ЗАСІДАННЯ ТРИДЦЯТЬ СЬОМЕ   

Сесійна зала Верховної Ради України

13 травня 2011 року, 10 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України В.М.ЛИТВИН 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Доброго ранку, шановні народні депутати! Прошу підготуватися до реєстрації.  Увімкніть систему "Рада", 10 година.

10:00:14

Зареєструвалися в сесійній залі картками 374 народних депутати. Ранкове засідання Верховної Ради України оголошую відкритим.

Шановні народні депутати, надаю вам інформацію про результати роботи Верховної Ради України на пленарних засіданнях 12 травня 2011 року. Розглянуто 42 питання порядку денного. За результатами їх розгляду прийнято 16 законів та 19 постанов,  5 законопроектів прийнято за основу, 4 законопроекти повернуто до комітету на доопрацювання з наступним поданням на повторне друге читання, 5 законопроектів та 1 проект постанови відхилено. За результатами розгляду пропозицій Президента України 3 закони прийнято в цілому з урахуванням пропозицій Президента України, 1 закон відхилено.

Шановні народні депутати! Відповідно до статті 229 Регламенту Верховної Ради України у п’ятницю з 10 до 11 години проводиться "година запитань до Уряду". Представники депутатських фракцій внесли пропозицію під час "години запитань до Уряду" заслухати інформацію Кабінету Міністрів України щодо подій 9 травня у місті Львові, і це рішення ми прийняли в сесійній залі.

Депутатські фракції: Партія регіонів, Комуністична партія України та депутатська група "Реформи заради майбутнього" – керуючись частиною шостою статті 229 Регламенту Верховної Ради України, заздалегідь письмово повідомили Кабінет Міністрів України про запитання,  які будуть поставлені під час "години запитань до Уряду". Одну хвилинку.

Шановні народні депутати, відповідати на запитання  від  Кабінету Міністрів  України  буде міністр  внутрішніх справ України  Анатолій Володимирович Могильов.

Будь ласка, Сергій Сас. Одну хвилиночку.  Сергій Сас, будь ласка.

 

10:02:16

САС С.В.

Дякую. Сергій Сас, фракція    "Блок Юлії Тимошенко –  "Батьківщина".

Володимире Михайловичу, черговий раз  роблю зауваження вам і уряду, якщо таке можливо.

Відповідно до 35 статті Закону про Кабінет Міністрів і відповідно до Регламенту Верховної Ради при проведенні "години запитань до Уряду"  в залі повинен бути уряд в повному складі за виключенням тих членів Кабінету Міністрів, які знаходяться у відрядженні. Сьогодні в залі знаходяться  один віце-прем'єр Тихонов і міністр внутрішніх справ. Я не думаю, що своєю формою красивою міністр внутрішніх справ може замінити весь склад Кабінету Міністрів.

Тому я прошу черговий раз прийняти міри для того, щоб виконувався   Закон про Кабінет Міністрів  і Регламент Верховної Ради України. Дякую   за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні народні депутати! Зауваження абсолютно справедливе. Я неодноразово мав з цього приводу розмову із урядовцями. Давайте приймемо таке рішення. Наступної п'ятниці, якщо  не буде Кабінету Міністрів в повному складі, за винятком тих, хто у відрядженнях, ми питання розглядати не будемо. Рівно ж як і ті законопроекти, які  будуть вноситись від Кабінету Міністрів   України, допоки не будуть виконані вимоги закону. Приймається? Все,  домовились.

Шановні народні депутати! Регламентом Верховної Ради України визначений такий порядок проведення "години  запитань до Уряду". На запитання до членів Кабінету Міністрів  України  від депутатських фракцій, груп та відповіді на них –  30  хвилин. На запитання народних депутатів до членів Кабінету Міністрів – до 30 хвилин.

Пропонується, шановні колеги, протягом однієї хвилини формулювати  запитання до міністра і протягом двох хвилин міністру давати відповіді на поставлені запитання. Немає заперечень? Немає.

Шановні колеги, на трибуну запрошується міністр     внутрішніх справ України Анатолій Володимирович Могильов. 

Шановні колеги, ми можемо таким чином можна було б запропонувати: спочатку, можливо, б от, щоб інформація загальна була, чи давайте просто відповіді на запитання і тоді..

 

МОГИЛЬОВ А.В.

Володимире Михайловичу, я прошу дозволити мені загальну інформацію, а потім я відповім на запитання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре.  Тоді давайте до 10 хвилин загального, а потім вже відповіді на запитання. Нема заперечень? Дякую.

 

МОГИЛЬОВ А.В. Шановний Володимире Михайловичу, шановні народні депутати! Дозвольте вам запропонувати перед виступом переглянути короткий відеосюжет про події, що мали місце у Львові 9 травня цього року. Будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, я просив би, щоб ви не заперечували, оскільки міністр пропонує переглянути цей відеоряд. Коли у нас доповідали міністри фінансів чи економіки вони демонстрували слайди. У міністра внутрішніх справ є тільки фрагменти.

Будь ласка. Можна, давайте.

(Демонструється відеоролик)

(Шум у залі)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Шановні народні депутати!   (Шум у залі)

Шановні народні депутати! Я прошу! Я прошу, я прошу вас, не перетворіть, не перетворіть сесійну залу у події, які мали місце у Львові. Заспокойтесь! Я прошу вас, я звертаюсь до всіх. Я прошу вас, заспокойтесь будь ласка. Ми ж запросили міністра внутрішніх справ для того, щоб отримати відповіді на ті питання, які турбують усіх. Прошу, спокійно.

Будь ласка. Я прошу вас.

 

МОГИЛЬОВ А.В. Шановні, дозвольте, дозвольте виступати далі. Ви бачили ті події, які проходили там. Оці наголоси в залі, - де була міліція, - я б запропонував тим депутатам, які звертаються з такими наголосами, внести законопроект, який буде передбачати більш жорстокі міри з боку міліції відносно тих, відносно тих, хто порушує закон.

Тепер, тепер я, тепер я, тепер я розказую про ці події, які проходили там. Задовго до подій, які ви зараз бачили на екрані, органи внутрішніх справ володіли інформацією щодо вчинення можливих провокацій з боку людей, радикально налаштованих громадян у місті Львові. Я умисно не буду називати ні одну з політичних сил. Назвемо їх так: радикально ліві і радикально праві, щоб я не піарив тут ні одну силу.

Пізніше все це підтвердилось значною кількістю повідомлень різнополярних політичних сил і громадських організацій про наміри провести багатолюдні масові заходи. Звертаю вашу увагу, що вони всі збігалися в часі та в місці. Аналіз отриманої інформації, за умов перебування у центральній частині міста значної кількості людей, свідчив про можливі загрози громадському порядку, безпеці громадян, порушення  їх прав та свобод. Тому львівське міське управління міліції звернулося до виконавчого комітету Львівської міської ради з клопотанням про подання до Окружного адміністративного суду позовної заяви щодо встановлення обмеження права громадян на проведення масових заходів у місті Львові 9 травня. Така можливість передбачена частиною другою статті 39 Конституції.

Наша ініціатива була підтримана місцевою владою і реалізована в Постанові Львівського окружного адміністративного суду від 6 травня "Про заборону проведення в місті Львові зборів, мітингів, походів, демонстрацій та інших зібрань". Її дія не поширювалась лише на офіційні заходи, передбачені розпорядженням Львівської міської ради. Зазначена судова постанова Державною виконавчою службою була доведена під підпис до всіх без винятку зацікавлених сторін, більшість з них із розумінням поставилась до такого рішення і відмовилась від своїх намірів приїздити до Львова.

Хочу підкреслити, що офіційні заходи за участю керівництва місцевих органів виконавчої влади та самоврядування Львівщини відбулися у запланований час і без жодних порушень громадського порядку.

Однак, декілька тисяч радикально налаштованих громадян правого політичного спрямування проігнорували судове рішення. Подальший розвиток подій ставить під сумнів мирні наміри щодо вшанування пам'яті жертв Другої світової війни. Зрозуміло, що організувати та зібрати таку кількість занадто активних молодих людей лише за ідею неможливо. Вочевидь ціна реалізована заздалегідь. Це яскраво підкреслюють кадри відеозйомки. Високий рівень організації великих груп осіб, оперативне управління ними, масове використання масок на обличчі. Погодьтесь, що на мирних заходах обличчя масками не приховують, зазвичай це одна із ознак протиправних дій або намірів протиправних дій.

Результатами злагоджених дій радикально налаштованих осіб стало масове порушення прав інших громадян на вшанування пам'яті загиблих. Тільки що ви бачили, як це все відбувалося.

Молодики зупиняли людей, вихоплювали квіти, зривали з одягу медалі, елементи символіки. На їх адресу лунали образливі вигуки, здебільшого нецензурні та принизливі. Під час проїзду декількох автобусів натовп блокував їх рух, бо було розбито декілька вікон одного з автобусів. Особу встановлено і зафіксовано всі його протиправні дії. Вчинялися спроби вибити двері та проникнути до салонів. Літали димові шашки, каміння і пляшки. Постійно вчинялися спроби спровокувати працівників міліції на застосування сили. Усе це ви могли побачити на всіх численних відеозаписах, як є, в тому числі в Інтернеті.

Хочу підкреслити, що всі ці неправомірні дії були короткочасними, оскільки негайно припинялися працівниками міліції і не знаходили свого подальшого розвитку. Нами також зафіксовані факти особистої протидії з боку окремих громадян протиправним діям. Усі вони вивчаються і їм буде надана належна правова оцінка. Факти порушення ретельно документувалися працівниками міліції. Ряд правопорушників вже притягнуто до адміністративної відповідальності, особи інших встановлюються. Для цього вживаються відповідні заходи. Також триває досудове слідство за порушеними кримінальними справами.

Тепер дозвольте перейти до письмових запитань, які поступили на адресу МВС.

Питання перше. Чи був складений план забезпечення правопорядку під час масових заходів? Організаційні заходи щодо забезпечення правопорядку під час відзначення річниці Перемоги розпочалися ще з початку квітня. Підписано відповідне розпорядження, вивчені конкретні завдання підпорядкованим підрозділам, складені відповідні розрахунки сили і засобів. Керуючись Законом про міліцію, МВС зорієнтувала органи внутрішніх  справ на забезпечення громадського порядку та дотримання конституційних прав і свобод громадян. Аналогічна робота з урахуванням особливості регіону відбулася на Львівщині, і зокрема в обласному центрі. Напередодні 9 травня до Львівської міської ради надійшло

Повідомлення від 16 різних політичних сил про проведення різнопланових заходів. Для відстеження оперативної обстановки був розгорнутий оперативний штаб, до якого залучалися представники керівників із МВС і задіяний особовий склад сусідніх областей України. З 8 травня всі меморіальні комплекси та військові поховання взяті були під цілодобову охорону. Це те, що робилося до цього. Я вже казав про те, що міліція зініціювала це рішення суду про заборону, виїздами провели відповідну роз'яснювальну роботу з лівої радикально настроєними силами в містах Севастополі, Криму, Одесі, і виїзду масово людей лівого прямування оттуда не відбулося. Вони виконали це рішення суду.

Друге питання. Яка кількість… Якщо хтось скаже мені, що там були якісь прапори, то я вам скажу. У місті Львові затримано було 5 осіб на ж/д вокзалі, які мали при собі посвідчення правої радикальної сили і з собою мали червоний прапор. Мабуть, приїхали у Львів для проведення таких ось акцій, які там були.

Друге питання. Яка кількість працівників міліції забезпечувала охорону правопорядку? Головним управлінням МВС у Львівській області був розроблений …………… засобів. Відповідно до нього для забезпечення охорони громадського порядку залучалося близько 2 тисяч працівників міліції і військовослужбовців внутрішніх справ, із яких 110 –  це спецпідрозділ "Беркут" з Волинської, Закарпатської, Рівненської, Хмельницької областей.

Хочу зауважити, що лише завдяки діям працівників міліції не було допущено масових порушень громадського порядку і жоден ветеран не постраждав фізично. А якщо постраждали вони морально, то з цими всіма фактами в рамках тих справ, які порушені, ми розберемося і винні люди будуть притягнуті до відповідальності.

Чи були резервні сили, чи були вони задіяні? Звичайно, резервні сили були. На кожен масовий захід, особливо багатолюдний, завжди створюються резерви. Як правило, вони формуються з працівників спецпідрозділів міліції і військовослужбовців внутрішніх справ. Так, цього разу в резерві знаходилося 540 правоохоронців, з них 309 – це працівники міліції, 230 – військовослужбовці внутрішніх військ. Ці резерви використовувались, виходячи з розвитку подій та зростання числа учасників заходів. Як ви бачили, нагальна необхідність в цьому була і залучення резервів було цілком виправданим.

Наступне питання. Чи була інформація про можливі провокації під час святкування Дня Перемоги? Звісно, такою інформацією ми володіли і саме тому вжили ряд превентивних заходів, створили достатній резерв особового складу, забезпечили розмежування учасників заходів турнікетами та міліцейськими кордонами. Якби ми не прорахували можливість загострення оперативної обстановки, то ускладнення були б набагато більшими і у Львові пролилась би кров.

Наступне питання. Як ви оцінюєте дії працівників міліції, чи є зауваження до дій працівників міліції?  Шановні народні депутати! Усім вам відомо, що Президент України Янукович доручив Генеральному прокурору України створити із залученням представників СБУ і МВС робочу групу для вивчення подій, що мали місце 9 травня 2011 року у місті Львові. Перевірка стосується як дій представників політичних сил, так і працівників міліції. За висновками буде дана правова оцінка діям усіх.

Особисто я як міністр внутрішніх справ хочу підкреслити наступне. Працівники міліції 9 травня працювали професійно, грамотно, діяли адекватно в ситуації, що складалася і тому не допустили масових заворушень і кровопролиття у Львові.

Шановні народні депутати! Всі ви неодноразово могли бачити у засобах масової інформації, як жорстко у європейських країнах підрозділами поліції  застосовуються дії радикально налаштованих осіб під час групових порушень громадського порядку. Широко застосовуються спеціальні засоби, техніка, водомети, масові затримання тощо. Тому я вважаю, що міліція у Львові ще діяла, мабуть, м’яко відносно тих екстремістських настроєних елементів, які проявили себе у Львові. Завдяки професійним діям правоохоронців нам вдалося зберегти контроль над ситуацією та запобігти масовим правопорушенням. У зв’язку з цим, мною прийнято рішення про заохочення особового складу, який приймав участь у цих діях у Львові.

Наступне питання. Чи попереджалися представники різних політичних сил про недопустиме зіткнення і порушення громадського порядку напередодні заходу 9 травня? Якщо попереджалися, як це було.

Ще 5 травня керівники львівської міліції ініціювали та провели узгоджену нараду з представниками політичних сил, які висловили бажання провести свої акції з нагоди Дня Перемоги. На цій нараді їм було роз’яснено положення законодавства та попереджено за відповідальність за її порушення, а 6 травня представники державної виконавчої служби оголосили їм рішення суду про заборону проведення акцій.

Стосовно правопорушень під час заходів 9 травня працівниками міліції складено 7 адмінматеріалів. Три з них – за злосну непокору працівникам міліції (це стаття 185 Адміністративного кодексу), 4 – за дрібне хуліганство. Крім того, порушено  5 кримінальних справ. Три – за фактами хуліганства, одна – за фактом грабіжу, одна – за фактом групового порушення громадського порядку. Зафіксовані також факти вчинення правопорушень відносно працівників органів внутрішніх справ. Ви це бачили на екрані. Зібрані матеріали будуть направлені до органів прокуратури для належного реагування і прийняття відповідних  процесуальних рішень. Запевняю, що всі ці кримінальні справи будуть… по ним слідство проведено у наикратчайшие строки у повному об’ємі і винні у цьому безладі особи будуть притягнуті до  кримінальної і адміністративної відповідальності.

Наступне. Згідно з інформацією мас-медіа політичні сили "Родина" і "Русское единство" прибули на  місце провокації на автобусах  з львівськими номерами. Чи відповідає ця інформація дійсності? Якщо так,  то хто організував їх підвезення?

Хочу визначити, що   зміст інформації у запитанні не відповідає дійсності. 9 травня о 13.00 на Пагорб Слави прибули  автобуси, що відповідно до номерних  знаків належать  підприємствам і автогосподарствам Львівської області. За інформацією, отриманою органами внутрішніх  справ, на цих автобусах було близько 80 ветеранів війни, більшість яких за своїм віком та станом здоров’я вже неспроможні  самостійно відвідати  могили  та місця поховання та потребують  супроводження. Тому  їх супроводжувало   ще 40 осіб. І цей факт  підтверджений матеріалами відеозапису. Це все були  ветерани  з Львівського регіону або з Західного регіону.

Це всі питання.  (Шум у залі)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні колеги,  прошу уваги!  Давайте…

 

МОГИЛЬОВ А.В.  Я відповів на всі запитання, які  поступили  до МВС у письмовому виді.  Тепер я готовий  відповідати на запитання, які  будуть  задавати…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Прошу уваги!  Анатолій Володимирович,    одну хвилиночку. Зараз  запишемося на запитання від депутатів  безпосередньо. Шановні колеги,   30  хвилин запитання від депутатів.  Прошу здійснити запис на запитання. Так, будь ласка.  Прошу  прізвища народних депутатів вивести на інформаційне табло.

Юрій Кармазін, фракція  "Наша Україна – Народна самооборона".

 

10:23:52

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни, "Наша Україна – Народна самооборона".

Шановний   пане міністре, так сталося, що той фільм, який  ви показали, він, розумієте, він епізодичний. Він не показує ні початок дня, ні першу половину дня, коли міліція нікого не пропускала, повторюю, нікого.

Тому мене хвилює, коли у нашій країні  почнуться виконувати рішення суду, яке таку ж має силу, як силу закону? І з цього треба було почати. Скільки складено протоколів на те, що не виконали рішення суду? Хто притягнутий до відповідальності?

Друге питання.  Скажіть, будь ласка, яким чином  організовано політичні сили, які  ніякого не мають відношення до Львова і до ветеранів ніякого відношення, яким чином вони були у супроводі міліції направлені туди? І тому виникає питання: "Чи не приймала сама міліція участі у провокації, бо вони якраз звідти і завозили всіх …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Прошу.

 

МОГИЛЬОВ А.В. Дозвольте відповідати?  Шановний народний депутате, нагадую вам, що День Перемоги – це державне свято, встановлене законодавством України. Тому міліція, мабуть, має право як частина народу   приймати участь у  празднованії цього свята. Так? Так.

Тепер наступне. Якщо у вас є якась інформація, що якісь політичні сили проводили там якісь  масові зборища, масові, або зібрання масові, то, будь ласка, ці заяви  віддайте мені, тому що ті заходи, які проводила офіційно  міська та обласна рада у місті Львові, оці заходи згідно з рішенням суду  міліція охороняла і там не допущено жодного порушення    правопорядку.

А якщо після цих офіційних  празднований этого мероприятия отдельные экстремистски настроенные силы,  понимая, что нужно  отрабатывать вложенный в них ресурс,  приняли решение о том, что нужно инициировать конфликт и начали, как коршуны,  нападать в отдельных местах города  на отдельных ветеранов, срывая с них символику, то вот  за это эти граждане или  господа будут отвечать однозначно.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Петро Симоненко передає право на постановку запитання колезі Голубу. Будь ласка. Колезі Голубу, я сказав.

Прошу, шановні колеги, спокійно.

 

10:26:35

ГОЛУБ О.В.

Анатолий Владимирович, ну прежде всего, я хочу сказать, действительно если бы не сотрудники милиции, то, безусловно, на Холме Славы мы бы столкнулись с кровопролитием и может быть даже с несчастными и смертельными случаями.

В связи с этим у меня к вам такой вопрос. Вот те автобусы, на которых действительно подвезли ветеранов, мы видели, выбивались окна, стекла в этих автобусах, в эти дыры забрасывались дымовые шашки. Фактически речь идет о бандитизме и о покушении на жизнь одного и более человек. О каком хулиганстве здесь и о каком нарушении административного порядка можно вести речь? То есть совершенно четкие, конкретные действия.

И вторая часть вопроса. Анализировались ли сотрудниками милиции призывы к физической расправе? Я хотел бы сказать, что толпа, которой руководили депутаты областного и городского совета от "Свободы", скандировала: "Смерть советским оккупантам! Смерть москалям! Комуняку на гілляку!" Самое циничное, которое было, дайте дозадать вопрос, самое циничное, когда молитву начал читать раввин, это толпа начала скандировать…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, не кричіть! Будь ласка, завершуйте формулювання питання коротко.

 

10:27:53

ГОЛУБ О.В.

Спасибо. Когда молитву начал читать раввин, эта же толпа начала скандировать: "Придет Гитлер, наведет порядок". Анализируете ли вы вот эти заявления? Будут переданы…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка.

 

МОГИЛЬОВ А.В. Отвечаю вам. Я хочу заверить всех, что милиция имеет на сегодняшний день достаточно опыта и средств для фиксации всех нарушений, поэтому мы имеем практически полную видеосъемку всех выступлений, призывов, криков и так далее. По этим фактам возбуждено уголовное дело за организацию массовых беспорядков.

В рамках расследования этого уголовного дела будет дана правовая оценка каждому субъекту, который совершал противоправные действия, не взагали всем, а каждому субъекту, в том числе и тот, кто разбивал стекло в автобусе, и тот, кто срывал ленты, и тот, кто совершал там какие-то акты физического насилия в отношении лиц, которые принимали участие в этих мероприятиях, каждому будет дана правовая оценка. Это дело будет находиться на постоянном контроле. Оно будет расследовано и дана правовая оценка каждому гражданину, который совершил там противоправные действия. Каких бы он не был цветов и флагов.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Так… Перестенко, фракція комуністів, будь ласка.

 

10:29:13

ПЕРЕСТЕНКО М.В.

Прошу передать Александровской Алле Александровне.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Алла Александровська, мікрофон.

 

10:29:19

АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.

Анатолий Владимирович, вы знаете, я дополню моего товарища Голуб Александра Владимировича. Вы правильно сказали, что у вас достаточно технических возможностей, средств, умения фиксировать. Но скажу откровенно, по опыту событий в Харькове (не во Львове, а в Харькове) я совершенно спокойно могу сделать вывод, что никаких мер не предпринимается.

Скажите, пожалуйста, какая профилактическая работа ведется с теми, кто не только во Львове, но по всей Украине (и в Харькове) вот эти лозунги, вот эти выкрики, вот эти угрозы, которые процитировал Саша Голуб, они у нас в Харькове по всем стенам – угрозы напрямую записаны, и никто не реагирует.

Вы знаете мои обращения в Министерство внутренних дел по поводу того, что у нас постоянно обливается краской, похищаются знамена. В этом году повреждено Знамя победы, которое мы вывесили у нас на помещении обкома партии. Никаких… никакого реагирования со стороны органов МВД я не вижу. Что вы собираетесь делать конкретно?

 

МОГИЛЬОВ А.В.  Во-первых, позвольте с вами не согласиться, что меры не предпринимаются. Я вам пример приведу. Вот буквально 9 Мая в Тернополе, где тоже был сорван флаг с офиса партии коммунистов. По этому  факту возбуждено уголовное дело, проводится проверка. Я думаю, там  в ближайшее время все лица, которые принимали в этом участие, будут установлены. И по каждому факту мы оценку ему даем.

Я, понимаете ли, довольно часто какое-то действие или событие, которое эмоционально вызывает большую бурю,  с точки зрения, бурю эмоций, с точки зрения правовой, ну подлежит такой более мягкой оценки в  рамках нашего законодательства.  Поэтому за такие вещи мы… я, естественно, к уголовной ответственности привлекать мы никого не будем. Но каждому факту мы даем правовую оценку. Однозначно.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.    Народний депутат Волинець, фракція комуністів.

 

10:31:15

ВОЛИНЕЦЬ Є.В.

Прошу передать слово Петру Степановичу Цибенку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Петро Цибенко, будь ласка.

 

10:31:19

ЦИБЕНКО П.С. Дякую. 

Фракція комуністів. Петро Цибенко, голова ради Організації ветеранів України.

Шановні колеги! Шановні громадяни України! Найперше, хотів би звернутись до представників Кабінету Міністрів України. Те, що відбулося у Львові, - це один із наслідків того, що Україна не приєдналась на сесії Генеральної асамблеї ООН до заходів по ужорсточенню відповідальності за пропаганду фашизму.

Друге. Це один із результатів того, що влітку минулого року не був підтриманий проект Закону про ужорсточення відповідальності за пропаганду фашизму. Адже це криваве побоїще влаштували духовні нащадки і спадкоємці тих, хто в далекому 1941-у хлібом і сіллю зустрічали фашистів; тих, хто отримував від Гітлера залізні хрести; тих, хто навічно затаврував себе співробітництвом з фашизмом.

Хочу спитати шановного міністра: після завершення цих подій начальник міліції заявив, що міліція успішно виконала поставлені завдання. Я хочу спитати: то які ж були завдання, якщо побили ветеранів…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

МОГИЛЬОВ А.В. Ну, первая часть вашего эмоционального выступления МВД не касается. МВД – то ведомство, которое исполняет закон, который есть. Мы не можем какие-то нормы закона себе добавлять.

Теперь то, что касается оценки действий работников милиции. Милиция предприняла все необходимые меры по наведению… по недопущению грубых нарушений общественного порядка. Поэтому все эти конфликты – я это в докладе подчеркивал, - они были краткосрочными, мы их моментально пресекали, и правовую оценку дадим каждому из них. И если бы милиция не предприняла всех необходимых мер, то, я вам скажу, во Львове было бы побоище намного более серьезное и страшное, именно побоище, которое, кстати, и планировали те лица, которые и нападали на ветеранов. А, учитывая то, что им это сделать не удалось, теперь это пытаются…… этого дела оправдать свою, так сказать, беспомощность в этих действиях, беспомощность пытаются оправдать вот этим медийным таким вот раскручиванием этой ситуации, именно раскруткой этого конфликта всего. Конфликт был локализован, и мы не допустили нарушений грубых общественного порядка.

