ЗАСІДАННЯ ДЕСЯТЕ
С е с і й н и й з а л В е р х о в н о ї Р а д и
У к р а ї н и. 7 б е р е з н я 2002 р о к у.
10 г о д и н а.
Веде засідання Голова Верховної Ради України ПЛЮЩ І.С.
ГОЛОВА. Доброго ранку, шановні народні депутати, журналісти, гості Верховної Ради. Прошу народних депутатів підготуватися до реєстрації.
Сьогодні день народження нашого колеги Олександра Миколайовича Ткаченка. Я прошу привітати його з днем народження і побажати йому успіхів (Оплески).
Прошу народних депутатів зареєструватися.
У залі зареєструвався 341 народний депутат. Ранкове пленарне засідання оголошується відкритим.
Шановні народні депутати, ви знаєте, що сьогодні 7 березня, а завтра - 8 березня - найтепліше свято, свято весни, свято наших жінок-трудівниць. Тому, вітаючи їх із цим святом, я хотів звернутися до вас з одним проханням. У Києві в Національному палаці "Україна" о 17 годині призначено урочисте засідання, і на ряді підприємств, організацій, в інших колективах відбуватимуться такі засідання, й депутати не можуть не взяти участі в них з нагоди цього свята. Тому я просив би вашого дозволу поставити на голосування пропозицію інтенсивно працювати на ранковому засіданні з тим, щоб вечірнього засідання сьогодні не проводити. Хто за цю пропозицію, прошу проголосувати. Прошу проголосувати, щоб вечірнього засідання не проводити. Голосуйте.
"За" - 182.
Ви займіть своє місце. Я відкриваю з процедури. Запишіться. Висвітіть, будь ласка. Іван Бокий. За ним - Михайло Гуцол.
Депутате Єльяшкевич, не заважайте вести засідання.
БОКИЙ І.С., член Комітету Верховної Ради України у закордонних справах (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, виборчий блок СПУ та СелПУ). Прошу передати слово Олександру Олександровичу Жиру.
ГОЛОВА. Увімкніть мікрофон Олександра Жира.
ЖИР О.О., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією (виборчий округ 35, Дніпропетровська область). Шановний Іване Степановичу! Шановні колеги! Я передусім приєднуюся до поздоровлень нашим жінкам, щоб у них все було гаразд в нашій державі.
Але, на жаль, розвиток подій, які відбуваються в державі сьогодні, не дає підстав для святкового настрою. І загибель учора відомого Малєва - не випадковість. Ці події пов'язані, в тому числі і з питаннями, які тимчасова слідча комісія мусить доповідати Верховній Раді. І я просив би вас, щоб ви з самого початку поставили на голосування питання про включення до порядку денного і надання інформації тимчасовою слідчою комісією.
А відпочиватимемо вже після свят.
ГОЛОВА. Шановні народні депутати! Ми два попередні дні голосували цю пропозицію. Я не заперечую стосовно того, щоб ще і сьогодні, вже втретє, поставити. Але ж сьогодні четвер, ви ж знаєте, що...
Ну так що? Так для вас нічого, а для нас є Регламент і є порядок. Тому я ставлю ще раз, щоб не зривати сьогодні засідання, пропозицію першу... Єльяшкевич, я вас прошу, ви не кричіть з трибуни, якщо ви вже там стоїте, то стійте собі з Богом! Я вам ще раз кажу, не заважайте вести засідання.
Шановні народні депутати, давайте домовимося так: інтенсифікувавши роботу на ранковому засіданні, ми можемо розглянути і інформацію. Тому давайте проголосуємо так: провести ранкове засідання, і наступним я поставлю про інформацію. Якщо разом, то тоді 10 хвилин на інформацію, як просив Олександр Жир, і 15 хвилин на запитання. Все! Прошу проголосувати. Сьогодні працюємо в пленарному режимі - лише ранкове засідання, і першим питанням розглядається інформація - 10 хвилин і 15 хвилин запитання і відповіді. Зрозуміло? Прошу голосувати.
"За" - 222.
По фракціях покажіть.
Окремо? Ставлю окремо. Ставлю перше питання на голосування - провести сьогодні лише ранкове засідання. Прошу голосувати.
"За" - 105.
По фракціях.
Так, тоді переходимо до розгляду питань порядку денного. Усе, всі три пропозиції проголосовані. Не треба! (Шум у залі). Так, усе, завершили.
Проект Постанови про надання згоди на звільнення Президентом України з посади члена Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Пефтієва М.А., 8269-Д. Доповідає Альошин Валерій Борисович.
Будь ласка, Альошин.
АЛЬОШИН В.Б., голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Шановний Іване Степановичу, мені здається, що в цій ситуації вкотре є ризик неприйняття рішення з надзвичайно важливого персонального питання, яке може зробити подальшу роботу Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку неможливою.
Тому, мені здається, зараз необхідно, щоб політичні фракції визначились щодо доцільності розгляду питання.
ГОЛОВА. Валерію Борисовичу, будь ласка. Ну, що це таке? Я нічого не поставлю. Нічого я не буду ставити. Запишіться з процедури ще раз.
Михайло Ратушний. За ним - депутат Зварич.
РАТУШНИЙ М.Я., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності (виборчий округ 164, Тернопільська область). Шановні колеги, ми створили комісію, надали їй повноваження. І я думаю, немає великої таємниці, якщо Олександр Жир виступить з інформацією і не буде робитися вигляд, що комусь є щось приховувати. У нас уже була така процедура. Ми вже слухали тут багато інформації. І я думаю, інформація, з якою виступить голова спеціальної комісії, не дасть і не відніме для тих людей, які вважають так чи інакше.
Ще я хочу сказати, що з технічних причин дві картки членів нашої фракції Українського народного руху не проголосували. Тому, Іване Степановичу, я прошу ще раз поставити на голосування.
Дякую.
ГОЛОВА. Роман Зварич. За ним - депутат Коломойцев.
ЗВАРИЧ Р.М., член Комітету Верховної Ради України у закордонних справах (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Фракція Народного руху України. Шановний Іване Степановичу, я ставлюся з повною повагою до вас, але мені видається, що ви не зовсім коректно поставили на голосування питання, які перед нами стоять. Тому я просив би, щоб усе-таки ви поставили знову на голосування питання щодо звіту цієї тимчасової комісії як окреме питання. І воно не пов'язане фактично із пропозицією про те, щоб провести і закінчити пленарне засідання до обіду. Це є два цілком самостійні питання, і Верховна Рада має право окремо їх вирішувати. Тому я просив би, щоб ви друге питання все ж таки поставили на голосування.
ГОЛОВА. Валерій Коломойцев. За ним - Матвєєв Валентин.
КОЛОМОЙЦЕВ В.Е., член Комітету Верховної Ради України з питань бюджету (виборчий округ 106, Луганська область). Уважаемые коллеги депутаты, я прошу вас поддержать, чтобы была сделана эта информация. Почему? У меня в моем избирательном округе сейчас работают иностранные граждане, которые ведут за мной слежку и которые готовят террористический акт здесь в Киеве относительно меня. Мною написано официальное заявление в Генеральную прокуратуру, в СБУ с просьбой принять меры реагирования.
Поэтому я вас прошу поддержать предложение, чтобы была сделана эта информация. Мы должны знать правду, что случилось, почему погиб человек. И мы должны сделать все, чтобы не допустить, чтобы в нашей демократической Украине, которую мы с вами строим, таким образом физическими методами убирали оппозиционеров.
Спасибо.
ГОЛОВА. Валентин Матвєєв. За ним - депутат Мельников.
МАТВЄЄВ В.Г., член Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Фракція комуністів. Іване Степановичу, шановні колеги! Не будемо робити вигляду, що нічого не відбувається, і не будемо робити все на догоду тим, хто не хоче, щоб тут була озвучена інформація тимчасової слідчої комісії.
Хто і чому цього боїться, мабуть, покаже голосування. Але, я думаю, що більшість присутніх народних депутатів, а не та так звана більшість, яка була збита Президентом тут у результаті так званої оксамитової контрреволюції в парламенті. Я думаю, що ця більшість, істинна більшість, цього не боїться.
Тому, Іване Степановичу, пропозиція фракції комуністів - спокійно поставити ще раз на голосування два питання: перше - про заслуховування інформації тимчасової слідчої комісії і друге - ту пропозицію, яку ви вносили про роботу лише на ранковому засіданні. Але насамперед - заслухати інформацію тимчасової слідчої комісії.
Дякую.
ГОЛОВА. Орест Мельников. За ним - Семенюк Валентина.
МЕЛЬНИКОВ О.Б., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, ПЗУ). Фракція "Яблуко". Иван Степанович, вот это упорное нежелание предоставить слово Жиру просто приводит к тому, что сейчас мы уже потеряли шестнадцать минут. Если бы предоставили ему слово с самого начала, то он бы уже, наверное, закончил свой доклад.
Поэтому я тоже присоединяюсь к предыдущему выступающему и прошу вас поставить еще раз на голосование хотя бы вопрос, чтобы мы заслушали информацию следственной комиссии.
Спасибо.
ГОЛОВА. Валентина Семенюк.
СЕМЕНЮК В.П., член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, виборчий блок СПУ та СелПУ). Фракція соціалістів "Лівий центр". Шановний Іване Степановичу! Шановні колеги народні депутати! Я хочу звернутися до вас з приводу того, що ми передусім повинні заслухати інформацію Жира, тим більше що у нас ми вже маємо вчорашній випадок загибелі Малєва, який не є випадковістю. Це якраз та інформація, яка може стати корисною нам сьогодні в сесійному залі і зняти певну напруженість у нашій державі. Це перше. Я думаю, Іване Степановичу, нам потрібно поставити це питання на голосування окремо.
Друге. Ми не можемо сьогодні розглядати питання про звільнення Миколи Пефтієва з посади, не заслухавши його особисто в цьому залі. Ми вже маємо прецедент, коли прем'єрів звільняли за станом здоров'я, а потім відпускали, надаючи коридори на виліт. Ми вже маємо те, що звільняють прокурорів, не надаючи навіть інформації про причини звільнення. Тому члена Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку ми повинні спершу заслухати, а потім уже вирішувати щодо звільнення. Я прошу, шановні колеги, не голосувати до того часу, поки ми не послухаємо інформацію Жира і поки не послухаємо самого Пефтієва щодо звільнення його з посади.
Дякую.
ГОЛОВА. Шановні народні депутати! Ми використали час. Я хочу відповісти народному депутату Зваричу. Ви розглядаєте це питання з погляду сьогодні порушеного. Сьогодні четвер, ми взагалі не розглядаємо питань.
Два дні - у вівторок і в середу Верховна Рада з цього приводу голосувала. Тому я в зв'язку з тим, що представники, які взяли участь з процедури, вимагають окремого голосування, ще раз поставлю на голосування.
Перше. Інформація - 10 хвилин і 15 хвилин - запитання і відповіді. Потім - питання порядку денного і працюємо лише у ранковому засіданні до 14 години.
Ставлю першу пропозицію на голосування
- надати слово для інформації тимчасової слідчої комісії - 10 хвилин і 15 -запитання і відповіді.
Прошу проголосувати.
"За" - 231.
Рішення прийнято.
Прошу проголосувати за другу пропозицію. Ми сьогодні працюємо в пленарному режимі на ранковому засіданні.
"За" - 254.
Рішення прийнято.
Слово для інформації надається голові тимчасової слідчої комісії Олександру Жиру.
ЖИР О.О., голова Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України. Шановні колеги! Шановний Іване Степановичу! 18 лютого тимчасова слідча комісія, розглядаючи експертизу записів стосовно журналіста Гонгадзе, прийняла відповідне рішення. Після того як членам комісії стало зрозуміло, що ці записи не є монтажем, що ці записи є правдою, вона прийняла рішення, щоб в разі отримання експертизи записів стосовно побиття народного депутата України Єльяшкевича звернутися до Верховної Ради з проханням на засіданні розглянути питання щодо ситуації в державі.
Ми отримали експертизу розмов у кабінеті Президента стосовно побиття народного депутата Єльяшкевича. І, на жаль, вона також підтвердила, що будь-яких вмонтувань чи купюр або монтажу записи не містять.
Комісія прийняла рішення про розгляд питання на засіданні Верховної Ради ще й тому, що останнім часом до комісії стали надходити матеріали, документи, свідчення про те, що серед оточення Президента України сьогодні працюють люди, які займаються діями, назва яких - злочин. Тобто їхні дії містять всі ознаки складу злочину.
Один із прикладів, я не буду багато наводити, вони є в комісії, це питання, пов'язані із діяльністю керівництва Міністерства внутрішніх справ, коли його очолював міністр Кравченко. Це питання хабарництва, які задокументовані і які можуть бути надані будь-якому слідству, суду, і вони є незаперечними, на думку членів комісії.
Ми прагнемо розгляду цього питання і свою позицію виклали у проекті постанови, який надано народним депутатам. Ми вважаємо, що в цій ситуації треба провести розгляд питання про стан ситуації в державі окремим питанням. Слід запросити на це засідання Президента України, главу уряду, Генерального прокурора, міністра внутрішніх справ і голову Служби безпеки.
Чому? Виконуючи завдання Верховної Ради України, комісія отримала матеріали, які свідчать про участь Президента України у поставках зброї до держав, щодо яких є відповідні рішення міжнародних організацій.
Я не буду поширювати далі обсяг цієї інформації. Скажу лише, що вона випливає також із тих же ж, на жаль, записів, де йде розмова між Президентом України і Малєвим. Про наявність таких матеріалів у комісії чотири дні тому Президенту достеменно було відомо. І стосовно того, що трапилося вчора з Малєвим, я не можу і будь-хто сьогодні не може стверджувати, що це було так або інакше.
Але, Іване Степановичу, в комісії є матеріали, які свідчать про те, що і один із ваших загиблих охоронців мав велику кількість інформації стосовно так званих записів у кабінеті Президента. Я надам цю інформацію, коли це справді буде слідство, суд і ми доводитимемо про те, що я сьогодні доповідаю. Я кажу це, маючи відповідні матеріали і документи.
Шановні колеги, на підставі навіть цієї короткої інформації, яку я щойно зробив за дорученням комісії, я просив би вас зрозуміти те, що є на записах - питання фальсифікації виборів, використання правоохоронних органів, зокрема міліції, під час виборів Президента України і в ході референдуму, все це відбувається і сьогодні у нашій державі.
Ви за минулі два дні, Іване Степановичу, чули три виступи, в яких депутати з трибуни Верховної Ради стверджували, що міністр внутрішніх справ надав команду (я ні в чому не помиляюся) місцевим органам, обласним управлінням втрутитися у виборчий процес. Такої інформації на сьогодні багато. І з доказами! Ми маємо й іншу інформацію стосовно того, що те, що відбувалося раніше, відбувається й сьогодні.
Саме тому я і просив би народних депутатів, я просив би вас, шановний Іване Степановичу, підтримати проект постанови, який внесла комісія. Ми повинні сьогодні дати оцінку ситуації, яка склалася в державі. Члени комісії вважають, що ми рухаємось до диктатури, і це, на жаль, є фактом. На цьому засіданні ми наведемо ширшу інформацію, я буду готовий надати народним депутатам і записи, які стосуються зброї. Але сьогодні робити вигляд, що в державі нічого не відбувається, ми не маємо права і передусім ви, Іване Степановичу. Ми залишилися останньою структурою, яка сьогодні ще може зупинити рух держави до диктатури.
Шановні колеги, вам роздано проект постанови, і я просив би вас від імені тимчасової слідчої комісії на підставі матеріалів, які є в комісії, підтримати, розглянути питання тут, у присутності Президента, і прийняти відповідні рішення. Сьогодні доля держави залежить від Верховної Ради.
Дякую за увагу.
ГОЛОВА. Прошу записатись на запитання. Висвітіть, будь ласка. Покажіть повний список. Геннадій Балашов. За ним - депутат Литвак.
БАЛАШОВ Г.В., член Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності (виборчий округ 27, Дніпропетровська область). Фракция "Яблуко". Скажите, пожалуйста, в процессе ваших действий к вам применялись какиелибо меры со стороны властей, преследовали ли вас, мешали ли проведению вами следственных действий, а также вашей избирательной кампании в вашем округе? Не мешают ли вам власти проходить по округу? Не влияют ли вообще на вашу жизнь? И не считаете ли вы, что все это связано с вашей профессиональной деятельностью как парламентария и в связи с вашим участием в этой следственной комиссии?
ЖИР О.О. Шановні друзі, я не хотів би зосереджуватись на моїй персоні, на тому, що відбувається в моєму окрузі. Повірте, відбувається те, що і в будь-якої людини, яка займає принципову позицію. Найбільші перешкоди діяльності комісії чинить передусім заступник Генерального прокурора, який веде справу щодо Гонгадзе та інших справ. Треба говорити насамперед про те, що робить міліція, які команди надаються сьогодні начальникам обласних управлінь.
