ЗАСІДАННЯ П’ЯТНАДЦЯТЕ
Сесійний зал Верховної Ради України
3 березня 2010 року, 10:00 година
Веде засідання Голова Верховної Ради України В.М.ЛИТВИН
ГОЛОВУЮЧИЙ. Доброго ранку, шановні народні депутати, запрошені та гості Верховної Ради України! Прошу, шановні колеги, підготуватися до реєстрації. Увімкніть систему „Рада”.
10:01:13
Зареєструвалися у сесійній зали 404 народні депутати, ранкове засідання Верховної Ради оголошую відкритим.
Шановні колеги, надаю вам інформацію про результати роботи Верховної Ради на пленарних засіданнях 2 березня 2010 року. Розглянуто 11 питань порядку денного. За результатами розгляду прийнято 1 постанову, 3 законопроекти прийнято за основу, 1 законопроект направлено на повторне перше читання, 6 законопроектів відхилено.
Шановні народні депутати, відповідно до статті 25 Регламенту Верховної Ради України у середу відводиться 30 хвилин для виступів народних депутатів з оголошенням заяв, запитів, наданням інформації. Прошу народних депутатів записатися на виступи.
Прошу висвітити прізвища народних депутатів. Так, з процедури Сергій Сас, будь ласка, мікрофон.
10:02:42
САС С.В.
Дякую. Шановний Володимире Михайловичу, шановні колеги! Володимире Михайловичу, я просив би вас, все-таки у нас Регламент став уже законом, виконати положення пункту другого частини першої статті 27, де обов’язки головуючого, повідомити, хто у нас відсутній в залі з поважних причин, хворий, відповідно до розпоряджень Голови Верховної Ради. І цей список оголосити. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Прошу Секретаріат, підготувати відповідні повідомлення.
Шановні народні депутати! Переходимо до виступів народних депутатів. Народний депутат Даниленко, фракція комуністів. Підготуватися Шпенову.
10:03:33
ДАНИЛЕНКО В.А.
Володимир Даниленко, фракція Компартії України.
Шановний головуючий! Шановні народні депутати! Шановні громадяни! Метою мого сьогоднішнього виступу є привернення уваги Кабінету Міністрів України та вас, шановні народні депутати, до проблеми реабілітації дітей з глухотою. Ця проблема є державною і потребує негайного вирішення на державному рівні.
Шановні депутати! До вас, мабуть, неодноразово зверталися батьки дітей за допомогою у проведенні лікування, або для вирішення питання щодо забезпечення необхідними імплантантами. Але, мабуть, ви як і я отримував відповіді, у яких містились посилання на те, що держава не може забезпечити дитину необхідним імплантантом.
Для того, щоб довести вам обсяги проблеми, які склалися у нашій державі за час правління невідповідальних чиновників, наведу вам таку інформацію. Станом на 8.02.2010 року державній установі Інституту отолорингології професора Коломійченка Академії наук на черзі забезпечення системою кохлеарної імплантації за державний рахунок знаходиться понад 500 дітей громадян України у віці до 5 років. Імплантація є ефективною у віковий період від 3 місяців до 5 років.
За минулий 2009 рік за кошти Державного бюджету було закуплено лише 14 систем імплантації, що, звичайно, ні в якій мірі не дозволяє вчасно вирішити питання реабілітації дітей з втратою слуху, інтеграції їх у суспільство.
Фахівці інституту мають можливість робити до 200 операцій на рік. Уявіть собі, що та дитина, яких зараз у черзі 500, що мають невиправну ситуацію, отримає цей імплантат через 35 років. Це ганьба для системи охорони здоров’я України!
У 2008 році була розроблена і подана Кабінетом Міністрів концепція державної програми „Слух” на 2008-2012 роки, яка була підтримана Міністерством охорони здоров’я та Міністерством економіки України, але фінансування не отримала. Фінансування та виконання вказаної програми дозволило організувати і впровадити в Україні систему раннього виявлення порушення слуху дітей, а саме: скринінгове обстеження слуху у новонароджених, об’єктивне дослідження слуху дітей раннього віку, забезпечення дітей глибоким порушенням слуху. Виконання програми „Слух” дозволило б уникнути інвалідності глухих дітей, отримати економічний ефект за рахунок ліквідації 56 шкіл та 30 дошкільних освітніх закладів для глухих дітей.
Беручи вищесказане, я звертаюсь до головуючого з проханням надати Апарату відповідні доручення для того, щоб мій виступ вважався депутатським запитом до Кабінету Міністрів України, Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я для вжиття заходів щодо негайного прийняття…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка. Дякую вам.
Народний депутат Сафіуллін, фракція Партії регіонів. Наступним буде виступати Микола Шершун.
10:06:55
САФІУЛЛІН Р.С.
Уважаемый Владимир Михайлович, уважаемые народные депутаты! На днях завершился один из наивысших спортивных форумов планеты – Зимние олимпийские игры в Ванкувере.
Результат выступления украинских спортсменов вам наверняка известен. Не завоевав ни единой медали, украинская сборная заняла место среди аутсайдеров. Впервые за всю историю независимости Украины, украинские спортсмены не были представлены в женском одиночном фигурном катании, в бобслее, не менее печальная статистика и в санном спорте. Чемпионат Украины мы проводим в Прибалтике.
Мы, депутаты, рассматриваем результат выступления на олимпийских играх не только как итог форума спортсменов-профессионалов, но и как важнейший показатель состояния здоровья нации и неразрывно с ним связанных условий для здорового образа жизни подрастающего поколения.
Сегодняшний результат вынуждает нас признать, проблема с спортом в нашей стране за последние годы приобрела системный характер. Спорт высших достижений должен опираться на детско-юношеский и массовый спорт, иначе откуда взяться будущим чемпионам.
Каковы же результаты деятельности Министерства спорта в этом направлении? За последние годы не то, что не создано одного центра олимпийской подготовки, не сделано ни единого шага в сторону создания современной олимпийской базы и надлежащего материально-технического обеспечения национальной сборной. Страна с населением 46 миллионов человек не имеет ни одной олимпийской спортивной базы мирового уровня.
Начиная с 2005 года, наметилась тенденция к сокращению расходов на развитие материально-технической базы спорта высших достижений, исключение составил лишь 2007 год. А ситуация с выделением средств на ее развитие в 2009 году вообще катастрофическая. Ни единой копейки на строительство реконструкции материально-технической базы спорта высших достижений выделено не было.
Кроме этого, за последние годы профильное министерство не подало ни одного предложения для законодательного урегулирования указанных и многих других проблем спорта высших достижений. А те законы, которые приняты парламентом и требуют без отлагательных решений на уровне Кабинета Министров и министерств, в течение длительного времени просто блокируется.
Кроме этого, сегодня мы являемся свидетелями того, как без какого либо анализа и привлечения специалистов пересматриваются нормативы уровня подготовленности школьников, сокращается количество уроков физкультуры, закрываются детско-юношистские спортивные школы, уменьшается количество спортсменов в них.
Так за 4 года олимпийского цикла количество учеников школ уменьшилось по 15 видам спорта в 15 регионах. Непонятно, как будет достигнуто увеличение количества воспитанников ДЮСШ на 20 процентов, которое было проанонсировано в 2010.
Приостановив финансирование и развитие материально-технической базы физической культуры и спорта, популяризацию здорового образа жизни подрастающего поколения, власть фактически подтвердила свое безразличие в данной проблеме. В итоге: провал на прошедшей олимпиаде.
Неудачное выступление украинских спортсменов, виновных в котором министр спорта уже пообещал жестоко наказать, целиком логичный результат некомпетентного руководства и отсутствие…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершіть, будь ласка.
САФІУЛЛІН Р.С. Это результат, целиком логичный результат некомпетентного руководства и отсутствие серьезной кадровой политики как в самом министерстве, так и в сфере в целом. Спасибо за внимание.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Микола Шершун, фракція "Блок Литвина". Наступний буде виступати Ярослав Сухий.
10:10:31
ШЕРШУН М.Х.
Микола Шершун "Блок Литвина" Шановний Голово, шановні народні депутати! Сьогодні ми в черговий раз стоїмо на порозі небувалого на території України явища весняного водопілля.
Його відмінність від щорічних лише та, що води за прогнозами буде значно більше. Але навіть якщо би повінь була б середньою, однаково частина України була б підтоплена, частина затоплена, а подекуди і змита.
Хочу навести декілька цифр, які характеризують системне тобто постійне підтоплення без весняних, чи літніх паводків. До 2010 року площі підтоплення в Україні збільшилися майже в 1,7 рази порівняно із 2004 роком і розповсюджені на 25 процентах території. Ураженість підтопленням території Миколаївської області перевищує 52 проценти, Одеської та Херсонської 40 процентів. За прогнозами до 2012 року підтоплення цих областей пошириться ще на 30 процентів території. Ліквідація наслідків існуючого підтоплення, запобігання підтопленню та утриманню систем захисту від нього в цілому по Україні потребує коштів в обсязі понад 10 мільярдів гривень щорічно.
Найбільш загрозлива ситуація очікується в Волинській, Рівненській, Житомирській, Львівській, Харківській, Луганській, Донецькій, Миколаївській та Одеській областях.
Ми розуміємо, що природа це велика сила, але ж це треба враховувати і в своїй діяльності щоденно, а не хапатись за насоси, екскаватори та лопати, коли вона вже руйнує будинок.
Однією з причин ситуації, перед якою ми опинилися, вважаю незадовільну діяльність або бездіяльність органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. Повсюдно засмічені та замулені колекторно-дренажні мережі, зливова каналізація. Заплави річок забудовані подекуди до самого берега, часто можливість стоку поверхневих і ґрунтових вод перекрита інженерними та транспортними комунікаціями, повсюди порушується режим господарювання у прибережних захисних смугах.
Не працює на упередження і Кабінет Міністрів України. Так Верховна Рада України ще в 2003 році рекомендувала створити урядову комісію з цих питань. Однак Кабінет Міністрів визнав це недоцільним. А перед самим водопіллям створив урядову комісію лише на 2010 рік.
Де ж системність? Потрібно згадати ще про один документ – рішенням Комітету з питань екології за результатами виїзного засідання рекомендовано Кабінету Міністрів України до 1 липня 2009 року розробити та затвердити Державну програму запобігання і боротьби з підтопленням земель. Однак Кабінет Міністрів визнав недоцільним розробку такої програми. В результаті перед загрозою паводку і катастрофічного розповсюдження затоплення і підтоплення ми намагаємося надолужити згаяне і витрачаємо на це величезні кошти, людські ресурси, техніку і часто без особливих успіхів...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.
ШЕРШУН М.Х. Тому фракція "Блоку Литвина" у Верховній Раді вважає, за необхідне з метою попередження таким ситуаціям, Кабінету Міністрів терміново приступити до розробки Загальнодержавної програми запобігання затоплень та підтопленню території України.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Ігор Шкіря, фракція Партії регіонів. Підготуватися Зиновію Шкутяку.
10:14:21
ШКІРЯ І.М.
Уважаемые коллеги, Украина стоит на пороге проведения Евро-2012. Подготовка к проведению чемпионата предусматривает значительное увеличение финансирования, строительство новых и реконструкцию существующих дорог между основными городами-участниками.
У нас было 5 лет в запасе. Из них 2 года мы уже потеряли, благодаря бездарной политике правительства в этой отрасли. За оставшиеся 2 года мы однозначно не успеем реализовать все проекты, которые были запланированы, даже при условии 100 процентного финансирования.
За последний год было построено менее 10 километров дорог, - и это по всей стране. Еще более критическая ситуация с текущим ремонтом уже существующих дорог. Если прошлые годы в ремонте нуждалось 300-400 тысяч квадратных метров дорожного покрытия, то сейчас по предварительным оценкам самого «Укравтодора» это цифра составляет порядка 1 миллиона квадратных метров, а это дополнительно 15 миллиардов гривен. Откуда их брать - правительство не знает.
Планировалось, что источником финансирования строительства станет акцизный збор на нефтепродукты.
По оценкам специалистов эта цифра должна была составить в 2009 году около 10 миллиардов гривен. На многочисленные запросы о том, сколько же денег было получено от акцизов на нефтепродукты, ответ Кабмин так и не дал. Средства без сомнения были собранны, но «Укравтодор» этих денег не видел. Налицо очередное нецелевое использование бюджетных средств Кабмином, что еще раз демонстрирует стиль ручного управления финансами.
Изначально хорошая идея введения этого налога как дополнительного источника финансирования строительство дорог была скомпрометирована.
Я не исключаю, что потребители, являющиеся донорами акцизного сбора, могут в будущем выступить с инициативой его отмены.
Совсем недавно были проведены съезды Ассоциации автоперевозчиков и транспортного союза, на которых действие правительства по решению проблем дорожно-транспортной отрасли вызвали шквал критики. Транспортники и так работают на износ и терпят колоссальные убытки. Отсутствие финансирования Кабмином дорожного комплекса привело к тому, что в Украине сейчас десятки тысяч километров автодорог требуют срочного ремонта. Плохое состояние дорожного покрытия приводит к повышенному износу ресурса автотранспорта ходовой части, автомобильной резины, расход топлива увеличивается от 50 до 100 процентов. И это не говоря уже о значительном увеличении аварийности на дорогах.
Резко снизилась конкурентоспособность и активность перевозчиков. Упал транзитный потенциал страны, так как иностранные перевозчики предпочитают объезжать территорию Украины. Автовладельцы и автопредприятия задают резонный вопрос. А кто им компенсирует многомиллиардный ущерб, который они понесли из-за такого плохого состояния дорог.
Транспортники утверждают, что сегодня состояние дорожного покрытия и отрасли на много хуже чем за последние 20 лет.
Вывод. Объективная оценка работы и деятельности нынешнего правительства…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.
ШКІРЯ І.М. Учитывая отсутствие у него ответственности за свою работу, коррупцию, непрофессионализм может быть только голосование за его отставку. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Зіновій Шкутяк передає право на виступ Андрію Парубію, фракція "Наша Україна-Народна Самооборона"…
ІЗ ЗАЛУ. Я 6 хвилин.
ГОЛОВУЮЧИЙ. А ще за кого? А, оскільки наступний мав виступати, власне, Андрій Парубій, то в нього 6 хвилин. Будь ласка.
10:18:01
ПАРУБІЙ А.В.
Парубій Андрій, депутатська група „За Україну!”, партія „Наша Україна”.
25 лютого 2010 року Європейський парламент схвалив Резолюцію Європейського парламенту щодо України. У пункті 20-му цього документу Європейський парламент висловлює глибокий жаль стосовно того, що Президент України Віктор Ющенко присвоїв лідеру Організації Український Націоналістів Степанові Бандері звання Героя України.
На моє глибоке переконання і на наше глибоке переконання, така позиція європарламентаріїв є тенденційною і базується на фальшивих псевдоісторичних фактах. Для мене не має сумніву, що ми знов стали свідками того, коли кремлівське лобі у Європі робить все можливе для того, щоб завдати удару по Україні і для того, щоб призупинити в Україні єв2роатлантичні настрої і євроатлантичну інтеграцію.
Для того, щоб розвіяти ці моменти, ми відіслали і Президенту Європейського парламенту Єжи Бузеку і європарламентаріям, які голосували за дане рішення, історичні факти, які стосуються Степана Бандери і Організації Українських Націоналістів. Я хочу наголосити про ці факти, бо без знання історії ніхто не має права давати подібних оцінок і спекулювати на цій історії.
Отже хочу наголосити, що в 1939 році члени Організації українських націоналістів перші в Європі збройно виступили проти нацизму. Під час окупації Закарпатської України сателітами нацистської Німеччини власне члени Організації Українських Націоналістів перші в Європі, наголошую, збройно виступили проти нацистської агресії.
30 червня 1941 року у Львові був проголошений Акт відновлення української державності. І власне цим актом Організації Українських Націоналістів ще раз продемонструвала прагнення всіх українців до здобуття власної державності. Хочу наголосити, що власне нацистський режим заборонив прийняття цього акту. І всі ініціатори акту 30 червня опинились у німецьких концтаборах і в першу чергу провідник ОУН Степан Бандера.
Хочу наголосити факт, про який, очевидно, мало хто знає з наших громадян, з тих, хто не цікавиться історією, що всю Другу світову війну провідник ОУН Степан Бандера провів у німецькому концтаборі. Його брати Олександр і Василь відбували ув’язнення у сумнозвісному „Аушвіці”, а потім були розстріляні.
Як можна співпрацювати з нацистським режимом, перебуваючи у нацистському концтаборі? Це факт, який, на мою думку, є незаперечним свідченням того, що ОУН виступало однаково у боротьбі, як проти комуністичного режиму, так і проти нацистської Німеччини.
Десятки, тисячі українських патріотів були розстріляні нацистськими окупантами так само, як і були розстріляні комуністичним режимом. Армія УПА, яка нараховувала сотні тисяч українців, однаково боролася, як проти нацистського режиму, так і проти комуністичного режиму. У концтаборах опинились такі провідники ОУН, як Ольжич, були розстріляні нацистами такі провідники як Олена Теліга – відома українська поетеса. І після того говорити про співпрацю ОУН з нацизмом – це є не тільки перекручування історії, це є блюзнірство і зневага до тих сотень тисяч українців, які зі зброєю у руках воювали за українську державу проти обох режимів.
Також хочу наголосити, що після закінчення другої світової війни Степан Бандера проживав та території Німеччини, і коли комуністичними спецслужбами він був вбитий, вся німецька громадськість стала на бік Бандери.
Хочу наголосити ще один факт дуже важливий. Що жодним словом під час вирішення Нюрнберзького процесу не було засуджено ні діяльності ОУН, ні діяльності УПА, незважаючи на дуже потужний тиск комуністичного Радянського Союзу під час Нюрнберзького процесу. Ніхто з цивілізованих країн не допустив собі визнати, що ОУН чи УПА співпрацювали з нацистським режимом.
І тому ці сьогоднішні факти, які відбуваються, на мою думку, є виключно заангажованими і базуються на глибокому незнанні історії. Ці факти, наголошую, принижують не тільки тих, хто воював в УПА, ці факти сьогодні принижують всіх громадян України. Адже ми сьогодні живем у державі, яка, власне, і має ті символи: Тризуб, блакитно-жовтий Прапор і Гімн України – це ті символи, з якими у Другій світовій війні воювала армія УПА і Організація українських націоналістів. Це була єдина армія під час Другої світової війни, яка ставила за ціль здобуття української держави.
Якби не вони, не було б сьогодні української держави, не було б сьогодні українського парламенту і не було б нас в цьому залі. Тому сьогодні, буквально зараз, за кілька хвилин, цілий ряд обласних рад Західної України буде приймати звернення до Європарламенту, до президента Європарламенту з проханням переглянути це рішення.
