ПАРЛАМЕНТСЬКІ
СЛУХАННЯ
ПРО СТАН, ЗАХОДИ І ПЕРСПЕКТИВИ
ПОДОЛАННЯ НАСЛІДКІВ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ
КАТАСТРОФИ
Сесійний зал Верховної Ради України
17 квітня 2013 року, 15 година
Веде засідання Голова Верховної Ради України
РИБАК В.В.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Добрий день, шановні учасники парламентських слухань! Відповідно до рішення Верховної Ради України ми розпочинаємо парламентські слухання на тему: “Про стан, заходи і перспективи подолання наслідків Чорнобильської катастрофи”.
Наближається 27-ма річниця з дня трагедії, що призвела до безпрецедентного хронічного радіаційного опромінення населення України, Росії, Білорусі та вплинула на спосіб життя багатьох жителів інших країн. Чорнобильська катастрофа — це не тільки біда минулого, а й виклик майбутньому, який сьогодні породжує чимало проблем.
Чорнобильська катастрофа має багато вимірів. Досвід пережитого змушує нас зосередитися на глибинних проблемах розвитку людини і суспільства, посиленні відповідальності перед майбутнім. Ми прагнемо не тільки вшанувати пам’ять про події в Чорнобилі, а й поглибити постійний діалог з питань спільного майбутнього в умовах зростаючих ризиків техногенного характеру.
Техногенні катастрофи значною мірою визначили обличчя
XX і початку XXI століття. Разом з іншою антропогенною
діяльністю вони поставили світ практично на грань виживання. Рівень небезпечних
ядерних технологій сягнув таких масштабів, що вони з національних
перетворилися на транснаціональні. Ядерна небезпека не знає державних кордонів
та митниць, не має національності, партійної належності чи віросповідання.
Ядерні об’єкти і технології залишаються небезпечними для людини незалежно від
того, на чиїй території вони розташовані. Яскравим свідченням того стали аварії
на японських атомних електростанціях, насамперед на “Фукусіма-
Які з цього можна зробити висновки?
Перший — говорити правду. Саме правда має стати основою, наріжним каменем пошуку істини.
Другий — позбутися егоїстичного ставлення при вирішенні поточних проблем, завжди керуватися інтересами людей, особливо майбутніх поколінь, при прийнятті стратегічних рішень.
Третій — визнати неможливість вирішення глобальних проблем зусиллями одного народу або однієї країни. Це, в свою чергу, дає нам розуміння необхідності об’єднуватися не тільки під час стихійного лиха, катастроф або терористичних актів, а й для пошуку шляхів майбутнього розвитку людини в гармонії з природою та одвічними законами буття.
Шановні учасники парламентських слухань! Метою нашого зібрання є підбиття підсумків зробленого органами виконавчої влади спільно із законодавчою гілкою влади та окреслення того, що потрібно вирішити насамперед. Ми для цього зібралися.
Проводячи парламентські слухання, ми складаємо шану пам’яті тим, хто загинув під час цих трагічних подій від радіаційного ураження, і тим, хто втратив здоров’я, ліквідуючи наслідки Чорнобильської катастрофи.
Чорнобильська катастрофа не лише виявила героїзм і самовідданість ліквідаторів, а й висвітлила проблеми, які не втрачають у часі своєї гостроти та актуальності. На сьогодні кількість проблем, що вимагають вирішення, не зменшилася, навпаки, екологічні, соціальні, психологічні, медичні та інші негативні процеси загострюються і набувають системного характеру.
На наші парламентські слухання запрошені представники центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, наукових, громадських та міжнародних організацій. Пропонується такий регламент роботи. Уряд запропонував чотирьох доповідачів: міністр соціальної політики Королевська Наталія Юріївна, голова Державного агентства з управління зоною відчуження Холоша Володимир Іванович, заступник голови правління Пенсійного фонду Никитенко Валентина Степанівна, заступник міністра охорони здоров’я Толстанов Олександр Костянтинович. Для доповідей і співдоповіді голови профільного комітету пропонується регламент до 15 хвилин. Запитання до доповідачів та співдоповідача прошу подавати в письмовому вигляді, щоб більше людей мали можливість виступити. Народні депутати визначилися, що від кожної фракції виступить один представник, регламент — до 5 хвилин. Для виступів учасників парламентських слухань — до 3 хвилин.
Парламентські слухання плануємо провести за три години, до 18 години. Оскільки є багато бажаючих виступити з пропозиціями, прошу всіх дотримуватися регламенту. Хочу поінформувати промовців, що у нас встановлено електронний відлік часу. За 30 секунд до закінчення виступу ви почуєте попередження про те, що залишилося півхвилини, а у 3 хвилини 3 секунди мікрофон автоматично вимкнеться. Врахуйте це, будь ласка, щоб встигнути висловити найважливіше і внести пропозиції.
Переходимо до виконання програми парламентських слухань. Слово для доповіді надається міністру соціальної політики України Наталії Юріївні Королевській. Прошу (Оплески). Наступним виступатиме Холоша Володимир Іванович.
КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю., міністр соціальної політики України. Шановний Володимире Васильовичу! Шановні учасники парламентських слухань! Чорнобильська катастрофа — це катастрофа планетарного масштабу, з наслідками якої Україні доводиться жити вже третє десятиліття. І ви знаєте це, як ніхто інший.
Пріоритетом державної політики у подоланні наслідків Чорнобильської катастрофи був, є і залишається соціальний захист постраждалих громадян. На сьогодні всебічної уваги і захисту держави потребують 2 мільйони 132 тисячі 257 осіб, які віднесені до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Серед них майже 117 тисяч — інваліди, понад 462 тисячі — діти.
На початок 2013 року на обліку в органах соціального захисту населення перебувало понад 243 тисячі учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та майже 1 мільйон 900 тисяч осіб, віднесених до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Загальна чисельність постраждалих громадян на початок 2013 року порівняно з початком 2012 року зменшилася більш як на 54 тисячі осіб.
Поряд з цим спостерігається тенденція до зростання чисельності інвалідів внаслідок Чорнобильської катастрофи і за рахунок учасників ліквідації наслідків аварії, і за рахунок потерпілих. На початок 2013 року порівняно з 2012 роком кількість інвалідів з числа постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи збільшилася на 1490 осіб.
Таким чином, сьогодні ми говоримо про проблему, яка стосується більше 2 мільйонів людей, або майже 5 відсотків населення України. Це більше, ніж населення таких країн, як Латвія чи Словенія. Ви знаєте, що чорнобильське питання містить дуже багато проблем, які накопичувалися роками, і щоб домогтися прогресу в їх вирішенні, необхідно максимально реалістично дивитися сьогодні на ситуацію.
Хочу звернути вашу увагу на деякі факти. У 2013 році на соціальний захист осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, за різними бюджетними програмами Мінсоцполітики, Мінфіну, Міністерства надзвичайних ситуацій, а також з урахуванням витрат Пенсійного фонду передбачено сумарно 11 мільярдів 170 мільйонів гривень. Це на 4,5 мільярда гривень (на 66,2 відсотка) більше, ніж у 2009 році.
Зокрема, у 2013 році загальний обсяг витрат на виплату чорнобильської пенсії з Пенсійного фонду для отримувачів різних категорій становить 7 мільярдів 919 мільйонів гривень, що у двічі більше, ніж у 2009 році:
для першої категорії — 4 мільярди 112 мільйонів гривень;
для другої, третьої і четвертої категорій разом — 3 мільярди 742 мільйони гривень;
у зв’язку із втратою годувальника — 49,2 мільйона гривень;
на виплату пенсій у зв’язку із закриттям ЧАЕС — 16,3 мільйона гривень.
Крім того, Законом України “Про Державний бюджет України на 2013 рік” Мінсоцполітики передбачено видатки на соціальний захист населення, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, у загальному обсязі 2 мільярди 623 мільйони 198 тисяч гривень, що на 25,4 відсотка більше, ніж у 2009 році. Зокрема:
814,5 мільйона — на щомісячну грошову допомогу у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування;
596 мільйонів — на доплату за роботу на радіоактивно забруднених територіях, збереження заробітної плати при переведенні на нижчеоплачувану роботу та у зв’язку з відселенням, виплати підвищених стипендій та надання додаткової відпустки громадянам;
494,5 мільйона гривень — на безоплатне харчування учнів середніх загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних закладів освіти, студентів коледжів і технікумів;
370 мільйонів — на оздоровлення громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
254 мільйони — на виплату компенсації за харчування, коли діти не відвідують школу;
37,2 мільйона — на допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю громадян, а також інші видатки.
За рахунок бюджетних програм Мінфіном буде відшкодовано пільг на 420,7 мільйона гривень. Зокрема, 296 мільйонів буде спрямовано на відшкодування пільг з оплати житлово-комунальних послуг, 87,9 мільйона — на компенсацію за тверде паливо.
МНС буде витрачено 207,4 мільйона гривень, що на 200,2 мільйона більше, ніж у 2009 році. Зокрема, 157,5 мільйона буде спрямовано на забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а 49,9 мільйона — на компенсацію комплексного медико-санітарного забезпечення та лікування онкологічних захворювань.
Незважаючи на збільшення останніми роками обсягу фінансування чорнобильських статей, сьогодні ми ще далекі від реалізації в повному обсязі положень Закону “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” для більш як 2 мільйонів осіб. Щороку на реалізацію цього закону потрібно (я хочу, щоб усі почули цю цифру) більше 88 мільярдів гривень. Це колосальна сума, ми всі це добре розуміємо, що становить 19,1 відсотка доходів усього зведеного бюджету України на 2013 рік.
Для порівняння наведу такі цифри. Для 13 мільйонів громадян найуразливіших категорій — це малозабезпечені сім’ї, інваліди з дитинства, діти-інваліди — державним бюджетом на 2013 рік сумарно передбачено близько 40 мільярдів гривень державної допомоги.
За нинішніх умов безумовним пріоритетом держави є підтримка інвалідів — учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та дітей. Зокрема, тут слід виділити заходи щодо зміцнення здоров’я, насамперед інвалідів та дітей, ідеться про санаторно-курортне лікування. Протягом 2012 року було оздоровлено 89 510 постраждалих громадян, з них 62 102 дитини. У 2013 році на напрям “Оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” бюджетної програми “Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено фінансування на рівні 370 мільйонів гривень. І наше завдання — в рамках цих коштів якісно оздоровити не менше людей, ніж минулого року.
З 1 січня 2013 року набрав чинності закон, яким внесено зміни до чорнобильського закону щодо забезпечення постраждалих громадян санаторно-курортними путівками. На виконання цього закону 27 березня поточного року уряд прийняв відповідну постанову, за нормами якої здійснюватиметься оздоровлення в 2013 році. Як і в попередні роки, пріоритет буде надано оздоровленню інвалідів-чорнобильців та потерпілих дітей.
З травня 2011 року збільшено розміри щомісячної грошової компенсації на дітей, які не харчуються в навчальних закладах, розташованих на територіях, що зазнали радіоактивного забруднення: віком від 6 до 10 років — з 40 до 180 гривень, віком від 11 до 14 років — з 45 до 185 гривень.
Отже, якщо дивитися реалістично, то головним завданням на даному етапі є максимально ефективне використання наявних коштів, щоб кожна соціальна гривня, виділена чорнобильцям, доходила до тих, хто дійсно потребує допомоги. Для цього в Міністерстві соціальної політики створюється єдина інформаційна платформа, яка об’єднає в одне ціле всі наявні бази даних щодо пільгових категорій громадян та всіх видів допомоги. Це дасть змогу підвищити рівень адресності державної підтримки та уникнути зловживань. Щоб не було так, що частина людей зловживає незаконно отриманим статусом, а справжні ліквідатори і постраждалі внаслідок Чорнобильської трагедії змушені долати критичні формальності та черги, очікуючи на допомогу.
На нашу думку, для більш ретельного та ефективного контролю за використанням видатків на соціальний захист чорнобильців доцільно сконцентрувати кошти в рамках одного органу виконавчої влади. Адже на сьогодні вони розпорошені між різними бюджетними програмами, якими опікуються різні центральні органи виконавчої влади, і потім ми не бачимо, де початок, а де кінець виконання всіх цих законів.
Шановні колеги! Безумовно, сьогодні є проблеми щодо соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Проте якщо подивитися на ситуацію в сусідніх країнах (Росія, Білорусь), то там чимало постраждалих громадян мають нижчий рівень соціального захисту, ніж в Україні.
Зважаючи на реалії сьогодення, для найбільш ефективного руху в напрямі розв’язання проблем чорнобильців у нас з вами є єдиний шлях — тісна взаємодія влади та громадських організацій. Ви знаєте, що Міністерство соціальної політики зацікавлене у такій співпраці, з цією метою створена Консультативна рада для врегулювання проблемних питань, пов’язаних з соціальним захистом постраждалих громадян. Я вважаю, що це має бути постійний діалог.
Наш підхід до цього процесу чіткий і зрозумілий. Він ґрунтується на трьох базових принципах:
по-перше, забезпечення соціальної справедливості щодо чорнобильців;
по-друге, врахування наявних можливостей економіки;
по-третє, конструктивний діалог і бажання співпраці з боку партнерів.
Найближчим часом робочі групи завершать вивчення ситуації у сфері соціального захисту і за результатом цього аналізу будуть підготовлені обґрунтовані пропозиції щодо внесення змін до Державного бюджету України за підсумками першого півріччя. Запрошуємо всіх бажаючих до цієї роботи.
Окремо хочу зупинитися на низці важливих питань соціального захисту чорнобильців, над якими працює Міністерство соціальної політики.
Перше питання стосується дітей, які народилися у громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Такі дітки часто з самого народження мають захворювання, які пов’язані з Чорнобилем і, на жаль, передалися їм у спадок від батьків. Однак після того, як їм виповнюється 18 років, вони втрачають право на соціальний захист та медичне забезпечення відповідно до чорнобильського законодавства. Ми не повинні закривати очі на цю проблему. І сьогодні спільно з громадськими організаціями ми напрацьовуємо пропозиції, як надати таким молодим людям належні гарантії захисту.
Друге питання стосується вдів ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС. До нас постійно звертаються жінки, які після смерті чоловіка змушені пройти сім кіл пекла, щоб довести, що смерть чоловіка настала внаслідок хвороби, пов’язаної з Чорнобильською катастрофою. Замість того щоб надати таким жінкам посильну допомогу, держава, на жаль, часто залишає їх без належної уваги. Я як міністр і як жінка не можу бути байдужою до цієї проблеми. Ми домовилися з представниками громадських організацій, що попрацюємо разом і будемо ліквідовувати несправедливість у цьому питанні.
Третє питання, над яким Міністерство соціальної політики також працює на даний час, — поліпшення роботи комісій з визначення даних про зарплату за роботу в зоні відчуження. Міністерство постійно отримує звернення від громадян з регіонів, що ці комісії працюють неефективно. Це підтверджується тим, що за період роботи комісій лише 200 потерпілим були надані довідки та відповідно перерахована пенсія. Роботу комісій необхідно істотно активізувати, особливо в тих регіонах, де проживає багато чорнобильців. І в цьому питанні я дуже розраховую на вашу активну позицію, на участь громадських організацій, які на місцях можуть проконтролювати роботу комісій та вчасно нам сигналізувати про проблеми, які там існують.
Шановні учасники парламентських слухань! Для Міністерства соціальної політики України забезпечення соціального захисту чорнобильців та соціальної справедливості в цьому питанні є одним із пріоритетних напрямів діяльності. Про це, зокрема, йдеться у нещодавно затвердженому плані роботи міністерства на 2013–2015 роки. Я не даватиму обіцянок, які неможливо виконати, але гарантую, що міністерство буде надійним партнером для тих, хто справді хоче посилити соціальний захист чорнобильців, а не спекулювати на цій темі.
Напередодні 27-х роковин Чорнобильської трагедії дозвольте щиросердно подякувати героям-чорнобильцям, які ціною власного життя та здоров’я захистили нашу державу від атомної загрози. Усім присутнім я бажаю здоров’я, благополуччя та успіхів і дуже дякую вам за увагу (Оплески).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
До слова запрошується голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Володимир Іванович Холоша. Прошу.
ХОЛОША В.І., голова Державного агентства України з управління зоною відчуження. Шановний Володимире Васильовичу! Шановні народні депутати, учасники парламентських слухань! Серед усіх трагедій, які пережило людство, Чорнобильська катастрофа не має аналогів за масштабами радіоактивного забруднення екологічної сфери, негативного впливу на здоров’я, психіку людей, їх соціальні, економічні, побутові умови життя.
Парламентські слухання з цієї проблематики напередодні роковин Чорнобильської катастрофи перетворилися на усталену традицію та інструмент коригування державної політики щодо підвищення ефективності виконання заходів з мінімізації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Дозвольте зупинитися на основних питаннях, якими на сьогодні опікується Міністерство екології та природних ресурсів і Державне агентство України з управління зоною відчуження, а саме: забезпечення бар’єрної функції та безпечного стану зони відчуження та Чорнобильської АЕС; поводження з радіоактивними відходами; медико-санітарне забезпечення постраждалих; радіологічний захист населення; реабілітація радіоактивно забруднених територій.
До першочергових завдань у сфері подолання наслідків Чорнобильської катастрофи віднесено виконання заходів, передбачених відповідними законами України.
Законодавство щодо протирадіаційного захисту населення, яке проживає на забруднених територіях, включає комплекс заходів, спрямованих на зниження доз опромінення населення і створення безпечних умов його проживання.
Комплекс заходів, спрямованих на зменшення негативного впливу радіоактивного забруднення довкілля на здоров’я населення у 2012 році включав проведення дозиметричної паспортизації 198 населених пунктів, розміщених на радіоактивно забруднених внаслідок Чорнобильської катастрофи територіях, сумарна паспортна доза яких, за результатами дозиметричної паспортизації 2011 року, знаходиться в діапазоні 0,5–1 мілізіверт чи перевищує 1 мілізіверт, забезпечення контролю за рівнями радіоактивного забруднення продуктів харчування, лісових продуктів, лікарських рослин. Спеціалістами-радіологами у 2012 році відібрано і перевірено 119 550 проб, з яких 1,34 відсотка, на жаль, мали перевищення допустимих рівнів забруднення радіоцезієм, у тому числі молоко, м’ясо, а найчастіше — лісові гриби та ягоди. Це перше.
Друге. Одним з важливих завдань мінімізації наслідків Чорнобильської катастрофи є комплексне медико-санітарне забезпечення постраждалих громадян. На реалізацію основних завдань за цим напрямом у 2012 році державним бюджетом було передбачено 21 мільйон 30 тисяч гривень, з яких 13 мільйонів 740 тисяч — на забезпечення лікування постраждалих громадян.
На виконання доручення Президента України з метою забезпечення соціальної політики щодо підвищення стандартів життя державним бюджетом додатково було передбачено 28,7 мільйона гривень для забезпечення насамперед лікування громадян, інвалідність яких пов’язана з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС. Сума видатків у 2012 році тільки на забезпечення лікування постраждалих громадян становила 42 мільйони 440 тисяч гривень, що дало змогу пролікувати у спеціалізованих лікувальних закладах більше 215 тисяч постраждалих, експертними комісіями розглянуто 9 тисяч медичних справ, надано соціальну медичну допомогу понад 100 тисячам громадян.
Третє, щодо зони відчуження та зони безумовного (обов’язкового) відселення. Хочу нагадати, що це територія високої техногенної небезпеки площею близько 2600 квадратних кілометрів, яка найбільш забруднена радіонуклідами внаслідок Чорнобильської катастрофи 1986 року. Землі зони відчуження віднесені до категорії радіаційно небезпечних.
Радіаційна небезпека зони відчуження для прилеглих територій визначається, в першу чергу, міграційними процесами, що включають винесення радіонуклідів водним, повітряним та техногенними шляхами. Внаслідок цього радіаційний фактор продовжує залишатися основним у визначенні потенційної небезпеки для населення, що проживає на прилеглих до зони відчуження територіях і населення України загалом.
З метою об’єктивної оцінки небезпеки на території зони відчуження здійснюється постійний радіаційно-екологічний моніторинг навколишнього природного середовища. Засобами автоматизованої системи контролю радіаційного стану в цілодобовому режимі відстежуються параметри радіаційної ситуації. Результати екологічного моніторингу дають можливість оцінити радіаційний стан та вживати відповідних заходів. Вони публікуються в Бюлетені екологічного стану зони відчуження та зони безумовного (обов’язкового) відселення, що видається двічі на рік та розсилається у відповідні установи, міністерства і відомства.
З моменту аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році виконано значний обсяг робіт, спрямованих на поліпшення радіаційного стану зони відчуження, що склався після аварії. Так, проведена дезактивація території площею понад 30 тисяч гектарів, зібрано та захоронено близько 1 мільйона кубометрів радіоактивних відходів, дезактивовано понад 15 тисяч тонн матеріалів, обладнання тощо. Зокрема, лише за 2012 рік проведено переробку та передано на захоронення низько- та середньоактивних радіоактивних відходів, у тому числі від Чорнобильської АЕС, загальною кількістю 11 147 кубічних метрів.
Загалом реалізація державної політики у сфері поводження з радіоактивними відходами забезпечується в рамках виконання завдань та заходів Загальнодержавної цільової екологічної програми поводження з радіоактивними відходами, розробленої на період до 2017 року. Виконання заходів програми дасть можливість досягти високого рівня ядерної та радіаційної безпеки, створити необхідні елементи інфраструктури для поводження з радіоактивними відходами.
Одним із ключових завдань зазначеної програми є подальший розвиток виробничого комплексу “Вектор”, а саме будівництво його першої та другої черги, що передбачають не тільки захоронення, а й переробку радіоактивних відходів. Це дасть можливість розв’язати проблеми поводження з радіоактивними відходами, які утворюються передовсім при здійсненні проекту зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС і перетворення об’єкта “Укриття” на екологічно безпечну систему, та забезпечити переробку радіоактивних відходів, локалізованих у тимчасових сховищах зони відчуження. Крім радіоактивних відходів чорнобильського походження, друга черга комплексу “Вектор” зможе приймати радіоактивні відходи з атомних електростанцій України, сховищ та комбінатів державної корпорації Українське державне об’єднання “Радон”.
Окремо хочу зупинитися на роботах на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС. На даний час вивантажено відпрацьоване ядерне паливо з усіх трьох реакторів і звільнено від кондиційного палива басейн витримки блоку № 2. Рішенням Держатомрегулювання блоку № 3 надано статус об’єкта поводження з радіоактивними відходами. Всі ці досягнення значно підвищили ядерну безпеку Чорнобильської АЕС.
Зняття Чорнобильської АЕС з експлуатації тісно пов’язано з виконанням міжнародних проектів. Для створення інфраструктури поводження з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом, перетворення об’єкта “Укриття” на екологічно безпечну систему реалізуються чотири великі проекти, що фінансуються за рахунок міжнародних фондів і грантових коштів.
Перше. Досягнуто прогрес у реалізації проекту будівництва сховища відпрацьованого ядерного палива Чорнобильської АЕС. Виконання робіт за етапом 1 “Проектні роботи” завершено. Державне спеціалізоване підприємство ЧАЕС 20 лютого 2013 року отримало ліцензію Державної інспекції ядерного регулювання України на право здійснення діяльності з будівництва та введення в експлуатацію ядерної установки сховища відпрацьованого ядерного палива, що дає змогу приступити до виконання фізичних робіт за проектом. Завершення активної фази робіт згідно з контрактом планується у 2015 році.
Друге. Проект будівництва заводу з переробки рідких радіоактивних відходів перебуває у стані незавершеного будівництва. Чорнобильська АЕС проводить технічне обслуговування систем, що забезпечують життєдіяльність об’єкта. Фінансування робіт здійснює Європейський банк реконструкції та розвитку за рахунок коштів Рахунка ядерної безпеки згідно з відповідною угодою про грант. Комплексне випробування систем об’єкта розпочато 25 грудня 2012 року, відповідно до контрактного графіка. Комплексні випробовування на активному продукті мають розпочатися в листопаді 2014 року.
