ЗАСІДАННЯ ШІСТНАДЦЯТЕ   

Сесійний зал Верховної Ради України

3 листопада 2009 року, 10:00 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України В.М.ЛИТВИН 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Доброго ранку, шановні народні депутати,    запрошені та гості Верховної Ради України! Прошу, шановні колеги, підготуватися до реєстрації. Увімкніть систему „Рада”.

 

10:03:07

Зареєструвалися картками у сесійній залі 437 народних депутатів. Ранкове засідання Верховної Ради України оголошую відкритим.

Шановні колеги, дозвольте надати вам інформацію про  підсумки пленарної роботи Верховної Ради України у період з 20 по   23 жовтня 2009 року: відбулося шість пленарних засідань  Верховної Ради України, розглянуто 67 питань  порядку денного. За результатами розгляду: прийнято 21 закон та 17 постанов, 9 законопроектів  прийнято за основу,  17 законопроекті в та 11 проектів постанов відхилено, за результатами розгляду пропозицій Президента України один закон  направлено на доопрацювання   до відповідного комітету, виголошено 105 депутатських запитів.

Шановні народні депутати, сьогодні день народження нашого колеги Синиці Артема Миколайовича. Давайте разом привітаємо  його і побажаємо всіляких успіхів. (Оплески) 

 Шановні народні депутати, відповідно до статті 25  Регламенту Верховної Ради України  у вівторок відводиться 30 хвилин для виступів уповноважених представників фракцій з внесенням пропозицій,  оголошенням заяв, повідомлень. Прошу записатися на виступи від фракцій. Прошу вивести прізвища народних депутатів на табло. Микола Мартиненко, фракція "Наша Україна – Народна Самооборона”. Наступним буде виступати Ярослав Сухий. Олександр Єфремов буде виступати.

 

10:05:01

МАРТИНЕНКО М.В.

Шановний Володимир Михайлович, шановні колеги! Виборча кампанія – не єдине випробування для України. Ще одним потрясінням стала небезпечна епідемія грипу. Ми підтримуємо уряд, який робить все можливе для подолання  біди. Необхідні ліки завозяться, вся вертикаль виконавчої влади мобілізована. Розправа над окремими  міністрами у цей кризовий час епідемію не зупинить. Допомога Верховної Ради у боротьби з грипом має виражатись не в гучних заявах, а у виділенні, якщо це необхідно мільйонів гривень на боротьбу з епідемією. Обов'язок парламенту – підставити у цей тяжкий час плече виконавчій владі.

Наша фракція готова підтримати термінове прийняття змін до Держбюджету для виділення необхідних коштів. А чого не треба робити - так це нагнітати напругу в суспільстві. Ми бачимо, що після скасування передвиборчих мітингів трибуна парламенту стає головним майданчиком для піару. Прикро, але виборча кампанія негативно впливає на боротьбу не лише з епідемією, але і з економічною кризою. Політика задавила економіку та соціальну сферу. Віктор Ющенко дав зелене світло Закону про так зване підвищення соцстандартів. Цей закон підписав не Президент, а кандидат у Президенти. Глава держави демонстративно проігнорував всі аргументи проти цього популістського закону, хоча Президенту радило ветувати цей закон навіть профільне управління власного Секретаріату.

На жаль, у запалі війни з урядом Президент готовий навіть піти на розрив стосунків з МВФ, хоча в ці тяжкі часи міжнародна допомога є життєво важливою для нашої держави. Хай Партія регіонів та Віктор Ющенко чесно виступлять із спільною заявою, що вони беруть на себе відповідальність за трагічні наслідки для   економіки та добробуту людей, бо Україну очікує сплеск безробіття, закриття підприємств, стрімке зростання інфляції, заборгованості по зарплаті.  Ще пара таких законів, і  країна може не дожити навіть до першого туру президентських виборів. Мало нам епідемії грипу, так на Україну насувається чергова газова епідемія. Російський Прем'єр-міністр по кілька разів на день обдзвонює всіх, кого може і лякає начебто порушеннями Україною своїх газових зобов`язань. Те, що ми вчасно сплачуємо за газ, це до уваги не береться. Напередодні опалювального сезону Росія знову починає сезон страшилок про Україну.  З іншого боку, наш Президент, вимагаючи перегляду газових угод, підкинув росіянам нову тему – корегування угод. Це питання дипломатії, переговорів, а не ультиматумів. Прикро, що Ющенко фактично створює в Україні імідж недобросовісного та ненадійного партнера. Напевно радники Віктора Андрійовича наполегливо радять йому розігрувати газову карту, побудовану на звинуваченнях уряду в усіх гріхах. Але чи зрозуміють виборці таку гру на чужому полі?

В нашій енергетиці багато проблем, і треба докласти багато зусиль для непростих і навіть болючих реформ. Потрібно ухвалювати закон про ринок природного газу, він уже, до речі, поданий урядом до парламенту; рано чи пізно доведеться переходити на ринкові ціни для населення з одночасною адресною компенсацією малозабезпечених; потрібно мінімізувати частку газу у структурі енергоносіїв і ще мало чого, але давайте робити це зважено та професійно. Для виборців важливі не політичні інтриги, а результативна робота парламенту. Наша фракція до цього готова. Дякую за увагу.  

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Сергійович Єфремов, фракція Партії регіонів. Наступним буде виступати Олег Зарубінський.

 

10:09:13

ЄФРЕМОВ О.С.

Шановні співвітчизники! Шановні колеги! Дозвольте висловити слова  скорботи і співчуття родинам померлих від жорстокої хвороби. З цієї трибуни ми, представники фракції Партії регіонів, звертаємось до уряду і особисто до Прем'єра та міністра охорони здоров`я. Життя десятків людей на вашій совісті! Якщо вона ще у вас залишилась.

Ми вже дуже давно і багато разів попереджали усіх, що нинішня влада є величезною загрозою для України через свій жахливий непрофесіоналізм і популізм. Згадайте, скільки разів опозиційний уряд закликав так звану помаранчеву унікальну команду піти геть і не мучити країну, бо від того, як вона працює, рано чи пізно буде велике лихо.

Рік тому влада проспала економічну кризу, виявившись абсолютно неготовою до того, про що ми попереджали ще два роки тому, протиставивши кризі лише закликання Прем'єра Тимошенко, що криза обійде Україну стороною і нам немає чого боятися. В результаті криза тільки нас не обійшла, Україну, але й завдала нашій економіці таких втрат, яких не зазнала економіка жодної іншої країни світу, бо в жодній країні світу девальвація національної валюти не досягла 50 відсотків, як це відбулося з гривнею. В жодній країні світу обсяги промислового виробництва не скоротилися на 65 відсотків, а за деякими позиціями і на 90 відсотків, як у вітчизняному машинобудуванні. Як наслідок - сьогодні абсолютна більшість громадян України опинилася у злиднях. Десятки мільйонів наших співвітчизників за останній рік втратили або заощадження, або роботу, або житло, а нерідко і усе це разом. Ось так вона працює.

І ось в такому жахливому стані країна і народ зустріли новий, набагато більш страшний виклик: епідемію смертоносного каліфорнійського грипу, від якого вже померли десятки людей, бо країна знову виявилась абсолютно не готовою до нової страшної загрози.

Ще у вересні – на початку жовтня потрібні були професійні заходи, які б зупинили епідемію грипу. Так само, як торік увесь світ готувався зустріти кризу, цього року усі уряди готувалися до епідемії грипу, усі, крім уряду Тимошенко. Бо чим інакше можна пояснити той факт, що сьогодні усі наші сусідні країни не тільки повністю задовольняють власні потреби у профілактичних та лікувальних засобах, але й надсилають – дякувати їм за це – гуманітарну допомогу Україні, для уряду, якого цей грип, схоже, був, як грім серед ясного неба.

Ось, чому у наших сусідів, до деяких з яких епідемія прийшла навіть раніше ніж до нас, ситуація під контролем, а в Україні люди гинуть щодня, вони стають жертвами злочинної бездіяльності влади у сфері охорони здоровя. Це страшна ціна, яку платить Україна та їх народ за непрофесіоналізм нинішньої влади. І якщо фінансовий хаос і економічну руїну ще можна подолати, вигнавши геть цей бездарний уряд і змінивши його на справжніх професіоналів, то людські життя вже ніяк не повернеш.

Ми запитуємо вас: хто несе за це відповідальність? Питання це риторичне, бо про відповідальність усім добре відома відповідь, це нинішня влада, це уряд Тимошенко. Якщо минулого року ціною помилок цього уряду  була економічна фінансова катастрофа, то цього року це вже набагато страшніша ціна. Ми маємо  справу із гуманітарною катастрофою, бо щодня втрачаємо не гроші, не робочі місця, не підприємства, а людські життя.

Дозвольте спитати вас: чого вартий цей, з дозволу сказати, уряд, який навіть попри чисельні попередження не  зміг запобігти і допустив з початку руйнацію економіки, а потім ще й жахливу епідемію. І це питання теж риторичне, бо вже для всіх очевидно, в країні  просто немає уряду, в країні немає влади. Бо якби в країні справді була влада, ми б не опинилися там, де є зараз. Україна переживає сьогодні дві епідемії, з одного боку – це жорстока хвороба, яка забирає у людей здоровя і навіть життя, а з іншого – це епідемія брехні та  бездіяльності влади, внаслідок якої люди залишилися сам на сам із грипом, злиднями, безробіттям, незахищеністю та безправям. І якщо проти хвороби є ліки, то проти цієї влади допоможе лише хірургічне  втручання. Зараз під прикриттям епідемії влада намагається підштовхнути країну до надзвичайного стану.

Всі ці горе-диктатори на чужій біді намагаються зберегти свою владу будь-якою ціною. Заявляємо: нічого у вас не вийде, ми подолаємо епідемію, але…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити.

 

ЄФРЕМОВ О.С. … але  без диктатур  і надзвичайщини. Ми знаємо, що остаточно країна почне одужання при чому і в прямому, і в переносному значенні цього слова відразу, як народ прибере від Ради помаранчевих популістів і авантюристів. А він знобить це вже зовсім скоро – 17 січня 2010 року.(Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Олег Зарубінсткий, фракція "Блоку Литвина". Наступним буде виступати Адам Мартинюк.

 

10:14:54

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Олег Зарубінський, "Блок Литвина".

Шановні громадяни, шановні колеги! Проблема епідемії – це проблема бідності, це більшою мірою, ніж медична, проблема соціальна.

Майже три роки тому на черговому з’їзді у грудні 2006 року Народна партія визначила найважливішою передумовою утвердження України як сучасної економічно розвиненої здорової держави постійну, системно організовану і результативну роботу з подолання бідності. Три роки, що минули з того часу, однозначно підтвердили, а в умовах системної кризи  ще більш актуалізували розуміння того, що бідність – це найболючіша проблема для країни. Бідна держава не може бути демократичною, самостійною і авторитетною на міжнародній арені, не може забезпечувати повноцінну обороноздатність країни, у міжнародних відносинах бідна країна ніколи не стане справжнім захисником інтересів своїх громадян. Бідна держава не здатна будувати партнерські взаємини з потужними країнами на паритетних засадах.

Але навіть не це найголовніше. Найголовніше те, що бідність – це джерело безнадії і розчарування, соціального песимізму і роз’їдання суспільної моралі, це, нарешті, прямий шлях до економічного колапсу і соціального вибуху, адже за рахунок податків з жебрацької оплати праці дедалі важче поповнювати Державний бюджет та утримувати на плаву економіку, хоча б мінімально забезпечувати незахищені верства населення.

Ні для кого не є секретом, що олігархічний капітал паразитує на бідності громадян та перешкоджає зміцненню середнього класу. Олігархічні імперії, що отримують величезні прибутки за мінімальних капіталовкладень, зосереджуються якраз у місцях з монопольною пропозицією роботи. За офіційними даними Державного комітету статистики  у першому  півріччі цього року в операційних витратах з реалізованої продукції робіт і послуг витрати на оплату праці по країні складають 7,1 відсотка. Занижена втричі вартість робочої сили – це відверта експлуатація десятків мільйонів наших громадян.

А у цих умовах процвітаюча тіньова економіка живиться від бідності і водночас ускладнює реалізацію соціальних програм. Утворюється замкнене коло. З одного боку, загострюються соціальні проблеми, а, з іншого боку, подальший відхід економіки в тінь зменшує кошти на боротьбу з бідністю.

Зважаючи на те, що тінізація економіки в Україні  в умовах фінансово-економічної кризи набула тотального характеру, і політично не заангажовані експерти та дослідники її обсяг тіньової економіки оцінюють в межах від 50 до 60 відсотків валового внутрішнього продукту, вона становить на сучасному етапі реальну загрозу національній безпеці держави. Для кризового етапу розвитку України характерні такі основні види тіньової економічної діяльності: випуск і реалізація неврахованих товарів; надання неврахованих послуг; незаконне і контрабандне ввезення товарів і їх обіг; незаконна приватизація державного і комунального майна; кримінальні промисли; незаконне використання природних ресурсів і корисних копалин. Я назвав лише частину переліку основних видів тіньової економічної діяльності. До речі, про які всі, хто зобов’язаний не допускати її та боротися з нею, чудово знають.

Чому ж це не робиться? Відповідь очевидна: зацікавленість багатьох управлінців та правоохоронців у центрі та на місцях в існуванні тіньової економіки і в отриманні тіньових доходів. За умови спрямування сірих грошей тіньової економіки в офіційний сектор було б можливо збільшити податкові надходження до бюджету  на десятки мільярдів гривень та посилити соціальний захист населення, підтримати інвестиції.

За оцінкою Національної академії наук цей ресурс є реальним для покращання життя громадян в умовах фінансово-економічної кризи. Але ж  зараз, як ніколи, за це треба нарешті взятися. І відмовки щодо наявності тіньового сектору і в інших країнах, виглядають не щирими. Адже ті, хто наводить такий аргумент, точно знають про неспівставність відповідних масштабів. До того ж для України актуальність проблеми тіньової економіки значно вища, бо наша держава переживає подвійний шок. На світову фінансово-економічну кризу накладається правове свавілля і корупція, деградована система…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.

 

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О. … деградована система державного управління, а також технологічна відсталість. Висновок один і він є очевидним. Масова бідність громадян і процвітаюча тіньова економіка взаємопов’язані і взаємно стимулюючі одна одну проблеми. Поборюючи другу, держава долатиме першу. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Адам Іванович Мартинюк, фракція комуністів. Потім буде виступати Микола Томенко.

 

10:20:40

МАРТИНЮК А.І.

Шановні колеги, шановні виборці, на превеликий жаль, кожен пленарний тиждень засідання Верховної Ради ми розпочинаємо із надзвичайної події. Кожен тиждень ми починаємо не з планової своєї роботи, а кожен тиждень ми починаємо вести мову про те, що не красить державу, про те, що державу руйнує. Я, виступаючи минулого тижня, говорив і весь час наголошував і повторював фразу, що „Так далі жити не можна!”. Це назва книги, яку нещодавно видав лідер лівоцентристських сил Симоненко. Дехто закликає не політизувати питання і говорити без політики, але дайте мені, будь ласка, відповідь на запитання, як можна говорити без політики про життя людей. Як можна говорити без політики про ту катастрофу, постійні катастрофи, які супроводжують нашу державу? Аж ніяк не можна.

Ви ж дивіться, нібито в держави все під контролем, нібито в державі все,   ми зараз з вами будемо слухати більш детально нам розкажуть, що і як робиться. Але я цьому не вірю. І ви напевно не вірите, бо Кабінет Міністрів називає одні цифри, Міністерство охорони здоров’я називає зовсім інші цифри. За даними Кабінету Міністрів на сьогоднішній день тільки 14 підтверджених випадків, за даними Міністерства охорони здоров’я – вже біля 30. І таким цифр уйма. Кабінет Міністрів вводить ніби-то надзвичайну ситуацію, оголошує карантин. Вчора нам повідомляли про те, що протягом останніх одного-двох днів буде розглянуте питання, можливо, буде  карантин на всій території держави. А представники Міністерства охорони здоров’я виступають і заявляють: „Епідемії свинячого грипу в Україні немає”. Так є вона чи немає її?

Ось вам рівень управління державою, ось вам кваліфікація тих, хто очолює надзвичайні, черезвичайні, повноважні, неповноважні комісії, включаючи на найвищому державному рівні.

Як ніколи актуальним, я користуючись нагодою, хочу ще раз і ще раз від імені виборців, від імені більше ніж 300 депутатів, які, спасибі, підтримали законопроект Симоненка і Матвєєва про те, щоб ввести мораторій на ціни препаратів лікарських, звертаюсь до Президента: не слухайте фармацевтів, які вас агітують  не підписати цей закон.

Вдумайтесь, вчора представники Кабінету Міністрів наводили цифри на засіданні Погоджувальної ради, що  протягом 4-5 днів в аптеках виконано річну норму. За 4-5 днів річна норма продажу певних видів продукції. Якщо врахувати, що ця продукція відпускалася ціною в 10 разів вища ніж раніше – то можна зробити легко висновок: за 4-5 днів фармацевти виконали 10-річну норму продажу своїх товарів. Так можна зупинитися, можна не грати на  горі й біді держави і людей – можна. Але це приватний сектор. Це приватний бізнес, це наживання на горі людини. Невже в держави не вистачає розуму й глузду мати державну систему аптек? Невже  важко державі тримати свою систему? Охорона здоров’я у нас поки що ж державна, так чому немає державної фармакології?  А тому що не вигідно. А тому що ті, хто на цьому наживається, не дають такої можливості, щоб вона була.

Кожен із вас, хто особливо працював в радянський час, знає добре, що таке державний резерв. У явіть собі, якби в радянський час в державному резерві не виявилося такої дрібниці, як пов’язки. Що було б із тими керівниками, зрозуміло. А сьогодні пов’язок немає й не буде, бо його шиють  у школах, шиють у школах, шиють там де тільки хто  як може і хто як хоче.

Мені оди товариш сказав, що каже керівництво державних резервів усі за часи незалежності так його почистили, що навіть  мишам немає що вже там  робити. Так для чого  державний резерв тоді,  для чого управління держави?

І таких прикладів, на превеликий жаль, можна говорити дуже і дуже багато. Ми звертаємося дійсно без політизації допомогти людям. Ми, наприклад, дали вказівку, що  весь транспорт, який є в розпорядженні наших товариші на місцях, допомогти  і  коли треба довезти до лікарні людей…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Завершуйте,  будь ласка.

 

МАРТИНЮК А.І. Ще раз і ще раз  наголошую, шановні колеги, що на жаль, ми кожного тижня починаємо із ЧП і, на жаль, кожного тижня змушені  констатувати, що  так далі жити не можна! А як треба? Треба повернути владу комуністам! (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Микола Томенко,  будь ласка.

 

10:26:22

ТОМЕНКО М.В. Шановні колеги!  Я ще раз хочу констатувати, що напевно ця сесійна зала має якусь погану енергетику, оскільки вчора на Погоджувальній раді виглядало так, що  все-таки ми переживаємо за країну і думаємо, як виходити  з біди. Але тільки ми зайшли в цю залу і  тільки всі сіли на свої фракційні місця, очевидно завдання  кандидатів у президенти, партії почали брати гору. Я найбільше  боюся що ми „партизуємо” уже й грип. Ми свого часу вакцину „партизували”, бо деякі політичні сили сказали, що в Україні вакцинація не потрібна, і два місяці чи три місяці переконували, що це зло. І зробили це партійним прапором, а тепер ми не знаємо, що робити, щоб пояснити людям, що це не зло партійне.

Президент наклав вето на урядове рішення закупити надважливі ліки, бо боровся з урядом. А тепер не знаємо, як вийти з цієї ситуації. То невже в нас не вистачає розуму сьогодні ще дійти до партизації грипу?

Я абсолютно переконаний, що вчорашня розмова на Погоджувальній раді повинна бути в основу сьогоднішньої розмови. В розмові спільного плану дій, як долати цю біду, а не в тому, як заробляти на цьому політичні бали. Тому що вже на епідемії грипу в нас три категорії людей появилося Одна категорія – я називаю їх інформаційними панікерами, які бігають по всіх ефірах, і розповідають: «Ви чули, що вже там померло стільки-то людей і цифри мелькають більше і більше?» Я хочу запитати: „Совість у цих людей є?” Краще б вони в Тернопіль поїхали, у Львів і допомогли цим людям, а не по каналах бігали.

Є категорія економічних мародерів, які вирішили скористатись цією ситуацією, і заробити на цьому все, що можна заробити.

І ще вчора появилася категорія, яку називаю російською мовою „інформаційних умніків», які приходять і говорять: «А, що в нас є епідемія? Нє, це придумали або американці, або росіяни, або уряд Тимошенко. Так само моя порада: поїхати в лікарні, і поспілкуватися з тими людьми, і розказати їм, що це придуманий політичний міф чи політична реклама.

Отож, друзі, я абсолютно переконаний, що сьогодні всі разом ми мусимо долати цю біду, а не займатися партизацією чи політизацією.

Я подивився в нас дві постанови зареєстровані. Одна – про звільнення міністрів. Давайте спочатку Україну звільнимо від грипу, потім – чиновників будемо звільняти. Це ноу-хау української опозиції, коли починається якась біда: давайте всіх звільняти тих, хто відповідає за вирішення цієї біди. Давайте це зробимо, наведемо порядок, а потім – викличемо сюди міністрів, послухаємо і кого треба – звільнимо.

