ПАРЛАМЕНТСЬКІ СЛУХАННЯ
СУЧАСНИЙ СТАН, ШЛЯХИ І ПЕРСПЕКТИВИ
РЕФОРМИ
У СФЕРІ
ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
Сесійний зал Верховної Ради України
5 червня 2013 року, 15 година
Веде засідання Голова Верховної Ради України
РИБАК В.В.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Добрий день, шановні колеги, шановні учасники парламентських слухань! На сьогодні складно уявити важливішу тему для публічних слухань у Верховній Раді України, ніж ситуація у сфері охорони здоров’я, стан нашої національної медичної системи, якість медичних послуг і обслуговування населення.
Навіть на піку здоров’я кожен з нас щодня мимоволі прислухається до себе, до природних сигналів свого організму. Чому ж тоді ми — представники влади, експертне середовище, громадянське суспільство — не прислухаємося до тривожних сигналів нездоров’я усієї сфери охорони здоров’я? Чому протягом десятиріч загальноукраїнський організм медичної системи України не має належної уваги з боку органів влади всіх рівнів? І медицина надсилає сигнали SOS. Але до того моменту, доки в ситуацію не втрутився Президент України Віктор Янукович і не запропонував цілісну систему реформ, насамперед реформу сфери охорони здоров’я, позитивних зрушень не відбувалося.
Соціологічні дослідження свідчать, що право на безоплатне медичне обслуговування визнається українцями важливішим навіть за право на працю. До трійки пріоритетів увійшло також право на соціальний захист. Саме ці три пріоритети становлять основу президентських реформістських ініціатив. І найважливіша з них, безумовно, — медична реформа.
Біда нашої системи охорони здоров’я полягає у її очевидному анахронізмі. Україна як незалежна держава стрибнула у ХХІ століття, оновилася як суспільство, змінила політичну систему, трансформувала економіку, змінилися світогляди нових поколінь, а медична система залишилася незмінною з часів середини минулого століття. Українці сумно жартують: система охорони здоров’я в Україні є, але вона несумісна з життям.
Думаю, під час цих парламентських слухань ми почуємо від урядовців, представників науки, медичних експертів, представників громадських та професійних організацій точну оцінку стану нашої системи охорони здоров’я. Втім, важливіше було б почути рекомендації щодо виправлення ситуації, зокрема законодавчим шляхом. Насамперед йдеться про створення правових рамкових умов задля прискорення реформування медичної галузі без помітних соціальних втрат, у першу чергу для населення.
Водночас мусимо визнати, що для реалізації реформи охорони здоров’я вже чимало зроблено і на центральному, і на місцевому рівнях — на рівні парламенту, центральних та місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Як свідчать надані урядом та профільним комітетом Верховної Ради України інформаційно-аналітичні та довідкові матеріали, на цьому полі вже є позитивні досягнення. Проте ми бачимо і чимало проблем, про що свідчить, зокрема, значна кількість звернень, що надходять до Верховної Ради, до народних депутатів з різних політичних сил.
Зверну вашу увагу на кілька очевидних хвороб у процесі реформування сфери охорони здоров’я.
Перша і найболючіша з них — відірваність реформ від громадської думки, від людей, для яких проводяться реформи. Згідно з опитуваннями громадської думки, населення не сприймає заходи з реалізації реформи, хоча більше 90 відсотків українців впевнені, що радикальне реформування медичної галузі вкрай потрібне. Хіба не парадоксально, що громадяни України масово підтримують ініціативу Президента, але так само масово не сприймають те, як її втілюють у життя представники виконавчої влади всіх рівнів?
Інша проблема, яка має бути, врешті-решт, чітко виписана, у тому числі на законодавчому рівні, — добровільне та обов’язкове медичне страхування. Зрозуміло, що страхова медицина не є панацею для системи охорони здоров’я, але, як свідчить міжнародний досвід, вона дає змогу скоротити розрив між вартістю сучасного лікування високої якості та фінансовою спроможністю населення, вирішує питання оплати медичних послуг вищої кваліфікації.
Дуже широкого розголосу в суспільстві набули проблеми оптимізації мережі стаціонарів та структурування медичних закладів відповідно до їх типів та видів медичної допомоги, яку вони надають населенню. Це реформа швидкої медичної допомоги, доля амбулаторій, фапів у сільській місцевості тощо. Тут ми знову стикаємося з так званим ексцесом виконавців. Ідеї реформування сформульовані правильно, а під час їх реалізації ігноруються інтереси громад та сотень тисяч людей.
На завершення виокремлю ще одну вкрай болючу проблему, яка, мабуть, є центральною у майбутньому нашої системи охорони здоров’я. Маю на увазі фігуру лікаря, якість його освіти, кваліфікації, його роль у забезпечені здорового способу життя в суспільстві. Це також проблема гідної винагороди за працю лікаря, всього медичного персоналу. Цю проблему гостро поставив Президент України, вимагаючи особливої уваги до медичного корпусу України, його соціального забезпечення та благополуччя.
Проблема полягає в тому, що в суспільстві наростає тенденція глибокої недовіри до національної медицини, до якості медичних послуг, кваліфікації лікарів, ґрунтовності та сучасного рівня медичної освіти. Стало ледь не ознакою добрих манер лікуватися за кордоном — від Білорусі та Росії до Німеччини та Швейцарії. Такий лікувальний елітаризм — ознака серйозних негараздів в українській системі охорони здоров’я, дефіциту професіоналізму, відставання від проривів у світовій медичній науці та практиці.
Ось лише кілька проблем, що лежать на поверхні, щодня обговорюються людьми, які вимагають негайного вирішення на державному рівні. Ви більше знаєте і більше скажете про це. Сподіваюся, що ці та інші проблеми будуть висвітлені у виступах учасників парламентських слухань.
І наостанок хочу підкреслити ще раз, що важливість розгляду проблем, які є в системі охорони здоров’я, пов’язані з тим, що здоров’я — найдорожче, що є в кожної людини. Як сказав колись великий Сократ, здоров’я — це не все, але без здоров’я все — ніщо.
Пропонується такий регламент нашої роботи: доповідь міністра охорони здоров’я України Раїси Василівни Богатирьової — до 20 хвилин, співдоповідь голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Тетяни Дмитрівни Бахтеєвої — 15 хвилин, на загальне обговорення — до двох годин, на кожен виступ — до 5 хвилин, для відповідей на запитання, що надійдуть до доповідача і співдоповідача, — до 10 хвилин. Потім підбиваємо підсумки парламентських слухань. Таким чином, до 18 години нам треба розглянути проблеми, які є.
Я бачу, що в парламентських слуханнях беруть участь народні депутати України з різних політичних сил, які працювали в медичній галузі. Ми маємо поміркувати, як відкоригувати чинні закони і попрацювати над новими законами. Ми повинні всі разом зробити висновки, бо люди чекають, що медична галузь поліпшиться не колись, а найближчим часом.
Запрошую до доповіді Раїсу Василівну Богатирьову. Прошу.
БОГАТИРЬОВА Р.В., міністр охорони здоров’я України. Шановний пане Голово! Шановні учасники парламентських слухань! Маю велику духовну, людську і професійну потребу, як громадянка України, як міністр охорони здоров’я суверенної держави Україна, звернутися до вас з проханням вшанувати пам’ять загиблих медиків — працівників швидкої допомоги міст Феодосії і Запоріжжя, які загинули під час виконання своїх професійних обов’язків. Вони не дочекалися свята — Дня медичного працівника, — яке ми будемо святкувати трохи пізніше, не дочекалися таких важливих рішень, які ми приймемо сьогодні. Прошу вшанувати пам’ять хвилиною мовчання.
(Хвилина мовчання).
Шановний пане Голово! Шановні учасники парламентських слухань! Парламентські слухання і діалог парламентаріїв та уряду з питань стану справ і розвитку сфери охорони здоров’я стали регулярними. Я особисто розглядаю такий діалог як шлях до порозуміння та знаходження спільних узгоджених рішень. Маю надію, що й сьогоднішня наша розмова буде серйозною і конструктивною, по суті справи.
Не секрет, що багаторічні розмови про необхідність змін, модернізації галузі, підвищення якості послуг та повернення поваги до роботи медиків наражалися на черговий популізм та бажання сподобатися своїм виборцям будь-якою ціною, а найчастіше — ціною самих змін. Переконана, що в Україні немає жодної людини, яка була б задоволена станом справ у медицині. Люди не просто бажають, вони вимагають від нас конкретних і практичних дій. Моє особисте спілкування з мешканцями сіл та міст, студентством, лікарями переконує мене в головному — зволікати зі змінами неможливо. Люди так більше жити не хочуть! Ми більше не маємо права витрачати час на політичні суперечки та пустопорожню балаканину.
Президент України Віктор Янукович у 2010 році запропонував
програму модернізації, одним з ключових пріоритетів якої стала системна медична
реформа. Ініційована главою держави реформа в медичній галузі повністю
гармонізована з європейською політикою “Здоров’я-
Реформи почали здійснюватися в чотирьох пілотних регіонах — у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві. Набутий досвід надасть нам змогу надалі впроваджувати зміни системно та відповідно до потреб і специфіки кожної області, кожної соціальної групи.
Ми розпочали з базисних елементів — первинної та екстреної медичної допомоги. Протягом 2011–2012 років у пілотних регіонах майже повністю створена мережа закладів первинної медицини. У 2012 році сформовано 167 центрів медико-санітарної допомоги, для оснащення амбулаторій цих центрів держава виділила 327 мільйонів гривень. Там, де запрацювали нові, належним чином оснащені та забезпечені кадрами амбулаторії, спостерігається збільшення кількості звернень з профілактичною метою на 17 відсотків і зменшення викликів екстреної медичної допомоги на 15 відсотків. Зменшується кількість госпіталізованих хворих саме за рахунок профілактичної спрямованості роботи.
Досвід утворення центрів первинної медико-санітарної допомоги у 2013 році буде поширено і на інші регіони. До кінця 2013 року заплановано утворити 548 центрів первинної медико-санітарної допомоги. Для забезпечення підтримки реформування первинної ланки охорони здоров’я у непілотних регіонах на 2013 рік потрібні кошти в сумі 1 мільярд гривень. Тому звертаюся до парламентаріїв з проханням врахувати це у своїй роботі, щоб були прийняті закони, які забезпечать економічні можливості держави задовольнити фінансову потребу галузі охорони здоров’я в цій сумі.
Процес реформування підтвердив той факт, що первинна ланка не запрацює без сімейних лікарів. Саме перехід до сімейної медицини дасть можливість зробити нашу систему більш гнучкою, конкурентною і наближеною до потреб пацієнтів.
З поширенням сімейної медицини тісно пов’язаний ще один перспективний шлях реформування всієї галузі. Маю на увазі профілактику захворювань, пропаганду здорового способу життя та зміну ціннісних орієнтирів в охороні здоров’я.
Підтвердженням правильності курсу реформи системи охорони здоров’я та визнанням успіху на цьому шляху Української держави є висновок експертів міжнародних організацій, які саме Україні доручили пост віце-президента Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, право представляти весь Європейський регіон, задля того щоб ті позитивні зміни, які в нас відбулися, ми могли запропонувати іншим, а також залучити міжнародний досвід для впровадження нових форм організації надання медичної допомоги, оптимізувати ті моменти, які можуть завадити нам проводити якісні реформи для людей.
Друга важлива частина першого етапу реформи — впровадження нової екстреної медичної допомоги — розпочалася на основі нового Закону України “Про екстрену медичну допомогу”. Відтепер виїжджати до пацієнта має найближча бригада задля виконання встановлених жорстких нормативів прибуття і надання вчасної допомоги пацієнту в екстрених випадках. У цьому і є суть екстериторіальності.
Забезпечити дієву екстериторіальність без створення оперативно-диспетчерських служб ми не зможемо. Саме вони мають забезпечити чітке управління роботою екстреної медичної допомоги. Виконання цієї роботи покладено на національний проект “Вчасна допомога”. Зокрема, розпочато впровадження технічного проекту системи єдиних регіональних оперативно-диспетчерських служб.
Паралельно триває робота щодо забезпечення маршрутизації викликів екстреної медичної допомоги за телефонним номером 103 від стаціонарних і рухомих абонентів до центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
Як добрий приклад ефективності та ініціативи хочу навести досвід Харківської області. На її території впроваджено автоматизовану систему управління роботою швидкої медичної допомоги, яка вже тепер за допомогою сучасного програмного продукту та навігаційного обладнання контролює роботу бригад швидкої медичної допомоги. Це дає можливість ефективно організувати роботу бригад, контролювати використання паливно-мастильних матеріалів та скоротити термін прибуття бригад на місце події. Так, на сьогодні середній термін прибуття бригади по місту Харкову становить 9 хвилин, поза містом — 20–22 хвилини.
У Дніпропетровській області весь наявний рухомий склад обладнаний GPS-навігацією.
У місті Києві з 2012 року функціонує сучасна єдина оперативна диспетчерська служба, 60 відсотків автотранспорту облаштовано GPS-навігацією.
Такі заходи дають комплексний ефект. Зокрема, централізований контроль за якістю
роботи бригад, персоналу і автотранспорту дав змогу, наприклад, у Львівській області, зекономити паливно-мастильні
матеріали з
Під постійним контролем Міністерства охорони здоров’я — питання оновлення парку автомобілів швидкої допомоги. Протягом 2012 року для потреб пілотних регіонів за кошти державного бюджету закуплено 286 сучасних автомобілів. Завдяки залученню коштів місцевих бюджетів та позабюджетному фінансуванню у Донецькій області замінено 167 автомобілів швидкої медичної допомоги. У місті Києві оновлено близько 70 відсотків автомобільного парку. Оновлюється рухомий склад у Вінницькій, Дніпропетровській областях.
У 2012 році за рахунок субвенцій з державного бюджету вартість медикаментів на один виклик на всій території України зросла до 30 гривень. На сьогодні екстрена медична допомога забезпечена всім переліком необхідних медичних препаратів, у яких може виникнути потреба при обслуговуванні пацієнтів.
МОЗ України приділяє велику увагу питанню гідної оплати праці медичних працівників та підвищення їхнього соціального статусу як одного з основних засобів поліпшення ситуації з кадрами у вітчизняній медицині. Не секрет, що за рівнем заробітної плати медична галузь знаходиться на передостанньому місці серед усіх галузей економіки. Я пропоную парламентаріям активно залучитися до розроблення державної програми забезпечення оплати праці працівників бюджетної сфери, щоб ми не тільки констатували недостатню оплату праці медиків, а й зробили щось реальне для її підвищення.
Хоча можу сказати, що за втручання Президента нам вдалося дещо зробити. Так, у 2012 році заробітна плата медичних працівників у пілотних регіонах, зокрема фахівців центрів первинної медичної допомоги у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві, збільшена в середньому на 50 відсотків.
Крім того, минулого року вдалося вирішити питання, які десятиліттями не вирішувалися. Наприклад, медичним та фармацевтичним працівникам встановлено надбавку за вислугу років. Підвищено рівень заробітної плати медичним працівникам спеціалізованих протитуберкульозних закладів охорони здоров’я від 30 до 60 відсотків. Випускники — медики та фармацевти, які беруть зобов’язання відпрацювати не менше трьох років у сільській місцевості, а також сімейні лікарі, дільничні педіатри і терапевти мають право на одноразову адресну грошову допомогу в розмірі п’яти мінімальних заробітних плат. З 1 січня 2012 року медичні і фармацевтичні працівники державних та комунальних закладів отримують допомогу на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки. З 1 січня 2013 року підвищена зарплата молодших медпрацівників спеціалізованих протитуберкульозних закладів охорони здоров’я.
Ще раз наголошую, що питання оплати праці медичного працівника сьогодні перебуває не просто в центрі уваги, воно актуальне, як ніколи.
Медична сфера і заходи щодо її реформування потребують належного фінансування. Це складне питання, але сподіваюся, що в міру наповнення бюджету, при можливості перегляду бюджету за результатами роботи в першому півріччі, у другому півріччі нам буде дозволено збільшити витрати на охорону здоров’я.
Потребує вдосконалення механізм фінансування сільської медицини. Раніше фінансування сільської медицини відбувалося через бюджети сільських та селищних рад, тепер перенесено на районні бюджети. Я застерігаю місцеві органи влади від оптимізації видатків на цю систему, оскільки неприйнятним і неприпустимим є скорочення мережі закладів, коли ви не можете запропонувати якіснішу послугу в тому самому місці.
Необхідно збільшення фінансування екстреної медичної допомоги. Хронічний брак коштів на швидку допомогу в попередні роки дався взнаки, і тому тепер цей інфраструктурний проект з виконання Закону “Про екстрену медичну допомогу” потребує фінансування. Потрібні кошти на будівництво доріг, розвиток мережі з’єднання між тими, хто викликає швидку допомогу, і диспетчерськими службами, оснащення сучасними засобами зв’язку бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги і, без сумніву, нагальним питанням є оновлення автопарку.
Держава опрацьовує питання виділення коштів, щоб цього року за рахунок бюджету закупити машини класу B і С для всіх регіонів приблизно на суму 1 мільярд гривень. Тут теж потрібна допомога парламентаріїв, думаю, що сьогодні вони почують ці пропозиції.
Шановні учасники парламентських слухань! Одна з основних проблем, що виявилася в ході реалізації медичної реформи, — це реакція наших громадян, що не в останню чергу пояснюється значною роллю і великим значенням цієї сфери в житті кожної людини. Будь-які новації, зміни, перебудови часто викликають у людей побоювання, іноді навіть небажання користуватися послугами нової системи. І це надзвичайно ускладнює процес реорганізації, збору інформації, критично необхідної для оперативного коригування заходів.
Вихід — у налагодженні зворотного зв’язку з пацієнтами, проведенні наполегливої роз’яснювальної роботи. Саме тому у структурі Міністерства охорони здоров’я створено сучасну, удосконалену прес-службу, якої раніше у відомстві не існувало. Впроваджені та активно застосовуються нові засоби спілкування з величезною аудиторією громадськості та медиками на основі використання сучасних інформаційних технологій, конференц-сервісів, за допомогою відеозв’язку в реальному часі.
Таким чином, для численної аудиторії, яка становить більше 10 тисяч учасників за один раз з усіх куточків України, проводяться відкриті лекції міністра охорони здоров’я з різних питань, у тому числі з питань реформування галузі. Під час цих виступів кожен має право і можливість безпосередньо у міністра запитати те, що його турбує, і отримати відповідь.
Крім того, працює формат акції “Запитай міністра”, де і пацієнти, і медики обговорюють найважливіші для них питання. Постійно працює цілодобова гаряча лінія Міністерства охорони здоров’я.
Удосконалюються зв’язки з регіональними ЗМІ, у тому числі шляхом регулярних особистих зустрічей міністра охорони здоров’я з представниками провідних регіональних видань. Сьогодні немає жодного регіону, з якого представники ЗМІ не побували б на такій зустрічі в Міністерстві охорони здоров’я. Думаю, ви є свідками тих публікацій і тих виступів, які працівники Міністерства охорони здоров’я надають у публічний простір.
Нашим стратегічним завданням є розвиток медичної індустрії. Майбутнє медицини визначається революцією у сфері молекулярної біології, яка усуває фундаментальні проблеми антропологічного характеру. Біотехнології, генна інженерія, застосування наноматеріалів, широке використання стовбурових клітин, впровадження передових розробок у медичному приладобудуванні дадуть змогу здійснити переворот у медицині.
З огляду на це, основний акцент у реформуванні медичної галузі необхідно поступово переносити з питань організаційного зміцнення системи охорони здоров’я на розвиток медичної індустрії, що виробляє товари та послуги з високою доданою вартістю. Я переконана і вірю в те, що за нашого життя медицина перетвориться із прохача, бідного родича державного бюджету на його донора. Відповідні підходи до програми розвитку вітчизняної медицини Міністерство охорони здоров’я розробляє постійно у співпраці з Національною академією медичних наук України, з Національною академією наук України.
Щодо формування якісного вторинного рівня медичної допомоги. Під патронатом Президента України Віктора Януковича в Україні впроваджується національний проект “Нове життя” — нова якість охорони материнства та дитинства”, який передбачає створення мережі перинатальних центрів третього рівня, що сприятиме поліпшенню якості перинатальної допомоги. На сьогодні відкрито 10 перинатальних центрів, а саме в Кіровоградській області, де ніколи не було подібного закладу, у Харківській, Донецькій, Дніпропетровській, Житомирській, Полтавській, Рівненській областях, в Автономній Республіці Крим і місті Києві.
Тільки на 2013 рік заплановано відкриття другої черги перинатальних центрів третього рівня у Волинській, Запорізькій, Київській, Луганській, Львівській, Тернопільській, Херсонській, Черкаській, Чернівецькій областях та в місті Києві. У результаті відкриття таких центрів ми змогли впродовж 2012 року досягти позитивних змін за основними медико-демографічними показниками. За даними оперативного моніторингу, показник материнської смертності за перший квартал цього року порівняно з показником за 2012 рік свідчить про те, що намітилася тенденція до зменшення материнських втрат.
Показник малюкової смертності у 2012 році становив 8,5 на 1 тисячу новонароджених і порівняно з 2011 роком знизився на 15 відсотків. Така тенденція має закріпитися у 2013 році, і ми маємо всі підстави говорити про те, що на сьогодні показник малюкової смертності (за перший квартал) становить 7,4. За перший квартал 2012 року показник був 8,7.
Щодо показника материнських втрат я сказала, що намітилася тенденція до їх зменшення.
І цим зусилля нашого міністерства не обмежуються. Ми пильно наглядаємо за дітьми, які позбавлені материнського піклування. Саме завдяки послідовним діям нашої держави щодо профілактики соціального сирітства, запровадження нової, орієнтованої на сім’ю, моделі діяльності будинків дитини Україна визначена 25-ма країнами Центральної та Східної Європи як країна з найкращим досвідом у стратегії подолання соціального сирітства.
На високому міжнародному рівні визнано також успіхи України в організації боротьби з ВІЛ/СНІДом. Цього року вперше, починаючи з 1999 року, зареєстровано зниження кількості нових випадків ВІЛ-інфекції на 2 відсотки.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Раїсо Василівно, ще 1 хвилина і просимо завершувати.
БОГАТИРЬОВА Р.В. Дякую, Володимире Васильовичу.
Так само на сьогодні намітилася позитивна тенденція щодо захворюваності на туберкульоз — показники захворюваності та смертності від туберкульозу зменшуються. Ті проблемні питання, які виникають, ми намагаємося вирішувати через програми щодо туберкульозу і СНІДу, які найближчим часом будуть прийняті урядом.
Величезна робота проведена щодо зниження цін на лікарські засоби. Вам відомий проект щодо гіпертонічної хвороби. Сьогодні на засіданні уряду Прем’єр-міністр України Микола Азаров дав доручення запровадити аналогічний механізм зменшення цін на онкопрепарати, препарати, що використовуються для лікування туберкульозу і ВІЧ-інфекції.
Найближчим часом у вас буде можливість взяти участь у “круглому столі” з питань розвитку фармацевтичної промисловості, де ми будемо говорити про державне замовлення для нашої фармації.
Шановні колеги! Я думаю, що багато проблем, які постануть перед нами, ми будемо розв’язувати. Але головне — збудувати національну інфраструктуру здорового способу життя. Сподіваюся на спільну співпрацю (Оплески).
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо, Раїсо Василівно, сідайте.
Запрошую до співдоповіді голову Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Тетяну Дмитрівну Бахтеєву (Оплески). Будь ласка, 15 хвилин.
БАХТЕЄВА Т.Д., голова Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я (одномандатний виборчий округ №42, Донецька область, Партія регіонів). Шановний Володимире Васильовичу! Шановні учасники парламентських слухань! Комітет Верховної Ради України з питань охорони здоров’я 13 березня цього року ініціював і одноголосно підтримав необхідність проведення парламентських слухань на тему: “Сучасний стан, шляхи і перспективи реформи у сфері охорони здоров’я України”. Я вдячна всім народним депутатам, які 16 квітня проголосували за те, щоб сьогодні ці слухання відбулися.
Минуло три роки з того історичного моменту, коли Президент України Віктор Федорович Янукович дав старт Програмі економічних реформ, важливою складовою яких стала реформа охорони здоров’я. І сьогодні ми зібралися, щоб підбити перші підсумки, обговорити допущені помилки і визначити подальші кроки.
На мою думки, ці слухання мають принципово важливе значення не лише для медичної спільноти та органів влади, а й для кожного громадянина України. Ми запросили до участі в них і представників влади, і лікарів, вчених, представників громадських організацій, голів обласних, районних, міських рад. Тобто всіх, від кого залежить виконання реформи.
Всі ми, незважаючи на політичні погляди, розуміємо, що реформа необхідна. Соціологічні дослідження показують, що маже 95 відсотків населення не задоволені рівнем надання медичних послуг.
Без впровадження нових принципів управління та фінансування охорони здоров’я, без модернізації та належного кадрового забезпечення медичних закладів, без забезпечення ранньої діагностики, профілактики та диспансеризації ми не зможемо подолати глибоку демографічну кризу. За останні 15 років Україна втратила 7 мільйонів громадян. Ці людські втрати можна порівняти з населенням таких країн, як Данія, Грузія, Фінляндія, Норвегія. Тривалість життя українців на 10–13 років менша, ніж жителів європейських країн. У 1960 році наша країна посідала за цим показником сьоме місце у світі, сьогодні ми на 150-му місці.
Дуже складною в багатьох регіонах України залишається екологічна і техногенна ситуація, а також вплив наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Ситуація ускладнюється тим, що частина населення веде нездоровий спосіб життя. Нераціональне харчування, алкоголізм, тютюнопаління, наркоманія — все це вкрай негативно впливає на загальний стан здоров’я людей.
У рейтингу стану здоров’я громадян країн світу, проведеному агентством “Блумберг”, Україна посіла 99-те місце серед 145 країн. Нас обійшли практично всі країни пострадянського простору — Грузія, Вірменія, Литва, Узбекистан, Білорусь, Росія. Після нас тільки Киргизстан, Туркменістан, Казахстан і країни Африки. І причина такої ситуації — не в розпочатій реформі, а в багаторічній бездіяльності, політичній боротьбі та пустопорожніх дискусіях. Так? (Оплески).