Третє — контракт на будівництво комплексу поводження з твердими радіоактивними відходами, який складається з лотів. Лоти 0, 1, 2 і 3 завершено. При цьому лот 3 введено в експлуатацію 2008 року. Лот 0, а також холодні випробування лотів 1 і 2 завершено у квітні 2009 року. Контракт на підтримку проведення гарячих випробувань, випробувань на активному продукті за рахунок коштів Європейської Комісії укладено18 січня 2010 року. За планом-графіком введення в експлуатацію промислового комплексу поводження з твердими радіоактивними відходами очікується у грудні цього року.
Четверте, щодо робіт за планом здійснення заходів на об’єкті “Укриття”. Загалом із 22 завдань Плану заходів щодо перетворення об’єкта “Укриття” на екологічно безпечну систему на даний час 17 реалізовано, 3 перебувають у стадії реалізації, у тому числі будівництво нового безпечного конфайменту, 2 перенесено на більш пізній період.
Згідно з контрактним графіком, узгодженим з
Європейським банком реконструкції та розвитку і донорами, зведення сталевих
конструкцій арки нового безпечного конфайменту розпочалося менше року тому, а
саме 26 квітня 2012 року. За останній рік у реалізації проекту вдалося досягти певних успіхів. Зокрема, 24 листопада 2012 року виконано
перший підйом конструкції арки нового безпечного конфайменту вагою 5300 тонн на
До проблемних питань щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи у цій сфері необхідно віднести такі.
На виконання законодавства у зоні відчуження створено відповідний виробничо-господарський комплекс— підприємство, що фінансується з державного бюджету. Проблемним є те, що обсяг заявок на бюджетне фінансування не відповідає затвердженим у державному бюджеті видаткам. Таке фінансування значно ускладнює виконання обов’язкових заходів, передбачених державними програмами. Звичайно, в першу чергу спрямовуються кошти на заходи для підтримання рівня безпеки, а роботи, пов’язані із зняттям з експлуатації, та інші заходи програм фінансуються за залишковим принципом.
Необхідно прискорити внесення змін до Загальнодержавної програми зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об’єкта “Укриття” на екологічно безпечну систему на наступний період, на 2013–2017 роки.
З’явилася заборгованість України за міжнародними зобов’язаннями перед Чорнобильським фондом “Укриття” та Рахунком ядерної безпеки в сумі 19 мільйонів гривень внаслідок нездійснення фінансування у 2011–2012 роках, її треба погасити.
І, звісно, потрібно врегулювати питання відшкодування Пенсійному фонду України виплат на доставку і виплату пенсій особам, яким вона призначена на пільгових умовах, до отримання ними права на пенсію за віком. Ми хотіли б, щоб це було зроблено за аналогією, як щодо шахтарів.
Шановні народні депутати! Шановні учасники парламентських слухань! Завершуючи доповідь, я хотів би підкреслити, що на даний час і в уряді, і в Державному агентстві з управління зоною відчуження є розуміння, що не все вдається вирішувати так, як планується. Цьому є ряд і об’єктивних, і суб’єктивних причин. Разом з тим хочеться відзначити, що за роки, що минули з часу аварії на Чорнобильській АЕС, контрзаходи, спрямовані на зменшення радіоактивного забруднення довкілля, а також природні процеси привели до істотного покращення радіологічної ситуації. У результаті значні території, що де-юре відносяться до радіоактивно забруднених, можуть використовуватися без обмежень або захисних заходів. Зокрема, результати дозиметричної паспортизації свідчать про те, що більшість населених пунктів, які були віднесені до зон радіоактивного забруднення, на даний час можуть бути виведені з цього статусу і не мати обмежень за радіаційним фактором.
Зазначу головне — зусиллями колективів, що працюють на території зони відчуження, підтримується і в подальшому буде забезпечена стабільна радіоекологічна ситуація, ядерна радіаційна безпека.
Подолання наслідків Чорнобильської катастрофи — не тимчасова, а розрахована на тривалий час цілеспрямована діяльність держави, яка буде здійснюватися протягом історично тривалого періоду. Для цього необхідна повна і дієва підтримка з боку центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності. Сподіваємося на ваше розуміння, підтримку, неупереджений і об’єктивний підхід до того, що зроблено і робиться. Ми будемо вдячні за всі ваші конструктивні пропозиції.
Дякую за увагу (Оплески).
Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради
України КАЛЄТНІК І.Г.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Володимире Івановичу. Сідайте, будь ласка.
Добрий день, шановні учасники парламентських слухань! Для доповіді запрошується заступник голови правління Пенсійного фонду України Никитенко Валентина Степанівна. Будь ласка.
НИКИТЕНКО В.С., заступник голови правління Пенсійного фонду України. Шановні народні депутати! Шановні учасники ліквідації, потерпілі та присутні! Чорнобильська трагедія — це біль усього українського народу. І про це необхідно пам’ятати завжди. Пам’ятати про тих людей, які ціною свого життя і здоров’я захистили людство від страшних наслідків тієї трагедії. На сьогодні в органах Пенсійного фонду України на обліку перебувають близько 879 тисяч осіб, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Одним з головних питань органів Пенсійного фонду є забезпечення надходження коштів і щомісячної виплати пенсії в установлені дати, яка розпочинається 4 числа кожного місяця та завершується 25.
Відповідно до затвердженого бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік на виплату пенсій, доплат, додаткових пенсій та компенсаційних виплат за рахунок коштів державного бюджету передбачено 7 мільярдів 919 мільйонів 198 тисяч гривень, що порівняно з фактичними видатками 2012 року більше на 1 мільярд 589 мільйонів 215 тисяч, або на 125,1 відсотка, порівняно з 2010 роком — більше на 2 мільярди 675 мільйонів 510 тисяч гривень.
Завдяки прийняттю 23 листопада 2011 року постанови Кабінету Міністрів № 1210 вирішено питання щодо осучаснення заробітної плати, отриманої за роботу в зоні відчуження, із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2006 рік. Постановою також затверджений порядок визначення заробітку, отриманого 26 років тому, в сучасних умовах, співвідношення заробітку, отриманого в карбованцях, до гривні та визначення коефіцієнта заробітної плати.
Передбачений підхід відповідає механізму, встановленому Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, за яким призначено пенсії більшості пенсіонерів, більш як 12 мільйонам громадян, у тому числі пенсії за віком, по інвалідності та у зв’язку із втратою годувальника. Таким чином, передбачений постановою підхід забезпечує диференціацію розмірів пенсій залежно від тривалості участі особи в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та отриманого за цей період заробітку, збільшення розміру пенсій.
З урахуванням зазначеної постанови органами Пенсійного фонду України забезпечено проведення з 1 січня 2012 року перерахунку пенсій більш як 48 тисячам інвалідів, інвалідність яких пов’язана з виконанням робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та 2,3 тисячі сімей померлих учасників ліквідації.
Станом на 1 січня 2013 року, пенсію по інвалідності, призначену в розмірі фактичного відшкодування збитків, отримують більш як 51 тисяча учасників ліквідації та 4,8 тисячі сімей померлих ліквідаторів. Кількість пенсіонерів збільшилася за рахунок переходу з одного виду пенсії на інший. Тобто певній категорії осіб стало доцільніше отримувати пенсію за Законом “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а також з’явилися нові інваліди.
Що ж дала постанова №1210 учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим?
Якщо середній розмір пенсії по інвалідності на 1 грудня 2011 року становив 1803 гривні, то на 1 січня 2012 року — вже 3539 гривень, а на 1 січня 2013 року — 4081 гривню (Шум у залі).
Середній розмір пенсії у зв’язку із втратою годувальника станом на 1 грудня 2011 року становив 1787 гривень, а на 1 січня 2012 року — 3519 гривень.
При цьому слід зазначити, що середній розмір пенсії основної частини пенсіонерів, які отримують трудові пенсії, станом на 1 квітня 2013 року становить 1474,55 гривні, що на 195,11 гривні більше, ніж розмір, що склався на відповідну дату минулого року.
Поряд з цим, передбачено додаткову гарантію для осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, а саме право обчислювати пенсію із п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Вперше з 1 січня 2012 року встановлено мінімальний розмір пенсійної виплати для інвалідів — учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у відсотках до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Для інвалідів І групи він становить 285 відсотків (це 2547 гривень), ІІ групи — 255 відсотків (2279 гривень), ІІІ групи — 225 відсотків (2011 гривень). При цьому максимальний розмір пенсії дорівнює 10 розмірам прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, і на сьогодні становить 8940 гривень (Шум у залі). Крім того, якщо особі встановлено пенсію за особливі заслуги перед Україною, то її виплата здійснюється понад зазначений мінімальний розмір пенсії.
З 1 січня 2012 року також збільшені розміри додаткових пенсій інвалідам-ліквідаторам, а членам сімей померлих учасників ліквідації — розміри компенсаційних виплат. Іншим категоріям потерпілого населення перерахунки пенсій у зв’язку з підвищенням розмірів пенсійних виплат інвалідам, інвалідність яких пов’язана з впливом аварії на ЧАЕС, на 70 відсотків порівняно з 2011 роком розмірів додаткової пенсії були забезпечені з 1 липня 2012 року.
Крім того, у зв’язку із зростанням протягом 2012 року прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, п’ять разів проведені перерахунки пенсій та з 1 січня 2013 року.
На виконання соціальних ініціатив Президента України та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту населення” №327 від 23 квітня 2012 року органи Пенсійного фонду провели перерахунки пенсій 12,9 мільйона пенсіонерів, або 94,2 відсотка їх загальної кількості, у тому числі 762 тисяч потерпілих, які отримують пенсії за віком, по інвалідності та у зв’язку із втратою годувальника, призначені на загальних підставах.
У зв’язку з осучасненням заробітної плати та підвищенням розміру пенсій не менше ніж на 100 гривень, а особам, які не мали стажу (чоловіки — 25 років, жінки — 20 років), — на 50 гривень, середній розмір підвищення становив 134,44 гривні. Загальний розмір підвищення внаслідок проведених перерахунків протягом 2012 року в середньому становить 214 гривень.
Значно змінився і розподіл пенсіонерів за розмірами пенсій. Якщо у 2011 році пенсії в розмірі до 1 тисячі гривень одержували 7 мільйонів 575 тисяч осіб, то у 2012 році — 2 мільйони 428 тисяч. Тобто така категорія пенсіонерів зменшилася втричі.
Виплата пенсій у підвищених розмірах була забезпечена протягом 2012 року і протягом першого кварталу 2013 року та проводиться в установлені терміни у квітні. На виплату пенсій у 2010 році використано 5 мільярдів 243 мільйони, у 2012 році — 6 мільярдів 330 мільйонів. Поряд з тим, проведені перерахунки пенсій інвалідам, учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС та забезпечена виплата пенсій за кордон у 2010 році на суму 1 мільйон 601 тисяча, у 2011 році — на 1 мільйон 779 тисяч, у 2012 році — на 2 мільйони 13 тисяч.
Однією з основних проблем при проведенні перерахунків пенсій у розмірах відшкодування фактичних збитків було питання надання документів про місце і тривалість виконання роботи в зоні відчуження та про оплату праці за цей період, оскільки з часу аварії минуло вже 26 років, за цей час багато підприємств, установ та організацій ліквідовано, реорганізовано тощо. У зв’язку з цим за наполяганням громадських чорнобильських організацій прийнято постанови Кабінету Міністрів України №685 та №886 стосовно утворення комісій, яким надані повноваження з визначення даних про заробітну плату, грошове забезпечення за період роботи або служби в зоні відчуження у 1986–1990 роках.
Станом на 1 квітня, на розгляді в судах, у тому числі апеляційних та касаційному, перебувають 346 тисяч справ за позовами постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи на загальну суму 4,9 мільярда гривень. Внаслідок законодавчого врегулювання у 2011 році розмірів пенсійних виплат особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи (Закон “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”, постанова Кабінету Міністрів України №745 від 23 липня 2011 року, рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року та від 25 січня 2012 року), у 2012 році кількість позовів щодо пенсійного забезпечення порівняно з 2011 роком зменшилася. Це ще раз підтверджує, що постанова Кабінету Міністрів України №1210 дала позитивний ефект, оскільки після перерахування розмірів пенсій у більшості учасників ліквідації аварії на ЧАЕС вони стали вищими, ніж розміри пенсій, встановлені статтею 54… (Шум у залі).
При цьому слід зазначити, що рішення судів у багатьох випадках приймалися всупереч чинному законодавству, всупереч здоровому глузду, оскільки пенсії по інвалідності встановлювалися в розмірі більше 25–30 тисяч, а виплати іноді перевищували 1 мільйон (Шум у залі). Це — дійсність.
З 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”, який визначає особливості виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган. Пенсійний фонд України на даний час спільно з Міністерством соціальної політики працює над вирішенням питань поетапного відшкодування заборгованих сум.
За дорученням уряду в 2012 році Державною фінансовою інспекцією та правоохоронними органами в результаті тематичних перевірок виявлено майже 2 тисячі випадків фальсифікації документів для отримання статусу ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС або постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи. Усі з великою повагою ставляться до учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, але ми розуміємо, що особам, які безпідставно потрапили до цієї категорії, немає місця серед вас. А тому до питання надання відповідного статусу необхідно підходити з великою відповідальністю.
Пенсійний фонд спільно з Міністерством соціальної політики України та громадськими чорнобильськими організаціями (я тут бачу багато знайомих облич) постійно працюють над удосконаленням пенсійного забезпечення населення, потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи. На даний час опрацьовується питання можливості перерахунку пенсій у зв’язку з осучасненням заробітної плати з урахуванням середньої заробітної плати за 2007 рік (для цього здійснені відповідні розрахунки) та розглядаються інші питання, вирішення яких можливе за результатами першого півріччя, як наголошувала Наталія Юріївна.
Я також хочу напередодні 27-ї річниці Чорнобильської трагедії побажати вам здоров’я і найголовніше — щоб те, що ви плануєте, у вашому житті збулося (Оплески).
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо. Сідайте, Валентино Степанівно.
До доповіді запрошується заступник міністра охорони здоров’я Толстанов Олександр Костянтинович. Будь ласка. Підготуватися голові комітету Сех Ірині Ігорівні.
ТОЛСТАНОВ О.К., заступник міністра охорони здоров’я України. Шановні народні депутати! Шановні члени уряду! Шановні учасники парламентських слухань! За кількістю постраждалого, евакуйованого та відселеного населення, за розмірами радіоактивно забруднених територій, за соціально-економічними та медичними наслідками Чорнобильська катастрофа перевищила всі відомі у світі радіоекологічні катастрофи та ситуації.
За 27 років, що минають, чітко визначилися основні групи населення, які потребують пріоритетної державної, особливо медичної, уваги. Передовсім це особи, які на момент аварії були дітьми та підлітками у віці до 18 років і отримали опромінення щитовидної залози. Це ліквідатори, які працювали на промисловому майданчику у 1986–1987 роках. Це населення, яке проживає на радіоактивно забруднених територіях.
Станом на кінець 2012 року прооперовано 7660 осіб, яким на момент аварії було від 0 до 18 років, з морфологічно підтвердженим діагнозом — рак щитоподібної залози, серед яких 4480 були в дитячому віці (до 14 років), 1569 — у підлітковому віці. Підвищення частоти захворюваності на рак щитоподібної залози зареєстровано і в дорослих, евакуйованих із Прип’яті та із 30-кілометрової зони, в учасників ліквідації наслідків аварії першого, так званого йодного, періоду.
У період з 1990 по 2012 рік частота раку щитоподібної залози у групах постраждалого населення помітно перевищувала середні показники в Україні. Захворюваність на цю патологію учасників ліквідації наслідків аварії у 1986–1987 роках у 5 разів вища очікуваного рівня, зокрема в евакуйованих — у 4,3 разу, у жителів радіоактивно забруднених територій — в 1,3 разу.
У групі ліквідаторів 238 осіб у 1986 році перенесли гостру променеву хворобу. На жаль, 28 з них померли. На сьогодні достовірно підтверджено залежність рівня захворюваності на хвороби щитоподібної залози, серцево-судинних органів, органів травлення, новоутворення, психічні розлади від розміру отриманого опромінення у ліквідаторів з дозою опромінення понад 250 мілізівертів. Рівень захворюваності учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1,5–2 рази перевищує відповідні показники дорослого постраждалого населення та інших груп первинного медичного обліку за рахунок хвороб ендокринної системи, нервової системи, системи кровообігу та органів травлення.
Якщо брати дитяче постраждале населення, спостерігаються аналогічні тенденції до погіршення стану здоров’я. Показник визнаних хворими порівняно з 1987 роком збільшився у 2,5 разу. У 2000 році він становив 76,15 відсотка, а з 2005 до 2012 року зберігається на рівні 77,1 відсотка.
Протягом останніх п’яти років спостерігається незначна стабілізація показників захворюваності дитячого населення, що відбувається насамперед за рахунок підвищення хвороб органів дихання, які завжди посідали перше місце у структурі дитячої захворюваності, а також за рахунок незначного зростання вроджених вад та отруєнь.
Слід визнати, що є високими показники захворюваності потерпілих дітей за такими класами хвороб, як хвороби органів травлення, нервової системи, ендокринної, а також системи крові та кровотворних органів. На стан здоров’я постраждалих дітей також впливають багаторічне опромінення малими дозами, особливо у найбільш постраждалих областях України, а саме Київській, Житомирській, Волинській, Рівненській, Чернігівській, де за результатами щорічного радіаційного контролю продуктів харчування місцевого походження і на сьогодні у 12–18 відсотках досліджень проб м’ясо-молочних продуктів та у 30 відсотках продуктів лісу фіксується перевищення допустимих рівнів вмісту радіонуклідів цезію-137.
Під наглядом закладів охорони здоров’я на початок 2013 року перебували 2 мільйони 106 тисяч 77 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Автоматизований моніторинг стану здоров’я та персональний облік постраждалих здійснюється системою Державного реєстру України осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Централізоване керування та адміністрування єдиної бази даних цього реєстру, гарантоване збереження даних та доступ користувачів до банку даних забезпечує Державна установа “Український центр інформаційних технологій та Національного реєстру МОЗ України”.
Станом на 1 квітня 2013 року в базі даних державного реєстру зберігається в автоматизованому вигляді інформація про 2 мільйони 273 тисячі 993 особи, з них інвалідів-ліквідаторів — 24 946, евакуйованих — 370 517, проживаючих на радіоактивно забруднених територіях — 667 тисяч. Крім того, зберігається інформація про 270 242 померлих.
Значним недоліком функціонування державного реєстру на сьогодні, на жаль, залишається застаріла технічна база, адже він був створений і почав функціонувати в 1997 році, а стрімкий розвиток комп’ютерних технологій призвів до морального застаріння комп’ютерної техніки, якою свого часу був забезпечений цей реєстр.
Слід зазначити, що для забезпечення надання медичної допомоги постраждалим на сьогодні задіяна практично вся мережа медичних закладів, від районних поліклінік до клінік науково-дослідних інститутів, інститутів Національної академії медичних наук України. Загалом це більше 300 закладів. Крім того, ліжкова потужність спеціалізованих закладів перевищує 3 тисячі місць.
Постановою Кабінету Міністрів України №1218 від 4 жовтня 1996 року затверджено перелік спеціалізованих медичних закладів, що забезпечують лікування осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Таких закладів 37, серед них — Державна установа “Національний науковий центр радіаційної медицини Національної академії медичних наук України”, майже всі обласні клінічні лікарні, Державний заклад “Український спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення МОЗ України” та обласні спеціалізовані диспансери радіаційного захисту — Харківський, Рівненський, Сумський, а також Чернігівський обласний центр радіаційного захисту та оздоровлення населення і Київський міський центр радіаційного захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Це дало змогу збільшити обсяг охоплення постраждалих профілактичними медичними оглядами з 92 до 95 відсотків. Обсяг охоплення профілактичними медичними оглядами учасників ліквідації аварії становить 96,7 відсотка. Амбулаторним лікуванням на сьогодні охоплено 89 відсотків тих, хто потребує лікування, а в структурі надання медичної допомоги постраждалим стаціонарне лікування становить 23 відсотки.
Станом на 1 квітня 2013 року в установах системи експертизи із встановлення причинного зв’язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС розглянуто більш як 295 805 медичних справ. Лише 2012 року такими комісіями розглянуто 9744 медичні справи. Причинний зв’язок підтверджено у 67,6 відсотка випадків.
На виконання пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” № 1210 від 23 листопада 2011 року з метою оптимізації системи проведення експертизи щодо встановлення причинного зв’язку хвороб з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих факторів, що виникли внаслідок Чорнобильської катастрофи, спільним наказом МОЗ України та Міністерства надзвичайних ситуацій кількість міжвідомчих експертних комісій скорочена до трьох (Центральна міжвідомча експертна комісія, Донецька та Львівська регіональні міжвідомчі експертні комісії) і дитячих спеціалізованих лікарсько-консультативних комісій — до двох (Центральна дитяча спецЛКК і Рівненська облспецЛКК).
Основними хворобами, які визначаються як такі, що пов’язані з наслідками аварії на ЧАЕС, на сьогодні залишаються онкологічні та цереброваскулярні хвороби, захворювання системи кровообігу та нервової системи. У дітей це онкопатологія та вроджені вади розвитку.
За весь період до 2012 року розглянуто 45 258 таких справ, з них щодо 37 306 прийнято позитивне рішення.
Причинний зв’язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи у 2012 році встановлено у 6219 дорослих осіб, а показник первинно визнаних інвалідами становив 29 на 10 тисяч населення. Серед причин інвалідності перше місце посідають хвороби системи кровообігу, злоякісні новоутворення і хвороби нервової системи.
Показники смертності постраждалих контингентів за останні роки дещо збільшилися за рахунок всіх груп первинного нагляду. Надалі зростає смертність ліквідаторів: з 12,6 проміле у 1997 році до 20,03 у 2012 році.
Міністерством проведена робота з перегляду нормативно-правових актів щодо відповідності системи проведення експертизи із встановлення причинного зв’язку хвороб з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників, що виникли внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, сучасному рівню знань з радіаційної медицини та клінічної радіобіології.
Шановні учасники парламентських слухань! Україна завжди належала до країн з пріоритетним розвитком ядерної енергетики. Застосування ядерних технологій супроводжувалося неконтрольованим збільшенням опромінення персоналу та населення при відставанні медичного захисту. Найбільш драматичним прикладом такого ставлення стала Чорнобильська катастрофа.
Населення, яке отримало опромінення від штучних джерел іонізуючого випромінювання в Україні, можна поділити на такі основні групи:
1) персонал та пожежники ЧАЕС, військові — учасники ядерних випробувань у колишньому СРСР з діагнозом “гостра променева хвороба”;
2) інші групи постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (учасники ліквідації наслідків аварії, населення радіоактивно забруднених територій, діти, які були опромінені до народження, або народилися від опромінених батьків);
3) оперативний персонал діючих АЕС;
4) персонал 30-кілометрової зони, а також персонал, зайнятий на роботах з перетворення об’єкта “Укриття” на екологічно безпечну систему;
5) персонал заводів, шахт ядерно-паливного циклу та населення, яке проживає в зонах АЕС, урановидобувних та уранопереробних підприємств та їх хвостосховищ.