Я еще раз подчеркну: не пострадал ни один ветеран физически. Да, моральный, конечно, урон понесли небольшой. За моральный урон лица, которые сделали, они ответят, без сомнения. Но мы не допустили там кровопролития – это самое главное.

И я, кстати, за вот эти буквально несколько дней получил много звонков от представителей политических сил и от политической элиты Львова благодарность милиции за недопущенные вот эти массовые такие нарушения общественного порядка. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Єфремов, фракція Партії регіонів.

 

10:34:07

ЄФРЕМОВ О.С.

Уважаемый Анатолий Владимирович! Фракция Партии регионов, практически все депутаты присоединяются к тем добрым пожеланиям, которые были в адрес милиции, которая действительно заслуживает уважение по событиям, которые были продемонстрированы на кадрах.

Но мы также должны понимать, что там есть и кадры, которые говорят о том, что на работников милиции, которые фактически не применяли физической силы,  совершались нападение, а это уже нарушение Уголовного кодекса. И мы все-таки ожидаем, что ваши службы примут соответствующие меры для того, чтобы эти люди были наказаны.

Что меня еще тревожит. Что даже в нашем зале есть люди, которые поддерживают неонацистские идеи. И когда выступает человек, который претендует на хорошие знание и наверное действительно хорошо знает законодательство, и говорит, что есть же запреты и их надо выполнять, то мы еще должны помнить, что у нас есть Конституция, которая обеспечивает право. А Конституция превыше всего.

И  следующий момент. Кадры, которые вы нам показали, говорят о том, что определенно…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка,  завершуйте формулювання питання. Прошу спокійно!

 

ЄФРЕМОВ О.С. … что определенные силы заранее готовились к этой акции. Были шипы показаны, которые подкладывались под автобусы. Люди были в масках, с соответствующими отметками и повязками. Это говорит о том, что заранее проводилась организационная работа.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

 

МОГИЛЬОВ А.В. Благодарю за вопрос. Милиция обо всем этом знала и мы применяли привентивные меры по этим вопросам. Благодаря этому большая часть лиц, которая собирались провоцировать нарушение правопорядка во Львове, они во Львов не выехали, благодаря этим мерах.

Теперь, то что касается, Александр Сергеевич, ваших слов по поводу мягких действий работников милиции, я согласен  с вами, мы из этих событий тоже сделаем выводы соответствующие. Мы должны понимать одно, что никто не имеет права прикасаться к работнику милиции, когда он исполняет закон, прикасаться. Вы видели там противоправные действия отдельных граждан и правовая оценка им дана будет однозначно. А со своими работниками мы проведем инструктажи о правилах применения спец средств и всего остального в рамках действующего законодательства.

Теперь то, что касается символики. Как вы правильно сказали, тут отдельные специалисты в области права говорят.  Я напомню, что  у нас  в стране действует, в соответствии  с действующей Конституцией:  гражданам Украины разрешено делать все, что не запрещено законом. Так вот, законом не запрещено носить георгиевскую ленту, не запрещен красный флаг и так далее. Он законом не запрещен. Поэтому  граждане это имеют право делать.

Теперь вопрос второй: что имею право делать работники милиции. Работники милиции имеют право делать    все то, что им законом разрешено.  Так я хочу напомнить отдельным  экстремистским элементам, что работникам милиции разрешено, в соответствии с нормами закона, в отдельных ситуациях применять спецсредства, в том числе и огнестрельное оружие. И, поверьте, при таких ситуациях здоровье,  и  безопасность работников милиции, это тоже один из приоритетов МВД.  И  мы все эти средства будем применять, потому что другого пути нет бороться с  такими вот проявлениями. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Солтус, фракція  Партії регіонів.

 

10:37:40

СОЛТУС П.С.

Скажите пожалуйста, 9 мая, во время празднования Дня Победы во Львове, была стрельба. Установлена ли личность, кто стрелял и задержан ли он? Спасибо.

 

МОГИЛЬОВ  А.В.  Значит, за период 9 мая в  городе  Львове обратились за медицинской помощью 17 человек. Из них 2 госпитализированы (сейчас я объясню, с какими диагнозами) и остальные все это так, синяк, ссадина,  которые  без были всякого лечения отправлены домой. Эти два человека, которые помещены на стационарное лечение. У одного огнестрельное ранение коленного сустава,  это ранение из травматического оружия, из пистолета, по этому факту возбуждено уголовное дело. И у второго травма ноги, там довольно серьезный  ушиб, поэтому  он тоже госпитализирован.

То, что касается применения оружия, это травматические резиновые пули.  Установлено лицо, кто владеет этим оружием, травматическим оружием, имеет ли он его в соответствии с  действующим законодательством, имеет ли соответствующее разрешение   на ношение этого оружия. Как звучит из его объяснения, на него напали неизвестные ему лица,  они же в настоящий момент установлены, которые срывали с него ленты, и в ответ он применил свое это травматическое оружие.

Я напомню всем, травматическое оружие является оружием активной самообороны. И в соответствии с действующим законодательством гражданин, который имеет это оружие, в определенных рамках самооборону имеет право его применять. По этим фактам возбуждены уголовные дела, которые находятся под контролем Генпрокуратуры, расследования по ним, мы по ним проведем полное расследование и, если кто-то будет виноват в совершении тех, с одной или с другой стороны, действий, он будет привлечен к ответственности.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Кендзьор, фракція "Наша Україна – Народна самооборона".

 

10:39:38

КЕНДЗЬОР Я.М.

Ярослав Кендзьор, депутатська група "За Україну!"

Анатолію Володимировичу, я тут.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Праворуч.

 

КЕНДЗЬОР Я.М. Все це перша загальна оцінка. Все те, що відбулося у Львові, це наслідок того, що за 20 років незалежної України в нашій державі не відбулося процесу десталінізації і декомунізації України, що було зроблено в балтійських державах, державах Східної Європи. Не був законом заборонений "червоний фашизм". І ось гульба "червоного фашизму" була якраз 9 травня.

Тепер запитання. Не було закону про Червоний прапор і його немає досі. Не було, було рішення суду у Львові, були рішення обласної, міської ради, у нас є відеозйомка як на Кільцевій дорозі трималися автобуси в оточенні "Беркуту" і очікували, коли закінчаться офіційні заходи, і "Беркут" провів його туди для цієї провокації, щоб розгорнути там це червоне знамено. Ось доказ цієї…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

 

МОГИЛЬОВ А.В. Ну, по первой части вашего вопроса ко мне. Вы, я полагаю, уже не один созыв в Верховной Раде, поэтому не к МВД вопрос о запрете какой-то символики, о запрете чего-то еще, не ко мне вопрос. Это вопрос к вам как к народному депутату.

Теперь вопрос второй. Вторая часть вопроса вашего, касающаяся автобусов, которые охранял "Беркут" и куда-то проводил. Вот, вы видели кадры фильмов. Если бы там не было милиции, которая охраняла ветеранов, чем бы это кончилось? Вот  именно на это и рассчитывали отдельные экстремистские силы. Так вот, милиция не допустила там грубых нарушений общественного порядка. Она размежевала те силы, которые там пытались противостоять. А я полагаю, что каждый ветеран Второй мировой войны имеет право посетить могилы, военные захоронения в период Дня Победы, который, еще раз напомню, является государственным праздником в Украине.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Василь Потапов, фракція Партії регіонів. Василь Потапов, будь ласка.

 

10:41:54

ПОТАПОВ В.І.

Депутату Муцу. Я ж говорю, Муцу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Кому? Муц? Орест Муц, будь ласка, мікрофон.

 

10:42:08

МУЦ О.П.

Пане міністре, у День Перемоги на Тернопільщині не відбулося жодних провокацій. Хоча тернопільська облрада не заборонила використання під час святкування Дня Перемоги прапорів, під якими Україна здобула перемогу у Великій Вітчизняній війні.

Ми поважаємо всіх, хто воював. На заході є поширена ситуація, коли в родині є ветеран Великої Вітчизняної війни і ветеран УПА. Ми з повагою ставимося до кожного, хто хоч краплю крові пролив за неньку Україну. Такі ж настрої панують і серед громадян Львова. Те, що сталося, це лише наслідок провокацій, в тому числі окремих політичних сил у парламентській опозиції.

Плани опозиції – зруйнувати перспективи добробуту Галичини, зірвати Євро-2012, позбавити західняків, які втекли від помаранчевих злиднів, на заробітки у Росії. (Шум у залі)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, прошу, заспокойтесь. Прошу, заспокойтесь, шановні колеги. Анатолій Володимирович, будь ласка.

 

МОГИЛЬОВ А.В. Дозвольте відповідати, шановні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу уваги!

 

МОГИЛЬОВ А.В. Ні, я відповім. Завдання міліції на території нашої держави – це забезпечення правопорядку.

И поэтому я призываю все политические силы, давайте мы перестанем колотить страну. Пока мы будем колотить страну, экономика подниматься не будет. И будет один регион или второй подвергаться  так сказать негараздам.

Посему, если мы на протяжении хотя бы нескольких лет обеспечим стабильность и нормальное развитие ситуации в стране, это поднимет благосостояние народу. А у нас отдельные политические силы, плывущие в лодке под названием "Украина", пытаются постоянно ее качать, чтобы она бортами цепляла воду. Толку от этого не будет никогда.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Валентин Григорович Матвєєв, фракція комуністів.

 

10:44:09

МАТВЄЄВ В.Г.

Дякую. Прошу передати слово колезі Бевзу Валерію.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Валерій Ананійович Бевз, фракція комуністів.     (Шум у залі)

 

10:44:18

БЕВЗ В.А.

Дякую. Ну, шановні колеги, кого дуже турбує червоний колір, то є така рекомендація: поїхати в Іспанію і прийняти участь у кориді в якості бика. Це перше. (Оплески)

 А те, що відбулося у Львові – це проблема не міністра Могильова і не проблема тільки міліції. Мова йде про національну безпеку нашої держави і тому ця проблема має обговоритись на Раді національної безпеки і оборони на рівні Президента.

Ну, а що стосується самих подій, Анатолію Володимировичу, то в мене одне запитання. За вашою довідкою порушено п'ять кримінальних справ. На сьогодні, а це вже четвертий день, так би мовити, після подій, будь ласка, повідомте: хто затриманий за підозрою у скоєнні злочинів (кількість), і хто заарештований за порушеними кримінальними справами? Дякую.

 

МОГИЛЬОВ А.В. Ну, шановний пане генерале, ви розумієте, що одна справа порушена по факту масових заворушень. Вона, так сказати, має термін більш, более длинный по установлению лиц.

По остальным четырем делам. По трем – лица установлены. Одно лицо объявлено в розыск, он, по нашим данным, выехал за пределы Украины. По остальным лица установлены, там из них часть находится, так сказать там, на больничных, поэтому не привлекаются пока. Идет расследование по этим делам. По трем лица установлены. Более того, я глубоко убежден, что имеющиеся видеоматериалы и средства фиксации этих правонарушений позволят установить всех лиц, которые причастны к этому. Они установлены, и мы по ним будем принимать меры в соответствии с действующим законодательством.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Горбатюк, фракція Партії регіонів.

 

10:46:08

ГОРБАТЮК А.О.

Слово передаю Вадиму Колесніченку. (Шум у залі) Вадиму Колесніченку!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вадим Колесніченко, мікрофон.

 

10:46:15

КОЛЕСНІЧЕНКО В.В.

Уважаемые коллеги! Колесниченко, фракция Партии регионов.

Анатолий Владимирович, очень верно  в своем замечании, выступлении  отметили право конституционное. Я не буду комментировать решения львовского суда, но я думаю, что здесь должен был быть Генеральный прокурор, потому что в соответствии с Законом Украины  от 2000 года об увековечивании   победы в Великой отечественной войне уважительное отношение к памяти о победе к ветеранам является  священной обязанностью  граждан Украины – это первое, и уважительное отношение  к государственным наградам и иным символам Великой отечественной войны есть наша обязанность. 

Поэтому то, что происходило, – это, в первую очередь, решение Львовского облсовета, которое до сих пор не отменено.

У меня вопрос. Нигде на Западной Украине такого безобразия не было. И в Луцке, и в Тернополе были  люди с копиями Знамени Победы, с георгиевскими ленточками, все прошло нормально. Есть информация о том, что  был избит руководитель антифашистского комитета  Львовщины Александр Каленюк, это подтверждается и как это … 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

МОГИЛЬОВ А.В.  Я отвечу на последнюю часть этого вопроса по избиению руководителя антифашистского блока. По этому факту возбуждено уголовное дело, три лица, которые нанесли ему телесное повреждение, они установлены. К ним будут приниматься меры в соответствии с законом.

А часть первая вашего вопроса – это просто   как бы милиция исполняет закон, который есть. Мы по каждому факту, который зафиксирован, противоправную правовую оценку  дадим однозначно.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Олександр Стешенко, фракція "БЮТ – "Батьківщина".

 

10:47:50

СТЕШЕНКО О.М.

Володимире Михайловичу, прошу слово передати  моєму колезі Віктору Васильовичу Тарану (Терену).

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Віктор Терен, будь ласка.

 

10:48:00

ТАРАН В.В.

Тут один червоний депутат говорив про  якісь цікаві лозунги, що він  чув ц Львові. Ну, може б він ще раз повторив, щоб всі почули, якісь цікаві лозунги він говорив.

Але, якщо серйозно,  то, справді, фашисти у Львові  вигукували гасла: "Хохли параша – это победа наша", "Смерть Галиции".  І тому, будь ласка, назвіть прізвища цих провокаторів. Скажіть, будь ласка, чи допитані екстремісти  профашистських організацій "Родина", "Русское единство"?

І, це вже не до вас, коли  тут дорікають галичанам   за те, що вони нібито зустрічали хлібом німців, то, вибачте, будь ласка, червоних теж зустрічали у 39-у році хлібом-сіллю, але чим це закінчилося? Дякую.

 

МОГИЛЬОВ А.В. Ну, вообще-то ваш вопрос довольно оригинальный, который начался с высказываний, каких-то лозунгов, которые никак не соответствуют вообще вашему образу, честно говоря.

Теперь то, что касается радикально левых сил, о которых вы говорите. Значит, секунду. Подождите. Дайте мне сказать. Ну, дайте мне сказать, в конце концов.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, якщо вас не цікавлять відповіді і запитання до міністра, давайте ми припинемо це робити. Прошу, давайте слухати один одного.

 

МОГИЛЬОВ А.В. Действительно, на 9 мая планировался выезд радикальных сил из Крыма, Севастополя, Одессы во Львов. После того, как руководителям этих организаций довели решения львовского суда, выезда этих людей в город Львов не было. Мы это фиксировали.

Теперь рассказываю дальше, если вы уж, так сказать, с меня тут требуете отчет до конца. Рассказываю вам. На ж/д вокзале города Львова были задержаны, мы отслеживали все движения, 5 человек с удостоверениями "Свободы", у которых с собой был красный флаг Русского единства. С какой целью они туда приехали, вопрос к ним, их опросили. Увы, к ответственности мы их не привлечем, но, тем не менее, такой факт есть. Они есть эти лица, пофамильно записаны, были задержаны на территории ж/д  вокзала города Львова. Посему эти провокации под разными так гаслами, что там те и те будут драться и выступать, граждане из тех организаций, которые называли вы, туда организовано во Львов не выезжали. Точка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Геннадій Самофалов, фракція Партії регіонів.

 

10:50:40

САМОФАЛОВ Г.Г.

Я прошу передать слово коллеге Чечетову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Михайло Чечетов, мікрофон.

 

10:50:47

ЧЕЧЕТОВ М.В.

Уважаемый Анатолий Владимирович! Вы абсолютно правы в том, что сценарий националистического фашистского шабаша во Львове был хорошо организован и срежиссирован. Если бы на одном экране показать то, что творилось во Львове, а на втором показать то, что было в зале при харьковских соглашениях, сценарий один был –  фашистский.  И во Львове, и здесь бросали дымовые шашки. И там травили людей, и здесь травили людей. Десятки депутатов заболели, обращались в больницу.

Но у меня вопрос. Вот вы проанализируете и дадите нам перечень этих национал-фашистских организаций, в основе работы которых есть фашистская идеология, мы в зале проголосуем, запретим их, в корне фашизм уничтожим – и покажем всему миру, что Украина демократическая страна и фашизм здесь не пройдет. Мы же знаем, как зарождался фашизм в 30-х годах в Германии! Надо искоренить его в корне и сразу!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Анатолій Володимирович.

 

МОГИЛЬОВ А.В. Ну, честно говоря, это вопрос не совсем ко мне: представлять такие материалы в Верховную Раду, - по большому счету. Я хочу заверить вас, уважаемый народный депутат о том, что по всем противоправным проявлениям в рамках действующего в Украине законодательства мы примем меры в соответствии с законом. И все лица, которые нарушили закон, ответственность понесут.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зиновій Шкутяк, фракція „Наша Україна – Народна самооборона”.

 

10:52:25

ШКУТЯК З.В.

Пане міністре, ви у своєму виступі сказали, що були вжиті превентивні методи, тобто попереджувальні заходи були вжиті. Скажіть, будь ласка, якщо вживалися такі попереджувальні заходи, ви знали про можливі речі, безпорядки, які могли бути у Львові, чому начальник обласної міліції знаходився у відпустці? Перше питання.

Друге питання. Чому все-таки у супроводі міліції провокатори, які приїхали для того, щоб створити у Львові провокації, супроводжувалися до того місця, де перед тим ви огородили і навіть не дали можливості людям поставити квіти до могил людей, що є святе: людина має право поклонитися могилі своїх, там, родичів, батьків і так дальше? То ви могли охоронити, щоб люди не могли туди підійти, а от щоб провокатори приїхали, ви їх просто під охороною привезли.

І наступне питання. Якщо ви говорите, що ви виконали рішення суду львівського, то чому були такі…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершіть формування питання.

 

10:53:39

ШКУТЯК З.В.  Чому були такі безпорядки?  А якщо рішення суду львівського не було виконано, чи не варто піти у відставку?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

 

МОГИЛЬОВ А.В. Дякую за запитання, доповідаю вам. У Львові був розгорнутий оперативний штаб, керівником якого був головний керівник із МВД. И поэтому благодаря действиям работников милиции мы грубых нарушений общественного порядка и главное, кровопролития во Львове не допустили. И свою главную задачу милиция в этом вопросы выполнила.

По сему, если кому-то действия работников милиции не нравятся и то, что мы недопустили провокаций, которые там планировались и не удалось отработать финансовый ресурс в эту акцию вложенный для раздувания костра по всей стране не удалось, то это проблемы тех сил, которые пытались это сделать. Милиция свой долг перед украинским народом и львовянами выполнила.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний  депутат Тищенко, фракція "БЮТ – "Батьківщина".   (Шум у залі)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Знаєте, що ви заспокойтеся і я нікому не підігрую, з 10-ї до 11-ї години відбувається Година запитань до уряду. І заспокойтеся, будь ласка.

Коли виступаєте безкінечно, я вам підігрую. Заспокойтеся. Я дію відповідно до Регламенту і заспокойтеся, п’ять хвилин ще залишилося. Заспокойтеся. Тищенко, фракція "БЮТ – "Батьківщина".  

 

10:54:52

ТИЩЕНКО О.І.

Передаю слово Гудимі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Гудима, будь ласка.

 

10:55:32

ГУДИМА О.М.

Гудима, Блок Юлії Тимошенко – "Батьківщина".

Шановні народні депутати! Я задам запитання і поради як львів’янам, і як син учасника другої Світової війни мій батько воював в Червоній армії  з 1939 по 1945 рік, я дам не запитання, а декілька порад.

Порада перша – міністру. Я рекомендую вам піти у відставку, так як ви не виконали наказу Президента протягом трьох місяців вивчити державну українську мову. Ви 11 разів під час свого виступу неправильно спотворили назву  міста Львова. Це перша порада.

Друга. Я хотів дати вам пораду піти у відставку за факт покривання організованих провокацій у місті Львові, але ви того, напевно, не зробите, бо по реакції комуністів і регіоналів вас напевне будуть представляти до звання Героя України.

І третє. Я хотів…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

МОГИЛЬОВ А.В. Я вдячний народному депутату за пропозицію присвоїти мені звання Героя України. Я вам дуже вдячний.

Тепер то, що стосується української мови. Якщо ви вважаєте, щоб я відповідав українською мовою, я буду вам відповідати українською мовою. Це не питання. Коли мені задавали питання російською мовою, я відповідав російською.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Та, будь ласка,  Михайло Косів.

Михайло Косів, будь ласка.

 

МОГИЛЬОВ А.В. Ні, я розумію, що, незважаючи на те, що міліція не допустила кровопролиття у Львові, це визиває негативну реакцію у деяких окремих осіб. І, дійсно, це вимагає мені подати у відставку. Це проблеми їх, а не мої.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Михайло Косів.

 

10:57:28

КОСІВ М.В.

Михайло Косів, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”.

Анатолію Миколайовичу!

 

МОГИЛЬОВ А.В. Володимировичу.

 

КОСІВ М.В. Володимировичу. Стверджую категорично як львів`янин, що ваша інформація є однобокою і неправдивою. Стверджую категорично, що до Львова з тих місць, про які ви кажете, що вони відмовилися їхати у Львів (так, справді, багато хто відмовився), але 8 автобусів (8!) таки приїхало.

Стверджую категорично, що оті молодики, які проходили вулицею Львова… я знаю Львів і знаю львів`ян, там немає серед них тих, кого ви називаєте "правими". Там є представники "Родины" і "Русского единства". Причому, вони приїхали своїми автобусами, а до…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка. Так, спокійно.  Будь ласка,  Анатолію Володимировичу, відповідайте з цього приводу.

 

МОГИЛЬОВ А.В.  Дозвольте відповідати.

Ну мене шокує ваша пам’ять, що ви знаєте  в обличчя всіх  львів'ян, по-перше. По-друге,  якщо у вас є факти того, що  хтось приїздив у Львів з інших регіонів, давайте ці дані, ми це все перевіримо. Питань немає. 

Але я вам скажу так, що я можу вам на оцих  кадрах, які ми показували, я вам можу показати осіб, які брали  участь у цих  заходах у Львові, - це групи людей під головуванням голови Тернопільської облради, під головуванням Івано-Франківської  облради.   Ось з цих регіонів, дійсно, значна кількість людей крайне  агресивно настроєних приїхали до Львова.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний  депутат   Пєрєдєрій, будь ласка.

 

10:59:43

ПЄРЄДЄРІЙ В

Владимир Михайлович, прошу передать слово  депутата Бондаренко.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Бондаренко, фракція  "БЮТ – "Батьківщина".

 

10:59:52

БОНДАРЕНКО В.Д.

Володимир Бондаренко. Безумовно, всі  ми  розуміємо, що  провокації почалися  значно  раніше. Почалися вони з висловлювань  російського  прем’єр-міністра, котрий знівелював  участь України у цій війні,  моїх дідів, які загинули, моїх дядьків, моїх багатьох родичів і родичів  багатьох українців. 

Друге, що  було зроблено для провокації – це ухвалення  рішення Верховною Радою  про Червоний прапор. Це  той  Червоний прапор, під яким у Бресті у 1939 році   фашисти і комуністи одним строєм йшли проти Європи, проти людськості, проти всього. Оцей прапор ви знову винесли на вулиці для того, щоб провокувати людей.

Далі. Є сьогодні  заява "Русского единства", яка говорить прямо, що ми організовано не везли, наші люди були  у Львові  у великій кількості.  Читайте  в Інтернеті.  Тому  не справилась  ні міліція, ні СБУ  з цією роботою. Цим самим… Кому це було вигідно?  А вигідно  Януковичу, який сьогодні втрачає авторитет, він консолідував свій електорат…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Так, будь ласка.  Час на  формулювання питання завершено. Будь ласка,  Анатолію Володимировичу.

 

МОГИЛЬОВ А.В.  Ну, я вважаю, що ваші діди, які там, як ви кажете, приймали участь у Другій світовій війні, вони будуть дуже вдячні за ваш виступ відносно Червоного прапора. Вони будуть вам дуже вдячні, я вважаю.

А всі ваші інші, так сказати, інформація якби про те, що це нібито «Русское единство», - завтра буде в Інтернеті заява Симоненка, що це він спровокував всі ці дії у Львові. І це буде явна брехня. Тому, це брехня, то, що ви кажете.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Анатолію Володимировичу, час вичерпаний.

Шановні колеги! «Година запитань до Уряду» завершена. Я дякую міністру внутрішніх справ за спілкування з Верховною Радою України. Шановні народні депутати! Я дякую членам уряду за участь в «годині запитань до Уряду».

Шановні народні депутати! Відповідно до статті 25 Регламенту, у п’ятницю ми маємо 30 хвилин для оголошення депутатських запитів. Дозвольте оголосити депутатські запити, які надійшли.

Від Володимира Яворівського до Президента України. Ну, тут формулювання, шановні колеги, я формулювання уточню, щоб воно звучало так, як це має звучати суконною бюрократичною мовою. А просив би шановних колег свою творчість приберегти для інших справ. До Президента України щодо ініціативи Петра Симоненка щодо позбавлення українського міста Львова права проводити футбольні матчі Чемпіонату Європи-2012. Ставлю на голосування про підтримку запиту.

 

11:03:02

За-23

Запит не підтримано.

Геннадія Задирка до Президента України щодо бездіяльності чиновників миколаївської міської влади у питанні забезпечення житлом багатодітної сім’ї Чернишових, яка складається з 12 осіб та мешкає в 1-кімнатній квартирі загальною житловою площею 14,5 квадратних метрів, що складає 1,2 квадратних метри на одного мешканця.

