ЗАСІДАННЯ СОРОКОВЕ
Сесійний зал Верховної Ради України
12 листопада 2008 року, 10:00 година
Веде засідання Голова Верховної Ради України А.П.ЯЦЕНЮК
ГОЛОВУЮЧИЙ. Добрий ранок, шановні колеги! Прошу реєструватися.
10:00:17
В залі зареєструвалися 394 народних депутати України. Відкриваю ранкове пленарне засідання Верховної Ради України.
Шановні колеги, у нас сьогодні дуже багато іменинників. Дозвольте привітати Олену Леонідівну Лукаш з днем народження (О п л е с к и), Бориса Миколайовича Пудова (О п л е с к и), Павла Якимовича Унгуряна (О п л е с к и) і Василя Федоровича Шпака(О п л е с к и).
Шановні колеги, порядок денний сьогодні вам розданий, який вчора був затверджений. Хотів би ще раз наголосити, що вчора було прийнято рішення щодо інформації Генерального прокурора України Медведька Олександра Івановича стосовно наявності у прокуратури відомостей щодо протиправної діяльності окремих народних депутатів України, а також про кримінальні справи, фігурантами яких є народні депутати України. Я прошу привітати Олександра Івановича Медведька, він зараз знаходиться у парламентській залі. (О п л е с к и)
Також цілий ряд питань, які внесені до сьогоднішнього розкладу, вам роздані.
Шановні колеги, я пропоную відповідно до 25-ї Регламенту провести запис на виступ від народних депутатів України. Прошу. Ще однієї фракції, правда, немає.
Прошу, Андрій Михайлович Павловський.
Сергій Соболєв.
10:02:34
СОБОЛЄВ С.В.
Шановний пане головуючий, шановні колеги, я думаю, що вчорашній день увійде в історію української держави як день, коли відбулася унікальна подія – Президент України, голова його секретаріату фактично зробили все можливе, для того щоб остаточно зруйнувати роботу парламенту. І якщо вони думали, що розправляються з Арсенієм Петровичем Яценюком, коли голосами Єдиного центру, керованого Секретаріатом Президента паном Балогою, добавляли необхідні голоси для відсторонення Голови Верховної Ради, то я думаю, що всі ми зрозуміли, що це було не відсторонення Арсенія Петровича Яценюка, це була спроба остаточно зруйнувати парламент України, коли за лаштунками відставки Арсенія Яценюка пропонувалися вже ці посади спікера парламенту як мінімум трьом представникам різних фракцій Верховної Ради. Я не знаю, комусь, можливо, прийшла в голову унікальна ідея створити три палати парламенту, то є пропозиція усім цим людям, які роздавали ці обіцянки, звернутися в шосту палату і тоді ми вирішимо усі питання, які існують у нашій державі.
Що вчора відбулося? Фактично спроба відсторонення Голови Верховної Ради – це є спроба руйнації парламенту як такого. Бо на сьогоднішній день єдиний острів, який ще залишився працюючим в постійному режимі, який дає можливість приймати такі необхідні рішення стосовно боротьби з фінансовою світовою кризою, який дає всі можливості для подальшої реалізації цих дій урядом України, це парламент України. При всіх тих розбіжностях, які існують в цій залі, в кінці кінців той закон, який ми ухвалили, дає можливість, перш за все сільському господарству, реальній економіці, фінансовому сектору, знайти ті механізми, завдяки яким можемо почати важкий, але такий необхідний етап виходу з світової фінансової кризи. Саме тому, у нас є всі можливості на сьогодні зробити те, на чому наполягали практично представники всіх фракцій в цій сесійній залі – створити ту більшість, яка буде служити не Президенту, не окремим політиком, а яка дійсно буде служити народу України. І саме заради цього ми повинні об’єднатися і приймати такі необхідні рішення. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Іван Кириленко. Бондаренко, будь ласка.
10:05:46
БОНДАРЕНКО В.Д.
Володимир Бондаренко, "Блок Юлії Тимошенко".
Шановні друзі, і наші телеглядачі, і громадяни України! Ви пам’ятаєте, як вчора цікаво починався робочий день? Ми дружно проголосували за десяток законопроектів, які дуже потрібні країні. Ми підтримали все, що є конструктивом і це робила вся зала. Безумовно, це і стало причиною того переляку, який виник і оперативного реагування на цей переляк, хоча заготовка, на мій погляд, була зроблена ще раніше.
В чому оперативність цього переляку? Якби Верховна Рада почала голосувати ті законопроекти, які не носять політичного забарвлення, а є дійсно господарськими, виникло би питання, а чи визнавати ці законопроекти в умовах, коли, дійсно, парламент підвішений чи ні? І тому, група людей, які весь час заглядають в рот одній людині – голові Секретаріату Президента – і виконують його всі команди, а той в свою чергу виконує команди Президента, зробили цікаву метаморфозу в цій залі: вони почали голосувати за відставку спікера, який представляє ту політичну силу, завдяки якій вони сюди потрапили. Це не проста метаморфоза – це метаморфоза, котра, перш за все свідчить про абсолютний візантізм в політиці України, продажність окремих людей, в те, що ці люди готові перекрутиться і зліва на право, і через голову для того, щоб або втретє, або вдруге зайняти місце спікерське. Я думаю, що паралельно вони вирішують і інші питання, я мав уже честь оприлюднити деякі матеріали стосовно того, що збагачує цих людей по ходу п’єси, в тому числі, замки – паланки, земля під Києвом і так інше.
Я впевнено говорю про те, що вчорашня спроба перевороту це великий план знищення парламенту. А в разі, якщо б таке сталося і прийшли б хтось з тих, хто мріє, ще раз кажу, вдруге або втретє, тоді можна було б на одну руку працювати. І ось вже газета пише про те, що Президент змінив свою позицію, він вже каже, що «он считает, что Верховная Рада может эффективно работать и без коалиции». Тобто вчора чи позавчора, і раніше говорилося про те, що це просто неможливо, це не конституційно, а сьогодні бачите вже 219 голосів десь з’являється разом з групою зрадників. Якщо оформити коаліцію, оформляйте, будь ласка, але ж ви не хочете оформляти коаліцію, не хочете світити свої зв’язки і давні зв’язки, і гру на одну руку, а ви хочете гратися з Україною, гратися з народом, гратися з кризою, з виборами, отаким методом тихого такого покусування, а іноді і отаких вибриків, які відбулися вчора.
Хочу вам сказати, шановні друзі, парламент дійсно здатний працювати і без коаліції, і з коаліцією, але треба щоб той, хто сьогодні маніпулює парламентом, в кінці кінців, заспокоївся, за ним Україна, а не тільки його вибори. І треба думати трішки про народ, про державу, а не тільки про переобрання на другий термін. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Яворівський Володимир.
10:08:54
ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.
Шановні наші виборці! Володимир Яворівський, „Блок Юлії Тимошенко”, місто Кіровоград.
Учора весь світ відзначав унікальну подію – це початок першої... закінчення першої світової війни. Український парламент, як завжди оригінальний, він вчора відзначив початок нової політичної війни в нашому українському парламенті. Мені видається, що українське суспільство вчора могло перевести подих і подумати, що нарешті український парламент розпочне спокійно, педантично, нормально працювати. Привід дострокових виборів пересунувся десь туди за межі 2008 року, вже аж по той бік і ми справді могли працювати, і справді така надія була.
Я буквально повернувся з Кіровограду, зустрічався з багатьма людьми і справді вони мали можливість перевести дух. Але виявляється, невеличка група політичних неліквідів, інакше я їх назвати не можу, тих людей, які фактично зруйнували коаліцію, яка існувала, це ті люди, які не пройшли через вибори як самостійна політична сила, а, власне кажучи, на плечах „Нашої України”, відомих людей із „Нашої України” і Народного Руху і „Народної Самооборони” прийшли до парламенту. Виявляється, вчора вони „заварили цю кашу”, яка справді може Україну довести до останньої межі. Йдеться про те, що справді, якщо завтра не буде Голови Верховної Ради, нікому буде підписати жодний закон. Якщо жоден закон не буде підписаний, парламенту, як такого, немає і не може бути.
Через те, я звертаюся ще раз до вас, зрадників, в найгіршому розумінні цього слова! Тому що ви вчора зрадили і свого Президента! Ви випали із цього „президентського гнізда” і не знаєте, що робити! Через те, ми переконані в тому, що у парламенті є здорові сили, він ніколи не перетвориться на „палату № 6”. Через те, будь ласка, вирішуйте! Якщо справді є така гра, за якою є можливість створити іншу коаліцію, створюйте! Що ви ще хочете від „Блоку Юлії Тимошенко”?! Я не розумію?!
Ми відмовилися від усього, ми виграли вибори, ви набрали мізерну кількість голосів, ми віддали вам 50 відсотків уряду, будь ласка, працюйте з цим самим урядом! Що ви ще хочете?!
Ми відмовилися від будь-яких амбіцій! Юлія Тимошенко заявила, що готова на будь-яку коаліцію, яка є! Що ви ще від „Блоку Юлії Тимошенко” хочете?! Через те, - я завершую, - є прекрасна фраза: ”Дехто приходить в політику з прекрасним майбутнім, а виходить із неї з ганебним минулим!”. Так буде і з вами!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Інна Богословська.
10:12:00
БОГОСЛОВСЬКА І.Г.
Шановна Україна, шановні українці! 78 відсотків громадян України вважають, що країна розвалена, 82 відсотки українців вважають, що країну треба спасати. Оце і є вирок сьогоднішній владі! Оце і є плата людей за те, що вони повірили у казки і рік над ними знущається діюча в Україні влада. Обіцяли дати по тисячі гривень, а забрали сотні мільйонів вкладів громадян, які зараз заморожені і ніхто їх не може взяти. Обіцяли відмінити призов до армії, а сьогодні усі солдати голодні. Обіцяли, що не буде жодної кризи, а криза почалася з наступного дня після того, як ця влада сіла у свої крісла. Обіцяли і весь час закликали об’єднуватися, але один одного скубуть кожен день і не можуть знайти злагоди навіть поміж себе. І сьогодні вже, на превеликий жаль, молода людина, політик, з яким багато людей пов’язували надії на те, що в Україні з’являться політики нового ґатунку став на такий же шлях брехні і політичного шахрайства.
Наш поважний спікер почав свою кар’єру спікера з того, що підписав поза своїм власним народом „лист трьох” до НАТО, таємно, у потьмах, але все тайне стає явним. Але продовжилось це тим, що зроблена фальсифікація закону. Вперше за історію парламента в Україні з’явилася стаття у тексті, яка не голосувалася. Стаття, яка сьогодні посягає фактично на 20 мільйонів українських громадян, які завдяки цієї маленької статті, маленької поправки у тексті втратять свої доходи на мільярди. Це шахрайство закінчилося тим, що ми вимагаємо зміни спікера у парламенті. Але навіть і сьогодні ця людина, не дивлячись на те, що вчора досить достойно поставила це питання на голосування пішла знову на шахрайство, влаштувавши те голосування, яке таким не було.
Тому сьогодні, на превеликий жаль, ми можемо сказати слід за нашими громадянами: влада стала аморальною. Ті люди, які надіялися на те, що два голоси переваги у Верховній Раді зможуть дати спокій і стабільність країні обмануті і сьогодні треба повертати спокій, стабільність, розум і ефективне керування у країну, і починати треба з парламенту. Тому спікер повинен піти. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шкіль Андрій.
10:15:00
ШКІЛЬ А.В.
Шановні народні депутати, шановні радіослухачі, шановні телеглядачі! Звичайно, виступати після Кассандри достатньо складно, яка була Кассандрою в Озимому поколінні, яка була Касандрою в інших ситуаціях, тобто говорила про біду.
Просто історія давньої Касандри полягала в тому, що вона кликала, кликала і коли біда реально прийшла, вже на неї уваги ніхто не звернув. Тому не заговоріть кризу. Криза існує в світі, на превеликий жаль, вона знаходить відображення і в Україні. Тому, будь ласка, не закликайте гасити пожежу намарно, тому що, в принципі, ви можете підпалити всю країну.
Тому я хотів би зараз зупинитися на, власне, дуже важливій ситуації, яка склалася вчора. Вчора вперше було продемонстровано, що коаліція в парламенті існує, це коаліція не фракцій, щоправда, це коаліція кількох фракцій і окремих депутатів, які об’єдналися в таку чудову структуру під такою достатньо поетичною назвою як ЄЦ. Тому туди ввійшли комуністи, туди ввійшла Партія регіонів, туди ввійшов „Блок Литвина” і група депутатів, які, дякуючи харизмі „Нашої України”, дякуючи підтримці, яка тоді мала... яку тоді мав Президент України, прийшли в парламент і тепер роблять усе для того, щоб знищити і парламент, і Президента, і українську владу загалом. На них лежить відповідальність і буде лежати відповідальність за усе, що в Україні відбувається, бо вони стоять на позиції: чим гірше – тим краще.
Я не зрозумію чому вони вже зараз відіграють роль опозиції, це мені не зрозуміло, бо вони зараз здійснюють владу, вони є партією влади, ну, правда, такої невеликою партії влади – секретаря Президента, але тим не менше це серйозна влада.
Тому я хотів би тут знову повернутися до усіх рятівників і спасателів. Ви знаєте, коли ми говоримо про порятунок держави, ми дуже часто спекулюємо цим поняттям, коли ми прийшли, коли "Блок Юлії Тимошенко", коли Прем’єр-міністр прийшов сюди з пропозицією врятувати країну від національної кризи, яка сюди прийшла зі світової кризи, були розмови, були заклики: давайте ми ще раз перевіримо, давайте ми ще раз переглянемо. Потім були поправки від Партії регіонів, які увійшли і були проголосовані, а пізніше Партія регіонів чесно, мужньо, як завжди, не проголосувала за антикризове законодавство. І після цього стверджує, що там були якісь фальсифікації. Так ви ж за це не голосували, панове? Яка вам різниця, що там було? Власне, яка вам різниця?
Тому ви тут дурниць не говоріть. Ви хочете зруйнувати парламентаризм. Ви хочете зруйнувати врешті-решт українські засади парламентаризму. Ви так і скажіть. Тому що ніяка влада не коштує демократії і повірте. Тому ви…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Олена Бондаренко.
10:18:20
БОНДАРЕНКО О.А.
Спасибо.Шановні українці! Уважаемые соотечественники! Ось і повернулася в нашу країну гидка у всьому демократичному світові цензура. В Україні із кабельного вещания исчезли самые популярные российские телеканалы: ОРТ, РТР и RenTV. Таке безглузде рішення прийняла ще 1 жовтня Національна рада з питань телебачення та радіомовлення України. Вона заборонила кабельним операторам транслювати ці канали, бо вони російські, бо вони російськомовні, бо вони критикують українську владу.
