ЗАСІДАННЯ ЧЕТВЕРТЕ
Сесійний зал Верховної Ради України
6 жовтня 2009 року, 10:00 година
Веде засідання Голова Верховної Ради України В.М.ЛИТВИН
ГОЛОВУЮЧИЙ. … прошу народних депутатів підготуватися до реєстрації. Картки прошу розставити.
Увімкніть систему „Рада”.
10:00:29
Зареєструвалися картками у сесійній залі 412 народних депутатів. Ранкове засідання Верховної Ради України оголошую відкритим.
Шановні народні депутати! Відповідно до статті 25 Регламенту Верховної Ради України у середу відводиться 30 хвилин для виступів уповноважених представників фракцій з внесенням пропозицій, оголошенням заяв, повідомлень. Прошу представників фракцій записатися на виступи. У вівторок, перепрошую. Поспішаю жити. Прошу вивести прізвища народних депутатів на інформаційне табло.
Микола Володимирович Мартиненко, фракція „Наша Україна – Народна Самооборона”. Підготуватися від фракції Партії регіонів, Ковальова записано.
10:01:30
МАРТИНЕНКО М.В. Шановний Володимире Михайловичу! Шановні колеги! Завтра Україна відзначає День юриста, але сьогодні юристи вправі пред’явили претензії законодавцям. Парламент вже довгий час не приймає законів. У сесійному залі політиканство і популізм. Прикро, що серед блокувальників роботи Верховної Ради багато високопрофесійних юристів, і вони чудово розуміють до чого приводить така сумна бездіяльність законодавчого органу – до правового нігілізму громадян, до сваволі чиновників, до криво суддя суддів. Сподіваюсь, що робота Верховної Ради буде справді розблокована і не на годину для виступів представників з трибуни, і опозиція не шукатиме більше приводів для блокування. Якби підрахувати збитки для держави від непрацюючого парламенту, від не прийнятих антикризових законів, то рахунок би вже пішов, мабуть, на мільярди. Але Партія регіонів на це не зважає. Верховну Раду вперто роблять заручником однієї політичної сили, а сенс діяльності парламенту зводять до ухвалення передвиборчих рішень про підвищення зарплати. Кількість подібних проектів, якими обіцяють ощасливити електорат, скоро піде на десятки. Якби Партія регіонів була зараз при владі, то нинішні соціальні ініціативи критикувала б першою як популізм.
Наведу оцінки експертів. Пропоноване збільшення мінімальних зарплат означає підвищення собівартості продукції і зниження конкурентноздатності українських підприємств. За перше півріччя 2009 року їх збитки сумарні склали більше 6 мільярдів гривень, тобто у підприємств просто немає коштів на будь-які додаткові виплати. А у тих підприємств, які ще зберігають прибутковість, будуть вилучені кошти на розвиток відновлення виробництва. А нема розвитку – і нема виробництва, нема ресурсів на підвищення зарплат. Коло нарощування заборгованості замикається, виникає загроза банкрутств. Підприємства, які вціліють, будуть змушені масово звільняти людей, зросте безробіття, і це в час кризи. Виборці мають знати: такою є ціна передвиборчих ігор політиків.
Ми розуміємо наших колег по коаліції, які шукають компромісу з опозицією. Як казав один філософ, реальне життя – це вічний компроміс між ідеальним та можливим. Ідеального не буває, але чи вписується, що запропоновано, в рамки можливого? Може, досвід – традиційно шукати менше зло, а все-таки зробити добро для України і відмовитись від красивих, але матеріально не підкріплених обіцянок, тим більше, що Президент в вузькому колі висловив готовність підписати будь-який закон про підвищення соцстандартів. І чим більш популістський і нереальний, тим для нього краще, аби тільки насолити уряду. Взагалі підвищення мінімальних зарплат не має розглядатися окремо від проекту Держбюджету на наступний рік. Зокрема, фракція „Наша Україна – Народна Самооборона” своєчасно внесла свої пропозиції та зауваження до проекту документу на наступний рік. Ми пропонуємо вже на поточному тижні передати його проект на розгляд бюджетного комітету.
Спеціально для шановних опозиціонерів повторюю очевидні речі.
Перше. Реальне підвищення соціальних виплат можливе лише тоді, коли воно зазначене у бюджеті. Тому давайте обговорювати це питання в процесі розгляду Держбюджету-2010.
Друге. В цивілізованих країнах у разі збільшення будь-яких видатків обов’язково вказуються джерела фінансування. І це має бути не кредит МВФ, який призначений для підтримання курсу гривні, а реальні та неемісійні кошти. Манна небесна згори не впаде, і ніякі благодійники мільярдних коштів нам не подарують. А якщо бюджетний процес зараз буде зірваний, то до президентських виборів ситуація з мінімальною зарплатою зависне. Тож, коли наші колеги з опозиції справді так переймаються підвищенням мінімальних зарплат та пенсій, то вони мають першими проголосувати за прийняття проекту бюджету-2010 до розгляду. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Микола Янович Азаров, фракція Партії регіонів. Наступним буде виступати Олег Зарубінський.
10:06:26
АЗАРОВ М.Я. Уважаемые граждане Украины! Все мы с вами являемся свидетелями постановки на всех площадках Украины спектакля под названием „Вона працює”, где в главной роли Премьер-министр Украины Юлия Владимировна Тимошенко. Спектакль ставится ярко, образно, как из рога изобилия сыплются обещания. Но впечатление, как у незабвенного Станиславского: не верю.
Мы предложили конкретный путь выхода из кризиса страны через реализацию антикризисной программы, через повышение минимальной пенсии, заработной платы. Нам говорят: «Денег нет». Действительно, ситуация с бюджетом катастрофическая. Несмотря на то, что на тех же самых сценах говорят о том, что бюджет выполняется на 100 и более процентов, за 9 месяцев собрано всего в общий фонд бюджета 107 миллиардов, а надо до конца года собрать 185. Не трудно видеть, что настанет декабрь и январь, когда придется признать совершенно очевидное - бюджет этого года провален. Провален только потому, что он с самого начала был нереалистичный и именно в силу того, что он был нереалистичный, невыполненный и не выполняется социальные стандарты.
И вместе с тем, удивительное дело, находятся деньги на реализацию различных программ, например, «расщепление щепы», проведение различных семинаров, вояжи по стране, многочисленные нарады, избирательное повышение заработной платы. Почему-то вдруг озаботились уровнем заработной платы отдельных категорий наших граждан, которые имеют особенное отношение к избирательному процессу. И на это деньги находятся, а вот на повышение минимальных пенсий денег нет.
Я обращаю ваше внимание , что в сентябре месяце правительство, у которого нет денег, почему-то вдруг нашло колоссальную сумму – 7,1 миллиарда гривен… Отвлекитесь от газет, уважаемые члены правительственной коалиции, и задайте вопрос своему Премьер-министру и своим руководителям фракций откуда вдруг в сентябре нашлось более 7 миллиардов гривен на, так называемое возмещение НДС? А заодно спросите: не хватило ли бы этого с лихвой на повышение минимальных пенсий и заработных плат. А еще поинтересуйтесь, сколько в этом году было запланировано на возмещение НДС, и вы узнаете, что, оказывается, уже возместили более 30-ти миллиардов при плане 29 миллиардов. А еще на всякий случай поинтересуйтесь, почему возмещение НДС у нас в два раза больше, чем в прошлом году при том, что экспорт в стране упал ровно в два раза. Какая-то уникальная экономика у нас, при которой возмещение НДС растет прямо пропорционально темпам падения экспорта.
Поэтому, уважаемые коллеги, я мог бы приводить еще десятки аналогичных вопиющих примеров, среди которых уже не раз приводимый нам пример с осуществлением государственных закупок у одного покупателя по единоличному решению членов правительства, в том числе, Премьер-министра на сумму, как вы думаете, какую? Ни много, ни мало, более 50-ти миллиардов гривен.
Поэтому складывается уникальная ситуация: с одной стороны, экономика падает, а бюджет, по отчетам правительства, перевыполняется, что само по себе парадокс в экономической жизни, с другой стороны, находятся деньги на предвыборные популистские проекты Премьер-министра, и в то же время, отсутствуют деньги на реализацию повышения минимального уровня пенсий и заработных плат.
Не пора ли такое…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершуйте.
АЗАРОВ М.Я. … призвать к ответу?
И еще один интересный пример: оказывается, Премьер-министру не хватает Генерального прокурора. Какой Генеральный прокурор нужен, чтобы сократить расходы на содержание разбухшего аппарата управления, во многих министерствах по 10 и более заместителей, чтобы решить вопрос, например, экономии затрат на государственное управление, которое составляет более 12 миллиардов?
Поэтому, уважаемые коллеги, давайте сейчас
поддержим Закон «О повышении пенсий и минимальных заработных плат. Рассмотрим и вернем правительству
абсолютно не реалистичный проект бюджета на десятый год и вместе будем выводить
страну из кризиса. Спасибо за внимание.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Зарубінський, фракція „Блоку Литвина”. Підготуватися Аллі Олександровській, фракція комуністів.
10:12:39
ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О. Олег Зарубінський, „Блок Литвина”.
Шановні колеги, шановні виборці, представники засобів масової інформації! Відомому російському філософу Ніколаю Бєрдяєву належать мудрі слова, які дуже актуальні сьогодні. Він казав: „Абстракции плодят абстракции”.
Розмірковування про вселенське щастя, великі вселенські прожекти, проекти, перепалка на високому рівні – все це, з одного боку, а з іншого боку, - проблеми людей. І коли безлад на печерських пагорбах досягає свого апогею, він поширюється, і він продукує безлад на місцях: в конкретних громадах, в конкретних містечках, в конкретних районних центрах і таке інше.
Я вам хочу навести приклад не вселенський, не прожектний, а біди абсолютно конкретних людей міста Дунаєвці Хмельницької області. Людей, які хворіють, діти яких хворіють, людей, які живуть на території, на якій вже немає жодної пташки, жодної живності там немає, бо працює одне підприємство, працює без жодних дозволів екологічної експертизи, працює без жодних дозволів викидів бруду в повітря. А воно працює. А громада звертається сюди: до Президента, до Кабінету Міністрів. Всюди звертається, бо вони там же жити не можуть, але на них наплювати. Всім це до лампочки, тому що тут займаються, в тому числі і тут, у цій залі, займаються з’ясуванням стосунків.
Мова йде про так званий Центр інноваційних технологій, хмельницька філія, який незаконно розташувався у приміщенні сільгосптехніки, і виробляють пінополістирол. Знову ж таки абсолютно без жодних дозволів. І продукти вторинної переробки потрапляють у повітря, потрапляють у воду, яку п’ють ці люди, і вони звідти не можуть виїхати, бо у них немає тих проблем безладу і сварок, які є на печерських пагорбах.
Я хочу ще раз сказати, що безлад, неробство, ледарство, яке існує тут в Києві, воно б’є безпосередньо по конкретним людям, воно впливає на їх життя, на їх здоров’я в негативному плані.
І ще один момент. Знаєте, у нас до кожного свята великі люди роблять поздоровлення, вітають медиків, бібліотекарів, освітян, це дуже добре. Ще краще, коли вони обіцяють напередодні цих свят. Ось недавно наші колеги, вони ж народні депутати, пообіцяли, що на честь Дня вчителя буде запропонована така ідея, буде висунута ідея щодо присвоєння рангу державних службовців педагогам. Гарна ідея, але я хотів би закликати всіх, хто ці ідеї висуває дивитися на те, що робиться у Верховній Раді.
У вересні 2008 року був поданий, зареєстрований народними депутатами від "Блоку Литвина" законопроект, він включений в порядок денний, до речі, цієї сесії під номером 3155, він вже є, не треба нових ідей перед виборами, треба реалізувати те, що є. Який передбачає якраз надання статусу державного службовця або прирівнення до державних службовців працівників педагогічної, науково-педагогічної і медичної сфери.
У зв’язку з цим, шановні колеги, я хотів би запросити вас, якщо такі ідеї висуваються, якщо на зустрічах з виборцями обіцяється зробити сьогодні, завтра, на цьому пленарному тижні хорошу справу, конвертувати ці обіцянки вже сьогодні не дочікуючись, які будуть результати виборів, і проголосувати за законопроект 3155 "Блока Литвина". Але справа не в тому хто подавав, справа в тому, що він справедливий, бо педагоги набагато більше роблять для держави ніж багато яких чиновників і вони заслуговують на цей статус багато більший, ніж інші чиновники. Одним словом, повертаючись до великого філософа: „Абстракции плодят абстракции. Реальні справи призводять до реальних результатів”. Ми до цього і закликаємо. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. До виступу запрошується Алла Александровська, фракція комуністів. Наступний виступатиме Андрій Кожем’якін.
10:17:43
АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О. Уважаемые коллеги! Хочу привлечь ваше внимание к
одной очень трагической истории, которая разворачивается у нас в Украине и
является в общем-то характерной для нашего сегодняшнего времени. Речь идет о
систематических действиях правительства, которые приводит к уничтожению
крупнейшего предприятия, относящегося к сельхозмашиностроению – Харьковского
тракторного завода. Это предприятие существует уже более 70 лет. За время своей
работы выпустило более 2,5 миллионов тракторов, 35 тысяч и сегодня еще
сельхозтехники произведено на Харьковском тракторном заводе, работает в
Украине, более 100 тысяч ее работает на просторах Российской Федерации. Завод
сегодня фактически уничтожается, более чем в четыре раза сократилось количество
работающих только в течение этого года. В этом году предприятие работало только
два месяца и сегодня оно стоит. Хотя в бюджете Украины предусмотрена
государственная программа, предусмотрено более 3 миллионов гривен для выделения
средств на приобретение сельхозтехники, в том числе, 135 миллионов должен был
получить Харьковский завод.
Ко мне обратились
работники профсоюзов, представители профсоюзных организаций
сельхозмашиностроение, в том числе, харьковский, я обратилась к
Премьер-министру Украины и получила две интересные отписки. Одна отписка от
Министерства промышленной политики Украины, а вторая от министерства аграрной
политики. Дело в том, что оказывается министерство аграрной политики
утверждают, что были закуплены трактора на Харьковском тракторном заводе.
Однако руководители завода удивляются и говорят, что практически сельхозтехника
на нашем заводе в этом году Министерством
аграрной политики через механизм Украгролизинга не закупалось. Возникает
вопрос: куда уходят миллионы гривен, предусмотренные в бюджете Украины на приобретение техники,
которая должна быть выпущена и закуплена на Харьковском тракторном заводе?
Получила я ответ
из Министерства промышленной политики, которое так же говорит, что, вот, есть
решение правительства, деньги должны быть выделены. Мы в октябре-ноябре месяце
вопрос рассмотрим. Создается впечатление, что чиновники высокого ранга, сидящие
в Министерстве аграрной политики, в Министерстве промышленной политики не
отдают себе отчет, что уже конец финансового года. Что если в октябре месяце, к
октябрю месяцу вопросы не решены, то, естественно, они будут не решены и в октябре, и в ноябре, и тем более в
декабре.
Возникает
убеждение (и я знаю, что это правда) в том, что правительство Тимошенко делает
все, чтобы деньги, которые по решению должны быть направлены, в том числе на
выкуп техники на ХТЗ – эти деньги из бюджета есть желание не выпускать из своих рук. То ли этих денег нет,
то ли эти деньги будут направлены на другие цели, то ли за счет этих денег сработают посредники,
которые получат реальный заказ от правительства. Но эти деньги, совершенно
очевидно, не получит сегодня Харьковский тракторный завод.
Я хочу обратится
к правоохранительным органам Украины разобраться в этой ситуации,
проконтролировать куда ушли деньги, которые заложены в бюджете на закупку
сельхозтехники. И почему правительство Тимошенко предпринимает усилия для того,
чтобы сделать невозможным поднятие агропромышленного комплекса Украины? Потому
что без технического вооружения, без технического оснащения агропромышленный
комплекс не сможет работать, не сможет жить.
И последнее.
Правительство очень много говорит о необходимости поддержки своего
товаропроизводителя. Я еще раз говорю, 35 тысяч техники на полях Украины
сегодня выпущенных ХТЗ, 100 тысяч единиц
техники работает в Российской Федерации. Харьковский тракторный завод может не
только выпускать новую технику, он может выпускать... ремонтировать нынедействующую технику, он может обеспечить
ремонты этой техники. Однако же нефинансирование из госбюджета
деятельности этого предприятия фактически ведет к его уничтожению.
Я возмущена
действием правительства. Я возмущена отпиской Министерства промышленной
аграрной политики, которая, на мой взгляд, делает все, чтобы Харьковский
тракторный завод был остановлен и в конце концов уничтожен. Спасибо за
внимание.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Андрій Кожем’якін, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”. Прошу.
10:22:44
КОЖЕМ’ЯКІН А.А. Шановний Голово, колеги, шановні виборці! З відкриттям сьогоднішньої сесії ми хочемо виразити сподівання не лише нашої фракції, а й переважної більшості українців в тому, що Верховна Рада України, врешті-решт, почне працювати – виконувати свої конституційні повноваження.
Без сумніву, життєвий рівень наших громадян – це пріоритет номер один. Як для нас – українського парламенту, так і для Уряду України. Однак ми сподіваємося, що наші колеги із Партії регіонів розуміють, що прийняття закону про підвищення соціальних стандартів, на наших пенсіонерів не почне падати манна небесна.
Ви кажете, що гроші для підняття пенсій і зарплат є. Але насправді те, що ви пропонуєте беззаперечно призведе до дестабілізації економіки, стрімкого зростання безробіття. І це прямий шлях до соціального вибуху. Невже ви цього прагнете, шановні колеги?
І в цьому буде винен уряд, не уряд, а в першу чергу ми, парламентарі. Бо не може бути мови про успішну боротьбу, коли одна гілка влади працює, а інша займається відвертим саботажем. Адже ми з вами чудово розуміємо і володіємо інформацією, в якому важкому стані зараз перебуває Україна. Цей стан вимагає максимально напруженої роботи не лише від уряду. Ситуація вимагає від нас швидких і ефективних рішень. Бо лише парламент може забезпечити уряд необхідним, а головне повноцінним інструментарієм для боротьби з кризовим явищем.
Однак фракція Партії регіонів вже місяць вперто блокувала трибуну і при цьому відкидала будь-які компроміси, запропоновані на Погоджувальних радах, так і Головою Верховної Ради. Як тільки пропонується вихід з цієї патової ситуації, спікери опозиції одразу знаходить нові штучні причини блокування Верховної Ради України. З таким успіхом можна заблокувати трибуну і вимагати не знати від кого, щоб Україна вже завтра вступила до Євросоюзу.
Шановні колеги із Партії регіонів, потрібно бути чесними, якщо не перед собою, то хоча б перед виборцями, і дивлячись їм в очі, не з екранів телевізора, сказати ми просто не хочемо брати на себе відповідальність за те, що відбувається в Україні. Або, що найбільш ймовірно, це не маємо, що запропонувати жодних реальних кроків і заходів для виходу з кризи.
Хотілось дізнатися, чому… чи розуміють наші колеги, що зараз вкрай необхідно приймати закони, які б давали можливість наповнювати державний бюджет реальними коштами. А це вчасно виплачені пенсії, зарплати працівникам державного сектору. Ні сприймати відверто популістський закон, який насправді не лише не допоможе малозахищеним громадянам, а спричинить інфляційні процеси і штучне підняття цін. Хто у такому випадку виграє? А виграють, в першу чергу самі ж народні депутати. Бо відповідно до тарифної сітки народні депутати стоять на верхніх її шаблях і заробітна плата також підніметься для них на 2,5 рази.
А якщо ви, шановні колеги з Партії регіонів, хочете підняти лише пенсії, то чому закон так не називається „Про підняття пенсій”?
Ми чудово розуміємо, що закликати бути чесними на порозі стартової виборчої кампанії звучить ідеалістично. Однак я хотів звернути вашу увагу на те, що спочатком виборчої кампанії криза не зупиниться. Від закликів з трибуни дбати про громадян, треба дбати про громадян і їм від цього стане не легше.
Тому від імені нашої фракції я хотів би звернутись до наших колег з фракції Регіонів попри величезну спокусу використовувати трибуну Верховної Ради, як дармовий рекламний майданчик, нам потрібно працювати. Якщо у вас немає бажання робити щось самим, то дайте можливість працювати коаліції, уряду і хоча б не заважайте.
В останньому номері поважного тижневика „Дзеркало тижня” лідер вашої фракції висловив тезу про те, що після оприлюднення результатів президентських виборів вже зараз потрібно домовитися від будь-яких проявів конфронтації і починати виводити країну з глухого кута. Шановні колеги, а що нам заважає вже зараз домовитися про те і не чекати майже півроку? Що зараз стоїть на перешкоді того, щоб припинити конфронтацію і безглузде політичне протистояння? Головне, щоб парламент працював і приймалися необхідні закони.
Цей тиждень вкрай насичений питаннями надзвичайної ваги, з розглядом яких ми не можемо зволікати. Нам необхідно розглянути і прийняти законопроекти, запропоновані урядом, які забезпечать реальне наповнення бюджету на цей рік. Нас чекає нелегка і кропітка робота над проектом бюджету на 2010 рік. Але ми не можемо дозволити собі розкоші залишити країну жити без головного фінансового документу. Окрім того, до уряду звертається об’єднання органів місцевого самоврядування з проханням негайно законодавчо врегулювати бюджетні питання. Для реалізації ініціатив уряду по підтримці аграрного сектору також вкрай необхідна законодавча підтримка. Основні сектори реальної економіки чекають нашої роботи. Тому, шановні колеги, до старту виборчої кампанії залишилося ще кілька днів, тому давайте хоч до офіційного старту відкинемо протистояння…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Да, будь ласка, дайте можливість завершити.
КОЖЕМ’ЯКІН А.А. … відкинемо протистояння і конфронтацію у парламенті і, дійсно, попрацюємо для народу не на словах, а приймаючи конкретні законопроекти, які допоможуть реальним секторам економіки протистояти кризі. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, прошу уваги! Виступи від фракцій завершено. З приводу пропозицій, які прозвучали і потребують розгляду в інститутах і органах влади, я прошу секретаріат підготувати відповідні доручення.