І коли я сьогодні їхав на засідання, надійшов черговий дзвінок - дано команду підкидати речі до машини, якою користується Жир.
Але я себе почуваю абсолютно спокійно. Я переконаний, маючи доказ, матеріали, що ми діємо правильно. І тому перешкодити виконати нам наше завдання до кінця нікому не вийде.
Дякую.
ГОЛОВА. Олег Литвак. За ним - депутат Семенюк.
ЛИТВАК О.М., заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони (виборчий округ 87, Івано-Франківська область). Фракція "Єдність". Шановний Олександре Олександровичу, ви у своїй короткій доповіді озвучили три епізоди: хабарництво, зброя і, так би мовити, сумнівні обставини випадку, який стався з Малєвим.
Не вдаючись у деталі, чи не могли б ви, не називаючи прізвищ, назвати суми хабарів, які мали місце і зафіксовані у документах, які у вас є?
Дякую.
ЖИР О.О. В документах, які є в комісії, ці суми рахуються сотнями мільйонів доларів.
ГОЛОВА. Валентина Семенюк. За нею - депутат Коліушко.
СЕМЕНЮК В.П. Фракція соціалістів. Прошу передати слово Івану Сидоровичу Бокому.
ГОЛОВА. Увімкніть мікрофон Бокого.
БОКИЙ І.С. Олександре Олександровичу, я так, як і ви, знаю, про що йдеться, і я знаю, наскільки серйозно те, про що ви сказали.
І я так, як і ви, розумію, що якщо ми не зробимо цього у Верховній Раді, всі ці факти про страшні діяння керівництва нашої держави найближчим часом будуть оприлюднені в інших країнах. І це зрозуміло, тому що те, що відбувається сьогодні в Україні, - це той прецедент, який хвилюватиме все людство, а не лише нас, українців. Тому я підтримую вашу пропозицію провести окреме засідання, спеціально присвячене цьому питанню. І мене дивує те, що в цьому залі є депутати, які цього не розуміють і думають, що в такий спосіб вони зможуть врятувати честь тієї людини, яку вони захищають. Уже ніщо їх не порятує. Я просив би дати загальну оцінку цій ситуації. І зрештою, щоб наші депутати, які в це не вірять, повірили, зокрема і Голова Верховної Ради, що вони ведмежу послугу роблять Президентові.
ЖИР О.О. Моя відповідь буде такою. Я послідовно робив і робитиму все, щоб ці записи не потрапили за межі України. На жаль, послідовно і наполегливо підштовхували і комісію, і окремих депутатів до того, щоб ці записи були передані за кордон, у тому числі і для проведення експертизи. І це, на мою думку, є найболючіше у державі. Болючим є й те, що ми світовій спільноті не можемо довести, що у державі є достатньо сил, які здатні самі розібратися в тому, що відбувається. Саме тому оцінку кожен мусить давати сам. Я ще раз підкреслюю, це надзвичайно серйозні речі, за якими стоїть вже не Президент, а доля держави.
Дякую.
ГОЛОВА. Ігор Коліушко. За ним - депутат Кендзьор.
КОЛІУШКО І.Б., перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НДП). Шановний Олександре Олександровичу, моє запитання практично на продовження попереднього. Скажіть, будь ласка, чи не здається вам, що у цій ситуації, коли інформація, якою володіє комісія, відома багатьом, і передусім тим органам влади і структурам, які мали б за своїми повноваженнями цікавитися цією інформацією, але вони всі не діють? Прокуратура не діє. Інші органи не діють. У парламенті лише з третього разу нам удалося домогтися того, щоб заслухати звіт, що просто є нашим обов'язком. Чи не залишається єдиним виходом все-таки опублікувати всі матеріали з тим, щоб народ, урешті-решт, знав, про що діється, а не вузьке коло учасників цього процесу?
Дякую.
ЖИР О.О. Я хочу сказати, що є матеріали, про які я говорив, стосовно керівництва Міністерства внутрішніх справ, коли його очолював Юрій Кравченко, тут сума - 1 мільйон 200 тисяч доларів. Цей конкретний матеріал доповідався Президентові України. Тобто правоохоронні органи виконували свою функцію, можливо, не до кінця, оскільки за таких обставин Кримінально-процесуальний кодекс говорить про те, що не доповідати треба, а треба порушувати справу, якщо отримані матеріали, які вказують на якийсь злочин.
Стосовно друкування. Я категорично проти, щоб сьогодні друкувати матеріали, які є у тимчасовій слідчій комісії. Це не додасть нашій державі авторитету, це неможливо на сьогодні. Це моя думка. Я в цьому переконував і буду переконувати тимчасову слідчу комісію.
ГОЛОВА. Ярослав Кендзьор. За ним - депутат Плютинський.
КЕНДЗЬОР Я.М., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Фракція Народного руху України. Олександре Олександровичу, я особисто три дні наполегливо в кожному випадку голосував за те, щоб вам була надана можливість виступити з інформацією.
Нарешті, ви на трибуні. Я справді чекав якоїсь такої сенсаційної, пекучої, конкретної інформації. Прослухавши вас п'ять хвилин, вибачте, будь ласка, я цілком розчарований. Я хотів би, щоб ви скористалися, маючи 10 хвилин часу на трибуні Верховної Ради в присутності великої кількості журналістів, народних депутатів України, і зачитали фрагменти плівки запису, що, як сказали, кореспондуються із конкретною якоюсь подією у житті держави. Тоді ви виграли б сьогодні. Я гірко розчарований із приводу цієї інформації. Я не розумію, чому ви сьогодні не могли сказати всього того відверто, що має у своєму розпорядженні ваша комісія?
Дякую.
ЖИР О.О. По-перше, я виконую доручення комісії - довести до вашого відома інформацію, яку я довів. І, по-друге, шановний колего Ярославе, я також дуже розчарований вашим запитанням і дуже розчарований вашим ставленням і оцінкою тієї інформації, до того, що було озвучено.
Стосовно того, щоб надати в більшому чи меншому обсязі інформацію, ми готові це зробити на засіданні, яке запропоновано у проекті постанови, який розданий у тому числі й вам.
ГОЛОВА. Володимир Плютинський. За ним - депутат Матвієнко.
ПЛЮТИНСЬКИЙ В.А., член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, Всеукраїнське об'єднання "Громада"). Дякую, Іване Степановичу. Я прошу передати слово народному депутату Стояну.
ГОЛОВА. Увімкніть мікрофон Стояна.
СТОЯН О.М., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці (виборчий округ 18, Вінницька область). Шановний Олександре Олександровичу, те, що декілька днів із трибуни говорить Єльяшкевич про Президента України, шкодить іміджу нашої держави. Мені як громадянину неприємно чути, що говорять про нашого Президента. Тому я вважаю, що Президент повинен себе захистити, захистити своє ім'я. Я вас запитую, чому він цього не робить і як він може це зробити? (Шум у залі).
Дякую.
ЖИР О.О. Шановний колего! Я думаю, що як я, так і ви, добре розуміємо, що це питання адресовано Президентові, і він сам повинен дати на нього відповідь.
Дякую.
ГОЛОВА. Анатолій Матвієнко. За ним - депутат Ратушний.
МАТВІЄНКО А.С., член Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я, материнства та дитинства (виборчий округ
17, Вінницька область). Українська народна партія "Собор", група "Соборність". Я всіх закликаю проголосувати за правду і вас, Іване Степановичу, підтримати цей проект постанови і передати слово Єльяшкевичу.
ГОЛОВА. Увімкніть мікрофон Єльяшкевича.
ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С., заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності (виборчий округ 182, Херсонська область). Уважаемый Александр Александрович, я абсолютно согласен с коллегой Стояном, чтобы Президент страны подал на меня в суд, чтобы наконец-то в суде рассмотрели все доказательства того, что он действительно является заказчиком убийств. И я отвечаю за свои слова. Я в очередной раз это повторяю. Но Президент боится, как боится вся правоохранительная система взять материалы доказательной базы, связанные и с пленками Мельниченко, и со свидетельскими показаниями. Я подчеркиваю, не один Мельниченко свидетель. По моему делу пройдут мои коллеги в этом сессионном зале, чтобы вы это тоже знали.
Поэтому, Александр Александрович, я вас очень прошу, объясните, пожалуйста, что предлагает комиссия для голосования, чтобы коллеги знали, почему они должны проголосовать, почему вы сегодня не обнародовали содержание пленок, как того просят коллеги, не понимая, что речь всего лишь идет о вашей информации.
ЖИР О.О. Я передусім хотів би додати, що у своїх висловлюваннях депутат Єльяшкевич керується не лише записами, які оприлюднені, і записами, щодо яких зроблена експертиза. Мені добре відомо про наявність інших доказів, які має Єльяшкевич і які засвідчують про те, що він говорить.
Щодо проекту постанови комісія пропонує таке. Перше. Інформацію взяти до відома.
Друге. Включити до порядку денного сесії Верховної Ради України та розглянути 12 березня 2002 року питання про ситуацію в державі у зв'язку з підтвердженням достовірності аудіозаписів Мельниченка в кабінеті Президента.
Третє. Доручити підготовку зазначеного питання тимчасовій слідчій комісії.
І четверте. Запросити на це засідання Верховної Ради Президента, голову уряду, Генерального прокурора, міністра внутрішніх справ, голову Служби безпеки.
Дякую.
ГОЛОВА. Михайло Ратушний. За ним - депутат Сас.
РАТУШНИЙ М.Я. Олександре Олександровичу! Ви, як і я, були депутатом минулого скликання. Ми створили тимчасову комісію для розслідування питань незаконної торгівлі зброєю. Голова цієї комісії так переживав, що все таємниця, - зараз про це пишуть на кожному інтернетівському сайті і розглядають справу в Туріні. І комісія не доповіла депутатам, той голова не став депутатом, так таємницю і забрав із собою і забув.
Мені здається, ви припускаєтеся тієї самої помилки. Ми створили комісію для розслідування обставин вбивства чи зникнення Гонгадзе. Є результати експертизи фірми "Бек Тек", дайте це депутатам. Я розумію, що специфіка роботи вашої депутатської комісії полягає в тому, щоб інформацію в письмовій формі десь там не розповсюджувати. Ми створили комісію для того, щоб ви дали нам матеріали, конкретно складіть звіт, а не просто торгуйте цією інформацією, що Жир це знає, але не скаже, тому що там таємниця, а ось депутат Іваненко не знає, тому що він не входить в комісію.
Відзвітуйте, дайте письмову інформацію і не тягніть з цією інформацією, як кота за хвіст. Бо, розумієте, інформація буває або першої свіжості, або вона стає дезінформацією.
І розповсюдьте ці матеріали, хоча б результати експертизи фірми "Бек Тек".
Дякую за увагу.
ЖИР О.О. Дякую за запитання. Саме ми пропонуємо провести засідання, на якому розповсюдити ті матеріали, про які ви говорите.
Дякую.
ГОЛОВА. Сергій Сас. За ним - депутат Дорогунцов.
САС С.В., заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, виборчий блок СПУ та СелПУ). Дякую, Іване Степановичу. Прошу передати слово депутату Головатому.
ГОЛОВА. Увімкніть мікрофон депутата Головатого.
ГОЛОВАТИЙ С.П., член Комітету Верховної Ради України у закордонних справах (виборчий округ 222, м. Київ). Шановний доповідачу! Я хотів би, щоб ви чітко пояснили тим депутатам, які сьогодні не почули сенсації, які кажуть, що Жир вийшов не готовим. Поясніть їм, будь ласка, що Жир вийшов для того, щоб сказати, що є пропозиція всі сенсації розглянути на закритому засіданні, на яке запрошується Президент, Генпрокурор, міністр внутрішніх справ і голова Служби безпеки. Сенсації будуть на закритому засіданні. Це перше.
І друге. Ті, які кажуть, що хтось не готовий, повинні зрозуміти, що ви не готові до того, мабуть, тому, що убили тільки одного Гонгадзе і не добили Єльяшкевича. Треба, щоб добили, щоб ви були готові до закритого засідання, де слухати Президента про ці вбивства!
ЖИР О.О. Я думаю, що кожен, хто сидить у цій залі, добре розуміє, про що йде мова. Тільки одні вимушені говорити те, що є дійсно правдою, а інші захищати щось інше. Саме тому ніяких сенсацій робити комісія не прагнула. Мова йшла про те, щоб доповісти Верховній Раді, що, на жаль, все те, що сьогодні є оприлюднене, не оприлюднене, що відбувалося в керівництві держави, на жаль, це є правдою. І щоб це все поєднати, комісія переконана, треба проводити окреме засідання, запрошувати тих осіб, які були перелічені, і в ході цього засідання вирішувати питання.
Дякую.
ГОЛОВА. Дорогунцов Сергій Іванович.
ДОРОГУНЦОВ С.І., заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Спасибі велике. Іване Степановичу, прошу передати слово Станіславу Івановичу Гуренку.
ГОЛОВА. Увімкніть мікрофон Станіслава Гуренка.
ГУРЕНКО С.І., член Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Фракція комуністів. Шановний колего! У мене запитання щодо другої частини вашої інформації. Я хотів би, аби ви виклали всетаки позицію комісії. Як ви розцінюєте діяльність чи бездіяльність от у цій ситуації голови ЦВК? Сидять тут, у нас, представники Служби безпеки, радіє за троном президентським міністр внутрішніх справ. На їх адресу висунуті, як я розумію, серйозні обвинувачення, і вони навіть не реагують, не беруть на себе праці бодай якось там виглянути з-за того крісла, показатися, що вони тут і що вони якусь реакцію забезпечать конституційну.
Будь ласка, викладіть позицію комісії, якщо вона є, з точки зору діяльності оцих, що сміються, аж випадають отам із урядової ложі.
ЖИР О.О. Шановні колеги! Я не мав доручення викладати точку зору щодо голови ЦВК Рябця. Свою точку зору щодо керівництва Міністерства внутрішніх справ я доповів. І я все-таки вважаю, що абсолютно вірно поставлене вами запитання повинно знайти відповідь на засіданні, яке ми повинні проводити, засідання, на якому мусить бути дана оцінка ситуації в державі в цілому і що нам, вищому законодавчому органу держави, сьогодні робити в тій ситуації, в яку держава потрапила. І це, я ще раз підкреслюю, повинно бути зроблено на окремому засіданні.
Дякую.
ГОЛОВА. Час завершився. Олександре Олександровичу, дякую вам.
-----------
Проект Постанови про надання згоди на звільнення Президентом України з посади члена Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Пефтієва М.А. (Шум у залі).
Альошин Валерій Борисович. Валерію Борисовичу, будь ласка.
Візьміть стенограму. Ми проголосували: інформація і запитання. Дійдемо до питання про включення проекту постанови, тоді будемо голосувати. Будь ласка, я веду засідання згідно з порядком денним.
Будь ласка.
АЛЬОШИН В.Б. Шановні народні депутати! Комітет вносить на ваш розгляд проект постанови про надання згоди на звільнення Пефтієва Миколи Аврамовича з посади члена Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
На адресу Президента України надійшла заява члена комісії Пефтієва. Відповідне подання Президентом спрямовано до Верховної Ради. Комітет розглянув це питання і пропонує підтримати відповідний проект постанови і надати згоду на звільнення пана Пефтієва М.А. з посади члена Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
ГОЛОВА. Проект Постанови 8269 ставлю на голосування. Прошу проголосувати.
"За" - 99.
По фракціях покажіть.
-----------
Проект Постанови про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України для розслідування обставин порушень конституційних прав людини на таємницю телефонних розмов ( 9017). Депутат Задорожній. Будь ласка.
ЗАДОРОЖНІЙ О.В., голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики (виборчий округ 217, м. Київ). Дякую, шановний Іване Степановичу. Фракція "Єдність" і керівник фракції внесли проект Постанови 9017 про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України для розслідування обставин порушень конституційних прав людини на таємницю телефонних розмов. Комітет з питань правової політики розглянув на своєму засіданні проект постанови про утворення тимчасової слідчої комісії, внесений народними депутатами Задорожнім, Салієм, та рекомендував Верховній Раді прийняти проект постанови 9017 у цілому.
Нагадаю вам суть справи. Майже місяць тому відбулося оприлюднення телефонних розмов, які відбувалися між Віктором Андрійовичем Ющенком та Олександром Олександровичем Омельченком. Звернення до правоохоронних органів з боку Олександра Олександровича Омельченка привело до порушення кримінальної справи, але інформації про хід розслідування цієї кримінальної справи, а також будь-якої інформації, яка б свідчила про те, що правоохоронні органи захищають інтереси приватного життя громадянина (мова не йде про політичних лідерів, мова йде просто про громадянина і порушення його конституційних прав), до цього часу оприлюднено не було. Більш того, особи, які фактично здійснили таке незаконне оприлюднення інформації приватного характеру, до відповідальності не притягнуті.
