ЗАСІДАННЯ СОРОК ДРУГЕ
Сесійний зал Верховної Ради України
18 червня 2008 року, 10:00 година
Веде засідання Голова Верховної Ради України ЯЦЕНЮК А.П.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Добрий ранок, дорогі друзі! Прошу реєструватися.
10:02:47
У залі зареєструвалося 438 народних депутатів України. Ранкове пленарне засідання Верховної Ради України оголошую відкритим.
Сьогодні у нас день народження Сідельника Івана Івановича. Давайте привітаємо нашого колегу з днем народження. (О п л е с к и). Сподіваюся, що це не останній раз, коли ми сьогодні будемо аплодувати один одному.
Дорогі друзі, 30 хвилин у нас на виступи народних депутатів України. Прошу записуватися на виступи.
Відразу хочу вас повідомити, що у нас відбулася аварія на супутнику, який транслює канал „Рада” і інші канали. Зараз ми з’ясовуємо. Тобто чомусь з технічних причин тимчасово призупинена трансляція. Зараз займаємося цим питанням. Но це у космосі відбулося, це не на Землі.
Уже включили, космос у тому числі. Уже увімкнули систему.
Олена Лукаш, Фракція Партії регіонів.
10:04:07
ЛУКАШ О.Л. Турманову. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Турманов. Колега Турманов, будь ласка.
10:04:22
ТУРМАНОВ В.І.
Уважаемый Арсений
Петрович, уважаемые коллеги! Не будет преувеличением сказать, что последние
события на шахте Карла Маркса в городе Енакиево оставили глубокий душевный след
в сердце каждого труженика.
Практически все
жители нашей страны с большим волнением и сопереживанием следили за развитием
событий. Небезучастны к этой трагедии и мы, народные депутаты.
Однако, здесь я
хотел бы всем нам задать такой вопрос: почему о шахтерах вспоминают лишь тогда,
когда на шахте происходит очередной взрыв, пожар, крупная авария, уносящая
многие человеческие жизни. И как только несколько стихает горечь утрат,
снижается общественный резонанс трагедии, то практически сразу же все забывают
о неотложных нуждах шахтеров и многочисленные заверения и обещания политиков о
необходимости развития угольной промышленности, выделения на эти цели из
государственного бюджета, в том числе на развитие, на горную науку, улучшение
охраны труда и техники безопасности на
угольных предприятиях. Из уст государственных
руководителей самого высокого ранга неоднократно слышим заявления о
необходимости развития угольной промышленности. Однако всем хорошо известна
одна основополагающая истина, и даже владельцам малых предприятий бизнеса, что
без капвложений, наличия финансовых средств ни о каком развитии предприятия не
может быть и речи. Наверняка об этом знают и наши высокопоставленные мужи в
правительстве.
Правительству
неоднократно направлялись предложения с детальными расчетами профсоюза,
Минуглепрома о необходимости увеличения бюджетных средств угольной
промышленности в 2008 году в объеме 13 миллиардов гривен. Эти предложения были
поддержаны профильным ТЭКовским комитетом нашего парламента. Но осталось все
как и прежде. Бюджет выдали 7,1 миллиарда из них 1,1 миллиарда необходимо
отдать долги нашим энергетикам. И самое страшное, о чем я говорил уже
Премъер-министру, с этих миллиардов 100 миллионов угольные предприятия должны
отдать 250 миллионов как налог на прибыль. О какой прибыли мы ведем речь?
Финансировано за пять месяцев текущего года, почти 700 миллионов отрасль
недофинансирована.
С начала года по статье «техперевооружение» 354 миллиона, а должно было быть 825. Особенно беспокоит вопрос, что Министерство финансов практически не реагирует на обоснованные запросы и обращения профсоюза и Минуглепрома. И даже прямые указания Премьер-министра в части приближения сроков финансирования угольных программ Минфином просто игнорируется, и нет никакой реакции правительства по этому поводу. И на мои депутатские обращения получаем только одни отписки. И надо сказать, что по первому кварталу мы слышали от кабминовских работников о победном марше увеличения угледобычи в первом квартале. Но сегодня все затихло. Да и откуда будет уголь если за пять месяцев не пройдено к программе... шесть километров основных выработок. От прошлого года отставание составило 5,5. В результате сегодня ежедневно…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити. Десять секунд, якщо можна, щоб не забирати час.
ТУРМАНОВ В.І. В результате такого финансирования ежемесячно потеря добычи составляет 400 тонн в месяц, а соответствующего… дохода угольной отрасли почти 130 миллионов. И главная причина отсутствие средств на материально-техническое оснащение производства …составляет ежемесячно 250-270 миллионов. В результате необходимые затраты в целом по угольно-добывающим предприятиям финансируются на половину…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Олег Ляшко. Володимир Яворівський.
10:08:18
ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.
Шановні наші виборці на Півдні, Півночі, Сході, Заході в центрі Української держави. Ви, мабуть, встигли помітити, що вчора в законодавчому органі Україні сталася супер історична подія, я б його назвав моментом істини. Та тема, на яку стільки було говорено, та тема на якій було стільки спекуляцій, та тема, яка заводила дуже часто до українського парламенту людей, які вміли говорити одне, думати інше, а писати зовсім інше.
Вчора ви знаєте, що "Блок Юлії Тимошенко" вніс свій законопроект в якому обмежував, підкреслюю, феодальні, феодальні пільги, які мали народні депутати. Це взагалі, чесно кажучи, ідіотизм, якщо депутата не вибирають до Верховної Ради, тобто він програв у вибори, після цього йому ще рік платять заробітну плату. За що? Коли він програв вибори.
Ми вносили свій законопроект, за який Партія регіонів не дала жодного, жоднісінького голосу, натомість вони внесли свій законопроект, дуже прогресивний, суперцікавий, було знято одним ударом, під загальним наркозом всі депутатські пільги, а народному депутату установлювалася заробітна плата одна тисяча гривень.
Було внесено цей законопроект одним із авторів і членів, навіть лідерів, чи-то спікерів, як зараз модно сказати Партії регіонів. Ви чули цей спіч на десять хвилин. Колосальна любов до українського народу, все це було настільки тепло, настільки гаряче, що не підтримати цей законопроект „Блок Юлії Тимошенко” просто не міг. У нас не було іншого виходу і ви самі знаєте, що після цього, коли раптом вони всі забігали, що робити далі, у декого здали нерви. „Блок Юлії Тимошенко” фактично одноголосно, там десь двоє чи троє не встигли проголосувати, проголосував за цей законопроект. Вони ж самі, ініціатори: пані Ганна віддала свій голос, я їй дуже вдячний за це, Головатий і Лукаш, - всього-на-всього три голоси, через те все стало на свої місця. Тема депутатських пільг у цьому скликанні знята раз і назавжди, і народ повинен просто знати, хто брехав, хто говорив правду, крапка. Я ще раз прошу до цієї теми більше не повертатися. Все стало зрозуміло, ставимо крапку.
І на закінчення хочу сказати про людину, яку я особисто шаную, але на превеликий жаль преса про неї пише дуже багато всяких речей, що вона служила там і там, то я хочу подякувати панні Ганні за те, що вона насправді працює на „Блок Юлії Тимошенко” і працює дуже плідно, і талановито. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Черпіцький. Микола Томенко.
10:11:33
ТОМЕНКО М.В.
Шановні колеги, я хотів привернути увагу до вчорашнього, як каже один Президент, унікального дня в історії парламентаризму, коли ми стали свідками політичного театру, що правда часом виглядало, що актори ці із погорілого театру.
Так от, коли зранку ми почули, як лідери багатьох фракцій рвали на собі тут вишиванки і розповідали про те, як вони будуть захищати український народ і як вони будуть врятовувати від аварій, від посух, від повені українців, і коли дійшла справа до голосування, то виявилось, що вчора ми зробили один з найганебніших кроків, я вважаю, у парламенті шостого скликання – законопроект по наведенню порядку в нас з аваріями на дорогах провалений, який підготовлений, півроку над яким працювало півпарламента, над якими працювали експерти, психологи з усієї України ганебно провалений в цій сесійній залі.
Я хочу запитати: а може от біля тих хрестів, що у нас по дорогах стоять, як у Афганістані, може список депутатів написати, які вчора не голосували. Тому що ціна питання вчорашнього законопроекту – це ціна питання вже не сотень, а тисяч людей, які сьогодні бояться вийти на вулицю, тому що у нас уже, у нас же п’яних не зупиняють, у нас можна хабаром невеличким „відмазатися” від будь-якого порушення.
Тому я вважаю, Арсеній Петрович, що нам треба подумати, як виправити цю помилку і якщо Президент невідкладно не подає знову, ми повинні виправити цю помилку, повернутися до цього законопроекту і проголосувати.
Тому що вчорашня гра „знайди 226 карток” цікава для Партії регіонів, але сумна для українського народу. Ви хотіли тут цирк влаштувати, показати, що немає карток? Ціна цього цирку: Закон про дорожній рух завалений, законопроект, який, я думаю цікавий і Партії регіонів, і „Нашій Україні” про амністію і іншим політичним силам провалений, законопроект про соціальний діалог знятий.
Тому, шановні друзі, я думаю, що коли черговий раз виникне ідея провести театр, проводьте не в цій сесійній залі. Питання коаліції розв’яжеться, не переживайте. Коаліція буде працювати, діяти і якщо не витримає вона випробувань, сама вона розпуститься і буде створена нова коаліція.
Але ціна питання, щоб українське суспільство розраховувалося за політичну боротьбу і демонструвало, що місяць, чи десять днів тут, в сесійній залі, не можуть прийматися рішення я вважаю, що це не просто політичний цинізм, а це вже політичний маразм. Бо коли вчора наші громадяни дивились засідання, вони не могли зрозуміти, що діється в цій сесійній залі, що лідери розповідають і турбуються про український народ, а депутати випадково, половина зали, не попадають по кнопках.
Тому я дуже хотів би, щоб в цій сесійній залі не було боротьби за те, щоб довести, що є 226, чи немає 226. Я хотів, щоб в цій сесійній залі була боротьба за те, щоб довести, що парламент шостого скликання має шанс працювати в інтересах всього українського народу, а не в інтересах тих людей, які сидять поза цим сесійним залом і ниточки потискують як політичні кукловоди. Тому я вірю, що цей парламент буде працювати не на кукловодів, а на народ.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Зіновій Шкутяк.
10:15:09
ШКУТЯК З.В.
Шановні депутати, шановні громадяни України, в цьому році вперше за роки незалежності України вступні іспити до вищих навчальних закладів складатися не будуть, а випускники вступатимуть на основі незалежного зовнішнього тестування, перший етап якого успішно завершений. Проведення тестування, це прорив у розвитку системи освіти в державі, воно показало здатність докорінно реформувати освітню галузь. Нагадаємо, що четвертого липня 2005 року Президент України Віктор Ющенко своїм Указом про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні створив передумови для запровадження в Україні зовнішнього тестування в освітній галузі та дав серйозний поштовх цьому процесу.
Метою створення системи зовнішнього єдиного тестування стало забезпечення моніторингу якості освіти та отримання реальних та правдивих даних про рівень знань випускників шкіл та якість навчання у школах. Створення такої системи - покликання знищити корупцію при вступі до вищих навчальних закладів, оскільки зовнішнє тестування відіграє роль як випускних, так і вступних іспитів.
Демократична коаліція у Верховній Раді України шостого скликання визначила в коаліційній угоді необхідність введення незалежного зовнішнього тестування всіх випускників шкіл вже цього року як одне з першорядних завдань в системі освіти. Підсумки цьогорічного тестування продемонстрували достатньо високий освітній рівень українських випускників. Лише п’ять відсотків осіб, які зареєструвалися для проходження тестування не набрали необхідну кількість у 124 бали для зарахування тестів. В той же час, більше п’ятдесяти відсотків випускників, які проходили тестування набрали 150 балів із 200 можливих. Фракція „Наша Україна - Народна Самооборона” підтримує рішучість Президента України Віктора Ющенка і міністра освіти і науки України Вакарчука щодо наведення ладу і прозорості в освітній галузі, особливо що стосується забезпечення рівних умов для всіх випускників при вступі до вищих навчальних закладів.
Разом з тим ми звертаємося до Кабінету Міністрів України щодо необхідності збільшити фінансування на 46 мільйонів гривень для ефективного завершення тестування і просимо це врахувати при внесенні змін до Державного бюджету України на 2008 рік. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Андрій Парубій.
10:17:54
ПАРУБІЙ А.В.
Парубій Андрій, фракція "Наша Україна-Народна Самооборона".
Заява фракції "Наша Україна-Народна Самооборона" щодо питання виведення Чорноморського флоту Російської Федерації з території України.
„28 травня виповнилося 11 років з моменту підписання між Російською Федерацією та Україною про статус та умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України. За цей час постійно тривають дискусії щодо перебування Чорноморського флоту в Україні. І якщо Україна зі своєї сторони сумлінно виконує угоду, то Російська Федерація умудряється не тільки фактично за безцінь використовувати українську землю та майно, а лише і у брутальний спосіб порушувати угоди, украдені між Україною та Росією.
Дуже часто Російська Федерація використовує тему Чорноморського Флоту для шантажу і істерик супроти України. Ось тільки окремі факти, які підтверджують порушення умов перебування Чорноморського флоту Російської федерації на території України.
Перше – самовільно захоплені Чорноморським флотом ділянки землі, акваторії, майнові комплекси та інші фонди, за дуже заниженими даними – це 75 земельних ділянок площею більше 150 гектарів, 86 об’єктів використовуються безпідставно на безоплатній основі.
До цього часу відсутній механізм реалізації міжурядових угод в частині компенсації місцевим бюджетам Севастополя, іншим населеним пунктам витрат, пов’язаних з перебуванням на їх території військових формувань Чорноморського флоту Російської федерації
Мають місце непоодинокі факти порушення російською стороною природоохоронного законодавства і загрозою виникнення надзвичайних ситуацій, що вимагає негайної оцінки екологічного стану та розробки узгодженої програми відповідних спільних заходів, спрямованих на збереження екосистеми та запобігання забрудненню в місцях дислокації Чорноморського флоту.
Безумовно, всі ці кричущі факти, порушення базових угод з боку Чорноморського флоту Російської Федерації, дають достатньо підстав для того, щоб Україна в односторонньому порядку розірвала ці угоди.
Разом з тим, українська влада не ставить питання негайного виведення Чорноморського флоту Російської Федерації з території України. Ми виконуємо всі наші зобов’язання, які випливають з базових угод, натомість, "Наша Україна – Народна самооборона" підтримує указ Президента України про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 16 травня про заходи щодо забезпечення розвитку України як морської держави, відповідно до якої необхідно вжити у двомісячний строк заходів щодо комплексної оцінки наслідків тимчасового перебування Чорноморського флоту в Україні і розпочати підготовку до виведення Чорноморського флоту з України. Натомість, ми, разом з тим, ми закликаємо Російську Федерацію негайно розпочати роботи щодо поетапного виведення Чорноморського флоту з території України. Ми вважаємо, що ця.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Перестенко, будь ласка.
10:21:45
ПЕРЕСТЕНКО М.В.
Перестенко, фракция коммунистов. Уважаемые избиратели, 16 июня 2008 года ордена «Трудового Красного знамени» и ордена «Дружбы народов», Международный детский центр «Артек» отмечал свое восьмидесятитрехлетие.
В тяжелейшие годы образования советской власти одним из первых были приняты декреты о всеобщем образовании, о ликвидации беспризорности, об оздоровлении детей и «Артек» - одно из звеньев той цепи, целью которой было воспитание полноценной личности изначально в нем воспитывались и поправляли здоровье дети погибших коммунаров. С чем же пришел «Артек» к своему восьмидесятитрехлетию.
В обстановке безвластия в государстве,
коррупция и беззакония детский центр, которым восхищался весь мир находится на
гране исчезновения. Летний сезон 2008 года может оказаться для «Артека» последним. Грядет массовое сокращение кадров. А что прикажите делать людям,
проживающим на территории Гурзуфа, если они лишатся сотен рабочих мест? Впервые в истории,
исключая только военные годы из 9 лагерей, способных принять 3 тысячи 700 детей,
в этом году откроют только 4 на одну тысячу человек, не говоря уже о том, что
«Артек» перестал быть круглогодичным центром.
Разве в Украине
нет одаренных детей-сирот, детей с
ограниченными возможностями, детей, судьбой которых должно побеспокоится
государство, а ведь финансирование его сейчас, практически сведено на нет.
Разве уже не нужны стране спортсмены, шахматисты, просто активные и
инициативные дети, у родителей в которых просто нет тех огромных средств, чтобы
отправить своего ребенка на отдых и на оздоровление. Ведь всем известно уникальность
крымского южно-бережного климата и не для кого не секрет ситуация, которая
складывается сегодня на Украине с туберкулёзом.
Где же эти
пресловутые 100 шагов навстречу людям? Где прорыв для людей? Где все это, я
спрашиваю у вас, господин Президент и господин Премьер-министр? Ведь все ваше
рвение заканчивается на том, чтобы срывать ордена и топтаться на нашей истории.
А может быть все дело просто в уникальном месте, которое занимает «Артек», и он
уже входит в планы, так называемой приватизации? И его ожидает та же участь,
которая постигла другие лакомые кусочки Украины и, которые сейчас везде
называется не иначе как деребаном земли.
Наша задача
сегодня сохранить для грядущих поколений
молодежи уникальное детское заведение, обеспечить возможность его
функционирование на протяжении всего
года, возобновить финансирование и это дело сегодняшней власти. Воспитание
подрастающего поколения должно быть в
духе интернационализма, дружбы и взаимопонимания. Мы гордимся своей историей и
не дадим не кому забыть ее лучшие страницы.
А что касается
выступлений сегодняшних я хочу сказать. Уважаемая коалиция, не нада перекладывать с больной головы на
здоровую кашу, которую заварили вы – решать вам.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Малишев, Малишев. Корж.
10:24:50
МАЛИШЕВ В.С.
Уважаемый Арсений
Петрович, прошу передать слово народному депутату Коржу Виктору Петровичу.
10:25:05
КОРЖ В.П.
Шановний Арсеній Петрович, шановні колеги! Перемога України та Польщі у тендері на право проведення фінальної частини „Євро-2012” поклала початок виконання взятих державою гарантій щодо безпосередньої організації проведення цього важливого форуму.
З цією метою урядом Віктора Януковича було прийнято низку першочергових заходів, а саме: Закон України „Про проведення фінальної частини Чемпіонату Європи з футболу”, затверджено відповідну державну цільову програму, схвалено Постанову Кабінету Міністрів щодо утворення Національного агентства з „Євро-2012”, затверджено та підготовлено понад 20 нормативно-правових актів, створено необхідні передумови для ефективного забезпечення підготовки Усе нам вдалося реалізувати лише за 7 місяців, залишивши у спадок нашим наступникам пакет опрацьованих законодавчих та нормативно-правових актів щодо вирішення комплексу існуючих проблем.
З приходом нової влади усі ми стали свідками безкінечної низку популістських заяв щодо блискучого стану справ та прекрасного ходу підготовки. Водночас, фракція Партії регіонів звертає увагу, що стан підготовки до проведення „Євро-2012” саме сьогодні викликає велике занепокоєння у наслідок повної бездіяльності та безвідповідальності влади. Державна програма, яка перезатверджена новим урядом, збільшує на 11 мільярдів видатки з державного бюджету, на 10 мільярдів знижує надходження інвестиції, тим самим знижуючи інвестиційну привабливість проекту в цілому.
За наявності переможця конкурсу з реконструкції НСК „Олімпійський” і можливості розпочати її з 1 січня, зокрема, фінансових (ви знаєте про те, що 300 мільйонів гривень було для цього закладено у бюджеті 2008 для реалізації проекту), проведено додатковий з низкою порушень конкурс, підсумком якого стала перемога невідомої у світі фірми з подальшою забороною УЄФА щодо реалізації цього проекту.