Шановні колеги, ми з вами узгодили на Погоджувальній раді розклад нашої роботи на 6 жовтня. Зараз нам потрібно розглянути питання про включення до порядку денного. А потім якщо Верховна Рада прийме позитивне рішення щодо включення до порядку денного, то прийняти рішення щодо проекту Постанови про деякі заходи щодо правового забезпечення діяльності Верховної Ради України.
Шановні колеги, я ставлю на голосування про включення проекту Постанови Верховної Ради України (реєстраційний номер 5190) до порядку денного сесії. Прошу голосувати.
10:29:33
За-350
Шановні колеги! По фракціях, будь ласка. Партія регіонів – 169, „Блок Юлії Тимошенко” – 147, „Наша Україна – Народна Самооборона” – 13, фракція комуністів – 0, „Блок Литвина” – 20, позафракційні – 1.
Шановні колеги, вам проект постанови роздано. Чи є потреба доповідати його, ми неодноразово обговорювали це питання? Якщо немає, я заперечень не бачу, тому я поставлю на голосування про прийняття за основу і в цілому проект Постанови Верховної Ради України „Про деякі заходи щодо правового забезпечення діяльності Верховної Ради України” (реєстраційний номер 5190). Прошу голосувати.
10:30:31
За-213
Рішення не прийнято.
По фракціях, будь ласка. Партія регіонів – 172, „Блок Юлії Тимошенко” – 11, „Наша Україна – Народна Самооборона” – 9, фракція комуністів – 0, „Блок Литвина” – 20, позафракційні – 1.
Шановні колеги, я прошу ще раз… Шановні колеги, я прошу ще раз вас, давайте заспокоїмся. Ми всі свідомі того, що Верховна Рада України повинна почати працювати. Шановні колеги, ми свідомі того, що вона повинна працювати. Начебто ми напрацювали компроміс. Давайте подумаєм, як ми далі будемо розглядати інші питання. Чи не буде у нас тоді процес взаємного блокування.
Тому я
просив би зараз, щоб ми знову не переходили голосування постатейно, я просив би
вас розглянути пропозицію про повернення до розгляду цієї постанови і прийняти
його. Ну,
ми знову перебуваємо у глухому куті.
Я прошу вас, підтримайте. Ми всі ж хочемо, щоб Верховна Рада України працювала і вимагаємо.
Я ставлю на голосування про повернення до розгляду проекту… Відмініть голосування. Адам Мартинюк, будь ласка.
10:31:52
МАРТИНЮК А.І. Дякую. Мартинюк, фракція комуністів.
Володимир Михайлович, давайте поступимо так, як вчора домовлялися на Погоджувальній раді (до речі, це була ваша пропозиція) : якщо постанова не проходить в цілому, а вона в цілому не пройшла, ви пропонували, і я підтримую цю ідею, і просимо поставити на голосування кожен пункт окремо. Який одержить підтримку, той і буде прийнятий. Давайте повернемось до цієї ідеї.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми повернемось до цієї ідеї, це дуже правильна пропозиція. Разом з тим я хочу вам нагадати, що я вчора і сьогодні проводив консультації із лідерами фракцій, і я зрозумів: якщо ми підемо на голосування постатейно, ми не приймемо документ і знову отримаємо заблоковану Верховну Раду України. От в чому проблема. Тому я зачитаю вам цю постанову, і ви зрозумійте, що йдеться про те, що Верховна Рада України має працювати.
Я читаю проект Постанови Верховної Ради України про деякі заходи щодо правового забезпечення діяльності Верховної Ради України.
Верховна Рада України постановляє:
Перше. Вважати неприпустимими і такими, що суперечать Присязі та статусу народного депутата України будь-які дії окремих народних депутатів України чи депутатських фракцій, у тому числі блокування пленарних засідань парламенту, що спрямовані на перешкоджання здійсненню Верховною Радою України її конституційних повноважень.
Друге. Доручити Комітету Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України невідкладно розробити та подати на розгляд Верховної Ради України проект Регламенту Верховної Ради України, а також інші законодавчі пропозиції щодо унормування організації та порядку діяльності Верховної Ради України.
Третє. Визнати такою, що втратила чинність Постанову Верховної Ради України від 22 вересня 2009 року №1623-6 „Про зміну способу голосування” (щодо законопроектів, які стосуються підвищення розмірів державних соціальних стандартів.
І четверте. Ця постанова набирає чинності з моменту її прийняття.
Шановні колеги, я прошу вас! Я поставлю на голосування про повернення до розгляду проекту постанови. Прошу, підтримайте. Ну, ми інакше знову в глухому куті.
10:34:35
За-209
Шановні колеги… По фракціях… Вже і так зрозуміло, шановні колеги.
Давайте таким чином. Друга пропозиція, з приводу якої ми вчора говорили, і Адам Іванович Мартинюк підтвердив. Я ставлю на голосування: про прийняття за основу, а потім підемо по пунктах, прийняття за основу проекту постанови реєстраційний номер 5190. Прошу голосувати.
10:35:21
За-367
За основу ми прийняли.
Я ставлю на голосування перший пункт. Зачитувати немає його потреби? (Шум у залі) Зачитати?
Перший пункт. „Вважати неприпустимими і такими, що суперечать присязі та статусу народного депутата України будь-які дії окремих народних депутатів України чи депутатських фракцій, у тому числі і блокування пленарних засідань парламенту, що спрямовані на перешкоджання здійсненню Верховною Радою України її конституційних повноважень”. Прошу голосувати. Прошу голосувати.
Шановні колеги, зараз відбувається голосування.
10:36:09
За-377
Рішення прийнято.
Другий пункт. „Доручити Комітету Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради невідкладно розробити та подати на розгляд Верховної Ради України проект Регламенту Верховної Ради України, а також інші законодавчі пропозиції щодо унормування організації та порядку діяльності Верховної Ради України”.
Ну, цей пункт потрібен. Ставлю на голосування другий пункт. Прошу, шановні колеги, голосувати.
10:36:51
За-375
Рішення прийнято.
Пункт третій. Визнати такою, що втратила чинність Постанову Верховної Ради України від 22 вересня 2009 року номер 1623-6 про зміну способу голосування щодо законопроектів, які стосуються підвищення розміру державних соціальних стандартів. Ставлю на голосування, прошу голосувати, прошу голосувати.
10:37:30
За-240
Рішення прийнято.
Ну, і четвертий пункт. Ця постанова набирає чинності з моменту її прийняття. Треба голосувати? Треба тоді голосувати? Ну, ми не будемо ставити на голосування, це очевидне.
Тепер я ставлю на голосування про прийняття проекту постанови як постанови. Прошу голосувати. Реєстраційний номер 5190. Прошу голосувати.
10:38:08
За-208
Мартинюк, будь ласка.
10:38:23
МАРТИНЮК А.І. Дякую. Мартинюк, фракція комуністів.
Шановні колеги, шановний Володимир Михайлович, зрозуміло, який пункт пройде. Давайте тоді. якщо ми будемо ставити в цілому цю постанову з тих трьох пунктів, ви бачите, що вона не має права на життя.
Я підкреслюю, ще раз наголошую, фракція
комуністів дала необхідну кількість голосів для того, щоб був основний пункт,
заради чого і сьогодні проводиться засідання, заради чого ішли довготривалі місячні дебати. Мова йде
про зміну способу голосування.
Я пропоную поставити на голосування окремо пропозицію про зміну способу голосування по соціальних стандартах. І цей пункт має право на життя і він пройде. Пункт про те, що треба ходити на роботу і не виходити до трибуни, не пройде сьогодні, це зрозуміло. І він ні кому не потрібен. Тому якщо ми хочемо вийте тупіка, давайте проголосуємо третій пункт. Ми його підтримаємо. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, все це дуже мудро сказано. Дуже мудро сказано. Але я виходжу з того, що треба розблокувати роботу Верховної Ради України. І якщо Верховна Рада України проголосувала за ці пункти, перший і другий, що з ними зробити, Адам Іванович? Викинути їх чи що? І не треба тут мудрствувати лукаво, якщо зрозуміло і так, що нам треба вийти і прийняти рішення.
Будь ласка, від фракції, по кожному
виступаючому, будь ласка. Владислав Лук’янов, будь ласка. (Шум у залі)
Якщо нам треба ходити на роботу, так чому ж тоді блокується трибуна Верховної Ради України і чому регламентний комітет, до речі, в якому ви також працюєте, не приймає жодного рішення?
10:40:07
ЛУК’ЯНОВ В.В. Володимир Михайлович, а у мене питання до вас: а що за розумна людина внесла цю постанову, яку було прийнято людьми, яких у залі не було? Дайте відповідь.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я даю вам відповідь. Даю вам відповідь, що у Верховній Раді мають бути всі. І якби ви зафіксували і написали подання, що в сесійній залі не було людей, які не голосували, постанову не була б підписано. Тому припиніть це словоблуддя, а краще працюйте.
І я прошу вас ще раз, шановні колеги, давайте ми приймемо рішення. Нам же треба далі рухатися. Чи нас влаштовує це протистояння?
Будь ласка, хто ще буде виступати? Олександр Єфремов.
10:41:11
ЄФРЕМОВ О.С. Уважаемый Владимир Михайлович, может, нам, действительно, есть прислушаться… есть возможность прислушаться к тому, что сказал Адам Иванович.
Смотрите, что получилось: мы проголосовали за
первый и второй пункты и не проголосовали в целом за это постановление. А если
мы еще раз вернемся к голосованию по этому постановлению и проголосуем третий пункт и пробуем проголосовать в
целом, возможно у нас тем самым решится проблема, которая сейчас не решается в
зале, не позволяет двигаться вперед. То есть тем самым вы вернетесь назад к
голосованию по этому постановлению, и поставим на голосование 3 пункт и в
целом. В таком формате, возможно, мы проголосуем это постановление и тогда
разблокируем работу Верховной Рады.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми ж тут от радимося, і виходить у нас ситуація. Ми проголосували постатейно постанову, всі пункти проголосували. А тепер ви пропонуєте проголосувати тільки за один пункт як постанову. Скажіть, будь ласка, що робити з іншими пунктами? В іншому випадку виходить, що постанову не прийнято. Постанову не прийнято, ви розумієте тоді.
Тому ми… я звертаюся до колег із правої частини залу. Якщо ми виходимо на те, щоб розблокувати трибуну, і зараз буде проголосовано тільки в одній постанові пункт про відміну способу голосування, що ми отримаємо з вами? Ми хоч зможемо засудити блокування трибуни чи не можемо засудити? От чого ви домагаєтеся, я не можу зрозуміти? Зараз буде прийнято один пункт постанови. А що далі?
Анатолій Матвієнко, будь ласка.
10:43:05
МАТВІЄНКО А.С. Українськая республіканська партія „Собор”, блок "Наша Україна - Народна Самооборона".
Володимире Михайловичу, я голосував і за перший, і за другий, і за третій. Але сьогодні йде мова про те, якщо ми не можемо зробити все, як ви хочете, то треба зробити хоч бодай один крок для того, щоб, дійсно, Верховна Рада почала працювати. І хай показують далі ті, хто не хочуть, щоб Верховна Рада працювали, як вони будуть себе вести.
Я хочу вашу увагу звернути як автора до першого пункту. Ну да, якщо ми його проголосуємо, Володимире Михайловичу, 2 пункт взагалі не має ніяких крім рекомендацій навантажень. Скажіть, які правові, юридичні наслідки цього першого пункту? Що, завтра …будуть блокувати? Ніяких. Тому що немає ніякого механізму, як забезпечити виконання цього пункту. А це питання Регламенту.
Тому, Володимире Михайловичу, якщо не проходить, все-таки давайте рухатися хоч би по мінімуму. Проголосувати не цю постанову, а пропозицію про те, щоб відмінити ту постанову, яку ми прийняли і в такий спосіб почати працювати…
ІЗ ЗАЛУ. Правильно.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановний Анатолій Сергійович, абсолютно логіка є у вашій… але тільки не я прийняв, а прийняла Верховна Рада України.
А з другого боку, шановні колеги, ви зверніть увагу, ми ж повинні хоча би якусь політичну оцінку, Верховна Рада України може давати, коли вона приймає постанову? І повинна ж, мабуть, це робити. Чому ж ми не хочемо діяти з цього приводу…
А хто там піднімає руку? Я бачу. Ні, на зараз одну хвилину. Вже виступив Єфремов, заспокойтеся.
Соболєв Сергій Владиславович, а потім Александровська і будемо голосувати. А і ще Зарубінський.
10:44:52
СОБОЛЄВ С.В. Соболєв, "Блок Юлії Тимошенко". Шановний Володимир Михайлович! Я вважаю, що логіка першого і другого пункту є абсолютно чітка. Верховна Рада повинна була висловитись, що протягом двох місяців фактично відбувалось однією політичною силою, а саме Партією регіонів, блокування трибуни. І тут абсолютно правильно ми повинні були дати оцінку, і тому наша фракція голосувала і за перший і за другий пункт.
Те, що стосується третього пункту постанови, це пункт, який не приймається постановами, для цього треба чітке фінансово-економічне обґрунтування. І я думаю абсолютна більшість депутатів в сесійній залі чудово розуміє, що зірвати бюджет цього року найлегше. А хто потім буде нести відповідальність за невиплачені пенсії, заробітні плати і зростання безробіття в державі?
Саме тому ми вимагаємо, щоб питання необґрунтованого збільшення так званих соціальних стандартів, бо це ніякі не соціальні стандарти, голосувалось в поіменному режимі. Дякуємо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Алла Александровська, будь ласка.
10:46:01
АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О. Александровская, фракция коммунистов, город Харьков. Владимир Михайлович! Пункт второй абсолютно бессмысленный по своему содержанию, вы извините, что я говорю так жестко. Если руководствоваться логикой этого пункта, то получается в настоящее время у нас Верховная Рада, деятельность ее не унормированая, это же не правильно совершенно.
Другое дело, что есть определенные коллизии, которые возникают в зале и они требуют, так сказать, урегулирования.
Но сегодня
деятельность Верховной Рады имеет вполне достаточно нормативных оснований для
того, чтобы ее деятельность была
легитимна. Если касается первого пункта, разве можно признавать способ действия
депутата в виде блокирования трибуны или других действий как такой, который противоречит
требованиям закона и присяги, и статуса депутата. Ведь если мы, коммунисты,
находимся в меньшинстве, нам нужно обратить внимание на необходимость решения
социальных проблем, которые не хочет решать ни правительство, ни Президент, ни
большинство парламента, то наверное мы тоже будем применять такие способы.
Поэтому я предлагаю…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Анна Герман, потім Олег Зарубінський. Ганна Герман, будь ласка.
10:47:16
ГЕРМАН Г.М. Володимире Михайловичу, ви завжди були державним чоловіком і завжди вміли відрізняти речі основні від речей малозначущих. Для нас зараз усіх і для вас в тім числі підняття соціальних стандартів, зарплат і пенсій – це вища мета і треба вибрати зараз між тим, чи тут нас засудити, та судіть нас, ми суду не боїмося, заради того, щоб підняти людям зарплати і пенсії, можете нас засудити. Але давайте зробимо все, щоб сьогодні основне було прийнято. Я вірю, що ви як людина державна зробите все, щоб сьогодні Верховна Рада проголосувала за підняття пенсій і зарплат. Якщо ви цього не зробите, Володимире Михайловичу, у вас розчарується дуже багато людей.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Головне, щоб ви не розчарувалися, це для мене головне і визначальне. Будь ласка, Олег Зарубінський.
10:48:18
ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О. Шановний Володимире Михайловичу, шановні колеги, у нас виникла достатньо дивна ситуація, абсолютно алогічна. Дивіться що відбувається, постанова складається з чотирьох пунктів, за кожен пункт проголосовано позитивно. Отже, кожен пункт був схвалений Верховною Радою України. Мене дивує, що ті хто голосував за перший пункт, зараз кажуть, що його не потрібно, щоб був в постанові, ну нема ж логіки, шановні.
І другий момент, я б звернув вашу увагу, що другий пункт потрібен, бо є намагання весь час на гачку тримати Верховну Раду (і ви це знаєте) тим шляхом, що постійно подаються відповідні подання до Конституційного Суду. А він приймає рішення, що, бачте, діяльність Верховної Ради – Регламент незаконний, неконституційний і так далі. Ви ж досвідчені парламентарі і всі це знаєте. Всі три пункти мають смислове навантаження, за всі три пункти вже проголосовано. Давайте, щоб логіка якась була. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми обмінялися думками. Дозвольте зараз таким чином запропонувати наші подальші дії. Справа в тому, що Верховна Рада України не працювала, як мінімум, з 1 вересня... України. Верховна Рада України, коли один раз зібралася і перший раз розпочала діяльність, вона повинна дати оцінку цього? Повинна. Чи ми будемо бігати по кутках і розказувати один одному, що ми думаємо. Алогічно? Алогічно.
Друге. Ми проголосували всі три пункти цієї постанови. Але водночас Верховна Рада України не хоче голосувати її в цілому. Можна що завгодно говорити, але Верховна Рада, очевидно, повинна викласти свою позицію, що далі ми маємо працювати у правовому виключно полі. І це повинна бути сатисфакція для одних і для інших.
Тому я поставлю на голосування в такий спосіб. Повернутися до розгляду проекту постанови, прошу підтримати її – проголосувати. Ні - будемо далі знову з’ясовувати стосунки.
Тому прошу уваги! Я ставлю на голосування про повернення до розгляду проекту постанови реєстраційний номер 5190. Прошу голосувати.
10:50:55
За-208
Не хочете, шановні колеги, не потрібно.
Я ставлю на голосування про скасування Постанови Верховної Ради України від 22 вересня 2009 року №1623-6 „Про зміну способу голосування щодо законопроектів, які стосуються підвищення розмірів державних соціальних стандартів”.
Прошу голосувати. Я прошу голосувати.
10:51:32
За-234
Рішення прийнято.
А тепер переходимо до прийняття рішення з обговорених питань. Ми з вами обговорили проекти законів реєстраційний номер 4762, 5091-1, 5091-2, 5091-3. В порядку - прошу уваги! – у порядку реєстрації і обговорення законопроектів я ставлю на голосування про прийняття за основу проекту Закону (реєстраційний номер 4762) про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати. Автор – народний депутат України Олег Зарубінський. Прошу голосувати. Прошу голосувати.
10:52:37
За-259
Законопроект прийнято. Все. За основу.
По фракціях, будь ласка.
В цілому, якщо є заперечення, я не можу. Одну хвилинку.
Фракція Партії регіонів – 170, „Блок Юлії Тимошенко” – 3, „Наша Україна - Народна Самооборона” – 39, фракція комуністів – 26, „Блок Литвина” – 20, позафракційні – 1.
Тут звучав заклик голосувати в цілому. Але є, от я бачу заперечення, я не можу поставити на голосування в цілому. (Шум у залі)
Шановні колеги! Ну, Олег Ляшко заперечує. От заперечують народні депутати. Ну, є. Ну чого я буду вам називати. Все.
Олег Ляшко, будь ласка, назвав прізвище. Ну, будь ласка, мікрофон.
10:53:40
ЛЯШКО О.В. Олег Ляшко „Блок Юлії Тимошенко”.
Дякую, Володимире Михайловичу, що ви повідомили громадськість, що я заперечую. Я справді заперечую. Але я хотів би, щоб громадяни країни знали, чому я заперечую проти прийняття цього закону.
Ми у Верховній Раді за останні 18 років понаприймали законів, які станом на сьогоднішній день не виконуються, – десь 300 мільярдів. У цьому залі голосували за дітей війни. Чому цей закон не виконується? Бо під нього нема грошей. У цьому залі голосували пільги для чорнобильців. Чому тим чорнобильцям нещасним, які життя своє поклали, не платять ці пільги? Бо нема грошей. Чому не возять безплатно пенсіонерів, ветеранів, інвалідів в громадському транспорті? Бо розказують, що немає грошей.
Цей закон – це точно такий же закон. Це злочин проти людей, це злочин проти держави голосувати за закони, які не підкріплені фінансово. Це дурити людям голову перед виборами. Після виборів ті, хто найбільше кричать про захист інтересів людей, вони на другий же день після виборів забудуть про цих людей.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, є… У вас заперечення, Олександре Сергійовичу? Ну Єфремов, будь ласка. Єфремова мікрофон, будь ласка.
Зараз ви тоді.
10:55:02
ЄФРЕМОВ О.С. Спасибо, Владимир Михайлович.
Я понимаю так, что согласно Регламенту, коллеги возражают против того, чтобы принять проект постановления в целом. И не завтра забывают, а уже сегодня забыли о людях, которые нуждаются в решении этих вопросов.
Владимир Михайлович, есть тогда предложение согласно Регламента принять решение по сокращенной процедуре. Если бы зал согласился, можно было бы на четверг рассмотреть. Если вдруг нет, тогда в течение семи дней. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Адам Мартинюк, будь ласка. Потім - Юрій Кармазін.
10:55:39
МАРТИНЮК А.І. Дякую. Мартинюк, фракція комуністів.
Шановні колеги! Володимире Михайловичу, на жаль, трапилася якась технічна помилка. В мене зафіксовано, що я не голосував за цей законопроект, хоча я натискував кнопку, тому я публічно підтверджую своє рішення про те, що я, як і вся фракція наша, підтримую це рішення. Прошу врахувати мій голос.
А з приводу пропозицій, які тут лунають, варто було б… Шановні колеги, ви бачите 260-259 голосів, зрозуміло, що цей законопроект не сьогодні, завтра, післязавтра буде прийнятий у цілому як закон. Варто було б для того навіть, щоб і уряду чіткіше і швидше підготуватися до реалізації цього закону. Ми ж ще ж не знаємо, яка позиція буде Президента, варто було б сьогодні поставити крапку у цьому законі, щоб уряду тоді було б швидше реалізувати цю пропозицію.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Кармазін.
10:56:43
КАРМАЗІН Ю.А. Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни, "Наша Україна - Народна Самооборона".
