злочину у вигляді злісного хуліганства.
Слідство у справі зупинено. Воно зупинялося декілька разів (вперше - через кілька днів після скоєння злочину, а останній раз
- 18 серпня 2001 року) на підставі статті 206 пункту 3 КПК України (коли не встановлено особу, що вчинила злочин).
Кримінальна справа вивчалася в Генеральній прокуратурі України, прокуратурі міста Києва, і надавалися письмові вказівки, які виконано. Про це говориться в листі заступника Генерального прокурора.
Комісія зазначає, що слідство ухиляється від вивчення версії нападу на депутата, пов'язаного з його професійною діяльністю, а потерпілий останній раз запрошувався слідчим 25 березня минулого року.
Єльяшкевич одразу після побиття заявив (а потім 14 лютого 2000 року підтвердив це письмово), що вважає напад на нього замовним, а замовником цього нападу вважає Президента України.
Як відомо, у 1999 році Єльяшкевич очолював спеціальну парламентську Комісію з питань забезпечення виборчих прав громадян під час проведення виборів Президента України. Комісія констатувала недемократичність проведення президентських виборів та зафіксувала систематичні численні порушення владою Конституції та законів України в ході виборів.
Основною причиною замовлення нападу на Єльяшкевича сам депутат вважає висунення ним на пленарному засіданні Верховної Ради 9 лютого (тобто безпосередньо в день нападу на нього) пропозиції про створення парламентської комісії, яка б вживала термінових заходів для вдосконалення законодавства про референдум.
Прийняття такого рішення було узгоджено з більшістю фракцій Верховної Ради України, а керівництво Верховної Ради запланувало голосування з цього питання на 10 лютого після виступу Єльяшкевича.
Комісія констатує, що правоохоронними органами до цього часу не вжито відповідних заходів, які сприяли б розкриттю злочину проти Єльяшкевича, в тому числі не порушено кримінальну справу за відповідною статтею Кримінального кодексу стосовно посягання на життя та здоров'я державного діяча, незважаючи, я підкреслюю, на рішення Парламентської Асамблеї Ради Європи від 27 вересня цього року.
Спроби Єльяшкевича оскаржити незаконні дії правоохоронних органів у суді також не мали результатів. Правоохоронні органи свідомо дезінформували громадськість про характер та міру спричинених Єльяшкевичу тілесних ушкоджень, у тому числі це робив і колишній міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко на Дні уряду у Верховній Раді 14 березня 2000 року. А також через засоби масової інформації правоохоронці заявляли про начебто відмову Єльяшкевича від дачі свідчень, що було відкритою брехнею. Більше того, в окрузі народного депутата Єльяшкевича, незважаючи на рішення судів, друковані ЗМІ до цього часу не спростували повідомлення про те, що Єльяшкевич буцімто впав на слизьких східцях готелю, а потім вигадав історію про побиття, бувши в нетверезому стані, з їх слів.
До цього треба додати, що Єльяшкевичу протягом останніх років не дають можливості виступити в ефірі Херсонської обласної державної телерадіокомпанії, грубо порушуючи як статус народного депутата, так і рішення судів.
Комісія вважає, що Генеральна прокуратура перешкоджає перевірці політичних мотивів замаху на Єльяшкевича та причетності до цього особисто Президента України. Свідомо не беруться до уваги: відповідна заява Мельниченка від 16 листопада 2000 року та запис розмови Леоніда Кучми з невідомим, здійснений Мельниченком, від 7 липня 2000 року, в якій Президент повідомляє співрозмовнику, що в разі внесення Єльяшкевичем на розгляд Верховної Ради України відповідного законопроекту (де, зокрема, йдеться про початок процедури імпічменту Президента) Єльяшкевича поб'ють так, щоб не піднявся. До речі, Мельниченко заявив, що готовий бути свідком у справі Єльяшкевича, що він погоджується на його допит як свідка в цій справі та готовий надати як записи розмови Президента щодо Єльяшкевича для проведення відповідної міжнародної експертизи, так і інші записи та інформацію, необхідну для розслідування слідства.
Комісія вважає, що існує загроза життю та здоров'ю народного депутата України, особливо після призначення головою Херсонської облдержадміністрації Юрія Кравченка, та вважає, що Верховна Рада України та її керівництво повинні вирішити питання щодо захисту та безпеки Єльяшкевича.
Справа Подольського. Олексій Подольський - референт-консультант народного депутата України Головатого, один із активних членів правозахисного об'єднання "Ми", керівник видавництва "Право". Брав активну участь у виготовленні та розповсюдженні друкованих матеріалів з критикою Президента України напередодні та під час проведення виборів Президента в 1999 році та референдуму в 2000 році.
9 червня 2000 року Подольського було викрадено в Києві невідомими особами, вивезено в Чернігівську область та побито. Як засвідчив Подольський на засіданні комісії, події розгорталися таким чином. Ми вважаємо за потрібне навести дослівно.
"На початку червня ми готували черговий матеріал щодо референдуму. Я закінчив писати матеріали і зателефонував друзям, що зайду до них. Це було на Львівській площі, вулиця Воровського. Я спокійно вийшов і, нічого не підозрюючи, пройшов через дорогу вулиці Артема там, де вона закінчується на Львівській площі. Перейшов на той бік, щоб сісти в тролейбус або в таксі. В цей час мене вдарили ззаду по голові. Я не втрачав свідомості, але був такий шок. І в цей час, коли били, їхала зелена машина - іномарка, її дверцята були відчинені, і мене було вкинуто між переднім і заднім сидіннями на підлогу. Двоє хлопців сіли на мене колінами, двері зачинили, ми поїхали. На всі мої питання стосовно того, що відбувається, ніяких відповідей не було. Просто, аби я не говорив, мене били кулаком і гумовим кийком. Як тільки я опинився в машині, вони відразу забрали в мене паспорт і окуляри. Поки ми їхали, а їхали ми десь дві години, не було сказано жодного слова, зі мною ніхто не розмовляв. Між собою не розмовляли. Але один з них, той, хто бив гумовим кийком, час від часу стукав мене по коліну, по лівому коліну бив мене раз по десять не дуже, може з розмаху. Потім я зрозумів, навіщо це, бо потім місяців три я не міг ходити. І коли добрався вже додому, я дуже шкульгав, бо в одному місці коліно було, як гарбуз. Потім під'їхали до посадки біля хутора Петрівський, Чернігівська область, Прилуцький район, як потім з'ясувалося. Лісосмуга. Біля неї галявина. От туди вони під'їхали, витягли мене за волосся і, погрожуючи, що будуть убивати, якщо я піднімусь, кинули на підлогу і зразу відігнали машину метрів за 50.
Пішли розмови. Один з них, той, що був у краватці, більший, сказав: "Давай зараз візьмеш лопату, викопаєш собі могилу, обіллєм тебе бензином". Водій, хлопець років 28-ми, такий худенький, витяг з багажника каністру, лопату. Але мені лопату в руки не давали. Потім мене повалили на підлогу і почали бити".
Я не буду далі цитувати, але відбувається знущання, яке закінчується тим, що Подольського попереджують, що "якщо ти не припиниш своєї діяльності в об'єднанні "Ми", то тобі буде набагато гірше".
Повертається він додому за тією адресою, звідки вийшов, але за тією адресою вже спалено двері в квартирі і, взагалі, лише випадково не загорівся будинок.
Я хотів би ще раз депутатам нагадати ті записи, які є, стосовно цих епізодів, що були оприлюднені.
Доповідається голосом Юрія Кравченка:
- "Ну, тепер ота братія, що розпространяла від Головатого листівки. Значить, позавчора він опинився аж у Сумській області (це було на межі цих областей), той, який розпространяв. Так йому там так надавали (сміються), а он кричит: "Это Головатый меня". Ну, приїхав він додому, а там, значить, зайнялася дача і двері згоріли.
- У кого?
- У нього (сміються обидва), понятно.
- А він розпространяв одну чи...
- Ми його... гад, вийшов опять з новою пачкою. В той же день 15 ментів... А він був з трьома охоронниками. Потім вийшов без нікого. Його - в машину. Як пішли в ход... "Я більше не буду, це Головатий. Хто ваш шеф? Я буду свідєтєлєм. Ну короче...
- В мене є такий підрозділ, методи їхні: в них ні моралі, нічого немає. Так що не дай Бог... Так що, значить, нічого немає. В мене група... і починає глушить". Ну і таке інше.
Я навмисно це роблю, щоб обгрунтувати висновки, які робить сьогодні тимчасова слідча комісія.
За інформацією Генпрокуратури, за даним фактом Шевченківським РУ ГУ МВС в місті Києві розслідується кримінальна справа за статтею "Розбій". Справу вивчала прокуратура Шевченківського району міста Києва, надавала письмові вказівки. Після їх виконання 7 липня поточного року попереднє слідство у справі зупинено на підставі пункту 3 статті 206 КПК України у зв'язку з невстановленням осіб, які вчинили злочин.
Лише після того як справою зацікавилася наша комісія, Генпрокуратура витребувала цю кримінальну справу і зараз її вивчає.
Комісія звертає увагу, що в усіх названих справах багато спільного.
Перше. Гонгадзе, Єльяшкевич, Подольський - особи, які на час скоєння проти них злочинів були (а живі залишаються) в опозиції до діючого Президента України і не просто в опозиції, а проводили і проводять активну політичну діяльність.
Друге. На відомих записах розмов у кабінеті Президента України зазначені особи, їхні дії, а також дії проти них обговорюються за участю Президента України, колишнього міністра внутрішніх справ Кравченка, голови СБУ (на той час Деркача). І якщо, я це підкреслюю, сьогодні тимчасова слідча комісія вважає неможливим стверджувати, спираючись на аудіозаписи, що Президент давав пряму вказівку на знищення Гонгадзе, то події, які розгорталися навколо Подольського та Єльяшкевича, повністю збігаються як у записах розмов, так і в житті. Обидва потерпілі прослуховували зазначені аудіозаписи і підтвердили комісії повну відповідність реальних подій записаним розмовам.
Цитую висновки експертизи записів Мельниченка, зробленої Міжнародним інститутом преси (Австрія), та його рекомендації: "відповідно до принципу верховенства права обов'язком саме українських органів влади є забезпечення подальшого розслідування цієї справи. Правильним методом розв'язання цього питання може стати зіставлення правопорушень і злочинних дій, зафіксованих у розмовах, з фактичними подіями, що мали місце в Україні".
Порівнявши події із записами, члени комісії переконані, що, на жаль, аудіозаписи розмов у кабінеті Президента України щодо побиття Єльяшкевича та Подольського не є монтажем. Але остаточну крапку в цьому питанні повинна поставити експертиза Ради Європи.
Реально оцінюючи ситуацію в державі і перш за все ставлення Генеральної прокуратури до розслідування кримінальних справ, які є предметом діяльності комісії, в тому числі зволікання прокуратури із встановленням істини, ми вважаємо вкрай необхідним терміново й остаточно встановити, чи є записи розмов у кабінеті Президента монтажем, чи ні? Ця експертиза повинна бути здійснена у відповідності до вимог українського законодавства Міжнародною організацією комп'ютерних доказів та за участю експертів Ради Європи.
Якщо буде встановлено, що оприлюднено змонтовані записи стосовно Гонгадзе, Єльяшкевича, Подольського, то це зніме всі підозри з Президента, зокрема, та з України взагалі. Якщо це не монтаж, то ми зможемо отримати відповідь на багато питань, зокрема, хто і навіщо підбурював Президента і переконував його давати доручення міністру Кравченку займатися Гонгадзе, а не вирішувати з ним (з Гонгадзе) питання в суді, як спочатку пропонував сам Президент?
Саме тому, на переконання членів тимчасової комісії, парламент повинен передбачити окремим рядком у Держбюджеті на наступний рік кошти в сумі 500 тисяч гривень, які дадуть змогу провести зазначену експертизу та зупинити значно більші втрати, яких зазнає держава сьогодні. Ми просимо підтримати цю пропозицію. Це питання є актуальним ще і тому, що ми напередодні виборів, а минулі вибори зафіксували багато повчального, чого ніколи не повинно повторитися. Я закінчив.
Дякую.
ГОЛОВА. Дякую. Запитання є? Запишіться. П'ять хвилин (Шум у залі). Ви подивіться, ще одна інформація, ми ж не можемо цілий день... 45 хвилин на питання - от і все. Тоді не буде виступів.
Депутат Костинюк. За ним - депутат Ратушний.
КОСТИНЮК Б.І., секретар Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, транспорту і зв'язку (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Народний рух України. Шановний доповідачу! У сьогоднішній вашій інформації прозвучало багато прізвищ поважних людей, у тому числі народних депутатів, багатьох із яких сьогодні з нами немає. Але не називалося прізвище народного депутата України, голови Народного руху В'ячеслава Чорновола. Ви пам'ятаєте, що через кілька годин після його загибелі тодішній міністр внутрішніх справ одразу заявив, що це звичайна дорожньотранспортна пригода. Таким чином, він дав вказівку, як вести слідство. Громадськість тоді не повірила і досі не вірить, що це була звичайна дорожньо-транспортна пригода. Є багато суперечливих фактів, на які слідство досі не дало відповіді. Чи ваша слідча комісія не вбачає паралелі між загибеллю цих людей і загибеллю В'ячеслава Чорновола?
І ще одне. Під час виборів у Білорусі була інформація про так звані "ескадрони смерті". Чи є у нас щось подібне до отих білоруських ескадронів?
Дякую.
ЖИР О.О. Дякую, шановний колего. Я хотів би зазначити, що для розслідування питання, пов'язаного із загибеллю В'ячеслава Чорновола, утворена окрема комісія, яка більш предметно займається цим питанням. Питання загибелі В'ячеслава Чорновола, на жаль, не є предметом нашої комісії. Але мені відомо (відомо від майора Мельниченка), що існують записи розмов у кабінеті Президента, де лунає прізвище В'ячеслава Чорновола. Оскільки, за словами Мельниченка, він не мав можливості (підкреслюю, за словами Мельниченка) і часу прослуховувати всі записи, які стосуються цього питання, то стверджувати, в якому ракурсі в кабінеті Президента велися розмови стосовно В'ячеслава Чорновола, він не може.
Що у цих справах є спільного? На жаль, у справі Чорновола, у справах, які є предметом діяльності комісії, і в справі, пов'язаній із вибухом у Кривому Розі та з терористичним актом, здійсненим проти кандидата в Президенти Наталії Вітренко, є багато спільного.
Ще в минулому скликанні, займаючись саме питанням вибуху в Кривому Розі, ми отримували інформацію, яку, на жаль, за браком часу (закінчувався термін повноважень Верховної Ради) ми не мали можливості до кінця перевірити. Але ми ще й тоді отримували інформацію про наявність так званих "ескадронів смерті". Пізніше про них була інформація у записах Мельниченка та інших матеріалах. Саме тому я вважав і вважаю, що це питання має бути відокремлене, воно має вивчатися, і йому має бути дано оцінку...
ГОЛОВА. Олександре Олександровичу, 36 чоловік хочуть задати запитання. Вибачте, ви ж дивіться - три хвилини ви відповідаєте на одне запитання.
ЖИР О.О. Отже, така інформація була.
ГОЛОВА. Михайло Ратушний. За ним - Михайло Гуцол.
Я ще раз кажу: у нас 45 хвилин. Використаємо 45 хвилин, і жоден виступати не буде.
РАТУШНИЙ М.Я., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності (виборчий округ 164, Тернопільська область). Іване Степановичу, ви мій час забираєте. Шановний доповідачу! Чи не здається вам, що саме те, в якому контексті ви зараз доповідаєте, показує, що, на жаль, і суспільство, і ті, хто зобов'язаний докопатися до істини, втратили інтерес до цієї проблеми. І це вкрай небезпечно, оскільки всі ці проблеми пов'язані з минулими виборами. Зараз наближаються нові вибори, і якщо ми - і спеціальна парламентська комісія, і громадська - не докопаємося до істини, не встановимо, хто це зробив і кому це вигідно, нас чекають попереду такі самі темні справи (борони нас, Боже)..
І тепер конкретно про справу Гонгадзе. Через дві години після того, як він покинув бульвар Лесі Українки (чи через годину), було відомо, що він зник, і його почали шукати. Були дзвінки до Мартиненка, на той час прес-секретаря Президента. Було відомо, що людина зникла. Було відомо (у вас є дані в матеріалах справи, це підтверджує "АЖУР", підтверджують правоохоронні органи), що Гонгадзе чи мав з кимось зустріч, де мав отримати інформацію і де його затягнули в пастку, чи ще щось. Оці дві години ті люди, які знали, що він зник...
ГОЛОВА. Вимкніть мікрофон. Півтори хвилини!..
РАТУШНИЙ М.Я. Ви в мене забрали десять секунд.
ГОЛОВА. А 1 хвилина 20 секунд? Будь ласка, відповідайте.
ЖИР О.О. Михайле, важко зрозуміти таке довге і неконкретне запитання. Хочу сказати, що я не є прибічником того, щоб ми порушували лише напередодні виборів справи про смерть політиків, смерть депутатів Верховної Ради, їх побиття. Це не повинно залежати від того, є вибори чи немає виборів. Треба встановити істину, і це можливо. Це можна було зробити ще на початку цього року, зробивши один крок, на якому наполягала вже тоді комісія: провести експертизу аудіозаписів і тим самим дати відповіді на багато питань.
Уже доведено, що будь-які твердження про те, що у світі не проводиться експертиза цифрових записів, м'яко кажучи, не відповідають дійсності. Ця інформація навмисно вкидається в суспільство.