Друге питання, яке я хотів підняти. У нас є погана прикмета, як тільки починається зима Президент починає говорити про газ і про Росію. Уже два роки ми пережили зиму – у 2006, 2009 році, коли Президент займався газом і українсько-російськими відносинами. Прохання нашої команди Президенту сконцентруватись на важливих, але не на таких жалких для України напрямках. Можливо мистецьких, можливо там ще якісь, ну не чіпати уже той газ нещасний, газові угоди з Україною і Росією. Хай цим займається уряд, хай  цим займаються фахівці, бо якщо Президент третій раз влізе в газ, то це погано закінчиться.

Третя теза, яка є надзвичайно важливою, вона стосується того, щоби ми, друзі, підіть в Секретаріат Президента покричіть там. Там нормальна ситуація, там маски роздали і всі нормально там себе почувають.

Так от про виборчі питання. Ми повинні спокійно сьогодні вийти з ситуації, яка склалася. Є рішення Конституційного Суду і наша фракція пропонує пройтись по принципових застереженнях Конституційного Суду, по принципових застереженнях Венеціанської комісії, внести зміни до Закону „Про вибори Президента”. Не робити з цього великої  проблеми і спокійно рухатися вперед, доводячи, що ми цивілізована  європейська країна.

Натомість хотів звернути увагу на одну обіцянку всіх політичних сил. Сьогодні є законопроект від нашої фракції. Ми не претендуємо на виключність партійну, про проведення виборів до органів місцевого самоврядування за відкритими списками. Дуже багато людей борців за відкриті списки. Ми переконанні, що ми сьогодні  почнемо переходити на цю модель і до виборів органи місцевого самоврядування і до виборів до парламенту. Отож, якщо є бажання, є настрій, ми можемо спокійно в робочому режимі вирішувати всі питання і не переносити сюди мітингову передвиборчу стихію.

 Я абсолютно переконаний, що ми повинні працювати таким чином. Щоби головним лозунгом у нас було робота не на кандидатів в Президенти, а робота для людей.  Робота не на свою політичну партію, а робота на Україну. Якщо так будемо працювати – будемо гордитися і країною, і парламентом. Дякую за увагу. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, виступи від фракцій завершено. Я прошу Секретаріат з приводу пропозицій, які прозвучали у виступах, заявах і в зверненнях народних депутатів підготувати відповідні доручення.

Шановні колеги, зараз ми маємо з вами розглянути питання „Про ситуацію, що склалася в Україні у зв’язку з епідемією грипу та пандемічного грипу A/H1N1 і першочергові заходи протидії  поширення пандемічного грипу в Україні.

Пропонується  такий регламент розгляду питання. Шановні колеги,  доповідь  Прем'єр-міністра  України Тимошенко Юлії  Володимирівни - до 20 хвилин, відповіді на запитання – до 20 хвилин, співдоповідь голови Комітету Верховної Ради України  з питань охорони здоров’я  Бахтеєвої  Тетяни Дмитрівни – до 10 хвилин, інформація міністра з питань житлово-комунальної сфери Олексія Кучеренка – до 10 хвилин, інформація голови відповідного комітету Верховної Ради України  - до 5 хвилин, інформація заступника голови Рахункової палати Верховної Ради України  Яременка Олександра Степановича – до  7 хвилин, виступ від наукового співтовариства Комісаренка Сергія  Васильовича,  директора Інституту біохімії імені Паладіна Національної академії наук України  - до 7 хвилин, обговорення питання – до 30 хвилин, далі прийняття рішення. Немає заперечень?

Шановні колеги, оскільки  проблема незвична і ми визначаємо з вами процедуру і регламент розгляду цього питання, нам потрібно проголосувати за регламент розгляду запропонованого питання. Я щойно  озвучив пропозиції. Немає заперечень? Прошу голосувати.

 

10:34:17

За-355

Рішення прийнято.

Зараз зачекаєм хвилину Прем’єр-міністра України і перейдем до розгляду питання. Шановні колеги, перед початком розгляду цього питання є велике прохання. Розуміючи, що ця тема безпрограшна під час виборчої кампанії, усвідомити одне, що ми повинні продемонструвати відповідальну розсудливість, я наголошую, відповідальну розсудливість в обговоренні цього питання. Щоб суспільство отримало спокій, а головне, результати. Бо, судячи з того, що відбувається, якби не було цієї біди, її варто було придумати для того, щоб закрити всі інші теми і списати всі інші проблеми нашого життя. Тому я просив би спокійної, зваженої і відповідальної розмови. А головне, пропозицій щодо рішень, на які ми маємо вийти.

Вам роздано проект постанови, який підготовлений з цього приводу. Оскільки ми маємо приймати невідкладне рішення, тому я дуже просив би, щоб виступаючі пропонували уточнення, зміни і доповнення до цього проекту. Це по-перше.

По-друге, Кабінет Міністрів України вніс проект закону, реєстраційний номер 5301 про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік”, згідно з яким пропонується 1 мільярд гривень направити до Резервного фонду Кабінету Міністрів для виділення відповідних коштів на такі та інші події. Я просив би, щоб і комітет розглянув це питання оперативно, і всі ми визначились щодо прийняття цього рішення.

Я вже ж виголосив, шановні колеги, регламент розгляду питання. Ви за нього проголосували.

Так давайте ми, можливо, послухаємо спочатку міністра з питань житлово-комунальної…

Шановні колеги, то у мене така пропозиція, одну хвилиночку, вона вас влаштує. То давайте ми, поки немає Прем`єр-міністра, послухаєм міністра житлово-комунальної сфери. (Оплески)  Є Прем`єр-міністр?

Шановні колеги, у роботі Верховної Ради України  бере учать Прем`єр-міністр України Тимошенко Юлія Володимирівна. Юлія Володимирівна, доброго здоров’я і запрошуєм вас до виступу.

 

ТИМОШЕНКО Ю.В. Шановні співвітчизники, шановний Голово Верховної Ради України, шановні народні депутати, шановні міністри! Сьогодні я хотіла  би подякувати Верховній Раді за те, що розглядається одне із найважливіших питань сьогоднішнього дня – це ситуація з розвитком захворювань на грип, на гострі респіраторні захворювання  в Україні, і що ми сьогодні у колі спільному Верховної Ради та уряду зможемо відпрацювати  найбільш ефективні шляхи  подолання цих не дуже приємних обставин –       збільшення захворювань в Україні людей на грип та гострі респіраторні захворювання.

Шановні друзі, ви знаєте, що ще з початку весни у світі на рівні Всесвітньої організації охорони здоров’я було констатовано, що в світі з’явилися нові  захворювання на абсолютно нову модифікацію  грипу – це  грип  H1N1, так званий каліфорнійський. І саме з цих часів  сталося так. що всі країни, маючи директиви і поради від Всесвітньої організації охорони здоров’я почали готуватися до очікуваних епідемій грипу з новою модифікацією цього грипу.  Так само і Україна також почала готуватися. І якщо 11 червня 2009 року ВОЗ оголосив шостий – найвищий рівень небезпеки цієї пандемії, то ми в квітні-місяці прийняли певні перші постанови уряду, які виділили необхідні гроші з Резервного фонду Кабінету Міністрів - 50 мільйонів гривень. А крім того ми прийняли всі необхідні рішення уряду щодо організаційного забезпечення нерозповсюдженню грипу на території України, а саме: 9 червня 2009 року була створена спеціальна комісія, яка і мусила координувати всю діяльність в Україні по запобіганню розповсюдженню інфекцій, і було затверджено організаційний план поведінки влади по трьом рівням небезпеки. Перший – найнижчий, другий – середній і третій – найвищий рівень небезпеки.

Для кожного рівня небезпеки в цих документах цієї комісії був повністю передбачений весь алгоритм дій влади від центральної до місцевої. І саме таким чином ми підготувалися до того, що країна мала всі рівні небезпеки  увійти в епідемію грипу. 50 мільйонів гривень були передбачені на закупівлю, я підкреслюю, виключно для лікарень на безкоштовній основі всіх необхідних медичних засобів, а крім того, лабораторій, яких в Україні зовсім не було такого рівня, як потрібно, в регіонах, і плюс це апарати штучної вентиляції легенів і все інше, що потрібно для того, щоб вивести людину з важкого стану.

На 50 мільйонів гривень були укладені всі контракти і здійсненні всі необхідні закупівлі. Крім того, ми зробили все, що потрібно, щоб укласти контракти на закупівлю медичного обладнання за рахунок гарантій уряду в інших державах, роблячи упор якраз на ті системи медичної техніки, які потрібні для запобігання епідемій, а також надання людям першої допомоги. Але я мушу констатувати, що все ж таки, незважаючи на всі заходи, які були здійснені, Україна 30 жовтня оголосила в 9-ти областях України карантин, який був відповіддю на  перевищення епідеміологічного бар`єру в цих областях, це значить, кількість щоденних  захворювань на 100 тисяч населення. І ми зобов`язані були це зробити для того, щоб застосувати всі без виключення заходи третього  рівня небезпеки, це найвищий рівень небезпеки в державі, і щоб це  втілення цих заходів дало можливість зупинити розвиток епідемії. Для того, щоб ви відчували загальні цифри і загальну статистику і розуміли в якому стані сьогодні знаходиться Україна, я хотіла би надати декілька важливих статистичних цифр. В першу чергу, ми з вами щорічно ведемо статистику кількості хворих і померлих від  грипу  та гострих респіраторних вірусних інфекцій. Можу назвати вам декілька цифр, щоб ви відчували порівняння. Наприклад, за 9 місяців  2009 року кількість хворих і померлих від грипу та гострих респіраторних вірусних захворювань складає 5 мільйонів 316 тисяч  524 людини. Якщо для порівняння ми візьмемо такі самі 9 місяців 2007 року, який вважався більш-менш благополучним, то ми на той же період мали кількість хворих і померлих від  грипу та ГРВІ 6 мільйонів 279 тисяч 819 людей,   тобто майже не мільйон більше.

Крім того, цифри, які, на мій погляд, заслуговують на увагу, і які зараз ми мусимо проаналізувати, це кількість хворих та померлих тільки від грипу і його ускладнень за мінусом якраз гострих респіраторних  вірусних інфекцій. Там, де було чітко поставлено діагноз „грип” і внаслідок ускладнень є статистика померлих людей.

Якщо ми візьмемо  2007 рік, 9 місяців – це жорстка статистика, - то ми маємо всього захворівших на грип 472 тисячі 198 людей, за 9 місяців 2007 року.

За 9 місяців 2009 року – 163 тисячі 091. Це тільки грип, без ГРВІ, я підкреслюю.

А тепер померлих, що важливо. За 9 місяців 2007 року померли від грипу та його ускладнень 4 тисячі 720 людей. За 9 місяців 2009 року померли від грипу та його ускладнень  3 тисячі 822 людини. Це статистика, яка зафіксована Держкомстатом, кожну цифру можна перевірити.

Тоді питання: чому ми вводили епідеміологічний стан в 9 областях і карантин? Саме тому, що щоденна кількість захворювань перевищує епідемічний поріг. Це значить, що це абсолютно точно вимагає введення епідемічного стану, введення карантину.

Тепер, що стосується підготовки і цифр на сьогоднішній день. На цю хвилину, от на цю хвилину у нас за обліком на 2 листопада 2009 року грипом захворіло 19 тисяч 189 людей, а ГРВІ – 236 327. Всього – 255 тисяч 516. І, крім того, на сьогоднішній день з моменту початку цієї події, яка називається епідеміологічним станом і карантином, померла 71 людина.

Також хотіла би повідомити вам наступні речі. Якщо на сьогоднішній день ГРВІ – це і грип, і все інше – разом – захворіло 255 тисяч 516 людей, то на початок епідемії, як ми говоримо, у нас в розпорядженні було 220 тисяч упаковок „Таміфлю”. Це те, що було підготовлено за рахунок централізованих закупок і за рахунок перевіреної наявності в аптечних мережах. Це значить, що на початок епідемії країна „Таміфлю” була забезпечена. Крім того, якщо говорити, що кількість захворювань і встановлених таких захворень грип 19 тисяч 189, то зрозуміло, що ми мали повний запас перших ліків, які необхідні.

В той же час ми буквально позавчора в ночі отримали по спеціальній процедурі закупівель, всього за дві доби організували і закупили 300 тисяч упаковок „Таміфлю”, які, якщо брати загальну кількість, загальний обсяг „Таміфлю” в країні, вже вдвічі перевищує кількість захворювань в цілому і на ГРВІ, і на грип.

І крім того, на цьому тижні ми ще 300 тисяч таких упаковок закуповуємо. Все це, я підкреслюю, розповсюджується в лікарнях, а не в аптеках. І коли сьогодні ми чуємо деякі повідомлення, що завезли 300 упаковок, а в аптеках цього немає, то, дійсно, ми закуповували не для аптек, а для того, щоб забезпечити всі лікарні, які надають сьогодні невідкладну допомогу, станції швидкої допомоги цим препаратом, а також антибіотиками. І щоб, якщо людина звертається до лікаря, то 100 відсотків такі препарати були в наявності. І сьогодні ми досягнути такого рівня забезпеченості, і, безумовно, це видається людям безкоштовно. Якщо препарати віддати в аптеки, а особливо враховуючи, що майже вся мережа сьогодні це – приватні аптеки, то це значить, що людям ці препарати будуть передані не безкоштовно, а будуть передані за спекулятивними, завищеними цінами. І люди іноді не зможуть навіть добратися до цих ліків тоді, коли їм буде потрібно.

Саме тому наш пріоритет головний - це забезпечення виключно лікарень і на безкоштовній основі надання допомоги людям. Те, що ми сьогодні маємо таку підвищену статистику щодня  в той же час пояснюється і широкою інформаційною кампанією, яка сьогодні ведеться по всій Україні, що люди не мусять займатися самолікуванням, що вони не мусять сьогодні вживати препарати, які їм не приписав лікар. І тому сьогодні ми вимагаємо від людей звернення до лікарень, до швидких допомог, до лікарів. І ми їх всіх обліковуємо, тобто ми запобігаємо розповсюдженню епідемії таким саме шляхом. І тому статистика, яка сьогодні, дійсно, виглядає збільшеною на щоденному рівні, у тому числі і є відповіддю на те, що люди почали звертатися до лікарів.

Але в той же час, ситуація в девяти областях виглядає наступним чином: у восьми областях за останню добу ми маємо або стабілізацію  ситуації, або незначне зменшення щодобових приростів захворювань, Волинська область єдина з тих девяти, яка сьогодні збільшила приріст щодобових захворювань, і тому на це ми реагуємо абсолютно адекватно, забезпечуючи додатковими медикаментами і забезпечуючи додатковим медичним обладнанням.

Крім того, мова іде про те, що у нас є проблема з марлевими медичними повязкам. Всі медичні повязки потрібно поділити на дві групи: перша – це одноразові, які можна використовувати в залежності від часу перебування в містах скупчення людей від двох до чотирьох годин, і потім цю маску потрібно викидати. Ці маски  виходять у підсумку на порядки дорожче, ніж використання марлевої, багаторазового використання медичної повязки. І саме тому ми на це і звернули увагу.

Готуючись до таких прогнозних обсягів епідемії, ми підготували  в держрезерві, точну цифру вам зараз назву, 10 мільйонів 950 тисяч погонних метрів медичної марлі, з якої можна виготовити на сьогоднішній день 98 мільйонів 550 тисяч медичних повязок для людей. Весь державний резерв медичної марлі розблокований був три дні тому і сьогодні по всіх областях налагоджено пошив марлевих повязок. Ви навіть  на перший погляд бачите, що кількості марлі і медичних пов’язок, яка може бути виготовлена з цього, удвічі перебільшує кількість населення України.

Крім того, по потужностям, які сьогодні розгорнуті на території України в кожній області, за що  відповідає кожен голова обласної державної адміністрації за 10 днів, а ми вже шиємо 2 дні, ми можемо повністю із цієї марлі зробити марлеві пов’язки. Але не треба скидати з рахунків, що крім того в країні були десятки мільйонів одноразових медичних масок, які на перший період були якраз тим запобіжником, які людьми використовувався.

А крім того, ви бачите, що далеко не всі люди готові носити ці пов’язки, і далеко не всі ними користуються. І я думаю, що і до людей наших також не треба ставитися, як до людей безпорадних і ні до чого не здатних. Кожна людина або, можливо, родина може з банального ситцю пошити собі такі медичні маски за 2 години робити. Всі абсолютно технології пошиву цих масок, медичні стандарти сьогодні повідомлені людям через засоби масової інформації.

А тепер окремо я хотіла би сказати про аптеки в Україні, головні нарікання людей сьогодні на те, що відбувається в аптеках. Я вважаю, що абсолютно не правильно була застосована за всі останні роки політика, що всі аптеки у нас сьогодні або приватні, або незначна частина залишків з них є комунальними. Держава не має сьогодні потужної інтервенційної мережі аптек, де можна було би продавати ліки, які закуплені централізовано, і гарантувати, що на них не будуть встановлені ціни в 2, в 3 рази вище. І саме тому, скориставшись панічними настоями, які народилися у суспільстві, саме тому, що люди почали закуповувати препарати не тільки для хворих, а впрок, і те, що за 2-3 дні  був проданий піврічний запас на всіх складах і в усіх аптеках медичних препаратів, зрозуміло, що дефіцит в аптеках медичних препаратів виник.

А крім того, мародерствувати почали самі власники аптечних мереж, а крім того і деякі виробники медичних препаратів. Тоді коли антибіотики і всі апарати, які є подібними до „Таміфлю” і сам „Таміфлю” подорожчали в два-три рази. І тут питання вже не тільки до уряду, а питання до всіх силових структур. Я звернулася до Генеральної прокуратури порушити масштабні масові перевірки аптек, аптечних складів і притягувати до кримінальної відповідальності тих власників і менеджерів, які сьогодні наживаються на людській біді.

Крім того, до цієї роботи долучені Податкова адміністрація, долучено Міністерство внутрішніх справ, Державна цінова інспекція і Державна інспекція по контролю за якістю лікарських засобів. І можу сказати, що два-три дні і всі справи кримінальні, які може порушити МВС, будуть порушені, які можуть бути порушені податковою, будуть порушені. І ті, хто є сьогодні злочинцями, обов’язково будуть притягнуті до кримінальної відповідальності. Того самого я очікую і від Генеральної прокуратури, якій тільки листи можу писати і розраховувати на добру відповідь.

Шановні друзі, є ще питання, яке піднімалося в суспільстві і яке стосується наявності лабораторій, які можуть робити адекватні високоякісні аналізи на території України. Я думаю, що всі ми розуміємо, що є декілька рівнів таких лабораторій, є аналітичні лабораторні центри, які можуть з’ясовувати, що це за вірус, можуть аналізувати перебіг подій епідемії і, безумовно, відпрацьовувати стратегію реакції на ті епідемії, які очікуються або розповсюджуються в Україні. Таких лабораторій сьогодні в Україні дві, одна з них є на найвищих стандартах європейських і далеко не кожна країна Європи має такого рівня лабораторії. Вона почала фінансуватися і будуватися в 2005 році. На сьогоднішній день вона повністю запущена і функціонує. Вчора ми відвідали цю лабораторію і подивилися як і з якою швидкістю можуть бути зроблені ці аналізи. Але цього недостатньо.

Є і мусить бути в кожній області спеціальна лабораторія на рівні санепідстанцій, які можуть робити масові аналізи по зверненню громадян і медичних закладів. Саме для того, коли ми виділили 50 мільйонів гривень,  ми закупили 37 лабораторій по одній-дві на область в залежності від кількості населення в Україні. Ці лабораторії сьогодні або вже знаходять в регіонах, або ті, що зараз довозяться, вони постачаються в регіони.  І думаю, що один раз в Україні за 18 років мусить бути створена лабораторна мережа, яка не уступає іншим європейським країнам.

Якщо зараз ви чуєте, що потрібно зробити аналіз на цей вірус в лабораторіях Лондона, то це не значить, що в Україні немає таких лабораторій. А це значить, що Всесвітня організація охорони здоров’я може підтримувати і виділяти передбачену Регламентами допомогу країні тільки в тому випадку, якщо лондонська лабораторія підтверджує наявність, як незалежна  лабораторія, такого грипу в кожній країні. Саме те, що стосується лабораторій, я думаю, що у нас зараз є  все для того, щоб встановлювати ці діагнози.

Ще питання є. Чи достатньо в Україні спеціальних експрес-тестів, які можуть проводити експрес-аналізи? По-перше, такі експрес-аналізи можуть проводитися тільки в лабораторних умовах. А, по-друге, і досвід країни, і досвід світу говорить про те, що ці тест-аналізи, на жаль, не мають стовідсоткової достовірності того, що вони встановлюють. І це значить, що завжди є якась погрішність.

І тому всі країни світу, а так саме і Україна прийняли іншу концепцію реакції на вірус – це значить, що як тільки є симптом: вискова температура,         і є сухий кашель, і є ще інші побічні ефекти, лікарі миттєво застосовують всі необхідні лікувальні заходи. Це економить час, це дає можливість не допустити втрати того, що є сьогодні найдорожчим – це саме час.

