ПОЗАЧЕРГОВЕ ЗАСІДАННЯ
Сесійна зала Верховної Ради України
13 січня 2010 року, 10:00 година
Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України О.В.ЛАВРИНОВИЧ
ГОЛОВУЮЧИЙ. Доброго ранку, шановні колеги, гості Верховної Ради України! Прошу підготуватись до реєстрації.
Прошу включити систему „Рада”.
10:02:05
В залі зареєстровано 375 народних депутатів України. Позачергове пленарне засідання оголошую відкритим.
Шановні колеги, сьогодні день народження
народного депутата України Присяжнюка Миколи Володимировича. Давайте привітаємо
його з 50-річним ювілеєм, побажаєм творчої наснаги і успіхів. (Оплески)
Шановні колеги, до мене зараз перед тим, як розпочати пленарне засідання, підійшов керівник фракції „Блоку Юлії Тимошенко” з пропозицією того, щоб ми відразу оголосили перерву для проведення Погоджувальної ради депутатських фракцій. Я хочу сказати, що засідання Погоджувальної ради перед проведенням позачергових пленарних засідань не передбачається Регламентом. А що стосується перерви, якщо є необхідність в перерві для того, щоб узгодити позиції між фракціями, то, будь ласка, це можна зробити, якщо фракції „Блоку Юлії Тимошенко” і „Наша Україна – Народна Самооборона” на цьому наполягають. Якщо є необхідність порадитись фракціям, то відповідно до Регламенту ми можемо оголосити перерву для того, щоб узгодити позиції фракцій.
Що стосується проведення Погоджувальної ради, то її проведення перед позачерговим пленарним засіданням Регламентом не передбачається. Є необхідність у перерві? Є заява про перерву від двох фракцій.
Шановні колеги, будь ласка, запишіться з процедури.
Кириленко В’ячеслав Анатолійович, будь ласка.
10:04:22
КИРИЛЕНКО В.А.
В’ячеслав Кириленко, депутатська група „За Україну!”. Шановні колеги і шановні виборці! Особливо напередодні президентських виборів стає зрозуміло, що позачергові засідання Верховної Ради остаточно перетворилися у профанацію.
2008 року, коли було… був поводок у Західній України, тоді ми почали практику позачергових засідань. Але тоді це було гостро необхідно. Зараз одні будуть робити вигляд, що хочуть прийняти Державний бюджет за три дні до виборів, а інші будуть робити вигляд що вони встигнуть змінити Закон „Про вибори Президента” теж за три дні до виборів. Звичайно, така позиція має право на існування, але я не думаю, що така позиція є конструктивною, тому, якщо вже народні гроші зараз підуть на роботу депутатів, яких чоловік 50 напевно в залі, то треба зараз збалансувати всі питання порядку денного, щоби в один день проголосувати і питання бюджету, і питання Закону „Про вибори Президента”, точніше змін до нього. Тоді ця робота і ця біганина по залу буде виправдана. Якщо такого підходу не буде, значить гроші на вітер.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Богословська Інна Германівна.
10:05:33
БОГОСЛОВСЬКА І.Г.
Шановні колеги! Шановні виборці! Сьогодні ми повинні в Верховній Раді підняти питання про спробу захоплення державної влади, яка зараз відбувається відносно Вищого адміністративного суду в Україні.
Ми знаємо, що рейдери, які присутні в більшості своїй в фракції БЮТ, сьогодні намагаються перенести сценарій захоплення, рейдерського захоплення, до якого вони звикли роками в Україні, захоплюючи сотні підприємств, сьогодні переносять до Верховної… до Вищого адміністративного суду України, який єдиний може розглядати питання виборів Президента. Сьогодні це питання є питанням державної ваги, бо ми з вами бачимо, що вибори перетворюються на кримінальні розбори, і Верховна Рада повинна висловитися з цього приводу. Всі решта питань сьогодні, напередодні виборів, стають другорядними порівняно з тим, що сьогодні БЮТ намагається розробити схему захоплення державної влади в Україні, і робить це нахабно. Я прошу депутатів не…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Соболєв.
10:06:47
СОБОЛЄВ С.В.
Прошу передати Кожем’якіну.
10:06:51
КОЖЕМ’ЯКІН А.А.
Шановний головуючий, подаючи заяву від двох фракцій на перерву, ми хотіли би з’ясувати, яким чином сьогодні буде працювати Верховна Рада на позачерговій сесії за поданням фракції Партії регіонів. Якщо це сьогодні, то тоді порядок денний, який ви подали, тобто подала Партія регіонів, він на 13 січня діє до кінця засідання. Завтра, 14-го, згідно з заявою, яку подала фракція „Блоку Юлії Тимошенко” - це конституційна норма, - ми наполягаємо на тому, щоб завтра, 14 січня, було розглянуто одне-єдине питання: питання, яке зможе мінімізувати фальсифікацію на президентських виборах.
Шановний пан Лавринович, я хотів би, щоб ви зібрали керівників фракцій, для того щоб з’ясувати ці питання, і чітко ми розуміли, що ми працюємо сьогодні за пропозицією Партії регіонів, завтра розглядається пропозиція „БлокуЮлії Тимошенко”. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Кінах Анатолій Кирилович.
10:07:57
КІНАХ А.К.
Прошу передати слово народному депутату Азарову.
10:08:02
АЗАРОВ М.Я.
Уважаемый Александр Владимирович, уважаемые народные депутаты, уважаемые телезрители! Десятки тысяч пенсионеров вышли, протестуя против абсолютно незаконного решения правительства не повышать в соответствии с законом пенсии и заработные платы в бюджетной сфере. Словно насмехаясь над ними, министр труда и социальной политики вашего правительства, Тимошенко, Денисова заявила: „Вони прийняли таке рішення. Але щоб застосувати таке рішення, треба прийняти і Держбюджет на 2010 рік”. Имейте же совесть! Мы собрались и готовы работать завтра и послезавтра. Бюджет должен быть принят. Пенсии должны быть подняты.
Заработные платы в бюджетной сфере должны быть также подняты. Поэтому, Александр Владимирович, не расходимся до тех пор... не выборы для наших людей, а повышение пенсий сейчас. Хватит спекулировать на фальсификациях, так называемых. Это тем… (Шум у залі)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Парубій, будь ласка.
10:09:12
ПАРУБІЙ А.В.
Парубій Андрій, депутатська група „За Україну!”.
Сьогоднішнє і завтрашнє засідання свідчать про те, що в головних кандидатів, так званих, - Тимошенко і Януковича – починають здавати нерви на передодні виборів. Але я хотів би зазначити, що ця здача нервів відбувається не тільки в сесійному залі. Буквально вчора в чергове відбувся дуже такий критичний факт в історії нашої виборчої кампанії. В Луцьку під час виступу кандидата в депутати Тимошенко були побиті представники „Нашої України” тільки за те, що вони тримали партійні прапори. На них був здійснений напад із застосуванням фізичної сили представниками „Блоку Юлії Тимошенко”.
Це вже відбувається не вперше. В жовтні місяці подібний напад був здійснений на ветеранів ОУН-УПА тільки за те, що вони підтримували публічно Президента Ющенка. В кінці жовтня був здійснений напад на представників молодіжного союзу "Наша Україна" під час їхнього пікетування Кабміну.
Я хочу закликати і Тимошенко, і Януковича, щоб під час виборчої кампанії вони пам’ятали, що це робиться для людей і свої емоції знімали і не дозволяли своїм активістам переводити їх до застосування фізичної сили…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, з процедури роботи ми обмінялися думками. Тепер для того, щоб не виникало питань я хочу сказати, що сьогодні у нас проводиться не позачергова сесія, а проводиться позачергове пленарне засідання, яке скликано відповідно до Розпорядження Голови Верховної Ради України № 6 від 12 січня 2010 року. Для того, щоб відповісти на питання, які поставлені, я зачитаю текст просто розпорядження: „Про скликання позачергового пленарного засідання Верховної Ради України шостого скликання.
Перше. Скликати на вимогу 163 народних депутатів України, членів депутатської фракції Партії регіонів, та 151 народного депутата України, членів депутатської фракції "Блок Юлії Тимошенко", позачергове пленарне засідання Верховної Ради України шостого скликання, яке провести 13 і 14 січня 2010 року, розпочавши його о 10-ій годині 13 січня 2010 року.
Друге. Розглянути на позачерговому пленарному засіданні питання, запропоновані народними депутатами України, членами відповідних депутатських фракцій (додатки № 1 та № 2).
Сподіваюся, що ясно почули, що у нас одне пленарне засідання відповідно до розпорядження Голови Верховної Ради, і у нас визначений розклад на це пленарне засідання, яке буде тривати два дні. (Шум у залі)
Таким чином, ніяка Погоджувальна рада не може коригувати це розпорядження. А відповідно до пропозицій двох фракцій оголошується перерва для консультацій між фракціями на 30 хвилин.
ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, продовжуємо позачергове пленарне засідання! Слово для заяви від представників фракції, які брали перерву, надається народному депутату Кожем’якіну Андрію Анатолійовичу.
10:49:27
КОЖЕМ’ЯКІН А.А.
Шановні колеги, шановні виборці! Фракція „Блоку Юлії Тимошенко” у Верховній Раді ініціювала скликання позачергової сесії на 13 та 14 січня цього року з єдиним питанням порядку денного – це прийняти нову редакцію Закону про вибори, яка унеможливить застосування фальсифікації під час виборів.
Так сталося, що фракція Партії регіонів одночасно з нами ініціювала позачергове засідання парламенту з пропозиціями розгляду своїх питань. Таких питань там назбиралося аж 78, які, звичайно… це, звичайно, зроблено для того, щоб заблокувати процес прийняття Закону про вибори Президента.
Враховуючи те, що Україна стоїть на порозі виборів, для всього українського суспільства є надзвичайно важливим законодавче забезпечення виборчого процесу з тим, щоб не допустити фальсифікації виборів.
Станом на сьогодні найбільш критичними питаннями, які потребують нагального врегулювання, є можливість голосування вдома без будь-якого документального підтвердження про нездатність виборця пересуватися самостійно. Хочу сказати, що вже на сьогоднішній день так сталося, що у Донецькій області уже 12 відсотків виборців захворіли і бажають голосувати за межами дільниць. Друге. Це внесення виборців у виборчі списки безпосередньо у день виборів.
На переконання нашої фракції, змагання хто швидше ініціював скликання позачергової сесії не повинно бути визначальним для того, щоб дати українському суспільству зробити самостійний вибір. Ми переконані, що усі без винятку політичні сили, включно з Партією регіонів, зацікавлені у тому, щоб вибори Президента в Україні пройшли на найвищому організаційному рівні і відповідали усім демократичним нормам. Тому перевірку на політичну зрілість для всіх політичних сил, представлених у парламенті, буде готовність підтримати нашу ініціативу і першим питанням порядку денного поставити розгляд законопроекту про вибори Президента.
Ми пропонуємо, шановний пане головуючий, шляхом голосування визначитися з порядком денним і першим питанням поставити на голосування розгляд законопроекту про вибори Президента, тобто законопроект номер 5509, який, до речі, уже сьогодні отримав позитивний висновок профільного комітету. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги, відповідно до Регламенту у нас визначений порядок складання розкладу засідань для позачергового пленарного засідання, для позачергової сесії Верховної Ради України.
Оголошується до розгляду проект Закону „Про Державний бюджет України на 2010 рік”. Доповідає виконуючий обов’язки міністра фінансів Уманський Ігор Іванович.
УМАНСЬКИЙ І.І.
Доброго дня шановні народні депутати! Шановний головуючий! Я хотів би з першого пункту порядку денного щодо Державного бюджету на 2010 рік зазначити наступне.
Відповідно до Кодексу про… Бюджетного кодексу 15 вересня 2009 року Кабінет Міністрів України направив проект бюджету на 2010 рік на розгляд до Верховної Ради України.
На жаль, відповідно до графіку, який було затверджено Головою Верховної Ради, зазначений проект бюджету не було розглянуто і презентація не була проведена в бюджетному комітеті 21-23 вересня. Також, на жаль, не відбулося презентації цього проекту документу 22 вересня в залі Верховної Ради.
Розгляд цього документу в сесійній залі було проведено 8 жовтня і в тому числі цей документ ставився на голосування в частині його відхилення і ця пропозиція підтримки залу не набрала.
Хотів би зазначити, що проект бюджету 2010 року розроблявся з урахуванням бюджетної реформи, яку було ініційовано урядом, та з урахуванням пропозицій та спільно з Асоціацією сільських та селищних рад, з Асоціацією міст було запропоновано Верховній Раді погодитися з запровадженням в Україні нових принципів розбудови бюджетної системи в Україні.
Зазначений бюджет передбачав збільшення видатків розвитку та відповідного продовження практики існування в цьому документі Стабілізаційного фонду і, як наслідок, створення інституту, інструменту реального... реальної підтримки державного сектору і реального сектору економіки. Зазначений документ передбачав цілу низку соціальних ініціатив, в тому числі передбачалося підвищення фонду заробітної плати на 19 відсотків в бюджетній сфері, мінімальної заробітної плати – на 16,5 відсотків тощо. Між тим, на жаль, Верховна Рада України не підтримала зазначений законопроект у першому читанні та 20 листопада 2009 року прийняла відповідну постанову.
Згідно з висновком Міністерства юстиції України зазначений документ, відповідно до Бюджетного кодексу з урахуванням того, що він 20-го, перепрошую, 8 жовтня був презентований у Верховній Раді та пропозиція щодо відправлення його уряду не була підтримана, він знаходиться на розгляді у Верховній Раді.
З огляду на це, Міністерство фінансів, враховуючи, що презентація цього документу була проведена, обговорення цього документу, в тому числі в комітетах після цієї презентації в залі Верховної Ради також була проведена, просить народних депутатів всіх фракцій повернутися до розгляду цього документу в першому читанні та розгляду пропозицій бюджетного комітету та бюджетних висновків, які розглядалися 20 листопада. У випадку не підтримки чи підтримки тих чи інших пропозицій, або врахування їх, уряд та Міністерство фінансів готове допомогти бюджетному комітету в підготовці цього документу або на повторне перше читання, або на друге читання. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться на питання до виконуючого обов’язки міністра фінансів, будь ласка. Акімова Ірина Михайлівна.
10:56:35
АКІМОВА І.М.
Уважаемый господин Уманский, та история, которую вы рассказали, не
совсем соответствует действительности. Потому что 260 голосов депутатов
отправили бюджет в правительство на основе того, что он антиконституционный,
незаконный, поскольку действует вопреки действующего Бюджетного кодекса и не
учитывает принятый Закон о социальных стандартах.
Не кажется ли
вам, что сейчас правительство просто цинично использует этот абсолютно
неубедительный аргумент для того, чтобы добиться одного – не финансировать
новые социальные стандарты. Разве это народный подход? Разве возможно, с одной
стороны, вовремя электоральной компании раздавать обещания о повышении
заработной платы бюджетникам, а с другой стороны, не работать над бюджетом,
чтобы сделать все возможное, дабы не финансировать пенсии и заработные платы.
Каково ваше отношение?
УМАНСЬКИЙ І.І. Дякую, пані Акімова.
Я хотів би ще раз зазначити, що відповідно до Бюджетного кодексу глава 7-ма 39 стаття, яка чітко регулює процедуру прийняття Закону про Державний бюджет в першому читанні. Зазначена глава і стаття передбачає, що якщо протягом п’яти днів Верховна Рада не прийняла рішення щодо відхилення законопроекту про Державний бюджет на відповідний рік, він вважається прийнятим до розгляду.
Більше того, 8 жовтня була поставлена на голосування Постанова Верховної Ради щодо відхилення цього законопроекту. Вона набрала 208 голосів народних депутатів, тобто рішення не було прийнято, що відповідно до Бюджетного кодексу означає, що бюджет прийнятий до розгляду.
Зараз цей документ є, умовно, власністю Верховної Ради України. Ми наголошували, і я повторюювався про це сьогодні, готові з бюджетним комітетом відповідного до Бюджетного кодексу доопрацьовувати цей документ відповідно до чинного законодавства, пропозицій народних депутатів фракцій та інших суб’єктів законодавчої ініціативи.
На жаль, цей процес у бюджетному комітеті з різних причин, в тому числі…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка, відповідь.
УМАНСЬКИЙ І.І. В тому числі з причин неявки народних депутатів на засідання бюджетного комітету, на жаль, цей процес було заблоковано.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Кармазін.
10:58:59
КАРМАЗІН Ю.А.
Юрій Кармазін
«Партія захисників Вітчизни».
Я вітаю весь український народ з тими святами, які в нас наступають, зі справжнім Новим роком от. Але хотів би вас, поділяю точку зору щодо тлумачення статті 39 Бюджетного кодексу, але хотів би вас запитати. От зараз відбуваються дивні події в державі. Без видимих ніяких причин, свідомо у зв’язку з нагнітаннями істерії, піднімається курс долара. Це тягне за собою такі панічні настрої в населення – це перше питання. Що ви вважаєте і наскільки це... заспокойте людей. Це перше питання.
І друге питання. Який стан фінансування бюджетних галузей, я маю на увазі: науки, освіти, оборони, правоохоронних, пенсійних виплат зараз, на сьогоднішній день і що людям очікувати? Користуючись нагодою, поясніть, будь ласка, це. Тому що сьогодні це турбує людей, і надзвичайно турбує, багато спекуляцій звучить.
УМАНСЬКИЙ І.І. Дякую за запитання. І, дійсно, приєднуюсь до поздоровлень з Новим роком, з Різдвом Христовим, і з Старим Новим роком, який зараз по старому календарю ми будемо всі відмічати.
Відносно ситуації на валютному ринку. Безумовно зараз ми маємо можливість спостерігати не досить адекватні тенденції в цій частині. Чому це відбувається? Ну, перш за все – це нервова реакція іграків, які зараз працюють на ринку з огляду на політичну нестабільність в Україні. Реальних економічних, фінансових, монетарних підстав для зміни курсу долара на сьогоднішній день не існує. І така сама позиція і працівників Національного банку. Я мав можливість ці дні з ними спілкуватись, з’ясовувати також їхню позицію. Тому я глибоко переконаний, що як тільки зараз завершиться, в тому числі і в Національному банку період відпусток та відряджень, команда повністю повернеться до роботи, ця ситуація буде стабілізована і взята під контроль.
Щодо фінансування бюджетних видатків тут я, можливо, б розділив це запитання на дві частини. До 20...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.
УМАНСЬКИЙ І.І. ... до 20 січня ми плануємо завершити попереднє підведення підсумків по виконанню бюджету за 2009 рік, і якщо буде на то бажання та згодою Верховної Ради ми безумовно представимо вже повну інформацію по виконанню бюджету за 2009 рік в сесійній залі.
Відносно бюджетного процесу забезпечення фінансування в цьому році. Відповідно до Бюджетного кодексу уряд затвердив рішення, у Міністерства фінансів на виконання нього затвердило тимчасовий розпис фінансування видатків державного бюджету. Цей розпис затверджено, доведено до головних розпорядників коштів, до Державного казначейства, система працює з 4 вересня першого банківського дня, видатки з державного бюджету проводяться, фінансуються в повному обсязі відповідно до бюджетного розпису, який буде діяти до моменту прийняття Верховною Радою Закону про державний бюджет на 2010 рік.
Проблем, збоїв та відсутності законодавчих підстав для проведення цих видатків немає, вони фінансуються і розпис буде виконано в повному обсязі.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Гуреєв Василь Миколайович.
11:02:43
ГУРЕЄВ В.М.
Прошу передати слово народному депутату Коновалюку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Коновалюк Валерій Ілліч, будь ласка.
11:02:49
КОНОВАЛЮК В.І.
