ЗАСІДАННЯ ВІСІМНАДЦЯТЕ
Сесійний зал Верховної Ради України
28 грудня 2007 року, 17:20 година
Веде засідання Голова Верховної Ради України ЯЦЕНЮК А.П.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я прошу зареєструватися для відкриття вечірнього пленарного засідання Верховної Ради України.
17:35:37
У залі зареєстровано 404 народних депутата України. Вечірнє пленарне засідання Верховної Ради України оголошується відкритим.
Хотів би вас поінформувати про те, що зараз завершується засідання Комітету з питань бюджету Верховної Ради України. Власне кажучи, ми знаходимося на завершальній стадії щодо опрацювання тих пропозицій, які були внесені народними депутатами України під час прийняття за основу проекту Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік”. Залишилося декілька елементів, які потрібно уточнити. Мені щойно надійшов лист за підписом Прем'єр-міністра України Тимошенко Юлії Володимирівни з вказанням того, які позиції враховані Кабінету Міністрів України, які позиції потребують доопрацювання.
З вашого дозволу я попросив би наступне. Щоб у нас була узгоджена позиція Комітету з питань бюджету, я зараз піднявся би на засідання комітету, завершили процедуру розгляду поправок, які внесені народними депутатами України. І вже з узгодженою позицією спустилися разом з головою комітету Деркачом і разом з міністром фінансів, щоб йти по кожній окремо взятій позиції, як ми домовлялися, що враховано, що не враховано, які підстави врахування чи не врахування.
Даєте добро мені на це дорогі друзі? Дякую. Я пішов тоді з вашого дозволу…
Не чую. Що? З процедури хочете? Немає проблем. Хочете з процедури, будь ласка, три хвилини з процедури, я прошу записатися.
Кармазін Юрій Анатолійович, Блок „Наша Україна – Народна Самооборона”.
17:37:36
КАРМАЗІН Ю.А.
Юрій Кармазін, „Наша Україна – Народна Самооборона”.
Шановні колеги, всім очевидно, що треба прийняти бюджет. Але я закликаю Голову, шановний Арсенію Петровичу, давайте зробимо так, щоб ті наради, які проводяться, проводилися тут, у залі, – оце найкраща нарада”. І всі узгодження хай робляться тут, щоб люди бачили, щоб все було прозоро, що таке найкращий і найсерйозніший фінансовий документ, з якого має початися новий відлік часу.
Тому я просив би і озвучити чи дані доручення Комітету з питань аграрних щодо змін до Земельного кодексу, тому що вони надзвичайно суттєві, і прямого впливу на бюджет вони не мають, ….також вони будуть мати, і щоб ми проводили засідання у пленарному режимі, а не десь у кулуарах. Дякую вам.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Юрію Анатолійовичу.
Самойлик Катерина Семенівна передає слово Симоненку Петру Миколайовичу.
17:38:46
СИМОНЕНКО П.М.
Симоненко, фракция коммунистов.
Уважаемые коллеги, я думаю, что, первое, надо продолжить обмен мнениями, пока идет там работа, для того, чтобы и здесь мы сформировали, как свою позицию, так и изложили ее перед избирателями.
В чем состоит позиция фракции коммунистов? Фракция коммунистов обязательно поддержит все социальные выплаты, которые нужны нашему народу, и готова проголосовать за бюджет только в том случае, если второй раздел, который предусматривает (проекта бюджета) изменения в законы (более ста законов), будет отделен от этого текста и рассмотрен до 31 марта. Почему? Потому что эти изменения в законы предусматривают, что Кабинет Министров, по сути дела, станет Верховной Радой Украины, и без Верховной Рады будет вносить изменения в законы. Это диктатура. Завтра вместо одного состава Кабмина придет другой, и у нас будет произвол в стране, потому что в законы будут вносить они изменения.
Поэтому фракция коммунистов и предлагает: отделите второй раздел, и фракция коммунистов готова поддержать…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Гриневецький Сергій Рафаїлович, „Блок Литвина”.
17:40:01
ГРИНЕВЕЦЬКИЙ С.Р.
Дякую, Арсенію Петровичу. „Блок Литвина” пропонує увійти в регламентне поле, і якщо оголошується перерва до 17.10, то о 17.10 треба щоб починали працювати, тим самим це дисциплінує і депутатів, і тих, хто бере відповідальність за проголошення рішень, які приймаються в комітеті і узгоджувальних рад. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Богуслаєв В'ячеслав Олександрович, фракція Партії регіонів.
17:40:29
БОГУСЛАЄВ В.О.
Я отказываюсь от слова, все понятно, по-моему.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибо большое.
Таран Віктор Васильович, „Блок Юлії Тимошенко”.
17:40:42
ТАРАН В.В.
Ну, я швидше хотів би сказати для людей, які нас слухають. Я хочу сказати, що виглядає так, дорогі громадяни України, що, справді, сьогодні бюджет буде прийнятий, бо депутати розуміють, що неприйняття бюджету - це не було підбавок до мінімальних пенсій 55 гривень, неприйняття бюджету – це взагалі б не було пенсій, тому що на початку року Пенсійний фонд не може виплатити пенсій. А без прийняття бюджету не буде позики з казначейського рахунку і не було би підвищення втричі зарплати військовослужбовцям. І виглядає так, що депутати це розуміють і консолідуються навколо цього, і нас тут об'єднують у Верховній Раді сьогодні, як мені здається, не політичні кольори, а справді турбота за людей, турбота за Україну, і це є добра прикмета.
Я думаю, що сьогодні Україна матиме бюджет, я хочу в це вірити, наша фракція докладе для цього всіх зусиль. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, з процедури виступи завершилися. Я хотів би вас поінформувати про наступне. Перше, що стосується відхилень від Регламенту в частині проведення засідання. На превеликий жаль, колеги, я би з великим задоволенням робив все так, як йде по книжці – хвилина в хвилину і секунда в секунду. Але починаючи з того, що ваші керівники фракцій не можуть прийти до згоди, і завершуючи тим, що ми повинні визначитися, а то один депутат підходе і каже: отут на дві хвилини ми керівнику опозиції дали більше можливості виступити, ніж положено. Так ми за дві хвилини боремося чи за прийняття бюджету і за 47 млн.? Тому, ну, тут важливі речі, повірте. Адже мова сьогодні повинна йти про те, щоб ми почули один одного, а не про те – на півхвилини чи на дві хвилини ми затримали той чи інший виступ.
Друге, що стосується тенденції, яку висловив наш вельмишановний колега щодо питання по Кабінету Міністрів і повноваженням Кабінету Міністрів.
Я хотів би вас запевнити, вельмишановний Петро Миколайович, що ніколи таке не станеться, у крайньому випадку за мого головування, що Кабмін буде підміняти вищий законодавчий орган держави. І цього ніколи не буде, і Верховна Рада ніколи цього не допустить. Тому задля цього дозвольте мені піднятися на засідання Комітету з питань бюджету…(Ш у м у з а л і)
Петро Миколайович, а там в Регламенті написано – тільки в тому випадку, якщо сказано прізвище. А я сказав „Петро Миколайович”. Тому… Тому я, якщо можна, піду на засідання Комітету з питань бюджету. Дайте ще 20-30 хвилин, я з ними домовляюся, колеги. Я не між двома, а між п`ятьма вогнями, тому 20-25 хвилин. Добре? Дякую.
ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я прошу займати місця. Чи Микола Іванович Деркач в залі, чи ні, я ще його поки що не бачу, він, напевно, спускається. Зайшов Вже Микола Іванович? Олександр Валентинович Турчинов, мене жорстко критикують за те, що ви порушуєте заборони на переміщення членів Кабінету Міністрів сесійною залою. Олександр Валентинович, ви займіть, будь ласка, своє почесне місце, бажано, не Прем'єр-міністра, а першого віце-прем’єр-міністра.
Шановні колеги, я хотів би вас поінформувати. Закінчилось засідання бюджетного комітету. Я думаю, що буде коректно, якщо ми дамо коротко слово Миколі Івановичу Деркачу. Після цього ми перейдемо до дуже довгого і детального виступу міністра фінансів України Пинзеника Віктора Михайловича.
Микола Іванович, будь ласка, вам слово.
ДЕРКАЧ М.І.
Уважаемые коллеги, длительное заседание Комитета по бюджету рассматривало вопрос о принятии, или рассмотрении во втором чтении.
Принципиальные позиции. Первое – о том, что правительство в лице Виктора Михайловича Пинзеника прислало письмо по первому чтению. Предложение следующее.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Микола Іванович, вибачте, що я вам переб’ю.
Колеги, мова йде про те, що доповідає голова Комітету з питань бюджету з документу, який, м’яко кажучи неоднозначну реакцію викликає. Я прошу всіх зайняти місця і послухати доповідь голови комітету. Дякую.
ДЕРКАЧ М.І. Принято решение, что докладывает представитель Кабинета Министров, в данном случае, Виктор Михайлович Пинзенык, где он акцентирует внимание на всех вопросах стенограммы, за которую мы проголосовали.
Прежде всего, прежде всего то, что мы уже проголосовали….
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юлія Володимирівна, дайте можливість Пинзенику послухати голову комітету.
ДЕРКАЧ М.І. Бюджетным комитетом.
Второе, то, что было внесено мною, когда я докладывал о том, что мы… внесен был пункт по мораторию на землю соответствующе прописан, а также НДС по сельско… (Ш у м у з а л і) Ну, что это? А также 56-ая статья и мы договорились о том, что было выступление депутатов, в частности, Ващук Екатерины Тимофеевны, где она вносила предложение о действии Закона до 1 января 2009 года.
Мы договорились о том, что Виктор Михайлович проходит четко по стенограмме выступления, моего выступления и те, которые мы проголосовали, они направили в Бюджетный комитет письмо, он докладывает по каждой позиции. И мы после этого принимаем решение о голосовании. Коротко все.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Микола Іванович. Шановні колеги, я ще раз, резюмуючи те, що сказав вельмишановний Микола Іванович, таким чином, зараз буде доповідь міністра фінансів України, який, перше, висловить позицію уряду України з приводу бюджетного висновку, а точніше висновку бюджетного комітету, який ми з вами проголосували декілька годин тому, коли приймали Постанову Верховної Ради України про прийняття проекту Закону України „Про держаний бюджет” за основу.
Після цього, колеги, окрім цього висновку була маса пропозицій депутатів, народних депутатів України, висловлених як під час сесійного пленарного засідання, так і під час засідання комітету з питань бюджету.
І, фактично, мова повинна йти про те, що ті пропозиції, які не були враховані в бюджетному висновку, повинні бути враховані при доповіді міністра фінансів і при голосуванні.
Шановний Віктор Михайлович, ми вас запрошуємо на трибуну.
ПИНЗЕНИК В.М.
Шановний Арсеній Петрович, шановна Юлія Володимирівна, шановні народні депутати! Кабінет Міністрів України розглянув прийняту Верховною Радою України постанову про прийняття у першому читанні проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів” від 28.12.2008 року і підтримує її в цілому.
Я хочу наголосити, які моменти цієї постанови, що було підтримано за висновками бюджетного комітету. Деякі норми, оскільки це я зачитую проект, були уточнені і вони зафіксовані у стенограмі по виступу голови бюджетного комітету Миколи Івановича Деркача: „Внести до текстових статей проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів, поданих Кабінетом Міністрів України, такі зміни.
До розділу 1, пункт 35 статті 2 доповнити словами в дужках „з моменту набуття Україною членства у Світовій організації торгівлі”.