І тому я хотіла би, шановні друзі, щоб сьогодні ми, як одна команда, мали можливість уточнити і покращити тактику і стратегію боротьби з щорічними епідеміями грипу, і щоб ми мали можливість в Україні раз і  назавжди  створити дієву систему  реакції  на загрозу або розповсюдження  епідемії.  Ми сьогодні докладаємо всі зусилля, щоб саме так це і було.

Я думаю, що безумовно, недоліки в роботі і Міністерства охорони  здоров’я,  і санітарних державних служб є так само, як є недоліки в роботі  кожної системи влади, кожної гілки влади. Бездоганних, ідеальних я просто і в цьому залі, і за межами цього залу,  просто не знаю, можливо ви назвете  мені, хто є ідеальний і бездоганний.

Але я точно можу сказати, що починаючи з квітня місяця, країна готується до епідемії і сьогодні країна адекватно реагує на всі  ці виклики. І якщо би замість паніки і нагнітання істерії у нас були ще добрі  поради, добрі системні підходи, які ми могли б  в якості  таких порад отримати, в тому числі і від фахових людей у Верховній Раді, за межами Верховної Ради, ми з великим задоволенням це враховуємо.

Зараз я готова дати відповіді на питання, які є у народних депутатів.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! Прошу записатися на запитання до Прем’єр-міністра України, будь ласка. Ми домовилися з вами 20 хвилин на запитання і відповіді. Прошу вивести прізвища народних депутатів на інформаційне табло.

Олександр Стоян, фракція Партії регіонів.

 

11:01:38

СТОЯН О.М.

Шановний доповідачу!  Позавчора ви непогано попрацювали бригадиром біля літака, сьогодні ви непогано виступили як просвітитель з трибуни, як медсестра, але ми хотіли від вас іншого почути – як від Прем’єра. Ми знаємо, що ви добре працюєте, про це кажуть всі біл-борди і в містах, і в селах. Ви працюєте день і ніч, і тому, мабуть, не випадково, завдяки вашій праці, ми займаємо почесне позорне перше місце по кризі, почесне позорне місце по корупції, а тепер,  бачите, ми виходимо і на перше місце по тому, що у нас найбільша захворюваність. Скажіть, будь ласка, може ви не в тому напрямку працюєте? І може, дійсно, вам треба серйозніше зайнятись працею як Прем’єр-міністр, дайте якісь рекомендації.

І ще одне, пані Тимошенко, ви несете відповідальність за те, що ви зібрали 200 тисяч людей із Западної України на Майдані, вони перемішалися, заразили один одного грипом, і заразили киян. Як ви могли це зробити, знаючи, що в нас може бути така епідемія? Дякую за відповідь.

 

ТИМОШЕНКО Ю.В. Я так і зрозуміла, що крім брудної політичної болтовні язиком, ніхто ні на що не здатний, вибачте. Я хотіла поради отримати. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, шановні колеги, одну хвилинку! Я прошу вас, давайте ми, прошу вас! Давайте ми переведемо нашу розмову в конструктивне річище.

І, одне оголошення. Об 11.30 відбудеться засідання Комітету з питань бюджету з тим, щоб після завершення обговорення, ми прийняли рішення щодо додаткового виділення коштів на боротьбу із цією бідою. Засідання відбудеться на третьому поверсі кімната №5. Я просив би всіх членів бюджетного комітету бути на засіданні.

А тепер запитання від Валерія Бондика, фракція Партії регіонів.

 

11:03:31

БОНДИК В.А.

Шановна госпожа Прем’єр-міністр, я, як автор постанови 5293, от якраз вам даю пораду. Завдяки тому, що ви кажете, що потрібно давати пораду. Я уважно слідкував за вашим виступом. Дійсно 98 мільйонів пов’язок потрібно не закупати, а, за валюту, яка потрібна конче країні, а виробляти тут. І в якості поради – виробляти нужно там, де є робоча сила, тобто на зонах не в школярах, на зонах не в школах.

Шановна Юлія Володимирівна, будь ласка, почитайте уважно мою постанову, я її сьогодні відкликаю у зв’язку з тим, що немає остаточної інформації, немає статистики. Я не закликаю до паніки, у нас немає повної об’єктивної інформації.  Ви правильно зробили як голова уряду, що поїхали в Тернопіль. Але це повинні були робити ваші міністри: міністр МЧС,  міністр охорони здоровя, який сидить в білій сорочці – вони повинні працювати в полях Тернополю, бо там немає інфекційного відділення, там є поліклініка, а больниці  немає. Немає окремого відділення. МЧС потрібно розвернути так звані польові госпіталі і допомагати там медичним працівникам, які працюють.

 

ТИМОШЕНКО Ю.В. Так, я можу дати відповідь на абсолютно розумні поради.

 Перше. 2 мільйони пов’язок медичних з марлі, яка закуплена і є в резервах України шиється, як ви кажете, на „зонах”. Тобто це ще два дні тому був організований пошив. Сьогодні пошив однієї марлевої пов’язки коштує в залежності від того, де шиється, від 15 копійок до 35 копійок. І ми сьогодні в кожній області маємо повний перелік потужностей, які  задіяні для пошиву марлевих пов’язок. Марлева пов’язка може використовуватися багаторазово і,  якщо ми за десять діб пошиємо повністю всі ці пов’язки в двічі більше ніж населення України, ми, практично, будемо  забезпеченні і у кожної людини вдома буде необхідна марлева пов’язка або дві, які вона може використовувати досить тривалий час.

Що стосується поїздок? Шановні друзі, міністр, всі його заступники, головний санітарний лікар постійно знаходяться в регіонах. Сьогодні, поважаючи вас, ми всі зібралися в Києві у Верховній Раді від Прем’єр-міністра до всіх міністрів, включаючи Першого віце-премєр-міністра,  тому що ми поважаємо Верховну Раду і готові співпрацювати абсолютно конструктивно.

Статистика вся є. Вона ведеться кожного дня без виключення. Я би сказала навіть три рази на день уточнюється. І якщо є в цьому потреба, ми готові кожен день надавати статистику депутатам.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Бондаренко фракція Партії регіонів.

 

11:06:22

БОНДАРЕНКО В.В.

Прошу передать слово  Бахтеевой.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тетяна Бахтеєва. Мікрофон.

 

11:06:31

БАХТЕЄВА Т.Д.

Уважаемая Юлия Владимировна! В апреле уряд выделил 50 миллионов гривен на борьбу с  пандемией и  эпидемией сезонного гриппа. Мы знаем о том, что во всем мире к этому очень серьезно готовились после объявления ВОЗом пандемии, выделялись миллиарды. Мы ждали, когда  же эти деньги будут использованы рационально. На сегодняшний день выплачено всего лишь  32 миллиона гривен, даже не вся сумма. 100 миллионов гривен, которые вы также выделили, на сегодняшний  день израсходовано 0 гривен. И сегодня уже новая цифра -  1 миллиард  гривен.

Наше требование нашего комитета, бюджетного комитета, народных депутатов, чтобы миллиард гривен был  использован только рационально. 500 миллионов необходимо отдать по субвенциям только  регионам. Регионы сегодня   нуждаются в том, чего у них нет уже на протяжении  многих…

 

ТИМОШЕНКО Ю.В.  Перше. 50 мільйонів гривень  використані у повному обсязі: закуплені препарати „Таміфлю”, антибіотики,  апарати штучної вентиляції легенів і  закуплені лабораторії 37 штук для всіх регіонів України.  500 мільйонів гривень сьогодні використовується виключно, я підкреслюю,  для закупівлі „Таміфлю”, антибіотиків і пошиву масок, оплату за роботу, окрім того, апарати  штучної вентиляції легенів, бронхоскопи і інше обладнання, яке потрібне  для захворювань на легені. Тому  дуже раціонально відносимося до кожної копійки.

І більше того, препарат „Таміфлю”, 300 тисяч упаковок, які закуплені централізовано у безпосереднього виробника первинного оригінального препарату „Таміфлю” компанії швейцарської „Роше”, якщо я не помиляюся, називається правильно. Шановні друзі, закупка однієї упаковки здійснювалася по  67 гривень за упаковку, у той час коли комерційні і  приватні структури завозили по  250 гривень на кордоні. Ми 140 мільйонів з цих 500 мільйонів гривень зекономили тільки тому, що  напряму провели переговори безпосередньо з виробником.

І хочу сказати, що є якраз це та цифра  67 гривень, яка і спонукає нас провести глибоке розслідування того, а по чому оптом купували постачальники ліки в Україну? А крім того, і субстанцію по чому закупали виробники?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Литвинов, фракція Партії регіонів.

 

11:09:25

ЛИТВИНОВ Л.Ф.

Прошу слово передать Ярославу Сухому.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Сухий, мікрофон.

 

11:09:32

СУХИЙ Я.М.

Шановна Юлія Володимирівна, я, ви знаєте, переконаний противник політиканства в соціальній сфері, а особливо в сфері охорони здоров’я та розпалювання істерії навколо особливо таких важких часів, які зараз розгорнулися. Тому у мене до вас коротенькі три питання. Перше. Чи буде порушена кримінальна справа по відношенню до товариства з обмеженою відповідальністю „Оптіма”, яке завозило „Таміфлю”, ви сказали, по 250, продавали по 600, а коштує воно 67? І може ви зараз не знаєте, то помітьте собі, з’ясуйте, яке відношення має народний депутат України від БЮТу Богдан Губський до цієї „Оптіми”, що він таке витворяв?

І друге питання. Комітет, стосовно конкретних рекомендацій. Комітет влітку, пам’ятаєте, надіслав вам листа з конкретними пропозиціями до Міністерства охорони здоров’я, а ніяких наслідків не було, просто доручення міністра і ви його дальше не проконтролювали.

І третє питання. Сьогодні діти дома з дитячих садочків. Як…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Закінчить питання, будь ласка.

 

11:10:39

СУХИЙ Я.М.

Це конкретне питання, яке людей турбує. Діти з дитячих садочків дома. Мами – з дітьми. Як буде урядом компенсуватися? Може, якась схема буде продумана, аби хоча б на перших 2-3 неділі компенсувати ті втрати, які батьки зазнають, бо вони працювати не будуть? Дякую.

 

ТИМОШЕНКО Ю.В. Почну з останнього питання. Я думаю, що ви всі прекрасно обізнані, що бюджет в кризу виживає досить важко. І тому грошей в бюджеті на будь-які компенсації щодо того, що діти зараз перебувають вдома, просто фізично не існує. Я вважаю, що всі батьки мусять подбати сьогодні про те, щоб діти були вдома, діти були захищені, щоб профілактика по рекомендації лікаря дітям була зроблена. Це перше.

Друге. Що стосується власників аптечних мереж і прізвищ, які за ними стоять. Я можу вам сказати, що, якщо це вас цікавить, я можу в цьому залі назвати достатньо прізвищ з кожної фракції. І я обов’язково окремо… У нас зараз доручення Податковій, доручення є Генпрокуратурі прохання, не доручення, прохання і плюс доручення Податковій, і Держкомцін, буквально,  назвати кожну мережу і все поіменно. Мене абсолютно не хвилює, які  прізвища стоять за кожною мережею. Генеральна прокуратура знаходиться в системі впливів Партії регіонів, Міністерство внутрішніх справ – це є частина уряду, давайте спільно зробимо все, щоб проти мародерів були порушені  кримінальні справи.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Алла Александровська замість народного депутата Перестенка, фракція комуністів, будь ласка.

 

11:12:24

АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.

 Александровская, фракция коммунистов, город Харьков.

Юлия Владимировна, вы, извините, но статистика, к которой вы обратились, вызывает  большое недоверие. Я скажу почему. Вот вы сказали, что более  10 миллионов погонных метров марли есть в госрезерве, которые будут использованы. Буквально, вчера, позавчера губернатор Харьковской области Аваков заявил, что в Харьковской области в резерве  находится 30 тысяч квадратных метров марли – это в 10 раз меньше,  если из той цифры, которую вы назвали.

Второе. Известно, что у нас учет больных ведется  в  районных больницах. А что делается в селах, поселковых советах  там, где свернуты больницы, свернута сеть медицинских учреждений, и фактически есть только ФАПы, которые не ведут статистики, не информируют.

Поэтому есть такое конкретное предложение. Нужно организовать массовый выезд врачей именно в крупные населенные пункты сельской местности, чтобы понять, что там происходит. И особенно те области, которые находятся рядом с теми, где вспышки и есть смертельные случаи.  Мне кажется, что нужно подумать и о   работе детских учреждений. Сейчас школы закрыты, детские дошкольные учреждения закрыты. Вроде бы правильно…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити питання.

 

АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О. Однако,  мы видим на уличах, на лотках  тсоят мамы, рядом с ними стоят маленькие дети, конечно тепло одеты, но ребенок находится с мамой. Мы заходим в офисы, учреждения и рядом с  мамой за компьютером сидит и играется ребенок, потому что  ей некуда его деть, и она не может находиться дома,   она потеряет работу.

Может быть  нужно было, наоборот, провести профилактические меры, организованно  по детским  учреждениям и вернитесь к своему решению  правительства, которое ведет к сокращению медицинского обслуживания школьников. У вас есть такое решение? Это совершенно неправильно и в условиях не только эпидемии, а в условиях профилактических целей эта система...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. 

 

ТИМОШЕНКО Ю.В. Так, зараз по порядку.

Перше. На прохання директорів шкіл, причому це не тільки під час епідемії, а в принципі ми збільшуємо кількість медичних сестер на кількість школярів в школі і на кількість дітей в дитячих садочках. Сьогодні у нас на 700, 800, 900 дітей – одна медична сестра, ми хочемо зробити на 400-500 дітей одну медичну сестру. І ми вважаємо, що це єдиний правильний підхід – збільшити медичний персонал в школах і дитячих садочках незалежно від епідемії, це дуже є важливим.

Друге. Абсолютна правда те, що ви говорите, що коли ми на карантин поставили дитячі садочки і школи, є проблеми у родин, де знаходяться діти, чи можуть вони їх вдома залишити. Але проблема тут о двох кінцях, є ризик: якщо залишити дітей спільно в одній системі дитячого садочку і школи, це, безумовно, може призвести до вкрай негативних наслідків. І тому і те, що ви говорите, є проблемою, але значно більшою проблемою є перебування дітей разом в одному приміщенні, тому що так, як радять лікарі, я не лікар, але маску потрібно носити саме в приміщенні і там, де є скупчення людей, в місцевому транспорті. А на вулиці, там, де немає людей і є свіже повітря, взагалі є рекомендації, що маску можна не носити. Но я, користуючись словами лікаря, я не маю ніякого відношення до медичної освіти. Тому я вважаю, що батьки сьогодні разом з всіма рівнями влади зобов'язані захистити своїх дітей від перебування в будь-яких приміщеннях, де є велике скупчення людей.               

Тепер що стосується сіл, селищ, гірських населених пунктів. Ви також правильно ставите питання, що сьогодні ми констатуємо, що за 18 років абсолютно не виконувалася програма фельдшерських акушерських пунктів і амбулаторій. І сьогодні немає там достатнього медичного

   

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити.

 

ТИМОШЕНКО Ю.В. … достатньої медичної системи обслуговування. Саме тому ми сьогодні підписали три контракти, які будуть постачати з січня-місяця швидко збиральні будинки, із яких можна робити   амбулаторії і ФАПи одночасно оснащені медичним обладнанням. Але це є не тактика боротьби з епідемією, це є стратегія на майбутнє. А зараз кожен голова обласної державної адміністрації отримав пряму директиву створити стільки  мобільних груп, скільки потрібно для того, щоб покрити сільське і гірське населення, і зараз ці мобільні групи спеціальним роз`ясненням, спеціальними системами  попередження людей їздять по кожному населеному пункту. Але цього недостатньо, ми будемо ще посилювати цю програму. Ви абсолютно правильно поставили питання і дали пораду.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Гуреєв. Василь Гуреєв, фракція Партії регіонів.

 

11:17:33

ГУРЕЄВ В.М. Прошу передати слово народному депутату Коржу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Корж , мікрофон, будь ласка.

 

11:17:46

КОРЖ В.П.

Уважаемая Юлия Владимировна, приход этой эпидемии был абсолютно очевиден для всех специалистов также, как и приход экономического кризиса. И  вы абсолютно правильно сегодня коснулись темы системности подходов. Так вот, я хотел бы напомнить, что  более года назад, подводя итоги работы следственной комиссии по незаконной иммунизации, все помнят этот случай, мы в проекте постановления Верховного Совета записали два важнейших пункта, за который, к сожалению,  не проголосовали. Но министр клятвенно пообещал нам их выполнить. Это: немедленно предоставить законопроект про вакцинопрофилактику населения Украины и Государственную программу иммунизации. Мы прождали полгода закона и подготовили его с депутатом Сушкевичем и  зарегистрировали недавно в Верховном Совете.

Государственная программа появилась с опозданием на год, с существенными недостатками, но комитет…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити. Формулюйте чіткіше питання, будь ласка.

 

11:18:46

КОРЖ В.П. Мы  ее  поддержали и  она только сейчас вступила в силу. Постановление от 28 апреля, которое продублировано 30 октября, совершенно не выполнены. Там были написаны правильные пункты. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Будь ласка.

 

ТИМОШЕНКО Ю.В. А можна вам задати питання, да, у відповідь?

Зрозуміло, що я підтримую всі ваші пропозиції. А скажіть, будь ласка, ви не той Корж, який в складі уряду Партії регіонів якраз і закуповував ту вакцину від краснухи і корі, від якої діти мерли? Да? Але всі пропозиції ми врахуємо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, зараз 3 хвилини, а потім одна хвилина репліки буде у народного депутата Коржа.

Народний депутат Павловський. Я прошу, заспокойтесь. Народний депутат Павловський.

 

11:19:41

ПАВЛОВСЬКИЙ А.М.

Андрій Павловський.

Юлія Володимирівна, дякую вам за оперативне реагування на ситуацію з епідемією. А колег попросив би в цьому питанні поменше політики, поменше емоцій.

Слово для питання передаю Сергію Шевчуку. Дякую.

 

11:20:07

ШЕВЧУК С.В.

Шановна Юлія Володимирівна, коли в одній із передач прозвучало, що ціна „Таміфлю” в Україні 100 доларів, мені відразу зателефонували наші колеги – дипломати з однієї з країн Кавказу і повідомили, що там ціна 28 євро.

Сьогодні ви доповіли нам, що ціна цього препарату 67 гривень. Це найнижча ціна в східноєвропейському регіоні. Але в мене питання більш ширше: стосовно значення аптечної мережі.

Двадцять перше століття – століття глобальних викликів: і кліматичних, і епідемічних в тому числі. Чи не вважаєте ви, що потрібно більше уваги зосередити на відновленні комунальних, державних аптечних…

 

ТИМОШЕНКО Ю.В. Абсолютно правильно. І ми сьогодні, зараз розробляємо програму відродження мережі державних і комунальних аптек, які мусять бути противагою, по-перше, іноді бездарності роботи деяких – я не кажу - всіх, - деяких мереж аптек, а, по-друге, злочинності, коли під час таких стресів, замість того щоб виконувати державницьку функцію, підвищують за одну добу втричі ціни на ліки. І тому ми сьогодні це заклали як стратегічне завдання держави: відновити мережу державних і комунальних аптек для препаратів першої необхідності. Перелік таких препаратів визначений і ми будемо це робити невідкладно. Абсолютно правильно  ви поставили запитання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Гордієнко - замість Берестенко, фракція комуністів, будь ласка, мікрофон.

 

11:21:48

ГОРДІЄНКО С.В.

Сергій Гордієнко, фракція Компартії України, Полтавщина.

Шановна Юлія Володимирівна, сьогодні осінньо-зимовий період і досить прохолодно на вулиці. Теплі приміщення є найкращою профілактикою захворювання на грип. Тому фракція Компартії України пропонує і уряду разом з органами виконавчої влади і місцевого самоврядування негайно протягом саме доби включити до опалення всі житлові приміщення і приміщення обєктів соціально-культурної сфери. Цим ми дуже зробимо велику послугу у профілактиці захворювання на грип, це головне.

І друге питання, ви знаєте, що в Україні є багато населених пунктів, які побудували підвідні газопроводи вже стопроцентну готовність. Вони не включаються лише тому, що уряд не розрахувався по субвенціях за ці підвідні газопроводи.

Полтавська область і Гребінківський район є саме села Короваї і Кулажинці, так дайте, будь ласка, доручення, розрахуватися і люди будуть з теплом і це буде профілактикою…

 

ТИМОШЕНКО Ю.В. Ну, перш за все, ми з стенограми візьмемо назви населених пунктів і перевіримо, що там за проблема, неподключення газопроводів. Я думаю, що ми це буквально сьогодні, завтра зробимо. Якщо там є та проблема, про яку ви кажете, ми обовязково досягнемо там результату.

Тепер що стосується опалення по всій країні, ну, перш за все, сім мільярдів гривень сьогодні загальна заборгованість за газ всіх споживачів, включаючи в більшій ступені Теплокомуненерго. Сім мільярдів, для порівняння за цей місяць 6-го числа державі Україна треба заплатити „Газпрому” 4 мільярди гривень. Тобто вважайте 2 місяці це те, що доводиться викладати уряду і НАК „Нафтогазу”, не маючи забезпечення оплати від  приватних Облгазів і від комунальних Теплокомуненерго. Але, не зважаючи на це, ми перевіримо, щоб кожен будинок, кожна лікарня, кожний  заклад бюджетний був обовязково включений.