Верховна Рада України шостого скликання зробила
важливі кроки на шляху реформи, прийнявши відповідну законодавчу базу. Завдяки
цьому на місцях з’явилися сучасні механізми організації, управління та
фінансування медичних закладів за прикладом кращого європейського і світового
досвіду. Це дуже важливі закони, які були потрібні країні і які вже успішно
реалізуються на практиці. Таким шляхом йшли і сусідні з нами країни, включаючи
Польщу, Угорщину, Словаччину, Румунію, які тепер є членами Європейського Союзу,
а також Молдова.
Важливо зробити правильні висновки з пілотного проекту, врахувати позитивний досвід та виправити допущені помилки. Безумовно, головне, що завдяки реформі починає працювати передова охорони здоров’я — її первинна ланка. Наші перші успіхи в пілотних регіонах ви зараз бачите на слайді. Важливо, що зросла заробітна плата працівників первинної ланки. На сьогодні в пілотних регіонах вона в середньому становить від 4 до 5 тисяч гривень. Почали вирішуватися питання забезпечення медиків житлом, транспортом, засобами зв’язку тощо. Детальніше про це нас поінформують представники пілотних регіонів.
Шановні колеги! Важливою складовою реформи охорони здоров’я є реорганізація екстреної медичної допомоги, розпочата після прийняття у 2012 році ініційованого мною Закону “Про екстрену медичну допомогу”, який діє з 1 січня цього року. Незважаючи на те, що було багато нарікань, ми бачимо, що на практиці закон успішно реалізується і дає позитивні результати. Зокрема, сьогодні ми почуємо про досвід Донецької області від директора Обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Олександра Володимировича Аніщенка. Цей закон діє не тільки в пілотних регіонах. Так, у Полтавській області проведена значна робота в цьому напрямі, яка дала змогу поліпшити показники роботи служби екстреної медицини.
На сьогодні рівень своєчасності прибуття бригад швидкої допомоги за викликами у Дніпропетровській області зріс до 92 відсотків, у Донецькій — до 85 відсотків. Фінансування на медикаменти, потрібні на один виклик, за два роки в усіх пілотних регіонах збільшилося у 5 разів. Завдяки цьому у 2012 році кількість проведених лікарями швидкої допомоги тромболізисів хворим з гострим інфарктом міокарда збільшилася у 2 рази. І це не просто цифри — це врятовані людські життя.
Шановні учасники парламентських слухань! Можна критикувати медичну реформу, але не можна не бачити очевидних позитивних змін, які відбулися за минулі три роки. Зокрема, з ініціативи Президента України реалізується національний проект “Нове життя”. У рамках цього проекту за два роки відкрито десять сучасних перинатальних центрів, у яких вже народилося 20 тисяч немовлят. За даними ВООЗ, показники малюкової та материнської смертності є індикаторами зрілості та ефективності системи охорони здоров’я. Лише за два роки нам вдалося знизити рівень материнської смертності майже в 2 рази, рівень малюкової смертності — з 9 до 8,5 на 1 тисячу народжених живими. Таких рекордних життєво важливих показників досягнуто вперше за роки незалежності України (Оплески).
Ми розпочали реалізацію й інших важливих проектів. Серед яких — національний проект “Вчасна допомога”, проект регулювання цін на лікарські засоби для лікування гіпертонічної хвороби. Вважаю, що Міністерству охорони здоров’я необхідно розширити номенклатуру препаратів, призначених для лікування серцево-судинних хвороб, і подбати про запровадження референтного ціноутворення. І найголовніше питання — забезпечення якісності, доступності та безпечності лікарських засобів — знаходиться на постійному особистому контролі Президента України.
Вперше за роки незалежності виділені цільові субвенції регіонам на закупівлю сучасного медичного обладнання, що дало змогу значно поліпшити матеріально-технічне оснащення лікарень. У нас велика держава, в якій є значні міжрегіональні відмінності у структурі захворюваності та смертності. Тому ми повинні децентралізувати медичні закупівлі і надати право регіонам самостійно відповідно до потреби визначати, яке обладнання, які ліки, які вакцини закуповувати (Оплески).
Велику увагу ми приділяємо також завершенню будівництва розпочатих і будівництву нових сучасних лікувальних установ, передовсім для лікування дітей. Так, у 2011 році відкрита Черкаська обласна дитяча лікарня на 325 ліжок, яка протягом 20 років стояла покинутою, була недобудовою. На слайді ви бачите, як виглядала ця лікарня у 2009 році і яка вона тепер. Черкаська область була єдиною в Україні, де не було обласної дитячої лікарні, а сьогодні це найкраща дитяча лікарня в Україні. Незабаром буде завершено будівництво нового корпусу Національної дитячої спеціалізованої лікарні “Охматдит”. Це буде унікальна медична установа світового рівня, аналогів якій в Україні немає.
Український парламент також активно працює над створенням законодавчої бази, спрямованої на боротьбу з тютюнопалінням і алкоголізмом. Ми не можемо не діяти, знаючи, що в Україні від наслідків паління щороку помирає близько 120 тисяч осіб. У парламенті шостого скликання історичним стало прийняття закону, що забороняє палити у кафе, ресторанах і в усіх громадських місцях, який діє з 16 грудня 2012 року. Результати соціологічного опитування показують, що цей закон діє у 93 відсотках випадків.
У парламенті сьомого скликання створена міжфракційна депутатська група “За тверезе майбутнє”, до складу якої увійшло 105 народних депутатів. Ми вже внесли на розгляд Верховної Ради законопроекти, спрямовані на підвищення втричі акцизу на пиво, а отримані кошти спрямуємо на допомогу лікарням у регіонах.
Цього року стартує третій, останній, етап реформи, який передбачає створення умов для запровадження системи державного медичного страхування, що дасть можливість покрити не менше 80 відсотків витрат на безоплатне медикаментозне забезпечення застрахованого пацієнта, щороку залучати до 6 мільярдів гривень на оновлення матеріально-технічної бази лікарень і на 20–30 відсотків підвищувати зарплату лікарям.
Шановні колеги! Однією з головних умов успіху реформи медицини є ефективна співпраця медичної науки і практики. На сьогодні Комітет Верховної Ради України з питань охорони здоров’я здійснює плідну співпрацю з Національною академією медичних наук. Ми високо цінуємо допомогу академії у підготовці законодавчої бази з питань боротьби з туберкульозом, ВІЛ/СНІДом, з інфекційними захворюваннями і розглядаємо медичну науку як основу всієї медичної галузі (Оплески). Дякую.
Незважаючи на критику медичної реформи, навіть її початок вже є величезним позитивом. Науково доведено, що вплив будь-якого заходу в медицині позначається на показниках здоров’я через 5–7 років, але ми сподіваємося побачити результати значно раніше.
Маємо визнати, що не обійшлося без помилок, коли необґрунтовано закривалися деякі фапи, не проводилося обговорення з населенням, що давало б змогу розуміти переваги перетворень. Приймаючи рішення щодо скорочення ліжок, ми маємо врахувати, що населення України старішає, і оптимізація ліжкового фонду не повинна бути механічною.
Дуже важливо поступово вирішувати питання щодо розвитку хоспісної служби, адже на сьогодні паліативної допомоги потребують майже 500 тисяч українців. Ми уважно реалізуємо досвід пілотних регіонів.
Усі ми повинні усвідомлювати, що успіх реформи залежить не тільки від медиків, адже, як сказав Президент України Віктор Федорович Янукович, “реформи не відбудуться за помахом чарівної палички. Це велика праця і велика відповідальність”. Це велика відповідальність для кожного керівника регіону, для кожного міністра.
Ми маємо пам’ятати, що від якості та повноти нашої роботи залежить здоров’я і життя українців. Це питання, в якому не може бути політики і популізму, заради вирішення якого ми зобов’язані об’єднати наші зусилля. Впевнена, що сьогоднішні парламентські слухання — це дуже важливий крок до консолідації зусиль на шляху медичної реформи. Я прошу всіх виступати з конкретними фактами, пропозиціями, які будуть враховані в рекомендаціях наших слухань. Це буде не формальний документ, а конкретний план дій на майбутнє. Чекаємо на ваші пропозиції.
Дякую за увагу і сподіваюся на плідну роботу (Оплески).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Тетяно Дмитрівно. Ви дуже добре володієте державною мовою.
Запрошую до слова Андрія Михайловича Сердюка, президента Національної академії медичних наук України.
СЕРДЮК А.М., президент Національної академії медичних наук України. Шановний Володимире Васильовичу! Вельмишановні народні депутати, учасники парламентських слухань! Медична наука та охорона здоров’я, без перебільшення, життєво важливі для кожного з нас. Мабуть, уперше в новітній історії нашої країни вони набули такої загальнодержавної ваги і потребують такої пильної уваги.
Національна академія медичних наук, яка щойно відзначила двадцятиріччя, повною мірою усвідомлює свою відповідальність перед суспільством. Ми вправі стверджувати: академія відбулася, вона нарощує науковий потенціал.
Важливим підґрунтям активізації науково-практичної діяльності академії залишається її плідна співпраця з Національною академією наук. Ми розширюємо фундаментальні дослідження в усіх базових напрямах медицини (про них уже йшла мова в попередніх доповідях). Саме результати цих досліджень створюють основу нових медичних технологій, лікарських засобів, методів профілактики захворювань. Здійснюється ефективне міжнародне співробітництво з науковцями багатьох країн та міжнародними організаціями.
З метою об’єднання академічної науки з вузівською академія спільно з Міністерством охорони здоров’я створила п’ять регіональних кластерів у містах Харкові, Дніпропетровську, Донецьку, Одесі та Львові, які починають працювати за взаємопов’язаними напрямами: наука — медицина — освіта.
Наведу два конкретні приклади.
Перший. Попередні промовці називали визначний проект, ініційований Президентом України, стосовно розбудови перинатальних центрів. Академія здійснює науковий супровід всієї перинатології. За кожною з областей закріплені куратори, які в онлайн-режимі надають необхідні консультації, за потреби виїжджають на допомогу на місця. Активно впроваджуються новітні розробки. Про результати спільної діяльності ви вже чули в доповіді Раїси Василівни. І справді, за останні два роки досягнуті переконливі показники зниження материнської і дитячої смертності.
Другий приклад. Опрацьовується національний проект “Ядерні технології і електрофізична апаратура для медицини”. Концепція відповідної державної програми вже затверджена Кабінетом Міністрів. Ідеологія проекту — впровадження досягнень ядерної фізики у ранню діагностику і лікування найбільш поширених популяційних захворювань (онкологічних, серцево-судинних, неврологічних), створення вітчизняного виробництва сучасних радіофармпрепаратів та медичного обладнання.
Кілька слів про законодавство. Ми підготували і направили до Комітету з питань охорони здоров’я узгоджені з головою комітету Тетяною Дмитрівною пропозиції щодо визначення пріоритетних напрямів законотворчої діяльності у сфері медичної науки та охорони здоров’я. Серед тих, що вимагають першочергового розгляду у Верховній Раді, запропоновано зміни до Закону “Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людині”.
Наші сусіди — Білорусь та Росія вже давно змінили презумпцію незгоди на презумпцію згоди, як це зроблено майже в усіх європейських країнах. У результаті в Білорусі здійснюється 80 трансплантацій серця на рік. У нас минулого року — аж одна! У нас на черзі більше 1 тисячі людей, які потребують такої операції, 2,5 тисячі громадян потребують трансплантації нирки.
Я дуже прошу, шановний Володимире Васильовичу, у вас вже зареєстрований законопроект народного депутата Карташова…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, є такий.
СЕРДЮК А.М. Будь ласка, розгляньте його першочергово.
У критичному стані перебуває служба крові. А це питання національної безпеки. За 20 років кількість донорів зменшилася у 2,5 разу. Серед потенційних донорів зростає поширеність ВІЛ-інфекції, гепатитів В і С. Скажу вам, що система охорони здоров’я змушена була виключити зі списків донорів майже 100 тисяч осіб. Можете собі уявити, що чекало на людей, які мали отримати цю кров?
Фахівцями академії опрацьовано проект відповідної державної програми, який обговорювався у профільному комітеті. Бажано записати в рекомендаціях наших слухань доцільність подальших кроків з її прийняття та розроблення проекту закону про трансфізіологію.
Серед нагальних питань — доопрацювання Основ законодавства України про охорону здоров’я, прийнятих Верховною Радою у 1992 році, ухвалення закону про медичний заклад, на який чекають 12 тисяч медичних установ. До речі, проект готовий.
Академія розробляє проект закону про високоспеціалізовану медичну допомогу, в основі якого — створення єдиного медичного простору з високотехнологічних та дороговартісних видів допомоги, які на сьогодні наші громадяни можуть отримати виключно за кордоном. До речі, я думаю, що медичний простір є основою майбутнього нашої охорони здоров’я.
Про надання медичної допомоги….
ГОЛОВУЮЧИЙ. Скільки вам ще треба часу? Прошу, 2 хвилини.
СЕРДЮК А.М. Навіть за жорстких умов державного бюджету у клініках академічних інститутів, де розміщено 7,7 тисячі ліжок, щороку лікуються більше 155 тисяч хворих. Виконується понад 90 тисяч найскладніших операцій. За деякими показниками наші клініки вже працюють краще, ніж європейські. У поліклініках проводиться 2,5 тисячі прийомів пацієнтів. Другий рік поспіль академія виділяє кожному регіону квоти, виділила 43 тисячі безкоштовних квот. На жаль, регіони використали лише 37 відсотків того, що ми їм пропонували.
Наші плани. Нам потрібно прискорити інноваційний розвиток медичної науки на основі державно-приватного партнерства, запровадити грантову форму фінансування установ, персоналізацію фінансування проривних передових наукових груп, опрацювати медико-економічні стандарти тощо.
Наша мета. Медична наука і охорона здоров’я повинні нарешті задовольняти очікування та потреби населення. Впевнений, що парламентські слухання стануть значним кроком у її досягненні.
І останнє. Шановні народні депутати, ми вдячні вам за те, що ви оголосили 2013 рік Роком Миколи Михайловича Амосова у галузі медицині. Рівняння на видатного кардіохірурга та біокібернетика, талановитого вченого, мислителя і письменника, впевнений, додасть нам сили і наснаги у вирішенні сучасних проблем медичної науки та охорони здоров’я.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Андрію Михайловичу.
Запрошую до слова директора Департаменту охорони здоров’я та курортів Вінницької обласної державної адміністрації Лідію Олексіївну Діденко. Прошу.
ДІДЕНКО Л.О., директор Департаменту охорони здоров’я та курортів Вінницької обласної державної адміністрації. Шановний пане Голово! Шановні народні депутати, учасники парламентських слухань! Дякую за можливість бути почутою в цій величній залі. Протягом останніх років аналіз роботи в системі охорони здоров’я засвідчив, що близько 90 відсотків пацієнтів, які звернулися до медичних закладів, потребували первинної допомоги. Проте фінансування здійснювалося навпаки: частка бюджету, що виділялася на наймасовіший вид допомоги, становила 13 відсотків загального фінансування, і лише 9,5 відсотка хворих розпочинали і закінчували лікування у дільничних лікарів. А це означало, що первинна допомога за своєю суттю з роками була втрачена.
Завдяки запровадженню пілотних проектів, здійснивши реорганізаційні реформи, вдалося докорінно змінити ситуацію. І вже сьогодні ми можемо стверджувати, що вдалося розмежувати рівні надання медичної допомоги шляхом створення 33 центрів, покращено умови, в яких ведуть прийом лікарі.
Тільки за час пілотного проекту проведено ремонтні роботи закладів первинної медичної допомоги на суму більш як 22 мільйони гривень. Для порівняння: аналогічна сума не використовувалася протягом останніх 10 років. Відремонтовано 57 відсотків закладів первинного рівня.
Підготовлено сімейних лікарів, які тепер здійснюють не тільки лікування хворих, а й профілактику захворювань.
Поліпшено оснащення первинної медичної допомоги, де з часів незалежності майже нічого не оновлювалося. Оновлено автомобільний парк у кількості 252 одиниці, аналогічна кількість не закуповувалася з 2001 року.
Вперше відбулося підвищення зарплати сімейного лікаря за кількість і обсяг виконаної роботи, яка становить на сьогодні близько 5 тисяч гривень.
Вдвічі збільшені загальні видатки та втричі — видатки на медикаменти на первинному рівні.
Створено єдину обласну систему — Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, у складі якого функціонують 26 відділень та 50 пунктів тимчасового базування. Асигнування на медикаменти одного виклику збільшено в 9 разів. Великою нашою гордістю є відновлення польотів санітарної авіації.
В усіх районах області затверджені програми місцевих стимулів для медичних працівників, які передбачають безоплатне навчання сімейних лікарів та забезпечення житлом. І цей перелік можна продовжувати.
Шановні учасники парламентських слухань! Уже сьогодні я хочу відзначити позитивні результати, на які ми очікували через кілька років. Майже на 4 відсотки зменшилася кількість викликів швидкої медичної допомоги. На 10 відсотків відбулося зменшення направлень хворих сімейними лікарями на консультацію до вузьких спеціалістів. І все це тільки передумова для реалізації основної мети — поліпшення доступності та якості медичної допомоги.
Сьогодні є всі підстави стверджувати, що намітилася хоч і незначна, але стійка позитивна тенденція. На 7 відсотків зменшилася смертність населення працездатного віку. Вихід на пенсію по інвалідності зменшився на 3,5 відсотка. Поліпшилася своєчасність виявлення основних захворювань — серцево-судинних, онкологічних, туберкульозу.
Реорганізація закладів охорони здоров’я в області відбулася без їх закриття, без порушення закону, із збереженням медичного персоналу, який хоче і може працювати. Ми не закрили заклади, натомість за час реформи відкрили 71 лікарську амбулаторію в сільській місцевості.
Та чи вдалося б це зробити без певних непорозумінь і невдоволень? Звісно, ні. І не могло бути інакше. Якщо навіть незначні перестановки чи ремонт в одній квартирі створюють тимчасові незручності для її мешканців, то що вже казати про масштабні зміни в галузі. Проте на кожне звернення чи кожне невдоволення ми реагували вчасно і виважено, чули, чуємо і дослухаємося до людей.
Досвід показав, що медична реформа, на відміну від інших, настільки складна й багатогранна, що не може відбуватися лише силами медиків. І мені приємно, що на Вінниччині є підтримка і обласної влади, і депутатського корпусу, і більшості голів райдержадміністрацій. Ми не соромимося того, що ми зробили, бо твердо переконані у правильності вибраного шляху. Ми відчули і знаємо, що першим бути важко, але ми готові з вашою підтримкою пройти цей нелегкий шлях (Оплески).
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Запрошую до виступу народного депутата України, члена Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Юрія Володимировича Поляченка. Прошу.
ПОЛЯЧЕНКО Ю.В., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я (загальнодержавний багатомандатний виборчий округ, Партія регіонів). Шановний пане Голово! Шановні друзі! Шановні колеги! Думаю, що ні у нас з вами, ні в кого ані в цьому залі, ані в суспільстві не викликає сумніву необхідність проведення реформ в охороні здоров’я. Проте, на жаль, багато часу втрачено. Відверто кажучи, починати цю реформу треба було в 2005–2008 роках. Проводити реформу в період економічної кризи — справа важка і надто складна. Однак Президентом і урядом було прийнято політичне рішення щодо початку першого етапу реформ. Це, безперечно, державна і громадянська позиція. Якби ми розпочинали цю реформу зараз, наслідки були б катастрофічні.
Можна без політики і без емоцій багато говорити про позитивні зрушення, які є цілком очевидними для нас з вами. Адже це і створення нових перинатальних центрів, і будівництво нових високотехнологічних лікарень, кардіоцентрів, і нових поліклінік, центрів екстреної медичної допомоги. Якщо наші колеги політики не помічають цих перетворень, цих позитивів, то, думаю, що вони щонайменше лукавлять. У принципі, це просто нечесно — називати біле чорним і не бачити тих позитивних зрушень, які на сьогодні є.
Ми повинні сьогодні визнати відверто і чесно, що на старті першого етапу реформ є прорахунки і помилки. Зокрема, щодо визначення остаточних джерел фінансування і стратегії кадрової політики; немає чіткого розмежування відповідальності за проведення реформ між центром і регіонами; відсутність діалогу з лікарськими асоціаціями, профспілками та пацієнтськими організаціями. Як наслідок, лунає критика від лікарів і пацієнтів, профспілок і громадських організацій, політичних партій і незалежних експертів. Однак ми з вами знаємо, що це тільки перший етап реформування галузі, і ми не повинні робити крок назад. Необхідно зробити висновки, врахувати помилки та недоліки і рухатися далі.
На нашу думку, ми повинні зробити такі кроки:
звернутися до Президента України з пропозицією створити експертно-аналітичну групу за участю незалежних експертів, представників громадських організацій та профспілок, яка в найкоротший термін дасть всебічний і ґрунтовний аналіз ходу реформи та надасть рекомендації щодо подальших кроків реформування галузі;
обговорити на засіданні Комітету з економічних реформ можливість прийняття пілотного проекту щодо запровадження експерименту про проведення першого етапу обов’язкового соціального медичного страхування на ліки та лікарські засоби;
внести на розгляд парламенту проект Медичного кодексу, в якому передбачити, зокрема, такі питання: внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я, до Конституції України, де знову повернутися до питання гідної оплати праці медикам шляхом гонорарів (питання, яке було слушне в 2005–2007 роках, і сьогодні, я думаю, настав час його обговорити); про фінансування системи охорони здоров’я; про сільську медицину; про права пацієнтів і лікарів; про соціальний захист медичних працівників; про гарантований рівень медичної допомоги; про лікарняні заклади охорони здоров’я; про лікарські асоціації та про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування;
створити необхідні передумови для участі у процесі реформування представників медичних асоціацій, профспілок, громадських і пацієнтських організацій.
Завершуючи виступ, хочу заявити, що змінити систему охорони здоров’я на краще ми прагнемо вже більше 20 років, а розпочали її реформування тільки тепер. Тому нам усім потрібні консолідація та партнерство, а також звичайне терпіння і віра в успіх.
І на завершення. Напередодні Дня медичного працівника, зважаючи, що у нас не буде можливості привітати всіх колег медиків з такої високої трибуни, хочу приєднатися до всіх найтепліших побажань нашим медикам — терпіння, мужності, віри у свою справу, професіоналізму, відданості справі і вірності клятві Гіппократа.
Усім дякую. До зустрічі.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Запрошую до слова директора Департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської обласної державної адміністрації Гінзбург Валентину Григорівну.
ГІНЗБУРГ В.Г., директор Департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Шановний Володимире Васильовичу! Шановні народні депутати, колеги, учасники парламентських слухань! У рамках реалізації Національного плану дій щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010–2014 роки та Закону України “Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві” протягом двох останніх років у регіоні здійснювалися структурна перебудова системи медичного обслуговування, зміна фінансово-економічних та запровадження нових організаційних механізмів, спрямованих на підвищення якості та ефективності медичної допомоги. Це дало змогу вперше забезпечити пріоритетне фінансування та істотно розширити мережу закладів первинної ланки. За два роки відкрито 254 лікарські амбулаторії, максимально наближені до місць проживання населення.
Поліпшуються умови праці медичних працівників та умови перебування пацієнтів, відремонтовано лікарські амбулаторії, які на 100 відсотків оснащено автотранспортом і обладнанням, збільшено видатки на відшкодування медикаментів за пільговими рецептами, зросли середні витрати на одне відвідування, на деяких територіях — у 100 разів, з 3 копійок до 3–4 гривень.
Для забезпечення доступності медико-соціальної допомоги вразливим групам населення на площах дільничних лікарень відкриті територіальні центри. Майже в усіх амбулаторіях та фапах здійснюється роздрібна торгівля лікарськими засобами. Триває активна підготовка спеціалістів за фахом “загальна практика — сімейна медицина”, проводиться безперервне підвищення кваліфікації медичних працівників.
На сьогодні сімейні лікарі обслуговують 47 відсотків населення, у тому числі 90 відсотків сільського. При цьому пріоритетним залишається обслуговування дитячого населення. В амбулаторіях поруч з сімейними лікарями з метою кваліфікаційної підтримки працюють лікарі-педіатри, які водночас у повному обсязі залишилися працювати в закладах вторинного і третинного рівня.
Медичним працівникам первинного рівня з 2012 року виплачується надбавка за обсяг виконаної роботи, внаслідок чого рівень заробітної плати зріс у середньому на 72 відсотки. В усіх містах та районах області з метою мотивації та соціального захисту реалізується програма місцевих стимулів. За час реформування забезпечено житлом 227 медичних працівників.
В області створена єдина система надання екстреної медичної допомоги. З 1 січня 2012 року шість станцій швидкої медичної допомоги фінансуються з обласного бюджету, що забезпечило принцип екстериторіальності. Збільшення кількості пунктів тимчасового базування, створення додаткових бригад, оновлення автопарку, 100-відсоткове забезпечення GPS-навігацією, засобами радіо- та мобільного зв’язку дали можливість зменшити радіус доїзду в районах і містах, що, в свою чергу, забезпечує норматив доїзду у 92–93 відсотках, збільшити фінансування одного виклику швидкої майже у 8,5 разу.
Фінансування всіх закладів охорони здоров’я області, що надають вторинну медичну допомогу, з обласного бюджету дало змогу забезпечити рівну доступність незалежно від місця проживання та привести видатки на медикаменти та харчування до єдиних нормативів, збільшивши їх більше ніж удвічі. В першу чергу це стосується пільгових категорій населення.
Реалізується принцип безпечного материнства шляхом концентрації проведення пологів до 84 відсотків в потужних міжрайонних пологових центрах та відкритих двох перинатальних центрах. Завдяки цьому збільшено питому вагу нормальних пологів і зменшено захворюваність новонароджених. Це лише перші кроки на шляху перетворень системи медичного обслуговування на Дніпропетровщині, проте вплив на демографічні показники вже є.
