ЗАСІДАННЯ ШІСТНАДЦЯТЕ   

Сесійна зала Верховної Ради України

08 жовтня 2010 року, 10 година

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України А.І.МАРТИНЮК  

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Доброго ранку, шановні колеги, гості, запрошені Верховної Ради! Прошу народних депутатів підготуватися до реєстрації.

Увімкніть, будь ласка, систему „Рада”. Реєструємося.

10:01:34

В сесійній залі зареєстровано 423 народних депутати. Ранкове засідання Верховної Ради оголошую відкритим. Давайте розпочнемо з приємного. Сьогодні Юлія Сергіївна Ковалевська відзначає черговий день народження, дозвольте її привітати. (Оплески) І побажати щонайменше ще років 20 зустрічати його в стінах парламенту, щонайменше.

Так, дозвольте зробити оголошення. Шановні народні депутати, 7-10 жовтня в Києві відбувається міжнародний колоквіум на тему: „Міграція та інтеграція у Європі”. Цей захід проводиться в рамках засідання Європейської асоціації колишніх членів парламентів держав учасниць Ради Європи та Європейського Союзу, членом якого від України є громадська організація народних депутатів України, депутатський клуб „Парламент”. В роботі асоціації беруть участь 80 делегатів колишніх депутатів національних парламентів з 19 країн Європи. Я прошу привітати наших колег – членів Європейської асоціації, які зараз перебувають у сесійній залі Верховної Ради. (Оплески)

Дозвольте поінформувати щодо результатів роботи Верховної Ради  на пленарних засіданнях 7 жовтня. Розглянуто лише чотири питання порядку денного, але надзвичайно важливі. За ним…. Їх результатами прийнято два закони та чотири постанови. В першому читанні прийнято за основу  проект Податкового кодексу, один законопроект відхилено. Шановні народні депутати, відповідно до Регламенту Верховної Ради України в пятницю ми маємо годину з 10 до 11 години проводиться „година запитань до Уряду”.

Я повинен сказати, що і далі вона залишиться у нас, ця година  запитань до уряду, тому що у тому Законі про Кабінет  Міністрів, який ми вчора прийняли, ця ж форма роботи Верховної  Ради  з урядом залишається і надалі.

Представники депутатської фракції „Блоку Юлії Тимошенко” внесли пропозиції під час „години запитань до Уряду” заслухати інформацію Кабінету  Міністрів щодо соціально-економічної ситуації в Україні, бюджетного процесу та наслідків прийняття Податкового кодексу.

Шановні колеги, була пропозиція заслухати з цього приводу віце-прем'єр-міністра Тигіпка, але оскільки віце-премєр-міністр знаходиться у відрядженні у Сполучених Штатах Америки, то на ці запитання будуть відповідати представники семи міністерств і відомств.

Ми поступимо… це потрібно для тих, хто хоче почути відповіді. Я ще раз повторюю: це потрібно для тих, хто хоче почути відповіді! Не має значення, з вуст якого члену уряду буде звучати відповідь, ви почуєте відповідь на свої запитання.

Тому ми побудуємо роботу таким чином:  міністру аграрної політики і міністру з питань житлово-комунального господарства дамо по 10 хвилин, відповіді на запитання… Ми не привели, я ще раз пояснюю. Якщо вам не потрібно, вийдіть із сесійної зали, це ваша справа.  (Шум у залі) Це справа ваша, якщо вам не потрібно. Я буду діяти так, як вимагає Регламент. Я роблю зауваження Кожемякіну за порушення Регламенту. Він веде себе нечемно.

Будь ласка, будемо працювати таким чином: Присяжнюк і Хівріч будуть мати по 10 хвилин відповіді на запитання, решта – по 8 хвилин, і ми таким чином вкладемося у відведений Регламент. Будь ласка, Присяжнюк Микола Володимирович, міністр аграрної політики, 10 хвилин.

Шановні колеги, ще раз пояснюю, про що йде розмова: фракція БЮТ хотіла заслухати Тигіпка. По-перше, я міг би зараз скористатися тим, що норми Конституції уже не передбачають опозиційних фракцій задавати запитання. Але пояснюю, віце-прем’єр знаходиться у закордонному відрядженні. Ми не можемо зірвати „годину запитань до Уряду”. Тому прийшли люди, які компетентні і дадуть на ті запитання, які ви їм заздалегідь поставили. Я не бачу тут абсолютно нічого. На наступну п’ятницю запросимо Тігіпка, якщо буде таке бажання. Що тут дивного у вас?

Так, будь ласка, Миколо Володимировичу, є у вас письмові запитання? Якщо є, прошу починайте відповідати на письмові запитання.

 

ПРИСЯЖНЮК М.В.

Шановна президія, шановні народні депутати! Запитання. „Чому уряд не вживає дієвих заходів на підтримку сільського господарства? Ваша роль у цьому, а чи буде відповідальність?” (Шум у залі)А у мене, я не знаю…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Відповідайте, будь ласка, на запитання.

 

ПРИСЯЖНЮК М.В. Я вам скажу так, що на сьогоднішній день з перших днів роботи уряду увага до аграрного сектора була достатньо особлива і важлива. І на сьогоднішній день ми для себе чітко розуміємо, що всі заходи, які спрямовані Кабінетом Міністрів і міністерством, спрямовані у першу чергу на забезпечення продовольчої безпеки країни. Наступний крок – це, звичайно, реформування агропромислового комплексу, який започаткував Президент та уряд. І ми зробили достатньо вагомі кроки в цьому напрямку.

По-перше, ми відзначили три позиції, три блоки реформування агропромислового комплексу. Перший – це виробничий блок, який передбачає реформування і розвиток рослинництво. Тому що рослинництво на сьогоднішній день складає саму основну складову експортного потенціалу і забезпечує продовольчу безпеку, розвиток свинарства, тому що галузь свинарства і м’яса, споживання м’яса свинини для нас є, ми є імпортно залежні, і розвиток свинарства для нашої країни є притаманною галуззю сільського господарства. І це достатньо важлива галузь, і динаміка, і можливості нарощування обсягів у нас є великі.  І звичайно одна з складних галузей – це  молочне скотарство. Галузь, яка на сьогоднішній день в певній мірі є в депресивному стані, але ми зобов’язані як уряд, і міністерство, приділити увагу розвитку молочного скотарства. Не дивлячись на те, що молочне скотарство знаходиться в такому депресивному стані, сьогодні 15 відсотків експортної складової сільськогосподарської продукції складає молоко та молочні продукти. І ми розуміємо, що для того, щоб забезпечити рівень споживання молока та молочних продуктів всередині країні нашого українського споживача і мати експортний потенціал, реформування цієї галузі відбудеться з наступного року.

І важливе питання, звичайно, як би ми не хотіли, але нам необхідно і ми прийняли рішення щодо реформування або, якщо можна сказати таким чином, до адаптації сьогодення нашої української науки та освіти. На сьогоднішній день українська аграрна наука залишилась на узбіччі. І ми чітко розуміємо, що ті завдання, які ми ставимо перед собою у розвитку аграрного сектору, і ті завдання, і ті надії, вірніше, які перед нами має світовий споживчий ринок, ми розуміємо, що без нашої  аграрної освіти і без нашої  аграрної науки ми не зможемо розвиватись. І на сьогоднішній день визначена процедура реформування об'єднання зусиль в аграрній науці і аграрній освіті для того, щоб ті досягнення, які є у нас і які ми плануємо напрацювати, щоб працювали на користь нашого аграрного сектору.

І важливе питання, звичайно, в цьому це те, щоб аграрії-студенти були задіяні в науковій роботі, науковці були задіяні і працювали в тому напрямку, який необхідний сектору. Тобто 80 відсотків коштів держава буде спрямовувати на прикладну науку в аграрному секторі і 20 відсотків на фундаментальну. Важливе питання, і ми приступили до цього, це щоб виконати ці завдання і враховуючи те, що сьогодні виконавча гілка влади аграрного сектору не зовсім відповідає тим реаліям і тим вимогам, які є і які диктує нам ринкова економіка, ми приступили до реформування виконавчої гілки влади. І зобов’язання виконавчої гілки влади буде звичайно полягати в тому, щоб забезпечити потенціальне виробництво аграрного сектору, щоб забезпечити контроль за сівозмінами, за родючістю, за обігом сільськогосподарської землі і звичайно щоб забезпечити продовольчу безпеку, виконати ті планові розрахункові прогнозні замовлення для споживачів українських і, саме головне, враховуючи те, що наш аграрний сектор має великий потенціал експортний, забезпечити можливість експертного потенціалу нашої сільськогосподарської продукції. І для цього звичайно ми напрацьовуємо процедуру реформування виконавчої гілки влади. І звичайно ми розуміємо, що якщо ми не підлаштуємо бюджет наступних років для виконання цих завдань, ми з вами не зможемо виконати ті завдання і ті зобов’язання, які ми беремо перед аграрним сектором.

Пропонується бюджет з наступного року перерозподілити таким чином, щоб велика частина бюджету, тобто 50 відсотків бюджету, який виділяється на аграрний сектор, була спрямована на зворотній основі. Що я маю на увазі, в першу чергу це аграрний лізинг. Ми розуміємо, щоб забезпечити  розвиток рослинництва, зернової галузі ми зобов’язані терміново на протязі 3-5 років зробити технічне переоснащення зернозбиральної техніки і, звичайно, сіялок. Чому? Тому що по підрахунках науковців і експертів не тільки наших національних,  а й експертів світового рівня, ми бачимо, що за відсутності сільськогосподарської зернозбиральної техніки та сіялок ефективних ми втрачаємо біля 7 мільйонів тонн зернових даже при цих обсягах виробництва.

І наступний крок. Звичайно, це відпрацювання Аграрного фінансового фонду на зворотній основі, який дасть можливість нам, в першу чергу  здешевити кредити, в другу чергу – дати фінансові гарантії для сільгоспвиробників для того, щоб ми могли правильно і динамічно розвивати, і щоб собівартість сільськогосподарської продукції за рахунок кредитів не зростала. Ці дві статті будуть звичайно зворотні і вони будуть ефективно працювати. Тому що вони працюють і випробувані уже в багатьох країнах, в тому числі країнах європейської спільноти, і країнах, які недавно вступили до Європейського Союзу.

До речі, я хочу сказати, що в цьому поточному році нам вдалося з весни застимулювати сільгоспвиробників щодо посіву цукрового буряка. І сьогодні, не дивлячись ні на які аномальні кліматичні умови, ми збільшили обсяги посіву цукрового буряка практично в два рази. І сьогодні ми будемо мати стовідсоткове забезпечення внутрішньої потреби, і звичайно, в обсязі 200-300 тисяч тонн цукру для експертного направлення.

Зараз у рамках міжурядових угод з Російською Федерацією ми завершуємо перемовини, що після проведення балансів по цукру Російська Федерація розгляне питання можливості зняття імпортного мита, що стосується цукру на території Російської Федерації. Для нас важливо, тому що в цукровій галузі це саме головне, забезпечити експертний потенціал.

Звичайно, в цьому році  вже ми започаткували новий порядок, який передбачає компенсацію до 50 відсотків будівництва ферм, свиноферм та птахофабрик для того, щоб спонукати  розвиток товарного виробництва…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Так, хвилинку і  завершуйте.

 

ПРИСЯЖНЮК М.В. … м’ясній галузі. 

І важливе питання, ми на сьогоднішній день розпочали фінансування компенсації відсотків кредитів  за минулі роки, за 2008-2009 і поточний 2010 рік. На це виділені достатньо великі кошти і сьогодні на компенсацію  відсотків кредитів виділено мільярд гривень, на компенсацію основних засобів  виділено 800 мільйонів гривень і додатково, є доручення Прем’єр-міністра, додатково розглянути  щодо виділення додаткових коштів в обсязі 2 мільярдів гривень для аграрного сектору зі стабілізаційного фонду. Я переконаний, що ці кроки  уряду дадуть можливість замотивувати розвиток аграрного сектору в наступні роки. І наше завдання головне в тому, щоб ми могли спрямувати бюджетні кошти таким чином, щоб кожна бюджетна гривня, яка виділена на підтримку аграрного сектору, була мотивацією для залучення інвестицій в нашу галузь.

І на сьогоднішній день, враховуючи ситуацію на ринку сільськогосподарської продукції світовому, і враховуючи  ситуацію  з продуктами харчування і те, що Світовий банк на сьогоднішній день об’явив, що планує приступити до …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Микола Володимирович, завершуйте.

 

ПРИСЯЖНЮК М.В. … створення продовольчого світового банку, я переконаний, що роль аграрного сектору нашої країни буде вагомою і буде привабливою для інвестицій. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Сідайте. Але я проси би, шановних  міністрів, зараз ми поступимо по-іншому. Зараз  ми поступимо по-іншому.  Ми будемо протягом того часу, який їм відводиться, задавати  запитання  народних депутатів, а вони по 2 хвилини будуть відповідати, бо розповідати про успіхи у галузі можна годинами. 

Будь ласка, Хіврич Юрій Єгорович – Міністр з питань житлово-комунального господарства. 10 хвилин. Прошу записатися  на запитання. Запитання від усіх депутатів.

 

ХІВРИЧ Ю.Є.   Шановні депутати … 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Почекайте, будь ласка,  почекайте, Юрій Єгорович. Ви будете відповідати на запитання народних депутатів. 

Прошу Станіслав Аржевітін.

 

10:20:14

АРЖЕВІТІН С.М.

Взагалі-то, Адам Іванович, я готувався задавати запитання міністру попередньому, тому  я знімаю своє запитання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зарубінський, будь ласка.

 

10:20:28

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Дякую. Адам Іванович,  ви знаєте, у мене та ж сама проблема: я думав, що запитання  до міністра  сільського господарства. Адам Іванович, ми всі записалися, ми думали, що до міністра сільського господарства ставити питання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Мені дуже цікаво, що у вас немає запитань   до міністра  житлово-комунального.

Хара, будь ласка.

 

10:20:53

ХАРА В.Г.

Уважаемый Юрий Егорович, будьте добры, буквально коротко: в каком состоянии вы приняли отрасль; что удалось за этот промежуток времени сделать?

И второй вопрос. Когда будет тепло не только в больницах, детских  садиках, а и в домах, после  15-го или возможно раньше? Спасибо.

 

ХІВРИЧ Ю.Є. Во-первых, действительно, мы приняли отрасль не в очень хорошем состоянии. Первое. Первое – это финансовые вопросы. Я только скажу одну цифру. На 1 января у нас были долги по заработной плате 120 миллионов. Сегодня – 80. И так далее.

По пуску тепла. По пуску тепла отвечаю конкретно українською мовою. Будь ласка, ну, задав по-російськи. Вибачте, вибачте, вибачте, шановні, вибачте, вибачте. Хочу сказати, що ми закінчили станом на 1 жовтня підготовку до зими. В зв’язку з різким похолоданням було прийнято рішення деякими містами з 4 числа жовтня почати опалювальний сезон. В часності це місто Київ, місто Донецьк, місто Дніпропетровськ. 5 жовтня уряд прийняв нам доручення по початку опалювального сезону. І буквально вчора вже прийнято рішення по поставці газу на наші котельні і заключення договорів.

Хочу сказати, що на сьогодні на ранок, на ранок на сьогодні бюджетна сфера в першу чергу, ми запускаєм бюджетну сферу, повністю запущено 80 відсотків. Житло – 48-50 відсотків, запущено житло. 78 відсотків працює котелень. Да, сьогодні вони, зараз тільки набирають обороти. Тому що є технічний цикл, який нам потрібен для того, щоб прогріти, ввійти в режим і стали давати комунальні послуги по теплу. Стоїть завдання – до 11 числа закінчити, закінчити пуск тепла в об’єкти соцкульпобуту і…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, будь ласка, Даниленко, запитання.

 

10:23:37

ДАНИЛЕНКО В.А.

Адам Іванович, я тоже записувався на запитання до Миколи Васильовича.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Де ви були раніше? Корж, будь ласка.

 

10:23:48

КОРЖ В.Т.

Прошу передати слово колезі Бондаренку Володимиру Дмитровичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Бондаренко. Мікрофон.

 

10:23:58

БОНДАРЕНКО В.Д.

Володимир Бондаренко, „Блок Юлії Тимошенко”.

Я хотів би звернутися до вас, шановний пане міністре, з двома коротенькими  питаннями.

Перше. Назвіть всього дві цифри. На початок цього фінансового  року у бюджеті України передбачалася одна цифра для  вашого міністерства. Після певних  секвестрових дій, коли уряд Азарова скасував фактично  цілу низку програм в Україні, зокрема  фінансування дуже важливих напрямків. Яким  залишилось фінансування галузі? Це перше питання.

І друге питання. Які заходи, якщо не проведені, то хоча б намічені у системі Мінжитлокомунгоспу, які стосуються енергозбереження, нових технологій надання послуг? Тому що ми сьогодні  у великій частині гріємо атмосферу, тобто  космос, замість того, щоб опалювати будинки.

Прошу на ці два питання дати відповідь.  

 

ХІВРИЧ Ю.Є. По-перше, згідно бюджету, який був вами затверджений у травні місяці,  нам передбачалось 1,1 мільярди гривень,  потім після секвестру – 600  мільйонів гривень з Програми „Реформування і питна вода” були зняті, у нас залишилось 500 мільйонів. На сьогодні добавили нам ще 40 мільйонів гривень – це Луганськ і Крим на воду, у нас сьогодні 540 мільйонів гривень. Ми  на сьогодні віддали вже на регіони аванси і віддали борги минулих років в сумі 120 мільйонів і дальше працюєм над цим питанням.

Друге питання. Що таке по енергозбереженню? У нас  сьогодні по 12 областям затверджена програма по технічному переозброєнню  теплопостачання, зараз відпрацьовуєм ще по восьми областям. Ця програма  передбачає тільки енергозбереження. І на основі цієї програми ми і  формували  перелік об’єктів, у нас 152 мільйони в цьому році (перелік об’єктів) по програмі реформування, і 203 мільйона – по програмі енергозбереження – це державна програма  10-15 роки.

Ми сьогодні не беремо на увагу ті обєкти, які окупаються більше 4 років, беремо тільки бистроокупні проекти, це заміна котлів, закриття котелень, установка пальників більш економних, дальше утилізатори тепла. Тільки по цим питанням ми сьогодні працюємо. Ми, на жаль, не беремо тепломережі, так і в воді, і в теплі. Енергозбережка в нас на першому місці.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Мойсик, будь ласка.

 

10:26:52

МОЙСИК В.Р.

Володимир Мойсик, партія „За Україну!”. Прошу передати слово Ксенії Ляпіній.

 

10:26:59

ЛЯПІНА К.М.

Ксенія Ляпіна, група „За Україну!”. Щорічно в бюджеті скорочується фінансування програми „Питна вода”. Ви добре знаєте, що переважна більшість населених пунктів України не має доступу до такої води, яку можна назвати питною. Що ви збираєтесь зробити, щоби ефективно покращити ситуацію з доступу до питної води? Тому що ви знаєте добре, що це не просто питання ЖКХ, це питання здоровя нації.

 

ХІВРИЧ Ю.Є. Ну, по-перше, ми зараз розробили і вносимо зміни в Закон про питну воду. Значить, тут головне питання в нас сьогодні яке? 260 міст сьогодні отримують воду, яка не відповідає тим якостям, які повинні згідно нового СанНиПу, і 106 населених пунктів отримають воду по графіку. Це ще гірше, чим давати її постійно.

Що ми сьогодні робимо? Ви знаєте, що питна вода, якісь ввійшла одним із напрямків національної програми Президента. Ми розробили сьогодні програму по установці очисних споруд в школах, дитячих садочках, лікарнях, а також групові очисні споруди в мікрорайонах, які будуть очищати воду, і ця вода буде споживатися населенням. Зараз в нас виділено по цій програмі в цьому році тільки 11 мільйонів, це три райони в Криму. А на слідуючий рік  у нас є уже домовленість і включено в програму біля 400 мільйонів на це питання. Якість питної води – це головне питання, я з вами згоден, для життя нашого населення.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ващук, будь ласка.

 

10:29:01

ВАЩУК К.Т.

У мене такого роду запитання. Скажіть, будь ласка, чи впливає ваше міністерство на встановлення цін в енергетичній галузі? І яка мотивація – мені як депутату задають питання, - яка мотивація встановлення оцих норм на споживання газу, електроенергії, після яких ціна збільшується в …надцять разів?

От скажіть, зараз буде податок на нерухомість платити людина - і ще вищу ціну за газ, за електрику. Вона більше споживає – вона більше платить. Чому ще оця надбавка? Чим це пояснити? В якій державі такі небилиці є? І чому не запроваджується зниження ціни за використання енергетики і газу у нічний час, скажімо?

 

ХІВРИЧ Ю.Є. Ну, на жаль, я хочу сказати, що сьогодні питання енергетики і газу – вони не відносяться до житлово-комунального господарства. Це питання Міністерства енергетики, і вони сьогодні встановлюють ціну на споживання газу, тобто не ціну, а норму на споживання газу, і також питання енергетики.

У нас в житлово-комунальному господарстві сьогодні це вода, це тепло. Тут, дійсно, встановлюються нормативи.  По воді, ви знаєте, якщо лічильника немає, встановлюється норматив місцевим органом самоврядування на місці. В кожному місті сьогодні різне споживання норм води в залежності від того, які можливості сьогодні є в подачі цієї комунальної послуги.

По нічному споживанню електроенергії. Є у нас сьогодні можливість, і я скажу, що комунальні підприємства сьогодні дуже активно користуються нічною електроенергією, тому що вона сьогодні дешевша, вона складає 33 відсотків від днівної електроенергії і електроенергії в час пік. Тому ми сьогодні в роботі водоканалів, тепломереж поставили спеціальні лічильники і використовуємо нічну електроенергію. В побуті – я не скажу, це питання буде відповідати за мною Міністерство енергетики, воно дасть більш, більше ясне розяснення з цього питання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, дякую, Юрій Єгорович.

Подякуємо давайте міністра за те, що він відповів на питання, які не знав, які ви будете задавати. І, бачите, все, все нормально і добре, що ми почули думку міністра. Так, будь ласка, я прошу до слова Тетяну Іванівну Єфименко, заступник міністра фінансів, будь ласка. Поки йде Тетяна Іванівна, запишіться на запитання. Покажіть на табло, є, так, будь ласка, Сергій Гордієнко, ваші запитання, Тетяна Іванівна почує, поки ви будете…

 

10:32:42

ГОРДІЄНКО С.В.

Шановна Тетяна Іванівна, поки ви йдете до трибуни…

Сергій Гордієнко, фракція Компартії України, Полтавщина.

У мене  є до вас запитання і до Міністерства економіки. У нас, у державі є Товариства сліпих, ви знаєте, і інші саме товариства, де працюють інваліди, яким дуже не просто жити у цей час, трудовлаштуватися, бо вони не конкурентноздатні на ринку праці. І, як правило, ці підприємства потребують модернізації і туди необхідно виділити саме кошти. І я просив би, щоб такі  підприємства полтавської області, як Пирятинське, „Полтаваелекторконтакт” і так далі при формуванні бюджету таким підприємствам виділялися якісь цільові кошти на модернізацію. Я прошу, чи є таке в планах, відповісти.

 

ЄФИМЕНКО Т.І. Міністерство фінансів підтримує програми соціальної реабілітації інвалідів, Міністерство фінансів дуже багато працює разом з Міністерством економіки і з Міністерством праці і соціальної політики для того, щоб ці програми були спрямовані на вирішення конкретних проблем.

Тому ваше питання, я вважаю, що є дуже важливим, дуже слушним і буде розглянуто під час розгляду другої редакції бюджету на 2011 рік. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Болюра.

 

10:34:16

БОЛЮРА А.В.

Шановна Тетяна Іванівна, і знову тема бюджету і Податкового кодексу. Давно пройшли терміни подачі Державного бюджету на 2011 рік. Тим більше, ви говорите, заявляєте, що він буде сформований на принципах Податкового кодексу, якого ще немає.

Ми вчора слухали, які величезні зміни щодо системи оподаткування. Коли ж все ж таки, як ви думаєте, буде бюджет, і яка підготовка йде виконавців бюджету, податківців і платників податків, щоб вони були готові до цієї роботи? Дякую.

 

ЄФИМЕНКО Т.І.  Дякую. Я почну з кінця вашого запитання. Що зараз робиться для того, щоб були готові і всі робітники, які працюють в системі Міністерства фінансів і в системі Державної податкової адміністрації. Сьогодні в Міністерстві фінансів разом з Податковою адміністрацією створений віртуальний університет, який буде працювати на всіх програмах, які будуть мати головне те… головні зміни як програма навчання, як програма сертифікації всіх працівників, які працюють в Міністерстві фінансів і в Державній податковій адміністрації. Це зараз все відбувається, і вже видані спеціальні видання, спеціальні програми. І ця робота вже почалася, і ми вас запрошуємо на те, щоб ви брали участь в таких навчаннях, і, можливо, в сертифікації, якщо є у вас таке бажання.

А те, що стосується прийняття бюджету, то сьогодні ми працюємо з Міністерством фінансів разом Державною податковою…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Смітюх, будь ласка.

 

10:36:20

СМІТЮХ Г.Є.

Смітюх, партія Регіонів. Тетяно Іванівно, безперечно, що вчора ми розглянули Податковий кодекс України, і я рахую, що це дуже суттєвий крок, який зробило Міністерство фінансів за останні 20 років. Це суттєвий документ, який в принципі закладає основні правила роботи, і для підприємця це основний документ, тому що вони будуть знати, на що орієнтуватися. А не так, як було раніше, що кожного року з прийняттям бюджету  мінялися ті чи інші податки, ті чи інші правила гри.

Разом з тим по цьому кодексу, згідно цього кодексу у першому читанні міністерство підтримало цілий ряд галузей, яким дається пріоритет або державна підтримка у вигляді податкових канікул. Як ви рахуєте, чи не потрібно до цього переліку включити такі галузі, як виробництво тракторів і комбайнів, тому що аграрний сектор, я не знаю статистики, на жаль, скільки він дає до Державного бюджету, але це є пріоритетний розвиток нашої держави, і аграрний сектор – це є провідна галузь, з якою, дійсно, ми можемо виступити на світовому ринку для того, щоб отримати гідні можливості експертні, можливості держави. Чи не рахуєте ви, що виробництво…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Відповідайте, будь ласка.

 

ЄФИМЕНКО Т.І.  Дякую за запитання.

Фіскальні механізми передбачають як підтримку з боку податкових механізмів, це є звільнення, це є податкові канікули, а також і пряму бюджетну підтримку конкретних галузей. Тому в цілому підтримуючи вашу пропозицію щодо стимулювання розвитку аграрного машинобудування, я вважаю, що необхідно розглянути, який механізм буде найбільш ефективний. Чи це буде податкове стимулювання, чи це буде стимулювання за допомогою видаткової частини бюджету.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Так, будь ласка, Ксенія Ляпіна.

 

10:38:22

ЛЯПІНА К.М.

Ксенія Ляпіна, партія „За Україну!”.

На даний момент, на жаль, мусимо констатувати, що уряд і Мінфін є головними порушниками закону в Україні, принаймні Бюджетного кодексу, оскільки у відповідності до норм, встановленим Бюджетним кодексом, не надано нам Закон про Державний бюджет на наступний рік.

Фантазії з приводу Податкового  кодексу, що він буде прийнятий і на його підставі можна скласти новий бюджет, я думаю ви, як фахівець, чудово розумієте, що це майже неможливо. Тим більше, що невідомо, коли він  буде прийнятий, бо всі бачать наскільки він ще недоопрацьований. А навіть якщо буде прийнятий, по підрахунках Асоціації місцевого самоврядування 2,2 мільярди втрачають місцеві бюджети. Як ви взагалі збираєтесь за термін, який у вас, можливо,  буде до кінця року після прийняття кодексу, скласти збалансований бюджет, якщо, з одного боку, тут натикають галузеві пільги, з іншого боку, втрачає повністю місцеве самоврядування, а з третього боку,  малі підприємці просто поздають документи і платника податків в країні просто не буде. Що буде з бюджетом? Яка дірка дістанеться народу України?

 

ЄФИМЕНКО Т.І. Дякую за запитання. Можу припустити, що сценарій розвитку бюджетних подій багато буде залежать від того, як будемо працювати ми разом з парламентом. Тому я вважаю, що у  нас є досить часу для того, щоб протягом двох тижнів розглянути всі пропозиції, які надійдуть до Податкового кодексу, імплементувати ці пропозиції, розглянути Податковий кодекс і на його основі прийняти бюджет. Це ймовірний сценарій.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Зарубінський Олег.

 

10:40:12

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Дякую, Адам Іванович! Шановна Тетяна Іванівна! Ви безпосередньо причетні до формування Податкового кодексу і от у зв’язку з цим у мене до вас запитання, вчора ми проголосували в першому читанні законопроект, я думаю, що ми правильно зробили в першому читанні. От сьогодні я вже підписав поправку до другого читання у профільний комітет, де питання про нерухомість кваліфікується таким чином, з мого боку, і це всі люди підтримають, бо розуміють, що це правильно. Що якщо вже вводиться податок на нерухомість, він має вводитись на  житлову площу, а в першому читанні було зазначено на загальну площу. А загальна площа, я вчора про це говорив, ви уважно чули, це я бачив, це сараї, де люди вирощують тварин, кур, качок, це теплиці, за допомогою яких люди виживають, коли держава не може відповідних умов забезпечити. Ви підтримуєте, як  фахівець, щоб нерухомість була на житлову площу, а не загальну площу. Дякую.