Ми відсилаємо європарламентаріям документальні факти, які є яскравим свідченням того, що Організація українських націоналістів воювала з нацизмом найшвидше в Європі. І ми також звертаємося до Європарламенту і звернулись з листами до європарламентаріїв, в якому ми закликаємо їх переглянути дане рішення, бо подібним рішенням, я переконаний, ставиться ціль одна – кинути Україну в обійми Москви, для того щоб знищити в Україні євроатлантичні настрої, бо, власне, патріотичний український електорат – це і є той електорат, який найбільше є прихильним до Європи. Ця провокація не вдасться Кремлю і цей раз.
Я переконаний, ми знайдемо порозуміння з Європою, а ці непорозуміння ми відкинемо в минуле - і змусимо їх відмовитися від цієї позиції. Слава Україні!
ГОЛОВУЮЧИЙ. До виступу запрошується Володимир Ландік, фракція Партії регіонів.
10:24:21
ЛАНДІК В.І.
Прошу передать слово Демишкану.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Передає право на виступ народному депутату Демішкану. Будь ласка. Підготуватись Сергію Шевчуку.
10:24:33
ДЕМІШКАН В.Ф.
Шановний Володимире Михайловичу, шановні народні депутати! Катастрофічний стан автомобільних доріг – це дзеркало економічного стану країни. Тільки красивими словами ями на дорогах та дірки в бюджеті не залатати, треба і працювати. А як же працював цей уряд?
У 2007 році введено в експлуатацію після
будівництва та капітального ремонту
Кожен з присутніх в залі знає: навіть на дорогах державного значення яма на ямі, не кажучи вже про місцеві шляхи. З усією відповідальністю заявляю, що сніговий полон тисяч водіїв та пасажирів цієї зими – у першу чергу, результат злочинних дій уряду Тимошенко, який наприкінці минулого року заморозив казначейські рахунки дорожників. Люди працюють 2-3 дні на тиждень, немає можливості купити матеріали, пальне, запчастини. За виконані роботи уряд боргує півтора мільярди і цей борг зростає.
З майже 120 мільярдів гривень кредитів, які залучені урядом у 2009 році, ні копійки на будівництво доріг не надійшло. У 2007 році ми залучили кредит під 2,5 відсотки річних на 10 років та будували на ці кошти дороги. У 2009-му „Укравтодор” залучив кошти під 16,5 відсотків річних на 2 роки і нічого не збудував. А віддавати у 2010 році нам доведеться 9 мільярдів гривень, що більше за реальний прогноз надходження коштів з Держбюджету.
Не будуючи нічого, керівники уряду дурили суспільство, відкриваючи побудовані попередниками ділянки доріг. Наприклад у серпні 2008 року Тимошенко урочисто відкрила рух на дорозі „Харків-Новомосковськ”, яка на 90 відсотків побудована урядом Януковича і на якій рух був відкритий ще у грудні 2007 року. І таких прикладів десятки.
Верхом цинізму є штучне доведення у 2009 році до банкрутства державної акціонерної компанії „Автомобільні дороги України”. Зрозуміло, для чого: щоб усе скупити за безцінь.
Нагадую, що у 2006 році ми вже зупиняли досудову санацію, розпочату такими ж керівниками, які сьогодні очолюють галузь. Але я вже звернувся до Генеральної прокуратури з проханням зупинити судове провадження цієї справі та надати правову оцінку винним у штучному доведенні її до банкрутства.
Шановні народні депутати, світова історія свідчить, що саме з розбудови доріг починали вихід з кризи та економічне відродження провідні країни світу: США, Німеччина, Канада та багато інших країн. За два останніх роки цей бездарний непрофесіональний уряд діяв…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.
ДЕМІШКАН В.Ф..
…та довів дорожню галузь до знищення. На часі величезна робота по
відновленню існуючих та будівництву нових доріг, спрямована на вирішення
завдань програми „Україна – для людей”
та „Євро-
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Сергій Шевчук, фракція "Блок Юлії Тимошенко". Прошу.
Олена Шустік, замість Сергія Шевчука, фракція "Блок Юлії Тимошенко". Підготуватися Ковальову.
10:28:32
ШУСТІК О.Ю.
Олена Шустік, "Блок Юлії Тимошенко", Українська соціал-демократична партія.
Олександре Олександровичу, перепрошую, дежа-вю.
Шановні народні депутати! Шановні колеги! Шановні радіо і телеслухачі! Цинічний фарс та правове свавілля, яке почалося під час президентських виборів, безперешкодно крокують Верховною Радою України. Нехтуючи нормами Конституції, закону і моралі використовуючи звичні для себе методи фальсифікації підкупу та шантажу, Партія регіонів бульдозером розчищає собі дорогу до абсолютної так бєспрєдєльной влади.
Як це не прикро, робиться це за співучості спікера, який дозволяє політичним шулерам перетворювати парламент у свого прислужника. Демократичну коаліцію і уряд, які стояли на заваді повному пануванню вседозволеності та життя за понятиями у державі, почали нищити з середини, безпомилково вирахувавши слабку ланку.
Міцно тримаючись за крісло і порушуючи всі норми і процедури, Голова Верховної Ради оголосив про вбивство демократичної коаліції. Але, боячись відповідальності, він не знайшов у собі мужності сказати, що саме його фракція вийшла з коаліції.
Прикро, що до незаконної руйнації оплоту демократії долучився і Микола Мартиненко, не маючи на те повноважень від фракції НУ-НС.
Доля політичних зрадників завжди була вкрай невдалою. Свою оцінку цим подіям український народ дасть на найближчих виборах, і для могильщиків демократичної коаліції вона буде вбивчою.
Сьогоднішнє голосування за відставку уряду цілком прогнозовано. Сказавши „а”, ви вимушені сказати і „б”. Віднині для вас одна правда: танцюй, враже, як пан скаже. Адже ви вже уражені вірусом страху і підлабузництва. Вкотре хочу наголосити, ми не тримаємось за владу, ми не тримаємось за посади. "Блок Юлії Тимошенко" здатний ефективно працювати як у владі, так і в опозиції, і вам це занадто добре відомо. На разі мова йде не про чиюсь персональну долю, а про стабільність у державі.
Позбавляючи країну легітимного уряду, який в нинішніх умовах один утримував і утримує ситуацію під контролем, ви ставите під удар усю систему життєзабезпечення держави. Але не забувайте, усю відповідальність за стан справ у країні віднині нести буде Янукович і його новоспечені оплічники. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Ковальова передає право на виступ Сергію Рижуку, фракція Партії регіонів.
10:31:22
РИЖУК С.М.
Шановні народні депутати, колеги! Часто-густо як і зараз, коли ми виступаємо один перед одним, то в залі на гальорках, скрізь свої розмови про політичні, і вчора Катерина Ващук виступала з біллю, з тривогою про стан справ у сільському господарстві, в АПК, на селі, мало хто дослухався до колеги. І так собі пробалакали, і ніби нічого не трапилося.
Я тоді не буду від себе виступати, робити свої висновки. Ми отримуємо сьогодні сотні листів від селян, де говориться їхніми устами правда. Я зачитаю лише, маючи те, що обмежений час, витримки з цього листа. Тому що це вже не мої якісь упереджені висновки.
На фоні різкого… Це з Рівненської області,
глибокого Полісся прислали селяни нам в комітет такого листа. На фоні різкого
зниження фінансової підтримки АПК, різкого підвищення цін на промислову групу
товарів для села, фактично все виробництво стало збитковим. Для прикладу. У
поточному році Кабінетом Міністрів України відмінено такі важливі для нас
державні програми, як дотація на посів зернових, 30-відсоткове здешевлення сільгосптехніки,
дотації на молодняк ВРХ, за складні кліматичні умови, за мінеральні добрива.
Пільгове пальне, виділене урядом, пропонується завозити за
Технічний догляд тракторів – це ціле знущання
над здоровим глуздом. В Рівненській області лише одна фірма має ліцензію на
техогляд, і треба гонити за 150-
Для того, щоб зареєструвати договір оренди земельної частки паїв за термін більше року потрібно 200 гривень, а земельних паїв півтори тисячі – порахуйте скільки це. І так далі і тому подібне.
Більше того, на посівну потрібно 24 мільярди гривень. Лише мається 50 відсотків. Немає ні кредитів, немає бюджету, немає пального. А ну чи посіють? Так, посіють! Тільки посіють, знаєте, оті, що в Європі бере, зернотрейдери, дешеві кредити візьме знову нашу землю, наші селяни на присьбі посидять, поспостерігають, виростять і вивезуть знову 25 мільйонів тонн хліба! От такі ви хазяї – паскудні!
Ми вас сьогодні проженемо і захазюємо, селяни, я вам це обіцяю. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Виступи народних депутатів завершено.
З приводу пропозицій і вимог, які прозвучали під час виступів народних депутатів, я Секретаріат прошу підготувати відповідні звернення та доручення.
Шановні народні депутати! Відповідно до статті 87 Конституції України, статті 231 Закону України „Про Регламент Верховної Ради України”, статті 14 Закону України „Про Кабінет Міністрів України” до Верховної Ради України була внесена пропозиція 158 народних депутатів України про розгляд питання про відповідальність Кабінет Міністрів України. Як ви знаєте, шановні колеги, це питання включається до порядку денного сесії Верховної Ради України без голосування. Усі процедури з підготовки до розгляду цього питання витримані і відповідно до статті 232 Закону України „Про Регламент Верховної Ради України” пропонується такий регламент розгляду питання про відповідальність Кабінету Міністрів України: виступ від ініціаторів розгляду цього питання до 45 хвилин, запитання до доповідача від ініціатора розгляду цього питання і відповіді на них до 45 хвилин, виступ прем’єр-міністра України до 45 хвилин, виступ Голови Рахункової палати пропонується до 5 хвилин, якщо буде пропозиція звучати від депутатів і буде потреба ставити питання, або послухати окремих міністрів, до це до 15 хвилин, виступи представників комітетів та депутатських фракцій, пропонується на це відвести до 30 хвилин і після завершення обговорення питання перейти до розгляду проекту відповідного рішення.
Тому переходимо до розгляду питання. Від ініціаторів… Якої процедури? Я процедуру вам регламентну зачитав Верховної Ради України, будь ласка, по хвилині від фракцій. Будь ласка, Юрій Анатолійович Кармазін.
10:37:14
КАРМАЗІН Ю.А.
Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни, "Наша Україна - Народна Самооборона".
Шановний Володимире Михайловичу, я переконаний, що всі хочуть щоб все було по Закону про Регламент, по Конституції, тому хочу повернути вас до статті 231 Закону де мова йде про підготовку до розгляду Верховною Радою питання про відповідальність Кабінету Міністрів.
По-перше, воно має бути внесене на розгляд комітетів, комітети відповідно до предмету в своїх віданнях не пізніше чотириденного терміну формулюють і направляють питання на засіданнях, повторюю. Потім пункт третій 231-ї говорить, що коли будуть відповіді, уряд в триденний термін направляє їм відповіді, і потім ці відповіді разом з інформацією надаються народним депутатам України. Народним депутатам не давалися, це нічого комітети не розглядали, рішенням нам комітетів не відомі.
Далі, шановний Володимир Михайлович, ви пам’ятаєте, як ми призначали Прем’єр-міністра? Ми призначали його вставанням. Да роздайте, будь ласка, і дайте команду заблокувати картки тих …
ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, будь ласка, Сергій Сас.
10:38:34
САС С.В.
Дякую. Володимир Михайлович. Я хотів вам нагадати, щоб ви оголосили, хто відсутній в залі без поважних причин.
І наступне. Верховна Рада, як ви знаєте, включає до порядку денного питання, а розглядає проекти відповідних актів. Так от, відповідно до 87 статті Конституції, 25 статті Закону про комітети, 14 статті Закону про Кабінет Міністрів, 231, 232 Закону про Регламент Верховна Рада приймає Резолюцію недовіри. І відповідно до цього повинен бути певний проект. Відповідно до 91 статті Регламенту треба вносити постанову і проект резолюції недовіри. Нам роздано якусь постанову на сьогоднішній день. Це саме передбачено і положенням про документообіг у Верховній Раді Верховної Ради України.
Крім Конституції і трьох законів ще, мабуть, треба на заборі написати, що внести треба не якусь постанову про якусь відповідальність, а …
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершіть. Будь ласка, дайте можливість завершити. Будь ласка, завершуйте.
10:39:49
САС С.В. … Дякую. Тому, Володимир Михайлович, відповідно 88 статті Конституції ви відповідаєте за організацію розгляду питань, відповідно до Регламенту прийміть всі міри для того, щоб питання розглядати чітко відповідно до Конституції, Регламенту Верховної Ради України. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, хто ще вимагає?
Петро Симоненко, будь ласка.
Потім від фракції регіонів, потім від «Блоку Литвина».
10:40:14
СИМОНЕНКО П.М.
Симоненко, фракция коммунистов.
Уважаемые коллеги, я предлагаю приступить к рассмотрению данного вопроса и очень важно сегодня приступить к тому, чтобы наводить порядок в стране.
Я веду разговор о том, что нужно сегодня единство власти и результаты последней избирательной кампании и воля наших избирателей она требует выполнение того, что было предметом обсуждения во время выборов. И это естественно сегодня требует, чтобы вся вертикаль власти, в том числе и то, что имеет отношение к исполнении Президентом своих полномочий, парламентом и Кабинетом Министров работала на выполнение воли избирателей вовремя выборов.
Я также считаю необходимым обратить ваше внимание и на то, уважаемые коллеги, что не принятие этого решения приведет к широкомасштабной, по сути дела, очередной фальсификации, вернее, саботажа в деятельности структур власти. Потому что будет разорвана вертикаль та, которая имеет отношение к администрации и администрации район …
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити питання.
10:41:27
СИМОНЕНКО П.М. … то есть не будут работать вертикаль администрации также как и Кабинет Министров будет являясь представителями другой идеологии и другой политической силы будет саботировать выполнение этой программы.
Поэтому со всей ответственностью нада подойти к рассмотрению этого вопроса. Принять его и дать возможность сегодня обеспечить реально единство действия власти. Благодарю.
ГОЛОВУЮЧИЙ. … одну хвилинку. Будь ласка, від Партії регіонів.
Олександр Єфремов.
10:42:03
ЄФРЕМОВ О.С.
Уважаемый Владимир Михайлович! Уважаемые коллеги!
Здесь некоторые с присутствующих депутатов, по всей видимости своевременно не ознакомившись с повесткой дня, сегодня задают вопрос по поводу того, что они не внесли какие-то предложения к проекту Постановления, который сегодня может рассматриваться.
Я хотел бы ответить им о том, что в 10-дневный срок согласно Регламента, который и Закона Украины, который положен при рассмотрении данного проекта постановления соблюден. Каждый имел возможность рассмотреть на комитете те кто считали нужным данный вопрос, а депутаты внести соответствующее предложение по данному проекту постановления в 10-дневный срок.
Поэтому, если кто-то в силу каких-то причин это не сделал, то, прежде всего, он должен делегировать данные проблемы к себе лично, а не к процессу рассмотрения сегодня вопроса в сессионном зале. Нам ничего не мешает сегодня рассматривать этот вопрос. Более того, я совершенно согласен с Петром Николаевичем, который говорит, что затягивание данного вопроса – это фактически со стороны правительства, со стороны…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.
10:43:14
ЄФРЕМОВ О.С. …ведет к дальнейшему усугублению проблем в нашем государстве. Поэтому мы настаиваем, чтобы немедленно этот вопрос рассматривался и принимались соответствующие решения. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Зарубінський, фракція „Блоку Литвина”.
10:43:30
ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.
Шановний Володимире Михайловичу, шановні колеги! У нас зараз предстоїть багато роботи: 45 хвилин – виступ ініціаторів, 45 хвилин – виступ Прем'єр-міністра, 45 хвилин – відповідь на запитання, потім доповідь Рахункової палати. Якщо ми зараз не приступимо до цього питання, ми просто не встигнемо. Це перше.
І другий момент, мені здається, він важливий. Я думаю, що дискусії зараз процедурні вони певною мірою недоречні. Чому недоречні? Тому що одна найбільша за чисельністю фракція ініціювала розгляд цього питання. А представники другої за чисельністю фракції вимагали, щоб це питання розглядалося не тільки сьогодні обов’язково, а ще вчора і навіть раніше. Тому я думаю, що у цьому є повний консенсус, треба працювати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, ми обмінялися думками, я маю на увазі від фракцій.
Інформую вас, що 24 лютого після доопрацювання було зареєстровано ініціативу 158 народних депутатів від фракції Партії регіонів щодо розгляду питання про відповідальність Кабінету Міністрів України. У той же день ця ініціатива, тобто матеріали, були скеровані до комітетів відповідно до вимог Регламенту з пропозиціями підготувати відповідні запитання до Кабінету Міністрів України. Одночасно отримали ці документи всі фракції. Одночасно було направлене відповідне повідомлення до Кабінету Міністрів України з пропозицією підготувати необхідні матеріали від Кабінету Міністрів України.
Шановні народні депутати, відповідно до Регламенту у межах 10 днів розглядається це питання. Тим більше, що підписи відклику не підлягають. Тобто останній день розгляду цього питання був у п’ятницю. Наполягання, до речі, було від фракції БЮТ, щоб розглядати це питання у вівторок, і тому не виникало питань і проблем щодо того, що не готове це питання так, як це сьогодні намагаються показати.
Більше того, я мушу сказати, що наполягали на розгляді цього питання у позачерговому режимі, тобто на позачерговому засіданні, і посилалися на те, що необхідно розглядати проект Постанови, який ініціювала фракція Партії регіонів, із висловленням недовіри Кабінету Міністрів України.
Тому, шановні колеги, все у плані Регламенту зроблено правильно, можуть бути трактуванні різні, але вимоги Регламенту дотримані повністю.
Тому я оголошую розгляд питання про відповідальність Кабінету Міністрів України. У зв’язку з тим, що ми маємо розгляд питання завершити прийняттям чи неприйняттям відповідного рішення, то ми повинні працювати до завершення розгляду питання цього, як того вимагає Регламент.
Тому, хто буде виступати від ініціаторів?
Азаров? Азаров Микола Янович, будь
ласка, до 45 хвилин на доповідь.
10:47:08
АЗАРОВ М.Я.
Уважаемые народные депутаты, уважаемые граждане Украины, уважаемые коллеги! 2008 и 2009 годы – годы премьерства госпожи Тимошенко войдут в историю Украины, как годы уникального провала по всем абсолютно сферам нашей жизни. Здесь покажут вам слайд, что обещала госпожа Тимошенко, когда шла на выборы 2007 года с уникальной Программой „Украинский прорыв”.