Статтю 3 доповнити абзацом такого змісту: „Дія цієї статті поширюється виключно на тих учасників договорів про спільну діяльність, відповідно до яких вартість складу підприємств, частка держави у статутному фонді яких перевищує 50 відсотків, господарських товариств більше, ніж 50 відсотків акцій, часток, паїв яких знаходиться у статутних фондах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, а також дочірніх підприємств представництв та філій таких підприємств і товариств перевищує 50 відсотків загальної вартості вкладів учасників договорів про спільну діяльність”.
Пункт 38 статті 7 виключити.
Статтю 11 викласти в такій редакції: „Установити, що державні запозичення здійснюються в межах загального обсягу установленого цим законом граничного розміру державного боргу України. У разі надходження коштів і з внутрішніх, в дужках, зовнішніх джерел фінансування певного типу, визначених додатком номер два до цього закону у неповному обсязі, допускається збільшення надходжень коштів із зовнішніх, внутрішніх джерел фінансування іншого типу з відповідним перевищенням граничного розміру державного боргу України за рахунок перевищення відповідних обсягів запозичень із відповідним корегуванням загального обсягу державного боргу, визначеного статтею 10 цього закону, із щомісячним обов’язковим інформуванням Комітету Верховної Ради України з питань бюджету.
У частині першій статті 13 перед словами „а також” доповнити словами та цифрами „за зобов’язаннями державної іпотечної установи у сумі 1 мільярд гривень”.
Статтю 22 після слів та цифр „до пункту 2 статті 18” доповнити словами та цифрами „та до пункту 2 статті 19”.
У пункті 5 статті 36 слово і цифри „пунктом 10” замінити словом і цифрою „пунктом 9”.
У пункті 30 статті 37 виключити слова та цифри „пунктом 38 статті 7 та”.
Пункт 46 статті 37 викласти у такій редакції: „Видатки і надання кредитів за кодами програмної класифікації видатків та кредитування Державного бюджету 220 13 90, 231 10 20, 270 11 80, 271 10 20, 276 11 10, 312 10 20, а також 280 11 70, 280 12 10, 280 12 40, 280 14 90, 280 15 60, 280 41 00, спрямованих на підтримку розвитку агропромислового комплексу у сумі 1 мільярд 500 тисяч гривень та на забезпечення житлом працівників освіти, культури, охорони здоров’я та інших працівників бюджетної сфери, які постійно проживають і працюють у селі та уклали трудові контракти на 20 років у сумі 1 мільярд гривень, в дужках, (за рахунок джерел, визначених пунктом 29 статті 7 цього закону). У пункті 47 статті 37 цифри і слово „0,5 відсотка” замінити цифрами і словом „0,2 відсотка”.
Пункт 55 статті 37 виключити.
У абзаці другому пункту 2 частини першої статті 52 цифри і слова „70 відсотків та 30 відсотків” замінити відповідно цифрами та словами „85 відсотків та 15 відсотків”.
Пункт 19 частини першої статті 52 виключити.
У пункті 21 частини першої статі 52 слова „до місцевих” замінити словами „до бюджетів місцевого самоврядування”. Після слів „Автономної Республіки Крим та Севастопольського міських” доповнити словом „бюджетів”. Частину четверту статті 52 виключити.
Доповнити статтями 54-1 та 54-2 такого змісту: „Установити, що розподіл субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на соціально-економічний розвиток за об’єктами здійснюється Кабінетом Міністрів України за пропозиціями Верховної Ради Автономної Республіки Крим, ради Міністрів Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад, обласних державних адміністрацій, міської ради та міської державної адміністрації міста Севастополя і народних депутатів України за погодженням із Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
Стаття 54-2. Зарахування податків, зборів обов’язкових платежів, що сплачують підприємства, які здійснюють свою діяльність у зоні відчуження та в зоні обов’язкового відселення, визначених статтями 64 і 69 Бюджетного кодексу України, здійснюється в розмірі 25 відсотків до обласного бюджету Київської області та 75 відсотків до районного бюджету Іванківського району Київської області”.
Частину першу статті 58 викласти у такій редакції: „Установити, що державні унітарні підприємства, крім Державного підприємства обслуговування повітряного руху України „Украерорух” відповідно до Закону України „Про приєднання України до багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів та їх об'єднання” сплачує до Державного бюджету України частину чистого прибутку (доходу) в розмірі 15 відсотків, зменшеного на суму нарахованих і сплачених дивідендів, відповідно до пункту 7.8 статті сім Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”.
Статтю 79 викласти в такій редакції: „Установити, що у 2008 році продаж земельних ділянок державної та комунальної власності здійснюється виключно на конкурентних засадах, аукціонах, крім викупу земельних ділянок, на яких розташовані об’єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок, в яких відсутні акції, частки, паї, що належать державі”.
Доповнити статтею 81.1-1 такого змісту: „Установити, що у 2008 році для всіх суб’єктів підприємницької діяльності в разі ввезення (пересилання) ними на території спеціальних вільних економічних зон і території пріоритетного розвитку підакцизних товарів та товарів 1-24 груп згідно УКТ ЗЕД призупиняється застосування пільг по сплаті ввізного мита та податку на додану вартість щодо таких товарів незалежно від мети ввезення.
У разі, якщо іншими законами України, незалежно від дати їх прийняття, в тому числі законами України, якими надаються гарантії незмінності податкового законодавства, встановлено інший порядок та умови сплати такими суб’єктами підприємницької діяльності податків і зборів, обов’язкових платежів, застосовуються норми цього закону.
Відповідно до вимог статті 19 Конституції України органам державної влади забороняється прийняття та виконання рішень, що встановлюють інші правила оподаткування суб’єктів підприємницької діяльності, які реалізують інвестиційні проекти у спеціальних вільних економічних зонах та на територіях пріоритетного розвитку ніж ті правила, які визначені нормами цього закону.
Пункт п’ятий до розділу другого. Пункт п’ятий статті другої викласти у редакції. Доповнити частину першу статті 124 абзацами другим та третім такого змісту: „Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об’єкти нерухомого майна, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, у яких відсутні акції, частки паї, що належать державі. Не допускається проведення аукціонів щодо ділянок, які, або будівлі, на яких орендують бюджетні установи, музеї, підприємств і громадські організації у сферах культури і мистецтва, в тому числі національні творчі спілки та їх члени під творчі майстерні”.
Пункт 9 статті 2 викласти у такій редакції. Зміст статті 134 викласти у редакції: „Земельні ділянки державної або комунальної власності призначені для продажу суб’єктам підприємницької діяльності, підлягають продажу на конкурентних засадах земельні торги, крім викупу земельних ділянок, на яких розташовані об’єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок, в яких відсутні акції, частки, паї, що належать державі”.
Пункт 3 статті 8 викласти у такій редакції. Статтю 16 викласти в редакції: „Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об’єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, і в яких відсутні акції, частки, паї, що належать державі. Порядок проведення аукціону та набуття права оренди земельні ділянки на конкурентних засадах, визначається законодавством”.
Пункт 1 статті 12 викласти у такій редакції. У статті 1 слова та цифри спирт етиловий неденатурований з концентрацією алкоголю не більше, як 80 відсотків об’єму. Спирт етиловий та інші спирти денатуровані будь-якої концентрації, ставка 19 гривень за один літер стовідсоткового спирту. Спирт етиловий код 2208, крім 2208 20, спирт етиловий неденатурований з концентрацією спирту менше, як 80 відсотків об’єму, спиртові настоянки, лікери та інші спиртові напої ставка - 19 гривень за один літр стовідсоткового спирту, код товару 2208 20, крім 2208 20 12 00, 2208 20 29 00 тільки бренді 2208 20 89 00, тільки спирт коньячний, це спиртові напої, одержані перегонкою виноградного вина або вичавок винограду ставка акцизного збору – 19 гривень за один літр стовідсоткового спирту. 2208 20 12 00, Коньяк. Ставка збору – 7 гривень за один літр стовідсоткового спирту.
Позиція 2208 20 29 00 – тільки бренді. Ставка акцизного збору – 7 гривень за один літр стовідсоткового спирту.
Позиція 2208 20 89 00 – тільки спирт коньячний. Ставка акцизу – 16 гривень за один літр стовідсоткового спирту замінити словами і цифрами.
Позиція 2208 – спирт етиловий неденатурований з концентрацією спирту 80 відсотків або більше, спирт етиловий та інші спиртові дистиляти та спиртні напої одержані шляхом перегонки, денатуровані будь-якої концентрації ставка – 21,5 гривень за один літр стовідсоткового спирту.
Позиція 2208 – спирт етиловий неденатурований з концентрацією спирту менше як 80 відсотків, спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки, лікери та інші напої, що містять спирт ставка збоку – 21,5 гривень за один літр стовідсоткового спирту.
Статтю 13 виключити.
Пункт 1 статті 14 виключити.
Абзац другий пункту 3 статті 14 викласти в такій редакції. В абзаці першому підпункту 7.4.2 пункту 7.4 після слова та цифри „статтею 5” доповнити словами та цифрами „та пункту 11.44 статті 11”.
Пункт перший та абзац третій пункту другого статті 15 виключити.
Пункт перший статті 17 викласти в такій редакції. У підпункті 4.3.3 пункту 4.3 статті 4 слова „сума доходів…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Включіть мікрофон, я ж просив без обмежень, товариші.
ПИНЗЕНИК В.М. Доповнити словами „у вигляді процентів”
Пункти два і три статті 17 виключити.
У статті 19 цифри і слова „1 січня та 31 березня” замінити відповідно цифрами і словами „1 січня 2008 року та 1 січня 2009 року”.
У підпункті „б” підпункту 1.1 пункту 1 статті 20 цифри „550 та 280” замінити відповідно цифрами „450 і 150”.
Доповнити статтею 103 такого змісту: „Внести зміни до Закону України „Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах”.
Статтю 3 доповнити частиною шостою такого змісту: „Реалізація готової продукції, виготовленої з давальницької сировини, яка відноситься до першої-двадцять четвертої груп, згідно з класифікацією, на митній території України забороняється”.
До розділу третього.
Абзац третій статті 2 доповнити словами „з урахуванням абзацу четвертого, частини четвертої статті 11 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”.
Виключити із статті 2 абзаци шостий і сьомий, замінивши їх абзацом такого змісту: „Норми, щодо надання пільг громадянам, крім працівників бюджетних установ, військовослужбовців та осіб рядового та начальницького складу у зарахуванні середньомісячного сукупного доходу набуває чинності з 1 травня 2008 року. Доповнити статтею 5 такого змісту:
„Кабінету Міністрів України до 1 березня 2008 року внести на розгляд Верховної Ради України Проект Закону про внесення змін До Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” за результатами аналізу виконання основних макропоказників економічного і соціального розвитку України та бюджету в 2007 році і переоцінки основних прогнозних макропоказників на 2008 рік, врахувавши доручення Кабінету Міністрів України, визначений пунктом 6 Постанови Верховної Ради України від 28 грудня 2007 року про прийняття в першому читанні Проекту Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” та про внесення змін до деяких законодавчих актів”.
Внести до видатків Проекту державного бюджету на 2008 рік поданого Кабінету Міністрів України такі зміни:
1. Збільшити видатки розвитку загального фону по міністерству охорони здоров’я за кодом 2301840, завершення будівництва гуртожитку номер 8, проектування і будівництво гуртожитку номер 9 та навчально-лабораторного корпусу Національного медичного університету імені Богомольця на 20 мільйонів гривень.
2. Збільшити видатки розвитку загального фонду по Міністерству з питань житлово-комунального господарства України за кодом 2701170, ліквідація наслідків підтоплення території у містах і селищах України на 15 мільйонів гривень.
3. Збільшення видатків розвитку загального фонду по Державному комітету України по водному господарству на 12 мільйонів за кодом 5001090 і з уточненням назви бюджетної програми першочергове забезпечення населених пунктів централізованим водопостачанням.
