ЗАСІДАННЯ ТРЕТЄ  

Сесійна зала Верховної Ради України

8 лютого 2012 року, 10.00 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України  В.М.ЛИТВИН

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Доброго ранку, шановні народні депутати, запрошені та гості Верховної Ради України! Прошу, шановні колеги, підготуватися до реєстрації.  Увімкніть систему "Рада".

10:01:21

Зареєструвалися в сесійній залі 424 народних депутати.

Ранкове засідання Верховної Ради України оголошую відкритим.

Шановні колеги, сьогодні день народження народного депутата Давимуки Степана Антоновича, ювілей, 65 років. Прошу привітати і побажати міцного-міцного здоров'я і успіхів. (Оплески)

Шановні колеги, надаю вам інформацію про результати роботи Верховної Ради України на пленарних засіданнях 7 лютого. Розглянуто 18 питань порядку денного. За результатами їх розгляду прийнято 1 закон та 1 постанову, 9 законопроектів прийнято за основу, 1 законопроект направлено до комітету для підготовки на повторне перше читання, 5 законопроектів відхилено.

Шановні народні депутати, відповідно до статті 25 Регламенту Верховної Ради України в середу відводиться 30 хвилин для виступів народних депутатів із заявами, повідомленнями, наданням інформації тощо. Прошу, шановні колеги, записатися на виступ. Будь ласка, покажіть перелік прізвищ народних депутатів, що записались. О, Давимука Степан. Мікрофон, будь ласка.

 

10:02:56

ДАВИМУКА С.А.

Прошу передати слово Миколі Томенку. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Микола Томенко, будь ласка.

 

10:03:10

ТОМЕНКО М.В.

Дякую вченому, моєму другу і ювіляру Степану Давимуці. І хочу виступити від імені фракції "Батьківщина", щоб глянути на ситуацію, яка склалася в країні.

Кожний державний діяч з найдавніших часів і до сучасної історії запам’ятовується прийдешнім поколінням чимось одним: хтось із визначних державних діячів запам’ятається великою військовою перемогою, хтось -  реформами, а хтось - окремим висловлюванням. Якщо провести аналогію з популярним історичним діячем Гаєм Юлієм Цезарем, який, зокрема, ввійшов в історію своїм висловлюванням: "Прийшов, побачив – переміг", - сказаним після перемоги над володарем Босфорського царства Фарнаком Другим, то за два роки президентства, а, як відомо, Центральна виборча комісія оголосила Януковича Президента 14 лютого 2010 року, Віктор Янукович для України та світу ввійде в історію тим, що "прийшов, побачив – посадив". Поки що єдиною дією Президента є те, що його головний опонент в президентській виборчій кампанії – Юлія Тимошенко – знаходиться в тюрмі, а цей факт є головною темою обговорення як в Україні, так і в усьому світі.

Однак теоретично у Віктора Януковича є шанс змінити уявлення про себе і про Україну. Для цього йому треба не лише давати обіцянки за кордоном щодо голосування за декриміналізацію 364, 365 статей, щодо прав опозиції на політичну діяльність, а виконувати свої обіцянки в Україні.

З огляду на це, подивував зміст учорашнього програмного виступу Президента на його пріоритети у 2012 році. Виявляється, що за головне чиновники Адміністрації Президента, чи американські консультанти, або російські політтехнологи, які, як кажуть, масово засіли на Банковій, визначили: енергетичний ринок, транспортну інфраструктуру, ринок землі тощо. Натомість опозиція переконана, що головними пріоритетами на 2012 рік повинні бути: забезпечення гідною роботою громадян, а не посадами жителів одного знаного регіону; реальна боротьба з корупцією, а не з політичними опонентами (згадаємо лише останній приклад, коли самі працівники ДАІ вимагають від Президента зупинити щотижневу здачу хабарів своїм начальникам); покращання якості життя людини, інвестуючи в здоров’я, а не в бюджетні довгобуди.

Символічно, що Президент чомусь не згадав про свій указ, що 2012 рік – це рік здорового способу життя, проведення якого, до речі, жодним чином не підкріплено державним та місцевим бюджетом. Отож, впевнений, що ситуацію можна змінити лише виконавши вимоги Парламентської асамблеї Ради Європи і з політичними опонентами – Тимошенко, Луценко боротися на виборах, а не шляхом ув'язнення. Лише тоді Віктора Януковичу можна залишитися в українській історії, а не вляпатися до неї.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Васютін, фракція Партія… Будь ласка, Леонід Кожара, фракція Партії регіонів. Наступним буде виступати Андрій Павловський.

 

10:06:21

КОЖАРА Л.О.

Добрий ранок, шановні народні депутати України. За останній час у зовнішньополітичному житті нашої держави відбулося дві виключно важливі  події. Президент України Віктор Янукович взяв участь у двох ключових міжнародних форумах Європи та світу, в Давоському форуму та у 48-й Мюнхенській конференції з питань політики безпеки. Активність глави держави в рамках обох форумів була об'єднана темою енергетичної безпеки. На жаль, багато років Україна не мала в цих питаннях зваженої і конструктивної позиції. Наші політичні опоненти, перебуваючи у владі, вели справи з крайніх позицій, або конфронтації та газових війн, або здачі базових національних інтересів України. Через це Україна багато втратила протягом минулих  років, втратила насамперед довіру до себе, як до надійної транзитної держави. Відновлення довіри – вкрай важка справа, фундамент для цього був закладений Президентом в Давосі та у Мюнхені шляхом формування зваженої, прагматичної позиції та конкретної стратегії дій у сфері енергетичної безпеки.

Перший ключовий момент. Ця стратегія не спрямована проти будь-кого, Україна прагне повною мірою поєднати власні державні інтереси з інтересами інших гравців на ринку енергоносіїв. Саме з цього виходить українська пропозиція про створення міжнародного консорціуму з управління вітчизняною газотранспортною системою, за участі в неї Росії і країн Європи.

Друге. Україна, фактично, вперше представила на міжнародній арені конкретний план розвитку власного енергетичного сектору. Європейські лідери були поінформовані про те, що Україна вже будує найбільшу на континенті сонячну електростанцію, а також за власні кошти почала роботу з реконструкції  першої лінії газопроводу "Уренгой-Помари-Ужгород".

Третє. Президент України наголосив: багато питань енергетичної безпеки можуть бути вирішені у трикутнику "Україна-Росія-Європейський Союз". Від взаємин  у середини цього трикутнику, на думку  глави держави, залежатимуть прозорість, ефективність та технічна надійність усієї системи постачання енергоносіїв до Європи.

В ході  численних виступів у Давосі та у Мюнхені Президент України підкреслив незмінність двох базових принципів зовнішньої політики України: це продовження курсу на європейську інтеграцію, а також розвиток та поглиблення партнерських взаємин з Російською Федерацією, недопущення конфронтації з цією державою.

Отже, попри всі галасливі заяви опозиції, на цих прикладах ми бачимо розвиток та поглиблення  тієї збалансованої багатополярної політики, яку Президент України задекларував під час вступу до влади і наполегливо реалізує вже два роки …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.

Андрій Павловський, фракція "БЮТ – "Батьківщина". Соболєв буде виступати? Сергій Соболєв, будь ласка. Наступним буде виступати Олександр Стоян.

 

10:09:47

СОБОЛЄВ С.В.

Шановні колеги! Подія, яка відбувалася позаминулого тижня, а саме Парламентська асамблея Ради Європи і та безпрецедентна резолюція, яка була ухвалена органом, який об'єднує всі європейські держави, я думаю, не може не бути предметом розгляду нашим парламентом, оскільки ключові питання, які  поставлені, це питання, які повинен вирішити український парламент і українська влада.

На жаль, вже вкотре Парламентська асамблея Ради Європи відмічає, як такі питання, як залежність судової влади, залежність прокуратури від виконавчої влади, абсолютна відсутність справедливого судочинства стали такими, які не вирішуються Україною протягом останніх років. І особливо загрозливою  ця ситуація стала в останні два роки.

Фактично чим так пишалася існуюча влада за останні два роки? Так званою податковою реформою, яку оцінили мільйони наших громадян, і, перш за все, підприємців дрібного бізнесу, яких знищили на корню, і так званою чудовою судовою реформою. Яку ж оцінку дала Парламентська асамблея Ради Європи судовій реформі? Залежність суддів, повністю знищена система судочинства. Залежність такого органу, як Вища рада юстиції, залежність суддівського корпусу від прокуратури. Все це стало вже притчею во язицех, що потребує негайного вирішення цих питань.

Але ще більш необхідним Парламентська асамблея Ради Європи застерегла українську владу від тих політичних репресій, які відбуваються в Україні. Засудження лідерів опозиції, використання органів прокуратури і судової влади. Для розправи з політичними опонентами це прямо зазначено в резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи. Необхідність негайної зміни статей 364 і 365, які використовуються Президентом України і його оточенням для розправи з опозицією, це є прямий обов’язок українського парламенту. І те, що це питання сьогодні виноситься в сесійну залу, це фактично є перший пункт, який ми повинні виконати як резолюцію Парламентської асамблеї Ради Європи.

Якщо до цього ще додати оцінку роботи прокуратури, яка фактично використовується як засіб тиску на опозицію, якщо до цього додати оцінку в цілому реформування української влади, яка фактично стала повністю залежною від однієї особи в державі, все це дає можливість оцінити українські реалії як такі, які не відповідають принципам демократії. Саме тому те, що ця резолюція була ухвалена майже одноголосно всіма представниками держав Європи, свідчить про те, що негайне звільнення лідерів опозиції, негайне наведення порядку з судочинством і прокуратурою, це є перше необхідне…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Завершуйте, будь ласка.

 

 СОБОЛЄВ С.В.  Це є перше необхідне завдання нашої з вами роботи. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Слово має Іван  Попеску, фракція Партії регіонів.  Право на виступ передає йому колега Стоян. Наступним буде  виступати Руслан Князевич.

 

10:13:11

ПОПЕСКУ І.В.

Вельмишановний Володимире Михайловичу! Шановні колеги! Сьогодні я хотів би звернути вашу увагу на той факт, що розгляд в рамках Парламентської асамблеї Ради Європи доповіді про функціонування демократичних інституцій в країнах-членах Ради Європи є своєрідним плановим етапом у підготовці великої доповіді про виконання обов’язків та зобов’язань відповідної держави, які були взяті під час приєднання до організації. Одночасно це є дійовим механізмом надання допомоги державам в процесі адаптації їх національного законодавства до загальноєвропейських стандартів.

Шановні колеги, звертаю вашу увагу, що майже з 30 формальних вступних зобов’язань, які Україна взяла на себе  під час  вступу до Ради Європи в 1995 році, не виконаними залишаються лише три. І головним з них є прийняття нового Кримінально-процесуального кодексу.  Тому в резолюції ПАРЄ від 26 січня як  позитивним вітається  факт внесення Президентом України на розгляд парламенту як невідкладний проект нового КПК, який був розроблений в тісній співпраці між Україною та Радою Європи. І на відміну від попередніх скликань сьогодні у Верховній Раді є політична воля більшості прийняти його вже на цій сесії. Прийняття нового КПК дозволить протягом 2012 року виконати  два останні зобов’язання – прийняття нових Законів про адвокатуру та прокуратуру.

І постає питання: чому ми оптимістично налаштовані щодо виконання останніх трьох зобов’язань перед Радою Європи? А тому що з моменту прийняття попередньої резолюції щодо України в жовтні 2012 року, наша країна завдяки Президенту та новій парламентській  більшості суттєво просунулась в напрямок виконання наших зобов’язань. Так тільки за один рік прийняті закони: про  доступ до публічної інформації, про внесення змін до Закону України про інформацію, про захист персональних даних, про безкоштовну правову допомогу, про принципи попередження та  боротьби з корупцією, затверджена національна антикорупційна стратегія на  2011-2015 роки тощо. Ми відмовилися від імперативного мандату, за збереження якого у свій час виступали лідери сьогоднішньої опозиції, коли вони були при владі. Ми відмінили дискримінаційні накази колишнього міністра освіти щодо незалежного тестування для випускників шкіл з викладаннями мовами національних меншин та інше.

 І сьогодні ми готові із врахуванням нашого законодавства і національних інтересів України працювати в напрямку виконання  рекомендацій, які випливають з резолюції ПАРЄ від 26 січня 2012 року. Багато питань буде вирішено  в рамках прийняття нового КПК. Але деякі з рекомендацій потребують конституційних змін. І в цьому процесі ми розраховуємо на розсудливість та конструктивну поведінку опозиції. Оскільки наші внутрішні проблеми вирішуються не шляхом вимагання санкцій до рідної Батьківщини з боку Брюсселю або Страсбургу, а існуючі проблеми спільними зусиллями  треба долати тут, в Україні, в тому числі і в залі Верховної Ради. Звичайно, якщо ми справжні патріоти України. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Руслан Князевич, фракція "Наша Україна - Народна самооборона". Наступним буде виступати Шершун.

 

10:16:13

КНЯЗЕВИЧ Р.П.

Шановні виборці, за два роки цієї влади всім стало зрозуміло, що вона не в змозі не тільки виконати свої передвиборні обіцянки, а й втримати ситуацію в країні. Адже не сталося жодного покращення життя, яке обіцяли вже сьогодні. Влада не чує нікого, крім себе. Вони чітко розуміють, що втриматися при владі законними методами, вже ніяк не зможуть. І ці вибори їм за жодних обставин не виграти. Тому будь-що намагаються знищити своїх політичних опонентів тих, кому довіряє народ набагато більше.

Активна позиція, яку займають опозиційні сили стала кісткою в горлі, яка от-от перекриє дихання для влади. Сьогодні влада пішла шляхом знищення опозиції. Вони закрили в тюрмі лідерів опозиції – Тимошенко і Луценка, а зараз нищать опозицію на місцях.

Останнім яскравим підтвердженням цього стала жорстока розправа проти виробничого об'єднання "Стальканат-Сілур", головним акціонером  якого є керівник Одеської обласної організації партії "Фронту змін" Володимир Немировський. Методи, що застосовуються для тиску на нього та інших членів партії "Фронт змін" на Одещині відверто злочинні та зухвалі. Справи, які зводяться, надумані та не витримують жодної юридичної критики.

Адже, починаючи з травня 2011 року, правоохоронні органи сфабрикували на порожньому місці 7 справ проти цієї людини і його компанії. Спершу працівників підприємств звинуватили в підроблені документів на 24 тисячі гривень за справою проти дрібного контрагента підприємства. Замість того, щоб розслідувати підробку одного папірця, на підприємстві "Стальканат" провели обшук і вилучили всі наявні документи, що стосуються фінансово-господарської діяльності. Згодом ця справа за рішенням суду була закрита, як порушена незаконно. Але  вилучене майно до сих пір ніхто не повернув підприємству. Натомість було порушено другу справу проти "Стальканату" за звинуваченням у фіктивному банкрутстві. Цього разу наклали арешт на все рухоме і нерухоме майно підприємства. Наступного разу "Стальканат" звинувачували в доведенні до банкрутства і знову ця справа була закрита судом.

Нова хвиля репресій політичних почалася з 1 січня цього року, коли була порушена низка нових справ. На підприємства негайно прибули правоохоронці, які зламали паркан, увірвалися на територію і тільки завдяки опору трудового колективу, який став на захист робочих місць, силове захоплення було відбите. Майже одночасно силовики спробували закрити рота опозиційному каналу "Нова Одеса". Люди зі зброєю, прикриваючи обличчя, цілий день тероризували колектив каналу, який говорив і говорить правду про дії влади, події навколо "Стальканату" і злочинні дії одеських правоохоронців.

Ми вимагаємо від Генерального прокурора негайно втрутитись в ситуацію, взяти під особистий контроль розслідування справи та проведення об'єктивного розслідування рейдерських захоплень "Стальканату", які тривають більше року. Вимагаємо негайно припинити політичні репресії.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Микола Шершун, фракція Народної Партії. Наступним буде виступати Ганущак.

 

10:19:23

ШЕРШУН М.Х.

Микола Шершун, фракція Народної Партії. Шановний Голово, шановні колеги, в Україні як аграрній державі поза увагою залишається проблема цілої категорії селян – членів особистих селянських господарств. Їх звернення з усіх регіонів України щодо вирішення цих проблем ми отримуємо щодня.

В чому суть? Не завжди погода, ґрунти, умови здійснення господарської діяльності дозволяють власникам паїв займатися сільським господарством і отримувати прибуток. Крім того, недосконала державна політика, банківська сфера з високими відсотками на кредити і труднощі зі збутом виробленої продукції заважають селянам повноцінно працювати на землі. Тому вони часто здають свої паї в оренду майже за безцінь і шукають інших шляхів виживання.

Логічно, що в такій ситуації селяни мають повне право звертатися до центрів зайнятості з приводу працевлаштування і отримання допомоги по безробіттю. Але на практиці не все так просто. Аби звернутися до центу селянин має пропрацювати на своєму паї не менше року,  а потім довести, що його діяльність була малоприбутковою. Саме цей критерій і ставить багатьох селян у глухий кут бідності, без перспектив і надії на майбутнє. До того ж, членам особистих селянських господарств без оформлення підприємництва не нараховується трудовий стаж. Це призводить до неможливості отримувати достойну пенсію у старості. Бо податки від його діяльності до державного бюджету не надходили.

За законом, селянин має оформити договір з Пенсійним фондом і кожного місяця сплачувати певну суму у фонд зі свого прибутку. Тоді і стаж нараховується, і на пенсію розраховувати можна. Але, по-перше, не всі члени особистих селянських господарств знають про свої можливості, права і необхідність сплати податків. І це, мабуть, саме головне.

По-друге, наявні механізми оподаткування все одно становлять значне, а іноді непосильне навантаження на членів особистих господарств. Ця проблема, яка по суті майже врегульована чинним законодавством, лежить у площині необхідності проведення необхідної роз’яснювальної роботи.

На мою думку, вирішити цю загальнодержавну проблему можна шляхом комплексного підходу організації повного інформування селян на місцях про їх статус, права і можливості.

Тому я звертаюсь до Кабінету Міністрів щодо розроблення відповідних нормативно-правових актів про заходи з роз’яснення законодавства членам особистих селянських господарств, їх можливостей та правильного оформлення їх взаємовідносин з Пенсійним фондом і центрами зайнятості задля достойного пенсійного забезпечення і врегулювання інших питань.

Врегулювавши цю проблему, ми пожвавимо аграрний сектор і в деякій мірі знімемо соціальну напругу на селі. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Ганущак. Право на виступ йому передає колега Деревляний. Будь ласка, ваш виступ. Наступним буде виступати Чуднов.

 

10:22:30

ГАНУЩАК Ю.І.

Шановний Голово! Шановні колеги! Пані та панове! Європа давно не знала таких морозів, як цього року. Для ЄС така погода є аномальною і розцінюється, як надзвичайна ситуація.

В Україні ж морози – звична річ. МНС заявило, що надзвичайних ситуацій в Україні не було. Тобто 135 загиблих і більше 2 тисяч обморожених людей – це ситуація штатна. Еменесівці запевняють, що зробили все можливе.

По країні працює 3 тисячі пунктів обігріву. Тобто безхатченки самі винні, бо повинні були в Інтернеті дізнатись, де знаходяться ці пункти, прийти туди чи принаймні подивитись телевізор і порадіти за віце-прем'єра, який скуштував каші зі спільного казанка.

В січні 2009 року, коли морози були не менш жорстокими, таких людських жертв не було. Тоді Юлія Тимошенко розірвала газовий зашморг накинутий на Україну вашим, панове регіонали та комуністи, стратегічним партнером. За це ви запроторили її до в'язниці. Адже тоді не справдились ваші очікування енергетичного колапсу в Україні, яку ви розглядаєте не більше як територію промислу. Свідчення цьому – Харківські угоди.

Що ж вашому уряду заважало підготуватись до зими? Чи може думали, що пронесе, що морозів не буде? Понад сотню загиблих померли на вулицях. Це чергове свідчення провалу урядової політики соціального захисту. Ще чверть жертв замерзли у своїх домівках біля холодних батарей.