Так, порівняно з 2010 роком показники материнської смертності 2013 року зменшилися вдвічі, на 5 відсотків зменшився показник загальної смертності населення, стабілізувався показник малюкової смертності.
Не хочеться, щоб у вас сформувалася думка, що геть усе проходить успішно. Існують проблеми щодо нових маршрутів пацієнтів, мотивації медичних працівників, інформаційної кампанії. Ми намагаємося знайти оптимальні шляхи вирішення проблемних питань спільно з центральними і місцевими органами влади, медичною спільнотою та громадськістю.
Шановні народні депутати, хочу звернутися до вас з пропозицією. Подальший поступ на шляху модернізації галузі охорони здоров’я потребує прийняття низки нормативних актів, зокрема, необхідно нарешті визначити реальний рівень державних зобов’язань, збалансованих з обсягами фінансового забезпечення. Поряд із системою заходів щодо захисту прав медичних працівників і мотивацій, необхідно унормувати критерії відповідальності управлінського персоналу за надання безпечної, якісної і безперебійної медичної допомоги.
Це — початок шляху. Перед нами ще багато завдань, але подальше проведення заходів з реформування вкрай необхідне для всіх верств населення (Оплески).
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Запрошую до слова голову Волинської обласної державної адміністрації Бориса Петровича Клімчука.
КЛІМЧУК Б.П., голова Волинської обласної державної адміністрації. Шановний Володимире Васильовичу! Шановна президіє! Поважні урядовці, колеги, друзі! Перед вами голова обласної державної адміністрації непілотної області. Я сидів і слухав цифри. Добре, що відпрацьовуються моделі. Ми маємо моделі, вже напрацьовані у пілотних областях, маємо свої варіанти. Хотів би поділитися деякими роздумами в цій частині.
На мою думку, на сьогодні ми всі маємо головне — адміністративну і політичну волю нашого Президента, чого бракувало впродовж 20 років. Тобто мусимо сказати: пора розпочинати. І ми розпочали. Не робить помилок той, хто нічого не робить. Так, звісно, але це помилки, які ліквідовуються.
Я вам один приклад наведу. У нас у Луцьку (ось Федір Кошель сидить) на базі третьої поліклініки рішенням міської ради створили амбулаторію сімейної медицини. Там закрутили і запрацювали. Потім — повертаймося назад, до поліклініки. Гаразд! До мене приходять на прийом у понеділок: “Нам потрібен рентген!” Не буде! Не буде, бо він не планувався. Крапка! Це моя відповідь, чесна і відповідальна. І відповідь мера така сама.
Розумієте, ви повинні ставити себе в параметри можливого і неможливого. У жодній країні світу медична реформа не припиняється ні на хвилину. Нам не дають цієї можливості ні “товарищи ученые” з новими технологіями, ні фармацевти, ні ті, хто працює в галузі виробництва апаратури, досліджень, діагностики тощо. Це безперервний процес. І на нас чекає безперервний процес. Ми робимо лише перші кроки з модернізації та організації медичних послуг. І ми правильно визначили базу — лікар і хворий.
Я — професійний директор школи і скажу вам ось що. Школа будується не як робоче місце для вчителя. Я не хочу казати цього про лікарню, щоб не ображати лікарів, але ж аналогія цілковита (Оплески). Однак, колеги, я не все сказав.
Що потрібно? Ми теж робимо перші кроки. Є центр первинної медичної допомоги. Тут присутня депутат обласної ради Галина Майко. Я в неї запитую: “Чи вийде в Горохівському районі створити?” Каже: “Борисе Петровичу, вийде”. Гаразд, ідемо! Десь у якомусь районі загальмували — чекаємо, ми ж не пілотна область, нам нікуди поспішати. Козьма Прутков казав: поспішай повільно. Борис Клімчук каже: але поспішай.
Область маленька, мені зручно, і нам усім зручно, комфортно, ми розуміємо один одного. У нас теж є певний спротив, так званий політичний, місцевих політиків. Я їх прошу: хлопці і дівчата, не розумієте — не втручайтесь, на заважайте!
Мене радує, що є політична воля Верховної Ради, є більшість, яка продукує нормальні правила гри в цій галузі. Але продукувати, як на мій погляд, треба ще кілька речей, Володимире Васильовичу. Пілотні області мають можливість по вертикалі фінансувати вторинну медичну допомогу. Ми такої можливості не маємо. Хоча у нас є приклад, коли громада надала кошти.
Ось присутній Володимир Дибель. У нього третій рік працює госпітальний округ. Два райони прийняли рішення, знайшли гроші. І в цій зоні за медицину відповідає не голова районної державної адміністрації і не Клімчук, а Дибель — лікар, який давав клятву Гіппократа. У його розпорядженні всі ресурси, GPS-навігація, швидка допомога. Він відповідає більш як за 100 тисяч людей, не я. І так треба зробити в усій країні.
Адміністратори не відповідають за медицину, адміністратори створюють умови для розвитку. Справа адміністраторів — бюджети і гроші в бюджетах, на тому все. Решта — справа медиків, у тому числі відповідальність. Які вам треба законодавчі зміни в частині відповідальності, думайте самі, щоб не перегнути палку. Бо я не проводжу розслідування… В одному з містечок помер чоловік 47 років тільки тому, що вчасно не зробили тромболізис і не підняли його по вертикалі. Очевидно, хотіли лікувати там.
Андрій Михайлович каже, що квоту не використовують. Та ми не використовуємо квоти знизу, у нас третій рівень може робити більше вже сьогодні.
На Волині третій рік працює прекрасна програма “Волинькард”, ініційована депутатами обласної ради. Я не знаю точно, скільки життів ми врятували, це сотні і сотні життів. У нас бюджетна коронарографія, якої страшенно бояться, як правило, чоловіки. Освічені люди бояться коронарографії! Ось такий стан речей у медицині і в суспільстві. На реалізацію програми “Волинькард” маємо пару-трійку мільйонів своїх власних грошей, не скажу точно, скільки.
Ми проводимо роз’яснювальну роботу, пропагуємо здоровий спосіб життя, агітуємо. На мізки треба капати — капаємо. І маємо результати. Скромні, але маємо. Якщо є бажання, щоб така програма працювала в усій Україні, — приїжджайте, запозичуйте, ми охоче поділимося досвідом. Андрій Михайлович у нас був, бачив, чув і сказав: “Ех, молодці!” Правильно? Молодці, бо докладаємо зусиль.
Колеги, що ще від Верховної Ради треба? Я вже казав, що цей прекрасний свого часу бюджетний закон, здається, про внесення змін до Державного бюджету на 2000 рік, законсервував те, що є. Він прив’язав мене, усіх нас до ліжко-місця. Це абсурдна система планування. Давайте почнемо її змінювати. Спочатку відновимо вертикаль фінансування медицини. Не буває луцької комунальної медицини і волинської обласної. Не буває! Або є вертикаль, є простір, або його немає. Давайте розшивати це. І це легко і просто.
Адже є результати, колеги! Бо кожен говорить про результати. Представники пілотних регіонів кажуть про свої, а в мене в непілотному регіоні теж є свої досягнення. Різко зменшилася загальна смертність. Працюють медики, спасибі їм. Різко зросла народжуваність. У результаті Волинь третій рік поспіль має позитивну народжуваність. Попереду бебі-бум, бо ми створимо перинатальний центр, про який я особисто мріяв 15 років (Оплески).
Спасибі.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі.
Ми послухали представника, як сказав Борис Петрович, невеликої області, а тепер давайте заслухаємо представника великої області. Слово має заступник голови Донецької обласної державної адміністрації — начальник Головного управління охорони здоров’я Олена Борисівна Петряєва. Прошу.
ПЕТРЯЄВА О.Б., заступник голови Донецької обласної державної адміністрації — начальник Головного управління охорони здоров’я. Шановні члени президії! Шановні народні депутати! Шановні колеги, запрошені! Реалізація Закону “Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві” відбувалася за такими принципами. Насамперед це відповідність чинному законодавству, зокрема закону, який ви приймали, шановні народні депутати, нормативним актам Кабінету Міністрів, Міністерства охорони здоров’я. Наступний принцип — етапність, наступність, послідовність, прозорість і міжвідомча координація та міжсекторальна взаємодія.
Умовно всі завдання, які ми брали на себе, ми поділили на три групи. До першої групи відносимо завдання для населення. Це поліпшення показників здоров’я шляхом надання доступної, якісної, безпечної, своєчасної медичної допомоги.
До другої групи — для медичних працівників. Це забезпечення гідних умов праці, адекватна заробітна плата, яка ще далека від адекватної, соціальна захищеність та підвищення престижності медичної професії.
Ми повинні думати, як ці структурні перетворення відіб’ються на системі охорони здоров’я. Тобто це, власне, питання, які ми відносимо до третьої групи: розмежування рівнів надання медичної допомоги, модернізація закладів, кадрове забезпечення, створення умов для забезпечення переходу до страхової медицини.
Ми багато чуємо про те, що у нас закриваються медичні заклади. Наведу такий приклад. У нас на сьогодні працюють 446 амбулаторій. Ще 2010 року їх було 142. Таким чином, не тільки скорочення не відбувається, а бачимо збільшення у 3 рази кількості амбулаторій на Донеччині.
Ми працювали не тільки над розширенням мережі, а й над тим, щоб наблизити заклади охорони здоров’я до місць проживання. Протягом минулого року більше 20 таких закладів були перенесені до місць проживання населення.
Реформа системи охорони здоров’я — це реформа і завдання не тільки для медичних закладів і для органів охорони здоров’я, це насамперед реформа влади. Тому в області принцип відповідальності за перетворення регіональної та місцевої влади втілюється в життя. Працюють виїзні засідання регіонального комітету реформ, де ми бачимо, які зміни відбуваються, як ці зміни відбуваються, які є недоліки, негативні тенденції. Тобто ми намагаємося виправляти помилки і долати негативні тенденції.
Інфраструктурні перетворення — це цілком відповідальність місцевої влади. Тут і відкриття додаткових маршрутів, що поєднують населені пункти, і здійснення ремонту автошляхів, і все те, що робиться на території Донеччини.
Ми кажемо, щоб забезпечити доступність медичної допомоги, необхідно створити умови для виїзних форм роботи. Тому протягом півтора року було придбано транспорт, автомобілі, велосипеди для фапів.
Доступність медичної допомоги — це категорія не тільки територіальна, а й економічна. І підписання меморандуму між Донецькою обласною державною адміністрацією і Донецьким національним медичним університетом та провідними фармпредставництвами з підготовки фармацевтів, розширення мережі аптечних закладів дало позитивні результати.
Протягом останніх двох років відбулося розширення аптечної мережі на 217 закладів, тобто на 22 відсотки, відкриваються аптеки з виготовлення ліків та соціальні аптеки, де ліки продаються за цінами заводів-виробників.
Здійснюються заходи, спрямовані на поліпшення якості медичної допомоги, умов перебування пацієнтів та умов праці лікарів. Це ремонти і забезпечення сучасним медичним обладнанням, створення пунктів невідкладної допомоги, запровадження дистанційних форм роботи — консультування, діагностика, організація виїзних прийомів.
У регіоні багато зроблено для підвищення престижності праці медичних працівників. Але на сьогодні ці заходи можна назвати певною місцевою самодіяльністю. Думаю, настав час, коли в Україні ми повинні і зобов’язані ухвалити закон про престижність праці медичних працівників. Є Закон “Про підвищення престижності шахтарської праці”, але медичні працівники на сьогодні також працюють у складних умовах.
Ми говоримо про партнерство з вищою школою. На сьогодні в першому читанні прийняті зміни до статті 85 Бюджетного кодексу про фінансування кафедр медичних університетів, які працюють на клінічних базах. Однак фінансова інспекція, незважаючи на це, продовжує перевіряти і дає нам вказівки укладати договори на оренду кафедр. Якщо ми порівняємо вартість оренди і вартість консультацій, навчання, лікування хворих…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.
ПЕТРЯЄВА О.Б. Шановні народні депутати! Я часто порівнюю реформу з дитиною. Ось на сьогодні дитині, а реформа почала реалізовуватися з 1 січня 2012 року, 1 рік 5 місяців і 5 днів. Якщо цю дитину гнобити і казати їй, що вона нікчемна і недієздатна, то вона й виросте закомплексованою, недієздатною і непрогресивною.
Тому я пропоную і закликаю всіх зробити так, щоб були результати цієї реформи. Не треба вдаватися до критиканства, треба давати конструктивні підказки, конструктивно працювати з органами і закладами охорони здоров’я.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, до нас прибули діти — це майбутні депутати, майбутні лікарі. Давайте привітаємо їх, вони сьогодні у Верховній Раді, разом з нами (Оплески).
Слово надається директору Департаменту охорони здоров’я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Віталію Андрійовичу Мохорєву. Прошу, 5 хвилин.
МОХОРЄВ В.А., директор Департаменту охорони здоров’я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Вельмишановний Володимире Васильовичу! Шановні учасники парламентських слухань! Передусім дозвольте подякувати за можливість висловити думку київської громади з такого важливого питання, як реформування системи охорони здоров’я.
Дозвольте розпочати з того, що, здійснюючи заходи з реформування системи охорони здоров’я у столиці, ми керувалися головним принципом медицини: не нашкодь. Тому з метою визначення ризиків, враховуючи реалії міста Києва як мегаполіса та столиці, реформи ми почали проводити у 2012 році з двох районів. І лише на початку 2013 року, з урахуванням недоліків і проблемних моментів, виявлених у ході проведення реформи у двох пілотних районах, ми прийняли на сесії відповідне рішення і розпочали реформування в усьому місті Києві.
Одним із головних завдань Стратегії розвитку міста Києва до 2025 року, затвердженої у позаминулому році, є збільшення очікуваної тривалості життя киянина до 79,8 року. Тобто за період з 2011 до 2025 року середня очікувана тривалість життя має збільшитися на сім років. Для досягнення цієї мети в місті Києві заплановано здійснити ряд заходів, головним серед яких є розвиток профілактики захворювань і пропаганда здорового способу життя. Здійснювати ці завдання необхідно на рівні надання первинної медичної допомоги, а саме на рівні сімейного лікаря. У зв’язку з цим поступовий перехід на принцип надання первинної допомоги сімейним лікарем, що для Києва є абсолютно новою формою надання медичної допомоги, став для нас головним завданням.
Що вдалося зробити за останні два роки?
Перше ‑ у Києві створено розгалужену мережу амбулаторій сімейної медицини, а це більш як 100 амбулаторних закладів. Зазначене дало змогу наблизити сімейного лікаря до місця проживання киян та скоротити маршрут пацієнта до лікаря до 1 кілометра. На сьогодні кількість населення, яке обслуговується закладами сімейної медицини, збільшилася майже у 3,5 разу і становить 33 відсотки загальної кількості населення Києва.
Створено сучасну матеріально-технічну базу центрів первинної медико-санітарної допомоги та амбулаторій сімейної медицини. За рахунок коштів державного та місцевого бюджетів закуплено обладнання та необхідний інструментарій. Крім того, закуплено 150 легкових автомобілів, які на даний час передаються у новостворені центри первинної медико-санітарної допомоги.
На виконання Закону “Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві” ми першими в Україні запровадили нову організаційну форму лікувального закладу — комунальне некомерційне підприємство. Ми виходили з того, що, працюючи в лікувальному закладі з таким статусом, медичний персонал зможе найповніше реалізувати свій потенціал і отримати за це належну заробітну плату.
Дійсно, у змінених умовах стимулювання медичних працівників до якісного виконання роботи заробітна плата лікарів у місті Києві (хочу підкреслити!) зросла і становить у середньому 5,5–6,5 тисячі гривень залежно від кваліфікації лікаря, медичних сестер — майже 5,5 тисячі. Хочу наголосити, що це не проста статистика підвищення заробітної плати, розмір заробітної плати залежить передусім від якісних і кількісних показників роботи. Тобто лікар отримав можливість заробляти.
Крім того, отримання лікувальними закладами статусу комунального некомерційного підприємства дало їм змогу більш гнучко визначати організаційну структуру, встановлювати оптимальну кількість працівників, керуючись нормами Господарського кодексу.
Хочу сказати, що є перші результати, але я на них не зупинятимуся, їх озвучили мої попередники. Слід зазначити, що на сьогодні лікар, який пройшов протягом шести місяців спеціалізацію за фахом “загальна практика”, ще не готовий працювати сімейним лікарем, потрібен час для набуття досвіду. Тому відповідно до рекомендацій Міністерства охорони здоров’я на перехідний період ми запровадили так звану групову (командну) практику сімейних лікарів.
Веде засідання Перший заступник Голови Верховної
Ради
України КАЛЄТНІК І.Г.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, сідайте, будь ласка.
До слова запрошується народний депутат України Геращенко. Передає слово Марії Іоновій.
ІОНОВА М.М., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я (загальнодержавний багатомандатний виборчий округ, Політична партія “УДАР (Український демократичний альянс за реформи) Віталія Кличка”). Шановні народні депутати! Шановні учасники парламентських слухань! Чесно кажучи, прослухавши попередні виступи, у мене склалося враження, що ми живемо в різних країнах. Спробуймо бути реалістами (Оплески). Дякую.
Хоч би скільки ми кричали про недосконалість реформи медичної галузі в Україні, ми розуміємо, що її вже не зупинити, оскільки вона — як потяг, у якому відмовили гальма. Слід думати і невідкладно вживати заходів, аби руйнівні наслідки недосконалого реформування для народу і медицини були мінімальними. Об’єктивно: є певні успіхи, проте допущено надто багато помилок через поспішність та невиваженість рішень, і почасти реалії повністю протилежні тому, що декларується.
Перше. Планувалося, що в решті міст та сіл проведення реформи розпочнеться тільки після вивчення дворічного досвіду реформування в пілотних регіонах, проведення аналізу помилок та здійснення відповідних коректив. Зроблено це? Ні. В іншому разі не повторювалися б допущені помилки.
Друге. Складається враження, що чиновники МОЗ не дослухаються до думки громадськості і фахівців. У МОЗ не помічають, що в пілотних регіонах населення масово виступає проти закриття лікарень і поліклінік. Діалог з профспілками медичних працівників має бути постійний. Наразі він нагадує сварку, коли один одного не чує. Між тим, профспілки цілком обґрунтовано висловлюють скептицизм щодо планів реформаторів реструктуризувати лікарні без збільшення бюджетних витрат і запровадження страхової медицини. Крім того, є сумніви щодо дотримання трудових прав медичних працівників. Прикладів можна навести безліч, ними рясніє пошта кожного народного депутата. Зокрема, у Чернігівській області закривається дитяче кардіологічне відділення і скорочуються 28 працівників. Це реформа?
Хочу зауважити, що слів “скорочення”, “звільнення”, “закриття” у документах про реформу у сфері охорони здоров’я України ми не знайдемо. Вони гарно звучать: “оптимізація”, “реструктуризація” і “перепрофілювання” (Оплески).
Ще один красномовний приклад, про який говорив пан Сердюк. Ми отримали відповідь на звернення голови нашого комітету Тетяни Дмитрівни Бахтеєвої до Національної академії наук. Це лист від 28 лютого 2013 року, коли реформа вже крокувала Україною. Вразили такі слова: “До цього часу Національна академія наук України не залучалася до реформування та вдосконалення законодавства щодо охорони здоров’я в Україні”. Насправді Національна академія медичних наук надала чіткі пропозиції на шести сторінках. Тому МОЗ і парламент мають дослухатися до зазначених законодавчих ініціатив науковців.
Третє — фінансування. Ми хочемо запровадити в Україні європейські стандарти, проте скромно замовчуємо, що при рівні фінансування системи охорони здоров’я в Україні, який становив минулого року 3,3 відсотка ВВП, це катастрофа. У Європі цей показник становить 7 відсотків ВВП. За інформацією Мінфіну, у 2012 році галузь недофінансовано на 43 мільйони гривень, три з чотирьох пілотних регіонів теж були недофінансовані. Тож як ми можемо врахувати досвід зазначених пілотних регіонів, якщо вони не фінансуються в повному обсязі?
Бюджетних коштів, що спрямовуються на виконання цільових державних програм у сфері медицини та на здійснення централізованих заходів, недостатньо. Наведу два приклади: минулого року виплата державної допомоги ВІЛ-інфікованим дітям і дітям, які страждають на хворобу, зумовлену ВІЛ, була забезпечена лише на 53,4 відсотка; поліпшення медичного обслуговування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської та інших екологічних катастроф, було профінансовано на нуль відсотків.
Як голова підкомітету з питань материнства і дитинства я не можу не зупинитися на питанні педіатричної допомоги. Питання щодо здійснення профілактичних щеплень навіть не торкатимуся, адже це окрема тема, про яку необхідно не говорити, а волати.
Існує чимало прикладів закриття дитячих клінік, натомість реформа запроваджує практику обслуговування дітей сімейними лікарями замість педіатрів. У перспективі це, безумовно, може дати позитивний ефект, але наразі ми бачимо, що запровадження відбувається поспіхом, без належної підготовки фахівців, облаштування кабінетів, забезпечення матеріальної бази. До лікаря у черзі стоять і люди похилого віку, і вагітні жінки, і діти, і хворі, і здорові, і з немовлятами. Немає конкретної визначеності.
Обслуговування дітей віком до одного року теж є окремою темою, тому що за шість місяців неможливо перепрофілювати спеціаліста у спеціаліста, який розбирався б у специфіці дітей до одного року.
Хочу сказати, що реформа з самого початку мала бути спрямована на якісні зміни в системі функціонування ключових інституцій у сфері охорони здоров’я, а не на видимість трансформації галузі. Ми бачимо, що зараз існують проблеми у здійсненні цих змін.
Ми хотіли б бачити реакцію, тому що той зворотній зв’язок, про який так багато говориться….
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, сідайте будь ласка.
До слова запрошується народний депутат України Ханенко Святослав Михайлович.
Шановні учасники парламентських слухань, я дуже прошу вас дотримуватися регламенту, щоб кожен встиг висловитися, адже список промовців дуже великий. Будь ласка, дотримуйтеся регламенту і готуйтеся.
ХАНЕНКО С.М., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я (загальнодержавний багатомандатний виборчий округ, політична партія “Всеукраїнське об’єднання “Свобода”). Доброго дня! Шановне товариство, Всеукраїнське об’єднання “Свобода”, яке я представляю, вважає, що сучасний стан охорони здоров’я в Україні є катастрофічним.
Потреба в реформуванні галузі охорони здоров’я, адаптації її до нових економічних реалій є більше ніж нагальною. Це зрозуміло всім, однак нинішні авантюрні, хаотичні дії влади призводять до ще більшого погіршення ситуації. Позитивного ефекту не відчувають ні пацієнти, ні медичні працівники, ні бюджет. Є всі підстави вважати, що в такому вигляді реформа приречена на провал.
Сьогодні дуже часто можна почути заклики громадськості і політиків до зупинення процесу реформування, проте зазначене призведе до остаточної деградації галузі, поглиблення існуючих проблем. Саме тому вже зараз на найвищому рівні потрібно визнати помилки і кардинально переглянути підходи до проведення реформи.
Про справжнє реформування системи можна буде говорити лише тоді, коли лікар загальної практики — сімейний лікар стане самостійною юридичною особою, фондотримачем, який, крім медичних функцій, здійснюватиме економічні, фінансові, юридичні, організаційні заходи для забезпечення здоров’я своїх пацієнтів. Поки що відбувається відверта дискредитація інституту лікаря загальної практики — сімейної медицини. Зазначене є небезпечним викликом щодо перспективи майбутнього та ефективного реформування системи охорони здоров’я України.
Сьогодні надзвичайно важливо остаточно визначитися з тим, яку систему охорони здоров’я ми будуємо. Це має бути відображено в концепції державної політики у сфері охорони здоров’я, а кроки щодо її реалізації ‑ у відповідній державній програмі, затверджених відповідними нормативно-правовими актами України. У них мають бути чітко визначені характеристики всіх складових системи відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я, а саме: економіка, фінансування, управління, лідерство, наука і знання, інформація та інформатизація, медичні стандарти і технології, кадри охорони здоров’я та система надання послуг.
Тому рекомендації нинішніх парламентських слухань мають визначити чіткий та узгоджений напрям дій державних органів і суспільства, спрямований на реальний розвиток системи охорони здоров’я. Наголошую, у документі має бути зазначено про необхідність невідкладного розроблення і прийняття законів про концепцію державної політики в галузі охорони здоров’я та про державну програму розвитку системи охорони здоров’я України.
Крім того, необхідно створити Національний інститут громадського здоров’я — державну наукову установу, підпорядковану Кабінетові Міністрів. Очевидно, що Національній академії медичних наук доцільно ініціювати утворення установ для здійснення наукових розробок і досліджень у стратегічних напрямах розвитку системи охорони здоров’я.
На часі зміни і в освіті. Галузі потрібні фахівці за спеціалізацією “медичне право”, “медична ядерна фізика”, для роботи у сфері профілактики проблем, пов’язаних з обігом та вживанням алкоголю і наркотиків, “реабілітація”.
Надзвичайно актуальним є питання законодавчого регулювання утворення та діяльності університетських клінік.
Система державних закупівель у галузі охорони здоров’я абсолютно корумпована. Одним із її елементів, без сумніву, є МОЗ. Цю систему реанімувати неможливо, вилікувати тим більше, тому потрібно домогтися того, щоб Міністерство охорони здоров’я було виключено з процесу державних закупівель. Необхідно звільнити міністерство від виконання невластивих йому функцій і передати повноваження з управління державними закладами охорони здоров’я та державних закупівель національній медичній агенції, а міністерству як державному регулятору сконцентруватися на забезпеченні виконання статті 49 та інших норм Конституції та законів України.
Викликає подив ігнорування міністром Богатирьовою звітності та відповідальності перед профільним комітетом Верховної Ради, що спонукає нас до порушення питання про відставку міністра.
Для Всеукраїнського об’єднання “Свобода” програмними завданнями є прийняття державної програми культивування в суспільстві здорового способу життя, запровадження ефективного медичного страхування, удосконалення державної програми “Репродуктивне здоров’я нації”, формування сучасної системи виробництва та обігу лікарських засобів і виробів медичного призначення відповідно до директив Європейського Союзу. Ми вже розпочали роботу з розроблення збалансованої законодавчої бази, необхідної для формування ефективної системи охорони здоров’я України, та закликаємо приєднатися до цієї роботи всіх зацікавлених політиків і фахівців.
