ЗАСІДАННЯ ЧЕТВЕРТЕ
Сесійний зал Верховної Ради України
5 лютого 2009 року, 10:00 година
Веде засідання Голова Верховної Ради України В.М.ЛИТВИН
ГОЛОВУЮЧИЙ. Доброго ранку, шановні народні депутати, запрошені та гості Верховної Ради України. Прошу, шановні колеги, підготуватися до реєстрації. Увімкніть систему „Рада”.
10:01:39
Зареєструвалися у сесійній залі 424 народних депутати. Ранкове засідання Верховної Ради України оголошую відкритим. І, водночас, звертаюсь до вас з проханням, шановні колеги, щоб ви не забули про необхідність реєстрації біля столів реєстрації, тобто письмової реєстрації. Хто не встиг це зробити, зайшов прямо у сесійну залу, я прошу зареєструватися. І, шановні колеги, після десь півгодини я попросив би, об надали дані про письмову реєстрацію народних депутатів.
І ще хочу сказати, шановні колеги, що вчора за результатами роботи Верховної Ради України було розглянуто 21 питання порядку денного, в тому числі 14 законопроектів, один проект постанови та пропозиції Президента України до шести законів України. За результатами розгляду прийнято два закони, десять законопроектів та один проект постанови прийнято за основу. Два законопроекти відхилено. За результатами розгляду пропозицій Президента України: один закон прийнято в цілому більш як двома третинами голосів народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради України, один закон прийнято з урахуванням пропозицій Президента України, один закон прийнято з частковим врахуванням пропозицій Президента України, три закони відхилено.
Шановні колеги, ми погодили, що сьогодні Верховна Рада України першим розгляне питання про соціально-економічну ситуацію в Україні та дії органів влади щодо подолання кризи. На розгляд цього питання запрошені голови обласних рад, вони присутні; запрошений і присутній Голова Конституційного Суду, ні, відсутній; запрошені також Голова Конституційного Суду, Голова Верховного Суду, Голова Вищого господарського суду, Голова Вищого адміністративного суду, Голова Рахункової палати, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Голова Центральної виборчої комісії, Генеральний прокурор України, Голова Вищої ради юстиції, тимчасово виконуючий обов'язки Голови Служби безпеки України, ну, я вже сказав, голови обласних рад.
Шановні колеги, ми з вами визначили такий регламент розгляду. Зараз я ще раз оголошу регламент розгляду, а потім обміняємося думками. Якщо буде Глава держави…
(В сесійний зал увійшла Прем`єр-міністр України) (О п л е с к и)
Дякую. (О п л е с к и)
Так, прошу, шановні колеги, сідати. Шановні колеги, прошу сідати. В роботі Верховної Ради України бере участь Прем`єр-міністр України та члени уряду.
Шановні колеги, ми з вами вчора погодили регламент розгляду питання про соціально-економічну ситуацію в Україні та дії органів влади щодо подолання кризи. Виступ Президента України, якщо Президент України братиме участь, - до 45 хвилин. Запитання до Президента, якщо він погодиться відповідати на них, - до 30 хвилин. Виступ Прем'єр-міністра - до 45 хвилин. Запитання до Прем'єр-міністра - до 30 хвилин. Запитання до членів Кабінету Міністрів, якщо такі будуть у нас, шановні народні депутати, - до 30 хвилин. Виступи представників депутатських фракцій - до 10 хвилин від кожної фракції. Виступи народних депутатів – до 30 хвилин. Виступи двох голів обласних рад – це голови Луганської обласної ради Голенка Валерія Миколайовича та Сумської обласної ради Шапошніка В’ячеслава Івановича – до 5 хвилин. Обговорення і прийняття рішення.
При цьому ще раз хотів би наголосити: після завершення обговорення перед прийняттям рішення відбудеться письмова реєстрація. Після того будуть (біля столів реєстрації), після того будуть оприлюднені списки відсутніх народних депутатів. І буде запропоновано Лічильній комісії, щоб вони ці списки передали до нашої відповідної інформаційної комп’ютерної системи „Рада”, з тим щоб були вилучені картки народних депутатів, які не присутні на засіданні. Після того ми проведемо голосування.
Переходимо… 5 хвилин, будь ласка, запишіться. Прошу на табло прізвища народних депутатів вивести, що записалися. Юрій Кармазін.
10:07:11
КАРМАЗІН Ю.А.
Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни, „Наша Україна – Народна Самооборона”.
Шановний Володимире Михайловичу, я так зрозумів, що ми не маємо ще відомостей, чи прийде Президент, чи ні. А чи прийде „мер усіх киян” Черновецький, який останніми своїми діями вводить просто в шок всю громадськість України і світу. Він вже додумався патолого-анатомічні відділи передати в комунальну власність. І я дякую присутній тут пані Тетяні Корняковій за те, що принесли протест на ці незаконні дії. Але ж незаконні дії і в тарифах. І учора знову на мільярд гривень закуповуються трамваї іноземного виробництва в той час, коли ми тут приймаємо закони про підтримку свого бізнесу, вітчизняного. І це все робиться на „Южмаші”.
Я хотів би, щоб ви проінформували і чому тільки ці два голови обласних рад будуть виступати, чому їм така честь, а не якийсь вибір, як ось у нас зараз як падає. Тому хотів би у вас запитати, щоб ви також дали такі роз’яснення нам. Дякую вам.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Шенцев, фракція Партії регіонів, будь ласка.
10:08:21
ШЕНЦЕВ Д.О.
Прошу передать слово Ефремову Александру Сергеевичу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Сергійович Єфремов, мікрофон.
10:08:27
ЄФРЕМОВ О.С.
Спасибо, Владимир Михайлович. Уважаемые коллеги, уважаемый Владимир Михайлович, хотелось бы услышать ответ на вопросы, было ли с Президентом общение и что сказал глава государства по поводу его отсутствия сегодня на сессии Верховного Совета. Это что, неуважение к депутатскому корпусу, а через депутатов ко всему украинскому народу?
И второй вопрос. Владимир Михайлович, председатели областных советов мы договаривались, что будут приглашены все. В ложе приглашенных мы видим только двоих, чего мы обижаем руководителей регионов и садим их аж на балкон вместо того, чтобы они заняли ложу, в которой они всегда находились. Я считаю это не совсем правильное решение и мы не должны отгораживаться от тех людей, которые непосредственно контактируют со всеми людьми в Украине и осуществляют каждодневную работу, и лучше всех знают проблему в нашем государстве. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Сас, будь ласка, фракція "Блоку Юлії Тимошенко".
10:09:35
САС С.В.
Дякую. Володимир Михайлович, прошу передати слово Івану Григоровичу Кириленко.
10:09:42
КИРИЛЕНКО І.Г.
Шановний Володимире Михайловичу! Шановний уряд, шановний Прем’єр-міністр, шановні колеги, шановні виборці! Володимире Михайловичу, ми підтримуємо запропонований алгоритм розгляду сьогоднішнього питання, ми його погодили з вами і з керівниками депутатських фракцій ще у вівторок. Ми повністю підтримуємо і пропонуємо негайно приступити до розгляду, бо сьогодні в порядку денному питань стільки, що вистачить працювати цілий тиждень. Щонайменше стоїть 15 антикризових законопроектів, які запропоновані урядом і народними депутатами.
Ми пропонуємо після розгляду першого питання поставити на голосування продовження роботи сесії сьогодні до вичерпання повного порядку денного. У нас надзвичайно багато роботи і ми заборгували перед виборцями. Безкінечними вимогами відставок, перевиборів і так далі, ми заборгували значну кількість сьогодні законодавчих актів. Тому наша фракція налаштована не на шоу, а на те, щоб працювати. І просимо нашу пропозицію поставити на голосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Анатолій Степанович Гриценко, фракція „Наша Україна – Народна Самооборона”.
10:10:46
ГРИЦЕНКО А.С.
Дякую. Анатолій Гриценко „Наша Україна – Народна Самооборона”.
Шановний Володимире Михайловичу! На четвер, після засідання Погоджувальної ради стояло питання про розгляд кандидатури, внесеної Президентом на посаду Голови Служби безпеки України. Це питання розглянуто комітетом, ви в понеділок самі просили, щоб прискорили цей розгляд, і ми це зробили, воно було вилучено.
Я наполягаю на тому, щоб ми проголосували і після розгляду питання про уряд, і затвердження порядку денного розглянули питання про Голову СБУ. Не можна ще на два тижні і більше залишати в невизначеності, і дати право Президенту реалізувати своє конституційне право. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Валерій Бондик фракція Партії регіонів.
10:11:28
БОНДИК В.А.
Шановний Володимир Михайлович! Прошу передати слово Коновалюку Валерію Іллічу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Валерій Ілліч Коновалюк, фракція Партії регіонів.
10:11:32
КОНОВАЛЮК В.І.
Дякую. Валерій Коновалюк Партія регіонів.
Шановний Голово, шановні колеги, шановні виборці! Питання, яке ми почнемо розглядати сьогодні, має назву: про соціально-економічну ситуацію в Україні та дії органів влади щодо подолання кризи. У мене до вас конкретне питання, Володимире Михайловичу! Має до цієї ситуації відношення Президент України Ющенко? Як ми можемо розцінити дії Президента, який на протязі чотирьох років жодного разу не звернувся в парламенті з щорічним посланням про стан соціально-економічної ситуації в державі? Як ми можемо відноситися до гаранта Конституції, який блокує антикризові закони, накладає вето та порушує Конституцію? Як ми можемо відноситися до тих чисельних фактів корупції, зловживань і дій Президента, які спрямовані проти української держави?
Ви знаєте, дайте мені відповідь, чому сьогодні на заклики Партії регіонів цього Президента немає в залі? Чому, крім Партії регіонів, ніхто не вимагає відсторонення…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити думку.
10:12:39
КОНОВАЛЮК В.І. Чому, крім нас, сьогодні ніхто не наполягає на початку процедури імпічменту? Дайте зрозуміти, чому ми сьогодні стаємо заручниками, як і всі громадяни, коли Партія регіонів вимагає працювати сьогодні над тими питаннями, які сьогодні хвилюють людей, а ті фракції, які не дають можливості нам забезпечити це питання як опозиції в парламенті. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні народні депутати, ми обмінялися думками щодо наших бачень і підходів відносно розгляду першого питання. Пропозиція і зауваження, які прозвучали від колеги Кармазіна щодо Київського міського голови. Ми запросили Київського міського голову, коли з’ясувалося, що він не може бути, ми запросили його заступника, секретаря Київської міської ради як це було вирішено Верховною Радою України.
Щодо двох виступів, ми погодили і я хочу нагадати, шановні колеги, регламент розгляду і процедуру голосування ми затвердили з вами прийняттям відповідного рішення, за яке проголосувало 398 народних депутатів України.
Відносно запрошення Президента України. Після рішення Погоджувальної ради, шановні колеги, я звернувся з офіційним листом до Президента і розумію, що сьогодні не час займатися листуванням, мав телефонну розмову з Президентом України. Якщо Президент України прийме рішення, я думаю, він зможе взяти у будь-який момент участь у нашій роботі. І зазвичай, я хочу сказати, і це на запитання Валерія Ілліча Коновалюка, що Президент України виступає із посланнями до Верховної Ради України черговими за звичайних умов до 31 березня кожного року, тому час ще є. Але для того, щоб Верховна Рада могла підготуватися, треба щоб Верховна Рада отримала інформацію і ця інформація була доведена до народних депутатів України за п’ять днів. Президент має право звертатися із позачерговими посланнями і до Верховної Ради, і до українського народу. Я переконаний, що Верховна Рада підтримає волю Президента.
Що стосується голів обласних рад. Я попросив апарат з’ясувати, будь ласка, шановні колеги, можуть переміститися. Я тільки хотів би просити одного, щоб ми не поступили так, як ми поступили у свій час, коли розглядали питання про престижність шахтарської праці, коли водили по всій Верховній Раді, а потім прийняли рішення, яке, на превеликий жаль, не виконується. Але, будь ласка, де буде зручніше, у нас жодних застережень не повинно бути.
Відносно пропозиції Івана Григоровича Кириленка, що продовжити роботу. Дайте ж, у мене пропозиція, шановні колеги, давайте завершимо розгляд цього питання, на нього відведено дуже багато часу, а потім ми будемо думати як працювати далі.
Щодо пропозиція Анатолія Степановича Гриценко відносно розгляду питання про надання згоди на призначення Голови Служби безпеки України. Ми обговорювали, шановні колеги, і на Погоджувальній раді, я просто не доніс до вашого відома, що коли ми розглядаємо сьогодні таке складне питання, цілком очевидно, що такі реалії щодо цього, до цієї проблеми не дійдуть руки, якщо можна так говорити, його треба розглянути. Але солідно, але якщо є таке наполягання, ми по завершенню проведемо консультації і приймемо рішення. Я на всі ваші питання відповів і пропозиції прозвучали, ми їх врахуємо.
Оголошується розгляд питання, до розгляду питання про соціально-економічну ситуацію в Україні та дії органів влади щодо подолання кризи. До виступу запрошується Прем’єр-міністр України Тимошенко Юлія Володимирівна. (О п л е с к и) Будь ласка, Юлія Володимирівна. Прошу уваги, шановні колеги.
ТИМОШЕНКО Ю.В.
Доброго дня, шановні колеги! Я думаю, що сьогодні обговорення соціально-економічної ситуації в Україні є абсолютно вчасним, є потрібним і я дуже сподіваюся на те, що це стане не основою для політичних разбірок, а основою для консолідації, для прийняття важливих рішень і для об’єднання парламенту, уряду в єдину команду, яка може давати результат країні.
Я хочу подякувати сьогодні і Голову Верховної Ради, і народних депутатів, які входять в коаліцію, а також тих депутатів, які входять в опозицію і підтримують антикризові закони, за те, що за останні два місяці робота Верховної Ради і уряду стала набагато конструктивнішою, результативнішою і, якщо порівняти кількість і якість рішень, які прийняті за два останніх місяці з попереднім роком роботи – це непорівнянні речі. Тому, я думаю, що є шанс працювати і давати результат суспільству.
Я категорично не хочу прикрашати ситуацію, яка є в країні. Ситуація надзвичайно важка, вона важка не тільки в Україні – в усьому світі. І саме тому сьогодні ми мусимо відверто підняти проблеми і дати на них відповіді.
В першу чергу Україна як і весь світ на базі масштабної, глибинної фінансової кризи сьогодні вже спостерігає, починаючи з грудня місяця минулого року, рецесію в економічних процесах. Це абсолютно логічний наслідок руйнації світової банківської системи, тому що економіка країни, будь-яка галузь може жити і працювати, якщо вчасно надаються кредити, якщо ці кредити надаються не на один місяць, а, як мінімум, на рік і більше, якщо ці кредити надаються не під 36 відсотків річних, як іноді сьогодні досягають ставки, а надаються так, як в усьому світі, під 3–4 відсотки річних, тоді економіка буде жити і процвітати. Але в той час, коли сьогодні банківська система України внаслідок певних, на мій погляд, не дуже професійних кроків, по-перше, живе забрушеною гривнею; по-друге, живе без реальних грошей і не направляє в реальний сектор економіки гроші; відсотки такі, що неможливо зробити ні малий, ні середній, ні крупний бізнес. Це говорить про те, що, безумовно, тромб, який потрібно долати, знаходиться в банківський системі. Тому що всі інші галузі мають потужності, мають можливості, мають всі необхідні передумови для того, щоб нормально працювати і давати результат суспільству.
Я хотіла би, щоб ми зараз звернули увагу на динаміку валового внутрішнього продукту у 2008 році (я прошу висвітити цей слайд) і ви побачите, що якраз з кінця року у нас почалася певна рецесія, з якою нам доведеться спільними зусиллями боротися. Безумовно, це вплинуло на формування дохідної частини бюджету, на формування всіх видатків. І це проблема, яка народжена масштабною світовою банківською кризою.
Я також хотіла, щоб ви подивилися по 2009 року, які прогнози ВВП дають іншим країнам світу. Я прошу, будь ласка, як Україна виглядає на цьому фоні. Україна запланувала на 2009 рік 0,4 відсотка зростання валового внутрішнього продукту у той час, коли Міжнародний валютний фонд пропонував Україні поставити рецесію на рівні мінус 5. Але уряд України не погодився з такими прогнозами, тому що легше за все змиритися з падінням, побудувати так політику, щоб це падіння зафіксовано було всіма показниками. Я вважаю, що Україна - сильна держава, має ресурси і резерви і якщо правильно буде діяти у цей важкий час, ми забезпечимо той показник, який ми запланували на 2009 рік.
Але у той же час я хочу, щоб ви звернули увагу, що, наприклад, такі країни як країни Євросоюзу по прогнозам того ж Міжнародного валютного фонду будуть мати спад виробництва мінус 2 відсотка, розвинуті країні в цілому всі – мінус 2, Сполучені Штати – мінус 1,6 і навіть по Японії, яка є взірцем того, як будувати ефективні економіки, – мінус 2,6. Це говорить про те, що весь світ увійшов у глобальну рецесію, і Україні легко не буде. Я думаю, що бюджет, який ми запропонували країні, дає відповіді на ці питання.
Що стосується динаміки промислового виробництва (я хотіла б, щоб показали слайд номер 8) і ми порівняємо 2007 рік з 2008-мим помісячно. І ви подивитеся, що, по суті справи, всі показники динаміки промисловості, вони почали погіршуватися, починаючи з дев’ятого-восьмого місяця, там, де у нас реально почалися проблеми з банківською системою. Але в той же час, я не хотіла би, щоб ми втрачали надії, тому що, якщо порівняти показники дванадцятого, грудня місяця порівняно з попереднім місяцем, наприклад, з листопадом, то ми подивимося, що вже місяць до місяця у нас три і два плюсом пішло. Це не значить, що у нас все добре, це значить, що ми боремося і можемо крок за кроком цю кризу долати.
Що стосується таких показників, як інфляція. Я
прошу показати слайд 17-й і прошу звернути вашу увагу на друге півріччя 2008
року порівняно з 2007-м. Ви побачите, що показники інфляції починаючи з сьомого
місяця були порівняно з минулим роком, коли працював інший уряд, абсолютно
позитивними. Два місяці була дефляція. Всі інші місяці, не зважаючи на кризу,
ми тримали інфляцію нижче, ніж в 2007 році. І тільки в грудні місяці, коли
обвал гривні досяг просто рекордних обсягів, а це значить, що вся імпортована продукція:
нафтопродукти, ліки, – завдяки такому стрімкому падінню гривні подорожчали
значно, навіть в останньому місяці ми мали інфляційні показники на рівні
минулого року, коли був інший уряд і коли не було ніякої кризи. Тому будемо і
далі тримати досить серйозно руку на пульсі на всіх аспектах інфляції, але в
той же час розуміти, у нас, на жаль, за 17 років склалася імпортоорієнтована
економіка. Навіть продукти харчування заходять по імпорту. Ліки разом з
субстанцією – 100 відсотків імпортовані. У нас їх тільки змішати можуть. Всі
майже нафтопродукти сьогодні заходять по імпорту.
І поки буде такий курс гривня-долар, і він буде множитися цей курс гривня-долар на митницях саме таким чином, то вдвічі більше будуть очікування по ціні, зростанню цін на ключові продукти споживання людей. Поки ми гривню не поставимо на місце і поки Національний банк не зробить таку політику, безумовно, буде дуже і дуже важко.
Я хотіла би, щоб також сьогодні показали на слайді, як в інших країнах впала національна валюта. В принципі здешевлення національної валюти по всім країнам світу є показником і ознакою кризи. Але як виглядає Україна порівняно з іншими країнами? Якщо ми візьмемо єврозону, то порівняно до долара з 1 липня по 4 лютого 2009 року така девальвація національних валют складала 18,7 відсотка. Якщо ми візьмемо такі країни як Велика Британія, то національна валюта девальвувала на 27,6, Росія – 35,5. Україна нестандартно себе веде в цій ситуації і девальвація в Україні склала 43,6 відсотка. Це по самим скромним обрахункам. Такого допускати Національному банку категорично не можна.
У той же час ми плануємо, ми плануємо на наступний рік прогноз інфляції мати на рівні 9,5 відсотків. Такі надії нам дає сьогодні у тому числі і індекси цін виробників, які значно знизилися, і сьогодні оптові ціни на промислову продукцію, це я прошу подивитися на 2009 рік прогноз. І якщо ми подивимося на індекси цін виробників, то ми побачимо, що вже сьогодні є всі передумови до зниження цін і на споживчі товари. Але без поставлення курсу на місце гривня-долар цього досягнути буде неможливо.
Я також хотіла би зазначити, що, незважаючи на надзвичайно важкий стан формування бюджету на 2009 рік, ми вже ж таки запланували плюс 3,4 відсотка приросту доходів зведеного бюджету України на 2009 рік.
Я прошу, покажіть слайд 33, і ми подивимося, що ми все ж таки, не зважаючи на самі песимістичні і важкі прогнози і обставини, хочемо вийти на приріст у бюджеті, зведеному бюджеті порівняно з 2008 роком на 10 мільярдів гривень. І я думаю, що ми досягнемо цих показників.
Я також хотіла би повідомити, що ми запланували в бюджеті дефіцит бюджету 2,96 відсотка, що знаходиться на рівні з усіма іншими розвинутими країнами світу. На 84 слайді ви зможете побачити прогноз дефіциту бюджету на 2009 рік в окремих країнах світу і в Україні.
Я не хотіла би, щоб у вас склалося відчуття, що зараз бюджет України буде формуватися за рахунок надмірних запозичень, буде збільшуватися державний борг. Цього не буде. Ми йдемо на абсолютно цивілізованому рівні дефіциту. І якщо ви побачите, то Німеччина запланувала 3 відсотка дефіциту, Україна – 2,96, Сполучені Штати – більше 3. І якщо візьмемо, наприклад, для порівняння Латвію, запланувала 4 відсотка. Тому дефіцит бюджету поміркований, він не призведе до збільшення державного боргу суттєво.
І крім того, я хотіла би, щоб ви також знали, що і державний борг України настільки скромний, що його можна порівняти з іншими країнами і зробити висновок, що Україні 11 відсотків до ВВП – обсяг державного боргу, а в інших країнах світу у середньому 60-70 відсотків ВВП складає зовнішній борг державний. У нас є досить серйозні резерви запозичати і бути платежеспроможними.
До речі, я прошу 38 слайд. Така економіка сильна, ліберальна, ефективна, як Японія, має 200 відсотків ВВП обсяг держаного боргу.
Тепер я хотіла би дати вам дані відносно того, які у нас вже є досягнення і є результати по січню-місяцю по виконанню Державного бюджету і Пенсійного фонду. Шановні колеги, я думаю, що ви по всім каналам телебачення чули від Президента, від опозиції, від багатьох так званих експертів, в лапках, що бюджет країни виконаний на 50 відсотків, що Пенсійний фонд зірвано, виконання, що вже не сплачуються пенсії, заробітні плати в бюджетній сфері. Я хочу категорично спростувати ці неправдиві данні і звернути вашу увагу на надходження до Державного бюджету на січень місяць. І думаю, що всі ви розумієте, що при глобальній рецесії економік, падінні економік виконати бюджет – це просто перетворюється кожен місяць в надзвичайно важку працю і важке завдання. Але в той же час в січні ми виконали бюджет на 101 відсоток, державний. 101 відсоток – це значить, що плюсом ми добрали 117 млн. гривень до плану.
І я хочу вам сказати, що як би важко не було, як би країну не трусила криза, ми прогнозуємо, що в наступні місяці доходна база достатня, щоб виконувати бюджет, який заплановано. (О п л е с к и)
Крім того, якщо на початку року по спеціальним фондам виконання бюджету поки що іде важко, то я хотіла би звернути вашу увагу на найголовніший показник формування доходної частини бюджету – це надходження по Державній податковій адміністрації. Так якщо бюджет ми перевиконали на один відсоток, то Державний бюджет за рахунок надходжень від податків – на п'ять відсотків і дали 0,3 млрд. приросту тільки по податкам. Це значить, що бюджет не штучно формувався, а на базі нормальних доходів.
Крім того, Державна митна служба – це теж дуже цікавий показник. Коли прийшло нове керівництво Державної митної служби, за 4 дні до кінця місяця, до кінця звітного періоду бюджет був виконаний на 47 відсотків по митниці. Це просто радикальний провал планувався, планувався свідомо. І тільки прихід нового керівництва дав можливість за 4 дні – вдумайтеся! – підняти всі ресурси і резерви – і виконати загальні і спеціальні доходи Держмитслужби разом на 106 відсотків. Це значить, що резерви і ресурси є. І останні, на жаль, півроку знову відкрилася контрабанда по всіх кордонах, знову пішли чорні потоки в певних напрямках. І я вірю в те, що нове керівництво митниці зможе навести в цьому порядок.
Крім того, я хотіла би зупинитися окремо, тому що це важливо дуже для країни, по рівню надходжень по головних податках. Я прошу, 43-й слайд покажіть. І я думаю, що фахівцям-економістам буде зрозуміло, що бюджет не знаходиться в системі ризику. Подивіться по ПДВ: на 11,2 перевиконано, при тому що планові показники по відшкодуванню ПДВ експортерам, ті, що заплановані, виконані в повному обсязі. Податок на прибуток – плюс 14 з половиною відсотків. Це значить: виконаний на 114 відсотків. І акцизний збір – на 8 відсотків.
Оці цифри – це і основа формування бюджету. В січні-місяці в усі роки бюджет виконувався важко, але в цьому році плани були вищі, ніж в минулому, на січень, і вони перевиконані. Але це не значить… (О п л е с к и)
Але це не значить, що нам можна розслабитися і сказати, що все добре, ми можемо відпочивати. Криза дає країні виклики кожного дня. Але саме тому, що бюджет виконано, ми з вами маємо сьогодні повністю оплачені заробітні плати бюджетникам вчасно. Всі дотації перераховані областям достроково з Державного бюджету. І ми віримо в те, що і далі ми такою самою роботою зможемо захистити країну від кризи. Хоча, ще раз підкреслюю, від певних стресів жодна економіка світу не застрахована, ми всі знаходимося у великій зоні ризику.