Шановний Володимире Михайловичу, шановні колеги! Я голосував за прийняття цього закону у першому читанні, але категорично не можна зараз ні скорочувати термін його розгляду, ні приймати зараз у другому читанні. Подивіться пояснювальну записку до цього законопроекту. У пункті 3 написано: „прийняття закону потребує додаткових видатків держбюджету”. У зв'язку з цим Кабінету Міністрів пропонується при підготовці проектів Законів про внесення змін до Держбюджету на 2009 рік та державний на 2010 врахувати розміри прожиткового мінімуму і так далі. Тобто цих обґрунтувань немає. Порушення статті 3 і статті 91 Регламенту Верховної Ради і частини два статті 27 Бюджетного кодексу цього обґрунтування немає про те, які видатки треба скоротити і пропозиції про джерела додаткових доходів.
Тому це треба зараз отримати і у спокійному порядку затвердити і внести пропозицію. У нас у всіх є право на внесення поправок. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Все, обговорили тепер?
Олександр Стешенко, будь ласка, фракція БЮТ.
10:58:01
СТЕШЕНКО О.М. Шановний Володимире Михайловичу, шановні колеги! Очевидно, що політична доцільність взяла верх. Ми пропонуємо йти шляхом регламентного розгляду цього законопроекту, тобто термінів підготовки до другого читання у зв'язку з тим, що фактично у Верховній Раді розпочався бюджетний процес, і треба йти паралельним курсом. Тільки тоді ми можемо знайти якийсь компроміс і прийняти рішення, яке б задовольнило всі частини сьогоднішнього парламенту. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, ми обмінялися думками. Отже, є заперечення з приводу того, щоб ми зараз приймали остаточне рішення. І оскільки заперечення є, то ми не можемо його примати остаточне. Прозвучала друга пропозиція – скоротити розгляд із 14 до 7 днів. Я цю пропозицію поставлю на голосування. Ну, є така пропозиція, Регламент це дозволяє. Так вже йдем по Регламенту. Давайте буду йти по Регламенту, шановні колеги. будь ласка, ви визначтесь голосуванням.
Я ставлю на голосування про доручення комітету розглянути і підготувати до другого читання за скороченою процедурою відповідно до Регламенту. Прошу голосувати.
10:59:38
За-252
Рішення прийнято.
Йдемо далі тепер. Шановні колеги, нам треба розглянути питання про включення до порядку денного, а в разі включення до порядку денного, обговорити і прийняти рішення щодо законопроекту (реєстраційний номер 5115) – це проект Закону про вжиття додаткових заходів щодо впорядкування окремих видатків Державного бюджету України, направлених на підвищення розмірів державних соціальних стандартів та гарантій. Я ставлю на голосування про включення до порядку денного цього питання.
11:00:29
За-249
Рішення прийнято.
Шановні колеги! Будь ласка, Олег Ляшко.
11:00:41
ЛЯШКО О.В.
Шановний Володимире Михайловичу, ми, звичайно, вітаємо прагнення
розблокувати роботу Верховної Ради, але ж не у правовий і не у конституційний
спосіб.
Ми зараз приймаємо рішення про включення і розгляд законопроекту, який не розглядався в жодному комітеті, хоча це питання, оскільки йдеться про Державний бюджет, це питання бюджетного комітету, по якому немає висновку. Що ви нам сьогодні пропонуєте розглядати?
Я вважаю, що це питання сьогодні взагалі не може розглядатися, поки не пройде відповідної регламентної процедури, а то з одного боку ви закликаєте: давайте не блокувати трибуну, а з іншого боку фактично такими голосуваннями ми робимо ще гірше – ми блокуємо трибуну, але, як кажуть, неявно, ми блокуємо право і Конституцію в цій залі. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, справа в тім, що Погоджувальна рада (одну хвилинку!) ще декілька тижнів тому назад прийняла рішення розглянути соціальні закони, які є, і цей проект порядку денного переходить вже третій тиждень. Тому звинувачення під собою жодних підстав не мають.
Будь ласка, Анатолій Матвієнко. Це ж не першого дня питання стоїть.
11:02:03
МАТВІЄНКО А.С. Українська республіканська партія „Собор”, блок "Наша Україна – Народна Самооборона”.
Володимир Михайлович, я хочу звернутися до вас. Безперечно, що Верховна Рада може прийняти будь-яке рішення, але ви як головуючий маєте інформувати про те, що комітет не розглянув цього питання, що бюджетний комітет його не вніс або має якусь іншу точку зору. Тоді, коли ви даєте повну інформацію, зрозуміло, що для депутаті зрозуміло, як голосувати. Коли ж ви на даєте повну інформацію, ви просто не інформуєте парламент, а відтак, можливо, може бути помилка. Тому я хотів би вас просити інформувати про всі перипетії того чи іншого питання і в такий спосіб дати можливість депутатам правильно визначатися. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, я інформую вас, що на засіданні, яке ми мали проводити ще в попередній тиждень, було домовлено, що це питання і ряд інших питань, які йдуть після цього законопроекту, будуть розглянути по суті справи в пакеті, але будуть розглядатися окремо і голосування буде по кожному кермо, для того щоб зняти будь-які звинувачення у блокуванні розгляду цих питань. Це по-перше.
По-друге, комітетам відповідним було доручено терміново опрацювати ці питання.
На превеликий жаль, так як була заблокована робота Верховної Ради України, так була і заблокована робота комітетів. А відтак рішення має приймати Верховна Рада України.
Надалі я неодноразово просив голів комітетів приходити на засідання Погоджувальної ради, бо в понеділок, тобто вчора, 10 голів комітетів були відсутні на засіданні Погоджувальної ради. І всі рішення, які приймаються на Погоджувальній раді, виконувати. Ми ж, разом з тим, з вами, шановні колеги, не вважали за потрібне дати політичну оцінку тому, що блокується робота не лише Верховної Ради, але й комітетів. Так що, я повинен один воювати? Давайте разом хоча б ми викладемо раз нашу позицію. Якщо 170 блокує, 280 повинні сказати: „Верховна Рада України має працювати”. Але цього не хочуть робити.
Тому переходимо до розгляду відповідного законопроекту. Доповідач – Герман Ганна Миколаївна. Будь ласка. Я прошу вас, не кричіть! Заспокойтеся!
Що ви пропонуєте, шановні колеги, дорогі? Я ще раз хочу сказати: ми виконуємо рішення Верховної Ради України з вами. Я прошу вас заспокоїтись. Почався розгляд питання.
11:04:53
ГЕРМАН Г.М. Шановні колеги, Постановою Верховної Ради України номер 1047-17 від 03.03.09 „Про заходи щодо упорядкування окремих видатків Державного бюджету України” було зобов’язано Кабінет Міністрів України упорядкувати заробітну плату окремих категорій посадових осіб державної влади, зменшивши вдвічі її максимальні розміри. Внаслідок прийняття зазначеної постанови має бути зменшено асигнування головних розпорядників державних коштів та приведено у відповідність бюджетні призначення Державного бюджету України на 2009 рік шляхом подання Кабінетом Міністрів України на розгляд Верховної Ради України відповідних пропозицій. Метою прийняття проекту постанови є забезпечення ефективного використання видатків Державного бюджету України і недопущення необґрунтованого перерозподілу вивільнених коштів. Зокрема, обмежується спрямованість вивільнених коштів шляхом направлення їх виключно на збільшення видатків Державного бюджету України з метою підвищення розмірів державних соціальних стандартів та гарантій. Простими словами усе це зводиться до одного, що всі ці гроші, які держава заощадить від зменшення заробітних плат для високопоставлених чиновників ішли не кудись у невідомому напрямі, а спрямовувалися на допомогу найбіднішим верствам населення на підняття соціальних стандартів.
Ось коротка суть цього проекту постанови і я закликаю вас усіх за це проголосувати. Значить, прийняття проекту постанови Верховної Ради не потребує додаткових залучень коштів з Державного бюджету України. Прийняття запропонованого проекту постанови забезпечить унеможливлення необґрунтованого витрачання вивільнених коштів Державного бюджету України. Ідеться не про те, щоб ще скоротити, ідеться про те, щоб ті скорочені кошти не йшли невідомо куди, а йшли бідним людям.
Я переконана, що парламент підтримає такий проект постанови.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, запитання до доповідача є? Якщо є, то запишіться, будь ласка.
Прошу прізвища народних депутатів вивести на табло. Михайло Папієв.
11:07:49
ПАПІЄВ М.М. Дякую. Шановна Ганна Миколаївно, я хотів би нагадати, щоби і телеглядачі, і радіослухачі знали правдиву історію, як взагалі підвищилася в 10 разів заробітна плата чиновників вищого щабелю. І це відбулося 30-го червня 2005 року рішення урядом Юлії Тимошенко. Тобто в той час підвищилася значно заробітна плата, особливо Прем’єр-міністра, Президента, віце-прем’єрів і міністрів. І зараз от викликає здивування саме те, що багато сьогодні і Прем'єр-міністр говорить, що зависокі заробітні плати, а ви знаєте, що базовою є заробітна плата Прем'єр-міністр України. Як ви дивитеся на те, щоб ми запропонували Прем'єр-міністру України вийти з ініціативою зменшити свою базову заробітну плату, а це призведе до автоматичного зменшення заробітної плати і Президента, і міністрів, і віце-прем’єр-міністрів. Нехай вона покаже приклад.
ГЕРМАН Г.М. Шановний колего, вся Україна знає про цей факт, знає, коли були підвищені необґрунтовано зарплати високопоставленим чиновникам. Але ми з вами піднялися на той солідний рівень, коли самі собі сказали, що ми зменшимо заробітні плати. Я вірю, що і Прем'єр-міністр готова зменшити свою заробітну плату задля того, щоб усі ці заощаджені кошти пішли на підвищення соціальних стандартів.
Я вірю, що Юлія Володимирівна готова сьогодні відмовитися від численної охорони, від численних кортежів. Я вірю, що кожен з нас сьогодні готовий скромно жити і всі ці вивільнені кошти спрямувати на підвищення соціальних видатків.
Я не хотіла б, щоб ми зараз у цьому залі звинувачували одне одного, хто винен у тому, що тоді підвищили, а хто винен у тому, що тоді підвищили. Був добрий час в Україні - можна було підвищувати. Зараз тяжкий час і треба заощаджувати, у першу чергу, на собі…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Володимир Бондаренко.
11:10:12
БОНДАРЕНКО В.Д. Володимир Бондаренко, „Блок Юлії Тимошенко”.
Безумовно, сьогодні всі, хто дивиться за нашою роботою, помітили, що легалізувалася і не вперше та таємна змова, яка проводиться вже давно Президентом України і тими, хто його підтримує у цьому залі, у тому числі багаточисельними родичами із фракції „Наша Україна”, а також Партією регіонів та декількома спасителями України, які з’явилися спеціально для цього засідання один раз за останні два місяці, я їх тут раніше не бачив.
Тому я хотів би запропонувати вам, пані Ганно, ви вже пропонували депутатів зустрічати у під’їздах і відбирати у них гроші, навіть дату називали, коли це робиться.
Нагадаю вам, що Кабінет Міністрів вже три місяці тому скоротив заробітні плати всього Кабінету Міністрів так, як це вимагала постанова Верховної Ради. А ми, депутати, на жаль, через ваше блокування цього не зробили. Пропоную першим актом передати „Міжгір’я” в державу і це буде хороший вклад в підвищення стандартів життя і інших депутатів, окрім вашого лідера Януковича, який взяв собі 140 гектарів…
ГЕРМАН Г.М. Шановний колего! Я готова на таємну змову навіть з вами для того, щоб підняти соціальні стандарти для наших громадян. Для того, щоб люди мали високі зарплати і пенсії, прості люди, які через нинішній непрофесійний уряд не можуть звести кінці з кінцями. Я готова, таємно змовлятися навіть з такими, як ви.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Романович Мойсик, будь ласка.
11:11:51
МОЙСИК В.Р. Володимир Мойсик, депутатська група „За Україну!”, прошу передати слово колезі Карпуку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Карпук.
11:12:04
КАРПУК В.Г. Володимир Карпук, депутатська група „За Україну!”, "Наша Україна”. Шановна Ганна Миколаївна! За вашими підрахунками чи за підрахунками фракції, які кошти будуть акумульовані внаслідок цього зниження, і чи це буде голий популізм, чи це дійсно буде дієва підтримка?
Наступне питання. Чи можете ви сказати наскільки зросла кількість штатних одиниць заступників міністрів впродовж останнього року.
І ще одне питання. Ми знаємо, що обласні ради не внесені до вашої постанови, однак практика показує, що посадовці в обласних радах, районних радах мають на порядок вищу заробітну плату, чим у відповідних районних адміністраціях. Дякую.
ГЕРМАН Г.М. Зараз йдеться не про скорочення… проект цієї постанови, я ще раз наголошую, говорить не про скорочення зарплат, а про те, щоб ті скорочені зарплати, які вже відбулися спрямовувати на підняття зарплат і пенсій, а не на інші видатки. Ось суть цієї постанови.
ГОЛОВУЮЧИЙ. І, Адам Мартинюк.
11:13:15
МАРТИНЮК А.І. Дякую, Володимире Михайловичу. Я не знаю, хто відповість на це питання, мабуть це не доповідачу. Ми розглядаємо все-таки за реєстраційним номером 5115 проект постанови, так, Ганна Миколаївна? Проект постанови. У порядку денному розкладу сьогоднішніх засідань стоїть, що ми розглядаємо проект закону. Все-таки давайте, мабуть, уточнимо, що ми розглядаємо не проект закону, а розглядається проект постанови, бо документ зареєстрований 5115 за постанову.
А щодо того, що тут пропонується, то дійсно, тут пропонується ціла серія, щоб Кабінет Міністрів подав пропозиції, зміни до закону про державний бюджет, щоб ту заробітну плату, яку і Кабінет Міністрів зменшив, яку і народним депутатам уже не виплатили, і ту заробітну плату, які повинні зменшити всьому керівному складу вищому і голів державних адміністрацій, судів і прокуратурі, спрямувати в державному бюджеті, цю економію, на той закон, який ми сьогодні майже проголосували і, сподіваюсь, що в другому читанні проголосуємо. Тому я...
ГЕРМАН Г.М. Адам Іванович, мені залишається тільки подякувати вам за державницьку позицію і просити всіх парламентарів підтримати те, щоб заощаджені кошти йшли для бідних людей, а не для закупівлі мерседесів і так далі. Дякую вам.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, прошу записуватися на обговорення, якщо є такі.
Микола Томенко, будь ласка, мікрофон. Шановні колеги, запишіться.
ТОМЕНКО М.В. Шановні колеги, я хочу звернути увагу на те, що в силу технічних, можливо, обставин, що ми все-таки тільки розпочали працювати після блокування, я вніс теж проект постанови 5154 стосовно цього питання. Просто я хочу вам нагадати, що 3 березня ми Верховною Радою України прийняли аналогічну постанову, Ганна Миколаївна її доповіла, в неї 99 відсотків тексту нашої постанови 3 березня. Тільки ця постанова торкалася терміну до завершення 2009 року і нагадаю, вона так само пропонувала упорядкувати заробітну плату всього керівного складу органів державної влади, включно, судову, прокуратуру, Нацбанк. Ця постанова була зареєстрована керівництвом Верховної Ради, я маю на увазі і Головою Верховної Ради – Литвином, Лавриновичем, Томенко і керівниками фракцій, набрала 374 голоси. Після того, як ця постанова була ухвалена, лише члени уряду скоротили собі заробітну плату у два рази, і це правда. Я хотів би тут… колеги говорили про Прем'єр-міністра, у неї зарплата у два рази менша, чим у народного депутата сьогодні. Але в силу різних обставин депутати, прокуратура, суди і інші не пішли цим шляхом. Я вас інформую, що Нацбанк навпаки збільшив собі заробітну плату, а не скоротив у два рази.
Тому ми можемо йти двома шляхами: можемо розглядати, і я ідею підтримую цю, тому що нам треба виконати нашу постанову 3 березня, я запропонував інший шлях: до нашої діючої постанови внести просто один пункт, продовжити її дію на ще один бюджетний рік, до 1 січня 2011 року. Можна і по-новій проголосувати, оскільки 90 відсотків тексту ми вже прийняли 3 березня. Можна до діючої постанови 3 березня, як я запропонував, пересунути дату.
Загалом, я хочу сказати, що цілком зрозуміло, що в умовах кризи вся система влади, виконавча, законодавча, судова, всі інституції, такі, як Нацбанк, очевидно, мусили б показати приклад, що в умовах кризи треба допомагати країні і суспільству. То я підтримую цю ідею, і вважаю, що Верховна Рада повинна починати з себе і проголосувати за скорочення заробітних плат у два рази. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, переходимо зараз до виступів. Лук’янов Владислав. Після нього буде виступати Цибенко Петро Степанович.
ІЗ ЗАЛУ. Папієв…
ГОЛОВУЮЧИЙ. А, Папієв! Будь ласка, Михало Папієв.
11:17:29
ПАПІЄВ М.М. Дякую. Шановні народні депутати України! Фракція Партії регіонів України вдячна всім свідомим народним обранцям, які проголосували за законопроект про підвищення соціальних стандартів та соціальних гарантій.
Фракція Партії регіонів України у повному складі голосувала за законопроект, який ми сьогодні прийняли за основу, і я як один із авторів, а у нас є ще народний депутат Пеклушенко є. голосував теж за цей закон, бо для нас головним і важливим є не те, хто є автором закону, для нас головним і важливим є те, щоб ми народу України, нашим найбіднішим верствам населення підвищили заробітні плати, підвищили пенсії, підвищили соціальні допомоги дітям-сиротам, багатодітним сім’ям, інвалідам, інвалідам-дитинства і ще багатьом верствам населення, які сьогодні потерпають від непрофесійної діяльності уряду, від зростання цін і від усіх інших негараздів.
Шановні колеги! Коли у нас питають, а де взяти гроші? Так от сьогодні у виступі народного депутата Азарова було чітко, ясно і зрозуміло сказано: для реалізації законопроекту, який ми проголосували сьогодні у першому читанні, потреба складає 2,8 мільярдів гривень на цей рік. При цьому, давайте порівняємо ці цифри. На утримання Секретаріату Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України йде більше двох мільярдів гривень. Крім того, додати сюди треба ще 340 мільйонів гривень, які витратив Кабінет Міністрів на свої рекламні ролики, які ми дивимося щодня. Крім того, треба додати сюди ще перельоти спецрейсами, чартерами і іншими, коли цілі світи возять з собою високопосадовці. Тобто гроші для реалізації цього закону є. І треба було сьогодні голосувати його в другому читанні і в цілому. Але це вже воля і рішення Верховної Ради України.
І от, коли заявляють сьогодні, що неможливо підвищити... зменшити заробітну плату чиновникам, то я вам поясню. У нас сама побудова заробітної плати здійснюється в такий спосіб: є постанова 510 від 30 червня 2005 року, якою встановлено було посадовий оклад Прем’єр-міністра України, і від нього вже у відсотках обраховуються посадові оклади Президента, міністрів, народних депутатів України. Якщо сьогодні уряд заявляє, що вони зменшили собі зарплату вдвічі – це не правда. Тому що жодної зміни до постанови 510 урядом не внесено і Прем’єр-міністром теж. А народні депутати України постановою зменшили собі вдвічі заробітну плату, і ми сьогодні постановою цією плануємо спрямувати ці кошти на виплату соціальних допомог та підвищення пенсій і заробітних плат.
Шановні колеги, я прошу вас підтримати і фракція Партії…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Петро Степанович Цибенко, фракція комуністів.
11:20:47
ЦИБЕНКО П.С. Фракція комуністів, Петро Цибенко, голова Ради організації ветеранів України.
Шановні колеги, фракція комуністів безумовно підтримає цей проект постанови щодо цільового спрямування цих коштів, які економляться. Це буде справді справедливо і правильно. І це дасть можливість певною мірою підвищити соціальні стандарти. А якщо хтось вважає, що у підвищенні соціальних стандартів немає потреби, то я вкотре хочу нагадати шановним народним депутатам, що з 14 мільйонів пенсіонерів, ветеранів та інвалідів понад 10 отримують пенсію в розмірі от 500 до 1000 гривень, і середня пенсія цієї категорії наших громадян найбільш незахищеної становить 680 гривень.
Друге, про що я хотів сказати. Шановний Володимире Михайловичу, я хотів би трошки уточнити ситуацію, ту інформацію, яка пролунала з ваших вуст. Ви говорили про блокування роботи комітетів. Про блокування роботи не лише в сесійні залі, але й в комітеті. Мабуть, частина комітетів не працювала. Але я хочу сказати, що є, напевне, такі комітети, які працювали. Зокрема я працюю у Комітеті у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів в якості першого заступника і голови. І хочу доповісти про те, що на минулому засіданні, як і раніше, ми проводили засідання, розглядали планові питання і тому, мабуть, не зовсім коректно стверджувати, що всі комітети не працювали.
І третє. Постанова, яку ми зараз розглядаємо, вона певною мірою кореспондується з тим питанням, яке тільки було проголосовано в першому читанні щодо проекту закону щодо підвищення соціальних стандартів. І пролунала репліка з боку представників бюджетного комітету про те, що у держави немає коштів.
Ну перше, що я хотів би підкреслити, що це в тому числі оцінка діяльності Кабінету Міністрів України. Бо з усіх білбордів розповідається зовсім про інше. А оце якраз фактична оцінка діяльності. Але є і інший аспект цієї проблеми. Ви знаєте, всі народні депутати принаймні ті, хто зустрічаються з виборцями напевно знають про те, що в цьому році і наприкінці минулого року обвально зросли ціни і тарифи на найнеобхідніші товари. Але тоді, коли приймалися рішення про збільшення навіть не на відсотки, а в рази збільшення цін і тарифів, хто запитав у пенсіонера, ветерана, інваліда, а чи у нього є зайві кошти для того, щоб заплатити за оті кошти. Мабуть що ні. В 3,5 рази збільшили тарифи на проїзд в громадському транспорті в Києві, в метро і так далі, але від цього ж нічого не змінилося на краще. Ні потягів не стало...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.
ЦИБЕНКО П.С. Я хочу завершити тим, з чого починав. Ще раз підкреслити, що цю постанову, справді, треба голосувати і фракція Компартії України буде за неї голосувати. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Бондаренко Володимир Дмитрович, фракція „Блоку Юлії Тимошенко” передає право на виступ Олегу Ляшку.