Я впевнений, що шлях до успіху лежить через активну відкриту суспільну дискусію і взаємодію всіх, хто щиро зацікавлений у розбудові соціально справедливої національної системи охорони здоров’я в ім’я майбутнього України та українців.
Дякую за увагу. Слава Україні! (Оплески).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, сідайте, Святославе Михайловичу.
До слова запрошується народний депутат України Ілик Роман Романович, перший заступник голови Комітету з питань охорони здоров’я. Підготуватися народному депутату Ляшку Олегу Валерійовичу.
ІЛИК Р.Р., перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я (одномандатний виборчий округ №121, Львівська область, політична партія “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”). Вельмишановні члени президії! Шановні колеги, друзі! Ви знаєте, я чомусь згадав випадок, який нещодавно стався у нас, у Львівській області. Дівчинку, яка йшла з дому до школи, вкусила змія, більше години на виклик їхала “швидка”, потім більше години дівчинку везли до лікарні у старій машині, де вона помирала на руках своєї матері. Коли приїхали до лікарні, виявилося, що необхідної сироватки немає, як немає сироватки від правця, від дифтерії, інших небезпечних інфекцій.
Друзі! Сьогодні нас дивляться десятки, сотні тисяч українців, яким байдуже, якою буде медична реформа, для них це не має абсолютно ніякого значення. Вони хочуть отримувати якісну і доступну медичну допомогу. Незалежно від того, чи це дорослий, чи дитина, чи це багата людина, чи бідна, вони хочуть отримувати доступну і якісну медичну допомогу. Кожен хоче, щоб “швидка” приїхала до нього вчасно. Той, хто мешкає в селі, хоче отримати належний рівень медичної допомоги у сільській амбулаторії, той, хто мешкає в місті, ‑ відповідно в поліклініці чи лікарні, де тепло і затишно, є необхідне обладнання і медикаменти, де працюють чуйні, добрі кваліфіковані лікарі.
Шановні друзі! Мені насправді шкода, що на засіданнях комітету Верховної Ради України жодного разу не був присутній міністр, адже, дійсно, є дуже багато питань і пропозицій, які лунають у комітеті і, на жаль, не вирішуються міністерством. Зокрема, сьогодні настав час провести в Україні системну реформу. Системну з точки зору цілісного системного документа, який називається “Стратегія розвитку охорони здоров’я в Україні”. За наявності такого системного документа ми зрозуміємо, куди необхідно рухатися, розуміємо, що треба фінансувати ті програми, виконання яких першочергове, ті програми, від невиконання яких сьогодні гинуть тисячі і тисячі людей. Ми розуміємо, що є смертність, є структура смертності. Не враховуючи її, неможливо розрахувати пріоритет фінансування за відповідними державними програмами.
Друзі, пілот — це не експеримент з точки зору якогось показового округу. Пілот — це проект, де треба провести ретельний, детальний аналіз усіх помилок, які допускаються під час його реалізації. І тільки після цього таку модель можна реалізувати в межах усієї України.
Результатів аналізу, на жаль, ми сьогодні не чуємо. І в тих великих обсяжних документах, які ми отримали від Кабінету Міністрів, у тому числі від МОЗ, немає деталізації помилок, наявних у пілотних областях. На сьогодні переважна більшість медичних працівників, коли чують про ПМСД чи шпитальні округи, чи про якісь інші речі (єдиний медичний простір тощо), починають нервувати, впадають у стан колапсу. Тому, шановні друзі, у такий спосіб реформа в Україні не проводитиметься.
Нам потрібно обов’язково, маючи стратегію розвитку України загалом, обговорити її в різних колах, у тому числі з представниками асоціацій, громадських організацій, які присутні сьогодні в цій залі, і потім робити реальні кроки.
Реальні кроки мають здійснюватися також для розвитку приватної медицини. Жодного слова сьогодні про це не пролунало, друзі. А треба ж переглянути питання ліцензування приватних медичних закладів, треба зробити все для стимулювання розвитку приватної медицини в сільській місцевості.
І наостанок. Сьогодні необхідно забезпечити справжній і справедливий розподіл нехай навіть тих мізерних коштів, які виділені для областей.
Друзі, на завершення хочу сказати: якщо ми не подбаємо про лікарів, про їхні заробітні плати, а особливо (хочу підкреслити) про їхні пенсії, ми матимемо повну стагнацію галузі.
Вітаю вас із прийдешнім святом! Слава Україні! (Оплески).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, сідайте, Романе Романовичу.
До виступу запрошується народний депутат України Ляшко Олег Валерійович. Приготуватися народному депутату України Спіріній Ірині Дмитрівні. Будь ласка.
ЛЯШКО О.В., заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності (одномандатний виборчий округ №208, Чернігівська область, Радикальна партія Олега Ляшка). Колега Ілик згадав про маленьку дівчинку, яка померла від того, що їй вчасно не надали допомогу при укусі змії. А я хочу згадати про іншу маленьку львів’янку Діану Сидельник, яка 30 травня загинула в кримському санаторії “Юність” від того, що на цю десятирічну дівчинку (моїй донці десять років, я уявив, якби моя донька стояла під тим балконом) упав балкон. Дівчинка, маленьке янголятко, якій жити і жити, загинула! З чиєї вини вона загинула? Скільки разів Міністерство курортів і туризму Автономної Республіки Крим зверталося до Міністерства охорони здоров’я щодо аварійності цього санаторію? Так ні ж, бабла хочеться. З людей дерти три шкури за ті путівки, хай їм грець! І внаслідок цього загинула дівчинка.
Це на совісті Міністерства охорони здоров’я, бо не відреагувало на звернення Міністерства курортів і туризму Автономної Республіки Крим! Ви дітей пустили в аварійний санаторій! Своїх дітей ви в аварійні санаторії не пускаєте! Ваші діти у Швейцарії, на Канарах і Мальдівах відпочивають, лікуються, женяться, і місця на кладовищах ви там купуєте. А наші діти живуть тут.
Коли я чую казкаря Клімчука, губернатора
Волинського, який розказує про бебі-бум… Про який бебі-бум ми говоримо, коли
людям ніде жити, ніде заробляти, немає за що лікуватися, немає за що комуналку
заплатити? І ви розказуєте про бебі-бум!
Коли я чую начальника головного управління охорони
здоров’я Дніпропетровської обласної державної адміністрації Гінзбург, яка
вихваляється досягненнями… Та ви пологовий будинок у своєму рідному
Софіївському районі закрили! Якби вони знали, то придушили б вас під час
пологів за справи, які ви зараз робите. Свій рідний пологовий закрили! І тепер
дівчата, молоді красиві українські дівчата мають за
Коли нам міністр Богатирьова розказує про те, що
“швидка” доїде за 9 хвилин… Пані міністре, ви в якому світі живете, ви з якого космосу
прилетіли? Ви не разом з Черновецьким там у космосі? Я вам розкажу, як
їде “швидка”! Мій округ — Борзнянський район, село Нові Млини. Ви закрили там
дільничну лікарню. Від райцентру до села —
Може, до вас вона справді швидко доїжджає. Ви були коли-небудь, я маю на увазі не з інспекторськими візитами, а чи
лікувалися ви коли-небудь у звичайній українській лікарні? Ні. Ви лікуєтеся в
урядових клініках і за кордоном, натомість позбавляєте мільйони людей
можливості отримати навіть елементарну медичну допомогу. Чи можете ви уявити,
щоб дід чи баба, яким по 70–80 років, їздили до райцентру за медичною допомогою? Та нещасна людина
Ви грубо порушуєте статтю 49 Конституції України, яка встановлює заборону на скорочення мережі лікувальних закладів. Натомість ви берете і скорочуєте під приводом економії бюджетних коштів. Красти менше треба, а не фірми сина під тендери підставляти і в 5 разів дорожче ліки продавати! Отоді будуть гроші і на швидку допомогу, і на бензин. А коли я в округ приїжджаю, що в мене медичні працівники просять? Дайте колесо до машини, дайте акумулятор, дайте бензин.
Така ваша реформа медична. Це не медична реформа — це геноцид, який ви здійснюєте, бо вам начхати на інтереси простих українських громадян, бо ви собі давно забезпечили комунізм і безплатну медицину.
Я особисто бачив вас на службовому мерседесі, ви в “Луї Віттон” у неділю в супроводі охоронців і помічників приїхали і три години там невідомо що робили. На луї віттони і на мерседеси службові гроші у вас є, а на те, щоб “швидка” до села доїхала — немає.
На мою думку, вихід один. Перше — Верховна Рада має прийняти мій і колеги Куровського проект закону про запровадження мораторію на ліквідацію та реорганізацію закладів охорони здоров’я. Бо половина з вас залишиться без роботи. І найголовніше — міністр Богатирьова має вийти на цю трибуну і подати у відставку. Якщо у вас є хоча б краплина совісті і відповідальності перед Україною… (Оплески).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, сідайте, Олегу Валерійовичу.
До виступу запрошується Спіріна Ірина Дмитрівна, народний депутат України. Підготуватися Запорожцю Петру Петровичу.
СПІРІНА І.Д., перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я (загальнодержавний багатомандатний виборчий округ, Комуністична партія України). Шановний Ігорю Григоровичу! Шановні народні депутати! Шановні гості! Більше півтора року в Україні триває реформа системи охорони здоров’я у пілотних регіонах. За цей час визначилася її головна проблема — відсутність єдності завдань та практичних дій. Говорять про одне, а роблять зовсім інше.
Президент поставив завдання — поліпшити якість і доступність медичного обслуговування населення. У пілотних регіонах спостерігаємо протилежне.
Рівень оснащення центрів первинної медико-санітарної допомоги становить 60 відсотків нормативу. Штатні посади лікарів первинної ланки укомплектовані в Донецькій області на 63,8 відсотка, у Дніпропетровській — на 75 відсотків. Укомплектованість центрів екстреної медичної допомоги лікарями у пілотних регіонах становить близько 60 відсотків.
Лікарів-терапевтів масово перенавчають на сімейних лікарів протягом шести місяців. Як можна опанувати вісім клінічних спеціальностей за шість місяців? Це неможливо! Я як фахівець, як людина, яка багато років пропрацювала у Дніпропетровській медичній академії, стверджую: це неможливо, абсурдно! Навантаження на лікаря перевищує нормативне майже вдвічі. Розмір середньої заробітної плати медичних працівників нижчий, ніж в освітній галузі. Про яке підвищення якості ми сьогодні говоримо?
Населення обурене зниженням доступності медичної допомоги через закриття стаціонарів під гаслом реорганізації. Стаціонарна медична допомога стає все більш віддаленою від українського села, прирікаючи його на вимирання. Лише у Дніпропетровській області закрито 29 дільничних лікарень, кількість споруд лікувальних закладів зменшилася на 162 одиниці (58,8 тисячі квадратних метрів). Це пряме порушення статті 49 Конституції України. Як наслідок — 63 відсотки жителів Дніпропетровщини негативно ставляться до такої реформи.
Разом з тим перший заступник Глави Адміністрації Президента України Ірина Акімова запевняє журналістів, що закриття медичних закладів неможливе і непотрібне. Мабуть, менеджери з реформування втратили зв’язок з реальністю і людьми. Звітуючи про успіхи на місцях, реформатори дезінформують Президента України та громадськість.
У Донецькій області, незважаючи на наявність сучасного перинатального центру, у 2012 році рівень смертності малюків підвищився на 12 відсотків, на 30 відсотків цей показник підвищився загалом в Україні. У Дніпропетровській області у минулому році рівень смертності малюків підвищився на 5,3 відсотка та продовжує зростати в поточному році. І це за наявності двох перинатальних центрів!
Ось інформація про проведення пілотного проекту з реформування охорони здоров’я у Дніпропетровській області. Віддам, подивитеся. Шановні колеги, звертаю вашу увагу, що в розданих нам аналітичних матеріалах ці показники відсутні. Нас інформують лише про зменшення рівня смертності малюків загалом в Україні. Звіти, які надаються особами, відповідальними за проведення реформи системи охорони здоров’я у пілотних регіонах, не відображають реальний стан справ у галузі і не дають змоги порівняти ефективність функціонування попередньої системи охорони здоров’я та реформованої. Реальні наслідки цієї реформи — руйнування існуючої системи охорони здоров’я, відсутність профілактики, зростання недовіри населення до медицини та влади.
Комуністичною партією підготовлено законопроект №2661 про скасування зазначеної реформи, недопущення поширення реформи у сфері охорони здоров’я на непілотні регіони. Необхідно звернутися до Генеральної прокуратури із заявою про притягнення до відповідальності осіб, які на місцях підготували та реалізували цей ганебний пілотний проект (Оплески).
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, сідайте, Ірино Дмитрівно.
До виступу запрошується голова Постійної комісії Верховної Ради Автономної Республіки Крим з соціальних питань Запорожець Петро Петрович. Підготуватися Вілкулу Юрію Григоровичу.
ЗАПОРОЖЕЦЬ П.П., голова
Постійної комісії Верховної Ради Автономної Республіки Крим з соціальних
питань, охорони здоров’я та у справах ветеранів. Уважаемые участники парламентских слушаний!
Инициатива, с которой выступил Президент, является правильной. Иного пути у нас
быть не может, потому что вы сами высказались, что так
дальше жить нельзя. А каким путем мы пойдем — это уже другой вопрос. Так вот,
хотелось бы, чтобы этот путь был един и для науки, и для образования, и для
медицинской практики. Чтобы это все было объединено и направлено. Но, к
сожалению, у нас не всегда это получается.
Допустим, приняли Бюджетный
кодекс, определили задачи для медицинских университетов по подготовке кадров с
учетом требований сегодняшнего дня. Да, надо переориентироваться: экстренная
медицинская помощь, семейные врачи — то, что у нас практически не существует. А
теперь берем документ и изучаем неурегулированные вопросы: взаимоотношения
медицинских университетов и лечебных заведений, кафедр. Оказывается, еще надо
платить за аренду, за то, что кафедра продвигает науку в нашу медицинскую
практику. Где это видано? И это заложено в законодательных
актах! Значит, надо исправлять.
Обращаемся, посылаем документы,
в частности решение Верховной Рады Крыма, с просьбой решить вопрос здесь, в этих стенах. Однако до сегодняшнего дня (больше года) вопрос не решен. Это
беда! Я думаю, Президент не для этого инициативы вносил, необходимо, наверное,
их реализовать.
Второй вопрос — поручение Президента. После его визита общественность обратилась с
вопросом по отсутствию центра экстренной медицинской помощи. Есть в зачаточном
состоянии недострой и так далее. Для решения вопроса есть два варианта: либо на
базе одной из больниц города Симферополя создать республиканский центр, либо же
достроить незавершенный. Но одна цена вопроса — 37 миллионов, другая — 100 миллионов. Это существенная разница.
Прошло полгода — никто палец об
палец не ударил, поручение Президента не выполняет. А в Верховной Раде то
забастовки, то еще что-то, то несогласие, то не могут сформировать повестку
дня. Вы думаете, нам это приятно?
Я согласен с министром, что
основа — первичное звено медицины. Когда мы полностью пересмотрели медицинскую
структуру в Крыму, создали фапы и амбулатории, когда приняли программу
“Здоровье крымчан”, за последние три года мы увидели положительную динамику. У
нас увеличивается уровень рождаемости, уменьшился уровень смертности.
Правильно министр сказала о том, что мы научились довозить больного с
инфарктом, с инсультом до ближайшей амбулатории. Понимаете? Это же практика, и она доказывает. И другого пути у нас нет.
Народные депутаты поднимали
вопрос об обеспечении вакцинами. Я согласен с Татьяной Дмитриевной, она два
года подряд нас, Автономную Республику Крым, выручала. Мы обращались и в 2011 году, и в 2012 году,
потому что у нас не то что от укуса змеи, у нас не было
сыворотки от энцефалитного клеща, от столбняка, от кори, дифтерии и многих
других болезней. У нас на службу в Вооруженные Силы Украины уходили призывники,
не обеспеченные прививками, которые положено им иметь. Поэтому, Татьяна
Дмитриевна, пользуясь случаем, передаю благодарность от наших призывников и
других категорий граждан.
Мы неоднократно обращались в
Кабинет Министров о пересмотре формулы расчета на финансирование экстренной
медицины. Казалось бы, в законе четко определено, что расчеты должны
производиться с учетом контингентов или численности населения, которое там
пребывает. Население Крыма с мая по октябрь увеличивается на 6–7 миллионов человек. Если в других областях люди на
заработки уезжают, то у нас наоборот, люди съезжаются, и
62–65 процентов из них — украинцы. Как мы можем не
обеспечить их соответствующими медикаментами и надлежащим уровнем защиты?
Поэтому я обращаю внимание на необходимость пересмотра этой формулы расчета и
исключения понижающего коэффициента.
Служба крови. Спасибо, что
подняли этот вопрос. Крым на сегодняшний день является донором крови для других
регионов. Мы выполняем план на 120 процентов.
И при подведении итогов ко Дню медицинского работника служба крови будет премию
получать…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, 20 секунд.
ЗАПОРОЖЕЦЬ П.П. Спасибо большое, ничего не нужно. Спасибо за внимание (Оплески).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Сідайте.
До слова запрошується президент Всеукраїнського об’єднання органів місцевого самоврядування “Асоціація міст України” Вілкул Юрій Григорович. Підготуватися Мусію Олегу Степановичу.
ВІЛКУЛ Ю.Г., президент Всеукраїнського об’єднання органів місцевого самоврядування “Асоціація міст України”. Шановні народні депутати! Шановні учасники парламентських слухань! Трохи більше одного року, як Кривий Ріг займається пілотним проектом з реформування системи охорони здоров’я. Я хотів би сказати всім: реформування відбувається, значно покращується якість обслуговування населення в медичних закладах і не тільки, а це головне.
Як організовано реформування у Дніпропетровській області, у Кривому Розі зокрема? Утворено керуючий комітет, під контролем якого проводиться реформа. До складу комітету входять голова обласної державної адміністрації, голова обласної ради, міські голови, представники громадських об’єднань і, безумовно, медичні працівники (практики, науковці, представники Дніпропетровської медичної академії).
На початку реформування керуючий комітет кожного тижня збирався і вирішував усі питання. Тепер — раз на місяць. Я — гірничий інженер, але виступаю перед медичними працівниками як Криворізький міський голова. Знаючи про проблеми із звернень до Асоціації міст України від багатьох людей, які не байдужі до зазначеного питання, я вам скажу: якщо керівник адміністративно-територіальної одиниці особисто (безумовно, спільно з медичними працівниками) не займається питаннями реформи, реформа проходитиме дуже важко і ефективність її буде низькою. Де займаються питаннями разом, є ефективна робота. Так я кажу? (Оплески).
Ми зрозуміли, що дуже важко, навіть неможливо проводити реформу самим медичним працівникам. Тому я хотів би подякувати Ірині Михайлівні Акімовій, безумовно, Тетяні Дмитрівні Бахтеєвій, Раїсі Василівні Богатирьовій за те, що ви конкретно працюєте і конкретно проводите реформу. Ми разом з вами працюємо над кожним нюансом, над кожною справою.
Тепер зупинюся на конкретних фактах. Кривий Ріг —
найпотужніше в Україні промислове місто протяжністю
Крім того, проведено ремонтні роботи, придбано засоби зв’язку та комп’ютерне обладнання. Не буду на цьому акцентувати вашу увагу, адже щодо комп’ютеризації центрів первинної медико-санітарної допомоги можу розповідати багато. З місцевого бюджету виділено кошти. Кожен лікар первинної медичної допомоги матиме комп’ютер.
Реформовано і другу ланку. На завершення хотів би сказати, що в Асоціації міст України є сектор охорони здоров’я. До нас у місто приїжджали познайомитися і провести нараду 36 керівників медичних установ практично з усіх великих міст України. Усі спочатку були налаштовані скептично, а потім сказали: так, реформа є, вона проводиться і має проводитися.
А щодо пологового будинку… До нашого перинатального
центру
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, сідайте, Юрію Григоровичу (Оплески).
До слова запрошується голова Громадської ради при Міністерстві охорони здоров’я України, президент Всеукраїнського лікарського товариства Мусій Олег Степанович. Підготуватися Чопею Івану Васильовичу.
ЛЯШКО О.В. (Не чути).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу дотримуватися порядку. Олегу Валерійовичу, сідайте.
Виступайте, будь ласка.
МУСІЙ О.С., голова Громадської ради при Міністерстві охорони здоров’я України, президент Всеукраїнського лікарського товариства. Шановні народні депутати! Шановні учасники парламентських слухань! Шановні колеги лікарі! Я не зупинятимуся на 16-ти підготовлених пропозиціях, я передам їх у президію для врахування під час підготовки підсумкових рішень. Думаю, вони обов’язково будуть враховані. Зупинюся на двох найболючіших питаннях, які турбують лікарську громадськість, — оплата праці і статус лікаря в Україні.
Щодо оплати праці. Безумовно, усім зрозуміло, що реформа системи медичного обслуговування населення має бути спрямована, зокрема, на покращення власне обслуговування. Увесь світ знає, що без ефективного заохочення медичних працівників цього домогтися неможливо. Славнозвісна тарифна зрівнялівка, яка панує в усій бюджетній сфері, — це символ безініціативності і байдужості системи до людей. Добре працював чи погано — все одно отримав максимум півтори ставки. За такого підходу до виплати заробітної плати ми можемо втратити молоді кадри, точніше, ми вже їх повномасштабно втрачаємо, а інші країни їх радо приймають.
Коли медична громадськість ознайомилася з Програмою економічних реформ, а потім із Законом “Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві”, виникли великі сподівання на покращення у сфері оплати праці. Але що ж відбувається насправді? У звітах ми чуємо про надзвичайне підвищення заробітної плати медичних працівників первинної ланки, яке вже начебто відбулося, але це не так. Як же так сталося, що 2012 року, під час запровадження надбавок, бюджетні кошти на оплату праці не були використані? Незрозуміло, звідки ж тоді задекларованих 50 відсотків приросту доходів лікарів і медсестер?
Ще більше питань виникає у лікарів, які уважно прочитали так звану революційну Постанову Кабінету Міністрів України “Деякі питання оплати праці медичних працівників закладів охорони здоров’я, що є учасниками пілотного проекту з реформування системи охорони здоров’я” від 5 березня 2012 року №209, яка мала б відкрити нову еру в оплаті праці в бюджетній сфері та відповісти на сподівання медичних працівників. Ця постанова регулює застосування надбавок за якість.
Вдумайтеся: отримати надбавку за якість можливо, лише якщо зекономити на заробітній платі. Така економія за згаданою постановою з’являється, якщо лікарі та медсестри працюють зі значним перевантаженням. Що більше перевантаження, то більша економія, і відповідно вищою може бути надбавка за якість. А якщо перевантаження немає, то і надбавки за якість не буде.
Складно. Так, складно і взагалі незрозуміло, що це: нова надбавка за якість медичної допомоги чи давно відома премія за економію фонду заробітної плати, але незрозуміло навіщо надзвичайно ускладнена?
Там, де реально працює оплата за якість (варто лише перетнути кордон України в бік Заходу), усе досить просто і прозоро. Якісно виконано роботу — є надбавка, розмір якої встановлений пропорційно до певних досягнутих показників. А тут треба спочатку забрати, а потім, можливо, віддати, оголосивши це винагородою.
Ця забава, в яку вже рік граються пілотні регіони, скоро має почати застосовуватися в усій Україні, бо цей “позитивний досвід” має бути поширений найближчим часом. Безумовно, без урахування вимог Закону “Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві”, згідно з яким спочатку мають бути враховані всі помилки, а вже потім, тільки з 2015 року, експеримент має поширитися на всю державу.
До того ж у постанові виписані такі вимоги до врахування показників якості, які за відсутності автоматизованого обліку пацієнтів та інформатизації взагалі виконати неможливо. Чи не доцільніше віддати право розпоряджатися фондами на мотивацію якості трудовим колективам? Можливо, за певними рекомендаціями науковців чи МОЗ. На те й експеримент, щоб експериментувати і мати можливість відібрати та узаконити найкращі варіанти. А тут навпаки: одразу унормовано найгірший варіант викривлення самої ідеї мотивації за якість. За такого механізму заохочення годі очікувати на покращення і сприйняття медиками реформи.
Коли поговориш з людьми, приходить думка, що це просто знущання над медиками. Мовляв, хотіли надбавки — отримайте. У результаті багато хто вже хоче повернути свої кревні півтори ставки, як то кажуть, без головного болю.
Пропоную зазначити у рішеннях парламентських слухань такий пункт:
“Докорінно переглянути постанову Кабінету Міністрів України від 5 березня 2012 року №209, передбачивши незалежне формування плати за обсяг і якість роботи; лібералізувати підходи до визначення надбавок за обсяг і якість роботи, надати право вирішувати це питання трудовим колективам”.
Реформа та нова система лише тоді будуть надбанням суспільства, коли лікар, медсестра, трудовий колектив, медична спільнота стануть активними гравцями цієї системи, а не іграшками у руках недолугих чиновників.
Друге питання — лікарське самоврядування. На сьогодні нагальним питанням є включення до плану реформ заходів щодо змін у системі управління охороною здоров’я, відповідно до яких держава в особі Міністерства охорони здоров’я та професіонали, які працюють у системі (лікарі, медсестри, фармацевтичні працівники), отримують партнерські, властиві для кожного з них функції щодо управління системою. Цього можна досягти шляхом прийняття закону про лікарське самоврядування, що забезпечить створення в Україні професійної корпоративної організації лікарів як організації публічного права.
Це дасть змогу децентралізувати функції існуючої монопольної адміністративно-командної моделі управління системою охорони здоров’я і запровадити європейську суспільно-адміністративну модель управління. Це забезпечить значне зростання та реальне здійснення правового, соціального, фінансового і морального захисту лікаря та лікарської професії, значне зростання захищеності прав пацієнтів.