4. Збільшити видатки розвитку загального фонду по Академії педагогічних наук України за кодом 65 51 050 прикладні наукові та науково-технічні розробки, виконання робіт за державними цільовими програмами і державним замовленням, підготовка наукових кадрів Академії педагогічних наук України на 2 мільйони 907,7 тисяч гривень.
П’яте. Передбачити нову бюджетну програму по Міністерству праці та соціальної політики України. Надання роботодавцям дотацій для забезпечення молоді першим робочим місцем у сумі 32 мільйони гривень.
Шосте. Передбачити нову бюджетну програму по Міністерству України у справах сім’ї, молоді та спорту. Фінансова підтримка Спортивного комітету України в сумі 5 мільйонів гривень.
Сьоме. У назвах бюджетних програм за кодами 23 01 290 - „Централізована закупівля рентгенологічного, діагностичного та іншого обладнання для закладів охорони здоров’я”, 23 01 370 – „Забезпечення медичних заходів по боротьбі з туберкульозом, профілактики та лікування СНІДу, лікування онкологічних хворих”, 23 01 400 – „Забезпечення медичних заходів, окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру” – додати слова: „в тому числі на умовах фінансового лізингу”.
Восьме. Бюджетну програму за кодом 31 08 060 „Придбання літаків АН-148 через державне лізингове підприємство” в сумі 200 мільйонів гривень; перенести відповідально виконавця – Державна авіаційна адміністрація до відповідального виконавця – Апарат Міністерства транспорту та зв’язку України.
Дев’яте. Збільшити видатки з загального фонду на 10 мільйонів гривень на субвенцію з державного бюджету, бюджету міста Дніпродзержинськ Дніпропетровської області на проведення протизсувних заходів у Шамешиній балці.
Десяте. Збільшити видатки розвитку з загального фонду по апарату Верховної Ради України за кодом 01 11 050 „Обслуговування діяльності Верховної Ради України” на 8 мільйонів гривень.
Одинадцяте. Передбачити видатки з загального фонду на субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на соціально-економічний розвиток.
Місто Жовті Води в Дніпропетровській області – 5 мільйонів гривень.
Новоград-Волинського району Житомирської області – 15 мільйонів гривень.
Місто Макіївка Донецької області – 10 мільйонів гривень.
Дванадцяте. Передбачити видатки з загального фонду на субвенцію з Державного бюджету - бюджету міста Бердянськ Запорізької області на укріплення Бердянської коси у сумі 10 мільйонів гривень.
Тринадцяте. Передбачити видатки з загального фонду на субвенцію з Державного бюджету обласному бюджету Чернігівської області на газифікацію будівництва підвідних газопроводів до сільських населених пунктів у сумі 10 мільйонів гривень.
Четвертий пункт постанови. Збільшити обсяг фінансування з загального фонду проекту Державного бюджету на 2008 рік поданого Кабінетом Міністрів України на суми збільшення видатків загального фонду проекту Державного бюджету України відповідно до пункту 3 постанови за рахунок збільшення прогнозу надходжень від приватизації державного майна.
На підставі пропозицій визначені пунктами 2, 3 та 4 цієї постанови внести відповідні зміни до статей 1 і 22 додатків номер 2, 3, 4, 5 і 7 до розділу 1 проекту Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” та про внесення змін до деяких законодавчих актів поданого Кабінетом Міністрів України.
Шостий пункт постанови. Доручити Кабінету Міністрів України при підготовці проекту Закону про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” розглянути пропозиції Комітетів Верховної Ради України та народних депутатів України поданих Комітету Верховної Ради України з питань бюджету 27 грудня 2007 року до проекту Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” та про внесення змін до деяких законодавчих актів. (Реєстраційний номер 1285).
Передбачити збільшення видатків на оплату праці Міністерству внутрішніх справ України та упорядкувати загальну численність особового складу МВС; для грошового забезпечення військовослужбовців Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи на суму 450 мільйонів гривень; на державну підтримку молодіжних і дитячих громадських організацій; на виконання загальнодержавних програм і заходів стосовно дітей, молоді, жінок, сім’ї на 5 мільйонів гривень; на державну підтримку заходів з енергозбереження через механізм здешевлення кредитів на 79 мільйонів гривень.
За бюджетною програмою субвенція з Державного бюджету місцевим бюджетам на заходи з енергозбереження, у тому числі оснащення інженерних ……дів, багатоквартирних житлових будинків засобами обліку споживання води і теплової енергії, ремонт і реконструкція теплових мереж та котелень, будівництво газопроводів і газифікація населених пунктів.
Державному комітету водного господарства за бюджетною програмою експлуатація загальнодержавних і міжгосподарських державних меліоративних систем на суму 55 мільйонів гривень з метою недопущення виникнення кредиторської заборгованості за спожиті комунальні послуги та енергоносіїв.
На функціонування державної наукової установи, Книжкова палата України імені Федорова. У рамках бюджетної програми прикладні розробки у сфері книговидавничої справи та інформаційної діяльності в обсязі 1 мільйон 877 тисяч гривень.
За бюджетною програмою проведення навчально-тренувальних зборів і змагань з олімпійських видів спорту в обсязі 4,5 мільйони гривень. За Бюджетною програмою проведення заходів з не олімпійських видів спорту і масових заходів з фізичної культури в обсязі 2 мільйони гривень.
Передбачені видатки на нові бюджетні програми. Цільові кошти в обсязі 15 мільйонів гривень на будівництво, реконструкцію наукового корпусу Національного університету „Львівська політехніка”.
Передбачити кошти на першочергові протиаварійні реставраційно-ремонтні роботи.
Розробку проекту кошторисної документації для Тихомільського городища з руїнами фортеці XII-XVI століть у Білогірському районі Хмельницької області у обсязі 530 тисяч гривень;
Врахувати видатки в обсязі 1 мільйон гривень на забезпечення Національного університету фізичного виховання і спорту України комплексом обладнання для друкування методичної літератури. Передбачити видатки на державну цільову соціальну програму „Хокей України”, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2007 року номер 1194 в обсязі 60 мільйонів гривень;
Відновити бюджетні програми та видатки на їх проведення;
Реструктуризація виробничих потужностей підприємств ракетно-космічної галузі – 80 мільйонів гривень;
Надання кредитів на реалізацію інноваційних та інвестиційних проектів в галузі економіки, в першу чергу, з впровадження передових енергозберігаючих технологій з виробництва альтернативних джерел палива – 784,9 мільйона гривень;
Комплекс робіт по підвищенню безпеки у вугільній галузі – 400 мільйонів гривень;
Відновити програму закупівлі у лізинг медичного обладнання в сумі 7 мільярдів гривень терміном сплати 7 років, на що передбачити у бюджеті на 2008 рік до 1 мільярда гривень;
Назву бюджетної програми Міністерства з питань житлово-комунального господарства України „Субвенція з Державного бюджету місцевим бюджетам на придбання вагонів для комунального транспорту, тролейбусів і трамваїв” доповнити словами: „через державне підприємство „Лізингтехтранс”.
Передбачити норму щодо обов’язкового погодження з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету порядків використання коштів та розподілу об’єктів за субвенціями Державного бюджету місцевим бюджетам, на соціально-економічний розвиток України, на заході з енергозбереження, в тому числі оснащення інженерних вводів багатоквартирних житлових будинків, засобами обліків споживання води і теплової енергії, ремонт і реконструкції теплових мереж та котелень, будівництва газопроводів і газифікації населених пунктів
Визначити норму щодо обов'язкового погодження з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету розподілу коштів за наступними бюджетними програмами:
- по Міністерству з питань житлово-комунального господарства України за кодом 2701180 (загальнодержавна програма „Реформування житлово-комунального господарства”), в тому числі на здешевлення кредитів для виконання цієї програми;
- по Державній службі автомобільних доріг України за кодом 31 11 020 розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування;
- збільшити видатки на субвенцію з Державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію державної цільової соціальної програми „Школа майбутнього” на 40 млн. гривень;
- додаткові дотації з Державного бюджету місцевим бюджетам на 137,8 млн. гривень;
- фінансування будівництва автотранспортної магістралі через ріку Дніпро в місті Запоріжжя на 250 млн. гривень;
- включити до Державної програми розвитку автомобільних доріг загального користування на 2007-2011 роки фінансування будівництва правобережного підходу до Кайдацького мосту міста Дніпропетровська в сумі 100 млн. гривень;
- встановити співвідношення щодо розподілу збору за забруднення навколишнього природного середовища між Державним і місцевими бюджетам в розмірах: 30 відсотків до Державного бюджету та 70 відсотків до місцевих бюджетів;
- передбачити субвенцію з Державного бюджету місцевим бюджетам для стимулювання розвитку регіонів, в тому числі депресивних територій, в обсязі 150 млн. гривень;
- передбачити субвенцію з Державного бюджету Межівського району Дніпропетровської області на забезпечення сільських населених пунктів централізованим водопостачанням в обсязі три мільйони гривень;
- передбачити кошти в обсязі 65 млн. гривень для відселення з підтопленої території Амур Нижнєдніпровського, Ленінського, Самарського районів міста Дніпропетровська мешканців 24 будинків зони зсувів мешканців 40 будинків.
Поновити бюджетну програму „Розвиток та реконструкція централізованих систем водопостачання та водовідведення” в обсязі 60 мільйонів гривень. В тому числі передбачити 500 тисяч гривень на виготовлення проектно-кошторисної документації з будівництва каналізаційного колектору, насосної станції, мережі дренажних споруд, відкритих стічних канав та лотків у селищі міського типу Великий Любінь Городоцького району Львівської області.
Поновити в 2008 році дію бюджетної програми „Субвенція з Державного бюджету” місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт автомобільних доріг комунальної власності в обсязі 500 мільйонів гривень, та абзацом доповнити закон нормою такого змісту: „Розподіл коштів субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт автомобільних доріг, комунальної власності здійснюється за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету”.
Передбачити субвенцію з Державного бюджету… бюджету міста Дніпропетровська на проведення протизсувних заходів на схилах Червоноповстанської та Зустрічної балок житлового масиву Тополя 1, 2, 3 в обсязі 9 мільйонів гривень.
Передбачити субвенцію з Державного бюджету, бюджету міста Дніпропетровська на будівництво котельні для теплопостачання житлових будинків по вулиці генерала Пушкіна 26, 26-а в обсязі 3 мільйони 498 тисяч гривень та… на реконструкцію котельні по вулиці Героїв Сталінграда 139 в обсязі 13, 5 мільйона гривень.
Передбачити кошти для будівництва водогону від села Чернелівка Красилівського району до міста Хмельницького в обсязі 20 мільйонів гривень.
Передбачити кошти для введення в експлуатацію поліклініки селища міського типу Віньків Хмельницької області в обсязі 2 мільйона гривень.
Передбачити кошти на будівництво школи в селі Нова Синявка Старосинявського району Хмельницької області в обсязі п’ять мільйонів гривень. Передбачити кошти на ремонт Будинку культури у селі Дашківці Віньковецького району Хмельницької області в обсязі 500 тисяч гривень.
Передбачити в дохідній та видатковій частинах бюджету додатково 12 мільярдів гривень на повернення грошовими коштами знецінених заощаджень громадян за бюджетною програмою 3501160: „Заходи щодо поступової компенсації громадянам втрат від знецінення грошових заощаджень”.
