ПОЗАЧЕРГОВА СЕСІЯ

Сесійний зал Верховної Ради України

28 січня 2010 року, 10.00 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України  В.М.ЛИТВИН

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Доброго ранку,  шановні  народні  депутати,    запрошені та гості Верховної Ради України! Прошу народних депутатів підготуватися до реєстрації. Увімкніть систему „Рада”.

10:02:15

В залі зареєстровано катками у сесійній залі   417 народних депутатів.

Шановні народні депутати, 164 народних депутатів  України, члени депутатської фракції   Партії регіонів, відповідно до вимог Конституції України, тобто частини другої статті 83 Конституції України та частини другої статті 11 Регламенту Верховної Ради України  завернулись до Голови Верховної Ради України з вимогою скликати   позачергову сесію Верховної Ради України. Наступного дня  з відповідною  вимогою звернулись до Голови Верховної Ради України  151 народний депутат України, члени депутатської фракції „Блоку Юлії Тимошенко”.

Провівши консультації, я прийняв рішення, з яким погодилися представники   двох фракцій, скликати одне позачергове засідання  Верховної Ради України, тобто сьогодні, 28  січня цього року.

З врахуванням цього, шановні народні депутати, позачергову сесію Верховної Ради України шостого скликання   оголошую відкритою.

 (Лунає  Державний Гімн України)

Шановні народні депутати! Дві фракції: фракція "Блоку Юлії Тимошенко"   і фракція  "Наша Україна - Народна Самооборона" – звернулися з відповідною заявою, в якій міститься вимоги  оголосити перерву для скликання засідання Погоджувальної ради депутатських фракцій.

Я оголошу, шановні народні депутати, який у нас  розклад засідання на сьогодні, щоб депутати мали можливість, хто ще не познайомився, обдумати розклад засідання, а після того ми проведемо  засідання Погоджувальної ради на вимогу двох фракцій.

Пропонується розглянути такі питання, шановні народні депутати, на позачерговій сесії Верховної Ради України:

Про дотримання Конституції і законів України керівництвом Міністерства внутрішніх справ України під час проведення виборів Президента України у 2010 році.

Друге питання –  (реєстраційний номер 6004) проект Закону про внесення змін до Закону України „Про вибори Президента України” (щодо організації роботи виборчих комісій).

Третє питання. Реєстраційний номер 5509: проект Закону про внесення змін до Закону України „Про вибори Президента України” (щодо недопущення спотворення волевиявлення виборців).

І четверте питання. Реєстраційний номер 5354: проект Постанови про створення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань перевірки законності передачі в оренду урядової резиденції „Межигіря”.

Такі чотири питання. Ще раз хочу нагадати, шановні колеги, що відповідно до вимог Конституції на позачергову сесію виносяться тільки ті питання, які запропоновані ініціаторами скликання позачергової сесії.

Оголошую перерву на вимогу двох фракцій: фракції БЮТ і фракції  „Наша Україна – Народна Самооборона” – на 30 хвилин, до 10 годин 40 хвилин. Керівникам депутатських фракцій прошу зібратися в кабінеті Голови Верховної Ради України.

 

ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запросіть народних депутатів до сесійної зали для  того, щоб ми могли продовжити роботу.

Шановні народні депутати, інформую вас про засідання Погоджувальної ради. На засіданні Погоджувальної ради йшлося про порядок розгляду питань, визначених розкладом на позачергову сесію. Домовились ми про те, що ініціатори проведення позачергової сесії будуть мати можливість обґрунтувати потребу проведення позачергової сесії у межах трьох хвилин, я маю на увазі, від фракції Партії регіонів  і від фракції "Блоку Юлії Тимошенко". Далі ми переходимо до розгляду питань відповідно до процедури, яка передбачена регламентом Верховної Ради України.

Таким чином, я запрошую до виступу представника від Партії регіонів  - Лавринович Олександр Володимирович.

 

10:42:28

ЛАВРИНОВИЧ О.В.

Шановні колеги, шановні громадяни України, звичайно, що скликати позачергову сесію за тиждень до дати, яка визначена, як остаточний день, коли громадяни України будуть обирати голову своєї держави, є екстраординарною подією. І для того, щоб ухвалити таке рішення, нам потрібні були достатньо вагомі аргументи.

Те, що ми побачили ескалацію беззаконня в країні, яке кидає виклик всьому суспільству, і це вже не тільки нехтування урядом вимог українського законодавства, те, що ми бачили з відсутнім Державним бюджетом поточного року, з невиконанням Закону про мінімальну заробітну плату і соціальні стандарти і багато інших, ми отримали ситуацію, коли найбільший правоохоронний орган перетворюється на зброю в руках правопорушників. Ми отримали ситуацію, коли за будь-яку ціну намагаються не допустити вільного волевиявлення громадян.

Саме це стало причиною прийняття нами рішення про скликання позачергової сесії. Ми не можемо спостерігати, як відбувається замах на завоювання української держави, на завоювання громадян України мати право обирати собі державне керівництво.

І якщо ми бачили незаконну агітацію чи з боку уряду, чи з боку керівника Міністерства внутрішніх справ, ми до цього ставилися як до епізодичних порушень законів. Коли ми побачили  тиск на членів виборчої комісії, ми сподівалися, що це також є тільки окреме регіональне явище. Коли ми бачили, як іде перешкоджання громадянам, щоб вони не могли добратися до дільничних виборчих комісій, це вже було масово, але не вирішально. Але коли ми побачили, що вже вживаються такі кроки, як виготовлення другої печатки для суду, який має розглядати виборчі спори, як використовується брутальна сила для захоплення підприємства, яке друкує виборчі бюлетені, для нас стало зрозумілим, що ми повинні зупинити це.

І підготовка до спотворення результатів голосування або повного зриву виборів має бути зупинена. Ми не повинні допустити перешкоджання роботі виборчих комісій. Ми маємо захистити право громадян України на вибір. І ми маємо захистити цей вибір від владного спотворення. І ми це зробимо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні народні депутати! Від фракції… Сергій Соболєв, фракція  "Блок Юлії Тимошенко", будь ласка.

 

10:45:39

СОБОЛЄВ С.В.

Шановний головуючий, шановні колеги, шановні слухачі! Хотілось би чітко поставити крапки над „і”, що відбулося. Якщо ще буквально два тижні тому наші опоненти з фракції регіонів заявляли про те, що хіба що тільки в Гондурасі  під час  виборів змінюють Закон про вибори, а  сьогодні вони дійшли до того, що таки треба змінити терміново Закон про вибори, я думаю, що це найкращий приклад того, яким чином треба ухвалювати рішення у Верховній Раді. Але ключове питання, мабуть, не це. 

Серія речей, яка відбулася за останній рік, починаючи із захоплення Вищого господарського, Вищого адміністративного суду, тепер вже захоплення окружного адміністративного апеляційного суду; речі, які стосуються захоплення типографії, де друкуються бюлетені Партією регіонів - все це ланцюг однієї мети: зірвати вибори. Більше того, навіщо вноситься проект Закону про зміну членів дільничних виборчих комісій і окружних виборчих комісій? З однією метою - зробити те, що  робилося під час першого туру на виборах у Київській області, де стовідсотково практично виборець голосував за Тимошенко і інших демократичних кандидатів, де  вивели членів дільничних виборчих комісій по команді Партії регіонів і майже до першої години дня там не могли розпочати вибори.

Саме тому ми наполягаємо на тому, щоб сьогодні були ухвалені наступні рішення.

По-перше, треба терміново ввести  нового члена Центральної виборчої комісії.  Володимир Михайлович, ми вимагаємо цього голосування.

По-друге, нам треба  голосування проводити стосовно Закону про вибори єдиним законопроектом. Більше того, це  один нормативний акт, який повинен голосуватися тут в сесійній залі. І ми підтримуємо попередні рішення, які ми вже подавали стосовно порядку безпосереднього контролю за виборами.

І останнє, стосовно голосування безпосередньо по міністру Луценко. Те, що Міністерство внутрішніх справ забезпечило чіткий вперше за всі роки виборів безпосередній законний контроль за недопущенням фальсифікації - це і є причина відсунення міністра Луценко.  Саме тому наша фракція внесла проект рішення про порядок голосування руками. В такий спосіб голосували безпосередньо всі члени Кабінету Міністрів, в такий спосіб голосувався Прем’єр-міністр, ми вимагаємо, щоб в такий же спосіб відбулося це голосування.

Отже, Володимире Михайловичу, перше питання - це питання доповнення члена Центральної виборчої комісії, тим більше, що ми в незаконний спосіб звільнили попереднього члена ЦВК. По-друге, це наведення чіткого порядку в Закон про вибори, на чому тепер погодилися і опоненти з фракції регіонів. І по-третє, спосіб голосування руками так, як і були призначення безпосередньо в цій залі. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, мотивація щодо проведення позачергової сесії викладена.  Тепер щодо пропозицій, які прозвучали.

Відносно члена Центральної виборчої комісії. Верховна Рада України не підтримала кандидатуру, як ви знаєте, в четвер, яку вніс Президент України. Отже, питання закрите. Президент України вніс іншу кандидатуру, ту кандидатуру, щодо якої є підписи представників фракцій - це Олександр Осадчук. Але, шановні народні депутати, відповідно до вимоги 83 статті Конституції на позачергову сесію виноситься тільки ті питання, з якими виступили ініціатори скликання позачергової сесії. Якщо ми сьогодні розглянемо питання про призначення члена ЦВК, завтра хтось звернеться до суду і у нас виникне багато проблем. Тому в мене прохання, потерпіти до вівторка, коли ми відкриємо сесію. Я думаю, що це не буде ще критично важливо.

Щодо проектів законів щодо виборів Президента України. У нас тут виникли певні колізії і вони пов’язані з тим, що один з проектів закону не був розглянутий відповідно комітетом. Але знову ж таки тут пріоритет має відповідна стаття Конституції України, що на позачергову сесію Верховної Ради України виноситься виключно ті питання, які визначені ініціаторами скликання позачергової сесії.

І щодо порядку голосування, шановні народні депутати. Я дав Головному юридичному управлінню доручення і Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради  дати заключення з цього принципу. Тут є тільки одна  проблема, що на сьогоднішній день у нас, слава Богу, діє система електронного голосування, тобто це знімає ряд інших питань.

Тепер, шановні колеги, про  розгляд першого питання. Пропонується такий регламент розгляду першого питання, а саме: про дотримання Конституції і законів України  керівництвом Міністерства внутрішніх справ України  під час проведення виборів Президента України у 2010 році відповідно до Регламенту для доповіді виділяється  до 20 хвилин, для відповіді на запитання – до 20 хвилин, я маю на увазі міністру внутрішніх справ України і на доповідь і на відповіді запитання – до 20 хвилин. Виступ представника комітету,  якому доручалась підготовка питання, якщо така підготовка доручалася.

Разом з тим відповідно до регламенту питання про звіт може бути включено до порядку денного сесії Верховної Ради України в разі внесення суб’єктами права законодавчої ініціативи про розгляд інформації чи звіту на пленарному засіданні Верховної Ради України.  Тобто комітет тут не мав  відношення до постановки цього питання. В разі, якщо Верховна Рада  України погодиться, ми тоді можемо піти і на те, щоб послухати представника комітету.

Разом з тим на розгляд першого питання запрошені від Генеральної прокуратури  Генеральний прокурор Медведько Олександр Іванович і від Служби безпеки України присутній перший заступник голови, начальник Головного управління по  боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Грицак Василь Сергійович. Якщо Верховній Раді України постане необхідність послухати інформацію або відповіді на запитання керівників цих структур, я думаю, ми приймемо відповідне рішення. І Верховна Рада України, шановні народні депутати, може прийняти рішення про обговорення цього питання.

Отже, пропозиція така, шановні колеги, давайте ми зараз послухаємо доповідь міністра, запитання поставимо  міністру, відповіді до міністра, а потім далі визначимося в залежності від того, як ви  осмислите ту інформацію, яку щойно вам надав. Немає заперечень?

До доповіді запрошується  міністр внутрішніх справ   Юрій Віталійович Луценко, будь ласка.  Я прошу, шановні колеги, заспокоїтися!

 

ЛУЦЕНКО Ю. В.  

Панове народні депутати, дозвольте доповісти про роботу  міліції в ході виборчого процесу. Для належного виконання своїх обов’язків та завдань на виконання Указу Президента „Про забезпечення  і реалізацію конституційних  виборчих  прав громадян, прозорості та відкритості виборчого процесу на чергових   виборах Президента України” Міністерством внутрішніх справ вживаються організаційні та практичні заходи. Розроблено і забезпечено реалізацію відповідного плану правоохоронних заходів та  ряду інших відомчих документів, узгоджені із членами ЦВК  та надіслані до всіх місцевих  органів внутрішніх справ методичні рекомендації та алгоритм дій працівниками міліції.

За сприяння українсько-канадського  проекту роздруковано та розповсюджено на всі підрозділи міліції 38 тисяч  примірників  коротких методичних рекомендацій щодо компетенції міліції в охороні прав  громадян та громадського  порядку під час виборчого процесу.

Підготовлено інформаційний бюлетень для  членів виборчих комісії щодо відповідальності за кримінальні діяння під час виборів  Президента в 2004 року,  які надіслані всім окружним та дільничним виборчим комісіям, як пересторогу від порушення закону.

З метою цілодобового відстеження  стану охорони правопорядку  в регіонах держави з 30 грудня  в міністерстві та регіональних підрозділах розгорнуто діяльність   оперативних штабів та їх робочих груп. Для забезпечення охорони громадського порядку в місцях розташування 225 окружних  та 33 тисяч 600     дільничних   виборчих комісій до них наближені наряди міліції, а з моменту завезення на них  виборчих бюлетенів здійснювалася їх цілодобова  безпосередня   охорона працівниками міліції.

Працівниками  міліції  здійснювалися  обстеження окружних та дільничних комісій на предмет технічного укріплення. Керівниками комісій та місцевих органів влади надавалися пропозиції  щодо  усунення недоліків та укладання  угод на обладнання засобами охорони  пожежної сигналізації, тощо. У зв’язку зі зверненнями ЦВК  нами дані додаткові доручення на місця щодо забезпечення супроводження  та охорони виборчих бюлетенів  в окружних та дільничних виборчих комісіях з моменту  завезення.  З метою негайного реагування на зміни в оперативній обстановці працювали посилені слідчо-оперативні групи, групи документування, необхідні резерви особового складу і у тому числі за рахунок спецпідрозділів міліції.

Було посилено охорону громадського порядку в приміщеннях судів та прилеглої території в зв’язку з можливим розглядом судами скарг, пов’язаних з виборами. Особлива увага приділялася забезпеченню правопорядку у місцях перебування та проживання офіційних спостерігачів від іноземних держав та міжнародних організацій або українських засобів масової інформації.

Окремо варто згадати, вигадану однією політичною силою проблему грузинських спостерігачів. Маючи нагоду, звертаюся до одного депутата від Партії регіонів, який знає, що таке спецслужби з повідомленням. Ніяких трьох тисяч працівників ОМОНу внутрішніх військ Грузії на території України не було. Хоча би тому, пане Володимире, що в Грузії немає ні внутрішніх військ, ні ОМОНу. А було їх 300 чоловік, а 3 тисячі на борту двох літаків навіть наш „Руслан” не піднімає.  Тому припинити треба жахати людей якимись страстями, а спокійно допускати спостерігачів за нашими чесними прозорими виборами.

Після першого туру голосування з виборів Президента України від місії спостерігачів ОБСЄ міністерство отримало лист-подяку за співпрацю та належне забезпечення правопорядку.

Відповідно до статті 34 Закону про вибори підрозділами Державного департаменту у справах громадянства еміграції реєстрації фізичних осіб на місцях забезпечення подання відомостей про виборців до органів ведення державного реєстру. Дійсно, близько пів мільйона мертвих душ, які числилися за давно розформованими військовими частинами і знятими із житлового фонду будинками, було зменшено силами Центральної виборчої комісії. Це якраз ті рудименти фальсифікації, які призводили до сумних наслідків у 2004 році, які міністерство зараз не допустило у підготовці до виборів.

З метою оперативної видачі паспортів громадянам, яким напередодні та в день народження виборів виповнилося 18 років, оперативно працювали підрозділи ... . Підрозділи ДАІ забезпечили проведення техогляду автотранспорту, який залучався до перевезення виборчої документації.

В період підготовки та проведення виборів Президента з 19 жовтня до 25 січня органами внутрішніх справ зареєстровано понад 1050 повідомлень про правопорушення та інші події, пов’язні з виборчим процесом, із них: під час передвиборчої агітації 717 повідомлень, протягом доби в день голосування 259 повідомлень, після дня голосування до вчорашнього дня понад 80 таких повідомлень. Здебільшого йшлося про хуліганські дії, виявлення агітаційних матеріалів надрукованих з порушенням законодавства, крадіжки, пошкодження майна агітаторів, офісів політичних партій і блоків, повідомлення про підкуп виборців, порушення порядку голосування за місцем проживання.

За цими фактами порушено 49 кримінальних справ, 80 осіб притягнуто до адмінвідповідальності, у понад 280 випадках інформація не підтвердилася, у зв’язку з чим було прийнято рішення про відмову в порушенні кримінальної справи. У 310 випадках матеріали направлені за належністю до прокуратури та окружних виборчих комісій, за рештою матеріалів проводяться перевірки.

Найвагомішим порушенням, що могли перерости в процес фальсифікації виборів з точки зору міністерства були.

Перше. Спроби підкупу виборців, які ми активно виявляли та не дали масово її запровадити. Абсолютна більшість таких повідомлень та затриманих громадян, що намагалися купити голоси належала прихильникам кандидата в Президенти Януковича.