До компетенції організації, що здійснюватиме лікарське самоврядування, має належати:
ведення повного реєстру лікарів України;
організація підвищення кваліфікації медичного персоналу (ведення процесу всього післядипломного удосконалення);
своєчасне забезпечення лікарів необхідною медичною інформацією;
атестація і сертифікація медичних фахівців, ліцензування лікарської діяльності;
захист прав та інтересів лікарів;
участь у розробленні медичних стандартів;
погодження призначення керівників медичних закладів;
обрання головних фахівців з медичних спеціальностей;
здійснення контролю за використанням лікарських засобів і медичною рекламою;
участь в акредитації медичних практик;
страхування професійної відповідальності лікарів;
додаткове пенсійне забезпечення;
прийняття Етичного кодексу лікаря;
затвердження Правил належної медичної практики тощо.
Перші кроки Всеукраїнським лікарським товариством вже зроблені: у вересні 2009 року на своєму ІХ з’їзді та одночасному з’їзді лікарських організацій України прийнято і підписано Етичний кодекс лікаря України, але механізми його реалізації досі відсутні. Слава Богу, Україна в цьому не остання країна в Європі, за нами ще Албанія.
Наступний важливий крок здійснений 18 жовтня 2008 року в Сеулі — прийняття Всеукраїнського лікарського товариства у світову сім’ю лікарів World Medical Association (Світове лікарське товариство). Відомо, що ця світова організація лікарів ще у 1963, 1983, 1986, 2008, 2009 роках прийняла ряд декларацій стосовно лікарської професії, які на сьогодні застосовують більше 100 країн світу. Зокрема, це Дванадцять принципів організації охорони здоров’я для будь-якої національної системи охорони здоров’я, Декларація стосовно незалежності і професійної свободи лікаря, Декларація про професійну лікарську автономію і клінічну незалежність, час для застосування яких в Україні давно настав.
Все це можна було б здійснити прийняттям Верховною Радою закону про лікарське самоврядування, проект якого підготовлений уже давно і тричі подавався до Верховної Ради, але на його прийняття не було політичної волі.
Професійно-корпоративна організація лікарів — Всеукраїнське лікарське товариство існує в Україні як громадська організація більше 100 років, з 1910 року. Настав час повернутися державі обличчям до лікарської спільноти і надати їй законом заслужені управлінські права.
Саме тому пропоную доповнити проект рекомендацій парламентських слухань таким пунктом:
“Верховній Раді України до кінця 2014 року забезпечити створення законодавчих передумов для запровадження в Україні професійного лікарського самоврядування”.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Сідайте, Олегу Степановичу. Дякую вам за виступ.
До виступу запрошується Чопей Іван Васильович, президент Закарпатської обласної громадської організації “Асоціація лікарів сімейної медицини”. Підготуватися Петренку Павлу Дмитровичу.
ЧОПЕЙ І.В., президент Закарпатської обласної громадської організації “Асоціація лікарів сімейної медицини”. Шановний головуючий! Шановні учасники парламентських слухань! Колись мудрий Конфуцій сказав: “Не дай, Боже, жити і працювати в період реформ”. Як кажуть, така наша доля.
Сьогодні в доповіді міністра ми почули, що в основу реформ покладено дві речі, однією з яких є реформування первинної ланки ‑ екстреної медичної допомоги. Тож ми маємо вирішити, чи хочемо здійснювати зміни, впроваджуючи досвід європейських країн. Оскільки ми із Закарпатської області, де у сусідах маємо чотири держави — учасниці Євросоюзу, ми вивчили їхній досвід і дійшли висновку, що не можна змінити первинну ланку, якщо не змінювати модель системи охорони здоров’я.
Проведемо таку умовну класифікацію: сімейний лікар у сформованій моделі системи охорони здоров’я Англії зовсім інший, ніж сімейний лікар у ліберальній системі, наприклад, Німеччини або у штатній системі Швеції. Чого ми хочемо? Чи хочемо ми захищати нашу систему, так звану систему Семашка, яка базується на поліклінічному рівні, де сімейний лікар — це в основному декларація? Все-таки ми маємо зрозуміти: якщо висмикувати ці реформи шматочками, нічого у нас не вийде.
У Європі, незважаючи на розмаїття культур, духовних цінностей, моделей системи охорони здоров’я, створено таку первинну ланку, яка влаштовує всіх. Вона базується на шести основних принципах. Чому це зроблено? Тому що таким чином з’являється більше можливостей забезпечити однаковий рівень надання медичної допомоги населенню. Кожна з держав має одне, чого ми не маємо у цій системі.
Європейські країни мають систему загальнодержавного медичного страхування і перелік медичних послуг, що забезпечуються державою. Цього у нас немає. Ми почали, як кажуть, не з того кінця, можливо.
Європейські країни мають малий відсоток приватного медичного страхування. Найцікавіше те, що лише тоді можна досягти найкращих показників, коли маєш дешеву первинну ланку. А ми кажемо: у нас реформа ‑ дайте нам мільярд. Тобто чомусь виходить навпаки.
Європейська первинна ланка базується на тому, що екстрена медична допомога надається центрами (те, що й ми хочемо), пацієнти мають право вільного вибору лікаря, лікар загальної практики працює за принципом воротаря. Жоден медичний працівник не піде на вторинний рівень без дозволу сімейного лікаря.
І останнє. Є прикріплене населення, як і у нас, але пацієнт отримує медичне обслуговування за фіксованим страховим внеском.
Тепер декілька слів про нашу сімейну медицину. Дійсно, дуже багато зроблено. Якщо подивитися на організацію та устаткування клінік сімейної медицини, насправді, є позитив у тому, що вони утворені. Такі центри первинної медико-санітарної допомоги діють і в Європі.
Разом з тим є й негатив: 23 відсотки сільських лікарень розміщено у старих непристосованих будинках, більше 8 тисяч цих закладів, гордо названих клініками сімейної медицини, не оснащені автомобілями. А ми тут почули, що автомобіль необхідний, бо треба доїхати, тому що віддаленість зросла, доступність різко зменшується. Найважливіше — необхідно прийняти рішення про фінансування устаткування клінік сімейної медицини на державному рівні, тому що наразі воно здійснюється за рахунок місцевих бюджетів, а там грошей немає.
Питання щодо кількості сімейних лікарів. Ми почули в доповіді, що має бути близько 10 тисяч сімейних лікарів. Але 6 тисяч сімейних лікарів ‑ це просто збереження, це щось середнє між педіатром і терапевтом, до того ж пенсійного віку. Лише в інтернатурі можна підготувати справжнього сімейного лікаря. На мою думку, скорочення підготовки до чотирьох місяців — це величезна помилка.
Тепер декілька слів щодо функцій сімейного лікаря в Україні. Згідно з українським законодавством сімейний лікар має надавати допомогу 1500 громадянам у місті і 1200 — у селі. Проте все-таки проблема виникає як психологічна, так і соціальна. Я маю колегу професора, який сказав: “Ви знаєте, я ніколи не відправлю свого онука до сімейного лікаря. Хай краще його подивиться найгірший педіатр”. Необхідно розуміти, що для здійснення реформ потрібен час. Все-таки діти дошкільного і шкільного віку мають перебувати під наглядом педіатра.
Я хотів би сказати ось що. Сімейна медицина в Україні знаходиться лише на початку свого розвитку. Можливо, проблема полягає в тому, що у жодній європейській країні реформи не проводить відомство, що потребує реформування (Оплески).
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Іване Васильовичу, сідайте.
До виступу запрошується народний депутат України Петренко Павло Дмитрович. Підготуватися Коваль Вікторії Миколаївні.
ПЕТРЕНКО П.Д., секретар Комітету Верховної Ради України з питань верховенства права та правосуддя (загальнодержавний багатомандатний виборчий округ, політична партія “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”). Шановні народні депутати, учасники парламентських слухань! Ситуація в системі охорони здоров’я України, м’яко кажучи, катастрофічна: повна відсутність у медичних закладах ліків першої необхідності, закриття лікарень і поліклінік, відсутність необхідної кількості автомобілів швидкої допомоги, зрив і провал у виконанні програм з імунопрофілактики, боротьби з туберкульозом, ВІЛ/СНІДом. Проведення незаконних медичних досліджень на дітях, масовий обіг неякісних ліків і дуже багато інших проблем, які на сьогодні є трендами роботи нашої системи охорони здоров’я, є тому свідченням.
Чого тільки вартує не так давно розпочата реформа системи охорони здоров’я, яка лише у 2011 році призвела до закриття близько 300 лікарень і 800 поліклінік. У 2012 році цифри ще більш катастрофічні.
Ситуація довкола реформи системи екстреної медичної допомоги така сама. Задекларовані строки, озвучені урядом і профільним міністерством, що “швидка” доїжджає до будь-якого населеного пункту за 10 хвилин, — це повна профанація. Тому що не вистачає й години, для того щоб врятувати важкохворого, а на селі ця проблема взагалі не вирішується, тому що там немає таких автомобілів медичної допомоги.
Катастрофічна ситуація з ліками. Тільки за офіційними даними, близько 10 відсотків ліків є контрафактними, тобто підробкою. Це призводить до того, що в Україні масово гинуть люди від вживання неякісних ліків. Що за такої ситуації робить МОЗ? Замість того щоб виправити ситуацію, МОЗ бере активну участь у державних закупівлях і закуповує сумнозвісні ліки за рахунок державних коштів за значно завищеними цінами.
Тимчасом пересічні українці потерпають від того, що рівень життя дуже низький, а вартість ліків в Україні у рази вища вартості зазначених ліків у сусідніх країнах. За офіційною інформацією, якщо порівняти вартість основних базових ліків у Росії, Білорусі, Молдові та Україні, то в нашій державі ліки дорожчі на 20–600 відсотків.
Наведу декілька прикладів. Ціна препарату для профілактики інсульту, інфаркту “Плавікс” в Україні становить близько 900 гривень, у Болгарії — 140, у Молдові — 172 гривні. Тобто різниця навіть не у відсотках, а в сотнях відсотків. Препарат “Ампріл”, що призначається хворим на серцеву недостатність, в Україні коштує 65 гривень, у Болгарії і Молдові — 25 гривень. Препарат “Мукосат”, що використовується при лікуванні суглобів, в Україні коштує 286 гривень, у Білорусі — в 6 разів менше, лише 41 гривню. І таких прикладів десятки! Більше того, МОЗ не втручається в ситуацію, а закуповує зазначені ліки за рахунок державних коштів за завищеними цінами.
Крім того, існує ще одна системна проблема, проблема органів охорони здоров’я на місцях. У деяких установах спостерігається надлишок ліків або відповідного медичного обладнання, інші медичні установи потерпають від дефіциту ліків.
Усі ці факти свідчать про те, що Міністерство охорони здоров’я вже давно перестало бути органом, який опікується життям та здоров’ям громадян. Це орган, який становить реальну загрозу для українських громадян.
Після того як Міністерство охорони здоров’я стало фігурантом численних корупційних скандалів, пов’язаних із закупівлею за рахунок державних коштів неякісних ліків, з незаконним клінічним дослідженням препаратів на дітях, у парламенті за підтримки представників практично всіх фракцій утворено тимчасову слідчу комісію.
У будь якій європейській країні, якби державний чиновник став фігурантом такої ситуації, він зробив би тільки один крок — подав у відставку. На жаль, керівництво МОЗ цього вперто не розуміє, не бажає врегулювати ситуацію, фактично заховало голову в пісок і розповідає, що у нас все добре, змінює цифри, обманює український парламент, інші державні органи.
На завершення хочу сказати одне: український народ не вибачить такої провальної політики у наболілих для нього питаннях охорони здоров’я. У мене прохання і заклик до керівництва Міністерства охорони здоров’я: досить знущатися над українським народом! Якщо не вмієте і не хочете працювати — ідіть у відставку! Або парламент вас відправить у відставку (Оплески).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, сідайте.
Коваль Вікторія Миколаївна, голова Профспілки працівників охорони здоров’я України. Підготуватися Аніщенку Олександру Володимировичу.
КОВАЛЬ В.М., голова Профспілки працівників охорони здоров’я України. Шановний головуючий! Шановні народні депутати! Шановні учасники парламентських слухань! Те, що українська медицина потребує змін, сумнівів не викликає. Реформування є необхідним та незворотнім. За браком часу дозвольте зупинитися лише на деяких питаннях, які сьогодні найбільше хвилюють профспілку.
Невід’ємною складовою процесу реформування мають бути мотивовані та соціально захищені медичні працівники. Але ж чи повірять вони в те, що обіцяні зміни в галузі сприятимуть підвищенню рівня їхнього життя, якщо вже п’ятий рік поспіль розмір посадового окладу працівника першого тарифного розряду Єдиної тарифної сітки встановлюється Кабінетом Міністрів нижче рівня мінімальної заробітної плати. Як наслідок, працівники втрачають третину заробітку, а це більше 5 тисяч гривень на рік для медичної сестри, більше 6 тисяч — для лікаря-початківця, більше 10 тисяч — для сімейного лікаря, більше 11 тисяч — для лікаря швидкої допомоги, більше 12 тисяч — для лікаря-хірурга.
У поточному році ця статистика була б ще більш вражаючою, якби профспілки не домоглися в кінці березня встановлення з 1 січня тарифу першого розряду ЄТС у розмірі 852 гривні. З грудня буде змінений розмір мінімальної заробітної плати. Ще не відомо, чи зміниться тариф першого розряду, адже Міністерство фінансів вже повідомило профспілку, що на зазначені цілі для бюджетної галузі додатково потрібно виділити більш як 1 мільярд гривень, якого немає. У такому разі розрив між мінімальною заробітною платою і тарифом першого розряду збільшиться з 300 гривень до 366, що призведе до посилення соціальної напруженості.
Шановні народні депутати, просимо допомогти бюджетникам у вирішенні зазначеного питання та внести відповідні зміни до Закону “Про Державний бюджет України на 2013 рік”.
За останній рік у напрямі підвищення мотиваційної складової у пілотних регіонах зроблено певні кроки, запроваджено надбавки за обсяг та якість виконаної роботи. Олег Степанович їх критикував, але не така вже й погана постанова Кабінету Міністрів України №209. Проблема полягає в іншому: посадовий оклад той самий. Якби він був збільшений, тоді надбавки за обсяг та якість зовсім інакше впливали б на розмір заробітної плати.
Ще одне. Підвищення заробітної плати здійснюється за рахунок додаткового навантаження сімейних лікарів, хоча таке навантаження додатково оплачується. Проблема сьогодні більш гостро стоїть у реформованій первинній ланці в непілотних регіонах, оскільки не вдається поки що вирішити питання. За такого самого навантаження, як і в пілотних регіонах, непілотні не отримують доплати за обсяг та якість. Міністерство фінансів, на жаль, поки що позитивного рішення не прийняло.
Низький рівень оплати праці є найвагомішим чинником виштовхування кадрів з медичної галузі. Сьогодні в Україні не вистачає більш як 42 тисячі лікарів, 17 тисяч медичних сестер. Більше 24 тисяч посад зайняті за сумісництвом, працюють 42 тисячі лікарів пенсійного віку, 20 тисяч — передпенсійного.
У зв’язку з цим необхідно залучати молодь, яка має бути провідником реформ. А що вона має? Виплату одноразової грошової допомоги. Молодь необхідно забезпечувати житлом, запровадити виплату надбавки в розмірі 50 відсотків окладу. Особливо це стосується тих, кого направили працювати в села та селища міського типу. Необхідно зняти обмеження щодо надання пільг з оплати житлово-комунальних послуг (пункт “і” статті 77). Я вкотре наголошую, що зазначені гарантії були встановлені в голодні 30-ті роки минулого століття для закріплення кадрів на селі, а не як соціальна пільга для бідних. У кожному регіоні необхідно виконувати розроблені відповідно до Національного плану дій програми місцевих стимулів.
В умовах реформування виникають потенційні ризики у сфері трудових відносин та соціального захисту працівників. Не можна допускати порушення норм трудового законодавства. Профспілка працює з цих питань з місцевими органами виконавчої влади, з територіальними органами Міністерства охорони здоров’я.
Хочу навести приклад щодо державної служби. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження граничної чисельності працівників територіальних органів центральних органів виконавчої влади” від 14 листопада 2011 року №1184, згідно з якою ліквідувалися установи і заклади Державної санітарно-епідеміологічної служби, працівникам при звільненні заборговано мільйони гривень за остаточними виплатами, незважаючи на наявність коштів на спеціальних рахунках колишніх СЕС. На жаль, через казначейство ці кошти не пройшли.
Істотно погіршилися умови оплати праці працівників — державних службовців новоутворених територіальних управлінь через втрату медичного стажу та відсутність стажу державної служби. Профспілка спільно з Міністерством охорони здоров’я пропонували проект постанови для вирішення зазначеного питання, проте Міністерство фінансів категорично відмовило. Спільно з міністерством вдалося зберегти рівень соціальних гарантій, оплати праці, пенсійного забезпечення для працівників лабораторних центрів та працівників територіальних управлінь — не державних службовців.
Екстрена медична допомога. Тут всі говорили про норматив доїзду, але для забезпечення своєчасного прибуття бригади швидкої допомоги потрібно розв’язати весь комплекс проблем: від забезпечення автомобілями до ремонту доріг, освітлення вулиць та нумерації будинків.
Нас дуже хвилюють протиправні посягання на медичних працівників. Останні трагічні події свідчать про незахищеність медиків…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, сідайте, будь ласка.
До слова запрошується Аніщенко Олександр Володимирович, директор комунальної лікувально-профілактичної установи “Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф” Донецької області. Потім останній промовець — Стогній Андрій Борисович.
АНІЩЕНКО О.В., директор
комунальної лікувально-профілактичної установи “Обласний центр екстреної
медичної допомоги та медицини катастроф” Донецької області. Уважаемый президиум! Уважаемые народные депутаты!
Глубокоуважаемые коллеги! Я был удивлен, когда Татьяна
Дмитриевна в своем выступлении вспомнила о моей скромной особе, а потом
подумал: мне волей судьбы посчастливилось участвовать в разработке законодательной
базы, или первого этапа реформирования. Теперь волей судьбы я претворяю в дело
то, что мы написали, делюсь опытом. Могу высказать однозначное мнение: все, что
мы делаем, мы делаем правильно (Оплески).
Только тот, кто ничего не делает, не делает ошибок.
Безусловно, надо кое-что
поменять в законах, кое-что в нормативной базе. И это не
обсуждается! Это как в анекдоте о двух
евреях — обе стороны правы. Я возвращаюсь к главному посылу: мы делаем
правильные шаги. Мы 20 лет поливали эту медицину,
разрушали ее и почти разрушили!
Вы забываете, что в Европе
дефицит врачей составляет 150 тысяч! И если мы сегодня не
начнем кормить наших врачей… Не забывайте слова великого человека: “Народ,
который не хочет кормить свою армию, будет кормить чужую”. К нам едут жители
Азии, а наши врачи уедут на Восток, в Россию, или в
Европу, в Польшу и дальше, в Германию, там дефицит врачей.
О чем мы говорим? Я знаю, у
государства нет денег на все, но надо определять приоритеты. Мы решили, что
приоритетны первичная и экстренная медицинская помощь, значит, в этих двух
секторах в разы надо повысить заработную плату, а потом все остальные проценты.
Я помню, как мы выписывали эти проценты, с разных
сторон подходили — никто не знает. И самое главное, мы забываем, что мы с вами —
люди подконтрольные. Написали, что в эксперименте
можно делать все, что угодно, а потом завтра приходит КРУ…
Итак, я могу сказать, уважаемые
коллеги (это было эмоциональное вступление), что в Донецкой области как в
пилотном регионе в 2012 году из 45 субъектов было создано 28 станций. Они были переданы в областной бюджет,
передано имущество. И уже первый год работы
службы в новых условиях дает нам основание сказать, что введение единой
вертикали управления и финансирования позволило
устранить зависимость от административно-территориальной принадлежности,
повысить оперативность, рационально использовать ресурсы службы, которая
начала работать в условиях единого медицинского пространства.
В 2,4 раза уменьшилось количество непрофильных вызовов,
на 24 процента уменьшилось количество так называемых
технологических вызовов, в 85 процентах вызовов
улучшилась своевременность прибытия.
За прошлый и этот год построено
новое здание центра, ремонтируется здание диспетчерской, закуплено большое количество
диагностической и реанимационной аппаратуры, область получила 167 машин. И это все прекрасно. На сегодняшний день
обеспеченность бригадами в области составляет 0,8 на 10 тысяч населения.
Хочу сказать, что в 2012–2013 годах впервые в Украине, и только в службе экстренной помощи, по всей стране
исполняется статья 49 Конституции, гарантирующая бесплатную медицинскую помощь. Врачи приезжают
с саквояжем и иногда даже не знают, как его использовать. Почему не знают?
Потому что еще не работают по стандартам и протоколам.
Я хочу сказать, что мы
заканчиваем второй этап. С 1 мая мы создали уже новый
центр, в состав которого входят 11 станций, 60 подстанций,
60 пунктов временного и постоянного базирования.
Целая армия — более 6 тысяч человек!
А теперь, если позволите,
поскольку заканчивается время, хочу сказать о том, что нам мешает работать.
Первое. Проблему низкой
укомплектованности кадров мы никогда не решим, пока не повысим заработную
плату. Надо, чтобы человека что-то привлекало.
Второе. Надо направлять молодых
специалистов.
Третье. Для того чтобы улучшить
время доезда, необходимо увеличить количество бригад. Норматив учитывает только
количество населения, но не учитывает низкую плотность и большие расстояния в
сельской местности (Оплески).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександре Володимировичу, сідайте, будь ласка.
До слова запрошується голова Комітету з охорони здоров’я Європейської бізнес-асоціації Стогній Андрій Борисович.
СТОГНІЙ А.Б., голова Комітету з охорони здоров’я Європейської бізнес-асоціації. Добрий день, вельмишановні пані та панове! Від імені 50 міжнародних компаній — виробників лікарських засобів, вакцин, виробів медичного призначення та виробів, що використовуються під час проведення клінічних випробувань, дозвольте подякувати за можливість висловити пропозиції Комітету охорони здоров’я Європейської бізнес-асоціації.
У своєму виступі я хотів би зупинитися на трьох основних питаннях: загальнообов’язкове державне медичне страхування і реімбурсація (повне або часткове відшкодування вартості лікарських засобів для пацієнтів), розвиток клінічних випробувань в Україні, адаптація стандартів і гармонізація технічних регламентів для виробів медичного призначення та медичної техніки.
Хочу почати з питання медичного страхування і реімбурсації ліків. Компанії — члени нашого комітету схвально ставляться до позитивних зрушень, що відбуваються в напрямі покращення доступу пацієнтів до сучасної діагностики захворювань, їх лікування та профілактики за допомогою інноваційних вакцин.
Ми вважаємо, що пілотні проекти з реімбурсації — це позитивний напрям діяльності уряду, що слугує на користь населення України. Водночас існує потреба у продовженні роботи над широкомасштабним запровадженням реімбурсації в Україні як частини загальнообов’язкового медичного страхування. Критичним є розроблення критеріїв включення до зазначених програм як оригінальних, так і генеричних препаратів, що дасть змогу пацієнтам отримати необхідне лікування.
Крім того, потрібно продовжувати роботу з реалізації ініціатив з метою спрощення процесу надходження на ринок лікарських засобів, призначених для лікування онкологічних захворювань, рідкісних захворювань, що потребують лікування препаратами обмеженого застосування (препаратами-сиротами), та ліків, призначених для лікування соціально значущих хвороб, таких як ВІЛ/СНІД і туберкульоз. Ми всіляко підтримуємо ініціативу парламенту та МОЗ щодо спрощення процедури реєстрації таких ліків.
Водночас логічним продовженням цього напряму було б спрощення та здешевлення процедури імпорту зазначених засобів. Зменшення нетарифних обмежень дасть змогу покращити і фізичну, і цінову доступність ліків для пацієнтів, тому ми пропонуємо розглянути можливість скасування процедури перереєстрації ліків як такої, що не існує у країнах Європейського Союзу.
Крім того, ми закликаємо не запроваджувати нові бар’єри для імпорту ліків з країн PACS та прийняти зміни, необхідні для спрощення процедури реєстрації лікарських засобів, вже дозволених до застосування державними органами Європейського Союзу, Сполучених Штатів Америки та Японії.
Ми також вважаємо важливим оновлення національного переліку ліків для державних закупівель, що має базуватися на адаптованих стандартах і протоколах лікування та містити ліки з доведеною ефективністю, включаючи інноваційні препарати.
Стосовно розвитку сфери клінічних випробувань в Україні хотілося б зазначити, що клінічні випробування є перспективним напрямом розвитку сфери охорони здоров’я, що, в першу чергу, слугує на користь пацієнтам та дає змогу отримувати інноваційні ліки на безоплатній основі. Особливо це важливо для пацієнтів з невиліковними хворобами та пацієнтів, медичний спосіб лікування яких є недостатньо ефективним. У багатьох випадках це шанс на продовження життя таких пацієнтів. Тому ми просили б на державному рівні створити стратегію підтримки розвитку клінічних випробувань.
Стосовно пропозицій. Це скасування 20-відсоткового податку на додану вартість для ліків, що використовуються під час клінічних випробувань, ліків, які пацієнти отримують на безоплатній основі. Це дало б змогу розширити діяльність на користь пацієнтів, наростити науково-дослідний потенціал нашої держави та сприяло б надходженню в Україну іноземних інвестицій.
Варто зазначити, що, починаючи з 1990-х років, в Україні проведено близько 1 тисячі клінічних досліджень, в яких взяли участь приблизно 100 тисяч пацієнтів. Це дало змогу пацієнтам безплатно отримати доступ до інноваційного лікування.
Актуальним питанням є також гармонізація процедури ввезення зареєстрованих ліків, призначених для використання у клінічних випробуваннях, з відповідною міжнародною практикою. Це сприятиме ліквідації ризиків небезпеки для пацієнтів, які беруть участь у клінічних випробуваннях.