Зробивши один крок, у якому мусить бути зацікавлений Президент України, ми, можливо, припинимо всі розмови і скажемо: "Монтаж! Підтасовка. Людей, які цим займалися, ми знаємо". Якщо ж виявиться, що це правда, тоді треба відповідно діяти стосовно тих осіб, чиї голоси лунають у записах.
Стосовно темних справ, які на нас чекають. Якщо не буде встановлена істина у цих справах, нас чекають нові справи, нові слідчі комісії, нові вбивства. І ми до цього йдемо, тому що ті особи, які згадуються, коли йдеться про "ескадрони смерті", про які тут заявлялося, сьогодні то пішли у відставку, то випливають на поверхню і займають відповідальні пости в державі.
Тому розслідувати ці справи треба. Для цього є всі можливості. Треба єдине: бажання Генерального прокурора і Президента України зробити це.
ГОЛОВА. Михайло Гуцол. За ним - Ігор Пилипчук.
ГУЦОЛ М.В., секретар Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, ПЗУ). Дякую, Іване Степановичу. Фракція "Яблуко". Екологічна партія України "Захист". Передвиборний блок "Зелені". Шановний доповідачу! Я уважно прослухав вашу змістовну доповідь, за що дякую. І в мене є декілька запитань до вас.
Більше року тому мене публічно побили в Києві, у другій пологовій лікарні. Було створено слідчу комісію, було порушено кримінальну справу, яку через півроку закрили. Міліція забрала в мене посвідчення. У мене зараз дублікат, я можу вам показати. І це тоді, коли медики, майже 300 чоловік, звернулися до мене за допомогою як до секретаря Комітету Верховної Ради з питань прав людини.
Відтоді і до сьогодні на мене здійснюється тиск. Мені відомо, що на мене готується замах, фізична розправа. Відомо, хто це готує. Я звернувся до СБУ. Офіцер СБУ мені повідомив, що СБУ по телефону попередила того чоловіка, щоб він цього не робив. Я назвав адресу, прізвище, ім'я і по батькові цієї людини, повідомив, де лежить зброя - автомати іноземного виробництва. Та людина катається по Києву на джипах і мерседесах, а вже протягом трьох тижнів ніяких заходів не вживається.
У мене запитання до вас як до фахівця: чи можуть правоохоронці захистити права депутата, котрий...
ГОЛОВА. Вимкніть мікрофон.
ЖИР О.О. Відповідаю вам: можуть. Для цього перш за все потрібне бажання. Комісія не розглядала питання, що ви ставите. Ми дійшли до того, я підкреслюю, що Генеральна прокуратура України порушує Конституцію, що її порушує Генеральний прокурор. Підтримує такі дії наш шановний Президент. Прокуратура приписами відміняє судові рішення. І всіх це задовольняє. Жоден не бажає порушити це питання. І будуть у нас і напади, і вбивства, поки Генеральна прокуратура не буде домагатися виконання закону всіма правоохоронними органами.
ГОЛОВА. Ігор Пилипчук. Останнє запитання.
ПИЛИПЧУК І.М., заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією (виборчий округ 124, Львівська область). Фракція "Батьківщина". Шановний Олександре Олександровичу! У засобах масової інформації надзвичайно часто повідомляється, що сьогодні вбивства відомих політичних і громадських діячів Гетьмана і Щербаня розкрито. Це звучить і з вуст керівників силових відомств. Що ви про це скажете? Це перше питання.
Друге. Чи слідча комісія, яку ви очолюєте, ставила питання про притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які дали дозвіл на проведення слідчих дій на території України різним іншим спецслужбам?
І третє. Чи вам не здається, що так званого "офіцера честі" спеціально відрядили в Херсон, щоб не дати на Херсонщині можливості якраз таким депутатам, як Єльяшкевич і іншим доносити до людей правду, якої чекає український народ?
Дякую.
ЖИР О.О. Шановні колеги! На жаль, усі ми в ході розслідування справ, якими займається комісія, чули заяви, які є безпідставними з самого початку, які не відповідають дійсності. Їх робив колись міністр Кравченко, а сьогодні, на жаль, робить наш шановний міністр Смирнов. Справу розслідує Генеральна прокуратура. Хто має право повідомляти про хід розслідування? Ніхто! А була ж заява шановного міністра Смирнова, що вбивць уже знайдено. Хто їх знайшов? Прокуратура наступного дня ці заяви спростовує. Якщо є якісь матеріали щодо встановлення вбивць Гетьмана або Щербаня, це справа така... Ми такою інформацією не володіємо. І в мене особисто є підозра, що це черговий прояв популізму напередодні виборів.
Стосовно призначення "офіцера честі". Я це виклав у доповіді, не буду повторюватися.
Стосовно притягнення до відповідальності осіб, які дали дозвіл на проведення слідчих дій у кабінеті Президента. На сьогоднішній день ми не маємо відповіді на це питання. У Генеральній прокуратурі про це ніхто нічого не знає, навіть не мають висновків "Кроллу". Тобто вони непричетні. Служба безпеки сьогодні не наділена повноваженнями охороняти Президента, це здійснює Управління державної охорони. Воно не відповідає на депутатські запити, які виголошуються з трибуни Верховної Ради, і керівнику державної служби охорони Президент забороняє з'являтися на засідання комісії.
Тому я ще раз кажу, що ці всі питання пов'язані і з Генеральним прокурором.
ГОЛОВА. Дякую. Олександре Олександровичу. Ви використали два регламенти. Ми домовилися, що після доповіді надаємо слово Станіславу Сафронову.
Станіслав Сафронов. Будь ласка. Ми погодили.
САФРОНОВ С.О., член Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій (виборчий округ 30, Дніпропетровська область). Дякую. Шановний Іване Степановичу! Шановні колеги народні депутати! Я вперше, мабуть, вдався до таких заходів, щоб утримати трибуну. Це не в моїх правилах, але ж мене змусила до цього ситуація. Я розповім вам, у чому справа. Вчора ми з вами прийняли бюджет. Який він - це вже інша справа, але ми його прийняли, і слава Богу, як кажуть.
Ви знаєте, що перед прийняттям бюджету вже протягом двох чи, може, трьох років я неодноразово порушував питання про ліквідацію хвостосховищ. Це відходи уранових руд, котрі накопичені в місті Дніпродзержинську. У місті просто жахлива ситуація, шановні друзі! Про неї всі знають. У мене вже є кипа мого "голубиного" листування з Мітюковим, з урядом, бюджетним комітетом - з усіма.
Протягом останніх трьох днів проходила багатотисячна акція. Люди вийшли на вулицю, щоб привернути увагу уряду, депутатів до цієї проблеми. Під загрозою людські життя! У людей немає питної води. Радіаційний фон сьогодні сягає 75 тисяч кюрі! Ви всі розумієте, що це таке.
Після моїх звернень тричі виділялися кошти з резервного фонду держави - у минулому й позаминулому роках. Про що це свідчить? Це свідчить про те, що держава начебто звернула на це увагу. Але мені пропонували: внось, будь ласка, пропозиції до наступного проекту Державного бюджету. Я звернувся до бюджетного комітету. У проекті, поданому на друге читання, ці проблеми начебто були враховані. Було чітко виписано три статті, в котрих передбачалися видатки для міста, зокрема для вирішення проблеми відходів уранових руд у місті Дніпродзержинську - 1,1 мільйона гривень при потребі 7,5 мільйона.
Гаразд, ми і з цим погодилися: хоч щось передбачили. Але далі все сталося, як у Ігоря Кіо. В другому читанні за ці видатки було проголосовано. Потім (чи це була якась помста з боку голови бюджетного комітету, чи просто уряд не звернув уваги на ці болючі проблеми) у поданому на третє читання проекті цього рядка видатків вже немає.
Шановні друзі, я просто вас прошу: якщо це технічна помилка, а не помста, якщо це редакційна помилка, то прошу, щоб це все було враховано. І шановний Іване Степановичу, і шановні і присутні, і відсутні представники уряду, і представники бюджетного комітету: я вам даю слово, що б там не було, я готовий до спілкування з тим, хто хоче зі мною спілкуватися, і я не покину цю трибуну, поки мені не дадуть пояснення, чому так сталося. Вже три дні триває страйк у Дніпродзержинську. Три дні! Немає води - немає життя. Люди гинуть, смертність утричі перевищує народжуваність!
Тому я прошу: або давайте це питання переголосуємо, або щоб, Іване Степановичу, хтось із відповідальних осіб з профільних комітетів, з профільного міністерства дав мені пояснення і щоб це було враховано у бюджеті на 2002 рік.
ГОЛОВА. Дякую. Я прошу секретаріат: видрукуйте... Немає заперечень, щоб направити такий депутатський запит ще й уряду? Видрукуйте і направте. Дякую, Станіславе Олександровичу. Дякую.
Шановні народні депутати, залишилася одна хвилина, а записалося п'ять депутатів.
САФРОНОВ С.О. Хто мені дасть пояснення?
ГОЛОВА. Які пояснення?
САФРОНОВ С.О. Від бюджетного комітету хто є?
ГОЛОВА. Та ви що, їй Богу. Шановний депутате, почитайте Регламент, потім ми продовжимо...
САФРОНОВ С.О. Іване Степановичу, я вчора тримав руку протягом години, і Регламент я знаю, читав його. І не тільки я вчора тримав руку, мої колеги просили слова, бо питань дуже багато, Іване Степановичу.
ГОЛОВА. Ви розумієте, що ви не по темі говорите?
САФРОНОВ С.О. Ну як це не по темі, Іване Степановичу?
ГОЛОВА. Це болюче питання, це трагедія
САФРОНОВ С.О. Болюче.
ГОЛОВА. Але ж не сьогодні його треба розглядати. Включайте до порядку денного це питання, ми відведемо 45 хвилин, ви зробите інформацію, обговоримо питання і так далі. Ну ви ж це розумієте.
САФРОНОВ С.О. Іване Степановичу, я це питання ставив багато разів, усі чують про це вже протягом двох років, а питання не вирішується. Не вирішується! Я впевнений, що я зараз піду з цієї трибуни, і ті відповідальні люди, котрі повинні ставитися до цього з великою відповідальністю, забудуть про це. Я впевнений! А там тисячі людей, сотні тисяч людей від цього страждають!
ГОЛОВА. Я прошу голів профільних комітетів Самойленка і Черненка: вникніть у цю справу і підтримайте народного депутата Сафронова. Треба включити це питання до порядку денного і обговорити його, якщо дійсно все так, як депутат говорить. Я думаю, що це заслуговує на окрему розмову.
САФРОНОВ С.О. Іване Степановичу, нехай мені пояснять: чи це технічна або редакційна помилка, чи це просто хтось свідомо зробив?
ГОЛОВА. Нехай пояснять, але ж не зараз. Я ж вам сказав, що ми відправляємо запит від Верховної Ради урядові, і я даю доручення профільним комітетам вникнути у цю справу. Ми зможемо повернутися до цього питання.
САФРОНОВ С.О. Іване Степановичу, останнє. Учора вносилася пропозиція переглянути розподіл капітальних вкладень до 15 березня. Ми йдемо зараз на канікули. Я просив би, щоб це питання розглянулось не до 15 березня, а до 15 січня або до 15 лютого.
ГОЛОВА. Так, дякую. Ви мені не робіть зауважень. Навіщо ви мені робите зауваження?.. Я вас прошу: залиште трибуну.
САФРОНОВ С.О. Нехай мені дасть відповідь хтось із профільного комітету. Я хочу отримати відповідь.
ГОЛОВА. Я вам іще раз кажу: не порушуйте Регламент Верховної Ради... Я вас прошу: залиште трибуну. Я ще раз кажу Я змушений зараз дати доручення регламентному комітету розглянути вашу поведінку. Залиште трибуну.
САФРОНОВ С.О. Я прошу: дайте ваше особисте доручення...
ГОЛОВА. Я ще раз вам кажу, що я вже таке доручення дав профільним комітетам: вникнути в суть даного питання.
САФРОНОВ С.О. Іване Степановичу, треба, щоб питання щодо перегляду розподілу капітальних вкладень було розглянуте.
ГОЛОВА. Питання розподілу капіталовкладень Верховна Рада вчора не вирішувала.
САФРОНОВ С.О. До 15 січня або, у крайньому разі, до 15 лютого, але не до 15 березня. Вибори починаються.
ГОЛОВА. Я ще раз вам кажу: на засіданні Погоджувальної ради називалися дві дати: до 1 квітня і до 15 березня. Анатолій Кирилович Кінах підтримав другу - до 15 березня. Верховна Рада вчора за це проголосувала. Все.
Я вас прошу: залиште трибуну.
САФРОНОВ С.О. Шановні колеги, я прошу підтримати мою пропозицію про перенесення терміну розподілу капітальних вкладень
- до 15 лютого, щоб ми... Почнеться виборча кампанія, гроші будуть розподілені, як кому сподобається, повірте ви мені. Ніхто потім не знайде цих коштів.
ГОЛОВА. Так, залиште трибуну. Я прошу вибачення, ви бачите, п'ять хвилин ми витратили на це. Ми час вичерпали. Записалося п'ять депутатів. Ви даєте згоду, щоб вони виступили?
Слово надається Дмитру Чоботу. За ним буде виступати Володимир Яценко.
ЧОБІТ Д.В., секретар Комітету Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Шановний Голово! Шановні народні депутати! На завершення свого виступу Олександр Жир сказав, що потрібно провести експертизу плівок за участю спеціалістів Ради Європи. На його думку, ця експертиза дасть змогу вирішити два головних питання: по-перше, зняти підозру з Президента, якщо вона безпідставна; по-друге, отримати відповідь, хто підбурював Президента.
Я вважаю, що питання про те, хто підбурював, навіть не вторинне. Мало кого цікавить, хто підбурював Президента. Цікавить інше - чи це правда. Якщо це правда, то виходить, що нашою державою Україна керують кримінальні злочинці. Саме через це Україна вже, по суті, опинилась у міжнародній ізоляції.
Хто запрошує нашого Президента за кордон? Куди він їздив і хто сюди приїжджає? Якщо приїхав Герхард Шрьодер, то тільки для того, щоб забрати з України мистецький архів Баха. За Бахом він приїхав сюди! Це антиконституційні, антизаконні дії - передача такого величезного архіву, який є загальнодержавною власністю, заради того, щоб хтось до нас приїхав. А тепер пропозиції.
Фракція "Батьківщина" вважає, що нам, Верховній Раді, потрібно провести спеціальне засідання, на якому заслухати звіти тимчасової слідчої комісії, Генеральної прокуратури, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ з цього питання. Це перше.
Друге. У відповідності до рекомендацій Парламентської Асамблеї Ради Європи прийняти постанову Верховної Ради про проведення незалежного розслідування із залученням іноземних слідчих.
Третє. Провести експертизу плівок із залученням міжнародних фахівців відповідно до рекомендацій Ради Європи.
Четверте. Провести аналіз записів Мельниченка, здійснених у кабінеті Президента, на предмет відповідності того, що є на плівках, фактам життя. Окремі приклади вже наводив Олександр Жир. Я можу деякі додати. Наприклад, на плівках є запис, де голосом Президента дається доручення Кравченку когось "роздягнути, без штанів залишити". Саме без штанів, без шкарпеток було знайдено труп.
Є й інші паралелі - стосовно газети "Інформбюлетень", стосовно газети "Сільські вісті" і таке інше. І це дає вказівки Президент - гарант дотримання Конституції. А в Конституції записано, що в Україні заборонена цензура, і багато інших таких речей.
Нам потрібно висловити також недовіру Генеральній прокуратурі, прийняти постанову із зверненням до всіх силових структур, що особи, які знають щось про це, повинні дати свідчення, і розробити систему їх захисту, щоб на них не можна було вплинути. Є інші питання, але за браком часу я не буду на них спинятися.
Дякую за увагу.
ГОЛОВА. Дякую. Слово надається народному депутату Володимиру Яценку. За ним буде виступати Анатолій Єрмак.
ЯЦЕНКО В.М., член Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (виборчий округ
66, Житомирська область). Шановні колеги! Після заслуховування чергової доповіді спеціальної слідчої комісії, після заслуховування інформації Генеральної прокуратури, інших силових відомств стає очевидним, що ми помітно не просуваємося на шляху до істини. Більш того, вбивства і зникнення людей в Україні стають звичайними явищами. Почитайте, будь ласка, сьогоднішню пресу! Очевидно, що за існуючих умов навряд чи будуть знайдені вбивці чи замовники цих убивств.
Причина, напевне, криється в тому, що в Україні фактично відбулось зрощування влади, бізнесу і криміналу. Це висновок не лише українських політиків, це висновок міжнародних структур. Абсолютно правий попередній виступаючий, мій колега. Вдумайтеся, будь ласка, Рада національної безпеки і оборони України повідомляє про те, що більше половини українських коштів у державі обертається в тіньовій сфері. Невже за наявності майже одного мільйона озброєних людей у безпосередньому підпорядкуванні Президента України не можна навести лад у цій справі? Безперечно, є достатньо сил і засобів для того, щоб раз і назавжди покінчити з цим, не вистачає політичної волі для цього. Очевидно, що є певна економічна, політична і інша зацікавленість у тому, щоб подібний стан речей в Україні продовжувався. Були праві класики, які стверджували, що за наявності високих відсотків прибутків буржуазія здатна йти на будь-які злочини. Абсолютно правильно!
Відповідним чином реагують і представники засобів масової інформації. Я взагалі не знаю, чому ці люди останнім часом фактично зрадили свого колегу, зрадили святу пам'ять про нього. Вони втратили інтерес до цієї справи, не висвітлюють належним чином хід розслідування і не тиснуть на владу, щоб прискорити процес розслідування і пошуку істини в цій справі.