Друга. Підробка заяв при голосуванні на дому також була проведена в рамках діючого законодавства згідно 97 статті КПК після заяв громадян, які не писали таких заяв. Серед них є і ті, які мертві, але нібито згодилися голосувати на дому. Таких громадян виявлено 6400 і за цими фактами матеріали зібрані, передані в прокуратуру для реагування по факту підробки документів, які могли призвести до фальсифікації виборів.

Хочу ще раз наголосити, і перший, і другий напрямок був оперативно виявлений міліцією і наші активні упереджені дії не дали розростися схемам фальсифікації, які очевидно були заплановані у політичних штабах.

У зв’язку з цим 14 січня Міністерством внутрішніх справ підготовлена вказівка про виявлення фактів підроблення заяв виборців про надання їм права голосування на виборах Президента за межами приміщення для голосування. У відповідності з вказівкою вимагалося за всіма заявами, підкреслюю, виключно за заявами про підроблення проводити дослідчі перевірки у повній відповідності з Кримінально-процесуальним кодексом стаття 97.

Зазначеною вказівкою не передбачалося проводити перевірку і всіх заяв громадян, мова йшла про проведення дослідчої перевірки лише за заявами, які надходили від спостерігачів, довірених осіб, народних депутатів або і громадян України.

В той же час Генпрокуратура у своєму протесті від 15 січня зазначила, що розгляд заяв з питань організації і проведення голосування відповідно до статті 27 Закону про вибори Президента належить до повноважень виборчої комісії. Тут є протиріччя між двома правовими нормами, між нормою Закону про вибори Президента та Кримінально-процесуальним кодексом, якого ніхто не може відмінити ні в який день в тому числі і в день виборів Президента. Тому мені здається треба вносити поправки у діючий Закон про вибори Президента.  Наголошую, що вимоги  97 статті Кримінально-процесуального кодексу щодо необхідності реагування за будь-якою заявою, поданою до органів внутрішніх справ, ніхто відмінити не може.

Правильність принципової позиції МВС щодо таких явищ підтверджено 17 січня цього року постановами Київського апеляційного адміністративного суду,  які були доведені до відома працівників ЦВК та їхніх представників на місцях.

Також  керівництво міністерства в ході підготовки до виборів розяснювали відповідальність, передбачену чинним законодавством за перешкоджання здійснення виборчого права (стаття 157), фальсифікація виборчих документів (стаття 158), голосування виборців більше ніж один раз (стаття 158.1), порушення таємниці голосування  (стаття 159), підроблення документів (стаття 358).  Саме завдяки активній розяснювальній роботі з боку МВС ці порушення не набули масового характеру.  І за одностайними висновками політичних сил та спостерігачів  не вплинули на результат першого туру. 

Окремо хочу торкнутися і штучного питання, яке, на жаль, останнім часом  роздмухала одна із політичних сил щодо подій на державному підприємстві поліграфічний комбінат „Україна”.  Хочу вам доповісти, що цей комбінат разом з концерном „ЕДАПС” та Міністерством внутрішніх  справ України з 2007 року за рішенням парламенту та тодішнього уряду Януковича виготовляє зовнішні паспорти України з використанням  полікарбонатної сторінки. Відтак ціна такого паспорту різко зросла і дохід приватної структури від цієї державної справи перевищує 500 мільйонів гривень в рік.

В кінці року ми маємо    заключати новий договір. Тим не менше керівництво поліграфічного комбінату „Україна” у своїй відповіді відмовляється заключати договір з міністерством, це державне підприємство  відмовляється  заключати договір з міністерством на друкування паспортів, вимагаючи продовження  незрозумілих посередницьких послуг в цьому питанні концерну „ЕДАПС”.  Міністерством фінансів було прийнято рішення про зміну керівника державного підприємства. Він був змінений своїм наказом, призначив  нового   заступника по режиму.

Міністерство внутрішніх справ несло охорону на одній з шести прохідних цього комбінату. Тим не менше, 25 січня 2010 року в шість годин ранку до чергової частини Шевченківського райуправління за спецлінією 102 надійшло повідомлення про те, що  невідомі особи намагаються захопити будівлю держпідприємства поліграфкомбінату „Україна”. 

Була  відразу створена слідча оперативна група, яка  на чолі із заступником  столичного начальника міліції виїхала на територію комбіната. Виявилося, що на місці перебуває ряд народних депутатів, а  також близько 20 осіб, які представлялися їхніми охоронцями. Саме ці люди не давали пройти  на територію адміністративного корпусу новопризначеному і  у встановленому порядку представленому колективу виконуючого обов’язки директору та, підкреслюю, служби   безпеки комбіната.

Всі розмови про бойовиків, про невідомих терористів, які  після цього розповсюджували народні депутати, є неправдивими. Виконуючий обов’язки директора супроводжувала служба безпеки  комбіната з відповідними службовими  посвідченнями. Міліція не втручалася  в цей  процес, але документувала його. В момент, коли проти працівників комбінату   та виконуючого обов’язки директора  охоронцями народних депутатів Партії регіонів  був  застосований сльозогінний газ та гідранти з водою,  міліція затримала усіх, хто організував сутичку. Серед цих затриманих, у мене є   їхній перелік,  знаходяться і громадяни грузинської національності (це якраз до Партії регіонів відповідь про грузинів), а також жителі Білої Церкви та Кременчуга,  яких звезли на комбінат і тримали там у якості бойовиків. 

Також працівники патрульної служби міліції в цей момент не допустили  ще близько 50  охоронців народних депутатів, які хотіли проникнути  на територію комбіната  аби  посилити бійку.

З моєї точки зору,  міліція спрацювала правильно, всіх, хто організовував безлад, затримала, серед них і двоє працівників  охорони комбінату,  які не підпорядковувались законним вимогам міліції, і    ще 16, так званих, охоронців народних депутатів.

Особливо для шановного мною Миколи Яновича хочу підкреслити, \жодних проламаних черепів або інших страхіть там не відбулося. До лікарні звернувся один громадянин, якщо не помиляюсь, Шамрай,  у якого був поріз обличчя від скла під час вибиття  скляної стінки на цьому комбінаті.  Тому будь-які інші   заяви є просто  бажанням комерсантів нагнітати страсті і втягнути керівництво цілої фракції під надуманим приводом  про друкування зайвих бюлетенів.

Хочу звернути увагу, що друкування бюлетенів розпочалось  сьогодні, але ніякого хвилювання це ні в кого не  викликає. Це була просто спец операція комерсантів по втравленню  цілої крупної фракції парламенту у свої бізнесові розбірки.

І останнє, на заключення, про що хотів би сказати. На жаль, події, які зараз відбуваються в парламенті, свідчать про те, що мало кого із ініціаторів цього питання цікавить об`єктивний розгляд даного питання. Очевидно, що ми живемо в різних моральних вимірах. Коли міліція попереджує працівників дільничних та територіальних виборчих комісій про недопустимість фальсифікації на кшталт 2004 року, це називають залякуванням. Коли ми  оголошуємо рішення судів, які мають  виконуватися, а їх невиконання грозить 2 роками ув`язнення… трьома роками… позбавлення волі, це називають тиском. Коли  міліція затримує тих, хто влаштовує бешкет на державному підприємстві  під політичним прикриттям депутатів, це називається  тероризмом.

Я… Взагалі я прекрасно розумію, є політична сила, яка усвідомлює: для перемоги потрібно зламати нормальний режим  виборчого процесу, який відбувся в першому турі президентських виборів. Звідси атака на поліграф. комбінат „Україна”, захоплення судів,  і далі, боюсь, буде. В цьому ж контексті розглядаю і сьогоднішню спробу зняти мене з посади. Так, вперше Партія регіонів іде на вибори Президента без кишенькового міністра внутрішніх справ. Я це розумію.  Пам`ятаю також  і класику радянського кіно – „Холодное лето 53 года”. Коли банда хотіла захопити село, спочатку треба було грохнути  міліціонера. Я це прекрасно розумію. Завалити міністра і  дорога до пограбування відкрита. (Шум у залі)

Це ваші методи, які не змінилися, на жаль, з 2004 року, і сьогоднішнє голосування  продемонструє хто хоче спокою і чесних виборів, а хто хоче повернути країну до масових фальсифікацій кшталту  2004 року. Банда вже в селі,  подельники можуть визначитися!

Дякую.  (Шум у залі)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні народні депутати! Доповідь міністра завершено. Прошу записатися на запитання до міністра. Відбувається запис.

Прошу прізвища народних депутатів вивести на інформаційне табло. Дмитро Табачник, фракція Партії регіонів.  Немає?

Є Дмитро Табачник? Немає?

Будь ласка, наступний. Народний депутат Семерак, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”

 

11:07:40

СЕМЕРАК О.М.

Шановний Юрій Віталійович, мені стало відомо з засобів масової інформації, що на днях у Житомирській області, на жаль, в цих засобах масової інформації повідомлялося, що депутатами від Партії регіонів, депутатами Верховної Ради, був зламаний офіс іншого народного депутата і понищене там майно.  Ви знаєте, це якось стає в один ряд з комбінатом „Україна”, захопленням суду, з викраданням карточок у спікера Верховної Ради. Все це робиться депутатами однієї фракції. Скажіть, будь ласка, чи це є певний бандитизм, чи це сутність цієї партії, чи, можливо, МВС не справляється зі своїми повноваженнями? Дякую.

 

ЛУЦЕНКО Ю.В. Дякую. Мені відомо, дійсно, про цей випадок. Я не готовий зараз говорити, чи був взлом, чи був спокійний захід, бо є різні точки зору на це питання. Але питання не в цьому. Насправді народні депутати Партії регіонів образилися на листівки, які не мають жодного сенсу, з моєї точки зору, до виборчого процесу. Листівка, в якій не міститься жодного заклику голосувати „за” чи „проти” обох кандидатів в Президенти, містить єдиний логотип: „Стоп зек!” Якщо Партія регіонів в кожному профілі зека впізнає свого кандидата, я в цьому не винен. І я не вбачаю в цьому порушення виборчого процесу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Мошак, фракція Партії регіонів.

 

11:09:05

МОШАК С.М.

Прошу передати слово Коржу Віктору Петровичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Кому-кому?

 

МОШАК С.М. Коржу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Віктор Корж, мікрофон, будь ласка. Партія регіонів.

 

11:09:12

КОРЖ В.П.

Юрий Витальевич, ну, без сомнения, более одиозного политика в Украине, чем вы, нет. И, наверное, нет необходимости комментировать все то беззаконие, которое вы творите. Но я только напомню, что с этой парламентской трибуны в разное время вы наговорили столько лжи, клеветы и глупости, что немыслимо ни в одной цивилизованной стране себе такое представить.

Вы утверждали, что знаете, кто отравил Ющенко, какие депутаты в этом замешаны, кто подорвал свидетеля по одному известному уголовному делу, которому оторвали ноги. Вы показывали фотографии адвоката Полюховича по поводу взятки в 2 миллиона долларов. При этом вы дважды отказывали в возбуждении уголовного дела – и полгода фактически… на полгода затормозили разбирательство по этому делу, которым и сегодня никто не занимается. Неужели вы не понимаете, что такое поведение совершенно не совместимо с занятием такого высокого поста? Я думаю, что вам добровольно надо уйти в отставку.

 

ЛУЦЕНКО Ю.В. Дякую за запитання. Я ніколи не приховував того, що готовий до будь-яких відповідей, але на брехню відповідати просто немає сенсу.

Пане Віктор, ви просто підіть на колишні обєкти „Динамо”, які ви розпродали комерційним структурам, і покайтеся там. А потім будете мені ставити запитання, які під собою не мають нікого сенсу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутата Синиця, фракція Партії регіонів.

 

11:10:35

СИНИЦЯ А.М.

Прошу слово передать Анне Герман.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ганна Герман, мікрофон.

 

11:10:42

ГЕРМАН Г.М.

Шановний пане міністр, я днями повернулася з міста Артемівська, де померла жінка хвора, шахтарська вдова, до якої в день голосування за вашим наказом вдерлися міліціонери, щоб перевірити, чи вона справді не може йти на голосування. Її, прикуту до ліжка, пробували схилити встати, щоб перевірити, чи вона, справді, не може ходити. Після цього стресу і шоку вона померла. Так, пане міністре, не робили навіть фашисти. І якби вам довелося відповідати за все, що ви скоїли за час перебування на посаді, ви були би двадцять разів зек.

 

ЛУЦЕНКО Ю.В. Я вам, шановна пані Ганна, скажу дуже просто. Якщо в вас є такі факти - пишіть заяву в прокуратуру. Якщо це, дійсно, підтвердиться незаконність дій - будуть відповідати.

Але, скажіть мені: а де мали голосувати ті, яких ваші активісти схилили голосувати на дому, але вони вже в домовині? От в Бородищевську бабця померла три роки тому, але по вашим заявам хоче голосувати вдома. То куди іти виборчій комісії? І що, міліції не звертати увагу на те, що тисячі людей ви схилили ніби-то голосувати дома тільки для того, щоб вкинути за них балетні?

В даному випадку саме ваша аморальна діяльність по накручуванню так званого голосування на дому призвела до незручностей інвалідів та дійсно хворих людей. Бо ви хотіли до інвалідів та дійсно хворих людей додати хворих на голову, які хочуть голосувати за одну політичну силу. (Шум у залі)  

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні, шановні народні депутати, я закликаю народних депутатів і закликаю міністра поводитися в  рамках розгляду питання і припинити з одного і з іншого боку політичні маніфестації.

Народний депутат Грицак, фракція партії регіонів.

 

11:12:35

ГРИЦАК В.М.

Шановний пане міністре, працівники міліції Криму грубо втручалися в роботу дільничних виборчих комісій, вимагали зразки відбитка печатки. А

 Перший заступник начальника Головного управління Чипак особисто заважав роботі окружної виборчої комісії територіального виборчого округу номер 2, про що направлялася заява Автономної Республіки Крим прокурору. Хто буде відповідати за протиправні дії ваших підлеглих, хто їм давав такі накази?

І друге питання. За чиїм дорученням вашим, першого заступника Клюєва або керівництва київського главку давали наказ про примінення сльозогенного газу бандитами, яких ззаду підпирала міліція. Попереду була міліція штурмувала, потім – бандити, після того ззаду міліція також їм допомагала. І все це ми сьогодні побачимо, якщо нам покажуть відео Генеральної прокуратури України. Дякую.

 

ЛУЦЕНКО Ю.В. Дякую. Перш за все мене тішить, що ви так добре обізнані про ситуацію в Криму. Спитайте у сусіднього депутата з вашої фракції, він вам пояснить.

А насправді скажу. Дійсно, в ході виборів близько 50 печаток було втрачено. Про це є офіційні заяви. На жаль. У когось вкрали, хтось загубив. Тому міліція, дійсно реагуючи на це, перевіряє дійсність видбитків. Нічого незаконного в таких діях немає.

Стосовно, як ви кажете. Втручання першого заступника начальника главку Чипака, то це не втручання. Він людям довів рішення судів, які заборонили вписувати до реєстру виборців в день голосування громадян. Ви знаєте, що відповідне рішення вступило в силу на той момент і оскарженню не підлягало. Його невиконання тягнуло за собою позбавлення волі. Тому пан Чипак довів до них інформацію про рішення суду і не більше того.

Але ми, дійсно, живемо в різних площинах підходу до цього питання. ви вважаєте, що дотримання закону і вимоги дотримання закону є втручанням, а я вважаю, що наша активна позиція щодо вимог про дотримання закону призвела до спокійного першого туру, з результатами якого всі погодилися. Не погоджуєтеся саме ви, і ви будь-які дії міліції по порядку, по дисципліні, по законності розглядаєте як перешкоджання…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Народний депутат Тедеєв, фракція Партії регіонів.

 

11:14:57

ТЕДЕЄВ Е.С.

Бондику слово передать.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Валерій…

 

ІЗ ЗАЛА. Бондик есть.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Одну хвилиночку! Тедеєв народний депутат є?

 

ІЗ ЗАЛА. Есть, он нажал и ушел.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Немає. Все, заспокойтеся

Народний депутата Попов, будь ласка, фракція Партії регіонів.

 

11:15:20

ПОПОВ О.П.

Прошу передать слово  Колесниченко.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний  депутата Рибак.

Зараз Попов, будь ласка, мікрофон Попову, а потім Рибак.

 

11:15:32

ПОПОВ О.П.

Прошу передати Вадиму Колісниченко

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Вадим Колесныченко, фракція  Партії регіонів.

 

11:15:35

КОЛЕСНІЧЕНКО В.В.

Господин Луценко, по оценкам специалистов за время вашего руководства в МВД  милиция превратилась в вооруженную банду, которая стала опасна для народа. И вы ведете себя по народной присказке: «плюй в глаза, он будет рассказывать божьи роса». Ваш монолог 15-тиминутный доказал одно,  вы признаете преступления, но считаете, но ставите это себе в заслугу. Но это оценка вашей политической  силы. Вы ответьте пожалуйста: вы сами решили захватить полиграфкомбинат  либо исполняли преступный приказ Тимошенко? Это первое.

И второе. Вы уже внесли представление о награждении бандита Лозинского к грамоте или медали «За заслуги» или будете продолжать покрывать  его розыск? Спасибо.

 

ЛУЦЕНКО Ю.В. Дякую. Шановні народні депутати! Хотів би нагадати,  що коріння пана Лозинського  у вас, бо він був довіреною особою Януковича на тому окрузі, де я захищав демократію. Саме там він підпалював школи, там він викрадав вчителів, нищив бюлетені. Все це я пам’ятаю дуже добре, тому не дуже радуйтесь. Але, мова зараз не про це.