Тільки не треба кивати на місцеву владу. Може уряд не знає, що інженерна інфраструктура повністю зношена? Що коштів на її амортизацію в місцевих бюджетах немає? Що замість того, щоб направляти кошти від власних доходів на планові роботи по оновленню комунальної інфраструктури місцеві ради змушені дофінансовувати соціальні програми по делегованих державою повноваженнях?  Все це в уряді знають. Але жадоба  наживи сильніша за проблеми якихось міст та сіл, тому і спрямовуються бюджетні кошти на бізнесові проекти, де відходи  максимальні, а контроль мінімальний, а той взагалі немає. Адже контролери – всі ручні. А незалежні ЗМІ пресуються, щоб не псували телекартинку для електорату.

Приклад цьому – репресії проти газети "Експрес". Останній пансіон свободи слова в парламенті обезголовлений, щоб ніхто вже не заважав поступу диктатури в Україні. Але патологічна натура нинішнього керівництва контролювати все, що рухається, централізувати владу до середньовікового абсолюту починає виходити їй же боком.

Місцеве самоврядування уряду вже не довіряє, як фахово некомпетентним. Що є не дивним, з огляду на специфіку добору кадрів. Бізнес тікає з країни, де право власності порушується бандитами від влади. Європейське співтовариство гидливо відвертається від надокучливих емісарів від української влади. Інтернет-спільнота просто глузує, даючи на стандартно тупі міліцейські "наїзди" елегантно асиметричну відсіч.

Половина мешканців країни цю владу ненавидить через відверту антиукраїнську  гуманітарну політику, інша половина розчарована   у її здатності  покращити життя, якщо вже не сьогодні, то хоча б  завтра.

Тому, панове більшість, ваш час …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.

 

ГАНУЩАК Ю.І. Ви показали свою повну недієздатність. Це ваша остання   зима. Підіть, і вам подякує вся Україна.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Народний депутат Чуднов. Юрій Воропаєв? Будь ласка. Юрій Воропаєв, фракція регіонів. Наступним буду виступати  Киричок.

 

10:26:03

ВОРОПАЄВ Ю.М.

Уважаемые коллеги,  в отличие от всех, ранее выступавших и сегодня, и прошлые дни,  я бы хотел к вам обратиться совершенно  не с политическим призывом, а с призывом выполнить нашу   основную роль – законотворческую роль. Завтра  у нас будет рассматриваться законопроект, который называется Уголовно-процессуальный кодекс, поданный Президентом    Украины.  Он внушительный, он большой. Я призываю вас сейчас не к тому, чтобы  вы единогласно проголосовали за него,  а я призываю вас к тому, чтобы вы внимательно его прочитали, потому что нам с вами принимать решение по этому Уголовно-процессуальному кодексу.

В чем отличие его  от ныне существующего и от всех существующих уголовно-процессуальных кодексов за все  годы власти советов в нашей стране? Главное его отличие, что впервые  в этой стране, если мы его примем, это кодекс  на самом деле позволит установить состязательность между   обвинением и защитой  в наших процессах. Мы все  говорим о том, что надо защитить, надо обеспечить  правосудие в нашей стране, надо  обеспечить правильную защиту обвиняемого в нашей стране, надо не допустить, пресечь издевательство над гражданами  в органах правоохранительных во время допросов в нашей стране. Так вот заложены эти механизмы. Пожалуйста,  сами это прочитайте и в этом убедитесь.

Хочу ваше внимание    обратить на то, что  на совещаниях, которые проходили  между рабочей группой  (я очень  благодарен им за этот большой труд, который они сделали) и представителями Совета  Европы, которые проходили в Страсбурге 9 ноября 2011 года и  здесь, в Киеве, 12 декабря 2011 года.  Этот Уголовно-процессуальный кодекс нашел поддержку, как среди наших специалистов, так и среди иностранных специалистов. Ну, вдумайтесь только, например, в такую маленькую вещь, что защитник, впервые появляется у него право и так же, как у обвиняемого, подозреваемого, право инициировать оперативное мероприятие. ……. по этому кодексу по-другому теперь будут называться, они будут называться: "неофициальные следственные действия". Вдумайтесь в то, что прекратиться полностью отправка дел на доследование. Я не представляю, каким образом так быстро перестроиться следствие в органах милиции, потому что качество очень низкое там, но они вынуждены будут это делать, потому что количество обвинительных приговоров после вступления в силу такого кодекса, оно резко, количество оправдательных приговоров резко увеличиться. Я предполагаю, что это будет на процентов 30. Впервые в нашей стране появится по многим составам преступления обязательность залога, которое существует во многих странах мира, чего не было никогда у нас.

Я призываю всех внимательно почитать и сознательно к нему отнестись, к этому Процессуальному кодексу. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Григорій Калетнік. Право на виступ передає йому колеги Киричок, фракція Партії регіонів. Наступним буде виступати Фомін.

 

10:29:23

КАЛЕТНІК Г.М.

Шановний Володимире Михайловичу, шановні телерадіослухачі, шановні колеги! Українські землі – це головна скарбниця нації, це великий потенціал, яку ми ніяк не можемо почати правильно використовувати. Несприятлива для аграрного бізнесу нормативно-правова база стримує динаміку розвитку аграрного комплексу України, на цьому були розставлені акценти главою держави. Реалізація нової аграрної політики, в основі якої реформа земельних відносин та відродження села, неодноразово …… на важливості належного формування законодавчої бази ринку земель сільськогосподарського призначення. Саме ці слова сказав Президент України Віктор Федорович Янукович на вчорашньому засіданні Верховної Ради України. Глибокі дискусії, обговорення та багаточисленні зустрічі народних депутатів України, членів комітету, працівників  Мінагрополітики виїзди на місця в області для зустрічі із власниками земельних паїв, фермерськими господарствами, керівниками великих і малих сільськогосподарських агроформувань, посадовими особами органів місцевого самоврядування та виконавчої влади дали можливість максимально відповісти на ті застереження, які висловлювалися, та пропозиції, які подавалися всіма суб’єктами законодавчої ініціативи та іншими категоріями українського суспільства.

Доцільно підкреслити головні цінності законопроекту. Вирішено питання, яке створювало неспокій у всі роки: чи продаватимуть українську землю іноземцям. Ми в цьому законопроекті чітко визначили, що суб’єктами ринку земель України мають бути тільки громадяни України. Це дуже важливо, і прописано, і це проходить через усі статті законопроекту. Нічого подібного не було прописано в жодному законопроекті в усі попередні роки.

З метою фінансування соціально-економічного розвитку сіл і селищ законопроектом передбачена сплата 1 відсотка від нормативно-грошової оцінки земель в бюджет сільської ради. Так були завжди, коли були, існували колгоспи.

Крім цього, законопроектом передбачається, що юридичні особи, які орендують земельні ділянки, мають бути обов’язково зареєстровані за місцем розташування цих земельних ділянок. За нашими підрахунками, в результаті цього і в результаті прийняття законопроекту про ринок земель до бюджетів територіальних громад повинно надійти не менше 3 з половиною мільярдів гривень. Таких коштів з бюджету за останні 10 років ніколи не надходило до села.

Тому прийняття законопроекту про ринок земель із запропонованими нормами серйозно сприятиме розвитку соціально-економічного потенціалу українського села, територіальних громад, сприятиме зросту зайнятості тих людей, які мають сьогодні присадибні ділянки, які вирощують багато сільськогосподарської продукції.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Павловський. Право на виступ передає Фомін. Фракція "БЮТ – "Батьківщина". Останній виступ.

 

10:32:33

ПАВЛОВСЬКИЙ А.М.

Дякую. Андрій Павловський, „Блок Юлії Тимошенко”, "Батьківщина".

Шановні співвітчизники! 26 лютого виповнюється 2 роки як олігархи, сфальшувавши вибори Президента привели до монопольної влади Януковича да Партію регіонів. За цей час вони не виконали жодної соціальної обіцянки. Реальна купівельна спроможність українських громадян впала і це кожен може перевірити по своєму гаманцю і сімейному бюджету, а життя людей, мільйонів людей погіршилось, проте міліонери і міліардери з Партії регіонів тільки збільшили, подвоїли, потроїли свої статки і їм цього мало.

Подивіться на порядок денний на цю сесію, там знову провладна більшість протискає законопроекти, спрямовані на прихватизацію землі і залишків державного майна, зокрема газотранспортної системи, "Укрзалізниці". І щоб збити хвилю народного обурення від цього, вони пропонують відволікаючі законопроекти, як то про мову. А разом з тим, згідно з соцопитуванням, найбільше українських громадян турбують проблеми, і це всі провідні соцфірми, соціальні організації показують, це питання найбільше турбують: це зростання цін на продукти харчування – 75 відсотків, низький рівень зарплат, пенсій, стипендій – 68 відсотків людей турбують і зростання корупції в державних органах влади – більше 50 відсотків турбує людей. Питання мови стоїть на 9-му, 10-му місці. Тобто такими другорядними питаннями вони відволікають увагу громадян від головного – потреби захищати свої економічні і соціальні право.

Хотів би звернути увагу, що опозиція подала законопроекти, які хоть трохи би покращували життя наших громадян. В першу чергу це законопроекти, які направлені на перегляд методики розрахунку прожиткового мінімуму і визначення споживчого кошику, на те, щоб нарешті як обіцяв Янукович два роки тому, встановити мінімальну пенсію тисячу двісті гривень, на те, щоб запровадити мораторій на примусове вилучення майна у малозабезпечених громадян за борги, тому що борги по заробітнім платам залишаються, а за борги громадян у них забирають квартири.

І ми вимагаємо нарешті відновити виплату компенсацій втрачених заощаджень громадян України, бо останній уряд, який це робив, це був уряд Юлії Тимошенко, ми пам'ятаємо всі "Юліну тисячу". Нинішня влада, Янукович з Азаровим, навіть гробові по смерті вкладника…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, виступи завершено. Я прошу  Секретаріат підготувати відповідні листи, звернення і доручення, виходячи із пропозицій і вимог, які прозвучали під час виступів народних депутатів України.

Шановні колеги, переходимо до розгляду питань, визначених розкладом на середу, 8 лютого.

Оголошую до розгляду проект Постанови про впровадження мораторію на закриття державних і комунальних закладів культури у сільській місцевості. Доповідач – народний депутат України Павло Михайлович Мовчан, співдоповідач – голова Комітету з питань культури і духовності Володимир Олександрович Яворівський.

А? Зараз запитаємо. За скороченою процедурою пропонують. Можемо розглядати? Пропонують…  (Шум у залі) Колеги, доповідач, автор, пропонує розглянути питання за скороченою процедурою. Я взагалі вважаю, нам треба було б прийняти цю постанову і менше тут говорити. І забезпечити контроль за її виконанням.

Я ставлю на голосування пропозицію про розгляд питання за скороченою процедурою. Будь ласка, голосуйте.

 

10:37:21

За-229

Рішення прийнято.

Павло Михайлович, будь ласка.

 

10:37:30

МОВЧАН П.М.

Дякую. Шановний Володимир Михайлович, шановні колеги! Ми, очевидно, запізнилися з цією постановою років на 10-15, хоча ця тема виникала не один раз у сесійній залі, і чомусь ми не доходили до позитивного результату. Результат, який би давав можливість нам зупинити ту духовну ерозію, яка сьогодні пройняла майже всю Україну.

Ви зараз їздите на зустріч зі своїми виборцями і бачите по сільській місцевості що робиться у сільських закладах культури, що робиться у бібліотеках. Ви бачите, що це суцільна майже руїна. Перетворили ці заклади на шалмани, на забігайлівки, а це все є вогнище культури, які ще з дореволюційних часів зусиллями просвіти формувалися народні будинки, будинки, які потім перейшли в народні будинки культури. Сьогодні ви бачите, що якщо не вдатися до термінових заходів, ми матимемо просто абсолютно пустелю.

Саме тому я звертаюся до вас підтримати мій проект постанови, який покликаний припинити цю практику закриття закладів культури в міській, сільській місцевостях. І найважливіший пункт. Я хотів би, щоб ви підтримали окрім того, що це мораторій до 2015 року, а його доцільно, Володимире Михайловичу,  очевидно продовжити до більшого терміну, бо цей проект подавався два роки тому. Він так пізно виникнув, і тому я пропоную уже зараз змінити редакцію: до 2017 року.

Друге. Доручити… Дякую. Доручити Кабінету Міністрів  проаналізувати ситуацію щодо функціонування державних і комунальних закладів культури в сільській місцевості та вжити заходів щодо припинення їх необґрунтованого закриття. Вжити невідкладних заходів щодо зміни умов фінансування, пане Юрію, державних і комунальних закладів культури у сільській місцевості. І вжити додаткових заходів щодо поповнення фондів сільських бібліотек сучасними виданнями національного книговидавничого ринку, в тому числі примірниками, виданими за державною програмою "Українська книга".

Я вважаю, що ми можемо зупинити цей обвал, і сьогоднішнім вашим голосуванням ми зробимо дуже важливу справу в цій ділянці. Тому що ви знаєте, село без клубу, село без світла, село без духовного вогнища, так ще і при тих проблемах і при безробітті – це українська пустеля. Дякую вам за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо вам також. Сідайте, будь ласка.

Володимир Олександрович Яворівський,  голова Комітету з питань культури і духовності. Будь ласка, рішення нашого комітету.

 

10:40:31

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.

Шановні наші виборці, в першу чергу звичайно ті, які мешкають у селі. Як показує практика ці наші за програмою sos-постанови, як правило, не виконуються, а якщо виконуються, то  дуже половинчато. Через те приймати цю постанову безперечно потрібно. Тому що, буквально, поки  ось зараз ми, поки я на трибуні, а ми поки обговорюємо це питання, зараз йде рейдерське захоплення управління авторських прав по вулиці Богдана Хмельницького. Це біля восьми тисяч авторів, які мають там зв'язок зі світом, де їхні твори друкуються або виконуються. Через те в селі, звичайно, нікому захистити ні ці клуби і тому подібне. Ми прекрасно розуміємо, що без цього просто, як уряд цього не розуміє, що без цього ми обійтися не можемо.

Конкретний приклад. Два роки тому знято кінофільм за моїм романом "Криза",  фільм називається "День переможених". Ніде… держава вклала гроші, бюджетні гроші, заберіть ці гроші назад і  відроджуйте українське кіно далі. Немає де, немає сьогодні кінотеатрів у селах. Кінотеатр доходить тільки до районного центру, так само як і наші книгарні. Через те безперечно хоча б врятувати те, що залишилося сьогодні. Ми мусимо цю, мусимо обов’язково цю постанову прийняти.

Я думаю, ні в кого не підніметься рука,  ні в тому числі і знаменита рука про те, щоб "косити тринь-траву". Цю постанову потрібно прийняти обов’язково.  І я думаю, що так воно і буде.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, прошу записатися на виступи з цього приводу. Лемза, фракція "БЮТ – "Батьківщина".

 

10:42:26

ЛЕМЗА В.Д.

Прошу передати слово Миколі Томенко.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Микола Томенко,  будь ласка. Наступним  Валерій Камчатний буде виступати.

 

10:42:39

ТОМЕНКО М.В.

Шановні колеги, я думаю, що, говорячи про цю постанову, нам треба просунутись більш якісно далі і не лише  рекомендувати Кабінету Міністрів  вжити заходів, проаналізувати. Ми сьогодні бачимо, в чому ключові моменти того, що відбувається, з одного боку, закриття закладів соціальних і гуманітарних в сільській місцевості та не лише, а проблема – їх недофінансування.

На моє глибоке переконання, корінь проблеми полягає в наступному.

Перше. За останні два роки виникла тенденція в бюджетному процесі все, що можна забирати в сільської і селищної міської ради, переносити в районні, обласні бюджети. Дивіться, фельдшерсько-акушерські пункти і амбулаторії забрали в сільської ради на районні ради, там районна рада хоч би лікарню профінансувала. У ФАПах нічого немає. Поїдьте, переговоріть з керівниками ФАПів, вони  говорять: що це треба краще залишити їх в сільських радах, сільська рада хоч живе  на території цього села і бачить, що треба підтримати. Отже, нормальне фінансування сільської, селищної, міської ради.

Друга проблема. Ми говоримо про земельну реформу. Що говорять сьогодні фахівці в гуманітарні сфері? Сьогодні, якщо орендодавець, який утримує паї мусив би платити не лише фіксовану суму селянам, а бодай один відсоток платив би для сільської ради. Цей один відсоток дав би нам можливість школу підремонтувати, в бібліотеку книги закупити, якийсь баланс для підтримки гуманітарної сфери. 

Третя позиція. Асоціація бібліотечна звернулася до Володимира Михайловича і до мене. І я просив би комітет, Олександра Ткаченка пришвидшити. Сьогодні процедура тендерних закупівель діє для бібліотек. Що це означає? Що ви, як бібліотека  закуповуєте не у видавництві, а в посередника закуповуєте. Збільшується час і сума збільшується. Звісна річ, треба звільнити їх від тендерних закупівель, щоб вони у видавництв купували.

Ну, і третя позиція. Звичайно,  бюджет  треба переглядати. І цілком очевидно, фахівці говорять, що в нас розрив десь 20 відсотків, місцеві бюджети не мають можливості навіть на свої делеговані повноваження. Про яку підтримку соціально-гуманітарної сфери можна говорити!

Тому ідеологічно постанова правильна, за не ї треба голосувати. Але Верховна Рада мусить іти, рухатися далі і пропонувати інструменти як не лише рятувати, а як підтримувати заклади освіти, культури на селі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, я до цього лише додам одну обставину, яка пов'язана з тим, що книги,  які видаються за державним замовленням, направити в бібліотеки неможливо, оскільки система книгорозповсюдження знищена і маса звернень з цього приводу є видавництв, що стоси книг, причому унікальні видання лежать, а не потрапляють до тих, кого потрібно.

Я тричі звертався до Кабінету Міністрів, щоб змінити систему для того, щоб видавництва самі могли направити ці книги у бібліотеки. Ні, так не можна. І, скажімо, в Інституті мистецтвознавства унікальні видання лежать в коридорах. Але роздати в бібліотеки вони їх не мають можливості. До речі, я просив би, щоб підготували ще одне звернення до Кабінету Міністрів з цього приводу і комітет щоб вивчив це питання.

Будь ласка, Валерій Камчатний, група "Реформи заради майбутнього".

 

10:46:00

КАМЧАТНИЙ В.Г.

Прошу передати слово моєму колезі по депутатській групі "Реформи заради майбутнього" Курилу Віталію Семеновичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Віталій Курило, будь ласка. Наступним Карпук буде виступати.

 

10:46:10

КУРИЛО В.С.

Шановні народні депутати, поданий народним депутатом Мовчаном проект постанови має на меті припинення ганебної практики закриття закладів культури в сільській місцевості. Наша група буде підтримувати даний законопроект.

Я хотів би звернутися до народних депутатів. Якщо подивитися автобіографічні довідки більшості з вас, то всі, більшість з нинішніх депутатів вихідці з села. І згадайте своє дитинство, коли ви бігали до сільського клубу подивитися кінофільм і коли ви забігали в сільську бібліотеку взяти і почитати книгу. На сьогоднішній день молоді нікуди навіть приткнутися в селі. Єдиний остаток – це сільський клуб, але й той хочуть сьогодні закрити, як і закрити сільську бібліотеку.

Тому наше завдання – припинити цю практику і зберегти як сільські заклади культури, так і… до яких входять і бібліотеки. Можливо, навіть цей законопроект, він як тимчасовий, він встановлює мораторій. Треба встановлювати не мораторій, а правила, коли в селі, населення якого більше 300 чи 500 жителів в обов’язковому порядку повинен бути заклад культури. Але на певний проміжок часу хоча б необхідно встановити мораторій, щоб не розвалилося те, що нам дісталося від наших нащадків. Тому ми підтримаємо дану і звертаємося до всіх депутатів підтримати дану постанову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Карпук, фракція "Наша Україна – Народна самооборона".