Украинского зрителя лишили альтернативной информации, а главное святого права выбора, права, яке у демократичній державі завжди поважається понад усе. Так называемые демократы, а по сути националистические озабоченные проходимцы из Национального совета поступили так, как учил великий дедушка Ленин, генералиссимус Сталин и дорогой Ильич – они просто опустили информационный железный занавес.
Недолугі русофоби не знайшли нічого кращого, ніж пояснити своє антидемократичне рішення тим, що начебто саме ці канали порушують українське законодавство з реклами та моралі. Самое смешное, что к другим иностранным каналам это, по логике Нацсовета, совсем не относиться, навіть до порноканалів Spice та Adult.
Що стосується реклами, аргументи Нацради просто жалюгідні. Члены Нацсовета считают, что в нашем информаційному просторі транслюється тильки та реклама, за яку сплачено на територрии Украины. А как же быть тогда с рекламой, которая транслируется на телеканалах Euronews и CNN? К ним это требование не относится?
Очевидно, что этот цирк был разыгран ради одного – лишить украинцев доступа к альтернативным источникам информации, що само по собі і є банальна цензура. Очевидно, що зграї помаранчевих далеко до європейських стандартів. Також очевидно, що демократію їм підміняє демагогія. А обычная русофобия прикрываетчся палким коханням до батьківщини.
Я глубоко убеждена, что такие горе-чиновники, как члены Нацсовета – это и есть самая главная угроза национальной информационной безопасности. И очень точно подмечено: вывеску на фронтоне здания „Нацрада” давно нужно поменять на вывеску „Нацзрада”.
Ми повертаємось до Президента і звераємся до нього: „Женіть своїх представників з Нацради”. Ми звертаємся до всіх парламентарів: „Ми маємо відізвати деяких своїх представників та делегувати замість них у Нацраду професіоналів-державників”.
И мы обращаемся к соотечественникам: «Верьте, оранжевому национализму и бело-сердечному дилетантизму придет конец на очередных парламентских выборах.
ГОЛОВУЮЧИЙ. „Блок Юлії Тимошенко”, Кравчук. До трибуни, будь ласка. Чи ви з місця хочете?
10:21:24
КРАВЧУК В.П.
Василь Кравчук, „Блок Юлії Тимошенко”.
Щоб почути, що думають з приводу вчорашніх подій фракції „Наша Україна – Народна Самооборона” передаю слово Тарасу Стецькову.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Тарас Стецьків, будь ласка.
10:21:54
СТЕЦЬКІВ Т.С.
Шановні народні депутати, шановні виборці, вчора ми всі з вами стали свідками і сьогодні, я думаю, ще раз станемо свідками цілком продуманого сценарію, суть якого полягає у тому, щоб створити у парламенті цілеспрямований хаос. Пізніше те саме зробити в уряді, а пізніше цей хаос перенести у суспільство.
Не зумівши з першої спроби дотиснути сценарій дострокових виборів, ініціатори запустили другий, не менш деструктивний сценарій, а саме – паралізувати парламент. Автори і виконавці вчора проявилися в поний ріст: це Партія регіонів, це „Блок Литвина”, це комуністи і так званий Єдиний центр. А якщо Єдиний центр, значить і глава Секретаріату Президента, а значить і Президент. А для тих, хто думає, що Президент нібито не знав, раджу в такому разі запитати: а де в такому разі Указ Президента про відставку Балоги?
Чого хочуть ініціатори? Я думаю, цілком ясно: одні мають ілюзію взяти владу, і в цьому ваші бажання співпадають з намірами Президента, одні втомилися, інші втомилися бути миротворцями і хочуть посад, ще для інших професією давно вже було нищення і руйнування цієї держави. Але сама головна проблема полягає в тому, що суттю української політики в останній рік стали тільки персональні протистояння.
Що для цього дає відставка спікера? Вона дає багато варіантів, я би назвав лише два: перший варіант – відставити спікера, не обирати нового і в такий спосіб зробити неможливою роботу парламенту, і тоді – перспектива дострокових виборів. Існує другий варіант: якщо хтось не хоче йти на вибори, тоді уряд залишається один на один з паралізованим парламентом, який не має спікера, і відповідно з економічною кризою.
Те, що подібна політика не має нічого спільного з національними інтересами України, ініціаторів, звичайно, не хвилює. Їх хвилює інше – їх хвилює влада. Так от, замість того, щоб діяти на консолідацію парламенту, уряду, суспільства і бізнесу наші вожді борються за владу. Вони думають чи хочуть думати, що цю владую отримають, а насправді отримають згарища.
Деструктивний хід подій, на моє глибоке переконання, треба зупинити. І ми повинні якимось чином діяти, і багато що залежить від народних депутатів. Простіше і швидше було би створити в стінах парламенту хоч якусь коаліцію, краще коаліцію „Блоку Юлії Тимошенко”, "Нашої України – Народної Самооборони” і „Блок Литвина”, але для цього потрібні бажання Президента і Володимира Литвина. Можна до них апелювати, але, думаю, що шансів мало.
Існує другий варіант, і він залежить від депутатів. Якщо піднятися над владними амбіціями, симпатіями і антипатіями, над партійними поділами і почати діяти за прецедентом, можна утворити нову більшість на підставі особистих заяв народних депутатів. Хто хоче це заперечити, відсилаю до Конституції і до рішення Конституційного Суду. Після того частково переформатувати уряд і спільно витворити національну програму виходу з кризи. Такий підхід буде державницьким. І наше гасло: „Коаліція і відповідальність!” Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Стоян.
10:25:15
СТОЯН О.М.
Олександр Стоян, фракція Партії регіонів.
Шановні співвітчизники, шановні присутні в цій залі! Учора відбулося унікальне голосування: 50 відсотків членів Лічильної комісії з благословення пана Яценюка провели голосування по довірі до пана Яценюка. А я хочу спитати вас, шановний спікере, а де ж були ще 50 відсотків членів Лічильної комісії, до якої належу і я? Чому ви не послухали нашої думки? А в нас була інша думка: у нас була думка, що спочатку треба було проголосувати за постанову, щоб голосувати картками, а потім бюлетенями. Але вам дуже хотілось залишитись.
І що ви отримали, пане Яценюк? Ви отримали 110 голосів, із них 2 голоси голосувати проти вас і 108 підтримали. А чому вас не підтримав Блок Тимошенко? Чому вас не підтримала „Наша Україна”? Ось ваша оцінка: вас 108 людей підтримує, а всі інші вас не підтримують. Якщо так далі працювати, якщо ви вважаєте, що 50 відсотків – це більше, чим інші 50 відсотків, то у вас є 225 депутатів. І голосуйте, і приймайте рішення. Але і у нас є 225 депутатів, опозиції. То до чого ми дійдемо?
Тому я хочу сказати: пане Яценюк, на превеликий жаль, ви є головним тормозом, чому так погано працює Верховна Рада. Ви не вмієте керувати парламентом. І нагадаю одну фразу: коли у 2004 році, в буремному році, був спікером Литвин, він зумів сконсолідувати весь парламент, а ви не вмієте цього робити. Ви весь фальсифікуєте. Ви сфальсифікували, коли поставили підпис і сказали, що Україна хоче в НАТО. Ви сфальсифікували статтю 5, пане Яценюк, де доля українців. Чому ви так не любите український народ, що ви зробили? Ви заморозили заробітні плати вчителю, лікарю, пенсіонеру, ви заморозили прожитковий мінімум - це злочин перед українським народом і ви повинні відповісти за цей кримінальний злочин!
Ми зараз готуємо позов до суду і подамо на вас в суд, що ви сфальсифікували дуже важливу статтю і загнали народ в такий тупик. Тому, що ви далі робите? Я вчора прочитав ваше звернення до Прем’єр-міністра, де ви пишете, що вирішити проблему кризи, треба, виявляється, дозволити роботодавцям скоротити робочі місця, треба роботодавцям дозволити зменшити оплату праці і відпускати людей праці, ви знаєте куди? В безоплатні відпустки.
Тому я зараз хочу звернутися до "Нашої України", давайте повернемося до голосування Зарубінського, де ми хочемо все-таки відмінити цю 5-ту статтю і дати перший поштовх для соціального захисту.
А вам хочу сказати, пане Яценюк, ну, будьте ж мужчиною. Ви подали заяву, 229 поставили питання це в порядок дня. Це означає, що 229 вам не довіряє. Вчора ваші колеги за вас не проголосували. Звільніть парламент від вас і повірте, ми будемо нормально працювати, і Україна запрацює без вас!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Перестенко.
10:28:38
ПЕРЕСТЕНКО М.В.
Перестенко, фракция коммунистов.
Уважаемые украинцы, что касается вчерашних событий, то Голова Верховной Рады написал заявление сами, это было его личное желание. И, кстати, коалиция также развалила себя сама. И виноваты в сегодняшних событиях именно вы, уважаемые представители оранжевой власти. Это вы пренебрегли доверием людей и теряете его все больше с каждым днем. А в это время на всей территории Украины происходит беззаконие.
События, которые происходили в Бахчисарайском районе Автономной Республике Крым спровоцированные земельными рейдерами, обманувших и ограбивших крестьян, владельцев земельных паев, получили широкую огласку на всю Украину. Четырехлетние противостояние достигло своей кульминации. Крестьяне полны решимости вести борьбу за свои права до конца, отстаивая их в различных инстанциях. Не взирая на то, что Верховный Суд Украины принял решение, фактически, лишающее полторы тысячи крестьян земельных паев, что в конечном итоге дает возможность поставить под сомнение правомочность выделения земельного пая крестьянину в любом уголке Украины.
Приближается 1 января 2009 года, когда заканчивается мораторий на продажу земель сельскохозяйственного назначения. Этот вопрос как-то скромно замалчиваясь, перекрывается глобальными проблемами о спасении банков, а между тем, несет за собой огромную проблему, в которой народу, а в частности, крестьянам, которые, кстати, на сегодняшний день являются как бы и владельцами этой земли, отведена роль только статиста.
На основании огромного количества вопиющих нарушений земельного законодательства и ущемления властями земельных прав владельцев паев, на территории Автономной Республики Крым образован Всекрымский комитет по защите земельных прав граждан. Главной целью деятельности этого комитета является защита земельных прав граждан, независимо от их идеологических позиций, этнической, конфессиональной и социальной принадлежности. Борьба со злоупотреблениями в земельной сфере как негативным социальным явлением, угрожающим гражданскому миру и согласию в обществе, социальной справедливости и экономическому развитию региона, контроль за соблюдением законности и прозрачность процедур выделения земельных участков, противодействие земельному рейдерству и самовольным захватам земельных участков, инициирование проведения социальных реформ и отстранение от власти коррумпированных чиновников и непосредственного участия населения в обсуждении решений важнейших вопросов местной жизни. Остановиться сегодня нам нельзя, остановиться сейчас – потерять навсегда свои права на землю, права на свое будущее. Земля – последнее, что осталось сегодня не распроданным, и наша задача – сохранить ее как территорию, как средство производства, и самое главное – как Родину.
Благодарю за внимание.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Журавко, будь ласка.
10:32:01
ЖУРАВКО О.В.
Уважаемые народные депутаты! Я хочу сделать
заявление, что сегодня в Украине даже над инвалидами издеваются. Мало того, присутствует
коррупция. Я езжу вот на такой коляске. Все прекрасно знают, что сегодня в
Украине не производятся коляски. Коляски производятся за рубежом. Но если мы
еще на инвалидах будем зарабатывать деньги, это вообще грех. Этим занимается
БЮТ в лице Валерия Михайловича Сушкевича. Но что же дальше происходит? Он
становится Героем Украины. Это самое страшное. А деребанит эти бабки
Министерство социальной политики. Так вот, вот этого человека надо уже давным-давно
привлечь к уголовной ответственности. И я вам говорю, если так дальше будет
происходить в Украине, оранжевой власти не будет. Сегодня надо Кабинет
Министров отправить в отставку. И инвалиды все встанут и докажут, что вам не
место, оранжевой власти. Это я могу
сказать.
Следующее. То,
что вы сегодня делаете, это неправильно. Вы хотя бы имейте совесть. На ком вы
зарабатываете деньги? Шестьдесят миллионов ушло неизвестно куда. С каждой
коляски две с половиной тысячи гривен заработали. Я обращаюсь в Генеральную
прокуратуру, в Министерство внутренних дел, я обращаюсь к Президенту, который
выдал Героя Украины, как поговаривают, за два миллиона долларов Сушкевичу,
чтобы сегодня возбудили уголовные дела против этих людей и разобрались, как
все-таки на инвалидах зарабатывают деньги. И вы говорите, что вы власть? Вы не
власть, вы воры. Вас надо судить. (О п л е с к и). Потому что вы меня уже
довели. Вы занимаетесь беспределом. Я и так на коленях стою, а вы меня дальше
ставите. И всю страну поставили на колени. Вам долой с Украины, - я вам могу одно сказать.
Спасибо. (О п л е
с к и).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, перед оголошенням…
(Ш у м у з а л і). Правда. Будь ласка, одну хвилину репліка,
Сушкевич, депутат.
10:35:47
СУШКЕВИЧ В.М.
Дякую, Арсеній Петрович! Шановні колеги! Ви знаєте, щоб таку заяву зробити, мабуть, треба мати совість або її не мати, тому що реально говорити, що хто вкрав, треба бачити, хто що вкрав. І після такої заяви треба подивитись на себе, я не хочу згадувати конкретних прізвищ, хто має відношення до цієї ситуації. Це перше.
По-друге, те, що торкається візків. Реально, я особисто вчора дзвонив Валентину Наливайченко і спитав, які конкретні факти є по цьому питанню. Поки що інформації жодної по цьому питанню не має. А звинувачення, які сьогодні безсовісно робить народний депутат, це на його совісті. Нехай він краще подивиться, що реально він зробив за той час, поки він…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити.
СУШКЕВИЧ В.М. Просто подивитись, що зробив реально для інвалідів України сам він особисто. Хоч що-небудь. Все.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Колеги! Шановні колеги! Перед оголошенням перерви, яку просять дві фракції – це „Наша Україна” та БЮТ, - я хотів би ще раз зазначити, що процедуру голосування по Голові Верховної Ради України треба завершити. Вчора вона не відбулася, була в усіх можливість, я розумію, що не було людей. Якщо немає підтримки у Голови Верховної Ради, треба завершити процедуру голосування, але так, як це передбачено Регламентом.