Очевидно, що кардинально вирішити це питання можна буде, лише змінивши політичний курс в Україні. Але то справа найближчого майбутнього. Сьогодні ж у нас є один вихід - звернутися до Президента України, до Генеральної прокуратури України (те, що ми можемо сьогодні зробити) з вимогою вжити рішучих заходів до того, щоб найближчим часом покінчити з цією справою.
І хочу звернутися ще з одним питанням. Ми бачимо, що останнім часом виконавча влада рветься до законодавчої влади, при цьому адмінресурс використовується на 100 і більше відсотків. Одні і ті ж самі особи не сходять з екранів телевізорів. Іване Степановичу, це торкається нас, законодавців. Чому ж ми не реагуємо відповідним чином? Адмінресурс працює на повну силу. Кожний голова адміністрації, кожен рядовий чиновник працює на те, щоб зберегти існуючий режим в Україні. Тому ми повинні відповідно відреагувати і принаймні відновити в цій справі законність. Тоді вирішиться і те питання, яке ми сьогодні розглядаємо.
Дякую.
ГОЛОВА. Анатолій Єрмак. За ним буде виступати Михайло Гуцол.
ЄРМАК А.В., член Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією (виборчий округ 83, Запорізька область). Депутатська група "Соборність". Шановні колеги! Тому, що відбувається протягом часу, коли державну владу узурпував диктатор Кучма і його злочинне оточення, буде дана оцінка у майбутньому, коли вони будуть сидіти на лаві підсудних. Тоді ми дізнаємося і про ці злочини, які творила ця влада.
Незаконна торгівля зброєю. Сьогодні генерали однієї із служб звинувачують один одного, хто торгував зброєю, а хто захищав. Шило вилізе з мішка, і ми дізнаємося, куди ж і які суми надходили. Великі брудні гроші фінансують і брудні справи на замовлення. Я тезисно скажу, що і вбивство Чорновола не хочуть розслідувати. І я, і Григорій Омельченко надали Генеральній прокуратурі і слідчій комісії необхідні матеріали, бо нам відомо з різних джерел, як це відбувалося.
Не хочуть розслідувати матеріали про зникнення і про вбивство Гонгадзе. Треба б звернутися і до факту замаху на Павла Лазаренка, але його ніхто не розслідує. Там теж був замах, і замовники - саме з вищих посадових осіб України. Я думаю, що зараз і в Сполучених Штатах Америки, і в Ізраїлі теж з'ясується правда, як це відбувалося. А питання торгівлі зброєю і замовні вбивства між собою пов'язані.
Я надав депутатській слідчій комісії, яку очолював Олександр Лавринович, системні матеріали, які свідчать про порушення Конституції, чинного законодавства з боку правоохоронних органів - і МВС, і СБУ, про втручання їхніх технічних і оперативних підрозділів у діяльність як політиків, так і рядових громадян України.
Я можу сьогодні стверджувати, що було вторгнення (і неодноразове) й до мого особистого помешкання, і до службових кабінетів, у тому числі технічне. Про це свідчать і записи майора Мельниченка. Коли я як заступник голови депутатської слідчої комісії з питань пошуку валюти за кордоном виїжджав до Ізраїлю, буквально напередодні в моєму особистому житлі прозвучала інформація, чому ми їдемо.
Генерал Деркач, доповідаючи про це Кучмі, говорить конкретно, чого їде Єрмак, і що він (Деркач) у зв'язку з цим зв'язався з генералом Яшою Кедмі (це генерал розвідки Ізраїлю), щоб там протидіяли нашому перебуванню в Ізраїлі, щоб ми не знайшли валютних рахунків одного з депутатів. І називається прізвище цього депутата. Це особа, наближена до сім'ї Кучми.
Тому в мене конкретна пропозиція. Я дякую Олександру Жиру за мужню позицію, за те, що він висвітив це, і просив би вас, Іване Степановичу, дати доручення опублікувати інформацію Олександра Жира у газеті "Голос України". Я також підтримую пропозицію про висловлення недовіри Генеральному прокурору, що тягне його відставку.
Дякую.
ГОЛОВА. Слово надається народному депутату Михайлу Гуцолу. За ним буде виступати Григорій Омельченко.
ГУЦОЛ М.В. Фракція "Яблуко". Екологічна партія України "Захист". Предвиборний блок "Зелені". Шановні колеги! Шановні пані і панове! Шановний Іване Степановичу! Я хочу сьогодні звернутися із заявою до пана Жира Олександра Олександровича і хочу, щоб він провів за моєю заявою розслідування.
Більше року тому мене публічно побили на території другої пологової лікарні міста Києва. Мене медики, майже 300 чоловік, запросили як секретаря Комітету Верховної Ради з питань прав людини, щоб захистити їхні конституційні права. Мало того, що міліція мене публічно побила, вона ще забрала моє депутатське посвідчення. Вони лишили мене мандата. І не повернули моє посвідчення.
Генеральна прокуратура спочатку порушила кримінальну справу, а потім справу закрила. Б'ють мого сина. Прокуратура відмовляє в кримінальній справі. Нещодавно в Києві знову було вчинено фізичну розправу зі мною. Я знову звернувся до Генеральної прокуратури, оскільки порушені мої конституційні права та, зрештою, недоторканність депутата. Прокуратура відмовила в порушенні кримінальної справи і дала відповідь: "Міліція права". Але це все діялося на очах людей, шановні колеги! Люди, наші виборці, дивляться, як з депутатом поводяться. Вони дивляться, як об нас просто витирають ноги.
Минулої п'ятниці мені стало відомо, що готується фізична розправа зі мною. Я звернувся офіційно з заявою до СБУ і повідомив, хто це може зробити. Офіцер СБУ зв'язався по телефону з тією людиною, яка мені повідомила, що готує на мене замах, і по телефону отримав таку відповідь: "Я не буду чіпати Михайла". Таким чином, офіцер СБУ мені повідомив: "Не турбуйтеся, вам нічого не загрожує".
Більше того, я назвав прізвище, ім'я, по батькові людини, адресу, де є зброя - автомати іноземного виробництва. Однак СБУ знову не втрутилася, а ця людина, цей громадянин роз'їжджає на броньованих джипах, на мерседесах по Києву. Відтоді вже третій тиждень минув, а що з тими кулеметами робиться? У кого вони стріляють, люди добрі?
Шановний Іване Степановичу! Я вас дуже прошу, прийміть мене сьогодні з цього питання, тому що я вже звертався кругом і скрізь. Далі я не знаю, куди звертатися і до кого. Тепер я можу звернутися за допомогою тільки до вас.
ГОЛОВА. Дякую. Слово надається народному депутату Григорію Омельченку.
ОМЕЛЬЧЕНКО Г.О., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією (виборчий округ 146, Полтавська область). Депутатська група "Соборність". Шановні колеги, друзі! Те, що розповів сьогодні голова тимчасової слідчої комісії наш колега Олександр Жир, і те, що можна було сьогодні сказати і що ви почули, - жахливо, як і те, що ми знаємо, але над чим потрібно трошки попрацювати і про що ви будете також знати. Тому мова сьогодні повинна йти вже, мабуть, не про розслідування окремих фактів замовних убивств, зникнення журналістів, убивств політиків, народних депутатів України, а про інше. У кримінальному злочинному угрупованні, в банді діє злодійський кодекс честі, де за невиконання якихось зобов'язань несуть покарання, де за порушення злодійського кодексу честі настає покарання. Ми маємо державу, якою керують люди, де не діє навіть цей злодійський кодекс честі. Питання про те, щоб жити за законами, ними взагалі вже не ставиться. Вони живуть навіть не за поняттями, а за своїми примхами, забаганками, які у них виникають, може, з похмілля. Хтось уранці перший підніс тапочки, хтось приніс якийсь подарунок скіфського золота і так далі...
Тепер до справи Георгія Гонгадзе. Шановні колеги, я офіційно вам повідомляю: у Сполучених Штатах Америки завершена технічна експертиза записів, зроблених майором Мельниченком. Експертами були досліджені оригінали записів і технічні пристрої, за допомогою яких робилися ці записи. Відповідь установи, яка зробила цю експертизу, однозначна - записи аутентичні, монтажу і підробок немає.
Шановний Олександре Олександровичу, висновок цієї експертизи комісія обов'язково отримає. Завдання в тому, щоб переправити їх в Україну, щоб не сталося те, що сталося з вами, коли ви поверталися з відрядження ізза кордону в Борисполі.
З допомогою експертів, відповідних спеціалістів Микола Мельниченко був допитаний на детекторі брехні. Він відповів на всі запитання, які були йому задані, і експерти зробили однозначний висновок: Микола Мельниченко говорить правду щодо записів у кабінеті Президента України.
Далі. Буквально 15 секунд, бо це юридичний аспект. За висновками міжнародних юридичних організацій ці записи, технічна експертиза і висновок експертів, які допитували Мельниченка на детекторі брехні, є доказами в кримінальній справі.
Верховна Рада України повинна прийняти рішення звернутися з клопотанням до Ради Європи про створення міжнародної слідчої комісії, з клопотанням про призначення нею ще раз цієї експертизи.
І останнє. У нас перед канікулами буде одне пленарне засідання. У вас є проект постанови, внесений мною і Анатолієм Єрмаком, про висловлення недовіри Генеральному прокурору за неналежне виконання ним службових обов'язків.
Це одна частина. І друга. Іване Степановичу...
ГОЛОВА. Завершуйте, бо вимкну мікрофон, а ви ще паузи робите.
ОМЕЛЬЧЕНКО Г.О. Завершую. Іване Степановичу, ви - керівник Верховної Ради, ви - народний депутат, і питання, які вносяться сюди в зал, торкаються не лише особистої безпеки якогось депутата, а кожного...
ГОЛОВА. Так, завершуйте, я ще раз кажу. Вимкніть мікрофон.
ОМЕЛЬЧЕНКО Г.О. Отже, цим питанням повинно приділятися більше часу.
Дякую.
ГОЛОВА. Вимкніть мікрофон. Я ще раз кажу: для Верховної Ради немає неважливих питань. Усі питання розглядаються відповідно до Регламенту. Ми завершили розгляд цього питання і витратили більше часу, ніж належало.
--------------
Оголошується до розгляду інформація Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України для проведення розслідування фактів порушення Конституції України і законів України головою Сумської обласної державної адміністрації Володимиром Петровичем Щербанем. Доповідає секретар тимчасової слідчої комісії Олександр Вікторович Єрохін.
ЄРОХІН О.В., секретар Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, ПСПУ). Прогресивна соціалістична партія України. Секретар слідчої комісії для проведення розслідування діяльності голови Сумської обласної державної адміністрації Володимира Щербаня.
Тимчасову комісію було утворено 15 листопада постановою Верховної Ради у складі семи народних депутатів. За період з 15 листопада проведено вісім засідань тимчасової слідчої комісії, з них сім засідань - у місті Києві, одне виїзне засідання - в місті Сумах 6 грудня 2001 року. Упродовж місячного терміну роботи комісією направлено 55 запитів в органи державної влади, правоохоронні органи, в тому числі в Генеральну прокуратуру України, Міністерство внутрішніх справ України, Службу безпеки України, Державну податкову адміністрацію України, Фонд державного майна України, Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, Контрольноревізійне управління, Рахункову палату України, з проханням провести перевірки чи відповідні ревізії з питань, що стосуються діяльності голови Сумської обласної державної адміністрації, та на визначених об'єктах Сумської області, на які звернуто увагу в заявах та повідомленнях громадян.
Зокрема, на сьогодні підлягають з'ясуванню питання щодо додержання законності під час приватизації чи зміни форм власності, купівлі-продажу 72 об'єктів господарювання. Серед них - "Сумивзуття", "Сумиагроресурс", товариство з обмеженою відповідальністю "Охтирська міська друкарня" та інші. За час роботи комісії на її адресу, в тому числі під час виїзного засідання в місто Суми, надійшло понад 60 звернень громадян та заяв, які поставили питання щодо порушень законів України в період діяльності Володимира Щербаня як голови обласної державної адміністрації, які перевіряються.
Зокрема, перевіряються звернення голови спостережної ради ВАТ "Гумотехніка" Сергієнка щодо законності купівлі-продажу акцій Міжрегіональним центром фондових технологій; звернення громадян щодо будівництва стадіону в місті Сумах; звернення директора товариства "Авангард" Колесник. Колесник під тиском керівників ДП "Сумиагроресурс" була змушена провести реорганізацію товариства, змінивши форму його власності, після чого її звільнили з роботи. Після поновлення її судом на роботі їй чинять перепони, не дають виконувати свої службові обов'язки. Її батька, голову Охтирської районної державної адміністрації Івака, у зв'язку з цим керівники облдержадміністрації примусили написати заяву про звільнення з роботи за власним бажанням.
На сьогодні викликано на допит комісії 25 громадян з кола керівників підприємств, установ області, з яких п'ять допитано. Під час роботи комісії встановлені факти порушення законодавства, зокрема вимагання грошей з громадян підприємств різних форм власності на будівництво обласного стадіону в Сумах. Надійшло 23 такі заяви, всі вони перевіряються. Буде вирішене питання про передачу таких матеріалів у Генпрокуратуру України для порушення кримінальних справ. Усього на сьогодні в Генеральну прокуратуру України комісією направлено шість звернень щодо фактів порушення чинного законодавства з проханням порушити кримінальні справи.
У процесі роботи в поле зору комісії потрапило 72 підприємства, більше десяти з яких виходять за межі області, а одне має відношення до Кіпру.
Сьогодні можна сказати, що до справи Володимира Щербаня можуть бути причетні дуже багато людей, особливо з керівництва області, які тією чи іншою мірою пов'язані зі справами щодо "Гумотехніки", "СумиТЕК", хлібокомбінату, м'ясокомбінату, стадіону "Спартак" та інших підприємств, де є значні порушення.
У діяльності цих підприємств задіяні керівники облструктур та їх родичі. Наприклад, заступник голови облдержадміністрації Жарков, Бондар, Верещага, помічники голови Сумської облдержадміністрації Гіков, Омельченко, син Щербаня Артем та інші.
Слідча комісія вважає, що економіка Сумщини передана в руки керівних осіб, які використовують своє службове становище для власного збагачення, а не для її розвитку. Така політика призвела до значного погіршення стану на Сумщині. За останні два роки щербанівського правління населення області зменшилося на 25 тисяч, до нас доходять у великій кількості листи мешканців, пенсіонерів та ветеранів війни області, де вони пишуть, що замерзають. Вони в своїх скаргах звертаються до пана Щербаня та його помічників, але, як правило, ці листи перевіряються їхніми підлеглими і даються відповіді, але питання залишаються без вирішення. Щодо "СумиТЕК" розглядати справу доручили п'ятьом посадовим особам, троє з яких тією чи іншою мірою самі причетні до цієї справи. Питання, як кажуть, на засипку: а яка могла бути відповідь від них?
На даний момент комісія володіє інформацією, що є акти комісії з ціноутворення, акти КРУ та Антимонопольного комітету, які, без сумніву, вимагають прокурорського реагування.
Ми маємо вже факти, що "СумиТЕК" для виробництва електроенергії використало найдешевше паливо, а у звітах було показано, що використовувалося дорожче паливо.
За актами перевірок фінансовогосподарської діяльності міськфінвідділу КРУ в Сумській області 0521 від 5 квітня 2000 року та 0522/1 від 21 березня 2001 року було встановлено, що за завищеними тарифами на електроенергію було додатково отримано 1,9 мільйона гривень.
На даний момент направлені запити в Генпрокуратуру, МВС, ДПА, СБУ, КРУ, Національний центр Бюро Інтерполу та інші державні установи. До роботи залучені співробітники МВС, Фонду державного майна, Державної комісії з цінних паперів та інші.
Підтвердилися факти призначення за час перебування головою Сумської облдержадміністрації Володимира Щербаня в керівництві управління внутрішніх справ Сумської області на ключові посади людей з кола колишніх працівників Донецької області. Зокрема, начальником призначено Плеханова М.А., який до квітня 1999 року працював в органах внутрішніх справ у Донецькій області; начальником слідчого управління призначено Палькіна М.В., який до квітня 2000 року працював у Донецькій області; начальником управління Державної служби боротьби з економічними злочинами призначено Лугоду О.П., який до липня 1999 року працював у Макіївці Донецької області; начальником управління Державної служби охорони призначено Сагайдака Ю.В., який до квітня 2000 року працював у Слов'янську Донецької області; начальником Сумського обласного управління внутрішніх справ призначено Незгораєва В.П., який до червня 2000 року працював у Макіївці Донецької області.
Цей факт, що на ключові посади були призначені працівники Донецької області, викликає не тільки подив. Законом України не передбачено, щоб такі посади надавалися на засадах особистих стосунків чи особистої відданості, і це приводить до обгрунтованих висновків, що під прикриттям та тиском керівників правоохоронних органів приймаються рішення за межами закону, а іноді і всупереч закону. Тому слідчій комісії зрозумілі причини висновків урядових перевірок та заяв Президента Леоніда Кучми про нібито відсутність порушень з боку голови держадміністрації Володимира Щербаня та інших посадових осіб Сумщини.
Слідча комісія має всі підстави заявити, що життя на Сумщині за діяльності Володимира Щербаня інше, ніж те, про яке доповідають уряду та Президенту. Тимчасова слідча комісія відчуває протистояння та певний тиск щодо проведення об'єктивного слідства. Зокрема, є факти відмови окремих керівників підприємств, установ, у тому числі керівників облдержадміністрації, з'явитися на допит в комісію.