Отже, розвиток галузі можливий тільки за умови застосування визнаних на міжнародному рівні технологій та досвіду радіаційного медичного захисту населення. Такий досвід в Україні отримано під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Цей досвід є унікальним для всього світу і є пріоритетним міжнародним надбанням України, а саме:
1) вивчення основних закономірностей міграції радіонуклідів у навколишньому природному середовищі в післяаварійний період;
2) довгострокове вивчення впливу дозоформуючих радіонуклідів на здоров’я населення після аварії;
3) проведення моніторингу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з першочерговим обстеженням дітей та осіб дітородного віку;
4) вивчення закономірності розвитку та перебігу хвороб, смертності від захворювань, які визначають стан здоров’я контингентів населення, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розроблення медичних засобів, спрямованих на пом’якшення негативних наслідків катастрофи у віддаленому після опромінення періоді;
5) вивчення факторів ризику розвитку найбільш поширених захворювань, що призводять до інвалідності, серед осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
6) вдосконалення існуючих і розроблення нових економічних та малоінвазивних методів діагностики і лікування, реабілітації та профілактики, спрямованих на збереження та відновлення стану здоров’я осіб, які постраждали внаслідок аварії;
7) розроблення принципів комплексної оцінки ефективності заходів щодо подолання наслідків техногенних аварій. Це гострі ефекти: гостра променева хвороба в учасників ліквідації наслідків аварії і пов’язані фатальні ефекти в загальній популяції, опроміненій у значно менших дозах; радіаційно індуковані катаракти в учасників ліквідації наслідків аварії, опромінених у відносно високих дозах і, можливо, підвищений ризик катаракти у осіб, опромінених у дозах, що перевищують 0,25 Гр; рак щитоподібної залози у осіб, опромінених йодом-131 у молодому віці; підвищений ризик лейкемії у учасників ліквідації наслідків аварії у ранньому та більш віддаленому періодах.
Система охорони здоров’я, її лікувально-профілактичні заклади і медичні працівники докладатимуть зусиль до максимального забезпечення лікувально-профілактичною допомогою постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Проте слід зазначити, що коштів державного та місцевих бюджетів не вистачає для повного забезпечення потреб постраждалих ефективним лікуванням, а видатки на пільгове забезпечення на сьогодні на рівні 85 відсотків. Такі негаразди негативно позначаються на моральному стані постраждалих, затримують терміни отримання медичної допомоги, збільшують кількість звернень громадян до центральних органів виконавчої влади.
На завершення дозвольте запевнити вас, шановні народні депутати, шановні учасники парламентських слухань, що Міністерство охорони здоров’я і надалі докладатиме всіх зусиль, щоб підтримати здоров’я громадян, яке, на жаль, було втрачено (Оплески).
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
До співдоповіді запрошується голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Сех Ірина Ігорівна (Оплески). Будь ласка.
СЕХ І.І., голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (одномандатний виборчий округ №119, Львівська область, політична партія “Всеукраїнське об’єднання “Свобода”). Шановні учасники парламентських слухань! Дякуємо за те, що ви присутні в цьому залі. Дякуємо за вашу активну громадську позицію.
Минуло 27 років з дня страшної аварії. Один рік минув після наших останніх парламентських слухань, які відбувалися в цій сесійній залі. Члени комітету проаналізували, що зроблено за рік часу. Як виконуються рекомендацій наші, ваші і тисяч інших людей? З ваших рекомендацій, які були напрацьовані, на жаль, лише одна третина з великою натяжкою, можна сказати, виконується. Решта — нулі, нулі і нулі. Я дуже хочу, щоб сьогоднішня наша розмова, враховуючи те, що тут присутні представники уряду, чорнобильська громадськість, яка вболіває, була не просто балаканиною. Ми хочемо бачити серйозні і вагомі результати.
Проблеми Чорнобильської катастрофи в порядку денному комітету під номером один. Перше засідання комітету було виїзним засіданням саме на Чорнобильську атомну електростанцію. На жаль, ми бачили ситуацію, що виконання робіт на майданчику Чорнобильської АЕС досі не можна вважати задовільним. Хронічне недофінансування не дає можливості виконувати необхідні роботи зі зняття з експлуатації енергоблоків Чорнобильської АЕС. Ускладнюється супровід міжнародних проектів, витрачання бюджетних коштів загалом неефективне, оскільки й через 12 років після остаточної зупинки станції основні витрати спрямовуються на підтримання безпеки, а не зняття з експлуатації.
Слід зазначити, що термін виконання першочергових заходів щодо зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об’єкта “Укриття” на екологічно безпечну систему, запланованих на 2009–2012 роки, згідно із Законом “Про Загальнодержавну програму зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об’єкта “Укриття” на екологічно безпечну систему” вичерпано, а проблеми не вирішені.
Буду оперувати фактами. Маю зараз у руках висновки Рахункової палати про результати аудиту. Будівельно-монтажні роботи на сховищі відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-2), фінансування якого здійснюється з Рахунка ядерної безпеки, не відновлено. Консорціум “Новарка”, який відповідно до укладеного контракту забезпечує будівництво нового безпечного конфайнмента, у своїх звітах знову говорить про відставання в завершенні робіт за даним проектом майже на рік. Термін введення в експлуатацію заводу з переробки рідких радіоактивних відходів, фінансування якого також здійснюється з Рахунка ядерної безпеки, вкотре перенесено. Не визначені й досі терміни спорудження промислового комплексу по поводженню з твердими радіоактивними відходами, фінансування якого здійснюється за рахунок коштів Європейської Комісії. Продовжується перенесення термінів введення в експлуатацію і виробничого комплексу “Вектор”, фінансування якого здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Загальний строк відставання в реалізації проекту — майже 14 років.
Отже, ми бачимо, які є серйозні проблеми.
Передбачених у Державному бюджеті України на 2013 рік коштів у розмірі 723 мільйони гривень недостатньо для виконання першочергових робіт із забезпечення ядерної і радіаційної безпеки зупинених енергоблоків, забезпечення мінімального рівня пожежної та загальнопромислової безпеки, а також заходів щодо підготовки до зняття з експлуатації енергоблоків. Додатково потрібно 409 мільйонів гривень.
Потребують вирішення питання відшкодування Пенсійному фонду України витрат на доставку пенсій та питання призначення пенсій працівникам зони відчуження, які працюють у шкідливих умовах за списком №1.
Ще у 2010 році завершився термін дії Загальнодержавної програми подолання наслідків Чорнобильської катастрофи на 2006–2010 роки. Протягом чотирьох років переноситься термін подання на розгляд Верховної Ради України проекту нової Загальнодержавної програми подолання наслідків Чорнобильської катастрофи. У заходах цієї програми на 2014–2019 роки необхідно передбачити розв’язання таких проблем:
поліпшення медичного забезпечення, оздоровлення громадян, придбання для них ліків;
комплексний соціально-економічний розвиток територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, та місць компактного переселення громадян;
забезпечення житлом постраждалих громадян;
радіаційний захист населення та екологічне оздоровлення забруднених територій;
інформування громадян про радіаційний стан територій та безпечне проживання на цих територіях;
наукове забезпечення робіт та інформаційних систем.
Наголошую, щоб програма запрацювала з 2014 року, Верховна Рада України повинна прийняти її на поточній сесії. А на сьогодні ще навіть не внесено на розгляд парламенту відповідний проект.
Так і залишається невиконаною Постанова Верховної Ради України “Про стан, заходи і перспективи подолання наслідків Чорнобильської катастрофи” №276-VI від 18 квітня 2008 року в частині доручення Кабінету Міністрів України щодо прискорення внесення на розгляд Верховної Ради України проектів законів про внесення змін до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з метою реформування системи соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, без зниження досягнутого рівня соціального захисту та про внесення змін до Закону України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” з метою створення правових механізмів стимулювання сталого розвитку таких територій, активізації виробничої діяльності та підвищення їх інвестиційної привабливості.
На сьогодні неузгодженість положень Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та актів Кабінету Міністрів, виданих на забезпечення його виконання, щодо розмірів компенсаційних виплат, доплат та допомоги нівелює дію закону. Прямі норми Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” підміняються постановами Кабінету Міністрів. У законодавчій базі норми Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” викладені в редакції розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесенням змін до деяких законодавчих актів України”, положення якого в частині цих норм рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року визнані неконституційними. Досі не відновлено дію норм Закону “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції від 28 грудня 2007 року.
5 липня 2012 року Верховна Рада прийняла Закон “Про внесення змін до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” щодо забезпечення санаторно-курортними путівками”. Ми бачимо, що до сьогодні чорнобильці не мають можливості отримувати санаторно-курортне лікування, лише тиждень тому розроблено відповідне положення.
В Україні гостро стоїть питання житлового забезпечення громадян, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС. Це близько 38 тисяч сімей, з них близько 10 тисяч — сім’ї інвалідів-чорнобильців. У населених пунктах Житомирської області, віднесених до зони безумовного (обов’язкового) відселення, проживають 460 сімей, з них 103 сім’ї мають неповнолітніх дітей.
На жаль, як кажуть, кому війна, а кому мати рідна. І факти, які отримав комітет, а саме висновки Державної фінансової інспекції, яка аналізувала ефективність використання коштів на забезпечення житлом чорнобильців, змушують нас дуже серйозно замислитися. Цитую: “Неправомірність дій керівництва Міністерства надзвичайних ситуацій України у частині використання коштів Державного бюджету України, виділених на виконання окремих бюджетних програм щодо придбання квартир для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відсутність внутрішнього контролю за виконанням умов договорів та станом претензійної роботи призвели до недоотримання громадянами квартир на суму 82 мільйони гривень.
На даний час на квартирному обліку перебувають 37 768 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. У 2011–2012 роках забезпечено житлом 555 громадян.
Водночас ревізією у Міністерстві надзвичайних ситуацій, проведеною 2011 року, перевірено використання коштів на придбання квартир для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і встановлено, що за попередні роки ряд договорів не виконано, громадяни житлом не забезпечені”.
Міністерством не проводилося претензійно-позовна робота, внаслідок чого бюджету заподіяно матеріальної шкоди на загальну суму 43 мільйони гривень. І є серйозні претензії до тих суб’єктів, які виконували відповідні роботи. На жаль, у 2011–2012 роках від зазначених суб’єктів господарювання жодної квартири не одержано і кошти не повернуто. Ми говоримо лише про офіційні цифри, а скільки людей навіть не стоять на квартирному обліку, хоч гостро потребують покращення житлових умов.
Я хочу навести приклад, який може бути типовим. До мене як до голови комітету на прийом прийшов чорнобилець, який сьогодні присутній у цій залі, він інвалід, пересувається на візку. Він звернувся з проханням посприяти йому, оскільки роками ходить по всіх владних кабінетах, стукає, просить поміняти квартиру з другого поверху на перший. Звертається до влади державної, представницької, різної, щоб йому в цьому допомогла. Це триває роками! Ви знаєте, я як голова комітету звернулася до Київської міської державної адміністрації, і мене просто відправили дуже далеко (Оплески). І в моїй особі тисячі чорнобильців, які на інвалідних візках просто не можуть виїхати з квартири і побачити світ божий надворі! Тому якщо ми не вирішимо проблему цього інваліда на візку, якому потрібно не дати квартиру, а поміняти, просто посприяти, допомогти, то про яке вирішення великих проблем можна говорити? А відповідь заступника голови Київської міської державної адміністрації Кучука, дуже цікаву, варто поширити, щоб знали обличчя наших “героїв”.
Потребує значного поліпшення медичне забезпечення постраждалих, право на безоплатні медикаменти часом залишається тільки на папері. Незважаючи на зростання цін на ліки, фінансування видатків з державного бюджету не збільшується. Назріла необхідність реформування системи забезпечення ліками постраждалих громадян. Одним із шляхів вирішення може стати прийняття закону про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування.
Серед проблемних питань — виплата компенсацій сім’ям з дітьми та організація безоплатного харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. У дошкільних та шкільних закладах на територіях радіоактивного забруднення не забезпечено харчування потерпілих дітей відповідно до фізіологічних норм. Харчування потерпілих дітей за державні кошти в навчальних закладах, розташованих на територіях радіоактивного забруднення, забезпечується в межах 30 відсотків медичної норми, затвердженої постановою Кабінету Міністрів. Це при тому, що за результатами щорічної диспансеризації встановлено, що серед дітей, які народилися від учасників ліквідації аварії та постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, визнано здоровою лише кожну п’яту дитину.
Шановне товариство, дякуємо за вашу позицію, завдяки тому, що ви багато пишете, завдяки тому, що ви не покладаєте рук, що ви не втомилися від тої багаторічної, 27-річної, боротьби, у нас є шанс домогтися справедливості.
Дякую чорнобильцям, ліквідаторам, інвалідам, які змушені долати масу проблем, які наполегливо відстоюють свої інтереси, борються за право нормально жити на своїй землі. Бажаю вам дочекатися гідного життя для вас і ваших дітей! Не втрачайте оптимізму!
Дякую вам усім. Сили, здоров’я, перемоги! (Оплески).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Сідайте, Ірино Ігорівно.
Переходимо до виступів від депутатських фракцій.
Слово для виступу від фракції Партії регіонів надається народному депутату Глазунову Сергію Миколайовичу. Підготуватися Павловському Андрію Михайловичу.
ГЛАЗУНОВ С.М., заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (одномандатний виборчий округ №34, Дніпропетровська область, Партія регіонів). Шановні учасники парламентських слухань! Почну свій виступ зі слів відомого вченого Володимира Вернадського: “Настане час, коли людина отримає атомну енергію — таке джерело сили, яке дасть їй можливість будувати своє життя, як вона того забажає. Це може статися за сторіччя, однак, зрозуміло, що це неминуче. Чи здатна людина скористатися цією силою, спрямувати її на добро, а не на самознищення? Чи доросла вона до вміння використовувати цю силу, яку рано чи пізно дасть їй наука?”
Чорнобильська катастрофа стала суворим вироком готовності держави до реагування у складних радіаційних умовах. Чи була готова держава до таких катастроф? Дати однозначну відповідь — це обманювати себе. Заради об’єктивності необхідно підкреслити неочікуваність, унікальний характер та масштаби катастрофи, до якої не була готова жодна країна світу.
За роки незалежності Україна втратила і продовжує втрачати колосальні кошти на подолання наслідків Чорнобильської катастрофи. А який результат? Яка економічна і соціальна ефективність цих видатків? Цього ніколи ніхто не підраховував.
У 1991 році прийнято Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Для постраждалих громадян встановлено близько 50 видів пільг, компенсаційних виплат, доплат і допомоги, фінансування яких здійснюється за рахунок бюджетних коштів.
Під час розгляду проектів чорнобильських законів на сесії Верховної Ради УРСР у лютому 1991 року зверталася увага на те, що кошти на реалізацію закону передбачалося отримати з союзного бюджету, зменшивши з 1 квітня 1991 року відрахування до союзного бюджету коштів, необхідних для фінансування комплексу робіт і заходів з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. При прийнятті закону не передбачалося фінансування за рахунок бюджету України.
Після здобуття Україною незалежності весь тягар витрат на подолання наслідків Чорнобильської катастрофи ліг на бюджет молодої держави, але не відбулося головного — не було здійснено аналізу здатності досягти мети у визначені терміни з використанням визначених ресурсів.
З часу прийняття закону до нього внесено більше 40 змін. Слід відзначити, що значну частину заходів, започаткованих на виконання вимог чорнобильських законів, не доведено до кінця, вони не досягли очікуваних результатів, і цьому є кілька причин. Чорнобильський закон ніколи не виконувався більш як на 57 відсотків у вартісному еквіваленті у перші роки після його прийняття і близько 10 відсотків — в останні роки. І це при тому, що чисельність постраждалих з року в рік значно зменшується (з 1992 року — більш як на 1 мільйон), а бюджетне фінансування зростає.
Чому ж ніхто не бив на сполох? На мою думку, через недостатню наукову обґрунтованість кінцевої мети діяльності з подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, завдань, що мають бути виконані для її досягнення, шляхів виконання постановлених завдань, визначених для їх виконання термінів і ресурсів, а також через відсутність будь-якої стратегії у комплексному вирішенні питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи та системності бачення чорнобильських проблем.
Найбільша невизначеність завжди існувала в питанні державного управління у сфері подолання наслідків Чорнобильської катастрофи. Десятиліттями розпорошували проблему по різних міністерствах і відомствах, робили експерименти, а сьогодні і крайнього не знайдеш. Хотіли як краще, а вийшло як завжди.
Найяскравіший приклад втрати керованості у вирішенні чорнобильських проблем — пенсійне забезпечення. Досі незрозуміло, що заважало всім урядам підготувати і внести на розгляд Верховної Ради України урядовий законопроект, в якому були б збалансовані соціальна та економічна доцільність і економічні можливості держави.
Залишаються питання і до Верховної Ради, народних депутатів України. Законодавче забезпечення процесу ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи помітно відстає від реалій життя. Перманентні політичні парламентські кризи не сприяють підвищенню ефективності законодавчої діяльності та парламентського контролю. Необхідно почати діяти на основі консолідації зусиль експертного середовища, органів виконавчої та законодавчої влади, мобілізації інформаційних ресурсів. Сьогодні це може бути здійснено лише за умови, що всі учасники процесу визнають необхідність змін. Держава втомилася від політичної війни, яку можна без перебільшення назвати політичною катастрофою. Необхідна копітка, вольова, цілеспрямована робота.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Сергію Миколайовичу.
До слова запрошується Павловський Андрій Михайлович. Підготуватися Аверченку Сергію Миколайовичу, народному депутату України.
ПАВЛОВСЬКИЙ А.М., секретар Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці (загальнодержавний багатомандатний виборчий округ, політична партія “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”). Доброго дня! Вітаю вас, шановні! Бачу багато знайомих облич, людей, які стояли тут ще рік-два тому, захищаючи свої елементарні соціальні права, які брали штурмом Верховну Раду, коли провладні депутати втікали від народу, ховаючись по підземних переходах, щоб тільки не зустрітися обличчям до обличчя з чорнобильцями (Оплески).
Чорнобильцями називають і тих, хто віддав своє життя, здоров’я під час ліквідації тієї страшної катастрофи, врятував нашу країну, і тих, хто безневинно постраждав, зазнав страшного впливу радіації, став інвалідом, і постраждалих дітей. Водночас ця гостра техногенна катастрофа поступово набуває характеру гостро соціальної, на жаль. Чому гостро соціальної? Тому що держава, на жаль, тим людям, які врятували її, які постраждали від цієї катастрофи, не може забезпечити належний, гідний рівень медичного забезпечення, лікування і навіть виплату пенсій.
Ми пам’ятаємо ганебне розпорядження пана Азарова,
яким він заборонив виконувати судові рішення про виплату вам пенсій і соціальної
допомоги, чорнобильці (Оплески). Це,
до речі, є перевищенням службових повноважень, бо Прем’єр-міністр не може
заборонити виконувати рішення суду (Оплески).
До речі, покарання, передбачене статтею 365 Кримінального кодексу,
чекає на Азарова, хай Наталка Королевська це йому передасть. Він наступний,
Качанівська колонія на нього чекає (Оплески).
Справді, пройдено важкий шлях боротьби за свої соціальні права, в якій загартувалися чорнобильці. Однак, на жаль, якщо тоді ви протестували проти ганебного закону, що зупиняв дію соціальних пільг, обмежував соціальні виплати чорнобильцям, афганцям, дітям війни, ще 13 категоріям громадян, і уряд не зміг прийняти той закон, то вже в Законі “Про Державний бюджет України на 2013 рік” уряд Азарова, Партія регіонів протягли ганебні норми.
Ви знаєте, що пункт 4 “Перехідних положень” закону
фактично обмежує дію Закону “Про статус і соціальний захист громадян, які
постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Там написано, що ваші
пенсії, соціальна допомога в повному обсязі виплачуватимуться тільки тоді, коли держава матиме на це
кошти. А держава завжди казатиме вам, чорнобильці: “Вибачте, на вас грошей немає”.
Ви за залишковим принципом фінансуєтеся. Зате є кошти на свої адміністрації,
дачі, 1 мільярд гривень тільки на утримання Януковича витрачається в нашій
державі. Вдумайтеся, на утримання однієї людини, яка зветься Президент
Янукович, держава витрачає більше 1 мільярда гривень. А коли минулого року на
виплати чорнобильцям, здається, не вистачало 4 мільярди, то держава каже,
що їх ніде взяти. Та скоротіть витрати на прокуратуру, на продажні суди, і з’являться
ці кошти (Оплески).
Я хочу вам сказати: не вірте нікому, жодному чиновнику, який каже, що немає грошей, особливо на соціальну допомогу чорнобильцям. Гроші є! По-перше, як кажуть люди, треба менше красти. І треба перекидати гроші з утримання бюрократичного апарату на соціальні проблеми.
Я думаю, найлегше закликати, як робить Партія регіонів, мовляв, давайте працювати і таке інше… А чорнобильці вже відпрацювали, вони віддали здоров’я і життя! Який результат?
Тому, друзі, я думаю, що вам треба об’єднуватися,
створювати незалежні організації чорнобильців, які захищатимуть ваші інтереси.
І такі організації вже з’являються. Тому що, на жаль, деякі керівники офіційних
організацій, які повинні піклуватися про чорнобильців, під час переговорів з
урядом стоять на відверто штрейхбрехерській позиції! (Оплески). Ми знаємо Андрєєва, якого чорнобильці не хотіли
переобирати, але пан Клюєв привіз донецьких бандюків (Оплески).
Отже, чорнобильці, підтримуйте незалежні організації.
Бо ця влада, кримінальна за своєю суттю, за своїм походженням, нічого, крім
тиску вулиці, народу не розуміє. Я думаю, що, на жаль, боротьба не припинена.
І треба готуватися до весняних акцій… (Оплески).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні учасники парламентських слухань, слово для виступу від фракції Політичної партії “УДАР Віталія Кличка” надається народному депутату Аверченку Сергію Миколайовичу. Підготуватися Мартинюку Адаму Івановичу.
АВЕРЧЕНКО С.М., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (загальнодержавний багатомандатний виборчий округ, Політична партія “УДАР (Український демократичний альянс за реформи) Віталія Кличка”). Добрий день, шановні друзі! Враховуючи обмеженість часу, я представлю лише декілька принципових узагальнень стосовно теми Чорнобиля. Вже було багато сказано про виконання заходів Загальнодержавної програми зняття з експлуатації Чорнобильської станції та перетворення об’єкта “Укриття” на екологічно безпечну систему, про хронічне недофінансування тощо. Проте я вважаю, що настав час говорити дещо про інше. Вже зараз необхідно замислитися про майбутнє зони відчуження та Чорнобильської атомної електростанції.
Що ми отримаємо наприкінці всіх заходів? Звалище радіоактивних відходів розміром з деякі європейські країни чи облаштовану виробничу територію? Для мене як для голови підкомітету з питань державної політики у сфері поводження з відходами це дуже важливе питання. Думаю, що це важливе питання і для всього українського народу.
У всьому світі діє підхід повторного використання для потреб атомної енергетики майданчиків атомних електростанцій, що знімаються з експлуатації. Це розумна альтернатива пошуку нових місць для розміщення потенційно небезпечних виробництв. За прикладом далеко ходити не треба. Вже Російська Федерація на місці старих АЕС планує і будує нові енергоблоки. Майданчик Чорнобильської станції може стати плацдармом розвитку атомної галузі України, взявши на себе централізоване вирішення питань кінцевого етапу життєвого циклу атомних електростанцій, а саме зберігання відпрацьованого ядерного палива, переробку накопичених рідких і твердих радіоактивних відходів, підготовку кваліфікованого персоналу для роботи з радіоактивними відходами, виготовлення діжок, контейнерів для радіоактивних відходів, що використовуються на цих майданчиках.
На майданчику Чорнобильської станції вже практично створені всі умови для вирішення таких питань: завершено будівництво заводів з переробки радіоактивних відходів та виготовлення контейнерів, практично готові майданчики для зберігання відпрацьованого палива, є інфраструктура забезпечення життєдіяльності та фізичного захисту, але головне, що є люди, які мають необхідні навички роботи з радіоактивними відходами.
Раціональне використання інфраструктури Чорнобильської станції має стати частиною державної політики. Потрібно найближчим часом прийняти необхідні рішення, розробити державну програму розвитку майданчика Чорнобильської станції та зони відчуження в цілому як важливої ланки в технологічному ланцюжку атомної галузі України. Це я звертаюся до керівників зони відчуження і Чорнобильської атомної електростанції. Володимире Івановичу, Ігорю Івановичу, будь ласка, чекаємо ваших пропозицій.