Я знаю, що ви звезли людей, це нормально, та сама історія буде по призначенню Голови, просто це треба робити нормально і по-людськи. Без образ, без придумань про фальсифікації, ця зала знала, дійсно, фальсифікації, коли в Законі „Про бюджет” 45 мільйонів кудись спилили. Але це має бути по-чесному, відверто, тому я вас тільки це прошу, по закону, по Регламенту і в межах моральних процедур. Інколи більша частина перемагає кращу.
Я оголошую перерву 30 хвилин.
ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я прошу всіх займати свої місця. Микола Володимирович, ви будете? Будь ласка, Микола Томенко після перерви.
11:05:55
ТОМЕНКО М.В.
Шановні колеги, я хочу проінформувати позицію тих фракцій, які брали перерву. Ситуація виглядає наступним чином. Вчорашні події, як ви розумієте, є невипадковими, є загальна стратегія того, як країна буде розвиватися далі. І два ключові провідні політики країни – Віктор Ющенко і Віктор Янукович – визначили, що парламент буде форматуватися в межах нової коаліції. Це чітка позиція Президента і лідера опозиції. Ми її шануємо і поважаємо. Але наше прохання полягає у тому, що всі ми – політики у цій країні, всі ми громадяни цієї країни, я, сподіваюсь, всі патріоти України – і тому із-під тишка великі, серйозні справи ми робити не дозволимо. Робимо все відкрито, публічно і по закону.
Коли у цій сесійній залі сформувалася коаліція, половина залу нас переконала, що треба працювати по чесності і по закону: голосувати бюлетенями, перевіряти чи немає фальсифікацій, потім послухати кандидата, вислухать його програму дій. Тому що насправді, ви знаєте, програма і відповідальність – важливіше чим посади.
Тому я хочу сказати, що наші політичні сили не будуть заважати легітимації нової коаліції, яку створили Віктор Ющенко і Віктор Янукович. Це їхнє право, вони повинні взяти відповідальність за ситуацію в країні і вести країну далі. Ми, як опозиція, будемо контролювати кожний крок.
Тому ще раз хочу сказати: зняття – є голоса, вони нікуди не ділися, люди під’їхали, хто із-за кордону, хто з меж України. Ставимо питання про звільнення Голови Верховної Ради, голосуємо бюлетенями. Пропонується новий Голова Верховної Ради України, він виступить, ми його послухаємо, голосуємо бюлетенями. Створена нова коаліція, голосуються законопроекти, і країна рухається далі.
Ви знаєте, був один класик – декабрист російський, так він на Російську імперію жалівся, що повісить по-людські його не можуть. Я хотів би, щоб у цій сесійній залі ми не ганьбили український парламентаризм і по-людськи звільнили Голову Верховної Ради, по-людські обрали Голову Верховної Ради нового, і той Голова Верховної Ради новий від імені вже нової коаліції з гордістю говорив, що я представляю український парламент і Українську державу, а не з-під тишка ховалися і голосували за одного чи за іншого.
То ще раз хочу сказати, зараз у вас є постанова про відсторонення, вона буде проголосована. Але чи це буде вести один чи інший заступник, ще раз хочу сказати: голосування буде відбуватися так, як це передбачено – бюлетенями, з повною відповідальністю і так, як це відповідає високому званню народного депутата України. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, я прошу всіх дуже уважно… Вчора я ставив на голосування всі питання, які стосувались зміни керівництва парламенту, я далі продовжую чесно виконувати свій обов'язок. Вами внесена, а саме три фракції, внесена постанова, фракція Партії регіонів, Комуністична партія України та „Блок Литвина”, постанова про відсторонення головуючого.
Для того, щоб був абсолютно неупереджений процес (ш у м у з а л і). Півсекунди, не кричіть! Не кричіть!.. Для того щоб процес був неупереджений, для того щоб голосування як по Голові Верховної Ради щодо його зняття, так і про обрання нового Голови Верховної Ради було законним і чесним, щоб не було тих звинувачень, які у вас вчора лунали, абсолютно незаконні, я прошу вас проголосувати за основу і в цілому постанову номер 3357 (після голосування виступите). Спокійно! Я прошу вас проголосувати постанову номер 3357 про відсторонення Голови Верховної Ради, яка внесена трьома фракціями. Прошу голосувати.
11:10:10
За-231
Олександр Володимирович, – прошу показати по фракціям: Партія регіонів – 175, БЮТ – 1, "Наша Україна – Народна Самооборона” - 8, комуністи – 27, „Блок Литвина” – 20, - прошу вести засідання.
Далі засідання веде Перший заступник Голови Верховної
Ради України О.В.ЛАВРИНОВИЧ
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, продовжуємо пленарне засідання. (Ш у м у з а л і)
Шановні народні депутати, продовжуємо пленарне засідання. У нас, як оголосив Голова Верховної Ради України, вчора залишилось незавершеним розгляд питання про відкликання Голови Верховної Ради України. Я прошу, спокійно, не кричати. (Ш у м у з а л і)
Шановний народний депутат Кармазін, мотиви – коли розглядається конкретне питання. А вам процедура чи мотиви… Зараз ми завершили розгляд питання, яке проголосив Голова Верховної Ради. (Ш у м у з а л і) Це питання розглянуто під головування Арсенія Петровича. Будь ласка, займіть робоче місце.
Шановні народні депутати, я бачу руки бажаючих висловитися з питання подальшого ведення пленарного засідання. Будь ласка, 5 хвилин, записуємося.
Будь ласка, народний депутат Гасюк.
11:12:01
ГАСЮК П.П.
Петро Гасюк, „Блок Юлії Тимошенко”. Прошу передати слово пану Сасу.
11:12:10
САС С.В.
Дякую, Петро Петрович. Народний депутат Сас, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”.
Олександр Володимирович, я хочу прокоментувати те, що тільки що відбулося. Ну, по-перше, для того щоб включити, розглянути постанову, треба її було включити до порядку денного. Це одне питання. Мова йде про проект постанови.
А тепер те, що стосується самої постанови. Суб’єктами внесення постанови Верховної Ради як акту повинні бути депутати, тут написано: фракції.
Що ж по формі постанови, перший заступник, як тут зазначено в проекті, не може підписувати акти Верховної Ради, тому що відповідно до 88 статті Конституції акти підписує виключно Голова. А ви подивіться, що ми прийняли, шановні колеги! Це один момент. А до актів Верховної Ради, відповідно до 91-ї статті відноситься постанова, в тому числі. І тут у тексті написано посилання на Тимчасовий регламент. Тимчасовий регламенту у Верховній Раді вже…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити, будь ласка.
11:13:13
САС С.В. Да, я сказав про Тимчасовий регламент, на який є посилання.
Шановні колеги, тому те, що відбулося, є грубим порушенням Регламенту Верховної Ради і таке рішення не може бути легітимним апріорі.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Литвин Володимир Михайлович, будь ласка.
11:13:33
ЛИТВИН В.М.
Зарубінському. Прошу передати Олегу Зарубінському.
11:13:38
ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.
Да, дякую. Шановний Олександр Володимирович, шановні колеги, от ми зараз є свідками того, до чого можна дострибатися, нехтуючи весь час Регламентом.
Володимир Литвин, коли відбувалося голосування за нинішню президію, попереджав: не міняйте форми голосування, виходьте з того, що є за статутом. Тут тоже красиво один з президії колега казав, про те, що не можна щось міняти форми голосування і методику. А як він сам був обраний? Забув? Забув, що картками був обраний? От це доводить нехтування правилами, нехтування правилами роботи парламенту. То тепер, шановні, не треба подвійних стандартів. Згадайте, як ви самі обирали заступників Голови Верховної Ради, картками, а не бюлетенями. Догралися, тому пожинайте плоди.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Александровська, будь ласка.
11:14:39
АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.
Прошу передать слово Мартынюку Адаму Ивановичу.
11:14:43
МАРТИНЮК А.І.
Дякую. Мартинюк, фракція комуністів.
Шановні колеги, перед усім виборці. Нехай вас не вводять в оману, ніхто не звільняє Голови Верховної Ради. Ми задовольняємо його заяву, яка уже лежить у Верховній Раді із 17 вересня. Він її не відкликав, її треба задовольнити, це перше.
Друге, я просив би дуже уважно віднестись до того, що я зараз кажу і особливо, будь ласка, нехай Головуючий послухає. Тридцять дев’ята стаття частина шоста Регламенту каже: „Таємне голосування вважається таким, що не відбулося, якщо бюлетені для таємного голосування народними депутатами одержано менше, ніж необхідно для прийняття відповідного рішення”. Вчора таємне голосування не відбулося. Що робить далі Верховна Рада? У такому разі проводиться переголосування, якщо інше не встановлено законом, а законом інше не встановлено, або якщо більшістю голосів народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради не прийнято…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити.
11:15:49
МАРТИНЮК А.І. Ми маємо всі підстави, керуючись 39-ю частиною… частиною шостою прийняти сьогодні інше рішення, тим більше, що пропозиції про зміну способу голосування роздані вчора народним депутатам. Тому прошу поставити на голосування цю постанову, і все буде в рамках Регламенту. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ларін Сергій Миколайович, будь ласка.
11:16:12
ЛАРІН С.М.
Прошу передати слово Єфремову.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Сергійович Єфремов.
11:16:16
ЄФРЕМОВ О.С.
Уважаемый Александр Владимирович, уважаемые коллеги! Прежде всего, мне хотелось бы поддержать Адама Ивановича в своем выступлении.
И, откровенно говоря, я не могу понять выступление от представителей правящей коалиции. Ваш ставленник, спикер парламента, который еще несколько минут назад был спикером парламента, сейчас отстранен за множество нарушений, которые он допустил, поставил вопрос, как вы говорите, неправильно на голосование. Мы вас не единожды предупреждали о том, что Яценюк, когда ведет заседание парламента, он нарушает Регламент. Вы с этим, надо отдать справедливость, соглашались, но не принимали никаких мер по поводу наведения порядка в данном вопросе, что в конечном итоге явилось результатом того решения, которое депутаты приняли в зале.
И давайте мы, уважаемые коллеги, вернемся к уважению тех законом, которые мы принимаем, к уважению к друг другу, и вернемся к тому праву, что депутаты имеют право ставить вопросы в зале и они должны…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити.
11:17:24
ЄФРЕМОВ О.С. И они должны рассматриваться, а не отвергаться, как это зачастую делал предыдущий спикер.
И второй вопрос. Если фракции поднимают вопросы, то они тем более должны рассматриваться.
И третье, давайте не разговаривать друг с другом методом ультиматумов, что если это не будет так, то будет по-другому, ведь мы все знаем, что на силовые действия всегда возникают другие силовые действия.
Мы вам дали вчера спокойно продемонстрировать
тот фарс, который вы устроили
с голосованием так называемыми бюллетенями. И это явилось окончательной каплей,
когда человек, который позиционирует себя юристом, принял участие в этом фарсе,
то, согласитесь, дальше допускать руководство этого человека парламентом было
просто-напросто с нашей стороны не совсем конструктивно и продуктивно. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Кармазін Юрій Анатолійович.
11:18:21
КАРМАЗІН Ю.А.
Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни, "Наша Україна - Народна Самооборона".
Шановні народні депутати, я звертаю вашу увагу, що зараз відбулося. Нам роздали постанову, в якій абсолютно не конкретизована вина Голови Верховної Ради, абсолютно постанова не вмотивована. І сьогодні ті 234 чоловіки, які, ви не по заяві, я тим, хто кричить. Ви ж не за заявою його звільнили, ви звільнили його за упереджене ведення пленарного засідання, неналежну організацію розгляду питань, інші звинувачення. Тут тільки що немає звинувачень у тому, що він младєнців їсть, а все інше є.
Так от, шановні друзі, ви не включили цю постанову до порядку денного. Оце добре ми починаємо! Це щодо відношення до Голови Верховної Ради. Вона не включена в порядок денний, вона неналежно подана, вона не пройшла регламентний комітет. І мене дивує тоді, чому голова регламентного комітету, який має бути на сторожі, за це.
Тому ті, хто проголосував, беруть відповідальність за хаос в країні. Це я хотів би, щоб...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити.
11:19:34
КАРМАЗІН Ю.А.
Шановні друзі, я хотів би поставити питання про переголосування і про те, щоб внесли спочатку у порядок денний. (Ш у м у з а л і).
А що стосується пере голосування зміни і способу, то немає сьогодні людей у парламенті. Людей у парламенті немає, тих, хто хотів. Саме через це, що їх не звезли, не вистачає 20 чоловік, саме через це ви сьогодні хочете зробити оцей ґвалт і зробити такі неподобні речі.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую шановним народним депутатам. Я прошу звернути увагу, що у нас є одна фракція, яка чомусь вважає, що може самостійно заважати роботі системи „Рада”. Я прошу цього не робити. Парламент повинен працювати цивілізовано, спокійно, розглядати ті питання, які вносили до порядку денного в тому порядку, який визначений Регламентом Верховної Ради України. Я просив би, щоб ми поводилися відповідним чином, цивілізовано.
Шановні народні депутати, відповідно до частини п’ятої статті 25 Регламенту Верховної Ради України питання порядку денного пленарного засідання Верховної Ради України. (Шу м у з а л і).
Шановні народні депутати України, оскільки зараз виводиться з ладу система „Рада”, депутати "Блоку Юлії Тимошенко" вчиняють розбій, я прошу Генерального прокурора спостерігати за цією подією, задокументувати, оскільки депутатський мандат не звільняє від відповідальності за те хуліганство, яке зараз робиться в державному органі.
Я продовжую ведення пленарного засідання. Відповідно до частини п’ятої статті 25 Регламенту Верховної Ради України питання порядку денного пленарного засідання Верховної Ради України, що залишилися не розглянутими на пленарному засіданні, розглядаються Верховною Радою першими на наступному пленарному засіданні Верховної Ради. Як ви зараз також чули у виступі народного депутата Мартинюка Адама Івановича, частина шоста статті 39 говорить про те, що коли питання було не завершено вчора, воно має завершитися в той спосіб, який визначить Верховна Рада шляхом голосування. І народні депутати України мають право визначитися, у який спосіб голосування має бути. Це також зазначено в частинах першій і другій статті 50 Регламенту Верховної Ради України, яким прямо передбачена можливість зміни способу голосування. Таким чином, ставлю на розгляд питання про зміну, про визначення виду і способу голосування при відкликанні та обранні Голови Верховної Ради України. Проект постанови №3351-п. (Ш у м у з а л і).
Шановні народні депутати! У зв’язку з тими хуліганськими діями, які вчинені депутатами "Блоку Юлії Тимошенко" система „Рада” зараз виведена з ладу, у зв’язку з цим …
ІЗ ЗАЛУ. Регіонали зламали.