Крім того, я хотіла би, щоб ми з вами звернули увагу, що і Пенсійний фонд, ви пам’ятаєте, скільки було неправди, скільки було інсинуацій, скільки було цих розмов, знаєте, таких, які ще додають Україні проблем, що Пенсійний фонд не виконується, що в Пенсійному фонді провал, що у нас не будуть виплачуватися пенсії. Так я хочу зараз вам повідомити, що за січень місяць прямими надходженнями до Пенсійного фонду планові надходження по січню місяцю перевиконані більше, ніж на 21 відсоток. Це додатково ми отримали в Пенсійний фонд поза планом, більше плану – 1,4 мільярди гривень. І я думаю, що пенсії і далі будуть виплачуватися в повному обсязі, вчасно і не треба сьогодні влаштовувати істерію на каналах телебачення, влаштовувати істерію у владних коридорах, і робити такі погані очікуванні у людей в суспільстві. Люди мусять вірити в свою країну, і якщо високопосадовці і політики цю віру руйнують, вони порушують головний національний інтерес країни – це сильний дух нації, руйнують, руйнують віру нації, руйнують впевненість, а потім розбрат і зневіра народжують ще гірші результати життя людей.
І тому, я звертаюся зараз до всієї країни, до всіх громадян країни. Так, Україні сьогодні важко, але в цей важкий момент перевіряються політики: хто з країною, а хто свідомо заради своїх політичних амбіцій руйнує і розкачує країну, руйнує її стабільність і руйнує її нормальний впевнений шлях до подолання кризи.
І я хочу ще раз, ще і ще раз закликати всіх політиків до єдності! В той же час, я хочу поінформувати, що вперше, і саме під час кризи, ми з вами створили стабілізаційний фонд в бюджеті на базі переговорів з іншими державами можу стверджувати, що він буде наповнений. Цей стабілізаційний фонд складає більше 21 мільярда гривень і він буде спрямований виключно на видатки розвитку. Це здешевлення кредитів для аграрного сектору. Це майже 5 мільярдів видатків для вугільного виробництва. Це повне фінансування підготовки до Євро-2012 з усіма інфраструктурними проектами. Це перший раз ми заклали, і я стверджую, виконаємо, видатки на закупівлю і модернізацію озброєння для армії, військової та спеціальної техніки на суму 2 мільярди 767 мільйонів. Таких грошей ніколи, навіть в розквіт економіки, не виділялося для наших оборонних машинобудівних підприємств.
Я сподіваюся і вірю, і працюю для того, щоб стабілізаційний фонд був наповнений до березня місяця і з березня місяця ми почали його витрачати. Сьогодні весь плановий дефіцит бюджету іде не на проїдання, а він іде виключно на видатки розвитку.
Крім того, я хотіла би звернути вашу увагу, що ми направляємо в стабілізаційному фонді 800 мільйонів гривень на іпотечне кредитування і на збільшення статутних капіталів Укрексімбанку і Ощадбанку. І сьогодні кожну п’ятницю ми проводимо спеціальну нараду з будівельниками і формуємо достатньо вагомі фінансові ресурси для іпотечного кредитування незавершеного будівництва.
Крім того, ми півмільярда гривень запланували на модернізацію в житлово-комунальному господарстві і витратимо це на енергозбереження, на встановлення того обладнання, яке заощаджує енергію, а крім того, здешевлює тарифи, які будуть використовуватися для оплати тепла, гарячої води і так далі.
Реалізація інвестиційних проектів соціально-економічного розвитку регіонів – півтора мільярда – це стабілізаційний фонд.
Фінансування інвестиційних проектів на підприємствах авіабудування, оборонно-промислового комплексу і інших галузей майже дев’ятсот мільйонів. І крім того, багато спеціальних програм. І хочу сказати вам, що сьогодні по кожній галузі, по кожному напрямку чітко затверджені проекти великих інфраструктурних розбудов країни. Вони майже сьогодні завершені щодо залучення фінансів в тому числі, „Європейський банк реконструкції і розвитку”, Світовий банк, наші державні національні банки і ми зможемо з вами профінансувати всі інфраструктурні проекти, які намічені у паливно-енергетичному комплексі, у дорожньому будівництві, обов’язково все, що стосується Євро, все, що стосується енергозбереження, житлово-комунального господарства я думаю, що Україна зможе вийти із кризи сильнішою.
Я хотіла би звернути вашу увагу на декілька показників. Незважаючи на дуже і дуже важкий стан економіки України все ж таки розмір середньорічної мінімальної заробітної плати в 2009 у порівнянні з 2008, реальної заробітної плати, планується на рівні плюс вісімнадцять відсотків. В бюджетній сфері плюс 8,8.
Крім того, я хотіла би сказати вам, що ми звернемо увагу і проконтролюємо, щоб на 12,6 відсотків протягом року, це не з першого січня, а протягом року були збільшені заробітні плати вчителям у школі і ми зробимо це, кожна школа буде взята на окремий облік. Лікарі, наприклад, для лікаря хірурга ми плануємо протягом року поступово місяць за місяцем на дванадцять відсотків збільшення, це незважаючи на те, що криза розриває Україну.
Крім того, на розвиток системи культури додатково до 2008 року знову же, незважаючи на скрутну ситуацію з бюджетом, ми додатково додали 174 мільйона гривень. Видатки з місцевих бюджетів на культуру та мистецтво плюс 485 мільйонів гривень. І я могла би вам взяти всі соціальні видатки, які зроблені вже в січні місяці і які заплановані, по січню місяцю 7 мільярдів планувалося на всі соціальні і захищені видатки, ровно 7 мільярдів зроблено. І запас потужності у нас ще достатній є.
Я не буду зараз зупинятися на тому, що ми для всіх категорій незахищених людей, хоча б трішечки, але ж збільшили видатки. На надання пільг та житлових субсидій населенню на 38 відсотків збільшені видатки. І це все при кризовому радикально поганому бюджеті, який обов’язково супроводжує стан фінансово-економічної кризи.
Не хочу втрачати час зараз на те, що ми на освіту за 2 роки (восьмий і дев’ятий) збільшуємо на 48,5, по фундаментальним дослідженням науковим за 2008-2009 – на 30,6 відсотка. Я хочу, щоб ви знали, що уряд тримає на руку на пульсі всіх ключових видатків країни.
Хотіла би також зазначити, що на сьогоднішній день уряд України визначив всього чотири фундаментальних пріоритета, які, ми вважаємо, може підняти сьогодні зовсім на інший рівень розвитку нашу країну.
Перший напрямок, який ми маємо сьогодні – це аграрний комплекс, який може дати Україні надзвичайно високі доходи валютні і єдина галузь за 2008 рік, яка дала унікальний, небачений за всі роки приріст більше 18 відсотків - це саме аграрна галузь.
Сьогодні ми мусимо в неї вкладати і ми будемо в неї вкладати. І зараз ми відбудували модель підготовки до весняно-посівних робіт і віримо, що разом уряд, Національний банк, аграрії, місцева влада. Ми зможемо закласти підвалини для того, щоб врожай наступного року, якщо погода не підведе, буде не менш суттєвим і вражаючим ніж врожай минулого року. А минулий рік, ви знаєте, вдвічі більший урожай і рекордний за всі часи взагалі існування України.
Але в той же час не можна не зазначити, що і аграрний комплекс також доторкнулася фінансово-економічна криза. Ціни на світових ринках на аграрну продукцію впали радикально і тому певний час наші аграрії не мали ринку збуту і була зупинена реалізація по нормальним цінам. І сьогодні зовнішні ринки поки ще сплять і не демонструють такого позитивного динамічного зростання вартості ціни на зерно. Але є маленькі зрушення – зрушення в ціні і зрушення в обсягах реалізації. Сподіваюсь, що в лютому місяці вони будуть ще більш суттєвими.
Вдумайтесь, за січень місяць проекспортовано 1,6 мільйона тонн зерна. Такого показника в січні місяці не було ніколи. Я думаю, аграрії сидять в залі і знають це. Але ціни залишаються низькими і аграріям важко. Тому залишаємо програму на здешевлення кредитів. Залишаємо програму поміркованої вартості на дизельне пальне, яке ми робимо разом з кременчуцьким нафтопереробним заводом і НАК „Нафтогазом” Укргазовидобування і будемо кожен день слідкувати за пролонгуванням кредитів для аграріїв. Але це вже компетенція Національного банку.
Другий напрямок стратегічний, який ми визначили сьогодні для себе – це будівництво. Тому що, якщо ми піднімемо сьогодні будівництво, то в будівництві одне робоче місце народжує 6 – 7 в інших галузях. І тому ці ресурси на розвиток, які у нас є, будуть спрямовані в сектор будівництва.
Третій напрямок пріоритетний – це заощадження енергії, реконструкція і модернізація всіх систем постачання енергії в Україні.
Я вам скажу, що ми розрахували і зробили окрему програму тільки по заміщенню споживання природного газу на котельних на іншу сировину: на відходи виробництва деревообробного, в тому числі щепа деревини, яка сьогодні в лісах у нас є в повному обсязі, ліси захаращені, не чистилися багато років, плюс відходи аграрного виробництва. Ми порахували, ми можемо замістити 6 мільярдів кубічних метрів споживання газу російського на ці досить доступні і дешеві ресурси, які є в Україні.
Ми порахували також, що у нас у загальному енергетичному балансі з інших джерел, крім газ і нафта, у нас всього 0,8 відсотка інших первинних джерел, а в балансах всіх інших країн – від 24 до 30 відсотків. Так чому ми за 17 років жодного кроку в цьому напрямку не зробили? Ви думаєте, що у нас довго часу потрібно для цього або багато грошей? Та ні. Сьогодні в Івано-Франківській області показали приклад, як переобладнати газову котельню в опалення на брикетах, зроблених з соломи і деревна щипа. Так я хочу вам сказати, на переобладнання котельні пішло три місяці, всього три місяці! І декілька мільйонів гривень, це гроші порівняно з вартістю газу неспівставні. Тарифи на тепло в три рази менші, якщо так будувати роботу. За 17 років зроблено нуль. Ми зараз запропонували програму, яка повністю інвентаризувала ці котельні, яка повністю порахувала видатки. І ми здатні їх закрити і планомірно за 2-3 роки замістити цей газ нашими вітчизняними відновлювальними енергоресурсами.
Четвертий напрямок, на якому ми зараз поставили акцент, - це ключові підприємства машинобудування. Наприклад, авіабудування. Ми можемо на одному робочому місці і на одній гривні, які випускаються продукція зборочна на двох заводах Харківський і Київський літакобудівні заводи, створити 12 робочих місць на інших машинобудівних заводах. Це значить, що ми можемо сьогодні такі напрями як авіабудування, суднобудування зробити четвертим пріоритетом і підняти країну досить сильно в ці часи, спрямовуючи і концентруючи всі фінансові ресурси і організаційні можливості.
Я, не затримуючи більше депутатський корпус своїми промовами і залишаючи більше часу на відповіді, хочу завершити свій виступ наступними словами. Україні і кожному громадянину України ніколи не було так важко, як важко сьогодні. Важко, тому що сильніші країни світу сьогодні стагнують і шукають підтримки і спеціальних технологій виходу з кризи. Але, в той же час Україна, будучи не самою сильною країною в світі, не втратить свій шанс. І ми зможемо з кризи вийти сильнішими, але при цьому потрібно одну дуже важливу виконати річ. Це ми з вами мусимо в політиці не як кішка з собакою жити. Ви знаєте, що я звернулася до всіх політичних сил без виключення, що ми в цей важкий час мусимо стати однією національною державницькою командою. Сьогодні є мародерством і злочином робити, (о п л е с к и) є мародерством і злочином робити сьогодні свої рейтинги, гнилі рейтинги на біді країни, робити свої рейтинги на критиканстві і сіянні паніки і істерії, знищувати своїх політичних конкурентів, які працюють в уряді, разом з країною. Тому що, якщо сьогодні не давати працювати уряду, не пускати губернаторів на наради, забороняти виконувати губернаторам доручення уряду, руйнувати всі програми, які роблять уряд і місцева влада разом, то, зрозуміло, що дуже важко в цій ситуації буде ставати країні на ноги, дуже важко сьогодні боротися з інфляцією і робити кроки до підняття економіки, якщо свідомо політики, які, в тому числі сидять у цьому залі, руйнують гривню, виходячи на спекулятивні ринки і купуючи сьогодні то гривню, то долар, руйнуючи таким чином останні залишки стабільності гривні. Це злочин – заробляти на кризі і це – мародерство. І якщо потрібно називати поіменно, ми будемо називати поіменно.
І я думаю, що якщо у нас вистачить мудрості, здорового глузду, а саме головне – любові до своєї країни, то потрібно весь розбрат припинити і так, як це у відомій казці „Мауглі”, водяне перемир’я під час засухи. Ніхто нікого не їсть, шановні друзі! (О п л е с к и). А всі один одного намагаються напоїти живою водою, щоб країна не втратила той шанс, який вона зараз має. А вибори – вони розставлять все на свої місця. Тому не потрібно спекулювати і забирати у країни останній шанс.
Ви знаєте, я, дивлячись сьогодні на політичну ситуацію, дивуюся, як сьогодні потужно розкачують ситуацію в суспільстві соціально, як сьогодні людей штовхають на забастовки і на протести. Але мені дуже приємно, що люди набагато мудріші політиків. Акція „Дістали!” – це десять машин, включаючи організаторів акції, які з усіх сил тиснуть на цей сигнал, а деякі канали, які обслуговують такі акції, показують крупним планом десять машин і створюють уявлення, що це вся країна повстала.
Шановні друзі, зайвий раз переконуюся, так само, як і після помаранчевої революції, що, на жаль, народ набагато мудріший політиків, набагато чесніший політиків, і набагато більше любить свою країну. Треба політикам підтягнутися до власного народу, і тоді країна заживе щасливо. Я в це вірю, чесно кажучи. (О п л е с к и).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! Шановні колеги, я прошу вас, давайте всі заспокоїмось. Тепер прошу записатись на запитання до Прем`єр-міністра України. 30 хвилин ми домовлялись з вами на запитання і відповіді. Прем`єр-міністр ще зекономила час, то буде 35 хвилин. Будь ласка, прошу записуватись.
Народний депутат, Павловський, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”.
10:55:31
ПАВЛОВСЬКИЙ А.М.
Доброго дня, шановні колеги.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Одну хвилинку, відмініть. Одну хвилиночку, зачекайте, у чому причина? А? будь ласка, відмініть, зніміть. Одну хвилинку, щоб не було звинувачень… ( Ш у м у з а л і)
Я ще раз хочу… шановні колеги, я ще раз прошу вас. Шановні колеги, було оголошено запис, запис відбулася. Які є претензії? ( Ш у м у з а л і)
Одну хвилинку, заспокойтесь. Я поставлю зараз на голосування. Хто за те, щоб пере голосувати проведення на запис для виголошення питань Прем`єр-міністру України. Прошу, визначайтесь, будь ласка.
10:56:44
За-185
( Ш у м у з а л і)
Заспокойтеся. Я що, щось робив? ( Ш у м у з а л і)
Сядьте, шановні народні депутати! Сядьте! Я ще раз хочу сказати, сядьте, будь ласка. Шановні народні депутати! Я прошу вас, давайте зараз, я вас прошу всіх - і фракцію Партії регіонів, і БЮТ, оскільки готується зрив розгляду цього питання, проголосувати за те, щоб ми зараз перезаписалися на… Я прошу вас, шановні колеги! Я прошу всіх проголосувати! Я ще раз хочу сказати, одна частина вимагає, інша - ні. Прошу… І слідкуйте, будь ласка, станьте біля мене, слідкуйте. Голову регламентного комітету я прошу стати біля мене і слідкувати, як відбувається запис! Будь ласка.
(Ш у м у з а л і)
Та я прошу зараз, переголосуйте, бо зараз будемо кожен раз перезаписуватися, розумієте чи ні? Я хочу сказати, шановний Олександр Сергійович, я поступив так, як у мене висвітлилось: Павловський, Александровська, далі за рахунком. В чому мені… Давайте перезапишемось! Я прошу вас! Давайте перезапишемось.
Шановні народні депутати, я хочу вам всім сказати, що ми… Прошу вас! Я прошу вас… Учора треба було, шановні колеги, визначати регламент. Регламент ми погодили, 398 людей проголосували, зараз ви кричите про зовсім інше. Я ще раз хочу сказати… Шановні колеги! Шановні колеги, я прошу всіх зараз, прошу сісти і всім 450 депутатам проголосувати, щоб перезаписатись, і записуйтесь, і біля мене поставте контроль і контролюйте, будь ласка. Будь ласка, будь ласка.
Шановні колеги, я прошу вас: якщо є плани зірвати розгляд цього питання, то скажіть зразу – ми закриємо розгляд цього питання. Я прошу всіх зараз, прошу… Я поставлю на голосування, щоб дотриматися регламентної чистоти, проголосувати за те, щоб зараз здійснити перезапис на питання до Прем'єр-міністра України. Прошу всіх, проголосуйте, будь ласка, я вас благаю! Голосуйте, будь ласка!
11:00:42
За-362
Рішення прийнято.
Я прошу голову Лічильної комісії: будь ласка, з кожної фракції по одній людині поставте біля системи, хай вони там стоять. Біля мене, я прошу, голову регламентного комітету, щоб він безпідставно мене не звинувачував, поставить стілець, і хай він тут сидить, і будемо разом працювати.
(Ш у м у з а л і)
Прошу записуватися на запитання до Прем'єр-міністра України. Шановні колеги, прошу записуватися на запитання до Прем'єр-міністра України. Мотиви - перед прийняттям рішення і перед розглядом питання. Будь ласка, йде запис. Коли завершиться, прошу висвітлити на табло прізвища народних депутатів, що записалися. Є ще претензії до мене?
Будь ласка, Трегубов, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”.
11:01:45
ТРЕГУБОВ Ю.В.
Прошу передати слово Івану Григоровичу Кириленку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Іван Кириленко, будь ласка.
11:01:53
КИРИЛЕНКО І.Г.
Шановні колеги, я прошу всіх заспокоїтись в залі. Цілком зрозуміло: шабаш не пройде, шоу знову не вдасться. Давайте хоч достойно витримаємо обличчя, нормально заслухаємо питання, так, як ви нас всіх переконували, що „давайте нормально заслухаємо”. Давайте. Не влаштовуйте тут цирк і шоу, колеги.
Якщо по суті питання. Юлія Володимирівна, скажіть чітко, дайте відповідь усьому суспільству. Ми тут півтора місяці боремося за те, щоб Національний банк нарешті запрацював прозоро і чесно. Бог з ними, десятки мільярдів, які вкрадені і розпорошені, але сьогодні Національний банк згідно нашого закону, який прийнятий почав хоч з урядом працювати чи ні? Чи пішли гроші в економіку, чи знову йдуть на валютні спекуляції? В кінці-кінців знову легенди ходять, знову курс долара скаче, та коли це кінчиться в кінці-кінців?
ТИМОШЕНКО Ю.В. Перш за все, я хотіла би досить чітко сказати, що всі обрахунки фінансової, економічної ситуації країни говорять про те, що нормальний, адекватний курс для сьогодення для України шість - шість п’ятдесят. Але точно більше семи він просто бути не може, це не природно, це штучні речі, які не пояснюються ніякими абсолютно економічними, або фінансовими складнощами.
З іншого боку, такий курс гривні приводить сьогодні до наступних наслідків: перше – інфляція на продукти харчування, друге – висока ціна на паливно-мастильні матеріали, тому що вони всі імпортовані. Кожне підвищення ціни на ліки пов’язано з курсом гривня–долар, тому що всі ліки імпортуються. Всі машини, механізми, обладнання, все, що йде через кордон: одяг, взуття – все це сьогодні множиться не на курс ціна в валюті, не на курс п’ять нуль п’ять, і не на курс шість-шість п’ятдесят, а на курс вісім і ще беруть із запасом до більшого курсу. І це значить, що все подорожчання сьогодні в країні на всі продукти, які споживають люди, пов’язано з курсом гривня–долар. Більше підстав немає, тому що всі оптові ціни виробників в державі сьогодні знижуються, і тому таких дивних речей не може бути. За оптовою ціною йде роздріб. І сьогодні всі товари, які виробляються на внутрішньому ринку також підтягуються іноземними товарами до високих цін. І тому, поки ми не поставимо гривню в її природній розмір у нас будуть такі проблеми.
На жаль, уряд України не впливає на курс гривня-долар. Навпаки, Конституцією заборонено уряду втручатися в ці речі. І поки ми не наведемо з цим лад на рівні керівництва Національного банку і на рівні того,..
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юліє Володимирівно, час на відповіді завершено.
ТИМОШЕНКО Ю.В. ... що Президент мусить внести нову кандидатуру Голови Національного банку в парламент, до того моменту ми будемо стикатися з цією проблемою.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги! Давайте домовимося таким чином, щоб не було звинувачень, відповідь і питання і відповідь – у межах Регламенту. Я дуже вас прошу!
Микола Янович Азаров, будь ласка, фракція Партії регіонів. Мікрофон, будь ласка.
Шановні колеги! Я прошу вас, будь ласка! Шановні колеги! П’ять хвилин, завис комп’ютер, тільки що подзвонили. Ну давайте зачекаємо, зараз технічні...
Юлія Володимирівна! Можна присісти поки що.
Я прошу вас, шановні колеги! Зателефонували тільки що Першому віце-спікеру з інформацією, що треба п’ять хвилин, завис комп’ютер. Не витримує техніка нашого напруження тут!
ТИМОШЕНКО Ю.В. А може по підняттю руки?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я ще раз хочу сказати: від кожної людини по фракції, будь ласка, станьте і контролюйте! ((Ш у м у з а л і)
Справа в тому, що не працюють від депутатів мікрофони і треба зачекати. Можна присісти.
Уже працює! Будь ласка, Микола Янович Азаров.
11:06:45
АЗАРОВ М.Я.
Юлия Владимировна! Я так же, как и вы, за то,
чтобы вселять уверенность в наших людей и оптимизм. Вместе с тем, всегда надо
говорить правду. Возьмем январь месяц, выполнение бюджета. Вы прекрасно знаете,
как он был выполнен, я только напомню и спрошу. Почему при выполнении бюджета
надходження до Державного бюджету меньше, чем в прошлом году? Например, по
налоговой службе, факт на січень 2008 года – пять миллиардов сорок три миллиона. Станом на
01.01. – четыре миллиарда четыреста восемь. По мытной службе: четыре миллиарда
пятьсот шестьдесят шесть, факт – три миллиарда и так далее. Общий фонд
Государственного бюджета, общий фонд, не выполнен на полтора миллиарда...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити питання.
Шановні колеги, толерантно. І відповіді трішки… Я прошу тільки у межах триматися регламенту. Будь ласка.
11:08:00
АЗАРОВ М.Я. И
откуда появились дополнительные миллиарды, которые обеспечили так называемую
бюджетную роспись. Известно, это один миллиард плюс от Национального банка,
1,86 миллиарда – розмытнення прошлогоднего газа. Но, у меня самый главный вопрос, Юлия Владимировна,
то, что там корректировка произошла, то понятно. Если все так хорошо, почему по
состоянию на второе февраля оплата труда працівників бюджетных установ выконано
на 80 процентов от бюджетной росписи…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, відповідь на запитання. Давайте ми вже ж...
ТИМОШЕНКО Ю.В. Шановні колеги, я чесно кажучи, думаю, що все це не схоже взагалі на запитання. Я стверджую як Прем’єр-міністр України і Казначейство підтвердило ці цифри публічно: доходи Державного бюджету виконані на сто один відсоток. Є різні статті доходу, які більше виконувались, інші – менше, але всі статті, які я назвала, виконані. Доходи по податкам виконані. По митниці спільно спеціальний і загальний фонд виконані. Я хочу вам сказати, не треба робити речі зараз, які називаються провокаціями, Микола Янович. Бюджет виконаний, заробітні плати бюджетникам виплачені і пенсії виплачені. Я знаю, що вам хотілось би іншого. Я знаю, що ви спите і бачите, щоб був недовиконаний бюджет, недовиконаний Пенсійний фонд, щоб ви змогли масово вивести людей на вулиці, як кажуть, не дочекаєтеся, все поки що іде прогнозовано.
Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України О.В.ЛАВРИНОВИЧ
ГОЛОВУЮЧИЙ. Таран Віктор Васильович.
11:09:52
ТАРАН В.В.
Віктор Терен.
Шановна Юлія Володимирівно, свого часу Президент давав вам команди такого змісту: накопичений в підземне сховище газ віддати „Газпрому”, ну, так би мовити, за борги. Якби ви це зробили, Юлія Володимирівна, Україна залишилася беззбройною проти газового шантажу Росією. Я не буду вдаватися в патетику, але об’єктивно. Саме те, що ви тоді не послухали Президента, ви по суті цим врятували нашу незалежність. Об’єктивно – це так. Але спекуляції на газову тему продовжуються і продовжуються, зокрема, на тому ж пропахлому газом „Інтері” і не лише. А тому, аби остаточно поставити крапки над „і”, будь ласка, проінформуйте ще раз український народ про те, які заходи вживалися урядом для врегулювання конфліктної ситуації в газовій сфері, що виникло на початку цього року між НАК „Нафтогаз України” та ВАТ „Газпром”? Дякую.
ТИМОШЕНКО Ю.В. Шановні колеги, я думаю, що всі ми спостерігали за газовими баталіями.
Пункт номер один. Всі проблеми в газовій сфері України, починаючи з 2004 року – це компанія „РосУкрЕнерго”, яка була корумпованим, тіньовим, абсолютно злочинним посередником на газовому ринку і яка була підтримана, на жаль, під дахом вищого керівництва держави, в тому числі і вищого керівництва опозиції. Це є факт. І саме тому, ми змогли в цьому році зробити якісний стрибок і позбавитися від всього цього. Можу тільки підсумки сказати.
Перше. Україна більше не має справи ні з якими корумпованими посередниками, всі контракти прямі, ніякої корупції, ніякого фінансування політики за рахунок підвищених тарифів для споживачів України.