Викликає занепокоєння ігнорування доручень Президента України, відповідно до яких ще у січні-лютому необхідно було завершити загальнодержавний план з підготовки до чемпіонату та надати пропозиції відповідно до законів, приблизно десяти, які були оговорені ще в листопаді минулого року.
Не вирішеним залишається комплекс питань щодо капітального ремонту та реконструкції аеропортів, залізниць, в тому числі робіт з реконструкції інфраструктури та інше. З метою законодавчого врегулювання та належного організаційного забезпечення проведення „Євро–2012” ще 4 березня цього року народними депутатами фракції Партії регіонів було внесено проект постанови про проведення парламентських слухань. Особливої актуальності це питання набуває на фоні попередніх критичних висновків експертів УЕФА і звітом Федерації та Національного агентства 27 червня в УЕФА і візитом Платіні 3 липня цього року.
Враховуючи лічені дні, які залишилися до кінця роботи сесії, фракція Партії регіонів просить вас, Арсенію Петровичу, дати протокольне доручення уряду щодо термінового внесення на розгляд парламенту необхідних законопроектів.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити. 10 секунд.
КОРЖ В.П. Запровадити щоквартальний звіт уряду у Верховній Раді з питань „Євро – 2012” та поставити у порядок денний проект постанови про проведення відповідних парламентських слухань. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Кармазін.
10:28:45
КАРМАЗІН Ю.А.
Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни, "Наша Україна – Народна самооборона". Шановні народні депутати, вчора у Верховній Раді розглядалися законопроекти щодо скасування пільг народних депутатів: 1408 і 1356-2. Жоден не був схвалений навіть у першому читанні. В існуючому законодавстві щодо діяльності сформувався великий блок того, що сьогодні в народі називається пільгами. Дійсно багато з них не витримує критики, бо за своєю суттю є аморальними. Але саме на скасування цих аморальних пільг і був спрямований законопроект і наших колег по коаліції, і представника опозиції.
Вся країна чула високопарний виступ нашої колеги, представниці Партії регіонів про необхідність відмовитися від цих пільг, заклики до колег як з опозиції, так і демократичної коаліції підтримати цей порив щодо наведення справедливості в парламенті. Наша фракція готова була проголосувати такий законопроект одразу ів першому читанні, і в цілому. Ми це продемонстрували голосуванням.
Яке ж здивування в усіх парламентарів і української громадськості виникло, коли Партія регіонів, голосуючи за цей законопроект дала аж 3 голоси. І це при тому, що у виступах представників опозиції розказували про готовність підтримати скасування пільг. При голосуванні за цей законопроект у черговий раз продемонстровано цинізм і обман українських виборців. Давайте так не робити, давайте працювати на позитив.
І у зв’язку з цим у мене пропозиція, що треба виходити з тої війни, неоголошеної війни на дорогах. За неповними статистичними даними кожну годину у країні гине одна людина, 24 людини в день, 720 людей в місяць, 10 тисяч 40 людей в рік. Значно більше поранених і покалічених.
І той законопроект, в який було внесено безліч поправок з усіх фракцій, вчора також був провалений. Адже він передбачав підвищення розміру штрафу за водіння авто у нетверезому вигляді до 80 – 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а це 1300 – 2500 гривень. Але політизація парламенту, доведена до абсурду, привела до того, що, проголошуючи про любов до людей, ми загробили законопроект.
Я пропоную сьогодні першим питання повернутися до цього законопроекту і консолідуватися всій залі. Тому та позиція і фракції Партії регіонів, і комуністів і Блоку Литвина, де під абсурдними приводами відмовились голосувати за цей законопроект, вона, на мій погляд, не є прийнятною.
Шановні народні депутати, я хотів би звернути вашу увагу на те, що 2/3 зараз в пошті займає діяльність судів в Україні, і на ту ситуація, яка склалася у цивільній палаті Верховного суду України. Сьогодні там 40 тисяч справ лежить, а люди …
ГОЛОВУЮЧИЙ. Нам не вистачає часу. 10 секунд. Я ще додам, не переживайте.
КАРМАЗІН Ю.А. Я звертаюся, Шановні народні депутати, до всіх до вас, щоб ви зрозуміли, що ми вже приймали рішення, коли ми відсилали для касаційного розгляду в апеляційні суди справи. Зараз ми стоїмо на порозі знову цієї самої історії. Я попереджаю вас всіх, що те, що відбувається в Верховному Суді, це є загроза для наших людей, і скарги мають іти не до нас, а туди і почути бути і в тому числі тут. І я пропоную розглянути швидше законопроекти про реформування судової системи.
Спасибі, Арсеній Петрович.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Головатий.
10:32:52
ГОЛОВАТИЙ С.П.
Шановний пане Голово, шановні колеги-депутати, мене змусив вийти на цю трибуну один лише факт, що вчора було звернення з високої трибуни до формально-юридичних критеріїв при застосуванні Конституції. Розумієте, я думаю, що вчити рахувати до 10-ти вчать ще до першого класу, ще в дитячому садку.
Якщо говорити про формально-юридичні критерії стосовно існування коаліції чи ні, то вони закладені дійсно в Конституції, і в Конституції сказано, що коаліцію формують депутати, суб'єктом формування коаліції є депутат, про це говорить стаття шоста, що формується коаліція фракцій, до складу входить більшість депутатів – депутати входять, вони формують коаліцію. Але, знову ж таки, якщо брати формально-юридичний критерій, стаття 66 Регламенту говорить, припинення діяльності коаліції: коаліція припиняється в разі зменшення чисельного складу коаліції до кількості народних депутатів меншої, ніж визначено Конституцією. Конституцією визначено, що в коаліцію входить більшість – це 226, а два вийшли.
Арсеній Петрович, шостого червня ви оголосили про юридичний факт виходу двох депутатів. Сім мінус два – це п'ять, це є юридичний факт. І тому приймати політичне рішення, політичне рішення, чи є коаліція, чи нема коаліції – це інше, ніж… Кожний юрист знає, що політичне рішення фракції – це одне, а юридичний факт, який не треба засвідчувати. Не треба засвідчувати, що сьогодні 18 червня, бо це факт, юридичний факт, що двох від семи вже віднято, вони самі себе відняли.
Юридичний факт, що творцем… що кількісним складом всього парламенту 450 є депутат, він є первинним елементом, він складає присягу. Від депутата залежить прийняття Конституції – 300. Від депутата одного залежить прийняття закону – 226. Від одного депутата залежить чи буде затвердження Конституції Республіки Крим – 225. Від одного депутата. То навіщо ж… як кажуть в народній українській… анекдоті: „Не робіть із батька дурня!”. Ну в кінці-то кінців!
Тому звичайно, що тих, хто вміє рахувати до 10-ти, і тих, хто вміє читати, а до 10-ти рахують у дитячому садку, а читають у першому класі вчаться, то звичайно хто не вміє рахувати до 10-ти або хто не вміє читати, то йому треба йти до Конституційного Суду. Розумним людям для встановлення юридичних фактів нікуди не треба йти, треба визнавати, що є юридичний факт. Тому звичайно, що нема потреба в тлумаченні Конституційним Судом, тут нема чого тлумачити. Знову ж таки юридичні факти, формально-юридичні критерії...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Катерина Самойлик. (Ш у м у з а л і)
Дайте завершити. Дайте завершення і Катерина Самойлик.
ГОЛОВАТИЙ С.П. Але саме тому, що тут в цій залі є депутати, які не вміють читати, не хочуть читати, не вміють рахувати, не хочуть рахувати, то звичайно, що іншого виходу немає, як іти до Конституційного Суду. Можливо, 18 суддів вміють читати і вміють рахувати до 10. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Катерина Самойлик.
10:36:30
САМОЙЛИК К.С. Найдьонов.
10:36:47
НАЙДЬОНОВ А.М.
Найденов, фракция коммунистов.
Уважаемые коллеги, Арсений Петрович, хочу обратить ваше внимание, внимание наших соотечественников на тот случай, когда в очередной раз так называемые демократы – БЮТ, «Наша Украина», Президент – подло, лицемерно говорят о заботе о детях, о здоровье нации, на самом деле скрывают свои низкие намерения – разрушить систему образования и воспитания.
Херсонский детский дом «Теремок» в первые дни после войны принял детей-сирот, дал им семью, заменил семью, дал образование, дал дорогу в жизнь. Президент Ющенко в очередной раз обманул вас, он объявил этот год годом национального усыновления сирот. С этой трибуны я задаю вопрос: зачем двойные стандарты, зачем обманывать народ Украины? Или вы хотите искалечить судьбы детей? Вранье, обман – действительно, визитная карточка БЮТа, «Нашей Украины», Президента и его ставленников на местах.
Неоднократно к нам, депутатам от Херсонщины, обращались руководители херсонского детского дома «Теремок» с просьбой не уничтожать детский дом. Мы в свою очередь обращались в Министерство образования и науки, к Президенту, чтобы остановить незаконные действия главы обладминистрации Херсонской Селенкова, начальника херсонского управления образования и науки Суха, которые хотят уничтожить Детский дом «Теремок», распихать детей-сирот куда попало, и не трудно спрогнозировать, что будет с детским домом, админзданиями.
С этой трибуны я обращаюсь к Президенту Украины остановить своих сатрапов в Херсонской области, ибо они… ибо они замахнулись на святое святых – детей. Они уже разрушают цурюпинскую спецшколу-интернат, херсонскую высшую спортивную школу мастерства.
И еще хочу сказать: эти дни принимал участие в протестных акциях против НАТО. И снова мы увидели лицемерие и Ющенко, и Юли: перед выборами они не говорили, что хотят вступить в НАТО. И кто давал право направлять детей агитировать за вступление в НАТО? Вы спросили у их родителей? Остановитесь! История рассудит.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, відповідно до Регламенту у нас дві фракції попросили перерву, але для оголошення заяви. Зараз я дам репліку, півсекунди. Але для оголошення заяви. Тобто „Блок Литвина” і Партія регіонів попросили відповідну перерву. Якщо вам не треба часу, ви готові оголошувати заяву, то я відразу можу дати слово.
А репліку, будь ласка, увімкніть Ганні Герман і після цього – заява фракції або „Блок Литвина”, або Партія регіонів.
10:39:53
ГЕРМАН Г.М.
Шановні колеги, мені дуже шкода, що коаліції справді немає. Бо якби коаліція була, я не сумніваюся, що вона проголосувала б за мій законопроект про скасування пільг. Два виступаючі від коаліції підтвердили, що вони дуже хотіли, коаліція часто хотіла, але рідко могла. Мені шкода, що коаліції немає.
Стосовно того, що пан письменник сказав, що я працюю для БЮТ. Я не хотіла цю тему порушувати, не хотіла це розповідати. Але раз уже пан письменник розпочав, то я скажу. Що, справді, вчора мені поступали пропозиції від БЮТ. Але я відмовилася, оскільки у „Блоці Юлії Тимошенко” працюють на одну людину. А я завжди буду залишатися з тими, хто працює на всю Україну.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Микола Харитонович Шершун, будь ласка. Оголошення заяви.
10:41:05
ШЕРШУН М.Х.
Микола Шершун, „Блок Литвина”.
Шановний пане Голово, шановні колеги! На тлі політичних суперечок, інтриг, скандалів особливого значення набувають вічні цінності – це здоров’я наших людей і, у першу чергу, дітей.
У нас ще свіжі в пам’яті події, пов’язані зі спробами розчленування спеціалізованої дитячої лікарні „Охматдит”, цього цілісного лікувального комплексу, намаганнями відчужити приміщення та земельні ділянки, які належать лікарні. Лише завдяки втручанню Верховної Ради України, яка у 2005 році прийняла відповідну постанову, вдалося зберегти існування цього лікувального закладу.
30 травня 2008 року Президентом України був підписаний указ про надання українській дитячій спеціалізованій лікарні „Охматдит” статусу національної, яким заклад перейменовано у Національну дитячу спеціалізовану лікарню „Охматдит”. Здавалося б, після таких рішень припиняться будь-які посягання на такий авторитетний медичний заклад, однак багатостраждальна лікарня і її працівники, і головне її пацієнти – наші діти, реально можуть знову зіткнутися з новою загрозою. Є достовірна інформація, що нещодавно Прем’єр-міністру внесена пропозиція об’єднати „Охматдит” з Інститутом педіатрії, акушерства та гінекології, який підпорядковується Академії медичних наук України.
Головним аргументом на користь такої пропозиції є те, що це ніби-то відповідає європейській стратегії здоров’я та розвитку дітей та підлітків, де Україну визначено у якості пілотного регіону для впровадження цієї стратегії серед країн європейського регіону.
Невже ми хочемо зробити ще одну фатальну помилку, як це було з вакцинацією, де Україна була також полігоном для випробовування. За цей експеримент, як відомо одна дитина заплатила життям, а ще понад 200 дітей потрапили до лікарень.
На наше глибоке переконання об'єднання цих двох закладів категорично не можна проводити ще і з таких підстав. По-перше. Концентрація матеріально-технічних, кадрових та фінансових ресурсів в одному закладі, а точніше в одних руках створить умови для чергової корупційної схеми в державі і покладе край раціональному використанню державних коштів в галузі медицини.
По-друге. Механічне злиття двох закладів призведе до скорочення медичного персоналу, звільнення фахівців, які мають безцінний досвід надання дітям висококваліфікованої та спеціалізованої медичної допомоги.
Адже „Охматдит” – це цілодобова допомога дітям, значна частина яких потрапляє туди на каретах швидкої допомоги. Через цю лікарню, що має 28 спеціалізацій пройшли хворі діти з усіх радіаційно-забруднених територій України, за станом здоров’я яких лікарі продовжують багаторічні спостереження.
Спеціалізована лікарня „Охматдит” сьогодні без перебільшення є еталоном надання лікувально-профілактичної допомоги...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити.
ШЕРШУН М.Х. І це при тому, що вона фінансується тільки на 50 процентів. Тож прошу врахувати мій виступ офіційним запитом до Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, з метою збереження цього унікального медичного закладу „Охматдит”. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, оголошення.
Відповідно до статті 13 Закону України „Про статус народного депутата України” та статті 59 Тимчасового регламенту Верховної Ради України інформую про входження народного депутата України Даниленко Володимира Андрійовича до складу депутатської фракції Комуністичної партії України.
Колеги, тепер що стосується сьогоднішнього порядку денного і як ми будемо працювати. Ще раз хотів би повернутися до питання абсолютно незмістовних дискусій на предмет того, чи є коаліція чи не має коаліції. Прийнято абсолютно правильне рішення, звернутися до Конституційного Суду України і я сподіваюсь, коли колега Сергій говорив про те, що розумним людям не треба звертатися до Конституційного Суду з цього приводу, він не мав на увазі фракцію Партії регіонів, яка вчора зібрала 106 підписів під конституційним поданням.
Тепер друге, хотів би нагадати, що оперування нелегітимними актами і тими, які не відповідають законодавству, треба все-таки відповідним чином реагувати на ці речі. Вчора було проіменовано рішення Конституційного Суду від 1998 року, так ми у 2005 році поміняли повністю виборчу систему. Сьогодні немає депутатів-мажоритарщиків. Я читаю вам статтю 1 Закону „Про вибори народних депутатів”, які ви у 2005 році проголосували, „у розподілі мандатів депутатів беруть участь партії, а не окремі депутати”. Змінилася тотально конструкція, якщо була б мажоритарна чи змішана система, нема питань, а сьогодні іде питання про роль і місце партії, і фракції, яка формується відповідною партією або виборчим блоком.
Тому ми приймемо абсолютно законне і конституційне рішення, як Конституційний Суд роз’ясне, таким чином буде прийнято відповідне рішення, а штовхати на не конституційні акти і на не конституційні дії я нікому себе не дам можливості.
Друге, що стосується порядку денного, шановні
колеги, в порядку денному виключно ті законопроекти, які ви всі просили
протягом доволі тривалого часу. Кажуть, що український парламент погано працює,
як працюємо, так і маємо.
Але я взяв статистику і аналітику про те, як працюють інші парламенти інших країн світу. Так от я вам хочу сказати, що, наприклад, парламент Німеччини, ми в нашому парламенті сьогодні прийняли 290 актів законодавства, а точніше 292, парламент Німеччини за цілий рік приймає 200, поляки за цілий рік приймають 100, французи за цілий рік приймають 65. Так ви як хочете, щоб ми на кілограм тільки працювали, чи на суть? В тому числі і протягування тих, чи інших лобістських актів.
В цьому порядку денному немає жодного лобістського законопроекту. В цьому порядку денному немає жодного законодавства, яке б мало колір, чи окрас тієї, чи іншої політичної сили. Тут тільки речі, про які всі кажуть, у всіх щось болить, у всіх щось пече, якщо болить і пече, то треба ходити до лікаря. А якщо мова іде про роботу над державними речами, то давайте голосувати.
Я закликаю до того, щоб повернутися до законопроекту про дорожній рух і проголосувати всім законопроект про дорожній рух і показати, що парламент дійсно переживає за долю держави. А якщо хтось хоче віддати ключі від парламенту в чужі руки, як уже було зроблено, то я це не зроблю, якщо хочуть розвалити основи демократизму і парламентаризму в Україні. Тому я прошу працювати за розкладом і показати, що не „болить і пече”, а хочемо працювати на долю української держави.
Відповідно до статті 99 Регламенту для того, щоб зняти будь-який законопроект, необхідне відповідне голосування. Ми вчора не голосували за зняття законопроектів, в тому числі і законопроектів, які мають виключно соціальний характер.
Я оголошую про розгляд законопроекту Турманові Віктора Івановича проект Закону про підвищення престижності шахтарської праці .
Якщо Віктор Іванович відмовляється доповідати цей законопроект, я повинен поставити на голосування питання відповідно до 99-ї Регламенту про зняття даного законопроекту. Прошу, Віктор Іванович.
10:49:17
ТУРМАНОВ В.І.
Уважаемый Арсений
Петрович, уважаемые коллеги! Я сегодня пытался, но время было отведено всего три минуты и те проблемы, которые я
хотел осветить сегодня в парламенте, я все- таки хотел закончить. Потому что об
этом мы говорим правительству, об этом мы говорим Президенту, но часто мы очень здесь в парламенте не обсуждаем
тему угольной отрасли. Я вот завершал и сказал, что сегодня парадные марши
закончились, потому что сегодня нет развития, сегодня идет снижение объема, и
такая тенденция нас сильно беспокоит, тем паче, что мы идем в зиму. Где мы
будем уголь за границей закупать?
Что касается
вопросов техники безопасности и охраны труда. Я хотел бы всем коллегам
напомнить, что когда в этом зале рассматривался бюджет 2008 года, где одним
вопросом мы тогда поставили, что надо сегодня выделить по статье охраны труда и
безопасности серьезные средства, потому что отрасль сегодня находится в
критической ситуации в техническом плане и выделили всего 105 миллионов. В
прошлом году было 185. Но я хочу подчеркнуть, здесь сегодня находится
председатель бюджетного комитета Деркач Николай Иванович, у него подписан
документ, на бюджетном комитете было принято единогласное решение о выделении
400 миллионов гривен на охрану труда и безопасности, но выделили 105.
Я задавал вопрос Премьер-министру, куда же министр финансов дел остальные деньги. И сегодня из этих 105 миллионов мы знаем какая сегодня ситуация в отрасли, то одна авария, то другая авария, 26 процентов профинансировано с начала года. 26 процентов! Нам надо закупать средства индивидуальной защиты, нам надо решать вопрос, потому что на таких глубинах, где случилась последняя авария шахты Карла Маркса, на тысячеметровой глубине, там очень высокое горное давление, мы должны и разработана программа дегазации именно на таких глубоких шахтах, но она должна финансироваться, но денег нет. Поэтому сегодня ситуация очень серьезная и критическая. Мы подготовили, и оппозиционный уряд Януковича рассмотрел проблемы угольной отрасли, пятого июня принял постановление, я не буду его зачитывать и рассказывать депутатам, оно очень серьезное, тут все отражено. Поэтому хотелось бы, как это говорит правительство, мы готовы работать с оппозицией. Вот это решение надо рассмотреть на Кабинете Министров, принять его за основу, потому что она подготовлена профессионалами, там четко определены позиции, меры как выйти нам с кризисной ситуации, в которой находится угольная отрасль.