11:24:20
ЛЯШКО О.В. Шановні попередні колеги очевидно обмовлюються повторюючи, от Павло Степанович і попередній виступаючий, що розглядаємо проект постанови.
Шановні, ми розглядаємо не проект постанови, а проект Закону „Про вжиття додаткових заходів щодо впорядкування окремих видатків державного бюджету”. Так називається проект закону.
Володимире Михайловичу, я недаремно звертав вашу увагу щодо порушення вимог Конституції. Хочу звернути увагу на статтю 95 Конституції України, яка передбачає, що виключно Законом „Про Державний бюджет України” визначаються будь-які видатки держави на загальноспільні потреби, виключно Законом про державний бюджет. І ніяким іншим законом. Це пряма норма статті 95 Конституції України. І тому навіть ставити на розгляд це питання сьогодні ви не мали права і пропонувати розглядати його у Верховній Раді. Я вже не кажу про порушення регламентних норм. Це я щодо форми питання, яке ми розглядаємо.
Тепер щодо суті. Я хочу нагадати, Микола Володимирович Томенко абсолютно правильно звернув увагу, що Верховна Рада 3 березня 2009 року проголосувала постанова, якою запропонувала органам державної влади скоротити у зв'язку з фінансовою кризою свої видатки. Наголошую 18 березня, буквально через два тижня після прийняття відповідного рішення Верховною Радою, уряд України прийняв постанову, якою скоротив видатки на заробітну плату і Прем'єр-міністру, і міністрам, і всім посадовцям в органах урядових.
Уряд 18 березня прийняв відповідну постанову. Верховна Рада по сьогоднішній день видатки не скоротила. Виступає пані Герман, розказує про те, давайте депутатів десь там перехоплювати із зарплатою. У мене питання до вас шановна колега: ви свою зарплату людям вже віддали? От скільки ви отримуєте зарплату? Яка у вас заробітна плата? Скажіть людям. І у мене така сама, як і у неї, і у вас в усіх, тому давайте не займатися популізмом. Ви самі отримуєте свою заробітну плату, ви півроку блокуєте роботу Верховної Ради і ходите розказуєте, що, бачите, Литвин вам не виплачує зарплату. Так за що вам її виплачувати, коли ви не працюєте! Ви не голосуєте за скорочення, ви не хочете працювати, а хочете отримувати заробітну плату і при цьому ще й людям подобатися, що, бачите, ми за вас так дбаємо.
Тому я думаю, що цей закон ні в якому разі не можна підтримувати, бо він є антиконституційним. Є Закон про бюджет, давайте його розглянемо. Уряд там скоротив видатки на зарплату народних депутатів у двічі. От давайте проголосуємо Закон про бюджет і скоротимо зарплату народних депутатів. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. … в кінці після завершення. Я тільки просив одного, шановні колеги, давайте остаточно не опускати рівень і авторитет Верховної Ради, якого практично немає. Давайте будемо говорити по суті і не з’ясовувати стосунки між собою. Це таке прохання велике.
В’ячеславу Кириленко право на виступ передає Лілія Григорович. Так що, будь ласка.
11:27:40
КИРИЛЕНКО В.А. В’ячеслав Кириленко, депутатська група „За Україну!”.
Шановні колеги і шановні виборці, сьогодні, звичайно, цікавий порядок денний у тому сенсі, що після цього законопроекту ще буде штук 5-6 важливих законопроектів для людей про мораторії, про те, що не можуть ціни підвищуватися, а зарплати зменшуватися. Це все абсолютно правильно. Питання тільки в тому, що у нас же в залі 15 кандидатів у Президенти, і щоб вони не забули після завершення виборчої кампанії про те, що зараз Верховна Рада прийме у вигляді постанови.
Тому що дивна закономірність вимальовується: тільки вибори – відразу всі згадують про людей, вносять мораторії, вносять збільшення, покращання; тільки вибори закінчилися – кандидат програв, він починає говорити зовсім з іншої точки зору. І це така особливість української політики, яку люди повинні просто розпізнавати, а не сліпо довіряти всьому тому, що у цій залі говориться.
Тепер про цю постанову і про депутатів. Це все правильно, що депутатам треба зменшувати і зменшувати, як і чиновникам усім. Але депутати ще мають депутатську недоторканність і депутатські пільги. Так по цих темах очі сором’язливо опускаються. Законопроект про скасування депутатської недоторканності півтора року лежить без руху у парламенті. Ні БЮТ, ні Партія регіонів про цей законопроект навіть думати не хотять, а хочуть недоторканність собі лишати. Навіщо? Давайте спитаємо у людей. Пільги. Скільки не вносилося законопроектів, у тому числі і мій законопроект особистий, або вони заговорюються ще на рівні комітетів, або тут успішно провалюються.
Таким чином на лице подвійний стандарт, який запропонований суто із політичною метою. І всі ці постанови, які зараз будуть розглядатися, вони вносяться зараз у парламент із політичною метою. Тому я звертаюся понад усе до людей. Потім, коли вони будуть проголосовані, треба подивитися, як їх виконують, у тому числі і самі ініціатори. А група „За Україну!”, звичайно, як старий і давній ініціатор усіляких обмежень чиновників буде голосувати по всіх цих законопроектах.
Наступне. От зараз різні розмови про економіку і уряди. У мене виникає питання, коли буде той уряд, який научиться не тільки тратити, але й заробляти. Тому що грошей менше, менше і менше, а бажання тратити більше, більше і більше. Хто буде віддавати, хто буде відповідати? Українська держава. Тільки, напевно, тих, хто зараз все більше хотять тратити, тут уже не буде.
І останнє. Ми поки не займемося, справді, серйозними питаннями, оці всі постанови вони кардинально для українського народу нічого не покращать. Тому що, коли український народ повинен все віддати через податки, а у нас найгірша у Європі податкова система, те, що не віддав через податки – віддати чиновнику, а у нас найбільша в Європі корупція, а потім ще держава додатково забере усілякими збільшеннями, як це відбулося з малим підприємництвом буквально останнім часом, то від цих підвищень не лишиться жодної копійки. І в цьому правда тих популіських рішень, які зараз пропонуються. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Гуменюк, фракція "Наша Україна - Народна Самооборона". Передає право на виступ Лілії Григорович, будь ласка.
11:31:01
ГРИГОРОВИЧ Л.С. Лілія Григорович, депутатська група „За Україну!”, „Наша Україна”. Шановні народні депутати! Шановні люди! Здається, через місяць саботажу ми десь винирнули з якоїсь реальності, такої віртуальної, притлумлені оцими плакатами, гаслами і нам здається, що люди не розуміють об’єктивної реальності. Це не так.
На одному помпезному з’їзді у робочий день, лідер назвала свою команду командою „Саламандр”, це дуже багато людей. Саламандри – це земноводні плазуни, слаба і примітивна нервова організація, нервової системи, інші в той час блокували трибуну наче черепашки ніндзя.
Люди добрі! А я звертаюся до 450 гомосапієнс – людей, які сидять в цьому залі, і хочу гаслом із тої віртуальної реальності вернути вас до дійсності словами Олександра Довженка: „Я не смію жити краще, ніж живе мій народ”.
Скажіть, будь ласка, руку на серце, кілька тисяч гривень позабирають у вас, ви станете жити гірше? Не правда! Дві команди: „Саламандр” і „Черепашок ніндзя” – обслуговують 20-30 крупних родин в Україні. Депутатська зарплата нічого не значить, спікер сказав, що отримали конверти, навіть не знають скільки мають отримувати, тому що всі ці два фінансово-промислові клани представлені в політиці перебувають на дотації тримателів фракцій.
Маймо совість, ми знову граємося з людьми і думаємо, що люди нічого не розуміють! Так, 20-30 родин мають парламентсько-конституційну більшість, а 46 мільйонів мають хіба що два-три десятки людей, які сьогодні в групі „За Україну!”.
Саме тому, я прошу з людьми не гратися, люди все розуміють. Якщо ми приймаємо такі постанови, ми їх звичайно підтримаємо, бо ми не хочемо і не живемо, до речі, на відміну від дуже багатьох краще, як наш народ. То я б хотіла, щоб туди внесли роздуті штати заступників міністрів, яких кількість дедалі збільшується, бо заступники міністрів стали ніби отстойником для обіжених, а обласні ради, скільки там заступників, які в них кошти та зарплати вдвічі більші, аніж в обласних адміністрацій. Тому ми підтримуємо в першому читанні, давайте не гратися і головне не гратися з людьми, тому що все це передвиборчий блеф і суєта, мерседеси, машини, замки, які не внесені в декларацію головних кандидатів у Президенти, ось де грабунок.
До речі, десять плакатів «Вона працює» - шкільний автобус, 20 плакатів іншого кандидата - ще один шкільний автобус. За які кошти ми це робимо, не граємось з людьми, люди мудрі, все розуміють і думаю свою позицію висловлять. Бо ми маємо Україну 18 років і люди навчилися відрізняти добро від зла, не дивлячись на шалену агітацію і зомбування, яке сьогодні має місце. Будьмо чесними перед людьми!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, може таким чином, може б ми припинили обговорення цього питання. Ні, ми в кінці тоді. Тоді, будь ласка, В’ячеслав Кириленко, вже виступив, ну він виступав від фракції. Віктор Славута. Будь ласка, Ярослав Сухий, після того Ландик.
11:34:32
СУХИЙ Я.М. Шановні колеги, розгляд законопроекту 5115 має бути приводом чи підставою для розмови про ліквідацію нашої з вами колективної заборгованості, яку ми заборгували нашим виборцям у сфері розгляду законопроектів, що стосуються сфери соціальної політики, а особливо в галузі удосконалення соціально-трудових відносин в умовах трансформації суспільства на ринкових засадах. Я вам нагадаю, не приймається в довший час Трудовий кодекс, Україна остання з колишнього Радянського Союзу держава, яка живе за кодексом закону про працю від 17 грудня 1971 року. Коаліція та більшість провалили прийняття Закону „Про єдиний соціальний внесок та про соціальний діалог”. На фоні галопуючого вимирання нашої нації сесійна зала так і не побачила законопроектів щодо запровадження п’ятого виду загальнообов’язкового державного соціального страхування – страхування медичного. Вони готові до розгляду, але немає позиції уряду і немає позиції більшості.
Ледь жевріє робота щодо питань адресності та фінансового ресурсу пільг, які не допомагають, а тільки дратують людей. Зупинено реформування пенсійного забезпечення. Ні стратегія подолання бідності, ні концепція реформування системи оплати праці так і не дочекалися свого законодавчого забезпечення.
Головними причини і протистояння, яке було в цій сесійній залі, в яке втягнулося все суспільство, є те, що, перше, ми нагромадили роками, і про це не раз ми із колегами говорили, негатив безсистемності прийняття рішень соціальної сфери, як правило, або під вибори, або після виборів аби сподобатися виборцям будь-якою ціною, як правило, за рахунок самих виборців.
В залі, на превеликий жаль, домінує налаштованість на швидкий, так званий рейтинговий результат, а тим часом, національний дохід на душу населення України складає 1500 доларів у рік. У Гватемалі 2400, Марокко 1700, в Албанії 2500.
Скажіть, будь ласка, коли в останній раз у
цьому сесійному залі ми вели розмову про продуктивність праці, про
фондовіддачу, про фондоозброєність? Без реального сектору економіки, без
базових галузей народного господарства ми з вами змушені будемо і надалі латати
дірки, вишукуючи ті копійки, ті крихти бюджетного пирога, якими ми можемо
нагодувати найбідніші верстви населення. Бо пам’ятаєте слова мудрого
Джона Кеннеді: „Якщо влада не може захистити багатьох бідних, прийде час – вона
не зможе захистити небагатьох багатих”?
Ми повинні пам’ятати про те, що соціальна нерівність в Україні і диференціація в
оплаті праці галопує і стає сьогодні загрозливою. Україна по цьому показнику
давно випереджає країни з банановими режимами. Я пропоную цей
законопроект, 5115, підтримати за основу. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Ландік.
Олександр Стоян, будь ласка, фракція Партії регіонів.
11:37:47
СТОЯН О.М. Шановні виборці, шановні колеги! Ви знаєте, мені дуже дивно чути від представників органів влади, від „Батьківщини” про те, що немає коштів на мізерні соціальні виплати: на те, щоб підняти пенсії, підняти мінімальні заробітні плати. Я хочу нагадати всього дві цифри і давайте з вами подумаємо, що ці цифри значать: перша цифра – у 2009 році уряд затвердив той же прожитковий мінімум, який був у 2008 році, заробітна плпта мінімальна – 669 гривень, а мінімальна пенсія – 498 гривень, з доплатою – 544 гривні. Тобто на тому рівні, який був і в 2008 році.
Але поскільки не можна критикувати уряд, ви знаєте, що є постанова, яка забороняє не просто критикувати Тимошенко, а й називати „вона”, я буду звертатися з подяками. Я хочу подякувати Юлії Тимошенко і всьому уряду від імені тисяч матерів,які сьогодні отримують, аж 130 гривень на догляд за дитину до 3-х років.
Я хочу подякувати від імені мільйонів пенсіонерів, які сьогодні отримують мінімальну пенсію 544. Якщо перевести на один день – це 17 гривень у день. Дякують всі пенсіонери Юлії Тимошенко.
Я хочу подякувати від імені безробітних, а це вже мільйони, які стали завдяки недолугій політиці уряду по підтримці вітчизняного товаровиробника.
Можна подякувати від імені мільйонів учителів, лікарів, які ні копійки не отримали в цьому році щодо доплат. І багато інших людей дуже щиро дякують, дякують за те, що вона так сильно працює. Але і пора запитати, а де ж ті прибутки, які є в державі, про які вона доповідає? Пора спитати, а де 10 мільярдів доларів, (а перевести в гривні – це 80 мільярдів гривень, третина бюджету, який отримали з Міжнародного валютного фонду), де всі ті прибутки? Куди вони пішли?
А тепер повертаюся до прожиткового мінімуму чи
треба його змінювати? Шановні колеги, з 2002 року прожитковий мінімум не
переглядався. Він занижений на 100 гривень у місяць. І що ж пропонує Партія
регіоні? Невже вона щось вимагає велике? Дивіться, що пропонує Партія
регіонів. Поскільки межа бідності – 772 гривні, і за межею бідності працюючі люди, бо
мінімальна 669, і за межею бідності пенсіонери, бо 544 гривні. Ми просимо, давайте виконаємо Закон „Про державні
соціальні стандарти, державні соціальні гарантії” – мінімальна заробітна плата
– 800 гривень, виведемо працюючу людину
за межу бідності; мінімальна пенсія – десь
650 гривень, підтягнемо до межі бідності. То хіба у „Блоку Юлії
Тимошенко” рука не підніметься
проголосувати за ці соціальні стандарти? Пригадайте, Тимошенко казала,
якщо вона не виплатить заощадження за
два роки, вона через два роки піде з влади, покладе заяву. Де заява, де
ваша… (Оплески)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Єфремов. Михайло Чечетов, будь ласка. Наступний буде виступати Аржевітін.
11:41:08
ЧЕЧЕТОВ М.В. Уважаемый Владимир Михайлович, уважаемые коллеги, действительно сегодня в Верховном Совете знаменательный день в Верховной Раде, поскольку инициатива Партии регионов о социальной защите людей в условиях кризиса наконец-то была реализована. И мы хоть как-то сделали первый шаг навстречу людям.
Я хочу поблагодарить с этой самой высокой трибуны государства наших избирателей, которым удалось убедить часть депутатов из коалиции и от БЮТа, и от «Нашей Украины», что нельзя не откликнуться на инициативу Партии регионов. И социально защитить людей.
Да, действительно, таких депутатов сегодня в «Нашей Украине» и БЮТе мало, но это голсовали те, у кого есть совесть, кому совесть не позволяла не проголосовать за повышение зарплат для того, чтобы хоть как-то людей защитить. Я надеюсь и убежден, что с каждым днем таких депутатов и в БЮТе, и в «Нашей Украине», у которых есть совесть и которые повернутся к социальным нуждам людей, будет больше и больше. И я глубоко убежден, что в январе месяце, когда Янукович станет Президентом, таких большинство будет и в «Нашей Украине», и в БЮТе, которые начнут думать о людях.
Вы знаете, сегодня говорят о том, что, ну, нет денег. Да конечно при таком расходе денег никогда не будет, когда кортежи машин у руководителей страны, трех руководителей страны сопровождает их по всем поездкам. Когда летя в любую страну, будь-то руководитель парламента, будь-то глава государства, будь-то глава правительства, еще за собой самолет журналистов, около сотни везет, да. Да при таких расходах денег, конечно, не хватит.
Вы вдумайтесь в верх цинизма: появляется указ Президента – и правительство уже взяло под козырек. Говорят: давайте еще полмиллиарда закопаем во второй памятник геноциду и Голодомору. Да одумайтесь! В Америке, в самой богатой стране мира, и то, где случилась трагедия, когда погибло 4 тысячи человек после террористического акта, было заморожено воздвижение монумента в честь погибших до 2012 года. А у нас говорят: давайте еще дальше строить памятники, а нужных людей оставим на заднем плане.
Поэтому как раз сегодня мы и предлагаем один из источников, один из истоников, который как раз и дает возможность экономно использовать денежные средства, прежде всего за счет уменьшения зарплаты чиновникам, Кабинету Министров, где госпожа Тимошенко оторвала, на небеса подняла зарплату Кабинету Министров, оторвавшись от реальной зарплаты людей, которые ходять по земле. И вот эту экономию мы предлагаем пустить на повышение социальных стандартов. То есть мы находим реальне источники, которые не скажутся на росте инфляции. (Оплески)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат В'язівський. Право на виступ передає колега Аржевітін.
11:44:39
В’ЯЗІВСЬКИЙ В.М. Володимир В'язівський, "Наша Україна", депутатська група „За Україну!”
Шановні українці! Хотів би висловити позицію, напевно, з якою погодяться і тут присутні в залі. Серйозно зараз ця трибуна використовується за одним призначенням – максимально набити дивіденди для свого кандидата, бо „вона працює”, інший захищає, третій дослухається і при тому не забуває блокувати трибуну. Я б хотів висловити позицію і в тому, що, на правду, законопроект, який ми зараз розглядаємо, серйозно актуальний для порядку денного, бо він один із тих, який дозволяє говорити, я поповнити і зберегти нам бюджет і як можливість сильному і багатому поділитися з бідним. Це справедливо і по-божому буде до тих громадян. Так само як і ряд інших законопроектів, які чомусь умовчуються в цьому залі, але є зареєстрованими і в більший спосіб могли би поповнити або зберегти державну казну. В першу чергу і було би справедливо починати з нас, народних депутатів. І законопроект про зняття пільг зареєстрований за авторством дуже багатьох представників тут політичних сил.
Третє. Якщо ми далі будемо так працювати, чи то вона буде працювати, а інші будуть блокувати, це несправедливо по відношенню до виборців. Бо, коли треба було розблокувати ту трибуну, бо був варіант заробити одній і другій мегафракції, а разом з ними і тим, дрібнішими, біля 10 мільярдів на Євро покрутитися, то знаходились можливості розблоковувати цю трибуну, голосувати нібито за Євро, пам’ятаючи про свою кишеню, і знову ж таки зробити людей біднішими. Бо ми добре розуміємо, що 10 мільярдів гривень Національний банк прибутку в цьому році мати не буде. Але Юлія Володимирівна сказала, що буде мати, інші почуяли. що від того, може, щось осяде в кишені – і проголосували. І всіх українців зробили біднішими, бо інфляція найбільше б’є по бідніших. „Мерседес”, кожен знає, коштує понад 100 тисяч доларів. І ті, хто мають такі гроші, ті гроші мають не в гривні, а в доларах. Вони тої інфляції не почують. А всі інші, які прийдуть в магазин купляти буханець хліба, цукор, крупу, почують цю інфляцію, бо інші, які хочуть мати доступ до 10 мільярдів, так званих Євро, хочуть їх поцупити. І за це голосувала максимальна кількість депутатів у тій фракції. Говорячи про нібито Євро, а насправді це Євро будувати за рахунок найбідніших.
А тому я звертаюся до двох фракцій, які в нічних чаєпитіях про це домовлялись: „Блоку Юлії Тимошенко” і Партії регіонів. Будьте справедливими перед виборцями, якщо тим більше маєте своїх потужних кандидатів і йдете до них, з кожної трибуни виступаєте, як ви дбаєте про український люд.
Тому я б хотів сказати: справедливий законопроект, його треба приймати. І група „За Україну!” буде за нього голосувати в першому читанні. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, обговорення завершено. Прошу увагу! Таким чином давайте, згадувалося у виступі прізвище Ганни Герман, вона має право на репліку. А потім попросимо заступника міністра Матвічука висловити позицію. Будь ласка.
11:47:49
ГЕРМАН Г.М. Насамперед я хотіла би подякувати усім і вам, Володимире Михайловичу, за те, що сьогодні парламент добився того, чого ми так довго прагнули. Ми зробили перший крок до підвищення соціальних стандартів.
А стосовно висловлювань штатного „говоруна” з "Блоку Юлії Тимошенко", то я дам йому в перерві номер рахунку „Правекс-банку”, на який я перерахувала хворій дитині половину своєї зарплати, так як я обіцяла. І закликаю його зробити те саме.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Володимир Матвійчук, будь ласка, мікрофон.
МАТВІЙЧУК В.М. Шановний Володимире Михайловичу, шановні народні депутати, я хотів би з вашого дозволу звернутися до пані Герман особисто. Пані Герман, ви є ініціатором цього проекту постанови. Я прошу, зверніть увагу, що тут написано. Тут написано, що на 50 відсотків зменшується заробітна плата працівників Національного банку, відповідних державних установ та організацій.
Шановна пані Герман, у нас середньомісячна заробітна плата в місцевих державних адміністраціях складає 1700 гривень, в органах місцевого самоврядування - в середньому 2000 гривень. У нас для державних службовців заробітна плата на цей рік зменшена на 9 відсотків, у нас середньомісячна заробітна плата в галузях освіти, а я так розумію, що це тоже відноситься сюди - написано „в держаних установах”, складає 1500 гривень. Зменшення у два рази заробітної плати – це є просто жахливо. Мені кажеться, що це неприпустимо.