 

ЄФИМЕНКО Т.І. Я підтримую, але тут справа в термінології і ми користувалися тією термінологією, яка існує сьогодні в законодавстві. І в цілому підтримуючи вашу пропозицію, я думаю, що ми відпрацюємо це з точки зору термінології.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Тетяна Іванівна. Сідайте, будь ласка. Я запрошую до мікрофону і до слова заступника міністра палива та енергетики Макуху Володимира Олексійовича, підготуватися Мущиніну. Прошу записатися на запитання. Прошу, 8 хвилин Кендзьор Ярослав.

 

10:42:09

КЕНДЗЬОР Я.М.

Шановний пане заступнику міністра! Ярослав Кендзьор, партія „За Україну!”. Найкраще соціально-економічну ситуацію в Україні характеризують все частіше і частіше виступи громадян на захист власних прав. От тільки позавчора пенсіонери, що замерзли без тепла в санаторії „Перемога” під Києвом, змушені були блокувати рух на житомирській трасі. Хоч є, наскільки ми знаємо, доручення віце-прем’єра Клюєва негайно розпочати підключення, поки що мільйони людей мерзнуть. Уряд чекає, щоб ви перекривали і подальше всі великі траси, і включаючи, так би мовити, доїзд Президента і Прем’єр-міністра до їхніх особистих дач. Дякую.

 

МАКУХА В.О.

Дякую за запитання. Я хочу в цьому контексті зазначити наступне, що дійсно ситуація з газопостачанням у нас є досить складною і це, в першу чергу, пов’язано з тим, що на сьогодні у нас існують значні обсяги неплатежів в комунальній сфері. Комунальні підприємства заборгували близько 10 мільярдів гривень НАК „Нафтогазу” і це саме ті гроші, які ми повинні,  якими ми повинні розраховуватися кожний місяць до 7-го числа з постачальниками імпортованого газу  з російським „Газпромом”. Тому це питання треба вирішувати. Необхідно в будь-який спосіб підвищувати рівень платіжної дисципліни. І для цього ми будемо робити ті кроки, які нам дозволяє законодавство.

Що стосується відключення? То, звичайно, підприємства, які... лікарні, дитячі садки і інші заклади такого типу, вони будуть в першочерговому порядку забезпечуватись газом. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, прошу Григорій Смітюх.

 

10:44:31

СМІТЮХ Г.Є.

Смітюх, Партія регіонів. Скажіть, будь ласка, я наскільки розумію, що  газ і електроенергія це є товаром таким же як і картопля, або автомобілі, або тощо.  І в мене питання до  того...  доповнюючи попередній запит, який був не до профільного міністерства, а до міністра ЖКХ, питання слідуючим чином... Дійсно, чому до підприємств доводиться ліміт, за ці ліміти, за газ, електроенергію попередньо проводиться оплата. А потім, якщо підприємство спожило більше, то приміняється дискримінаційні ціни відносно того, що ціни набагато більші, чим вони є  ринковими .

Чи не є це  порушенням конституційних прав, і чи не є це порушенням, взагалі будь-яких норм, тому, що це не дає позитиву для підприємств, які споживають більше електроенергії на вироби і продукцію, а наоборот, я розумію так, що якщо підприємство більше споживає, то воно й більше платить. І підприємства, які постачальники цих товарів – електроенергії і газу – вони повинні заінтересовані. І тут повинно, напевно, більше бути наоборот:  чим збільшення ціни – наоборот зменшення ціни…

 

МАКУХА В.О. Дякую за запитання. Проблема полягає в тому, що у нас є  споживачі електроенергії першого класу і другого класу. І різниця в ціні є досить суттєвою – десь приблизно 15 чи 20 копійок. Споживачі, які отримують електроенергію по першому класу, вони фактично отримують її по пільговій ціні. І єдині умови постачання електроенергії по пільговій ціні є своєчасні розрахунки.

І саме така умова є в договорах, які укладаються на постачання електроенергії. Якщо підприємство створює заборгованість по розрахункам за електроенергію, то воно відповідно до укладених договорів автоматично переводиться на другий клас постачання електроенергії. От і все. Тобто є питання виконання контракту зобов’язань з обох  боків.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Володимир Бондаренко,   будь ласка.

 

10:46:32

БОНДАРЕНКО В.Д.

Володимир Бондаренко, „Блок Юлії Тимошенко”, партія „Реформи і Порядок”. Шановний доповідачу, вам очевидно відомо, щоб обленерго, які сьогодні знаходяться в приватних руках, іноді опускаються до звичайного терору своїх споживачів. Ну, зокрема, я хочу сказати, що в  карпатському регіоні, де „Прикарпаттяобленерго” знаходиться  в руках  тієї ж людини, або тієї ж фінансової групи, яка керує найбільшим комплексом гірськолижним, робить такі речі, що воно відключає на вихідні дні всі маленькі підйомники на всіх базах, цим самим відбиваючи у людей охоту туди їздити. Це є  пряме використання важелів такого енергетичного впливу в конкурентній боротьбі  з дрібними конкурентами.

Друге. На  Київщині без будь-якого попередження „Київобленерго”, яке належить також приватній компанії, відключає без попередження лікарні, храми. Я був на службі і під час служби відключили повністю електроенергію  без попередження  на 20 хвилин і тримають добу або дві. Яка є…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Відповідайте,  будь ласка.

 

МАКУХА В.О.  Стосовно ваших… (Шум у залі)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Сьогодні я до всіх однаково, Володимире. Відповідайте,  будь ласка. Всі задають рівно по хвилині, Смітюх перед вами  попав точно в таку ж ситуацію.

 

МАКУХА В.О. Шановний народний депутат, я дякую за запитання. Я хочу зазначити наступне. Якщо відключення об’єктів будь-яких здійснюється тільки у випадках, передбачених чинними договорами на постання електроенергії, ніяких самовільних випадків таких відключень не допускається.

Якщо   такі випадки існують, я прошу вас інформувати нас, надсилати нам депутатський запит і в найкоротший термін,  в ці 5 днів, які передбачені чинним законодавством на відповідь вам, всі рішення, необхідні

для припинення таких дій, будуть здійснені. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  Матвієнко Анатолій.

 

10:48:57

МАТВІЄНКО А.С.

Українська республіканська партія „Собор”,   Блок „Наша Україна – Народна самооборона”. Шановний Володимир Олексійович, три запитання. Якщо  можна, коротко. Чому ціна  на електроенергію на експорт в двічі дешевше, ніж ціна на електроенергію нашому споживачу?

Друге. Скажіть, будь ласка,  коли буде, якщо є переговори,  змінена  формула  все-таки ціни на газ, яку ми маємо з Росією? Я так розумію, що ви  над цим працюєте.

І нарешті третє запитання. Скажіть, будь ласка,  так звані  „харківські угоди”, чи є правильно те, що нам записують зниження ціни на  100 доларів, так званий борг національний, якщо ми  25 років не витримаємо перебування Чорноморського флоту  Росії  в Україні? Дякую.

 

МАКУХА В.О.  Стосовно  ваших запитань.

Перше запитання у вас – ціна  на електроенергію.  Значить, як ви знаєте,   у нас ціна на електроенергію  формується як оптово-ринкова ціна, як середньозважена  ціна на електроенергію від різних виробників.  Сьогодні згідно з міжурядовими домовленостями певний обсяг  електроенергії  постачається  в Білорусь, де ціна постачання є оптово-ринкова  ціна  мінус       дотаційні сертифікати. Тобто ми знижуємо  ціну на рівень дотаційних сертифікатів через те, що ця електроенергія не реалізується в Україні і вона не потребує  відповідних  дотацій.  В принципі, це єдиний  випадок, який  у нас  сьогодні  є,  - це торгівля з Білорусією.

Що стосується  формули ціни.  Звичайно,  по формулі ціни  йдуть постійні переговори. І якщо   ви знаєте, міністр палива та енергетики  Бойко  Юрій Анатолійович…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Сідайте. Мущинін Віталій Вадимович, заступник Міністра праці та соціальної політики. Прошу записатись. Прошу, Гордієнко Сергій.

 

10:51:31

ГОРДІЄНКО С.В.

Сергій Гордієнко, фракція Компартії України, Полтавщина. Шановний доповідачу! У мене є до вас запитання. Є дві величезні проблеми у державі. Перша. Це практично не діє закон про статус дітей війни і сьогодні нещасні діти війни змушені судитися з державою, ганьбить себе і ганьбить саме державу. Бо держава, приймаючи закони, не реалізує ці положення.

Абсолютно аналогічна ситуація і з учасниками ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС – найбільшій техногенній катастрофі, яку знало саме людство. Від імені Уряду, як заступник міністра, скажіть і ми просимо, і вимагаємо, щоб при формуванні державного бюджету на 2011 рік були враховані все-таки видатки на забезпечення в повній мірі цих законів. Досить ганьбити дітей війни і тих ліквідаторів, які ліквідовували аварію на ЧАЕС.

 

МУЩИНІН В.В. Дякую за запитання. Ну, в першу чергу хочу сказати, що дійсно це дуже актуальна проблема, яка сьогодні стоїть перед Міністерством праці, і яку ми сьогодні намагаємось вирішувати. Але, ви розумієте, що вирішувати навіть такі питання, оскільки вони дуже коштовні, дуже витратні для бюджету, ми маємо, вишукуючи можливі фінансові ресурси в державному бюджеті.

Я хочу сказати, що на сьогоднішній день відпрацьована в цьому плані система реформування пільг, які надаються громадянам у вигляді соціальної підтримки. Тобто пільги не за заслуги перед батьківщиною безпосередньо, а пільги, які надаються з урахуванням доходів, мають нарахуватися з урахуванням доходів громадян. В зв’язку з цим ми вважаємо, що після прийняття відповідних реформ в Україні, які будуть проводитись найближчим часом, ми зможемо заощадити кошти, які сьогодні розпорошені по різним соціальним програмам, і спрямувати ці кошти на  підтримку найбідніших, найнезаможніших громадяни,  також громадян…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Смітюх.

 

10:53:59

СМІТЮХ Г.Є.

Смітюх, Партія регіонів.

Скажіть, будь ласка, у мене таке питання. Як відомо,  що дуже багато громадян у нашої країни знаходиться у трудовій міграції, так називаємій. Вони працюють за кордоном як на легальному, так і поза легальним шляхом влаштовуються на роботу. Це такі країни, як Росія, Італія , Португалія, Словакія та інші. Яким чином міністерство проводить роботу у плані  захисту щодо відрахування до Пенсійного фонд і щодо пенсійного забезпечення, тому що  люди деякі працюють там, за кордоном, по десятки років, потім приїжджають до України, і вони повинні отримувати пенсію. Як  це питання корегується з іншими країнами, і  яку роботу проводить міністерство про те. щоб наші громадяни мали повний захист   у плані їх соціального захисту і пенсійного захисту? Дякую.

 

МУЩИНІН В.В. Дякую за  запитання. Ви знаєте, що  у кожній країні, в якій сьогодні працюють наші громадяни, є також пенсійна система і  відповідно цієї пенсійної системи при певній тривалості роботи в цих країнах наші громадяни можуть отримувати і пенсійне забезпечення  цих країн.

Що стосується нашої країни, то  в даному випадку у нас є угоди між країнами, і при наявності  трудового стажу, враховуючи те, що у нас сьогодні є солідарна система, ми можемо гарантувати таким громадянам  лише мінімальний розмір пенсійної  виплати, який  дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб.

В той же час були і попередні  часи, ми намагалися вирішити, законодавчо врегулювати це  питання щодо сплати внесків такими громадянами до  Пенсійного фонду, тобто зробити механізми, які дозволили би сьогодні  громадянам, які працюють за межами країни, сплачувати відповідні внески до Пенсійного фонду і отримувати пенсію...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, будь ласка, Кармазін Юрій.

 

10:56:07

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни. Шановний доповідачу, я хотів би вас запитати, коли ж на кінець в Україні буде індексація пенсій, підвищення стипендій, які обіцяв Президент Янукович, у відповідності до інфляції, яка на сьогодні перевищила 20 відсотків, і вам про це добре відомо, що й пенсія мала бути так проіндексована.

І хочу звернутися до народних депутатів, колег із Партії регіонів. Продовжується збір коштів депутату Буту на свободу преси. Ви щойно бачили, як навіть Адам Іванович Мартинюк пожертвував свої 100 гривень, кровно зароблених. Значить, я хотів би, щоби за свободу преси піклувалися також і депутати …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вимкніть мікрофон. Так, будь ласка, якщо було запитання, відповідайте.

 

МУЩИНІН В.В. Дякую за запитання. Я хочу сказати, що, дійсно, сьогодні є питання, які необхідно врегульовувати в плані індексацій грошових доходів громадян, а також повязане з цим питання виплати пенсій. В цьому році ми змогли знайти можливість лише проіндексувати пенсії лише на рівні зростання середньомісячної заробітної плати, 20 відсотків від середньомісячної заробітної плати минулого року. Ця проблема полягає в дефіциті пенсійного фонду, і вам це дуже добре відомо. І ми сьогодні вживаємо заходи для того, щоб зменшити дефіцит пенсійного фонду. Якщо у нас в 2007 році дефіцит пенсійного фонду був бездефіцитний бюджет пенсійного фонду, то в 2009 році він вже зріс майже до 31 мільярда, а в цьому складає 26,6 мільярдів гривень. Тобто в першу чергу ми сьогодні намагаємося зберегти стабільність пенсійних виплат громадянам в тих розмірах, які сьогодні передбачені. Це першочергове наше завдання. І по мірі вирішення питання збалансування бюджету пенсійного фонду ми будемо вирішувати всі інші питання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Бондаренко Володимир.

 

10:58:20

БОНДАРЕНКО В.Д.

Володимир Бондаренко, „Блок Юлії Тимошенко”, партія „Реформи і Порядок”. В мене, власне, є одна пропозиція для вашого міністерства і регіональних підрозділів обласних, районних,  тобто там, де є сьогодні ті органи, які нібито займаються соціальним захистом населення, розробити спеціальний інформаційний стенд, на якому вивісити всі обіцянки, дані кандидатом в Президенти України Віктором Януковичем під час кампанії. Вони відомі: це і підвищення виплат для сімей з дітьми, це перш за все для малозабезпечених сімей, - тобто ту соціальну програму потужну, яка була під час кампанії. І відмічати, що з цього виконано. На жаль, поки що там птичок ніде ставити буде або ні за що, бо жоден пункт тієї програми не виконаний. Але ж, очевидно, сьогодні сконцентрувавши всю владу в своїх руках, Президент почне виконувати свої обіцянки, ми так думаємо, тому що всіх інших він усунув як нездарних: парламент, там, міністерства – і буде виконувати.

Зробіть такі стенди. Як ви ставитеся до цієї пропозиції? Дякую.

 

МУЩИНІН В.В. Дякую за запитання.

Я хочу сказати лише одне. Якщо ви бували – а ви, напевно, бували, - в управліннях наших, місцевих управліннях соціального захисту, ви могли побачити, що всі стіни цих управлінь завішені стендами по програмах, які сьогодні вже реалізуються, соціальних програмах, які сьогодні вже реалізуються. Це означає те, що в нас сьогодні дуже багато соціальних програм, і наше головне завдання сьогодні, яке стоїть перед міністерством і перед нашими управліннями, - це довести до громадян інформацію про можливість скористатися діючим соціальним захистом населення. Це першочергове завдання.

Що стосується обіцянок, які приймав на себе уряд, я хочу сказати, що в цьому році вже були виконані певні обіцянки, зокрема, виконання соціальних стандартів, які затверджені були ще у 2009 році.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Сідайте, будь ласка.

Шановні колеги, давайте поступимо таким чином. Я умовив двох представників, які мали сьогодні виступати: і міністра економіки, і голову Фонду державного майна, - щоб вони віддали той час, який залишився, бо я бачу настрій і ваше бажання, щоб ми все-таки задали запитання міністру АПК.

Тому давайте поступимо таким чином: подякуємо міністрам і голові фонду, які зрозуміли депутатів, і попросимо Миколу Володимировича   ще раз на трибуну. Будь ласка, 10 хвилин – відповіді на запитання. Прошу записатися. Так, прошу найбільший знавець АПК – Ляшко.

 

11:01:23

ЛЯШКО О.В.

Олег Ляшко, справді, Чернігівщина, якою я опікуюсь, це сільськогосподарська область і питання, яке я задам, цікавлять не лише мешканців Чернігівщини, а всіх селян в Україні.

Шановний Микола Володимировичу, от я вранці їхав в машині, слухав ваш парадний виступ, скільки уваги уряд приділяє агропромисловому комплексу. Після вас виступав міністр Хіврич, то я вам скажу, що враження – небо і земля. Хіврич – конкретно, у вас – одна вода, мільярди якісь обіцяні і так далі. Я  працюю в бюджетному комітеті, вчора ми отримали звіт Державного казначейства по фінансуванню програм, в тому числі АПК. Так от, максимум – це 10-15 відсотків фінансуються програми по АПК. Про які мільярди ви говорите? Для чого ви обманюєте Верховну Раду депутатів, а головне, селян? Учора виступав представник фракції Компартії Ткаченко, 50 відсотків від запланованого лише посіяно станом на 25 вересня. А в нас посівна компанія як раз до 25 вересня. Люди не мають не можливості кредитів взяти на паливно-мастильні матеріали…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Відповідайте, будь ласка.

 

ПРИСЯЖНЮК М.В. Я із задоволенням відповім Ляшко…

 

ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. Ляшку.

 

ПРИСЯЖНЮК М.В. Ляшку, Ляшку. І я запрошую вас все-таки в наукову раду, науково-технічну раду. Тому що ви володієте, так достеменно термінами посіву озимих, ярих і з великим задоволенням вас запрошу.

Але проінформую, що на сьогоднішній день від запланованих вісім мільйонів 577 тисяч гектарів озимих посіяно шість мільйонів 300 тисяч тонн… гектарів. Тобто 76 відсотків вже відсіяно, або я вам скажу так, що на 300 тисяч гектарів більше, ніж в минулому році. Але – Ляшку відповідаю – що ми повинні відійти від цього принципу: посіяти любою ціною. Ми не будемо порушувати терміни посіву, не будемо. Щоб потім констатувати по весні, що озимі пропали. Чому пропали? Тому що посіяні з порушенням терміну. Чому врожайність низька? Тому що посіяні з порушенням осінніх… терміну осінньо-польових робіт, порушення підживлення, використовуються сорти, які неадаптовані в нашій країні. Оце є питання. Розумієте? Так що треба до всього підходити виважено і на науковій платформі. І сьогодні, як би там не було, ми аграрну науку будемо використовувати і до неї будемо прислуховуватися.

А державне фінансування, я вам скажу так, я вам говорив, що ми започаткували даже нову підтримку здешевлення і кредитів, дві „учетные ставки”, не так, як раніше було, одна і не фінансувалася. По-друге, 230 мільйонів…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте.

 

ПРИСЯЖНЮК М.В. … 230 мільйонів гривень виділено на компенсацію посіву цукрового буряку, те, що обіцяно було у попередні роки і не один рік, це друге.

І по-третє, на сьогоднішній день, я вам скажу, що, практично, загальний фонд профінансований, спеціальний фонд, порядки затвердження, ви знаєте, коли Кабінет  Міністрів прийняв бюджет і коли порядки були затверджені, із стабілізаційного фонду кошти йдуть, із фонду спеціального йдуть, а з загального фонду кошти передбачені ті, що в обсязі, вони теж виділені.

І я сказав у своєму виступі, що зараз розглядається можливість додатково виділити аграрному сектору на здешевлення кредитів, на родючість ґрунтів, тобто для закупки добрива, додатково  2 мільярди гривень до того бюджету, який передбачено. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Смітюх.

 

11:05:50

СМІТЮХ Г.Є.

Смітюх, Партія регіонів. Шановний Микола Володимирович, у мене питання слідуюче. Безперечно, що аграрний сектор, це той сектор, де увагу держава повинна приділяти ще довгі і довгі роки. Я розумію таким чином. Не важливо посіяти або виростити, а головне – зібрати і зберегти, і переробити, і донести до столу нашого населення.

Скажіть, будь ласка, чи опрацювало міністерство, ваше міністерство, яким ви керуєте, статистичні дані відносно того, скільки Україна втрачає зернових за несвоєчасне або несвоєчасний збір урожаю в віду відсутності паливно-мастильних, технічних забезпечень і так дальше? І що в цьому плані, якщо це є статистичні дані, міністерство робить або планує робити для того, щоб ці втрати не робити, а їх зберігати і відповідно примножувати прибутки для аграрного сектору? Дякую.

 

ПРИСЯЖНЮК М.В. Дякую, Григорію Євдокимовичу.

Я як говорив у першому виступі, що пріоритетом розвитку галузей, виробничих галузей аграрного сектору є  в тому числі, а можна сказати номер один, це рослинництво. У рослинництві, звичайно, - це вирощування зернових. Але ми чітко розуміємо, і наука нам це підтверджує, і аналітики підтверджують те, що з-за відсутності технічного переоснащення зерновими комбайнами ми втрачаємо біля 3,5 мільйонів тонн зерна даже на цих обсягах посів і на цій врожайності, і мільйонів 2 ми втрачаємо з-за відсутності якісної техніки для проведення посівних робіт. І в цілому більше 6 мільйонів тонн втрачаємо зернових за те, що не маємо технічного переоснащення, і в термін, який передбачений, не виконуємо ні жнива, ні проведення посівних робіт.

І уряд чітко прийняв з наступного року, приймає  концепцію, зараз розглядається концепція, буде прийнята програма щодо технічного переоснащення шляхом надання державної гарантії. Ми зараз об’являємо конкурс таким країнам і виробникам, як російські, білоруські виробники, Німеччина і Сполучені Штати Америки. Щоб вони прийшли на конкурс разом з своїми ексімбанками і надали пропозиції щодо дострокового лізингу цієї техніки про яку я сказав. Я переконаний, що цей захід за 3-5 років дасть можливість нам переоснастити технічно зернову галузь. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Ляпіна.

 

11:08:56

ЛЯПІНА К.М.

Ксенія Ляпіна,  Партія „За Україну!”.

Прошу передати слово для узгодженого питання колезі  з БЮТ  Кравчуку Василю.

 

11:09:07

КРАВЧУК В.П.

Дякую. Василь Кравчук, "Блок Юлії Тимошенко – партія Батьківщина".

Микола Володимирович! Скажіть будь ласка, які дотації виділялися у 2010 році на галузі в сільському господарстві і на галузь цукрових буряків, практично ще товаровиробники не отримали жодної копійки, жодної гривні. Аграрний фонд у 2010 році продав 1 мільйон 137 тисяч тонн недоторканого запасу продовольчого зерна, а поповнив лише на 330 тисяч тонн. Хто буде нести відповідальність?

І третє питання. Вчора ввели квоти на експорт зерна, що суттєво вплине на зниження ціни на зерно на внутрішньому ринку. Як будете компенсувати різницю у вартості сільськогосподарським товаровиробникам? Дякую.

 

ПРИСЯЖНЮК М.В. Дякую. Звичайно  розпочнемо з цукрового буряка. Всі порядки прийняті, на компенсацію посіву одного гектару цукрового буряка передбачено 230 мільйонів гривень. На один гектар в середньому виходить більше ніж 650 гривень на один гектар. Це перше.

По-друге. Ці  кошти буквально зараз вже починають виділятися міністерством і ми будемо розподіляти їх. Це те, що стосується посіву цукрового буряка.

Що стосується аграрного фонду. Ви знаєте, що …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Говоріть, говоріть це не до вас, це до мене.

 

ПРИСЯЖНЮК М.В.  Ви знаєте, що Аграрний фонд по своєму положенню має зобов’язання проводити заміщення зерна, закупленого в попередні роки. Це перше.

По-друге, ви знаєте, що аграрний фонд, після того як аграрний фонд ми прийняли, сьогодні зафіксована недостача у розмірі 211 тисяч тон зерна. Я ще раз кажу, заміщення, і на друге, я вам скажу, на сьогоднішній день в аграрному фонді 1 мільйон 600 тисяч тон зерна знаходиться, щоб ми це чітко розуміли. Передбачено аграрним фондом мінімальна наявність зерна 1 мільйон 500 і аграрний фонд продовжує закуповувати зерно, це перше.

Друге. Я до речі проінформую, є доручення Прем’єр-міністра, розпочати з січня місяця, щоб не було таких ажіотажних кроків і не було непорозумінь, зараз ми працюємо над завершенням розробки процедури, розпочати закупку форвардну.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Зарубінський, останнє запитання.

 

11:12:15

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Дуже дякую, Адам Іванович. Шановний Микола Володимирович, ви як член уряду, брали участь в розробці, очевидно, у всякому разі в голосуванні за Податковий кодекс, за проект Податкового кодексу, там передбачені пільгові галузі, важливі без сумніву, точніше авіабудування, кораблебудування і інше. З іншого боку, ви ж прекрасно, як міністр аграрної політики, розумієте, як член уряду, що ці важливі галузі ніколи Україну ні в п’ятірку, ні в десятку, ні в двадцятку не поставлять, ні в кораблебудування, ні в авіабудування, такі реалії на жаль. А от аграрне виробництво, а от сільське господарство це те, що може стати для України ексклюзивним у всьому світі, у світовому розподілі праці, бо ми можемо давати справжню біологічно чисту продукцію.

Скажіть, будь ласка, що передбачено в проекті Податкового кодексу для сприяння аграрному сектору і виведення української аграрної системи в світ? Дякую.

 

ПРИСЯЖНЮК М.В. Я скажу таким чином, що звичайно питання аграрного сектору у Податковому кодексі для нас було стратегічно важливе. І ми відстоювали всі позиції, які можна було відстояти, і які відстояли. По-перше, єдиний податок ми зберегли. По-друге, я вважаю важливе, важливий такий крок, що нам вдалося зберегти звільнення від сплати ПДВ – це важливо, а це біля 11 мільярдів  гривень, які залишаються у сільгоспвиробників.

І, звичайно питання щодо експертно-орієнтованих зернових та технічних культур. Ви знаєте, що є пропозиція щодо того, щоб не було зловживань трейдерами щодо того, щоб пред’явити для відшкодування ПДВ, теж запропонована схема, яка дає можливість і захищає виробника. Тобто вхідне ПДВ – 20 відсотків і з першого продажу 20 відсотків компенсується. Про що це  говорить? Це говорить про те, що нам вдасться... ми будемо мати можливість, щоб зерновиробники, фермери шляхом об’єднань неприбуткових кооперативів могли ставати і могли здобувати навики нормальних трейдерів на  території нашої країни. І це теж важливе питання.

Так же ми сьогодні, ви знаєте, обговорюємо питання щодо ПДВ, яке акумулюється у переробників молочної та  м’ясної галузі. Це щороку складає 2,5 мільярдів гривень.

Моя особиста позиція: якщо в  аграрному секторі, в молочній і м’ясній галузі 2,5 мільярдів гривень шляхом залишання ПДВ на переробних підприємствах не мотивують розвиток цієї галузі…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте.

 

ПРИСЯЖНЮК М.В. ... державну підтримку в цьому напрямку треба змінювати. І зрозуміло, що  ми зараз відпрацьовуємо принцип і порядок використання тих коштів, щоб вони мотивували розвиток товарного виробництва, в тому числі і мотивація щодо об’єднання  приватних виробників молока і м’яса в юридичні структури. Тому що ви знаєте, є вимоги ВТО, є вимоги  ЄС  щодо забою, збереження і якості молока. Якщо хтось говорить, що якість молока в приватному секторі низька, то це неправильно. Якість молока низька із-за відсутності технологій заготівлі, транспортування і зберігання. Оці кроки дадуть можливість якраз підняти відсоток продуктивного молока і збільшити товарні ферми по м’ясу  і молоку.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую. Шановні колеги, давайте подякуємо  Миколу Володимировича за те, що він відповів на питання, які вас цікавили. (Оплески)

Подякуємо також інших членів уряду, які брали участь у „годині запитань” і сподіваємось, що ми в наступні п’ятниці продовжимо цю добру, на мій погляд, традицію. 

Шановні колеги, дозвольте, давайте ми  всі разом і один одного, і всіх юристів України привітаємо із Днем юриста.  (Оплески) Тим більше, що ми – найглибше джерело їхнього натхнення і роботи, бо те, що ми з вами творимо, потім вони коментують, удосконалюють, відстоюють, заперечують і так далі, і  так далі, і тому подібне. Тому давайте, я щиро вітаю юристів і тих, які знаходяться   в сесійній залі і тих, хто творить закони, і тих, хто їх виконує. 

І дозвольте зробити оголошення.

Відповідно до статті 13 Закону України „Про статус народного депутата України” та згідно особисто поданої заяви повідомляю про входження народного депутата України Зубова Валентина Сергійовича до складу депутатської  фракції Партії регіонів. (Оплески)

Не виступайте, бо я боюсь, щоб і ваших заяв не було.

Дозвольте оголосити депутатські запити. Надійшли запити народних депутатів України:

Арсенія Яценюка до Президента України щодо забезпечення Президентом України дотримання Конституції України та проведення чергових виборів Верховної Ради України 27 березня 2011 року.

Ставиться на голосування пропозиція про підтримку запита. Хто хоче   йти  на вибори у березні, прошу голосувати.

 

11:19:02

За-53

Виявляється, є  бажаючі.  53 – запит не підтримано.

По фракціях? Прошу. Партія регіонів – 0, „Блок Тимошенко” – 28:  „Наша Україна – Народна самооборона” – 25.

Володимира Яворівського до Президента України з приводу невиконання Партією регіонів указу Президента України щодо заборони використання імені та зображення Президента України під час проведення передвиборчої агітації; хоча указ був підписаний ще 16 вересня 2010 року, Партія регіонів до сьогоднішнього дня грубо ігнорує вимогу свого лідера, і пожовклі, домальовані … Ну, це вже оцінки.