 

10:48:04

КАРПУК В.Г.

Володимир Карпук. Шановні народні депутати, це надзвичайно важлива постанова і ми будемо, звичайно, голосувати "за". Разом з тим, я хочу сказати, що так зване реформування чи в культурі, чи в охороні здоров’я, це, як правило, приведення їх чисельності, їх фінансування до економічної спроможності держави.

І сьогоднішня влада робить наступ на культуру широкомасштабний. Як закриваючи заклади культури на селі, так і звільняючи директорів найбільш провідних музеїв України з метою, щоб і знову прийшли до влади і знову пропадали рукописи з бібліотек, зникали картини і так далі.

Грізна ситуація склалася в Кіровоградському музично-драматичному театрі імені Кропивницького. Це театр, з якого витоки театрального мистецтва України. І на сьогодні до чого додумалися місцеві чиновники при потуранні Міністерства культури України! Звільняючи після закінчення контракту заслуженого діяча мистецтв Михайла Васильовича Ілляшенка, директором театру роблять молоду людину, яка далека, яка ніколи в театрі не була, як вона заявляла на зборах колективу. Яка до цього керувала дитячим танцювальним ансамблем. І ця людина буде вершити культуру і мистецьку політику проводити в такому театрі, який відзначив 130-ліття, який практично народив Україні мистецтво театру.

Разом з тим, посаду художнього керівника скорочують. Хто ж буде надалі керувати такими театрами? І це не поодинокі випадки. І зразу ж міняється репертуар театру. Беруться до постановки спектаклі російськомовні, російських авторів. Забувається про ті досягнення українського театрального мистецтва, якими був уславлений театр до цього часу. Якщо так надалі буде діятися в нашій культурі, то з часом ми будемо мати не українську культуру…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Литвин, будь ласка. Мікрофон увімкніть.

 

10:50:22

ЛИТВИН Ю.О.

Фракція Народної Партії. Слово прошу передати Олегу Зарубінському.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Зарубінський.

 

10:50:33

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Олег Зарубінський, фракція Народної Партії.

Шановні колеги! Шановний Володимир Михайлович! Надзвичайно приємно, що складається враження і є консолідована позиція всіх народних депутатів щодо оцінки ролі закладів культури в сільській місцевості. Будь-який економіст, коли каже про відмінність цивілізованої держави, цивілізованої країни від менш цивілізованої, як правило каже про 3 речі: це абсолютні показники ВВП (валового внутрішнього продукту), це ВВП на душу населення і продуктивність праці.

 Насправді, якщо не фаховий економіст, а гуманітарій подивиться на цю проблему і людина, яка займається і опікується питаннями місцевого самоврядування, функціонування місцевих органів влади, функціонування місцевих громад, прекрасно розуміє, що відмінність розвинутої держави від менш розвинутої полягає в тому, чи є відмінність і наскільки вона суттєва в рівні соціальної інфраструктури в місті, в мегаполісах і в сільській місцевості.

Для розвинутих країн характерно те, що соціальна інфраструктура (заклади культури, заклади освіти) в сільській місцевості практично за своїм рівнем, за відповідністю скільки їх на кількість населення відповідає середнім показникам в містах обласного підпорядкування, обласного значення. В Україні, на жаль, ця диспропорція не 1 рік, не 2 роки, а вже багато років. Вона знищена, її немає. І тому те, що народні депутати, і треба подякувати автору законодавчої ініціативи Михайлу Мовчану, дійсно подякувати, підняли питання державне, або державницьке питання.

З іншого боку, я хотів би наголосити і підтримати, і підтвердити думку  Миколи Томенка, що питання стоїть не так у закритті. Розумієте? Можна їх не закривати, але, якщо вони пусті, якщо вони не …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте.

 

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О. … якщо вони не опалюються, якщо фонди бібліотек не поповнюються, то це  профанація, це просто  несерйозно. І тому правильно    зазначено у тексті постанови, що мова  має іти не тільки  про необгрунтоване закриття, а про  зміну умов фінансування. Я думаю, що це є  ключовий позитив  в цій постанові.

Франція Народної Партії  одностайно…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Катерина Самойлик, фракція комуністів.

 

10:53:14

САМОЙЛИК К.С.

А я  за дорученням фракції Комуністичної партії України  не збираюсь нікому дякувати. Бо радянська влада побудувала, а ви за 20 років при владі  руйнуєте, руйнуєте і руйнуєте школи, дитячі садки,  палаци  культури, бібліотеки,  а тепер схаменулися і плачете.

Хочу вам сказати про те, що починаючи з 1991 року, з того року, коли ви при владі,  900 бібліотек закрито,  500 палаців культури, а те, що сьогодні ще є  -  без даху, протікає,  без опалення без літератури, в грязі все знаходиться, а люди ідуть туди за книгою, за тим, щоб пісню українську  заспівати,

У мене питання до автора: "А чому до 1915 року? І чому не законом України заборонити в кінці кінців …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Мікрофон, будь ласка. Завершуйте.

 

10:54:24

САМОЙЛИК К.С. …   руйнувати і закривати і школи, і дитячі садки, і палаци культури, і бібліотеки?" Це вирок  всім вам.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Іван  Попеску, будь ласка, фракції Партії регіонів. 

 

10:54:41

ПОПЕСКУ І.В.

Дякую. Попеску, фракція Партії регіонів. Уважаемые коллеги,  я хотел бы проинформировать вас, что,  несмотря на то, что  с трибуны один из коллег говорил, что  нигде, ничего не функционирует, хотел бы  привести такие примеры, что, несмотря на нехватку  средств, у меня на округе, я недавно там был,  функционируют и оркестры, и танцевальные  коллективы, есть народные хоры, и это несмотря на то, что там холодно, и несмотря на то, что не хватает денег.

И хотел бы, пользуясь моментом, поблагодарить таких работников культуры, как представителей дома культуры села ……Герцаевского района, Костичаны Новоселицкого, Нижние Петровцы Сторожинецкого, Карапчив  Глыбочицкого  района и многих-многих других, которые сегодня работают.

Естественно, Партия регионов будет поддерживать введение моратория на закрытие государственных и коммунальных учреждений культуры на селе, потому что это является частью нашей предвыборной и политической программы. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.  Шановні народні депутати, розгляд питання завершено. Комітет пропонує прийняти проект постанови за основу і в цілому як постанову. Ну, давайте таким чином, щоб перевірити нашу готовність, я поставлю на голосування, втім це вимагає Регламент, для прийняття за основу, а потім, якщо буде підтримка і не буде застережень, тоді остаточно, так, на голосування будемо ставити.

Ставлю на голосування пропозицію про прийняття за основу проекту Постанови про запровадження мораторію на закриття державних і комунальних закладів культури в сільській місцевості (реєстраційний номер 7161). Прошу голосувати.

 

10:56:31

За-383

Рішення прийнято.

Шановні народні депутати, пропозиція комітету полягає в тому, щоб прийняти в цілому. Заперечень немає? Немає.

Зважаючи на вашу одностайну підтримку, ставлю на голосування питання про прийняття Постанови Верховної Ради України "Про впровадження мораторію на закриття державних і комунальних закладів культури в сільській місцевості". Прошу голосувати.

 

10:57:14

За-383

Постанову прийнято. Дякую.

По фракціях. Партія регіонів – 176, "БЮТ – "Батьківщина" – 89, "Наша Україна – Народна самооборона" – 37, комунсітв – 23, "Реформи заради майбутнього" – 20, Народна Партія – 20, "Позафракційні" – 18.

Оголошую до розгляду проект Постанови про відзначення 120-річчя з дня народження вченого-математика Михайла Кравчука. Автор пропонує розглядати питання за скороченою процедурою. Ставлю на голосування цю пропозицію.

 

10:58:08

За-227

Рішення прийнято.

Доповідач – народний депутат України Павло Михайлович Мовчан. Співдоповідач – голова Комітету з питань культури і духовності Володимир Олександрович Яворівський. Будь ласка.

 

10:58:21

МОВЧАН П.М.

Шановний Володимире Михайловичу, шановні колеги! 27 вересня цього року виповнюється 120 років з дня народження видатного всесвітньовідомого українського вченого-математика, академіка Академії наук Української Радянської Соціалістичної Республіки, члена математичних товариств Франції, Німеччини, Італії.

Враховуючи визначний особистий внесок Михайла Кравчука у розвиток математичної науки, Верховна Рада України постановляє: урочисто відзначити на державному рівні 120-річчя з дня народження вченого-математика Михайла Кравчука. Рекомендувати Кабінету Міністрів у двотижневий термін з дня прийняття цієї постанови утворити організаційний комітет з підготовки проведення заходів щодо відзначення 120-річчя з дня народження Михайла Кравчука. У двотижневий термін після утворення організаційного комітету розробити і затвердити план заходів щодо відзначення 120-річчя. Рекомендувати Державному комітету телебачення і радіомовлення України організовувати тематичні теле- і радіопередачі, присвячені життю і діяльності Михайла Кравчука та забезпечити висвітлення в засобах масової інформації, що проводитимуться у зв’язку з відзначенням 120-річчя з дня народження видатної постаті України.

Що можу сказати про цю людину? Це, безперечно, геній, який нам подарувала волинська земля. Я дуже вдячний Адаму Івановичу, який тоді підтримав включення до порядку денного цієї постанови. І тому не хотів би наголошувати на тих трагічних моментах, які пов'язані були не тільки з життям цієї особистості, а й цілої української інтелігенції. Людина, яка була всесвітньовідома і формули якого і по сьогоднішній день застосовуються  усіма математиками світу, його теорії, його розробки, його напрацювання…

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради

України  А.І.МАРТИНЮК

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Оскільки ви мене згадали, то продовжуйте. Завершуйте.

 

МОВЧАН П.М. Дякую. І саме тому я вважаю за доцільне привернути увагу нашої громадськості і ця постать була знищена, які багато української інтелігенції в 1937 році. І це пов'язано ще й і ця дата із датою сімдесятип'ятиріччя масових репресій української інтелігенції в Сандармозі, але це окрема тема і окрема постанова. Я хотів би і закликаю вас підтримати цю постанову. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Голова Комітету з питань культури і духовності Володимир Яворівський.

 

11:01:07

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.

Шановні колеги, шановні українські науковці. Ім'я Михайла Кравчука постає ніби з туману, постає ніби з небуття, тому що, справді, цей геніальний чоловік, геніальний математик, якого знає весь математичний світ, який був, до речі, хочу на цьому наголосити, учителем Корольова і Корольов завдяки йому, він йому постійно дякував, як учень, який дав Корольову оцей, значить, шлях від землі аж до космосу.

Трагічна доля цієї людини, через те він і був в небутті. Тому що людина, яка відкрила в математиці абсолютно нові сторінки, була засуджена на двадцять років, перебував по Сибірах, на лісорозробках. Але по вечорах, можете собі уявити, все одно займався математикою. І найголовніше, я не буду влізати в ці якісь тонкощі, бо я їх і сам не знаю, я не математик… який взагалі у в'язниці відкрив абсолютно нову, ще одну сторінку математичну і передав його, нікуди інакше він передати не міг, він передав це адміністрацією в'язниці. І це відкриття пропало раз і назавжди. Ця людина дуже цікава для нас, для сучасників тим, що йому на початку 30-х років пропонували переїхати до Парижу і займатися математикою, переїхати до Канади. Фактично, всі великі європейські країни пропонували йому викладацьку, дослідницьку роботу. Він не виїхав нікуди з України, і, звичайно, у  38-у році був засуджений. Наше завдання сьогодні – повернути цю людину в наш духовний обіг не лише для науковців, а всього українського суспільства.

Я думаю, що ми сьогодні прийняттям цієї постанови зробимо крок для повернення цієї людини у наш духовний обіг. Я вірю в це.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будемо голосувати? Від імені волинян, які хочуть виступити, я вас запрошую також підтримати цю постанову. І Карпук просить, хоче виступити, і інші. Давайте дружно проголосуємо і підтримаємо.

Я ставлю на голосування прийняття постанови в цілому про відзначення  120-річчя з дня народження вченого-математика Михайла Кравчука (реєстраційний номер 9463), відомого волинянина. Прошу проголосувати.

 

11:04:02

За-358

Дякую. Постанова прийнята.

Розглядаємо проект Постанови про відзначення 290-річчя з дня народження Григорія Сковороди (реєстраційний номер законопроекту 9605).

Є пропозиція розглянути за скороченою процедурою. Прошу підтримати.

 

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О. Адаме Івановичу, я автор і я маю право.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ви маєте право, але Верховна Рада також має право.

 

11:04:34

За-219

Підтримана пропозиція, треба 150 голосів.

Будь ласка   (Шум у залі) Я Регламенту не порушую. Читайте Регламент. Чотири хвилини як автор і доповідачу від голови.

 

11:04:48

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.

Така постать як Скороворода, що не заслуговує, щоб ми сьогодні у повній програмі сьогодні, парламент обговорив цю постанову. Якщо не потрібно вам, то не потрібно. Бог з ним. Сковороді вже байдуже. Я думаю, що для вас це мусило би бути небайдуже.

Я думаю, що народ, нація, яка має таку духовну величину, як Григорій Сковорода, мусить мати прекрасне майбутнє. І буде мати обов’язково. Тому що нація повинна гордитися такими людьми, як Григорій Сковорода. Це справді дивовижний філософ, наш перший і, можливо, найбільший до сьогодні наш український національний філософ, який здобув колосальну освіту у Києво-Могилянській академії. Який уперше зробив, так би мовити, виклик владі, виклик навіть якоюсь мірою суспільству і який став мандрівним філософом.

Я думаю, що сьогодні багатьом, хто сидить у цій залі, я ще раз повторюю, багатьом, хто в цій залі і хто сидить у кабінетах вищих, треба було би як гасло написати собі в кабінеті на столі фразу Григорія Сковороди: "Не вчіть яблуню родити яблука, краще відженіть від них свиней". Якби ми відганяли цих свиней від цієї яблуні української, вона б уже родила на багато краще і вона була б на багато плодовитіша. Але, на превеликий жаль, саме свині сьогодні диктують цій яблуні, як їй себе поводити.

Григорій Сковорода – автор дуже багатьох відомих праць. Відомих справді. Людина, яка провела все своє життя серед народу. Я переконаний, що сьогодні ще наша увага, увага нашої влади, не тільки цієї, а всієї української влади за цих 20 років, до цієї постаті занадто мала. Можливо, дуже багато в цьому плані робить наша Києво-Могилянська академія, і ми їм за це вдячні. Але самими пам’ятниками від Сковороди не відбудемося. Його треба вчити, його треба знати.

Ще одну фразу, яку я хотів би тут з цієї трибуни нагадати: "Всякому рот дере ложка суха," – це я і до вас, шановні сьогодні представники більшості, да, – "Хто ж там на світі живе без гріха?"

Через те, я переконаний, ми повинні відзначити обов’язково цей ювілей цього дивовижного, ще раз кажу, чоловіка, видати його праці обов’язково, привернути увагу суспільства до нього. Тому що, як правило, філософи… Один мудрий чоловік сказав: " філософи – це ті люди,  які шукають до ключів  шукають замок, а не ключі до замка". Григорій Сковорода   надзвичайно духовна висота, височина у нашій українській історії, у нашій українській духовності. Я думаю, що ми повинні тягнутися до нього, доростати до нього і розумом, і інтелектом, і національною пам’яттю, і патріотизмом. Я переконаний, що не знайдеться жодної людини, яка не проголосує за це.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. У вас ще залишилась хвилина.

Так, будь ласка, прошу записатись на виступи. Так, будь ласка, Курило. Підготуватись  Косіву.

 

11:08:21

КУРИЛО В.С.

Шановні народні депутати! Шановні співвітчизники! Депутатська група "Реформи заради майбутнього" буде підтримувати проект цієї постанови.

Григорій Сковорода – це, дійсно, видатна особистість в історії не тільки українського народу, але й в історії всього людства і в особливості в історії східного слов’янства. В китайців є Конфуцій. І якщо ви  звернете увагу, китайці свого Конфуція перетворили, дійсно, в особу, на якій будується вся ідеологія нинішнього Китаю. Конфуціанство   захоплює світ уже. В Україні такою  постаттю, історичною постаттю є Григорій Сковорода. Ми знаємо про Сковороду, ми десь у школах вивчаємо, але ми не наділяємо уваги цій постаті скільки, скільки потрібно.  Тому що Сковорода – це, дійсно, один з перших філософів Східної Європи, один з перших філософів слов'янства і українства, який заклав основи української філософії.

Тому звертаюсь до усіх  депутатів, звертаюсь до  всіх        співгромадян, звертаюся до педагогів, до вчителів, Григорій Сковорода повинен зайняти достойне місце в історії нашої Вітчизни. Григорій Сковорода повинен зайняти достойне місце в становленні філософії української, розвитку філософії, в розвитку української ідеології.

Тому прошу всіх підтримати дану постанову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Михайло Косів. Підготуватися Карпуку.

 

11:10:16

КОСІВ М.В.

Михайло Косів, "Блок Юлії Тимошенко". Оце буквально кілька днів тому по телепрограмі "TVI" виступав професор із Харкова Ушкалов, який, власне, говорив про цю постать Григорія сковороди в тому сенсі, що ми справді нібито знаємо, і нібито в школі вивчаємо. Але у нас немає того, про що говори колега попередній виступаючий, у нас немає складеної системи філософських цінностей, які пов'язані із цією, без сумніву, геніальною постаттю. Бо ми можемо, крім відомих афоризмів, а таких афоризмів є безліч, майже вся спадщина Сковороди надається на крилаті вислови, які мають принципове епохальне значення. Можемо виділити ще й цілі системи. Скажімо, система сприйняття світу через поняття християнської релігії, поняття людини у всесвіті, поняття людини у суспільстві і того, що Сковорода називав "сродною працею".

Отже, добре було як би це було не лише відзначення ювілейної дати. Добре було б як би ми наново видали твори Сковороди. Бо те, що двотомник видавався, то вже пройшло, я знаю, майже 30 років і сучасне покоління його немає. Але разом з тим, добре було б залучити наші наукові кола, які б, власне, оцю систему філософських цінностей, пов'язаних із Сковородою, нам…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Карпук.

 

11:12:29

КАРПУК В.Г.

Володимир Карпук, "Наша Україна".

Ми, безперечно, будемо підтримувати прийняття цієї постанови, тому що Григорій Сковорода – це особистість, яка вплинула на формування української думки, системи українських цінностей, християнських цінностей для багатьох видатних людей України. Достатньо лише почитати щоденники Олеся Терентійовича Гончара, щоб зрозуміти, наскільки це висока особистість і скільки він сформував і систему цінностей у інших людей.

Але я хочу привести інший приклад як відзначають своїх достойних синів в інших країнах. 6 лютого виповнилося 200 років з дня народження Чарльза Діккенса. І оцей рік 2012 об'явлений роком Діккенса в Великій Британії. Святкування розпочалося за участі членів королівської сім'ї і най… людей, які займають найбільші посади в цій країні.

Як же відзначаються у нас ювілеї ми бачимо. Це, принаймні, випуск монет, це якісь заходи, як правило, за місцем народження тої чи іншої людини. Так проходили і ювілеї Лесі України, так проходили ювілеї інших людей. Тому, якщо ми будемо це лише робити якби для галочки, для того, щоб прийняти постанову, і не будемо доносити справді цінності цих особистостей для України, для світу, ми нічого доброго, я вважаю, не зробимо.

Уже зараз треба думати про те, як відзначити в 2014 році 200-річчя дня народження Тараса Григоровича Шевченка. Уже треба приймати відповідні постанови і не просто приймати уже з запізненням, а готуватися до цих визначних дат і я думаю, що принаймні особистість Григорія Сковороди якраз є тією людиною, яка може об'єднати і Схід, і Захід, тому що його філософія, його цінності близькі кожному українцю, якщо він справді є українцем. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, ну, таке враження складається, що Сковорода в жовтні буде голосувати. Ну, будь ласка, Чечетов, одна хвилина.