Фракція "Єдність" ініціювала внесення цього проекту постанови не тільки і не стільки для того, щоб притягнути до відповідальності конкретних осіб, скільки для того, щоб покласти край прослуховуванню і порушенню прав людини і громадянина, в тому числі оприлюдненню даних, які є інформацією приватного характеру.
Дякую.
ГОЛОВА. Є запитання? Запишіться, будь ласка. П'ять хвилин.
Висвітіть, будь ласка.
Депутат Чубаров. За ним - депутат Таран.
ЧУБАРОВ Р.А., перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин (виборчий округ
8, Автономна Республіка Крим). Шановний доповідачу! Я хотів би, щоб ви відповіли на таке, можливо, дуже специфічне запитання. Сьогодні, скажімо, я як народний депутат України маю свідоцтво, як записували, я маю тексти моїх розмов телефонних, які записувалися відповідною, як на мій погляд, правоохоронною структурою. Є все-таки, слава Богу, в Україні чесні патріоти, які, коли їх змушують займатися протиправною діяльністю, не хочуть цим займатися. Але як же доказати? Я знаю, як записувалося. Ті журналісти, які зі мною спілкувалися, теж це підтвердять. Але ж ці записи, які я маю, не мають відповідного грифу, що підслуховував такий-то, скажімо, працівник Іваненко, що це рішення було прийнято незаконно його начальником таким-то.
От як відповідно до вашого проекту постанови можна довести ці підслуховування незаконні і покарати цих людей?
Дякую.
ЗАДОРОЖНІЙ О.В. Дякую, шановний Рефате Абдурахмановичу! Справа в тому, що я пропоную на сьогодні створити тимчасову слідчу комісію, яка в ході розслідування факту прослуховуванння, а потім незаконного оприлюднення зможе дійти висновку, що все ж таки на цю проблему треба подивитися комплексно.
Нагадаю вам, що в цьому залі ми голосували порядок ліцензування використання спецзасобів окремими підрозділами Міністерства внутрішніх справ, СБУ та іншими. Справа в тому, що ці спеціальні засоби використовуються спеціальними органами тільки в порядку, встановленому законом.
У цьому залі я доповідав, і ми голосували щодо закону, який врегульовує питання інформації персонального характеру. У цьому залі ми також обговорювали та голосували ряд законопроектів, які пов'язані з цією ситуацією.
Ваше питання комплексне, позиція фракції "Єдність" є в тому, що це не тільки проблема тих двох осіб, про яких іде мова у проекті постанови, це проблема всіх, і цьому треба покласти край. Тому ми просимо створити тимчасову слідчу комісію, в ході діяльності якої дійти висновку, яка законопроектна робота потрібна ще й для того, щоб Конституція запрацювала.
Нагадаю вам, що прослуховування можливо тільки за санкцією суду.
ГОЛОВА. Таран (Терен). За ним - депутат Бокий.
ТАРАН (ТЕРЕН) В.В., член Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Фракція "Батьківщина". У мене, власне, Іване Степановичу, до вас навіть не питання, а прохання. Те, що зараз обговорюється, є дуже важливим, і треба підтримати. Але я дуже боюся, що коли не буде поставлений на голосування проект постанови депутата Жира, то буде завалено і це питання, і інше. Тому я дуже вас би просив усе-таки поставити проект постанови Жира на голосування, бо від того, буде він поставлений чи не буде, залежатиме, і ви це прекрасно розумієте, прийняття тих чи інших дуже важливих рішень. Тим більше Верховна Рада закінчує свою роботу.
Спасибі.
ГОЛОВА. Іван Бокий. За ним - депутат Білас.
БОКИЙ І.С. Шановний Олександре Вікторовичу! Ну я міг би вам поставити, знаєте, банальне запитання: "Что за комиссия, Создатель?" Ну якщо вже говорити про те, скільки нам залишилося працювати, зокрема в пленарному режимі, то я не дуже вірю в цю комісію, але річ зараз не в цьому. Ви - досвідчений юрист і прекрасно знаєте, що в нашій країні ніякі закони щодо конфіденційності і так далі не виконуються, і найперший порушник - це Президент. Адже ніхто інший, як він, давав завдання Державній службі охорони і Службі безпеки України прослуховувати всіх нас, усі канали Верховної Ради, Прем'єр-міністра, міністрів і так далі, і так далі. Тут усі ми, як кажуть, записані. І ви у тому числі. Дещо я слухав, дещо, звичайно, я не міг слухати - це само собою, але, зокрема, розмову Президента з Іваном Степановичем - аж дві - я слухав. Ну питання не в цьому. Питання в іншому. Хто буде виконувати цю Конституцію, конституційні норми, і невже ви вірите в те, що ця комісія щось допоможе? Це перше.
І друге. Я хочу підтвердити, що ми, наша фракція, поки не буде прийнята постанова щодо інформації Жира, голосувати не будемо. Це не для вас, а для Івана Степановича.
ЗАДОРОЖНІЙ О.В. Дякую, шановний Іване Сидоровичу. Я відповім на ту частину, де міститься питання. Я глибоко переконаний, і якби я не вірив у те, що ця тимчасова слідча комісія не дасть ради низці питань, які допоможуть розв'язати цю проблему, цей би проект не вносився.
Дякую.
ГОЛОВА. Іван Білас. Останнє запитання.
БІЛАС І.Г., голова Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності (виборчий округ 120, Львівська область). Дякую, шановний Іване Степановичу. Фракція Українського народного руху. Шановний Олександре Вікторовичу! Ви ж прекрасно знаєте як юрист, що відповідно до норм Кримінально-процесуального кодексу, якщо є факт, є підозра на те, що є склад злочину, то відповідні правоохоронні органи порушують кримінальну справу і повинні провести в повному обсязі розслідування.
На сьогодні, мій попередник правильно сказав, майже не залишилося часу на роботу Верховної Ради в пленарному режимі. Недоцільність є очевидна. Моє запитання зводиться до наступного: чи не вважаєте ви, що метою цієї комісії є така сама, як і попередньої - власне, накопичення і використання інформації? Я як депутат сьогодні не отримав жодної інформації від голови попередньої комісії з питань розслідування зникнення громадянина Гонгадзе. Більше того, на порушення чинного законодавства народним депутатам України не роздана письмова інформація, і голова відверто заявив з трибуни: я зібрав матеріали, але буду їх використовувати так, як мені буде вигідно. Що це таке? Цинічне порушення чинного законодавства? Чи ми знову не йдемо тим шляхом, щоб використовувати Верховну Раду для власних інтересів і під конкретний політичний момент викидати бруд на ціле українське суспільство?
Дякую.
ЗАДОРОЖНІЙ О.В. Дякую, шановний Іване Григоровичу. Хотів би звернути вашу увагу на термін внесення нашого проекту, це було зроблено більш як місяць тому. Я глибоко переконаний в актуальності цієї проблеми. Принаймні я приєднався до проекту постанови саме тому, що вона має на увазі не тільки і не стільки тих двох осіб, про оприлюднення таємниці телефонної розмови між якими йдеться. Я глибоко переконаний, що треба покласти край несанкціонованому прослуховуванню та використанню для шантажу і в політичних цілях записів приватних розмов. Якщо ми цього не зробимо і не звернемо увагу правоохоронних органів на цю проблему... Так, дійсно, кримінальна справа порушена. Так, дійсно, допити відбулися. Так, дійсно, на цих допитах навіть, наскільки нам відомо, стали відомі правоохоронним органам джерела цієї інформації. Чому до цього часу ніхто не притягнутий до відповідальності?
Фракція "Єдність" ще раз на своєму засіданні обговорювала це питання. Ми виходимо з такої позиції. Оскільки ми відчуваємо, що на правоохоронні органи є тиск, тільки парламент в даному випадку може посприяти в тому, щоб незалежно і ефективно проводилося розслідування.
Все інше може використовуватися, це факт, і я тут з вами погоджуюся. Але це вже інша справа - персонального складу комісії і довіри Верховної Ради.
ГОЛОВА. Дякую, Олександре Вікторовичу, час завершився. Проект постанови 9017 ставиться на голосування за основу. Прошу проголосувати.
"За" - 43.
По фракціях покажіть.
Запишіться з процедури. Висвітіть.
Олександр Чародєєв. За ним - депутат Салій.
ЧАРОДЄЄВ О.В., член Комітету Верховної Ради України у закордонних справах (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, ПСПУ). Иван Степанович! Уважаемые депутаты! Ну действительно, нельзя заканчивать созыв в такой неопределенности. Но и одним каким-то заседанием мы тоже вопрос не решим, 12 или какого-либо другого числа. Давайте рассмотрим вообще возможность приостановки выборов (нельзя их проводить в такой ситуации) или о переносе на месяц голосования и доведем рассмотрение накопившихся вопросов до конца.
ГОЛОВА. Іван Салій. За ним - депутат Сас.
САЛІЙ І.М., член Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, транспорту і зв'язку (виборчий округ 221, м. Київ). Шановні народні депутати! Від імені фракції "Єдність" я звертаюся з проханням розблокувати роботу, тому що факт оприлюднення телефонних розмов політичних лідерів Олександра Олександровича Омельченка і Віктора Андрійовича Ющенка, на жаль, виходячи з інформації, яку надано нам силовими структурами, не отримує ні необхідної оцінки, ні активних дій. Так, проводяться певні дослідження, а результативності немає. У нас склалося враження, що зволікається ця справа, проявляється млявість у розслідуванні.
Стосовно першого питання - все-таки потрібно, напевно, поставити на голосування, тому що воно уже вийшло в суспільну думку і вже від нього заховатися не можна.
ГОЛОВА. Ніхто від нього не ховається, а в яку думку вийшло Його ж треба готувати. Що таке "спеціальне засідання"? Воно ж Регламентом передбачено, як воно готується? Не передбачено. А як виписати процедуру цього засідання? Про що голосувати? У Регламенті цього немає.
Сергій Сас. За ним - депутат Асадчев.
САС С.В. Дякую, Іване Степановичу. Прошу передати слово депутату Єльяшкевичу.
ГОЛОВА. Увімкніть мікрофон депутата Єльяшкевича.
ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С. Для тех, кто не понимает. Есть три проекта постановления, посвященные вопросам информации Жира. Это была только сухая информация. Все остальное будет на специальном заседании Верховной Рады Украины. Или я лично, например, снимаю с себя ответственность (Иван Степанович, а вы знаете, я отвечаю за свои слова) за дальнейший ход событий. И тогда уже я не буду заботиться о вопросах государственной тайны, о вопросах приличия относительно моих коллег, в том числе и вас лично, Иван Степанович. Это уже будут вопросы второстепенные. Вы сами виноваты в том, что о вас потом узнает страна.
Поэтому если не будут проголосованы соответствующие проекты постановления Верховной Рады Украины, то сегодня не будет принято ни одно решение Верховной Рады Украины.
Я благодарен всем фракциям, которые поддерживают меня и моих коллег в наведении порядка в государстве, где Президент является руководителем организованной преступной группировки, это человек, у которого руки в крови. И все это должны четко понимать и осознавать.
ГОЛОВА. Шановні народні депутати! Ну, я не можу промовчати, бо мене півроку лякають, що хтось щось озвучить. І півроку я прошу: ви ж мені відразу хоч покажіть! Мені цікаво.
Валерій Асадчев. За ним - депутат Алексєєв.
АСАДЧЕВ В.М., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань бюджету (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Дякую, Іване Степановичу. Знаєте, шановні народні депутати (я звертаюся до депутатів Жира, Головатого і Єльяшкевича), я, друзі, вам просто дивуюся. Ви ж досвідчені депутати! Ви, Олександре Олександровичу, вийшли на трибуну, говорите, що в нас кримінальний режим, даєте натяки, що Президент злочинець, і тепер думаєте, що вам дадуть можливість закрите засідання провести і про це все розповідати публічно. Та вам же цього ніхто не дасть!
Якщо парламент вибив для вас 10 хвилин з таким боєм, то чому ви не вийшли на трибуну і не сказали, користуючись нагодою, всю правду, щоб всі про це дізналися? А тепер домагаєтесь якоїсь процедури, думаючи, що в кримінальній державі її хтось буде дотримуватися. То я дуже прошу: не проявляйте ви таку близорукість, дайте депутатам всю інформацію. Іншого не буде в цій державі.
Дякую.
ГОЛОВА. Володимир Алексєєв, останнє запитання.
АЛЕКСЄЄВ В.Г., заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації (виборчий округ
172, Харківська область). Иван Степанович, я тоже считаю, что работу надо заблокировать, тем паче что у нас очень много вопросов, в том числе и вопрос, который касается людей. Пока мы здесь занимаемся политическими дрязгами, люди уходят из жизни. Я имею в виду законопроект
9055 по чернобыльцам. Комитет профильный не возражает, и Самойленко согласен сегодня представить все необходимые материалы. Я вас прошу, давайте его примем, потому что речь идет о человеческой жизни.
ГОЛОВА. Давайте. Я готовий його зараз оголосити до розгляду.
ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. Ви ігноруєте фракцію...
ГОЛОВА. Я не ігнорую нічого. Валентине Григоровичу, я вам надам слово, не ігноруючи.
Увімкніть мікрофон Валентина Матвєєва. Ну не записаний був жодний депутат від найчисленнішої фракції. Це як виняток, я ж за систему не несу відповідальності.
МАТВЄЄВ В.Г. Дякую. Фракція комуністів. Іване Степановичу, ви сьогодні робите все, щоб останнє засідання Верховної Ради цього скликання, а це дійсно останнє засідання, на якому ми можемо приймати рішення, не було результативним. Ви добре розумієте з результатів голосування, що нічого у вас не вийде, що не будуть голосувати депутати за ті чи інші законопроекти, доки не буде поставлено на голосування проекти постанови, які внесені з питання щодо інформації тимчасової слідчої комісії Жира. Не треба боятися цього. Поставте.
І не спішіть, Іване Степановичу, поперед батька в пекло, як кажуть. Уже й про процедуру проведення спеціального засідання заговорили. Ви поставте на голосування проекти постанови, а в ході їх обговорення і прийняття рішення будемо визначатися по процедурі. Тобто я пропоную від фракції проголосувати внесені проекти постанови.
ГОЛОВА. Дякую. Називалися два прізвища, і депутати вимагають репліку.
Олександр Жир і Сергій Головатий. Будь ласка.
ЖИР О.О. Я хотів би відповісти шановному колезі Асадчеву. Я добре розумію, як і ви, де ми живемо, за якого режиму. Але я ніколи не буду діяти всупереч чинному законодавству. Я не буду оприлюднювати з трибуни в ході інформації матеріали і ту інформацію, яка містить в тому числі і таємницю. Саме тому я, як і комісія в цілому, діятиму лише в межах законодавства. Всі ці речі повинні бути обговорені в ході спеціального засідання, і прийматимуться по них спеціальні рішення. А протидіяти правовому свавіллю шляхом свавілля, порушуючи норми, я ніколи не буду, як би ви того не хотіли.
Дякую.
ГОЛОВА. Сергій Головатий. Будь ласка.
ГОЛОВАТИЙ С.П. Я відповідаю на репліку Асадчева. Він каже: навіщо це все робити, нічого не буде. Пане Асадчев, ви і всі депутати зараз працюють в округах. Вас запитують виборці: "Для чого ми вас обирали? На що ви здатні? Що ви можете, якщо не можете поставити на місце того, хто за дев'ять років при владі зробив дійсно кримінальний режим, і вбивають людей? То навіщо ж вас обирати?". Люди в мене запитують і у вас.
Тому я вам відповідаю: бо ми представники народу. Кучма після злочинного переобрання не був у цьому залі. Ми - представники народу, ми представляємо народ. Він влаштував у кіноконцертному залі свою інавгурацію. Ви голосували за те, щоб не було тут присяги Президента. Ви йому забезпечили концерт, і цей концерт продовжується. Тепер ви - блок "Наша Україна" - будь ласка, проголосуйте за те, щоб Кучма прийшов сюди саме на спеціальне засідання і сказав перед нами те, про що ми його запитаємо. Хай виконає свій президентський обов'язок і присягу (Оплески).
ГОЛОВА. Шановні народні депутати! У зв'язку з тим що в ефір пішла недостовірна інформація, я нагадую народним депутатам і тим, хто нас слухає: Леонід Данилович Кучма у цьому залі був на урочистому засіданні Верховної Ради з нагоди 10-ї річниці Незалежності України (Шум у залі).
"Відповідно до Регламенту Верховної Ради України просимо оголосити перерву для проведення консультації". Дві фракції попросили - Народно-демократичної партії і партії "Трудова Україна".
