ЗАСІДАННЯ ТРИДЦЯТЕ

Сесійна зала Верховної Ради України

13 квітня 2010 року, 16 година

Веде засідання заступник Голови Верховної Ради України

М.В.ТОМЕНКО

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу народних депутатів підготуватись до реєстрації. Увімкніть систему „Рада”.

16:02:22

Зареєструвалося  в сесійній залі 413 народних  депутатів картками. Оголошую відкритим вечірнє засідання Верховної Ради України.

Шановні колеги, ми продовжуєм розгляд двох надзвичайно важливих  законопроектів  про державні гарантії відновлення  заощаджень  громадян України. Нагадаю вам, що автор законопроекту 1017 Симоненко Петро Миколайович доповів даний законопроект і відповів на запитання. І я  запрошую до слова голову підкомітету Комітету з питань соціальної політики та праці Стояна Олександра Миколайовича, і я так розумію,  як актора іншого законопроекту і від комітету.

Будь ласка, Олександр Миколайович,  нагадую, ми по повній процедурі працюємо, так що, будь ласка.

 

16:03:21

СТОЯН О.М.

Дякую. Шановні колеги, я спочатку доповім про  закон Петра Миколайовича Симоненка і закони, авторами яких є Хара, Сухий і  Стоян, і потім доповім рішення комітету.

Перш за все хочу сказати, що  питання  пори  заощаджень – це є питання  дуже болючим для  мільйонів громадян нашої держави. Ми знаєм про те, що неодноразово  в цій залі депутати різних скликань поверталися до цієї теми. У нас за  мій час,  коли я ці закони доповідав як голова підкомітету по соціальним стандартам життя і пори заощаджень, пройшло понад 20 законів. Різні варіанти були, у тому числі  хочу нагадати шановним присутнім, що ще  20 травня 1998 року був мій проект закону, який передбачав  компенсацію товарами та послугами заощаджень   громадян, він пройшов  свого часу, а потім його відхилили. Но хотілося б все-таки найти механізм, щоб якось, скажем, люди могли проплатити за  навчання дітей, за лікування, за комунальні послуги. І це якось би  вирішило б хоть трошки проблему, а потім були теми повязані з поверненням грошей.

Великі сподівання громадяни України покладали на обіцянку однієї політичної сили, яка на цій хвилі набрала мільйони голосів, яка сказала, що протягом двох років вони повернуть заощадження спочатку 50 відсотків в 2008 році, а потім 50 відсотків в 2009 році, але, на превеликий жаль, були… При чому вони заявляли, що це вони зроблять, не чіпаючи кошти державного бюджету, найдуть інші джерела. На превеликий жаль, були використані кошти державного бюджету, що привело до того, що не платилися нормальні заробітні плати вчителю, лікарю, працівнику культури, але питання не вирішили, тому що ті 6 мільйонів, які отримали 1000, вони не до кінця отримали, а ще 12 мільйонів на сьогодні є перед ними винні. Що вдалося зробити нашому комітету в цьому плані? Ми послухали діяльність і Міністерства економіки, Міністерства фінансів, банку, який займався цим питанням і врешті-решт вирішили питання реєстрації вкладників. Тобто, на сьогодні уже через 15 років після того, як ця тема була порушена, ми знаємо в кожному районі, в кожній оселі скільки в людей грошей на книжках. І це дає можливість, маючи такий реєстр вкладників вирішувати питання повернення цих вкладів.

Що стосується законів, які ми розглядаємо, то я хочу сказати, що проект закону, який внесли шановний Симоненко і Цебенко, що передбачає? Вони передбачають віднести до складу державного внутрішнього боргу зобовязання держави перед громадянами України. Цей проект закону також передбачає, що ці заощадження треба за рахунок внутрішнього валового продукту повертати, відповідно за рахунок валютних резервів Національного банку і багато чого іншого.

Також цей проект закону передбачає, що треба визначити категорію тих людей, яким треба в першу чергу повертати заощадження. Це непогана ідея. Чому, тому що є, скажімо, люди, в яких на книжках є 100 тисяч і більше, а є люди, в яких на книжках 10-15 тисяч, є інваліді першої, другої, третьої групи. І начебто ідея непогана, але Науково-експертне управління зробило серйозне зауваження, що це грубе порушення норм Конституції, 22 статті, тому що не можна ділити людей на різні категорії і відповідно до цього повертати. Якщо вже повертати ці заощадження, то треба визначити терміни, розміри – і їх повертати.

Тому зразу скажу, що Науково-експертне управління рекомендує, в принципі, доопрацювати закон Симоненка-Цибенка. Це закон, який називається 1107, закон.

Є також наш проект закону. Але перед тим, як я скажу про наш проект закону, де автори Хара, Стоян і Сухий, цей проект закону, як і закони Симоненка і Цибенка, подавалися ще в 2008 рішення. І рішення комітету було також у лютому 2008 року. Ми хотіли цим проектом закону допомогти тій політичній силі (бачите, я спеціально не називаю, щоб колега отам зліва не кричав), хотіли допомогти цій політичній силі реалізувати те, що вони обіцяли людям. Закон був дуже простий: 2008 рік – повернути 65 мільярдів гривень по вкладах і 2009 рік – ще 65 мільярдів. І таким чином за 2 роки були би повернуті всі заощадження громадянам.

На превеликий жаль, це було в 2008 році. Сьогодні 2010 рік. Час пройшов, та політична сила вже в опозиції, вона нічого не зробила, щоб повернути ці заощадження. І тому цілком логічно, що зараз навряд чи можна вирішити цю проблему. Тому невипадково Науково-експертне управління зазначило, що закон, де авторами є Хара, Сухий і Стоян, відхилити.

Таким чином, у нас 2 законопроекти: закон Симоненкаі Цибенка,за який пропонується взяти за основу і закон, який я назвав,  відхилити.

Зазначу також, це дуже цікаво, бо потім будуть задавати питання: як голосував комітет? Зразу скажу, що комітет не проголосував за цей закон, не голосували в комітеті в повному складі, підкреслюю, представники "Блоку Юлії Тимошенко" і "Нашої України - Народної Самооборони", їх шість чоловік, вони мають більшість в Комітеті з соціальної політики і праці. І коли ми у лютому 2008 року поставили мій законопроект, його вони завалили. Законопроект Симоненко, Цибенко також провалили. Тому я доповідаю рішення комітету. Рішення комітету: цей закон відхилити.

Є науково-експертне управління, яке сказало, закон не приймати, є рішення комітету – відхилити. Але, оскільки я – автор закону і відповідно до нашого Регламенту, вони наполягають на тому, щоб ці закони винести, я їх доповідаю і як автор, і від комітету. Прошу депутатів Верховної Ради визначитися відносно підтримки закону, де автори Симоненко і Цибенко, і відносно підтримки закону, де автори Хара, Сухий, Стоян. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться, запишіться, будь ласка, на запитання до Олександра Миколайовича. Будь ласка, хто хотів би задати питання? Станіслав Аржевітін. Наступний Ярослав Джорджик буде. Будь ласка.

 

16:10:09

АРЖЕВІТІН С.М.

Шановний доповідач, попередній доповідач мені страшенно нагадують виступи Юлії Тимошенко з цього приводу, ось. А в мене запитання до вас конкретне. Ви говорите про те, що купівельна спроможність тих грошей, які заморожені, не повернуті, падає. Скажіть, будь ласка, чому ви і в першому законопроекті, і в вашому другому законопроекті не передбачили індексацію от падіння цієї купівельної спроможності грошей?

 

СТОЯН О.М. Дякую, шановний колего, за запитання.

Знаєте що, чому співпадають наші пропозиції з Тимошенко? Тому що Тимошенко, яка йшла на вибори, вона, дійсно, обіцяла людям протягом двох років повернути заощадження, а це, нагадаю вам, 16 мільйонів, 18 мільйонів людей, тому що шість мільйонів отримали, 12 – не отримали. І, безумовно, з цих 18 мільйонів людей певна частина повірила, бо вони хотіли отримати ці заощадження. На жаль, не змогла вона це зробити. Тому ми хотіли допомогти як автори закону все-таки вирішити цю  нагальну проблему.

Відносно компенсації, індексації, якраз у проекті Симоненко і Цибенко є ця пропозиція – компенсація, індексація цих вкладів, бо вони, дійсно, вже знецінені, і їх повернення. А у нашому законопроекті цього немає, тому що ми думали, достатньо було б, щоб хоча б ці кошти громадянам повернули, щоб при житті людей, а вже багато померло вкладників, щоб люди могли отримати свої заощадження. Тому ми уже не пропонували ніяких індексацій, а тільки запропонували механізм повернення цих заощаджень. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Джоджик, "Наша Україна-Народна Самооборона", наступний буде  Михайло Чечетов.

 

16:11:49

ДЖОДЖИК Я.І.

Ярослав Джоджик, Українська народна партія.

Пане Олександр, ви висловилися стосовно, дійсно, надзвичайно гострої проблеми, але я хочу наголосити на тому, що пропоновані у вашому і законопроекті Симоненка варіанти лише фіксують цю проблему. І в той же час не передбачають жодного варіанту їхнього вирішення.

В той же час, чи не вважаєте ви за необхідне в цьому залі назвати реальну причину появи цієї проблеми, а саме одномоментне переведення коштів з рахунків Ощадбанку українських громадян в Ощадбанк Російської Федерації. І чи не вважаєте ви за необхідне, щоб нова коаліція і новий уряд з новою силою підняли питання про визнання боргу Російської Федерації по цим зобовязанням. Дякую.

 

СТОЯН О.М.  Дякую. Запитання дуже слушне і дуже таке конкретне. Що стосується механізму, ви знаєте, нагадаю, що ці законопроекти були внесені у 2008-му році, коли реально уряд діючий тоді Тимошенко і діючий Президент бачили механізми вирішення цих проблем. І ми хотіли тільки прискорити їх вирішення. Тому ми і не пропонували механізми, тому що вони були названі у виступі Тимошенко.

Відносно віднести це на борг… Ну, мабуть, треба розглядати, хто винен у тому, де ділися ці заощадження. І знову таки нагадую, у демократичної коаліції  і уряду демократичного Ющенко-Тимошенко було 5 років для того, щоб вони… Вони дуже «люблять» Росію (у лапках), вони могли би це питання порушити. Ви цю проблему не вирішили, а тепер перекидаєте на нас, хочете, щоб ми вирішили. Будемо робити спробу. Але це не пошук ворогів, не пошук коштів. Треба шукати механізми, як повернути заощадження. Це і заощадження грішми, це і компенсація товарами, послугами, плата за лікування і багато чого іншого. Треба цю проблему вирішити, підкреслюю, при житті людей. Але, поскільки залишається дуже величезна сума, хто називає…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Завершіть думку, Олександре Миколайовичу.

Михайло Чечетов. Наступним буде Юрій Кармазін.

 

16:14:20

ЧЕЧЕТОВ М.В.

Уважаемый Александр Николаевич! Да, действительно, в период развала великого могучего Советского Союза были обесценены вклады миллионов людей и государство оказалось в долгу перед людьми. Все равно по векселям надо платить.

Но мы должны понимать, наверное, и другое, что платить нужно реальными деньгами, не бумажками, и выплаты не должны спровоцировать инфляцию. И, наверное, вот сейчас одним из главных таким увеличителем ресурса, если так можно выразиться, будет уменьшение цены на газ. Поскольку цена на газ, которая была в наследие нам от предыдущей власти мы получили, она положила на лопатки промышленность, нет поступлений в бюджет, естественно нечем платить.

Поэтому вы согласны с тем, что вот именно в качестве одного из ресурсных источников можно рассматривать снижение цены на газ, что позволит правительству разумно начинать погашать долги по обесцененным вкладам?

 

СТОЯН О.М. Пане Михайло, я з вами погоджуюся у тій частині, що обов’язково треба зробити зниження ціни на газ навіть у тій частині, що якщо залишиться 430-450 доларів за тисячу кубів, у нас не спрацює, не буде працювати виробництво. Якщо не буде працювати виробництво, не буде взагалі пововнення бюджету. То ми не зможемо платити ні пенсії, ні зарплати вчителям, лікарям і таке інше.