Якщо ви мали на увазі, що треба зменшити заробітну плату для високопосадовців, для народних депутатів, то я хотів би зазначити наступне. Рівень заробітної плати для народних депутатів не визначає Кабінет Міністрів. Кабінет Міністрів зменшив на 50 відсотків заробітну плату міністрів, зменшено заробітну плату для державних службовців. Тому мені кажеться, що так приймати постанову, просто неможливо. Треба її доопрацювати з точки зору високопосадовців, якщо це принесе користь державі. Я стверджую, що це буде не більше 4 тисяч осіб. І це абсолютно не є джерелом фінансування 100 мільярдних витрат, які пропонуються на соціальні потреби. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Знову Ганна Герман. Прізвище згадувалось, будь ласка.
11:50:18
ГЕРМАН Г.М. Шановні колеги, я абсолютно не здивована, що країна живе в такій жахливій кризі. Оскільки заступник міністра фінансів не вміє читати документи. Якби заступник міністра фінансів прочитав проект, який ми зараз обговорюємо, то він би, пробачте, не говорив зараз таких відвертих дурниць. Це все, що я можу йому сказати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми не завершили розгляд питання, лише одне прохання. Давайте ми пристрасті вгамуємо, і зрозуміємо одне, що добрі справи робляться без галасу. От галас ми зараз зняли непотрібний – це перше.
Друге. Я просив би деяких виступаючих тут, не буду називати прізвища, щоб не брали відповідного слова – не займатися тиражуванням пліток. Що хто, на чому і куди літає.
Я хочу сказати. Поки є влада, і вона буде
виконувати свої повноваження, вона буде працювати так як належить. А цьому
шановному колезі, просив би, подивитися під ноги собі, я думаю, що він усе
побачить. І дасть пояснення, чому люди не маючи будь-яких повноважень, мають
те, що не мають президенти, міністри, прем’єри і спікери разом узяті. І заспокоїтися. І не
розповсюджувати ті плітки, які не відповідають дійсності.
А тепер, шановні
колеги, я поставлю на голосування проект постанови для прийняття його за
основу.
Ставлю на голосування для прийняття за основу проект Постанови Верховної Ради України (реєстраційний номер 5115) про вжиття додаткових заходів щодо впорядкування окремих видатків Державного бюджету України, направлених на підвищення розмірів державних соціальних стандартів та гарантій. За основу, прошу голосувати. Прошу голосувати за основу.
11:52:27
За-316
Проголосували за основу.
Микола Томенко, будь ласка.
11:52:42
ТОМЕНКО М.В. Шановні колеги, я би так не був би категоричний до позиції заступника міністра фінансів. Є наша постанова, яку ми прийняли. Є поправки або постанова, яку я вніс. Я теж хотів би, щоби ми діяли так, як ми прийняли рішення 3 березня. Просто це не виконали. Щоби не постраждали, щоб ми не дійшли, як завжди ми починаємо з міністрів і депутатів, а страждає простий народ. Тому або ми можемо юридично доопрацювати і скажімо 16-те проголосувати, щоби в кінці кінців не починали ми, тому що тут зрозуміло те, що ми 3 березня прийняли, там були чіткіші формулювання, які пов’язані, там, чіткі категорії найвищих посадових осіб країни є. І ми не переносимо це до там найнижчого рівня тих людей, які добре свою роботу роблять, як державні службовці. Щоб ми не вдарили по всіх.
Тому можливо так. Нам разом з комітетом попрацювати і в цілому о 16 проголосувати…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну ми не встигнемо. Давайте доопрацюємо...
ТОМЕНКО М.В. ... або в комітеті. От Володимир Михайлович і Олександр Володимирович говорять, або ми ж почали працювати серйозно, я так бачу, всі вже налаштовані серйозно працювати. Можливо тоді дати можливість ще в комітеті попрацювати, щоб, дійсно, ми добру ідею, справедливу, не перетворили в абсурд. Тому доопрацювати її і винести тоді в цілому на наступне засідання чи там в середу, чи в четвер.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Кармазін, а потім В’ячеслав Кириленко.
11:54:09
КАРМАЗІН Ю.А. Шановні народні депутати! Юрій Кармазін.
Я хотів би звернути вас до тексту постанови, яка зараз проголосована. Зараз сказали, що заступник міністра фінансів помилився і так далі. Ось текст, який я сам попідкреслював і наголошую, що в порушення статті 22 Конституції, яка не допускає звуження прав записано, і я прошу, щоб вилучили ці слова. Після слів „працівників Національного банку”, мається на увазі, мабуть, керівників Національного банку, які по 130 тисяч гривень отримали зарплату, от їх треба, але не всіх працівників, бо там є ті, хто отримують маленьку зарплату. А потім далі іде кома. От це все треба вилучати: відповідних державних установ та організацій, керівників та заступників керівників судів, прокуратури, інших правоохоронних органів, у тому числі із спеціальним статусом. І чому ж ми тоді говоримо, що заступник міністра фінансів не побачив? Не можна таких речей допускати нам, це просто популіст…
ГОЛОВУЮЧИЙ. В’ячеслав Кириленко, будь ласка.
11:55:21
КИРИЛЕНКО В.А.
В’ячеслав Кириленко, депутатська група „За Україну!”.
Шановні колеги, я хочу солідаризуватися із заступником міністра фінансів паном Матвійчуком і з Миколою Томенко, тому що начальству зменшувати потрібно. І це вам скаже будь-яка людина, яка спостерігає за нами і навіть та, що не спостерігає. Але ця постанова зменшує заробітну плату усім правникам відповідних державних установ та організацій, усім без винятку. Тобто таке рішення воно взагалі-то може призвести до розвалу державної служби. Там на рівні голов. спеців невисокі зарплати, так люди побіжать. Побіжать, до речі, на біржу праці і буде теж саме навантаження на бюджет, тільки фондів соцзахисту. Це перше.
Друге. Неприпустимим є зменшення у двічі фонду оплати праці державних підприємств монополістів. Шановні колеги, на державних підприємствах монополістах не тільки директори є, а там люди працюють, які постраждають у наслідок такого недолугого рішення, якщо ми приймемо.
Тому, дійсно, треба доопрацювати і у спокійній обстановці повернутися до голосування, щоб не наробити дурниць, вибачте. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, у зв'язку з тим, що треба доопрацювати цей документ, ми за основу прийняли, будь ласка, доопрацьовуйте. Коли він буде готовий, ми винесемо його відразу на розгляд. Але при цьому таке прохання, щоб ми поступили так, коли ми приймали Постанову про скорочення у двічі заробітних плат і „Укрпочті” листонош по суті справи доприймалися до того, що скоротили їм заробітну плату. Тому давайте зважено, спокійно від того, яка заробітна плата, і відповідне рішення прийняти, щоб не постраждали рядові співробітники. Немає заперечень?
Шановні колеги, давайте домовимося таким чином. От є прохання, ми надалі повинні розглядати цілу групу законопроектів, які мають соціальне звучання. Може, ми б надалі розглянули їх за скороченою процедурою з тим, щоб швидко їх пройшли і перейшли до розгляду, власне, бюджету, бо там є дуже багато питань.
Тому якби ви не заперечували, я б поставив на голосування пропозицію, щоб ми після перерви розглянули законопроекти 1026, 5093, 3426, 5094 і 5095 за скороченою процедурою і далі перешли до розгляду безпосередньо питань, пов’язаних із бюджетом. Ну, я ж кажу, розглянути ці питання. Я просив би вас підтримати.
Я ставлю на голосування цю пропозицію і прошу підтримати. Прошу підтримати. Ну, тоді до бюджету ми не доберемося, шановні колеги.
11:58:14
За-157
Рішення прийнято.
Оголошується перерва до 12 годин 30 хвилин.
ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ
ГОЛОВУЮЧИЙ. Запросіть депутатів до сесійної зали для того, щоб ми могли продовжити наше засідання.
Шановні колеги, оголошується до розгляду проект Закону 1026 про мораторій на підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги та спожиті у побуті природний газ, електроенергію, продукти харчування, товари першої необхідності, послуги громадського транспорту (крім таксі) (реєстраційний номер 1026). Доповідач – Матвєєв Валентин Григорович, співдоповідач – голова Комітету з питань економічної політики Олександр Миколайович Ткаченко. Будь ласка.
12:31:16
МАТВЄЄВ В.Г. Дякую. Шановні виборці! Шановні колеги! Цей законопроект ми з Петром Миколайовичем Симоненком розробили, перш за все, з метою припинення подальшого пограбування нашого населення через непомірні, в більшості зовсім не збалансовані з рівнем доходів подавляючої частини наших громадян, ціни та тарифи енергоносії, житлово-комунальні послуги, продукти харчування, товари першої необхідності. Тому запропонованим нами законопроектом передбачається обмеження безпідставного зростання, встановлення мораторію на підвищення зазначених цін і тарифів.
Прийняття цього закону дозволить захистити, насамперед, найбільш вразливі верстви населення, конституційне право наших громадян на достатній життєвий рівень. Тому я маю надію, що сьогодні в умовах гострої економічної, фінансової кризи, від якої потерпають перш за все наші найбільш незахищені, як я вже сказав, верстви населення, зокрема, ветерани Великої Вітчизняної війни, пенсіонери, інваліди, все ж таки Верховна Рада прийме запропонований законопроект.
Зрозуміло, що другого читання необхідно буде внести деякі уточнення, зокрема, у термін щодо розрахунків за станом на 1 жовтня 2007 року. І це безсумнівно. Адже ми внесли цей законопроект, а вірніше, він зареєстрований був у Верховній Раді України ще 20 листопада 2008 року. Я хочу при цьому підкреслити особливо, шановні колеги, що за прогнозами наших українських…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершуйте.
МАТВЄЄВ В.Г. … що за прогнозами наших українських експертів до кінця поточного року збільшення цін на споживчому ринку перевищить 15 відсотків. Я думаю, тут є, над чим нам всі разом подумати.
Тому вважаю, що нашим не просто сьогодні бажанням, а обов'язком є прийняття запропонованого законопроекту. Прошу підтримати, шановні колеги. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, від комітету. Прошу вас. Народний депутат Пєрєдєрій, будь ласка.
12:34:26
ПЄРЄДЄРІЙ В.Г.
Глубокоуважаемый Владимир Михайлович,
глубокоуважаемые коллеги! Комитет только завтра собирался рассматривать этот
закон, и он у нас в повестке дня стоит на завтрашний комитет. Но, тем не менее,
мое мнение, если вы хотите знать, я вам скажу, что его надо принимать в первом
чтении. Почему? Потому что той вакханалии, которая утворилась у нас на
фармацевтическом рынке сегодня, это невозможно ни понять здравым умом, ни
объяснить никак. И я думаю, что принятие закона в первом чтении, в первом
чтении такого закона, это даст толчок для того, чтоб мы стали наводить порядок
в этом направлении. Благодарю за внимание. (Шум
у залі)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я прошу вас! Я прошу вас, давайте не з'ясовувать… Так ви закінчили вже доповідь чи ні? Дякую.
Все, дякую. Тоді прошу, шановні колеги, запишіться на обговорення: два – „за”, два – „проти”. Михайло Чечетов, фракція Партії регіонів. І Валентин Зубов після нього. „Проти” немає, всі – „за”.
12:36:06
ЧЕЧЕТОВ М.В. Уважаемый Владимир Михайлович, уважаемые коллеги! Ну, так уж получилось, что американская экономика заболела. И вирус этой болячки прокатился по всем странам и континентам, докатился он и до Украины. И, несмотря на победоносные реляции и заверения Юлии Владимировны о том, что к нам эта болезнь не пристанет, поскольку мы минимально интегрированы в мировую систему хозяйствования, и мы, наверное, были единственная страна в мире, которая встречала эту болячку американскую с распростертыми объятиями, с хлебом-солью. Но вирус этот вошел глубоко в тело нашей экономики – экономика заболела.
Но возникает другой вопрос. Почему, если болезнь одна и та же в Америке, и у нас, и в Западной Европе, то там лечат по одному рецепту, а у нас – по другому. Там прежде всего деньги стали… создали стабилизационный фонд – деньги пошли в реальный сектор экономики, на стимулирование и развитие внутреннего рынка, на облегчение налогового пресса, причем американцы пошли по пути, что стали даже возвращать налоги, уплаченные за прошлый год, и самое главное – на социальную защиту людей. Борьба за каждое рабочее место.
У нас все с точностью до наоборот. Был подписан меморандум госпожой Тимошенко и господином Ющенко, где были взяты обязательства перед Международным валютным фондом и в части замораживания социальных стандартов, и в части увеличения налоговой нагрузки, и в части неподдержки реального сектора экономики, и в части неразвития внутреннего рынка. И поэтому мы плетемся в хвосте событий.
Поэтому сегодня, естественно, когда до сегодняшнего дня, пока благодаря инициативе Партии регионов, все-таки не был сделан шаг в сторону защиты социальных стандартов, но это мизерный шаг – то, что мы сделали, но, тем не менее, цены растут, и люди не успевают привыкать к ценникам.
Поэтому, если правящая коалиция, если правительство выступает против повышения социальных стандартов, надо ж иметь совесть, надо ж хоть цены заморозить. Люди ж не то что не переживут зиму, они не доживут.
Я считаю, Партия регионов считает, законопроект…
Веде засідання
Перший заступник Голови Верховної Ради України О.В.ЛАВРИНОВИЧ
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.
ЧЕЧЕТОВ М.В. Партия регионов предлагает принять в первом чтении данный законопроект. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.Будь ласка, Валентин Сергійович Зубов.
12:38:29
ЗУБОВ В.С. Валентин Зубов, фракция „Блока Юлии Тимошенко”.
Уважаемые коллеги, проблема, которую мы рассматриваем чрезвычайно актуальна. Мы стоим сегодня на кануне нового отопительного сезона. Безусловно, каждая семья в Украине думает о том, как пройдет этот отопительный сезон. Я хотел бы внести такое предложение. И президиум, обращаюсь и к вам, уважаемые коллеги, вот предыдущий мой коллега, докладчик говорил о чем угодно, о плохой работе Кабмина, о Тимошенко, но не говорил по сути самой проблемы.
А говорить нужно по сути, потому что 18 лет жилищно-коммунальное хозяйство постоянно разваливалось и никто не вкладывал, ни правительство Януковича, ни правительство других Премьеров, кроме Юлии… ни копейки в том, в то, чтобы наладить нормальное жилищно-коммунальное хозяйство.
Законопроект крайне необходим, и его нужно принимать в первом чтении. Но это только «а», за «а» нужно говорить «б». А что же делать дальше? Где изыскивать средства, миллиардные средства на то, чтобы навести порядок в этой важнейшей сфере. И мне кажется, что наша задача всех народных депутатов состоит в том, чтобы сегодня поддержать этот законопроект, но обязательно поручить профильному комитету: разработать специальную программу совершенствования жилищно-коммунальной сферы, потому что будет не один Алчевск.
Восемнадцать лет ни копейки не вложено в развитие жилищно-коммунального хозяйства. Естественно, будут порывы, будет холод, будет все, но попытка свалить все это на правительство Тимошенко – это просто маразм. Вы меня извините за резкость.
Понимаете как, можно о чем угодно говорить, можно критиковать правительство, но правительство, которое работает два года. Решить проблему, которая накапливалась 20 лет не в состоянии. Поэтому я считаю, что нужно поддержать этот законопроект.
Веде засідання Голова Верховної Ради України В.М.ЛИТВИН
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, обговорення проекту закону завершено. Будь ласка,
Ксенія Ляпіна, має право фракція виказати свою позицію. І потім – Адам Мартинюк. Мікрофон Ксенії Ляпіної увімкніть.
12:40:44
ЛЯПІНА К.М. Ксенія Ляпіна, група „За Україну!”
Шановні колеги, от ми тут зараз доводимо один одному хто більше любить народ. То я вам хочу сказати, залюбили його до такої межі, що він нас скоро розстрілювати піде.
Ви вибачте, але це просто вже гіперпопулізм: будуємо комунізм в окремо взятій країні. Не вийде. Не можна ринковим шляхом продавати і купувати, а потім плановою економікою накладати якийсь мораторій. Або туди, або сюди. В мікс не працює.
Я хочу звернути увагу, що таким мораторієм на житлово-комунальні тарифи ми всіх під одну гребінку підгребемо, і приведемо до того, що житлово-комунальна сфера просто не буде працювати. І коли у людей не буде гарячої води взимку, чи не буде батарея працювати взимку, вони нас з вами згадають і скажуть, що це ви нам, депутати шановні, зробили своїм мораторієм.
Ми категорично проти такого підходу. У нас є місцева влада, яка має визначати економічно виважені тарифи, має їх розраховувати на підставі конкретних обставин в конкретній місцевості, які кардинально відрізняються місто від міста. І не можна це робити одним законом. Цей закон все одно не буде працювати кінець-кінцем. І будуть шукатися місцевою владою шляхи обійти цей закон. Я категорично проти цього закону! Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Адам Мартинюк.
12:42:22
МАРТИНЮК А.І. Дякую. Мартинюк, фракція комуністів.
Дуже шкода, що моя колега категорично проти такого закону, який випливає логічно із того закону, за який вони голосували і за який вони активно агітували. Мова йде про законопроект колеги Зарубінського, який ми підтримали, щодо соціальних стандартів та підвищення мінімальної заробітної плати.
Ці законопроекти зв’язані безпосередньо. бо ми можемо в десятки разів підвищувати заробітну плату і соціальні стандарти, але ціни можуть все це з’їдати. Якщо ми не встановимо мораторій, то прийнятий нами законопроект абсолютно нічого не буде значити, ми тільки обнадіємо людей. Це один момент.
Другий момент. Я хотів би звернути увагу, що мова тут йде не лише про житлово-комунальні послуги і житлово-комунальний сектор, це один із сегментів цього законопроекту. Дійсно, це мабуть найважливіше, що зачіпає, особливо найуразливішу категорію нашого населення – трудящих, які мають найменші доходи. А мова йде взагалі про те, щоб ми встановили, точніше ми рекомендуємо, бо це право і обов’язок Кабінету Міністрів, встановити мораторій на підвищення цін на найважливіші, необхідніші для життя людини до того моменту, поки а) не буде ліквідована заборгованість по заробітній платі. А ви знаєте, що на превеликий жаль, заборгованість по заробітній платі не тільки не зменшується, а вона зростає.
Друге. Мораторій до того часу, поки не буде, нарешті, добитися, ми вже законопроектом Зарубінського дещо наблизилися до зрівняння двох величин. Рівня прожиткового… Величини прожиткового рівня і мінімальної заробітної плати. Але все одно навіть за тим законопроектом різниця ще десь у 40 гривень. Тобто, коли буде мінімальний рівень прожитковий становити мінімальний рівень заробітної плати і для студентів, і стипендій, і пенсій, ось тоді можна буде і далі підвищувати ціни.
Тому я вважаю колеги, і закликаю, давайте…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Олег… Так вже Валентин Зубов виступав, одну хвилиночку… Вже Олег Ляшко, я вже назвав, перепрошую. Що? Одну хвилину, я знаю, будуть одну хвилину… Будь ласка…
12:44:50
ЛЯШКО О.В. Дві хвилини.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Справа в тім, що вже від фракції вже виступили, одну хвилину.
ЛЯШКО О.В. Хоча я спробую одну.
Шановний Володимир Михайлович! Шановні колеги! Давайте не дурити ні себе, ні людей, да? Не працюватиме ні попередній закон, який ми прийняли, можна на папері будь які закони написать, але треба гроші, щоб вони виконувались, не працюватиме і цей закон. От знову хочемо сподобатися людям перед виборами, приймаємо мораторій на підвищення цін, тарифів у ЖКХ за газ і так далі. Ну прийняли ми мораторій, це завадить Черновецькому в Києві піднімати тарифи? То він воду перестане подавати, скаже: йдіть до Верховної Ради, хай вона мені різницю платить. Чи тепло гаряче давати і так далі. Давайте приймемо мораторій на те, щоб сонце не сходило чи заходило. Тобто ці питання треба регулювати шляхом покращання економічної ситуації в країні, створення таких умов для діяльності бізнесу, економіки, підприємництва, щоб люди заробляли заробітні плати, щоб підприємства сплачували податки і щоб за рахунок…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.
12:46:04
ЛЯШКО О.В. Щоб за рахунок зарплат, які люди отримують, вони мали можливість сплачувати за послуги і за все інше. Тобто треба не дурити людям голову, а треба в цій залі приймати реальні закони, які покращать інвестиційний клімат, які оживлять економіку. А шляхом заборон, от згадаємо після виборів, давайте через місяць подивимось, як буде діяти цей мораторій.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, вже виступи відбулися. Одну хвилину, добре. Будь ласка, Михайло Папієв.
12:46:37
ПАПІЄВ М.М. Шановний Володимире Михайловичу, шановні колеги, ви знаєте, що хотів би нагадати вам історію взагалі цього законопроекту. Ті народні депутати України, які були в четвертому скликанні, то ви пригадайте законопроект № 8681 якраз який було проголосовано Верховною Радою України в цілому з такою ж аналогічною редакцією. Після цього Президент наклав один раз вето і після цього другий раз вето, тому приверніть увагу, перша необхідність з’явилась у Верховної Ради під час першого урядування Юлії Тимошенко і зараз, друга необхідність прийняття цього закону з’явилась під час другого урядування Уряду Тимошенко. Тому що зростає заборгованість по заробітній платі, зменшуються реальні доходи громадян, підвищуються тарифи на житлово-комунальні послуги і абсолютна логіка в цьому законі є. Якщо у людей зменшуються реальні доходи громадян, треба заборонити підвищення цін та тарифів на житлово-комунальні послуги і товари першої необхідності. Тому фракція підтримує цей закон.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! Обговорення законопроекту завершено. Дозвольте підсумовуючи сказати, що сьогодні середні нарахування на житлово-комунальні послуги на одного власника особового рахунку порівняно з відповідним періодом 2008 року збільшилися на 26,2 відсотків із рахуванням електроенергії із розрахунку 100 КВт годин складає 182 гривні 40 копійок. Заборгованість за оплату житлово-комунальних послуг, вона дещо зменшилась, але разом з тим сягає 8 мільярдів 766 мільйонів.