Дякую. Шановний доповідач, я дійсно переконаний, що виконуючий обов’язки міністра фінансів мусить знати, що більшість в бюджетному комітеті сьогодні складає представники коаліції так званої. А мене цікавить, як і громадян України, в якому стані сьогодні фінансування поточних виплат і видатків. Мені цікавить як розрахувались остаточно за газ, є інформація, що за рахунок золотовалютних резервів. Скажіть, будь ласка, скільки в минулому році було отримано запозичень іноземних для того, щоб ви фактично профінансували дефіцит бюджету, який сьогодні складає понад 80 мільярдів гривень? Які залишки на казначейському рахунку на сьогоднішній день і чому профінансований і в яких обсягах профінансована програма і зміни по боротьбі з епідемією на грип, які ми схвалили 608 мільйонів за рахунок коштів Національного банку? Будь ласка, дайте ці відповіді, які чекають дійсно громадяни України. Дякую.
УМАНСЬКИЙ І.І. Дякую за запитання. Хотів би, можливо, нагадати положення Закону про державний бюджет на 2009 рік. Загальний дефіцит бюджету було передбачено в розмірі 89 мільярдів гривень відповідно до закону, відповідно до закону.
По факту, ви запитували, про зовнішні запозичення. Зовнішні запозичення в гривневому еквіваленті були здійсненні на суму близько 43 мільярдів гривень в рамках і відповідно до Закону про Державний бюджет України ми не перевищили ті повноваження, які нам були надані.
Відносно фінансування і реалізації рішень Верховної Ради, уряду по ситуації по грипу (це в нас другий пункт порядку денного), я думаю, перший заступник міністра охорони здоров’я дасть більш детально і ґрунтовну інформацію, він саме до цього готувався.
Відносно фінансування і залишків на Казначейському рахунку. Повторююся, зараз головні розпорядники державних коштів завершують підведення підсумків і зведення, як і річного, так і четвертого кварталу виконання вже державного бюджету. За результатами передадуть цю інформацію більш детально до Міністерства фінансів через Державне Казначейство …
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершуйте.
УМАНСЬКИЙ І.І. Після 20 січня ми зможемо цю інформацію узагальнити і після цього представити в повному обсязі Верховній Раді. Перехідні залишки на 31 грудня складали майже 2 мільярди гривень.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ключковський Юрій Богданович.
11:05:25
КЛЮЧКОВСЬКИЙ Ю.Б.
Я прошу передати слово моєму колезі Павлу Жебрівському.
11:05:33
ЖЕБРІВСЬКИЙ П.І.
Шановний доповідачу, ви так рьяно розказуєте про невідповідність діяльності Верховної Ради Бюджетному кодекс, хоча тут не думаю, що Мін’юст має право з цього приводу роз’яснювати, Мінфін роз’яснювати яким чином діє Верховна Рада. Мінфін підконтрольний Верховній Раді, а не Верховна Рада Мінфіну.
Для того, щоб посилатися на відповідність, не на відповідність дій Верховної Ради ви повинні діяти, в першу чергу, як Міністерство фінансів відповідно до законодавства Конституції України. В своєму поданому Законі про бюджет ви подали бюджет, який порушує Конституцію – раз. І друге, невідповідний Бюджетному кодексу.
Як ви мали сьогодні, як ви можете, порушивши Конституцію, сформувавши бюджет у невідповідності Бюджетному кодексу звинувачувати Верховну Раду якій ви підконтрольні в тому, що вона, на ваш погляд, неправильно діяла.
УМАНСЬКИЙ І.І. Дякую за запитання. Безумовно, уряд в цілому і Міністерство фінансів як його складова є підзвітні, підконтрольні Верховній Раді. Тут немає жодних сумнівів і жодних сентенцій з цього приводу коментувати немає потреби.
Відносно того, що я критикував дії Верховної Ради. Я перепрошую, можливо, це склалося лише враження, я констатував лише факти і констатував виконання того графіку, який було затверджено Головою Верховної Ради.
Відносно невідповідності проекту закону Конституції та Бюджетному кодексу. На жаль, ця теза досить часто лунає і в цьому залі і глибоко в ефірі. Глибоко переконаний, що це народний депутат не відповідає дійсності. Проект Закону про Державний бюджет, який було подано, у тому числі містив положення у текстовій частині щодо зміни, внесення змін до Бюджетного кодексу у частині реформування міжбюджетних відносин. На виконання і в рамках цих змін у тому числі розроблялися пропозиції вже щодо перерозподілу, як надходжень до Державного та місцевих бюджетів та відповідно…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.
УМАНСЬКИЙ І.І. …та відповідним чином пропонувалося розподілити повноваження. Тому цей проект закону як цілісний документ, який має текстову частину, яка містить положення про внесення змін до бюджетного законодавства та додатки як фінансова частина цього документу повністю відповідає законодавству у разі його прийняття. Безумовно, задля запровадження цієї реформи мало бути проголосовані цілісно весь документ і текстової частини і відповідно повноваження центрального бюджету та місцевих бюджетів. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Григорович Лілія Степанівна.
11:08:33
ГРИГОРОВИЧ Л.С.
Задля продовження професійної дискусії прошу ще раз передати слово Павлу Жебрівському.
11:08:40
ЖЕБРІВСЬКИЙ П.І.
Спочатку я хотів би сказати, що після заслуховування бюджету і ситуації по грипу, щоб ми все-таки вернулися до Закону про вибори Президента і внесли поправки.
А по суті питання я хотів би вас запитати. Ну, нехай на вашому сумлінні буде, що ви подали відповідно до Бюджетного кодексу проект Закону про бюджет, це нехай на вашому сумлінні буде. Але я хотів би сказати, чи не чесно було б сказати, що, люди добрі, ми перед МВФом взяли зобов’язання достатньо такі важкі, перед виборами ми не можемо записати у бюджет оці важкі питання. Давайте ми не розбурхувати суспільство, ми робимо, працюємо над правильним Законом про бюджет, а сьогодні отой проект бюджету – це пінг-понг, який використовують різні політичні сили для того, щоб активізувати своїх прихильників перед виборами”. Тому що той проект Закону про бюджет, який подали ви, є нефаховим, неправедним, неправильним, негрунтовним …
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я думаю, ви зможете завершити це питання, у вас буде така можливість ще. Будь ласка, відповідайте.
УМАНСЬКИЙ І.І. Шановні народні депутати, з чим можна, безумовно, погодитись, це з тим, що, на жаль, бюджетний процес, і вже ми знаходимося в 10-му році в січні, бюджету прийнятого немає, бюджетний процес став дійсно політичним, а не економічним процесом, і політизація навколо цього документу, цього процесу заважає нормальній роботі не тільки бюджетної системи, но і країні в цілому. Безумовно у цій частині з тезами пана Жебрівського я безумовно погоджусь.
Відносно непрофесійності, невідповідності законодавству тощо. Кожен суб’єкт законодавчої ініціативи, у тому числі народний депутат має власну думку і власні стратегії, і безумовно можливості щодо їх реалізації через законодавчу ініціативу. Уряд як суб’єкт законодавчої ініціативи цією можливістю скористався і 15 вересня представив Верховній Раді проект Закону про державний бюджет. Процедура розгляду цього документу, у тому числі і бюджетному комітеті, передбачає врахування…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Чечетов Михайло Васильович.
11:11:05
ЧЕЧЕТОВ М.В.
Уважаемый Игорь Иванович, два дня уже в Киеве проходят многотысячные акции протеста пенсионеров, бюджетников, которые съехались со всей Украины, многотысячные акции проходят под стенами Кабинета Министров, Пенсионного фонда, Генеральной прокуратуры. Люди требуют одного, чтобы в соответствии с принятым по инициативе Януковича Виктора Федоровича Закона о повышении соцстрандартов Тимошенко выплатила повышенные пенсии и зарплаты.
Вчера дала объяснение Денисова, министр социальной политики, почему Тимошенко не платит. Она говорит, мы… они… мы не платим потому, что Кабинет Министров не направил бюджет в Верховную Раду, а Верховная Рада бюджет не приняла.
Вы ж поймите, тот бюджет, который вы направили, он не соответствует… он не основывается на действующем законодательстве, Верховная Рада отвергла его. Поэтому каждый день затяжки рассмотрения бюджета, который вы должны предоставить в Верховную Раду, приводит к обнищанию людей.
Я не могу понять, как вы играете против Тимошенко, которая идет на выборы, не повышая зарплаты и пенсии.
УМАНСЬКИЙ І. І. Шановний Михайло Васильович, я хотів би зазначити ще раз, запровадження мінімальних соціальних стандартів та їх імплементація в бюджетному періоді, відповідно до бюджетного законодавства, можлива через прийняття Закону про Державний бюджет на відповідний рік. Ваша фракція, як і будь-яка інша фракція, безумовно має свої пропозиції, своє ставлення до цього документа. Повторюся, відповідно до Бюджетного кодексу цей документ внесений в Верховну Раду, він знаходиться в бюджетному комітеті і має бути підготовлений до першого читання. Безумовно комітет буде і повинен розглянути з урахуванням пропозицій як народних депутатів, так і фракцій. Якщо ваші пропозиції будуть внесені і бюджетний комітет їх підтримає або не підтримає – тут вже остаточне рішення буде приймати зал – цей документ має і буде відкорегований. Ще ніколи не було в історії України, щоб поданий проект документа і прийнятий співпадали. Безумовно це як… продукт як компромісу як політичного, так і економічного уряду та Верховної Ради. Ми готові працювати над цим документом, готові працювати як в залі, так і в бюджетному комітеті.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Жебрівський Павло Іванович.
11:13:28
ЖЕБРІВСЬКИЙ П.І.
Шановний доповідач! Скажіть прямо, що до виборів ви не будете займатися і подавати проект закону про бюджет в парламент. Чи будете?
І друге питання. Дайте відповідь, а на якій постанові відбувається сьогодні фінансування державних видатків: на тій, що в жовтні чи вірніше в листопаді прийняли, на початку листопада прийняв Кабінет Міністрів чи прийнята постанова, як повинно було бути, або на початку січня, або 30-31 грудня? І чи відповідає та постанова, яку… якщо ви і дієте згідно листопадової, Бюджетному кодексу, про який ви так тут ратуєте?
УМАНСЬКИЙ І.І. Дякую за запитання.
Відносно проекту бюджету. Повторюся, ми його внесли, як уряд, так і Міністерство фінансів, 15 вересня 2009 року. Якщо буде на то згода і бажання Верховної Ради, ми готові з комітетом бюджетним цей документ доопрацьовувати відповідно до поданих пропозицій народних депутатів. Нагадаю, їх було близько 1 тисяча 300.
Відносно тимчасового розпису і документу, відповідно до якого ми зараз діємо. Після прийняття постанови, про яку ви згадували, 1181, були звернення народних депутатів – близько 56-ти, якщо я не помиляюся, - в тому числі звернення до Конституційного Суду, були пропозиції Президента України щодо цього документу. Також цей документ і положення його опрацьовувалися міністерствами і відомствами.
З урахуванням тих зауважень і тих пропозицій, які ми побачили від народних депутатів, від Президента, від інших міністерств і відомств, на останньому засіданні уряду минулого року ми уточнили постанову 1181 – і максимально врахували всі ті зауваження і пропозиції, які відповідали чинному законодавству. І відповідно до цього рішення Міністерство фінансів затвердило…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Чорноволенко Олександр Віленович.
11:15:34
ЧОРНОВОЛЕНКО О.В.
Шановний Ігорю Івановичу, чи не здається вам трошки дивною, і навіть абсурдною, поведінка Верховної Ради, яка могла би суттєво вплинути на бюджетний процес в країні, якби вона прийняла, проголосувала зміни, проект постанови бюджетного комітету про прийняття в першому читанні і пропозиції про те, як уряд має далі працювати з бюджетом, в яку сторону він мав би його виправити? Тоді на другий тур уряд би або врахував ці пропозиції, або не врахував, Верховна Рада або прийняла би, або відхилила бюджет, і ще тоді можна було б говорити про розробку нового бюджету, бо зараз ситуація абсолютно абсурдна: ми не кажемо, як змінити, а кажемо „давайте щось міняти”.
І друге питання, Олександр Володимирович, у мене до вас. Ми будемо після розгляду бюджету розглядати Закон „Про вибори Президента”? Якщо ні, то коли ми його все ж таки будемо розглядати?
Чи не здається вам, що це зараз важливіше питання? Дякую за увагу.
УМАНСЬКИЙ І.І. Дякую за запитання.
Мені важко і, напевно, не дуже коректно коментувати дії Верховної Ради. Я єдине, що зазначу, що під час розгляду постанови Верховної Ради, про яку сьогодні ми вже згадували 20 листопада, на жаль, представниками Міністерства фінансів мені, який був присутній в цьому залі, слова не надали і не надали можливості, навіть відкоментувати той процес бюджетний, який було продовжено цим рішенням Верховної Ради.
Безумовно, задля розблокування бюджетного процесу, на моє глибоке переконання, Верховна Рада повинна була б прийняти бюджетні висновки. Які це будуть бюджетні висновки – це рішення Верховної Ради, вони формуються на підставі пропозицій народних депутатів України, не уряду, це – ваше рішення, це – ваші пропозиції. І як тільки вони будуть прийняті це дає можливість продовжити роботу бюджетному комітету спільно з Міністерством фінансів для підготовки цього документу на друге читання з урахуванням всіх пропозицій народних депутатів та фракцій народних депутатів. На жаль, цей процес з різних причин…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Смітюх Григорій Євдокимович.
11:17:55
СМІТЮХ Г.Є.
Шановний Ігор Іванович, в мене два питання
короткі до вас. Перше питання: скільки Україна в цьому поточному році
передбачається бюджетом повинна погасити заощаджень зовнішніх і внутрішніх і
який процент складає від загального бюджету? Це перше питання.
Друге питання. Ви знаєте, що стан охорони здоров’я в країні вкрай тяжкий в нашій державі і недостатньо завжди фінансується. У зв’язку із цим в мене питання: скільки, на скільки процентів, на скільки коштів збільшиться бюджет на охорону здоров’я в цьому році? І друге питання: я, на жаль, не отримав від вашого міністерства відповідь на депутатське звернення відносно необхідності виділення цільових коштів на створення центру по імунологічним дослідженням і пов’язане з цим питання. Будь ласка, коли я отримую цю відповідь? І чи передбачається кошти, необхідні для цього центру в обсязі 100 мільйонів гривень? Дякую.
УМАНСЬКИЙ І.І. Дякую за запитання. Відносно фінансування, в цьому році як освіти, так і охорони здоров’я, так і інших галузей, це має відбуватися відповідно до Закону „Про Державний бюджет на 2010 рік”. На жаль, на сьогоднішній день цього документу затвердженого немає, тому Міністерство фінансів може діяти виключно на підставі 46 статті Бюджетного кодексу і фінансувати ці видатки у пропорції одна дванадцята від видатків попереднього року, якщо зазначена програма була передбачена у Законі про Державний бюджет на попередній рік.
Безумовно, і ті пропозиції, про які ви казали, ми їх приймаємо і опрацьовуємо, але з урахуванням того, що зараз суб’єктами законодавчої ініціативи, у тому числі, урядом, ці пропозиції можуть бути враховані виключно під час доопрацювання проекту закону у другому читанні, дати відповідь по суті до розгляду проекту закону у другому читанні. У нас, на жаль, немає можливості, бо це документ, на жаль, у цій процедурі…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Пеклушенко Олександр Миколайович.
11:20:04
ПЕКЛУШЕНКО О.М.
Уважаемый господин, убегающий от обязанностей министра финансов! Я хочу сказать, что вы просто боитесь Верховного Совета, комитета. Вы все время прятались, и сегодня вам не удалось это сделать, за спину Мярковского, потому что он отсутствует. Вы человек, который или же очень морален, и вам стыдно докладывать бюджет, в котором нету бюджета, или вы просто ничего не знаете. Потому что в своем выступлении его можно охарактеризовать, которое вы сделали, тремя словами: вранье, вранье и еще раз вранье. Что, вам мало было денег, которые вы взяли у предприятий – 28 миллиардов НДС, 200 миллиардов Международного валютного фонда? Вы еще залезли в самые святые деньги – остаток бюджетных средств местных советов! Люди надеялись, люди экономили, работали – вы украли деньги у местных советов. Когда вы вернете украденные деньги у местных советов?
УМАНСЬКИЙ І.І. Безумовно, таке запитання краще за все залишити без коментарів. Між тим я зазначу, що 8 жовтня, коли зазначений документ, проект Закону про Державний бюджет, презентувався у Верховній Раді, мені робили операцію, і я фізично не міг особисто бути присутнім на презентації цього документу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Вечерко Володимир Миколайович.
Стоян Олександр Миколайович.
11:21:53
СТОЯН О.М.
Шановний доповідачу! Олександр Стоян, фракція Партії регіонів.
Як відомо, ми все-таки примусили уряд виплачувати пенсію у розмірі 572 гривні 40 копійок, 60 копійок ви залишили для піару – не доплачуєте. Хай це буде на вашій совісті. Але я дивлюся про мінімальну пенсію на 2010 рік, ви записали 507 гривень. За Законом, який прийняли ми, про підвищення соціальних стандартів, уже з 1 січня мінімальна пенсія повинна бути 695 гривень.
Я хочу вас спитати. Яку все-таки суму мінімальної пенсії ви передбачаєте у 2010 році? Чи то буде ті ж ганебні 507 гривень, чи ви будете платити 572 гривні і 40 копійок, чи все-таки ви виконаєте закон перед мільйонами пенсіонерів і будете платити мінімальну пенсію 69 гривень. Дякую.
УМАНСЬКИЙ І.І. Дякую за запитання. Проект Закону про Державний бюджет на 2010 рік було подано і відповідно розроблено і опрацьовано до цієї дати 15 вересня 2009 року. Закон про соціальні стандарти, про які ви згадували, приймався значно пізніше. І, безумовно, Міністерство фінансів не має телепатичних здібностей і передгадати, які рішення прийме після цього Верховна Рада, можливості не мали.
Між тим, бюджетний процес і Бюджетний кодекс передбачає можливість врахування змін в законодавстві і пропозицій народних депутатів під час розгляду Закону про Державний бюджет у другому та третьому читанні.
Тому, шановні народні депутати, якщо ми повернемося до бюджетного процесу і будемо розглядати цей документ відповідно у другому і третьому читанні, всі пропозиції, у тому числі по соціальним стандартам, відповідно до можливості і балансу державного бюджету будуть враховані, і я сподіваюсь, підтримані народними депутатами і залом в цілому. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Мошак Сергій Миколайович.
Подгорний Сергій Петрович.
11:24:23
ПОДГОРНИЙ С.П.
Подгорный, «Блок Юлии Тимошенко».
Уважаемые коллеги! Хотелось бы обратить внимание на следующее, что когда в ноябре, декабре рассматривались вопросы связанные с бюджетом, то под руководством головуючого, який сегодня головує на нашому засіданні, Партия регионов категорически отказалась рассматривать и голосовать те поправки, которые были наработаны в бюджетном комитете. Поправки от народных депутатов, поправки от Президента, поправки от всех тех, кто имеет право законодавчої инициативы. Это лишний раз свидетельствует о том, что Партия регионов, услышав свои слова, слова своего лидера про балалайку и про то, что он уже себя мнит хозяином всей страны, то наверное головуючий сегодня себя уже мнит хозяином и парламента. И поэтому пропозиции депутатов, которые по Регламенту надо ставить на голосування, він категорично відмовляється ставити.
Тому я ще раз прошу поставити на голосування питання про розгляд закону про зміни до…
УМАНСЬКИЙ І.І. Дякую. Шановні народні
депутати! Можливо той розгляд, який відбувався 20 листопада він дійсно мав
більше політичного підтексту, ніж розгляду висновків
бюджетного комітету по суті. На жаль, в тому числі і пропозиції, а вони надійшли
від багатьох народних депутатів в тому числі і щодо врахування Закону „Про
соціальні стандарти”, це була окрема пропозиція народних депутатів і вона
ставилася на голосування, і нагадаю за цю пропозицію щодо врахування в законі
про Державний бюджет Закону „Про соціальні
стандарти” було набрано підтримку цієї пропозиції аж 8 голосів. Тобто ця
пропозиція була відхилена Верховною Радою, як і більшість пропозицій і
проблемних питань, які в тому числі зараз лунають від народних депутатів.