Що стосується чи зможемо за рахунок цих коштів виплатити заощадження, повірте, ні. Ви добре знаєте, що якщо зараз би нам сказати, що ми хочемо за рік чи за два повернути ці кошти, це означає, що нам треба  було би, як мінімум   50 відсотків бюджету дати на повернення заощаджень в цьому році і ще 50 відсотків бюджету того року. Це реально неможливо, тому я не хотів би, щоб тут були спекуляції навколо цієї теми, а вони весь час піднімаються під час виборів, що громадяни  повинні знати, що ближчим часом може я беру зараз відповідальність робити таку заяву, ближчим часом п’ять-десять років люди стовідсотково  заощадження не отримають. І це треба чесно признатися.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Кармазін, наступним буде Олександр Скебінецький.

 

16:16:33

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни, "Наша Україна - Народна Самооборона".

Шановний Олександр Миколайович! От я слухаю зараз і думаю, Боже ти мій праведний, що ніхто не читав, що запропонували? Дві строчечки, які? В 2008 році поставити 65 мільярдів дати, це називається наступний порядок компенсації здійснюється. В 2009 – 65 мільярдів. У зв’язку з цим частину другу п’яту вважати відповідною частині третьої шостої. Це все навколо чого ви зараз, оце скільки хвилин нам розповідаєте. То у мене задається питання, а  чому ж цей, так званий закон, бо я його законом не можу назвати, ви розумієте, це для мене просто приниження назви закону. Чому ж тоді не написано, а що в 2010 році, а як це співвідноситься з бюджетом? Яке порівняння це може мати з законопроектом Симоненка, Матвєєва,  Цибенка, якщо там є дійсно хоч якісь джерела поповнення. Там передбачено і за приватизації, і так далі, у вас немає жодних джерел.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зрозуміло запитання.

 

СТОЯН О.М. Я відповідаю вам пане Кармазін, таким чином. Дійсно цей закон недостатньо обґрунтований і тому не випадково Науково-експертне управління пропонує відхилити. А чому поставлений 2008-2009 рік, дуже просто, ми виходили із заяви Юлії Тимошенко, яка публічно на всю Україну заявила, що вона, як стане Прем’єром, бере на себе зобов’язання, протягом двох років повернути ці заощадження. Не за рахунок джерел  із бюджету, вона назвала інші джерела.  Це і іноземні запозичення, це і боротьба з корупцією, це інвестиції і підтримуючи Тимошенко, вашу політичну силу, ми хотіли їй нагадати Юлія Володимирівна  виконайте свої  зобов’язання, які вона не виконала. Тому ми і не  вдавалися у пошук джерел, ми зіслалися на  програму Юлії Тимошенко, ось і все.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Скибінецький передає Олегу Ляшко, я зрозумів. Олег Ляшко, будь ласка.

 

16:18:41

ЛЯШКО О.В.

Олег Ляшко, "Блок Юлії Тимошенко". Шановний доповідачу, ви двадцять разів згадали про Юлію Тимошенко, я хочу один раз нагадати вам про Віктора Януковича. Кандидат у Президенти Віктор Янукович обіцяв громадянам України відновити виплату вкладів. Зараз ви фактично спростовуєте ті заяви, які робив Віктор Федорович Янукович балотуючись на посаду Президента України. Ви  п’ять разів розказуєте про те, що ви хотіли допомогти Тимошенко, чому б вам не допомогти Януковичу, своєму Президенту, і не виконати його передвиборчу обіцянку, і почати виплату вкладів. Зараз ви нам розказуєте, що треба чесно сказати, що люди ближчим часом заощаджень не отримають, так давайте тоді чесно і скажемо, що ви обманювали людей перед виборами, коли обіцяли їм виплатити ці заощадження. Будь ласка, прошу відповідь.

 

СТОЯН О.М. Дякую. Шановний колего, я зараз доповідаю ті закони, які були внесені у 2008 році, коли був уряд Тимошенко. Ми ще закони, які б допомогли Президенту Януковичу реалізувати його програму, ще не вносили. Але я вам хочу сказати, що те що я сказав це не є програмним положенням нашої політичної сили. Я сказав відверто кажучи про перспективу.

Що стосується заяв і обіцянок Януковича, ви за нього не хвилюйтеся, на відміну від Тимошенко Янукович всі свої зобов’язання обов’язково виконає. Коли? Почекайте, ми не прийшли як ви на один рік пограбували і втекли, 10 мільярдів доларів Міжнародного валютного фонду. За два-три роки ми виконали свої обов’язки, а протягом п’яти років повернемо всі заощадження нашим громадянам, не хвилюйтеся.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Івана Зайця немає. Віктор Терен-Таран, будь ласка, одне запитання.

 

16:20:41

ТАРАН В.В.

Я звертаюся до вас, пане Стоян, є межа скажімо неправди, для вас її не існує. Ви говорите Тимошенко нічого не зробили, коли ще ходив у памперсах чи в пелюшках Янукович, я хочу сказати, у 2002 році Тимошенко уклала угоду  із спілкою ошуканих вкладників „України” і вона перша завдяки сприянню її, юридичні і інші механізми, тисячам і тисячам вкладникам ошуканих трастів були повернені ці гроші. Ви за трасти взагалі не згадуєте, для вас це не існує.

Я хочу нагадати, що коли вона говорила поверне якісь кошти, вона говорила джерела. Наприклад, за рахунок „Криворіжсталі”, яку вам не вдалося вкрасти тоді за... Тимошенко були повернуті гроші вкладникам, за рахунок „Криворіжсталі”. Ви це теж забули. І те, що ви сьогодні, те що ви пропонували в 68-му році, вибачте, будь ласка, у 2008 році сьогодні самі заперечуєте, це межа лицемір’я, власне, і ваше і вашої політичної сили. Я не хочу слухати вашої відповіді.

 

СТОЯН О.М. Якщо не хочете, я вам відповідати і не буду.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександре Миколайовичу, час для відповіді і запитання вичерпано. Прохання записатися на виступи від фракцій спочатку, потім – від народних депутатів. Нагадую, ми по повній процедурі йдемо, розглядаємо ці два  важливі законопроекти.

Будь ласка, хто хотів би прийняти участь в дискусії по цих законопроектах.

Від фракції, хто буде виступати від фракції "Блоку  Тимошенко"? Павло Мовчан передає слово Олегу Ляшку від фракції "Блоку  Тимошенко", Павло Сулковський далі від Партії регіонів. Визначайтесь хто буде виступати. Будь ласка, Олег Валерійович. 

 

16:22:51

ЛЯШКО О.В.

Олег Ляшко, "Блок Юлії Тимошенко" . От зараз нинішнє засідання Верховної Ради, де розглядається вкрай важливий для мільйонів громадян країни законопроект – про повернення заощаджень, я сподіваюся, якраз і дивляться мільйони вкладників, які чекають нашого рішення. І що вони бачать? Що представники влади, які ще донедавна були в опозиції,   реєстрували закони, де обіцяли людям повернути вклади. А сьогодні, коли прийшли до  влади, вони кажуть, що цей закон втратив актуальність, що то ми хотіли допомогти Тимошенко, а сьогодні ми їй не хочемо допомагати. 

Я думаю, що Тимошенко не потребує вашої допомоги, а вашої допомоги, шановна влада, потребують громадяни країни, мільйони людей, які все життя горбатились, заробляли  ті копійки і сьогодні розраховують, що ми як відповідальна влада зробимо, хоча б „палець об  палець  ударимо”, я маю на увазі і влада, і опозиція, як відповідальні державні мужі. „Палець об палець ударимо”,  щоб хоча б людям повернути ті гроші, бо ті гроші,  які вони заробляли 20 років, тому і сьогодні, це зовсім інші гроші, на ті гроші 20 років тому можна було і хату побудувати, і машину купити, і дитину вивчити. А сьогодні  з тими грошима, дякуючи вашій владі, на базарі не все купиш! Але все-одно, треба вертати навіть ці копійки.

Однак влада каже, що ми не будемо вертати, бо бачите відпала потреба помагати Тимошенко. Не хочете допомагати Тимошенко, то допоможіть мільйонам людей, які чекають  цієї допомоги. Не хочете допомагати Тимошенко, допоможіть Януковичу, який вже обіцяв людям вернути вклади. Чому ж ви забули про ці обіцянки через три місяці після виборів?

А чому забули? Тому що  дурили людей до виборів,  а після виборів вже відпала потреба дурити людей. А тому що до виборів розказували, що давайте виплачувати мільярди грошей людям, а після виборів розказуєте:  давайте не будемо займатися популізмом.

Ми вважаємо,  фракція "Блоку Юлії Тимошенко", що повернення вкладів людям, це не  популізм, а це вкрай  нагальна необхідність, це дозволить мільйонам людей вижити в цих складних економічних умовах. І саме тому, коли Тимошенко була на посаді Прем’єр-міністра з Державного бюджету    6 мільярдів грошей пішло на виплату вкладів і якби не діяльність Януковича, який заблокував  процес надходження коштів від приватизації, то всі люди отримали гроші, а ви спочатку зробили все, щоб припинити виплати вкладів, а сьогодні кажете: бачите, Тимошенко не виконала своїх обіцянок.

Так от, якщо ви не хочете, щоб і про вас казали, що ви не виконуєте свої обіцянки, треба  сьогодні голосувати за ці закони, враховувати їх у бюджеті 2009 року і виплачувати людям влади. А не та, як було при Азарову і при Януковичу під час першого прем’єрства, що „гробові” і ті не давали і сьогодні не дають.

Голосувати треба за закони, менше     дурити людей і...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. До слова запрошую Павла Сулковського,  фракція Партії регіонів, наступним буде Юрій Іванович Костенко від фракції "Наша Україна - Народна Самооборона".

 

16:26:11

СУЛКОВСЬКИЙ П.Г.

Шановні колеги, Павло Сулковський, фракція Партії регіонів, Рівненщина.

Ви знаєте, що питання, яке ми сьогодні розглядаємо надзвичайно важливе. Воно торкнулося, це питання і ця проблема, надзвичайно великої кількості населення України. І тому за всі роки незалежної України ми багато чули різних політиків в передвиборчих кампаніях, симпатії проявляли, і продовжується на сьогоднішній день практично у великій значній мірі, хоч знаючи добре, що це питання вирішувати, а його треба вирішувати рано чи пізно і чим скоріше, тим краще. І те, що сьогодні мій колега з фракції Партії регіонів висловив, пан Стоян, я думаю, що він помилку велику допустив, і я хочу його дещо поправити з цієї ж трибуни. Тому, що те, що він сказав – 5-10 років, то я хочу сказати, навпаки, що я вірю в те, що не проектами тими кожного народного депутата, який в більшій мірі треба прислухатися і до Науково-експертного управління Верховної Ради, яке дало дуже важливу свою пропозицію стосовно цих двох проектів.

Один проект нам зрозуміло, внесли автори – зняти, а один проект залишається. Але я просто прошу цього автора, Петра Миколайовича, що треба нам більш консолідовано, більш продумано підійти до вирішення цього питання. І тому що, якщо, навіть  ми проголосуємо цей проект закону сьогодні, він не зніме в повній мірі цю проблему. І я вважаю, що новий уряд, Президент – Віктор Федорович Янукович, не менше зацікавлені за нас тут, за всіх без винятку 450 народних депутатів у вирішенні цієї проблеми. Але, щоб ми не перетворили в популізм в черговий так, як наприклад, от всі говорять від фракції БЮТ, що Юлія Тимошенко виплачувала.

Шановні! Та Юлія Тимошенко тільки популістськими своїми гаслами породила чергову біль людям тим, які втратили чи, значить, вклади свої.

Тому я вважаю, що нам треба це питання не знімати з порядку денного, а серйозно звернутись до уряду, до Президента, щоби уряду було дано доручення добре вивчити цю проблему і винести навіть у програмі урядовій бачення вирішення цієї проблеми, яку ми будемо програму днями розглядати уряду. І тому я вважаю, що на сьогоднішній день цей просто проект треба …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка. Завершуйте.

 

СУЛКОВСЬКИЙ П.Г. … треба думати як підійти так, як мудра поговірка серед людей ходить, щоби кози були ситі і сіно було ціле. Тому що якщо ми сьогодні підемо до вирішення однобоко ось цю проблему, ми породимо більше проблем, ніж ми їх маємо на сьогоднішній день.

Тому я дуже й дуже прошу, шановних народних депутатів, підійти виважено до цього питання. І прошу, щоби тільки оцю пропозицію з дорученням до уряду, щоби він подав свої пропозиції з найближчим часом до парламенту у вирішенні цієї проблеми. Оце буде не популізм, а це буде, дійсно,  вирішення даної проблеми. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги,  перед тим, як  Юрій Костенко зараз буде виступати,  я хотів би порадитися.