Доповнити закон новою нормою такого змісту: „При здійсненні банками операцій з купівлі-продажу валюти для власних цілей на біржі, крім операцій за власними зовнішньоекономічними угодами, сплата збору на обов’язкове пенсійне страхування здійснюються від суми залишку на рахунку купленої безготівкової валюти за результатами торговельного дня. З метою організації торгівлі валютою біржа повинна відповідати наступним вимогам: мати генеральну ліцензію Національного банку України на здійснення валютних операцій, її капітал має становити не менше ніж 40 мільйонів гривень для здійснення гарантованих розрахунків та виконання зобов’язань за укладеними на біржі угодами. Встановити, що біржа має право отримати комісійну винагороду у розмірі не більше як 0,04 відсотки від обсягу укладених угод на купівлю-продаж валюти, з якої сплачується збір на обов’язкове пенсійне страхування.
Доручити Кабінету Міністрів України до 10 січня 2008 року подати на розгляд Верховної Ради України проект Закону щодо визначення базових нормативів платежів за користування надрами для видобування корисних копалин на рівні 2007 року по наступних позиціях: металічні руди, залізна… для збагачення – 0,9, залізна багата - 4,5, глина бентонітова – 0,8, сировина вогнетривка доломіт – 0,5, сировина флюсова вапняк – 0,3, вапняк для цукрової промисловості.
Шановні народні депутати, ця постанова, або ці висновки бюджетного комітету, були підтримані в залі Верховної Ради України. Кабінет Міністрів України погоджується з цими висновками. Водночас вважаємо за можливе доповнити проект закону „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких інших законодавчих актів України” з пропозиціями висловленими на засіданні Верховної Ради під час доповіді з цього питання, висловлених головою комітету з питань Верховної Ради, Миколи Івановича Деркача. Вони зафіксовані в стенограмі, три принципові речі я хочу озвучити.
Мова йде про мораторій про продаж землі, мова йде про ПДВ в аграрному секторі і мова йде про статтю 56. Решта речей, ми погоджуємося з тими речами, вони зафіксовані в стенограмі, у доповіді Миколи Івановича Деркача.
Крім того, пропонуємо доповнити текст цього Закону наступними нормами: „Кабінету Міністрів України протягом двох місяців за участю профільних комітетів Верховної Ради України проаналізувати внесені зміни до деяких законодавчих актів України, що містяться в другому розділі проекту Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких інших законодавчих актів України” для розгляду їх у Верховній Раді у березні 2008 року”.
Статтю 80 законопроекту викласти в такій редакції: „Дозволити Кабінету Міністрів України у 2008 році вирішувати питання придбання технічних та інших засобів реабілітації, виготовлених за індивідуальним замовленням інвалідів та осіб, які мають право на безоплатне забезпечення такими засобами згідно із законодавством, а також послуг з ремонту технічних та інших засобів реабілітації, головним розпорядником коштів у безпосередніх виконавців без застосування тендерної процедури для всіх категорій осіб, що потребують забезпечення засобів реабілітації.
Установити, що обсяги тимчасових касових розривів місцевих бюджетів, пов’язаних із забезпеченням видатків загального фонду в першу чергу на оплату праці працівників бюджетних установ та нарахування на заробітну плату, придбання продуктів харчування і медикаментів, оплату комунальних послуг та енергоносіїв в обов’язковому порядку покривається Державним казначейством України в межах планового бюджетного періоду, а тимчасові касові розриви Пенсійного фонду України, пов’язані з виплатою пенсій в межах його фактичного дефіциту коштів на цю мету за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку на договірних умовах без нарахування відсотків за користування цими коштами.
По програмі „Фінансова підтримка національних творчих спілок у сфері культури і мистецтв” доповнити словами „у тому числі, Національна спілка письменників України 3 мільйони гривень”.
У додатку номер один розділу 2 проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів” по позиції „вугілля буре” цифру „0,45” замінити на „0”; по позиції „золото” цифру „5” замінити на „0”; по позиції „руда уранова” цифру „5” замінити на „0”; по позиції „руда марганцева” визначити розмір 7,5 гривень за одну тонну; позицію „металічні руди” доповнити новим видом корисних копалин – „залізна руда для збагачення з вмістом магнетитового заліза менше 20 відсотків” та визначити розмір плати „0”.
У розділі 2 підпункту 12 цифру 450 замінити на цифру 200 та цифри 150 замінити на цифри 100.
У розділі підпункту 2 пункту 2 законопроекту „здійснюють розпорядження” слід доповнити словами „крім відчуження земель, на яких розташовані об’єкти, що не підлягають приватизації”. Це ж стосується частини третьої пункту 13 та підпункту 3 пункту 3 проекту.
У додатку номер 7 у графі „Соціально-економічний розвиток” збільшити видатки обласному бюджету Житомирської області на 30 мільйонів гривень та за кодом програми 65 41 170 збільшити на 15 мільйонів гривень з внесенням відповідних змін до підсумкового рядка та додатку номер три з відповідним зменшенням видатків по коду програми 35 01 180.
У ході роботи бюджетного комітету узгоджені ще деякі позиції, які я хотів би озвучити.
Перше. Стаття 76 уточнена пунктом, яка передбачає узгодження з бюджетним комітетом. Включити новий код програми 62 41 060 щодо кредитування інноваційних..., інвестиційних проектів на суму 167 мільйонів гривень за рахунок збільшення дефіциту бюджету та обсягів надходжень від приватизації.
У програмі 65 61 830 по Академії медичних наук доповнити Інститут Шалімова.
Нами узгоджена позиція, ми знайшли компроміс з Фракцією регіонів, у тому, щоб узгодити позицію у пункті 21, 22, 29, вилучити норми щодо пільг, які ув’язуються з доходами громадян.
Крім того, ми погоджуємося із пропозиціями, які були озвучені, доповнити розділ 3 законопроекту Прикінцеві положення пунктом 5 такого змісту: „5. Кабінету Міністрів України внести, перше, внести на розгляд Верховної Ради України установлений Законом України „Про Кабінет Міністрів України” строк програму діяльності Кабінет Міністрів України.
Друге. Розробити протягом двох місяців з дня набрання чинності цим законом проект Державної програми економічного і соціального розвитку України на 2008 рік та подати його на розгляд Верховної Ради України одночасно з проектом Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік”.
Третє. Підготувати з урахуванням моніторингу виконання Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” протягом січня-лютого 2008 року та внести до 1 березня 2008 року проект Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” .
Четверте. До 1 квітня 2008 року внести на розгляд Верховної Ради України проекти законів України „Про ринок земель” та „Про Державний земельний кадастр”, узгоджених із законами України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, „Про місцеве самоврядування в Україні”, „Про нотаріат” та Цивільним кодексом України”, зокрема в частині функціонування єдиної державної автоматизованої інформаційної системи відомостей та документів стосовно земельних ділянок, іншого нерухомого майна, їх правового режиму та спрямовано на усунення невиправданих ускладнень під час реалізацій громадянами, юридичними особами конституційних прав власності на землю та прав користування земельними ділянками, іншими об’єктами нерухомого майна.
П’яте. Забезпечити протягом двох місяців з дня набрання чинності цим законом прийняття передбачених цим законом нормативно-правових актів. З урахуванням вищезазначеного Кабінет Міністрів України пропонує прийняти проект Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” в другому читанні та в цілому (О п л е с к и).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Вікторе Михайловичу.
Давайте дамо Віктору Михайловичу хвилину відпочити. Колеги, зараз пропонується наступний порядок розгляду. Вікторе Михайловичу, ви не йдіть, будь ласка, нам ще треба декілька питань-відповідей для уточнення всіх речей.
В чому специфіка, колеги. Специфіка полягає в тому, що рішенням бюджетного комітету ми фактично будемо по стенограмі після цього, яка задокументована, і під час засідання бюджетного комітету, і під час виступу Пинзеника форматувати остаточний текст закону, потім передавати його в бюджетний комітет, бюджетний комітет буде його парафувати, і тільки після цього Голова Верховної Ради її підпише.
Якщо не буде відповідної узгодженої позиції, то і підпису не буде. Тому, саме тому Віктор Михайлович читає всі пункти, які будуть відображені у відповідному Законі „Про Державний бюджет”.
Що я зараз би попросив? Десять хвилин на запитання-відповіді. Віктор Михайлович, щоб кожен уточнив ті позиції, які вносилися. І я би дуже попросив, Віктор Михайлович, окремо відобразити ті ресурсні позиції, на які ви пішли, як Кабінет Міністрів України на зустріч меншості в частині збільшення фінансування видатків. Тобто скільки пропозицій було прийнято від Партії регіонів, від Комуністичної партії України, від "Блоку Литвина", які, власне кажучи, вплинули на зміну і на структуру бюджету, наскільки ви пішли на зустріч для цих фракцій. Це було б дуже важливо почути.
Тому я прошу записуватися, 10 хвилин, питання – відповіді. І ще раз підкреслюю, все що буде сказано все попадає в стенограму. При техніко-юридичному опрацюванні стенограма буде основним документом, який буде застосовуватися при остаточній редакції закону.
Прошу записуватися. Віктор Михайлович, і от питання щодо врахування ваших пропозицій іншим фракціям, інших фракцій.
ПИНЗЕНИК В.М. Немає такої фракції, позиції якої не були враховані у висновках-пропозиціях до проекту. Тобто по всіх фракціях є, досягнуто компроміс. З усіма фракціями вчора був окремий діалог, всіх без виключення фракцій. Частина попала безпосередньо у висновки комітету і в тіло бюджету, частина є дорученнями розглянути ці питання при внесенні змін до Закону України „Про Державний бюджет України”.
Я хочу наголосити на те, що враховані конструктивні пропозиції, в тому числі і сьогодні, які озвучені були фракцією „Регіонів” і нами вони узгоджені. Зокрема щодо надання гарантій державної лізингової компанії, щодо можливості використання коштів на централізовану закупівлю обладнання для медичних закладів.
Щодо статті 76, яка стосується повернення заощаджень, я її озвучував тільки що, мова йде про узгодження з бюджетним комітетом. По іншим фракціях теж враховані пропозиції, зараз мені важко сказати баланс по ресурсу, скільки по кожній фракції враховано, але немає жодної фракції, по якій би не було зроблено кроки на зустріч один одному. І в більшості випадках ми не знайшли узгодженні позиції з кожної фракції.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Віктор Михайлович. Я прошу запитання-відповіді. Марущенко Володимир Станіславович, „Наша Україна” – Народна Самооборона”.
19:26:10
МАРУЩЕНКО В.С.
Шановний Віктор Михайлович, скажіть, будь ласка, згідно статті 73, там є перелік земельного майна, яке передається в оренду на конкурсних засадах, чи можна, чи могли б ми додати до переліку організацій, які звільняються від конкурсу, релігійні організації? Тому що, якщо вони будуть йти за конкурсом, то вони будуть не конкретно спроможні в отриманні такого майна в оренду.
ПИНЗЕНИК В.М. Давайте, в мене є пропозиція, ми включимо це в доручення, ми вивчимо це питання і тоді при перегляді бюджету ми внесемо відповідні пропозиції.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Зарубінський, фракція „Блок Литвина”. Олег Олександрович, будь ласка.
19:27:01
ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.
Прошу передати слово Володимиру Михайловичу Литвину.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово Володимиру Михайловичу Литвину.
19:27:10
ЛИТВИН В.М.
Шановний Віктор Михайлович, у нас декілька запитань, точніше уточнення, але принципового характеру. Перше, ми просили, щоб ви зачитували ті формулювання, які додатково були внесені під час розгляду і прийняття рішення щодо висновків і пропозицій бюджетного комітету. Зокрема, мораторій і відповідно приведення у відповідність проекту бюджету вилучення, там де йдеться про продаж земель сільськогосподарського призначення, зокрема, розділ другий стаття 2.
Далі – ПДВ. Ми просили, щоб було чітко зафіксовано така позиція, що ПДВ щодо села тимчасово до дня вступу України до Світової організації торгівлі замінити словами „ до 1 січня року наступного за роком, в якому…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити.