Я хочу підтримати пропозицію щодо доручення бюджетному комітету, спільно з урядом в особі Міністерства фінансів, терміново підготувати зазначений документ на повторне перше читання.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Павловський Андрій Михайлович.
11:26:42
ПАВЛОВСЬКИЙ А.М.
Шановні колеги, у мене звернення до головуючого пана Лавриновича, прохання, після розгляду питання бюджету і ситуації із захворюванням на грип, поставити на голосування питання внесення змін до Закону про вибори Президента. І врахувати, що це пропозиція двох фракцій в прийманні, і ви не маєте права ігнорувати це питання, просимо поставити його на голосування після розгляду зазначених питань. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Коновалюк Валерій Ілліч, будь ласка, питання.
11:27:16
КОНОВАЛЮК В.І.
Дякую. Міністр фінансів, на жаль, так і не відповів, яким чином Україна розрахувалася останнім часом за спожитий природний газ. Прикро, що ті обіцянки, які давав уряд і ця влада до підвищення пенсій, соціальних виплат, вони залишилися декларативними. І коли ви, кажучи, що 2 мільярди гривень ви отримали залишки на казначейському рахунку перехідні, коли недофінансовано майже третина бюджетних видатків, коли дійсно ви назвали цифру державного боргу майже в три рази меншу, ніж дійсно отримала Україна за минулий рік, то ви знаєте, компетенція цієї влади не викликає жодних запитань. Тому я вважаю, що це мабуть остання розмова не тільки з вами, як виконуючий обов’язки міністра фінансів, але мабуть з урядом і Президентом Ющенко. Дякую.
УМАНСЬКИЙ І.І. Шановні народні депутати, ви мене запитали, який рівень був зовнішніх запозичень, я на це запитання вам чітко відповів, зовнішніх запозичень було здійснено в еквівалентні гривневому на суму майже 43 мільярда гривень.
Щодо розрахунків за природній газ, за грудень місяць 6 січня НАК „Нафтогаз” розрахувався в сумі 893 мільйони доларів США. Зазначений платіж було здійснено з рахунків та за кошти НАК „Нафтогаз України”.
Безумовно, на сьогоднішній день, якщо говорити про загальну ситуацію з виконанням бюджету минулого року, я абсолютно з вами погоджуюсь, рік був дуже важкий, в тому числі щодо наповнення і виконання того бюджету з тими параметрами, який було затверджено відповідним законом. І цей процес був надтяжкий, і, безумовно, реалізація і забезпечення виконання всіх зобов’язань, в тому числі внутрішніх, в тому числі…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте відповідь, будь ласка.
УМАНСЬКИЙ І.І. … і зовнішніх було не досить
легкою справою.
Між тим ми уникли як зовнішніх, так і внутрішніх дефолтів. Хоча, безумовно, напруга і щодо забезпечення дохідної і, як наслідок, видаткової частини, вона була і не могла не бути. Бо, на жаль, параметри, які були затверджені і які не були змінені протягом цього року в цілому не дозволяли оптимістично дивитися на можливості в повному обсязі виконання Закону „Про Державний бюджет на 2009 рік”. Повний звіт ми дамо, повторююся, після підведення підсумків всіма розпорядниками бюджетних коштів, завершення бюджетного процесу і надання цієї інформації Міністерству фінансів. Цей звіт ми представимо в цьому залі.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановний Ігоре Івановичу! В мене до вас є також питання. Ви сьогодні зробили кілька заяв, які я собі нотував і в мене виникло питання: чи відчуваєте ви власну відповідальність за той стан, що ми сьогодні 13 січня 2010 року говоримо про процес, а не обговорюємо, принаймні, вже конкретний документ, як проект державного бюджету поточного року. Оскільки ви ясно усвідомили, як я побачив, що частина третя статті 113 Конституції говорить про те, що Кабінет Міністрів керується своєю діяльністю постановою Верховної Ради. І ви сказали також, що справа Верховної Ради, які висновки ухвалювати. І я впевнений, що ви постанову номер 1741 від 20 листопада читали уважно, і тут написано, що має зробити Кабінет Міністрів, я можу вам нагадати, що „привести проект у відповідність з вимогами Конституції України, Бюджетного кодексу України, Закону України від 20 жовтня 2009 року „Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати”.
Я думаю, так само, ви точно знаєте рішення Конституційного Суду, який забороняє Законом про Державний бюджет змінювати інші закони України. Це також була одна з позицій, яку потрібно було виправити.
Чи усвідомлюєте ви в такому випадку, що ви належите до органу, який переступає через право і ви також правопорушник? Ви відчуваєте свою міру відповідальності перед країною за те, що ми не маємо зараз проекту Закону про державний бюджет?
УМАНСЬКИЙ І.І. Дякую, за запитання.
Безумовно, є рішення Конституційного Суду, яке забороняє Законом про державний бюджет змінювати податкове законодавство України – перша теза.
Друга теза. В тому числі в частині і 19 статті Конституції, яка передбачає, що уряд і органи виконавчої влади мають діяти виключно в спосіб передбачений Конституцією та законами України.
Бюджетний кодекс передбачає, що законодавство, яке безпосередньо впливає на дохідну та видаткову частину державного бюджету має бути прийнято до 1 липня року, що передує бюджетному. На жаль, в тому числі й Закон про соціальні стандарти було прийнято з порушення бюджетного законодавства.
Щодо відповідальності в тому числі моєї за те, що бюджетний процес на сьогоднішній день фактично загальмований, і не рухається. І зараз замість розгляду документу по суті, ми вимушені розглядати...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.
УМАНСЬКИЙ І.І. ... ми вимушені розглядати його скоріше за все в політичній площині.
Безумовно, напевно, цей документ було б краще, щоб в тому числі зараз ми розглядали по суті, з урахуванням висновків бюджетного комітету, з урахуванням пропозицій народних депутатів, які були внесені відповідно до законодавства, які є як в Міністерстві фінансів, так і, безумовно, в бюджетному комітеті. Між тим Регламент і процедура, яка передбачає такий формат розгляду, передбачає, що доповідати бюджетні висновки і пропонувати тій чи інші рішення має голова бюджетного комітету України.
Тому якщо Верховна Рада прийме рішення щодо розгляду цього документу по суті з урахуванням висновків бюджетного комітету, з урахуванням пропозицій народних депутатів, ми будемо це підтримувати і надамо всі організаційні, людські та інші ресурси як комітету, так і Верховній Раді задля того, щоб цей процес відбувся і завершився якомога скоріше. Можливо, також ми в частині роз’яснювальної роботи, можливо, зняття певної політичної складової в цьому процесі, не доопрацювали як з бюджетним комітетом, так і з Верховною Радою.
Між тим, моє глибоке переконання, що бюджетний процес має бути розблоковано і на розгляд в сесійну залу винесено документ по суті, а саме бюджетні висновки Бюджетного комітету Верховної Ради України.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановний Ігор Іванович, хочу вам нагадати, що Бюджетний кодекс містить такі поняття як „бюджетні висновки Верховної Ради України”, бюджетний комітет готує тільки пропозиції.
УМАНСЬКИЙ І.І. Перепрошую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. І я б сподівався, що ви усвідомили, що ви зобов’язані виконувати постанову Верховної Ради, а не давати їй оцінки, тим більше, підмінювати собою одноособово весь Конституційний Суд. Сідайте, будь ласка.
Шановні колеги, дві фракції – фракція Партії регіонів і фракція Комуністичної партії України – подали заяву щодо перерви з метою оголошення заяви. Заява. Зараз? Заява, будь ласка, народний депутат Колесніченко від двох фракцій.
11:35:43
КОЛЕСНІЧЕНКО В.В.
Уважаемые коллеги! Уважаемые соотечественники! Народные депутаты! Я вынужден по поручению фракции Партии регионов и Коммунистической партии сделать официальное заявление о том, что сегодня Кабинет Министров Тимошенко и лично госпожа Тимошенко были участниками попрания не просто конституционных прав, Закона о статусе депутата, а даже принципов моральности нашего общества.
Как вам известно, по стране прокатилась волна
многотысячных митингов пенсионеров, которые требуют выплаты пенсий в
соответствии с Законом о повышении минимальных пенсий, уже с этого месяца
пенсионерам задолжали от 150 до 300 гривен.
Один из этих
митингов проходил и проходит сегодня под зданием Кабинета Министров Украины.
Когда пенсионеры приняли резолюцию в адрес Тимошенко. Они предложили группе
пенсионеров передать эту резолюцию с тысячами подписей, где конкретно изложено
требования о повышении минимальных пенсий для наших голодающих пенсионеров.
Мало того, что в
этот момент озлобленные воинствующие боевики Тимошенко избили женщин, участниц
митинга, а милиция безмолвствовала, после этого группа народных депутатов
попыталась провести участников митинга несколько пенсионеров с удостоверениями
и паспортами, чтобы они лично вручили свои требования Премьер-министру
Тимошенко, которая всегда заявляла о том, что власть должна быть прозрачной и
доступной. На наших с вами глазах не так давно Тимошенко со своими сторонниками
чуть ли не ногами выбивали кабинеты здания госучреждений под одним главным лозунгом «Власть должна
общаться с людьми».
Да, пенсионеров
не допустили. После этого митинг поручил
группе народных депутатов добиться до тела Премьер-министра и передать всего лишь навсего резолюцию митинга
с тысячами подписей пенсионеров, которые возмущены безнравственным поведением
Премьер-министра Тимошенко. В итоге, сначала мы не смогли добраться до
правительственного этажа, потому что были отключены лифты. После этого охрана,
невзирая на то, что мы предъявили удостоверения народных депутатов (в
соответствии с Законом о статусе депутата имеем право беспрепятственного
прохода в здания учреждения государственной власти, тем более права приема),
нас даже охрана не пропускала. Пришлось силой пробиваться к той двери за
которой заседал, так называемый, Кабинет Министров. И он оказался, это впервые в истории Украины, закрыт на ключ.
Сначала нам
объясняли, что Премьер-министра нет. Мы сказали будем стоять. Потом нам
объявили, что Премьер-министр делает доклад. Мы сказали будем ждать. Потом позвонили и сказали: «Никто вас принимать не будет». И в этот момент даже люди пытались из здания,
из кабинета, где проходило заседания правительства выйти, но двери были
заблокированы с этой стороны.
Вот вам как оранжевая власть доступность,
прозрачность и право народа встречаться с властью реализовала сегодня и
наглядно.
Я думаю, это беспрецедентный пример посягательства…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте. (Шум у залі)
КОЛЕСНІЧЕНКО В.В. Прошу дать
3 минуты. 5 секунд. закончить.
Это был
конкретный пример, как поругана стала
Конституция силами Тимошенко, как поруган был Закон о статусе депутата и как поругано было право людей достучаться до этой власти. Позор этой власти! Ее власть
должна кончаться немедленно и бесповоротно. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, записуємося на обговорення з питання про проект Закону про Державний бюджет України на 2010 рік. Проводиться запис.
Зарубінський Олег Олександрович, будь ласка.
11:40:20
ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.
Дякую, Олександре Володимировичу. Олег Зарубінський, „Блок Литвина”. Шановні громадяни і шановні колеги, а що обговорюється? От для чого ми вже годину витратили для того, щоб обговорювати того, чого немає? Є абсолютно чітке формулювання: проект Закону про Держбюджет доопрацьований. У вас є на руках цей текст? Ні. А що це було тільки що? 30 хвилин якісь запитання та відповіді. Це що агітаційно пропагандистський майданчик – Верховна Рада України для одних і інших. Коли ні одні, ні інші не хочуть, щоб бюджет був. Одні для того, щоб звинувачувати уряд, що він не здатний підготувати бюджет. Інші для того, щоб у бюджеті офіційному, який можна проаналізувати, не побачили те, що ці підвищення певним категоріям, які оголошені під час виборчої кампанії, не закладені. От і все. Тобто виникає дуже конкретна і абсолютно зрозуміла ситуація, коли бюджет двом ключовим протиборствуючим силам нецікавий і невигідний. Але є і третя позиція, і вона є правильна, вона була висловлена „Блоком Литвина” ще два місяці тому, коли ми подали проект Постанови Верховної Ради про створення спільної робочої групи бюджетного комітету з залученням представників всіх фракцій у парламенті і Міністерства фінансів від Кабінету Міністрів. Проголосувало тоді за цю постанову 208 народних депутатів. Так, півтора десятка не вистачило.
А тепер, шановні колеги, хочу звернутись до вас, підтримуйте вчасно розумні, конструктивні рішення, бо до цього ситуація дійшла. Бо бюджетний процес заблокований, доопрацьованого бюджету ніякого немає і рано чи пізно, але ви все рівно проголосуєте за проект постанови, поданий „Блоком Литвина” ще два місяці тому, тому що без спільної роботи парламенту, бюджетного профільного комітету і Міністерства фінансів бюджетний процес розблокований не буде. Тому я навіть не звертаюся ні до кого, я просто кажу, що розумні рішення треба підтримувати, а дурну боротьбу треба припиняти. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Бондаренко Володимир Дмитрович, будь ласка.
11:42:53
БОНДАРЕНКО В.Д.
Володимир Бондаренко, БЮТ, Партія „Реформи і порядок”.
Я як член бюджетного комітету був весь час в гущі подій, які відбувались навколо цього головного фінансового документу, і який у цьому році таким дивним чином баражує по Верховній Раді через виключно політичні обставини. Ніхто не висловлював ніякого сумніву в тому, що до бюджету може бути різне ставлення у різних політичних сил. Так воно і було. Але якби ми всі разом хотіли, щоб цей документ з’явився, а ми цього хотіли, тому що частина бюджетного комітету, яка представлена "Блоком Юлії Тимошенко" та деякими іншими політичними силами, окрім Партії регіонів, регулярно збиралась на свої засідання для розгляду цього документу, була створена спеціальна комісія, яка доопрацьовувала бюджет після того, як він був прийнятий Верховною Радою на розгляд і не повернутий до Кабінету Міністрів.
Ми працювали щиро і працювали, як кажуть, важко і довго і прийняли тисячі поправок. Вони були у цей документ внесені і до цього залу подані. Чисто через політичні обставини представники Партії регіонів заблокували подальшу роботу над бюджетом і сьогодні, зробивши це, критикують уряд про те, що він чогось там не зробив. Так я звертаю вашу увагу на те, що і уряд, і та частина Верховної Ради, яка щиро хотіла, щоби ми мали цей документ, діяли виключно в рамках бюджетної резолюції. А те, що сьогодні ми бачимо спеціальну гру на одну руку, яка була організована, в тому числі Президентом України, який після ухвалення у Верховній Раді нової… нового Бюджетного кодексу протримав його свідомо до останнього дня, а в рамках між першим днем і останнім був термін подання бюджету. Що було робити урядові, коли… не подати вчасно – це буде неправильно, це буде протизаконно; подати вчасно – на тій базі, на якій сформований після прийняття Верховною Радою Бюджетного кодексу було зроблено, потім Президент свідомо ветую Бюджетний кодекс і піднімається всей цей рейвах на всю Україну про те, що неправильно поданий, не на тій основі. Але ви послухайте тих голів сільських 12 з лишнім тисяч, які одностайно всі до одного вимагають такого якраз бюджету. Так на кого ми працюємо? Ми працюємо на політичну рекламу, власне, своєї політичної сили чи на тих людей, які працюють з бюджетом внизу?
Тому я вважаю сьогоднішнє засідання виключно для того, щоби полити брудом ще раз уряд, щоб вивісить оці плакати, а той, хто веде сьогодні засідання, ми будемо вимагати очищення Верховної Ради від символіки непотрібної, від того, що сьогодні там висять образливі для уряду і для Прем'єр-міністра плакати. Ви на цьому сьогодні граєтесь, граєтесь у політику, а не хочете приймати ніякий бюджет, для того, щоб потім, прийшовши, як ви вважаєте, до влади, створити свій бюджет з обпалою тих речей, які ви запланували. Там будуть нові Межигір`я, нові...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Рижук Сергій Миколайович передає право на виступ Миколі Яновичу Азарову.
11:46:45
АЗАРОВ М.Я.
Уважаемые народные депутаты, уважаемый Александр Владимирович! Выступление от правящей коалиции, представителей правительства Тимошенко показывают, что они либо лицемерят, либо абсолютно ничего не понимают в бюджетном процессе. Последнее выступление яркое тому доказательство. Не понимать, что такое бюджет для страны, не понимать, что с 1 января те самые 12 тысяч бюджетов, о которых вы так здорово печетесь, не могут жить без бюджета, не могут рассчитываться по своим капитальным затратам, не могут осуществлять расходы в соответствии с новым законом, ваш министр Денисова заявила, что «вони» - то есть кто это «вони»? У вас не поймешь, кто «вона», кто «вони», кто «він», у вас все «воно», - так вот, «вони прийняли таке рішення»… На минуточку, кто такая Денисова, чтоб измываться над высшим органом законодательной влади, власти? Кто это «вони»? Это Верховная Рада – высший законодательный орган страны? «Вони»… Это вы, которые совесть потеряли перед своими людьми. Так вот, «вони прийняли таке рішення, але, щоб застосувати таке рішення, треба прийняти Держбюджет на 2010 год». Это ваш министр говорит, это не мы говорим, это ваш министр говорит. Так где же ваша совесть? Где бюджет, наконец?
Господин Уманский, вы год незаконно исполняете обязанности министра финансов. Год. В какой… А, его нет, ушел. В какой конституции, в каком законодательстве Украины говорится о том, что министром финансов может быть человек исполнять обязанности год? Это только вы себе позволяете так растаптывать Конституцию и законодательство Украины.
А теперь о главном. Ваша Премьер-министр договорилась до того, что она бюджет вынесет на референдум. Почитайте Конституцию внимательно, вопросы бюджета исключительно в компетенции Верховной Рады. Вы уже вообще заболтались в своей предвыборной горячке, заболтались и потеряли всякую ответственность перед людьми.
Дальше. Ваша Премьер не успевает врать, когда заявляет, что в окружении во всех странах пенсии не повышались. Обратитесь к примерам к России и Белоруссии, три раза в течение 2009 года была повышена пенсия. С 1 января 2010 года вступили в силу новые пенсии повышенные. Тоже самое происходит в Белоруссии, везде, где правительство допускает такое катастрофическое падение жизни населения, везде осуществляются компенсирующие заходи. И наконец, я не говорю о том, что без бюджета страна плывет неизвестно куда…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершуйте, Микола Янович.
АЗАРОВ М.Я. Я говорю о том, что мы требуем от вас, чтобы бюджет был принят и в бюджете были предусмотрены соответствующие адаптации Пенсионному фонду, в размере способном покрыть повышение пенсий с 1 января. В бюджетах областей, городов должны быть предусмотрены соответствующие субвенции в размере, которого достаточно, чтобы установить новый уровень оплаты труда для бюджетной сферы с 1 января 2010 года. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Чорноволенко Олександр Віленович.
11:50:42
ЧОРНОВОЛЕНКО О.В.
Шановні друзі, ну, ми займаємося безглуздою заняттям, ганяємо, переливаємо з пустого в порожнє, б’ємо там нашим хвостом ті бочки, знаєте, як китобої вдарять кита, а потім бочки йому кинуть, от в них злиться, ганяє, ганяє. Якщо б ми хотіли прийняти бюджет, ми це могли б зробити в новому році в будь-якому вигляді, якому ми хотіли, тими самими голосами. Тому мені, ну, важко переконувати Партію регіонів, бо в їх діях нема жодної логіки. Але, Олександр Володимирович, ну, от до вас, як до людини, яка здобувала свою законотворчу наснагу в Народному Русі України, тому має бути логікою користуватися.
Ну, хіба можна постановою Верховної Ради скасувати Бюджетний кодекс? Ну, шановні друзі, ми прийняли той бюджет у тому вигляді до розгляду, ми могли його не прийняти, але ми прийняли.