У нас, ми по повній процедурі працюємо. У нас записалося ще 20 народних депутатів і  відповідно ще має можливість підсумкових слів і урядовців.  Можливо ми обмежились  30 хвилин на дискусію, якщо не буде заперечень?  Всі фракції охоче виступили б.  Нема заперечень?  Тоді працюємо в режимі 30-хвилинного обговорення і будемо приймати рішення.

Юрій Іванович Костенко, наступний буде Цибенко  Петро Степанович.  Будь ласка.

 

16:30:42

КОСТЕНКО Ю.І.

Шановні колеги! Те, що необхідно шукати механізми повернення заощаджень українським громадянам, це є наша політична відповідальність і відповідальність практично  всіх урядів, в тому числі і діючого.  Але давайте відверто подивимося  на реальну ситуацію. Згідно даних, скільки коштів було   в українських  громадян в Ощадбанку СРСР,  ця сума обчислюється приблизно 100 мільярдами  доларів. З іншого боку, подивіться  на  Державний бюджет України – це  35-37 мільярдів доларів.  Отже, якщо бути чесними і відвертими перед громадянами, то потрібно або шукати механізм  радикального  збільшення Державного бюджету України приблизно в 3-4 рази, або шукати інші механізми, як повертати заощадження  українським громадянам.

Українська Народна Партія  займається вивченням  цієї  проблеми уже більше   10 років. Що ми встановили, аналізуючи правову сторону цієї проблеми?

Перше. Станом на  01.01.1991 року  українські громадяни мали 84,3 мільярди  рублів в Ощадбанку  СРСР, це  приблизно за  співвідношенням рубль-долар майже  100 мільярдів доларів. Після розпаду Радянського  Союзу від  4.12.1991  року була підписана Угода між   республіками колишнього Радянського Союзу, які мали право на певну частку активів  і пасивів Радянського Союзу.  Україна тоді отримала право на  16,37 відсотків  ВВП у долі алмазного, золотовалютного фонду, цінних паперах  та  майна за кордоном, яке мав Радянський Союз. Але Росія не надала Україні повну інформацію щодо цих активів і пасивів. Та інформація, яку було  надано, скоріше за все скидалася на дезінформацію, тобто  по активам і пасивам Радянський Союз майже нічого не мав. І виходячи саме із цієї   неправдивої інформації,  у 1994 році було підписано урядом України  так званий нульовий варіант або відмова  від того, що мало належати Україні. Тим  не менше  Верховна Рада України  у 1997 році не ратифікувала цю угоду. Отже, з  правової точки зору Верховна Рада   України може сьогодні повернутися до питання про визнання коштів, які належали українським громадянам, державним боргом Росії перед Україною. Українська Народна Партія внесла відповідну постанову у Верховну Раду України. Якщо ми дійсно хочемо повернути ці кошти українським громадянам, то необхідно, перше, визнати кошти українських громадян…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити.

 

КОСТЕНКО Ю.І. ... державним боргом Росії перед Україною. Друге. Уряду України доручити провести переговори із Російською Федерацією щодо механізмів та термінів погашення цієї заборгованості. Це може бути або дешевший газ російський. Це може бути майно за кордоном. Це можуть бути інші механізми. І лише у такому випадку ми можемо повернути заощадження українським громадянам. Усе інше, що пропонується, в тому числі і в цьому законопроекті, це, перепрошую, обдурювати українських громадян. І це нічого спільного не має із поверненням заощаджень. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. До слова запрошую Цибенка Петра Степановича. Наступний буде Володимир Яворівському, Яворівський, якому передає слово Роман Забзалюк. Будь ласка, Петро Степанович.

 

16:34:41

ЦИБЕНКО П.С.

Дякую. Фракція комуністів, Петро Цибенко, Голова Ради організації ветеранів України. Шановні колеги! Я хочу почати з останньої репліки попереднього виступаючого. Він, вочевидь, великий знавець в частині обдурювання людей. Тому нехай він не розповсюджує ці свої вміння на всіх інших громадян України. Я хочу сказати, нагадати про те, що ще 15 років тому Верховна Рада України прийняла базовий закон про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України. На превеликий жаль, за оці 15 років оце словосполучення – державні гарантії повернення заощаджень – воно фактично себе абсолютно дискредитувало тим, що за ці роки виплачено практично порядка 10-11 мільярдів із величезної суми боргу, яка є. Хочу наголосити на тому, що на протязі практично 10 років працюючи в Комітеті у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів, а зараз і в Раді ветеранів України, хочу ще раз наголосити на тому, що для ветеранства, для цієї найбільш поважної частини нашого суспільства немає більш гострої, більш болючої, більш  безперспективної проблеми, аніж   повернення заощаджень. Тому що, якщо  людина дещо молодшого  віку, у неї є хоч якась життєва перспектива сподівання на  те, щ він повернеться. Ветерани на будь-якій  зустрічі, у  кожному третьому зверненні до Ради ветеранів, до Комітету у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів ставлять питання про те, а коли і як буде здійснюватись повернення.

Тому, будучи одним із  співавторів цього документу,  хочу наголосити на тому, що ми  спробували відійти від головної помилки, яку ми раніше допускали, і зробити  ось що. До чого зводились наші попередні  законопроекти?  Як правило, вони зводились до того, що спробувати  той мізер, який закладали до державного бюджету,  знайти механізм, як його розподілити таким чином, щоб на всіх вистачило. Але  оскільки закладали мізер, то, звичайно, що  не вистачало.

Ми з Петром Миколайовичем і  іншими моїми колегами по фракції пішли  іншим шляхом. Ми вирішили головну увагу приділити не  стільки тому, як поділити, а як наповнити  фонд повернення заощаджень. І тому не випадково, що ми зробили наголос на тому, що  треба все-таки визнати, що  це державний борг. Бо, знаєте, коли ……….. задаємо запитання, то сором’язливо ховаєм очі, ніби-то не зрозуміло чий це борг. А він державний і нічий інший. Це, по-перше.

По-друге, ми говоримо про те, що величина, яка має бути направлена  в державному бюджеті на цю мету,  має дорівнювати не менше величини  зростання валового внутрішнього продукту, і це природно, не менше 50 відсотків надходжень від приватизації, інші  механізми. Тобто мова йде про те, що   не лише вдосконалювати механізм  розподілу того, що ділити нічого, а збільшення  відрахувань до фонду повернення…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте,  Петро Степанович.

 

ЦИБЕНКО П.С. … з тим, щоб в кінці кінців вирішити цю проблему.

І наостанок. Шановні колеги,  я хочу ще раз наголосити на цьому,  що Верховна Рада України у даному випадку приречена вирішити це питання позитивно. А для тих, хто побоюється, що це будуть великі гроші, і вони  припадуть на цей рік, хочу наголосити на тому, що зараз ми знаходимось в режимі першого читання. Є процедура другого читання, є період до прийняття бюджету. А я абсолютно  переконаний у тому, що у наступному році економіка України буде працювати  краще значно, а значить і можливості зростуть. Дякую за увагу. Я прошу підтримати цей законопроект.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Яворівський, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”. Наступним буде виступати Валерій Бондик, фракція Партії регіонів.

 

16:38:35

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.

Шановні наші виборці, я звертаюся в першу чергу до вас. Я уявляю, що зараз мільйони людей, може мільйонів 2, 3, 4 припали буквально вухами до гучномовців, до приймачів, тому що це їхнє життя, їхнє майбутнє. Всі чекають, що ми тут вирішимо.

Я чесно вам скажу, я колись вважав абсолютно хрестоматійним прикладом демагогії і цинізму один такий приклад. Колись на письменницьких зборах прокатали одного примітивного секретаря, демагога такого на зборах. І він після зборів зайшов у письменницьку кавярню, налив чарочку, підійшов до мене і сказав приблизно таке: „Я хочу підняти чарку за твоє здоровя. Я знаю, що ти голосував проти мене, але я такий радий, що голосував проти мене ти, а не якесь барахло.” Я вважав, що це абсолютно вершина, класика. Виявляється Партія регіонів пішла набагато далі. Що з вами сталося, слухайте? Пройшло півтора місяці. Ви ж казали, що давайте в 2 рази підвищимо мінімальну заробітну плату. І коли казали: давайте думати разом де взяти гроші, ви казали: в тумбочкє. Так сьогодні ж тумбочка в ваших руках. У чому ж річ, що з вами сталося? Яка планка упала у вас сьогодні? Ви ж пройшли на вибори на тих гаслах, які зараз мусите виконувати. І ми будемо від вас вимагати: закладайте в бюджет подвійну мінімальну заробітну плату, ви мусите це зробити, 2 закони Папієва, ви мусите це закласти у бюджет. А зараз ми говоримо про те… Я... мені приємно, ми, багато нас, що розділяє із  Петром Миколайовичем, з комуністами. Ну, в даній ситуації Симоненко послідовно, якщо не помиляюся, другий чи третій раз, Петро Миколайович, він вносить ці законопроекти. І сьогодні вони суперактуальні, тому що суспільство абсолютно збідніло. Ми мусимо за це проголосувати. Я не уявляю, я дивлюся вам в обличчя зараз – і я не уявляю, хто може проголосувати проти цього, у кого совісті вистачить не повернути людям ці гроші.

Ви питаєте, де взяти гроші. Та у вашій же тумбочці. Будь ласка, висовуйте її зараз, виймайте потихеньку звідти, що ж ви тримаєте весь час постійно!

Через те „Блок Юлії Тимошенко” буде однозначно підтримувати цей законопроект. І, Микола Володимирович, ми наполягаємо на тому, щоб голосувати відразу і в першому читанні, і в другому читанні. І обовязково… Якщо треба в третьому, то й в третьому, і в третьому-А. Але обовязково закласти в бюджет оцих 65 мільярдів. Вони є, і ви знаєте, де вони лежать. Ми не завжди знаємо, а ви знаєте, де. Через те ці гроші треба вийняти звідти. Вийміть і покладіть людям на стіл.

Я переконаний в тому, що, справді, демагогія ваша вже досягла абсолютного апогею. Я не кажу про політику – я кажу про соціальну політику. Через те хочу вам повторити фразу мудрого чоловіка, який сказав: „Найкраще німб тримається на рогах у чорта”. Я з цим вас вітаю.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Валерій Бондик, фракція Партії регіонів. За ним буде виступати Юрій Анатолійович Кармазін.

 

16:41:44

БОНДИК В.А.

Шановні колеги, я не майстер письмового, тим паче усного, слова, як попередній мій колега. Він знаний письменник, навіть премії отримував державні, до речі, премії з Державного бюджету. Так от, але я як юрист хочу вам сказати: закон, дійсно, корисний, закон дійсно, відповідальний. Чому? Тому що будь-яка політична сила, яка приходить до влади, вона повинна турбуватись за власний народ, бо єдиним джерелом влади є народ, і це так. Але є економічна складова. Перед тим, як робити якісь виплати, потрібно що зробити?  Вам скаже любий бухгалтер: аудит і інвентаризацію. Тим паче боргів, які є. І є дилема, як цей борг вважати: чи це державний борг, чи це борг недержавний – корпоративний. Якщо корпоративний, то хто буде віддавати ці кошти? Корпоративні інтереси, ви – власники банків, чи ви, хто буде віддавати ці кошти? Тому, шановні колеги, шановні колеги, ми не повинні, знаєте так, на такій популістській ноті заговорити цей закон. Чому? Згадайте, попередній уряд Юлії Володимирівни Тимошенко обявив чисто популістське рішення: виплата зі Сбербанка України однієї тисячі гривень. І що, виконана ця програма? Менш ніж 50 тисяч населення, ну, я вибачаюсь по цифрам, мене можуть поправити колеги, отримали ці одну тисячу гривен. І що це дало?

 

ІЗ ЗАЛУ. (Не чути)

 

БОНДИК В.А. Ви мене поправите, у вас буде змога. І що це дало? Тільки навантаження на банк, а банк, кошти банку – це в тому числі і корпоративні державні кошти.

Так от, вважати це долгом колишнього СРСР, коли був єдиний Сбербанк СРСР, чи це вважати коштом Сбербанку України? Повинен що бути? Разделительный баланс, любой бухгалтер вам скажет. И только тогда мы можем считать правомерность выплаты этих денег.