Я хочу ще раз повернутися до ситуації на поліграфкомбінаті „Україна”. Перше, хай хоч один політтехнолог скаже, кому і навіщо потрібні додаткові бюлетені, як їх можна взагалі використати? Це ідіотизм, який міг придумати тільки невіглас у виборчому процесі. Всі знають, що мають зійтися кількість бюлетенів,  мають зійтися номери, мають зійтися підписи на корінцях і всіх інших документах.  Це все абсолютно абракадабра, яку вам нав’язали комерсанти, щоб ви захищали їх інтереси.

Але мова про інше. Скажіть мені, що робило п’ятницю, суботу, неділю і до шести ранку понеділок на території комбінату 20 уродженців  Полтавської і Київської області, які представлялися охороною народних депутатів Партії регіонів, в тому числі Степанян Анушован Гагікович, уродженець Грузії, це вам, як любителям Грузії я пояснюю. Але я…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте  питання.

Так, Володимир Рибак, фракція Партії регіонів.

 

11:17:35

РИБАК В.В.

Прошу передать слово депутату Лукаш.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олена Лукаш, будь ласка, мікрофон.

 

11:17:42

ЛУКАШ О.Л.

Спасибо. Это не вопрос, я не представлю о чем можно спрашивать этого человека, это заявление о совершении преступления, адресованное оно присутствующему здесь Александру Медведько.

Уважаемый Генеральный прокурор, у меня на руках решение и в соответствии с решениям суда, вступившего в законную силу, действия человека, стоящего на трибуне, по незаконной агитации за Тимошенко Юлию Владимировну, признаны незаконными.

У меня на руках два решения суда, в соответствии с которыми противоправными вызнаны действия служебных лиц Министерства внутренних дел Украины по истребованию у избирательных комиссий и граждан данных о голосовании на дому. Вот какие на самом деле были решения судов и вот какие на самом деле вы нарушали законы. Пусть граждане Украины знают, что они спокойно могут голосовать на дому. И в этом году их проголосовало ровно столько, сколько в седьмом и в шестом году на выборах – 4  процента. Вы никогда не извинитесь перед ними, но собственно это и не требуется. Я считаю, что …

 

ЛУЦЕНКО Ю.В. Відповідаючи на запитання, можу сказати, дійсно є таке рішення суду, яке двічі визнало агітацію міністра у відпустці незаконним, посилаючись на роз’яснення Конституційного Суду. Що правда це роз’яснення Конституційного Суду було ще до того, як Закон про Кабмін визнав мій статус не як держслужбовці, а як політичного діяча, як і всіх інших. Проте в момент, коли апеляція, мені було відмовлено, я припинив цю агітації з тієї ж секунди, бо є законно слухняним.

Але ви не хочете чути рішення того ж самого суду, який прийняв рішення в той самий день, що голосувати на дому можна тільки з медичною справкою, а вносити в реєстр виборців не можна в день виборів. На жаль, ви вибірково підходите до судів. Я можу сумніватися в цьому рішенні, але його виконав. Мало того, в рішенні суду написано „вимагати від Луценко утриматися від агітації”, а ту ж секунду я утримався від неї і буду утримуватися. Але я так бачу, що ви хочете дати мені таку можливість знявши мене, ви це отримаєте.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Боднар, фракція "Блок Юлії Тимошенко".

 

11:19:45

БОДНАР О.Б.

Ольга Боднар, "Блок Юлії Тимошенко". По-перше, я хочу з сумом констатувати, що представникам Партії регіонів абсолютно нецікаво зробити прозорими вибори і зробити так, щоб фальсифікацію зменшити.

Друге, що я можу констатувати. Що Міністерство внутрішніх справ дуже професійно спрацювало  під час проведення цих виборів і я вдячна і міністру і Міністерству внутрішніх справ за те, що дуже оперативно реагували на всі заяви по порушенню чинного законодавства і під час виборів, і під час їх проведення, і до їх проведення.

Тепер у мене питання до міністра внутрішніх справ. От ви знаєте, на цьому КП „Україна” було розбито скло – це є державне майно. Я прошу вас звернути увагу на те, щоб виновні,  які пошкодили державне майно були притягнуті до кримінальної відповідальності.

Друге. Що ми будемо робити з гречкою? На сьогоднішній момент є інформація, що представники від Партії регіонів ходять по нашим бабушкам…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, шановні колеги….

 

ЛУЦЕНКО Ю.В. Перш за все, я хотів би подякувати депутатів усіх фракцій, бо з усіх фракцій дзвонили і дякували за нормальну роботу міліції, я хочу їм подякувати. Чому? Бо  300 тисяч працівників органів внутрішніх справ, 220 тисяч офіцерів чесно і  віддано працювали  під час виборчого процесу. Жоден із них ні за кого не агітував, жоден із них не розганяв мітинги і не зганяв їх, не кидав колючі їжачки на дорогу аби припинити рух на мітинги, не підкидав вибухівку у засоби масової інформації і не робив всього того, що робили  прихильники Януковича у 2004 році.

Я хочу подякувати всім, хто підтримує міліцію в цій важкій ситуації. А ті, хто називає їх бандою, як сьогодні висловився один із депутатів Партії регіонів, то це тільки тому, що він живе в іншій країні, він мріє кремлем. Кожний, хто думає про Україну, ніколи немає права так ображати 220 тисяч людей, які отримуючи на багато меншу від вас зарплату, не крадучи на відміну від багатьох із вас, тим не менш виконують свою важку місію.

 

 ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні народні депутати, я ще раз звертаюсь до вас давайте не перетворимо розгляд цього питання в зведення політичних рахунків. Я звертаюся до виступаючих, звертаюсь ще раз до міністра.

Прошу вас, народний депутат Пєрєдєрій ваше запитання, фракція "Блоку Юлії Тимошенко" .

 

11:22:16

ПЄРЄДЄРІЙ В.Г.

Прошу передать слово  Владимиру Бондаренко.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Бондаренко, будь ласка.

 

11:22:25

БОНДАРЕНКО В.Д.

Шановний Юрію Віталійовичу! Ситуація в країні   безумовно дає  привід для роздумів над тим, куди  ж ми  йдемо. Коли штучно створюється дисбаланс у Центральній виборчій комісії на користь Партії регіонів і   свідомо утримується цей дисбаланс для того, щоб провести вибори в умовах, коли більшість в комісії складають люди, які підтримують цю партію.  Коли   Апеляційний  суд захоплюють, коли проводяться дії по захопленню інших державних  установ і установ, де друкуються бюлетені.  

Виникає питання, чи ви не є  останнім бастіоном, який сьогодні намітила розрушити  Партія регіонів, щоб абсолютно безконтрольно,  з бандитськими своїми підходами, як в 2004 році, провести вибори, оголосити чи з Москви, чи прямо  з ЦВК абсолютно неправдиву  інформацію і потім чекати, як будуть діяти опоненти.

А в умовах, коли так  буде зроблено…

 

ЛУЦЕНКО Ю.В. Дякую. Я не думаю, що хоч хтось може брати на себе таку велику роль, як останній бастіон, бо останнім бастіоном і останнім, хто виявляє волю, є народ України. Я абсолютно переконаний, що  саме він має дати відповідь на запитання, кого він  бачить лідером нації. Але дати має  в умовах нормальних, чесних, прозорих виборів. На жаль, суспільство швидко забуває погане. Ми забули, що творилося  руками міліції в 2004 році, коли Янукович йшов вперше  в президенти, сьогодні варто про це все  згадати.

Моє  завдання я бачу дуже просто: не повторити цього всього, дати можливість людям вільно, спокійно, без фальсифікацій проголосувати за того, за кого вони  вважають за  потрібне.

Після першого туру виборів  жодна політична сила, принаймні із двох найкрупніших сил, ні один з кандидатів, який вийшов в другий тур, не заявив про фальшування виборів, які вплинули на результат процесу. З моєї точки зору, це серйозний результат міліції, яку я маю честь очолювати. Я впевнений, що і в другому  турі так буде, якщо  я міністр   внутрішніх справ. Але очевидно це не враховує сьогоднішніх ініціаторів відставки, бо вони хочуть міліцію відкинути, захопити  склад і дати грабувати безкарно. Це абсолютно очевидно для  всіх!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Анатолій Матвієнко, фракція  "Наша Україна - Народна  Самооборона".

 

11:24:43

МАТВІЄНКО А.С.

Українська республіканська  партія „Собор”,  Блок  "Наша Україна - Народна  Самооборона".

Юрій Віталійович, я хочу запитати  у вас з приводу такої ситуації. Очевидно, ми маємо розділити в міністерствах посаду міністра як політичну і посаду, значить, як державного службовця. І очевидно, розвівши ці речі, ми зможемо ліквідувати політизацію таких структур всіх міністерств, і найперше – правоохоронних органів. Як ви до цього ставитесь?

Друге. Очевидно ви моніторите ситуацію в структурі, яку ви очолюєте – це 220 тисяч. Скажіть, будь ласка, як сьогодні настрій порівняно з 2004 роком, коли я можу підтвердити, що те, що робила міліція в 2004 році і те, що сьогодні – це небо і земля. І я був свідком ґвалту кожного міліціонера в політичну догоду тим чи іншим політичним силам.

І третє. Скільки все-таки виявлено, скажіть, будь ласка, порушень з боку співробітників в цих виборах? Дякую.

 

ЛУЦЕНКО Ю.В. Дякую. Перш за все, ви абсолютно праві, нам потрібно впроваджувати європейську економічну модель Міністерства внутрішніх справ України і відмовлятися від радянської моделі міністерства міліції, яким, на жаль, насправді це є.

Тоді коли ви обрали перший раз цивільного міністра внутрішніх справ 2005 року в цьому залі, цей перший крок був зроблений. Є окремо політичний діяч, який перед коаліцією відповідає за діяльність міністерства і дає йому орієнтири і пріоритети в роботі, а є окремо люди,  які носять погони, які не мають права на будь-яку політичну діяльність. Цей режим мною забезпечений неухильно всі роки.

Я маю право на агітацію, на свою точку зору, на виступи перед вами, на дебати, на дискусії, але цього не має права міліціонер. Але безумовно варто було б закріпити у законі поняття „перший заступник – начальник національної міліції”, а ще краще „поліції”.  Тоді все стане на свої місця і не буде жодних проблем.

Друге. Під час виборів не було зафіксовано жодного випадку участі міліціонерів у виборчому процесі, принаймні мені такі випадки не відомі.

Третє. Я не моніторю настрої у своїх підлеглих, вони мають право висловлюватися в політичному плані в день голосування, як вважають за потрібне. Але знаю точно, що ніхто з них не хоче повернути ся в часи...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Чорноволенко, фракція "Наша Україна - Народна Самооборона".

 

11:27:08

ЧОРНОВОЛЕНКО О.В.

Дякую. Шановний пане міністре, ну, мені дуже сподобалося ваше порівняння з тим, як у фільмі „Холодне літо 53”, дійсно, перш ніж захопити село, вбили дільничного міліціонера, те саме відбувається і зараз, я з вами абсолютно згоден. І, я вважаю, що це спроба розпочати кримінальну контрреволюцію в Україні і починають з міністра внутрішніх справ. Але і ряд інших ознак цього всього, що відбувається. Я би хотів, щоб ви на цій темі от трошки зупинилися, напевне, ж у вас є якісь оперативні розробки, прогнози щодо подальших дій, які би хотіла вчинити Партія регіонів, їхній очильник Янукович по фальсифікації виборів і по порушенню законності в Україні.

І хочу дійсно підкреслити, що дійсно небо і земля в порівнянні з тим, що коли регіони були при владі нинішній стан і міліції і порядку в країні, і це теж правда.

 

ЛУЦЕНКО Ю.В. Дякую. Ви знаєте, з вашого дозволу я все-таки утримаюся від прогнозів, що, хто буде робити, не моя це, в принципі, компетенція доти поки я міністр внутрішніх справ, знаю лише одне, не буде ні масового підкупу, бо ми будемо давати по руках в момент, не буде ні каруселей при виносу бюлетенів, як це практикувалося, на жаль, на багатьох виборах і не буде будь-яких фальшувань в тому числі рішень суду щодо того чи іншого питання.

Я можу лише запевнити, що міліція готова працювати якщо їй дадуть таку можливість. Але тут зібралися політики, саме вони мають визначитися, ми зацікавлені в другому турі виборів такому ж спокійному і чесному як перший чи в якомусь іншому такому як був 2004. От сьогодні на кону стоїть це питання, коли будуть приймати рішення депутати всіх фракцій, вони практично будуть голосувати люблять вони Луценка, не люблять, є в мене помилки, чи немає, сьогодні ми стоїмо на порозі другого туру остаточного голосування за Президента України, хочемо голосувати спокійно, як це було на першому турі, залиште в спокої міністерство і дасте йому оцінку на другий день, хочете змінити ситуацію і повернути 2004 з масовими фальсифікаціями і іншим, звичайно, треба тоді змінити, зняти, збити міліціонера і далі піде беспредел. Я в цьому абсолютно переконаний як, надіюсь, і…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, час на запитання вичерпано. Я дякую міністру внутрішніх справ. Тепер нам треба далі визначитись. Шановні народні депутати, я оголошую, що присутній Генеральний прокурор України і перший заступник Голови Служби безпеки України. Верховна Рада, є потреба заслухати? 

Ну, будь ласка, давайте домовимося таким чином, шановні народні депутати: запропонуємо виступити по 5 хвилин, так? Шановні народні депутати,  і далі, якщо буде воля Верховної Ради, будуть виступи депутатів від фракції. Ні - будемо переходити до прийняття рішення. Немає заперечень?

Я запрошую до трибуни Генерального прокурора України Олександра Івановича Медведька.

 

МЕДВЕДЬКО О.І.

Шановний Володимире Михайловичу! Шановні народні депутати України!  В Конституції визначено, що Президент держави обирається громадянами України  на основі загального, рівного і  прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Обов’язок держави забезпечити реалізацію конституційних прав як кандидатам на пост Президента так і рівною мірою виборцям. Зрозуміло, на перший погляд конституційне положення виявилось досить складним при його реалізації. Правова реформа, яка відбувається в нашій державі, значною мірою залежить від готовності здатності державних інституцій, у першу чергу  судових і  правоохоронних органів виконувати своє призначення  служінню кожній людині охороні та захисту її прав і  свобод забезпеченню безпеки.

Відповідно до  Закону „Про  вибори Президента України” службові особи органів внутрішніх справ як органи виконавчої влади  під час проведення виборів повинні створювати належні умови для здійснення виборчими комісіями їх повноважень, забезпечувати їх охорону, а також охорону виборчої  документації.

Одним з основних принципів діяльності органів внутрішніх справ відповідно до вимог Закону України про міліцію  є   незалежність від будь-яких політичних громадських обєднань. У підрозділах МВС України забороняється діяльність політичних партій,  рухів та інших громадських обєднань, що мають політичну мету.

Згідно зі  статтею 11 Закону України   „Про вибори Президента України” заборонено незаконне втручання будь-кого у виборчий процес. Разом з тим 15 – 16 січня поточного року з прокуратур регіонів надходили повідомлення про дії працівників Міністерства внутрішніх справ в областях та районах держави пов’язані з масовими перевірками в порядку  статті 97 КПК України  письмових заяв виборців про надання їм можливості голосувати за кандидата в Президенти України за межами приміщень виборчих дільниць у зв’язку зі станом здоровя.

Як зясовано, зазначенні дії  мали місце на виконання  письмового доручення заступника міністра внутрішніх справ від 14 січня поточного року начальникам головних управлінь, управлінь МВС України  в регіонах. Вказані дії керівництва Міністерства внутрішніх справ України суперечили вимогам Конституції  України та вимогам статей Закону України „Про вибори Президента”.

У зв’язку з цим Генеральною прокуратурою 15 січня поточного року  внесено протест на дії заступника міністра внутрішній справ, який  наступного дня був задоволений, а вказане доручення відкликане з головних управлінь та управлінь МВС України в регіонах.

Шановні народні депутати,  загалом до органів прокуратури надійшло  понад 1 тисячі звернень стосовно порушень виборчого законодавства, за якими у 80 відсотках вже прийняті законні рішення та вжито належних заходів реагування, з них, більше 400 надіслано  до виборчий комісій, органів місцевого самоврядування та внутрішніх справ. Із зазначених звернень кожне п’яте стосується  порушень порядку ведення передвиборчої агітації, кожне сьоме – підкупу  виборців,  кожне чотирнадцяте – порушень при складанні  списків виборців.

Генеральною прокуратурою доручено  прокурорам областей забезпечити нагляд за додержанням законів  органів внутрішніх справ  при проведенні ними перевірок з приводу голосування за межами виборчих дільниць. Як приклад, прокуратурою Автономної Республіки Крим   17 січня 2010 року  начальнику головного управління МВС України  в Автономній Республіці Крим внесено припис з вимогою припинити  незаконне втручання працівників  міліції у виборчий процес та  роботу виборчих комісій з приводу голосування виборців на дому. Також органами внутрішніх справ задоволено 15 приписів прокуратури Харківської області  щодо незаконного проведення  працівниками міліції  перевірок за зверненнями виборців з приводу голосування за межами  виборчої дільниці  замість скерування таких  звернень до виборчих комісій. 