У нас два варіанти: або відправити його на друге читання після розгляду у першому читанні було, коли ми запропонували врахувати всі поправки, які підготував бюджетний комітет, або відправити назад до бюджетного комітету, щоб він запропонував інші поправки. Тобто…
А бюджетний комітет зробив дуже просто: він узагальнив всі наші поправки, у тому числі, від опозиції. У тому числі, там чорним по білому було написано: переробити на підставі старого Бюджетного кодексу. І це не важко було зробити, бо між старим і новим кодексом різниця тільки у тому, що у новому кодексі більш детальна інформація доводиться до… не тільки до районних бюджетів, але і до сільських (селищних). Назад повернути до районних – це не просто, це просто взяти і загрегувати це елементарна економічна задача – про агрегацію, дезагрегацію даних. І про Закон „Про соціальні виплати і стандарти” і все інше. Все це було записано у Бюджетному кодексі. Хто заважав нам з вами прийняти це? Я звертаюся до тих, хто голосував проти, бо БЮТ і значна частина „Нашої України” голосували за. Взяти, прийняти це, відправити це на друге читання.
От на другому читанні, якби уряд не врахував наші пропозиції, то ми могли б з вами взяти і проголосувати проти і тим самим дати уряду доручення після того тільки цього відправити все це на новий розгляд, тобто розробляти новий бюджет.
Якщо ми цього не зробили, то ми, фактично, і вказівку уряду не дали, що робити, бо вказівка дається саме постановою по… прийняттям пропозицій бюджетного комітету, тобто по голосуванням за бюджету у першому читанні, і не зупинили сам процес, він завис.
Хочете повернутися до розгляду бюджету, хотіли сьогодні, давайте розглядати його у першому читанні, той самий, на якому ми зупинилися. Приймемо постанову, запропоновану бюджетним комітетом прямо зараз, і уряд нам через 2 тижні…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Сулковський Павло Гнатович передає право на виступ Чечетову Михайлу Васильовичу.
11:54:08
ЧЕЧЕТОВ М.В.
Уважаемый
Александр Владимирович, уважаемые коллеги, уважаемые избиратели! Мы сегодня
столкнулись с беспрецедентным случаем, когда не только наверное в истории
украинского парламентаризма, но и в истории мирового парламентаризма, когда
правительство отказывается подавать в парламент, высший законодательный орган,
главную смету страны. Причем публично, демонстративно, с наглой, хамской
ухмылкой. И делает этим заложником миллионы людей и прежде всего социально не защищенные
слои населения.
Правительство
само умышленно сознательно запутало бюджетный процесс. Да, хотелось протянуть
лоббистский закон под выборы, связанный с изменением Бюджетного кодекса. И на
мифической базе, моделируя ситуацию, что парламент проглотит эту туфту в виде
Бюджетного кодекса, они уже сформулировали бюджет. Но парламент не
проголосовал, закон не вступил в силу, и на мифической базе, на воздушной базе
был сделан бюджет, который конечно не отвечает Конституции. В любой стране,
цивилизованной стране мира, даже в племени Тумбу-Юмбу и то, наверное, когда
смету племени делают, в основе какие-то общие законы закладывают. А у нас
решили, можно по-другому сформулировать бюджет без всяких законов, поскольку
так нравится правительству.
Естественно, после того, когда бюджет был отправлен на доработку правительству, а новый год наступил, то, естественно, вступил в силу Закон о повышении социальных стандартов, на котором настаивала на протяжении 4 месяцев Партия региона, и который по инициативе Януковича был разработан и был принят парламентом, и вступил в силу. Но с 1 января платить же нечем. И вчера госпожа Денисова объявила на всю страну, что в связи с тем, что Тимошенко не направляет бюджет в Верховную Раду, Верховная Рада не может принять бюджет, платить пенсии и зарплаты не будем. Это вызвало взрыв возмущений во всей стране, десятки тысяч людей повыходили на митинги, блокируется Кабинет Министров, Генеральная прокуратура, Пенсионный фонд, люди возмущены, говорят как жить? Как жить?
Раньше тысяча гривен, это было 200 долларов, а цены же под доллары, а сегодня при курсе 8,9 тысяча гривен это сто долларов. Правительство вывернуло нам карманы, а нам кормить детей, детей направлять в школы, лекарства покупать, заводы закрываются, один кормилец в семье, пенсионер не в состоянии купить лекарство и так далее.
Поэтому хватит, наверное, играть в политику и просим от вас, и требуем от вас подать бюджет и не делать заложником…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Мойсик передає свій регламент Кириленко В’ячеславу Анатолійовичу, будь ласка, шість хвилин.
11:57:33
КИРИЛЕНКО В.А.
В’ячеслав Кириленко, депутатська група „За Україну!”.
Шановні колеги! Шановні виборці! Зараз ми спостерігаємо класичну ситуацію абсурду, коли ми обговорюємо питання, яке має в цій залі лише віртуальне значення, тому що Прем’єр-міністр відсутній, уряд в ложі відсутній, міністра фінансів немає взагалі в країні більше року, кандидати в президенти, а у нас їх в парламенті вісім в цьому залі, за винятком я бачу лише одного кандидата в президенти, які ініціювали ці позачергові засідання, зараз тут також відсутні. І свого бачення бюджету, бюджетного процесу, змін до Закону „Про вибори Президента”, що є другим нагальним питанням, вони не висловлюють, вони десь там, щось розповідають людям, але головним чином вішають їм локшину на вуха. Тому що якби вони хотіли вирішення питання, то вони б сиділи тут разом із своїми повноцінними фракціями в цьому залі і пропонували нам своє бачення бюджетного процесу на 2010 рік. Немає ні уряду, ні кандидатів у Президенти, значить це все імітація. Але імітація дуже вартісна, бо за гроші тих, хто сплачує податки, треба все це показати, зарплату заплатить, апарату заплатить, депутатам заплатить. Кандидатам в президенти, які є депутатами, також зарплату заплатить і піти ні з чим, нуль буде результат сьогоднішнього засідання. Це означає, що політиканство, яке демонструється, на жаль, усіма без винятку політичними силами в сучасній Україні дійшло межі. Далі за цією межею хаос і безлад, далі повна цілковита недовіра людей до будь-яких політиків в будь-яких політичних сил, на жаль, підкреслюю, без винятку. Це означає, що Україна потребує змін і не тільки в бюджетному процесі, і в Бюджетному кодексі, а по всіх принципових і стратегічних питаннях. Тому що зараз після цієї нескінченної боротьби всіх проти всіх робити вигляд, що хтось є святим, а хтось є абсолютно брудним і неправильним не доводиться і люди такій постановці питання вже давно недовіряють. Всі мають свої вади і всі мають за спинами неправильні кроки.
От подивіться соціальні стандарти, навколо яких зараз ламаються списи. Всі розуміють, що в країні немає бюджету, на казначейських рахунках майже немає грошей і виплатити пенсії, і зарплати по новому закону неможливо. Це не зможе зробити будь-який уряд, в тому числі і теперішній, але разом з тим акції протесту, блокування, заходи у адміністративні приміщення і таке інше. Ініціатори цього ж знають, що цим самим людям пенсії не підвищать, але все одно це роблять, тому що роблять це лише для влади, а не для того, щоб в кишенях пенсіонерів збільшилась копійка якась. І так по всіх питаннях, по всіх напрямках і для всіх політичних сил.
Тому зараз, якщо підходити до питання соціальних стандартів відповідально, то треба зрозуміти, що по-перше, цей уряд продовжує розраховувати прожитковий мінімум, якщо я не помиляюсь, за стандартом 2008 року, а зараз вже слава богу 2010 рік і це дуже погано. А уряд Януковича свого часу також прославився хрестоматійними прикладами ігнорування соціальних стандартів. Приклад зменшення мінімальної зарплати з 237 до 205 став хрестоматійним вже для всієї Європи. Тому робити вигляд, що хтось ніколи не робив помилок і хтось завжди виконував зобов’язання перед виборцями, не доводиться. У всіх (хочу сказати одне слово, але не скажу його) скажу „морда в пуху”, і це означає, що рецепти треба знаходити спільні для того, щоб виводити країну з цієї ситуації, яка у парламенті створена. Тому зараз на часі, якби був серйозний підхід – напрацювання вже окремого Закону про реструктуризацію заборгованості. Тому що від 01.01.2010 року вже почала накопичуватись заборгованість по підвищеним заробітним платам і пенсіям. Це означає, що точно так, як колись і зараз по 57 статті, яка стосувалась виплат учителям, нам треба буде потім компенсовувати зарплати бюджетникам, і не бюджетникам, і пенсії пенсіонерам. Це означає, що переглядати треба фонд оплати праці повністю, що треба буде збільшувати, на жаль, дотацію Пенсійному фонду і ще робити дуже багато кроків, які потребують конкретного законодавчого унормування, а не просто пустопорожньою балаканиною та ще й за народні гроші.
Однак, такого підходу як пропонує група за „За Україну!” тут не демонструється. Всі кажуть: „давай-давай!” і при цьому всі знають, що ніякого „давай-давай” не буде. Ще й пенсіонерів використовують, які на вулиці мерзнуть, знаючи, що ніяких підвищених пенсій від таких заходів вони все одно не отримають. Це означає, що вся президентська кампанія теперішня вона, також, не справжня. Це все лише телевізор, лише гасла і лише технології. Це означає, що всім політикам, які вже давно по суті, збанкрутували народ дасть відпор: рано чи пізно, у жорсткій чи в м’якій формі, але, безумовно, дасть.
Тому що мені видається, що після цієї президентської кампанії повинен настати час не вождів, а нормальних працездатних політиків, які здатні до кропіткої щоденної роботи зранку до вечора і, які здатні, нарешті повести Україну шляхом реформ, а не гасел. І які будуть вправлятися один перед одним не в акторському таланті, а в умінні реалізовувати ті дуже важливі завдання, які давно перед Україною стали на повний зріст, і, на жаль, таких політиків у теперішній президентській гонці практично немає. Значить на часі напрацювання альтернативи, в тому числі і законодавчої альтернативи, в тому числі в цьому залі Верховної Ради України, бо тут зібрані, практично всі, хто може такі рішення приймати. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Оголошується перерва до 12 години 34 хвилин.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Продовжуємо пленарне засідання. Продовжуємо обговорення питання.
Слово надається Олегу Івановичу Гуменюку.
Попов Олександр Павлович, будь ласка.
12:36:18
ПОПОВ О.П.
Уважаемые коллеги, поскольку время уже пошло, я начну свое выступление. Когда сегодня встречаемся с руководителями и органами местного самоуправления возникает один вопрос, на который нет ответа. Премьер-министр в прошлом году собрала тысячи руководителей сільських голів, руководителей городов и обещала, что она улучшит финансирование местных бюджетов. И вот сегодня они говорят: «лучше бы она это не обещала, но отдала то, что мы должны были бы получить». Речь идет о том, что в ноябре-декабре месяце Государственное казначейство не финансировала платежи местных бюджетов, которые были включены в местные бюджеты.
На конец года только в Полтавской области таких непроведенных взаиморасчетов с подрядными и другими организациями составили более 34 миллионов гривен. Это заработная плата тех людей, которые работали на бюджетную сферу.
Органы местного самоуправления задают вопрос, а как же нам вернут эти деньги ведь механизмы их возврата, поскольку этот случай уникальный и он, по-другому, как воровство местной казны, со стороны государства не назовешь, не прописан в Бюджетном кодексе. Кроме того, возникает вопрос, а не повторятся ли такие ситуации в дальнейшем.
Удивляет тот факт, что ни в ноябре, ни в
декабре месяце, ни сегодня не
один член Кабинета Министров, ни руководитель Держказначейства не выступил и не
прокомментировал сегодняшнюю ситуацию.
Как мы будем жить с этой проблемой в 2010 году?
Хочу также
напомнить, что сегодня наперед забранные налоги у предприятий, которые работают
по внешнеэкономическим связям. Более 20 миллиардов гривен невозвращенного налога на добавленную
стоимость - это и выплаты
социальные, это и заработные платы работникам, это и дополнительные доходы в местный бюджет. Как
Министерство финансов видит разрешение этой проблемы в 2010 году? Как это
отражено в проекте бюджета? Решения нет.
Кроме того, назывались суммы займов, которые были взяты
вовне. Это 43 миллиарда. Но мы то знаем, что правительством привлечено
дополнительно более 200 миллиардов гривен, если включать и …
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершуйте.
ПОПОВ О.П. … Как правительство видит выход из этой ситуации?
Нельзя принимать бюджет 2010 года не давая ответ на такие актуальные вопросы.
Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Стоян Олександр Миколайович, будь ласка.
12:39:59
СТОЯН О.М.
Олександр Стоян, фракція Партії регіонів.
Шановні виборці! Шановні громадяни! Шановні колеги! Цілком зрозуміло, чому уряд не подає бюджет. Тому що в цьому бюджеті занижені всі соціальні стандарті, в цьому бюджеті абсолютно не виконується ні одна позиція, яка була нами проголосовано про зміну мінімальної заробітної плати, про зміну пенсій, по виплаті соціальним дітям.
Я хочу нагадати вам, що на сьогодні уряд виплачує 752 гривни 40 копійок мінімальну пенсію. Ми заставили уряд підвищити цю пенсію, але він не дає, не додає 60 копійок спеціально, щоби робити піар компанію, що начебто ми за ці 60 копійок проголосували. Хай ці 60 копійок будуть на совісті уряду. От під кримінальну відповідальність уряд підпадає за те, що починаючи з січня цього року відповідно до нашого закону, за який голосувала Партія регіонів, комуністи і „Блок Литвина”, уряд повинен виплачувати пенсію мінімальну у розмірі 695 гривень. Тепер відніміть, будь ласка, із 695 гривень ці… 572 гривні виходить щомісячно, або не доплачує уряд 120-150 гривень до мінімальної пенсії. Ось чому і не хоче показувати бюджет на 2010 рік, де не передбачені ці нові розміри пенсій. Тому невипадково наш лідер Віктор Федорович Янукович заявив, що коли ми прийдемо до влади, а це буде після 17 січня, ми обов’язково поставимо питання про те, щоб мінімальна пенсія була 1200 гривень.
Я хочу сказати колезі із „Нашої України” Кириленко, він сказав, що з 2008 року не переглядався прожитковий мінімум. З 2000 року не переглядався прожитковий мінімум. І він занижений на 30 відсотків. Таким чином занижені на 30 відсотків і мінімальні пенсії.
Друге питання. Мінімальна заробітна плата у нас сьогодні 744 гривні. І вона стала такою завдяки нашому Закону про соціальні стандарти. Але, я нагадаю вам, що межа бідності 792 гривні у 2009 році у другому кварталі. Таким чином, відніміть цю суму, ви побачите, що навіть люди працюючі, а це мільйони людей недоотримують 100-200 гривень до межі бідності. Як же може бути у цій державі людина, яка працює зранку до вечора нічого не отримує.
І ще один момент. Мами на дітей повинні отримувати 557 гривень доплата до трьох років. Тимошенко застосовує сурогат, який виглядає у тому, що рівень забезпечення прожиткового мінімуму, який засудив Конституційний Суд у 2007 році, і цей рівень вони встановили у 130 гривень. Знову таки 300-400 гривень не доплачують щомісячно мамі на дитину. Ось ваша політика, ось чому ви не хочете подавати бюджет, тому що люди побачать, що там немає нічого по соціальному захисту людей.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Жебрівський Павло Іванович, будь ласка.
12:43:15
ЖЕБРІВСЬКИЙ П.І.
Шановні колеги, сумно, що нікому не цікаво для чого зібралися, і в залі нікого немає, і виконуючого обов’язки міністра фінансів також немає. Тобто це відношення до того, про що ми говоримо. Я. власне, хотів коротко тільки звернутися до того, кого немає, виконуючого обов’язки міністра фінансів і сказати: „Шановний колего, Кабінет Міністрів і Міністерство фінансів є підзвітний Верховній Раді. Якщо Верховна Рада прийняла постанову, її потрібно виконувати. Якщо ти не погоджуєшся, у тебе є можливість оскаржити дану постанову, а не виконувати закони – це не є правильно і це не є в межах Конституції. Через це ми мали б отримати від Кабінету Міністрів і Міністерства фінансів проект Закону про бюджет або оскарження постанови Верховної Ради України. Інша процедура – це від лукавого”.
Сумно з приводу того, що Партія регіонів, яка подала сьогодні пропозиції до порядку денного і записала Закон про бюджет, маючи тіньовий уряд, не подала своєї концепції Закону про бюджет. Насправді для того, щоб критикувати фахово, і якщо хтось збирається після 17 січня приходити до влади, мав би конкурувати ідеями, мав би конкурувати прогнозними показниками, тим паче, що у вас є і тіньовий міністр економіки, і тіньовий міністр фінансів і ще багато всяких міністрів, які могли б це обрахувати, які були вже у Кабінеті Міністрів.
Але, друзі, безумовно можна виводити пенсіонерів, можна ще робити шоу різні, які, на жаль, для людей не є шоу, а є способом життя їхнього сьогоднішнього, але ключової, серйозної розмови про параметри бюджету ніхто сьогодні не веде. Зрозуміло, що цей проект, який неначе, на думку Мінфіна, завис, а насправді його не існує, він не буде вноситись ніким після виборів Президента. Ми маємо чітко усвідомити, що до виборів Президента ніхто подавати проект Закону про бюджет не збирається, і це підтвердив виконуючий обов’язки міністра фінансів.
Я думаю, що якби Партія регіонів була при владі, вони також не подавали б, тому що проект Закону про бюджет чи Закон про бюджет має бути жорстким, важким, тому що фінанси розбалансовані, говорити про соціальні стандарти не доводиться, якщо не перезавантажити, не запустити економіку. Якщо не дати ковток свіжого повітря для тих, хто виробляє добавлену вартість, з якої і можна підвищувати доходи і місцевих бюджетів, і людей, пересічних громадян України.
Я думаю, що сьогодні відбулося чергове випускання пару. На жаль, сьогодні політика превалює над здоровим глуздом. Бажання отримати владу, а потім авось кривая вивезе є в усіх кандидатів ключових на президентську кампанію. А бажання займатися реальним сектором економіки, реальним підвищенням заробітних плат, реальним наповненням місцевих бюджетів ніхто не демонструє…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.
ЖЕБРІВСЬКИЙ П.І. Шановні колеги! Я переконаний, що оцей психоз буквально за місяць зійде, але є здорові сили в усіх фракцій. Я переконаний, що ми маємо знати, що нам немає куди виїжджати, наша батьківщина – єдина Україна, і для неї потрібно працювати. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Павловський передає право на виступ народному депутату Бондаренку. Будь ласка.
12:46:56
БОНДАРЕНКО В.Д.
Володимир Бондаренко, "Блок Юлії Тимошенко", партія „Реформи і порядок”.
Щойно тут прозвучали цифри: 1200, 2000 і більше. Напередодні виборів вони викликають тільки посмішку в тих, хто нібито їх буде отримувати. Мова йде про те, що ми вже колись були мільйонерами, отримували мільйони пенсій, мільйони зарплат, але рівень інфляції був такий, що за них нічого не можна було купити. Тому де візьмуться ці 1 тисячу 200, 2 тисячі і так далі ніхто не говорить, просто йде нав`язування суспільству отакої благодійницької діяльності тих людей, які вже показали на що вони здатні.
Я хотів би особисто звернутись до тих людей, які подали новий Трудовий кодекс і зауважити, що в статті 143 частина четверта ви, Партія регіонів, у тому числі і профспілкові діячі рекомендуєте збільшити робочий тиждень до 48 годин, тоді в Європі Євросоюз рекомендує 37 годин. Це ви пропонуєте всім працювати таким чином можливо, щоб заробити ті гроші, як ви обіцяєте. Так, якщо робочий день буде півтори зміни, то можливо треба буде піднімати зарплату.
Але у мене викликає також подив позиція Партія регіонів, коли 55 народних депутатів подали до Конституційного Суду. Я вніс до зали законопроект про обмеження високих пенсій хоча би на період кризи. Жодної підтримки з боку Партії регіонів не було. Таким чином, залишилась пенсія для депутатів понад 18 тисяч, а деяким категоріям службовців ще більше, набагато більше. Тому тут істинно ви показали своє обличчя, коли ви боретесь за себе, а не за людей. І тому не треба обіцяти 1 тисячу 200 і так далі.