Друге. Ми з вами вийшли дуже достойно тим, що отримали ціну на 2009 рік для України нижчу ніж для всіх країн світу, крім Білорусі, тільки в Білорусі ціна нижча. Я прошу, якщо можна, покажіть слайд як в усіх країнах середня ціна по року. У нас – 228,8, в Молдові – 280, незважаючи на те, що Молдова уступила свою газотранспортну систему 50 відсотків Росії. У нас, якщо порівняти з нашою ближньою Польщею, кажуть, формула погана. Знаєте, кажуть, вони не можуть сказати, що ціна на газ погана – 228, бо такої немає в світі більше низької ціни. Так вони кажуть формула погана. Так я прошу зараз звернути увагу, що ми по нашій формулі порахували без скидок газ і порівняли по формулі Польщі, як розрахований газ. Так коли наша формула і польська формула, у нас (сьомий слайд, покажіть, будь ласка) на 26,2 відсотка газ був би нижчий для Україні ніж для Польщі – це і є якість формули. Це значить, що наша формула порівняно з польською формулою (слайд сьомий) порівняння формульної ціни без…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юліє Володимирівно, лаконічніше, будь ласка, тому що регламент передбачає обмеження. Завершуйте відповідь на питання.
ТИМОШЕНКО Ю.В. Я завершу.
Значить я, шановні друзі, хочу сказати, що це і є якість формули, якщо у нас на 26 відсотків нижче.
Крім того, зі скидками у нас на 74 відсотка нижче ціна на газ, ніж для Польщі. Повні сховища українського газу, який належить НАК „Нафтогазу” і повністю оздоровлений баланс НАК „Нафтогазу”. Ціна для населення на газ не змінилась. Ціна для теплокомуненерго не змінилась, для промисловості у валюти, якщо рахувати, на 5-7 відсотків. Крапка. Ось так ми вийшли з газової кризи. (О п л е с к и)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Замість народного депутата Бабуріна задає Алла Александровська.
11:13:58
АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.
Александровская фракция коммунистов, город Харьков.
Юлия Владимировна, кризис, в который скатилась Украина и который, якобы нас не должен был постичь, как вы обещали в прошлом году, больно ударил по простым гражданам, именно они лишаются работы, они лишаются заработной платы, именно их сегодня увольняют в первую очередь и они страдают. Очень простые вопросы к вам как руководителю правительства.
Почему вы не вводите дифференцированный подоходный налог, чтобы богатые действительно платили больше? Почему вы не вводите, не отменяете НДС на дешевые сорта хлеба? Почему вы не делаете хлеб доступным для людей самых бедных? И почему в конце-концов не оказываете поддержку, ваше правительство, государственному производителю лекарств? Ведь, действительно, вы сегодня сами сказали, что все лекарства импортные. А у нас есть свои производители, которые могут делать очень дешевые и очень эффективные лекарства.
И последнее. В таких условиях необходима консолидация общества.
Почему вы терпите в своем правительстве министра культуры, министра
образования, которые насаждают
ксенофобию и которые разжигают межнациональную рознь в Украине? Ответьте на эти
вопросы.
ТИМОШЕНКО Ю.В. Я абсолютно погоджуюся з тим, що сьогодні потрібно захищати самих бідніших людей, які сьогодні потребують захисту держави, бюджету і так далі. Я абсолютно сприймаю ваші пропозиції. Ми вивчимо питання зняття ПДВ на самі дешеві сорти хлібу. Я думаю, що це питання є раціональним і треба його врахувати. Я думаю, що ми подивимося, як можна підійти до диференційованого… питомої ваги податку на збільшені доходи. Я думаю, що зараз теж це було б доцільно, коли у нас є проблеми з наповненням бюджету у зв'язку з такою економічною ситуацією.
Але у той же час я хотіла би звернутися до всіх власників підприємств, які приватизували їх за 17 років і сидять у залі Верховної Ради. Я дуже вас прошу, сьогодні уряд іде на зустріч хімічним підприємствам, металургійним підприємствам, сьогодні уряд підтримує аграрний сектор, я прошу вас виконувати той меморандум, який ми підписали: не зменшувати людям заробітну плату, не звільняти людей, не відправляти у відпустки. Тому що приватні власники підприємств сьогодні, на жаль, захищають свої прибутки, свої гроші, які знаходяться в офшорних зонах, а не захищають людей.
І я сподіваюся, що Генеральна прокуратура і Генеральний прокурор, який був призначений практично з команди Партії регіонів, що він стане на захист сьогодні людей і не дасть можливості власникам підприємств, олігархам просто викидати людей на вулицю. А з державних підприємств ми звільняти людей не будемо. Ми сьогодні заклали повний обсяг заробітної плати і будемо намагатися платити цю заробітну плату день в день так, як це і сказано.
Що стосується ротації уряду. Я ще раз підкреслюю, що якщо сьогодні буде поставлено питання про відповідальність уряду, по суті справи про відставку уряду, і ця пропозиція не буде підтримана у залі, то на наступному сесійному тижні буде проходити ротація…
Веде засідання Голова Верховної Ради України В.М.ЛИТВИН
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити цю думку, будь ласка.
ТИМОШЕНКО Ю.В. Буде проходити ротація уряду. І ми спробуємо уряд зробити, по-перше, урядом однодумців, коли всі будуть працювати. Спробуємо зробити так, щоб всі політичні сили, які захочуть запропонувати найсильніших міністрів і які захочуть увійти в коаліцію, ми врахуємо ці пропозиції. Уряд в такій кризовій ситуації мусить бути сильним. Але, в той же час, сьогоднішній уряд і сьогоднішні міністри роблять навіть неможливе для того, щоб країну захищати в цей важкий кризовий час.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Народний депутат Рябека, фракція "Блоку Юлії Тимошенко", будь ласка.
11:18:03
РЯБЕКА О.Г.
Шановна Юлія Володимирівна, для тисяч і тисяч людей, які мають бажання вдосконалити свою освіту, для випускників шкіл почалася кампанія підготовки до вступу у вищі учбові заклади. Неоднозначно сприйнято батьками і дітьми система незалежного оцінювання досягнень. На вашу думку, як оцінює уряд результати впровадження цієї системи в сенсі об’єктивності оцінювання та припинення хабарницьких схем в цій сфері та що зроблено для удосконалення цієї системи? Дякую.
ТИМОШЕНКО Ю.В. Ну, розпочну з того, що разом з урядом працює великий батьківський комітет тих дітей, які навчаються сьогодні в школах і які готуються поступати у вищі учбові заклади. І можу сказати, що дуже велика кількість батьків, які представлені в цьому комітеті, вони наполягали на введенні такого незалежного зовнішнього тестування. Тому що хотілось би, щоб наші діти формували свої знання всі роки, поки вони вчаться в школі, і знали, що як в будь-якій європейській країні, їм потрібно буде не за хабарі поступати, а потрібно буде продемонструвати свої знання на незалежних тестах.
Критики до цієї програми було дуже багато. Але в той же час пройшли перший рік тестування і не було стресів, не було якихось серйозних проколів, це дало позитивний результат. Зараз підготовлений законопроект, який впорядковує повністю системи зовнішнього тестування, робить єдину модель, коли не потрібно здавати і іспити, і тестування, і іспити випускні, і іспити вступні, і ще й тестування. Тільки одне тестування. Замість випускних і замість вступних іспитів. І, безумовно, об’єктивність і посильність тих тестів для учнів, які закінчують школи.
Я думаю, у цьому році і батьки, і ті, хто буде ставати студентами, значно спокійніше будуть сприймати систему тестування, бо вони її апробували, і мені здається, що вона у більшості їм сподобалася.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ганна Герман, будь ласка, замість...
11:20:35
ГЕРМАН Г.М.
Шановна Юліє Володимирівно, ви говорите дуже переконливо. Трохи заголосно, правда, але переконливо. Але шкода тільки, що ви переконливо говорите завжди неправду, Юліє Володимирівно. Тому що я згадую, як у жовтні... (Ш у м у з а л і). Я згадую, як у жовтні ви переконували увесь український народ, я цитую ваші слова, що „я закрию перед кризою двері і криза ніколи не торкнеться України”. Це ваші слова, Юліє Володимирівно.
Скажіть, будь ласка, чи це була звичайна жіноча легковажність, чи це була стратегічна помилка Прем'єра?
ТИМОШЕНКО Ю.В. Ви знаєте, пані Герман, у чому є проблематика. Проблематика є у дуже низькому рівні культури частини депутатського корпусу. Але тільки частини, слава Богу. (Ш у м у з а л і). Коли народний депутат може говорити грубі слова, принизливі, які, до речі, не достойні звання „жінка”. От я хотіла б вам порадити, щоб ви залишалися жінкою завжди. (О п л е с к и).
Я прошу наступне питання.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я звертаюся до всіх учасників сьогоднішнього засідання. Давайте будемо взаємокоректні. Я дуже вас прошу, усіх. Прошу вас, шановні колеги, давайте.
Ігор Шаров, фракція „Блоку Литвина”.
11:22:13
ШАРОВ І.Ф.
Шановний пане Голово! Запитання від фракції до імені уряду сформулює народний депутат України Катерина Ващук. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Катерина Ващук, будь ласка, мікрофон.
11:22:26
ВАЩУК К.Т.
Шановна Юліє Володимирівно, у мене таке запитання. Чи це ініціатива і самодіяльність певних інституцій, чи є таке розпорядження уряду, бо сигнали тривожні з сіл, що не ставлять на біржу тих селян, які мають присадибні ділянки, навіть якщо вона тільки 25 соток? Сім’ю на неї не прогодуєш, але їх на біржу не ставлять.
Друге питання. Треба спростити, просять селяни, механізми оренди земель запасу (вони рахуються державними) через аукціони, довго які не проводяться адміністраціями в районі, або нема учасників аукціону, бо цю землю орендує один господар.
І третє. Появились посередники, звонять черкащани, на газ…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити питання.
ВАЩУК К.Т. … які вимагають додатково за одержання ліміту від облгазу 700 гривень за тисячу метрів кубічних, як за інформаційні послуги, вимагають додатковий такий договір. Сьогодні дзвонили керівники сільгосппідприємств з Черкащини. Дякую.
ТИМОШЕНКО Ю.В. Катерина Тимофіївна, я дякую за те, що ви донесли зараз до залу Верховної Ради і до уряду тривоги селян. Я думаю, що це абсолютно не відповідає дійсності, що селян сьогодні, якщо вони не мають роботи, не ставлять у фонд зайнятості. Я перевірю всі ці речі, такого бути не може. І якщо навіть десь там якусь інструкцію на цю тему написали, вона буде скасована. Це не допустимо абсолютно. (О п л е с к и) Тому що фонд зайнятості відкритий для всіх людей, які сьогодні не мають роботи.
Що стосується інших питань, про які ви сказали, ми візьмемо стенограму, перевіримо кожне слово, яке ви сказали, і наведемо там порядок.
Що стосується лімітів на газ. Дефіциту газу сьогодні немає, знайдемо там, хто займається такими дивними посередницькими послугами, і я думаю, що ми з НАК „Нафтогазом” там порядок наведемо і протестуємо цю ситуацію. Дякую дуже за сигнали ваші.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Аржевітін, фракція "Наша Україна – Народна Самооборона”.
11:24:53
АРЖЕВІТІН С.М.
Шановна Юлія Володимирівна, я ось тут. Депутатська група „За Україну!”
Шановна Юлія Володимирівна, ви сьогодні багато апелювали до банківської системи, а між іншим Асоціація українських банків, до якої входить 120 банків, направила Кабінету Міністрів звернення, і Кабінет Міністрів не те, щоб зібрав банкірів, послухав ті проблеми, які є в зв'язку з кризою в різних галузях економіки, а навіть не направив бодай якусь відповідь до Асоціації. А мої запитання наступне, Юлія Володимирівна.
Законом до Державного бюджету ми передбачили те, що тепер рефінансування комерційних банків і ставка рефінансування комерційних банків повинна погоджуватись з Кабінетом Міністрів. Моє запитання: чи готовий Кабінет Міністрів виступити з ініціативою, щоб з свого боку Національний банк мав можливість затверджувати ті положення, по яким видаються кредити Кабінетом Міністрів, багатомільярдні, гарантії і, звичайно, моніторинг цих кредитів.
ТИМОШЕНКО Ю.В. Ну по-перше, я зразу хочу сказати, що ми також члени загальної команди „За Україну!”, тому я думаю, що ми однодумці в усіх питаннях. (О п л е с к и)
Але друге це те, що стосується банківської системи. Я хочу поінформувати вас, що ми більше десятка разів збирали всіх банкірів і вели з ними серйозні діалоги. На базі такої співпраці з банкірами країни створений законопроект про подолання кризових явищ в банківській системі, який знаходиться зараз в Верховній Раді. Він був поданий до Верховної Ради ще до канікул, і ми дуже просили би, щоб цей законопроект був першочергово розглянутий і щоб він був прийнятий, тому що там якраз спільна робота банківської системи, Національного банку і уряду.
Крім того, ми постійно підтримуємо консультації з банками, ми створили певну постанову уряду щодо ре капіталізації банківської системи. Це ті банки, які потребують збільшення статутного капіталу за рахунок державної частки. І якщо банкам важко, вони можуть звернутися до уряду. Ми можемо прийняти окрему постанову, збільшити капітал банку і, безумовно, в обмін на це отримати на державу частину акцій. Причому ці гроші - безумовно, буде уряд ставити питання – відправити тільки в реальний сектор економіки. У нас є 44 мільярди гривень приблизно для збільшення капіталів приватних банків за їх власним бажанням. Тому ми відкриті до такої співпраці.
Крім того, на базі Закону про бюджет, який прийнятий, сьогодні рішення про рефінансування приймається з участю представника уряду. Таким представником уряду є перший віце-прем’єр-міністр, і він разом з Національним банком робить певні висновки щодо рефінансування, і, безумовно, рефінансування мусить йти не на спекулятивні валютні ринку, як це було в минулому році, і гривня від цього постраждала, а…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити думку.
ТИМОШЕНКО Ю.В. … а частково на покриття фінансових дефіцитів і фінансових розривів підвищення ліквідності самих банків і частково на підтримку реального сектору економіки. Ми над цим працюємо, і такі робочі засідання проходять.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Рижук, фракція Партії регіонів. Будь ласка, ваше запитання.
11:28:37
РИЖУК С.М.
Дякую. Шановна пані Прем'єр-міністр, моє запитання ви викликали тим, що із 37 хвилин своєї інформації 33 хвилини пішло на констатацію фактів, що робиться в Європі і в нашій державі, закликали до консолідації, дякуємо, а 4 чотири хвилини на що треба робити. Що я питаю? Але мені було б доволі того, що ви назвали перший пріоритет – це сільське господарство, якби не те, що в своїй інформації на 152 сторінки село займає передостаннє місце, 8 сторінок, і теж констатація фактів. Більше того, пріоритет з’явився не учора, а мабуть, не сьогодні. В бюджеті нинішньому видатки на село в два з лишком рази зменшуються. На тваринництво – відомо, яка проблема – в 7,2 рази, кредити – у 5 разів. Про стратегію скажіть, яка стратегія? Вас задовольняє стратегія в сільському господарстві, політика аграрна? Чи треба міняти? Чи треба...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість думку завершити. Все у вас?
11:29:50
РИЖУК С.М. Дякую. Буквально одне речення.
Стратегічно, вас, як Прем’єр-міністра задовольняє нинішня аграрна політика вашого уряду? Чи потрібно щось міняти? Чи потрібно об’єднуватися і опрацювати нову через 17 років тактику і стратегію?
Будь ласка. Дякую вам.
ТИМОШЕНКО Ю.В. Шановні друзі! Я просто хочу відповісти на це запитання, двома цифрами, які будуть всім зрозумілі. Ваш уряд, пане Рижук, закінчив аграрний 2007 рік з мінус 2,7 відсотка спадом. Наш поганий уряд закінчив рік при глобальній кризі, в сільському господарстві, я маю на увазі, плюс 18,5. Якщо комусь потрібні ще коментарі, то я їх можу дати додатково.
Крім того, я хотіла би зазначити, що ваш дуже гарний уряд зібрав 28 мільйонів чи 29 зернових, а ми зібрали 53,3 мільйони тонн. Тобто теж порівняйте, буде непогано.
Я також хочу, щоб ви згадали, що ваш дуже добрий уряд не спромігся під час економічного розквіту створити аграрний фонд, про який селяни мріяли десять років. А наш поганий уряд під час кризи створив аграрний фонд на 2,5 мільярди гривень і закупив у селян зерно.
І хочу сказати, що наш дуже поганий уряд на 40 відсотків у 2008 році, кризовому, дав селу більше грошей, ніж ви в благополучний 2007. А тепер самі зробіть висновки. (О п л е с к и).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Солошенко, фракція Партії регіонів.
11:31:39
СОЛОШЕНКО М.П.
Уважаемая Юлия Владимировна! Когда здесь рисовался красивый январь, я думаю, большинство украинцев так и не поняли о какой стране идет речь. А слово для вопроса я прошу передать, коллеге Лёвочкину.
(Ш у м у з а л і)
11:31:57
ЛЬОВОЧКІН С.В.
Шановна Юлія Володимирівна! Мені дуже шкода, що сьогодні в цій залі ви звітуєте самі і що в цьому залі немає Президента України, адже опозиція вимагала звіту всієї влади.
Друге. Я хотів би нагадати, що „більшість” (в лапках), яка є основою існування вашого уряду, налічує лише 217 народних депутатів, а значить не є більшістю і, як наслідок, ваш уряд не є легітимним.
А тепер питання. Ситуація у фінансово-бюджетній сфері абсолютно не витримує критики. То питання. Як ви оцінюєте поточні ставки на українські кредитно-дефолтні свопи і відповідно перспективи їх котувань. Дякую.
ТИМОШЕНКО Ю.В. Ну, перш за все, пане Льовочкін, я хочу нагадати, якщо ви про Президента питаєте, що ви, пан Льовочкін, Бойко і Фірташ –команда Президента, так приведіть його ж в парламент! (О п л е с к и).
Я думаю, що функціонування „РосУкрЕнерго” за останні роки достатньо, щоб його заманити сюди якимось чином.(О п л е с к и).
І мені дуже цікаво, що ви мені задаєте питання про Президента. Це я вам мушу задати, що він буде робити, тому що ви ж у нього кожен день, а я не можу три місяці з ним поспілкуватися. (О п л е с к и) Це перше.
Друге. Що стосується коаліції і уряду. Ви знаєте, да, у нас дуже важко складалася коаліція. Да, у нас дуже важко складався уряд. Да, у нас були великі проблеми, які пов’язані з однією частиною коаліції. Але, шановний пане Льовочкін! У нас сьогодні є коаліція, є уряд і є робота, яку робить уряд! А що ж ваша партія не здатна створити коаліцію, уряд і дати країні результат? Проголосуйте, створіть і беріть владу! Ніхто ж не заважає! (О п л е с к и).
А про свопи ми з вами в кулуарах поговоримо, я вам розповім все, на пальцях поясню.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! Є репліка в Ганни Герман і у вас! По завершенню відповідей, тоді буде право на репліку. Ну давайте ми завершимо, бо інакше ми перейдемо у з’ясування стосунків.
Анатолій Гриценко фракція "Наша Україна - Народна Самооборона".
11:34:22
ГРИЦЕНКО А.С.
Шановна Юлія Володимирівна! У мене питання не політичне, а змістовне і я хотів би відповідно почути змістовну відповідь.
Наш комітет, для того щоб розібратися чи є підстави говорити в тих, хто називає підписані 19 січня домовленості національною зрадою, чи є підстави говорити про перемогу, офіційно направив два запити для того, щоб отримати копії підписаних контрактів і угод. На ці два запити було два ваших жорстких розпорядження пану Дубині – передати протягом двох діб, а потім – невідкладно. Але після цього документи не поступили і є копія вашого розпорядження, адресована пану Дубині, повернути їх без розгляду. Для бюрократа це зрозуміло, що Прем’єр таким чином фактично заборонила передавати у комітет документи. Я наполягаю на тому, щоб ці документи поступили у комітет і хочу під стенограму почути, коли ми їх отримаємо.
ТИМОШЕНКО Ю.В. А можна ще раз, які документи, перелічіть, будь ласка.
11:35:34
ГРИЦЕНКО А.С. Копії підписаних 19 січня контрактів і угод, я запропонував, щоб ви направили через Перший відділ. Ми розуміємо, це питання конфіденційне, щоб ми...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити запитання, будь ласка.
ГРИЦЕНКО А.С. Щоб наші депутати могли чітко розібратися професійно, без жодної політизації і зробити висновок: чи є підстави говорити про зраду, чи про перемову, щоб ми знали в якій ситуації буде економічна і, зокрема, енергетична безпека України. Дякую.
ТИМОШЕНКО Ю.В. По-перше, я хочу нагадати вам і про це до речі, і публічно заявила Російська Федерація, що всі контракти, які вони підписують з усіма країнами на постачання газу, це загальна практика, вони вимагають конфіденційності, нерозголошення, не роздачі і так далі. Тому я хочу ще раз підкреслити, що ми виконуємо цю вимогу контракту, але якщо ви маєте доступ до таємних документів, то ми готові у спеціальному режимі, ви знаєте, для цього відводиться комната, для цього, урядові документи, ми можемо запросити вас і ви можете працювати із цими документами без будь-яких сумнівів. Нам там немає чого приховувати, контракти успішні для України. А те, що їх так шумно і так масово дискредитували у суспільстві, так це тільки тому, що їх хотіли зруйнувати, тому що ці контракти без тіньового посередника „РосУкрЕнерго” і їх дискредитували для того, щоб „РосУкрЕнерго” повернути на ринок. Ми більше цій компанії заробляти гроші корупційним шляхом на газовому ринку не дамо.
І тому, мені дуже шкода, що найвищі посадовці держави зробили із підписання газових контрактів таке шоу, нехай краще вони згадають, що вони у 2006 році підписали на п’ять років ставку транзиту стабільну 1,6 і заборонили її міняти, а компанія „РосУкрЕнерго” в обличчі пана Бойка, який сидить во фракції Партії регіонів на 25 років здала газові сховища в оренду „РосУкрЕнерго” українські по ціні в 16 разів нижче ринкової і ціну на 25 років транзиту підписали 1,6. І це все відбувалося вже після помаранчевої революції. А я буду і далі руйнувати ці злочинні домовленості і, в тому числі зафіксовані формально. (О п л е с к и)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановна Прем’єр-міністр, і, шановні колеги, час вичерпаний. Тому дякую, будь ласка, можна сідати. Ну, зараз, шановні колеги.
ТИМОШЕНКО Ю.В. А, репліку!?
ГОЛОВУЮЧИЙ. А?
ТИМОШЕНКО Ю.В. Репілку!?
ГОЛОВУЮЧИЙ. А на репліки ж не відповідають.
ТИМОШЕНКО Ю.В. Ну я відповім.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну ви тоді з місця, якщо щось буде, Юліє Володимирівно, ну щоб стояти. Да, будь ласка.
Шановні колеги, я прошу вас. (О п л е с к и) Шановні колеги, ну я ж! шановні народні депутати, у нас три народних депутати вимагають право на репілку, вони мають право за Регламентом плюс. Шановні колеги, я прошу! Якщо, я прошу вас, ви, ми хочемо провести розгляд питання чи може взбурення провести. Я вас прошу, дайте можливість мені вести засідання. І зауваження по порядку ведення є в народного депутата Головатий, який до мене підійшов, він має право також. Ну що?! Я вас прошу, шановні колеги, заспокойтеся. Сергій Головатий, будь ласка. Ну я же сказав, ну є зауваження по веденню, тому перший депутат, який зробив зауваження по веденню він має право на виступ.
11:38:58
ГОЛОВАТИЙ С.П.
Шановний пане Голово, в мене зауваження по веденню, воно стосується вас! Шановний пане Голово, вас відволікають як і тоді, коли відволікали, коли Прем’єр-міністр давала відповіді. Значить, коли Прем’єр-міністр собі дозволяє своїми устами переходити на стиль дніпропетровської базарної, я не буду говорити кого, по відношенню до глави держави (ш у м у з а л і), по відношенню до глави держави, принижуючи Україну в особі глави держави, ваш обов’язок як спікера зупинити базарний стиль Прем’єр-міністра, тому що політик може собі все дозволяти, лише не Прем’єр-міністр. Тому ви повинні зупинити і попередити її. А ні, якщо вона не вміє говорити у парламенті, ображаючи державу Україну, то вона повинна бути якимось чином вами…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, я звертався під час і запитань, які ставили, і наше тут обговорення, відповіді, щоб ми були взаємно стримані. Я ж закликав, ви ж це чули.
Тепер право на репліку. Я просив би не називати прізвищ, бо Прем’єр-міністр також буде мати право на відповідь. Я бачу всі. Ганна Герман, будь ласка.
11:40:31
ГЕРМАН Г.М.
Я не маю запитань до Прем’єр-міністра, бо Юлія Володимирівна не вміє відповідати на мої запитання. Але мій час, я хотіла би використати для того, щоби попросити вас, шановні друзі, вшанувати пам'ять Павла Загребельного, прощання з яким зараз розпочалося. (Ш у м у з а л і)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати і шановна Ганна Миколаївна Герман, ми вчора це зробили. І я прошу вас, шановні колеги, ще раз вшанувати пам'ять, але не займатися тим чим ви займаєтесь зараз!
(Х в и л и н а м о в ч а н н я)
Прошу сідати.
І я просив би, шановні народні депутати, припинити глумління над людиною, над світлою її пам’яттю! (О п л е с к и)
Сергій Льовочкін, будь ласка.
11:41:33
ЛЬОВОЧКІН С.В.
Шановна Юлія Володимирівно! Перше. Я хотів би нагадати вам, що Президент – це ваш політичний партнер, який зробив вас рейтинговим політиком і Прем’єром.
Друге. Ваш уряд не працює, як ви кажете. Він фактично руйнує економіку країни.
І довідково, Юлія Володимирівно, якщо ви не знаєте. Кредитно- дефолтні свопи українські зараз котуються за ставкою 32 відсотки. Це найвища ставка в світі. А це значить, що країна прямо крокує до дефолту. І це знову таки завдяки провальній економічній політиці вашого уряду. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Бойко, будь ласка.
11:42:24
БОЙКО Ю.А.