Я ставлю на голосування  пропозицію  про підтримку запита. Прошу визначатися.

 

11:19:55

За-80

Групи народних депутатів (Шарова, Єфремова та інших. Всього 5 депутатів) до Президента України щодо недопущення руйнації скверу на розі Десятинного провулку та Пейзажної алеї у Шевченківському районі міста Києва, з метою збереження історичної та культурної пам'ятки країни.

Я ставлю на голосування пропозицію про підтримку запита. Прошу голосувати.

 

11:20:33

За-226

Запит підтримано.

Але це ще не все. Я ставлю на голосування пропозицію про направлення запита  Президенту. Прошу голосувати.

 

11:20:59

За-269

Дякую, підтримано запит. Направляється запит Президенту.

Ще раз повторюю, мова йде про руйнацію скверу в Шевченківському районі міста Києва. Тобто неполітичне.

Ігоря Шарова до Голови Верховної Ради України щодо необхідності створення Міждержавної регіональної організації з питань охорони торгівельних марок.

Сергія Подгорного до Голови Верховної Ради України щодо порушення Регламенту Верховної Ради України.

Арсенія Яценюка до Прем'єр-міністра, Голови ЦВК щодо забезпечення проведення чергових виборів Верховної Ради України 27 березня 2011 року.

Василя Петьовки до Прем'єр-міністра щодо ситуації, яка склалася на Державному підприємстві "Батьовський комбінат хлібопродуктів" Державного комітету України з державного матеріального резерву.

Валентина Матвєєва до Прем'єр-міністра України, Генерального прокурора щодо неналежного реагування органів державної влади на неодноразові звернення жителів селища міського типу Гончарівське Чернігівського району Чернігівської області стосовно вирішення гострих соціально-економічних проблем.

Вікторії Дем’янчук до Прем'єр-міністра стосовно фінансування будівельно-монтажних робіт по будівництву об'єктів "Система теплопостачання, селища Нове в місті Кіровоград - реконструкція" та "Будівництво навчального корпусу загальноосвітньої школи №15 по вулиці Казанській, 13 в місті Кіровограді".

Володимира Даниленка до Прем'єр-міністра стосовно виділення коштів для ремонту приміщення та придбання додаткового медичного обладнання для розміщення хоспісу для тяжкохворих ветеранів війни у Буринському районі Сумської області.

Володимира Матвєєва до Прем'єр-міністра щодо усунення порушення законодавства про захист економічної конкуренції на ринку послуг морських портів і терміналів в акваторії Дніпро-Бузького лиману.

Володимира Яворівського до Прем'єр-міністра щодо цинічних намірів влади скоротити кількість українських класів в школах Донеччини, прикриваючи це нібито загальною оптимізацією системи освіти та економією бюджетних коштів, а насправді - проявів антиукраїнської політики, коли під скорочення потрапляють лише україномовні класи.

Едуарда Прутніка до Кабінету Міністрів, Міністерства аграрної політики України, Державного комітету із земельних ресурсів, Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»,

Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель, Генеральної прокуратури України стосовно необхідності додаткового розгляду звернення підприємця Олександра Хлєбова щодо уточнення питань відносно  діяльності агропідприємств у Талалаївському та Срібнянському районах Чернігівської області.

Євгена Кирильчука до Прем'єр-міністра щодо внесення змін до проекту Податкового кодексу України, поданого Урядом 21 вересня 2010 року, стосовно виробів з деревини, які є предметом глибокої переробки.

Івана Вернидубова до Прем'єр-міністра стосовно недбалого розгляду депутатських звернень щодо надання житла громадянці Ксенії Коркіщенко, яка має статус дитини-сироти.

Миколи Потапчука до Прем'єр-міністра щодо погашення заборгованості за виконані роботи з реконструкції адміністративного будинку Шацького районного відділу Управління Міністерства внутрішніх справ  у Волинській області.

Миколи Потапчука до Прем'єр-міністра  стосовно відновлення руху поїздів №955/956 сполученням Ковель - Камінь-Каширський, Камінь-Каширський - Ковель та №823/824 сполученням Луцьк - Київ,    Київ - Луцьк.

Павла Мовчана до Прем'єр-міністра  щодо незаконного виселення Музею театрального, музичного та кіномистецтва України з орендованих приміщень.

Сергія Гордієнка до Прем'єр-міністра стосовно необхідності комплексного загальнодержавного вирішення проблем працівників освіти щодо захисту їх трудових, соціально-економічних прав та інтересів, які порушені у зверненні освітян Оржицького району Полтавської області.

Сергія Гордієнка до Прем'єр-міністра України про необхідність надання цільової державної допомоги Пирятинському учбово-виробничому підприємству Українського товариства сліпих для придбання нового устаткування, що дасть можливість зберегти підприємство і робочі місця для інвалідів.

Юрія Кармазіна до Прем'єр-міністра  щодо вжиття заходів реагування стосовно недопущення відчуження земельних ділянок державної власності через аукціони, законності та обґрунтованості прийняття Комісією з контролю за використанням та відчуженням земель оборони та інших земель державної власності рішення про встановлення та підготовки до продажу відповідних земельних ділянок, які не використовуються за цільовим призначенням або більше не потрібні для подібного використання, забезпечення охорони земель, як основного національного багатства Українського народу, екозбалансованого розвитку України й недопущення порушення інтересів громадян та держави.

Групи народних депутатів (Томенка, Міщенка та інших. Всього 4 депутати) до Прем'єр-міністра, Генерального прокурора  щодо ситуації у Національному історико-етнографічному заповіднику "Переяслав" у зв'язку із незаконними діями генерального директора заповідника Павла Довгошиї.

Миколи Томенка та Всеволода Бородіна до Першого віце-прем'єр-міністра щодо недофінансування газифікації сіл Прохорівка та Грушки Канівського району Черкаської області.

Андрія Павловського до Голови Головного контрольно - ревізійного управління щодо перевірки закупівель Міністерством внутрішніх справ України автомобілів за державні кошти.

Андрія Шкіля до Міністра внутрішніх справ щодо вжиття заходів по недопущенню незаконного знесення будівель пожежної частини у історичній частині міста Львова.

Валентина Матвєєва до Міністра охорони здоров'я щодо надання допомоги мешканці міста Новгород-Сіверський Чернігівської області     Оксані Пешкуровій у лікуванні тяжко хворого 2-річного сина.

Бориса Тарасюка до Міністра оборони стосовно надання інформації щодо причин звільнення з посади головного редактора телерадіокомпанії "Бриз" Військово-Морських Сил Збройних Сил України Мирослава Мамчака, з іменем якого пов'язане становлення телерадіокомпанії "Бриз", як впливового засобу масової інформації в місті Севастополь та Автономній Республіці Крим.

Едуарда Прутніка до Міністерства внутрішніх справ, Генеральної прокуратури України стосовно необхідності всебічного розгляду звернення жительки міста Києва Тамари Мінаєнко, яка трагічно втратила сина у червні поточного року, за обставин, які залишаються нез'ясованими.

Євгена Кирильчука до Міністра охорони здоров'я стосовно не обґрунтованих норм забезпечення хворих на цукровий діабет ліками, що затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я №716 від 25 серпня цього року.

Олега Зарубінського до Міністра юстиції щодо покращення механізму захисту прав громадян шляхом вдосконалення процедури виконання судових рішень.

Олега Зарубінського до тимчасово виконуючого обов'язки Міністра України з питань надзвичайних ситуацій щодо спроможності протистояти наслідкам техногенних катастроф, які відбуваються в сусідніх державах та несуть загрозу здоров'ю громадян України та екосистемі країни.

Олега Тищенка до Міністра внутрішніх справ, голови Вищої ради юстиції, Генерального прокурора щодо перевірки дій посадових осіб Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресторан Спорт" у місті Бровари Київської області та винесення завідомо неправосудних судових рішень колегією суддів Київського міжобласного апеляційного господарського суду.

Олександра Голуба до міністра освіти і науки України стосовно недопущення розміщення в учнівських щоденниках реклами ігор для мобільних телефонів та Інтернет-порталів розваг, що містять порнографічну інформацію та пропаганду насильства.

Олександра Шепелева до мністра охорони здоров'я України щодо термінового вжиття заходів для унеможливлення повторення випадків смертей немовлят внаслідок вакцинації.

Олександра Єдіна до міністра юстиції України щодо грубого порушення законодавства України начальником Білгород-Дністровського міжміського бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості Таїсією Тімотіною.

Олександра Шепелева до міністра аграрної політики щодо вжиття заходів для надання допомоги аграріям у проведенні посівної компанії.

Романа Забзалюка до голови Державного комітету з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду стосовно ненадання відповіді начальником територіального управління Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Миколаївській області Миколою Єропуновим на депутатське звернення щодо проведення повторної перевірки умов праці  Валерія Заборського на державному підприємстві     "Зоря-Машпроект".

Юрія Крука до міністра закордонних справ України щодо захисту інтересів України у питанні передачі Молдовою нашій державі ділянки автомобільної дороги Одеса-Рені в районі населеного пункту Паланка, а також земельної ділянки під нею.

Юрія Кармазіна до міністра внутрішніх справ України, Генерального прокурора України щодо перевірки фактів заволодіння злочинним шляхом майном мешканців місті Одеса в особливо великих розмірах, службовими особами Товариства з обмеженою відповідальністю "Істок-2001", грубого порушення конституційного права власності останніх та завдання їм моральної та матеріальної шкоди, вжиття відповідних заходів реагування з поновлення прав громадян, усунення порушень чинного законодавства України.

Юрія Крука до міністра фінансів України щодо забезпечення школярів Ізмаїльського району Одеської області належними умовами для навчання.

Анатолія Ягоферова до Генерального прокурора України щодо діяльності Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" та причетності до цього луганського міського голови.

Андрія Павловського до Генерального прокурора України щодо невиконання Закону України "Про оплату праці".

Андрія Шкіля до Генерального прокурора щодо уточнення інформації про порушення, вчинені під час прийняття в експлуатацію приміщень після проведення реконструкції за адресою: місто Львів, вулиця Генерала Чупринки, 5.

Валерія Коновалюка до Генерального прокурора щодо підробки диплому про вищу освіту колишнього заступника Голови Служби безпеки України Андрія Кислинського.

Володимира Даниленка до Генерального прокурора стосовно невиконання рішення суду з боку Товариства з обмеженою відповідальністю "Північспецбудмонтаж" та не вжиття прокуратурою відповідних заходів для вирішення даного питання.

Володимира Стретовича до Генерального прокурора щодо відновлення слідства по кримінальній справі про вбивство Руслана Табурянського - сина народного депутата України I скликання Леопольда Табурянського.

Володимира Ярощука до Генерального прокурора України щодо незаконних дій, направлених на заволікання держ… направлених на заволодіння державним майном Одеського аеропорту шляхом зловживання службовим становищем посадовими особами аеропорту та міського… міської влади міста Одеси.

Євгена Царькова до Генерального прокурора щодо захисту прав прокатників та розвиток театрально-концертної діяльності міста Одеси.

Євгена Царькова до Генерального прокурора щодо захисту інтересів держави та забезпечення належного процесу прийому-передачі справ з управління державним підприємством Відкрите акціонерне товариство "Одеський завод "Центроліт".

Романа Забзалюка до Генерального прокурора України стосовно ненадання відповіді прокурором Миколаївської області Миколою Стояновим на депутатське звернення щодо можливих незаконних дій з боку посадових осіб Миколаївського міського виконавчого комітету та Відкритого акціонерного товариства "Миколаївський домобудівний комбінат".

Ольги Герасимюк до Генерального прокурора, голови Запорізької обласної державної адміністрації щодо вжиття невідкладних дієвих заходів з приводу тривалого порушення Темирівською сільською радою Гуляйпільського району Запорізької області та особисто директором приватного сільськогосподарського підприємства "Мир" Олександром Чубом права на забезпечення питною водою малозабезпечених селян - пенсіонерів Івана Харченка та інших.

до Генерального прокурора України, голови Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Анатолія Матвієнка щодо перевірки фактів перевищення  службових повноважень окремими працівниками Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, а також працівниками та головою Одеського територіального управління Ровенським в частині організації та здійснення незаконних дій, спрямованих на  рейдерське захоплення підприємств як на території України, так і поза її межами.

І до міністра промислової політики Анатолія Матвієнка депутатський запит щодо функціонування Баранівського фарфорового заводу Житомирської області. Ось такі депутатські запити. 

Переходимо до розгляду питання за номером 7626 для включення до порядку денного та направлення на висновок Конституційного Суду  проекту Закону про внесення змін до Конституції України (щодо проведення чергових виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, сільських, селищних рад та сільських, селищних, міських голів).  (Шум у залі)

Шановні колеги, голосування буде після того, коли ми обговоримо це питання.

 

Веде засідання заступник Голови Верховної Ради України

М.В.ТОМЕНКО

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. До слова запрошую голову Тимчасової спеціальної комісії… (Шум у залі) Шановні колеги, прохання заспокоїтися. Адам Іванович Мартинюк як голова тимчасової спеціальної комісії зараз доповість даний законопроект, потім будемо приймати рішення, як рухатися далі. Будь ласка, Адам Іванович.

 

11:34:48

МАРТИНЮК А.І.

Дякую. Шановні колеги, це особлива процедура розгляду, тому ми спочатку обговоримо, і Регламент не дозволяє скороченої процедури, за повною процедурою це питання. Після того будемо приймати рішення і про включення до порядку денного, і про направлення відповідного законопроекту на висновок Конституційного Суду.

Шановні колеги, 226 народних депутатів вийшли із законодавчою ініціативою про внесення відповідних змін до Основного Закону – Конституції України. Вчора відбулося засідання Тимчасової  спеціальної комісії, яке разом із участю зацікавлених сторін, у тому числі, із участю представників, зокрема, міністра юстиції України, за участю працівників профільних комітетів всебічно розглянула цей законопроект. І ми пропонуємо  підтримати ініціативу 226 народних депутатів про те, щоб внести до Основного закону України відповідні зміни. І я зараз ознайомлю, які це зміни. Зокрема, внести зміни до Конституції, такі зміни.

Частину першу статті 76 викласти у такій редакції: „Конституційний склад Верховної Ради  України, 450 народних депутатів України, який обирається на основі загального рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на 5 років”.

Друге. Частину першу статті 77 викласти у такій редакції: „Чергові вибори до Верховної Ради  України відбуваються в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень Верховної Ради  України”.

Третє. Частину п’яту статті 103 викласти у такій редакції: „Чергові вибори Президента України проводяться в останню неділю березня п’ятого року повноважень Президента України. У разі дострокового припинення повноважень Президента України вибори Президента України проводяться у період 90 днів з дня припинення повноважень”.

Четверте. Частину другу статті 136 викласти у такій редакції: „До складу Верховної Ради  Автономної Республіки Крим входять депутати, які обираються жителями Автономної Республіки Крим на основі загального рівного прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на 5 років. Чергові вибори до Верховної Ради  Автономної Республіки Кримі відбуваються в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень”.

П’яте. Частини першу, другу, третю статті 141 викласти у такій редакції: „До складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального рівного прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на 5 років. Територіальні громадин на основі загального рівного прямого виборчого права шляхом таємного голосування обирають строком на 5 років відповідно сільського, селищного та міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданні. Чергові вибори депутатів сільської, селищної, міської, районної, обласної ради та сільських, селищних, міських голів відбувається в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень.

Ось те коло питань, які пропонують наші колеги – 226 народних депутатів – і які вчора було підтримано абсолютною більшістю голосів членів тимчасової спеціальної комісії. Всі, хто брав участь у засіданні (із 10 народних депутатів, обраних до цієї комісії, були присутні вісім народних депутатів), сім народних депутатів проголосували за підтримку цього законопроекту і за включення його сьогодні до порядку денного і направлення на відповідний висновок, як цього вимагають відповідні статті Конституції, до Конституційного Суду. Один із народних депутатів, член Тимчасової спеціальної комісії, зокрема колега Князевич, утримався при голосуванні і він попросив, і тимчасова спеціальна комісія прийняла таке рішення про те, щоб колега Князевич мав можливість виступити сьогодні з окремою думкою, як член тимчасової спеціальної комісії при розгляді цього питання.

Я ще раз хотів би, шановні колеги, наголосити і звернути увагу на те, що ми з вами маємо або, точніше, 226 народних депутатів пропонують, і я сподіваюсь, що таке рішення ми  сьогодні приймемо, і в кінцевому результаті забезпечимо необхідні зміни до Конституції на наступній черговій сесії лютневій, яка почнеться в лютому наступного року, для остаточного прийняття цього законопроекту. Бо мова йде про те, що після рішення  Конституційного Суду про неконституційності змін у Конституцію, ми повернулися до редакції Конституції 1996 року і в тій редакції, ви знаєте, що повноваження Верховної Ради встановлюються чотири роки. У тій Конституції передбачається, що чергові вибори народних депутатів проводяться в останню неділю березня четвертого року повноважень Верховної Ради.

У тій же ж Конституції, ви знаєте, і ми вже намагалися, я думаю, ми будемо вести про це мову і, зокрема, я не  хочу забирати, вибачте, хліб у колеги Князевича, саме він про це і буде говорити, що  ми з вами вже намагалися врегулювати проблему, яка не врегульована, це те, що стосується органів місцевого самоврядування, термінів перебування, на який термін обираються ради, відповідно, Верховна Рада Автономної Республіки Крим і на які терміни обираються сільські, і селищні, і міські голови. Ви знаєте, мабуть, ми з вами зупинилися буквально за крок до вирішення цієї проблеми, і сподіваюсь, що ми маємо можливість зараз ці питання вирішити.

Разом з тим, якщо ви звернули увагу, я хочу на цьому зосередити, поміняли місцями вибори. Якщо за чинної Конституції вибори парламенту відбуваються у березні, а вибори Президента відповідно у жовтні, в останню неділю березня і в останню неділю жовтня певного періоду їхніх повноважень, то зараз ми пропонуємо, для того щоб не скорочувати терміну Верховної Ради, а вона, ви знаєте, у 2007 році за чинною на той час нормою Конституції обиралася на  п’ять років. Для того, щоб не скорочувати терміну Президента (а він приступив до виконання своїх зобов’язань, зобов’язань у лютому цього року, відповідно до чинної на той час Конституції), ми і пропонуємо внести такі зміни, щоб вибори Президента відбувалися в останню неділю березня п’ятого року повноважень, а вибори народних депутатів відповідно відбувалися в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень. Таким чином давайте будемо говорити відкритим, як кажуть, текстом. Якщо ми з вами реалізуємо ці зміни до Конституції, ми з вами... і реалізувавши, і сьогодні почавши цю реалізацію, даємо чіткий і зрозумілий сигнал, і даємо, якщо хочете, чітку і однозначну відповідь на запитання, і на пропозиції, які нещодавно лунали, пропозиції, які я сьогодні три чи чотири рази зачитував у депутатських зверненнях, про те, щоб вже в березні 2011 року йти на вибори.

Ще раз повторюю, цими змінами ми даємо відповідь на те, що Верховна Рада діє відповідно до чинної на той час Конституції, її повноваження, і нас народ обирав на п’ять років, але відповідно до цього внести певні зміни, які запропонував. Те саме стосується і повноважень Президента, щоб у нього збереглися повноваження на той термін, на  який його обирали виборці, тобто на 5 років.

І відповідно, ще раз наголошую, ми врегульовуємо і встановлюємо такий же термін для виборів місцевих органів влади Верховної Ради Автономної Республіки Крим і інших органів місцевого самоврядування, тобто сільських, селищних і міських голів. І в тому числі, вперше у нашій Конституції фіксуємо, чітко  фіксуємо, коли відбуваються ці вибори, і у  Верховну Раду Автономної Республіки Крим і до місцевих органів влади, що вони також відбуваються – чергові вибори – в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень. Ось суть цих змін і я сподіваюсь, шановні колеги,  на вашу підтримку. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Адаме Івановичу. Прошу записатися на запитання шановні колеги.

 

МАРТИНЮК А.І. Скорочену процедуру не дозволяє Регламент.  Це я відповідаю тим, хто пропонує. Підтримую вас, Сергій Володимирович.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Сергій Подгорний, фракція "Блоку Юлії Тимошенко"  .

 

11:44:25

ПОДГОРНИЙ С.П.

Шановний доповідачу! У мене викликає сумнів цей законопроект у частині саме місцевих виборів. Справа в тому, що ви знаєте, що було таке дуже погане рішення Конституційного Суду з  приводу тлумачення строку повноважень рад, які обирались на позачергових виборах, а також, строки уповноважених голів сільських, селищних, міських, які також обирались на позачергових виборах. На жаль, ваш законопроект цю дилему, яку запропонував нам Конституційний Суд, не вирішує.  Як ви все ж таки вважаєте, може треба дослухатись до більшості парламенту, який  розглядав уже законопроект 4177 і в принципі готовий був його також розглянути повторно?

 

МАРТИНЮК А.І. Дякую, за запитання. Воно абсолютно має логіку  і справедливість. Вчора на засіданні тимчасової спеціальної комісії про це йшла мова, і я вам уже говорив, і ще раз повторю, що з цією думкою і в зв’язку із... саме із-за цієї причини, я думаю, колега Князевич не підтримав пропозицій і він попросив виступити з окремою думкою, щоб аргументувати ті позиції, які ви викладаєте.

Ви знаєте, дійсно, що є рішення Конституційного Суду, а разом тим кожен із нас знає, що ми вже, ще раз наголошую, за один крок зупинилися до розв’язання цієї проблеми. Я думаю, що сьогодні Верховна Рада вправі вирішити і розв’язати це питання так, як хотітиме більшість Верховної Ради. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Бондаренко, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”,  будь ласка.

 

11:46:05

БОНДАРЕНКО В.Д.

Володимир Бондаренко, „Блок Юлії Тимошенко”, партія „Реформи  і Порядок”.

Безумовно, все можна розв’язати так, як хотітиме Верховна Рада, але мені здається, в Конституції і в старій, і в новій  написано, що єдиним суб’єктом   і сувереном нашого законодавства є Український народ. До того ж він і надає владі певні повноваження на  виборах і дослідковується до того, щоб ці повноваження узурпаторськими методами не збільшувались. От дивним чином виглядає ваша оця вся логіка: там де можна  добавити собі без поради з народом, ви вважаєте, що це можна зробити, бо ми то обирались на інший термін, ми обиралися під інші повноваження, Президент обирався на певний термін і з певними повноваженнями.

Сьогодні йде нарощування повноважень Президента, абсолютно, на мій погляд, неконституційне, сьогодні йде продовження повноважень вищого законодавчого органу. Ну це є узурпація. Безумовно, вона вигідна декому, хто знає, що його вже більше ніколи сюди не оберуть. Тому давайте якось діяти за одною логікою.  Дякую.

 

МАРТИНЮК А.І. Дякую. Дозвольте з вами до деякої міри не погодитись в трактуванні, хто є... і хто творить закони. Дійсно, за 5 статтею Основного Закону народ… „Носієм суверенітету і  єдиним джерелом влади в Україні є народ”.  Але стаття 75 Конституції говорить, що „єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент – Верховна Рада України”.  Тому і парламент творить,  відповідно до Конституції, закон.

З приводу ваших заперечень рішення Конституційного Суду. Я не можу з вами погодитись. Можна давати ті чи інші політичні оцінки, але заперечувати рішення Конституційного Суду ніхто із громадян України, включаючи  народних депутатів, не має права. Ми всі і в першу чергу народні депутати, зобов’язані виконувати його рішення. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Карпук, „Наша Україна”. Будь ласка.

 

11:48:13

КАРПУК В.Г.

 Володимир Карпук, „Наша Україна”.  Шановний  Адаме Івановичу, я бачу, що дуже велике бажання було продовжити термін  Верховної Ради,  принаймні під  документом ви і Ігор  Федорович  Шаров  підписалися  двічі, зокрема  у вас 1-й і  150-й номер, а у Шарова –  3-й і 109-й номер. Як це вийшло?

І друге запитання. Чи це не є політичний певний  хабар багатьом  тим депутатам Верховної Ради, зокрема так званим тушкам, які розуміють, що після цих виборів число  їх у цій залі значно зменшиться?  І тим самим дається така преференція для великої  кількості депутатів.

І третє запитання щодо постанови. Пропонується запропонувати  Конституційному Суду розглянути  це питання як невідкладне  і подати уже  рішення до  1 грудня. Ми практично ставимо  ультиматум  Конституційному Суду. Ми знаємо, як Конституційний Суд  приймав рішення  щодо   ліквідації політреформи, і можна  вважати, що вже це питання  в  Конституційному Суді вирішене. Дякую.

 

МАРТИНЮК  А.І.   Дякую, Володимир.

З приводу підписів, я думаю, тут  кожен із вас розуміє, нічого дивного немає.  Підписи, ви бачите, завірені  і перевірені в Управленні  кадрів. І зараховані ті підписи, які зараховані  не двічі і не тричі зараховані. Чому так?  Дуже просто, пояснюю, що підписи збирають спочатку фракції. Зібрали підписи фракції, вони  їх подали.   Але   під поданням   потрібно ставити першими підписи тих осіб, які  у випадок необхідності будуть представляти інтереси …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, друзі, спокійно, не переривайте.

 

МАРТИНЮК  А.І.  …будуть представляти інтереси  Верховної Ради  у  Конституційному Суді. Так що тут нічого дивного немає, це чисто технічна процедурна робота.  Я тут не бачу.

З приводу поспішності і того, як ви  називаєте словами, які користуються  при назві тих, хто вирішив дослухатися до виборців, які віддали  абсолютну  більшість голосів за нині діючого  Президента,  і вирішив  сконцентруватися  у Верховній Раді і працювати над реалізацією програми цього Президента,  то історія розсудить …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, Адам Іванович.

 

МАРТИНЮК А.І.  І якщо, на мій погляд, то, повірте, я переконаний, що ті, кого ви обзиваєте, швидше будуть членами парламенту, ніж ті, хто їх обзиває.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Михайло Чечетов, фракція Партії регіонів.

 

11:50:51

ЧЕЧЕТОВ М.В.

Уважаемый Адам Иванович, ну, настолько умно, настолько ясно, настолько разумно, настолько мудро, настолько понятно вы изложили суть вопроса, что вопросов просто нет – их можно просто высосать из пальца. Я, естественно, этого делать не буду. Я снимаю свой вопрос и предлагаю всем поддержать представление в Конституционный Суд, проголосовать «за». Спасибо.

 

МАРТИНЮК А.І. Дякую. Дякую, Михайло Васильович. Але я просив би не давати мені таких характеристик, бо ви бачите, що Юрій Анатолійович не витримує, що тільки він таких характеристик, вважає, заслуговує.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Олег Зарубінський, фракція „Блок Литвина”. Будь ласка, запитання.

Шановні колеги, я просив би спокійніше, бачите, бо на статус парламенту, зменшення його впливає ситуація. Бачу, світло вже появляється.

Будь ласка, Олег Зарубінський.

 

11:51:36

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Шановний Адаме Івановичу, я думаю, що не треба звертати увагу на всілякі запити опозиціонерів за згодою. А мотивація абсолютно зрозуміла всім, і там немає нічого серйозного і юридично вивіреного під цими запитами. Але в мене інше питання.

Чому ми весь час ставимо питання про 2007 рік – рік обрання цієї каденції Верховної Ради? Вона обиралася за на той час чинною Конституцією чи ні? Ну, тоді, якщо ні, то в 1996 році, коли була прийнята Конституція, то ті люди, які були обрані в 1994 році, мали в 1996 році, шановні, піти на дострокові вибори. Не треба дурнею займатися! Якщо ця каденція обиралася за чинною на той час Конституцією, і вже обрана, і вже 3 роки працює, то давайте не будемо тут займатися політичним піаром, а виходити з чистої юриспруденції.  Дякую.

 

МАРТИНЮК А.І. Дякую. Я, єдине, в День юриста можу сказати і повторити фразу: закон зворотної дії не має. Ми обиралися з вами на основі чинної на той момент норми Конституції. Термін наших повноважень – 5 років.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Юрій Ключковський.

І я, колеги, хочу попередити, що ми ввійшли в розгляд питання. Ну, очевидно, як мінімум, його завершимо. Тому працюємо далі. Будь ласка, Юрій Богданович.

 

11:53:01

КЛЮЧКОВСЬКИЙ Ю.Б.

Дякую дуже. Юрій Ключковський, "Наша Україна".

Шановний Адаме Івановичу, є кілька питань, які стосуються цього законопроекту. Але в першу чергу я хотів би нагадати вам, що є позиція Конституційного Суду України, з якою призначення виборів здійснюється на підставі Конституції чинної на момент призначення виборів. Тому розмови про те, що ми були обрані на пять років у звязку з рішенням Конституційного Суду про скасування реформи, треба забути. Однак я підтримую, в принципі, ідею законопроекту. Хотілося би тільки, щоб не сьогодні ми його скеровували, а щоб урахували ще дві обставини, які, в принципі, я думаю, підтримаються всіма.

По-перше, раз ми вирівнюємо все, що стосується Президента і Верховної Ради, давайте запишемо, що позачергові вибори Верховної Ради проводяться за 90 днів, а не за 60. Тому що в 60 днів неможливо…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Закінчуйте, Юрій Богданович.

 

11:54:13

КЛЮЧКОВСЬКИЙ Ю.Б. І по-друге, давайте обєднаємо два законопроекти, один, який вже отримав схвалення Конституційного Суду щодо строків повноважень органів місцевого самоврядування пять років лише у випадку обрання на чергових виборах, а позачергові здійснюють повноваження до проведення загальних чергових виборів. От давайте ці два законопроекти обєднаємо і внесемо поправку про 90 днів на Верховну Раду на позачергові вибори. Я думаю, тоді можна отримати 450 голосів в Верховній Раді.