Оголошується перерва на 30 хвилин.
(Після перерви)
ГОЛОВА. Прошу уваги. Продовжується пленарне засідання Верховної Ради по розгляду законопроектів і прийняттю рішень. Хто від двох депутатських фракцій, які брали перерву, проінформує?
Олександр Миколайович Карпов. Будь ласка.
КАРПОВ О.М., член Комітету Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НДП). Шановні колеги! Ми провели на підставі заяви відповідні консультації і констатуємо наступне. Ми з самого початку були зорієнтовані на конструктивну роботу нашого сьогоднішнього останнього пленарного засідання. Ми виходили з того, що в порядку денному на сьогодні стоять дійсно винятково важливі питання, які необхідно вирішувати. Маються на увазі і чорнобильські питання, і питання, пов'язані з вчителями, й інші, які навіть не називалися, але вони є винятково важливими. Це перша обставина.
Обставина друга. Відповідно до другого рішення про інформацію і відповіді на запитання Голова Верховної Ради діяв повністю відповідно до прийнятої нами постанови, адже те голосування не передбачало голосування проектів постанови. У проектах постанови міститься пропозиція про проведення спеціального засідання. Дійсно, в історії Верховної Ради були прецеденти, як мінімум один, коли ми проводили спеціальне засідання, але попередньо готувалася відповідна процедура проведення цього засідання, оскільки ні Конституцією, ні Регламентом не передбачено проведення спеціальних засідань. Такої процедури на даний час ми не маємо.
Водночас для прийняття рішень, про які йшлося, де ми підтверджуємо нашу конструктивну налаштованість на необхідність їх прийняття, ми пропонуємо провести голосування по тих проектах постанови, які запропоновані, розблокувати ситуацію і перейти до вирішення питань порядку денного.
ГОЛОВА. Дякую, Олександре Миколайовичу. Вікторе Івановичу, я дякую. Олександр Миколайович Карпов має досвід роботи в регламентному комітеті, і він знає, як готували спеціальне засідання, і Єгор Аннєнков також.
У порядку надходження проект 9079-1. Ні, давайте проект 9079, цей перший був. Прошу проголосувати проект 9079 за основу.
"За" - 172.
По фракціях покажіть.
Проект 9079-1 прошу проголосувати за основу.
"За" - 170.
Рішення не прийнято.
По фракціях покажіть.
Прошу проголосувати за основу проект
9079-2.
"За" - 187.
По фракціях покажіть.
Завершено розгляд. Жоден з проектів постанови не прийнято за основу.
-----------
Я прошу вашого дозволу, може, до проекту 9017 повернемося - щодо прослуховування? Там комісія щось хотіла зробити.
Валентине Григоровичу! Увімкніть мікрофон депутата Матвєєва.
МАТВЄЄВ В.Г. Фракція комуністів. Щодо проекту 9017 немає заперечень. Можна повернутися. Але подивіться, шановні колеги, на сторінці 12 порядку денного є законопроекти 9067 і 9067-1 - про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування закупівлі інсулінів, а також зниження митного тарифу на інсуліни короткої дії. Я пропоную після цього питання проголосувати цей, так конче необхідний законопроект для багатьох хворих.
Дякую.
ГОЛОВА. Шановні народні депутати, коли я йшов на засідання, група жінок ледве не з плачем за руки хапала, "поставте це питання", про яке сказав Валентин Григорович Матвєєв. Я погоджуюся з нього почати навіть. А потім - проект 9017. Немає заперечень?
Увімкніть мікрофон народного депутата Давидова.
ДАВИДОВ В.В., член Комітету Верховної Ради України з питань бюджету (виборчий округ 108, Луганська область). Шановний Іване Степановичу! Це питання на голосування без обговорення не можна ставити. Лише після обговорення.
Дякую.
ГОЛОВА. Депутат Новик від профільного комітету.
НОВИК А.М., перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я, материнства та дитинства (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, виборчий блок СПУ та СелПУ). Дякую, Іване Степановичу. Шановні народні депутати, зменшення митних зборів - це було б ще добре. В цьому законопроекті є формулювання щодо закупівлі вітчизняних інсулінів. Ми вперше в історії нашого бюджету за всі роки включили закупівлю вітчизняного інсуліну. І це хочуть цією постановою вилучити, щоб ви знали. Тоді постає питання, а скільки ж ми закупимо імпортного інсуліну на ці кошти? Це щоб ви розуміли, за що ви будете голосувати. Це поперше.
По-друге. Я теж підтримую попереднього виступаючого, що без детального обговорення цього законопроекту ставити на голосування не можна, бо за всіма, як кажуть, добрими намірами стоять якісь не зовсім добрі справи.
Дякую.
ГОЛОВА. Лілія Григорович.
ГРИГОРОВИЧ Л.С., заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я, материнства та дитинства (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Шановні народні депутати, поза всяким сумнівом, ми повинні підтримати національного товаровиробника і населення. Навіть якби не було ніяких протипоказань до нашого вітчизняного інсуліну, все одно є, як правило, 15- 20 відсотків людей, які просто не можуть переносити його ту чи іншу форму. Хоча є прекрасні, доступні форми. Я погоджуюся з тим, що ми ні в якому разі не повинні підкосити вітчизняного виробника інсуліну, навпаки - ми його підтримали у бюджеті. Але в даному разі давайте приймемо принаймні у першому читанні і далі обговоримо цю зміну до другого читання. Але даймо люфт для можливості, щоб ці діти і ці люди мали можливість отримати ту форму медичного препарату, яка рятує їхнє життя, а не знищує.
ГОЛОВА. Все, завершили ми. У першому читанні приймемо.
Народний депутат Пустовойтов.
ПУСТОВОЙТОВ В.С., член Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин (виборчий округ
33, Дніпропетровська область). Фракція комуністів. Шановний Іване Степановичу! Шановні колеги! Ще в середині січня цього року від Кривого Рогу ми порушували питання про те, що потрібно надати можливість закуповувати іноземні інсуліни, яких потребують малі діти, вагітні та інші категорії. По Кривому Рогу - це дванадцять позицій. Але ситуація така, що, прийнявши Бюджетний кодекс, ми заборонили місцевим органам влади закуповувати ці інсуліни, кошти на які виділялися із місцевих бюджетів. Протягом двох місяців я давав депутатський запит. Але ніхто на це не реагує. А тим часом й у Кривому Розі, й по всій Україні страждає така категорія хворих. Я з цим повністю погоджуюся.
ГОЛОВА. Ми відкрили обговорення і....
ПУСТОВОЙТОВ В.С. Це не обговорення, треба негайно вирішити це питання, якщо не тут, то принаймні доручити і дозволити місцевим органам влади виділяти такі кошти.
ГОЛОВА. Я прошу. Ми все так одразу не вирішимо. Є пропозиція прийняти в першому читанні і дати можливість потім обговорити. Сьогодні не обговорюємо. Депутате Черненко, профільний комітет, ви слухаєте? В першому читанні приймаємо, а ви потім доопрацюєте.
Прошу проект 9067 проголосувати в першому читанні.
"За" - 184.
По фракціях покажіть.
Проект 9067-1 прошу проголосувати в першому читанні. Треба ж прийняти в першому читанні.
"За" - 186.
По фракціях покажіть.
Я прошу ініціаторів, попрацюйте ще, ми повернемося, може, пізніше до цього питання (Шум у залі).
-----------
Проект 9017. Шановні колеги! Вам зрозуміла суть цього проекту постанови? Задорожній пояснював. За основу прошу проголосувати проект 9017.
"За" - 186.
По фракціях покажіть.
Шановні народні депутати! Ви зрозуміли, про що йдеться? Створення тимчасової слідчої комісії приймається 150 голосами. Тобто рішення прийнято.
Я за основу ставив, тепер прошу, проголосуйте як постанову. Прошу, проголосуйте.
"За" - 193.
Рішення прийнято.
-----------
Проект Закону про внесення змін до Закону України про відходи, 5264. Писаренко Анатолій Аркадійович.
ПИСАРЕНКО А.А., заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (виборчий округ 44, Донецька область). Шановний Іване Степановичу! Шановні народні депутати! На ваш розгляд подається опрацьований у комітеті проект Закону України про внесення змін до Закону України про відходи, 5264.
Усі принципові зауваження народних депутатів враховані: Матвієнкова - щодо доцільності визначення у статті 1 терміна "спеціалізовані підприємства, які здійснюють збирання і заготівлю відходів як вторинної сировини на підставі ліцензії та доручення Кабміну України", Кузнєцова, Яценка - про обов'язки держави або відповідного органу місцевого самоврядування у разі, якщо власником таких відходів є територіальні громади, щодо утилізації відходів у разі приватизації державних підприємств, внаслідок діяльності яких накопичені певні обсяги зазначених відходів, які зберігаються за межами території даних підприємств.
Ураховані також техніко-юридичні поправки народного депутата Мельникова. Головне юридичне управління не має зауважень до зазначеного проекту закону. Комітет наполягає прийняти проект Закону України про внесення змін до Закону України про відходи. Ще раз повторюю, все враховано.
ГОЛОВА. Є запитання? Народний депутат Черненко.
ЧЕРНЕНКО В.Г., голова Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я, материнства та дитинства (виборчий округ 48, Донецька область). Дякую, Іване Степановичу. Це не запитання, це прохання підтримати цей проект закону. Я з того регіону, де питання це стоїть найгостріше і найболючіше.
Дякую вам.
ГОЛОВА. Народний депутат Литюк.
ЛИТЮК А.І., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики і підприємництва (виборчий округ
56, Донецька область). Шановні колеги, поперше, при прийнятті цього закону унеможливлюється будь-яке виробництво, бо, як відомо, виробництва без відходів не буває. А статтею 1 цього закону під відходами визначаються всі ті відходи, які не можуть перероблятися в місці їх виникнення. Тут аргументи вже наводилися: і цукрова, і нафтопереробна галузі, і кооперація між машинобудівною і металургійною промисловістю - все це підпадає під відходи з відповідними наслідками, штрафними санкціями і так далі, все це вважатиметься забрудненням території. Тому треба визначитися з визначенням терміна, що таке відходи (стаття 1), до цього закон приймати не можна. Така думка Комітету з питань промислової політики.
ПИСАРЕНКО А.А. В Законі про відходи всі терміни виписані, а зараз йдеться про внесення змін. Тому це в законі розписано. Я відповів би так на це запитання. Пам'ятаєте, ми готували закон про диски? Який би ми його не приймали, все одно в Америці він не буде сприйнятий, і штрафні санкції все одно будуть. Так і цей закон блокують певною мірою.
Тому я прошу проголосувати.
"За" - 227.
ГОЛОВА. Рішення прийнято.
По фракціях покажіть.
-----------
Шановні народні депутати, на засіданні Погоджувальної ради порушувалось питання про одиноких матерів, ви пам'ятаєте? Можливо, давайте ми і це зараз розглянемо? Ліліє Григорович, будь ласка. Увімкніть мікрофон. Проект 9037.
ГРИГОРОВИЧ Л.С. Шановні народні депутати, я думаю, що ми повинні прийняти сьогодні остаточне рішення і включити до порядку денного і прийняти рішення щодо внесення змін до Закону про державну допомогу сім'ям з дітьми. Його порядковий номер 9037. Пояснюю, яка виникла колізія.
Намагаючись підвищити розмір допомоги на дітей, а ви знаєте, вона спочатку становила 7 гривень з копійками, а потім 9, Комітет з питань охорони здоров'я, материнства і дитинства цю допомогу розрахував, відштовхуючись від прожиткового мінімуму. Тобто таким чином ми планували, що на одну дитину буде близько 80 гривень. Намагаючись зробити допомогу більш адресною, ми віднесли до категорії малозабезпечених у тому числі одиноких матерів.
На превеликий жаль, за розрахунками, які запропонував Кабінет Міністрів, на одну дитину сьогодні дають лише 40 гривень. Тому автоматично випали одинокі матері, які отримували раніше лише 10 гривень з копійками.
Шановні друзі, і Комітет Верховної Ради, і Голова Верховної Ради, і кожен із вас, приїжджаючи в округ, розуміє, що це проблема номер один. Я просто прошу вас напередодні жіночого свята: давайте надамо і моральну, і матеріальну допомогу цій категорії жінок.
ГОЛОВА. Прошу проголосувати за включення проекту 9037 до порядку денного і прийняття рішення. Прошу проголосувати.
"За" - 265.
Будемо вважати, що ми прийняли рішення: включити до порядку денного і для прийняття рішення. Це я для стенограми кажу (Шум у залі).
Перерва вже була. Яка ще перерва? (Шум у залі).
Проект 9037 проголосуйте як закон.
"За" - 264.
Рішення прийнято.
Ну, я не знаю... Якщо є ваша згода, то ми попрацювали б без перерви. Без перерви. Добре.
-----------
Проект Закону про внесення змін до Закону про виконавче провадження (третє читання). Задорожній Олександр Вікторович.
ЗАДОРОЖНІЙ О.В. Дякую, шановний Іване Степановичу. Шановні колеги, звертаю вашу увагу на те, що цей законопроект був проголосований у другому читанні майже місяць тому. Основна проблема виконавчого провадження: коли є рішення суду щодо банкрутства підприємства і реалізації майна збанкрутілого підприємства, то про заборгованість із заробітної плати та пенсій згадують в останню чергу. Ми намагалися цю ситуацію виправити.
Враховані зауваження щодо монополії "Укрспец'юсту". Прохання підтримати проект у третьому читанні, оскільки для тих регіонів, де є збанкрутілі, непрацюючі підприємства, це один з найважливіших законів. Його проект ми вже тричі так чи інакше обговорювали в цьому залі. Прохання прийняти його в третьому читанні. Міністерство юстиції це підтримує.
Дякую.
ГОЛОВА. Є запитання? Немає. Прошу проголосувати проект 6234 в третьому читанні.
"За" - 231.
Рішення прийнято.
ЗАДОРОЖНІЙ О.В. Дякую.
ГОЛОВА. Як закон можемо голосувати? Прошу проголосувати як закон.
"За" - 247.
Рішення прийнято.
ЗАДОРОЖНІЙ О.В. Дякую.
-----------
ГОЛОВА. Шановні колеги, голова комісії Віктор Король просить розглянути закон щодо банку "Україна" з пропозиціями Президента. Ви знаєте це все. Може, проголосуємо ми зараз? Це реєстраційний номер 8352.
Віктор Миколайович Король. Будь ласка.
КОРОЛЬ В.М., голова Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України (виборчий округ 202, Чернівецька область). Таблицю вам роздано. Президент просить доповнити статтю 1 словами: "та вимоги фізичних осіб, платежі яких або платежі на ім'я яких були заблоковані". У нашій редакції було "фізичних осіб". Президент робить доповнення...
ГОЛОВА. Вікторе Миколайовичу, з усіма пропозиціями Президента комітет погодився і просить підтримати.
Прошу проголосувати закон у новій редакції.
КОРОЛЬ В.М. Комітет погодився, зауваження Президента враховані.
"За" - 252.
ГОЛОВА. Рішення прийнято.
-----------
Розділ "Друге читання". Проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян і хуліганство. Запитання щодо проекту 8230 є? Немає. У другому читанні прошу проголосувати законопроект 8230. Будь ласка.
"За" - 226.
Рішення прийнято.
Як закон ніхто не просить... Служба безпеки просить проголосувати проект як закон. Комітет заперечень не має. Прошу проголосувати проект 8230 як закон.
"За" - 230.
Рішення приймається.
-----------
Проект Закону про затвердження Державної програми зайнятості населення на 2001-2004 роки, 7173. Стоян Олександр Миколайович.
СТОЯН О.М. Шановні колеги, ви знаєте, якою сьогодні є проблема зайнятості...
ГОЛОВА. Є запитання? Олександре Миколайовичу, якщо є запитання, відповідайте.
СТОЯН О.М. Я прошу прийняти проект у другому читанні і в цілому. Це буде дуже важливий закон, що дасть можливість створити нові робочі місця.
ГОЛОВА. Прошу проголосувати проект у другому читанні і в цілому, як закон.
"За" - 223.
Сідайте. От вам правильно кажуть, що ви не голосували.
СТОЯН О.М. Так, я не голосував, зараз сяду проголосую.
ГОЛОВА. По фракціях покажіть.
Прошу, проект 7173 проголосуйте ще раз як закон.
"За" - 249.
Рішення прийнято.
-----------
Проект Закону про внесення змін до деяких законів України ( 8061, друге читання). Доповідає Вадим Зачосов. Є запитання? Немає.
Прошу проголосувати проект у другому читанні.
"За" - 162.
По фракціях покажіть.
Увімкніть мікрофон депутата Зачосова.