Дякую. Ви знаєте, у американців є дуже гарна поговорка: якщо ти такий розумний, покажи свій мільйон. Якщо так все добре у нашій державі, чого у нас на вулиці вже виходять люди? Чого у нас безробітних 2 мільйони? Чому люди обурені цією політикою?
Вчора наша промисловість отримала нові ціни на газ як наслідок „блискавичної” (в лапках) перемоги нашого уряду. Так всі знають, що промисловість отримала ціни на газ на 600 гривень дорожче, ніж минулого року. А це означає подорожчання всіх видів товарів нашої країни. Хто забрав з вашого уряду ці 600 гривень додатково з нашої промисловості?
(Ш у м у з а л і)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Микола Янович Азаров.
Шановні колеги, я вас просто прошу і благаю, у нас ще буде протистояння, коли ми підійдемо до прийняття рішень. Давайте ми нормально цивілізовано розглянемо це питання.
11:43:17
АЗАРОВ М.Я.
Юлия
Владимировна, ваш ответ сегодня напомнил
мне ваши ответы в июле месяце. Вспомните
эти ответы. Провокация – не моя профессия, моя профессия – факты. А факты
говорят вот что: доходы государственного бюджета при всех приписках меньше
на 2 миллиарда почти, чем доходы января прошлого года. И это факт. Финансирование бюджетных установ, заработные
платы составляют 80 процентов от росписи, харчування і
медикаменти - 34 процента. И это тоже
факт. И ответы даете, к сожалению, не
вы, ответы дает жизнь, и ответы эти
печальные. Поэтому надо не деланным оптимизмом наполнять свои выступления, а
реальными конкретными предложениями
и работой.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, прізвища депутатів, які називалися, отримали право висловити свою позицію. У нас тепер наступна позиція – це запитання до членів Кабінету Міністрів України – до 30 хвилин, якщо такі є у народних депутатів. Давайте домовимся у такий спосіб. Якщо є запитання до члена уряду, ми тоді будемо мати можливість, очевидно, запросити сюди і поставити питання. Можливо б ми тоді записались на ці питання чи як краще зробити?
Давайте ми тоді запишемось на запитання до членів уряду і тоді виступаючий буде говорити, до кого він конкретно адресує своє запитання. Нема заперечень?
Я оголошую запис на запитання до членів Кабінету Міністрів України. Відбувається запис. Будь ласка. Так, прошу, запис закінчено. Будь ласка, на табло прізвища народних депутатів, що записалися.
Народний депутат Харлім, фракція Партії регіонів. Будь ласка, до кого запитання?
11:45:41
ХАРЛІМ В.М.
А мікрофон працює?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Да, да.
ХАРЛІМ В.М. Я прошу надати слово Акімовій.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ірина Акімова, фракція Партії регіонів. Будь ласка, запитання до кого?
11:45:52
АКІМОВА І.М.
У меня вопрос к министру экономики. Господин Данилишин, как вы думаете, можно ли считать успешным результаты работы правительства, которое увеличило в 2,5 раза инфляцию? На сегодняшний день инфляция в Украине в 11 раз больше, чем в европейских странах. В Исландии, где ситуация похожа на Украину, правительство ушло в отставку. Как вы думаете, возможно, украинскому правительству тоже пора подать в отставку? Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, якщо ви не заперечуєте, мікрофон є в ложі уряду, я думаю, що там можна міністру відповідати, або тут, будь ласка. Ми часу більше витратим, коли будуть ходити члени уряду. Будь ласка.
ДАНИЛИШИН Б.М.
Шановна пані народна депутат України, шановні народні депутати України! По відношенню інфляції або індекса споживчих цін, про яке тут задавали зараз питання. Я би хотів сказати, що дійсно, наш уряд, за підсумками 2007 року, одержав одну з найбільших інфляцій або індекс споживчих сил. І, зокрема, цей індекс споживчих цін почав розкручуватися якраз у другій половині 2007 року. І ми бачимо, що якраз за 3-4 декаду, особливо, що стосується базової інфляції, ми бачили також показники, які були найбільше у період 2000-2007 років. Тому якраз четвертий квартал 2007 року сформував найбільший інфляційний навіс, який можна сказати, який був тим тягарем, який і зустрів уряд Юлії Володимирівни Тимошенко на початок 2008 року.
Але разом з тим, що стосується окремих складових інфляційної динаміки. Важливу частину в ньому займала так звана продовольча інфляція або продовольча складова, яка становила майже тривідсоткові пункти. Зараз це значно менше.
Тому уряд з самого початку своєї діяльності сформував чітку антиінфляційну програму, яка почала реалізовуватися спільно з Національним банком. І якраз протягом першого кварталу нам вдалося подолати негативну інфляційну динаміку, якраз що стосується базової інфляції, що стосується монетарної складової. І уже, починаючи після першого кварталу, ми мали наслідки нашої антиінфляційної політики, що стосувалося зменшення особливо цін на продукти харчування, зменшення базової інфляції, зменшення індексу цін виробників.
Як би хто не говорив, але в літні місяці нам вдалося здобути дефляційну динаміку. Це був період, коли у нас не було дефляції, починаючи з 2003 року і починаючи з осінніх місяців, індекси споживчих цін у нас за ці місяці були фактично у два рази менші, ніж за аналогічний період минулого року.
Що стосується періоду 2009 року. У нас уже немає...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити думку.
ДАНИЛИШИН Б.М. Тобто тенденції інфляції наш уряд подолав. І я думаю, що це є наш вагомий здобуток, яким ми можемо пишатися. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, запитання має народний депутат Пеклушенко до першого віце-прем’єр-міністра України Олександра Турчинова.
11:49:12
ПЕКЛУШЕНКО О.М.
Александр
Валентинович, вы, во-первых, прекратите там совещание, пожалуйста, вы
находитесь в парламенте.
Во-вторых, скажите, пожалуйста, когда мы с вами закончим работу по мониторингу ситуации использования денег в Западной Украине? Я вам лично направил 197 документов, из которых практически нет ответов ни на один. Мы никак не можем вместе с вами и с Администрацией Президента (Юлия Владимировна, вас это тоже в какой-то мере касается) провести итоговое заседание по этому очень важному и животрепещащему вопросу. У меня в комиссии сегодня полторы тысячи заявлений о том, что нарушаются права наших граждан в вопросе использования средств в Западной Украине.
И такой вопрос: «Скажите, пожалуйста, сколько нужно еще безработных, сколько нужно еще горя в Украине, чтобы вы перестали хлопать, аплодировать и улыбаться?»
ТУРЧИНОВ О.В. Шановний народний депутат, я дякую за цікаве питання.
По-перше, що стосується розмови з народними депутатами. Ви знаєте, мені здається. Що уряд якраз зобов’язаний постійно радитись з народними депутатами під час виконання своїх обов’язків. І то, що ми даже тут, у парламентській залі проводимо наради і радимось з народними депутатами, то, мені здається, що це треба всіляко підтримувати. Це перше.
Що стосується діяльності Слідчої комісії з питань використання коштів під час трагедії, яка відбулась у минулому році у Західній Україні. Я хочу сказати, що всі документи, які запрошувала комісія, у Кабінеті Міністрів, у всякому разі, проблеми з надання інформації ніякої нема. Всі документи за моїм особистим підписом скеровані до вашої комісії.
Більше того, ми під час спілкування домовились, що, навпаки, уряд зацікавлений у тому, щоб комісія працювала і ретельно перевіряла використання коштів. Чому? Тому що, ви пам’ятаєте, тут, у парламенті, не зважаючи на пропозиції уряду централізувати кошти, щоб можна було їх і чітко контролювати, і чітко використовувати, за пропозицією Партії регіонів і деяких депутатів від новоствореної Партії ЕЦ було прийнято рішення, що гроші повинні фінансуватись через місцеві адміністрації. І, безумовно, це призвело до розпилу коштів. До речі, тільки за перевіркою Контрольно-ревізійної комісії виявлені мільйонні порушення в цьому серйозному питання. І саме тому ми просили вас, шановний голово комісії, шановні народні депутати, допоможіть виявляти ці проблеми і їх ліквідовувати.
Що стосується порушень, які виявило Контрольно-ревізійне управління, всі матеріали надані до силових структур, зокрема, до Генеральної прокуратури. І ми сподіваємось на активне реагування.
В той же час, коли уряд може централізувати кошти, зокрема як це було під час трагедії в Євпаторії, уряд їх використовує чітко, за призначенням і достатньо ефективно.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Мироненко передає право на запитання колезі Юрію Бойку. Будь ласка, мікрофон. І до кого запитання, скажіть одразу.
11:52:38
БОЙКО Ю.А.
Вопрос у меня к Премьер-министру – госпоже Тимошенко.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.
БОЙКО Ю.А. Уважаемая Юлия Владимировна, в марте прошлого года вы подписали контракт с компанией «РосУкрЕнерго», по которому наша промышленность получала газ по 1800 гривен. Сегодня вы утвердили новые цены для промышленности: она получает газ уже по 2,5 тыс. гривен, при этом вы сказали, что устранили, я цитирую вас, посредников с рынка Украины. Кого, вопрос, кого вы сейчас привели на рынок Украины, что цена газа была поднята с 1800 до 2,5 тысяч для промышленности всей страны? Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Юлія Володимирівна.
ТИМОШЕНКО Ю.В. Шановні народні депутати, я хочу сказати, що я працювала Прем`єр-міністром на початку 2005 року, поки що не завели „РосУкрЕнерго” масштабно в Україну. Ціна на газ була 50 доларів, була пов'язана з транзитом таким чином, що Україна постійно була гарантована в поміркованій ціні. Тому говорити потрібно про те, що можна було залишати зв'язку транзиту і газу цієї вартості і залишати нормальну вартість газу. Але „РосУкрЕнерго”, яке представляє цей пан, який задавав тільки що запитання, якраз і зруйнував ці баланси країни, ці взаємозв'язки і довів до того, що кожен рік Україні почали піднімати газ, а транзит цей пан підписав на 25 років незмінний. Тому отака ситуація, пояснюю вам.
А, до речі, для промисловості, я ще раз підкреслюю, для хімічних, металургійних підприємств на сім відсотків, якщо вираховувати у валюті, ціна вище в цьому році, ніж в минулому, що є абсолютно поміркованим і значно нижчим світових цін. (О п л е с к и)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Кравчук, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”. Будь ласка, до кого запитання у вас?
11:54:31
КРАВЧУК В.П. Передаю слово Володимиру Бондаренку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Бондаренко, будь ласка
11:54:40
БОНДАРЕНКО В.Д.
До Юлії Тимошенко. Я звертаюся до пана міністра Новицького з проханням роз’яснити ситуацію в авіаційній промисловості. Наскільки мені відомо, донедавна там керували родичі і куми нинішнього лідера опозиції. В якому фінансово-економічному стані знаходяться сьогодні після їх керівництва Київський авіаційний завод та Харківський авіаційний завод? Будь ласка.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Є міністр? Будь ласка. Запитання до міністра промислової політики. Будь ласка.
НОВИЦЬКИЙ В.С. Шановні народні депутати, дякую за запитання. На сьогоднішній день стан в авіаційній галузі важкий, але ті заходи, які приймаються, вони, я впевнений, вирішать питання завантаження авіабудівних заводів і виведення нашої галузі на стабільну, ефективну роботу.
На сьогоднішній день фінансово-економічний стан авіаскладальних харківського і київського заводів надзвичайно складний. В на харківському заводі кредитні зобов’язання заводу, борги підприємства складають більше півтора мільярда – 1 мільярд 700 мільйонів гривень. І ці кошти в сумі, ці кошти, звичайно, і ці борги не дають можливості підприємству вести ефективну господарську діяльність. Це перше. На авіаційному заводі ці борги менші, але вони також досягають до мільярдного рівня.
Ми на протязі минулого року вирішили цілий ряд питань організаційних, кадрових. На підприємствах призначені нові керівники, вони сьогодні вживають разом з керівництвом міністерства, керівництвом уряду ті заходи, які дозволили в минулому році виготовити і поставити 4 літака на „Авіанті”, 2 літака також ще нові „АН-74300” і літак „АН-148” перший був запущений, тобто шість літаків першими відновили виробництво на цих заводах.
Буквально позавчора була проведена велика нарада, на якій... у Прем’єр-міністра, на якій вирішили питання щодо рефінансування кредиторської заборгованості і поповнення статутних фондів, вирішення цих підприємств, вирішення цих питань дозволить не тільки відновити ефективну роботу з часом по будівництву літаків і …
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити.
НОВИЦЬКИЙ В.С. ... якщо і результати, які ми очікуємо від реалізації цих заходів дозволять вже в цьому році вийти на виробництво шести літаків і комплектів на одному заводі, і трьох літаків на іншому заводі. Продукції отримати більше півмільярда, в слідуючому році – мільярд, півтора мільярди і в послідуючлму – два з половиною мільярди...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
НОВИЦЬКИЙ В.С. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Давайте порадимося, у нас о 12-ій годині перерва, тим більше під час цієї перерви я би просив народних депутатів, щоб віддали данину шани Павлу Загребельному, це у клубі Кабінету Міністрів відбувається прощання.
Щоб ми почали роботи, продовжили роботу о 12.30. Будь ласка голова Регламентного комітету Олександр Сергійович Єфремов.
11:58:43
ЄФРЕМОВ О.С.
Уважаемый Владимир Михайлович! Уважаемые коллеги! Центральная избирательная комиссия приняла решение по народному депутату Самофалову. Мы вас очень бы просили после перерыва сразу привести к присяге народного депутата Самофалова, он находится здесь и готов в любую минуту предстать на трибуне в Верховной Раде.
Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! Мені треба було це питання розглянути зранку, але оскільки у нас бурхливо починався цей процес і я просто його випустив з поля зору. Тому давайте після перерви повернемося до розгляду цього питання.
Оголошується перерва на 12 годин, до 12-ої години 30 хвилин.
ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ
Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України О.В.ЛАВРИНОВИЧ
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! Продовжуємо ранкове пленарне засідання. Прошу зайняти свої місця.
Шановні народні депутати! 5 лютого 2009 року Центральна виборча комісія зареєструвала народного депутата України, обраного 30 вересня 2007 року в багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі Самофалов Геннадія Григоровича, включеного до виборчого списку Партії регіонів. Відповідно до статті 79 Конституції України перед вступом на посаду народні депутати України складають присягу перед Верховною Радою України. До складання присяги на трибуну запрошується народний депутат України Самофалов Геннадій Григорович.
САМОФАЛОВ Г.Г.
Присягаю на вірність Україні, зобов’язуюся усіма своїми діями боронити суверенітет і незалежність України, дбати про блага Вітчизни і добробут українського народу. Присягаю додержуватися Конституції України та законів України, виконувати свої обов’язки в інтересах усіх співвітчизників. (О п л е с к и).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Вітаю, Геннадій Григорович! Прошу зайняти своє місце в сесійному залі.
Шановні колеги, продовжуємо задавати запитання членам Кабінету Міністрів. (Ш у м у з а л і)
По процедурі чого? Я перепрошую, ми зараз йдемо по процедурі запитань до членів Кабінету Міністрів. Після перерви ми продовжуємо відповідно до запису. (Ш у м у з а л і)
Будь ласка, давайте запишемося із процедури розгляду питання, оскільки виникли проблеми у народних депутатів України.
Народний депутат Ар’єв, будь ласка.
12:33:54
АР’ЄВ В.І.
Шановні колеги, здається, ми уже тут все обговорили і таке враження, що далі уже продовжувати це, можна сказати, шоу, просто немає сенсу. Я пропоную припинити уже ставити питання, тому що все одно нічого уже в конфігурації не зміниться і перейти до процедури голосування. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Акімова Ірина Михайлівна.
12:34:25
АКІМОВА І.М.
Прошу передать слово народному депутату Богословской.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Богословська Інна Германівна.
12:34:32
БОГОСЛОВСЬКА І.Г.
Шановні парламентарі, шановна Україна! Ми сьогодні бачимо нахабне відверте зневажання парламентом, як з боку Президента України, так і з боку Прем’єр-міністра. Ми не можемо дозволити продовжувати будь-яке слухання цього питання у залі Верховної Ради за відсутністю Прем’єр-міністра і представників уряду. Тому ми вимагаємо терміново забезпечити явку представників уряду і Прем’єр-міністра в ложу. Якщо цього не буде, ми відмовляємося від продовження цієї процедури.
Крім того, ми повинні пам’ятати, пан Ар’єв, що за процедурою, що передбачено, виступи від фракції і після того виступи від депутатів. Якщо ви вважаєте, що та брехня і нахабство, яке сьогодні було – це все, що називається звітом уряду, то ви дуже помиляєтесь. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Писаренко Валерій Володимирович.
12:35:30
ПИСАРЕНКО В.В.
Шановні колеги, ну, ви знаєте, враховуючи те, що сьогодні Партія регіонів вичерпала весь свій „лексикон”, так би мовити (в лапках), да, для спілкування з урядом, то, мені здається, що дійсно, якщо і далі ви хочете продовжувати цей цирк і фактично лише, знищуючи парламент і знищуючи вашу парламентську силу. Якщо вам здається, що уряду немає, я думаю, що потрібно розплющити очі і подивитися, що уряд в повному складі сьогодні присутній на засіданні Верховної Ради. Але я хочу підтримати ініціативу свого колеги і ще раз звернутися, шановні колеги, якщо ми хочемо працювати, а ні сьогодні робити цирк в цьому залі, давайте зараз в середині процедури, тому що ми вже розпочали записуватися на обговорення, давайте всередині процедури припинимо ці обговорення, тому що ми вже знаємо, що ви скажете, і перейдемо до процедури голосування. Я думаю, що ми так бистріше зробимо щось корисне для держави. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Скудар Георгій Маркович.
12:36:40
СКУДАР Г.М.
Уважаемые народные депутаты, я считаю, что мы должны продолжить обсуждение, потому что те графики и те таблицы, которые нам показали, они имеют очень серьезные ошибки потому, или же не честную информацию.
Например. Показано в одном из графиков, что в декабре месяце рост промышленного производства в Украине составил 3 процента в то время как он упал на 26 процентов. И ряд других ошибок, которые там имеют место.
Поэтому мы на самом деле должны вскрыть всю информацию, которую нам сегодня здесь дали, обсудить ее и понять как собирается правительство выводить промышленность и экономику нашей страны из кризиса. Тем более, что мы планируем в этом году поднять заработную плату, а при этом рост ВВП составляет всего лишь 0,4 процента. Это очередной обман, это очередной обвал экономики и очередной обвал цен. Я считаю, что необходимо продолжить заседание и по полной процедуре провести полное обсуждение.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Ми поновлюємо запитання народних депутатів України до членів уряду. Задає запитання Павло Ігнатович Сулковський, замість народного депутата Дейча.
12:37:58
СУЛКОВСЬКИЙ П.Г.
Дякую. Сьогодні замість того, щоби Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко своєю бездарною командою визнала всі свої помилки і подала у відставку, не мучила Україну, народ України, вона в черговий раз майже дві години з парламентської трибуни годувала народ України своїми популіськими і пустими словами. І сьогодні, дійсно, Україна з кожним днем котиться до непоправної непростої кризи. І тому в мене сьогодні є прохання одностайно до фракції Партії регіонів, до фракції комуністів, до всіх небайдужих здоровомислячих народних депутатів в цій залі не стояти осторонь, якщо небайдужа вам доля майбутня України, і негайно проголосувати у відставку відправити нинішній бездарний уряд.
Якщо ми цього не зробимо, Україна скотиться до не…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Питання народного депутата Задирко Геннадій Олександрович.
12:39:14
ЗАДИРКО Г.О.
Прошу слово передати Миколі Томенко.
ТОМЕНКО М.В.
Шановні колеги, у мене запитання до міністра юстиції Оніщука Миколи Васильовича, але перед цим невеличка репліка.
Друзі, ну ви ж цивілізована опозиція. Значить є процедура. Давайте ми – 398 депутатів проголосували – пройдемо всю процедуру і не шукайте приводу зірвати це обговорення або зірвати голосування. Ну виглядає таким чином: ви, як Сусанін, завели нас в цей ліс і тепер хочете, значить, щоб ми там залишилися. То в мене прохання до всіх депутатів, до всіх фракцій. Зараз запитання до членів уряду і ми їх задаємо, йдемо по процедури. Уряд готовий слухати, а ви вишукуєте, хто є чи нема, щоб не голосувати за це питання. Проголосуємо і завершимо.
Микола Васильович, у мене таке запитання. Як ви як міністр можете допомогти киянам зупинити не правові дії Київської міської адміністрації? От що Міністерства юстиції робить, у нас кожен день вводиться новий місцевий податок у місті Києві. Я розумію, він не реєструється у Мін’юсті, він не погоджується. У нас податок на в’їзд на кладбище, у нас податки медичні нові, у нас платна медицина ж у Києві зараз вводиться. У нас цікавий податок, поцікавтеся у бізнесменів, їм кожний день дзвонять і кажуть, що у них податок за обід з Черновецьким, в залежності від вашого статусу від 7 до 20 тисяч доларів. Може ви легалізували вже у Мін’юсті податок за обід? Я знаю, що Черновецький зараз диск записав. Кажуть, що будуть тепер обов’язково з бізнесменів брати гроші, щоб диск, де він співає, викуповувати. То може треба якось Міністерству юстиції зупинити цей бардак, тому що прокурор міста мені дав інформацію. Вони зробили 56 протестів – абсолютна більшість відхилена, навіть не розглядалася, 18 приписів – жодної реакції міста. Так може хтось зупинить цей хаос в місті Києві?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Микола Васильович.
ОНІЩУК М.В.
Дякую за ваше запитання.
Я хочу поінформувати народних депутатів про наступне. Акти місцевих державних адміністрацій відповідно до закону підлягають... нормативно-правового характеру підлягають обов’язковій реєстрації органами Міністерства юстиції, у даному конкретному випадку – Головним управлінням юстиції у місті Києві. Вказані акти не набувають чинності до того часу, поки вони не є зареєстрованими Міністерством юстиції і не внесені до відповідного Державного реєстру актів.
Можу вас запевнити, що всі акти КМДА, які... нормативного характеру, які будуть порушувати законні права і інтереси київської громади і будуть вступати у протиріччя з актами вищої юридичної сили, реєстрації Міністерства юстиції не пройдуть.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Замість народного депутата депутата Сівковича питання задає Слаута Віктор Андрійович.
12:42:25
СЛАУТА В.А.
Дякую. Я якраз хотів підтримати пана Томенка, про Сусаніна на селі сказати. У мене не запитання, а більш прохання до міністра економіки, він є тут? Пане міністре, періодично робіть, будь ласка, економічно-виробничі лікбези для керівників уряду, бо вони інколи чудернацько виглядають. І справді, тільки ворог може тлумачити, що в тому році, в сьомому було всього 25 мільйонів ….. зерна. Десять хлібних областей потерпали в шаленій засусі. Люди прості вистояли і прогодували державу. При вашій би владі точно вже був би голод. До речі, 2007 рік, рентабельність виробництва 17 відсотків. 2005 мінус, 2008 – мінус 5 відсотків. Ваше зерно, яке сіяно в 2009 році при вашій підтримці, ще в снігу люди збирають кукурудзу і соняшник. Не смійтеся, не ржіть, поверніться до Бога. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Питання задає народний депутат Кульчинський Микола Григорович.
12:43:41
КУЛЬЧИНСЬКИЙ М.Г.
У мене питання до всього Кабінету Міністрів, оскільки воно вимагає, рішення проблеми вимагає скоординованих зусиль декількох міністерств. Міністерства природи, Міністерства фінансів, водних ресурсів. Йдеться про те, що на сьогоднішній день в трьох районах Полтавської області – Кременчуцькому, Комсомоському та Козирчанському колосальна проблема з питною водою. І обласна комісія з техногенно-екологічної безпеки визнала ситуацію надзвичайною регіонального рівня. Ідеться про те, що внаслідок функціонування ставка-випарника АТ „Укртатнафта” допустимі граничні норми навколо цього ставка і в грунтових водах перевищені в декілька, інколи в декілька десятків разів різних забруднювачів. Отже ж, на сьогодні „Укртатнафта”…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте питання, будь ласка.
12:44:55
КУЛЬЧИНСЬКИЙ М.Г.
Відмовилися підвозити воду до цих населених пунктів.
Я прошу Кабінет Міністрів негайно розглянути ситуацію по кременчуцькому регіону і вирішити питання із питною водою, із будівництвом централізованого водопостачання.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, на трибуну для відповіді.
ДАНИЛИШИН Б.М. Шановні депутати, учора на засіданні комітету Верховної Ради проблема питної води, проблема артезіанських криниць, забезпечення якісною водою багатьох регіонів України надзвичайно гостро стояла при обговоренні.
Я хотів би нагадати, що є програма питної води, раз. І ми повинні її виконувати і цього року довершити до того, що ми стовідсотково забезпечимо видатки щодо фінансування цієї програми.
І друге, на що я надіюся, що зараз прийнято рішення, зокрема і Міністерством фінансів, і урядом, що 150 мільйонів гривень як перехідних повертаються на спеціальний державний фонд екологічний міністерства. І тому ми із цього резерву також профінансуємо цю позицію, якщо буде не вистачати коштів по відповідній державній програмі, яка діє і по відношенню до цього об’єкту. Спасибі.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, сідайте.
Шпак Василь Федорович, питання, будь ласка.
12:46:55
ШПАК В.Ф.
У мене запитання до першого віце-прем’єр-міністра України.
Шановний Олександре Валентиновичу, я би хотів таке запитання щодо існування певних обмежень сьогодні на організацію спільної діяльності з державними підприємствами. Ми знаємо в якому стані знаходяться державні підприємства і сьогодні у них відсутні обігові кошти, не можна залучити кредити, і інвестори сьогодні не йдуть у державні підприємства на спільну діяльність.
Тому у мене запитання: „Що сьогодні уряд прийме щодо вирішення от тих обмежень, які ще прийняв їх?” Я підтримую, що ті мають бути процеси контрольовані, але треба дати якусь можливість підприємствам все-таки залучати інвесторів.
І прошу другу половину питання передати Терещуку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Валентинович, будь ласка, відповідайте.