 

МАРТИНЮК А.І. Дякую, Юрій Богданович. Я думаю, що в ході  обговорення цього питаннями з вами знайдемо мудре рішення. (Шум у залі)  

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре. Шановні колеги, дякуємо Адаму Івановичу. Перед тим, як записатися на виступи, народний депутат Кармазін наполягає на тому, що згадали його прізвище, щоправда, в позитивному контексті, на репліку. Якщо нема заперечень, будь ласка, Кармазін – репліка і далі буде Руслан Князєвич з окремою думкою від комісії. Будь ласка.

 

11:55:15

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін. Шановний Адам Іванович, я вас дуже поважаю, але ви ледь не злетіли, тобто крила ледь не виросли, коли вас хвалив зараз Михайло Васильович Чечетов. Я думаю, що в День юриста якось соромно нам топтатися по Конституції, як це зробило 16 суддів неконституційним способом – вони змінили  суспільний лад. 16, бо два написали окрему думку, це я кажу для тих, хто не чує.

Так от, шановні друзі! Не гоже топтатися в такий день, має бути щось святе, має бути право, хоч в ідеалі, хоч для наших дітей, хоч для онуків, хоч для студентів. Має бути право в ідеалі святе. Тому не спішить, ще діє Конституція 2004 року, перше.

І друге, хунта люба закінчувала свій життєвий шлях смертю…

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України А.І.МАРТИНЮК

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, шановні колеги! Ми розглядаємо надто серйозне питання, давайте крила, як ростуть так і опускаються. Тому, будь ласка, з особливою думкою право на виступ має член тимчасової спеціальної комісії, колега Князевич, прошу. П’ять хвилин, будь ласка.

 

11:56:42

КНЯЗЕВИЧ Р.П.

Шановний Адам Іванович! Шановні колеги депутати! Справді, відверто кажучи, у мене була окрема думка і вона базувалась на двох основних  принципах. По-перше, як не парадоксально буде звучати зараз з моїх вуст, але я хочу подякувати авторам законодавчої ініціативи, 226 народним депутата України, які легітимізували і підтвердили думку, і зняли публічну дискусію з приводу того, скільки строк повноважень чинного парламенту і відповідно місцевих рад. Строк повноважень чинного парламенту і місцевих рад, які будуть обиратися 31 березня, чотири роки.

Зважаючи на ці обставини вибори місцевих рад, які відбудуться 31 жовтня означатимуть, що ми обираємо народних... депутатів місцевих рад строком на чотири роки, бо до того часу ці зміни не набудуть чинності. Остаточне  рішення повинно бути на наступній черговій сесії не менше 300-ма голосами. Наступна чергова сесія у нас розпочинається, як сказав Адам Іванович, з лютого 2011 року, а правильно сказав Юрій Богданович, відповідно до рішення Конституційного Суду саме чинна Конституція встановлює дату початку і проведення виборчої кампанії.

Нагадаю вам, що відповідно до чинного закону 22 листопада розпочинається  виборча кампанія по чергових виборах народних депутатів України, які відбудуться днем голосування 27 березня 2011 року. Бо до того часу цей закон не набуде чинності – ще раз вам нагадую – що листопад і лютий це різні місяці. До того, щоб він набув чинності треба буде ще три місяці. Це перше.

Друге. Шановні колеги, що спонукало мене голосувати проти такого роду рішень. Те що, знаєте „говорили-балакали, сіли та й заплакали”. Ми з таким трудом спільно напрацювали внесення змін до Конституції, що стосувалися врегулювання строку повноважень сільських, селищних, міських голів і сільських, селищних, міських рад для того, щоб їх синхронізувати в порядку на п’ять років, і щодо можливості встановлення п’ятирічного строку тільки для тих рад, і мерів сільських, селищних голів, які обираються на чергових виборах. І саме за це слово „чергові” ми так довго боролися, і як сказав Адам Іванович, за півкроку зупинилися. Тепер же це одне слово зникає із законопроекту – одне слово! – але воно вирішувало величезну проблему, перед якою вже парламент зіткнувся минулого року. Про що йдеться?

Йдеться про те, що на звернення Київської міської ради Конституційний Суд розтлумачив, що навіть ті ради, сільські, селищні, міські голови, місцеві ради, які обираються на позачергових виборах, обираються на повний строк повноважень, тобто відповідно на чотири і п’ять років. Оскільки, - сказав Конституційний Суд, - конкретно в Конституції не визначено на яких саме виборах обираються відповідно ради і відповідно голови на повний строк.

Ми своїм рішенням чітко визначили, що на повний строк вони обираються виключно на чергових виборах і надіслали це рішення до Конституційного Суду. Що нам сказав Конституційний Суд? Сказав: добре, тепер зрозуміло на яких виборах будуть обиратися, на чергових. А отже на позачергових, відповідно якщо ви зміните Конституцію, будуть обиратися тільки до чергових.

Не дочекавши остаточного голосування в 300 голосів, ви, шановні колеги, голосуєте за закон про місцеві ради, де вже пишете норму, що всі, хто обрані, були на позачергових, вибачте, діють тільки до чергових. Якщо ви зараз не голосуєте за чергових, будь ласка, вилучіть цю норму, бо всі, хто були на позачергових, повинні діяти в повний строк, а ви не повинні їх гнати на чергові вибори.

Більше того, ви ще й зробили виключення для Київської міської ради, Київського міського голови і Тернопільської обласної ради. Шановні колеги!  Це означає, що їх ні чергові вибори мають відбутися відповідно в березні  12-го і в березні 13-го року. А ви пишете, що чергові вибори відбуваються тільки в жовтні п’ятого року повноважень в останню неділю. То що їм ще два з половиною роки будете чекати поки будуть всі чергові вибори? Чи ви хочете окремі для Києва і Тернополя встановлювати чергові вибори? Це абсурд! Ви з цієї проблеми ніколи не вийдете.

Тому єдина можливість зараз зняти цю проблему, бо це є унікальна  нагода, тим, щоб ми відновили ту редакцію, яку ми вже попередньо схвалили. Бо в іншому випадку ми з вами з цієї проблеми не вийдемо, ми будемо щороку сотні мільйонів  гривень  викидати з державного бюджету на перманентне проведення місцевих виборів. Цю проблему або треба раз назавжди вирішити, або тоді усвідомити, що ми своїми руками в такий спосіб руйнуємо струнку систему місцевого самоврядування. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Почули думку. (Оплески) Вона має право на життя.

Так прошу записатися представників фракцій на обговорення питання.  Так записалися, тепер від народних депутатів.  Так запис відбувся, давайте відведемо 30 хвилин.

Будь ласка, Заєць "Наша Україна – Народна самооборона".  Підготуватись Чечетову.

 

12:02:37

ЗАЄЦЬ І.О.

Іван Заєць Українська Народна партія.

Шановні народні депутати! Народ про таку діяльність, яку ми сьогодні демонструємо, кажуть дуже чітко: закон як дишло – як повернув так і вийшло. Що ж у нас виходить? Спочатку наламали дров – змінили в неконституційний спосіб конституційний лад, в неконституційний спосіб змінили повноваження між Кабінетом Міністрів, Президентом і Верховною Радою, а тепер хочуть прикрити по суті свої злочини і заднім числом хочуть не тільки виправдати ці свої гріхи, але й ще раз роздати хабарі народним депутатам України. От до чого приводить діяльність, якщо не триматися Конституції.

Про що  я говорю? Ми не повинні тут тільки говорити  про можливість виправити ту ситуацію, в яку нас загнав Конституційний Суд своїм неконституційним рішенням, а оцінити цю діяльність влади по тому, що ми не в конституційний спосіб змінюємо конституційний лад.

Так от, якщо говорити про хабарі і проаналізувати ці всі пропозиції, то ми по-суті, щонайменше даємо   додатково в місяць  повноважень депутатам Верховної Ради, це щодо Конституції   1996 року, і щонайменше  2 місяці додаткових повноважень даємо Президентові.

Ну в якій країні світу так робиться? Там спочатку встановлюється каденція, а потім уже, відповідно до цих повноважень, відбуваються   вибори, чи інші речі. У нас це відбувається навпаки.

А тепер давайте станемо на площину Конституції 1996 року. Конституція 1996  року  говорить про те, що народні депутати мають строк повноважень 4 роки і це було правильно, але тоді давали, в свій час, хабара народним депутатам  і зробили  5 років.  Адже ви знаєте, що динаміка суспільного життя зростає від дня до дня і сьогодні треба, щоб представницькі органи влади мали меншу каденцію, щоб депутати приходили в Верховну Раду із цими проблемами людей, а не засиджувалися тут, у цих залах, навіть оминаючи ці всі зали 5 років.

Тому тенденція сьогодні говорить про те, що ми повинні скорочувати  повноваження Верховної Ради, а не збільшувати ці повноваження Верховної Ради. Ми знову ж так обходимо цю проблему, начебто нічого не сталося.

І ця проблема, про яку тут говорив пан Князевич і пан Ключковський. Зрозуміло, якщо вже вести про якісь технічні речі, то  треба об’єднувати   ці законопроекти. Врешті-решт треба прикрити цю практику постійного ламання  Конституції! Чи не достатньо вам цього  перевороту, який здійснив Конституційний Суді і ви разом  ними. Для чого ми знову  ламаємо і ламаємо цю Конституцію. Тому це не є приведення у відповідність до Конституції подій. Це як підгонка під ті події, які ви зробили.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Михайло Чечетов, фракція Партії регіонів. Підготуватись Фоміну.

 

12:05:52

ЧЕЧЕТОВ М.В.

Уважаемый Адам Иванович, уважаемые коллеги! Вот чем больше общаешься с простыми людьми, с трудовым народом, тем больше начинаешь понимать, что кладезь мудрости, это не седовласые мужи в парламентских или министерских мантиях на плечах, а кладезь мудрости – это простой трудовой народ. Поскольку его мудрость идет от истоков, от земли, от самой жизни. И что же в этой связи говорит народ, простой народ, который в 10 раз мудрее нас с вами? А он говорит, да что ж от этой страны останется, если в угоду отдельным политическим авантюристам мы каждый год будем страну, как грушу, трясти на выборах. Когда же власть начнет заниматься теми функциями, ради которых мы избираем: экономикой, социальными вопросами, вопросами государственного строительства, наведением порядка в стране.

Понятно, что кое-кто, кого народ железной метлой за «отличную работу» (в кавычках) пятилетнюю вымел на политическую свалку, не терпится придти в парламент. Ничего! Прохладитесь еще года три, протрезвейте. А там, может быть, и новые подойдут, и вас и забудут, еще лучше будет, да.

Теперь смотрите, что получается. Мы имеем уникальный шанс, если примем это постановление, это решение направим в Конституционный Суд. 5 лет у нас будет передыха до выборов следующих в местные органы власти. Почти 5 лет будет работать еще Президент. И два с лишним года будет работать парламент еще. То есть за последние 6-7 лет страна впервые получает возможность два года с лишним работать стабильно, без всяких выборов. Мы со следующего года выводим экономику на траекторию устойчивого экономического роста и последующая конвертация и повышение социальных стандартов. Мы можем вырвать страну из грязи за эти два года.

Поэтому, если посмотреть на конкретику, а чему оно противоречит? Президента избирали на 5 лет, здесь тоже самое, речь идет о 5 годах, просто конкретизируется дата. Нас вами избирали на 5 лет? Здесь   конкретизируется дата – ровно 5 лет.  Местные органы власти у нас по закону расхождение только есть меры и советы – 4 и 5 лет. Но мы с вами уже принимали  такой  консенсусное решение, что нужно   всех на 5 лет. По сути дела здесь аккумулирована общая наша позиция, которая не расходится ни с теми законами, по которых избирались  органы власти, ни с нашей общей позицией, которую озвучили представители разных фракций.

Поэтому я  предлагаю не мудрить,  прислушаться к мнению народа, прекратить трясти страну, зафиксировать де-юре пятилетние сроки всех органов  власти и 2 года дать возможность стране просто работать всем нам вместе и вытягивать ее из грязи.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Михайле Васильовичу. 

Фомін, фракція „Блоку Юлії Тимошенко” передає Подгорному, прошу. Підготуватись Зарубінському.

 

12:09:13

ПОДГОРНИЙ С.П.

Шановні виборці, мені вас жалко, тому що останнім часом, майже місяць або два, іде сплошна ложь з боку Партії регіонів. Вони по телебаченню вже два місяці кажуть, що  ми не хочемо  і ми не допустимо повернення  в 2006 рік.

А що відбулося днями? А днями якраз і відбулося повернення, тільки даже не  у 2006 рік, а в 2004 рік, в 2000 рік, коли вбивали Гонгадзе,  коли грабили всіх і вся. І сьогодні проісходить те ж саме.

Ці зміни до Конституції  – це сплошна ложь, відверто кажучи. Головне ж не те,  що хочуть проголосувати, а головне те, як хочуть проголосувати. Я пам’ятаю, коли  декілька  днів, коментуючи  майбутнє рішення ще Конституційного Суду,  один із відомих правників, який тут сидить  в одній трибуні от там от,  казав, що це рішення, яке буде базуватись на тому, що було  прийняте з порушенням процедури, воно стосується не тільки Конституції, воно  стосується всіх законів. І що ми бачимо після цього?

Що в цьому залі приймаються всі закони останні дні з порушенням процедури. Але йому на все наплювати, тому що він високопосадовець, і він знає, що він за це відповідальності нести не буде.

І тому я вважаю, що ми не можемо таким чином сьогодні вносити  зміни до Конституції. Ми можемо вносити їх тільки згідно тієї процедури, яка чітко прописана. Цей законопроект, який вносить сьогодні Тимчасова комісія, він, на жаль, більше ніде не розглядався – ні в комітетах, а треба було б подивитися, що там і як, провести якусь експертизу, треба висновок, щоб зробило науково-експертне управління  і таке інше. Тому що Конституція – це дуже поважний і дуже серйозний документ, і якщо ми його зараз опять-таки з голосу, з якимись поправочками там приймемо, то питання, що буде написано.

Я хочу нагадати фракції "Блоку Литвина", вони вже виступали публічно декілька разів, коли був закон проголосований якоби один, на підпис був поданий інший варіант підписаний, вже третій варіант, а в силу вступив четвертий варіант. Так чому ж ми сьогодні забуваємо про це і стаємо на тих позиціях, коли отут в залі з голосу вносимо якісь поправки незрозумілі, і який  документ там, наприклад, вчора пішов на підпис, ніхто сьогодні не знає.

Тому я вважаю, наша фракція буде відмовлятися голосувати за цей законопроект, тому що ми не підтримуємо такі процедури, які йдуть з порушенням Конституції. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олег Зарубінський, фракція "Блок Литвина". Підготуватися Бондаренку.

 

12:12:11

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Мені здається, шановні колеги, що такі супер-емоції, такий праведний гнів треба адресувати не комусь, а самим собі. А коли сьогодні був поставлений на голосування юридично безграмотний запит з приводу проведення виборів парламентських у березні 2011 року, абсолютно безграмотний, до речі, то за нього проголосувало 25 чоловік з однієї фракції і 28 з іншої фракції.

Шановні, ведіть ці праведні гнівні розмови із своїми однофракціонерами, однопартійцями, а не робіть так вигляд, що ви боретесь фракцією з кимось. Попрацюйте із своїми людьми, а тоді будете це чесно.

Але я без емоцій хочу сказати, просто навести деякі факти, аргументи, вони неспростовні. У 2007 році була обрана ця каденція Верховної  Ради, якщо памятаєте, це було 30 вересня 2007 року. Тоді діяло законодавство, яке діяло. Воно на той час було чинним, і вибори відбулися за чинним законодавством. Будь-який юрист першокурсник вам скаже, що закон зворотної сили не має, і це правда. Бо Конституція… (Шум у залі)

Ну, не кричіть. Не кричіть. Анатолію Сергійовичу, ну ви то не кричить. Ви зверніться до тих, хто у вас не проголосував, 50 чоловік.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Анатолію Сергійовичу, ви ж земляки.

 

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О. Ви ж зверніться до тих, хто у вас не голосував, 50 чоловік, чого ж ви нервуєте. От до них і звертайтеся.

Так от я хочу навести деякі статті Конституції. Стаття 79 пункт шостий: „Повноваження народних депутатів починаються з моменту складання присяги”. Стаття 81, слідкуйте, якщо хтось може за логікою: „Повноваження народних депутатів України припиняються одночасно з припиненням повноважень Верховної Ради  України”. Стаття 79 пункт перший: „Перед вступом на посаду народні депутати України складають перед Верховною Радою  таку присягу”.  Стаття 77 пункт перший: „Чергові вибори до Верховної Ради  України відбуваються в останню неділю останнього місяця п’ятого року повноважень Верховної Ради  України”.

А тепер фактаж. Народні депутати України шостого скликання склали присягу 23 листопада 2007 року. Таким чином саме 23 листопада 2007 року Верховна Рада України, в якій працюєте всі, набула своїх повноважень. Бо вона повноважна тільки тоді, коли склали присягу і стали повноважними народні депутати України. Таким чином п’ятий рік повноважень завершується 23 листопада  2012 року. Спасибі за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Бондаренко Володимир, будь ласка. Підготуватися Шкілю.

 

12:14:54

БОНДАРЕНКО В.Д.

Володимир Бондаренко, „Блок Юлії Тимошенко”, партія „Реформи і Порядок”.

Дивна логіка в окремих людей, які виступають з цієї трибуни. Тоді, коли це їм вигідно, вони говорять, що закон не має зворотної сили. Коли не вигідно, навпаки. І от коли мова йде про те, що негайно треба повернутися до Конституції, яка діяла до 1996 року, у частині повноважень Президента, змін до Закону про Кабмін і так дальше, треба негайно це зробити. А Президента ж обирали за іншою Конституцією, з іншими повноваженнями. Очевидно, по відношенню до нього не має права Верховна Рада  змінювати будь-які  позиції у законі, навіть на одну букву, тому що народ дав йому право керувати  державою з певними повноваженнями. І тут розказують, що багато думок  народу знають. Очевидно,  боячись іти на вибори уже навіть ближчим часом, а тим більше з  часом це буде ще страшніше для нової влади, тому що їм ні з чим буде йти до людей. От сьогодні  вже ні з чим  іти.  Всі  соціальні обіцянки, які давалися  і в передвиборчих плакатах, і з цієї  зали, жодна не виконана.

Тому коли ви підете до людей, запитайте: чи подобається їм, що ціни   ростуть кожного дня;  чи подобається їм, що перестали виплачувати повноцінні  допомоги сім’ям  з дітьми; чи людям подобається, що  газ став в двічі дорожчий  і ще  буде в двічі дорожчий? Вони, безумовно,  підтримають  ці ваші кроки, безумовно. Вони аплодують вам.  Отой народ,  про який тут говорили, аплодує  цьому.  Кияни  і багато жителів міста аплодують    різкому підвищенню тарифів на комунальні послуги. Народ  аплодує тому, що ви добавили  по 8 гривень до пенсії, припинили виплати із ощадних  книжок, просто аплодує. Вони  чекають, щоб  ви були при владі  15 або 20 років, тому що темп, який набрала нинішня влада у знищенні соціальних завоювань попередніх років, знущання над народом  є небаченим. Тому ви боїтеся виборів, навіть на день хочете протягнути собі каденцію.

Дехто, виступаючи тут, розказує, що він   ну як би піклується про благо народу. Ні, ви приросли до цих крісел, ви сьогодні  зрослися з ними  і ви боїтеся, боїтеся  йти на вибори. Йдіть, будь ласка, беріть  у людей право на владу. Уже сьогодні рейтинг партій, які сьогодні складають коаліцію, впав на половину і   з кожним днем котиться все нижче і нижче у прірву. От чого       ви боїтеся, а не ви розказуєте про те, що ви сьогодні відстоюєте права народу  і людям надоїли вибори.

В усіх цивілізованих  країнах вибори коригують політику, змушують політиків діяти на благо народу, а не  для себе власне. Тому давайте ми  не протягувати свої строки на день, на рік і на  два, а йти  з тими повноваженнями, які довірені людьми, їх використовувати, звітувати перед   людьми і тоді тут розказувати, що люблять і чого не люблять люди. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  Андрій  Шкіль.  За ним  Аржевітін передає   Матвієнку.

 

12:17:53

ШКІЛЬ А.В.

Дякую. Шановний головуючий, шановні народі депутати! Шановні радіослухачі і телеглядачі! От, ви розумієте, що відбувається зараз в сесійній залі? Насправді з одного боку Банкова дала вказівку нинішнім кнопкодавам проголосувати за те, щоб в даній ситуації узгодити всі закони України з незаконно прийнятим рішенням Конституційного Суду щодо скасування політреформи. А з іншого боку, ну, як бути, коли Конституційний Суд скасував політреформу, визначив чіткі терміни і дати проведення виборів? То тут хочеться зіграти в такій спосіб. Що він мав рацію, підвищивши повноваження Януковича. Цього хотіла Партія регіонів. Але не мав рації, позбавивши повноважень депутатів перебувати при владі ще чи в депутатських  кріслах додаткових півтора року.

Тобто страх керує в даній ситуації тими, хто намагається розповісти нам тут про те, що потрібно п’ятилітки зробити. П’ятилітки, я розумію, що ваша молодість пройшла в п’ятилітках, в побудові комунізму і таке інше. Але треба вже жити в нових реаліях. Ви ж зрозумійте. Ви як комунізм не побудували тоді, так і зараз ви живете тільки на брехні. Ви обіцяли 5 років податкових канікул. Ну, хто пішов на канікули?! Податкова міліція збільшилась, підприємців тиснуть, сейфи бензопилами вирізають. Взагалі символом нинішньої влади є бензопила. Якщо вони свою політичну кар’єру робили з бейсбольною битою, то тепер вони роблять з бензопилою. Бо це ж треба додуматися, бензопилою вирізати сейфи, вилучати документи і зупиняти в такий спосіб підприємства! І розповідають вони нам тут, що треба 5 років, бо, розумієте, країна без виборів не обійдеться. Ви або скасуйте рішення Конституційного Суду і законно через Верховну Раду вносьте зміни до Конституції, або тоді ідіть на вибори і розкажіть виборцям, що у них зараз пенсія в два раза більше, що гречка коштує не 20 гривень, а 7. До речі, в Польщі, як ви знаєте, де гречка завжди росла або ні, вона коштує 7 гривнів на наші кошти кілограм, а у нас вона коштує 20! От ви до виборців прийдіть, розкажіть про це, вони ж за вас проголосують. У вас же ж  захмарний рейтинг. Чого ви боїтеся йти на вибори? У вас адмінресурс. Ви сфальшуєте результат. Чого ви боїтесь? Тому що все-таки страх існує.

І страх не кращий регулятор ваших стосунків з суспільством, ви його боїтеся. Тому ви, з одного боку, хочете, щоб діяла стара Конституція, але, з другого боку, щоб діяли старі повноваження. Так не буває, розумієте, тут зробити, щоб і вовки цілі, і вівці ситі не вийте, тому що тут треба пожертвувати або вовками, або вівцями. Повірте, навіть якщо зараз ви проштовхаєте через парламент рішення, що будете сидіти тут 2 з половиною роки, то це не означає, що ви сюди повернетесь. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Анатолій Матвієнко, будь ласка. За ним буде Ключковський.

 

12:21:06

МАТВІЄНКО А.С.

Українська республіканська партія „Собор”, „Наша Україна – Народна Самооборона”. Шановні колеги, от коли дивишся на все, що відбувається в останній час, особливо і сьогодні в тому числі в нашій залі, то можна зробити висновок, що воістину ми вчимося тому, що нічому не вчимося.

Маніпуляція в імя політичної доцільності, а саме цим скеровано все, що відбувається, є недопустимо взагалі в стінах Верховної Ради, як і в стінах будь-якого державного органу влади, а тим більше коли ми розглядаємо такі насущні і дуже важливі проблеми, як зміна до Конституції тієї чи іншої статті.

Хочу вас запевнити, що аналіз того, що зараз вноситься, заставить вас ще раз повертатися до цього питання, ще до виборів і парламенту, і Президента. Я зараз не хочу вдаватися в деталі, але це говорить тільки про те, що це зроблено поспіхом. Нас не вчить і та норма, яку ви так успішно відмінили неконституційним шляхом: по законопроекту 2222.

У мене виникає єдина уява: що нам не потрібно стабільності, нам не потрібно прогнозованості, нам не потрібно серйозності – нам потрібні видовища. І Верховна Рада їх демонструє. Згадується біблейська відома подія, пригода про братів Хама і Яфета. Виникає таке враження, що у нас одні хами. У нас немає, у Верховній Раді, уже місце яфетам, як і у всій владі.

А тепер по змісту. Ну, друзі, не загравайте з місцевими органами влади, ну будьте послідовні! Ми прийняли законопроект 4177, направили його до Конституційного Суду. Конституційний Суд визнав конституційними ці зміни. Вони незмінні є, попередні по цій Конституції. Ну давайте ми їх схвалимо, давайте ми зробимо, дійсно, ще до виборів місцевих 5 років і радам, і, значить, відповідним головам рад і скажемо, що ми їх не обманюємо так, як ви зараз їх обманюєте, роблячи на 4 роки і одним, і другим.

Стосовно чергових виборів Президента і Верховної Ради. Ну знову ж таки, друзі, якщо ви повертаєтесь до духу Конституції 1996 року, то там чітко прописано, що незалежно від того, коли вступив в силу, були два чи три вибори, значить, ну тури виборів Президента, за будь-яких обставин це було написано чітко, це було в жовтні, по Верховній Раді це було в березні. Ну і хто вам дає сьогодні підстави змінювати дух цієї Конституції і добавляти 3 місяці Президенту, як ви хочете, і місяць Верховній Раді? Ну знову ж таки, це не чесно з точки зору знову ж таки порядності і ставлення до Конституції. Тому не можна це підтримувати. Я закликаю, Адаме Івановичу, проаналізувати цій нашій конституційній комісії ще раз всі норми і прислухатися здорового глузду. Дякую. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, дякую. Ключковський Юрій Богданович. Йому передає Роман Михайлович Зварич, значить має 6 хвилин.

 

12:24:23

КЛЮЧКОВСЬКИЙ Ю.Б.

Дякую дуже. Юрій Ключковський, „Наша Україна”. Знаєте, український народ дуже багатий на народну творчість. А радянські часи привели до великої еволюції тої творчості і тоді, що тоді можна було лише гірко сміятися. Мені здається, що сьогодні приходять часи, коли приходиться згадувати як тоді модифікувався український фольклор. Зокрема, була така приповідка: „Не кажи гоп, поки не перескочиш”. В Радянські часи її модифікували: „Не кажи гоп, навіть коли перескочив, спочатку подивися у що вскочив”. Так от мені здається, що теперішня влада, забувши цей варіант приповідки, пішла на неконституційні кроки, змусивши Конституційний Суд скасувати закон 2222, а тепер опинилася в чомусь і дивиться навколо, в чому ж ми опинилися і як, вибачте, з того вилізти. І от ті теперішні кроки, коли тексти законопроектів, які и тексти законопроектів, які мають прийматися Верховною Радою, пишуться далеко поза Верховною Радою, а Верховна Рада повинна чемно проголосувати, не сміючи змінити ні одної коми в тому законопроекті, як раз і показують, що ми дальше „вляпуємося”, щоразу глибше в те саме. При такій тактиці роботи інакше просто не буває.

А тепер коротко, в що ми „вляпалися”. Я хочу нагадати вам, повторюючи те, що говорив Олег Зарубінський, що ми обиралися в вересні сьомого року з мандатом на пять років, але, вибачте, тоді був не тільки мандат на пять років, але й був мандат на утворення уряду. Я питаюся: а як будити з цим мандатом? Якщо ми так хочемо зберегти мандат пять років, то давайте скажемо, що закон немає зворотної сили і що жодне рішення Конституційного Суду не може позбавити Верховну Раду того мандату на формування уряду, який вона отримала в вересні 2007 року. Чому ж той мандат можна забрати, а часовий мандат не можна забрати?

А тепер чисто юридичний аргумент: Верховна Рада призначала вибори президента на жовтень девятого року по Конституції, що 96-го року. Згадайте ту постанову. І тоді був аргумент той самий: зворотної сили закон не має, Президент обирався за Конституцією 96-го року, тому в жовтні 2009 мають бути вибори. Що тоді відповів Конституційний Суд, визнавши ту постанову неконституційною, бо, бачте, на думку Конституційного Суду тоді Верховна Рада забула, що вона внесла зміни до Конституції і ці зміни чинні? І було названо закон 2222, але це вже обличчя Конституційного Суду. Але Конституційний Суд сказав: вибори проводяться на підставі положень Конституції, які діють на момент проведення виборів, а не які були на той момент, коли відповідний орган, чи особа обиралися.

Тому тут немає значення зворотна дія Конституції. І хоча мені особисто шкода, що ми в це „вляпалися”, але, на жаль, 22 листопада Центральна виборча комісія, відповідно до чинної Конституції України, має оголосити початок виборчого процесу. І тоді я нагадую ще одну правову позицію Конституційного Суду України, вибори, які почалися, ніхто не має права скасовувати, тому що це тоді порушення права народу на обрання влади. Це постанова... це  рішення Верховного суду стосовно постанови про скасування Тернопільських обласних  виборів. Читайте, колеги, не одне рішення Конституційного Суду, читайте всі і вивчайте.

Але тепер відносно все-таки добрих бажань виправити той ляп, який зроблено в результаті скасування закону 2222 у неконституційний спосіб. Підкреслюю, саме тому, що він зробив це в неконституційний спосіб, тому  ми опинилися в тому, в чому сьогодні перебуваємо. Так от, якщо ми вже хочемо змінити ці  норми по тексту змін, я їх на 90 процентів підтримую, ці норми б варто було прийняти. Але знову їх варто приймати не по принципу люмінь, як поступила команда, так давлю кнопку. А подумати над тим, що зробити з цими нормами як вони повинні цивілізовано виглядати?