ЗАЧОСОВ В.О., член Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій (виборчий округ
225, м. Севастополь). Уважаемые товарищи! Законопроект был принят в первом чтении. Мы учли все замечания депутатов. Речь идет о внесении изменений в четыре закона: о восстановлении платежеспособности должника или признании его банкротом; об исполнительном производстве; о порядке погашения обязательств налогоплательщиков перед бюджетами и государственными целевыми фондами; а также о залоге.
Если мы примем вот этот закон, то сейчас будет снят мораторий, наложенный по предложению Президента на закон о восстановлении платежеспособности предприятий.
Сейчас ликвидационные процедуры не проводятся, потому что действует закон, который предложил Президент. Приняв данный закон, мы снимем эти ограничения и дадим возможность работать всем законам.
ГОЛОВА. Думка уряду. Будь ласка.
ШУМИЛО І.А., перший заступник державного секретаря Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України. Дякую. Шановні депутати! Запропонований проект (і це головне) спрямований на недопущення зловживань при здійсненні процедур банкрутства та примусової реалізації майна. І тому ми просимо його підтримати.
ГОЛОВА. Уряд підтримує проект 8061.
Депутат Терьохін.
ТЕРЬОХІН С.А., перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності (виборчий округ 214, м. Київ). Є два зауваження. Перше. Закон про порядок погашення заборгованості належить до компетенції Комітету з питань фінансів і банківської діяльності. З нашим комітетом цей законопроект не був погоджений.
Друге. Я не розумію позиції уряду. Вона суперечить позиції Президента і поданому ним закону, який приймає парламент. Тому розберіться, шановні урядовці, спочатку зі своїм керманичем, а потім будете вносити документ у парламент.
ГОЛОВА. Можна б і коректніше. Ще раз ставлю проект на голосування в другому читанні. Прошу, проект 8061.
"За" - 153.
-----------
Проект Закону про внесення зміни до статті 9 Закону України про ліцензування певних видів господарської діяльності ( 8286). Є запитання? Будь ласка, депутате Москвін.
МОСКВІН С.О., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, ПЗУ). Мова йде про ліцензування виготовлення парфумернокосметичної продукції...
ГОЛОВА. До вас запитання, Сергію Олександровичу. Депутат Альошин.
АЛЬОШИН В.Б. Шановні Іване Степановичу і Сергію Олександровичу! На мою думку, після прийняття і підписання Президентом Закону про державне регулювання обігу спирту етилового немає потреби приймати цей проект закону, бо в тому законі чітко зафіксовано норму, відповідно до якої парфуми можуть вироблятися виключно зі спирту денатурованого. Зловживань, які були раніше і проти яких був спрямований закон щодо ліцензування виробництва парфумів, немає. Цей законопроект втрачає сенс, тому що зловживання фактично знімаються тією нормою, яка є в чинному законі, що вже підписаний Президентом. Отже, цей проект можна зняти з розгляду.
ГОЛОВА. Сергію Олександровичу...
МОСКВІН С.О. Ну що скаже уряд? Є хтось від уряду? Нікого немає.
ГОЛОВА. Уряд погоджується з пропозицією депутата Альошина. Знімаємо проект з розгляду.
-----------
Проект Закону про внесення змін до деяких законів України (щодо дозвільної діяльності у сфері використання ядерної енергії), 7003. Будь ласка, депутате Самойленко.
САМОЙЛЕНКО Ю.І., голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, ПЗУ). Дякую, Іване Степановичу. Шановні народні депутати, ми під час підготовки цього законопроекту просили, щоб цей проект супроводжував Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Ми нарівні з Комітетом з питань паливно-енергетичного комплексу відповідаємо за питання ядерної безпеки. На жаль, цей законопроект не пройшов належної екологічної експертизи, не враховані й наші зауваження. У зв'язку з цим я прошу його зняти з розгляду, поки він не буде розглянутий у Комітеті з питань екологічної політики.
ГОЛОВА. Погоджуємося? Погоджуємося.
-----------
Проект Закону про зерно та ринок зерна в Україні, 7424 (друге читання). Увімкніть мікрофон Катерини Ващук.
ВАЩУК К.Т., голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин (виборчий округ 20, Волинська область). Шановні колеги! Цей проект закону розробив наш комітет. Просимо вас його підтримати, щоб ринок зерна в Україні був урегульований. Треба, щоб у нас були правові, економічні й організаційні умови конкурентоспроможного виробництва і формування ринку зерна як для внутрішніх потреб держави, так і для можливого виходу нашого хліба, нашого зерна на зовнішній ринок.
Ви пам'ятаєте, минулого року ми виростили більш як 40 мільйонів тонн зерна, а такого закону в нас не було, ринкових механізмів регулювання внутрішнього ринку не було запроваджено. У результаті економічна віддача від вирощеного хліба в Україні була низькою, на рівні попереднього року, коли урожай був 25 мільйонів тонн. У законопроекті пропонується запровадити механізми заставної закупівлі зерна, створення інтервенційного фонду, запровадження інституту так званих складських свідоцтв, що дасть можливість, визнаючи їх як цінні папери, використовувати ці заставні свідоцтва як умови кредитування. Внесено народними депутатами...
ГОЛОВА. Катерино Тимофіївно, мені роблять зауваження, що я порушую Регламент. Сьогодні на аргументацію - до однієї хвилини.
ВАЩУК К.Т. Прошу вибачити.
ГОЛОВА. Депутат Круценко.
КРУЦЕНКО В.Я., заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Фракція комуністів. Іване Степановичу! Члени нашої фракції активно і принципово працювали в комітеті по підготовці цього вкрай необхідного проекту закону, і фракція буде його підтримувати. Але зараз із Кабінету Міністрів вийшла ідея щодо приватизації ДАК "Хліб України". Чи підтримуєте ви, Катерино Тимофіївно, позицію комуністів, що ДАК "Хліб України" мусить бути державною структурою? І чи готові підтримати списання навішених ДАКу боргів попередніх періодів, до яких компанія непричетна?
Дякую.
ГОЛОВА. Увімкніть мікрофон депутата Ващук.
ВАЩУК К.Т. Так, я, як і ви, пам'ятаю позицію комітету і настоюю на тому, що акціонерна компанія "Хліб України" має бути державною, як і має залишатися державним і не приватизовуватися державний резерв України. Я погоджуюся підтримати вашу пропозицію. Усі пропозиції вашої фракції враховані.
ГОЛОВА. Дякую.
Законопроект 7424 прошу проголосувати у другому читанні.
"За" - 196.
По фракціях покажіть.
Шановні народні депутати! Я прошу, у нас сьогодні такий важкий день, зосередьтеся, будь ласка, і проголосуйте. Потрібний такий закон. Давайте, якщо не допомагаєте в голосуванні, так не заважайте. Ви ж бачите, що майже всі голосують. Прошу, проголосуйте в другому читанні. Голосуйте!
"За" - 231.
Прошу проголосувати як закон. Немає заперечень, прошу проголосувати як закон.
"За" - 222.
Не спрацювала система. Прошу проголосувати як закон. Вікторе Миколайовичу, голосуйте. Петре Олексійовичу!
"За" - 224.
По фракціях покажіть (Шум у залі).
А що "Батьківщина"? Ви що, проти зерна? Черненко!
Прошу, ще раз проголосуйте.
"За" - 219.
По фракціях покажіть. Катерино Тимофіївно, ви краще йдіть в зал і голосуйте. Ви подивіться, як голосує "Демсоюз", бачите - 8? Йдіть агітуйте, потім повернемося.
-----------
Проект Закону про фінансово-кредитні механізми житлового будівництва. Є запитання? Немає? Будь ласка. Депутат Терьохін. Для стенограми треба.
ТЕРЬОХІН С.А. Шановні народні депутати! Ці три законопроекти дуже важливі, їх треба проголосувати в комплексі. В них передбачається введення тих інструментів кредитування, які були в кооперативах, пам'ятаєте? На 15 років можна буде брати кредит і купувати квартиру. Це розраховано на середні і малозабезпечені верстви населення. Я дуже коротко виклав суть цих законопроектів. Я просив би їх підтримати.
ГОЛОВА. Законопроект 6010-1 (друге читання). Будь ласка.
"За" - 224.
По фракціях покажіть.
Прошу, проголосуйте законопроект
6010-1, "Реформи-Конгрес" не голосують. Терьохін! Голосуйте!
"За" - 255.
Як закон ми можемо голосувати? Прошу проголосувати як закон проект 6010-1.
"За" - 255.
Рішення прийнято.
-----------
Законопроект 6197. Аргументація була. Прошу проголосувати як закон.
"За" - 248.
Рішення прийнято.
-----------
Прошу проголосувати законопроект
6197-1 як закон.
"За" - 251.
Рішення прийнято.
-----------
Давайте проголосуємо проект Закону про зерно та ринок зерна в Україні як закон. Прошу проголосувати.
"За" - 221.
-----------
Проект Закону про внесення змін до Закону України про нотаріат (друге читання). Є запитання? Прошу проголосувати.
"За" - 121.
Увімкніть мікрофон Лавриновича.
ЛАВРИНОВИЧ О.В., державний секретар Міністерства юстиції України. Шановні народні депутати! Міністерство юстиції просить підтримати цей законопроект, який внесений народним депутатом України Коліушком. У ньому передбачається вирішити кілька проблем, які накопичилися протягом останніх шести років роботи закону, який сьогодні є чинним. Потрібно внести чимало змін, які технологічно повинні сьогодні забезпечити всебічне функціонування системи нотаріату. Я прошу підтримати цей законопроект.
ГОЛОВА. Прошу ще раз проголосувати законопроект 4159.
"За" - 111.
Рішення не приймається.
-----------
Проект Закону про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України, 7133 (друге читання). Є запитання? Немає. Прошу проголосувати.
"За" - 251.
Рішення прийнято.
Як закон ми можемо проголосувати? Онопенко просить проголосувати як закон. Прошу проголосувати.
"За" - 251.
Рішення прийнято.
-----------
Проект Закону про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу, 8252 (друге читання). Прошу проголосувати. Як закон, може, проголосуємо? Прошу проголосувати як закон.
"За" - 248.
Рішення прийнято.
-----------
Проект Закону про внесення змін до Закону України про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування, 7231.
Як закон можна? Прошу проголосувати як закон.
"За" - 250.
Рішення прийнято.
-----------
Проект Закону про внесення змін до Закону України про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту. Буйко Георгій Володимирович. Як закон можна? Прошу голосувати як закон.
"За" - 269.
Рішення прийнято.
-----------
Проект Закону про внесення змін та доповнень до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення громадян,
7035.
Дашутін просить проголосувати як закон, так? Законопроект 7035 як закон.
"За" - 251.
Рішення прийнято.
-----------
Проект Закону про внесення змін до Закону України про оренду державного і комунального майна, 7047. Володимире Йосиповичу, як закон? Прошу проголосувати як закон.
"За" - 245.
Рішення прийнято.
-----------
Проект Закону про внесення змін до Закону України про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом. Депутат Круценко.
ЗАЧОСОВ В.О. Уважаемые товарищи! Данный законопроект...
ГОЛОВА. Зачекайте, Круценко поставить запитання.
КРУЦЕНКО В.Я. Дякую, Іване Степановичу. Шановні колеги! Я прошу з пункту 1 "Прикінцевих положень" цього законопроекту вилучити слова "з дня опублікування" і записати "через три місяці".
І доповнити пунктом 3: "З метою збереження майна сільськогосподарських товаровиробників і його цільового використання тимчасово до збирання врожаю (1 вересня 2002 року) зупинити виконання судових рішень про його вилучення і реалізацію". Мається на увазі, що зараз у сільгосппідприємств вилучається майно і немає чим сіяти. Я прошу підтримати. А в цілому голосувати за.
ГОЛОВА. Вадиме Олександровичу, ви погоджуєтеся?
ЗАЧОСОВ В.О. Да, согласен.
ГОЛОВА. Комітет приймає ці зауваження. Прошу з цими зауваженнями проголосувати законопроект 4275-3 як закон.
"За" - 250.
Рішення прийнято.
-----------
Проект Закону про міжнародні договори (друге читання). Є запитання? Прошу проголосувати.
"За" - 242.
Рішення прийнято.
Проголосуємо як закон, немає заперечень? Прошу проголосувати як закон.
"За" - 248.
Рішення прийнято.
Проект Закону про поводження з тваринами в населених пунктах, 5366-3. Є запитання? Прошу проголосувати.
"За" - 239.
Рішення прийнято.
Ми проголосували законопроект 5366-3 як закон.
-----------
Проект Закону про внесення змін до Закону України про благодійництво та благодійні організації, 6021.
"За" - 233.
Рішення прийнято.
Я не бачу депутата Покотило. Хто мені скаже, чи можемо ми голосувати як закон? Прошу проголосувати як закон.
"За" - 243.
Рішення прийнято.
-----------
Проект Закону про внесення змін до Закону України про насіння (друге читання). Прошу голосувати.
"За" - 170.
Рішення не приймається.
По фракціях покажіть (Шум у залі). Та ви підождіть, тут не доповідають сьогодні, ви хоч вникніть у Регламент.
-----------
Проект Закону про призначення керівників (президентів) Національної телекомпанії України і Національної радіокомпанії України та припинення їх повноважень. Шевченко готовий дати відповіді. Є запитання? Немає. Прошу проголосувати законопроект 8077.
"За" - 190.
Рішення не приймається.
-----------
Розділ "За скороченою процедурою". Проект Закону про внесення змін до статті 29 Господарського процесуального кодексу України, 9049. Кудрявцев Віктор Вікторович. Будь ласка.
КУДРЯВЦЕВ В.В., заступник Генерального прокурора України. Шановні депутати! Цей законопроект внесений з метою усунення протиріч між нормами чинного Господарського процесуального кодексу та іншими нормативно-правовими актами, які регулюють повноваження прокурора щодо представництва інтересів держави в господарському судочинстві.
ГОЛОВА. Вікторе Вікторовичу, я прошу вибачення. Якщо в депутатів є запитання, то тоді ви відповідаєте. Прошу проголосувати законопроект 9049.
"За" - 147.
Ви бачите, щоб не агітували.
По фракціях покажіть.
Тепер можете поагітувати. Будь ласка. Тільки до однієї хвилини, Вікторе Вікторовичу.
КУДРЯВЦЕВ В.В. Справа в тому, що стаття 29 Господарського процесуального кодексу суперечить рішенню Конституційного Суду і звужує повноваження прокурора. У даний час судова практика склалася таким чином, що господарські суди, використовуючи чинну редакцію статті 29, не допускають до слухання справ прокурорів, які не заявили позови, не приймають до розгляду документи прокурорського реагування на незаконні судові рішення.
Тому я прошу усунути всі ті протиріччя, оскільки норми чинного Закону про прокуратуру регулюють це питання (Шум у залі).
ГОЛОВА. Я прошу ще раз, проголосуйте, будь ласка, законопроект 9049.
"За" - 238.
Рішення прийнято.
По фракціях покажіть.
Як закон зараз проголосуємо? Прошу проголосувати як закон проект 9049.
"За" - 247.
КУДРЯВЦЕВ В.В. Дякую вам.
ГОЛОВА. Рішення прийнято.
-----------
Проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України про прийняття за основу проекту Закону України про посилення гарантій захисту прав і законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності.
Увімкніть мікрофон депутата Литюка.
ЛИТЮК А.І. Шановні колеги! Прошу підтримати. Мова йде про рішення, яке ми прийняли півтора року тому щодо законопроекту 1157 депутатів Журавського та Кириченка. За цей час практично всі пропозиції щодо захисту прав і законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності враховані в кодексах і законах, які ми з вами вже прийняли.
Комітет з питань промислової політики за погодженням з авторами проекту Журавським та Кириченком пропонує проголосувати за проект постанови про відхилення рішення, яке ми прийняли.
ГОЛОВА. Прошу проголосувати проект
1157.
"За" - 250.
Рішення прийнято.
-----------
Проект Постанови про зміну меж міста Бориспіль Київської області, 7372.
"За" - 230.
Рішення прийнято.
-----------
Розділ "Повторний розгляд з пропозиціями Президента". Закон України про Фонд державного майна України з пропозиціями Президента, 6212. Гришан Юрій Петрович, будь ласка. Є запитання до Гришана? Немає. У вас є що сказати?
ГРИШАН Ю.П., заступник голови Фонду державного майна України. Буквально одне слово. Шановний Іване Степановичу! Шановні народні депутати! Комітетом повторно розглянуто зауваження Президента. Проведена дискусія стосовно основного положення щодо підконтрольності, підзвітності Верховній Раді. Профільний комітет нас підтримав. Дуже велике прохання все ж таки на завершення сесії прийняти цей документ, зробити його законом і дати можливість Фонду державного майна працювати у правовому полі.