ТУРЧИНОВ О.В. Шановні народні депутати, дійсно, проблема кредитування підприємств і не тільки державних, а підприємств всіх форм власності сьогодні є одним із пріоритетних. І саме тому урядом разом з банками відпрацьовано декілька законодавчих актів, які, наскільки мені відомо, вже пройшли комітети, і їх необхідно серед першочергових щоб розглянула Верховна Рада для того, щоб ми все ж таки ресурс кинули не на спекулятивні операції, фінансовий ресурс, а саме на кредитування реальної економіки. І навколо цього питання ми і ведемо розмови, серйозні розмови з нашими колегами з керівництва Національного банку. Я сподіваюсь, що спільними зусиллями ми знайдемо формулу. І сьогодні це є найбільш важливіший пріоритет, від якого залежить взагалі розвиток, сталий розвиток економіки.
Коли ми не розв’яжемо цю проблему і гроші не підуть у реальну економіку, ми розуміємо, що тут зупиняться і бюджетні програми, і всі інші програм, і все життя фактично буде під сильним ударом. Тому ми знаємо цю проблему. І я ще раз підкреслюю, тут зараз сидить виконуючий обов’язки керівника Національного банку, це питання для нашої спільної роботи. І я сподіваюсь, що воно буде найближчим часом розв’язане.
Веде засідання Голова Верховної Ради України В.М.ЛИТВИН
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Потапчук, фракція „Блок Юлії Тимошенко”.
Будь ласка, до кого у вас запитання?
12:49:25
ПОТАПЧУК М.Л.
У мене запитання до першого віце-прем’єра Олександра Турчинова.
Шановний Олександре Валентиновичу, наскільки підприємства агропромислового комплексу України будуть забезпечені фінансовим ресурсом на проведення весняно-польових робіт? Дякую.
ТУРЧИНОВ О.В. Шановний колего, якраз вчора, коли я не помиляюсь, під проводом Прем`єр-міністра відбулась нарада, присвячена саме активізації весняно-польових робіт, і тут присутній міністр АПК, який може детально розповісти про ці проблеми. Сьогодні ми почали процес, і уже в південних областях нашої держави це питання стає на порядок денний. Уряд поставив задачі і перед Міністерством аграрно-промислової політики, і перед Міністерством паливно-енергетичним розв'язати проблеми, в першу чергу проблеми поставки палива.
Друге питання, яке обговорюється разом з Міністерством промисловості, і відповідно серйозна розмова пройшла з усіма керівниками хімічної промисловості, що стосується мінеральних добрив. Саме сюди ми в першу чергу плануємо скерувати як кредитні ресурси, так і технічні ресурси для забезпечення цього питання. І я переконаний, що у нас результат, який показали аграрії в минулому році, буде підтверджений і в поточному рої. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Камчатний, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”, будь ласка.
12:51:11
КАМЧАТНИЙ В.Г.
Камчатний, Харківщина.
По-перше, я хочу висловити свою підтримку тезі, яка була висловлена Прем`єр-міністром про необхідність об'єднання зусиль всіх політиків в складний для країни час. Дійсно, мудрість політичних еліт всіх країн світу демонструє нам, що саме в умовах кризи потрібно об'єднання, а не роз'єднання і робота на знищення одне одного. А запитання у мене до Олександра Валентиновича Турчинові – до першого віце-прем'єра.
Скажіть, будь ласка, катастрофа була, оцей вибух в Євпаторії – один з тих випадків прикрих, коли люди загинули і великі жертви. Питання: як на сьогодні ліквідовані наслідки цієї аварії і що взагалі уряд робить для того, щоб подібні випадки не були в наступному? Дякую.
ТУРЧИНОВ О.В. Дякую за запитання.
Ви знаєте, це дійсно страшна трагедія, яка відбулась наприкінці минулого року, загинули люди і на жаль, експертиза, яка була проведена, підтвердила, що саме халатність місцевих органів влади, халатність комунальних структур призвела до таких страшних наслідків.
В той же час я хочу констатувати, що дуже професійно і відповідально спрацювало Міністерство надзвичайних ситуацій, яке буквально за лічені дні розв’язало всі проблеми – і врятувало 24 громадянина України, 24 людини. Більше того, я мушу сказати, що у зв’язку з концентрацією ресурсу, коли Кабінет Міністрів безпосередньо через Міністерство Мінсоцпраці розв’язував проблеми, були в дуже стислі терміни вирішені питання щодо і відселення всіх постраждалих громадян, і відселення громадян, які залишились в під’їздах, які не постраждали, але ж жити в яких люди просто не хотіли.
І я інформую Верховну Раду, що всі, хто мешкав в будинку, частина якого була зруйнована, отримали нові квартири, вже отримали нові квартири, вже переїхали до цих квартир. І практично всі родини покращили свої умови мешкання.
І, безумовно, питання, що стосується комунальних служб, що стосується діяльності місцевих органів влади, сьогодні на жорсткому контролі Кабінету Міністрів. Всі надані завдання і міністерствам профільним, і працівникам місцевих органів влади щодо перевірки використання підвальних приміщень, використання, яке може складати небезпеку для громадян, повинно бути негайно припинено. Така задача поставлена, і вона взята на дуже жорсткий контроль.
І ще декілька слів. Тут перед початком розмови зверталися депутати щодо Прем'єр-міністра. Я інформую вас, що Прем'єр-міністр знаходиться у Верховній Раді. Зараз ми користуємось часом і працюємо, Кабінет Міністрів працює у Верховній Раді, тому що надто давно в нас йдуть розмови, надто довго, замість того щоб уряд працював, ми змушені тут мати дуже цікаве спілкування. І Прем'єр-міністр прямо зараз в приміщенні Верховної Ради проводить дуже відповідальні переговори з керівництвом Міжнародного валютного фонду, я сподіваюсь, що зараз переговори закінчаться і вона продовжить цікаву розмову, яка сьогодні відбувається в парламентському залі. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Попов має право на запитання замість Клюєва, будь ласка, фракція Партії регіонів.
12:55:12
ПОПОВ О.П.
Спасибо. У меня вопрос к министру по вопросам жилищно-коммунального хозяйства Кучеренко Алексею Юрьевичу.
Алексей Юрьевич, я думаю вы не станете говорить против того, что уходя, правительство Виктора Федоровича Януковича оставило позитивные тенденции в стабилизации финансово-экономической ситуации в сфере жилищно-коммунальной сферы. В том числе мы не допустили роста тарифов на жилищно-коммунальные услуги. К сожалению, за год все поменялось с точностью наоборот, даже долги по заработной плате в отрасли выросли в 12 раз, а цены на жилищно-коммунальные услуги – почти на 30 процентов. И эти тенденции сегодня имеют место к развитию.
У меня вопрос к вам, скажите пожалуйста, не стыдно ли вам и правительству в целом за такой результат деятельности в отрасли жилищно-коммунального хозяйства? И когда в конце-концов будут конкретные предложения по стабилизации ситуации в этой отрасли?
КУЧЕРЕНКО О.Ю.
Шановний Олександре Павловичу! Якщо коректно говорити там, соромно – не соромно. Давайте ми будемо мовою фактів говорити, так зване зростання, про яке ви говорите у сфері житлово-комунального господарства, ви ж дуже добре знаєте, що було проведено Рахунковою палатою незалежну перевірку по результатам 2007 року. І результатом цієї перевірки було те, що ми з вами як депутати мільярди гривень, які платять платники податків в бюджет, закачуємо в галузь, а все погіршується. Втрати води, тепла, тобто ця система керованості, а більш некерованості галузі, яка на сьогодні, на жаль, існує це наш спільний біль.
Стосовно тарифів. Ви знаєте мені не зручно вам, колишньому міському голові невеличкого, правда, міста, але такого благополучного міста як Комсомольськ нагадувати, що тарифи на житлово-комунальні послуги встановлюють органи місцевого самоврядування. Ви знаєте, що свого часу ми подавали і я, як депутат, разом з вашими колегами, до речі, паном Кінахом, законопроект про створення органу незалежного регулятора, який би встановлював дійсно тарифи на послуги природних монополій і він би не залежав від органів місцевого самоврядування. Н жаль, ваша фракція не підтримала цей законопроект.
І тому, Олександр Павлович, це дуже нормально, що сьогодні ви і Віктор Федорович Янукович вже подаєте, бачите, за рік вже ваша точка зору змінилася і ви зрозуміли, наскільки ми були праві два роки тому і це дуже хороший результат, до речі. За два роки, ви бачите, доходять позитивні тенденції.
І саме тому, Олександр Павлович, головне це те, що вчора ми з вами прийняли програму, нову редакцію програми реформування в першому читанні. В вересні вона була у вас в комітеті, але тільки вчора вона потрапила в зал, шановний Олександр Павлович! І я думаю, що саме реалізація цієї програми дасть відповідь на всі питання нашим людям ті, які сьогодні, ну ми намагаємося з’ясувати в непрофесійній дискусії. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Час на запитання до членів Кабінету Міністрів вичерпано. Народний депутат Ар’єв має право на репліку. Будь ласка, мікрофон.
12:58:48
АР’ЄВ В.І.
Шановні колеги! От чесно кажучи, соромно за таку політику. Ініціатори сьогоднішнього звіту уряду із блакитного сектору протягом сьогоднішнього обговорення так нічого по ділу і не запропонували. Тільки огульна і непрофесійна критика! І навіть не критика, а критиканство!
Ви вважаєте, що в цих умовах зміна керівництва призведе до ситуації в державі? Це ж два, ви ж самі знаєте, це два місяці кадрових питань по всій вертикалі! А за цей час країна опиниться остаточно на дні! А це шоу нічого не додає для боротьби із кризою, тільки позорить державу, на жаль!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Ні! З процедури у нас уже визначено і процедура визначена.
Шановні народні депутати! нам треба порадитися і прийняти рішення. Прошу уваги!
У нас залишилися ще виступи від фракцій, виступи народних депутатів, виступи від обласних рад двох людей. Обговорення і прийняття рішення. Тобто є пропозиція, щоб ми ранкове засідання Верховної Ради України завершили завершенням розгляду цього питання. Тому я поставлю на голосування таку пропозицію, прошу уваги, продовжити ранкове засідання Верховної Ради України до завершення розгляду питання, яке зараз у нас обговорюється. Але ми повинні враховувати і ту обставину, що о шістнадцятій годині ми розглядаємо ще одне питання – призначення і звільнення суддів. Тому я просив би, щоб ми відповідним чином працювали.
Я ставлю на голосування про продовження ранкового засідання до завершення розгляду питання про соціально-економічну ситуацію в Україні та дії органів влади щодо подолання кризи, прошу голосувати.
13:00:55
За-241
Рішення прийнято.
По фракціях, будь ласка. Партія регіонів – 0, „Блок Юлії Тимошенко” – 155, "Наша Україна - Народна Самооборона" – 40, фракція комуністів – 26, „Блок Литвина” – 20.
Шановні народні депутати, оголошення. Відповідно до статті 13 Закону України „Про статус народного депутата України” та статті 59 Регламенту Верховної Ради України інформую про входження народного депутата України Самофалова Геннадія Григоровича до складу депутатської фракції Партії регіонів.
Ще одне, шановні колеги, ви знаєте, я прошу хвилинку відступити, якщо можна так, від розгляду питання. Зараз біля Верховної Ради України зібралася велика група автомобілістів, які блокують роботу Верховної Ради України. Вони передали звернення до Верховної Ради і хотіли почути, я з вашої згоди зараз виголошую нашу позицію. Ті вимоги, які містяться у зверненні оргкомітету Української ради автовласників, сьогодні будуть передані на розгляд до Кабінету Міністрів, Міністерства внутрішніх справ, а також відповідних профільних комітетів Верховної Ради України з тим, щоб ми їх розглянули і врахували, бо в багатьох випадках треба сказати, що там є справедлива постановка питань, які нам треба зреалізувати, врахувавши думку людей, відповідно до Регламенту і чинного законодавства, яким керується Верховна Рада України. З приводу, будь ласка, 5 хвилин запишіться з цього питання. Шановні колеги, або будемо воювати, або завершимо розгляд питання. Да. Ну, хорошо. Домовились. Ви ж не сказали. Будь ласка, на табло прізвища, що записались народних депутатів. Олег Лукашук, фракція "Блоку Юлії Тимошенко".
13:03:01
ЛУКАШУК О.Г.
Прошу передати слово Терьохіну.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Кому? Сергій Терьохін.
13:03:08
ТЕРЬОХІН С.А.
Дякую. Шановні колеги! Шановні народні депутати! Я хотів би просто поставити всіх до відома, що сьогодні о 14.30 відбудеться засідання профільного комітету, який буде розглядати пропозиції народних депутатів і урядові пропозиції щодо приведення до нормального стану транспортного збору. Уряд подав вчора остаточний варіант того, що може зменшити ступінь, да, ступінь збурення і. з одного боку, з іншого боку, буде нормальне джерело для фінансування дорожнього господарства.
Тому ми з задоволенням розглянемо ці звернення і максимально їх врахуємо. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Алла Александровська, будь ласка, фракція комуністів.
13:04:02
АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.
Прошу передать слово Мартынюку Адаму Ивановичу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Адам Іванович Мартинюк.
13:04:06
МАРТИНЮК А.І.
Дякую. Мартинюк, фракція комуністів.
Шановний Володимире Михайловичу! Шановні колеги! Ви абсолютно справедливо кажете, що ті вимоги, які ставлять пікетувальники заслуговують на нашу пильну увагу, бо, на превеликий жаль, я вже не втомлююсь повторювати, що те, що творили деякі комітети напередодні Нового року якраз і призвело до прийняття подібних рішень. Я б дуже просив би, щоб сьогодні профільний комітет, голова комітету уже говорив, уважно роздивився усі законопроекти, тому що є там одним із перших, якщо не перший, законопроект, який підготував лідер нашої фракції Симоненко, де говорить про те, що в питаннях транспортного збору потрібно повернутися на висхідні позиції. Ті драконівські заходи, які були прийнято, потрібно відмінити і повернутися до того закону, який діяв до цього часу. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Народний депутат Комар фракція Партії регіонів.
13:05:07
КОМАР М.С.
Прошу передати слово депутату Єфремову.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Сергійович Єфремов мікрофон.
13:05:11
ЄФРЕМОВ О.С.
Уважаемый Владимир Михайлович, уважаемые коллеги! Мы сегодня внимательно слушали выступление в этом зале Премьер-министра, которая с пренебрежением сказала, что какие-то 10 машин там приехали и что-то «вимагають».
Поэтому, Владимир Михайлович, мы просим подтвердить вас, какое количество людей все-таки находиться под зданием Верховного Совета. По нашим сведеньям, что там находиться две тысячи человек. И тогда в очередной раз мы убедимся, что в каждом слове, которое звучит из уст Премьер-министра, идет элементарная ложь, чего мы не можем допустить в этом зале. Поэтому я прошу еще раз зафиксировать. Права все-таки была Премьер-министр, когда говорила: там 10 человек, либо правы те люди, которые две тысячи, которые сегодня находятся под залом Верховного Совета. И под чьим предложением были приняты те сборы, о которых сегодня люди говорят и воют буквально на улице, и сегодня делать вид, что к этому не имеет никакого отношения ныне действующий Кабинет Министров и те люди, которые пытаются пересматривать – это по крайней мере совершенство…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Народній депутат Гривковський, фракція „Блоку Литвина”.
13:06:19
ГРИВКОВСЬКИЙ В.О.
Прошу передати слово Зарубінському.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Зарубінський, будь ласка.
13:06:23
ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.
Шановний Володимире Михайловичу, шановні колеги! Якщо люди приїхали в Київ до Верховної Ради значить є проблема. Значить їм болить. Болить, в тому числі і те, що ми зробили. І, знаєте, мудрість не в тому, щоб все відкидати, а мудрість в тому, щоб, очевидно, виправити неузгодженості і ті помилки. Якщо сьогодні це питання стало актуальним і воно об’єднує всю сесійну залу, то, очевидно, треба погодитися з пропозицією Голови парламенту з тим, щоб ми професійно відпрацювали це в профільних комітетах. З тим, щоб уряд, який вже публічно заявив про те, що він готовий внести зміни до того, що було прийнято, з тим, щоби пом’якшити, зм’якшувати цю ситуацію і дійсно піти на зустріч людям. Але дуже не хотілося б, щоб розгляд сьогоднішнього питання про соціально-економічну ситуацію весь час намагалися чимось зривати. Давайте не будемо вже висловлювати ті чи інші пропозиції, які йдуть на шкоду розгляду питання.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Лілія Степанівна Григорович, фракція „Наша України – Народна Самооборона”.
13:07:29
ГРИГОРОВИЧ Л.С.
Прошу передати слово Ксенії Ляпіній.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ксенія Ляпіна, мікрофон.
13:07:36
ЛЯПІНА К.М.
Ксенія Ляпіна, група „За Україну!”.
Ми, безумовно, підтримуємо ті вимоги, які сьогодні висувають наші автомобілісти. Хочу звернути увагу, що сьогодні також є і звернення об’єднань підприємців до Верховної Ради, також з усіх регіонів України. На чому наголошують і автомобілісти, і підприємці, які всі страждають від того, що ми з вами приймаємо помилкові рішення. І треба визнати це, шановні колеги. Ми є частина тої проблеми, яка сьогодні викликала це обурення. Чому так стається?
Тому що ми постійно розглядаємо важливі серйозні питання, які впливають на мільйони громадян за скороченою процедурою, не маючи жодного економічного обґрунтування, жодних розрахунків, ні Мінфін, ні нашими силами не робляться ці розрахунки. І ми приймаємо рішення пальцем у небо. От зовсім знову…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, ми обмінялися міркуваннями з цього приводу. Я думаю, що це на певний час заспокоїть людей, які підійшли до Верховної Ради України. Я просто прошу вас шановні колеги, щоб комітети відповідним чином відреагували на ті звернення, яке буде скероване до вас.
Народний депутат Попов вимагає репліку, його прізвище тричі називалося. Будь ласка. І продовжуємо далі працювати.
13:09:05
ПОПОВ О.П.
Спасибо Владимир Михайлович.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Що стосується… Я перепрошую. Що стосується пропозиції Олександра Сергійовича Єфремова, я прошу Апарат уточнити, скільки людей, ми це оголосимо. Головне, щоб проблему вирішували ми.
Будь ласка, Олександр Єфремов. Будь ласка, народний депутат Попов. Перепрошую.
13:09:24
ПОПОВ О.П.
Уважаемые
коллеги, ну вот опять от министра, это
было и раньше от правительства, звучит обвинение в адрес міських голів, в
адрес органов местного самоуправления о том, что они поднимают
тарифы на жилищно-коммунальные услуги.
Я вам хочу сказать, что больше всего не хочет, чтоб так было мэр города, потому что на него потом все стрелы направляются. И я вам скажу, это вы виноваты в том, что на протяжении года вы резко подняли цены на газ, на электрическую энергию и залезли в карман населения. Это ваша вина в этом. Зачем вы обвиняете в этом органы местного самоуправления? Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Зараз будуть виступи від фракції. Прошу записатись. До 10 хвилин від кожної фракції. Будь ласка, прізвища на табло народних депутатів, якщо запис завершилась. Так, Петро Степанович Цибенко. Наступним буде виступати представник від фракції "Блоку Юлії Тимошенко". А потім – від депутатів, ми запишемось.
13:10:40
ЦИБЕНКО П.С.
Фракція комуністів, Петро Цибенко.
Шановні колеги, шановні громадяни України! Питання, винесене у порядок денний Верховної Ради України, без перебільшення слід визначити як проблему збереження України як держави та її народу. Наступив момент істини, коли треба розставити всі крапки над і. Україна над прірвою. Економіка в абсолютному занепаді. Ситуація вже сьогодні практично некерована. Саме тому сьогодні, як ніколи в практичну площину переходить проблема не лише відставки уряду, хоча це, мабуть, найперше, але і проблема підготовки і реалізації процедури імпічменту Президента України Віктора Ющенка. Без вирішення цього, цих взаємопов’язаних завдань все інше залишається добрими побажаннями та благими намірами. Своїм голосуванням по деяким законам щодо виходу з кризи ми давали шанс уряду вивести Україну будь-якими нестандартними рішеннями, у тому числі і за рахунок залучення коштів олігархів, банкірів, роботодавців. Але практичні дії уряду показали, що грошові мішки для нього – священна корова. З цим комуністи не можуть погодитись.
Нещодавно Прем’єр-міністр розповідала, що у зв’язку з фінансовою кризою уряд веде переговори з шістьма потужними фінансово стабільними країнами світу щодо можливих фінансових запозичень.
Отже, нам замало 100 мільярдів доларів консолідованого зовнішнього боргу усіх суб’єктів української економіки, уряду, приватного сектору і банківських структур. Якщо ми перерахуємо цей борг по теперішньому курсу 8-9 гривень за долар, то вийде 800-900 мільярдів гривень або 80 відсотків валового внутрішнього продукту України.
Все це поставило Україну перед абсолютно реальною загрозою дефолту. Про ризик дефолту як реальну загрозу говорить уже не лише український політикум, на це натякають експерти ООН, які прямо вказують на проблеми української економіки. Незбалансований бюджет, відсутність жорсткої монетарної політики, відсутність єдиного плану дій в економічній сфері, високу інфляцію та загрозливі обсяги зовнішніх запозичень.
І смішно, і гірко водночас спостерігати, як інформацію про крах економіки України за підписом міністра фінансів спочатку з’являється в Інтернеті, а потім наполегливо спростовується урядом. Причому боротьба ведеться лише навкруги авторства, але ніхто не заперечує зміст документа по суті. Можна зрозуміти бажання Віктора Пинзеника зберегти рештки своєї репутації економіста, хай навіть економіста-руйнівника, проте слід бути послідовним до кінця і ділити всю відповідальність разом з урядом.
Отже, Компартія України ще раз наголошує на тому, що Україна як держава доведена до дефолту. Що стало причинами?
Перша причина – дрімучий непрофесіоналізм і заангажованість у діях урядової команди. Якщо це збіговисько, як висловився один із членів коаліції, взагалі може назвати командою. Судячи з того, як діаметрально протилежно оцінюють ситуацію прості громадяни і урядовці, складається стійке переконання про те, що урядовці і виборці живуть у різних країнах, у різних Українах.
Причина друга – війна на взаємне знищення, яку невтомно і невблаганно ведуть дві найвищі посадові особи України – Президент Ющенко та Прем'єр-міністр Тимошенко. Якби мова йшла про взаємне фізичне знищення двох осіб, то це було б ще пів біди, але заручником цієї війни стала держава, стала Україна. Вони обоє вперто нищать державу і народ. Втрати від цієї не проголошеної війни сьогодні вже співставні з витратами часів Великої вітчизняної війни.
Компартія України абсолютно переконана, що держава не може дозволити собі розкіш мати найвище керівництво, що діє всупереч державним інтересам.
Причина третя. Сьогодні вже цілком очевидно, що запропонована урядом стратегія боротьби з наслідками світової фінансово-економічної кризи успішно провалилася. Кошти від першого траншу Міжнародного валютного фонду успішно розподілені між близькими до владної еліти банківськими установами. А де ж обіцяна фінансово-економічна стабільність? Де стабільність банківської системи? Я вже не питаю, де підтримка банківських вкладників та кредити для реального сектору економіки. Адже клялися мало не бабою Параскою, що зазначені кредити підуть виключно на підтримку вкладників та стануть реальним чинником порятунку вітчизняного товаровиробника. Не сталося, як про це і попереджали комуністи.
Між тим власникам окремих банківських установ вдалося добряче поживитися на „этом пиру во время чумы”. Як казав один відомий кіногерой: „Удалось по-легкому деньжат срубить». Статки декого з них за дуже короткий період зросли на мільярди гривень.
Але особливий спротив і обурення у фракції комуністів викликають намагання уряду та проурядової коаліції перекласти весь тягар фінансово-економічної кризи на плечі трудівника, платника податків, пенсіонера, ветерана, інваліда. Вже на початок січня в Україні за офіційними явно применшеними даними було 845 тисяч безробітних, а якщо до цього додати безробіття приховане у вигляді відпусток за власний рахунок, скорочений робочий день та не повний робочий тиждень, то ця цифра зростає в рази. Уряд, не моргнувши оком, відкликав поданий до Верховної Ради проект Державного бюджету України, і в процесі його переробки відгриз від показника мінімальної заробітної плати 165 гривень на місяць у кожного трудівника. У річному вимірі він витяг з кишені кожного працюючого у такий спосіб не менше 2000 гривень. І це в умовах обвального зростання цін.
Компартія України та її фракція у Верховній Раді України ніколи не погодяться з тим подарунком, в лапках, у вигляді проекту закону 3556, який уряд разом з проурядовими фракціями готує пенсіонерам. А мова йде про те, що готується спроба витягнути з кишень пенсіонерів понад шість мільярдів гривень шляхом змін до пенсійного законодавства. Комусь з чиновників, бачите, здалося, що громадяни України отримують завеликі пенсії, і вони їх вирішили дещо підкоригувати.
Між тим, понад 10 млн. громадян України або 77 відсотків всіх пенсіонерів отримують пенсію від 500 до 1000 гривень. Але навіть з цих жалюгідних пенсій кожна четверта гривня вже з'їдена інфляцією. Мені особливо боляче говорити про це, оскільки я є першим заступником голови Комітету у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів, а також першим заступником голови найбільш численної ветеранської організації – Організації ветеранів України. І цей перелік недостойних дій влади можна продовжувати до безкінечності.
А, може, і правду говорять урядовці, коли на кожному кроці стверджують, що грошей немає. Тоді виникають запитання: а звідки у такому випадку взялася шалена сума у 150 млн. гривень на спорудження лише першої черги меморіального комплексу пам'яті жертв голодоморів в Україні? Загальна вартість якого очікується десь у 750 млн. гривень.
Небідні Сполучені Штати Америки відклали на кілька років через кризу спорудження меморіалу жертвам терористичного акту 11 вересня. А ми цього не можемо? Нам це не потрібно?
Але особливе обурення викликає та обставина, що 5 листопада 2008 року, коли криза з усього розмаху грюкала у двері Кабінету Міністрів України, уряд з Резервного фонду виділяє на цей меморіал 60 мільйонів гривень. І це ж далеко не поодинокий випадок.