Я наведу приклад ще один. Він свідчить про те, що бюджет може бути великий і красивий, але його можна розікрасти. На авіаційному підприємстві, які є в Києві та в Харкові, свого часу керували чисто регіонали. Наприклад, Шевченко Олег Степанович, який не є авіаційником, економіст, був генеральним директором; Чмиренко Олександр Михайлович і Горбильов Олександр Михайлович – обоє також донецькі – мають фах гірничих інженерів; Петрова Інна – економіст з Донецька. І от вони довели завод до ручки, розкрадали його як тільки могли. Я просто два невеличких приклади.
Із направлених з бюджету 93,3 мільйона гривень, 9,9 мільйона гривень, які йшли через Міноборони і Мінпромполітики, розкрадено 72 мільйони. Це є акт КРУ. Фірмі „Гармонія” перераховано 16,4 мільйона, а сама фірма зникла – і кінці в воду. Але були і інші факти такі, десятки. Тобто розікрали 2 підприємства за дуже коротких період.
А чому це зійшло з рук? Та тому, що одним з заступників генерального директора цього підприємства був пан Медведько Олександр Іванович, який сьогодні очолює Генеральну прокуратуру, який також на Донеччині закінчив юридичний вуз, і успішно керували авіаційною промисловістю, довели її до ручки.
Тому ті копійки, які сьогодні уряд може зібрати, дали можливість заводу піднятись на ноги. Оце реальна бюджетна політика. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Мартиненко Микола Володимирович, будь ласка. Немає.
Народний депутат Ключковський. Немає.
Акімова Ірина Михайлівна, будь ласка.
12:50:23
АКІМОВА І.М.
Уважаемые коллеги, мне очень странно сидеть в зале и слушать эти заявления о том, что разговор о бюджете в зале Верховной Рады является переливаем из пустого в порожнее, о том, что это делать не нужно. Логика проста: сейчас коллеги из проправительственных фракций четко сказали: не следует ждать появления реалистичного проекта бюджета от правительства, он не появиться никогда. И что же из этого следует? А следует только одно, сейчас коллеги из проправительственных фракций активно пытаются снять ответственность с Кабинета Министров за непоявление реального и такого нужного для страны проекта бюджета 2010 года. Все объяснения, почему он не появиться, почему не нужно здесь об этом говорить, они от лукавого. Потому что, правда одна – святой обязанностью подготовить бюджет является обязанность Кабинета Министров, не оппозиции, не кого другого, это обязанность Кабинета Министров и он свою обязанность не выполнил.
Поэтому сейчас можно создавать дополнительные рабочие группы, как предлагают коллеги из «Блока Литвина», заниматься еще какими-то организационными мероприятиями, но то не приведет ни к чему до тех пор, пока, повторяю, из Кабинета Министров, из Министерства финансов мы не получим реалистичный, нормальный бюджет. С ним можно было бы работать уже сейчас, потому что депутатские замечания прозвучали сразу, как только в парламент была попытка подать документ под названием «проект бюджета 2010 года». Но свои обязанности Кабмин не выполнил.
Возникает вопрос: а почему? А объяснение, с моей точки зрения, здесь очень простое: на протяжении девятого года мы наблюдали бюджетный процесс и его историю с одной целью – заменить диктатуру экономических законов диктатурой Тимошенко. Вспомним, как начинался 2009 год, был принят бюджет 2009 года, который был в полном отрыве от реальности, ничего с ней не имел общего. И что было результатом? Это стало недофинансирование социальных программ, полное ручное управление экономикой и рост государственного долга в абсолютно неуправляемом режиме. Иначе говоря, диктатура закона была заменена диктатурой правительства, целью которого было собрать все финансовые средства, но распоряжаться им самостоятельно. Эта же история продолжается и в 2010 году. Нет бюджета, госпожа Денисова говорит: «Мы не будем выполнять социальные стандарты». Хотя ничто не мешало Кабинету Министров принять бюджет Пенсионного фонда. А госпожа Тимошенко говорит: „Вот что я вам дам постановлениями правительства, то вы и получите, пенсионеры”. Ей не нужен закон, ей нужна диктатура Тимошенко.
Теперь мы ждем усиления давления на местные бюджеты. Они не могут быть приняты, они пойдут на колени в Кабинет Министров. Что Кабинет Министров даст, то они и получат. То же ожидает бизнес…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершуйте.
АКІМОВА І.М. Не было возврата НДС или был возврат на селективной основе – то же само хочет продолжить Тимошенко в 2010 году.
Поэтому вывод один: все, кто заявляет с этой высокой трибуны, «бюджета не будет, нечего тратить на него время», хотят заменить диктатуру закону диктатурой Тимошенко. Партия регионов против этого, поэтому мы настаиваем, чтобы Кабинет Министров внес реалистичный бюджет, и только это станет базой для развития экономики страны и возврата к нормальным социальным стандартам.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Третьяков. Відсутній.
Народний депутат Комар Микола Степанович. (Шум у залі)
Передає слово на виступ народному депутату Коновалюку.
Микола Степанович покажіться, будь ласка, тим, хто… Микола Степанович, підійдіть, будь ласка, до народного депутата…
12:54:39
КОНОВАЛЮК В.І.
Уважаемый Александр Владимирович, уважаемые коллеги, уважаемые избиратели! Очень сложно и больно говорить о том, что за годы независимости это первая ситуация настолько критическая сложилась в стране, что Украина… государство не имеет ни бюджета, ни эффективной социально-экономической политики, ни возможности обеспечить государственные гарантии и права собственным гражданам.
Мы видим, насколько серьезно пострадала
экономика страны, насколько серьезна сегодня диспропорция в вопросах социальной
поддержки граждан, что прошлый год, фактически, исполнение бюджета является
аналогом полного… полной бесконтрольности и безответственности, когда
недофинансирована каждая третья статья,
когда средства, которые должны были быть направлены на обеспечение развития
территорий, субвенций, жилищно-коммунальной сферы, поддержки малоимущих людей,
когда средства, которые должны были быть направлены на инновационное развитие
промышленности, поддержку
экономики в столь сложный критический период, мы видим, что это правительство
фактически довело страну до банкротства.
Очевидно, это не
только моя оценка, это оценки западных экспертов, специалистов, которые сегодня
говорят очевидные вещи. Украина опустилась по уровню обеспечения уровня жизни
на 163 место, по уровню коррупции – на 146 место, по обеспечению прав
экономической свободы мы находимся и уровню тенизации экономики практически на
181 месте. И это все достижения оранжевой власти.
Так жить страна
не может. Так нельзя, чтобы очевидные вещи, которые касаются выполнения
Конституции, законов Украины, которые связаны с индексацией денежных доходов
граждан, хотя бы на уровне той инфляции, которую мы с вами ощутили за последние 2 года, которые
сегодня увеличивают количество граждан страны за чертой бедности, чтобы сегодня
говорить о полной безответственности этой власти, когда страна не имеет ни
бюджета, ни понимания того, что делать, каким образом обеспечивать
антикризисные меры и улучшать жизнь людей, когда сегодня банальная борьба за
власть исключительно направлена, чтобы сохраниться и уйти от ответственности,
такая ситуация нас как оппозицию не устраивает.
Я бы мог бы много
говорить и напоминать и о Бюджетном кодексе, который мы с Юлией Владимировной
Тимошенко разработали в 1999 году, который фактически создал нормальную
функциональную систему бюджетного финансирования. Я бы мог рассказать о том,
что министр финансов, исполняющий обязанности, не знает элементарных
макроэкономических параметров на этот год. Не знает и не понимает сегодня
ситуацию, которая касается использования бюджетных ресурсов. Что каждая третья
гривна идет в карман чиновников, что сегодня уровень коррупции и
злоупотреблений в бюджетной сфере на столько велик, что вызывает опасения не
только у нас, но и у специалистов Международного валютного фонда.
Я уверен, что
такая ситуация, которая отразилась на повышении внешних долгов, когда уже
каждый украинец должен практически 1000 долларов, когда страна не знает как
рассчитаться в будущем году, 56 миллиардов…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.
КОНОВАЛЮК В.І. 56 миллиардов мы должны только отдать на оплату обслуживания внешнего долга. То стает понятным, что это банкротство – это банкротство всей нынешней власти. Я убежден, что нам хватит возможности и сил с нашим лидером Виктором Януковичем это изменить. И осталось ждать, дорогие избиратели, дорогие граждане Украины совсем не долго. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Обговорення завершено. Ігор Іванович, у вас є необхідність сказати заключне слово. Будь ласка.
УМАНСЬКИЙ І.І.
Якщо дозволите дуже коротко. Дуже дякую за можливість.
Я єдине, що хотів би додати можливо на завершення, це закликати Верховну Раду, народних депутатів до дуже простої речі. На жаль, і всі про це говорили сьогодні, бюджетний процес занадто політизований, і нам вкрай необхідно було б розглядати цей документ по суті, по суті розглядати пропозиції народних депутатів, по суті розглядати пропозиції комітетів, фракцій. І, безумовно, це було б найбільш правильним рішенням.
Якщо була б така можливість я просив би все ж таки поставити пропозицію щодо доручення комітету бюджетному уряду винести цей документ на розгляд в сесійну залу по суті і розблокувати бюджетний процес. Інакше, на жаль, ми будемо вимушені жити по тимчасовому розпису відповідно до 46 статті Конституції. Відсутність Державного бюджету, безумовно, це досить серйозний, проблемний законодавчий нігілізм для забезпечення виконання зобов’язань держави.
Безумовно, до прийняття закону ми будемо забезпечувати максимально відповідно до Бюджетного кодексу проведення видатків по тимчасовому розпису. Між тим, назважаючи на вибори, незважаючи на політичне розшарування, країна має бути з бюджетом. Дуже дякую за розуміння і підтримку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую Ігор Іванович, ви обмовились щодо 46 статті - це стаття Бюджетного кодексу, а не Конституції, щодо розпису.
І хочу вам нагадати, що Постанова Верховної Ради Кабінет Міністрів зобов’язаний виконати. Ми не можемо доручати комітетам Верховної Ради підготовку проекту Закону про Державний бюджет, оскільки є єдиний орган, який має на це право – це Кабінет Міністрів України. Тому, будь ласка, виконайте Постанову Верховної Ради України і в як-то мога скорші терміни, щоб країна отримала свій головний державний кошторис.
Шановні колеги! Розгляд цього питання завершено. Оголошується до розгляду Звіт Кабінету Міністрів України про хід виконання Постанови Верховної Ради України від 5 листопада 2009 року. Доповідає перший заступник міністра охорони здоров’я Біловол Олександр Миколайович. Будь ласка.
БІЛОВОЛ О.М.
Шановний Олександр Володимирович, шановні народні депутати, події останніх місяців наглядно продемонстрували і підтвердили, що епідемія грипу, респіраторних вірусних інфекцій в Україні, так і в світовому масштабі, не є лише медичною, а й дуже серйозною актуальною і соціальною проблемою. Немає потреби сьогодні зупинятися на динаміці поширення на грип та гострі вірусні інфекції в нашій державі, про це вам всім дуже добре відомо. Саме головне те, що ми також були безпосередніми учасниками цього процесу. Скажу тільки одне, на сьогодні в Україні реєструється спад захворюваності на грип та ГРВІ і епідемічні пороги, що сьогодні приємно відзначити, тільки підвищено в чотирьох регіонах України. Це Луганська, Дніпропетровська, Сумська область і Полтавська, а також Автономна Республіка Крим.
Довідково хотів би вам дати, що з початку епідемії на гострі респіраторні вірусні інфекції та ГРВІ на грип захворіло в Україні 4 мільйони 52 тисячі 277 осіб. Загальна кількість пролікованих хворих з початку епідемії розрахунково склало 3 мільйони 802 тисячі 945 осіб. На сьогоднішній день з числа госпіталізованих виписано 202 тисячі 487 осіб, що становить 84,7 відсотків від загальної кількості госпіталізованих хворих на цю хворобу. Кількість хворих, які перебувають сьогодні в реанімаційних відділеннях, становить 219 чоловік і кількість тяжких хворих, які знаходяться на штучній вентиляції легенів становить 30 осіб.
На початку епідемії на сьогоднішній день захворіла 51 тисяча 835 медичних працівників, з них було госпіталізовано 4 тисячі 143.
Близько 500 медичних працівників натепер перебувають на стаціонарному лікуванні. Протягом останньої доби за медичною допомогою в Україні звернулося 34 тисячі 504 особи із них 17 тисяч 399 дітей, тобто 50,2 відсотка.
На сьогоднішній день, разом з тим, сьогодні ситуація в Україні не є винятковою. Щорічно на грип та гострі вірусні інфекції в країні, практично, захворюють... охоплює десь 94 відсотки всієї інфекційної захворюваності, тобто це приблизно 18-20 відсотків населення. Щорічно в країні реєструється близько восьми мільйонів випадків гостро вірусної інфекції і приблизно – це 16-17 тисяч населення на 100 тисяч населення.
Хотів би відмітити довідково, що на території етіологічними чинниками ГРВІ на сьогоднішній день виступають віруси грипу АН3N2, Н2N2, Н1N1, аденовіруси, а також різні респіраторні сенсидіальні віруси, які складають на сьогоднішній день від 7 до 29 відсотків.
Найвищі рівності (для хронології) захворюваності на грип було зареєстровано у 1999 році - 1 мільйон 672 тисячі випадків, 270 чоловік, або практично 3 тисячі 381 особа на 100 тисяч населення. У наступні три роки захворюваність знижувалась і до 246 тисяч випадків у 2000 році, що приблизно становила 584 тисячі на 100 тисяч населення.
У 2003 ріці відмічався черговий епідемічний підйом, було зареєстровано близько 1 мільйон випадків – це приблизно 2 тисячі 258 осіб на 100 тисяч населення, яке реєструвалось у нашій країні.
У 2007 році припав черговий епідемічний підйом зареєстровано було 474 тисячі 842 випадки грипу або 1013 на 100 тисяч населення. І позапрошлий рік у 2008 році ця цифра становила 685 чоловік на 100 тисяч населення.
Таким чином, шановні народні депутати, враховуючи ситуацію, яка склалася в країні, реагування уряду і Міністерства охорони здоров’я на ситуацію були адекватні, міри упереджені і здійснювався у два етапи.
Перший етап був доепідемічний. Ви знаєте, як тільки в квітні 2009 року Всесвітня організація охорони здоров’я об’явила про те, що в деяких країнах Латинської Америки, Центральної Європи були зафіксовані перші випадки, Міністерством охорони здоров’я, Кабінетом Міністрів було вжито ряд першочергових заходів, на що було відповідно відреаговано: створено оперативний штаб, урядова комісія, виділено кошти, які були направлені на першочергові заходи по боротьбі з цією проблемою.
Другим етапом було визначено інфекційні спеціальні ліжка. В цілому по Україні їх було, становило 27,5 тисяч, і в цілому було готово 67 тисяч, які ми готові були перепрофілювати.
Другий етап – це дії в період епідемії. Враховуючи попередній досвід країн Америки, Європи у жовтні місяці після того, коли прийшло загострення епідемічної ситуації в Тернопільській області, в цілому Кабінетом Міністрів, Верховною Радою було реалізовано, Міністерством охорони здоров’я, дуже серйозний, безпрецедентний комплекс заходів, спрямованих на подолання епідемії та мінімізації її наслідків. Тому з метою невідкладного реагування на ситуацію, відповідно до Наказу МОЗ України було створено оперативний штаб Міністерства охорони здоров’я, в якій ввійшли авторитетні депутати з профільного комітету, практично всі представники Міністерства внутрішніх справ, Міністерства надзвичайних ситуацій, Міністерства оборони і видатні вчені, і представники Академії медичних наук, і Академії національної.
В цей же день Кабінет Міністрів приймає низку постанов та розпоряджень, зокрема постановою 1147 було перерозподілено терміново бюджетні кошти з асигнування між бюджетними програмами у сумі 500 мільйонів гривень.
Постановою 1152 визначено було комплекс заходів із запобігання поширення грипу А/H1N1 і гострих респіраторних захворюваннях серед населення.
Постановою 1154 з метою стабілізації цінової політики на ринку лікарських засобів і виробів медичного призначення було, на період епідемії, було встановлено граничні оптово-відпускні та роздрібні ціни на лікарські засоби і вироби медичного призначення, які жорстко контролювались.
Розпорядження 1294 Держмитслужби доручено відповідно до Закону про гуманітарну допомогу забезпечити невідкладне здійснення необхідних видів контролю та митного оформлення гуманітарної допомоги, що надходять до України в поширенню грипу А/H1N1 та гострих респіраторних захворювань.
Також розпорядженням Кабінету Міністрів України номер 1295-Р розброньовані були матеріальні цінності мобілізаційного резерву у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання грипу A/H1N1та гострих респіраторних захворювань.
В цілому цієї проблеми урядом у жовтні-грудні було приблизно прийнято 25 актів, 12 постанов і 13 розпоряджень.
Питання, які були пов’язані з схваленням заходів щодо протидії та мінімізації наслідків поширення грипу A\H1N1 та моніторингових реалізацій розглядались практично на кожному засіданні Кабінету Міністрів і надзвичайних протиепідемічних комісій.
П’ятого листопада Верховною Радою України було прийнято постанову 1700 про ситуацію, яка склалася у зв’язку з епідемією грипу A\H1N1 та позачергові заходи протидії її поширенню.
Консолідованими зусиллями урядом, Міністерством охорони здоров’я, всіх органів центральної виконавчої влади, профільним комітетом Верховної Ради ця постанова була виконана і забезпечена у повному обсязі.
В цілому відповідно до прийнятої вами постанови діяльність уряду, центральних органів виконавчої влади здійснювалась в основному за такими напрямками:
Перший напрямок це був організаційні заходи. Спрямовані були на консолідацію і координацію наявних фінансових, матеріально-технічних, кадрових ресурсів з метою мінімізації наслідків епідемії.
Другим – це оперативне додаткове фінансування процесу забезпечення лікувально-профілактичних закладів та громадян необхідними медикаментами, виробами медичного призначення в тому числі засобами індивідуального захисту та обладнання.
Третє. Міжнародна діяльність. Із залученням до вирішення проблем із міжнародної та фінансової гуманітарної допомоги, а також експертів.
Четверте. Удосконалення суто професійних медичних процедур від профілактики ведення хворого на всіх його етапах захворювань.
Шановні народні депутати, за передбаченими постановою Верховною Радою напрямками було проведено значне, а головне результативну роботу.
Перше. Це організаційні заходи з метою належної міжвідомчої координації та взаємодії, посилення контролю та реалізацію заходів щодо запобігання поширенню в Україні пандемічного грипу та гострих респіраторних захворювань, пов’язаних з ними епідемічних ускладнень та мінімізацію їх наслідків було активізовано роботу державної і надзвичайної протиепідемічної комісії при Кабінеті Міністрів України та відповідних надзвичайних протиепідемічних комісій в регіонах.
Друге було... основним моментом було оперативне додаткове фінансування. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 квітня, було виділено 50 мільйонів гривень для виділення першочергових заходів з недопущення на території України свинячого грипу. Міністерство охорони здоров’я на виконання зазначеного розпорядження разом з Міністерством економіки, Міністерством фінансів затвердили перелік витрат, пов’язаних з недопущенням на території України грипу A/Н1N1. Значні кошти були розподілені слідуючим чином – це, перше, придбання медикаментів і матеріалів 23 мільйони і 800 тисяч; придбання обладнання на суму 26 мільйонів і 200 тисяч гривен.
На сьогоднішній день станом було на 30.12. практично ця проблема була закрита, всі…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершуйте.
БІЛОВОЛ О.М. … всі папери були підписані і в цілому ми забезпечили тим необхідним, яке планувалося з виділенням цих коштів.