Давайте подивимося. Вибори Президента позачергові проводять протягом 90 днів, а вибори Верховної Ради позачергові проводяться протягом 60 днів. Скажіть, будь ласка, а чому так? Що відсутність Президента менше тисне, ніж відсутніх Верховної Ради? Та ні, я б сказав навпаки, відсутність Верховної Ради, як казав колега Чечетов, „там  сидять умудренні чи кладезь мудрости в народі”, не відчує відсутності Верховної Ради народ. Але за 60 днів фактично неможливо провести всі процедури так, щоб вони не були маніпульовані. То я питаюся: так може ж у наших інтересах зміни цю норму Конституції, раз ми змінюємо положення, які стосуються виборів. І написати, що Верховна Рада на позачергових виборах  теж обирається протягом 90 днів.  До речі, там ніколи  не виходить точно 90, там завжди виходить на 5-6 днів менше.

Друге. Ми вже накололися на вибори місцеві, які тепер відповідно знов до мудрого рішення Конституційного Суду, проводиться хто коли хоче, навіть чергові. Ми неконституційно не призначили виборів у Тернополі і в Києві і тепер не знаю, коли там чергові вибори мають відбутися.

Але ми свого часу прийняли, що цю проблему треба вирішувати. Ми підготували законопроект 4177, він був підтриманий, я хочу нагадати, далеко за конституційну більшість. Чому зараз його не врахувати? А пояснення в мене дуже просте. Тому що ті, хто малював цей текст законопроекту,  не працюють у Верховній Раді, не знають проблем, з якими  ми тут стикаємося, і просто забули за той законопроект.

То тепер я прошу вас всіх…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте.

 

КЛЮЧКОВСЬКИЙ Ю.Б. То я прошу вас всіх,  давайте ми ці помилки виправимо. Все одно до 22 листопада  змін до Конституції ніхто не прийме, бо їх можна прийняти не раніше в лютому. Давайте вже, якщо робити ці зміни  до Конституції, то робити їх по-людськи і грамотно. Дякую. (Оплески) 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Але ви пропонуєте 22 листопада прискорити, якщо 90 днів ввести. Будь ласка, Ляшко Олег.

 

12:30:57

ЛЯШКО О.В.

Дякую. Знаєте, я не боюся іти на вибори,  У мене немає страху перед виборами, ні на одні вибори ходив і не одні вибори вигравав, але я підписався під цим законом, який ми сьогодні розглядаємо і буду  голосувати за його прийняття.

Поясню чому. Ми ж голосувати 4177, де обіцяли місцевим органам  влади  5 років повноважень. Я хочу нагадати, що  голосували ми цей закон  перед президентськими виборами, бо хотіли, щоб нас підтримало місцеве самоврядування. А чому сьогодні ми не повинні голосувати  за те, за що ми підтримували перед президентськими виборами? Якщо бути послідовним, то треба бути послідовним, як кажуть, і до президентських виборів, і після. Раз.

Далі. Верховна Рада ж обиралась на 5 років. Чому внаслідок неконституційного рішення  Конституційного Суду ми   повинні обмежувати термін повноважень Верховної Ради? Чому ми повинні добавляти повноваження Президенту, а Верховна Рада повинна  без навіть і тих повноважень, які мала, ще й достроково йти на вибори?

Я так само, як і інші, котрі тут виступали, вважаю,  що рішення  Конституційного Суду є  неконституційним. Адже, якщо Президент хотів собі повернути повноваження Президента Кучми він мав би це зробити або через Верховну Раду шляхом внесення змін   до Конституції,  як ми  зараз з вами це робимо, або  на референдумі, але ж не 16 суддів Конституційного Суду  мають  міняти конституційний лад у державі. Чому б ті самі судді не продовжили  термін повноважень Верховної Ради  до жовтня 2012 року?

Тобто  от з оцих причин  я голосую за цей закон.

І останнє. Ви знаєте, я, це той нерідкий  випадок, коли я погоджуюсь з колегою Чечетовим, часті вибори, на жаль, на шкоду країні. Вибори, і давайте, шановні колеги, будемо чесними перед людьми, вибори – це популізм, популізм – це означає обдурювати людей. Коли ми з вами щороку будемо проводити вибори, ми замість того, щоб робити реальні справи для країни, ми будемо вимушені їх щороку обдурювати. Давайте хай люди відпочинуть трохи від нашої брехні, нехай ця влада, яка є, покаже, на що вона здатна, і потім люди дадуть їй оцінку. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, обговорення питання завершено. Буквально декілька слів як доповідач до заключного слова.

Я дуже дякую колегам і за вчорашню розмову на засіданні тимчасової спеціальної комісії, і за сьогоднішні виступи, які, дійсно, по-справжньому вболівають за той документ, який ми з вами маємо прийняти.  Які хочуть… Да, одні зовсім нічого не хочуть, є й такі, але частина депутатів, які виступали, хочуть, щоб цей документ був більш логічним, щоб ми в очах і особливо в День юриста виглядали юридично грамнотнішими.

Тому, шановні колеги, я просив би, щоб ми з вами пристали ось на яку думку: щоб ми з вами зараз проголосували за те, щоб статтю 136-ту і статтю, те, що стосується Автономна Республіка Крим, і статтю 141-у, виклали у редакціях, на які ми уже маємо навіть рішення Конституційного Суду. І до цих редакція додали тільки одне, я зараз скажу, що, я зачитаю для стенограми. До цих редакцій  136-ї і 141-ї у тій редакції, на яку ми одержали рішення Конституційного Суду  лише добавити про… дати, вірніше, коли відбуваються чергові вибори, що вони відбуваються в останню неділю жовтня пятого року повноважень чи-то Верховної Ради Автономної Республіки Крим, чи-то органів місцевого самоврядування.

Тому, шановні колеги, я пропоную, щоб ми зараз проголосували за Постанову Верховної Ради України про включення до порядку денного сьомої сесії Верховної Ради  України шостого скликання законопроекту про внесення змін до Конституції України (щодо проведення чергових виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради  Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, сільських, селищних рад та сільських, селищних, міських голів і направили це на висновок до Конституційного Суду. І змінивши, я зараз зачитаю статтю 136, тобто частину першу статті 136 викласти у такій редакції: „Представницьким органом Автономної Республіки Крим є Верховна Рада  Автономної Республіки Крим, депутати якої обираються на основі загального рівного прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Строк повноважень Верховної Ради  Автономної Республіки Крим, депутати якої обрані на чергових виборах, становить 5 років. Чергові вибори до Верховної Ради  Автономної Республіки Крим відбуваються в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень”.

І частину першу і другу статті 141 викласти у такій редакції: „До складу сільської, селищної,  міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального рівного прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Строк повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, депутати якої обрані на чергових виборів, становить 5 років. Територіальні громади на основі загального  рівного прямого виборчого права обирають шляхом таємного голосування відповідно сільського, селищного, міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданні. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових виборах, становить 5 років. Чергові вибори депутатів сільської, селищної, міської, районної, обласної ради та сільських, селищних, міських голів відбуваються в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень”.  Тобто ми враховуємо ті пропозиції, з якими виступали і колега Ключковський, і колега з особливою думкою, від імені… як член ТСК Князевич, і виконуємо рішення, наше з вами рішення, і уже по суті, тобто те, що одержали від Конституційного Суду. Тому я пропоную із тими доповненнями проголосувати за постанову 7226. Прошу голосувати. Прошу голосувати... (Шум у залі) Доповнення. Обговорювали, вони були в ході обговорення. Голосуємо. (Шум у залі) Ми включаємо до порядку денного і направляємо для висновків Конституційного Суду. Так, як це  вимагає стаття 146 Регламенту.

 

12:38:36

За-265

Дякую. Рішення прийнято. 

Прошу по фракціях. Партія регіонів – 178, "Блок Юлії Тимошенко” - 2, "Наша Україна - Народна самооборона" – 14, комуністів – 26,  "Блок Литвина" – 20, позафракційні – 25.

Дякую. Розгляд питання завершено, зараз. Я, шановні колеги, просив би, щоб ми з  вами проголосували таке протокольне рішення, щоб ми з вами розглянули ще два питання: це внесення змін до Регламенту, і той законопроект, який в другому читанні, а потім перейшли до „Різного”. Прошу підтримати цю ідею. Прошу голосувати.

Якщо дійдемо.

 

12:39:27

За-254

Підтримано рішення. По хвилині, хто від фракції, які пропозиції, я бачу. Будь ласка по хвилині, запишіться.

Будь ласка, зараз я подивлюсь, думаю, що Кармазін перший. Звичайно, будь ласка.

 

12:40:00

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін. Шановний Адам Іванович! Любі доповнення теж мають бути обговорюватись, це я вам кажу і для стенограми, бо процедура надзвичайно важлива.

Я хочу звернутися сьогодні до зали, звернутися до Конституційного Суду і нагадати. Шановні друзі, зараз наш Президент знаходиться у Франції, нехай вивчить, будь ласка, досвід, що сталося, коли у 2003 році сенатори звернулися до Конституційної ради Франції з тим, щоб визначили конституційність закону, саме про децентралізацію влади, який був прийнятий ще за двадцять років до того. Ви знаєте що відповіла їм Конституційна рада Франції, це як Конституційний Суд, тільки це суд, а не бригада. Так от їм відповіли так, ми вважаємо себе не компетентними вирішувати питання про зміну Конституції, бо тільки перевіряємо закони, а наша „бригада” дозволила собі…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Шаров Ігор.

 

12:41:13

ШАРОВ І.Ф.

Шановний Адам Івановичу, спільну думку від імені фракції і наших колег, від імені фракції іншої висловить Валерій Писаренко.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Стешенко Олександр.

 

12:41:31

СТЕШЕНКО О.М.

Андрію Анатолійовичу Кожем’якіну.

 

12:41:37

КОЖЕМ’ЯКІН А.А.

Шановний Адам Івановичу!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вибачте, вибачте, Писаренко будь ласка, а потім Кожем’якін. Прошу. Мікрофон Писаренко.

 

12:41:46

ПИСАРЕНКО В.В.

Дякую, Адам Іванович. Шановні колеги, зараз ми з вами будемо розглядати законопроект про внесення змін до Регламенту, комісія, яка була створена парламентською більшістю, відпрацювала вчора цей законопроект. І хочу сказати, що ми не чіпали жодних інших питань, крім питань, які пов’язані з дією сьогодні Конституцією зразка 1996 року. Тому в мене така пропозиція, я думаю, що вона буде конструктивна, я прошу зал її підтримати, щоб нам не витрачати час на повну процедуру, давайте за скороченою процедурою пройдемо. Там виключно ті моменти, які стосуються внесення змін до Регламенту у зв’язку з діючою Конституцією, нам зараз не потрібно на це витрачати багато часу. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Андрій Кожем’якін, будь ласка.

 

12:42:40

КОЖЕМ’ЯКІН А.А.

Шановний Адам Іванович, колеги, ми сьогодні побачили на  початку засідання фарс на регламентну „годину Уряду”. Ви бачили, що самі собі прийшли міністри, чи хто виконує їх обов’язки, самі  відповіли на ті запитання, які вони  собі написали і тихенько самі пішли.

Адаме Івановичу, в який раз ви показуєте, що ви регламентний   еквілібрист самий досвідчений  у  нас в Верховній Раді. Тому, звичайно, ми б хотіли послухати ту людину, яка несе відповідальність за провал економіки і неможливість, неспроможність  подати  бюджет до парламенту своєчасно.

Адам Іванович, я з вами! Юрій Анатолійович, відійдіть,  будь ласка, від Адама Івановича!

Адаме Івановичу! Я хотів би попросити наступне. Справа в тому, що у вас внесено в порядку денному в кінці, стоять досить  серйозні регламентні питання з які ви постійно кажете, що треба все ж таки бути на чеку, виконувати Регламент, будь ласка, продемонструйте це. От є подання постанови про звільнення, припинення депутатських повноважень людей, які вже…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Зрозуміла ідея.

Шановні колеги, ми говоримо про питання, яке … Я почув вашу думку, я знаю про що ви. Я почув вас, я вас почув! Ще раз повторюю, ми зараз обговорюємо питання, пов’язані із Законом про внесення змін до Конституції. Разом  тим, інші колеги висловлювали інші думки.

Я спочатку  закінчу із законом, а потім повернемось до тих пропозицій, що вносили депутати. Я ще раз повторюю:  я почув вашу пропозицію! Що ви хочете?! Повторити вашу пропозицію? Я вашу пропозицію повторю, а чи поставлю, це моя справа.

Значить з приводу зауважень, які давав Юрій Анатолійович щодо проекту змін до Конституції. Юрій Анатолійович, я ще раз наголошую, ці поправки, які ми вносили,  не просто обговорювалися   і виступали колеги Князевич і Ключковський, а вони, я ще раз наголошую, мають уже підтверджені висновки Конституційного Суду. Тобто тут ми абсолютно ніякої  процедури не порушили і думаю, поступили абсолютно правильно, якщо ми їх включили до нашого... до тих пропозицій, які, так би мовити, направляються до   Конституційного  Суду.

І завершуючи питання, пов’язане  із змінами до Конституції,  я хотів би  озвучити ще таку пропозицію, що  з врахуванням того, що  ми і зміни зараз вносили,  і так далі, доручити і Головному, і Юридичному  управлінню попрацювати, техніко-юридичні які нюанси будуть, щоб ми нічого не допустили, саме техніко-юридичні. не змінюючи нічого, але щоб оформили так документ, як відповідно   треба  і оформляти для направлення до Конституційного  Суду. 

Розгляд цього питання закінчено. До сумісників дійдемо, будемо  розглядати.  Будемо розглядати тоді, коли дійдемо до сумісників. (Шум у залі)  Я ще   раз повторюю, переходимо до розгляду  проект Закону про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України (реєстраційний номер  7199). Ще раз  повторюю, Верховна Рада  буде діяти так,  як  вона визначає рішення, а не так, як  хочуть визначити рішення ті  чи інші депутати.  Ще раз повторюю, Верховна Рада   працює так, як визначило  тільки що голосування  у  252 народних депутата. 

Тому ми розглядаємо зараз питання внесення змін до Регламенту  Верховної Ради України (реєстраційний номер 7199). Шановні колеги,  вчора на  засіданні тимчасової спеціальної комісії розглядався проект змін, внесений  Головою Верховної Ради… (Шум у залі) … внесений  Головою Верховної Ради  і Першим заступником Голови   Верховної Ради  змін до Регламенту. Я хотів би наголосити про те, що до Регламенту були внесені зміни   лише до тих  статей і  тільки до тих статей, які мають відношення до рішення Конституційного Суду. Ви знаєте, що ми з вами прийняли спеціальну постанову, в якій взяли на себе зобов’язання не відкладно реалізувати рішення Верховної, рішення Конституційного Суду.

Тому, з вашого дозволу дозвольте, шановні колеги, проінформувати про рішення тимчасової спеціальної комісії. Розглядаючи на засіданні тимчасової спеціальної комісії законопроект про внесення змін до Закону України „Про Регламент Верховної Ради України” тимчасова спеціальна комісія за участю і представників комітету профільного, Комітету з питань Регламенту і депутатської етики та організації роботи Верховної Ради, і зокрема, і зокрема досить активно у цьому брав участь колега Сас та інші народні депутати, запропонувала внести до того законопроекту, який у вас є. І я зачитую для стенограми, для стенограми зачитую ті зміни, які пропонується внести.

Зокрема в статті 59 щодо умов формування депутатської фракції, у частині третій, у частині третій пропонується, щоб Голова Верховної Ради, Перший заступник та Заступники Голови Верховної Ради не входять до жодної з депутатських фракцій, до жодної з депутатських фракцій.

Те саме стосується статті 59 першої, де ми створюємо депутатські групи. У другій частині народний депутат, Голова Верховної Ради, Перший заступник та Заступник Голови Верховної Ради не входять до складу, не входять до складу депутатських груп.

У 81 статті, створення, створення комітетів Верховної Ради України, нам потрібно буде поставити на розгляд Верховної Ради питання. І я думаю, що тут будуть у виступах пропозиції. З приводу того, як ми формуємо персональний склад комітетів. Голову комітету, першого заступника, заступників Голови комітету і секретаря комітету. (Шум у залі)

У статті, у статті 82, у 82-ій частина шоста голова комітету, перший заступник, заступник голови та секретар комітету не можуть бути одночасно головами депутатських фракцій, депутатських груп.

Те саме пропонується, пропонується, шановні колеги, що стаття 205, де мова йде про надання згоди на призначення Президентом України Премєр-міністра України, викласти цю статтю у редакції, у тій редакції, які ми вчора з вами виклали у тій редакції Закону про Кабінет Міністрів в Законі про Кабінет Міністрів, який прийняли.

У статті 208 про порядок призначення та звільнення на посад тих категорій осіб, якій дає згоду Верховна Рада України у сьомій частині пропонується записати, що голосування щодо призначення на посади осіб, зазначених у частині першій цієї статті, здійснюється Верховною Радою таємним шляхом подачі бюлетенів, а звільнення з посад таких осіб здійснюється відкритим голосуванням, крім Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, яке здійснюється відповідно до закону таємним голосуванням.

Стаття 212 четверта частина: „Під час розгляду питання про надання згоди на призначення на посаду Генерального прокурора України у пленарному засіданні Верховної Ради бере участь Президент України (і крапка забирається) або уповноважена ним особа”. Ці слова вилучаються.

У статті 214 „Порядок розгляду питань про обрання суддів Верховною Радою України безстроково” друга частина викладається в такій редакції: „Згідно з пунктом 2 частини другої статті 88 Конституції України підготовку питань про обрання суддів Верховної Ради України безстроково до розгляду на пленарних засіданнях Верховної Ради України організовує Голова Верховної Ради України, а в разі його відсутності Прший заступник голови або заступник Голови Верховної Ради України. (Шум у залі)

Те саме у 216 статті у частині другій, де йде мова про підготовку питання про звільнення з посад суддів Конституційного Суду України та суддів, обраних Верховною Радою України безстроково, до розгляду на пленарних засіданнях Верховної Ради організовує Голова Верховної Ради України, в разі його відсутності – перший заступник Голови Верховної Ради або Заступник Голови Верховної Ради.

У нас виникли дискусії з приводу статті 229-ї: „Організація проведення „години запитань до Уряду”. Пропонується, щоб у четвертій частині цієї статті побудувати роботу таким чином: що письмові запитання депутатських груп і фракцій, депутатських фракцій і груп подаються письмові запитання до членів уряду, яких ми визначати, лише фракціями або депутатськими групами, і на них особа, уповноважена Кабміном, відповідає протягом 30 хвилин. А 30 хвилин, решту 30 хвилин віддається на усні запитання народних депутатів України.

Шановні колеги, ось такі пропонуються зміни, які вчора одностайно були підтримані на Верховній Раді України, вибачте, на тимчасовій спеціальній комісії. Є ще декілька пропозицій, суть яких зводиться до наступного: щоб ми у нормі Регламенту, зокрема колега Омельченко це пропонує, щоб ми у цьому Регламенті відновили ту норму, яка діяла, про те, що депутати мають право створювати міждепутатські обєднання за, вибачте, скажемо так, за інтересами, за відстоювання тих чи інших ідей, які не мають ніякої організаційної будови, підстави, це їхнє добровільне обєднання, депутатів, для вирішення тих чи інших питань: чи-то обєднання „Одещина”, чи-то обєднання „Київ” і так далі і тому подібне.

І друге. Нам потрібно буде в ході обговорення цього питання ще раз повернутися, наголошую, і я про це вже говорив, ще раз повернутися до пропозиції з приводу того, як призначається чи як обирається керівний склад комітетів.  Ось, шановні колеги, ті пропозиції, які я хотів би, що  у ході обговорення  ми з вами зробили. 

Зараз, шановні колеги, голова регламентного комітету не відповідає тому, що  ТСК доручено зробити вашою ж постановою  таку доповідь, і ми  виконуємо функції головного комітету.

Шановні колеги, тепер  прошу записатись на запитання. А для тих, хто стоїть, скажу: ваша пропозиція буде поставлена на голосування. Сідайте, будь ласка.

Прошу, запишіться на запитання. Шановні колеги, я ще раз повторюю, пропозиція  буде поставлена на голосування. Ми  з вами проголосували пропозицію про те, щоб сьогодні Верховна Рада  розглянула зміни до Регламенту, розглянула законопроект у другому читанні і перейшла до „Різного”.

Була інша пропозиція. Ця пропозиція також  після розгляду питання про Регламент  буде поставлена на голосування. Одержить підтримку Верховної Ради, будем розглядати. Я тут не бачу  проблем.

Будь ласка, Шкіль.

 

12:56:35

ШКІЛЬ А.В.

Закон про Регламент – це важлива історія, але  не можна приймати Закон про Регламент, коли кричуще порушується  Основний закон. Тобто ми маємо  дев’ять сумісників у Верховній Раді, ця люди 9 місяців  ділять посади. Ми можем прийняти десять разів зміни до Регламенту і Конституції,   але коли злісні  порушники закону, моралі будуть  перебувати у стінах парламенту, то  хто такий парламент. Яким чином  ми можемо самі з повагою ставитись до  цього органу? Ми  або зараз вирішимо, я ж знаю, що ви чесна і порядна людина, і ви зараз запропонуєте, а  такими  ж самими чесними і порядними людьми є Партія регіонів, і вони проголосують усунення з посад тих сумісників, з депутатських посад, які зараз обіймають ті чи інші крісла, займають   чи-то в Адміністрації Президента,  чи-то губернаторами тих чи інших областей. Так не можна. Треба у першу чергу поважати себе, і тоді  вас також будуть поважати. Ми говоримо про якісь європейські стандарти, де це видно, щоб люди по дев’ять місяців порушували закон?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Напевно, ви готувалися до того, щоб поставити питання, і не чули те, що я сказав. Я ще раз підтверджую, да, це має відношення до Регламенту і після обговорення питання про Регламент ваша пропозиція буде поставлена на голосування. Кармазін, будь ласка.

 

12:57:55

КАРМАЗІН Ю.А.

Кармазін, Партія захисників Вітчизни. Я не знаю, Адаме Івановичу, чому там виставлена хвилина. Поставте, будь ласка, 3 хвилини як по Регламенту по чинному поки.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ви поки що не виступаєте, у вас запитання.

 

КАРМАЗІН Ю.А. Адам Іванович, я виступаю.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Якщо вам давати по 3 хвилини на запитання, то ви попросите 10 на виступ. Будь ласка.

 

КАРМАЗІН Ю.А. Адам Іванович, у мене до вас питання. Скажіть, будь ласка, як бути і хто такі депутатська група, яку ви передбачаєте в статті 59 прим?

Що вам поганого зробив спікер Володимир Литвин, який зараз по цьому Регламенту може бути звільнений 226-ма, хоча зараз треба 300 взяти бюлетенів? 

Третє питання. Де заключення науково-експертного управління, якщо ви винесли цей сирий законопроект сюди на розгляд?

Четверте питання. Чому ви порушуєте уже ту, яку ви визнаєте Конституцію, бо комуністи ніколи ніяких конституцій не визнавали, не виконували і ніколи…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, шановний Юріє Анатолійовичу. Я вперше зустрівся з випадком, коли ви не прочитали документу. Це мене дивує. Це вперше в вашому житті. Бо в тих змінах, які пропонуються до Регламенту, ваша поправка про 300 голосів ніким не зачіпалася, ніхто туди не вносить ніяких поправок, і вона не має ніякого …Я не знаю чия редакція, я доповідаю редакції законопроекту за номером 7199, де авторами є Литвин і Мартинюк. Тобто там нічого цього немає.

Будь ласка, Камчатний. Є? Будь ласка.

 

12:59:46

КАМЧАТНИЙ В.Г.

Камчатний, група „Реформи заради майбутнього”, Харківська область. Власне кажучи, у мене, власне кажучи, не запитання, Адам Іванович, а, дійсно, я хочу підтвердити, як член цієї тимчасової спеціальної комісії, що вчора були враховані всі… всі думки і в тому числі нашого колеги Князєвича. І ми сьогодні маємо повне право, розглядати цей законопроект. Тому в мене питання до вас: чому ви не можете заспокоїти тих людей, які там знаходяться, біля трибуни, з невідомих причин?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну, з приводу того, чи всі голосували, Князєвич принципово не голосує за жодне з питань, бо він не визнає того, що не визнає. Павловський, будь ласка. (Шум у залі)  Передає Сасу.

 

13:00:44

ПАВЛОВСЬКИЙ А.М.

Андрій Павловський, "Блок Тимошенко", партія „Батьківщина”.

Адам Іванович, перед тим, як вносити зміни до Регламенту, спочатку давайте виконаємо Конституцію і 2004 року, і 1996-го, а саме, звільнимо тих, хто грубо порушує закон і Конституцію, а саме сумісників. Девять місяців порушення, ну, куди ж далі? Ну давайте проголосуємо, це дві хвилини, а потім внесемо зміни, які ви хочете до Регламенту, але в ці зміни, фактично, знищують права опозиції. Бо не можемо більше запросити і уряд до Верховної Ради, ні отримати звіту, втрачають контрольні функції комітети, будуть звільняти членів опозиції, які зараз займають посади заступників секретарів комітетів за своїм розсудом, більшість, і втрачаються, фактично, взагалі права опозиції і сенс перебування тут. Ну, а які ж демократичні норми? Розповіда…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Андрій, я ще раз, я вже втретє повторюю, втретє повторюю, що пропозиція про розгляд питання, яке стоїть сьогодні останнім в порядку денному, буде поставлено на голосування після розгляду питання, яке ми не можемо перервати.

Будь ласка, Давиденко.

 

13:02:03

ДАВИДЕНКО А.А.

Слово Джоджику передаю.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Джоджик, будь ласка.

 

13:02:10

ДЖОДЖИК Я.І.

Ярослав Джоджик, Українська Народна Партія.

Шановний Адам Іванович, шановні народні депутати, влада сьогодні заявляє, що вона сильна, як ніколи. На даний момент узурповано все, що можна узурпувати. Але, як відомо, істинно сильний нічого ніколи не боїться. В той же час сьогодні  ми бачимо, що в пропонованому Регламенті взагалі відсутня згадка про опозицію і її права.

Хочу нагадати, що по результатам попередніх виборів опозиція сьогодні має у парламенті більше довіри більшості населення України. Чи не вважаєте ви, що відсутність згадки про опозицію у Регламенті  свідчить, що сьогоднішня влада є колосом на глиняних ногах і вона є слабкою, як ніколи, тому що вона боїться власного народу?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну, в принципі, це був виступ. Чечетов, будь ласка.

 

13:03:16

ЧЕЧЕТОВ М.В.

Уважаемый Адам Иванович, уважаемые коллеги! Я думаю, нужно всем нам успокоится. Я только не могу понять юристов, которые в День юриста топчутся по Конституции. Ну, нельзя так, если Конституция сегодня действует в Украине, в которой заложена философия президентско-парламентской формы правления, а Регламент вы хотите оставить наоборот, где парламентско-президентская форма правления. Не может быть, тем более, что Конституция – это главное, это основа, это фундамент, а Регламент – это производная от Конституции.

И нельзя жить в парламенте, вроде бы мы под куполом парламента живем в формате парламентско-президентской республики, а страна живет в формате президентско-парламентской. Поэтому абсолютно правильные, точные изменения, которые вписываются или корреспондируются со статьями Конституции. Я думаю, просто нужно проголосовать, и шум из ничего не делать. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Павленко.

 

13:04:24

ПАВЛЕНКО С.Г.

Дякую. Користуючись нагодою, хочу поздоровити всіх юристів зі святом і передати слово Валерію Писаренку, також юристу. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Валерій Писаренко, мікрофон.

 

13:04:35

ПИСАРЕНКО В.В.

Дякую. Шановний Адам Іванович, шановні колеги! Ще раз хочу сказати, що це все, що відбувається навколо прийняття, це димова завіса. Насамперед, вона не потрібна парламенту. Ми повинні з вами відредагувати. Регламент – це конституційні вимоги, і в тій частині сьогодні Регламент і не діє. Тому на сьогоднішній день ми могли би обійтися і скороченою процедурою, на жаль, ми не поставили її на голосування і не проголосували. Але в цей момент, Адам Іванович, я запропонував би  так побудувати роботу. У нас є з вами розуміння щодо голосування по кандидатурах в залі, по керівниках. Напевно, треба дати слово Сергію Сасу, щоб він озвучив, як це нам викласти краще. Це прийняти і проголосувати в цілому. Тому що в інакшому випадку у нас буде скоплення депутатів просто біля трибуни, і не буде нормальної роботи. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую. Князевич, будь ласка.

 

13:05:30

КНЯЗЕВИЧ Р.П.

Дякую, Адаме Івановичу. Я вам у першу чергу дякую за підтримку і фактично те, що ви сказали, якою справжньо була моя позиція. І я все ж таки наполягаю на тому, що навпаки переважна більшість цих пропозицій, які я пропонував, не враховані. Але хоча б те, що я мав зовсім іншу позицію щодо кількісного складу фракцій і щодо кількісного складу депутатських груп, які можуть набути повноважень фракції між іншим. Бо треба говорити до кінця, що зараз депутатські групи у нас стоїть повноцінними фракціями зі всіма наслідками, які передбачені Регламентом.

І що, основне, я просив не робити групу, це не рекомендувати Верховній Раді голосувати в цілому, тому що я вважаю, і наша фракція мене уповноважила це сказати на групі і зараз про те, ми не можемо грубо порушувати Регламент шляхом внесення змін до Регламенту. Тому що це не те питання, де нам треба, умовно кажучи, показувати поганий приклад суспільству.