І дякуємо вам за те, що ви конструктивно працювали.
ГОЛОВА. Юрію Петровичу, це нова редакція. Депутате Черняк від комітету, будь ласка.
ЧЕРНЯК В.К., перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій (виборчий округ 153, Рівненська область). Шановні депутати! Цей закон уже десять років ми ніяк не можемо прийняти, і до цього часу Фонд державного майна поза законом. Треба ввести його, як кажуть, у закон і забезпечити законодавчо його діяльність. На наш погляд, досягнута та точка компромісу, коли є підстави погодитися з Президентом.
Перше. У новій редакції закону записано, що фонд підзвітний Верховній Раді, а діяльність його спрямовується та координується Кабінетом Міністрів. Я вважаю, що це абсолютно нормальна редакція.
Друге. З питань управління об'єктами державної власності фонд підконтрольний Кабінету Міністрів. Це нормально, тому що це виконавча влада.
І третє. Пропонується, що фонд забезпечуватиме повністю надходження від приватизації до державного бюджету. Я думаю, у нас є всі підстави проголосувати за.
ГОЛОВА. Прошу голосувати закон 6212.
"За" - 124.
Не переконали.
-----------
Шановні колеги! Я бачу, що з'явився заступник міністра охорони здоров'я Юрій Поляченко. Може, ми повернемося до питання про інсулін?
Депутат Черненко.
ЧЕРНЕНКО В.Г. Дякую, Іване Степановичу. Шановні народні депутати! Дійсно, сьогодні є проблема - для деяких хворих не підходить інсулін, який виготовляє вітчизняний виробник, і треба дати змогу Міністерству охорони здоров'я вирішити це питання, скільки закуповувати сьогодні вітчизняних інсулінів і скільки закуповувати інсулінів, які імпортуються.
Ви розумієте, якщо невірно підібрана доза інсуліну, це призводить до того, що у хворих розвивається серйозне порушення кровообігу, вони втрачають зір, вони втрачають кінцівки.
Дякую, Іване Степановичу.
ГОЛОВА. Юрій Поляченко, перший заступник держсекретаря. Будь ласка.
ПОЛЯЧЕНКО Ю.В., перший заступник державного секретаря Міністерства охорони здоров'я України. Шановний Іване Степановичу! Шановні народні депутати! Ми не можемо просто зараз взяти і вирішити питання - зарубати наш вітчизняний інсулін. Такого бути не може. Ми просимо вас змінити квоти закупівлі вітчизняного інсуліну на користь закордонних аналогів. Але сьогодні ми не можемо одним рядком змінити фінансування вітчизняних інсулінів. Ми просимо вас дати нам можливість визначити нову квоту, зменшити закупівлю вітчизняного інсуліну і збільшити - аналогів із-за кордону.
ГОЛОВА. Ваша позиція зрозуміла. Депутат Супрун.
СУПРУН Л.П., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань бюджету (виборчий округ 100, Кіровоградська область). На жаль, цей законопроект стосується бюджету і не розглядався на засіданні бюджетного комітету. Для того щоб змінити обсяги фінансування закупівлі українського і закордонного інсуліну, нам не потрібні зміни до закону. Це погоджується через Міністерство фінансів і бюджетний комітет.
ГОЛОВА. Давайте приймемо в першому читанні, щоб ми не несли на собі, а далі утрясемо. Прошу проголосувати у першому читанні законопроект 9067.
"За" - 239.
Приймається.
Прошу проголосувати проект 9067-1 у першому читанні.
"За" - 236.
Рішення прийнято.
Щоб люди не плакали під Верховною Радою.
-----------
Наступне питання. Про внесення змін до Закону України про наукову і науково-технічну діяльність з пропозиціями Президента,
7182. Є запитання? Прошу проголосувати.
"За" - 204.
Рішення не приймається.
Депутат Шеховцов.
ШЕХОВЦОВ О.Д., член Комітету Верховної Ради України з питань правової політики (виборчий округ 52, Донецька область). Шановні колеги! Наскільки я знаю, було рішення комітету спочатку запропонувати Верховній Раді подолати вето, а в разі якщо не вдалося, проголосувати нову редакцію - зі змінами відповідно до пропозицій Президента.
Іване Степановичу! Наскільки я зрозумів, більшість депутатів голосувала проти пропозицій Президента, але ми так і не прийняли тоді жодного варіанта. А питання дуже важливе для тих підприємств, які ми незаконно примусили платити додатково в Пенсійний фонд. Тому якщо в нас не виходить з подоланням вето, давайте хоч проголосуємо нову редакцію.
ГОЛОВА. Депутат Грачев.
ГРАЧЕВ О.О., член Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Спасибо, Иван Степанович. Депутат Шеховцов абсолютно прав, мы на заседании комитета приняли решение предложить сессии преодолеть вето. В случае непреодоления голосуется новая редакция.
Спасибо.
ГОЛОВА. Я ставлю на голосування пропозицію подолати вето. Прошу голосувати.
"За" - 165.
Борис Беспалий.
БЕСПАЛИЙ Б.Я., член Комітету Верховної Ради України з питань правової політики (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НДП). Дякую. Іване Степановичу! Я, як і Олексій Шеховцов, є одним з авторів закону.
ГОЛОВА. Говоріть по суті, будь ласка.
БЕСПАЛИЙ Б.Я. Я підтримую Олексія Шеховцова в тому, що треба погодитися з пропозицією Президента і зняти першу частину стосовно зарахування до стажу навчання в аспірантурі, залишивши тільки другу частину.
Далі. Я пропоную в "Прикінцевих положеннях" записати: "Ввести в дію цей закон з 1 січня 2003 року", тому що пропозиції Президента головним чином стосувалися не суті закону (бо якщо його не прийняти, то валиться весь небюджетний науковий і освітянський сектор), а того, що він не врахований у бюджеті. Тому якщо ми передбачимо введення закону в дію з 2003 року, то все буде гаразд і в новому бюджеті він уже буде повністю врахований.
Підсумовуючи, я б сказав так: залишити в законі тільки те, що стосується оплати з бюджету (одну частину), і ввести його в дію з 2003 року. Прошу всіх підтримати.
ГОЛОВА. Депутат Дорогунцов.
ДОРОГУНЦОВ С.І. Шановний Іване Степановичу! Вето не подолали, отже, ставимо на голосування...
ГОЛОВА. Нову редакцію. Я ж так і розумію.
ДОРОГУНЦОВ С.І. нову редакцію комітету. Вони там кожний по-своєму трактують. Там усе правильно.
ГОЛОВА. Я вам дякую, Сергію Івановичу. Прошу проголосувати нову редакцію.
"За" - 196.
По фракціях покажіть.
-----------
Мені сказали, що по проекту депутата Москвіна з'ясували. Москвін Сергій Олександрович. Будь ласка. Законопроект
8286.
МОСКВІН С.О. Проект Закону про внесення зміни до статті 9 Закону України про ліцензування певних видів господарської діяльності.
ГОЛОВА. Увімкніть мікрофон депутата Альошина.
МОСКВІН С.О. Ні, давайте я поясню.
ГОЛОВА. Та зачекайте! Ви потім поясните. Нам треба проголосувати, і тоді ви поясните.
АЛЬОШИН В.Б. Шановні народні депутати, я вам говорив про те, що питання щодо виробництва парфумів врегульоване іншим законом. Закон про регулювання певних видів діяльності запроваджує ліцензування виробництва парфумів з використанням спирту етилового. А іншим законом дозволено використання виключно спирту етилового денатурованого. Тому виникла така суперечність, колізія двох норм. І я говорив про те, що недоцільно приймати закон у такій редакції.
Податкова адміністрація в особі Олексія Івановича Шитрі вважає, що існує кілька технологій перетворення денатурованого спирту на той, який може використовуватися в тому числі і для зловживань та виробництва нелегальної продукції. ДПА наполягає на тому, щоб запровадити ліцензування виробництва парфумів з використанням спирту.
ГОЛОВА. Давайте підтримаємо. Це поліпшить контроль.
МОСКВІН С.О. Давайте я сформулюю, за що ми голосуємо.
ГОЛОВА. Голосуємо проект 8286. Прошу голосувати.
"За" - 218.
По фракціях покажіть.
Та ні, податкова ж знає краще... Ну скажіть, скажіть.
МОСКВІН С.О. Статтю 9 Закону України про ліцензування певних видів господарської діяльності пропонується доповнити пунктом 64: "виготовлення парфумернокосметичної продукції з використанням спирту".
ГОЛОВА. Так, усе зрозуміло. Я прошу, проголосуйте. Ну як ще детальніше вам розказати? Голосуйте. Депутате Литюк, голосуйте.
"За" - 227.
Прийнято як закон.
-----------
Так, про внесення змін до Закону про наукову і науково-технічну діяльність ми не проголосували? (Шум у залі).
Ще раз? Давайте ще раз. Закон 7182 в новій редакції.
"За" - 205.
-----------
Закон про внесення змін до Закону України про господарські товариства з пропозиціями Президента, 7447.
Олександр Володимирович Лавринович. Будь ласка.
Є запитання до Лавриновича? Немає? В новій редакції голосуємо?
ЛАВРИНОВИЧ О.В. Президент запропонував нову редакцію закону, яка абсолютно точно відповідає тому, про що йшлося, - про більшість, яка необхідна для ухвалення рішень, але щоб не було подвійних тлумачень і можливості зловживань при прийнятті рішень у господарських товариствах. Тому прохання підтримати нову редакцію закону.
ГОЛОВА. Прошу проголосувати нову редакцію. Закон 7447. Комітет підтримує. Прошу голосувати.
"За" - 230.
Рішення прийнято.
-----------
Закон України про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України про державне мито з пропозиціями Президента. Доповідає Пасенюк Олександр Михайлович. Є запитання? Прошу проголосувати нову редакцію. Закон 7481.
"За" - 245.
Прийнято в новій редакції. Олександре Михайловичу, ви зрозуміли?
ПАСЕНЮК О.М., заступник державного секретаря Міністерства юстиції України. Так, так, зрозумів.
ГОЛОВА. Дякуємо вам.
-----------
Закон України про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за порушення виборчих прав громадян з пропозиціями Президента, 7388. Є запитання? Будь ласка.
ПАСЕНЮК О.М. Справа в тому, що цей закон був прийнятий, але в деяких статтях Кодексу України про адміністративні правопорушення не передбачені об'єктивні ознаки порушення та суб'єкта, який притягається до відповідальності. Щодо цього було багато зауважень, коли законопроект опрацьовувався, в тому числі й від Головного науково-експертного управління. Цей закон треба прийняти з пропозиціями Президента.
ГОЛОВА. Є запитання? Немає.
Прошу проголосувати закон у новій редакції. Комітет підтримує закон.
"За" - 241.
Рішення прийнято.
-----------
Закон України про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України з пропозиціями Президента, 7425. Куди ж ви пішли, Олександре Михайловичу Пасенюк?
Крючков Георгій Корнійович.
КРЮЧКОВ Г.К., член Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Шановний Іване Степановичу! Шановні колеги! Комітет розглянув зауваження Президента і пропонує погодитися у принципі з ними, дати нову редакцію тих пунктів, до яких були зауваження, і проголосувати за цю пропозицію.
ГОЛОВА. Олександре Михайловичу, ви не заперечуєте?
ПАСЕНЮК О.М. Не заперечую.
ГОЛОВА. Нова редакція закону 7425. Комітет підтримує. Прошу голосувати.
"За" - 237.
Рішення прийнято.
-----------
Закон України про виконання рішень Європейського Суду з прав людини з пропозиціями Президента від 28 грудня минулого року, 3116. Я Чалого не бачу... Онопенка також. Знімаємо з розгляду.
-----------
Закон України про амортизацію з пропозиціями Президента ( 0906). Доповідає Шумило Ігор Анатолійович. Є запитання?
Станіслав Гуренко.
ГУРЕНКО С.І. Цей закон висить уже з 1997 року.
ШУМИЛО І.А. Так, це спільно погоджено...
ГУРЕНКО С.І. Просимо голосувати за пропозицію комітету.
ГОЛОВА. Так. Закон 0906 з пропозиціями комітету. Прошу проголосувати, скасувати. Позиція погоджена, голосуйте.
"За" - 238.
Рішення прийнято.
Сідайте.
-----------
Закон України про внесення змін до Закону України про статус гірських населених пунктів в Україні з пропозиціями Президента ( 6344).
Нова редакція. Є запитання? Прошу голосувати. Усе погоджено. Прошу голосувати.
"За" - 217.
По фракціях покажіть.
Депутате Калінчук, ви дивіться, хто не голосує. Бачите чи ні? Ви ж працюйте з ними.
Прошу ще раз проголосувати, 6344. Голосуйте.
"За" - 220.
По фракціях покажіть.
ШУМИЛО І.А. Це важливо для сільських регіонів, закон треба підтримати. Прошу.
ГОЛОВА. "Батьківщино", що там у вас? Депутате Павловський? Ви дивіться, як "Демсоюз" голосує.
Прошу ще раз, проголосуйте. Закон
6344.
"За" - 247.
Рішення прийнято.
-----------
Розділ "Питання ратифікації". Проект Закону про ратифікацію Угоди про основні напрями співробітництва держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі захисту прав споживачів ( 0305). Депутат Донченко готовий дати відповіді. Є запитання? Немає. Прошу голосувати.
"За" - 220.
По фракціях покажіть.
Треба проголосувати законопроект
0305. Прошу, голосуйте.
"За" - 240.
Рішення прийнято.
-----------
Проект Закону про прийняття змін до Статуту Міжнародного агентства з атомної енергії ( 0314). Доповідає Мармазов Євген Васильович. Є запитання? Прошу голосувати проект 0314.
"За" - 250.
Рішення прийнято.
-----------
Проект Закону про ратифікацію Угоди про співробітництво між Кабінетом Міністрів та Європейським Співтовариством з атомної енергії в галузі ядерної безпеки та Угоди про співробітництво між Кабінетом Міністрів України та Європейським Співтовариством з атомної енергії в галузі керованого термоядерного синтезу. Треба голосувати. Прошу голосувати.
"За" - 252.
Рішення прийнято.
-----------
Проект Закону про приєднання України до Міжнародної конвенції про цивільну відповідальність за шкоду від забруднення нафтою ( 0284). Прошу голосувати.
"За" - 262.
Рішення прийнято.
-----------
Проект Закону про ратифікацію Договору між Україною і Китайською Народною Республікою про передачу засуджених для відбування покарання ( 0323). Прошу голосувати.
"За" - 259.
Рішення прийнято.
-----------
Проект Закону про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Болгарія про приймання та передачу осіб, що перебувають на територіях обох держав нелегально ( 0325). Прошу голосувати.
"За" - 262.
Рішення прийнято.
-----------
Проект Закону про внесення змін до деяких законів України (щодо операцій з металобрухтом), 9023. Перше читання. Це розділ "Прийняття рішень з обговорених питань". Прошу голосувати.
"За" - 140.
Рішення не приймається.
-----------
Проект Закону про внесення змін до Закону України про пенсії за особливі заслуги перед Україною. Ви пам'ятаєте, у нас було чотири законопроекти. Ми їх усі обговорили, і заперечень не було. Цибенко Петро Степанович готовий дати відповіді. Є запитання?
Матвєєв Володимир Йосипович.
МАТВЄЄВ В.Й., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). У меня такой вопрос. Был принят указ Президента о пенсиях за особые заслуги перед государством. Была создана комиссия. Комиссия работала целый год. Но, например, в Николаевской области ни одному человеку не дали тех льгот, которые предусмотрены. Объясните, пожалуйста, когда эта комиссия начнет работать?
ГОЛОВА. Петре Степановичу, поясніть, будь ласка. Увімкніть мікрофон депутата Цибенка.
ЦИБЕНКО П.С., член Комітету Верховної Ради України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів (виборчий округ 110, Луганська область). Спасибо. Владимир Иосифович, это не Президент издал указ, это мы с вами приняли Закон о пенсиях за особые заслуги перед Украиной. А проблема, связанная с проходжением документов, возникла по чисто техническим причинам, было недостаточное количество технических работников, и тормозилась эта работа. Сейчас эта проблема снята.
Возвращаясь к рассматриваемому вопросу, я предлагаю принять в первом чтении правительственный законопроект, поскольку депутатские проекты практически в полном объеме в нем учтены.
ГОЛОВА. Тобто ми голосуємо в першому читанні законопроект 8365 з урахуванням депутатських проектів. Зауваження висловлювалися при обговоренні, у стенограмі все зафіксовано. Прошу проголосувати в першому читанні.
"За" - 229.
Рішення прийнято.
----------
Проекти Закону про внесення змін до деяких законів України з питань оподаткування, 8416 і 9011.
Депутате Альошин, що там у нас?