Після виїзного засідання тимчасової слідчої комісії у місто Суми, де вона працювала за адресою Куліківська, 27, у ніч з 12 на 13 грудня поточного року було здійснено напад та розгромлені вікна. Комісією були направлені відповідні звернення до керівництва правоохоронних органів держави за даним фактом. Але ці звіти на даний час залишені поза увагою. Робота тимчасової слідчої комісії триває. Вона наповнюється матеріалами для перевірок. Для їх обробки потрібен час. Тому ми пропонуємо Верховній Раді України заслухати інформацію або звіт у січні 2002 року.
Дякую.
ГОЛОВА. Є запитання? Я поки бачу дві руки. Запишіться. Висвітіть, будь ласка. Федір Абрамов. За ним - депутат Гуцол.
АБРАМОВ Ф.М., член Комітету Верховної Ради України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів (виборчий округ 59, Донецька область). Коммунистическая партия. Уважаемый Александр Викторович! Вы хорошо понимаете, что тот криминал, о котором вы информировали депутатов, не является случайным. Это результат правления так называемых демократов. Скажите, Александр Викторович, вы верите в то, что в нынешних условиях, в условиях произвола, можно честно расследовать тот или другой криминал и честно найти преступников и наказать?
Спасибо.
ЄРОХІН О.В. Можно верить в Бога, верить еще во что-то. Я думаю, что независимо от обстоятельств эту работу надо проводить и доводить до конечного логического завершения.
ГОЛОВА. Михайло Гуцол. За ним - депутат Таран (Терен).
ГУЦОЛ М.В. Дякую, Іване Степановичу. Фракція "Яблуко". Екологічна партія України "Захист". Виборчий блок "Зелені". Шановний доповідачу! Я уважно прослухав вашу доповідь, і в мене виникло одне запитання. Було багато заяв щодо тих порушень, які допускав пан Щербань. Чи це так? Мене головним чином цікавить, чи його порушення є злочином? Я не можу це довести, тому що тільки суд може довести, чи є злочин, чи ні. А чи були такі факти, коли завдавалося збитків українському бюджету, тобто Українській державі? Чи мав місце такий злочин перед Українською державою?
Дякую за увагу.
ЄРОХІН О.В. У зв'язку з тим що комісія, як то кажуть, ще продовжує цю роботу, зараз звітувати перед вами, казати, що є такі факти, я не можу. Комісія продовжує свою роботу, я думаю, що в січні вона більш повно відповість на запитання, котрі ви зараз поставили.
ГОЛОВА. Віктор Терен. За ним - депутат Місюра.
ТАРАН (ТЕРЕН) В.В., член Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Передайте, будь ласка, слово депутату Пилипчуку.
ГОЛОВА. Я зрозумів. Депутат Пилипчук. За ним - депутат Кухарчук.
ПИЛИПЧУК І.М. Фракція "Батьківщина". Шановний доповідачу! Нещодавно виїжджала депутатська комісія на Сумщину вивчати ці питання. Однак, як повідомлено в засобах інформації, ці факти не підтвердилися. Це чимось пояснюється? Чи недобросовісністю народних депутатів, чи є інші причини, які не дали можливості з'ясувати ті обставини, про які сьогодні йде мова? Це перше запитання.
Друге запитання. Як усе-таки правоохоронні органи (прокуратура, міліція) реагують на ті факти зловживань, які постійно допускаються головою адміністрації Сумської області?
Дякую.
ЄРОХІН О.В. Щодо першого запитання я відповідатиму російською. Я хочу обратить ваше внимание, что в средствах массовой информации не уточнялось, какая конкретно комиссия завершила работу и не выявила нарушений. Комиссия работала. Вы знаете,что мы обращались и в Генпрокуратуру, и в МВД, и в другие органы государственной власти и что были депутатские запросы по деятельности Щербаня. Мы получили ответы Генпрокуратуры, которые свидетельствуют о том, что Генпрокуратура не выявила нарушений по тем вопросам, которые мы поднимали. А деятельность депутатских комиссий не завершена, она продолжается. Свидетельства, которые мы получили от граждан, и заявления, которые были сделаны ими во время нашего пребывания в Сумах (тогда, когда были побиты окна), наверное, убеждают в том, что все-таки результаты есть и кое-какие, как говорится, основания для расследования имеются. Я думаю, что надо просто дать возможность комиссии довести это до логического завершения.
По второму вопросу. Что касается реагирования на такие факты. Вот случай, произошедший в Охтырской типографии. Там ревизионный отдел проверял приватизацию этой типографии, были выявлены значительные нарушения, но реакции со стороны областной прокуратуры не было. Из прокуратуры пришел ответ, я могу его зачитать: "Перевірка показала, що при приватизації зазначеного підприємства порушено ряд нормативних законодавчих актів". Але крім того, з залученням фахівців Фонду державного майна в Сумській області була проведена додаткова перевірка викладених фактів КРУ міста Ахтирки щодо порушень приватизаційного законодавства. Було встановлено, що конкурсна комісія була створена за рішенням голови міської державної адміністрації з порушеннями положень про конкурсну комісію з продажу майна. Бланки заяв не відповідають формі, не уточнений статут покупця. Ці порушення стали можливі, як пояснив інспектор Управління економіки Коваленко, через необізнаність та відсутність практики. Прокурорського реагування з боку прокуратури Сумської області не було.
ГОЛОВА. Останнє запитання - Михайло Сидорчук.
СИДОРЧУК М.Ю., секретар Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, ПСПУ). Уважаемый докладчик! Если проанализировать ваш доклад, сообщения средств массовой информации, а также высказывания избирателей Сумщины, возникает вопрос: Владимир Щербань - он в законе или беспредельщик? Ваше мнение по этому.
ЄРОХІН О.В. Если судить по выступлениям средств массовой информации, по высказываниям как отдельных государственных деятелей из Администрации Президента (например, Демина), так и самого Президента, то он в законе. А если судить по заявлениям, письмам, обращениям избирателей и обращениям предпринимателей, то все, что творится на Сумщине, безусловно, выходит за рамки всякого закона и здравого смысла.
ГОЛОВА. Дякую. Ми завершили час.
ЄРОХІН О.В. Спасибо.
ГОЛОВА. Завершили час. Записалися на виступ два народних депутати. Слово надається Юрію Соломатіну. За ним буде виступати Іван Мусієнко. Я не бачу депутата Соломатіна. Слово надається народному депутату Івану Мусієнку.
МУСІЄНКО І.М., заступник голови Комітету Верховної Ради України у закордонних справах (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, виборчий блок СПУ та СелПУ). Фракція Соціалістичної партії. Шановні колеги! Буквально кілька міркувань щодо роботи цієї комісії і інформації, з якою виступив шановний колега Олександр Вікторович. Я шаную ті зусилля, які докладаються, зокрема і Олександром Вікторовичем, і колегою Тропіним, але мене надзвичайно хвилює те, що в даному випадку ця комісія буде працювати, можливо, і несвідомо, якщо хочете, але об'єктивно за чужим сценарієм, це може призвести до того, що виконається два завдання, жодне з яких не збігається з тим, яке ставиться, коли створюються такі комісії. Які завдання будуть виконані комісією?
Перше. Буде виконано завдання щодо привернення особливої уваги до однієї з партій, яка любить у нас будувати імідж на скандалі.
Друге. Буде виконано інше завдання: мовляв, усе в порядку, хлопці, в Сумській області. Жоден факт, якщо і підтвердився, то не має під собою кримінальної основи. Проілюструю це на кількох прикладах.
Ті факти, які наводив Олександр Вікторович, на превеликий жаль, тільки маленька надводна частина того айсберга, який має місце в Сумській області і не лише в Сумській області. Наводився такий приклад. У Сумській області значна частина керівників правоохоронних органів чи працівників - це люди, привезені з Донецької області. З цього приводу ті, хто має відношення до Сумської області, свого часу зверталися аж до Президента. Це було пов'язано з тим, що багато надзвичайно серйозних фірм, як, скажімо, "СумиТЕК" і так далі, очолюють або є їх співзасновниками родичі, близькі знайомі, співробітники адміністрації Щербаня. І що нам відповіли з тих високих кабінетів? Це так, але тут немає жодного порушення закону. Ми таку ж саму будемо мати відповідь і на ці звернення.
Тому в мене дуже проста пропозиція, і з нею ми звернулися ще 28 листопада. Пропозиція зводилася до того, що коли ми хочемо хоч трохи зрушити з місця проблему в Сумах, якщо ми дійсно хочемо, щоб там почалася робота щодо підтримки настрою і прагнення людей навести порядок, щоб домінувала не корупція, а домінував хоча би натяк на прозору владу, то цю комісію треба посилити, і відповідний проект постанови, шановний Іване Степановичу, ми внесли 28 листопада. Двічі він був на порядку денному і кимось дуже делікатно відштовхується і не ставиться на голосування. Треба зміцнити цю комісію за рахунок не тільки тих представників партій. Вона повинна працювати так, щоб дійсно ми хоч одне питання в цій області довели до прокуратури, до суду, щоб було прийняте рішення, яке б сприяло наведенню порядку в Сумській області.
Дякую.
ГОЛОВА. Ми завершили обговорення. Увімкніть мікрофон депутата Єрохіна.
ЄРОХІН О.В. Фракция Прогрессивной социалистической партии Украины. Мне совсем не понятно выступление господина Мусиенко и его сомнения по поводу результатов работы комиссии. Дело в том, что сам Мусиенко заседания комиссии не посещает, хотя он входит в ее состав. Те депутаты, которые входят в состав этой комиссии, работают. Я бы хотел, чтобы господин Мусиенко все-таки начал работать в комиссии, а потом уже делал такие заявления.
ГОЛОВА. Депутат Єрмак.
ЄРМАК А.В. Шановний Іване Степановичу! Я пропонував дати протокольне доручення надрукувати в газеті "Голос України" інформацію Олександра Жира щодо результатів, які ми сьогодні послухали.
ГОЛОВА. Ви знаєте, це буде суперечити закону про...
ЄРМАК А.В. Іване Степановичу, дайте, будь ласка, протокольне доручення.
ГОЛОВА. Як це так, газеті давати доручення? Іване Сидоровичу, скажіть, що газетою зараз ніхто не керує! Газетою ніхто ж не керує, газета що хоче, те й пише. Та я не хочу керувати "Голосом України". Іван Мусієнко - для репліки.
МУСІЄНКО І.М. Дякую, Іване Степановичу.
ГОЛОВА. Ви ж карткою Довганчина, мабуть.
МУСІЄНКО І.М. Спасибі, Іване Степановичу. Шановні колеги! Мені здається, що я настільки делікатно і добре говорив про роботу Олександра Вікторовича, що навіть не думав, що він не зрозуміє, про що йдеться. Дійсно, частина депутатів, зокрема Мусієнко, Кіяшко, ще ряд депутатів, перестали ходити на ту комісію після того, як пан Бродський на спробу працювати серйозно влаштував рукопашну. Після цього люди відмовились туди ходити, але це не означає, що вони не працюють, вони працюють за своєю програмою, але не під проводом тих людей. Думаю, це для всіх зрозуміло, і я хотів би, щоб Олександр Вікторович теж зрозумів, що працювали і будемо працювати, але в іншому режимі.
Дякую.
ГОЛОВА. Дякую. Я сам спровокував на виступ Івана Сидоровича Бокого, назвавши його ім'я. І тепер змушений увімкнути його мікрофон. Увімкніть мікрофон.
БОКИЙ І.С., член Комітету Верховної Ради України у закордонних справах (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, виборчий блок СПУ та СелПУ). Іване Степановичу, я радий, що ви вже себе називаєте провокатором, хоча про вас я так не думаю. Але я повинен сказати ось що...
ГОЛОВА. Це образа, тому я вимикаю мікрофон.
БОКИЙ І.С. Так я ж вас так не називаю.
ГОЛОВА. Я провокатором себе не називав, а ви як досвідчений журналіст не пересмикуйте.
БОКИЙ І.С. Ні, ну ви ж мене спровокували, правильно?
ГОЛОВА. Так це не означає "провокатор".
БОКИЙ І.С. Добре, не будемо про це змагатися. Я хочу вам, Іване Степановичу, сказати те, що я підтримую вас. Ви газетою не керуєте, бо керує нею Верховна Рада. І це правильно, бо вона є засновником. Я думаю, що це буде дуже демократично, якщо Верховна Рада вирішить надрукувати саме такий звіт. Тому я вважаю, що тут немає ніяких порушень законів.
ГОЛОВА. Подавайте проект постанови, я його поставлю на голосування. Іване Сидоровичу, ви можете опублікувати і без нашого рішення. Ви ж знаєте, як це робиться в "Сільських вістях".
Ми завершили обговорення цього питання. Я тільки прокоментую один виступ народного депутата. Навіть голова комісії Олександр Олександрович сказав, що ми до канікул працюємо тільки один раз.
Я вам хочу нагадати, що після роботи депутатів в округах і комітетах ми працюємо: 9 січня - День уряду, 10 січня - четвер, 11 січня - п'ятниця. Наступний тиждень також пленарний, тобто у нас є два четверги для голосування.
Тому я звертаюся до керівників депутатських груп і фракцій, голів комітетів і народних депутатів: ми ще можемо розглянути весь той пакет документів, який у нас є. Тільки треба організованіше до цього підійти.
--------------
Переходимо до розгляду питання порядку денного. Урядовий проект Закону про затвердження Загальнодержавної програми розвитку малих міст України, 8011.
Доповідає міністр економіки та з питань європейської інтеграції Олександр Віталійович Шлапак.
ШЛАПАК О.В., міністр економіки та з питань європейської інтеграції України. Шановний Іване Степановичу! Шановні народні депутати! На ваш розгляд подана Загальнодержавна програма розвитку малих міст, яку пропонується затвердити відповідним законом. Актуальність і важливість програми зумовлюється тим, що, по-перше, вона стосується 75 відсотків усіх міст, тобто восьмої частини населення України.
По-друге, такі міста, особливо монофункціональні, галузями спеціалізації яких виступають гірничодобувна, вугільна, хімічна промисловість, енергетика (а це кожне третє мале місто), найбільше страждають від наслідків структурних змін, що відбуваються в нашій країні.
По-третє, існуючі можливості малих міст щодо самостійної бази розвитку обмежені слабкою диференційованістю містостворюючої бази ринків праці, нерозвиненістю інфраструктури, мізерними можливостями формування фінансових джерел розвитку.
Програма розрахована на десятирічний період і спрямована як на формування державної політики щодо економічного і соціального розвитку малих міст, так і на визначення організаційних, правових та фінансових заходів з реалізації такої політики.
Особливістю програми є те, що в ній передбачається створення загальноекономічних умов розширення можливостей малих міст до сталого їх розвитку. Йдеться насамперед про визначення комплексу заходів, пов'язаних із створенням робочих місць як основи відродження економічної активності у малих містах, збільшенням частки місцевих доходів, завершенням формування їх власності, розмежуванням земель, державної та комунальної власності, удосконаленням міжбюджетних відносин.
Зазначене формуватиме підгрунтя, на якому територіальні громади малих міст стануть не тільки об'єктами державної допомоги, а й суб'єктами місцевого розвитку.
Водночас у програмі передбачається диференційований підхід до розвитку в малих містах виробничої та соціальної сфер з урахуванням їх нинішнього стану. З цією метою у програмі малі міста віднесені до відповідних категорій, зокрема міста з переважно промисловими функціями, у тому числі монофункціональні, транспортні вузли, санаторно-курортні та рекреаційні центри, історичні, історико-архітектурні, культурні та туристичні центри тощо. Для кожної з категорій міст сформульовані основні напрями їх соціально-економічного розвитку. Визначені також державні пріоритети розвитку малих міст, економіка і життєдіяльність яких пов'язана з такими галузями, як вугільна, енергетична, гірничодобувна, хімічна, машинобудівна.
У цілому в програмі передбачається створити до 2010 року у малих містах 240- 290 тисяч робочих місць у загальній кількості населення, зайнятого економічною діяльністю. За нашими розрахунками, частку зайнятих на малих підприємствах місць буде доведено до 50-55 відсотків. У програмі поставлені завдання перед центральними та місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування щодо реалізації політики розвитку малих міст. Вони сформовані в 12 розділах і містять заходи організаційного, правового і фінансового забезпечення.
Організація виконання програми передбачає щорічне формування пропозицій центральних органів виконавчої влади, спрямованих на розвиток малих міст, для їх врахування у проектах державної програми економічного і соціального розвитку країни та в Державному бюджеті. Фінансове забезпечення виконання програми здійснюється з урахуванням можливостей державного бюджету і, крім державних ресурсів, передбачає залучення коштів місцевих бюджетів та міжнародної технічної допомоги.
Запропонований у програмі механізм фінансування розвитку малих міст передбачає концентрацію державних і місцевих ресурсів з метою досягнення найбільшої ефективності їх використання, тісну співпрацю органів державної влади та органів місцевого самоврядування, недержавних організацій, суб'єктів господарювання. До речі, в Україні вже є приклади такої співпраці. Ми вивчали їх досить уважно, коли готували цей законопроект. І вважаємо, що коли ми всі разом візьмемося за вирішення проблем малих міст, матимемо непогані результати.