 

11:14:52

ЧЕЧЕТОВ М.В.

Уважаемый Адам Иванович, уважаемые коллеги! Вчера с этой трибуны выступал Президент страны и обратился ко всем нам с призывом – отбросить корпоративные интересы и объединиться во имя Украины. И я рад, что этот призыв, не смотря на узкую группу провокаторов, пытавшихся вчера не дать Президенту выступить и опозоривших страну в глазах международной общественности и послов, которые были, этот призыв Президента был услышан!

Вы смотрите, беспрецедентный случай! Сегодня в повестку дня оппозиция вносит все те законы, которые объединяют зал, которые идут 300 голосов, 350. Поэтому я предлагаю проголосовать и за этот закон, и за следующий. И, голосуя за эти законы, мы тем самым подтверждаем, что призыв Президента страны Виктора Януковича об объединении, о консолидации усилий, о политической стабильности был услышан залом. За исключением узкой группы провокаторов, пытавшихся вчера сорвать выступление Президента.

Я предлагаю голосовать. Голосуя, мы голосуем, ещё раз повторяю,  за призыв Президента к объединению. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Зарубінський.

 

11:16:08

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Дякую, Адаме Івановичу. Шановні колеги, очевидно, постать Сковороди заслуговує на те, щоб в сесійній залі був такий підйом, бадьорість і все інше. Є тільки, знаєте, небезпека. Коли ми відзначаємо таких видатних постатей, іноді це перетворюється просто в балаканину. А завершується це тут, в Києві, чи, можливо, в деяких обласних центрах, де культура, ну, скажімо так, на поверхні, круглими столами і конференціями. Де люди, які добре знають один одного по всіх інших круглих столах, переконують в тому, що та чи інша людина є велика і все інше.

Дуже хотілось би, щоб в цій постанові і в реалізації цієї постанови ключовим було одне слово, а точніше одна місія, одна функція. Це популяризація. Популяризація цієї людини серед тих, хто сьогодні навчається в середній школі, серед тих, хто сьогодні, можливо, ще ходить в старші групи дитячих садочків. Тоді це буде користь. А один одному говорити про те, що це велика людина, ну, знаєте, ми часто цим займаємося.

І ще хочу сказати, що тут говорили про…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте.

 

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О. … філософську спадщину Сковороди. Сковорода завжди виступав, а я читав цей двохтомник, про який Косів сказав, він завжди виступав проти меншовартості. В своєму світосприйнятті він був противником меншовартосності. Я хотів би, щоб ми поширили і нашу сьогоднішню політичну діяльність і вважали, що українці і Україна можуть самі себе ідентифікувати, і самі йти своїм шляхом і не бути меншовартісними, весь час звертаюсь лише до зовнішніх чинників. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Гордієнко.

 

11:17:54

ГОРДІЄНКО С.В.

Сергій Гордієнко, фракція Компартії України, Полтавщина.

Я від імені Полтавщини, де народився Сковорода, і від імені харків'ян, де він упокоїв свою душу, щиро вдячний за розуміння проблеми. І хотів би привернути увагу саме святинь відзначення, куди ж ми можемо поїхати, там де він народжений і де він похований. Тому я із автором цієї постанови, ми говорили, і пропонував би викласти, я для стенограми кажу.

Після слів "рекомендувати Кабінету Міністрів України" наступний текст. "У двотижневий термін з дня прийняття цієї постанови утворити організаційний комітет з підготовки та проведення заходів щодо відзначення на державному рівні 290-річчя з дня народження Григорія Сковороди, вирішивши питання щодо фінансового та матеріального забезпечення. Зокрема: будівництво музею в смт Чорнухи Полтавської області, започаткувавши створення історико-культурного заповідника "Батьківщина Григорія Сковороди"…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте.

 

ГОРДІЄНКО С.В. …та виділення коштів на реконструкцію будівель Національного музею Сквороди  в сілі Сковородинівка Золочівського району Харківської області.

Та доповнити постанову ще одним пунктом наступного змісту. "Рекомендувати обласним та районним державним адміністраціям Полтавської і Харківської областей розробити та подати на затвердження місцевих рад програми підготовки і проведення заходів щодо відзначення 290-річчя з дня народження Сковороди, передбачивши кошти для їх реалізації". Я дякую усім вам.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Обговорення питання завершено.  Я ставлю на голосування …

Шановні колеги,   ще раз  нагадую,  у жовтні   2012 року ні  Сковорода, ні його діти,  ні правнуки голосувати не будуть. Ви будете голосувати, але Сковорода не допоможе  вашому голосуванню. Якби були сумніви, що не проходить постанова, треба було доказувати.

Будь ласка, Шкіль, одна хвилина.

 

11:20:19

ШКІЛЬ А.В.

Дякую, Адаме Івановичу.

Я розумію іронію, Адаме Івановичу. Я також  хочу, щоб це швидко було проголосовано. Просто  я би хотів…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зніміть, будь ласка, виступ. Вибачте, Косів виступав від вашої фракції.

Я ставлю на голосування проект постанови  про відзначення 290-річчя з дня народження Григорія Сковороди за основу. Прошу голосувати.

 

11:20:59

За-376

Тепер, шановні колеги, прошу підтримати в цілому з пропозиціями , які висловлював Гордієнко. Будь ласка, Яворівський. мікрофон.

 

11:21:15

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.

Шановні колеги, я вважаю, і комітет наш вважає,   про те, що поправка Гордієнка до  цієї постанови є дуже слушною. І хто його знає, навіть якщо буде виконана тільки ця поправка, і то  вже буде добре, бо ми знаємо, як до цього  ставиться влади.

До речі, комітет зробив запит, щоб  нам дали відповідь, які наші постанови виконані, які ні. Пройшло два місяці, я  такої відповіді не маю.

Через те поправка слушна, і давайте ми її підтримаємо і за неї проголосуємо, щоби створити оцей меморіал, про який сказав депутат  Гордієнко, і про те, щоб бодай щось відремонтувати  там, на    Батьківщині, Григорія Сковороди. Він цього вартий.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні колеги, таким чином  давайте ми зараз проголосуємо  в цілому із доповненнями до другого пункту,   про який говорив Гордієнко, з тим, що появився 4 пункт, і відповідно 4-й стане 5-м, 5 пунктом 6-й, 7-й і так далі.

Я ставлю ці пропозиції на голосування в цілому.

 

11:22:36

За-375

Постанову прийнято.

Розглядаємо проект Постанови про відзначення 125-річчя з дня народження Леся Курбаса (реєстраційний номер законопроекту 9619).

Є пропозиція за скороченою процедурою. Прошу проголосувати.

 

11:23:08

За-228

Пропозиція підтримана.

Будь ласка, Павло Михайлович Мовчан – автор ініціативи. Підготуватися Яворівському.

 

11:23:21

МОВЧАН П.М.

Шановний Адаме Івановичу, шановні колеги! Дивовижне гроно геніальних людей явила Україна в кінці ХІХ – на початку ХХ сторіччя. Лесь Курбас – це ім'я, яке відоме сьогодні в театральному світовому товаристві і взагалі відоме у всіх, хто цікавиться драматургією і хто цікавиться театральною справою. Це дивовижно ще тому, що людина, яка фактично зробила прорив у тому театрі, який носив загумінкуватий характер такий, це був такий етно-фольклорний театр український, який, власне, і дозволяла тодішня влада царська і більше нічого. І тільки з революційними перетвореннями, які відбувалися, це, Адаме Івановичу, вам я хочу полестити, ця постать, яка увібрала великий досвід європейський, людина, народжена в місті Самборі, яка виховувалася в двох університетах, в тому числі віденському, яка знала 8 мов, яка бездоганно володіла пензлем, яка мала абсолютний слух на пісню, яка  бачила театр не як послівно дія, а одночасне розгортання на площині одній кількох одночасних рухів. Це своєрідне застосування принципу українського вертепу, який був трансформований через його геніальну уяву і дав можливості глядачу театральному пізнати те диво, яке називається "диво театру", диво нового театру. Він був фактично першим, хто зреволюцізіонував всю сцену: вона не тільки рухалася – вона рухалася по кількох площинах.

Печальна його участь. Долучився до витворення відомого театру "Березіль" у місті Харкові, у новій столиці України, куди він переїхав на запрошення української театральної громади…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте.

 

МОВЧАН П.М. Зреалізувавши тільки кілька постановок, а в нього були геніальні плани, і він фактично сформував українську нову драматургію. Він був, як і багато інших українських інтелектуалів, репресований і розстріляний в Сандармоху. І тому я хотів би вас: перше – підтримати 125-річчя відзначення його; друге – попросити, щоб Юрій Петрович Богуцький, який присутній тут, дав відповідні доручення, щоб були відновлені його постановки: і "Маклена Граса", і "Народний Малахій", і "Патетичної сонати", - щоб українські театри в цьому році почали його видавати. А Центр Курбаса щоб підготував відповідні академічні видання творів Курбаса. Це так, принагідно, бо я цього не відбив у постанові, і хотів би, щоб це було сьогодні зафіксовано.

Дякую за увагу. І розраховую на вашу підтримку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Володимир Яворівський, будь ласка. Будь ласка, я оголосив.

 

11:26:50

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.

Володимир Яворівський, „Блок Юлії Тимошенко”. Шановні колеги, шановні наші виборці, я хочу вам просто нагадати до того, що сказав тут Павло Мовчан, додати до цього, що театр в українській історії, в становленні української духовності, в збереженні цієї духовності, відіграв особливу роль. Мені навіть важко назвати, яка нація поруч може поставити роль театру у її духовному житті. Хоч він і виник у нас доволі пізно і Батьківщина його – це хутір Надія на Кіровоградщині, але театр відіграв дивовижну, дивовижну просто-на-просто роль. Одначе це був народний фольклорний театр, наші корифеї, які його заснували, до речі, до слова, тут сьогодні Карпук уже, Карпук про це говорив, що відбувається із театром, театром саме в Кіровограді обласним, який хочуть обезголовити, викинути абсолютно з театру талановиту людину, яка цей театр відродила, а натомість поставити свого, даруйте мені на слові, Швондера, який буде просто розподіляти ті гроші, які відведені на ремонт цього театру, це такий сигнал із сьогоднішнього дня.

Але я хотів би сказати про те, що Лесь Курбас відкрив сторінку нового модерного українського театру, не на перекір класичному, а як його розвиток цього театру. Це був дивовижний чоловік, який, фактично, про український театр, модерний театр, підтверджую, заговорив тоді весь світ. Театр мав, "Березіль" мав свого автора, мав свого автора п'єс – це Микола Куліш. Без нього, очевидно, театр теж би не відбувся. Курбас експериментував, експериментував дуже яскраво, талановито, об'єднавши довкола себе всіх найкращих акторів, які були в Україні. І цілком зрозуміло, що його чекала сталінщина, його чекали кінець 30-х років, цей дивовижно гармонійний талановитий патріотичний чоловік був заарештований. З першу…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте.

 

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О. … спершу його вислали на будівництво "Біломорканалу", а потім запроторили в сибірську тайгу і після другого суду він був розстріляний у цьому трагічно знаменитому Сандармозі.

Наш обов'язок перед пам'яттю цієї талановитої людини, патріотичної людини –  прийняти сьогодні цю постанову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, будемо голосувати? Я ставлю на голосування…

Юрій Анатолійович, я потім вам віддам.

 

КАРМАЗІН Ю.А. Мені зараз треба.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Треба зараз… тільки про Курбаса.  (Шум у залі) Да, будь ласка, Кармазін, у моїй правій руці. Дві хвилини. Мікрофон, будь ласка, Кармазіна.

 

11:29:56

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін. Шановні народні депутати, я не буду говорити і обґрунтовувати, наскільки був талановитий і геніальний Олександр-Зенон Степанович Курбас, бо, очевидно, що він нас чує, і треба називати його так, як його називали батьки, як його назвали: Олександр-Зенон Степанович.

Я не буду навіть нагадувати вам, що у 1991 році Уряд України скасував незаконну постанову Ради народних комісарів УРСР 1933-го року про позбавлення Курбаса звання народного артиста УРСР. Таким чином, він ним і залишився. Я тільки хотів вам нагадати, що ми будемо відзначати 125-річчя 25 лютого.

Якщо ми підемо по цій постанові, де рекомендовано у двотижневий термін з дня прийняття утворити оргкомітет і так далі, то вже й буде День народження. Тобто ми запізнюємося.

Через це, шановний Адам Іванович, я просив би вас розглянути питання, щоб вилучити термін, двотижневий оцей термін, а рекомендувати уряду зразу, з дня прийняття цієї постанови, оцей "двотижневий термін", слова виключити, і так кругом по тексту. Тому що це треба робити прямо негайно, прямо зараз, бо ми просто не встигнемо до 25лютого.

Цей проект був внесений 20 грудня, очевидно, думали, що воно вже раніше. Через це ми не встигаємо. Через це я попросив слова, Адам Іванович, щоб зробити оцю маленьку поправочку. Дякую вам за надану можливість висловитися. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, є пропозиція проголосувати, погодивши з Юрієм Анатолійовичем, щоб дійсно забрати там, де є двотижневий термін, поскільки це 25 лютого.

Я з такою поправкою ставлю на голосування пропозицію прийняти в цілому постанову про відзначення 125-річчя з дня народження Леся Курбаса (реєстраційний номер законопроекту  9619). Прошу голосувати.

 

11:32:39

За-376

Дякую. Постанова прийнята в цілому з поправкою Кармазіна.

Розглядаємо проект Постанови про деякі питання підвищення мінімального рівня пенсійного забезпечення громадян України (реєстраційний номер законопроекту  8697).

Є пропозиція розглянути за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

11:33:19

За-229

Підтримано.

Доповідає народний депутат Королевська Наталія Юріївна. Будь ласка.

 

11:33:41

КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю.

Уважаемый Адам Иванович, уважаемые коллеги! Я предлагаю вашему вниманию проект постановления Верховной Рады Украины о повышении минимального уровня пенсионного обеспечения граждан.

Цель постановления – повысить минимальные пенсии, так как прожить на те копейки, которые сегодня выделяются бюджетом, пенсионеру невозможно.

На выходные я была на Житнем рынке, и ко мне подошла бабушка-пенсионерка, которая задала один вопрос: как можно сегодня прожить на тысячу гривен. На хлеб хватает, а вот на масло – уже с трудом. И такое положение дел сегодня у 8,5 миллионов украинцев, у 8,5 миллионов пенсионеров, которые получают пенсию в пределах тысячи гривен. Из этой тысячи гривен люди  вынуждены порядка 400 гривен отдавать за тарифы, за проезд, за минимальные условия выживания, а тем более, сегодня в тех страшных зимних условиях, когда каждый пенсионер вынужден   дополнительно топить свои  квартиры. 300 гривен пенсионеры в месяц тратят на лекарство и 300 гривен в месяц у человека остается на жизнь. Можно ли сегодня прожить на десять гривен в день?  Уверена, что невозможно.

Поэтому я, считаю, что тот уровень инфляции, которое правительство задекларировало за прошлый год в размере 4,6  процентов,  является полной фикцией. Цены на продукты питания выросли в некоторых случая в разы. В отдельных регионах тарифы на жилищно-коммунальные услуги поднялись на 40 процентов. А людям пенсии и заработные  платы  не индексируют и не пересчитывают. И я считаю  это глобальная манипуляция.  Поэтому мы считаем необходимым пересмотреть уровень минимальной пенсии и пересчитать ее   на этот год минимум на 50 процентов.

Мы понимаем, нам скажут, что нет денег в бюджете. Но уже  второй год подряд уничтожается экономика, уничтожаются предприятия. И если и дальше правительство так же будет гробить экономику …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте.

 

КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю. … если и дальше так же будут гробить экономику и уничтожать социальные гарантии, то никогда в жизни наши пенсионеры не  получат справедливой пенсии.

Источники, откуда  взять деньги, в данном постановлении я указала. И прошу депутатов также 300 голосами поддержать данное  постановление и  показать,  что мы думаем не только о прошлом, но мы думаем и о сегодняшнем дне и думаем о будущем. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І вам дякуємо.

Співдоповідає голова підкомітету Комітету у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів  Микола Георгійович Кульчинський. 

 

11:36:29

КУЛЬЧИНСЬКИЙ М.Г.

Шановний Адаме Івановичу! Шановні колеги! Комітет у справах пенсіонерів, ветеранів  та інвалідів розглянув поданий народним депутатом України Королевською проект Постанови Верховної Ради про деякі питання підвищення мінімального рівня  пенсійного забезпечення  громадян України на своєму засіданні 1 грудня 2011 ще року.

Як вже було сказано пані Королевською,  в проекті постанови пропонується ряд заходів, спрямованих на покращення матеріального забезпечення на найбільш незахищених верств населення. Ідеться про збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність  на 50 відсотків. Про збільшення дотацій Пенсійного фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищення до пенсій.

Хто забувся, нагадую, рівень мінімальної пенсії повинен дорівнювати прожитковому мінімуму. Отже, якщо ж в разі підвищення на 50 відсотків, то й мінімальні пенсії піднімуться на 50 відсотків.

Комітет не заперечує проти законодавчої ініціативи народного депутата України Королевської. Водночас, під час розгляду цього питання, було висловлено ряд застережень, які необхідно буде доопрацювати в подальшому.

Зокрема, кошти передбачені у Державному бюджеті України як дотація Пенсійного фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами, не можуть бути використані на виплату збільшених розмірів пенсій. Оскільки ці кошти використовуються лише на ті виплати, фінансування яких із законом здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Це надбавки, підвищення до пенсії, у тому числі ветеранам війни, дітям війни, чорнобильцям.

Отже, запропоновані проектом постанови джерела збільшення зазначеної дотації, можуть бути використані лише на підвищення цих виплат. Кошти на покриття дефіциту бюджету Пенсійного фонду України необхідно передбачити в іншій програмі покриття дефіциту коштів Пенсійного фонду України на виплату пенсій.

Комітет з питань соціальної політики та праці рекомендує Верховній Раді зазначений проект…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте.

 

КУЛЬЧИНСЬКИЙ М.Г.  Дайте я завершу.

При цьому акцентується увага на невідповідність багатьох положень проекту постанови в Бюджетному кодексі України.

За результатами обговорення, Комітет   у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів рекомендує Верховній Раді України за результатами розгляду у першому читанні проект постанови прийняти за основу. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тільки щось у мене інше написано. А, вибачте, це Комітет соціальної політики.  Прошу записатися на виступи.

Будь ласка, Косів. Передає Павловському. Прошу.

 

11:39:42

ПАВЛОВСЬКИЙ А.М.

Андрій Павловський, "Блок Юлії Тимошенко – "Батьківщина". Шановні співвітчизники, народні депутати, рахую, що нам обов'язково треба прийняти зазначену постанову, яка направлена на поліпшення пенсійного забезпечення наших громадян. Тому що те, що зробила нинішня влада з пенсіонером, по-іншому як пенсійний геноцид, їхня реформа, назвати не можна.

В результаті їхнього пенсійного геноциду кожній жінці підняли пенсійний вік на 5 років, а усім громадянам України підвищили мінімальний термін трудового стажу, необхідний для пенсії, щоб потім мізерну пенсію ганебну отримувати, на 10 років. Тобто кожен громадянин України повинен буде на 10 років більше працювати, щоб отримувати пенсію. Але і тих пенсій, хотів би поправити попереднього доповідача, які зараз отримують люди, мінімальної пенсії зараз в розмірі 822 гривні отримує більше 7 мільйонів наших громадян. От спробували б наші шановні високопосадовці-пенсіонери працюючі, такі як Азаров, Янукович, спробували б прожити місяць на 822 гривні. Ми б на них подивилися. Хоча б місяць в якості експерименту.