АЛЬОШИН В.Б. Ми вчора обговорювали це питання, законопроекти стосуються міжнародної технічної допомоги.
ГОЛОВА. Тут один президентський, один урядовий проект. У першому читанні давайте їх приймемо.
АЛЬОШИН В.Б. Це два різні законопроекти, їх можна приймати.
ГОЛОВА. Пропонується прийняти у першому читанні законопроект 8416. Прошу голосувати.
"За" - 127.
Ставиться на голосування законопроект
9011 у першому читанні, урядовий.
"За" - 95.
Рішення не прийнято.
----------
Проект Закону про внесення змін до деяких законів України (щодо центрів соціальних служб для молоді), 8406. Прошу голосувати.
"За" - 248.
Рішення прийнято.
Валерію Пилиповичу Борзов, у вас немає бажання просити Верховну Раду?.. Увімкніть мікрофон.
БОРЗОВ В.П., голова Комітету Верховної Ради України з питань молодіжної політики, фізичної культури, спорту і туризму (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Шановні народні депутати! Я хотів би попросити прийняти цей законопроект у цілому.
ГОЛОВА. Є згода? Прошу проголосувати законопроект 8406 у цілому, як закон.
"За" - 244.
Рішення прийнято.
----------
Проект Закону про внесення змін до деяких законів України з питань утворення місцевої міліції, 8217. У першому читанні законопроект ставиться на голосування.
"За" - 103.
-----------
Проект Закону про внесення змін до статті 2 Закону України про боротьбу з корупцією,
8211. Депутат Кармазін доповідав, пам'ятаєте? У першому читанні голосуємо, а там хай борються.
"За" - 231.
Рішення прийнято.
По фракціях покажіть.
-----------
Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України про розвідувальні органи України, 8226. Георгій Корнійович Крючков. Будь ласка. Це урядовий, а є ще депутатський проект.
КРЮЧКОВ Г.К. Іване Степановичу, я доповідав позавчора цей законопроект. Наш депутатський законопроект враховує все, що було в урядовому, і зауваження та пропозиції Головного науково-експертного управління. Тому ми просимо прийняти в цілому, як закон законопроект 8226-Д.
ГОЛОВА. Узгоджена позиція Служби безпеки і профільного комітету. Прошу проголосувати законопроект 8226-Д як закон. Узгоджена позиція. Прошу голосувати.
"За" - 262.
Рішення прийнято.
----------
Проект Закону про контррозвідувальну діяльність, 8356. Депутат Сінченко доповідав.
Крючков Георгій Корнійович. Будь ласка.
КРЮЧКОВ Г.К. Цей законопроект доповідав депутат Сінченко. Є пропозиція прийняти в першому читанні, а до другого читання доопрацювати з урахуванням висловлених пропозицій і зауважень.
ГОЛОВА. Узгоджена позиція. Прошу проголосувати в першому читанні.
"За" - 255.
Рішення прийнято.
----------
Проекти Закону про внесення зміни до Закону України про Митний тариф України. Тут чотири проекти - два урядові та два депутатські.
Депутат Альошин.
АЛЬОШИН В.Б. Шановні народні депутати! По всіх законопроектах є позитивні висновки Митно-тарифної ради, всі вони узгоджені. Під час обговорення не було заперечень проти прийняття їх як за основу, так і в цілому.
ГОЛОВА. Це не альтернативні, це різні проекти. Так, Валерію Борисовичу?
АЛЬОШИН В.Б. Так, так.
ГОЛОВА. Це різні проекти, тому треба кожний окремо голосувати. Законопроект
8364 прошу проголосувати як закон.
ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. Не як закон, а в першому читанні.
ГОЛОВА. Зніміть голосування.
Валерію Борисовичу, будь ласка.
АЛЬОШИН В.Б. Шановні колеги! Мова йде про зміну ставок Митного тарифу. Тому, оскільки вони узгоджені, можна прийняти законопроект і в першому читанні, і в цілому.
ГОЛОВА. Валентине Григоровичу, це ж ставки Митного тарифу, це треба для бюджету. Прошу проект 8364 прийняти як закон.
"За" - 224.
Ідіть голосуйте, що це "Батьківщина" сьогодні... Ви дивіться, вашого голосу не вистачило.
Законопроект 8364 прошу прийняти як закон.
"За" - 263.
Рішення прийнято.
Тепер проект 9005 прошу проголосувати, це зміни до Митного тарифу. Це всі чотири законопроекти про внесення змін до Митного тарифу України. Прошу голосувати.
"За" - 241.
Рішення прийнято.
Законопроект 7411 прошу проголосувати. Про внесення зміни до Закону про Митний тариф України.
"За" - 151.
Рішення не прийнято.
Законопроект 8165-2. Прошу голосувати.
"За" -148.
Рішення не прийнято.
----------
Проект Закону про внесення змін до Закону України про тимчасовий порядок оподаткування операцій з виготовлення та продажу нафти сирої та деяких пальномастильних матеріалів, 8237. У першому читанні.
Депутат Мармазов.
МАРМАЗОВ Є.В., член Комітету Верховної Ради України з питань паливноенергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Наша фракция поддерживает в принципе этот законопроект, но срок действия закона предлагается продлить не на четыре года, а до 1 июля.
Почему? Потому что мы каждый год принимаем такое решение, и в прошлом году договаривались, что этот вопрос должны решить правительства России и Украины. И сейчас правительство вроде должно было этим вопросом заниматься, но оно не занимается. Поэтому мы предлагаем продлить срок действия закона до 1 июля.
ГОЛОВА. Депутат Альошин.
АЛЬОШИН В.Б. Я не маю заперечень проти того, щоб проголосувати з такою поправкою.
ГОЛОВА. Уряд.
КОРЗУН А.В., перший заступник державного секретаря Міністерства палива та енергетики України. Шановні народні депутати! На сьогодні створено достатні умови для стимулювання надходження в Україну нафти сирої для переробки. Зокрема, вам відомо, що відповідно до чинного законодавства при розмитненні...
ГОЛОВА. Я вас прошу, не зачитуйте те, що у вас написано. От була поправка до цього законопроекту, яку вніс Мармазов Євген Васильович, щодо терміну дії закону. Дайте відповідь.
КОРЗУН А.В. Уряд взагалі заперечує проти прийняття цього законопроекту.
ГОЛОВА. Уряд заперечує, ви чуєте? Ставиться на голосування в першому читанні законопроект 8237. У першому читанні з поправкою Мармазова.
"За" - 214.
Не вистачає голосів.
----------
Проект Закону про внесення змін до Закону України про оподаткування прибутку підприємств, 8195. Є зауваження? Прошу проголосувати.
"За" - 123.
Рішення не прийнято.
----------
Проект Закону про соціальне страхування фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які придбали торговий патент, спеціальний торговий патент чи отримали свідоцтво платника єдиного податку та найманих ними працівників, 6043.
Депутат Павловський.
ПАВЛОВСЬКИЙ М.А., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України (виборчий округ 188, Хмельницька область). Дякую, Іване Степановичу. Я прошу перенести голосування.
ГОЛОВА. Хара Василь Георгійович.
ХАРА В.Г., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Иван Степанович! Уважаемые коллеги! Мы с Михаилом Антоновичем вчера договорились снять законопроект с голосования.
ГОЛОВА. Знімаємо, немає питань. Тільки чому ж ви домовилися, а нам не сказали?
----------
Проекти Закону про внесення змін і доповнень до Закону України про лікарські засоби, 8138 та 9050.
Увімкніть мікрофон депутата Черненка.
ЧЕРНЕНКО В.Г. Дякую, Іване Степановичу. Шановні народні депутати! Я прошу підтримати обидва законопроекти в першому читанні. Вони не альтернативні, там про різні речі йдеться. А потім ми їх доопрацюємо і внесемо на друге читання.
ГОЛОВА. У першому читанні? Богатирьова Раїса.
БОГАТИРЬОВА Р.В., народний депутат України (виборчий округ 41, Донецька область). Шановні народні депутати! На ваш розгляд подано два законопроекти. Однак проект 8138 у разі його прийняття розбалансує систему, яка склалася на ринку. А законопроект 9050 якраз допомагатиме працювати в цій сфері. Моя пропозиція - проголосувати тільки 9050 у першому читанні, а 8138 не підтримувати.
ГОЛОВА. Так, аргументація зрозуміла. Депутате Новик, ви ж з одного комітету.
ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. Я з ним не з одного комітету.
НОВИК А.М. Дякую, Іване Степановичу. Шановні народні депутати! Якраз законопроект 8138 сьогодні треба приймати не тільки в першому читанні, а й у цілому, а проект закону 9050 можна прийняти в першому читанні, щоб потім доопрацювати в комітеті. Так ми і домовилися. Чому? Пояснюю.
Пам'ятаєте, я у вівторок доповідав свій законопроект 8138. Сьогодні його чекають, тому що є лікарські засоби, термін реєстрації яких закінчився, а термін реалізації ще не закінчився, і вони не можуть бути реалізовані. Люди їх ждуть, а вони пропадають. Пані Богатирьова трошки не такий зробила акцент. Мабуть, не зрозуміла.
Дякую вам.
ГОЛОВА. Юрій Поляченко.
ПОЛЯЧЕНКО Ю.В. Дякую, Іване Степановичу. Шановні народні депутати! Ми просимо прийняти в першому читанні законопроект депутата Порошенка і доопрацювати його до другого читання.
ГОЛОВА. Це 9050, так? Ми обговорювали тоді, погодилися. Увімкніть мікрофон депутата Порошенка.
ПОРОШЕНКО П.О., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності (виборчий округ 12, Вінницька область). Дякую, Іване Степановичу. Дійсно, ми домовлялися сьогодні не голосувати законопроект у цілому, а прийняти лише в першому читанні і передати в комітет для доопрацювання. При цьому я абсолютно не заперечую проти норми, про яку каже пан Новик, щодо продовження терміну реалізації ліків. Але мені просто треба процедурно з'ясувати, яким чином це може бути вписано в законопроект.
ГОЛОВА. Ліки - це дуже тонка справа. Давайте приймемо в першому читанні
9050, погоджений з урядом, і хай його доопрацьовують, так? Голосуємо в першому читанні. Доопрацьовуйте.
"За" - 229.
Рішення прийнято. Рішення прийнято! Працюйте в комітеті.
-----------
Проект Закону про внесення змін до статті 13 Закону України про оренду землі ( 7263). Прошу проголосувати в першому читанні.
"За" - 183.
-----------
З урядом з'ясовуйте. Я не можу. Вас тут три представники комітету і три думки. Так ви в комітеті домовтеся про щось (Шум у залі).
Народний депутат Новик відповідно до Регламенту наполягає, щоб був проголосований його проект 8138 у першому читанні. Прошу голосувати.
Я вибачаюся перед вами.
"За" - 74.
Голосуємо в цілому?
-----------
Дякую. Увімкніть мікрофон депутата Александровської.
АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Иван Степанович, у меня просьба. Сегодня в повестке дня есть законопроект под номером 7003. Он должен быть рассмотрен во втором чтении. Речь идет о внесении изменений в некоторые законы Украины в связи с тем, что был принят Закон о разрешительной деятельности в сфере использования ядерной энергии.
Дело в том, что когда он был здесь объявлен, меня, к сожалению, в зале не было, а я докладчик по этому вопросу. Я прошу дать мне возможность доложить этот проект закона, потому что практически все замечания, которые поступили в комитет к этому проекту, комитетом учтены.
ГОЛОВА. Ми голосували, але оскільки сьогодні переддень жіночого свята і депутат просить!.. Давайте проголосуємо, в другому читанні проект 7003. Прошу проголосувати в другому читанні.
"За" - 173.
Це ж урядовий проект. Подивіться - урядовий проект!
Увімкніть мікрофон депутата Александровської. Номер 7003, я вам уже сказав.
АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О. Уважаемые коллеги! Дело в том, что мы с вами приняли Закон "про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії". В этом законе предусмотрены специальные процедуры лицензирования, и только в связи с этим вносятся поправки. Термин "ліцензія" заменяется термином "дозвіл". То есть здесь никаких принципиальных изменений нет. Я считаю, что никаких нет препятствий для того, чтобы мы приняли этот проект как закон. Непринятие этого закона усложнит работу соответствующих структур. Поэтому я вас очень прошу: поставьте проект еще раз на голосование и давайте проголосуем.
ГОЛОВА. Від уряду є хтось зацікавлений?
Олександре Миколайовичу, ви передайте... Олександре Миколайовичу Карпов! Олександр Миколайович! Я запитую ще раз: хто зацікавлений від уряду в цьому проекті? Я таких не знаходжу.
Ще раз ставлю проект 7003 на голосування в другому читанні, щоб не звинувачували мене.
"За" - 204.
Так, я уже все використав.
По фракціях покажіть.
-----------
Наступний проект закону.
Увімкніть мікрофон Миколи Пасєки.
ПАСЄКА М.С., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин (виборчий округ 15, Вінницька область). Іване Степановичу і шановні колеги! Я доповідав законопроект про внесення змін до статті 13 Закону про оренду землі. Це дасть людині економію від 250 до 350 гривень. Хто не хоче, не обов'язково посвідчувати договір оренди до п'яти років. Я прошу всіх: тут немає політики, підтримайте наших селян.
ГОЛОВА. Прошу проголосувати проект
7263 в першому читанні, в другому читанні, і в цілому, як закон. Як закон голосуйте. Це упорядковує чинний закон.
"За" - 222.
Рішення не прийнято.
Шановні колеги, ви розумієте, це допоможе зняти бюрократичні перепони, трошки лібералізує ситуацію. Прошу ще раз проголосувати.
"За" - 256.
Рішення прийнято. Дякую.
-----------
Проект Постанови про інформацію Кабінету Міністрів України про виконання Закону України про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ( 9051). Депутат Самойленко. Будь ласка.
САМОЙЛЕНКО Ю.І. Шановні народні депутати! Шановний Іване Степановичу! Під час доопрацювання надійшли доповнення, які я мушу зачитати, тоді проект закону можна голосувати.
На сторінці 3 (це доповнення депутата Яценка) після слів "про Державний бюджет України на 2001 рік" додати слова "та на 2002 рік". І в пункті 1 також на сторінці 3 додати: "зобов'язати Кабінет Міністрів України негайно забезпечити фінансування захисту постраждалого населення в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на 2002 рік, виділивши в першому кварталі поточного року на ці цілі не менше 25 відсотків запланованих видатків". Це абсолютно прийнятна норма, її треба приймати, бо зараз фінансування зупинено.
ГОЛОВА. Депутат Круценко.
КРУЦЕНКО В.Я. Фракція комуністів. Я прошу шановних товаришів. У розділі ІІ до пункту 5 додати такий підпункт: "капітального ремонту та технічного переоснащення галузевого державного архіву Міністерства оборони України". Ця пропозиція підтримувалася.
І ще одне: в розділі ІІІ, пункт 6, вилучити підпункти другий і третій, де Міністерству охорони здоров'я та Академії медичних наук рекомендується провести аналіз причин різкого зростання чисельності інвалідів. Це треба зняти.
Я прошу мене підтримати.
САМОЙЛЕНКО Ю.І. Я абсолютно підтримую вашу першу пропозицію.
ГОЛОВА. Комітет їх підтримує. Думка уряду?
МІНЯЙЛО Б.Г., заступник державного секретаря Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. Шановний Іване Степановичу! Шановні народні депутати! Ми погоджуємося з цими пропозиціями.
ГОЛОВА. Тобто все погоджено. Профільний комітет і уряд, погоджена позиція. Прошу проголосувати цей проект як постанову. Прошу голосувати.
Це не з голосу!
"За" - 227.
Рішення приймається.
-----------
Проект Закону про зброю. Депутата Кармазіна немає. Знімаємо? Давайте проголосуємо, щоб не було претензій. Проект 1032-Д. Прошу голосувати.
"За" - 65.
Дякую.
-----------
Проект Постанови про відповіді керівників Генеральної прокуратури України на депутатські запити стосовно обставин, пов'язаних із перерахуванням валютних коштів на закордонні рахунки сина колишнього Президента України Леоніда Кравчука ( 6167).
Депутат Ратушний. Будь ласка, увімкніть мікрофон депутата Ратушного.
РАТУШНИЙ М.Я. Вибачте, тут чомусь моя картка не спрацьовує...
Шановні колеги! Я нагадаю історію цього питання. Один із депутатів - членів фракції Комуністичної партії України робив запит до Генерального прокурора. Генеральна прокуратура довго не давала вмотивованої відповіді. Я думаю, що зараз у зв'язку з тим, що Михайло Олексійович балотується в депутати від Комуністичної партії, члени фракції розберуться з ним швидше.