ЛИТВИН В.М. Читаю: „до 1 січня року наступного за роком, в якому Верховна Рада України ратифікує Протокол про приєднання України до СОТ”. Хочу підкреслити, що це рішення було прийнято і воно повинно бути зафіксовано, а не так, як пропонує це уряд.
Далі. Ми домовлялися тут, що ті законодавчі акти, тобто, що ми разом приймаємо 102 нових закони, нові закони не призупиняємо, а приймають, будуть діяти. Було дві пропозиції: депутата Кармазіна – до 31 березня 2008 року, тобто до внесення змін у бюджет і друга пропозиція була – до 1 січня 2009 року. Це принципово, ми б просили, щоб була тут чітко зафіксована позиція.
І останнє. Комітет з питань екології…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимире Михайловичу, ви вийшли за Регламент. Вийшли дуже далеко.
ЛИТВИН В.М. …категорично наполягає на вилученні пункту 29 розділу два законопроекту, що стосується внесення змін до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, бо такі зміни, які пропонуються Кабінетом Міністрів, повністю руйнують весь соціальний захист чорнобильців. Ми просили і наполягаємо, щоб це було враховано і чітко зафіксовано.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! Віктор Михайлович, вибачте, тут просто ми попали зараз в дилему, зараз йде запитання-відповіді. А потім була пропозиція по три хвилини від фракцій, зафіксувати протокольно. Тому ми зараз... якщо ми зараз заходимо в дискусію, то це зовсім інший формат. Я просив би, виключно уточнюючі запитання по тексту виступу Віктора Михайловича. А потім по три хвилин виступи від фракцій, ми це все в стенограму і в протокол включимо. Вибачте, Вікторе Михайловичу, будь ласка.
ПИНЗЕНИК В.М. Я можу тільки відзначити, що питання мораторію воно вже визначено, воно було озвучено у виступі голови бюджетного комітету. І воно зафіксовано вже, і урядом сприйнято.
Щодо продажу земель сільськогосподарського призначення. Документ, який розглядався, не містив тих норм.
Що стосується ПДВ на селі, то прийнято ту норму, яку озвучив Володимир Михайлович. Але я хотів би наголосити знову ж на проблемі, щоб ми знову не загнали себе в тупик. Я хочу нагадати, що країна має серйозні дисбаланси, зумовлені не просто Законом про бюджет, а, на жаль, наявністю багатьох норм законів, які в свій час можна було називати прихованим дефіцитом бюджету.
І ви знаєте, якщо ми цю тему не „розрулимо”, то кожного року у нас буде прийматися Закон „Про Державний бюджет України” на відповідний рік та внесення змін до законодавчих актів України. Бо я не знаю жодного міністра фінансів в світі, який зможе скласти баланс бюджету, маючи такі серйозні фінансові диспропорції.
Шановні колеги, ви всі…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Заєць Іван Олександрович, „Наша Україна – Народна Самооборони”.
19:31:26
ЗАЄЦЬ І.О.
Шановний Вікторе Михайловичу, комітет запропонував вилучити пункт тридцять вісім статті 7 і пункт дев’ятнадцять статті 52 - це мова йде про продаж земель сільськогосподарського призначення.
Уряд погодився на вилучення цих статей. На ранішньому засіданні Катерина Ващук цілком обґрунтовано запропонувала вилучити останню частину пункту двадцять чотири статті 52, де мова йде про те, що місцеві бюджети формуються від коштів, які одержують від продажу сільськогосподарських угідь.
Голова Верховної Ради сказав, що ця пропозиція буде врахована. Ви тепер у своєму виступі так само сказали, що сказали депутати, що всі пропозиції будуть враховані. Чи означає це, що пункт двадцять чотири статті 52 буде вилучено. І чи означає, і таким чином буде приведено у відповідність із попередніми вилученням в наш бюджет.
ПИНЗЕНИК В.М. В законі немає норм, які стосувалися б продажу і передбачали б продаж землі сільськогосподарського призначення.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Стретович Володимир Миколайович, „Наша Україна-Народна Самооборона”.
19:32:38
СТРЕТОВИЧ В.М.
Дякую, пане Голово. Стретович, Християнсько-демократичний союз, „Наша Україна – Народна Самооборона”.
Шановний Вікторе Михайловичу, скажіть, будь ласка, а чи не можливо переформатувати видатки бюджету і от селекція в тваринництві, позиція коду 2801190, що передбачає 125 мільйонів і допомогти фермерам, на підтримку яких зазначається лише 60 мільйонів, які сьогодні гостро потребують допомоги. Це перше питання.
І друге. Скажіть, будь ласка, чи обіцяє уряд нам до 15 березня переглянути не тільки параметри бюджету, а й переглянути той перелік законопроектів (102), до яких вносяться зміни, про що було заявлено. Чи ви дотримаєтесь свого слова? Дякую.
ПИНЗЕНИК В.М. Я прошу врахувати, можемо врахувати цю позицію в дорученнях уряду, що стосується підтримки фермерських господарств, а що стосується якраз аналізу цих законів, то за пропозицією вашої фракції і це компроміс, розумний компроміс, на який уряд погоджується, передбачений якраз пункт і я його зачитував, коли висловлював позицію Верховної Ради України, це зафіксовано і така норма передбачена.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Чепинога Віталій Михайлович, „Блок Юлії Тимошенко”.
19:33:50
ЧЕПИНОГА В.М.
Я дякую. Я прошу передати слово Сергію Терьохіну.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Терьохін Сергій, будь ласка.
19:33:58
ТЕРЬОХІН С.А.
Дякую дуже. Шановний Вікторе Михайловичу, ну, по-перше, я осмілюся від імені Комітету з питань податків і митної справи подякувати за плідну роботу, яка була проведена вчора і сьогодні ранком, ми погодили багато питань. Але скажіть, будь ласка, знову так і від імені комітету відповідь на два питання. Я хотів би, щоб це прозвучало в стенограмі.
Перше. Чи ви підтверджуєте, що в пункті 2 статті 12, в пункті 2 і 4 статті 14 поставлена та норма, та формула, про яку казав Володимир Литвин, по вступу України до СОТ? І чи ви підтверджуєте, що вставляється додаткова стаття 14 прим. щодо такого самого підходу до „Автопрому”?
Дякую.
ПИНЗЕНИК В.М. На жаль, я міністр фінансів. Так, підтверджую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Аж я замовчав. Самойлик Катерина Семенівна, Комуністична партія України.
19:35:17
САМОЙЛИК К.С. Передаю слово Александровській Аллі Олександрівні.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Алла Олександрівна, будь ласка.
19:35:28
АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.
Александровская, фракция коммунистов, город Харьков.
Виктор Михайлович, вот сейчас вы меня немножко удивили. На вопрос Зайца на счет того, что на бюджетном комитете было принято решение об исключении из проекта закона о бюджете и других законов всех позиций, которые касаются продажи земель сельскохозяйственного назначения. И вместе с тем вы утверждаете, что в проекте бюджета этого нет. Я вам показываю пример.
Статья 7 проекта закона о госбюджете, подпункт 38. Статья 7 говорит о том, что источником формирования специального фонда госбюджета является, в части доходов, и указывается – 95 відсотків коштів від продажу земель сільськогосподарського призначення.
Я еще раз подтверждаю. Мы на бюджетном комитете приняли решение: там, где речь идет о формировании специального фонда, о расходовании средств специального фонда и все это связано с продажей земли, исключить. Пожалуйста, подтвердите...
ПИНЗЕНИК В.М. Шановна Алла Олександрівна, ви під лупою не знайдете зараз документів, жодної ресурсної позиції, яка передбачала отримання надходжень від продажу землі сільськогосподарського призначення. Я ще раз наголошую, жодної копійки ресурсів в доходах і видатках ви не знайдете ресурсу від продажу землі сільськогосподарського призначення. У нас передбачено виключно кошти…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Віктор Михайлович, дякую.
Будь ласка, по три хвилини виступи від фракцій і переходимо до процедури голосування.
Забзалюк, "Блок Юлії Тимошенко", Роман Омелянович.
ПИНЗЕНИК В.М.Ну не можна, щоб вони з голосу вносили правки.......
ГОЛОВУЮЧИЙ. Та вони з голосу правки не будуть вносити.
ПИНЗЕНИК В.М. Ну, щоб такі пропозиції, …
ГОЛОВУЮЧИЙ. Забзалюк Роман Омелянович, колеги. Кириленко Іван Григорович.
19:37:45
КИРИЛЕНКО І.Г.
Шановний Голово, шановні члені уряду! Шановні члени народні депутати! Шановні виборці! Я думаю, дводенна дискусія показала цілком зрозумілі речі. Ми маємо в залі технічний проект бюджету на 2008 рік. І це неодноразово декларував і уряд, який за 7 днів не міг радикально нічого змінити. Це неодноразово говорив і Голова Верховної Ради, що нам треба розблокувати дію фінансових інституцій і фінансових інструментів у державі в 2008 році, проголосувавши саме за цей проект, який внесений. І тут же в Прикінцевих положеннях ми голосуємо три принципових позиції, одна з яких – доопрацювання суттєве цього проекту бюджету з тим, щоб за підсумками першого кварталу ми проголосували принципово новий документ. Це перше.
Друге. Що нас об’єднує в цьому залі. Це продукт роботи двох українських урядів і обидва ці уряди в цьому залі: один зліва, один в урядовій ложі. Шановні колеги, в чому причина не проголосувати за цей бюджет? Зробити його ще більш соціальним де ми щойно уже з доповіді міністра фінансів вилучаємо з надходжень 8 мільярдів і додаємо щонайменше 6, зробити більш неможливо. Ніколи ми не будемо задоволені бюджетом. Хочеться більше, але є реальні можливості.
Третє. Третє суттєве. Шановні колеги, через три дні новий рік. 3 січня пенсіонерам треба заплатити не просто пенсію, а більші соціальні гарантії, які пропонуються, бо ми ж розуміємо, і ціна на газ, і інфляція , і так дальше, і так дальше. Блокувати далі. Що потім будемо робити? Бо ми ж взяли цей бюджет для роботи у Верховній Раді ми вже несемо за нього відповідальність.
І ще один виклик, який тут не говорилося в залі, але за нього треба говорити. Ви всі бачили і всі свідки друга половина року позначилася спадом темпів економічного зростання, особливо промислового виробництва. Це головна структурна позиція ВВП. У нас 1 січня відбудеться чудо і раптом почнеться скачкообразний ріст. А другий виклик – інфляція цього року досягне ви знаєте, яких параметрів. Мабуть, щонайменше буде 15, 5, а то і ще й 16 відсотків. І знаємо причини чому так сталося! Саме в другій половині року і вискочили ці показники, бо неврожайний рік і ціна на продукти харчування, а вона і в світі подорожчала, і ніякого дива не станеться, зерно буде дорогим і з 1 січня.
І друга причина – готівка на 40 відсотків на споживчому ринку не забезпечена товарним покриттям. Це виклики. Негайно треба дати відповідь через бюджет. Ми даємо відповідь, да, частково даємо через соціальний захист. А інші відповіді ми повинні дати через три місяці разом з цим залом, разом, колеги. Два українських уряди зробили цей бюджет. Давайте за нього проголосуємо і підтримаємо новий уряд у цю тяжку хвилину. Спасибі.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Сухий Ярослав Михайлович передає слово Папієву Михайлу Миколайовичу, фракція Партії регіонів.
19:40:53
ПАПІЄВ М.М.
Дякую. Шановні народні депутати, те, в якій спосіб ми зараз приймаємо бюджет, ну, це абсолютно, абсолютно недопустимим є. Коли виходить міністр фінансів, на слух каже тисячу цифр. І ми маємо на слух прийняти рішення і проголосувати особисто. Такого ніколи не було навіть при кучмізмі. Тому, шановні колеги, я не почув самого головного.