Я думаю, що це вже є певна гра приватних облгазів, тому що вони вишибають для себе гроші. А те, що облгази у нас приватні і без всяких меж і правил працюють ще з незапамятних часів, це очевидно всім.

Сьогодні, до речі, я хочу повідомити всій країні, що ми розробили стратегію повернення з оренди, закінчується термін на газові мережі, повернення у державну власність і передачу НАК „Нафтогазу”. Я вважаю, що так, як працюють облгази, це просто є злочин проти України: по-перше, не платять, а по-друге, знущаються над населенням України, вишибаючи гроші. Саме тому у нас є для цього стратегія. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Юлія Володимирівна, до них ще треба додати облєнерго ці, тоді ми наведемо порядок у країні.

 

ТИМОШЕНКО Ю.В. Я не заперечую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Лавринович, будь ласка.

 

11:25:23

ЛАВРИНОВИЧ О.В.

Шановна Юлія Володимирівна! Ми сьогодні отримали за вашим підписом законодавчу ініціативу Кабінету  Міністрів стосовно того, щоб ми 1 мільярд гривень перевели з спеціального фонду в загальний із коштів, передбачених на Євро, надали для резервного фонду Кабінету  Міністрів.

Оскільки мова йде про те, що ці кошти мають бути використані на боротьбу з епідемією, чи не здається вам, що було б доцільніше передбачити цю суму коштів головному розпоряднику Міністерства охорони здоровя України з тим, щоб потім не вивчати, яким чином у нецільовий спосіб використовуються кошти з резервного фонду, так, як це у нас, на жаль, трапляється і з стабілізаційним фондом, і з резервним?

Очевидно, що епідемія  потребує швидких і професійних рішень. Якщо це буде  прямо у головного розпорядника на відповідні програми, це видається, може бути більш ефективним. Як ви думаєте?

 

ТИМОШЕНКО Ю.В. А перш за все я хочу звернутися зараз до всіх народних депутатів, щоб ми до того закону, який ми приймали з вами, що перевищення доходів над видатками Національного банку у тому обсязі, який сьогодні відповідає  реально складеному доходу Національного банку, перерахували на тільки на Євро, там 9,7 мільярди гривень було, а враховуючи, що у зв'язку з  тим, що Президент накладав вето, освоїти всі ці гроші до кінця року буде практично неможливо. 1 мільярд гривень з цих грошей передати на боротьбу з епідемією грипу.

Я просила би прийняти це рішення. І якщо Верховна Рада  буде вважати, що потрібно зробити розпорядником Міністерство охорони здоров’я, уряд не буде заперечувати. Але майте не увазі, що у нас частина обладнання закуповується у вітчизняної промисловості по лінії Міністерства промисловості. Частина техніки закуповується на Міністерство надзвичайних ситуацій, тому що там також треба мати швидкорозгортаючі лабораторії, реанімобілі, мобільні лабораторії обов’язково. Це те, що, власне, нам потрібно робити.

Якщо ви визначитеся, що це буде на МОЗ, - буде на МОЗ. Саме головне, щоб у Верховній Раді зрозуміли, що цей мільярд потрібен на 4 першочергові дії. Це ліки, які включають дві групи, це медичне обладнання, це підготовка додаткових розгорнутих ліжок, і це в тому числі все, що необхідно для Міністерства надзвичайних ситуацій. Я просила би ці гроші виділити.

Всі вони знаходяться під контролем. Тому що, з одного боку, є Генеральна прокуратура, з другого боку, є Рахункова палата. Ви не можете запідозрити, що це є складові урядової влади, це є достойні контролюючі органи. Тому я думаю, що можна все це контролювати і реагувати об’єктивно і оперативно. Дуже прошу цей закон проголосувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Юліє Володимирівно, дякую вам. (Оплески) Шановні колеги, доповідь і відповіді на запитання Прем’єр-міністром зроблено.

У нас два прізвища називалися народних депутатів – народного депутата Губського і народного депутата Коржа. Шановні колеги, я вам хочу сказати, два прізвища називалися. Це не передається, коли репліка має сказати тільки той, до кого стосувалося.

Будь ласка, Богдан Губський наполягав і народний депутат Корж також. Все.

 

11:28:43

ГУБСЬКИЙ Б.В.

Тут моє прізвище згадував депутат, не буду називати прізвища, щоб не давати йому права на репліку. Єдине, що можу сказати, що відверта брехня про мою прив’язку до будь-якої аптеки або до будь-яких постачань ліків. Але цей народний депутат не перший раз видно бреше або із своїх слів, або з чужих. А якщо казати по суті, то я думаю, тут потрібно не наживати собі політичних капіталів на тому горі, яке сьогодні є, і мені здається, якщо ми кажемо вже про аптеки, було б актуально зробити або державну комісію, або Верховної Ради, щоб перевірити, як приватизувалися комунальні або державні аптеки. В нас були комунальні мережі, в нас були державні мережі, на сьогоднішній день більша частина цих мереж приватизована і я не виключаю, що з порушенням закону.

Тому мені здається ця ініціатива перевірити, хто викупив державні аптеки, зокрема, в обласних центрах, хто викупив комунальні аптеки і цю інформацію передати в правоохоронні органи. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Народний депутат Корж, мікрофон, будь ласка.

 

11:29:43

КОРЖ В.П. Уважаемая Юлия Владимировна, я вам задал профессиональный вопрос и надеялся на профессиональный ответ. Я сожалею, что из-за невыполнения вашего распоряжения с апреля месяца этого года мы сегодня остались без вакцины и без лабораторий. То что касается постановления, которое было завизировано мной, как членом правительства, оно было абсолютно правильным. И сегодня всем очевидно, что вакцинировать от кори и краснухи необходимо, только законной вакциной зарегистрированной, а не такой, которая была завезена в страну незаконно и которая привела к осложнениям, и смерти, это преступление. Тем более 80% из этих 9 миллионов были с иммунитетом.

И сегодня вам как политику, хотелось бы задать политический вопрос, неужели не очевидно, что эти сотни тысяч людей, которые были на Майдане, оказались в очень высокой зоне риска и, наверное, в связи с этим мы имеем сегодня такие печальные и трагические последствия. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, тепер я запрошую до виступу голову комітету, Профільного комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Тетяну Дмитрівну Бахтєєву. Десять хвилин, Тетяна Дмитрівна. Будь ласка.

 

11:31:03

БАХТЕЄВА Т.Д.

Уважаемый Владимир Михайлович, уважаемые коллеги, сегодня в Украине сложилась очень сложная, угрожающая ситуация, в связи с эпидемией сезонного гриппа, вирусами А и Б, и в связи со случаями пандемического гриппа А/Н1N1. По состоянию на сегодняшний день уже больше 260 тысяч людей больные, сегодня 262 человека находятся в крайне  тяжелом состоянии в реанимационных отделениях, 71 украинцев умерли, в том числе трое детей, в том числе три беременные женщины, в том числе  четыре работника здравоохранения.

Наибольшее количество больных наблюдается в западных областях:  почти 90 тысяч – во Львовской, она на первом месте, 36 тысяч в Ивано-Франковской области, 30 тысяч в Тернопольской и более 20 тысяч в Черновицкой и Волынской областях. Более чем 11 тысяч уже зарегистрированы больных в Киевской области, более 6,5 тысяч больных есть в Киеве,  мощностей инфекционных отделений лечебных заведений катастрофически не хватает для госпитализации всех больных. Лечебные заведения не оборудованы специальными аппаратами для искусственной вентиляции легких, а имеющиеся аппараты отечественного производства не приспособлены полностью выполнять функцию.

На сегодня в 9 областях объявлен карантин. Прекращена учеба высших и средний заведений, закрыты школьные и детские заведения, введены ограничения на проведение массовых мероприятий сроком на 3 недели по всей стране.

В регионах сегодня отсутствуют тест-системы для диагностики пандемического гриппа. Нет даже систем для проведения  дифференцированной  диагностики между гриппом «А» и «Б». Это сегодня не дает возможности оценить реальное состояние развития эпидемии и прогнозировать дальнейшую степень угрозы. И хотя лабораторно у нас  подтверждены всего лишь 14 случаев заболевания гриппом Н1N1, это больше свидетельствует о практическом отсутствии надлежащей диагностики гриппа, а в условиях эпидемии – это категорически недопустимо.

Приведеные мною цифры ежечасно только увеличиваются, на сегодняшний день поступают сведенья к нам, народным депутатам, в наш комитет о том, что сегодня даны указания скрывать факты как заболеваемости, так и смерти наших соотечественников.

Одной из причин возникновения и последующего развития    эпидемии стала, конечно, неготовность и несостоятельность органов исполнительной власти, в первую очередь учреждений здравоохранения,  к своевременному и оперативному проведению комплекса противоэпидемических мероприятий и лечебно-профилактических, которые связаны с эпидемией и с пандемией гриппа.

Впрочем, хочу отметить, что при наличии таких угроз и возможных эпидемических осложнений правительство было проинформировано предварительно  и нашим комитетом, в который входят народные депутаты всех пяти фракций, было направлено три письма Премьер-министру о том, что на эту ситуацию необходимо обязательно обратить  внимание,  нужно подготовить мероприятия, которые будут очень важны, а не делать только для того, чтобы поставить дежурную «галочку».

Теперь же мы  пожинаем плоды этого безответственного отношения правительственных чиновников к здоровью нации. Во многих странах мира государственные органы в экстренном режиме, после объявления Всемирной организацией здравоохранения чрезвычайной ситуации в области здравоохранения, которая сегодня имеет международное значение, а это пандемия гриппа, разработали давно национальные программы мероприятий по защите населения от возможного заражения и осложнений инфекции. В нашей же стране таких мероприятий еще не подготовлено.

Уже который год подряд наш комитет поднимает вопрос о том, что в Украине необходимо, чтобы  был не только создан на бумаге, виртуально значился Центр гриппа, а необходимо, чтобы этот цент работал.

Мы с народными депутатами, которые  входят в фракцию БЮТ, лично посещали неоднократно и видели, что там даже просто не готовы стены, для того, чтобы начинать работать. Сегодня центр гриппа находится в состоянии проведения капитального ремонта, отсутствует вообще должное оборудование, которое нужно.

Кому нужно было театральное представление по телевизору встречи самолета, когда сегодня нужно работать.

Сегодняшняя ситуация  в Украине наглядно показала к чему приводит непрофессионализм действий власти, пренебрежение   советами и предупреждения специалистов. 71 смерть – вот цена сегодняшнего непрофессионализма власти в медицинской отрасли. Нужно делать сегодня все, чтобы цифра не росла. Уважаемые коллеги, преодолеть беду можно только сообща.

Вчера на Согласительном совете  в Верховной Раде лидер Партии регионов Виктор Федорович Янукович отметил необходимость деполитизировать проблему преодоления этой беды. Перестать заниматься болтовней, и срочно начинать работать. Убеждена,  что такой только подход сегодня разделяет  народ Украины.

Нуждается также в срочном решении вопрос доступности лекарств. О том, что сегодня не хватает препаратов не только Тамифлю, которое даже - это спонсорская помощь может гарантировать только на протяжении нескольких дней потребности, которая сегодня есть у нас. Мы сегодня говорим и об антибиотиках, которые сегодня просто отсутствуют.

Нуждается также  контроль за данными препаратами. И не нужно на это сегодня так обижаться. О том, что сегодня фирма «Оптима» единственная в нашей стране является дистрибьютором по поставке Тамифлю, единственная, это только эта фирма, которая сегодня может наценку сделать не только 600 гривен, но, а все 100 долларов, которые сегодня уже говорит наш народ. И эту цену может контролировать только дистрибьютор. Потому что аптеки могут делать наценку не более 30 процентов. И мы сегодня ставим под угрозу закрытия самого, что не есть начинающего из ростков малого бизнеса. Сегодня аптеки закрываются потому, что их душат правоохранительные органы. Потому что они сегодня не в состоянии контролировать цены, это зависит совершенно не от них. Если же дальше будет продолжатся такая ситуация, мы будем терять людей. Останется только земля или может быть, кто-то на это рассчитывает, кому-то это очень нужно!

В условиях, когда правительство продолжает медлить с повышениями пенсий и минимальных заработных плат нужно внедрить жесткий государственный контроль за ценами в аптеках. Люди не должны сегодня оставаться в шелках, как в долгах. Продают уже неизвестно что и имущество, готовы заложить уже даже себя за то, чтобы только взять и купить сегодня препараты.

И в заключении. Сегодня, когда проблема гриппа приобрела общегосударственные масштабы, хочу обратиться к чиновникам, которые будут задействованы в финансировании мероприятий по продлению гриппа. Да, 50 миллионов были выделены, но еще в апреле, на сегодняшний день они не все выделены, на сегодняшний день регионы еще не имеют ни того Тамифлю, которые были куплены в сумме 50 миллионов, не имеют лабораторий, не имеют тест-систем, не имеют аппаратов искусственной вентиляции легких. Сегодня все находится или в дороге, или на складах.

И хочется сказать о том, что сегодня должен быть наш контроль народных депутатов за целевым использованием каждой копейки и этот миллиард гривен, который мы однозначно будем за него голосовать он необходим, потому что все страны выделяют, все страны сегодня подготовлены, мы не знаем какая ситуация будет в декабре и какая будет даже в феврале и еще и в марте. Поэтому миллиард гривен, мы сегодня с депутатом Пеклушенко подготовили постанову, необходимо 500 миллионов отдать только по субвенции регионам, регионы знают конкретно, что им купить и 500 миллионов, чтобы не были на спецфонде, а отдать Министерству здравоохранения, которая также будет использовать только эти деньги по назначению.

Уважаемые коллеги, сегодняшняя беда, которая вошла уже в 71 семью требует от нас покончить наконец-то с дрязгами и общим умом преодолеть ее. Эта беда не обращает внимание, кто сегодня живет во Львове, кто живет в Донецке, кто в Николаеве, кто в городе Киеве вопрос стоит о выживании нации, о том, чтобы прекратить сегодняшний страшный счет смертей. И на этом пути необходимо наше общее желание преодолеть вирус и сделать медицинскую отрасль для людей, а не людей для отрасли. Благодарю за внимание. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Тетяна Дмитрівна. Сідайте, будь ласка. Спасибо.

Шановні колеги, зараз я запрошую до виступу міністра у справах житлово-комунального господарства Олексія Кучеренка. Будь ласка, до 10 хвилин. Після того Володимир Васильович Рибак, голова профільного комітету. До 5 хвилин.

Шановні колеги! Прошу уваги.

 

КУЧЕРЕНКО О.

Шановний головуючий! Шановні народні депутати! Я хочу сказати, що входження в опалювальний сезон передувала підготовка до опалювального сезону, яка як завжди підприємства і галузі починається на весні. І хочу подякувати всіх працівників галузі, керівників, які переважною більшістю дуже добросовісно підійшли до виконання своїх обов’язків і підготувалися аж ніяк не гірше ніж попередні роки, незважаючи на достатньо складні бюджетні умови.

Що стосується сьогоднішньої ситуації? То на сьогодні, практично, в усіх населених пунктах розпочато опалювальний сезон. Хочу нагадати, що підключення об’єктів житлово-комунального господарства та соціальної сфери здійснюється відповідно до встановлених органами місцевого самоврядування графіків та отриманих підприємцями ТКЕ (теплокомуненерго) лімітів газу.

На сьогодні станом на ранок введено в роботу 92 відсотки від загальної кількості котелень. Підключено до опалення 92 відсотки житлових  будинків. 94 відсотки дошкільних закладів. 90 відсотків учбових закладів. 98 відсотків лікарень і можу запевнити, що станом на сьогоднішній вечір ця цифра буде наближатися по всіх позиціях до 100 відсотків.

Безумовно, у зв’язку з епідемією особливу увагу ми приділяємо опаленню лікарень та житлового фонду. В чому головне проблемне  питання? Це, на жаль, не всі підприємства галузі на сьогодні уклали угоду на постачання газу  з державною компанією „Газ України”.

Я хочу сказати, що  уряд зробив все можливе і затвердив нову  типовому угоду яка є більш справедливою і об’єктивною для підприємств, але головна проблема – це борги. Нами здійснено аналіз по майже всіх підприємствах теплоенергетики, які забезпечують теплопостачання.

 Я на сьогодні можу сказати   і навести вам просто приклади  того, як деякі підприємства намагаються за рахунок усієї іншої країни вирішувати свої проблеми.

Які проблемні міста на сьогодні? Це Дніпропетровська область  - Дніпродзержинськ, Вільногорськ, Марганець, Жовті Води, Ордженікідзе, Нікополь. Донецька  область – Артемівськ, Макіївка. Запорізька область - Бердянськ, Токмак, Мелітополь, Запоріжжя. Луганська область - Лисичанськ, Сєвєродонецьк, Стаханов. Місто Одеса. Місто Ужгород.

Хочу ще раз зазначити,  всім цим підприємствам згідно з розпорядженням уряду від  15  листопада цього року прийнято рішення про виділення лімітів. Газ є у всіх цих  містах. А ви зверніть увагу на  обсяги заборгованості. Місто Кривий Ріг, „Криворіжтепломережа” – 200 мільйонів. Донецьк, „Міськтепломережа”   - 163 мільйони.  Донецьк, „Теплокомуненерго”, обласна компанія – 200 мільйонів. Запоріжжя – 168 мільйонів. Комунальне підприємство „Одеса” – 103 мільйони.

Я хочу сказати, що в цей час треба розуміти, є проблема і в тому, що люди не можуть платити, але проблем на багато більше. І треба зрозуміти, у той час, як у цих містах не приймається рішення про об’єктивну оплату, про справедливу оплату, все рівно уряд робить все для постачання газу.

Для контролю за проходженням опалювального сезону кожного  засідання практично уряду розглядаються проблемні питання. Створена міжвідомча робоча  група по проходженню опалювального сезону. Координація заходів з боку міністерства   відбувається постійно. Для  цього створено оперативний штаб,  гаряча лінія для реагування, контроль аварійних ситуацій з боку  Державної житлово-комунальної інспекції і  щоденний моніторинг  стану проходження опалювального сезону.

Які основні проблеми, які сьогодні заважають підприємствам розрахуватися? Ми  зробили детальний  аналіз, вони добре відомі і вони, на жаль, накопичувалися останні 18 років.

Перше – це різниця в тарифах. Невиконання вимог статті 31 Закону України про житлово-комунальні послуги, коли тариф приймається нижче собівартості, але в бюджеті відповідного рівня не передбачається відповідно покриття цієї проблеми. Хочу зазначити, що станом на сьогодні за рахунок Державного бюджету підприємствам теплокомуненерго газ постачається по дуже низькій, набагато нижчій, ніж реальна закупівельна ціна в Російській Федерації ціні. Хочу зазначити, що уряд гарантував підприємствам теплокомуненерго незміну ціни на проходження всього опалювального сезону. Але невиконання цієї 31 статті, це є величезна проблема для усіх нас, повірте. І вона сьогодні стосується регіонів в усіх частинах України.

Друге. Це рівень оплати населення. Я хочу подякувати усім громадянам України, які, розуміючи, яка сьогодні важка ситуація, намагаються все робити для своєчасної оплати. Середній рівень оплати виходить на рівень 96-98 відсотків. І я просто ще раз закликаю населення, не зважаючи на всі заклики, популістські гасла робити і виконувати свій громадянський обов’язок – платити своєчасно за житлово-комунальні послуги.

Є проблеми і з процедурою затвердження і прийняття тарифів як регуляторного акту. На великий жаль, 2 тижні тому не прийняла, не підтримала Верховна Рада законопроект, підтриманий асоціацією міст України і урядом стосовно спрощення цієї процедури.

Є проблема і з реструктуризацією заборгованості. Прем’єр-міністр вже наводила ці цифри і я хочу сказати, що цього року уряд зробив, як на мене, безпрецедентні кроки назустріч підприємствам теплокомуненерго. По-перше, весь необхідний обсяг природного газу закачено в природні сховища. Так би мовити, тільки треба платити і отримувати його. По-друге, максимально реструктуризовано всі борги підприємств „Теплокомуненерго” перед НАК „Нафтогазом України”. Для цього прийняті всі відповідні постанови і всі проблемні питання виведені сьогодні за дужки, по всіх підприємствах прийнято рішення про виділення тарифів, про виділення лімітів. Борги не заважають. Але борги лишаються. І для цього нам треба знаходити системне рішення.

Не можу не сказати і про те, що значна частина проблем може бути вирішена виключно на рівні прийняття нової законодавчої бази. Давайте визнаємо нашу спільну проблему, що ми свого часу дуже централізували, децентралізували, вибачаюсь, управління галузі і по суті справи сьогодні можна говорити про некерованість галузі з боку центру.

Я хотів би зазначити, що мова йде  про цілу низку законопроектів,  частина з них знаходиться у Верховній Раді, частина по дорозі до Верховної Ради. І саме тому я закликаю, Володимир Михайлович, і вас особисто, і всіх депутатів найближчим часом знайти  можливість і присвятити спеціальне одне-два засідання  Верховної Ради для прийняття нагальних, термінових законопроектів, які я можу зараз перелічити – за і законопроект про  енергоефективність  будівель, це і законопроект про внесення  змін  в Закон „Про теплопостачання”, це законопроект про посилення відповідальності у сфері житлово-комунального  господарства, це новий Житловий кодекс,  це нова редакція Закону про СББ, це  ціла низка законів, яких я налічую  біля півтора десятка. Тільки їх комплексне, одночасне  прийняття дозволить нам відновити  керованість цієї галузі і зробити дійсно  систему стосунків абсолютно  прозорою і адекватною.