Тому я, зважаючи на це, висловлю основні свої  зауваження під час виступу, але прошу підтвердити те, що ще є питання, які потребуватимуть дискусії і не всі були враховані робочою групою. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Мойсик.

 

13:06:41

МОЙСИК В.Р.

Володимир Мойсик, партія „За Україну!”.

Прошу передати слово колезі Володимиру Бондаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Володимир Бондаренко.

 

13:06:49

БОНДАРЕНКО В.Д.

Володимир Бондаренко, „Блок Юлії Тимошенко”, партія „Реформи і Порядок”.

Шановний Адаме Івановичу і всі ті, хто сьогодні стоїть на позиціях такої різкої зміни нашого Регламенту без врахування думок депутатів, без обговорення в комітетах.

Хочу звернути вашу увагу, що ми в світі не єдині. І те, що сьогодні робиться в парламенті, воно цікавить європейців, цікавить інші демократії, які є навколо нас. І коли зникає будь-яке згадування навіть про меншість парламентську або про опозицію, це свідчить про слабкість тої влади, яка сьогодні узурпована.

Звертаю увагу, в усіх європейських парламентах є певні права більші або менші опозиції. Чим старіший парламент, тим більші права. От ми жили в якомусь форматі, де можна було почути слово від тих, хто має іншу думку, іншу позицію, хто вносить якісь інші пропозиції. Ви їх ігнорували, топтали, плювали на них, і йшли своєю дорогою, але ж нам жити ще не один рік тут в цій державі, а…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! Запитання завершились, по суті це були пропозиції. Я пропоную далі поступити таким чином, дати можливість виступити в обговоренні представнику від фракцій. Потім у зв’язку з тим, що є рішення ТСК про те, щоб прийняти в цілому як закон, заслухати, які є пропозиції від депутатів, вирішити питання з приводу тих пропозицій, які звучатимуть від депутатів.  і з врахуванням врахованих чи не врахованих пропозицій, які ми почуємо з голосу, приймати в цілому цей документ.

Я ставлю на голосування пропозицію далі обговорювати питання саме таким чином, прошу голосувати. Нічого ж ми не ламаємо з вами. Ми даємо можливість вам внести пропозиції.

 

13:08:56

За-243

Шановні колеги! Тепер прошу записатись на витупи від фракцій. Прошу Чечетов, будь ласка, три хвилини. Підготуватись  Зваричу.

 

13:09:24

ЧЕЧЕТОВ М.В.

Уважаемый Адам Иванович! Уважаемые коллеги! Давайте начтем с азов: что такое Конституция? Конституция – это фундамент государственного здания. И если фундамент государственного здания сделан под одноэтажное здание, то если мы будем строить десять этажей, оно рухнет, фундамент не выдержит. Это ж уже понятно, я не знаю, на протяжении десяти тысячелетий, когда строились нашими предками без кранов здания, они стоят. И пирамида Хеопса стоит, потому что фундамент делался под здание.

Предки наши это понимают! А что вы хотите теперь? Фундамент один, а здание совершенно другое. Да нас наши... неандертальцы раскритикуют еще, наши предки. Поэтому извините, абсолютно все правильно, Конституция действует президентско-парламентская форма правления, она утверждает. Поэтому не можем мы здесь в парламенте работать по Регламенту как будто в стране действует парламентско-президентская форма правления, не может быть двух Конституций. Одна Конституция для парламента, для депутатов, одна для страны, так не может быть, Конституция одна и для страны, и для парламента. Поэтому абсолютно правильно, объясняю популярно юристам, абсолютно правильно, что адекватные изменения в Регламенте должны быть произведены, должна быть произведена гармонизация статей Регламента работы Верховной Рады и Конституции. Должны быть синхронизированы эти статьи, они должны быть идентичны, чтобы не было двое толкований. Поэтому если статус совершенно другой правительства, если на сегодняшний день как таковая Конституция не предполагает формирование коалиции в парламенте, если Конституция сегодня ликвидировала крепостное право среди депутатов, это с родни 1861 года, когда была реформа и было ликвидировано крепостное право среди крестьян. Сегодня депутаты свободные, они сегодня служат не своим вождям, они служат государству и народу, и народ  избирал чтобы депутаты служили не вождям, а государству и народу. Поэтому депутаты в праве выйти с фракции, образовать группу, это их право объединение.

Я еще раз повторяю, сегодня под крышей парламента дух свободы, свободы выбора, свободы депутата работать на государство, а не служить своим вождям. Поэтому я еще раз обращаюсь к оппозиции, прочитайте внимательно Конституцию и давайте жить по Конституции, и в стране, и в парламенте. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зварич Роман, фракція передає Князевичу, прошу. Підготуватись Сасу.

 

13:12:40

КНЯЗЕВИЧ Р.П.

Шановні колеги! Я сподіваюся, що ми трішечки давайте професійною мовою говорити, а патетики менше, оскільки... (Шум у залі) Дозвольте  я все ж таки … Мова от про що, я утримався при прийнятті рішень… (Шум у залі)... Йде мова про те...  Дайте мені висловитися.

Йде мова про те, що насправді в цих змінах до Регламенту, на моє глибоке переконання, передбачається кілька норм, які зазіхають на основи конституційного ладу, а саме мають перспективу спотворити народне волевиявлення. Про що йдеться? Йде мова про можливість формування фракцій і депутатських груп у складі 15 осіб. Це означає, що насправді немає жодного значення як результат... вибори проходять, як у нас голосують люди. Немає жодного значення, що люди пишуть заяви на входження у фракції, навіть, під час того, як їх обрали, бо якось треба отримати мандат. Має значення, що ти можеш прийти і парламент і спокійно свою фракцію покинути.

Кажуть, що це відтворення того Регламенту, який був до 4-го року. Ні, шановні колеги, якраз в тому Регламенті була норма, що депутатська фракція повинна була становити мінімально... кількості найменшої депутатської фракції, на той час – 14 осіб. 

Виходячи з цієї логіки, в цьому Регламенті треба було передбачити кількість не менше 20 осіб, бо якщо ми пишемо 15 і ту ж саму кількість ставимо для депутатської групи, ми провокуємо на те, щоб руйнувалися фракції, а значить руйнувалися і результати народного волевиявлення. Ми провокуємо на те, що буде йти скупка депутатів, ми провокуємо на те, що врешті-решт ми можемо в кінці каденції мати зовсім інший парламент, із зовсім іншими фракціями, групами ніж той, за що голосували люди. А це вже не парламент, це вже не особи, які отримали  народний мандат, а люди, які просто-на-просто між собою, знаєте, в результаті такого міждусобойчика плюнули на людей і почали власну політику творити.

Тому я прошу вас, хоча б у цій  частині логічно підійти і запропонувати норми. Скільки фракція під час виборів отримала, скільки вона повинна бути – не менше тої кількості, яка є в мінімальній фракції. А, якщо є депутатська група, то хай вона добере спочатку кількість ту, яка є в мінімальній фракції, а потім можна на щось претендувати. Якщо в неї є 15 осіб, то вона навіть не добрала до фракції, а ми вже її наділяємо такими повноваженнями, які отримала фракція, пройшовши через горнило виборів.

Тому в цій частині треба радикально  правити цей Регламент і тому в цілому його голосувати не   можна, Адам Іванович. Тому що якщо ми вже під  час  прийняття змін до Регламенту будемо його порушувати, то „гріш нам ціна”.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  А вчора ви були  добріший.

Будь ласка,  Сергій Сас.

 

13:15:34

САС С.В.

Дякую. Шановний Головуючий! Я не хотів починати з цього свій виступ, але мушу дати відповідь тим, хто хоче швидко міняти парламентську процедуру.

Я хочу колегам  нагадати наступне, що в системі права України  однією з  найскладніших галузей є галузь процесуального права. Тут є цілий ряд об’єктивних  і суб’єктивних  причин, однією з яких  є те, що в Україні існує дуже мало теоретичних розробок в галузі процесуального права.

В Україні, на відміну від Росії де є підручник „Теорія процесуального права” Лукьянової, немає курсу в ВУЗах  теорії процесуального права. Тому мене не дивує думка деяких юристів, які сидять в цьому залі і висловлюють що треба міняти зразу, і все, і швидко.

Особливе місце в галузі процесуального права займає парламентське процесуальне право, парламентська процедура, яке представлене в  єдиному нормативно-правовому акті – Регламенті.

Мова йде, в чому тут складність? Тут є складність, щодо суб’єкта правового регулювання, а суб’єктом  правового регулювання в даній ситуації  є парламент як орган законодавчої влади, суб’єктом  є органи Верховної Ради і є народні депутати України, які наділені в результаті виборів однаковими процесуальними правами.

І в зв’язку з обмеженими можливостями санкцій, щодо порушення процедури до цих суб’єктів,    якими є депутати в зв’язку  з недоторканістю.

Тому Регламент  сьогодні представляє собою  дуже тендітну систему, яка може бути в любий момент порушена. І шкода, якщо   це буде зроблено не компетентно. Це приведе   до  хаосу в парламенті з усіма відповідними  з усіма відповідними наслідками. Це так для вступу.

Єдиним позитивним у запропонованому законопроекті, який розглядається, є  те, що автори законопроекту, я не маю на увазі  тих, хто   його підписав,  Адама Івановича  і  Володимира  Михайловича Литвина, а тих, хто писав. До  честі їх, що вони не втрутилися у парламентську процедуру. Вони  не втрутилися  в законодавчу процедуру, у загальні положення.

Що стосується інших положень, то я  хотів би сказати  наступне. Я абсолютно не погоджуюся із тією думкою, яка  зафіксована  у цьому законопроекті щодо того, що  перші заступники, заступники голів комітеті, секретарі голів комітетів повинні обиратися   в комітетах. І це випливає з положень Конституції, тому що  у Конституції 1996 року такої норми …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте.

 

САС С.В.  … а в Конституції 2004 року така норма з’явилася.

Справа у тому,  я хотів  Адам Іванович звернути вашу  увагу на наступні норми Конституції, це частина  шоста  статті 89, де зазначено, що порядок організації роботи комітетів Верховної Ради  визначається законом. І це дозволяє нам  вирішувати це питання з тієї точки зору,  щоб   і далі голови, перші заступники, заступники і секретарі комітетів обиралися Верховною Радою. Стаття  82 передбачає, що організація і порядок роботи Верховної Ради  визначається Конституцією і Законом про Регламент. Обрання  перших заступників голів комітетів, заступників секретарів Верховною Радою є елемент їх незалежності.

Я наведу один приклад, коли Руслана Петровича Князевича комітет звільнив  від  посади голови підкомітету, обравши на цю посаду  народного депутата Головатого, який жодного разу не з’являвся.  Ми цього  хочемо досягнути? Ми хочемо досягнути хаосу в роботі комітетів.

Наступне. Нівельовані  всі права опозиції. Я не погоджуюся з Чечетовим абсолютно, що то була парламентсько-президентська, а це президентсько-парламентська. Ось досвід Об’єднаного Королівства, де є опозицяї Її Королівської Величності, в якої є…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, завершуйте. Завершуйте, ви вже 5 хвилин, будь ласка, завершуйте.

 

13:21:59

САС С.В. Дозвольте сказати від меншості, свою думку висловити. Я не погоджуюсь. Тому що в Конституції і в цій пропозиції нічого не написано. І це не забороняє давати можливість певних опозиції, опозиції певних прав.

Я звертаюся до більшості. Якщо, шановні, ви хочете, щоб у залі було 200 чоловік, які зневіряться у своїх можливостях приймати закони, вносити пропозиції, щоб вони були розглянутими, які будуть позбавлені всіх прав, то ці люди просто не будуть займатися цією роботою.

І ще дві пропозиції, Адам Іванович. Тому я пропоную залишити все, що стосується опозиції, у діючому Регламенті. І ще дві пропозиції. Щодо години відповіді Уряду, щоб ця година відповіді не перетворювалась у фарс, який ми мали сьогодні бачити. То треба зробити наступне. Всі питання ставляться всіма депутатами Верховної Ради усні, а ні яких письмових запитань не буде. Тому що, якщо буде те саме, то буде вихваляння Міністерством агрополітики, якісь досягнення там є і на тому все завершиться.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Володимирович. Без коментарів. Вносьте пропозиції.

 

САС С.В. Пропозиція така, щоб залишити, щоб всі питання на годині Уряду, яка передбачена Регламентом, вносились…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я вже почув, наступна яка пропозиція?

 

САС С.В. І остання пропозиція. Це ми побачили фарс. Коли в результаті судово-правової реформи вчора Верховна Рада практично повністю…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ще раз повторюю. Вимкніть мікрофон. Сергій Володимирович, почуйте мене без мікрофону. Я вам, уже ви 7 хвилин говорите, вносьте пропозиції без коментарів. Будь ласка.

 

САС С.В. Остання пропозиція без коментарів. 215 стаття частина восьма, там, де Верховна Рада приймає рішення повторно щодо обрання суддів, я пропоную, що це відбувається не більше одного разу, повторне голосування. І на протязі місяця після першого голосування. Дякую за увагу! Сподіваюсь, що думка, думка меншості в цій Верховній Раді буде почута. Це треба не нам, це треба більшості. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги! Шановні колеги! Ми послухали виступи представників фракцій, в тому числі прозвучали пропозиції. Давайте будемо зараз діяти таким чином. Ми проголосуємо  кожну з пропозицій, яка прозвучала,   визначимось з приводу тих пропозицій, які тут  звучали, а потім будемо визначатись так, як ми проголосували, тобто діємо за тим правилом, яке ми визначили.

Таким  чином, шановні комітети,  давайте визначимось з приводу пропозиції, яка звучала від Кармазіна. Депутат Кармазін говорить про те, щоб виключити із положень у Регламенті  все те, що  згадується про депутатські групи, бо, мовляв, за них ніхто не голосував. Це, дійсно, за них ніхто не голосував. Але реалії нинішнього дня такі,  що, ви  знаєте, у нас уже є право у депутатів входити у фракцію, виходити із фракції, не входити у фракцію і так далі, і тому подібне. Це одне.

Друге. Всі депутати рівні у своїх правах. Тому, якщо ми даємо право депутатам об’єднуватися у фракції,  то чому ми не даємо право об’єднуватися депутатам у групи? Ось такий коментар.

Я ставлю  пропозицію колеги Кармазіна на  голосування. Хто за те, щоб підтримати  пропозицію Кармазіна  і вилучити депутатські групи із норм Регламенту, прошу визначатись.

 

13:24:18

За-107

Не прийнято рішення.

Тепер, шановні колеги, я ставлю пропозицію, яка звучала у виступі Саса Сергія Володимировича, він вчора цю позицію відстоював на засіданні ТСК. В принципі, ця позиція  знаходила певну підтримку на ТСК. Про що йде мова? Мова йде про те,  що ми сьогодні з вами Верховною Радою формуємо  персональний склад комітетів і Верховною Радою обираємо голову, першого заступника, заступника і секретаря комітету.

Відповідно до змін Конституції пропонувалося повернутись до старої редакції, що Верховна Рада обирає лише голову комітету, а комітети обирають решту своїх керівників. Сас вносить пропозицію залишити це за Верховною Радою.

Тому я пропоную, шановні колеги, поступити таким чином. Поскільки про це йдеться в 82 і 83 статтях, там, де мова йде про формування комітетів і про відкликання керівників комітету, щоб все те, що стосується обрання голів комітетів, перших заступників голів комітету, заступників, секретарів і їх відкликання, щоб все це залишити у нині чинній редакції. Прошу підтримати цю пропозицію. 81-ша, 82-га, 83-тя, голосуємо.

 

13:26:07

За-360

Пропозиція прийнята.

Таким чином, ще раз наголошую. Як і до цього часу формування персонального складу і керівництва комітетів, всього керівництва, відповідно відкликання їх з посад залишається за Верховною Радою України.

Так, наступна пропозиція. Наступна пропозиція полягала в тому, щоб залишити у чинному Регламенті норми про опозицію, опозиційний уряд і так далі, і тому подібне. Ну, зрозуміло, я думаю, нема чого … Аргументація, Джоджик без аргументації не може. Будь ласка. 1 хвилина Джоджик, і будемо голосувати.

 

13:26:50

ДЖОДЖИК Я.І.

Ярослав Джоджик, Українська Народна Партія. Шановний Адам Іванович, декілька днів тому вся Україна бачила зустрів Президента України з лідерами фракції більшості, де була абсолютно чітка вимога Президента – більшості рахуватися з опозицією. В звязку з тим, що ми бачимо, що в документі відсутня взагалі згадка про опозицію, я вношу пропозицію, зробити перерву в засіданні Верховної Ради і зясувати, як стається така ситуація, що більшість ігнорує думку Президента України. І тільки після того, як будуть зясовані істинні мотиви такої позиції більшості, потім ми будемо мати голосування з цього приводу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, дуже добре, що ви підтримуєте Президента. Це мене радує.

Я ставлю на голосування пропозицію про те, щоб всі ті права, які були виписані …… в Регламенті щодо опозиції, залишити. Прошу визначатися.

 

13:28:18

За-133

Не підтримана пропозиція.

По фракціях. „Регіонів” – 0, „Блок Юлії Тимошенко” – 105, „Наша Україна” – 27, комуністів, Литвина – немає голосів, „Позафракційні” – 1.

Ще одна була пропозиція. Зараз ми пропонуємо таким чином: щоб „година запитань до Уряду” будувалася приблизно так: півгодини відводиться на письмові запитання, які подають фракції і групи, а півгодини – на усні запитання народних депутатів.

Колега Сас пропонує, щоб члени уряду відповідали лише на усні запитання. Тому прошу визначатися. Будь ласка, Сас, мікрофон.

 

13:29:05

САС С.В.

Дякую.  Шановні колеги, для того щоб година відповідей на запитання до уряду не перетворювалася у фас, що пропонується цією нормою: щоб всі фракції направляли уряду письмові запитання, тобто урядовець, виходячи на трибуну на 30 хвилин, вибирає ті запитання, які йому комфортні, і буде те, що відбувалося раніше. А потім дивіться, що відбувається: а ті хвилини, враховуючи Регламент, що в Регламенті одна хвилина для запитання, а дві – для відповіді, то за 30 хвилин можна задати відповідно, ви розумієте, всього-на-всього 10 питань. Що це за „година”?

Давайте ми, щоб дурь каждого была видна всякому, будемо ставити урядовцям усні питання. І тоді ми будемо бачити і компетенцію, і як він орієнтується в ситуації. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, є певна рація, як є і рація в тому, коли даєш письмове… заздалегідь письмове запитання, то той член уряду, який приходить давати відповідь, дасть змістовнішу відповідь і більше задовольнить, ніж… ніж, так би мовити, спонтанно виникне питання. Але справа сесійної зали, як ви визначитесь, так і буде. Я ставлю на голосування пропозицію колеги Саса про те, щоб на годині запитань уряду звучали лише усні запитання. Прошу визначатися.

 

13:30:41

За-120

Пропозиція не підтримана.

Наступна пропозиція колеги Саса про те, щоб у 215 статті, там, де йде мова про суддів, записати про те, що повертаються до питання, яке не одержало підтримки при обранні судді протягом місяця, не одразу, а протягом місяця і щоб таке голосування проводилося лише один раз, тобто два рази, по суті, бо один раз, а потім – ще один раз. Зрозуміла ідея? Зрозуміла. Я ставлю цю пропозицію на голосування. Прошу визначатися.

 

13:31:34

За-138

Не пройшла пропозиція.

Так, шановні колеги, тепер давайте визначимося із пропозицією про те, щоб ми дали можливість створювати міжфракційні депутатські обєднання, які не будуть мати ніяких прав крім морального зобовязання вирішувати ті, чи інші питання. Прошу підтримати цю ідею. (Шум у залі) Не заборонено, але якщо записано в Регламенті буде, буде краще. Я думаю, тут нема нічого.

 

13:32:12

За-254

Підтримана пропозиція.

І остання пропозиція з тих, що звучали, і про яку я в тому числі говорив, що на  ТСК, практично, було підтримано питання. Але варто  ще одержати  згоду сесійної зали про те, щоб у статті 81, де йдеться мова про створення комітетів, щоб додати, що за квотним принципом депутатських фракцій, поскільки ми вже встановили таке формування, як депутатські групи, щоб додати „депутатських фракцій та депутатських груп. Прошу підтримати.  (Шум у залі). В дужках, в дужках.

 

13:33:06

За-259

Так, так, дякую, 259.

Тепер, шановні колеги, прошу записатися, у кого є ще якісь пропозиції для того, щоб ми їх також вияснили. Прошу записатися, хто має пропозиції до того, що ми з вам обговорюємо.  (Шум у залі) А ми вам зараз дамо слово для пропозицій. Запишіться, запишіться, Юрій Анатолійович. Так, дуже ж багато, дуже ж багато.

Давиденко, будь ласка, яка ваша … Заєць, пропозиція, будь ласка.

 

13:33:40

ЗАЄЦЬ І.О.

Іван Заєць, Українська Народна Партія. Шановні народні депутати, уже зрозуміло, що сьогодні правляча більшість у складі Партії регіонів, комуністів, "Блоку Литвина" іде на повну узурпацію влади, і тому знищує такий цінний для демократії і розвитку України інститут, як опозиція.

Я пропоную залишити у тій старій редакції Регламенту положення статті щодо опозиції, це стаття 20 і 25, при формуванні порядку денного пленарних засідань і тижневих пленарних засідань. Інакше виходить, що опозиція не може жодним чином вплинути ні на голосування у Верховній  Раді, ні на формування порядку денного. Що це таке, як не узурпація влади? Куди ви ведете цю Україну, шановна Партія регіонів, комуністи і литвиновці? Чого ви хочете? Ви хочете встановити тут диктатуру? Не вийде!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ведемо у світле майбутнє. Так, ставиться на голосування пропозиція колеги Зайця про те, щоб залишити право за опозицією так, як і зараз, у середу формувати порядок денний. Прошу визначатися. 

 

13:35:01

За-101

Не підтримано.

Будь ласка, Ляшко.

 

13:35:06

ЛЯШКО О.В.

Шановні колеги, в сьогоднішньому „Голосі України” репортаж з учорашньої зустрічі Президента з керівниками фракції більшості. Я хочу зацитувати: „Президент окремо звернув увагу на те, що опозиція повинна мати всі можливості для того, щоб висловити свою думку. Якщо є сильна влада”… Шановні колеги з більшості, я цитую слова Президента, я сподіваюся, що ви не смієтеся ж з Президента, ні. „Якщо є сильна влада, а ми таку систему будуємо, повинна бути і сильна опозиція.”    Вважає Президент України Янукович. –  „Ми не повинні тиснути на опозицію. Опозиція повинна мати можливість висловити свою точку зору. Ми повинні розвивати інститути демократії в країні”.

Я сподіваюся, що депутати від більшості, користуючись відсутністю Президента і те, що немає в країні, все-таки дослухатимуться до його позиції. Тому моя пропозиція, Адаме Івановичу, яка суголосна з пропозицією Президента Януковича, –   залишити в чинному Регламенті усі норми, що стосуються діяльності опозиції. Інакше це протирічить і курсу Президента…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні колеги, ще раз звертаю вашу увагу. Я останній раз поставлю питання про опозицію. Але більше, якщо звучатимуть ці пропозиції, я їх не ставитиму.

Тому, будь ласка, ще раз, але останній раз, ставить питання про опозицію. Я ще раз повторюю, не нині, а ставиться на голосування.

Хто за те, щоб підтримати пропозицію Ляшка, прошу визначатися.

 

13:36:54

За-106

Не підтримано.

В’язівський, будь ласка.

Затягують не Мартинюк, а ваші колеги, які записалися.  Про сумісників питання буде поставлено.

 

13:37:02

В’ЯЗІВСЬКИЙ В.М.

Володимир В’язівський, „Наша Україна”.

Адаме Івановичу,  сьогодні ми маємо керуватися у цю хвилину діючою нормою Регламенту, хочу зауважити для всіх, ще нагадати, що це є закон. І згідно цього закону ми вправі, і зараз юристи працюють над тим...  не одного народного депутата над тим, щоб внести конструктивні пропозиції до законопроекту, який запропонований Литвином.

Цілком справедливо, що ми взявши, як це вимагає сьогоднішній Регламент, паузу в два тижні зможемо аргументовано довести комітету наші пропозиції до цього Регламенту. А тому я б хотів, щоб ми сьогодні, не порушуючи чинний закон, а саме про Регламент Верховної Ради, розглянули його у двох читаннях і  поспіхом зараз не подавали свої пропозиції, які, ви розумієте, не знаходять порозуміння, бо вони  не пройшли експертної комісії, вони не пройшли висновку юридичного департаменту. І щоб ми відповідно до чинного законодавства про Регламент прийняли закон, по якому буде діяти Верховна Рада України.  І люди мали б тоді  з повагою ставитися до нас. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Ви абсолютно праві, але Верховна Рада прийняла  сьогодні рішення про те, що ми заслухаємо і визначимось із пропозиціями народних депутатів і в цілому будемо голосувати за цей закон. Це було рішення Верховної Ради. Мойсик, будь ласка.

 

13:38:25

МОЙСИК В.Р.

Володимир Мойсик. Партія „За Україну!”. Прошу передати слово колезі Кармазіну.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Кармазін.

 

13:38:33

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни. 

Шановні народні депутати! Висловлю спільне з колегою Мойсиком бачення проблеми. Перше. Те, що ми зараз зробимо, Адам Іванович,  грубо порушує Регламент, Закон „Про Регламент Верховної Ради  України”.  І процедура прийняття законопроекту порушується.

Ми не маємо ні часу, ні можливості подати поправки до кожної статті. Це перше.

Друге. На другому читанні, ми маємо право по врахованим вами пропозиціям також голосувати. І ви це добре знаєте, по тим, хто врахував  пропозиції, обґрунтовувати. У нас немає заключення Головного науково-експертного управління, що є обов’язковим по Закону „Про Регламент”. Нове порушення закону.

У нас є обов’язок залишити норми щодо Опозиційного уряду…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Аржевітін.

Хвилину передає, передає Аржевітін, Кармазіну. Прошу.

 

13:39:46

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни. 

Шановні народні депутати, ми з вами також, розглядаючи пропозицію колеги Саса, якого обмежували в виступі, звісно він не міг сказати всі пропозиції, де він говорив про суддів, не торкнулися статті 214 про порядок призначення суддів на посади. Я нагадаю вам, що частиною другою статті 89 Конституції передбачено, що комітети Верховної Ради здійснюють законопроектну роботу, готують і попередньо розглядають питання, віднесені до повноважень Верховної Ради України. З цієї точки зору Закон про судоустрій не відповідає цій нормі Конституції, він має бути зміненим, як і не відповідає той підхід, який є зараз до сумісників, які дев’ять місяців знаходяться зараз на своїх посадах. І Адам Іванович, ви не захотіли ставити їх на голосування і підозрюю, що й не хочете ставити. Тому я вимагаю другого читання повноцінного, Адам Іванович.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Зніміть свої підозри. Я ставлю на голосування пропозицію Кармазіна щодо 214 статті. Прошу визначатися.

 

13:41:14

За-83

Не підтримано.

Будь ласка, Джоджик.

 

13:41:18

ДЖОДЖИК Я.І.

Ярослав Джоджик, Українська Народна Партія. Адам Іванович, я не почав говорити, прошу включити слово.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка. Джоджик, говоріть будь ласка.

 

13:41:46

ДЖОДЖИК Я.І. Шановний Адам Іванович! Шановні народні депутати! Адам Іванович, я хочу сказати, що на вас сьогодні лежить історична відповідальність. Тому що якщо ви поставите на голосування в цілому цей законопроект про Регламент, ви по-перше, порушуєте той же чинний Закон про Регламент, з другої сторони вб’єте в клин, в стосунки Президента України і сьогоднішньої більшості. Оскільки Президент України публічно на всю країну заявляє про те, що опозиція повинна мати сильні позиції у Верховній Раді України. А ви сьогодні вбиваєте клин у стосунки Президента  і сьогоднішньої більшості. Я прошу вас не брати такий гріх на душу. І тому, будь ласка, йдіть по процедурі і ні в якому випадку не ставте в цілому…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! Я ще раз наголошую, має право для внесення пропозицій, а не виступів. Бобильов, будь ласка.

 

13:42:46

БОБИЛЬОВ О.Ф.

Прошу передати слово колезі Камчатному.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Камчатний, прошу. Немає. Сас, будь ласка.

 

13:43:04

САС С.В.

Дякую. Я вимагаю, Адаме Івановичу,  я вимагаю  приймати лише в першому читанні для того, щоб депутати могли реалізувати визначене Регламентом право внести пропозиції до другого читання, і припинити обговорення, цей балаган. Тому що треба розглядати питання про сумісника, які 9 місяців суміщають посади…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Сергій Володимирович, я зараз  поставлю вашу пропозицію на голосування, щоб ті пропозиції, які були підтримані ваші зараз зникли з Регламенту.

Писаренко, будь ласка. Немає. Павловський.

 

13:43:46

ПАВЛОВСЬКИЙ А.М.

Я прошу поставити в першу чергу питання про сумісників, ви ж дали чесне слово, дотримуйтесь будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ясно, Карпук, будь ласка.

Немає. Бондаренко.

 

13:43:58

БОНДАРЕНКО В.Д.

Цей концерт, який ви організували спеціально для того, щоб не розглядати питання про сумісників. От і все.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вимкніть мікрофон.

Шановні колеги! Я сто двадцять п’ятий раз повторюю: після завершення питання про розгляд Регламенту я поставлю на розгляд Верховної Ради вашу пропозицію.

Заєць, будь ласка.

 

13:44:20

ЗАЄЦЬ І.О.