А тепер щоб відновити в пам’яті про те, що говорив Михайло Папієв, і відновити історичну справедливість, я нагадую, що 19 січня 2006 року Верховна Рада України прийняла Закон під такою назвою „Про мораторій на підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги та спожиті в побуті природний газ, електроенергію, послуги громадського транспорту (крім таксі)”. Президент України застосував до цього закону право вето.
15 березня Верховна Рада України подолала вето Президента, точніше не подолала вето, а прийняла в новій редакції, частково врахувавши пропозиції Президента України.
Президент України знову застосував право вето до цього закону і 22 вересня 2006 року Верховна Рада України подолала вето на цей закон. Тоді за подолання вето проголосувало 340 депутатів. І по фракціях: Партія регіонів – 183, "Блок Тимошенко" – 100, „Наша Україна” – 4, соціалісти – 30, комуністів – 20, позафракційні – 3.
Разом з тим, Верховна Рада України 5 жовтня 2007 року... 2006 року, ще раз нагадую, 5 жовтня 2006 року прийняла постанову і скасувала своє рішення. Нагадувати, хто за нього голосував?
Я нагадаю.
Нагадую. Скасували 249 людей. Партія регіонів за скасування – 184, "Блок Тимошенко" – 7, „Наша Україна” – 3, СПУ – 30, комуністів - 21, позафракційні – 4.
Тому шановні колеги, я ставлю на голосування про прийняття за основу проекту Закону про мораторій на підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги та спожиті у побуті природний газ, електроенергію, продукти харчування, товари першої необхідності, послуги громадського транспорту, (крім таксі) (реєстраційний номер 1026). Прошу голосувати.
12:50:56
За-202
Рішення не прийнято.
По фракціях, будь ласка. Партія регіонів – 149, „Блок Тимошенко” – 3, „Наша Україна” – 2, фракція комуністів – 27, „Блок Литвина” – 20, позафракційні – 1.
Шановні колеги, я ставлю на голосування про повернення до розгляду проекту Закону 1026, будь ласка.
12:51:39
За-208
Рішення не прийнято.
Тепер переходимо до розгляду проекту Постанови Верховної Ради України про мораторій на підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги для населення (реєстраційний номер 5093).
Шановні колеги, я є автором проекту цього документу. Він у вас розданий. Пропозиції звучали з приводу того, чому це потрібно зробити. Я до них повністю пристаю.
Справа в тім, що ця постанова містить рекомендації Кабінету Міністрів України. Предметно розглянути це питання, і прийняти відповідне рішення щодо забезпечення запровадження на період до 1 січня 2011 року мораторію на підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги для населення. І Кабінету Міністрів України рекомендується неухильно забезпечити реалізацію вимог Закону України „Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності” стосовно оприлюднення проектів актів щодо встановлення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги після закінчення дії мораторію, передбаченого пунктом 1 цієї постанови та проведення їх відкритого обговорення за участю представників громадськості.
І даються відповідні доручення, пропонується дати відповідні доручення Антимонопольному комітету щодо перевірки обґрунтованості прийняття рішень щодо встановлення тарифів. (Доповідь закінчив.)
Будь ласка, комітет. Будь ласка, якщо є потреба обговорювати, будь ласка, запишіться. Запишіться. Ну треба дотримуватися Регламенту.
Прошу вивести на табло прізвища народних депутатів.
Адам Іванович Мартинюк, фракція комуністів, потім – Володимир Бондаренко, після того – Ярослав Сухий.
12:53:49
МАРТИНЮК А.І. Шановні колеги народні депутати, за великим рахунком це альтернативний законопроект тому, який, на жаль, не одержав тільки що підтримки. Тільки тут іде більше конкретики в тому розумінні, що там ставилось питання про те, щоб накласти мораторій на підвищення цін і тарифів до того періоду, допоки ми не ліквідуємо заборгованості по заробітній платі, і до того періоду, поки у нас не буде встановлено однакова величина середнього прожиткового… мінімального рівня заробітної плати і рівня прожиткового рівня життя.
Тут у пропозиції Володимира Михайловича ставиться дещо конкретніше в тому розумінні, що він називає конкретні дати, до якого періоду заморозити підвищення цін. Мова іде про те, що із розрахунків, із тих виступів, які лунають особливо від урядових чинників про те, що мовляв ми вже майже долаємо кризу і, що до 2011 року вона буде точно подолана. Тобто по суті можна говорити про те, що у варіанті постанови, варіанті постанови іде мова про те, що пропонується саме до виходу із кризи, на період виходу із кризи не перекладати на людей біди кризи і встановити мораторій на підвищення цін і тарифів. Ще раз нагадую, що це не закон, а постанова. Цією постановою пропонується дати доручення Кабінету Міністрів, який відповідно до закону і встановлює ці ціни і тарифи.
Я ще раз і ще раз прошу до тих, звертаюся до тих, особливо тих, хто голосував за законопроект колеги Зарубінського, обов’язково підтримати цю постанову. Бо якщо ми не приймемо подібного рішення, будь-які наші хороші наміри щодо підвищення соціальних стандартів і рівня мінімальної заробітної плати виявляться нічим. Тому ще раз і ще раз прошу, давайте дамо таке доручення Кабінету Міністрів і проголосуємо за цю постанову. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Дмитрович Бондаренко, фракція "Блоку Юлії Тимошенко". Наступний буде виступати Ярослав Сухий.
12:56:03
БОНДАРЕНКО В.Д. Володимир Бондаренко, „Блок Юлії Тимошенко”.
Безумовно, можна говорити все про те, як працює уряд погано чи добре, але не можна не компетентно говорити про ту сферу, в якій людина розбирається слабо. Перш за все хотів би звернути вашу увагу, що ціни і тарифи у системі житлово-комунального господарства формуються різними шляхами. Перш за все це те, що робить НКРЄ, який встановлює ціни на електроенергію і деякі інші тарифи, у тому числі на енергоносії. Хотів би звернути увагу на те, що місцеві ради є головними у формуванні тарифів на житлово-комунальні послуги, зокрема на обслуговування житла, тому що у кожному місці це абсолютно різні ціни, які складаються виходячи з місцевих умов. Хотів би звернути увагу і на те, що сьогодні існує діюча в Україні система, коли субсидіями заповнюється отой дефіцит грошей, який виникає у людей у зв'язку з тим, що їх сукупний доход не забезпечує сплату за ці послуги.
І хотів би також звернути увагу на те, що сьогодні треба більше правоохоронним органам працювати у сфері житлово-комунальних тарифів. Зокрема у місті Києві у результаті моєї переписки з прокуратурою, і з МВС з’ясувалося, що у минулому році було вкладено 71 мільйон гривень на перетасовці з мазутом, коли була замінена хімічна формула. До цього часу Генеральний прокурор прикриває київського міського голову Черновецького і тих, хто вкрав ці гроші, і не завершує ту справу, яку розпочали слідчі МВС України, як шахрайство, забрали, перекваліфікували в розкрадання в особливо крупних розмірах і ховають. От вам 71 мільйон.
Треба звернути увагу, що у місті Києві обсяг страхової діяльності у системі житлово-комунального господарства перевищу 1 мільярд гривень. От туди гроші ідуть. А ми сьогодні ніби захищаєм дітей, а ці злодії, які працюють сьогодні, у тому числі у місцевих органах, розкрадають ці гроші. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Михайлович Сухий, будь ласка, фракція Партії регіонів.
12:58:15
СУХИЙ Я.М. Шановні колеги! Взагалі то я, готуючись до цього законопроекту, думав по-іншому побудувати свій виступ, але, на превеликий жаль, в залі оті, що закликають до професійної розмови, знову пішло політиканство. Я у фракції БЮТу питаю: „Де межа цинізму і вашого лицемір’я?” Згадайте лютий 2007 року, у кабінеті присутньої тут колеги Ольги Боднар засідає робоча група, і ми готуємо законопроект на вимогу тодішньої опозиції. Ви ж тоді ганяли, як вурдолаки, по залу на мітлі: „Давайте мораторій на підвищення, не можна цього робити”. Негайно заблокували електрощитову. Я заношу готовий законопроект (колектив авторів: Куйбіда, Шкутяк, Тимошенко, Сухій, головуючий Адам Мартинюк), я заношу цей законопроект в зал, бах, виключили світло, всю систему пожарогасіння і тому подібне. Де межа цинізму? Ви ж тоді вимагали від нас мораторію.
А, власне кажучи, я хочу зробити, чому я записався проти. Шановні колеги, шановний Володимире Михайловичу, у мене у руках рішення Конституційного Суду (2 березня 1999 року). Розглядалося подання на законопроект нашого колеги Олександра Стояна під такою ж назвою про мораторій на підвищення цін і тарифів і тому подібне. Що встановив Конституційний Суд? Верховна Рада України вийшла за межі повноважень, визначених Конституцією, втрутилась у повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, чим порушила статтю 6 і 19 Конституції України. Вирішив Конституційний Суд визнати таким, що не відповідає Конституції, є неконституційним Закон України „Про мораторій на підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги та послуги громадського транспорту” від 23 липня 98-го року, номер законопроекту був 5114. Тому я просто зобов'язаний від Комітету з питань соціальної політики та праці поставити шановних колег до відома, що таке рішення Конституційного Суду є, воно ніким не відмінено і відмінено бути не може. Дякую. (Оплески)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Розгляд питання завершено. Виступ уже… А, не було від фракції? Був від фракції виступ, але одну хвилину. Олег Зарубінський, будь ласка.
13:00:42
ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О. Дякую.
Шановний Володимир Михайлович, шановні колеги! Я думаю, що можна порівнювати 99-й рік з 2009 роком, а можна ще 99-й порівняти з 1913-им. Розумієте, ситуація зовсім різна, і ви це прекрасно розумієте. Коли в 99-му році відбувався поступовий, але процес зростання економіки, повільний, але все-таки зростання, ми це пам'ятаємо, то сьогодні мої колеги весь час і на ток-шоу, і не на ток-шоу, і на брифінг-поінтах, і на поінтах-брифінг і так далі дуже багато говорять про скорочення ВВП, про скорочення можливостей, ресурсів розвитку економіки країни. І тому порівнювати ці речі практично неможливо.
Сьогодні дати можливість людям хоча б заплатити те в плані житлово-комунального господарства, що вони можуть заплатити, це є вже величезне досягнення. І мені здається, що треба об'єктивно подивитися на цей проект…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ольга Боднар, будь ласка. Вже ж виступали від фракції.
13:01:59
БОДНАР О.Б. Ні, я від себе, була репліка. Я як учасник того законопроекту, про який сказав Сухий.
На сьогоднішній момент я хочу сказати, що твориться з житлово-комунальним господарством, мабуть, ні для кого з вас не є секретом. Якщо на сьогодні задача мера – губіста Києва, я володію цієї інформацією, повністю ліквідувати всі ЖЕКи і підпорядкувати їх собі, то це найкращий зараз шлях, яким чином забезпечити йому таке бажання. Я не бачу варіанта іншого на сьогодні, як, виконуючи чинне законодавство, здійснювати поступове підвищення, але в межах розумного, комунальних тарифів і цін, у зв’язку з тим що відбувається і реформування житлово-комунального господарства, і відбувається те, що ми зараз кажемо потребує якісного обслуговування населення.
Коли ми подавали той законопроект, ми говорили: треба створити, дати компетенцію для встановлення тарифів на НКРЄ. Якби ми сьогодні проговорили цю…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, Олег Попов. Це одну хвилину, якщо не записалися, для виступу від фракцій. Будь ласка. А від фракцій вже виступали.
13:03:19
ПОПОВ О.П. Уважаемый Владимир Михайлович, уважаемые коллеги! Почему растут тарифы на жилищно-коммунальные услуги? Я думаю, это для всех не секрет, в том числе для населения Украины. Дело в том, что растут цены на энергоносители: на природный газ, на электрическую энергию. Действительно, за календарный год население Украины уплатило на 3 миллиарда гривен больше, чем за период аналогичный, который был ранее.
Поэтому мое глубокое убеждение, и это мнение нашего комитета, что если мы принимаем такое решение, то мы его должны принимать в контексте с решением другой проблемы – это мораторий на повышение цен на природный газ, электрическую энергию для жилищно-коммунальных предприятий. Эти предприятия сегодня и так находятся в убытках: 1 миллиард 600 миллионов гривен на сегодняшний день.
При доработке этого проекта постановления этот момент нужно обязательно учесть и принять его в комплексе, тогда эта проблема будет решена в целом.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Петро Степанович Цибенко.
13:04:31
ЦИБЕНКО П.С. Дякую. Фракція комуністів, Цибенко. Шановні колеги, ну, ми всі свідомі того, що Верховна Рада України сьогодні кінець-кінцем дозріла до того, що прийняла рішення, хай в першому читанні, але щодо збільшення соціальних стандартів. І я сподіваюсь, що всі ми були свідомі і хотіли зробити як краще. Але треба розуміти ще одну річ, якщо ми те, абсолютно правильне рішення, не доповнимо хоча б постановою Верховної Ради, ота, яка зараз розглядається, то це буде, як то кажуть, холостий выстрел.
Бо ми розуміємо, що уже ж неодноразово було підвищували пенсії, підвищували заробітну плату, а як тільки не стримували зростання цін і тарифів, все воно вилітало, як то кажуть, в трубу.
Тому це зв’язані речі і тому треба, підтримуючи те рішення, яке ми прийняли зранку щодо збільшення соціальних стандартів, обов’язково голосувати цю постанову. Це речі зв’язані і лише в комплексі вони можуть дати відповідний результат…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, обговорення завершено. Давайте підведемо підсумки і з приводу того, що там рішення приймає Конституційний Суд.
До Верховної Ради ставляться так, як вона це дозволяє робити. І скоро нами будуть взагалі керувати, якщо ми не знайдемо сили волі виступати представниками народу.
Щодо пропозиції колеги Попова про те, що треба на газ і на енергоносії не підвищувалися тарифи, то ви знаєте заяву уряду, що вони підвищуватись не будуть. Тому ми тут ідемо в унісон, так в усякому разі бачиться.
Оскільки обговорення завершено, я ставлю на голосування пропозицію про прийняття за основу проекту Постанови Верховної Ради України „Про мораторій на підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги для населення”, (реєстраційний номер 5093). Прошу голосувати. За основу.
13:06:44
За-223
Рішення не прийнято.
По фракціях… Будь ласка, давайте заспокоїмось. Партія регіонів - 166, "Блок Юлії Тимошенко" – 4, "Наша Україна - Народна Самооборона" – 5, комуністів – 27, „Блок Литвина” – 20, позафракційні – 1.
Я ставлю на голосування пропозицію про повернення до розгляду проекту постанови 5093. Про повернення.
13:07:24
За-223
Рішення не прийнято. Проект постанови відхилено.
По фракціях, будь ласка: Партія регіонів - 170, "Блок Юлії Тимошенко" – 3, "Наша Україна-Народна Самооборона" – 2, комуністів – 27, "Блок Литвина" – 2, позафракційні – 1.
Оголошується до розгляду проект Закону про мораторій на підвищення цін і тарифів на лікарські засоби і вироби медичного призначення”, реєстраційний номер 3426. Доповідач – народний депутат України Володимир Йосипович Матвєєв. Співдоповідач – голова комітету Тетяна Бахтєєва.
13:08:03
МАТВЄЄВ В.Й. Уважаемые депутаты, народ Украины! Необходимость возникновения проекта Закона о моратории на повышение цен и тарифов на лекарственные средства и продукцию медицинского назначения было вызвано резким и необоснованным повышением цен на лекарства в октябре 2008 года. Тогда фармацевты, а не производители, с подачи высших должностных лиц государства сформировали и ввели цены из расчета стоимости одного доллара США в 15 гривен. То есть, они ожидали, что к концу 2008 года трехкратное повышение курса американского доллара в Украине.
Спасти ситуацию в обеспечении населения лекарствами могло только введение моратория. Поэтому народные депутаты Украины Симоненко Петр Николаевич и я подали проект Закона о введении моратория на цены… на лекарства и препараты лекарственного…медицинского назначения.
Правящая, в том числе, и Президент высказались против принятия этого моратория, Кабинет Министров организовал мониторинг за ценами.
В результате, после внесения и мониторинга проекта закона о моратории в первом квартале 2009 года цены возросли еще на 30 с лишним процентов и на столько же возросли во втором квартале 2009 года. Это по… только по перечню тех лекарств, которые мониторила комиссия Кабинета Министров. Это не обосновано было никакими рыночными законами, никакими законами человеческой морали. Получается, что практически, две трети средств, которые были изъято у населения для приобретения лекарства было получено аморальным способом и должны быть возвращены населению просто-на-просто.
Вакханалия с ценами на медицинские
препараты привела к отстранению большинства населения от
лекарств. Барьером стали цены, и это привело еще к увеличению фальсификата.
Сегодня, по свидетельству медиков, около 60 процентов всех лекарств практически
фальсифицированны…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити виступ.
МАТВЄЄВ В.Й. Необходимость
немедленно остановить рост цен на лекарство – это сегодня принять закон
о моратории.
Потому
правительство практически никаких действенных мер не принимает. Даже то
постановление, которое… проект постановления, который был подготовлен о
государственном регулировании цен, и то до сих пор не принят.
Я прошу
проголосовать этот закон в первом чтении, несмотря на то, что на комитете он не
был рассмотрен. Медики все поддерживают этот закон.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Від комітету, будь ласка, Тетяна Дмитрівна.
13:10:56
БАХТЕЄВА Т.Д. Уважаемый Владимир Михайлович, уважаемые народные
депутаты! Рассматриваемый законопроект предлагается на период финансового
кризиса установить мораторий на повышение цен на все виды препаратов, и
отечественного, и импортного производства. Причем отечественного производства
предлагается реализовать по ценам, регулируемым государством, а на импортные
препараты – из расчета цен на 1 июня 2008 года.
Данный
законопроект нашим комитетом еще не рассматривался в связи с тем, что не было
выводов научно-экспертного управления. Но завтра мы его рассмотрим. И наш
комитет уже восемь раз в этом году рассматривал деятельность Государственной
инспекции по контролю за качеством препаратов. И мнение всех народных
депутатов, всех пяти фракций, представленных в нашем комитете, что инспекция
работает неудовлетворительно. И ту позицию, которую ставило правительство о
том, чтобы отрегулировать цены, контроль за качеством цен, можно говорить, и за
качеством самих препаратов, сегодня в нашей стране не выполняется.
Только те схемы, которые сегодня работают, в госинспекции наоборот требуют искусственного повышения цен. И мы уже выявили о том, что вообще курс доллара на это практически не влияет, а только те схемы, которые нужно платить и за все буквально, за лицензию, за мову, за контроль, за получение информации и так далее. Поэтому, мы очень просим, чтобы все народные депутаты поддержали данный законопроект в первом чтении для того, чтобы правительство и, учитывая два указа Президента, которые были направлены о том, чтобы полностью ликвидировать эту созданную инспекцию в нарушение всех законов, чтобы отрегулировать деятельность госинспекции и тогда, я думаю, что то население, которое сегодня принимает препараты, а это огромное количество, по оценкам ООН, 70 процентов украинцев находится сегодня на черте бедности. А…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити виступ.
БАХТЄЄВА Т.Д. А стоимость просто медикаментов для лечения сегодня простудного заболевания стоит 600-500 гривен. Поэтому сегодня говорить о стоимости препаратов для лечения сердечно-сосудистых заболеваний, онко-, туберкулеза, это просто несколько тысяч, тысяч десятков, даже гривен. Поэтому мы просим, чтобы этот вопрос был не безразличен каждому, мы сегодня, народные депутаты, имеем массу обращений в отношении того, что что делается с медикаментами, почему такие дикие цены. И о том, что качество сегодня сомнительное, а только устанавливает инспекция зрительно, это мы тоже в этом убедились.
Поэтому нашим комитетом еще инициирована постанова об отчете министра здравоохранения именно по работе этой инспекции, а сегодня просим поддержать всех в первом чтении данный законопроект. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги! Позиція комітету оприлюднена, якщо є потреба обмінятися думками, прошу записатися. Я прошу записуватись, два - „за”, два - „проти”.
Прошу вивести прізвища народних депутатів на інформаційне табло. Ярослав Сухий, потім – Валентин Зубов.
13:14:26
СУХИЙ Я.М. Дякую Володимир Михайлович. Шановні колеги! Безумовно, цей проект потрібно обов’язково прийняти, обов’язково підтримати. Хочу вам сказати, що проект Закону про мораторій на підвищення цін і тарифів на лікарські засоби і вироби медичного призначення, давним давно назрів у своєму прийнятті.
Але я хочу сказати зараз про інше, справа в тому, що саме таким чином, саме так, такими законопроектами, які мають соціальне звучання, ми можемо спонукати уряд зайнятися тим, чим він повинен зайнятися, а саме розвитком вітчизняного товаровиробника, в тім числі, розвитком і підтримкою виробництва нашого українського лікарства. Ви подивіться як на цих лікарствах, як на аптечних засобах заробляють абсолютно неморальні люди. Ви пригадайте, шановні колеги, як хворому годиться, в руки довідочка, куди він повинен піти, в яку аптеку і саме які лікарства купити. Прийняття цього законопроекту має бути для нас також і спонукальним мотивом для того, аби ми пішли далі.
Шановні колеги, не можна миритися з тією рекламою лікарств, які зараз заполонили екрани наших телевізорів. Це ж неможливо, будь-яка болячка, будь тобі готові відразу люди займаються самолікуванням, маємо наслідки ще гірші, фармацевтичні барони мають шалені надприбутки. Я думаю, що цей законопроект, він має на меті не тільки зменшити навантаження на кишеню, на бюджет кожної української сім’ї, але він ще повинен бути спонукальним для нашого уряду і для більшості в парламенті, аби предметно і ретельно зайнялися реформуванням системи охорони здоров’я. Бо в умовах галопуючого вимирання української нації ми не можемо більше миритися з тим станом речей, які є в медицині. Медицина для простої людини, медичні заклади для простої людини стали просто недоступними, це відбулося в нас з вами на очах. Цю ситуацію ми вправі поправити і ми її поправимо, потрібно підтримати законопроект.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Валентин Зубов, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”, потім буде виступати Петро Степанович Цибенко замість Гордієнко.