Вместо прорыва мы получили провал, провал катастрофический. И когда аналитики изучают поведение рынков, исследуют особенности поведения индексов на ноль десятую процента туда или сюда, и делают из этого какие-то прогнозы, то, к сожалению, за годы правления Тимошенко индикаторы украинской экономики измеряются разами. Именно в этих единицах – разы – мы и построим свой анализ.
Впервые за последние 10 лет страна живет без бюджета, который является инструментом государственной экономической политики, живет на так называемом ручном управлении. Это означает, что ни промышленность, ни государственные органы, ни инвесторы не имеют четких ориентиров. Такую ситуацию правительство спровоцировало сознательно. Потому что проводимая Тимошенко финансовая политика подчинена лишь одному: политической конъюнктуре.
За время этой авантюрной политики государство оказалось в глубочайшем социально-экономическом кризисе, которого Украина не знала за последние 20 лет. Поражены все сферы жизнедеятельности государства: экономическая, финансовая, социальная, политическая. Разрушена система управления, пустая казна. Любая нестандартная ситуация превращается в катастрофу.
Аналогичные печальные рекорды правительство Тимошенко ставило в 2005 году. За 2 года так называемой работы Украина потеряла пятую часть валового внутреннего продукта – показатель, сравнимый с войной. Уничтожена четвертая часть промышленной мощности Украины. Мы имеем намного худшие показатели, чем страны СНГ и новые члены Европейского Союза, допустившие также падение валового внутреннего продукта.
По итогам 2009 года падение ВВП в Украине в 2 раза глубже, чем в России, в 3 раза глубже, чем в Чехии. падение объемов промышленного производства вы можете оценить на слайде.
Перейдем к конкретным показателям, от которых зависит жизнь наших людей. Производство говядины и телятины упало в полтора раза, производство свинины почти в два раза. Даже отечественным сливочным маслом Украина уже не в состоянии обеспечить своих граждан, в прошлом году его произведено на четверть меньше. Украинцев начала кормить маслом Беларусь. С каждым месяцем увеличивается импорт этого продукта.
А если посмотреть на легкую промышленность, которая является одной из таких отраслей, где достаточно быстро и недорого относительно можно создавать рабочие места. Падение в легкой промышленности катастрофическое. Так называемая правительственная поддержка химических предприятий осталась на бумаге. Сокращается производство отечественных удобрений. За два года на 40 процентов упало производство синтетического аммиака, почти на четверть меньше азотных удобрений произведено. Если говорить об отдельных показателях машиностроения, то там падение измеряется опять же разами. Это новый показатель, новый индикатор, который свойственен этому правительству.
Результатом так называемой поддержки машиностроения стало двукратное падение его объемов производства. В чрезвычайно сложной ситуации оказалось автомобилестроение – отрасль, в поддержку которой большинство правительств европейских стран поставило во главу своих антикризисных программ. Вместо обещанного строительного бума страна получила длительную рецессию в строительной отрасли. Объемы строительства за два года опять же упали в три раза. И речь идет не только о жилищном строительстве, которое за последний год сократилось на 40 процентов, за 2009 год на треть меньше, чем в предыдущем году построено дорог. Наполовину сократились объемы мостов, дорожных эстакад, тоннелей, метрополитена, на треть уменьшилось сооружение трубопроводов, линий связи, энергосбережения. А ведь это инфраструктура, и мы готовимся к Евро-2012.
Не лучше ситуация в социальном сегменте. Я хотел бы обратить ваше внимание, что на 40 процентов меньше, чем в предыдущем году, построено поликлиник, медамбулаторий, на половину – общеобразовательных школ.
Я обращу внимание членов правительства. Вообще-то они за это отвечают! Это те показатели, за которые каждый из министров несет персональную ответственность. Я просто посмотрел на их реакцию. Не депутаты в зале, а именно министры отвечают за эти уникальные провалы и за это уникальное падение.
Дошкольных учреждений построено в 4 раза меньше. Почему так произошло? Потому что в строительстве дефицит оборотных средств. Кредитная поддержка полностью отсутствует. Финансирование со стороны инвестора нулевое. При этом антикризисные меры со стороны украинского правительства подменяются щедрыми обещаниями.
Хочу отметить, что в антикризисных программах большинства стран именно строительство являлось ключевым для переориентации экспортных мощностей на внутренний рынок, развитие инфраструктуры, обеспечение занятости населения. Например, Россия, Казахстан, Узбекистан, Белоруссия благодаря государственным вливанием в отрасль, развитию программ ипотечного кредитования, госзаказам на строительство жилья, промышленных объектов и дорог сумели возобновить положительную динамику строительства. А что же наше так называемое правительство?
Закон, направленный на борьбу с кризисом в строительной отрасли, принятый в парламенте еще в декабре 2008 года, практически не работает, поскольку правительству так и не удосужилось в полном объеме нормативную базу. Ни одного инфраструктурного проекта мы не увидели даже на бумаге.
Тимошенко обещала уменьшить зависимость Украины от импортных энергоносителей. В результате страна получила сверхдорогой импортный газ, а в следствие этого снизилась конкурентоспособность отечественного производителя на внутреннем и внешних рынках. Перебои с газоснабжение в первые месяцы 2009 года привели к остановке ведущих предприятий химической отрасли.
И вот сейчас вы услышите выступление Тимошенко, которая будет сравнивать, я уже знаю, абсолютно провальный четвертый квартал… первый квартал 2009 года и видеть некую позитивную динамику в начале года. Это абсолютнейший обман, поскольку сравнивать надо не с кризисным периодом, не с глубиной ямы, а с докризисным периодом. И если мы так будем делать, а только так и надо делать, мы увидим, что к большому сожалению, падение продолжается.
На слайде показано показатель работы Тимошенко в топливно-энергетическом комплексе. Я обращу ваше внимание только на несколько цифр.
Политика правительства в топливно-энергетическом комплексе была наиболее разрушительная. В результате так называемого «прорыва» угольная отрасль отбросана на уровень 1996 года. В ней процветает коррупция, разбазаривание государственных средств. За 2 года объемы добычи угольными предприятиями госсектора упали почти на 4 миллиона тонн. Среднедействующее число забоев уменьшилось почти на треть. Почти на половину сократилось введение новых лав – со 163 до 96. Бюджетное финансирование капитального строительства, ремонтного горно-шахтного оборудования сократилось в 2,2 раза.
Сворачивание работы на перспективу уже привело к тому, что в отрасли сокращено более 10 тысяч рабочих мест. Большую часть средств правительство отправляло на выплату заработной платы, совершенно не заботясь о долгосрочных планах развития отрасли, особенно таких важных, как охрана труда. Бюджетная поддержка охраны труда, это при нашем то травматизме угольной промышленности, сокращена за 2 года в 10 раз. Вдумаемся, в 10 раз. Это при том, что мы имеем большое количество несчастных случаев со смертельными исходами.
Это при том, что износ основных фондов достиг 63 процента. Только 18 процентов очистных забоев оснащены современной очистной техникой. Из 10 тысяч наименований основного стационарного оборудования практически половина полностью исчерпала свой нормативный технический ресурс.
Кроме того, решением правительства предприятия отрасли на протяжении последних лет не осуществляют перечисление в Пенсионные и другие фонды. Этот долг уже на сегодня составил более 3,5 миллиардов гривен.
Не меньше проблем в сфере производства энергоресурсов. Объемы товарно-угольной продукции сегодня не покрывают потребности национальной энергетики. Только в феврале недопоставлено электростанциям почти миллион тонн угля. А с начала года (за два месяца) добыто почти на полтора миллиона тонн меньше.
Недостаток твердого топлива на производстве электроэнергии перекрывается поставками импортируемого по самой высокой в Европе цене газа. Только в минувшем месяце эти поставки увеличились в полтора раза. Основная причина - дефицит угля. На складах электростанций осталось всего 868 тысяч тонн, это при нормативе – 3 миллиона тонн. Такого критического минимума не было за все годы независимости. А ведь 2004 год, когда мы оставляли этому правительству экономику, у нас было абсолютно полное самообеспечение электроэнергии, мы имели даже профицит.
Производство сельскохозяйственной продукции, которая еще недавно была едва ли единственной отраслью, демонстрирующая позитивную динамику, практически прекратила свой рост. И нам должно быть стыдно, что страна самая богатая черноземами в мире превратилась в импортера продуктов питания. Практически полностью прекращена государственная бюджетная поддержка отрасли.
Ликвидировано льготное кредитование сельхозпроизводителей, финансовую поддержку фермеров, помощь крестьянам на закупку сельхозтехники, выплата растениеводческой дотации. Открыты границы некачественного импорта и контрабанде продуктов питания.
Вдумайтесь! Только в прошлом году в Украину завезено 430 тысяч тонн мяса и субпродуктов на сумму почти 570 миллионов долларов. Молокопродуктов – 46 тысяч тонн на сумму 112 тысяч долларов. Очевидно, что импорто-ориентированная внешняя политика правительства безжалостно уничтожает отечественную животноводческую отрасль.
Уничтожается такая отрасль, как сахаропроизводство. Вместо 192 сахарных
заводов работает 56. Дефицит сахара в нашей стране, вдумаемся в этот абсурд, дефицит сахара в Украине составил 500 тысяч
тонн. Цена его в розницу достигает 12 гривен. Очередным мыльным пузырем оказалось правительственное
постановление о дотации на
Мы дожились до того, что ввозим картофель. Аналогичная ситуация и с другими овощами, традиционно выращиваемым на наших землях.
Практически остановлено сельхозмашиностроение. Как следствие, за два года на украинских предприятиях производство тракторов сократилось опять в разы – 4 раза, а сеялок произведено всего четверть к уровню 2007 года.
Правительство проигнорировало социальные нужды села, обещанное украинским прорывом увеличение госзаказа на аграрное образование. Обеспечение молодых специалистов-аграриев жильем осталось на бумаге.
Особенно непрофессионализм правительства привел к галопирующему росту цен на продукты питания. И мы установили своеобразный антирекорд: опять в разы, в полтора раза. Мы были свидетелями, как за несколько недель основные потребительские товары: сахар, сыр, масло, молоко, хлеб, картофель и другие продукты – подорожали от 30 до 50 процентов. Это самый наибольший показатель, начиная с 2005 года.
Как следствие, укладываться в ежедневную потребительскую корзину для рядового украинца становится все тяжелее. Граждан Украины уверяло правительство Тимошенко, что гривна – наиболее надежная денежная единица. В результате такой политики страна испытала самую глубокую девальвацию среди европейских стран.
Проблема в банковской сфере. Я не буду углубляться в природу этого явления. Скажу, что значительная часть вины лежит на правительстве в том, что по сути дела, не была в полном объеме выполнена процедура по рекапитализации банков. А напомню, что соответствующий закон был принят еще в октябре 2008 года.
Особенно пострадал реальный сектор. Поскольку кредитование реального сектора так и не возобновлено. Деньги с банковской системы вымывает государство, которое активно выпускает ценные бумаги под высокие проценты.
Тимошенко обещала рай для инвесторов. Однако страна потеряла их доверия, и ниже я скажу, таким образом, мы находимся на последнем месте в Европе по объему прямых иностранных инвестиций. Обещания содействия отечественному производителю оказались, остались на бумаге.
Для того, чтоб скрыть просчеты, и замаскировать абсолютно нереальный бюджет, правительство Тимошенко изымает деньги, заработанные трудовыми коллективами. Не возмещает в полном объеме налог на добавленную стоимость, заставляет бизнес платить налоги вперед.
Впервые правительство возмещает НДС и принимает соответствующее постановление. Не только деньгами, но и зерном, мукой, удобрениями.
Куда мы дальше идем?
Кроме того, в разгар кризиса правительство систематически инициировало изменения в действующее законодательство, так же само принимало нормативные документы. В частности, были попытки отменить упрощенную систему налогообложения, увеличить налог с владельцев транспортных средств, ввести автомобильный, агарный, ярмарочные сборы, в несколько раз увеличивался акцизный сбор с отечественных товаров. В том числе, что особо чувствительно для потребительского рынка, на горюче- смазочные материалы. Своими решениями постоянно изменялись нормы действующего законодательства.
Например, такое ограничение прав плательщиков налогов, как учет убытков предыдущих лет и курсовой разницы. Использование измененных норм амортизации, формирование налогового кредита. Также вводилось аннулирование регистрации плательщиков НДС, и внедрялась солидарное ответственность покупателя за налоговые действия продавца. То есть правительство целенаправленно стремилось увеличить фискальное давления и сузить права предприятий.
И в этом тоже одна из причин такого глубочайшего кризиса.
Тимошенко забыла, что экономика в конечном счете строится на рабочих руках бизнеса. Задавив бизнес, загнав его в тень власть разрушила экономику. Естественно реакция субъектов хозяйствования на усиление налогового давления, рост коррупции во власти стало увеличение тенизации экономики. Это привело к потерям бюджета, искажение конкурентной среды, оттоку капитала, скрытой занятости, теневому лоббизму и коррупции.
Согласно совместному исследованию американской компании «…» и «……» Украина заняла последнее место среди европейских стран в рейтинге экономических свобод.
И самое это важное. Два года власти Тимошенко – это серьезное падение жизненного уровня наших людей. выплаты, которые получают от государства наиболее незащищенные граждане Украины не обеспечивают необходимый минимальный уровень социальной защиты. особенно страдают люди, которые достигли пенсионного возраста или не могут работать по состоянию здоровья.
Так в 2008 году потребительские цены росли в 4 раза быстрее чем прожиточный минимум не для трудоспособных лиц, от которого зависит минимальная пенсия.
В 2009 году Тимошенко не выполняла в полном объеме Закон о повышении социальных стандартов. Не делает она это и в 2010 году. Как следствие каждый пенсионер ежемесячно недополучает 150 – 300 гривен. За время пока Кабмином управляют такие люди наполовину обеднели работающие люди следствии удорожания жизни, обесценивания национальной валюты.
Среднемесячная заработная плата украинцев, вдумайтесь в эти цифры, снизилась до 240 долларов в месяц. Для примера. Россия, в которой, от которой мы немножко отставали еще 5 лет назад имеет среднюю заработную плату почти в три раза выше – 700 долларов. Это тоже в адрес тех министров, которые допустили такое падение.
Особенно от правительства Тимошенко почти пострадали работники бюджетной сферы, которым Тимошенко заморозила зарплата на уровне 2008 года, ликвидировав большинство надбавок. Как следствие, на конец года так называемая минималка для бюджетников (545 гривен) на 40 процентов меньше фактического размера прожиточного минимума для трудоспособных лиц – 913 гривен. То есть бюджетники выброшены правительством за черту выживания. За 2 года работы так называемой задолженность по заработной плате выросла более чем в 2 раза.
Особенно остро стоит проблема здоровья людей. По данным Всемирного банка в Украине самые высокие темпы сокращения населения в Европе. Уровень смертности мужчин в Украине соответствует показателям тех стран, где ВВР на душу населения в 5 раз меньше, чем в Украине. Однако правительство практически самоустранилось от потребностей медицины. Сегодня медицина держится только на профессионализме и самопожертвовании людей, которые работают в этой сфере. Однако на голом энтузиазме проблему медицины не решить. Поэтому задача нового правительства дать инструменты, с помощью которых можно повысить уровень медицинских услуг, оборудования, технологий и так далее.
Что ж сделало правительство Тимошенко в 2009 году, например, в области здравоохранения? Из бюджета была исключена полностью программа централизованной закупки рентгенологического, диагностического и другого оборудования для здравоохранения. Несмотря на то, что Украина держит печальное первенство в Европе по масштабам распространения СПИДа и туберкулеза, Тимошенко по сравнению с 2008 годом на две третьих сократила расходы на преодоление эпидемий этих заболеваний. Централизованные меры по лечению сахарного диабета по результатам 2009 года недофинансированы на треть. На особом месте стоит проблема смертности от рака, она на втором месте после смертности от сердечно-сосудистых заболеваний. К сожалению, медицина отечественная ограничена в предоставлении качественных услуг по диагностированию и лечению онкозаболеваний.
Несколько слов о нашумевшей в прошлом году проблеме борьбы с пандемией гриппа. Правительство элементарно не справилось с этой ситуацией, посеяло панику и еще при этом решило заработать симпатии избирателей на примерах личной разгрузки самолетов с «Тамифлю». При этом имея еще весной информацию о эпидемиологической ситуации в мире, правительство не провело упреждающие меры, не закупило необходимые лекарства и оборудование, не проинформировало общественность. А как следствие, пострадали простые люди.
А вспомните, сколько истерики было вот здесь, в этом зале, по поводу выделения, так называемого, гриппозного миллиарда. А что в результате? А в результате 600 миллионов, которые были выделены, частично не использованы, а частично разошлись не известно куда.
Если коротко подвести итоги политики этой власти в гуманитарной сфере, то можно сказать образно так: начали с пролета «Гринджол» на Евровидении,
закончили пролетом олимпийцев над
Ванкувером. (Оплески)
Обещали образцы духовности, образования, науки, а оставляют после себя мины гуманитарного действия, которые еще долго будут ранить живых и будоражить память павших.
Что можно говорить о достижениях наших олимпийцев, если правительство в 2009 году на создание, развитие материально-технической базы спорта (посмотрите на слайды) скоротило расходы в 60 раз, опять в разы, в 60 раз, не на 5 процентов, не на 10, а в разы. Абсолютно не выделялись деньги на учебно-тренировочные сборы, подготовительные соревнования по олимпийским видам спорта. Даже на обустройство спортивных футбольных площадок у правительства не нашлось ни копейки.
Провален объявленный Указом Президента Год молодежи. К сожалению, под угрозой срыва находится и подготовительные работы к Евро-2012. З 9 миллиардов, которые мы в этом зале в августе месяце выделяли правительству, практически 2/3 не освоены. Как следствие, под угрозой срыва завершение многих объектов: стадион и аэропорт во Львове, реконструкция и ремонт аэропорта, строительство т ремонт автомобильных дорог и так далее.
Плачевные результаты и в сфере культуры. Там вся деятельность последние два года фактически свилась к обслуживанию президентских фантазий, финансовые загрузки фирм чиновников высокого ранга.
Правовой нигилизм в сфере окружающей среды приобрел массовый характер. Количество нарушений настолько велико, что они могут свести на нет все усилия по формированию экологической политики. Характерно, что абсолютно непонятно, куда направлены те ресурсы, которые получены Украиной по Киотскому протоколу.