Іван Заєць Українська Народна партія.

Шановні народні депутати! Зрозуміло, що  сьогодні Верховна Рада  грубо порушує Закон про Регламент і це є підставою для того, щоб ми могли подати до Конституційного Суду на неконституційність цього рішення. Але я все-таки прошу, Адаме Івановичу, поставити на голосування статтю 68, де мова йде про опозицію. Я стверджую, що якщо Президент Янукович  виступає за сильну опозицію, для цього мають бути правові підстави. І якщо партія із більшості, Партія регіонів і інші, виступають проти законодавчих механізмів  діяльності опозиції, то або Президент обманює народ, або ви обманюєте Президента. І я хотів би, щоб в будь-якому випадку, не дивлячись ні на позицію Президента, ні на вашу, опозиція в Україні мала    законодавчі підстави для своєї діяльності, бо це альтернатива, це та структура, яка не дає вам збитися з шляху.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Якщо я не помиляюсь, п’ятий   раз ставлю питання про опозицію на голосування, 68 стаття. Прошу визначатись

 

13:45:43

За-113

Перефразовуючи колег, я хочу сказати, що у Президента   в парламенті додатково появилося 113 прихильників.

Так, усі пропозиції, які лунали до Регламенту  обговорені, ми щодо них визначились, частина пропозицій одержала підтримку. Тому я так як і проголосувала Верховної Рада, я ставлю тепер на голосування пропозицію про те,  щоб прийняти в цілому як закон (реєстраційний номер 7199) про внесення змін до Регламенту проект Закону про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України з врахуванням тих пропозицій, які Верховна Рада в результаті голосування підтримала. Прошу голосувати.

Кармазін протестує. Голосуємо в цілому як закон.

 

13:46:51

За-253

Закон прийнято.

По фракціях,  будь ласка.   172 – регіони, БЮТ – 3,  "Наша Україна" – 11, комуністів – 27, "Блок Литвина"  і позафракційні по 20.

Тепер, шановні колеги, я ставлю пропозицію, ще раз нагадую, ми з вами проголосували, як ми будемо   далі працювати.  Але колега  Кожем’якін вніс  пропозицію, щоб до тих питань, які ми маємо  сьогодні  розглянути (тобто ми вже Регламент розглянули, у нас ще залишилося питання другого читання), добавити  ще розгляд питання, воно стоїть останнім у нас, зараз, зараз …

Розглянути  розгляд питання про дострокове припинення повноважень окремих  народних депутатів України.  Прошу визначатися. (Шум у залі)

 

13:47:56

За-98

Дякую.

Я не ставлю питання про включення  до порядку денного. Воно включене  у порядок денний. Ставилось питання про те, що ми  з вами зараз, Верховна Рада  визначилась, як ми сьогодні працюємо, що ми розглядаємо   Закон про  Регламент, розглядаємо Закон  у другому читанні  і переходимо до  „Різного”. Колега Кожем’якін запропонував, щоб до цих двох законопроектів ми перенесли  питання про розгляд  питання з приводу припинення повноважень  народних депутатів.    Я цю пропозицію поставив на голосування,  вона, на жаль, не одержала підтримки. Тому у нас   залишилося ще  питання другого читання і „Різне”.

Будь ласка,  є пропозиції, хто… Я ще раз поставлю на голосування. Я ще раз… (Шум у залі)

 Розглядається  проект Закону (5157) проект  Закону про внесення змін до Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок"… потім я вам дам по процедурі…  (щодо створення умов для уникнення "технічних" дефолтів за облігаціями). Прасолов, будь ласка.

 

13:49:13

ПРАСОЛОВ І.М.

Уважаемый Председатель, уважаемые народные депутаты!  Предложенный вашему вниманию законопроект  был доработан ко второму чтению Комитетом по финансово-банковской деятельности на своем заседании 22 сентября.   К законопроекту поступило 14 поправок народных депутатов, 9 из них учтено,  в том числе    3 по сути и редакционно –  6 поправок в целом.   Главное юридическое управление поддержало принятие  этого законопроекта во втором чтении и в целом как закон. При чем  отдельно хотелось бы отметить, что экспертами управления не было высказано никаких...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ще раз наголошую, я ще раз поставлю після завершення цього питання. Я не порушую Регламент, я поставив на голосування.

Так, хто із народних депутатів, які вносили пропозиції до цього законопроекту, не здоволе…

Аржевітін, будь ласка, мікрофон. Я поставлю після цього голосування.

 

13:50:09

АРЖЕВІТІН С.М.

Шановні народні депутати! Адам Іванович, чи можна говорити, чи ні? Шановні народні депутати, моя пропозиція не врахована. Мова йде про те, що коли буде здійснюватись повторний викуп емісії цінних паперів, щоб ті попередні власники мали першочергове право. Про що йде мова? Є випуск, є емісія, є ціна й терміни. Тепер приймається рішення про те, що потрібно викупити цю емісію. Можна придумати різні причини, для того щоб викупити емісію і потім наступним власникам запропонувати іншу ціну. Тому, для того щоб було справедливо, щоб не було рейдерських отаких от речей, я запропонував про те, що попередні власники емісії цінних паперів мають першочергове право, щоб вони були в рівних умовах.

 Комітет зробив заключення про те, що там мова йде тільки про строки, але насправді зміни не тільки про строки …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. 10 поправка колеги Аржевітіна ставиться на голосування. Прошу визначатись. Як? Вносили поправки. Чому?

 

13:51:35

Так, за-16.

Так, ще які поправки? Аржевітіна, будь ласка.

 

13:51:42

АРЖЕВІТІН С.М.

Шановні, сьогодні ж день юриста, і, Адам Іванович, ви декілька разів казали, що закони не мають зворотної сили. Тому моя пропозиція й була, щоб вилучити з „Прикінцевих положень” як про те, щоб норма цього закону поширювалась на ті цивільні стосунки, які виникали до цього закону. І ви ж знаєте про те, що і Цивільним кодексом України передбачено, що акти цивільного законодавства, які регулюють відносини, які виникли з дня набрання ним чинності цього закону. Акти цивільного законодавства не мають зворотної дії і так далі. Юристи, шановні, ви ж знаєте. Тому і моя норма була: не поширювати дію цього нового закону, який ми запроваджуємо, на ті стосунки, які виникли до сьогоднішнього дня. Я думаю, що це є очевидним, це є пряма норма Цивільного кодексу, всієї законодавчої практики. Ну, Конституцію, я зрозумів, уже тут не сильно поважають, тому я до вас звертаюся: підтримайте про те, щоб вилучити дію поширення на ті угоди, які виникли до прийняття цього закону. Це юридична норма.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставиться 14 поправка на голосування. Прошу визначатись.

 

13:53:09

За-13

Таким чином, усі поправки… А, Кармазіна є поправки? Ні, Кармазіна я бачу. Да, будь ласка, Кармазіну мікрофон.

 

13:53:23

КАРМАЗІН Ю.А.

Спасибі. Юрій Кармазін. Спасибі, Адаме Івановичу, що ви даєте мені здійснити моє конституційне право.

Я вам нагадаю, що ми зараз порушили процедуру при прийнятті попереднього закону. Я сподіваюся, що бригада в Конституційному Суді запише всі ці поправки і, очевидно, визнає неконституційним.

Щодо поправки 9-ї, то я пропоную внести і записати цю статтю в такій редакції: „Внесення змін до проекту емісії цінних паперів після їх розміщення допускається у випадку, передбаченому частиною сьомою статті 8-ї цього закону. Інформація про зміни до проспекту емісій цінних паперів має бути оприлюднена на офіційних веб-сайтах емітента та Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку протягом двох днів з дати реєстрації таких змін, що зменшить витрати на оприлюднення та прискорить отримання цієї інформації зацікавленими особами”. Тут є пояснення, що не у всіх є веб-сайти. Ну, це їхні проблеми, хай роблять, але народ має…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 9 поправка ставиться на голосування.

 

13:54:47

За-25

Так, ще Кармазіна поправка є, 12-та, будь ласка.

 

13:54:53

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін.  Адам Іванович, Адам Іванович, я пропоную частину першу розділу другого прикінцеві та перехідні положення викласти в такій редакції: цей закон набирає чинності з дня наступного після дня його опублікування. Очевидно, що в день опублікування він не може вступити, це абсолютно для всіх очевидно. Так же очевидно, як і наступна поправка колеги Аржевітіна, яку сьогодні не підтримав в зал – протирічить Конституції і протирічить здоровому глузду через те, що закони не можуть мати зворотну дію в даному випадку. І це ви добре розумієте, тому ви закладаєте міну під цей закон. Я прошу врахувати і мою поправку і повернутися до поправки колеги Аржевітіна – абсолютно правильної, виписаної юридично грамотно, яка передбачена під чотирнадцятим номером. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Я думаю, що тут написано правильно. Цей закон набирає чинності з дня його опублікування. Так воно записано в всіх юридичних документах, але має право колега Кармазін на поправку. Я ставлю його поправку на голосування. Прошу визначатися.

 

КАРМАЗІН Ю.А. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це конституційна норма, Юрій… Юра, це конституційна норма.

 

13:56:18

За-46

Всі поправки обговорено. Я ставлю… (Шум у залі) Поправка Аржевітіна голосувалася. Ставлю на голосування про прийняття в цілому, як Закону, реєстраційний номер 5157, про внесення змін до Закону України „Про цінні папери та фондовий ринок”. Прошу голосувати.

 

13:56:50

За-246

Закон прийнято. Сас, будь ласка, мікрофон.

 

13:56:59

САС С.В.

Дякую.  Шановний Адам Іванович, я хочу для стенограми сказати, що моя карточка за… голосування за Закон про Регламент в цілому проголосувала „за” випадково, це так для стенограми. Що стосується, що стосується даного питання, я прошу вас поставити на голосування питання про припинення, дострокове припинення повноважень народних депутатів. Це питання не потребує включення до порядку денного відповідно до статті 20 Регламенту. Тому ви… воно стоїть у порядку денному, викидати його з порядку денного ви права не маєте, тому поставте це питання на голосування. Ми це зробимо і з чистою душею підемо відпочивати. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, дякую, Сергій Володимирович. А цікаво, карточка буде сама голосувати чи буде вже правильно голосувати?

Ще раз наголошу, ніхто нічого не знімає і не включає. Мова йде про те, що ми з вами визначаємось, в якому порядку розглянуті ці питання. Я вже ставив на голосування пропозицію про те, щоб зараз після цих питань розглянути дане питання. Я ще раз на вашу вимогу повторно ставлю пропозицію: хто за те…  (Шум у залі) … ще раз повторюю… воно не стоїть. Якщо воно стоїть, давайте працювати за Регламент… давайте працювати з усіма питаннями. Дійде до даного питання… не дійшли ми до нього ще,  не дійшли, шановні і дорогі.

Тому на пропозицію  колеги Саса я ще раз ставлю його пропозицію з приводу того, щоб ми зараз розглянули питання про дострокове припинення повноважень окремих народних депутатів. Прошу визначатися.  (Шум у залі) Я не можу поставити на голосування, бо перед ним ще є десять законопроектів.

 

13:58:47

За-54

Я пообіцяв, і двічі пообіцяв, і двічі поставив: 54. Такий же результат буде, якщо ми його і розглядатимемо. Ну, чому ви такі наївні?

Шановні колеги, переходимо до „Різного”, прошу записатися. Будь ласка, покажіть на табло, в нас відводиться година. Ми  проголосували, що розглянемо ці питання, а потім буде „Різне”. Будь ласка, Романюк, підготуватися Шмельовій. Романюк є?

 

ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. Бахтеєвій.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Бахтеєвій, прошу Бахтеєвій.  За нею буде виступати Шмельова.

Так, Маньковський, шостий, він також свій час передає Бахтеєвій. Значить у неї 6 хвилин. Прошу.

 

14:00:03

БАХТЕЄВА Т.Д.

Спасибо огромное. Уважаемый Адам Иванович, уважаемые народные депутаты! Последнее время мы слышим очень много нареканий в адрес работы Министерства здравоохранения Украины, которое несет непосредственную ответственность за наше здоровье.

И к сожалению, эти нарекания иногда подтверждены фактами. Эти факты мы имеем по анализам, которые сегодня нам представила КРУ и Счетная палата. Так, по итогам работы 2008-2009 года объеме лишних неэффективных расходов превысил 50 миллионов гривен. На сегодняшний день простаивает дорогостоящее лечебно-диагностическое оборудование на сумму 86 миллионов гривен, закупленное в централизованном порядке Минздравом, без учета потребности и возможностей регионов. Причем 30 единиц этого оборудования в сумме 80 миллионов гривен не может даже установлено в лечебных учреждениях, потому что на них даже нет помещения.

В результате закупки лекарств, лечебно-диагностического оборудования через посредников государству был нанесен ущерб в размере 41 миллион гривен. Сегодня мы говорим об очень страшной демографической ситуации, о том, что смертность в 2 раза превышает рождаемость, о том, что сегодня 65 процентов населения украинцев умирает от сердечно-сосудистых заболеваний, причем 40 процентов из них не получили необходимого лечебного процесса, не получили своевременной кардиохирургической помощи.

Уважаемые народны депутаты! Сегодня мы ищем просто копейки, которые нужно, чтобы отправить ребенка за границу, для того, чтобы сделать операцию. Мы сегодня говорим о том, что один миллион 200 тысяч медицинских работников сегодня носят на своих плечах, получая мизерную заработную плату, работают сегодня ежедневно. 95 миллионов посещений украинцы делают в год в лечебные учреждения, из них масса уникальных операций, которые есть впервые не только в Европе, но и на планете.

Я недавно была на международном форуме где наш кардиохирург Илья Николаевич Емец представил новую методику современной медицинской общественности всей планеты. Это говорит о том, что сегодня медики готовы, они могут работать, только нужна зарплата, нужно правильное отношение, нужно дать возможность иметь  то оборудование, которое делают заявки регионы. Нужно дать те медикаменты, которые сегодня крайне необходимы нашему народу, больным.

И конечно же в первые дни своей работы Виктор Федорович Янукович, отмечает о том, что сегодняшняя система здравоохранения, она не соответствует сегодняшнему дню. Отсутствуют полностью реформы, очень слабая законодательная база по вопросам модернизации, по вопросам перехода к страховой медицине. И Виктор Федорович на всех гуманитарных советах, которые  он  проводит, говорит, о том что сегодня нужно менять систему здравоохранения. И сколько бы денег туда не финансировалось их всегда будет мало.

Потому что из года в год мы видим, что эти деньги растрачиваются, разворовываются в какие-то карманы. Нет эффективного, нет рационального  использования этих бюджетных денег. И  сегодня каждый из нас знает, что в каждом уголке нашей страны можно сегодня найти в эту же минуту, секунду любого человека, любого ребенка, который сегодня нуждается в том, что нужно или приобрести медикаменты, или сделать операцию, или может быть отправить на консультацию, но сегодня этой возможности нет.

Поэтому, уважаемые мои коллеги, я очень прошу, что нами был зарегистрирован  проект постанова 3 июня 2010 года о том, что создать тымчасовую следственную комиссию (ТСК). Девять народных депутатов являются авторами этой постановы. Но почему сегодня октябрь месяц, Регламент Верховной Рады  не ставит это в повестку дня. Это удивительно. Неужели же   по этому вопросу нужно давить телефонными звонками, неужели сегодня нужно кого-то  угрожать и запугивать, что за это кто-то  уйдет с Верховной Рады или каких-то своих должностей?

Я думаю, что  следственная комиссия,  девять народных депутатов просят сегодня и готовы работа, она должна дать ответы  на все вопросы, которые сегодня есть, те вопросы, которые  сегодня волнуют не только меня как врача, как народного депутата , они волнуют, буквально,  всех.

Я с криком души еще раз призываю все моих коллег повестку дня на следующую пленарную неделю, и чтобы  этот вопрос был обязательно  проголосован, и чтобы комиссия работала. Будет она работать  объективно, она даст  правильную оценку работы того министерства, которое сегодня мы имеем факты, которые просто  непозволительно, стыдно, обидно, больно, и за которые, я уварена,  придется отвечать очень и очень серьезно. Я прошу все  поддержать меня. Спасибо.

 

Веде засідання заступник Голови Верховної Ради України

М.В.ТОМЕНКО

 

 ГОЛОВУЮЧИЙ. До слова  запрошую народного депутата  Євгена Царькова, фракція  комуністів, якому передали слово колеги, у нього регламент 6 хвилин. За ним буде виступати Волинець, теж із фракції Комуністичної партії.

 

14:06:32

ЦАРЬКОВ Є.І.

Уважаемые народные депутаты Украины, уважаемые  телезрители! Практически все годы после провозглашения независимости гуманитарная сферой заправляли представители  националистических сил. Особенно разрушительными годами  были последние 5 лет. Огромный ущерб режиму даже националистическому нанес ваш  Президент Ющенко, который пытался в нарушение  Конституции, как обязательную, навязать стране национал-шовинистическую идеологию, сфальсифицированную историю,  реабилитировать коллаборационистов   и героизировать  пособников Гитлера.

Как пример, я приводил это на парламентских слушаниях,  попытка дать имя национальному стадиону во Львове к Чемпионату Евро-2012, который кстати строится на государственные, на бюджетные деньги стадиона имени Лемберг. У маразматиков из правой части зала даже не хватило мозгов на национальное название, а попытки присвоения звания Героя Бендере и Шухевичу вызвали возмущения у всех порядочных людей. А массовое скормление наших отцов и дедов, сражавшихся в Советской Армии против коричневой чумы, и вы знаете, кто навешивал им ярлык оккупационных войск, ваш Ющенко, который кстати служил в КГБ ССР. Хочу спросить эксносителей партбилетов типа Мовчана, Павлычко, переодетого в вышиванку Кармазина. Вы 20 лет беснуете со своей незалежністю, вы все время у власти или рядом с ней. Что вы сделали для Украины, что построили, сколько вы открыли новых школ, новых книжных магазинов? А я вам скажу, статистика вещь упрямая, только в Центральной Украине закрылось 224 книжных магазина, а по данным Генеральной прокуратуры за 20 лет вашего беснования закрыто 2 тысячи школ.

Что самое главное, вы издавали указ о борьбе с символами советской эпохи, а сами уже опять-таки 20 лет сидите в уютных кабинетах на Банковой, Грушевского, Крещатике, построенных советской властью, наслаждаетесь кстати красотой сталинской архитектуры. Хоть один Дворец спорта, хоть один Дворец культуры, станцию «Юных техников», волюнтаристов вы построили, нет. Вы когда призываете к ликвидации символов советской эпохи, начните с себя и  своего пчеловода, как неудачных символов советской эпохи. А у вас ума, максимум на что хватает, кстати когда идешь по Киеве это не построить что-то новое, а из гипса повесить трезубец, уничтожив при этом скульптурные композиции символов труда «Серпа и молота». Вы знаете, мне кажется, вам нужно читать, особенно Зайцу больше Фрейда Ламбразо. И по-одесски я вам скажу «шиза уже косит ваши ряды», и  вы мне напоминаете, особенно с некоторыми людьми в вишиванке, один персонаж, еще раз повторюсь. Со своими лозунгами вы мне напоминаете одну фигуру, которая стоит в вишиванке, но уже с голой задницей, простите.

Я хочу вам привести еще одну информацию к примеру, что 14 числа к сожалению это мой день рождения и Покрова, вы уже который год стараетесь вылазить на Крещатик и провести свое шествие, в этом году оно у вас не получится, сразу предупреждаю по-одесски, опять-таки, будем бить морды, если вы попробуете хотя бы еще раз героизировать тех преступников, которые уже и нюрнбергским трибуналом признаны преступниками.

И информирую, что Антифашистским  комитетом Украины, который, кстати  является членом Всемирного комитета мира, состоится три важных мероприятия в этот  день. Первое. Это  презентация прекрасной книги Мирославы Берник «Пешки  в чужой игре»

Второе. Пройдет научно-практическая  конференция «Украинский национализм  - источник  экстремизма и национал фашизма.

И третье. То есть мы на майдане проведем крупное  мероприятие, которое не даст  вам возможности провести ваш  шабаш.

А я вам советую  одно: возьмите тряпочку, возьмите ведерко, подойдите к памятнику Ватутина, который освобождал Киев, низко  поклонитесь  и наведите там порядок или проведите, как вы называете,  толоку, а по-обычному это  субботник.

И в окончание хочу вам показать пример, что вы натворили  за свои годы. Вот ездил мой коллега Валерий Бевз и Сергей Гордиенко в Винницкую область. Вот что вы продаете там  на рынках: символы  фашистской эпохи. Это ваш Ющенко  любит  лазить по рынкам, в том числе на левом  берегу, покупать горшочки всякие, да,  трипольской культуры, а вы уже в открытую   фашистские символы. Я как  человек, у которого деды воевали, как и у большинства нормальных граждан,   за  советскую власть, за защиту нашего  народа от коричневой чумы не позволю вам больше никогда бесноваться на нашей святой земле, которую освобождали наши  деды и прадеды, воины  советской армии. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  До слова запрошую  Євгена Волинця, фракція комуністів. За ним буде  Олег Ляшко.

 

14:11:04

ВОЛИНЕЦЬ Є.В.

Уважаемый председательствующий, уважаемые избиратели, уважаемые коллеги! Вот  украинцы получили право приватизировать комнаты в общежитиях.  Теоретически каждому   одиннадцатому  жителю страны выпал шанс обзавестись собственными квадратными метрами, но только теоретически. Оказывается, большинство общежитий уже давно имеют  одного или несколько собственников, которые   терпят  этих  жильцов  только  по доброте душевной. Точнее не терпят, а пытаются  всячески  от них  избавиться.

Именно такой вопиющий случай произошел в городе Славянске  Донецкой области, где с одной стороны собственник  «Павловславтяжмаш»  и с другой Славянский горсовет, которые еще в 2004 году по своей  халатности фактически потеряли ряд общежитий. С третей стороны жильцы общежития, которые уже два года  пытаются приватизировать свое жилье, создать ОСМД, но это как бы  то у них особо не получается. Две недели как проживают они в условиях угрожающих им жизни и здоровью их практически выживают из здания варварскими методами. Все законно – таков ответ чиновников, которые живут в теплых домах и пользуются благами цивилизации.

Согласно информации «Павловславтяжмаш» администрация предприятия на имя мера  города Славянска 16 августа было послано письмо с предложениями рассмотреть вопрос относительно  передачи общежитий, которые расположены по адресам город Славянск улица Кольцевая, 12 и улица Кольцевая, 2а. на безвозмездной основе в городскую коммунальную собственность. Но ответа на сегодняшний день не поступало.

Также в августе руководством предприятия был издан приказ номер 100 о консервации, которым жители общежития по улице Кольцевая, 2а приписано было переселится в другие два общежития, которые после обследования мною лично просто не пригодны для  проживания данных семей. Дело в том, что у предлагаемых вариантах одно общежитие является предназначенным  для проживания одиноких людей и переселение  в него семей и оно не соответствует законодательству.  Второе общежитие, которое является семейного типа, но в нем недостаточно мест необходимых для переселения.

Сегодня практически начался отопительный сезон и 18 семей находятся в условиях, которые являются непригодными для проживания и приносят угрозу жизни и здоровью людей и особенно детям.

20 сентября общежитие по улице Кольцевая, 2а уже отрезано от теплоснабжения, 26 сентября отключен свет и газ, на прошлой неделе начался демонтаж газовых печей. Более двух недель люди сначала были вынуждены жить в темных и не отапливаемых помещениях, а сейчас скитаются по людях небезразличных к их судьбе, просятся на ночлег и так далее.

Неоднократное обращение к руководству предприятия, к руководству города, к меру города Славянска не находят понимания. Чиновники просто игнорируют беды своих граждан и видимо понимают, что им осталось сидеть у своих креслах ровно до 31 октября.

Считаю этот факт вопиющим для Украины, которая желает жить цивилизовано и  по-европейски, прошу срочного вмешательства  в ситуацию Президента Украины и Генерального прокурора Украины. Почему руководство города просто игнорирует этот факт, а прокурор Славянска не считает даже возможным вмешаться. 

Также прошу проверить законность перевода общежитий в собственность «Павловславтяжмаш» и главное, наказать всех виновных, которые поставили 18 семей с детьми на грань выживания и вернуть право этим людям на достойную жизнь.

Прошу считать мое выступление официальным запросом к Президенту и к Генеральной прокуратуре. Спасибо за внимание.

 

 ГОЛОВУЮЧИЙ. До слова запрошую Олега Ляшка, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”, за ним буде   виступати Михайло Волинець.

 

14:15:03

ЛЯШКО О.В.

Дякую, шановний Миколо Володимировичу!

Шановні виборці! Я вже цитував сьогодні з  цієї високої парламентської трибуни Президента Януковича, який буквально вчора на нараді  з керівниками фракцій обіцяв, цитую дослівно: ”Якщо є  сильна влада, а ми саме таку систему будуємо, повинна бути і сильна опозиція. Ми не повинні  тиснути на опозицію, опозиція повинна мати можливість висловити свою точку  зору. Ми повинні розвивати інститути  демократії в країні”. Я обома руками підтримую ці  слова Президента Януковича.

На превеликий жаль, депутати із парламентської більшості, яка декларує свою підтримку Президенту Януковичу, на ділі, насправді дискредитують Президента, чи діють всупереч   тому, що говорив він буквально вчора. Як уже відомо, сьогодні проголосували зміни до Регламенту, які виключають будь-які загадки про права опозиції.

Я хотів би також на власному, конкретному прикладі продемонструвати як у нас влада ставиться до опозиції. От сьогодні на 13 годину я мав би бути в місті Прилуки Чернігівської області, де святкується сьогодні знаменна дата, 50 років від дня заснування  школи номер 3 у Прилуках.

Директор школи, а я 1 вересня був на першому дзвонику в цій школі, директор школи запросив мене на це святкування. Я був готовий до цього, ми підготували навіть хороший подарунок, швейну машинку для дівчаток у цій школі, щоб вони з дитинства навчалися труду.

Але, на жаль, керівництво міста, зокрема мер міста Беркут, керівник управління міського освіти Клименко (обоє соціалісти недобиті) вибачте мені на слові,  заборонили директору школи запрошувати мене на це свято і не затвердили сценарій  де був передбачений мій виступ. Оце так   опозиції надають можливість виступити.

Крім того, 25 вересня нинішнього року славетне місто  Прилуки святкувало 925 річницю від дня свого заснування. Я як народний депутат, який відповідальний за цей виборчий округ, куди входить і місто Прилуки, приїхав для того, аби привітати мешканців міста із цим святом. Тим більше, що крім того як депутат, кілька років свого життя в дитинстві я провів у Прилуцькому дитячому будинку. І тому це місто для мене не байдуже, і все, що там відбувається, як народний депутат, я намагаюся допомагати, аби підтримувати це місто. Так от, за командою того ж згадуваного беркуту і мера міста мені було заборонено виступити з вітальним словом перед прилучанами. Тому я, користуючись нагодою, сьогодні вітаю всіх мешканців цього славного міста із 925 річницею від дня заснування, бажаю місту процвітання, мешканцям цього міста благодення, всього найкращого. І я сподіваюся, що на місцевих виборах, які відбудуться 31 жовтня прилучани дадуть великого такого гарбуза і нинішньому меру, і його поплічникам, які не дають можливості виступати депутатам від опозиції.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.

 

ЛЯШКО О.В. … які не дають можливості вітати депутатам-землякам прилучан із святом. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. До слова запрошую Михайла Волинця, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”. За ним буде виступати Ярослав Джоджик.

 

14:18:28

ВОЛИНЕЦЬ М.Я.

Шановні громадяни України! За політичною тематикою зовсім відійшли на другий план питання реального життя людей нашої держави і її соціальна складова. І вчора весь світ відмічав день, всесвітній день боротьби з бідністю і боротьби за гідну працю.

Я хочу сказати наступне, що Україна сьогодні, якщо дивитись по Європі, вона займає 42 місце із 43 країн Європи за рівнем життя, тобто одна з найбідніших країн Європи. Я хочу сказати наступне, що сьогодні влада намагається збільшити пенсійний вік громадян нашої країни. Так хочу нагадати також, що середній вік життя наших громадян складає 68 років, 68,2 років, а чоловіки живуть у нас всього 62 роки. То чи можна збільшувати пенсійний вік до 65 років, як сьогодні намагається це зробити влада? Звісно, ні в якому разі. Але хочу сказати і наступне. Що заробітна плата наших громадян у пала в цьому році, в порівнянні з минулим роком, на 9,5 відсотка. Тобто рівень інфляції піднімається до 20 відсотків. Ціни на продукти харчування зросли більше, ніж на 20 відсотків. А в той же час доходи і заробітна  плата наших громадян зменшується.

Який ще подарунок влада підготувала людям в цьому році? 5 травня Кабінетом Міністрів була прийнята Постанова номер 330. Цією постановою передбачено ввести рівень погодинної оплати праці, мінімальної погодинної оплати праці, у січні 5 гривень, зараз – 5 гривень 40 копійок. Так ось, роботодавці скористались цією ситуацією і нараховують сьогодні людям заробітну плату від 50 гривень на місяць до 200-300 гривень, не дивлячись на те, що мінімальна заробітна плата з 1 жовтня складає 911 гривень.

Тепер наступне. Дуже велику тривогу викликає те, що троє депутатів з Партії регіонів являються авторами закону нового Трудового кодексу, яким передбачено сьогодні узаконити, ввести рабство, офіційне рабство в нашій державі. Ну, наприклад, передбачено збільшити робочий день до 12 годин і більше. Передбачено використовувати технічні засоби контролю за працівниками. Тобто камери слідкування, інші технічні засоби, підслуховуючі засоби, які будуть використовуватися як засоби у суді.