И что касается сегодняшнего Закона «О престижности шахтерского труда». Я вчера говорил и сегодня хочу напомнить, что этот закон ждут шахтеры давно, но политическая ситуация не дала в прошлом созыве нам рассмотреть этот закон, и в этот раз мы сейчас выходим и, я еще раз подчеркиваю, как человек, который уже не первый год в этом парламенте, что этот закон очень важный. Но мы еще раз должны вспомнить и сегодня, Арсений Петрович, вот такие серьезные законы, когда мы сегодня разогрели все политические силы фракций в этом парламенте, я просто очень сегодня переживаю, что закон может не пройти и быть завален, чтобы его пройти надо повторно все начинать. Поэтому я хотел бы, чтобы была четко обозначена коалиция, чтоб четко парламент понимал, что он принимает решения, которые необходимы сегодня отрасли, людям. И я поэтому сегодня не могу представлять этот закон и прошу его снять з розгляду. Перенести. Перенести.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, для того, щоб підтримати цю пропозицію я повинен поставити на голосування дане питання для того, щоб відповідним чином перенести даний законопроект і таким чином прийняти рішення. Нагадую, умовою нерозгляду цього законопроекту в парламенті є те, щоб зараз на табло з’явилось 226 голосів. Якщо з’явиться 226, ми законопроект не розглядаємо, якщо не з’явиться, я зобов’язаний по процедурі далі йти і рухатися відповідним чином. Колега, увага! Я ставлю на голосування відповідно до статті 99 Регламенту питання про зняття з розгляду законопроекту номер 1097 внесений народним депутатом Турмановим Віктором Івановичем Проект Закону про підвищення престижності шахтарської праці. Прошу голосувати.
10:54:28
За-0
Неймовірна єдність парламенту парламенту. Парламент хоче працювати. Тому продовжуємо розгляд законопроекту.
Я запрошую на трибуну заступника голови Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Волинець Михайло Якович. Будь ласка, Михайло Якович.
10:55:04
ВОЛИНЕЦЬ М.Я.
Шановні друзі, надзвичайно вдячний вам, всім представникам парламенту, що дали можливість накінець через кілька місяців розглядати цей законопроект, бо він надзвичайно важливий для України.
У всьому світі зараз зростають ціни на енергоносії. Особливо на нафту. І всьому світі дуже активно розвивають вугільну промисловість. Її розвивають в Індії, Китаї, в Австралії, в Південно-Африканській Республіці. А в нас іде із року в рік згортання. Якщо ми насправді думаємо, що ми видобуваємо 75 мільйонів тонн вугілля на рік, то якщо його привести по світовим стандартам по якості, то насправді буде 60-62 мільйони. Це перше. І ціна на вугілля в світі також зростає.
Якщо подивитися світові запаси по нафті, газу і вугілля в світі, то в світі вугілля складає 65 відсотків. Якщо подивитися світові запаси по нафті, газу і вугілля в Україні, то в нас газ складає 2,6 відсотка, нафта 2, 4, а вугілля 95 відсотків. В нас 117, 4 мільярди тонн запасів вугілля. В нас майже 170 діючих шахт. І якщо ми подивимося, то в той же час з року в рік все менше і менше ми заражаємо лав. Це системна криза, яка склалася на протязі багатьох років і, починаючи ще за радянських часів.
І тому група депутатів розробила цей законопроект, я також являюся його співавтором. В той же час хочу сказати, що уряд ще раніше розпочав розробляти законопроект по підвищенню престижності шахтарської праці. Такий же законопроект розробила депутат із „Блоку Юлії Тимошенко” Наталія Королівська, але Наталія Королівська в результаті переговорів зняла свій законопроект, а депутатський був зареєстрований бистріше, ніж урядовий. Але виникає така ситуація, я ще два попередніх скликання розробив законопроект, який передбачив для того, щоб збільшити доходи шахтарів, зменшити податок на заробітну плату шахтарям, які працюють на підземних роботах з 15 до 10 відсотків. Але там я в тому законопроекті передбачав, що це має торкатися всіх гірників, зайнятих на підземних роботах, в тому числі з видобутку залізної руди, марганцю, кольорових металів, цирконію, урану і таке інше.
Але в цьому законопроекті депутатському, на жаль, випала ця норма. Я ретельно вивчав це питання і працював з мерами шахтарських міст. І мери шахтарських міст категорично не підтримують депутатський законопроект з цієї позиції, бо вони підрахували, що місцеві бюджети втратять 500 мільйонів гривень, тобто вони пояснюють, що це недоотримують ці гроші вчителі, лікарі і таке інше. Крім того, по цій позиції не підтримує депутатський законопроект податкова і не підтримує податковий комітет. Але базовий Комітет з питань енергетики, де я являюся заступником голови комітету, підтримує цей законопроект.
Тепер наступне. Цим законопроектом передбачено збільшити пенсії для шахтарів. Але хочу сказати наступне, що в урядовому законопроекті також це передбачено. І на шахті Карла Маркса склалася така ситуація, що заробітна плата складає півтори тисячі гривень, а пенсія від півтори тисячі до трьох тисяч гривень. Таким чином, у вугільній галузі склався дисбаланс такий, що 60 відсотків працюючих у галузі – це люди пенсійного віку, а керівники старшої ланки – це 85 відсотків. Крім того, із них велика частина мають регреси. І тому вони не зацікавлені продуктивно працювати у вугільній галузі і розвивати її. Тут потрібні інші стимулюючі заходи, які є в урядовому законопроекті. Депутатський законопроект і урядовий передбачає також надати допомогу сім’ям шахтарів з питанням надання житла, надання кредитів і таке інше. Особлива увага приділяється дітям шахтарів-інвалідів, дітям шахтарів, які загинули на виробництві, там передбачається надати допомогу на безоплатне навчання у бюджетних закладах, також передбачається надання кредитних пільг і таке подібне.
Завершуючи, хочу сказати наступне, що в урядовому законопроекті є велика перевага над депутатським у тому, що в урядовому законопроекті передбачено, що законопроект розповсюджується на всіх гірників зайнятих на підземних роботах, тобто на гірників, які працюють з видобутку залізної руди, марганцю, цирконію, урану і різних кольорових руд.
Таким чином я пропоную, щоб не завалити депутатський законопроект, направити його на повторне перше читання і потім об’єднати з урядовим, і зробити те благо для…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити, будь ласка.
ВОЛИНЕЦЬ М.Я. Я прошу, ще раз повторюю, проголосувати дружно, організовано всіх депутатів, направити законопроект депутатський, де являюсь співавтором, на повторне перше читання з тим, щоб ми могли об’єднати з урядовим і врахувати всі інтереси всіх шахтарів, які працюють під землею. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Запитання, відповіді. Верніться, будь ласка, на трибуну. Записуємось на запитання, відповіді. Павло Мовчан.
11:00:53
МОВЧАН П.М.
Павло Мовчан, фракція „Блок Юлії Тимошенко” .
Шановний Павле Михайле, ми були свідками, вся країна, тих трагічних подій, які у нас повторюються, як кошмарний сон, тих катастроф, які відбуваються системно. Скажіть, будь ласка, яка доля приватних шахт і в розподілі державних котів, які виділяються. Бо я постійно чую одну і ту ж мелодію: „Давайте гроші, давайте гроші”. А хто збирає прибутки? Дякую.
ВОЛИНЕЦЬ М.Я. Щорічно велика частка бюджетних коштів просто розкрадається. Я не маю зараз часу розкрити ці всі механізми. Це переш.
Галузь пронизана корупцією, і тому поряд із цим законопроектом хочу сказати, що уряд передбачає у своєму законопроекті заходи наведення ладу у вугільній галузі.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Бондаренко.
11:01:56
БОНДАРЕНКО В.Д.
Володимир Бондаренко, „Блок Юлії Тимошенко”.
Пане Михайле, останнім часом ми багато чуємо про конфлікти, які виникають на шахтах в зв'язку з тим, що їх власники вимагають працювати на забоях в тому випадку навіть, коли є заборона Держгірнагляду. Ну, останнім часом ми читаємо в газетах про те, що там пан Єфим Звягільський погрожував інспекторові, знаємо про те, що на шахті імені Карла Макса працювали тоді, коли там було заборонено. В кінці кінців, чи є пропозиції, щоб законодавчо затвердити відповідальність власників шахт – тих, хто отримує прибутки за жертви, які там стаються?
Треба ввести такий порядок, щоб не держава компенсувала дружинам шахтарів чи їх дітям ті збитки, які сім'я отримала в зв'язку з загибеллю годувальника, а щоб той, хто сьогодні добивається більшого видобутку шахти власне для збільшення свого прибутку, щоб він платив по-життєво вдові, щоб він виховував дітей, за свій кошт вчив їх і таке інше. Чи є у вас такі пропозиції?
ВОЛИНЕЦЬ М.Я. Ну по-перше, ситуація на приватних шахтах така, що кращі шахти були забрані в держави, вони працюють продуктивно з великими прибутками, надприбутками, і таким чином грабується вся вугільна галузь, тому що кошти перерозподіляються на ті шахти, які знаходяться у гіршому стані або які за віком вже відмітили свій сторічний ювілей. Але хочу сказати наступне, що в депутатському законопроекті ми, на жаль, не змогли передбачити норму відповідальності, але ця норма відповідальності закладена в урядовому законопроекті, де передбачено ввести погодинну оплату праці.
Нині існує така система, що відрядно-преміальна оплата відбувається, і шахтарі для того, щоб заробити гроші або пройти метри проходки, вони самі змушені порушувати технічку безпеки, інакше вони нічого не зароблять, зарплата може бути вдвічі-втричі нижча. Урядовим законопроектом передбачено збільшити заробітну плату на 25 відсотків шахтарів зразу при переході на погодинну оплату праці, і це спонукає роботодавців застосувати нові технології, вести нову організацію праці і оснастити забої новою технікою для того, щоб не втрачати продуктивність праці.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Яворівський.
11:04:16
ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.
Володимир Яворівський, „Блок Юлії Тимошенко”, місто Кіровоград.
Шановний доповідачу, під моїм виборчим округом – під Кіровоградом є уранові шахти. Але, Богу дякувати, там інші проблеми, ніж ті, які, скажімо, є на донецьких шахтах. І, звичайно, та страшна правда, яка відкрилася буквально десь в останні кілька років, та трагічна низка смертей, яких… звичайно, що воно вразило українське суспільство. І сьогодні кожен розуміє про те, що щось потрібно негайно і радикально, я це підкреслюю, робити.
Через те "Блок Юлії Тимошенко" саму ідеологію цього законопроекту, який внесений народними депутатами, ми підтримуємо, тому що він, дійсно, звертає увагу на якісь болючі моменти шахтарського буття. Але в мене конкретне запитання, подивіться, що ми робимо: стаття 4, де пишемо, що в разі там, якщо загинули шахтарі, то їхні діти мають право вчитися за рахунок Державного бюджету, але за гірничими спеціальностями і професіями. Ну, як лукаво це звучить! Чому? А може ці діти після смерті свого батька ніколи в ту шахту лізти не можуть! Як ви це сприймаєте?
ВОЛИНЕЦЬ М.Я. Не дивлячись на те, що я являюся співавтором, зрозуміло, що не можна було все відшліфувати. Я розумію, що це трошки коробить вухо, бо діти втратили годувальника, і вони не можуть вибрати собі інший вуз, і не маючи підтримки батьків… да, тут нема ніякого оправдання.
Я вам вдячний за те, що ви підняли питання, що є шахти з видобутку інших корисних копалин, наприклад, шахти Кіровоградської області, які видобувають уранову руду. Це були закриті підприємства, про них ми мало що знаємо. Є шахти на глибині 1600 метрів. Можете представити найжахливіші умови.
На шахті з видобутку залізної руди „Жовтневий рудник”, наприклад, місяць назад загинуло три людини в другу зміну… чи в третю зміну загинуло дві людини, в четверту зміну ще одна людина загинули на цьому руднику, тобто умови теж негарні.
І тому саме урядовий законопроект враховує багато речей, які тут є.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Михайло Папієв.
11:06:23
ПАПІЄВ М.М.
Дякую. Шановний доповідачу! Ви знаєте, на засіданні опозиційного уряду, яке відбулося позаминулого тижня, розглядалося питання ситуації у вугільній галузі. І сьогодні прикро те, що діючий уряд не фінансує забезпечення безпечних умов праці, технічного переоснащення, введення нових лав. І мені хотілось би, щоб ви сьогодні, доповідаючи позицію комітету, все ж таки говорили не тільки про власну позицію, а ще й рішення комітету. Наскільки мені відомо, то комітет прийняв рішення про підтримку в першому читанні законопроекту, автором якого є член Фракції регіонів України Турманов. І я просив би, щоб ви чітко сказали позицію комітету. У вас же лунала пропозиція про якесь повторне перше читання. Прохання: все ж таки доповідайте позицію комітету, виконуйте Регламент Верховної Ради.
ВОЛИНЕЦЬ М.Я. Я хочу пояснити, що у минулому році спочатку було передбачено профінансувати галузь у розмірі 4,2 мільярди. Під тиском страйків шахтарів у квітні місяці минулого року було збільшено фінансування на 1,7 мільярда гривень. У цьому році збільшено фінансування до 7,1 мільярда. У той же час підготовлено зміни, збільшити фінансування вугільної галузі – 11,3 мільярда, 13 мільярдів. Такого ніколи не було в історії України.
Відносно того, яка була позиція на Комітеті палива і енергетики, я сказав, що це єдиний комітет базований, і я являюся заступником голови цього комітету. Ми проголосували на підтримку цього законопроекту. Ще раз наголошую, я являюся його співавтором.
І тому, щоб законопроект цей не був провалений, його чекають шахтарі для того, щоб він став кращий і були враховані всі інтереси всіх шахтарів, які працюють під землею, і вугільників у тій частині, де уряд робить кращий законопроект, я прошу направити, проголосувати за повторне перше читання.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Михайло Яковичу, прошу сідати.
Колеги, виступи від фракцій і виступи від народних депутатів. Зараз я дам після виступів. Вікторе Івановичу, я зараз дам після виступів, добре? Записуємося, будь ласка.
Михайло Яковичу, прошу сідати. Дякую.
Ефим Леонидович, я сейчас дам, подождите. Хай пройде, зараз всі запишетеся, добре, і після цього я всім дам слово.
Юрій Кармазін. Виступ від Фракції "Наша Україна – Народна Самооборона" .
11:09:18
КАРМАЗІН Ю.А.
Юрій Кармазін, Фракція "Наша Україна - Народна Самооборона", Партія захисників Вітчизни.
Шановні народні депутати, ви знаєте, що я читаю всі законопроекти. Я раджу всім це зробити, тоді ви побачите, що в цьому законопроекті вісім статей, одна з яких стосується умов оплати праці. Перша – просто сфера застосування, це підвищення на 30 відсотків від законодавчо встановленої, потім – особливості оподаткування, зниження з 15 до 10, потім – особливості здобуття освіти, потім – забезпечення житлом, встановлення державних нагород, підтримка сімей загиблих, абсолютно декларативна норма, і особливості пенсійного забезпечення. Це весь законопроект. Все, про що так багато говорили, можна сказати за одну хвилину.
А тепер, якщо подивитися, що відбувається, значить, з місцевого бюджету збільшити видатки і покласти туди. Не перебачити взагалі інтереси тих шахтарів, які видобувають залізну руду, марганець, уран, цирконій, інші кольорові метали. Це Кіровоградська область і Жовті Води. Це Дніпропетровська область, це Марганець, шість шахт по тисячі метрів. Це Кривий Ріг. Є гірничий закон. Чудовий закон. У статті 37 там написано, що на працівників гірничих підприємств поширюється також дії інших нормативних актів про працю з урахуванням особливостей, встановлених цим законом. Туди треба вносити зміни, якщо є питання. Є Закон „Про аварійно-рятувальні служби”, є Закон „Про оплату праці” і в ньому не передбачено встановлення такої соціальної гарантії, диференційованої за галузями економіки, щодо оподаткування тільки однієї професії.
Далі. Є зрештою Закон „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. І я хочу вам сказати, що навіть і запровадження нових орденів за доблесну шахтарську працю першого, другого, третього ступенів, щоб ви знали, що є почесне звання „Заслужений шахтар України, відзнака „Шахтарська слава”, „Шахтарська доблесть”. Тому законопроект абсолютно не той, про що тут говорили, що він рятує галузь. Ніяких питань він не вирішує. Він не є комплексним і треба... і абсолютно фінансово не обґрунтований. Немає ніякої фінансової довідки. Тому треба розглядати урядовий законопроект, а цей законопроект, вибачайте, має бути відправлений авторам з повагою за те, що вони приділяють увагу, але дуже хотілося б, щоб вони глибше вникали в ці питання. І подивилися, що вони так просто не вирішуються, вони вирішуватись мають комплексно. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу сідати. Микола Кравченко, фракція комуністів.
11:12:39
КРАВЧЕНКО М.В.
Кравченко, фракция коммунистов.
Уважаемые коллеги! Фракция коммунистов к любым проявлениям улучшения доли шахтеров будет относится положительно. И вполне понятно, если бы этот законопроект не попал в политические так сказать, тенета, то однозначно фракция будет поддерживать этот законопроект.
Я с 98-го года избирался депутатом мажоритарщиком по шахтерскому округу и занимаюсь этой проблемой. И я хотел бы, чтобы и вы депутаты и наши избиратели немножко понимали в чем трагедия сегодняшней ситуации.
Мы производили 226 миллионов тонн угля Украиной. За 216 когда снизили министра сняли в свое время с работы. Сегодня мы производим аж 80 миллионов тонн горной массы с зольностью примерно 38 процентов, когда в то время она была 20-23 процента.
Вы понимаете о том, что это 50, примерно, миллионов тонн угля. И самое главное, что последовательно через определенные промежутки времени проводился накат на угольную отрасль для того, чтобы закрыть.
И на сегодняшний день, предлагают здесь коллеги, о том, что давайте за правительственный голосовать, но дело в том, что мы не знаем по какой программе, какую государственную политику будет проводить правительство сегодня в отношении угольных отраслей.
И сегодня, я вам еще раз напоминаю, на шахте
Карла Маркса, сразу после взрыва, не поняв, что произошло, не поняв сколько там
людей погибло и так далее. Перший віце-прем’єр-міністр Турчинов сходу з’являє: «шахта будет закрыта», 15 тысяч населения вокруг шахты. Я вам приведу
пример города Украинска, который нам удалось отстоять, когда шахту закрыли и
город депрессивной зоной стал, там люди повыезжали, на сегодняшний день шахту
восстановили, поселок возродился, живет и процветает.
Я единственное,
что скажу, на сегодняшний день мы стоим под реальной угрозой, что правительство
разрешит ввоз угля с Австралии. И уже протоколы такие есть, они подписаны и вот
представьте себе, о каком мы можем говорить, будем так говорить, престижности
шахтерского труда, если в целом освобождается рынок угля в Украине. Поэтому
фракция коммунистов будет поддерживать этот законопроект, но единственное мы
знаем, что его будут валить коалиция так называемая, которая на сегодняшний
день не имеет того количества голосов, которые нужны. Хотя они заявляют о том,
что якобы они всегда поддерживают шахтеров, это к сожалению далеко не так.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Стоян. Ви з місця будете, колега Стоян?
11:15:54
СТОЯН О.М.
Я прошу передати слово Турману Віктору Івановичу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Віктор Іванович, у вас просто буде заключне слово, щоб ви знали.
11:16:11
ТУРМАНОВ В.І.