ГОЛОВУЮЧИЙ. …у зв’язку з цим оголошується перерва на 30 хвилин. Ми продовжуємо пленарне засідання об 11.53.
ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, час перерви закінчився. Система „Рада” готова до роботи. Таким чином я ще раз нагадую, що відповідно до частини п’ятої статті 25 Регламенту Верховної Ради питання порядку денного пленарного засідання Верховної Ради, що залишилось не розглянутим на пленарному засіданні, розглядається Верховною Радою першим на наступному пленарному засіданні Верховної Ради України. Це регламентна вимога, і ми маємо її виконати і зараз продовжити розгляд питання, яке вчора, яке вчора було оголошено до розгляду. У зв’язку з тим, яким чином воно вчора розглядалось, частина шоста статті 39 Регламенту Верховної Ради України дає право народним депутатам України ухвалити рішення відповідно до зміни способу голосування, як це передбачено першою і другою частинами статті 50 Регламенту Верховної Ради України. Відповідно до частини другої цієї статті рішення у цьому випадку приймається без обговорення. Тому я зараз ставлю на голосування питання про включення до розгляду зараз проекту Постанови Верховної Ради України номер 3351-П „Про визначення виду і способу голосування при відкликанні та обранні Голови Верховної Ради України”. Прошу голосувати.
11:51:57
За-230
Рішення прийнято.
Є бажаючі висловитись з мотивів голосування? Будь ласка, 5 хвилин, записуємось. Будь ласка, Іван Степанович Плющ.
11:52:30
ПЛЮЩ І.С.
Прошу передати слово Роману Зваричу.
11:52:37
ЗВАРИЧ Р.М.
Шановний Олександре Володимировичу, з вашою логікою я категорично не можу погодитись, оскільки мова Регламенту є абсолютно протилежною. Я привертаю вашу увагу як головуючому на цьому пленарному засіданні до частини п’ятої статті 37 Регламенту Верховної Ради України, де мова йде про те, що Верховна Рада може прийняти процедурне рішення, в тому числі щодо зміни способу голосування лише в тих випадках, якщо спосіб голосування не встановлений законом та цим Регламентом.
Я також привертаю вашу увагу, шановний Олександре Володимировичу, до статті 72-ї, де мова йде про відкликання Голови Верховної Ради України. В цій статті чітко визначено, що це питання може бути вирішено і приймається рішення по ньому ви…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити, будь ласка.
11:53:40
ЗВАРИЧ Р.М. …виключно таємним голосуванням. Тому ви не маєте права ставити це процедурне рішення на голосування, оскільки Регламент чітко визначає спосіб прийняття рішення по цьому питанню, а саме – таємним голосуванням. Тому я таки не прошу, я вимагаю, щоб ви відкрили процедуру таємного голосування по цьому питанню.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Мартинюк Адам Іванович, будь ласка.
11:54:14
МАРТИНЮК А.І.
Дякую. Мартинюк, фракція комуністів.
Шановні колеги, повірте, я знаю не гірше Регламент, ніж виступаючий тут Роман Михайлович. Він говорив правильно, але він говорив дещо про інші речі. І тому прошу вас усіх ще раз звернути увагу на 39-ту статтю шосту частину, де говориться проте, що вчора голосування по даному питанню не відбулося, бо не взяли необхідної кількості бюлетенів.
Сьогодні або вчора ми з вами мали продовжити йти двома шляхами: або ще раз провести таємне голосування, або Верховна Рада більшістю голосів визначає інший спосіб голосування. У нас є постанова, яка пропонує визначити інший спосіб голосування. І тому я прошу головуючого не посилатися на інші статті Регламенту, а послатися на статтю Регламенту, де мова йде про таємне голосування, 39 стаття частина шоста: „Верховна Рада має право визначити спосіб голосування”. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Пеклушенко Олександр Миколайович.
11:55:25
ПЕКЛУШЕНКО О.М.
Уважаемые
коллеги, у нас есть две стороны вопроса.
Первый вопрос –
это содержание. По содержанию четко и ясно: написал человек заявление. Зачем вы
его мучаете? Он не хочет работать, он хочет заниматься исключительно
депутатской деятельностью. Вчера 110 голосов подтвердили, что у него нету опоры
в парламенте.
Теперь, что
касается формы. Мы предложили способ голосования. Если вы считаете, что он
незаконен, неверен, для этого есть процедура, регламентный комитет, суды.
Поэтому, коллега
Лавринович, ставьте вопрос на голосование.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Кравченко, будь ласка.
11:56:17
КРАВЧЕНКО М.В.
Я отдал голос. Мартынюк выступал, я отдал свой голос.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Каськів, будь ласка.
Каськів, будь ласка.
11:56:38
КАСЬКІВ В.В.
Прошу передати слово Князевичу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Князевич, будь ласка.
11:56:52
КНЯЗЕВИЧ Р.П.
Шановні колеги, я все ж таки зголосився і вас закликав до того, щоб ми уважніше читали частину шосту статті 39, оскільки йде мова про можливість, справді, прийняття Верховною Радою щодо відповідного рішення по питанню переголосування, а не про зміну способу голосування. Іде мова про те, чи переголосувати, чи не переголосувати, про це може прийняти рішення Верховна Рада. А не про те, чи в якій спосіб переголосувати питання, яке вже хоч раз було проголосовано.
Тому давайте чітко дотримуватися вимог Регламенту і не маніпулювати свідомістю принаймні тих депутатів, які зараз стоять коло трибуни і не мають можливості чітко дочитатися шостої частини 39 статті.
З іншого боку, я звертаю вашу увагу на те, що жодним чином те, що 50-та стаття передбачає можливість одноразового відхилення…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Хара. Будь ласка.
11:57:52
ХАРА В.Г.
Уважаемые
коллеги, слушая оранжевых ораторов из «Нашей Украины» и из БЮТа, аж плакать
хочется, как они переживают, чтобы все было по Регламенту. А давайте мы
вспомним, как они голосовали за Премьера, за Председателя Верховной Рады, что
они делали с Регламентом в течение всего этого времени. Что для них Регламент?
Даже сегодня бютовцы варварским способом вывели из строя систему голосования, а
их глашатай, «Украинская правда», сообщает о том, что депутаты якобы из Партии
регионов подрались с работниками секретариата. Ну, ложь есть ложь, и она станет
для всех понятной, станет правдой. Поэтому я предлагаю ставить на голосование и
очистить парламент от скверны и дать возможность нормально работать. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Ляшко, "Блок Юлії Тимошенко". Дайте можливість з трибуни, у нього немає картки.
Дайте можливість виступити народному депутату. (Ш у м у з а л і).
ІЗ ЗАЛУ. С места, с места, Олег. С места!
11:59:18
ЛЯШКО О.В.
Шановні громадяни України, шановні виборці, оте, що сьогодні, в мене нема просто картки, нема можливості виступити. Наші партнери забрали наші карточки. Сьогодні... (Ш у м у з а л і) Ні, не заважаєш, ти заважаєш українському народу і ваша фракція.
Сьогодні те, що відбувається в парламенті, це, ну, сказати безпрєдєл, це нічого не сказати. Звичайно, більшість парламенту, яка сьогодні є в складі Партії регіонів, комуністів, "Блоку Литвина" і частини фракції "Наша Україна", якою керує Балога і Ющенко, вони мають право знімати Голову Верховної Ради, обирати, це їхнє право. Це більшість парламенту має право це робити. Але у передбачений Конституцією та Регламентом спосіб. А що нам зараз пропонується в цьому проекті постанови, який запропонований, як обирати Голову Верховної Ради? Без обговорення і без заслуховування доповіді. Тобто „кота в мішку”, „кота в мішку” нам пропонують обрати, який це буде Голова, якого обирають, як „кота в мішку”?
Тобто, як приходити до влади…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні народні депутати! Я прошу звернути увагу, що при всіх дискусіях стосовно регламентних норм потрібно в сукупності дивитись на всі статті і на всі частини Регламенту. Якщо ми прочитаємо уважно частину другу статті 50 Регламенту Верховної Ради України, то вона говорить про те, що прийняття рішення про неодноразове відхилення від процедур передбачених цим Регламентом не допускається, якщо така процедура – одноразове відхилення, від якої пропонується, зумовлена вимогами Конституції України або закону. В даному випадку ні Конституція України, ні закони України не визначають порядок голосування України. Тому діють інші норми, які передбачають можливість зміни процедур, те що робилось в цьому сесійному залі неодноразово і не виникало жодних запитань.
Тому зараз прошу приготуватись, я ставлю на голосування проект Постанови номер 3351-П „Про визначення виду і способу голосування при відкликанні та обранні Голови Верховної Ради України”. Прошу визначатись.
12:01:58
За-231
Рішення прийнято.
Будь ласка, по фракціях покажіть: Партія регіонів - 174, "Блок Юлії Тимошенко" – 1, "Наша Україна – Народна Самооборона" – 9, комуністів – 27, "Блок Литвина" – 20.
Таким чином ми продовжуємо розгляд питання про задоволення заяви Голови Верховної Ради України Яценюка Арсенія Петровича про складання з себе повноважень Голови Верховної Ради України.
Шановні депутати, у зв’язку з тим, що ми робили перерву зараз на 30 хвилин, у мене є прохання зараз не переривати розгляд питання, його завершити і після цього зробити перерву. Є заперечення?
Будь ласка, я ставлю на голосування про продовження на 15 хвилин, зараз до завершення питання до перерви. Прошу визначитись.
12:03:15
За-232
Рішення прийнято.
Будь ласка, по фракціях є прохання. Партія регіонів – 175, „Блок Юлії Тимошенко” - 1, „Наша Україна – Народна Самооборона” – 9, комуністів – 27, „Блок Литвина” – 20.
Шановні народні депутати, відповідно до постанови, яку ми зараз з вами ухвалили, питання розглядається без доповіді і Верховна Рада України може визначити час для обговорення цього питання, якщо є таке бажання. Є необхідність проводити обговорення? Будь ласка, якщо є бажаючі, щоб виступати, давайте ми протягом 10 хвилин проведемо обговорення, щоб ми встигли за 15 хвилин. Будь ласка, записуємось на обговорення.
Володимир Михайлович Литвин, будь ласка.
12:04:32
ЛИТВИН В.М. Прошу передати Зарубінському право на виступ.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Зарубінський, будь ласка.
12:04:42
ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.
Шановний пане головуючий, шановні колеги, цілком зрозуміла та ситуація, яка склалася в українському парламенті. Давайте відверто скажемо, в Україні, в парламенті були важчі часи: під час 2004 року, пізніше, але ще ніколи парламент не доходив до того стану, коли його називали цирком і коли ті, чи інші дії в парламенті були більше подібні на клоунаду. Сьогодні ми бачимо вже факти відвертого бандитизму, просто елементарного бандитизму. Нам дуже хотілось би, щоб Генеральний прокурор України, врешті, подав до Верховної Ради подання щодо позбавлення недоторканості тих депутатів, які є хуліганами і бандитами по своїй суті.
І тому, мені здається, що зараз ми маємо менше дискутувати, а ми маємо зрозуміти, що Верховну Раду треба зорганізувати, треба систематизувати її роботу треба все зробити для того, щоб це було зібрання людей, які працюють на громадян, а не на свої власні інтереси, щоб був порядок денний кожен день, щоб засідання починалися вчасно, щоб цирк не робили із обговорення. І тому, мені здається, що ті ініціатори постанови, які її подали, виходили з реальних позицій, з реальних підстав, з реального фактажу. І справа зараз є не в особистостях, а справа в тому, що вже рік Верховна Рада не працює, її не зуміли зорганізувати, цю роботу. І тому, мені здається, що рішення напрошується абсолютно однозначне. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Доній.
12:06:34
ДОНІЙ О.С.
Добрий день, шановні пані та панове! На жаль, Верховна Рада все менше і менше стає законодавчим органом і провина за це лежить, з одного боку, на дуже великих гравцях – Партія регіонів, „Блок Юлії Тимошенко”, - які час від часу блокували трибуни. Але інструментом блокування був, і, що гріха таїти, і Голова Верховної Ради, який дуже часто маніпулював регламентними нормами. Одна з таких маніпуляцій відбувалася і під час так званої його заяви про відставку, яка просто виявилася піаром, бо Тимчасовий регламент чітко регламентує відставку Голови Верховної Ради.
Ви знаєте, що з дня подачі Арсенієм Яценюком заяви про відставку минуло понад 30 днів. Хоча в статті 76-й чітко сказано, пункт четвертий, що рішення про включення до порядку денного сесії Верховної Ради питання про відкликання з посади Голови Верховної Ради приймається на пленарному засіданні наступному за днем внесення такої пропозиції. Тобто на наступний день вже мало розглядатися це питання в Верховній Раді. І після того, а це вже стаття 77, дається десять днів Верховній Раді на голосування цього питання, десять днів.
І ще чітко регламентується, що пункт 6 статті 76, що питання про відкликання Голови Верховної Ради України з посади не потребує підготовки в комітетах. Отже, не повинен був Арсеній Яценюк здавати свою заяву в Регламентний комітет. З таким же успіхом можна було здати свою заяву в ООН. Тобто у даному випадку була свідома маніпуляція і це досить часто, на жаль, відбувалося в Арсенія Яценюка. І ви знаєте, я вважаю, що помилка, що зараз поставлено питання про його відсторонення і відкликання з цієї посади опозиційними фракціями. Він повинен був бути відсторонений фракціями "Наша Україна - Народна Самооборона" і „Блоком Юлії Тимошенко”. Але дуже прикро, що зараз помінялися місцями, очевидно, внаслідок якихось чергових кулуарних домовленостей чи перебіжок одного чи іншого політика в той чи інший табір і зараз опозиція у свою чергу намагається в неправедний також спосіб поміняти Голову Верховної Ради. Чому я кажу, що в неправедний спосіб зараз робить Партія регіонів, бо стаття 77 чітко регламентує пункт 4 „рішення Верховної Ради про відкликання Голови Верховної Ради України з посади приймається таємним голосуванням шляхом подачі бюлетеня і оформляється постановою Верховної Ради”. Отже, висновок, Арсеній Яценюк, на жаль, був одним із найслабкіших спікерів за всю історію українського парламентаризму. Він заслужив, щоб ми обрали кращого Голову Верховної Ради, але це не може бути в неправедний спосіб. Голосування картками, а не бюлетенями не передбачено Тимчасовим регламентом. Не можна зараз Партії регіонів уподоблятися поведінці Арсенія Яценюка. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шмельова Світлана Олександрівна.
12:09:42
ШМЕЛЬОВА С.О.
Прошу передати слово Кілінкарову.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Кілінкаров, будь ласка.