На аналогічні незаконні дії  посадових осіб органів внутрішніх справ привнесено чотири протести  прокуратурі Черкаської області. Ці документи про прокурорське реагування  керівниками підрозділів 

Міністерства внутрішніх справ  України повністю задоволені. Поряд з цим мають місце факти незаконного порушення кримінальних справ за заявами виборців  з проханням голосувати на дому. На даний час  органами прокуратури Луганської та Дніпропетровської області  України скасовано 15 постанов про порушення  кримінальних справ.

Всього до правоохоронних органів  за період передвиборчої кампанії  та виборів Президента України надійшло тисячу 996 заяв і повідомлень про злочини, пов`язані з порушенням виборчого законодавства. За наслідками їх розгляду порушено 83 кримінальні справи. З них переважна більшість про загально-кримінальні злочини, не пов`язані з порушенням виборчого законодавства, а саме про такі як вчинення  хуліганських дій по відношенню до  агітаторів тієї чи іншої  політичної організації, спричинення їм  тілесних ушкоджень, крадіжки майна з приміщень цих організацій або  його пошкодження. Із загальної кількості 16 справ розслідується органами прокуратури, у тому числі 11 справ за фактами порушень виборчого законодавства, зокрема, 6 справ – за фактами перешкоджання здійсненню виборчого  права, 4 справ – за фактами голосування виборцями… на виборчій дільниці більше, ніж один раз та 1 справа – за фактом незаконного знищення виборчої документації.

В якості прикладу. Мелітопольською міжрайонною прокуратурою Запорізької області розслідується кримінальна справа, порушена за статтею 157 Кримінального кодексу України стосовно особи, яка пропонувала гроші громадянам за голосування в підтримку одного з кандидатів в Президенти України.

Окрім того по відомим вам подіям по поліграфкомбінату „Україна” Генеральною прокуратурою України розслідується кримінальна справа, яка порушена прокуратурою Шевченківського району 21 січня поточного року за частиною 2 статті 365 та статті 345 Кримінального кодексу України.

Ще п`ять кримінальних справ порушено за фактами перевищення влади або службових повноважень, службового підроблення, умисного спричинення  тілесних ушкоджень середньої тяжкості, нападу на працівника  правоохоронного органу, захоплення державних будівель або громадських споруд. В якості прикладу. Прокуратурою Зборівського району тернопільської області 17 січня порушена кримінальна справа стосовно двох громадян за частиною 3 статті 296 та частиною 2 статті 345 за фактом нападу на співробітника ДАІ, який охороняв громадський порядок на виборчій дільниці у селі Голосівка.

Також Генеральною прокуратурою проведена перевірка за фактом незаконного виготовлення печатки Вищого адміністративного суду України. за результатами перевірки стосовно службових осіб Департаменту громадської безпеки МВС 15 січня порушено кримінальну справу за частиною 3 статті 364 Кримінального кодексу України.

Також за приписом Генеральної прокуратури 14 січня 2010 року державним реєстратом Печерської районної у місті Києві державної адміністрації виключено з „Єдиного державного реєстру” юридичних осіб та фізичних осіб підприємців недостовірний запис, що головою Вищого адміністративного суду України є Сірош. У відомостях зараз реєстру значиться Пасенюк Олександр Михайлович. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександр Іванович. Сідайте, будь ласка.

Я запрошую до трибуни першого заступника голови, начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Василя Сергійовича Грицака.

 

ГРИЦАК В.С.

Шановний Володимире Михайловичу, шановні народні депутати! Службою безпеки України у взаємодії з іншими правоохоронними органами – прокуратурою і міліцією – вживалися ряд заходів для забезпечення вільного волевиявлення народу під час першого туру президентських виборів. У Службі безпеки України був утворений оперативний штаб, до складу якого увійшли керівники центральних департаментів Служби безпеки України. Такі самі ж штаби аналогічні діяли при регіональних органах Служби безпеки України. Крім цього, напередодні та під час проведення виборів, під час підрахунку голосів створені та діяли оперативні групи, які забезпечили негайне реагування на звернення громадян з приводу порушень законодавства про вибори України. Крім цього, працювали телефони довіри. Дані телефони довіри були висвітлені в засобах… вірніше, на офіційному сайті Служби безпеки України, і ми отримали дуже багато інформації, яка в реальному режимі часу фактично перевірялася і знаходила відповідне реагування.

Крім цього, Службою безпеки України вживався комплекс заходів, повязаних з забезпеченням систем телекомунікацій, які покликані забезпечити трансляцію результатів волевиявлення громадян до Центральної виборчої комісії, а також безпеки самого серверу. Що стосується інформаційної безпеки, виявлялися ряд недоліків, про які негайно інформувалася як Центральна виборча комісія, так і окружні територіальні виборчі комісії, які, як правило, усувалися в більшості випадків негайно.

Хочу також повідомити, що з 1 січня по 27-ме за останній місяць службою було віддокументовано, отримано і віддокументовано 311 випадків порушення виборчого законодавства, з них 65  матеріалів передано в прокуратуру, Генеральну прокуратуру України в порядку статті 97. За нашими даними прокуратурою порушено 5 кримінальних справ, 49 інформацій передано в прокуратуру в порядку загального нагляду для вжиття…, для реагування, 29 інформацій передано в окружні комісії, а також – ЦВК, 13 матеріалів передалося до Міністерства внутрішніх справ, 11 матеріалів в органи місцевої влади для усунення недоліків.

На сьогодні Служба безпеки вживає всіх необхідних заходів для того, щоб знову ж таки забезпечити вільне волевиявлення громадян під час другого туру президентських виборів. Дякую за увагу. Виступ закінчено.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, виступ завершено. Дякую вам також, сідайте, Василь Сергійович.

Шановні народні депутати, чи є пропозиції депутатів щодо обговорити це питання? (Шум у залі)  

Одну хвилиночку. Я… Одну хвилинку, шановні народні депутати. Верховна Рада України, якщо наполягають, може визначитися. Тому я поставлю на голосування, хто за те, щоб обговорити це питання? А ви, будь ласка, визначитеся шляхом голосування.

Я ставлю на голосування пропозицію про те, щоб здійснити обговорення зазначеного питання, тобто доповіді міністра внутрішніх справ і виступів Генерального прокурора і першого заступника Голови Служби безпеки. І прошу шляхом голосування визначатися.

 

11:41:40

За-187

Рішення не прийнято.

По фракція, будь ласка. Партія регіонів  – нуль, "Блок  Юлії Тимошенко" – 150, "Наша Україна - Народна Самооборона" – 36, комуністів, „Блок Литвина” – 0, позафракційні – 1.

Шановні народні депутати, відповідно до статті 240 пункт 6 після завершення обговорення зазначеного питання проводиться голосування  щодо прийняття відповідної постанови Верховної Ради України.

Слово має Олександр Лавринович.

 

11:42:27

ЛАВРИНОВИЧ О.В.

Шановні колеги, високоповажне товариство, я думаю, що після виступу Генерального прокурора України і першого заступника Голови Служби безпеки України  у нас вже немає потреби детально обговорювати кожний крок, який робило міністерство і особисто міністр під час виборчої кампанії.

У нас є тільки одна необхідність: можливо, показати от цю кількість судових рішень, які ми… дії міністра особисто і його підлеглих за його наказами, визнані судами України протиправними. І ті копії постанов про порушення кримінальної справи щодо дій представників органів внутрішніх справ, які вчинили у відповідності до розпорядження міністра.

Я думаю, що настав час покласти край беззаконню в органі, який має охороняти закон. Я прошу народних депутатів України підтримати внесений проект постанови про звільнення Луценка Юрія Віталійовича з посади міністра внутрішніх справ.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні народні депутати, від уряду, позиція уряду – перший заступник Прем'єр-міністра України, перший віце-прем’єр-міністр Олександр Турчинов. (Шум у залі)

Шановні колеги, це кадрове питання. Я прошу заспокоїтися. Прошу заспокоїтися. Ну не перетворюйте ви Верховну Раду. Будь ласка, мікрофон.

 

ТУРЧИНОВ О.В.

Шановний Володимире Михайловичу,  шановні народні депутати! Я прошу заспокоїтися, я небагато часу у вас займу.

Я хочу звернути увагу на те, що це дуже серйозне кадрове питання. І замість того, щоб його професійно, відповідно до вимог Конституції і законів обговорити, тут Партія регіонів пробує його перетворити на судилище. Причому, шановні колеги, я звертаю увагу представників засобів масової інформації. Під час обговорення питань, під час, коли задавали питання, третина Партії регіонів не була присутня і не могли даже задати питання, коли їх називали.

І зараз є спроба відкрити шлях до фальсифікацій, сфальшувавши це голосування. Я прошу, щоб засоби масової інформації показали зал, показали скільки відсутньо депутатів від регіонів, за яких будуть голосувати, щоб сфабрикувати голосування, для  фабрикації голосування і виборів Президента України. Тому, Володимир Михайлович, враховуючи важливість цього питання, я би дуже просив зробити перекличку народних депутатів і виключити фальшування голосування по цьому важливому кадровому питанню. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Я прошу вас, давайте хоч не  свистіть, давайте демонструвати якусь присутність в нормальному місці.  Шановні колеги, спокійно. (Шум у залі)

Ставлю на голосування проект Постанови Верховної Ради  України (реєстраційний номер 6003) про звільнення міністра внутрішніх справ України Луценко Юрія Віталійовича. Прошу голосувати.

 

11:45:46

За-231

Постанова прийнята.

Оголошується… Будемо розглядати питання, чи перерву зробимо?

По фракціях, будь ласка. Партія регіонів -  171,  "Блок Юлії Тимошенко" – 1, "Наша Україна - Народна Самооборона" – 11, комуністів – 27,  "Блок Литвина" – 19, позафракційні – 2.

Оголошується до розгляду проект Закону про внесення змін до Закону України "Про вибори Президента України" (щодо організації роботи виборчих комісій) (реєстраційний номер – 6004). 

Доповідач – народний депутат України Лавринович Олександр Володимирович. Співдоповідач – перший  заступник голови Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Боднар Ольга Борисівна.

 

11:46:54

ЛАВРИНОВИЧ О.В.

Шановні колеги, ми зробили перший крок для того, щоб запобігти спотворенню волевиявлення громадян. У нас є необхідність зробити другий крок. Я був категоричним противником того, щоб вносити будь-яку зміну в Закон „Про вибори Президента” під час виборчої кампанії. І якщо ви подивилися на проект, який пропонується зараз до розгляду, він не стосується жодних норм, які регламентують виборчі змагання. Вони скеровані виключно тільки на спробу зробити можливість не встановити результати виборів. Не дати можливість підвести підсумки голосування по окремим дільницям, по округам чи по Україні в цілому. Оскільки в нас є абсолютно переконливі відомості про те, що саме такий напрямок обраний зараз одним із кандидатів, який не має можливості отримати підтримку громадян і замість цієї підтримки організувати зараз спотворення результатів волевиявлення по регіонам України або в принципі унеможливити встановлення результатів виборів в Україні.

З цією метою пропонуються зміни, які забезпечать, незалежно від волі окремого кандидата, повне формування складу виборчих комісій, їх роботу в день голосування і встановлення чесних результатів виборів. При цьому ми звичайно будемо впевнені, що контроль за роботою комісії, за підрахунком голосів, за встановленням результатів волевиявлення в Україні є настільки широким, що ми отримуємо чесну відкриту перемогу кандидата, який отримає найбільшу підтримку громадян України, а не той, який буде намагатися зірвати вибори в Україні. Я просив би всіх зробити наступний крок, який буде гарантувати нам отримання 8 лютого інформації про те, що ми завершили виборчу кампанію по виборах Президента України і нам вже відоме прізвище наступного Президента України. Прошу підтримати цей законопроект.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, якщо є запитання до

Олександра Володимировича, прошу записатися. Прошу прізвища народних депутатів вивести на табло.

Михайло Чечетов, будь ласка, ваше запитання.

 

11:49:56

ЧЕЧЕТОВ М.В.

Уважаемый Александр Владимирович! Действительно, философия закона направлена на то, чтобы комиссии исполняли чисто технические функции, их вывести за скобки политического процесса.  Как вы считаете, мы практически закрываем шлюзы перед темы политическими   авантюристами, которые готовы сделать все для того, чтобы комиссии, в случай принятия законопроекта, чтобы комиссии не признали законные волеизлияние людей? Спасибо.

 

ЛАВРИНОВИЧ О.В. Найважливіше тут концептуальний підхід. Ми з вами вже кілька років користуємось загальним підходом, що організація і  проведення виборів покладається на представників тих, хто змагається відповідно до Закону «Про  вибори народних депутатів України», коли змагались політичні партії, зараз, коли змагаються кандидати в Президенти України. Вони  ж формують цю систему  комісій, яка  організує самі вибори.

І ми прийшли до тої ситуації, коли лишається два претендента. І якщо один з них розуміє безперспективність цих змагань і немає достатньо гідності, щоб визнати свою поразку, він може  вдаватися, і у нас є  сумніви, що саме готується до того, щоб вдатись до того, щоб не дати можливість встановити результати. Саме на це й скерований проект і кожна норма, яка в ньому є, вона передбачає протидію саме цьому напрямку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Подгорний,  фракція "Блоку Юлії Тимошенко".

 

11:51:28

ПОДГОРНИЙ С.П.

Подгорний, фракция «Блоку Юлии Тимошенко».  Шановні виборці, шановні головуючий! У мене питання таке. При розгляді першого питання дуже багато було вказано, яка вакханалія творилася з печатками, що виговлялись інші печатки і таке  інше. Так от питання таке: як буде діяти окружна комісія, коли, умовно кажучи,   до неї привезуть  3, 4, 5 протоколів  із завіреними опять таки 3, 4, 5 печатками  тих дільничних комісій, які проводять так зване засідання, там три особи проведуть засідання, п’ять осіб  проведуть засідання. Це перше.

А те, що вакханалія буде,   я в цьому не сумніваюся. Вчора, наприклад, окружна виборча комісія, де більшість від Партії регіонів,  дала цьому приклад: в 37 випадках вона проігнорувала думку одного  з кандидатів на посаду Президента і призначила на керівні посади зовсім інших осіб, які не підготовлені на ці посади, вони планувалися виключно  працювати членами комісії.  Дякую. 

 

ЛАВРИНОВИЧ О.В.   Шановний пане, я можу вам сказати, ваша впевненість в тому, що вакханалія буде, після прийняття цього закону значно зменшиться, оскільки вакханалії ми не допустимо після цього.

Що стосується печаток, по всій Україні буде одна   дільнична комісія на кожній дільниці, з однією печаткою і  вона буде сформована повністю в тому випадку, якщо  кандидат, один з кандидатів в президента, ваш кандидат, не буде відкликати своїх представників, або якщо вони просто не являться. Тоді підсумки встановлять ті, хто  буде безпосередньо забезпечувати роботу виборчої дільниці і це одна юридична особа, одна печатка і один протокол, і одна у нас Україна і буде  один Президент.       

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Володимир Бондаренко,  фракція "Блоку Юлії Тимошенко".

 

11:53:33

БОНДАРЕНКО В.Д.

Володимир Бондаренко, „Блок Юлії Тимошенко”.

Справа в тім, що наш доповідач сповідує абсолютно  подвійні стандарти. Буквально  місяць він особисто боровся проти того,  щоб ми в цій залі не розглядали зміни до закону, які абсолютно необхідні, перш за все законодавчо врегулювати, яким чином  повинні голосувати люди, які не можуть дістатись до дільниць, або ті, хто фальсифікує документи, чи вимоги до того, щоб до нього прийшли додому.

А також  питання про те, чи можна автобусами їздити між різними дільницями і декілька разів голосувати. Це виявилося       не важливим.  Сьогодні виявляється важливим те, щоб дати можливість комісії встановлювати результати незалежно від того, скільки членів комісії буде на місці.

Те саме стосується сьогодні  і діяльності  ЦВК, яку ніхто не помічає. Наприклад в окремих  областях, де Партія регіонів хоче забезпечити   собі перевагу, не пропорційно призначена кількість голів окружних комісій по відношенню до інших...

 

ЛАВРИНОВИЧ О.В. Що стосується подвійних стандартів, я знаю тих людей, які їх сповідують, регулярно змінюючи. Але я також точно знаю, що я категорично був і лишаюся проти зміни правил проведення виборчих перегонів. Вони мають залишатися сталими постійно. І те, що я сьогодні пропоную, жодною мірою не стосується правил проведення виборчих перегонів. Воно стосується тільки унеможливлення зриву виборів через дії одного з кандидатів в Президенти потому, щоб унеможливити прийняття рішень у виборчих комісіях.

Я дуже сподіваюсь, що ці норми будуть доброю профілактикою і їх не буде жодної потреби використовувати.  І комісії розуміючи, що не буде можливості все одно зірвати вибори, будуть працювати у повному складі, і добрим чином підіб’ють підсумки і ми отримаємо добрий результат.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Богдан Губський, фракція «блоку Юлії Тимошенко».

Народний депутат Павловський, фракція «Блоку Юлії Тимошенко».

 

11:55:57

ПАВЛОВСЬКИЙ А.М.

Хотів би звернути увагу на зауваження Головного науково-експертного управління, яке відзначає, що даний законопроект має суттєві вади, які не стикуються з чинним законодавством, Конституцією, і пропонує нам відправити тому цей законопроект на доопрацювання.

Я думаю,  що нам слід дотриматись до висновків нашого Головного науково-експертного управління. І разом з тим хочу сказати, що дійсно, виходить так, що комісія може приймати і засідати важливі рішення при будь-якому складі чисельному. Тобто прийде одна людина, дві, і можна приймати рішення проводити якимось чином  голосування. Нема взагалі поняття кворуму.