В то время как другие страны уже получили первые положительные результаты от реализации антикризисных программ, мы до сих пор за 2 года так и не дождались антикризисной программы от Тимошенко. Правительство не позаботилось о том, чтобы задействовать механизмы для разогрева внутреннего спроса. Не загружены производственные мощности внутренними заказами, не возобновлено кредитование реального сектора, не упрощена разрешительная система, не снижено налоговое давление на национального товаропроизводителя, не обеспечен доступ к кредитным ресурсам через механизмы удешевления кредитов, не задействованы большие государственные программы, которые позволили бы запустить всю финансово-производственную цепочку. Государственное инвестирование сократилось в 2 с половиной раза. При этом, к большому сожалению, абсолютно не сократились, а даже увеличились расходы на зарубежные визиты, на официальные приемы, на содержание аппарата управления.
Власть растратила миллиардные суммы из стабилизационного фонда, но не начала практически ни одного инфраструктурного проекта, который повысил бы спрос на продукцию отечественного производства. Из 22 направлений использования стабилизационного фонда в полном объеме профинансировано лишь 4 направления. Также правительство приняло более 60 решений в отношении средств стабфонда, которыми исказило приоритеты, определенные Законом о бюджете. А это прямое нарушение Конституции (статьи 95-й). Значительная часть таких решений, по сути дела, не отвечали целям создания стабилизационного фонда. Я хочу, чтобы вы удивились, когда узнали, что, например, стабилизационный фонд беспокоился о 20-летии фермерского движения, 360-й годовщины Зборовской битвы, 200-летия основания села Михайловка, для поддержки связей с украинцами, для расчета по так называемому реестру выделения земельных актов и так далее и так далее. Какое все это отношение имеет к стабилизационному фонду?
Кроме того, при принятии решения об использовании этих средств Тимошенко грубо игнорировала действующее законодательство, в частности требования о согласовании с парламентскими комитетами изменений, направлений использования стабилизационного фонда, а это уже материалы для других органов, не для этого зала. Таких решений было более 20-ти.
Без согласования были осуществлены очень серьезные расходы. Так, например, 294 миллиона по бюджетной программе бесплатное оформление и выдача государственных актов на право собственности на землю, 38 миллионов по бюджетной программе «Укрпочта» связаны с предоставлением льготных услуг. Значительную часть выделенных Кабмином средств этого фонда получатели так и не увидели.
Не меньше нарушений и при использовании резервного фонда Госбюджета. Вместо упреждения ликвидации чрезвычайных ситуаций деньги резервного фонда расходовались на проведение, например, двух всеукраинских совещаний сельских голив, на подписку им газеты «Урядовый курьер», на создание государственного учреждения «Социальный контактный центр», и так далее, и так далее.
Особая тема – государственные закупки. Каждое второе решение правительства, связанное с использованием бюджетных средств содержит указание проводить закупки за государственный счет по неконкурентным, то есть коррупционным процедурам. Таким образом, создавались предпосылки для коррупции бесконтрольного расхода миллиарда бюджетных средств.
Один из последних примеров: для реализации идеи предвыборной Тимошенко по создания сети аптек на базе – вдумайтесь! – «Укрпочты» предусматривается, что закупка товаров, работ и услуг, необходимых для бесперебойного функционирования такой сети осуществляется в процедуре закупки у одного участника. Вы можете только вдуматься в масштабы оборотов по этой программе!
Еще несколько слов. Несколько лет назад мы вели дискуссию о долгосрочных программах развития регионов. Сейчас, как ни прискорбно, мы говорим только о том, как выжить этим городам и селам. Финансовые ресурсы местных бюджетов были изъяты правительством. Как следствие, имея собственные деньги, местные органы власти в начале этого года не смогли купить даже бензин для снегоуборочной техники и скорой помощи, расплатиться за электричество.
Отказавшись от каких-либо серьезных шагов по борьбе с кризисом, правительство весь 2009 год продавало и разбазаривало скудные внутренние ресурсы, влезало в колоссальные долги, абсолютно не заботясь о завтрашнем дне.
Напомню, за прошлый год Тимошенко увеличила государственный долг на 112 миллиардов гривен. Это беспрецедентное наращивание государственного долга. При этом она не постеснялась пойти на беспрецедентные искажения государственной бюджетной статистики. 15,7 миллиарда долговых средств зачисленных в результате конвертации с ПЗ были зачислены как доходы общего фонда Государственного бюджета и не были адекватно отражены в официальной долговой отчетности.
С учетом конвертации с ПЗ за 2 года прямой и гарантированный долг государства увеличился опять в разы, в 3,6 раза и вообще они ответят за это когда нибудь? Я надеюсь, что ответят. И увеличился в абсолютной цифре до 317 миллиардов гривен, вот что они оставляют украинскому народу и новому правительству!
С этими ресурсам, которые получила Тимошенко, можно было бы экономику поднять, а вы ее провалили! Заемные средства были направлены не на поддержку национального правительства, не на сохранение и создание рабочих мест, не на защиту наиболее незащищенных категорий населения, они все растворились.
В геометрической прогрессии растут займы на внутреннем рынке. За 2 года, вдумайтесь еще раз, мне как бывшему министру финансов просто сердце болит называть такие цифры. В 5 раз увеличился государственный внутренний долг. Это всего за два года! Какое право они имели так бездумно относится…
К сожалению, в этом году практика бездумных займов продолжается. По состоянию на 28 февраля 2010 года фактически в общий фонд Государственного бюджета поступило по государственным заимствованиям 5 миллиардов гривен. Это в 3,3 раза больше чем, например, в январе-феврале прошлого года.
Значительно объемы высокодоходных займов удерживают высокий процентные ставки и вымывают ресурсы, которые банковская сфера, система могла бы одолжить реальному сектору.
Ярким примером недальновидности политики, абсолютной бесконтрольности является попытка бесконтрольной раздачи государственных гарантий. В течение 2007 года правительством Тимошенко было принято решение о предоставлении госгарантий на сумму, опять же вдумайтесь, такого никогда не было в Украине за все годы, на 54,7 миллиарда гривен. У них рука повернулась подписывать эти государственные гарантии (я ниже скажу кому). Это значительно больше, во-первых, ограничения, установленного Законом о бюджете. Более того, эти решения выходили далеко за пределы полномочий, предусмотренных Законом о Государственном бюджете, который четко устанавливал направление, по которому могут предоставляться государственные гарантии.
Надо отдать должное Президенту, я редко говорю слова в его адрес, но здесь он проявил ответственность и большую часть бездумных решений приостановил своими указами на сумму более 25 миллиардов гривен.
Те решение, которые принимала Тимошенко, принимались с грубым нарушением Конституции Украины, Бюджетного кодекса и других процедур. Отбор инвесторов, так называемых, подчеркиваю, производился не на прозрачной основе, а по так называемой, которые они сами себе придумали, вне конкурсным процедурам, договора миллиардных кредитов заключались с абсолютно неизвестными иностранными компаниями. Безосновательно предоставлялось преимущество иностранным производителям в то время, когда отечественный бизнес терял рынки сбыта. Финансовое состояние субъектов хозяйственных, которые получали такие кредиты, не оценивалось.
Более того, некоторые предприятия, которым выдавались такие государственные гарантии, на момент принятия решения фактически еще даже не существовали. Их создавали на скорую руку. Например, так называемое ГП «Областная львовская дирекция защита от наводнений». Нивелировались общие принципы гарантирования, когда еще на этапе принятия решения гарантирования займа уже определялось, что их возвращать будет государство. То есть давалось прямое указание Министерству финансов обеспечить обслуживание и погашение кредита за счет бюджета. Это прямо противоречит требованиям Бюджетного кодекса. Такие нарушения были допущены в отношении кредитов так называемому «Укрмедпостачу», «Украгролизингу», «Укрвакцине», «Политехмед…», «Укропротез» и так дальше.
К большому сожалению, игнорирование законодательства превращено правительством Тимошенко в систему. К примеру, Бюджетным кодексом устанавливается ограничение на использование бюджетных средств, в связи с отсутствием Закона о бюджете.
Однако, постановлением от 27 января № 48 и от 3 февраля № 75 Государственному казначейству разрешается осуществлять в 2010 году платежи по кредиторской задолженности, в том числе по капитальным расходам. При наличии Закона о повышении соцстандартов, которое предполагает увеличение размеров минимальной заработной платы и прожиточного минимума, Постановлением Кабинета Министров № 1414 предусматривается, что размер должностных окладов работников бюджетных учреждений определяется, исходя из размера, который действовал в декабре 2009 года. То есть, правительство сознательно принимает постановление, которое нарушает действующее законодательство. Так же не уровне декабря 2009 года были заморожены размеры стипендий.
Такие примеры не единичны. Так распоряжением № 1261 от 21 октября правительство изменило суму перечисления регионам. В частности, за счет части так называемой энергосубвенции и уменьшение расходов на обслуживание внутреннего долга увеличивались дополнительные дотации территориальным бюджетам на выравнивание так называемого финансовой обеспеченности. Несмотря на то, что согласно статьи 26 Закона Украины такое перераспределение может осуществляться исключительно по согласованию с Комитетом Верховной Рады по вопросам бюджета. И тем не менее правительство в своем постановлении дало незаконное указание Министерству финансов и Казначейству расходовать эти средства.
Ярким примером попытки постановлением правительства изменять действующие законодательство стало указание физическим лицам, предпринимателям выплачивать взносы в Пенсионный фонд.
В нарушение Закона о бюджете 2009 года правительство часть поступлений НДС от импортных товаров зачисляло в специальный фонд Государственного бюджета, а не в общий фонд. Более того, решение парламента… без решения парламента эти средства направлялись на компенсацию НАК «Нефтегаз Украины».
Кстати, попытки манипулирования проблемами НАК «Нефтегаз Украина» продолжается и сегодня. Чтобы не быть голословными, возьмем к примеру постановление правительства от 24 февраля 2009 года.
Коротко суть. Правительство на 3 миллиарда гривен увеличивает свои же обязательства перед банкротом НАК «Нефтегаз» путем уточнения расчетов за прошлый год. Обращаю внимание, что увеличить прошлогодние обязательства, правительство решило в конце февраля 2010 года, что прямо нарушает пункт первый статьи 57 Бюджетного кодекса, на который на такие операции предоставляется не более 5 рабочих дней.
Другой вопрос. А за счет каких средств правительство собирается погашать эти обязательства? Оказывается, за счет погашения налоговых обязательств по налогу на прибыль, которые ранее им же самим были рассрочены, а потом должны были зачислены быть в специальный фонд. Такими методами, как в бюджете не было денег, так их и не будет.
Можно было бы много интересного рассказать, к сожалению, Регламент не позволяет так подробно остановиться на всех конституционных нарушениях этого правительства.
В целом, за два с лишним года правительство Тимошенко установило печальный рекорд по нарушениям Конституции Украины, законов, по глубине провала в экономике и социальной сфере.
За два года деятельности правительства Тимошенко ведущие международные рейтинговые агентства семь раз понижали кредитный рейтинг Украины и на конец мы сидим на самом нижнем уровне, так пред-дефолтном.
Наше государство попало в десятку стран с самой высокой степенью кредитного риска. Сейчас Украина «впереди планеты всей» рискам вложений в национальную экономику.
Можно ли было избежать настолько глубоких дисбалансов? Конечно можно. Можно ли было бы смягчить удар? Конечно можно. Если бы небыли похоронены начатые нами реформы в налоговой, пенсионной, бюджетной и других сферах.
Если бы правительство Тимошенко не отмахивалось от надвигающегося кризиса, а разработало антикризисные меры и неотложно начало бы их реализацию. Если бы правительство прислушалось к тем предложениям, которые вот здесь вот раздавались и принимались, в том числе.
Если бы ограниченные бюджетные средства не разбазаривались, а стали бы подспорьем для повышения внутреннего спроса и сохранения рабочих мест. Таких факторов можно перечислять десятки.
И все, кто будут голосовать за сохранение вот этого правительства, будут голосовать за сохранение вот этой порочной политики. Политики кризиса и провала. Спасибо за внимание.
Засідання веде Перший заступник Голови Верховної Ради України ЛАВРИНОВИЧ О.В.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Записуємось на запитання до доповідача.
Колоцей Юрій Олександрович, будь ласка.
11:28:28
КОЛОЦЕЙ Ю.О.
Я прошу, Владимир Александрович, спасибо, я прошу передать слово Коновалюку. Благодарю вас.
11:28:41
КОНОВАЛЮК В.І.
Спасибо. Уважаемый Николай Янович, в своем докладе вы четко охарактеризовали общую ситуацию с государственными финансами, с теми основными направлениями экономической политики. Мы стали свидетелями впервые, очевидно того, что Украина до сих пор живет без государственного бюджета на текущий год. По результатам Счетной палаты, с которыми сегодня ознакомились народные депутаты, стало понятно, что у нас не просто колоссальные злоупотребления по использованию государственных средств, но и есть серьезные проявления коррупции в деятельности Кабинета Министров Украины.
Скажите, пожалуйста, вот тот колоссальный разрыв в доходах- расходах бюджета, когда не профинансирована каждая третья статья бюджета, насколько это отразилось на социальном уровне наших граждан? Как это повлияло на функционирование местных органов…
АЗАРОВ М.Я. Спасибо за вопрос.
Отразилось крайне негативно. Главным условием выхода из кризиса является реальный бюджет. То есть бюджет может иметь дефицит. Но мы должны четко знать, из каких источников, надежность этих источников будет финансироваться этот дефицит.
Поэтому первым требованием является реалистичность бюджета. Если бюджет реалистичный, то это означает только одно, что все бюджетные программы, которые находятся в бюджете должны быть профинансированы на 100 процентов. А это означает, что будет выплачена не только заработная плата, но это означает, что будут выполнены работы, подрядчики получат эту работу и так далее, и так далее. То есть, по сути дела бюджет является крупнейшим инвестором собственной экономики. Поэтому если правительство не финансирует две третьих бюджетных программ …
Засідання веде Голова Верховної Ради України ЛИТВИН В.М.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Клюєв, фракція Партія регіонів. Будь ласка.
11:30:57
КЛЮЄВ С.П.
Прошу передать слово Кузьмуку Олександру Ивановичу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Кузьмук, будь ласка, мікрофон.
11:31:06
КУЗЬМУК О.І.
Шановний Миколо Яновичу, мені зрозуміло чому у вашій доповіді відсутній розділ обороноздатності держави. Тому що колишній Президент і уходящий уряд абсолютно не займалися цим напрямком.
Але я хочу вас запитати слідуюче. Проблема обороноздатності ні в застарілій техніки, катастрофа в стані офіцерського корпусу. Поясняю.
76 відсотків лише офіцерів здорових. Із них 34 хворіють язвою. 14 відсотків кровообігом. 10,5 нервовими. Це результат находження офіцерського корпусу за межею бідності.
Прем’єр-міністр обіцяла скасувати призов. Його треба скасовувати, тому що 60 відсотків солдат лише поступають здоровими. Всі інші лікуються на протязі року.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.
АЗАРОВ М.Я. Спасибо Александр Иванович. Я приношу свои извинения всем военнослужащим, что в докладе действительно не раскрыта ситуация, критическая ситуация в области нашего оборонного комплекса. Но равным образом я не мог, к сожалению, из-за нехватки времени раскрыть целый ряд направлений: рамки доклада достаточно ограничены.
Что я могу сказать? Что мы с вами вместе работали в правительстве в 2007 году. Мы знаем потребности, знаем то, что нужно делать, и будем это делать, Александр Иванович, не сомневайтесь.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Петров, фракція Партії регіонів.
11:32:57
ПЕТРОВ Б.Ф.
Прошу передать слово народному депутату от фракции Партии регионов Стояну.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Стоян.
11:33:05
СТОЯН О.М.
Шановний Микола Янович, ви дійсно у своїй доповіді показали те, що уряд зовсім не займався соціальною політикою, соціальними виплатами. Але дивує інше. У передвиборній кампанії Тимошенко заявляла, що начебто Партія регіонів не голосувала за свій Закон про підвищення соціальних стандартів. Хочу нагадати, що у жовтні ми за цей закон проголосували всі, 300 депутатів, у тому числі Партія регіонів. Більше того, у грудні місяці Тимошенко 23 грудня видає незаконну постанову, якою заморожує виплати пенсій і заробітних плат на рівні 2008 року.
У мене до вас запитання. Скажіть, будь ласка, все-таки от є указ Президента, перший указ, як обіцяв Президент Янукович, про те, що зобов’язує уряд виконати Закон про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальну заробітну плату. Скажіть, будь ласка, яка все-таки причина, чому сьогодні пенсіонери, які повинні отримувати з 1 січня 695 гривень, отримують пенсії на рівні 2008 року. Чому не отримують…
АЗАРОВ М.Я. Думаю, этот вопрос следует адресовать госпоже Тимошенко, это ж она не выполняет, это она издает противозаконные постановления правительства. А, безусловно, новое правительство представит на рассмотрение парламента бюджет, в котором этот закон будет учтен в полном объеме и, безусловно, будет финансировать все абсолютно расходы, связанные с этим законом в полном объеме.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Сухий, фракція Партії регіонів.
11:34:42
СУХИЙ Я.М.
Микола Янович, у липні 2008 року у цьому залі після вашого детального аналізу причин і можливих наслідків кризи, котра тільки насувалася на Україну, нагадую вам, Глава Уряду під глумливий смішок соратників відповіла: „Я вас слухала, слухала і нічого не зрозуміла”. І надалі під час неодноразових телеефірів вона вперто продовжувала заперечувати загрозу кризи, як фінансово-банківської системи, так і реального сектору економіки.
Ви сьогодні сказали: ми так і не дочекались від уряду антикризової програми. А тим часом за розібром ВВП на душу населення Україна скотилась на 128 місце у світі. Держава стрімко деградує за показниками рівня ділового клімату, рейтингу конкурентноздатності, індексу людського розвитку.
Скажіть, будь ласка, якби уряд тоді прислухався до вас, до опозиційного уряду, розробив антикризову програму, чи можна було не допустити таких тяжких наслідків, про які ви сьогодні говорили, і які виникли через причину їхнього махрового популізму і патологічної брехливості?
АЗАРОВ М.Я. Я уже, когда анализировал, говорил, что главная беда в работе этого правительства – это то, что оно все свои действия подчиняло политической конъюнктуре, не экономической целесообразности, а политической конъюнктуре. Это совершенно очевидно должно было усугублять последствия экономического кризиса.
И та
ее знаменитая фраза вообще рекордсмен по фразам. Да? „Все пропало”, там,
например. Что я ничего не поняла – это очень характерная фраза. Они до сих пор
ничего не поняли. Они из категории тех людей, которых жизнь не учит, они ничего
не поняли, ничего не поймут в будущем – это
их беда.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Тітенко, фракція Партії регіонів.