Уважаемый Арсений
Петрович, уважаемые коллеги, я сегодня уже говорил по этому закону и сегодня
это подтверждение тому то, что я говорил. Вот сегодня коллега здесь мой
выступал с правой стороны от «Нашей Украины», рассказывает за этот закон, что
он не подготовлен, что там ничего нет и пятое-десятое. А здесь выступает Михаил
Якович, который представляет зам.председателя комитета, что есть
правительственный закон, мы сегодня рассматриваем закон, который подготовили мы
и сегодня есть решение Профильного комитета, где в первом чтении предложено
Верховной Раде поддержать этот законопроект. Но я хочу другое сказать, сегодня
Кабинет Министров в лице финансового управления, в лице министра Пинзеника
категорически против этого закона, это я вас информирую, уважаемые депутаты.
По одной причине, что этот закон сегодня, говорят
ничего там нет, он сегодня стоит 1 миллиард 873 миллиона. И я хотел бы, чтобы
этот закон депутаты приняли осознано, потому что ждут этого шахтеры, это
увеличение заработной платы, это увеличение пенсий, это решение социальных вопросов, которые сегодня
необходимо решать, но у нас закона нет.
Поэтому я хотел
бы, чтобы Верховная Рада, как сегодня
говорили и выступали мои коллеги из коалиции, мы будем поддерживать вопросы, связанные с социальными, вопросы
связанные с шахтерами. Но мы только
поддерживаем тогда, когда случаются аварии вот с этой трибуны словами, а
делами никогда не поддерживаем.
Поэтому я просил
бы сегодня, сегодня все фракции принимали решение осознано, этот закон еще,
подчеркиваю, два года ждут шахтеры и мы
должны его принять в первом чтении. На
второе чтение, когда будет готовиться
этот закон, мы учтем все предложения коллег депутатов с тем, чтобы его
рассмотреть и принять, действительно, как закон, а не такой, как хотят сегодня
принять: «шапка» о престижности шахтерского труда, внутри все пусто,
и подпись Президента.
Такой закон
шахтерам не нужен. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Бондаренко.
11:18:27
БОНДАРЕНКО В.Д.
Володимир Бондаренко, Блок Юлії Тимошенко. Я хотів би, щоб в цьому залі звучала все-таки якась логіка, зрозуміла для всіх. Якщо ми хочемо цей закон, то давайте його приймати, а не відкладати вчора, сьогодні і надалі. Якщо і відкладати, то я вношу пропозицію відкласти його лише на повторне перше читання, бо у ньому є дуже багато прогалин. Адже престижність шахтарської праці – це не тільки умови праці, хоча це найважливіше, можливо, умови праці, захист життя людей.
Сьогодні існує система, яка не стимулює запровадження нової техніки, яка стимулює лише рабську працю людей і, в тому числі, на копальнях приватних, індивідуальних і на тих шахтах, які стали сьогодні приватними та і на державних така ж сама система. Вона дає виробітку і будь-якою ціною ця вироботка досягається, а треба дійсно перейти на погодинну оплату праці, тоді власник шахти і будь-хто, хто б це не був, буде зацікавлений, щоб кожна така година давала максимальну віддачу від роботи шахтарів.
Треба подумати і про умови оплати праці, не тільки про умови самої праці, а й про умови оплати праці. Мова йде про те, що це найважча дійсно професія, найнебезпечніша можливо в Україні і тому той, хто ризикує, хто йде у шахту, а наші шахти на жаль, є дуже газоносними і тому дуже небезпечними, повинен отримати відповідну оплату праці. І тут треба, щоб розкошелилися як говорять господарі шахт, які сьогодні мають надприбутки на людському житті і здоров’ї.
Я хотів би затронути таке питання, хто дає гарантії у разі закриття шахти конверсії виробництва, які відповідні перспективи створюються для тих, хто працює на шахтах, для їх дітей в місті їх проживання, адже шахти як правило, обростають житлом і це є така так звана, монодіяльність, немає інших конверсійних моментів, немає системи реального перенавчання тих кадрів, які у молодому віці працювали на шахтах, у них тут житло і їм не варто переїжджати в інше місце.
Я досить тривалий період маю контакти з реальними шахтарями із Кривого Рога, бо сім’я, брат моєї дружини і його дружина, і багато його дітей працюють якраз на цих шахтах. Я можу сказати, що це дійсно дуже важка праця і дуже мало гарантій. Сьогодні на .... закриваються шахти, рушиться житло, залишаються поодинокі будинки, якими взагалі ніхто не цікавиться, жити там неможливо, це також повинно увійти в закон про престижність цієї праці.
І я хотів би звернути увагу на ще одне, що не тронуто тут у цьому законопроекті, це надзвичайна корупція при виплаті регресних виплат. Це надзвичайна корупція, там сьогодні існують спеціальні групи, які збирають із цих шахтарів данину за те, що втрачене ними здоров’я і життя іноді оплачується тільки через хабарі тим, хто робить ці соціальні виплати. Після цього можна закон внести до зали і розглядати, і приймати. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Мірошниченко.
11:21:41
МІРОШНИЧЕНКО Ю.Р.
Шановні виборці, шановні колеги, Юрій Мірошниченко, фракція Партії регіонів. Звичайно, ми зараз розглядаємо надзвичайно важливий законопроект - законопроект про престижність, повагу до шахтарів, престижність цієї професії. Але я хотів би, щоб в цій залі і ті, хто присутні, і ті, хто нас чує, бачить розуміли, що відбувається. Відбувається, на мій погляд, черговий приклад лицемірства. В чому він полягає.
Полягає він в тому, що, з одного боку, коаліція стверджує, що вона існує і навіть людина, яка має вищу юридичну освіту, яку я дуже поважаю, Арсеній Петрович Яценюк стверджує про те, що немає підстав сумніватися в тому, що існує коаліція, а відповідно має більшість, але, разом з тим, відбувається спонукання меншості до того, щоб вона голосувала за законопроекти.
Я вас закликаю, шановні колеги, до того, щоб ми були відверті і чесні з вами, бо ми очікуємо від вас або чесної оцінки того, що відбувається, що коаліції немає і ми повинні думати не про те, як нам зробити вигляд, що вона є, а думати, або повернути до тих двох депутатів, які вийшли з коаліції, або, можливо, думати про нову коаліцію, або сказати відверто своїм виборцям, що ми не здатні працювати і йти готуватися до наступних виборів, або не робити маніпуляцій, тому що те, що ми зараз розглядаємо законопроекти, от я маю порядок денний на вчорашній день, не було цих законопроектів в порядку денному, вони тут стоять для включення до порядку денного та прийняття рішення. Тобто, що відбулося, ті законопроекти, які є соціального спрямування протягом всієї роботи Верховної Ради до цього часу до порядку денного не ставились, а зараз для того, щоб спонукати, бо як же ж може голосувати проти Партія регіонів чи комуністи, чи „Блок Литвина” давайте ми їх поставимо і таким чином спровокуємо до того, щоб вони визнали наявність діючої коаліції.
Шановні колеги, цього не буде і не буде не тому що ми проти шахтарів, а проти того, що ви лицемірно вчиняєте. Мільярд вісімсот ви ніколи не дасте на шахтарів! Ви не можете внести зміни до бюджету на 2008 рік те, що ви мали зробити! Ви не можете виконати ті зобов’язання, які покладенні на вас уже чинними діючими законами, а говорите про збільшення видатків. Ви зараз просто робите не чесно!
Тому…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Ар’єв.
Все ви вже закінчили.
11:25:05
АР’ЄВ В.І.
Шановні колеги, давайте відкинемо політику в цьому питанні і будемо говорити один з одним чесно. Насправді закон, який зараз запропонований нам для розгляду потрібний. Але законопроект сирий.
Я хочу спитати. Чому іде розподіл шахтарів? Чому шахтарська праця у вугільній галузі більш престижна ніж шахтарська праця ніж в інших галузях? Цей момент має бути врахований в законопроекті. Бо інакше, якщо ми приймемо закон у тому вигляді, який сьогодні нам запропонований, то це вже схоже на лобізм. В іншому випадку ми маємо попрацювати серйозно над цим законопроектом.
Також, на мою думку, що в законопроекті треба посилити соціальну відповідальність власників шахт, які є приватизовані. І так само звернути дуже серйозну увагу на відповідальність власників за дотримання техніки безпеки шахтарської праці на шахтах. Інакше виходить дивно. Ми, з одного боку, хочемо підвищити престижність шахтарської праці, нібито піклуємося про шахтарів, але з іншого боку не враховуємо ті моменти, які шахтарям сьогодні найбільше потрібні.
І ще я хочу все ж таки на останок звернутися
до шахтарів. Дорогие шахтеры, государство датирует шахты. И это
делается всеми правительствами независимо от цвета. Прибыль от продажи угля получают собственники
шахт, а вами прикрывают свои политические интересы, не особо думая о
вашей судьбе и благополучии. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Михайло Папієв.
11:27:08
ПАПІЄВ М.М.
Дякую. Шановні народні депутати, шановні наші виборці! Ви знаєте, цей законопроект, він дуже потрібний, бо сьогодні я чув тут декілька версій сирий він, не сирий. Концептуальні питання, які необхідно сьогодні вирішувати стосовно підвищення заробітної плати для працівників гірничої галузі. Необхідно вирішувати? Необхідно. Підвищувати пенсії треба? Треба. Соціальний захист сімей, право на навчання, право на забезпечення першим робочим місцем, тобто концептуально цей закон готовий для того, щоб він прийнятий у першому читанні.
Крім цього, ви знаєте, що ми послідовно займаємося саме підвищенням престижності шахтарської праці. Перший проект закону України напрацьовувався ще під час діяльності уряду Віктора Федоровича Януковича. Я сам приймав рішення і прийняв свою участь в редакції цього законопроекту.
І по цьому проекту, який розглядається сьогодні. Дивіться, хотілось би, щоб під час підготовки на друге читання враховано було декілька таких концептуальних моментів.
Перше. Що якщо встановлюється пенсія на рівні 80 відсотків від середньомісячної заробітної плати, то необхідно, щоб одночасно тут же було записано, що в державному бюджеті передбачити дотацію Пенсійному фонду України на покриття розриву якраз між розміром пенсії, яка нараховується по Закону України про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування і закону, який приймається тут, тобто за аналогією пенсійного забезпечення державних службовців. Аналогічним чином, якщо іде мова про те, що зменшується прибутковий податок з громадян, тобто з заробітної плати, це зменшення надходжень до місцевих бюджетів. Одночасно має бути записана стаття, що в Законі про Державний бюджет передбачити субвенції місцевим бюджетам на покриття оцього дефіциту недопоступлення коштів, щоби ті шахтарські міста, які сьогодні головною статтею доходів до місцевого бюджету є плата за землю і прибутковий податок з громадян, щоб вони не втратили находження до місцевих бюджетів.
Також хотілося б, щоб ми у цьому законопроекті більш чітко прописали право дітей шахтарських сімей на освіту. Щоб було записано, що це не за кошти шахт, а що ці діти гарантовано поступають на державне замовлення.
Шановні колеги, я просив би, щоб ми, коли будемо визначатися про підтримку цього законопроект, підтримали рішення комітету про прийняття його у першому читанні, до другого читання можна його доопрацювати. Я просив би коаліцію підтримати цей законопроект не тільки на словах, а ще і натисканням зеленої кнопочки, яка називається „кнопка – за” .
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую Юхим Леонідович Звягільський. Включіть, Юхиму Леонідовичу мікрофон, будь ласка.
11:30:17
ЗВЯГІЛЬСЬКИЙ Ю.Л.
Уважаемый Андрей Петрович, в своем выступлении депутат Бонаренко заявил, что шахта Засядька – это частное предприятие. Для сведения всех: шахта – государственная, находится в аренде и ежемесячно выплачивает по 750 тысяч гривен в казну государства.
Следующее. На шахте Засядька, как нигде,
вкладываются крупные финансовые деньги в технику безопасности, шахта Засядька
работает, не берет у государства ни
одной копейки дотаций. Это
для сведения.
Что касается отношения с Госпромтехнадзором, заявляю, что крупнейшие коррупционные финансовые схемы в личных целях, которые делает председатель комитета Сторчак, не должно в государстве быть незамеченным. Органы госбезопасности, МВД и Генеральная прокуратура занимаются, и скоро вам будет всем известно.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Заключне слово, Віктор Іванович Турманов і Волинець Михайло Якович. Мікрофон турманові з місця, будь ласка.
11:31:39
ТУРМАНОВ В.І.
Уважаемый Арсений Петрович, уважаемые коллеги, я сегодня прослушал своих коллег, которые выступали по данному законопроекту. Есть предложения действительно те, которые необходимо учесть на второе чтение. Поэтому чтобы конкретно сказать по этому закону, то надо сегодня не лукавить, а сказать, что коалиция не готова голосовать за этот закон, они готовы голосовать за закон правительственный, который еще неизвестно где он там разрабатывается. Я еще раз подчеркиваю, я знаю четкую установку Кабинета Министров, что этот законопроект, который мы рассматриваем, не может быть поддержан, особенно Министерством финансов, которое категорически ставит вопрос.
Я еще раз подчеркиваю, если мы хотим закон принять пустой такой с красивым названием о престиже шахтерского труда и ничего туда не положить, то такой закон сегодня шахтерам не потрібен. Поэтому я просил бы вас, Арсений Петрович, Арсений Петрович! Я просил бы вас в соответствии с нашим Регламентом поставить этот законопроект, как было принято, и он был рассмотрен в комитете. Он был там рассмотрен, комитет единогласное решение принял – принять его в первом чтении. Пожалуйста, поставьте так вопрос, чтобы всем четко было понятно. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Михайло Якович, будь ласка.
11:33:07
ВОЛИНЕЦЬ М.Я.
Михайло Волинець, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”.
Я дуже жалкую, що мій колега Віктор Турманов стає заручником політичних інтриг і командних правил гри, які являються не на користь шахтарям, тому що цей законопроект піднімає цілий пласт питань, і разом з урядовим він допоміг би вирішити найважливіші, найболючіші питання не тільки для гірників, а забезпечити енергетичну безпеку нашої держави і нашу незалежність. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, законопроект критичний і надзвичайно важливий. Зрозуміло, що в законопроекті є речі, які необхідно доопрацювати. І це, власне кажучи, висловлено в позиції комітету, адже комітет пропонує його прийняти в першому читанні.
Я в минулому році спускався в шахту крутого падіння на горизонт 1000 метрів безпосередньо до лави. Те, що твориться в шахтах, як ці люди працюють, це – жах. За три тисячі гривень в абсолютно нелюдських і жахливих умовах! Тому… Ну, той хлопець, який, ми з вами разом у лаві були, то йому три тисячі платили, бо він понаднормові мав. Це просто жахлива ситуація. Якщо ми не зрушимо цю ситуацію з місця, нам це не простять.
Тому, колеги, я пропоную всім віднестися дуже серйозно до прийняття цього законопроекту. Значить, рішення таке: прийняти даний законопроект за основу. Другим пунктом при доопрацюванні до другого читання врахувати позиції народних депутатів всіх, і обов’язково врахувати позицію Кабінету Міністрів. Але в першому читанні в обов’язковому ми повинні прийняти цей законопроект.
Шановні колеги, я ставлю на голосування про прийняття проекту закону про підвищення престижності шахтарської праці у першому читанні з відповідно із щойно зачитаним другим пунктом постанови про врахування пропозицій. Прошу голосувати, шановні колеги.
11:35:14
За-218
Прошу показати по фракціям.
Партія регіонів – 1, "Блок Юлії Тимошенко" – 148, "Наша Україна-Народна Самооборона" – 69, комуністи – 0, Блок Литвина – 0.
(Ш у м у з а л і)
Відповідно до Регламенту… (Ш у м у з а л і) Відповідно до Регламенту я можу поставити на голосування про повторне перше читання, колеги, щоб не знімати цей законопроект з розгляду, а проголосувати за повторне перше читання.
Увага! Шановні народні депутати, голосуємо за повторне
перше читання законопроекту. Адам Іванович, повторне перше читання… Не будете? Добре, голосуємо.
11:36:11
За-223
Прошу показати по фракціям.
Партія регіонів - 1, "Блок Юлії Тимошенко" – 153, "Наша Україна-Народна Самооборона" – 69, комуністи – 0, Литвин – 0.
Таким чином, ключовий законопроект… (Ш у м у з а л і) Таким чином, ключовий законопроект не проголосований.
З мотивів 5 хвилин, запишіться.
Олександр Стоян.
11:36:55
СТОЯН О.М.
Шановні радіослухачі, телеглядачі! Я хотів би, щоб ви зрозуміли, чому Партія регіонів не голосує.
Справа в тому, що вчора Яценюк заявив, що є коаліція, і коаліція буде голосувати за всі закони. Своїм неголосуванням ми хотіли побачити, що є справді коаліція. (Ш у м у з а л і) І, пригадуєте, коли вчора за закон про зняття пільг у першому читанні коаліція сказала, що підтримає, а проголосувало 25 голосів, ми побачили, що коаліції немає.
І сьогодні ми не проти закону. Ми всі за те, щоб прийняти всі закони і інші соціальні. Але ми хотіли би побачити, якщо дуже коаліція за шахтарів, якщо дуже коаліція за мінімальну заробітну плату, за прожитковий мінімум, все інше, нехай вони проголосують 226, і це буде справедливо.
Ми ще раз хочемо сказати: коаліції немає. Не треба імітувати роботу Верховної Ради. Верховна Рада працювати не буде. Пане Яценюк, припиняйте цей цирк, розпускайте парламент або робіть перерву. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Адам Мартинюк.
11:38:01
МАРТИНЮК А.І.
Дякую. Мартинюк, Фракція комуністів.
Шановні виборці, я прошу взяти вас під особистий контроль наступні голосування приблизно через, на наступному пленарному тижні. І я прошу дуже уважно контролювати, як ці законопроекти, а Верховна Рада обов’язково повернеться до всіх тих законопроектів, про які ми говорили учора, говоримо сьогодні, ми їх обов’язково будемо розглядати.
Але, шановні виборці, особливо, шановні шахтарі, я вас дуже прошу, тоді, коли ми будемо розглядати ці законопроекти, ви пильно дивіться, як ті, хто сьогодні рве сорочку на грудях і каже, що він вас захищає, як він тоді буде, коли зникнуть політичні проблеми, як тоді вони будуть голосувати за ці законопроекти. Ось прошу прослідкувати і подивитися.
А пояснюю ще раз. Мова йде про те, що спеціально, свідомо, і це правильно робить правляча коаліція, що ставить законопроекти, які не їхні, бо не хочеться валити...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Павло Мовчан.
11:39:11
МОВЧАН П.М.
Прошу передати слово Олегу Ляшку в зв`язку з тим, що він…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Ляшко.
11:39:16
ЛЯШКО О.В.
Олег Ляшко, "Блок Юлії Тимошенко".
Насправді те, що відбувається сьогодні в залі, це не експерименти над тим є коаліція чи немає, а це експерименти над громадянами України. Сьогодні над шахтарями, учора над тими, хто гине на дорогах і їхніми родичами, учора ж – над громадянами України, коли обіцяли на виборах усі, що будуть голосувать за ліквідацію пільг, а вчора не голосували. І хочу наголосити, що Закон про підвищення престижності шахтарської праці, за яку проголосувала в повному складі демократична коаліція, це закон за авторством наших опонентів, і наші опоненти за нього не голосують, таким чином начхавши і на шахтарів, і на їхню працю, бо вони, бачите, хочуть комусь щось тут довести.
Я думаю, що всім громадянам України вже доводити не потрібно хто в цьому залі за людей, а хто тільки використовує людей як гарматне м'ясо для того, щоб прийти й зайняти м`яке крісло…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Клименко.
11:40:27
КЛИМЕНКО О.І.
Олександр Клименко, Українська народна партія, "Наша Україна - Народна Самооборона".
Хотів би нагадати багатьом нашим колегам, що я на відміну від багатьох прихильників шахтарської праці, працював безпосередньо у забої 5 років в бригаді Стрельченка, і ми тоді видобували вугілля, на відміну від сьогоднішніх нинішніх темпів прирості, ровно більше, ніж сьогодні все об`єднання „Донецьквугілля”, до якого довела в тому числі і наша опозиція.