Другим питанням – це було використання коштів Резервного фонду в обсязі 500 мільйонів гривен Постанови Кабінету Міністрів, яка була видана 30.10.2009 року № 1147 „Про фінансування невідкладних заходів, спрямованих на запобігання поширення інфекційних хвороб населення” і ці гроші були в основному спрямовані на придбання засобів індивідуального захисту та медикаментів в сумі 265 мільйонів гривень і медичне обладнання в сумі 235 мільйонів гривень.
Також на сьогоднішній день ми маємо в результаті цього перерозподілу, кошти були спрямовані на придбання медикаментів та засобів індивідуального захисту в сумі 234 мільйона гривень, із них коштів 14 мільйонів гривень були перераховані до Держкомрезерву на поновлення запасів марлі.
Друге було – виготовлення засобів індивідуального захисту, це марлі, приблизно 13 мільйонів і 6 десятих гривень, придбання медичного обладнання 170 мільйонів гривень. Тому згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України 11 листопада 2009 року постановою № 1329 по деяких питаннях оплати медичних працівників, які залучаються до робіт пов’язанні з запобігання поширення інфекційних захворювань серед населення на оплату працівникам в закладі системи охорони здоров’я у всіх регіонах України було виділено і відраховано 81 мільйон і 500 тисяч гривень. Для централізованого придбання медикаментів, засобів індивідуального захисту, медичного обладнання для поновлення запасів було спрямовано для оклакциму 229 мільйонів гривень і у тому числі для придбання медикаментів і засобів індивідуального захисту - 117 мільйонів і 900 тисяч.
На сьогоднішній день для оперативної організації на місцях першочергових заходів і запобігання лікування на грип і гострих респіраторних захворювань із зазначених видатків ті кошти, це було 270 мільйонів гривень, було направлено на регіони, вони були розподілені по слідуючим статтям: перше – це придбання медикаментів та засобів індивідуального захисту, куди пішло 105 мільйонів і 400 тисяч гривень, виготовлення засобів індивідуального захисту, масок – 5 мільйонів гривень, придбання медичного обладнання у сумі 78 і 500 тисяч гривень. На оплату медичних працівників, закладів системи охорони здоров’я у цих ланках за надурочно відпрацьований час, надання медичної допомоги хворим на грип, гострі респіраторні захворювання було відраховано коштів у сумі 81 мільйона 500 тисяч гривень. На сьогоднішній день довідково хотів би дати, що… регіони використав кошти у сумі 175 мільйонів гривень і із них на оплату за надурочний час спрямовано 22 мільйона гривень.
На сьогоднішній день одним із актуальних питань також було використання коштів субвенції в обсязі 608 мільйонів гривень, Законом України про внесення змін України про Державний бюджет на 200… рік визначено дві бюджетні програми на виконання заходів і запобігання захворюваності і поширення лікування на грип A/H1N1 і гострих респіраторних захворювань.
Субвенція із місцевого, державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів запобігання поширюванню та лікування грипу була виділена у сумі 277 мільйонів 900 тисяч гривень і була спрямована в регіони. МОЗом були проведені переговори щодо закупівлі медикаментів і медичного обладнання і також були укладені відповідні договори. Разом з тим на сьогоднішній день другим аспектом було - це заходи і запобігання поширення на лікування грипу A/H1N1 і гострих…, на які передбачено МОЗом асигнування у сумі 330 мільйонів гривень. Із них видатки – це на медикаменти 135 мільйонів і видатки розвитку, придбання обладнання - 191 мільйон 800 тисяч.
На сьогоднішній день хотів би сказати, що …
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Миколайович, у вас багато ще інформації, оскільки ви вийшли за…
БІЛОВОЛ О.М. Ні, я практично всю надав інформацію, то, що було вирішено після постанови Верховної Ради України. Ті всі основні аспекти Міністерством охорони здоров’я, урядом були реалізовані, спільними зусиллями з профільним комітетом, в цілому з органами виконавчої влади нам вдалося реалізувати ті необхідні заходи, які були започатковані. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. будь ласка, записуємось на питання до доповідача. Зарубінський Олег Олександрович.
13:16:22
ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.
Дякую, Олександр Володимирович.
Шановний Олександр Миколайович, у мене таке запитання, можливо, воно трошки відходить від теми розмови, тому що я усвідомлюю добре, що з грипом треба боротися, і функція держави – це виконання своєї охоронно-оздоровчої місії. Врешті решт це є бік держави у суспільному договорі, коли люди обмежують свої права, а держава за це гарантує певні речі, у тому числі і нормальну систему охорони здоров’я.
У мене питання іншого плану. От зараз дуже багато є інформації, повідомлень з приводу того, що не в Україні, а на міжнародному рівні це дуже велика афера, пов’язана з цими препаратами. Спочатку це було від пташиного грипу, пам’ятаєте, зараз щодо свинячого грипу, що це велика транснаціональна афера, яка дає виробникам цих ліків десятки мільярдів, навіть, вже кажуть, сотні мільярдів доларів. Ваша думка з цього приводу, як спеціаліста. Дякую.
БІЛОВОЛ О.М. Дякую, шановний Олег Олександрович за ваше запитання. Дійсно, на сьогоднішній день в засобах масової інформації з’явилось багато питань, на яких акцентують увагу, що і Парламентська асамблея Ради Європи хоче розглянути це питання на черговому засіданні Парламентської асамблеї Ради Європи.
Ви знаєте, враховуючи ту ситуацію, перебіг подій і те, що як складалося розвиток цього пандемічного грипу, як їм зустрилося... був даний виклик в цілому Європі і світу, то одним із ефективним препаратів ті, які рекомендувала Всесвітня організація охорони здоров’я і вчені, препарат „Таміфлю”.
І ви знаєте, що той позитив і та ефективність, яка на перших порах його, перших годинах доби дає практично 100-відсоткову ефективність, це і підтвердило наявність і реалію позитиву цього препарату. Ми дочекаємося цих рішень комісій, а потім будем з вами аналізувати цю ситуацію. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Гнаткевич Юрій Васильович, будь ласка.
13:18:17
ГНАТКЕВИЧ Ю.В.
Шановний Олександре Миколайовичу, я не є палким прихильником боротьби з грипом через „Таміфлю”, а фізіотерапевтичними методами, тому передаю слово своїй колезі пані Сорочинській-Кириленко.
13:18:33
СОРОЧИНСЬКА-КИРИЛЕНКО Р.М.
Шановний Олександр Миколайович! Моє запитання одне. Як ви оцінюєте оперативність вашої служби Кабінет Міністрів з прийняттям постанов виділення кошт і як…
Друге питання. І як на сьогоднішній день в регіонах саме сільська медицина ФАПи, районні лікарні, міські та обласні санітарно-епідеміологічні станції готові до виявлення пандемічного грипу свинячого каліфорнійського H1N1? І на вашу думку, третє, чи готові на Україні до другої хвилі епідемічного грипу? Дякую.
БІЛОВОЛ О.М. Дякую, шановні Раїса Миколаївна, за ваше таке фундаментальне професійне запитання.
Дійсно, на сьогоднішній день, як ви бачили, що країна в цілому незалежно від політичного кольору всі готувалися до цієї серйозної проблеми. Ще в квітні-місяці було відпрацьовано дуже серйозних план-заходів. Як ви знаєте, що на регіональному рівні відбулося близько 800 протиепідемічних регіональних комісій, було створено резерв ліжок і саме головне, ще в той час ми визначили дві установи лабораторних: це Центральна санітарно-епідемічна станція і Інститут Громашевського, які були забезпечені необхідним обладнанням і тест-системи на першочергове виявлення грипу H1N1. І той перший випадок, який наступ в країні, як ви пам`ятаєте, в травні-місяці, коли студент з Детройту привіз, і ми практично в перші години завдяки нашим лікарям-професіоналам, санітарно-епідемічній службі локалізували цей спалах одиничний, і той діагноз був 100-відсотково був підтверджений навіть лабораторією в Лондоні, то вже на той час ми були готові для того, щоби швидко реагувати на ці всі речі. Ви бачили сам перебіг цієї серйозної, цього серйозного захворювання, як він почав розвиватися швидко в західних регіонах. Ви знаєте, якби не швидкі адекватні дії Кабінету Міністрів…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Лаконічніше, будь ласка.
БІЛОВОЛ О.М. ... охорони здоров’я ми практично розірвали той ланцюг швидкого поширення на сьогоднішній день, щоб воно не дійшло до центральних швидко і до східних регіонів.
Відповідаючи на ваше слідуюче питання, хотів би сказати, що в тій ситуації не тільки санітарна епідемічна служба – всі ланки медицини, від фельдшера, медсестри, лікувальні заклади, ви бачили, як наші медики самовіддано, самоотвержено справилися з цією проблемою, з цією задачею. Ви бачили оцінку всесвітніх незалежних наших експертів охорони здоров’я, що вони сказали, що досвід України сьогодні: алгоритм лікування, алгоритм надання первинної допомоги, алгоритм профілактики – вони навіть сьогодні взяли в європейському світовому масштабі. І ви знаєте, яка була дана оцінка.
І на сьогоднішній день, шановні народні депутати, завдяки підтримці і вашій, шановні колеги, і профільних комітетів, і народних депутатів ми забезпечили в цілому лабораторіями – те, що доповідало і керівництво уряду, і ви про це знаєте, ми неодноразово казали, - відповідними лабораторіями ПЛР (полімеразноланцюгової реакції), імуноферментного аналізу. В 15 регіонів ми поставили ПЛРівські лабораторії і імуноферментного аналізу. На сьогоднішній день вони всі працюють, забезпечені тест-системами, забезпечені всім необхідним лабораторним обладнанням. І ми на сьогоднішній день можемо вирифікувати не тільки, як ви сказали, „пташиний” грип, який у нас був декілька років назад, не тільки сьогодні грип H1N1, який називався „свинячий”, а в цілому ви знаєте, що, на жаль, у нас будуть і другі виклики, других видів грипу, і вже країна до цього готова, для того, щоб діагностувати і вирифікувати ці проблеми. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Жебрівський Павло Іванович.
13:22:13
ЖЕБРІВСЬКИЙ П.І.
Шановний Олександр Миколайович, скажіть, будь ласка, а скільки закуплено було „Таміфлю”, на яку суму, і скільки залишків, скільки використано і скільки залишків цього так званого „Таміфлю” залишилося?
І друге питання. А яким чином проходить реєстрація і наскільки проходить реєстрація вакцини проти H1N1? Дякую.
БІЛОВОЛ О.М. Шановний Павло Миколайович, я хотів би… Павло Іванович, хотів би вам подякувати за ваше запитання. На сьогоднішній день, дійсно, препаратом „Таміфлю” країна забезпечена. Ви знаєте, що тільки почалася проблема і перша появилася інформація в засобах в цілому в квітні – в травні місяці, ми вже забезпечили близько 60 тисяч препарату „Таміфлю”, він був, фактично, розподілений по всіх регіонах України.
На сьогодні, на сьогоднішній день ми маємо 804 тисячі. У нас є повний резерв для того, щоб повністю використовувати якщо в нас буде необхідність у цьому препараті. Тому на сьогоднішній день країна забезпечена цим препаратом. Всього було в країну поставлено 804 тисячі упаковок препарату „Таміфлю”.
ІЗ ЗАЛУ. А по вакцині?
БІЛОВОЛ О.М. Хотів би сказати відносно вакцини, як ви знаєте, що на сьогоднішній день у нас в Україні і є на реєстрації три вакцини: перша – це канадська вакцина, друга вакцина – з Франції і третя вакцина – російського виробництва. Вчора було закінчено повністю той цикл, повністю проходження доклінічних, клінічних обстежень і випробувань російського виробництва „Моногрипул”, про яку ми говорили. І я думаю, що через декілька днів буде відповідний наказ міністра охорони здоров’я і буде той висновок про реєстрацію перший цієї вакцини.
Як ви знаєте, нашу з вами спільну позицію в Україні відносно вакцинації в Україні. Ви знаєте, що ми спільно тримали і наша була єдина думка, що навіть повинна бути була обов’язково перевірена вакцина, переведена повністю всі клінічні, доклінічні випробування в нас в крані і тільки тоді ми можемо з вами застосовувати цю вакцину. На сьогоднішній день, я думаю, ми до цього процесу підходимо. Ви знаєте, вийшла постанова головного державного санітарного лікаря, яка була мною підписана, у нас добровільна вакцинація. На сьогоднішній день нами визначені групи ризику і в цілому кожний громадянин, який буде і захоче провакцинуватися, йому буде надане таке право. Але після того…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Філенко Володимир Пилипович.
13:24:37
ФІЛЕНКО В.П.
Володимир Філенко, "Блок Юлії Тимошенко", партія „Реформи і порядок”.
Шановний Олександре Миколайовичу, ви в своїй доповіді обійшли увагою страшний рівень захворюваності в Донецькій області. Як відомо, 11 відсотків громадян в цій області раптово і терміново захворіли. З огляду на це питання, чим вони там хворіють і що робить Міністерство охорони здоров’я для їх найшвидшого видужання?
БІЛОВОЛ О.М. Дякую за запитання. Ви знаєте, що нас – Міністерство охорони здоров’я цікавить не тільки донецький регіон, а в цілому вся країна, наші громадяни, наші жителі. Ми дуже серйозно, скрупульозно підходимо до цих питань. Лікарі дуже відповідально ставляться до своїх обов’язків. І в цілому, як тільки перші симптоми вони визначають у наших пацієнтів, то вони швидко реагують на ці всі речі. І тому ми будемо розраховувати на те, що професіоналізм наших лікарів буде таким ефективним, що наші громадяни будуть швидко виписуватися з лікарняних і будуть приступати до роботи і вести нормальній здоровий образ життя. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Смітюх Григорій Євдокимович.
13:25:46
СМІТЮХ Г.Є.
Шановний Олександр Михайлович, у своїй доповіді ви настільки багато назвали цифр, що я з трудом зміг зрозуміти, які ви… і по якій статті ви доповідали, тобто використання коштів. І на саму справі… на самому ділі, не можливо це зрозуміти з вашої доповіді. Я, по крайній мірі, не зміг зрозуміти, скільки коштів і по якій статті використано.
У зв'язку із цим у мене два питання. Перше питання: ви сказали, що із тих грошей, які виділила Верховна Рада, що 265 мільйонів гривень використано на придбання, так би мовити, індивідуальних засобів захисту населення. Скажіть, будь ласка, цифри, скільки це, і чи є на сьогоднішній день в запасах міністерства… у міністерстві сьогодні для того, щоб забезпечити на цей рік або унеможливити другі хвилі, так сказать, захворювань. Це перше питання.
І друге питання: чи використані всі кошти, які були виділені Верховною Радою у минулому році. Якщо не використані, то ким, по якій статті і який залишок цих коштів? Дякую.
БІЛОВОЛ О.М. Дякую, Григорій Євдокимович, за ваше запитання.
Я хотів дати вам обґрунтовану у своїй доповіді повністю оцінку використання фінансів. Як ви знаєте, я зупинявся на трьох основних критеріях. Перше, ті 50 мільйонів, про які ми говорили, вони стовідсотково використані, повністю пройшло їхнє фінансування і забезпечення договірних всіх тих видатків. І у цілому все те обладнання і ліки, які були записані у тих договорах, вони поставлені.
Так ось, це було, відносилося і до 500 мільйонів, про які я вам сказав. Вони були розподілені наступним чином: перші 229 мільйонів 600 тисяч були розприділені у цілому на наш Державний бюджет, на Міністерство охорони здоров’я були перераховані у вакцину. З них, я вам уже говорив, що пішло на придбання медикаментів 111… 117 мільйонів 900 тисяч, перераховано до держрезерву на запаси марлі 14,3 мільйони, придбання медичного обладнання 95 мільйонів 400 тисяч.
І також була друга частина грошей… була перерахована, 270 мільйонів 400 тисяч, направлено у регіони. Вони були розприділені слідуючим чином, що на придбання медикаментів, про які сказав і захисту індивідуального (це масок, респіраторів) було потрачено 105 мільйонів 400 тисяч гривень.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.
БІЛОВОЛ О.М. 105 мільйонів. І на оплату медичних працівників – 81 мільйон 500 тисяч. А також придбання медичного обладнання – 78 тисяч 500… 78 мільйонів 500 тисяч гривень. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександре Миколайовичу. Сідайте, будь ласка.
Співдоповідь від комітету – Коновалюк Валерій Ілліч.
13:28:30
КОНОВАЛЮК В.І.
Шановний Олександре Володимировичу, шановні колеги, шановні громадяни України! Мабуть, немає сьогодні більш серйозного резонансного питання, яке хвилює не тільки стан здоров’я наших громадян, а те, що відбувалося під час епідемії грипу, яким чином реагувала не тільки Верховна Рада, але і як діяв Кабінет Міністрів, Міністерство охорони здоров’я. Я намагаюся сьогодні донести до вас всю ту інформацію, яка ще раз підтвердить, що все за останній час будується на відвертій брехні, лицемірстві, на повному нерозумінні того, що відбувається справді в країні і на скільки це впливає на життя пересічних громадян.
На жаль, що сьогодні діюча коаліція проігнорувала таке важливе питання, яке вона намагалася підняти під час позачергового засідання, коли вимагала фінансування тих заходів додаткових для того, щоб уникнути цієї епідемії, щоб захистити, зі слів коаліції, громадян.
Я хочу надати цитату з стенограми виступу депутата Зварича. На жаль, його також сьогодні немає, що він нам пропонував заглибитися в суть цього питання: скільки варте життя однієї людини. Що народні депутати, які виявлялися погані, які не хочуть приймати участь і говорять про те, як використовуються бюджетні гроші, що попереднє фінансування було не використано на ті заходи, які передбачалися. Ми з вами схвалили цю постанову ще 5 листопада.
Я хочу сказати, що ми її ретельно проаналізували, і вам можу відверто назвати таку статистику, що 21 пункт цієї постанови і 5 пунктів, які ми фактично рекомендували Міністерству охорони здоров’я, виконана тільки третина і то не в повному обсязі. І звіт Кабінету Міністрів повинен був відбутися ще 18 грудня. Тому я хочу це все по черзі донести до вас, ситуація, яка склалася, епідемія, фактично виявила весь… той критичний стан в медичній галузі, в охороні здоров’я України і те, що впливало на життя наших людей.
Сумно констатувати, що за умов своєчасної та якісної підготовки до серйозного випробування країна могла б обійтись і значно меншими втратами як людськими, так і фінансовими. Замислитесь! За 11 тижнів наша країна втратила 940 своїх громадян, серед яких діти, вагітні жінки, молоді працездатні люди, медичні працівники. Захворіло на грип та гострі респіраторні інфекції понад 4 мільйонів людей, які перебували... госпіталізовано та надана допомога медична понад 240 тисяч нашим громадянам. Тому я хочу сказати, що в порівнянні з відповідним періодом 2008 року зростання на цю епідемію на грип в 170 разів в жовтні вже було більше, ніж за відповідний період.
Наш комітет переконаний, що основними причинами таких масштабних є, по-перше, недооцінка урядом серйозності цієї глобальної загрози та ігнорування попереджень, як з боку міжнародних організацій так і Комітету з питань охорони здоров’я. Ми неодноразово звертались до Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. Ось звернення 17 червня, де ми все ж намагались донести до уряду ту загрозу, яка дійсно виникла в Україні. Ми вимагали конкретних термінових дій. Ми не отримали навіть на це звернення, і скажемо так, на цю дію елементарної відповіді.
Я переконаний, що до моменту, коли ситуація стала розвиватись за найгіршим сценарієм, і почали щоденно гинути люди, ніхто навіть не поцікавився, який саме вірус грипу сезонний, чи той саме пандемічний, про який заздалегідь попереджала Всесвітня організація охорони здоров’я, вражає наших людей. При тому, що у наших найближчих сусідів Російської Федерації вже було зареєстровано понад дві тисячі лабораторно підтверджених випадків захворювання грипу і лише наприкінці жовтня місяця, коли епідемія охопила всю Західну Україну Міністерство охорони здоров’я вперше відібрало зразки біологічного матеріалу і розпочало необхідне дослідження.