Важливо, що такий крок дасть змогу повернути в народне господарство об’єкти, розташовані в депресивному регіоні. У підсумку це знизить навантаження на бюджет держави та забезпечить майбутнє зони відчуження як промислово розвиненого майданчика.
Шановні учасники парламентських слухань, не можу не сказати про таке. Дозвольте привернути вашу увагу до категорії людей, які особливо постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції. У березні під час особистого прийому до мене як до народного депутата звернулася група інвалідів-ліквідаторів з Чернігівщини, колишніх бійців 731-го окремого батальйону спецзахисту. Вони вже 29 квітня 1986 року вступили у двобій з атомним лихом. Завантажували гелікоптери піском і свинцем, обслуговували трубопровід реактора та проводили дезактивацію приміщень.
Ще за радянських часів було визначено, що ліквідація аварії на Чорнобильській станції закінчилася 14 грудня 1986 року. Тому вважаю, що на законодавчому рівні мають бути виділені в окрему категорію люди, які працювали на проммайданчику якраз у той найбільш гарячий час.
Звертаю також вашу увагу на постанову Кабінету
Міністрів № 1210 від 23 листопада 2011 року (її вже згадували з цієї трибуни), якою визначено формулу
розрахунків для пенсій ліквідаторам та інвалідам Чорнобиля. Так ось, на думку
цих людей, вказану постанову ні чим іншим, як злочином проти справжніх
чорнобильців вважати не можна (Оплески).
Людей непокоїть несправедливість. Суспільство нарешті має заслужено віддячити ліквідаторам, щоб у них залишилося відчуття гордості за свій подвиг. Йдеться не тільки про державні нагороди, а й про забезпечення адекватного соціального захисту та про увагу до їхніх проблем і потреб. А спроби знайти об’єктивні причини, чому не надається належна допомога постраждалим від наслідків Чорнобильської катастрофи… (Оплески).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Сідайте, будь ласка.
Слово для виступу від фракції Комуністичної партії
України надається народному депутату України Мартинюку Адаму Івановичу.
Підготуватися Волчанському Івану Петровичу (Шум
у залі).
МАРТИНЮК А.І., член Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони (загальнодержавний багатомандатний виборчий округ, Комуністична партія України). Шановні учасники парламентських слухань! “Ганьба” покричимо разом, а зараз давайте послухаємо.
Ми щороку проводимо такі вже традиційні слухання, слухання про трагедію “чорного болю”. Мені це також болить і пече, бо мої рідні проживають у чорнобильській зоні, в одному з волинських сіл ІІІ категорії. Тобто я дуже добре знаю і розумію ваш біль і ваші проблеми.
Сьогодні говорилося в доповідях про те, що чисельність тих, які постраждали від Чорнобиля, зменшується. Можна було б радіти, якби ця чисельність зменшувалася завдяки добрим заходам держави, але чисельність зменшується, на жаль, з інших причин, трагічних, зменшується тому, що люди вмирають. Ось і вчора ми поховали людину, яка упродовж двох термінів поспіль з 1986 року очолювала Чорнобильську урядову комісію, будучи заступником Голови Ради Міністрів, а саме Станіслава Івановича Гуренка. І таких людей щодня відходить не одиниці, а десятки, а то й сотні.
Водночас катастрофічно зростає чисельність людей, які відносяться до І категорії інвалідності. Якщо в 1995 році таких людей було 40 тисяч, то на сьогодні вже 117 тисяч. І щодня ця цифра зростає.
Якщо коротко підбити підсумки проблемних питань, про які ми сьогодні говоримо, тезово їх можна звести до таких.
Перше — виконання основного закону, прийнятого 1991 року, в частині соціальних виплат і допомоги. Свідчення того, який їх рівень, — ваша реакція на виступ представника Пенсійного фонду. Це їх рівень. І ще одна цифра. На 1 січня поточного року в судах знаходилося 188 тисяч позовів щодо виконання чорнобильського закону. Це до тих 155 тисяч, які вже задоволені, за якими прийняті рішення, але які, на превеликий жаль, до сьогодні не виконані.
Друга проблема (не за значенням, а за порядком) — забезпечення медичного обслуговування і реабілітації. На жаль, давним-давно чорнобильці забули про безплатні медичні операції, хоча тут говориться про те, що їх щороку проводять. Проводять, та не кожному і зовсім не в тих обсягах, як передбачає чинний закон.
Ще одна проблема — забезпечення спецтранспортом. Відповідно до закону таким транспортом в першу чергу мають забезпечуватися інваліди. На сьогодні у черзі перебувають приблизно 80 тисяч громадян, у тому числі 15 тисяч інвалідів-афганців. Нібито в минулому році забезпечили транспортом 1 тисячу 800 громадян. Якщо будуть забезпечувати такими темпами, то знадобиться 45–50 років. Звісно, забезпечать, бо нікого буде забезпечувати, люди до того часу просто не доживуть.
Проблема забезпечення житлом. Чомусь усі забули про норму закону, якою передбачається, що 15 відсотків житла потрібно віддавати чорнобильцям, і протягом року кожен інвалід має одержати квартиру. Представник комітету називала цифри стосовно реалізації цієї програми. Для реалізації лише одного закону щороку потрібно 70 мільярдів гривень, а бюджет у нас 362 мільярди, звідси й виконання. Для того щоб виконати закон, щоб мати таке фінансування, потрібно найголовніше — навести лад в економіці держави, потрібно заробити, а не позичати ці гроші, а тоді можна буде їх розподіляти. Ми пропонуємо антикризову програму, яка дає можливість це зробити.
Взагалі, шановні колеги, говорячи про щорічні наші парламентські слухання, я хотів би, щоб наступні парламентські слухання почалися не з доповідей про стан справ, а з доповіді кожного міністерства і відомства про те, як виконані рекомендації попередніх парламентських слухань. Тому що ми приймаємо рекомендації, але їх, на жаль, ніхто не виконує.
І ще одне. Я пропоную провести наступні парламентські слухання не у стінах парламенту, бо парламент майже все зробив, а в стінах Кабінету Міністрів.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Адаме Івановичу.
Шановні учасники парламентських слухань, переходимо до обговорення. Нагадую, що на обговорення відводиться 1 година 50 хвилин, регламент виступів — до 3 хвилин.
Слово для виступу надається Волчанському Івану Петровичу, голові громадської організації “Союз Чорнобиль” Луганської області. Підготуватися Шаблакову Олександру Володимировичу.
ВОЛЧАНСЬКИЙ І.П., голова
Луганської обласної організації Всеукраїнської громадської організації інвалідів
“Союз Чорнобиль України”. Уважаемые
руководители Верховной Рады! Уважаемые участники парламентских слушаний!
Дорогие побратимы-чернобыльцы! Спасибо за предоставленную возможность первым
выступить и сказать о наболевших проблемах чернобыльцев.
Очень больно и обидно слушать
выступление представителя Пенсионного фонда, рассказывающего нам о средней
температуре по больнице или еще о чем-то. У каждого из наших побратимов — своя
судьба, и действительно, больно за каждого из нас, кто не может доказать свою
правоту, потому что за 27 лет утеряны какие-то
документы, кому-то не хватает сил и здоровья, чтобы преодолеть препятствия чиновников.
Я согласен с Адамом Ивановичем и
хочу сказать, что, наверное, надо отдать должное тем, кто принял решение о
проведении этих парламентских слушаний, потому что в прошлом году, как известно, таких слушаний не было. И я
понимаю, что вызвано это тем, что в ходе слушаний звучат не совсем приятные слова
о тех властных структурах, которые не исполняют
Закон “О статусе и социальной защите граждан, пострадавших
вследствие Чернобыльской катастрофы” и даже в будущем не собираются его исполнять
в полной мере.
Хотелось бы говорить о
конкретике, поэтому я прошу парламентский Комитет по вопросам экологической
политики, природопользования и ликвидации последствий Чернобыльской катастрофы до
14 декабря провести встречу по итогам исполнения
рекомендаций сегодняшних парламентских слушаний, в которой мы с вами должны
принять активное участие.
Конечно, еще раз хочется спросить,
почему же в 2010 году ни в одну голову не пришла мысль о том, что заканчивается срок действия государственной
программы, от которой зависит будущее преодоления последствий Чернобыльской
катастрофы. И это просто позор, что в настоящее время в государстве нет такой
программы. Она должна быть принята уже в этом году! И в эту программу должны
быть включены, прежде всего, те наболевшие вопросы, которые нам с вами необходимо
решать.
Сегодня в Луганске состоялся
митинг, на котором чернобыльцы еще раз приняли решение обратиться в высшие
органы власти с предложениями по исполнению закона, прежде всего, в части пенсионного обеспечения. Я передаю это
обращение руководителям парламента, чтобы оно было рассмотрено по итогам
парламентских слушаний.
Всем вам, дорогие друзья, хочу
пожелать здоровья. До встречи на баррикадах!
(Оплески).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Слово для виступу надається технічному директору державного підприємства НАЕК “Енергоатом” Шавлакову Олександру Володимировичу. Будь ласка. Підготуватися голові Житомирської обласної ради Запаловському Йосипу Антоновичу.
ШАВЛАКОВ О.В., перший
віце-президент — технічний директор державного підприємства Національна атомна
енергогенеруюча компанія “Енергоатом”. Уважаемые участники парламентских
слушаний! 27 лет отделяют нас от Чернобыльской трагедии. Извлеченные уроки и память о ней требуют
обеспечения работы атомных энергоблоков страны, исключающей любые
мало-мальские нарушения. Заверяю вас, что повышение безопасности атомных энергоблоков
является наивысшим приоритетом нашей деятельности.
Вопрос безопасности украинских
атомных электростанций постоянно контролируется не только отечественными, но и
зарубежными, международными экспертами. В рамках совместного проекта проведена
оценка соответствия безопасности украинских атомных электростанций действующим
стандартам МАГАТЭ. На всех атомных электростанциях
Украины проведено 15 экспертных миссий, в
которых приняли участие 92 эксперта из 20 стран и международных
организаций, а также 32 штатных сотрудника МАГАТЭ.
По всем направлениям проверки подтверждено соответствие ключевым требованиям
МАГАТЭ по безопасности.
Мероприятия по повышению
безопасности отечественных атомных
электростанций выполняются в рамках комплексной сводной программы,
утвержденной постановлением Кабинета Министров. Общая стоимость этой программы
превышает 1 миллиард 200 миллионов
евро, в том числе за счет займа Европейского банка реконструкции и развития и Европейского
сообщества по атомной энергии (Евратом), что составляет 600 миллионов евро. 25 марта
текущего года состоялось подписание кредитного соглашения с Европейским банком
реконструкции и развития о предоставлении кредита на
300 миллионов евро, и в этом году мы ожидаем успешного
завершения этой работы с Евратомом.
Повышение безопасности — неотъемлемое
условие продления срока эксплуатации действующих энергоблоков. В период с 2013 по 2019 годы нам необходимо продлить срок эксплуатации
десяти действующих энергоблоков, причем в 2014, 2016 и 2019 годах — по два
блока одновременно. Безусловно, это требует соответствующего финансирования.
Несколько слов о строительстве
третьего и четвертого энергоблоков Хмельницкой атомной электростанции. В 2012 году парламент принял Закон Украины “О размещении,
проектировании и строительстве блоков № 3 и 4 Хмельницкой атомной электрической станции”.
Нам необходимо активизировать проектные работы на этих энергоблоках, заключить
кредитное соглашение, заключить соглашение на финансирование строительства,
завершить процедуру информирования сопредельных государств, выполнить все
мероприятия в соответствии с жесткими требованиями международного права и
национального законодательства.
Развитие ядерной отрасли непосредственно
зависит от состояния нормативно-правовой базы, ее соответствия современным
международным требованиям и стандартам. Положительным примером усовершенствования
законодательства является правовое урегулирование вопросов социальной защиты
населения, проживающего в зонах наблюдения. Впервые за много лет введен
механизм выплаты компенсации населению, и согласно требованиям закона компания
перечислила в спецфонд бюджета свыше 460 миллионов
гривен.
Вместе с тем, существует необходимость законодательного урегулирования вопроса дальнейшего развития ядерного комплекса страны. Так, при создании рынка электроэнергии важно учесть необходимость выполнения международных обязательств… (Оплески)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, сідайте, будь ласка.
До слова запрошується Запаловський Йосип Антонович, голова Житомирської обласної ради.
ЗАПАЛОВСЬКИЙ Й.А., голова Житомирської обласної ради. Шановні учасники парламентських слухань! Житомирщина опинилася майже в епіцентрі атомного лиха. Від згубної дії радіації постраждало дев’ять районів, міста Коростень і Малин з населенням майже 300 тисяч осіб. Питання ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на рівні держави і області є пріоритетними. Водночас більшість заходів, спрямованих на соціальний захист постраждалого населення, на сьогодні відбувається в умовах недостатнього фінансування.
Серед проблем, які потребують розв’язання на державному рівні, найгострішими є такі.
Перша проблема — правові колізії. Неврегульованість нормативних актів призвела до численних позовів до судових органів, які приймають рішення на користь людей. Судами прийнято понад 132 тисячі рішень на суму 1,5 мільярда гривень. На розгляді в судах знаходиться ще більше 38 тисяч справ на суму понад 400 мільйонів гривень. Водночас Законом України “Про Державний бюджет України на 2013 рік” не передбачені видатки на виконання зобов’язань за судовими рішеннями за позовними заявами постраждалих громадян. Для того щоб зняти соціальну напруженість у зв’язку з цим в області і на державному рівні потрібно врегулювати питання виплати компенсацій у розмірах, встановлених чинним законодавством, та збільшити бюджетні асигнування на такі цілі, визнати державним боргом суми ухвал судів і поступово погашати існуючу заборгованість.
Друга проблема — відселення сімей із населених пунктів, віднесених до зони безумовного (обов’язкового) відселення. У 25 населених пунктах області в зоні безумовного відселення досі проживають люди, а це 426 родин, причому майже 100 з них виховують 176 неповнолітніх дітей. У селах цієї зони немає повноцінної інфраструктури. Ще 48 родин області потребують невідкладного відселення, з них 35 жителів — самотні непрацездатні люди.
Третя. У нинішньому році Житомирській області заплановано спрямувати з державного бюджету 3,5 мільйона гривень для виплати компенсацій за втрачене на радіоактивно забрудненій території майно. Однак це лише 4 відсотки загальної суми заборгованості, що існує на сьогодні.
Четверта проблема — збереження та відновлення здоров’я населення, яке постраждало внаслідок аварії, насамперед дітей. На Житомирщині на сьогодні підлягають оздоровленню 290 тисяч громадян, з них 63 тисячі дітей, для їх оздоровлення потрібно майже 2 мільярди гривень.
Ще одна проблема. На сьогодні для Житомирської області актуальним є питання інтенсивного відродження та розвитку радіоактивно забруднених районів. Відродження повноцінного життя на забруднених територіях набуло великого значення…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо. Сідайте, будь ласка.
До виступу запрошується народний депутат України Кальченко Валерій Михайлович. Підготуватися Андрєєву Юрію Борисовичу.
КАЛЬЧЕНКО В.М., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (загальнодержавний багатомандатний виборчий округ, політична партія “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”). Шановна президіє! Шановні народні депутати України! Шановні учасники парламентських слухань! Безумовно, Чорнобиль — це наша біда. Чорнобиль увійшов у наші серця, наші душі і ще довго буде нестерпним нашим болем. Однак треба сказати і про те, що сьогодні виявилися величезні прорахунки, про які вже багато казали. Спробую їх сконцентрувати.
Перше. 16 березня 2011 року відбулися попередні парламентські слухання з тих проблем, які ми розглядаємо сьогодні. Тоді було визначено два ключові питання: прозвітувати про виконання програми у 2006–2010 роках і розробити нову програму. Нічого з цього не зроблено. Ми проаналізували: із 23 рекомендацій, які були дані уряду, виконано з натяжкою, частково, всього-на-всього чотири. Що це таке? Російською можна сказати “наплевательское отношение”. А українською можна означити одним словом — зневага. Це зневага до чорнобильців і зневага, шановна президіє, до Верховної Ради, яка дає доручення, а до них так ставляться (Оплески).
Друге. Проблема в тому, що є різниця між нормами чорнобильського закону і тим, що сьогодні робить уряд, видаючи постанови, ініціюючи зміни до інших законів і таке інше. Декілька разів ми зверталися до Конституційного Суду, і Конституційний Суд чітко нам роз’яснив свою позицію і свої рішення, які він приймає протягом багатьох років, починаючи з 2008 року. Останнє таке роз’яснення ми в комітеті отримали 9 квітня цього року, де чітко записано, що постанови Кабінету Міністрів України, у тому числі постанова № 1210, та закони про Державний бюджет України (прикінцеві положення) “визнані за цими рішеннями неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність”. Тому я просив би передати Прем’єр-міністрові, що ці рішення незаконні і керуватися ними не можна (Оплески).
І останнє. На жаль, немає Наталії Юріївни. Я був на останній колегії Міністерства соціальної політики, на якій затверджувався план соціальних заходів на 2013 рік. Доповідаю: стосовно чорнобильців немає жодного рядка, жодної пропозиції. Записано тільки, що будуть працювати в цій консультативній раді, яка ще жодного рішення…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Сідайте, будь ласка.
До слова запрошується президент Всеукраїнської
громадської організації інвалідів “Союз Чорнобиль України” Андрєєв Юрій
Борисович (Шум у залі. Вигуки:
“Ганьба!”). Підготуватися заступнику Генерального прокурора Білоусу
Віталію Владиславовичу (Шум у залі). Будь
ласка, виступайте.
АНДРЄЄВ Ю.Б., президент Всеукраїнської
громадської організації інвалідів “Союз Чорнобиль України”. Мародеры! Вам это не поможет! (Шум у залі).
Уважаемые участники
парламентских слушаний! В 2008 году Председатель Верховной
Рады Яценюк обещал, что будет заслушан отчет по итогам исполнения рекомендаций
парламентских слушаний, но забыл об этих обещаниях. Надеюсь, что эти обещания
Яценюка будут выполнены нынешней Верховной Радой. Это первое (Шум у залі).
Второе, по поводу визгливого
крика народного депутата Павловского. В 2008 году “Батьківщина” и правительство Тимошенко законом о
Государственном бюджете Украины отменили все социальные выплаты и исполнение
судебных решений. Поэтому нечего на зеркало пенять, коль рожа крива (Шум у залі).
И последнее. Вот эта публика —
шкурники, привыкшие жить за счет остальных чернобыльцев. Да покричите, дрянь! (Шум у залі).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні учасники парламентських слухань, я прошу вас дотримуватися дисципліни. Ми зараз не на мітингу, давайте з повагою ставитися до будь-кого, хто виступає.
Шановні учасники парламентських слухань, продовжуємо наше засідання. До виступу запрошується заступник Генерального прокурора України Білоус Віталій Владиславович. Будь ласка.
БІЛОУС В.В., заступник Генерального прокурора України. Шановний Ігоре Григоровичу, Руслане Володимировичу, шановні народні депутати, учасники парламентських слухань! Сьогодні вже говорилося про наявні факти невиконання вимог закону щодо захисту прав постраждалих внаслідок Чорнобильської трагедії, у тому числі через відсутність відповідних асигнувань у бюджеті.
Водночас правоохоронні органи докладають максимальних зусиль до виявлення зловживань під час використання чорнобильських коштів. На жаль, вимушений констатувати, що на сьогодні рівень злочинності у цій сфері ще досить високий. Зокрема, маємо констатувати наявність фактів незаконного нарахування та виплати пенсій через необґрунтоване встановлення статусу постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Для прикладу, у Кіровоградській області прокуратурою направлено до суду кримінальну справу стосовно державного виконавця та службових осіб управління Пенсійного фонду, якими незаконно виплачено пенсій на суму 1,2 мільйона гривень. У низці випадків пенсії чорнобильцям не призначаються, не здійснюється своєчасний перерахунок їх розміру через протиправні дії посадових осіб підрозділів Пенсійного фонду. Загалом за аналогічними фактами органами прокуратури порушено 40 кримінальних справ та розпочато 19 кримінальних проваджень. За документами реагування до відповідальності притягнуто 12 посадовців органів виконавчої влади та контролю.
Залишаються поширеними порушення прав громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, на забезпечення житлом, санаторно-курортним лікуванням, а також їх трудових гарантій. На усунення таких фактів прокурорами внесено більше 900 документів реагування, за якими притягнуто до відповідальності майже 550 посадовців, відшкодовано 4 мільйони гривень.
Незважаючи на дефіцит коштів, які виділяються для подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, непоодинокими є випадки зловживань при їх витрачанні. Загалом викрито розкрадань на суму майже 25 мільйонів гривень, виділених на придбання квартир пільговикам, ремонт доріг, закриття пункту захоронення радіоактивних відходів тощо. За цими фактами розслідуються п’ять кримінальних проваджень.
На особливому контролі перебувають питання законності вивезення з Чорнобиля металобрухту та продуктів харчування. У 2012 році виявлено 33 злочини, пов’язані з незаконним переміщенням із закритої території зазначеної продукції. Встановлено майже 900 фактів порушення вимог режиму радіаційної безпеки, незаконного проникнення на закриту територію. Винних притягнуто до відповідальності, у порушників вилучено більше 50 плавзасобів.
На завершення хочу сказати, що питання додержання законності на постраждалих територіях перебуває на особливому контролі Генеральної прокуратури України. Водночас на сьогодні є нагальна потреба прийняття нової загальнодержавної програми подолання наслідків Чорнобильської катастрофи (Оплески).
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо, Віталію Владиславовичу. Сідайте, будь ласка.
До виступу запрошується голова Національної комісії з радіаційного захисту населення України Скубенко Володимир Петрович. Підготуватися голові Київської обласної ради Качному Олександру Сталіноленовичу.
СКУБЕНКО В.П., голова Національної комісії з радіаційного захисту населення України. Добрий день, шановні колеги, учасники парламентських слухань! Національна комісія з радіаційного захисту населення України утворена 1991 року відповідно до Декларації про державний суверенітет України. У жовтні 2009 року постановою Верховної Ради України затверджено нове Положення про Національну комісію з радіаційного захисту населення України, а в грудні 2009 року — новий склад комісії.
За три з половиною роки роботи проведено більше 40 засідань комісії та її робочих органів, взято участь у 4 національних протиаварійних навчаннях, організовано 6 “круглих столів”, взято участь у 5 науково-практичних конференціях. Протягом цього часу комісія працювала за такими основними напрямами: безпека функціонування ядерних об’єктів; вдосконалення нормативно-правової бази; радіаційний захист населення; організація радіаційного моніторингу та створення державної системи спостереження за радіаційною обстановкою; підготовка національних доповідей України, зокрема доповіді “25 років Чорнобильської катастрофи. Безпека майбутнього”.
Водночас діяльність Національної комісії з радіаційного захисту населення може бути зруйнована або істотно послаблена у зв’язку з прийняттям 16 жовтня 2012 року Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації повноважень органів виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів, у тому числі на місцевому рівні”. Цим законом скасовано цілу низку повноважень національної комісії і значно обмежена діяльність консультативних органів. Це може негативно вплинути на обґрунтованість управлінських рішень у сфері радіаційного захисту. За таких обставин Верховній Раді України необхідно визначитися з повноваженнями та правовим статусом Національної комісії з радіаційного захисту населення або прийняти більш радикальне рішення щодо подальшого функціонування національної комісії та науково-експертного забезпечення радіаційної безпеки держави.
Шановні колеги, учасники парламентських слухань! Минуло 27 років після Чорнобильської катастрофи. Дані багаторічних спостережень свідчать, що порівняно з 1986 роком радіоекологічна ситуація істотно поліпшилася. Це пов’язано насамперед з природними процесами розпаду радіонуклідів. Іншим чинником поліпшення радіоекологічної ситуації є система протирадіаційних заходів, що здійснювалися на радіоактивно забруднених територіях протягом усього цього періоду.