12:09:50
КІЛІНКАРОВ С.П.
Уважаемые народные депутаты, уважаемые избиратели, в очередной раз деструктивные силы в парламенте в лице БЮТ и «Нашей Украины» не дают возможности парламенту работать в нормальной обстановке. Казалось бы, чего простого, Голова Верховной Рады написал заявление, в котором просит освободит его от занимаемой должности. Казалось бы, парламент должен проголосовать, удовлетворить это заявление и на этом поставить точку. Знаете, англичане уходят не прощаясь, а господин Яценюк прощаясь не уходит. Мне очень жаль, что сегодня как раз спикер парламента является деструктивным звеном всей работы парламента, успех любой организации в том числе и Верховной Рады на 70 процентов зависит от того, кто возглавляет сегодня Верховный Совет.
Мне очень жаль, что господин Яценюк, пройдя этапы в своей жизни, больше одного года ни в одном заведение не работал. И сегодня в парламент он попал случайно, зауши затянули и посадили. Пусть подрастет до уровня председателя Верховной Рады, а потом занимает столь высокие посты.
И последнее. Вы знаете, то что сегодня произошло в зале в присутствии генерального прокурора, я думаю, что должно быть соответствующие подання Генеральной прокураты на привлечение тех народных депутатов, которые сегодня сломали систему «Рада» и, я думаю, что Верховный Совет должен продемонстрировать всему обществу, что тот бандитизм, которые есть в парламенте, мы должны на этом поставить точку и привлечь этих депутатов к уголовной ответственности за те нарушения, которые имеют место в стенах парламента, если мы говорим о наведении порядка в стране. Наводить порядок надо, в первую очередь, в парламенте, а для этого надо всех тех, кто сегодня мешает работать парламенту выбросить на свалку, на политическую свалку и на этом поставить точку. Спасибо за внимание.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Пеклушенко Олександр Миколайович замість Скудара.
12:11:54
ПЕКЛУШЕНКО О.М.
Уважаемые коллеги! Уважаемые избиратели! Бывают разные времена, бывают трудные, очень трудные, но бывают такие как сейчас, труднее времен не было. И особенно трудно сейчас нашим избирателям, они каждый день думают, а будет ли работа, а если будет ли работа, будет ли зарплата, а если будет зарплата, что за нее можно купить завтра. И ответы на эти вопросы, они ждут от нас, это можно сделать только благодаря тому, что в парламенте будет большинство, это как машина, технический паспорт. Вы на машине без технического паспорта никуда не поедете. Нельзя превращать страну и парламент в самокат. Поэтому мы сегодня говорим, что необходимо сегодня в обязательном порядке открыть дискуссию по бильшості. Мы не ставим вопрос для того, чтобы сегодня избрать спикера. Мы говорим открыть дискуссию. Поэтому хватит разговоров. Давайте голосовать.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Філенко Володимир Пилипович.
12:13:15
ФІЛЕНКО В.П.
Шановні колеги, шановні виборці! Перефразовуючи відомого політичного класика хочу сказати, що ми сьогодні стали свідками того, що в Україні державний переворот, про необхідність якого так довго говорили регіони і Президент України Ющенко, в парламенті України здійснився. Ми стали свідками поступової здачі всіх прихильників-однодумців з боку Президента України Віктора Ющенка. Підписавши універсали і меморандуми, давши гарантії по владі Партії регіонів, він цілеспрямовано продовжував в Україні політику, направлену на прихід до влади саме цієї політичної команди. Спочатку після майдана він здав всіх політичних однодумців, потім він відставив уряд Тимошенко в 2005 році, своєї соратниці по майдану. Потім черговою жертвою стали його найближче оточення, яких ми звикли називати любі друзі. Вже в цьому парламенті він здав і кинув під ноги свою опорну фракцію „Наша Україна”, бо йому вона теж не потрібна. Йому для перевороту в парламенті достатньо цих дев’яти голосів Єдиного Центру. І ці події в парламенті стали можливі тільки за прямої режисури Президента України Віктора Ющенка і єдиної його політичної опори – Єдиного Центру. Останнім, кого він здав, був Арсеній Петрович Яценюк, його вірний побратим і соратник. Ми будем свідками, можливо, наступного дня ми побачимо відставку Балоги, або ще чогось.
І тоді залишиться при владі Партія регіонів на чолі з Президентом України Віктором Андрійовичем Ющенком.
Шкода, що це відбувається на фоні тяжкої фінансової економічної світової кризи. Але, на жаль, зобов’язання, дані Президентом він відпрацьовує перед Регіонами добросовісно. Єдине, що це йому звичайно не допоможе ніяким другим терміном, тому що, втративши залишки політичної людської совісті, він остаточно втратив і повагу і відповідно рейтинг підтримки у суспільстві. Поживемо – побачимо. Йому я не можу побажати нічого доброго на політичній арені.
Фракція „Блоку Юлії Тимошенко” буде послідовно продовжувати здійснювати свою політичну платформу, і здійснювати всі обіцянки, які ми давали своїм виборцям. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, обговорення завершено. Прошу підготуватися до голосування. Я ставлю на голосування питання про відкликання Голови Верховної Ради України Яценюка Арсенія Петровича з займаної посади відповідно до поданої ним заяви.
Прошу визначатися.
12:16:34
За-233
Рішення прийнято.
Оголошується перерва на 30 хвилин.
По фракціях, будь ласка, покажіть. Партія регіонів – 175, „Блок Юлії Тимошенко” – 1, „Наша Україна – Народна Самооборона” – 10, фракція комуністів – 27, „Блок Литвина” – 20.
Продовження ранкового пленарного засідання о 12 годині 47 хвилин.
ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, продовжуємо ранкове пленарне засідання. Відповідно до затвердженого розкладу на сьогоднішній день у нас розглядається наступним питанням інформація Генерального прокурора України стосовно наявності у прокуратури відомостей щодо протиправної діяльності окремих народних депутатів України, а також про кримінальні справи, фігурантами яких є народні депутати України.
Я попрошу Олександра Івановича Медведька на трибуну. У нас відповідно до визначеної процедури 20 хвилин.
МЕДВЕДЬКО О.І.
Шановний Олександр Володимирович, шановні народні депутати України! Я хотів би свій виступ побудувати з двох частин. У першій частині поінформувати вас про стан боротьби з корупцією, з хабарництвом у державі, користуючись нагодою. І другий розділ мого виступу присвячений тим конкретним висловлюванням, які були зроблені з боку керівництва Служби безпеки України.
Органи прокуратури України, виконуючи конституційні функції, здійснюють прокурорський нагляд і постійно вживають заходи, спрямовані на забезпечення та одержання вимог закону при проведенні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства усіма правоохоронними органами держави, у тому числі Службою безпеки України.
Розроблено плани та виконуються спільні заходи щодо системної протидії корупції та хабарництва у судовій гілці влади, у сфері освіти, серед правоохоронців, боротьби з контрабандою та порушення митних прав. Протягом року слідчими прокуратури спрямовано до суду 1517 кримінальних справ про корупційні злочини. У ході досудового слідства завдані збитки у сумі 70 мільйонів гривень відшкодовано. Правоохоронними органами значно посилено протидію хабарництва як одного з найнебезпечніших корупційних проявів.
Хочу зазначити, що у поточному році виявлено більше 2,5 тисяч таких злочинів. До суду скеровано за 10 місяців 1300 кримінальних справ. А юристи, які сидять у цій залі, знають, що це є і багатоепізодні справи. І при цьому закрито лише 10 кримінальних справ і переважна більшість цих справ – це справи минулих років. А тому критика прокуратури про масове закриття справ являється просто брехливою. Такі злочини переважно вчиняють посадові особи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, яким законодавством надано досить широкі повноваження, особливо у сфері земельних правовідносин. Лідерами серед них є голови сільських, селищних рад та інші посадовці. Незважаючи на те, що ці службовці належать до низовой ланки, суми хабарів, які останнім часом вони беруть, не опускаються нижче 100 тисяч доларів. У зв’язку з наведеним, гучні заяви про виявлення „дріб’язкового” (в лапках) хабарництва на місцевому рівні, що лунають на адресу правоохоронців, є у певній мірі несправедливими і більше того, ця робота потребує активізації.
Для прикладу. Цього року притягнуто до кримінальної відповідальності голову та депутата однієї із селищних раз Автономної Республіки Крим за вимагання та одержання хабара у сумі 5 мільйонів 200 тисяч доларів США за надання в оренду земельних ділянок. Обидва заарештовані і в цьому місяці планується закінчити розслідування справи і направлення до суду.
В роботі правоохоронних органів на цьому напрямку інколи виникають труднощі з явно незаконними постановами окремих суддів про скасування процесуальних рішень. В якості прикладу хочу привести слідуючи. Прокуратурою Київської області за матеріалами спец підрозділів управління внутрішніх справ регіону було порушено кримінальну справу стосовно керівника Броварського БТІ зав отримання хабара у сумі більше півмільйона гривень, який за рішенням броварського суду був заарештований. Однак, після цього печерським судом скасовано постанову про порушення кримінальної справи і відмовлено у її порушенні щодо хабарника. Думаю, тут коментарі зайві. На це рішення прокуратурою області внесено апеляцію.
Необхідно зазначити, що правоохоронні органи приділяють увагу рощзкериттю та розслідуванню злочинів у складі організованих груп і злочинних організацій. Цього року знешкоджено 143 організованих групи економічної спрямованості, 16 з яких використовували корумповані зв’язки у владних структурах.
Одним із пріоритетних напрямків діяльності правоохоронних органів є забезпечення конституційних прав громадян на безоплатну освіту, виявлення фактів хабарництва і корупції у цій сфері. На сьогодні за результатами проведених перевірок в установах і закладах освіти порушено 134 кримінальні справи, з яких 98 скеровано вже до суду.
Підвищена увага приділяється протидії корупції у системі судової гілки влади. Внаслідок скоординованих дій органами прокуратури за матеріалами оперативних розробок спец підрозділів МВС та СБУ порушено 42 кримінальні справи про злочини з ознаками корупції. Враховуючи суспільний резонанс зазначеної категорії справ, найбільш складні з них перебувають в провадженні слідчих Генеральної прокуратури. Загалом поточного року органами прокуратури направлено до суду 16 кримінальних справ стосовно суддів з ознаками корупції. Хочу звернути увагу на те, що через корпоративність суду рішеннями окремих суддів скасовано 12 постанов про порушення кримінальних справ на незаконні судові рішення прокурорами, внесено касаційні та апеляційні подання.
Хочу звернути увагу і на іншу проблему, що виникла, про притягнення судді до кримінальної відповідальності. Так, Генеральною прокуратурою розслідується кримінальна справа за обвинуваченням заступника голови одного з районних судів міста Одеси, за незаконними рішеннями якої викрадено майна на суму чотири мільйони гривень. Однак, зловживаючи гарантіями недоторканості суддів, обвинувачена ухиляється від слідства. У зв'язку з цим ще 17 січня цього року Генеральною прокуратурою порушено клопотання перед Верховною Радою України щодо її арешту, яке підтримано головою Верховного Суду. Незважаючи на це, питання дотепер по суті в парламенті не вирішено.
Особливо ганебними є випадки вчинення корупційних злочинів самими працівниками правоохоронних органів. На сьогодні до кримінальної відповідальності притягнуто 525 правоохоронців. Сумнівне лідерство тримають працівники міліції – 398 осіб, Податкової адміністрації – 102, митників – 21 та чотири працівника органів прокуратури. Загалом у цьому році судами України вже розглянуто більше як 700 справ про злочини з ознаками корупції. Причому до реального позбавлення волі засуджено 20 відсотків осіб від загальної кількості, переважна більшість до умовних термінів на підставі статті 75 Кримінального кодексу.
Прокуратура в таких випадках виходить з апеляціями. Ну наприклад, в якості приклада, за апеляцією прокурора вироком Апеляційного суду міста Києва начальника слідчого підрозділу міліції засуджено за вимагання хабара до п'яти років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах внутрішніх справ на два роки з конфіскацією майна. Цим рішенням скасовано незаконний, занадто м'який вирок районного суду щодо умовної міри покарання.
Зроблена певна і робота з метою профілактики та запобігання корупції, активно застосовувались заходи адміністративного впливу, які передбачено Законом України про боротьбу з корупцією. Зокрема за 10 місяців поточного року правоохоронними органами спрямовано до суду майже шість тисяч протоколів про корупційні діяння.
За протоколами органів прокуратури притягнуто 1579 осіб, МВС – 1747, СБУ – 1431, за матеріалами податкової міліції – 263.
Я хочу зазначити, що в цьому році покращилась якість складених протоколів, судами менше закрито проваджень, з різних підстав, на 3 відсотки. А в разі закриття справ прокурори активно реагували на незаконні судові рішення і внесли протестів на 25 відсотків більше порівняно з минулим роком.
Слід зазначити, що зросла кількість притягнутих до відповідальності держслужбовців третьої і четвертої категорії: з 865 у минулому до 986 у поточному році. Крім того, притягнуто до адмінвідповідальності 336 співробітників органів внутрішніх справ, 240 податківців, 64 митники і прикордонники.
Прокурорами з метою усунення причин та умов, що сприяють корупційним проявам, внесено більше тисячі подань та інших документів реагування, за якими скасовано 414 неправомірні нормативно-правові рішення, прийняті внаслідок корупційних діянь, притягнуто до відповідальності 1286 службових осіб.
Прокурорами в цьому році перевірено законність закриття та зупинення досудового слідства у кримінальних справах про товарну контрабанду, стану додержання вимог чинного законодавства при визнанні передачі на відповідальне зберігання, збереженні та реалізації речових доказів у кримінальних справах зазначеної категорії.
Загалом у поточному році скасовано 250 незаконних постанов у кримінальних справах, які розслідувалися органами Служби безпеки. За результатами розгляду 151 документа прокурорського реагування до дисциплінарної відповідальності притягнуто 216 співробітників Служби безпеки.
Значну увагу органи прокуратури приділяють забезпеченню додержання вимог закону органами Служби безпеки при провадженні оперативно-розшукової діяльності. Прокурорами перевірено законність ведення понад 5 тисяч оперативно-розшукових справ, для усунення порушень закону скасовано 144 незаконні постанови.
Тепер декілька слів про інформацію, яка була оприлюднена виконуючим обов’язки голови Служби безпеки України і зверненням народних депутатів, яка зараз перевіряється. По всіх зверненнях, а це і Москаль Геннадій Геннадійович, і інші народні депутати, організовані відповідні перевірки. На сьогодні можу доповісти щодо діяльності організованих груп та злочинних організацій, які називались „Воробьи”, ,,Добряки”, „Хромой”, „Берега”, „Брокард” та інших, які займаються переміщенням товарів через кордони. Перевірка на цей час триває, у той же час, в оперативно-розшукових справах, заведених… оперативно-розшукових справах, заведених відносно народних депутатів України у процесі прокурорської наглядової діяльності таких не виявлено.