Ставлю на голосування про підтримку запиту. Прошу голосувати.

 

11:03:47

За-32

Запит не підтримано.

Олега Ляшка до Президента України щодо необхідності визначення Кабінетом Міністрів України на рівні тисячі гривень розміру суми виплати для організації похорону та проведення поминально-ритуальних заходів вкладників Ощадного банку України або застрахованих осіб колишнього "Укрдержстраху", яким не повернули проіндексований вклад чи страховий внесок.

Ставлю на голосування про підтримку запиту.

 

11:04:29

За-5

Запит не підтримано.

Олексія Федуна до Президента України щодо виплати коштів по вкладах акціонерного товариства "Родовід-банк" вкладнику Євгену Дюкову.

Ставлю на голосування про підтримку запиту.

 

11:05:00

За-4

Запит не підтримано.

Юрія Гнаткевича до Президента України  з приводу невдоволення відсутністю відповіді на депутатське звернення, в якому пропонувалося провести топонімічну реформу з нагоди 20-річчя Незалежності України.

Ставлю на голосування про підтримку запиту.

 

11:05:32

За-27

Запит не підтримується.

Юрія Литвина до Президента України стосовно термінового включення проекту будівництва мостового переходу через річку Південний Буг у місті Миколаєві до стратегії співробітництва між Світовим банком та Україною.

Ставлю на голосування про підтримку запиту. Прошу голосувати.

 

11:06:05

За-212

Запит підтримано.

Ставлю на голосування про направлення запиту до Президента України. Прошу голосувати.

 

11:06:27

За-239

Запит направляється до Президента України.

Групи народних депутатів (Стойко, Григорович, Кендзьор та інші) до Президента України щодо провокацій, які відбулися 9 травня 2011 року в місті Львові біля Пагорбу Слави.

Ставлю на голосування про підтримку запиту.

 

11:07:00

За-64

Запит не підтримано.

Юрія Гнаткевича до Голови Верховної Ради  України з приводу занепокоєння долею законопроекту номер 8074, покликаного зробити максимально об’єктивним табелювання робочого часу, відпрацьованого народними депутатами України.

Василя Петьовки до Уповноваженого Верховної Ради  України з прав людини, Генерального прокурора України, міністра внутрішніх справ України щодо ситуації, яка склалася у зв’язку із затриманням громадянина Павла Дешка.

Бориса Тарасюка до Прем'єр-міністра України, секретаря Ради національної безпеки і оборони України щодо бездіяльності Кабінету Міністрів України у питанні ліквідації небезпечного арсеналу боєприпасів Збройних Сил України, розташованого в селі Цвєтоха Славутського району Хмельницької області, що несе потенційну загрозу техногенній безпеці Хмельницької АЕС та мешканцям навколишніх населених пунктів.

Ореста Муца до Прем'єр-міністра України, Генерального прокурора України, Комітету Верховної Ради  України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією, міністра Внутрішніх справ України, Голови Служби безпеки України, голови Державної податкової служби України стосовно діяльності голови Наглядової ради і співзасновника агрохолдингу "Мрія", Героя України Івана Гути, яка призвела до привласнення близько мільярда гривень з аграрного сектору дотаційної майже на 80 відсотків Тернопільської області.

Юрія Кармазіна до Прем'єр-міністра України, Генерального прокурора України, голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я щодо вжиття невідкладних заходів реагування з метою недопущення скорочення, всупереч статті 49 Конституції України, медичних відділень Бориславської центральної міської лікарні, забезпечення реалізації конституційного права на охорону здоров'я мешканців міста Борислава Львівської області, які проживають в одному із найбільш екологічно забрудненому місті області та пріоритетної діяльності держави в галузі охорони здоров'я України у вказаному регіоні.

Юрія Кармазіна до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Прем'єр-міністра України, Генерального прокурора України, голови Антимонопольного комітету України, міністра охорони здоров'я України щодо вжиття невідкладних заходів реагування, спрямованих на відновлення порушених житлових та споживчих прав жителів міста Брянка-1 Луганської області, суворого дотримання вимог Конституції України, Закону України "Про житлово-комунальні послуги", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" при наданні громадянам послуги з водопостачання, перевірки фактів додержання обласним комунальним підприємством "Компанія "Луганськвода" законодавства у сфері питної води й питного водопостачання та притягнення винних осіб до відповідальності.

Василя Деревляного до Прем'єр-міністра України щодо невідкладного забезпечення державного контролю за діяльністю корпорації "Укрбудінвест" з метою захисту прав ошуканих пайовиків підприємств - учасників цієї корпорації, яку створив і очолює Зіновій Щепановський.

Володимира Лещенка до Прем'єр-міністра України щодо відновлення покриття об'їзних шляхів поблизу автомобільної дороги Чернігів – Чорнобиль.

Володимира Яворівського до Прем'єр-міністра України щодо наміру Української Православної Церкви Московського патріархату забрати приміщення будинку Переяславського колегіуму в м. Переяславі-Хмельницькому, де знаходиться Меморіальний музей Григорія Сковороди, для створення Свято-Вознесенського чоловічого монастиря, що призведе до втрати одного з центрів духовності та культури України та негативно позначиться на історико-культурному іміджі нашої держави у світі.

Євгена Царькова до Прем'єр-міністра України, віце-прем'єр-міністра України – міністра інфраструктури України, Генерального прокурора України щодо створення слідчої комісії з приводу банкрутства Чорноморського морського пароплавства та притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності, а також розслідування ступеню причетності до цього Леоніда Кравчука.

Миколи Рудченка до Прем'єр-міністра України   щодо виділення коштів із   Державного бюджету України    на виготовлення проекту кошторисної документації будівництва нового мосту   у селі Ріжани Володар-Волинського району,  Житомирської області.

Михайла Соколова до Прем'єр-міністра України  щодо питання перерахунку пенсійних виплат особам, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської  катастрофи, учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС  та сім'ям за втрату годувальника.

Олега Зарубінського до Прем'єр-міністра України   щодо дієвості органів виконавчої влади з надання допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми та рабства.

Олега Зарубінського до Прем'єр-міністра України  щодо надання роз'яснень   про правові наслідки відмови громадян від укладання договорів з комунальними  підприємствами.

Олега Ляшка до Прем'єр-міністра України   щодо необхідності визначення Кабінетом Міністрів України  на рівні 1 тисячі    гривень розміру суми  виплати для організації похорону та проведення поминально-ритуальних закладів вкладників Ощадного банку України, або застрахованих осіб колишнього  "Укрдержстраху", яким     не повернули проіндексований  вклад, чи страховий внесок.

Олександра Шепелева до Прем'єр-міністра України  щодо вжиття заходів для продовження виконання державної програми першочергового забезпечення централізованим водопостачанням   сільських населених пунктів, що користуються привозною водою.

Олександра Шепелева до Прем'єр-міністра України  щодо вжиття термінових заходів для недопущення відключення централізованого водопостачання в місті Рівне.

Олексія Федуна до Прем'єр-міністра України, голови Національного банку України, Генерального прокурора України, міністра внутрішніх справ України  щодо виплати коштів по вкладах акціонерного товариства "Родовід-банк" вкладнику Євгену Дюкову.

Олени Бондаренко до Прем'єр-міністра  України,  голови Житомирської обласної  державної адміністрації про недопущення порушення конституційних прав  дітей на гарантоване здобуття освіти через закриття школи в селі Ольшанки.

Ореста Муца до Прем'єр-міністра України, Генерального прокурора України, міністра фінансів  України, голови Державної фінансової інспекції України  щодо причетності   начальника Тернопільського обласного контрольно-ревізійного  управління  Івана Панця до привласнення комунального майна загальною вартістю понад 100 мільйонів гривень та перешкоджання у викритті фінансових порушень.

Петра Писарчука до Прем'єр-міністра України щодо фінансування заходів з підготовки та відзначення у 2011 році 800-річчя заснування міста Бібрки Львівської області та 540-річчя надання місту Магдебурзького права.

Сергія Гордієнка до Прем'єр-міністра України, голови Фонду державного майна України про захист прав на земельну ділянку (пай) жителів села Березова Рудка Пирятинського району Полтавської області та зволікання з виконанням урядових рішень щодо роздержавлення підприємства.

Сергія Кошина до Прем'єр-міністра України щодо виділення коштів на будівництво у Дубровицькому районі Рівненської області каналізаційного колектору від Дубровицької центральної лікарні до КНС-2.

Сергія Павленка до Прем'єр-міністра України стосовно виділення коштів на фінансування добудови Казанківського групового водоводу для забезпечення питною водою жителів сільських населених пунктів Казанківського району Миколаївської області.

Сергія Павленка до Прем'єр-міністра України щодо фінансування у 2011 році завершення будівництва загальноосвітньої школи у селі Гопчиця Погребищанського району Вінницької області.

Сергія Терещука до Прем'єр-міністра України щодо проведення розрахунків за виконані роботи з газифікації окремих сільських населених пунктів Черкаської області.

 Сергія Терещука до Прем'єр-міністра України щодо фінансування Черкаського обласного онкологічного диспансеру.

Валерія Баранова до міністра фінансів України щодо незадовільного стану фінансування витрат, пов'язаних зі здійсненням органами місцевого самоврядування міста Запоріжжя делегованих повноважень органів виконавчої влади.

Миколи Комара до віце-прем'єр-міністра України – міністра регіонального  будівництва та житлово-комунального господарства України щодо вирішення питання приведення стану школи №18 міста Слов'янська, Донецької області у відповідність до норм і вимог пожежної, екологічної та санітарно-гігієнічної безпеки у 2011 році.

Тараса Чорновола до віце-прем'єр-міністра України – міністра інфраструктури України щодо порушення законів при затвердженні найменування Національного спортивного комплексу "Олімпійський", кричущої неграмотності працівників УКРЄВРОІНФРАПРОЕКТУ та неналежної відповіді на депутатське звернення.

Миколи Шершуна до міністра аграрної політики та продовольства України стосовно передачі підприємства "Водозабір" до комунальної власності міста з метою забезпечення якісною водою жителів міста Сарни і мікрорайону Дослідної станції Рівненської області.

Володимир Лещенка до міністра закордонних справ України стосовно доцільності подальшого перебування Романа Безсмертного на посаді посла України в Республіці Білорусь.

Володимира Толстенка до міністра освіти і науки, молоді та спорту України щодо недопущення закриття Солонцівської загальноосвітньої школи Миргородського району Полтавської області.

Едуарда Прутніка до міністра охорони здоров'я України, Міністерства соціальної політики України, Чернігівської обласної державної адміністрації cтосовно необхідності всебічного розгляду звернення ветерана праці, дитини війни, мешканки міста Чернігова Євгенії Піменової щодо сприяння у забезпеченні її сина Віталія, інваліда першої групи хворого на туберкульоз хребта, належною профілактичною медичною допомогою з метою подальшого лікування та реабілітації.

Миколи Шершуна до Міністерства соціальної політики України щодо відновлення доплати до пенсії члену сім'ї військовослужбовця Михайла Момота, який помер під час проходження військової служби.

Павла Мовчана до міністра внутрішніх справ України щодо розслідування справи по факту злочинного викрадення тризуба з пам'ятного знаку на честь проголошення державного суверенітету України у місті Харкові.

Сергія Гордієнка до Генерального прокурора України, голови Вищої ради юстиції, голови Житомирської обласної державної адміністрації з приводу поверхового розгляду попереднього депутатського запиту щодо захисту прав на земельну ділянку (пай) жителів села Великі Гадомці Бердичівського району Житомирської області, які порушуються органами виконавчої і судової влади та заборону використання земель без правовстановлюючих документів Закритого акціонерного товариства "Українська каолінова компанія".

Василя Петьовки до Генерального прокурора України щодо ситуації, яка склалася навколо купівлі цінних паперів керівництвом Закритого акціонерного товариства "Агробуд-1".

Володимира Даниленка до Генерального прокурора України стосовно порушення законних прав громадян Юрія Катречко та Віктора Жили шляхом створення штучних перешкод на ознайомлення з матеріалами кримінальної справи, необґрунтованого продовження строку тримання під вартою та притягнення працівників прокуратури до відповідальності.

Івана Стойка до Генерального прокурора України стосовно зухвалого побиття двох спортсменів – олімпійців 24 квітня 2011 року у місті Тернопіль.

Євгена Царькова до Генерального прокурора України, Одеського міського голови щодо відміни рішення виконавчого комітету Одеської міської ради за №132 від 9 червня 2006 року та сесії Одеської міської ради від 27 червня 2006 року №96-V відносно переносу пам'ятника Володимиру Леніну у зв'язку з новими обставинами, які були встановлені депутатами Одеської міської ради – фальсифікування первинних джерел інформації у частині громадської думки, а також суворе… а також  кричуще  порушення законодавства України.

Сергія Майбороди до Генерального прокурора України щодо бездіяльності органів прокуратури Печерського району міста Києва стосовно затягування з відкриттям кримінальної справи.

Групи народних депутатів (Єреська, Деревляного та інших) до Генерального прокурора України щодо законності дій голови Черкаської обласної державної адміністрації  по підняттю 9 травня 2011 року червоного прапора Перемоги на адміністративних будівлях міста Черкаси.

Зіновія Шкутяка та Володимира В'язівського до Генерального прокурора України щодо забезпечення умов для функціонування Київської міської організації Всеукраїнського товариства "Меморіал", Музею совєтської окупації та Громадського інституту історичної пам'яті.

Групи народних депутатів (Парубій, Шкутяк та інші) до Генерального прокурора України щодо необхідності розслідування самоправного використання радянських прапорів на будинках органів державної влади, органів місцевого самоврядування та державних установ поруч із Державним Прапором України.

Олега Маліча до голови Державного агентства земельних ресурсів України щодо неправомірних дій працівників управління Державного агентства земельних ресурсів України в Обухівському районі Київської області.

Зіновія Шкутяка до Прокурора Івано-Франківської області про притягнення до відповідальності заступника Калуського міського голови Віталіни Радецької (Івано-Франківська область) за привселюдне приниження честі, гідності та релігійних почуттів громадян України.

Олексія Плотнікова до Пенсійного фонду України, прокуратури міста Києва стосовно необхідності перевірки фактів, викладених у зверненні мешканки Святошинського району міста Києва, працюючої пенсіонерки - педагога з 47 – річним стажем роботи, Людмили Свентицької щодо правильності перерахунку її пенсії.

Юрія Литвина до голови Вищої ради юстиції, начальника територіального управління Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області щодо порушення Ульяновським районним судом Кіровоградської області норм процесуального права, а саме термінів розгляду позовних заяв.

Олександра Чорноволенка до голови Київської міської державної адміністрації щодо організації належного святкування 20-ї річниці незалежності України в місті Києві.

Таким чином, шановні народні депутати, виголошено 88 депутатських запитів. Будь ласка, Володимир Яворівський.

 

11:21:41

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.

Володимир Яворівський. Шановний Володимире Михайловичу! Я з приводу того, що ви там почали мене вчити, як треба писати депутатські запити. У нас з вами цивілізовані нормальні стосунки і я за те, щоб їх підтримувати. Але я просто хочу вам нагадати, що я за своє життя написав понад тисячу депутатських запитів і мій депутатський стаж трошки більший, ніж ваш.

І крім того, я написав ще тьму-тьмущу книжок і ніколи не був запідозрюваний в плагіаті, і тому подібне. Через те я дуже вас прошу, як я написав, хай так і буде. Це лягає на моє ім’я. І не правте мене. Я за те, щоби поставити в цьому крапку і не продовжувати більше цього протистояння. Я вам вибачаю це.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я вам також вибачаю. Бо якщо ви загадали там про плагіат, то осани я не співав, я також вам вибачаю. Але прошу вас, шановні колеги, шановні колеги, прошу вас формулювати депутатські запити так, як належить депутатські формулювати запити. А свою художню творчість оспівуйте в інший спосіб.

І я прошу Секретаріат депутатські запити приймати, як депутатські запити. Так, все, заспокойтесь. Ми ж, нормальні стосунки. Так не треба колоти те, що не колеться.

Шановні народні депутати! Оголошується до розгляду питання –  проект Постанови про Основні напрями бюджетної політики на 2012 рік, (реєстраційний номер 8348, 8348-д).

Шановні колеги!  Я запрошую до доповіді… А міністр? Міністр фінансів, будь ласка, шановні колеги. Співдоповідачем буде виступати Валерій Баранов.

Після того, шановні колеги, пропонується такий регламент: виступ від фракцій і потім – виступи народних депутатів. У сукупності, якщо ви не заперечуєте, до півгодини. І якщо є така ваша добра воля, ми б не робили перерви, розглянули б всі питання і потім до 13-ї години попрацювали б, а тоді вже перейшли б до виступів народних депутатів.

 

ЯРОШЕНКО Ф.О.

Шановний Володимире Михайловичу! Шановні народні депутати! Дозвольте від імені уряду представити проект основних напрямків бюджетної політики на 2012 рік, схвалений Кабінетом Міністрів та доопрацьований бюджетним комітетом з урахуванням пропозицій народних депутатів.

Основні напрямки бюджетної політики на 2012 рік розроблені на виконання статті 33 Бюджетного кодексу та ґрунтуються на Положеннях Програми економічних реформ на 2010-2014 роки. Чітке дотримання орієнтирів функціонування системи державних фінансів у наступному році та успішна реалізація визначених документом завдань сприятимуть досягненню стратегічних цілей розвитку країни, визначених у Щорічному посланні Президента України Віктора Федоровича Януковича до Верховної Ради.

Орієнтири функціонування системи державних фінансів на наступний рік визначені на базі позитивних тенденцій розвитку економіки, досягнутих у минулому році та закріплених у поточному році. Зокрема: в першому кварталі проти відповідного періоду минулого року за попередніми оцінками зростання ВВП очікується більше 5 відсотків; обсяги промислового виробництва збільшились на 9,7 відсотків; інфляція складає 3,3 відсотків. Відповідні орієнтири бюджетної політики на 2012 рік передбачають формування головного фінансового документу на цілком реальних макроекономічних показниках, а саме: зростання реального ВВП прогнозується на рівні 6,5 відсотка. Номінальний ВВП складе  1 трильйон 475 мільярдів гривень.

Основними чинниками зростання виступатимуть: відновлення інвестиційної активності у країни, активізація процесів модернізації національного виробництва,  розвиток національного вітчизняного виробництва, поліпшення бізнес-клімату, створення сприятливих умов для  надходження інвестицій та інші цілі. У 2012  році передбачається створення  сприятливих умов  для розвитку  галузей, як визначального фактору   зростання  національної економіки.

При цьому на  відміну від минулих років акценти зміщуватимуться від адресної підтримки окремих підприємств до підтримки і реалізації інвестиційних і інноваційних проектів.  Проведення  узгодженої антиінфляційної політики, монетарної, бюджетної буде сприяти  зниженню інфляції до 7,9 відсотка. Детінізація економіки та створення  нових робочих місць дозволить  утримати безробіття на рівні  7,2 – 7,7   відсотка. Офіційний курс  гривні прогнозується на  рівні 7,9 – 8,0 гривень за один долар США.  Прошу врахувати, що на даний час уряд уточнює основні макропоказники, зокрема,  щодо розміру номінального ВВП.  

У проекті Основних напрямків  бюджетної політики на 2012 рік передбачено якісно нові підходи  до  розробки та  змісту нового фінансового документу держави. В першу чергу це стосується запровадження, починаючи  з 2012 року, середстрокового бюджетного планування з чіткими   фіскальними і видатковими орієнтирами з одночасною оптимізацією кількості  бюджетних програм головних розпорядників.

По-друге,  пропонується зменшення дефіциту  державного бюджету до рівня 2,5 відсотків. При цьому  необхідно врахувати, що в останні роки дефіцит  сектору державного управління  сягнув рекордних розмірів. Якщо у 2007 році дефіцит був 2,1 відсотка ВВП, то у 2009 році він  склав 18,7 відсотків. У 2012 році та в подальших роках будуть здійснюватися заходи щодо суттєвого зменшення дефіциту сектору державного управління до рівня дефіциту державного бюджету. Крім того, передбачається зменшення обсягу державного боргу відносно ВВП до рівня не більше 30 відсотків, зменшення частки перерозподілу ВВП через зведений бюджет порівняно з урахуванням у 2011 році, що зменшить бюджетне навантаження на економіку і що розширить можливості підприємств щодо фінансування власного розвитку.

Податкова політика в 2012 році буде базуватись на впровадженні прогресивних новацій Податкового кодексу, які, зокрема, передбачають зниження ставок оподаткування на прибуток підприємств, запровадження автоматичного відшкодування ПДВ, збереження преференцій для сільгоспвиробників, запровадження малопрогресивного оподаткування доходів фізичних осіб, стимулювання інноваційного технологічного розвитку України. Додатковий інвестиційний ресурс, що спрямовується в реальний сектор економіки за рахунок надання преференцій, складе не менше 41 мільярда гривень.

У 2012 році планується збільшення частки інвестиційних видатків зведеного бюджету до 5 відсотків ВВП. При цьому державні гарантії будуть надаватись виключно для реалізації інвестиційних та інноваційних проектів в межах 1 відсотка ВВП.

У соціальній сфері бюджетна політика орієнтується на підвищення розміру соціальних гарантій. Зокрема, прожиткового мінімуму відповідно до соціальних допомог та пенсій, мінімальної зарплати і ставки першого тарифного розряду …… та їх поступове наближення, державні і соціальні допомоги дітей.

Державна політика щодо підтримки регіонально-економічного зростання в 2012 році буде спрямована на забезпечення сталого соціально-економічного розвитку регіонів. Зокрема, передбачається створення державного фонду регіонального розвитку, за рахунок якого будуть реалізовуватись стратегічні проекти регіонального розвитку, міжрегіональної співпраці. Крім того, передбачається в середньостроковій перспективі поступове збільшення питомої ваги місцевих бюджетів у зведеному бюджеті України  на основі удосконалення міжбюджетних відносин та підвищення самодостатності місцевих  бюджетів.

Шановні народні депутати! Урядом разом з  бюджетним комітетом була проведена велика робота щодо врахування пропозицій народних депутатів до проекту Основних напрямків бюджетної політики. Зокрема, було проведено декілька робочих засідань робочої групи щодо опрацювання пропозицій. В результаті у проекті Основних напрямків було враховано чисельні пропозиції народних депутатів та комітетів Верховної Ради.

Так, враховано пропозиції щодо обов`язкового уточнення макропоказників, щоквартального підвищення розміру прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати, доведення пріоритетних напрямків податкової політики нормами щодо оцінки ефективності податкових пільг, протидії зниження митної вартості товарів, покращенню адміністрування плати за землю, доповнення взаємовідносин Державного бюджету з місцевими нормами  щодо бюджет…. децентралізації та  розширення надходжень…бюджету розвитку. Розроблено та запроваджено за державної програми введення сільгоспвиробництва та радіоактивно забруднених територій та комплексної реабілітації. Законодавчо… врегулювання повернення громадянам заощаджень.

Враховуючи викладене, можна зробити висновок, що представлення… Основних напрямків бюджетної політики стануть надійним підґрунтям для формування збалансованого проекту Державного бюджету на 2012 рік та на середньострокову перспективу.

Прошу підтримати. Дякую за увагу. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, прошу записатися на запитання до міністра фінансів. Прошу прізвища народних депутатів вивести на табло. Юрій Сербін. Одну хвилинку.

 

11:32:38

СЕРБІН Ю.С.

Шановний  пане міністре! Колеги, я прошу, якщо можна, сядьте. Я прошу, якщо можна, сядьте.

Доброго дня! Шановний  пане міністре! Ви сказали, що є 41 мільярд, який можна направити на інвестиційні проекти. У нас дві є серйозні проблеми: і соціальних, і економічних.

Перше. Це реформування ЖКХ. То у мене питання. Чи будуть виділені кошти в наступному році на 100-відсоткове виконання програми реформи ЖКХ? Це перше запитання.

І друге запитання. Скільки ми в наступному році… Нам потрібно 212 мільярдів використати для того, щоб погасили нашу заборгованість по видачі житла черговикам. Скільки грошей планується виділити в наступному році для будівництва соціального житла? Дякую.

 

ЯРОШЕНКО Ф.О. Дякую за запитання.

Щодо першого питання. Я хочу сказати, що зараз реалізація всіх національних програм, які передбачені відповідними законами, Міністерством  фінансів опрацьовується. І щорічно ми вносимо пропозиції на ваш розгляд, і затверджується законом про Державний бюджет на відповідний рік. Тому, ви знаєте, коли в період кризи, 2008-2009-й рік, практично жодна програма не фінансувалась, всі програми були заморожені. І в 2010 році ми почали фінансувати ці програми.

Стосовно другого питання. Я хочу вам сказати, що в проекті Державного бюджету, який ми будемо надавати у вересні місяці, ми якраз уже там сфокусуємо роботу на питання, які ви задали, врахуємо – і ви побачите вже конкретні цифри.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Михайло Чечетов, фракція Партії регіонів.

 

11:34:31

ЧЕЧЕТОВ М.В.

Уважаемый Федор Алексеевич! Ну, те макроэкономические показатели, о которых вы сказали, они, действительно, вселяют определенный оптимизм. Это и стабильность курса гривны (7,9 – 8,0), это и инфляция (7,9), это и 2,5 дефицит бюджета. То есть как бы экономика становится на ступеньку выше.

У меня такой вопрос. Вот если мы действительно справимся – а я уверен, что мы вместе справимся и выполним эти показатели в этом году, – следующий год будет следующей ступенькой? То есть мы уже становимся на ступеньки роста? Спасибо.

 

ЯРОШЕНКО Ф.О. Дякую, Михайло Васильовичу.