11:36:45
ТІТЕНКО С.М.
Прошу передати слово народному депутат Ірині Горіной.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Кому? Горіна, будь ласка, мікрофон.
11:36:57
ГОРІНА І.А.
Отношение власти и бизнеса в течение двух этих лет были абсолютной ложью. Мы помним эти совещания-шоу, которые проводила Тимошенко и раздавала обещания. Все это заканчивалось тем, что уничтожалась упрощенная система налогообложения, вводились транспортные сборы, рыночные сборы, и бизнес практически страдал каждый день.
Мы прекрасно понимаем, что в течение двух этих лет Тимошенко стала могильщиком малого и среднего бизнеса. Упали все рейтинги: из 183 стран Украина занимает 181-е место по ведению бизнеса, по налогам. То есть мы на уровне Зимбабве и Кении.
Николай Янович, скажите, пожалуйста, бизнесу, чтобы он услышал, на основании каких законов вперед собирались налоги – 11 с половиной миллиардов – и не выплачивался НДС.
АЗАРОВ М.Я. Нет таких законов, это прямое нарушение действующего законодательства, за которое, вообще говоря, надо отвечать. Я думаю, что они будут отвечать. Другого пути нет. Мы должны четко сказать бизнесу, что так действовать никто не имеет права: ни они и не мы.
Второе. Я вот с этой трибуны четко говорю, что наше обещание предоставить каникулы малому бизнесу – это вовсе не предвыборное обещание. Выборы прошли и ушли. Каникулы для малого бизнеса – это единственное условие выхода этой сферы деятельности из того глубокого кризиса, в котором он сейчас находится. Поэтому мы примем целый ряд законов – и реализуем эту концепцию налоговых каникул для малого бизнеса.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Станіслав Аржевітін, фракція „Наша Україна – Народна Самооборона”.
11:38:49
АРЖЕВІТІН С.М.
Микола Янович, останнім часом у Верховній Раді і в Кабінеті Міністрів все більше і більше нівелюється конституційна роль Національного банку по стабільності грошової одиниці України. Для багатьох Національний банк повинен стати державною такою емісійною касою взаємодопомоги з безмежною можливістю друкування грошей. І що, на мене, найбільше трагічного, що таким державотворцям байдуже, з яким рівнем інфляції і цін будуть жити українці. Останнім часом народились десятки мільярдів непокритих цінних паперів Кабінету Міністрів. У минулому році депутатами зареєстровано законопроектів близько на 500-600 мільярдів гривень видачі з емісійної каси Національного банку, знову ж таки без огляду на інфляцію і рівень цін. Скажіть, будь ласка, як ви ставитесь до цих процесів?
АЗАРОВ М.Я. Крайне негативно. И здесь, критикуя правительство, надо сказать и о том, что Национальный банк, к большому сожалению, в самое тяжелое для страны время не занял принципиальной позиции и позволял правительству размещать так называемые ценные бумаги, а по сути дела, ничем не обеспеченные бумажки на внутреннием рынке, и по сути дела, своими кредитами кредитовал эту абсолютно провальную политику. Он создавал иллизию, что в стране можно не поднимая экономики, проводить бюджетные выплаты. То есть был бюджет оторван от реальной экономики, каждая вторая гривна в бюджете была долговой. И здесь, безусловно, вина правительства. Но если бы Национальный банк проявил принципиальность, которая записана в Законе «О Национальном банке» и не пошел бы навстречу такой политике, то последствия не были бы такими катастрофическими. Поэтому моя позиция, вы ее знаете.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Шмелева, фракція комуністів.
11:41:03
ШМЕЛЬОВА С.О.
Гордієнку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергію Гордієнко мікрофон передає.
11:41:07
ГОРДІЄНКО С.В.
Сергій Гордієнко, фракція Компартії України, Полтавщина. Шановний Микола Янович, вся Україна щойно була свідком і побачила багато діаграм, графіків, констатації фактів щодо порушень, конкретних зловживань і інше. І у вашій доповіді було порушено… і вживалися ще більш жорсткі слова. Чи не вважаєте ви, що вже настав час притягувати до конкретної кримінальної відповідальності за ті всі порушення, які були допущені? І чи буде Партія регіонів разом з усіма… рештою політичних сил ініціювать це питання – створення Тимчасової слідчої комісії і притягнення до відповідальності осіб, винних у цих зловживаннях? Настав час робити вже не на словах, а на ділі щеплення владі, щоб наступна влада знала, що таких порушень робити не можна.
АЗАРОВ М.Я. Спасибо за вопрос. Я отвечу вопросом на вопрос: а как вы думаете, почему они так цепляются за власть в условиях таких провалов? Ведь любое б нормальное ответственное правительство, да даже в 10 раз получив меньшие отрицательные результаты, склонило бы голову, попросило прощения, ушло бы в отставку. Совесть есть или нет?
Я себя поставлю на их место. Если бы у меня были хотя бы в 10 раз менее худшие показатели, да я бы не дожидался бы никого, сам написал заявление ушел бы. Но ведь они цепляются за власть.
Поэтому, цепляясь за власть, они раздувают жупел политической борьбы. Какой политической борьбы? Вы боитесь ответственности – вот и все. А ответственность для вас обязательно наступит.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Ярощук, фракція Партії регіонів.
11:43:11
ЯРОЩУК В.І.
Ярощук, фракція Партії регіонів. Прошу передати слово колезі Харі Василю Георгійовичу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Хара Василь, мікрофон, будь ласка.
11:43:19
ХАРА В.Г.
Уважаемый Николай Янович! Ну, во-первых, спасибо за очень системный и такой профессиональный доклад. Мы увидели диагноз нашей страны, которая находится практически уже в судорогах.
Вы только что почти ответили на тот вопрос, который я хотел бы задать, но и хочу его повторить, потому что его попросили мне задать трудящиеся, работяги Украины.
Вот посмотрите, то, о чем вы рассказали, это, на наш взгляд и на взгляд народа простого, тянет на пожизненное заключение. Но вы посмотрите, как ведут себя наши министры: спокойно, вызывающе весело. Почему? Потому что они понимают, что в очередной раз их злодеяния пройдут безнаказано. Они понабивали карманы и уйдет себе спокойно жить в свое удовольствие. Так какие предусматриваются…
АЗАРОВ М.Я. Вот то, что я сейчас рассказывал, возникло не сразу. Падение в разы возникают не за один день. Падение в разы происходит системно: месяц за месяцем, квартал за кварталом. Вот я в своем докладе пытался показать, что у нас нет правительства. Если бы правительство было, то оно, фиксируя ухудшения показателей по какому-то одному из направлений, сразу принимало бы меры и не допустило бы такого катастрофического падения в разы. Значит в правительстве отсутствовал системный контроль. Это на уровне правительства.
Теперь на уровне конкретного министра. Вот предположим, продукция машиностроения упала в 6 раз. А что министр в это время делал? Какие он усилия предпринимал для того, чтобы не допустить такого катастрофического падения? Вот как стоит вопрос. Для меня не важно, какую они понесут ответственность в плане уголовного права и так далее, для меня важно понимание того, что они работали не…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Попов, фракція Партії регіонів.
11:45:39
ПОПОВ О.П.
Уважаемый Николай Янович, как бы сказать, в своем докладе действительно Премьер-министр Тимошенко неоднократно обещала в прошлом году органам местного самоуправления и инвестиционные проекты реализовать, увеличить доходы местных бюджетов. На практике получилось все с точностью наоборот. Все это оказалось пылью, и практически финансирования не было.
Но самый беспрецедентный случай, который в истории Украины произошел впервые, как мне кажется, был вот в ноябре-декабре прошлого года, когда местные бюджеты были заблокированы Казначейством, и практически доходы местных бюджетов поступали на финансирование дефицита Государственного бюджета, который к концу года был явно выраженным. Эта проблема до сегодняшнего времени так и не решена правительством.
Вот моя такая оценка, что эти деньги просто на какой-то период времени украденные у муниципалитетов. Как вы оцениваете эту ситуацию?
АЗАРОВ Н.Я. Я об этом уже высказывался. Безусловно, отрицательно. Правительство не имело права так действовать. Это прямое нарушение Бюджетного кодекса, нашего законодательства. Ну как тут можно комментировать?
Я, кстати, тоже должен, Александр Павлович, принести извинения, что такому важнейшему направлению, как жилищно-коммунальная сфера, в докладе тоже не было отражено должного внимания. Но это еще раз относится к тому, что просто формат доклада недостаточный для анализа абсолютно всех направлений жизнедеятельности нашего государства.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Скудар, фракція Партії регіонів.
11:47:25
СКУДАР Г.М.
Уважаемый Николай Янович! Вы доложили о том, что промышленное производство упало на 22 проценты, а машиностроение, которому я посвятил всю свою жизнь, в 2 раза.
Самая главная причина падения заключается в том, что прекратить, практически прекратилась модернизация технического перевооружения во всех отраслях народного хозяйства. И машиностроение как интеллект сегодня народом и государством, не народом, а государством, не востребован. Парализована кредитно-финансовая система. Важнейшей составляющей конкурентоспособности машиностроительной и любой отрасли является это стоимость продукции. И в этой составляющей очень большую роль имеет стоимость газа.
Скажите, пожалуйста, вот в 2005 году первое, что сделало правительство Тимошенко, оно ликвидировало контракт на газ, который был с Россией, и мы этот газ получали по 50 долларов за тысячу кубов. Сегодня доведена цена до 300 долларов за тысячу кубов. Скажите пожалуйста, какие мотивы…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершіть запитання.
11:48:44
СКУДАР Г.М.
Спасибо. Какие мотивы могли быть у правительства, у его Премьера на то, чтобы взять и уничтожить выгодный для государства контракт и перейти на кабальные отношения с Россией по поставках газа? Спасибо.
АЗАРОВ М.Я. Уважаемый Георгий Маркович! Но этот вопрос вы сможете задать Премьер-министру. А я вот думаю о том, что мы потеряли в области машиностроения, в области модернизации, прежде всего, хочу сказать вам и всему залу: самое дорогое, что есть у страны, - это время. Мы потеряли время.
А вот давайте посчитаем, сколько мы потеряли этого времени. Где-то года через 2-3 мы, дай Бог, выйдем на уровень 2005 года. То есть это сколько: 5 да 3 – 8 лет. Мы минимум потеряли 8-10 лет за 2 года правления Тимошенко. Вся страна потеряла 10 лет, которая она могла бы заниматься модернизацией, перевода своей промышленности на новый технологический уровень, на повышение жизни наших людей и так далее. То есть мы потеряли то, что невосполнимо, мы потеряли время.
А теперь, что касается газа, 3 секунды есть. Безусловно, эти газовые контракты были для Украины выгодны. Они пересмотрены были. Ну сами спросите у нее, почему…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити. Завершуйте, будь ласка, Миколо Яновичу. Там мікрофон включений.
АЗАРОВ М.Я. Владимир Михайлович, как позитивное следствие моего доклада, я хочу отметить, что лица министров погрустнели! Уважаемые народные депутаты, посмотрите на ложе правительства: поскучнели и погрустнели лица министров. И это очень хорошо. Значит совесть не потеряна до конца, и есть надежда.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Плохой, фракція Партії регіонів.
11:50:5
ПЛОХОЙ І.І.
Уважаемый Николай Янович! Я хотел бы поинтересоваться, тот вопрос, который задают сегодня наши избиратели, как вы видите схему проверки финансовой уходящего правительства?
АЗАРОВ М.Я. Вы знаете, когда-то мы принимали дела в 2006 году с Виктором Федоровичем от предыдущего правительства, и мы договорились, и Премьер сказал тогда на первом заседании правительства: «Твердо давайте договоримся, не будем говорить о грехах наших предшественников. Забыли и пошли вперед».
Но сейчас ситуация такая, особенно зная, кто уходит, личностные характеристики зная, придется сделать очень серьезный аудит, особенно состояния дел в финансовой деятельности.
Поэтому, безусловно, мы пригласим граммотных, хороших специалистов по конкурсному отбору и в течении 5-6 месяцев получим полный анализ всех решений, которые были приняты, направление средств и так далее, так далее. Потом доложим здесь, доложим украинскому народу и будем решать, что делать с этими выводами. Но то, что так надо поступить, так надо поступить только для одного…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Да, будь ласка, завершуйте.
АЗАРОВ М.Я. …чтобы никому впредь не было повадно так поступать. Вот только ради этого.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Михайло Чечетов, фракція Партії регіонів.
11:52:37
ЧЕЧЕТОВ М.В.
Уважаемый Николай Янович, я хочу задать вопрос, который задают избиратели во всех регионах.
В прошлом году практически более 10 миллиардов долларов, а по курсу – это более 100 миллиардов гривен, заняли у МВФ. 25 миллиардов гривен - долг по налогу на добавленную стоимость, практически вымыты оборотные средства и треть промышленности превращено усилиями правительства в кладбище промышленное.
12 миллиардов – это собранные на три-четыре месяца вперед налоги, практически правительство содрало три шкуры с бизнеса и с промышленных предприятий, в суме – это 140 миллиардов. Но при всем этом на сегодняшний день казна пуста.
Возникает вопрос, где деньги? Или практически в прошлом году бюджет вообще не выполнялся? Или вся это сума денег, 140 миллиардов, пошла на финансирование провальной избирательной президентской кампании Премьер-министра. Ответьте, пожалуйста.
АЗАРОВ М.Я. Ну, я хочу немножко вас поправить, просто для точности.
В прошлом году Международный Валютный Фонд предоставил Украине не 10 миллиардов. Давайте, если уж так точно говорить, то 11,6 миллиарда – трех траншей. И плюс 2,6 миллиарда, так называемых, специальных прав заимствований, которые были, безусловно, конвертированы в доллары. Таким образом, 14,2 миллиарда. Это примерно в семь раз больше, чем за все предыдущие годы Международный Валютный Фонд предоставил Украине, в семь раз больше.
А куда они были израсходованы - ответит вот та очень квалифицированная организация, которая будет проводить государственный аудит расходованных средств бюджетных.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Шпенов, фракція Партії регіонів.
11:54:36
ШПЕНОВ Д.Ю.
Передайте, пожалуйста, слово Смитюху Григорию Евдокимовичу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Григорій Смітюх, будь ласка.
11:54:43
СМІТЮХ Г.Є.
Уважаемый Николай Янович, Григорий Смитюх, Партия регионов.
Наведу с теми цифрами, которые вы приводили здесь, у меня вопрос конкретно, что касается Государственного валютного резерва.
Я помню, что на конец 2007 года в Украине находилось больше 38 миллиардов долларов золотовалютных запасов. Скажите, пожалуйста, в каком состоянии, если вам известно, как члену оппозиционного уряда. Скажите, пожалуйста, есть ли информация в каком состоянии золотовалютный запас находится сегодня? Как он будет израсходован? И по какому решению и кто будет нести ответственность за то, что его сегодня, по сути дела, по информации, которую я получал на свои неоднократные запыты, Стельмах не давал конкретной цифры, но я так понял, что его полностью нету или он существенно обнищал. Спасибо.
АЗАРОВ М.Я. Вы абсолютно правы. Валютные резервы страны уменьшились за этот промежуток времени, есть такой термин, чистые валютные резервы, то есть принадлежащие самому государству. Так вот чистые валютные резервы уменьшились в 3 раза. Еще раз подчеркиваю. Это правительство не мелочится не на 2 процента, ни на 3 процента, ни на 5, а в разы. Вот в 3 раза уменьшились. Сегодня вместе с кредитами МВФ они составляют где-то порядка 25 миллиардов, а если вычислить эти кредиты, то они находятся на предельно недопустимом низком уровне эти валютные резервы. И поэтому, я уже Аржевитину народному депутату отвечал на вопрос, я считаю, что большая доля ответственности за такую политику находится не только на правительстве, но и на Национальном банке, который позволял так бездумно расходовать средства, которые обеспечивают надежность нашей национальной валюты.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, Володимир Ландік замість Вечерка, Партія регіонів. Будь ласка, питання.
11:56:54
ЛАНДІК В.І.
Спасибо. Николай Янович, вот в информации, которая нам роздали вчера по экономической ситуации в Украине есть в пункте 6, что на предприятиях залізничного машинобудування так у нас все хорошо и в частности сказано за Луганский тепловозостроительный завод, что там добавилось аж 2 тысячи рабочих мест. А вот мы сами из Луганска и знаем прекрасно, что после той вакханалии по отмене конкурса завод стоит. И когда пришел Кабинет Министров Юлии Тимошенко там было, уже поднялось до 12 тысяч рабочих мест. А на сегодня как раз 2 тысячи осталось. Как же это написано, а реальности вот такие? Что же с этим заводом делать, у которого было буквально неделю назад более 40 миллионов долга по заработной плате? А НДС висит, который тоже не возвращают и зарплату отдать не могут. Спасибо.
АЗАРОВ М.Я. Спасибо за вопрос.
В чем отличии, вот скажем, нашего правительства, когда оно работало в правительстве, находилось вернее при власти или находилось в оппозиции, оппозиционное правительство, вот от этого так называемого правительства? Главное отличие заключается в том, что любую цифру, которую мы здесь приводим, мы за нее отвечаем, она абсолютно достоверна.
Я не могу отвечать за весь тот, мягко скажем, бред, который написан в этой справке. Более того, я не только не могу отвечать за него, но я знаю, что там сознательное искажение отчетности. Нельзя сравнивать несопоставимое. Чтобы поставить диагноз болезни, каким бы он тяжелым не был, надо называть эту болезнь, надо называть эти симптомы. А если мы занимаемся приукрашиванием, то мы не вылечим эту болезнь. Правительство не хочет называть правду, не хочет называть вещи своими именами, оно продолжает цепляться за власть. Это его не украшает конечно.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Макеєнко, фракція Партії регіонів.
11:59:18
МАКЕЄНКО В.В.
Прошу передати слово Турманову.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Віктор Турманов, будь ласка.
11:59:25
ТУРМАНОВ В.І.
Уважаемый Николай Янович! В 2007 году при правительстве Януковича вы были вице-премьером и министром финансов, мы знаем, какое было направление финансовых средств на угольную отрасль. Вы сегодня в своем докладе привели анализ состояния дел не только в экономике нашего государства, но в том числе и в угольной промышленности, которая сегодня добита до ручки.
И вы хорошее все знаете, что в 2009 году платилась чисто голая заработная плата шахтерам, потому что была выборная кампания. Правительство принимает решение – платит голую зарплату и не платит никуда налоги. Вы сказали, 3,5 миллиарда мы сегодня должны в Пенсионный фонд, фонды социального страхования, регрессники два месяца не получают сегодня заработную плату, развалили все фонды.