13:16:44
ЗУБОВ В.С. Уважаемые коллеги, если тот законопроект, который
мы только что рассматривали перед этим о введении моратория на жилищно-коммунальные
услуги, там проблемы есть серьезные, потому что потери бюджета серьезные были
бы, там необходимы серьезные деньги. То здесь, вот этот законопроект, если есть
потери для бюджета, то минимальные, но плюсы очень серьезные, потому что
старшее поколение, участники Великой отечественной войны, пенсионеры оказались
в страшной ситуации, потому что цены на медикаменты для них просто недоступные.
Я скажу откровенно, я на себе это почувствовал, потому что два года назад перенес операцию на
сердце и вынужден принимать каждый день кроверазжижающие препараты. Есть такой
препарат Плавекс, если я вначале, два года назад, покупал его за 200 гривен,
сегодня он в Киеве стоит 480-550. Но самое страшное, что такой же препарат в
Донецкой области я приобрел за 230 гривен месяц назад. То есть дикий произвол в
этой сфере, я это говорю для того, чтобы
мы понимали, что мы-то, народные депутаты, можем как-то обеспечить, а люди
наши, которые всю жизнь, все здоровье отдали стране и сегодня мы не можем им
ничем помочь.
Я считаю, что в области медицинских препаратов
у нас в стране действует четко отлаженная система, руководимая лекарственной
мафией. Мне кажется, вот этот бизнес, он сегодня занимает второе или третье
место после наркотиков и торговли
вооружением. Поэтому я думаю, что мы должны обязательно поддержать этот
законопроект. Я не пойму ни одного народного депутата, который проголосует
против этого законопроекта. Потому что говорить хорошо, обещать людям высокие
стандарты и не побеспокоиться о том, чтобы они имели возможность
приобрести по доступным ценам
необходимые лекарства, просто невозможно.
Я прошу вас,
уважаемые коллеги, поддержать этот законопроект.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Петро Степанович Цибенко. Потім – Юрій Кармазін.
13:18:57
ЦИБЕНКО П.С.
Дякую. Фракція комуністів, голова ради Організації ветеранів України, Петро
Цибенко.
Шановні колеги, шановний Володимире Михайловичу! Мабуть, колеги депутати пам’ятають, що чотири місяці тому, а саме 3 червня 2009 року в оцих стінах, в цій залі відбувалися парламентські слухання щодо дотримання чинного законодавства в частині медичного, соціального, пенсійного захисту ветеранів війни і підготовки до 65-річниці Перемоги над фашизмом і тут з цієї трибуни люди буквально волали про те, що ціни на медичні препарати для ветеранів, практично, не підйомні. Бо вони за останній час підскочили на багато медичних препаратів в три-чотири рази. І сьогодні ветерани дуже часто не можуть придбати ці ліки. Тому це рішення треба приймати.
Чому мене, скажімо, і ветеранство не влаштовує сьогоднішня ситуація? Який документ діє? Діє 333 постанова Кабінету Міністрів, яка була прийнята 25 березня 2009 року. Але вона зафіксувала той рівень цін і торгових оцих купівельних надбавок, які склались уже на весну цього року, тобто, з трьох-чотирьохкратним підвищенням. А по-друге, в цій постанові регулюються ціни і тарифи на 215 всього-на-всього найменувань ліків, а треба, як мінімум, тисячу найменувань.
Тому я хотів би сказати, що фракція Компартії України обов’язково підтримає цей проект закону. Справді його треба приймати, бо постанова, яка прийнята, вона, на превеликий жаль, не спрацьовує. Вона не врегульовує ту ситуацію, яка є сьогодні. І треба нам сьогодні в умовах зниження життєвого рівня ветеранства все-таки захистити їх і в цьому показнику.
Компартія України буде голосувати за цей документ. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Кармазін, фракція «Наша Україна – Народна Самооборона».
13:21:05
КАРМАЗІН Ю.А. Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни, «Наша Україна – Народна Самооборона».
Шановні народні депутати! Ну перш за все, шановний пане Голово! Ми в котрий раз сьогодні розглядаємо закони без експертних висновків, без думки комітету. Ми думку однієї людини, хоч я її дуже поважаю, не можемо заміняти думкою комітету. Обґрунтованою, прорахованою і так далі.
Ми не знаємо думки Міністерства охорони здоров’я, Мінекономіки, я не кажу про інші речі. Мета дуже хороша. Ну, хто проти підвищення цін. Та й засіб реалізації дуже простий. Сім речень, одна стаття і вирішені всі питання. Шановні, а чому нам просто не проголосувати ну про мораторій, скажемо, на старіння, чи про щось таке. Ну проголосували. Вирішили питання. Сім строчок і все вирішили.
Тому, я думаю, що механізму виконання цієї декларації не існує. Як тільки ми зараз обговорюємо це питання, я переконаний, вже цінники там переписують в аптеках. Зразу переписують цінники. Чому вони їх почали переписувати, як тільки почав курс долара бігти вперед? Тому вихід тут такий.
Перше. Треба робити, щоб були муніципальні аптеки і були аптеки державні, які всі роздержавлені. От тоді є гарантія, що буде стабільний рівень цін. Перше.
Друге. Очевидно, що джерелом пониження цін має бути розробка вітчизняних аналогів багатьох західних препаратів і перепони для західних препаратів, які мають бути розумними. Очевидно, очевидно, що ми маємо зупинити фармацевтичну мафію, в тому числі із допомогою правоохоронних органів, і в тому числі з протекціоністськими законами для своїх власних ліків.
Тому, шановні друзі, я вважаю, що це чисті гасла, які нічого, на превеликий жаль, не дадуть. Хоча ідея дуже добра. Я за ідею…..
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, Катерина Ващук, будь ласка, одна хвилина, фракція „Блоку Литвина”.
13:23:22
ВАЩУК К.Т. Шановні колеги, наша фракція звичайно підтримає цей закон. Хоч я абсолютно соголосна з колегою Кармазіним, що коли ідеться про охорону здоров’я, влада має бути більш ніж уважною.
Як можна було допустити до такого, щоб ми не мали муніципальних, державних аптек. Як можна було допустити до того, що велика кількість ліків, які були дешевші вироблялись в Україні підмінені імпортними, і сьогодні по цінах недоступні нашим людям. Але кожен депутат знає, що найбільше скарг сьогодні на те, що не можна придбати ліки, продукти харчування і ліки.
Тому можливо і є недосконалість у даному законі, але його прийняти треба, аби дати можливість комітету зробити висновки і запропонувати конкретні…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, обговорення законопроекту завершено.
Павло Жебрівський, будь ласка. Обговорення завершено, шановні колеги. І Куликов буде одну хвилину, щоб завершити все. Ну, давайте, щоб головне проголосували.
Павло Жебрівський.
13:24:53
ЖЕБРІВСЬКИЙ П.І. Шановні друзі! … про повернення до якихось речей незрозумілих, речей, які виходять за межі логіки. Сьогодні ви зупините та приймете цей закон. Власне тим же дистриб’юторам імпортним буде невигідно ввозити, будете за кордон їздити, купувати ліки. У збитки ніхто не буде продавати, ви це маєте зрозуміти. Чи є логіка, якій хоч напрямок у цій частині є, але власне потрібно робити підтримку вітчизняного товаровиробника, де ціни не суттєво підвищилися. У цьому напрямку який би був закон? Він був би логічний, він був здравомислящий. Те що сьогодні ви пропонуєте, ви пропонуєте утопію, не більше, не менше. І по великому рахунку жодних політичних дивідендів ви від цього не отримаєте, ви отримаєте просто ганьбу. І таке враження, що перебуваючи у парламенті у 2009 році українському, перебуваєш у театрі абсурду. Друзі, перестаньте робити з парламенту театр абсурду, а давайте…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Матвєєв, будь ласка, мікрофон, а потім Куликов. Я перепрошую.
13:26:14
МАТВЄЄВ В.Й. Здесь предлагали… Я выступаю как автор закона. Здесь
предлагали, конечно, разумное
предложение и то, что восстановить
государственные аптеки и то, что значит нет заключения Научно-экспертного
комитета. Законопроект подан почти год
назад. За это время могли рассмотреть
и Научно-экспертный комитет и правительство, и комитет какой угодно по
этому вопросу, и любой депутат мог уже внести
какие-то туда предложения. Никто этого
не сделал. Всем было это совершенно безразлично. Это первое.
Второе. Значит, надеяться на то, что сейчас вот, пока мы будем рассматривать этот законопроект или отклоним его, что быстренько здесь появится государственная забота об аптечном деле, о фармацее – это утопия. Мы знаем, что государство ничего этого не сделает. Поэтому единственный способ сегодня – заставить государство шевелиться и думать, правящий режим; это запретить им продавать лекарства от по тем ценам, которые совершенно не обоснованно установлены в три раза выше, чем должны быть экономически обоснованы по…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Куликов. Будь ласка, Кирило Куликов.
13:27:27
КУЛИКОВ К.Б. Дуже слушна думка пана Кармазіна була, що потрібні державні аптеки, потрібні комунальні аптеки. Але я хочу сказати, що, наприклад, у місті Києві ціни на ліки у комунальних аптеках ще вищі, чим у комерційних аптеках – це перше. По-друге, те, що сьогодні комунальна мережа аптек у місті Києві доводиться до банкрутства. Всі ці підприємства, аптеки комунальні, вони збиткові, але всі, які працюють, приватні вони дуже прибуткові – це перше.
Друге. Те, що сьогодні ми вживаємо ці ліки, вони не є ліками, ми вживаємо якість дуже погану, ми вживаємо крейду, ми вживаємо отруйну речовину. Але у нас немає лабораторій, які встановлюють, що ми вживаємо сьогодні.
І це два питання, на які ми повинні дати відповідь. Я знаю дуже багато виробників медикаментів, препаратів, які заборонені у всьому світі, але вони продаються в Україні. І це питання, на яке ми повинні звернути увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, обговорення завершено. І я ще раз просив би колег зрозуміти, чому цей пакет законопроектів стоїть. Справа в тім, що ми під час засідання Погоджувальної ради домовились, коли ми розглядаємо державні соціальні стандарти, потім розглянемо всі ці питання, які стосуються пропозицій щодо регулювання і цін на лікарські препарати, на основні продукти харчування і теж саме стосується комунальної сфери, щоб раз і назавжди закрити цю тему, щоб не було взаємних звинувачень, що ми не слухаємо людей.
Тому, шановні колеги, я ставлю на голосування пропозицію – прийняти за основу проект цього закону, разом з тим врахувати пропозиції, з якими виступав народний депутат Кармазін, Кирил Куликов щодо аптек, їх мережі, якості роботи і, можливо, подумати нам, шановні колеги, при підготовці до другого читання щодо заборони реклами ліків в той спосіб, в який це робиться. Тому я ставлю на голосування пропозицію про прийняття за основу проекту Закону про мораторій на підвищення цін і тарифів на лікарські засоби і вироби медичного призначення (реєстраційний номер 3426). Прошу голосувати.
13:30:08
За-345
Рішення прийнято.
ІЗ ЗАЛУ. В цілому.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, не поспішайте! Не поспішайте! Я розумію, що пече. Давайте таким чином домовимося: можливо, дамо доручення комітету – підготувати його за скороченою процедурою і тоді буде в цілому.
Я ставлю на голосування пропозицію щодо доручення комітету – підготувати законопроект до розгляду в другому читанні за скороченою процедурою. Прошу голосувати. Я переконаний, що Верховна Рада і країна повинна працювати для народу, а потім для всіх інших.
13:30:50
За-234
Рішення прийнято. Дякую.
Оголошується до розгляду проект Постанови про державне регулювання цін на споживчі товари, які мають суттєве соціальне значення для населення.
Шановні колеги, дозвольте доповісти вам проект постанови, якою пропонується рекомендувати і доручити Кабінету Міністрів на виконання статті 9 Закону України „Про ціни і ціноутворення” невідкладно затвердити перелік споживчих товарів, що мають суттєве соціальне значення для населення, на які встановлюються державні фіксовані ціни. А також доручається Кабінету Міністрів України забезпечити моніторинг цін на споживчі товари, що мають суттєве соціальне значення для людей, оперативний аналіз цінової ситуації на споживчому ринку та внесення відповідних змін до переліку товарів, передбачених цим пунктом.
Чим зумовлена така пропозиція Верховній Раді України? Справа в тім, шановні колеги, що за першу половину нинішнього року індекс споживчих цін порівняно з груднем минулого року виріс на 15,5 відсотка, за січень – червень цього року ціни разом з безалкогольними напоями збільшились на 23,4 відсотка, що зумовило 83 відсотки загального приросту індексу споживчих цін. За минулі 6 місяців особливо подорожчали м’ясо, м’ясопродукти – більш ніж на 33 відсотки, фрукти – 42,5 відсотка, особливо овочі – 56 відсотків. А з окремих продуктів за півріччя більше всього виросли ціни на рис, свинину, сало, яблука і таке інше.
Разом з тим, ми спостерігаємо таку картину і фіксуємо: що 12,2 відсотків працівників отримують нараховану заробітну плату нижче прожиткового мінімуму для працездатної особи.
І ще один показник, який, очевидно, нам слід враховувати. Середньомісячна заробітна плата січень-серпень у 2008 році склала 1 тисячу 755 гривень, в 2009 році – 1 тисячу 849 гривень. А якщо подивитись на темп зростання або зменшення реальної заробітної плати у відсотках до відповідного періоду попереднього року, то в 2009 році вона склала менше 90 відсотків проти відповідного періоду 2008 року. В сукупності цим і зумовлена ця пропозиція щодо проекту постанови.
Прошу, шановні колеги, записатися для обговорення. Прошу вивести прізвища народних депутатів на табло. Юрій Кармазін. Адам Мартинюк. Юрій Анатолійович Кармазін. Ну, не записуються – значить, всі „за”. Шановні колеги, хто записувався… Шановні колеги… Будь ласка.
13:34:13
КАРМАЗІН Ю.А. Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни, „Наша Україна – Народна Самооборона”.
Шановні народні депутати, законопроект надзвичайно простий, він складається всього з кількох речень. І мова іде про постанову Кабінет Міні…, про доручення уряду з метою проведення ефективної державної політики цін у розвиток статті 9 Закону про ціни і ціноутворення, затвердити перелік споживчих товарів, які мають суттєве соціальне значення для населення, на які встановлюються державні фіксовані ціни. Давайте подивимося, чи цього закону, чи цієї постанови буде досить для виконання тієї мети, яку ми хочемо досягнути.
Очевидно, ми маємо добре бачити, що є виробники продукції і потім є ті люди, скільки роблять накрутки, продають, перепродають і так далі. Ми мали з вами і встановлювали, згадайте, в цій залі максимальний розмідок... розмір накрутки від первоначальної ціни. І що? Що з тим законом? Він був заветований, якщо ви пам’ятаєте. Але він був виписаний більш грунтовніше, ніж ця постанова, шановний Володимир Михайлович.
Тому нам треба було б запозичити з того закону, який ми приймали, обговорювали і так далі, і де ми обмежували чітко розмір тих надбавок торгівельних, які можуть бути максимально. І ми тоді уряду розв’язували руки.
Зараз же ми покладаємо на уряд зобов’язання затвердити перелік. Ну. затвердили, а далі що? Ну, моніторять вони, а далі що? А далі реакція буде – блокування тих, хто підвозить, тих, хто обслуговує і так далі. Ми знову не прослідкуємо цю цепочку і не зможемо впливати. Тому, на мій погляд, цю постанову треба доробити. Я за те, щоб це прийняти, але її треба дуже суттєво доробити і, можливо, внести зміни…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Юрій Анатолійович.
Адам Іванович Мартинюк, будь ласка, фракція комуністів.
13:36:32
МАРТИНЮК А.І. Шановні колеги, я продовжу виступ попереднього виступаючого і дискусії. Дивно виходить: якщо за постанову, за рішення, за проект закону і за постанову того ж автора Володимира Михайловича, колега виступаючий у попередній постанові, де мова йшла про мораторій на ці, а ця, дана постанова, яку ми розглядаємо, йде у розвиток цих постанов і законопроектів. Бо для того, щоб встановити мораторій, тут пропонується визначити найважливіші продукти і товари, на які треба встановити мораторій.
Так от, дивна логіка. У попередніх законопроектах, які ми розглядали і які, на жаль, не одержали одного, двох чи трьох голосів і не були підтримані, колега говорив, що приймати не можна. Тут каже, що можна і варто прийняти. Тобто, немає логіки. А логіка полягає у тому, що, дійсно, і те треба було приймати, і це треба прийняти. Давайте хоч це приймемо, якщо ми вже не змогли і не спромоглися встановити мораторій, то давайте хоч дамо доручення уряду встновити перелік життєво необхідного для того, щоб людина могла жити на цій землі і функціонувати. Це один момент.
І другий момент, Те, що згадував колега Кармазін про законопроект, який, на жаль, був заветований Президентом, ніхто нам не забороняє до нього повернутися і ще раз розглянути цей законопроект, який ми, дійсно, встановлювали, якщо я не помиляюсь, 15 відсотків надбавки і не більше. Тимчасово, тому що зрозуміло, що той, хто або купує або перекуповує і перепродає, встановлювати те, як йому бажається і ті ціни, які він бачить із стелі.
Тому шановні колеги, якщо, ще раз наголошую, якщо у нас не вистачило сил і мужності встановити мораторій у попередніх законопроектах на ціни, то давайте хоч цю постанову приймемо, в якій дамо доручення моніторити ціни, яким дано доручення зробити цей перелік.
Прошу підтримати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, Володимир Бондаренко, одна хвилина, будь ласка.
13:38:47
БОНДАРЕНКО В.Д. Володимир Бондаренко, "Блок Юлії Тимошенко".
Безумовно, можна голосувати за будь-які проекти, у тому числі за цей, тому що будь-яких наслідків від його ухвалення не буде.
Давайте собі задамо питання, а чи не сприятиме цей законопроект, наприклад, розвитку бартерних операцій, де взагалі ні про які ціни не буде говоритися, договори міни, коли взагалі не говориться про гроші. І багато інших тих лазівок, які будуть обов’язково знайдені в торгівлі. Притому торгівля у нас є – та, яка йде у великих супермаркетах, є вулична торгівля, є ринкова торгівля і багато іншого.
Я би, говорив більше у цій залі, сприяв би тому, що робить сьогодні уряду. Наприклад, закупівлі молоковозів для створення на селі умов для переробки молока, щоб воно було дешевше. Створення системи елеваторів, бо ми тільки до 30 мільйонів тонн можемо сховати зерна, а не ті всі, які виробляємо. От про це треба тут говорити. А ви це блокуєте, а, вибачте мене, розробляєте систему, як зробити все даром. А як фермер подивиться на це, той, що виростив продукцію. А чому ви йому обмежуєте поставити ту ціну, яку він затратив на її виробництво? І це є дуже серйозне протиріччя, наприклад, того, хто виробляє і того, хто купує. Тому давайте не поспішати.
Можна у першому читанні прийняти, він ніякого значення не буде мати. Тому, будь ласка, голосуйте хто як хоче.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Михайло Папієв, будь ласка, одна хвилина. Потім – Кармазін.
13:40:21
ПАПІЄВ М.М. Шановні народні депутати України, шановні колеги! Цей проект постанови необхідно приймати за основу.
І як уже казали колеги наші з інших фракцій, давайте ми пригадаємо, у кого є пам’ять, історію. Нами вже голосувався в 2008 році проект закону 2292, наскільки я так пригадую, Сігал і Ткаченко були авторами цього законопроекту, де чітко і ясно визначено було перелік соціально значимих продуктів харчування. Крім того, визначено було межі торговельної надбавки, а також механізми правового регулювання і механізми санкцій: що робити з тими, хто не виконує цей закон. А також, враховуючи те, що ви знаєте, що у нас дуже кмітливі такі підприємці є, там також врегульовувалося питання з афільованими компаніями.
Тому необхідно приймати цей проект постанови, голосувати за нього. Треба стримати сьогодні ціни. І доопрацювати на друге читання і наповнити її реальним змістом. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Кармазін, фракція "Наша Україна – Народна Самооборона”.
13:41:30
КАРМАЗІН Ю.А. Юрій Кармазін.
Шановні народні депутати! Я радий, що мене цитують мої колеги. Але я хотів би, щоб не перекручували те, що я сказав, зміст того, що я сказав.
По-перше, ми зараз розглядаємо постанову, а не закон, а треба такі речі регулювати, про які зараз сказав і наш колег Папієв, про це треба говорити, приймати законом, де дійсно передбачити і відповідальність, і межі торгівельної надбавки. Ми це приймали, весь парламент приймав, не змогли ми тоді чомусь подолати ці моменти. Але зараз, коли налагоджується робота, я думаю, що ми це обов’язково приймемо. В такому вигляді, якщо ми приймемо, воно практично нічого не дасть. Тому провести перше читання цієї постанови, автоматично підняти ті речі, про які говорилося, це можна зробити, тільки в такому випадку.
Що стосується того, що говорили про мораторій, то це просто чистий популізм, більше нічого, його навіть оцінювати не можна. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги! Завершили обговорення проекту постанови. Дозвольте наголосити лише одне, якщо ми як Верховна Рада України будемо приймати рішення і їх не забезпечити контроль за їх виконанням, гріш ціна тоді Верховній Раді України. Як ми один раз запитаємо і поставимо відповідні оцінки, тоді Верховну Раду будуть поважати, рівно, як будуть поважати народ.
Я вношу на голосування пропозицію про прийняття за основу проекту Постанови Верховної Ради України „Про державне регулювання цін на споживчі товари, які мають суттєве соціальне значення для народу”. Реєстраційний номер 5094. Прошу голосувати. За основу.
13:43:23
За-311
Рішення прийнято. Дякую.
Шановні колеги! Тепер оголошується до розгляду проект постанови…
Шановні колеги! Ми ж прийняли за основу, а потім будуть пропозиції, так тоді комітет врахує. Адам Мартинюк, будь ласка.
13:43:39
МАРТИНЮК А.І. Володимир Михайлович! Шановні колеги! Я не бачу ніякого сумніву в тому, що його можна прийняти в цілому, але якщо є заперечення, то давайте тоді проголосуємо за скорочення терміну підготовки.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я вношу на голосування пропозицію про доручення комітету розглянути проект постанови і підготувати до другого читання (за скороченою процедурою). Реєстраційний номер 5094.