Ми пропонуємо все-таки повернутися до того, щоб Янукович нарешті виконав свою обіцянку найбільш відому і встановив мінімальну пенсію 1200 гривень, як він обіцяв це перед другим вибором президентських, перед другим туром президентських виборів. А гроші на це є. Можна, як в цій постанові зазначено, на 50 відсотків скоротити видатки на Президента, його Адміністрацію, Кабінет Міністрів, інших бюрократів. Можна не будувати дороги за державний кошт до Межигір'я, можна не будувати вертольотні майданчики за мільярди гривень для того ж Януковича. Можна зекономити на Євро, на яке витратили 100 мільярдів з державного бюджету…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, Гривковський. Ні. Будь ласка, Ковалевська Юлія. Підготуватись Кармазіну.

 

11:41:58

КОВАЛЕВСЬКА Ю.С.

Дякую. Прошу передати слово народному депутату Ярославу Сухому. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Ярослав Сухий.

 

11:42:11

СУХИЙ Я.М.

Шановні колеги, я не буду навіть казати про те, що ця постанова стосується 2011 року і зобов’язується Кабмін 1 липня 2011 року щось зробити. Абсурд! Так подано.

Друге. Я не буду говорити про моральне право. Чи має право моральне подавати та політична сила, яка у свій час блокувала всі наші законопроекти. Я і прийшов на трибуну, бо мені сподобалася пояснювальна записка, прекрасне обґрунтування. Внаслідок злочинної, антинародної газової угоди 2009 року, протягом 2010-го, першої половини 2011 року відбулося значне зростання цін на продукти харчування, на житлово-комунальні послуги і тому подібне.

Безумовно, з таким висновком потрібно погодитися. А стосовно постанови. Колеги, ну, не перший раз я на цій трибуні звертаюся до тих, хто пише закони на соціальну тематику. Працюйте над собою! Читайте більше. В Україні п’ять видів пенсії. Чотири фінансується з бюджету. П’ятий вид, по досягненню віку, фінансується солідарно із Пенсійного фонду і з бюджету. Про що мова йде в цій постанові? Що збільшити? Так немає зараз такого визначення, як мінімальна пенсія за віком. Ми її давним-давно відмінили! І є прожитковий мінімум. Про що ви говорите?

А якщо хочете написати хороший законопроект, приходьте на засідання комітету. Ми запрошували автора, Королевську. Її не було на комітеті. Ми б їй розклали і пояснили, про що мова йде. Що таке розмір пенсії у відповідності з прожитковим мінімумом, а що таке надбавки, ті, які положені по закону і виплачуються з бюджету. Виплачуються інвалідам, виплачуються дітям війни, виплачуються тим пільговим категоріям, яким ми доплачуємо.

До речі, щоб ви знали, депутати, вчіться розраховувати, особливо ви, шановний, вчіться розраховувати пенсію! Пенсія складається не тільки з років і зарплати, а і з тієї доплати з бюджету обов’язкової. Тому цю постанову потрібно відхилити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Кармазін не хоче виступати, віддає слово Кириленку.

 

11:44:36

КИРИЛЕНКО В.А.

В'ячеслав Кириленко, Партія "За Україну!"

Шановні колеги! От, в країні, нібито, пенсійна реформа. От, дивіться, що з цієї пенсійної реформи вийшло. Дефіцит, а я називаю всю цю цифру дефіцитом, хоча номінально вони там розділені, те, що не вистачає бюджету Пенсійного фонду –  це 58 мільярдів гривень, по бюджету цього року. Тобто, точно так, як було минулого. От вам перший результат пенсійної реформи – дірка в бюджеті.

Другий результат – пенсія, сам розмір пенсії. Фактичний прожитковий мінімум один, а розмір пенсії, яка базується на розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних, значно нижча.

От приклад. Липень місяць минулого року, давним-давно це було. Фактичний прожитковий мінімум за розрахунками Мінпраці – 1134 гривні, півроку тому. І то, він не справжній, бо дійсний – до 4 тисяч гривень, за розрахунками незалежних профспілок. А по бюджету на кінець цього року прожитковий мінімум сягне 1134 гривні, а в липні був уже 1180. Тобто, навіть ті ці цифри, які плануються по цьому року, вони менші ніж фактичний прожитковий мінімум, який мав місце півроку тому.

Де всі ці закони про оподаткування багатих? Де ці всі удари по офшорах, які тут помпезно обіцяв Тігіпко? Де ця вся легалізація заробітних плат? Де боротьба із зарплатами в конвертах і створення для людей умов, щоб вони могли нормально отримувати зарплату у великому розмірі без конвертів? Цієї всієї роботи немає.

А що буде? А буде від уряду під вибори подачка: те, що накрали візьмуть і роздадуть людям у жовтні, в листопаді, у вересні і скажуть, дивіться, які ми благодійники. Оце така буде пенсійна реформа у цьому році. Тому треба приймати всі рішення, які скеровані на збільшення пенсій. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Задирко, будь ласка, одна хвилина.

 

11:46:50

ЗАДИРКО Г.О.

Дякую, Адаме Івановичу.  Партія "Об'єднані ліві і селяни".  Справа у тому, що я особисто буду голосувати за цю постанову, прекрасно розуміючи, що вона, дійсно, недосконала, вона втратила у часі, тому що  дія  цієї постанови повинна початися з 2011 року.

Але ми всі сьогодні розуміємо і, до речі, це  у контексті вчорашньої промови нашого Президента, що одна з бід нашої держави – це бідність і з бідністю треба боротися.   Тому,  чесно кажучи, сьогодні можна було б проголосувати за цю постанову, як сигнал  для уряду, що щось з цим треба робити, тому що, дійсно,  народ сьогодні  виживає. І ми розуміємо, що пенсійна реформа без наступних кроків, якщо ми не заставимо   платити олігархів, бюджет поповнювати, то  за рахунок дрібного і середнього бізнесу ми не поповнимо  бюджету. Якщо  ми не почнемо боротьбу з  офшорними зонами, то не буде ніякого успіху. І треба розуміти, що    держава повинна робити якісь кроки.  Королевська пропонує такі кроки. Тому я  пропоную підтримати цю постанову.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Цибенко, одна хвилина, фракція комуністів.

 

11:48:07

ЦИБЕНКО П.С.

Дякую. Фракція комуністів, Петро Цибенко, голова Ради ветеранів України.

Шановні колеги, я попросив слово не стільки  задля того, щоб підтримати проект  постанова, бо вона безнадійно застаріла, вона прив'язана  до бюджету  2011 року. Я вийшов на цю трибуну, і фракція мене уповноважила висловити підтримку самій ідеї підвищення мінімальної пенсії.

Що я маю на увазі? Дуже часто посадовці оперують  рівнем середньої пенсії, яка трошки  більше тисячі 200 гривень. А ви знаєте, середня пенсія – це,   як  середня температура по лікарні, один вже холодний, а у другого температура 40. Ми підтримуємо ідею підвищення мінімальної пенсії і бачимо    два реальних механізму.

Перший реальний механізм – це  підвищення прожиткового мінімуму для  громадян, які втратили працездатність, а він справді відстає від прожиткового  мінімум для  працездатних надзвичайно багато, аж  на 250 гривень. Я вважаю, що це  ненормально.

І другий механізм – осучаснення   заробітної плати для перерахунку пенсій…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте.

 

ЦИБЕНКО П.С. Цим механізмом ми нещодавно вже скористались, коли замінили середню заробітну плату 306 на 928. Треба зробити наступний крок.

Отже, я хочу звернутись до першого заступника міністра соціальної політики, який присутній в ложі уряду, з проханням ініціювати перед Пенсійним фондом, Мінфіном все-таки осучаснення пенсії, заробітної плати для перерахунку пенсії. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Обговорення питання завершено. Будемо визначатись.

В зв’язку з тим, що тут виступаючі відзначали проблему, що постанова направлена не в майбутнє, а в минуле, тому я спочатку поставлю, бо мова йде про 2011 рік, якого вже немає, тому я спочатку поставлю пропозицію про прийняття постанови за основу, а потім, якщо приймемо за основу, будемо уточнювати дати і цифри. Прошу визначатись.

 

11:50:32

За-150

Постанова не підтримана.

По фракціях. Партія регіонів – не голосували, БЮТ – 85, "Наша Україна" – 36, комуністів – 24, "Реформи" – 1, Народна Партія – не голосували, озафракційні" – 4.

Так, шановні колеги, розглядаємо законопроекти, які були за рішенням Погоджувальної ради, включені сьогодні, хоча профільний комітет відповідно не встиг їх розглянути. Але поскільки ми їх уже розглядали, я думаю, ми заслухаємо думку профільного комітету і будемо визначатись.

Розглядаємо проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо гармонізації національного кримінального законодавства із Конвенцією ООН проти корупції (реєстраційний номер 9759). Так, автор законодавчої ініціативи – Віктор Дмитрович Швець. Віктор Дмитрович, можемо ми за скороченою процедурою? Пропонує за скороченою процедурою. Прошу проголосувати.

 

11:52:03

За-223

Підтримано.

Будь ласка, Вікторе Дмитровичу. Я вам даю 4 хвилини, ви і від себе, і від комітету.

 

11:52:13

ШВЕЦЬ В.Д.

Шановний пане головуючий, шановні народні депутати! На початку жовтня ми в цій залі мали ґрунтовну дискусію щодо реформування кримінального законодавства. В результаті парламент ухвалив рішення про гуманізацію економічних злочинів, не торкнувшись при цьому злочинів у сфері службової діяльності, хоча під час розгляду, якщо ви пам’ятаєте, представники провладних фракцій переконували нас в тому, що при остаточному ухваленні рішень про гуманізацію економічних злочинів обов’язково буде зачіплене питання щодо і внесення змін до службових злочинів. І нам видається, що це була помилка, адже для того були всі підстави, в першу чергу юридичного характеру. І саме тому профільний комітет пропонував тоді внести зміни до статті 365-ї Кримінального кодексу.

Прикро про це говорити, але перешкодою, дорогі друзі, в європейську інтеграцію України є саме недолуга дефініція статті 365-ї Кримінального кодексу України. У всьому світі сповідують такий принцип: чиновники повинні нести кримінальну відповідальність лише в тому випадку, якщо в їх діях при прийнятті управлінського рішення є ознаки корупції, тобто якщо він особисто мав вигоду від цього, мав особистий інтерес. В будь-якому іншому випадку управлінське рішення чиновника не підлягає кримінальній відповідальності, це політичне рішення.

Тут, в цій залі, у 2006 році Верховна Рада ратифікувала Конвенцію ООН проти корупції. Усьому світові Україна сказала: "Так, ми цивілізована країна, яка бореться з цим ганебним явищем". Але ми навіть не зробили для цього першого кроку: не узгодили своє законодавство з міжнародними стандартами. Про яку боротьбу з корупцією може йти мова? Протягом вже півроку ми з цієї трибуни кажемо, статтю 365 треба змінити, бо це наш обов'язок, який Україна взяла на себе перед міжнародною спільнотою. Нас тут не чують. Але 26 січня цього року Парламентська асамблея Ради Європи прийняла безпрецедентну жорстку резолюцію. Головні претензії Ради Європи викликало те, що статті 364 і 365 Кримінального кодексу України є занадто широкими у застосуванні та, по суті, дозволяють постфактум криміналізацію звичайних політичних рішень. Це суперечить принципам верховенства права та є неприйнятним. Тому асамблея закликає українську владу негайно внести зміни до Кримінального кодексу у відповідності до стандартів Ради Європи.

Як голова комітету я вам доповідаю, що цей законопроект, фактично, є законопроектом 9533, який був включений до… не був включений до порядку минулої сесії. Відповідно до статті 22 Регламенту, якщо пропозиція не включена до порядку денного, то відхиленою вважається саме пропозиція про включення, а не сам законопроект. Тому в нас є всі законні підстави говорити про те, що законопроект номер 9533 повністю відповідає законопроекту, який зараз ми розглядаємо. Тому я маю юридичні підстави послатися на те, що комітет, відповідно до Регламенту Верховної Ради, розглянув законопроект, який за своїм змістом повністю аналогічний тому, який зараз розглядається і ухвалив рішення: рекомендувати Верховній Раді ухвалити цей законопроект в першому читанні за основу. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Сідайте, будь ласка. Прошу записатися. Володимир Олійник. Підготуватися Міщенку.

 

11:56:27

ОЛІЙНИК В.М.

Шановні колеги, я просив би звернути вашу увагу на правовий аспект цих змін, не політизовуючи цієї теми.

Ми повністю виконали Резолюцію ООН по боротьбі з корупцією Вимога статті 19 про те, щоб особи посадові, які зловживають службовим становищем і мають зиск для себе або третіх осіб фізичних або юридичний, повністю  ця вимога імплементована у статті 364. Почитайте уважно, вона абсолютно у такій же редакції, як 19 стаття конвенції ООН.

Стаття 365 ніякого відношення до боротьби з корупцією не має, тому що ця стаття не передбачає при перевищенні повноважень службовою особою зиску для себе або для третіх осіб. Ця стаття передбачає відповідальність за порушення правового порядку, який встановлений статтею 19 Конституції України. І коли говорять, що немає зиску і нічого страшного, треба декриміналізувати, то це погано. Бо  якщо якась посадова особа, не маючи на те повноважень, введе в регіоні або в цілому у державі  надзвичайний стан, то яку відповідальність повинна  нести ця посадова особа, якщо вона зробила це не у порядок, визначений законом? Безперечно, кримінальну. Але якщо посадова особа, маючи повноваження, передбачені законом, вчинила дії, вона не буде нести відповідальності кримінальної, бо у цьому випадку вона не перевищила повноважень, вона не вийшла за межі наданих повноважень законом, і буде нести політичну відповідальність. Ось у чому різниця.

Тому сьогодні говорити про те, що треба гармонізувати конвенцію ООН у нашому законодавстві, тема пуста, вже вона гармонізована у статті триста…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте.

 

11:58:41

ОЛІЙНИК В.М.  Я завершу.

Вона вже повністю відображена, стаття 19 конвенції у статті 364 Кримінального кодексу України.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Міщенко, підготуватися Кармазіну.

 

11:58:54

МІЩЕНКО С.Г.

Шановні колеги, шановні громадяни України! Якщо ми обернемося назад на новітню історію України, то ми бачили багато лідерів, президентів, лідерів політичних сил, які за одні чи інші дії втратили свій рейтинг, який досяг нульової відмітки. Але ні один із них не вдавався до політичних вбивств. Бо засудження Тимошенко Юлії Володимирівни це є політичне вбивство свого конкурента.

Я хочу сказати про те, що як би я поступив би, якщо б я був би у фракції, а не дай Бог, лідер вашої фракції по тим же самим політичним… лідер вашої партії по тим же самим політичним мотивам тим самим Печерським судом, тим самим Кирєєвим, тим самим знущанням був засуджений до 7 років позбавлення волі. І після того, як засудили людину, ще знущаються новими кримінальними справами. Як би я діяв в цій ситуації? Я вам скажу, якщо б це сталося б з вашим лідером, я б з цієї політичної сили пішов би, а проголосував би за аналогічний закон. Тому що люди відрізняються один від одного своїми діями. Тому перед  тим, як вчиняти ваші дії, ви замисліться над цим. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Юрій Кармазін.

 

12:00:51

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни. Шановні народні депутати, вчора з цієї трибуни ось с цим виступом, правда на боці того, хто робить реальну справу і змінює життя на краще, знаходився Президент України Віктор Янукович.

Незважаючи на той плакат і на те, що ми йому нагадували, що Юлі треба волю дати, він не зрозумів, що саме із-за нього сьогодні Україна опинилася відкинутою країною Європою і з такою, з якою ніхто не хоче мати справу. Це ганебно. Ми відрізаємо цілий пласт, ми відрізаємо майбутнє нашим дітям. Це не нормально, шановні. Зараз вони слідкують за сесією і кажуть: як же так, 370  голосів вибивається, а в залі 120 депутатів. От приблизно до цього і цей проект, який був спочатку  під номером 7533, там був мій альтернативний тире один, але не затвердили, зараз він іде під номером 9759. Чи треба приймати його чи не треба? Очевидно, що тут його треба приймати і не тільки для того, щоб зарадити тому, що влада сьогодні робить реальний замах на реальне  вбивство.

Пане Сергій, я до Міщенка звертаюся, це не  політичне вбивство, це реальне вбивство і реальний замах. І через це я хочу, щоб    мене почув зараз і пан Пшонка, і мене почув пан Вовк, який  сьогодні знущається над Луценком, по якому тюрма плаче, втік з Одеси, тюрма плаче по Вовку. А він сьогодні знущається сьогодні над Луценком.

Я хотів, щоб сьогодні мене почули і у вищому суді з цивільних і кримінальних справ. Терміново втручайтесь в ситуацію і рятуйте Президента. Цей закон треба прийняти  в першому читанні і в цілому як закон. І це буде вимога Ради…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Обговорення питання  завершено.

Я ставлю на голосування пропозицію про прийняття за основу в першому читанні Закону про внесення змін до  Кримінального кодексу України щодо гармонізації національного кримінального законодавства із Конвенцією ООН проти корупції (реєстраційний номер законопроекту 9759). Прошу визначатися.

 

12:03:40

За-159

Рішення не підтримано. Законопроект відхилено.

По фракціях. Партія регіонів – не голосувала, БЮТ – 100, "Наша Україна" – 52, комуністів – не голосувала, "Реформи" – 1, Народної Партії – не голосували, "Позафракційні" – 6.

Шановні колеги, оголошується перерва до  12    години 35 хвилин.

 

ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, продовжуємо засідання.

Розглядаємо проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо декриміналізації відповідальності за політичні рішення) (реєстраційні номери 9767 і 9767-1).

Є пропозиція розглянути за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

12:36:04

За-177

Пропозиція підтримана.

Доповідає законопроект  за номером 9767 Юрій Володимирович Прокопчук. Підготуватися Одарченко.

 

12:36:21

ПРОКОПЧУК Ю.В.

Шановні колеги, я перед доповіддю хотів би зробити таке повідомлення, що даний законопроект  як один із тих, який стосується приведення українського  законодавства кримінального до вимог Європейської конвенції був внесений фактично під час канікул напередодні нашої сесії.

В даний момент він не пройшов ще. Профільний комітет не пройшов обговорення. Не було змоги надати альтернативних законопроектів. Тому я прошу даний законопроект, розгляд даного законопроекту перенести до розгляду і в комітеті, і за повною процедурою, щоб не було порушення статті 116 Регламенту.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ці ваші прохання треба висловити до керівництва фракції, які наполегливо в понеділок вимагали від нас сьогодні розглянути цей законопроект. І таке рішення було прийнято Погоджувальною радою.

Якщо ви наполягаєте, я ставлю цю пропозицію на голосування.

 

ПРОКОПЧУК Ю.В. Я прошу перенести, щоб  просто не було порушень.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Хто за, щоб перенести розгляд цього законопроекту, прошу визначатися.

 

12:37:39

За-110

Не перенесено.

Будь ласка, доповідайте.

 

ПРОКОПЧУК Ю.В. Це ще раз підтверджує, що слова Президента Януковича, вчора сказані з цієї трибуни, я їх цитую: "Серед пріоритетів на 2012 рік ставлю як завдання досягнення нової якості держави і державних послуг. Гуманність, чесність і справедливість – основа нової якості. Перш за все, мають бути, нарешті, демонтовані застарілі ще зарадянські норми репресивного права у стосунках держави і громадянина". І це повністю підтверджує, що Партія регіонів і більшість не хоче розглядати законопроект, який стосується політичних репресій і засудження Юлії Тимошенко, Юрія Луценка.

Але цей законопроект таки внесений мною і Швецем Віктором Дмитровичем, він якраз для вас зроблений, шановні панове, тому що в ньому повністю формалізовані ті, хто не має нести кримінальної відповідальності за політичні рішення. Якщо ви бачите, то в статті 364 є доповнення категорій людей або осіб, які не віднесені до службових осіб, а саме, щоб не звинувачували, що ці законопроекти всі під Луценка чи Тимошенко, Президент України, Кабінет Міністрів, інші члени Кабінету Міністрів.