Відповідно до змін радіологічної ситуації виникла об’єктивна необхідність перегляду встановлених ще 1991 року меж зон радіоактивного забруднення, що й передбачено Указом Президента України “Про заходи, пов’язані з 25-ми роковинами Чорнобильської катастрофи” від 11 жовтня 2010 року № 937. На виконання цього указу Національна комісія з радіаційного захисту населення України створила робочу групу та підготувала пропозиції щодо перегляду зон. Проведена паспортизація Державним агентством України з управління зоною відчуження. Державне агентство розробило програму роботи, згідно з якою обстежені практично всі населені пункти. За результатами обстеження підготовлені експертні висновки, які будуть направлені в обласні ради…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Сідайте, будь ласка.
До слова запрошується голова Київської обласної ради Качний Олександр Сталіноленович. Підготуватися Кравченко Олені Сергіївні.
КАЧНИЙ О.С., голова Київської обласної ради. Шановна президіє! Шановні члени уряду, запрошені! Київщина постраждала, поряд з Житомирщиною, найбільше, тому що половина території нашої області, майже 44 відсотки, забруднена радіоактивно, 438 населених пунктів підпадають під спеціальний статус. Хотілося б сьогодні говорити більш конкретно, з прив’язкою до території. Найбільше у нас постраждали Іванківський і Поліський райони. Минає вже 27-й рік, але проблем, породжених Чорнобилем, не стало менше. Аварія не тільки завдала моральних, економічних збитків, а й набагато років скоригувала наші плани.
Просимо вас розглянути, шановні колеги, конкретні пропозиції, які ми вносимо від Київщини, від найбільш постраждалих районів.
Перше. Статус територій не змінився, однак діти, які з дня народження постійно проживають на радіоактивно забруднених територіях, 1989 та наступних років народження, після досягнення повноліття не мають статусу постраждалих, оскільки згідно із законом постраждалий станом на 1 січня 1993 року має проживати три роки у зоні гарантованого добровільного відселення або чотири роки — у зоні посиленого радіологічного контролю. Відповідно жодних пільг вони не мають. Для розв’язання цієї проблеми необхідно внести відповідні зміни до частини другої статті 11 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Друге. На значній частині територій Іванківського та Поліського районів заборонено будівництво нових, розширення діючих підприємств та внесення на сільськогосподарських угіддях району пестицидів, гербіцидів, отрутохімікатів без спеціальних дозволів. Для розв’язання цієї проблеми необхідно внести зміни до Закону України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а саме абзаци перший і четвертий статті 16 та абзаци перший і четвертий статті 18 виключити.
Складна ситуація склалася з фінансуванням закладів охорони здоров’я…
Шановні колеги, на завершення хочу сказати, що ми розробили конкретні пропозиції, які передаємо до вищого законодавчого органу. На жаль, сьогодні ми побачили, що багато питань розглядаються виключно в політичному ракурсі. Ті політики, які сьогодні виголошували такі цікаві, яскраві “спічі”, після свого виступу залишили залу, замість того щоб послухати наші і ваші конкретні пропозиції. Ці люди були у Верховній Раді минулого скликання, мали більшість і мали свій Кабінет Міністрів. На жаль, нічого не було зроблено. Сьогодні в залі працює більшість…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Увімкніть мікрофон. Завершуйте.
КАЧНИЙ О.С. … піднімають галас. Тому я звертаюся до всіх: шановні колеги, це не політичне питання (Оплески).
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександре Сталіноленовичу.
До виступу запрошується директор Департаменту соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Кравченко Олена Сергіївна. Підготуватися Преображенській Наталії Юхимівні.
КРАВЧЕНКО О.С., директор Департаменту соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Міністерства соціальної політики України. Шановний Володимире Васильовичу! Шановні народні депутати, учасники парламентських слухань! Вже третє десятиліття Україна вимушена жити з проблемою Чорнобиля і докладати значних зусиль до подолання її наслідків. За цей час накопичено значний досвід реалізації політики щодо соціального захисту населення, яке постраждало внаслідок аварії на ЧАЕС.
На сьогодні існує досить складна система компенсацій, пільг, допомоги, доплат постраждалому населенню, що діє відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Чисельність постраждалого населення перевищує 2,1 мільйона осіб. Видатки державного бюджету, пов’язані з їх соціальним захистом та пенсійним забезпеченням, у 2013 році становлять 11 мільярдів 170 мільйонів гривень.
Пріоритетом у подоланні наслідків Чорнобильської катастрофи є людина, її захист, який здійснюється за такими основними напрямами: спеціальні соціальні виплати постраждалим; надання додаткових відпусток; компенсації та пільги у житлово-комунальній, транспортній та освітній сферах; встановлення державних пенсій та додаткових пенсій за шкоду, заподіяну здоров’ю; пільги щодо обчислення стажу роботи, служби; санаторно-курортне лікування; забезпечення продуктами харчування; пільгове забезпечення жилою площею.
З плином часу чорнобильська проблематика трансформувалася з техногенної у соціальну, де найбільш актуальним залишається питання соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Саме тому більше 90 відсотків передбачених державним бюджетом коштів на фінансування чорнобильських програм мають соціальне спрямування, де пріоритетними є питання соціального захисту інвалідів, потерпілих, евакуйованих, переселених, ліквідаторів та дітей.
Хочу зазначити, що Міністерство соціальної політики опрацьовує низку нормативно-правових актів з питань соціального захисту постраждалих громадян, зокрема щодо підвищення пільг, компенсаційних виплат, доплат та допомоги. Розроблено зміни до порядку видачі посвідчень постраждалим особам, відповідний проект рішення уряду знаходиться на завершальній стадії погодження і найближчим часом буде переданий на розгляд Кабінету Міністрів України. Підготовлені методичні рекомендації для облдержадміністрацій щодо порядку підготовки справ, які направляються на розгляд Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та регіональних комісій з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986–1990 роках.
На завершення хочу звернутися до представників чорнобильського руху, присутніх у залі, що саме громадська думка є основним важелем, елементом системи соціального управління. Без урахування громадської думки будь-які починання та задуми так і залишаються невтіленими і нереалізованими.
Ще раз дякую героям Чорнобиля за їхній подвиг, велика вдячність та повага всім вам і кожному зокрема.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, сідайте, будь ласка.
До виступу запрошується голова правління Благодійного фонду спасіння дітей України від Чорнобильської катастрофи Преображенська Наталія Юхимівна. Підготуватися Мельничуку Валентину Васильовичу.
ПРЕОБРАЖЕНСЬКА Н.Ю., голова правління Благодійного фонду спасіння дітей України від Чорнобильської катастрофи. Шановні добродії! Майбутнє українського народу має належати молодому, здоровому поколінню. Наш фонд та Українська екологічна асоціація “Зелений світ” просимо, пропонуємо та вимагаємо, врешті-решт, від Ради національної безпеки і оборони України таке.
Ми маємо хворе покоління — з десяти дітей дев’ять хворі. Чернігівська облдержадміністрація взагалі самостійно знімає інвалідність з осіб, прооперованих з приводу раку щитоподібної залози… Настав час не для оздоровлення, а для лікування наших дітей, у крові яких поселилися зруйновані гени. Необхідне 100-відсоткове медико-генетичне обстеження, аби запобігти ризику народження дитини з вадами та злоякісними утвореннями. При цьому необхідна велика інформаційно-роз’яснювальна робота з майбутніми батьками, це справа державного значення.
У лютому 1999 року уряд затвердив Програму розвитку курорту “Східниця”, який планували як всеукраїнську оздоровницю для дітей із важкими захворюваннями. Ми дуже голосно про це розповідали, нас добре почули і почали будувати там для себе хатинки, а більша частина українських дітей і далі оздоровлюється на асфальті та в пилюці.
Біля Києва маємо Український спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення, де цілий рік лікуються діти з усіх забруднених радіонуклідами областей України. Цього року з невідомих причин скорочено фінансування на харчування дітей майже удвічі. Це що, піклування про дітей? Чи хтось накинув оком на приміську чисту зону для будівництва чергових хатинок? Зараз конче необхідно збільшувати там кількість дітей, бо саме профілактична робота має врятувати їхнє здоров’я.
Потрібно заборонити будівництво деревоспалювального заводу в місті Іванкові Київської області, бо робота такого заводу призведе до додаткового радіаційного навантаження. А там і так дитяча смертність перевищує в 2 рази середній показник неблагополучної Київської області. А попіл продаватимуть теплицям, і ми всі будемо їсти свіжі овочі, вирощені на радіоактивному мінеральному добриві.
Звернення до НКРЗУ дало результат — відфутболили до інших владних структур.
Потрібно виправити ляпсус — скорочення в МОЗ України працівників підрозділу, що опікується проблемами радіаційної безпеки. Там працюють аж три фахівці! Вкрай необхідно відновити у структурі МОЗ відділу радіаційної безпеки, відновити роботу лабораторій радіаційного контролю при санітарно-епідеміологічних станціях. Громадськість нагадує…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Сідайте, будь ласка, Наталіє Юхимівно.
Слово для виступу надається Мельничуку Валентину Васильовичу, заступнику голови Чернігівської обласної ради.
Перед тим як Валентин Васильович виступатиме, давайте, шановні учасники парламентських слухань, з вами порадимося. У нас виступило 9 осіб, всього записано 40. Давайте порадимося, яким чином будемо діяти. Якщо ми скоротимо регламент з 3 хвилин до 2, набагато більше учасників парламентських слухань зможе виступити. Підтримуєте таку пропозицію? (Шум у залі).
Прошу, Валентине Васильовичу, 2 хвилини.
МЕЛЬНИЧУК В.В., заступник
голови Чернігівської обласної ради. Шановні друзі! Я не вперше виступаю у
Верховній Раді з цієї проблематики. Будучи народним депутатом України четвертого
скликання, я не раз виступав з цієї проблеми, також брав участь у попередніх парламентських
слуханнях, і вважаю, що парламентські слухання проводяться для того, щоб у цій
сесійній залі почули голос низів, голос народу України (Оплески).
Виступив профільний міністр, конкретно відповіла на запитання, які нам ставлять наші постраждалі, розповіла про кроки уряду, а потім хай слухають, що кажуть знизу. Це буде правильно, бо тоді висновки робитимуться (Оплески). Це перше.
Друге. Знаєте, я маю великий досвід роботи. Мене батьки завжди вчили так: добре вчишся, працюєш, піднімаєшся кар’єрними сходами — добре живеш і забезпечуєш свою сім’ю. Я пройшов шлях від електрика до генерального директора передового виробництва в Україні — Чернігівського пивного заводу. Двічі був губернатором, двічі — генеральним директором, головою міської ради.
Навіщо я вам це розповідаю? Для того щоб ви зрозуміли, що парламент — це не клуб дискусій, політичних уподобань. Парламент — це робочий орган, який повинен писати закони, за якими повинен працювати уряд, а ми з вами — достойно жити. І не можуть жебраки писати добрі закони, будувати вільну, незалежну, заможну Україну. Запам’ятайте раз і назавжди (Оплески).
Я хотів би, щоб ви не думали, що це політичний виступ, бо виступати тут добре. Вибори закінчилися. Тепер треба працювати, кожен на своєму робочому місці.
Будь ласка, якщо я свій регламент не вичерпав ще, скажу лише одне: ми всі знаємо, що кажуть у Києві, що кажуть у Чернігові, що кажуть у Житомирі… (Оплески).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Валентине Васильовичу, сідайте, будь ласка.
До слова запрошується віце-президент Всеукраїнської громадської організації “Союз Чорнобиль України”, народний депутат України першого — третього скликань Яценко Володимир Михайлович. Підготуватися Базиці Дмитру Анатолійовичу.
ЯЦЕНКО В.М., віце-президент Всеукраїнської громадської організації інвалідів “Союз Чорнобиль України”, народний депутат України першого — третього скликань. Шановний Голово! Дорогі чорнобильці! Хочу наголосити, що у процесі створення чорнобильського законодавства фактично брав участь кожен із вас. Адже ми в чорнобильській комісії Верховної Ради України першого скликання збирали, вислуховували і намагалися максимально врахувати думки тисяч людей до того, як прийняти рішення про ту чи ту норму закону. У результаті були розроблені і прийняті закони, які передбачають комплексні, гармонійні заходи із захисту різних категорій постраждалих та радіоактивно забруднених територій. Закони, виписані у доступній для кожної людини формі.
Намагання у подальшому ревізувати їх, застосовуючи переважно адміністративні підходи, завдали більше шкоди, ніж користі, заганяючи проблеми у глухий кут, спричиняючи масові звернення людей до судів, накопичення мільярдних боргів. Найогидніше те, що владі вдалося пересварити чорнобильців.
Пропонувати вихід з нинішньої ситуації — це, як влучно зазначив один із моїх колег, як зайти на мінне поле, адже рішень, які задовольнили б усіх і кожного, не існує. І все ж ризикну запропонувати таке.
Верховній Раді України — розглянути питання щодо приведення в належний стан норм Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Нині в законодавчій базі його норми викладено в редакції Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року №107-VI, відповідні положення якого визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп. Тобто протягом п’яти років застосовуються неконституційні норми! Треба відновити дію закону в первісній редакції. Якщо ж Верховна Рада неспроможна на таке рішення, ніхто не заважає їй пройти шлях, який ми пройшли у першому скликанні. Нагадаю, що ми зробили це менш як за рік.
Кабінету Міністрів України:
1) внести до Верховної Ради України узгоджені з громадськими об’єднаннями постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи пропозиції щодо реструктуризації боргів з пенсій та соціальних виплат за рішеннями судів, передбачивши для здійснення зазначених виплат окрему статтю видатків у державному бюджеті, починаючи з другого кварталу 2013 року. Зазначу, що вимогами статті 124 Конституції України щодо обов’язковості виконання судових рішень ніхто не вправі нехтувати;
2) внести зміни до Постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 23 листопада 2011 року №1210, передбачивши:
для учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії у період з 26 квітня до 14 грудня 1986 року, — виплату пенсій відповідно до статей 50 і 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції, що діяла до набрання чинності Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року №107. При цьому застосовувати показник не мінімальної пенсії за віком, а прожиткового мінімуму, який встановлюється законами про Державний бюджет України;
для дружин померлих ліквідаторів (незалежно від причини смерті) — виплату пенсії в розмірі 80 відсотків пенсії ліквідатора;
3) забезпечити щорічну виплату учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС допомоги на оздоровлення в повному обсязі;
4) вжити заходів до забезпечення харчування дітей у державних і комунальних навчальних закладах, розташованих на територіях, радіоактивно забруднених внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до норм, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України “Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 21 травня 1992 року №258;
5) прийняти нарешті рішення про підвищення пенсії ліквідаторам другої і третьої категорій;
6) при підготовці законопроекту про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2013 рік” за підсумками роботи у першому кварталі передбачити витрати, необхідні для реалізації рекомендацій нинішніх парламентських слухань.
Міністерству соціальної політики України — привести розміри компенсації на харчування, передбаченої пунктом 14 частини першої статті 20 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у відповідність із реальною вартістю місячної норми та додаткового набору продуктів харчування, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України “Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. від 21 травня 1992 року №258.
Шановні учасники парламентських слухань! За останні два десятиліття чисельність постраждалих в Україні скоротилася на третину. Темпи скорочення “чорнобильського” населення у 2,5 разу вищі, ніж загалом населення України. Тому неприпустимо надалі реалізувати політику захисту постраждалих за принципом “як заманеться”. Потрібна комплексна державна програма мінімізації наслідків Чорнобильської катастрофи. Тільки це має бути не декларація, а саме програма конкретних заходів із зазначенням строків і виконавців. Складовою цієї комплексної програми має бути програма реабілітації радіоактивно забруднених територій. Розумію складність такого завдання, але діяти в інший спосіб вважаю помилковим шляхом.
Бажаю кожному з вас, дорогі чорнобильці і шановні співвітчизники, добра і здоров’я! (Оплески).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, сідайте, будь ласка, Володимире Михайловичу.
До виступу запрошується генеральний директор державної установи “Науковий центр радіаційної медицини” Національної академії медичних наук України Базика Дмитро Анатолійович. Підготуватися Колесніковій Валентині Прокопівні.
БАЗИКА Д.А., генеральний директор державної установи “Науковий центр радіаційної медицини” Національної академії медичних наук України. Шановний головуючий! Шановні колеги! Завданням парламентських слухань є донесення до парламентаріїв справжнього стану речей та розв’язання проблем. Про справжній стан і медичні наслідки Чорнобильської катастрофи розповіли представники Міністерства охорони здоров’я, наші матеріали теж є у ваших папках. Основними з цих проблем є онкологічні захворювання та захворювання системи кровообігу. Для того щоб боротися з цими захворюваннями, потрібні фахівці, потрібна діагностика, потрібні ліки і реабілітація.
Чи маємо ми фахівців? Ми маємо найкращих у світі фахівців. Cотні японців приїздять до нас за передовим досвідом та з інших країн. А як ми живемо? Ми маємо фінансування заробітної платні на 11 місяців. Зараз підвищується заробітна платня. Це означає, що вона фінансуватиметься ще на менший термін. І так не тільки в нашому центрі, так фінансуються Інститут ендокринології та інші інститути Національної академії медичних наук.
Чим раніше діагностуєш онкологічне захворювання, тим кращі наслідки лікування. У нас був один із перших магнітно-резонансних томографів, він відслужив свій термін. Постановою Верховної Ради України № 3191-VI від 5 квітня 2011 року прийнято рішення про закупівлю такого приладу для нашого центру. Підписали доручення уряд України і особисто Прем’єр-міністр. На жаль, нічого не зроблено. А кожен день зволікання з діагнозом — це чиясь смерть. Така сама ситуація…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Дмитре Анатолійовичу. Обов’язково передайте свій виступ до секретаріату комітету, ми його врахуємо.
До виступу запрошується президент Міжнародного благодійного фонду “Діти — інваліди Чорнобиля” Колеснікова Валентина Прокопівна. Будь ласка. Підготуватися Тимочко Тетяні Валентинівні.
КОЛЕСНІКОВА В.П., президент Міжнародного благодійного фонду “Діти — інваліди Чорнобиля”. Шановні і дорогі чорнобильці! Шановний Голово і всі присутні в залі! Я народилася і виросла в Чорнобилі. І все життя моє пройшло там, зокрема й у Прип’яті. Мій чоловік — інвалід І групи, він не може, на жаль, прийти сюди і кричати так, як кричали сьогодні ви на свого ж чорнобильця. Мені соромно.
Ми не можемо одне одного знищувати (Оплески). Нас уже знищили (Оплески). Закон наш не діє. Все, що ми робимо, регулюється лише постановами. Від постанови до постанови живемо. Але ніхто не позбавить нас права згуртовуватися і допомагати один одному. Чому в нас так багато організацій? Чому ми не хочемо бути разом, коли треба вирішити майбутнє наших дітей? (Оплески).
Послухайте, у них вже немає майбутнього. Наші діти сьогодні без роботи. Ніхто не подумав, як у селах, постраждалих внаслідок Чорнобильської аварії, зробити так, щоб, звільнені від оподаткування, вони почали створювати робочі місця. Ніхто не подбав про їхнє здоров’я. Ви знаєте, у Черкаській області сімом тяжкохворим дітям не встановлюють зв’язок захворювань із Чорнобильською катастрофою. Як ви думаєте, це добре чи погано?
Чому ми всі спільно не доможемося від уряду, від Президента, від Міністерства охорони здоров’я, Мінсоцполітики, щоб ми мали те, на що заслуговуємо? Бо заслужили наші діти, щоб жити? У них букети хвороб, а їм не встановлюють зв’язку з Чорнобилем. А ми сьогодні ганимо одне одного. Чесно, мені соромно.
Бачу, що вже немає часу. Я щиро зичу вам усім здоров’я.
Будьте всі дужі, діждіться дітей своїх дітей. Вдумайтеся в те, про що я кажу (Оплески).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам за виступ, Валентино Прокопівно.
До слова запрошується Тимочко Тетяна Валентинівна, голова Всеукраїнської екологічної ліги. Підготуватися Колядіну Анатолію Федоровичу.
ТИМОЧКО Т.В., голова Всеукраїнської екологічної ліги. Шановні учасники парламентських слухань! Сьогодні багато говорили про здоров’я дітей. Не можна оздоровлювати за місцем проживання дітей, які живуть на радіоактивно забруднених територіях. Я здивована, що екологічна складова на сьогоднішніх слуханнях взагалі відсутня. Навіть доповідь Мінприроди України не передбачена порядком денним. А ми ж маємо дбати про відновлення радіоактивно забруднених ґрунтів, про безпечність продуктів харчування, які там вирощуються. За даними Міністерства охорони здоров’я та інших установ, на сьогодні саме продукти харчування є дозоутворюючим чинником для людей, які проживають на величезній території.
Саме тому громадські екологічні організації, які об’єдналися у Національну екологічну лігу України, вимагають від уряду припинити спроби зняття статусу чорнобильської зони з радіоактивно забруднених територій до повного обстеження цих територій та населення, яке там проживає. Лише після того говорити про зміну статусу цих територій.
Потрібно підтримати наукові програми досліджень цих територій. Екологи закликають уряд України і Мінприроди підготувати обґрунтування і створити на цій території біосферний заповідник, де проводитимуться довготривалі моніторингові дослідження. Бо уряд продовжує нарощувати атомні плани, а значить, ми не застраховані від нових чорнобилів. Ми маємо знати, що діється з природою, як люди живуть на цій території.
Всеукраїнські громадські організації вимагають від уряду підвищення екологічної безпеки атомних станцій і заборонити будь-які плани на створення нових атомних станцій в Україні, будь-яких нових атомних проектів. Бо Україна вже мільярди коштів витрачає на подолання наслідків Чорнобильської аварії, і ще немає ніяких перспектив.
І останнє. У зоні відбувається будівництво нових об’єктів, нових ядерних установок. І сховище, і Чорнобильська станція…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Тетяно Валентинівно, сідайте, будь ласка.
Запрошується до слова голова Спілки ліквідаторів — інвалідів Чорнобиля Колядін Анатолій Федорович. Наступним виступатиме Забокрицький Ігор Романович.
КОЛЯДІН А.Ф., голова Спілки ліквідаторів
— інвалідів Чорнобиля. Здравствуйте,
уважаемые президиум, представители правительства, народные депутаты! Друзья,
побратимы-чернобыльцы! 27 лет прошло со дня самой
масштабной в истории человечества катастрофы, которая поломала судьбы более 8 миллионов человек. Хочу сказать, что общество
никогда не должно забывать о подвиге ликвидаторов, которые, не жалея себя, своего
здоровья, выполнили долг перед страной и перед всем миром. К ликвидации аварии
и ее последствий было привлечено более 600 тысяч
человек со всего Советского Союза, из них почти 500 тысяч — через военкоматы, на них надели погоны,
сделали их рабами ХХ века.
И 27 лет спустя
Чернобыль для ликвидаторов
продолжается. Так получилось, что по отношению к чернобыльцам, ликвидаторам на
протяжении многих лет осуществляется настоящий геноцид. Я не преувеличиваю.
Мы все прекрасно знаем, что
чернобыльский закон никогда не выполнялся полностью, но, тем не менее,
чернобыльцы отстаивали свои права в суде, постепенно, поэтапно шел процесс
реализации в жизнь постулатов статьи 54 Закона
Украины “О статусе и социальной защите граждан, пострадавших вследствие
Чорнобыльской катастрофы” о государственной пенсии.
Настоящий правовой беспредел
начался, когда с 1 ноября 2011 года правительство
перестало исполнять решения судов по
делам, которые прошли все инстанции — от районных судов до Высшего административного суда и даже Верховного
Суда Украины. Можно ли назвать правовым шагом действия правительства, когда в
течении пяти и более лет исполнялись решения судов, а потом безо
всяких оснований эти выплаты были прекращены?