Стосовно виробів медичного призначення ми просимо Міністерство охорони здоров’я прискорити роботу в напрямі адаптації та затвердження необхідних стандартів на державному рівні. Ця робота має бути завершена до затвердження також гармонізованих із законодавством ЄС технічних регламентів з медичних виробів, які обов’язково мають вступити в дію з 1 липня 2014 року. Звертаємо увагу, що в Україні досі відсутні стандарти щодо органів акредитації.
Користь для населення України матиме спрощення процедури доступу на ринок медичних виробів, маркованих знаком СЄ… (Оплески).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, сідайте, будь ласка.
Шановні учасники парламентських слухань! Ми завершили слухати промовців, залишився ще 21 бажаючий. Усі, хто не встиг виступити, мають подати свої доповіді у письмовій формі до секретаріату комітету. Їх обов’язково включать до стенограми парламентських слухань.
А тепер я запрошую на трибуну міністра охорони здоров’я України Богатирьову Раїсу Василівну для відповідей на запитання, 5 хвилин. Після неї — голова комітету Бахтеєва Тетяна Дмитрівна.
БОГАТИРЬОВА Р.В. Шановний Ігорю Григоровичу, я думаю, що питання, які виникли протягом сьогоднішнього обговорення, дають мені підстави зробити певні висновки.
Перше. Усі промовці говорили про визнання необхідності змін. Це свідчить про те, що всі присутні, незалежно від сторін, розуміють величезні проблеми, які накопичилися в багатьох сферах життєдіяльності нашої країни, у тому числі у сфері охорони здоров’я.
Таким чином, реформи — це відповідь на проблеми. Ніхто не проводить реформи у країні з усталеною фінансовою системою, соціальною сферою, де немає економічних проблем, здійснюються послідовні системні кроки. Реформи — це відповідь, це рецепти, це кроки, які необхідно робити спільно. І галузь не може робити їх самостійно. Це міжсекторальна взаємодія. Саме тому ми говоримо, що інтегральним показником розвитку суспільства є рівень здоров’я населення і рівень материнських і дитячих втрат. Це інтегральний показник.
Хочу подякувати всім, хто виступає за продовження проведення реформ. Реформи — це відповідь на ті проблеми, які у нас накопичувалися роками. Тобто це не чиясь забаганка, не бажання однієї чи двох осіб, це — визнання необхідності.
Чи треба було чекати іншого періоду, чи варто було починати, як дехто казав, у 2005 чи 2008 році? Ідеальних часів для проведення реформи не буває. Не буває ідеального стану економіки, коли вона змогла б забезпечити проведення будь-якої реформи, у тому числі такої складної, як медична, усіма видами ресурсів. Мова йде не лише про гроші, а й про кадрове забезпечення. І ви про це говорили.
Ми збільшуємо державне замовлення. Чому така прогалина? Бо в попередні роки відсутність державного замовлення призвела до того, що ми не маємо на сьогодні фізичних осіб. А ті, які є, на 50 відсотків похилого і дуже похилого віку.
Щодо прорахунків, недоліків. Великий філософ Петро Чаадаєв сказав: “Ми не можемо змінити минуле, але в наших силах створити майбутнє”. Мені здається, з цих пропозицій треба брати те, що ми зробимо для майбутнього. Ми збільшуємо державне замовлення для того, щоб через 5–7 років у нас були лікарі. Незалежно від того, хто буде вести соціальні, гуманітарні питання, вирішення цієї проблеми з вашою підтримкою на сьогодні започатковано і буде продовжуватися в подальші роки.
Зміни в системі фінансування. Скільки існує незалежна держава, стільки говоримо, що треба змінювати фінансування, не на ліжко-місце. Чи швидко це можна здійснити? Ні. Ми були свідомі того, і ті, хто причетний до започаткування реформ (я тільки трохи більше року працюю міністром), добре розуміли, що в комплексі ресурсів стільки немає і не буде найближчим часом. Через те пішли на пілотні проекти.
Саме реалізація пілотних проектів дає можливість побачити, чи є прорахунки. Є, адже досвіду у проведенні широкомасштабної реформи первинної та екстреної медичної допомоги на місцях немає. І медичні працівники, і пацієнти переважно бояться, аби не було гірше. Чи є тут недоліки? Є, їх треба виправляти, і ті пропозиції, які лунають… Якщо б це тільки стосувалося розмов, приїхали і розказали. А це вимагає постійного здійснення кроків, роз’яснення позитивів, поширення кращого досвіду.
Думаю, що нам не треба звертати з цього шляху. Ми визначилися, що економічні питання є у світі, не тільки в Україні, і ми не звернемо назад, бо деморалізація, деградація системи потім буде незворотньою. Я дякую вам за те, що ви підтримали думку, що неможливо згортати реформи.
Пілотні проекти. Я дивлюся на колег, які звітували і розповідали про те, що вони зробили кров’ю і потом. Думаю, що абсолютно зрозуміло, що ми їм і надалі будемо допомагати, цей позитивний досвід буде використаний у майбутньому.
Я не можу, знаючи свій характер, не сказати про те, що я тут почула. Можна вислухати все, сприймати по різному, але я нікому не дозволю принижувати моїх колег і вимагаю публічного вибачення перед колегою з Дніпропетровщини Валентиною Гінзбург. Я не дозволю принижувати моїх колег! Якщо є безпідставні звинувачення — це емоції, якщо є факти — є прокуратура. І не варто деяким обранцям так безсоромно відпрацьовувати заохочення.
Стосовно Тернопільської області, яка є єдиною областю, де не затверджено бюджет, і охорона здоров’я потерпає…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Раїсо Василівно, завершуйте, будь ласка.
БОГАТИРЬОВА Р.В. Не роздавайте порад, кому і що проводити, майте терпіння і елементарну повагу! (Оплески).
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, сідайте, будь ласка.
Для відповідей на запитання запрошується голова Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Бахтеєва Тетяна Дмитрівна. Будь ласка, Тетяно Дмитрівно.
БАХТЕЄВА Т.Д. Шановні колеги, до мене надійшло таке запитання: “Яких заходів планує вжити Верховна Рада для захисту життя і здоров’я працівників швидкої медичної допомоги після випадку в Запоріжжі? Як захистити медиків під час виконання професійної діяльності?”
Я вже багато з цього приводу давала інтерв’ю. Хочу сказати, що я працюю над законопроектом щодо внесення змін до Закону “Про екстрену медичну допомогу”, приблизно за тиждень він буде зареєстрований у Верховній Раді. У цьому законопроекті я пропоную повністю забезпечити захист медичних працівників швидкої медичної допомоги (Оплески). Впевнена, що всі народні депутати мене підтримають, і закон працюватиме в нашій країні.
Невдовзі свято. Здоров’я, добра, успіхів! Я завжди поруч з вами. Працюємо (Оплески).
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Тетяно Дмитрівно, сідайте, будь ласка.
Шановні учасники парламентських слухань! Для багатьох із нас сьогоднішні парламентські слухання розкрили різні аспекти медичної реформи, що проводиться в Україні. Ми ознайомилися з позицією усіх зацікавлених сторін. Дякую за виступи і конструктивну дискусію.
Стає зрозумілим, що забезпечення здоров’я громадян вимагає виконання цілого комплексу завдань, які мають бути наповнені реальним змістом. Реформа має проводитися для людей, а не заради самої реформи. Кінцева мета — забезпечення здоров’я громадян. Для цього необхідно забезпечити передусім профілактику захворювань, якість і доступність медичних послуг, наявність в аптеках дешевих і водночас ефективних та якісних ліків, популяризацію здорового способу життя.
Реалізація кожного з названих завдань вимагає чіткого розуміння проблеми, розроблення заходів, що дадуть змогу подолати негативні явища та досягти бажаних результатів, запровадження моніторингу виконання намічених заходів. Глибоке усвідомлення зазначеного дасть можливість формувати та реалізовувати державну політику у сфері охорони здоров’я, дати професійну оцінку досягненням і недолікам.
До народних депутатів надходять численні звернення громадян щодо недопущення закриття лікарень, особливо в сільській місцевості. Переконаний, що реорганізація закладів охорони здоров’я має проводитися виключно з урахуванням реальних потреб громадян.
Якнайшвидшого вирішення потребує проблема підвищення престижності професії лікаря. Заробітна плата працівників сфери охорони здоров’я є однією з найнижчих серед інших галузей. Через те після закінчення вищих навчальних закладів молодь віддає перевагу роботі в комерційних структурах, навіть не за спеціальністю. Як наслідок, не вистачає дільничних лікарів, укомплектованість закладів охорони здоров’я педіатрами подекуди ледь сягає 50 відсотків. Випадки смерті дітей під час уроків фізкультури підтвердили необхідність зміни підходів до збереження здоров’я школярів.
Надзвичайно гострою на сьогодні є проблема імунізації, зростає кількість відмов від проведення щеплень. Така ситуація потребує вдосконалення інформаційної роботи як серед лікарів, так і серед населення, підвищення рівня доступності і безпечності імунопрепаратів, безперервного навчання фахівців, задіяних у програмах імунізації.
Потребує подальшого вдосконалення процедура здійснення державних закупівель. Необхідно визначитися з тим, яким чином має здійснюватися регулювання цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення. Безумовно, контроль необхідний.
На завершення я хотів би звернутися до Комітету з питань охорони здоров’я з приводу підготовки до парламентських слухань. Парламентські слухання проводяться для того, щоб виявити і почути думку якомога ширшого кола громадян, пацієнтів, медичних працівників та інших фахівців. Натомість із 42 заявлених промовців лише 13 не представляють органи влади. У зв’язку з цим я змушений запропонувати тим, хто не встиг виголосити свої виступи, подати їх до комітету для включення до стенограми.
Шановні учасники парламентських слухань! Усім вам роздано підготовлений профільним комітетом проект рекомендацій. У багатьох виступах прозвучали думки та побажання, які варті врахування у рекомендаціях. Крім того, пропонуємо всім бажаючим протягом тижня подати до Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я свої аргументовані письмові пропозиції до розданого проекту рекомендацій парламентських слухань.
Давайте подякуємо комітету за якісну підготовку. Дякую всім за участь у парламентських слуханнях. Бажаю всім успіху та міцного здоров’я!
До побачення (Оплески).
НЕВИГОЛОШЕНІ ВИСТУПИ
ГЕЛЕВЕЙ О.І., секретар Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я (загальнодержавний багатомандатний виборчий округ, політична партія “Всеукраїнське об’єднання “Свобода”). Безперечно, створена ще за часів Радянського Союзу система охорони здоров’я не відповідає вимогам і реаліям сьогодення та потребує реформування і змін.
Яку систему охорони здоров’я ми хочемо збудувати? На перший погляд, сучасні реформи в медицині — це хаотичний рух невідомо куди, в якому швидше видно бажання вибудувати корупційні схеми з відмивання величезних бюджетних коштів, ніж прагнення реально забезпечити людям якісну, доступну і безплатну медичну допомогу. Відбувається типове проштовхування реформ згори. Немає аналізу, тільки суха статистика. Невже все добре? Невже соромно визнати свої помилки за результатами реформування у пілотних регіонах, щоб потім їх не повторювати в масштабах усієї держави?
Ось лише декілька прикладів. У Дніпропетровській області закрито 14 пологових будинків з 22 по районах. Як результат, минулого року в області померло 370 дітей до одного року, що майже на 8% більше, ніж у 2011 році. Не менш трагічною є цьогорічна статистика: тільки за січень 2013 року смертність зросла на 61,5% — померло 42 дитини. І що, це когось зупинило? Та ні! Дніпропетровська обласна рада, більшість у якій складає Партія регіонів, і далі голосує за реорганізацію лікарень і поліклінік шляхом їх об’єднання, тобто за закриття, що є прямим порушенням статті 49 Конституції України.
Необхідно не закривати медичні заклади, а розбудовувати систему фельшерсько-акушерських пунктів і амбулаторій, надто у сільській місцевості. Медична допомога і профілактика захворювань має наближатися до людей, а не віддалятися.
Сухі цифри статистики свідчать про те, що показники смертності і здоров’я людей у пілотних регіонах нерідко гірші, ніж у решті областей. Так, у Донецькій області смертність перевищує народжуваність майже на 30%, що є найгіршим показником в Україні. Тож не дивно, що на Донбасі середня тривалість життя становить 67 років, а в Центральній і Західній Україні — 72. У людей просто крадуть п’ять років життя.
Натомість хочу відзначити, що Львівська обласна рада не дала закрити жодного медичного закладу, хоча такі наміри у нинішньої місцевої влади були.
Таких прикладів можна наводити безліч. То й не дивно, що по всій Україні створюються громадські організації боротьби з наслідками так званих медичних покращень, майже щодня люди виходять на вулиці, щоб відстояти своє право на доступну медичну допомогу.
Які кроки потрібно зробити? Передовсім необхідно розробити сучасну концепцію розвитку системи охорони здоров’я в Україні, яка відповідала б потребам і реаліям сьогодення, враховувала сучасні моделі управління та соціально-економічні зміни в житті країни. Звичайно, ставлячи на перше місце профілактику і формування здорового способу життя.
Потрібно також впроваджувати нові механізми фінансування в ланцюгу “держава — медичний заклад — лікар — пацієнт — страхування — держава”. Не можна забувати і про впровадження новітніх інформаційних технологій на загальнодержавному рівні, про створення електронного реєстру пацієнтів та комп’ютеризованого робочого місця лікаря.
Проте спочатку треба провести повний аналіз результатів реформування системи охорони здоров’я в пілотних регіонах, зробити відповідні висновки, визначити позитивні і негативні моменти, а вже потім рухатися вперед.
А як це зробити, якщо в МОЗ досі не розроблені ефективні і зрозумілі індикатори якості медичної допомоги для оцінки результатів пілотних проектів, як того вимагає стаття 11 Закону “Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві”? Не кажучи вже про те, що згідно з тією ж статтею громадськість має широко залучатися до проведення моніторингу та здійснення контролю якості медичної допомоги у пілотних регіонах. Де науково обґрунтоване опитування громадської думки та її аналіз? Чи ми маємо дізнаватися про побажання людей тільки після того, як вони вже вийдуть на вулицю, або коли пишуть листи відчаю, звертаючись до різних інстанцій, у тому числі до народних депутатів України?
Тому вже сьогодні треба не тільки запровадити мораторій на закриття медичних закладів, а й заборонити проведення будь яких змін у непілотних регіонах до завершення експерименту та підбиття підсумків.
І наостанок. Не можна не відзначити вакханалію, що відбувається під час державних закупівель ліків і медичного обладнання. На сьогодні в системі Національної академії медичних наук 144 позиції медобладнання, закупленого в 2011–2012 роках на загальну суму 139 мільйонів 621 тисяч 300 гривень, не введено в експлуатацію, подекуди воно просто іржавіє, нерозпаковане стоїть по закутках інститутів. А закупівельна ціна не витримує жодної критики, вона іноді у 5 разів вища, ніж у виробника. Тому при проведені тендерів необхідно на законодавчому рівні заборонити фірми-посередники і встановити прямий зв’язок між державою та виробником.
ВО “Свобода” наголошує: припиніть знущатися над людьми! Бо будь-які необдумані експерименти над системою охорони здоров’я насамперед є експериментами над життям людей, здоров’ям нації і нашим спільним майбутнім.
ГРЕВЦОВА Р.Ю., президент Всеукраїнської громадської організації “Українська медико-правова асоціація”. Сьогодні перед системою охорони здоров’я України стоїть нелегке, але вкрай важливе завдання — подолати проблеми, успадковані від минулого, і водночас дати гідну відповідь на нові виклики. Це виклики, які є складними навіть для високорозвинених економік і демократій.
Нещодавно аналітики The Economist Intelligence Unit представили дослідження “Майбутнє охорони здоров’я в Європі”, в якому спрогнозували п’ять можливих сценаріїв розвитку охорони здоров’я до 2030 року. За браком часу я не зупинятимуся на них. Проте якщо деякі з цих сценаріїв (наприклад, тріумф технологій з визначальною роллю “електронного здоров’я” у менеджменті охорони здоров’я) справдяться, і якщо в Україні не буде проведено системних реформ, ми ризикуємо залишитися Європою тільки географічно.
Отже, які тренди слід врахувати і яким має бути законодавче підґрунтя перетворень?
Перше. Визначаючи державну політику в охороні здоров’я, чому має сприяти програма “Здоров’я-2020: український вимір”, варто пересвідчитися, чи є очікувані результати науково обґрунтованими, заходи — конкретними, а показники — вимірюваними.
Друге. Має поглибитися інтеграція системи охорони здоров’я і системи соціального забезпечення. Адже це не замкнені системи, а сполучені посудини, і здоров’я людини — це їхня спільна відповідальність.
Третє. Законодавче забезпечення має відбуватися не шляхом реалізації вельми дискусійної ідеї щодо розроблення проекту Медичного кодексу, який у жодному разі не можна приймати під час проведення реформ, а шляхом прийняття засадничих спеціальних законів, що вирішуватимуть конкретні найважливіші проблеми, а саме:
належне визначення прав і, особливо важливо, механізмів реалізації цих прав, а також обов’язків пацієнта, що дасть змогу уникнути поширення так званої захисної медицини;
наповнення реальним змістом прав і гарантій медичних та фармацевтичних працівників, адже захищеність медиків є запорукою захищеності прав пацієнта;
запровадження самоврядування в охороні здоров’я, в тому числі з метою участі медичної спільноти у зовнішньому контролі якості медичної допомоги, зокрема у процедурах атестації медпрацівників, ліцензування і акредитації закладів охорони здоров’я, а також перегляд самих цих процедур;
надання закладам охорони здоров’я статусу повноцінних суб’єктів господарювання.
Потрібне розроблення і прийняття законопроектів про внесення відповідних змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я та про заклади охорони здоров’я і медичну діяльність.
Четверте. Для ефективного захисту суб’єктів правовідносин у сфері охорони здоров’я необхідне реформування інституту судово-медичної та судово-психіатричної експертизи. З цієї високої трибуни як адвокат я низько вклоняюся неупередженим судмедекспертам, яких мені пощастило зустріти у своїй професійній діяльності, але проблему здатне вирішити лише законодавче запровадження світових стандартів незалежності експертів.
П’яте. У зв’язку з цим варто звернути увагу на необхідність парламентського контролю за діяльністю уряду. Так, наприклад, за 19 років існування в Основах законодавства України про охорону здоров’я норми про можливість здійснення альтернативної медичної експертизи, порядок та умови проведення якої визначаються Кабінетом Міністрів України, жоден склад уряду так і не ухвалив відповідної постанови.
Шосте. Слід встановити належні законодавчі передумови для реімбурсації (відшкодування витрат на споживання) лікарських засобів.
Сьоме. Необхідне законодавче підґрунтя для моніторингу дотримання етико-правових принципів при застосуванні досягнень біомедицини, у тому числі удосконалення регулювання діяльності локальних комісій з питань етики та створення Національної етичної комісії при МОЗ України з повноваженнями, притаманними подібним інституціям за кордоном.
Восьме. Потрібна подальша інституціоналізація медичного права (точніше, відповідно до світових тенденцій, health law — охороноздоровчого права), визнання його окремою науковою спеціальністю, запровадження відповідної спеціалізації у юридичних вишах, які мають забезпечувати систему охорони здоров’я юридичними кадрами, здатними надавати висококваліфіковану правову допомогу пацієнтам та іншим суб’єктам охороноздоровчого права.
За даними соціологів, саме здоров’я і родину українці вважають найважливішими життєвими цінностями, тож здоров’я цілком може слугувати цементуючою ідеєю для українського суспільства. Громадськість чекає роботи над допущеними помилками від влади і конструктивних дій від опозиції.
Вкрай важливо, щоб рекомендації парламентських слухань були не тільки зафіксовані, а щоб був запроваджений і ефективний контроль за їх виконанням.
Cподіваюся, що невдовзі кожен з нас зможе впевнено повторити Франкове “Я син народу, що вгору йде”.
ДЕРЕВ’ЯНКО Ю.Б., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією (одномандатний виборчий округ №87, Івано-Франківська область, самовисуванець). Прикро констатувати, але під гриф “покращення” потрапила й українська медицина.
Хочу звернутися до сьогоднішніх доповідачів, виступи яких нагадують доповіді на партійних конференціях часів СРСР, коли добираються необхідні показники, демонструється оманливий успіх так званої реформи, а справжній стан речей приховується. Реформа не означає скорочення працівників, лікарень, сільських фапів, амбулаторій під виглядом так званої оптимізації.
Реформа запланована спочатку як експеримент у чотирьох регіонах, і лише після вдалого експерименту вона мала б бути запроваджена по всій Україні. Поза тим, ця реформа впроваджується вже сьогодні на всій території України. Як наслідок, скорочуються десятки лікарень, тисячі медичних працівників, а точну кількість закладів, закритих внаслідок цієї реформи, ретельно приховують.
Тому запитання до уряду: скільки закладів охорони здоров’я вже закрито? І чи знаєте ви, що ця реформа є неконституційною? Адже у статті 49 Конституції визначено, що скорочувати існуючу мережу державних і комунальних закладів охорони здоров’я забороняється.
Усе, про що ми говоримо тут, свідчить про те, що ця медична реформа є антинародною і спрямована просто на скорочення кількості населення України. Тому завдання парламенту — домогтися припинення скорочення закладів охорони здоров’я. Потрібно зупинити закриття лікувальних закладів під виглядом оптимізації.
Я є депутатом-мажоритарником і бачу медичну реформу очима людей. До мене щомісяця звертаються на прийомах сотні людей, які скаржаться на неможливість отримання медичних послуг. Насамперед це стосується сільської місцевості.
Фахових медичних працівників дуже важко зацікавити роботою у сільській місцевості, а тепер ще й скорочують ліжко-місця, лікарні перетворюють на амбулаторії, а амбулаторії — на фапи. Як наслідок, відбувається скорочення фахівців. Як звичайній людині в таких умовах залишитися живою-здоровою? Навіщо такі дії називати реформою?
Медичне обслуговування для громадян стає дедалі менше доступним. Якщо людина має тяжке або середньої тяжкості захворювання, то в умовах фактичної відсутності безоплатної медицини для неї таке захворювання є вироком. Вона змушена продати все, що має, віднести гроші в лікарню, при тому не маючи гарантій, що її вилікують. Влада має почати з себе та зі своїх спецлікарень! Показово, що поки скорочують сільські лікарні, на ремонт лікарні “Феофанія” уряд виділяє 0,5 мільярда гривень.
Сьогодні ви багато говорили про покращення екстреної медичної допомоги, на потреби якої, за вашими словами, спрямовується багато зусиль. А я вам розкажу, як це відбувається не на папері, а в реальному житті. Такий приклад. У Надвірнянському районі Івано-Франківської області, населення якого становить близько 120 тисяч мешканців, відповідно до встановлених Міністерством охорони здоров’я нормативів має бути 9,25 бригади швидкої допомоги, а є тільки 6. То як можна говорити про швидкість та якість надання медичних послуг? А це ж район з переважно сільською та гірською місцевістю. За три роки впровадження реформи швидка допомога не отримала жодного автомобіля.
Тому я вніс на розгляд Верховної Ради законопроекти, прийняття яких не дозволить скорочувати заклади охорони здоров’я — лікарні, поліклініки, амбулаторії, фапи: про внесення змін до Закону України “Про порядок проведення реформування системи охорони здоров'я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві” щодо збереження існуючої мережі державних і комунальних закладів охорони здоров’я (№2898) та про внесення змін до Закону України “Про пріоритетність соціального розвитку села та агропромислового комплексу в народному господарстві” щодо недопущення скорочення мережі закладів охорони здоров’я у сільській місцевості (№2899).
Я вимагаю припинити цю ганебну практику і наполягаю на запровадженні мораторію на закриття медичних закладів! Вимагаю зробити перші реальні і дієві кроки, які дадуть конкретні результати.
На сьогодні, в тому числі й за моєю ініціативою, у Верховній Раді зареєстровані законопроекти про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підвищення ставок акцизного податку на пиво (№2876), про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2013 рік” (№2875) та про внесення змін до Бюджетного кодексу України (№2880) щодо спрямування доходів від підвищення ставок акцизного податку на пиво на фінансування заходів з охорони здоров’я та Національної дитячої спеціалізованої лікарні “Охматдит”. Цим пакетом законопроектів передбачається підвищення акцизного податку на пиво, одержані кошти в розмірі 2 мільярди гривень будуть спрямовані на фінансування будівництва сучасного лікувально-діагностичного комплексу Національної дитячої спеціалізованої лікарні “Охматдит”, а ще 2 мільярди гривень на рік спрямовуватимуться на здійснення заходів, пов’язаних з охороною здоров’я. Пропоную МОЗ України ініціювати спрямування цих коштів на придбання автомобілів швидкої допомоги, насамперед для сільської місцевості.
Ці законопроекти є одними з небагатьох, де передбачаються не тільки реальні заходи з реформування медицини, а й визначені джерела фінансування для реалізації цих заходів. Користуючись нагодою, прошу народних депутатів їх підтримати.
КАМІНСЬКА Н.О., голова благодійної спілки “Надія” (Вінницька область). Реформа медичної галузі надзвичайно потрібна, медицина має бути максимально наближена до кожної людини і забезпечувати рівний та справедливий доступ до медичних послуг належної якості, а її впровадження має відбуватися професійно, поетапно і мати належне фінансове забезпечення. Реформа має відбуватися за такими етапами:
формування особистої відповідальності за власне здоров’я;
професійна підготовка сімейних лікарів;
оснащення амбулаторій сімейних лікарів.
Після проходження цих етапів можна сказати, що ми готові до реформи.
На сьогодні держава не готова до швидких перетворень. Потрібне поступове виділення коштів на амбулаторії сімейної медицини, створення мережі з відповідним матеріально-технічним забезпеченням та кадрами. Необхідно забезпечити реалізацію права пацієнтів на вільний вибір лікаря первинної ланки, подбати про запровадження та розвиток нових медичних технологій для надання якісної медичної допомоги населенню.
Єдина ланка, яка може взяти на себе відповідальність за надання медичної допомоги населенню, — дільничний терапевт. Жоден з вузьких спеціалістів за півроку не стане добрим сімейним лікарем. Необхідно посилити підготовки сімейних лікарів у медичних університетах, починаючи зі студентських років.