Я вважаю, що в цій ситуації наш з вами обов’язок  максимально деполітизувати процес прийняття законодавчих актів у сфері житлово-комунального господарства і зробити все, і виконати свій борг перед державою.   Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, слово має Володимир Васильович Рибак, голова профільного комітету. Будь ласка.

 

11:50:27

РИБАК В.В.

Уважаемый Владимир Михайлович, уважаемые   народные депутаты, присутствующие! Конечно, проблема обеспечения людей  теплом непосредственно влияет на преодоление той эпидемии, того горя, которое есть на сегодняшний день в Украине.

Мы прослушали доклад министра, помним заверения правительства (включишь вечером телевизор), что впервые за 18 лет жилищно-коммунальное хозяйство подготовлено на  100 процентов, что все в порядке и сегодня такой же бравый доклад.

Однако,  фактическая картина  в регионах совсем другая. Я думаю, те люди, которые смотрят сегодня  на нас здесь думает, о какой стране не говорят, потому что очень многие сегодня по Украине сидят без тепла. Вот данные государственной инспекции по жилищно-коммунальному хозяйству, которая подчиняется правительству. Вот данные последние, вот воскресенье-понедельник: котельных по Украине не включено, вообще не пробовали еще - 3 тысячи 281 котельная, жилье, жилые дома – 23 тысячи 304 дома сегодня не включены теплом, 5 миллионов человек сейчас нас слушают в холодных квартирах и думают: о чем они говорят, о каком тепле они говорят в Украине?   

Что касается школ и детских садов. 4 тысячи 300 детских садов и школ не включались по Украине, и не было тепла – это данные жилищной комиссии правительства.

Что касается больниц. Мы говорим, что надо лечить людей в тепле. 364 больницы и поликлиники не включены сегодня и не включались. Ну ладно там, как говорят, горе помогло там – детей отправили с детских садиков, со школ домой куда? В холодные квартиры отправили. И чем холодные квартиры, здесь приводились примеры, они идут с матерями там, на рынок, и как-то, а уже снег идет по целому ряду территорий. Поэтому друзья мои, мы не имеем права в этой ситуации, которая есть, обманывать людей, а нужно сегодня министерству выехать на места и оказать там практическую помощь.

Какие причины? Я только некоторые причины: неготовность котельных, тепловых сетей. 500 миллионов правительством было предусмотрено бюджетом.           

Ни одной копейки на ремонт котельных, теплосетей не выделено.  Бюджетом предусмотрено! 100 тысяч, я нашел, гривен, что только выделено.

Второе. В большинстве случаев на сегодняшний день нет лимитов на газ для тепловиков. Здесь практически все области можно назвать. Я не называю маленькие города. Кто должен сегодня решить в стране, чтобы в областях, в регионах были лимиты, кто? Здесь, я говорю, перечислять можно все области.

Сегодня говорят о долгах. Не надо на телевидении министру и членам правительства призывать людей не платить за жилищно-коммунальные услуги. Ведь это ж было и по городу Киеву, и по других. Вместо того чтобы тарифы регулировать, призывать людей: «Не платите!» Я же не выдумываю ничего.

Дальше. Сегодня надо пускать тепло. Скажите, люди, которые не получают заработную плату, 200 миллионов должны им заработную плату, они что, будут пускать тепло или будут работать? Не будут работать. Поэтому я думаю, что политика прежде всего Министерства жилищно-коммунального хозяйства и правительства должна быть направлена на сбережение этой отрасли. Из-за отсутствия финансирования она разрушается, и положение усугубляется.

И я считаю, что наши жители, наше население не заслуживает жить…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити.

 

РИБАК В.В. ... выводы, прежде всего правительству. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, прошу уваги! Я запрошу до виступу заступника голови Рахункової палати Яременка Олександра Степановича.

Будь ласка, Олександр Степанович. У вас 5 хвилин.

 

ЯРЕМЕНКО О.С. Шановний Володимире Михайловичу, шановні народні депутати! Рахунковою палатою щорічно досліджується щонайменше два напрямки використання коштів  державного бюджету, що виділяються Міністерству охорони здоровя на вирішення завдань в галузі медицини.

Змушені констатувати, що сьогоднішня ситуація, на жаль, є результатом багаторічної незадовільної організації роботи у цій сфері. Впродовж останніх років міністерством не виконуються укази Президента України та затверджені постановами уряду: міжгалузева комплексна програма „Здоровя нації” і Національний план розвитку системи охорони здоровя. На фоні цього міністерством створено непрозору та неефективну систему централізованих закупівель як медикаментів, так і медичного обладнання, яка не враховує реалії щодо тенденцій захворюваності та потребу у відповідних матеріальних цінностях медичних закладів.

Тепер щодо зусиль міністерства з подолання викликів сучасної ситуації. Сьогодні говорили вже про розпорядження, яке було прийнято вчасно Кабінетом Міністрів щодо запобігання і виникненню серед населення захворювання на грип і яким було передбачено цілий ряд заходів щодо подолання цього. Відповідно до розпорядження уряду для проведення першочергових заходів з недопущення занесення та поширення на території України вказаного грипу, Міністерством охорони здоровя видалено із резервного фону державного бюджету 50 мільйонів гривень.

За оперативною інформацією підприємства „Укрвакцина”, яке від імені Міністерства здійснює централізовані закупівлі, фактично, станом на 30 жовтня поточного року поступило виробів медичного призначення та лікарських засобів на 14,7 мільйона гривень, а поставлено до регіонів на 3,6 мільйона гривень. На складах підприємства залишки становили 11,1 мільйони гривень, з них на 9,2 мільйони гривень найбільш необхідного лікарського засобу „Таміфлю” – це понад 44 тисячі упаковок. За оперативними даними Держпідприємства „Укрвакцина” за рахунок коштів резервного фону міністерством також закуплено для вірусологічних лабораторій, санепідемслужби і українського центру грипу та гострих респіратурних інфекцій обладнання на загальну суму 15,3 мільйони гривень, з якого станом на 30 жовтня поточного року міністерство дало рознарядки на розподіл та поставку до регіонів на суму 11,2 мільйонів гривень, а на складах залишилося обладнання на 4,1 мільйони гривень.

У цілому за даними міністерства та підпорядкованого йому підприємства, що здійснює закупівлю, станом на 30 жовтня поставлено на склад виробів медичного призначення, обладнання та лікарських засобів на суму 30 мільйонів гривень або  60 відсотків загальної суми коштів, виділених з резервного фонду.

До регіонів поставлено матеріальних цінностей  на суму 14,8 мільйони гривень або лише 49 відсотків від закуплених. Таким чином, не виконано розпорядження уряду із забезпечення вірусологічних лабораторій, опорних баз українського Центру грипу та державних лабораторій медичної… ветеринарної медицини, які проводять вірусологічні та сирологічний моніторинг належним обладнанням, діагностикумами, сироватками тощо та не створено системи контролю за дотриманням протиепідемічного режиму при роботі з біологічними матеріалами.

Не виконано також міністерством та Академією медичних наук і інші завдання, які були передбачені розпорядженням уряду, не затверджено стратегію забезпечення доступу до антивірусних препаратів. Клінічний протокол  діагностики та лікування нового грипу H1N1 затверджено тільки щодо дітей і не затверджено для дорослих.

Шановні народні депутати! На сьогоднішній день я доповів вам тільки оперативну інформацію щодо цього питання. Для того, щоб здійснити більш детальний аналіз, Рахунковій палаті потрібен час для того, щоб здійснити перевірки. Після цього ми готові підготувати детальну вичерпну інформацію і проінформувати вас з цього питання. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, сідайте, будь ласка.

Шановні колеги, оголошується перерва на 30 хвилин. Першим після перерви буде виступати академік Комісаренко.

 

Після перерви

Засідання веде Перший заступник Голови Верховної Ради України ЛАВРИНОВИЧ О.В.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, прошу займати робочі місця.

До слова запрошується Комісаренко Сергій Васильович. Прошу, будь ласка.

 

КОМІСАРЕНКО С.В.

Ну я представлюсь. Академік Комісаренко Сергій Васильович. Академік, секретар Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології Національної  академії наук України і голова Комісії з біобезпеки і біозахисту при Раді національної безпеки і оборони.

Шановний Олександре Володимировичу! Шановні депутати і присутні! Щоб побороти ворога, особливо вкрай небезпечного, треба добре знати його природу. Дозвольте дуже коротко  охарактеризувати нашого спільного ворога – вірус А/H1N1 (Каліфорнія) чи як його звуть „свинячий” і шляхи боротьби з ним.

З біологічної точкизору цей вірус є звичайним  вірусом грипу, дуже схожим на ті сезонні грипи, з якими ми зустрічаємося кожного року. Відмінним є те, що цей вірус є новим, якого раніше ніколи не було і тому у нікого з людей немає  до нього імунітету і тому вакцини, які існували до цього, є неефективними у боротьбі з цим вірусом.

Унікальним в цьому вірусі є те, що він за даними генетичного аналізу сформувався очевидно в організмі  свиней в Мексиці за рахунок рекомбінації  нуклеїнових кислот свиней, людей і птахів. Генеральний директор ВОЗу оголосила про пандемію грипу ще 11 червня цього року. Зараз в світі зареєстровано понад 400 тисяч лабораторно підтверджених випадків захворювання та біля 5 тисяч смертей від цього грипу. Летальність складає приблизно 1,2 відсотка в залежності від країни, зрозуміло від тих шляхів, яким чином лікували цей грип і як рано його діагностували. В Європі померло 2 тисячі 80 осіб.

Цієї осені спостерігається нова хвиля підйому грипу А/H1N1 в усьому світі. Цей вірус передається крапельно-повітряним шляхом, а також брудними руками, якщо потерти очі, ніс та рот, тобто шляхи потрапляння вірусу. Вірус відносно нестійкий, і у зовнішньому середовищі гине за декілька годин.

Захворювання. Захворювання на цей грип, як правило, проходить легко. І пацієнти повертаються до нормального стану здоров’я вже за 7 днів без усякого лікування. Хворі є контагіозними, тобто заразними, за день і за 7 діб (за 1 день до і за 7 діб після) початку захворювання на грип.

Симптоми початку хвороби дуже схожі на звичайні грипи, але часто він перебігає, це є особливість, без високої температури. Існують випадки, коли захворювання проходить з ускладненнями. Як правило, це тяжка форма геморагічної пневмонії, коли потрібна госпіталізація і потрібно термінове лікування. Треба проводити медикаментозну терапію препаратами, до яких чутливий вірус. Характерним для цього саме вірусу є те, що хворіють, як правило, люди до 25-30 років, молоді, здорові. Це, між іншим, типово також для вірусу „іспанки”, який в 18-20 роках, який теж був  А/H1N1, вбив біля 50 мільйонів осіб. Молоді люди до 25-30 років складають більшу половину від госпіталізованих і чверть від померлих. Між іншим, ці випадки є незрозумілими з наукової точки зору і зараз ретельно вивчаються.

Лікування. Лікування пневмонії і ускладнення, які викликані цим вірусом, проводиться противірусними препаратами. Якщо офіційні їх назви це „Занамівір” та „Озельтамевір”, але ми звикли до „Таміфлю”, „Реленза”.

Противірусні препарати суттєво покращують перебіг захворювання і значно знижують летальність, якщо їх вчасно дають хворим. Але ці препаратом видаються виключно за рецептами лікаря і приймаються майже виключно в лікарнях. Існують, правда, мутації вірусу, які роблять вірус нечутливим до цих препаратів, але, на щастя, такі мутантні віруси не передаються від людини до людини. На основі світового досвіду виділяють три групи найбільшого ризику: це жінки на третьому триместрі вагітності, між іншим, смертельність та летальність цих жінок приблизно в десять разів вища ніж взагалі; це діти віком до 2-3 років та особи з хронічними хворими легенями і, звичайно, особи з ослабленим імунітетом.

Профілактика. Всесвітня організація охорони здоров’я не рекомендує проводити профілактику противірусними препаратами. Це дуже важливо. Профілактику проводять вакциною, яка специфічна саме до вірусу А/Н1N1. З огляду на те, що цей вірус є новим, звичайні вакцини є неефективними, але вже в липні-серпні цього року з’явилися в декількох країнах ефективні вакцини, які зараз стандартизовані, деякі з них, і які пройшли клінічні випробування. Ліцензовані вакцини вже є в США, у Франції, Швейцарії, Великобританії, Італії, Австралії, Японії і Китаю, зараз напевно ліцензування буде проходити і російська вакцина, але вони запізнилися на два-три місяці, порівно з іншими країнами. Вакцини звичайно відрізняються за своєю якістю. Сполучені Штати, Франція, Великобританія, Швейцарія, Норвегія, Італія, Австралія заявили, що вони готові безкоштовно надати вакцину тим країнам, що розвиваються або тим країнам, які не мають власного виробництва вакцини. Але розповсюдження цих вакцин відбувається виключно через Всесвітню організацію охорони здоров’я, яка координує цей процес.

Дозвольте все-таки сказати деякі висновки. Захворювання, спалах якого ми спостерігаємо зараз на Західній Україні і вже є випадки, коли вони поширюються, є вкрай схожим клінічно на таке, яке викликається вірусом А/Н1N1, який описаний у всьому світі. На користь цього свідчить молодий вік більшості хворих, на відміну від сезонного грипу, висока летальність від  геморологічних пневмоній, а також генетичний аналіз зразків вірусів, виділених у загиблих та хворих. Ви чули ці цифри, на жаль, можливості України не дуже великі для того, щоб це проводити. Нам зараз потрібно терміново провести диференційну діагностику, щоб визначити, які віруси викликають звичайний грип сезонний, які віруси викликають А/Н1N1, і які є за рахунок аспіраторних захворювань.

Зрозуміло, потрібно проводити генетичний аналіз для того, щоб це зробити. На жаль, в Україні (а це повинно робитися в обласних СЕС) поки що це не провидиться, тільки в двох спеціалізованих центрах, про які ви чули.

Значить я хочу вам сказати, що…

 

 Веде засідання Голова Верховної Ради України В.М.ЛИТВИН 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити. Будь ласка, продовжуйте, я прошу вас спокійно, шановні колеги.

 

КОМІСАРЕНКО С.В. Можна?  А тут вимкнуто здається.

Значить, єдиним шляхом  ефективної боротьби з цим захворюванням, звичайно, є профілактика за допомогою вакцини. Але нам треба визначитися, по-перше, чи це саме той вірус, проти якого будуть спрямовані ці вакцини? І потрібно також визначитися, які вакцини впроваджувати в Україні? 

Є сенс, якщо ми отримаємо відповідну гуманітарну допомогу, використати ліцензовані, виключно, вакцини. Але для того, щоб не проводити довгі клінічні випробування, напевно, можна це впроваджувати без відповідної клініки. В першу чергу вакцинацію мають пройти медичні працівники, ви вже знаєте, що у нас є випадки, коли загинули четверо медичних працівників.

Я хочу... тут доречно нагадати про те, що 2005 року було підписано імплементаційну Угоду між Міністерством оборони США і Міністерством охорони здоров’я України, за якою Сполучені Штати виділяли понад 220 мільйонів доларів  на  підвищення рівня всіх наших санепідстанцій обласних і на побудову центральної референс-лабораторії, яка повинна була побудована. На жаль, наш Департамент санепідслужби за 4 роки не зміг знайти площу для цього референс-центру і зараз американці думають про те, щоб піти з нас.

Нам потрібно також мати сучасний Центр грипу, чого у нас немає?  Нам потрібно мати Національний центр біотехнологій, що було записано в рішенні РНБО. Він був записаний за Національною академією наук, але звичайно коштів ми не отримали, тому що саме там повинні бути розроблені сучасні вакцини і лікувальні препарати. І нам потрібно обов’язково мати, що взагалі є обов’язковою умовою діяльності санепідслужби,  отакі плани. Переді мною тільки вступ до плану, підписаного президентом  Бушем, по боротьбі з пташиним грипом. Тут розписано, що має робити Президент, Сенат, Конгрес, що повинні робити всі губернатори, церкви, школи, університети і кожна  родина, якщо виникає  такий випадок. Такі самі плани в боротьбі з різними інфекційними захворюваннями, спрямовані проти певної інфекції,  повинні бути звичайно і в Україні. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую вам також, Сергій Васильович! (Оплески)

Шановні колеги! Дякую. Шановні колеги, прошу записатися на виступи, ми з вами домовилися, що 30 хвилин на обговорення цього питання. Оскільки від фракцій вже виступи були, всі фракції заманіфестували свої позиції, давайте ми зараз просто запишемося від народних депутатів. Немає заперечень? Проводиться  запис.

Прошу вивести прізвища народних депутатів на інформаційне табло. Микола Кравченко, фракція комуністів, потім Катерина Лук’янова буде виступати.

 

12:43:43

КРАВЧЕНКО М.В.

Кравченко, фракция коммунистов.

Конечно, сегодняшние мероприятия, слушания вопросов больше похожи на ликбез, чем на серьезный государственный подход к решению  тяжелейшей проблемы, с которой столкнулась Украина. Но что из этого обобщающего можно  вынести, это то, что наконец-то через людскую беду мы понимаем о том, что у нас разрушена государственная структура управления. Мы потеряли управление не только в отрасли медицины,  мы потеряли управление во всем.

Если говорить о том, что сегодня предвыборная компания, которая идет во всю, то в первую очередь сегодня соглашаются даже уже с тем,  что рынок, это конкуренция, но  в том числе и государство то есть речь идет о том, что государство  должно сегодня восстановить функции государства и  путем регулирования через вмешательство в эти процессы решать эту проблему. А так у нас будет постоянно одна и та же ситуация.

Сегодня, смотрите, только грипп начался или респираторная инфекция, ФАПы мы строим уже вплоть до переносных домиков, лаборатории якобы доводятся до кондиции, хотя их в областях, конечно же, нет, мобильные группы работают и так далее. Почему, спрашивается, почему  министерство не сделало, здравоохранения,  это раньше.

Если говорить о проблеме, которую поднял коллега Гордиенко, по теплу, то на сегодняшний день способствует и серьезно способствует распространению респираторных и гриппозных заболеваний, это то, что у нас нет тепла.

Премьер-министр привела задолженности, как одну из причин, 7 миллиардов. Я хотел бы спросить у присутствующего здесь министра, какую цифру он имеет в виду?

Я довожу до вашего сведения, что в Донецкой области в 53 городах незаконно абсолютно силовым методом увеличили тарифы. Сегодня люди с нашей помощью выигрывают эти суды, и денег, господа уважаемые, не будет тех, которых вы ожидаете. Так с народа не берут деньги. Зарплат не даем, рабочих мест новых не создаем, а всю нагрузку на несуществующую зарплату увеличиваем, увеличиваем и увеличиваем, в том числе и даже на лекарственные те препараты, которые  нас сегодня должны спасти.

Я просил бы господина Кучеренко, как министра, разобраться, каким образом Донецктеплоэнерго устанавливает тарифы, и каким образом …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.

 

КРАВЧЕНКО М.В. ... каким образом город Кировское Донецкой области сегодня практически превращается во второй Алчевск? Нет тепла и газ отключили. Поэтому, уважаемые господа, надо думать о том, что как государство должно влиять и вмешиваться в эту ситуацию. Значит нужно искать деньги в бюджете, которые бы покрыли вот эти расходы. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Катерина Лук’янова, фракція "Наша Україна-Народна Самооборона". Наступним буде виступати Павловський, фракція БЮТ.

 

12:47:30

ЛУК’ЯНОВА К.Є.

Шановні колеги! Шановні члени уряду! я прекрасно розумію, що серед 450 народних обранців зібралося 450 фахівців з питань боротьби з вірусом А/H1N1 так званим каліфорнійським або «свинячим». Кожен з нас вміє дуже чітко визначати діагноз захворювання, а ще з більшим завзяттям визначити винуватця епідемії. Але я не хочу шукати винуватців і вдаватися до піару на біді, яка як завжди застала нас зненацька, хочу привернути вашу увагу до тих питань, які не потребують додаткових державних видатків, а вимагають лише звичайної виконавської дисципліни та відповідальності (мова про медикаментозне забезпечення фельдшерсько-акушерських пунктів на селі).

 Чинним Законом про державний бюджет передбачено виділення сільським радам на закупівлю лікарських засобів для ФАПів коштів з розрахунку 50 копійок на одного мешканця населеного пункту на місяць. Це звичайно не ті кошти, які давали підстави говорити про повноцінне забезпечення фельдшерсько-акушерських пунктів, але і вони відповідального ставлення до державних витрат з горем навпіл дозволяють забезпечити село найнеобхіднішим. Тому у мене постає просте запитання. Чому нині у більшості сіл немає необхідних медикаментів, навіть у платних аптеках, не кажучи вже про наявність ліків у ФАПах?

Допускаю дві причини: або з державного бюджету виділені не всі кошти, а лише мізерна частина від них, або ж більше відповідають дійсності кошти виділені, але вони зависли на рахунках райфінуправлінь.