Принятие постановления Кабинета
Министров Украины № 1210, окончательно разделившего
чернобыльцев по размерам пенсии, потому что в нем не учтены требования части
четвертой статьи 54 указанного закона, вызвало бурю протестов
чернобыльцев по всей Украине. Полтора года беспрерывных акций протеста и по
сей день не дали положительных результатов. И только…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам за виступ. Будь ласка, Анатолію Федоровичу, сідайте.
До слова запрошується Забокрицький Ігор Романович, директор Фонду соціального захисту інвалідів. Підготуватися Самойленку Василю Петровичу.
ЗАБОКРИЦЬКИЙ І.Р., директор Фонду соціального захисту інвалідів. Шановна президіє, народні депутати, присутні! Минуло вже 27 років з часу трагічної події на Чорнобильській АЕС. 21 рік Україна самотужки бореться з наслідками цієї жахливої події.
Фонд соціального захисту інвалідів також долучений до цієї важливої справи. Ми опікуємося особливою частиною людей, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а саме інвалідами-чорнобильцями. У 2012–2013 роках Фонд соціального захисту інвалідів є виконавцем низки бюджетних програм, однією з яких є забезпечення інвалідів-чорнобильців автотранспортом.
Для забезпечення інвалідів у 2012 році придбано 1473 автомобілі, у тому числі 144 автомобілі — для інвалідів-чорнобильців. У 2013 році на обліку для забезпечення спецавтотранспортом, як вже казав Адам Іванович, загалом перебуває 78 429 інвалідів, у тому числі 14 857 інвалідів-чорнобильців. За рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті поточного року, на зазначені цілі фонд проводить процедуру закупівлі легкових автомобілів та укладання договорів на закупівлю.
Однією із складових забезпечення соціального захисту людей з інвалідністю є надання підприємствам громадських організацій інвалідів фінансової допомоги за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів для створення робочих місць. У 2012 році фонд спрямував 46,5 мільйона гривень підприємствам громадських організацій на створення робочих місць для інвалідів, у тому числі підприємствам (об’єднанням) інвалідів, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Фонд здійснює передплату друкованих періодичних видань для інвалідів І–ІІ груп. На даний час до цього переліку входять 13 друкованих видань, засновниками яких є всеукраїнські громадські організації…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Сідайте, будь ласка, Ігоре Романовичу, я прошу.
До слова запрошується народний депутат України, голова підкомітету Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Самойленко Василь Петрович. Підготуватися народному депутату Мохнику.
САМОЙЛЕНКО В.П., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин (загальнодержавний багатомандатний виборчий округ, Комуністична партія України). Шановні учасники парламентських слухань! Чорнобильці міста Коростеня та інших районів Житомирщини просили мене озвучити їхні вимоги.
Перше. Переглянути пункт 3 статті 11 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, згідно з яким діти, які народилися після 1999 року, після досягнення 18-річного віку втрачають статус потерпілого і не мають права на соціальні пільги.
Друге. Виплати, передбачені статями 37 і 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, проводити відповідно до закону, скасувавши постанову Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, виплати за якою не відповідають дійсним розмірам мінімальної заробітної плати.
Третє. Збільшити фінансування на забезпечення безплатними ліками за рахунок державного бюджету, оскільки фактичне фінансування цього року зменшилися вдвічі.
Четверте. Здійснити індексацію розміру пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювань внаслідок Чорнобильської катастрофи. Внести зміни до постанови Кабінету Міністрів стосовно перерахунку пенсій тим учасникам ліквідації аварії, які не можуть пред’явити органам Пенсійного фонду первинні документи про направлення чи перебування на ліквідації аварії на ЧАЕС у 1986–1987 роках, а саме табель робочого часу, довідку про заробітну плату тощо.
П’яте. Для поліпшення соціального захисту ліквідаторів змінити статус учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, які продовжують проживати у зоні добровільного гарантованого відселення, на статус учасників першої категорії.
Шосте. Розробити єдину практику розгляду судами, виконавчими службами і відділами Державної казначейської служби України справ щодо стягнення компенсаційних виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також виплат відповідно до рішень судів.
Виплати за судовими рішеннями 2009–2012 років визнати державним боргом.
Посилити соціальний захист постраждалих дітей, зокрема, збільшити розмір вартості харчування однієї дитини в день та ввести порядок… (Шум у залі).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Сідайте, Василю Петровичу. Дякуємо вам.
Шановні колеги, прошу вас дотримуватися дисципліни. Подивіться, ви ж бачите, що ми всі з вами маємо працювати за одними стандартами. Ось ця книжка називається Регламентом, ми закликаємо виконувати Регламент, в тому числі і народних депутатів. Тут чітко написано, що особи, які присутні на засіданні, мають дотримуватися відповідних положень. Тому прошу конструктивно прислухатися одне до одного.
До слова запрошується голова Спілки інвалідів Чорнобиля Святошинського району міста Києва Красильніков Сергій Петрович. Виступ з місця. Увімкніть, будь ласка, мікрофон.
КРАСИЛЬНІКОВ С.П., голова Спілки інвалідів Чорнобиля Святошинського району м. Києва. Перше питання. Нам усім, ліквідаторам, видали посвідчення, що ми потерпілі. Скільки ще можна терпіти? Коли ліквідатори отримають посвідчення нормального зразка?
Друге питання. Користуючись нагодою, що тут присутня Наталія Юріївна, хочу запитати: коли буде збільшена компенсація за чисті продукти харчування? Два роки — по 332 гривні?
Третє питання. Чорнобильцям-ліквідаторам взагалі відмовляються встановлювати ІІ групу інвалідності, не встановлюють зв’язок захворювання з участю в ліквідації аварії. Це з 2006 року триває.
Четверте. Коли будуть виконуватися рішення судів? Рішення судів обов’язкові до виконання згідно із статтею 124 Конституції України. Чому злочинним шляхом Азаров, Янукович і Тігіпко у нас, чорнобильців, забрали пенсії? Коли їх нам віддадуть? Ми у правовій державі живемо чи ні? І скільки з нас інвалідів-чорнобильців, ліквідаторів, можна знущатися?
Я закликаю всіх, коли трохи потепліє, збиратися не
десь там, а під Кабінетом Міністрів. Якщо влада не чує нас, народ, то, мабуть, треба змінювати владу (Оплески).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
До слова запрошується народний депутат Мохник Андрій Володимирович від фракції Всеукраїнського об’єднання “Свобода”, 2 хвилини.
МОХНИК А.В., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань правової політики (загальнодержавний багатомандатний виборчий округ, політична партія “Всеукраїнське об’єднання “Свобода”). Вітаю, товариство! Що я скажу? Я сам евакуйований з міста Прип’яті, тому проблеми чорнобильців знаю на прикладі своєї сім’ї, як і ті рішення судів, які справді не виконуються. Моя мама пройшла всі суди, починаючи з суду першої інстанції, завершуючи касаційною інстанцією, рішення набрало законної сили, але потім листами за підписом Тігіпка, як ви знаєте, ці рішення були просто скасовані. І в цій ситуації я можу запевнити, що Всеукраїнське об’єднання “Свобода”, розуміючи цю проблему зсередини, готове співпрацювати з усіма чорнобильськими організаціями для того, щоб відстоювати права чорнобильців, вносити зміни до законодавства і лобіювати інтереси, тиснучи на виконавчу владу.
Хочу нагадати, що чорнобильський закон був ухвалений тоді, коли чорнобильці тиснули на владу, коли вони були згуртовані, коли вони були силою. Відтоді багато змінилося — хтось, на жаль, помер, хтось відійшов від активних справ, когось підкупили. І недаремно ви тут кричали “ганьба”. На сьогодні питання стоїть, власне, таким чином (я погоджуюся в цьому з багатьма попередніми промовцями), що треба тиснути на владу, виходити на вулиці і заявляти про свої права. А ми тут, у парламенті, готові вам допомагати.
І ще одне питання — питання відповідальності. Чому Україна на своїх плечах вже майже 30 років виносить проблему Чорнобиля? Треба порушити питання про те, щоб Російська Федерація як правонаступниця Радянського Союзу відшкодовувала відповідні збитки (Оплески). І ми як політична сила готові порушувати це питання і готові підтримувати.
Слава Україні!
ГОЛОВУЮЧИЙ. До виступу запрошується Буренок Валентина Лаврентіївна, голова Львівського обласного благодійного фонду “Діти Чорнобиля Львівщини”. Підготуватися Проскуріну Володимиру Станіславовичу.
БУРЕНОК В.Л., голова Львівського обласного благодійного фонду “Діти Чорнобиля Львівщини”. Шановні народні депутати, учасники парламентських слухань! Я хочу сказати про категорію евакуйованого населення. Останні два роки держава зняла з себе відповідальність та дала ініціативу вирішувати проблему самим постраждалим. На превеликий жаль, протягом багатьох років на державному рівні про категорію евакуйованих просто забули, згідно з постановою Кабінету Міністрів №1210 держава нас віднесла до “інших”. У чорнобильському законі немає категорії “інші”.
З моменту вибуху реактора ми перебували в епіцентрі катастрофи протягом двох діб. Мешканці Прип’яті та їхні діти не мали масок, спецодягу, навпаки, більша частина тіла не була прикрита, оскільки погода була тепла. Діти йшли до школи, бавилися на вулиці, дорослі працювали, місто жило своїм життям. Радіація не вибирала, кого більше вразити — нас чи ліквідаторів. Тим більше що 26–27 квітня 1986 року ліквідаторів ще не було на місці події, місто було оголошене екологічно небезпечною зоною. Під час вибуху реактора максимальні дози опромінення отримали пожежники, які гасили реактор, та мешканці міста Прип’яті, і цей факт визнаний на міжнародному рівні. Тому евакуйовані не менше постраждали від радіаційного лиха, ніж ліквідатори, і не менше, ніж ліквідатори, потребують коштів на лікування.
Ми не погоджуємося з поетапною виплатою пенсій з 2014–2016 року. Неприпустимо пропонувати та обговорювати варіанти пропозицій, коли і як виплачувати пенсії евакуйованим, без їхнього представника. Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” складається із 71 статті. Цей закон у повному обсязі не виконувався ніколи, фінансування виділялося тільки на декілька статей — комунальні послуги, проїзд, лікування, медикаментозне забезпечення, санаторно-курортне лікування. Та навіть на ці цілі кошти надавалися у значно меншому розмірі, ніж передбачено законом. Нас, інвалідів з числа евакуйованих, лише 4040. Така кількість не потребує витрат… (Оплески).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, сідайте, будь ласка.
Проскурін Володимир Станіславович, голова правління
Всеукраїнської громадської організації “Всеукраїнське об’єднання ветеранів
Чорнобиля”. Будь ласка (Оплески).
ПРОСКУРІН В.С., голова
правління Всеукраїнської громадської організації “Всеукраїнське об’єднання
ветеранів Чорнобиля”. Уважаемые
друзья! Уважаемые присутствующие! Я хочу сказать вам о том, что сегодняшние слушания,
к сожалению, непонятно во что превращены… Я даже не знаю, как это назвать. Ведь
даже трех минут для нормального выступления недостаточно, а тем более двух. Мы
здесь ссоримся, кричим, шумим, но ведь по результатам слушаний будет принят
вот этот документ — Рекомендации парламентских слушаний.
Сегодня председатель
парламентского комитета уважаемая Ирина Сех очень правильно говорила о том, что
статья 54 закона, который
размещен на официальном сайте Верховной Рады, содержит положения, давно
отмененные решением Конституционного Суда. К сожалению, эта проблема до
сегодняшнего дня не устранена. Поэтому я обращаюсь к руководству Верховной
Рады и парламентского комитета с тем, чтобы они занялись этим вопросом.
Я напоминаю, что перед
Помаранчевой революции, все мы помним, здесь принимали политическую реформу. И
после того, как Конституционный Суд отменил положения этой реформы, более
широкие президентские полномочия были возвращены автоматически. Почему же в
точно таком случае со статьей 54 нашего закона должно
быть иначе? Я не понимаю.
В этом постановлении, которое
писали, конечно, не депутаты, а чиновники, написано, что “невідкладним завданням є законодавче вдосконалення системи пенсійного забезпечення”. Ради Бога, оставьте в покое наш закон, не надо ничего
усовершенствовать, оставьте то, что есть на сегодняшний день.
Несколько лет назад, когда был
пик противостояния чернобыльцев и власти, один умный член Партии регионов
сказал приблизительно так: “Людям надо отдать то, что им принадлежит, иначе они
придут и заберут все”.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка, 1 хвилина.
ПРОСКУРІН В.С. Это сказал Владимир Рыбак, нынешний Председатель
Верховной Рады. Мы рады, что он придерживается такого мнения, и рассчитываем на
его помощь.
И я считаю, что надо восстановить
деятельность экспертных комиссий, совершенно бездумно уничтоженных в областях. Люди
болеют онкологическими заболеваниями, а им не устанавливают связь заболевания с
аварией, не могут подтвердить такую связь тысячи и тысячи чернобыльцев второй
категории, которые сегодня не являются инвалидами.
Поэтому, друзья, я обращаюсь к народным
депутатам: возьмите это все под свой контроль. Я ехал сюда 500 километров, для того чтобы получить две минуты.
Больше я сказать не могу, но мы встречаемся и не только в этом здании, слава
Богу. Поэтому я надеюсь на то, что мы с вами решим все вопросы в интересах абсолютного большинства чернобыльцев.
А чтобы не было такой бурной
реакции на некоторых председателей общественных
организаций, не следует публично оскорблять чернобыльцев-ликвидаторов, своих
товарищей, называя их “трусовозами”, “трусоносами” и прочими психиатрическими…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам, сідайте, будь ласка.
До слова запрошується Бущик Петро Григорович, депутат Волинської обласної ради, секретар постійної комісії з питань соціального захисту населення, трудових ресурсів та питань, пов’язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
БУЩИК П.Г. секретар постійної комісії Волинської обласної ради з питань соціального захисту населення, трудових ресурсів та питань, пов’язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Шановний головуючий! шановні присутні! У рамках відведеного часу я хотів би зупинитися на двох проблемах.
Перша проблема. Хоч би які рішення приймали владні структури після повторного обстеження радіоактивно забруднених земель у чорнобильській зоні, все-таки необхідно й надалі залишити медичне обслуговування, дитяче харчування і санаторно-курортне лікування. Того, що ми з вами отримали, вистачить не на одне покоління наших дітей і внуків.
Друга. Необхідно все-таки передати вирішення питання дитячого харчування в регіони. Бо виходить, що дітей поліщуків годують підприємці з Києва, Дніпропетровська, які мають рахунки в офшорних зонах, підприємці, які не мають ніякого стосунку до дитячого харчування.
Третя. У 1990-ті роки на виконання Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” наші діти-чорнобильці лікувалися 48 днів. Тепер отримують путівки у кращому разі на 18 днів. Хто скасував чи зупинив дію цього закону? Гірше того. Шановні, ви добре знаєте, що з метою якихось там звітів літня навчальна практика дітей, які проживають у чорнобильських зонах, фіксується як оздоровлення. І цим перекриваються можливості для оздоровлення дітей поза межами району, я вже не кажу області.
Шановні, у період передвиборної кампанії мені випала честь провести майже 500 зустрічей з виборцями, які проживають у чорнобильській зоні. Усі вони в один голос заявляють: “Владо, схаменися! Зупини експерименти над хворими людьми під прикриттям так званої реформи системи охорони здоров’я!”
Не руйнуйте створеного за радянських часів! Спочатку забезпечте українцям зарплати і пенсії на рівні європейських, збудуйте дороги, які відповідатимуть міжнародним стандартам, підготуйте достатню кількість лікарів загальної сімейної медицини, забезпечте лікувальні заклади каретами швидкої допомоги…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Сідайте, Петре Григоровичу.
Шановні учасники парламентських слухань, хто наполягає на виступі? Давайте домовимося, що надамо слово ще двом учасникам. Анатолій Тишкевич, будь ласка. За ним виступатиме Прокопенко, і на цьому завершимо обговорення.
ТИШКЕВИЧ А.А., президент
Міжнародного союзу громадських організацій постраждалих “Союз робітників
Чорнобиля”. Уважаемые побратимы
чернобыльцы! Я президент первой в мире и, естественно, в Украине Международной
чернобыльской организации общественных организаций потерпевших “Союз рабочих
Чернобыля”. К сожалению, чернобыльское движение с помощью лоббированных связей
власти, кумовства раздроблено. И пока чернобыльцы не объединятся в единую силу,
мы не можем на парламентских слушаниях пускать слезу, плакать и так далее.
Власти и законодательной, и
исполнительной, безусловно, необходимо помогать. Но я хотел бы сказать следующее.
Конечно, Кабинету Министров, когда страна разворована, тяжело. Но есть
элементарные вещи, которые не требуют затрат из бюджета. Почему не могут
чернобыльцы-инвалиды, а в первую очередь — общественные организации получить автомобиль,
допустим, из Германии без этих хитроумных ограничений — год выпуска, объем
двигателя, таможня, НДС и так далее. Это преступление перед экономикой Украины!
Товарищи! Я был в Германии. Их
эталонный автомобиль “Мерседес”, да. Но немцы говорят, что из новых каждый
седьмой автомобиль в течение месяца попадает на СТО. А вот на старом автомобиле
“Фольксваген” я
занял первое место в Международном авторалли “Серебряная стрела”! Автомобиль
1986 года выпуска, ровесник катастрофы. Его украли
средь бела дня, и до сих пор дело не возбуждено.
С помощью исполнительной службы
преступными судейскими решениями ограблены организации, уничтожена, разграблена
единственная в Украине…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Сідайте, будь ласка.
Слово має Прокопенко Петро Андрійович, перший заступник голови Всеукраїнського громадського об’єднання “Інваліди війни — ветерани Чорнобиля”.
ПРОКОПЕНКО П.А., перший заступник голови Всеукраїнського громадського об’єднання “Інваліди війни — ветерани Чорнобиля”. Шановні колеги! Для ровесників Чорнобильської катастрофи, навіть для їхніх товаришів трохи старшого віку аварія на Чорнобильській АЕС — це лише історія. І трагедія поліщуків — колишніх жителів Прип’яті — це теж історія. Історія, на жаль, в якій все менше значення надається роботі з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Що сталося б з планетою Земля через півроку, рік, якби ці люди не виконали ту роботу? Загальнодержавна програма подолання наслідків Чорнобильської катастрофи на наступні роки, про необхідність прийняття якої сьогодні тут вже говорилося, має ґрунтуватися, зокрема, й на оцінці подвигу людей, які творили перемогу в цій війні, яка не закінчилася 14 грудня 1986 року.
Я вважаю, що сьогодні дуже багато було сказано, але не зроблено одного. Ми з повагою ставимося до всіх громадян, кого накрив попіл Чорнобиля, і бажаємо всім здоров’я і наснаги. Однак я все-таки пропоную всім присутнім вшанувати пам’ять про чорнобильців-ліквідаторів, потерпілого населення, всіх, кого вже немає серед нас, кого Господь прибрав. Вшануймо світлу пам’ять про них, вони вже на небесах, хвилиною мовчання.
Дякую.
(Хвилина
мовчання).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні учасники парламентських слухань, переходимо до відповідей на запитання, що надійшли до доповідачів та співдоповідача, а також до заключного слова від уряду та голови комітету.
Запрошую на трибуну міністра соціальної політики України Королевську Наталію Юріївну. Будь ласка, 5 хвилин.
КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю. Доброго дня ще раз усім. Я щиро дякую за те, що ми сьогодні конструктивно з вами попрацювали. Але я добре розумію, що не вистачило часу, щоб почути всі ті найболючіші питання, які на сьогодні існують. Я отримала запитання, на які хочу зараз надати відповідь.
“Чому рішенням Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, позбавлено статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС осіб, яким було перереєстровано посвідчення у 1997–2000 роках?”
На розгляд комісії документи надходять за поданням обласних державних адміністрацій у разі виникнення спірного питання щодо статусу відповідної особи. Комісія є колегіальним міжвідомчим органом, до складу якої входять представники Мінсоцполітики, Міноборони, МВС, МОЗ, Мін’юсту, МНС та громадських організацій. У 2012 році розглянуто 900 справ — третині з них відмовлено у встановленні статусу або визнано видачу посвідчення безпідставною. Протягом першого кварталу 2013 року розглянуто 112 справ і визначено статус 60 особам, відмовлено у визначенні статусу або визнано видачу посвідчення безпідставною 19 особам. Комісією встановлено факти подання підроблених документів, які були підставою для видачі посвідчення. Однак, попри те, я вважаю роботу комісії не дуже задовільною і вважаю, що треба попрацювати над удосконаленням її роботи. Тому після парламентських слухань ми проведемо робочу нараду в міністерстві, до участі в якій я запрошую усіх, бо справді є певні суперечливі питання.
“Чи буде вирішено питання видачі посвідчень вдовам ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС без встановлення причинного зв’язку смерті їхніх чоловіків з наслідками Чорнобильської катастрофи?”
Шановні колеги, у своєму виступі я чітко сформулювала пріоритети, над якими ми зараз працюємо. І встановлення статусу для вдів ліквідаторів я вважаю одним із головних питань. Це питання треба вирішити, щоб відновити соціальну справедливість. Не можна людину ганяти по різних інстанціях, коли вона вже втратила чоловіка, який мав відповідний статус. Тому я вважаю, що спільно ми це питання вирішимо.
“Чому діти чорнобильців після досягнення повноліття втрачають право на пільги?”
Щодо цього питання я також чітко висловила свою позицію. Необхідно доопрацювати це питання, внести зміни до закону, щоб після досягнення 18-річного віку діти були захищені, бо вони потребують ще більшої допомоги. Я вважаю, що цей статус ми з вами спільно також зможемо відстояти. Для створення відповідного реєстру і обстежень, які треба провести, потрібно 45 мільйонів 600 тисяч гривень. Ми над цим питанням працюємо, є узгоджена пропозиція Мінсоцполітики, ми проводимо робочі наради з представниками МОЗ та громадських організацій і думаю, що це питання ми з вами вирішимо.
Повертаючись до питання щодо вдів ліквідаторів наслідків Чорнобильської катастрофи, хочу сказати, що ми вже розробили проект закону про внесення змін до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” щодо вдосконалення порядку надання пільг та компенсацій, яким пропонується внести зміни до статей 20, 48, 52, 53 і 54 зазначеного закону, виключивши норму про встановлення причинного зв’язку смерті учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з Чорнобильською катастрофою. Прийняття такого акта, безумовно, потребує додаткових витрат з державного бюджету, які, за нашими підрахунками, становитимуть 7 мільйонів 700 тисяч гривень на рік. На жаль, Мінфін, Мінекономрозвитку, Пенсійний фонд не погодили цей проект, але я вважаю, що після парламентських слухань ми зможемо все-таки встановити зворотний зв’язок з ними і будемо сподіватися, що вони погодять цей проект. Дякую вам.
Якщо можна, останнє запитання: “До яких відомств може звернутися інвалід-чорнобилець з питання забезпечення житлом?”
Сьогодні це питання вже багато разів порушувалося, ми обговорювали ці проблеми з громадськими діячами. Проблеми справді існують, тому що одну програму веде Міністерство соціальної політики, іншу програму веде Мін’юст, а ще Мінекології, МОЗ, МНС. На сьогодні чорнобильські програми розпорошені по різних міністерствах. Координувати цю роботу та забезпечувати соціальний захист неможливо, через те що дуже великі кошти, 11 мільярдів гривень, не сконцентровані, їх неможливо контролювати, процес їх використання дуже непрозорий. Тому ми і пропонуємо взяти на себе відповідальність, але ми повинні отримати відповідні можливості, щоб нести цю відповідальність. Таким чином, якщо будуть внесені зміни, і ці програми будуть передані Міністерству соціальної політики, тоді міністерство нестиме за це відповідальність. Ми такі проекти розпоряджень підготували і сподіваємося, що їх узгодять і будемо разом з вами спілкуватися.