У програмі передбачається відповідне наукове супроводження та інформаційне забезпечення. Контроль за реалізацією програми забезпечуватиметься урядом, перед яким щорічно звітуватимуть центральні органи виконавчої влади щодо виконання завдань економічного і соціального розвитку малих міст. З боку Верховної Ради контроль здійснюватиметься як шляхом проведення парламентських слухань, так і безпосередньо шляхом розгляду виконання програми економічного і соціального розвитку України та Державного бюджету і формування їх проектів на наступні роки.
Шановні народні депутати! У процесі розгляду програми Комітетом Верховної Ради України з питань економічної політики було зроблено ряд зауважень. Хотів би висловити нашу позицію з цих питань.
Перше. Проект запропонованої програми дійсно має концептуальний характер. Проте надмірно деталізувати окремі його положення вважаємо недоцільним у зв'язку з різноплановістю проблем малих міст, що не дає можливості застосувати уніфіковані підходи до їх вирішення. Передбачається розробка відповідних програм на рівні областей, в яких буде зроблена деталізація щодо кожного малого міста.
Друге. Ідеологія програми передбачає, що фінансування програми буде здійснюватися в рамках загальної бюджетної політики, яка проводиться у державі.
Крім того, хочу звернути вашу увагу, що на даний час в Україні зареєстровано 180 державних цільових програм, з яких 13 затверджено законами України та постановами Верховної Ради України.
Загальновідомо, що фінансування вже розроблених програм обмежено можливостями бюджетів усіх рівнів і як результат більшість з них не забезпечені фінансовими ресурсами в повному обсязі. Вважаємо, що щорічні обсяги фінансування завдань і пріоритетів програми повинні мати реальне фінансове забезпечення і виконуватися з метою досягнення поставлених цілей.
Саме тому пропонується щорічне формування та уточнення завдань програми з визначенням відповідальних виконавців, обсягів фінансування та джерел і критеріїв досягнення мети.
Для зменшення навантаження на державний бюджет на виконання окремих завдань програми спрямовуватимуться кошти місцевих бюджетів за рішенням відповідних органів місцевого самоврядування, адже в програму закладається принцип співфінансування. З метою фінансування виробництв, які є визначальними у формуванні бюджету малих міст, передбачатимуться кошти на їх розвиток за рахунок відповідних міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, тобто головних розпорядників бюджетних коштів.
Для виконання вищевикладеного відповідними нормативно-правовими актами, спрямованими на реалізацію зазначеного законопроекту, що будуть розроблені після його прийняття Верховною Радою України, передбачається врегулювання питань фінансування, моніторингу та контролю виконання програми.
Третє. Щодо відсутності програми завдань з розвитку гуманітарної та соціальної сфер. Останнім часом розроблена і діє ціла низка програм загальнодержавного рівня, зокрема національна програма "Репродуктивне здоров'я 2001-2005", цільова комплексна програма "Фізичне виховання - здоров'я нації", Державна програма поліпшення становища дітей на 2001-2005 роки, Державна програма зайнятості населення тощо.
Крім того, розроблений Державний класифікатор соціальних стандартів і нормативів, який у даний час погоджується з міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади. Тому вважаємо за доцільне не переносити завдання вже затверджених програм до запропонованої програми, а врахувати їх при розробці відповідних програм регіонального рівня.
Пропонуючи затвердити Загальнодержавну програму розвитку малих міст України, ми переконані, що її реалізація дасть поштовх комплексному вирішенню соціальних та економічних проблем малих міст, закладе основи їх подальшого розвитку, поліпшить умови життя населення, що в них проживає. Виконання програми дозволить зберегти історичне середовище малих міст, сприятиме розвитку рекреаційних та туристичних центрів країни, диверсифікації економіки, стане основою поліпшення їх соціального розвитку.
Шановні народні депутати! Просив би підтримати запропонований законопроект і прийняти його в першому читанні. При підготовці законопроекту до другого читання будуть максимально враховані зауваження комітету Верховної Ради та пропозиції народних депутатів, що будуть висловлені під час обговорення.
Дякую.
ГОЛОВА. Є запитання? Запишіться, будь ласка. Висвітіть. Юрій Ключковський. За ним - депутат Пухкал.
КЛЮЧКОВСЬКИЙ Ю.Б., заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Народний рух України. Шановний Олександре Віталійовичу! У мене два запитання до вас...
ГОЛОВА. А ви дійсно не записані. Вам депутат Роєнко передає слово.
КЛЮЧКОВСЬКИЙ Ю.Б. Я вітаю, що, нарешті, внесена програма розвитку малих міст, бо дотепер ми чомусь турбувалися тільки про великі міста. Однак дві речі.
Перше. Ми приймемо закон про програму, що стосується розвитку територіальних громад, які є самоврядними. Яким буде статус цього закону? Як органи місцевого самоврядування будуть виконувати цю програму? Як буде здійснюватися контроль - адміністративно чи як, адже маємо справу з самоврядними громадами?
Друге. Ви сказали, що частково ця програма буде фінансуватися з державного бюджету, частково - з місцевих. Отже, з державного бюджету будуть цільові субвенції чи передача коштів, дотацій у місцеві бюджети? А як і за рахунок яких доходів буде забезпечене фінансування цих видатків з місцевих бюджетів? Адже це має бути бюджет розвитку, а не бюджет поточних видатків. А бюджет розвитку для малих міст просто не має джерел надходжень сьогодні. Отже, як ці речі будуть реально фінансуватися?
ШЛАПАК О.В. Дякую. Ви ставите найскладніші запитання, які завжди були центральним предметом обговорення, коли ми працювали над цією програмою.
Щодо першого запитання. Ми хотіли б затвердити цю програму законом відповідно до Закону про цільові програми, який Верховна Рада прийняла у 2000 році. Надати статус закону цій програмі означатиме, що так чи інакше до проблеми малих міст ми будемо звертатися при підготовці як Державного бюджету щорічно, так і програми соціально-економічного розвитку. У противному разі нам буде значно важче забезпечити надходження коштів для вирішення цих проблем безпосередньо з державного бюджету.
Є одна важлива річ, про яку я казав. Програма носить концептуальний характер, а в подальшому будуть затверджуватися обласні програми. Тут абсолютно добровільний вибір. Той, хто бажатиме затвердити свою програму, нехай запропонує свої джерела фінансування (це я переходжу до другого запитання), які він готовий підтримати, ті чи інші напрями відродження своїх міст (чи це історико-культурні центри, чи, можливо, промислові). Ми в такому разі готові разом з ними попрацювати над джерелами фінансування з центрального бюджету. Це не означає, що ми сьогодні по всіх містах, а їх, я підкреслюю, надзвичайно багато по всій Україні, почнемо нав'язувати програми. Ми створюємо правове поле, у рамках якого до нас будуть звертатися сьогодні міста, і разом з комітетом будемо намагатися розробити таку програму. Це складне завдання, але я згоден з вашою першою тезою - треба намагатися це робити.
Дякую.
ГОЛОВА. Олександр Пухкал. За ним - Ніна Марковська.
ПУХКАЛ О.Г., перший заступник голови Комітету Верховної Ради України у закордонних справах (виборчий округ 209, Чернігівська область). Дякую. Шановний Олександре Вікторовичу! Безперечно, програма, яку ви презентуєте, потрібна, оскільки її реалізація надасть можливість істотно поліпшити умови життєдіяльності більш як 22 мільйонів громадян України, які в той чи інший спосіб пов'язані з малими містами України. Але реалізація програми буде залежати від її фінансування. От у розділі IV програми передбачається механізм її реалізації, передбачається створення спеціального фонду соціально-економічного розвитку малих міст на державному рівні і відповідно регіональних фондів, але немає жодного слова про джерела наповнення цих фондів. Ви кажете, що це буде і центральний бюджет, і місцеві бюджети. Але це лише побажання. Чи не вважаєте ви за потрібне уже в програмі закласти конкретні пропорції, конкретні прогнозні суми коштів, які мають бути спрямовані на реалізацію тих чи інших напрямів програми розвитку малих міст, щоб конкретизувати ці питання?
Дякую.
ШЛАПАК О.В. Дякую. Я спробував у своєму виступі відповісти на цю претензію до програми, що висловлювалася в процесі її підготовки, і відповідь моя зводилась до наступного. Сьогодні тільки парламент затвердив 13 програм, а в цілому їх близько 130, і кожна з них сьогодні містить конкретні цифри. А далі виникають проблеми. Під ці цифри люди починають виконання робіт, а державний бюджет з ними не розраховується. Так ми нагорі породжуємо систему неплатежів і фінансової безвідповідальності.
Ось чому, довго зважуючи, чи можемо ми сьогодні показати фінансові маяки, ми прийняли таке рішення. Ми прописали механізми створення фондів. Законом вони визначені, і ми будемо шукати джерела їх наповнення. Але поки що таким джерелом буде державний бюджет. Ми будемо вас переконувати в необхідності виділення окремим рядком коштів для фінансування цієї програми у сумі 10 чи 15 мільйонів гривень, оскільки хочемо за ці кошти реалізувати конкретні проекти. І ми попрацюємо над тим (перші такі переговори вже були з відповідними європейськими і світовими організаціями; зараз спостерігається тенденція досить енергійного розвитку безпосередньо малих міст і регіональних структур), щоб залучити звідти кошти до цього фонду. Будемо саме таким чином підходити до вирішення цієї проблеми.
Дякую.
ГОЛОВА. Ніна Марковська. За нею - Георгій Філіпчук. Уже час перерви.
МАРКОВСЬКА Н.С., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я, материнства та дитинства (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, виборчий блок СПУ та СелПУ). Дякую, Іване Степановичу. Шановний Олександре Віталійовичу! Я бачу, що, незважаючи на свій такий молодий вік, ви фахівець своєї справи. Я хочу сказати ось що. Ми вчора приймали законопроект
8250. Виступаючи на цій трибуні, ви говорили про те, що в цьому документі є порушення Конституції, причому ви запевнили, що при доопрацюванні проекту до другого читання це буде усунено. Як ви думаєте, чи не було вчора прийнято той закон з порушенням Конституції, законодавства і чи варто його подавати на підпис до Президента, адже він може накласти вето? Це перше запитання.
І друге запитання. Мені дуже подобається, що ви взялися за вирішення проблем малих міст. Але що ви маєте на увазі під терміном "мале місто"? Я народилася в Одесі, а жила у Вінниці, і я не хочу, щоб мої Одеса і Вінниця були малими містами.
ШЛАПАК О.В. Дякую вам. Ну щодо вашого першого запитання. Воно не стосується даного питання порядку денного, тому я із задоволенням відповім вам, як тільки закінчиться розгляд даного.
Що стосується другого вашого запитання. Ми чітко визначили (причому ми досить уважно ознайомилися зі світовим досвідом), що до малих міст відносяться міста з населенням від 5 до 50 тисяч чоловік. Саме такі міста й потрапили у цей перелік.
Дякую.
ГОЛОВА. Георгій Філіпчук. Останнє запитання.
ФІЛІПЧУК Г.Г., член Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти (виборчий округ 203, Чернівецька область). Дякую, Іване Степановичу. Запропонований Верховній Раді проект закону, що стосується малих міст, можна підтримувати, тому що, як відомо, соціальна захищеність людей у таких містах, починаючи від районних центрів, є надзвичайно низькою, і практично ніде - ні в центральному бюджеті, ні в місцевих бюджетах - не прослідковується сьогодні прямої підтримки програм розвитку малих міст.
Запропонована програма мусить мати загальнонаціональний статус. Якщо вона буде просто програмою, то в принципі ми будемо мати те, що маємо сьогодні з не однією сотнею, підкреслюю, програм, які в бюджетному плані ніколи не фінансувалися через бюджетний дефіцит.
Тому я хотів би, щоб ми, коли будемо розглядати законопроект у другому читанні, справді дали викладки, за рахунок яких джерел все-таки буде здійснюватися фінансування програми, якого сьогодні практично зовсім немає на терені всієї України.
ШЛАПАК О.В. Георгію Георгійовичу, я можу тільки підтримати таку пропозицію і буду радий, якщо депутати значно активніше допомагатимуть нам у доопрацюванні програми. Ми взялися зараз за пакет дуже серйозних документів з питань регіональної політики. Скоро ми запропонуємо вам законопроект стосовно депресивних територій. Сьогодні у нас 30 відсотків малих міст за всіма європейськими канонами перебувають у стані депресії. Там величезний рівень безробіття, фактично немає інфраструктури. Тому я дякую за те, що ви підтримуєте наш підхід.
Щодо доповнення проекту конструктивом. Те, на що у нас вистачило, вибачте, мізків, ми разом з експертами заклали в проект, який подано на перше читання. Ми запрошуємо всіх до роботи над цією програмою. Просив би прийняти її в першому читанні, оскільки мені здається, що спільними зусиллями ми зможемо, можливо, вперше в Україні, підготувати добрий документ.
Веде засідання заступник Голови Верховної Ради України
ГАВРИШ С.Б.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександре Віталійовичу. Прошу сідати, ваша доповідь завершена.
Шановні колеги! Ми маємо можливість не робити перерви і завершити пленарне засідання на півгодини раніше - о 13 годині 30 хвилин, якщо буде ваша згода. Немає заперечень? Тоді продовжуємо засідання до 13 години 30 хвилин без регламентної перерви.
Слово для співдоповіді надається члену Комітету з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій Костянтину Григоровичу Фесенку.
ФЕСЕНКО К.Г., член Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, СДПУ(о)). Шановні колеги! Комітет з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій розглянув на своєму засіданні 24 жовтня 2001 року проект Закону України про затвердження Загальнодержавної програми розвитку малих міст України, внесений Кабінетом Міністрів України.
Зазначений проект закону України спрямований на вирішення проблем соціально-економічного розвитку малих міст України, які найбільше відчувають негаразди, що зумовлені складним періодом реформування суспільних відносин.
Метою програми є створення організаційних, нормативно-правових та економічних механізмів для забезпечення позитивних зрушень у соціальноекономічному розвитку малих міст, їх екологічної безпеки, підвищення життєвого рівня населення, а також розроблення правових засад державного стимулювання цих процесів.
У результаті обговорення члени комітету зауважують, що більшість завдань щодо реалізації програми не підкріплена критеріями оцінки та кількісними показниками діяльності, і тому програма має дещо декларативний характер. Із змісту програми важко зрозуміти, протягом якого терміну мають бути реалізовані програмні заходи. Слід відзначити загальність фінансових умов реалізації програми, відсутність завдання щодо розвитку гуманітарної сфери, а саме - охорони здоров'я, освіти, культури, розвитку інформаційних послуг у малих містах.
Пропонується детальніше розробити соціально-економічне та техніко-економічне обгрунтування програми, докладніше виписати механізми контролю за ходом виконання програми і положення про відповідальність за невиконання конкретних заходів, визначити конкретні розміри державної підтримки на заплановані програмні заходи.
Оскільки програма має діяти до 2010 року та затверджуватися законом, зазначений проект має містити, очевидно, більш чітко визначену процедуру внесення змін до програми - через внесення змін до закону чи шляхом делегування повноважень щодо деталізації положень програми у нормативноправових актах Кабінету Міністрів України. Але процедура делегування має з самого початку передбачатися програмою.
Крім того, бажана кореляція програми з галузевими та іншими державними програмами, зокрема з програмою "Вугілля". Також пропонується детальніше корелювати її з бюджетом, Податковим кодексом, програмою приватизації, програмою пріоритетного розвитку територій тощо.
Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України дало свій висновок і вважає за можливе прийняття даного проекту за основу, в першому читанні з урахуванням висловлених зауважень та пропозицій. У свою чергу комітет рекомендує Кабінету Міністрів України доопрацювати проект закону України, реєстраційний номер 8011, та внести його на розгляд Верховної Ради у повторному першому читанні.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Костянтине Григоровичу. Чи будуть запитання? Прошу, запишіться, будь ласка.
Народний депутат Абрамов. За ним - депутат Калінчук.
АБРАМОВ Ф.М. Спасибо. Коммунистическая партия. Уважаемый Константин Григорьевич, я вам задаю вопрос как земляку, как жителю Донецкого бассейна. Я представитель малого шахтерского города, который расположен на больших запасах антрацита. Но парадокс: в городе сегодня нет тепла, нет электричества, нет воды. Скажите, пожалуйста, что предусматривается в предложенной правительством программе по развитию малых шахтерских городов, где сегодня закрываются шахты, разрушаются заводы, фабрики?
Спасибо.
ФЕСЕНКО К.Г. Ответ здесь простым не может быть. Скажем так: есть отраслевые программы, в частности в угольной отрасли. Положения программы, которую мы получили в качестве проекта закона для рассмотрения в комитете, не очень коррелирует с отраслевыми программами. Более того, подход к ее составлению довольно формальный. Малыми считаются города с населением от 5 до 50 тысяч жителей. Хотя в самой программе (из доклада министра вы слышали) определенная градация есть. Ведь есть малые города курортного значения, а есть промышленные центры. Причем многие из таких малых городов теряют практически полностью рабочие места, если это, скажем, чисто "угольные" города, в которых шахты закрываются.
Поэтому комитет и пришел к выводу, что необходимо повторное первое чтение для того, чтобы все эти моменты в программе, которую предлагается утвердить законом, учесть в полном объеме. Кроме всего прочего, надо отметить, что если мы принимаем закон, значит, надо к нему и подходить как к закону. Из доклада министра вы слышали, что вносить в программу изменения предлагается каждый год. А для этого должна существовать процедура принятия закона, что достаточно сложно.