Дивлячись на Київ, Івано-Франківськ будує меморіал Бандері до небес, на який використовує 70 мільйонів гривень. Причому цих запопадливих „патрійотів” зовсім не бентежить те, що меморіал цей, як і багато чого іншого, будується за бюджетні кошти, зароблені на Півдні і Сході. Але найголовніший приклад цьому подає, безумовно, Президент України, перебудовуючи, вдосконалюючи свої 16 резиденцій.
Шановні колеги, Компартія України в цій ситуації підтримає рішення щодо відставки уряду. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Іван Григорович Кириленко, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”. Наступним буде виступати Микола Мартиненко.
Шановні народні депутати, поки йде наш колега, я інформую вас: за даними Міністерства внутрішніх справ біля близько 400 людей перебували і перебувають поки що біля Верховної Ради і майже 100 автомобілів.
Будь ласка, Іване Григоровичу.
13:21:20
КИРИЛЕНКО І.Г.
Шановний Голово, колеги, дорогі виборці! Воістину мають рацію ті експерти, що стверджують: наша рідна ненька – країна унікальних парадоксів. Скажіть, будь ласка, чи є в світі держава, яка в таких надзвичайних економічних умовах, коли на карту поставлено виживання, має таку роз’єднану політичну еліту і таке запекле протистояння? Увесь цивілізований світ нині об’єднав зусилля у боротьбі з новітніми загрозами і викликами, і лише в Україні, незважаючи на гучні заклики народу до об’єднання і порозуміння, продовжує наростати цунамі самознищення. В епіцентр стихії кинуто уряд, по суті, найважливішу робочу структуру в державі.
Заради справедливості хто буде заперечувати той факт, що за 17 років незалежності ще не було в історії, щоб уряд зазнавав такого безпрецедентного політичного тиску. Жоден уряд не працював в таких умовах, коли був змушений не працювати, воювати на стількох фронтах одночасно і долати постійні, майже щоденні штучні перешкоди.
Ще ніколи в історії України не було такого відкритого супротиву з боку глави держави. Ще ніколи не було так складно в стосунках з парламентом і такої гіпертрофованої переполітизації життя.
Це єдиний український уряд, що вперше в історії держави змушений працювати в умовах майже повної ізоляції. Це виглядає абсурдом, але всім очевидно, виконавча вертикаль влади штучно знищена. Губернатори і Кабінет Міністрів у нас фактично це різні гілки влади. Мало того, половина уряду, що створений за квотним принципом, категорично проти будь-яких принципових рішень. Оце вам і є внутрішні чинники кризи, а всі кричать за популізм.
Закордонні оглядачі називають це не парадоксом, а діагнозом і вже давно на нас махнули рукою. Бо хто захоче мати справу з країною, де майже щодня, на кожному каналі зранку до ночі різнокаліберні політики замість того, щоб засукати рукава і працювати, поливають уряд, а заодно і країну, брудом, закликають до всіляких відставок, дострокових виборів, акцій непокори! Хтось в істерії кричить, що його вночі „мацає рука Кремля”, іншому погрожує НАТО, комусь мариться державна зараза, а то і взагалі переворот!
Світ сміється. Власний народ обурений. І сьогоднішній день не виключення. Що хоче наша шановна знедолена, але добряче засмагла за зимові канікули опозиція? Вас, колеги, як птахів з вирію, достроково повернули з теплих країв, де ви так наполегливо боролися за прав місцевих аборигенів на Канарах, Сейшелах і Мальдівах. Як кажуть, „трішки пообносились”? (О п л е с к и).
Вам хочеться влади? Погратися в політику? Чи по великому рахунку взяти на себе всю відповідальність за долю країни? Якщо останнє, то робіть це цивілізовано. Утворюйте свою коаліцію, формуйте уряд і приступайте до роботи, але не займайтеся деструктивом. Це занадто дорого коштує і країні, і громадянам.
Сьогодні ви звинувачуєте уряд і його прем’єра в усіх мислимих і немислимих гріхах і прорахунках, покладаєте відповідальність за все, від роботу ЖЕКу, до вибоїв на сільській дорозі!
Давайте будемо чесними перед людьми! Не була б країна напередодні президентських виборів, сиділи би тихенько у цьому залі як руді миші і дякували Всевишньому, що не вам випала чаша сія. Оце і є перша і головна причина сьогоднішнього шоу. Але не завадило б його авторам Конституцію подивитися, хто там за що відповідає і кому якого плуга перти. А там все чітко прописано. Головне завдання центральної влади створити рівні умови для всіх форм власності і господарювання, зібрати податки і справедливо їх поділити між тими, хто ще не може і вже не може. Хіба уряд не впорався із цим завданням за рік роботи? Незважаючи на чималий інфляційний спадок від попередників у першій половині року, жорстокі удари кризи у кінці 2008, в казну держави надійшло майже на шістдесят шість мільярдів гривень більше, ніж забезпечив нині опозиційний уряд у 2007, при якому до речі, як вони кажуть, все було чудово і прекрасно. Але ж який рівень був тіньової економіки, про це чомусь не говорять, зате і не прощають. Це вам друга причина.
А хіба так просто капітулюють на газовому фронті. Там теж донедавна провертались такі багатомільярдні оборутки, що у декого голова обертом іде і досі. А сьогодні врешті-решт і Україна, і Росія вийшли на тривалу прогнозовану перспективу, яка нарешті унеможливить постійний політичний тиск на нашу країну. Нині немає посередників і є обґрунтована ціна на газ. Зовнішній шантаж закінчився, уже все абсолютно зрозуміло і прозоро, а в середині країни істерія лише розгортається, бо такі речі так легко теж не прощають. Це третя причина.
Та вже і цих трьох досить, щоб як кажуть, четвертовать, колесовать и повесить, тобто принизити, розтоптати і знищити Юлію Тимошенко як головного конкурента на президентських виборах, оце і все, так ви чесно так і кажіть, а у нас все народом прикриваються. За людей по великому рахунку, треба говорити. Але в першу чергу необхідно запитати у власників пароходов, заводов, самольотов, а де ваша відповідальність, панове мільярдери, за долі сотень тисяч людей, яких ви сьогодні викидаєте на вулицю. Держава, влада, уряд створили вам унікальні можливості для приватизації і отримання немалих прибутків. Золотий дощ падав на ваші голови майже десять років. Але за той час, майже нічого не зроблено по модернізації, технічному переоснащенню, енергозбереженню. Новітніх конкурентних технологій майже немає. Як випускали на напівфабрикати квадрат, катанку, швеллер, арматуру, так і продовжуємо ї випускати. А де ж трансформатори чи автомобільна сталь, яка востребована на ринку і коштує в рази дорожче? Це знову уряд винний? Та, ні. Треба закінчувати ці ігрища, а питати з кожного, хто чого заслуговує, з власників – за робочі місця, зарплату, безробіття, енергозатрати, тим більше, що ряд законів, що підтримують в ці нелегкі часи національного виробника ми вже тут проголосували.
А головна турбота уряду і нас, депутатського корпусу, за найбільш вразливу частину суспільства – 14 мільйонів пенсіонерів і майже мільйон безробітних, по суті, це половина дорослого населення країни. Чи є в парламенті законопроекти, що врегульовують або наповнюють Пенсійний фонд і фонд зайнятості – є! Давайте негайно розглядати і приймати. Чому не хочемо хоча б на рік встановити справедливості, бо немає такої країни в світі, де пенсії у 90 відсотків пенсіонерів у десять разів менше ніж у білих комірців. Та питання навіть і не в цьому, а в тому, щоб нарахована пенсія виплачувалась стабільно і регулярно, це від нас сьогодні залежить.
Всі кричать сьогодні за перегляд бюджету, ми не проти, але, що переглядати, хто в цій залі піде на те, щоб у когось відібрати і комусь передати. Тому в першу чергу треба прийняти закони, що дозволять наповнити доходну частину нашої скарбниці. Підхід тут може бути лише один – не підвищувати тиск на виробника, а розширяти базу оподаткування, для цього треба приборкати лобістських апетити, один захищає свої скважини, той спиртне, той тютюн, інший контрабанду, вільні економічні зони, третій до останнього стоїть проти земельних аукціонів, четверті не хочуть платити за, по суті, незаконно захоплену землю в прибережній смузі. Просто чудернацька ситуація виходить, щоб відхопити ласий шматок землі незаконно на березі моря, озера або річки роками платили хабарі, що вимірюються мільярдами доларів, сьогодні заплатити копійки, щоб дійсно допомогти тим, хто потрапив у скруту, в залі істерика проти духу, а ці кошти були б незайвими: фонду зайнятості, Євро-2012, а особливо місцевим бюджетам. Є і інші джерела, такі пропозиції в залі вже є і ще будуть, давайте їх розглядати і невідкладно вирішувати, а вже потім за підсумками першого кварталу можна перерозподілити додатково зароблене, безумовно підтримавши, в першу чергу соціальні програми і сільське господарство.
На останньому хочемо наголосити особливо і за це говорила Прем’єр-міністр. Сьогодні кордони для імпорту іноземних харчів перекриті дорогим доларом. А те, що завозиться має захмарні ціни: рис, цитрусові, чай. Для наших селян це добре, бо востребувана буде їх продукція. Але аграріїв треба буде підтримати, щоб ціни на вітчизняні харчі теж не були космічними і недоступними для більшості співвітчизників. А тому треба вирішувати, і уряд вирішує проблему і дешевих добрив, і пального, і дотації на вирощений хліб та тваринництво, а особливо – доступних кредитів. Останнє – надзвичайно важливе. Адже 70 відсотків весняної посівної залежить саме від банківського капіталу. Сьогодні це джерело в силу відомих причин паралізовано. І нас дуже дивує позиція фракції Партії регіонів, яка до останнього під різноманітними приводами разом із главою держави захищає непрозору і незрозумілу кредитно-валютну політику. Десятки мільярдів гривень емісії другої половини 2008 року куди пішли Аграріям, металургам, хімікам, будівельникам? Так ні. В основному на валютні спекуляції і знищення гривні. А ви оскаженіло майже щодня звинувачували Тимошенко за ті нещасних 6 мільярдів компенсованих вкладів. Та мабуть вже досить нам паніки та театральних істерик, мовляв, все кінець, країна гине, все пропало. Працювати треба, а не трагікомедію влаштовувати!
Слава Богу, парламент нарешті запрацював. Разом з урядом, об’єднавши зусилля з конструктивними силами ми зможемо подолати труднощі, ми здатні це зробити і ми це зробимо. Закінчуємо шоу, друзі, і до роботи. Дякую, що слухали.
ГОЛОВУЮЧИЙ. До виступу запрошується Микола Мартиненко від фракції „Наша Україна – Народна Самооборона, підготуватися Олегу Зарубінському.
13:31:16
МАРТИНЕНКО М.В.
Шановний Володимире Михайловичу, шановні депутати та члени уряду! У час кризи Україні, як ніколи, необхідна згуртованість нашого політикуму та й всього суспільства. Натомість ми бачимо загострення політичної боротьби, спроби звести рахунки. Але сьогодні нашим громадянам глибоко байдуже політичне протистояння. Людей хвилює зовсім інше: коливання курсу гривни, кредити, відновлення промисловості, робота, полегшення податкового пресу.
Уряд і парламентська коаліція сформовані і вони працюють. Я закликаю опозицію не вставляти палки в колеса. Ситуація вимагає від політиків взаєморозуміння і компромісу. Давайте звернемося до історичного досвіду. У новітній історії з економічних та політичних криз завжди виходили через досягнення суспільного консенсусу, через політику суспільних пактів.
Класичний приклад - Іспанія після падіння режиму Франко: розколоте суспільство на межі громадянської війни, тяжка економічна криза. Але ворогуючі політичні сили знайшли у собі мужність обмежити власні амбіції. Було укладено відомий „пакт Монклоа”, глобальний суспільний договір. Там було три основних пункти: перший, примирення стосовно розуміння історії, відмова від пошуку переможців і переможених у громадянській війні; друге, встановлення демократичних правил гри у політиці; третє, вироблення гарантій для меншості. Політичний компроміс дозволив Іспанії врегулювати економічну кризу. Опозиція погодилася із жорсткими антикризовими заходами влади. При цьому влада зобов’язалася захистити вразливі версти населення.
На початку 90-х минулого століття модель суспільного консенсусу була успішно використана у Польщі, Угорщині, Чехії. Завдяки укладенню суспільних пактів, тут з мінімальними втратами проходили перехідні посттоталітарні періоди.
Наприклад. У 1994 році в Угорщині після парламентських виборів розгорілася політична та економічна криза. Тоді пакт між собою уклали непримиренні політичні супротивники соціалісти та правоцентристи. Вони створили коаліцію і разом вивели країну з тяжкого стану.
Зовсім недавно ми бачили вибори у Сполучених Штатах Америки. Але, коли країна зіткнулася з кризою, і Обама, і Маккейн, демократи і республіканці припинили баталії і одностайно прийняли пакет антикризових заходів.
Україні необхідно враховувати ці уроки історії. Не конфронтація, а консенсус. Не протистояння, а компроміс. Ось єдиний можливий шлях, який веде Україну від прірви. Здається, це очевидні істини, проте сьогодні з боку Партії регіонів та Секретаріату Президента чуємо інші заклики. Замість об’єднання зусиль всіх гілок влади говорять про відставку уряду. Ми всі розуміємо, чому постають питання про недовіру уряду, розпочалася президентська виборча кампанія. В хід ідуть всі засоби. Але заручником цієї війни стала економіка держави. І це в час такої кризи. Нам потрібно припинити політичні спекуляції і заспокоїти суспільство. Тому наша фракція підтримала розгляд питання про довіру Кабінету Міністрів. Давайте отримаємо відповідь, якого уряду хоче більшість парламенту і більшість суспільства? Уряду Тимошенко чи уряду Януковича? Іншого варіанту я не бачу. І спільно з тим урядом, який отримає вотум довіри, займемося невідкладними соціально-економічними питаннями. Я переконаний, голосів для недовіри, вибачте, чинному Кабінету Міністрів не вистачить. Питання в іншому. Якими будуть подальші дії Партії регіонів. Розгляд питання про відставку Кабміну стане тестом не так для коаліції, як для опозиції. Чи здатна буде Партія регіонів припинити спроби розхитати ситуацію? Чи готові включитися в нелегку роботу? Адже в понеділок лідер Партії регіонів сказав, що партія готова спільно працювати з владою у подоланні наслідків економічної кризи. Але вже у середу заявив, що передумав і не збирається цього робити. Мовляв, у влади немає реальної антикризової програми. Забувши, мабуть, про десятки антикризових законів, внесених урядом у Верховну Раду. Між тим, гасла щодо турботи про людей регіонали, а це багатообіцяюча та впливова політична сила, має всі можливості підтвердити діло. На жаль, поки що ми бачимо в опозиції лише бажання повернутись у владу за будь-яку ціну. Але ця ціна виглядає надто високою для країни.
Дивно і непослідовно також виглядало блокування роботи парламенту Партією регіонів у вівторок. Навіщо влаштовувати ці танці з шаблями навколо парламентської трибуни? В умовах кризи це танці над прірвою. Якщо роботу парламенту в умовах кризи і надалі намагатимуться зривати, то виборці скоро самі почнуть розбиратися з саботажниками, як кажуть, за законами воєнного часу. Скільки можна було реалізовувати відомий принцип: немає такого поганого становища, якого політик не міг би погіршити. Один із лідерів опозиції на днях сказав: „Очі бояться, а руки роблять”. Так давайте про очі і про руки. Давайте подивимося правді в очі. У часи кризи неприпустимо власними руками поглиблювати її шляхом відставки уряду, а також дострокових парламентських виборів або імпічменту Президента. Будь-які політичні збурення працюють на розкол.
Тому пропоную після голосування по уряду якомога швидше закрити всі політичні питання і всім разом перейти до економіки. Зокрема фракція "Наша Україна - Народна Самооборона" внесла на цей тиждень низку важливих соціально-економічних законопроектів. І Партія регіонів внесла, і уряд, і всі фракції пропонують своє рішення. Так чому ми зараз не приймемо закони, не приймаємо закони, а витрачаємо час на політичні суперечки?
Нагадаю відому істину: той, хто кидається брудом, втрачає грунт під ногами. Дуже просто і спокусливо грати на негативі. Дуже легко за часів кризи гучними гаслами формувати у суспільства роздратування і навіть ненависть до своїх політичних опонентів. Значно складніше досягти у цих умовах конструктиву, сформувати не образ ворога, а програму антикризових дій і досягти схвалення цих заходів суспільством.
Давайте не шукати простих шляхів у політиці. Ми всі обіцяли виборцям відстоювати інтереси українського народу. Коли коаліція та опозиція виступають разом, це дає добрі результати. Ми приймали важливі, корисні для людей закони. Наприклад, учора ми разом проголосували за Загальнодержавну програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства. У залі було 391 голос. А за узгодження, наприклад, норм Закону про захист прав дитини з міжнародно-правовими стандартами – 378 голосів. І таких прикладів навіть на вчора було немало.
Разом ми можемо успішно працювати. Але тільки тоді, коли нас не розділяють політичні суперечності. На жаль, багато питань, які звучать в парламенті надто політизовані і конфліктні. Я уже запропонував запровадити мораторій на створення слідчих комісій до президентських виборів. Причина проста: вони майже нічого не розслідують, а стали майданчинками для піару, але і цього недостатньо. Закликаю колег замислитися над такою пропозицією – сьогодні розглянути останнє політичне питання на поточній сесії, щоб всі фракції взяли зобов’язання до кінця сесії виносити на розгляд залу виключно економічні та соціальні законопроект. Весь парламент має стати єдиною командою по боротьбі з економічною кризою. Саме цього від нас чекають наші виборці. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово для виступу має Олег Зарубінський, фракція „Блок Литвина”. Наступним буде виступ від Партії регіонів.
13:40:10
ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.
Олег Зарубінський, „Блок Литвина”.
Шановні громадяни, шановні колеги, коли одного вихідця з України, що досяг значних успіхів в організації власної справи, власного бізнесу в Лондоні запитали: „Як вам це вдалося в умовах такої кризи” – Він відповів: „А я коли приїхав у Британію, майже не знав англійської мови, тому не дивився ні телевізору, не читав газет, отже я просто не знав, що є серйозна криза. Я просто працював і всі сили віддавав, і у мене з’явилися успіхи”.
Зрозуміло, наводячи цю історію, у мене і гадки не було закликати не вчити іноземні мови. Хочу наголосити на тому, що постійне педалювання і мусування з апокаліптичними нотками теми кризи без адекватної, наполегливої роботи всіх, причетних до українського політикуму, всіх, в якому б державному інституті вони не перебували, є проявом чергової реінкарнації в українських політиків духу і стилю поведінки легендарного козака Мамая, який сидить і спостерігає, сидить і спостерігає. А реальної справи, як не було, так і немає.
Переконаний, що сторонніх спостерігачів, вальяжних коментаторів, самозакоханих експертів зі всіх питань в одній особі сьогодні нікому не потрібно. Поради стороннього, можливо, коли і бувають корисними, але, очевидно, коли їх автори знаходяться десь в екзині або переховуються в еміграції; поради стороннього з боку носіїв влади – чи-то президентської, чи-то парламентської, а всі депутати парламенту, як би вони себе не позиціонували, є теж носіями влади, законодавчої влади, виглядають якось дивно, не інакше як прагнення зняти з себе відповідальність і перекласти на інших, тим більше, за нинішніх умов, про які тут вже багато чого сказали. Адже півроку попереду, що збігаються в часових межах четвертої сесії Верховної Ради – не тест, вже не тест, а серйозний екзамен для всіх нас, хто знаходиться тут, для тих, кого тут немає, а мали б бути при розгляді сьогоднішнього питання, принаймні мудрі люди так би поступили.
Так ось, переконаний, екзаменаційна пора для політиків вже настала. Екзамени будуть різні, але головний з них – це іспит на придатність і адекватність і викликам, і вимогам часам. І повторююся, екзамен не на спостережливість, а на дієвість. Зуміємо гідно скласти іспити, подолаємо криз, після якого під час хвороби можливо поступово або одужання, або ж летальний результат.
Я розумію, що, на жаль, не всім політикам вдалося прочитати і засвоїти в середній школі з позакласного читання уроки книги Вільяма Теккерея „Ярмарка марнославства”, російською мовою „Ярмарка тщеславия”. І головне – чим закінчується така ярмарка марнославства. Але очевидно, фактом є те, що несамовиті владні інстинкти, марнославство і амбіції, до речі, часто-густо абсолютно безпідставні амбіції, все більше і більше беруть в заручники елементарний здоровий глузд. А елементарний здоровий глузд вступає в явний дисонанс із сценаріями розвалити український парламент, перенести персональні комплекси, підкреслюю, персональні комплекси у державну політику. По суті, розірвати країну, довівши ситуацію до абсурду.
На тлі боротьби усього цивілізованого світу з кризою, згуртування зусиль всіх і вся у кожній нормальній країні погіршувати становище в Україні власним політичним безглуздям аморально і безсовісно по відношенню до громадян, бо всім зрозуміло, що це війна, в якій не буде переможців, а більше за всіх програє народ. Загралися, панове, гра в політику для декого стала змістом політики. Заміст залізної, монолітної, консолідованої волі помноженої на каторжну роботу всіх – інтриги, мишача метушня, наче в якомусь агонізуючому бункері. Фракція „Блоку Литвина” такі речі розцінює як безперспективні і руйнівні. Наразі якнайшвидше варто перегорнути огидну сторінку чвар, образ і словоблуддя. Для всіх достойників попереду вистачить роботи, адже неупереджені фахівці добре розуміють, що сама структура української економіки, її енерговитратність, застарілість і зношеність устаткування підприємств протягом багатьох років надавали нашій економіці кризового характеру. І це незважаючи на окремі локальні і тимчасові сплески.
За всі роки незалежності України структурні економічні реформи в Україні не здійснювались, а якщо бути абсолютно точним, то вони і не розпочинались. Так званий „великий бізнес”, а за великим рахунком, якщо подивитись на його походження і джерела формування, то ерзац-бізнес зумів зростись з владою і разом з нею паратизував на старому економічному потенціалі країни. Іншими словами, цей владно-бізнесовий гібрид споживав те, що надбали попередні покоління, при цьому менше за все думаючи про проблеми завтрашнього дня.
Чи може хтось назвати українського Біла Гейтса, що зумів зробити те, що він зробив власною головою і власним інтелектом? Ви знаєте їх прізвища? Я, наприклад, ні. Отже, всім відомо: рветься там, де тонко.
Крім того, економічні ризики для розвитку економіки України випливають як із непередбаченості зміни ключових параметрів розвитку світової економіки, так і нездатності адекватно відповідати країні на основні зовнішньоекономічні виклики за умов впливу негативних внутрішніх процесів розвитку.
Ситуація політичної нестабільності стала вагомим чинником спаду інвестиційної активності, як з боку вітчизняних виробників, так і іноземних інвесторів. І це гальмує і буде гальмувати стабілізаційні процеси.
Відсутність просування в напряму реструктуризації, затримка із створенням базису інституційної інфраструктури, яка орієнтована на забезпечення доступу середнього та малого бізнесу до фінансових, інноваційних та кадрових ресурсів розвитку, призводить до тривалого зниження потенціалу відновлення економічного зростання.
Скорочення кредитування реального сектору негативно впливає на рівень достатності обігових коштів підприємств та організацій, скорочує їх інвестиційні можливості та можливості отримання прибутку.
Сказане зараз мною, доводиться в науково-аналітичній доповіді Національної Академії наук за редакцію академіка Гейца. Як і те, що нарешті необхідно розпочати реалізацію економічної політики, яка базується на нових принципах формування регуляторного середовища, що передбачає з боку держави гарантії прав власності та рівних можливостей конкуренції, повторюю, рівних можливостей конкуренції, в тому числі, і в отриманні ресурсів, що контролюються державою. В цей період надзвичайно важливо також зосередити інвестиційну активність держави на подові та поновленні всього спектра складових виробничої та фінансової інфраструктури.
Врешті-решт зрозуміло, рецепти є різні і є їх багато. Водночас, якими б вони не були, на наш погляд, на погляд фракції „Блоку Литвина”, абсолютною аксіомою має стати для всіх виняткова вимога і винятковий постулат. Боротьба із тотальною кризою жодним чином не може здійснюватися за рахунок найбідніших верств населення, за рахунок людей похилого віку, в яких немає додаткових джерел доходів, які живуть від пенсії до пенсії, від зарплати до зарплати. Адже, як відомо: „Комусь юшка рідка, а для когось перли дрібні”.
Зараз такий час, що саме до першої, найчисленнішої і найнезахищенішої категорії наших громадян має бути прикута особлива увага держави, як інституту. Отже, дозволю ще раз повторитись: для всіх достойників попереду вистачить роботи. „Блок Литвина” за те, щоб сесія, що позавчора розпочалася, стала сесією оперативних і, водночас, виважених рішень, сесією конструктиву, злагодженої і ефективної роботи. Суспільство втомилося від руйнівників. Суспільство потребує будівничих.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово має Янукович Віктор Федорович від фракції „Партії регіонів”.
13:50:14
ЯНУКОВИЧ В.Ф.
Шановний український народе, шановні народні депутати, учасники засідання, голови обласних рад! Я сидів зараз у цьому залі, слухав усіх виступаючих уважно і мені прийшло на думку одне, скажіть, будь ласка, чому ми з вами тут народні депутати, які працюємо багато часу разом, сваримося. Скажіть, що це проблема, що ми зібралися сьогодні обговорити стан справ в державі? Чому це викликало такий спротив? Ми що, не є громадяни України чи ми інші громадяни іншої України? Ми ж такі самі, які сьогодні нам задають питання, а що сталося з країною останнім часом, що це випадково чи ні ми попали в таку дуже серйозну скрутну ситуацію кризову, чи невипадково? Давайте ж ми з вами сядемо разом і обговоримо у нашому спільному домі ситуацію. Чому сьогодні немає Президента України?