Я думаю, що це навпаки приведе не до упорядкування, а до повного хаосу. І дійсно, я не розумію доповідача. Ще декілька днів тому він казав, і зараз підтвердив, що не можна змінювати правила гри, і вдається до зміни цих же правил.

 

ЛАВРИНОВИЧ О.В. Ну я, напевне, змушений ще раз сказати, бо ви погано слухали, що я і сьогодні є категоричним противником зміни правил виборчих перегонів.

Те, що стосується висновку і посилання на порушення, я вам можу сказати, що слово „Конституція” не треба вживати всує, тому що там жодного порушення немає, мова йде про конфлікт з нормами закону іншого, коли в колегіальних органах визначається кворум для роботи. Це питання якраз до дискусії чи в колегіальних органах всіх обов’язково визначається кворум для ухвалення рішень.

ЩО стосується того, що в даному випадку ця норма може бути застосована для того, щоб малою кількістю приймати рішення, немає жодного обмеження для присутності на засіданнях комісії, є тільки запобіжних того, щоб не було бажання просто не взяти участь в засіданні комісії в день голосування з тим, щоб волевиявлення громадян залишилось не реалізованим. Цього не буде. Будуть встановлені результати і буде перемога кандидата в Президент, який очолить Україну на наступні 5 років.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Валерій Писаренко, фракція "Блоку Тимошенко".

 

11:58:17

ПИСАРЕНКО В.В.

Шановний Олександр Володимирович, я хотів, по-перше, подякувати вам за ту роботу, яку ви проробили по попередньому закону. І мені здається, що ви в попередньому законі саме заклали цей механізм, яким забезпечили те, щоб не було зловживань. Адже сьогодні, коли 50 на 50 розподіляються дільниці, ми вже це обговорювали на практиці, як буде, якщо буде ухвалений ваш закон і буде він діяти, ми відчуваємо, що взагалі ми можемо отримати окремі дільниці, які будуть працювати в двох складах, які кожен з них буде вважати, що вони і є та легітимна більшість половини і кожен з них буде ухвалювати своє рішення.

От нас турбує саме практичне застосування цього закону. Ми розуміємо, що вас спонукає до цього саме політичні мотиви. Але скажіть, будь ласка, от як вже професійно, ви розглядали на практиці, яким чином будуть працювати комісії, коли два кандидата дають по 50 відсотків і кожний з цих 50 відсотків є легітимним складом комісії? Тим більше, мені здається, що достатньо нормальним кроком було, коли в попередній вашій законодавчій ініціативі, яка на сьогоднішній день є законом, ви ввели кримінальну відповідальність за ухилення від роботи в комісії? Дякую.

 

ЛАВРИНОВИЧ О.В. Дякую за питання. Пане Валерій, мені приємно його чути, оскільки існує дуже точна відповідь на це питання.

Звичайно, ми відпрацьовували можливості проведення чесної кампанії без намагань що-небудь спотворити. Тоді ні вам, ні мені не приходило в голову, що хтось на фініші зможе припустити те, щоб взагалі не було   результату. Цього не було.

Сьогодні ми маємо підстави думати, що саме це хочуть запропонувати. Не буде двох комісій, одна комісія, одна печатка,  один голова, а найголовніше скриня з виборчими бюлетенями - це не дасть можливості нікому, нікому  намагатися сфантазувати чи  зробити якісь паралельні документи. Все можна буде встановити істину, коли відкриється скринька і порахуються бюлетені. Це буде результат, а не будь-які  окремі сепаратні засідання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександре Володимировичу.

Шановні колеги,  відповіді на запитання завершено. 

Така пропозиція.  Зараз оголосити перерву. Після перерви продовжимо розгляд цього питання і наступних питань. Нема заперечень? Оголошується перерва до 12.30 хвилин.  

 

ПІСЛЯ  ПЕРЕРВИ

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати,  продовжуємо розгляд  проекту Закону про внесення змін до Закону України „Про вибори Президента України” (щодо організації роботи виборчих комісій) (реєстраційний номер 6004). Співдоповідач – перший  заступник голови Комітету з питань  державного  будівництва та місцевого самоврядування Ольга Борисівна Бондар. Прошу вас.

 

12:30:21

БОДНАР О.Б.

Шановний головуючий, шановні колеги, хочу привернути вашу увагу до такого регламентного нонсенсу, як те, що  законопроект, який ми сьогодні розглядаємо, внесено на заміну  вчора ввечері, 27 січня. Тому, звісно, що ніяким чином комітет не міг  зібратися на засідання, розглянути фахово цей законопроект, а також винести проект рішення, запропонувати вам проект рішення в залі.

Висновок Науково-експертного управління ми отримали лише сьогодні. В цьому проекті рішення йдеться про те,  що автору пропонується відправити цей законопроект на доопрацювання. Аргументи, які наводяться Науково-експертним управлінням,  я думаю, що були би і підтримані нашим комітетом,  однак, на жаль, нас позбавили такої можливості.

Мова йде про те, що автор хоче порушити принцип колегіальності і в колегіальному органі, в якому рішення має прийматися 2/3 голосів, він дуже хоче  приймати рішення  будь-якою кількістю голосів. Що це означатиме на практиці? Чи зробиться ця норма  такою прозорою проведення другого туру виборів?  Чи можна буде вважати, що завдяки цій нормі ми унеможливимо якісь фальсифікації? На жаль, ні. Навпаки, якщо комісія,  засідаючи у будь-якій кількості  присутніх членів, буде приймати  те чи інше рішення, це рішення з правової точки зору  і з точки зору  норми юриспруденції, які у   нас уже існують не один рік у законодавчому полі по виборам, буде  вважатися такою, як спотворення  рішення комісії.

Що  хоче ще автор своїм законопроектом? Яку новелу він пропонує? Він пропонує, що, якщо дільнична виборча комісія не може зібратися і прийняти якесь рішення, то це рішення повинна негайно робити окружна виборча комісія. Причому автор не каже, що в окружну виборчу комісію має поступити, наприклад, опротестування дії чи бездіяльності дільничної виборчої комісії. Він вважає, що окружна виборча комісія має апріорі вирішувати за рільничу виборчу комісію ті чи  інші питання. Отже відсутність вимоги щодо мінімальної присутності членів виборчих комісій на її засіданні у поєднанні із вище наведеним може призвести до ще більш негативних наслідків, ніж ті, недопущення яких спрямовано проект.   У разі прийняття запропонованої новели встановлення результатів голосування на виборчій дільниці та підписання протоколу ДВК про підрахунок голосів виборців теоретично можливо за будь-якої мінімальної кількості членів ДВК.

Новий припис, яким пропонується вирішувати все на окружній виборчій комісії, тобто йдеться про те, що не передбачається подання скарг щодо бездіяльності. По-друге, прийняттю рішення з питань компетенції виборчих комісій  нижчого рівня не передує прийняття рішення виборчої  комісії вищого рівня щодо неправомірної бездіяльності. Тим самим прийняття  згаданої новели в запропонованому вигляді може створити передумови для необґрунтованого втручання комісії вищого рівня у діяльність виборчих комісій нижчого рівня.  До речі, чинний закон в окремих випадках надає таке право виборчим  комісіям вищого рівня – приймати рішення з питань, які належать до повноважень комісії нижчого рівня. Наприклад,  виборча комісія  вищого рівня має право прийняти рішення по суті питання, якщо рішення виборчої комісії нижчого рівня з цього питання було нею скасовано як таке, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням  повноважень.  Отже, шановні колеги, ми сьогодні з вами зібрались для того,  щоб послухати автора, який є  противником змін до чинного законодавства  про вибори під час проведення виборчих перегонів. Однак на сьогодні він не відмовляється від свого законопроекту і не пропонує його зняти, тому  від імені комітету, на жаль, я не можу вам винести рішення, можу сказати тільки від себе як народного депутата: я за даний законопроект голосувати не раджу, оскільки він не покращує правове поле, не скасує зловживання, а, навпаки, їх додасть. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Сідайте, будь ласка.

Шановні народні депутати, прошу записатись для обговорення. Запитання, будь ласка. Да, я перепрошую. Прошу записатись на запитання до першого заступника голови комітету.

Прошу на табло вивести прізвища народних депутатів. Сергій Подгорний, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”.

 

12:35:34

ПОДГОРНИЙ С.П.

Подгорный, «Блок Юлии Тимошенко». Уважаемая Ольга Борисовна, тут доповідач - автор предлагал нам не фантазировать, а я все-таки хочу немножечко пофантазировать.

Дело в том, что этот законопроект передбачає не только, что окружная комиссия выполняет функции дільничної комісії, непонятно в каких случаях. Общая фраза: «В тех случаях, если дільнична комісія не виконала свої, там, обовязки”. Но эта же процедура – она касается и Центральной избирательной комиссии, которая будет выполнять функции окружных комиссий, если те не выполнили что-то непонятно с каких причини.

А то, что сегодня у нас в Центральной комиссии, мы знаем, расклад какой: что 8 человек там от Партии регионов вместе с коммунистами устраивают беспредел, игнорируют все законодательные нормы и только большинством давят, - то вот, мне кажется, господин Лавринович правильно сказал, что он уже знает, что Президент в таком случае, с принятием этого закона, обеспечит им Центральная комиссия Януковича. Так вот, как этому противостоять все-таки, как вы думаете?

 

БОДНАР О.Б. Ну, як бачите, автор не пропонує робити подібну новелу для Центральної виборчої комісії, цілком розуміючи, до чого може привести подібний абсурд. Я повторюю, що порушення принципу колегіальності тут не є якимось дискутивним питанням. В конституційному праві воно чітко визначено. І той, хто вивчав Конституцію і основи конституційного права, він чітко знає, що порушення принципу колегіальності призводить до того, що прийняття рішень може бути будь-яким, так, як сказав колега Подгорний. На жаль, я повністю з вами погоджуюсь. Це є навіть не фантазії, це є реальна небезпека, не тільки на рівні Центральної виборчої комісії, але на рівні окружних виборчих комісій і дільничних виборчих комісій. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Доній, фракція "Наша Україна - Народна Самооборона".

 

12:37:34

ДОНІЙ О.С.

Зрив президентських виборів є небезпечним для країни і надзвичайно важливо, щоб обидва кандидати в Президенти вже зараз зробили заяви, що вони визнають перемогу свого опонента незалежно від наслідків голосування. І в цьому плані законопроект, який подається, безперечно, по ідеї, повинен сприяти цьому. Але в ньому є кілька моментів, які застерігають і які не дають відповіді на поставлене запитання. А от можете ви собі уявити, що будуть два засідання комісії: одна – під керівництвом голови комісії від однієї сили з підписом і в іншому кабінеті буде інша частина засідати з секретарем, з печаткою. От як вийти з цієї колізії, якщо у нас може бути реально дві комісії?

 

БОДНАР О.Б. Дякую. Я можу вам додати до цієї небезпеки, коли одна комісія буде засідати під головуванням голови, друга - секретаря, а окружна виборча комісія буде засідати по-своєму, тому що має також право завдяки оцій новелі. Неправильно прописана новела призводить до того, що можна просто навіть заплутатися. Людина, яка буде… Ну, навіть не бажаючи порушити, вона уже порушує. Я з вами повністю погоджуюсь, що волевиявлення споплюжувати  не можна. На жаль, дані новели призводять до того, що в нас будуть масові порушення законодавства.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Валерій Писаренко, фракція "Блоку Юлії Тимошенко".

 

12:39:07

ПИСАРЕНКО В.В.

Шановна Ольга Борисівно, ви знаєте, я хотів вас запитати таке, що сьогодні ваш комітет працює з багатьма законопроектами, які стосуються внесення змін до Закону про вибори. І, дійсно, актуальність деяких питань сьогодні є надважливою, надчутливою.

На жаль, нам приходиться вже в передчас виборів повертатися до закону, який окремі моменти достатньо хорошо врегулював. І на мій погляд, наприклад, сьогодні ми, дійсно, можемо змінити ту ситуацію, коли дільничі виборчі комісії вже напрацювали механізм роботи і сьогодні я хочу нагадати ще, що невиконання відповідних посадових обовязків членами дільничої виборчої комісії може призвести до кримінальної відповідальності. Тому запобіжник вже сьогодні існує.

Дуже шкода, що під час цих виборів ми всі сьогодні боремося зі своїми фобіями. І мені здається, що окремі законопроекти також повторюють лише окремі фобії. І на сьогоднішній день, на погляд комітету, який практичний висновок ви робили, яким чином на практиці буде працювати ця схема? Тому що от ви тільки що сказали, що може буде створено дві комісії, три комісії, як буде воно працювати?

 

БОДНАР О.Б. Дякую. Я хочу сказати, що на відміну від вашого законопроекту, який ви подали  і який реально унеможливлює зловживання і фальсифікацію, тому що уже є інформація про те, що ходять представники від кандидата в Президенти, які представляються Партією регіонів. Ходять по мешканцям, принаймні міста Києва, з пропозицією написати заяву про те, щоб голосувати на дому, і піти у відповідну там, визначеними ними поліклініку, отримати для цього ще навіть медичну довідку.

Тобто ту норму, яку ви пропонували, це реально норма, якби її прийняв зал і підписав Президент, яка б унеможливила такі можливості фальсифікації виборів. Те, що пропонується зараз автором, ви знову ж таки цілком абсолютно праві. По-перше, існує кримінальна відповідальність від ухилення, а, по-друге, існує в чинному законі ще й така норма, що неприйняття рішення теж не тягне за собою  ніяких наслідків. Тому в даному випадку ми все одно отримаємо результат. А робити…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дайте можливість завершити, будь ласка, думку.

 

БОДНАР О.Б.  Я хотіла просто додати, що якщо ми зараз зробимо такий нонсенс, коли буде, як мінімум, три комісії одночасно  розглядати одне і те саме питання, це буде порушенням всіх демократичних правових норм.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, час вичерпаний, Ольго Борисівно. Сідайте, будь ласка.

Шановні народні депутати, прошу записатися на обговорення законопроекту. Проводиться запис. Прошу вивести прізвища народних депутатів на інформаційне табло.

Народний депутат Подгорний, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”.  Від фракцій, будь ласка, йдемо. Наступним буде виступати Юрій Кармазін від "Нашої України - Народної Самооборони".

 

12:42:32

ПОДГОРНИЙ С.П.

Уважаемые коллеги! Уважаемая президия, уважаемые избиратели! После первого тура очень много звучало мнений о том, что выборы прошли спокойно, что не было фальсификаций. Действительно, возможно это и так. Почему я говорю „возможно”, потому что у нас информация несколько иная. Когда нам говорят, что голосование на дому прошло в тех же масштабах и в тех же цифрах, что примерно и на прошлых выборах, с этим сегодня можно согласиться, но при одном условии, что процесс, который хотели запустить наши оппоненты, был остановлен, был как раз остановлен представителями „Блока Юлии Тимошенко” во всех дільничних комиссиях, которые очень грамотно при таких случаях обращались в органы внутренних дел, чтобы они останавливали это беззаконие.

Я назову только несколько цифр. 11 января. Утро. Зарегистрировано было 200 тысяч заявлений для голосований на дому. 11 января вечер – 297 тысяч зарегистрировано заявлений, то есть, прирост примерно 100 тысяч за один день. Но уже на следующий день во вторник к концу дня таких заявлений во всех дильничных комиссиях было зарегистрировано 600 тысяч, то есть  прирост был в два раза.

И как раз со среды началась массовая работа всех наших официальных наблюдателей, всех наших членов ДВК, чтобы донести до избирателей правду, донести до избирателей ту ответственность, которую они будут нести за нарушение закона.

Поэтому истерика началась в  другом лагере, и истерика продолжается сегодня, потому что все прекрасно знают, что более 60 процентов избирателей не готовы и не пойдут голосовать за дважды судимого кандидата. И поэтому нужно сделать все, что бы явка была как можно выше, извините меня, в Донецкой и Луганской области. Поэтому нужно сделать все, чтобы комиссии там сделали такой результат, который нужен конкретному кандидату. Поэтому уже сегодня идут массовые звонки тем членам комиссии, которые работали в первом туре, чтобы они массово отказывались. Вчера буквально, позавчера, шли звонки членам окружных комиссий, которых мы рекомендовали на голів, чтобы они отказывались. И это делали господин Охендовский из ЦВК, господин … и многие другие.

То что касается этого законопроекта, к сожалению, тут действительно записано: «у випадку бездіяльності виборчої комісії, комісія вищого рівня має право прийняти рішення по суті питання». Для окружных комиссий комиссия вищого рівня – это ЦВК и я еще раз звертаю увагу, что именно ЦВК восемью голосами в більшості може вже сьогодні визначити нам Президента. Для того щоб не було, треба цей закон не підтримувати. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Кармазін, фракція "Наша Україна - Народна Самооборона", підготуватися Михайлу Чечетову.

 

12:45:52

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін. Шановні народні депутати, шановний Володимире Михайловичу, ми сьогодні поставили в порядок денний питання, причому так назвали „Про дотримання Конституції, законів” (перше питання) керівництвом МВС. При цьому на абсолютно правильно вимогу, що давайте ж подивимось, скількох людей нема в залі, 61-го депутата Партії регіонів не було, які проголосували „за”. Не було, Володимире Михайловичу, сім чоловік з вашого блоку, тих, хто проголосували „за”. Не зареєстровані письмово біля столу, не було 11 комуністів, не було трьох тих, що проголосували від „Нашої України” за Донбас.

Шановний Володимире Михайловичу, кому потрібні такі конституційні вимоги, це трішки по-іншому називається, тільки не дотримання конституційних вимог. Це я кажу для протоколу, це право є у Луценка, хоче – хай оскаржує це, любий суд це зупинить і визнає це незаконним.