Тобто ви маєте знати, що прийде час, коли по політичним статтям будуть відповідати ваш Президент, ваш прем'єр і ваші члени Кабінету Міністрів. Тому одумайтесь. І прошу підтримати в першому читанні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Але, Юрій Володимирович, ви були несправедливі, коли сказали, що Партія регіонів і інші не хочуть розглядати. Якраз вони проголосували за те, щоб розглядати зараз законопроект, і ми його розглядаємо. Так що будьте точні.

Будь ласка, законопроект за номером 9767-1. Доповідає Одарченко Юрій Віталійович, альтернативний законопроект.

 

12:40:11

ОДАРЧЕНКО Ю.В.

         Шановні колеги, кримінальне право - це галузь права, яка має містити абсолютно вивірені та виважені правові норми, які виключають будь-яку двозначність у тлумаченнях. Норми Кримінального кодексу мають бути зрозумілі для всіх і містити чітке визначення, що можна робити, а що ні.

Резолюція Парламентської асамблеї Ради Європи, яка є обов’язковою для виконання Україною, указує нам на необхідність, вірніше, вимагає приведення Кримінального кодексу до міжнародних стандартів. Тут, в залі, лунають такі репліки про те, що це робиться під Тимошенко. Друзі, я звертаюсь до телеглядачів і радіослухачів! Тимошенко абсолютно не винна, її вина була абсолютно не доведена в суді! Кожна людина, яка там була присутня, дивилась це по телебаченню, читала в газетах, розуміє, що Янукович таким чином хоче залишатися при владі і хоче вбивати політичного опонента.

Цей законопроект, він в більшій мірі стосується тих подій, які будуть відбуватися після звільнення Тимошенко. Він в більшій мірі буде стосуватися, мабуть, ваших міністрів і вашого Президента. І запропоновані статті, пропонується 364-а і 365-а, цим законопроектом пропонується закріпити, що відповідальність несе виключно особа, що зловживала владою або перевищила свої повноваження лише у випадку, коли вона зробила це з корисливих мотивів. Коли вона чи інші особи отримали конкретну майнову винагороду.

По справі Тимошенко нема жодних доказів, підкреслюю, жодних доказів, що у неї були якісь корисливі мотиви і вона мала якусь вигоду.

Я хочу нагадати вам, як був відключений газ. От ви подивіться, яка сьогодні погода. При вашій владі загинуло більше 140 людей на вулицях, коли газ є в квартирах і в будинках. Коли на новий рік відключили газ, Юлія Тимошенко…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте.

 

ОДАРЧЕНКО Ю.В. Юлія Тимошенко була  змушена прийняти політичну відповідальність  і прийняти рішення про підписання газових угод для того, щоб не заморозити сестеми у будинках. Тут багато людей, які працювали на підприємствах і розуміють, що коли  немає газу, теплові системи, наповнені водою, просто гинуть і це міг бути…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Стаття до газу не має відношення. Сідайте, будь ласка.

Так, будь ласка, прошу записатись на виступи. Прокопчук. Підготуватись Карпуку.

 

12:43:09

ПРОКОПЧУК Ю.В.

Прошу передати колезі Соболєву.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, будь ласка, Соболєв.

 

12:43:15

СОБОЛЄВ С.В.

Шановні колеги! Я хочу прямо зачитати резолюцію Ради Європи стосовно цього питання, яке ми зараз обговорюємо. Це фактично другий пункт резолюції, де прямо сказано: "Асамблея вважає, що статті 364 та 365 Кримінального кодексу України є занадто широкими у застосуванні, і фактично дозволяють криміналізацію постфактум звичайного політичного процесу". Більше того, в цю частину резолюції від Партії регіонів, які представляли їх фракцію на Парламентській асамблеї, це пан Попеску, пані Льовочкіна, були внесені поправки, про що вони свідчать. Тому асамблея закликає уряд невідкладно внести зміни у ці 2 статті Кримінального кодексу у відповідності до стандартів Європи.

Друге. В цьому зв'язку асамблея просить Президента України розглянути усі наявні у нього правові засоби, щоб звільнити цих колишніх членів уряду, та допустити їх до виборчого процесу. Що ще треба Верховній Раді після цих слів?

Тому, ми вважаємо, це рішення повинно бути негайно проголосоване і рішення ПАРЄ повинно бути втілено в життя. Без цього фактично далі рухатися в боротьбі із криміналітетом, який сьогодні є в країні, замість того, щоб боротися з політичними опонентами, використовуючи Кримінальний кодекс, буде неможливо. Саме тому ми і наполягаємо, щоб Кримінальний кодекс застосовувався до тих, хто купує вишки по 400 мільйонів доларів, які коштують 250. Ті, хто купують народних депутатів оптом і в роздріб у Верховній Раді, і ми про це ще сьогодні почуємо. От, де повинен застосовуватись Кримінальний кодекс, а не до боротьби з політичними опонентами.

Саме тому наша фракція і наполягає на тому, щоб ці статті, саме з чіткою відповідністю і дотриманням процедури голосування були сьогодні приведені у відповідність до  міжнародних стандартів, як цього вимагає Парламентська асамблея Ради Європи,  перед якою ми і взяли  зобов'язання ще у  далекому 1995 році.

Крім того, це    стосується фактично і ряду інших  документів, які безпосередньо пов'язані з функціонуванням  судової системи, прокурорської…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте.

 

СОБОЛЄВ  С.В.  … буде зробити. Дякую.   

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Володимир Карпук. Підготуватися Сухому.

 

12:45:40

КАРПУК В.Г.

Прошу  передати слово В'ячеславу Кириленку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. В'ячеслав Кириленко.

 

12:45:54

КИРИЛЕНКО В.А.

В'ячеслав Кириленко, Партія "За Україну!"

Шановні колеги, шановні виборці, мова  іде про міжнародний престиж цілої країни, мова йде про  те, що на всіх європейських теренах: в Євросоюзі, в Парламентські асамблеї Ради Європи, у посольствах цивілізованих країн перед  українськими представниками  порушується одне питання, як ключове, те, що може розблокувати європейську інтеграцію: звільніть політичних в'язнів.  

Куди б не їхав тепер чи Президент, чи урядовці, чи уповноважені ними представники, перед ними стоїть одне питання: звільніть політичних в'язнів.  І  це питання прямо б'є не лише  по реноме України, воно б'є по економіці, по інвестиціях,  по  правовій системі, по європейських перспективах, по можливостях  кожної людини, яка хоче просто  жити у цивілізованій Україні, вільно пересуватися  цивілізованою Європою, і щоби при цьому на  українців   дивилися не як на людей  із країни, де попираються права людини, а  як на представників  гордої, незалежної і великої нації. Цього всього не дає зробити діюча влада, цього всього не дає зробити Янукович, який  персонально зацікавлений у тому, щоб  Тимошенко і Луценко сиділи з якихось  свої міркувань. Тимошенко вже у колонії, над Луценком другий рік вже знущаються  в СІЗО, не дають побачень, не заслуховують свідків, які, до речі, всі відмовляються від свідчень, які були у досудовому слідстві, і  роблять все для того, щоби  посадити і Луценко. Всі вони відбувають або  будуть відбувати покарання  ні за що, тільки із-за того, що з ними зводяться політичні  порахунки.

Обіцянки Європі даються щодня, мовляв, ми, влада, кажуть вони, декриміналізуємо відповідні статті. Ось, будь ласка, 25 шанс вам декриміналізувати ці статті сьогодні. Я не дуже впевнений у вашій щирості, точніше, впевнений в нещирості, але закликаємо вас вкотре зробити це і звільнити…  

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Сухий.

 

12:48:07

СУХИЙ Я.М.

Прошу слово передати Стояну.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олександр Стоян.

 

12:48:10

СТОЯН О.М.

Шановні колеги! Ми вчора були свідками відсутності політичної культури нашої опозиції, коли в присутності Президента, в присутності символів України ці люди робили все, щоби зірвати виступ Президента. До честі Президента він виступив і визначив програму діяльності на наступний рік.

Стосовно цієї статті. Я хочу нагадати присутнім, які зараз скажуть, що ми приймаємо зміни не для себе, а для вас. Та, не турбуйтеся про нас, ви потурбувалися… ще в 2001 році. Нагадаю, в 2001 році 5 квітня розглядається Кримінальний кодекс і тоді Бродський, який очолював Комітет по підприємництву, пропонує ліквідувати цю статтю 365. І тоді великий правозахисник, він присутній в залі, і я не хочу його називати, бо він тоді був головою Комітету по боротьбі з корупцією, каже: "Ні, треба ужесточити вимогу незалежно, до якої ти політичної сили належиш, до якої влади належиш. Зробив злочин – відповідай". І тоді повністю фракція Блоку Юлії Тимошенко, вона тоді іначе називалася, проголосувала за цю статтю. Проходить певний час, 5 років ви при владі. Чому ж ви тоді нічого не зробили, щоб захистити політичних в’язнів, які зробили певні порушення? Чому тоді ви цю статтю декриміналізували? А зараз ви так боретесь за що, за те, щоби звільнити Юлію Тимошенко. А за нею потягнеться шановний Данилишин, який ніколи не був політиком, але розкрадав державу. За нею появиться Поживанов, коли зайшли у Держрезерв, а там і "помаранчеві миші" подохли, бо все розікрав. За нею появиться чоловік Юлії Тимошенко. Та який він політик? Він ніколи не займався. А тут уже і Аваков підходить, розпродав землі, а тепер він політик, і так далі, і так далі. Ви що хочете політичною парасолькою прикрити злочини – цього не вийде, тому цю статтю не можна приймати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, одна хвилина репліки, Попеску.

 

12:50:25

ПОПЕСКУ І.В.

Дякую. Попеску, фракція Партії регіонів.

Вельмишановні колеги, оскільки було згадано моє прізвище, а також резолюцію Парламентської асамблеї Ради Європи, я б хотів закликати своїх колег не спекулювати. І хотів звернути увагу на те, що міжнародні організації, які борються із корупцією, визнали 365 статтю як дієвий механізм боротьби з корупцією. Про це говорили і Організація Об’єднаних Націй, це і група ГРЕКО.

А що стосується приведення у відповідність до стандартів Ради Європи, то слід прочитати і процитувати наступне. Те, що асамблея вважає, що такі жорсткі міжнародні стандарти, які обмежують політичну і кримінальну відповідальність, слід надалі розвивати. Я хочу вам повідомити, що Юридичний комітет Парламентської асамблеї Ради Європи вже призначив доповідача, який буде писати доповідь щодо розмежування політичної і кримінальної відповідальності. Коли у нас будуть міжнародні стандарти, в тому числі і Ради Європи, ми зможе і до цього приступити. Але відмовитись від 365 статті як дієвого механізму боротьби з корупцією ми не можемо.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Обговорення питання завершено.

Я ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо декриміналізації відповідальності за політичні рішення) (реєстраційний номер 9767). Прошу визначатись.

 

12:52:05

За-155

Не підтримано.

По фракціях. Партія регіонів – не голосувала, БЮТ – 98, „Наша Україна" – 51, комуністів – не голосували, "Реформи заради майбутнього" – 1, Народна Партія – не голосувала, "Позафракційні" – 5.

Ставиться на голосування пропозиція про прийняття за основу Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо декриміналізації відповідальності за політичні рішення)  (реєстраційний номер законопроекту 9767-1). Прошу визначатися.

 

12:52:55

За-157

По фракціях.

Рішення не прийнято. Законопроект відхилено.

Партія регіонів не голосувала, БЮТ – 98, "Наша Україна" – 53, комуністів фракція не голосувала. "Реформи заради майбутнього" – 1, Народної Партії – не голосували, позафракційні – 4. Обидва законопроекти відхилені.

Дві фракції БЮТ і "Наша Україна" просять оголосити перерву.

 (Шум у залі)  Чи оголошення заяви?

 

ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. Перерву.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Перерву? Будь ласка, оголошується перерва на 30 хвилин, до 13 години 15 хвилин.

 

ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Продовжуємо засідання. Ті, хто брав перерву, готові виступати? Іван Григорович Кириленко, будь ласка.

 

13:16:43

КИРИЛЕНКО І.Г.

Шановний головуючий, шановні співвітчизники! Фракція уповноважила мене зробити наступну заяву.

Сьогодні  у нашому залі кілька разів з вуст представників більшості звучала така фраза: "Досить з'ясовувати питання нашої долі за межами країни, прийшов час вирішувати проблеми у цьому залі".  Ми підписуємося під цими словами, і вже вкотре чітко і неоднозначно наполягали на розгляді сьогодні, зараз питання про долю політичних в'язнів: Юлії Тимошенко, Юрія Луценка, Валерія Іващенка та інших. Тобто саме тут, в країні, у цьому залі, виконуючи вимоги резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи  ми пропонували розглянути і ухвалити законопроекти по гармонізації кримінального законодавства України з європейськими демократичними нормами, за якими країна позбавилась би світової ганьби як країни-в'язниці.

Уже всім зрозуміло, і в нас, і за межами: безкінечному терпінню, тривалим умовлянням світового співтовариства приходить кінець. Щоб цей кінець не обернувся кінцем для нашої країни, адже наступний крок цивілізованого світу може бути і останнім кроком, за ним – повна ізоляція нашої держави. І питання навіть не в арешті рахунків чи у невиїзному статусі для посадовців, що теж можливо. Проблема в іншому: перед Україною цілком реально можуть закритися двері до європейської сім'ї, а економіка втратить будь-який шанс потужно прорватися на найбільш привабливий і бажаний ринок Європейського Союзу. І це буде непоправною трагедією для нашого великого народу, бо позбавить його такого омріяного майбутнього. Наша фракція вимагала прийняття цих законів не лише заради того щоб поняття "політичні в'язні" назавжди відійшли у минуле. Гармонізація національного кримінального законодавства із прогресивним світовим дозволила б не лише виконати міжнародно-правові зобов'язання України, але й наблизити  національну правову систему до високих стандартів правової держави та принципів верховенства права. Тобто гарантувати конституційні права та свободи людини і громадянина.

За великим рахунком, ми пропонували подумати вам і за своє майбутнє, бо ці закони і для вас, і не в тому числі, а перш за все. І обнародувані нашим колегою Забзалюком жахливі факти корупції підготовки до масової фальсифікації виборів, які щойно прозвучали з прес-поінта, тому яскраве свідчення.

Ви в чергове ці застереження цинічно проігнорували. Нині вся політична відповідальність за неминучі виклики, ризики і загрози повністю лягає на вас. Тож готуйтеся до відповіді і перед історією, і перед народом. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні колеги, розглядаємо питання – проект постанови постанови про призупинення виселення громадських організацій національних меншин України (реєстраційний номер законопроекту  9562). Комітет не розглядав. І комітет просить перенести його розгляд.

Тому я ставлю на голосування. Будь ласка. Це комітет Зарубінського. Будь ласка, Володимир Яворівський, а потім – представник комітету. По одній хвилині, прошу, і визначимося залом.

 

13:20:43

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.

Шановні колеги, по-перше, Комітет з питань культури і духовності цей законопроект розглядав, тому що я його автор, то ж нелогічно. І він його підтримав. Ми це, до речі, цей законопроект появився через те, що тут відбувалися одні може з найкращих громадських слухань про міжнаціональні взаємини в Україні  і про їхні проблеми. І тоді фактично майже всі, хто сидів у цій залі підтримали, коли я сказав про те, що ми готуємо такий проект постанови, вони його підтримали. Через те комітет "за".

Одначе до мене прийшов представник Партії регіонів Іван Попеску і сказав про те, що потрібно перенести. Я не бачу проблеми, чому потрібно переносити цей законопроект. Для того, щоб ще викинули кілька  представників національних меншин  викинули на вулицю. Якщо я буду робити з цього приводу коротеньку цю доповідь, я назву ці конкретні приклади. Я просто не розумію, чому переноситься, його треба приймати цю постанову негайно і комітет на цьому наполягає.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую. Але ваш  комітет до цього не має до цього відношення, ви автор, ви голова комітету, але  це значить, якщо я голова комітету, то  всі законопроекти розглядає мій комітет.

Я ще раз повторюю, тому що ви вводите в оману народних депутатів і тих, хто вас слухає. Законопроект був розписаний Комітету з питань справ людини, національних меншин і міжнаціональних відносин. Ви підтримуйте  на здоров'я, але не ви головні.

Будь ласка, Попеску.

 

13:22:04

ПОПЕСКУ І.В.

Шановні колеги, проект Постанови про  зупинення і виселення громадських організацій національних менших України (реєстраційний номер 9562) за наполяганням опозиції 7 лютого поточного року включений до  порядку денного десятої сесії.

Відповідно до Регламенту Верховної Ради України статті 103, 108 після включення законопроекту до порядку денного сесії підготовка його до  першого читання здійснюється головним комітетом, яка  включає також обов’язкове проведення  щодо нього  наукової експертизи.

Таким  чином, внесення на вимогу опозиції до порядку денного пленарного засідання 8.02 зазначеного проекту постанови спричинило його розгляд Верховної Ради України без висновку головного комітету та висновку Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради. Тому було б доцільним перенести його розгляд. Це зумовлено також тим, що ми не отримали перелік хоча б тих організацій, які були виселені. Окрім того, ми отримали відповідь від Міністерства культури України, в якій зазначено, що в Мінкультурі відсутня інформація щодо кількості  випадків виселення громадських організацій національних меншин. А запитаної інформації від суб’єкту законодавчої ініціативи ми не  отримали. Тому й просили його перенести, якщо ні, буде голосування зали і тоді ми будемо висловлювати свою точку зору…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, шановні колеги, обмінялися думками. Знову ж таки, та ситуація, що в понеділок за наполяганням автора ініціативи Погоджувальна рада погодилась з тим, щоб його розглянути сьогодні. Комітет не готовий, але на ваш  розсуд, як вирішить Верховна Рада. Хто за те, щоб перенести розгляд проекту Постанови про призупинення виселення громадських організацій національних меншин України. Прошу визначатися про перенесення.

         

13:23:54

За-8

Тобто розглядаємо.

Є пропозиція розглянути за скороченою процедурою питання. Прошу підтримати.

 

13:24:15

За-208

Підтримано.

Зараз будемо розглядати. Але перед тим прослухайте, будь ласка, оголошення.

Відповідно до статті 59 Регламенту Верховної Ради України, згідно з особисто поданої заявою, повідомляю про вихід народного депутата України Забзалюка Романа Омеляновича зі складу депутатської групи "Реформи заради майбутнього" у Верховній Раді шостого скликання.

І наступне оголошення. Відповідно до статті 59, 60 Регламенту Верховної Ради України, згідно з особисто поданої заявою, повідомляю про вихід народного депутата України, про вхід, вибачте, народного депутата України до складу депутатської фракції "Блок Юлії Тимошенко - "Батьківщина" у Верховній Раді шостого скликання Забзалюка Романа Омеляновича. (Оплески)

Будь ласка, законопроект  9562, народний депутат Яворівський. Прошу. 

 

13:25:25

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.

Розвідник повернувся із завдання живим, здоровим і ми його вітаємо в наших рядах.

Проблема, яка закладена в проект цієї дуже короткої, чіткої і однозначної постанови така. Я як голова комітету мав зустріч із головою об'єднань всіх національних меншин, які мешкають разом з нами в Україні, пана Левітаса. Я отримав інформацію, вони звернулися до нас із великим прохання про те, що є велика проблема із приміщеннями, де перебувають товариства, національна товариства наших українських національних меншин. Серед них є приклади просто-на-просто вбивчі. Скажімо, єврейське товариство, яке має свій штаб тут, у Києві, уже заборгувало 238, якщо не помиляюся, тисяч гривень, ходить по судах і їх фактично викидають із приміщення. У чому річ? Річ у тому, що міська, комунальна влада виставляють такі велетенські, грандіозні ціни оплати за ці приміщення, що їх, від них навіть би відмовлялися, скажімо, там, і підприємницькі структури, комерційні структури, які заробляють гроші. А що ж може заробляти те ж саме, скажімо, національне товариство, яке збирається? Це щодо євреїв.