Який я бачу вихід з ситуації? Ми повинні виробити таке рішення, яке б зобов’язувало районі фінансові управління негайно скерувати гроші статті „Медикаментозне забезпечення сільських рад” за їх безпосереднім призначенням. При цьому варто простежити, аби кошти дійсно були скеровані на медикаментозне забезпечення фельдшерсько-акушерських пунктів, а не якісь сумнівні видатки. Бо до мене вже надійшла інформація з деяких західних регіонів про те, що за рішенням районних рад сільські голови уже начебто отримали медикаментів на 16-20 тисяч гривень, це так по 50 копійок за рік набігло, саме сільські голови, бо ми давно знаємо як рішення сільських ради проводиться заднім числом. Однак, у фельдшерсько-акушерських пунктах тих самих населених пунктів запаси ліків так і залишаються на нулі. Як це могло статися?

У мене одна відповідь. Сільські голови недалеко завжди зацікавлені у використанні усіх 100 відсотків коштів на медикаментозне забезпечення. Адже тоді вони за підсумками року  можуть виявити невикористанні кошти і виписати за підсумками року премію, щоб виплатити зарплатню. Це особливо актуально для сільських голів нині, коли в них закінчилися річні фонди зарплати у вересні.

Ще один приклад зловживань. Це фіктивні рахунки аптек, або ж закупівля під виглядом медикаментозного забезпечення ФАПів абсолютно не потрібних речей.  І знову ж таки головна причина – це можливість сільських і селищних голів закуповувати медикаменти на власний розсуд, причому     не тільки  за місяці, що вже минули, а й ще за грудень, листопад поточного року.

Тому звертаюся до всіх нас, народні депутати, з проханням виробити таке законодавче рішення, яке б в нинішніх умовах епідемії дозволило хоча б із запізненням, але реально забезпечити ФАПи  на селі найнеобхіднішим...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.

 

ЛУКЯНОВА К.Є.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Можна, якщо ви ще не завершили.

 

ЛУКЯНОВА К.Є. Добре. Забезпечити фельдшерсько-акушерські пункти на селі найнеобхіднішим: масками, антибіотиками, вітамінами тощо.

Ми маємо спільно усвідомлювати відповідальність за протиепідемічні заходи на селі, де медицина і за радянських часів була в не найкращому стані, а з кінці 80-х про неї зовсім забули.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Павловський, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”. Будь ласка.

Так, хто буде виступати?  Будь ласка,  народний депутат Шевчук.

 

12:51:36

ШЕВЧУК С.В.

 Шановний Голово Верховної Ради! Шановні колеги! В нашій дискусії прозвучала тема, що це епідемія політична, що це паніка, що це політтехнологія. 

Нам, здоровим людям, про це можна міркувати, а може запитаємо хворих, або членів родин тих, які зараз в реанімації? І мабуть не варто питати членів сімей тих, хто, на жаль, помер.

Безумовно, ми маємо серйозний виклик і повинні на нього відповідати. Сьогодні у звіті Прем’єр-міністра ми почули про комплекс невідкладних оперативних необхідних заходів. Пройде час. Завершиться епідемія. Буде зроблений аналіз, як в середині України, так і фахівцями ВОЗ, міжнародними медичними колами, наскільки ефективний був цей  комплекс заходів. Але однозначно можна сказати, що цей досвід України  є унікальний, що заходи уряду є своєчасні, екстрені. І пізніше  саме такі заходи можуть бути взірцем, якщо виникатимуть епідемічні  ситуації на теренах Східної Європи чи в інших частинах континенту.

Але, шановні колеги, я дозволю собі  зараз зупинитися на іншому, на здоров’ї власне медиків. Ви знаєте,  ще древні греки говорили: „бійся лікаря, який  хворіє сам”.  В умовах  епідемічної ситуації цей афоризм є  особливо актуальним. Сьогодні хворіють медичні працівники, сьогодні вони помирають. На жаль, належної віддачі з боку держави  за оцінку їхньої самовідданої праці немає. 

Сьогодні   в залі присутнє є керівництво нинішнього  Міністерства охорони здоров’я, так і колишній міністр охорони  здоров’я, колишній державний санітарний лікар, видатні вчені України. І вони пам’ятають, коли була епідемія холери в Україні ще в далекі радянські часи, як тоді реагували на цей виклик. І тоді лікарі мужньо і самовіддано йшли в епідтериторії і працювали і здолали епідемію. Але тоді вони отримували  за цю роботу заробітну платню у декілька раз вище,  ніж  у нормальний період.  І мені здається, що нинішньому керівництву Міністерства охорони здоров’я окрім коштів на ліки, на медичне устаткування і на багато інших речей, в першу чергу треба подумати про те, що і нинішній медик чи медсестра, чи фельдшер повинен також повноцінно харчуватися, повинен мати необхідний комплекс природних вітамінів, аби не захворіти самому.

Тому я думаю, що нам, Верховній Раді потрібно у постанові, проект якої розданий,  передбачити  кошти на  відповідне збільшення індексації заробітної платні тих медиків, хто працює в епідочагах, а також розглянути питання про страхування життя і здоров’я медиків за рахунок роботодавця на час епідемічної небезпеки. Дякую  вам за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний  депутат Карпук, фракція  "Наша Україна - Народна Самооборона".   Потім буде виступати Ганна Миколаївна Герман.

 

12:54:49

КАРПУК В.Г.

Володимир Карпук, депутатська група „За Україну!”, „Наша Україна”.

Шановний Володимире Михайловичу, вельмишановні члени уряду! Щонайперше, глибокі співчуття родинам тих, котрі втратили своїх близьких за час епідемії і побажання здоров’я всім, хто хворіє і насамперед всьому народу України. Якщо зробити висновок з того, що ми заслухали, то можна зробити беззаперечний висновок, що держава в цілому до такої надзвичайної ситуації не була готова, як би ми не переконували людей. Але уже свідчення того, що не було ресурсів як медикаментозних, як не було засобів для запровадження непоширенню цієї хвороби і сезонного грипу, і пандемічного грипу, свідчить про те, що дійсно не було змодельовано ситуації, не було необхідних розрахунків і ми виявилися неготовими до перших днів спалаху цієї хвороби.

На жаль, Володимире Михайловичу, я в котрий раз з цієї трибуни повторюю, що ми про охорону здоров’я, про медицину згадуємо лише за наявності форс-мажорних обставин, коли трапляється якась біда. Є ряд законопроектів, поданих і Міністерством охорони здоров’я, і депутатами, насамперед щодо медичного страхування, які впродовж тривалого часу не розглядаються. Тому, можливо, після сьогоднішнього розгляду ми зрозуміємо, що охорона здоров’я – є питання національної безпеки і відповідно потребує такого відношення. На жаль, ми сьогодні не уникли політизації і свідченням тому – шум в залі і відсутність багатьох депутатів, які вже засвітилися і не сприяють розгляду цього питання.

Що треба зробити. Треба, щоби медикам не заважали працювати. Не повинна Прем’єр-міністр лікувати людей з екрану телевізора, а повинні робити це фахівці. Повинні бути чіткі рекомендації щодо щеплень. Тому що ми доклали руки для того, щоби вбити в людей віру в щеплення. Треба чіткі рекомендації дати, чи треба щеплення робити проти сезонного грипу, в яких контингентах чи проводити далі календар щеплень.

Тут говорилося про захист медичних працівників, я повністю підтримую. І треба розглянути, на законодавчому рівні вирішити, щоб це була,  як нещасні випадки на виробництві, відповідна компенсація. Дуже важливе питання, щоби вагітні  у третьому семестрі вагітності не працювали. Треба на  законодавчому рівні, на  організаційному вирішити, щоб ці  жінки не приступали до роботи.

Не повинно бути бажання відрапортувати про те, що ми вже справилися з епідемією, тому  що вже такі намагання є. І кожен політик повинен розуміти, що за „Амізон” і „Таміфлю” голоси я не куплю…

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України О.В.ЛАВРИНОВИЧ

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.

 

КАРПУК В.Г. … до цієї справи. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Герман Ганна Миколаївна.

 

12:58:15

ГЕРМАН Г.М.

Колега поставив дуже резонне запитання: „Чому сьогодні у цьому залі ми не почули  змістовної доповіді професіоналів?” Адже там сидять люди, які  щось  розуміють у медицині і щось розуміють в епідеміях. І, очевидно, до  ми би мали  багато питань і не тільки ми, а, очевидно, ті люди,  які нас слухали. Але цим людям не дали виступити з цієї трибуни, натомість, вийшла Юлія Володимирівна, яка має всі ліки від всіх бід, і ці ліки – це локшина на вуха   українському  народу, яку вона завжди  у всіх випадках  вішає. (Оплески) 

 Ми не готові до кризи були, виявилися, ми не готові до епідемії, ми не готові  до зими, ми ні до чого не готові. І виходить тут професіонал від  всіх бід і весь час дає людям ті самі ліки. Вона бреше, бреше і ще бреше.

Люди у Львові чи Франківську, чи у Тернополі, де у мене багато родичів,  знають, яка є ситуація.  Але вони не мають можливості запитати Юлію Володимирівну: „Чому вона так наполегливо  сіяла паніку всі ці дні?”. Та тому що виявляться, як в цьому залі сьогодні відкрилося, один з її депутатів є єдиним дистриб’ютором закупівлі в Україну препарату швейцарського, який Юлія Володимирівна дуже наполегливо рекламує вже кілька днів. Кому війна – кому комерція. Вони заробляють на бідах простих людей. Але люди про це не могли запитати, так само і як і ми сьогодні не могли, бо на кожне питання, яке невигідне Юлії Володимирівні, вона просто ображає депутатів, вона не звикла жити в демократичному суспільстві, де не буває незручних запитань, а бувають глупі відповіді. Вона знає, що відповіді на це питання вона не мала так само, як вона не мала відповіді на те, чому 24 жовтня в цей час, коли вже вмирали люди в Україні від епідемії, вона привезла в Київ десятки тисячі людей з західних регіонів України, де були центри епідемії.

Ми хотіли запитати і ми запитали у Юлії Володимирівни, чи вона така непоінформована як Прем`єр-міністр, чи їй не докладали про це, що діється в Західній Україні, чи вона така цинічна, чи вона, знаючи про те, яка біда в Західній Україні, в угоду своєму піару вивела людей на вулиці так само, як 1 травня 86-го року вивели радянські…

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України В.М.ЛИТВИН 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.

 

ГЕРМАН Г.М. … вивели людей на демонстрацію, знаючи, що був вибух у Чорнобилі. Той цинізм тоді і той цинізм зараз має одну природу – це намагання за будь-яку ціну, за ціну здоров'я і життя людей дорватися до влади. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Прокопчук, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”.

 

13:02:06

ПРОКОПЧУК Ю.В.

Шановні колеги, шановні громадяни України! Ви знаєте, коли тут вживається слово „цинізм”  і політизується на людській біді оце питання, та це найбільший гріх перед Богом насамперед, тому що майте совість, коли ви говорите про якісь  збори, згадайте хто на день раніше проводив збори в чотирьох найбільших містах України, хто збирав людей. І в Києві в тому числі. Тому я пропоную знять  це питання і до нього не повертатися. Давайте знаходить вихід з цієї ситуації, діять спільно і діять разом.

До речі, 18 років ніхто нічого в цьому напрямку не робив, і коли сьогодні попри всі труднощі і уряд Тимошенко це робить, і це здійснює, це когось дражнить. І зрозуміло чому воно дражнить. Тому що двічі уряд того ж самого Януковича абсолютно не вдарив  палець об палець для того, щоб завбачливо не попередить цю епідемію.

Тим не менше,  що сьогодні потрібно зробити? Потрібно, по-перше, всім гілкам влади, всім представникам на місцях виконавчої влади діять злагоджено і оперативно: захистити негайно насамперед (тут уже згадувалось) самих лікарів, тому що дійсно на них навантаження великі; мобілізувать лікарів-пенсіонерів за їхньою згодою, студентів, випускників мед закладів, тобто зробить все для того,  щоб фахівці у цій галузі були, для того, щоб вони могли  оперативно  діять.

Далі. Значить, що стосується аптек. От тут  багато  говорили про аптеки, які, до речі, теж відомо якої політичної  сили власники приватизували під себе, і зараз говорять  про те, що їм щось там не поставляється… не постачається. Я хочу казать за Рівненщину. Всі аптеки державні от, а я фактично там, як то кажуть, вивчав ту ситуацію і контролював її, всі аптеки державні сьогодні у представників однієї політичної сили, не буду її називать, щоб не було „для репліки”, як то кажуть, тут слів. І звісна річ, це все було зроблено тоді, коли мали доступ до приватизації. А сьогодні шукаєте крайніх. Я теж підтримую це рішення і цю ідею, що потрібно повернуть сітку державних аптек, і причому негайно. 

Більше того, проїхав по одному із райцентрів. Жодна аптека не працювала в той час, коли під аптеками, як то кажуть, стояли люди. Встановити незалежно від форми власності цілодобове чергування і роботу аптек для того, щоб вони могли оперативно видавать ті ліки, які надходять.

Далі. Пришвидшити оперативну доставку ліків і необхідного обладнання. Я хочу сказати, що сьогодні навіть планові операції не можуть проводитися, тому що дефіцит апаратури штучного дихання. Причому це апаратура має бути така, яка б не шкодила самим пацієнтам, тому що йдуть там розмови і так далі, яка ж має бути апаратура, „давайте візьмемо якусь дешевшу” або якийсь залежалий металолом. Цього допустити не можна. Це має бути та апаратура, яка буде працювати і буде виводити із тяжкого стану наших хворих.

Терміново подолати і дефіцит іншої діагностичної апаратури.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.

 

ПРОКОПЧУК Ю.В. І пропоную. У разі подальшого наростання епідемії розгорнути додаткові шпиталі.

І від депутатів що потрібно зробити. Починаємо з себе: сьогодні необхідно негайно прийняти всі бюджетні зміни, для того щоб кошти поступили на подолання цієї пандемії.

І, я думаю, це буде правильно: починати треба з себе. Я пропоную депутатам Верховної Ради тижневу заробітну плату перерахувати в фонд боротьби з пандемією. Боже, бережи Україну! Разом тільки ми подолаємо цю негоду. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я дякую. Шановні колеги, у мене прохання до всіх виступаючих і до попереднього виступаючого. Припиніть, будь ласка, натяки, з якої фракції хто що має. Називайте конкретні прізвища і називайте конкретні фракції. І припиніть принижувати людей. Називайте. А якщо не знаєте, то не називайте.

Будь ласка, замість Камчатного – Олег Ляшко.

 

13:06:25

ЛЯШКО О.В.

Шановний Володимире Михайловичу, ви просите називати прізвища. Ні для кого не є таємницею, що деякі депутати від Партії регіонів причетні до виробництва „Трамадолу”. Так от, замість того, щоб робити „Трамадол” і отруювати наркотою всю країну, зробили б „Таміфлю” і дали тим, хто сьогодні потерпає від грипу. Виготовили б марлеві повязки – і дали б тим, хто сьогодні хворіє і не має можливості мати ці повязки. Розумієте? А замість того, щоб займатися політикою, давайте займатися не політикою на  горі людей, коли десятки вже померло, а давайте думати, як зробити так, щоб більше людей не мерло.

У звязку із цим в мене є конкретні пропозиції до Міністерства охорони здоровя, до уряду. Ми щойно провели засідання бюджетного комітету. Півтора мільярди гривень, підтримали пропозиції уряду і закликаємо Верховну Раду проголосувати, виділити на боротьбу з грипом. Я звертаюсь до міністра охорони здоров’я, шановний Василю Михайловичу, ми допомагаємо людям в містах, але велика проблема – допомога людям  в селах: немає аптечних пунктів, закриті в селах, бо не дозволяють фельдшерам торгувати. Кажуть: „Надо відповідну освіту і відповідну ліцензію”. Зробіть так, щоб всіх 1,5 мільярди грошей дійшли ліки до сіл, зробіть, щоб туди поїхали бригади і обстежили мешканців сіль. Бо місто – він в лікарню прийде, а в селі куди вона, та баба дійде, коли  районна лікарня за 50 кілометрів не фапа немає, не медикаментів немає?

Далі, харчування в лікарнях: дуже важливо мати ліки в лікарнях, але зробіть так, щоб харчування було в лікарнях, збільшити  - це неправильно, треба збільшити з отих 1,5  мільярдів, щоб частина пішла на закупівлю харчування, щоб людей нормально харчували, бо помре як не від грипу, то від голоду.

Далі, я звертаю до Генеральної прокуратури: притягнути до відповідальності мародерів, які маски по 20 гривень людям продають, коли її собівартість 15 копійок, які ліки замість 60 гривень продають по 600 гривень. Де Генеральна прокуратура? Де Міністерство внутрішніх справ? Чому ці мародери… Під час війни так їх розстрілювали, а сьогодні сажати надо за те, що заробляють на горі людей.

Я звертаюся також з проханням, переглянути ситуацію, щоб відкрити в селах аптечні пункти, щоб вони там були, щоб дозволити фельдшерам продавати хоча б найнеобхідніший перелік ліків.

І останнє. Я хочу подякувати премєр-міністру Тимошенко і уряду за вжиті невідкладні заходи, завдяки яким ми врятували сотні і сотні життів наших громадян. І не треба робити на цьому політики, беріть приклад з Тимошенко.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Корж, фракція Партії регіонів.

 

13:09:49

КОРЖ В.П.

Шановні народні депутати! Я хотів би… Пане Олег Ляшко, я хотів би вам дати пораду. Юлія Володимирівна закликала створити державну мережу аптек. Так до кого ви звертаєтеся? Це саме завдання уряду, завдання коаліції: створити державну мережу аптек, що треба було зробити, безумовно, проводити інтервенції і будь-що інше. То до кого ви звертаєтеся?

Шановні колеги, я хочу сказати, що влада сьогодні ще раз підтвердила свою професійну нездатність керувати державою та реагувати на виклики, які існують у суспільстві, навіть якщо вони формуються ззовні.

Зовсім недавно усі ми були свідками, коли Прем'єр-міністр заявляла, що ми не пустимо кризу у країну, а через декілька тижнів ми  отримали всім відомі результати. Аналогічно виглядає сьогодні ситуація із епідемією грипу.

Весь світ з початку року готувався до цієї епідемії, коли уже у березні-квітні були зареєстровані перші випадки. Вже 27 квітня цього року Всесвітня організація охорони здоровя підвищила ступінь небезпеки до четвертого рівня а 11-го червня оголосила про шостий, найвищий рівень небезпеки.

Саме 28 квітня уряд схвалив низку розпорядження щодо  недопущення  цієї загрози. Проте минуло півроку, а грип, який поступово мігрував країнами світу, протягом короткого часу стрімко увійшов у повсякденне життя населення і став раптовою загрозою – підкреслюю, раптовою! – для мільйонів громадян нашої країни.

Аналіз сьогоднішньої ситуації дає підставу констатувати, що декларативність намірів уряду та ігнорування запровадження заходів щодо запобігання виникненню серед населення захворювання на грип A/H1N1. Хто сьогодні може пояснити, чому лише 30 жовтня, коли вся країна почала говорити про низку смертних випадків, Міністерство охорони здоровя спромоглося вивісити на своєму сайті попереджувальні заходи та клінічні ознаки грипу?

Лише у той же день аналогічні заходи були оприлюднені у засобах масової інформації, а не 7 травня, як це передбачено розпорядженням уряду. Ми побачили, майже ....... до сьогоднішнього часу необхідної закупівлі для груп ризику індивідуальних засобів та інших лікарських засобів, не створено національних і регіональних запасів матеріальних ресурсів, що також треба було зробити кілька місяців тому. Протягом усього терміну відсутні заходи щодо забезпечення проведення профілактичних заходів у закладах освіти, дитячих, дошкільних і таке інше. Таким чином, якщо підсумувати, можна сказати, що і діагностики на сьогоднішній день немає, як і немає вакцини, яку ми отримаємо навесні, коли вона вже буде мало кому потрібна.

Аналогічно виглядає бездіяльність уряду щодо активізації просвітницької роботи. Повірте, що це перелік можна було б іще добавити. Дивує те, що виконання попередніх своїх розпоряджень, які… невиконання, продубльовано черговим розпорядженням від 30 жовтня. Цинічно виглядає бездіяльність і мовчання уряду, коли у вересні цього року вже було відомо, що захворюваність на грип підвищувалася у 3,5 рази.

Необхідно наголосити, що профільний комітет Верховної Ради…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Завершуйте, будь ласка.

 

КОРЖ В.П. Двічі інформував профільне міністерство і, не дочекавшись реакції адекватної, проінформував Прем’єр-міністра України.

Водночас в кінці вересня на виконання… Про яку відповідальність уряду може іти мова, коли із засобів масової інформації ми чуємо чергові казки про необхідний перелік ліків та достатню їх кількість. Що можна…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Завершуйте, будь ласка, 10 секунд.

 

КОРЖ В.П.  Таким чином, шановні колеги, можна констатувати, що сьогоднішня байдужість уряду, відсутність професіоналізму та ігнорування долі мільйонів громадян призвели до епідемії грипу в нашій країні, торкнулись кожної родини, дітей і, безперечно, найбільш соціально не захищених категорій населення.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Народний депутат В’язівський, останній виступаючий.

 

13:13:57

В’ЯЗІВСЬКИЙ В.М.