Другою причиною є невиконання урядом власних постанов і розпоряджень, спрямованих на запобігання виникненню та розповсюдженню серед населення захворювання на грип Н1N1 і таке інше.
Я переконаний, що ситуація вона могла б змінитися, коли ми дійсно були свідками того в ганебному стані Міністерства охорони здоров’я. На жаль, сьогодні міністр Князевич, якого ви висували, відсутній, він фактично відсторонився від боротьби з цією епідемією, переклавшись на своїх заступників. А за 2,5 роки, коли він очолив міністерство, фактично це міністерство сьогодні лідирує по кількості зловживань та корупційним діянням. Я можу вам надати тільки декілька прикладів.
5 серпня уряд приймає постанову про закупівлю за державні гарантії, майже на півмільярда євро, відповідного медичного обладнання. З першого траншу 100 мільйонів євро фактично тільки одна позиція з двадцяти стосувалась боротьби з епідемією на грим. Уряд закупив апарат штучної вентиляції легенів, які коштує 22 тисячі євро. На виставці в Досільдорфі в листопаді ми фактично звернулись до цього виробника, цей апарат коштує 12 тисяч євро. Тобто 10 тисяч євро це були ті гроші, які фактично хтось поклав собі в кишеню. Тільки Україна в цій оборудці фактично втратила 150 мільйонів гривень, а скільки треба грошей взагалі, щоб дійсно допомогти людям, коли питання йде про людське життя.
Тому я хочу вам сказати одне, що рівень не тільки корупції, але вже морального падіння цієї влади він фактично критичний. Я переконаний, що нам вдасться не тільки з’ясувати, чому 608 мільйонів, які ми вимагали з вами профінансувати в кінці року на те, щоб боротися з епідемією далі, фактично профінансовано тільки 200. І міністр фінансів каже, що 2 мільярди були перехідні залишки на наступний фінансовий рік. Тому що в державі немає грошей, тому що той безлад, та руйнація економіки, авантюрна політика ваша привела до таких наслідків, до повного банкрутства.
І на завершення я б хотів ще раз вам нагадати, що слова Юлії Тимошенко, яка потім після виступу тут з цієї трибуни на всі засоби масової інформації розповідала „сьогодні Верховна Рада обеззброїла мене як прем’єра боротьби за підготовку України до наступної хвилі епідемії кожне життя з цього моменту, і перед Богом, і перед людьми знаходиться на совісті кожного депутата, який не натиснув на кнопку”. Ми з вами схвалили рішення дали 608 мільйонів з яких уряд тільки використав 200 – от вам і все. Ота правда, яка стає сьогодні зрозумілою, яка сьогодні відкриває людям очі.
Я все ж намагаюсь донести не тільки до народних депутатів, а й до громадян України, щоб ви зрозуміли, який цинізм. Ми підготували, до речі, вам аптечку для Прем’єр-міністра, щоб під час епідемії деякі антигрипозні ліки вони фактично подорожчали на 40-100 відсотків: „Антигрипин”, подорожчав „Арбідол ”, „Таміфлю”. „Таміфлю” – препарат, якого взагалі немає в аптеці, „Таміфлю”, який буде корисним, використання, 48 годин після того, як людина відчує себе погано, коли підвищиться температура. Ви сьогодні фактично зробили марлеву пов’язку не досягнутою для того, щоб пенсіонер купив собі тому, що вона коштувала півгривні, а зараз 2,5 гривні.
Тому я хочу сказати, хочу сказати вашій фракції переважно БЮТу який фактично намагався нас втягнути в чергову авантюру, що ця авантюра коштує вже сьогодні 940 загиблих людей в Україні. І я переконаний, що ця влада безнадійно хвора, і ми вам передамо цю аптечку, щоб ви побачили, що переважна кількість громадян, верств населення не в змозі купити ці ліки, що в аптеках їх просто немає. Тому я завершую і хочу сказати одне вам, шановні, за все буде відповідальність. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Записуємось на питання, будь ласка. На питання записуємось, будь ласка. Шкіль Андрій Васильович, будь ласка.
13:37:20
ШКІЛЬ А.В.
Дякую. В мене просто пропозиція до
Головуючого, можна ще щоб дві години виступав доповідаючий дати йому води,
ліків відповідних збуджуючих, тому що збудження може минути. Тому що я вважаю,
що по-перше, має існувати регламент я розумію, що ми байдуже ставимося до законів у Верховній
Раді останнім часом і до регламенту, має бути
просто якась людська совість. якщо написано п’ять хвилин, то чому деякі
власники аптечок виступають так довго.
Треба якийсь мінімальний Регламент зробити. Сказати, що хочу нагадати, що жодні
аптечні засоби вам не допоможуть, тому що ви не проголосували за те, щоби
уряд мав можливість забезпечити кожного
українця усіма протигрипозними засобами. Саме Партія регіонів, саме на них
лежить вина за кожну смерть. І тут вам не допоможе ні піар з аптечками, ні піар
з марлевими пов’язками, ні
піар з білими шкарпетками, повірте мені.
КОНОВАЛЮК В.І.
Ну, я, к сожалению, вопроса так и не услышал. Хотя вам могу сказать, статистика
– это также на вашей совести, что в Львовской области заболело на грипп, на
эпидемию гриппа порядка 266 тысяч человек. Этих 266 тысяч человек вы постоянно
обманывали и вводили в заблуждение.
И мне бы хотелось
отметить, что вот аппараты, которые, например,
купило правительство также вот за бюджетные средства. Это также аппарат
искусственного дыхание, вентиляции легких, под названием… Он стоит 3 тысячи
евро в розничной торговли. Его закупили за 110 тысяч гривен оптом, 150 таких
аппаратов. Но дело в том, что он предназначен для домашнего использования, а
его купили для украинских больниц.
Потому что
уровень цинизма, лицемерия у вас фактически превышает все нормы. И вы сегодня
пытаетесь на горе людей зарабатывать деньги. И у кого аптеки, и у кого сегодня
система контроля за использование бюджетных средств, мы прекрасно понимаем.
Так что, если мы
обеспечили финансирование, а вы его не использовали с точки зрения борьбы с
эпидемией – это, прежде всего на совести правительства и Премьер-министра.
Я думаю, что для
нас было бы правильным сказать, что, например,
(Шум у залі)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, питання до головуючого, який задав Андрій Васильович Шкіль, я вам можу сказати, що як основний доповідач, перший заступник міністра мав 7 хвилин додатково, оскільки інформація була важлива і ніхто, я бачу в залі, не заперечував, щоб він цю інформацію надав, так і співдоповідь комітету, якщо було 2 хвилини, я не думаю, що це вартувало б протестів, щоб почути ту інформацію, яка була альтернативною тій, що ми почули.
Будь ласка, питання, Філенко Володимир Пилипович.
13:40:05
ФІЛЕНКО В.П.
Володимир Філенко, "Блок Юлії Тимошенко", Партія „Реформи і порядок”.
Олександре Валентиновичу, ви нам не розповідайте свої враження, а слідкуйте за Регламентом. Якщо ви вважаєте, що треба доповідачу додати, ви маєте запитати дозволу залу і ми цей дозвіл або надамо, або не надамо, бо складається враження, що новорічні свята для вас були тяжкими, ви сидите там в президії дрімаєте і навіть не дивитесь скільки на годиннику часу.
А тепер по суті питання. Пане, Валерій, а чому ви не розповідаєте кому належать переважно аптеки, в яких підняли ціни, а вони ж значною мірою належать представникам вашої політичної сили.
Тепер розкажіть як ваша політична сила – Партія регіонів, яка має повну владу в Донецькій області довела до того, що 11 відсотків громадян там різко захворіли перед виборами. Що ви, що ваша політична сила робить конкретно в Донецькій області для боротьби з епідемією?
КОНОВАЛЮК В.І. ... фракции БЮТ очень неприятно слушать правдивую информацию, конкретные факты, то состояние, в которое вы сегодня привели страну и наших людей, но вот вам статистика от 12 января.
В Донецкой области заболело на грипп всего лишь 363 тысячи человек, когда, например, в Днепропетровской 330 тысяч. Практически численность одинаковая, учитывая то, что количество населения в Донецкой области в 2 раза больше. Это первое.
Кому принадлежит фирма «Оптима-Фарм», я думаю, что знают не только народные депутаты, но и журналисты, граждане Украины и что на преднамеренной панике эпидемии вы фактически способствовали фармацевтической мафии, которая заработала огромные средства и, уверен, поделилась с вами в избирательном вашем бюджете на выборе.
Но дело в другом. Вот это постановление, которое приняло правительство на полмиллиарда евро это 7 миллиардов гривен, я вам зачитаю последний пункт, это вообще нонсенс.
«Здійснюється ця закупівля за процедурою закупівлі одного учасника без погодження з Міністерством економіки”. То есть вот у австрийской компании „Вамед” без тендеров по тем ценам, когда я уже сказал, только на закупке аппаратов искусственной вентиляции легких потеряно 150 миллионов гривен. А вы знаете, что из-за отсутствия…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Кармазін Юрій Анатолійович.
13:42:23
КАРМАЗІН Ю.А.
Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни.
Я просив би понизити тон виступів і розуміти, що ви зараз говорите не як агітатор Партії регіонів, агітатори зараз, там їх багато в залі сьогодні, біля 50 чоловік всього, всі агітатори, які підписалися, їх нема в залі. Тут сидять люди, які прагматично працюють над законодавством.
Тому в мене прохання висловлюватися тільки по рішенням комітету, по звіту уряду, по боротьбі з грипом за що я, наприклад, хотів би подякувати уряду, бо моєї сім’ї це теж стосувалося, я хотів би подякувати уряду, і я б хотів би взнати чи уряд зміг захистити і ми з вами змогли захистити медичних працівників, які самими вразливими виявилися – це перше.
І друге. Яке рішення прийняв комітет і чому сьогодні нам не дали того, що документ, який дав …
КОНОВАЛЮК В.І. Ви знаєте нема потреби жодної агітувати. Тому що, на щастя, люди вони відчули все на собі. Вони бувають кожний день в аптеках, вони бачать, що цих протигрипозних препаратів їх немає взагалі. Що, фактично, під час епідемії вони зросли настільки, що і пенсіонери, і незахищені верстви населення взагалі не могли їх купувати.
Справа в іншому. Справа в тому, що нам постійно нав’язують брутальну брехню. Вам не вдалося спитати власного міністра, якого ви делегували в уряд охорони здоров’я, який, до речі, жодного разу не був на засіданні Комітету з питань охорони здоров’я за два з половиною роки. Він, фактично, усунувся під час цієї епідемії, переклавши на заступника, який працює взагалі в міністерстві чотири місяці.
Вас це не хвилює, тому що в оцей звіт, який я підготував ще у вересні цей лист до Тимошенко за моїм підписом, я працював влітку, коли відпочивали, в тому числі і ви пан Кармазін, оцей звіт у 2008 році про всю складану систему корупційну в Міністерстві охорони здоров’я, як витрачаються бюджетні гроші, через які фірми, яких представників, як вони відмиваються. Яким чином потрапляють на український ринок лікі фармацевтичні іноземні препарати... (я закінчу, будь ласка)…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Валерій Ілліч, будь ласка, лаконічно завершуйте.
КОНОВАЛЮК В.І. … Тому питання є. Я направив цей аналіз і цю доповідну записку, але жодної відповіді не отримав від 10 вересня 2008 року. Про що іде мова? Мова іде про те, що сьогодні ми кажемо правду, яку ви не хочете чути. Ми кажемо, що Україна втрачає і епідемія друга хвиля є, але сьогодні немає ні реанімаційного обладнання, немає достатньої кількості ліків, немає можливості захистити життя українців.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Валерій Ілліч. Сідайте, будь ласка.
Записуємось на обговорення. Кармазін Юрій Анатолійович.
13:46:08
КАРМАЗІН Ю.А.
Шановні присутні народні депутати, Олександр Володимирович і український народ, який має знати, скільки тут сьогодні є людей. Нас було зараз 37, потім 41, потім 53. От така кількість у нас 53-55 на весь зал з усіх фракцій. Тому оцей порядок денний, який зроблений сьогодні з 76 питань – це є чисто профанація. Я переконався у тому, що вони не підготовлені абсолютно. І саме зараз ми бачили зразок непідготовленості питання, коли нам не роздані матеріали, коли ми не знаємо яке рішення комітет прийняв, коли іде суцільна отсебятіна. Коли у нас на півдні, на сході йшла епідемія грипу, а нам кричали, що це політичний грип. А потім господь побачив це і що поробив, що кругом позакривалися школи масово: 300 в Донецьку, 200, а потім і всі в Одесі і так далі.
Тому я хотів би сказати спасибі медикам, що вони в цих умовах роблять все можливе. Я звертаюся до Генеральної прокуратури, та в кінці кінців подивіться, що за ці роки нароблено там у тому Міністерстві охорони здоров’я і поставте крапку. Для цього у нас є правоохоронні органи. Які питання? Нема жодних питань. Це перше.
І друге. Олександр Володимирович, дуже просто зробити головуючому так, щоб тут в залі був порядок. Вам кожного дня дають письмове наше табелювання. Ми себе табелюєм, депутати. То крім того, що тут значиться зараз 400 карточок, будь ласка, оголосіть тих людей, кого немає в залі, і дайте команду заблокувати їх карточки. І не смішіть більше український народ.
Я пропоную це і Володимиру Михайловичу Литвину не розповідати, що депутати неуправляємі, а зробити один раз нормальний вчинок – сказати: заблокувати карточки тих людей, хто не пройшов письмову реєстрацію і оголосити ці прізвища з трибуни. Яка епідемія якого грипу їх покосила, грипу безвідповідальності покосила епідемія, грипу безсовісності, грипу популізму і грипу нелюбові до цього народу? Вони ще не повернули з гір Альпійських, а вони значаться, що вони тут зараз.
Тому, шановні, питання не готове, давайте його доопрацьовувати, але давайте не смішити людей у порожній залі. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановний Юрій Анатолійович, я вам нагадую, що ми розглядаєм питання звіту Кабінету Міністрів і звіт підготовлений, у письмовому вигляді наданий народним депутатам України завчасно. Тому говорити про непідготовленість –це не правильно.
Що стосується решти питань, вони включені у розклад засідань ще в грудні місяці, і відповідно по кожному питанню є всі необхідні документи. Тому, будь ласка, коли ви висловлюєтесь, спирайтесь на реальні факти.
ІЗ ЗАЛУ.
(Не чути)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Чечетов Михайло Васильович, будь ласка.
13:49:56
ЧЕЧЕТОВ М.В.
Уважаемый Александр Владимирович, уважаемые депутаты, уважаемые избиратели, я хочу ответить на вопрос, который прозвучал из уст представителя БЮТ в отношении того, почему в Донецкой области очень много больных. Я отвечу: это связано только с одним – с тем, что почему-то Юлия Тимошенко просто ненавидит Донбасс.
В период своего первого пришествия она обгородить Донбасс колючей проволокой, считая, что именно в Донецкой области живут только преступники, не видя, что там живут миллионы честных тружеников: металлургов, шахтеров, коксохимиков, учителей, медиков и прочее. А сейчас просто недофинансируют.
Кроме того, не выделяет… не выполняется закон о повышении социальных стандартов, не выплачивается повышенная пенсия и зарплата, которая б дала возможность купить медикаменты. Люди приходят в аптеку, люди приходят в магазин, и они говорит, что «мы как в музей заходим, мы не в состоянии купить ни лекарства, ни продукты питания». Естественно плюс экологическая ситуация в рай… в области опять-таки за счет того, что правительство не уделяет проблемам решения… вопросам решения экологии в Донецком бассейне, и выше уровень заболевания.
Но у меня другой вопрос. Практически в период Эпидемии правительство показало свою полную неспособность бороться с эпидемией. Вы вдумайтесь! Не то что медицинского оборудования, не то что лекарств, не было марлевых повязок. Достали марлю, которая еще с времен Великой Отечественной войны. Спасибо героическому советскому народу, что он нам оставил эту марлю. Вручную начали повязки шить.
Но у меня вопрос с другой… другой еще волнует. Ведь буквально вначале декабря на открытом заседании Кабинета Министров Юлия Тимошенко публично обвинила министра здравоохранения и министерства в разбазаривании сотен миллионов гривен, которые должны были пойти на покупку медикаментов, а фактически были разбазарены. У меня тогда вопрос. Здесь выступал первых заступнык министра. Если это была ложь, а сегодня действительно ложь и брехня возведены Юлией Тимошенко в ранг государственной политики, тогда он должен был публично с самой высокой государственной трибуны сказать, что это была брехня, что Тимошенко соврала, она оболгала Министерство здравоохранения. Такого не было. А если это правда, тогда надо было сказать сколько денег было уворовано, куда эти деньги ушли, сколько вернулось. Ведь мы не имеем морального права сегодня выделять деньги Минздраву, если у нас нет уверенности, что эти деньги опять-таки не дойдут до конкретного человека и не будут использованы на использование медикаментов, на приобретение оборудования.
Ну, и последний цинизм власти. О каких лекарствах, о каком медоборудовании, если в прошлом году, позапрошлом году из 150 миллионов гривен только 12 миллионов было использовано на медоборудования покупку, а в прошлом году даже ни копейки не заложено было в бюджете…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Боднар Ольга Борисівна.
13:53:12
БОДНАР О.Б.
Будь ласка, слово Сорочинській-Кириленко передаю.
13:53:28
СОРОЧИНСЬКА-КИРИЛЕНКО Р.М.
Шановні народні депутати, шановні громадяни України! Я звертаюся до вас з тим, що на сьогодні чітко і конкретно доповів заступник міністра охорони здоров’я Олександр Миколайович, про ту ситуацію, з якою уряд з 30 жовтня в країні боровся, дійшов до певної мети. Ми затвердили і використали кошти для епідемії ендемічного грипу в своїй країні, так як був перевершений поріг. І в 70 країнах світу вірус грипу, „свинячий”, „каліфорнійський”, H1N1 говорив про пандемію в світі. І саме вперше за 18 років – а я 25 років головний лікар, який щорічно надавав допомогу під час епідемії грипу людям країни, - хочу сказати вам, всім громадянам країни: вперше дієво, чітко, конкретно і своєчасно була надана допомога саме сільському населенню. І ті кандидати в Президенти, які на сьогодні, знаючи квадратні площі України – 60 тисяч квадратних метрів, кажуть про те, що сільської медицини не буде, що фапи і районні лікарні будуть закриватися, то вчора в Вінницькій медакадемії про те, що кафедра по надання допомоги сільському населенню, а це цей транспорт, це швидкі допомоги, які сьогодні вручаються по країні, а це ті апарати, які за 18 років, ви знаєте, ніколи політична сила блок Юлії Володимирівни не керувала Міністерством охорони здоров’я і ніколи із нас ніхто не очолював комітет. Розруха і розвала галузі медичної в нашій країні саме не цинічно, а чітко і конкретно залежить від політичної сили вашої, Валерій Ілліч, вашої, Валерій Ілліч. В вас найбільша політична сила і скільки ж до списку ваших ввійшло медичних працівників, з медосвітою? Вчора мені задали питання: скільки лікарів в парламенті? І я назвала, що в комітеті - тільки п’ять... і сім… Я би хотіла задати питання: що і в чому допомагає комітет уряду країни, щоб здоров’я….
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершуйте.
СОРОЧИНСЬКА-КИРИЛЕНКО Р.М. Дякую за звіт, я дякую, що люди країни зрозуміли, що ми готові до того, щоб наші громадяни були захищені від другої та слідуючих епідемій грипу. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, продовжуємо пленарне засідання на 15 хвилин для того, щоб ми встигли завершити розгляд цього питання. Смітюх Григорій Євдокимович, будь ласка.
13:57:27
СМІТЮХ Г.Є.