Я хотел бы обратится к вам с вопросом. Правительство, которое будем новое, оно будет по такому пути идти, такие «льготы» в кавычках создавать…
АЗАРОВ М.Я. Спасибо за вопрос. Конечно, все проблемы, которые сейчас есть, и о которых я говорил, решить в один день, в один месяц невозможно. Я думаю, каждый разумный человек это прекрасно понимает. То в течение, примерно, полгода, максимум год, все эти проблемы, в том числе и так, о которой вы говорите, будет решена.
И единственный механизм, его не придумаешь другого, - это реальный абсолютно бюджет, ориентирующий экономику на восстановление, не забирающий из экономики лишние ресурсы или необходимые ресурсы, если точнее.
Поэтому мне эти проблемы хорошо знакомы, я их знаю. Еще раз подчеркиваю, в один день их не решить, но в течение ограниченного времени, достаточно ограниченного они будут решены.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Стешенко, фракція „Блок Юлії Тимошенко”.
12:01:26
СТЕШЕНКО О.М.
Прошу передати слово моєму колезі Володимиру Олександровичу Яворівському.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Яворівський. Мікрофон, будь ласка.
12:01:35
ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.
Шановний Микола Янович! Володимир Яворівський.
Послухавши вас, а я думаю, що вас зараз слухала вся Україна, очевидно багато хто із наших співвітчизників береться за голову і думаю, на яку іншу планету нам переселитися у такій країні, яку ви змалювали, по-моєму, не повинно бути жодної живої душі.
Ви єдине, що не зачепили, у чому ще винна Юлія Тимошенко, що дуже зима була сніжна, і вам залишають дуже багато брудного снігу.
Так от я думаю, справді, така страшна ситуація і ви, Микола Янович, відомий на весь світ економіст, якого знають вся, буквально, економічна наука, який вже керував фактично економікою України , фінансами України, і ви все це знаєте прекрасно, як це було: і зменшувалися заробітні плати, і пенсії. Скажіть мені, будь ласка, як людині просто: нащо вам це все? Ну, для чого вам іти зараз у цю країну, очолювати цей уряд? Що це вам дасть? Ви ж себе спалите як найвідоміший економіст у світі!
АЗАРОВ М.Я. Спасибо, Владимир Александрович. Я сам об этом думаю.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, у нас залишилось 11 хвилин на запитання. Ми їх продовжимо після перерви. Оголошується перерва до 12 години 30 хвилин.
ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Продовжуємо нашу роботу. Я запрошую Миколу Яновича Азарова для продовження запитань і відповідей.
Іван Попеску, ваше запитання, будь ласка.
12:30:34
ПОПЕСКУ І.В.
Спасибо. Уважаемый Николай Янович, я задам вам вопрос о работе правительства в гуманитарной сфере. Как вы оцениваете нормативно-правовые акты Министерства образования, которые направлены на постепенные сокращения объема преподаания предметов на родном языке в школах с преподаванием на языках национальных меньшинств? Это, фактически, направлено на сворачивание системы образования на языках национальных меньшинств, это приводит к искусственной ассимиляции, это приводит к обострению межнациональных отношений, и самое главное, это противоречит Европейской хартии региональных языков и языков меньшинств и ухудшает имидж Украины на международном уровне. Спасибо.
АЗАРОВ Н.Я. Спасибо за вопрос. Ну, я отношусь отрицательно. Но я не буду более подробно раскрывать эту тему, поскольку не считаю себя специалистом в этой области, а в целом отношение негативное.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Карпук, фракція "Наша Україна-Народна Самооборона".
12:31:34
КАРПУК В.Г.
Володимир Карпук, депутатська група „За Україну”.
Миколо Яновичу, я розумію, що ваше завдення сьогодні – якомога більше знайти чорних фарб розмалювати ситуацію в Україні. І мені імпонує відповідь на одне запитання ваше, що оці об’єктивні процеси, які є, вони не починалися сьогодні чи завтра, це - об’єктивний процес, який накопичується місяцями і роками. Адже з семи останніх років три роки урядувала ваша команда. І питання наростання зовнішніх запозичень, зрозуміло, що без інвестицій, без запозичень, без кредитів економічні питання на сьогодні не вирішити. Яка ваша оцінка співпраці уряду з МВФ, і чи плануєте ви в майбутньому брати транш позику, збільшуючи тим самим зовнішній борг України? Дякую.
АЗАРОВ М.Я. Спасибо за вопрос. Но, прежде всего, я с вами не согласен в том, что наша задача – как можно более негатива найти в деятельности правительства. Его не надо искать. Этот негатив лежит на поверхности, он всем виден и очевиден.
Но необходим правдивый и достоверный анализ, прежде всего, для того, чтобы знать рецепты, как с этой ситуации выходить. Поэтому у меня был очень сбалансированный анализ, подчеркиваю, очень сбалансированный, я вовсе не нагнетал ситуацию, я ее давал какая она есть.
И буквально два слова в рассуждениях. И в 2004 году, и в 2007 году мы оставляли страну на подъеме. Вот это самое главное. Страна в 2004 году имела в 2004 году темпы роста ВВП 12,5 процентов – самые высокие темпы на тот момент в Европе.
В 2007 году страна имела за 2007 год 7,6 процента темпы роста ВВП…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершуйте.
АЗАРОВ М.Я. Это говорит о том, что деятельность правительства стимулировало бизнес и работу эффективно, потому что главные интегральные показатели работы правительства – это рост валового внутреннего продукта.
Поэтому я с вами не могу согласиться, что проблемы накапливались. Да, они накапливались, но если они вообще не решались или решались не правильно, тогда ситуация усугублялась…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
АЗАРОВ М.Я. Теперь, что касается МВФ кредита. Я выставляю сторонником сотрудничества с Международным валютным фондом. Мы с ним, Украина, сотрудничаем с 92 года, если мне память не изменяет. И достаточно позитивные…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Лев Бірюк, фракція "Блок Юлії Тимошенко".
12:34:33
БІРЮК Л.В.
Шановний доповідачу! У мене одне коротеньке запитання до вас, ви весь час говорите немає програми антикризової нинішнього уряду. Скажіть, будь ласка, через 3 місяці, через місяць, через півроку зможете ви опублікувати вашу власну антикризову програму?
А зараз я хочу передати слово депутату Білорусу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, використайте своє запитання, бо не передається запитання, ви ж сформулювали його. Або продовжуйте, або буде відповідати Азаров. Будь ласка.
АЗАРОВ М.Я. Уважаемые народные депутаты, бюджет и программа – это те два документа, которые должны появится, бюджет – в первый месяц работы правительства нового, а программа – в течении 2 месяцев обязательно. Без бюджета и без программы невозможен выход из серьезнейшего экономического кризиса, который сейчас мы имеем в Украине, невозможен. Потому что программа – это системный комплекс мер по выходу из кризиса, который системно, еще раз подчеркиваю, поразил всю страну. Нет ни одной отрасли, где бы мы не имели глубокого падения, подчеркиваю, ни одной. А значит и программа должна быть системной.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Григорович Білорус, будь ласка, мікрофон.
12:36:06
БІЛОРУС О.Г.
Шановний доповідачу! У мене до вас одне питання. Прошу записувати його. Питання просте: де ваша совість? І хто вам писав оцю торбу бліх, оцей мішок сміття, що ви доповідаєте більше години? Там немає місця ні обороні, ні національній безпеці, ні міжнародному співробітництву. І годину ви ллєте бруд на колег, ваших попередників і послідовників.
Ви говорите про соціальні стандарти. Я вам нагадаю, як ви з тієї трибуни казали, цитую мовою оригіналу: „Да пошли вы все. Мы не будем тратить бюджет на кефир пенсионерам”. А сьогодні ви рядитесь в того святого захисника пенсіонерів. Ви залишили уряду Тимошенко 33 мільярди – чорну діру.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершуйте своє питання. І так, без крику.
БІЛОРУС О.Г. Ваш уряд був найбільш бездарним
урядом за всю історію України. А сьогодні, що ви можете запропонувати, йдучи в
уряд, - „азаровщину”, тотальну
податкову імперію відкату, те повальне казнокрадство? Де ваш… (Оплески)
АЗАРОВ М.Я. А вам не стыдно апплодировать такой ерунде? Я, откровенно говоря, не ожидал от такого почтенного по возрасту народного депутата такого абсурдного вопроса, честное слово, не ожидал.
Скажите, пожалуйста, то правительство, которое обеспечит провал минус 15 процентов ВВП, умелое, а то, которое обеспечит рост 12,5 процентов, бездарное? Это ваша логика? А мы против такой логики.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Солошенко, фракція Партії регіонів.
АЗАРОВ М.Я. А на счет «пошли», я, давайте, поясню.
Я сказал, «пошли» не все, а имел ввиду абсолютно конкретных людей. И если понадобится, повторю.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Солошенко, фракція Партії регіонів.
12:38:35
СОЛОШЕНКО М.П.
Уважаемый Николай Янович! В своем докладе вы говорили о значительном падении объемов инвестиций в Украину. Скажите, пожалуйста, на ваш взгляд, что необходимо сделать в первую очередь, взгляд как профессионала для того, чтобы возвратить доверие инвесторов к Украине? Спасибо за ответ.
АЗАРОВ М.Я. Спасибо. Это кропотливая работа, в которой для правительства нет места для ошибок. В первую очередь, еще раз и еще раз повторяю, реалистичный бюджет, все внешние и внутренние инвесторы должны понять: государство не рассчитывает тратить бездумно, оно будет жить по средствам. Это самый сильный сигнал.
Второе. Все взаимствования должны идти на развитие реального сектора. Как только такая политика будет проведена в течение последовательно хотя бы одного года, мы начнем восстанавливать свои кредитные рейтинги. А если мы ее будем осуществлять в течение 2-3 лет, мы выйдем на инвестиционные рейтинги. И тогда приток, безусловно, много очень надо чего делать. Я говорю только основные, главные системообзарующие вещи. А очень много что надо делать, это будет выписано в той программе, о которой вот депутат БЮТ побеспокоился уже, а мы беспокоимся еще раньше.
Но наша задача прежде всего это то, что я сказал и создание благоприятного инвестиционного климата…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Валентин Матвєєв, фракція комуністів.
12:40:12
МАТВЄЄВ В.Г.
Прошу передати слово колезі Царькову.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народного депутата Царькова мікрофон.
12:40:20
ЦАРЬКОВ Є.І.
Два коротких вопроса и первый, как можно оценить ситуацию сегодня с Госказначейством и подтверждается ли ситуация его технического дефолта, это раз.
И второе. Вопрос, система, которая была введена по рекапитализации и рефинансированию банковской сферы, кризис в банковской сфере, была ли это афера и сколько денег было на этом отмыто и отобрано у вкладчиков и у бюджета Украины.
АЗАРОВ М.Я. Я относительно Госказначейства скажу только одно: работа непрофессиональная, проводилась с нарушением действующего бюджетного законодательства и пожалуй этой характеристикой все исчерпывается.
Что касается рекапитализации банков. Рекапитализация банков правительством стала осуществляться несвоевременно, тогда, когда уже кризисные явления поразили банковскую систему. Она осуществлялась не прозоро, абсолютно не прозоро и естественно, что она не могла привести к позитивным результатам.
Что касается того, о чем вы говорили, это уже предмет разбирательства.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! Так, завершуйте, Миколо Яновичу, будь ласка. Все у вас?
АЗАРОВ М.Я. Да, все.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, час відведений на запитання вичерпано, сідайте, будь ласка, Микола Янович. (Оплески)
До виступу запрошується Прем’єр-міністр України Тимошенко Юлія Володимирівна. До 45 хвилин. (Оплески)
ТИМОШЕНКО Ю.В.
Дорогі співвітчизники! Шановні народні депутати, міністри!
Сьогодні такий особливий для уряду день - ми
сьогодні розглядаємо відставку уряду і, безумовно, я хочу ще раз наголосити, що
це розглядається саме сьогодні якраз за моєю вимогою. (Шум у залі)
Тому, що я хочу бачити чітку ясність, як сьогодні розподіляються політичні сили в парламенті, хто на себе бере відповідальність за життя країни, і я думаю, що якраз це голосування буде дуже очевидним фактом, хто входить в коаліцію Януковича, хто з Януковичем співпрацює, і хто буде цілком і повністю відповідати за його політику.
Саме тому сьогодні цей момент істини дуже потрібен для країни. Тому що сірого немає. Це хочуть створити в Україні сіре. Є чорне і біле. Є боротьба за Україну, за її незалежність, за зміцнення її суверенітету, за зміцнення всіх її функцій, за щастя і добробут народу, а є, з іншого боку - антиукраїнська політика, яка супроводжується великою мегакорупцією.
І хочу зараз сказати, що уряд сьогодні, який присутній в ложі, готовий чітко тримати відповідь. І ви знаєте, що в такі непрості часи я як Прем’єр-міністр згадую ті етапи урядування, які я пройшла. І коли я трішечки дивлюся назад, то я розумію, що починаючи з 2000 року, а 2000 рік – це якраз, коли я перший раз прийшла віце-прем’єром в уряд, я зайшла в уряд, де було вщент зруйновано все: паливно-енергетичний комплекс, заборгованість роками перед енергетиками, атомниками, шахтарями, пенсії, заробітні плати. По дві години, по три в країні світло горіло. І я тоді дуже добре пам’ятаю, як я як Прем’єр-міністр, захищаючи країну від штучно створеної ще тим режимом кризи, захистила і дала результат. Були сплачені всі заробітні плати і пенсії. Був прибраний бартер з паливно-енергетичного комплексу, були повністю прибрані всі корупційні моделі і схеми і ми поставили чітко на ноги паливно-енергетичний комплекс, і як наслідок країну.
І саме в цей час, доля так склалася, що я опинилася в уряді і захищала країну.
Сьогодні така сама ситуація. Наша урядова команда, наша парламентська команда опинилася в розгар світової кризи на чолі уряду і, як правило, робила все, щоб уряд захистити.
І я вважаю, що головний підсумок урядування
нашої команди, він в тому, що в той час, коли світова криза розривала світ,
захлиснула кожну країну. Ми захистили
Україну від фінансового колапсу, від руйнації ключових галузей, ми
захистили Україну від повного розпаду фінансово-економічного сектору. (Оплески)
І при цьому ми зберегли соціальні стандарти, незважаючи на те, що більшість країн світу їх зменшувала. А крім того ми ці соціальні стандарти чітко сплатили.
Я думаю, що ви не могли не звернути увагу, що пенсії, заробітні плати, соціальні виплати все ,що країна зобов’язана була виплачувати людям – виплачувалось година в годину.
Я думаю, ви не могли не помітити, що саме за часи роботи нашого уряду в кризу ми перший раз фундаментально зміцнили енергетичну незалежність держави. Ми платили за природній газ година в годину, щомісяця, і не разу не дозволили принизити нашу країну, поставити її в незручний стан. Я думаю, що все це відбувалося у вас на очах.
І головний висновок, який я хочу зробити і з минулого урядування і з сьогоднішнього, ми зробили саме головне: ми зберегли і зміцнили незалежність нашої держави, ми зберегли і зміцнили її роботу і її служіння людям, ми зберегли і примножили все, що є нашою національною самоідентичністю, ми зміцнили все, що є сутністю життя і роботи нашої держави. І саме тому, я думаю, що такий висновок можна робити з нашого урядування у цей важкий кризовий час.
Я переконана в тому, що навіть кожна людина в державі бачила, що кризу долав уряд самотужки. Всі інші політичні сили - політичні органи влади, політичні партії, фракція, а крім того ще і державні інституції - блокували роботу уряду і робили так, щоб було в країні, чим гірше, тим краще. Але це зовсім не завадило нам захищати країну.
І сьогодні, коли ми знову опинилися в досить важкій ситуації. Важка ситуації у тому, що Янукович, який прийшов до влади разом зі своєю командою, вже з перших кроків, з перших днів свого життя і правління сповідує жорстко антиукраїнську політику. І це є не заяви його, це є дії і факти. І кожен, хто сьогодні легалізує цю роботу своїми голосами, освятить її і підтримає, буде нести солідарну відповідальність за кожен крок, який буде він робити проти України.
І тому я не хочу зараз говорити загальними фразами, я хочу сказати тільки декілька прикладів, які хочу, щоб почули зараз колеги, які сидять в парламенті. Тільки останні 3-4 дні – це навіть не тиждень, відбулося дві події.
Вперше, на чолі з Януковичем Генеральна прокурора і Служба безпеки України захопила те, що було повернуто державі нашим урядом, – це тітанову газель. У мене зараз знаходиться файл з діями і листами СБУ, Генеральної прокуратури, які зобов’язали Фонд держмайна забрати у держави у тітанову галузі і передати правій руці Януковича пану Фірташу. І можу вам сказати, що ми як країна займаємо 3 місце у світі по виюбобудку і переробці тітану. Для нас – це стратегія, для нас – це сила України у світі.
І коли останні три дні почалася рейдерська система узурпації стратегічної державної власності - це говорить про справжню політику.
А крім того, за останні три дні по суті через рішення і листи, через приписи і дії Генеральної прокуратури і СБУ у держави заборали стратегічне родовище природного газу „Сахалінське”, забрали у НАК „Нафтогазу” і передали найближчому оточенню Януковича.
Оце факти, факти руйнації нашої енергетичної незалежності, нашої стратегічної власності. І я думаю, що ми як уряд передамо ці факти в Національний антикорупційний комітет. Вот політика, вот реальні дії. І тому все інше – це просто банальні, пусті слова, які сьогодні говоряться з вуст Януковича та його найближчого оточення.
І тому, шановні друзі, я вважаю, що саме зараз треба говорити, що від якраз цієї людини, від пана Януковича іде загроза.
Перше. Послаблення незалежності нашої держави.
По-друге, пряма загроза територіальній цілісності нашої країни.
Пряма загроза демократії, свободі слова і стратегічній власності нашої держави.
І саме тому я хотіла б, щоб сьогодні ми усвідомили, що проти такої політики у України є захист, і захист – це об’єднана демократична команда, яка, я переконана, буде створена в цьому парламенті і яка буде захищати Україну кожного дня її життя. І можу сказати, що якщо сьогодні буде проголосована відставка уряду, в ту ж хвилину наш уряд покине свої кабінети, в ту ж хвилину наша політична сила перейде в опозицію і буде чітко в опозиції формувати об’єднану демократичну команду, буде робити все для того, щоб такі дії, про які тільки що я сказала і навела приклади, щоб вони були неможливі в нашій державі.