Чому сьогодні немає голови уряду, її не цікавить, що вона не дочекалася, що скажуть народні депутати, я вам скажу, що це невипадково, це сталося трошки більше ніж чотири роки тому, прийшла криза на Україну, прийшла криза, тому що до влади прийшла безвідповідальна, бездарна, брехлива команда. (О п л е с к и)
Що ми отримали в 2005 році після того як ця команда прийшла до влади, вона прийшла до влади, коли економіка була на підоймі, більше 12 відсотків було зростання ВВП, що сталося на першому році, зростання економіки знизилось більше ніж в п’ять разів, в п’ять разів – трошки більше двох відсотків було зростання ВВП наприкінці 2005 року. Що ми весь час бачили, спектакль, поцілунки, обійми, танці, відвідування інших країн і розповіді про те як ми перемогли і захопили владу. А що обіцяли виборцям, виборцям обіцяли з Майдану кращого життя, під тими гаслами, під якими прийшла ця команда до влади, якщо б вона це зробила, я скажу вам так, що сьогодні ми б були разом з вами, ми б були поруч і в якості кого, кажуть, кожен би знайшов своє місце і ми б подякували, але за що дякували. Дякувати за те, що в 2005 році зруйнували економіку країни і п’ятий рік поспіль продовжуєте знущатись.
А в 2007 році чого не вистачало? Працювала коаліція. Було зростання економіки 9 відсотків. Авантюрним шляхом добилися того, щоб провести дострокові парламентські вибори. Зруйнували стабільність в країні.
Ну добре, ви цього досягли. Черговий раз ви отримали можливість в 2008 році показати всій державі на що ви здатні. Ви отримали економіку зі зростанням біля 8 відсотків. Чим закінчився 2008 рік? Економіка впала до 2 відсотків.
Що ми бачили в 2008 році? Ми бачили те, що було і в 2005. Один до одного – ревальвація гривні, обікрали експортерів. Було в 2005 році – це було і на весні 2008 року. Але в 2008 році двічі обікрали всю Україну. Спочатку опустили гривну, а потім зробили девальвацію майже в два рази. І доходи всіх громадян впали в двічі.
Я не буду обтяжувати цифрами. Багато тут прикладів наводилось, що робиться в інших країнах. Скажіть, будь ласка, а чому ми не робимо, а чому ми показуємо пальцем на інші країни? Чого нам не вистачає? А я вам скажу: не вистачає відповідальності. Це головний чинник, який повинен бути у високопосадовця громадянина своєї країни.
Що ми бачили весь 2008 рік? Свари між Президентом і Прем’єр-міністром. Вони закінчилися? Не закінчились. Це сором на весь світ, але це факт. Скажіть, будь ласка, ми що вважаємо, що щось буде путнє далі від цієї влади? Безумовно, нічого не буде. Немає можливості надіятись на те, що буде покращуватися ситуація. Ми це добре знаємо. Ми бачимо, як останнім часом є намагання показати пальцем на тих, хто винний. Президент показує на уряд, уряд на Президента, на місцеві влади, на кого завгодно, тільки не бачать самих себе. Це вже перетворилося, як кажуть, у театр абсурду.
Я готував сьогодні виступ, як і всі, але я не буду їм користуватися цим виступом. Я хочу сказати, шановний український народе, сьогодні ми запросили голів обласних рад. От подивіться, де їх посадили, це представники місцевої влади, як кажуть, на гальорці. Чому їх не посадили тут, щоб вони подивилися на всіх в обличчя, як кажуть, як тут були пропозиції подивитись очі в очі. Так давайте ж подивимось.
Я вам скажу, що утримувати владу за будь-яку ціну і невідомо чого чекати, невідомо чого чекати, ви знаєте, ми зруйнуємо країну, як кажуть, до руїни. Подумайте про це, шановні колеги, подумайте. У нас ще залишився цілий рік до виборів, хоча сьогодні вже багато розмов про рейтинги і так далі. Я вам хочу сказати, треба думати, як жити сьогодні і завтра. І ми добре з вами знаємо, бо ми з вами спілкуємося постійно, що без зміни влади, без зміни Конституції не вдасться нам застабілізувати політичну ситуацію. І поки не прийде відповідальна команда, якій буде довіряти український народ, якому вже набридло, як їх дурять політики, не буде спокою в нашій країні. Тому ми підняли це питання для того, щоб в цьому залі розглянути стан справ. І я хочу сказати, що вихід з цієї ситуації один – треба міняти і Президента, і уряд, парламент. Повинні бути дострокові вибори і парламентські, і президентські. А коли вони будуть, я вам скажу так, - тоді, коли нас з вами люди винесуть з цього залу. Якщо ми хочемо цього дочекатись, то ми дочекаємось. А якщо не хочемо…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість продовжити виступ.
ЯНУКОВИЧ В.Ф. ... разом і домовимось, коли ми це зробимо, - найближчим часом.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні, шановні народні депутати! Виступи від фракцій завершено. Зараз у нас виступи народних депутатів, які, очевидно, покликані донести правду вже безпосередньо від людей. Я прошу, шановні колеги, записатися на виступ. Півгодини.
Відбувається запис народних депутатів на виступ. Так, на табло, будь ласка, покажіть. Народний депутат Корж, фракція "Блоку Юлії Тимошенко". Віктор Терен, будь ласка, право на виступ передає йому колега Корж. Наступним буде виступати Юрій Мірошниченко.
14:01:46
ТАРАН В.В.
Віктор Терен, "Блок Юлії Тимошенко".
Шановні колеги, сьогоднішнє обговорення ще раз переконало, яку спадщину залишили уряду ті, які обіцяли нам на виборах краще життя негайно і відразу. І теж ми переконалися, що коли штормить світова криза, а капітан державного корабля панікує і посилає сигнали SOS до свого, скажемо так, лучезарного маячка, на якому написано made in „RosUkrEnergo”, то сьогодні уряд динамічно працює. І коли тут лідер Партії регіонів закликає сісти і звинувачує Юлію Володимирівну через те, що її немає, то вона зараз працює, і її немає в залі тому, що вона веде переговори з представниками Міжнародного валютного фонду.
Але я не буду опанувати безглуздим звинуваченням уряду і Прем’єра. Юлію Тимошенко звинувачували навіть у тому, що вона готувала замах на найдорожче, на дорогоцінне життя головного сантехніка країни. Готувала автокатастрофу чи, що жахливіше, авіакатастрофу. Все зведено до такого абсурду, що коли один Віктор, той, який Федорович, звинувачує уряд, що раптом виникла озонова дірка, скажімо, десь над Тибетом, то інша його тезка, тільки тепер уже Андрійович, всуголос винуватить Юлію Володимирівну, що озонова дірка з’явилася над історичною Хоружівкою.
І тому професійні дискусії у цій залі не цікавлять Партію регіонів. Тут брудна політика. Та все ж. Якщо йдеться про політику, то давайте, справді, виокремимо політичні складові цього перманентного антиурядового заколоту, його причини.
Перше. Політично збанкрутілий Президент не втратив надії випробувати терпіння людей і знову піти на вибори і тому продовжує історичну боротьбу з Юлією Тимошенко.
Друге. Президент сьогодні спирається на Партію регіонів та „Єдиний центр”. Вони разом руйнують країну.
Третє. Для Президенту та Партії регіонів наступною після уряду мішенню має стати парламент. Під приводом створення нової більшості вони зробитимуть все, щоб розпустити парламент і кинути країну в хаос нових виборів. І ми це сьогодні вже чули прямим текстом від очільника Партії регіонів.
Однак, і Президент, і Партія регіонів разюче схожі і в іншому: вони весь час програють. Вони весь час програють за все, що не візьмуться. Те саме буде і сьогодні. І я глибоко переконаний. Що парламент сьогодні прийме мудре рішення, що парламент не піддасться на провокації тих, в кого, як писав Булгаков, розруха в головах, в кого озонові дірки в головах.
Я хочу висловити впевненість, що гору візьме розуміння того, що над усе Україна, що держава вище за все, вище навіть, як це не важко зрозуміти двом Вікторам, але держава вище навіть за президентські вибори. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Скудар право на виступ передає, право на виступ передає Юрій Мірошниченко, фракція Партії регіонів.
14:04:56
СКУДАР Г.М.
Уважаемые народные депутаты, уважаемые присутствующие, я представляю машиностроительный центр Донбасса – город Краматорск, который, как и все промышленные города, оказался в крайне тяжелом экономическом положении. Безработица в городе выросла в два раза, задолженность по зарплате в январе выросла также в два раза, на отдельных предприятиях даже не включали тепло на зиму, некоторые подразделения работают по три-четыре в недели по 4-6 часов день, средняя заработная плата снизилась на 30 и более процентов. На всех предприятиях есть большие остатки готовой продукции, но, к сожалению, нет реальных потребителей, которые способны были бы заплатить за эту продукцию. Уже в декабре промышленное производство в стране упало на 26 процентов. Я хотел бы обратить внимание членов правительства, которые присутствуют здесь, что вы в своих графиках написали там ложь. И тот, кто рисовал эти графики, пусть посмотрят, нет в декабре роста 3 процентов, есть снижение на 26 процентов.
Более того, и в январе, и сейчас в феврале оздоровление не ощущается. Мы вошли в системный, продолжительный кризис. И нельзя все проблемы относить только на фактор мирового финансового кризиса. Прежде всего необходимо устранить свои собственные ошибки в управлении государством, связанные с некомпетентностью и безответственностью.
Начиная с 2005 года, мы постоянно имеем отрицательный платежный баланс. Юлия Владимировна сказала, что 17 лет. Вы посмотрите информацию, у вас эти данные есть, это самая настоящая ложь. В 2003, 2004 году мы имели положительный торговый баланс, а начиная с 2005 года, когда помаранчевая власть пришла к управлению государством, мы имеем отрицательный баланс. Что такое отрицательный баланс? Это жизнь за счет других, это плата за труд в чужих странах, в чужих городах. В прошлом году отрицательный баланс составил 17,6 млрд. долларов. Люди добрые, посчитайте, сколько сотен тысяч рабочих мест из-за бездарного управления мы оплачиваем в других странах?
Госпожа Тимошенко неоднократно заявляла, что наша промышленность ничем не отличается от европейской, и зарплаты у нас также должны быть европейскими. Такого рода заявления - или некомпетентность, или провокация. Премьер-министр самого бедного государства в Европе должен знать, что производительность труда в Украине в 5-10 раз ниже, чем в Европе. И можно было бы приветствовать рост социальных стандартов на 35 процентов, и не на 35 процентов, в два раза, в три раза, только надо все это подтверждать товарами, производством. А промышленное производство выросло всего лишь на три процента в прошлом году.
Вы и в этом году только что слышали о том, что заработная плата будет расти в 2009 году на 18 процентов...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити. Шановні колеги!
СКУДАР Г.М. ... а рост ВВП всего лишь на 0,4 процента. Я хочу спросить вас, уважаемые господа, вы обманули в 2008 году, поняли зарплату, потом цены увеличили в два раза. Что вы собираетесь в этом году делать? Я за то, чтобы поднять зарплату, и повышать ее надо. Люди живут в бедности, но давайте ж поднимать промышленное производство. Где ваши предложения? Где ваши идеи? Что вы сделали для того, чтобы промышленность росла?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
СКУДАР Г.М. Я заканчиваю. Минуту еще прошу, я не так часто выхожу. Уважаемые депутаты, мы совсем недавно слышали о том, что министр иностранных дел очень радовался тому, что у нас портятся отношения с Россией. Да мы теряем российский рынок! С нами не хотят разговаривать. Мы сегодня, Украина, стала врагом для России! Только 29 процентов россиян сегодня не думают о том, что мы враги, все остальные имеют совсем другое мнение. Что же мы делаем? Разве это министр иностранных дел?..
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
СКУДАР Г.М. ... который так заявляет?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, час вичерпано.
Будь ласка, народний депутат Олійник. Ну, я перепрошую вас, час вичерпаний. Народний депутат Олійник виступає замість свого колеги Ветвицького. Фракція „Блоку Юлії Тимошенко”. Далі буде виступати Соболєв замість Шишкіної.
14:09:35
ОЛІЙНИК С.В.
Шановні громадяни України, шановні народні депутати, шановні члени уряду! Сьогодні ми заслухали звіт уряду, а фактично це звіт про життя країни за минулий період. Уряд Юлії Тимошенко працює трохи більше року. За рік буває важко побудувати будинок, а ще важче відбудувати зруйновану економіку, політичну і правову систему. Минулий рік до того ж був вкрай непростим, багатим на масштабні виклики, на виклики, які ні країна, ні світ не знали десятиріччями.
Це правда, що людям не завжди цікаво, з якими проблемами стикається уряд. Люди покладають всю відповідальність за своє життя на лідера країни. Рік роботи уряду Тимошенко з очевидністю показав, що в країні є один лідер – лідер, який прийняв на себе всю повноту відповідальності і який веде країну вперед попри всі протидії і провокації. Цей лідер – Юлія Тимошенко.
Саме тому ми, представники її команди, вже не можемо дозволити витрачати час на аналіз і критику діяльності наших опонентів – ми мусимо відповідати за свої дії, оскільки саме наші дії – дії уряду і парламентської коаліції – це і є напрямок розвитку держави. І це сьогодні є єдиним, що цікавить людей.
Масштабні політичні протистояння, світова фінансова криза – це ті проблеми, перед якими стоїть країна і її уряд. Але кожна проблема, яка стоїть перед громадою, перед суспільством, перед її лідером, насправді часом буває благом, бо зобов’язує до перемоги, а значить, і робить нас сильнішими.
Я хотів би подякувати Президентові України за те, що він своїми цілеспрямованими, руйнівними діями зробив команду Тимошенко сильнішою. Хочу подякувати і Партії регіонів, яка у своїй боротьбі з Тимошенко вже зробила навіть неможливе: об’єдналася з Президентом Ющенком, - чим остаточно визнала беззаперечне лідерство цієї, на зовнішній вигляд, маленької жінки.
Юлії Володимирівні від імені людей Дніпропетровщини, мешканців Синельниківського, Покровського і Меживського районів хочу сказати: сильного ще сильнішим робить вміння визнавати і аналізувати свої власні помилки. Це розуміють люди, бо не помиляється тільки той, хто нічого не робить.
Отже, першим кроком після завершення цього звіту, мусить бути кадрова ротація міністрів, які не виконують програму уряду і коаліції і які не розглядають державну службу, як службу людям.
Від себе і від колег по фракції хочу побажати Юлії Володимирівні сил і мудрості, які так потрібні лідеру, який веде інших людей вперед. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Соболєв фракція „Блоку Юлії Тимошенко”, наступним буде виступати В’ячеслав Кириленко.
14:12:23
СОБОЛЄВ С.В.
Шановні колеги, шановний головуючий! Ми взагалі унікальна країна. Я хотів би нагадати, чим ми закінчили осінь-зиму попереднього року.
Розвалена Президентом більшість, відставлене керівництво парламенту, країна перед загрозою не прийняття бюджету, фактично на межі зірвання всі газові угоди. Все підготовлено для одного: парламент не потрібен, уряд у відставку, країну загнати в межі де-фолту! Але не сталося !
Росукренергівська частина Партії регіонів і секретаріат Президента не змогли провести цю операцію в той час. Бюджет неймовірними зусиллями був прийнятий. Були підписані угоди з Російською Федерацією, які дають можливість сьогодні не зважати на прізвища президентів, чи прем’єрів, принаймні на десять років вперед. І яку ж ми реакцію чуємо від фракції Партії регіонів? Вони засуджують ці контракти, які підписали між собою Прем’єр-міністр Російської федерації і Прем’єр України, бо бачите, ці контракти викидають з газового ринку ключового спонсора партії „РосУкрЕнерго”! Але ж не можна до такого стану доводити державу, коли інтереси однієї фінансово-бізнесової структури будуть керувати не просто сотнею людей в парламенті, а будуть керувати долею всієї держави.
Саме тому ми на сьогоднішній день фактично стаємо перед вибором і цей вибір очевидний. Чому на Банковій глава опозиції пан Янукович буває частіше, ніж всі інші? Чому він зустрічається із Президентом частіше, ніж Прем’єр-міністр. Відповідь одна: є чергова спроба зробити все можливе, щоб відправити уряд у відставку. Саме тому, сьогоднішній момент це не просто момент голосування підтримати чи не підтримати уряд, фактично, це момент дати відповідь на ключове питання, - країна далі буде розвиватися за сценаріями брудних газових схем чи країна на кінець-то в умовах найважчої світової економічної кризи об’єднає здорову частину всіх фракцій парламенту для того, щоб дійсно подолати цю кризу. Саме тому, для нас немає ніяких питань, сьогодні буде момент істини. Те, що запах газу „РосУкрЕнерго” в цій залі вже насичився, розуміють всі, але чи переможуть гроші „РосУкрЕнерго”, ми отримаємо відповідь буквально за півгодини.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. В’ячеслав Кириленко, фракція "Наша Україна", наступною буде виступати Інна Богословська.
14:15:23
КИРИЛЕНКО В.А.
В’ячеслав Кириленко, депутатська група „За Україну”.
Шановні колеги, шановні виборці, я може незручні речі буду казати, але буду говорити те, що є нашою позицією, відверто. Для нас і „Блок Тимошенко”, і Партія регіонів, це однакові за суттю, за формою і за змістом політичні сили, це перша і головна для нас теза.
По-друге. Ми не збираємося робити вибір на користь Тимошенко чи на користь Януковича. Наш вибір – за Україну і на користь України.
По-третє. Ми знаємо, що і Тимошенко, і Янукович єдині у своєму прагненні ще більше захитати Україну, добробут громадян і українську владу. Вони всі сходяться в одному, в ненависті до справжньої української політики, яку проводить Президент і посадовці. Ці кажуть, імпічмент, один одного не чіпають, імпічмент. Партія регіонів каже імпічмент і всі разом говорять про стабілізацію. Шановні колеги, яка може бути стабілізація, коли всі один одного знімають на потіху зовнішнім силам, які при цьому сміються і потирають руки.
Третє. Ми потребуємо чесної політики, все. І той, хто її буде реалізовувати, буде правий для України. Тому понад усе уряд повинен не повчання розводити з трибуни, а дати країні чесний бюджет, не говорити, що виявляється оті люди, які там сигналять на автомашинах це якісь ряжені, ні, то реальні люди і ті, що в інших містах вийшли зараз на площі, то реальні люди і вони кажуть, що жити стало гірше і економіка наша, на жаль, падає і поки що дна не видно, це така реалія, яку уряд повинен визнавати і всі повинні визнавати для того, щоб разом виходити із кризи. Тому якби уряд взагалі хоч трохи слухав тих депутатів, які не в захопленні особисто від шарму Прем’єр-міністра, то очевидно Прем’єр не дебати би розводила, а:
Перше. Перестала боротися із підприємцями, тому що вони роблять реальний ВВП і робочі місця, які зараз на вулиці. (О п л е с к и)
Друге. Перестала боротись із місцевим самоврядування, бо це реальна влада, яка, не дивлячись ні на що, відповідає перед людьми, які її обрали.
І третє. Почала би боротися із безробіттям, а не дивитися як фонд зайнятості себе рекламує на всіх телеканалах, а 200 тисяч додаткових безробітних не знають де працевлаштуватися. От хоча би ці три речі уряд зробив і я би повірив може в 5 відсотків того, про що сьогодні говорила з трибуни Тимошенко.
І насамкінець. Один древній мислитель сказав, що є така річ боротьба жаб із мишами, вона називається (батрахоміомахія) – це пародія на древній грецький епос. Так ми в цій батрахоміомахії участі брати не збираємось, наші думки і наші серця не з Тимошенко і не з Януковичем, а з тими людьми, які на вулиці протестуют...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Інна Богословська, фракція Партії регіонів.
14:18:44
БОГОСЛОВСЬКА І.Г.
Шановна Україна, сьогодні тут було так багато емоцій, я маю надію, що чоловіки тут є ще в залі чи мені теж кричати як кричала в істериці Прем’єрка, ні, не треба? Так ось, шановна Україна, на превеликий жаль, ми сьогодні почули з відповіді і з виступу Прем’єра, що ми ще в гіршому становищі навіть, ніж те, на що ми сподівалися. Виступ Прем’єра свідчить про три очевидні речі.
Перше. В уряді взагалі немає програми виходу з кризи, взагалі.
Друге. Єдине на що може спромогтися цей уряд, це позичити гроші на стороні і знову їх витрати навідомо на що в країні. Тому що те, що нам сьогодні сказали, що ми знову будемо позичати – це просто божевілля, тому що експерти ООН визначили, що Україна є першою в світі країною, яка найближча до дефолту.
Третє, що ми сьогодні почули – що, фактично, чи Тимошенко взагалі не знає, що відбувається в країні, чи вона відверто бреше. Тому що опуститися до того, щоб назвати ряженими тих людей, які дійсно виходять на вулиці, тому що вони без роботи, тому що вони без надії повернути кредити, тому що вони покупають сьогодні харчі, які в 10 разів по деяких позиціях вище, ніж рік тому. Так по-хамськи відноситися до власного народу – це означає, що нинішній уряд взагалі позбувся того на чому він прийшов до влади – заклики про демократію і про народовладдя. Так же, як вони забули про те, що таке економіка, тому що сьогодні навіть з ума посходять ті економісти, які подивляться, які нам цифри показували на екрані. Взагалі те, що не може співставлятися сьогодні співставлялося. Це, я думаю, просто наслідки того, що в уряді немає міністра фінансів. Де ще в країні світу є уряд, в якому під час кризи немає міністрів фінансів, шановні. І сьогодні нам кажуть, що шлях цього уряду – це шлях країни. Борони Боже!
Ви знаєте в Кримінальному кодексі, до якого впевнена скоро вже повинні будуть вивчати глибоко наші шановні урядовці, в ньому є таке визначення „источник повышенной опасности”, джерело підвищеної небезпеки. Так от уряд сьогодні є джерелом підвищеної небезпеки для держави. І сьогодні ми терпіти вже цього не можемо. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. До виступу запрошується Сергій Рижук, фракція Партії регіонів. Наступним буде виступати Сербін.
14:21:51
РИЖУК С.М.
Шановні народні депутати, інформація і сама поведінка уряду зараз ще раз яскраво засвідчила, що яку б ти конструктивну пропозиції чи позицію не висловив, їм все, як горохом об стінку, вони гнуть своє, дограбовують недограбоване і… (Ш у м у з а л і) …і ставлять бажане задійсне.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу уваги.
РИЖУК С.М. Отже, те, що я скажу, це не для уряду, а я скажу для народу і для нашого багатостраждального селянства. Почну з гіркої констатації фактів.
Перше. В Україну… на кінець-то діждалися, що Україна увійшла реально у фазу глибокої і неповоротної продовольчої кризи. Нарешті до багатомільйонного столу нашого народу прийшов і голод, і холод, і люди доїдають останню консервацію і картоплю. Україна вперше стало імпортно залежною по більшості продовольчих товарів. Лише за один рік імпорт продукції тваринництва зріс, вдумайтесь, на 196 відсотків, а м’яса – більше, ніж у 5 разів. А експорт відповідно зменшився на 30 відсотків. Це остаточно знищило і промислове скотарство, і промислове свинарство. Залишилося дві корови на сто гектарів, як у лісі два лосі на сто гектарів лісу. Та що казати, за рік імпортовано не свинини, а 39 тисяч тон сала. То я вам, справа, ці що націоналісти зараз тут реготали, скажу: ваш ідейний вдохновитель Степан Бандера заповідав вам, що кожен має, що? Свій до свого по своє. А ви зараз жрете закордонне сало, у вас що, „швидка Настя” не напала після цього ще? Регіт тут підняли. І мені хочеться запитати…
Друге.
Найстрашніше, що уряд не робить висновків. Впоравшись, ковдрою вкрившись, тваринництво – зменшили фінансування в 7,5 раза, кредити – у 5 разів. А сьогодні пріоритети, звичайно, отримали більше 50 мільйонів зерна не ви, і навіть не селяни, а ті 7 відсотків олігархів, які получили 75 відсотків бюджетних коштів у минулому році. А 5 мільйонів селянства жодної копійки не отримали. Отже, аграрної політики в державі немає. Та політика, яка сформована 17 років назад, затухла і не годиться.
Партія…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, дайте завершити, не давали можливість говорити, 20 секунд, все, прошу.
РИЖУК С.М. Пропонує, давайте, ми готові, ми готові. І є пропозиції, то, щоби робочу групу, сісти разом, відпрацювати нові, новітні принципи аграрної політики і їх здійснювати, якщо ми реально хочемо добробуту наших людей. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Юрій Сербін, фракція "Блоку Юлії Тимошенко". Підготуватися Володимиру Бондаренку.
14:25:34
СЕРБІН Ю.С.
Шановні колеги, ми дійсно цікава країна. Я
хочу процитувати колєгу Соболєва. Ми вродє обговарюємо уряд. Під час спокійної
економічної обстановки, іде спокійно у всіх країнах, а у нас тільки спад. Ну що
ми граємся? Ви знаєте, яка криза. І я, наприклад, не хочу повертатись до
політики, але все ж таки подякувати уряду і Прем’єру, що вона особисто, при
всій завантаженості, зараз очолила цю антикризову групу, яка повинна вивести
будівельників з кризи. І не тільки будівельників, а і промисловість будівельних
матеріалів, і в тому числі і металургію. Ви самі знаєте, що трохи почала
підніматись металургія, але на внутрішньому ринку не піднявся попит на метал,
бо дійсно ми в глибокій кризі і надо виводить будівництво. Ми з вами наприкінці
року прийняли закон антикризовий по будівництву. Зараз уже є конкретні заходи,
по яким працюють.
Я не хочу називати прізвища. Ну ось до мене виступав представник опозиції і казав, що ми готові працювати. Я вдячний тим, хто, дійсно, зараз працює у цьому антикризовому комітеті.
Перше. Уже є перший мільярд. Я хочу, щоб це знали люди. І через 10 днів він уже піде на пільгове кредитування наших мешканців, наших громадян, щоб не допустити нових еліта-центрів.