Я хочу ще раз вам привести приклад, дійсно, що, якщо ви пам'ятаєте, ми коли приймали бюджет 2010 року, я вам доповідав, що економіка нашої держави буде працювати по формулі як економіка терпіння. І ми, дійсно, витерпіли 2010 рік  - і зробили підґрунтя для того, щоб економіка в 2011 році розвивалась уже на засадах сталого розвитку.

Я хочу вам сказати сьогодні, я вам нову формулу пропоную, яка буде застосовуватись в 2012, 2013, 2014 роках, це формула успіху бюджетної політики як локомотива реформ. І вона буде орієнтуватися таким чином: це соціальна орієнтація із стимулюванням ланцюгів виробництва та споживання, про активний характер моделі середньострокового планування розвитку і децентралізації надходжень та видатків, підтримка інвестиційної, інноваційної моделі розвитку України. Дякую.  

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Валерій Коновалюк, фракція Партії регіонів.

 

11:36:09

КОНОВАЛЮК В.І.

Шановний Федоре Олексійовичу! Дійсно, за цей рік відбулося більше системного забезпечення розвитку бюджетної політики в державі, але ми розуміємо, що такі достатньо серйозні питання такі як фінансування Пенсійного фонду за рахунок Державного бюджету і покриття дефіциту за рахунок тих надходжень від приватизації, ми розуміємо, що від приватизації в наступному році ми не отримаємо того обсягу, який отримали в цьому. Скажіть, будь ласка, як соціальна складова буде забезпечена стосовно тих зобов’язань, які сьогодні бере на себе держава і те, що визначено програмою Президента України. Це перше питання. 

І бюджет наступного року, це бюджет, коли буде проведено Євро-2012, ми розуміємо, що це не тільки підготовка певних об’єктів інфраструктур, але і повне фінансування, і територій, і тих соціальних видатків, які в бюджеті передбачені, також і інвестиційні проекти. Наскільки це буде враховано при підготовці бюджету? Дякую.

 

ЯРОШЕНКО Ф.О. По першому питанню я вам хочу сказати, що Президент нашої держави і відповідно уряд демонструє всьому світу якраз політику підняття соціальних стандартів нашої держави. Тому ми це робили і в 2010 році, ми це робимо в 2011 році, і нова формула, яку я вам сказав вона має вже тривалий, стабільний, надійний процес, це перше питання – це підняття соціальних стандартів, вони також будуть збільшуватися у 2012, 2013, 2014 роках.

Стосовно другого питання по Євро. Я вас абсолютно запевняю як міністр фінансів, що немає ніяких загроз і викликів стосовно фінансування об’єктів, які передбачені для проведення Євро-2012. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, сідайте, будь ласка.

Голова комітету з питань бюджету Валерій Баранов. Будь ласка, рішення комітету.

 

11:38:22

БАРАНОВ В.О.

Шановний Володимире Михайловичу, шановні народні депутати та запрошені! Урядовий проект Основних напрямків бюджетної політики на наступний рік відповідає вимогам частини четвертої статті 33 Бюджетного кодексу.

На відміну від попередніх років, на виконання норм нової редакції Бюджетного кодексу, даний документ розроблено на два місяці раніше і значно конкретизовані основні бюджетні параметри на наступний 2012 рік. Уряд вбачає роком значного поліпшення розвитку економіки і подальшої стабілізації державних фінансів.

Слід також вітати наміри Кабінету Міністрів щодо здійснення оптимізації кількості державних цільових і бюджетних програм, запровадження середньострокового бюджетного прогнозування, вперше в цьому році, згідно із схваленою урядом концепцією, передбачається подати державну програму економічного і соціального розвитку на наступний рік до початку розгляду проекту державного бюджету, і застосувати її як основу для забезпечення послідовності державної політики та зосередження державних фінансових ресурсів на пріоритетах економічного і соціального розвитку.

Від комітетів та народних депутатів до Комітету з питань бюджету надійшло майже 150 пропозицій. Зазначені пропозиції ретельно опрацьовані бюджетним комітетом спільно з Мінфіном, і більшість з них врахована при доопрацюванні даного документу. Комітет разом з Мінфіном розробили понад 50 пропозицій, які підтримані Прем’єр-міністром.

Розроблені заходи щодо розвитку регіонів, укріплення фінансової бази місцевого самоврядування, залучення інвестицій та інші. Щоквартальне підвищення розміру прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати, удосконалення формувальне держзамовлення на надання професіонально-технічної вищої освіти залежно від потреб ринку праці, з урахуванням фінансових можливостей держави. Запровадження інструментарію оцінки ефективності податкових пільг та інтенсифікація процесу погашення податкового боргу. Покращення адміністрування плати за землю, насамперед  шляхом  упорядкування міжвідомчого обміну інформацією. Здійснення розрахунку видатків, що вираховується при визначенні міжбюджетних трансфертів на підставі державних соціальних стандартів та нормативів. Що, головне, здійснення бюджетної децентралізації, насамперед передача місцевих бюджетів, видатків місцевого бюджету  за окремими бюджетними програмами з одночасним виділенням державою    коштів для їх забезпечення. Провадження державного стимулювання, зниження рівня  енергоспоживання та багато інших   пропозицій.

Таким чином Комітет з питань  бюджету ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді прийняти проект Постанови про основні напрямки бюджетної політики на 2012 рік, у  доопрацьованій комітетом редакції, за номером 8348-д. І прошу вас підтримати рішення комітету з цього питання. Спасибі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні колеги, запишіться на запитання до голови комітету. Прошу прізвища народних депутатів.

Ярослав Сухий, фракція Партії регіонів.

 

11:41:42

СУХИЙ Я.М.

Дякую. У мене питання, я хотів задати міністру фінансів, але голова бюджетного комітету зрозуміє це питання.  Справа в тому, що бюджет України  на 2011 рік поки що не забезпечує сталого економічного зростання України. І це, до речі, видно  з тієї таблиці, яку ми тут бачили, падіння обсягу промислового виробництва в першому кварталі цього року.  

Останнім був 2004 рік, рік прем'єрства Януковича, коли державні казенні інвестиції в 2,5  рази  переважали соціальні видатки. Вже в 2005 році казенні інвестиції складали всього 40 процентів від соціальних видатків і ми далі йдемо таким сумним шляхом.

2011 рік. Бюджет присвячений виключно   паливно-енергетичному комплексу. Скажіть, будь ласка, бюджетний комітет розуміє, що мають бути переглянуті преференції в напрямку базових галузей народного господарства. Державні інвестиції в металургію, в машинобудування, в тому числі в сільськогосподарське машинобудування, військово-промисловий комплекс, це основа росту.

 

БАРАНОВ В.О.  Спасибо,  Ярослав Михайлович. Я полностью вас поддерживаю и хочу сказать, что статистика сегодня говорит    о том, что рост по вступлению в бюджет за  первый    квартал превысил 4,5 миллиарда гривен. Это вселяет оптимизм в том, что экономика выходит из кризиса. И это дает возможность Министерству финансов, правительству и бюджетному комитету, а мы работаем в тесном понимании, планировать приоритеты на следующий год в развитии производства и тех отраслей экономики, которые приносят прибыль.

Более того, я хочу сказать, что сегодня утром мы с министром финансов встречались с Премьер-министром, где обсуждалась идея создания региональных фондов развития. Таким образом, правительство сегодня работает над этим, и рост экономики вселяет надежду.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Шевчук, фракція "БЮТ – "Батьківщина".

 

11:43:41

ШЕВЧУК С.В.

Шановний пане голово, скажіть, будь ласка, як ви знаєте, в Адміністрації Президента говорять про реформу охорони здоров'я, про медичну реформу. Буквально вчора Президент критикував Міністерство охорони здоров'я за топтання на місці. Але будь-яка реформа потребує коштів. І от в законопроектах, які підготовлені Адміністрацією Президента вказується на одне джерело збільшення коштів – це продаж будівель потенційно тих лікарень, які будуть закриті ы таким чином, ніби знаходження додаткових ресурсів. Це дійсно так.

Скажіть, будь ласка, от в резолюції бюджетній ви можете сказати, що на реформу охорони здоров'я в Україні будуть виділені суттєві кошти? Чи дійсно вона буде здійснюватися лише за рахунок продажу приміщень закритих в сільських регіонах лікарень? Дякую.

 

БАРАНОВ В.О. Спасибо. Я не владею информацией. А то, что единственный источник пополнения доходной части бюджета – это продажа закрытых медицинских учреждений. Это, по-моему, неправильно, и нет такого у нас никакого законодательного акта. Наоборот,  у нас есть акты, которые запрещают проводить оптимизацию, касающейся здравоохранения и образования. Хотя вопрос оптимизации  стоит остро, вы знаете. И сегодня Украина имеет наибольшее количество  преподавателей школ на тысячу учеников в Европе. И наибольшее количество учителей в Европе на тысячу больных. Поэтому в этом деле должен быть наведен порядок.

И в то же время Министерство здравоохранения и правительства планирует в следующем году значительно увеличить расходы на здравоохранения.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, дякую.  Сідайте, будь ласка.

Шановні колеги, я прошу записатися на виступи від фракцій. Від фракцій. Будь ласка, здійсніть запис. Прізвища виведіть, будь ласка. Зараз, одну хвилиночку. Так, Михайло Чечетов, Володимир Карпук, Олег Зарубінський, Каплієнко, Александровська і Корж. А тепер прошу записатись народних депутатів, народних депутатів. Будь ласка, прізвища висвітліть. Так. Дякую.

Замість Михайла Чечетова буде виступати народний депутат Мельник, будь ласка, фракція Партії регіонів.

 

11:46:20

МЕЛЬНИК П.В.

Дякую. Шановний Володимире Михайловичу і шановні народні депутати! Я в розвиток тези голови бюджетного комітету, Валерія Олексійовича Баранова, хочу доповісти, що основні орієнтири функціонування системи державних фінансів на наступний рік визначені на базі позитивних тенденцій розвитку економіки, досягнутих у минулому році та закріплених у поточному році, зокрема в І кварталі відповідного періоду минулого року, до відповідного періоду минулого року за попередніми оцінками зростання ВВП очікується на 5 відсотків, обсяги промислового виробництва збільшилися на 9,7 відсотків.

І хочу відмітити наступне, що вперше, скажімо, вдруге, вірніше, в історії новітньої України згідно статті 33 Бюджетного кодексу уряд своєчасно подав відповідний, основні напрямки бюджетної політики на 2012 рік своєчасно. Ця якраз політика передбачає перехід від економіки терпіння до економіки зростання, розвитку.

Зупинюсь на головному. По-перше, основні напрями бюджетної політики на 2012 рік ґрунтуються на положеннях Програми економічних реформ на 2010-2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава". Це практична реалізація політики Президента, політики нашої держави.

Друге. Показники, визначені в основних напрямках, є реалістичними. Вони підтверджуються  динамікою розвитку нашої економіки, вони співпадають з прогнозами міжнародних організацій і експертів. А це гарантія  макроекономічної стабільності, стійкості та збалансованості  бюджетної системи.

Третє.  Основні напрями передбачають розв’язання наболілих  соціальних питань, зокрема підвищення розмірів, заробітної плати, пенсій та допомог.

Четверте.  Передбачаються суттєві ресурси для прискорення розвитку економіки. Насамперед  це стосується  збільшення інвестиційних видатків до 5 процентів внутрішнього валового продукту (хочу наголосити, що у поточному  2011 році це 4,52  проценти) та  надання  державних  гарантій  інвестиційним проектам. 

І п’яте. Передбачається створення Державного фонду регіонального розвитку, тобто регіони одержать  додатковий ресурс  для свого розвитку.

І насамкінець.  Основні напрямки передбачають зменшення  дефіциту бюджету до 2,5 відсотків, а це гарантія безпеки держави, турбота про майбутні  покоління. 

Все це зазначає, що ми маємо справу із якісним, виваженим і  збалансованим документом, який  визначає правильні  і очікувані  суспільством орієнтири для складання проекту Державного бюджету наступного року.  Хочу  підкреслити…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Завершуйте, будь ласка.

 

МЕЛЬНИК П.В. …депутати України  і їх пропозиції знайшли  відображення у кінцевій редакції  основних напрямів. Тому фракція  Партії регіонів  підтримує  Основні  напрями бюджетної політики  на  2012 рік, пропонує схвалити  поданий проект  Верховній Раді України. Дякую  за увагу.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Володимир Карпук передає  право  на виступ  колезі Павлу Жебрівському, фракція  "Наша Україна – Народна самооборона". Наступним буде виступати  Олег Зарубінський.

 

11:50:02

ЖЕБРІВСЬКИЙ П.І.

Павло Жебрівський, "Українська платформа", фракція  "Наша Україна – Народна самооборона".

Шановні колеги,  чи є позитив у цій  Бюджетній резолюції? Безумовно, є – вона  подана вчасно. Все, крапка. Більше позитивів жодних немає. Чому?  Є концепція  розвитку  суспільства лівоцентриська і правоцентриська. Лівоцентриська говорить про те, що потрібно збільшувати  соціальні видатки, люди, отримуючи гроші, йдуть на ринок, купують продукцію і таким чином розігрівається економіка України. Правоцентристи навпаки кажуть: акумулюється фінансовий ресурс, вкидається в розігрів економіки, економіка піднімається; за рахунок підняття мінімальної заробітної плати і введення єдиної тарифної сітки в повному об'ємі, таким чином доходи населення зростають. Це є дві концепції такого розвитку. Чи хоч на одну на одну цю концепцію відповіла бюджетна резолюція?

Перше питання – соціальні стандарти. Друзі, прожитковий мінімум – говорити про суттєві підняття не доводиться.  Про суттєве підняття заробітної плати – не доводиться. Про суттєве підняття пенсій – не доводиться. Добре, можливо, в принципі, оскільки Партія регіонів і уряд є партією крупного бізнесу, вони спрямували фінансовий ресурс на розвиток економіки? Можливо є галузі, які вони визначили як тягловою конячкою, яка витягне економіку України із кризи? Це чи дрібний бізнес, чи це крупний бізнес, якийсь сектор – ні. Ключовий напрямок – паливно-енергетичний комплекс і не більше, і не менше. На сьогоднішній день ні в що не вкладаються гроші, растекание масла по древу. Є єдина священна корова і вона називається "Євро-2012", яку мажуть маслом, і ще раз маслом, і ще раз маслом, тому що звідти можна достатньо легко витягнути гроші.

Бюджетна резолюція – це протокол намірів, на яких засадах Кабінет Міністрів буде готувати головний фінансовий документ України, по якому буде жити економіка і власне люди, які, перепрошую, гасло було "Україна для людей", мало б бути відображене в цій бюджетній резолюції і в цьому бюджеті, який буде спрямований на 2012 рік. Шановні друзі, чи можна приймати цю бюджетну резолюцію? Безумовно, ви що завгодно можете прийняти. Але чи відповість оця бюджетна резолюція і цей бюджет на ключові виклики, які стоять перед суспільством? Ні.

Знаєте, я грішним ділом думав, що Партія регіонів і її партнери подумають, що є вибори 2012 року і хоч перед виборами дадуть якусь подачку людям – ні.

Таким чином ця Бюджетна резолюція є  недоопрацьована, її потрібно відправити на доопрацювання для того, щоб насправді дали відповіді на ті виклики, які є перед суспільством. Дякую.

 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Зарубінський, фракція Народної партії. Наступним буде виступати Каплієнко.

 

11:53:11

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Олег Зарубінський, фракція Народної Партії.

Я, шановні колеги, з вашого дозволу, відштовхнуся він    тез шановного попередника на цій трибуні. В знаєте, а може не треба весь час, зважаючи на вибори, а вони у нас постійно відбуваються, іти на подачки?

Я думаю, що якраз ті люди, які сповідують  ліберальне мислення, очевидно мають від цього відмовитись, бо  будь-які  подачки напередодні виборів  ніколи  не зроблять нормальну, ефективну економічну системи. Це перше.

І друге. Знову відштовхуючись, ви  побачили один позитив, я побачив більше позитивів, якщо чесно.  Дійсно, всі вже про це говорили, і це правда,  коли за два місяці  до фактичного граничного терміну, дедлайн,  подається Бюджетна резолюція,  це  є позитив. Тут сказали, що це вдруге за історію незалежної України, здається,  це перший раз заздалегідь подається. Завжди подається  з запізненням.

Які є позитиви, як мені здається? Перший позитив визначається, як одна з головних ідей або принципів – це адаптація українського податкового законодавства до податкового законодавства  Європейського Союзу. Це позитивно чи ні? Мені здається,  однозначно. Бо, коли ми говоримо про  європейську інтеграцію, чомусь це часто-густо,   носить абсолютно  віртуальний характер.  Якщо у уряду, у Мінфіну є таке бажання і бачити, адаптувати  нашу податкову систему  при всіх її негараздах до податкової системи Європейського Союзу, давайте  поставимо 5 балів, за старою системою або 12 зараз.  

Другий момент. Знову звертаюсь до тих, хто  вважає і дійсно є серйозними  економістами. Коли пропонується дефіцит бюджету 2,5 відсотка на базі того, що відбувається, у  тому числі і у європейських країнах, де бюджет доходить до 3-х, 4-х, 5-и? А ви знаєте, деякі  країни, де взагалі  не зрозуміло, який дефіцит, і живуть за рахунок  120, 130 мільярдів із європейської  каси, може це є позитив? Може  це якраз, шановні колеги, є не популізм, а є дійсно економічний підхід?

Другий момент, що мені теж вважається є позитивом. Коли  мова йде про  збільшення питомої ваги в зведеному бюджеті місцевих бюджетів, то про що ж ми всі казали? Ми ж всі кажемо, що має бути змінене співвідношення того, що залишається на місцях в бюджетах і те, що передається до центрального рівня. Треба це підтримувати? Ну, давайте чесно скажемо не з точки зору опозиційності як такої, а з точки зору здорового глузду, то таку позицію треба підтримати.

І ще. В світлі великих змагань з приводу публічності державних фінансів і так далі, мені здається, що запланована система інформаційно-аналітична "прозорий бюджет", яка дасть можливість всім громадянам України, фізичним особам, юридичним особам чітко знати, що відбувається з державним бюджетом, є позитив.

Проект є, як це не дивно говорити, бо завжди критикується бюджетна резолюція, є достатньо прогресивним. Його можна підтримати. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Народний депутат Каплієнко, депутатська група "Реформи заради майбутнього". Наступною буде виступати Алла Александровська.

 

11:56:25

КАПЛІЄНКО В.В.

Володимир Каплієнко, депутатська група "Реформи заради майбутнього". Шановні колеги, на засіданні фракції "Реформи заради майбутнього" ми розглянули проект Постанови про Основні напрями бюджетної політики на 2012 рік. Ви знаєте, ми знайшли над багато позитиву, є негатив, але рішення фракції одноголосно підтримати цю постанову, яка була внесена сьогодні в парламент, за рахунок наступних чинників.

Перше. Ми чітко побачили, що проект Постанови про бюджетну політику на 2012 рік повністю корегується із програмою розвитку України, яка була затверджена в минулому році на 4 роки.

Друге. Вона базується на чіткому розумінні і методології проектного управління, яка задає можливості зробити чи закласти базу для розвитку України в подальшому.

Якщо говорити про те, що вона внесена своєчасно чи несвоєчасно, я підтримую тезу минулого доповідача, пана Зарубінського про те, що вперше в історії України вона була внесена в такі терміни.

Наступне. Проект Основних напрямків бюджетної політики на 2012 рік ґрунтується на прогнозних і програмних документах економічного та соціального розвитку України, містить наступні тези, на які, дійсно, треба звернути увагу, орієнтовних основних прогнозних макропоказників: реальний темп зростання  ВВП – 106,5 відсотків, індекс споживчих цін – 107,9 відсотків, середньорічний обмінний курс гривні та долара… гривні до долара США – на рівні 7,9-8 гривень.

Друге. Утримання граничного обсягу дефіциту Державного бюджету на рівні 2,5 відсотки.

Ви знаєте, кожного року ми говоримо про цю цифру, і кожного року ми порушуємо цей  граничний обсяг. В минулі роки ви пам`ятаєте, що було 3,2, 3,5, 3. Ми закладаємо 2,5. Дай Боже, щоб ми витримали цей показник в наступному році.

Зменшення частки перерозподілу внутрішнього валового продукту через зведений бюджет порівняно із врахованим у 2011 році на рівні 28,7 відсотка.

Поліпшення управління державним боргом з метою подальшого скорочення обсягу до економічно безпечного рівня.

Я нагадаю вам, що в цьому проекті закладено не більше, ніж 30 відсотків від загального обсягу внутрішнього валового продукту.

Безумовно, до позитивних рис можна віднести збільшення питомої ваги місцевих бюджетів.

Щодо негативу. Не зрозуміло яка ситуація буде на паливному ринку. Ви бачите, що з 1 вересня цього року рівень на паливо зріс з 270 до 330 доларів за тонну. З огляду на це, ми не розуміємо в який спосіб буде вирішуватися в наступному році.

Друге. Прожитковий мінімум, який є базовий для формування соціальної складової, не переглянутий цим законопроектом, хоча низка законопроектів знаходиться в парламенті.

Не дивлячись на це, депутатська фракція…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.

 

КАПЛІЄНКО В.В.  …підтримає цю постанову і віддасть 20 голосів за те, щоб ми мали затверджений документ – Постанову про Основні напрями бюджетної політики на 2012 рік. Дякую. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Тільки я просив би шановного колегу,  шановних колег дотримуватися регламентних норм –  не фракція, а група. І сподіваємося, що після 2012 року, після виборів, у вас буде фракція.

Будь ласка, Алла Александровська, фракція комуністів.

 

12:00:03

АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.

Спасибо. Уважаемые коллеги! Здесь один из выступающих задавал риторический вопрос, является ли концепция этого документа левоцентристской или либеральной, или правоцентристской, и высказал, что левоцентристская – это когда  высокие социальные стандарты. И подтекст такой, когда вот берется, все делится – и всем хорошо. Это неправильно. Левоцентристская концепция, которой придерживаются коммунисты в Верховной Раде Украины, - это сильное государственное управление экономикой, которое опирается на прямое управление базовыми отраслями экономики; это высокие социальные стандарты, которые могут быть только на этой основе. Именно эта концепция может дать толчок развитию экономики Украины и, самое главное, действительно, обеспечить нам последовательное развитие и гарантировать от, возможно, каких-то кризисов.

Можно ли говорить, что этот документ соответствует такой концепции? Нет. Фракция коммунистов вносила свои замечания, вносила свои предложения. К сожалению, далеко не все они учтены. И я бы хотела остановиться на очень серьезных вопросах. Например, в этом документе предлагается следующую проблему решить при разработке закона о Госбюджете: это обеспечить "збалансування фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" і її дочірніх підприємств і компаній без залучення бюджетних коштів". Мы с вами только вчера поддержали законопроект о прямом государственном финансировании, связанном с теми проблемами, которые переживает нефтегазовая отрасль.  Почему мы сегодня прячем головы песок и делаем вид, что это можно сделать без прямого государственного управления? Конечно же, нет.

Мы говорили о том, что эти позиции нужно исправить. Как видите, к нам не прислушались.

Здесь предлагается решить проблему планомерного приведения тарифов на жилищно-коммунальные услуги до экономически обоснованного уровня. Опять-таки, мы вчера говорили о том, что это невозможно без того, что мы из Госбюджета будем дотировать цену на газ.

Поэтому мы, коммунисты, не будем голосовать за этот документ, если не будут учтены два наших серьезных предложения, две наших позиции, которые касаются следующего: мы считаем, что хватит уже морочить голову людям и не позволять им воспользоваться их вкладами. Мы требуем, чтобы в Законе о Госбюджете на следующий год было предусмотрено не менее 1 миллиарда гривен на выплаты по знеціненим заощадженням громадян. Сколько лет можно морочить людям головы, обещать решить проблему – не решать ее?

Мы требуем, чтобы в два раза была увеличена сумма на выплаты детям войны в виде надбавки к пенсии, хотя бы в два раза. Мы понимаем, что мы не можем в полном объеме  обеспечить решение этой проблемы, но два в раза в этом 2012 году, эта сумма вполне посильна для нашего госбюджета.

Если наши предложения вот эти не будут учтены, мы за этот документ голосовать не будем, по мотивам о которых я уже сказала. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Корж передає право на виступ Володимиру Бондаренку, фракція "БЮТ – "Батьківщина".   Потім буде виступ Івана Кириленка.

Так Бондаренко передаєте? Будь ласка, Володимире Дмитровичу.

 

12:03:21

БОНДАРЕНКО В.Д.

Володимир Бондаренко, Блок Юлії Тимошенко, партія "Реформи і порядок".

Я коли почитав цей документ, у мене виникли  такі змішані почуття, сюрреалізм чи якась фантастика, яку я читаю. Давайте все-таки дивитись на ці речі тверезими очима. Перш за все, цей документ, як хтось каже поданий трошки раніше ніж можливо це робилось, але він поданий невчасно. Згідно частини 3 статті 33 Бюджетного кодексу він мав бути поданий до 1 квітня.

Згідно частини 4 цієї статті 33, він мав встановити баланс між місцевими бюджетами та центральним бюджетом, цього не зроблено. Але є більш важливі речі, я коли читаю ті пріоритети, які тут визначені їх п’ять, або основні напрямки бюджетного процесу, то тут написано, спрямування фінансової, податкової політики на побудову ефективної держави.

Ми вже слухали багато закликів перед виборами як буде збільшено до 70 відсотків держзамовлення на студентів у вузах. Як буде збільшено за перший рік роботи нової влади пенсія в два рази, заробітна плата і таке інше. Це все те, що відноситься до сюрреалізму і фантазій нової влади.