Тепер з приводу… по суті цього законопроекту. Сьогодні не виплачується заробітна плата. Це по-перше. Вона сьогодні не в належному рівні.
По-друге, сьогодні не дотримуються правила безпеки.
І третє, що саме головне, сьогодні нехтуються, в першу чергу, це і статті гірничого закону 49-а, 48-а. Людям не видається сьогодні ні вугілля… Ніяких програм по покращанню життя немає. Нема ні жодної програми на державному рівні, яка б сьогодні належним чином могла б сказати а де він має, шахтар, лікуватися.
Хочу нагадати, в першу чергу тільки працюють центральні райони Донбаса тільки працюють сьогодні в таких умовах… в жахливих умовах! За 10 років на глибоких таких глибинах вони стають….
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити. Ярослав Сухий потім.
11:41:43
КЛИМЕНКО О.І.
Хотів би, щоб зараз ми оці політичні забарвлення відкинули і подбали про нашу енергетичну незалежність, і про тих людей, які чекають сьогодні від нас, парламентарів, дійсної допомоги. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Ярослав Сухий.
11:42:00
СУХИЙ Я.М.
Коли сформувалася демократична коаліція в складі 227 народних депутатів України, я чомусь думав, що ця хитка більшість, 227, чогось наших парламентарів, нашу політичну еліту навчить. Навчить, що потрібно домовлятися, навчить, що потрібно шукати компроміси.
Нинішній цинізм, лицемірство, підлість і провокативність колишньої демократичної „каоліції” не має меж. Я вам скажу, ми приймемо соціальні закони, обійдемося без сопливих, але багатьох з вас у цьому залі не буде, і керівництво парламенту буде нормальним, а не буде загравати перед меншістю у зв’язку з тим, що розпалася коаліція, і ви тепер намагаєтеся зробити заручниками своєї неспроможності всю Україну. Та не буде ніколи такого, не було і не буде. Ми приймемо закони. Ми збудуємо красивий український дім, але без багатьох вас при владі.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Час завершився на обговорення.
Шановні колеги, єдине, що дозволю собі прокоментувати. В один час свої блокували трибуну, потім інші почали блокувати. Один час одні розпускали парламент, тепер інші хочуть розпустити. Життя дуже циклічне. У цій боротьбі не буде переможців. У цій боротьбі будуть переможені. Подивимося, час розставить усе на свої місця. Не спішіть жити. Не хочете голосувати за державні законопроекти, подивимося. А те що стосується розкладу, то цей розклад був узгоджений Погоджувальною радою, дорогі друзі, прочитайте стенограму, розвішений ще тиждень тому, коли ви не приймали рішення не голосувати. Не потрібно спекуляцій. Давайте будемо відверті. Так що час усе розставить. Усе буде добре.
Пішли наступний законопроект 1440. Народний депутат Хара Василь Георгійович, проект Закону „Про соціальний діалог в Україні”.
11:44:21
ХАРА В.Г.
Уважаемый Арсений Петрович! Уважаемые коллеги, чтобы мы сегодня не говорили в этом зале главная проблема страны это отсутствие полноценной, полнокровной законодательной власти.
Коалиции нет, продолжается сегодня второй день театр абсурда. Вчерашний день показал, что де-факто нет коалиции, и мы оппозиция выполняем свою функцию, показывая, что коалиции нет де-факто. Жизнь страны под угрозой, хаос в экономики, многие предприятии на грани остановки и сокращения чисельности людей на предприятии, небывалый рост цен за всю историю, небывалая инфляция, отсутствие бюджета, отсутствие плана социально-экономического развития страны, ухудшение жизни людей, виновные из всех этих бед страны так называемая демократическая коалиция, которая в свое время взяла на себя ответственность за деяния не только в парламенте, за деятельность в правительстве, она не способна управлять ни экономикой, ни страной в целом.
При такой ситуации любые решения, любые действия в Верховной Раде бесполезны. Они обращены на провал. Вот сейчас мы рассматривали законопроект о шахтерском труде, мы что не знаем, что это будет на корзину? Мы что не знаем, что все что стоит в повестке дня это будет выброшено на корзину, мы выходим и говорим здесь красивые слова патриотические.
Коалиции нет, оппозиция не голосует, поэтому ни одно решение сегодня принято не будет и это всем понятно. Я обращаюсь к представителям бывшей коалиции, люди добрые, во имя Украины не цепляйтесь за власть как вошь за кожух.
Уважаемый Арсений Петрович! Время этой коалиции ушло окончательно, как бы мы не тянули время до каникул, после каникул. И я обращаюсь к вам, найдите в себе мужество, Арсений Петрович, в соответствии с Конституцией, законами объявите, что нет коалиции, давайте формировать нормальную боеспособную коалицию. Нельзя постоянно топтаться на месте, нужно идти вперед.
И учитывая то, что я, все мы знаем, не только
я, все знаем, в том числе и журналисты, что сегодня все законопроекты, которые
стоят в повестке дня обращены на провал. А там такие законопроекты как
социальный диалог, прожиточный минимум, о котором мы уже как «Отче наш»
говорим, который должен войти в бюджет 2008 года и 2009 года. Я не хочу, чтобы
они были похоронены в этом зале во имя, так называемой,
благо нашего народа. Поэтому я прошу перенести данные законопроекты на те
рабочие дни, когда парламент в состоянии будет нормально работать и принимать
решение. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Василь Георгійович.
Шановні колеги, ну він же попросив перенести, ставлю на голосування питання про виключення з порядку денного відповідного законопроекту і відповідним чином його на розгляд, стаття 99 Регламенту. Голосуємо, треба 226 голосів. Нема 226, значить далі розглядаємо законопроект.
11:47:25
За - 0
І знову парламентська єдність, „за” – нуль голосів. Таким чином, всі хочуть працювати, законопроект далі продовжується розглядатися.
Ще раз прокоментую про коаліцію для тих, хто погано почув. Рішення Конституційного Суду. Всі звернулися до Конституційного Суду. А уявіть собі, якщо Яценюк оголосить одну позицію, а Конституційний Суд винесуть іншу позицію, що це буде означати? Не конституційний переворот і спроба до захоплення державної влади, куди ви мене тягнете, а це не буде. Так що по закону, дорогі друзі, все по закону. Ви дочекайтеся рішення Конституційного Суду і голосуйте, голосуйте, суд все роз’ясне. Як ви маєте бути у владі, не переживайте, ви до неї повернетесь, а як не маєте, то так вже не будете. Давайте, поїхали працювати.
Папієв Михайло Миколайович, будь ласка.
11:48:31
ПАПІЄВ М.М.
Шановні народні депутати України, шановні виборці, ви знаєте те, що відбувається сьогодні у Верховній Раді України це, в принципі, такий колапс нашої роботи і роботи коаліції. Чому? Тому що опозиція прийняла рішення не голосувати, не підтримувати законопроекти. Для того, щоб в принципі не за формальною ознакою, а щоб народ України переконався в тому, що коаліція відсутня, що коаліція не дієздатна і, як висновок, є не дієздатним уряд. Крім цього, такі законопроекти важливі, як закон про соціальний діалог чомусь не вносив уряд. Уряд чому не вносив? Чому уряд зараз не вніс Закон України „Про внесення змін до Державного бюджету України”? Чому зараз не підвищуються заробітні плати, не підвищуються пенсії до рівня інфляції того, який відбувається в країні?
Ви ж сьогодні, я от хотів би, щоб завтра до порядку денного Верховної Ради України було внесено всі урядові законопроекти. Хоча я знаю, що сьогодні такий уряд, що в них практично і немає законопроектів, але щоб завтра до порядку денного були внесені урядові законопроекти і щоб коаліція завтра підтвердила, як вона спроможна працювати, як вона спроможна законодавчо забезпечити діяльність уряду.
По законопроекту. Двадцятого лютого 2008 року на засіданні Комітету Верховної Ради України розглянуто було законопроект про соціальний діалог, авторами якого є народні депутати Хара, Сухий та Стоян і комітет прийняв одноголосно рішення про підтримку цього законопроекту.
Як зазначили члени комітету, наявність соціального діалогу в будь-якій країн є ознакою демократичності суспільства. І сьогодні, якщо ми говоримо про європейськість нашої країни, то нам необхідно приймати рішення в спосіб, який передбачений в традиційних європейських демократіях.
Сьогодні парламентська демократія і це мають вже побачити люди, вона не спрацьовує. Тому необхідно сьогодні посилити демократію участі тобто щоб громадяни України приймали участь в прийнятті рішень і в контролі над виконанням цих рішень.
І цей законопроект, який створює такий механізм, наявність тристоронньої соціально-економічної ради, до якої входили б на паритетних засадах представники уряду, представники трудящих тобто профспілки і представники роботодавців. І щоб в режимі діалогу, постійного діалогу, там вирішувались всі питання соціально-економічні, питання соціально-трудових відносин, питання встановлення мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії.
І в проекті Закону якраз і введено, і визначено поняття соціального діалогу, його принципи. Також передбачається, яким чином процедурно у нас будуть створюватися національні тристоронні соціально-економічні ради на державному рівні, на галузевому рівні, на територіальному рівні. Також Науково-експертне управління апарату Верховної Ради України вважає, що цей законопроект може бути прийнятий за основу.
Шановні народні депутати України, цей законопроект потребує підтримки не тільки із-за того, що він якраз створює механізм і інструмент участі громадян в прийнятті рішень, а він крім всього іншого, зробить перший крок України до такого терміну як консенсусна демократія, тобто коли в суспільстві приймаються всі рішення на умовах консенсусу. Тільки в тих країнах, в якій робиться, в якій в такий спосіб приймаються всі рішення, вони є сьогодні демократичними і вони є сьогодні процвітаючими.
З огляду на зазначене, прошу вас, народні депутати України, від імені комітету прийняти проект Закону України про соціальний діалог за основу та в цілому. Але враховуючи те, що опозиція прийняла рішення сьогодні не голосувати, я просив би, щоб коаліція ще раз підтвердила, чи існує вона, чи ні. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Михайло Миколайович. Записуємося на питання. Записуйтесь, колеги, іде запис. Волинець.
11:53:19
ВОЛИНЕЦЬ М.Я.
Шановний Михайле Миколайовичу, зараз в країні сталася така ситуація, що п’ять сімей контролюють всю країну, всі засоби виробництва. Шістдесят відсотків людей знаходяться в бідності, це розвиток країни третього світу. Ви, будь ласка, дайте мені відповідь не як політик, а просто як людина, як міністр в минулому, який знає, що таке соціальний діалог, чому так відбувається? Я хочу сказати, тому що у нас немає соціального діалогу, ми ждали цей законопроект і сьогодні Хара, голова Комітету з питань соціальної політики знімає цей законопроект, прошу дати відповідь.
ПАПІЄВ М.М. Ви знаєте, я вам скажу ще більше, саме тому, що у нас відсутній соціальний діалог, відбуваються оті негаразди, про які ми говоримо. Тобто фундаментальне розуміння справедливості в нашій країні порушено, порушено при, під час проведення приватизації, до речі, ідеологом цієї приватизації був теперішній міністр фінансів пан Пинзеник і спитайте у людей, які сьогодні залишилися без нічого, спитайте, чи вони рахують, що ця приватизація проведена справедливо, а чому. Тому, що при прийнятті таких рішень необхідно було, щоб представники трудящих, представники уряду, представники роботодавців в режимі соціального діалогу приймали зважені рішення, в яких закладався би інтерес всіх громадян України.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Клюєв Андрій Петрович. Немає Андрія Петровича. Ну повіримо, що Клюєв передав Ларіну.
Дайте слово Ларіну. І Ларіна немає? Ясно. Пішли далі, хто у нас наступний? Павловський.
11:55:34
ПАВЛОВСЬКИЙ А.М.
Доброго дня! Олегу Ляшко передайте слово.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Ляшко. будь ласка.
11:55:40
ЛЯШКО О.В.
Олег Ляшко, „Блок Юлії Тимошенко”.
Шановний Михайло Миколайовичу, ви в своєму виступі сказали, що у нас такий уряд, що він і закони не пише. Хочу довести до вашого відома, що у Верховній Раді зареєстровано 107 урядових законопроектів уряду Юлії Тимошенко, із них 30 уже розглянуто. І якраз проблема в нашому залі, що ми не розглядаємо ці законопроекти, а не в уряді, який їх не пише.
А тепер питання з приводу проекту закону, який розглядаємо. От ви виступали, так переконливо доводили наскільки необхідний цей закон для консенсусу досягнення в суспільстві і закінчили тим, що, але ми за нього голосувати не будемо. От скажіть, Михайло Миколайович, а Закон „Про соціальний діалог”, він кому треба, він, що треба коаліції чи він треба, очевидно, суспільству, чи він треба і коаліції, і опозиції, тим більше, що законопроект вашого колеги депутата. Кому треба соціальний діалог в Україні? Очевидно, і опозиція, і влада заради інтересів країни мають об’єднуватися і голосувати за законопроекти і давати…
ПАПІЄВ М.М. Дякую.
Шановні народні депутати України, ви знаєте, ви, в принципі, дали відповідь самі на своє запитання. В нормальних країнах такі закони пише уряд. І це зобов’язання уряду писати такі закони. І саме тоді, коли змушені були народні депутати України взяти на себе функції, які має виконувати уряд і виписати Закон про соціальний діалог в Україні. Він потрібен не тільки народним депутатам із фракції „Регіонів”, я думаю, що він в першу чергу мав би бути потрібний уряду.
А стосовно ваших законопроектів (ви кажете: 107 законопроектів), давайте завтра підтвердіть, як ви всі разом підтримує ці 107 законопроектів, які вніс уряд. Будь ласка, проблем немає. Опозиція хоче бачити і, я думаю, що громадяни України теж хочуть бачити, чи спроможна коаліція приймати закони, які необхідні країні. Якщо ні, то подякуйте і підіть у бік. Нехай ті люди, які зможуть приймати ці рішення, будуть займатися і законотворчою діяльністю і в уряді, і в інших органах виконавчої влади.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Мірошниченко.
11:57:57
МІРОШНИЧЕНКО Ю.Р.
Юрій Мірошниченко, фракція Партії регіонів.
Шановний пане Михайло, скажіть, будь ласка, чи можна розглядати Закон про соціальний діалог у той час, коли не те, що в суспільстві немає діалогу, а в самій Верховній Раді не те що діалогу, навіть здорового глузду вже, напевно, немає.
Коли ми стверджуємо про те, що в країні існує коаліція, яка хоче урядувати, як кажуть, за будь-яких умов, владу віддавати не хоче. І згадайте минулий рік, коли вони відключали світло, блокували трибуну, вимагали дострокових виборів і виходили із залу, скільки тоді було важливих законопроектів, які ми прийняли, але вони потім відмовилися їх визнавати.
Зараз вони, можливо, очікували, що ми будемо блокувати трибуну, коли зменшилася їх чисельність, а ми сказали: ні, ми будемо просто діяти в межах Конституції. Якщо є у вас коаліція, будь ласка, приймайте закони.
Якщо немає, шановні колеги, ви не маєте права…
ПАПІЄВ М.М. Шановні колеги, я думаю, що і громадяни України це підтвердять, що біда нашого уряду і нашої коаліції у тому, що вони не можуть не те, що приймати закони, вони не можуть навіть виконувати закони. Бо я вам приведу приклад. Є діючий закон України „Про прожитковий мінімум”, де чітко записано, що урядом встановлюється прожитковий мінімум в Законі „Про Державний бюджет України” після проведення консультацій з організаціями профспілок, організаціями роботодавців. Той Державний бюджет, який приймався у нас 28 грудня не погоджувався ні з профспілками, ні з роботодавцями. Саме тому сьогодні ми маємо свідомо занижений урядом прожитковий мінімум, саме тому сьогодні кожен пенсіонер недоотримує 150 гривень на місяць, кожен працівник бюджетної сфери від 300 до 350 гривень на місяць. Так само, як Закон „Про оплату праці”, де чітко встановлено розмір мінімальної заробітної плати встановлює уряд після проведення консультацій з соціальними партнерами. Консультацій цих уряд не проводив.
Тобто приймаються зараз рішення в порушення законів. Крім цього навіть нові закони, які би якимось чином врегулювали це питання – питання соціальної справедливості, сьогодні коаліція неспроможна прийняти. Визнайте це, подякуйте і підіть вбік.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Іван Кириленко.
12:00:28
КИРИЛЕНКО І.Г.
Передаю слово Михайлу Волинцю. Арсенію Петровичу, Михайлу…
12:00:36
ВОЛИНЕЦЬ М.Я.
Михайло Волинець, „Блок Юлії Тимошенко”.
Шановний Михайле Михайловичу, весь світ для того, щоб не було соціальної напруги, будує соціальний діалог. І тому Міжнародна організація праці виділила не один мільйон доларів, коли ще ви були міністром для того, щоб ми разом побудували соціальний діалог. І була зроблена робота за участю уряду попереднього і останнього уряду, за участю роботодавських організацій і профспілок, але цей законопроект узурпований трьома депутатами з Партії регіонів Сухим, Стояном і Харою. І вони сьогодні весь колективний наш труд протягом багатьох, 5 років, все завали, просто провалили. Як це, цинічно чи ні?
ПАПІЄВ М.М. Ви знаєте, що ми в розгляді маємо сьогодні авторський законопроект трьох народних депутатів України. як міністр приймав участь у розробленні урядового законопроекту, який мав внести уряд Віктора Януковича. Але в силу тих подій, які відбулися, в грудні 2007 року цей законопроект як урядовий не вносився. Тому народні депутати України, а це право народного депутата України як суб’єкта права законодавчої ініціативи внести законопроект. До речі, цей законопроект має суттєві відмінності від законопроекту, який готував уряд. До речі, до другого читання у нас є можливість тут врегулювати питання репрезентативності, де чітко і ясно встановити представництво організацій професійних спілок, організацій роботодавців, квотність цього представництва. Тобто є багато на галузевому рівні. Теж от сьогодні, якщо взяти традиційні європейські країни, в них є соціальний діалог на національному рівні та територіальному рівні. Те, як ми виписали тут соціальний діалог на галузевому рівні, я от якби виписував, виписав би трошки по-іншому. Я скористаюся своїм правом законодавчої ініціативи під час підготовки цього законопроекту до другого читання. Давайте приймемо його, і він сьогодні врегулює багато питань.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Михайле Миколайовичу.
Перерва до 12.32.
ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ
ГОЛОВУЮЧИЙ. ...що записуємося на виступи. Зараз я дам репліки після запису. Спокійно, зараз я все дам, спокійніше.
Тепер виступи народних депутатів.
Дві репліки. Хто хотів репліку? Навіть три репліки. Ярослав Сухий, Хара і Стоян. Так, по репліці.
12:36:37
СУХИЙ Я.М.
Шановні колеги, я попросив репліку, тому що тут в цьому залі один партійно-профспілковий невдаха, вічний плакса і скаржник на мою адресу висловив звинувачення в узурпації законотворчої роботи. Я такого цирку ще не чув в цьому сесійному залі. Тому прошу цього чоловіка не вживати більше слів, значення яких в силу свого інтелектуального розвитку не розумієш. Узурпувати можна владу. Так от сьогодні колишня так звана псевдодемократична коаліція і намагається узурпувати владу при допомозі Голови Верховної Ради України.
Друге. Законотворчий процес ніколи не був для помаранчевих та блідо сердечних чимось приємним. Це скучна справа, це не пиар, це не прес-конференції. З 2005 року жодного законопроекту спрямованого на реформування поступове, послідовне соціальної сфери не було внесено ніким. Тому ми вносили ці законопроекти і будемо вносити. І пройде зовсім небагато часу, коли в цій сесійній залі буде порядок, мир, спокій і ділова конструктивна обстановка. Я вам це гарантую обов’язково.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Хара.
12:37:49
ХАРА В.Г.