Если есть местные программы, значит, их надо и включить в эту общегосударственную программу, как и культурные, оздоровительные и прочие общегосударственные программы. Там это указывается. Если мы принимаем конкретную программу, касающуюся малых городов, то соответственно все положения действующей программы государственного уровня надо включать и утверждать в них в полном объеме с полной разработкой и с учетом всех региональных программ. И вот это и есть та работа, к разработке которой, я думаю, все депутаты, заинтересованные в принятии такой программы, в развитии малых городов, должны подключиться в самое ближайшее время.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Калінчук. За ним - депутат Полюхович.
КАЛІНЧУК В.А., член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин (виборчий округ 143, Одеська область). Аграрна партія України. Шановний Костянтине Григоровичу! Безумовно, програма розвитку малих міст України повинна бути, але потрібна і її реалізація.
У зв'язку з цим до вас запитання. Перше. Чи розглядав комітет, як узгоджується ця програма з концепцією адміністративнотериторіального устрою?
І друге. Чи узгоджується програма з проектом нового Податкового кодексу? Мова йде про місцеві податки, за рахунок яких будуть формуватися місцеві бюджети. Адже без фінансування забезпечити реалізацію цієї програми неможливо.
Дякую.
ФЕСЕНКО К.Г. Дякую за запитання. Мушу повторитися. Програма обов'язково має корелювати з усіма законами, з усіма програмами, чинними в Україні. Комітет зробив висновок про необхідність розгляду проекту в повторному першому читанні тільки тому, що такої кореляції зараз не дуже помітно. Це стосується як питань територіального устрою, про що ви кажете, так і податків. Тим більше що з податками в Україні взагалі ще багато чого не вирішено.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Полюхович. За ним - депутат Дорогунцов.
ПОЛЮХОВИЧ І.П., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (виборчий округ 155, Рівненська область). Шановний Костянтине Григоровичу! Ви, звичайно, у своєму комітеті вже не один десяток програм цих бачили і помітили тенденцію до збільшення числа загальнодержавних програм
- і екологічних, і економічних, і соціальних. Але програма варта чогось лише тоді, коли вона фінансово забезпечена.
Я не проти, щоб прийняти цю програму як концепцію розвитку міст (тут сказано - малих міст) України. Але я не бачу визначення, що таке "мале місто"? Чи це визначається за кількістю жителів міста, чи за його територією, чи за економічним потенціалом? Що означає "мале місто"? Чи це 10 тисяч жителів, чи це 500 тисяч жителів? Мабуть, ви це мені скажете зараз. Але ось у чому річ. Якщо ця програма буде затверджена (а вона повинна бути затверджена), то все одно треба, щоб ми мали якусь концепцію розвитку малих міст, яка визначить, як буде проходити процес (поетапний процес, звичайно) їх фінансування, а також головні тенденції визначення найвизначніших малих міст?
Дякую.
ФЕСЕНКО К.Г. Добре. Дякую за запитання.
Що стосується визначення, які міста вважаються малими. Це й міністр казав, якщо ви слухали уважно. Це місто з числом мешканців від 5 до 50 тисяч. Це, може, умовна така градація, але це в тексті програми є.
Що стосується фінансів. Я про це вже казав. Тому комітет і наполягає на повторному першому читанні програми, що потрібна кореляція її з бюджетом. Тобто треба визначити, звідки взяти фінанси.
Ви розумієте, це, може, перша спроба розробити загальнодержавну програму з юридичним статусом закону. Ми розглядали тут, у залі, взагалі економічну програму розвитку України як закон, тепер маємо ось цей проект програми, який теж будемо розглядати як закон. Такий юридичний статус дає більше підстав для надії на те, що програма буде виконуватися. Тому ми в комітеті і вважаємо, що таку програму треба мати, причому мати її в ранзі закону, але підійти до розробки проекту цієї програми як до розробки проекту закону, тобто більш виважено врахувати всі зауваження, зокрема і стосовно фінансів. До речі, під час першого розгляду в комітеті фінанси пропонувалося віддати на ручне управління Кабінету Міністрів. Це було не сприйнято комітетом, і тому проект потребує значної доробки. Проте відкидати цю програму, цей законопроект, ні в якому разі не можна.
ГОЛОВУЮЧИЙ. На завершення народний депутат Дорогунцов.
ДОРОГУНЦОВ С.І., заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Спасибі велике, Степане Богдановичу, що ваша техніка нарешті зафіксувала і моє прізвище. А тепер питання до вас, шановний Костянтине Григоровичу. Чи не вважаєте ви, що термін дев'ять років, на який запланована реалізація такого глобального завдання, надто малий? Можу нагадати вам, що в Україні розробляється енергетична програма, розрахована на 30 років, оце вже термін, за який можна багато проблем вирішити. Є й інші програми, також на 30-річний термін розраховані, а тут - дев'ять років. Це перше питання.
Друге. Чи не робилися розрахунки, хоча б приблизні, обсягу капіталовкладень, потрібного для реалізації нехай концептуальної поки що програми розвитку малих міст. І у зв'язку з цим, чи передбачено в цьому плані щось у Державному і в місцевих бюджетах на 2002 рік?
Я хочу сказати, що в розробці цієї програми брала участь така наукова установа Національної академії наук, як Рада по вивченню продуктивних сил України. І я хотів би зазначити, що ви надто складне завдання ставите перед Міністерством економіки - звести всі програми до цих малих міст. Я думаю, що це надто складне завдання, і пропоную прийняти проект закону в першому читанні.
Спасибі.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Я так розумію, це пропозиція, яка підтримується співдоповідачем.
ФЕСЕНКО К.Г. Але я все-таки наполягаю на тому, щоб підтримати рішення комітету про повторне перше читання, враховуючи все те, про що ви сказали, - і терміни, і розробку, і врахування. Це дуже важка і копітка робота, але її треба зробити.
І ще я хочу сказати таке. Ви розумієте, зважаючи на обсяг завдань, які ставляться у проекті закону, нам його дуже нелегко буде прийняти в цьому залі, враховуючи, скільки залишилося працювати цьому скликанню. Але наше завдання - внести на розгляд. Мабуть, наступний склад парламенту доведе цю програму до реалізації.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Костянтине Григоровичу. Прошу сідати. Шановні колеги, для виступу з трибуни записалися народні депутати Баулін, Соломатін і Пухкал.
Слово для виступу надається народному депутату Соломатіну. За ним буде виступати народний депутат Пухкал. І ми перейдемо, напевно, до процедури "Різне".
СОЛОМАТІН Ю.П., член Комітету Верховної Ради України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Фракція комуністів, Київська область. Шановні колеги! Дуже багато красивих, навіть чудових слів було сказано про те, як відродити життя в малих містах. Однак хочу нагадати деякі положення послання Президента України до Верховної Ради України "Стратегія подолання бідності": спад виробництва в промисловості і сільському господарстві порівняно з 1991 роком становить два рази, рівні заробітної плати і пенсійного забезпечення зменшилися в чотири рази. За прогнозами Анатолія Гальчинського, радника з економічних питань Президента України, якими переповнені українські засоби масової інформації, якщо начебто шалене пожвавлення виробництва, яке начебто зафіксовано в 2001 році, буде збережене на майбутнє, то до рівня виробництва й економічного добробуту наша держава та суспільство повернуться тільки через 8-10 років, а дехто вважає, через 15 років.
Те саме стосується і долі малих міст. І саме тут виникає питання: якщо немає дійсного росту виробництва, немає надходжень до державного бюджету, нічого розподіляти, за рахунок яких коштів програми, що їх зараз безліч складається, будуть виконуватися?
Конкретний приклад - доля міста Славутича. Якась метушня навколо бізнесінкубаторів тощо замість відтворення виробничих потужностей, безглуздо закритої на догоду західним хазяям Чорнобильської атомної електростанції. Вже зараз зрозуміло кожній чесній людині, що Славутич, скоріше за все, очікує доля тих міст Луганщини, Донбасу, які потерпають від закриття вугільних шахт.
І на закінчення висновок: програми є, але справ немає, тому всі оці програми - пуста справа.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Народний депутат Пухкал на завершення виступів.
ПУХКАЛ О.Г. Шановний Степане Богдановичу! Шановні колеги народні депутати України! Програма, яка розроблена урядом і подана на розгляд Верховної Ради України, визначає перспективи розвитку важливої регіональної складової нашої держави - малих міст України і, безперечно, заслуговує на увагу і підтримку. Необхідність прийняття такої програми обумовлюється передусім реформуванням регіонів та проведенням в Україні адміністративної реформи. Документ, на мій погляд, підготовлено досить фахово і з урахуванням відповідних положень інших державних програм, концепції державної регіональної політики та соціальної політики. Затвердження програми дасть змогу створити передумови для прискореного соціально-економічного розвитку малих міст України.
Разом з тим, на мій погляд, подана програма має ряд суттєвих недоліків. Зокрема, у розділі IV, де визначено механізм реалізації завдань програми, не вказано конкретних джерел фінансування заходів і завдань, які передбачені самою програмою. А всім відомо, що без фінансового забезпечення реалізація будь-якої програми досить сумнівна, можна навести безліч прикладів на підтвердження.
У моєму виборчому окрузі є два малих міста, районні центри, - Борзна (12,5 тисячі жителів) і Бахмач (22 тисячі). Бахмач є залізничним вузлом, і там ще життя, так би мовити, розвивається на певному рівні, а Борзна вже багато років соціальноекономічного динамічного розвитку фактично не має. І без фінансового забезпечення, звичайно, поліпшити життя там видається безперспективним.
Я вважаю, що в програмі не досить повно розглянуто такі напрями поліпшення соціально-економічного розвитку малих міст, як розвиток освіти, становлення інституту сімейних лікарів, створення сприятливого клімату для інвестування, делегування регіонам частини управлінських функцій вищих органів виконавчої влади, запровадження єдиних мінімальних соціальних стандартів соціального захисту. Нарешті, не визначено і напрями вдосконалення законодавчої та нормативноправової бази територіального управління соціальним розвитком регіонів.
Висновок: програма може бути прийнята в першому читанні, але за умови серйозного її доопрацювання. Особливо потрібно конкретизувати завдання програми і дати належне фінансово-економічне обгрунтування реалізації цієї програми саме в розділі IV, де визначено механізм її реалізації.
Прийняття програми напередодні нового бюджетного року, на жаль, не дає змоги вже в бюджеті на наступний рік, який вчора прийнято, передбачити якісь фінанси. Але для того щоб розпочати реалізацію в наступному році, потрібно продумати, як і чим наповнити фонди соціально-економічного розвитку малих міст, передбачені цією програмою. Мабуть, це може бути єдиним джерелом - і шляхом залучення іноземних інвестицій і грантів - для хоча б часткової реалізації тих завдань програми, які тут передбачені.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександре Григоровичу.
Заключне слово надається міністру економіки та з питань європейської інтеграції Олександру Віталійовичу Шлапаку.
ШЛАПАК О.В. Дякую, Степане Богдановичу. Я на хвильку буквально затримаю вас, шановні народні депутати, ось якою інформацією. Над проектом цієї програми ми працювали майже два роки. Хочу звернутися до вас з проханням, аби з цією великою працею все-таки народні депутати знайшли час ознайомитися. Це досить грунтовна і велика програма, яка не тільки визначає кількість населення, яке має жити в містах, а дає новий перелік цих населених пунктів, говорить про їхні основні проблеми, уже зараз розклала їх по поличках відповідно до специфічних особливостей цих міст, у ній обраховано (разом з меріями цих міст, я хочу це підкреслити) прогнозні потреби в фінансуванні. Ми не вказуємо просто джерела цього фінансування.
Зроблена величезна робота, яка, на мою думку, є хорошою базою для того, щоб привернути державну увагу до цієї програми. Я прошу народних депутатів ще раз перед тим, як голосувати, хоча б переглянути ці документи. І тоді, я переконаний, ми разом дійдемо висновку, що бази для першого читання, на нашу думку, достатньо. Решта буде залежати від того, як ми зможемо з вами у подальшому попрацювати.
Ще раз дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Є і час прочитати цю програму до наступного пленарного засідання.
Шановні колеги, таким чином, ми завершили розгляд проекту Закону про затвердження Загальнодержавної програми розвитку малих міст України 8011.
--------------
Переходимо до регламентної процедури "Різне". Прошу показати на табло список народних депутатів, які записалися на виступ у "Різному".
Слово надається народному депутату Гуцолу. За ним буде виступати народний депутат Мельников.
ГУЦОЛ М.В. Фракція "Яблуко", екологічна партія України "Захист", передвиборний блок "Зелені". Шановні пані і панове! Шановний головуючий! Шановні колеги! Заява до Президента України Леоніда Даниловича Кучми:
"Шановний Леоніде Даниловичу! Екологічна партія України "Захист" і всі екологи України відстоювали і будуть відстоювати програму Президента, яка не має на сьогоднішній день, на наш погляд, альтернативи. Для того щоб виконати програму Президента, ми, народні обранці, уряд та всі, хто причетний до виконавчої та законодавчої влади, повинні працювати на розбудову Української держави.
Ви, Леоніде Даниловичу, у своїх виступах неодноразово наголошували, що уряд, який займається політикою, не може плідно працювати, бо такому уряду гаплик. І ви, Леоніде Даниловичу, праві. Укотре Україна в зимовий період залишається без тепла, тому що для комунальників зима щороку настає раптово, як стихійне лихо. Разом з комунальниками дрімає й уряд. Чому? Тому що вони політикою займаються. Внаслідок такої діяльності без тепла в холодну зиму залишаються дитячі садки, школи, лікарні, школи-інтернати та інші дитячі установи, житлові будинки громадян України. Прикладами цього є: Луганська область - без тепла залишилися 90 житлових будинків у містах Стаханів і Первомайськ, Дніпропетровська область
- місто Дніпродзержинськ, Чернівецька область - місто Чернівці, і в цілому майже вся Україна.
Шановний Леоніде Даниловичу! Від простуди масово хворіють діти і пенсіонери. А діти - це майбутнє нашої України. І тільки ви, пане Президенте, можете захистити їх і їхнє здоров'я. Ми розуміємо, що ви, Леоніде Даниловичу, дуже зайнятий. Екологічна партія України "Захист" вірить вам і сподівається, що ви втрутитеся в цю проблему і дасте доручення Прем'єр-міністру України Кінаху Анатолію Кириловичу та уряду виправити це жахливе становище в комунальній сфері.
Я дуже хотів би, щоб в Україні шанували Конституцію, чинне законодавство. Перед Конституцією і законом повинні бути всі рівні, всі повинні виконувати вимоги Конституції і, ще раз підкреслюю, чинного законодавства.
З повагою до вас екологи України".
Шановний головуючий! Прошу вас обов'язково направити нашу заяву Президенту України.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Народний депутат Мельников. За ним - народний депутат Беспалий.
МЕЛЬНИКОВ О.Б., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, ПЗУ). Партія зелених ХХІ століття, фракція "Яблуко". Шановний головуючий! Шановні колеги! Нещодавно на мій запит Київська міська санепідстанція та центральна геофізична обсерваторія гідрометслужби України надали результати вимірювань концентрації шкідливих речовин в атмосферному повітрі міста Києва. Вони жахливі!
За даними СЕС, Київ через забруднення атмосферного повітря шкідливими для здоров'я людей викидами і викидами автотранспорту сьогодні став містом, в якому небезпечно проживати. Особливо це стосується центральних районів столиці, де концентрація діоксиду азоту постійно перевищує гранично допустимі норми у 2-8 разів, насичених вуглеводнів - до 6 разів, а в окремих випадках - до 13 разів. Крім того, спостерігається постійне перевищення всіх допустимих норм за вмістом свинцю, сірчаного ангідриду, формальдегіду.
За даними спостережень гідрометслужби, на більшості стаціонарних постів у першому півріччі 2001 року в Києві спостерігалося постійне перевищення середніх концентрацій двуокису азоту, а особливо бензопірену, який є вкрай небезпечним, бо викликає онкологічні захворювання. Наприклад, середня концентрація бензопірену на Бесарабській площі перевищує норми втричі. Замість плакатів, що рекламують отруту - цигарки вздовж Хрещатика вже час виставляти інші плакати з написом "МОЗ попереджає: прогулянки Хрещатиком та Майданом Незалежності шкодять вашому здоров'ю!"
На жаль, у той же час, при нашій загальній зубожілості, в будівництво підземних просторів на Майдані Незалежності Київська міська влада вкладає незаконно декілька сотень мільйонів бюджетних коштів. Хоч абсолютно ясно, що гроші треба витрачати не на сумнівні волюнтаристські прожекти, мета яких, між іншим, - реклама виборчого блоку "Єдність" напередодні парламентських виборів, а в першу чергу - на поліпшення санітарноекологічного стану атмосферного повітря в місті Києві.
У газеті "Сегодня" від 26 листопада 2001 року наведено інтерв'ю з Київським міським головою Олександром Омельченком під назвою "Я не позволил разворовать Киев", в якому пан Омельченко сказав: із 280 мільйонів гривень, вкладених у реконструкцію Майдану Незалежності, тільки 2 мільйони міських коштів, решта - гроші наших вітчизняних інвесторів. А ми знаємо, що реконструкція Майдану здійснюється виключно за рахунок коштів державного бюджету, що підтверджено представником КМДА паном Марченком та рішенням КМДА
93 від 24 січня цього року. Ця інформація уже була опублікована в засобах масової інформації і міським головою досі не заперечувалася.
Так хто ж збрехав? За які кошти здійснюється високовартісна так звана реконструкція Майдану Незалежності? Також цікаво: як вплинуло це помпезне будівництво на поліпшення санітарно-екологічного стану в центрі міста Києва? Чекаю відповіді на свої запитання від київського міського голови пана Омельченка.