Якщо Росія взяла на себе зобовязання виконання… зобовязання щодо виконання правових наслідків існування колишнього СРСР, це вже справа міжнародного права. Сбербанк України, який, наприклад, буде виплачувати ці кошти. Заощадження нашим громадянам, не має жодного відношення до Сбербанку СРСР. Якщо не буде разделительного баланса, як я ще раз кажу. Тому, шановні колеги, я думаю, що цей законопроект, він всегда буде актуальный. Але, ну, я вважаю, власну точку зору викладаю, задовольнюсь, що я вище вже зазначив, ми можемо його відтермінувати, повернутися до голосування, але в тому вигляді, який він є, голосувати за нього не можна. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. До слова запрошую Кармазіна Юрія Анатолійовича. Наступним буде Станіслав Аржевітін. (Шум у залі)  

 

16:44:43

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни, "Наша Україна - Народна Самооборона". Колего Ляшко… (Шум у залі)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я прошу. Я просив, шановні колеги, прохання, давайте вболівати за українських громадян серцем, а не голосом. Тому прохання, тихіше, щоб послухати думку наших колег, які висловлюються. Юрій Анатолійович, будь ласка.

 

16:45:05

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін. Шановні народні депутати! Багатостраждальні люди, хто сьогодні чекає відновлення виплати заощаджень, які існували в нас  і які відновлював уряд Тимошенко, виплачував.

Я хочу проаналізувати два законопроекти, які сьогодні розглядалися. Почну з того законопроекту, який доповідався першим, це законопроект Симоненка-Матвєєва-Цибенко. На моїй памяті це третій законопроект, але я хочу сказати, що він на три голови і вищий попередніх законопроектів, бо є джерела передбачені, записано, що за рахунок 50 відсотків коштів, отриманих від приватизації, а далі написано „та золотовалютних резервів Національного банку України”. Отут є проблема. Чому? Проблема є у тому, що резервів золотовалютного фонду просто не вистачить, якщо все зразу заплатити.

Через це щодо четвертої статті закону, де визнається борг станом на 1 жовтня 96-го року – 131,96 мільярди гривень, немає зауважень, щодо 50-ти відсотків коштів від приватизації – немає зауважень, щодо іншого – є маленьке зауваження, у тому числі і щодо статті девятої, тому що ми, надаючи шостою статтею право громадянам отримаати гроші, які будуть передбачені чітко в Законі „Про Державний бюджет”, тут же передбачаємо, що ось за це можуть вони ще заплатити безготівково. На мій погляд, дуже вдала, за що можна заплатити безготівково, формула знайдена. Але це мало б бути хоча б 50 відсотків тих коштів, які не передбачені Законом „Про Державний бюджет”. Тоді ми просунулись би і люди дочекались би результатів.

Що стосується законопроекту, на які ми витратили тут масу часу, номер 1017-1, це Стоян-Сухий і Хара, я хочу сказати, що крім двох цифр по 65 мільярдів у цьому законопроекті абсолютно нічого немає. Він порожній просто. І коли я знайомлюся з усіма законопроектами, щодо цього я собі записав „проф-ф-фесіонально” з трьома „ф”. Ми  маємо  професорів з двома „ф”, тепер буде професіональний законопроект з трьома „ф”. Тому що він абсолютно не терпить ніякої критики, просто ніякий, це не законопроект.

І ще хотів наголосити на тому, що люди чекають, а що ж страховими внесками, які були в Укргосстрах внесені, коли приватизована була „Оранта”. І потім „Оранта” нам повідомляє, що виявляється, що інвентаризація договорів довгострокового страхування не проводилася. То треба ж провести і треба віддавати…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Завершуйте, Юрію Анатолійовичу.

 

КАРМАЗІН Ю.А. Завершую, дякую. Треба віддавати і передбачити у тому числі і ці кошти.

Я буду пропонувати прийняти рішення по закону 1017 і закликаю всіх колег проголосувати за цей законопроект. Раз.

І друге. Я звертаюся зараз до Антимонопольного комітету, звертаюся до Комітету з питань свободи слова. Кияни сьогодні обірвали в партії дзвінки, телефони. Тому що „Воля-кабель” – монополіст на ринку, відключив телебачення. Старики сьогодні, інваліди не можуть дивитися.

Миколо Володимировичу, візьміть собі на контроль, ви куруєте цей комітет. Це дуже серйозне питання. Монополісти хочуть ще раз нажитися. І Національна рада з питань…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Юрію Анатолійовичу. Давайте не все відразу. Ми відреагуємо на цю ситуацію. Давайте поки з вкладами, повернемо вклади, тоді з „Волею” розберемося.

Станіслав Аржевітін. Наступним буде Микола Кульчинський.

 

16:49:16

АРЖЕВІТІН С.М.

Станіслав Аржевітін.

Законопроекти, як на мене, написані саме так, що ніколи не можна було їх практично реалізувати і будь-якою владою, чи попередньою, чи сьогоднішньою владою.

І я думаю, той депутат, який орієнтується в економічних реаліях або, можливо, навіть так поверхносно орієнтується у макроекономічних показниках бюджету, знає Бюджетний кодекс, знає Конституцію України, по-справжньому не наважиться голосувати за такі законопроекти.

Реальне навантаження, пряме порушення Конституції, використання емісійних друкованих грошей, трирічної давності цифри, які там закладені, - все це, звичайно, вимагає коригування.

Я думаю, що ми вже звикли, що тема повернення вкладів колишнього Радянського Союзу – це постійно використовується партіями для свого популізму. І про це говорила Юлія Володимирівна, яка обіцяла за два роки погасити, зараз Комуністична партія розповідає, що це можливо за два роки, я думаю, що це все цинічна політика по відношенню до такої болючої суспільної проблеми.

Я думаю, в такому питанні ми повинні  бути прагматичними, а не політичними, і, наприклад, ми могли б закласти щорічного бюджету в межах 10-15 мільярдів на погашення і за ці  20 років ми б уже забули за цю проблему, і ці 10 чи 15 мільярдів ми могли щорічно відносити на внутрішній борг нашої країни  і не мати  певних проблем.

Але все ж таки я проголосую  за цей законопроект, тільки з однією метою для того, щоб розпочалася дискусія, розпочався розгляд цього законопроекту. І я думаю, що прагматичні депутати до другого читання  подадуть реальні пропозиції для того, щоб вирішувати цю проблему.

Я переконаний, що Верховна Рада і Кабінет Міністрів повинні  повернутися до врегулювання цього питання повернення заощаджень забраних, між іншим, комуністами у Москву від наших українців.

Я, між іншим, до цих пір пам’ятаю інструктора з горкома партії, який сидів у банку і  вимагав повернення цих грошей, я маю право таке сказати. Тому я буду голосувати за цей законопроект, але вирішити цю проблему можна тільки поетапно. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Микола Кульчинський, передає  слово Володимиру В’язівському і будемо  підводити підсумки. Будь ласка.

 

16:51:49

В’ЯЗІВСЬКИЙ В.М.

Володимир В’язівський, „Наша Україна”.

Дорогі українці! Сьогодні,спостерігаючи дискусію тих,хто свого часу ініціював виплату дуже швидко цих заощаджень і тих,хто потім старався через свій законопроект цьому посприяти. Два чоботи пара, а правильніше сказати валянки, бо ними керують з одного центру.  І роль, яку вони виконують для українського суспільства цілком теж зрозуміла.

Спочатку одні при владі – інші їм опонують, тепер інші  при владі – інші їм опонують. Але йдуть на вибори чи одні, чи інші і мають бажання заграти з соціальних аспектах з бідним, знедоленим українським людом, а тому в черговий раз пропонують певні соціальні подачки. Це було зроблено свого часу і "Блоком Юлії Тимошенко", це було на останніх виборах зроблено Партією регіонів, а віз і нині тут. Бо приходять до влади, формують в різний спосіб собі більшість і роблять все можливе, щоб не виконати свої обіцянки. Це ми вже бачили, коли свого часу половину українців ощасливили так званою Юліїною тисячею, а другу половину українців це 6 мільйонів, які ще стоять на чергах, не ощасливили цією ж допомогою, тією тисячею.

Другий фрагмент, недавно ми розглянули і підтримати в першому читанні конституційною більшістю законопроект, запропонований Папієвим (1416). Натомість я боюсь, що завтра на нашому комітеті, Комітеті соціальної політики і праці вже в черговий раз ті, хто при владі будуть робити все можливе, щоб наш комітет не провів своє засідання і актуальний законопроект до найбідніших. Бо саме йдеться про законопроект про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям в черговий раз не буде розглянутий на нашому комітеті. Пам’ятається мені зовсім недавно саме від фракції "Блоку Юлії Тимошенко", саме її члени фракції не приходили на засідання нашого комітету і в такий спосіб не дозволяли провести надзвичайно необхідні рішення до другого читання і внести їх сюди в зал, і розглянути в сесійному залі ці питання, які необхідні українцям.

Тому я хотів би сказати, зараз ми зможемо побачити хто щиро на словах, а хто на ділі буде виконувати ті зобов’язання, які брали перед собою. Я розумію, що ті законопроекти, які сьогодні запропоновані до розгляду, їх треба дуже максимально попрацювати, як висловився мій колега, прагматично попрацювати над тим щоб не бавитися в популізм, а в те щоб їх зреалізувати і до другого читання напрацювати такий документ, який буде мати здоровий глузд і буде проголосований в цій сесійній залі. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, підбиваємо підсумки від уряду Сергій Олександрович Рибак, заступник міністра фінансів. Будь ласка.

 

РИБАК С.О.

Шановний головуючий,  шановні народні депутати! При розгляді зазначених законопроектів ми би просили зважити на той факт, що вже  в бюджеті на 2010 рік закладено понад 25 мільярдів  коштів для підвищення соціальних стандартів відповідно до того Закону, який прийняла Верховна Рада наприкінці минулого року. Тобто в порівнянні з проектом бюджету, який подавався минулим урядом номер 5000 додатково збільшені видатки, спрямовані на соціальну сферу, я ще раз повторюсь, тільки по соціальному закону на 25 мільярдів, а по інших соціальних виплатах понад 30 мільярдів гривень.

З урахуванням того, що проект бюджету буде прийнятий, ми надіємося, в найближчий час, але все-одно вже півроку 2010 Україна прожила без бюджету, це перша теза, на якій я хотів би наголосити.

І друге питання, це те, що зараз урядом візується з відповідними міністерствами і готується для подання  у Верховну Раду України проект Закону  про зміни до Закону України „Про державні соціальні гарантії”. Тобто цей закон, який розробляється зараз урядом і найближчим часом буде наданий  на ваш розгляд, буде носити збалансовані пропозиції щодо   впорядкування даного питання. Тому  я пропоную  даних  два законопроекти, які зараз  розглядаються Верховною Радою, відкласти до поєднання  з тим урядовим проектом закону, який буде подаватися  і в комплексі з урядовими   пропозиціями розглянути питання, зазначене в поданих  законопроектах.  Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.   Дякую, Сергій Олександрович. На жаль, відкладати не можемо, можемо або підтримувати, або не підтримувати.

Шановні колеги, є дві фракції, які вимагають по репліці. Я думаю  коректно б було не проста гаряча дискусія, а краще дві хвилини втратимо часу, і будемо голосувати, і Петро Миколайович теж на заключне слово має право.

Олександр Стоян,  будь ласка, репліка.

Будь ласка, репліка, а потім Євген Кирильчук.

 

16:57:30

СТОЯН О.М.

Шановні колеги, хочу відповісти одному демагогу, який випив чарочку, а також іншим демагогам з БЮТу. Нагадаю, ми подавали ці законопроекти 2008 році, і тоді члени комітету, 6 чоловік – БЮТ і „Наша Україна”, а вони складають більшість в комітеті – не голосували за ці законопроекти, тому комітет і не прийняв рішення цих законопроектів.

Далі. 2 роки ці законопроекти, коаліція, яка була урядова не вносилися до залу, тормозилися, а сьогодні вони прозріли, і почали плакати про захист народу. Так я хочу сказати, з вашої вини ми 2 роки не розглядали ці законопроекти, бо бютівці в комітеті за них не голосували. І хочу вам сказати, не хвилюйтеся, наша політична сила обовязково все зробить, щоб максимально повернути вклади населення.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Євген Кирильчук, будь ласка.

 

16:58:30

КИРИЛЬЧУК Є.І.

Дякую. Євген Кирильчук, фракція "Блоку Юлії Тимошенко".