Щодо цього закону, то цей закон також нічого спільного з дотриманням конституційних вимог, прав громадян не має цей проект закону, абсолютно. Я розумію мужність фахівців Науково-експертного управління, бо це треба мати  мужність, щоб записати і  підкреслити жирним-прежирним шрифтом для вас, для вас, шановні народні депутати! Цитую: „Адже у разі прийняття запропонованої новели встановлення результатів голосування на виборчій дільниці та підписання протоколу ДВК про підрахунок голосів виборців теоретично можливо будь-якою мінімальною кількістю  членів ДВК”.

Розшифровую. Це, якщо зняти кворум у дві третини, то рішення приймаються більшістю, це значить, навіть, що два проти одного. Тобто замість 16 чоловік можуть голосувати три чоловіки. Ось  на що направлений цей закон. Це одна частинка цього закону.

Друга частинка не набагато краще. Якщо не подобається рішення дільничної комісії, то окружна може без скарги, без нічого скасувати це рішення. Треті і четверті частинки цього закону, також направлені на можливість зробити фальсифікації.

Тому саме через те я прошу, Володимире Михайловичу, і  вимагаю від вас, тому що я бачу, що у нас якесь таке подвійне  використання Конституції йде. Якщо стаття 84 передбачає в частині третій, що голосування здійснюється особисто, вилучте  картки чи дайте  команди про вилучення карток зараз тих депутатів, хто письмово не зареєстрований.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Юрій Анатолійович.

Михайло Чечетов фракція Партії регіонів. Олена Лукаш, будь ласка.

 

12:49:17

ЛУКАШ О.Л.

Уважаемые коллеги! Дорогие избирателя, я хочу обратится к вам сегодня, чтобы рассказать об этом законе. И, действительно, зачем за  несколько дней до дня голосования нужно менять избирательный закон? Какая в этом необходимость? Отвечу – крайняя. Отвечу и зачитаю вам выписку из совещания Донецкого областного штаба «Блока Юлии Тимошенко»: Понимая, что никогда они не выиграют выборы и будучи ознакомлена с социологией, вот что они рекомендуют своим партийцам и  членам комиссии.   

„Пункт 4. Неявка членов комиссии в день голосования.  Вы должны обеспечить отсутствие кворума по статье 28, вы должны отказаться от  транспортировки избирательной документации членами комиссии и написать заявление о массовых фальсификациях.

Пункт 12. Вы должны вбрасывать в урну для голосования на дому лишний бюллетень и согласно закону признавать недействительным голосование на дому”.

Здесь очень много пунктов, я могу предоставить это любому  депутату, средствам массовой информации, такие вот разнарядки БЮТ  раздает по всей стране, зная, что законным образом они выборы не выиграют, но они хотят их  не проиграть, а поэтому придумывают вот такие «писульки». И именно  с этим связана эта крайняя необходимость внесения изменений в закон.

По сути, в одном слове, что мы делаем? Мы делаем невыгодным, мы делаем невозможным срыв кворума в день  голосования,  в момент подсчета голосов, при транспортировке, установлении, вплоть до оглашения результатов выборов Перзидента.

БЮТ будет знать: отзовете - всеравно заседание комиссии будет происходить,  не укомплектуете участковые избирательные комиссии - председатель местного совета даст незаангажированных людей, представителей территориальной  общины. И так будет, и так пройдет голосование! Поэтому единственная наша цель – это остановить тех, кто любой ценой  пытается удержаться власти, на день, на минутку и мы знаем, что у нас есть два предохранителя. Первое – это люди, сами члены   участковых   избирательных комиссий, которые и войдут  по квоте БЮТ в состав комиссий, но не пойдут на эти нарушения, мы в этом совершенно уверены.

А второе, сегодняшний предохранитель – изменения в закон. Мы же понимаем, что на  сегодня Блок Юлии  Тимошенко боится не законодательных  ограничений, все их заявления о возможных фальсификациях оказались «мыльным пузырем» в первом туре.  Они боятся  самого закона, боятся процесса выборов и понимают неизбежность своего выбора. 

Поэтому я хочу вам сказать: не бойтесь этого закона, он сделает невыгодной фальсификацию, он сделает  невозможным  срыв кворума и он позволит нам установить результаты голосования, Украина будет единой, Украина будет с новым Президентом.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, від фракцій, всі хто записалися виступили, тепер від народних депутатів переходимо до виступів.

Володимир Бондаренко фракція "Блоку Юлії Тимошенко", наступним буде виступати народний депутат  Павловський.         

 

12:52:20

БОНДАРЕНКО В.Д.

Володимир Бондаренко, "Блок Юлії Тимошенко", партія „Реформи і порядок”.

Серед різноманітних засобів фальсифікації, які відомі в Україні та й за кордоном, вони в принципі уніфіковані, були різні і є різні. Наприклад, в місті Києві активно приміняється підкуп виборців через системи роздачі гречки, там, інших продуктів, якою користується Черновецький декілька років, що дає можливість вигравати. Сьогодні він цю систему переключив на допомогу Партії регіонів. Є адміністративний тиск.

Зокрема вчора, половину приблизно директорів шкіл на моєму територіальному окрузі  було оброблено спеціальними методами залякування на підтримку Януковича. Робили це співробітники Головного управління освіти міста Києва.

Я запрошую сьогодні на 16 годину  прокуратуру і Центральну виборчу комісію в Палац піонерів і юнаків творчості, отой, який є на Печерську, там Микола Янович Азаров в робочий час збирає керівників і керівників підрозділів медичних установ, приблизно 800 людей для обробки спеціальної. Я хотів би сказати, що ми звикли якось їздити до людей, а не викликати до себе. Тому, я думаю, що це буде мати відповідний ефект. Але є ті речі, які, ну, є більш грубими.

Мова йде про те, що мертві душі голосують, тут називалися величезні цифри. І от для того, щоб їх не допустити ми пропонували зміни до закону. На жаль, було зроблено все, щоб цього не сталося. Щоби не їздили автобуси низками, як це було завжди в Донеччині, Луганщині, між дільницями, і щоби тисячі людей не голосували подвійно, як це завжди робилося, також проти цього.

Я думаю, що є і багато інших речей, які як правило використовуються нашими суперниками, при всьому тому і піднімається крик, що хтось фальсифікує.

Я вам можу сказати, що на окремих дільницях Святошинського району, а загальна кількість в районі дільниць  110, було фальсифіковано біля 2 тисяч бюлетенів. Таким чином голосування чітко видно, що за Юлію Тимошенко, а потім дочеркнуто отакою лінією через бюлетень. Це робили на одній дільниці 120 таких бюлетенів, на інших також якась кількість. Ми можемо колись подивитися на них, коли буде час, сьогодні не до цього. Ми вважаємо, що це занадто не вплинуло, а 2 тисячі голосів було просто вкрадено у людей, які голосували за Тимошенко. А те, що сьогодні пропонується в цьому законі, це особливо вишукана, законодавча фальсифікація, яка дає можливість сьогодні втрати взагалі розуміння кворуму. Що таке кворум комісії? Якщо немає кворуму, то кожен буде писати свій протокол і здавати. Я думаю, цього не можна допускати, тому що це не для цих виборів робиться, це закон, який може стати практикою назавжди або знищити виборчу систему в Україні. Тому я проти цього і закликаю всіх не підтримувати даний законопроект, тому що він не є на покращення виборів, а він є на фальсифікацію. Про це свідчить диспропорція в розподілі окружних комісій, яка в ЦВК, яке сьогодні підпорядковане Партії регіонів і робить сьогодні в окремих областях. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Павловський, фракція "Блоку Юлії Тимошенко". Наступним буде виступати Комар. Юрій Мірошниченко. Кому?

 

ІЗ ЗАЛУ Ключковському!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А, Юрію Ключковському. Але Юрію Ключковському Парубій передав, то тоді у вас буде 6. Тоді 6 хвилин у вас буде.

 

12:55:56

КЛЮЧКОВСЬКИЙ Ю.Б.

Дякую дуже за надану можливість виступити. Мушу сказати, що я буду говорити, на відміну від попередніх тих всіх, що тут виступали не з позиції підтримки когось з кандидатів. Слава Богу, на цих виборах я маю можливість дивитися з нейтральної точки зору і, повірте, мені дуже важливо, щоб переможець на цих виборах визначився відповідно до волевиявлення громадян, а не за допомогою махінацій крутіння законом як циган сонцем. Отже, саме так, як крутіння як циган сонцем, я можу розцінити цей законопроект і він ламає саму законодавчу основу проведення виборів. Я наведу аргументи на користь цієї тези.

Що означає скасування кворуму. Я не буду розказувати, що тут говорили, я поділяю до речі загрозу, поділяю побоювання загрози зриву голосування. То я хотів би нагадати тим, хто читає закони, що в Законі про вибори народних депутатів передбачена відповідна норма, у день голосування кворум знижується до половина складу комісії. Якщо би автор законопроекту запропонував таку норму, я би її підтримав,  одно, тут пропонується взагалі не встановлювати кворум і тим самим порушується природа колегіального органу. Я думаю, що  юристи розуміють, що це означає.

Що стосується наступної новели щодо права комісії вищого рівня, зокрема,  окружної розглядати питання замість комісії нижчого рівня, то частково тут є намагання пройти у відкритті двері, адже ця норма передбачена в частині третій 98 статті чинного закону. Однак тут закладається деяка міна. Передбачається, що  окружні комісії будуть робити це за власною ініціативою. Однак факт бездіяльності спочатку все-таки треба встановити.

Ну і нарешті щодо  змін до частин дванадцятої і тринадцятої  статті, яка стосується 85 статті. То мені здається, що той,  хто це писав своєю рукою абсолютно забув про Конституцію.

 Я би хотів нагадати авторам Закону „Про місцеве самоврядування”  1997 року, 140 статтю Конституції, за якою обласні, районні  ради є органами місцевого самоврядування, які представляють спільні інтереси територіальних громад.

Шановні колеги,  яке відношення має голова  обласної, районної ради чи міський голова до виборів Президента України. Я хочу нагадати, що представницьким органом самоврядування і їх посадовим особам відповідно до Конституції України повноваження органів державної влади не делегуються і не можуть бути делеговані. Таким чином цей законопроект написаний поперек до тексту Конституції і ламає засади виборчого законодавства.

Я би хотів запропонувати тим, хто хоче виграти вибори:  давайте грати не ціною права, тому що коли крутиться правом – це вже не право, а зловживання, а це вже треба оцінювати відповідно до того як воно робиться.  Я надіюсь, що виборці зможуть це оцінити будь-яку команду, яка хоче фальсифікувати вибори з допомогою змін законодавства. Дякую за увагу. (А решту я просив би передати депутату Івану Зайцю).

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Івану Зайцю дві з половиною хвилини. Будь ласка.

 

12:59:31

ЗАЄЦЬ І.О.

Іван Заєць, Українська  Народна Партія.

Шановні народні депутати! Я хочу почати свій виступ словами, які  не один раз я говорив у цій залі.  Словами Конфуція.  Який казав, що праведна людина зробить праведним будь-який  неправедний закон, а неправедна людина зробить   неправедним  будь-який праведний закон.   Тому проблема не у тому, як у нас  сьогодні врегульовуються ці питання і на законодавчому  рівні, а проблема полягає якраз у тому, що немає довіри сьогодні між двома учасниками виборчого процесу.   Бо коли приймали цей закон  у Верховній Раді, ми попереджали, що цей закон є продуктом двох  блоків „проти всіх”, але  потім доведеться уже боротися із недовірою між самуми блоками. 

Я думаю, що  цей законопроект  приймати не треба, хоча є така загроза, що будуть зривати підведення підсумків, а то  і навіть саме голосування. А треба наголосити на іншому, справді на кримінальній відповідальності тих, хто буде  блокувавати виборчий процес, тому що всі зацікавлені у тому, щоб  вибори  в Україні відбулися відповідно до Конституції. Тільки тоді ми  можемо сказати, що у нас відкривається якась перспектива подальшого  демократичного розвитку. І у   даному випадку ми маємо сказати,  що той, хто не буде з’являтися на засідання, той  попадає під кримінальну  відповідальність.

А ці всі штучки, які нам сьогодні пропонують, це знову ж таки формування механізмів по  фальшуванню, але  з іншої сторони. Тобто виходить так, що ми попали у таку ловушку, бо ми маємо  справу із людьми, які не дотримуються законів. Якщо стояти на теперішній нормі, то є загроза зриву роботи виборчих  комісій. Якщо прийняти те, що пропонує пан Олександр Лавринович,  ми знову ж відкриваємо  механізм для фальшування із іншого боку. Тому давайте  говорити про аспекти не тільки правові, давайте говорити про аспекти моральні, давайте  говорити про аспекти юридичні, давайте говорити про цінності, які справді лежать в основі будь-якого права, бо ми хочемо врегулювати всі суспільні відносини, які є у суспільстві. Да не можна їх законом врегулювати, для цього ж  морально, для цього є цінності, для цього є оті розуміння  поняття „демократії”. І тоді ми будемо справді людьми.

Тому я вважаю, що сьогоднішня ця розмова навколо змін   до Закону про вибори  Президента – це черговий піар. Закриваємо роботу Верховної Ради і ідімо, і не дурімо  людей. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Мірошниченко, фракція Партії регіонів. Підготуватись Писаренку.

 

13:02:21

МІРОШНИЧЕНКО Ю.Р.

Шановні виборці, шановні колеги! Юрій мірошниченко, фракція Партії регіонів.

Знаєте, я хотів би, як попередній  виступаючий сказав, поговорити про  цінності і про мораль, ті цінності, які зафіксовані у Конституції України. І головна цінність, про яку йдеться у виборчому законодавстві – це одне з фундаментальних прав  громадянина – це  обирати собі владу. І давайте з цієї точки зору подивимось на законодавчі новації, зокрема, того закону, який ми зараз розглядаємо. Адже дискусія ведеться про змагання двох  заангажованих таборів в нашій залі зараз. А мали би вестися про інтереси виборців, чи вони в результаті ухвалення цього закону  будуть забезпечені і захищені, чи вони,  навпаки, якщо не ухвалити цей закон,  можуть  бути поставлені під загрозу.

Адже Олена Лукаш запропонувала нам ті директиви, які  роздані у певних регіонах  країни в таборі одного з кандидатів на пост Президента. Чи  створює в разі  реалізації цих ініціатив загрозу  для виборця  не проголосувати такі дії членів дільничних окружних комісій? Звичайно створює. Оскільки  людина, прийшовши на дільницю,  не зможе проголосувати. І у тому є головна загроза демократії нашої країни.

Тепер, з іншого боку,  чи обмежується право  членів дільничних окружних виборчих комісій цим законом брати участь ухвалювати  рішення і стежити за тим, щоб об’єктивність  була дотримана?  Таке право не обмежується, оскільки йдеться лише про ті випадки, коли члени дільничних окружних комісій  не з’являться на своє робоче місце, або  коли несумлінний кандидат  і його представники відкличуть і не дадуть заміни  таким членам дільничних і окружних  комісій.

І в такому випадку стає загроза, що цілі регіони, а це мільйони людей, не зможуть висловити своє ставлення до того чи іншого кандидата. Влада буде обрана нелегітимна, Президент не зможе в легітимний спосіб виконувати свої повноваження. Всі конфлікти вийдуть на вулицю. І такого, я думаю, ми всі, шановні колеги, допустити не маємо права. Тому цей закон треба підтримувати.  Дякую. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Валерій Писаренко, фракція "Блоку Юлії Тимошенко".

 

13:05:20

ПИСАРЕНКО В.В.

Шановні колеги! Насправді важливість питань дійсно дозволяє нам сьогодні збирати позачергові сесії для того, щоб обговорювати діючий закон, за яким буде обиратися голова цієї держави, який буде формувати зовнішню політику та займатися тими повноваженнями, які йому належать за Конституцією. Але скажіть, будь ласка, чи ми займаємось сьогодні професійною діяльністю, чи ми сьогодні боремось тут з фобіями? Фобії, які сьогодні  собі вигадали  політичні табори і намагаються їх реалізувати в законодавстві. Ну давайте подивимося на майбутнє або на інші вибори інших державних органів, подивимось на вибори парламентські, подивимось на вибори органів місцевого самоврядування. Скажіть, будь ласка, чи ухвалили б ми такий закон для виборів  в місцеві ради. Ніколи б не ухвалили. Сьогодні ми з вами говоримо про  якісь фальшивки або інші документи, по яких  хтось щось збирається зробити. Ну скажіть, будь ласка,  якщо б сьогодні у нас з`явилося розпорядження, що в день виборів з космосу нападуть на ЦВК і заберуть протокол про визначення  результатів виборів, ми б що, повісили на ЦВК би сітку, щоб туди ніхто не залетів?

На сьогоднішній день, якщо повертатися до професійної саме роботи над законом про вибори, нам потрібно говорити про те які проблеми сьогодні є. а проблеми є  достатньо  вагомі. В першому турі  була достатньо серйозна  судова тяганина по певним питанням, по яких, знають юристи, є  рішення і, до речі, дуже погано, що рішення  не завжди є односторонні. Є рішення, які повністю протирічять один одному.

Більш того, ми сьогодні чули інформацію про те, що і від Генерального прокурора, і від Служби безпеки, і від міністра внутрішніх справ про те, що були певні випадки, коли намагались голосувати в спосіб, не передбачений законом. Чому сьогодні нам не повернутися до того, щоб сказати або „ні, давайте вже, які є правила, по таких і працювати”, або відмовитись від своїх фобій і дійсно виконувати закон. Я хочу сказати спасибі тим авторам законопроекту, діючого закону, які заклали механізм, який не дозволяє сьогодні узурпувати владу в дільничих окружних і в Центральній виборчій комісіях. І це закладено механізмом тим, що кожен з кандидатів має рівне представництво, і при цьому більшістю голосів приймається рішення.