Володимир В’язівський, „Наша Україна”, депутатська група „За Україну!”.

Дорогі українці! Сьогодні ми чуємо і від спеціалістів і не від спеціалістів клопотання про українців і як їх рятувати. Я думаю, що найбільша біда сьогодні в Україні  - це те, що наука не придумала одної вакцини, яка максимально необхідна нашому Прем’єр-міністру, це вакцина проти брехні. Брехні, з якою вона звертається до всіх людей щодня щиро, усміхаючись і даючи рецепти на всі випадки життя. Це є правда.

Закон, який нам вдалося у цьому залі прийняти, а це закон мабуть більш важливий, аніж тема, про яку ми сьогодні говоримо. Бо людина, яка не буде мати кусок хліба зранку вставши з’їсти, мабуть, важко сподіватися, що будь-яка вакцина зможе їй в цьому допомогти. А тому, коли ми сьогодні піднімали до реальних, приблизно хоча б, одиниць мінімальну заробітну плату і пенсію, ми зробили дуже вагомий внесок в те, щоб подолати будь-яку епідемію, яка чекає нашу державу. Бо з таким урядом, я думаю, у нас не одна епідемія може чекати в майбутньому.

А тому цілком справедливо, що саме ми, піднявши мінімальну заробітну плату, дали можливість пенсіонеру, який 40 і 50 років відпрацював, значно краще ніж ті, хто сьогодні кричить в цьому сесійному залі і не дають мені висловити позицію. Дай Бог, щоб вони так відпрацювали, заслуговують на те, ті пенсіонери, щоб від пенсії до пенсії прожити і мати при тому кусок хліба і молока. Бо коли ми піднімаємо мінімальну заробітну плату, ми піднімаємо тим самим і наше українське сільгоспвиробництво, бо саме людина, яка живе на мінімальну заробітну пенсію і плату, іде в магазин купляти, в першу чергу, борошно, хліб, олію, молоко. А це те, що робимо ми на місці, це те, що ми не завозимо з-за кордону, а це значить ми підтримуємо наших селян.

І тому цілком справедливо сьогодні було б, коли в черговий раз будуть піднімати вереск, що не хватає коштів чи то на одну епідемічну ситуацію, чи на іншу, яка наближається у нас в Україні, я хотів би сказати, давайте дбати найбільше про наших українців, які б мали бути міцними, сильними, здоровими. А для того, як мінімум, їм треба добре харчуватися, щоб для того саме уряд вишукував кошти, в першу чергу, щоб підтримати найбідніших, а ті найбагатші завжди будуть знаходити підстави викрикувати, що коштів не хватає. Бо сьогодні уряд діє за принципом: з світу по нитці - багатому на „Мерседес”! Я б хотів, щоб таку брутальну політику наш уряд зупинив. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, ми завершили, прошу увагу, ми завершили розгляд питання. Запросіть депутатів до сесійної зали.

Шановні народні депутати, дозвольте нагадати вам, що ми обговорювали сьогодні, розглядати питання про ситуацію, яка склалася у зв’язку з епідемією грипу та пандемією грипу А/Н1N1 і першочергові заходи протидії поширенню пандемічного грипу в Україні. Давайте ми сьогодні дамо відповідь на питання, чи досягли ми поставленої мети? Ні. А мета у нас була така: дати чітку відповідь, що відбувається, заспокоїти, вселити впевненість, бодай дати людям надію. Дали ми це? Ні.

Ви зверніть увагу, побороли і розбіглися. Ви зверніть увагу, хто сьогодні в сесійній залі, всіх інтерес, у всіх пропав. Вийшло так, що всі  мобілізовані на вибори, до речі, за державний кошт.

Шановні колеги! Ми з вами виходили з того, що нам потрібна відповідальна розсудливість. Замість того ми отримали взаємні звинувачення і змагання в тому, хто краще турбується про народ. А виходить так, що у нас змагання йде за те, хто очолить цю біду, і хто осідлає цю проблему, а людей ми розглядаємо виключно як матеріал. Зрозуміло, бо ця тема безпрограшна. Якби епідемії не було – то її варто було б очевидно придумати. І придумали.

Я наведу вам статистику, шановні колеги! Смертність населення від пневмонії на  10 тисяч населення у відсотках і абсолютний показник: 2005 рік – 6 тисяч 335 людей, 2006 рік – 5 тисяч 484, 2007 – 6 тисяч 552 людини, 2008 – 6 тисяч 465 людей. Сьогодні статистику вам наводили, чому не били тривоги тоді? Шановні колеги, чому не били статистики, бо виборів не було?

І зрозуміло, що сьогодні виходить так, що ми цю тему підняли – закрили і всі інші проблеми, які печуть людям. Правда? Це правда. І слава Богу, хоч вибори змусили повернутися до цієї проблеми – до проблеми людей. Тому давайте в проекті рішення, в тому числі запишемо, шановні колеги, проведення суцільної диспансеризації, бо люди згасають в селі і не знають від яких хвороб? І дамо відповідь на запитання, в проекті рішення немає, чому не включено опалення,  проблема гарячої води, проблема харчування,  рівень санітарії і загалом рівень життя. І привертаю вашу увагу до того, що епідемія почалась в найбідніших регіонах і це  свідчить про те, що ми говоримо сьогодні про наслідки, а не говоримо про причини. Нам треба чітко зафіксувати  очевидно і причини.

І відносно галузі забезпечення ліками, фармації, я маю на увазі. Давайте  ми запишемо проведення суцільної інвентаризації і хто і що прихопив, починаючи з аптек і закінчуючи взагалі виготовленням ліків в Україні. Тому що коли сьогодні звучать, що нічого не будуть людям продавати, давати, то виникає питання: а на яких   підставах?

І відносно власного виробництва. Я пропоную записати, шановні колеги, і про вести екскурсію на підприємство таке, раніше було загальновідоме, „Буревісник”.  Вони виготовляють прилади, у тому числі і штучного дихання семи зразків, які запитують за кордоном, а ми записуємо у проект рішення обов’язково тільки імпортне.

Тому давайте ми, шановні колеги, припинимо взаємні звинувачення  і зрозуміємо,  що проблема є  надзвичайно гострою і для цього потрібні наші узгоджені дії. Поки що у нас змагання йде у взаємному   звинуваченні і змагання в тому,  хто буде перший у цьому питанні. Зрозуміло, що тема на виборах безпрограшна, бо люди переживають  за своє життя.

Нам треба прийняти вичерпне рішення. Вам роздано  проект  постанови з цього приводу. Є потреба робити доповідь по проекту  постанови? Одну хвилиночку. Є проблема, чи не має? Тоді я поставлю, шановні колеги, поставлю на голосування за основу, бо там виникає ряд питань. Я за основу поставлю, а потім далі будемо… (Шум у залі) Що?

Так ми за основу приймаємо, а потім вже будемо. Шановні колеги, ми приймаємо за основу, а потім будемо уточнення, доповнення голосувати, ну, що ви.

Я ставлю на голосування про прийняття за основу проекту закону реєстраційний номер... проекту Постанови Верховної Ради України реєстраційний номер 5302. Прошу голосувати.

 

13:22:42

За-397

Постанову ми прийняли.

Зрозуміло, шановні колеги, що в констатуючій частині буде внесено уточнення, що доповідь з цього питання було зроблено Прем’єр-міністром України Тимошенко Юлією Володимирівною (Шум у залі) Я з цього приводу.

Далі, шановні колеги, або ми зараз будемо вносити зміни і намагатися прийняти постанову цю в цілому, або ми запропонуємо подати письмово пропозиції для того, щоб, скажімо, в середу або в четвер ми прийняли остаточно варіант. (Шум у залі)

 Шановні колеги, яка буде думка? Зараз будемо вислуховувати пропозиції, і голосувати їх чи ні. (Шум у залі)

Заспокойтесь! Одну хвилинку! Для того, щоб нам прийняти постанову варто було поступити в такий спосіб. Запропонувати сьогодні до кінця дня дати письмові пропозиції до проекту постанови. Завтра нам його прийняти в остаточній редакції для того, щоб ми не витрачали зайво час, і не змагалися один перед одним. Приймається така пропозиція? Я прошу в письмовому вигляді подати пропозиції до профільного комітету і завтра, щоб ми його о 10 годині 30 хвилин після виступів винесли на розгляд. Нема заперечень?

 

ІЗ ЗАЛУ. Нема.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я тоді, дякую вам.

Шановні колеги, тепер нам треба розглянути друге питання. А саме – це проект Закону України  (реєстраційний номер 5301) про внесення змін до Закону України „Про державний бюджет України на 2009 рік”, а саме це пропозиція Кабінету Міністрів України, щоб додатково скерувати на подолання наслідків і попередження цієї біди у майбутньому 1 мільярд гривень.

Дискусії в нас виникали з приводу одного, головним розпорядником коштів буде виступати Кабінет Міністрів, тобто ці кошти скеровуються у резервний фонд Кабміну чи безпосередньо до Міністерства охорони здоров’я. Позицію Прем’єра, шановні колеги, ви чули, головне – щоб ці кошти були передбачені законом і головне, щоб ці кошти оперативно надійшли на розв’язання цієї проблеми.

Є потреба доповідати від комітету? Будь ласка, Микола Іванович Деркач. Зараз от від комітету буде доповідь робити. Микола Іванович Деркач. Це з тих коштів, які були передбачені на Євро-2012. А?

Шановні колеги, пропонується такий спосіб, що зараз інформацію з цього приводу надав заступник міністра фінансів Матвійчук, є він, а потім – позиція комітету і ми проголосуємо. Та гроші є, Кабмін прийняв рішення.

 

МАТВІЙЧУК В.М.

Шановний Володимире Михайловичу! Шановні народні депутати! Розвиток ситуації із грипом потребує значних фінансових ресурсів. З метою оперативного швидкого реагування на ситуацію, фінансового забезпечення заходів у регіонах, а також централізованих заходів уряд просить підтримати зміни до Закону „ Про Державний бюджет на 2009 рік”, реєстраційний номер 5301. Цей законопроект передбачає збільшення резервного фонду державного бюджету на 1 мільярд гривень і спрямування їх на профілактику та лікування хворих на грип.

Зазначені кошти передбачаються спрямувати на придбання ліків та медичних препаратів, придбання відповідного медичного обладнання українського виробника, особливо апаратів для штучного... для штучної вентиляції легенів, які забезпечують довготривалу штучну вентиляцію легенів.

Шановні народні депутати, враховуючи можливий розвиток ситуації, прошу сьогодні прийняти ці зміни до державного бюджету вцілому в редакції, запропонованій Кабінету Міністрів України.

Шановні громадяни України! Шановні народні депутати! Уряд має достатні фінансові ресурси і забезпечить фінансування всіх заходів подолання епідемії грипу. Рішення з цього питання приймається круглодобово. Прийняття закону лише поліпшить ситуацію із фінансуванням цих заходів.

Користуючись нагодою, від імені уряду звертаюся до вас, шановний Володимире Михайловичу, і Президента України прискорити підписання цього закону, який сьогодні, я надіюсь, буде прийнятий в цілому. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую. Нема заперечень?

 

ІЗ ЗАЛУ. Є запитання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запитання. Ну давайте 5 хвилин. Шановні колеги, я прошу вас, щоб ми ж прийняли рішення. Запишіться, 5 хвилин. Так, прошу прізвища вивести на табло.

Володимир Карпук, будь ласка, мікрофон.

 

13:28:03

КАРПУК В.Г.

Володимир Карпук депутатська група „За Україну!”

Шановний Володимире Макаровичу, ми знаємо вас як фахівця в цій сфері. Ви багато років працюєте. Сума велика – 1 мільярд загальний фонд на 2009 рік. У Міністерства охорони здоровя був 4 мільярди. Ми розуміємо, що ці кошти можуть бути використанні по різному і, дивлячись на ті постанови, які пропонувалися, яка ціна за дихальні апарати пропонувалися іноземного виробництва. Щоби це не було спробою знову заробити на людській біді уже на рівні бюджету. Тому звідки, звідки з якого джерела ці будуть кошти?  Які основні повинні бути контроль? Я думаю, що повинен бути і контроль з депутатського корпусу, комітету відповідного і бюджету, і охорони здоровя, щоби не вирішували нефахівці, яку апаратуру, які лікі і що закуповувати. Дякую.

 

МАТВІЙЧУК В.М. Я дуже дякую,  шановний народний депутат, за це запитання. Ми абсолютно підтримуємо, щоб був у цьому питанні парламентський контроль. 

Я хочу вам сказати,  що комісія, яку очолював  народний депутат Пеклушенко з приводу використання коштів у минулому році цільової субвенції на ліквідацію наслідків стихії, даже нам допомагала у використанні цих коштів. І сьогодні на засіданні   Комітету з питань бюджету Верховної Ради було підтримано пропозиції, про це скаже Микола Іванович Деркач, про створення такої комісії по контролю за  використанням цих коштів. Дякую.

Джерелом цих видатків є надходження до державного бюджету від Національного банку як перевищення доходів над видатками. Зменшення тих видатків, які передбачали спрямувати на інші цілі, зараз пропонується спрямувати на цю біду.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Алла Александровська, будь ласка, фракція комуністів.

 

13:30:01

АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.

Александровська, фракция коммунистов, город Харьков. 

Владимир Макарович, дело в том,  что я вам на комитете задала вопрос, но я хочу все-таки чтобы вы публично ответили еще раз на мой вопрос здесь в зале Верховной Рады Украины. Скажите, пожалуйста, почему правительство не хочет 101 миллиард гривен отдать Министерству здравоохранения  в его профессиональное использование, потому что мы  понимаем, что по идее Министерство здравоохранения должно отслеживать ситуацию, понимать где люди болеют, какой болезнью болеют, какая вероятность того, что эта болезнь несет угрозу их жизни. То есть  Министерство здравоохранения – это  те профессионалы, которые отвечают вообще-то за состояние здоровья у нас в  Украине. Почему правительство Тимошенко не хочет доверить Министерству здравоохранения этот миллиард гривен?  Первое.

Второе. По моим данным, которые опираются на данные казначейства,  у нас по состоянию на первое сентября этого года около  двухсот  с чем-то миллионов гривен не было направлены деньги на нужды Министерства здравоохранения, деньги, которые предусмотрены в бюджете.  Не будет ли так, что  этот миллиард пойдет на покрытие…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дайте можливість завершити питання.

 

13:31:14

АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.

Не будет ли так, что этот миллиард  гривен, который  будет находиться в резервном фонде,  будет использоваться правительством на покрытие других дефицитов по другим статьям  расходов бюджета, которые сегодня недофинансированы в размере нескольких сот миллионов гривен.

 

МАТВІЙЧУК В.М. Шановна Алла Олександрівна, я дякую вам  за запитання і ще раз хотів  би відповісти на нього таким чином. Взагалі  бюджет планується за програмно-цільовим методом, ви це знаєте чудово, ви є член бюджетного  комітету.  У нас є  надзвичайна  ситуація і кошти повинні  використовуватися за процедурою  надзвичайної ситуації. Ми не можемо планувати кошти для ліквідації надзвичайних ситуацій відповідним міністерствам. Вони потребують оперативного використання, перерозподілу між регіонами, своєчасного використання і так далі. Це можна забезпечити лише з резервного фонду. Тому я прошу все-таки підтримати цю позицію. І я ще раз наголошую. Ми згодні з тим. Ми виділимо кімнату в Міністерстві фінансів для депутатів Верховної Ради, які можуть кожнісінького божого дня дивитися, як використовуються ці кошти. І ми будем дуже вдячні за таку допомогу. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Бондаренко, фракція "Блоку Юлії Тимошенко".

 

13:32:35

БОНДАРЕНКО В.Д.

Володимир Бондаренко. Щойно на бюджетному комітеті ми дуже детально розглядали, якими шляхами можна йти для того, щоб ці кошти якомога швидше направити туди, де вони потрібні. Є дійсно три шляхи. Можна віддати в регіони. І тоді там місцеві сесії, якщо вони зберуться, затвердять використання цих коштів, якщо зберуться. Почасти вони не збираються, до речі, ще по тим аваріям і лихам, які були на заході України, до цього часу гроші не використані, бо не збираються політизовані сесії.

Другий шлях. Це можна віддати Міністерству охорони здоров’я. Тоді тендерна процедура буде потребувати приблизно три місяці для того, щоб ці гроші знову були використані. Тому, коли мова йде про те, яким шляхом іти, очевидно, кращого шляху, ніж запропонований урядом, і немає. Мова йде про те, що сьогодні з резервного фонду можна дійсно в оперативному порядку це розподіляти.

Разом з тим, ми зробили пересторогу і сьогодні бюджетний комітет запропонує вам створити спеціальну контрольну комісію, яка буде контролювати кожну копійку, яка йде через цей фонд. Тому прошу підтримати те, що пропонується Володимиром Макаровичем…

 

МАТВІЙЧУК В.М. Шановні народні депутати, я хочу підтвердити, що ми в цьому році виділяли кошти ще для ліквідації наслідків стихії минулого року. І до нас окремі області звернулися з проханням, що не можемо зібрати обласні сесії для того, щоб використати ці гроші через цільові субвенції.

Я прошу вас, підтримайте включення до резервного фонду і з контрольною вашою комісією ми забезпечимо ефективне використання цих грошей і своєчасне. Ми можемо за 5 хвилин з Міністерства фінансів ці кошти перевести до регіонів, якщо в цьому буде потреба.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, дякую, сідайте будь ласка.

Тепер  рішення комітету. Микола Іванович Деркач.

 

13:34:34

ДЕРКАЧ М.І.

Шановний Володимире Михайловичу, Шановні народні депутати, запрошені! Комітет з питань бюджету сьогодні  на своєму засіданні розглянув законопроект  про внесення змін до Закону „Про Державний бюджет України на  2009 рік”, поданий Кабінетом Міністрів  за номер 5301.

Законопроект розроблено з метою створення сприятливих умов для  протидії епідемії грипу в Україні, а саме, забезпечення всіх лікарень країни  необхідними ліками та обладнанням для діагностики хвороби та  протидії поширення епідемії грипу, а також для отримання громадянами професійно-медичної  допомоги та безкоштовних ліків.

За інформацією уряду станом  на 2 листопада  залишок нерозподілених коштів Резервного фонду  до кінця поточного року з врахуванням фактично прийнятих  Кабінетом Міністрів  рішень складає 152 мільйона гривень. Тому законопроектом  передбачено збільшення видатків Резервного фонду Державного бюджету  на 1 мільярд гривень за рахунок перерозподілу  між загальним та спеціальними  фондами Державного бюджету, перевищення валових доходів над  видатками  Національного банку без зміни загальних показників Державного бюджету, підкреслюю. Таким чином зазначений законопроект є  збалансованим стосовно  показників бюджету.

 При цьому на  засіданні комітету обговорювалась  пропозиція щодо  виділення коштів безпосередньо Міністерству охорони здоров’я та окремо  субвенцій регіонам  для  вирішення відповідних питань, але ця пропозиція не знайшла підтримки.

Враховуючи необхідність оперативного врегулювання  відповідного питання за підсумками розгляду цього законопроекту, Комітет  з питань бюджету ухвалив рішення: рекомендувати  Верховній  Раді законопроект за номер 5301 прийняти за основу та в цілому, як закон.  Крім того,  комітет ухвалив рішення  рекомендувати Верховній Раді створити комісію  з моніторингу використання коштів Резервного фонду  Державного бюджету, які виділяється   для протидії епідемії грипу  в Україні, з  включенням до її складу  по одному представнику від   кожної депутатської фракції. У разі підтримки такої пропозиції прошу доручити головам фракцій сьогодні до кінця дня подати Комітету з питань бюджету пропозиції до складу такої комісії для підготовки відповідного проекту постанови Верховної Ради. Прошу підтримати. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, доповідь зроблено. Тут тільки одне питання виникає, Микола Іванович і шановні колеги, такого змісту: чи враховано в цьому законі попередні закони, що ми приймали? А саме: 4707 і 4758. Чи узгоджуються вони між собою?

 

ДЕРКАЧ М.І. Владимир Михайлович, если сегодня будет проголосован законопроект, который был принят 23 жовтня, тогда будет...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну там треба ж його привести у відповідність?            

 

ДЕРКАЧ М.І. Надо проголосовать, а потом поручить Комитету з питань бюджету разом з юридичним управлінням привести все в соответствие, что касается показателей бюджетных.   

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Так до співдоповідача немає запитань.  

Шановні колеги, пропозиція комітету… Ну давайте так, якщо обговорити, я просив би, шановні колеги, від кожної фракції давайте по одній хвилині висловимо позицію. Нема заперечень? Від кожної фракції. Михайло Васильович Чечетов. По хвилині давайте. Потім Адам Іванович Мартинюк. Мікрофон, будь ласка. Будь ласка, виступайте. 

 

13:38:38

ЧЕЧЕТОВ М.В.

Уважаемый Владимир Михайлович, уважаемые коллеги, ну мы знаем, что Резервный фонд Кабмина – это черная дыра. Туда деньги как приходят, куда деваются... Ну одно понятно, что на выборную кампанию. Мы  не хотим похоронить миллиард на выборную кампанию кому угодно. Действительно, нужно бросить на здоровье людей. Для этого мы предлагаем отказаться от направления денег в Резервный фонд Кабмина и в связи с тем, что 80 процентов денег Минздрава находится на территориях, а 20 в центре, эту сумму денег разделить пополам и 50 процентов направить непосредственно на территории, 50 процентов Минздраву, и поручить осуществлять жесточайший контроль Комитету по бюджету и Комитету по здравоохранению  за целевым использованием этих денег. И под контроль взять целевое использование Генеральной прокуратуре.  Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Адам Іванович Мартинюк.