Шановний Олександре Володимировичу, шановні народні депутати, безперечно, що я не являюся медиком, як ви… попередній депутат виступав і говорить, безперечно, що Україна і по цій тематиці, попередньої, в нашому залі повинні обговорювати професійно цю роботу. Але до мене як народного депутата звертаються громадяни України під час виборчого процесу під час зустрічі з громадянами України. Я періодично ознайомлююся, що у нас говориться в Інтернеті, і знайшов для себе такий несподіваний або дуже такий інтересний, думаю, всім вам відомо, факти, які, безперечно, що не можуть не турбувати кожного громадянина України, у тому числі, і мене.
Ну, по-перше, із доповіді першого заступника міністра охорони здоров’я України я особисто, повторюю, не зрозумів, скільки коштів і на що було направлено. Яка кількість на сьогоднішній день знаходиться ліків і тих засобів, які були придбані для того, щоб унеможливити розповсюдження слідуючого етапу епідемії, якою ВОЗ, до речі, нас всіх лякає.
До речі, відносно ВОЗу, ви знаєте, що у Європейському Союзі зараз великий скандал відносно цієї вакцинації. І у прямому і в переносному слові його обвинувачують у тому, що він, так сказать, іскусственно зробив цю проблему, яка винудила уряди різних країн закупити дуже багато ліків. Але це питання буде розглядатися, я думаю, що ми будемо всі свідки.
Друге питання, ви знаєте, під час закупівлі необхідного обладнання, яке, на жаль, у нас відсутнє у лікарнях, особливо, у районних лікарнях, виявився дуже інтересний факт, який сьогодні освічується засобами масової інформації, першим ділом, у Інтернеті, що деякі прилади у нас випускаються і деякі прилади, які не випускаються, були закуплені у одного, так сказать, постачальника за дуже велику ціну – у 3, 4, 5, а деякі придали у 10 раз.
Безперечно, я не кажу, що це винуватий Прем'єр-міністр країни, але я, безперечно, звинувачую, що це винувате Міністерство, яке підпорядковане Прем'єр-міністру України, тому що не можна безконтрольно використовувати у епідемічному стані, коли знаходиться країна, державні кошти, які, на жаль, повністю… недостатньо у нас виділяються на охорону здоров’я, так? І не можна використовувати ці кошти по таким цінам, закуповувати якесь обладнання, яке не завжди відповідає тим необхідним або сучасним вимогам, яких потребує сьогодні охорона здоров’я.
Ну, наприклад, є, ви знаєте, прилад, який штучну вентиляцію легенів робить. Так? Ви знаєте, що в Україні є вітчизняні виробники, які виготовляють такий же прилад. Фірма „Ютас”, яка знаходиться в Києві. Вона постачає сертифіковане це обладнання в 20 країни світу. Чому ж міністерство України не підтримало в цей час, не закупило у вітчизняного виробника ці прилади? Хоча цей прилад поставляється вітчизняним виробником на зовнішній ринок, в розвинуті країни за 7 тисяч євро…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершуйте, тільки лаконічно.
СМІТЮХ Г.Є. Дякую. А закупило цей прилад за 22 тисячі євро. Безперечно, що хтось на цьому нажив великі прибутки і нажив нечесним шляхом на горі населення і тих людей, які потребували негайної медичної допомоги.
Тому я рахую, що ці питання, які звучать, звинувачують у тому, що міністерство використало кошти не по призначенню або по завищеним закупило цінах, повинно зробити, Верховна Рада повинна дати доручення прокуратурі України перевірити по рядку закупівлі, одного закупівлі постачальника цих приладів. І якщо виявляться факти, а факти виявляться, в тому плані, що завищена ціна, то відповідно реагувати, відповідно до Кримінального кодексу. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Папієв Михайло Миколайович.
Олександр Попов, будь ласка.
14:01:29
ПОПОВ О.П.
Уважаемые коллеги, первый вывод, который, я думаю, мы должны сделать, и
навряд ли кто-то с этим не согласится, это действительно еще раз сказать
огромное спасибо всем медикам нашей страны, которые не благодаря, а вопреки
действиям правительства и той ситуации, которая сложилась, сделали все
возможное, чтобы благодаря своему профессионализму, самоотверженности лечить
людей Украины.
Мы знаем, что
некоторые из них имели проблемы со здоровьем, некоторые ушли из жизни. Но они
выполняли свой долг. И за это им огромное спасибо.
Следующий вывод, который мы должны сделать, это тот, что как и во многих других вопросах наше правительство не может работать системно. Мы не готовы были встретить и предотвратить кризис, который пришел в нашу страну. Мы не готовы были встретить зиму, которая пришла в нашу страну.
Мы и сегодня не имеем возможности своевременно чистить автомобильные дороги, решать проблемы благоустройства городов, потому что не работает система. И это настоящая истина.
И если сегодня кто-то любой чиновник говорит, что в ноябре и декабре месяце страна была готова принять и противодействовать эпидемии гриппа, то я думаю, они просто не разговаривали с жителями Украины.
Мы абсолютно не были готовы к этой ситуации. Сегодня она конечно же изменилась. Но мне кажется когда мы говорим позитивно о действиях правительства вначале этой проблемы, мы говорим о какой-то другой стране и другом правительстве.
Но я хотел бы подчеркнуть еще одну интересную вещь. Вот у меня сейчас в руках сертификат на право получения аппарата штучной вентиляции легких, здесь указано какое производство, австрийское. Этот сертификат сегодня в Полтавской области раздается следующим образом. Приходит руководитель партии БЮТ, член штаба избирательного Тимошенко к главврачу и говорит, ты за кого будешь голосовать, говорит за Януковича, ну извини, тогда я тебе это просто показал. Затем он идет к другому главврачу и тот говорит, да я буду за Тимошенко, ну тогда возьми этот сертификат. У меня вопрос к министерству, скажите пожалуйста, на какие такие деньги и что это за новая форма, за ноу-хау выдавать сертификаты на получение в будущем какой-то продукции, которая когда-то закупится и поступит в нашу страну за бюджетные деньги.
И второй вопрос…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершуйте.
ПОПОВ О.П. … разве можно в такую ситуацию политику впрягать? Ладно, она это делала бы сама, но не лидеры ж политических партий, конкретно БЮТ.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Самофалов Геннадій Григорович, будь ласка.
14:05:04
САМОФАЛОВ Г.Г.
Уважаемые колеги! Я долго пытался понять, почему меня дважды на сессии «Блок Юлии Тимошенко» не пускал в комитет по здравоохранению. Наконец то я понял в чем причина, когда я там поработал, я увидел столько чудес, а если говорить русским языком, дикостей, которые постороннему человеку, не связанного с медициной, просто понять трудно. Что я имею ввиду?
Первое, семь раз приглашали министра здравоохранения на заседание комитета. Ни разу не явился, это же не фракция регионов приглашала его, это приглашали депутаты всех политических сил. Это понимаете, это такое пренебрежение статус депутатов, которого я за четыре созыва ни разу не встречал.
Второе, чудо, я в Херсоне встречаюсь с избирателями, мне задают вопрос: «Скажите, народный депутат Украины, у нас медицина бесплатная или нет?». Я говорю, по Конституции бесплатная. «А тогда ответьте, пожалуйста, почему я сдав анализ мочи, должна за него заплатить». Хорошо там был главврач поликлиники, я говорю, ответь пожалуйста, он говорит «товарищ народный депутат, а что мне делать, у меня сегодня не дают финансирование правительство. Я должен или врачей сократить, или зарплату им урезать, что мне делать». Встречаюсь в Володарке с избирателями, женщина, мать двоих детей, рабочая, там кстати из 7 тысяч человек никто не работает, на заработки ездят в Киев и в Белую Церковь. «Скажите, товарищ народный депутат, что мне делать, как мне жить, двое детей, с октября задолженность по зарплате, она мизерная, я сегодня хлеба не могу купить, не говоря уже там о лекарствах по борьбе с гриппом». Это вот те чудеса, а почему это происходит. Я вам объясню, что я сейчас там увидел.
Первое. На комитете прозвучала информация, что сегодня граждане Украины приобретают лекарственные препараты в шесть раз дороже, чем в Европе. Но простите, в Европе средняя зарплата 2 тысячи евро, а у нас с вами. А почему? Да потому что на комитете звучала информация, что всего пять фирм работает на рынке приобретения медикаментов, мед. оборудования и они делают что хотят.
Вот в январе месяце проводят Минздрав через
свою структуру тендерные закупки препаратов, я не называют медикаменты, партию
лекарств закупает Украина 117 гривен, Молдова ту же партию, того же производителя,
10 гривен, а Румыния 6. Это опубликовано было, наш Виктор Петрович Корж,
фракция Регионов, в «Украинской правде» в марте месяце. Реакции никакой, значит так.
Второе, вот мы с вами говорим сегодня, сегодня говорим о борьбе с
гриппом Н1N1. Ну, во-первых, вы знаете, что сейчас
Парламентская ассамблея Совета Европы
будет рассматривать на своем заседании
эту проблему, что там очень много вопросов связанных с накрутками. Я
думаю, что мы это все узнаем.
Что произошло у
нас в Украине? Значит, фронтовые сводки каждый день с экранов телевиденья,
значит идут кто умер и так далее. Да, это может быть беда большая. Но для этого
у нас есть Минздрав, специалисты,
которые обязаны все прогнозировать и профессионально на все реагировать.
В апреле месяце
Комитет Верховного Совета по вопросам…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую-дякую. Будь ласка, завершуйте, одну фразу. Тому що ми не вписуємось…
Наступний Корж Павло Петрович. А?! Ви передаєте? Будь ласка.
14:08:33
САМОФАЛОВ Г.Г. Принимает постанову,
где расписались, что нужно сделать Минздраву для того, чтобы не допустить
пандемию гриппа у нас в Украине. Прошло пять месяцев, в октябре месяце (30 октября) принимается та ж постанова ничего не
было сделано Минздравом только добавляются суммы. Вот мы с вами приняли
решение: 50 миллионов немедленно дать на
создание Центра гриппа. Создали Центр гриппа. В апреле месяце немедленно,
срочно решить проблемы и все прочее.
В сентябре месяце
мы три человека, значит, приезжаем в этот Центр гриппа, это Институт гриппа,
прекрасное здание, коллектив хороший, они
говорят за чем нам нужно это делать, когда наше здание, наша территория,
наши специалисты, дайте нам денег, мы вам сделаем лаборатории и работали
прекрасно. Ну ладно. Спрашиваем: покажите пожалуйста помещение Центра гриппа?
10 минут искали ключи, открывают комнату метров 50 квадратных, простите, все
перевернуто, по ночам, наверное, крысы бегают.
Хорошо. Где директор? Директора
нет, он в загранкомандировке. Почему? На
симпозиуме международном. Хорошо. Покажите, пожалуйста, кабинет директора
Центра? Нет, еще не сделали. Это прошло пять месяцев. Главбух? Нет.
И куда делись
деньги 50 миллионов? Вот мы комитет запрашивает у правительства. Минздрав –
ответа нет. Здесь моя коллега с трибуны сказала, что 30 миллионов куда-то
истратили, а 20 украли (дословно) опровержений сегодня нет.
Я вам приведу
картинку с тем же «Тамифлю» сегодня. Вот на комитете уже перед новым годом
после заседания прозвучала цифра, да, правильно Олександр Николаевич сказал,
что 800 тысяч - правильно я говорю, закуплено
«Тамифлю»? - использовано на
сегодняшний день где-то около 18 будет, наверно, до апреля месяца, ну, около
200 тысяч использовано. А 600 тысяч срок годности апрель месяц, надо будет
уничтожать. Скажите, 240 миллионов, ну, там от части на 10 тысяч куда народные
деньги ушли? Где сегодня Минздрав? Где сегодня правительство, которые обязаны
эти вещи сегодня контролировать?
Создается
лаборатория по контролю над качеством лекарств. В позапрошлом году 28 миллионов
на создание, в прошлом году 55
миллионов, в этом году предусматривается 111 миллионов.
Слушаем господина
Падалко, из шести раз один раз пришел на комитет. Я смотрю документы, значит,
условно: переоформления лицензии на поставку медикаментов 150 тысяч. Я спрашиваю:
«Скажите, пожалуйста, какие у вас затраты?» Ну, как какие у нас затраты? Надо в
Иорданию отправить специалистов – это проездные, командировочные, там, отели и
все прочие. А я говорю, а что ж там они будут делать? А они будут
проверять технологию производства лекарств. Кто, кого туда пустит? За честь
почитать надо, что если Германия 10 лет поставляет, нам фирма, лекарства
хорошие, ваша проблема взять посмотреть
качество и на этом закончить и так далее, и так далее и тому подобное.
Мы с вами приняли
решения за три дня до нового года, 608 миллионов отдать на борьбу с гриппом. Я
сегодня, сейчас только говорил с
Татьяной Дмитриевной Бахтеевой председателем комитета, что произошло? Там
указано в законе 277 миллионов отдать в регионы, ни копейки не поступило. Опять
Александр Николаевич докладывал, что все Минздрав все решал. Александр…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Бондаренко Володимир Дмитрович. (Шум у залі)
14:11:55
БОНДАРЕНКО В.Д.
Володимир Бондаренко, "Блок Юлії Тимошенко", Партія „Реформи і порядок”.
Сьогодні тут звинувачення звучать і до уряду, і до міністерства, і кого тільки не згадують. Я хотів би запитати, а хтось не будь має інформацію порівняльну статистику захворювання на грип в минулому, в позаминулому і в нинішньому році? І коли ви її подивитесь, ви зрозумієте, що ця істерія має чисто політичне забарвлення, і вона придумана спеціально для того, щоби сьогодні полити брудом тих, хто дійсно зустрів дуже важку епідемію, але вона практично кожного року бувала, тільки її не помічали, займались випуском трамадолу замість випуску хороших ліків і, хто зам’яв скандал з трамадолом на Донеччині, хто зам’яв, хто там в прокуратурі не дав йому ходу. Оце треба було би розібратися з цим. Хто роздував антивакцинну компанію, хто отут, голова комітету кричала про те, що помер хлопець, так, це трагедія для сім’ї, це погано, але істерії навколо вакцинації була з цього боку від Партії регіонів зроблена для того, щоб Україна, можливо, не підготувалась і в тому числі до цієї епідемії.
Давайте зараз оглянемось і побачимо хто це робив. Як виділялись кошти, ви що не пам’ятаєте як вони виділялися, півтора місяця вовтузили отут кошти, при тому що епідемія йшла, ні копійки ні Мінздраву, ні регіонам, а потім на Новий рік, коли вже все це було підперто під завершення бюджетного фінансування минулого року це виділили і тепер питаєте чому не використані. А як їх використати ті гроші на ті два дні, які ви їх виділили.
Я хотів би звернути увагу і на аптечну систему, лише Юлія Тимошенко Прем’єр-міністр порушила питання про відтворення державної мережі аптек, тому що сьогодні багато з власників, які тут сидять показують нам аптечки, де дорогі ліки. Так я хочу сказати, що державна мережа аптек, яку треба дійсно відтворити це ідея Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко і вона буде здійснена уже Президентом Юлії Тимошенко.
Я хотів би звернути увагу, як представник бюджетного комітету, про те, що я подивився дивний документ від Партії регіонів, зокрема, від окремих її активістів було подано проект до бюджету виділення 5 мільярдів гривень незрозуміло на що, на закупівлю медичного обладнання, в кого, для чого і кому, це не проходило через міністерство, це не була ініціатива уряду, от 5 мільярдів аби от там ми тоді підтвердили, можливо, бюджет би був прийнятий.
Тому я хотів би звернути увагу, шановні друзі, ми не розглядаємо питання професійно, не аналізуємо інформацію, яка там є, а стараємося десь один одного у чомусь звинуватити. А ситуація полягає в тому, що проблеми охорони здоров’я в Україні роками і десятиліттями не вирішувались. І оця дискусія сьогоднішня не допоможе ні на крок наблизитись до їх розв’язання. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Обговорення завершено. Будь ласка, Олександр Миколайович, є необхідність, вам заключне слово.
БІЛОВОЛ О.М. Дякую, Олександр Володимирович. Я хотів би, шановні народні депутати, шановний головуючий, подякувати вам за оцінку Міністерства охорони здоров’я, уряду ту, яку ми спільними зусиллями зробили по подоланню епідемію грипу у нас в Україні.
Ви знаєте, це, дійсно, позитивна оцінка. Є оцінка медиків. Але я хотів би звернутися до деяких народних депутатів, до членів профільного комітету, і до Самофалова, і до других, що ми кожний тиждень в особі перших заступників, заступників міністра охорони здоров’я буваємо на засіданнях профільного комітету і кожний тиждень звітуємо і про фінансування Міністерства охорони здоров’я, і про ви конання державних програм, і про тих заходів. Тому треба давати адекватну реальну оцінку. Вона на сьогоднішній день прозора. Ви знаєте, що була перевірка правоохоронних органів Міністерства охорони здоров’я і вони дали, практично, позитивну оцінку і там, що було прозоро і чисто все використано.
На сьогоднішній день Міністерство охорони здоров’я, ви знаєте, всі дії чітко узгодженні з профільним комітетом. У нас, практично, спільних як є повністю спільна програма відпрацьована.
І я хотів би, користуючись нагодою, подякувати вам всім у переважній більшості народних депутатів, не дивлячись їх політичної сили і партії, за ту вашу підтримку і розуміння, що на сьогоднішній день, дійсно, це дуже серйозна проблема. Дійсно, що тільки об’єднавши спільні зусилля ми її подолаємо і народ цього чекає. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Коновалюк Валерій Ілліч заключне слово, будь ласка.
14:16:23
КОНОВАЛЮК В.І.
По-перше, ми, дійсно, хочемо подякувати всім медичним працівникам, які за рахунок і власного здоров’я, життя по 15 годин, до речі, допомагали громадянам, лікували людей. Вони не отримали тих доплат, які обіцяв Прем’єр-міністр України, вони сьогодні, дійсно, є свідками і заручниками тої ситуації, яка склалась в охороні здоров’я, тому що в якому стані сьогодні лікарні, в якому стані сьогодні аптеки, в якому стані сьогодні здоров’я наших українців.
Оця постанова, яка передбачала використання 608 мільйонів, які не профінансовані були урядом, коли Національний банк, до речі, перерахував ці гроші, вони стосувалися половини суми направити на місця в регіони. Цих грошей фактично немає. Уряд зробив все, щоб фактично залишити певну частку грошей для сплати пенсій, соціальних виплат на початку поточного року.
Для вас, дорогі громадяни, є відповідь чому зараз отримується пенсія, чому не підвищуються соціальні стандарти. І знаєте, дивна річ, коли цинічно 25 листопада урядовою постановою створюють координаційну раду з питань реформування системи охорони здоров’я, до речі, увійшли тільки два депутати від фракції БЮТ. Пригадали за два роки, що треба реформувати охорону здоров’я, що треба сьогодні впливати на ті всі речі. Тому скажу вам на остаточно і на закінчення одне: це невипадково, що походження свинячого грипу Каліфорнія там, де 9 років перебуває ваш політичний однодумець та бізнес-партнер Лазаренко, що міністр охорони здоров’я фактично перетворився у приватного лікаря родини Ющенків, які не бувають, до речі, на роботі. Що фактично сам Ющенко, мабуть, буде відновлювати власне здоров’я у Каліфорнії і будувати дитячу лікарню майбутнього.
Я переконаний, що сьогодні кожна українська сім’я відчуває на собі всі ті переваги і наслідки діяльності вашої і вашої відповідальності. А наша роль як опозиції сьогодні сказати все вам і народу України, що пріоритетом головним для Віктора Януковича буде реформа охорони здоров’я і покращення здоров’я і життя людей в Україні. Я у цьому переконаний і ця брехня брутальна, яку ви сьогодні висловлювали, нехай залишиться на вашій совісті. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, розгляд питання завершено. Я хочу вам нагадати, що відповідно до календарного плану роботи Верховної Ради України зараз передбачена робота у комітетах.
Ми продовжимо
позачергове пленарне засідання завтра о
10 годині ранку з розгляду проекту Закону про внесення змін до статті
209 Земельного кодексу України. Оголошується перерва до 10 години ранку 14 січня. На все
добре.