Уважаемые
коллеги, уважаемые радио- и телеслушатели есть некоторые деятели для которых
ложь – это самое главное оружие.
Я хочу вам сказать, что, действительно, я, Сухой и Стоян спасли Трудовой кодекс, который 8 лет находился в здании парламента под эгидой Международной организации труда, за который деньги заплатили Соединенные Штаты Америки и мы в конечном итоге ее выбросили в урну для того, чтобы спасти законопроект мы его взяли в работу и парламент, славу Богу, принял его в первом чтении, сейчас идет очень активная работа подготовки его ко второму чтению. Если бы у этого деятеля была бы совесть, а я точно знаю, что совести у него нет, то он бы вспомнил, что я, предлагая данный законопроект с трибуны, первое, что я сделал, я рассказал судьбу этого закона и почему мы один к одному взяли его для того, чтобы представить парламенту, чтобы этот труд не зря пропал.
Поэтому, прежде чем высказывать такие лживые обвинения, надо все-таки немножко думать и желательно бы хотя бы хоть доля совести у этого человека появлялась, когда он выходит на самую высокую...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Стоян, будь ласка.
12:39:00
СТОЯН О.М.
Я думаю, що я буду виступати і все-таки поясню, кому і для чого потрібен соціальний діалог. Але я здивований виступом колеги з БЮТу, який очолює незалежну профспілку гірників. Чому здивований? Тому що його представник був в складі робочої групи, яка напрацьовувала цей важливіший документ.
Принагідно хочу нагадати, що ініціатором прийняття Закону про соціальний діалог був Президент України. І ми тоді проголосували в першому читанні, але в зв'язку з тим, що коаліції захотілося, вірніше, тоді це була опозиція (Тимошенко, "Наша Україна"), захотілося позачергових виборів, ми не встигли тоді його довести до другого читання. І тому ми, як сказав мій колега Василь Хара, спасая цей важливий закон, я про нього скажу у виступі своєму, спасая цей закон внесли за трьома підписами, але пропонували всім його доробити. І від колеги Волинця, я – людина об'єктивна, працювали люди і внесли пропозиції. Тому замість того, щоб закликати своїх однопартійців, „однокоаліціонщиків” бувших голосувати, він каже таке дурниці. Мені просто соромно, Михайло Якович, за те, що ви таке…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.
Іван Заєць. Прошу, виступи від фракцій.
12:40:22
ЗАЄЦЬ І.О.
Іван Заєць, Українська народна партія, фракція "Наша Україна – Народна Самооборона”.
Шановний Голово, шановні народні депутати! Це є дуже важливий законопроект, тому що врешті-решт нам потрібно вийти на соціальний діалог між працівниками, між роботодавцями і між владою. І всі дуже добре знають, що сьогодні проста людина не захищена. Якщо ми не підведемо під цей діалог нормальну законодавчу базу, то ми і далі не будемо захищати наших робітників, а власник буде робити з ними, що він хоче: захоче – дасть гроші в конверті, захоче – не дасть цих грошей. Тому законопроект дуже і дуже важливий.
Це той випадок, коли законопроект був поданий Президентом України Віктором Ющенком, коли його взяли на озброєння представники Партії регіонів і здавалося б, давайте вже проголосуємо сьогодні за це законопроект. Давайте врешті-решт займемо таку позицію, щоб наша робота не пропадала. А я вам нагадаю, що над соціальним діалогом, над правилами його гри працювали ці всі робочі групи - представники влади, роботодавці - працювали 5 років. Я думаю, що дуже багато депутатів із Партії регіонів може звітуватися скільки раз вони виїхали в Швейцарію для того, щоб перейняти досвід, скільки „круглих столів” було за державні кошти проведено у країні, а сьогодні, бачте, наша опозиція не хоче голосувати, бо вона бореться із коаліцією.
Шановні друзі, учора ви боролися із коаліцією і не проголосували за Закон про дорожній рух і кожен день ми маємо дуже багато жертв. Сьогодні ви боретеся з коаліцією і не хочете голосувати, щоб захищати працівників. Тому ваша позиція мені нагадує того чоловіка, я б сказав би, мабуть нерозумного, який боровся з мишами. У нього завелися миші у своїй хаті. Дивляться люди – горить хата. Люди за відра – рятувати хату, тому що сусід горить. А сусід каже: „Ні, чекайте, чекайте. Хай горить”. „А що ж ти робиш?” Каже: „Я з мишами борюся”. Каже: „Так хата згорить. Але – каже – й мишей ляпнуло”. Отак і ви. Ви будете сьогодні боротися з опозицією, а по-суті ви робите так, що створюється ситуація, яка веде до дуже поганого… до поганих наслідків як до всієї… як для працівників, так і для всієї держави. Тому скажіть відверто, ви є авторами цього законопроекту. Хоче ви не узурпували, як сказав пан Михайло, а сплагітували цей законопроект, то наберіться мужності, сміливості проголосувати, а то виходить таким чином, що ви подаєте ці законопроекти, щоб тільки піаритися, щоб обманювати людей, а насправді не вирішувати проблем.
Ми прийшли сюди, щоб вирішувати проблеми, тому, якщо ви не хочете їх вирішувати, то прямо так і скажіть, що ваша позиція – це позиція, спрямована не на встановлення соціального діалогу, а позиція на встановлення штрейкбрехерства по відношенню до працівників, тих же шахтарів, тих же металургів, тих же сільськогосподарських працівників. Тому я закликаю вас всіх голосувати за цей законопроект, доопрацювати його, цей законопроект, і…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Ляшко. Михайло Волинець.
12:43:47
ВОЛИНЕЦЬ М.Я.
Жалко, що не говориться по суті законопроекту – що таке „соціальний діалог”? Лише один представник від комітету, який тут доповідав, намагався роз’яснити, що собою являє суть законопроекту. На жаль, автори і не намагалися про це говорити, бо це їх не турбує.
Я хочу сказати, що світ для того, щоб не було соціальних воєн, об’єдналися в Міжнародну організацію праці і сплачують величезні членські внески. І таким чином, мають можливість представники роботодавців, людей найманої праці, тобто профспілки, і представники урядів всього світу збиратися постійно і вирішувати питання не тільки заробітної плати, а всього соціального життя людини – це і рабська праця, це дитяча праця, це виплата заробітної плати і тому подібне. Ми сьогодні тут не говоримо про це, тому що все переводиться на якісь політичні ігри.
Я – голова незалежної профспілки гірників України і голова Конфедерації вільних профспілок України. І саме це профспілкові органи на протязі багатьох років боролися, проводили масу страйків, масу різних акцій для того, щоб захистити людей найманої праці. Але потім ми зрозуміли, що є інший цивілізований спосіб, тобто соціальний діалог, де сідають три сторони – роботодавці, сідають профспілки і уряди, і ми робили це на протязі багатьох років.
Але автори законопроекту дуже багато разів на протязі цих семи років з’їздили в Женеву, і непогано з’їздили за рахунок державних коштів, за рахунок коштів міжнародних організацій, відпочили непогано, а в кінці кінців взяли той законопроект, який ми разом напрацювали, і вони його сьогодні завалили. На цій сесії ми вже не можемо його розглядати.
Я ще раз говорю, що мені дуже прикро, бо я
також мав відношення до цього законопроекту. Але коли розроблявся законопроект,
то він був кращий, коли нами розроблявся. Автори його зробили гіршим, тому що
коли ми подивимося, то на низовій ланці не передбачено, як будуть будуватися
соціальні відносини, соціально-трудові відносини, який рівень
репрезентативності представницьких органів. Саме від роботодавських
організацій, від профспілок.
Один із авторів законопроекту передбачав, це саме в Донецькій області, що репрезентативною на регіональному рівні може бути профспілка, яка об’єднує від 350 або 500 тисяч людей. То ми знаємо, що ці люди знаходяться в старих профспілках, що незалежні профспілки, які дійсно представляють людей найманої праці, вони не мають такої чисельності, що вони лише розвиваються. І таким чином через роботу над цими законопроектами намагалися все завалити, провалити.
У кінці кінців під тиском всіх учасників, усіх трьох сторін і уряду ви напрацювали кращий законопроект. Ви його взяли, ви його подали, хоча я говорю, що ви його погіршили. І в результаті ви його самі провалили. Ви провалили можливість людей відрегулювати відносини нормально, як це відбувається у всьому цивілізованому світі. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Сухий передає Стояну слово.
12:46:46
СТОЯН О.М.
Олександр Стоян, Фракція Партії регіонів.
Спочатку маленька репліка колезі, який виступав до цього. Шановний колего, по соціальному діалогу ні разу автори законопроекту не бували в Швейцарії. На відміну від вас, коли ви кожний рік їздите туди, представляючи якісь незалежні профспілки.
Тепер по суті. Ще в 1993 році перший Президент України Леонід Кравчук започаткував соціальний діалог. Він тоді запросив профспілки всі – Федерацію профспілок, інші профспілки – і шукали варіанти взаєморозуміння. Після цього ми дійсно напрацьовували цей закон. Я хочу сказати, мені довелося очолювати 10 років профспілкову сторону, в яку входили представники всіх профспілок, і ми на практиці побачили, що таке соціальний діалог.
Кому він потрібен у першу чергу? Він потрібен у першу чергу уряду, він потрібен Президенту, він потрібен роботодавцям. Чому? Тому що, якщо немає соціального діалогу, то тоді профспілки, маючи великі права, маючи Закон про профспілки, можуть проводити акції протесту, можуть вимагати відставки уряду і багато чого іншого. Соціальний діалог передбачає саме співпрацю і діалог.
Більше того, є тристороння примирена комісія. Ось чому, коли Президент Ющенко подав Закон про соціальний діалог, ми, наш комітет соціальний, маючи великий досвід, тим більше і Хара – профспілковець, я немало років попрацював, ми звели до купи все краще, що було. І я хочу сказати, я особисто подав 17 пропозицій, які були підтримані урядом для того, щоб забезпечити право, за те, щоб захистити право роботодавця, захистити право профспілок. І мені дивно, коли колега, який очолює аж дві організації незалежних профспілок та ще якусь, входить в Міжнародну організацію праці, і він каже, що це поганий закон. Та ви ж самі собі рубите сук на якому сидите.
А тепер чи потрібен цей закон. Ось у мене Указ Президента від 19 травня 2008 року, Указ Президента, який пише, Кабінету Міністрів України зобов’язую забезпечити супроводження у Верховної Ради України із залученням представників національної трьохсторонньої соціальної комісії прийняття Трудового кодексу та Закону про соціальний діалог. Тобто Президент України дав доручення Юлії Тимошенко, щоб супроводжувала цей закон. Відповідно ваш Президент, ваш уряд, Президент дуже хоче, щоб цей був закон про соціальний діалог, дуже просимо, коаліція, ось в цьому законі покажіть, що у вас є 226 голосів.
Тепер, до речі, пане Яценюк у мене ще три хвилини, я третій, добавте мені, щоб я другий раз не виходив. А тому що я записався і далі, як фізична особа…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Далі вас немає.
СТОЯН О.М. Тихенько. Останнє, дайте мені півхвилини.
Останнє щодо діючої коаліції, пане Яценюк, я читаю угоду про створення коаліції у Верховній Раді, де записано, що коаліція припиняє дію, якщо до неї входить менше 226 голосів. Пане Яценюк...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Михайло Чечетов, фракція Партії
регіонів.
(Ш у м у з а л і)
Чечетов Михайло, будь ласка. Передаємо слово Стояну, прошу продовжити на три хвилини.
12:50:21
СТОЯН О.М.
Так от, хочу сказати (да помовчи, посиди). Так от, хочу сказати, шановні телеглядачі, шановні співвітчизники! Уявіть собі ситуацію, 2007 рік і в цей час би у нашій коаліції, де були комуністи, соціалісти і Партія регіонів, було би 225 голосів. Уявіть, який вой ви підняли би! У нас було 260 голосів і ви тоді вимагали позачергових виборів. У вас сьогодні 225 голосів. Я читаю вашу угоду, розділ тринадцятий: „Коаліція припиняє існування, коли до неї входить менше 226 голосів”.
У зв’язку з цим, у вас 225 голосів, читаю пункт 13-2: „Припинення діяльності коаліції має наслідком подання Прем’єр-міністром України та Головою Верховної Ради України заяв про відставку”. Пане Яценюк, ви вже два дні незаконно очолюєте Верховну Раду. Просимо негайно написати заяву.
І ще один момент, пане Яценюк, користуючись нагодою, я проїхав Херсонську область, був по селам і в одному із сіл зібралися люди і сказали, пане Стоян, ви будь ласка передайте Яценюку, щоб він перед нами вибачився. В чому справа? Справа в тому, що два тижні назад, коли не спрацювала техніка і тут був Президент, ви сказали: „не вмієте працювати, ідіть на ферму”. Ви принизили тих людей, які працюють на фермі, бо, повірте, на фермі гірше працювати, чим вам за цим столом тиснути кнопки. Ви образили фермерів, ви образили тих людей, простих селян, які сьогодні пашуть, коли їм за літр молока дають 1 гривню, коли сьогодні немає дотацій, коли сьогодні виростити свиню, треба купити за 1 тисячу 300 гривень тонну дерті, а свиня, жива вага здається по 12 гривень.
Тому, пане Яценюк, я наполягаю, щоб ви зараз перед всією Україною вибачилися перед тими труженіками села, які чесно, порядно працюють, а не сидять в багатих кабінетах.
Ми не будемо голосувати за цей закон, ми дуже дорожимо цим законом, ми вболіваємо за цей закон, але хочемо зробити чесно тоді, коли буде в нас коаліція. Ви ж, прихильники коаліції Президента і Юлі, виконайте Указ Президента і віддайте 226 голосів за соціальний діалог. А ми побачимо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дуже короткий коментар. На жаль, у мене чітке враження, що часто-густо я на фермі і працюю, бо свинство, яке є в цьому залі, інколи не має меж.
А публічній риториці ви ще повчіться поки що.
Клименко, будь ласка. (Ш у м у з а л і)
12:53:23
КЛИМЕНКО О.І.
Шановний Арсенію Петровичу, шановні колеги народні депутати! Я сьогодні хотів би звернутися, в першу чергу до вас, і закликати вас, щоб ми зараз працювали в сесійній залі так, як ми будемо працювати в комітетах.
Я хотів би також наголосити на тих дуже важливих для нашого суспільства законопроектах, які ми мали розглядати на протязі і цієї сесії, і минулої, але, на превеликий жаль, політичне забарвлення і, на превеликий жаль політичні амбіції, сьогодні не дають вам визначитися по основним питанням, які є для нашої держави і для нашого суспільства.
Ми сьогодні розглядали питання щодо престижності праці шахтарської. Це дуже чутливе питання, особливо у нас на Донеччині і ми його сьогодні не просто провалили, ми сьогодні зганьбили всю шахтарську працю, шахтарів. Сьогодні люди працюють практично на самому ентузіазмі і лише тільки ті підстави, які ми постійно політики обіцяємо, що будемо підвищувати їх престижність саме через мотивацію, через підвищення заробітної плати, а відтак і дамо сьогодні дихання тим місто утворюючим нашим містечкам, які сьогодні превратилися в одну руїну. Не просто живеться нашому українському народу, ми все робили для того, щоб був соціальний діалог, сьогодні немає діалогу навіть між політиками.
На превеликий жаль сьогодні наша політична безвідповідальність приводить до того, що ми показуємо і демонструємо відсутність політичної культури. Треба і необхідно шанувати будь-яку працю, і треба ще звернути увагу на те, що давайте подивимося, сьогодні наші діти вже не здають іспити, сьогодні наші діти, завтра практично на сто відсотків будуть потрапляти до вищих навчальних закладів, а скажіть, будь ласка, через таку політику в першу чергу нашу, хто піде сьогодні працювати простим робочим? Хто сьогодні буде працювати на будівництві, через які саме програми ми можемо сьогодні суттєво підвищити в першу чергу щодо доступність житла. І ці законопроекти є сьогодні на розгляді.
Я хотів би сьогодні звернутися до своїх земляків із Донецька, ми завжди були спільні в тому, коли це стосувалося в першу чергу наших регіональних інтересів. Сьогодні інтереси всі – це наша Україні і вона у нас єдина ця Україна.
І я хотів би, щоб ми з вами і так далі співпрацювали. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Павло Мовчан.
12:55:52
МОВЧАН П.М.
Шановний пане Голово, шановні колеги, про що мова йдеться? Я слухаю авторів-ініціаторів подання цього законопроекту, авторів цього законопроекту, все що завгодно, але не про сам закон. Говорять про коаліцію, про те, що є чи вас немає цієї більшості, оскаржують законність чи незаконність присутності Голови Верховної Ради, а про сам законопроект, мене дивує. Пригадайте як минулого року у спеку ви привозили сюди ешелони людей на Майдан і запевняли їх, що ви їх зробите щасливими. Я не буду тут говорити поіменно, багатьох я вас знаю, я знаю ці проблеми неймовірні, в яких умовах працюють, оці копанки, звідки добувають шахтарі незаконно, нелегально те вугілля, аби самим прогодуватися і сім’ю прогодувати. Ви знаєте, в яких депресивних станах більшість ваших міст і ви кажете про те, що винуваті ці, тому що вони не добирають трьох чи чотирьох голосів. Та якщо це ваше і ви вболіваєте, підтримайте його. Який діалог може бути, у нас суцільно візантійщина. Одних добавляється з другими десь поза межами, навіть у присутності тут більшість людей. Візантійщина в тому, що розпродується, розкладається Україна, зводиться все до маленької групи людей, які потім платять і я запитував тих, хто приїздили і ставали автобусами, починаючи від столичного шосе, аж сюди до Старонаводницької, чого ви приїхали? А тому що 40-50 гривень давали, бо вони безробітні. Ви з ними спілкувалися, ви говорили? Чому ви єдину легальну організацію, яка дійсно хоче добра, це профспілки, Михайла Волинця, не підтримуєте. Чому той бос, який сидить на телеекрані і працює на товсті кишені і гаманці, і той, хто очолює так звані офіційні профспілки, він відстоює їхні позиції, а не тих, хто одержує цих 50 гривень за похід на Київ. Подумайте, подумайте хоча б над такими речами, які ви самі прописали, коли ви пишете про те, що координація, координацією організаційних заходів щодо створення Національної ради здійснює центральний орган виконавчої влади. Для кого ви це написали, для тієї влади, яку ви формуєте, яку ви підтримуєте, яку ви не хочете поміняти. Та побійтеся Бога, зробіть для людей те, що необхідне, долучіть свої голоси до нашого голосування. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Алла Александровська.
12:58:52
АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.
Уважаемые коллеги! Уважаемые избиратели!
Вопрос, который сейчас обсуждается в зале он очень является важным. Предыдущий
оратор обращался к нам ко всем и просил поддержать этот законопроект в части
того, что должна быть учтена роль так называемых независимых профсоюзов и
говорил о профсоюзных боссах, которые спекулируют на наемных работниках и так
далее. Давайте говорить откровенно и до конца, сегодня действительно
спекулируют на горе людей, на том горе, что у них нет работы, что у них нет
заработной платы, сегодня наемный работник, а наемным работником является не
только рабочий, наемным работником является и учитель, и врач. Сегодня наемный
работник полностью бесправен и хочу сказать откровенно, сегодня очень слабо
профсоюзы вообще, и независимы, в том числе Волынца, защищают интересы людей.
Поэтому дело не в том, кто будет выступать от
имени тех людей, дело в том, что мы должны с вами, мы с вами, депутаты, должны
дать возможность этим людям выразить свой протест и отстаивать свои права, а
это не будет до тех пор пока эти люди не будут гарантированы от морального,
психологического и экономического давления. То есть, если у них будут гарантии
на труд, защищенный Кодексом о труде чего сегодня нет, там защищается право
работодателя и если у них будет такая заработная плата, которая позволит ему
иметь час свободного времени в день, чтобы он мог читать книгу и думать о
чем-то, чтобы он не работал по 12 по 13 часов в сутки. Вот сегодня о чем, и
сегодня эта проблема решается в этом зале нами и не потому, что мы должны
кому-то дать приоритет каким-то профсоюзам, мы с вами должны сделать этого
человека независимым, человека наемного труда. Заработная плата, рабочее место,
гарантия трудоустройства должны быть решены в парламенте.