Шановні депутати від комітету і шановні депутати, які були в той час, коли йшла приватизація „Криворіжсталі” 24 мільярди доларів вторговані були за цей комплекс, і було прийнято постанову в комітеті і підтримано бюджетним комітетом, що половину цих коштів відправити на повернення заощаджень. Встигли за той час повернути людям лише 6 мільярдів гривень. Решта коштів на пропозицію уряду Януковича і віце-прем’єр-міністра тоді, який сьогодні є Прем’єр-міністром, було перегнано на стабілізаційний фонд. Положенням і постановою уряду про цей стабілізаційний фонд  не було, і практично...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, Євген Іванович.

 

КИРИЛЬЧУК Є.І. Я вважаю, щоб повернутися і підтримати цей закон Симоненка, і врахувати ті постанови, які були прийняті ще під час приватизації „Криворіжсталі”. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Петро Миколайович Симоненко,  будь ласка, і будемо голосувати.

 

17:00:00

СИМОНЕНКО П.М.

Симоненко, фракция коммунистов.

Уважаемые коллеги! давайте задумаемся над следующим, обсуждая принятие этого решения и ссылаясь на то, что средств нет или не вовремя принимается.

Миллионы, еще раз хочу обратиться к вашей совести, миллионы людей ушли из жизни в нищете, при этом у них были десятки тысяч советских рублей сбережений, которые они заработали честно, на которые они могли  нормально жить. Они ожидали, что в годы независимости именно заявляющие, так скажем, ответственности перед народом политики будут выполнять свои обещания. Но они не дождались этого. И мы сегодня должны сделать все для того, чтобы этим людям обеспечить государственную гарантию возврата их сбережений.

 Второе.  Мы должны сегодня понимать, что да, действительно, надо четко определить источники наполнения именно этого фонда для возврата сбережений.

 Я выступая, представляя этот закон говорил о том, что есть различные источники, в данном случаи в законе обозначены  часть из них, можно по ходу уже реализации этой задачи расширить, то есть дополнить источники, которыми мы действительно обеспечим наполнение этого фонда и выплату именно этих сбережений.  Мы, безусловно, и предложили, что максимально сегодня, учитывая проблемы, способствовать тому, чтобы эти деньги и в  безналичной форме расчетов были, по сути дела, возвращены в те же государственные организации коммунальной собственности, которые предоставляют услуги для этих граждан. Мы должны учитывать, что в основном это люди уже преклонного возраста.

И я убежден, что со всех сторон  как бы мы не рассматривали, мы должны обязательно принять это решение и приступить к реализации государственной политики  по защите прав и свобод наших граждан и возврату им честно заработанных трудовых средств.

Я также убежден, что мы сегодня должны и с ответственностью отнестись прекратить вот эти спекуляции о том что Москва там и так далее… Все эти деньги здесь в Украине.  И вы не прячьте, господа хорошие, свое то, что вы украли   через то, что незаконно приватизировали заводы и фабрики, вы сегодня обязываете и  говорите о том, что видите ли не откуда. Эти заводы и фабрики построены на  сбережения наших граждан, именно на те трудовые средства, которые они накапливали   и вкладывали.

И в отношении некоторых заявлений тут знатоков  банкиров. Давайте не будем заниматься болтовней, а будем заниматься конкретным делом: возвращать людям то, что они заработали. Они на  это имеют полное право. Я обращаюсь ко всем вам, уважаемые коллеги, у вас отцы и матери, бабушки и дедушки, они заработали все это. Давайте мы им  вернем то, что должны заслуженно вернуть. Это  наши граждане и они  должны получить от нас поддержку.

Я благодарю всех, кто принял  политическое  решение поддержать  этот проект закону.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні колеги,  будемо ухвалювати рішення. Ще раз нагадаю, у нас є два законопроекти: законопроект  народних депутатів Петра Симоненка, Валентина Матвеева, Петра  Цибенка, який ми зараз  будемо голосувати,  і другий законопроект у разі, якщо ми  не ухвалимо рішення, народних депутатів Стояна, Сухого і Хари.  Комітет  розглядав обидва  законопроекти, не прийняв відповідного рішення і отже ми у сесійній залі  мусимо  прийняти відповідне рішення.

Тому  ставлю на голосування першим проект  Закону про внесення змін до Закону України "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України" (реєстраційний номер 1017) (законопроект  народних депутатів  Симоненка, Матвєєва, Цибенка). Прошу голосувати за основу.

 

17:04:01

За-208

По фракціях, будь ласка. Партія регіонів – 0, „Блок Юлії Тимошенко” – 140,  "Наша Україна - Народна Самооборона" – 41, комуністів – 27,  „Блок Литвина” – 0, „Позафракційні” – 0.

Ставлю на голосування…  Шановні колеги,  зараз другий законопроект проголосуємо, потім будемо радитися, як рухатися далі. Ставлю на голосування  законопроект про внесення змін до статті 6 Закону України "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України"  народних  депутатів Стояна, Сухого, Хари (1017-1).  За основу прошу голосувати.

 

17:04:54

За-203

Рішення не ухвалено.

По фракціях покажіть. Партія регіонів – 0, "Блок Юлії Тимошенко" – 139, "Наша Україна - Народна Самооборона" – 37, комуністів – 27, „Блок Литвина” – 0, позафракційні – 0. Шановні колеги, значить, є. Давайте по першому законопроекту, який набрав більше голосів. Є пропозиція повернутися до розгляду даного законопроекта 1017. Ще раз нагадаю, народні депутати, Симоненко, Матвєєв, Цибенко.

Ставлю на голосування про повернення до законопроекту 1017, прошу голосувати.

 

17:05:55

За-213

Рішення не ухвалено.

Шановні колеги, обидва законопроекти не набрали відповідної кількості голосів. Давайте, шановні колеги, давайте по одному депутату від фракції. Бо я бачу, велика активність. З мотивів і будемо рухатися далі. Володимир Яворівський, будь ласка. Наступним буде Михайло Чечетов.

 

17:06:23

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.

Володимир Яворівський, "Блок Юлії Тимошенко". Шановні наші виборці! Я звертаюся в першу чергу до вас. Все стало на свої місця. Ви тепер побачили, за кого ви голосували, кому ви віддали свої голоси. Я хочу відповісти колезі, який там з мого виступу запам’ятав тільки чарочку. Я дуже радий, що в нього така специфіка пам’яті, що він запам’ятовує найголовніше. Через те я хотів би до виборців звернутися і сказати. Вони щойно заявили, Партія регіонів, про те, що через 10 років до цього питання, тобто повернення ваших заощаджень.  Ніхто повертатися не буде.

 Через те „Блок Юлії Тимошенко” ставить свічки  і буде молитися, щоб ви, люди старшого віку,  дожили до цього часу. А через 10 років вони про це питання  заговорять. Все стало на свої місця – це момент істини.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Михайло Чечетов, фракція Партії регіонів.

 

17:07:14

ЧЕЧЕТОВ М.В.

Уважаемые народные депутаты! И коалиция, и Кабинет Министров совместно предложат алгоритм  погашения задолженности по обесцененным денежным вкладам реальными деньгами без  инфляционной составляющей. К сожалению, да, мы действительно поверили и Юлии Тимошенко, что страна находится на подъеме, что Кабинет Министров приходит  на гору денег, а мы оказались   в финансовой  яме, глубину которой только  международные эксперты могут измерить. Там они  только векселя лежат и обязательства по выплатам.

Поэтому     реальными деньгами шаг за шагом мы  будем повышать социальные стандарты и  возвращать обесцененные денежные вклады без всякого обмана.  Партия регионов никогда  не обманывает людей. Спасибо. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Петро Симоненко, фракція комуністів.

 

17:08:11

СИМОНЕНКО П.М.

Шановні колеги! Симоненко, фракція комуністів.

Я ще раз звертаю вашу увагу  на те, що даний законопроект – це гарантія з боку держави, що ці  заощадження обов’язково будуть повернені. Це перше.

Бо сьогодні красиво називається  закон, але у 1997 році, як я вам  доповідав, там вилучили норму, що держава гарантує повернення. І сьогодні хто прийде до влади, красиво говоре, а потім все це  нівелюється, забувають і просто  брешуть людям, що вони їм повернуть. Над ким знущаємося? Над людьми бідними і людьми  у віці.

Тому головне завдання – це  поверенути віру нашим громадянам, що держава взяла  на себе зобовязання гарантувати повернення. По-друге, там чітко визначені механізми, тобто якщо держава реалізує політику приватизації, то вона вже, ну уряд знає, що 50 процентів від цього повинні у фонд для повернення цих заощаджень, як і інші. Тобто я ще раз закликаю всіх вас підтримати і проголосувати те, що ми повинні зробити, тобто забезпечити державні гарантії повернення…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Станіслав Аржевітін і будемо рухатися далі.

 

17:09:24

АРЖЕВІТІН С.М.

Шановні депутати, сьогодні на руках в наших українців більше 150 мільярдів гривень і ми повинні з вами зробити все, щоб люди повірили в державу, повірили в те, що держава гарантує, держава опікається їхніми вкладами, і Радянського Союзу, і вкладами сьогоднішніми. Тому я теж підтримую пропозицію, що можливо давайте повернемо на повторне перше читання ці законопроекти, але не будемо їх відкладати. Це дуже важливо дати суспільству поштовх про те, що ми будемо вирішувати ці проблеми. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, всі фракції висловилися. Я так розумію, ми намагалися проголосувати це в першому читанні. Якщо депутати наполягають на тому, щоби проголосувати за повторне перше, я не можу не поставити на голосування. Тому прошу підготуватися до ще одного голосування  і після нього вже будемо рухатися далі. На повторне перше читання я ставлю законопроект про внесення змін до Закону України „Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України” (1017), відомий вже вам законопроект, повторне перше, за пропозицією Станіслава Аржевітіна. Прошу за основу, прошу голосувати. Повторне перше читання.

 

17:11:00

За-349

Рішення ухвалене. Таким чином, є можливість ще попрацювати в сесійній залі, для того щоб прийняти рішення. Ну, повторне перше… На жаль, не можемо. Да, активно комітет хай працює, і далі будемо рухатися.

Давайте, йдемо далі. По порядку ведення. Андрій Шевченко, будь ласка. З місця мікрофон.

 

17:11:28

ШЕВЧЕНКО А.В.

Колеги, якщо ми вже рухаємося далі, я хочу за дорученням Комітету з питань свободи слова привернути увагу до безпрецедентної історії, яка другий день розгортається у Львові навколо газети „Експрес”.

Учора зранку двоє міліціонерів увірвалися до квартири директора цієї газети Андрія Вея. Його без жодних пояснень забрали з дому, в домі залишися двоє дітей: 5 і 6 років. Пізніше, коли журналісти розшукали директора газети, слідчий застосовував силу проти журналістів, виривав камери з рук. Його прізвище – Мельник.

Сьогодні журналісти були змушені перекрити трасу „Київ-Чоп”. І лише після цього обласна міліція повідомила про порушення кримінальних справ проти двох міліціонерів за статтею 171 Кримінального кодексу – це перешкоджання журналістам в їхній діяльності.

Я для стенограми, для протоколу прошу вважати цей виступ офіційним зверненням від членів комітету до Міністерства внутрішніх справ, Генеральної  прокуратури і Уповноваженого з прав людини з вимогою негайно розібратися із ситуацією. На завтра заплановано екстрене засідання комітету по цій темі. І я дякую за можливість поінформувати зал, тому що боюся, нам, можливо, доведеться до цієї теми повертатися в сесійній залі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, хочу вас поінформувати, що є вже повідомлення начальника обласного управління внутрішніх справ Львівської області Михайла Цимбалюка, який прибув на місце і відреагував в той спосіб, що міліція порушила кримінальну справу за фактом перешкоджання діяльності журналістів газети „Експрес”. Але, я думаю, було б корисно, аби завтра комітет розглянув це питання і поінформував нас про ситуацію, яка складається довкола цього видання.

А я ж оголошую до розгляду…

 

ІЗ ЗАЛУ. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ну, давайте, ми не будемо обговорювати. Ми дали можливість комітету висловитися. А комітет попрацює завтра, ми ж не в курсі, і завтра нас поінформує.

Я оголошую до розгляду проект Закону про внесення змін до деяких Законів України (щодо надання допомоги за державним соціальним страхуванням). Доповідач – народний депутат України Шевчук Олег Борисович, співдоповідатиме Стоян Олександр Миколайович.