Аналогічна ситуація, скажімо, із польським товариством республіканським, яке тут є у нас, у Києві. Воно розташовано у підвальному приміщенні, яке фактично майже нікому не потрібно, і платять за кожен квадратний метр 8, і платять вони за це приміщення 8 тисяч гривень, не маючи таких коштів.

Через те я переконаний, що провівши масовані, добрі, конструктивні слухання, які були проведені тут, у нашому парламенті, де ми зробили ще один крок для міжнаціонального порозуміння…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте.

 

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О. … до міжнаціонального зближення, це буде дуже добрий крок, якщо ми їх підтримаємо уже не просто словесно, а підтримаємо цією постановою. Я б дуже просив проголосувати за цю постанову. Це наші люди, це наші співвітчизники, і ми повинні їм допомогти.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будемо обговорювати? Ну, уже від комітету ви виступали, тобто позиція зрозуміла комітету, що комітет не розглядав, да? Будь ласка, будемо обговорювати? Нема необхідності? Тоді я ставлю на голосування пропозицію прийняти Постанову про призупинення виселення громадських організацій національних меншин України (реєстраційний номер 9562). Прошу голосувати.

 

13:28:34

За-124

Постанова не прийнята.

По фракціях. Партія регіонів – 7, "БЮТ – "Батьківщина" – 83, "Наша Україна" – 28, комуністи не голосували, реформи – 2, Народна Партія не голосувала, позафракційні – 4.

Хоча, я думаю, шановні колеги, мабуть, тут варто розширити. Не тільки про національні товариства, а і про всі товариства. Тому що, крім національних, є і інші громадські організації. Це їх, мабуть, також стосується. Якщо є такі факти.

Розглядаємо проект Закону про внесення змін до статті 135-2 Кодексу законів про працю України (щодо заборони запровадження та застосування колективної (бригадної) матеріальної відповідальності), (реєстраційний номер законопроекту 8695). Є пропозиція розглянути за скороченою процедурою.

 

13:29:42

За-204

Підтримана пропозиція.

Автор законопроекту, на жаль, хворий. Тому прошу, голова підкомітету Комітету з питань соціальної політики та праці Світлана Олександрівна Шмельова.

 

13:30:02

ШМЕЛЬОВА С.О.

Шановний головуючий! Шановні народні депутати! Автори законодавчої ініціативи пропонують викласти в новій редакції статтю 135.2 Кодексу законів про працю України. Та встановити, що у трудових відносинах, запровадження та застосування колективної, бригадної, матеріальної відповідальності забороняється.

З цього приводу слід зазначити, що Постановою Пленуму Верховного Суду України від 29 грудня 1992 року номер 14, в редакції Постанови Пленуму від 29 березня 1997 року номер 3 визначено, що: "Якщо в незабезпеченні збереження матеріальних цінностей, крім членів колективу, бригади, з якими укладено договір, винні службові особи, суд обговорює питання про залучення їх до участі в справі як співдоповідачів і визначає розмір збитку, який відповідає ступеню вини кожного з них і розмір збитку належного відшкодування з урахуванням виду і меж матеріальної відповідальності, яка на них покладається. Інша шкода розподіляється між членами бригади відповідно до типового договору про колективну бригаду матеріальну відповідальність. Тобто, в кінцевому підсумку, юридична відповідальність кожної особи, як і передбачено статтею 61 Конституції України, має індивідуальний характер.

Міністерство соціальної політики України не підтримує проект закону, оскільки вважає, що чинна норма узгоджується з відповідними нормами Конституції України.

Спільний представницький орган всеукраїнських профспілок та профспілкових об'єднань на національному рівні не підтримує законопроект.

Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України вважає, що за результатами розгляду у першому читанні законопроект доцільно відхилити.

Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці, розглянувши зазначений проект закону, не прийняв рішення з цього питання і вносить його на розгляд Верховної Ради для визначення. Просимо визначатись.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, дякую, Світлана Олександрівна. Обговорювати будемо?

 

ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. Голосуємо!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Голосуємо, да? Шановні колеги, ви зрозуміли суть питання, що сьогодні є колективна бригадна матеріальна відповідальність, якщо не можна встановити конкретно відповідальності тої чи іншої особи. Автори законопроекту пропонують зняти цю відповідальність.

Комітет не визначив своєї позиції, тобто не було необхідної кількості голосів за підтримку даного законопроекту.  Головне науково-юридичне управління пропонує відхилити.

Будь ласка, Павловський, 1 хвилина і будемо голосувати.

 

13:32:48

ПАВЛОВСЬКИЙ А.М.

Шановні співвітчизники! Пропонується відмінити колективну відповідальність в Кодексі законів про працю. Але разом з тим ми повинні знати, що зараз урядом Тігіпко підготовлений, з новими змінами, Трудовий кодекс, де ще більше драконівських мір проти найманих працівників, проти трудящих. Там нема взагалі прав трудящих, все на користь великого капіталу роботодавців прописано. Там спрощена процедура буде звільнення людей. Збільшено трудовий тиждень на 8 годин. І так далі.

Тому, ми повинні знати, особливо наймані працівники, профспілки, що готується. То буде не Трудовий кодекс, а кодекс рабства. І вже зараз наперед треба проти цього організуватись, захищати свої інтереси. І я закликаю профспілки, щоб вони пильнували і були пильними, тому що  готується рабство для всіх найманих працівників в Україні. Феодальна система, коли  є одна людина Януковича, а всі інші  ради у них.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Каплієнко, одна хвилина.

 

13:34:03

КАПЛІЄНКО В.В.

Дякую, Адаме Івановичу.  Депутатська група "Реформи заради майбутнього!" Знаєте, обговорюючи цей законопроект,   спочатку  нам здалося,  що він, дійсно, витримає всі питання, які стосуються, дійсно, відповідальності  осіб у колективах, де по великому рахунку іде розкрадання того чи іншого майна. Але, з'ясувавши все крок за кроком, ми  прийшли до висновку, що такий законопроект  підтримувати не можна, тому що колективна відповідальність врегульована  чинним законодавством, починаючи з 1947 року.

Друге. Колективна відповідальність і на підприємствах, де не можна  відокремити одне від одного, тобто  окрема відповідальність окремого працівника у відповідності до угоди   про повну матеріальну відповідальність, нести не можна.

І  у відповідності до 61 статті  Конституції такі речі, в принципі,  не припустимі.

Тому депутатська група "Реформи заради майбутнього" не буде підтримувати цей законопроект і закликає всіх в залі відмовитися від  такої ідеї. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Стоян, одна хвилина.

 

13:35:04

СТОЯН О.М.

Шановні колеги, я повністю підтримую, що сказав колега Каплієнко професійно. А хочу відповісти попередньому виступаючому, члену нашого комітету. Ну, що ви  ліпите? Скільки будете ліпити про цей   Трудовий кодекс? То, навпаки,  ми заклали такі механізми, які не дозволяють  роботодателю звільнити людину праці. Там  немає ні слова про збільшення робочого тижня, робочого часу. Там, навпаки, є така система, яка сьогодні дозволяє робити …. робочий час, ми забороняємо.  Там є дуже прозора, чітка  система. Чому ми її не можемо  прийняти? Тому що там, з одної сторони,   профспілки вимагають більше  повноважень  для себе, а роботодавці більше повноважень для  себе. Ми  найшли збалансований підхід. Не випадково вчора Президент України сказав: "Для того, щоб вирішити багато соціальних питань, питань, пов'язаних з оплатою праці, з робочими місцями,  нам треба прийняти Трудовий кодекс. То майте совість, коли зачіпляєте все, що  в голову збреде, і кажете, що це на користь  Януковичу. Ну, зупиніться у цій брехні, майте совість.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. В'язівський, одна хвилина.

 

13:36:11

В’ЯЗІВСЬКИЙ В.М.

Володимир В'язівський, "Наша Україна". Щодо дискусії щодо конкретного законопроекту. Направду, сьогодні він доволі комплексно вирішує питання, в тім числі і колективної відповідальності.

Щодо питань, які тут, ну, паралельно і досить актуально піднімаються щодо Трудового кодексу. Напевно, Трудовий кодекс, який напрацьовувався вже не одним скликанням і різними більшостями, має право на те, щоб його розглядати і досить серйозно до нього підходити. Одне питання. А виконавці хто? Ми бачимо, що сьогоднішня влада, все, що вона не приймає нібито на благо підприємців, закінчується "підприємницьким Майданом", будь-які інші законопроекти, закінчується тим, що Президент їх повертає, і мусимо тут переглядати і дослуховуватись знову ж таки опозиції конструктивні позиції, які лунають від здоровомислячих людей в цій залі. Шкода, що дехто просто, як собаки Павлова, уже реагують на підняття руки, …… Янукович, треба тиснути на зелені кнопки, інший змах руки – не тиснути на кнопки. Я б хотів, щоб все-таки тут сиділи парламентарі і дослуховувались до конкретних конструктивних пропозицій і від опозиції.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, обговорення питання завершено. Я тут не бачу ніякої політики і політизації. Простий і зрозумілий законопроект, так кожен із нас намагається його перетворити в політиканство, немає тут політики. Тут треба дати відповідь: є відповідальність чи немає відповідальності, от і все.

Я ставлю на голосування пропозицію про прийняття за основу законопроекту (8695) про внесення змін до статті 135-2 Кодексу законів про працю (щодо заборони запровадження та застосування колективної (бригадної) матеріальної відповідальності). Прошу визначатись.

 

13:38:11

За-7

Законопроект відхилено.

Розглядаємо проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про охорону праці (реєстраційний номер 8484).

Є пропозиція розглянути за скороченою процедурою. Прошу проголосувати.

 

13:38:47

За-208

Підтримано.

Доповідає Хара Василь Георгійович, автор законопроекту. Підготуватись Шмельовій.

 

13:38:55

ХАРА В.Г.

Уважаемые коллеги, настоящий проект закона – о внесении изменений в некоторые законы Украины относительно упорядочивания осуществления государственного надзора и контроля за соблюдением законодательства об охране труда – разработан с целью применения в национальном законодательстве важного и обязательного конституционного принципа: соблюдение условий международных договоров Украины. Напоминаю, что мы еще в 2004 году ратифицировали 2 конвенции, связанные с этим вопросом: номер 81 – об инспекции труда в промышленности и торговле; и Конвенция Международной организации труда 129 об инспекции труда в сельском хозяйстве.

Необходимость принятия данного закона связана с тем, что положение существующего законодательства противоречит требованиям вышеуказанной конвенции МОТ номер 81 и 129. Принятие этого закона обеспечит выполнение Украиной, во-первых, международных договоров и повысит, самое главное, эффективность государственного надзора за соблюдением законодательства об охране труда, и что будет способствовать улучшению положения с охраной труда в стране и – главное – способствовать предупреждению несчастных случаев на производстве и сохранению человеческих жизней.

Хочу отметить, что эти предложения, которые вам предложены, - это коллективный труд, не только мой и Тамары Васильевны Егоренко, авторами которых мы являемся. Они готовились совместно со специалистами Государственной службы по надзору за безопасностью и охраной труда.

Главное научно-экспертное управление Верховной Рады предлагает принять его за основу и высказало ряд конкретных замечаний, которые обязательно будут учтены при подготовке данного законопроекта ко второму чтению. Комитет просить поддержать.  Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Шмельова Світлана Олександрівна.

 

13:41:00

ШМЕЛЬОВА С.О.

Згідно з положеннями частини третьої статті 43 Конституції України кожен громадянин має право на належні, безпечні та здорові умови праці. Сьогодні в Україні спостерігається тенденція до зменшення рівня виробничого травматизму, однак порівняно з європейськими державами, де застосовуються норми міжнародних договорів, він залишається досить високим.

Даний законопроект приводить у відповідність Закони України про охорону праці та про основні засади державного нагляду, контролю у сфері господарської діяльності до Конвенції Міжнародної організації праці.

Комітет з питань соціальної політики та праці, розглянувши на своєму засіданні законопроект про внесення змін до деяких законів України щодо порядку здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про охорону праці, рекомендує Верховній Раді України прийняти його за основу в першому читанні. Головне науково-експертне управління пропонує прийняти його за основу з наступним доопрацюванням висловлених зауважень та пропозицій. Прохання підтримати законопроект. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, шановні колеги, все зрозуміло? Крім Павловського і В'язівського ніхто більше не наполягає? Наполягають, запишіться. Так, будь ласка, Володимир Лещенко. Підготуватися Стояну.

 

13:42:49

ЛЕЩЕНКО В.О.

Володимир Лещенко, фракція Комуністичної партії України, Чернігівщина.

Шановні, шановний Адаме Івановичу, шановні народні депутати, шановні виборці, Закон України про охорону праці на сьогодні в багатьох випадках не діє. Приватний власник на цю проблему дивиться крізь пальці. Для чого йому витрачати лишні кошти? Профспілкові організації в коштах обмежені або в переважній більшості знаходяться під п'ятою керівника підприємства, а органи влади, які мають контролювати виконання Конституції і законів України, не виконують в цій частині своїх функцій. Тому порушення, в тому числі і грубі, вимог законодавства про охорону праці мають місце повсюди. За часів Радянської влади контроль держави за охороною праці був ретельним, а з поверненням України назад до капіталізму це питання кинуте напризволяще.

Внесення до Закону України "Про охорону праці" статті 39-1 –  "Порядок здійснення державного нагляду за дотриманням вимог законодавства про охорону праці" сприятиме поліпшенню справ у цій сфері. Тому фракція комуністів голосуватиме за цю законодавчу пропозицію. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Олександр Стоян, фракція Партії регіонів. Підготуватися Карпуку.

 

13:44:17

СТОЯН О.М.

Шановні колеги, я перш за все хочу подякувати автору законопроекту Василю Харі, який знає дуже добре цю проблему, тому що, дійсно, сьогодні питання охорони праці є наболілим. Хоча і наша колега Шмельова Світлана Олександрівна сказала про те, що зменшився травматизм, но це не тому, що так краще стали працювати. Тому що менше підприємств, як працюють, скорочуються підприємства, скорочуються робочі місця, але травматизм великий.

Раніше як це робилося? Хочу нагадати з історії: раніше охороною праці займалася частково держава, державні структури, а більше займали я питанням профспілки. Вони мали право припису, мали право зупинити виробництво, мали право штрафи накласти.

Під час реформування системи охорони праці, функції охорони праці у більшості перейшли до держави. Створені державні органи, державні структури. Відверто скажу: на тих же приватних підприємства, де є порушення Закону "Про охорону праці", бо грубі порушення організації праці людей профспілки не можуть зараз впливати. Державні органи туди не мають права, вибачте за слово влазити, і нема кому, дійсно, організувати систему відповідальності за порушення, дотримання законодавства про охорону праці.

Тому цей законопроект чітко передбачає зміни до закону, який підсилює відповідальність роботодавця за дотримання законів про охорону  праці. Перше за все, наголошую, передбачається упередження можливих наслідків охорони праці. Тому цей закон не є політичним, він не потребує  коштів, він не потребує якихось детальних обговорень. Я пропоную прийняти його за основу і в цілому. Дякую усім за підтримку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Володимир Карпук, фракція "Наша Україна". За ним – Павловський.

 

13:46:10

КАРПУК В.Г.

Володимир Карпук. Прошу передати слово Володимиру В’язівському.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, Володимир В’язівський.

 

13:46:14

В’ЯЗІВСЬКИЙ В.М.

Володимир В’язівський, "Наша Україна". Щодо конкретного законопроекту. На правду, ідея, яка тут закладена, має право на життя, бо хочеться покращити і убезпечити людину праці від небезпечних умов праці. Тим більше вони в багатьох випадках виникають, скажімо, досить миттєво. І на це потребується певна миттєва реакція відповідних державних органів.

Але, є певні "але", в яких багато що саме і скрито. Перше. В частині другій статті 39, до якої вноситься поправка, не регулюється питання перевірки посадовою особою центрального виконавчого органу з нагляду охорони праці, а саме не ведеться, хто дає остаточне добро на те, щоб він прийшов перевіряти, чи це може бути його особиста самодіяльність. Які наслідки остаточного по підсумках цієї перевірки будуть застосовуватися, чи є можливість роботодавця апелювати, бо розуміємо, що певні роботодавці своєю позицією, які не хочуть вносити мзду державним службам, можуть попасти і бути об’єктом прискіпливості, в тім числі не тільки пожежників, але й інспекції праці. А тому мусимо і їх убезпечити від того, щоб ті підприємці, які мали можливість вийти на майдан і в свій захист сказати слово, не були тероризовані не тільки податковою, пожежною, іншими державними службами, але й були убезпечені і від тих, хто би мав боронити інтереси працівників на цьому підприємстві, а не інтереси держави або тих шкурників від держави. А тому поки не будуть врегульовані ці питання і бачення, як ми хотіли би безпосередньо вставити нормативним документом, державним документом, законом позицію щодо застосувань міри на цьому підприємстві, поки немає концепції цього бачення, голосувати за нього не можна. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Андрій Павловський.

 

13:48:20

ПАВЛОВСЬКИЙ А.М.

Андрій Павловський, "Блок Юлії Тимошенко – "Батьківщина".

Шановні співвітчизники, сьогодні, коли є всевладдя великого тіньового капіталу іноді з кримінальними корнями, то зрозуміло, що цьому капіталу не до охорони праці. Йому тільки отримати надприбутки та сховати їх офшорних зонах і вони не дбають ні про модернізацію підприємств, ні про робочі нові  місця, ні тим більше  про охорону праці.

Тому сьогодні як ніколи нагальне посилення державного нагляду за додержанням законодавства про охорону праці. Тим більше, що зараз роль профспілок, їх  функція в цьому питанні зведена  нанівець, з ними олігархи, роботодавці, власники підприємств зараз зовсім не рахуються. І тим більше хотів би звернути увагу, що якраз от планується в новому Трудовому кодексі цілий розділ про права профспілок взагалі вилучити, і при звільненні людини там не передбачається погодження профспілок, навіть як зараз є сьогодні. 

Тому треба, щоб держава брала ці питання під свій контроль і треба упорядочити ті всі питання. Питання охорони праці – це питання здоров'я і життя трудящих людей, яким ні до кого зараз звернутися крім держави.

І хотів би сказати, що  профспілкам треба нарешті проснутися і відновити свою роль по захисту саме найманих працівників. Досить дивитися до рота роботодавців! Раніше  дивились до рота секретарю парткому, директору, а зараз обслуговуєте великий капітал.  Профспілки! Просипайтесь, ставайте незалежними, захищайте  людей найманої праці,прийшов ваш час, час незалежних профспілок. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, не зазіхайте на незалежні профспілки, бо ваш колега їх очолює.

Обговорення питання завершено. Я ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу в першому читанні проект Закону про внесення змін до  деяких законів України щодо впорядкування здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про охорону праці. (реєстраційний номер 8484). Прошу голосувати.

 

         13:51:00

За-259

         Законопроект  підтримано в першому читанні.

Я продовжую засідання на 15 хвилин. (Шум у залі)

         Розглядаємо проект Закону про внесення змін до статті 229 Податкового кодексу України (щодо особливостей оподаткування спирту етилового, який використовується для виробництва) (реєстраційний номер 9258 і 9268). Є пропозиція розглянути за скороченою процедурою. Прошу визначатися.

 

13:51:50

За-219

         Підтримано.

         Будь ласка, 9258, представляє Горбатюк Анатолій Олексійович. Підготуватися  Майбороді.

 

13:52:04

ГОРБАТЮК А.О.

         Шановний Адаме Івановичу, народні депутати, загальновідомим є те, що формуванні розвитку галузі ветеринарної фармації та ринку ветеринарних препаратів в Україні не надається належного значення. Не зважаючи на важливість вітчизняного ринку ветеринарних препаратів, його державне регулювання на сучасному етапі є недостатньо ефективним. Що, зокрема, виявляється у відсутності виробництва в Україні багатьох важливих біологічних препаратів та абсолютної більшості субстанцій для виготовлення хіміотерапевтичних препаратів.