Щодо хабарництва заступника голови та судді Сумського господарського апеляційного суду та відомості щодо впливу народного депутата України Сідельника про здійснення втручання в судову діяльність. Дійсно, прокуратурою Сумської області розслідуються кримінальні справи стосовно першого заступника господарського суду Сумської області та судді цього ж суду за фактом винесення завідомо не про……них ухвал та хабарництва.
На сьогодні відомостей щодо причетності народного депутата України Сідельника у цих кримінальних справах до злочинів немає. За матеріалами Служби безпеки, які надійшли 6 листопада цього року до прокуратури Сумської області щодо можливої причетності Сідельника до рейдерського захоплення підприємств організована перевірка, яка триває.
Щодо народного депутата України Шепелева та руйнування фінансової стабільності „Промінвестбанку”. На сьогодні документально не підтверджено факт причетності народного депутат України Шепелева до вказаних дій.
Стосовно народного депутата України Москаля Геннадія Геннадійовича та видачу посвідчень про статус ветеранів війни. Дійсно, був такий матеріал, який надійшов від Служби безпеки України. Його для вирішення було направлено в прокуратуру міста Києва, якою 15 жовтня у порушення кримінальної справи відмовлено за відсутністю складу злочину. Після цього було звернення виконуючого голови Служби безпеки, обов’язків голови Служби безпеки про перевірку законності прийнятого рішення. Зараз нами витребувано цей матеріал і ми його вивчаємо. Після цього надамо належну правову оцінку.
Щодо відкатів Міністерства праці і соціальної політики народним депутатам України. За результатами розгляду матеріалів у Службі безпеки України з цього приводу в порушенні кримінальні справи Генеральною прокуратурою відмовлено.
Стосовно незаконного перерахування за кордон 35 мільйонів гривень ПДВ Дніпропетровським банком „Фінансовий союзбанк”, то по цьому факту перевірка проводиться Службою безпеки, яка не завершена.
І підсумовуючи, я хотів би сказати, що кримінальних справ стосовно народних депутатів України в проваджені правоохоронних органів на це час немає і тому підстав для, як наполягають деякі про те, щоб генеральний прокурор звернувся з відповідним поданням, на цей час немає.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександре Івановичу, ви дуже зекономили час.
Будь ласка, народні депутати записуються на запитання до генерального прокурора України. Стоян Олександр Миколайович.
13:13:02
СТОЯН О.М.
Шановний доповідачу, з вашої доповіді я зрозумів, що ті прізвища народних депутатів, які звучали з вуст Наливайченка, це є як би наклеп на народних депутатів Москаля там інших і таке інше.
То скажіть, будь ласка, чи не треба було б запросити сюди і Наливайченка, хай розкаже, чи це політичне замовлення було, чи ці, дійсно, депутати причетні?
Друге питання. Ви знаєте, що останніми тижнями представники БЮТу заважали роботі суддів, вони ламали там і столи, и били суддів, багато чого іншого, то чи будуть притягнути до відповідальності?
І третій момент. Ви випадково були свідком, коли бандити з БЮТу ламали сервер, коли… систему „Ради” ламали. І вони дійсно, поступили по-бандітськи, по-хамськи, це от та злочинна влада, яку вони представляють. Чи будете ви порушувати кримінальну справу проти тих людей, які, дійсно, заважали нормальній роботі парламенту? Тут уже факті наявні, що ці люди учинили… не тільки поламали майно, а бандитські дії, злочинні дії по відношенню до депутатів, до своїх колег. Дякую.
МЕДВЕДЬКО. О.І. Дякую за запитання.
Ну, щодо запрошення голови… виконуючого обов’язки голови Служби безпеки, це вирішувати вам. Я оприлюднив те, що повинен був оприлюднити, про те, що документальне підтвердження або кримінальними справами або іншими матеріалами причетності народних депутатів до вказаних подій, немає.
Щодо блокування Адміністративного окружного суду, ЦВК, ви знаєте, я вже інформував про це, що є три порушені кримінальні справи, які зараз розслідуються і по закінченню буде дана належна правова оцінка.
Ну, щодо дій БЮТ, я не зрозумів, то БЮТ був чи не БЮТ, які народні депутати це робили. (О п л е с к и) Як буде звернення від Верховної Ради, ми тоді проведемо перевірку та дамо відповідь.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Камчатний Валерій Григорович, будь ласка, питання.
13:15:03
КАМЧАТНИЙ В.Г.
Камчатний, „Блок Юлії Тимошенко”.
Прошу передати слово моєму колезі Олійнику Святославу.
13:15:16
ОЛІЙНИК С.В.
Дякую. Шановний Олександре Івановичу, так само з вашої відповіді, я от буквально п’ять чи шість пунктів, про які ви стверджено сказали, по цій справі немає, оперативних даних немає на депутатів, такого прізвища немає, там відмовлено. Тобто послідовно по всьому ми пройшлися і отримали фактично відповідь, що сьогодні всі заяви, які були з телевізора виконуючому обов’язки Служби безпеки фактично не підтвердилися, так само, як і ті, які раніше лунали на адресу Прем'єр-міністра щодо державної зради.
То, перше, що я вас попрошу, ви, будь ласка, і цю тему освітіть, яке ж остаточне рішення по державній зраді. Чи відповідає от та інформація, яку я отримав від вашого заступника, що там теж немає жодних кримінальних справ?
А, друге. Тоді питання виходить до Генерального прокурора, а скільки ж це буде в самій Службі безпеки от таке відбуватися. Учора ми дивимося брифінг. Там три особи, які один з них Наливайченко, який...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити, будь ласка.
13:16:14
ОЛІЙНИК С.В.
Буквально коротко. Один із них називається виконуючим обов’язки голови і каже, що це його якийсь голова інший призначив, якого ні ви, ні я не знаєте, інші депутати. Другий – це той заступник, відносно якого вже рішення суду є, що він незаконно. І третій – це взагалі адвокат. От як бути Службі безпеки, яка дозволяє собі паплюжити ім’я і депутатів, і урядовців, і інших, а як реагувати на це Генеральній прокуратурі? Дякую.
МЕДВЕДЬКО О. І. Дякую за запитання.
Питання щодо кадрового забезпечення органів служби безпеки – це не прерогатива Генерального прокурора. Але я сказав, що по цим всім матеріалам, які знаходяться зараз у нас, по всіх зверненнях народних депутатів, які звернулися до нас, а це і матеріали Комітету по боротьбі з організованою злочинністю і корупцією, і звернення окремих народних депутатів. Ми зараз проводимо перевірку, як я уже зазначив, і ми також дамо належну правову оцінку.
Що стосується матеріалів державної зради, про що ви поставили запитання. До Генеральної прокуратури таких матеріалів про державну зраду не надходило. Був лист Валентина Олександровича Наливайченка про те, щоб ми створили спільні групи для перевірки законності окремих рішень та дій осіб Кабінету Міністрів України. Коли я отримав цей лист, ми подивилися, що фактично по всіх цих питаннях, які були поставлені в листі, ми вже або провели перевірки, або проводимо перевірки. Ну, це, наприклад…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити.
МЕДВЕДЬКО О.І. …Прикерченська ЛТД, де ми вносили протест і нам Кабмін відмовив, ми пішли до суду і там триває судовий розгляд. А також по „НафтогазУкраїни” теж була призначена перевірка, є порушення кримінальної справи. І тому я Валентину Олександровичу 8 вересня дав відповідь про те, що зроблено. І ми, я в своїй відповіді наголосив на тому, що не вбачаю зараз підстав про створення якихось слідчих, слідчо-оперативних груп для проведення перевірки.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Терещук Сергій Миколайович.
13:18:28
ТЕРЕЩУК С.М.
Прошу передати слово Катерині Ващук.
13:18:33
ВАЩУК К.Т.
Шановний Олександре Івановичу, в мене такого роду і запитання, і прохання. Сьогодні в Україні іде такими широкими розмахами розбазарювання земель сільськогосподарського призначення. Дуже багато земель обманним шляхом викупляється, а потів, незважаючи на те, що все законодавство на боці збереження земель у статусі сільськогосподарських, їх переводять у несільськогосподарські різними маніпулятивними шляхами, на різному рівні, аж завершуючи судами інколи. Як зробити так, аби ваш орган, який ми шануємо, поважаємо, допоміг усе-таки стати на захист інтересів закону, селян і української землі. Дякую.
МЕДВЕДЬКО О.І. Дякую за запитання. Я вже у своєму виступі говорив, що найбільш криміналізовані земельні правовідносини, де нами порушуються сотні кримінальних справ і повірте мені, що практично 90 відсотків цих кримінальних справ скеровуються до суду. Більше всього пов’язані ці правовідносини з отриманням хабарів, і я вже наводив конкретні приклади з цього приводу. І тому органами прокуратури багато робиться для того, щоб тут мінімізувати криміналізацію цих земельних правовідносин. Але в той же час я б хотів сказати про те, що ми тільки репресивними методами ніколи не наведемо порядок у цій сфері, якщо не будуть внесені, прийняті, не внесені зміни до чинного законодавства і не прийнято нових законів.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, народний депутат Перестенко.
13:20:29
ПЕРЕСТЕНКО М.В.
Прошу передать слово Александровской Алле Александровне.
13:20:34
АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.
Александровская, фракция коммунистов, город Харьков.
Александр Иванович! Образно, говоря прокуратура выполняет основную функцию стоять на страже законности. Да? То ли по факту событий каких-то, то ли по действую должностных лиц, вот два вопроса. Исполняет обязанности начальник СБУ уже достаточно длительный срок, это выходит за рамки всех норм закона. Должна прокуратура реагировать на нарушение закона по факту? Должна. Насколько нам известно – не реагирует. Первое.
Второе. Мы понимаем, что никто не имеет права квалифицировать события и давать им юридическую оценку публично, тем более давать оценку действиям каких-то лиц, людей, граждан и так далее, юридическую оценку, до решения вопроса в суде.
Однако то, о чем вы сегодня рассказали, как раз и касается таких фактов когда дается оценка до суда, это нарушение должностными лицами законов Украины. Прокуратура должна реагировать на эти факты?
МЕДВЕДЬКО О.І. Спасибо за вопрос. Я хотел бы сказать, что назначение исполняющие обязанности главы Службы безопасности Украины это прерогатива Президента Украины. Он назначен Указом, а органы прокуратуры не осуществляют надзор за соблюдением Указов Президента.
Далее. Что касается преждевременной оценки, которую дал, по вашему мнению, преждевременную оценку, которую дал исполняющий обязанности Службы безопасности Наливайченко Валентин Александрович, я уже сказал, что нами организованны соответствующие проверки и мы по окончанию этих проверок дадим ответ и правовую оценку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Доній Олександр Сергійович.
13:22:26
ДОНІЙ О.С.
Добрий день. Хотілося б поговорити про ваше адмінпорушення, про порушення закону про статус народного депутата і Кодексу України про адміністративне правопорушення, зокрема про неналежний розгляд депутатських звернень і навіть депутатських запитів в неналежний час або відсилання відписок. Так, зокрема, по питанню забрання у громади Полтави, полтавської дитячої бібліотеки, депутатське звернення, яке я спрямовував до Генпрокуратури ще у вересні, замість 10-денного терміну на 32-й день прийшла відписка від пана Кудрявцева, де він обґрунтував, що потрібно ще 30 днів на розгляд.
Я не знаю, які у вас стосунки з Секретаріатом Верховної Ради на чолі з колишнім спікером Арсенієм Яценюком, але Секретаріат Верховної Ради, куди я тричі подавав заяви, на жаль, не склав протокол про адмінправопорушення з вашого боку, як це належить, і не передав в Печерський районний суд. Я сподіваюсь, що ніяких корупційних дій між вами і Секретаріатом Верховної Ради немає, але хотів би, щоб ви оцінили чи...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити питання.
13:23:39
ДОНІЙ О.С. Хотілося б, щоб ви оцінили, чи належним чином іде у вас розгляд депутатських звернень і запитів. Дякую.
МЕДВЕДЬКО О.І. Дякую за запитання.
Да я хочу сказати, що є нарікання з боку окремих народних депутатів України про неналежний розгляд цих звернень і те, що основне нарікання, що ми направляємо до областей. Але повірте мені, що фізично, просто фізично, перевірити силами Генеральної прокуратури звернення народних депутатів і запити, а їх надходить більше 10 тисяч кожного року, просто фізично неможливо. І тому ми вимушені в окремих випадках доручати це прокурорам областей, в окремих випадках доручаємо апарату Генеральної прокуратури.
Що стосується Полтавської області, то це конкретний випадок, я розберуся з цією ситуацією і потім вас проінформую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Бондаренко Олена Федорівна.
13:24:29
БОНДАРЕНКО О.Ф. Прошу Ляшко передати слово.
13:24:34
ЛЯШКО О.В.
Олег Ляшко, „Блок Юлії Тимошенко”.
Шановний Олександр Іванович, приємно, що ви об’єктивно розглядаєте матеріали фальсифіковані Службою безпеки і даєте їм принципову оцінку, будемо сподіватися, що і надалі органи прокуратури будуть діяти лише в рамках чинного законодавства. І не піддаватися на політичні провокації, які ініціюються із будь-якої тої чи іншої владної установи. Але от у мене таке питання. Відомі події у ЦВК, коли працівники Управління державної охорони, під керівництвом особисто пана Гелетея, заблокували роботу ЦВК, перешкоджали діяльності народних депутатів, застосовували до них фізичне насильство.
Натомість, ми не чуємо нічого, щодо порушення за цим фактом кримінальної справи. Зате нам відомо, що порушена кримінальна справа за фактом наче б то завдання легких тілесних ушкоджень дванадцятьом працівникам Управління державної охорони, які ці тілесні ушкодження начебто їм задали там двоє, чи троє народних депутатів. Ну очевидно, що це фальсифікація: двоє людей побило дванадцять...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити питання.
13:25:42
ЛЯШКО О.В.
Двоє побило дванадцятеро, озброєних до зубів. Ну ясно, що це не відповідає дійсності. Коли ви, нарешті, відреагуєте на незаконні дії Управління державної охорони і особисто його керівника пана Гелетея. Дякую.
МЕДВЕДЬКО О.І. Дякую за запитання. Дійсно, по подіям, які мали в приміщенні Центральної виборчої комісії, Генеральною прокуратурою, за зверненням працівників Управління державної охорони, порушена кримінальна справа „за фактом”, не стосовно там конкретних осіб, а за фактом.