 

13:39:41

МАРТИНЮК А.І.

Шановні колеги, поза всяким сумнівом треба  приймати рішення. Але треба приймати рішення таким чином, щоб цей мільярд гривень пішов на проблему, яку ми обговорюємо. Чи піше він на цю проблему? Ні, не піде. Бо якщо ми скеруємо ці кошти в резервний фонд, то резервний фонд має право  і повноваження  резервного фонду використовувати кошти, які знаходяться на його балансі, на будь-яку із проблем. Ще раз підкреслюю, на будь-яку із проблем. Тобто із цього мільярду на грип може піти бублик тільки, і буде все правильно, і буде все по-закону. Тому мені дуже дивно чому комітет не підтримав правильної і мудрої пропозиції, яка, як я зрозумів із доповіді голови комітету, там звучала – віддати кошти тим, хто бореться з грипом, віддати  кошти Міністерству охорони здоров`я. От давайте за це ми і проголосуємо. А те, що створюються комісії, тендер… Володимире Михайловичу, дайте я завершу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.

 

МАРТИНЮК А.І.  Справа в тому… Володимире, тендер ... Міністрів має право ліквідувати тендер і сказати: в одного покупця. От вам, будь ласка, і  тендер.

І ще одне. Не тішимо себе комісіями. Комісія по наводненню була, і колега доповідав, куди пішли ті гроші – в пісок. Тобто давайте мільярд Міністерству охорони здоров`я, ми готові за це голосувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, я дякую. Тепер, будь ласка,  Катерина Ващук, фракція „Блоку Литвина”. Потім Олег Ляшко.  А тоді від "Нашої України - Народної Самооборони"  хто буде виступати? Микола Мартиненко.

Шановні колеги, прошу уваги. Нам треба прийняти рішення. 

 

13:41:29

ВАЩУК К.Т.

Шановні колеги, я думаю, у цій залі ніхто не сумнівається в важливості даного рішення, і наша фракція його теж підтримає. Я хотіла лише звернути увагу на слідуючи  моменти. Ми зараз говоримо тільки про  медикаменти, тендери, ліки. Ми забули, що сьогодні  наші лікарі багато хто захворів, а багато працює поза зміну, позаурочно, перепрацьовують свої години, виходять в додаткові чергування, чергують у лікарнях поза графіком. Дуже багато перепрацьованого часу. Залучені люди з числа пенсіонерів, які вийшли на пенсію, сьогодні працюють. Тобто вимагає збільшення фонд оплати праці медичних працівників. Там вона й так мінімальна, та зарплата. Якщо ми ще не доплатимо за той їх сьогоднішній подвиг в позаурочну роботу, ми…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.

 

13:42:40

ВАЩУК К.Т. …ми зробимо дуже велику шкоду. Тому прошу врахувати у тих коштах додаткові субвенції областям на доплату медичним працівникам за позаурочну роботу. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановна Катерина Тимофіївна, шановні колеги! Ми в проекті, який прийняли за основу, там передбачено рекомендації Кабінету Міністрів: збільшити в 5 разів посадовий оклад тим, хто безпосередньо задіяний в розвязанні цієї проблеми.

Олег Ляшко, мікрофон, будь ласка.

 

13:43:15

ЛЯШКО О.В.

Олег Ляшко, „Блок Юлії Тимошенко”. Шановний Володимире Михайловичу, шановні колеги, особливо ті, хто розказує, що гроші з резервного фонду підуть на вибори! Ми з вами голосуємо законопроект про внесення змін до Державного бюджету – і спрямовуємо цей мільярд, а точніше півтора мільярди, на боротьбу з пандемією грипу, і ні на що інше: ні на вибори, не перевибори, а тільки на боротьбу з грипом. І для цього і пропонується, щоб стежити за використанням цих коштів.

Чому саме через резервний фонд. Бо, як сказав пан Матвійчук, це найшвидший спосіб, щоб гроші були за місцем призначення. Якщо ми віддамо це в регіони, он колега з Партії регіонів, який очолює тимчасову слідчу комісію по контролю за використанням коштів на лихо, підтвердить: по сьогоднішній день не використані деякі кошти, по сьогоднішній день не проведені роботи з оплати, бо чи обласна рада не може зібратися, рішення прийняти, чи ще якісь інші причини. У нас люди, щодня по 10 людей мре, а ми давайте будемо обласні ради збирати, щоб вони передбачали, куди спрямовувать кошти. Нехай Кабінет Міністрів, ми з нього вимага…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.

 

13:44:28

ЛЯШКО О.В. … нехай Кабінет Міністрів ми з нього вимагаємо вживати заходів. Так дайте йому можливість вжити ці заходи. А то кажемо, Кабмін відповідає, а гроші будуть ділити області. Половину вкрадуть, а те, що не вкрадуть, будуть ділити три роки.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Народний депутат Аржевітін, фракція "Наша Україна - Народна Самооборона". Прошу уваги, шановні колеги.

 

13:44:58

АРЖЕВІТІН С.М.

Шановні депутати, дійсно, за цю постанову треба голосувати, але я вас дуже прошу, давайте змінимо джерело наповнення ціни цієї постанови. Тому що нещодавно з цієї трибуни виконуючий обовязки міністра на запитання: „Де взяти гроші на Євро?” Він відповів, що Національний банк не зможе це виділити, тому що є офіційна довідка Національного банку, що за весь 2009 рік вони зароблять 650 мільйонів. І відповідь міністра була, виконуючого обовязки, що ми міняємо джерело на інше.

Ми знову повертаємося до теми, ми знову повертаємося до джерела, яке не є реальним. Тому я дуже прошу, давайте змінимо джерело. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, Володимир Михайлович Матвійчук, потім Олександр Лавринович.

 

МАТВІЙЧУК В.М. Шановні народні депутати, шановні народні депутати. Шановний Адаме Івановичу, я хочу до вас звернутися. Ви внесли пропозицію про те, щоб ці гроші віддати Міністерству охорони здоровя. Я хотів би до вашого відома довести, що установи охорони здоровя на всій  території України не знаходяться у підпорядкуванні Міністерства охорони здоровя, у нього є  тільки установи, які він фінансує з держаного бюджету. Решта по території України - підпорядковано органам місцевого самоврядування, підпорядковані місцевим державним адміністраціям. Тому Міністерство охорони здоровя не може фінансувати цих установ. Із резервного фонду кошти можуть бути передані місцевим державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування і вони можуть спокійно їх використати під контролем Верховної Ради. Я прошу це врахувати при голосуванні. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зараз, одну хвилиночку. Олександр Лавринович, потім репліка Мартинюка.

 

13:46:49

ЛАВРИНОВИЧ О.В. Шановні колеги, оскільки пролунала теза, що найкоротший шлях – це резервний фонд, я можу погодитися з першою частиною цього твердження. Резервний фонд – це, дійсно,  найкоротший шлях для зловживань.

І от Володимир Михайлович так дивується, розводить руками.  Я вам зараз подарую добірку постанову Кабінету  Міністрів про виділення коштів з резервного фонду. От, зокрема, скажімо, на організацію проведення Всеукраїнської наради з питань соціально-економічного розвитку – 15 мільйонів гривень, на створення державної установи Соціальний контактний центр – 20 мільйоні гривень, підготовка і святкування річниці незалежності – 15 мільйонів гривень, поповнення статутного капіталу підприємство „Документ” – 10 мільйонів гривень. У мене дуже довгий перелік.

Я думаю, ви знаєте так само, як і я, Положення про Резервний фонд і знаєте, що таке стихійне лихо. І знаєте, куди можна спрямовувати ці кошти. Якщо ми хочемо мати використання коштів, які передбачені зараз на благу ціль з метою зловживань, особливо під час виборчої кампанії, я хочу, щоб ви згадали тут нам матеріали Рахункової палати, які голова доповідав, коли говорять, що буде перепона по тендерним процедурам. У нас перепона – що понад 60 мільярдів гривень закупівель здійснено у одного учасника, принаймні, по тому, що було на той момент, коли була ця доповідь.

Давайте не будемо придумувати штучних аргументів, якщо ми хочемо, щоб допомогти нашим громадянам у боротьбі з епідемією, потрібно щоб кошти мали ті, хто буде їх використовувати для лікування – Міністерство охорони здоровя, і воно має свої підрозділи скрізь, по всій Україні, і воно може оперативно вирішувати всі питання без будь-яких додаткових бюрократичних процедур.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, репліка Адам Мартинюк, і будемо переходити до прийняття рішення. Запросіть народних депутатів до сесійної зали.

 

13:48:43

МАРТИНЮК А.І.

Шановні колеги, шановний Володимир Михайлович! Ну, ми считаємо і знайомі з рішенням Кабінету  Міністрів. І останнє рішення Кабінету  Міністрів говорить про наступне, що всі заклади охорони здоровя, незалежно від відомчого підпорядкування, включаючи навіть Міністерство оборони, передані в руки Міністерства охорони здоровя.

На цей період, я ще раз наголошую, діє постанова Кабінету  Міністрів, що Міністерство охорони здоров’я сьогодні підпорядковані всі медичні заклади держави, включаючи Міністерство оборони, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство надзвичайних ситуацій і будь-які лікарні і лікарняні заклади. Тобто вони зараз підпорядковані міністру охорони здоров’я.

Якщо є така постанова, а вона є, то треба і гроші віддати Міністерству охорони здоров’я. Іншого варіанту немає. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, прізвище не називали. Сядьте, заспокойтеся. Давайте приймемо рішення. Ну, не називали прізвище. Адаме Івановичу, ви називали Бондаренка? Бондаренка? Ні. (Шум у залі)

Шановні колеги, нам потрібно прийняти рішення. (Шум у залі) Міністр Князевич… Ну, я прошу, шановні колеги, нам рішення треба чи дискусія? Прізвище не називалося, заспокойтеся. (Шум у залі) Міністра, будь ласка, охорони здоров’я мікрофон.

 

КНЯЗЕВИЧ В.М.

Шановний Володимире Михайловичу,  шановні депутати! Я, по-перше, дякую вам за таку спокійну розмову, яка відбулася у цьому залі. Дякую за мільярд, який ви даєте, який вкрай потрібний.

Механізм. Міністерство охорони здоров’я підпорядкувало на цей період функціонально, вірніше, Кабінет Міністрів  міністерству всі медичні заклади для того, щоб ми навели порядок, і всі працювали в унісон. Але мільярд розприділити і працювати у цьому відношенні навряд чи ми зможемо.

Тому я хотів би… Хотів би, щоб так, як рішення попереднє було, так і залишилося. (Шум у залі)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні колеги, нам треба прийняти рішення. Така пропозиція. Давайте так. Нам за будь-яких обставин треба сконсолідуватися і прийняти рішення.

Перша пропозиція, яку виніс Комітет з питань бюджету, підтримати урядову ініціативу і проголосувати за основу, і в цілому. Друга пропозиція була, яка тут обговорювалась, що одним розпорядником коштів визначити Міністерство охорони здоров’я. Третя пропозиція була ускладнена: п’ятдесят на п’ятдесят. Тому в порядку всіх цих пропозицій будемо ставити на голосування. Але першою ставиться урядова пропозиція, яка підтримана комітетом з питань бюджету.

Тому прошу уваги, я ставлю на голосування пропозицію комітету про прийняття за основу проекту закону 5301 в редакції Кабінету Міністрів України. Прошу, голосуйте.

 

13:52:46

За-214

Рішення не прийнято.

По фракціям. Шановні колеги, я оголошую, Партія регіонів – 0, „Блок Юлії Тимошенко” – 151, „"Наша Україна - Народна Самооборона" – 42, комуністів – 0, „Блок Литвина” – 20, позафракційні – 1.

Будь ласка, з цього приводу Олег Ляшко. Будь ласка.

 

13:53:22

ЛЯШКО О.В.

Олег Ляшко, „Блок Юлії Тимошенко”.

Шановний Володимире Михайловичу, зважаючи на заяву міністра охорони здоров’я про те, що вони не справляться і не зможуть використати цей мільярд, ми з вами ризикуємо. Ми приймемо, зараз пройде пропозиція виділити МОЗУ мільярд, вони не використають цих грошей, а внаслідок постраждають люди, які сьогодні потребують цієї допомоги. Я все-таки пропоную повернутися до цього голосування і підтримати Міністерство охорони здоров’я, і уряд. Якщо Міністерство охорони здоров’я, міністр визнає, що вони цей мільярд не використають, як ми можемо за це голосувати, про це може бути і мови. Люди ждуть від нас допомоги.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. В’ячеслав Кириленко ще не виступав сьогодні, потім один від фракції Партії регіонів. Будь ласка, хтось один, Олександр Єфремов.

Ну там двоє вас, визначтесь хтось один. А зараз В’ячеслав Кириленко. Якщо є потреба від іншої фракції – давайте по одному.

 

13:54:20

КИРИЛЕНКО В.А.

В’ячеслав Кириленко, депутатська група „За Україну!”.

Шановні колеги! Ми ж намагаємося один одного закликати, щоб не політизувати тему, а в кожному виступі і навпаки політизуємо. Якщо говорити про фаховий підхід і те місце, де сконцентровані професіонали, то це Міністерство охорони здоров’я його установи і заклади і підпорядковані тепер установи Міністерства охорони здоров’я, я чітко... Не кричіть, хоч раз в житті не кричіть, ви щось знаєте – не кричіть.

Так, я розумію прекрасно зараз логіку міністра  охорони здоров’я якому незручно в присутності представників Мінфіну сказати, що він реалізує і використає на благо цей  один мільярд гривень. Я думаю, що ми тут міністру повинні допомогти. Але потім і контролювати, і чітко виділити цей один мільярд гривень профільному Міністерству охорони здоров’я. А значить закладам, які підпорядковані: медичні установи і інші заклади, які зараз борються з епідемією. І це буде правильне рішення, щоб у нас не було підозри, що гроші на вибори підуть через Резервний фонд.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Єфремов. Потім – Адам Мартинюк. І після того, хто там від "Блоку Литвина" буде?  Чи немає бажаючи?

 

13:55:33

ЄФРЕМОВ О.С.

Уважаемый Владимир Михайлович! Уважаемые коллеги! Я позволю еще раз напомнить, и представителям министерства, и правительству, и коллегам в зале, что 80 процентов здравоохранения у нас находятся в регионах, а не в министерстве. Поэтому Владимир Михайлович, я предложил бы все-таки вторым на голосование поставить вопрос 50 процентов от суммы – это распределяет  министерство и 50 процентов – по субвенциям в регионы. И поставить этот вопрос на голосование вторым. Мы не знаем кто и когда обсуждал предложение, что передать министерству. Если не пройдет голосование по второму вопросу, значит тогда будем  голосовать, передавать министерству. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Адам Мартинюк, будь ласка.

 

13:56:19

МАРТИНЮК А.І.

Шановні колеги! Напевно старожили цієї сесійної зали, вперше зустріли міністра, який не хоче грошей. Я такого в цій сесійні залі ще не пам’ятаю. Кожний міністр просить, приходить і просить грошей.

Ми знайшли, нарешті, унікального міністра, який не хоче грошей.   Але я думаю зрозуміло... але я  дуже добре розумію, чому він змушений був сказати ці слова. Бо йому Мінфін сказав: якщо  скажеш, що береш гроші, то нічого не получиш, то ліпше не бери, а щось дамо.

Тому, шановні колеги! Шановні колеги, я готовий підтримати пропозицію, яку озвучив колега Єфремов: п’ятдесят на п’ятдесят, чи всі мільярд Міністерству, але ні в якому разі не в руки Кабінету Міністрів. Дякую. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Фракція "Блок Литвина" хтось буде виступати? Немає.  Все.

Шановні колеги, тепер нагадую. Заспокойтеся, ну не можна! Нам треба прийняти рішення, чи поговорити. Шановні колеги, я шановному колезі Ляшку кажу:  не зловживайте, ви й так уже постійно виступаєте, ніякої репліки немає.

Шановні колеги, я ще раз хочу наголосити,  що ми поставили на голосування пропозицію урядову, яку підтримав Комітет з питань бюджету, прийняти в редакції запропонованій Кабінетом Міністрів України проект закону, 214 депутатів  підтримали.

У процесі розгляду питання порушувалася тема про те, щоб ці кошти скерувати і зробити, визначити головним розпорядником коштів Міністерство охорони  здоров’я, навіть  таке питання ставилося Прем’єр-міністру України. Прем’єр-міністр України, якщо ви пам’ятаєте, дала таку відповідь: головне, що ви прийміть рішення.  Тому, шановні колеги, ця пропозиція буде йти другою.

А третя пропозиція виникла вже в останній момент щодо того, щоб розподілити п’ятдесят на п’ятдесят. Тому другу пропозицію я ставлю на голосування. Про прийняття за основу проекту Закону (реєстраційний номер 5301), визначивши головним розпорядником коштів Міністерство охорони  здоров’я. Прошу голосувати.

 

13:58:55

За-229

Рішення прийнято. (Оплески)

Пропозиція комітету полягала в тому, щоб прийняти цей проект в цілому. Нема заперечень? Немає?

Будь ласка, Олег Ляшко (Шум у залі) Ну, є заперечення, шановні колеги! Прошу вас. Я поставлю тоді на голосування, ви заспокойтесь, будь ласка, я прошу вас!

 

13:59:20

ЛЯШКО О.В.

Володимир Михайловичу, отут один із законопроектів, які ми сьогодні будемо розглядати про усунення неузгодженостей в тексті раніше прийнятого закону. От ми наражаємось на аналогічну ситуацію з законом, який ми зараз розглядаємо. Там є заходи, які МЧС має проводити. Там є заходи, які Міністерство внутрішніх справ, Мінпромполітики і інші відомства. Якщо ми з вами, і Міністерство оборони, якщо ми зараз з вами, для чого резервний фонд, щоб на всі ці відомства в разі потреби можна було використовувати гроші. Якщо ми зараз це віддаємо на МОЗ, ми завтра з вами будемо приймати зміни до бюджету, і знову перекидати на інших розпорядників. Цей закон не діятиме, а дорога кожна хвилина.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, оскільки дорога кожна хвилина, і ми проголосували, і знайшли якісь порозуміння з вами. Я ж вам сказав і ще раз, що в порядку цих пропозицій я поставлю на голосування. Тоді, що, скасувати голосування? Ну, так ні. Ніхто не заперечує, щоб поставити для схвалення в цілому проект? (Шум у залі)

 Я ставлю на голосування про прийняття (Шум у залі) Шановні колеги, продовжуємо ранкове засідання на 15 хвилин. Я ще раз хочу сказати, не кричіть! Я виходжу з того, які пропозиції висловила Премєр-міністр України. (Шум у залі)

 Я прошу уваги, шановні колеги! Ну, не кричіть! Я ще раз хочу сказати (Шум у залі) Я хочу сказати. Що? (Шум у залі)  Ну, я ж не знаю. Я поставлю на голосування таку пропозицію.

 Шановні колеги, враховуючи гостроту ситуації, чи підтримає Верховна Рада України пропозицію про те, щоб ми зараз прийняли проект закону реєстраційний номер 5301 в остаточній редакції, тобто в цілому.  Прошу голосувати.

Ну, що ви: „Володимир Михайлович”?

 

14:01:38

За-240

Рішення прийнято. 

Прошу уваги! У нас час вичерпаний. Я ставлю на голосування пропозицію про прийняття проекту закону реєстраційний номер 5301 як закон. Прошу голосуйте, будь ласка.

 

14:02:09

За-401

По фракціях, будь ласка, Партія регіонів – 157, "Блок Тимошенко" – 150, "Наша Україна-Народна Самооборона" – 44, комуністів – 27, "Блок Литвина" – 20, позафракційні – 3.

Шановні колеги, прошу ще хвилину уваги, нам треба прийняти уточнення до закону, який ми проголосували (реєстраційний номер 4758), бо інакше вони ці закони не будуть взаємодіяти два. Вам роздані ці пропозиції, ми їх узгодили на Погоджувальній раді. Я ставлю на голосування, будь ласка, прошу голосуйте. Ну я прошу вас, ну дай можливість працювати! Прошу голосувати!

 

14:03:04

За-340

Рішення прийнято. Тепер, шановні колеги, до вашої уваги до стенограми.

Верховна Рада України прийняла Закон про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік” (стосовно виділення додаткових кошів для протидії епідемії грипу в Україні.

Крім того, 23 жовтня було прийнято Закон про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік” (стосовно будівництва моста в місті Запоріжжя). І сьогодні проголосовано усунення неузгодженостей в тексті цього закону. Тому, прошу Комітет з питань бюджету разом з Головним юридичним управлінням при оформленні цих законів до підпису узгодити їх між собою в частині підсумкових показників доходів і видатків для забезпечення збалансованості Державного бюджету на 2009 рік.

Ранкове засідання Верховної Ради України оголошую закритим. Перерва до 16-ої години. О 16-ій годині ми продовжимо роботу на вечірньому засіданні.