Прошу мій виступ вважати депутатським запитом до київського міського голови.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Народний депутат Беспалий. За ним - депутат Соломатін.
БЕСПАЛИЙ Б.Я., член Комітету Верховної Ради України з питань правової політики (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НДП). Шановні колеги, вчора нам удалося захистити вітчизняних виробників компактних дисків. Але проблема цим не вичерпалася, весь час проводяться так звані рейди, а фактично нальоти на комп'ютерні клуби, які не мають можливості працювати. Люди роблять добру справу - запроваджують в Україні сучасні технології, власними зусиллями ремонтують підвали, потім на них ідуть орди різних перевіряючих з одним завданням - знищити цю галузь. Чому так відбувається? Тут збігаються інтереси іноземних корпорацій, від яких ми захистили наш ринок вчора, і українських можновладців, які дуже бояться Інтернету як неконтрольованого, нецензурованого засобу масової інформації. Але тут альтернатива є жорсткою: або інформація без кордонів, або кордони без інформації. Але це ми вже проходили і це називається "залізна завіса", Україну знову хочуть відділити "залізною завісою", можливо, навіть повернутися фактично до тих часів, коли, як 50 років тому, кібернетика була оголошена прислужницею капіталізму.
Тому я хочу звернутися до представників влади. Зараз на дворі вже починається інформаційне суспільство. У вас є діти, у вас є онуки, допоможіть їм нормально, повноцінними людьми увійти в це інформаційне суспільство і не дозволяйте, щоб вас використовували як знаряддя для відкидання України в кам'яний вік чи у вік гусячного пера і чорнильниці.
Я хочу звернутися також до комп'ютерників, до крутих хакерів і до скромних "чайників". Дорогі друзі, "если гдето, кое-где у нас порой" вас несанкціоновано переслідують, то звертайтесь, будь ласка, і до Верховної Ради, до депутатів, ми будемо всіляко захищати ваші права, до тих представників влади і місцевого самоврядування, які розуміють важливість тієї справи, яку ви робите для України, а ви робите справді героїчну справу, коли в наших складних умовах ви все ж таки призвичаюєте людей, молодих дітей до сучасних технологій, до комп'ютерів, а не до цигарок чи дешевого портвейну, і тому продовжуйте свою справу, і ми вам будемо допомагати. З Новим роком і Різдвом Христовим усіх вас!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Народний депутат Соломатін. За ним - народний депутат Юхимець.
СОЛОМАТІН Ю.П. Шановні колеги, я гірничий інженер-геофізик, спеціаліст з розвідки і пошуку уранових родовищ, готувався сьогодні до виступу в обговоренні проекту закону про основні засади енергетичної політики України і зараз хочу цей виступ проголосити.
Горькая правда о судьбе атомной энергетики в Украине, содержащаяся в интервью патриарха украинской атомной науки, академика Барьяхтара, опубликованном в "Зеркале недели" 4 августа этого года под названием "Атомная промышленность должна выйти из подполья", свидетельствует о том, что наша держава так до сих пор и не сориентировалась, где же основные принципы и основные направления развития отечественной энергетики. Однако для начала фрагмент прямой речи из упомянутого интервью: "Грустно, что в пылу борьбы с атомной энергетикой мы в свое время не закончили блоки на Ровненской и Хмельницкой АЭС. Они были готовы на 95 процентов, и мы могли их запустить еще в 1992 году, то есть они уже восемь лет давали бы по 7 миллиардов киловатт-часов электроэнергии каждый. В пересчете на деньги получается 1 миллиард долларов утраченного дохода. Тогда говорились высокие слова заботы о народе, о безопасности, и под мудрым руководством товарища Яворивского в итоге закрыли два самых совершенных и безопасных блока украинской атомной энергетики. Более того, даже отказались получить топливо для них в 1991 году. Это - ярчайший пример стратегической слепоты, неумения понять, что нужно собственно державе для ее развития".
Наломал дров писатель Яворивский и в собственно чернобыльских делах. Вот как без малейшей тени сомнения с чьей-то провокационной подсказки излагал это тогдашний народный депутат Украины, председатель чернобыльской парламентской комиссии писатель Яворивский в своем выступлении вот с этой самой трибуны 5 февраля 1991 года: "А теперь взглянем на Чернобыль с высоты 1991 года. Мы прошли путь от лжи и фальши к правде". Далее пан Владимир делает наезд на преступную имперскую 35-берную концепцию радиационной защиты населения и провозглашает: "Те люди, которые пребывают в наших зонах, могут набрать максимум 111 бер и минимум 53 бера за жизнь". А теперь сравните это с 35-берной концепцией Ильина, против которой мы и воевали.
А правда - тьма низких истин сегодня такова: превышение дозового предела 7 бер за 70 лет жизни прогнозируется современной украинской наукой только для тридцати населенных пунктов из 2161, отнесенных к разным зонам радиоактивного загрязнения, что составляет менее двух процентов от их количества. Дозы, самоуверенно выкрикнутые в сессионный зал ватажком чернобыльских командос, оказались завышенными от пяти до несколько десятков раз. Но эта горькая правда до сих пор никому не нужна. Так состоялась политическая приватизация чернобыльской проблемы группой весьма заинтересованных в этом лиц. Именно об этом свидетельствует вот уже три года невостребованные материалы седьмого номера сборника "Ретроспективные дозы облучения населения и общедозиметрическая паспортизация 1997 года населенных пунктов Украины, подвергшихся радиоактивному загрязнению вследствие Чернобыльской катастрофы" - обобщенные данные за 1986-1997 годы.
Словом, для кого в области атомной энергетики и Чернобыля - война, а для кого - и мать родная. Только когда наше больное общество поймет это? Или и дальше будем жить с раковой опухолью лжи об атомной энергетике и Чернобыле от писателя Яворивского и его покровителей, спрятавшихся в чернобыльской тени?
Спасибо за внимание.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Народний депутат Юхимець. За нею - депутат Павло Тищенко.
ЮХИМЕЦЬ О.Ф., член Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони (виборчий округ 196, Черкаська область). Шановні колеги! Шановна президіє! Питання, яке я хочу порушити, нагадує нову епідемію хвороби - "синдром недоперепития", бо на п'яну, а тим паче на тверезу голову таке творити не можна.
Щодня з ранку до ночі співають нам про чесні вибори. Приїжджаю на Житомирщину - стоять швидкі допомоги часів Другої світової війни, кажуть, це новий подарунок від начальника президентської влади пана Литвина.
Ну, машинам тим уже десь давно, як кажуть, за тридцять, але вони стали окрасою районних лікарень у далекому Поліссі. Але й за те дякують.
Їду на Кіровоградщину, Гайворон, районний центр. З будинків, які є в цьому райцентрі, опалюються лише три, та й у них - температура плюс 10.
Зате заступнику голови держадміністрації вручають орден Святої Ольги. І люди мене знову запитують: "Так поясніть же нам, що ж відбувається?" Я думаю, що, як говорив мій колега Яценко, сьогодні в залі ми повинні поставити запитання: то про які чесні вибори сьогодні йдеться? Якщо говорити про те, що бояться, що вибори будуть фальсифікувати комуністи, то такого ніколи не було. Якщо це проблема влади, то треба сьогодні негайно, до початку виборів, цю, як кажуть, перешкоду ліквідувати.
І ще одне запитання. Відповіді, які я отримую з Держказначейства і з Міністерства фінансів з питання субвенцій і оплати пільговим категоріям твердого палива, свідчать про те, що завівся в нашій державі страшний "таракан-тараканище", який називають НАКом.
Я отримую сотні листів, і кожен із вас такі листи отримує. Найбідніші категорії у цю холодну зиму опинилися без палива. Що ж мені відписують? Державне казначейство: "На виконання бюджету, виконання постанови... НАК України своїх зобов'язань не виконує".
Міністерство фінансів за станом на 19 листопада: "Надходження коштів від НАК "Нафтогаз України" становить лише 44 відсотки".
Степане Богдановичу, я передам ці документи і прошу направити їх персонально Кінаху в руки. Я писала звернення на нього, а відписав мені перший заступник державного секретаря. То хай-таки налякають того таргана - НАК України, хай уряд не йде зараз на вибори, а думає про те, як обігріти сьогодні державу, як зняти проблему щодо опалення в Україні, щоб сотні наших населених пунктів не замерзали.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам. Народний депутат Павло Тищенко. За ним
- депутат Абрамов.
ТИЩЕНКО П.В., член Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики і підприємництва (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Фракция коммунистов. Уважаемые коллеги! Уважаемые товарищи! Я, как и предыдущий выступающий, должен поднять вопросы, которые сегодня являются для наших избирателей, можно сказать, на уровне жизни и смерти.
Не имея возможности или, может быть, из-за неумения руководить государством, власть делает все возможное, чтобы решать свои проблемы путем дальнейшего ограбления собственного народа, лишения его самого необходимого для жизни.
Речь идет о том, что в Харьковском районе Харьковской области по указке местных властей, я так понимаю, людей, которые имеют задолженность, отключают от газоснабжения. Задолженность появляется не по той простой причине, что они не хотят платить, а потому, что не могут. Они не могут оформить должным образом субсидию, ведь некоторые из них работают в теневом секторе, то есть не имеют договоров, фиксированной заработной платы, не могут получить справку о доходах и не могут оформить эту субсидию. Или же дом оформлен на кого-то из умерших, а переоформить его на нового хозяина - стоит больших денег, что им непосильно. Вследствие этого люди эти попадают, так сказать, в такое положение, что не могут платить, не могут оформить субсидию, и долг вырастает до непомерных размеров - 2, 3 и 4 тысяч. После этого людей этих просто отключают от газоснабжения.
И эти люди, не защищенные сегодня, пытаются решить свои проблемы, но они не решаются. Я назову лишь некоторые из них, в частности из поселка Высокий: Пономаренко, Зинченко, Алехина. Это все матери-одиночки. У Алехиной дочка 11 лет заболела двухсторонним воспалением легких, сегодня находится на излечении. Это также Коротич, Ключко. Кроме того, людям отключают электроэнергию. Так, в предверии Дня инвалида инвалиду второй группы, участнику войны Куркиной отключили электроэнергию. После моего вмешательства выяснилось, что отключили ошибочно, долга нет. Подключили, но не извинились. Вот такой вот подарок. При этом не учитывается, что испытывал человек в течение недели, не имея электроэнергии, и был таким образом наказан.
Я трижды обращался к Премьерминистру, специально захватил черновички, чтобы было видно. Но ни одного ответа от Премьер-министра нет. Странно, или, может быть, дана команда не отвечать уже, потому что нас считают депутатами, которые добывают срок до конца, и уже будут новые. Я хотел бы, чтобы, Степан Богданович, такой запрос был сделан правительству, почему на обращения депутатов не дают ответы.
И сегодня прозвучал мой депутатский запрос, спасибо, что поддержали. Я думаю, что и на этот запрос я получу необходимые ответы, которые волнуют избирателей.
Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Народний депутат Абрамов. За ним - депутат Марковська.
АБРАМОВ Ф.М. Уважаемый Степан Богданович! Уважаемые коллеги! Все мы сейчас получаем большое количество писем от своих избирателей о тяжелом положении с отоплением, светом, водой. Вот одно из них от моих избирателей города Торез Донецкой области: "Уважаемые народные депутаты! Просим разобраться в сложнейшей ситуации, которая сложилась в домах номер 10, 12, 15 и во всем первом микрорайоне города. Положение действительно критическое. Нас не подключали на протяжении двух лет и не подключили в этом году к отоплению. Температура в квартирах 5-7 градусов, на первых этажах 1-2 градуса.
Мы радовались, когда мер города Антонов пообещал нам провести ремонт котельной и обеспечить наши дома теплом. Но радость наша была преждевременной. Обещания мера города остались обещаниями. Батареи сегодня закрыты одеялами, в квартирах положение сложнейшее, а может быть, и страшнейшее. Как же быть старикам, детям? Как верить нашему руководству и верить руководству города, области?
Но это еще не все наши беды. В домах периодически замерзает вода. В этом году это случилось 7 декабря. Время от времени привозят машиной воду. ЖЭКи реагируют болезненно: оскорбляют, ругают. Неужели прошлые годы не послужили хорошим уроком для наших руководителей? С завидной периодичностью в домах отключают свет по четыре-пять часов. Итак: отопления нет, воды нет, света нет. Ну чем не испытание наших нервов, нашего выживания.
Мы убедительно просим народных депутатов помочь нам выйти из этого положения". Под письмом более 100 подписей.
Уважаемый Степан Богданович, прошу считать мое выступление как протокольный запрос.
Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Народний депутат Марковська. За нею - депутат Пухкал.
МАРКОВСЬКА Н.С. Шановний Степане Богдановичу! Шановні колеги! Вчора при розгляді проекту закону України за 8250 були порушені всі норми Регламенту.
По-перше, цей законопроект був внесений у Верховну Раду з порушенням, депутати не голосували за його порядок включення на сесії Верховної Ради, і він з'явився в залі.
По-друге. Цей законопроект розглядався у Верховній Раді, і депутатами були висловлені зауваження, і я подала проект постанови про неприйнятність даного законопроекту, тому що він порушує декілька норм Конституції.
Згідно з Регламентом головуючий, який обіцяв поставити цей проект постанови на голосування, вчора його не поставив. І цей законопроект був прийнятий у першому, а потім тут же в другому читанні. Це також порушення Регламенту. Тому я пропоную шановному Івану Степановичу не підписувати цей законопроект, не направляти до Президента, а навпаки, внести його тут на розгляд Верховної Ради, щоб він був прийнятий у першому читанні, а ми, депутати, мали своє повне конституційне, регламентне право внести свої зауваження і поліпшити його для того, щоб він не суперечив нормам Конституції. Це перше.
І друге. Мені хотілося б порушити питання стосовно благодійного фонду дітей-сиріт, який знаходиться на Оболоні в місті Києві. Цим фондом керує дуже активна порядна людина - Подольська Алла Анатоліївна, яка не отримує ні від кого ніяких коштів, а лише сама дітей-сиріт направляє в різні куточки нашої держави і за кордон на лікування.
Що робить Мінська райдержадміністрація, зокрема пан Товкач? Він закриває цей фонд, забирають у дітей це приміщення, де вони можуть зібратися, забирають приміщення, куди люди приносять одяг і роздають цим дітям, ліки, їжу. І, таким чином, усе це забирається і оцінюється. Міліція виносить усі ці речі з цього фонду. А оцінюється все це так: наприклад, стіл вартістю 200 гривень оцінюється в 10, у 5 гривень, а стільці - по одній, по десять копійок. То де правда на сьогодні?
І тому хочу звернутися до нашого Президента, який є гарантом і призначає таких горе-керівників: доки будуть керувати такі люди в нашій державі, які не думають про майбутнє нашої держави, які не мають болю у своєму серці за тих дітей-сиріт? А діти-сироти викинуті на вулицю, не мають ні опалення, ні приміщення - нічого.
Тому я прошу Президента переглянути, чи відповідає пан Товкач тій посаді, яку він займає.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Народний депутат Пухкал. За ним - депутати Яценко, Мигович, Бокий.
ПУХКАЛ О.Г. Дякую. Шановний Степане Богдановичу! Шановні колеги народні депутати України! Я вийшов на цю трибуну, щоб порушити питання, яке вже багато хто з вас з цієї трибуни порушував. Мова йде про забезпечення теплом наших людей.
Є таке невелике місто (ми сьогодні розглядали програму) Борзна в моєму Ніжинському виборчому окрузі 209.
Я одержав звернення, яке підписали більш як 150 жителів масиву імені Леніна міста Борзни, в якому вони порушують питання про те, що вже протягом 5-6 років їхній масив узимку практично не опалюється. В квартирах температура 7-8 градусів тепла. Поруч з масивом - середня школа, єдина в Борзні, де навчається одна тисяча 400 дітей. У класах температура 5-6 градусів тепла, в лікарні люди лежать у верхньому одязі в ліжках, крапельницю ставлять людині, тому що там температура знову-таки 8 градусів. І це все відбувається в місті, де народився, до речі, наш шановний Іван Степанович Плющ, який уже 15 років перебуває на керівних посадах у державі Україна, ну спочатку - в республіці, а потім - у державі Україна.
Місцева державна адміністрація, яка провела тендер при підготовці до зимового періоду, не знайшла нічого кращого, ніж купити вугілля в облпаливо, а це не вугілля, це порода, це сміття. І, звичайно, два місяці вони палять це вугілля, заплативши по 140 гривень за тонну, невідомо як поділивши навар. І це вугілля дає
5-6 градусів тепла на масиві, в лікарні і в школі.
Місцева преса пише про те, що за сприяння Івана Плюща на газифікацію Борзни виділено три з половиною мільйони гривень. Не знаю, за яким це кошторисом, за якою статтею Державного бюджету на 2001 рік, але з цих трьох з половиною мільйонів надійшло лише 500 тисяч. Де поділися три мільйони, треба розібратися.
Місцева влада збирає по 500 гривень ще з кожної сім'ї для того, щоб підвести до будинків тепло. Підвели за рік аж до чотирьох будинків газ! Я хочу порушити це питання для того, щоб ви розглядали це як мій депутатський запит. Я його підготував і хочу, щоб він був проголосований у Верховній Раді, але ми сьогодні останній раз засідаємо в цьому році. І я хочу, щоб ми, зустрівшись у новому році 9 січня, а це буде вже середина зими, повернулися до питання стану теплозабезпечення у всіх малих і великих містах України, тому що це питання нагальне. Зима тільки почалася, а люди вже мерзнуть і помирають від холоду.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Яценко. За ним - депутат Мигович.
