ЗВІТ

про участь Постійної делегації Верховної Ради України

у Парламентській асамблеї Організації Чорноморського

економічного співробітництва у 41-й Генеральній асамблеї ПАЧЕС

(9-11 липня 2013 року, м. Софія, Республіка Болгарія)

 

У Сорок першій Генеральній асамблеї ПАЧЕС взяла участь Постійна делегація Верховної Ради України у ПАЧЕС у такому складі:

 

НЕТЕЦЬКА

Олена Анатоліївна

Керівник Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС, секретар Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції, член Спеціальної контрольної комісії Верховної Ради України з питань приватизації 

 

АВАКОВ

Арсен Борисович

Член Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС, голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України

 

ГЕЛЕВЕЙ

Олег Іванович

Член Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС, секретар Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я

 

ПУТІЛОВ

Андрій Станіславович

Член Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС, голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань бюджету

 

ТОПАЛОВ

Сергій Валерійович

Член Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС, голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму

 

ДМИТРУК

Микола Ілліч

Заступник члена Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС, член Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції

 

МИРОНЕНКО

Михайло Іванович

Заступник члена Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС, заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань транспорту і зв'язку 

 

ПАВЛОВСЬКИЙ

Андрій Михайлович

Заступник члена Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС, секретар Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці

 

          Також в роботі Генеральної асамблеї взяли участь усі без винятку парламентські делегації країн-членів ПАЧЕС, представники Постійного Міжнародного секретаріату ЧЕС, Чорноморського банку торгівлі та розвитку, Міжнародного центру Чорноморських досліджень, Мережі Чорноморських університетів, делегації спостерігачів – Національної Асамблеї Французької Республіки, МПА СНД, ПАРЄ, Парламентських Зборів Союзу Білорусі та Росії, Парламентської асамблеї тюркомовних країн, Парламентського союзу країн-членів Організації Ісламської конференції, гості – Міжнародний союз автомобільного транспорту, Регіональний секретаріат з парламентського співробітництва в Південно-Східній Європі, Союз неурядових організацій Чорноморського регіону Туреччини, а також представники дипломатичного корпусу.

9 липня 2013 року відбулося засідання Постійного комітету ПАЧЕС, в якому взяли участь керівники парламентських делегацій країн-членів Організації, члени Бюро Асамблеї і голови трьох її комітетів. Від України у згаданому заході взяла участь Керівник Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС О.А.Нетецька.

Відповідно до порядку денного заходу учасники затвердили Протокол 40-го засідання Постійного комітету, яке відбулося 26 листопада 2012 року в м.Баку (Азербайджан), розглянули інформацію щодо нових мандатів, відповідно до якої передбачалося затвердити новий склад делегацій Болгарії та України, а також частково оновити склад делегацій Греції, Румунії та Росії.

У подальшому Постійним комітетом було надано статус спостерігача в ПАЧЕС Парламентській конференції Балтійського моря.

Членами Комітету також було розглянуто звіт про діяльність Парламентської асамблеї, план діяльності комітетів ПАЧЕС в другій половині 2013 року, календар заходів Асамблеї на друге півріччя 2013 року, а також стан надходження внесків до бюджету Асамблеї в поточному році.

З метою заощадження бюджетних коштів та оптимізації робочого процесу в Міжнародному секретаріаті ПАЧЕС Постійний комітет ухвалив рішення щодо забезпечення перекладу з та на французьку мову у випадку необхідності.

Наприкінці свого засідання Постійний комітет розглянув кандидатури на посади 4 віце-президентів Асамблеї. Своїх представників на зазначені пости представили такі країни, як-от: Вірменія, Грузія, Румунія, Туреччина й Україна. Дотримуючись принципу добропорядності в Асамблеї Керівник Вірменської делегації у ПАЧЕС Г.Мінасян відкликав свою кандидатуру, таким чином суттєво спростивши процедуру проведення виборів.

Наступне засідання Комітету було вирішено провести 17 грудня 2013 року в м.Тбілісі (Грузія).

10 липня 2013 року відбулося пленарне засідання Генеральної асамблеї ПАЧЕС під головуванням Президента Асамблеї, Голови Народних Зборів Республіки Болгарія М.Мікова за участю членів Бюро Асамблеї, Постійного комітету, національних делегацій країн-членів ПАЧЕС, спостерігачів, гостей і представників дипломатичного корпусу.

В рамках урочистої частини заходу було зачитано вступні промови Голови Народних Зборів Республіки Болгарія, Президента ПАЧЕС М.Мікова, Президента Республіки Болгарія Р.Плевнелієва, Голови ОЧЕС, Міністра закордонних справ Республіки Вірменія Е.Налбандяна (від імені головуючої в ОЧЕС Вірменії), Віце-Прем’єр-міністра Республіки Болгарія Д.Бобевої.

Відповідно до порядку денного заходу було ухвалено Протокол 40-го пленарного засідання Генеральної асамблеї ПАЧЕС, яке відбулося 26 листопада 2012 року в м.Баку (Азербайджан).