Стосовно цього пункту, спрямування фінансів і допомоги, куди вона спрямовується? На покриття приватних кредитів взятих віце-прем'єр-міністром там першим і керівником однієї із східних областей, по 200 з лишнім мільйонів. Спрямовується ця фінансова допомога на приватні підприємства окремих, присутніх в тому числі в цьому залі людей. Покриття або списання 20 з лишком, вчора, мільярдів гривень енергетичним компаніям, які належать там Коломойському, Ахметову, Фірташу і іншим діячам Партії регіонів, списання. Люди все платять за енергоносії, вони збирають всі гроші, а не передають до Державного бюджету, і ви їх вчора списали. Це що, політика ефективної держави? Або витрачання десятків мільярдів грошей на "Євро". Це що, ефективна політика держави? 11 мільярдів зріс борг в минулому році. Це що, ефективна політика?

Або забезпечення зростання, другий пункт, рівня життя громадян. Та подивіться на ціни, подивіться на тарифи, подивіться ціни на продукти і нафтопродукти, і ви зрозумієте, куди зростає цей рівень. Це другий пріоритет цього документу.

Третій. Збереження і прискорення людського розвитку. Та ви мене вибачте, на Дніпропетровщині, вчорашня статистика, в три рази збільшилися розлучення, бо чоловіки втрачають роботи, спиваються і розлучаються із своїми дружинами, закриваються сільські школи, сільські фапи, оце зростання людського розвитку, на 13 процентів зросло безробіття в минулому році. Четвертий пункт, створення сприятливих умов для бізнесу, закрилося 400 тисяч підприємств малих і середніх, які сприятливі умови. Тому це брехня суцільна, як і було раніше, цей документ треба викинути і нехай уряд сяде, можливо в новому складі, і придумає щось більш реальне. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Іван Кириленко передає голос, право на виступ Миколі Томенку. Будь ласка. Наступним буде виступати Руслан Князевич.

 

12:06:41

ТОМЕНКО М.В.

Шановні колеги, я хотів би привернути увагу до теми, яка вчора обговорювалася на зустрічі у Президента стосовно гуманітарної сфери освіти, охорони здоров'я, і, я б сказав, ключових цінностей, на яких тримається країна.

Що мене стурбувало? Я тут почув, що наша біда в бюджеті полягає в тому, що в нас забагато вчителів і медиків на душу населення. Я думаю, що, друзі, наша біда полягає в тому, що в нас забагато глупості, хамства і корупції на душу населення, в нас забагато міліції на душу населення, податківців, пожежників на душу населення, а не тому, що в нас забагато вчителів та медиків. І оця трагедія того, що сьогодні реформа або під виглядом реформи, йде скорочення освітніх і медичних закладів, ви ж поїдьте в село і місто, там же ніхто не каже що це для якості освіти і охорони здоров'я робиться. Там кажуть як, що Міністерство фінансів не дає гроші, і ми на місцевому рівні не можемо фінансувати лікарню чи пологовий будинок, чи санаторій, чи школу, і ми змушені його закрити. Це не  реформа – грошей  немає.

Тому мене дивує, що в основах бюджетної  політики я не розумію, яка ж логіка буде фінансування системи освіти і охорони здоров'я. Я   подивився, тут один наш живий класик, міністр освіти, який навчився заробляти, вже скоро з дошкільнят буде заробляти гроші, сказав, коли школи закривалися. Я вам скажу, що найбільше шкіл у нас закрилося 393 за період 2009 і 2010 років, півроку – теперішній міністр і попередній був міністр. Ще перед тим було 245 і 203. Але це дрібниця, порівняно з тим, що оголошено закрити 10 відсотків, це 2 тисячі шкіл.

У мене запитання до вас. Я розумію, що дітей мало, що тисячі вчителів будуть робити? В мене запитання, що ми будемо робити з цими приміщеннями шкіл? Продавати будемо   ті приміщення шкіл?

Тепер, що ми будемо робити з тисячами вчителів, медиків і з тими будинками в сільській місцевості, що  ви хочете об'єднати  і зробити округа. Слава Богу, що хоч придумали  освітні і госпітальні  округи, хоч  не зони придумали. І я чую міністр каже: "Велике щасті, у вас буде тепер округ  і в округ ви за 100-200 кілометрів будете їхати, щоб отримати якісну освіту  і якісну медицину.". А хто поза округом, поза центром округу, що йому робити?

Тому, шановні колеги, я вважаю, що   в бюджеті немає освіти, немає охорони здоров'я, немає системи фізичної культури і спорту. В мене запитання, ми скільки будемо з бюджету футбол підтримувати? Нас уже скоро, уже в селі скоро  будуть легіонери за сільську команду грати і з бюджету підтримуватися. У нас 50 відсотків  молодих людей хворі. Ви заплануйте хоч один спортивний майданчик, заплануйте фінансування системи оздоровлення. Ну скільки можна вже під егідою  футболу витрачати мільярди коштів?

Тепер в мене питання,  хто  дав право Президенту і уряду сказати, що ми будемо проводити олімпіаду  зимову 2022 року і витрачати  мільярди? Ви в народу запитали? Народ  хоче кьорлінг, зали для кьорлінгу   з бюджету будувати? Щоб олімпіаду проводити, треба, щоб 90 відсотків людей це підтримували. А ви в Євро "закопали"   десятки мільярдів, хочете сотні мільярдів олімпіади закопати. Друзі, гроші треба вкладати в українську людину, в українську освіту, в українську економіку і Україну, тоді буде толк.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Руслан Князевич передає право на виступ Станіславу Аржевітіну, фракція "Наша Україна - Народна самооборона". Наступним буде виступати Владислав Лук'янов.

 

12:10:33

АРЖЕВІТІН С.М.

Шановні народні депутати, в основних напрямках відсутній дуже важливий один розділ – це розділ "Взаємовідносини між Національним банком і Кабінетом Міністрів", який саме і повинен визначити інструментарій та спільні дії цих двох державних інститутів. Ми розуміємо, що тільки  ці дві державні установи повинні наповнити реальним ресурсом ті чи інші програми.

Сьогодні грошово-кредитна політика Національного банку та фіскальна бюджетна політика уряду перебувають у стадії неузгодженостей і конфліктності. Такий стан скоріше призводить не до розвитку економіки, а скоріше до консервування тих існуючих проблем.

Ми маємо ситуацію в суспільстві, яка не задовольняє нікого: ані бідних, які ледь-ледь зводять кінці з кінцями, ані багатих, які почувають себе в Україні не дуже комфортно і надійно. Весь час приховуючи свої капітали, перебувають в постійній боротьбі за владу, розуміючи, що тільки в такий спосіб можна зберегти своє багатство. Люди середнього статку вже не вірять будь-яким обіцянкам та реформам, ані політикам, ані чиновникам, високим державним чиновникам. Виникла парадоксальна ситуація. Такий суспільний стан нікого не задовольняє, а влада не має наміру для формування довгострокових змін в країні, адже проводити середньострокові соціально-економічні реформи. Ми продовжуємо жити одним днем, а точніше, бюджетом одного року.

Саме в розділі "Взаємовідносини між НБУ і урядом" повинні бути визначені основні засади взаємодії грошово-кредитних відносин і фіскально-бюджетної політики країні у розвитку реального сектору економіки, і впливу цих двох політик на відтворювальні виробничі процеси в країні.

Окремим напрямком державної бюджетної політики повинно стати визначення механізмів легалізації тіньових коштів, отриманих не злочинним шляхом та повернення їх із-за кордону в легальну економіку України. Це десятки мільярдів доларів, які стали кредитним ресурсом сусідніх країн.

Окремим напрямком державної бюджетної політики повинна стати політика повернення довіри населення до національної грошової одиниці гривні, довіри до фінансових установ і повернення в економічний обіг близько 400-450 мільярдів українських грошей, які знаходяться у наших громадян на Україні. Між іншим, це єдине джерело, яке може зупинити галопуюче зростання зовнішнього кредитного боргу держави.

Дії Національного банку і уряду сьогодні саме з цієї причини залежать не від потреб розв'язання нагальних українських ключових соціально-економічних потреб держави, а від політики Міжнародного валютного фонду, від політики Світового банку, точніше, від їх доларових траншів.

Я думаю, що ми повинні призупинити політику, бюджетну політику, коли з економіки, тобто із реального сектору відволікається більше 100 мільярдів кредитних ресурсів покриття дефіциту бюджету. Це потрібно…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, шановні колеги, зараз останній виступ, Владислав Лук'янов, фракція Партії регіонів. Потім – заключне слово міністра фінансів, і будемо переходити до прийняття рішення. Запросіть депутатів до сесійної зали. Прошу підготуватися до голосування.

 

12:13:59

ЛУК’ЯНОВ В.В.

Шановні громадяни України! Шановні народні депутати! Я хочу почати свій виступ з аналізу тих підвалин, на яких була розроблена бюджетна резолюція. І ми дуже добре пам'ятаємо як дуже палко в цьому залі ми обговорювали питання прийняття Бюджетного кодексу. Ще тоді ми наводили десятки позитивних факторів, які були на користь цього документу. І зараз ми починаємо отримувати перші результати. Чи пишаємося ми цими досягненнями? Безумовно, ними потрібно пишатися, але ще більше, набагато більше потрібно зробити.

Головним, чого вдалося досягнути – нам вдалося переломити ситуацію, яка залишилася, від ситуації падання в провалля до ситуації стабілізації і відновлення  економічного  зростання в державі. І це є головним досягненням. Безумовно, основні результати   ми будемо отримувати  протягом цього, наступного і ще  багатьох років, тому що  ми виводимо траєкторію української економіки  на  траєкторію сталого зростання.  Це є основним моментом. Зменшується  кількість податків, зменшується  кількість звітів, спрощується система ведення бізнесу, введені п’ятирічні канікули на податок на прибуток для малого  і середнього бізнесу. Всі ці чинники позитивно впливають на зростання економіки. 

Що можна сказати про ті показники, які ми зараз  розглядаємо?   Це зростання валового  національного продукту до рівня півтора трильйона  гривень, це дуже амбітна і висока ціль для української економіки. І дуже приємно, що  наш уряд приймає такі сміливі завдання  і більше  того, що  він спроможний їх виконати. Стала  ситуація по відношенню курсу гривні до провідних світових валют  - це  є дуже важливим  показником, який дозволяє малому, середньому  бізнесу сміливо  інвестувати  і розвивати  свої підприємства, сміливо нарощувати оборотні активи  і заробляти  додатковий прибуток. Те, що   більшість  підприємців реального сектору на це  відкликнулося підтверджується фактичними результатами  зростання промисловості. І це зростання не в ціновому вимірі, це зростання в реальному збільшенні  виробництва, це підтверд…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.

 

ЛУК’ЯНОВ В.В. …це підтверджується  збільшенням товароперевезень  на  вантажному транспорті, тобто ми бачимо, збільшується виробництво, збільшуються показники, які чітко корелюють, чітко  пов’язані із зростанням…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Дякую.

Шановні колеги, треба прийняти  тоді окремо рішення, на голосування ставити. Давайте не порушувати регламент.

Шановні колеги! Заключне слово – міністр фінансів. Будь ласка. Народних депутатів запросіть в сесійну залу.

 

ЯРОШЕНКО Ф.О.  Шановний пане Голово! Шановні народні депутати! Основні напрямки бюджетної політики на 2012 рік, які сьогодні розглядаються, є спільним продуктом уряду і Верховної Ради України. Ці напрямки відображають стратегічні орієнтири розвитку нашої держави. В результаті спільної конструктивної роботи ми маємо документ, який є концептуальною основою розробки бюджету на наступний рік та побудови нової моделі розвитку вітчизняної економіки на інноваційній основі.

Дозвольте подякувати всім народним депутатам за співпрацю та висловлені конструктивні пропозиції. Запевняю всіх вас, що всі ваші пропозиції будуть ретельно опрацьовуватись і враховуватись при розробці проекту Державного бюджету на 2012 рік.

Я прошу підтримати проект Постанови Верховної Ради України про основні напрямки бюджетної політики на 2012 рік, який внесений народним депутатом Барановим від комітету по бюджету і прийняти його сьогодні. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні! Шановні колеги! Відповідно до Регламенту і Бюджетного кодексу комітет, до предмету відання якого належить питання бюджету, узагальнює пропозиції, що надійшли від народних депутатів і готує проект постанови Верховної Ради України про схвалення або взяття до відома основних напрямів бюджетної політики на наступний бюджетний рік.

Комітет цю роботу виконав. Зараз, одну хвилиночку. Верховна Рада України повинна прийняти постанову про схвалення або взяття до відома основних напрямків бюджетної політики на наступний бюджетний рік не пізніше 1 червня попереднього року, який передує бюджетному.

З мотивів голосування? Будь ласка, якщо є від фракції з мотивів голосування. Валентин Матвєєв.  Якщо є інші фракції, дайте знати.

 

12:20:01

МАТВЄЄВ В.Г.

Шановний Федоре Олексійовичу! Як ви знаєте, народні депутати України члени нашої фракції, фракції комуністів, надіслали до бюджетного комітету, як і визначалося, свої пропозиції щодо проекту Постанови про Основні напрями бюджетної політики на наступний рік. На превеликий жаль, вони практично не були враховані.

Тому в нас є дві принципові пропозиції, про які у своєму виступі від імені фракції говорила Алла Олександрівна Александровська. Це те, що стосується передбачення у Основних напрямах на наступний рік бюджетної політики питань, пов'язаних з виплатою знецінених заощаджень громадян; а також вирішення, хоча б частково, питання щодо виконання Закону України  "Про соціальний захист дітей війни". Вона називала, ті цифри я хотів би почути від вас.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, зрозуміло. Так, заощадження і діти війни.

Юрій Кармазін, фракція "Наша Україна – Народна самооборона", потім Сергій Сас.

 

12:21:20

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін. Шановні народні депутати! Я хотів би, по-перше, звернути увагу на те, що прозвучала неправда сьогодні, що поданий проект основних напрямків бюджетної політики своєчасно. Він поданий з порушенням термінів, визначених частиною третьою статті 33 Бюджетного кодексу, бо там не пізніше 1 квітня і потім триденний термін до Верховної Ради. Це перше.

Друге. ми вносимо пропозицію, щоб цей проект був доопрацьований таким чином, щоб він приймався в два етапи, прийняття було тільки в першому читанні. А далі, дописати і вставити і розмір мінімальної заробітної плати, і прожитковий мінімум. І далі щоб було написано, коли будуть виплачені і як будуть виплачуватися гроші по позовам дітям війни, зараз, нагадую, понад мільйон 30 тисяч позовів, які сьогодні Азаров відкидає, каже, що нема коштів, не передбачені в бюджеті. Їх треба передбачити і треба повертати людям…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Сас, будь ласка.

 

12:22:33

САС С.В.

Володимире Михайловичу, для того, щоб наша фракція змогла визначитись по голосуванню з даного питання,  прошу передати слово Владиславу Лук'янову. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ви берете слово, Владиславе Лук'янов?  Ні. Відмовляється від вашої пропозиції.

Будь ласка, Сулковський і Сухий визначіться, хто буде з вас. Ярослав Сухий,  сказала  фракція.

 

12:23:00

СУХИЙ Я.М.

Федоре Олексійовичу, у мене прохання. Будь ласка, помітьте собі, скажіть, будь ласка,  чи можливо цю проблему, про яку  говорив  пан Кармазін, – діти  війни  вирішити слідуючим чином: прирівняти у статусі дітей війни до учасників війни, тому що ми загнали штучно самі цим законом  недосконалим, про який ще колись  казав і на цьому місці сидів, де Кармазін,  Валерій Асадчев чим це закінчиться? Це перше питання.

І друге.   Все-таки  на перспективу чи  буде передбачено у  державному  бюджеті  зміна преференцій від поливно-енергетичного комплексу до базових галузей народного господарства, тобто державні інвестиції у металургію, в машинобудування, в літакобудування, військово-промисловий комплекс  і аграрно-промисловий комплекс? Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати,  ми або схвалюємо Основні напрямки, або ми будемо приймати їх  до відома, і тоді будуть враховуватись ті пропозиції, про які ми говорили. У нас не передбачено там  перше, друге і третє читання.   У нас є два рішення: або ми схвалюємо, або  беремо до відома.

Тому з врахуванням того, що ми протокольно  підготуємо доручення уряду відносно заощаджень громадян, відносно дітей війни і відносні мінімальної заробітної плати,  що дали додаткові нам пропозиції, - це буде додаткове доручення Кабінету Міністрів.

А зараз я ставлю… Одну хвилиночку.  Будь ласка, Федір Олексійович.

 

ЯРОШЕНКО Ф.О. Шановний Володимире Михайловичу, шановні народні депутати, я хочу питанням, які  задавались, дати коротку відповідь.  

Стосовно першого питання, яке було сформульоване, по заощадженням. Хочу привернути вашу увагу, на сторінці 12 Основних засад якраз питання це врегульовано щодо надання компенсації громадянам України втрат від знецінення заощаджень. Там все це передбачено, і при розробці проекту ми будемо врегульовувати.

Стосовно дітей війни. Ми також будемо врегульовувати і зараз думаємо, яким чином все це врегулювати. Тобто всі пропозиції, які ви вносите, вони будуть врегульовані.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, я ставлю на голосування узгоджений з комітетом і Кабінетом Міністрів України проект Постанови Верховної Ради України (реєстраційний номер 8348-д) про Основні напрями бюджетної політики на 2012 рік. Прошу голосувати пропозицію про схвалення Основних напрямів бюджетної політики на 2012 рік.

 

12:26:14

За-263

Рішення прийнято.

По фракціях, будь ласка. Партія регіонів – 186, "БЮТ – "Батьківщина" – 0, "Наша Україна – Народна самооборона" – 5, комуністів – 25, "Реформи заради майбутнього" – 20, Народна Партія – 20, позафракційні – 7.

Шановні народні депутати, відповідно до прийнятого вчора рішення Верховною Радою України ми зараз з вами заслухаємо інформацію Генеральної прокуратури про обставини тримання під вартою колишнього Міністра внутрішніх справ України Юрія Луценка. Перед Верховною Радою України виступатиме заступник Генерального прокурора України Пришко Анатолій Григорович. Відповідно до статті 240 Регламенту Верховної Ради України передбачена така процедура розгляду питання: інформація від Генеральної прокуратури до 20 хвилин і запитання, і відповіді на них до 20 хвилин. Прошу вас.

 

ПРИШКО А.Г.

Шановний Володимире Михайловичу, шановні народні депутати! Генеральною прокуратурою неодноразово зазначалося про обставини злочинів, у скоєнні яких обвинувачується колишній міністр внутрішніх справ України Юрій Віталійович Луценко.

Дозвольте  коротко нагадати, що кримінальну справу стосовно нього та співробітника цього відомства Леоніда Приступлюка порушено 15 жовтня 2010 року. За результатами розслідування органами досудового слідства Луценко обвинувачується у заволодінні чужим майном в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовим становищем за попередньою змовою групою осіб, перевищенням влади та службових повноважень, що спричинило тяжкі наслідки та зловживання владою, вчиненого працівником правоохоронного органу. Запобіжний захід обом обвинуваченим обрано 5 листопада у виді підписки про невиїзд. Про закінчення досудового слідства їм оголошено ще 13 грудня минулого року та розпочато виконання вимог статті 218 КПК України, тобто ознайомлення  з  матеріалами кримінальної справи.

Кримінально-процесуальне законодавство передбачає чітко визначені права та обов`язки  учасників процесу, як слідчого, так і обвинуваченого та його захисників. У межах наданих повноважень слідчий склав графік ознайомлення обвинуваченого Луценка із матеріалами кримінальної справи. Проте, останній його постійно порушував. Водночас закон у нас – один для всіх, то ж усі рівні перед законом: чи то колишній міністр, чи нинішній, чи народний депутат. Ми повинні забезпечити неухильне виконання законів, прийнятих у цій залі.

Зважаючи на тяжкість злочину, систематичну неявку на виклики до слідчого, ураховуючи неналежну поведінку Луценка, рішенням Печерського районного суду з 27 грудня 2010 року йому обрано запобіжний захід – тримання  під вартою.

Апеляційним судом міста Києва за поданням слідчого термін його тримання під вартою продовжено до 26 травня цього року. Це є законною підставою його перебування нині в СІЗО.

Питання  додержання законності при впровадженні досудового слідства у зазначеній кримінальній справі обговорювалося керівництвом Генеральної прокуратури  України за участі керівників  правоохоронних органів, пенітенціарної служби, Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, представників громадських правозахисних організацій. Зокрема серед іншого воно було предметом розгляду на розширеному засіданні колегії Генеральної прокуратури 29 грудня 2010 року та на оперативній нараді у Генерального прокурора України 15 березня цього року.

На даний час обвинувачений Луценко завершив ознайомлення з матеріалами кримінальної справи. Однак його захисники: Фомін, Орлов та Луценко Ірина, а також захисник обвинуваченого Приступлюка – у повному обсязі зі справою не ознайомилися.

До Генеральної прокуратури України 6 травня від захисників Луценка надійшла заява про відмову в ознайомленні з матеріалами справи у зв'язку з незгодою щодо обраної стосовно останнього міри запобіжного заходу. Разом з тим, для оформлення відповідних процесуальних документів захисники до цього часу до слідчого не прибули і відповідні протоколи не підписали. Через затягування ознайомлення з матеріалами справи неможливо вирішити питання про її направлення до суду.

З огляду на викладене та на підставі статті 218 Кримінально-процесуального кодексу України Печерський районний суд міста Києва 29 квітня за поданням слідчого ухвалив рішення про обмеження часу ознайомлення захисників Юрія Луценка з матеріалами кримінальної справи до 16 травня.

Разом з тим, увечері 28 квітня Луценко подав на ім'я начальника київського СІЗО офіційну письмову заяву про оголошення ним голодування з 22 квітня.

Відповідно до вимог чинного законодавства адміністрацією слідчого ізолятора 29 квітня складено акт про відмову від вживання їжі. З цього часу Луценко знаходиться під постійним наглядом лікарів медичної частини київського СІЗО та Державної пенітенціарної служби України.

За наслідками комісійного обстеження його стану здоров'я складалися відповідні довідки та проводилися профілактичні роз'яснювальні бесіди про згубність голодування для здоров'я, а також вживалися заходи щодо його медичного обстеження. Крім того, Луценко було роз'яснено вимоги законодавства щодо умов тримання і порядку примусового годування осіб, які відмовляються від уживання їжі. Йому запропоновано вживати поживну суміш для голодуючих приготовану в установленому порядку та призначено відповідне лікування. За згодою Луценка також проводилася підтримуюча терапія.

Після профілактичної бесіди ув'язнений у період з 1 до 4 травня поточного  року включно добровільно, в присутності працівників установи щоденно самостійно вживав зазначену поживну суміш. При цьому йому надавалась медична допомога шляхом внутрівенного введення глюкози з вітамінами.

Проте, 4 травня Луценко офіційно письмово повідомив керівництво Київського слідчого ізолятора про відмову від самостійного вживання поживної суміші, тобто на сьогодні це фактично 8 день голодування.

Він продовжував перебувати під постійним наглядом персоналу медичної частини київського СІЗО та Державної пенітенціарної служби України. За медичними показниками та результатами аналізів Луценко не потребував і не потребує застосування примусового годування. У зв’язку з голодуванням Луценка залишили у тримісній камері, відселивши з неї двох ув’язнених, як це передбачено чинним законодавством.

За дорученням Генерального прокурора України 6 травня я особисто відвідав Київський слідчий ізолятор, де тримається обвинувачений Юрій Луценко. Разом зі мною були присутні Уповноважений Верховної Ради  з прав людини Ніна Карпачова, виконувач обов’язки міністра охорони здоров’я Олександр Аніщенко, голова Державної пенітенціарної служби України Олександр Лисицьков, виконуючий обов’язки прокурора міста Києва Дмитро Лупеко та інші. За ініціативою Генеральної прокуратури лікарями вищої категорії лікувальних закладів Міністерства охорони здоров’я, зокрема завідуючим відділенням алергології та ревматології, завідуючим кардіологічним відділенням та лікарем з клінічної ендокринології наукового практичного центру було проведено його комісійний огляд.

Під час опитування Юрій Луценко заявив, що претензій у нього ні до персоналу, слідчого персоналу, ні до лікарів, ні до умов тримання немає. За ініціативи Генеральної прокуратури України 8 травня у медичній частині Київського слідчого ізолятора проведено комісійний огляд Луценка докторами медичних наук провідних закладів Міністерства охорони здоров’я України. За результатами зроблено висновок про задовільний стан його здоров’я.

За зверненням адміністрації Київського слідчого ізолятору 10 травня слідчий в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України ініціював проведення медичного обстеження Луценко в умовах стаціонару однієї з медичних установ. На даний час він перебуває у міській клінічній лікарні швидкої медичної допомоги міста Києва, де його оглянули кардіолог, невропатолог, ендокринолог з проведенням відповідних заходів щодо клінічного, медичного обстеження. За його наслідками стан здоров’я Луценка оцінено як середньої важкості, що обумовлено перебігом голодування. При цьому функціонування його життєво важливих органів не порушено.

Учора заступник Генерального прокурора України і прокурор міста Києва Мельник Анатолій Степанович особисто перевірили умови тримання Луценка в медичній установі. При спілкуванні від останнього в заяві та повідомлення щодо умов тримання, а також скарги на надання допомоги не надходили. На запитання щодо стану здоров'я заявив, що почувається так, як кожна особа, яка тривалий час не вживає їжі. Разом з тим зазначив, що не бажає, щоб засоби масової інформації висвітлювали дані про його стан здоров'я.

Головний лікар установи, який був присутній під час перевірки, запевнив у наданні Луценку кваліфікованої медичної допомоги. Також Луценка забезпечено книгами для читання та встановлено в палаті телевізор. Питання додержання вимог закону під час тримання його під вартою залишається на постійному контролі органів прокуратури.