Ще раз дякую. Бажаю всім успіхів, здоров’я і всього найкращого. Сподіваюся, що в ці дні ми ще не раз з вами зустрінемося. Також запрошую поїхати разом до Чорнобиля, де відбудеться реквієм.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Наталіє Юріївно.
Багато запитань надійшло в письмовому вигляді. У мене запитання до представників уряду. Володимире Івановичу, до вас надійшли запитання? Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Холоша Володимир Іванович. Будь ласка, 2 хвилини.
ХОЛОША В.І. До нас надійшла низка запитань. Я скажу так, що частина питань, які порушуються, є в проекті рішення, тому я на них не зупинятимуся.
Відповім на два принципові питання. Перше щодо транзитного проїзду мостами через Прип’ять і Дніпро, стосовно спрощення проїзду через зону відчуження транзитного транспорту і розвантаження міста Києва.
Це питання досить складне, оскільки навіть при тому, що ми маємо міжурядову угоду з Білоруссю, є великі труднощі з пропуском транспорту в зону відчуження для робіт на Чорнобильській АЕС. Постійно, майже щокварталу, ці списки транспорту переглядаються білоруською стороною. Мало того, ви знаєте про те, що транзит платний, і Україна платить Білорусі досить великі гроші за перевезення залізницею. Тому це питання не тільки уряду України, воно міжурядове і, на жаль, найближчим часом навряд чи буде вирішене, для того щоб розвантажити Київ.
Друге питання стосується будівництва сміттєспалювального заводу біля Іванкова. Тут є адреса заявника, він просить письмово відповісти. Ми вивчимо це питання і надамо письмову відповідь.
Є запитання про стратегію діяльності в зоні відчуження. Просто повідомлю, що в минулому році рішенням уряду стратегія діяльності в зоні відчуження оновлена, вона значною мірою враховує пропозиції, які прозвучали у виступах народних депутатів, і щодо відновлення майданчика Чорнобильської АЕС, і стосовно Чорнобильської АЕС.
Дякую. Відповіді на решту запитань будуть надані в письмовому вигляді.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Міністр екології та природних ресурсів України Проскуряков Олег Альбертович. Будь ласка.
ПРОСКУРЯКОВ О.А., міністр
екології та природних ресурсів України. Всем добрый день! Я хочу поднять тот же вопрос, что и Татьяна Валентиновна Тимочко, председатель
Всеукраинской экологической лиги, что не было сегодня
экологических вопросов, поэтому мне, как бы, отвечать не на что. Но Татьяне
Валентиновне я хочу сказать, что я рад ее видеть, и не только здесь. Поэтому я
приглашаю вас в гости, но вы почему-то отказываетесь...
Я приглашаю вас как представителя Общественного совета.
Хорошо,
давайте так поставим вопрос: если вы готовы к конструктивному разговору с министерством, то мы
готовы встретиться. Если это просто, как это обычно происходит, полное
отрицание друга друга, тогда, наверное, нет смысла. Но еще раз говорю, что я как министр, как представитель
правительства готов к конструктивному разговору. Поэтому я думаю, что форум “Довкілля
для України”, который будет проводиться 23 и 25 апреля,
тоже пройдет успешно. Я на это очень надеюсь, как и на сотрудничество с вашей
стороны. Это касательно общественных организаций.
Что касается нашего родного
комитета, то я могу только повторить то же самое: мы готовы к конструктивному разговору,
к выполнению задач, поставленных перед нами как
перед правительством. Ирина Игоревна, я хочу воспользоваться случаем и пригласить вас в субботу, в День Земли, на 9.30 в
парк “Отрадный” на Международный экологический форум “Довкілля для України”, где
мы с вами вместе будем сажать деревья, начнем какую-то первую совместную акцию.
Спасибо.
Давайте весь комитет, я не возражаю.
Там будет полевая кухня, будет хорошо. И мы сделаем доброе дело.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олегу Альбертовичу.
Бойко Анатолій Павлович, заступник голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Прошу.
БОЙКО А.П., заступник голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Дякую. Було два запитання щодо забезпечення житлом. На одне з них Наталія Юріївна відповіла. Йдеться про те, до кого звертатися сьогодні, особливо інвалідам-чорнобильцям. Поки не передана бюджетна програма, будь ласка, звертайтеся до Державної служби з надзвичайних ситуацій, кожне ваше звернення буде розглянуто, надамо відповідь.
Друге питання стосовно угод на будівництво житла, укладених у 2007 році з ТОВ “Північспецбудмонтаж”. У результаті здійсненої претензійно-позовної роботи в минулому році на підставі судових рішень отримано 65 квартир, які побудовані за кошти державного бюджету і передані місцевій владі Путивля Сумської області. На жаль, залишаються неповернутими 55 квартир у Куликівці Чернігівської області і 80 квартир у Первомайську Миколаївської області. Є судові рішення, але господарський суд визнав банкрутство цього підприємства. Міністерством надзвичайних ситуацій воно внесено до реєстру дебіторської заборгованості, вживаються всі заходи для того, щоб повернути таке необхідне житло. Вся необхідна інформація передається контролюючим і правоохоронним органам.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Запитання до заступника голови правління Пенсійного фонду Никитенко Валентини Степанівни надходили? Будь ласка, 1 хвилина.
НИКИТЕНКО В.С. Запитання стосуються пенсійного забезпечення,
перерахунку пенсій у 2013 році. Як
вже сказала Наталія Юріївна, і я наголошувала у своєму виступі, у Державному
бюджеті України на 2013 рік на
фінансування виплати пенсій закладені кошти в розмірі 7 мільярдів 919 мільйонів
гривень. Це з урахуванням підвищення прожиткового мінімуму, що вперше відбулося з 1 січня 2013 року і вдруге відбудеться з 1 грудня 2013 року.
Щодо інших пропозицій, про які казали і Наталія Юріївна, і я. За результатами роботи в першому півріччі будуть розглядатися опрацьовані на сьогодні питання, у разі можливості будуть внесені зміни до Закону “Про Державний бюджет України на 2013 рік” та до бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік, після чого можна буде вирішувати питання.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Були запитання до заступника міністра охорони здоров’я Толстанова Олександра Костянтиновича? Не було.
Запрошується до заключного слова голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Сех Ірина Ігорівна. Прошу, 3 хвилини.
СЕХ І.І. Дозвольте подякувати всім учасникам парламентських слухань. Впевнена, сьогодні всі ми маємо спільну мету — створення більш ефективної нормативно-правової бази щодо розв’язання всіх проблем, пов’язаних з подоланням наслідків чорнобильського лиха. Маємо на меті домогтися істотного поліпшення соціального захисту постраждалих, сталого розвитку територій, які віднесені до радіоактивно забруднених, підвищення рівня безпеки Чорнобильської АЕС.
Про те, що такі парламентські слухання потрібні, свідчить і кількість дзвінків від радіослухачів і телеглядачів під час нашої тригодинної роботи навіть до мене як до голови комітету. Тобто ті, хто не зміг приїхати через стан здоров’я, переживають, переймаються, щиро вірять і сподіваються, що ми допоможемо. До мене щойно підійшли корінні чорнобильці з дуже важливою проблемою. Вони кажуть, що Чорнобиль хоче жити, Чорнобиль не хоче бути мертвим. І це також має бути одним з наших основних завдань.
Ми сьогодні зібралися і обговорили дуже важливі, актуальні проблеми. Комітет підготував проект рекомендацій наших парламентських слухань. Ми просимо протягом тижня подати свої пропозиції. Ніхто, крім вас, глибше не знає проблем, повірте. Жоден депутат, жоден урядовець не знає так глибоко, як ви. І ви зараз маєте бути нашими союзниками у розв’язанні важливих і назрілих проблем.
Я бажаю нам усім сильного, могутнього чорнобильського руху. Я бажаю вам сили, могутності і єдності. Лише разом ми можемо подолати існуючі проблеми. Я бажаю вам здоров’я. Бажаю, щоб були сильними і здоровими ваші онуки, щоб у вас народжувалися правнуки, і щоб ми забули про цю проблему, як про страшний сон.
Тому зичу сили і здоров’я. Чекаємо пропозицій щодо проекту рекомендацій. Ми не забуваємо цієї теми. Ми обов’язково час від часу мусимо взятися за руки і тиснути разом доти, доки нас не почують, і проблеми не будуть розв’язані.
Дякую всім тим, які не дожили… Дякую (Оплески).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, шановні учасники парламентських слухань, будемо підбивати підсумки. Перебіг обговорення дає змогу визначити, що відбулася досить конструктивна і дуже корисна розмова.
Чорнобильська трагедія залишила по собі не лише глибокий слід у пам’яті. Спадок Чорнобилю ставить перед нами цілу низку завдань, які потребують негайного вирішення. Ці питання не нові, але надзвичайно важливі.
По-перше, забезпечення належного рівня медичного обслуговування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Переважно це пов’язано з онкозахворюваннями. Однак проблема медичної галузі комплексна, і вирішувати її треба системно, не лише в розрізі наслідків Чорнобиля. Щоб кожна людина мала змогу отримати необхідну медичну допомогу, доступну і висококваліфіковану.
Хотів би повідомити, що не так давно у мене відбулася зустріч із заступником міністра закордонних справ Республіки Куба Марселіно Гонсалесом. Він підтвердив тверді наміри Куби підписати нову угоду з Україною, яка передбачає медичну реабілітацію і лікування українських дітей, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС. Як відомо, за час реалізації програми курс лікування та оздоровлення пройшли більше 20 тисяч дітей.
По-друге, забезпечення житлом постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. В Україні майже 40 тисяч сімей чорнобильців потребують поліпшення житлових умов.
По-третє, необхідно активізувати роботу в напрямі перетворення об’єкта “Укриття” на екологічну безпечну систему.
Переконаний, всі ми усвідомлюємо, що подолання наслідків Чорнобильської катастрофи — це не просто завдання уряду і парламенту, це справа честі кожного, хто тим чи тим чином причетний до цієї вкрай потрібної справи, і це наш обов’язок, наше спільне завдання і велика відповідальність, тому що на кону життя І здоров’я наших громадян та майбутніх поколінь. Сьогодні ми повинні шанувати пам’ять тих, хто загинув під час катастрофи. Але ще важливішою є турбота про те, щоб наше підростаюче покоління не відчувало наслідків трагедії.
Ще раз хочу звернутися до тих учасників, які готувалися, але не встигли виступити. Прошу вас передати підготовлені тексти виступів та свої пропозиції до секретаріату комітету для врахування при виданні збірника матеріалів слухань, куди будуть включені і невиголошені виступи.
Водночас я хотів би рекомендувати комітетам, які здійснюють підготовку парламентських слухань, передбачати більше часу для того, щоб заслухати експертів, представників громадських організацій. Народні депутати щодня мають можливість висловлюватися, у представників уряду також є змога виступати з трибуни Верховної Ради. А сама суть парламентських слухань полягає в можливості звернутися до парламенту і до уряду.
Дякую фахівцям та експертам, які висловили свої
думки. Давайте спільно подякуємо комітету за організацію парламентських слухань.
Дякую всім за участь у нашому зібранні. Бажаю міцного здоров’я, успіхів та
оголошую парламентські слухання завершеними. Дякую всім.
НЕВИГОЛОШЕНІ ВИСТУПИ
БОНДАР О.І., ректор Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління. На сьогодні можна констатувати майже повну втрату інтересу до Чорнобильської катастрофи. Про неї згадують лише 26 квітня або під час відвідин Чорнобильської АЕС іноземними делегаціями, або внаслідок таких інцидентів, як останній обвал частини даху і стіни на об’єкті “Укриття”, що стався 12 лютого 2013 року, саме напередодні виїзного засідання профільного комітету Верховної Ради України у Чорнобилі.
Чорнобильська катастрофа з виснажливими витратами на неї, невирішеними соціально-економічними питаннями постраждалих осіб і учасників ліквідації наслідків аварії, відсутністю переконливих позитивних зрушень поступово трансформувалася у стан хронічної хвороби всього українського суспільства. Саме відсутність ефективних результатів у подоланні наслідків Чорнобильської катастрофи не додають ані розуміння і підтримки всередині країни, ані позитивного іміджу Україні в світі.
У цьому контексті невизначеність результатів роботи в зоні відчуження викликає багато запитань як серед професіоналів, так і серед пересічних громадян. Чому на території, де уряд послідовно і у великих обсягах фінансує діяльність, спрямовану на подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, так довго немає помітних конкретних результатів? Що є кінцевим результатом цієї діяльності?
Ще 2007 року Україна серед інших країн світу приєдналася до резолюції 62-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН A/RES/62/9 від 18 грудня 2007 року, якою задекларовано перехід до відновлювальної фази у подоланні наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Однак діяльність всередині країни, спрямована на відродження забрудненого внаслідок Чорнобильської катастрофи навколишнього природного середовища, і досі характеризується відсутністю системного підходу. Так, діяльність з екологічного відновлення навіть не включена до переліку обов’язкових заходів у зонах відчуження і безумовного (обов’язкового) відселення (стаття 13 Закону України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи”).
Відповідно, відсутність кінцевої мети означає відсутність стратегії щодо майбутнього використання зони відчуження і, отже, стратегічного плану робіт у зоні. Вищезазначеним законом України, що розроблений майже 20 років тому, постульовано довгострокове утримання зони. Таким чином, ще тоді відбувся перехід від статусу зони відчуження як зони надзвичайної екологічної ситуації (тобто зони ліквідації радіаційної аварії) до статусу території, яка вимагає довгострокового утримання.
На державному рівні досі не визначено довгострокове майбутнє використання зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення. Немає і законодавчого визначення у термінах Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97) етапу аварії на Чорнобильській АЕС, тобто проміжний чи відновлювальний. І хоча законом встановлені критерії звільнення радіоактивно забруднених територій від регулівного контролю, але процедури або не виписані, або не діють там, де їх вже давно можна застосувати.
Верховна Рада України у рекомендаціях чорнобильських парламентських слухань 2011 року чітко визначила, що “потребує перегляду концепція чорнобильської зони відчуження на території України з метою подальшого ефективного використання та розвитку промислового майданчика і виробничої інфраструктури Чорнобильської АЕС та зони відчуження, максимального залучення кваліфікованого персоналу Чорнобильської АЕС та трудового ресурсу м. Славутича”.
Ефективність стратегії “утримання” чітко проявила себе тим, що за весь час існування зони жодного гектара землі не повернуто людям. Тому важливим позитивним кроком соціально-політичного значення став би фактичний перехід до нової фази у вирішенні постчорнобильських проблем — фази відновлення. Ця фаза має бути окреслена програмним документом обов’язкової дії, схваленим Верховною Радою.
Необхідно повернутися до ідеї функціонального районування території зони відчуження, чітко визначивши межі спеціальної промислової зони, а решту території зони відчуження розділити на біосферний заповідник та зону реабілітації. Це дасть змогу, з одного боку, створити умови для безпечного поводження з радіоактивними відходами в інтересах України, а з другого — зберегти унікальні поліські ландшафти і дику природу, а також втілити у практику ідею повернення відновленої землі народу.
Чорнобильська зона де-факто, за визнанням багатьох учених, стала найбільшим прихистком диких тварин у Європі з високим рівнем біорізноманіття. Цей статус не можна втратити, навпаки, його треба закріпити і розвивати. Тому заслуговує на законодавчу підтримку пропозиція щодо створення міжнародного біосферного заповідника на теренах зони відчуження.
У статті 3 Закону України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено, що зона відчуження (перша зона) і зона безумовного (обов’язкового) відселення (друга зона) віднесені до радіаційно небезпечних земель, “на яких неможливе подальше проживання населення, одержання сільськогосподарської та іншої продукції, продуктів харчування, що відповідають республіканським та міжнародним допустимим рівням вмісту радіоактивних речовин, або які недоцільно використовувати за екологічними умовами”. На виконання закону постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року № 106 визначені населені пункти, у тому числі першої і другої зон.
На сьогодні всупереч закону на території невідселеної частини зони безумовного (обов’язкового) відселення (це Поліський район Київської області) проживають близько 6 тисяч осіб і на території зони відчуження — близько 300 осіб, це так звані самопоселенці. Фактично мешканці радіаційно небезпечних земель мають невизначений правовий статус, тобто перебувають поза законом, соціально-економічне становище цієї групи населення характеризується як глибоко депресивне, законність державного фінансування цих громад може піддаватися (і час від часу піддається) сумніву. Так, прокуратура Київської області не раз порушувала питання про законність перебування самопоселенців у зоні відчуження.
Проблема ця ненова і загальновідома, але й досі вона не була включена ані до рекомендацій парламентських слухань, ані до рішень Кабінету Міністрів України. Безумовно, проблема вимагає правового вирішення, а в разі неможливості відселення на законодавчому рівні треба передбачити певні винятки для конкретної групи людей щодо права їх проживання на конкретних територіях, створити правові умови для їх проживання.
На сьогодні можна вважати загальновизнаним, що аварія на Чорнобильській АЕС мала серйозні медичні і соціально-психологічні наслідки, які, у поєднанні з іншими ефектами, призвели до істотного впливу на здоров’я та добробут постраждалих громад. Причини виникнення соціально-психологічних наслідків складні, вони пов’язана не тільки з самою аварією та загрозами, які вона несе для здоров’я, а й із впливом заходів переселення.
Законом України “Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено величезну кількість виплат і пільг для різних категорій постраждалих громадян. На виконання цього закону, зокрема, у Державному бюджеті України останніми роками виділяється фінансування на рівні 2,5 мільярда гривень на рік. При цьому розподіл “тонким шаром” бюджетних коштів на кожного жителя, віднесеного до категорії постраждалих, лише суто механістично відображає принцип справедливості, хоча насправді таким не є. Насправді ж коли у конкретної людини виявляються небезпечні медичні прояви, які можуть бути пов’язані з наслідками Чорнобильської катастрофи, навіть сумарно всіх крихт персональних компенсаційних виплат не вистачає на те, щоб вийти із скрути.
Де-факто до сьогодні при обрахунку потреб компенсації екологічних ризиків від Чорнобильської катастрофи використовується підхід постійної компенсації за середній ризик. Цей підхід продемонстрував свою повну неефективність і навіть шкідливість у вирішенні саме питань належної і вчасної компенсації екологічних ризиків.
На порядку денному вже давно стоїть і, на жаль, досі залишається відкритим питання корпоратизації (тобто об’єднання) інтересів всіх постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС шляхом утворення державою спеціалізованого страхового фінансового фонду. Основні обов’язкові внески до цього фонду мали б утворюватися за рахунок перенаправлення державою частини тих самих видатків на компенсаційні виплати вже як страхових внесків. Таким чином, видатки на покриття визначених страхових випадків, медико-діагностичного скринінгу постраждалого населення і конкретних ефективних контрзаходів фінансував би зазначений фонд.
Це і стало б насправді дієвим і, головне, конкретним виконанням вимог статті 16 Конституції України, якою встановлено, що “подолання наслідків Чорнобильської катастрофи — катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов’язком держави”.
Викликає занепокоєння недостатній рівень інформування і освіченості населення у питаннях дії радіації та протирадіаційного захисту, а також відсутність єдиної системи підготовки, перепідготовки і атестації спеціалістів у сфері радіаційного захисту, реабілітації територій і поводження з радіоактивними відходами.
Для фактичного переходу до відновлювальної фази у подоланні наслідків Чорнобильської катастрофи необхідна принципово нова державна стратегія, зокрема, потрібно:
1) перейти від політики утримання постраждалих територій до стратегії їх відновлення шляхом розроблення і запровадження державної програми екологічного і економічного відродження територій, радіоактивно забруднених внаслідок Чорнобильської катастрофи;
2) законодавчо вирішити питання жителів зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення щодо забезпечення їх права проживання на конкретних територіях і створення відповідних умов для проживання;
3) забезпечити дієвість правового механізму виходу із стану радіаційної аварії для окремих населених пунктів і територій шляхом приведення у відповідність законів України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи”, “Про правовий режим надзвичайного стану” і “Про зону надзвичайної екологічної ситуації”;
4) у сфері медичної і соціально-економічної допомоги постраждалому населенню перейти від компенсаційних механізмів, що базуються на середньому ризику, до адресної допомоги шляхом запровадження механізму індивідуальної компенсації за реалізований ризик;
5) у сфері екологічного розвитку постраждалих територій законодавчо забезпечити створення міжнародного біосферного заповідника на теренах зони відчуження.
ВІННИК А.І., голова Харківської обласної організації Всеукраїнської громадської організації інвалідів “Союз Чорнобиль України”. Мы собрались в канун 27-й годовщины аварии на Чернобыльской АЭС в главном здании нашей страны, где провозглашена независимость Украины, приняты Конституция и многие законы, в том числе и Закон Украины “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Спасибо Верховной Раде за то,
что после двухлетнего перерыва возобновлены традиционные парламентские слушания
по больной теме Чернобыля, касающейся не только 2 миллионов пострадавших, но всей нашей страны и
других стран. Прошло 27 лет с тех пор, как произошла планетарная
катастрофа, заставившая содрогнуться всю Европу, ее последствия до сих пор
болезненно ощутимы.
Сегодня на парламентских
слушаниях рассматриваются многие важные вопросы социального обеспечения —
пенсионного обеспечения, медицинского обслуживания, улучшения жилищных условий,
вопросы состояния станции и другие. Специалисты и ученые,
руководители и политики обсуждают проблемы, делают прогнозы, дают
рекомендации, принимают решения.
В сессионном зале сегодня, как
никогда ранее, много чернобыльцев. На слушаниях представлены все регионы
Украины. В связи с этим хотелось бы затронуть еще один вопрос — единство
чернобыльского движения. В нашей стране зарегистрировано много, даже очень
много общественных чернобыльских организаций. Их сотни. У них разные названия,
численность, политические симпатии, амбиции и т.д. Но по ключевым, болевым
проблемам мы, чернобыльцы, едины!
Как пример, 12 марта 2013 года
состоялось собрание ряда чернобыльских организаций Харьковщины, а именно “Союз
Чернобыль Украины”, “Объединение ветеранов Чернобыля”, “Чернобыльский Спас”, “Чорнобиль
— Єдність”. Это собрание в очередной раз показало, что у
нас по социальным вопросам не было и нет
расхождений. В ходе собрания выработано и принято открытое обращение к центральным
органам власти и чернобыльцам Украины.
Какие же вопросы нашли
единодушную поддержку? Это, безусловно, выплата пенсий по статьям 50 и 54 нашего закона, исполнение судебных решений
по выплате задолженности по пенсиям, необходимость корректировки постановления
Кабинета Министров Украины №1210, острая необходимость законодательно
пересмотреть социальную защиту детей-чернобыльцев и вдов. Я также считаю, что должны быть
рассмотрены проблемы эвакуированных и переселенных из загрязненных территорий.
Для решения всех этих вопросов мы потребовали возобновить переговоры между
нами, чернобыльцами, и Кабинетом Министров Украины, внесли также и ряд других
предложений.
Призываю всех чернобыльцев и в
дальнейшем по основным проблемам выступать единым фронтом, в едином порыве. Призываю
чернобыльцев из других областей Украины последовать нашему примеру. Тогда
никакой чиновник любого ранга не скажет: “Вы вначале между собой разберитесь,
чего хотите”.
Несколько подробнее о дискриминационном, я подчеркиваю,
Постановлении Кабинета Министров Украины “Про підвищення рівня соціального
захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” от 23 ноября 2011 года №1210. По мнению абсолютного большинства
чернобыльцев, оно несовершенно и социально несправедливо, в нем много неточностей
и ошибок. Проект постановления не обсуждался общественными организациями
чернобыльцев и был завизирован одним человеком — Андреевым Ю.Б., единолично, тайно, конфиденциально, без
согласования с Центральным советом ВООИ “Союз Чернобыль Украины”.
Многочисленные попытки
исправить отдельные положения этого постановления в 2012 году не дали положительных результатов. Созданные
по постановлениям Кабинета Министров Украины комиссии по реставрации заработной
платы не изменили ситуацию к лучшему, полномочия этих комиссий резко ограничены.