Якщо сьогодні говорити про те, що ми десь можемо бачити зловживання своїми правами, вибачте, шановні, для цього в нас є Генеральна прокуратура, для цього сьогодні було прийнято рішення частиною залу стосовно правоохоронних органів. І ви вважаєте, що це є рішення, яке вирішить проблеми? Мені здається, що нам потрібно повернутися в правову площину і повернутися з цієї політичної тяганини, яка може перетворити вибори на нескінченний процес, який закінчиться тим, що результат не отримає ні перший, ні другий кандидат, а ви отримаєте продовження терміну повноважень ще діючого Президента. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, обговорення завершено.

Заключне слово має Олександр Лавринович. Будь ласка.

 

13:08:43

ЛАВРИНОВИЧ О.В.

Шановні колеги, обговорення, яке зараз відбулося, я думаю, достатньо яскраво висвітлило дві проблеми, які існують. Перша, і найголовніша, проблема – проблема сумлінності політиків в змаганнях за державну посаду. І якщо немає можливості перемогти за діючими правилами, вступає в силу бажання використати ці правила, для того щоб не було переможця взагалі. Саме для того, щоб унеможливити такі підходи, і запропонований цей проект закону.

Я буду дуже щасливий, і сподіваюсь, що так і буде, що ці норми, які сьогодні ми з вами ухвалимо, не доведеться застосовувати під час виборчої кампанії і не буде один з кандидатів намагатись паралізувати роботу виборчих комісій. Але наявність цих норм буде дуже дієвою пересторогою, щоб не намагатись зірвати можливість встановлення результатів виборів. Тому прошу вас підтримати цей законопроекті дати можливість йому надати чинності.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, я ставлю на голосування пропозицію про прийняття за основу проекту Закону про внесення змін до Закону України „Про вибори Президента України” (щодо організації роботи виборчих комісій), реєстраційний номер 6004.

 

13:10:19

За-226

Рішення прийнято: за основу.

 

ІЗ ЗАЛУ. По фракціях.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. По фракціях, будь ласка.

Партія регіонів  - 172, "Блок  Юлії Тимошенко" – нуль, "Наша Україна - Народна Самооборона" – 25, комуністів – 27, „Блок Литвина” – нуль, позафракційні – два.

Що? Так, є заперечення, тоді я можу поставити на голосування  за скороченою процедурою.

Шановні народні депутати. (Шум у залі) Одну хвилинку, я все чую, я все чую. Ми прийняли за основу. Від Олександра Лавриновича була пропозиція… Я все чую, шановні колеги, і бачу. Я зараз поставлю на голосування все нормально буде, повірте, по Регламенту.

Є заперечення в депутатів, які вважають за необхідне внести доповнення, то я поставлю на голосування за те, щоб доручити комітету підготувати до другого читання за скороченою процедурою. Будь ласка, визначайтесь. (Шум у залі)  За скорченою процедурою, тобто на перший пленарний тиждень наступної сесії. Прошу, голосуйте, будь ласка. (Шум у залі)  Сегодня есть возражения.

Чого не проголосували, я не зрозумів…

 

13:11:51

За-12

Шановні колеги, ви не зрозуміли пропозицію. Я ще раз вам кажу, що оскільки є заперечення. Якщо є заперечення в депутата щодо прийняття його в цілому, так я поставлю на голосування, щоб доручити комітету доопрацювати цей закон за скороченою процедурою і винести його на вівторок для прийняття в остаточній редакції. Ви що, не зрозуміли пропозицію мою? Ні? (Шум у залі)

Я ще раз вам мотивую, повторюю. Що скільки? (Шум у залі) Шановні народні депутати, ви можете заспокоїтися? Не заважайте мені працювати, будь ласка. Оскільки депутат заперечує, я не можу поставити в цілому. Ви згодні? Згодні.

Тому я ставлю на голосування пропозицію про те, щоб доручити комітету доопрацювати протягом не 14, а 7 днів, і на наступний вівторок винести на розгляд. Ви зрозуміли пропозицію? Зніміть голосування, будь ласка.  Юрій Ключковський.

 

13:13:00

КЛЮЧКОВСЬКИЙ Ю.Б.

Володимире Михайловичу, я хотів би зрозуміти одну річ у вашій пропозиції. Скажіть, будь ласка, коли має засідати комітет? Адже відповідно до Регламенту комітет засідає під час сесії. Сьогодні ви сесію закриєте. І відкриєте тільки у вівторок. Отже, не раніше вівторка комітет може зібратися.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні народні депутати, комітет взагалі повинен працювати, в тому числі і сьогодні. Сьогодні позачергова сесія. А якщо ми демонструємо таку цнотливість, то давайте я вам… одну хвилиночку, я вам покажу, як комітети працюють. Зарплату отримують всі справно. Так що давайте не будемо.

Я, ще раз, виходжу з того, що не може бути проголосована пропозиція про прийняття закону в цілому, оскільки є заперечення народних депутатів. Тому я ставлю на голосування пропозицію –  доручення комітету підготувати його до другого читання за скороченою процедурою. Прошу, голосуйте.

 

13:14:15

За-224

Рішення не прийнято.

Шановні народні депутати, по фракціях, будь ласка. По фракціях: Партія регіонів – 170, "Блок Юлії Тимошенко" – 0, "Наша Україна - Народна Самооборона" – 25, комуністів – 27,  "Блок Литвина" – 0, позафракційні – 2.

Я поставлю на голосування? Ви хочете повернутись? Про повернення, будь ласка. Не кричіть, будь ласка, що ви…

 

13:15:04

За-216

Рішення не прийнято. Все.

Оголошується… заспокойтесь, я прошу вас, прошу заспокоїтись.

Оголошується до розгляду… Оголошується… Я ціню почуття вашого гумору, тільки воно тут не до місця, от і все, заспокойтеся.

Оголошується до розгляду проект закону про внесення змін до Закону України "Про вибори Президента України" (щодо недопущення спотворення волевиявлення виборців). Реєстраційний номер 5509. Доповідач – народний депутат України Валерій Писаренко. Співдоповідач – голова підкомітету Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Сергій Петрович Подгорний.

Писаренко буде? Підійдіть я не чую. (Шум у залі)

За скороченою процедурою поставити?

 

13:16:07

ПИСАРЕНКО В.В.

Давайте поставимо на голосування за скороченою процедурою.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так ви розібралися, за якою процедурою?

 

13:16:34

ПИСАРЕНКО В.В.

Ми починаємо. Шановні колеги! Давайте заспокоїмося і почнемо працювати над наступним законом.

Шановні колеги! Наша   пропозиція вона існує не перший день і хочемо зауважити про те, що зміни до Закону „Про вибори” нами пропонувалися ще до першого туру виборів. І як показала практика, то дійсно наша пропозиція була підтверджена тими вже кроками, які ми побачили безпосередньо під  час виборів.

Хочемо наголосити, що в нашому законі ми пропонуємо вдосконалити систему голосування на дому і заборонити в день виборів вносити безпідставно до списків виборців громадян без поважних на те підстав.

Про що ми говоримо по першому питанню, голосування на дому, сьогодні громадяни України мають право голосувати на дому і після прийняття цього закону, вони також будуть мати таке право. Приблизно 750 тисяч наших громадян вже зареєстровані в реєстрі виборців як ті, які будуть обов’язково голосувати на дому. Це ті громадяни, яким не потрібно ані подавати заяви, ані подавати необхідні підтверджуючі документи. Будь-які інші громадяни, які на сьогоднішній день за станом здоров’я не можуть прибути на виборчу дільницю, також мають право подати відповідну заяву. Але до цієї заяви потрібно додати відповідну лікарняну довідку, така позиція була підтверджена остаточно рішенням суду, які набрали законної сили і не підлягають оскарженню. Саме тому на сьогоднішній день, що частина політикуму і один з кандидатів в Президенти повністю заперечують діючі рішення суду. Зважаючи на те, що вони нібито прийняті не в той час, коли всі працюють, а хтось відпочиває, то ми на сьогоднішній день наполягали на тому, що потрібно вдосконалювати на законодавчому рівні і поставити крапку в цьому питанні.

Ми пропонуємо, щоб як і в усьому законодавстві України, як і в усіх випадках, які передбачені, коли людина хвора, коли вона не може прийти або на роботу, або в інші місця, державні заклади, або виконати інші функції, вона приносить з собою відповідний документ, який підтверджує те, що вона хворіє. Це або листок непрацездатності, або витяг з амбулаторної картки, або лікарняна довідка, тобто той документ, який фактично підтверджує вашу нездатність прийти на виборчу дільницю. Сьогодні практичне застосування цієї норми підтвердження рішеннями суду і воно вже використовується на виборчих дільницях.

На сьогоднішній день також хочу нагадати, що невиконання таких положень і призводить до порушення кримінальних справ. Хочу лише ще раз наголосити на тому, що за сьогоднішньою інформацією, яку ми почули від Міністерства внутрішніх справ існує вже щонайменше шість тисяч таких порушень, за якими є відповідне реагування правоохоронних органів.

Хочу сказати, що відповідна позиція, жорстка позиція, сьогодні займається і з Радою Європи, і  Організацією  з безпеки і співробітництва в Європі. У відповідних доповідях зазначається, що мобільне голосування містить потенційну загрозу фальшуванню результатів  виборів та його організація потребує жорстких умов, що унеможливлюють виникнення, будь-яких ризиків фальсифікації. Якщо ми хочемо, щоб 8 лютого ми побачили дійсно Президента України,  який прийде за результатами народного волевиявлення, нам потрібно  сьогодні вдосконалити відповідні процедури.

І ще одне. На сьогоднішній день внесення змін до списку виборців, також, є проблемою, яку нам потрібно врегулювати. Я прошу сесійну залу підійти до цього питання не як до політичного яким, на жаль, воно виглядало до сьогоднішнього дня, а як до професійного і юридичного. Я прошу сесійний зал підтримати цей законопроект. І проголосувати його одностайно, щоб у нас не було жодних розмов про фальсифікацію виборів. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! Запитання до Валерія Писаренка, будь ласка.

 

ІЗ ЗАЛУ. Немає. Немає.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Якщо немає – не записуйтесь. 

Прошу  на табло прізвища вивести. Андрій Шкіль.

 

13:21:14

ШКІЛЬ А.В.

Я би хотів запропонувати виступаючому без запитань, все-таки, дати можливість проголосувати, бо у нас попереду  ще дуже важливе рішення. Але, насправді, я вважаю, що якщо ми зараз не підтримаємо голосуваннями ці зміни до виборчого законодавства – то ми реально не отримаємо чесного результату на виборах. Дякую.

 

ПИСАРЕНКО В.В. Шановний Андрій Васильович! Я повністю погоджуюсь з  вашою пропозицію без запитань. Але я їх не задаю, я на них відповідаю. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат…

Шановні колеги!  Тут запитання йдуть від представників "Блоку Тимошенко", якщо ви знімаєте – то тоді скажіть, що  ви знімаєте – то будемо ставити і все.

Я прізвище. Ольга Боднар будете ставити запитання?  (Шум у залі)

Та я не до вас  звертаюся, я звертаюся до Ольги Боднар,  будь ласка, мікрофон.

 

13:22:07

БОДНАР О.Б.

Я вважаю, що даний законопроект треба обов’язково  приймати і вважаю, що він буде запобігати фальсифікаціям. Питання до автора, чи ви вважаєте так само, як я?

 

ПИСАРЕНКО В.В.  Дякую. Ви знаєте, я повністю з вами  погоджуюся, повністю погоджуюсь, що його потрібно підтримати, як і ваш шановний комітет, дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Сергій Соболєв  фракція "Блоку Юлії Тимошенко".

 

13:22:34

СОБОЛЄВ С.В.

Я відмовляюся від запитання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Олег Білорус.

 

13:22:39

БІЛОРУС О.Г.

Відмовляюся задавати питання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Андрій Кожем’якін,  будь ласка. 

 

13:22:44

КОЖЕМ’ЯКІН А.А.

Я прошу підтримати фракції Верховної Ради цей законопроект, запитання задавати я не буду, тому що  мені все зрозуміло, його треба прийняти, цей законопроект він зменшить можливість фальсифікувати Партії  регіонів  вибори і зробить все, щоб вибори пройшли демократично.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Юрій Кармазін  фракція "Наша Україна - Народна  Самооборона".

 

13:23:05

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін. Я підтримую вашу ініціативу щодо унеможливлення фальсифікацій при голосуванні, але я хотів спитати вас, щодо  другої вашої  законодавчої пропозиції, щодо того, який перелік документів треба давати, які б підтверджували неможливість прибуття виборця для приміщення для голосування, тут були спекуляції і перекручування цього моменту.

Факт знаходження на лікарняному, де вказано, що постільний режим у людини, це є  достатньо підстав? І чи не  передбачаєте ви, що тут якийсь люфт може бути для порушень в зв’язку з такою  вашою випискою в цьому законі.

Я також подавав зміни до закону, але на превеликий жаль вони поставлені сьогодні до порядку денного. Дякую.

 

 ПИСАРЕНКО В.В. Дякую. Ви знаєте, звичайно, ми можемо прогнозувати, що можливі якісь проблеми. І більше того, мені дійсно   незрозуміло, коли іноді я чую коментарі, що взагалі ці довідки не підтверджують те, що людина хвора, або нездатна прийти  на виборчу дільницю.

Ми уважно в цей  момент відпрацювали з  Міністерством охорони  здоров’я і визначили виключний перелік документів, які на сьогодні саме дають юридичне підтвердження того, що людина не може з’явитися на виборчу дільницю. Тому тут ми працювали з професіоналами, я думаю, що нам потрібно схилятися саме такої думки.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Бондаренко, фракція «Блоку Юлії Тимошенко».

 

13:24:45

БОНДАРЕНКО В.Д.

Я  хотів би звернути увагу, що цей закон ми вже настільки довго обговорюємо і пробуємо його вставити в порядок денний, що по суті ми всі його розуміємо, і давайте, припинимо обговорення і будемо голосувати, підтримавши його.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Іван Олександрович Заєць, мікрофон, фракція "Наша Україна - Народна Самооборона".

 

13:25:03

ЗАЄЦЬ І.О.

Іван Заєць, Українська Народна Партія.

Шановний доповідачу, що ж це таке трапилося от за ці пів року, що ви стали таким яскравим прибічником змін до цього закону саме в частині голосування вдома, і в частині формування списків?

Я вам нагадаю, що ще в липні, коли ви разом, тобто "Блок Юлії Тимошенко" і Партія регіонів приймали цей закон на двох, вас попереджали і були поправки, які фактично ідентичні вашим поправкам. Зокрема, наприклад, Князевича, потім мої поправки були, ви тоді їх не приймали. У грудні місяці знов була така можливість внести поправки в законопроект, ви так само не приймали, більше того, ваш член депутатської фракції Яворівський тут збиткувався, можна сказати, над авторами цих поправок. Що ж, власне, відбулося, що ви сьогодні вважаєте, що треба ці зміни робити? Невже ви не розумієте, що під час виборів не можна змінювати, що під час гри не можна змінювати правила?

Я вважаю, що можна сьогодні прийняти цей... (Шум у залі)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити думку, будь ласка, шановні. Будь ласка.

 

ЗАЄЦЬ І.О. ...не було чути? Не було чути?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну, коротко сформулюйте, Іван Олександрович, коротко сформулюйте думку свою.

 

ЗАЄЦЬ І.О. ...коротко моя позиція така, що трапилося, що "Блок Юлії Тимошенко" прокинувся і хоче внести ці зміни? Коли у липні місяці була така можливість, вони відкидали разом із Партією регіонів з порога. Коли у грудні місяці, коли я подавав ці поправки, вони не просто відкидали, вони тут збиткувалися над цими поправками, що ж, власне, відбулося, і як вони ставляться до того, що нам пропонують сьогодні змінити, змінити правила гри під час самої гри. То чи не вважають вони за краще, щоб сьогодні проголосувати в першому читанні за цей законопроект і врешті-решт випрацювати таку редакцію, яка вирішить проблему не тільки для хворих, не тільки з питань, ну з проблеми фальшування, а й питання сільське, тому що ми маємо дільниці, де є кілька сіл і люди немічні не можуть до них добратися.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

 

ЗАЄЦЬ І.О. Як ви вважаєте, що трапи…

 

ПИСАРЕНКО В.В. Дякую. Шановний колега, ви знаєте, по-перше, я, наприклад, не сприймаю таку позицію, я сприймаю ту позицію, що коли наші колеги з вами працювали над цим законопроектом, а я знаю, що вони поклали на це дуже багато сил і після того його підтримала більшість залу, конституційна більшість, то нам потрібно поважати це як вже діючий закон.

Стосовно того, коли ми цим зайнялись питанням. Я вам скажу, коли ми зайнялись. Ми зайнялись тоді, коли всупереч закону Центральна виборча комісія роз’яснила (в порушення закону) яким чином потрібно голосувати на виборчій дільниці. І тоді я, з цього моменту кандидат в Президенти Юлія Володимирівна Тимошенко декілька судових рішень отримала на те, що це було протизаконне рішення. Саме з того моменту ми і вирішили, що потрібно внести зміни до законодавства, яким потрібно поставити крапку на цьому питанні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, запитання завершено. Будь ласка, позицію комітету Сергій Подгорний. Позицію комітету.

 

13:28:38

ПОДГОРНИЙ С.П.