Перше. Яким чином сьогодні урядом проявляється моральність? Тому що всі ми чули, що обіцяно було 50 відсотків заощаджень громадян в Ощадбанку України вернути в цьому році, це 65 мільярдів гривень. В проекті Державного бюджету цих цифр немає.
Друге. Є доручення Президента України, до речі, яке він дав під час засідання Кабінету Міністрів в середині листопада поточного року, що перед затвердженням бюджету затвердити новий перелік продовольчих, непродовольчих товарів і послуг, які складають прожитковий мінімум, тобто споживчий кошик. Тому що той прожитковий мінімум, який затверджується зараз у бюджеті, це за станом на травень минулого року. Зараз експерти порахували: прожитковий мінімум для працездатних осіб має бути 765 гривень, а не 633, як це передбачено у бюджеті, тобто зменшено на 132 гривні. А ви знаєте, що від нього залежить мінімальна заробітна плата. Тому мінімальна заробітна плата має бути встановлена в бюджеті у розмірі 688 гривень, а не 515 гривень. Ви сьогодні мінімальну заробітну плату зменшуєте на 173 гривні. Прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, а це і мінімальна пенсія, має бути 596 гривень. Ви затверджуєте 470 гривень. У кожного пенсіонера ви забираєте по 126 гривень щомісячно. Шановні колеги, єдина тарифна сітка, ви обіцяли її ввести з 1 січня 2008 року. У проекті Державного бюджету я читаю: „З 1 листопада”. А ми знаємо, що у нас заробітна плата сплачується в цьому місяці за попередній, тобто фактично у 2008 році жоден працівник бюджетної сфери не отримає заробітну плату по єдиній тарифній сітці.
Дітям війни, ви знаєте, норма закону – 30 відсотків від мінімальної заробітної плати – це 156 гривень. Те, що ви даєте сьогодні – це насмішка над народом.
Шановні колеги, я не говорю вже про пільги. Ви сьогодні фактично робите, знаєте, це наперсточничество. Ви сьогодні берете, забираєте 6 мільярдів гривень у людей з пільг, і ці 6 мільярдів гривень, забираючи у людей, кажете, що ми віддаємо вам на погашення збережень в Ощадбанку Радянського Союзу.
Тому позиція Партії регіонів України і нашої фракції. Ми не будемо голосувати за цей антинародний, за цей блюзнірський бюджет, тому що…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Матвєєв Валентин Григорович, Комуністична партія України.
19:44:10
МАТВЄЄВ В.Г.
Прошу передати слово Аллі Олександрівні Александровській.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Вибачте, слово Александровській. Слово Аллі Олександрівні. Будь ласка, Алла Олександрівна.
19:44:26
АЛЕКСАНДРОВСЬКА А. О.
Уважаемые коллеги, такого беспрецедентного неуважения к Верховной Раде и такого неумения работать мы еще не видели. Ми с вами не имеем документа. Правительство не удосужилось нам представить проект документа, проект Постановления об изменениях в тот закон, который они нам предложили. Именно поэтому мы должны уточнить здесь отдельные позиции, чтобы быть уверенными, что это будет выполнено.
Только что министр финансов сказал, что якобы не принималось решение об исключении с проекта закона всех положений, которые касаются продажи земли сельскохозяйственного назначения.
Я цитирую: пункт 13 статья 52, пункт 19: «Исключить (это касается продажи земли) часть четвертую статьи 52, исключить». Это в том документе, который мы сегодня с вами проголосовали. Это касается продажи земли сельскохозяйственного назначения. Поэтому фракция коммунистов настаивает на том, что эта позиция должна быть правительством выполнена.
Следующее. Мы договаривались, мы вносили предложения, и эти предложения были поддержаны бюджетным комитетом и сначала было подтверждено правительством, что они это реализуют, следующие наши предложения: исключить пункт 21 в разделе два проекта закона, который касается ограничения льгот ветеранам войны и гарантии их социальной защитыж; пункт 22 раздела два проекта закона, который касается Закона о жертвах нацистских преследований, и тоже ограничивается их право на льготы; пункт 23-й раздела второго закона, в котором ограничивается право людей, предоставленное им Законом о социальной защите ветеранов труда и других граждан; и пункт 29, который дает право на льготы чернобыльцам. Мы потребовали, чтобы изменения в эти законы, изложенные в этих пунктах Закона о бюджете, были исключены, чтобы льготы этих людей, этих категорий граждан ничем и никем никогда не ограничивались, тем более представителями оранжевой коалиции, которые на выборах, обманув избирателей, получили у них доверие, а теперь ограничивают право людей на эти льготы.
Мы настаиваем, коммунисты, на том, чтобы правительство выполнило свои обязательства перед народом Украины и выплатило те вклады, которые пообещало. И мы требуем, чтобы 12 млрд. были включены в доходную-расходную часть бюджета, чтобы были выполнены те обязательства, которые здесь, с этой трибуны, Тимошенко огласила в зале Верховной Рады. Это – позиция фракция коммунистов по закону.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Зарубінський Олег Олександрович, „Блок Литвина”.
19:47:09
ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.
Дякую. Шановний Арсеній Петрович, шановні колеги! Фракція „Блоку Литвина” абсолютно конструктивно, як і завжди, підійшла до попереднього голосування. Не смійтеся, без нас нічого б не було проголосовано, ви це прекрасно знаєте. Але нас здивувало дещо інше. Відповідаючи на абсолютно конкретні запитання Володимира Михайловича Литвина, Віктор Михайлович, ви, певно, просто не встигли відповісти на запитання: а що ж буде з термінами, на які розрахована дія змін до деяких, як тут сказано, законодавчих актів України, бо мова йде про 102 абсолютно нових закони, абсолютно нових закони? Нас цікавить все-таки відповідь чи це буде діяти до 31 березня 2008 року як член коаліції колега Кармазін запропронував чи це буде діяти до 1 січня 2009 року як запропонувала член фракції „Блок Литвина” Катерина Ващук. Без цієї відповіді ми не можемо голосувати. Я думаю, ви це прекрасно розумієте. Це перша позиція.
Друга позиція. Тут була… Не заважайте, будь ласка! Друга позиція. Тут була така ремарка Віктора Михайловича з приводу того, що нічого немає і ніде не згадується продаж земель сільськогосподарського призначення.
Шановні, оцей документ чи це брошура „Наслідки неприйняття бюджету на 2008 рік до 1 січня” включає таке положення – це Мінфін розробляв, я це прекрасно розумію – не буде здійснюватись продаж землі сільськогосподарського призначення Спецфонд мінус 2,5 мільярда гривень. Тобто, якщо не буде прийнятий цей бюджет, то не буде 2,5 мільярди взято від продажу земель сільськогосподарського призначення. Тому я прошу це пояснити і розібратися з цим.
І останнє. Шановні колеги, враховуючи те, що є певна нерозбериха… відверто кажучи, це не перший рік, це завжди відбувається, коли приймається бюджет. тим більше, коли нам не таблиці не даються, нічого ми не можемо реально навіть вплинути на формування бюджету. Але все-таки нам здається, що в таких умовах було б абсолютно доречним, щоб міністр фінансів так як він абсолютно чітко зачитав оцей документ, оцю брошуру точно так же зачитав чітко до коми формулювання, які стосуються в тій позиції, які висловили народні депутати, в першу чергу я про себе кажу, фракції „Блок Литвина” і які Головою Верховної Ради були визначені як такі, які приймаються. Нас цікавить абсолютно чіткі формулювання.
І останнє. Пропозиція колеги Шершуна щодо екологічної ситуації, щодо чорнобильців - знаєте, це не питання навіть грошей, це питання совісті. І мені здається, що відмахуватися від неї не можна.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Кармазін Юрій Анатолійович передає слово Павлу Жебрівському, "Наша Україна - Народна самооборона".
19:50:10
ЖЕБРІВСЬКИЙ П.І.
Шановний головуючий! Шановна пані Прем'єр-міністр! Шановні колеги! Насправді точка сіденія определяє точку мишленія. Один міністр соціальної політики готував соціальні видатки.
Вони поліпшені, вони збільшені, але, на жаль, йому сьогодні через два тижні, чи через 10 днів, після приходу нового уряду уже не подобається те, що він готував. Ну, але це нехай буде на його сумлінні, і нехай він думає з приводу того, яким чином говорити, коли він говорить правду.
Безумовно, бюджет є недосконалий, і ми це усвідомлюємо. Безумовно, ми розуміємо, що достатньо багато соціальних видатків закладено, по крайній мірі, всі позиції, з якими йшла „Наша Україна – Народна Самооборона” на вибори, враховані в цьому бюджеті. Безумовно, хотілося, щоб вони збільшилися, і вони обов’язково будуть збільшені.
Зрозуміло, що при доопрацюванні один пункт не врахований – це на 20 відсотків збільшити заробітні плати сільським вчителям, лікарям. Це все буде зроблено при доопрацюванні.
В першу чергу, я хотів би наголосити, що ми чітко домовилися на бюджетному комітеті, домовилися з урядом, що до кінця березня-місяця буде суттєво поправлений бюджет, Закон „Про бюджет на 2008 рік”. Я переконаний, що в нас буде набагато більше стабільного часу для того, щоб вивірити кожну цифру, кожне формулювання, для того щоб це все було зрозуміло і кожному депутату, і всьому народові України.
Зрозуміло, що дуже багато питань якраз до тих законопроектів, до яких ми вносимо зміни. І через це, в тому числі, ми пішли на компромісне рішення. З приводу того була пропозиція фракції „Наша Україна”, що ми обов’язково… дія має… змін бути тільки до 31 березня, але ми домовилися. І, насправді, не вірити нашому уряду ми не можемо, що ми при доопрацюванні бюджету обов’язково переглянемо якраз оці зміни, які ми вносимо і будемо голосувати сьогодні.
Я переконаний, що ті недоречності, які, безумовно, там є, будуть нами зліквідовані і насправді ми будемо мати якісний продукт, яким буде гордитися і коаліція, і уряд.
Шановні колеги, для нас, для „Нашої України – Народної Самооборони”, є декілька питань принципових. І я хотів би закцентувати увагу. В першу чергу - мораторій на землю. Ми також домовилися і прийняли рішення, що до 31 березня, чи до 1 квітня мають урядом внесені всі зміни і, фактично, після затвердження цих, Земельного кадастру і інших законодавчих актів, ми знімемо мораторій на землю і, насправді, не будуть дерибанити землю, а земля пуститься в обіг і буде, в тому числі, заставою при іпотеці і так дальше.
Крім того, я хотів би наголосити, що є домовленість чітка з урядом, що при доопрацюванні бюджету…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Пів-секунди, добре.
ЖЕБРІВСЬКИЙ П.І. Хотів би сказати, що ми…, є домовленість з урядом з приводу того, що 2 відсотки від ВВП буде спрямоване як раз на Збройні Сили України.
Я думаю, що це також є сфера питань з "Нашої України" і ми будемо якісно нести свою відповідальність. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, тепер наступна ситуація, я прошу уваги. Зараз наговорили масу речей, щодо проекту Закону України „Про державний бюджет”. У зв’язку із тим, що йде пряма трансляція нашого засідання, я хотів би звернутися до комітету, який очолює пан Терьохін і звернутися до міністра фінансів України. Президент України не підпише проект закону України „Про державний бюджет” в тому випадку, якщо будуть враховані ті пропозиції, які фактично не дають можливості Україні вступити до Світової торгівельної організації. (О п л е с к и) Таким чином, я прошу щоб уже зараз, по-перше, було врегульоване це питання. Я вас поставив до відома, щоб потім не було питань: що, хто, коли і з ким, і в який ситуації?