Це зроблено навмисно, порушена кримінальна, фактова кримінальна справа, для того, щоб шляхом слідчих дій ,проведенням слідчих дій, дати належну оцінку, як діям з одного боку правоохоронців, так з іншого боку народним депутатам. І звернення народних депутатів не було, були тільки звернення від співробітників управління охорони, але не дванадцять, а шість там потерпілих, у яких є тілесні ушкодження.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, народний депутат Подгорний.
13:26:51
ПОДГОРНИЙ С.П.
Прошу передати слово депутату Сушкевичу.
13:27:00
СУШКЕВИЧ В.М.
Дякую! Олександр Іванович! Я тут, будь ласка. Звертаюся до вас з приводу того, що при всіх каденціях парламенту я займався і буду займатися проблемами інвалідів, на відміну від тих, хто використовуючи депутатський мандат, та ще й статус інвалідності, заробляють на цьому гроші.
Тому я до вас звертаюся з проханням і питанням: чи є сьогодні у вас матеріали у Прокуратурі генеральній з приводу того, що торкається зловживання на інвалідних візках і чи було розслідування з цього приводу, з боку Генеральної прокуратури, прошу.
МЕДВЕДЬКО О.І. Дякую за запитання.
Матеріалів таких у Генеральній прокуратурі немає і перевірка по цих матеріалах не проводиться. Був матеріал, який я вже озвучив, це по відкатах у міністерстві відомому, яке я назвав, яке нібито теж стосувалося народних депутатів. Була проведена перевірка і у порушенні кримінальної справи відмовлено. Більше ніяких матеріалів немає.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олійник Віктор Степанович.
13:28:05
ОЛІЙНИК В.С.
Шановний головуючий, прошу передати слово Кожем’якіну Андрію Анатолійовичу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.
13:28:13
КОЖЕМ’ЯКІН А.А.
Шановний Олександр Іванович, у вчорашньому виступі колишнього заступника голови Служби безпеки України з питань боротьби із корупцією та організованою злочинністю такий є пан Дурдинець, ви знаєте, чому колишній, тому що кожний суд скасував Указ Президента про його призначення. Ця людина вчора назвала багато депутатів і у тому числі, не тільки з нашої політичної сили, а ще й з Партії регіонів, "Нашої України - Народної Самооборони", при цьому жодних фактів не було представлено. Тому у мене таке запитання, Олександр Іванович, скажіть, будь ласка, поділяєте ви точку зору, що запит народного депутата до правоохоронних органів, державних установ щодо незаконних дій працівників цих органів, це вже є ознака корупційного діяння чи може взагалі заборонити народним депутатам надсилати запити для того, щоб уникнути...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити.
13:29:16
КОЖЕМ’ЯКІН А.А. Для того, щоб у подальшому уникнути обвинувачення отаких от Дурдинців, які може десь сидять в інших установах. Дякую.
МЕДВЕДЬКО О.І. Говорити про те, що сам факт звернення до Служби безпеки народних депутатів із зверненнями або із запитами неправомірні, це протирічить здоровому глузду і чинному законодавству, оскільки це передбачено. До народних обранців звертаються пересічні як-то кажуть, громадяни в основному і тому ми зобов’язані розглядати ці подання і я їх показав, що кожного року більше десяти тисяч звернень народних депутатів, запитів находить до Генеральної прокуратури і ми вирішуємо ці матеріали.
І тому заяви Дурдинця я чув, він, на його думку, на його думку, я зараз скажу, ми організували по оцім всім зверненням відповідні перевірки, на його думку, сам факт звернень народних депутатів є вже втручання в діяльність там правоохоронного органу.
Я вважаю, що такий різкий висновок не можна робити, треба в кожному випадку розглядати цю ситуацію, проводити відповідну перевірку. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Волинець Михайло Якович.
13:30:35
ВОЛИНЕЦЬ М.Я.
Шановний Олександре Івановичу, ми з вами всі знаємо, що на українських шахтах найбільший в світі травматизм. У зв’язку з цим уряди України, починаючи з 2002 року, послідовно виділяють кошти на забезпечення охорони праці техніки безпеки на українських шахтах і на розробку системи УТАС – уніфікованого телекомунікаційного контролю за всіма показниками роботи шахти і діяльності.
В той же час, я отримав від заводу Петровського, колективу заводу Петровського звернення про те, що Служба безпеки України блокує запровадження зараз на остаточному завершенні робіт впровадження в шахтах цієї апаратури, яка вже змонтована на 15 копальнях. І на основі цього звернення я написав звернення до керівника Служби безпеки України, підписало ще 27 народних депутатів, я з просьбою звернувся, що прошу розглянути це питання.
В той же час, вчора паном Дурдинцем була зроблена заява, що я замішаний в...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Шкіль, будь ласка.
13:31:50
ШКІЛЬ А.В.
Передайте слово Волинцю, будь ласка, щоб він завершив.
13:32:05
ВОЛИНЕЦЬ М.Я.
Вчора паном Дурдинцем було заявлено, що народний депутат Волинець замішаний в корупції і перешкоджає законному розслідуванню з боку СБУ розкрадання коштів на Петровському заводі. Вчора всі канали телебачення підтверджували цю інформацію. Я хочу запитати вас, шановний Олександре Івановичу, чи маєте ви таку інформацію, чи зверталась Служба безпеки саме до вас?
МЕДВЕДЬКО О.І. Дякую за запитання, шановні народні депутати! Значить, до нас таких матеріалів від Служби безпеки не надходило. Я теж так вчора почув вперше, так як і ви, про ці матеріали. Я знаю, що єсть, є звернення про використання, незаконне використання понад 80 мільйонів гривень бюджетних коштів на Петровському заводі вугільного машинобудування, виділених для забезпечення безпеки шахтарів. Я знаю, що така перевірка проводиться. Також ми організували відповідні перевірки, як я вже в котрий раз наголошую, що ми дамо по закінченню перевірки відповідну оцінку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Сідельник Іван Іванович, будь ласка.
13:33:12
СІДЕЛЬНИК І.І.
Я удовлетворен ответом Генерального прокурора по поводу оценки, неправильной оценки Наливайченко по отношению обвинения, заявление на суд, а слово передаю Мищенко.
13:33:33
МІЩЕНКО С.Г.
Шановний Олександр Іванович, ну, я хочу вам задати питання не як народний депутат, а як бувший працівник прокуратури. Ну, ми з вами спостерігаємо, що працівники оперативних служб оприлюднюють дані, які мають державну таємницю. Тобто вони використовують інформацію розшукових справ і через засоби масової інформації оприлюднюють це в цьому народу. Я ви вважаєте, чи потрібно Генеральна прокуратура провести терміново перевірку, по-перше, по розповсюдженню цієї таємної інформації та по зловживанню службовим становищем всіх
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити питання.
13:34:23
МІЩЕНКО С.Г.
Дякую. Чи повинна Генеральна прокуратура в порядку 97-мої статті Кримінально-процесуального Кодексу терміново провести перевірку відповідно цих оперативних працівників, які є і заступник Голови Служби безпеки, і Виконуючий обов’язки Голови Служби безпеки відносно тих фактів, як я вважаю, що є службовим злочином? Дякую.
МЕДВЕДЬКО О.І. Сергій Григорович, я дякую за запитання.
Зразу казати, що це є службовий злочин я не буду, оскільки, як я вже наголошував, ми організували і проводимо перевірку і після її закінчення буде прийняте відповідне правове рішення.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Кендзьор Ярослав Михайлович. Коновалюк Валерій Ілліч, будь ласка. Бондик, будь ласка. Секундочку, я вибачаюся, Коновалюк Валерій Ілліч. Я перепрошую, оскільки немає народного депутата, є заперечення зараз інших народних депутатів. Наступне питання у нас тоді задає народний депутат Пилипенко. Народний депутат Пилипенко, будь ласка, питання. Немає народного депутата Пилипенка. Дякую Олександр…
А, секундочку, секундочку, будь ласка, останнє питання Томенко Микола Володимирович.
13:36:30
ТОМЕНКО М.В.
Шановні колеги, я як один з ініціаторів сьогоднішнього розгляду питання хотів би одне запитання і одну пропозицію. Запитання стосується того, що Олександр Іванович, я наскільки розумію, коли йдеться про такі серйозні речі як стеження за народними депутатами, я маю на увазі прослуховування телефонних розмов, стеження через відео за діяльністю посадових осіб чи народних депутатів, вони можливе лише за умов санкції суду чи прокуратури.
У мене запитання: от ті матеріали прихованої камери, які показував виконуючий обов’язки Служби безпеки, ви мали можливість перевірити, це санкціоновані прослуховування розмов і, скажімо, відео, оскільки, ну складається враження, що у нас уже ми не можемо тут буде десь виходити, за кожним політиком ведеться стеження.
І моя пропозиція стосується наступного. Коли проводяться такі от телевізійні шоу і сидить і представник Генеральної прокуратури, можливо, ви порадьте вашим колегам з СБУ, що краще вам збиратися у спокійній робочій обстановці і не обов’язково транслювати, на мою думку, цей позор на всю Україну, бо Генеральна прокуратура стає співучасником такої ситуації..
І третє. Я вам хочу сказати, як просто громадянин і народних депутат, що як тільки ви у відповідності до глави 35 Регламенту України звернетеся до нас з поданням і доказами стосовно того чи іншого народного депутата, я переконаний, що у цій залі не знайдеться жодного депутата, який буде заважати розгляду. І якщо ці докази будуть правомірні і серйозні, буде знята депутатська недоторканність.
Я хотів би, щоби зупинили це полювання на народних депутатів, яке ведеться у Службі безпеки. І прохання моє таке, щоб ви були речником, умовно кажучи, тою людиною, бо ви за законом подаєте таке відповідальне рішення, і щоб журналісти знали, що поки Генеральний прокурор не звернувся до Верховної Ради, нічого Службі безпеки і іншим посадовим особам такою справою займатися. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олександр Іванович. У Олександра Івановича немає відповіді на це питання. Я дякую Генеральному прокурору за інформацію.
Шановні народні депутати, наступне питання, яке б мало розглядатися, ми не можемо розглянути, у нас відсутній і доповідач з цього питання, і голова фонду. І у нас залишилось обмаль часу.
У мене є пропозиція, щоб ми розглянули питання зараз 3333 – проект Постанови про визнання такої, що втратила чинність Постанова Верховної Ради України від 15 січня 2008 року „Про проведення парламентських слухань”.
Будь ласка, я запрошую Хару Василя Георгійовича для доповіді.
13:39:16
ХАРА В.Г.
Уважаемые колеги, 15 января текущего года мы с вами приняли решение о проведении парламентских слушаний
На очень важную тему: «Про стан дотримання конституційний гарантій трудових прав громадян». И приняли решение в январе о проведении его. Но так случилось, что именно сегодня на 12 число. Но в сентябре месяце мы с вами приняли решение о переносе сессионной недели на комитетскую, а Регламент (статья 233) говорит о том, что „парламентські слухання проводяться у сесійний період не більше одного разу на місяць у дні тижня, що відводяться для роботи в комітетах, депутатських фракціях. Перенести до конца года некуда этот очень важный вопрос, хотя нужно сказать, что наиболее актуальным он будет вообще-то в марте-месяце. Но что будет в марте-месяце, трудно сказать. Поэтому комитет предлагает скасувати постанову о назначении данных парламентских слушаний, а туда, ближе к весне, если будет работать парламент, будет в этом необходимость, конечно же, было бы очень актуально рассмотреть вопрос в связи с экономическим кризисом, закрытием производства, остановкой предприятий, сокращением, бесплатные отпуска и так далее. У нас будет очень много интересного материла для рассмотрения. Поэтому комитет просит отменить постанову, которая назначалась на сегодня – проведение, ну, де-факто уже, проведение данных парламентских слушаний.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Є питання до Василя Георгійовича? Є? У вас питання? Якщо питань немає, є бажаючі обговорювати цю пропозицію? Є бажаючі, вибачаюсь. Тоді, будь ласка, записуємося на обговорення. Будь ласка, народний депутат Князевич.
13:41:19
КНЯЗЕВИЧ Р.П.
Прохання передати слово народному депутату Карпуку Володимиру Георгійовичу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.
13:41:28
КАРПУК В.Г.
Шановні народні депутати, ми знаємо, як важко було подолати пропозиції щодо проведення парламентських слухань, і Комітет з питань охорони здоров'я, зокрема, кілька разів настоював на тому, щоб провести парламентських слухання з питань фінансування охорони здоров'я, прийняття законодавства про страхову медицину і інше. Однак, ці всі важливі питання для країни вважалися неактуальними. І мені здається, що саме народний депутат, який виступав перед тим, віднісся безвідповідально до того, тому що питання включене. Як це так можна розглядати – вносити не вносити, комітет не підготував, переносити, коли їм буде зручно? Питання актуальне, і добре було би послухати не тоді, коли буде масове безробіття, а як запобігти тому масовому безробіттю. І тому я ще раз підкреслюю те, що, до винесення питання про парламентські слухання треба досить відповідально відноситися.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Колоцей Юрій Олександрович, будь ласка.
13:42:35
КОЛОЦЕЙ Ю.О.
Прошу передать слово Стояну. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Стоян Олександр Миколайович.
13:42:44
СТОЯН О.М.
Шановні колеги, тут не треба про політику казати – це технічна сторона справи. Ще раз нагадую: ми повинні були сьогодні, 12 листопада, розглянути це питання. І в нас є готові матеріали. Але, враховуючи те, що змістився графік роботи Верховної Ради, ми кажемо: або давайте відмінимо, що я теж не дуже схвалюю – чому, тому що тема: про проведення парламентських слухань „Про стан дотримання конституційних гарантій трудових прав громадян, - тоді давайте так проголосуємо зараз: відтермінуємо це десь на середину грудня, виберемо час – і заслухаємо це питання. Комітет готовий доповісти. Більше того, зараз з вини уряду у нас масове безробіття, профспілки поки що нічого не роблять, не вимагають того, щоб якимось чином захистити людей, ми це готові зробити. Мова йде, ще раз скажу, про що: що сьогодні є Конституція, є права громадян, і ці права громадян треба захистити, зокрема право на те, що звільняють людей без згоди з профспілками, і взагалі звільняють, скорочують робочі місця, право на те, що сказав недавній, ще годину назад, бувший спікер Яценюк, що, бачите, для того щоб зберегти робочі місця, виявляється, треба дозволити роботодавцям зменшувати рівень заробітної плати. В умовах, коли така криза, в умовах, коли зростають ціни на газ, на електроенергію, зменшити заробітну плату. Більше того, він запропонував дозволити відправляти в безоплатні відпустки багато людей. А вчора я ще почув річ, яка не вкладається в розум простої людини: один бізнесмен молодий каже: „У нас тисяча працюючих, ми 400 скоротили, а 600 зберегли, таким чином зберігаємо своє підприємство”. Я хотів би, щоб цей роботодавець сам побув би місяць безробітним і не чув би, що таке скорочення хоча би однієї працюючої людини, за якою стоять сім’ї.