Непрофесійність сімейних лікарів штучно створена. Транспортом сімейні лікарі забезпечені, а бензином — ні. Питання забезпечення спеціалістів житлом залишається відкритим. Вони не мають нічого, крім тонометра.
Зруйновано систему швидкої допомоги. Для пересічного громадянина це катастрофа! А якість доріг?
На етапі переходу до сімейної медицини дуже важливо зберегти педіатричну службу. Здоров’я дітей — це майбутнє нації. Це працездатність населення, настрій, бажання розбудовувати державу.
Не менш важливе питання — здоров’я жінки-матері, збереження акушерсько-гінекологічної служби на селі.
Запровадження страхової медицини. Без неї медицина не виживе і не поліпшиться. Лише страхова медицина примусить кожного нести відповідальність за своє здоров’я. І це має бути основою політики держави в питаннях забезпечення здоров’я нації. Спочатку це, а потім — реформа.
Реформа не дасть ефекту, якщо не примусити людей (переконати їх у цьому) вести здоровий спосіб життя, бути відповідальними за своє здоров’я.
Усі скаржаться на побори в лікувальних закладах. Поборами часто називають внески пацієнтів на утримання лікувального закладу, виконання ним своїх прямих функцій, забезпечення якості обстеження та лікування. А лікувальні заклади забезпечуються державою лише на 30 відсотків мінімальної потреби. Тому вони й не можуть надати пацієнту якісне обстеження, діагностику та лікування відповідно до сучасних вимог, затверджених протоколами лікування відповідно до вимог Міністерства охорони здоров’я.
Порушений принцип єдиного медичного простору на рівні району. Тепер РТМО поділено на три структури: центр первинної медико-санітарної допомоги, стаціонарні відділення лікарні та швидка допомога. Між ними немає чітко відпрацьованого механізму взаємодії, від чого найбільше страждає пацієнт.
Не секрет, що лікувальні заклади не мають коштів на придбання хімічних реактивів, перев’язувальних матеріалів тощо. Вимоги зростають, а можливості — на тому самому рівні.
Одним з аспектів реформи медицини є відкриття хоспісів. Немає жодного нормативного документа, який дав би можливість відкрити хоспіс! Це надзвичайно актуальна проблема, тому необхідно розробити державну програму щодо надання паліативної та хоспісної допомоги населенню.
Медицина в районі обслуговування повинна бути єдиною, а саме: один головний лікар і заступник по мережі, який відповідає за організацію медичної допомоги населенню. Сьогодні не потрібен завідувач райздороввідділу, є ще багато непотрібних структур у наданні медичної допомоги.
Вінниччина проти так званої медичної реформи, яка насправді є експериментом над вінничанами.
КОЗЛОВ В.В., голова громадської
організації “Незалежний батьківський рух “За наших дітей”. Я — житель города Днепропетровска, папа двух
замечательных детей — Ивана и Богдана. Еще год назад я даже и не думал о том, что
буду обращаться к народным депутатам Украины с этой высокой трибуны
с требованием отменить реформу здравоохранения. Реформировать медицину,
конечно же, необходимо, но не таким образом, как мы наблюдаем в течение
последних двух лет в Днепропетровской области.
Реформа в существующем формате
фактически отдалила медицину от пациентов и резко снизила качество медицинских
услуг. Судите сами, так называемая медреформа для моей семьи началась с того,
что в нашей любимой детской поликлинике с уютными и
просторными холлами, приспособленными для детей, в одночасье появились
кашляющие и сморкающиеся взрослые пациенты, а также врачи, которые их лечат.
А нашего педиатра пересадили в
непригодное полузаброшенное здание в 20 метрах от
детской поликлиники, с трещинами на стенах и потолке, с дырами в полу, в
которые легко может угодить ребенок. В так называемой амбулатории не было
мебели, медицинского инвентаря. И кабинет педиатра расположен по соседству с
кабинетом взрослого психиатра. Во-первых, наши дети подвергались риску, стоя в
одной очереди с пациентами с нарушенной психикой.
Во-вторых, дети находились в помещении, не соответствовавшем нормам СанПиНа и
Примерного табеля оснащения. Кстати сказать, ни одна амбулатория города и области
не соответствует принятым нормам СанПиНа (приказ МОЗ Украины №259 от
02.04.2013) и Примерного табеля оснащения (приложение к приказу МОЗ Украины
№132 от 23.02.2012). Это и есть обещанное приближение
медицины к народу?
А каким приближением медицины к
людям можно объяснить то, что в одном здании бывшей поликлиники в крупных
жилмассивах города — “Победа”, “Тополь”, “Левобережный” и других — сегодня размещены сразу по 3-4 амбулатории? Разрушение целостных поликлинических
комплексов привело к тому, что диагностическое
оборудование (УЗИ, флюорограф, рентген-кабинеты) и лаборатории для расширенных анализов переданы на
вторичный уровень, а 80 процентов пользователей
этого оборудования остались на первичном уровне — в амбулаториях. По Приказу
МОЗ “Об утверждении примерных штатных нормативов центра первичной медицинской
(медико-санитарной) помощи” (№129 от 23.02.2012) на первичном уровне осталось
только 0,1 ставки узкопрофильных врачей на 1 тысячу пациентов (например, на 100 тысяч человек в ЦПМСП осталось всего 10 узкопрофильных
специалистов). Это привело к тому, что родители с детьми вынуждены ездить на другой конец города, чтобы сдать расширенный
анализ или получить консультацию узкопрофильного специалиста. Медреформа в
современном формате предоставила жителям города выбор: либо долго стоять в
длинной очереди, либо — платная медицина.
О каком повышении качества
медицинских услуг можно говорить, если медреформа уничтожила такое понятие, как
профилактика заболеваний? Ярким примером тому — отмена “Дня здорового
ребенка”, отмена диспансеризации, сокращение кабинетов инфекционных
заболеваний и отдела дошкольно-школьной медицины, а также смешение потоков
пациентов, что обусловливает усиление социальной напряженности в обществе. Вот
лишь один пример. В очереди на сдачу анализов возник конфликт за право войти
первым между будущей мамой и стариком — инвалидом войны, который говорит:
“Выбирай, внучка, если ты пойдешь первой, тогда я пойду домой и тихонько умру”.
О каких улучшенных механизмах
финансирования можно говорить, когда на ремонт одних центров выделяются
миллионы, а на другие — в десятки раз меньше либо вообще ничего? Когда за весь
период реформ в городе не построено ни одной новой амбулатории. Когда
официальные лица говорят о среднем уровне зарплаты на первичном уровне в 7 тысяч гривен, а реальные зарплаты узкопрофильных
врачей — 2–2,5 тысячи (при стаже более 30 лет),
семейного врача — 3–3,5 тысячи гривен. Когда в результате
реформы мы получили удвоение административного персонала (два главных врача,
два заместителя, два бухгалтера, два инспектора по охране труда и гражданской
обороне)! Где тут улучшение и оптимизация?
Несколько дней назад
Независимое родительское движение “За наших детей” обратилось к гаранту
соблюдения Конституции с требованием защитить права наших детей на качественное
и бесплатное медицинское обслуживание. Это обращение
вызвано тем, что уже с 2015 года в Днепропетровской
области не останется ни одного врача-педиатра, а лечить детей будут наспех
переученные за четыре — шесть месяцев так называемые семейные врачи. Вопрос
обеспечения квалифицированным медперсоналом стоит особо остро, ведь сегодня до
60 процентов врачей первичного уровня — пенсионного
возраста!
По переученным семейным врачам
приведу только один пример. Мама с ребенком трех лет обращается к семейному врачу
с жалобой на высокую температуру у малыша. Переученный семейный врач так и не
смог найти подход к ребенку и просто осмотреть горло. Когда же дело дошло до
назначения курса лечения, то семейный врач, поинтересовавшись, что ранее назначал
в таких случаях педиатр, назначил те же лекарства.
И еще одна ремарка. Подавляющее
большинство педиатров, которых вынудили пойти на курсы семейных врачей, заявляют,
что как только их заставят вести прием взрослых пациентов, они уволятся! То же
самое можно услышать от терапевтов, которые боятся лечить маленьких детей.
Сегодня на дворе еще не 2015 год, но цифры статистики уже говорят о пилотных
областях как о регионах — лидерах по детской и перинатальной смертности! Я
прошу вас вслушаться в данные официальной
статистики. За первый полный год медреформы смертность детей до одного года в
некоторых пилотных регионах выросла до 14 процентов,
в то время как в целом по Украине снизилась. А в январе 2013 года в Днепропетровской области количество умерших
детей до одного года увеличилось на 62 процента.
В 2012 году смертность в перинатальном периоде в
некоторых пилотных регионах увеличилась до 11 процентов,
а по Украине осталась без изменений. Как объяснить, что в Днепропетровской
области, где работают два современных перинатальных центра, смертность в
перинатальном периоде в 2012 году возросла на 7 процентов?
Что-то идет не так! Необходим детальный, глубокий анализ.
Кто-нибудь из присутствующих
видел результаты анализа эффективности
медреформы? Необходимо регулярно анализировать:
финансово-экономический эффект
от реформы;
денежные потоки;
прогнозную окупаемость
инвестиций в медицину;
реальную статистику
заболеваемости, смертности;
соблюдение действующего
законодательства по защите прав детей.
Кроме того, необходимо регулярно
проводить и анализировать независимые социологические исследования. Почему это
не делается? Ведь речь идет об эксперименте, результаты которого должны быть
прежде проанализированы, и лишь потом реформа может распространяться на всю
территорию Украины.
Совсем недавно Президент
призвал возродить украинское село. Как вы думаете, возможно ли возрождение
села, если во всех удаленных сельских районах Днепропетровской области повсеместно
закрываются родильные отделения? При этом чиновники рассказывают о том, что
будет налажена оперативная доставка рожениц в ближайшие роддома и
перинатальные центры.
Вот вам пример из жизни. В
рамках медреформы в больнице Марганца произошло
слияние отделения акушерства и гинекологии и роддома, соответственно, сократили
персонал. Будущих мам с патологией стали направлять в перинатальный центр
Днепропетровска (120 километров), но только с
39-й недели. Когда на 38-й неделе ночью у одной роженицы отошли воды, муж
срочно повез ее в отделение акушерства и гинекологии больницы города Марганца.
Оставить в больнице Марганца (сделать планируемое кесарево сечение) отказались,
так как есть направление в перинатальный центр, транспорт не предоставили.
Расстояние между Марганцем и Днепропетровском составляет около 120 километров. В итоге на ночной дороге машина попала
в яму. Авария, ушибы... Пару доставили в областную больницу имени Мечникова.
Ребенка потеряли — из-за аварии плод замер... Если бы государство не сократило
финансирование роддома в Марганце или роженицу приняли бы в перинатальный
центр на 37-й неделе (были все предпосылки), ребенок остался бы жить! И это
системный случай.
На основании вышеизложенного
можно предположить, что государство с помощью медицинской реформы всячески пытается
сэкономить на здоровье пациентов!
Очень важно, что и председатель
облсовета Евгений Удод, и экс-губернатор Днепропетровщины Александр Вилкул еще
в 2012 году
признали, что не все гладко в медреформе. Представители нашего движения
посетили все амбулатории города, общались с врачами, пациентами, экспертами —
все в один голос против такой медреформы, но МОЗ и
облздравы не слышат критики и предложений. Почему от общественности скрывается
реальная картина результатов медреформирования? В то время как общественники
фиксируют массовые системные жалобы пациентов, со стороны МОЗ и облздравов
звучат лишь отчеты, полные оптимизма. Почему министр здравоохранения считает
возможным отвечать на вопрос журналистов о недостатках медреформы заявлением,
что до нее доходят только отзывы благодарных пациентов (в ходе визита в
Днепропетровск)?
В связи с этим — наши
конкретные предложения:
1. Остановить
медреформу в том формате, в котором она осуществляется сегодня. Применить новый
подход — на территориях с высокой
плотностью населения воссоздать на первичном уровне сеть поликлинических
диагностических комплексов как единое целое (поликлиники), в том числе вернуть
на первичный уровень диагностическое оборудование и лаборатории для проведения
расширенных анализов, в то же время на территориях с низкой плотностью населения развивать сеть
амбулаторий, укомплектованных квалифицированным персоналом и оснащенных
согласно Примерному табелю оснащения (приложение к приказу МОЗ Украины №132 от
23.02.2012).
2. Сохранить педиатрию на первичном уровне в полном объеме.
Оставить должность педиатра в штатом расписании медицинских учреждений
первичного уровня и бригад скорой помощи;
3. Остановить процесс ликвидации родильных отделений
в Днепропетровской области.
Государство, не заботящееся о
здоровье своих детей, не имеет будущего! Оставьте нашим детям шанс расти
здоровыми. Оставьте детям педиатров!
ЛЕМІШКО Б.Б., головний лікар Комунальної 5-ої міської клінічної поліклініки м. Львова. 25-річний досвід розвитку сімейної медицини на Львівщині, яку називають колискою сімейної медицини в Україні, дає нам змогу висловити думки щодо подальшого модернізаційного розвитку цієї важливої підсистеми системи охорони здоров’я в Україні.
Важливий етап у подальшому розвитку первинної медичної допомоги на засадах сімейної медицини відкрили прийняті Верховною Радою України у 2011 році відомі нам закони України. Однак під час реалізації накреслених названими законами змін у первинній медико-санітарній допомозі на місцях не враховується рівень попередньої підготовки населення до цих змін, а також рівень готовності фахівців і закладів ПМД до переходу на засади сімейної медицини, що викликає невдоволення населення запровадженням принципів сімейної медицини. Крім того, це призводить до її територіального та юридичного відмежування від спеціалізованої амбулаторно-поліклінічної медичної допомоги.
Наш досвід свідчить про те, що фахівці сімейної медицини центру ПМСД, який працює дев’ять років у міській поліклініці на принципах умовного фондотримання, разом з вузькими спеціалістами консультативного лікувально-діагностичного центру і центру стаціонарної допомоги поліклініки сприяють істотному поліпшенню якості первинної медичної допомоги. У центрі ПМСД працюють п’ять відділень сімейної медицини і дві відокремлені амбулаторії сімейної медицини. Ми не вважаємо за доцільне відділення сімейної медицини, які працюють на даний час на базі поліклініки, реорганізовувати в амбулаторії сімейної медицини на тій самій базі. Адже це потребує додаткових витрат на переобладнання приміщень і на управлінський персонал.
Ми також маємо підстави стверджувати, що юридичне відокремлення центрів ПМСД від консультативних діагностичних центрів і створення на місці поліклініки двох юридично незалежних закладів погіршить доступність населення до спеціалізованої амбулаторно-поліклінічної допомоги та знизить якість ПМД, тому що сучасна ПМД — це колективна сфера діяльності багатьох фахівців, які працюють в амбулаторно-поліклінічних закладах.
Багаторічний досвід роботи самостійної Комунальної 5-ої міської клінічної поліклініки міста Львова, головним лікарем якої я маю честь працювати, свідчить про те, що у процесі реформування територіальні амбулаторно-поліклінічні заклади доцільно юридично відокремити від лікарень як закладів вторинної та третинної медичної допомоги, що дасть можливість скоротити кількість лікарняних ліжок за рахунок надання стаціонарної допомоги у денних і домашніх стаціонарах поліклінік.
Вважаю за необхідне висловити пропозицію щодо підвищення якості підготовки сімейних лікарів на додипломному етапі на окремих факультетах (в інститутах) сімейної медицини за наскрізною програмою навчання після відповідної профорієнтації абітурієнтів за цільовим скеруванням органів місцевого самоврядування.
Підвищенню якісної підготовки сімейних лікарів можуть сприяти університетські клініки сімейної медицини, які можуть бути створені лише після внесення Верховною Радою України змін до Бюджетного кодексу України. Чинний Бюджетний кодекс забороняє вищим навчальним закладам (університетам), що фінансуються з державного бюджету, використовувати кошти місцевих бюджетів, за рахунок яких фінансується лікувально-діагностичний процес в університетських клініках.
Тепер про пропозиції до проекту рекомендацій парламентських слухань.
До пункту 2 підпункту 2.3: створити законодавчі передумови для прийняття закону про розвиток сімейної медицини в Україні.
До підпункту 2.4: внести зміни до Бюджетного кодексу України, які не забороняли б використання коштів обласних і міських бюджетів при утворенні університетських клінік сімейної медицини вищими навчальними закладами, що фінансуються з державного бюджету.
До підпункту 3.4: передбачити порядок створення окремих факультетів (інститутів) у медичних університетах України для підготовки сімейних лікарів на додипломному і післядипломному етапах за наскрізною програмою.
МАЛОВИЧКО С.П., голова підкомісії з охорони здоров’я Громадської ради при Донецькій обласній державній адміністрації. Перебіг експерименту з реформування системи охорони здоров’я дав змогу виявити певні ризики, що істотно можуть вплинути на його результат.
Перше. Прошу звернути увагу на фактичну підміну понять процесів, що відбуваються, а саме на неприпустиме ототожнення понять “експеримент” і “реформа”.
Вперше підпунктом 5.7.1 пункту 5.7 Національного плану дій на 2011 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010–2014 роки “Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава”, затвердженого Указом Президента України №504/2011 від 27 квітня 2011 року, Міністерству охорони здоров’я України з метою забезпечення ефективного використання бюджетних коштів главою держави було доручено розробити проект закону про проведення у Вінницькій, Дніпропетровській та Донецькій областях експерименту з реформування системи охорони здоров’я.
Зареєстрований у Верховній Раді проект закону про реформування у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві системи охорони здоров’я (№8533) внесений 19 травня 2011 року Кабінетом Міністрів, зазнав аргументованої критики Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України і 31 травня 2011 року не був включений до порядку денного. Проте вже 1 червня 2011 року у Верховній Раді реєструється новий законопроект про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві (№8603) аналогічного змісту, подальша доля якого відома.
Проведення будь-якого експерименту має відповідати заздалегідь встановленим правилам: визначення мети експерименту, засобів його реалізації, прогнозування очікуваних результатів та можливих ризиків. Основним при цьому є фінансування експерименту (вимоги частини третьої статті 91 Регламенту Верховної Ради України) та засоби подолання ризиків (не тільки за власні кошти тих, над ким експериментують, а й що робити, якщо експеримент не вдасться).
Реформа, на відміну від експерименту, може проводитися на виважених, ґрунтовно спланованих діях та втілюватися в життя за результатами позитивно проведеного експерименту.
Друге. Впровадження Закону України “Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві” супроводжують ризики системного порушення статті 49 Конституції України, що забороняє скорочувати існуючу мережу державних та комунальних закладів охорони здоров’я, що надають безоплатну медичну допомогу населенню, при прийнятті рішень органами місцевого самоврядування про ліквідацію, злиття або приєднання цих закладів з посиланням на реалізацію положень зазначеного закону.
Існуюча мережа державних та комунальних закладів охорони здоров’я не може бути зменшена. Це твердження узгоджується з:
прийнятими резолюціями учасників “круглих столів”, ініційованих Громадською радою при Донецькій обласній державній адміністрації, на теми: “Реформування охорони здоров’я: ризики та реальність” від 10 листопада 2011 року (http://medreformadn.blogspot.com/2011/11/101111.html) і “Проміжні результати експерименту в первинній ланці медичної допомоги. Стан громадського обговорення та перспективи створення госпітальних округів” від 15 листопада 2012 року (http://medreformadn.blogspot.com/2012/11/blog-post.html);
позицією Профспілки працівників охорони здоров’я України (пункт 5 Заходів Профспілки щодо посилення правового та соціально-економічного захисту спілчан в умовах реформування галузі, затверджених постановою ЦК Профспілки працівників охорони здоров’я України №ЦК-1-1 від 14 грудня 2011 року (http://donetsk.medprof.org.ua/uploads/media/Zahody_Profspilky_14_12_11.pdf);
висновками експертів Європейського Союзу під час реалізації Проекту ЄС “Сприяння реформі вторинної медичної допомоги в Україні” у 2007–2009 роках (http://www.eu-shc.com.ua/ua/shc_reform.html);
деякими рішеннями судів (http://reуеstr.соurt.gov.uа/ Review/27268913 та http://rеyеstr.соurt.gov.uа/Review/28104529);
вимогами частини другої статті 184 Кримінального кодексу України.
Третє. Згідно з вимогами Закону України “Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві” штатний розпис закладу охорони здоров’я пілотного регіону визначається керівником такого закладу і затверджується за його поданням головним розпорядником бюджетних коштів. Відповідно до статті 9 цього закону штатний розпис формується залежно від обсягу медичної допомоги, що надається таким закладом охорони здоров’я.
Для закладів охорони здоров’я, що є учасниками пілотного проекту, існуючі штатні нормативи, установлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, не застосовуються. Таким чином, у пілотних регіонах юридично неможливе застосування наказів Міністерства охорони здоров’я України “Про штатні нормативи та типові штати закладів охорони здоров’я” №33 від 23 лютого 2000 року та “Про затвердження Примірних штатних нормативів центру первинної медичної (медико-санітарної) допомоги” №129 від 23 лютого 2012 року.
Оскільки частиною третьою статті 8 Закону України “Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві” визначено, що обсяг медичної допомоги, надання якої повинен забезпечити заклад охорони здоров’я, обов’язково зазначається в договорі про медичне обслуговування населення (примірна форма таких договорів затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України “Про затвердження примірних договорів про медичне обслуговування населення” № 742 від 1 листопада 2011 року із змінами, внесеними наказом МОЗ України № 992 від 28 грудня 2011 року), наявність договору про медичне обслуговування населення є обов’язковою та єдиною передумовою складення або внесення змін до штатного розпису закладу охорони здоров’я пілотного регіону будь-якого рівня.
На підставі викладеного вношу такі пропозиції до проекту рекомендацій парламентських слухань:
1. Доручити Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я розробити відповідні зміни до Закону України “Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві”, а саме:
відповідно до фактичної спрямованості та доручень Президента України назву закону викласти в такій редакції: “Про проведення експерименту з реформування системи охорони здоров’я”;
частину другу статті 9 доповнити словами “після укладення договору про медичне обслуговування населення”;
розробити компенсаційні (відновлювальні) заходи у разі невдалих результатів експерименту з реформування системи охорони здоров’я у пілотних регіонах.
2. З метою дотримання вимог статті 49 Конституції України Міністерству внутрішніх справ України спільно з Генеральною прокуратурою України запропонувати розробити методичні рекомендації щодо притягнення до відповідальності за порушення частини другої статті 184 Кримінального кодексу України.
ПАНАСЕНКО О.О., голова Вільної профспілки медичних працівників України. Як і попереджала Вільна профспілка медичних працівників України, запровадження реформ, прийнятих під суцільний “одобрямс” без попередньо проведених об’єктивних громадських обговорень, не забезпечило покращення якості та доступності медичних послуг населенню України, а значно їх погіршило.
Так, закриття пологових будинків у пілотному Дніпропетровському регіоні призвело до зростання дитячої смертності. За даними Головного управління статистики Дніпропетровської області, у 2012 році померло 370 дітей віком до одного року, що майже на 8 відсотків більше, ніж у 2011 році. Не менш трагічною є цьогорічна статистика: лише за січень 2013 року померло 42 дитини. Це пов’язано із суцільним скороченням пологових будинків під гаслом, що начебто ті з них, де за рік було менше 350 пологів, є небезпечними. Це замість того, щоб зберегти і забезпечити їх необхідними медичними кадрами та обладнанням. Сподіваються на те, що всіх вчасно доставить до перинатального центру екстрена медична допомога.
Звертаю вашу увагу на те, що Вільна профспілка медичних працівників України, як і Головне юридичне управління Апарату Верховної Ради України, попереджала про недоцільність проведення такої реформи, що, поряд із прийнятим Законом України “Про екстрену медичну допомогу”, загрожує знищенням української медицини. Наприклад, замість того щоб спрямовувати бюджетні кошти на оновлення 70 відсотків застарілого медичного автотранспорту, на забезпечення необхідним медичним обладнанням бригад швидкої медичної допомоги, розташованих у районах, кошти спрямовуються на невиправдане збільшення штатів з 2000 до 2500 працівників у центрах екстреної медичної допомоги в обласних центрах. За фактичної відсутності санітарної авіації ставиться під сумнів спроможність застарілого медичного автотранспорту вчасно доставити хворого з політравмою або жінку з ускладненими пологами розбитими вітчизняними автошляхами до таких “надсучасних” перинатальних центрів та центрів екстреної медичної допомоги.
Не виправдалися сподівання про те, що зможуть замінити педіатрів універсальні сімейні лікарі, яких часто готують на короткострокових курсах переважно з дільничних терапевтів. Складається враження, що організм дитини розглядається як однаковий з організмом дорослого, і при цьому не потрібно вивчати особливості дитячого організму з першого курсу медичного університету. Цим шляхом вже йшла сусідня Польща, знищивши свою педіатричну службу. Згодом, зіштовхнувшись із жахливими наслідками такої інновації, Польща відроджувала педіатрію за допомогою іноземних фахівців, у тому числі й з України. Чи потрібен українцям такий гіркий польський досвід?
Для вітчизняних сімейних лікарів дивно, що їхня заробітна плата називається в розмірі від 5 до 7 тисяч гривень. Насправді заробітна плата сімейного лікаря в регіоні не перевищує 3 тисячі гривень.
З огляду на вищевикладене, загальна думка членів нашої профспілки полягає в тому, що саме місцева громада шляхом референдуму повинна вирішувати питання про доцільність існування закладу охорони здоров’я. Тому ми звертаємося до вас, шановні народні депутати, з проханням підтримати законопроект № 2967, що передбачає посилення ролі місцевих громад у захисті закладів охорони здоров’я.
Вільна профспілка медичних працівників України завжди готова до співпраці з Комітетом Верховної Ради України з питань охорони здоров’я та Міністерством охорони здоров’я шляхом конструктивного діалогу, мета якого — надання ефективної медичної допомоги громадянам України.
ОЧЕРЕТЕНКО В.Д., голова правління Спілки громадських організацій “Всеукраїнська асоціація захисту прав пацієнтів “Здоров’я нації”. Пропозиції до проекту рекомендацій парламентських слухань.