Зараз займаються капіталізацією двох ощадних банків. Це піде на іпотечне кредитуванні і піде на кредитування забудовників, бо ми повинні нашим людям видати житло. Прийнято такі постанови. Відпрацьована іпотечна постанова в нашому антикризовому комітеті. Відпрацьована постанова, і я думаю, будемо оце в п’ятницю ми збираємося, вона отримає підтримку і буде прийнята урядом про використання коштів стабілізаційного фонду. Все робиться для того, щоб ми почали працювати. Для того, щоб, дійсно, і промисловість, яка з нами зв’язана, працювала.
Що нам пропонують? Я розумію, що не потрібно нікого зараз уговорювати, це все одно безнадійна справа. Ви будете голосувати. Але що ви пропонуєте? Ви пропонуєте змінити цей уряд або зробити виконуючим обов’язки з тим, щоб і зараз ті труднощі, які є уряду, щоб вони стали вищі. Я просто приводжу один приклад. Уряд бореться, прийнято рішення про здешевлення житла до реальної ціни. Але для того, щоб здешевити житло, потрібний нормальний курс, бо ми вже зняли ціни і на цеглову промисловість, і на метал зняли ціни, а от на столярку ціни підвищуються. У нас комплектуючі закордонні, сировина з-за кордону. І скільки б ми не розмовляли, поки Національний банк цим не займається, толку не буде.
Я учора телефоную одному з керівників Національного банку, бо до мене звертаються будівельники...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість фразу останню.
СЕРБІН Ю.С. І кажу, що давайте подумаємо, у вас же є кошти рефінансуваня. Я не буду називати ці три банки, по яким звертався. А він каже, ви розбирайтеся самі. То якщо це буде позиція така Національного банку, то чи ми виведемо з кризи? То без консолідації толку не буде, подумайте.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
До виступу запрошується Володимир Бондаренко,
фракція „Блоку Юлії Тимошенко”.
Підготуватися народному депутату Коржу від фракції Партії регіонів.
14:29:13
БОНДАРЕНКО В.Д.
Володимир Бондаренко, „Блок Юлії Тимошенко”.
Шановні друзі, якщо ми оглянемось трошки на певний період назад, то побачимо, коли ця влада, коли нині приступила до роботи і працює, приймала справи у тої влади, яка сьогодні її активно критикує. Можливо дідусь Фрейд був геніальною людиною, бо один із попередніх виступаючих правильно сказав, що можна докрасти те, що не докрадено. Мало чого залишилось недокраденого. Я можу сказати по галузях навіть: в авіаційній промисловості – це мільярдні збитки, мільярдні борги, які зробили куми і родичі нинішнього лідера опозиції, це розвалені заводи і ціла галузь, яка колись мала 90 тисяч людей на своїх підприємствах. Хотів би сказати, що подібні речі творилися у Мінтрансі. На жаль, кримінальні справи всі зникають в пісок, бо ваш прокурор, як ви кажете, сьогодні керує в галузі розслідування кримінальних справ. Ваша разом з Балогою Служба безпеки України слідкує, хтозна за чим, але не за тим, щоби у державі був порядок.
Хочу сказати, що, дійсно, мало чого залишилось недокраденого. Так от цей уряд пробує примножити те, що хоча би залишилося, зробити так, щоб економіка України працювала, а ви активно заважаєте. Ну така ваша роль сьогодні опозиційна, вам хочеться повернутись і докрасти.
Хочу звернути увагу на одну лише галузь – газове господарство. Скажіть мені, хто за всі ці роки не добився, щоб Україна добувала газ і нафту на полях у Лівії, наприклад, чи в Арабській Республіці Єгипет, чи у Нігерії, де нам пропонувалось, чи Венесуелі? Ніхто. Це не вигідно Газпрому, який сьогодні, який активно заслав сюди своє крило у вигляді декількох бізнесменів, які активно сьогодні працюють у Партії регіонів, які створили РосУкрЕнерго – найкорумпованішу структуру у світі. Хочу сказати, що з їх вини сьогодні в Україні немає фактично конверсії по газу, тому що 72 мільярди, як продовжує, так і продовжується і так раніше було в Україні. Вся Європа вже перейшла на тверде паливо місцеве, на мазут, на вугілля, а ми споживаємо газ.
Хочу вам навести один приклад цікавий. Сьогодні на Сумщині переводять на газове опалення у квартирах цілі мікрорайони висотних будинків. Для чого це робиться? А для того, щоб не можна було у котельних використовувати мазут і вугілля, а щоби газова петля затягнулася на шиї України навіки. От маючи зиск із цієї петлі, маючи завдання зберегти постачання газу якомога в більших обсягах в Україну, вони довели всю цю справу до того, що сьогодні доводиться розв'язувати це питання в спішному аварійному порядку. Хіба за всі ці роки, коли ви, шановні сьогоднішні опозиціонери, в основному були при владі, це не можна було зробить. Чи не можна було на Донеччині налагодити використання газу метану? Ви ж там всі 20 років останніх керуєте. Чому? Там найбільші в світі запаси метану? Чому ви ведете державу до прірви? Оце питання, на яке вам треба буде відповісти перед людьми і перед Богом. (О п л е с к и)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, замість народного депутата Коржа слово має Акімова. Останній виступ. Ні, ні, це вже з Партії регіонів, вже ви вступали, вже було у вас. Партія регіонів, Корж, так що будь ласка.
14:32:28
АКІМОВА І.М.
Уважаемые коллеги, уважаемые депутаты! Сегодня была ключевая фраза сказана уважаемой Юлией Владимировной: «Правительство и Премьер-министр держат руку на пульсе». Они действительно держат руку на пульсе экономике, но, к сожалению, только для того, чтобы точно определить, когда же она умрет. (О п л е с к и)
Сегодня было много эмоций в зале, но, к сожалению, экономика, она оперирует не эмоциями, эмоциями народ не накормишь, экономика оперирует цифрами, а цифры говорят о том, что за год экономика Украины была доведена до катастрофической ситуации. Наш национальный продукт, валовой продукт упал за этот год в 2,6 раза. Инфляция увеличилась в два раза.
Конечно, сегодня уважаемый Премьер-министр хотела убедить нас в том, что виноват исключительно финансовый мировой кризис. Но ведь факты говорят о другом, факты говорят о том, что кризис ударил по всем европейским странам. Но среди стран СНГ и стран Европы Украина выглядит хуже всех. У нас в 11 раз выше инфляция. У нас практически в два раза хуже темпы роста ВВП за 2008 год. Промышленность у нас упала на три процента, а в странах СНГ в среднем она выросла на четыре процента. А это новые потери рабочих мест. И сейчас вопроса для тех, кто потерял работу, кто виноват – мировой кризис или правительство – нет. Для них совершенно очевидно, что проблемы в нашей сегодняшней власти.
Сейчас сильно страдает бизнес. Правительство ему много чего обещало в меморандумах, но, к сожалению, ничего, кроме увеличения задолженности по НДС, не дало. Кроме того, правительство пытается постоянно переложить всю ответственность на бизнес. Вопрос: как будут сохранятся рабочие места, кто их будет сохранять?
В 2008 году у нас ухудшилась ситуация с платежным балансом, критическая ситуация с торговым сальдо. Только отсутствие министра финансов может оправдывать то, что правительство не знает, что ведь курс зависит и от решений правительства, от уровня инфляции, от платежного баланса, за который отвечает правительство.
Перспективы на 2009 год у нас, к сожалению, весьма мрачные. 0,4 процента роста – это фикция, это мыльный пузырь. Реально нас ждет минус 5 процентов падение ВВП, нас ждет 13 процентов безработицы. Кто будет за это отвечать? Но что самое главное: правительство ввело страну не только в экономический кризис – сейчас у нас в стране тотальный кризис недоверия. Правительству не верит бизнес, никто не верит финансовому сектору, население не верит правительству: 85 процентов считает его политику провальной – и никто не верит Украине. У меня вопрос: как правительство, которому никто не верит…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити, 30 секунд.
АКІМОВА І.М. Даже в условиях, если бы была антикризисная программа, которой нет, как правительство, которому никто не верит, может заниматься борьбой с кризисом?
Сейчас звучат лозунги объединяться. Объединяться можно только вокруг той политической силы, которой верят. Поэтому единственный вывод: правительство должно уйти в отставку, нам нужна новая команда профессионалов, в которые поверит наше население. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, виступи від депутатського корпусу завершено. Зараз, як ми і домовлялися, слово має голова Луганської обласної ради Валерій Миколайович Голенко. Будь ласка. Потім буде виступати Шапошнік В’ячеслав Іванович.
ГОЛЕНКО В.М. (О п л е с к и)
Уважаемые народные депутаты, я искренне надеюсь, что вам будет небезынтересно услышать, о чем думают люди, живущее на самом дальнем востоке Украины.
Сегодня уже всем понятно, и, конечно же, жаль, но лучшие времена прошли. Тот самый кризис, которого правительство не видело всего 3 месяца назад и перед которым с невинным кокетством обещало не открывать двери, он явился и в наши двери стучать не стал, он их просто вышиб.
Вот несколько луганских примеров. Объемы промышленного производства в регионе, который, напомню, был третьим по вкладу в общенациональный ВВП, уже снижена на 25 процентов. И что дальше? Про пессимистичный прогноз лучше не говорить. Оптимистичный дает снижение еще процентов на 15, при этом от химии и нефтехимии, металлургии может остаться только половина, от угольной промышленности - едва две третьих. И это от сегодняшнего уровня, а не от тех цифр, которые были в 2004 или в 2007 году при правительстве Януковича.
Вот примеры, Северодонецкий «Азот» снизил производство более чем в 2,5 раза. Руководители такого гиганта, как «Луганск-тепловоз» за счастье считают перспективу освоения 80 процентов программы прошлого года, радуются, что у них трехдневная рабочая неделя. Но коллектив удается сохранить, и по отпускам пока еще не разгоняют. Многие эксперты говорят, что по итогам февраля вообще может наступить коллапс всей индустрии. Полностью исчезнут оборотные средства.
Считаю, что у нас сегодня есть только один
путь сопротивление кризису – это немедленное изменение в лучшую сторону наших
отношений с Россией, нужна совместная антикризисная программа. Суверенитет
суверенитетом, но платить за глупости националистов семикратным увеличением
цены на газ – это жирно будет. Надо уважать себя, но никто не назовет умным,
если теряешь огромный рынок сбыта исключительно из-за амбиций, извините, понтов. Хоть в Одессе уверяют,
что они дороже денег, но не настолько же. Не будет Европа нам ни помогать, ни
покупать наши товары. Если есть надежный торговый партнер, так это Россия. Но
вернусь к региональной экономике. Задержки с зарплатой, ее уменьшение – это
есть у всех, есть это и у нас. Есть страх, что уже скоро не сможем вовремя выплачивать
пенсии. А откуда? Если каждую неделю растет армия безработных. На первое
октября на одну вакансию в службе занятости области претендовало четыре
человека, сегодня – уже 16. Только за последние два месяца по отчетности почти
20 тысяч луганчан потеряли работу, по официальной отчетности. Но это только
явная безработица. В нас люди гордые и на биржи труда не торопятся. Да
признаться, не очень то верят в поддержку государства. В городе Стаханове после
увольнения трех тысяч человек с одного только вагоностроительного завода, на
биржи пришло лишь 600 человек. Но не сомневайтесь, заряд социальной ненависти
никуда не делся, он тут, в Украине, в регионе, в этом же Стаханове, в городе,
по грустному стечению обстоятельств единственном в мире, носящем имя трудового
человека.
Уважаемые депутаты, я не знаю, воровали ли наши госструктуры газ в россиян, но я совершенно точно знаю, что наше государство нагло и цинично грабит своих граждан. И по отдельности, когда играются с депозитами в банках и валютным курсом, и коллективно, когда откровенно зажимают средства предприятий. Не возмещение НДС предприятиям-экспортерам у нас в области достигло более 600 миллионов гривен. Из-за этого уже четыре месяца уже не работает завод «Интерсплав» в городе Свердловске. На грани полной остановки завод ферросплавов в том же Стаханове. А это 1700 металлургов. А сколько еще семей сделают несчастными киевские чиновники, которые целые регионы рассматривают как фишки на поле наживы. Это я о бюджете. Кто сказал, что это позволительно, 65% регионами же заработанных денег забирать в Киев, а лишь 35 оставлять на местах? Было плохо, но такого еще никогда не было. Эта ситуация скоро может привести к разрушению на местах сети бюджетных учреждений.
Понимаю, что подобных «страшилок» у всех моих коллег из областей полные карманы, реалии жизни одинаковые везде, какой бы политической окраски не была область: оранжевая или сине-белая.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити. Будь ласка, 30 секунд. Прошу уваги, заспокойтеся.
ГОЛЕНКО В.М. И отношение к политике верховной власти думаю тоже. Не зря же все громче звучит «достали» и «хватит». Если кому то на столичных холмах еще не слышно, а мы убедились сегодня, что и не видно в упор, то мы на местах это слышим все чаще и все громче это все.
В такой ситуации кое у кого может возникнуть искушение «прикрыть» свои просчеты и деяния за счет местной власти, а пробы уже были. То в росте инфляции губернаторы виноваты, то тарифы на ЖКХ, которых более 80 процентов составляющих регулируется Кабмином, не обоснованно поднимаются местными советами.
Искренне советую: не надейтесь! «Стрелки перевести» не удастся! Люди не позволят! Каждый должен отвечать за свое и во всех смыслах отвечать!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. До виступу запрошується… Я прошу заспокоїтися всіх! Прошу заспокоїтися! (О п л е с к и).
До виступу запрошується голова Сумської обласної ради Шапошнік В’ячеслав Іванович. Будь ласка.
ШАПОШНІК В.І.
Уважаемый Владимир Михайлович, уважаемые народные депутаты, члены Кабинета Министров, коллеги из областей наших! Благодарю за приглашение представителей местного самоуправления к обсуждению в стране.
Я задаю себе вопрос, почему именно сегодня нас пригласили? Чего ждут от моего выступления? Хулы, или похвали одних или других?
Но я задаю себе другой вопрос, более важный и хочу задать вам, что хотят задать жители Сумщины в вашем Верховном Совете.
Уважаемые,
неважно каким языком я говорю, если вы хотите послушать, послушайте. Хорошо.
Как и в Верховном Совете, у нас на местах мы имеем аналогичную политическую
структуру. Несмотря на то, что все мы разные и имеем разные политические силы,
для достижения общей цели мы работаем и объединяем усилия. В результате мы
имеем сложный, но сбалансированный областной бюджет. Мы наполняем уровни всех
бюджетов, так было в 2008 году, так и в январе этого года. Перед нами Кабинет
Министров выполнил полностью все свои обязательства как восьмого года, так и
января. Мы не имеем задолженности перед Пенсионным фондом. Все студенты
получили пенсии, так же как учителя и врачи, социальная сфера. Здесь звучал
вопрос…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми домовились і ви просили, щоб були виступи двох голів обласних рад. Давайте послухаємо. Якщо ми приїдемо в обласну раду і нам влаштують таку обструкцію, нам буде це подобатися чи ні? Будь ласка, я прошу вас, будь ласка.
ШАПОШНІК В.І. Я обращаюсь к народным депутатам Партии регионов,
которые здесь присутствуют, уважаемые коллеги, если можно, я вас так назову, вы
знаете, в Сумской области от вашей партии у нас восемь представителей и в
шестом году для того, чтобы иметь понимание в нашем областном парламенте, мы
отдали одну из ключевых майновых комиссий, именно вашей фракции. При том, что восемь человек из девяносто депутатов вы
имеете в областном совете. Я сегодня обращаюсь к вам, я сегодня к вам обращаюсь
о том, что такой пример как мы умеем работать на областном уровне, мы
показываем и показываем. Здесь звучали сегодня примеры с тем же независимым
оцениванием. Мы впервые на Сумщине выделили сто шестьдесят тысяч гривен для
того, чтобы провести независимое оценивание это в контрольном варианте, и мы
оказались одними из лучших проведя такую эту проблему.
И в конце, когда мы подводили итоги по независимому оцениванию все поняли о том, что мы поступили правильно, это пример работы. Я еще раз повторю всем, Сумская область, как бы мне сегодня не мешали сегодня выступать, работает и будет работает, и нормально работает, и показывает пример, кстати, многим здесь присутствующим народным депутатам.
Я в завершении хочу сказать, сегодня сохранения Кабинетом Министров, это залог, единственный залог выживания и может быть большей стабильности в той ситуации, которая сложилась сегодня, очевидно для всех и вы же прекрасно, уважаемые господа из Партии регионов, которые сегодня меня хотели сейчас помешать выступить, вы же сами прекрасно понимаете, вам эти выборы не нужны.
Уважаемые коллеги, я призываю вас всех, призываю изменить отношения практически баталии, изменить отношения к политическим баталиям, задуматься о людях и дать им надежду, а Кабинету Министров сегодня дать возможность поработать в тех условиях, которые сегодня у нас сложились в стране, то что вы сегодня это выступаете – это одно, поедьте, пожалуйста, еще по нашим регионам и узнаете реальную ситуацию и реальную картину в наших областях. Больше обращайтесь к нам, мы вам поможем в этой ситуации навести порядок. (О п л е с к и) Спасибо за внимание.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, виступи і обговорення питання завершено. Дозвольте, декілька речень викласти за підсумками обговорення, за результатами обговорення.
Шановні колеги, у нас відбулася, в принципі, емоційна розмова, яка підтвердила одне, що в нас в країні відбувається шалена боротьба за владу за рахунок України, точніше, за рахунок того, що ще залишилось від країни.
Останніми днями після прийняття рішення щодо острова Зміїний з’явилась така, з’явився такий термін „зміїний компроміс”. Цілком очевидно, що сьогодні в сесійній залі була спроба знайти цей зміїний компроміс, бо в Україні загальноекономічна і політична криза вона переросла в кризу державності і тут уже говорили про те, що ми маємо сьогодні кризу довіри.
Якщо ми думаємо, що люди довіряють окремим політикам, якщо ми думаємо, що вони довіряють окремим інститутам влади – це велика помилка, або це результат роботи придворних аналітиків, які подають відповідну інформацію. Вони тотально зневірені і, насамперед, через той безлад, який твориться в державі, який ми намагаємося перенести у сесійну залу. Бо у нас є нестримне бажання зруйнувати те, що очевидно підтримує країну на поверхні і не дозволяє зіштовхнути країну у прірву. Я маю на увазі роботу Верховної Ради України. Кому потрібна війна на знищення між політиками, яка сьогодні була продемонстрована в сесійній залі? Адже сьогодні обговорення питання про соціально-економічну ситуацію в країні та заходи щодо подолання кризи звелася до взаємного звинувачення. Ну в цій війні народ у поразці. Ми це прекрасно розуміємо.
Сьогодні уже відчувається бажання людей отримати сильну руку. Бо стискання економіки призводить до того, що будуть стискатися демократичні завоювання, які були. Це однозначно. І ми сьогодні відчули, що є бажання у складних умовах прийнятні і дуже прості, я б сказав би спрощенні, аж до примітивізму рішення замість того, щоб виробити спільну нашу позицію.
І ще одне. Для тих хто сподівається, шановні колеги, що можна буде перетягнути людей, яких закликаємо на вулицю на свій бік. Я нагадаю вам один історичний приклад короткий, але яскравий.
Коли Дантона під час революційних подій везли на кару, він проїжджаючи біля будинку Робесп’єра сказав: „Робесп’єр, я тебе чекаю”. Робесп’єра, ви знаєте, що з ним робили без будь-якого суду.
Тому давайте будемо спокійні і виважені. Думати, що буде на виході і завтра, що на виході.
Шановні колеги, нам очевидно треба було визнати, що системних скоординованих і своєчасних дій всіх органів влади, я підкреслюю, всіх, а ми намагалися сьогодні і планували розглянути дії всіх органів влади немає. Ми сьогодні з вами побачили, що обласні ради, обласні адміністрації і території поділені. І дуже важко буде знайти компроміс. Кожен відстоює свою правду. Нам, очевидно, треба визнати за необхідне спільне опрацювання за участю від Президента, тобто представників Президента, Верховної Ради, Кабінету Міністрів і, наголошую, місцевих органів влади системного плану дій з чітким визначенням послідовності здійснення цих дій. Це повинно стати загальнодержавною основою і діяльності органів влади з подолання кризи. Ми сьогодні підходи оприлюднили? Ні.
Нам, очевидно, треба вважати за ключове завдання Верховної Ради: негайно (я хочу сказати і запропонувати) негайно створити Тимчасову спеціальну комісію Верховної Ради, яка б опрацювала основні засади внутрішньої і зовнішньої політики. Цілком очевидно за результатами розгляду нам треба запропонувати Кабінету Міністрів, скажімо, до 15 лютого визначити системний пакет законопроектів щодо того, які ми маємо розглянути і прийняти для того, щоб ми здійснювали логічні і послідовні кроки для того, щоб попередити, відвернути і подолати ту велику біду, яка вже увійшла в український дім.
Цілком очевидно, що сьогодні є багато розмов про необхідність прийняття бюджету, точніше змін до бюджету. Про це говорить Президент, уряд це розуміє, Верховна Рада. Так давайте ми приймемо таке рішення: запропонувати Президенту України, Кабінету Міністрів України внести узгоджений проект Закону про внесення змін до Державного бюджету. А Верховна Рада України має цей проект опрацювати разом, я підкреслюю, з органами місцевого самоврядування для того, щоб ми прийняли консолідований документ.
Шановні колеги, для того, щоб ми не говорили про те, що рішення Верховної Ради не виконується, нам, очевидно, треба прийняти ще одне рішення, щоб комітети невідкладно опрацьовували всі законопроекти, які стосуються подолання кризи, а не так, як у нас вимагають їх розглядати, а потім їх відкликають уже в сесійній залі. У тому числі, я хочу сказати, це роблять і фракції, які б мали і з точки зору підтримки уряду працювати більш активно і більш відповідально.
Нам, очевидно, треба ввести щомісячний розгляд у порядку парламентського контролю стану справ у відповідних сферах життєдіяльності держави. І це повинні пропонувати комітети, щоб ми разом з міністрами тут говорили про те, що відбувається, щоб заспокоїти людей. Нам, очевидно, треба прийняти рішення провести аналіз стану виконання органами влади доручень Верховної Ради України у формі законів і постанов Верховної Ради України. От сьогодні люди криком кричать, в тому числі біля Національного банку, коли я йшов, як і ви, колеги, для того, щоб віддати данину пам’яті Павлу Загребельному. Але ж ми рішення приймаєм, до кінця їх не доводимо. І вони праві. Коли жінка молода каже, що у мене гроші в банку „Київ”, які їй нараховуються для догляду за дитиною, вона не може взяти ні копійки цих грошей. То ми ж, мабуть, повинні не змагатися тут хто яку позицію займе, а прийняти одне рішення. І цілком очевидно, що нам треба здійснити аналіз і узагальнення практики реалізації Верховною Радою України вже прийнятих рішень щодо подолання кризи. Ми ж повинні, мабуть, демонструвати роботу.
І ще одне. Є така пропозиція. Щоб ми також упродовж лютого-червня місяця заслухали звіти на пленарних засіданнях посадових осіб, яких Верховна Рада України обирає, призначає на посаду або дає згоду на призначення на посаду, окрім суддів. Тобто ми, очевидно, маємо вийти на якийсь план наших дій. І я просив би, шановні колеги, окрім проекту постанови про резолюцію недовіри Кабінету Міністрів і розглянути ці пропозиції, які викладені у відповідному проекті постанови України. Вони не носять політичний характер. Але ми маємо щось за наслідками обговорення вийти на прийнятне рішення. Я вам дякую, шановні колеги.
А тепер давайте порадимся. Я тільки зразу прошу не бігти блокувати трибуну. Бо, коли у нас не буде погодженого рішення, ми ж, ви розумієте, не будемо приймати інших рішень. Ми з вами в процесі тривалих дебатів, дискусій прийшли, дійшли до компромісу. І я вдячний, що лідери політичних сил підтримали цей компроміс. Бо я скажу вам відверто, шановні колеги, ми ведемо засідання Погоджувальної ради, кожен приходить з чіткою установкою і ми часто погоджувальну раду проводимо для форми, для того, щоб відбути. Тому нам очевидно треба мати тут більш широкі контакти для знаходження не зміїного, а просто людського політичного компромісу. Бо так ми п’ять годин, шість годин сидимо, а руху немає.
Тому у нас же була вироблена пропозиція і компромісна, і я за це щиро вдячний всім, про те, що ми маємо відповідний регламент розгляду. І було проголосовано (398 голосів) за те, що депутати, як того вимагає Регламент, до речі, будуть реєструватися біля столів реєстрації. А перед прийняттям рішення ми ще проведемо відповідну реєстрацію для того, щоб усі приймали усвідомлено і відповідально рішення. Рішення непросте. Одну хвилиночку. За ним треба нам дати відповідь: а що буде далі. І ми, очевидно, всі думаємо, що буде далі.
Тому давайте зараз поступимо у такий спосіб. Оголосимо перерву на півгодини. Послухайте. Шановні колеги, ну послухайте. Бо зараз буде війна. Я не хочу, щоб у нас була війна в Верховній Раді України. Під час, шановні колеги, 398 народних депутатів проголосували. Якщо буде бажання, я поставлю на голосування, відмінимо рішення. Я не можу одноосібно відміняти.
Давайте ми зараз проведемо перерву на півгодини. Під час перерви, я прошу депутатів, бо я розумію, що зараз іде свідоме блокування того, щоб реєструватися біля столів. Дані є. Половина зареєструвалася біля столів, половина не реєструється, але присутні у залі. Тому у мене така є пропозиція, шановні колеги, давайте ми зараз оголосимо перерву на півгодини. Я прошу всіх народних депутатів зареєструватися письмово біля столів реєстрації, прошу Лічильну комісію і членів Лічильної комісії, хай дивляться, щоб не було звинувачень. А ми під час цієї перерви давайте зберемося і зараз проговоримо, як ми будемо приймати рішення. Я думаю, що це нормальна компромісна пропозиція.
Тому я прошу керівників фракцій зібратися у кабінеті Голови Верховної Ради і прошу, рішення Верховної Ради було учора, ми всі рішення вже прийняли. І я прошу народних депутатів письмово зареєструватися під час перерви протягом 30 хвилин.
Оголошується перерва до 15 годин 30 хвилин. Я прошу керівникам фракцій зібратися у кабінеті Голови Верховної Ради.