Тому я ще раз хочу сказати. Якщо ми не хочемо відмінити – і це, мабуть, буде цілком доцільно, - то ми просимо з технічної процедури перенести розгляд цього питання на грудень. Ми підготуємося і покажемо, що в Україні з вини уряду є масові порушення прав людей, масові порушення Конституції, закону про працю, Кодексу законів про працю, закону про профспілки, право і гарантії їх діяльності, запросимо широку громадськість, обговоримо це питання і винесемо рішення.
Тому резюме моє. Давайте все-таки не будемо відміняти, відтермінуємо розгляд цього питання про громадські слухання на більш пізніший термін. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Мартинюк Адам Іванович.
13:45:21
МАРТИНЮК А.І.
Дякую. Мартинюк, фракція комуністів.
Шановні колеги, шановні виборці, поза всяким сумнівом, що ми повинні зараз прийняти якесь рішення. І сподіваюсь, що приймемо, як завжди мудре і виважене рішення.
З одного боку ми вже не можемо провести ці парламентські слухання, бо ми мали б їх провести саме сьогодні – 12 листопада. Зрозуміло, що регламентна норма і про це доповідач говорив, вимагає, ставить перед нами вимогу, що парламентські слухання відбуваються не в сесійний день, а відбуваються в той момент, коли іде робота народних депутатів у комітетах. І я думаю, абсолютно слушні ті із моїх колег, хто піднімає проблему по-іншому.
В зв’язку із тим станом, в якому перебуває зараз українське суспільство, в зв’язку із досить негативними наслідками керівництва, виконавчими структурами влади, в зв’язку із тим, що ми зараз з вами зіткнулися, хоча нам обіцяли іще буквально місяць назад, били себе у груди про те, що нас криза ніяка не зачепить, ми з вами відчуваємо наслідки не просто економічної, перед усім фінансової кризи, а ми з вами відчуваємо наслідки найнебезпечніші, найбільше те, що зачіпає наших безпосередньо людей, трударів. Зачіпає їх у тому відношенні, що вони сьогодні, завтра, післязавтра масово будуть викинуті на вулицю, що, дійсно, в зв’язку із кризою, в зв’язку із невмінням управляти державою, ми дійшли до такої ситуації, коли буде масове безробіття.
Не дивлячись на те, що нам обіцяють, що Фонд підтримки безробіттю виконає свої функції, але в мене є великі сумніви, що вони зуміють захистити цих людей. І я цілком підтримую своїх колег, які говорять про те, що в нинішніх умовах такі парламентські слухання вкрай необхідні.
Тому я, Олександр Володимирович, пропоную дещо змінити зміст постанови, не писати про те, що вона втратила чинність, а просто про внесення змін у постанову від 15 січня 2008 року про проведення парламентських слухань на тему „Про стан дотримання конституційних гарантій трудових прав громадян” і встановити, що провести такі парламентські слухання, я подивився за календарним планом, ми можемо їх провести 10 грудня. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Зарубінський Олег Олександрович, будь ласка.
13:48:00
ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.
Дякую, Олександре Володимировичу. Олег Зарубінський, „Блок Литвина”.
Ви знаєте, за великим рахунком, парламентські слухання, які стосуються гарантій трудових громадян, треба було не сьогодні проводити, а місяці так два чи два з половиною тому, коли вже всі відчули, що в Україні є внутрішня економічна і соціальна криза і коли глибина цієї кризи вже посилюється на додаток впливом світової економічної кризи.
Тому мені здається, це питання є надзвичайно актуальним. Просто, це без перебільшення, надзвичайно актуальним, бо конституційні гарантії трудових прав громадян сьогодні не діють. Гарантій трудових прав громадян де-факто немає. Трудові права українських громадян сьогодні, як ніколи, порушуються, в тому числі, і у зв'язку із станом економіки, до якого довели країну.
І тому я хотів би погодитися і з колегою Стояном, і з Адамом Івановичем у тому плані, що ми не можемо не розглянути це питання. Не можемо не розглядати це питання, бо покликання парламентських слухань – не просто галочку поставити і не просто констатувати те, що я сказав, що трудові права громадян порушуються, масово порушуються сьогодні, а виробити, якщо хочете, рецепти, висловити пропозиції, які і є у форматі висновків парламентських слухань, щоб запобігти ще більшому загостренню цієї, дійсно, дуже актуальної проблеми. Тому не треба відкладати в довгу скриню. І якщо ми почали нормально працювати, слава Богу, і якщо порядок денний, слава Богу, я думаю, вже буде нормально формуватися, затверджуватися, і всі народні депутати будуть і на тиждень, як це колись було, і на два тижні вперед знати, що, коли буде розглянуто, коли будуть в середу парламентські слухання. Я думаю, що так станеться врешті-решт, то ми маємо запланувати ці парламентські слухання не пізніше, ніж на кінець листопада або першу декаду грудня. Я ще раз хочу сказати, що треба все робити вчасно. Ми вже запізнилися з ними.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олег Олександрович.
Я запрошую до заключного слова Василя Георгійовича Хару. І прошу, щоб під час свого заключного виступу ви дали також відповідь на питання щодо пропозиції Адама Івановича Мартинюка стосовно можливості проведення парламентських слухань 10 грудня.
13:50:50
ХАРА В.Г.
Уважаемые
коллеги, я согласен с предложением наших коллег, которые предлагают это сделать
в декабре, только при одном условии, если мы будем работать.
Правильно
предыдущий оратор сказал. Мы почему приняли решение об отмене? Мы с вами
полгода назад провели парламентские слушания по нашему кабинету, по выполнению
Европейской социальной хартии. Мы до сегодняшнего дня не можем принять
рекомендации, исходя из того бардака, который был у нас до сегодняшнего дня в
парламенте.
Я неоднократно
выступал на заседаниях совета Верховной Рады, который рассматривал повестку
дня, всегда выступал с критикой в отношение руководства парламента. Мы давали
по 15, по 20 законопроектов для рассмотрения в сессионном зале по социальным
вопросам. Это и вопрос о занятости населения, который помог бы в нынешних
условиях, это и Трудовой кодекс, это и государственное медицинское страхование,
это и льготы по различным категориям. И всегда попадали в самый конец повестки
дня. Поэтому когда комитет в ноябре месяце рассматривал данный законопроект, то
исходя из тех условий, которые были, и предложили его просто отменить,
поскольку мы не способны были до сегодняшнего дня рассматривать его на
заседании парламента.
Поскольку
ситуация на сегодня изменилась, и правильно сказано, что есть шанс нормально
работать. Я с удовольствием принимаю предложение о проведении этого 10 декабря
и прошу, чтобы самое ближайшее время в повестке дня все-таки появилось
утверждение рекомендаций того, тех парламентских слушаний по Европейской
социальной хартии, которую мы с вами полгода назад рассмотрели и приняли, до
сих пор не утвердили, для того чтобы дать ее для внедрения в дело. Поэтому
предлагаю всем проголосовать за изменения, как Адам Иванович предложил,
изменения в проекте постановления о проведении этих парламентских слушаний 10
декабря 2008 года. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ.
Дякую, Василь Георгійович.
Шановні коллеги,
будуть заперечення, щоб ми змінили редакцію постанови, замість втрати чинності
змінили дату проведення слухань. Є заперечення? Якщо заперечень немає, я ставлю
на голосування проект Постанови Верховної Ради «Про змінення дати проведення
парламентських слухань на тему «Про стан дотримання конституційних гарантій
трудових прав громадян» на 10 грудня 2008 року». Прошу голосувати.
13:53:38
За – 214
Рішення не
прийнято.
Будь ласка,
запишіться з процедури. Будь ласка, Зварич Роман Михайлович.
13:54:03
ЗВАРИЧ Р.М.
Шановні колеги, звичайно, що наша фракція не проголосувала за це питання, оскільки ми би дуже хотіли якраз захистити конституційні права трудящих і таки не можемо зрозуміти, чому Партія регіонів не хоче захищати конституційні права трудящих. Це вже таке, п’яте й десяте. Взагалі нас цікавить, яким чином ви думаєте, щоби ця постанова набрала чинності, оскільки потрібен підпис Голови Верховної Ради України відповідно до Конституції України. Отже, якщо ви не маєте готової кандидатури щодо Голови Верховної Ради України, а якраз сам факт, що ми розглядаємо це питання, свідчить про те, що ви його не маєте, то все те, що відбулося сьогодні вранці, можна тільки оцінювати як авантюру, з чим я вас і поздоровляю!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Кілінкаров, будь ласка.
13:54:51
КІЛІНКАРОВ С.П.
Уважаемые народные депутаты, уважаемый Александр Владимирович! Я думаю, что надо вернуться к повторному голосованию по этому вопросу и обращаюсь к представителям Партии регионов, там 12 человек не проголосовало. Я так понимаю, технически, потому что данный законопроект предлагал член фракции Партии регионов.
А в отношении тех политических сил, которые сегодня не голосуют, я думаю, надо было бы озвучить результаты голосований, чтобы люди видели кто реально хочет через вот эти парламентские слушания все-таки навести порядок в этом вопросе, а кто этого делать не хочет. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Подгорний Сергій Петрович.
13:55:31
ПОДГОРНИЙ С.П.
Подгорный фракция «Блок Юлии Тимошенко».
Хотелось бы сказать, что то, что произошло в первой половине дня, наверное, констатировало факт, что состоялась коалиция. Хотелось бы сначала эта коалиция сначала узаконила, в числе коммунистов, Партии регионов, «Блока Литвина» и Единого Центра Ющенко, а после этого уже принимала все решения тогда, когда она была бы полностью легитимна. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Вечерко, будь ласка.
13:56:03
ВЕЧЕРКО В.М.
Стояну, передайте пожалуйста, слово.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Стоян Олександр Миколайович.
13:56:10
СТОЯН О.М.
Шановні виборці! Шановні колеги! Дивіться, що відбулося, дивіться, які подвійні стандарти і яка політична спекуляція з БЮТу і „Нашої України”. Виступає представник з „Нашої України” і каже, що не можна відміняти парламентські слухання, бо це дуже важливо для людей, це треба захистити людей, захистити їх трудові права, ну просто вболіває, аж плаче за людей. І коли ми поставили питання проголосувати, перенести термін, тому що дійсно у нас співпало, ця людина, ця фракція не голосує. Ось вам подвійні стандарти.
Більше того, нагадаю, коли закон був Зарубінського про те, щоб відмінити ту п’яту статтю, яка позбавила доплат, виплат мінімальних зарплат мільйонам людей, вони також за це не голосували. А паралельно вносять популістський закон, про зміни у системі виплат. Тому я хочу сказати, шановні наші з „Нашої України” і БЮТовці. Якщо ви вболіваєте за народ, хочете захистити конституційні права, давайте ще раз повернемося і проголосуємо за …
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити, будь ласка.
13:57:17
СТОЯН О.М.
То давайте проголосуємо, а вам же треба було макнути, сказати, що бачите Партія регіонів представляє когось там і не хоче голосувати. Виступає другий представник, не буду називати прізвище від „Нашої України” і каже „отут дехто не голосував”. Да, дійсно, не хватає людей в залі, але це не означає, що ми проти цього, у вас голоси є, добавте нам голоси і ми зараз проголосуємо за перенесення цих важливих парламентських слухань.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Кармазін Юрій Анатолійович.
13:57:45
КАРМАЗІН Ю.А.
Юрій Кармазін. Партія захисників Вітчизни „Наша Україна – Народна Самооборона”.
Шановні народні депутати, я не голосував зараз за виключення, за прийняття цієї постанови, тому що в даному випадку все, що сьогодні робилося, на превеликий жаль, робилося порушення Регламенту і я не хочу, щоб і далі порушували Регламент. Якщо ми говоримо, що ми маємо переносити на якесь число, то давайте чітко приймемо, напишемо на яке число. Давайте мотивувати, чому саме на це число, ви розумієте, всього цього якраз у ваших пропозиціях, на превеликий жаль, немає.
І друге. Давайте ми будемо узгоджувати це питання з урядом, подобається це комусь, не подобається. Тому що уряд треба почути, чи готовий він на це число, чи на це, тому що ми хочемо, щоб основні доповідаючі були представники уряду.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні народні депутати, пропозиція надходила стосовно можливості проведення парламентських слухань 10 грудня, оскільки це єдиний день, коли в нас є можливість проведення парламентських слухань тут в сесійній залі. Якщо ця пропозиція не підтримана і немає наполягань на тому, щоб 10 грудня проводити, значить тоді питання знято з розгляду і такі парламентські слухання будуть проводитись тільки тоді, коли буде наступна ініціатива.
Ви не проголосували тільки тому, що не знали на який день чи ви маєте інші мотиви, Юрій Анатолійович, будь ласка?
13:59:32
КАРМАЗІН Ю.А. Я не проголосував тому, що я хочу знати позицію уряду і інших, хто буде готувати це засідання. Якщо воно готове, я буду готовий голосувати, якщо ви мене запитуєте, ви розумієте? Я ще раз кажу, з уряду ми нікого не бачимо, з уряду ми нікого не бачимо! Сьогодні листопад і давайте говорити так, що вже треба це робити і терміново робити, проводити слухання. Чекати грудня дуже-дуже пізно.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Власне проект сьогодні був внесений через те, що ми міняли просто календарний план і у нас сесійний тиждень виявився. Тому надійшла пропозиція, що оскільки не було, очевидно не почули депутати стосовно дати, пропозиція повернутися до визначення дати проведення цих парламентських слухань 10 грудня.
Я ставлю на голосування пропозицію повернутися до визначення дати проведення цих слухань 10 грудня. Прошу голосувати.
14:00:49
За-227
Рішення прийнято.
Прошу, будь ласка, тепер я ставлю на голосування зміни до проекту Постанови про проведення парламентських слухань на тему „Про стан дотримання конституційних гарантій трудових прав громадян” 10 грудня 2008 року. Прошу визначатися.
14:01:19
За-227
Рішення прийнято.
На цьому ранкове пленарне засідання оголошую закритим. Завтра ранкове пленарне засідання розпочнеться о 10-ій годині ранку. До зустрічі.