Шановні народні депутати, оголошення голодування Луценком та особами, які підтримали його у голодуванні, є не чим іншим, як ретельно продуманий тиском на органи прокуратури, суд та громадськість з метою уникнення кримінальної відповідальності та впливу на судочинство. У будь-якій демократичній правовій державі такі засоби є незаконними та неприйнятними. До речі, у минулому році у слідчих ізоляторах та в установах виконання покарань оголошували про голодування близько 100 ув'язнених. У минулому році близько 100 ув'язнених оголошували про голодування, так було і в попередні роки. Основними підставами для оголошення голодування є незгода з рішенням суду про взяття під варту та з проголошеними вироками суду. Жодного разу до осіб, які оголошували про голодування, заходи щодо їх примусового годування не застосовувалися, будь-яких тяжких наслідків не наступило.

Зазначу, що у зв’язку з голодуванням міра запобіжного заходу теж нікому не змінювалася. Органи досудового слідства діють виключно у межах кримінально-процесуального законодавства, що неодноразово підтверджено судовим рішенням у справі, зокрема це стосується обрання запобіжного заходу та продовження строків тримання під вартою. Суд також погодився з аргументами слідства щодо навмисного затягування захисниками обвинуваченого ознайомлення з матеріалами справи, порушення вимог Закону України про адвокатуру та правил адвокатської етики при наданні правової допомоги.

На стадії  досудового слідства ужито   всіх можливих заходів до повного, об'єктивного, всебічного дослідження доказів   у справі та забезпечення законності при її розслідуванні.  Найближчим часом кримінальну справу буде надіслано до суду для  розгляду по суті. Суд вирішить питання щодо винуватості, чи не винуватості  Луценка.

Окремо хочу наголосити, що це питання відноситься до виключної компетенції судових органів, а не коментарів представників політичних сил та зацікавлених осіб. Дякую   за увагу!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні колеги, прошу записатись на запитання, 20 хвилин виставте таймер.  Так, проводиться  запис. Прошу прізвища народних депутатів вивести на інформаційне табло.  Так, Вячеслав Кириленко, фракція  "Наша Україна - Народна самооборона".

 

12:38:10

КИРИЛЕНКО В.А.

В'ячеслав Кириленко, партія "За Україну".

Шановний пане доповідачу! Я із вашого виступу так зрозумів, що Луценка ви випускати не збираєтесь, міру запобіжного заходу змінювати не збираєтесь і  вирішили його добивати. От я був на багатьох судових засіданнях в його  справі, особисто був.  І на останньому засіданні вже чітко було сказано, прочитані всі матеріали кримінальної справи Луценком, стан здоров'я його погіршується, всі вимоги, які ставить перед ним слідство, він виконує. І все-одно, представник прокуратури, прямо в судовому засіданні, вимагає продовжити міру запобіжного заходу перебування під арештом.

От зараз ви його вже довели до того, що він у лікарні. От далі, який шлях цієї справи ви бачите? Будете добивати так, щоб він у лікарні вже зліг надовго? Чи все-таки може звернете у вагу на те, що   8  разів, в сумарній кількості 150 народних депутатів брали   його на поруки, писали відповідні звернення. І зміните міру запобіжного заходу, і  надасте  можливість  йому захищати свою честь на…

 

ПРИШКО А.Г.  Шановний народний депутате! Я тільки що в своєму виступі про це говорив і ще раз нагадаю. Що питання щодо обрання Луценку запобіжного заходу вирішено судом і він буде утримуватись під вартою до 26 травня цього року. Після того  в установлений законом порядку буде вирішено питання щодо обрання йому цієї або іншої міри запобіжного заходу. Це питання відноситься до виключної компетенції суду. Суд буде вирішувати це питання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так. Юрій Гнаткевич, фракція "БЮТ - "Батьківщина".

 

12:40:01

ГНАТКЕВИЧ Ю.В.

Дякую, Володимире Михайловичу. Я хочу вам сказати, пане заступнику Генерального прокурора, що переважна більшість людей не вірять Генеральній прокуратурі про те, що Луценка хочуть посадити за те, що він штучно підняв пенсію і гучно відзначив День міліції. В нас недавно Президент гучно відзначав свою інавгурацію і досі ніхто не знає, за які гроші.

Один мені сказав виборець, що це лише привід формальний, а не причина. А причина полягає  в тому, що його і Тимошенко хоче посадити до тюрми крупний кримінальний капітал, що виник і виріс після розкрадання незаконного привласнення колись соціалістичної власності групою осіб, яких тепер називають "олігархами". Саме олігархат загнав за грати Юрія Луценка і хоче загнати за грати Юлію Тимошенко аби остаточно вирішити питання про те, що не підлягає перегляду законність приватизації 1994-го і 2004-го років.

До речі, про це свідчить і…

 

ПРИШКО А.Г.  Шановний народний депутате, відповідно до чинного законодавства України єдиним органом, який визначає винуватість чи невинуватість тієї чи іншої особи є суд. Єдине, що хоче в даному випадку прокуратура – це швидше завершити, щоб захисники обвинуваченого швидше завершили ознайомлення з матеріалами справи і цю справу буде направлено до суду, який дасть оцінку зібраним доказам і прийме рішення по суті.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, народний депутат  Толстенко, фракція Партії регіонів.

 

12:41:44

ТОЛСТЕНКО В.Л.

Дякую. Скажіть, будь ласка, у всьому  світі відома тактика об'явлення про голодування з метою притягнення суспільної уваги. Відомий Львівський суддя Зварич голодував в знак протесту. Чому правоохоронні органи у випадку з Луценком повинні йому догоджати?

 

ПРИШКО А.Г. Дякую. Дякую. Я повинен сказати, що дійсно така практика є поширеною. І я називав цифри, що в минулому році приблизно 100 осіб ув'язнених оголошували голодування, вимагаючи і таким чином намагаючись захиститись. У цьому випадку прокуратура має забезпечити дотримання умов закону щодо цих осіб. Вони мають право вчиняти такі дії, це їх право - захищатися.

Що стосується Луценка, це теж його право. Він має право вживати їжу, має право вживати суміш, має взагалі відмовитись від вживання. Але закон має бути досягнутий і це ми розцінюємо як тиск на правоохоронні органи.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Руслан Князевич, фракція "Наша Україна – Народна самооборона".

 

12:42:54

КНЯЗЕВИЧ Р.П.

Прошу Карпуку передати слово.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Карпук, мікрофон, будь ласка.

 

12:42:59

КАРПУК В.Г.

Володимир Карпук, "Наша Україна". Я хочу задати запитання не стільки доповідачу, як тим лікарям, які обстежували його, коли він знаходився в СІЗО. Тому що викликало в мене як в лікаря, викликало подив, коли оцінюють стан як задовільний чи стан як стабільний. Такого терміну "стабільний стан" медицина не знає.

І хочу нагадати, я був також як лікар, коли працював, знаю, якому тиску піддаються лікарі для того, щоб виставляли той діагноз, який потрібен прокуратурі. І хочу нагадати приклад славнозвісного російського лікаря німецького походження Федора Гааза, який працював також в пенітенціарній системі, і на його надгробку написано "спішіть робити добро". Тому що ці речі ніколи не забуваються. І коли система хоче показати, що вона сильніша, коли намагається вбити все, всі людські почуття, то єдиний протест, як кожної нормальної людини, я Юрія Віталійовича підтримую, це є протест проти…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так.

 

ПРИШКО А.Г. Я хочу сказати, щоб уникнути саме таких обвинувачень, ми пішли на те, щоб організувати медичне обстеження і лікування Луценка не тільки лікарями пенітенціарної системи, а й лікарями Міністерства охорони здоров'я, тобто цивільними. Причому таких комісій було декілька і в їх склад входили різні люди. Я вважаю, що вони дали об'єктивну оцінку стану, відповідні рекомендації для підтримання здоров'я Луценка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Ар'єв, фракція "Наша Україна – Народна самооборона".

 

12:44:33

АР’ЄВ В.І.

Володимир Ар'єв. Я хочу сказати всій Генеральній прокуратурі: Бог все бачить.  І якщо печерський суд чи київський апеляційний ви можете купити, то  божий суд   вам купити не вдасться. Пам’ятайте про це.

Я не кажу вже про  антизаконне  порушення кримінальної справи,  зшитої білими нитками, про  антизаконний арешт через те, що людина  не визнає  своєї вини. Але у мене  є  до вас питання. Скажіть, чому  ви нам  знову говорите неправду, що у вас все по закону? А чому до Луценка не допускають адвоката, якщо у Кримінально-процесуальному кодексі чітко вказано, що адвокат  має право  мати доступ до свого  підзахисного у  будь-який момент. Сьогодні йому   заборонено іти до Луценка.

Інші питання. Де у Кримінально-процесуальному кодексі написано,  що Луценко, підзахисний, має  сидіти у тюрмі за  дії своїх адвокатів, які не дочитали  кримінальну справу? Відповідайте, будь ласка.

 

ПРИШКО А.Г. Я хочу сказати, по-перше,  захисникам Луценка, його  дружині  і двом захисникам надана можливість  у  будь-який час його відвідувати  і захищати його  інтереси. Це раз. (Шум у залі)  Значить з цього приводу я дав  об’єктивну інформацію.

Друге. Що стосується винуватості  чи не винуватості  Луценка – це вирішить суд, який має і наділений для цього відповідними повноваженнями. Тільки суд скаже, винуватий він чи не  винуватий. (Шум у залі)  Значить, міра запобіжного  заходу,  тримання  під вартою, обрана судом, який має  для цього виключну компетенцію. Є рішення  суду, яке ніхто не  відмінив. І на підставі цього рішення у даний час  він тримається на законних підставах  у місцях позбавлення волі. Значить цей строк визначений до 26 травня. Після     26 травня   питання буде розглядатися судом, якщо ця справа буде у суді.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Так, Володимир Олійник, фракція  Партії регіонів.

 

12:46:37

ОЛІЙНИК В.М.

Тема голодування  є не новою. І ви, дійсно,  назвали цифру, що приблизно до  100 осіб голодує у знак протесту. І коли був  Луценко  міністром внутрішніх  справ України, він щоденно  отримував інформацію, у тому числі в якій вказувалося, хто голодує і які вимоги ставлять. Але ні   разу  міністр  внутрішніх справ Луценко, не дивлячись на те, що  так само плакали  матері, приносили довідки, не ставив питання  про зміну запобіжної міри покарання і так далі. Але чому він цього не робив? Тому що він діяв по закону. І він, безперечно, дотримувався букви і духу закону.

І нам сьогодні потрібно так само, щоб прокуратура діяла і суд по закону. Закликати Луценка, щоб він припинив голодування, бо це шкодить його здоров’ю. І максимально швидко, але не в порушення кримінально-процесуального закону рухатись до суду. І там знайти відповідь на всі питання.

 

ПРИШКО А.Г. Я хочу сказати, дійсно, визначений судом термін ознайомлення захисників з матеріалами справи, він закінчується 16 травня. Після того слідчий отримає право для направлення цієї справи прокурору для затвердження обвинувального висновку і направлення справи в суд для розгляду по суті.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Павло Жебрівський, фракція „Наша Україна – Народна Самооборона”.

 

12:48:07

ЖЕБРІВСЬКИЙ П.І.

Прошу передати слово Ярославу Кендзьору.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Кендзьор, мікрофон.

 

12:48:13

КЕНДЗЬОР Я.М.

Шановний Заступнику Генерального прокурора! Я хочу, щоб ви мені пояснили одну цікаву річ. Ви, напевно, знаєте, що у Львові у квітні місяці обласний апеляційний суд відпустив з-під варти членів банди Сушка, яка тероризувала всю Україну, Львів і Київ у тому числі. На свободу вийшли кілери, за якими десяток вбивств. Скажіть будь ласка, то чи можна, так би мовити, співставити вину і, так би мовити, небезпеку Луценка? І ці кілери, слідством вина котрих доказана? Чому, яка реакція Генеральної прокуратури, надії судді Яременка і Перетятка, які вже не вперше, так би мовити, то фабрикують, то відвертих злочинців відпускають. Що робить Генеральна прокуратура? Для чого вона існує…

 

ПРИШКО А.Г. Генеральна прокуратура виконує функції, які покладені на неї законом. Вони чітко визначені в Конституції і в Законі України «Про прокуратуру».

Що стосується реагування по даному факту, який ви сказали по Львову, прокуратурою поставлено питання щодо відповідальності цих суддів, звільнення їх з займаних посад і це питання буде вирішуватись.

Міра запобіжного заходу щодо тієї чи іншої особи, запобіжного заходу тримання під вартою, винаходиться виключно в компетенції слідчого і суду. Суд вирішує питання по суті поданого слідчим подання щодо обрання запобіжного заходу. Якщо слідчий вважає, що такі підстави є, він звертається з поданням до суду, який і вирішує питання обрати тій чи іншій особі, з урахуванням вчиненого нею злочину та інших обставин, міру запобіжного заходу тримання під вартою.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Іван Кириленко передає право на постановку питання Володимиру Яворівському, фракція "БЮТ – "Батьківщина".

 

12:50:22

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.

Коли ви піднялися на трибуну, скажу чесно мені…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Мікрофон, будь ласка.

 

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О. Коли ви піднялися… Коли ви піднялися на трибуну, чесно скажу, мені спершу вас було шкода, бо ви просто-на-просто гвинтик у цій жахливій, моторошній, антиправоохоронній системі, яка сьогодні є в Україні. Але послухавши вас, мені вже вас не шкода. Вас чув сьогодні український народ. Я думаю, що ви свідомі цього, всі решта поховалися у вас за спину.

Ви сьогодні розповіли, що Луценко фактично перебуває на курорті: йому створили комфортабельні умови – він уже один єдиний у камері; ним, виявляється, займаються, хочуть, щоби він прийняв вітаміни; йому занесли телевізор. Боже мій! Ну, заздрити потрібно.

В мене конкретне запитання до вас. Ви це все сказали в ефір. Якщо щось станеться із Луценком, тіпун мені на язик, ви готові сісти на лаву підсудних, так чи ні?

 

ПРИШКО А.Г. Значить, перше, я дав вам об'єктивну інформацію, яка ґрунтується на матеріалах прокурорських перевірок, матеріалах медичної документації, матеріалах слідчого ізолятору – це об'єктивна інформація. Що стосується Луценка, він добровільно обрав такий шлях. У нього є вибір, його право вибору, і цей вибір… (Шум у залі) І цей вибір ми порушувати не маємо права. Є вибір вживати їжу, є вибір вживати суміш, є вибір відмовитись. Він вибрав, на жаль, такий вибір, який створює загрозу для його здоров'я. Ми все робимо для того, щоб його захистити. (Шум у залі) Не знаю, за що я маю сідати на лаву підсудних.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Маньковський передає право на постановку запитання Михайлу Чечетову, будь ласка, фракція Партії регіонів.

 

12:52:04

ЧЕЧЕТОВ М.В.

Уважаемый Анатолий Григорьевич,  спасибо вам за объективную  информацию. Вы абсолютно правильную линию поведения  заняли. Вы не пытаетесь понравиться ни левой, ни правой части зала, вы  говорите правду. Спасибо вам и дальше говорите правду, какая она ни есть.

Теперь в отношении вопроса. Вы знаете,  в демократическом государстве  всегда те, кто при власти, они работают; те, кто  в оппозиции, они обещают и брешут, брешут и обещают, обещают и брешут. 

У меня вопрос. Многие сегодняшние  криминальные дела  покрыты и  политическим мусором и политическим  мусором, и политическим враньем, и политической шелухой. Вот  если абстрагироваться от политического вранья, от политического мусора наносного, от политической   шелухи, от политической трескотни, от политической брехни, тогда и сказать чисто объективно, вы уже  об этом говорили, но еще раз, поскольку слушают нас по радио радиослушатели, также  правду скажите еще раз. Якою є причина тривалого перебування Луценко  у СИЗО? Спасибо.

 

ПРИШКО А.Г.   Запобіжний захід тримання під вартою обраний йому відповідно до  вчиненого ним злочину з врахуванням всіх обставин  справи, обрано судом  міру запобіжного заходу,  і суд вправі вирішувати це питання, тільки  суду компетенція.  (Шум у залі)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Зарубінський. Прошу, шановні колеги.

 

12:53:42

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Прошу передати  слово, Володимире Михайловичу, Катерині Ващук. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Катерина Ващук, будь ласка.

 

12:53:50

ВАЩУК К.Т.

Шановний  Анатолію Григоровичу,  для не юриста, поясніть, будь ласка. Якщо адвокати Луценка ознайомилися  зараз у терміновому порядку зі справою, як ви сказали, до 16 числа. Чи може слідчий чи прокуратура обрати йому інший засіб, ніж утримання в СИЗО? Чи  можуть  його відпустити на підписку про невиїзд, чи можуть тобто до суду його відпустити на волю,  відносно хоча б.

 

ПРИШКО А.Г. Значить, це питання находиться виключно в компетенції слідчого, який є процесуально незалежною особою, і суду. Якщо навіть таке відбудеться, значить, то це питання має вирішувати слідчий спільно з судом. Слідчий на даний час заявив, коли я готувався йти виступати в Верховній Раді, він сказав, що підстав для зміни запобіжного заходу Луценку немає в даний момент. Але після того, як справа надійде до суду, суд обов’язково розгляне це питання і зобов’язаний розглянуть це питання щодо міри запобіжного заходу відносно Луценка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, Сергій Власенко, фракція "БЮТ" – "Батьківщина".

 

12:55:22

ВЛАСЕНКО С.В.

Шаго передає 2 хвилини.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Хто, хто?

 

ВЛАСЕНКО С.В. Шаго передає 2 хвилини.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Євген Шаго, будь ласка.

 

ВЛАСЕНКО С.В.

Шановний пане доповідачу, я отут знаходжусь. Я хочу вам в очі дивитися, коли буду задавати питання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Одну хвилинку. Сергій Власенко, йому передає іще і Шаго, значить 2 хвилини він буде ставити запитання. Будь ласка.

 

ВЛАСЕНКО С.В. Але якщо можна, тоді на нуль мені скиньте, бо вже 20 секунд.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Скинули. Спочатку.

 

12:55:45

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую. Шановний пане доповідачу, я хочу бачити ваші очі, коли ви будете відповідати на моє запитання.

По-перше, поясніть, будь ласка, які були підстави взагалі застосовувати міру запобіжного заходу до Луценка. Відповідно до Кримінально-процесуального закону таких підстав є всього 3: перша –  коли людина може уникнути від слідства. Це перше. Друга –  коли людина буде впливати на слідство. Це друге. І третя –  коли людина буде продовжувати нібито злочинну діяльність. Луценку інкримінують злочини на посаді міністра внутрішніх справ. Якщо ви не знаєте, то він уже півтора року як не міністр внутрішніх справ. Я вас про це інформую офіційно. То яку підставу ви застосували для того, щоб взагалі застосувати для нього запобіжний захід будь-який? Це питання перше.

Питання друге. Коли до Луценка застосовувалися міри запобіжного заходу, уже було закінчено попереднє слідство. Як він міг впливати на слідство, яке уже закінчено?

Третій момент. На стадії ознайомлення з матеріалами справи слідчий самостійно без будь-якого суду, не вводьте в оману депутатів Верховної Ради і українське суспільство, приймає рішення сам, так як було прийнято рішення по інших особах, на стадії ознайомлення з матеріалами справи слідчий сам прийняв рішення і змінив, незважаючи  на те, що було рішення суду про тримання під вартою, слідчий  вирішив, що можна змінити на підписку про невиїзд. Чому таке не відбувається по Луценку? Луценко не уникає слідства. Луценко готовий сприяти слідству. Луценко підписав всі необхідні документи, хоча ви протизаконно вимагали від нього це. Луценко не може продовжувати функції міністра внутрішніх справ, оскільки  він не є таким. Чому Луценка обмежили у свободі?

Не посилайтеся на суд. Суд розглядав подання Генеральної прокуратури України. Суд не висмоктав це з пальця, суд дивився ваші думки. Суд, повірте, не знайшов жодних підстав. Я теж був разом із колегами-депутатами під час цих судових засідань і бачив очі того судді, тому хочу подивитися в ваші.

Будь ласка, надайте відповідь на ці питання.

 

ПРИШКО А.Г. Власне, ви самі дали відповідь на своє питання.       (Шум у залі)

 Доводи слідчого були викладені у поданні до суду. Суд розглянув це подання, дам оцінку тим доводам  і обрав міру запобіжного заходу.         (Шум у залі)

Дане рішення суду залишилося в силі, ніхто його не скасував, і воно діє. (Шум у залі)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Михайло Косів, останнє запитання,  будь ласка.

 

 12:58:20

КОСІВ М.В.

Причиною арешту і відкриття кримінальної справи проти Луценка ви  назвали  загальну – заволодіння чужим майном. І все-таки тим, хто нас слухає, цікаво було б знати, а що це таке за "майно чуже", яким заволодів Луценко.

Я сьогодні вже вдруге слухаю представника нинішніх правоохоронних органів і ловлю себе на думці в тому, що ви абсолютно дезінформуєте суспільство і говорите неправду. Луценко із справою ознайомився повністю. Луценко  перебуває в тяжкому стані. Тому немає абсолютно жодних підстав, крім політичної помсти, тримати його у такому стані, в якому ви його тримаєте. Що ви можете відповісти  на це запитання, зокрема на першу його частину.

 

ПРИШКО А.Г. Я зрозумів ваше запитання.  Я можу відповісти таким чином. Слідство у цій справі на даний момент завершено. Єдина затримка за захисниками, які продовжують ознайомлюватися з матеріалами справи. По кримінальній справі зібрані всі докази, оцінка цих доказів буде дана в суді. Справа найближчим часом буде направлена до суду, який розгляне і дасть оцінку всім тим доказам і визначить виновність чи невиновність Луценка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Анатолій Григорович. Час вичерпаний. Сідайте. Дякую вам.

Шановні народні депутати… Шановні народні депутати! Шановні народні депутати, ми зараз, о 13 годині, повинні перейти до виступів народних депутатів - одну хвилинку! – у розділі "Різне", але у нас дві фракції внесли заяву з вимогою оголосити перерву для проведення консультацій. Ми можемо оголосити перерву на 30 хвилин, після того 30 хвилин тільки мати, ви розумієте, для виступів депутатів.

Тому давайте таким чином, шановні колеги. Я колезі Ар'єву пояснюю: 13 година  - "Різне" у нас. Або півгодини будемо гуляти і після того виступи… Шановні колеги, яку перерву? Давайте таким чином: записуйтесь зараз на виступи. Я думаю, що і виступите в процесі обговорення – та й усе. І скажете все, що вас цікавить.

Я прошу записатися на виступи. Будь ласка, проводиться запис на виступи.

Прошу прізвища народних депутатів вивести на інформаційне табло.

Чуднов, фракція Партії регіонів. Наступним буде виступати Шлемко.  Так є Чуднов? Будь ласка.

 

13:01:38

ЧУДНОВ В.М.

Прошу передати народному депутату Мовчану.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Мовчан, будь ласка.

А замість кого ще? А, Заблоцький і Чуднов об’єднуємо – 6 хвилин, будь ласка. Орест Муц.

 

13:02:11

МУЦ О.П.

Орест Муц, Тернопільщина. Шановні земляки тернополяни! Президент України Віктор Янукович визначив проведення земельної реформи пріоритетним завданням 2011 року. Адже, як відмітив глава держави, дякуючи Богу, ми маємо найсприятливіші умови для ведення сільського господарства, але не можемо дати людям можливості для ефективної обробки землі. Селяни не мають гідного заробітку, земельні ресурси розкрадаються.

Саме за помаранчевої влади тіньова приватизація та використання земельних ресурсів на Тернопільщині досягли загрозливих форм, а руйнівників аграрної галузі нагороджували званнями героїв України, кого за вагон цукру, кого за вагон зерна.

Один із таких героїв контролює близько половини орної землі Тернопільщини – це власник агрохолдингу "Мрія" Іван Гута. Його діяльність розвалює аграрну галузь області, а також економіку краю загалом.

Подумайте тільки, дотаційні на 80 відсотків області бюджет якої близько півтора мільярди гривень цей горе-герой привласнив близько мільярда державних коштів. Результати господарювання на деяких землях вражають 7-8 центнерів з гектара зернових та 150 цукрових буряків, у 19 столітті, коли серпом жали і то більше збирали, хоча тоді в нашій області не було ні управління сільського господарства ні начальника Хоми.

Зрозуміло, що власника цікавить лише скупка землі за копійки, та всі пов’язані з цим фінансові афери, а от селяни за здану в оренду землю одержують копійки. Ставши власником шести цукрових заводів агрохолдинг втричі зменшив обсяги виробництва та надходження податків. Традиційно для краю цукрова галузь  стала збитковою, а директори цукрозаводів виконують функції земельних спекулянтів, пропонуючи головам сільрад гроші за допомогу в обдурюванні селян.

Прикро, що в рейтингу 200 найбагатших людей України 2010 року Гута посів 21-е місце з капіталом майже у півмільярда доларів. Прикро, бо це багатство здобуде за рахунок мозолів на руках земляків та омани держави. Адже разом з тим рейтинговий багатій задекларував збитки та недодав в бюджет краю близько мільярда гривень, що дорівнює майже бюджету області.

Причетність Гута до офшорних компаній-засновників також не є піклування про рідний край, про відбудови сіл Тернопільщини. Подібним горе-господарником є "Бучачагрохлібпром" та її власник Петро Гац. Тут теж йдеться про оренду на прив'язі, захоплення селянських полів, майна громади, знищення урожаю, про мінімальні сплати податків при значних оборотах та про схеми зловживання зерном аграрного фонду. Прикро, що в цих оборудках бере пряму участь і начальник управління сільського господарства пан Хома.