Прошу голосувати.
13:44:15
За-233
Рішення прийнято.
Оголошується до розгляду проект Постанови про недопущення порушень прав на працю та оплату праці в умовах фінансово-економічної кризи.
13:44:39
ЛИТВИН В.М. Шановні колеги! Цим проектом Постанови пропонується визначити позицію Верховної Ради України про недопущення порушень прав громадян на працю та оплату праці в умовах фінансово-економічної кризи. Зокрема шляхом зупинення виробництва, скорочення чисельності працівників підприємств, зменшення розмірів оплати праці таких працівників, примушення їх до оформлення відпусток без збереження заробітної плати.
Кабінету Міністрів і Фонду державного майна, органам місцевого самоврядування пропонується в разі виявлення фактів порушень таких прав вживати до керівників приватних підприємств заходів аж включно до розірвання договорів купівлі і продажу таких підприємств, та повернення таких об’єктів відповідно в державну чи комунальну власність. І рекомендується Генеральній прокуратурі України забезпечити системний нагляд за додержанням прав, трудових прав громадян і в разі їх порушення вживати відповідні заходи. Чим продиктована необхідність такої постановки питання, ви знаєте, шановні колеги, що рівень безробіття за методикою МОП у віці від 15 до 70 років у нас сьогодні складає 9,1 відсоток, тоді коли на відповідний період минулого року, тобто перше півріччя 2008 року він складав всього 6,2 відсотки, а якщо брати працездатний вік, то це 10,3 відсотка. При цьому сьогодні за статистичними даними на 1 вересня 2009 року загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати сягнула 1 мільярд 619 мільйонів. Разом з тим треба відмітити, що на 25 вересня, тобто за нетривалий період, за 24 дні вона зменшена зусиллями уряду на 11,8 відсотки.
Разом з тим, привертаю вашу увагу до того, що сума заборгованості заробітної плати на економічно не активних підприємствах складає 68,6 мільйона, а на підприємствах-банкрутах 442,3 мільйона тоді, коли на економічно активних підприємствах по Україні -економічно активних! – вона сягає 1 мільярд 109 мільйонів, це ті підприємства, які живі і які і працюють. Серед них частка підприємств з державною формою власності має заборгованість 166 мільйонів, комунальної власності, економічно активних підприємств, частка заборгованості складає 117 мільйонів. А що стосується недержавної форми власності, і це активні в економічному плані підприємства, тут заборгованість сягає 824 мільйонів. Висновок очевидний, що треба платити людям заробітну плату і відчувати соціальну відповідальність перед людьми, особливо в умовах складних. Дякую.
Стоян Олександр Миколайович, будь ласка, позиція комітету.
13:47:54
СТОЯН О.М. Шановні колеги! В цій постанові, яку вносить Володимир Литвин, два принципових питання.
Перше питання – це недопущення порушень конституційного права на працю. Дійсно, сьогодні ми знаємо, що неповний робочий день, безоплатні відпустки, взагалі скажімо, люди пишуть заяву і йдуть за власним бажанням у відпустки. І таким чином, якщо подивитися про те, яке сьогодні безробіття то воно десь сягає вже не 9 відсотків, а десь понад 11 відсотків. І тут треба все законодавчо зробити, щоб було все нормально.
Більше того, я хочу сказати, цю позицію буде підтримувати повністю наша політична сила. Хоча нерідко закидають, що, мов, на підприємствах які належать фракції Партії регіонів є безробітні. Якраз там більш-менш нормальна позиція. Безробітних найбільше на приватних мілких підприємствах і в формах державної власності.
Друга пропозиція – захист умов праці. Дійсно, сьогодні я хочу сказати, що ця пропозиція йде в доповнення того, що ми сьогодні проголосували, коли ми сьогодні проголосували за новий прожитковий мінімум, за мінімальну заробітну плату – підвищену. То якраз це те на чому весь час наполягала Партія регіонів. Нам треба переглянути прожитковий мінімум, підняти мінімальну заробітну плату до рівня прожиткового мінімуму. І тому, безумовно, ми будемо підтримувати цю пропозицію. Але ми вважаємо, що для того, щоб захистити людину праці, застити людину праці, треба домогтися того, Володимир Михайлович, щоб не було виплати у конвертах, домогтися того, щоб на державних підприємствах, де сьогодні 50 відсотків боргів по заробітній платі, було все гаразд. Бо коли закидаєш – на приватних підприємствах не платять, нічого подібного, більше всього боргів там, де працюють на державних підприємствах. І безумовно, треба переглянути підняття в цілому рівня оплати праці.
Коли сьогодні межа бідності 772 гривні, а ми в тій постанові, яку прийняли за основу, пропонуємо 660 гривень, то ми відкидаєм людину працюючу ще на 100 гривень за межу бідності. Ну, треба ж хоч якось вивести за межу бідності.
Тому ми будемо підтримувати ваші пропозиції. Ми вважаєм, що це перший крок, але треба взагалі розглянути в цілому концепцію соціального захисту людини в умовах праці. Фракція Партії регіонів буде…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, тут у нас вийшла неув’язка, бо до мене підійшов Володимир Станіславович Марущенко, він каже, що він має доповідати від комітету, і разом з тим Олександр Миколайович сказав, що він буде доповідати від комітету. То я перепрошую, колеги, і Володимир Станіславович, якщо у вас щось єсть, то давайте ми вже… Я, будь ласка, я через те перепрошую, що так у нас вийшло.
13:50:32
МАРУЩЕНКО В.С. Шановні колеги, шановний Володимире Михайловичу, 23 вересня 2009 року Комітет соціальної політики та праці розглянув проект даної постанови. Комітет вважає за доцільне зазначити, що відносини на ринку праці і механізм контролю за дотриманням трудових прав громадян та законодавства та відповідальності за порушення цих прав врегульовані чинним законодавством. Зокрема за дії, передбачені пунктом 1 проекту постанову в залежності від їх характеру чинним законодавством передбачено дисциплінарну, матеріальну, адміністративну та кримінальну відповідальність; статтею 27 Закону України „Про приватизацію державного майна” вже передбачена вимога щодо розірвання договорів куплі-продажу та повернення цих об’єктів відповідно у державну чи комунальну власність. Отже, реалізація положень даного проекту постанови не буде нести ніякого правового навантаження.
Міністерство праці та соціальної політики України вважає, що даний проект постанови заслуговує на увагу, проте висловлює до нього низку зауважень. Міністерство економіки України зауважень до пропозицій не має. Міністерство фінансів України, Конфедерація роботодавців України, Федерація роботодавців України пропонує не приймати даний проект постанови. Національна тристороння соціально-економічна рада при Президентові України від Всеукраїнських профспілок та їх об'єднань підтримує зазначений проект постанови. Фонд державного майна підтримує проект постанови, однак зазначає, що положення, викладені у проекті, вже відображені та врегульовані Конституцією України, Кодексом законів України про працю та іншими нормативними правовими актами.
Генеральна прокуратура України вважає, що зміст проекту не несе ніякого правового навантаження, має суто декларативний характер, а тому потреби в прийнятті цього акту немає.
Комітет вирішив рекомендувати Верховній Раді України відхилити проект даної постанови. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, пропозиція – продовжити роботу нашу, ранкове засідання на 15 хвилин. Прошу записатись народних депутатів для обговорення цього законопроекту. Прошу вивести прізвища народних депутатів на інформаційне табло.
Адам Іванович Мартинюк, потім Юрій Анатолій Кармазін.
13:52:50
МАРТИНЮК А.І. Шановні колеги, я собі дозволю вступити в полеміку із тими пропозиціями, які лунали від комітету, не претензії до комітету, бо він цитував листи тих органів влади, які комітету відповідали.
Звичайно, на превеликий жаль, органи влади по-іншому і відповісти не могли, бо вони несуть персональну відповідальність тих, хто відповідав, за такий стан речей. І тому, звичайно, вони зайнялися відписками на кшталт того, що, мовляв, ця постанова не несе ніякого навантаження. Якщо б вона не несла ніякого навантаження, то вони б на неї не звертали уваги і так негативно не реагували би. Несе вона навантаження, тим більше відповідно до реформи 2004 року, конституційній, в якій записано, що рішення, в тому числі і постанови Верховної Ради є обов'язковими для виконання Кабінетом Міністрів і іншими центральними органами виконавчої влади.
Я вас закликаю, шановні колеги, підтримати, бо якщо у нас не вистачило сил, а точніше, бажання підтримати мораторій на ціни, то давайте хоча б цією постановою ми деякою мірою захистимо людей праці, які працюють, але не одержують заробітної плати.
Володимир Михайлович наводив конкретні приклади того, на якому етапі, на якому рівні, який стан нині заборгованості по заробітній платі. І я до цього додам ще одну цифру: якщо зараз заборгованість по заробітній платі 1,6 мільярда гривень, то на 1 січня цього року заборгованість була лише 1,1 мільярда гривень. А всі нібито героїчно борються і доповідають про те, що заборгованість зменшується. Не зменшується – на півмільярда за 8 місяців вона зросла. І, на превеликий жаль, немає тенденції до зменшення. Давайте хоча б цією постановою ми дамо якусь надію тим, хто заробляє, але не одержує того, що він вклав у працю. Прошу підтримати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Анатолійович Кармазін. Потім – Володимир Бондаренко. І після того – Володимир Ландік.
13:55:12
КАРМАЗІН Ю.А. Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни, „Наша Україна – Народна Самооборона”. Шановні народні депутати, шановний Володимир Михайлович, як автор постанови я звертаюся до вас. Я, наприклад, все робив для того, щоб і в Кримінальний кодекс було вмонтовано ті порушення, про які йшла мова: прав громадян на працю та оплату праці. Точно так же вони вмонтовані - це вперше, потім у нас росіяни перейняли і інші країни, - ми вмонтували це і в Адміністративний кодекс. Тобто ці речі в нас врегульовані. Але що в нас не врегульовано?
Ми не знаємо дійсної оцінки. У нас тут зараз перекручували факти. Насправді щодо державних підприємств і комунальних підприємств, як справедливо заявив Голова Верховної Ради в своїй доповіді, - це 283 мільйони гривень. Це рівно сьома частина від усього обсягу боргу. Найбільша частина боргу – це підприємства недержавної форми власності. Але від цього нікому не легше. Та ці гроші, які не пішли в оборот, - це ті гроші, які людям не пішли.
А ще ми забули тут сказати про Національний банк і взагалі про банківську систему, яка отримала грошики людей на зарплату і заморозила зараз абсолютно ніби-то законно, за допомогою того недолугого закону, який був прийнятий в цьому залі.
Тому я пропоную, шановний Володимире Михайловичу, шановні колеги депутати, записати тут, що і Генеральній прокуратурі, і Кабінету Міністрів України, і Фонду державного майна, і іншим контролюючим органам доповісти Верховній Раді України про стан дотримання прав громадян на працю та оплату праці до 1 грудня 2009 року. Тобто дати термін і показати, що є орган влади, якому вони зобов’язані інформувати весь український народ. За ці 1,5-2 місяці…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити, да.
КАРМАЗІН Ю.А. За ці 1,5-2 місяці як раз пройде робота по тому, щоби подолати ці жахливі наслідки. Тому я прошу, щоб ми згадали про те що в парламенту є контрольна функція за іншими органами влади. Тоді ця постанова крім просто чисто політичної буде мати зовсім інший сенс. Вона має бути попереджувальний характер нести і буде впевненість громадян і стабільність буде нести.
Але і доручення Національному банку також дати. Дякую вам.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Володимир Бондаренко. Наступним буде виступати Володимир Ландик.
Володимир Бондаренко, фракція "Блоку Юлії Тимошенко".
13:58:07
БОНДАРЕНКО В.Д.
Шановні друзі, я думаю, що кожен з нас розуміє, що і ця постанова, як і попередня, вона може бути реалізована в залежності від того, захоче це зробити, чи ні той роботодавець, який найняв людей.
На жаль, сьогодні не діють норми Конституції й законів, які вже написані і в тій частині, коли правоохоронні органи повинні стояти на захисті громадян, які потрапили в ситуацію, коли їм не виплачують зарплату, а також коли роботодавці, які в банках розмістили свої кошти, в тому числі і прибутки за попередні роки, сьогодні не можуть їх вийняти звідти жодної копійки.
І тому занадто жорсткі вимоги по відношенню до них будуть також не правовими. Я хочу сказати, що сьогодні в великій мірі питання виплати заробітної плати, звільнення, чи незвільнення людей залежить від морально-етичного стану самого керівного складу тих підприємств. Релігійні системи, які сьогодні діють, зокрема християнство і іудаїзм трактують ці позиції так: у християнстві вважається смертельним гріхом невиплата зароблених грошей, це, дійсно, є один із догматів християнства. А в іудаїзмі трактується зовсім по-іншому: «еЕсли тебя обидел хозяин, взьми добро его, серебро его и тайно скройся”.
Тут можуть бути різні рекомендації, але я би рекомендував сьогодні в нашій державі всім органам, які мають відношення до функціонування системі і роботодавців, і тих, хто працює, дотримуватися законодавства України. І воно вже сьогодні визначене. А постанова сьогодні трошки додасть там, ну популістського авторитету окремим, хто її сьогодні там підтримає. Я також її можу підтримати, вона знову ж таки не буде мати будь-якого значення, тому що, ви ж знаєте, що сьогодні є і інша система зробітної плати, яка в певній мірі захищає громадян. Відкрита заробітна плата потребує такого налогу, такого податкового вкладення, що, ну, часто її переводять трошки в іншу систему, і створюється враження, що люди нічого не отримує, хоча в системі конвертів все іде по-своєму. З цим всім треба розбиратися. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Ландік, будь ласка, фракція Партії регіонів.
14:00:23
ЛАНДІК В.І. Уважаемые коллеги! Ви знаете, вот
послушал сегодняшние наши законопроекты, постановления, и вот думаю, как хорошо
народу нашему жить перед выборами. Народ будет требовать выборы каждый Божий
день. Как из рога изобилия у нас льется
все. Социальные выплаты – пожалуйста, увеличение зарплат – пожалуйста. Всего,
что хотите. Ребята, а чем вы это обеспечите? Вы хоть кто-нибудь подумал о том, кто все это сделает? А кто произведет
то, что вы вот здесь уменьшаете цены? А вы посчитали себестоимость того, чего
вы сейчас уменьшили цену? А вы вернули НДС, чтобы выплатиь зарплату? Вы
говорите, миллиард. А сколько миллиардов не возвращено НДС и не выплачено
зарплаты Кабинетом Министров, не
возвращен НДС? А вы когда-нибудь отменили предоплату за газ? Вы
говорили Фирташи, там Бойки поставляли
газ. Прекратим! Прекратили, их нету. Кабинет Министров под руководством Юлии Тимошенко поставляет газ.
Почему вы не уберете предоплату за три месяца вперед. Почему вы здырництво не уберете – за три месяца
вперед платить налоги? А что же остается на зарплату? Вы ее вообще отмените! Ее
платить нечем. Ни одного законопроекта о защите производителя нету. Страна
будет только занимать деньги во всего мира и платить своему населению. За что?
Не знаем.
Ни одного закона,
чтобы развить, добавить, увеличить производство, то, которое даст вот ту
надбавочную цену, где вы ее там ограничиваете. Так нельзя. Страна не может жить
на долгах. Она станет простым банкротом. И никогда мы с этой ямы не вылезем.
И эти выборы с
этими законопроектами, которые… Я не буду говорить чьи они – кандидатов или не
кандидатов…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Зарубінський, одну хвилину, будь ласка.
14:02:39
ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О. Олег Зарубінський, „Блок Литвина”.
Шановні колеги, ця дискусія показала, що в кожного своя правда. Зрозуміло, що є правда в роботодавців. Вони виходять із своїх інтересів. Але є інтереси значно більшої категорії людей, які є найманцями, які є найманими працівниками. І зрозуміло, що тут не можна вирішувати одне за рахунок іншого.
Але давайте і погодимося із цією абсолютно правильною фразою або це можна аксіомою вважати, що не можна вирішувати проблеми кризи за рахунок бідних. Що відбувається? Всі законодавчі акти, всі пропозиції більше розраховані на те, щоб як допомогти роботодавцям. Знаєте, мені здається, що це не тільки аморально, це, дійсно аморально, але це і не конструктивно – за рахунок бідних вирішутвати проблеми кризи, а не зарахунок багатих. Бо для багатого втратити 25 відсотків – це бідному вже померти.
І тому я пропоную зважити на інтереси десятків, мільйонів людей, які є найманими працівниками і проголосувати за це. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, обговорення законопроекту завершено.
Тут правильно всі прозвучали думки, в тому числі і Володимира Івановича, але справа в тім, шановні колеги, так хто запропонував цей хід? І хто із-за цього блокував трибуну Верховної Ради України? Давайте приймати і інші рішення, давайте разом працювати, тому я закликаю, давайте ми і ці рішення приймемо, і ті про які про які, шановні колеги говорили, це дуже важлива постановка питання.
вноситься на голосування проект Постанови Верховної Ради України „Про недопущення порушень прав на працю та оплату праці в умовах фінансово-економічної кризи” для прийняття його за основу. Реєстраційний номер 5095.
Прошу голосувати. За основу.
14:04:57
За-309
Шановні колеги! У зв’язку з тим, що були пропозиції в тому числі від Валерія Коновалюка і інших, давайте ми таким чином, доопрацюємо його, щоб не було тут поспішності. Немає заперечень?
Я ставлю на голосування для розгляду за скороченою процедурою і пропозицію от Адама Івановича Мартинюка, проекту закону 5095, а саме доручення комітету підготувати його до другого читання за скороченою процедурою. Да, це проект постанови (реєстраційний номер 5095).
14:05:37
Дякую. За – 255.
Шановні колеги! Я прошу вашої хвилинки уваги, до мене звернулися представники п’яти фракцій. Фракції Партії регіонів, фракції "Блок Юлії Тимошенко", фракції "Наша Україна - Народна Самооборона", фракції Комуністичної партії і фракції "Блок Литвина", а також комітет підписана пропозиція народним депутатом Семенога, які просять, щоб Верховна Рада України прийняла проект Постанови Верховної Ради України „Про затвердження положення про Національну комісію з радіаційного захисту населення України”. І таку поспішність вони зумовлюють тим, що по-перше, документи всі підготовлені і разом з тим є необхідність прийняти. Оце звернення є до мене п’яти фракцій. У вас немає заперечень, прошу уваги, поставлено на голосування про включення питання до порядку денного, а потім прийняли його. Немає заперечень?
ІЗ ЗАЛУ. Немає.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я ставлю на голосування пропозицію про включення до порядку денного Проекту Постанови Верховної Ради України (реєстраційний номер 4805) „Про затвердження положення про національну комісію з радіаційного захисту населення України”. Прошу голосувати.
14:07:00
За-337
Ми включили до порядку денного. Якщо у вас немає заперечень, цей документ був розданий всім, я поставлю на голосування про схвалення проекту постанови. Тим паче, що всі п’ять фракцій підтримали цю пропозицію. Немає заперечень? Я ставлю на голосування про прийняття Проекту Постанови Верховної Ради України як постанови „Про затвердження положення про національну комісію з радіаційного захисту населення України”. Прошу голосувати.
14:07:43
За-347
Постанова прийнята.
Одну хвилиночку, шановні колеги. Шановні колеги, тоді така пропозиція, ми тут порадилися, там був проект постанови колеги нашого Ляшка, щоб можливо було її прийняти, а потім вже розглядали бюджет. Нема заперечень, Олег Ляшко. Тут є, шановні колеги, проект постанови 4735-1П „Про забезпечення виконання конституційної процедури набрання чинності Законом України „Про внесення змін до Закону „Про Державний бюджет України на 2009 рік” та деяких інших законів від 21 серпня 2009 року (№1608). Будь ласка, Олег Ляшко.
14:08:53
ЛЯШКО О.В. Олег Ляшко.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Послухайте про що йде мова, шановні колеги.
ЛЯШКО О.В. Це йдеться про законопроект, який
ми з вами разом приймали в цій залі про внесення змін до Закону про Державний бюджет на 2009 рік в частині
фінансування заходів пов’язаних із „Євро-
Відповідно до Конституції у випадку, якщо після повторного подолання вето Президента Верховною Радою Президент не підписує закон – його має підписати Голова Верховної Ради. Це питання неодноразово обговорювалося на Погоджувальних радах. І саме тому за ініціативою бюджетного комітету, де я є одним із авторів цього проекту постанови, ми пропонуємо Голові Верховної Ради виконати вимоги Конституції України і підписати цей закон і оприлюднити його.
Так що не бачимо жодних проблем до того, щоб розглянути зараз цей проект постанови і прийняти його. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ні. Так проект постанови давно вже був розданий – ще 3 тижні тому назад.
Шановні колеги! Я прошу уваги. Про що йдеться?
Справа в тому, що Верховна Рада України подолала вето на відповідний закон. Президент України знову заветував цей закон і виникла певна колізія. Бюджетний комітет розглянув це питання і підготував проект постанови який був розданий і прийняв його. Який був розданий ще декілька тижнів тому назад, який складається з двох пунктів. Після преамбули постановляюча частина рекомендувати Президенту України, враховуючи те, що вето подолано, підписати цей закон як того вимагає Конституція України.
І просить Президента Верховна Рада України визначитися протягом трьох днів. Якщо Президент України протягом трьох днів не приймає рішення – тоді вступає в дію частина другої Постанови Верховної Ради України про доручення Голові Верховної Ради України підписати відповідний закон. Для того, щоб вийти з цієї колізії.
Проект постанови було роздано вам, шановні колеги, ще мінімум два тижні тому назад.
Тому немає…
…Я поставлю хай Верховна Рада України визначиться, на голосування.
Я ставлю на голосування проект Постанови (реєстраційний номер 4735-1П) про забезпечення виконання конституційної процедури набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та деяких інших законів України" від 21 серпня 2009 року № 1608-VI. Прошу визначатись.
14:12:12
За-262.
Постанова прийнята.
Ранкове засідання Верховної Ради України оголошую закритим.
З 16 години ми розпочнемо розгляд питань, які стосуються бюджету.