Я хочу, щоб зараз кожна людина, яка мене чує,
знала, що ми захистимо Україну від цієї нової біде, яка прийшла, захистимо
надійно. І якщо Янукович думає, що він буде вже через тиждень спокійно грати в
гольф і теніс, а його оточення буде розбирати втихаря стратегічну власність
держави, то можу сказати, що сьогодні його гольф і теніс завершується. І він
буде кожен день звітувати перед країною, перед опозицію, кожного дня ми будемо
тримати руку на пульсі. (Оплески)
І тому
сьогодні я хочу, щоб ми, якщо будемо переходити в опозицію, взяли зобов’язання перед
державою, що для нас є святим: незалежність нашої держави, національна
самоідентичність, для нас є надважливим захист нашої української державної
єдиної мови, нашої культури, нашої чесної, правдивої історії, захист
територіальної цілісності нашої держави і захист стратегічних об’єктів
володіння держави, яка і складає частину і основу нашої незалежності. Я хочу,
щоб ми взяли на себе це зобов’язання і захистили Україну, захистили кожну людину, тому що наша
команда жила, живе і буде жити тільки однією цінністю: Україна понад усе. І
саме так буде формуватися наша політика. (Оплески)
Зараз, я думаю, в найближчий час парламент перейде до голосування. Голосування це буде по суті момент істини, момент визначення, момент визначення позиції кожного народного депутата, кожної фракції: з Україною він чи проти України, на стороні тих сил, які бачать Україну, як наживу. Я буду і команда, яку я очолюю, там, де треба Україні захист і допомога.
І тому, завершуючи свій короткий виступ, я
знаю, що немає ніякого сенсу щось більше пояснювати і давати відповіді на
питання. Тому що в цьому залі вже всі
визначилися, і ніякі відповіді на питання нікого ні в чому не
переконають. І тому не треба витрачати, в прямому змісті цього слова,
дорогий час народних депутатів, а треба
просто визначитися і поставити питання на голосування. Дякую за увагу! Слава
Україні! (Оплески)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Зараз я запрошую до виступу голову Рахункової палати Симоненка Валентина Костянтиновича. Шановні колеги! Спокійно, будь ласка, спокійно!
Шановні колеги! Будь ласка.
СИМОНЕНКО В.К.
Уважаемый Владимир Михайлович! Уважаемые народные депутаты!
Информация о выполнении Государственного бюджета Украины, утвержденная коллегией Счетной палаты, вам роздана. Учитывая мизерный регламент, я остановлюсь только на узловых вопросах бюджетной политики прошедшего года.
Первое. Государственный бюджет Украины в 2009 году не выполнен ни по одному из запланированных показателей и не выполнен как закон.
Второе. Первопричиной такого положения, на наш взгляд, является абсолютно не адекватная оценка правительством влияния мирового финансового кризиса на финансовое и экономическое положение страны. Вот заявление: «Мы его не пустим на порог, до полного списания всех провалов в экономике на мировой кризис!». Непонимание того, что мировой финансовый кризис не первопричина глубокой рецессии в экономике в стране, а ее детонатор, обнаживший наши внутренние проблемы, ставший катализатором перерастания локального внутреннего финансового кризиса в системный.
Как следствие, правительство запланировало рост экономики в 2004 году 0,4 процента. Реальный валовой внутренний продукт снизился до 15 процентов. По результатам экономической деятельности на налогообложение планировалось получить 171 миллиард гривен, получен убыток почти что 32 миллиарда. Дефицит платежного баланс за прошедший год увеличился по сравнению с предыдущим более чем в 4 раза. Годовому плану недополучено доходов более 30 миллиардов гривен, это почти что 12 процентов. Это при том, что 29 миллиардов гривен получено засчет так называемого субъективного фактора. Это специальные права, заимствование и возмещение НДС, и передплата налогов и сборов.
Четвертое. Правительство не обеспечило надлежащего нормативно-правового урегулирования исполнения бюджета. Более 140 решений правительства не соответствует Конституции, Бюджетного кодекса. В результате в ручном режиме не по закону, а, точнее, единолично, распределено свыше половины бюджетных средств.
Ресурсы
стабилизационного фонда превратились в
источник обеспечения макроэкономической стабильности и в дополнительный
источник текущих расходов, которые полностью зависящих от единоличного
решения Премьер-министра. Цель фонда не
достигнута.
Пятое.
Беспрецедентный характер приобрела от привлечения средств с казначейских счетов
на расходы, не предусмотреные в бюджетной росписи,
что привело к абсолютно новой проблеме –
недостаточность ликвидности Государственного казначейства. В текущем году эта
проблема не только не решена, а все более
обостряется.
Счетная палата
обращала внимание правительства неоднократно на проблему дефицита бюджета
Пенсионного фонда. К сожалению, правительство не нашло другого способа решения,
как практически безлимитного кредитования Пенсионного фонда за счет средств
единого казначейства. Так в течение 2009 года сумма невозращенных кредитов,
полученные в Пенсионный фонд из государственной казны, Казначейства, превысила
22 миллиарда гривен. При таком положении
дел Пенсионный фонд из самоуправляемой, самоокупаемой организации
трансформируется в государственный фонд, полностью зависимый от средств
государственного бюджета.
Шестое.
Государственный долг на конец года увеличился в 1,6 раза и составил 2,6
миллиарда… и составил 212 миллиардов гривен, что на 19 миллиардов гривен
превышает предельный размер утвержденных законов.
И последнее.
Названные цифры и выводы – это не продукт сегодняшнего дня, а обобщенный результат,
проводимый специалистами Счетной палаты, экспертно-аналитических и независимых
аудиторских проверок, о которых мы регулярно в течение года информировали правительство и лично Премьер-министра,
направив официально в их адрес 104 информации с выводами и конкретными
предложениями. И несмотря на нормы закона,
в ответ – тишина. В стране
законы не работают, законов нет. Есть
вожди. Спасибо за внимание.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Прошу записатися на виступи від фракцій, а потім від комітетів. 30 хвилин у нас на це відведено.
Проводиться запис на виступи від фракцій. Зараз від
комітетів, будь ласка. Так, прошу
вивести прізвища народних депутатів.
Від фракцій – Олег Зарубінський. Наступним буде
виступати народний депутат Бевз. А далі йдуть від
комітетів, уже ж записані після того.
Будь ласка.
13:02:57
ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.
Шановні колеги, шановні представники засобів масової інформації, шановні громадяни!
Критичний стан української економіки, знаходження державних фінансів на межі технічного де-фолту, загострення соціальних проблем вимагають від політиків та влади швидкого високопрофесійного реагування та рішучих консолідованих дій. На заваді цим діям із всією очевидністю стало перенесення передвиборчої агресії у наше повсякдення.
Продовження з’ясування стосунків учасниками виборчих змагань набуло формату відкритої війни. Застосування у реальному житті руйнівної формули „вибори закінчились – війна почалася” може задовольнити персональні амбіції та корпоративні інтереси. Але для економіки – це шлях до колапсу, для соціального самопочуття людей, ще відчутніше його погіршення для політики, доведення ситуації до повного абсурду, а для країни – це нищівний удар.
Усі ми повинні усвідомити, що війну треба негайно припиняти. В іншому разі необхідно чітко сказати, хто саме оголошує мобілізацію та хто записується добровольцем на цю війну.
Негативні процеси посилюються фактичною відсутністю у Верховній Раді України коаліції. Численні факти тільки підтверджують, що уряд і Прем’єр-міністр не мають достатньої підтримки парламентарів і не спираються у своїх пропозиціях і діяльності на більшість у Верховній Раді. Це напряму позбавляє можливості ухвалювати легітимні рішення.
З майже 2 тисяч рішень, прийнятих Верховною Радою України шостого скликання, голосами коаліції прийнято лише 130. А під час нинішньої поточної сесії - жодного. Відсутність підтримки чинного Прем’єр-міністра більшості депутатів у Верховній Раді України унеможливлює прийняття, навіть кадрових рішень.
В уряді тривалий час немає ключових міністрів: фінансів, транспорту і зв’язку, внутрішніх справ. Місяцями і, навіть роками залишаються вакантними конституційні посади голів Фонду держмайна, Антимонопольного комітету, Державного Комітету з питань телебачення і радіомовлення. І на цьому тлі кандидат, який за результатами президентських виборів посів друге місце публічно заявляє, що не визнає Президента. Що далі?
Остаточна руйнація державного механізму. Припускаємо, що політик може не визнавати чинного Президента. Але ж до чого призведе не визнання його чинним Прем’єр-міністром?
Ми категорично проти зіштовхування свідомого чи не свідомого країни у безодню. І не збираємося виконувати чиєсь бажання бути фоном, який би освячував війну.
Не маючи жодного відношення до формування уряду, неодноразово, вказуючи на низьку кваліфікацію окремих членів Кабінету Міністрів, ми тим не менш робили все для того, щоб...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.
ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О. Ми тим не менш робили все для того, щоб забезпечити його працездатність. Однак бути учасниками бойових політичних дій у мирний час ми не збираємося. Те, що шкодить країні і людям для нас чуже.
З урахуванням цього фракція "Блок Литвина" буде й далі відстоювати відкриту конструктивну позицію в інтересах людей, що визначено нашими програмними засадами. Ви рішуче закликаємо всіх усвідомити необхідність негайного припинення гри в державу і гри з державою. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Бевз.
Право на виступ має від фракції Алла Александровська.
Наступним – представник Іван Григорович
Кириленко, від фракції.
13:06:58
АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.
Уважаемые
коллеги, уважаемые граждане Украины и
члены правительства! После доклада Азарова мне кажется, в этот зал должен войти
прокурор. Мы уже имеем полное основание
винить правительство в ненадлежащем выполнении своих должностных обязанностей.
В частности, привожу вам следующие факты. Внесенный правительством на рассмотрение Верховной Радой проект Закона «О Государственном бюджете Украины на 2010 год» не мог быть принят по определению, так как он был разработан на основе несуществующего Бюджетного кодекса. В результате весь бюджетный процесс в Украине был вернут в хаос.
Исполнение бюджета также было хаотичным и по многим параметрам волюнтаристическим. О некачественной работе правительства свидетельствует то, что систематически и, практически, непрерывно перекраивался бюджет перебрасывая финансовые средства с одних программ на другие и очень часто это происходило в нарушение Закона о госбюджете без согласования с бюджетным комитетом.
Нужно ли напоминать, что правительство не смогло обеспечить в полном объеме финансирование многих социальных программ предусмотренных законами Украины. Это касается и чернобыльцев, и военных пенсионеров, детей войны и многих других.
Большой резонанс в обществе вызвало незаконное указание Министерства труда и социальной политики совместно с Пенсионным фондом Украины о занижении базы средней заработной платы при начислении и перерасчете пенсий в 2009 году. Сотни тысяч пенсионеров, в прямом смысле, ограблены этим незаконным решением правительства и свое право они вынуждены защищать в судах.
А чего стоили обещания правительства неподкрепленные необходимыми мероприятиями сделать бесплатным оформление права граждан на землю. Мы знаем, что это афера, практически, ничем не закончилась.
Опасно, что выход с кризиса правительство увидело у мерах по затягиванию поясов у народа. Практически заморожена заработная, предпринимались попытки ограничить право на пенсию тех пенсионеров кто продолжает еще работать. Циничным наступление на доходы жителей сельской местности является инициатива виде изменения в Закон про особисте селянське господарство, в результате чего сделан шаг налогообложения доходов селян, которые не получают со своих приусадебных участков.
А какую волну возмущения в обществе вызвали
публичные заявления Премьер-министра в
поддержку крайне радикальных
националистических сил. Чего стоит решение правительства о назначении
персональной пенсии в 10 тысяч
гривен сыну пособника фашистов Шухевичу?
О запрете говорить на русском языке в школах Украины? А разве можно считать нормальным поведение должностного лица здесь
сегодня в зале Верховной Рады, которая фактически не отчиталась и не
захотела отвечать на вопросы и
фактически ушла от ответственности? Разве так должен поступать чиновник высшего ранга, который понимает…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.
АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О. Как всем известно: благими намерениями устлана дорога в
ад. Эта сентенция имеет прямое отношение
к деятельности правительства Тимошенко. За ненадлежащее, непрофессиональное,
безответственное отношение к своим обязанностям
это правительство должно быть отправлено в отставку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Іван Григорович Кириленко, фракція "Блоку Юлії Тимошенко". І право на виступ йому передає ще, від комітету мав виступати Володимир Яворівський, то 6 хвилин.
13:10:40
КИРИЛЕНКО І.Г.
Шановні виборці, сьогодні вірогідно вітчизняна троянська війна нарешті закінчиться. Вже стоїть напоготові троянський кінь, в череві якого сховалася група відчайдушних сміливців, які всього бояться, але які добре знають, що тут їм нічого не загрожує. Адже потрібно всього-на-всього по сигналу натиснути гашетки, а потім вишикуватися у чергу за такими звичайними і банальними дивідендами.
Іронія цих слів має очевидне підґрунтя. Два роки і три місяці роботи уряду Юлії Тимошенко були схожі на суцільну безперервну і дику облогу Трої, як у цьому залі, так і на Банковій, так і на місцях по команді. Такого тотального блокування роботи особисто Прем'єра не було за всю історію незалежної України. Да і світова історія не знає таких аналогів. Як казав класик: „Були і інші часи, але таких цинічних іще не було”.
Цинізм полягає у тому, що борючись проти Тимошенко, організатори-натхненники боролися проти України. І вина, і біда Юлії Тимошенко полягала лише у тому, що занадто близько до президентських перегонів стала Прем'єром і надто харизматичною особистістю вже багато років незмінно є. Всі інші обвинувачення від лукавого.
Уряд оскаженіло і безперервно звинувачували у падінні ВВП, особливо промислового виробництва, яке, нагадаю, розпочалося під потужним впливом світової кризи. Але коли б хоча б трішки копнути глибше, усі відразу замовкають, бо правда у тому, що найбільше падіння виробництва відбулося на тих крупних підприємствах, де власники представляють одну політичну силу. Ними робилися спроби хоча б бодай реформувати свої підприємства, чи відбувалась тут структурна перебудова або технічне переоснащення, чи намагались вони знижувати енергозатрати і собівартість? Питання риторична.
Але і в цих неймовірних умовах саме уряд Тимошенко допоміг і гірникам, і металургам, і будівельникам, і шахтарям, і хімікам, знизивши ціни на газ, на кокс, тарифи на перевезення. Чи спрацювало це? Безумовно, інакше б не просили власники цих підприємств продовжити дію відповідного меморандуму. Це дорого коштувало бюджету, але ще дорожче довелося б заплатити, якби ці підприємства зупинилися.
Чому ж мовчите, шановні, адже це ж ваш бізнес врятовано, як врятовані і сотні тисяч робочих місць?
Уряд невтомно звинувачували у відсутності реального кредитування економіки. Жорстокий дефіцит кредитних коштів, їх неймовірна дорожнеча – це правда, але істина і в тому, що Тимошенко до цього, себто до Національного банку ніякого відношення відповідно до Конституції і закону не мала. І навіть коли проявила ініціативи для порятунку економіки вкладників, ви не підтримали, заблокували, у ому числі і неминучу заміну керівництва Центробанку.
В результаті куди пішли перші десятки мільярдів емісійних коштів? Хіба не пригадуєте від чого обвалилась національна грошова одиниця і які прикормлені банки вивезли валюту за кордон? А хіба така вина Тимошенко у зовнішніх боргах? Не лукавте, панове, борг держави копійчаний порівняно з іншими країнами. А от корпоративний, тобто приватних банків і приватизованих підприємств чималий. Чиїх банків і чиїх підприємств? Відповідь знають навіть школярі. Додамо до цього, що ці борги – це переважно гроші цих же банків і цих же підприємств, завезені в Україну з офшорних зон. Так що розмови за ці дути зобов’язання, як ми розуміємо, швидко стихнуть.
Окремо про звинувачення стосовно заробітних плат, пенсій, стипендій, соціальних виплат. Скажу за очевидне, при таких неймовірних труднощах за два роки видатки тільки Пенсійного фонду виросли у півтора рази. І це тоді, коли у багатій і ситій Європі рішуче пішли на зниження або заморожування соціалки. У нас завдяки уряду не сталося ні затримок у виплатах, ні боргів. Все було день у день. Є заборгованість у приватній виробничій сфері.
Сьогодні у вас, шановні, як у абсолютної влади з’являється повна можливість запитати у своїх же власників заводов, пароходов, самолетов: „Откуда дровишки?”, - себто борги. А попутно ще запитайте, а чому ж вони не виконують ваш же Закон про соцстандарти, адже тарифну сітку ніхто не відміняв. А хіба ніхто не знає, що метал, добрива продаються за світовими цінами, а заробітна плата наших робітників у 8-10 разів менша, ніж у їхніх європейських колег. Чому? А ви продовжуєте стару пісню про гріхи Тимошенко, яка не підняла соціальні стандарти! Та підняла, але в межах можливого, без друкарського станка. Підняла б і вище, якби ви підняли заробітну плату на своїх підприємствах, адже всі знають, що без цього пенсії реально вирости не можуть.
Кілька слів про доморощених провидців. Що вони тільки не пророкували: і дефолт, і голод, і масові бунти, і колапс – армагедон, одним словом. Нічого не сталося, все справдилося з точністю до навпаки. І в цьому величезна і історична заслуга і уряду, і особисто Прем'єра, бо найгірше вже позаду. На сьогодні, якщо буде заміна уряду, передаємо спокійну країну, в якій вже багато місяців поспіль зростає виробництво, в засіках Батьківщини як ніколи достатньо вугілля, газу, хліба і до хліба.
Декому з політиків, як кажуть, можна на початку за звичкою „еще и побузить”. Тільки недовго. Але поживемо – побачимо, бо то вже буде зовсім інша історія.
Дякую, що слухали і що почули. (Оплески)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Від фракції Партії регіонів слово має Георгій Маркович Скудар, будь ласка.
13:16:27
СКУДАР Г.М.
Уважаемый Владимир Михайлович, уважаемые коллеги! Сегодня впервые вместо правительства оппозиция рассказала об истинном положении дел в нашей экономике и в наших финансах. И эти цифры абсолютно правдивы, потому что никто из депутатов: ни Премьер-министр, ни из членов правительства – никто не выступил с этой трибуны и не опроверг ни одной цифры.
Попытки правительства объяснить развал промышленности исключительно влиянием мирового экономического кризиса как минимум непрофессиональны и несостоятельны. Достаточно посмотреть на показатели наших соседей – России, Белоруссии, Польши, чтобы понять всю глубину бездарной, авантюрной, популистской экономической политике, проводимое правительством Тимошенко вот уже два года.