Зрозуміло, що наполягання Президента на необхідності проведення земельної реформи та законодавчого визначення жорстких критерій перепон для її неефективного використання та спекуляцій є нагально необхідним для держави. А для Тернопільщини це взагалі може стати одним з найважливіших перетворень, що покладе край над прибутком аграріїв-шулерів та зубожінню простих селян. І сільськогосподарська Тернопільщина ще може стати потужною годівницею країни.

Цей виступ прошу вважати зверненням до Президента, Прем’єр-міністра та усіх силових структур, щоб зупинили зловживання в аграрному секторі Тернопільщини. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, шановні колеги, народні депутати  Шлемко, Корж, Фомін і Яворівський передають право на виступ  Власенку. Таким чином  12 хвилин.     Потім буде виступати Гасюк замість Камчатного.

 

13:07:10

ВЛАСЕНКО С.В.

Шановні колеги! Ми тільки  що були  з вами  свідками фарсу, який називається "Інформація  Генеральної прокуратури щодо Юрія Віталійовича Луценка".

Повірте, свідками не меншого фарсу ми  є в іншому питанні, в питанні так званої "газової" справи Юлії Тимошенко, яка позавчора і вчора розглядалася Печерським районним судом. В Печерському районному суді розглядалася скарга Тимошенко на постанову старшого слідчого в особливо важливих справах щодо порушення, щодо неї, кримінальної справи. Під час дослідження судом матеріалів справи,  з'ясувалися дуже цікаві обставини.

В чому ж звинувачують Юлію  Тимошенко? Не зважаючи на широкий резонанс цього питання в засобах масової інформації,  але коментують це питання по різному. Насправді, якщо  говорити мовою "сухих"  фактів і говорити  текстом постанови про порушення кримінальної справи, Тимошенко інкримінують дві речі. Перше, що вона ніби то, перевищуючи свої службові повноваження, незаконно, ніби то  незаконно, від імені Кабінету Міністрів    видала так звані директиви на проведення газових переговорів. І друге,  що ніби то, внаслідок  цих директив, були завдані  збитки державі Україна на 1,9 мільярдів гривень. І одне, і друге є повною  брехнею і не тільки не підтверджується, а спростовується матеріалами справи.

Насправді, які документи мав слідчий, порушуючи кримінальну справу? Зокрема, слідчий в своїх руках тримав висновок заступника Генерального прокурора України   від 18.06.2010 року. Тобто уже  за  діючої влади, діючий заступник Генерального прокурора ці питання  розглядав. Що ж  зазначив цей заступник Генерального прокурора? Він зазначив про те, що за висновками фахівців Міністерства юстиції України та Інституту держави і права  імені Корецького, директиви делегації НАК "Нафтогаз України" на переговори  з ВАТ "Газпром", затверджені 19.01.2009 року Прем'єр-міністром України   не можуть розглядатися в розумінні директив уряду,       затвердження яких регулюється законодавством України. В перекладі на нормальну людську мову це означає, що Тимошенко діяла в межах своїх повноважень. Тимошенко не затверджувала жодних директив уряду, а видала власний документ, документ Прем'єр-міністра. Що ж пише слідчий, маючи таке? Він пише: "Ні, Тимошенко діяла проти закону". Тобто слідчий, порушуючи кримінальну справу проти Тимошенко, не ґрунтувався на матеріалах кримінальної справи, він діяв всупереч цим матеріалам, знаючи, що Тимошенко не скоювала злочин. Але виконуючи певне замовлення, він виніс ту постанову, яку виніс.

Крім цього, аналогічний висновок міститься і в листі Міністерства юстиції України за підписом міністра не Оніщука, а Олександра Лавриновича, діючого міністра. Висновок датований 7 квітня 20011 року. Абсолютно аналогічний висновок про те, що Тимошенко діяла в межах повноважень. Тимошенко нічого не порушувала.

Питання визначення збитків – це друге питання, яке в принципі неможливо досліджувати, якщо Тимошенко діяла в межах повноважень, взагалі виглядає абсурдним в рамках цієї кримінальної справи. Як же ж пропонують слідчі рахувати збитки? Дуже просто. Слідчий каже: "Ви знаєте, цього року ціна на природній газ більша, а транзит залишився той самий. Відповідно НАК "Нафтогаз"змушений газ закупати дорожче і відповідно це є збитки НАК "Нафтогазу України". За такою абсурдною логікою треба порушувати кримінальні справи проти всіх прем'єр-міністрів, починаючи, як мінімум, від 2006 року, і проти всіх керівників НАК "Нафтогазу України", починаючи, як мінімум, з 2006 року. Оскільки щорічно ціна на природній газ в Україні збільшувалася, а ставка транзиту залишалася такою самою.

Тобто Єхануров, Янукович, Тимошенко повинні тоді за цією абсурдною логікою нести однакову відповідальність так само як і Івченко, Бойко і інші керівники  НАК "Нафтогаз України". Але ще раз підкреслюю, зазначена логіка є цілком і цілком абсурдною і не може прийматися як нормальна. За цією логікою уряд підвищив пенсії, уряд підвищив комунальні тарифи, громадяни почали більше сплачувати коштів  за комунальні тарифи. Відповідно вони почали нести збитки. За цією логікою уряд повинен сидіти в тюрмі. Проти нього повинні бути порушені кримінальні справи. Тобто це ще вкотре підтверджує абсурдність таких тверджень.

Крім того слідчій неодноразово в постанові зазначав, що нібито Україна за наслідками домовленостей Тимошенко почала придбавати природній газ за ціною 450 доларів на тисячу кубічних метрів. Це теж є цілковитою брехнею і спростовується тими матеріалами, тими документами, які є в матеріалах справи і які отримані тим самим слідчим.

За наслідком висновків, які були зроблені відповідними фахівцями всіх міністерств і відомств, слід зазначити, що там також був присутній аж цілий представник служби, начальник відділу другого управління Служби безпеки України, ну, напевне, для того, щоб наглядати, щоб правильні були висновки, але навіть в цій ситуації експерти не змогли збрехати і змушені були констатувати, що в 2009 році Україна споживала газ не по 450, як брехливо пише слідчий в своїй постанові, а по 233 долари за тисячу кубічних метрів. То я питаю, а де збитки? Якщо не 450, як бреше слідчий, а 232 як пишуть експерти, запрошені цим самим слідчим. То де правда?

В поясненнях, які оголошувала суддя під час дослідження матеріалів справи, вона їх оголошувала в публічному судовому засіданні, ця інформація є публічною відповідно до чинного законодавства України, всі опитані в цій справі фахівці підтверджують одне-єдине. Коли Тимошенко змушена була розпочати приймати участь в переговорах, російська сторона займала абсолютно жорстку позицію, а саме: Україна буде купувати газ по 450. Не базовою ціною буде 450 доларів за тисячу кубічних метрів, а Україна буде купувати газ по 450. За наслідками переговорів Тимошенко Україна, як зазначають експерти, запрошені слідчим, отримала газ по 233, тобто початок переговорів – 450, за наслідком переговорів – 233 долари за тисячу кубічних метрів. Де тут збитки? Покажіть мені збитки. Їх немає. Однак, слідчий вперто пише "збитки", суддя  вперто слухає  збитки. І ми будемо знову  мати таку саму картину, як мали тільки що, слухаючи  інформацію заступника Генерального прокурора. Нібито закону такого немає, нібито нічого не порушено, нібито  все добре, але один сидить у тюрмі, а щодо другої  порушена кримінальна справа і  є серйозна  перспектива, що  заангажовані суди приймуть таке саме  заангажоване рішення.

Тому я  вважаю, що у даному випадку є абсолютно чіткі дані, які  зазначають про те, що немає жодного складу злочину у діях Тимошенко, немає жодних підстав для порушення кримінальної справи у діях  Тимошенко. Однак, поряд із тим є  достатньо підстав вважати, що старший слідчий  в особливо важливих  справах, який  порушував цю кримінальну справу, порушив низку статей  Кримінального кодексу України. Тобто цей слідчий  завідомо, незаконно порушив проти особи кримінальну справу. І це повинно тягти за собою  кримінальну відповідальність. 

У цій частині я прошу вважати мій виступ запитом до  Генерального прокурора України  щодо  притягнення старшого слідчого  з особливо  важливих  справ     Генеральною прокуратурою України  радника юстиції  Нечвоглода до кримінальної відповідальності за завідомо незаконне порушення  кримінального переслідування невинної особи.

Ще раз підкреслюю, що ще треба довести слідству. Якщо Тимошенко  інкримінують  перевищення влади, яке потягло  збитки. Ні перевищення влади, ні збитків немає. Що іще треба? Нам іще треба черговий заступник Генерального прокурора на трибуні, який буде опускати  долу очі і говорити, що все законно?  Чи що нам треба?  Скільки треба суспільству це терпіти?

Тому  я ще раз підкреслюю, я прошу мій виступ зарахувати, як звернення до  Генерального прокурора з цього  питання, депутатський   запит, я перепрошую… Вважаю це запитом до Генерального прокурора. Прошу Генерального  прокурора відреагувати в установлений  чинним законодавством термін. У випадку  підтвердження  цих даних, а вони  є абсолютно беззаперечними,  прошу притягти слідчого до кримінальної відповідальності.

Додатково хочу зазначити ще декілька моментів. Під час слухання справи в Печерському районному суді робилися всі спроби утаємничити розгляд цієї справи, не зважаючи на ті кричущі факти, які я тільки що наводив.

Спочатку суддя не допускала пресу взагалі. Потім суддя змушена була допустити засоби масової інформації, які були присутні у величезній кількості. Після цього суддя почала досліджувати матеріали справи в такий спосіб, в якому вони не досліджувалися в жодній кримінальній справі і під час жодного розгляду питання про скасування постанови про порушення кримінальної справи. Суддя почала читати всі аркуші кримінальної справи.

При цьому, коли преса вже пішла із залу засідань, суддя розглянула третій том за 15 хвилин. Тобто, коли суддя побачила, що преси нема, все почало рухатися значно швидше.

Слід зазначити, що кримінальна справа щодо Тимошенко не тільки порушувалася незаконно, кримінальна справа проти Тимошенко продовжує розслідуватися незаконно. На жаль, Генеральна прокуратура спілкується з Тимошенко і з захисниками за допомогою прес-служби, не вчиняючи тих дій, які передбачені Кримінально-процесуальним кодексом.

Генеральна прокуратура, знову-таки, всупереч вимогам кримінально-процесуального закону, застосувала до Тимошенко незаконно, ще раз підкреслюю, міру запобіжного заходу у вигляді підписки про невиїзд. Сьогодні Генеральна прокуратура розповсюджує інформацію, що нібито Тимошенко перешкоджає проведенню слідчих дій.

Офіційно заявляю, це неправда. Тимошенко – перша особа, яка зацікавлена в швидкому та якісному розслідуванні цієї кримінальної справи. Оскільки вона вважає, і це підтверджено тими матеріалами, які знаходяться в Печерському районному суді, що вона, що немає жодних доказів, що вона нібито вчиняла якісь правопорушення, а тим більше кримінально карані злочини. Тимошенко діяла цілком законно. Дякую.

 

Веде засідання заступник Голови Верховної Ради України

М.В.ТОМЕНКО

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу підготувати відповідний депутатський запит Генеральній прокуратурі з предмету, про який говорив народний депутат Сергій Власенко.

До слова запрошу Гасюка Петра Петровича, група «Реформи заради майбутнього». За ним буде виступати Ярослав Кендзьор, якому передає слово колега Роман Ткач. Прошу, Петре Петровичу.

 

13:19:10

ГАСЮК П.П.

Дякую. Шановний головуючий! Шановні радіослухачі! Депутатська група "Реформи заради майбутнього" хоче відзначити, що цієї весни, як і у всі попередні роки, ми вкотре змушені спостерігати стрімке зростання цін на пальне. Незначне підвищення ціни на нафту на світових ринках призводить у країнах Європи до адекватного підвищення цін на пальне. Натомість у нас кожен факт коливання світових цін на нафту використовується як привід для  неспівмірного зростання цін на нафтопродукти. І це при тому, що впродовж останніх декількох років ми спостерігаємо стабільне зростання цін на пальне, яке аргументується тим, що світова ціна на нафту постійно росте.

У той же час, при падінні світової ціни на нафту ціни на нафтопродукти в Україні або залишаються на тому ж рівні, або ж значно підвищуються.  Саме тому, за експертними оцінками, АЗС, які торгують на українському ринку, мають на кожній тоні нафтопродуктів прибуток на 30 доларів вищий ніж у Європі чи у цілому світі.

При цьому на вітчизняному ринку нафтопродуктів чітко прослідковується ще одна закономірність. Всупереч усім обіцянкам виробників пального про те, що підвищення ціни на нафтопродукти супроводжуватиметься підвищенням їх якості, ми спостерігаємо протилежну тенденцію: чим вищі ціни на бензин та дизпаливо – тим більше на ринку нафтопродуктів фальсифікату. Нині, за різними експертними оцінками, на нашому ринку продається до 30 відсотків неякісного пального.

У підсумку доводиться констатувати: незважаючи на те, що за останні два роки податки на автомобільне пальне виросли фактично у два рази – споживачі так і не отримали якісного пального. Від цього страждають не лише люди, а і навколишнє середовище. Водночас, Держспоживстандарт на початку цього року вкотре відклав перехід пального на стандарт Євро-4, оскільки вітчизняні виробники до цього часу не встигли завершити модернізацію заводів. Прикриваючись гаслами  "Захист вітчизняного товаровиробника" та фактично монополізувавши ринок, вони тривалий час досить комфортно почуваються буз будь-якої модернізації.

Цілком очевидно, що за умов, коли ціни на пальне в Україні практично зрівнялися з європейськими, далі так  тривати не може.

У зв'язку з цим депутатська фракція "Реформи заради майбутнього" вимагає  від уряду здійснити кроки у напрямку реформування галузі  виробництва нафтопродуктів та їх ринку. Йдеться, насамперед, про створення умов  для посилення конкуренції у цьому  секторі економіки. Крім того, необхідно зрештою сформувати стратегічний резерв нафтопродуктів, за допомогою якого можна було б оперативно  гасити спекулятивні ціни на пальне. Це ті заходи, які необхідно невідкладно здійснити, щоб вже у найближчому майбутньому  мільйони українських автомобілістів  купували за європейськими цінами…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.

 

ГАСЮК П.П. …якості. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. До слова запрошую Ярослава Кендзьора, фракція "Наша Україна – Народна самооборона".

 

13:22:28

КЕНДЗЬОР Я.М.

Шановні колеги народні депутати! Шановні земляки українці! Проголосувавши 21 квітня за використання Червоного Прапора Перемоги, Верховна Рада України заклала провокацію, яка  вибухнула 9 травня у Львові та інших областях. З іншого боку, Верховна Рада легалізувала Україну, як  сталінський заповідник у центрі   Європи.  Всі ми  бачили, як на Хрещатику, у столиці України,  першим проходив, так званий,  Прапор Перемоги, другим   далеко позаду йшов Державний синьо-жовтий Прапор, а у спину їм та Президенту Януковичу і всій владній челяді дихав величезний портрет Йосипа Джугашвілі (Сталіна), того, який у свій кривавій пащі   перемолов мільйони українців.

Чи може хтось, хто має здоровий глузд і здоровий  розум хоч на мить уявити, що таке видовище  можна було б побачити на вулицях Риги, Таллінна, Вільнюса, Варшави, Будапешта, Праги там, де гуляли  і місили   живих людей радянські танки? Я з усією відповідальністю заявляю, що  львівська міська і обласна влада, беручи до уваги провокації Верховної Ради 21 квітня цього року, маючи інформацію про наміри  московських диверсантів у ликах "Руского единства"   и "Родины" та інших  погостювати у Львові із сталінськими прапорами і портретами, робила все можливе, щоб у день 9 травня у Львові і області було спокійно.

Хотілося вірити, що спокій у державі, в будь-якому його регіоні потрібен і центральному керівництву України. У п’ятницю 6 травня я зустрівся з главою Львівської адміністрації Михайлом Цимбалюком. Він запевнив мене, що погодив з керівництвом держави, що ні червоних прапорів, ні гастролерів з Одеси і Криму у Львові не буде. Львів до того ж відзначав своє 755-річчя. Як гуляли червоні фашисти у Львові, бачила уся Україна і світ.

Для керівництва міста і області поява промосковських бойовиків стала повною несподіванкою. Їх з почестями на Пагорб Слави і назад після виконаного провокативного завдання супроводжував ОМОН і міліція. Провокація більш ніж очевидна. Команду на її реалізацію міг дати тільки Президент держави, а виконали її покірні слуги Могильов і Хорошковський. Заручниками цієї провокації і крайніми стали місцева влада і львів'яни.

Резонне запитання. Для чого владі такі провокації? Мені здається, відповідь одна, розпалити вогонь ненависті між різними частинами України, щоби оцей радянський ветеран-переможець не думав, чому йому сьогоднішня влада не забезпечила хоча б трішечки подібне життя, яке має сьогодні переможений ветеран Вермахту. Чому у День Перемоги 9 травня до похідної солдатської кухні тут у Києві вишикувалася кількакілометрова черга за черпаком злиплої солдатської каші? І навіть цієї розкоші більшій половині черги не вистачило. А за 30 мільйонів гривень, затрачених на виготовлення і придбання червоних прапорів перемоги, можна було б одноразово нагодувати не тільки ветеранів Києва, а й інших міст та ще й примастити суху кашу маслом і шматком м'яса. Портретами Сталіна і тими ж сталінськими червоними прапорами легко відлякувати Європу, що й потрібно було Кремлеві. І він потирає руки, а наші місцеві холуї взяли на душу ще один тяжкий злочин, але на цьому нащадки Йосипа Джугашвілі не вгамовуються, вони обіцяють навідатися до Львова 22 червня у день нападу Гітлера на свого вчорашнього друга Сталіна. Що для нас, я хочу їм повідомити, означає дата 22-го червня?

22 червня у день нападу Гітлера на Радянський Союз у Львові почалося масове винищення усіх в`язнів сталінських буцегарень. Енкаведисти в полі чола вистрілювали аж по 24… по 25-е число усіх українських патріотів, які томилися у енкаведистських тюрмах: це тюрма  Лонського, тюрма Бригітки, тюрма Замастринівська. В кожному районному центрі, в кожному більш-менш крупному населеному  пункті енкаведисти творили оце місиво криваве, винищуючи всіх до… дощенту.  І 22 червня, і подальші дні у нас будуть постійні на місцях знищення радянською владою українських патріотів молебнів – вшанування пам`яті.

Якщо ці люди, які збираються приїхати до Львова, погодяться піти разом з нами помолитися і пом'янути і засудити сталінських катів, хай, на здоров`я, приїжджають. Якщо вони приїдуть, щоби вчити нас як любити сталінський прапор, я сьогодні закликаю львів`ян і свідомо це роблю, вийти мінімум 100 тисяч львів`ян на вулиці і достойно зустріти цих нащадків Йосипа   Сталіна. Бо, коли влада центральна байдуже дивиться як провокатори-сталіністи, фашисти червоні плюндрують Україну, то Галичина принаймні мусить сама себе захистити. І ми це зробимо. Дякую. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. До слова запрошую Геннадія Задирка. За ним буде виступати Юлія Ковалевська. Прошу.

 

13:28:47

ЗАДИРКО Г.О.

Шановний  головуючий! Шановні колеги! Шановні громадяни України! Своїм виступом від партії "Народна влада", від депутатської групи "Реформи заради майбутнього" хочу порушити питання щодо ситуації, яка склалася у місті Миколаєві в багатодітній сім`ї Чернишових. Майже рік я переймаюся цим питанням, я намагаюся вирішити його, тому що, побачивши умови, в яких існує сім'я, я не зміг залишитися байдужим. Ви тільки уявіть собі: сім'я на сьогоднішній день складається з 12 осіб та мешкає в однокімнатній квартирі загальною житловою площею 14 з половиною квадратних метрів, що складає 1,2 квадратних метра на одного мешканця. При цьому найменшому мешканцю 8 місяців від народження.

Я неодноразово звертався до миколаївського міського голови, до Міністерства у справах сім'ї, молоді та спорту, до Кабінету Міністрів України, до голови Миколаївської обласної державної адміністрації, але, на жаль, отримував пусті відписки, в яких чиновники наперебій спішили повідомити мене про порядковий номер сім'ї Чернишових у квартирній черзі та про те, що органами місцевої влади створено комісію з вивчення та розгляду питання, що питання взято на контроль і, можливо, колись буде вирішено.

На цьому всі дійства влади припинялися, а сім'я і далі продовжує існувати, так само існувати, а не, на жаль, жити, бо життям це не назвеш.

З часом стало зрозумілим, що ніхто і нікого не хвилює це питання, і ніхто його не збирається насправді вирішувати. Жаль, що сьогодні і Верховна Рада України, а саме провладні фракції, долучилась до цієї когорти байдужих, так як відмовилися сьогодні підтримати мій депутатський запит з порушеного питання до Президента України. На жаль, навіть така ліва фракція, як фракція комуністів, на жаль, теж не підтримала цей мій депутатський запит. А сім'я з 10 дітьми, в тому числі з немовлям, залишилася і далі жити на своїх 14 метрах і чекати на покращання житлових умов та збільшення житлової площі.

Дякую за увагу. Прошу свій виступ рахувати як наступне депутатське звернення до Президента України. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу оформити відповідні звернення.

До слова запрошую Юлію Ковалевську, фракція Партії регіонів. За нею буде виступати Євген Волинець, фракція комуністів.

 

13:31:17

КОВАЛЕВСЬКА Ю.С.

Уважаемый Николай Владимирович, уважаемые коллеги, телезрители, радиослушатели! 66 лет отделяет нас от победной весны 1945 года. Что такое 66 лет  для истории? Это всего лишь память одного поколения. Нам не нужно отыскивать правду в пыли седых летописей, ведь еще живут среди нас люди, помнящие как все это  было на самом деле. Это память заставляет их не молодых и далеко не здоровых надевать боевые награды, брать за руку внуков и правнуков и со слезами на глазах нести к ближайшему мемориалу цветы своим фронтовым друзьям. А мы с замиранием сердца, как самую величественную музыку, слушаем тихий звон орденов и  медалей на их груди. 66 лет, нам казалось, что никто, ни в праве, не может, не должен встать на их пути. Идут  герои, идут  победители. 

9 мая во Львове нашлась горстка оголтелых молодчиков преградивших путь победителям. Кто они? Манкурты, родства не помнящие? Они сеют межнациональную рознь, нетерпимость, попирают христианские ценности. Оскорбление священнослужителей и нападение на ветеранов – это крайняя степень одичания.

Кто привел за руку их к этим святым для миллионов людей местам? Политические убеждения? Сомневаюсь. А если и так, то не собственные, а навязанные, чужие. Кому-то было очень выгодно поджечь этот фитиль. Только взрыва не последовало. Десяток неофашистских молодчиков то не є весь Львів. Львів – гордость Украины, светлый, гостеприимный город и испортить его репутацию не слід і намагатися.

Друзья! Украина идет в Европу. Мы декларируем это едва ли не каждый день. Европейская культура строиться на терпимости, толерантности,  партнерстве и уважении ради совместной работы для достижения государственных и общественных целей.

События во Львове я расцениваю как неудачную попытку подорвать авторитет Украины в глазах демократического международного сообщества. Уверена, и Министерство внутренних дел, и Генеральная прокуратура дадут правовую оценку выявлен фактам нарушения прав и свобод человека.

Дорогие ветераны! Я обращаюсь к вам, герои Победы и дети войны! Быть вашими наследниками – большая честь и огромная ответственность. Память нужна погибшим, а забота – живым. Поэтому по поручению Президента Украины правительство работает над тем, чтобы обеспечить жильем всех инвалидов Великой Отечественной  войны. В ближайшее время будет произведена реконструкция и модернизация госпиталей и интернатов для  ветеранов. В бюджете 2011 года заложено больше средств на помощь детям войны и ветеранам, чем в бюджете прошлого года.

Дорогие наши ветераны! Вы можете быть абсолютно уверены в том, что никому и никогда мы не позволим забыть, или подвергнуть сомнению ваш подвиг и ваш героизм. Спасибо за победу!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.   До слова запрошую Цибенка Петра  Степановича, якому передав слово Євген Волинець. За ним буде виступати  Юрій Гнаткевич. Прошу, Петро Степанович.

 

13:34:38

ЦИБЕНКО П.С.

Фракція комуністів, Петро Цибенко, голова ради Організації ветеранів України.

Шановні колеги, шановні ветерани! Днями Україна, всі  люди доброї волі, відзначили чергову, 66-у річницю Великої Перемоги над фашизмом. Абсолютна більшість  населення країни гідно вшанувала  творців цієї  вікопомної події, ветеранів фронтовиків, трудівників тилу, які звільнили радянську країну, Європу і світ від фашизму. 

Але, справді велике, всенародне свято було затьмарене черговим звірячим побиттям ветеранів війни, влаштоване печерними  націоналістами, неофашистами з об'єднання "Свобода" у місті Львові. Весь світ облетіли телевізійні кадри, на яких сучасні  герастрати    зривають нагороди з ветеранів війни, рвуть гвардійські  стрічки, палять прапори, під якими ветерани-фронтовики здобували перемогу над фашизмом, б'ють самих ветеранів.

Відбувалося це на очах у працівників   міліції, яка  по відношенню до нападників діяла вкрай толерантно. А начальник  обласної міліції, після цієї кривавої розправи, заяви  про те, що  міліція успішно виконала завдання.