Перше — забезпечити право громадян на здоров’я. Істотно підвищити відповідальність держави за охорону здоров’я та піднести охорону здоров’я в ранг високопріоритетної державної політики з відповідальністю перших осіб держави за здоров’я нації. Під охороною здоров’я розуміється весь комплекс заходів, спрямованих на зміцнення здоров’я: боротьба з бідністю; програми трудової зайнятості; безпека та покращення умов праці; поліпшення екологічної ситуації; виробництво здорового та повноцінного харчування; розвиток масового дитячого та підліткового спорту; боротьба з масовими факторами ризику; потужна соціальна підтримка певних груп населення, що включає і медичну допомогу тим, хто її потребує.
Інакше кажучи, нездоров’я формується головним чином поза межами медицини, але, незважаючи на розуміння цього, в Україні не усвідомлюють різницю між охороною здоров’я та її складовою — медичною допомогою. Лише держава може подолати бідність, що перешкоджає веденню здорового способу життя. Тобто твердження, що людина сама несе відповідальність за стан свого здоров’я, правильне лише незначною мірою. Без гарантій держави конституційне право на здоров’я не може бути реалізованим.
Декларативність нічим не підтверджених прав громадян — характерна риса нашого сьогодення. Закони у нас пишуться таким чином, що за права громадян ніхто не відповідає, оскільки закони готують саме ті, хто має забезпечувати ці права.
Законодавчо мають бути встановлені право громадян всіх категорій на охорону здоров’я, відповідальність за реалізацію прав громадян на охорону здоров’я, право пацієнтів на медичну допомогу, відповідальність за реалізацію прав пацієнтів на медичну допомогу.
Наразі маємо відповідальність лікарів, яка є, швидше, поняттям етичності та моральності. Останнім часом обговорюють обов’язки пацієнтів, але немає жодної відповідальності держави та державних установ. Лікувальні установи мають повноваження, владу та ідеальну безвідповідальність. Практично дії влади спрямовані саме на перекладення відповідальності з держави на місцеві органи, роботодавців, пацієнтів та населення.
Друге — забезпечити право на участь у забезпечені прав громадян на охорону здоров’я та прав пацієнтів на медичну допомогу. Забезпечити залучення громадських організацій пацієнтів до законодавчих ініціатив у сфері охорони здоров’я та до формування політики покращення здоров’я населення (стаття 56 Політичної декларації, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 19 вересня 2011 року, і Директива Європейського парламенту та Ради Європи про права пацієнтів в системі охорони здоров’я 2011/24/ЕU, прийнята 9 березня 2011 року).
Сприяти створенню в Україні інституту (механізму) захисту прав пацієнтів. З метою підвищення результативності та ефективності надання медичної допомоги, збереження здоров’я і життя громадян України сприяти запровадженню системи громадського контролю у сфері охорони здоров’я.
Показовим для цих парламентських слухань стало те, що серед доповідачів не було жодного представника пацієнтської громадськості. Були міністри, науковці, депутати і навіть представники медичної громадської спільноти, але з боку пацієнтів — нікого. Можливо, організатори парламентських слухань вважали, що участь самих лише депутатів, які теж можуть вважатися представниками пацієнтського товариства (вони ж теж лікуються час від часу), відобразить погляди та позицію всіх пацієнтів України?
Залучення пацієнтів та громадських організацій до законодавчих ініціатив стало одним із пріоритетів європейської системи охорони здоров’я і дасть змогу в нашій країні змінити ситуацію на краще.
Третє — право вибрати смерть.
Усі ліки, що входять до переліку основних (життєво необхідних) лікарських засобів, мають бути безплатними для пацієнтів. Перелік не може скорочуватися.
Громадські організації не хочуть наступних катастроф, не можуть ставати мовчазними свідками чергових помилок та скандалів, що, без сумніву, виникатимуть з прийняттям системи платежів за життєво необхідні ліки. Ця система дасть змогу забрати останні копійки з кишень хворих та призведе до зубожіння найбільш незахищених прошарків населення.
ХАРКІВСЬКА С.В., голова громадської організації “Громадянська платформа з питань медичної реформи”. Лідерство Дніпропетровської області у процесі модернізації регіональної системи охорони здоров’я дало нам змогу раніше за інші пілотні регіони оцінити проблеми, ризики та виклики процесу масштабних змін у нашій вкрай чутливій соціальній сфері.
Практика довела, що зміни навіть у недосконалій, але звичній людям системі сприймаються іноді вкрай болісно. Стало очевидним, що потрібен майданчик для обговорення інтересів і потреб усіх сторін, залучених до процесу змін, — пацієнтів, медичних працівників, представників влади та органів місцевого самоврядування.
Громадянська платформа з питань медичної реформи, ініціаторами якої були провідні громадські організації, створена наприкінці квітня 2012 року, стала першим в Україні демократичним інститутом такого формату. Вона змогла налагодити комунікацію між усіма заінтересованими сторонами під час проведення медичної реформи.
Наша ініціатива знаходила і знаходить повну підтримку Керуючого комітету проекту “Модернізація регіональної системи охорони здоров’я”. Ми отримали право голосу в Керуючому комітеті і створили систему постійного зворотного зв’язку, широкого публічного діалогу з громадськістю для вироблення оптимальних рішень щодо кожної медичної установи первинного рівня.
Мета нашої роботи — інформування, роз’яснення та обговорення з громадськими організаціями та населенням всіх змін, що відбуваються в роботі медичних установ області.
Крім відвідування амбулаторій та зустрічей з населенням, ми постійно проводимо засідання “круглих столів”, робочі наради, громадські слухання за участю представників громадських рухів, організацій, експертів, головних лікарів центрів первинної медико-санітарної допомоги, представників влади та департаменту охорони здоров’я області.
Одним з головних досягнень нашої роботи є створення громадських рад при центрах первинної медико-санітарної допомоги області. Це перше в Україні подібне об’єднання незалежних сторін в оцінці організації медичного обслуговування, членами якого стали всі бажаючі незалежно від професії, посади та віку.
Таким чином, ми ведемо постійний безперервний діалог з населенням регіону. Ми враховуємо зауваження, побажання та рекомендації і пацієнтів, і медичних працівників. Усі пропозиції проходять експертну оцінку і подаються на розгляд Керуючого комітету. Ми спільно знаходимо найбільш конструктивні рішення і втілюємо їх у життя.
Так, щодо центру первинної медико-санітарної допомоги № 8 за нашою ініціативою був підготовлений і виданий довідник-путівник, що включив карту розташування амбулаторій центру із зазначенням адрес, архітектурні плани амбулаторій із зазначенням кабінетів лікарів, телефонів і прізвищ медичних працівників.
Модернізація системи охорони здоров’я у Дніпропетровській області дала результати і позитивно оцінена громадськістю та населенням. В усіх амбулаторіях сімейної медицини завдяки фінансуванню з державного та місцевих бюджетів проводяться ремонтні роботи. Ремонти не проводилися більше 20 років, і це викликало обґрунтовані нарікання населення. На сьогодні відремонтовано більше 80 відсотків амбулаторій.
Виділення первинної допомоги в самостійну структуру дало змогу збільшити кількість коштів на забезпечення медичними препаратами ветеранів, чорнобильців, інвалідів. У сільській місцевості в кожній амбулаторії та фапі створені пункти реалізації медикаментів. Тепер жителям села не треба їхати до районного центру за необхідними ліками.
Завдяки забезпеченню транспортом 389 амбулаторій на сьогодні своєчасно і в повному обсязі здійснюють обслуговування ветеранів та інвалідів удома, у тому числі немобільних.
Завдяки єдиному фінансуванню з обласного бюджету всієї стаціонарної медичної допомоги з’явилася можливість забезпечити пацієнтів незалежно від місця проживання (село чи велике місто) єдиним стандартом гарантованої безплатної допомоги на медикаменти та харчування, а для ветеранів та чорнобильців — утричі збільшити фінансування на медикаменти та харчування.
Хочу зазначити, що за 2012 рік у структурі звернень
громадян на “гарячу лінію” питома вага питань, пов’язаних з реформою системи
охорони здоров’я, становила 5,7 відсотка, у 2013 році — 4,7 відсотка. При цьому кількість подяк за надану медичну допомогу збільшилася в 2,5 разу.
Передаю слова подяки від жителів регіону за можливість розвитку, що отримала медицина області завдяки Національному плану дій на 2011 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010–2014 роки “Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава”.
ЧАЛА Н.Д., доцент кафедри маркетингу та управління бізнесом, викладач Школи охорони здоров’я Національного університету “Києво-Могилянська академія”. Перше — рекомендації щодо організаційної та фінансової реорганізації системи охорони здоров’я в Україні. Визначені в Конституції державні гарантії передбачають, що громадяни України мають отримувати безоплатну медичну допомогу. Фактична відсутність забезпечення реалізації таких гарантій призвела до хаотичної самоорганізації системи охорони здоров’я, змушеної формально зберігати універсалістський підхід та водночас залучати додаткові ресурси для виживання шляхом запровадження офіційних та неофіційних платежів за медичні послуги.
Для реформування сфери охорони здоров’я недостатньо функціональних реформ, що запроваджувалися протягом останніх десятиліть. Насамперед необхідно розробити сучасну концепцію розвитку охорони здоров’я в Україні, що відповідала б сучасним організаційним моделям, базувалася б на соціальному сприйнятті здоров’я і державно-приватному партнерстві.
Для забезпечення сталого економічного зростання та модернізації вітчизняної економіки, що проголошено стратегічною метою, потрібно запроваджувати заходи з формування здорового способу життя населення і вдосконалювати профілактичну роботу. Отже, надзвичайно важливо розробити програму запровадження заходів щодо підвищення освіченості населення щодо ключових принципів організації та фінансування системи охорони здоров’я.
Вважаю за необхідне нормативно визначити поняття “медична допомога”, “медичні послуги” і “послуги охорони здоров’я”. Саме перехід до розуміння того, що заклад забезпечує населення конкретними медичними послугами, а не абстрактною медичною допомогою, дасть змогу організувати ефективніші механізми фінансування та розміщення ресурсів. Потрібно відмовитися від розуміння того, що держава надає медичні послуги, та адаптувати більш раціональний підхід, за якого з державного бюджету фінансується надання послуг охорони здоров’я.
Необхідно перейти від фінансування державних та комунальних закладів охорони здоров’я на основі окремих статей бюджету до більш раціональних форм фінансування. З огляду на те, що в Україні вже офіційно встановлена платність частини медичних послуг, доцільно визначити базовий пакет медичних послуг, що мають надаватися кожному громадянину безоплатно. За інші послуги, не включені до цього пакета, має стягуватися плата, що в деяких випадках може не поширюватися на малозабезпечені верстви населення, а також на тих, хто часто змушений звертатися за медичною допомогою через поганий стан здоров’я.
Окрему увагу треба звернути на особливості інформаційного забезпечення фахівців та підготовку управлінських кадрів для сфери охорони здоров’я. Необхідно категорично змінити ситуацію, за якої медична наука в Україні виконує переважно промоційні послуги для фармацевтичних компаній і виробників медичного устаткування. Потрібно запровадити державний контроль за роботою медичних видань та наукових медичних закладів. Доцільно також привести у відповідність із світовою практикою систему післядипломної освіти лікарів, медичних сестер та інших працівників сфери охорони здоров’я.
Отже, підсумовуючі основні тези, пропонуємо врахувати такі рекомендації парламентських слухань:
розробити Концепцію розвитку охорони здоров’я населення України, що має базуватися на принципі формування здорового способу життя;
уточнити статтю 49 Конституції України щодо розмежування понять “медична допомога”, “охорона здоров’я”, “медичні послуги” та визначення критеріїв доступності медичного обслуговування для всіх громадян;
внести зміни до статті 49 Конституції України та Бюджетного кодексу України щодо впровадження запропонованої вище моделі фінансування закладів охорони здоров’я;
доручити Міністерству освіти і науки та Міністерству охорони здоров’я спільно з експертами-освітянами розробити Концепцію підготовки управлінських кадрів для сфери охорони здоров’я.
Друге — щодо управлінської освіти у сфері охорони здоров’я. Системне реформування сфери охорони здоров’я потребує фахівців, які володіють сучасними знаннями з економіки, управління, державного управління, а також мають базові знання з основ суспільного здоров’я. За часи незалежності зміни в системі охорони здоров’я в Україні призвели до поступової неформальної приватизації сфери, про що свідчить рівень неформальних платежів пацієнтів медичним закладам.
За даними дослідження “Оцінювання політики (методів) оплати за медичні послуги з огляду на їхню економічну ефективність, справедливість та якість у країнах Центральної і Східної Європи”, що фінансувалося Європейською Комісією, виконувалося у Школі охорони здоров’я НаУКМА і координувалося Маастрихтським університетом, майже 57 відсотків українців, які побували в лікаря, платили за свій візит: 13,88 відсотка — неофіційно, 19,68 відсотка — офіційно, 22,5 відсотка здійснювали платежі і офіційно, і неофіційно.
Проблемою реформування сфери охорони здоров’я є відсутність цілісного бачення роботи системи охорони здоров’я та мети її діяльності, а саме створення продукту — здоров’я населення. Причиною цього є те, що кожен фахівець сфери мислить і сприймає ситуацію відповідно до своєї базової освіти і функцій, які він виконує. Лікаря протягом восьми років вчили лікувати хвороби (спочатку прості, потім складніші), відповідно і знання його ставали дедалі глибшими, розуміння хвороби — більш детальним. Отже, в медінституті і в інтернатурі лікаря навчили, що об’єктом його роботи є хвороба, а не жива і загалом здорова людина. Тож хто має навчити лікаря клієнторієнтованості?
На рівні керівництва закладу охорони здоров’я також відсутнє цілісне бачення, оскільки його очолює лікар, а не управлінець. Головному лікарю складно управляти закладом, адже для цього йому потрібно додатково вивчити фінансовий менеджмент, методики контролю якості надання послуг тощо. Для головного лікаря керувати закладом — це формально відповідати вимогам керівництва, знаходити кошти для виконання “спущених згори” завдань (хоч семінарів з фандрайзингу і немає у програмі медичного інституту), контролювати своїх підлеглих завдяки власному авторитету (щоб кращі показники були для звітів і менше скарг), розумітися на політиці у сфері охорони здоров’я, погоджуватися на планування дефіцитних бюджетів і слідкувати, щоб усі ліжка “працювали”. Його навчили працювати з хворобами, а не управляти закладом. Хіба він може працювати на систему?
Нарешті, на державному рівні (законодавчому і виконавчому) є відчуття, що система охорони здоров’я ось-ось розвалиться, і з цим треба щось робити. А чи є спільне бачення того, якою зараз є ця система, які пріоритети? Чи є спільне розуміння у ключових “акторів” щодо потреб сфери і того, як система охорони здоров’я має бути організована?
На кожному з описаних рівнів системи охорони здоров’я існує спільна потреба в сучасній і комплексній освіті для фахівців. Для законотворення та планування реформ необхідні мультидисциплінарні знання, що виходять за межі освітніх стандартів Міністерства освіти і науки України. Для визначення пріоритетів охорони громадського здоров’я необхідно розуміти епідеміологічну ситуацію, зони сприяння здоров’ю (а не профілактики), світові цілі і тенденції, вміти аналізувати політику, впливати на неї, мати не загальні знання з економіки, фінансів і планування, а специфічні знання для сфери охорони здоров’я.
Фундаментом модернізації та оновлення сфери охорони здоров’я на національному рівні є мережа сучасних закладів охорони здоров’я. Тому їх керівники повинні мати не лише природну схильність до лідерства, а й навички ефективного менеджменту. Наприклад, розуміти, як працює ланцюг створення цінності для клієнта, які процеси в організації є справді необхідними і впливають на кінцевий продукт. Вони повинні вміти спланувати роботу закладу: визначити пріоритети, виділити зони відповідальності в команді, впливати на формування бюджету, мотивувати медичний персонал до підвищення кваліфікації, надавати якісні послуги клієнту, розвиватися, орієнтуватися в сучасних дослідженнях. Такі спеціалісти не можуть обмежитися лише медичним дипломом.
Водночас освіта, надана за стандартом “менеджмент організацій” або “державне управління”, також не відповідатиме сучасним ринковим потребам. На жаль, у системі української освіти на сьогодні немає назви, шифру і місця таким професіоналам. Донедавна комплексну освіту з охорони громадського здоров’я і менеджменту в охороні здоров’я можна було здобути виключно за кордоном.
Завдяки спільним зусиллям Маастрихтського університету (Нідерланди) і Києво-Могилянської академії з 2004 року в Україні започатковано Школу охорони здоров’я, де діють магістерська програма МВА в охороні здоров’я і докторська програма РhD, що повністю відповідають міжнародним стандартам освіти з управління в охороні здоров’я, оскільки створені за західноєвропейським зразком і вже 10 років вдосконалюються та прилаштовуються до потреб українського суспільства.
Однак цього року Міністерство освіти і науки України заборонило вступ на магістерську програму з охорони громадського здоров’я та з менеджменту організацій в охороні здоров’я випускникам інших спеціальностей. Це означає заборону отримання знань з менеджменту та охорони громадського здоров’я фахівцям у сфері соціальних, політичних та економічних наук, а також випускникам з базовою медичною освітою. Тобто фактично Міністерство освіти і науки України заборонило в Україні підготовку фахівців, яких потребує вітчизняний ринок праці.
ШИЛОВА В.В., депутат Дніпропетровської обласної ради. Звертаюся до вас як депутат-мажоритарник Дніпропетровської обласної ради п’ятого і шостого скликань, правозахисник. Відомо, що наразі в Україні, зокрема на Дніпропетровщині, здійснюється так звана медична реформа, яку населення регіону вже охрестило “експериментом над людьми” та “конвеєром смерті”. Маю нагадати, що народні депутати з різних партій у своїх публічних виступах не раз наголошували на необхідності скасувати цей проект, через який потерпають мільйони людей, але чомусь ці передвиборні обіцянки досі не виконуються.
Ви добре знаєте, що через закриття лікарень, пологових будинків, інших медичних закладів, через загальне реформування системи охорони здоров’я помирають люди, особливо діти та люди похилого віку. Десятками звільняють медичних працівників, закривають протитуберкульозні заклади.
Подаю вам для ознайомлення наші з Вільною профспілкою медичних працівників України пропозиції — наше бачення щодо шляхів вирішення цих проблемних питань.
Медична допомога населенню має базуватися на повазі держави до громадян та взаємоповазі пацієнтів і працівників медичної сфери. Будь-яке реформування чи будь-яке покращення неможливо запровадити без фінансового забезпечення. Украй необхідним є збереження бюджетної медицини, для того щоб усі верстви населення, зокрема діти, люди похилого віку, безробітні, інваліди та асоціальні люди, могли отримувати якісну та доступну медичну допомогу.
За умов низького фінансування медичної сфери в Україні (на рівні 3 відсотки ВВП) запровадження загальнодержавної соціальної страхової медицини як надбудови до бюджетної медицини дасть можливість не тільки підвищити заробітну плату медичним працівникам, а й придбати сучасне медичне обладнання.
Щодо екстреної (швидкої) медичної допомоги. Головними в системі екстреної (швидкої) медичної допомоги повинні стати не диспетчери в обласних центрах, а фахівці, які безпосередньо на місті події чи нещасного випадку надають невідкладну кваліфіковану медичну допомогу, — бригада екстреної (швидкої) медичної допомоги, до складу якої входять лікар, фельдшер, санітар, водій. Саме бригада екстреної (швидкої) медичної допомоги повинна фінансуватися в першу чергу.
Украй необхідним є фінансування заміни застарілого санітарного транспорту, придбання сучасного медичного обладнання і медикаментів та мотивування працівників виїзних бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги високою заробітною платою.
З метою справжнього наближення медичної допомоги до населення необхідно зберегти в регіонах районні лікарні та повернути у їх розпорядження служби екстреної (швидкої) медичної допомоги. Запровадження міжрайонних підстанцій екстреної (швидкої) медичної допомоги призводить лише до створення зайвої бюрократичної надбудови зі своїм штатом головних лікарів, бухгалтерів, економістів.
Щодо медичної допомоги в закладах другого рівня — районних лікарнях. Украй необхідним є збереження районних лікарень. Тільки громада як вища за Конституцією влада має право вирішувати, потрібна лікарня чи ні. Якщо громада вирішила, що районна або номерна лікарня потрібна, держава повинна знайти кошти на комплектацію лікувальних закладів кадрами, сучасним медичним обладнанням та медикаментами.
На базі районних лікарень повинні бути реанімаційні відділення або ліжка інтенсивної терапії, а також мають бути збережені такі фахівці, як окуліст, ЛОР, невролог тощо. Необхідно залучати молодих фахівців та поповнювати медичні кадри через мотивацію в отриманні гідної заробітної плати і житла. Впроваджувати екстрену (швидку) медичну допомогу в регіонах потрібно саме на базі районних лікарень, а не витрачати бюджетні кошти на центри екстреної медичної допомоги. Це дасть можливість покращити не тільки надання медичної допомоги на місці нещасного випадку, а й зменшить час транспортування хворого до лікувального закладу, де буде надана невідкладна кваліфікована допомога вузькопрофільними фахівцями — хірургом, реаніматологом, акушером-гінекологом тощо.
Щодо акушерства і гінекології. За рішенням громади повинні зберігатися і пологові будинки. Захоплення створенням перинатальних центрів в обласних центрах, розташованих від населених пунктів, як правило, за 100 і більше кілометрів, призводить до збільшення випадків материнської смертності в регіонах, чому сприяють низька якість вітчизняних автошляхів та недостатнє оновлення застарілого санітарного автотранспорту.
Пологові будинки в регіонах також мають бути укомплектовані кадрами та сучасним медичним обладнанням, адже пологи можуть ускладнюватися різними патологіями, наприклад кровотечею, що відводить на рятування майбутньої матері та її ненародженої дитини лічені хвилини. За вказаних патологій немає часу на транспортування наземним чи повітряним транспортом. Необхідно цінувати кожне життя, а особливо життя матері та дитини, яким необхідна кваліфікована допомога під час пологів.
Необхідно зберегти жіночі консультації з лікарями акушерами-гінекологами, бо саме вони здатні якісно супроводжувати вагітну жінку в передпологовому періоді до пологів, виявити під час медичного огляду складну, наприклад, онкопатологію, поставити діагноз та якісно провести лікування жіночої хвороби.
Щодо педіатрії. Однією з пріоритетних має бути педіатрична служба. Дитячий організм значно відрізняється від організму дорослої людини. Педіатр повинен готуватися з першого курсу медичного університету на педіатричному факультеті. У районних лікувальних закладах мають бути палати для новонароджених, дитячі відділення, вестися поліклінічний прийом із збереженням поділу за дільницями. Жоден універсальний сімейний лікар, як показує практика, не здатен замінити кваліфікованого педіатра. Брак досвіду у сімейного лікаря негативно впливає на здоров’я та життя хворої дитини.
Щодо дерматовенерологічної служби. Оскільки дерматовенерологічна допомога населенню України включає і систему протидії поширенню соціально небезпечних інфекційних захворювань, необхідно зберегти диспансерний метод надання дерматовенерологічної допомоги населенню, що дасть можливість запровадити загальноєвропейську модель, за якої хворі звертаються прямо і безпосередньо до лікаря-дерматовенеролога.
Недоцільно проводити розподіл дерматовенерологічної служби на дерматологів і венерологів, оскільки це призведе до значних фінансових витрат щодо матеріально-технічної бази, лікувальної і діагностичної апаратури, медикаментозного забезпечення тощо. У штатному розписі центральних районних лікарень обов’язково має бути посада лікаря дерматовенеролога, тому що існує безліч захворювань шкіри та слизових оболонок, за яких інші фахівці не в змозі правильно встановити діагноз та надати відповідну спеціалізовану допомогу. В обласних центрах мають і надалі працювати обласні шкірно-венерологічні диспансери, для того щоб жителі регіонів могли отримувати високоякісну спеціалізовану допомогу у складних випадках захворювань.
Щодо сестринства. Найголовнішими помічниками лікарів є медичні сестри. Від них залежить якісне виконання лікарських призначень та реабілітація хворих. Однак в Україні не сформована вертикаль багаторівневої системи управління медсестринською службою. При Міністерстві охорони здоров’я України необхідно створити відділ та запровадити посаду головного позаштатного спеціаліста з медсестринської справи, що сприятиме контролю та швидкому і ефективному реформуванню найчисленнішої ланки медичних працівників України. Міжнародний досвід і досвід Києва свідчать про те, що утворення медсестринського відділу при Міністерстві охорони здоров’я України значно покращило б якість підготовки медсестринських кадрів та надання ними медичної допомоги.
Щодо створення відділень (ліжок) сестринського догляду. Реформа охорони здоров’я вимагає застосування різнопланових підходів до лікування, профілактики та реабілітації пацієнтів. Одним з найменш витратних і найбільш ефективних методів є догляд за важкохворими, післяопераційними хворими та реабілітація у відділеннях (на ліжках) сестринського догляду. Утворення таких відділень сприятиме зменшенню строку перебування післяопераційних, постінфарктних, постінсультних хворих у спеціалізованих відділеннях. Крім того, у відділеннях сестринського догляду можуть перебувати важкі хворі з неінфекційною патологією, які не потребують постійного лікарського контролю.
Відділення сестринського догляду переважно працюють як госпрозрахункові, керують ними медсестри-бакалаври, у них працюють медсестри загальної практики, медсестри-психологи, реабілітологи, масажисти та інструктори ЛФК. Такі відділення можуть надавати допомогу сім’ям, де є хронічно хворі, які час від часу потребують спеціального догляду, психологічних та реабілітаційних процедур.
Необхідно створити законодавчу базу, без якої неможливе масове відкриття відділень сестринського догляду:
ввести до наказу МОЗ “Про штатні нормативи та типові штати закладів охорони здоров’я” №33 медсестер-бакалаврів, медсестер-психологів та медсестер-реабілітологів;
включити створення відділень сестринського догляду до Плану-графіку за напрямом “Реформа медичного обслуговування” з метою здешевлення та підвищення якості медичної допомоги хронічно хворим з неінфекційною патологією.