Я заявляю про позицію комітету. Комітет заслухав це питання і вважає, що справді цим хворіє не лише Генеральна прокуратура, хоча вона найчастіше не дає адекватних, вмотивованих відповідей на запити депутатів. На жаль! Це така ситуація. Тому комітет вважає, що виокремлювати один запит некоректно, але ми в цілому підтримуємо думку, що згідно із Законом про статус народного депутата відповіді на запити депутатів повинні даватися в належній...
ГОЛОВА. Дякую. Проект постанови голосується як постанова. Прошу голосувати.
"За" - 181.
По фракціях покажіть.
Матвєєв Валентин Григорович.
МАТВЄЄВ В.Г. Дякую. Фракція комуністів. Як ви пам'ятаєте, Іване Степановичу і шановні колеги - учасники засідання Погоджувальної ради в понеділок, я просив поставити цей проект постанови на голосування і тоді підкреслював, що проект постанови підготовлений за дорученням головуючого на засіданні, коли розглядалося це питання, і він узгоджений з авторами інших проектів. Тому його необхідно було проголосувати. Але я бачу, що навіть доповідач з цього питання почав щось плутати, навіть не пам'ятає, де він сидить. Це, мабуть, неспроста, тому що ми отримали навіть розклад засідань на 2-4 квітня. Там розписано навіть аж 7 квітня, четвер, якого немає в календарі на цей рік.
Тому, мабуть, уже можна було б розпочати святкувати не тільки в Апараті Верховної Ради, який підготував цей розклад. А тому ми, фракція комуністів, поздоровляємо наших любих жінок із прекрасним святом весни, яке ми будемо відзначати завтра.
ГОЛОВА. Дякую. Слово для репліки депутату Ратушному.
РАТУШНИЙ М.Я. Товаришу Матвєєв, я знаю, де я сиджу. Я сиджу на своєму місці. Проблема не в моєму сидінні, а в картці. Підійдіть, порадьтеся, проконсультуйтеся з представниками системи "Рада". І дивіться, де ви сидите, чи там, де треба, чи там, де не треба.
-----------
ГОЛОВА. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України про політичні партії в Україні, 8118. Є запитання? Депутат Беспалий там щось хотів, але я його не бачу. Прошу проголосувати законопроект 8118.
"За" - 221.
Лавринович.
ЛАВРИНОВИЧ О.В. Шановні народні депутати! У даному випадку мова йде про приведення Закону про об'єднання громадян і Цивільного процесуального кодексу у відповідність до ухваленого Верховною Радою Закону про політичні партії в Україні. Це виключно приведення у відповідність двох інших законів до того, що ухвалено в цьому залі, щоб ми не мали конфлікту різних норм і регулювання різними законами однієї і тієї ж правової ситуації. Прошу, будь ласка, підтримайте зміни до цих двох законів.
ГОЛОВА. Володимир Марченко.
МАРЧЕНКО В.Р., член Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій (виборчий округ
161, Сумська область). Фракция Прогрессивной социалистической партии Украины. Уважаемые депутаты! Я прошу не верить выступлению Лавриновича, потому что суть законопроекта вовсе не в согласовании двух законов - об объединениях граждан и о политических партиях. Дело в том, что через якобы согласование этих законов по отношению к политическим партиям вводятся драконовские методы ограничения и судебного запрета партий, подменяются решения. Те выводы, которые должен делать Конституционный Суд, дается право делать суду первой инстанции. Поэтому я прошу за этот законопроект не голосовать. Закон о политических партиях, еще раз подчеркну, ограничивает деятельность партий.
ГОЛОВА. Депутат Коліушко.
КОЛІУШКО І.Б. Шановні народні депутати! Даний законопроект розглядався в Комітеті з питань правової політики, і дійсно, основне завдання цього законопроекту - приведення у відповідність двох старих законів до прийнятого недавно, в минулому році, Закону про політичні партії в Україні. Тим більше що ми голосуємо зараз про прийняття законопроекту тільки в першому читанні. Якщо в когось є якісь сумніви, усе це можна буде вирішити при розгляді даного законопроекту в другому читанні. Я прошу від імені комітету підтримати в першому читанні цей законопроект.
ГОЛОВА. Лавринович.
ЛАВРИНОВИЧ О.В. Шановні народні депутати! Я хочу дещо уточнити, оскільки Володимир Романович неточно дав інформацію. Справа в тому, що рішенням цього залу за ініціативою кількох депутатських фракцій питання щодо анулювання реєстраційних свідоцтв і заборони політичних партій розглядається виключно Верховним Судом України. Конституційний Суд до цього не має абсолютно ніякого відношення.
Тому, очевидно, треба було уважніше познайомитися із законопроектом, в якому мова йде про те, що сьогодні в нормах Цивільного процесуального кодексу говориться про суд першої інстанції. А ми пропонуємо привести у відповідність і записати "Верховний Суд України".
ГОЛОВА. У першому читанні давайте приймемо. Прошу проголосувати законопроект 8118 у першому читанні.
"За" - 136.
Рішення не приймається.
-----------
Проект Закону про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, 8067 та 8236. Депутат Задорожній. Є запитання?
Прошу проголосувати законопроект
8067 у першому читанні.
"За" - 139.
Голосуємо законопроект 8236 у першому читанні.
"За" - 64.
-----------
Проект Закону про внесення змін до Закону України про спеціальний режим інвестиційної та інноваційної діяльності технологічних парків "Напівпровідникові технології і матеріали...", 8179.
Ви зрозуміли, це стосується чотирьох технопарків. У першому читанні приймайте.
Голосуємо в першому читанні. Прошу проголосувати.
"За" - 247.
У цілому? Прошу проголосувати як закон.
"За" - 251.
Рішення прийнято.
-----------
Проект Закону про внесення змін до Закону про Державний бюджет України на 2002 рік, 9025. Це щодо оплати праці вчителів. Ви пам'ятаєте, вчора слухали.
Прошу голосувати.
"За" - 220.
По фракціях покажіть.
Депутат Супрун.
СУПРУН Л.П. Бюджетний комітет на своєму засіданні відхилив цей законопроект у зв'язку з тим, що в ньому пропонується 33 мільйони гривень, які виділені на оплату праці вчителів загальноосвітніх шкіл, передати на оплату праці працівників вищих учбових закладів та спеціалізованих шкіл, які фінансуються безпосередньо Міністерством освіти. Міністерство освіти цей законопроект не підтримало. Крім того, це може призвести до секвестру місцевих бюджетів.
ГОЛОВА. Юхновський Ігор Рафаїлович.
ЮХНОВСЬКИЙ І.Р., голова Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Шановний Іване Степановичу! Шановні депутати! Мова іде про підняття ставки вчителів і науковопедагогічних працівників учбових закладів І, ІІ, ІІІ і ІV рівнів акредитації на 15 процентів з 1 травня. Для цього треба робити певний перерозподіл коштів, який вказано у цьому законопроекті. Це обговорювалося вчора. Це питання погоджене і підписане Міністерством фінансів, Міністерством освіти і Прем'єрміністром України.
ГОЛОВА. Прошу, ще раз проголосуйте законопроект 9025.
"За" - 174.
-----------
Проекти Закону про Концепцію сталого розвитку України, 3234 і 3234-1 (один урядовий, один депутатський). Самойленко вчора доповідав, що треба їх об'єднати. Давайте ми у першому читанні їх приймемо. Будь ласка. Депутат Самойленко.
САМОЙЛЕНКО Ю.І. Шановний Іване Степановичу! Я знаю, що більшість депутатів налаштовані підтримати даний законопроект. Я звертаюся до пана Дорогунцова: прошу вас, підтримайте цей законопроект. Усі кращі напрацювання, які були зроблені у вашому інституті, при доопрацюванні законопроекту у другому читанні будуть враховані.
Різниця між тим законопроектом, який ми зараз вносимо, і тим, що ви подавали, лише в тому, що цей структурований законопроект враховує всі зауваження і ті тенденції, які відбулися у міжнародному розвитку. Прошу вас підтримати.
ГОЛОВА. Юрію Івановичу, враховано.
Ставлю на голосування у першому читанні законопроект 3234.
"За" - 83.
Прошу проголосувати законопроект
3234-1 у першому читанні.
"За" - 102.
Юрію Івановичу, кажуть: "Просили батько, просили мати, і я прошу". Так і ви просите оце.
-----------
Проект Закону про забезпечення реалізації інвестиційних проектів у Туркменистані, 8417. Прошу, проголосуйте його.
"За" - 203.
По фракціях покажіть.
Давайте переголосуємо ще раз законопроект 8417. Прошу ще раз проголосувати.
"За" - 230.
Рішення прийнято.
У цілому, як закон?
Депутат Кощинець.
КОЩИНЕЦЬ В.В., член Комітету Верховної Ради України з питань паливноенергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки (виборчий округ 88, Івано-Франківська область). Шановний Іване Степановичу! Шановні народні депутати! Для повного роз'яснення функцій цього законопроекту я пропоную до пункту 3 статті 2 внести таке доповнення: "Не вважати товарообмінними (бартерними) операціями господарські операції суб'єкта підприємницької діяльності, що передбачає розрахунок за реалізовану продукцію (роботи, послуги) в іншій, ніж грошовій формі, включаючи будь-які види погашення заліку взаємозаборгованості між господарюючими сторонами, операції без проведення грошових розрахунків на умовах міждержавного клірингу, що проводиться за рішенням Президента або Кабінету Міністрів".
Шановний Іване Степановичу! З цією пропозицією проект пропонується прийняти як закон, у цілому.
ГОЛОВА. Я прошу проголосувати проект як закон, у цілому. В стенограмі є. З пропозицією Кощинця Василя Васильовича. Прошу проголосувати. Хай будують.
"За" - 217.
По фракціях покажіть.
Я ставлю ще раз на голосування законопроект 8417. Законопроект важливий. Прошу голосувати.
"За" - 228.
Прийнято.
-----------
Володимир Марченко.
МАРЧЕНКО В.Р. Іване Степановичу! Я прошу вас поставити на голосування питання про включенння до порядку денного проекту постанови Верховної Ради України за номером 9071, який внесли народні депутати України Вітренко, Марченко, Безугла, Романчук, про втручання представників Сполучених Штатів Америки та інших держав у виборчий процес по виборах народних депутатів України в Україні. Я прошу поставити на голосування питання про включення до порядку денного цього проекту постанови з тим, щоб забезпечити виборчий процес без втручання іноземних держав.
ГОЛОВА. У вас є проект 9071? Депутат Асадчев.
АСАДЧЕВ В.М. Дякую. Іване Степановичу! У нас в порядку денному є декілька питань, пов'язаних із внесенням змін у бюджет. Я хотів би, щоб ми їх проголосували, бо комітет їх фактично погодив, а також проголосували в цілому проект 9018 щодо дорожнього фонду. Там ніяких додаткових ресурсів не треба. Наталіє Михайлівно!
Законопроект 9033 доповідав Тіщенко. Ми теж дали згоду. Ніяких змін там не треба, і ми просимо ці два законопроекти включити до порядку денного і проголосувати.
ГОЛОВА. Шановні колеги! Ми витрачаємо час. Я відкрив з процедури, і я ж не йду за списком.
-----------
Проект Закону про внесення змін та доповнень до Закону України про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Доповідає Чубаров Рефат Абдурахманович.
ЧУБАРОВ Р.А. Шановні народні депутати! Шановний Голово! В Криму склалася непроста ситуація щодо організації та проведення виборів 31 березня. Шановні друзі! Приймаючи у цій залі Закон про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, ми могли передбачити все що завгодно, але тільки не те, що організація роботи буде блокуватися самою виборчою комісією Автономної Республіки Крим. Але сталося те, що сталося.
Тому ми, троє народних депутатів, обраних від Автономної Республіки Крим, а саме: народний депутат Іванов, народний депутат Миримський, народний депутат Чубаров підготували проект Закону про внесення змін та доповнень до Закону України про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, 9076. Ви маєте цей законопроект. Сьогодні, півгодини тому, вам на заміну раніше розданого роздали проект Закону про внесення змін до законів України з питань проведення виборів. Я просив би зараз розглянути цей законопроект і прийняти по ньому відповідне рішення.
Шановні народні депутати! Мова йде про те, що нам треба внести в чинні закони про Центральну виборчу комісію України і про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки такі зміни, які не дозволили б зірвати вибори саме через недієздатність виборчої комісії Автономної Республіки Крим.
Дякую.
ГОЛОВА. Я прошу голосувати за включення до порядку денного.
"За" - 124.
Увімкніть мікрофон Матвєєва Валентина Григоровича.
МАТВЄЄВ В.Г. Дякую. Фракція комуністів. Такий розгляд внесеного законопроекту ще раз підтверджує, якими методами так звана більшість, яку зігнали докупи в період парламентського перевороту 2000 року, наприкінець хоче нав'язати свою думку, бандитським шляхом проштовхуючи ті законопроекти, які навіть не розглядалися в профільному комітеті (Шум у залі). Брехня. Я член цього комітету. Вчора працівники комітету обзвонювали членів комітету з тим, щоб зібрати голоси для позитивного рішення. Та що це таке?! У Регламенті такої норми немає. У Законі про статус народного депутата - немає. Іване Степановичу, як вам не соромно вносити сьогодні до порядку денного цей законопроект? Якщо ви й далі будете отак ставити на голосування законопроекти, то фракція комуністів покине зал.
ГОЛОВА. Дякую. Валентине Григоровичу, я вам показував, читав по списку, я не перескакував. Є зауваження - з'ясували. Результати голосування ви бачили.
-----------
Тільки що Асадчев пропонував розглянути законопроект про внесення змін до Закону України про Державний бюджет на 2002 рік. Зрозуміла позиція? Прошу проголосувати проект 9018.
І зараз до проекту про зерно повернемося.
"За" - 220.
Ну що таке! Ще раз прошу, проголосуйте законопроект 9018.
"За" - 259.
Рішення прийнято.
-----------
Проект Закону про внесення змін до Закону України про Державний бюджет на 2002 рік (щодо перерозподілу видатків у сфері створення страхового фонду документації). Це погоджений варіант. Прошу проголосувати як закон проект 9033.
"За" - 212.
По фракціях покажіть.
Зараз цей проголосуємо, а проект про зерно - наступний (Шум у залі).
-----------
Проект Закону про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України про прибутковий податок з громадян, 9066.
Депутат Терьохін.
ТЕРЬОХІН С.А. Шановні народні депутати! Я прошу вашої уваги. Це законопроект, підготовлений депутатами Сокерчаком і Черенковим, який був доопрацьований Комітетом з питань фінансів і банківської діяльності, 9066-Д. Про що йде мова? Пропонується ввести нову шкалу ставок оподаткування доходів фізичних осіб, громадян: до 600 гривень - 10 відсотків, від 600 до 6000 - 15, вище - 25, неоподатковуваний мінімум не 17, а 120 гривень.
Ви прекрасно знаєте, що сьогодні все в тіні. Росія, яка діяла більш рішуче, отримала додатково плюс 40 відсотків доходів бюджету.
Я дуже просив би, щоб ми з 1 липня ввели нову шкалу оподаткування наших зарплат. Люди цього чекають. Прошу підтримати.
ГОЛОВА. Ставлю на голосування проект
9066-Д. Прошу проголосувати.
"За" - 203.
Все, зрозуміло.
Василь Васильович Регурецький.
РЕГУРЕЦЬКИЙ В.В., заступник державного секретаря Міністерства фінансів України. Шановні народні депутати! Ми хотіли б звернути вашу увагу, що автори цих двох законопроектів забули, що в нас діє бюджет. Якщо ми введемо цю шкалу, то будемо втрачати половину доходів, передбачених у бюджеті.
Ми просили б вас не голосувати проект без висновків Кабінету Міністрів.
ГОЛОВА. З урядом все це не погоджено.
-----------
Ще раз ставлю на голосування проект Закону про зерно та ринок зерна, 7424.
"За" - 221.
Сергію Анатолійовичу, я вам ще раз хочу сказати: ми голосували проект 9066-Д (Шум у залі). Вони вже стерли, не покажуть вам.
Можна ще раз проголосувати. Я ще раз ставлю на голосування проект 9066-Д. Зніміть голосування.
Я ще раз вам кажу: ми голосували проект
9066-Д, він не набрав потрібної кількості голосів. Вимагають показати по фракціях. Уже стерто, вони не покажуть. Тому я ставлю проект іще раз на голосування.
"За" - 121.
Ну, побачили?
Тепер я ще раз ставлю на голосування проект про зерно, 7424. Прошу проголосувати.
"За" - 210.
Бачу, що ми вже нічого не проголосуємо.
Я ще раз хочу від вашого імені привітати всіх наших жінок: і трудівниць, і малих, і тих, хто вже не може працювати, а все життя відпрацював, - і побажати їм оптимізму, віри і всякого благополуччя. Зі святом вас усіх, і до зустрічі!