Олег Борисович, яка думка ваша, ми по повній процедурі, чи, можливо, ми вже витратили багато інтелектуальних зусиль на попередній законопроект, і по скороченій пройдемо?

По скороченій. Друзі, якщо не буде заперечень, я ставлю, я ставлю на голосування розгляд даного законопроекту за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

17:14:07

За-271

Рішення прийнято.

Олег Шевчук, будь ласка, доповідайте. Працюємо за скороченою процедурою.

 

17:14:16

ШЕВЧУК О.Б.

Дякую, Микола Володимирович.

Шановні колеги, пропоную вашій увазі законопроект про внесення змін до деяких Законів України (щодо надання допомоги за державним соціальним страхуванням). Даний законопроект спрямований на запобігання зловживання з боку недобросовісних страхувальників з метою заволодіння коштами роботодавців насамперед, а також Фонду соціального страхування з тимчасовою втратою працездатності при виплаті допомоги та забезпечення гарантій застрахованим особам в отриманні цієї допомоги.

Сьогодні в Україні все частіше можна простежити нескладну процедуру, коли допомогу по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах можна одержати в максимальному розмірі, сплативши страхові внески лише за один місяць або навіть за декілька днів. Так методом нескладних операцій зацікавлені субєкти підприємницької діяльності за декілька днів або тижнів працевлаштовують вагітних жінок, встановлюючи їм максимальну величину заробітної плати або ж декларують великі суми доходів як добровільно застраховані особи і в такий спосіб отримують невиправдано великі кошти з фонду у вигляді відшкодування витрат на виплату допомоги по вагітності та пологах. Такі суми, наприклад, можу назвати, вони доходять 40-46-47-48  тисяч гривень.

Зрозуміло, що така ситуація є ненормальною і вона вимагає сьогодні негайного законодавчого врегулювання. Діюча нормативна база не дозволяє класифікувати зазначені дії роботодавців та фізичних осіб підприємців як злочин. Тому вирішити цю проблему можна тільки шляхом внесення змін до чинного законодавства у сфері загальнообовязкового державного  соціального страхування.

Разом з тим, у жінок залишається право на отримання допомоги в разі, якщо вони, умовно кажучи, працювали декілька тижнів на протязі року чи місяць, але у розмірі мінімальної заробітної плати. Це цілком справедливо і це є з соціально-економічної   точки зору.

Прошу вас, шановні колеги, підтримати законопроект…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, Олег Борисович.

До співдоповіді запрошую голову підкомітету з питань соціальної політики та праці Олександра Миколайовича Стояна, будь ласка.

 

17:16:36

СТОЯН О.М.

Шановні колеги, комітет на своєму засіданні розглянув це питання. І ми вважаємо, що, дійсно, тут багато позитиву, що подає автор.

По-перше, виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності можна давати і тим батькам, які залишилися з дитиною. Про що йде мова? Захворіла дитина, мама лягає у лікарню. Є ще одна дитина, і батько залишився доглядати дитину – треба давати цю виплату.

Другий позитивний момент. Розмір допомоги по тимчасовій   працездатності в період того, як простоює підприємство, а догляд за дитиною здійснюється –  треба мамі платити.

Третій позитивний момент. Перелік документів треба уточнити для тих людей, які працюють на дому і які, скажемо, повинні самостійно заробляти і треба установити якісь страхові внески.

Четвертий позитивний момент. Встановлення в залежності розміру матеріальної допомоги по вагітності та пологах від періоду сплати страхових внесків. Тобто є, платить страхові внески рік, два або три – отримує одну суму, платить більше років страхові внески – отримує меншу суму.

Тобто цими змінами автор має врегулювати нині діюче законодавство. Ми в себе в комітеті розглянули і вважаємо, що цей законопроект, якщо буде прийнято, він урегулює соціальну допомогу таким верствам населення, як матері або сім’я, яка здійснює догляд за дітьми.

Прошу від імені комітету прийняти цей законопроект, взяти його за основу. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні колеги, охочих підтримати або виступити проти даного законопроекту  прошу записатися: два - „за”, два - „проти”.

Будь ласка, хто хотів би включитись в дискусію, подивимося. Володимир Карпук, будь ласка, наступним Павло Сулковський, буде виступати.

 

17:18:27

КАРПУК В.Г.

Віктор Карпук. „Наша Україна” депутатська група „За Україну!”.

Ми підтримаємо даний законопроект в першому читанні. Досить важливий законопроект і можна подякувати Олегу Борисовичу, який вносить зміни до Законів про відпустки та про загальнообов’язкове державне  соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. Зокрема до статей 35, 36, 37, 38 даного закону.

Важливо те, що надається право видачі листка непрацездатності другому батькові чи мамі, коли досить важливі випадки, коли буває, коли інша дитина  знаходиться на стаціонарному лікуванні в медичному закладі. Також важливо те, що забезпечення листками непрацездатності людей, які самостійно забезпечують себе роботою. Це стосується великого числа підприємців, які працюють на ринках, їх біля одного мільйона, а також щодо виплати їм допомоги при вагітності та пологів, не менше мінімальної заробітної плати на час настання страхового випадку. Тобто це,  дійсно важливі законопроекти, є зауваження певні щодо техніко-юридичного забезпечення законопроекту. Але досить важливі законопроекти і ми підтримаємо їх. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Павло Сулковський, фракції Партії регіонів. Наступним буде виступати Андрій Павловський. Будь ласка, з місця.

 

17:20:06

СУЛКОВСЬКИЙ П.Г.

Павло Сулковський, фракція Партії регіонів, Рівненщина.

Ви знаєте, шановні  колеги, що  надзвичайно багато проектів сьогодні на порядку денному стоять, які ми обговорюємо, але дуже погано, я думаю, що цю помилку і цю прогалину треба негайно усунути в якому напрямі. По-перше, депутати подають свої проекти, добре, це непогано, але дуже добре, ще краще було б, якби був альтернативний проект від уряду. Тому сьогодні практично ми повинні зробити скидку уряду тільки в тому, що він практично декілька днів як сформований новий уряд.

І тому моє таке побажання і моє прохання до нового уряду, думаю, що урядовці чують мою пропозицію, щоб у майбутньому цієї прогалини не допускати. Ідуть проекти народних депутатів, іде альтернативний проект уряду, який підходить в комплексі до розгляду цих проблем. І тому нам народним депутатам в парламенті дуже буде легко зорієнтуватися який проект підтримувати, яке рішення прийняти, щоб воно дійсно пішло на користь народу України. А то ми багато проектів приймаємо і практично деякі зміни сюди-туди, там вириваємо, там вставляємо і ніякого нема системного підходу до того чи іншого вирішення питання.

Тому я звертаюсь до уряду, особисто до Прем’єр-міністра Миколи Яновича Азарова, що давати доручення всім без винятку міністерствам, міністрам, серйозно працювати без виключення над всіма проблемами, які існують в Україні. Ось тоді тільки ми будемо знімати з кожним днем будь-які протистояння і політичні…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Андрій Павловський, фракція БЮТ і будемо ухвалювати рішення.

 

17:22:17

ПАВЛОВСЬКИЙ А.М.

Шановні народні депутати! Зазначений законопроект Олега Шевчука направлений на те, щоб удосконалити надання допомоги по тимчасовій непрацездатності. І, дійсно, є одна норма щодо того, що якщо один з батьків наглядає, в сім’ї декілька дітей, за одною  дитиною, що знаходиться в стаціонарі, то цю допомогу про тимчасовій непрацездатності може отримати інша особа. Думаю, що треба підтримати цей законопроект.

Щодо попереднього законопроекту про компенсацію заощаджень громадянам. Хочу сказати, що ми стали всі свідками політичного ліцимірства і нечесності. Бо, наприклад, коли Партія регіонів була в опозиції  то деякі соціальні діячі подавали законопроекти про те, щоб на цю компенсацію щороку виділяти по 65 мільярдів гривень. Як прийшли до  влади, то роблять вигляд, що цього не треба робити, що це не актуально, про це треба забути.

Я думаю, що цього не треба робити,  це не чесно, якщо вже взяли на себе соціальні зобов’язання, то, будь ласка, їх виконуйте. Якщо не можете, то як ви нам казали, „то  звільняйте посади, хай приходять інші, які зможуть” і знайдуть, де ці гроші.

Хочу також, звернути увагу, ми чули представника Мінфіну який  сказав, що в бюджет на цей рік закладається на виконання соціальних стандартів  25 мільярдів гривень. Разом з тим по підрахунках фахівців, якщо чесно виконувати цей Закон про підвищення соціальних стандартів, про підвищення мінімального прожиткового мінімуму, про підвищення мінімальної заробітної плати, то треба закладати не 25 мільярдів, а 70 мільярдів. То куди поділася різниця? А вона за рахунок того, що йдуть    маніпуляції з єдиною тарифною сіткою, пропонується підняти тільки мінімальні заробітні плати, а інше, для інших кваліфікованих працівників,  не використовувати відповідні…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, ніхто не…? Ще фракція комуністів і "Блок Литвина" може.  Адам Іванович Мартинюк,  будь ласка, від фракції.

 

17:24:34

МАРТИНЮК А.І.

Дякую, Мартинюк, фракція комуністів.

Шановні колеги, я просив би відійти від красивої назви закону, подивитися на дату його внесення і вдуматися, про що йде мова. Вносився закон,     вносився закон ще рік назад, вносився закон під  захист діючого тоді уряду, вносився закон на порятунок, вірніше, вибачте, не на порятунок, а на підтримку фонду соціального страхування, щоб їм полегшити життя.

Я вам багато не маю часу, не буду зачитувати, я вам зачитаю  лише одну статтю, бо ви звернули увагу лише на одну статтю, а забули десятки інших, „драконівських” статей, які і пропонуєте в цьому законі.

Так от: „Допомога по тимчасовій непрацездатності не надається, коли людина” – добавили:  „знаходиться”, це 36 стаття - „знаходиться   у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3 річного віку та 6 річного віку”. По-перше,    мені важко зрозуміти ”3 річного  та 6 річного” тобто до 6 років, „позбавляється будь-якої допомоги…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дайте можливість  завершити.

 

17:25:44

МАРТИНЮК А.І. … і вибачте, таких статей тут море, про які ви не хочете згадувати.  Тому,  на жаль, не зважаючи на гарну назву, його підтримати не можна.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, якщо не будете заперечувати, хвилинку дамо заступнику міністра праці і соціальної політики   Віталію Володимировичу Мущиніну,  будь ласка.

 

МУЩИНІН В.В.

Шановні народні депутати! Ми хотіли би підтримати, запропонувати вам підтримати  цей законопроект в першому  читанні, оскільки основна ціль цього законопроекту – це підвищення соціальних гарантій застрахованих осіб. Щодо недоречностей, які сьогодні є в цьому законопроекті, бо вони цілком, їх цілком можливо врегулювати шляхом відповідної роботи під час розгляду до другого читання. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, всі позиції озвучені.

Я ставлю на голосування проект Закону про внесення законів України (щодо надання допомоги за державним соціальним страхуванням) (реєстраційний номер 5159). Нагадаю, комітет пропонує прийняти за основу, Міністерство праці та соціальної політики підтримує. Голосуємо за основу.

Прошу голосувати.

 

17:27:11

За-27

Рішення не ухвалено.

Друзі, якщо 27, я думаю, що це велика честь, щоби репліки ще на це. Очевидно, я думаю, що коаліція і уряд повинні активніше синхронізувати свої дії, бо коаліція не підтримує, а міністр просить від уряду підтримувати.

Оголошую до розгляду проект Закону про внесення змін до деяких законів України (щодо забезпечення дієвого контролю у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням) (5254), доповідач Шевчук Олег Борисович, будь ласка.

Олег Борисович, я знову звертаюся до вас, враховуючи, невелика кількість часу у нас, просимо за скороченою.

 

ШЕВЧУК О.Б. Дякую, Микола Володимирович. Я хотів запропонувати проголосувати зняти з розгляду законопроект, тому що я не розумію підхід і рідної фракції „Блоку Юлії Тимошенко” і тим паче Партії регіонів, тому що дійсно, обидва законопроекти нароблені в стані   роботодавців. Вони напрацьовані, виходячи з того, щоб зменшити навантаження  сьогодні на роботодавця, насамперед, тому що  мабуть всі забули про те, що  саме роботодавець сплачує перших 5 днів, саме роботодавець тримає сьогодні понад 40 відсотків навантаження на фонд заробітної плати, які сплачуються до фондів соціального страхування і потім ці кошти витрачаються відповідно на всі соціальні допомоги, на лікарняні,  на всі виплати соціальні, які ми сьогодні маємо в системі солідарного соціального страхування.