В рамках загальної дискусії, участь у якій взяло близько 15 осіб, обговорювалася тема “Туризм як важливий фактор для економічного зростання: співпраця в регіоні ЧЕС”.

Наша держава у згаданому розділі порядку денного була представлена Керівником Постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС О.А.Нетецькою. У своєму виступі вона акцентувала увагу на позитивному досвіді країн ЧЕС у функціонуванні паромного сполучення на Чорному морі. На думку народного депутата України, найбільш перспективним напрямком має стати круїзний туризм. За її інформацією, для цього є всі умови, оскільки багатонаціональний та полікультурний Чорноморський регіон має значний туристичний потенціал. Ринок круїзного туризму налічує 15 мільйонів осіб на рік зі збільшенням на 1 мільйон щороку. Передумовами успішності міжнародного туристичного бренду «Black Sea» є: наявність 5-6 великих портів, здатних приймати великі лайнери, єдиний візовий простір, спрощення та уніфікація митних та прикордонних процедур.

На завершення, О.А.Нетецька запропонувала підтримати ініціативу створення Муніципального форуму, а далі – Муніципальної асамблеї Чорноморських міст. Це дозволить спільно опікуватися проблематикою розвитку туризму, розбудови відповідної інфраструктури, вирішувати екологічні проблем тощо. Старт цій ініціативі запропоновано дати під час Міжнародного Чорноморського економічного форуму, який відбудеться восени цього року в Криму. Вона запросила усіх присутніх взяти участь у згаданому заході.

Пункт 4 порядку денного Асамблеї передбачав вибори чотирьох віце-президентів ПАЧЕС, включаючи віце-президента з фінансових питань. Таким чином Асамблея обрала віце-президентами Д.Саганелідзе (Грузія),  В.Ністора (Румунія), Н.Четінкая (Туреччина), а Віце-президентом ПАЧЕС з фінансових питань – О.А.Нетецьку (Україна).

У подальшому на розгляд Асамблеї було винесено доповіді й рекомендації трьох профільних комітетів.

В рамках Комітету з економічних, торговельних, технологічних і екологічних питань обговорювалася доповідь «Розвиток співпраці в галузі пошуково-рятувальних робіт на морі серед країн-членів ЧЕС».

Під час обговорення проекту доповіді і рекомендації присутні делегати зійшлися у думці про те, що, зважаючи на вимоги національних та міжнародних правил безпеки судноплавства, а особливо враховуючи стрімкий розвиток обсягів морських перевезень в чорноморському регіоні назріла необхідність покращення ефективності та злагодженості пошуково-рятувальних робіт (ПРР) на морі. Передбачено, що будь-яке потенційне збільшення кількості інцидентів та осіб, які знаходяться в зоні ризику, а як наслідок – кількість необхідних пошуково-рятувальних операцій на морі буде скеровуватись та обслуговуватись Чорноморськими пошуково-рятувальними організаціями. Більше того, покращення організації ПРР на морі також тісно пов’язане з координацією операцій із захисту морського середовища від небезпечних розливів з вантажних суден. В такому випадку пошуково-рятувальні організації відіграватимуть важливу роль в операціях проти забруднення.

В рамках Комітету з правових і політичних питань обговорювалася доповідь та рекомендація на тему «ПАЧЕС у широкому Чорноморському регіоні: 20 років регіональної співпраці».

Під час розгляду питання делегати Асамблеї дійшли висновку, що парламентам та урядам країн ЧЕС варто максимально використовувати свої можливості для стимулювання економічної інтеграції в рамках Чорноморського регіону з метою зміцнення миру, безпеки та політичної стабільності. Також було наголошено, що завдання щодо перетворення Чорного моря в море миру, стабільності та процвітання може бути досягнуте лише спільними зусиллями парламентів та урядів, спрямованими на мобілізацію суспільної підтримки реалізації спільних проектів, багатосторонніх угод, резолюцій ЧЕС, а також рекомендацій ПАЧЕС.

В рамках Комітету з питань культури, освіти і соціальних питань обговорювалася доповідь та рекомендація на тему «Переваги і перспективи співпраці на рівні післядипломної освіти серед університетів країн-членів ЧЕС».

В контексті обговорення зазначених документів членами Асамблеї було відзначено, що розвиток академічного, навчального та наукового співробітництва в Чорноморському регіоні, як вклад в розвиток гуманітарного та культурного вимірів процесу Чорноморського співробітництва, завжди був одним з пріоритетних напрямів діяльності ПАЧЕС. Зміцнення співробітництва в сфері вищої освіти між країнами-членами ЧЕС буде й надалі відкривати їх системи освіти всередині організації та зовнішнього світу. Це дозволить молодим людям навчатися за кордоном та збагачувати національні системи освіти міжнародним досвідом.

Доповіді й рекомендації зі згаданих питань отримали позитивні відгуки і були схвалені в цілому.

У фінансовому розділі порядку денного заходу було заслухано Аудиторський звіт за 2012 фінансовий рік.