Вот эти законы,
которые говорят о социальном партнерстве, вы
знаете, это такой легкий флер, который
набрасывается на безобразие правовое, которое сегодня царит в отношении
работодателями и наемными работниками. До тех пор пока у нас будет такая
безработица и такие мизерные заработные платы, до тех пор мы не какими законами о социальном партнерстве, о
каких-то там гарантиях не решим эту проблему.
Это все блеф и миф капиталистического общества, я говорю как коммунист.
Поэтому мы
коммунисты в условиях капиталистического
общества, конечно, поддерживаем любые законопроекты, которые хотя бы на шаг приближает
человека вот к той социальной защите, которую он действительно должен иметь в жизни. Хотя бы на шаг.
Но сегодня в этом
зале идет колоссальная мистификация. Мистификация деятельности коалиции,
которая сформировала правительство и делает вид, что она работает. Она не
работает. Она не дееспособная. И она не
хочет этого признать. Вот эта колоссальная мистификация, которую мы, Арсений
Петрович, должны преодолеть. Да, обращение
в Конституционный Суд - это только
потому что, чтобы найти третейскую судью, который даст определение тому безобразию, которое творится сегодня в оранжевом большинстве в зале. Нет
большинства. Они должны поднять лапки к
верху и сказать: «Мы не можем работать».
ГОЛОВУЮЧИЙ. Давиденко. Заєць.
13:02:15
ЗАЄЦЬ І.О.
Іван Заєць Українська народна партія, фракція „Наша Україна – Народна Самооборона”. Отаке моє прізвище.
Хіба це не нонсенс. Коли представники Партії регіонів подали цей законопроект, списавши попередньо із проекту Президента і не хочуть за нього голосувати. Чому ви не хочете за нього голосувати - зрозуміло мені як політикові. Не тому що ви боретеся із коаліцією, це лише поверхневий такий шар, це лише словесна така полова, а насправді ви не хочете унормувати відносини між трудовою людиною и роботодавцем. Між трудовою людиною і владою. Тому що ви всі представляєте крупний бізнес до того ще непрозорого походження. А цей крупний бізнес сьогодні в Україні має надприбутки. Тому що є беззаконня, тому що є, якщо хочете, і безвладдя , і ви захищаєте ту ситуацію, в якій сьогодні опинився простий працівник. Тому ви і проти НАТО, бо ви так само знаєте, що Україна, якщо опиниться у НАТО чи в Європейському Союзі, то там будуть однакові правила, що для простої людини, що для міністра. І там є мінімальна заробітна плата. яка так розподіляє валовий внутрішній продукт, що 80 чи 90 відсотків його попадає більшості громадян і формується так званий середній клас, людей економічно незалежних від влади, від обставин, людей, які є носіями демократії, які є носіями національної традиції і національного звичаю.
І мені зрозуміло, чому і ліві проти цього законопроекту, і вони не хочуть голосувати, бо вони так само знають, що це європейська традиція, спрямована на захист трудівника. Краще ж просто говорити, а не створювати механізми для того, щоб ця проста людина могла звести кінці із кінцями. От на чому побудована ваша політика.
А тепер конкретно по законопроекту. Яким чином його можна буде покращити у другому читанні. Перш за все треба звернути увагу на те, що посилити треба статус соціально-економічних рад, тому що вони виписані , будемо казати так, аморфно. Проект не передбачає обов’язкового виконання або принаймні врахування у своїй діяльності домовленостей уповноваженими органами влади, а зобов’язує зазначених суб’єктів лише розглядати такі домовленості. Тобто це велика різниця між тим, що треба робити і тим, що написано.
Так само треба зрозуміти проблеми репрезентативності. Є ж не тільки профспілки, є не тільки люди організовані, але є дуже багато працівників, яких ми називаємо самозайнятими особами, їх є мільйони. А як вони представлені у цьому механізмі? Практично ніяк. Тому і в цьому напрямку так само треба подивитися.
Тому, шановні наші опозиціонери представники Партії регіонів і комуністи, давайте врешті-решт не боротися із коаліцією, давайте врешті-решт засвідчити, що ви, справді, хочете відстоювати інтереси трудового народу, а не просто займаєтеся демагогією, не просто займаєтеся тим, щоб піаритися…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Кравчук Василь.
13:05:49
КРАВЧУК В.П.
Ви знаєте, так приємно слухати патріотичні проповіді депутатів від Партії регіонів і так огидно дивитися, коли вони за свої закони не голосуют, коли я знаю, що тут є керівники великих підприємств, за якими стояли багатотисячні трудові колективи, і які знають про проблеми цих колективів, як потрібно приймати ці соціальні закони; коли я бачу, коли є лідери, які потрібні країні, і коли вони не голосують і їхня команда за законопроекти, які потрібні людям, я не можу утриматися, щоб не сказати, як мені важко на це все дивитися.
Вчора, коли, до речі, Партія регіонів, „Блок Литвина” , комуністи не голосували за Закон про дорожній рух, на Хмельниччині знову загинуло іменно у той момент чотири людини, один з яких голова Шепетівської райдержадміністрації. Це не сміх, це біда. Чому повинні страждати шахтарі, до речі, ваші потенційні виборці, ваші виборці, бо ви не голосуєте за те, щоб покращити їхні умови праці.
„Блок Юлії Тимошенко” голосує за законопроекти уже ваші, Партії регіонів, комуністів, голосує за відміну геніального закону пані Герман, і в той же час ви їх не підтримуєте.
Я звертаюся до вас просто з проханням: „Не ганьбіть український парламентаризм, вас слухають зараз люди, на вас дивляться люди і не проводьте експерименти над своїми власними виборцями”. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, доповідь, співдоповідь. Хара у нас доповідач має. Будь ласка, Волинець – репліка; Герман – репліка.
13:07:56
ВОЛИНЕЦЬ М.Я.
Пані Александровська згадувала, назвала моє прізвище. Я вдячний, бо вона підняла важливе питання і вона сказала, що соціальний діалог являється гармонічного частиною всього трудового законодавства. І я хочу добавити, що троє тут представників у парламенті являються авторами Закону про соціальний діалог. Ви ж являєтесь авторами нового проекту Кодексу про працю. Цим проектом значно передбачається погіршення становища людей найманої праці: не передбачається обов'язковості заключення колективних договорів, не передбачається звітність за невиконання колективних договорів, не передбачається перерахування коштів на рахунки профспілок підприємства, не передбачається надання приміщення, не передбачається давати чи не давати згоду на звільнення людей найманої праці.
Тому я хочу звернути увагу, що попереду ми ще будемо розглядати проект Кодексу про працю уже в другому читанні, очевидно, і такі питання ми також маємо органічно розглядати разом з соціальним діалогом. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ганна Герман, репліка.
13:08:49
ГЕРМАН Г.М.
Мені шкода, що за геніальний законопроект про скасування депутатських пільг, як висловився попередній доповідач, проголосувала коаліція тільки 25 голосами. Згадайте, що минулого року в той самий час в цій парламентській залі ми, наша коаліція тоді, антикризова національної єдності, скасувала пільги і вже голосувала за такий законопроект. Тепер була черга ваша, але ви пільги не скасували.
Натомість, коли ми сформуємо в парламенті нову більшість, ми ще раз поставимо цей законопроект на голосування і всі разом покажемо вам, як треба скасовувати пільги. Ваші 25 голосів, на жаль, нічого не помогли.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Заключне слово – Василь Хара і Михайло Папієв.
13:09:39
ХАРА В.Г.
Уважаемый Арсений Петрович, ну мы ж понимаем, что происходит в зале. Мы сегодня присутствуем при уроке блестящего лицемерия. Мы три месяца не могли попасть на трибуну для того, чтобы доложить в нормальной обстановке наши социальные законы. После того, как создана такая ситуация, когда коалиция не способна принять ни единого решения, поставили, как специально, эти законы для того, чтобы завалить. И вот то стенание тех всех представителей бывшей коалиции с трибуны, призывы нас поддержать, более чем лицемерные.
Вы где были, когда мы три месяца требовали поставить эти законы для рассмотрения и принятия их? Где вы были тогда, когда мы говорили о прожиточном минимуме, который нужно было обновить и внести в бюджет 2008 года? Где вы были тогда, когда мы работали над законопроектами? Вы не давали тогда ни единого предложения, потом выходит как этот деятель перед нами и до сих пор не подал, закончился уже срок, хотя вдвое увеличены благодаря Председателю Верховной Рады, ни единого предложения в Трудовой кодекс, а потом выходит на трибуну и начинает рассказывать «сон рябой кобылы».
Уважаемый Арсений Петрович, мы понимаем, что сегодня не будет ни единого продуктивного голосования. Этот закон, который мы рассматриваем, очень важен и очень нужен. Вы знаете, что вчера и сегодня принято решение для того, чтобы подтвердить де-факто провал коалиции, а это очень важно для того, чтобы страна знала есть у нас политическая сила, которая несет ответственность или нет, мы не голосуем. Поэтому у меня просьба. Ну как минимум, обсудили его, давайте не голосовать. Поставите на голосование тогда, когда будет возможность за него проголосовать.
И еще хочу сказать, уважаемые коллеги. Вот нас обвиняют – меня, Стояна и Сухого – в том, что мы, мол, подаем какие-то неизвестные законопроекты. Уважаемые коллеги из бывшей коалиции, да если бы я с трибуны не сказал предыстории данного законопроекта, никто б даже не знал что это за законопроекты, откуда они взялись и для чего они нужны. Только благодаря нашей честности и порядочности, когда мы рассказываем предысторию и берем многолетний труд трех созывов в парламенте, как это есть в Трудовом кодексе, для того, чтобы его спасти и сделать нормальное трудовое поле, вы выходите и говорите всякие гадости, вместо того, чтобы работать над Трудовым кодексом и сделать его одним из лучших в Европе как это возможно.
Арсений Петрович, еще раз обращаюсь к вам. Вы – 100 процентов знаете, более, чем я, что сегодня не будет принято ни одно позитивное решение. Перенесите, пожалуйста, голосование на завтра, на послезавтра, на другой день, когда парламент будет нормально работать, и мы можем принять нормальный закон, необходимый для Украины. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ.
Михайло Папієв.
Є в залі? Нема депутата Папієва Михайла Миколайовича.
Колеги, згадаєте моє слово, що парламент все рівно запрацює. Ще день, ще два, ще три. Наша основна зброя – витримка. Так що, ми по Регламенту поступимо зараз, проголосуєм. Якщо законопроект не буде підтриманий і вже у нас набралось таких 4 законопроекти, я думаю, що завтра чи післязавтра всі будуть дружно голосувати. Побачите. Ми повернемося до голосування по цим законопроектам без розгляді законопроектів по суті, я поставлю тільки питання на переголосування, і все стане на свої місця. Не гризіться, все буде добре.
Так що давайте, голосуємо за законопроект 1440 – це Закон „Про соціальний діалог”. Комітет пропонує прийняти даний законопроект за основу. Голосуємо, колеги.
13:13:52
За-214
Трошки не дотягнули.
Покажіть по фракціям. Регіони „за” – двоє, БЮТ – 152 „за”, "Наша Україна" - 60 „за”, комуністи – 0, Блок Литвина – 0.
Оголошую наступний законопроект, колеги, 2107 – це Постанова про порядок визначення, формування та встановлення прожиткового мінімуму.
Василь Георгійович, будь ласка.
13:14:42
ХАРА В.Г.
Уважаемый Арсений Петрович, уважаемые коллеги! Ну, честное слово, я отказываюсь понимать, что происходит в этом зале! Сегодня…
ІЗ ЗАЛУ. Голосовать надо.
ХАРА В.Г. Голосовать? Голосуйте, пожалуйста. Если вы считаете себя коалицией, у вас должно быть большинство, и вы не должны зависеть от оппозиции, у которой совершенно другие задачи. Вы, деятели великие! Не держитесь за власть,как вошь за кожух! Я уже говорил об этом.
Уважаемые коллеги, ну, это просто позор! Вы ни работать не умеете, ни честно признаться в своей недееспособности не можете!
Уважаемые коллеги...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Василь Георгійович Хара, відповідно до вимог Тимчасового Регламенту я звертаюся до вас не з проханням, а з вимогою доповідати законопроект по суті. Ми вже сьогодні вранці мали виступи депутатів, я вас прошу, доповідайте, будь ласка.
ХАРА В.Г. Уважаемый Арсений Петрович, в
соответствии с Регламентом народный
депутат может говорить то, что ему положено говорить и то, что он желает
говорить. А тем более, когда его провоцируют деятели с бывшей коалиции.
Уважаемые
коллеги, я еще раз говорю, что так судьба сложилась: на четвертом месяце попали
не туда, куда надо, законопроекты, которые очень важны для нашего государства.
Наш комитет неоднократно выступал с требованием к Кабинету Министров, чтобы они
сами приняли решение об утверждении нового прожиточного минимума на основе
расчетов, которые были сделаны в 2005 году. И если бы правительство Юлии
Тимошенко это сделало до нынешнего нашего самого заседания, то прожиточный
минимум у нас был бы на 150, на 200 гривен больше. А это значит, что каждый
гражданин Украины имел бы на 100-150 гривен добавку к заработной плате,
пенсиям, стипендиям, всем социальным пособиям. Но правительство Тимошенко
проигнорировало эту норму. Она не ввела новую норму в бюджет 2008 года. И
благодаря этому нынешнее правительство и нынешняя коалиция, которая несет
ответственность за правительство, обворовывает все 100 процентов населения
Украины. Начиная от того, что прожиточный минимум ниже положенного норматива, и
соответственно вся заработная плата по единой тарифной сетке. Они сидят
улыбаются – жирные сытые рожи. Поэтому я еще раз хочу сказать. Понятно, что
сегодня этот законопроект не будет принят.
Уважаемые
коллеги, все равно то, что вы делаете, у вас не получится. Не способны вы
работать, не способны вы принимать решения – и хорошие, и плохие. Поэтому я еще
раз прошу, перенести рассмотрение очень важного вопроса, который должен
повлиять на бюджет 2008 года и бюджет 2009 года, перенести рассмотрение на
другой день, когда парламент способен будет принимать решения. А поскольку у
нас коалиции нет, нет 226 голосов, сегодня ни единого решения принято не может.
Прошу перенести
законопроект, очень важный, по прожиточному минимуму на следующий сессионный
день. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування питання про зняття законопроекту з розгляду.
Голосуємо, колеги.
13:18:12
За - 1
Уже не така єдність парламенту, як була на попередніх двох голосуваннях.
Продовжуємо розгляд законопроекту. Олександр Миколайович Стоян запрошується на трибуну. Співдоповідь. З місця, будь ласка. Включіть мікрофон Стояну.
13:18:36
СТОЯН О.М.
Шановні телеглядачі, шановні присутні в залі, сьогодні дійсно дуже серйозний закон, який передбачає зміну обрахування прожиткового мінімуму. Я розповів би про це, що він дає для людей, але хочу сказати тільки одну фразу. Вчора Президент України оцінив дуже низько роботу уряду в боротьбі з інфляцією. Він сказав, що пенсіонери через те, що занижений прожитковий мінімум, недоотримують 200 гривень. А мої колеги казали, що недооцінено, недоотримують і 300-400 гривень працівники в бюджетній сфері. Я не буду більше розкривати цю тему. Чому? Тому що коаліція знову не проголосує за цей закон. Я хочу, щоб його відклали.
І хочу до вас звернутися, шановний Арсенію Петровичу. Ну чогось вас тягне весь час на ферми. То ви відправляєте працівників на ферми, то тепер сказали, що ми всі свині, а ви – пастух. Пане Яценюк, ви – поганий пастух, ви не вмієте управляти парламентом. А якщо ви хочете навчитися життя, то біжіть на ферму, попрацюєте, ви побачите який це важкий труд людський, і не будете звідти ображати тих людей, які денно й нощно працюють на фермах, даючи вам м’ясо й молоко. Ради Бога, схаменіться, не оскорбляйте селян такою назвою. Я доповідати не буду.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Хай говорить, хай говорить. Колеги, чи є запитання до Василя Георгійовича Хари? Записуємося.
Валерій Камчатний.
13:20:21
КАМЧАТНИЙ В.Г.
Камчатний, "Блок Юлії Тимошенко", Харківська область.
Я хочу шановному колезі по парламенту задати запитання. Чиє прізвище ви мали на увазі, коли називали „жирной харей”, вірніше „жирной рожей”, вибачаюсь?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олександр Миколайович, відповідайте.
13:20:44
СТОЯН О.М.
Я не міг назвати „жирними рожами”, тому що я не доповідав. Це я вас назвав „пастухом” ви помилилися, це не я про таке сказав. А „пастухом” я вас назвав, сказав, що поганий пастух, щоб навчилися хорошо пасти свиней, вам треба хоча би один місяць прожити в селі.
Питання не до мене, це питання до мого колеги, тому повторіть до нього це питання.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Михайло Чечетов.
13:21:11
ЧЕЧЕТОВ М.В.
Уважаемый Василий Георгиевич! Действительно объективная критика прозвучала в социальной политики правительство, поскольку это путь в некуда, тот ценовой шок, инфляция, люди уже запуганы, люди не знают, что их ждет завтра в этих политических и социальных катаклизмах к которому ведет правительство, бывшее правительство госпожи Тимошенко.
Вы правильно сказали, что практически растаскивается финансовый ресурс вплоть до разворовывания страны, но… как то юридически логично, было когда правительство еще работало де-юре, когда была коалиция де-юре. А сейчас уже и коалиции нет и правительства нет, и что мы будем им давать возможность растаскивать страну и дальше, сколько же можно терпеть, когда эта агония закончиться власти? Да уйдите спокойно, дайте возможность создать конструктивное большинство, дайте возможность утвердить нормальное правительство и работать на страну. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Колега Боднар.
13:22:19
БОДНАР О.Б.
Дякую. Я хочу сказати, що опозиція хоче добитися одного. Вони хочуть зайняти позицію антиукраїнську і зайняти свою позицію, і показати свою неспроможність не працювати при влади, коли той уряд знаходився при владі, зараз розікрав два мільярди гривень бюджетних коштів, зараз вони знаходяться при опозиції і знову не можуть працювати.
Шановні! Я хочу вам сказати, звертаючись до тих представників Партії регіонів, які вже виступали зараз з таким пилом і жаром. Шановні, на Погоджувальній раді ви заявляли, що не ставляться соціальні питання, так ви гляньте, стоять соціальні питання, а ви за них не голосуєте. Як можна назвати вашу неспроможність, я вважаю, що це маргінальне філантропство, не більше і не менше. І я вважаю, якщо ви не бажаєте працювати, ви повинні заявити про це в голос, не вміли працювати при владі, не вмієте працювати при опозиції, вам нема що тут робити, шановні.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Подгорний, будь ласка, колега.
13:23:26
ПОДГОРНИЙ С.П.
Депутат Подгорний, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”.
Я хочу звернутися до виборців Донбасу. Шановні виборці, сьогодні ви бачите, за кого ви проголосували в 2006 році, в 2007 році, віддавши свою більшість саме Партії регіонів, фракція якої, мабуть, на 90 відсотків складається якраз з представників Донбасу. І сьогодні ці представники, якраз такий термін є, російською мовою, „кидок”. Так от вони кидають вас, шановні виборці Донбасу, вони не хочуть сьогодні голосувати за ті закони, які мабуть получили від вас, як заповіт, як завдання на виборах. І тому в мене питання до цих авторів, з якими ще лозунгами ви будете йти на майбутніх дострокових виборах, яких ви так дуже і дуже хочете. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Кармазін.
13:24:27
КАРМАЗІН Ю.А.
Юрій Кармазін.