За полгода по всей Украине принято только несколько десятков положительных
решений. В результате около 80 процентов инвалидов-чернобыльцев получают минимальные пенсии в размере 1800–2200 гривен, что в 3–4 раза меньше, чем предусмотрено законом, и любые
ссылки на кризис, недостаток средств в бюджете нами не воспринимаются. Мы, чернобыльцы, ждем не обещаний, а
конкретных шагов по реализации наших конституционных гарантий, законных прав и
социальных потребностей.
Обращаюсь к присутствующим в
зале народным депутатам Украины, ответственным работникам Кабинета Министров,
ко всем присутствующим с просьбой не только услышать и понять нас,
чернобыльцев, но и решить наши проблемы в ближайшее время — уже в этом году, а в полном объеме в 2014 и 2015 годы. Ведь не секрет, что смертность среди
чернобыльцев в 5–6 раз превышает средний показатель по Украине.
В свое время мы, чернобыльцы,
спасли мир, сегодня вы спасите нас и обеспечьте
нам гарантированное лечение, пенсионное обеспечение и человеческое
существование. Любите нас не только накануне выборов, но постоянно и всегда,
пока мы живы!
ДАВИДОВА Л.І., заступник голови Харківської обласної ради. За 27 років, що минули з часу вибуху на Чорнобильській АЕС, ми не раз мали змогу переконатися, що Чорнобильська катастрофа — це багатоаспектне, складне, довготривале явище, яке вимагає до себе постійної уваги органів державної влади, сталих стратегічних підходів.
Особливу увагу хочу приділити питанням, пов’язаним з соціально-економічними, організаційними умовами і гарантіями у сфері соціального захисту населення, яке постраждало внаслідок Чорнобильської катастрофи.
У Харківській області проживає більше 23 тисяч громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них більша половина (понад 12 тисяч) — учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 5,5 тисячі осіб мають інвалідність, пов’язану з аварією.
Відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” постраждалі громадяни мають право на пільги, передбачені цим законом. Соціально-економічне становище в державі складне, і, на жаль, немає можливості забезпечити в повному обсязі виконання Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, тому він вимагає зваженого, толерантного підходу до його виконання в цілому.
Однією з гострих проблем, що потребує вирішення, є забезпечення громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, ліками за пільговими рецептами лікарів за програмою “Пільги на медичне обслуговування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Через недостатнє фінансування постраждалі громадяни не мають змоги скористатися пільгами, передбаченими Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Виділені на 2012 рік кошти у сумі 1 мільйон 76,02 тисячі гривень дали змогу забезпечити ліками за пільговими рецептами лікарів 4031 постраждалого громадянина з 23 674 пільговиків. На 2013 рік на безплатне придбання ліків доведені кошти у сумі 1 мільйон 115,5 тисячі гривень за розрахункової потреби понад 16 мільйонів гривень.
Для належного виконання Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” необхідно збільшити фінансування з державного бюджету на реалізацію програми “Пільги на медичне обслуговування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Ще одна проблема, яка теж нас хвилює, — лікування та санаторно-курортне оздоровлення. До Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” 5 липня 2012 року внесені зміни щодо вільного вибору постраждалими громадянами санаторно-курортного закладу. Зазначені зміни набрали чинності з 1 січня 2013 року. Постановою Кабінету Міністрів України від 27 березня 2013 року №261 затверджено Порядок організації оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Водночас організація закупівлі санаторно-курортних путівок Міністерством соціальної політики України через проведення процедури торгів не дасть змоги постраждалим здійснити вільний вибір санаторно-курортних закладів відповідно до закону та відтермінує початок оздоровлення на кінець другого кварталу поточного року.
Ще одним болючим питанням є недостатнє матеріально-технічне оснащення профільних лікувальних закладів. У Харківській області базовим закладом для диспансерного нагляду та лікування громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, є обласний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення. У своїй структурі диспансер має стаціонар на 260 ліжок за чотирма основними профілями та консультативну поліклініку на 400 відвідувань. У закладі створені умови для проведення комплексного обстеження пацієнтів з використанням можливостей відділень функціональної та ультразвукової діагностики, рентгенологічного, ендоскопічного кабінетів, а також лікування у фізіотерапевтичному, стоматологічному відділеннях, кабінеті лікувальної фізкультури.
Щороку до консультативної поліклініки диспансеру виконується близько 90 тисяч відвідувань, у стаціонарі проходять лікування близько 5,5 тисячі пацієнтів. Протягом року проводиться близько 350 оперативних втручань. Стандарти якості лікування хворих, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, вимагають проведення сучасних досліджень різних органів та систем. Відсутність в установі нового медичного обладнання унеможливлює надання якісної медичної допомоги постраждалим громадянам.
Фінансування державної програми “Комплексне медико-санітарне забезпечення та лікування онкологічних захворювань із застосуванням високовартісних медичних технологій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено на проведення операцій, закупівлю спеціалізованого медичного обладнання та медичних препаратів. У 2012 році обласний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення отримав кошти в сумі 1,6 мільйона гривень на закупівлю медичних препаратів, у 2013 році виділено 726,2 тисячі гривень.
Враховуючи викладене, необхідно у поточному році Державній службі України з надзвичайних ситуацій виділити кошти за цільовим призначенням на придбання медичного обладнання для спеціалізованих медичних закладів Харківської області та проведення високовартісних операцій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Ми сподіваємося, що наше бачення щодо шляхів розв’язання цих та інших проблем буде почуте, а також сподіваємося на конструктивну співпрацю і підтримку.
Зі свого боку, будемо робити все від нас залежне, щоб забезпечити максимальне виконання законів України щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, щоб кожний чорнобилець відчув, що діяльність центральних і місцевих органів влади, зусилля вчених, медиків, громадських організацій спрямовані на кінцевий позитивний результат заради його благополуччя.
КОЦЕБА Т.Ю., голова правління Міжнародної громадської організації “Федерація жінок за мир у всьому світі”. Передовсім дозвольте подякувати за можливість розповісти про діяльність Федерації жінок за мир у всьому світі, яку я очолюю з часу заснування, вже сім років. Наша федерація є міжнародною неурядовою організацією, яка виступає за поширення цінностей істинної сім’ї. Ми активно співпрацюємо з комерційними структурами та державними органами, реалізуючи освітні та благодійні проекти для ветеранів, жінок, сімей і дітей, таким чином охоплюючи минуле, сьогодення та майбутнє.
Однією з ініціатив Федерації жінок за мир у всьому світі став проект адресної допомоги дітям, постраждалим від Чорнобильської катастрофи. Вивчивши світовий досвід проведення таких проектів, ми знайшли небайдужих партнерів у Японії, яка сама постраждала від атомних бомбардувань. В Україні нашу ініціативу підтримали Міністерство соціальної політики, з яким ми плідно співпрацюємо протягом останніх чотирьох років, та “Союз Чорнобиль України”.
У рамках проекту ми щороку надаємо адресну допомогу дітям, які народилися у постраждалих сім’ях і є вже другим поколінням жертв аварії. Вони потребують серйозної медичної допомоги, часто — оперативного втручання і, відповідно, значних коштів на лікування. Кожного року до нашого переліку отримувачів допомоги додається ще одна дитина. Всіма дітьми ми продовжуємо опікуватися постійно, до одужання або реабілітації. Кожну з цих сімей я відвідала особисто і могла б розповісти вам чимало зворушливих історій.
На завершення хочу подякувати всім небайдужим людям, які причетні до реалізації цього проекту. Це чудовий приклад співпраці держави і неурядових організацій для вирішення гострих соціальних проблем, тож Федерація жінок за мир у всьому світі планує розвивати таку діяльність і надалі.
ЛИСИЧЕНКО Г.В., виконувач обов’язків директора Державної установи “Інститут геохімії навколишнього середовища Національної академії наук України”. Щороку з ініціативи Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи проводяться парламентські слухання з актуальних проблем подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, ухвалюються відповідні рекомендації уряду. Проте аналіз затверджених упродовж останніх років рекомендацій парламентських слухань свідчить про те, що питання, на яких загострювалася увага урядових структур, з року в рік залишаються тими самими і впродовж багатьох років не вирішуються, а коефіцієнт ефективності від реалізації цих рекомендацій дуже низький.
Основними невирішеними проблемами залишаються питання:
соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
вдосконалення законодавства щодо системи пенсійного забезпечення учасників ліквідації аварії на ЧАЕС;
фінансування програми із забезпечення житлом, особливо критичної групи — інвалідів із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
забезпечення путівками на оздоровлення дорослих і дітей;
підвищення якості надання санаторно-курортних послуг та медичного обслуговування;
забезпечення безоплатного харчування дітей, які проживають на радіоактивно забруднених територіях, і багато інших.
Треба рішуче переходити від складування щорічних рішень до їх дієвого виконання, і цього ми маємо вимагати від народних депутатів України, які організовують проведення зазначених парламентських слухань.
Указом Президента України “Про заходи, пов’язані з 25-ми роковинами Чорнобильської катастрофи” від 11 жовтня 2010 року №937 передбачений перегляд встановлених ще у 1991 році меж зон радіоактивного забруднення. Вагомим підґрунтям для наукового обґрунтування цього заходу є дозиметрична паспортизація населених пунктів, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи та віднесені до зони посиленого радіоактивного контролю.
Така паспортизація проведена у 2011–2012 роках з ініціативи Національної комісії з радіаційного захисту України. Експерти досліджували вміст радіації в городині та продукції тваринництва, перевіряли, чи не перевищує норми рівень радіації в організмі мешканців уражених територій. Наведемо деякі найважливіші висновки проведеної дозиметричної паспортизації населених пунктів.
За оцінками експертної групи встановлено, що на даний час: до зони безумовного (обов’язкового) відселення не можна віднести жодного населеного пункту; до зони гарантованого добровільного відселення можна віднести 111 населених пунктів; до зони посиленого радіоекологічного контролю — 322 населені пункти. Отже, за результатами паспортизації з числа радіоактивно забруднених територій треба вивести 1730 населених пунктів.
Таким чином, кількість населених пунктів, що були віднесені до другої зони, має скоротитися на 100 відсотків, до третьої зони — на 87 відсотків, до четвертої зони — на 75 відсотків. Відповідно до цих висновків зі списку населених пунктів, віднесених до певних типів зон, потрібно вилучити 80 відсотків населених пунктів.
Проте результати цієї паспортизації досі не затверджені. Вони потребують широкого висвітлення в засобах масової інформації та певної роз’яснювальної роботи, оскільки сьогодні перед державою стоїть актуальне завдання переходу від стратегії подолання наслідків аварії на ЧАЕС до стратегії відновлення та економічного розвитку постраждалих територій.
Під час ухвалення рішення щодо зняття статусу зони з населених пунктів уваги народних депутатів України не повинні оминути питання, які стосуються пільг мешканців цих пунктів та учасників ліквідації аварії на ЧАЕС. Такі пільги, якщо вони вже надані державою, обов’язково мають бути збережені.
Важливо зазначити, що дозиметрична паспортизація не повинна здійснюватися як PR-акція. Ця робота має проводитися систематично, а скринінговий радіаційний контроль населення необхідно планувати щороку під час профілактичних медичних оглядів. Проте ми маємо інформацію, що наукове обладнання, встановлене більш як 15-20 років тому, у більшості медичних закладів вийшло з ладу та потребує заміни. Держава усувається від вирішення цих актуальних питань.
До проекту рекомендацій нинішніх парламентських слухань необхідно внести пункт про надання цільової фінансової допомоги медичним закладам, що обслуговують чорнобильців, для оновлення парку дозиметричного обладнання, яке використовується для обстеження населення і контролю рівнів внутрішнього випромінювання людини типу “скринер”.
Відповідно до положення Національна комісія з радіаційного захисту населення України є “постійно діючим вищим незалежним колегіальним науково-експертним дорадчо-консультативним органом з питань протирадіаційного захисту та радіаційної безпеки населення України”, діяльність якого здійснювалася на підставі Положення, затвердженого постановою Верховної Ради України від 6 жовтня 2009 року №1630-VI. Чисельність та склад Національної комісії з радіаційного захисту населення України визначений постановою Верховної Ради України від 23 грудня 2009 року №1791-VI, згідно з якою до складу комісії увійшли 45 осіб, з них 11 академіків та 6 членів-кореспондентів, 38 докторів наук та 5 кандидатів наук, які представляють усі напрями науково-технічних, соціально-екологічних, медичних, санітарно-гігієнічних питань радіаційного захисту населення.
З незрозумілих причин Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, інших центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується через відповідних міністрів”, ухваленим 16 жовтня 2012 року, а саме пунктом 4 розділу І, яким внесені зміни до Закону України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи”, обмежені повноваження Національної комісії з радіаційного захисту населення в частині прийняття рішень щодо встановлення зон радіоактивно забруднених територій шляхом виключення її з переліку суб’єктів, що розглядають це питання.
Вважаю, що такий компетентний незалежний виборний Верховною Радою України науково-експертний дорадчо-консультативний орган повинен брати безпосередню участь у вирішенні питань щодо зонування радіоактивно забруднених територій.
У рекомендаціях попередніх парламентських слухань висувалися претензії до науковців щодо недостатньої обґрунтованості мети діяльності з подолання наслідків Чорнобильської катастрофи та шляхів реалізації поставлених завдань для досягнення позитивних результатів. Однак які можуть бути претензії до науки, якщо на сьогодні більшість наукових програм, що стосуються проблем Чорнобиля та наслідків аварії на ЧАЕС для населення, не фінансуються державою, окрім об’єкта “Укриття”.
Трагедія на АЕС “Фукусіма” об’єднала спільними проблемами Україну та Японію. Сумний, проте дуже важливий чорнобильський досвід сьогодні потрібен японському народу. Японські делегації часто приїздять до нас за цим досвідом. Для вирішення цих питань на урядовому рівні утворено спільний українсько-японського комітет. Науковці Японії та України намітили ряд спільних проектів з актуальних питань подолання наслідків цих аварій та відновлення постраждалих територій. Наприкінці 2012 року українська сторона на урядовому рівні оголосила про проведення тендерів на виконання спільних наукових проектів. А те, як можна не поважати себе перед світовою спільнотою і не поважати свою науку, показав державний бюджет на 2013 рік, де жодної копійки не передбачено на ці заходи.
Підготовка фахівців з ядерної фізики, ядерно-радіаційних технологій, радіаційної медицини та інших технічних і медичних спеціальностей, які є ключовими при виконанні робіт з подолання наслідків Чорнобильської катастрофи та інших аварій на ядерно-небезпечних об’єктах, на даний час знаходиться під загрозою. Науковці і освітяни стурбовані діями Міносвіти, яке за дорученням Мінфіну та Мінекономрозвитку має підготувати рішення про зміну норм стандартів щодо навчального навантаження викладачів вищих навчальних закладів. Згідно з планом реформування галузі, до кінця 2013 року планується збільшити показник кількості студентів на одного викладача до 18 (1:18), що призведе до різкого зниження якості підготовки фахівців з фізико-математичних, технічних та медичних спеціальностей. Наприклад, у провідних вузах світу, у тому числі в Росії (Московський державний університет, Московський інженерно-фізичний інститут, Московський фізико-технічний інститут та ін.), це співвідношення становить 1:4, і ніхто його не збирається переглядати. Наша вища школа із зазначених спеціальностей була найкращою у світі, а тепер ми цей пріоритет можемо дуже швидко втратити.
Вважаю, що народні депутати повинні зрозуміти стурбованість науковців та освітян і не допустити зниження якості підготовки студентів. Втратимо високопрофесійні кадри — втратимо державу. Наші навчальні заклади також потребують істотного поліпшення матеріально-технічної бази для забезпечення навчального процесу.
Спецсховище твердих радіоактивних відходів, побудоване в зоні ЧАЕС за кошти закордонних інвесторів у рамках програми робіт за лотом №3, здано в експлуатацію ще 2008 року. Відповідно до ТЕО це сховище передбачається використовувати для захоронення відходів ЧАЕС. Проте досі у сховище не завантажено жодного контейнера з РАВ, тому що не готові переробні потужності комплексу “Вектор”, що будується в зоні ЧАЕС.
Водночас на Рівненській АЕС накопичено
Вважаю, що зазначені питання необхідно порушити в рекомендаціях парламентських слухань, і наше завдання — домогтися їх виконання.
РАДЧЕНКО М.В., заступник голови Всеукраїнської громадської організації “Спілка учасників та ветеранів випробувань і військових навчань із застосуванням ядерної зброї”. Звертаємося до вас для встановлення справедливості. Військовослужбовці, які під час виконання обов’язків військової служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і випробуваннях ядерної зброї, через порушення статті 22 Конституції України у 2006 році були позбавлені збільшення розміру пенсії за вислугу років. Ці доплати були передбачені статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, а саме особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшувався на 10 відсотків, а віднесеним до категорій 2 і 3 — на 5 відсотків відповідних сум грошового забезпечення. Такі дії попередньої влади обурюють ветеранів, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та у випробуваннях ядерної зброї.
Нині задля усунення порушень прав громадян України щодо збільшення розміру пенсій особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження військової служби, у Верховній Раді України розглядається та прийнятий у першому читанні законопроект № 2478, який відновлює права військовослужбовців-чорнобильців. Однак цей законопроект передбачає також питання стосовно житлових проблем військовослужбовців тощо, розв’язання яких потребує мільярдних витрат держави, через це законопроект відкладений.
Здоров’я учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і випробувань ядерної зброї не дає змоги чекати на усунення бюрократичних перепон. Ми висловлюємо недовіру Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони, який за п’ять років не спромігся відновити вищезазначені порушені права чорнобильців.
Враховуючи викладене, просимо Президента України Януковича В.Ф. взяти під особистий контроль відновлення статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, а саме встановити надбавку до пенсії за вислугу років для осіб, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені до категорії 1, у розмірі 10 відсотків, а для віднесених до категорій 2 і 3 — 5 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
ЩЕРБИНА В.Г., перший директор підприємства
“Укриття”.
Уважаемые участники ежегодных парламентских слушаний! У тех из нас, кто
постоянно участвует в этих мероприятиях, все больше складывается убеждение, что
данные слушания превратились в вялотекущий процесс
выдвижения нереальных требований снизу и дачи невыполнимых обещаний сверху.
Хотелось бы надеяться, что новый состав парламентского комитета эту тенденцию
исправит!
А теперь по сути. С
научно-управленческой точки зрения, основные направления деятельности по
преодолению последствий Чернобыльской катастрофы для Украины включают:
преобразование объекта “Укрытие”
в экологически безопасную систему;
снятие с эксплуатации
энергоблоков Чернобыльской АЭС;
возвращение к нормальной жизни
территорий, подвергшихся радиоактивному загрязнению в результате аварии на
ЧАЭС;
поддержание приемлемого уровня
здоровья жителей загрязненных территорий и участников ликвидации последствий
аварии на ЧАЭС.
Как известно, управление любыми
проектами требует установления соответствующих критериев, позволяющих
качественно контролировать ход их выполнения.
Для направления “Преобразование
объекта “Укрытие” в экологически безопасную систему” такими критериями
являются:
1) стабилизация строительных конструкций;
2) разработка опытного образца установки для
извлечения ТСМ;
3) строительство НБК.
Для направления “Снятие с
эксплуатации энергоблоков ЧАЭС” такими критериями являются:
1) ввод в эксплуатацию второго хранилища
отработанного ядерного топлива;
2) ввод в эксплуатацию завода по переработке жидких
радиоактивных отходов;
3) ввод в эксплуатацию промышленного комплекса по
обращению с твердыми радиоактивными отходами.
Для направления “Возвращение к
нормальной жизни территорий, подвергшихся радиоактивному загрязнению в
результате аварии на ЧАЭС” одними из главных критериев могут быть:
1) выпуск продукции в денежном исчислении предприятиями,
расположенными на данной территории;
2) снятие статуса чернобыльской зоны.
Для направления “Поддержание
приемлемого уровня здоровья жителей загрязненных территорий и участников
ликвидации последствий аварии на ЧАЭС” одними из главных критериев могут быть:
1) общее количество пострадавших, в том числе
отдельно детей и инвалидов различных групп, их динамика;
2) финансовое обеспечение
предусмотренных законом льгот и компенсаций пострадавшим вследствие аварии на ЧАЭС.
Для того чтобы дать общую
оценку работе по ликвидации последствий Чернобыльской катастрофы за истекший год, необходим значительно
более полный анализ. Здесь лишь можно отметить, что по большинству приведенных
показателей она неудовлетворительна. Хочу остановиться только на нескольких
примерах, с которыми я достаточно хорошо знаком.
Первое. Стабилизация
строительных конструкций объекта “Укрытие” была закончена в 2010 году с гарантией на 15 лет. Как показало
недавнее обрушение строительных конструкций на объекте, реальная гарантия оказалась всего 2 года,
что, безусловно, требует тщательной переоценки качества выполненных работ по
стабилизации и расширения их объема с принятием необходимых компенсирующих мер.
Это тем более необходимо, поскольку срок гарантии на строительные конструкции саркофага
истекает в 2016 году.
Второе. До сих пор не введены в
эксплуатацию второе хранилище отработанного ядерного топлива, завод по
переработке жидких радиоактивных отходов и промышленный комплекс по обращению
с твердыми радиоактивными отходами, хотя первоначальные сроки их ввода в
эксплуатацию истекли десять и более лет назад!
И первое, и второе обусловлены,
прежде всего, недостатком профессионализма в вертикали управления как деятельностью
по преобразованию объекта “Укрытие” в экологически безопасную систему, так и
работами по снятию с эксплуатации энергоблоков Чернобыльской АЭС. Этот недостаток
усиливается бюрократическими закорючками Пенсионного фонда Украины, который отказывается
оформлять льготную пенсию по списку №1 работникам ЧАЭС с 1 января 2010 года.
Третье. Как показывает опыт
Славутича, реальное возрождение чернобыльских территорий возможно только путем
развития на них эффективной производственно-хозяйственной
деятельности. Это может быть достигнуто либо через систему специальных
госзаказов, либо путем частного инвестирования. Последнее требует определенных
преференций, аналогичных преференциям свободных экономических зон, что позволит
отменить статус четвертой чернобыльской зоны.
И это единственный способ
начать избавляться от четвертой зоны. На некомпенсированный добровольный отказ
от четвертой зоны местные громады не пойдут, поскольку в условиях депрессии чернобыльские
льготы, хоть и мизерные, являются соломинкой, за которую хватаются жители этих
районов.
Четвертое — медицинское
обслуживание и льготы. Как свидетельствует опыт Славутича, наиболее удачным
решением было бы создание в каждом чернобыльском районе (или группе районов, если
имеет место частичное радиоактивное загрязнение территории района) специализированных
чернобыльских медсанчастей с единым административным руководством в составе
Минздрава и единым научным руководством в лице УНЦРМ. Одной из главных задач
такого управления должно стать обоснованное распределение денежных средств на
лекарства для ликвидаторов. Нельзя признать нормальным, что средства на лекарства
для ликвидаторов в Славутиче в прошлом году были уменьшены в 2 раза, в то время как состояние здоровья ликвидаторов
с возрастом ухудшается. Головной СЧМСЧ можно было бы
сделать Славутичскую СМСЧ-5, имеющую 27-летний опыт такой деятельности.
И относительно чернобыльских
льгот. Жизнь показала, что в полном объеме,
предусмотренном законами Украины, их начнут выплачивать не скоро. Возможно,
стоит рассмотреть вопрос о такой выплате, начиная с
ликвидаторов 70-летнего возраста и старше. Хотя
и здесь возникает немало моральных и ментальных моментов.
И закончить свое выступление я
хотел бы исключительно на профессионально-патриотической ноте:
А душа все
зове
в край, де
тугою чайка кигиче,
де хатина в
саду
стільки літ
вже стоїть в самоті,
де пахуча
земля,
що давно на
господаря кличе...
Что в практическом плане
означает, что нам надо переходить от деятельности по ликвидации последствий
аварии на Чернобыльской АЭС к деятельности по возрождению чернобыльской земли
Украины!