І, дійсно, я розумію, що це професійний законопроект і дуже вдячний Олександру Миколайовичу Стояну про те, що він  підтримує цей законопроект, як і мої колеги з БЮТ в моєму комітеті, але мабуть відбуваються інші якісь події, які мені мало зрозумілі і тому я пропонував би зняти законопроект з розгляду, перенести. Зняти.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, давайте, Олег Борисович, почекайте хвилиночку. Давайте обміняємося думками. Активно ми працювали сьогодні. Адам Іванович, а потім  Олександр Миколайович буде.

Будь ласка, Адам Іванович Мартинюк.

 

17:29:24

МАРТИНЮК А.І.

Дякую. Мартинюк, фракція комуністів.

Ну, шановні колеги! Дозвольте не погодитись з доповідачем, що мова тут іде не зовсім про роботодавців і про те, що ви говорите. Мова тут іде  знову ж таки про  Фонд соціального страхування.  Я розумію Міністерство соціальної праці, який підтримує ці недолугі закони, бо це їхні фонди. Вони зобов’язані своїх кормильцев підтримувати.

Але дивіться про що тут ідеться? Тут ідеться про посилення обов’язків, прав вірніше, Фонду соціального страхування. Що Фонд соціального страхування має право перевіряти лікарняні листки  і  накладати штрафи на лікарів, які віддають на їхній погляд неправильно  лікарняні і ціла серія інших статей, які посилюють можливості  Фонду соціального страхування вибивати, вибачте, кошти для  Фонду соціального страхування. Фонд, можна зрозуміти, нехай вибиває, але вибивати  це треба   законними методами, хоча тут пропонується, щоб вони нібито  законними…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зрозуміло  Адам Іванович. Я зрозумів. Олександр  Миколайович  Стоян, будь ласка,  і від фракції і від комітету.

 

17:30:39

СТОЯН О.М.

Чим мені подобається Адам Іванович, що він дивиться  в корінь. Адам Іванович, ви вибили мій виступ. Чому?  Тому що я  хоча  і виступав від комітету, я звернув би на це увагу. Ну не можна, щоб сьогодні  прийшли  з Фонду соціального страхування до дому і подивилися, а чи лежить хворий у ліжку, чи ходить по кімнаті. А це записано.

Далі. Що пропонується?  Здійснити  експертизу, слідкувати за експертизою  тимчасової непрацездатності.  Олег Борисович, треба  мати цілий  штат медиків, щоб це робити. 

Наступне.   Контроль за лікарняними.  Як це зробити? Тобто ви  хотіли дати Фонду соціального страхування контрольні  функції, на які треба ще мати великий штат. Цього робити не треба. Ми знаємо, що там є великі порушення і листки видаються просто так і багато чого іншого. Але те, що ви запропонували, це не покращить діяльності  Фонду  соціального страхування і не підсилить  їх функції. Нам треба  шукати  механізми, як перевірити  тих недобросовісних людей, які беруть лікарняні, скажемо, за гроші. Я проти цього закону  також. Я підтримую питання  зняти його.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Борисович, дякую.

Шановні колеги,   цікава  звичайно,  я Олега  Борисовича   по-людські розумію, пікантна ситуація, тому що Олександр Миколайович, якщо він від фракції виступає, я це розумію, тому що у мене документ, що комітет, якій він представляє, зокрема  голова комітету пан Хара підтримали даний законопроект  і просили нас голосувати  за нього  у першому читанні. Але Верховна Рада, як ви знаєте, вище комітету, тому я прошу першу пропозицію, в якій автор запропонував відкласти розгляд даного законопроекту, щоб порадитися як рухатися далі. Ставлю на голосування пропозицію Олега Шевчука відкласти розгляд, перенести розгляд цього законопроекту. Прошу голосувати.

 

17:32:40

За-118

Оскільки рішення не підтримано, у нас немає іншого варіанту як тоді, Михайло Васильович Чечетов, будь ласка. Включіть мікрофон Чечетова будь ласка.

 

17:32:51

ЧЕЧЕТОВ М.В.

Шановні колеги! Була єдина пропозиція, зрозуміла для всіх. З формуліровкою – зняти з розгляду. Оцю пропозицію потрібно поставити на голосування. Зняти з розгляду. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! Я думаю, будь ласка, ще Володимир Карпук. Будемо приймати рішення.

 

17:33:13

КАРПУК В.Г.

Шановні колеги! Я підтримую також, що треба зняти це питання з розгляду. Не підтримує даний законопроект і Комітет з питань охорони здоров’я і Міністерство охорони здоров’я. Тому що вносяться зміни до 22 статті основ законодавства про охорону здоров’я і до 28 статті основ законодавства про фонд соціального страхування з тимчасової непрацездатності. Дійсно, фонду надається дуже великі права, причому в перевірці навіть якості. Тобто стандартів надання медичної допомоги, що потребує певної кваліфікації і високої кваліфікації щодо надання медичної допомоги. Причому перевірка може здійснюватися і неконституційним шляхом. Методом збирання конфіденційної інформації чи інформації про сімейне життя. Тому дійсно, цей законопроект не витримує ніякої критики, його потрібно зняти з розгляду. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, давайте тоді зробимо наступним чином.  Оскільки є  відповідне рішення і комітету, і  всі документи у нас підготовлені, я поставлю на голосування. Позиція зрозуміла сесійної зали. Оскільки його не підтримують, так би  мовити, інтуїція мені підказує,  ми автоматично його тоді відхилимо і зупиним цю дискусію.

Я ставлю   на голосування законопроект про внесення деяких змін     до деяких законів України (щодо  забезпечення дієвого контролю  у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням) (реєстраційний номер 5254). Прошу голосувати.

 

17:35:07

За-102

Законопроект відхилено.

Оголошую до розгляду проект Закону  про внесення змін  до статті 57 Закону України „Про  освіту” (щодо пенсійного забезпечення та оплати праці педагогічних працівників). Доповідач, я так розумію, і від  групи авторів, так, і від комітету секретар  Комітету з питань науки та освіти  Самойлик  Катерина Семенівна.

Катерина Семенівна, ситуація така. Маємо небагато часу, може ви 4 хвилини тоді, якщо ми  проголосує за скороченою процедурою,  але встигнемо розглянути. Не заперечуєте?

 

САМОЙЛИК К.С. І прийняти рішення, головне.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Да. Шановні колеги, тоді давайте підтримаємо Катерину Семенівну і щоби встигнуть сьогодні розглянути цей важливий законопроект проголосуємо за розгляд законопроекту за скороченою процедурою. Ставлю тоді за скороченою процедурою.

 

17:36:08

За-265

Рішення прийнято.

І як я вже говорив, Катерина Семенівна тут в двох іпостатах, тоді має можливість 4 хвилини. Будь ласка.

 

17:36:17

САМОЙЛИК К.С.

Дякую.  Шановні колеги, завтра на засіданні комітету нашого ми будемо розглядати 2 законопроекти чи навіть 3 (щодо прирівняння працівників шкіл, педагогічних працівників, надання їм статусу державного службовця). І раніше, 2 тижні назад ми знову ж таки розглядали з вами це питання і прийняли негативне рішення, тому що ми бачимо, що скорочуються права вчителів. Тож законопроект, який я сьогодні презентую, він, правда,  двохрічної діяльності. Цей законопроект – це є ключ до вирішення питання, як зробити, як зацікавити учителя в їх праці, особливо молодих вчителів.

Що пропонується моїм законопроектом, і не тільки моїм, вибачте, будь ласка, рядом авторів. Ми пропонуємо пенсійне забезпечення педагогічних працівників, зокрема встановлення їм пенсій на рівні 80 відсотків від суми заробітної плати з подальшим збільшенням пенсії на 1 відсоток, але не більше 90 відсотків середньомісячного заробітку.

Встановлення підвищених окладів для науково-педагогічних і педагогічних працівників, які мають вчені звання і працюють в загальноосвітніх дошкільних та позашкільних закладах, у такому співвідношенні: за науковий ступінь кандидата або доктора наук відповідно на 15-25 процентів, а за вчене звання доцента, процесора – 20 і 30 відсотків посадового окладу.

Зразу хочу наголосити, що таких людей, які працюють в позашкільній освіті, дошкільній і в школі налічується аж десяток, мабуть, ну, нехай 20 чоловіків. Це незначна кількість.

Цей законопроект, звичайно, буде сприяти підвищенню ролі і авторитету педагогічного працівника і залучення до педагогічної роботи  і доосвітянської праці молоді. Я просто хотіла б вам навести такий приклад, що на сьогоднішній день в сільських школах працюють більше ніж 60 відсотків пенсіонерів і це, звичайно, говорить далі і про якісь знань в цих наших школах.

Я хочу ще раз попросити вас, щоб ми більше не подавали закони щодо прирівняння педагогів до державних службовців, так як це призводить до погіршення гарантій. А саме, тривалість робочого часу, робочого тижня з 18 годин до 40 годин, тривалість відпустки 56 зараз робочих днів у вчителів, вона майже вдвічі скорочується, право працівників освіти на пенсію за вислугою років також, практично, буде скасовуватися. Навожу цифри, що в нас сьогодні шістсот, близько шестиста тисяч осіб педагогічних та науково-педагогічних працівників, з них близько 370 становлять педагогічні працівники. Згідно із даними Держкомстату станом на 1 січня майже 70 тисяч осіб отримують пенсію за вислугу років. Середній розмір пенсії вчителя становить 700 гривень, а за вислугу  років 531 гривна. Сьогодні  середньомісячна заробітна платня працівників системи освіти становить більше, ніж півтори тисячі. Якщо ми приймемо з вами цей законопроект, то вчителі будуть одержувати 1200 і трішечки більше  пенсію, майже вдвічі.

Я прошу вас підтримати  цей законопроект. Єдине, що, звичайно, нам прийдеться відтермінувати, так як він готувався два роки тому назад. А загалом вчителі чекають…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити Катерині Тимофіївні.

 

САМОЙЛИК К.Т. … А взагалі всі, хто приймає участь в різних виборах, ви чуєте про те, що питання пенсійного забезпечення в першу чергу піднімаються вчителями. І я думаю, що це наш обовязок як представників Верховної Ради України підтримати, і підтримати цей закон. З цим і звертаюся до вас.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Катерина Семенівна. Я так розумію, що законопроект буде активно дебатуватися, хоча ми його обговорюємо за скороченою процедурою. Прошу записатися два „за”, два „проти”.

Будь ласка, хто готовий прилучитися до обговорення.

Юрій Прокопчук, фракція "Блоку Юлії Тимошенко", будь ласка, з місця.

 

17:41:20

ПРОКОПЧУК Ю.В.

Юрій Прокопчук, "Блок Юлії Тимошенко", Рівненщина.

Безперечно, даний законопроект, який стосується соціальних гарантій саме працівників освіти, має право на своє існування. Я хочу нагадати, що у цьому залі розглядався законопроект за авторством моїм і Швеця Віктора Дмитрович, який стосується всіх: і освітян, і в тому числі медиків. Саме не в плані надання їм статусу державного службовця, а надання тих соціальних гарантій, про які говорила тут якраз доповідач.

І тому чи не логічніше, власне, було зробити такий крок, щоб закінчити політичні спекуляції, у тому числі і ті, які брала на сьогоднішній день влада, яка відмовляється від всіх соціальних гарантій, яка навіть свої законопроекти, які подавали, не приймає сьогодні, за них не голосує, і тим самим показує своє реальну сутність і реальні, так би мовити, оті переживання і рдєнія за народ, як вони говорили.

Тому я буду підтримувати і цей законопроект. Але все ж таки для того, щоб було комплексне вирішення всіх цих питань, необхідно знову ж мною дороблений цей законопроект, який стосується і не тільки освітян, а і медичних працівників, працівників закладів культури, музейних працівників розглянути  його і прийняти в цілому, для того, щоб закінчити всі політичні спекуляції.

Давайте не будемо довго обговорювати, а будемо швидко робить. І гроші на це є, нехай поділяться, тут вже говорили звідки їх взяти, з приватизованих, порізаних заводиків  цукрових, те що наробили вже по всій  Україні. І відомо чиї це люди, і чиї представники це робили. Тому я буду підтримувати цей законопроект і закликаю підтримувати всіх.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Карпук. Наступним буде виступати Іван Мирний.