Друге. За наполяганням Олександра Олександровича Омельченка, я ще раз процитую, що мова йде, коли Кабінет Міністрів протягом двох місяців, за участю профільних комітетів проаналізує внесені зміни і там не тільки для розгляду, але й для прийняття рішень.
Олександр Олександрович, я ще раз повторю цю фразу. Але ця фраза була сказана Віктором Михайловичем Пинзеником тут, на трибуні. Це був останній пункт пропозицій, який я особисто вносив, але я її повторюю.
Пункт третій, шановні колеги, зараз висловлені всі позиції, які стосуються врахування чи неврахування основних положень проекту закону України „Про держаний бюджет”. Формально, юридично я ще раз наголошу на тому, що сказав Віктор Михайлович, з його слів мені стало зрозуміло, що він врахував максимум, що міг врахувати.
Вроде би і зараз фракції вже визначилися стосовно голосування чи неголосування з приводу відповідного Закону України "Про Державний бюджет”.
Віктор Федорович Янукович, якщо дозволите, я би до вас звернувся: тут є від вас заява і від Петра Миколайовича, що ви хотіли ще раз узгодити позиції. Наскільки я розумію, ви вже свої позиції щодо голосування щойно висловили. Висловився Папієв Михайло Миколайович и висловлювалася Александровська.
З огляду на це і з огляду на те, що ця заява поступила півтори години тому, я прошу, щоб ми перейшли до процедури голосування. Якщо ви не заперечуєте… Володимир Михайлович, кажіть, що ви…
Якщо ви не заперечуєте, нам треба зараз з’ясувати позицію по СОТу – раз, і чи йде наполягання по тому, щоб ви остаточно визначили позицію по голосуванню… Но ви її задекларували вже. Тому… Ну, про що ж ми будемо далі зараз перерви робити?
Тому я прошу зараз уточнити позицію по СОТу. Я ще раз хочу повторити, що в такій редакції закон підписаний не буде. Це не моя позиція, це мені щойно передали позицію Президента України, тому що це не дає можливості затвердити звіт робочої групи.
Будь ласка, я прошу, Терьохін і Пинзеник.
19:56:34
ТЕРЬОХІН С.А.
Дякую, Арсеній Петрович.
Я тільки-но приніс Прем'єр-міністру України Юлії Володимирівні Тимошенко…
Я дуже перепрошую, чи можна уваги Головуючого? Арсен Петрович, ви мені…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Вибачте, бо всі на купу.
Будь ласка, Сергій Анатолійович.
ТЕРЬОХІН С.А. За мною 20 секунд плюс, будь ласка.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре. Добре.
ТЕРЬОХІН С.А. Я тільки-но приніс Прем'єр-міністру України примірник останньої великої країні, яка увійшли до СОТу – В’єтнаму, де написано, що по позиціях аграріїв і по позиціях автопрому в них є перехідні періоди до 2012 року. Примірник цей лежить отам на трибуні.
Тому…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити, завершити дайте.
ТЕРЬОХІН С.А. Ви знаєте, для нас дуже важливо проголосувати сьогодні цей бюджет.
Міністр фінансів і Прем'єр-міністр зробили титанічну справу. Але якщо внаслідок цього прийняття ми в наступному році, десь там у квітні місяці, отримаємо шок для аграрної галузі і автопрому плюс 20 процентів без субсидій, які не були заплановані у бюджеті, вам вирішувати. По правилам СОТу жодної проблеми з приводу закінчення фіскального року по старих правилах немає і правилах ГААТу теж. Тому я не знаю, хто порадив Президенту от так вам подзвонити з такою, з таким повідомленням.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, я не почув відповіді. Я не хотів би... Вікторе Федоровичу, від вас, Андрій Петрович Клюєв настоює на тому, що ви хочете остаточно визначитися з приводу голосування по відповідному закону разом із Петром Миколайовичем. Так? Так.
Колеги, я прошу тишини. Нам лишилося працювати рівно 30 хвилин. З огляду на це я прошу задовольнити прохання і комуністів, і Фракції Партії регіонів провести... До 30. Якщо вони вимагають 30, я повинен виключно по Регламенту. Нам все рівно треба утрясти питання щодо СОТу.
Володимир Михайлович Литвин, будь ласка. Товариші, не сваріться. Я вас прошу. Дайте вже нормально прийняти цей бюджет. Заспокойтеся, будь ласка. (Ш у м у з а л і).
19:59:27
ЛИТВИН В.М. Шановні колеги!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Таке враження, що цей бюджет треба комусь одному.
ІЗ ЗАЛУ. Увага, хлопці!
ЛИТВИН В.М. Я прошу всіх заспокоїтися.
Арсенію Петровичу, шановні колеги, давайте ми з вами домовимося. Оскільки для нас критично важливо, я розумію, як і критично важливо для прийняття бюджету, перше, щоб так же чітко, як нам прочитав міністр фінансів документ, який у нас був, що він сказав формулювання „мораторій”, друге – СОТ, третє – до якого періоду, на який період діють ці 102 нових закони. Наша позиція була, яка була врахована - 1 січня 2009 року. Щоб це було чітко зафіксовано. А після того вже можна йти і радитися, для того щоб прийняти результативне рішення. Я на цьому хочу особливо акцентувати увагу. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимире Михайловичу! Я хотів би ще одну річ нагадати, з вашого дозволу. Ми домовилися тут про те, що щоби не сталося в цій країні, в будь-якому випадку вона через два місяці отримує нову редакцію Закону України „Про Державний бюджет”. І це норма, яка імперативно записана. Я не заперечую проти ваших пропозицій, які були висловлені, але я прошу, щоби ми всі розуміли те, що ми записали уряду імперативну норму перегляду бюджету в нормальному процесі, а не в процесі спринтерських забігів.
Віктор Михайлович Пинзеник. Будь ласка.
ПИНЕЗЕНИК В.М. Шановний Арсенію Петровичу! Шановні народні депутати! Ви згадали моє прізвище у зв’язку з нормою по СОТ. Я хотів би нагадати вам засідання, де доповідь робив голова бюджетного комітету, і говорив, що у нас узгоджені усі позиції з урядом. Позиція уряду по цій нормі не була такою, і ми подали проект закону, який передбачав, що ця норма діє до моменту вступу в СОТ. Іншої позиції уряд не займав. І на бюджетному комітеті уряд чітко тримав цю позицію. Ця норма була тут підтримана після виступу голови бюджетного комітету.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, є наступна пропозиція. У нас є 30 хвилин. Давайте, піднімаємося ще раз, остаточно узгодимо всі пропозиції, і я через 30 хвилин ставлю питання на голосування за будь-яких обставин. Крапка. Все. Прошу. Прошу підніматися наверх.
ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дорогі друзі! Я прошу займати місця, давайте, у нас завершилися перерви, консультації, компроміси, які ми вже один одному стільки йшли, що хай Бог милує.
Шановні колеги, є наступне прохання. В зв’язку з тим, що дві фракції брали перерву і, власне кажучи, я щойно проводив консультації з трьома фракціями: це "Блок Литвина", Партія регіонів та Комуністична партія України, – вони висловили бажання висловитися з приводу процедури. Ви не буде заперечувати…
Товариші, тишина! Тишина, я прошу…
Ми по Регламенту їм зобов’язані дати слово. І це буде коректно, для того, щоб люди пояснили про що вони порадилися, і які рішення вони прийняли. Я прошу по одній хвилині трьом фракціям дати, якщо "Блок Юлії Тимошенко" і "Наша Україна" не наполягають на виступі?
Не наполягаєте? Дякую, щиро.
Я прошу, Петро Миколайович Симоненко, Комуністична партія України, включіть мікрофон, будь ласка, Петру Миколайовичу з місця.
СИМОНЕНКО П.М.
Фракція комуністів.
Ми ще раз наполягаємо на тому, щоб обмежити дії законів, які визначені в другому розділі проекту бюджету, які практично перетворять Кабінет Міністрів у Верховну Раду. І в даному випадку як запобіжний захід ми можемо розглянути термін дії цих якраз законів максимум до 1 січня 2009 року. Іншого шляху у нас немає. І іншого варіанту немає – це перше.
По-друге, обов’язково те, що має відношення, мораторій до землі, я ще раз хочу, щоб підтвердили все те, що ми говорили про ті пункти і на засіданні бюджетного комітету і тут, Александровська піднімала у залі.
І третє. Це має… вилучити якраз пункти 21, 22, 23 і 29 з розділу другого, про це говорили постійно ми.
І третє. Це має відношення до вступу України до СОТ та норма, яку запропонували, і це якраз пропозиція Володимира Михайловича Литвина була. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, я прошу надати слово Партії регіонів, хто буде від Партії регіонів виступати?
Папієв Михайло Миколайович, будь ласка, з місця.
ПАПІЄВ М.М.
Дякую. Шановні народні депутати України, шановні колеги. Ми і так пішли на всі порушення, які можливі були і не можливі. Ми зараз Законом „Про Державний бюджет” фактично затверджуємо два закони: закон „Про Державний бюджет” і закон, яким вносяться зміни до більш ніж ста законів України, до речі, за процедурою Закону „Про Державний бюджет”, тобто там, де „першу скрипку”, ви знаєте, в процедурі цій грає Кабінет Міністрів України. І Закон „Про Державний бюджет” приймається за особливою процедурою. Тому, в розділі третьому пропонує Партія регіонів України і фракція запис такий зробити. Другий пункт. „Розділ другий набирає чинності з 1 січня 2008 року і діє до 31 березня 2008 року”. До речі, я просив би блок „Наша Україна – Народна Самооборона” підтримати цю пропозицію, тому що висловлював її народний депутат Кармазин. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. „Блок Литвина”, хто буде від Володимира Михайловича виступати? Литвин Володимир Михайлович, увімкніть мікрофон.
ЛИТВИН В.М.
Шановні колеги, для того, щоб конструктивно завершити нашу роботу, ми ще раз звертаємося із такою настійливою пропозицією про те, щоб чітко було зафіксовано, що ПДВ по селу діє до 1 січня наступного року за роком ратифікації Верховною Радою України документів щодо вступу до Світової організації торгівлі. Це перше.
І друге. Що дія сто двох законів, які ми сьогодні приймаємо, завершується 1 січня 2009 року. Водночас хочу сказати, що ми готові проголосувати за пропозицію народного депутата Кармазина щодо 31 березня 2008 року.
Ми просили б, настійливо, щоб це чітко було повторено і зафіксовано. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дорогі друзі, дозвольте мені взяти на себе саму відповідальну місію узагальнити всі ваші пропозиції так як я бігав від однієї фракції до іншої і, в принципі, маю історичну пам'ять, що говорилося.
Пункт перший. Ми уніфікуємо термін дії Закону України „Про державний бюджет на 2008 рік” з змінами і доповнення до законодавства, які були розміщені в другому розділі закони, переводячи на просту мову, фактично ми визначаємо термін дії закону в цілому, в тому числі і другого розділу цього закону 31 грудня 2008 року. Товариші, тишина, ну я вас, у вас березень, а у нас грудень. 31 грудня 2008 року.
Пункт другий. Це було домовлено всіма фракціями, які були три фракції. Колеги, пункт другий, що стосується АПК. Ми залишаємо норму, про яку сказав Володимир Михайлович Литвин, я не хочу її знову повторювати, але та норма, яка була під стенограму Литвина. При цьому уряду дається доручення у прикінцевих положеннях задля того, щоб остаточно врегулювати питання щодо функціонування АПК та вступу в СОТ як такого доручення до 15 січня розробити та представити на розгляд Верховної Ради України законодавство щодо стимулювання розвитку АПК в рамках вимог СОТ. Добре? Добре.