Тоді виникає природне запитання: а яким же було завдання?  П’ємонт української демократії в чергове "прославив"  Україну, поставивши її в центр міжнародного скандалу. І дуже хотілося б, щоб ми, українці, якомога швидше усвідомили одну просту річ. Це криваве побоїще  влаштували духовні нащадки і спадкоємці тих, хто у далекому 1941 році, зустрічали хлібом-сіллю фашистів, хто отримував від Гітлера "залізні хрести", хто навіки   затаврував себе у якості фашистських поплічників, фашистських холуїв. Їх дратує не свято Перемоги, їх дратує не Прапор Перемоги, їх дратують підсумки Великої Вітчизняної війни. Ну, не такого закінчення вони хотіли для цієї війни. Ці події яскраво засвідчують беззаперечний факт: в Україні поширюється, а в західних областях, особливо у Львові вже панує фашизм. Ющенко пішов, а "ющенківщина" залишилася.

Організація ветеранів України, фракція Компартії України у Верховній Раді України вимагають від Президента України, Генеральної прокуратури України ретельного розслідування цього неофашистського шабашу та притягнення до кримінальної відповідальності організаторів та виконавців цього цинічного злочину. Зупинімо фашизм, поки ще не пізно! Фашизм не пройде! Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. До слова запрошую Юрія Гнаткевича, фракція "БЮТ – "Батьківщина". За ним буде виступати Володимир Ар'єв, якому передав слово  Юрій Одарченок. Прошу, пане Юрію.

 

13:37:37

ГНАТКЕВИЧ Ю.В.

Юрій Гнаткевич, "Блок Юлії Тимошенко – "Батьківщина".

Шановні колеги, сьогодні багато говорили тут про Юрія Луценка, мого земляка, колишнього міністра внутрішніх справ. Кажуть, що йому принесли телевізор і він його дивиться. Якщо він його дивиться, я хочу сказати йому: "Юрію Віталійовичу, не жартуй, бо я перед Паскою теж голодував тиждень, а закінчилося все тим, що дивився телевізор аж три тижні у "Феофанії".  Тобто в результаті неправильного виходу із голодування в мене була внутрішня кровотеча і лише, завдяки мужності і великій фаховості лікарів, мене було врятовано і я сьогодні маю можливість отут виступати.

Кажуть, що він дивиться телевізор, і я дивився телевізор. Він у камері, а я в палаті. Він аналізував уже українське телебачення у камері, я його аналізував в палаті. Я згоден з ним. Все українське з, так званого, українського телебачення зникло. Колись Володимир Ленін казав, що з усіх мистецтв для нас найважливішим є кіно. Також я раніше цю фразу сприймав чисто формально. Тепер я її розумію, що це все означає. І недавно я почув також, що уже побили наші війська Німеччину, а німці ще створювали вохеншау, створили веселі фільми і крутили їх німцям, підбадьорювали їх і казали, що Гітлер переможе.

Ви знаєте, я був у Німеччині кілька разів, проходив підвищення кваліфікації. І ось один німець розказав мені таку історію, що коли почали там крутити радянське кіно про боротьбу партизан з німцями, і от дійшло до того, що вони, малі німці, хлопці 15-14 років, їм показують як партизани хочуть зірвати німецький потяг, який іде на Сталінград, щоб доповнити там, поповнити німецькі війська. То ми, каже, переживали не за німців, не за своїх батьків, а ми переживали за партизан. І ми переживали, що, коли їм не вдавалося підірвати цей потяг. Розумієте, що таке кіно і як воно маніпулює свідомістю людей, особливо свідомістю молоді.

Саме сьогодні оце кіно, яке ми бачимо, в якому вже нічого українського немає, маніпулює думкою українців. Україна з українського телебачення і кіно зникла. Останнім кінофільмом був фільм "Роксолана". Він так налякав донецький олігархат, що вони руками Табачника підсунули Кучмі проект постанови і він ліквідував Фонд сприяння українському кіно. Зараз ми бачимо не просто російську мову, ми бачимо виключно Росію в кіно. Тобто немає вже України ні в кіно, ні на телебаченні.

Я хочу подякувати пану Ахметову, що він українцям залишив на телеканалі, який зветься, як це не парадоксально, "Україна", маленькі літери до українців. Но у Феофанії дуже маленькі телевізори  і я, українець, змушений був підходити і кліпати очима і читати, що ж там для українців…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. До слова запрошую Володимира Ар'єва, фракція "Наша Україна – Народна самооборона". За ним буде виступати Юрій Кармазін. Прошу, пане Володимире.

 

13:40:59

АР’ЄВ В.І.

Шановні колеги, шановний головуючий і всі, хто стежать за закінченням трансляції цього тижня!

Якщо ви бачили, що відбувалося буквально годину тому в цьому залі, то ви, напевно, чули, що тут ніс нас представник Генеральної прокуратури. Ми хотіли  заслухати чесну інформацію від  Генеральної прокуратури по справі Луценка, а почули те, що почули завжди. Ми почули знову відверте знущання над законами України, ми почули  відверте знущання над народними депутатами, які  просто фактично показували факти брехні від Генеральної прокуратури, а  представник цього відомства стояв тут наче нічого  і не сталося. Дійсно, це напевно треба мати дуже міцні  нерви. Заздрю цим міцним нервам, коли відбуваються такі речі.

Я хотів сказати, що на сьогоднішній день  ми констатуємо про постійне погіршення стану Юрія Луценка. І ситуація стає, чим  далі, тим більше  небезпечною. Лікарі вже відверто  говорять, що невдовзі можуть початися невідворотні процеси в організмі  Юрія Луценка, які можуть призвести  аж  до летального результату, на жаль. На жаль, саме організм Юрія Луценка,  який  хворий зараз  на набутий під час перебування  в  СІЗО цукровий діабет, саме так відреагував на голодування.  Є  загроза його життю.

Тим не менш  Генеральна  прокуратура навіть і не думає змінювати запобіжний захід для людини, яка втратила здоров’я у СІЗО.  При чому Генпрокуратура знову ж таки, хочу підкреслити, весь час бреше  нам. Вони кажуть, що вони виконують закони. Але згідно  Закону право  звинуваченого на спілкування з адвокатом  не забезпечується взагалі. Сьогодні адвокатам заборонено було попасти до палати Юрія Луценка. Ось у мене відповідь Генеральної  прокуратури від 10 травня  2011 року. В ній написано, що проведено   комісійне обстеження Юрія Луценка і стан здоров’я визнано задовільним. Це брехня. У той день він був у лікарні.

І я вам хочу сказати, що ми вимагаємо негайного звільнення Юрія Луценка з-під варти і зміни йому запобіжного заходу. Ми  звинувачуємо заступника Генерального прокурора  Кузьміна і слідчого  Войченка у систематичному порушенні прав людини і знущанні над Юрієм Луценком. Ми звинувачуємо Януковича і його владу у політичних переслідуваннях, вибірковій юстиції і порушенні прав громадян України.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте будь ласка.

 

АР’ЄВ В.І. І ми заявляємо, що ми доб’ємося справедливості усіма засобами. І ми зможемо відстояти репресованих і переслідуваних. І ми відстоїмо Україну.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. До слова запрошую Юрія Кармазіна. За ним буде виступати Володимир Лещенко, фракція комуністів.

Юрію Анатолійовичу, прошу.

 

13:44:34

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни. Шановні народні депутати! Шановні наші громадяни! З цієї трибуни я мав честь колись заявити, що в діях нинішнього віце-прем’єра, а тоді голови обласної ради, Колєснікова не було складу злочину. Я чекаю, коли хтось з регіоналів заявить, що те, що робиться по відношенню до Луценка, це є порушення і людських, і божих заповідей.

Політична помста – ось мотив утримання Луценка під вартою! Сьогодні не обговорювалась інформація заступника Генпрокурора Пришка. Разом з тим маю честь заявити і нагадати зміст статті 62 Конституції України. А вона чітко каже, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку.

Мене збентежило, що тут заявлено було: «Ми дозволили зайти адвокатам». Шановні, та вашого дозволу не потрібно! Конституція, стаття 63 в своїй другій частині говорить: «Підозрюваний, обвинувачений чи підсудний має право на захист». А вже реалізація її встановлена законом.

Якщо незрозуміло, то я вже чітко заявлю. Суддя, який взяв під варту Луценка, перевищив свої повноваження, вийшов за межі КПК і, як і слідчий, створили і вчинили посадовий злочин. Ті, хто не допускають, також вчиняють такий злочин.

Я звертаюсь до Могильова. У вас погіршились показники розкриваємості по всім напрямкам злочинності, ви приховуєте злочинність і ви по 20 чоловік ставите охороняти хвору людину. Це бачив весь світ. Майте честь!

Я звертаюсь зараз до Юрія Луценка з проханням: Юро, припини голодування! Я звертаюсь до Президента України і Генерального прокурора. Шановні Вікторе Федоровичу, Вікторе Павловичу! Прошу вас, припиніть акт політичної помсти! Я, як і 90 депутатів, ручаємось, що Луценко нікуди не втече. Йому нікуди тікати – це його земля. А ті, хто його заарештували, хай готуються тікати.

Я хотів би підняти питання, які сьогодні ставлять люди, які турбують людей. Людина пише: село Білоцерковка Полтавська область, Віталій Павлович Пієнко: "До каких пор будут расти цены на лекарственные препараты? Цены растут с каждым днем, наши дешевые препараты исчезают с прилавков. Ведь эта власть обещала народу хорошую жизнь, выходит, нас обманули. От такой жизни помирают люди каждый день, а врачи назначают, в сговоре с владельцами аптек, выписывают самые дорогие лекарства…"

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, Юрію Анатолійовичу.

 

КАРМАЗІН Ю.А. Включіть, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Говоріть.

 

КАРМАЗІН Ю.А. Дякую. Я прошу звернення щодо погіршання забезпечення і здорожчання ліків, забезпечення державними ліками українського виробництва вважати запитом для цього уряду і прошу оформити моє звернення як депутатський запит до Президента і Генерального прокурора України щодо негайного звільнення Юрія Луценка з-під варти, а Луценка прошу припинити голодування. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу оформити відповідні звернення.

До слова запрошую Володимира Лещенка, фракція комуністів. За ним буде виступати Іван Попеску, фракція Партії регіонів. Прошу.

 

13:48:33

ЛЕЩЕНКО В.О.

Володимир Лещенко, фракція комуністичної партії України, Чернігівщина.

Шановні народні депутати! Шановні виборці! Ганебні події 9 травня у Львові мають зосередити нашу увагу депутатів, увагу влади, увагу всього суспільства на тому, що  корені неофашизму продовжують розгалужуватися по території України.

У древньому Чернігові фашисти також час від часу висовують із схронів  свої підлі голови. Спроби побиття  комсомольців, спалювання червоних прапорів, підпали вхідних дверей, пошкодження вікон та стін  приміщення   обкому Компартії України, де розташована приймальня народного депутата України і депутатів місцевих рад, наруга над пам'ятниками   радянської доби вже стали для них регулярними.

 Останнє варварство, коли був  вщент обписаний ганебними надписами  фасад цього  приміщення, було здійснене в ніч з 11 на 12 травня цього року. Приїхали шестеро працівників міліції і лише розвели руками, мовляв, ми не можемо їх зловити. Але ж у місцевих управліннях внутрішніх справ  давно відомі  імена цієї купки вандалів. Так чи зможе врешті-решт  міліція  притягнути до відповідальності злісних правопорушників, котрих давно знає? Глибоко сумніваюсь, бо протягом останніх 10 років  це жодного разу не було зроблено, хоча  були і відеозаписи, і свідки, і спіймані хулігани. Невже не зрозуміло, що потурання фашистам  з боку влади і міліції призведе до того, що  вони і їм аналогічно віддячать?

Справа у тому, що влада крупного капіталу   продовжує ловити рибку у вигляді надприбутків у каламутній воді. Продовжується грабування загальнонародний багатств, посилюється експлуатація  трудового народу, погіршується життєвий  рівень простих людей. А щоб населення  не чинило спротиву, влада годує його через свої змі  інформацією, яка відволікає людину від думок про боротьбу  за свої інтереси, або взагалі позбавляє його будь-якої інформації.

Основними засобами отримання інформації у сільській місцевості, наприклад, є пошта і проводове радіо. Так от, капіталістам  не вигідно тримати розвинену за часів  радянської влади поштову мережу, і вона під гаслами оптимізації протягом 20 років суттєво скорочується.  Те ж саме стосується і мережі проводового радіо. Її ліквідація на Чернігові ведеться силоміць з ігноруванням думок людей.

Днями у Семенівському районі  припинена трансляція передач на останні 560 радіоточок, причому людей під різними приводами змушують писати заяви, що нібито вони самі відмовляються.

Я закликаю Президента і уряд отямитися і своєю владою припинити матеріальне, моральне і інформаційне знущання над народом України. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. До слова запрошую Івана Попеску, фракція Партії регіонів. За ним буде виступати Віталій Корж, фракція "БЮТ – "Батьківщина". Будь ласка.

 

13:51:45

ПОПЕСКУ І.В.

Дякую. Попеску, фракція Партії регіонів. Вельмишановні колеги, вельмишановний Миколо Володимировичу! Нещодавно на сайті Мін'юсту було оприлюднено технічний проект Закону про вибори народних депутатів України, який передбачає повернення до змішаної системи виборів.

Підтримуючи в принципі таку систему виборів як більш демократичну, змушений констатувати, що в законопроекті не знайшли відображення ті пропозиції, які були висловлені тими національними групами України, які уклали Угоду про співробітництво та партнерство, яку підписав Віктор Федорович Янукович 30 листопада 2009 року з найчисельнішими національними громадами України, і насамперед з російськомовною, румуномовною, угорськомовною. Зокрема мова йшла і про забезпечення прав автохтонних національних меншин на політичне представництво на парламентському рівні. Свої пропозиції ми відправляли і в Адміністрацію Президента, і до Прем’єр-міністра, але, на жаль, робоча група їх не врахувала. Зокрема, Румунська спільнота України свої пропозиції направила ще 17 лютого цього року.

Шановні колеги, зверну увагу лише на один аспект, а саме, при утворенні одномандатних виборчих округів необхідно обов’язково врахувати компактність проживання національних меншин, як це було передбачено у статті 7 Закону України від 24 вересня 1997 року, за яким були проведені перші вибори до Верховної Ради України за змішаною системою у 1997 році, а саме: "Пункт 1. Одномандатні виборчі округи утворюються Центральною виборчою комісією з приблизно рівною кількістю виборців у кожному виборчому окрузі на всій території України за пропозиціями Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних Київської, Севастопольської міських рад, з урахуванням адміністративно-територіального устрою України та компактності проживання національних меншин. Пункт 2. Місцевості, в яких компактно проживають окремі національні меншини, не повинні виходити за межі одного виборчого округу. У випадку, коли кількість виборців, що належать до  національних меншин, є більшою, ніж необхідно для формування одного виборчого округу, округи  формуються таким чином,  щоб хоча би в одному з них виборці, що належать до національної меншини, становили більшість від кількості виборців у виборчому окрузі.

Оскільки зараз відбувається широке суспільне обговорення даного законопроекту, звертаюся до Мінюсту та до робочої групи при Адміністрації Президента, яка працює над остаточною редакцією цього  законопроекту, з проханням врахувати хоча би дану пропозицію, з метою недопущення порушення пункту 3 статті 22 Конституції, яка не дозволяє при прийнятті нових законів звуження обсягу існуючих прав та свобод, прошу повернути  національним меншинам ті права, які існували під час впровадження змішаної системи у 1997 році. Більше того, це є одна  з зобов`язань перед Радою Європи.

Прошу вважати мій виступ  депутатським запитом до Мінюсту та відповідної робочої групи. Дякую. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Прошу підготувати відповідні депутатські запити.

До слова запрошую Коржа Віталія Терентійовича, фракція "БЮТ – "Батьківщина". За ним буде виступати Євген Царьков, фракція комуністів.

 

13:54:49

КОРЖ В.Т.

Шановний  головуючий! Шановні народні депутати України! не встигли підприємці оговтатися від проваджених вбивчих новацій під назвою "Податковий кодекс", внаслідок чого в Україні припинили свою діяльність сотні тисяч вітчизняних юридичних осіб і багато іноземних, як піднімається нова хвиля економічних репресій, спрямованих на утискання ділової ініціативи.

Черговим кроком у цьому хибному напрямі є намагання уряду запровадити податок на додану вартість для всіх видів послуг у сфері інформатизації. Не буду повторювати про абсурдність ПДВ як неекономічної форми штучного  податкового навантаження, яке не має жодного господарчого сенсу, а тим паче не має нічого спільного з реформуванням. Відомо давно. Нещодавно комітет з питань податкової та митної політики розглянув поданий урядом проект  Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та затвердження ставок вивізного експортного мита на деякі види зернових культур (реєстраційний номер 8321).

Ви скажете, до чого тут сфера інформатизації та яке відношення вона має до мита на зерно, а це також типова практика сучасних реформаторів – подавати разом коней і рябчики, в одному пакеті.

У зазначеному законопроекті шляхом внесення змін до Податкового кодексу України пропонується підвищити ставки рентної плати за видобуток нафти на території України, плати за користування надрами для видобування корисних копалин, збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну енергію, запровадити вивізне мито на деякі види зернових культур, зокрема щодо пшениці, суміші пшениці та жита, ячменю, кукурудзи, і запровадити податок на додану вартість з усіх видів послуг у сфері інформатизації. Отакий пакет.

Що означає "запровадити податок на додану вартість для всіх видів послуг у сфері інформатизації"? Можна з певністю стверджувати, що запровадження ПДВ на послуги у сфері інформатизації матиме дуже негативні наслідки, передусім гальмуватиме розвиток усіх галузей економіки, оскільки обмежуватиме можливості впровадження інформаційних технологій, значно погіршить умови діяльності усіх підприємств і організацій у сфері інформатизації, що змусить вийти з цієї галузі звичайних, середніх операторів і сприятиме зміцненню монополії наближених до влади потужних компаній, а отже і підвищенню тарифів. Варто…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Якщо можна, останнє речення, будь ласка, Віталію Теренійовичу, бо не встигаємо…

 

КОРЖ В.Т.  Запровадження ПДВ на послуги інформатизації – це велика і дуже серйозна помилка, яка завдасть шкоди всім, а тому треба цього не допустити. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. До слова запрошую Євгена Царькова, фракція комуністів. І завершуватиме годину "Різного" Іван Стойко, фракція „Наша Україна – Народна самооборона”. Будь ласка.

 

13:58:21

ЦАРЬКОВ Є.І.

Уважаемые избиратели, телезрители, народные депутаты Украины, Председательствующий! Много было сказано сегодня о событиях 9 мая. Единственное нашел я этому объяснение и выдержку идеологов неофашистов, националистов, когда их идеологи Бандера и Стецько писали: "Пусть две трети украинской территории будет уничтожено атомными бомбами, лишь бы на одной трети воцарилась украинская держава". И, кстати, в этой организации Кейт  Чумаченко с 15 лет находилась (напомню, это супруга Президента Ющенко).  

Фракция когда посмотрела на тот беспредел, который творился, я кадры, которые сегодня были в зале, вообще впервые увидел. И когда наших ветеранов Великой Отечественной войны, не важно они – львовяне, из Донецка – привозили к Холму Славы, а они били стекла и кидали туда дымовые шашки, все прекрасно понимали, что это могло повлечь за собой несчастный случай, вплоть до смертельного исхода, то, действительно, рука в кулак сжималась. И права часть зала сегодня реагировала на это с ухмылкой, а мы посмотрели и решили, действительно, обратиться официально с письмом к президенту Союза европейских футбольных ассоциаций УЕФА господину Мишелю Платини, генеральному секретарю Союза европейских футбольных ассоциаций господину Джанни Инфатино. Я зачитаю кратко наше обращение.

Украина считает своим долгом обеспечить проведение Евро-2012 на высочайшем уровне, и основная задача организаторов турнира заключается в том, чтобы создать максимально безопасные условие для людей во время их пребывания на Украине во время столь престижного европейского матча.

Информирую вас от имени парламента Украины о том, что на прошедших в 2010 году муниципальных выборах во Львове к власти пришли политические силы, исповедующие националистическую, шовинистическую идеологию, идеологию ущемления в правах граждан любой другой национальности и народности кроме своей титульной (в скобках определяем это как неонацизм, ультранационализм).

Эти силы постоянно сеют раздор, национальную расовую нетерпимость не только во Львове, но и по территории всей Украины. Даже название стадиону местные экстремисты во власти планируют дать аналогичное названию города Львова в период фашистской оккупации – Лемберг, а не Львовом или Левом.  К тому же в городе в открытую функционируют объекты, музеи, выставки, пропагандирующие деятельность и личности колабарционалистов, которых осудил Нюрнбергский трибунал.

Основную агрессивность экстремисты проявили во Львове 9 мая, в день, когда мировая общественность чествовала победителей фашизма во Второй мировой войне.

Профашистская политическая организация "Свобода" с другими экстремистскими организациями организовала при поддержке местных властей в этом городе бесчинство,  избиение ветеранов на Холме Славы. Более того, во время траурной церемонии экстремисты отобрали и у дипломатов венок и растоптали его на виду у   всей общественности.

Фашистский шабаш, которые организовали экстремисты во Львове, в очередной раз наглядно продемонстрировал всему миру, что на территории Западной Украины устанавливается неофашистский, ненационалистический режим. Мы убеждены в том, что такие действия могут повлиять негативно на имидж Украины и поэтому обращаемся к УЕФА обсудить сложившуюся ситуацию…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.

 

ЦАРЬКОВ Є.І. …просим рассмотреть вопрос о перенесении проведения "Евро-2012" со Львова в Днепропетровск или Одессу, где имеются сертифицированные стадионы. Так как я не представляю как правая часть националистов, будет разбираться кто заходит на стадион во Львове представителей москалей, жыдов и другой национальности.

А в целом, должны понести уголовную  ответственность за все то, что сделали в этом зале и 9 числа перед нашими ветеранами. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. До слова запрошую Івана Стойка, фракція "Наша Україна - Народна самооборона". Будь ласка.

 

14:02:02

СТОЙКО І.М.

Шановний пане головуючий! Шановні колеги! Шановні виборці! Справді, коли слухаєш промови народних депутатів, здається, неначе в божевільну потрапляєш, коли говориться про те, що в Україні начебто самі українці – чи то західні українці, чи з Центральної України – роблять все, аби тут якесь відбулося збурення.

Насправді, мені дуже дивно чути, що 9 травня у Львові, в тому місті, який плекав відродження української незалежної держави, відбулися події, які сколихнули не тільки Україну, але і весь світ. І тому сьогодні я слухав Могильова, з його розумними очима, дивлячись на нього і думав невже це людина генерал, офіцер має честь стояти на цій трибуні і брехати, просто-на-просто, усім українцям. Бо те, що відбулося, це була чистої води провокація. Повірте, що толерантні львів’яни за 20 років ніколи не били ні ветеранів війни, вони завжди лагодили з ними, ветерани української повстанської армії ніколи не мали непорозуміння в Західній Україні з ветеранами радянськими.

І тому мені прикро, що влада українська сьогодні або не хоче контролювати ситуацію, або вона вже здалася, відверто здалася над угоду Кремлю, який запровадив таку довгу операцію для того, аби відчужити Україну від європейського напрямку, щоб зробити тут  якесь гетто, а потім встановити свій порядок, "путінський" порядок. Бо коли ще   не всохла кров та, яка пролилася, на жаль, у Львові, яка була спричинена провокаторами і в цих  діях,  я   вважаю, була винна  і міліція, і Служба безпеки. Тому що  вона забезпечила  їм саме доступ до Пагорба Слави, тим провокаторам, які приїхали туди. І які за місяць наперед оголосили, що вони будуть повчати львів'ян як любити червоний  прапор і як повернутися до "сталінізму".

І тому сьогодні ми повинні думати про те,  а що буде 22 червня? Тому що і російська "путінська" молодь уже заявила, що "пройдется львовскими улицами".  Заявили уже  місцеві комуністи, представники проросійських  шовіністичних організацій.  І тому ми дійсно повинні дати не бій, а просто показати, що ми, українські патріоти, спроможні  захищати свою державу, якщо цього не може зробити, ні Янукович, ні його команда.

І тому я звертаюся до всіх західноукраїнців  вийти на вулиці, особливо на вулиці Львова. Ми, народні депутати від опозиції,   обов'язково будемо разом з вами для того, аби не допустити провокацій…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Завершуйте, будь ласка. 

 

СТОЙКО І.М.  …для того, аби показати  усій Україні і всьому світу, що Україна буде демократичною європейською державою, не зважаючи на те, що сьогоднішній режим її хоче завести в кабалу. Дякую!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні колеги, завершується година "Різного",  і я від себе  тільки два штрихи додам як людина, яка підписувала документи від українського уряду  в свій час стосовно проведення Євро-2012.  І я хочу, щоб ті  політики, які  не знаходять аргументів раціональних і прагматичних   про те, як працювати в Україні, зупинилися в своїх зверненнях і листах. Тому що  керівництво держави несе відповідальність за проведення цього турніру, і ніхто не дасть нікому можливість переглядати ті принципи, які визначені. І Євро в Україні  відбудеться, як і  передбачено, в чотирьох містах: в Києві, Донецьку, Харкові і Львові. І не треба бавитися в ці речі, підриваючи міжнародний авторитет і імідж України у світі.

Так само хотів би звернути увагу, багато було дискусій стосовно сьогодні історії з 9 травням, що, якщо влада не адекватно оцінить ситуацію, яка склалася і не відреагує на вплив із-за меж України на перегляд української історії, ми можемо догратися до того, що в нас знайдуться люди, які будуть ще пакт Ріббентропа-Молотова святкувати  тут в Україні, а влада і міліція їх буде прикривати. Тому треба зупинитися і захистити власну історію від тих людей, які хочуть її використати, особливо з-за меж України.

Хочу поінформувати, що чергове пленарне засідання відбудеться у вівторок 17 травня о 10-й годині, 16 травня об 11-й – Погоджувальна рада, як це зазвичай ведеться.

Ранкове засідання Верховної ради України оголошує закритим. На все добре.