Ви бачили, що ви пропонуєте, ви пропонуєте проект постанови із двох пунктів, затвердити новий набір продуктів, це уряду звернути увагу, і друге, подати проект закону. Шановні, так недолугість авторів сьогодні видна всій державі, хіба ви цього ще не побачили, не можна такі законопроекти подавати. Але ми показуємо, що ми будемо за них голосувати і ви побачите це, що ми проголосуємо, навіть за цей папірець, який ви зараз подали і кажете, що це законопроект, бо ніхто не читає їх і не знає, а я буду розказувати про що ви тут написали.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ала Александровська.
13:25:14
АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.
Прошу слово
передать Кравченко Николаю Васильевичу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Михайло Кравченко.
13:25:21
КРАВЧЕНКО М.В.
Кравченко. Фракція комуністів.
Уважаемые
избиратели, уважаемые коллеги!
Я просил бы вас обратить внимание на поведение нашего спикера. Первое – цинизм
по отношению к народным депутатам …
ГОЛОВУЮЧИЙ. Виключіть мікрофон, будь ласка. Іван Заєць.
13:25:45
ЗАЄЦЬ І.О.
Шановні народні депутати! От бачите, ми знову ввійшли в клінч, знову та ж сама система аргументів, без аргументів…
Що таке? Ну не заважайте ж!
(Ш у м у у з а л і)
ЗАЄЦЬ І.О. Ну здали нерви, що ж зробиш у людини.
(Ш у м у у з а л і)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Кравченко виступить з реплікою після виступів всіх народних депутатів. Сідайте, колега Кравченко, сідайте, ми зараз розглядаємо законопроект, а після цього вам дадуть право на репліку. Сідайте, будь ласка.
13:26:50
ЗАЄЦЬ І.О.
Шановні народні депутати! Давайте все-таки заспокоїмо свої нерви і врешті-решт будемо працювати належним чином.
Справа в тому, що я розумію позицію опозиції, що за все відповідає коаліції, відповідає його уряд. Але якщо ви думаєте, що опозиція це не влада, то ви глибоко помиляєтеся. Опозиція це так само влада і в неї є свої функції, і ці функції полягають у тому, щоб дати альтернативу тому курсу, який формує коаліція і формує її уряд, щоб критикувати коаліцію.
А що ж ви робите? Ви не даєте ніяких пропозицій. Ми, по-суті не…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я прошу виступати по суті законопроектів, я тільки що відключив мікрофон Кравченкові за те, що він не виступає по суті. У вас є пропозиції до законопроекту, чи немає? Якщо не має пропозицій, я відключу вам мікрофон.
ЗАЄЦЬ І.О. Ми ж висловили свої пропозиції, ми його підтримуємо, цей законопроект.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Все. Будь ласка, колега Кравченко з мотивів.
Запишіться тоді з мотивів, три хвилини, будь ласка.
13:28:01
КРАВЧЕНКО М.В.
Я продолжу свою мысль.
Я продолжу свою мысль. Значит, благодаря тому, что вы, Арсений Петрович,
как председательствующий, ставите такие социальные законы провокационно, на мой
взгляд, на рассмотрение, когда зал Верховного Совета расколот, и когда вы
озабоченно роетесь в компьютере, не выслушивая депутатов. Скажите, что вы за
фильмы смотрите или порнофильмы, там, или что вы щите в компьютере. Что вы
ищите там?
Вы посмотрите законы какие стоят и
рассматриваются. Сегодня 107 законов,
которые поданы правительством, вы ни одного не поставили сегодня в повестку
дня. Вы провоцируете парламент, обзывая их свиньями, обзывая их фермерами и так
далее, и тому подобное. Это вы в Черновцах позволяйте себе это делать.
Понимаете, там, где вас так плохо воспитали, а по отношению к парламенту вы так
не будете проявлять.
И второе. Если вы
еще…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться, ви записалися, колеги, на виступ. Проведіть запис з мотивів, будь ласка, п’ять хвилин.
Олег Ляшко.
13:29:29
ЛЯШКО О.В.
Олег Ляшко, Блок
Юлії Тимошенко.
Ключовим в
подіях, які сьогодні відбуваються в парламенті була фраза,
яку сказав мій колега Юрій Мірошниченко, вони, мається на увазі, ми, не хочемо
їм віддавати владу. От це, за що борються наші опоненти, їх не цікавлять
соціальні законопроекти, їх не цікавлять інтереси громадян України. Вони
розказують про те, що спікер провокаційно ставить сьогодні соціальні
законопроекти, а чи не опозиція вимагала надати їм середу, день голосування
законопроектів від опозиції, бо ми йдемо назустріч вимогам опозиції, ми робимо
більше, ми голосуємо за законопроекти, які опозиція подає на розгляд парламенту
і що робить опозиція у боротьбі за владу, у намаганні знищити парламент,
знищити країну, вони жертвують інтересами мільйонів людей, яких до цього за
кілька місяців використовували, вішали
лапшу на вуха і обіцяли їм золоті гори. Оце справді формене свинство і правильно
Голова каже.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Алла Александровська, фракція комуністів.
13:30:41
АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.
Александровская, фракция коммунистов, город
Харьков.
Законопроект, который сейчас поставлен на обсуждение очень важен и он бы был важен особенно для граждан Украины, потому что он позволяет осуществить контроль со стороны оппозиции за деятельностью правительства. Но это возможно только в том случае, если правительство работает, если правительство предпринимает конкретные шаги, которые действительно можно критиковать и вносить конструктивные предложения.
Что предлагается в законе. В законе предлагается, что каждый месяц правительство должно предоставлять комитету Верховной Рады соответствующему фактические расчеты прожиточного минимума, в том числе и по регионам и тогда бы парламент и особенно оппозиция могла бы критиковать правительство, вносить конкретные предложения и давать публично оценку. Но сегодня в этом зале покажите мне хоть один законопроект разработанный правительством, который мы, оппозиция, могли бы здесь обсудить, тот законопроект, которое большинство про правительство могло бы провести. Нет этих законов.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Комар.
13:31:53
КОМАР М.С.
Прошу передать слово депутату Пеклушенко Александру Николаевичу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Пеклушенко, будь ласка.
13:31:59
ПЕКЛУШЕНКО О.М.
Уважаемые коллеги, сегодня звучало много
разных громких слов: совесть, ответственность, правда. Ключевое слово, Арсений
Петрович, это правда. И до тех пор, пока вы, в первую очередь не скажите правду
на всю страну, что парламент находится в острейшем политическом и парламентском
кризисе и выход из него надо искать не через фарс, когда вы ставите законы, за
которые нельзя не голосовать, мы это понимаем, но голосовать может легитимный
парламент, мы сегодня не голосуем, потому что на эту минуту отсутствие,
юридическое отсутствие більшості парламент делает нелегитимным. Скажите правду
на всю страну и начинайте действовать по совести.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Станіслав Аржевітін. Роман Зварич.
13:33:04
ЗВАРИЧ Р.М.
Шановні колеги, я буду говорити відверто. Ви сьогодні вирішили справитися з нами тут, ви вирішили нам показати свій експеримент? Я думаю, що ви уже вчора отримали, які можуть бути результати вашого експериментування тут у сесійному залі. Видно урок вам не дійшов. Тільки вам також не доходить, що ваші експерименти на нас не діють. А насправді жертвою ваших експериментів увесь український народ, за який ви кажете, що ви уболіваєте. Ви насправді на нього наплювали. Отож.
Тепер ви хочете бачити консолідовану позицію нашої коаліції. Ви зараз її побачите. Коаліція проти цих законопроектів. І ми будемо так якраз голосувати в сесійному залі. Ми проти усіх законопроектів, які вносить опозиція.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Бондаренко, Петро Гасюк.
13:33:56
БОНДАРЕНКО В.Д.
Володимир Бондаренко „Блок Юлії Тимошенко”.
Шановні друзі, я сьогодні дивуюсь тому, що виступають в основному люди, які мали відношення до найгучніших зрад в парламенті. Сьогодні вони вчать нас як жити, як діяти, як зберігати коаліцію.
Один колись зрадив Ющенка, другий зрадив комуністів, Леніна, Сталіна, Петра Симоненка і всіх інших і перейшов в іншу фракцію. І вони сьогодні розказують як вони берегли свого часу коаліцію.
Ми сьогодні працюємо. Якщо ви хочете працювати на народ України, а не добиватися влади, як це ви робите щоденно, щонічно тільки про це і думаючи, то ви і очевидно повинні зважити на те, що ці закони потрібні людям, а не коаліції. І голосувати, очевидно, виходячи з власного сумління , а не вказівок тих хто хоче завоювати найвищі вершини влади в Україні, обдурюючи, обманюючи, зраджуючи безперервно тих хто їх сюди привів.
Тому давайте заспокойтеся панове зрадники і перестаньте тут патякати. Давайте працювати на людей. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Все час на виступи завершився.
Репліки хто кого називав. Зараз я повинен дати слово Харі Василю Георгійовичу,
як доповідачу і Стояну. Потім репліки дамо.
13:35:24
ХАРА В.Г.
Уважаемые
коллеги, ну, немножко мы успокоились,
наговорили тут всякого разного. Но хочу все-таки вернуться к тому, о чем я говорил в самом начале. Да,
действительно законопроект очень нужен и
это обещали все политические силы перед
выборами, что мы сделаем такие
социальные стандарты, которые будут хотя бы похожи на европейские. Это
один шажок, маленький шажок к тем самым стандартам, которые существует в Европейском Союзе.
Но я еще раз хочу сказать, что, действительно,
сегодня по большому счету не нужно было
ставить эти социальные законы, потому что они рассматриваются не в том ракурсе,
в котором они должны рассматриваться. Не
нужно было их рассматривать, поскольку
все понимали, что у коалиции голосов
нет, а оппозиция дает им возможность
проявить себя, чтобы они сами ощутили то, что их нет на самом деле.
Поэтому все
знают, что было принято решение оппозиции вчера не голосовать и сегодня не
голосовать. И очень жаль, что такие законы, которые мы сегодня, ну, по
смешному рассматриваем, они очень важные
для населения страны, они попадают под мясорубку и по сути оказываются в
урне.
Поэтому я еще раз
хочу попросить, Арсений Петрович, вы, правда, дали такую, ну, надежду, сказав,
что даже если сегодня они не будут
приняты, то мы вернемся тогда, когда
будет нормально работать парламент и примем их, потому что они очень нужны для
страны.
Я хочу напомнить для тех, кто с ухмылкой относится к данному постановлению. Постановление очень простое. Закон о прожиточном минимуме требует пересмотра набора товаров, продуктов и услуг не реже одного раза в 5 лет. Мы последний раз рассматривали и утверждали в 2000 году. В 2005 году научно-общественная экспертиза одобрила новый перечень, расширенный перечень, а значит более высокого уровня прожиточный минимум. И Кабинету Министров нужно было утвердить его и предоставить парламенту… то есть одобрить и предоставить парламенту для утверждения. Это, к сожалению, не было сделано. Мы неоднократно решением своего комитета обращались к правительству принять такое решение и утвердить новый набор товаров, продуктов и услуг то, что требует Закон «О прожиточном минимуме». Это постановление к этому и призывает. И если это сделаем, а мы обязаны это сделать до принятия изменений в бюджет 2008 года, то тогда все социальные нормативы станут выше, поскольку самый главный социальный норматив – прожиточный минимум. Будет выше минимальная зарплата, будет вся заработная плата повышаться, будет пенсия повышаться минимальная, будут повышаться все социальные пособия.
Поэтому просьба спасти, Арсений Петрович, этот закон…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Стоян Олександр.
13:38:38
СТОЯН О.М.
Шановні колеги, я хочу ще раз підтвердити те, що сказав мій колега Хара. З 2005 року не переглядались набори продуктові та послуги; а коли є набори продуктові і послуги, під них розглядається новий рівень прожиткового мінімуму на працездатну особу, на непрацездатну, допомога сім’ям з дітьми і таке інше. Тому ми пішли послідовно, ми хотіли спочатку цією постановою затвердити у зв’язку з інфляцією новий продуктовий набір, новий набір послуг. А друге питання у нас тут стоїть у законі – поміняти прожитковий мінімум. На жаль, сьогодні це у нас не вийде.
Але хочу спитати, коли зараз коаліція колишня каже, що, бачте, опозиція ставить соціальні закони, а не голосує за них, закидають, я хочу спитати: „А де ваш хоч один соціальний закон? Де ваші закони, бютівці, щоб повернути заощадження за два роки, а без закону ви цього не зробите, бо треба найти кошти? Де ваші закони від „Нашої України”, коли ви обіцяли кредитування молодим сім’ям; коли ви обіцяли, що середня пенсія буде середньому по виробництву?” Ні одного соціального закону у розвиток ваших політичних програм ви не внесли. І тому ми змушені були, як опозиція, взяти ваші закони. Я взяв ваші вісім пропозицій соціальних і оформив закони. Ми вам допомогли реалізувати вашу передвиборну програму. Тому не закидайте нам, що це наші закони, ми за них голосуєм. Це ваші закони, це закони, які потрібні громадянам України. І, будь ласка, проголосуйте за ці закони, тому що, ще раз підкреслюю, ні одного соціального закону уряд Тимошенко не подав.
І далі. Ви кажете, що ми не голосуємо. Я запропонував вам соціальний діалог, Президент просив підтримати, Тимошенко зобов'язали підтримати. Ми дали три голоси. Якби у вас було 224, було б 227. Ось я отримав список, дивіться, як голосували за „соціальний діалог”: Омельченко – не голосував, Катеринчук – не голосував, пане Зварич, та ви ж найближча людина до Президента, чому ж не голосували за „соціальний діалог”? Хіба ви проти „соціального діалогу”? Ану поясність всім людям в Україні, хіба це поганий закон?
У вас ваша позиція – вам нічого не треба, вам треба збудження в залі, ви поставили соціальні питання спробою показати, що опозиція проти них. Та ви проти всього, що є в державі! Ви проти соціальної політики! Я підтверджу те, що казав колега з БЮТу, да, вам потрібна влада, і ви бачите, що ви її втрачаєте, бо повинен написати заяву Яценюк, повинна написати заяву Тимошенко, повинні переглянути склад новий уряду або піти на вибори. І ви зараз все робите, імітуєте роботу Верховної Ради, чіпляєтесь за цю владу. На жаль, в 2005 році ви її втратили, ви її втратите і зараз, тому що люди зрозуміли, що ви не здатні бути при владі, не здатні вирішувати питання людей.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, було декілька прізвищ. Мірошниченко, Гасюк, Зварич, хто ще? Здається, все. Ні, вашого прізвища не було, Юрій Анатолійович, неправда, неправда. Будь ласка, Мірошниченко, Гасюк.
13:41:49
МІРОШНИЧЕНКО Ю.Р.
Юрій Мірошниченко, фракція Партії регіонів.
Шановні колеги, я звертаюся до всіх! Шановні колеги, схаменімося! Що ми зараз робимо? Ми поливаємо один одного брудом. І якщо хтось думає, що від того виграє коаліція чи опозиція, це – хибний шлях. Проблема не в тому, що є сьогодні предметом цих законопроектів, ми всі чудово розуміємо, що йдеться про більш серйозну, глибоку проблему, і шукати нам розв'язання цієї проблеми треба не через те, що ми один одного тут звинувачуємо з цієї трибуни, а думати про те, або як поновити коаліцію і працювати нормально, або як її переформатувати і не псувати образ наш, довіру до нас і взагалі, я не знаю, нормальне ставлення до нас як до депутатів всіх громадян України.
Шановні колеги, люди розберуться, бо вони бачать в чому проблема. Я вас дуже прошу. Якщо ви ….
ГОЛОВУЮЧИЙ. Петро Гасюк.
13:43:02
ГАСЮК П.П. Шановні колеги!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Вибачте, пане Петро. Ну у нас Юрій Романович просить закінчити думку. Дайте закінчити думку.
13:43:12
МІРОШНИЧЕНКО Ю.Р.
Якщо ви говорите, що це наш день, сьогодні опозиція формує порядок денний. Ми вас просимо, враховуючи ці обставини, не провокувати ситуацію, відкласти ці законопроекти і, коли буде наступним часом можливість, ми їх розглянемо. Ми зараз вас не звинувачуємо, що ви бюджетний закон не подали, що ціни ви не запропонували як зупинити і так далі.
Шановні колеги, не буде у нас конструктивну, ми зруйнуємо Верховну Раду шостого скликання, якщо зараз просто не зупинимось. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Роман Зварич. Вибачте. Петро Гайсюк і Роман Зварич.
13:43:53
ГАСЮК П.П.
Шановні колеги, ми вже до того договорилися, що переходимо просто з прізвищ наших на цілі міста. Я хочу з приводу репліки пана… товариша комуніста „Это вам не в Черновцах». Хочу вас послати в це місто, це чудове європейське місто, яке, до речі, цього року буде мати 600 років і яке, до речі, має європейську історію парламентаризму набагато більшу, ніж деякі інші міста. Прошу вас, їдьте туди і вчиться.
І я вам хочу сказати, що у цій залі є щонайменше 10 депутатів із Чернівців, які напевне підтримають мою думку. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. І хамів там поменше. Роман Зварич, будь ласка.
13:44:39
ЗВАРИЧ Р.М.
Дехто міг би мені сказати, що нижче було би моєї гідності відповідати колишньому другому номеру в списку блоку Ющенка, який тоді зрадив своїх колег, але я все ж таки відповім на питання, яке було мені поставлене.
Я не тому… я тому не голосував за цей проект, тому що я не хочу бути причетний до задіяної вами авантюри знущання над українським народом. Якщо ви вважаєте, що коаліції немає, то це означає, що у вас є 226 голосів. Чого ж ви тоді не вносите проект постанови про відставку уряду? А це означає, що ви насправді, якщо такої впевненості в вас немає, ви займаєтеся авантюрою і допомагати вам я не буду.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, колеги.
Є пропозиція перейти до процедури голосування. Ставиться на голосування питання про прийняття за основу Постанови номер 2107 „Про порядок визначення, формування та встановлення прожиткового мінімуму”.
Прошу голосувати.
13:45:58
За-10
„За” – 10 голосів набрала видатна постанова.
Шановні колеги, прошу показати по фракціям. Таким чином, законопроект розглянутий, а не знайшов підтримки.
А тепер для заспокоєння емоцій. Ну, дорогі друзі, ми ж – дорослі і серйозні люди. Ну, на що ми вже переходимо? Вибачте, порнографію не потрібно дивитися, вона йде інколи після того, як ми себе поводимо, в живому ефірі. Ну, про що… З яким лицем ми потім будемо дивитися один другому? Ну, давайте спам’ятаємося трохи! Я вас прошу, пройде ж день-два-три, ми ж будемо знову цілуватися, обніматися! Ну, як ми себе поводимо, в кінці кінців! Ну, треба ж мати хоч якусь елементарну совість, елементарну! Я ж не прошу багато! Що ж ви переходите на особистості, що ж ви поливаєте один другого до такої степені, що вже й берегів не видно! Пройде день-два, побачите, що запрацюємо!
ІЗ ЗАЛУ. Ви нас
свинями обізвали.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Та це ви самі себе, на превеликий жаль, свинями обізвали, а не я вас!
Тепер щодо голосування. Друзі, ми пройшли ці законопроекти по повній процедурі. Ми тепер будемо мати, коли прийдемо до політичної згоди… а те, що парламент у політичній кризі, так він останніх 17 років у політичній кризі, він кожен божий день у політичній кризі, тому що ми кожен день не знаємо, як почнемо і як завершимо.
Тому, ми пройшли всю процедуру, ми будемо мати можливість повернутися до процедури голосування по всім законопроектам без розгляду відповідного законопроекту за повною процедурою, тільки по голосуванню. Так що заспокоюйте емоції, йдемо працювати в комітети сьогодні, а завтра-післязавтра розберемося.
Щодо порядку денного. Порядок денний був узгоджений усіма, всі ви за нього голосували.
Буде порядок.
Закриваю вечірнє... пленарне засідання. До завтрашнього дня. Пока.