Третє питання. Товариші, третє питання. Третього питання у вас, у нас немає. У нас все інша уже знято, уже все говорили, переговорили що тільки можна. Я вас прошу, поставити на голосування Проект Закону України номер, півсекунди, а то ще не то поставлю, номер 1285 „Про Державний бюджет України на 2008 рік” та про внесення змін до деяких законодавчих актів із змінами, Петро Миколайович, я все зараз скажу, ну не переживайте, ну я все скажу так як ми домовлялись, не перебивайте мене, бо заблудимся в трьох соснах.
Ще раз повторюю. Ставиться на голосування проект Закону України, реєстраційний номер 1285, „Про Державний бюджет України на 2008 рік” та про внесення змін до деяких законодавчих актів України із змінами, що містяться у висновках комітету, так? Це перше.
Друге. Які схвалені парламентом.
І третє. Підтримані Кабінетом Міністрів. А також внесені Кабміном у його зверненні на адресу Верховної Ради України від 28 грудня 2007 року. При цьому мається на увазі, що Комітет Верховної Ради України з питань бюджету при поданні на розгляд Голови Верховної Ради України і на підписання Закону України про державний бюджет використовує в цілому всі пункти, які були мною оголошені, стенограму засідання та стенограму засідання комітету з питань бюджету.
Володимир Михайлович Литвин, будь ласка. Ще, товариші, вже ми, вже от, вже, вже, вже заре відбудеться. Володимир Михайлович, будь ласка.
ЛИТВИН В.М. Шановні колеги, ми окрім всього іншого домовилися, що перед постановкою питання на голосування від фракцій будуть виступи з аргументацією їх позицій перед прийняттям цього доленосного рішення. Я ще раз хочу сказати, шановні колеги, я розумію, що вам треба протиснути. Але бюджет ми приймаємо один раз на рік. І кожна фракція повинна чітко зацитувати свою позицію.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну, товариші, ви що, іздіваєтесь наді мною чи що?
ЛИТВИН В.М. Вам потрібен бюджет, чи вам потрібно просто довести свою правоту? Якщо вас це влаштовує, будь ласка, давайте дійте методом тиску.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ще раз, колеги, ну, давайте ж будем коректні і толерантні один до одного. Ну, ви ж попросили по одній хвилині. Я ж вам всім дав по одній хвилині. Заре ви знов просите. Ну, це не питання, ще одна хвилина, Володимир Михайлович. Я прошу наступним чином. Давайте поступим так. Ми ж все врахували. Ми вже все погодили. Ми вже про все п’ять раз поговорили. Давайте проголосуєм, а після процедури голосування, як це передбачено регламентом, з мотивів голосування кожний виступе і скаже з якою огидою він голосував за бюджет. Я вас прошу.
А, вибачте, вибачте, вибачте, товариші, ні мораторій на землю включений в тому формулюванні, в якій було.
Ну ми ж уже дали точку зрения. Но сейчас выступим, товарищи. Я вас прошу. Ну зараз виступимо після голосування.
Я ставлю питання на голосування. Голосуйте.
За – 235.
Дорогі друзі, я вас прошу, я вас прошу. Сідайте, сідайте…
Це велика перемога, але не така велика, як ми з вами думаємо. Тому що прошу показати по фракціям. За – 235. Рішення прийнято.
Колеги, я прошу всіх заспокоїтися. Колеги, я прошу сісти. Я прошу сісти.
Шановні народні депутати, я прошу зайняти місця. Зараз з мотивів голосування. Я надаю слово, колеги…
Шановні народні депутати, ну є повага до лівої частини залу. Ну я ж вас прошу сісти. Ну прийняли бюджет, ну все, велика перемога. Тільки через два місяці переписувати його прийдеться. Сідайте, будь ласка. Ну, що такого страшного сталося! Це ж ви не для себе прийняли бюджет, а для цілої країни! Все рівно переписувати треба.
Я прошу колеги, дати слово з мотивів голосування. Прошу записатися на слово з мотивів голосування.
Литвин Володимир Михайлович, „Блок Литвина”.
ЛИТВИН В.М. Арсеній Петрович!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я.
ЛИТВИН В.М. Я ще раз хочу сказати позицію, чому не голосувала фракція. Ми з вами домовилися… (Ш у м у з а л і) Одну хвилиночку.
Арсеній Петрович, я ще раз хочу сказати… (Ш у м у з а л і).
ІЗ ЗАЛУ. Ганьба! Ганьба! Ганьба!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Товариші, ну, дайте слово Володимиру Михайловичу Литвину. А то ще не одне голосування нам прийдеться проводити, ще не тільки по цьому бюджету. Не „ганьба”, Володимире Михайловичу. Говоріть.
ЛИТВИН В.М. Я прошу поновити час.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре, Володимир Михайлович. Говоріть. Говоріть, будь ласка. Говоріть.
ЛИТВИН В.М. Шановні колеги, Арсеній Петрович, я хочу ще раз сказати, коли ми з вами домовлялися, ви сказали, що буде по 3 хвилини представникам кожної фракції виступити для того, щоб аргументувати свою позицію щодо голосування по бюджету. Ми чекали 3 хвилини, ви нас у цьому плані, Арсенію Петровичу, підвели і не виконали домовленості щодо того, що ми мали право виступити. І я хочу сказати: „Так неправильно і нечесно, і непорядно, ви підставили фракцію, Арсенію Петровичу”.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, я прошу, ну, тишина. Закон прийнятий у цілому. Дуже прикро, що не проголосували всі, як голосували.
Петро Миколайович Симоненко, будь ласка.
СИМОНЕНКО П.М.
Шановні колеги, шановні радіослухачі. Фракція комуністів виступаючи з трибуни Верховної Ради дала оцінку цьому бюджету, і ще раз наголошую, це не є Державним бюджетом, це той бюджет, який розподіляє вплив фінансово-промислових груп. Це перше.
По-друге. В цих умовах, яких сьогодні обговорюється бюджет, він не передбачає глибоке вивчення і основних напрямків розвитку держави, і тих, так скажемо, моментів, які будуть сприяти розвитку держави, але він є і популістським, бо дуже багато заяв робилося відносно того, що будуть виконані головні зобов'язання – повернення заощадження, будуть підвищені виплати жінкам при народженні дитини, дітям-сиротам, студентам, пенсіонерам, тобто ті соціальні якраз гарантії, які бралися під час виборів. Фракція комуністів готова була розглянути, і ми на цьому наполягали, якраз висловлюючи свою точку зору, і ми будемо захищати, щоб всі соціальні виплати якраз і були віддані нашим громадянам, які чесно заробили і заощадження, і сьогодні…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Хто буде виступати від… Сухий Ярослав, фракція – Партія регіонів.
СУХИЙ Я.М.
Шановні колеги, я, звичайно, не просив би слова, а потішився б радістю перемоги демократичної коаліції, котра прийняла собі свій бюджет, якби не цей рьов і дикий ґвалт, якими супроводжувалися наші виступи. Ви не хочте нікого почути, ви не хочете зрозуміти, що за нами також виборці, що ми маємо право відстояти нашу точку зору. Ви намагаєтесь наш переламати через коліно. То я вам обіцяю: це було ваше останнє фальшиве голосування. В залі 197 народних депутатів демократичної коаліції. Я вам вітаю, ви авантюрний бюджет прийняли, фальшивою кількістю голосів! Отака вам ціна!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
„Блок Юлії Тимошенко”. Кому слово передають? Кириленко Іван Григорович з трибуни хоче виступити.
КИРИЛЕНКО І.Г.
Шановні колеги, шановні виборці, шановний Голово, шановний наш уряде! Дозвольте подякувати з цієї трибуни представників наших колег по коаліції, Блок "Наша Україна - Народна самооборона" подякувати ту групу комуністів, яка підтримала бюджет…
(О п л е с к и)
…подякувати всіх тих, які допоміг нам звалити на себе надзвичайно важку відповідальну ношу. Набагато простіше було б взяти той бюджет, який підготував попередній уряд і з ним прийти в зал, нічого не роблячи. І щоб тоді було? Можливо може і 400 голосів.
Ми взяли на себе додаткові соціальні зобов`язання і спасибі за підтримку. Спасибі за ту ношу, яку ви нам дали. Спасибі. (О п л е с к и)
ГОЛОВУЮЧИЙ. "Наша Україна - Народна самооборона" Кириленко В’ячеслав Анатолійович.
КИРИЛЕНКО В.А.
В’ячеслав Кириленко, Блок "Наша Україна - Народна самооборона".
Шановні колеги! Шановні члени Кабінету Міністрів! Ми сьогодні виконали чергове зобов`язання перед нашими виборцями. Ми сказали „у швидкий термін ухвалимо соціальний бюджет”. Ми зробили це, не дивлячись на те, що нам і тут пророкували неуспіх. Завдяки сьогоднішньому голосуванню з 1 січня люди, незалежно від того за який блок вони проголосували на виборах, будуть мати підвищені пенсії, підвищені зарплати, підвищені стипендії, підвищене утримання для військовослужбовців і інші питання, про які вони говорили протягом цього року. Ми пішли протягом цих днів назустріч колегам із фракції меншості неодноразово.
Сьогодні голова парламенту багато разів оголошував перерву і давав слово незгодним. Уряд пішов на поступки, уряд пішов на поступки у тій частині, в якій можна було це зробити, для того щоб розвивалася економіка і не постраждала соціальна сфера. Тому я думаю, що рух шляхом виконання своїх зобов’язань перед виборцями є нашою генеральною лінією. Ми його дотримаємося. І вітаємо Україну із новим соціальним Державним бюджетом. (О п л е с к и)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дорогі друзі, а дозвольте два слова Голові Верховної Ради. Я буду вдячний.
Ми виконали своє зобов’язання перед урядом, який тільки дев’ять днів тому зайшов в Кабінет Міністрів України . Ми дали уряду великий кредит довіри. Ми відхилилися від цілого ряду нормативно-правових і законодавчих актів задля одного: щоби країна не підійшла до соціальної катастрофи в питанні виплати пенсій, заробітних плат і всього іншого. Я думаю, що уряд високо цінує цей кредит довіри, який не є безмежний. Це перше.
Друге. Прийняттям цього бюджету ми сьогодні зразу розпочинаємо роботу щодо розгляду за нормальною процедурою внесення змін і доповнень до Закону України про Державний бюджет. Тому що цей кредит довіри, який виданий, не має нічого спільного з тими стратегічними цілями і завданнями, які ми повинні виконати в 2008 році.
Таким чином, ми будемо як парламент наполягати на виконанні всіх пунктів „Прикінцевих положень”, які вносилися в тому числі і мною, щодо Програми дій уряду, Державної програми соціально-економічного розвитку та нової редакції Закону України про Державний бюджет.
Я думаю, що ми сьогодні дуже коректно поступили один по відношенню до одного. Я ціную ті речі, які зробив Міністерство фінансів і Кабмін в частині врахування маси пропозицій Партії регіонів, Комуністичної партії і „Блоку Литвина”. Все-таки діалог сьогодні відбувся. Те, що вони не проголосували – це їхня політична позиція. Але цей бюджет, який він не є, хороших бюджетів не буває, він все-таки не є одноколірним. Він є державним бюджетом. Одначе перед нами неймовірна кількість викликів і завдань.
Тому наше наступне засідання 15 числа, а 1 березня ми будемо з вами розглядати вже Державний бюджет в новій редакції. Я вас всіх, дорогі друзі, вітаю в першу чергу з Різдвом Христовим, в другу чергу з Новим роком, щоб ми всі випили по гарній чарці і обов’язково зустрілися з вами 15 числа в 10-ій годині ранку. Всім дякую, до наступних зустрічей. (О п л е с к и) Вечірнє засідання оголошую закритим.