         Існування багатьох невирішених наукових та практичних проблем, необхідність удосконалення державного управління галузі ветеринарної фармації та ринком ветеринарних препаратів в Україні зумовлюють актуальність прийняття даного законопроекту.

         Пропонуємо, з метою справедливого застосування норм статті 229 Податкового кодексу України, визначити порядок оподаткування спирту етилового, який використовується для виробництва лікарських засобів та ветеринарних препаратів.

         Так, проаналізувавши положення підпункту 229.1.1б, пункту 229.1 статті 229 та підпункту 229.1.5б, пункту 229 Податкового кодексу України, робимо висновок, що зазначені норми не враховують того, що ринок лікарських засобів гуманної медицини і ринок ветеринарних препаратів тісно  взаємопов'язані і формують фармацевтичний ринок, що є частиною ринків хімічної та біотехнологічної продукції. Водночас ринок ветеринарних препаратів є частиною ринку засобів захисту здоров'я тварин. Тобто зазначені норми не враховують Закон України "Про ветеринарну медицину", а саме виробництво ветеринарних препаратів.

З метою вдосконалення державного управління та підтримки вітчизняної галузі на ринку ветеринарних препаратів зазначеним проектом закону пропонується внести зміни в систему пільгового оподаткування, що стосується прядку оподаткування спирту етилового при виробництві ветеринарних препаратів. Прийняття зазначеного проекту закону України сприятиме налагодженню виробництва ветеринарних препаратів та субстанцій для їх виготовлення, стимулюванню та державній підтримці розвитку вітчизняного ринку ветеринарних препаратів та вдосконаленню державного…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. 9268 законопроект. Майборода Сергій Федотович. Підготуватись Каракаю від комітету.

 

13:54:28

МАЙБОРОДА С.Ф.

         Уважаемый Адам Иванович, уважаемые народные депутаты, вашему вниманию предлагается проект Закона Украины о внесении изменений к Налоговому кодексу Украины (регистрационный номер 9268).

В указанном законопроекте с целью справедливого применения норм статьи 225 и 229 Налогового кодекса Украины предлагается определить порядок налогообложения спирта этилового, который используется предприятиями винодельческой промышленности. В случае внесения предлагаемых изменений в указанные статьи Налогового кодекса Украины будет урегулировано следующее.

Первое, указанные нормы учтут последние изменения, внесенные в Закон Украины "О винограде и виноградном вине" в части определения понятия "вермута" как виноградного вина. Предприятия первичного и смешанного виноделия, которые являются производителями виноградных и плодово-ягодных материалов, а также вермутов, будут получать  спирт для производства вермутов и других крепленых вин по одним нормам закона, а именно в соответствии с требованием статьи 229 Налогового кодекса Украины. Спирт будет отпускаться с нулевой ставкой акцизного налога. При этом налоговый вексель будет оформляться на 180 дней с гарантией оплаты акцизного налога в перерасчете на стопроцентный спирт согласно действующих ставок.

Предлагаемые изменения позволят предприятиям первичного и смешанного виноделия, которые производят вермуты, оплачивать налог на готовую продукцию после  завершения полного технологического цикла производства, в соответствии со статьями 222 Налогового кодекса Украины.

На данный момент из-за неоднозначного толкования производителями и органами налоговой службы норм Налогового кодекса, спирт для производителей вермута, получается оформление векселя на 90 дней. Но при этом вексель оформляется из расчета ставки на готовую продукции, что не обеспечит гарантию платы акцизного налога с учетом ставки акцизного налога на спирт в перерасчете на 100-процентный абсолютный алкоголь.

В случае производства винодельческими предприятиями вермута из настоек собственного производства происходит двойное налогообложение. Принятие предлагаемого проекта закона никаким образом не уменьшит доходную часть госбюджета, но при этом будут четко и однозначно…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте.

 

МАЙБОРОДА С.Ф. Определены нормы и правила получения спирта при производстве Вермута. Прошу поддержу данный законопроект. Спасибо за внимание.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Голова підкомітету Комітету з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики Юрій Каракай.

 

13:57:02

КАРАКАЙ Ю.В.

Шановний Адаме Івановичу! Шановні колеги! Комітет розглянув зазначений законопроект. І враховуючи, що він скасовує подвійне оподаткування виробників вермутів та те, що це буде сприяти розвитку українських підприємств у цій галузі, комітет пропонує Верховній Раді підтримати у першому читанні зазначений законопроект. Ті непринципові зауваження, які були висловлені Кабінетом Міністрів та Головним науково-експертним управлінням, можуть бути враховані до другого читання.

Одночасно комітет просить Верховну Раду при доопрацюванні законопроекту 9168 врахувати положення законопроекту 9258 Горбатюка та Писарчука. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Крім Задирко ніхто не наполягає? Будь ласка, Задирко. Вибачте. Зніміть. Запишіться. Так, будь ласка, Карпук. За ним –  Задирко.

 

13:58:10

КАРПУК В.Г.

Володимир Карпук, "Наша Україна". Законопроектом… я буду говорити за законопроект 9258, поданий Анатолієм Олексійовичем Горбатюком, він пропонує внести зміни до двох підпунктів пункту 229 статті 229 Податкового кодексу України щодо нульової ставки акцизного збору на етиловий спирт, який використовується для виготовлення ветеринарних препаратів.

Цей законопроект розглядався також на Комітеті з питань охорони здоров'я і був одноголосно підтриманий. Тому що така нульова ставка акцизного збору є для виробництва лікарських препаратів, які застосовуються в практиці медичній. І зрозумілою є думка про те, що це треба перенести і на виготовлення ветеринарних препаратів. Тому що за цей законопроект ми будемо голосувати. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Задирко.

 

13:59:07

ЗАДИРКО Г.О.

Дякую, Адаме Івановичу. Депутатська група "Реформи заради майбутнього", Партія "Українські ліві і селяни".

Наша депутатська група буде підтримувати законопроект 9268 і його обов'язково треба сьогодні проголосувати в залі. Тому що дійсно це закон, який полегшить роботу виноробних підприємств, ті, які спеціалізують на виробництві українських вермутів.

Я, щоб народні депутати розуміли, хочу розповісти, що в Україні фактично одне підприємство це вина "Коблево", які виробляють українські вермути, за українською рецептурою, настойки, які зроблені теж в Україні, з трав, які теж зібрані в Україні.

І фактично цей законопроект дає можливість зробити таким чином, що українські вермути не будуть два рази підлягати акцизному збору на спирт. І вони будуть більш конкурентні з тією продукцією, яку завозять в Україні і розливають на інших підприємствах України, які виробляють теж вермути. Але, фактично вони розливають вермути, які виготовлені в інших державах. Тому, ми фактично цим голосуванням підтримуємо українське виноробство і ті українські підприємства, які спеціалізуються на цій дуже важливій, тонкій і дуже потрібній справі як виробництво українських вермутів. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Одна хвилина, Ганущак.

 

14:00:38

ГАНУЩАК Ю.І.

Панове, я не проти підтримки вітчизняного товаровиробника. Але, загальне правило каже таке: якщо  один і той самий товар в одному випадку оподатковується, а в іншому не оподатковується, то у такому випадку  він переходить туди, де  не оподатковується.  Якщо ми хочемо підтримати ветеринарів, то давайте давати пільги на  кінцевий продукт, а не на первинний продукт, який може використовуватися і для інших цілей, і сприяти розвитку алкоголізму.

Це саме стосується і щодо вермутів. Взагалі кажучи, вермут  - це не кращий напиток для  українців, хай п'ють натуральний продукт, а саме, сухі вина і наші традиційні: горілку і тому подібне. Тому   я буду голосувати проти.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, обговорення питання завершено. Єдине, я просив и врахувати при  голосуванні,  що законопроекти не альтернативні. Вони не виключають один одного. У законопроекті 9258 йдеться про лікарські препарати для ветеринарної медицини,  а у другому законопроекті йдеться  про те, що вживають люди. Так що тут прошу врахувати, що вони один одного не заперечують ці законопроекти.

Я ставлю  на голосування пропозицію прийняти за основу   проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу  України  щодо оподаткування спирту етилового  для окремих виробництв (реєстраційний номер 9258). Прошу голосувати.

 

14:02:29

За-34

Не підтримано.

Ставиться на голосування законопроект за номером 9268. Прошу голосувати.

 

14:02:54

За-253

Прийнято.

Шановні колеги, є у нас такий розділ, як повторне перше читання. Розглядаємо  проект Закону  про правила етичної поведінки (реєстраційний номер 4420-д).  Є пропозиція розглянути його за скороченою процедурою.

 

14:03:31

За-220

Підтримано.

Будь ласка, Валерій Ананійович Бевз. Прошу.

 

14:03:37

БЕВЗ В.А.

Шановний Адаме Івановичу, шановні колеги! Комітет з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією у відповідності до доручення Верховної Ради України доопрацював законопроекти щодо етики публічних службовців. За останні 10 років Верховною Радою розглядалося 8 законопроектів цієї тематики. На жаль, відомо, що ні один з них не зміг отримати статус закону, а в цей час світова спільнота прийняла: Міжнародний кодекс поведінки державних посадових осіб, затверджений Організацією Об'єднаних Націй, Модельний кодекс поведінки державних службовців держав-членів Ради Європи. Крім цього, діє і по сьогоднішній день стаття 8 Конвенції Організації Об'єднаних Націй проти корупції, яка теж визначає поведінку державних службовців при виконанні ними своїх службових обов’язків. Саме це є причиною того, що ми ухвалили Закон України "Про засади запобігання і протидії корупції", а зараз ліквідовуємо суттєву прогалину щодо законодавчого врегулювання визначення етичних норм поведінки осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Шановні колеги, вашій увазі пропонується законопроект, який включає в себе 12 керівних норм поведінки публічних службовців. Серед них: законність, пріоритет інтересів, політична нейтральність, толерантність, неупередженість, компетентність і ефективність, формування довіри до влади, конфіденційність, утримання від виконання незаконних рішень чи доручень і ряд інших. Цей законопроект відповідно до визначеного Президентом України Національної антикорупційної стратегії, припису базується на положеннях Модельного кодексу поведінки державних службовців держав-членів Ради Європи. У подальшому на базі цих 12 правил будуть розроблені відповідні кодекси і стандарти поведінки, правила запобігання та врегулювання конфлікту  інтересів, як це передбачено статтями 13…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте.

 

БЕВЗ В.А. ... про засади запобігання та протидії корупції. У зв’язку з цим прошу підтримати в першому читанні даний законопроект.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Є необхідність обговорювати? Немає, ніхто не наполягає. Є. Крім Ганущака, хто ще хоче висловитись? Тоді, будь ласка, Кармазін. Добре, записуйтесь.

Юлія Ковалевська, фракція Партії регіонів. За нею – Рябека.

 

14:06:30

КОВАЛЕВСЬКА Ю.С.

Дякую. Шановні колеги, в уяві людей особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - це не просто спеціаліст, це уособлення держави та влади. І поведінка такої особи, незалежно від того, яку посаду вона займає, її ставлення до справи, до громадян, ставлення до думок інших людей, навіть її мова та зовнішній вигляд, формують не тільки її власний авторитет, а і авторитет тієї служби, яку вона уособлює, і авторитет держави в цілому. Такі явища, як недостатня професійність, як упередженість та перевищення повноважень, прояви корупції, хабарництва серед осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування тощо, є свідченням низького рівня культури управління та етичного виховання. Крім того, не можна забувати, що в умовах боротьби з корупцією в Україні одним з першочергових наших завдань є встановлення чітких правил, вимог до поведінки таких осіб, які уповноважені на виконання функцій держави, якими вони зобов’язані керуватись під час виконання своїх службових обов’язків. Етична підготовка, наявність загальних вимог до поведінки цих осіб є одним із суттєвих інструментів у протидії корупційним явищам.

Я підтримую цей законопроект, і наша фракція буде його підтримувати. Хочу лише сказати, що чинне законодавство України з питань професійної етики осіб на державній службі і на службі в органах місцевого самоврядування дещо вже врегулювало деякі норми. Ми прийняли нещодавно Закон України про Державну службу і там є обов'язок державних службовців додержуватися встановлених законодавством правил професійної етики. Тому я пропоную цей законопроект підтримати за основу. До другого читання доопрацювати, щоб виправити деякі недоліки. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І вам дякуємо. Рябека, будь ласка.

 

14:08:37

РЯБЕКА О.Г.

Шановні колеги, я, як співавтор, прошу підтримати законопроект та передати зараз для виступу слово Миколі Томенко.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Микола Томенко.

 

14:08:58

ТОМЕНКО М.В.

Шановні колеги, робота авторського колективу в складі Бевза, Рябеки, Омельченка і інших надзвичайно важлива. І я думаю, що сьогодні одна  з ключових небезпек – це невиконання принципових норм, які ми заклали в антикорупційному законодавстві, одна з яких звучить як конфлікт інтересів.

От я потратив рік на судові процеси з Леонідом Черновецьким і його командою, які образилися за мій виступ на Верховній Раді, де я привів приклад класичного конфлікту інтересів, коли рішення стосовно землі, нерухомості, використання бюджетних коштів надавалися в інтересах прямих та дальніх родичів. І Черновецький образився, сказав, не може на вулицю виходити, бо йому соромно від українського народу і подав на мене в суд. Я до Верховного Суду судився. Суд, на щастя, визнав мою позицію правомірною.

Аби ми мали цей законодавчий акт, я абсолютно переконанував, щоб Леонід Черновецький не в Грузії дачу будував і не вдруге виходив, женився, а сидів би в тюрмі. Тому що по свідченнях тих його родичів, які деякі з них проходять сьогодні по цій справі, можна абсолютно чітко було вивести б на нашого "мера по телефону", як його називають, який дуже подобається Прем'єр-міністру Азарову, бо не заважає йому працювати.

Друга позиція, надзвичайно важлива – це утримання від виконання незаконних рішень чи доручень. Зараз перед початком  виборчої кампанії уже почалися чіткі настанови, де розумні голови обласних адміністрацій, інші посадові особи, вони усно радять своїм підлеглим, наприклад, або за відповідною, так би мовити, лінією записувати в члени відомої партії  посадових осіб або, скажімо, лобіювати ті чи інші рішення. Вони не підпадають під сферу впливу, а більш меншого рівня чиновник підпадає під прес. Таким чином, ця стаття дає можливість їм сказати, ми не виконуємо незаконне рішення голови обласної адміністрації чи іншої посадової особи. Оце теж стаття є надзвичайно важливо.

І, звичайно, принциповий момент стосується теми привілею, як би сказати, за партійною, регіональною, іншою ознакою. От я один приклад вам приведу. Черкаська преса проаналізувала регіональну ознаку чиновників Черкаської області: 160 осіб з Донецької області. Ну, у Черкасах нема ж нормальних людей, які б могли керувати. Уже дійшли до БТІ, БТІ у нас Донецька область і в Черкаській області очолюють.

Порушення закону? Звичайно, порушення, бо переваги в інтересах регіональної ознаки.

Вважаю, шановні колеги, треба ухвалити у першому читанні і пришвидшити його до прийняття у цілому.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Кармазін.

 

14:11:45

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни. Шановні народні депутати, якщо ви подивитесь уважно зауваження науково-експертного управління, то воно пропонує за результатами розгляду законопроект відхилити.

Як аргументи, науковці говорять, що такі норми можна розписувати в інших законах і так далі. На мій же погляд, проаналізувавши всі плюси і мінуси, які є…Звісно, є реальне і хороше зерно в заключенні Головного науково-експертного управління, але з огляду на нашу дійсність, коли ми зараз знаходимося отут, ну, хай 120 чоловік, але ж на табло 370.  370! Тому, я думаю, що треба приймати цей кодекс. І причому, Адам Іванович, зразу у двох читаннях.

Я думаю, що після цього відпаде бажання голосувати за когось іншого. Бо це те ж саме. Пане Єфремов, якщо ви мені покажете, що я за когось голосую, якщо мені покажете… Але я з вами погоджуюсь, пане Єфремов, що не має бути порожньою лава "Нашої України" – Народної самооборони". А вона не зовсім порожня: є Зварич, є Чорноволенко,  ви бачите Кармазіна, але ви бачите Катерину… Так що у нас, слава Богу, є люди, але їх мало.

Тому… Але я хотів би все-таки попросити. Да, репліку, я спеціально назвав ваше прізвище. Я це для чого назвав – щоб ми зараз з вами знайшли те, до чого вчора закликав Президент. Він закликав до компромісів, і він закликав до взаєморозуміння. Так от якщо у відповідь на мою пропозицію ви скажете, приймаємо цей закон зараз, і ваші "тушки", які зараз знаходяться на 451 окрузі, десь на в районі Карибського басейну, вони не голосують голоси. От тоді це буде добре. От за це я пропоную прийняти в першому…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні колеги, будемо визначатися. Хоча немає часу на репліки, бо у нас стільки… У нас немає часу на репліки, у нас залишилося… Я кажу часу на репліки немає. (Шум у залі)  Тому що у нас залишилося 30 секунд до закінчення…

Будь ласка, Єфремов, одна хвилина.

 

14:14:28

ЄФРЕМОВ О.С.

Уважаемы коллеги, я не собираюсь здесь ни с кем пререкаться. Я хотел бы подумать о следующем. В течение последующих трех дней наши коллеги здесь в зале ссылаются на работу Парламентской ассамблеи Совета Европы. И на ее решение, которое принято в отношении Украины. Так вот 700 человек, которые должны голосовать в Парламентской ассамблее Совета Европы, 70 голосами приняли решение по Украине. Спасибо за внимание.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Чорноволенко, репліку. Але прошу, будь ласка, виступаючих мою праву раку більше не робити провокацій.

Чорноволенко, прошу.

 

14:15:10

ЧОРНОВОЛЕНКО О.В.

Адаме Івановичу, він зробив те, що мав зробити будь-який депутат. Це його абсолютне право. Тому я не розумію, чого ви Кармазіну робите зауваження. Це перше.

Тепер я відповідаю Партії регіонів. Шановні друзі, те, що відбувається в Раді Європи чи в деяких парламентах, де не обов’язково, щоб була присутня необхідна кількість голосів, випливає виключно з їх внутрішнього законодавства.

Відповідно до українського законодавства, до української Конституції кожний депутат має голосувати сам за себе. І тому ваше посилання на те, що десь голосують по-іншому, немає  жодного значення. Ви маєте виконувати українську Конституцію, і це ваш святий обов’язок  як громадян і як депутатів. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, давайте віднесемося до цього законопроекту з повною серйозністю. Я хотів би, щоб кожний із вас дійсно прочитав абсолютно логічні, нормальні і правильні висновки Головного науково-експертного управління. Усі, хто виступає,  в тому числі й доповідач, лякає нас Радою Європи і так далі, що вони прийняли і треба нам приймати. Юристи кажуть: в жодній країні світу немає закону про те, що  ми сьогодні з вами хочемо прийняти. Є підвідомчі законодавчі акти на рівні міністерств і відомств, що міністр має право за порушення етики державного службовця покарати. І там встановлено норми, які він може  покарати. Ми ж тут пишемо декларації, що не можна, що не варто, варто бути заангажованим. А що далі? Написали декларацію і на цьому зупинилися. Але ваше право. Ваше право. Тобто ми біжимо за Європою швидше ніж Європа.

Я ставлю на голосування пропозицію про прийняття в першому читанні проекту Закону про  правила     етичної поведінки (реєстраційний номер 4420-д).

 

14:17:26

За-279

Так на цьому ранкове засідання Верховної Ради оголошую закритим.

Прошу попрацювати в комітетах, тому що нам  потрібно розглядати законопроекти, які ми включили до порядку  денного, особливо те, що до другого читання.

Завтра починаємо роботу, як завжди, о 10 годині.