Имея лучшие показатели экономического роста в Восточной Европе в 2003-2004 годах, в 2006-2007 году обладая мощнейшим промышленным потенциалом, достаточной ресурсной базой, квалифицированными кадрами, Украину умудрились бесславно опустить на последние места в рейтингах социально-экономического развития, превратить в символ экономической и социальной немощи. По данным Госкомстата спад промышленного производства в 2009 году составил более 20 процентов, а машиностроение – более 50 процентов. Причина такого положения заключается не столько во влиянии кризиса, сколько в некомпетентности и непригодности членов правительства под руководства Тимошенко.
За последние два года беспрецедентно увеличилось налоговое давление, авансы и переплаты по налогам и сборам увеличились в 3 раза. Налог на прибыль у большинства предприятий изъят на несколько месяцев вперед. Параллельно с налоговым террором правительство Тимошенко отняло у крупных производителей-экспортеров оборотные средства путем возврата НДС. Задолженность по возмещению НДС выросла более чем в 2 раза и составляет более 20 миллиардов гривен.
Из-за непомерных поборов в промышленности, практически, прекратилось техническое перевооружение, модернизация. Наше производство становится неконкурентноспособным. Отобрав деньги, чиновники цинично обвиняют промышленников в неэффективной работе. Это просто насмешка над теми, кто зарабатывает деньги и валюту для страны, в том числе, и кормит Государственный бюджет. Кабмин Тимошенко, не смотря на миллиардные вливания государственных денег в банки, так и не обеспечил возобновление кредитования экономики. Куда были использованы не только бюджетные деньги, но и 100 миллиардов гривен кредита МВФ и кто нажился на сделках по рефинансированию? Очевидно, такая возможность была лишь у чиновников, которые распределяли финансовый ресурс. Выгода экономики – ноль.
Сейчас кредиты не дают ни украинские банки, ни зарубежные кредитные организации. Таким образом, Тимошенко сделала все, чтобы промышленность не смогла оправиться от последствий кризиса.
Помимо выше указанных факторов, большинство предприятий утратило конкурентоспособность из-за непомерно дорогих энергоносителей. Я думаю, со временем и здесь, в зале, народ узнает по каким…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте.
СКУДАР Г.М. … с Россией, по которым получали по 50 долларов, а сегодня по 300 долларов за тысячу кубов.
Уважаемые депутаты! Если мы не избавимся от популизма и демагогии, экономический коллапс государства неизбежен. Я убежден, что консолидация здоровых сил парламента и отставка правительства Тимошенко позволит перейти от разрухи к социально-экономическому развитию страны. Благодарю за внимание.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Анатолій Степанович Гриценко від фракції "Наша Україна - Народна Самооборона".
13:20:18
ГРИЦЕНКО А.С.
Шановний Володимире Михайловичу! Шановні колеги! Не просто виступати від нашої фракції, тому що, чесно скажемо, фракція давно вже зруйнована і консолідоване рішення з цього питання немає і не буде. Я можу припустити, що більшість членів нашої фракції не проголосують за відставку, а тих, хто проголосують, ми прізвища побачимо.
За себе скажу, я не голосуватиму за відставку цього уряду. Міг би назвати з десяток або більше позицій, за які нинішньому уряду можна було б подякувати. Міг би назвати сотні позицій, за які цей уряд можна було б критикувати. Але зараз, мені здається, треба зрозуміти одну просту річ: це засідання не має жодного сенсу, як на мене, якщо мислити в категоріях моралі і відповідальності.
Я переконаний, що коли висвітили 6 екзітполів результат в день голосування, уряд поступив би морально, якби пішов у відставку зразу, заявив про це. І не було б втрачено того часу. Але сталося, як сталося. І, очевидно, уряд вирішив пройти через усю процедуру. Я припускаю, що сьогодні він буде відправлений у відставку.
Але давайте поговоримо про інше. Я не бачу особливої радості у стані переможців, і очевидно для цього є об’єктивні підстави. Ми розуміємо, яка країна і в якому стані вона знаходиться.
Я хотів би, щоб переможці не повторили ті ж самі помилки. Тому що зараз в кулуарах, коли обговорюється питання про майбутній склад коаліції, про майбутніх міністрів чи віце-прем’єрів, підтвердіть, жодної розмови немає, з якою стратегією піде той чи інший урядовець працювати. Так само, як не було, коли формувався уряд Тимошенко-Ющенко. Тому що це не тільки уряд Тимошенко, це уряд і Ющенка. Він олівцем кожного там затверджував. І тому, якщо так далі буде формуватися новий склад уряду, ми не те, що наступимо, а стрибнемо на ті самі граблі ще один раз, і потім буде ще одне таке саме засідання.
Я хочу застерегти тому, що перший крок, який зробила вже після перемоги нова команда, скасували вибори місцеві. Абсолютно не конституційно, це всі розуміють. На це вказав Конституційний Суд, коли приймали рішення по Тернополю. Зараз я відчуваю, є такі настрої, щоб сформувати коаліцію неконституційно. Я хочу вас застерегти, не робіть цього. Якщо не виходить сформувати коаліцію в рамках Конституції, чесно і морально, вперед – на вибори. Я вважаю, це було б правильно. Країна багато вже чого пережила, переживе ще 3 місяці. Але тоді люди, які сядуть тут, матимуть моральне право тоді формувати органи управління згідно Конституції і не порушувати це далі.
І останнє. Я хотів би ще раз наголосити те, що говорив на Погоджувальній раді, не можна залишати питання місцевих виборів без відповіді. Треба прийняти це рішення. Десятки мільйонів людей наших громадян втратили своє право обирати місцеву владу.
І друге, не можна залишати далі без відповіді…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.
ГРИЦЕНКО А.С. Не можна залишати без відповіді питання Києва. Те, що твориться в Києві зараз, коли практично на кожному засіданні десятки гектарів найдорожчої землі розкладається. Чомусь мовчать лідери фракцій на Погоджувальній раді. І знову відклали ще на тиждень розгляд питання про вибори в два тури в Києві. Я просив би прийняти це рішення. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. В’ячеслав Кириленко замість Парубія, фракція "Наша Україна - Народна Самооборона". Наступний буде виступати Рябека.
13:24:05
КИРИЛЕНКО В.А.
В’ячеслав Кириленко, депутатська група „За Україну!”.
Шановні колеги, шановні виборці! Ви знаєте, що депутатська група „За Україну!” в коаліцію з БЮТ давним-давно не входить. І тому не входить, що в нас є принципові претензії до дій і діяльності Прем’єр-міністра. Їх тисячу цих претензій, немає сенсу їх перераховувати. Але скажу основне, що для нас було неприйнятним і є неприйнятним у діяльності діючого Кабінету.
Перше. Кабальні газові угоди, підписані в Москві.
Друге. Повна відсутність волі до економічних реформ.
Третє. Повна відсутність коаліційності у діяльності коаліції і колегіальності в діяльності Кабінету Міністрів.
Четверте. Сумнівна кадрова політика.
І п’яте. Постійна схильність до сепаратних домовленостей "Блок Тимошенко" і Прем’єра особисто із Партією регіонів і Віктором Януковичем особисто.
Тому, коли нам кажуть, що бути з Тимошенко це бути з Україною, ми не зовсім з цим згодні. Тому що ми не вважаємо українськими патріотичними голосуваннями звільнення патріотичного міністра Огризка, що зробили комуністи, Партія регіонів і "Блок Тимошенко". Ми не вважаємо, що бути з Україною – це голосувати за новий Закон про держслужбу, в якому українська мова зазнає поразки у своїх правах, і ще багато чого ми вважаємо.
Разом з тим, ми ж неготові змінювати шило – на мило, ніякого сенсу в цьому немає. Ми не готові кабальні газові угоди замінювати на здачу української газотранспортної системи в Москві, яка, можливо, і відбудеться, або принаймні її початок, 5 березня під час офіційного візиту нового Президента до Москви. Ми не готові замінювати хоча би кволу, але все ж таки євроатлантичну інтеграцію на примарний позаблоковий статус із довічним збереженням бази російського Чорноморського флоту на території України.
Ми не готові замінювати інколи протидію навіть у цьому уряді новій освітній реформі повним її згортанням. І ми абсолютно не готові замінювати теперішній державний статус української мови політикою мовною ревізії, яку пропонує і новий Президент, і Партія регіонів. Принаймні до тепер заяв, які би дезавіювали таку позицію, вони не зробили.
Звідси висновок. Якщо голосувати за відставку,
то голосувати за відставку повинні ті,
хто творить нову коаліцію і хто готовий міняти шило – на мило. От хто знає курс
нового уряду, от хто знає персональний склад нового уряду, от хто знає перші
рішення нового уряду, хто знає чим взагалі він буде займатися – переглядом всіх
українських цінностей чи економічними реформами – от ті нехай за відставку уряду і голосують. А ми
будемо стояти на захисті українських
національних цінностей. Слава Україні!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Рябека передає право на виступ Олегу Білорусу.
13:27:19
БІЛОРУС О.Г.
Шановні народні депутати, шановні громадяни України, Україна знову опинилася на історичному роздоріжжі. Виникає реальна загроза відкату і руйнування досягнень державного суверенітету і соціального розвитку України. Кожен громадянин сьогодні повинен зрозуміти, які загрози виникають перед нами.
Нова політична сила, яка прийшла до влади, не пропонує жодної національної стратегії розвитку, програми соціально-економічного розвитку, але вже пропонує демократичну коаліцію, пропонує відкласти „до нових віників” народні вибори до місцевих рад, пропонує кроки, які є антиконституційними і злочинними.
Що стосується уряду Тимошенко, то я переконаний, що зібравши всіх колишніх президентів, спікерів і політичних лідерів в один кабінет, в умовах глобальної фінансової кризи, вони не змогли б утримати Україну так, як утримав цей уряд, цей героїчний уряд, проти якого виступали всі політичні сили, організовували саботаж, підрив, напихували в уряд „козачків” з усіх боків.
І тому народ України, український народ, дав правильну оцінку Тимошенко, віддавши більше, як 45 відсотків голосів, 17 областей України підтримали саме кандидатуру Тимошенко. І я думаю, що ця оцінка залишиться в історії, і в історії України уряд Тимошенко залишиться найефективнішим антикризовим урядом. І 11,5 мільйонів громадян і їх сім’ї, прибічники вимагають від нас, від демократичної коаліції, від всіх патріотів України зробити все можливе, щоб досягнення України за роки її незалежності не були пущені під ніж і не стали на поталу тим, хто рветься до влади, звинувачуючи, що уряд Тимошенко тримається за владу.
Я думаю, що ці нові владарі не довго будуть правити. І я закликаю всіх громадян України стати на захист досягнень української демократії, української незалежності, державності, в ім’я майбутніх поколінь наших дітей і внуків. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Філенко передає право на виступ Ользі Боднар.
13:30:36
БОДНАР О.Б.
Шановна Президія, шановні народні депутати, члени уряду, довготерплячий, мудрий український народ!
Вперше за 19 років саме цей уряд, уряд Тимошенко всі 2 роки своєї роботи плідно співпрацював із місцевими самоврядуваннями в інтересах громадян України.
29 липня 2009 року затверджено Концепцію реформування місцевого самоврядування. При Кабміні утворено Раду з питань регіонального розвитку та місцевого самоврядування.
Утворено Раду сільських, селищних голів при Кабміні. За участі Асоціації міст України розроблено понад 50 нормативно-правових актів в інтересах місцевого самоврядування.
За ініціативи уряду до роботи став Національний конгрес місцевого самоврядування, з метою подальшої інтеграції цієї організації у Конгрес місцевих та регіональних влад при Раді Європи.
Цю ініціативу підписали Асоціація міст України, Всеукраїнська асоціація сільських, селищних рад та Українська асоціація місцевих і регіональних влад.
Саме цей уряд за головуванням Прем’єр-міністра Тимошенко вперше за всі роки проводив систематичні публічні наради із представниками місцевого самоврядування. Ніхто з колишніх прем’єрів, окрім Тимошенко, не наважились приступити до централізації влади, про яку так часто і багато говорять політикани особливо під час передвиборчих перегонів.
А Тимошенко змогла. Вона із розумінням державницького політика підтримала ініціативу місцевого самоврядування. І урядом було розроблено нову редакцію Бюджетного кодексу, яким уже з поточного року передбачалось залишати 100 відсотків коштів за податки, за землю, за екологію, деякі ліцензії дозволи оренди на місцях.
Планувалось значно розширити перелік видатків, що враховуються при визначенні обсягу місцевих бюджетів, трансфертів – це і позашкільна освіта, центри реабілітації дітей інвалідів, а також гуртожитки.
Як тільки стала світова економічна криза уряд Тимошенко не залишив громадян на одинці, розуміючи важливість галузей урядом було прийнято рішення підтримка будівельної сфери, іпотечного житла, здійснювалось безкоштовно видача сертифікатів на землю.
Уряд оперативно реагував на техногенні ситуації. Знайшов кошти на підняття стипендій, повернення заощаджень, врахував вислуги років для педагогічних, методичнихA працівників. Все це теж суттєва підтримка місцевого самоврядування уряду.
На сьогодні уряд перерахував до Пенсійного фонду 107 відсотків коштів. Так що і в цьому місяці громадяни отримують вчасно пенсію, стипендії, зарплати з державного бюджету.
Що ви можете опротестувати зі сказаного мною? Які претензії до уряду? Тільки те, що він український і діє в інтересах українського народу?!
А що зробили ви? Скасували місцеві вибори. Систематично за першого кроку порушуєте …
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.
БОДНАР О.Б. …порушуєте Конституцію, чинне законодавство, а зараз збираєтесь голосувати відставку уряду без проекту резолюції.
Хочу подякувати уряд за професійне виконання своїх обов’язків і національно державницьку політику в інтересах українського народу. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Михайло Папієв право на виступ передає Ярослав Сухий і це вже останній виступ. Будь ласка
13:34:13
ПАПІЄВ М.М.
Дякую. Шановні народні депутати України! Для початку хочу навести одну цитату.
«Наш уряд має на меті змусити багатих відмовитись від надприбутків. Ми змусимо власників великих підприємств затягнути пояси. Ми повернемо народу відчуття справедливості. Ті, хто не вірить у справедливість, зрозуміють, вона все-таки існує. І наша боротьба за справедливість не буде марною».
Ті, хто думають, що я цитую передвиборчу промову Юлії Тимошенко, помиляються. Це промова Прем'єр-міністра Італії Беніто Муссоліні 19 грудня 1922 року. З цього починався італійський фашизм. Одне з визначень фашизму - абсолютизований популізм, який зокрема характеризується не намаганням вирішити гострі проблеми сучасності, а намаганням призначити ворогів. Для фашистів ворогами були комуністи і ліберали. Для нацистів – євреї. Уряд Юлії Тимошенко призначив ворогами усіх, хто не поділяє погляди БЮТ. Партія регіонів, напівміфічні олігархи, „Блок Литвина”, Секретаріат Президента Ющенка, губернатори, комуністи, нашоукраїнці, Росія, Європа, Америка – всі вони, якщо вірити заявам представників БЮТ, винні у провальній діяльності уряду.
Юлія Тимошенко завжди стверджувала, що у неї не було стратегії дій у випадку програшу. Їй була потрібна виключно перемога у президентській кампанії, бо як відомо, що переможців не судять. Саме тому останній рік гігантська державна машина виконавчої влади була перетворена на єдиний виборчий штаб Юлії Тимошенко, а дії Прем'єр-міністра в соціальній сфері – на нескінченну піар-акцію за державний рахунок. Юлія Тимошенко хотіла діяти революційними методами. Не вийшло ні реформ, ні здобутків. Суцільна руїна, розруха та економічний терор щодо середнього класу.
Волюнтаризм Тимошенко відкинув Україну на останні місця у соціально-економічних показниках. Сьогодні ми опинилися далі від Європи, ніж були 10-20 років тому. Такою є гірка правда, визнана, до речі, всім світом, крім природно Юлії Тимошенко. То куди ж ми йдемо? За рівнем корумпованості державного апарату - до Латинської Америки зразка 50-60 років минулого століття. За рівнем соціальних стандартів – до Сомалі. За рівнем інфляції – до Зімбабве.
Шановні народні депутати, наведені факти – це вирок українського
народу нинішньому уряду. Демократія
передбачає, що у такому випадку
дискредитована влада іде в опозицію і важкою працею, бо
позиція – це теж висока відповідальність, має знову відвоювати право у подальшому представляти інтереси
народу у владі, але представляти без популізму, без самолюбування, без
політичного нарцисизму і пошуку ворогів серед опонентів в ім’я інтересів
українського народу та кожного громадянина України. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, прошу уваги. Розгляд питання завершено. Інформую вас, шановні народні депутати, тут на вимогу наших колег народних депутатів щодо відсутніх народних депутатів. Довідки, які мені надали із Апарату Верховної Ради України: „Станом на 3 березня 2010 року народні депутати України у відрядження та відпустках не перебувають.
Далі. На лікуванні у клінічній лікарні „Феофанія” перебувають народні депутати: Стретович ( я його сьогодні бачив, він був на засіданні), Федорчук Ярослав Петрович, Бондаренко Олена Федорівна і Терен Віктор Васильович”.
Це все, що мені надали, я вам зачитав тільки
що. (Шум у залі)
Шановні народні депутати, мені надали довідку, я її вам зачитав.
Шановні народні депутати, відповідно до Регламенту Верховної Ради України розгляд цього питання має завершитись прийняттям відповідного рішення Верховної Ради України.
Шановні колеги, зачитую вам проект Постанови Верховної Ради України про відповідальність Кабінету Міністрів України.
Розглянувши питання про відповідальність Кабінету Міністрів України за соціально-економічну ситуацію в Україні відповідно до частини першої статті 87 Конституції України Верховна Рада України постановляє: прийняти резолюцію недовіри Кабінету Міністрів України (реєстраційний номер документа 6098).
Я ставлю на голосування проект Постанови Верховної Ради України (реєстраційний номер 6098). Прошу, голосуйте. Йде голосування.
13:39:22
За-243
Рішення прийнято. (Шум у залі)
У зв’язку з розумінням того, що зараз така ситуація, нам…
По фракціях? Будь ласка. Прошу уваги! По фракціях: Партія регіонів – 172, „Блок Тимошенко” – 7, „Наша Україна – Народна Самооборона” – 15, комуністів – 27, „Блок Литвина” – 19, „Позафракційні” – 3.
Тому, шановні колеги, ранкове засідання Верховної Ради України оголошую закритим. З 15 години робота у комітетах. Завтра ми продовжимо наше засідання у пленарному режимі о 10 годині ранку.