 

17:43:27

КАРПУК В.Г.

Володимир Карпук, „Наша Україна”.

Звичайно у кожного в цій  залі не підніметься рука не голосувати за підвищення пенсії для педагогічних працівників і науково-педагогічних працівників поетапно  до 80-90 відсотків їх посадового окладу, а також збільшення посадового окладу тим педагогічним, науково-педагогічним працівникам, які мають вчене  звання кандидата чи доктора наук.

Разом з тим у нас є пенсійна система солідарна, яка визначається законом про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. І попри те, що погоджуючись з думкою шановної Катерини Семенівни, що треба збільшувати пенсії педагогічним працівникам, але не можна це питання вирішувати виокремлено, тільки педагогічним працівникам. Це окрім того, що створить певну соціальну напругу в суспільстві ні до чого не приведе. Тому що треба вирішувати дійсно питання про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, де підвищувати водночас пенсії і медичним працівникам, і працівникам культури, і працівникам соціальної сфери. Тому що якщо взяти по середній заробітній платі, то і медичні працівники, і працівники культури, і соціальної сфери мають набагато нижчі заробітні плати, середні по галузі аніж педагогічні працівники. І таким чином ми будемо одних працівників важливих сфер завищувати, а іншим не додавати.

Тому я думаю, що треба дійсно по-державному підходити і якщо підвищувати, то підвищувати всім працівникам, які працюють в бюджетній сфері. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, там випадковий відбувся запис, тому два депутати у нас записалися на виступ, але можливо хто наполягає по хвилині, якщо фракції якісь хотіли. Немає охочих. Шановні колеги, давайте хвилинку послухаємо заступника міністра. Віталій Вадимович, будь ласка, заступник міністра праці та соціальної політики.

 

МУЩИНІН В.В.

Шановні народні депутати! Ми розглядаємо цей законопроект як такий, що коштує на сьогодні 4,7 мільярдів гривень бюджету Пенсійного фонду – це перше питання.

Друге питання на якому я хотів зупинитися – це щодо окладів (щодо надбавок  за наукову ступінь кандидатам або докторам наук на 15-25 відсотків і  20-30 посадового окладу професора) у нас ці норми врегульовані сьогодні постановою діючої постанови Кабінету Міністрів. І про це визначено, навіть, в експертному висновку Головного експертного управління, сьогодні діюча постанова передбачає більш високі гарантії для, зокрема професорів це визначено на рівні 25-33 відсотків.

І що стосується пенсійного забезпечення. Я також хочу сказати, що сьогодні цим законопроектом вносять зміни до Закону України  „Про пенсійне забезпечення”. У нас з 2004 року діє Закон про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, будь-які зміни, що стосуються підвищення соціальних гарантій або підвищених розмірів пенсій – мають регулюватися саме цим законом. Враховуючи зазначене ми просимо не підтримувати цей законопроект.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! Я перепрошую, бо ще у нас є присутній заступник міністра освіти Петро Мусійович Куликов   і заступник міністра фінансів. Ну я розумію це спільна позиція уряду, яку  Віталій Володимирович висловив,  тому позиція уряду зрозуміла. І оскільки в  дискусії комуністи не брали участь, то мають можливість хвилину, Катерина Семенівна,  будь ласка.

 

17:47:25

САМОЙЛИК К.С.

Спасибі. Спасибі велике я хочу  сказати, якраз Міністерство освіти і науки підтримало цей законопроект і у нас є відповідний лист, це  перше.

По-друге, шановний, ви недавно мабуть що працюєте. Шановний  пане заступнику міністра, ви ж розумієте, що таке постанова Кабінету Міністрів  України, я знаю і знаю, що таке є постанова, і  що таке Закон  України. І ми нещодавно знову ж таки приймали закон, бо  є постанова, а контролюючі органи  людям нараховують пеню і штрафи за те, що постановою регулюється це питання.

І по-третє. Ну ви якось уже ж, є у нас лист  від Міністерства фінансів, що цей закон   вартує 2 мільярди, ви зараз говорите 4,3 мільярда.  Ну якось уже, я не знаю, по яким ви цінам це все робите. Це друге питання.

І  третє. Шановний заступнику міністра, не хвилюйтеся, до другого читання ми зразу…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Завершуйте, Катерино Семенівно.

 

17:48:36

САМОЙЛИК К.С. … закону.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Зрозуміло.  Ну,  я думаю,  що Катерина Семенівна тут певною мірою права, але натомість ми розуміємо, що йдеться про Міністерство освіти і науки попередній склад. І обрахунки ці, які йдуться про 2 мільярди гривень – це обрахунки на квітень 2008 року, тому можливі тут якісь зміни. І я ще поінформую, шановні колеги, що дискусія по цьому законопроекту йде вже  давно. І ми розглядаємо, і Катерина Семенівна була права, що комітет нам пропонує уже в авторському колективі. Бо даний законопроект, який пропонувалося комітетом прийняти за основу, внесений нам народними депутатами: Полохалом, Табачником, Давимукою, Самойлик, Курилом, Донієм, Зубцем, Литвиним, Оробцем, я розумію, з цим складом комітету.

Враховуючи те, що ви тепер знаєте всю інформацію стосовно даного законопроекту, ставлю на голосування проект Закону про внесення змін до статті 57 Закону України „Про освіту” (щодо пенсійного забезпечення та оплати праці педагогічних працівників) (реєстраційний номер 2476) за основу. Прошу голосувати.

 

17:50:06

За-185

По фракціях, будь ласка.

Партія регіонів – 0,  „Блок Юлії Тимошенко” – 136, "Наша Україна-Народна Самооборона" – 21,  комуністів – 27,  „Блок Литвина „ – 0, позафракційних – 1.

Шановні колеги, от Михайло Васильович Чечетов пропонує  на повторне перше читання.

Будь ласка, Юрій Кармазін і будемо далі рухатися. Юрій Кармазін, будь ласка, репліка ваша або пропозиція, точніше, як далі.

 

17:50:35

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін,  Партія захисників Вітчизни "Наша Україна-Народна Самооборона".

Шановні народні депутати! Я уважно подивився, там Катерина Семенівна пропонувала в Прикінцевих положеннях вилучити перший і другий пункт, які є і тоді абсолютно нормальний получається закон.

 Крім всього іншого.  Якщо ми запишемо, що закон набирає чинності з 2011 року і так зараз запишемо, то це дасть можливість зараз утримати людей на роботі. Вони будуть вірити в те, що в них буде нормальна людська пенсія, я маю на увазі викладачів всіх і вчителів, і це буде абсолютно нормальний закон.

Я закликаю зараз і своїх колег по фракції,  і фракцію БЮТ, і закликаю регіони, фракцію регіонів,  і  „Блок Литвина” давайте в першому читанні приймемо цей закон.  Від нас же з вами    залежить який він буде, вийде в другому читанні.   Дайте, подаруємо надію людям, не вбивайте  цю надію. Прошу, давайте проголосуємо  ще раз. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Кириленко  Іван Григорович. Будь ласка, пропозиція ваша.

 

17:51:46

КИРИЛЕНКО І.Г.

Шановні колеги,  я хочу підтримати Юрія Кармазіна. Повернутися до розгляду цього законопроекту, змінивши норму, яку він запропонував, тобто дата введення у дію. Бо  оце лукаве повторне читання – це для того, щоб затріпать і одсунуть, і положить у  шухляду. Так відбулося  повністю із голосуванням про заощадження, точно так  відбудеться з цим законом. Це для того, щоб  його  покласти у  шухляду і не зобидити своїх колег по коалііції. Не треба лукавства. Перше читання, змінивши дату ту, що  запропонував  Кармазін,  і пішли далі працювати. Давайте не будемо лукавити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Катерина Семенівна, я вашу пропозицію як ініціатора-ідеолога цієї  справи спробувати… Ви вважаєте, що нам треба спробувати повернутися  чи на повторне перше? 

 

17:52:32

САМОЙЛИК К.С.

Микола Володимирович,  мабуть,   було  моєю великою помилкою, але я всім говорила про відтермінування, я ж розумію, що  неможливо  ввести його абсолютно зараз, треба  його відтермінувати. І внести у „Перехідні положення” зміни, бо я також   говорила у приватній  бесіді про це, їх озвучив  Юрій Анатолійович. Давайте  ми спробуємо повернутися. Я також прошу всіх не лукавте, не брешіть, подивіться в очі своїй  старенькій вчительці з її пенсією в 700 гривень, а якщо вона за стажем виходить після 25 років  300 гривень пенсія. Давайте не будем лукавити, давайте попитаємось повернутися і проголосувати за цей закон в першому читанні. І будемо працювати, шліфувати до другого читання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги! Враховуючи те, що кілька народних депутатів запропонували спробувати повернутися до розгляду в першому читанні, з урахуванням тої обставини, що в разі позитивного рішення до другого читання буде відредаговано, так би мовити, технологічна складова і час введення в дію даного законопроекту, тому ставлю на голосування про повернення до розгляду законопроекту в першому читанні про внесення змін до статті 57 Закону України „Про освіту” (щодо пенсійного забезпечення та оплати праці педагогічних працівників). Прошу голосувати.

 

17:54:12

За-188

Я ставлю на голосування пропозицію, яка другою надійшла. Про, будь ласка, по фракціях покажіть. Партія регіонів – 0, "Блок Юлії Тимошенко" – 135, "Наша Україна - Народна Самооборона" – 25, комуністів – 27, „Блок Литвина” – 0, позафракційні – 1.

Тепер ставлю на голосування пропозицію про розгляд даного законопроекту або  розгляд на перше повторне читання. Прошу голосувати. На повторне перше читання.

 

17:54:59

За-274

Рішення ухвалене.

По фракціях, будь ласка. Партія регіонів – 135, „Блок Юлії Тимошенко” –  74, „Наша Україна – Народна Самооборона”  – 17,  комуністів – 27, „Блок Литвина”  – 19, позафракційні – 2.

Будь ласка, Юрій Прокопчук.

 

17:55:25

ПРОКОПЧУК Ю.В.

Юрій Прокопчук, „Блок Юлії Тимошенко”, Рівненщина.

Я зараз  звертаюсь вже не до колег депутатів,   я звертаюсь до всіх вчителів, педагогічних працівників України. Подивіться, шановні, ті, кого ви виховували, як ви навчали і як вони вас поважають сьогодні, практично посилаючи на 3 чи на 4 повторний круг цей важливий для вас, для всієї України, для всієї початкової науки законопроект. Вони роблять знову все для того, щоб спекулювати на цьому питанні. Вони вас не поважають. І тому дійсно, як уже казала Катерина Семенівна, подякуйте своїм учням поганим за те, що вони для вас роблять. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Павло Сулковський, будь ласка, репліку. Будемо завершувати.

 

17:56:20

СУЛКОВСЬКИЙ П.Г.

Дякую. Ви знаєте, вибори ще далеко, а вже починають у виборчу кампанію входити, і популістські гасла продовжують гуляти по Україні. Давайте, шановні, зупинимось. І я переконаний, що новостворений уряд підійде до практично всіх проблем, які мають… сьогодні має Україна. Несправедливо надзвичайно по кожному питанню, куди би ми не кинули, куди не подивились. І тому ось таким от моментами, уривками ми ніколи… однім вирішим – інших обідим.

Тому уряд треба щоб до цих проблем підходив виважено, системно і щоб справедливо було прийнято в майбутньому рішення. І вважаю, що фракція Партії регіонів буде стояти именно на такій позиції, щоб були прийняті виважені, справедливі рішення, а не такі, щоб…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я так розумію, що наша сьогоднішня дискусія мусить стимулювати комітет, як найшвидше підготувати законопроекти. Це, зокрема, пропозиція Юрія Кармазіна. Я її озвучу, щоб просити комітет, як найшвидше підготувати даний законопроект на повторне перше читання і ми повернулися до вирішення цього важливого, важливого питання.

Шановні колеги, в нас є три хвилини часу і два варіанти: або ми спробуємо в короткому режимі розглянути наступний законопроект, або ми, враховуючи сьогодні надзвичайно інтенсивну інтелектуальну, політичну і іншого роду діяльність парламенту, завершимо на дві хвилини раніше для того, щоб сконцентруватися і завтра ще не менш активніше попрацювати.

Якщо ви не заперечуєте, шановні колеги, я оголошую закритим вечірнє засідання Верховної  Ради України. Завтра продовжимо роботу о 10-й годині.