З доповіддю виступила Голова Бюджетно-аудиторської комісії ПАЧЕС О.А.Нетецька (Україна), яка поінформувала присутніх про діяльність згаданого органу в 2012 році. За її словами, було проведено перевірку виконання бюджету за минулий фінансовий рік, фінансової звітності і дотримання діючих нормативів, визначених у Фінансових правилах. Члени Бюджетно-аудиторської комісії ПАЧЕС проаналізували ситуацію, пов’язану з виплатою внесків країнами-членами в бюджет Асамблеї та встановили, що до доходної частини бюджету надійшла сума в розмірі 1 036 974 євро, з якої 1 005 052 євро було отримано в якості поточних внесків країн за 2012 рік та 31 922 євро було отримано в якості оплати заборгованості за попередні роки. Загальна сума несплачених внесків склала 35 845 євро, а за попередні роки – 59 836 євро. Члени констатували, що завдяки зусиллям національних делегацій, загальна сума заборгованості в бюджет ПАЧЕС знаходиться на найнижчому рівні за всі роки існування. Більше того, в результаті розміщення вільних фінансових коштів на депозитних рахунках в якості процентів отримано 36 547 євро. Загальна сума фактичних витрат Бюджету ПАЧЕС на 2012 рік, затвердженого в розмірі 1 042 000 євро, зменшилась до 977 587 євро.

З урахуванням виконання бюджету за 2012 рік, плану проведення міжнародних засідань Комісія підготувала проект бюджету ПАЧЕС на 2014 рік.

Наприкінці пленарного засідання присутні делегати переважною більшістю голосів підтримали пропозицію Турецької делегації та ухвалили Заяву ПАЧЕС щодо терористичних атак в Туреччині, а також підтримали прагнення згаданої країни на здобуття права проведення Літніх Олімпійських ігор 2020 року в м.Стамбулі.

Сорок другу Генеральну асамблею ПАЧЕС було погоджено провести 17-19 грудня 2013 року в м.Тбілісі (Грузія), а також затверджено основні питання порядку денного на основі доповідей, які готуватимуться на засіданнях комітетів восени наступного року, а саме:

-   глобальні зміни клімату: причини, дії та можливі наслідки для країн-членів ЧЕС;

-   роль ПАЧЕС у зміцненні співпраці в Чорноморському регіоні – завдання й перспективи;

-   матеріальна й нематеріальна культурна спадщина – завдання об’єднати культурні й туристичні маршрути в країнах Чорноморського регіону.

Під час церемонії закриття Сорок першого пленарного засідання Асамблеї головування у Парламентській асамблеї Організації Чорноморського економічного співробітництва на наступний піврічний термін перейшло від Республіки Болгарія до Грузії.

З нагоди 20-річниці заснування ПАЧЕС її Президент М.Міков, серед інших, вручив Керівнику Постійної делегації Верховної Ради України в Асамблеї О.А.Нетецькій пам’ятну медаль.

В рамках участі у 41-й Генеральній асамблеї Постійна делегація Верховної Ради України у ПАЧЕС провела зустріч з Надзвичайним і Повноважним Послом України в Республіці Болгарія М.Ф.Балтажи, під час якої було обговорено стан та перспективи розвитку українсько-болгарських двосторонніх відносин.

 

Висновки:

 

1.          Робота Української делегації на заході була активною та результативною, характерною рисою якої стало відстоювання національних інтересів нашої держави. У сесії взяло участь 8 з 9 народних депутатів України, що надало вагомості делегації під час переговорного процесу з іншими національними делегаціями і дозволило відстояти свої позиції.

2.          Віце-президентом Асамблеї з фінансових питань було обрано представницю Української делегації О.А.Нетецьку, що, безумовно, дозволить зміцнити українські позиції в керівних органах ПАЧЕС.

3.            Наразі Асамблея здобуває дедалі більшого авторитету у світових структурах. Підтвердженням цьому є запрошення представників ПАЧЕС до участі у заходах різних міжпарламентських організацій, таких як ПАРЄ, ПА ОБСЄ, ПА НАТО, Міжпарламентський союз, Європейський Парламент, МПА СНД, МПА ЄврАзЄС, Парламентська асамблея Середземномор’я, Міжпарламентська асамблея Православ’я, Парламентський вимір Центральноєвропейської ініціативи, Парламентський союз Організації ісламської конференції, Адріатична й Іонічна ініціатива тощо.

4.          Постійна делегація Верховної Ради України у ПАЧЕС висловлює вдячність секретаріату делегації, МЗС України та Посольству України в Республіці Болгарія за надання всебічного сприяння роботі народних депутатів України.

 

Пропозиції:

 

-   сформувати склад делегації Верховної Ради України для участі в осінніх засіданнях профільних комітетів ПАЧЕС;

-   звіт про участь делегації у 41-й Генеральній асамблеї ПАЧЕС у порядку інформування надіслати до Міністерства закордонних справ України.

 

 

 

Керівник Постійної делегації

Верховної Ради України у ПАЧЕС

 

 

О. НЕТЕЦЬКА

Секретар Постійної делегації

Верховної Ради України у ПАЧЕС

 

Р. ПАЛАГУСИНЕЦЬ