Шановні колеги, на відміну від попереднього законопроекту Комітет Верховної Ради України з питань державного будівництва розглянув на своєму засіданні ще 13 січня цей законопроект і пропонує його підтримати за основу і в цілому.

Цей законопроект дійсно потрібен, цей законопроект, який дійсно, його положення унеможливлять деякі фальсифікації, особливо фальсифікації на дому. Я тільки опять таки дві цифри скажу. Для того, щоб проголосувати на дому треба як мінімум 15 хвилин, щоб від дільниці доїхати до виборця, зайти, все оформити і повернутися до іншого виборця. За 10 годин можна об’їхати 40 виборців. У нас є випадки, коли об’їжджають 150 виборців, 200 виборців, це неможливо технічно, можливо, зробити тільки в один випадок, коли в самій машині самі члени ДВК голосують за тих, які якби там хворі.

Тому я пропоную підтримати даний законопроект від комітету і проголосувати за основу і в цілому. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запитання є до співдоповідача? Немає.

Шановні народні депутати! Якщо хтось наполягає на виступах від фракції, від народних депутатів, прошу записатися. Прошу вивести прізвища народних депутатів на інформаційне табло.

Михайло Чечетов, Ольга Боднар  і від фракції, будь ласка,  Михайло Васильович Чечетов. Олена Лукаш.

 

13:30:17

ЛУКАШ О.Л.

Уважаемые коллеги! Уважаемые избиратели! Те избиратели, в том числе временная невозможность которых передвигаться, сейчас служит предметом таких острых дискуссий в этом зале.  Будьте спокойны,  этот законопроект не пройдет. Это законопроект глупый и надуманный. Этот законопроект опровергли вы же голосованием в первом туре и точно также вы голосовали и в 2006, и 2007.

У меня на руках данные об активности вас, избирателям, которым тяжело передвигаться за этот год, за первый тур. Больше всего проголосовало на дому в тех регионах, которые  традиционно поддержали Юлию Тимошенко. Восемь процентов, почти девять в Черниговской области,  в Полтавской области – почти восемь,  почти семь – в Сумской и Тернопольской. Но Партия регионов никогда не поставит под сомнение ваш выбор.  Так вы решили, так вы решили голосуя на дому, и мы уважаем ваше право. Мы не знаем каких хотят они видеть от вас медицинские справки.  От бабушек, которым 90 лет, что нужно дать им всю большую Медицинскую энциклопедию. От женщин на крайних сроках беременности, от тех, кто еще не успел закрыть бюллетень. Мы не знаем чего они хотят кроме одного – они хотят вас унизить. Истерика о том сколько  людей голосует на дому должна была пройти. Пройти, как холодный душ, потому что и в 2006, и 2007, и в 2010 годах на дому голосовало  не больше 4 процентов, и сама жизнь, факты это подтверждают. Но каждый день мы слышим о каких-то 15, 20, 30 и каждый день мы слышим те унизительные реплики и в адрес нас, и в адрес наших избирателей.

Я хочу напомнить тем кто называет себя демократами.  Голосование на дому одобряется Венецианской комиссией, которая пишет, что оно не только должно быть, должны выдаваться дополнительные бюллетени, ведь человек, который себя плохо чувствует, может  испортить случайно бюллетень, но ему нужно обеспечить право голосовать в обязательном порядке. Но вам конечно на это дело… да.  

Поэтому этот законопроект, которые касается   невозможности  включения  в список  избирателей, этот законопроект, который касается  голосования на дому, не пройдет.   Сама  жизнь и избиратели подтвердили иное.  А теперь хочу сказать, что на самом деле пройдет. А проходят совещания в «Блоке Юлии Тимошенко» и вместо этих законопроектов они пишут другие разнарядки и  по данному вопросу в том  числе.

Пункт 9 выдержки из совещания донецкого областного штаба «Блока Юлии Тимошенко». «Обращайтесь  в милицию, в прокуратуру с заявлением о том, что вы не голосовали. Человек, проголосовавший на своем  избирательном участке или на дому, обязан   написать  заявление в прокуратуру о том, что он не голосовал, а его подпись кто-то подделал. Мы  обеспечим вам доступ к СМИ и интервью о фальсификациях на участках».

Вот на самом деле   чего хотят люди, которые проиграют выборы. И это не имеет никакого отношения ни к благим намерениям, ни к тем, возможность передвижения которых ограничена, ни к избирательному законодательству.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Ольга Боднар, фракція  "Блоку Юлії Тимошенко". Наступним буде виступати  від "Нашої України - Народної Самооборони"   народний депутат Чорноволенко.

 

13:33:32

БОДНАР О.Б.

Дякую. Говорити  про те, що хтось там виграв  або  програв  вибори – це ще є передчасним.  У даному випадку я можу тільки сказати, що виборчі перегони  тривають. Я хочу закликати всіх у залі подумати, дуже гарно подумати про те, яку ціну  у такому от, скажемо так,  небажанні проголосувати  за даний законопроект  ви маєте покласти на свою совість. Я хочу сказати, що ті громадяни, які завжди голосували на дому, тому що вони не здатні прийти на виборчу дільницю, вони так і записані у списках виборців, як нездатні пересуватися. Їм навіть не треба писати ні заяву, ні надавати жодної довідки, тому що вони вже відзначені  у списках саме такими і до них постійно  ходили і будуть ходити. І не хвилюйтеся, шановні громадяни, що якимось чином будуть порушені  ваші  права, якщо ви насправді не зможете прийти на виборчі дільниці. Наш блок у першу чергу зацікавлений  в чесному і щирому волевиявленні громадян. Я просто хочу сказати, що мертві, яким уже, царство небесне, не до виборів, які вже давно покояться у землі, от вони заяви не писали. І тому оцей закон якраз унеможливить фальсифікації стосовно    тих людей, які цих заяв не писали.

Тому я всіх закликаю підтримати даний законопроект. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Чорноволенко Олександр  Віленович, будь ласка.

 

13:35:07

ЧОРНОВОЛЕНКО О.В.

Шановні друзі,   я щиро дякую всім тим, хто не підтримав попередній законопроект. Щодо цього законопроекту ми його давно обговорювали, всі знають сутність його. Головне його завдання – не допустити фальсифікації на виборах. То я  не буду багато за нього агітувати, я скажу, що голосування на дому  завжди в українській практиці  використовувалось, як засіб фальсифікації, тому його треба було урегламеннтувати. Це саме стосується  і ті каруселі, які постійно   запускаються  в день голосування за рахунок того, що їздять від дільниці, до дільниці. І це треба було б унормувати, саме   на це спрямований цей закон.

Хто проголосує за цей закон – той  за чесні вибори, хто проти – той за фальсифікації – це єдиний висновок. Тому я запрошую вас  проголосувати за нього і переходити до наступного питання. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Воротнюк Ігор Борисович. Нема. Портнов Андрій Володимирович. Немає. Савченко Ігор Васильович. Немає. Осика Сергій Григорович.  Немає.  Мості пан Уляна Миколаївна. Немає. Волинець Михайло Якович.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні депутати, всі, хто записалися на виступ виступили. Олександр Лаврінович, будь ласка, мікрофон.

 

13:37:00

ЛАВРИНОВИЧ О.В.

Шановні колеги! Я з вашого дозволу хочу сказати кілька слів про цей проект…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А тут нема де можливість записатися у нас, на превеликий жаль. (Шум у залі)   Ну я прошу вас!

Шановні народні депутати! Коли виступають заступники Голови Верховної Ради чи то Томенко, чи Лавринович, ви всі спокійні.  Щойно ви тільки нагадували мені, що немає людей присутніх в сесійній залі, зараз цілий список перерахували – теж немає, то заспокойтесь, будь ласка, і давайте працювати. Я просто вас благаю.

Будь ласка, Олександр Володимирович.

 

13:37:32

ЛАВРИНОВИЧ О.В.

Шановні колеги! Розглядати цей законопроект сьогодні звичайно можна з  поглядом у майбутнє, і можна говорити, що можливо через 5 років у країні буде функціонувати реєстр виборців, до якого не буде жодних питань, і ми будем мати  абсолютну точність обліку всіх громадян, які мають право голосу. Я думаю, що в цій залі немає жодного хто сумнівається в тому, що такого реєстру  сьогодні не існує в Україні, і тому намагання позбавити в день  голосування  вносити уточнення  в списки виборців сьогодні виглядає просто як виборча технологія. Тим більше, що перше голосування, яке відбулося 17 січня показало яка картина була з станом списків і скільки тисяч уточнень було зроблено. Тепер ми хочемо на повторному голосуванні заборонити, якщо хтось прийде і побачить, що в нього неправильне  прізвище чи його будинку немає в списках?

Другий аспект, який ну взагалі достатньо сумнівний, оскільки, коли мова йде про голосування поза межами дільниць, я думаю, що в юридичному плані я  навіть  не хочу зараз проводить цю дискусію, оскільки… ну так, як там написано, це можна написати просто одне речення:   „заборонити громадянам України, які не мають можливості приходити на виборчу дільницю, голосувати на виборах”. Ну якщо коротко викласти, все ж там написано.

Я не думаю, що ми хочемо цього,  що ми  хочемо позбавити громадян України, літніх людей чи хворих, які не можуть прийти до виборчої дільниці, реалізувати своє конституційне право. Тому цей законопроект не заслуговує на підтримку сьогодні абсолютно.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Обговорення законопроекту завершено.   

Ніхто не наполягає? Ні.

Тепер я ставлю на голосування пропозицію – прошу уваги! – про прийняття за основу проекту Закону про внесення змін до Закону України „Про вибори Президента України” (щодо недопущення спотворення волевиявлення виборців) (реєстраційний номер 5509).

 

13:39:59

За-190

Рішення не прийнято.

По фракціях, будь ласка. Партія регіонів – 0, „Блок Юлії Тимошенко” – 147,  „Наша Україна – Народна Самооборона” – 41, фракція комуністів – 0, „Блок Литвина” – 0, „Позафракційні” – 2.

На голосування ставлю на повторне перше читання. Прошу уваги! Ставлю на голосування про повернення на повторне перше читання проекту закону реєстраційний номер 5509.

 

13:40:41

За-191

Рішення не прийнято.

Які є ще пропозиції? Рішення не прийнято, законопроект (ну, прошу уваги!) законопроект відхилено.

Шановні народні депутати, оголошується до розгляду… У мене таке прохання: нам продовжити ранкове засідання до завершення розгляду останнього питання – і закрити позачергову сесію. Немає заперечень?

Оголошується до розгляду поект Постанови про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України (реєстраційний номер 5354). Доповідач – народний депутат України Сергій Григорович Міщенко.

Будь ласка. Сергій Григорович, може, ставити на голосування зразу?

 

13:41:32

МІЩЕНКО С.Г.

Шановний Володимир Михайлович, шановні колеги, до вашого розгляду представляється Постанова Верховної Ради про утворення Тимчасової слідчо комісії Верховної Ради України з питань перевірки законності передачі в оренду Януковичу урядової резиденції „Межигіря”.

Чому виникло це питання? Зразу можу сказати, що, якщо хтось нічого не боїться, то він не заважає ставити питання. Він хоче добитися істини, всі засоби масової інформації до цього причасні. Парламентський контроль над цією резонансною справою повинен бути здійснений. Я можу сказати, що це питання двох складових.

Моральна складова, тут не треба ніяких тимчасових слідчих комісій утворювати, моральна сторона наступна: ніхто із чиновників вищого ґатунку не має права забрати у держави, коли він уходе з свої посади, ні ручку, ні стула, ні чогось іншого, тим більше резиденцію в стільки гектарів землі і приміщення, які мають історичну цінність. Тому якщо це була законна оборутка - будь ласка, парламентський контроль, судові рішення, доводити свою, дійсно, правду до того, що нічого в цьому немає. Але ще знову хочу наголосити, є моральний бік цього питання. Що ми будемо говорити тоді, коли наступний Президент, прийшовши до влади, піде з посади і забере Маріїнський палац, чи будинок з химерами під свої резиденції? Тоді ми скажемо, що завершений процес приватизації в нашій країні?

Що стосується людей, як подали заявки для участі, для участі в цій комісії, на сьогоднішній день дві політичні сили подали заявки відносно членства в цій комісії – це народні депутати від партії БЮТ Шиянов, Бондаренко і Міщенко, від фракції "Наша Україна - Народна Самооборона", хоча казали, що їх немає, хоча є лист від 20 грудня 2009 року про те, що делегують в цю комісію двох народних депутатів Арієва Володимира Ігоревича заступником голови цієї комісії і Лукянову Катерину Євгеніївну членом комісії.

Тому у народних депутатів роздана Постанова Верховної Ради. Ми пропонуємо проголосувати за цю Постанову, головою цієї комісії обрати Шиянова Бориса Анатолійовича, заступником – Арєва Володимира Ігоревича, всіх інших будуть на правах членства в цій комісії приймати участь.

Тому ні одна фракція це ініціює, а дві фракції. Я впевнений, що якщо є бажання, щоб це було, знаєте, об’єктивно і не однобоко, я не розумію інших фракцій, чому своїх представників не дають у цю комісію. Розумієте? Для мене особисто це невірний крок, тому, щоб даже, щоб об’єктивно розбиралися ця комісія, яка створена з коаліції, яка піднімає ці питання, повинні бути обов’язково з фракції Партії регіонів, щоб вони, дійсно, дивилися, як працює ця комісія.

Тому в останній момент, я думаю, перед голосуванням можна надати своїх представників і проголосувати. Тому давайте ми вже поставимо крапку і покажемо суспільству, що все-таки чиновники у нас живуть по закону, а не по іншим якимось речам. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні народні депутати, відносно самого проекту постанови. Тут в цьому проекті, який розданий, є прізвище народного депутата Юрія Литвина. Він звернувся із такою заявою. Я її зачитаю. „Інформую, що ні я, ні фракція не надавали згоди на включення мене до складу слідчої комісії. Вважаю, що це фальшування”.  Тому це врахувати  треба, шановні колеги.

І друге. Я зараз поставлю на голосування проект… Перепрошую, будь ласка, Олександр Сергійович Єфремов.

 

13:46:10

ЄФРЕМОВ О.С.

Уважаемые коллеги, данный вопрос касается нашего комитета. И мне странно слушать вообще-то те заявления, которые звучать с этой трибуны. Если мы говорим о морали и нравственности, то мы должны говорить о том, что параллельно с этой тымчасовой комиссией регистрировалась и рассматривалась или должна была рассматриваться на комитете, комиссия, которая говорит о том, что Тимошенко украла у государства через газовые схемы миллиарды долларов.

Когда в комитете начали рассматриваться данные вопросы, когда начали… Та вы не кричите, чего вы кричите?

Если вы кричите, то вы не правы, ребята. Когда в комитет начали рассматриваться данные вопросы, то члены комитета объективно очень подошли к их рассмотрению и сказали, что те люди, которые подают данные вопросы на рассмотрение больше руководствуются политической составляющей. Поэтому давайте мы (пройдет накал политической борьбы выборов) вернемся к рассмотрению данного вопроса, если желание у тех кто их подавал останется, значит мы рассмотрим   и примем соответствующее  решение. Это что касается на счет морали и политики.

Теперь, что касается насчет соблюдения юридических, регламентных норм и всего остального. Владимир Михайлович! Вот эта бумажка, которая была подана в комитет, это не документ, это желание или хотелка какого-то одного человека создать эту  комиссию. Потому что здесь не выполнена ни одна нормативная, регламентная норма, которая должна быть выполнена при создании данного документа. И когда выходит мой уважаемый коллега и предлагает за это голосовать, то давайте ж уважать хотя бы сами себя. Хотя бы  сами себя, давайте уважать. Я понимаю, что вам нечего сказать о вашей работе, вы не можете ничего сказать, государство довели до такого состояния, что говорить что-то, что сделала Тимошенко сегодня невозможно. Поэтому вы думаете разную чушь.

Комитет данное решение не рассматривал, решение по данному вопросу нет, бумаги, которые подготовлены не соответствуют регламентным нормам, сами делайте выводы. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Я зараз поставлю на голосування  проект цієї постанови у зв’язку з тим, що ця позачергова сесія і внесли ініціатори ті питання, які вважають за потрібне, але зразу вважаю за необхідне наголосити. В  разі прийняття цієї постанови вона буде підписана і оприлюднена лише тоді, коли подасте кандидатури всі, так як того вимагає  відповідно сам проект, яким ви запропонували.

Я просив би, щоб потім не було жодних різночитань з цього приводу. З врахуванням цього я ставлю на голосування проект постанови Верховної Ради України (реєстраційний номер 5354), для прийняття як постанови з врахуванням того, щоб я щойно сказав, а саме: коли подадуть у встановленому порядку кандидатури і вони будуть підписані керівниками фракцій, знову ж таки, в установленому порядку і буде вибудовано 11 людей, так як цього в постанові вимагається, тоді вона побачить світ. Будь ласка.

 

13:49:49

За-198

Рішення прийнято.

Тепер до керівників депутатських фракцій. Прошу, шановні народні депутати, в установленому порядку подати відповідно кандидатури. Шановні народні депутати, по фракціях, будь ласка. Партія регіонів – 0, "Блок Юлії Тимошенко" – 148, "Наша Україна - Народна Самооборона" – 48, комуністів - 0, "Блок Литвина" – 0, позафракційні – 2.

Позачергову сесію Верховної Ради України шостого скликання оголошую закритою.

(Лунає Державний Гімн України)

Шановні народні депутати! У понеділок об 11 годині відбудеться засідання Погоджувальної ради, а у вівторок відкриється чергова сесія Верховної Ради України. Дякую.