ЯЦЕНКО В.М. Спасибі, Степане Богдановичу.
Шановні колеги! Я хотів би звернути увагу на декілька питань. Перше питання пов'язане із закриттям Чорнобильської атомної станції. Степане Богдановичу, ми проводили в минулому році парламентські слухання, видавали окрему книжку і приймали постанову. Згідно з пунктом 4 цієї постанови парламентські слухання щодо розв'язання соціальних та техніко-економічних проблем, пов'язаних з достроковим закриттям Чорнобильської АЕС, треба проводити щорічно за участю парламентаріїв інших країн. Не знаю, з чиєї вини (очевидно, і з вашої, і з вини керівника відповідного профільного комітету), але подібні слухання в поточному році не відбулися. Це один аспект.
Другий аспект цієї проблеми. Президент України поїхав на Чорнобильську атомну станцію і фактично визнав, що, очевидно, її закриття було помилкою. Я нагадаю, що Верховна Рада України 5 грудня, напередодні закриття ЧАЕС, прийняла постанову, в якій рекомендувала Президенту, Кабінету Міністрів України не зупиняти Чорнобильську атомну станцію, тому що невідомо, з якою метою об'єкт вартістю в один мільярд доларів США був зупинений і кому призначався такий новорічний подарунок. Очевидно, що не народу України. І хто за це буде відповідати, також невідомо. Я думаю, що ми повинні обов'язково включити в порядок денний Верховної Ради України питання щодо виконання і цього закону у відповідності із Днем уряду про виконання чорнобильських законів і послухати також Кабінет Міністрів України, чому він не виконує вимоги постанови Верховної Ради України.
Друге питання пов'язане з тим, будуть підвищувати ціну на електричну енергію чи не будуть? З трибуни Верховної Ради України Прем'єр-міністр України Анатолій Кінах запевнив нас про те, що ціни на електричну енергію підвищуватися не будуть. І вимоги Європейського банку реконструкції і розвитку щодо підвищення цін на електричну енергію абсолютно безпідставні. Ми слухаємо інтерв'ю Президента, і він сказав: "Не сразу, но постепенно". "То есть больно делать народу Украины, экономике Украины" будемо обов'язково.
Степане Богдановичу, я думаю, що питання стратегічне. Так все-таки, будуть підвищуватися ціни на електричну енергію чи будуть виконуватися вимоги Верховної Ради України щодо заборони підвищення цін на електричну енергію, бо це може позначитися на всій економіці України і ввергнути в жебрацтво абсолютну більшість населення України?
І третє питання відносно заяви Президента України про те, що Україна буде йти в НАТО настільки, наскільки дозволять їй це. По-перше, ми що, втратили статус держави? По-друге, ми що відмовилися від конституційних вимог відносно того, що Україна є нейтральна і позаблокова держава і що Верховна Рада України визначає основні напрями зовнішньої і внутрішньої політики України? Я просив би звернути на це увагу.
І користуючись нагодою, я хочу виборців свого виборчого округу, всіх чорнобильців, всіх громадян України, чесних і хороших, поздоровити з Новим роком, з Різдвом Христовим, побажати щастя, здоров'я і удачі!
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Народний депутат Мигович. За ним - депутати Бокий, Москвін.
МИГОВИЧ І.І., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Фракція комуністів. Шановні колеги, на жаль, уже вкотре не дійшло до обговорення чергового надзвичайно важливого питання нашого порядку денного. Найближчим часом маємо розглянути ряд законопроектів щодо лісового господарства і промисловості. Тому дозвольте заздалегідь висловити до них принципове ставлення.
У цьому залі пролунало чимало стурбованих слів на захист лісів Карпат. Та при цьому переважає однобокий утилітарний підхід, головним чином економічний. Але ж гірські ліси здійснюють ще й водоохоронні, водорегулюючі, грунтозахисні, протиерозійні, оздоровчі, санітарно-гігієнічні, врешті-решт, естетичні, виховні функції.
Тож сьогодні треба вести мову не просто про збільшення обсягів переробки деревини, а про науково обгрунтовану систему збереження, відновлення, раціонального використання, примноження багатств лісів у Карпатах, які, образно кажучи, є легенями Європи і національною перлиною України.
Часткові кроки, напівзаходи нічого не дадуть. З цих питань уже прийнято чимало законодавчих актів, насамперед щодо ліквідації наслідків повеней, мораторію на суцільні рубки буково-ялицевих лісів у верхів'ях Карпат та з інших питань. Але всі ці акти не спрацьовують, ситуація в Карпатах погіршується.
Боляче і соромно дивитися на понівечені ліси, полонини, річки й шляхи. Нащадки не простять нинішнім владоможцям і хижакам від бізнесу такої наруги над цим унікальним краєм. Досвідчені лісоводи, управлінці, колеги-науковці пропонують законодавчо передбачити і здійснити такі негайні заходи.
Перше. Припинити свавільну, злочинну заготівлю і неконтрольоване вивезення лісу. Запровадити на місцевих підприємствах глибоку переробку деревини. Адже за останні десять років лише в нашій Закарпатській області заготовлено близько 7 мільйонів кубометрів лісу і майже 90 процентів з них вивезено за рубіж.
Друге. Замість сотень орендарів у лісі має хазяйнувати один - державний некорумпований орган, забезпечуючи в ньому відповідальне, комплексне господарювання.
Третє. Ціни на ліс повинні затверджуватися сесіями обласних рад. Доцільно відмінити попенну оплату за деревину, а управління лісового господарства не обкладати податками до створення необхідної матеріально-технічної бази, побудови відповідних шляхів тощо.
Четверте. Захист лісу слід передати державній охороні. Інспекція лісів має бути позавідомчою, підпорядкованою уряду.
П'яте. До відновлення лісів у Закарпатті дозволити тільки рубки догляду, експлуатацію їх здійснювати на науковій основі, узгоджено вести в Карпатах лісове господарство, деревообробку, регулювання річок, шляхове будівництво, спорудження каскаду водосховищ, сільськогосподарське виробництво та інші галузі народного господарства.
Нарешті, про безпеку в регіоні, маю на увазі зберігання, захист і використання магістральних та шляхових нафтопроводів. У своїх лісах маємо господарювати так, як велить наука, національні інтереси і світовий досвід.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Народний депутат Бокий. За ним -депутат Москвін і на завершення - депутат Попеску.
БОКИЙ І.С. Шановні колеги, я, власне, не збирався сьогодні виходити на цю трибуну, але годину і десять хвилин тому сталася подія, яка змусила мене вийти сюди і повідомити таке.
Сьогодні мені мали надати слово на українському радіо на телерадіокомпанії "Ера" о 12 годині у звичайній нашій парламентській п'ятихвилинці. Але, дізнавшись, про що я буду говорити, а я мав необережність по урядовому телефону про це декому сказати, відразу надійшло розпорядження мені закрити рота. Ну, це все мені зрозуміло.
А я мав сказати про підсумки роботи комісії Жира, які нам доповіли, і про те, що це величезний перелом. Ми навіть не всі усвідомили це. Може, цього хтось просто не помітив. Але міжнародні інституції нарешті готові довести цю справу до кінця. І, може, знову-таки, ще хтось не усвідомив, бо Олександр Олександрович Жир ставив питання про те, щоб була проведена експертиза.
Так от, я хочу вам сказати, що ця експертиза вже є. І вона невідворотно доводить, що голоси належать Кучмі, Литвину, Кравченку, Азарову та іншим. Уже тут ніхто не сприсне. Вони можуть сприснути тут, усередині, але там уже ціна їм відома. І от цього найбільше злякались.
Ну, що наш Кучма не мужик, це всі знають, це вже й говорити немає про що, ну й поплічники його такі самі. Але коли бояться депутата-журналіста й затикають йому рота, то це, ви розумієте, яка міра морального падіння, яка міра взагалі не- людської поведінки і нелюдської поведінки.
Я думаю, для нас усіх уже зрозуміло, що на чолі держави в нас організована злочинна група. І хоч це ще не доведено судом, але морально це вже доведено, хто б що не говорив.
Зрозуміло, що цей перелом не так просто мине. Можете бути певні, що далі послідують убивства, організовані автоаварії тощо проти нас з вами, проти журналістів, депутатів та інших. Це буде. Це неминуче. Цей режим приречений на те, щоб боротися з нами саме кримінальними методами. Але я хотів би сказати одне. Ви ж розумієте, що так поводять себе всі агонізуючі режими. І це вже ми знаємо і по Аргентині (це останній приклад), це вже ми знаємо по дуже багатьох прикладах.
А відносно телерадіокомпанії "Ера", то ми всі знаємо, хто нею керує. Ну тут, правда, тільки поки що лава, але керівник тут, перебуває в цьому залі. І ми знаємо, хто він. У що зараз утягнуті, звідки і так далі взагалі ростуть ноги там і все, що хочете. Так що тут, як кажуть, секрету немає. І ми все це прекрасно розуміємо. Ну, і як кажуть: ми можемо простити, тому що, звичайно, хто ж ворогові дасть слово. Але ця компанія працює на державному каналі, на каналі, який утримують наші платники податків. І ви самі розумієте, як злочинно це використовується для того, щоб нам із вами заткнути рота.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Народний депутат Москвін. За ним -депутат Попеску. Бачу Юрій Анатолійович Кармазін прийшов. Юрію Анатолійовичу, ви маєте право на виступ у "Різному".
МОСКВІН С.О., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, ПЗУ). Добре. Дякую, Степане Богдановичу. Шановні колеги! Шановний Степане Богдановичу! Я торкнуся питання депутатів-сумісників. Нас ще таких залишилося у Верховній Раді багато. Але конкретно питання стосується народного депутата Віктора Ткачука, який призначений головою Державного інноваційного фонду і за рішенням суду позбавлений мандата народного депутата України. Але про це ніхто не знає. Тобто нам не потрібно голосувати за позбавлення його мандата. Є рішення суду.
Така сама ситуація була з Олексієм Костусєвим. Тому в мене прохання до Степана Богдановича, щоб він дав доручення Апарату Верховної Ради, відділу кадрів підготувати відповідну довідку і щоб 9 січня Іван Степанович Плющ про це повідомив народних депутатів.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Приймається. Я таке доручення відразу даю.
Народний депутат Попеску. За ним - депутат Кармазін.
ПОПЕСКУ І.В., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин (виборчий округ
204, Чернівецька область). Дякую. "Солідарність". Вельмишановні колеги, учора ми прийняли бюджет і голосували статтю 23 (на жаль, до статті 54-8 не дійшли). Але я звертаю увагу на необхідність врегулювання таких моментів, як виділення коштів на ремонт будинків культури в селі Нижні Петрівці Сторожинецького району та в селі Маршинці Новоселицького району, на газифікацію ділянки Сторожинець-Глибока та Мамалига-Тарасівці-Ванчиківці Новоселицького району, на райлікарню в Герці, гімназію в Новоселиці і на школу в Красноїльську.
У порядку інформації. О 12 годині в прямому ефірі разом з депутатом Бокиєм повинен був виступати і я як член Моніторингового комітету Ради Європи. Але нам повідомили, що це неможливо з технічних причин.
Крім того, я хотів би звернути увагу на те, що в Глибоцькому районі, селище Глибока, вулиця Бойка, незважаючи на те, що рішенням обласної ради ще восени були виділені кошти для того, щоб вирішити питання щодо підготовки до опалювального сезону, до сьогодні немає опалення. Кошти є, є рішення обласної ради, і на цьому тижні на сесії знову це питання було порушено, тому я вимагаю вирішити це питання.
І ще один нюанс. Скоро вибори і, звичайно, дехто вже починає передвиборну кампанію. Я хотів би звернути увагу на те, що за підписом Ванзуряка, начальника аналітичного відділу райдержадміністрації селища Глибока, було надруковано, точніше передруковано анонімний пасквіль на мене як народного депутата, була проаналізована моя передвиборна програма 1998 року, але з таких позицій, що я не ходжу на засідання Верховної Ради, абсолютно нічого не роблю, і що тих близько 7 тисяч чоловік, які були на прийомах, начебто не було, і проблеми, які ми вирішували, ми начебто не вирішували.
Але питання в іншому. Я хочу звернути увагу, що якщо це особиста позиція пана Ванзуряка, то районна держадміністрація повинна зробити відповідні висновки. Якщо це відповідна позиція адміністрації, тоді я буду вважати, що це є провокацією стосовно мене не як народного депутата України, а як члена Моніторингового комітету Ради Європи від групи європейських соціалістів, який, до речі, буде спостерігати за чесністю виборів. Тому я також звертаю увагу і просив би голову Герцаївської районної держадміністрації припинити тиск на людей, які мають будь-які зв'язки зі мною, хочу сказати, що це є зайвим. Прийдуть вибори і люди розберуться, за кого голосувати. Тому я звертаюся до глави Адміністрації Президента пана Литвина, Прем'єр-міністра Кінаха і голови обласної держадміністрації Бауера з тим, що необхідно припинити ці дії. В іншому разі я буду змушений звертатися до Моніторингового комітету Ради Європи, і коли буде розглядатися питання України, я наведу приклади з власного досвіду.
Користуючись нагодою, хотів би всіх привітати з наступаючими зимовими святами, побажати всім щастя, здоров'я і добра! І нехай нам усім допомагає Бог!
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Народний депутат Кармазін.
КАРМАЗІН Ю.А., голова Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією (виборчий округ 134, Одеська область). Місто-герой Одеса. Партія захисників Вітчизни, "Солідарність". Шановні народні депутати! Я звертаюсь до вас, я звертаюсь до тих, хто чує з радіоприймачів нашу усічену демократичну плюралістичну трансляцію, до засобів масової інформації.
Два місяці тому мені стало відомо, що одеська влада, одеський міський голова Руслан Боделан та керівництво облдержадміністрації на чолі з Сергієм Гриневецьким після вивчення рейтингу народних депутатів, який доручили вивчати міліції (одному із спецпідрозділів), про що мені повідомили працівники міліції, вжили заходів до зміни території виборчих округів опозиційних депутатів, які мають високі рейтинги. Крім цього, вони фактично вирішили призначити депутатів в округах.
Цю інформацію, яку я отримав, і повністю весь розподіл... Скажімо, до мого округу просто приєднали інший район - Іллічівський. Тобто все робиться для того, щоб депутат не працював у цьому окрузі. І звідти запланували голову адміністрації на місце. Я розумію, що якби були чесні вибори, то не треба було б, мабуть, "різати" округи і таким чином змінювати. У результаті з 11 округів в Одеській області дев'ять "перерізані". Із поваги до народних депутатів, які сидять у цьому залі, не буду називати два виборчих округи, які залишились, оскільки вони залишились за чинними народними депутатами.
З цією інформацією, яку я перевірив, два місяці тому я звернувся до голови ЦВК Михайла Рябця. Михайло Рябець сказав, що такого не може бути, не може бути ніколи, тому що є стаття 10, де говориться, що виборчий процес в Україні здійснюється на підставах законності і заборони незаконного втручання будь-кого в цей процес, політичного плюралізму, гласності, відкритості, рівності прав і кандидатів, і партій. Навіть коли я назвав округи, в яких це заплановано, він мені сказав, що такого не може бути.
Потім він посилає туди свого працівника, члена ЦВК в ранзі міністра (ми надали їм такі повноваження і створили належні умови) пана Данилюка Валентина Анатолійовича. Проводяться зустрічі з відповідними працівниками місцевої влади в Одесі, Данилюк приїжджає і доповідає, що так, треба у дев'яти округах з одинадцяти все поміняти, а два залишити.
Я категорично заявляю протест від імені депутатів, обраних від Одеської області, від себе особисто, від Партії захисників Вітчизни такому підходу і буду робити все для того, щоб зірвати ці ганебні плани. Зараз я оприлюднив цей запланований сценарій, потім скажу ще більше, тому що зараз немає часу та, мабуть, і не потрібно, а всьому виною та позиція, яку займають народні депутати від Одеcи. Боротьба з корупцією у нас в Одесі очолюється, на жаль, тими, хто має власні інтереси, і їх зв'язок з кримінальними авторитетами ми вже довели. Саме через це вимушені були відсторонити і керівництво УВС області, і керівництво інших правоохоронних структур.
Я прошу звернутися до Центральної виборчої комісії з вимогою про недопущення особливого підходу до Одеської області, коли в 26 регіонах залишається все так, як було, а в 27 - в Одеській області все кроїться так, як це потрібно злочинцям, які займають місця у владі.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Юрію Анатолійовичу. Шановні колеги! Ми на цьому завершили процедуру "Різне". Як завжди, я даю доручення відділу контролю підготувати відповідні звернення до тих посадових осіб і інститутів, які були названі народними депутатами, і за моїм підписом відправити їм для вивчення і прийняття відповідних рішень.
Шановні колеги! Хотів би вам сказати, що на цьому пленарне засідання 21 грудня завершено. Ми продовжимо роботу в пленарному режимі в січні. Засідання Погоджувальної ради відбудеться 8 січня об 11 годині. Ми працюємо в пленарному режимі 9, 10, 11 січня. Наступний тиждень - робота у виборчих округах.
Шановні колеги! Хотів би подякувати усім вам за високопрофесійну і відповідальну роботу як народних депутатів і побажати вам у зв'язку з Новим роком і Різдвом Христовим щасливої особистої і політичної долі, доброго здоров'я, щастя і впевненості в тому, що ту функцію, яку ви виконуєте в Українській державі, ви виконуєте від імені українського народу надзвичайно якісно і направлено на прогрес Української держави. Щасти вам! Доброго здоров'я вам у новому році! (Оплески).