Наступне. Ми стали свідками того, як в цьому році піднялися ціни на газ для населення. Конфедерація вільних профспілок України, яку я очолюю, звернулася до суду, звернулися інші профспілки, також звернулася Партія „Батьківщина”…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте…

 

ВОЛИНЕЦЬ М.Я.  Що відбулося наступне. Федерація профспілок, яку очолює один із функціонерів Партії регіонів, також подала заяву до суду і в день засідання суду відкликала свою заяву, - і засідання не відбулося. І таким чином, засідання суду не відбулося, рішення немає. А люди вже сьогодні сплачують значно більші ціни за газ. І тому, шановні громадяни, я тільки тезисно, дуже  коротко наголосив на тих питаннях,  про які ми  сьогодні маємо говорити у парламенті щоденно, про які ми маємо говорити на підприємствах, у кожному домі для того, щоб нам жилося краще. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  До слова запрошую Ярослава Джоджика. За ним буде виступати Андрій Шкіль. Друзі, давайте оперативніше, бо велика кількість ще депутатів хочуть виступити.

 

14:22:26

ДЖОДЖИК Я.І.

Ярослав Джоджик, Українська Народна Партія.

Шановний Миколо Володимировичу, шановні народні депутати! Щойно Верховною Радою України в порушення всіх регламентних процедур  був прийнятий в цілому Закон „Про Регламент Верховної Ради України”. Незважаючи на те, що  цей документ регулює діяльність Верховної Ради України, в кінцевому випадку його прийняття у такому  вигляді буде мати надзвичайно важливий, з нашої точки зору, катастрофічний   вплив не тільки  на розвиток демократичних свобод в нашій державі,  а і для розвитку і добробуту  кожного громадянина нашої держави. 

Прошу звернути увагу  нас всіх, що в цьому документі взагалі відсутній  пункт про опозицію та її права. Разом з тим  опозиція в усьому цивілізованому світі  є невід’ємним атрибутом будь-якого демократичного суспільства, оскільки саме опозиція забезпечує ефективну роботу влади в інтересах виборців, тільки вона може давати об’єктивну оцінку діям влади та вчасно виявляти помилкові рішення, пропонувати суспільству альтернативу. Зробити це можна тільки, маючи відповідні важелі впливу, засоби  донесення інформації до суспільства та засоби контролю за владою.    

Звертаю вашу увагу, що останнім часом з’являється дедалі більше  критики з боку  всього демократичного світу щодо  дотримання в України прав і свобод громадян, порушень  Конституції. У зв’язку з тим, що прийнятий цей  Закон про Регламент ми  ризикуємо не тільки повністю знищити передумови  для існування демократії, а і суттєво погіршити міжнародний імідж України.

Нещодавно Президент України на словах нібито також підтвердив існування у державі сильної опозиції. Але ми бачимо ціну цій позиції Президента і ціну такої позиції сьогоднішньої більшості у Верховній Раді України.

Українська Народна Партія закликала, і буде закликати, дотримуватися думки висуванця з Партії регіонів і коаліції Президента, із тим щоб обовязково в майбутньому законі про Регламент був описаний правовий статус опозиції, її повноваження щодо контролю над усіма процесами у державі.

Наголошуємо, що будь-які посилання на формальну відсутність терміну „опозиція” у Конституції зразка 1996 року, не виключають її існування у стінах Верховної Ради, навіть за відсутності коаліції.

Тому Українська Народна Партія проти перетворення представницького органу, визнаного у Конституції єдиним джерелом влади, у кишеньковий парламент Президента.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. До слова запрошую Андрія Шкіля, фракція „Блоку Юлії Тимошенко” . За ним буде виступати Андрій Павловський. Будь ласка.

 

14:25:48

ШКІЛЬ А.В.

Дякую.  Шановний Микола Володимирович, шановні народні депутати і, в першу чергу, наші виборці! Звичайно, після виступу мого попередника щодо Регламенту я не можу не сказати про те, що попри те, який би не був - я розумію, що цей закон про Регламент знищить і зруйнує опозицію, він фактично затвердив перші кроки щодо знищення опозиції Президентом Януковичем, не дивлячись на те, що він там заявляє, він і його представник в парламенті, - але ж все-таки треба було б наголосити і на тому, що у нас 9 сумісників, з них більшість – це представники Партії регіонів, правлячої партії. Це люди, які суміщають дві посади, це люди, які не впевнені в тому, що вони залишаться на своїх посадах, і намагаються прикривати мандатом себе від того, щоб не позбутися посад, або, якщо позбутися, то це сприймають як рятівне коло. Це вони спекулюють і еквілібрують довірою народу, довірою суспільства.

І, власне, я хотів би зупинитися на ситуації, яка склалася у Львові, де губернатором також є один із сумісників. У Львові зараз відбувається, ну, надзвичайна для мене подія, як на мене. Напередодні великої події, якою буде проведення там фіналу Євро-2012, руйнується пожежна частина. В центрі міста, тобто це та центральна частина, хто був у Львові, знає, вузькі вулиці, проблеми з пересуванням, особливо таким великим автомобілем, якими є пожежні, центр міста, тобто доїхати з околиць до центру, практично, неможливо. Як кажуть, як в тому анекдоті, що поки доїдуть, все вже згорить. Але про це ніхто не дбає, тому що на  місці пожежної частини має бути збудоване елітне житло. Як ви думаєте для кого? Ви думаєте, що елітне житло для якихось… Ні – для пожежників. Я, правда, не знаю, який мають стосунок для цього пожежники, які можуть купити там квартиру 200 квадратних метрів ціною приблизно під мільйон доларів, но але мене переконують у відповідях різні чиновники, що це буде житло для пожежників. Ну, навіть це було б непогано, якби це не робилося коштом і пожежників в тому числі. Бо і вони згорять, якщо, не дай бог, буде пожежа в тому елітному будинку, бо і туди не доїде жодна машина пожежна на той час, який відведен для того, щоб хоча б якось погасити пожежу.

Плюс до того, руйнується столітні липи, ландшафт  міста, руйнуються навколишні будинки. Тому що там розраховано побудувати триярусний підземний гараж. Я ще раз хочу наголосити, повне сприяння і покривання цьому будівництву відбувається з боку Генеральної прокуратури. Ну, мене це не дивує, але з іншого боку, на що розраховують ці особи в випадку, коли трапиться надзвичайні обставини? Я не впевнений, що встоять навколишні будинки, а там живуть величезна кількість людей, там дві школи стоїть поруч, одна з них, до речі, з польською мовою викладання. Тому це якби і міжнародний скандал має бути можливим. На це ніхто не звертає уваги. Тому я хочу, щоб цей мій виступ був запитом в Генеральну прокуратуру. Я не знаю, він буде двадцятим, знаю, що буде без відповіді, але він буде публічним. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Просив би підготувати відповідний запит, про який говорив народний депутат Андрій Шкіль.

Андрій Павловський, фракція "Блок Юлії Тимошенко", за ним буде виступати Іван Заєць.

 

14:29:04

ПАВЛОВСЬКИЙ А.М.

Андрій Павловський, партія „Батьківщина”.

Шановні співвітчизники, зараз багато людей в нашій країні перебувають в розпачі, розчаруванні, кожен з нас бачить на своєму прикладі, як погіршилося наше життя. Бо якщо ми підемо в магазини, на ринок, ми там бачимо, як суттєво зросли ціни на саме необхідне: на продукти харчування, на хліб на 20-30 відсотків і в Києві вже на соціальні сорти більше 3.20, на мясо, на рибу на 8-10 гривень зросли, на олію на 3 гривні, на яйця за останній тиждень зросли ціни вдвічі. І це при тому, що  зростають суттєво на 80 і більше відсотків ціни на овочі, які восени, після нового врожаю, повинні падати, але вони зростають. Картопля вже в деяких регіонах до десяти гривень, гречка до 15-ти.

З липня далі продовжується зростання цін на газ. І це робить влада Партії регіонів, влада Януковича, вони підвищують вдвічі нам ціни на квартплату, на електрику, на комунальні послуги. І це при тому, що більше десяти мільйонів пенсіонерів отримують жалюгідні пенсії – менше тисячі гривень, при тому, що порушення закону: чотири мільйони бюджетників недоотримують, недоплачує їм уряд Азарова по 300 гривень, а кваліфіковані лікарі, вчителі по 500 гривень недоотримують.

Новим Податковим кодексом влада Партії регіонів знищить  як клас три мільйони підприємців, які займаються малим і дрібним бізнесом.

За час влади Януковича кількість бідних офіційно в нашій країні зросла на 10 відсотків. І за офіційними даними ООН в нашій країні за межею бідності знаходиться майже 80 відсотків людей. Рано чи пізно ця антинародна, антисоціальна політика призведе до масового обурення і невдоволення, призведе до масових протестів людей.

Тому зрозуміло, що олігархічні клани хочуть бачити в особі Януковича диктатора, який залізним кулаком диктатури буде примушувати народні протести. Стає зрозумілим, чому вони так поспіхом зруйнували Конституцію і надали диктаторські повноваження Януковичу, чому надалі нищать опозицію, нищать свободу слова, обкладають штрафами по 20 тисяч журналістів: бо вони бояться слова правди.

Я думаю, Україна відродиться, але відродиться після того, як цей злочинний окупаційний режим Януковича піде в небуття. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. До слова запрошую Івана Зайця. За ним буде виступати Віталій Корж, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”. Будь ласка.

 

14:32:12

ЗАЄЦЬ І.О.

Іван Заєць, Українська Народна Партія. Шановні народні депутати, шановні співвітчизники! Пройшло уже достатньо часу, щоб оцінити діяльність правлячої влади, Президента, уряду і парламентської більшості, Партії регіонів, комуністів, „Блоку Литвина”. Нема добра від цієї влади і не буде, бо ці політичні сили нічого не роблять, щоб оживити економіку, створювати робочі місця, збільшувати заробітну плату, забезпечувати духовне відродження нації. Вся енергія цієї влади вже 9 місяців іде лише на те, щоб владу узурпували реваншистські, антидержавні, антиукраїнські сили. Вони під час виборів обіцяли вести Україну до благополуччя, а насправді ведуть громадян до бідності. Бо зарплати і пенсії не встигають за ростом цін. Але вони далі брешуть і обіцяють, що це винна попередня влада. Ця влада реалізує політику руйнації, всього того, що робить державу сильною, а людей щасливими. Ось кілька прикладів, які підтверджують цей висновок.

Перше. Правляча влада відмовилася від принципу компромісу, принципу узгодження інтересів різних політичних сил при формуванні влади. Всупереч Конституції Президент, Партія регіонів, комуністи, „Блок Литвина” в парламенті була сформована коаліція тушок, яка і сьогодні вичистила все з Регламенту, що забезпечувало діяльність опозиції.

Ця влада розгорнула справжнє полювання на кадри. Вже звільнено, як кажуть, близько 50 тисяч громадян з займаних посад з досить диких підстав, не хочеш вступати в Партію регіонів, хочеш іти на місцеві вибори від іншої партії – звільняйся. Це паралізує державну службу, ослабляє державу забезпечує прихід до влади некваліфікованих кадрів, часто судимих.

Третє. Правляча влада реалізує політику пожеж щодо малого і середнього бізнесу. Хіба не ця влада зробила так, щоб фірташівським та московським олігархам український народ виплатив 5 мільярдів доларів за стокгольмськими рішеннями. А де взяти ці долари? Вони хотіли і хочуть взяти їх  і з малого і  середнього бізнесу. Тому руйнують цю діяльність і нищать цих людей.

Четверте. Ця влада оголосила війну українській нації, бо хоче знищити українську мову як мову державну. Саме з цією метою в парламент внесено Закон про мови за редакцією Симоненка, Єфремова, Гриневецького. Але цього мало. Вони хочуть ще і витерти із пам’яті українців всю свою історію. Тому громадськість сьогодні стурбована процесом фактичної ліквідації провідних музейних закладів країни шляхом позбавлення законних приміщень. Це Музей історичних коштовностей України (філія Національного музею історії України), Національний музей українського народного декоративного мистецтва, Державний  музей театрального, музичного та кіномистецтва України, Музей книги та книгодрукування України, на черзі також питання про позбавлення приміщення Національного військового…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Завершуйте, будь ласка.

 

ЗАЄЦЬ І.О.  …музею.

Шановні народні депутати, ви бачили, що зроблено було з Музеєм Києва, коли його виселили. Так само буде зроблено і з цим музеєм. Закопують сьогодні і проекти Мистецького арсеналу. Бо, бачите, у нас з’явився Президент, і з’явився уряд, з’явилася більша, які так уже вірують у церкву, так уже вірують, що готові знищити історію нашого народу, віддавши ці приміщення московській церкві.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  До слова запрошую Віталія Коржа, фракція „Блок Юлії Тимошенко”. За ним буде виступати Юрій Кармазін.

 

14:35:58

КОРЖ В.Т.

Шановний пане Голово, дорогі колеги народні депутати України! Зараз ми розглядаємо „Різне”, яке багато хто вважає другорядними дрібницями, не вартими уваги. Отож, хочу привернути вашу вагу до такої „дрібниці” (в лапках), як відповідальність перед Богом.

Слово „Бог” ми пишемо з великої літери. Це слово, з якого починається Євангеліє від Іоанна. На початку було слово. І слово було Бог. Слово, що стало тілом і оселилося між людьми в образі Ісуса Христа, котрий приніс нам відкуплення. І хоча це велике слово ми вписали в початок тексту Конституції України, його не чути в стінах українського парламенту. У Верховній Раді України не чути, а ні слова „Бог”, а ні немає шанобливого ставлення до божої правди. І це тоді, коли в Преамбулі Конституції читаємо святі слова: „Усвідомлюючи  відповідальність перед Богом, власною совістю, попередніми, нинішніми та прийдешніми поколіннями… чи члена так званої коаліції, яка нині називає себе більшістю усвідомлюють свою відповідальність перед Богом? Власною совісті і всіма поколіннями українців? Чи вони шанують правду? А правда полягає в тому, що після цьогорічних президентських виборів вони здійснили конституційний переворот і нині ліквідовують незалежну українську державу та вибудовують диктатуру олігархії за кремлівським сценарієм.

Чи для них законодавців Бог є авторитетом? І вони виконують основний Божий закон, десять заповідей? Про рівень моральності більшості депутатів годі говорити,  їхнім всемогутнім богом є гроші. І тому саме з причини антинародної політики донецького клану впродовж трьох місяців в Україні відбулося штучно створене безпрецедентне зростання цін на товари цін першої необхідності, зокрема, на продукти харчування, при чому, саме на ті, що виробляються в Україні.

Закінчуючи оце моє „різне”, хочу з цього приводу процитувати вислів Далай-лами „Моя влада тут, у Тибеті, безмежна, про те я лише в’язень мого обов’язку, бо чим більшою владою наділено людину тим більше сил вона повинна віддавати тим, над ким поставлена”. Раджу депутатам більшості подумати про свою відповідальність перед Богом і про свій обов’язок перед тими над ким поставлені, бо відповідальність перед Богом, вважаю …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте. 

 

КОРЖ В.Т. … бо відповідальність перед Богом, вважаю, це не різне, не другорядне, а головне.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. До слова  запрошую Юрія Анатолійовича Кармазіна, йому  колеги передали можливість виступити шість хвилин. За ним буде виступати Станіслав Аржевітін. Будь ласка, Юрій Анатолійович.

 

14:39:35

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни. Шановні народні депутати, шановний український народе, я почну з того, з чого не хотів  починати. Декого бісить моя вишиванка, це нащадок тих, хто рушив храми на моїй Батьківщині, а я, Юрій Кармазін, їх відбудовував і в Одесі, і на Сумщині, і в Києві, і на Донеччині, на Луганщині і в Криму відбудовував ті храми, і зараз відбудовую. Недоросль, яка не знає і не читала цього твору, намагалися образити не мене, вона хотіла образити український народ, який винайшов вишиванку і споконвіків її носив. Бо там не один хрест, якого ні в кого на комуністах нема, там тисяча хрестів і це людська праця, і людський піт. Тому недорослям я говорю, шановні, не руште сьогодні країну, схаменіться і пам’ятайте, що ми живемо в Україні, і ми будуємо республіку, а не паханат. А тим хто допомагав будувати паханат, бригаді з Конституційного Суду я адресую запитання, яке прошу вас, пане головуючий, направити як депутатський запит до голови, поки що тієї установи, яка називається Конституційний Суд, а думаю прийде час і буде оцінено, що це бригада приймала рішення із 16 чоловік, бо два мають честь. Що до сих пір вони нічого не проінформували громадськість, суспільство про те, а де ж подання 54 народних депутатів про відповідність Конституції положень Закону про судоустрій і статус суддів. Чому сьогодні судді біжать із судів і вчора ми звільнили 115 суддів, це рішення зареєстровано ще 30 серпня 2010 року, вірніше подання. Однак, на сайті Конституційного Суду інформація відсутня, всі строки, передбачені законом витікли. Я хочу поставити вас до відома як влада сьогодні притісняє захисників вітчизни. 

В Дніпропетровську ще 4 жовтня Постановою номер 66 зареєстрований кандидатом в міські  голови Сегій Севріков. Ви що  думаєте, постанову  вивісили, чи оголосили постанову за номером 9? Ні, не оголосили, не вивісили!

Я звертаюсь до ЦВК, пане Шаповал, і прошу вважати це депутатським запитом до вас, схаменіться!

Я звертаюсь до Голови Верховної Ради Володимира Литвина з тим, щоб він захистив закон щодо  двічі народного депутата Віктора Йосиповича Рзвадовського, чорнобильця, учасника війни в Афганістані, генерал-лейтенанта міліції, якого незаконно звільнили з міліції і не виконують  рішення  судів.

Я прошу це рахувати моїм запитом до міністра Могильова, Голови Верховної Ради Литвина, Прем’єр-міністра  нашої держави.

Шановні народні депутати,  я звертаю вашу увагу а ті серйозні неподобства,  які робляться щодо виконання і  чинної Конституції  2004     року, і Конституції 1996 року, і як не дивно, це порушується саме те положення, яке я вніс в цю Конституцію, це  те, що ми записали в статті 49, де кожен має право на  охорону  здоров’я і медичну допомогу, про що сьогодні говорила народний депутат Бахтєєва, і медичне страхування.

У державних і комунальних закладах охорони  здоров’я  ця допомога має надаватись безоплатно, а існуюча мережа таких закладів  не може бути скорочена. Це написав я, Юрій Кармазін.

І як не дивно це   звучить, після 14 років дії Конституції, в Харкові  додумалися скоротити і знищити туберкульозний диспансер. І це в той час, коли в Харкові показник 73 хворих на 100 тисяч населення. Я нагадаю для тих, хто не знає, що епідемією вважається  ситуація,  коли цей показник перевищує 40.

Тому я вважаю, що робиться все панами Добкіним, Кернисом для того, щоб український народ вимирав, залишилось тільки 20 ліжок для тих, хто сьогодні позбавлений волі. Я не думаю і ті люди також не мають права і ми не маємо дозволити  їм хворіти. Сьогодні ми слухали куці доповіді щодо того, що які успіхи є в селі. А я нагадаю вам, що причиною росту цін є те, що на село не виділяються кошти на підтримку аграрного сектору. Оце причини підняття цін.

Причини підняття цін також є неконтрольований випуск грошей в оборот. Я майже місяць назад оприлюднив про те, що станом на 1 вересня було надруковано і випущено грошей, і облігацій на 61 мільярд гривень. Весь цей час з 1 вересня станок працює вдень і ніч і про це не хочуть сказати банкіри в Національному банку, не хочуть визнавати це. Ось причина росту цін. Чому Азаров не хоче вийти і сказати? А я кажу: „Пане Янукович – зупини Азарова”. Я розумію, що треба зупиняти  Азарова, треба зупиняти…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте Юрій Анатолійович…

 

КАРМАЗІН Ю.А. Треба зупинити друкувальний станок, щоб залишилась купівельна спроможність кожного громадянина України, і щоб залишилась взагалі Україна після цього бульдозера, який йде зараз по законодавству України.

І на завершення дозвольте привітати всіх юристів з світлим святом   яке  має бути світлим  - це  День юриста.  Але юриста, який  виконує Конституцію, виконує закон і служить в першу чергу Україні. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги!  Хочу нагадати для вас і наших гостей, що Верховна Рада працює в режимі години  для „Різного” і тут беруть участь лише ті депутати, які звертають уваги на проблеми сучасного політичного життя та відповідно проблемі, які є закріплені в них в округах.

Слово надаю Станіславу Аржевітіну, за ним буде Юрій Гнаткевич.

 

14:46:42

АРЖЕВІТІН С.М.

Шановні козаки-побратими і всі українці, в душі яких живе справжній козацьких дух! Через декілька днів, а саме,  14 жовтня   українські козаки  та вся Україна  будуть відзначати свято Покрови  Пречистої Богородиці,  День українського козацтва  і одночасно   20-ту річницю відродження козацтва   в Україні.   Я хотів би зараз пригадати тих козаків, перших козаків, які в часи незалежності розпочали відродження цього руху, - це  гетьман В’ячеслав  Чорновіл,  далі  Володимир  Савович  Мулява, Іван Білас,  Віктор Андрійович Ющенко.

Виступаючи у цьому залі, хочу наголосити, що  козаки  напередодні цього свята мають одну хорошу новину  і одну погану новину. Що стосується поганої новини, то це те, що   11  серпня цього року розпорядженням Кабінету Міністрів України  було скасовано концепцію державної програми розвитку   українського козацтва, якою передбачалося комплексне розв’язання актуальних проблем, які існують в сучасному козацькому русі. Згідно з  концепцією  було передбачене об’єднання ресурсів держави, місцевих громад, козацьких організацій, наукових  і освітніх установ для   збереження   та популяризації  історичної та культурної спадщини українського козацтва,  удосконалення  системи виховання молоді, зміцнення та  згуртування    козацьких  організацій  по налагодженню взаємодії  з виконавчою владою і багато-багато іншого.

А тепер хороша новина.  На цей  час  групою  народних депутатів завершена робота над новим  варіантом   проекту Закону України про козацтво та козацькі організації України, який   декілька днів тому, а точніше  саме 4 жовтня  був   зареєстрований у  Верховній Раді  під номером 7196. Цим законопроектом  визначені  чіткі засади організації козацтва в Україні, державна політика у сфері розвитку  козацтва – це  і  Департамент з питань козацтва  у  Кабінеті Міністрів, Рада  отаманів при  Президентові України, визначений статус  козацьких  організацій, статус  державного  реєстру козацьких  організацій, делеговані  повноваження   державою на  Всеукраїнську козацьку раду, врегулюється врешті-решт   символіка козацьких  організацій, козацькі звання, козацькі  однострої. Окремо  визначений круг питань, по яким  козацькі організації  співпрацюють  з центральними місцевими органами влади, визначене поняття „козацької служби” і багато-багато  іншого.

Цей законопроект  має   чотирьох представників. Я їм хотів окремо  подякувати депутатам. Це і народний депутат Юрій Мірошниченко – Представник Президента у Верховній Раді, і Вячеслав Богуслаєв, Ярослав Сухий. І я глибоко переконаний, що дійсно кожен українець є в душі козаком. І я думаю, це буде хороший подарунок до Дня українського козацтва. І я думаю, що всім нам разом день за днем потрібно, крок за кроком своїми щоденними діями діяти так, як написано в нашому гімні. Ми повинні показувати, що ми, браття, козацького роду.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Поздоровте зі святом, будь ласка.

 

АРЖЕВІТІН С.М. Зі святом вас, козаки-побратими! Слава Україні

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. До слова запрошується Юрій Гнаткевич.

 

14:50:09

ГНАТКЕВИЧ Ю.В.

Юрій Гнаткевич, "Блок Юлії Тимошенко -  Партія "Батьківщина". І я вітаю всіх наших козаків зі святом. Ми щойно з моїм колегою і другом Павлом Мовчуном повернулися з засідання Головної ради „Просвіти”. Головним рефреном і думкою на нашому зібранні було – всьому українському в Україні і демократії оголошено війну. А війна, це мобілізація. І наші противники мобілізувались, як видно з усього, дуже добре. І ми сьогодні вирішили, що необхідно мобілізувати всіх членів „Просвіти”, мобілізувати всіх українських патріотів на опір російському шовінізму і його посібникам.

Шановні колеги! Ну, читачі Інтернету знають, а загал, очевидно, ще не знає цікавої новини. Що на пропозицію фракції комуністів у нашому парламенті вчора відповідний комітет з соціальної політики прийняв рішення рекомендувати внести зміни до Закону про працю і повернутися до 7 листопада, Дня Жовтневої Соціалістичної революції як до державного свята і вихідного дня. Ви знаєте, шановні колеги, мене не дивують комуністи. Бо це їхнє свято, їхня молодість, якісь їхні колишні переконання. Хоча власне трохи і дивують. Тому що основним рефреном революції жовтневої була класова боротьба, експлуатація, такі слова, як клас буржуазії, пролетаріат, диктатура пролетаріату, народні маси. Сьогоднішні колеги-комуністи ці  слова, цю термінологію викинули повністю зі свого лексикону. Правда вони вживають  слово „олігархічні клани”, але цікаво, що саме з тими олігархічними кланами, які справді у нас є,  і замінили клас крупної буржуазії,  вони  утворили більшість.

Я  сказав би так, якби Ленін це  все послухав, то він би назвав їх „ревізіоністами і ренегатами”, як назвав колись Кауцького. А товариш Сталін їх всіх, спочатку їх, а потім  нас, перестріляв би. Хай  про це не забувають. 

Ніхто  ж не заважає їм ходити до  пам’ятників Леніна, нести квіти, виступати у пресі. А мене дивують якраз капіталісти, що вони  пішли на союз із комуністами у цьому питанні і хочуть нав’язати нам свято, якого  немає ні в Росії, ні в Білорусії,  ніде у світі.

Я як голова підкомітету, який відповідає за додержання... про конфлікти, про уникнення конфліктів, я заявляю суспільству, що святкування цього свята  викличе напруження, а напруження – це шлях до конфліктів. Я закликаю Партію регіонів і „Блок Литвина” не підтримувати на нашому засіданні  повернення цього свята у нашу державу. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. До слова запрошую Павла Мовчана. Він буде  завершувати нашу годину „Різного”, будь ласка.

 

14:53:21

МОВЧАН П.М.

Шановний Миколу Григоровичу, шановні депутати, шановні радіослухачі! Я не можу не зупинитися на тій темі,  яка була пильною сьогодні при розгляді проблеми, яка накинута нам  під час засідання Головно  ради просвіти. Я не може голосити на тому суттєвому моменті,  який сьогодні нав’язується цілому суспільству що двомовність України, яка -  російсько-українська – яка склалася історично і є важливим надбанням  українського народу, і потужним чинником  консультацій українського суспільства. Це чорний гумор, розроблений відомими аналітиками „Руського мира” і  підписаного  Єфремовим, Симоненком і Гриневецьким – це  двома зрадниками української нації.

Яка советська забреханість колишніх комсомольських  ватажків, а нинішніх шевальє, які не можуть зрозуміти, що цим законом вони перетворюють Україну в зону тривалої нестабільності, що вони замахнулися на саму суть і націю українську.

Мовна асиметричність, що виникла внаслідок послідовного руйнування українськомовного простору, особливо вирізнилася протягом останніх 10 років, коли в регіональній політиці Партії регіонів це питання штучно було внесено, і воно сьогодні обговорюється.

Кілька слів про статистику. У 2000 році Україна витратила 3 мільярди 195 мільйонів бюджетних коштів на утримання закладів з російською мовою навчання. Росія на українців – жодних, хоч там проживає 15 мільйонів.

В Україні навчається 779 тисяч учнів російською мовою в загальноосвітніх навчальних закладах, і 1 мільйон 300 тисяч вивчають російську мову як предмет.

Надруковано півтора мільйона підручників російською мовою. В Росії на українські потреби – нуль.

І саме від імені Народного комітету захисту України я уповноважений прочитати звернення, яке ми робимо: „Оборонимо мову – врятуємо Україну! Закликаємо тебе прийти на Софіївський майдан 14 жовтня о 18 годині 30 хвилин і зупинити наступ на українську мову та нашу державну незалежність. Ти знаєш, що у Верховній Раді зареєстровано Закон про мови, ініційований Партією регіонів, Компартією та „Блоком Литвина”. Цей законопроект спрямований на запровадження в Україні режиму тотальної русифікації, а отже, є інструментом знищення української мови. Якщо ти залишишся байдужим, буде потоптана твоя гідність, а твоя країна перетвориться на колонію Росії, де тебе вважатимуть людиною другого сорту, а твої діти гинутимуть в імперських збройних авантюрах. Станьмо разом і вимагаймо від влади зняття з реєстрації антиукраїнського законопроекту…”.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.

 

МОВЧАН П.М. „… а натомість вжити рішучих державних заходів для запровадження української мови у всі сфери суспільного життя відповідно до вимог Конституції України”.

І наступне. Ми 9 листопада будемо відзначати   День української мови і писемності. І ми закликаємо всіх узяти в протесній хвилі, саме цього дня де не мешкають українці: в Україні, в Росії, в Канаді, в Америці по всіх державах, по всіх континентах світу, прилучитися до хвилі української, захистимо українське рідне слово.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, завершуємо годину для питання „Різне”. Так само, як і завершуємо не простий для парламенту, для України тиждень. Тому дозвольте нагадати, що наступного тижня народні депутати працюють в комітетах, в комісіях і в фракціях. Чергове пленарне засідання відбудеться у вівторок 19 жовтня о 10 годині, а в понеділок 18 жовтня об 11, як завжди, відбудеться Погоджувальна рада.

Отож, ранкове засідання Верховної Ради України оголошую закритим. На все добре.